Астана қаласына шетелдiк жұмыс күшiн тартуға рұқсат беру жөнiндегi комиссияны құру туралы
Астана қаласы әкімінің 2004 жылғы 6 мамырдағы N 3-1-1017қ қаулысы. Астана қаласының Әділет департаментінде 2004 жылғы 31 мамырда N 331 тіркелді. Күші жойылды - Астана қаласы әкімдігінің 2007 жылғы 19 маусымдағы N 23-520қ қаулысымен
Ескерту. Қаулының күші жойылды - Астана қаласы әкімдігінің 2007 жылғы 19 маусымдағы N 23-520қ қаулысымен.
"Халықты жұмыспен қамту туралы" Қазақстан Республикасының Заңына, "Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2001 жылғы 19 маусымдағы N 836  қаулысына  өзгерiстер енгiзу туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2004 жылғы 17 наурыздағы N 322  қаулысына  сәйкес iшкi еңбек рыногын қорғау мақсатында Астана қаласының әкiмдiгi қаулы етеді:
1. Астана қаласына шетелдiк жұмыс күшiн тартуға рұқсат беру жөнiндегi комиссия (бұдан әрi - Комиссия) 1-қосымшаға сәйкес құрамда құрылсын және Астана қаласы мәслихатының бекiтуiне жiберiлсiн.
2. Комиссия туралы Ереже 2-қосымшаға сәйкес бекiтiлсiн.
3. Құжаттарды қабылдау және әзiрлеу, шетелдiк жұмыс күшiн тарту үшiн тiзiмдердi растау, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасымен көзделген шетелдiк жұмыс күшi бойынша мәлiметтердi жинау және ұсыну жөнiндегi жұмыс органы Астана қаласы Еңбек, халықты жұмыспен қамту және әлеуметтiк қорғау департаментi болып анықталсын.
4. Әкiмдiктiң осы қаулысының орындалуын бақылау Астана қаласы әкiмiнiң орынбасары М.Е. Толыбаевқа жүктелсiн.
Астана қаласының әкiмi
Әкiмнiң бiрiншi орынбасары
Әкiмнiң орынбасары
Әкiмнiң орынбасары
Әкiмнiң орынбасары
Әкiмнiң орынбасары
Әкiм аппаратының басшысы
Астана қаласы Қаржы департаментi
бастығының мiндетiн атқарушы
Әкiм аппараты сараптау, әкiмшiлiк
тәртiп және шешiмдер шығару
бөлiмiнiң меңгерушiсi
Астана қаласы Экономика, сауда
және кәсiпкерлiк департаментiнiң
директоры
Астана қаласы Еңбек, халықты
жұмыспен қамту және әлеуметтiк
қорғау департаментiнiң бастығы
Келісілді
Астана қаласы Iшкi iстер бас
басқармасы Көшi-қон полициясы
басқармасының бастығы
Қазақстан Республикасы Еңбек
және халықты әлеуметтiк қорғау
министрлiгi Астана қаласы бойынша
департаментiнiң директоры
Астана қаласы бойынша
Көшi-қон және демография
басқармасының бастығы
Астана қаласы әкiмдiгiнiң
2004 жылғы 6 мамырдағы
N 3-1-1017 қаулысына
1-қосымша
Астана қаласына шетелдiк жұмыс күшiн тартуға рұқсат беру жөнiндегi комиссияның
Құрамы  <*>
Ескерту. Комиссия құрамы өзгертілді - Астана қаласы әкімдігінің 2004 жылғы 5 қарашадағы  N 3-1-1826қ  қаулысымен (Қаулының күші жойылды - Астана қаласы әкімдігінің 2005 жылғы 15 тамыздағы N 23-7-603қ   қаулысымен ) .
Толыбаев                  - Астана қаласы әкiмiнiң орынбасары,
Марат Еркiнұлы              комиссия төрағасы;
Демеува                   - Астана қаласы Еңбек, халықты жұмыспен
Айгүл Сағадатқызы           қамту және әлеуметтiк қорғау
департаментiнiң бастығы,
комиссия төрағасының орынбасары;
Дмитриенко                - Астана қаласы Еңбек, халықты жұмыспен
Любовь Владимировна         қамту және әлеуметтiк қорғау
департаментi шетелдiк жұмыс күшiн тарту
бөлiмiнiң бастығы, комиссия хатшысы;
Комиссия мүшелерi:
Криничная                 - Астана қаласы Еңбек, халықты жұмыспен
Галина Степановна           қамту және әлеуметтiк қорғау
департаментi бастығының орынбасары;
Толымбек                  - Астана қаласы экономика, сауда және
Дамир Нұрғалиұлы            кәсiпкерлiк департаментi директорының
орынбасары;
Түсiпбаев Мұрат           - Астана қаласы әкiмiнiң кеңесшiсi; <*>
Рысалдыұлы
Казанцев                  - Астана қаласы мәслихатының депутаты,
Павел Олегович              Астана қаласы кәсiпкерлерiнiң
құқықтарын қорғау жөнiндегi
қауымдастықтың президентi (келiсiм
бойынша);
Сұлтанов                  - Астана қаласы Iшкi iстер бас
Сиражиддин Базарбайұлы      басқармасы Көшi-қон полициясы
басқармасының бастығы (келiсiм бойынша);
Саржанова                 - Қазақстан Республикасы Еңбек және
Зарлық Есмұханқызы          халықты әлеуметтiк қорғау министрлiгi
Астана қаласы бойынша департаментiнiң
еңбек туралы заңдылықтарын сақталуын
бақылау бөлiмiнiң бастығы (келiсiм
бойынша);
Ербекеева                 - Астана қаласы бойынша Көшi-қон және
Майя Әбдiрахымқызы          демография басқармасының бас маманы
(келiсiм бойынша).
Келісілді                       Астана қаласы әкiмдiгiнiң
Қазақстан Республикасының                2004 жылғы 6 мамырдағы
Еңбек және халықты әлеуметтiк              N 3-1-1017 қаулысына
қорғау вице-министрi                            2-қосымша
_____________________________

О создании комиссии по выдаче разрешений на привлечение иностранной рабочей силы в город Астану.
Постановление Акимата города Астаны от 6 мая 2004 года N 3-1-1017п. Зарегистрировано Департаментом юстиции города Астаны 31 мая 2004 года N 331 Утратило силу постановлением акимата города Астаны от 19 июня 2007 года N 23-520к
Сноска. Постановление Акимата города Астаны от 6 мая 2004 года N 3-1-1017п утратило силу постановлением акимата города Астаны от 19 июня 2007 года N 23-520қ.
В соответствии с  Законом  Республики Казахстан "О занятости населения",  постановлением  Правительства Республики Казахстан от 17 марта 2004 года N 322 "О внесении изменений в постановление Правительства Республики Казахстан от 19 июня 2001 года N 836"      в целях защиты внутреннего рынка труда акимат города Астаны постановляет:
1. Создать комиссию по выдаче разрешений на привлечение иностранной рабочей силы в город Астану (далее - Комиссия) в составе согласно приложению 1 и направить на утверждение в маслихат города Астаны.
2. Утвердить Положение о Комиссии согласно приложению 2.
3. Рабочим органом по приему и обработке документов, заверению списков на привлечение иностранной рабочей силы, а также сбору и представлению предусмотренных законодательством Республики Казахстан сведений по иностранной рабочей силе определить Департамент труда, занятости и социальной защиты населения города Астаны.
4. Контроль за исполнением настоящего постановления акимата  возложить на заместителя акима города Астаны Толибаева М.Е.
Аким города Астаны                    У. ШУКЕЕВ
Первый заместитель
акима                                 Есилов С.С.
Заместитель акима                     Толибаев М.Е.
Заместитель акима                     Мамытбеков А.С.
Заместитель акима                     Мухамеджанов Т.М.
Заместитель акима                     Фомичев С.В.
Руководитель
аппарата акима                        Тамабаев К.Ж.
Исполняющий обязанности
начальника Департамента
финансов города Астаны                Нурпиисов Ж.Г.
Заведующий отделом
экспертизы, административных
процедур и выпуска решений
аппарата акима города Астаны           Ертаев Ж.Б.
Директор Департамента
экономики, торговли и
предпринимательства
города Астаны                          Керимбеков А.Д.
Начальник Департамента
труда, занятости и
социальной защиты
населения города Астаны                Демеува А.С .
СОГЛАСОВАНО
Начальник Управления
миграционной полиции
Главного управления
внутренних дел
города Астаны                           Султанов С.Б.
Директор Департамента
Министерства труда и
социальной защиты
населения Республики
Казахстан по городу Астане             Оразова С.С.
Начальник Управления
миграции и демографии по
городу Астане                          Садыков М.Н.
Приложение 1
к постановлению акимата города Астаны
от 6 мая 2004 года N 3-1-1017п  <*>
Сноска: В приложение 1 внесены изменения постановлением Акимата города Астаны от 5 ноября 2004 года N  3-1-1826п  ; от 15 августа 2005 года  N 23-7-603  .
СОСТАВ
комиссии по выдаче разрешений на привлечение
иностранной рабочей силы в город Астану
Мустафина Сабила Сапаровна     - заместитель акима
города Астаны,
председатель комиссии;
Демеува Айгуль Сагадатовна     - Директор Государственного
учреждения "Департамент
занятости и социальных
программ города Астаны",
заместитель председателя
комиссии;
Махметов Азамат Ордабаевич     - начальник отдела
социально-трудовых
отношений Государственного
учреждения "Департамент
занятости и социальных
программ города Астаны",
секретарь комиссии;
Члены комиссии:
Криничная Галина Степановна    - заместитель директора
Государственного учреждения
"Департамент занятости
и социальных программ
города Астаны";
Толымбек Дамир Нургалиевич     - заместитель директора
Государственного
учреждения "Департамент
предпринимательства
и промышленности города
Астаны";
Тусупбаев Мурат Рсалдинович    - помощник акима
города Астаны;
Казанцев Павел Олегович        - депутат маслихата
города Астаны, президент
Ассоциации по защите прав
предпринимателей города
Астаны (по согласованию);
Колесниченко Борис Васильевич  - заместитель начальника
Государственного
учреждения "Управление
миграционной полиции
Департамента внутренних
дел города Астаны"
(по согласованию);
Саржанова Зарлык Есмухановна   - начальник отдела контроля
за соблюдением
законодательства о труде
Государственного
учреждения "Департамент
Министерства труда и
социальной защиты населения
Республики Казахстан
по городу Астане"
(по согласованию);
Мамбеталиев Талгат Бегалиевич  - главный специалист отдела
миграции Государственного
учреждения "Управление
Комитета по миграции
Министерства труда и
социальной защиты населения
Республики Казахстан
по городу Астане"
(по согласованию).
СОГЛАСОВАНО                            Приложение 2
Вице-министр труда и                  к постановлению акимата
социальной защиты                     города Астаны
населения Республики Казахстан        от 6 мая 2004 года N 3-1-1017п

2004 жылғы 7 мамыр
Астана қаласына шетелдiк жұмыс күшiн тартуға рұқсат беру жөнiндегi комиссия туралы
Ереже
1. Жалпы ережелер
1. Осы Ереже Астана қаласына шетелдiк жұмыс күшiн тартуға жұмыс берушiлерге рұқсат беру жөнiндегi комиссияның (бұдан әрi - Комиссия) мәртебесiн, құру және жұмыс iстеу тәртiбiн белгiлейдi.
2. Комиссия өз жұмысында Қазақстан Республикасының  Конституциясын "Қазақстан  Республикасындағы еңбек туралы",  "Халықты  жұмыспен қамту туралы" Қазақстан Республикасының заңдарын, Қазақстан Республикасы Президентiнiң  "Лицензиялау  туралы" 1995 жылғы 17 сәуiрдегi N 2200 Жарлығын, "Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2001 жылғы 19 маусымдағы  N 836  қаулысына өзгерiстер енгiзу туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2004 жылғы 17 наурыздағы N 322  қаулысын  (бұдан әрi - Қаулы) және Қазақстан Республикасының басқа да нормативтiк құқықтық актiлерiн басшылыққа алады.
3. Комиссияның жұмыс органы Астана қаласы Еңбек, халықты жұмыспен қамту және әлеуметтiк қорғау департаментi (бұдан әрi - Департамент) болып табылады.
2. Комиссияның негiзгi мiндеттерi мен қызметтерi
4. Комиссияның негiзгi мiндеттерi:
1) шетелдiк жұмыс күшiн тартуға рұқсат алуға (бұдан әрi - рұқсат) жұмыс берушiлердiң құжаттарын қарастыру;
2) хаттамамен рәсiмделетiн рұқсат беру (бермеу туралы) туралы шешiмдердi шығару болып табылады.
5. Комиссия негiзгi мiндеттердi iске асыру мақсатында мына қызметтердi атқарады:
1) Қазақстан Республикасының Үкiметi белгiлеген квота шегiнде шетелдiк жұмыс күшiн тартуға жұмыс берушiлердiң құжаттарын зерделейдi;
2) бiлiксiз шетелдiк жұмыс күшiн әкелуге жол бермеу мақсатында еңбек рыногының жағдайын алдын-ала зерделеудi жүзеге асырады;
3) жұмыс берушiлердiң ай сайынғы есеп беруi арқылы рұқсат берудiң ерекше шарттарын сақтауын бақылауды жүзеге асырады;
4) Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасында көзделген жағдайларда рұқсатты тоқтатуға және қайтарып алуға құжаттарды дайындайды.
3. Комиссияның құқығы
6. Комиссия Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген тәртiппен жүктелген мiндеттердi iске асыру және өз қызметтерiн жүзеге асыру үшiн құқығы бар:
1) жұмыс берушiден шетелдiк мамандарды тарту негiздемесiн, сондай-ақ шетелдiк жұмыс күшiн әкелу орындылығын анықтау үшiн қажеттi, өзге де қосымша мәлiметтердi (ақпараттар, құжаттар) сұрастыруға;
2) Комиссия отырысында жұмыс берушiлердi мына жағдайларда тыңдауға, егер:
шетелдiк жұмыс күшiн әкелуге қосымша негiздеме қажет болғанда;
лицензиат рұқсат берудiң ерекше шарттарын орындамағанда;
лицензиат Қазақстан Республикасының заңнамасын бұзғанда;

7 мая 2004 года
ПОЛОЖЕНИЕ
о комиссии по выдаче разрешений на
привлечение иностранной рабочей силы в город Астану
1. Общие положения
1. Настоящее Положение определяет статус, порядок создания и функционирования комиссии по выдаче разрешений работодателям на привлечение иностранной рабочей силы в город Астану (далее - Комиссия).
2. В своей работе Комиссия руководствуется  Конституцией  Республики Казахстан, законами Республики Казахстан "О труде в Республике Казахстан", " О занятости  населения", Указом Президента Республики Казахстан от 17 апреля 1995 года N 2200 " О лицензировании ",  постановлением  Правительства Республики Казахстан от 17 марта 2004 года N 322 "О внесении изменений в постановление Правительства Республики Казахстан от 19 июня 2001 года N 836" (далее - Постановление) и другими нормативными правовыми актами Республики Казахстан.
3. Рабочим органом Комиссии является Департамент труда, занятости и социальной защиты населения города Астаны (далее - Департамент).
2. Основные задачи и функции Комиссии
4. Основными задачами Комиссии являются:
1) рассмотрение документов работодателей на получение разрешений на привлечение иностранной рабочей силы (далее - разрешения);
2) вынесение решений о выдаче (невыдаче) разрешений, которое оформляется протоколом.
5. В целях реализации основных задач Комиссия выполняет следующие функции:
1) изучает документы работодателей на привлечение иностранной рабочей силы в пределах квоты, установленной Правительством Республики Казахстан;
2) осуществляет предварительное изучение состояния рынка труда с целью недопущения ввоза неквалифицированной иностранной рабочей силы;
3) осуществляет контроль за соблюдением работодателями особых условий разрешений посредством ежемесячной отчетности;
4) подготавливает документы на отзыв и приостановление разрешений в случаях, предусмотренных действующим законодательством Республики Казахстан.
3. Права Комиссии
6. Комиссия для реализации возложенных на нее задач и осуществления своих функций имеет право в установленном законодательством Республики Казахстан порядке:
1) запрашивать у работодателя обоснования привлечения иностранных специалистов, а также другие дополнительные сведения (информации, документы), необходимые для определения целесообразности ввоза иностранной рабочей силы;
2) заслушивать работодателей на заседаниях Комиссии, в случае, если:
необходимо дополнительное обоснование ввоза иностранной рабочей силы;
лицензиат не выполняет особые условия разрешения;
лицензиат нарушает законодательство Республики Казахстан;

3) мына жағдайларда рұқсат беруден бас тартуды ұсынуға:
Қаулыда қарастырылған құжаттар толық және тиесiлi рәсiмделмегенде;
бұрын берiлген рұқсаттардың ерекше шарттары орындалмағанда;
бөлiнген квотадан асып кетсе;
4) рұқсаттың қолданылуын үш айға дейiнгi мерзiмге тоқтатуға немесе мiндеттi түрде себебiн көрсетiп, рұқсатты қайтаруды ұсынуға;
5) жұмыс берушiнiң келiсiмiмен Қаулымен бекiтiлген Қазақстан Республикасына шетелдiк жұмыс күшiн тартуға квота белгiлеу ережесi жұмыс берушiлерге рұқсат берудiң шарттары мен тәртiбiнiң (бұдан әрi - Ереже) 13-тармағында көзделген ерекше шарттардың кез келгенiн орындауды мiндеттеуге рұқсат беру кезiнде ұсынуға;
6) Комиссия отырысына қарастыру үшiн ұсынылған құжаттар пакетiмен қоса қолданыстағы Ереженiң талаптарына сәйкес аймаққа шетелдiк жұмыс күшiн тарту орындылығы туралы қорытындыны Департаменттен сұрауға.
7. Жұмыс берушiлердiң шетелдiк жұмыс күшiн республиканың бiрнеше аумақтарында пайдаланған жағдайда, жұмыс берушiнiң тұрғылықты жерiндегi Астана қаласының әкiмдiгi халықты жұмыспен қамту саласындағы мемлекеттiк саясаттың iске асырылуын үйлестiрушi орталық атқарушы органның келiсiмi бойынша республиканың екi және одан да көп облыстарда еңбек қызметiн жүзеге асыру үшiн рұқсат беруге құқылы.
4. Комиссия отырысын құру және өткiзу тәртiбi
8. Комиссия Астана қаласы әкiмдiгiмен құрылады.
Комиссияның дербес құрамы оның төрағасы төраға орынбасары және хатшысы Астана қаласы әкiмдiгiнiң ұсынысы бойынша қалалық мәслихатпен бекiтiледi.
Комиссияның құрамына келiсiм бойынша Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтiк қорғау министрлiгiнiң, Қазақстан Республикасының Iшкi iстер министрлiгiнiң және Қазақстан Республикасының Көшi-қон және демография жөнiндегi агенттiгiнiң аумақтық органдарының өкiлдерi енгiзiледi.
9. Комиссия отырысын Комиссияның төрағасы, ол болмағанда - төрағаның орынбасары өткiзедi.
10. Комиссия отырысы тұрақты апта сайын өткiзiледi (рұқсат беруге өтiнiштердiң болуына байланысты). Комиссия хатшысы төрағаның (төраға орынбасарының) келiсiмiмен Комиссия мүшелерiн Комиссия отырысының өткiзу күнi мен уақыты, жұмыс берушiлердiң ұсынған құжаттары жөнiнде хабардар етедi.
11. Рұқсат беру (бермеу) туралы шешiм шығару үшiн Комиссия хатшысы жұмыс берушiлердiң құжаттарын Комиссия отырысына ұсынады.
12. Комиссия отырысына басқа да қалалық құрылымдардың мамандары, сондай-ақ өтiнiш берушiлердiң өкiлдерi мен сарапшылар шақырылуы мүмкiн. Шетелдiк жұмыс күшiн тарту мәселелерi жөнiнде тұжырымдама немесе негiздеме қажет болған жағдайда басқа да республикалық құрылымдардың мамандары тартылуы мүмкiн.

3) рекомендовать в отказе выдачи разрешений в следующих случаях:
неполного и ненадлежащего оформления документов, предусмотренных Постановлением;
невыполнения особых условий ранее выданных разрешений;
превышения распределенной квоты;
4) рекомендовать приостанавливать действие разрешения на срок до трех месяцев или отзывать разрешение с обязательным указанием причины;
5) рекомендовать при выдаче разрешения возложить на работодателя по согласованию с ним исполнение любого из особых условий, предусмотренных в пункте 13 Правил определения квоты, условия и порядок выдачи разрешений работодателям на привлечение иностранной рабочей силы в Республику Казахстан (далее - Правил), утвержденных Постановлением;
6) запрашивать у Департамента заключения о целесообразности  привлечения иностранной рабочей силы в регион с учетом требований действующих Правил, которые представляются с пакетом документов для рассмотрения на заседании Комиссии.
7. В случае использования иностранной рабочей силы работодателями в нескольких регионах республики акимат города Астаны по месту нахождения работодателя по согласованию с центральным исполнительным органом, координирующим реализацию государственной политики в сфере занятости населения, вправе выдавать разрешение для осуществления трудовой деятельности в двух и более областях республики.
4. Порядок формирования и проведения заседания Комиссии
8. Комиссия образуется акиматом города Астаны.
Персональный состав Комиссии, ее председатель, заместитель председателя и секретарь по представлению акимата города Астаны утверждаются городским маслихатом.
В состав Комиссии включаются по согласованию представители территориальных органов Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан, Министерства внутренних дел  Республики Казахстан и Агентства по миграции и демографии Республики Казахстан.
9. Заседания Комиссии проводит председатель Комиссии, а в его отсутствие - заместитель председателя.
10. Заседания Комиссии проводятся регулярно - еженедельно (при наличии заявлений на выдачу разрешений). Секретарь Комиссии по согласованию с председателем (заместителем председателя) информирует членов Комиссии о дате и времени проведения заседания Комиссии, повестке дня и представленных работодателями документах.
11. Документы работодателей представляются на заседание секретарем Комиссии для вынесения решения по выдаче (невыдаче) разрешения.
12. На заседания Комиссии могут быть приглашены специалисты    других городских структур, а также представители заявителей и эксперты. В необходимых случаях, когда по вопросу привлечения иностранной рабочей силы требуется заключение или обоснование, - специалисты других республиканских структур.

13. Комиссия үштен екiсi кем емес мүшелерiнiң қатысуымен ашық дауыс беру жолымен шешiм қабылдайды.
14. Комиссияның қатысқан мүшелерiнiң жартысынан астамы дауыс берген жағдайда шешiм қабылданды деп саналады. Дауыстар тең болған жағдайда, төрағаның дауысы шешушi болып табылады.
15. Комиссия шешiмi хаттамамен рәсiмделедi. Хаттаманы Комиссия хатшысы, ол болмаған жағдайда - Комиссия мүшелерiнiң арасындағы кiшi лауазымды атқарушы жүргiзедi. Комиссия мүшелерi Комиссия отырысы өткiзiлген күнi хаттамаға қол қояды.
16. Комиссия мүшелерiмен қол қойылған хаттама қала әкiмдiгiнiң рұқсат беру (бермеу) туралы қаулысын дайындау үшiн Департаментке бiр күн мерзiмде жiберiледi.
17. Комиссияның ұсынысы бойынша жұмыс берушiге рұқсат беруден бас тартқан жағдайда Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген мерзiмде Департамент осы жайында жұмыс берушiнi хабардар етедi.
18. Комиссия мүшелерi ерекше пiкiр бiлдiруге құқығы бар және пiкiр бiлдiрген жағдайда оны жазбаша түрде мазмұндап, хаттамаға тiркеуi тиiс.
19. Комиссия мүшелерi рұқсат беру (бермеу) туралы қабылдаған шешiмге жауапты.

13. Комиссия принимает решение путем открытого голосования в присутствии не менее двух третей ее членов.
14. Решение считается принятым, если за предложение проголосовало более половины присутствующих членов Комиссии. В случае равенства голосов, голос председателя считается решающим.
15. Решение Комиссии оформляется протоколом. Протокол ведется секретарем Комиссии, а в его отсутствие - младшим по должности членом Комиссии. Протокол подписывается членами Комиссии в день проведения заседания Комиссии.
16. Подписанный членами Комиссии протокол передается в однодневный срок в Департамент для подготовки постановления акимата города о выдаче (невыдаче) разрешения.
17. В случае отказа в выдаче разрешения работодателю по рекомендации Комиссии Департамент уведомляет об этом работодателя в установленные законодательством Республики Казахстан сроки.
18. Члены Комиссии имеют право на особое мнение, которое в случае его выражения должно быть изложено в письменном виде и приложено к протоколу.
19. Члены Комиссии несут ответственность за принятое решение о выдаче (невыдаче) разрешения.