Темір жол станцияларының жұмыс режиміне қойылатын талаптарды бекіту туралы
Көлік және коммуникациялар министрінің 2004 жылғы 29 қыркүйектегі N 366-І бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2004 жылғы 28 қазанда тіркелді. Тіркеу N 3175
"Темір жол көлігі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 17-бабының 2-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Темір жол станцияларының жұмыс режиміне қойылатын талаптар бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникациялар министрлігінің Темір жол көлігі комитеті (Н.Т.Байдәулетов) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігіне мемлекеттік тіркеу үшін ұсынылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Көлік және коммуникациялар бірінші вице-министрі Ю.И.Лавриненкоға жүктелсін.
4. Осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелген күнінен бастап күшіне енеді.
Министр
"Темір жол станцияларының
жұмыс режиміне қойылатын
талаптарды бекіту туралы"
Қазақстан Республикасы
Көлік және коммуникациялар
министрінің 2004 жылғы
29 қыркүйектегі N 366-І
бұйрығымен бекітілген
Темір жол станцияларының жұмыс режиміне
қойылатын талаптар 1. Жалпы ережелер
1. Осы нормативтік құқықтық кесім "Темір жол көлігі туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес әзірленген, темір жол станциясының (бұдан әрі - станция) жұмысы режиміне қойылатын талаптарды белгілейді.
2. Станцияның өзінің атауы мен бірыңғай желілік таңбалау бойынша коды белгіленген мөртабандары болуы тиіс.
2. Станция жұмысының режимі
3. Станция класына және түріне байланыссыз тәуліктік режимде жұмыс істейді.
Станцияның жұмыс режимі мыналарды қамтамасыз етуге:
вагон ағындарының кедергісіз қозғалуына;
жүктерді қабылдау-жөнелту жөніндегі айлық жоспардың орындалуына;
темір жол көлігіндегі қозғалыс қауіпсіздігіне;
вагондардың жүктерінің уақытылы түсірілуіне бағытталған.
4. Станция Ұлттық инфракұрылым операторы бекіткен пайдалану жұмыстарының айлық техникалық нормалары негізінде станция бастығы бекітетін пайдалану жұмыстарының айлық техникалық нормаларына сәйкес өндірістік қызметті жүзеге асырады.
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Көлік және коммуникация министрінің м.а. 06.08.2013 № 604 бұйрығымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
5. Станция бекітілген технологиялық процестің, қозғалыс кестесінің, поездарды құрастыру жоспары мен вагондардан жүк түсіру (босату) және бос тұруы жөніндегі айлық техникалық нормативтерінің негізінде, техникалық құралдарды тиімді пайдалануды, жылжымалы құрамның бос тұруын қысқартуды, жолаушыларға, жүк жөнелтушілер мен жүк алушыларға уақтылы және сапалы қызмет көрсетуді, жүк және жолаушы поездарының қозғалысы кестесінің орындалуын, поездар қозғалысы қауіпсіздігін, жылжымалы құрам мен тасымалданатын жүктердің сақталуын қамтамасыз ете отырып жұмыстарды ұйымдастырады.
Станция жұмысының технологиялық процесін Ұлттық инфрақұрылым операторы әзірлейді және бекітеді.
Өнеркәсіптік станциялар мен МТЖ-ға іргелес кірме жолдар ұйымдары үшін жұмыстың бірыңғай технологиялық процесін тармақ иесі әзірлейді және оны Ұлттық инфрақұрылым операторы бекітеді.

Об утверждении Требований к режиму работы железнодорожных станций
Приказ Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 29 сентября 2004 года N 366-I. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 28 октября 2004 года N 3175
В соответствии с пунктом 2 статьи 17 Закона Республики Казахстан "О железнодорожном транспорте" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Требования к режиму работы железнодорожных станций.
2. Комитету железнодорожного транспорта Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан (Байдаулетов Н.Т.) обеспечить представление настоящего приказа для государственной регистрации в Министерство юстиции Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на Первого вице-министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан Лавриненко Ю.И.
4. Настоящий приказ вступает в силу со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
Министр
Утверждены
приказом Министра
транспорта и коммуникаций
Республики Казахстан
от 29 сентября 2004 года N 366-I
"Об утверждении Требований к режиму
работы железнодорожных станции"
Требования к режиму работы
железнодорожных станций
1. Общие положения
1. Настоящий нормативный правовой акт разработан в соответствии с Законом Республики Казахстан "О железнодорожном транспорте", устанавливает требования к режиму работы железнодорожной станции (далее - станция).
2. Станция должна иметь штемпели с обозначением своего наименования и кода по единой сетевой разметке.
2. Режим работы станции
3. Станция работает в круглосуточном режиме.
Режим работы станции направлен на обеспечение:
беспрепятственного продвижения вагонопотоков;
выполнения месячного плана по приему-отправлению грузов;
безопасности движения на железнодорожном транспорте;
своевременной разгрузки вагонов.
4. Станция осуществляет производственную деятельность в соответствии с месячными техническими нормами эксплуатационной работы, утверждаемыми начальником станции на основании месячных технических норм эксплуатационной работы, утвержденных Национальным оператором инфраструктуры.
Сноска. Пункт 4 в редакции приказа и.о. Министра транспорта и коммуникаций РК от 06.08.2013 № 604 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
5. Станция организует работу на основе утвержденных технологического процесса, графика движения, плана формирования поездов и месячных технических нормативов по выгрузке (разгрузке) и простою вагонов, обеспечивая эффективное использование технических средств, сокращение простоя подвижного состава, своевременное и качественное обслуживание пассажиров, грузоотправителей и грузополучателей, выполнение графика движения грузовых и пассажирских поездов, безопасность движения поездов, сохранность подвижного состава и перевозимых грузов.
Технологический процесс работы станции разрабатывается и утверждается Национальным оператором инфраструктуры.
Единый технологический процесс работы для промышленных станций и подъездных путей организаций, примыкающих к магистральной железнодорожной сети разрабатывается ветвевладельцем и утверждается Национальным оператором инфраструктуры.

Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Көлік және коммуникация министрінің м.а. 06.08.2013 № 604 бұйрығымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
6. Станция жұмысының технологиялық процесі поездарды қабылдау, жөнелту және қайта құрастыру, жүктерді түсіру (босату) және сұрыптау, жолаушыларға қызмет көрсету, багажды қабылдау мен өңдеу, жылжымалы құрам мен тасымалданатын жүктердің сақталуы, еңбек қауіпсіздігінің талаптарын сақтау, технологиялық операцияларды орындауға арналған уақытты азайту, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес поездарды құрастыру жөніндегі жоспарлық тапсырмалардың орындалуын ескере отырып, еңбекті ғылыми ұйымдастыруды және жаңа техниканы пайдалануды көздеуі тиіс.
Осы талаптардың орындалуын қамтамасыз етпейтін станция құрылыстарының жұмысы кемшіліктерді жойғанға дейін дереу тоқтатылуы тиіс.
7. Станцияның техникалық құралдарын пайдалану тәртібі техникалық-басқарушылық актісімен белгіленеді, ол станция бойынша поездардың қауіпсіз және кедергісіз қабылдануын, жөнелтілуі мен өтуін, сондай-ақ маневрлік жұмыстың қауіпсіздігін реттейді.
8. Станцияның техникалық-басқарушылық актісін станция бастығы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жасайды.
Техникалық-басқарушылық актісіне қосымшалар, сондай-ақ әзірлеу қажеттілігін жұмыстың жергілікті жағдайларын негізге ала отырып станция бастығы белгілейтін өзге де құжаттар әзірленеді.
9. Станция тасымалдар жөніндегі жоспарлық тапсырмаларға сәйкес жүк жұмысы мен поездар өтуінің орындалуын қамтамасыз етеді.
Ауысымға арналған станция жұмысының оперативті жоспарын станция бастығы немесе оның орнындағы тұлға бекітеді және оған мыналар:
1) поездарды қабылдау, жөнелту, тарату мен құрастыру жөніндегі тапсырма;
2) жүктерді тиеуге және түсіруге (босатуға) арналған тапсырма;
3) темір жолдарды жөндеу мен күтіп ұстау және станцияларды жайластыру жөніндегі жоспарлық жұмыстармен, сондай-ақ қар жинастыру және қар тазалау машиналарының жұмысымен байланысты тапсырмалар мен станцияның жұмысы бойынша өзге де тапсырмалар енгізіледі.
Алдағы жұмыстың жоспары, сондай-ақ осы ауысымға қатысты оперативті тапсырмалар станция қызметкерлеріне олардың кезекшілікке кірісер кезінде жарияланады.

Сноска. Пункт 5 в редакции приказа и.о. Министра транспорта и коммуникаций РК от 06.08.2013 № 604 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
6. Технологический процесс работы станции должен предусматривать научную организацию труда и использование новой техники с учетом выполнения плановых заданий по приему-отправлению и переработке поездов, выгрузке (разгрузке) и сортировке грузов, обслуживанию пассажиров, приему и обработке багажа, сохранности подвижного состава и перевозимых грузов, соблюдению требований безопасности труда, уменьшению времени на выполнение технологических операций, формированию поездов в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Работа сооружений станции, не обеспечивающих соблюдение этих требований, должна быть немедленно прекращена до устранения недостатков.
7. Порядок использования технических средств станции устанавливается техническо-распорядительным актом, который регламентирует безопасный и беспрепятственный прием, отправление и проследование поездов по станции, а также безопасность маневровой работы.
8. Техническо-распорядительный акт станции составляется начальником станции в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
К техническо-распорядительному акту разрабатываются приложения, а также иные документы, необходимость разработки которых определяется начальником станции исходя из местных условий работы.
9. Станция обеспечивает выполнение грузовой работы и пропуска поездов в соответствии с плановыми заданиями по перевозкам.
Оперативный план работы станции на смену утверждается начальником станции или лицом его замещающим и включает:
1) задание по приему, отправлению, расформированию и формированию поездов;
2) задание на погрузку и выгрузку (разгрузку) грузов;
3) задания, связанные с плановыми работами по ремонту и содержанию железнодорожного пути и обустройств станции, а также с работой снегоуборочных и снегоочистительных машин, и иные задания по работе станции.
План предстоящей работы, а также оперативные задания, касающиеся данной смены, объявляются работникам станции при вступлении их на дежурство.