Балық ресурстарын және басқа да су жануарлары түрлерін пайдалануға биологиялық негіздеме әзірлеу ережесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі Балық шаруашылығы комитеті төрағасының 2004 жылғы 8 қарашадағы N 106-п бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2004 жылғы 4 желтоқсанда тіркелді. Тіркеу N 3245. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2010 жылғы 6 сәуірдегі N 233 бұйрығымен.
Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2010.04.06 N 233 бұйрығымен.
"Жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану туралы" Қазақстан Республикасының 2004 жылғы 9 шілдедегі Заңының 9-бабына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса берілген балық ресурстарын және басқа да су жануарлары түрлерін пайдалануға биологиялық негіздеме әзірлеу Ережесі бекітілсін.
2. Балық ресурстары мен басқа да су жануарларын қорғау, өсімін молайту және реттеу басқармасы (Сыздықов Н.Н.) осы бұйрықты Балық шаруашылығы комитетінің аумақтық органдары назарына жеткізсін.
3. Бұйрықтың орындалуына бақылау Комитет төрағасының Бірінші орынбасары Р.Ф.Сүлеймановқа жүктелсін.
4. Осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелген күнінен бастап күшіне енеді.
Төраға
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрлігі
Балық шаруашылығы комитетінің
2004 жылғы 8 қарашадағы
N 106-п бұйрығына қосымша
Балық ресурстарын және басқа да су жануарлары түрлерін
пайдалануға биологиялық негіздеме әзірлеу ережесі 1. Жалпы ережелер
1. Осы балық ресурстарын және басқа да су жануарлары түрлерін пайдалануға биологиялық негіздеме әзірлеудің ережесі (бұдан әрі - Ереже) "Жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес әзірленді және балық ресурстарын және басқа да су жануарлары түрлерін (бұдан әрі - су жануарлары) пайдалануға биологиялық негіздеме әзірлеудің тәртібін айқындайды.
2. Биологиялық негіздеме - су жануарларын пайдалануға немесе су жануарларымен олар мекендейтін ортаға ықпал ететін шаруашылық және өзге қызметке ғылыми негізделген қорытынды.
3. Биологиялық негіздеме әзірлеу мынадай жағдайлар мен мақсаттарда жүзеге асырылады:
1) су жануарлар түрлерін санаттарға жатқызу және оларды жануарлар дүниесінің бір санатынан басқасына көшіру;
2) су жануарларын алудың жол берілетін шекті көлемін айқындау;
3) су жануарларының санын реттеу;
4) су жануарларын интродукциялау және будандастыру;

Об утверждении Правил подготовки биологического обоснования на пользование рыбными ресурсами и другими видами водных животных
Приказ Председателя Комитета рыбного хозяйства Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан от 8 ноября 2004 года N 106-п. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 4 декабря 2004 года N 3245. Утратил силу приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 6 апреля 2010 года N 233
Сноска. Утратил силу приказом Министра сельского хозяйства РК от 06.04.2010 N 233 (порядок введения в действие см. п. 4).
В соответствии со статьей 9 Закона Республики Казахстан "Об охране, воспроизводстве и использовании животного мира" от 9 июля 2004 года, ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила подготовки биологического обоснования на пользование рыбными ресурсами и другими видами водных животных.
2. Управлению охраны, воспроизводства и регулирования рыбных ресурсов и других водных животных (Сыздыков Н.Н.) довести данный приказ до территориальных органов Комитета рыбного хозяйства.
3. Контроль исполнения настоящего приказа возложить на Первого заместителя Председателя Комитета Сулейманова Р.Ф.
4. Настоящий приказ вступает в силу со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
Председатель
Приложение
к приказу Комитета рыбного хозяйства
Министерства сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 8 ноября 2004 года N 106-п
Правила
подготовки биологического обоснования на пользование
рыбными ресурсами и другими видами водных животных 1. Общие положения
1. Настоящие Правила подготовки биологического обоснования на пользование рыбными ресурсами и другими видами водных животных (далее - Правила) разработаны в соответствии со статьей 9 Закона Республики Казахстан "Об охране, воспроизводстве и использовании животного мира" и определяют порядок подготовки биологического обоснования на пользование рыбными ресурсами и другими видами водных животных (далее - водные животные).
2. Биологическое обоснование - научно-обоснованное заключение на пользование водными животными или на хозяйственную и иную деятельность, способную повлиять на водные животные и среду их обитания.
3. Подготовка биологического обоснования осуществляется в следующих случаях и целях:
1) отнесения видов водных животных к категориям и перевода их из одной категории животного мира в другую;
2) определения предельно допустимого объема изъятия водных животных;
3) регулирования численности водных животных;
4) акклиматизации, интродукции и гибридизации водных животных;

5) су жануарларын пайдалануға шектеу мен тыйым салуды белгілеу;
6) күрделі және биологиялық балық шаруашылық мелиорация жөніндегі жұмыстарды жүзеге асыру;
7) шаруашылық және өзге қызметтің су жануарларымен олар мекендейтін ортаға әсерін айқындау.
2. Биологиялық негіздеме әзірлеу
4. Биологиялық негіздеме су жануарларының өткен жылғы санын есепке алу, су жануарлар дүниесі объектілерінің, олар мекендейтін ортаның мониторингі және басқа ғылыми зерттеулер материалдарының негізінде әзірленеді.
5. Биологиялық негіздемеде мынадай мәліметтер көрсетіледі:
1) биологиялық негіздеме әзірлеудің мақсаты;
2) су жануарларының атауы және олардың санаты;
3) су жануарлары туралы жалпы мәліметтер (су жануарлары қорының жай-күйі, санының өсуі, биологиясының негізгі ерекшелігі);
4) су объектісінің қызметті жүзеге асыруды көздейтін шектегі сипаттамасы;
5) су жануарларының өткен жылғы жай-күйі туралы мәліметтер;
6) есепке алу тәсілдері, есепке алу қамтылған алаң және есептеу әдісі;
7) мекендейтін ортаның жай-күйі туралы ақпарат (су тоғанының гидрологиялық, гидрохимиялық, гидробиологиялық сипаттамасы);
8) су жануарларын ғылыми зерттеулер жүргізу кезінде пайдалану туралы мәліметтер;
9) болжамды алу (әсер ету) дәрежесі және оның су жануарлары жай-күйіне әсер етуін болжау (оңтайлы рұқсат етілген аулау есебі);
10) биологиялық негіздеменің мақсаттарын негіздеу үшін қажетті басқа да мәліметтер.
Қажет кезде, биологиялық негіздемеге диаграммалар, кестелер, картосхемалар және басқа анықтамалық-ақпараттық материалдар қоса тіркеледі.
6. Биологиялық негіздемені әзірлеу (тиісті құжаттармен растайтын) кәсіптік біліктілігі бар ғылыми-зерттеу және басқа ұйымдармен жүзеге асырылады.
7. Биологиялық негіздеме жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану саласында басқару мен бақылау функцияларын жүзеге асыратын мемлекеттік органға ұсынылады.
3. Биологиялық негіздемені оның мақсатына және су
жануарларының санатына орай әзірлеу ерекшеліктері
8. Биологиялық негіздемені осы Ереженің 5-тармағында көрсетілген мәліметтерден басқа, су жануарларының санатына орай әзірлеген кезде мынадай қосымша мәліметтер келтіріледі:
1) жануарлардың сирек кездесетін және құрып кету қаупі төнген түрлері - саны, зерделену дәрежесі жөніндегі көп жылғы деректер;
2) балық аулау объектілері болып табылатын су жануарларының түрлері - балық шаруашылығы су тоғандары (учаскелері) (балық шаруашылығының санаты, ерекше қорғалатын табиғи аумақтардың түрі, балық шаруашылығы су тоғандарының (учаскелерінің) резервтік қоры), объектінің шаруашылық мәні, пайдалану түрі (кәсіпшілік, спорттық-әуесқойлық, коллекциялық және ғылыми және өзге де мақсаттарда) және су тоғандарының (учаскелерінің) балық өнімділігі туралы ақпарат;

5) установления ограничений и запретов на пользование водными животными;
6) осуществления работ по капитальной и биологической рыбохозяйственной мелиорации;
7) определения влияния хозяйственной и иной деятельности на водных животных и среду их обитания.
2. Подготовка биологического обоснования
4. Биологическое обоснование подготавливается на основании материалов учета численности водных животных за предыдущий год, мониторинга объектов водного животного мира, среды их обитания и других научных исследований.
5. В биологическом обосновании указываются следующие сведения:
1) цель подготовки биологического обоснования;
2) наименование водных животных и их категории;
3) общие сведения о водных животных (состояние запасов водных животных, динамика численности, основные особенности биологии);
4) характеристика водного объекта, в пределах которой предполагается осуществление деятельности;
5) сведения о состоянии водных животных за предыдущий год;
6) способы учета, площадь, охваченная учетом, и методика расчетов;
7) информация о состоянии среды обитания (гидрологическая, гидрохимическая, гидробиологическая характеристики водоема);
8) сведения об использовании водных животных при проведении научных исследований;
9) степень предполагаемого изъятия (воздействия) и прогноз его влияния на состояние водных животных (расчет оптимально допустимого улова);
10) другие сведения, необходимые для обоснования цели биологического обоснования.
При необходимости, к биологическому обоснованию прикладываются диаграммы, таблицы, картосхемы и другие справочно-информационные материалы.
6. Подготовка биологического обоснования осуществляется научно-исследовательскими и другими организациями, обладающими профессиональной квалификацией (подтвержденной соответствующими документами), а также опытом подобных работ и услуг (не менее одного года).
7. Биологическое обоснование представляется в государственный орган, осуществляющий функции управления и контроля в области охраны, воспроизводства и использования водных животных.
3. Особенности подготовки биологического обоснования
в зависимости от его целей и категории водных животных
8. При подготовке биологического обоснования в зависимости от категории водных животных помимо сведений, указанных в пункте 5 настоящих Правил, приводятся следующие дополнительные сведения:
1) редкие и находящиеся под угрозой виды животных - многолетние данные по численности, степень изученности;
2) виды водных животных, являющиеся объектами рыболовства - информация о рыбохозяйственных водоемах (участках) (категория рыбного хозяйства, вид особо охраняемой природной территории, резервный фонд рыбохозяйственных водоемов (участков), хозяйственное значение объекта, вид пользования (в промысловых, спортивно-любительских, коллекционных, и научных и иных целях) и рыбопродуктивность водоемов (участков);

3) су жануарларының аңшылық пен балық аулаудан басқа, басқа да шаруашылық мақсаттарда пайдаланылатын түрлері - объектінің шаруашылық мәні және популяцияның лимиттелу факторының болуы;
4) қоршаған ортаға зиянды болдырмау, балық шаруашылық қызметіне елеулі зиян келтірілу қаупінің алдын алу мақсатында саны реттеуге жататын жануарлар түрі - объектінің шаруашылық мәні, зиян келтірудің ықтимал дәрежесі, келтірілген зиян.
9. Балық аулау объектілері болып табылатын жануарларды пайдалануға биологиялық негіздеме әзірлеген кезде, су жануарларын алудың жол берілетін шекті көлемін айқындау үшін популяцияның өсімін болжау әдісі пайдаланылады. Кейіннен, әрбір жекелеген балық шаруашылықтарында су жануарларын аулаудың көлемін өткен жылғы сандық есеп материалдары мәліметіне, су жануарлары объектілерінің және олардың мекендейтін ортаның мониторингіне, климаттық және әлеуметтік фактор деректеріне арналған түзетумен түзету қажет.
Халықаралық және республикалық маңыздағы балық шаруашылығы су тоғандарында (учаскелерінде) мекендейтін балық аулау объектілері болып табылатын су жануарларын пайдалануға биологиялық негіздеме әзірлеу әрбір су тоғаны мен олардың түр құрамын көрсету бойынша ғылыми ұйымдармен жыл сайын дайындалады.
10. Арнайы пайдалану кезінде су жануарларын алудың жол берілетін шекті көлемін есептеу әрбір су тоғаны мен су жануарларын пайдаланушылар үшін, биологиялық сан алуандыққа және балық шаруашылығына ықтимал зиянды ескере отырып, популяцияның динамикасы мен мекендеу ортасының өзгеру үрдісін зерделеудің объективті көп жылдық деректері негізінде бөлек жүргізіледі.
11. Жерсіндіру, интродукция мен будандастыруға биологиялық негіздеме әзірлеген кезде оның мақсаттары көрсетіледі, түрдің өткен және қазіргі ареалы, интродукция аумағында мекендейтін басқа түрлермен ықтимал өзара қатынас, интродукцияланатын түрлермен өзара әсерді болжау, биотехникалық жұмыс жүргізу жөнінде ұсыным (орналастыру материалдарын алған орын, даму сатысы ауыстыру жүргізу мерзімі және басқа да), аумақтың табиғат қорғау мәртебесі туралы мәліметтер келтіріледі.
12. Шаруашылық және өзге қызметтің жануарлар дүниесі объектілері мен олар мекендейтін ортаға әсерін айқындаған кезде мекендейтін ортаның болжамды сипаты мен өзгеру дәрежесі, әсер ету мерзімі, теріс әсерді азайту үшін ұсынылған өтемақы шаралары, әр түрлі түрлер мен түрлердің жүйелік топтарына әсерді сараптамалық бағалау туралы мәліметтер келтіріледі.

3) виды водных животных, используемых в иных хозяйственных целях, кроме охоты и рыболовства - хозяйственное значение объекта и наличие лимитирующего фактора популяции;
4) виды животных, численность которых подлежит регулированию в целях предотвращения ущерба окружающей среде, предупреждения опасности нанесения существенного ущерба рыбному хозяйству - хозяйственное значение объекта, степень возможного нанесения ущерба, нанесенный ущерб.
9. При подготовке биологического обоснования на пользование животными, являющимися объектами рыболовства, используется метод прогнозирования прироста популяции для определения предельно допустимого объема изъятия водных животных. В последующем, в каждом отдельном рыбном хозяйстве необходима корректировка объема добычи водных животных с поправкой на данные материалов учета численности за предыдущий год, мониторинга объектов водного животного мира и среды их обитания, климатические и социальные факторы.
Биологические обоснования на пользование водными животными, являющимися объектами рыболовства, обитающими в рыбохозяйственных водоемах (участках) международного и республиканского значения, подготавливаются научными организациями ежегодно по каждому водоему с указанием их видового состава.
10. Расчет предельно допустимого объема изъятия водных животных при специальном пользовании производится для каждого водоема и пользователя водными животными в отдельности, на основе объективных многолетних данных, изучения тенденции динамики популяции и изменения среды обитания с учетом возможного ущерба биологическому разнообразию и рыбному хозяйству.
11. При подготовке биологического обоснования на акклиматизацию, интродукцию и гибридизацию указываются ее цели, приводятся сведения о прошлом и современном ареале вида, возможных взаимоотношениях с другими обитающими на территории интродукции видами, прогноз взаимных влияний с интродуцируемым видом, рекомендации по биотехнике проведения работы (место получения посадочного материала, стадия развития, сроки проведения вселения и другие), природоохранный статус территории.
12. При определении влияния хозяйственной и иной деятельности на объекты животного мира и среду их обитания приводятся сведения о предполагаемом характере и степени изменения среды обитания, сроках воздействия, предлагаемых компенсационных мерах для снижения негативных влияний, экспертная оценка влияния на различные виды и систематические группы видов.