2004-2005 жылдарға арналған "Астана қаласы тұрғындарының денсаулығы" бағдарламасы туралы
Астана қаласы мәслихатының 2004 жылғы 30 наурыздығы N 30/6-ІІІ шешімі. Астана қаласының Әділет департаментінде 2004 жылғы 28 сәуірде N 325 тіркелді. Күші жойылды - Астана қаласы мәслихатының 2006 жылғы 21 қыркүйектегі N 285/35-ІІІ шешімімен
Ескерту - Астана қаласы мәслихатының
2006 жылғы 21 қыркүйектегі N 285/35-ІІІ шешімінен
Үзінді:
Заңнамалық нормалардың өзгеруiне және жекелеген шешiмдердiң қолданыс мерзiмдерiнiң өтуiне байланысты Астана қаласының мәслихаты шешiм қабылдады:
1. Қосымшаға сәйкес Астана қаласы мәслихатының кейбiр шешiмдерiнiң күшi жойылған деп танылсын.
2. Осы шешiм қабылданған күннен бастап күшiне енедi.
Астана қаласы мәслихатының
сессия төрағасы
Астана қаласы мәслихатының
хатшысы
Астана қаласы мәслихатының
2006 жылғы 21 қыркүйектегi
N 285/35-IIІ шешiміне қосымша
Астана қаласы мәслихатының күшiн жойған кейбiр
шешiмдерiнiң тiзiмi
...
8. Астана қаласы мәслихатының 2004 жылғы 30 наурыздағы N 30/6-III "2004-2005 жылдарға арналған "Астана қаласы халқының денсаулығы" бағдарламасы туралы" шешiмi (Нормативтiк-құқықтық актiлердi мемлекеттiк тiркеу реестрiнде 325 нөмiрмен тiркелген, 2004 жылғы 15 мамырда, 2004 жылғы 3 шiлдеде "Астана хабары" газетiнде, 2004 жылғы 8 мамырда, 2004 жылғы 1 шiлдеде "Вечерняя Астана" газетiнде жарияланды);
...
Астана қаласы мәслихатының хатшысы
_____________________________________________
Қазақстан Республикасы  Конституциясының  86-бабын және Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергiлiктi мемлекеттiк басқару туралы"  Заңының 6-бабын  басшылыққа ала отырып Астана қаласы әкiмдiгi ұсынған 2004-2005 жылдарға арналған "Астана қаласы тұрғындарының денсаулығы" бағдарламасын қарап, Астана қаласының мәслихаты шешті:
1. 2004-2005 жылдарға арналған "Астана қаласы тұрғындарының денсаулығы" бағдарламасы бекiтiлсiн.
Астана қаласы мәслихаты
сессиясының төрағасы
Астана қаласы
мәслихатының хатшысы
2004-2005 жылдарғы Бағдарламаны iске асыру жөнiндегi iс-шаралар жоспары және "Acтанa қаласы тұрғындарының денсаулығы" бағдарламасына келiсiм парағы
Астана қаласы "Сарыарқа" ауданының
әкiмi
Астана қаласы "Алматы" ауданының
әкiмi
Қаржы департаментiнiң директоры
Экономика және шағын бизнестi дамыту
департаментiнiң директоры
Астана қаласын дамыту бағдарламаларына
әкiмшiлiк ету жөнiндегi департаментiнiң
директоры
Коммуналдық шаруашылық
департаментінің директоры
Iшкi саясат департаментiнiң директоры
Мемлекеттiк санитарлық
эпидемиологиялық қадағалау
департаментiнiң директоры
Астана қаласы бойынша кедендiк бақылау
департаментiнiң директоры
Бiлiм департаментiнiң директоры
Сәулет және қала құрылысы
департаментiнiң директоры
Гидрометеорологиялық мониторинг
Орталығының директоры
Қоршаған ортаны қорғау аумақтық
басқармасының бастығы
Табиғат қорғау бағдарламаларын жүзеге
асыру жөніндегі басқармасының бастығы
"Астана су арнасы" МК бас директоры
Қазақ мемлекеттік медициналық
академиясының ректоры
ТЖ жөнiндегi басқарманың
бастығы
Сауда және қызмет көрсету саласы
басқармасының бастығы
"Астана энергосервис"
басқармасының бастығы
"Цесна-Астық"
басқармасының төрағасы
"Астана қаласы санитарлық
эпидемиологиялық сараптамалық
Орталық" ММ директоры
"Салауатты өмiр салтын
қалыптастыру орталығы" МКҚК
директоры
Ақмола мемлекеттiк медициналық
колледжiнiң директоры
Денсаулық сақтау
Департаментiнің директоры
Астана қаласы мәслихатының

О Программе "Здоровье населения города Астаны" на 2004-2005 годы
Решение Маслихата города Астаны от 30 марта 2004 года N 30/6-III. Зарегистрировано Департаментом юстиции города Астаны 28 апреля 2004 года N 325. Утратило силу - решением Маслихата города Астаны от 21 сентября 2006 года N 285/35-III
Извлечение из решения Маслихата города Астаны
от 21 сентября 2006 года N 285/35-III
В связи с изменением норм законодательства и истечением срока действия отдельных решений Маслихат города Астаны РЕШИЛ:
1. Признать утратившими силу некоторые решения маслихата города Астаны согласно приложению.
2. Настоящее решение вступает в силу со дня принятия.
Перечень
утративших силу некоторых решений маслихата города Астаны
...
8. Решение маслихата города Астаны от 30 марта 2004 года N 30/6-III "О Программе "Здоровье населения города Астаны" на 2004-2005 годы (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за N 325, опубликовано в газетах "Астана хабары" 15 мая 2004 года, 3 июля 2004 года, "Вечерняя Астана" 22 января 2005 года).
...
Секретарь маслихата
города Астаны                        В. Редкокашин
_________________________________________________________
Рассмотрев представленную акиматом города астаны Программу "Здоровье населения города Астаны" на 2004-2005 годы, руководствуясь  статьей 86  Конституции Республики Казахстан и  статьей 6  Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года N 148-II "О местном государственном управлении в Республике Казахстан", маслихат города Астаны решил:
1. Утвердить прилагаемую Программу "Здоровье населения города Астаны" на 2004-2005 годы.
Председатель сессии
маслихата города Астаны                   М. Аманбаев
Секретарь маслихата
города Астаны                             В. Редкокашин
Лист согласования к программе
"Здоровье населения города Астаны" и плана мероприятий
по реализации Программы на 2004-2005 гг.
Аким района "Сарыарка"
города Астаны                                 А. Акчурин
Аким района "Алматы"
города Астаны                                 М. Еркетаев
Директор
Департамента финансов                         Х. Мусин
Директор Департамента
экономики и развития
малого бизнеса                                Р. Жоламан
Директор Департамента
по администрированию
программ развития
города Астаны                                 Н. Тихонюк
Директор Департамента
коммунального хозяйства                       С. Киришев
Департамент внутренней
политики города Астаны                        Е. Саиров
Директор Департамента
государственного
санэпиднадзора                                Ж. Бекшин
Директор Департамента
таможенного контроля
по городу Астане                              Е. Киргизбаев
Директор Департамента
образования                                   А. Рахимжанов
Директор Департамента
архитектуры и
градостроительства                            В. Лаптев
Директор Центра
гидрометеорологического
мониторинга                                   Л. Чунтонова
Начальник Территориального
управления охраны
окружающей среды                              З. Сарсембаев
Начальник Управления
по реализации
природоохранных
программ                                      А. Мамлин
Генеральный директор
ГП "Астана Су Арнасы"                         Ж. Нуркенов
Ректор Казахской
государственной
медицинской академии                          П. Казымбет
Начальник
Управления по ЧС                              Ж. Искендиров
Начальник Управления
торговли и сферы услуг                        Г. Касымова
Председатель правления
ОАО "Астана энергосервис"                     У. Барыктабасов
Председатель правления
концерна "Цесна-Астык"                        В. Мещеряков
Директор ГУ "Центр
санэпидэкспертизы
города Астаны"                                З. Аушахметова
Директор ГККП "Центр
формирования здорового
образа жизни"                                 Е. Томпиев
Директор Акмолинского
государственного
медицинского колледжа                         Г. Ахметов
Директор Департамента
здравоохранения                               М.З. Шайдаров
Утверждена
решением маслихата
города Астаны

2004 жылғы 30 наурыздағы
N 30/6-ІІІ шешімімен бекітілген
"Астана қаласы халқының денсаулығы"
Бағдарламасы
1. Бағдарлама төлқұжаты
Бағдарлама атауы      "Астана қаласы халқының денсаулығы"
бағдарламасы
Бағдарламаны          Қазақстан Республикасы Президентінің
әзірлеу негіздемесі   "Қазақстан Республикасы Президентінің 1998
жылғы 16 қарашадағы N 4153  Жарлығына
өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы"
2003 жылғы 15 қаңтардағы N 1016  Жарлығы ;
2003-2005 жылдарға арналған "Халық
денсаулығы" "Мемлекеттік бағдарламасын іске
асыру жөніндегі іс-шаралар жоспарын бекіту
туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің
Қаулысы.
Бағдарламаның         Астана қаласының Денсаулық сақтау
негізгі әзірлеушісі   департаменті.
Бағдарламаның         Астана қаласы тұрғындарының денсаулық
мақсаты мен           жағдайын жақсарту, Астана қаласы тұрғындарына
міндеттері            сапалы жаңа деңгейдегі медициналық қызмет
ұсынуда қалалық денсаулық сақтау жүйесіне
шығуға тездетілген көмектің, іс-шаралар
жоспарын жасап және іске асыру.
Бағдарламаның         Қалалық әкімдікке ведомстволық қарасты,
негізгі               департаменттер, басқармалар, комитеттер,
әзірлеушілері         қалалық медициналық ұйымдар және өндірістік
кәсіпорындар, Қазақ мемлекеттік медициналық
академиясы, Ақмола мемлекеттік медициналық
колледжі.
Бағдарламаның         2004-2005 жылдар
іс-шаралар жоспарын
іске асыру мерзімі
Бағдарламаның         Жергілікті бюджет қаражаттары және Қазақстан
іс-шаралар жоспарын   Республикасы заңнамаларымен тыйым салынбаған
қаржыландыру          басқа да көздер есебінен жүзеге асырылады.
көздері мен көлемі    Бағдарламаны 2004-2005 жылдары іске асыруға
қажетті бюджеттік қаражаттар көлемі, тиісті
қаржы жылына арналған жергілікті бюджетті
қалыптастыру кезінде нақтыланады.
2. Кіріспе
Қазақстан Республикасы "Қазақстан-2030"  стратегиясын  дамытуда мемлекет ұзақ мерзімді негізгі басымдылықтардың бірін азаматтарға қолайлы жағдай жасауды қамтамасыз ету және денсаулық сақтау деп белгіледі. 1999-2003 жылдар кезеңіне арналған жергілікті атқарушы органдар қызметінің басты бағыттарының бірін анықтаған жаңа елорданың - Астана қаласының алғашқы бағдарламалық құжаты, "1999-2003 жылдарға арналған Астана қаласы халқының денсаулығы" бағдарламасы (бұдан былай - Бағдарлама) болып табылды.
Бағдарлама елорданың дамуына бағытталған осы кезеңге тән көкейтесті мәселелер мен басымдықтар есепке алынып әзірленді.
Бағдарламаны іске асыру жөніндегі іс-шаралар халықтың денсаулық сақтау жүйесін толығымен дамытуға бағытталған.
Осы бағдарламаны сондай-ақ басқа да аймақтық және салалық бағдарламаларды іске асыру барысында нақты басымдылық нәтижелерге қол жеткізді.

от 30 марта 2004 года
N 30/6-III
Программа
"Здоровье населения города Астаны"
Астана - 2004 год
1. Паспорт программы
Наименование Программы         Здоровье населения города Астаны
Основание для разработки        Указ  Президента Республики Казахстан
Программы                      от 15 января 2003 года N 1016
"О внесении дополнений и изменений в
Указ Президента Республики Казахстан
от 16 ноября 1998 года N 4153",
постановление Правительства
Республики Казахстан "Об утверждении
Плана мероприятий по реализации
Государственной программы "Здоровье
народа" на 2003-2005 годы".
Основной разработчик           Департамент здравоохранения города
Программы                      Астаны.
Цель и задачи Программы        Улучшение состояния здоровья
населения города Астаны, разработка
и реализация плана мероприятий,
способствующих скорейшему выходу
системы здравоохранения города на
качественно новый уровень
предоставления медицинских услуг
населению столицы.
Основные исполнители           Департаменты, управления, комитеты,
Программы                      подведомственные акимату города,
производственные предприятия и
медицинские организации города,
Казахская государственная
медицинская академия, Акмолинский
государственный медицинский колледж.
Сроки реализации плана         2004-2005 годы.
мероприятий Программы
Источники и объемы             Финансирование плана мероприятий
финансирования Программы       Программы осуществляется за счет
средств местного бюджета и других
источников, не запрещенных
законодательством Республики
Казахстан. Объем бюджетных средств,
необходимый для реализации Программы
в 2004-2005 годах, будет уточняться
при формировании местного бюджета
на соответствующий финансовый год.
2. Введение
Стратегией  развития Республики Казахстан "Казахстан-2030" государство определило одним из основных долгосрочных приоритетов сохранение здоровья и обеспечение благополучия граждан.
Первым программным документом новой столицы - города Астаны, который определял одним из основных направлений деятельности местных исполнительных органов на период 1999-2003 годы, явилась Программа "Здоровье населения города Астаны на 1999-2003 годы" (далее - Программа).
Программа была разработана с учетом актуальных проблем и приоритетов, характерных для данного этапа развития столицы.
Мероприятия по реализации Программы были направлены на улучшение состояния здоровья населения и развитие системы здравоохранения города в целом.
В ходе реализации Программы, а также других региональных и отраслевых программ достигнуты определенные позитивные результаты.

Кейінгі жылдары демографиялық көрсеткіште оң серпіліс бар. Жалпы өлім саны 1998 жылы 11,1-ден 2003 жылы 6,6-ға кеміді, туу саны 1 мың адамға шаққанда 12,5 есеге өсті, бұл табиғи өсімге әсерін тигізді және 1998 жылғы 1,4 еседен 2003 жылы 5,9 есеге жетті.
Тұрғындардың алғашқы және жалпы ауру көрсеткіші 2003 жылы 100 мың адамға шаққанда 81589,8 және 51798,3 құрады, республикалық көрсеткіштегіден 1,2-ден 1,1 есеге төмен.
Әлеуметтік маңызды аурулар деңгейі төмендеді. 100 мың адамға шаққанда туберкулезбен ауыратын халықтың саны 1998 жылғы 137,1-ден еседен 2003 жылы 132,9-ға кеміді; наркопатология 558,2 -ден 327,4-ке кеміді; қауіпті ісіктер 238,8-ден 186,8-ге кеміді; психикалық аурулар 266,6-дан 185,1 есеге кеміді.
Қала тұрғындарының мүгедектікке шығуы республикалық деңгейден төмен. Қарқынды көрсеткіш 10 мың тұрғынға шаққанда 19,4 құрады, республикалық көрсеткіш 29,2.
Тұрғындар денсаулығының жағдайын сипаттайтын көрсеткіштері қанағаттандырарлық болғанмен азаматтардың денсаулығына әсер ететін, толығымен шешілмеген мәселелер жеткілікті:
адамдардың өмір сүруіне қоршаған ортаның қолайсыздығы;
оңтайлы және толық тамақтанбау, сапасы санитарлық талапқа сай емес азық-түліктер мен ауыз су;
азаматтардың өз денсаулығына және салауатты өмір салтының принциптерін сақтауға тиісті жауапкершіліктің жоқтығы;
медициналық ұйымдар қызметінің әсіресе аналар және балаларды қорғау, әлеуметтік маңызды аурулар мәселелерінде алдын алу бағытының жетіспеушілігі;
Емдеу - алдын алу ұйымдары жүйесінің жетіспеушілігі, материалдық-техникалық базаның, оның заман талабына сай медициналық емдеу-диагностикалық қондырғылармен, дәрі-дәрмекпен қамтылуының әлсіздігі;
көрсетілетін медициналық қызметтің көлемі мен қаржылық қаражаттар көлемінің сәйкес келмеуі.
Осы мәселелердің толық шешілуі қоршаған ортаны, азаматтардың салауатты өмір салтын қалыптастыру және алдын алу мен ұтымды әрекет ететін денсаулық сақтау жүйесін құру проблемаларын қамтитын, көптеген тұрғындар үшін нақты сапалы медициналық көмектің деңгейін көтеріп тұрғындардың денсаулық жағдайын жақсартуды қамтамасыз ететін тиімді денсаулық сақтау жүйесін жақсартатын кешендік бағдарлама әзірлеп қабылдауды қажет етеді.
Осы бағдарлама "Қазақстан Республикасы Президентінің 1998 жылғы 16 қарашадағы N 4153 өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2003 жылғы 15 қаңтардағы Қазақстан Республикасы Президентінің Жарлығын және "2003-2005 жылдарғы Халықтар денсаулығы" мемлекеттік бағдарламаны іске асыру жөніндегі іс-шаралар жоспарын бекіту туралы" 2003 жылғы 21 наурыздағы Қазақстан Республикасы Үкіметінің N 289 қаулысын орындау барысында әзірленді және "1999-2003 жылдарға арналған Астана қаласы халқының денсаулығы туралы" қалалық бағдарламасының жалғасы болып табылады.
Бағдарлама денсаулық сақтаудың алғашқы буындарын дамыту серпілісі, медициналық көмек көрсету қолайлығын қамтамасыз етеді, науқастарды қымбат тұратын стационарлардан қолайлы амбулаториялық емдеуге ауыстыруға нақты жағдай туғызып, алдын алу бағыттарының қолайлығын жақсартып және сақтауға мүмкіндік береді.
Бағдарламада Астана қаласының әлеуметтік және экономикалық жағдайына нақты кешенді бағалар орналастырылып, астана азаматтарын медициналық қамтамасыз ету мәселелері жөніндегі Астана қаласы әкімі аппаратының ұстамы көрсетіледі және Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің нормативтік құжаттарын, Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінің ережелері негізгі есепке алынып құрастырылған.

В демографических показателях за последние годы отмечается положительная динамика. Снижение показателей общей смертности с 11,1 в 1998 году до 6,6 в 2003 году, рост показателей рождаемости на 1 тыс. населения до 12,5 соответственно отразились на показателе естественного прироста, который в 2003 году составил 5,9 против 1,4 - в 1998 году.
Показатели общей и первичной заболеваемости населения, которые в 2003 году составили на 100 тыс. населения 81589,8 и 51798,3 соответственно, что в 1,2 и 1,1 раза ниже республиканских показателей.
Имеет место снижение уровня заболеваемости социально значимыми болезнями. Показатели заболеваемости на 100 тыс. населения туберкулезом составили: 132,9 - в 2003 году против 137,1 в 1998 году; наркопатологией - 327,4 против 558,2 соответственно; злокачественными новообразованиями - 186,8 против 238,8 соответственно; психическими болезнями - 185,1 против 266,6 соответственно.
Интенсивный показатель на 10 тыс. населения первичного выхода на инвалидность составил 19,4 при республиканском показателе 29,2.
Несмотря на позитивную динамику показателей, характеризующих состояние здоровья населения, на сегодня остается не полностью решенным ряд проблем, влияющих на здоровье граждан:
не вполне благоприятна окружающая среда обитания людей;
нерациональное и недостаточное питание, несоответствие санитарным требованиям качества пищевых продуктов и питьевой воды;
нет должной ответственности граждан за свое здоровье и соблюдение принципов здорового образа жизни;
недостаточная профилактическая направленность деятельности медицинских организаций, особенно в вопросах охраны материнства и детства, социально значимых заболеваний;
дефицит сети лечебно-профилактических организаций, слабая материально-техническая база имеющихся и недостаточная обеспеченность их современным медицинским лечебно-диагностическим оборудованием, лекарственными средствами;
несоответствие объема финансовых средств с объемом оказываемых медицинских услуг.
Полное решение этих проблем требует разработки и принятия комплексной программы, охватывающей проблемы окружающей среды, профилактики и формирования здорового образа жизни граждан и создания эффективно действующей системы здравоохранения, обеспечивающей улучшение состояния здоровья населения путем повышения уровня реальной доступности качественной медицинской помощи для широких слоев населения.
Настоящая Программа разработана во исполнение Указа Президента Республики Казахстан от 15 января 2003 года N 1016 " О внесении  дополнений и изменений в Указ Президента Республики Казахстан от 16 ноября 1998 года N 4153" и постановления Правительства Республики Казахстан от 21 марта 2003 года N 289 " Об утверждении  Плана мероприятий по реализации Государственной программы "Здоровье народа на 2003-2005 годы" и является продолжением городской программы "Здоровье населения города Астаны на 1999-2003 годы".
Программа позволит сохранить и улучшить доступность, профилактическую направленность, обеспечить преемственность в оказании медицинской помощи, динамизм развития первичного звена здравоохранения, создаст реальные условия перехода от дорогостоящего стационарного к преимущественно амбулаторному лечению больных.
Программа базируется на комплексной оценке реальной экономической и социальной обстановки города Астаны, составлена с учетом основных положений законодательных актов Республики Казахстан, нормативных документов Министерства здравоохранения Республики Казахстан и отражает позицию аппарата акима города Астаны по проблеме медицинского обеспечения граждан столицы.

3. Медициналық қызмет көрсету жүйесі және
халықтың денсаулық жағдайын талдау
3.1. Қоршаған орта және халықтың денсаулығы
Тұрғындар денсаулығына тікелей әсер ететін экологиялық жағдай көбіне атмосфераның тазалығымен, сумен қамтамасыз етуге қажетті жердің жоғарғы қабатындағы суларды қолданумен, өндірістік және тұрмыстық қалдықтардың шектен тыс болуымен түсіндіріледі.
Ауа бассейінің ластану деңгейі жоғары. Жүргізілген ғылыми зерттеу жұмыстарының нәтижелері көрсеткендей, ұйымдастырылған және ұйымдастырылмаған қалдықтар және тозаңдар негізгі ауа ластаушы көздер болып табылады және қала аумағында орта тәуліктік шекті жіберілетін концентрация 2,2-ден 7,6 дейін жетеді.
Ластаушы заттардың тасталуының өсу тенденциясы көтерілуі байқалады. 2003 жылғы статистикалық мәліметтерге сүйенсек, стационарлық көздерден атмосфераға шығарылған қалдықтар Астана бойынша таралуы 51,5 мың тоннаны құрайды, бұл былтырғы жылмен салыстырғанда 7 мың тоннаға көп.
Өндірістік кәсіпорындар, жылу орталықтары және автономды жылыту құралдарынан басқа ауа бассейінің ластаушы негізгі көздерінің бірі автокөліктер болып табылады, олардың саны жыл сайын 2 мың бірлікке көбеюде. Жалпы көлемде қалаға келтірілетін зиян 40 пайызды құрайды.
Күнделікті тұрмыстық және өнеркәсіптік қалдықтарды жою мәселелері маңызды мәселелердің бірі болып отыр. Бүгінгі күні қалдықтарды пайдалану қалалық қоқыс тастайтын жерде жүргізіледі, ал онда үрдерісті автоматтандыру мен жаңартуды қажет етеді. Қаланың барлық учаскелері жоспарлы түрде ұдайы жүргізілетін тазалау жұмысымен қамтылмаған. Қалалық өнеркәсіптік аймақтардағы нөсерлік су құбырлары жүйесін қалпына келтіру жұмысын жүргізуді қажет етеді.
Табиғи және техногенді сипаттағы факторлардың әсер етуін және әсер ету деңгейін төмендету жөніндегі кешенді шаралар Бағдарламаны іске асыру жөніндегі іс-шаралар жоспарымен қарастырылды.
3.2. Тұрғындарды ауыз сумен қамтамасыз ету
Тұрғындарды сапалы ауыз сумен қамтамасыз ету ауру-сырқаудың алдын алудағы басым бағыттардың бірі болып табылады. "Вячеславка" су қоймасы қаланы шаруашылық және ауыз сумен қамтамасыз ету көзі болып табылады. 2001 жылы су қоймасын сумен толықтыратын "Ертіс-Қарағанды" арнасының, "Вячеславк" су қоймасынан сүзгіш-сорғы станциясына дейінгі диаметрі-1400мм. су құбырының құрылысы аяқталды. Суды тазалау қондырғыларының технологиялық жабдықтарын жаңарту жұмысы жүргізілуде. Сүзгіш материалдарын, сорғыш-сүзгіш станцияларында цеолитті сүзгішті ауыстыруды аяқтау қарастырылған, айыру желілерін жөндеу және жою, су айырғыш колонкаларын орнату. Орталықтандырылған сумен жабдықталған кенттерде халыққа ауыз су жеткізу ұйымдастырылған. Сондай-ақ сапасы кепілденген сумен жабдықтау көздерін іздестіру қажет.
Бағдарламаны іске асыру тұрғындардың игілігіне бағытталған санитарлық-эпидемиологиялық жағдайының шешілуіне септігін тигізеді.

3. Анализ состояния здоровья
населения и системы медицинского обслуживания
3.1. Окружающая среда и здоровье населения
Экологическая ситуация по уровню воздействия на здоровье населения в основном обусловлена загрязнением атмосферного воздуха, использованием поверхностных вод на нужды водоснабжения, ростом размещения производственных и бытовых отходов.
Уровень загрязнения воздушного бассейна достаточно высок. Результаты проведенных исследований показывают, что многочисленные организованные и неорганизованные выбросы и пыль являются основными источниками загрязнений воздуха и достигают по всей территории города от 2,2 до 7,6 среднесуточной предельно допустимой концентрации.
Наблюдается тенденция роста валового выброса загрязняющих веществ. По данным статистической отчетности, в 2003 году суммарный выброс в атмосферу от стационарных источников загрязнения по городу Астане составил 51,5 тыс. тонн, что на 7 тыс. тонн выше, чем в предыдущем году.
Кроме промышленных предприятий, теплоцентралей и автономных котельных, одним из основных источников загрязнения воздушного бассейна является автомобильный транспорт, количество которого увеличивается ежегодно в среднем на 2 тыс. единиц. Его доля в общем объеме валового выброса по городу составляет более 40%.
Одной из важных проблем остается вопрос утилизации бытовых и промышленных отходов. На сегодня утилизация отходов производится на городской свалке, где требуются автоматизация и модернизация процесса. Не все участки города охвачены планово-регулярной очисткой. Необходимо проведение реконструкции сетей ливневой канализации в промышленной зоне города.
Комплекс мер по исключению и снижению воздействия природных и техногенных факторов загрязнения предусмотрен Планом мероприятий по реализации Программы.
3.2. Снабжение населения питьевой водой
Обеспечение населения доброкачественной питьевой водой является одним из приоритетных направлений в профилактике заболеваний. Основным источником хозяйственно-питьевого водоснабжения города является Вячеславское водохранилище. В 2001 году завершено строительство канала "Иртыш-Караганда", водовода диаметром 1400 мм от Вячеславского водохранилища до насосно-фильтровальной станции. Проводится модернизация технологического оборудования на сооружениях очистки воды. Предусмотрено завершить замену фильтрующего материала, а именно существующих фильтров насосно-фильтровальной станции на цеолит, произвести ремонт и промывку разводящих сетей, обустроить водоразборные колонки. В поселках, где водоснабжение децентрализованное, организован подвоз питьевой воды населению. Необходимо также изыскание источников водоснабжения гарантированного качества.
В целом, реализация Программы позволит достичь позитивных сдвигов в вопросах санитарно-эпидемиологического благополучия населения.

3.3. Йод тапшылығына шалдыққандардың алдын-алу туралы
Соңғы жылдары Қазақстанда дүниежүзіндегідей йод жетіспеушілігінен туындайтын ауру-сырқау деңгейі күрт өсті. 70-жылдары жүргізілген кешенді зерттеулер Қазақстанда алқым ісуі ауруының 26%-дан 89%-ға дейін көбейіп кеткенін анықтады. М.Я.Зельцер мен Р.Б.Базарбекованың ғылыми мәліметтері бойынша, оқушылар арасында йод жетіспеушілігінен туындайтын ауру-сырқаудың таралуы 43%, жаңа туған балалар арасында - 6-7%.
Ағзадағы ерте балалық шақтан йод жетіспеушілігі қайтымсыз жүйке ауруына, тіпті меңіреулікке ұшыратуы мүмкін. Жүкті әйелдердің ағзасында йод жетіспеушілігі баланың жетілмеуі, өлі бала (түсік) туу, іштегі баланың туа біткен кемістігі сияқты ауруларға, ал ересек адамдар үшін әр түрлі ауру-сырқауға әкеліп соқтыруы мүмкін.
Арнайы жасалған ғылыми зерттеулер мен статистикалық нысандардың болмауы салдарынан қала бойынша эндокринологиялық ауру-сырқаулардың бұл тобын есепке алу жұмысы жүргізілмеген, осыған байланысты бүгінгі күні бұл мәселеге қатысты толық талдау жасау мүмкін емес.
Бағдарламаның орындалуы азаматтардың денсаулық жағдайын жақсартып, санитарлық-эпидемиологиялық ахуалдың тұрақтануына септігін тигізеді. Санитарлық-эпидемиологиялық мәселелерге қатысты халықтың амандық-саулығын сақтауда алға басуға нақты мүмкіндіктер бар.
3.4. Иммунитеттеу
Егу арқылы иммунитетті алдын алу мәселелері басым міндет ретінде Қазақстан Республикасы Президентінің 1998 жылғы 18 мамырдағы N 3956 "Қазақстан Республикасы азаматтарының денсаулық жағдайын жақсартуға қатысты бірінші кезектегі іс-шаралар туралы" Жарлығы мен қала әкімінің бекіткен Қазақстан Республикасы Президентінің Жарлығын іске асыруға қатысты тәжірибелік іс-шаралар жоспарында көрініс тапқан.
Жұқпалы аурулардың сегіз түріне қарсы 5 жасқа дейінгі балаларды иммунитеттеу мақсатында республикалық бюджеттен жыл сайын 19 млн. теңге қаржы, оның бір реттік піспекке - 22 млн. 954 мың теңге бөлінеді. 2001-2003 жылдары жергілікті бюджеттен вакциналар алуға 17 млн. 550 мың теңге, соның ішінде тұмауға қарсы вакциналарға - 4 млн. 750 мың теңге, В вирустық гепатитіне қарсы - 3 млн теңге; шықшыт безінің қабынуына қарсы 3 млн, А вирустық гепатитіне қарсы вакцинаға 6 млн. 800 мың теңге бөлінді.
Қаланың барлық емдеу және алдын алу мекемелері вакциналар және бір реттік піспектермен үздіксіз қамтамасыз етіліп, халықты егу арқылы алдын ала сақтандыру жұмыстарын жүргізеді.
Жұқпалы аурулардың барлық түріне қарсы "мақсатты топтарда" балаларды уақытылы егумен қамту көрсеткіштері бүкіл дүниежүзілік ұйымдарының талабы шегінде, келесі мазмұнда сипатталады. Жаңа туған нәрестелерді туберкулезге қарсы вакцинациялау 2003 жылы 99,8%, полиомелитке қарсы нөлдік иммунитеттеу - 99,5% қамтылған. 2003 жылы туберкулезге, дифтерияға, көкжөтелге, сіреспеге, қызылшаға, шықшыт бездерінің қабынуына қарсы егумен қамту көрсеткіші 99,6-99,8% көлемінде, бұл егілуге жататын балалар контингентіне егу арқылы иммунитет жасау шарасы толық орындалғанын көрсетеді.
В вирустық гепатитіне қарсы жаңа туылған нәрестелерді егу бағдарламасы іске асырылуда, жыл сайын үш мәрте егумен қамту 96,6-99,8 % құрайды.
Балалар мен жасөспірімдерді ұлттық күнтізбеден тыс 2001 жылдан бастап В вирустық гепатитіне қарсы кезең-кезеңмен иммунитеттеу жүргізілуде. Осы мақсатта республикалық бюджеттен басқа жергілікті бюджет қаражаты есебінен (3 млн теңгеге 24 мың мөлшерде) екпе сатып алынды. Үш мәрте егілумен 26 мың оқушы қамтылды. Барлық балалар мен жасөспірімдер В вирустық гепатитіне қарсы егумен қамтуды 2005 жылғы бірінші жарты жылдықта аяқтау жоспарланған. Егілумен қамтылғандар арасында В вирустық гепатитіне ауыруымен сырқаттанғандардың болмауы иммундау жұмыстарының тиімділігін көрсетеді және осы жұмыстарды одан әрі дамытуды қажет етеді.
Астана қаласына қоныс аударудың күрт өсуіне байланысты көптеген қала мектептеріндегі бала санының өсуі және олардың көпшілігінің саяжайларда, тұрғын үйлерден тыс жерлерде тұру жағдайларына қатысты вирусты гепатит А бойынша жағдайдың тұрақсыздығын ескере отырып қала әкімшілігінің тарапынан вирусты гепатит А қарсы вакциналар сатып алуға 6832 мың теңге көлемінде қаржы бөлінді. 2004 жылы эпидемологиялық ахуал жағдайлары талапқа сай емес жатақханалар мен саяжайлар аймақтарында тұратын балаларды вакциналау жұмысы қарастырылған.
Спорадиттік жағдайлар түріндегі тіркелген "егуге көнетін" жұқпалыларды қалыптастыруға қол жетті. Столбнякпен, полиомиелитпен, корьмен, дифтерия аурулары жоқ.

3.3. Профилактика йододефицитных расстройств
В Казахстане, как и во всем мире, в последние годы резко возрос уровень заболеваний, вызванных дефицитом йода. В результате комплексных исследований, проведенных в 70-ых годах выявилась распространенность заболеваний эпидемическим зобом в Казахстане от 26 до 89%. По научным данным Зельцера М.Е. и Базарбековой Р.Б., распространенность йододефицитных расстройств среди школьников города составляет 43%, среди новорожденных - 6-7%.
Нехватка йода в раннем детстве приводит к необратимым психическим расстройствам, вплоть до кретинизма. У беременных дефицит йода приводит к недонашиванию, повышению мертворождаемости, врожденным аномалиям плода, а у взрослых - к заболеваниям.
Вследствие отсутствия специальных научных исследований и специально разработанных статистических форм учет данной группы эндокринологических заболеваний лечебными организациями города не проводился, вследствие чего проведение полного анализа на настоящий момент осуществить невозможно.
Программой предусмотрены полное обеспечение йодом потребности населения в соответствии с физиологическими нормами, профилактика йододефицитных нарушений, снижение уровня заболеваемости населения, связанной с нехваткой йода в организме (до спорадического).
3.4. Иммунизация
Вопросы иммунопрофилактики, как приоритетная задача, нашли свое отражение в  Указе  Президента Республики Казахстан от 18 мая 1998 года N 3956 "О первоочередных мерах по улучшению состояния здоровья граждан Республики Казахстан", планах практических действий по реализации Указа Президента Республики Казахстан, утвержденных акимом города.
Для иммунизации детей в возрасте до пяти лет против восьми инфекций из республиканского бюджета ежегодно выделяется более 19 млн. тенге, на одноразовые шприцы - 22 млн. 954 тыс. тенге. Из местного бюджета на приобретение вакцин в 2001-2003 гг. выделялось 17 млн. 550 тыс. тенге, из них на вакцину против гриппа - 4 млн. 750 тыс., вакцину против вирусного гепатита В - 3 млн. тенге, паротитную - 3 млн.тенге, вакцину против вирусного гепатита А - 6 млн. 800 тыс. тенге.
Все лечебно-профилактические организации города, осуществляющие профилактическую иммунизацию населения, обеспечиваются вакцинами и одноразовыми шприцами.
Показатели своевременности охвата детей прививками в "целевых группах" против всех инфекций в пределах, требуемых Всемирной организацией здравоохранения, характеризуются следующим образом. Охват новорожденных вакцинацией против туберкулеза составил в 2003 году 99,8%, нулевой иммунизацией против полиомиелита - 99,5%. Показатели охвата прививками в 2003 году против туберкулеза, дифтерии, коклюша, столбняка, полиомиелита, кори, паротита в пределах - 99,6-99,8%, что свидетельствует о полной иммунизации подлежащего контингента детей.
Реализуется программа новорожденных против вирусного гепатита В, программы вакцинации новорожденных, охват их трехкратными прививками ежегодно составляет 99,6 - 99,8%.
С 2001 года проводится поэтапная иммунизация всех детей и подростков против вирусного гепатита В вне национального календаря. Для этих целей, кроме средств республиканского бюджета, на закупку вакцины выделялись средства из местного бюджета (24 тыс. доз на сумму 3 млн. тенге). Трехкратными прививками охвачено более 26 тыс. школьников. Планируется завершить работу по охвату всех детей и подростков прививками против вирусного гепатита В в 1 полугодии 2005 года. Отсутствие заболеваемости вирусным гепатитом В среди привитых свидетельствует об эффективности иммунизации и требует усиления этой работы.
Учитывая нестабильность обстановки по вирусному гепатиту А, а также значительную переуплотненность большинства школ, в условиях усиленного притока населения в столицу и проживания части его на дачах и нежилом фонде, акиматом города в 2003 году выделены ассигнования в сумме 6832 тыс. тенге на покупку вакцины против вирусного гепатита А. На 2004 год предусмотрена вакцинация детей, проживающих в эпидемиологически неблагополучных общежитиях и дачных массивах.
Достигнута стабилизация "вакциноуправляемых" инфекций, которые регистрируются в виде спорадических случаев. Отсутствуют заболевания дифтерией, корью, полиомиелитом, столбняком.

3.5. Емдеу-алдын алу және тууға көмек көрсету ұйымдардағы
асептиканы және антисептиканы сақтау
Соңғы жылдары күрделі және ағымдағы жөндеу жұмыстарын жүргізу нәтижесінде емдеу-алдын алу ұйымдарында материалдық-техникалық жағдайлары едәуір жақсарды. Сонымен бірге, халық санының өсуі және стационарлардағы кереует орындарының жетіспеушілігі емдеу-алдын алу ұйымдарына жұқпалы ауруларды енгізу қаупін тудырады. Стационарларда науқастар тым тығыз орналасқан, 1 кереуетке көлемі 2-4 шаршы метрге сәйкес келеді, оқшауланған бөлмелер, жағдайға ыңғайланған қабылдау бөлімдері жоқ. Емдеу-зерттеу құралдарымен жабдықтау мәселесі толыққанды шешілмеген, бұл әсіресе, балалар стационарлары мен босанатын әйелдерге дәрігерлік көмек көрсету мекемелеріне қатысты мәселе. Күні бүгінге дейін электрлік сору аспаптары, эндоскопиялық құралдар және т.б. жетіспейді. Әйелдерді байқау және манипуляциялар жасау бөлмелерінде медицина қызметкерлерінің қолдарына арналған антисептика аз қолданылады. Мөлтіктерді зарарсыздандыру-залалсыздандыру құралдары, дезинфекциялық залалсыздандыру жабдықтарының жетіспеушілігі сезіледі, бейімделіп жасалған орталықтандырылған залалсыздандыру бөлімдеріне жөндеу жұмыстары жүргізілмеген.
Қаланың емдеу-алдын алу ұйымдарында ауруханаішілік жұқпалы аурулардың алдын алу үшін Бағдарлама іс-шараларымен бір реттік аспаптармен және киімдермен, зарарсыздандыру-залалсыздандыру қондырғыларымен қамтамасыз ету, ауруларды емдеу-алдын алу ұйымдарына және тууға көмектесу мекемелеріне орналастыру мәселесін жақсарту қарастырылған.
3.6. Жыныстық қатынастар арқылы таралатын аурулар, жұқтырылған қорғаныш тапшылығының белгілері жұқпалыларының және наркологиялық патологияның одан әрі таралуына тосқауыл қою жөніндегі бірінші кезекті іс-шаралар
Астана қаласында адам қорғаныш тапшылығы қабілетсіздігі (бұдан былай - АҚТҚ) жұқпалыларымен 40 адам тіркелген, оның 16-сі Астана қаласының жергілікті тұрғындары. Наркопатология, жыныстық қатынастар арқылы берілетін аурулар деңгейі төмендегенмен мәселенің көкейтесті проблема шешімін тапқан жоқ.
Іс әрекеті қауіп тудыратын топқа енетін адамдарды ақпаратпен қамтамасыз ету мақсатында сенім телефоны жұмыс істейді. Ақпараттық қамтамасыз ету үшін қалалық жұқтырылған қорғаныш тапшылығының белгілері орталығында медицина қызметкерлерін, педогогтарды, оқушыларды, волонтерлерді дайындау мақсатында ұдайы жұмыс істейтін семинарлар ұйымдастырылды. 2002 жылдан бастап жалпы білім беретін мектептер мен кәсіптік-техникалық мектептерде, орта және жоғарғы оқу орындарында адамның қорғаныс тапшылығын қоздырғышы жұқпалылары мәселесіне қатысты білім беру бағдарламасын енгізу арқылы үнемі бақылау және тәжірибелік көмек көрсету жұмысы жолға қойылды. Тәуекел топтары арасында адамның қорғаныс тапшылығын қоздырғышы жұқпалыларының алдын алу жөніндегі іс-шаралар 2002 жылдан қалада іске асырылуда. 4 емдеу-алдын алу ұйымдарында беймәлім тестік бақылау және психологиялық-әлеуметтік кеңес беру кабинеттері, 7 піспек ауыстыру пункттері жұмыс істейді. Орталықта жаңа туғандар мен жүктілерді емдеу алдын-алу үшін дәрі-дәрмек құралдары қоры құрылған.

3.5. Соблюдение асептики и антисептики в
лечебно-профилактических и родовспомогательных организациях       За последние годы значительно улучшилось материально-техническое состояние лечебно-профилактических организаций, в большинстве из них проведен капитальный ремонт. Вместе с тем в связи с ростом населения и недостаточностью коек в имеющихся стационарах существует проблема заносов инфекции в лечебно-профилактические организации. В стационарах высокая переуплотненность, на одну койку площадь составляет 2-4 кв.м, нет изоляторов, для приемных отделений используются приспособленные помещения. Не в полной мере решен вопрос оснащения современным лечебно-диагностическим оборудованием, особенно в детских стационарах, родовспомогательных учреждениях, недостает кювезов, электроотсосов, эндоскопического оборудования и т.д. Не удовлетворена потребность в современных антисептиках для медперсонала в смотровых, манипуляционных кабинетах. Ощущается недостаток дезинфекционно-стерилизационного оборудования, не проведен ремонт в централизованных стерилизационных отделениях, которые практически все являются приспособленными.
Для профилактики внутрибольничных инфекций в лечебно-профилактических организациях города мероприятиями Программы предусмотрено обеспечить достаточным количеством одноразового инструментария и бельем, дезинфекционно-стерилизационным оборудованием, дезинфицирующими средствами нового поколения, улучшить условия размещения нахождения больных в лечебно-профилактических организациях и родовспомогательных учреждениях.
3.6. Первоочередные мероприятия по предотвращению
дальнейшего распространения инфекции вируса
иммунодефицита человека, болезней, передающихся
половым путем, и наркопатологии
В Астане зарегистрировано 40 лиц, инфицированных вирусом иммунодефицита человека (далее - ВИЧ), из которых жителями города являются 16 человек. Несмотря на снижение уровня заболеваемости болезней, передаваемых половым путем, наркопатологией актуальность проблемы остается.
Для обеспечения доступности лиц групп рискованного поведения к информации организован телефон доверия. При городском Центре по профилактике и борьбе с синдромом приобретенного иммунодефицита (далее - Центр СПИД) организован постоянно действующий семинар по подготовке медицинских работников, педагогов, школьников, волонтеров. С 2002 года организованы постоянный контроль и практическая помощь по внедрению образовательных программ по вопросам ВИЧ-инфекции в общеобразовательных школах, профтехшколах, средних и высших учебных заведениях. С 2002 года в городе реализуются мероприятия по профилактике ВИЧ-инфекции среди групп рискованного поведения. В 4 лечебно-профилактических организациях функционируют кабинеты анонимного тестирования и психо-социального консультирования, 7 пунктов обмена шприцев в лечебно-профилактических организациях. В Центре СПИД создан резерв лекарственных средств для профилактического лечения беременных и новорожденных.

Жыныстық қатынастар арқылы берілетін аурулардың шарықтау кезі 1999-2000 жылдарға келді, қала бойынша көрсеткіш (100 мың адамға 302,0) республикалық көрсеткіштен 2 есе жоғары (100 мың адамға шаққанда 182,1). Осы аурулар 2003 жылы қала бойынша 100 мың адамға 131,3 құрады.
1144 адам нашақорлық диагнозымен тіркелген, 15 адам-токсикамандық және 665 адам психобелсенді заттарды қабылдаушылар тіркелген. Психобелсенді заттарды қабылдаушылардың тобындағы жеткіншектер саны 3 есеге өскен, 1998 жылға салыстырғанда 2003 жылы нашақорлық патология аурулар саны 8,4 % өскен.
Нашапатология,  жыныстық қатынастармен берілетін аурулар, адамның қорғаныс тапшылығын қоздырғышы жұқпалыларының таралу қарқынын төмендету, адамның иммунды тапшылық вирусымен жаңа туылғандардың жұқтыру тәуекелін төмендету, нашапатология, жыныстық қатынастармен берілетін аурулар, жұқпалылар қорғанышы тапшылығының белгілерімен ауыратындар санын азайту және қала аумағындағы таралуын қалыптастыру мақсатында "Астана қаласы аумағында 2002-2005 жылдарға арналған АҚТҚ/ЖҚТБ эпидемиясына қарсы әрекет жөніндегі кезек күттірмейтін шаралар" бағдарламасы 2002 жылы қалалық әкімдіктің және мәслихаттың қаулыларымен жасалып, бекітілді.
Барлық мүдделі ведомстволардың қызметін үйлестіру үшін қалалық әкімдіктің жанынан Үйлестіру кеңесі құрылды.
3.7. Бүкіл әлемдік денсаулық сақтау ұйымы ұсынған туберкулезді емдеу стратегиясын іске асыру және енгізу
Астана қаласындағы туберкулез ауруына қатысты эпидемологиялық жағдайға ерекше назар аударуды қажет етеді. Соңғы жылдары аурудың көрсеткіші 100 мың адамға шаққанда 1998 жылы 137,1 - 2003 жылы 132,9-ға дейін төмендеді, республика бойынша бұл көрсеткіш саны 100 мың адамға шаққанда 165,0. Туберкулезден қайтыс болғандардың саны 1998 жылы 31,6 - 2003 жылы 26,7 төмендеді. Туберкулезге қарсы диспансердің диспансерлік есебінде  - 1997 науқас есепте тұр.
Жасөспірімдер арасында ауру көрсеткіші флюорографиялық тексеруден өтуден 1998 жылы 100 мың адамға шаққанда 149,4 - 2003 жылы 100 мың адамға 172,7 дейін артты. Жасөспірімдер арасында туберкулезбен ауыратындардың басым көпшілігі студент жастар, олардың 72,2 басқа аймақтардан келгендер. Олардың арасында бұл аурудың өсуін талдау нәтижесі жасөспірімдердің флюорографиялық тексеруден өту санының артуымен байланысты екенін көрсетті. 2001 жылы балалар арасындағы ауру көрсеткіші 100 мың. адамға шаққанда 55,5 - 2003 жылы 100 мың адамға шаққанда 33 дейін кеміді.
Деструкциямен ауыратындардың үлес салмағы (1998 жылы 31,3% - 2003 жылы 29,3% дейін) азайғаны байқалады. Туберкулезбен ауыратын барлық науқастар Қазақстан Республикасының талаптарына бейімделген бақылаудың қатыстығымен, қысқа мерзімдегі курстық ДОТС бағдарламасы бойынша емдеумен қамтылған.
Эпидемиологиялық жағдайды қалыптастыруға қол жеткізу үшін, туберкулезден өлетіндер және аурулар санын төмендету бағдарламасында 2004 жылдың жартыжылдығында енгізілетін туберкулезбен күресті күшейту жөніндегі салалық бағдарлама жасап, бекіту қарастырылған.

"Пик" заболеваемости болезнями, передающимися половым путем, пришелся на 1999-2000 годы, когда показатель по городу (302,0 на 100 тыс. населения) в 2 раза был выше республиканского показателя (182,1 на 100 тыс. населения). В 2003 году по городу данный показатель заболеваемости составил 131,3 на 100 тыс. населения.
Зарегистрированы 1144 человека установленным диагнозом наркомания, 15 человек - с токсикоманией и 665 человек, злоупотребляющие психоактивными веществами. Общее число больных с наркологической патологией в 2003 году увеличилось на 8,4%, по сравнению с 1998 годом, в том числе в 3 раза возросло количество несовершеннолетних лиц в группе злоупотребляющих психоактивными веществами.
С целью снижения темпов распространения ВИЧ-инфекции, болезней, передающихся половым путем и наркопатологии, стабилизации распространенности на территории города и уменьшения числа больных СПИДом, болезнями, передающимися половым путем, наркопатологией, снижения риска заражения новорожденных вирусом иммунодефицита человека, в 2002 году разработана и утверждена постановлениями городского акимата и маслихата Программа "Неотложные меры по противодействию эпидемии ВИЧ/СПИДа на территории города Астаны на 2002-2005 годы".
Для координации деятельности всех заинтересованных ведомств создан Координационный совет при акимате города.
3.7. Внедрение и реализация стратегии лечения туберкулеза,
рекомендованной Всемирной организацией здравоохранения
Эпидемиологическая обстановка по туберкулезу в городе требует особого внимания. Показатель заболеваемости на 100 тыс. населения за последние годы уменьшился с 137,1 на 100 тыс. населения в 1998 году до 132,9 - в 2003 году при республиканском показателе - 165,0 на 100 тыс. населения. Показатель смертности от туберкулеза уменьшился с 31,6 на 100 тыс. населения в 1998 году до 26,7 - в 2003 году. На диспансерном учете в противотуберкулезном диспансере сейчас состоит 1997 больных.
Вместе с тем показатель заболеваемости среди подростков увеличился с 149,4 на 100 тыс. населения в 1998 году до 172,7 на 100 тыс. населения - в 2003 году. Это связано с регулярным проведением флюорографических исследований. Основную часть заболевших туберкулезом составляют студенты-подростки, из них 72,7%, прибывшие из других регионов. В 2003 году показатель заболеваемости среди детского населения снизился от 55,5 на 100 тыс. населения в 2001 году до 33,0 в 2003 году.
Отмечается снижение удельного веса больных с деструкцией (с 31,3% в 1998 году до 29,3% в 2003 году).
Все больные туберкулезом охватываются лечением по программе непосредственного наблюдения, краткосрочного курса, адаптированной к условиям Республики Казахстан.
Для дальнейшего достижения стабилизации эпидемиологической ситуации, снижения заболеваемости и смертности от туберкулеза Программой предусмотрено разработать и утвердить отраслевую программу по усилению борьбы с туберкулезом, которая будет внесена в первом полугодии 2004 года.

3.8. Аналардың денсаулығын сақтау
Әйелдердің өсімпаздық денсаулығы  маңызды демографиялық проблема болып табылады, өйткені жаңа туылған балалардың денсаулығына, нақтырақ мемлекеттің ұлт болашағына тікелей байланысты.
Әйелдердің денсаулық индексі 30 % құрайды. Қаны аз жүктілер 2003 жылы 53,9 % құрады, бүйрек ауруы - 32,8 %, жүрек қан тамырлары жүйесі - 8,1 %, жүктілерде кездесетін экстрагентальді аурулар толығымен 94 % кездеседі.
Туу және жүктіліктің асқынуы жоғарғы деңгейлі денсаулық индексінің төменгі көрінісінде кездесетін туудың  62,8 % туу жағдайлары әр-түрлі қиындықтармен өтеді, жаңа туғандардың әр мыңынан 224-і ауру болып туады. Аналар өлімі жоғарғы деңгейде және 2003 жылы 100 мың тірі туғандардан 90,7.
Келтірілген деректер тууға көмек көрсету қызметі үшін медициналық дәлелді ақпараттық жүйесін құру, өсімпаз жастағы және жасөспірімдердің ауруларының алдын алу және емдеу, уақытылы анықтау, тууға көмек мекемелерінің материалдық-техникалық базасын жақсарту жолымен әйелдердің өсімпаздық денсаулығын сақтау саясатын бұдан былай іске асыру қажеттілігін куәландырады.
Бағдарламаның іс-шараларында жаңа туылғандардың тұқым қуалаушылық және туа біткен ауруларына мониторинг және медициналық генетикалық скрининг және отбасын жоспарлаумен аналардың қауіпсіздігі жөніндегі тұрғындардың арасында санитарлық-ағарту жұмысын жақсарту қаралған.
Әйелдердің өсімпаздық денсаулығын сақтау саясатын одан әрі іске асыру қажеттілігі туралы келтірілген деректер куәландырылады.
3.9. Отбасын жоспарлау
Отбасын жоспарлау мәселелерін сипаттайтын жағдайлардың басты ерекшелігі Аналар мен балалардың өлім көрсеткіші, әйелдердің өсімпаздық денсаулық жағдайына айтарлықтай әсер беруші, жасанды түсіктің таралуы болып табылады.
Жасанды түсік тастаудың таралуы тұрғындарға жүктіліктен сақтану құралдарының жетіспеушілігі, отбасын жоспарлау саласында тұрғындарды ақпараттармен қамтамасыз етудің жетілдірмегендігі, жасөспірімдерді тән біліміне және жыныстық қатынасқа тәрбиелеу қазіргі жағдайда басты себептердің бірі болып табылады.
Әйелдер үшін  жайсыз сызаттар мен жасанды түсік тастаудан кейінгі қиындықтарының қомақты салмағы төмендемей тұр.
Әйелдердің өсімпаздық жүріс-тұрысының дұрыс болмауын қалыптасқан жағдайлар куәландырады, 100 туылғаннан - 53,6 түсік. Себептер құрылымда аналар өлімі жетекші орынды алады.
Бағдарлама іс-шараларында отбасын жоспарлау саласында нақты нәтижелерге жету үшін бүкіл тұрғындарға да, медициналық қызметкерлерге де, осы мәселелерге қатысты істерді түп тамырымен өзгерту керек. Асқынуын төмендету және алдын-алу үшін жасанды түсіктің сапасын және  технологияны жетілдіру, сақтандыру әдістерін және қазіргі заманғы құралдарды кеңінен қолдану жолымен жүктілікке ниетсіздерді тоқтату қажеттілігі. Барлық қызметтерді ынтымақтастандырып, отбасын жоспарлау қызметін құру көкейтесті болып табылады (бұқаралық ақпарат құралдары, әлеуметтік сала және т.б.)

3.8. Охрана здоровья матери
Важной демографической проблемой является репродуктивное здоровье женщин, так как оно напрямую связано со здоровьем новорожденных детей, следовательно, с будущим нации, государства.
Индекс здоровья женщин составляет 30%, анемии у беременных составляет 53,9%, заболевания почек - 32,8%, сердечно-сосудистой системы - 8,1%, а в целом экстрагенитальные заболевания встречаются у беременных в 94% случаях.
На фоне низкого индекса здоровья женщин высок уровень осложнений беременности и родов, в 62,8% случаев роды протекают с теми или иными осложнениями. Из каждой тысячи родившихся новорожденных 224 - рождаются больными. Уровень материнской смертности высок и составил в 2003 году 90,7 на 100 тыс. родивших живыми.
Приведенные данные свидетельствуют о необходимости дальнейшей реализации политики охраны репродуктивного здоровья женщин путем улучшения материально-технической базы учреждений родовспоможения, своевременного выявления, лечения и профилактики заболеваний подросткового и репродуктивного возрастов, создания информационной сети доказательной медицины для службы родовспоможения.
Мероприятиями Программы предусмотрено улучшить санитарно-просветительную работу среди населения по безопасному материнству и планированию семьи и медико-генетического скрининга и мониторинга врожденных и наследственных заболеваний у новорожденных.
3.9. Планирование семьи
Основной особенностью ситуации, характеризующей проблему планирования семьи, является высокая распространенность абортов, оказывающих существенное влияние на состояние репродуктивного здоровья женщин, показатели материнской и младенческой смертности.
Главной причиной широкого распространения абортов является недостаточное обеспечение населения средствами контрацепции, несовершенство информационного обеспечения населения в области планирования семьи, системы полового воспитания и сексуального образования подростков.
Не снижается удельный вес осложнений после абортов и неблагоприятных последствий для женщин. Растет частота бесплодия.
Сложившаяся ситуация свидетельствует о нерациональном репродуктивном поведении женщин, когда на 100 родов приходится 53,6 аборта. В структуре причин материнской смертности аборты занимают ведущее место.
Для достижения реальных результатов в области планирования семьи мероприятия Программы предусматривают коренное изменение отношения к этой проблеме, как внедрение современных средств и методов контрацепции, совершенствование технологий и качество проведения аборта для профилактики и снижения его осложнений. Намечено создание службы планирования семьи с интеграцией всех служб (средства массовой информации, социальной сферы и так далее).

3.10. Балалар тағамы
Балалар өлімін төмендету жөніндегі осы кездегі өткізіліп жатқан стратегияда (иммунитеттеу, респираторлық жұқпалыларды және диарейлік алдын-алу және т.б.) омыраумен емізуді қолдау және ынталандыру бағдарламасын енгізбей күтілген нәтижелер болмайды. Осы бағдарламаны іске асыру балалар және тууға көмек көрсету мекемелерінде жүргізілуде. Осы мекемелерде аналар мен балалардың бірге болуына жеке бөлімшелер ашылған.
Қалада балалардың бір сүт асханасы жұмыс істейді, онда ерте жастағы балалар үшін балалар тағамдарын қабылдау қанағаттанарлық емес. Қазіргі күнде алты айлыққа жеткен балалардың 35 % жасанды емізіледі. Бір жасқа дейінгілердің аурулары жоғарғы пайызда қалып отыр, олардың 20 % рахит ауруына шалдыққандар, қан аздығы - 35 %, гипотрофия 20 %. Ерте жастағы балаларды мамандандырылған азықпен сүт негізіндегі тағамдармен қамтамасыз ету іс-шаралар жоспарында қазіргі заманғы балалар сүт тағамдары асханасын салу белгіленіп отыр.
3.11. Балалардың іш аурулары және асқынған респираторлық жұқпалылардың (оның ішінде пневмония) алдын-алу және емдеу
Жыл сайын асқынған респираторлық жұқпалыларымен 1000 тұрғынға 850-ден 950-ге дейін балалар ауырады. Балалар өлімі құрлымында дем алу органдарының ауруы 3 орынды иеленеді (15,4 %), 1 жастан 5 жасқа дейін - 4 орында (8,3 %).
Денсаулық сақтау департаментінің балалардың жұқпалы диарейлік және респираторлық асқынуы оның қиындықтарына байланысты проблемаларға көңіл бөлу басты мәселе болып отыр.
Осыған байланысты балалардың таралған патологиясын алдын-алу және ерте емдеу бағытында қалада бағдарлама енгізілген, қалалық емдеу-алдын алу ұйымдарында диарейлік және респираторлық асқынған жұқпалылардың алдын-алу жөніндегі ұйымдастыру-әдістемелік басшылықты іске асыратын, диарейлік және респираторлық асқынған жұқпалылармен күресу жөніндегі Орталық 1997 жылдан балалар жұқпалы аурулар ауруханасы базасында жұмыс істеуде.
Диарейлік және респираторлық асқынған жұқпалылар және пневмония ауруларынан 5 жасқа дейінгі жастағы балалар арасында өлімді төмендету мақсатында медициналық ұйымдарда диарейлік және респираторлық асқынған жұқпалыларын уақытылы және қайтымды емдеу,  тұрғындарды диарейлік және респираторлық асқынған жұқпалыларының ерте танылған белгілерінің алдын алуға медициналық қызметкерлерді және тұрғындарды оқыту, диарейлік және респираторлық асқынған жұқпалылардың алдын алу жөніндегі Орталықтың жұмысын жетілдіру жөніндегі жұмысты жалғастыру белгіленген.
3.12. Салауатты өмір салтын қалыптастыру
Бүкіл дүниежүзілік денсаулық сақтау ұйымдарының дерегі бойынша, денсаулық жағдайына әсер беретін факторлардың ішінде салауатты өмір салты жетекші орынды иеленді (50 %). Осыған байланысты тұрғындардың денсаулығын жақсарту үшін басты тапсырмалардың бірі салауатты өмір салтын қалыптастыру және азаматтардың өз денсаулығына деген көзқарасын өзгерту болып табылады. Дені сау болу үшін - әр адамның ішкі қажеттілігі болуы керек.

3.10. Детское питание
Проводимая в настоящее время стратегия по снижению младенческой смертности (иммунизация, профилактика диарейных и респираторных инфекций и так далее) не даст ожидаемого эффекта без внедрения программы поддержки и поощрения грудного вскармливания. В родовспомогательных и детских учреждениях проводится реализация данной программы. В этих учреждениях открыты отделения совместного пребывания матери и ребенка.
В городе функционирует одна детская молочная кухня, которая не удовлетворяет потребность в детском питании для детей раннего возраста. На сегодняшний день 35% детей по достижении шести месяцев находятся на искусственном вскармливании. Остается высоким процент фоновых заболеваний к году жизни, из них рахит составляет 20%, анемия - 35%, гипотрофия - 20%. Обеспечение детей раннего возраста специализированными продуктами питания на молочной основе предусмотрен планом мероприятий, намечено строительство современной детской молочной кухни.
3.11. Профилактика и лечение острых респираторных инфекций
(в том числе пневмоний) и диарейных заболеваний детей
Ежегодно острыми респираторными инфекциями страдают от 850 до 950 детей на 1000 населения. В структуре младенческой смертности болезни органов дыхания занимают 3 место (15,4%), с 1 года до 5 лет - 4 место (8,3%).
Проблема острых респираторных и диарейных инфекций у детей и связанные с ними осложнения являются предметом особого внимания Департамента здравоохранения. В связи с этим в городе внедрена программа, направленная на профилактику и лечение этой распространенной патологии у детей, с 1997 года на базе детской инфекционной больницы функционирует Центр по борьбе с диарейными и респираторными инфекциями, который осуществляет организационно-методическое руководство по профилактике острых респираторных и диарейных инфекций в лечебно-профилактических организациях города.
С целью дальнейшего снижения смертности среди детей в возрасте до 5 лет от пневмоний и диарейных заболеваний намечено продолжить работу по совершенствованию работы Центра по профилактике острых респираторных инфекций и диарейных инфекций, обучению медицинских работников и населения профилактике, распознанию ранних признаков острых респираторных инфекций и диарейных заболеваний, своевременному и адекватному лечению острых респираторных инфекций, острых пневмоний, диарейных инфекций в медицинских организациях.
3.12. Формирование здорового образа жизни
По данным Всемирной организации здравоохранения, среди факторов, влияющих на состояние здоровья, ведущее место (до 50%) занимает образ жизни. В этой связи одной из главных задач в улучшении здоровья населения является формирование здорового образа жизни, изменение отношения граждан к своему здоровью.

"2002-2005 жылдарға арналған Астана қаласында салауатты өмір салтын қалыптастыру" бағдарламасын іске асырылуда Үйлестіру кеңесі құрылды. Қалалық әкімдіктің 2003 жылғы 24 қаңтардағы N 3-1-184 қ қаулысымен өз алдына заңды тұлға ретінде "Салауатты өмір салтын қалыптастыру" мемлекеттік коммуналдық қазыналық кәсіпорны құрылды.
Салауатты өмір салтын насихаттау және аурулардың алдын-алу мәселелерімен тұрғындардың санитарлық-гигиеналық білім деңгейін көтеру мақсатында жергілікті бұқаралық ақпарат құралдарында үнемі салауатты өмір салты жобалар қатары - "Салауатты жұмыс орындары", "Салауатты университеттер", "Салауатты колледждер", "Салауатты мектеп" жұмыс істейтін айдар ашылған.
Салауатты өмір салтын қалыптастырудың жаңа саясатын іске асыру және үкіметтік емес ұйымдарды, бұқаралық ақпарат құралдарын, қалалық құрлымдарды ұтымды үйлестіру және бірігіп жұмыс істеу жолдарын ұлғайту, жалпы қоғамды және жеке адамды салауатты өмір салты мәдениетін қалыптастыру жолын мүмкіндігінше қоршаған орта және сапалы өмірді қамтамасыз ету, одан әрі тұрғындардың денсаулығын жақсарту.
3.13. Тұрғындарға медициналық қызмет көрсету жүйесі
Астана қаласында орналасқан медициналық жүйе құрылымы келесі жағдайда ұсынылған, өз алдына амбулаториялық-емдеу ұйымдары - 30, сонымен бірге 10 мемлекеттік, олардың 4 - емхана, 5 - отбасылық дәрігерлік амбулатория  және жұқтырылған қорғаныш тапшылығының белгісін алдын-алу және күрес жөніндегі орталық және 17 мемлекеттік емес меншік түрі, олардың 14 емханалық ұйымдар, 5 және одан көбірек дәрігері бар 3 отбасылық дәрігерлік амбулатория. Осыдан басқа мемлекеттік ведомстволық 4 емхана бар. Стационарлық медициналық көмек көрсететін 3877 төсек орын қоры бар 22 медициналық ұйым бар, олардың 2165 төсек орын қоры бар 12 мемлекеттік стационар, 490 төсек орынды 2 жеке меншікті аурухана, 457 төсек орынды 5 ведомстволық аурухана, 550 төсек орынды республиканың бағынысында 2 клиника бар. Осылардан басқа Ақмола аймақаралық 215 төсек орынды аурухана орналасқан.
Тұрғындардың өсуіне байланысты Денсаулық сақтау министрлігінің жүйесінде 10 мың адамды төсек орынмен қамтамасыз ету көрсеткіш серпілісі келесі жағдайда ұсынылған: 2001 жылы - 10 мың тұрғынға 47,3, 2002 жылы - 52,0, 2003 жылы - 63,2.
Сонымен қала тұрғындарына медициналық қызмет көрсету жүйесінің нақты ұйымдар құрылымы бар және бес деңгейден тұрады:
1-деңгейді отбасылық дәрігерлік амбулатория, қалалық жедел медициналық көмек стансасы құрайды;
2-деңгейді - қалалық емхана, арнайыландырылған медициналық көмек көрсететін (кеңес, алдын-алу, емдеу және диагностикалық жұмыс, амбулаторлық хирургиялық операция, арнайыландырылған амбулаториялық орталық, күндізгі стационарлар және т.б.);
3-деңгейді - қалалық аурухана, амбулаториялық аурулар үшін диагностикалық емдеу және стационарлық емдеудің әртүрімен қамтамасыз етеді;

Реализуется Программа "Формирование здорового образа жизни в городе Астане на 2002-2005 годы". Создан Координационный совет. Постановлением акимата города от 24 января 2003 года N 3-1-184п организовано государственное коммунальное казенное предприятие "Центр формирования здорового образа жизни" как самостоятельное юридическое лицо.
С целью повышения уровня санитарно-гигиенической грамотности населения в вопросах профилактики заболеваний и пропаганды здорового образа жизни в местных средствах массовой информации открыты постоянно действующие рубрики. Внедрен ряд проектов Всемирной организации здравоохранения - "Здоровые рабочие места", "Здоровые университеты", "Здоровые колледжи", "Здоровые школы".
Дальнейшее улучшение здоровья населения, обеспечение качества жизни и среды обитания возможно осуществить путем формирования культа здорового образа жизни у отдельного человека и общества в целом, расширения сотрудничества и эффективной координации городских структур, средств массовой информации, неправительственных организаций и реализации новой политики формирования здорового образа жизни.
3.13. Система медицинского обслуживания населения
Сеть медицинских организаций города Астаны представлена 30 самостоятельными амбулаторно-поликлиническими организациями, в том числе: 10 государственных, из них поликлиник - 4, семейно-врачебных амбулаторий - 5, Центр по профилактике и борьбе со СПИДом и 17 медицинских организаций негосударственной формы собственности, из них 14 поликлинических организаций, имеющих 5 и более врачей, 3 семейно-врачебные амбулатории. Кроме того, имеются 4 государственные ведомственные поликлиники. Стационарную медицинскую помощь оказывают 22 медицинские организации с общим коечным фондом 3877 койки, из них 12 государственных стационаров с коечным фондом 2165 коек, 2 частные больницы на 490 коек, 5 ведомственных больниц на 457 коек, 2 клиники республиканского подчинения на 550 коек. Кроме того, в городе расположена Акмолинская межрегиональная больница на 215 коек.
В связи с ростом населения динамика показателя обеспеченности койками на 10 тыс. человек населения в системе Министерства здравоохранения представлена следующим образом: 2001 год - 47,3 на 10 тыс. населения, 2002 год - 52,0, 2003 год - 63,2.
Таким образом, существующая система медицинского обслуживания населения города имеет четкую организационную структуру и состоит из пяти уровней:
уровень 1 составляют семейно-врачебные амбулатории, городская станция скорой медицинской помощи;
уровень 2 - городские поликлиники, оказывающие специализированную медицинскую помощь (консультации, профилактическая, диагностическая и лечебная работа, амбулаторные хирургические операции, специализированные амбулаторные центры, дневные стационары и т.д.);
уровень 3 - городские больницы, обеспечивающие различные виды стационарного лечения и диагностические процедуры для амбулаторных больных;

4-деңгейді - көп бейінді қалалық аурухана, 1-3 деңгейдегі құрылымдармен байланысты жүзеге асыратын, диагностика және бірқатар арнайыландырылған амбулаториялық емдеу түрлерін үйлестіру жөніндегі ұйымдардың қызметін орындаушы, арнайыландырылған стационарлық көмек көрсетеді;
5-деңгейді - қысқа мамандық ауруханасы, республикалық мекемелер филиалдары, ірі клиникалық орталықтар құрайды.
3.14. Алғашқы медициналық-санитарлық көмек
Алғашқы медициналық-санитарлық көмекті жетілдіру және одан әрі дамыту негізгі басымдылықтардың бірі болып табылады.
Алғашқы медициналық-санитарлық көмек - ол жұмысына және тұрғылықты жері бойынша денсаулық сақтау шараларымен  тұрғындарды қамтамасыз ету жөніндегі мемлекеттік саясаттың маңызды буыны.
Амбулаториялық-емханалық желілерді реформаланып, өзгертінді қала шетінде 4 отбасылық дәрігерлік амбулатория ашылды. Қалада барлығы - 8 отбасылық дәрігерлік амбулатория олардың 3-і жеке меншіктегі. "Демеу" моделді отбасылық амбулатория Астана қаласымен Питтцбург (АҚШ) арасында келісім аясында ашылған.
Алғашқы медициналық-санитарлық көмек көрсету ұйымдарының материалдық-техникалық базасын нығайту жөніндегі ауқымды жұмыстар жүргізілді. "Лесозаводская", "Промышленный", "Шипагер", "Интернационалдық" отбасылық дәрігерлік амбулаторияларда материалдық-техникалық базасы ұлғайтылды және күрделі жөндеу жұмыстары жүргізілді. N 1, 2 қалалық емханалар күрделі жөндеуден өткізіліп, N 3 қалалық емхана жаңа үймеретке көшірілді. 2003 жылы Жапон гранты есебінен қалалық жедел медициналық жәрдем стансасының материалдық-техникалық базасы жақсартылып, қазіргі заманғы медициналық апараттармен, техникамен, санитарлық автокөліктермен жабдықталды.
Осының есебінен, көптеген әлеуметтік сауықтыру және алдын алу жұмыстары жүргізіліп, көптеген әлеуметтік аз қамтылған тәуелді тұрғындар контингентіне отбасылық дәрігерлік амбулаториялық жұмыстар атқарылуда.
Алғашқы медициналық-санитарлық көмекке тұрғындардың қажеттілігінің өсуіне байланысты, келермендер саны орта деңгейден өсуде, емхананың нақты жүктемесі жоспардан 3 есе артық. Бағдарламада жаңа емханалар құрылысы қарастырылған.
3.15. Арнайыландырылған медициналық көмек
Соңғы үш жылдың сараптамасы көрсеткендей, қалалық стационарларда емделгендердің жалпы санының шұғыл түскен аурулардың жекелеген салмағы 40-80%. Осы жылдары хирургиялық бейіндегі бөлімдер бойынша көрсетілген аурулар үлесінің беталысы өсуде және мына шекте ауытқуда: хирургиялық бейінде - 77-84%, травматологиялық бейінде - 41-74%, урологиялық бейінде - 25-60%, нейрохирургиялық бейінде - 60-73%.
Тұрғындардың жалпы ауыру құрылымында жарақаттың жекелеген салмағының өсуі, бүгінгі күнде халықаралық стандартқа сәйкес емес, кезек күттірмейтін арнайыландырылған және шұғыл медициналық көмек деңгейде қамтамасыз етуді және жетілдіруді қажет етеді.
Нейрохирургиялық аурулармен кардиохирургиялық патология және травматологиямен ауыратын ауруларға шұғыл арнайыландырылған көмек көрсету проблемалары қалада жедел кезек күттірмейтін көмек көрсету ауруханаларының жоқтығы арнайыландырылған медициналық көмек ұйымдарының желісін дамыту жөніндегі кезек күттірмейтін шараларды қабылдауды қажет етеді. Олар Бағдарламада есепке алынған.

уровень 4 - многопрофильные городские больницы, оказывающие специализированную стационарную помощь, выполняющие ряд организационных функций по координации некоторых специализированных видов амбулаторного лечения и диагностики, а также осуществляющие связь со структурами 1-3 уровней;
уровень 5 - узкоспециализированные больницы, филиалы республиканских учреждений, крупные клинические центры.
3.14. Первичная медико-санитарная помощь
Одним из основных приоритетов является дальнейшее развитие и совершенствование первичной медико-санитарной помощи.
Первичная медико-санитарная помощь - это важное звено государственной политики по обеспечению населения здравоохранительными мерами по месту их жительства и работы.
Проведены реструктуризация и реформирование амбулаторно-поликлинической сети, на окраинах города открыты 4 семейно-врачебные амбулатории. Всего в городе 8 семейно-врачебных амбулаторий, их них 3 семейно-врачебные амбулатории частной формы собственности. Семейно-врачебная амбулатория "Демеу" была открыта в рамках соглашения г.Астаны с г.Питтцбургом (США).
Проведена большая работа по укреплению материально-технической базы первичной медико-санитарной помощи, выполнен капитальный ремонт и расширена материально-техническая база семейно-врачебных амбулаторий "Лесозаводская", "Промышленная", "Шипагер", "Интернациональная". Проведен капитальный ремонт городских поликлиник N 1, 2, городская поликлиника N 3 переведена в новое здание. В 2003 году за счет Японского гранта улучшены материально-техническая база городской станции скорой медицинской помощи и оснащение современной медицинской аппаратурой, техникой, санитарным автотранспортом.
С учетом того, что семейно-врачебные амбулатории обслуживают наиболее социально-неблагополучный и уязвимый контингент населения, в них проводится большая профилактическая и социально-реабилитационная работа.
Фактическая нагрузка поликлиник превышает плановую более чем в 3 раза, уровень среднего числа посещений растет, в связи с чем возросла потребность населения в росте сети первичной медико-санитарной помощи. Программой предусмотрено строительство новых поликлиник.
3.15. Специализированная медицинская помощь
Анализ последних трех лет показал, что удельный вес экстренно поступивших больных из общего числа пролеченных в стационарах города составляет 40-80%. Доля указанных больных по отделениям хирургического профиля за эти годы имеет тенденцию к росту и колеблется в следующих пределах: хирургический профиль - 77-84%, травматологический профиль - 41-74%, урологический профиль - 25-60%, нейрохирургический профиль - 60-73%.
Увеличение удельного веса травматизма в структуре общей заболеваемости населения требует совершенствования и обеспечения соответствующего уровня специализированной и скорой неотложной медицинской помощи, которая на сегодня не соответствует международным стандартам. Проблемы оказания экстренной специализированной помощи, особенно больным с нейрохирургической, травматологической и кардиохирургической патологией, и отсутствие в городе больницы скорой неотложной помощи требуют принятия неотложных мер по развитию сети организации специализированной медицинской помощи, и они учтены в Программе.

3.16. Денсаулық сақтаудың көп салалы жүйесін дамыту
Денсаулық сақтауды реформалау, бұрынғыдай нарықтық қатынасқа саланы бейімдеуге бағытталған, одан әрі көп салалы медицинаны дамыту, медициналық қызмет сауда-саттығын құру, науқасқа қызмет көрсету құқығына иелікке медициналық ұйымдар арасында бәсекелестікті құру.
Заңды және жеке тұлғалардың 100 - астам медициналық ұйымдары 2003 жылғы 1 желтоқсанда жеке меншік медициналық қызметіне лицензия алды, сонымен қатар белгілі бір медициналық көмек түрінен мемлекеттік тапсырысты орналастыру жолымен кепілді медициналық көмекті 17 ірі жеке меншік медициналық ұйымдары көрсетеді.
Бүгінгі күнде қалада бірқатар тіркелген 8 жеке меншік кәсіпкерлік сақтандыру компаниялар 2002 жылдан бастап ашылды.
Әлеуметтік айрықша аурулардың алдын алу бағытында, қоғамдық қаржыландыру қорын құру, ерікті медициналық сақтандыру жүйесін кеңейту,  мемлекеттік емес секторларды дамыту, тұрғындарға қолайлы медициналық қызмет көрсету және мемлекеттік денсаулық сақтау жүйесімен қатар мемлекеттік емес секторларды одан әрі дамыту жөніндегі жұмыстар қарастырылған.
3.17. Емдеу-алдын алу ұйымдарының желісін оңтайландыру
Медициналық қызмет шығындары және нақты тұтыну есебіне, тиянақты экономикалық сараптама негізінде жүргізілген, қаланың емдеу желісін жоспарлы оңтайландыру және қайта құру Денсаулық сақтау департаментінің құрылғаннан бері жалғасын табуда. Төсек орындарын оңтайландырудың шарықтау кезеңі 1998-1999 жылдары облыстық медициналық ұйымдарын қалаға тапсыру кезінде байқалды, содан кейін 2000 жылы тұрғындардың ұлғаюына байланысты жекелеген бейіндегі төсек орындардың тапшылығы біліне бастады. Осыған байланысты төсек орын жүйелерін оңтайландыру тоқтатылып, қаланың емдеу желілері жоспарлы қайта құрыла бастады.
Тууға көмек және балаларды емдеу және көп салалы стационарлар құрылысы, емдеу-диагностикалық үрдісін жандандыру жөніндегі кешенді шаралар, сонымен қатар, (амбулаториялық-хирургиялық операция, күндізгі стационарлар және т.б.) қалалық емдеу алдын алу ұйымдарында медициналық қызметінің ресурс үнемдеуші ұтымды түрін бұдан былай дамыту нормативтеріне келісілгендей тұрғындарды төсек орындармен қамтамасыз етуді сәйкестендіру және тұрғындардың медициналық қызмет қажеттілігін қамтамасыз ету бағдарламада қаралған.
3.18. Медициналық қызмет сапасын арттыру
Медициналық көмектің сапасын талдаудың және бағалаудың негізгі міндеті азаматтардың құқықтарын қамтамасыз ету мақсатында медициналық сараптама ұйымдастыру болып табылады. Қалалық денсаулық сақтау жүйесін жетілдіру және дамыту барысында мемлекеттік тапсырыс шеңберінде бюджеттік қаржыларды ұтымды пайдалану және медициналық қызмет сапасын бақылау жүйесі жетілдірілді.
Медициналық қызметтің мәдениеті және сапалылығы негізінде, медициналық қызметті орналастыруда бәсекелестік басты критерий болып табылады. "Денсаулық" филиалына 2003 жылғы сәуір айында Қызмет көрсетуге және сапа қызметіне бақылау ұйымдастырылған тапсырылған қазір бұл филиал - Астана қаласы бойынша медициналық қызмет көрсету сапасын бағалауды талдау ұлттық орталығы.
Тұрғындарға медициналық қызмет көрсетудің сапасын жақсарту мақсатында бақылау жүйесін жетілдіру және реформалау әр кезеңде, Денсаулық сақтау департаментінде тиісті шаралар қабылданды. Көлем және сапасына ішкі ведомстволық сараптамамен емдеу-алдын алу ұйымдарының басшылары үнемі қамтамасыз етіледі. Деректерге статистикалық сараптамалар мен есептер департаментпен іске асырылады.  Көрсетілген қызмет сапасы мәселелері департаменттің жоспарлы алқасында үнемі талқыланады.

3.16. Развитие многоукладной системы здравоохранения
Реформирование здравоохранения, как и прежде, направлено на адаптацию отрасли к рыночным отношениям, дальнейшее развитие многоукладной медицины, создание рынка медицинских услуг, конкурентных отношений среди медицинских организаций за право обслуживать больного.
На 1 декабря 2003 года получили лицензии на частную медицинскую деятельность более 100 медицинских юридических и физических лиц, в том числе 17 крупных частных медицинских организаций обеспечивают гарантированную медицинскую помощь путем размещения государственного заказа на определенный вид медицинской помощи.
Наряду с этим в городе с 2002 года открываются частные предпринимательские страховые компании, которых на сегодняшний день зарегистрировано 8.
Для дальнейшего развития негосударственного сектора наряду с государственной системой здравоохранения и обеспечения доступности населению оказываемых медицинских услуг предусмотрено продолжить работу по содействию в развитии негосударственного сектора, расширению системы добровольного медицинского страхования, созданию общественных фондов финансирования, направленных на профилактику социально-значимых заболеваний.
3.17. Оптимизация сети лечебно-профилактических организаций
Департаментом здравоохранения продолжается планомерная реструктуризация и оптимизация лечебной сети города, которая проводилась на основе тщательного экономического анализа, расчета реальных потребностей и затрат медицинских услуг. Наибольший "пик" оптимизации коечной сети был отмечен в 1998-1999 годы в период передачи областных медицинских организаций городу, затем, в связи с резким ростом населения, с 2000 года стал ощущаться дефицит коек отдельных профилей. В связи с этим оптимизация коечной сети прекратилась и началась планомерная реструктуризация лечебной сети города.
Программой предусматривается для обеспечения потребности населения в медицинских услугах и приведения в соответствие, обеспеченности населения койками согласно нормативам в лечебно-профилактических организациях города дальнейшее развитие эффективных ресурсосберегающих форм медицинского обслуживания (дневные стационары, амбулаторно-хирургические операции и так далее), а также комплекс мер по интенсификации лечебно-диагностического процесса, строительство многопрофильного стационара и учреждений родовспоможения и детства.
3.18. Повышение качества медицинских услуг
Основной задачей анализа и оценки качества медицинской помощи является организация медицинской экспертизы с целью обеспечения прав граждан на получение гарантированного объема бесплатной медицинской помощи надлежащего качества. В ходе развития и совершенствования системы городского здравоохранения совершенствовалась и система контроля за качеством медицинского обслуживания и рационального использования бюджетных средств в рамках государственного заказа.
Основным критерием размещения медицинских услуг являлась здоровая конкуренция, основанная на наиболее качественном медицинском обслуживании. С апреля 2003 года функции анализа и контроля качества оказываемых услуг были переданы вновь организованному филиалу "Денсаулык", а ныне это филиал Национального центра анализа оценки качества медицинских услуг по городу Астане.
На всех этапах реформирования и совершенствования системы контроля с целью улучшения качества медицинского обслуживания населения Департаментом здравоохранения принимаются соответствующие меры. Руководителями лечебно-профилактических организаций обеспечивается постоянная внутриведомственная экспертиза качества и объема. Департаментом осуществляются статистический учет и анализ данных. Своевременно и адекватно принимаются меры по результатам ранее проводимых вневедомственных экспертиз. Вопросы качества оказываемых услуг обсуждаются регулярно на плановых коллегиях Департамента.

3.19. Мемлекеттік емдеу-алдын алу ұйымдарын жаңғырту және қазіргі заманғы құрал-жабдықтармен қамтамасыз ету
Астана қаласындағы медициналық ұйымдарда диагностикалық және емдеу құрал-жабдықтарын жаңарту жоспарлы және жүйелі түрде жүргізіледі.
Осыған қарамастан, емдеу-алдын алу ұйымдарының қазіргі медициналық техникамен және құрал-жабдықтармен жарақтандыру жағдайының талдау көрсеткіші мынадай:
Қалада 15-20 жыл мерзімге пайдалануға берілген ескірген және тозған құралдар пайдаланылады. Барлық құралдар жиынтығының 40% алмастыруды, 30% күрделі жөндеуді талап етеді.
Ауруларды диагностикалау және емдеу үшін қазіргі медициналық технологияларды қалалық денсаулық сақтау жүйелеріне енгізу және жаңарту мақсатында әлемдік стандартқа сай медициналық жабдықтардың қажетті жиынтықтары орналастырылған, 500 ауысымдық орынды диагностикалық орталықтың құрылысы бағдарламада қарастырылған.
3.20. Дәрі-дәрмекпен қамтамасыз ету
Денсаулық сақтаудың фармацевтикалық секторының негізгі мақсаты дәрі-дәрмекке ықпалы бар, Денсаулық сақтау жүйесінің нәтижелілігін анықтайтын (стационарлар, сондай-ақ дәрігерлік-санитарлық жәрдемнің бастауыш буыны) денсаулық сақтау реформасына қажетті шарттар болып табылады. Өмір үшін маңызды дәрілердің негізгі бекітілген тізімінде, бүгінгі күнде 550-ден астам атаулары есептелген.
Қазіргі уақытта Астана қалалық денсаулық сақтау қызметі үшін емделушілерді қауіпсіз, нәтижелі және сапалы дәрі-дәрмек құралдарымен қажетті көлемде және қолайлы бағамен қамтамасыз ету маңызды.
Қаланың фармацевтикалық базарлары дәріханалық ұйымдардың мемлекеттік және жеке меншік секторларын ұсынады. Астана қаласының халықты дәрі-дәрмекпен қамтамасыз етуде және емдеу-алдын алуда ұйымдастыруды фармацевтикалық қызметке лицензиясы бар 220 заңды және жеке тұлғалар жүзеге асырады. Орташа көрсеткіш бойынша Астана қаласында 10 мың адамды қамтамасыз ететін жеке дәріханалық ұйымдар 5,04-ті құрайды (республика бойынша 4,02). Емдеу-алдын алу ұйымдарының құрылымында 15 дәріхана бар, оның ішінде 8 дәріханалық ұйымдар экстемпоралді рецептер дайындаумен айналысады, 7 емдеу-алдын алу ұйымдары қазіргі уақытта жеке меншік мекемелерде экстемпоралді дәрі-дәрмек түрлерін сатып алады.
Астана қаласында емдеу-алдын алу ұйымдары үшін сатып алуды қаржыландыру нүктесі жергілікті бюджет болып табылады.
Медициналық ұйымдарды дәріханаларда дайындалған дәрі-дәрмек түрлерімен қамтамасыз ету туралы мәселені шешу үшін, республикалық бюджеттің есебінен дәрі-дәрмек түрлерін дайындауға құқығы бар, қабылдауды қамтамасыз етуге міндетті, дәрі-дәрмек түрлерін сақтайтын мемлекеттік ұйымдар дайындау қажет.

3.19. Обеспечение современным оборудованием и модернизация
государственных лечебно-профилактических организаций
В медицинских организациях проводится планомерное и регулярное обновление диагностического и лечебного оборудования. Несмотря на это анализ состояния оснащения городских лечебно-профилактических организаций современной медицинской техникой и оборудованием показывает, что в городе используется устаревшее и изношенное оборудование со сроком эксплуатации 15-20 лет, требующее замены, что составляет около 40% всего парка оборудования, капитального ремонта требует более 30% оборудования.
С целью модернизации и внедрения в систему здравоохранения города современных медицинских технологий для диагностики и лечения заболеваний Программой предусматривается строительство диагностического центра на 500 посещений в смену, где будет сконцентрирован весь необходимый набор медицинского оборудования, отвечающего мировым стандартам.
3.20. Лекарственное обеспечение
Исходя из основных целей фармацевтического сектора здравоохранения, доступ лекарственных средств является основным фактором, определяющим эффективность системы здравоохранения (как стационарного, так и первичного звена медико-санитарной помощи), и тем самым является необходимым условием реформы здравоохранения. Утвержденный список основных жизненно важных лекарственных средств на сегодняшний день насчитывает более 550 наименований.
В настоящее время для службы здравоохранения становится важным обеспечение пациентов безопасными, эффективными и качественными лекарственными средствами в необходимом объеме и по доступным ценам.
Фармацевтический рынок города представлен государственным и частным сектором аптечных организаций. Лекарственное обеспечение населения и лечебно-профилактических организаций города Астаны осуществляют 220 юридических и физических лиц, имеющих лицензию на фармацевтическую деятельность. Среднестатистический показатель обеспеченности розничными аптечными организациями на 10 тыс. человек в Астане составляет 5,04 (по республике - 4,02). Лечебно-профилактические организации города в своей структуре имеют 15 аптек, из них 8 аптечных организаций занимаются изготовлением экстемпоральной рецептуры, 7 лечебно-профилактических организаций в настоящее время закупают экстемпоральные лекарственные формы в предприятиях с частной формой собственности.
Основным источником финансирования закупа лекарственных средств для лечебно-профилактических организаций является местный бюджет.
Для решения вопроса обеспечения медицинских организаций лекарственными формами аптечного изготовления необходимо организовать государственное предприятие - аптеку с правом изготовления лекарственных форм, с возложением обязанностей по обеспечению приема, хранения лекарственных средств, получаемых за счет средств республиканского бюджета.

4. Білім беру және ғылыми зерттеу
4.1. Медициналық білім беру
Астана қаласында Қазақ мемлекеттік медициналық академиясында, мемлекеттік медициналық колледж және "Даналық" жеке меншік колледжі медициналық білім беруді жүзеге асырады.
1998 жылдан бергі Қазақ мемлекеттік медициналық академиясы 1700 дәрігер дайындады, олардың басым көпшілігі қалада жұмыс істейді. Академияда диплом алдылық интернатура түріндегі білім беру қалпына келтірілген, онда жыл сайын Денсаулық сақтау департаментінің тапсырысымен 50-ден астам дәрігер даярланады. Академияда дәрігерлердің біліктілігін көтеруде Астана қаласы Денсаулық сақтау департаментінің сұранысын толық қанағаттандыратын 2001 жылы біліктілік көтеретін факультет құрылған.
Соңғы бес жылда орта медициналық қызметкерлер дайындауға Ақмола мемлекеттік медициналық колледжінде мемлекеттік тапсырыс берілді. Онда қажетті материалдық-техникалық қорлар және кадрлар құрамы бар. Келесі алтыбейінде: емдеу ісі, медбикелік іс, акушерлік іс, гигиена және эпидемиология, стоматология, фармация мемлекеттік және орыс тіліндегі мемлекеттік стандартқа сай мамандарды дайындау іске асырылады.
Л.Н.Гумилев атындағы Еуразия мемлекеттік университетінің психология кафедрасымен тығыз байланыста жұмыс жасайтын психологиялық қызмет құрылған.
Денсаулық сақтау жүйесіндегі басқарма буында мамандарды, медициналық кадрларды қайта даярлау және біліктілігін арттыру мәселесі бағдарлама іс-шаралар жоспарында қарастырылған.
4.2. Медициналық ғылым
Қазіргі уақытта астанада Травмотологиялық және Ортопедиялық ғылыми-зерттеу институтында, ұлттық ғылыми медициналық орталықта, ғылыми-зерттеу институтының 8 дербес бөлімшелерінде және Қазақ мемлекеттік медициналық академиясында медициналық ғылымды ұсынды. Аталған жоғары оқу орындарында Республикалық бюджеттен қаржыландырылған ғылыми-зерттеуге арналған зертханалар бар, онда ғылыми-зерттеу бағдарламалары жасалады, сол сияқты диагностикалау мен ауруды емдеудің жаңа технологиялары енгізіледі және жетілдіріледі.
Қазақ мемлекеттік медициналық академиясының ғалымдары клиникалардың базасына 500 жаңа емдеу және диагностика әдістері енгізіліп, 230 жаңа зерттеулер жасалды, 40 астам басшылық және монографиялар шығарылды, 17 оқулық, 100-ден астам оқулық құралдары, 5000 астам мақалалар шығарылған, 9 докторлық және 113 кандидаттық диссертациялар қорғалған. Мақсатты бағдарламаны қаржыландыру және медицина ғылымының басты жағдайын анықтау әдісін енгізу медицина ғылымын реформалаудағы түбегейлі қадам басу болды.
Тәжірибені ғылыммен тығыз байланыстыруды қамтамасыз ету және денсаулық сақтау жүйесінде реформада ғылыми мәселелерді одан әрі шешу бағдарламада қарастырылған.

4. Образование и научные исследования
4.1. Медицинское образование
Медицинское образование в городе представлено Казахской государственной медицинской академией, государственным медицинским колледжем и частным колледжем "Даналык".
За период с 1998 года Казахской государственной медицинской академией подготовлено более 1700 врачей, большая часть которых распределилась и работает в городе. В академии восстановлено постдипломное образование в виде интернатуры, в которой ежегодно по заявкам Департамента здравоохранения готовится более 50 врачей.
В 2001 году в академии создан факультет повышения квалификации врачей, который практически полностью удовлетворяет запросы Департамента здравоохранения города Астаны в повышении квалификации врачей.
На протяжении последних лет государственный заказ на подготовку средних медицинских работников размещается в Акмолинском государственном медицинском колледже, который располагает необходимой материально-технической базой и кадровым потенциалом. Подготовка специалистов осуществляется согласно государственным стандартам образования на государственном и русском языках по следующим шести профилям: лечебное дело, сестринское дело, акушерское дело, гигиена и эпидемиология, стоматология, фармация.
Создана психологическая служба, работающая в тесном сотрудничестве с кафедрой психологии Евразийского государственного университета имени Л.Н.Гумилева.
Мероприятиями Программы предусмотрено повышение квалификации и переподготовки медицинских кадров, специалистов в городском звене управления в системе здравоохранения.
4.2. Медицинская наука
В настоящее время в столице медицинская наука представлена научно-исследовательским институтом травматологии и ортопедии, Национальным научным медицинским центром, 8 филиалами научно-исследовательских институтов и Казахской государственной медицинской академией, в составе которой имеется лаборатория для научных исследований, где разрабатываются научно-исследовательские программы, финансируемые из республиканского бюджета, также разрабатываются и внедряются новые технологии диагностики и лечения заболеваний.
Учеными Казахской государственной медицинской академии на клинических базах были внедрены более 500 новых методов диагностики и лечения, ими разработаны более 230 новых изобретений, изданы более 40 монографий и руководств, 17 учебников, более 100 учебных пособий, опубликовано более 5000 статей, защищены 9 докторских и 113 кандидатских диссертаций.
Радикальным шагом по реформированию медицинской науки стало введение метода программно-целевого финансирования и определение приоритетов медицинской науки.
Программа предусматривает дальнейшее решение проблемы научного сопровождения реформ в системе здравоохранения и обеспечение тесной связи науки и практики.

5. Денсаулық сақтауды басқару жүйесі
Денсаулық сақтау жүйесін реформалау басқарудың кадрлық әлеуетке ұйымдастырушылық құрылымын және денсаулық сақтау жүйесінің ресурстарына, нормативтік-құқықтық қорды жетілдіруге тікелей байланысты. Денсаулық сақтау жүйесі қызметінің бағасы реформалау саласының процесін қайыра сілтеуді ғана емес, сондай-ақ реформалау процесін түзетудегі стратегиялық және тактикалық, шұғыл басқармалық шешімдерді қабылдауға, денсаулық сақтау жүйесінің ілтипаттылығы және тұрғындарға медициналық жәрдем көрсету сапасының қазіргі белгілерге сай әдіспен тиісті деңгейге жетуіне жол береді.
Денсаулық сақтау жүйесін басқару Денсаулық сақтау департаментінің және емдеу-алдын алу ұйымдарының басшыларымен жүзеге асырады. Департаменттің төрт қызметкерінің екі жоғары білімі бар, төртеуі медицина ғылымының кандидаты, сегіз маман денсаулық сақтау ұйымдастыру жөніндегі санатты иеленген. Соңғы үш жылда департамент аппаратының 8 қызметкері ҚР Президентінің мемлекеттік қызмет Академиясында біліктілігін арттыру курсынан өтті. Емдеу-алдын алу ұйымдарының басшыларының арасында - 3 медицина ғылымының кандидаты, 22-сі мамандықтары жөнінде және денсаулық сақтау ұйымдары жөніндегі санатты иеленген.
6. Денсаулық сақтау жүйесін қаржыландыру
Қаланың емдеу-алдын алу ұйымдарын ұстауға бөлінген бюджеттік қаржы 1998 жылдан 2003 жылға дейін 6 есе өсті, өнімдік азықтарға 8 есе (23,0 млн.теңге. - 184,9 млн.теңге.); медициналық жабдықтарға 12,2 есе (36,1 млн.теңге. - 441,8 млн.теңге.); құралдарды орталықтандыру бойынша сатып алуға жұмсалған 1998 жылы 24,4 млн. теңге. - 2002 жылы 66,0 млн. теңге.;
Стационарларда медициналық жәрдем жалақысы емханалық-шығын тобымен медициналық жәрдемнің қиындығы мен көлемі есебіне байланысты, медициналық көмектің жалақысының өсуі 33,3% құрайды.
Соңғы үш жыл бойы отбасылық дәрігерлік амбулаторияның отбасы нормативі орташа есеппен 1,6 есе өсуі байқалады, осыдан 2002 жылы отбасы нормативі отбасылық дәрігерлік амбулаторияның қаладан алшақ орналасуымен белгіленеді.
2001 жылдан бастап қалалық амбулаториялық-емханалық мекемелер үшін амбулаториялық-емханалық тарификатор бойынша төлем жүйесі енгізілген. Емхананы қаржыландыру қысқа мамандықтар және жалпы тәжірибелік дәрігердің жағдайларды аяқтаған мезетте іске асырылады, егу және алдын алу жайы бойынша келгендерді, күндізгі стационарда күндізгі төсек орын, амбулаториялық операцияға, амбулаториялық-емханалық тарификатор жөніндегі төлемнің өсуі 40% құрайды.
Алғашқы медициналық-санитарлық көмекті одан әрі белгілі басымды дамуына денсаулық сақтау жүйесінің тұрақты дамуына алғы шартын құру мақсатында, материалды-техникалық база, кадр әлеуеті есебінен стационарлық емдеуден ұтымды амбулаториялық емдеу принциптеріне көшу.

5. Система управления здравоохранением
Реформирование системы здравоохранения связано с организационной структурой управления кадровым потенциалом и ресурсами системы здравоохранения, совершенствованием нормативно-правовой базы. Разработанные методики современных критериев оценки деятельности системы здравоохранения позволяют не только отслеживать процессы реформирования отрасли, но и принимать управленческие решения по коррекции процессов реформирования, оптимизации системы здравоохранения и улучшению качества оказания медицинской помощи населению.
Управление системы здравоохранения города осуществляют Департамент здравоохранения и руководители лечебно-профилактических организаций. Четыре работника Департамента имеют два высших образования, четыре кандидата медицинских наук, 8 специалистов имеют категории по организации здравоохранения. В течение последних трех лет 8 сотрудников аппарата департамента прошли курсы повышения квалификации в Академии государственной службы при Президенте Республики Казахстан. Среди руководителей лечебно-профилактических организаций - 3 кандидата медицинских наук, 22 - имеют категории по организации здравоохранения и по специальности.
6. Финансирование системы здравоохранения
Бюджетные ассигнования, выделенные на содержание лечебно-профилактических организаций города с 1998 по 2003 годы, возросли в 6 раз, в том числе расходы по приобретению продуктов питания - в 8 раз (23,0 млн. тенге - 184,9 млн. тенге); расходы по приобретению медикаментов в 12,2 раза (36,1 млн. тенге - 441,8 млн. тенге); расходы по централизованному закупу оборудования составили в 1998 году 24,4 млн. тенге - в 2002 году - 66,0 млн. тенге.
Оплата медицинской помощи стационаров осуществляется по клинико-затратным группам с учетом объемов и сложности оказываемой медицинской помощи: рост оплаты медицинских услуг за пролеченный случай составил 33,3%.
На протяжении последних трех лет подушевой норматив в семейно-врачебных амбулаториях вырос в среднем в 1,6 раза, при этом с 2002 года подушевой норматив определяется с учетом расположения и отдаленности семейно-врачебных амбулаторий от города.
С 2001 года для амбулаторно-поликлинических учреждений города введена система оплаты по амбулаторно-поликлиническому тарификатору. Финансирование поликлиник осуществляется за выполнение законченных случаев к врачу общей практики и узкой специализации, посещений по поводу профилактического осмотра и прививок, койко-дней в дневном стационаре, за амбулаторные операции, рост оплаты по амбулаторно-поликлиническому тарификатору составил 40%.
С целью создания предпосылок к устойчивому развитию системы здравоохранения в дальнейшем определено приоритетное развитие первичной медико-санитарной помощи, переход от стационарного к эффективному амбулаторному принципу лечения с учетом кадрового потенциала, материально-технической базы.

7. Бағдарламаны іске асыру мақсаты, басты принциптері және бағыттары
Бағдарламаның мақсаты - Астана қаласы тұрғындарының денсаулық жағдайын жақсарту, іс-шаралар жоспарын іске асыру және жасау (2004-2005 жж.), тұрғындарға жаңа деңгейде ұсынылған сапалы медициналық қызметтің қалалық қабілетті денсаулық сақтауға тездетіп шығу.
Бағдарламаның негізгі принциптері:
нарықтық жағдайда денсаулық сақтау жүйесінің қызметін оңтайлы бейімдеу және тұрғындарға бар медициналық сақтауға бағытталған қызмет деңгейін жақсарту, ұйымдастыру, құқықтық, экономикалық кешенді шараларды іске асыру;
медициналық қызмет сапасын көтеру, медициналық ұйымдары қызметінің ұтымдылығын қамтамасыз ету;
тұрғындардың денсаулығын сақтауда және нығайтуда, қалыптастыруда азаматтар мен жұмыскерлердің қатысуы, мемлекеттің жауапкершілігі.
Бағдарламаны іске асырудың негізгі бағыттары:
денсаулық сақтауды басқару жүйесін жетілдіру;
медициналық қызмет жүйесін көп деңгейлі және көп салалы жүйесіне білімдену;
денсаулық сақтау жүйесінің экономикалық және қаржыландыру жүйесін жетілдіру;
медициналық кадрларды дайындау жүйесін реформалау;
денсаулық сақтау жүйесінің техникалық-материалдық базасын нығайту;
медициналық қызмет көрсетушілер арасында бәсекелестік құру.
8. Қаржыландыру көздері
Қазақстан Республикасының заңнамаларымен тыйым салынбаған, жергілікті және басқа да қаражаттармен бағдарламаларды қаржыландыру іске асырылады. Бағдарламаны 2004-2005 жылдары іске асыруға қажетті бюджеттік қаржылармен қаржыландыру көлемі, тиісті қаржы жылына сәйкес жергілікті бюджетті қалыптастыру кезінде анықталады.
9. Күтілетін нәтижелер
Бағдарламаны орындауда, тұрғындардың өздерін қатыстыра отырып барлық деңгейде әрекеттерді үйлестіріп және салааралық біріге жұмыс істеу негізінде, жергілікті орындаушы органдардың қызметтік бағыттарының басымдылығымен, көптеген тұрғындар үшін сапалы да қолайлы, нақты медициналық көмек деңгейін көтеру жолдарымен азаматтардың денсаулық жағдайын жақсартуды қамтамсыз етіп, ұтымды қолданыстағы денсаулық сақтау жүйесін құрып, сонымен қатар қала тұрғындарының денсаулық сақтау жағдайының оңтайлы бағыттарын сақтауға мүмкіндік береді.
Стационарлықтан амбулаториялық емдеу принциптеріне көшу іс-шараларын орындау, алғашқы медициналық-санитарлық көмекті дамыту, иммунитеттеу алдын-алуды күшейту, қоршаған ортаны сауықтыру, медициналық қызметтің технологиясын жаңғырту, кадрларды дайындау және басқаруды қайта білімдеу, денсаулық сақтауда ресурстық қамтамасыз етуді жақсарту, салауатты өмір салтын кеңінен енгізу және материалды техникалық базаны нығайтуда, денсаулық көрсеткішінің оң қозғалысына жетудегі шынайы мүмкіндіктер беріп, қорытындысында Астана қаласы тұрғындарының тәндік және рухани денсаулығын жақсартады.

7. Цель, основные принципы и
направления реализации Программы
Цель Программы - улучшение состояния здоровья населения города путем разработки мер краткосрочного характера (2004-2005 годы), способствующего скорейшему выходу здравоохранения города на качественно новый уровень предоставления медицинских услуг населению.
Основные принципы Программы:
осуществление комплекса экономических, правовых, организационных мер, направленных на сохранение и улучшение имеющегося уровня медицинского обслуживания населения и адаптацию системы здравоохранения к оптимальному функционированию в рыночных условиях;
обеспечение эффективности деятельности медицинских организаций, повышение качества медицинской помощи;
ответственность местных исполнительных органов, участие работодателей и граждан в формировании, укреплении и сохранении здоровья народа.
Основные направления реализации Программы:
совершенствование системы управления здравоохранения;
дальнейшее преобразование медицинского обслуживания в многоукладную и многоуровневую систему;
совершенствование финансирования и экономических отношений в системе здравоохранения;
реформирование подготовки медицинских кадров;
укрепление материально-технической базы системы здравоохранения;
создание конкурентной среды при оказании медицинских услуг.
8. Источники финансирования
Финансирование Программы осуществляется за счет средств  местного бюджета и других источников, не запрещенных законодательством Республики Казахстан. Объем бюджетных средств,  необходимый для реализации Программы в 2004-2005 годах, будет уточняться при формировании местного бюджета на соответствующий  финансовый год.
9. Ожидаемые результаты
Выполнение Программы как приоритетного направления деятельности местных исполнительных органов на основе межотраслевого сотрудничества и координации действий на всех уровнях с участием самого населения позволит сохранить позитивные тенденции в состояния здоровья населения города, а также создать эффективную действующую систему здравоохранения, обеспечивающую улучшение состояние здоровья граждан путем повышения уровня реальной доступности, качественной медицинской помощи для широких слоев населения города.
Выполнение мероприятий по переходу от стационарных к амбулаторным принципам лечения, развитию первичной медико-санитарной помощи, усилению иммунопрофилактики, оздоровлению окружающей среды, модернизации технологии медицинского обслуживания, преобразования в управлении и подготовке кадров, улучшение ресурсного обеспечения здравоохранения, укрепление материально-технической базы и широкое внедрение здорового образа жизни дадут реальную возможность достичь позитивных сдвигов в показателях здоровья, что в конечном итоге улучшит физическое и духовное здоровье населения города Астаны.
Приложение 1
к программе "Здоровье населения