Стационарлық емдеу-алдын алу, оңалту және басқа денсаулық сақтау ұйымдарында емдеу курсынан өтіп жатқан мүгедек балалар үшін оқу сабақтарын ұйымдастыру, оқу-тәрбие ұйымдарының мүгедек балаларды үйде оқытуда ата-аналарға көмек көрсету тәртібі туралы ережелерді бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2004 жылғы 26 қарашадағы N 974 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2004 жылғы 23 желтоқсанда тіркелді. Тіркеу N 3303. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2013 жылғы 04 шілдедегі № 258 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Білім және ғылым министрінің 04.07.2013 № 258 бұйрығымен (алғаш рет ресми жарияланғаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
"Келісілді":
Денсаулық сақтау
министрлігінің
бірінші вице-министрі
2004 жылғы 26 қараша
"Білім туралы" Қазақстан Республикасының Заңына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасының Заңын іске асыру мақсатында  БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған:
1) стационарлық емдеу-алдын алу, оңалту және басқа денсаулық сақтау ұйымдарында емдеу курсынан өтіп жатқан мүгедек балалар үшін оқу сабақтарын ұйымдастыру тәртібі туралы ереже;
2) оқу-тәрбие ұйымдарының мүгедек балаларды үйде оқытуда ата-аналарға көмек көрсету тәртібі туралы ереже бекітілсін.
2. Орта білім департаменті (С.Б.Еспосынова) осы бұйрықты белгіленген тәртіппен Қазақстан Республикасының Әділет министрлігіне мемлекеттік тіркеуге ұсынсын.
3. Осы бұйрық тіркелген күннен бастап күшіне енеді.
4. Облыстық, Астана, Алматы қалаларының білім басқармалары (департаменттері) аталған бұйрықты білім беру және денсаулық сақтау ұйымдарының барлық аудандық, қалалық бөлімдеріне жеткізсін.
5. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау вице-министр К.Н.Шәмшидиноваға жүктелсін.
Министр
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2004 жылы 26 қарашадағы
N 974 бұйрығымен бекітілген
Стационарлық емдеу-алдын алу, оңалту және басқа
денсаулық сақтау ұйымдарында емдеу курсынан өтіп
жатқан мүгедек балалар үшін оқу сабақтарын
ұйымдастыру тәртібі туралы
ЕРЕЖЕ
1. Жалпы ережелер
1. Осы Ереже стационарлық емдеу-алдын алу, оңалту және басқа денсаулық сақтау ұйымдарында (бұдан әрі - медициналық ұйымдар) емдеу курсынан өтіп жатқан мүгедек балалар үшін оқу сабақтарын ұйымдастыру тәртібін белгілейді.
Балалардың жалпы орта білім алуын жүзеге асыру мақсатында аудандық (қалалық) білім және денсаулық сақтау бөлімдері медициналық ұйымдарда емделуде жатқан оқушыларды оқытуды ұйымдастырады.

Об утверждении Правил о порядке организации учебных занятий для детей-инвалидов, проходящих курс лечения в стационарных лечебно-профилактических, реабилитационных и других организациях здравоохранения, оказания помощи родителям в обучении детей-инвалидов на дому учебно-воспитательными организациями
Приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 26 ноября 2004 года № 974. Зарегистрирован Министерством юстиции Республики Казахстан 23 декабря 2004 года № 3303. Утратил силу приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 4 июля 2013 года № 258
Сноска. Утратил силу приказом Министра образования и науки РК от 04.07.2013 № 258 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования).
"Согласован":
Первый вице-министр
здравоохранения
Республики Казахстан
26 ноября 2004 г.
В целях реализации Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в Закон Республики Казахстан "Об образовании"  ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые:
1) правила о порядке организации учебных занятий для детей-инвалидов, проходящих курс лечения в стационарных лечебно-профилактических, реабилитационных и других организациях здравоохранения;
2) правила о порядке оказания помощи родителям в обучении детей-инвалидов на дому учебно-воспитательными организациями.
2. Департаменту среднего образования (Испусинова С.Б.) представить настоящий приказ в установленном порядке на государственную регистрацию в Министерство юстиции Республики Казахстан.
3. Настоящий приказ вступает в силу со дня государственной регистрации.
4. Областным, городов Астаны и Алматы управлениям (департаментам) образования довести данный приказ до всех районных, городских отделов и организаций образования и здравоохранения.
5. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра Шамшидинову К.Н.
Министр
Утверждены
приказом Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 26 ноября 2004 года N 974
ПРАВИЛА
о порядке организации учебных занятий для детей-инвалидов,
проходящих курс лечения в стационарных лечебно-профилактических,
реабилитационных и других организациях здравоохранения 1. Общие положения
1. Настоящие Правила регулируют порядок организации учебных занятий для детей-инвалидов, проходящих курс лечения в стационарных лечебно-профилактических, реабилитационных и других организациях здравоохранения (далее - в медицинских организациях).
В целях осуществления всеобщего обязательного среднего образования детей районные (городские) отделы образования и здравоохранения организуют обучение детей-инвалидов, проходящих курс лечения в медицинских организациях.

2. Оқу және түзету сабақтары стационарлық алдын-ала сауықтыру немесе реабилитациялық мекемелерде емдеу курсынан өтуші мүгедек балалар үшін жалпы міндетті білім мен арнайы мектеп білім беру ұйымдарының бағдарламалары көлемінде ұйымдастырылады.
3. Керекті құрал-жабдықты базасы бар мектептер олардың денсаулығын ескере отырып, еңбекке оқытуды ұйымдастырады.
2. Емдеу ұйымдарында оқыту ұйымдастыру
4. Медициналық ұйымдар жанындағы мектептерде оқу-тәрбиелеу жұмысын тікелей ұйымдастыру және басшылықты педагогикалық бөлім меңгерушісі жүргізеді.
5. Сабақтар емдеуші дәрігердің бір айдан аса көрсетілген ауруханада емделуден өту керектігі жөніндегі қорытындысына сәйкес I-X (XI) сынып оқушыларымен жүргізіледі.
6. Оқыту сабақтары баланың денсаулық жағдайына байланысты балалардың ауруханаға түскен кезінен басталады.
7. Сабақтардың оқыту мерзімі барлығы үшін 35 минут, бірінші сыныпта - 25 минут. Ревматизммен ауыратын балалар 5 медициналық тәртіпке болады, балалармен жұмысты жоспарлауда осы тәртіптердің әр қайсысына анықталған педагогикалық бағыт сәйкестендіріледі.
8. Оқушыларды оқыту жалпы білім беретін мектептердің бағдарламасы және арнайы түзету ұйымдары бойынша жүргізіледі.
Мүмкіндігі шектеулі балаларға педагог-логопед, педагог-дефектолог, педагог-психологтар арнайы түзету (толықтыру) көмегі көрсетіледі.
9. Оқушылармен оқу жұмысын ұйымдастыру топтық және жеке нысанда белгіленеді. Топтық сабақтар бір сынып оқушыларының саны 4-5 болған жағдайда ұйымдастырылады. Бөлімді I-IX сынып оқушылар саны 4-15 болған жағдайда ұйымдастырылады.
4-9 (11), 5-10 (11) сынып оқушылары екі сыныптан құрылған (4(5)-5-6, 6-7, 7-8, 8-9) топтық сабақтар ұйымдастырылады.
10. Ауру балаларды оқытуды ұйымдастыру нысанын және сабақтың басталуын баланың денсаулық жағдайына қарай аурухана бөлімшесінің меңгерушісі емдеуші дәрігермен бірге анықтап, сырқатнамаға (N 003 у нысан) тиісті жазады.
11. Педагогикалық ұжым оқу-тәрбие жұмысын балалардың денсаулық жағдайы туралы деректерді ескере отырып, аурухананың бас дәрігерінің келісімі бойынша кесте бойынша құралады. Күнделікті оқу жүктемесі бір оқушыға 3-3,5 оқу сағаттарынан аспауы керек.

2. Учебные и коррекционные занятия организуются для детей-инвалидов, проходящих курс лечения в медицинских организациях в объеме программ общеобразовательных и специальных организаций образования.
3. Школы, где имеется необходимая материальная база, организуют трудовое обучение  детей с учетом их состояния здоровья.
2. Организация обучения в лечебных организациях
4. Непосредственная организация и руководство учебно-воспитательной работой в школах в составе медицинских организаций осуществляются заведующими педагогической частью.
5. Занятия проводятся с учащимися 1-10 (11) классов, которым в соответствии с заключением лечащего врача предстоит прохождение лечения в данной медицинской организации свыше 15 дней.
6. Учебные занятия начинаются с момента поступления детей в больницу в зависимости от состояния здоровья ребенка.
7. Продолжительность урока для всех устанавливается 35 минут, в первом классе - 25 минут. Каждому из медицинских режимов, в которых находятся больные дети по тяжести заболевания, соответствует определенная педагогическая направленность при планировании работы с детьми.
8. Обучение учащихся проводится по программам общеобразовательной школы и специальной коррекционной организации. Детям с ограниченными возможностями предоставляется специальная коррекционная помощь, оказываемая педагогом-логопедом, педагогом-дефектологом, педагогом-психологом.
9. Занятия проводятся с учащимися в групповой или индивидуальной форме обучения. Групповые занятия организуются при наличии от 4 до 15 учащихся одного класса. При наличии в отделении от 4 до 15 учащихся 1-9 классов, для занятий организуется класс-комплект.
Для учащихся 4-9 (11), 5-10 (11) классов организуются групповые занятия из двух классов (4-5, 5-6, 6-7, 7-8, 8-9).
10. Начало занятий и форму организации обучения больных детей определяет заведующий отделением медицинской организации совместно с лечащим врачом в зависимости от состояния здоровья ребенка, о чем делают соответствующую запись в медицинской карте стационарного больного (форма N 003 у).
11. Педагогический коллектив строит учебно-воспитательную работу по расписанию, с учетом данных о состоянии здоровья детей и по согласованию с главным врачом медицинской организации. Ежедневная учебная нагрузка на одного учащегося не должна превышать 3-3,5 учебных часов.

12. Ауруханада емделуден өтіп жатқан оқушыларды оқыту сабақтарына аптасына келесі оқыту сағаттары бөлінеді.
13. Оқушыларды тиісті сыныпқа өткізу олардың оқитын мектебінен арналған анықтама негізінде жүзеге асырылады.
3. Емдеу ұйымдарында мектеп іс қағаздарын жүргізу
14. Оқушылармен жүргізілген сабақтарды есепке алу үшін, оқу ісін жүргізетін оқытушылар, түскен оқушылардың тегі, аты және әкесінің аты, туған жылы, мектеп пен сынып нөмері, ауруханаға түскен мерзімі, сабақтардың басталуы және аяқталуы, өткізген сағаттар саны туралы анықтамалар жазатын сынып журналы жүргізіледі.
Оқу материалдарының өтуі және оқушылардың білімін есепке алуды жазуды сынып журналын жүргізу талаптарына сәйкес оқытушы рәсімдейді.

12. На учебные занятия учащихся, находящихся на лечении в медицинских организациях, отводится количество учебных часов в неделю согласно приложению к настоящим Правилам.
13. Зачисление учащихся на обучение в соответствующий класс осуществляется на основании справки из  школы, в которой они обучаются.
3. Ведение школьной документации при обучении в
лечебных организациях
14. Для учета занятий с учащимися ведется классный журнал, в котором учителя, осуществляющие обучение, записывают сведения о поступивших учащихся: фамилия, имя и отчество, год рождения, номер школы и класс, дата поступления в медицинскую организацию, начало и окончание занятий, количество проведенных часов.
Запись прохождения учебного материала и учет знаний учащихся оформляются учителем в соответствии с требованиями к ведению классного журнала.

10-11
8
22
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2004 жылы 26 қарашадағы
N 974 бұйрығымен бекітілген
Оқу-тәрбие ұйымдарының мүгедек балаларды үйде
оқытуда ата-аналарға көмек көрсету тәртібі туралы
Ережесі
1. Жалпы ережелер
1. Осы Ереже оқу-тәрбие ұйымдарының мүгедек балаларды үйде оқытуда ата-аналарға көмек көрсету тәртібін реттейді.
2. Үйде жеке тегін оқыту мүмкіншіліктері шектеулі балаларды, оның ішінде бала кезінен мүгедектерді және мүгедек-балаларды жалпы орта білім немесе арнайы білім беру ұйымдарында тәрбиелеу мен оқыту мүмкіншілігі жоқ жағдайда іске асырылады.
3. Үйде тәрбиелеу мен оқыту үшін мүмкіндіктері шектеулі балаларды анықтау жөніндегі медициналық көрсеткіштер тізбесіне сәйкес психологиялық-медициналық-педагогикалық консультациясының (ПМПК) тұжырымдамасы негізінде балалар белгіленеді.
4. Үйде жеке оқыту жалпы білім беру және арнайы білім беру ұйымдарының, оның ішінде оңалту орталықтарының, психологиялық-медициналық-педагогикалық кеңестерінің, психологиялық-педагогикалық түзету кабинеттерінің мамандарымен атқарылады.
5. Үйде жеке оқыту жалпы және мүмкіндіктері шектеулі балаларға арналған арнайы (түзету) білім беру ұйымдары шешетін міндеттерді шешеді.
6. Мүмкіндіктері шектеулі балалар үшін жеке білім беру процесін басқару және қамтамасыз ету түзету педагогика саласындағы, сонымен бірге жоғары білікті арнайы мамандандырылудан өткен мұғалімдермен атқарылады.
7. Мүмкіндіктері шектеулі бала жеке оқытуға арнайы (түзету) білім беру ұйымына бекітіледі. Арнайы білім беру ұйымдары жоқ болу немесе шалғайда орналасқан жағдайда үйде жеке оқыту тұратын жеріндегі жалпы орта білім мектебінің мамандарымен іске асырылады.
8. Үйде жеке тегін оқытудың сапасына бақылау мен байқау ПМПК және бала бекітілген білім беру ұйымымен атқарылады.
2. Жеке білім беру процесі
9. Үйде жеке тегін оқыту педагогпен мектеп әкімшілігі бекіткен үйде жеке оқыту жоспары осы ережелерінің қосымшасына сәйкес және кесте бойынша атқарылады. Мүмкіндіктері шектеулі балаларға арналған жеке бағдарламаны құрастыруда педагог баланың жеке ерекшіліктерін және мүмкіндіктерін қолдана отыра арнайы білім ұйымдарына арналған арнайы типтік бағдарламаларға негізделеді.
10. Баланың дамуындағы кемшіліктерді түзеу мақсатында міндетті түрде түзеу сабақтарына арнайы сағаттар (аптасына 2 сағаттан кем емес), олар арнайы мамандармен: мұғалім-логопедпен, мұғалім-психолог немесе мұғалім-дефектологпен жүргізіледі.

10-11
8
22
Утверждены
приказом Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 26 ноября 2004 года N 974
ПРАВИЛА
о порядке оказания помощи родителям в обучении
детей-инвалидов на дому учебно-воспитательными
организациями 1. Общие положения
1. Настоящие Правила регулируют порядок оказания помощи родителям в обучении детей-инвалидов на дому учебно-воспитательными организациями.
2. Обучение детей-инвалидов на дому проводится при отсутствии возможности осуществлять воспитание и обучение их в общеобразовательных или специальных организациях образования.
3. На обучение на дому определяются дети, на основании рекомендаций психолого-медико-педагогической консультации (ПМПК) в соответствии с перечнем заболеваний, при наличии которых дети-инвалиды признаются нуждающимися в воспитании и обучении на дому.
4. Индивидуальное бесплатное обучение на дому может проводиться специалистами общеобразовательных и специальных организаций образования, в том числе реабилитационных центров, психолого-медико-педагогических консультаций (ПМПК), кабинетов психолого-педагогической коррекции.
5. Индивидуальное обучение на дому решает те же задачи, что и общеобразовательные  и специальные (коррекционные) организации образования для детей с ограниченными возможностями.
6. Руководство и обеспечение индивидуально-образовательного процесса детей с ограниченными возможностями осуществляется специалистами в области коррекционной педагогики, а также высококвалифицированными учителями, прошедшими соответствующую специализацию.
7. Ребенок с ограниченными возможностями из числа инвалидов, определенный на индивидуальное обучение, прикрепляется к специальной (коррекционной) организации образования. При отсутствии или отдаленном расположении специальных организаций образования обучение на дому осуществляется специалистами общеобразовательной школы по месту жительства.
8. Контроль и наблюдение за качеством индивидуального бесплатного обучения на дому осуществляет ПМПК и организация образования, к которому прикреплен ребенок.
2. Индивидуально-образовательный процесс
9. Индивидуальное бесплатное обучение на дому осуществляется педагогом по индивидуальному плану согласно приложению к настоящим Правилам и расписанию, которые утверждаются администрацией школы. При составлении индивидуальной программы для детей с ограниченными возможностями из числа инвалидов педагог руководствуется типовыми программами для специальных организаций образования с учетом индивидуальных особенностей и возможностей ребенка.
10. В целях исправления нарушений в развитии ребенка в учебный план в обязательном порядке включаются специальные часы (не менее 2-х часов в неделю) на коррекционные занятия, которые проводятся специалистами: учителем-логопедом, учителем-психологом или педагогом-дефектологом.

11. Сабақ күндері, саны, оқу сабақтарының ұзақтығы мен реттігі, сонымен бірге оқу аптасының ұзақтығы оқушының нервтік-психологиялық жағдайы ескеріле отырып, бірақ бастауыш сынып оқушылары үшін аптасына 8 сағаттан, негізгі және орта білім беру деңгейі оқушылары үшін аптасына 10 және 12 сағаттан кем емес анықталады.
12. Үйде жеке тегін оқудағы бала үшін оқу жылының басталуы және аяқталуы, каникулдың ұзақтылығы жалпы білім беру және арнайы білім беру ұйымдары үшін белгіленген мерзімдерге сәйкес.
13. Үйде жеке тегін оқудағы бала үшін қорытынды емтихан өткізу қажеттілігі білім беру ұйымы білім беруді басқару органдарымен бірлесіп тұратын жеріндегі дәрігерлік комиссияның тұжырымдамасы негізінде шешіледі.
14. Жеке білім беру бағдарламасынан өткен бітірушіге білім деңгейі сәйкестігі туралы мемлекеттік түрде, бала бекітілген ұйымның мөрімен расталған құжат беріледі.

11. Дни занятий, количество, продолжительность и последовательность учебных занятий, а также продолжительность учебной недели определяется с учетом нервно-психического состояния учащегося, но не менее 8 часов в неделю для учащихся начальной ступени, 10 и 12 часов в неделю для учащихся основной и средней ступеней образования.
12. Начало и окончание учебного года, продолжительность каникул для ребенка, находящегося на индивидуальном бесплатном обучении, соответствует срокам, установленным для общеобразовательных и специальных организаций образования.
13. Необходимость проведения итоговых экзаменов для ребенка, находящегося на индивидуальном бесплатном обучении, решает организация образования совместно с органами управления образованием на основании заключения врачебной комиссии по месту жительства.
14. Выпускникам, прошедшим индивидуально-образовательную программу, выдается документ государственного образца о соответствующем уровне (ступени) образования, заверенный печатью учреждения, к которому прикреплен учащийся.

3. Білім беру процесіне қатысушылар
15. Жеке білім беру процесінің қатысушылары: білім алушы, оның ата-аналары (заңды өкілдері) мен педагогтар болып табылады.
16. Жеке тегін оқуға бекітілген балалардың ата-аналарына (заңды өкілдеріне) үйде жеке сабақ өткізу үшін жағдай жасау, мүмкіндігінше оқу-сабақтарына қатысу, педагогтің ұсыныстарын орындау, балаға үй тапсырмаларын орындау кезінде жәрдем көрсету қажет.

3. Участники образовательного процесса
15. Участниками индивидуального образовательного процесса являются: обучающийся, его родители (законные представители) и педагоги.
16. Родители (законные представители) детей-инвалидов, определенных на индивидуальное бесплатное обучение, должны создать условия для проведения индивидуальных занятий на дому, по возможности присутствовать на учебных занятиях, выполнять рекомендации педагога, оказывать помощь ребенку при выполнении домашних заданий.