Халыққа кезек күттірмес медициналық жәрдем көрсетуге арналған бастапқы жәрдем қобдишасының құрамын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2004 жылғы 20 желтоқсандағы N 876 бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2005 жылғы 12 қаңтарда тіркелді. Тіркеу N 3358. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2010 жылғы 24 мамырдағы № 377 Бұйрығымен
Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2010.05.24 № 377 Бұйрығымен.
"Дәрілік заттар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 6-бабының 10) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН: Қараныз K090000193
1. Қоса беріліп отырған халыққа кезек күттірмес медициналық жәрдем көрсетуге арналған бастапқы жәрдем қобдишасының құрамы бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау істері жөніндегі агенттігі төрағасының Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2000 жылғы 24 мамырда N 1138 тіркелген 2000 жылғы 18 сәуірдегі "Бастапқы жәрдем (автокөлік) қобдишасының құрамын бекіту туралы" N 225 бұйрығының күші жойылды деп танылсын.
3. Фармация комитеті (Л.Ю.Пак) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігіне мемлекеттік тіркеуге жіберсін.
4. Әкімшілік департаменті (Д.В.Акрачкова) Қазақстан Республикасының Әділет министрлігіне мемлекеттік тіркеуден өткеннен кейін бұқаралық ақпарат құралдарында ресми жариялануын қамтамасыз етсін.
5. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау бірінші вице-министр А. А.Ақановқа жүктелсін.
6. Осы бұйрық ресми жарияланған күнiнен бастап күшіне енеді.
Министр
"Халыққа кезек күттірмес
медициналық көрсетуге
арналған бастапқы жәрдем
қобдишасының құрамын
бекіту туралы"
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрінің
2004 жылғы 20 желтоқсандағы
N 876 бұйрығымен бекітілген
Халыққа кезек күттірмес медициналық жәрдем көрсетуге
арналған бастапқы жәрдем қобдишасының құрамы
р/с
N
Атауы
Өлшем
бірлігі
Саны
Қолдану тәсілі
Жүрек аймағы ауыруларында қолданылатын дәрілер
1.
0,06 г валидол
таблеткалары N10
орамы
1
Жүрек аймағы ауырғанда
бір таблетканы сублин-
гвальды (тіл астына)
салып толық ерігенге
дейін ұстайды
2.
0,0005 нитроглице-
рин таблеткалар N10
орамы
1
Жүрек аймағы ауырғанда
1 таблетканы сублинг-
вальды (тіл астына)
салып толық ерігенге
дейін ұстайды
Талып қалғанда (коллапста) қолданылатын дәрілер
3.
10% - 10 мл
аммиак ерітіндісі
сауыт
1
Талып қалу жағдайында
аммиак ерітіндісімен
суланған мақтаның немесе
дәкенің кішкене бөлшегін
мұрын жолдарына (0,5-1
сек) жақындату керек
Қабынуға қарсы ауыруды басатын дәрілер
4.
0,25 ацетилсалицил
қышқылы таблетка-
лары N10
орамы
1
Температура көтерілгенде
1-2 таблеткадан
5.
0,5 метамизол
таблеткалары N 10
орамы
1
Ауыруды басу үшін
1-2 таблеткадан
6.
1 мг клемастин
таблеткалар
орамы
1
Аллергиялық реакция бел-
гілері (тері жабындары
мен шырышты қабықтардың)
қышуы, қызаруы, ісінуі)
кезінде 1 таблеткадан
қабылдау керек
Улану кезінде қолданылатын дәрілер
7.
0,25 белсенділен-
дірілген көмір N10
орамы
10
Улану белгілерінде
(жүрек айнуы, асқазан-
ішек жолдары ауырғанда)
дене салмағының 1
килограмына есептеле
отырып, мол сумен 1
таблетка қабылдайды
8.
3 г калий
перманганаты
сауыт
1
Антисептикалық дәрі
ретінде сыртқа - жара-
ларды, жара беттерін
шаюға арналған сулы
ерітінді (ерітінді
әлсіз қызғылт түсті)
Жарақаттарда (соғылулар, сынықтар, шығып кетулер,
күюлер), жаралануларда қолданылатын дәрілер
9.
5% - 10 мл спиртті
йод ерітіндісі N10
сауыт
1
Терінің ұсақ зақымда-
нуларын (соғылуларды,
жараларды, ашық жараны)
өңдеуге арналған
антисептикалық дәрі
ретінде сыртқа
10.
1% - 5 мл бриллиант
көгі ерітіндісі
сауыт
1
Терінің ұсақ зақымда-
нуларын (соғылуларды,
жараларды, ашық жараның
айналасын) өңдеуге
арналған антисептикалық
дәрі ретінде сыртқа
11.
0,5% - 5 мл ново-
каин ерітіндісі N10
орамы
1
Жергілікті жансыздан-
дыруға арналған
12.

Об утверждении состава аптечки первой помощи для оказания неотложной медицинской помощи населению
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 20 декабря 2004 года № 876. Зарегистрирован Министерством юстиции Республики Казахстан 12 января 2005 года № 3358. Утратил силу приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 24 мая 2010 года № 377
Сноска. Утратил силу приказом Министра здравоохранения РК от 24.05.2010 № 377.
В соответствии с подпунктом 10) статьи 6 Закона Республики Казахстан «О лекарственных средствах»,  ПРИКАЗЫВАЮ: См. K090000193
1. Утвердить прилагаемый состав аптечки первой помощи для оказания неотложной медицинской помощи населению.
2. Считать утратившим силу приказ Председателя Агентства Республики Казахстан по делам здравоохранения от 18 апреля 2000 года № 225 «Об утверждении состава аптечки первой помощи (автотранспортной)», зарегистрированный в Министерстве юстиции Республики Казахстан 24 мая 2000 года № 1138.
3. Комитету фармации (Пак Л.Ю.) направить настоящий приказ на государственную регистрацию в Министерство юстиции Республики Казахстан.
4. Административному департаменту (Акрачкова Д.В.) после государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан обеспечить официальное опубликование настоящего приказа в средствах массовой информации.
5. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на первого вице-министра Аканова А.А.
6. Настоящий приказ вступает в силу со дня его официального опубликования.
Министр
Утвержден
приказом Министра здравоохранения
Республики Казахстан
от 20 декабря 2004 года N 876
«Об утверждении состава аптечки первой
помощи для оказания неотложной
медицинской помощи населению»
Состав аптечки первой помощи
для оказания неотложной медицинской помощи населению
№ п/п
Наименование
Едини-
ца измере-ния
Ко-
ли-
чест-
во
Способ применения
Средства при болях в области сердца
1.
Валидол таблетки 0,06 № 10
уп
1
При болях в области
сердца одна таблетка
сублингвально (под язык)
до полного рассасывания
2.
Нитроглицерин
таблетки 0, 0005 № 10
уп
1
При острых болях в
области сердца   1 таблетка
сублингвально (под язык)
до полного рассасывания
Средства при обмороке (коллапсе)
3.
Раствор аммиака
10% - 10 мл
фл
1
При обморочных состояниях
поднести небольшой кусочек
ваты или марли, смоченный
раствором аммиака, к
носовым отверстиям
(на 0,5-1 сек)
Противовоспалительные, обезболивающие средства
4.
Ацетилсалици-
ловая кислота таблетки 0,25 № 10
уп
1
При повышенной
температуре по 1-2 таблетке
5.
Метамизол
таблетки 0,5
№ 10
уп
1
Для снятия боли по
1-2 таблетке
6.
Клемастин таблетки 1 мг
уп
1
При признаках
аллергической реакции
(зуд, покраснение, отек
кожных покровов и
слизистых оболочек)
принимать по 1 таблетке
Средства при отравлениях
7.
Уголь активированный
0,25 № 10 таблетки
уп
10
При признаках
отравлений (тошнота, боли
в желудочно-кишечном
тракте) принимается 1
таблетка из расчета на
1 кг веса, запивая обильно
водой
8.
Калия перманганат
3 г
фл
1
Наружно в качестве
антисептического средства -
водный раствор для
промывания ран, раневых
поверхностей (раствор
слабо-розового цвета)
Средства, применяемые при травмах (ушибы, переломы, вывихи,
ожоги), ранениях
9.
Раствор йода спиртовый 5% - 10 мл
фл
1
Наружно как антисептическое
средство для обработки мелких повреждений кожи
(ссадин, ран, открытой раны)
10.
Раствор бриллиантового зеленого спиртовый 1% - 10 мл
фл
1
Наружно как антисептическое
средство для обработки мелких повреждений кожи (ссадин,
ран, вокруг открытой раны)
11.
Раствор новокаина 0,5%
5 мл № 10
уп
1
Для местной анестезии
12.

3% - 25 мл сутегі
пероксиді (асқын
тотығы) ерітіндісі
сауыт
Жаралар мен соғылуларды
шаю үшін дезинфекциялық
дәрі ретінде, мұрыннан
қан кетуде қан тоқта-
татын дәрі ретінде -
сутегі асқын тотығымен
суланған мақтаның немесе
дәкенің кішкене бөлігін
мұрынға төсейді
13.
Серильді дәке
бинт 5х10
дана
1
Ашық жараларда дене
бетінің учаскелеріне
төселетін таңғыш зат
14.
Стерильді дәке
салфеткалар 45х29
дана
1
Үлкен аумақтардағы ашық
жараларға немесе күюлер-
ге төсеу және ашық қан
кетулерді тоқтату үшін
15.
Серильді емес
дәке бинт 5х10
дана
1
Ашық жаралар болмаған
кезде дене учаскесінің
бетіне төселетін немесе
иммобилизациялау мақса-
тында стерильді бинттің
үстіне оны бекемдеп таң-
уға арналған таңғыш зат
16.
50 г стерильді емес
гигроскопиялық
медициналық мақта
дана
1
Бриллиант көгі спиртті
ерітіндісімен немесе
спиртті йод ерітінді-
сімен жара беттерін
өңдеу және аммиак ері-
тіндісімен сулау үшін
17.
Қан тоқатқыш жіп
дана
1
Аяқ-қолдың ірі күре та-
мырларынан қанды уақытша
тоқтатуға арналған.
Жараланған жердің жоға-
ры тұсынан төсеп бірнеше
рет аяқ-қолды айналдыра
орайды және ілмектің
немесе шынжырдың көмегі-
мен бекітеді. Жіпті 1,5
сағаттан асырмай салуға
болады. Жіптің салынған
уақыты көрсетілген
жазуды қалдырып, оны
жіпке бекіту керек
18.
Бактерицидті
жабысқақ бұласыр
2,5х7,2
3,8х3,8
дана
дана
1
1
Терінің аздаған зақым-
дануларын (соғылуларды,
кесілулерді, жырылу-
ларды) қорғау және
зарарсыздандыру үшін.
Қолдану тәсілі: қорға-
ныш үлбірін алып, жараға
дәке тампон төсеу және
жабысқақ бұлсырмен
желімдеу керек.
19.
Созылғыш түтікшелі
бинт
N1,
N2,
N3
дана
1
1
1
Таңуларды бекемдеуге
арналған: N1 - ересек-
тер саусақтарына қол-
дарының ұшына, сондай-ақ
балалар білезіктері мен
табанына; N2 - балалар
қолдарының ұшына, иық
алдына, табанына, шын-
тақ, білезік, балтыр-
табан, тізе буындарына;
N3 - балалар иық алдына,
иығына, балтырына,
ересектердің тізе
буынына, балалар
жамбасына, басына
20.
Бір рет қолданы-
латын инъекциялық
шприцтер 5 мл
инелерімен
дана
1
21.
70% 30 мл этил
спирті
сауыт
1
Антисептикалық және
дезинфекциялаушы дәрі
ретінде
Қосалқы заттар
22.
Қайшы
дана
1
23.
Түйреуіш
дана
5
Ескерту:
Қобдишада дәрі-дәрмектердің қажетті тізбесін қолдану жөніндегі
нұсқаулығы да болуы тиіс.
Дәрілік заттар полиэтилен оқшантайларға салынуы және
медициналық полипропиленнен жасалған корпуста сақталуы тиіс.
Тізбеде көрсетілген дәрілік заттар мен медициналық мақсаттағы
бұйымдарды өз бетінше ауыстыруға және таңбалануы бүлінген және
жарамдылық мерзімі өткен дәрілік заттарды қолдануға тиым салынады.
Халыққа кезек күттірмес медициналық жәрдем көрсетуге арналған
бірінші көмек қобдишасы дер кезінде толықтырылуға жатады.

Раствор пероксида (перекиси) водорода 3% - 25 мл
фл
Наружно как
дезинфицирующее средство
для промывания ран и
ссадин, в качестве кровоостанавливающего
средства при носовых
кровотечениях - небольшой
кусочек ваты или марли,
смоченный раствором
перекиси водорода, в носовые
отверстия
13.
Бинт марлевый стерильный 5x10
шт
1
Перевязочное средство,
накладываемое на
поверхность участков
тела, при открытых ранах
14.
Салфетки марлевые стерильные 45x29
шт
1
Для наложения на открытые
раны или ожоги большой
площади и временной
остановки поверхностного
кровотечения
15.
Бинт марлевый нестерильный 5x10
шт
1
Перевязочное средство,
накладываемое на
поверхность участков тела,
при отсутствии открытых
ран или поверх стерильного
бинта для его фиксации с
целью иммобилизации
16.
Вата медицинская, гигроскопическая   нестерильная 50 г
шт
1
Для обработки раневой
поверхности растворами
бриллиантового зеленого
спиртового или раствором
йода спиртового и для
смачивания раствором
аммиака
17.
Жгут кровоостанав-
ливающий
шт
1
Для временной остановки
кровотечения из крупных
сосудов артерий конечностей. Накладывают выше места
ранения, несколько раз
обертывают вокруг
конечности и закрепляют
с помощью крючка или
цепочки. Жгут может быть
наложен не более чем на
1,5 часа. Необходимо
оставить записку с указанием
времени наложения жгута и
закрепить на жгуте
18.
Лейкопластырь бактерицидный
2,5х7,2
3,8х3,8
шт
шт
1
1
Для защиты и
обеззараживания небольших
повреждений кожи (ссадин,
порезов, царапин). Способ
применения: снять защитную
пленку, на рану наложить
марлевый тампон и приклеить
лейкопластырь
19.
Бинт эластичный трубчатый
№1,
№2,
№ 3
шт
1
1
1
Для фиксации повязок:
№1 - на пальцах, кисти
взрослых, а также на кисти,
стопе детей;
№ 2 - на кисти,  предплечье,
стопе, локтевом,
лучезапястном, голеностопном
суставах, а также на плече,
голени, коленном суставе
детей;
№ 3 - на предплечье, плече,
голени, коленном суставе
взрослых, на бедре, голове
детей
20.
Шприцы инъекционные одноразового использования с иглами 5мл
шт
2
21.
Спирт этиловый 70% 30мл
фл
1
Как антисептическое и
дезинфицирующее средство
Вспомогательные средства
22.
Ножницы
шт
1
23.
Булавка
шт
5
Примечание:
Необходимо наличие в аптечке данного Перечня медикаментов с инструкцией по применению.
Лекарственные средства должны быть сложены в полиэтиленовый патронташ и хранится в корпусе из медицинского полипропилена.
Не допускается произвольная замена указанных в Перечне лекарственных средств и изделий медицинского назначения и применение лекарственных средств с поврежденной маркировкой и истекшим сроком годности.
Аптечка первой помощи для оказания неотложной медицинской помощи населению подлежит своевременному пополнению.