Астана қаласының коммуналдық мемлекеттiк кәсiпорындары мен мемлекеттiк мекемелерiне бекiтiлген мүлiктi есептен шығару тәртiбi туралы Нұсқаулықты бекіту туралы
Астана қаласы Әкімдігінің 2004 жылғы 1 желтоқсандағы N 3-1-1866қ Қаулысы. Астана қаласының Әділет департементінде 2004 жылғы 28 желтоқсанда N 366 тіркелді. Күші жойылды - Астана қаласы әкімдігінің 2012 жылғы 6 ақпандағы N 06-178 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - Астана қаласы әкімдігінің 06.02.2012 N 06-178 қаулысымен (қаулының мемлекеттік тілдегі мәтіні РҚАО-ға  түспеген).
Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексіне, Қазақстан Республикасының "Мемлекеттік кәсіпорын туралы", "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" заңдарына сәйкес Астана қаласының әкімдігі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - Астана қаласы әкімдігінің 2009.12.21 № 16-1229қ (қолданысқа енгізілу тәртібін 4-тармақтан қараңыз) Қаулысымен.
1. Қоса берiлiп отырған "Астана қаласының коммуналдық мемлекеттiк кәсiпорындары мен мемлекеттiк мекемелерiне бекiтiлген мүлiктi есептен шығару тәртiбi туралы" Нұсқаулық бекiтiлсiн.
2. Осы қаулының орындалуын бақылау Астана қаласы әкiмiнiң орынбасары А.С. Мамытбековке жүктелсiн.
Астана қаласының әкiмi
Әкiмнің бiрiншi орынбасары
Әкiмнің орынбасары
Әкiмнің орынбасары
Әкiмнiң орынбасары
Әкiм аппаратының басшысы
"Астана қаласының Қаржы
департаментi" ММ-ның директоры
Әкiм аппараты құжаттамалық
сараптама бөлiмi меңгерушiсiнің
мiндетiн атқарушы
Әкiм аппараты экономикалық
талдау және мониторинг
бөлiмiнің меңгерушiсi
"Астана қаласының Коммуналдық
мүлiк департаментi" ММ-ның директоры
Астана қаласы әкiмдігінің
2004 жылғы 1 желтоқсандағы
N 3-1-1866қ қаулысымен
бекiтiлдi
Астана қаласының коммуналдық мемлекеттiк кәсiпорындары
мен мемлекеттiк мекемелерiне бекiтiлген мүлiктердi есептен
шығарудың тәртiбi туралы
НҰСҚАУЛЫҚ
(бұдан әрi - Нұсқаулық)
1. Жалпы ережелер
1. Осы Нұсқаулық табиғи және сапалық тозуының салдарынан, дүлей апаттар мен апаттардың нәтижесiнде жарамсыздыққа жатқызылған, Астана қаласының коммуналдық мемлекеттiк кәсiпорындары мен мемлекеттiк мекемелерiне бекiтiлген Қазақстан Республикасы заңнамасына сәйкес азаматтық айналымнан алынған мүлiктерден басқа мүлiктердi есептен шығару тәртiбiн анықтайды.

Об утверждении Инструкции о порядке списания имущества, закрепленного за коммунальными государственными предприятиями и государственными учреждениями города Астаны
Постановление Акимата города Астаны от 1 декабря 2004 года N 3-1-1866п. Зарегистрировано Департаментом юстиции города Астаны 28 декабря 2004 года N 366. Утратило силу постановлением акимата города Астаны от 6 февраля 2012 года № 06-178
Сноска. Утратило силу постановлением акимата города Астаны от 06.02.2012 № 06-178.
В соответствии с Гражданским кодексом Республики Казахстан, законами Республики Казахстан "О государственном предприятии", "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" акимат города Астаны ПОСТАНОВЛЯЕТ:
Сноска. Преамбула в редакции постановления акимата города Астаны от 21.12.2009 N 16-1229п (порядок введения в действие см. п. 4)
1. Утвердить прилагаемую Инструкцию о порядке списания имущества, закрепленного за коммунальными государственными предприятиями и государственными учреждениями города Астаны".
2. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя акима города Астаны Мамытбекова А.С.
Аким города Астаны                         У. ШУКЕЕВ
Первый заместитель акима                   Есилов С.С.
Заместитель акима                          Мамытбеков А.С.
Заместитель акима                          Толибаев М.Е.
Заместитель акима                          Фомичев С.В.
Руководитель аппарата акима                Тамабаев К.Ж.
Директор ГУ "Департамент
финансов города Астаны"                    Аскарова А.Е.
И.о. заведующего отделом
документационной экспертизы
аппарата акима                             Шакун Т.М.
Заведующий отделом
экономического анализа и
мониторинга аппарата акима                 Сарсембаев А.З.
Директор ГУ "Департамент
коммунального имущества
города Астаны"                             Сухотин А.В.
Утверждена
постановлением акимата
города Астаны
от 1 декабря 2004 года
N 3-1-1866п
ИНСТРУКЦИЯ
о порядке списания имущества, закрепленного
за коммунальными государственными предприятиями и
государственными учреждениями города Астаны
(далее - Инструкция)
1. Общие положения
1. Настоящая Инструкция определяет порядок списания имущества, закрепленного за коммунальными государственными предприятиями и государственными учреждениями города Астаны, пришедшего в негодность вследствие физического и морального износа, в результате стихийных бедствий и аварий, за исключением имущества, изъятого в соответствии с законодательством Республики Казахстан из гражданского оборота.

2. Нұсқаулық Астана қаласының коммуналдық мемлекеттiк кәсiпорындар мен мемлекеттiк мекемелерiнiң негiзгi құрал-жабдықтарына (активтерiне) жататын мүлiктерге таратылады.
3. Мемлекеттiк кәсiпорындардың және мемлекеттiк мекемелердiң мүлiктерiн есептен шығаруға қажеттi құжаттаманы ресiмдеу, осы Нұсқаулықтың 8-тармағымен белгiленген талаптарды ескере отырып осы Нұсқаулықтың 4-тармағына сәйкес құрылған Комиссияның қорытындысының негiзiнде жүзеге асырылады.
4. Комиссия Астана қаласының коммуналдық мемлекеттiк кәсiпорны немесе мемлекеттiк мекемесi басшысының бұйрығымен құрылады.
Комиссияның құрамына мiндеттi түрде:
1) коммуналдық мемлекеттiк кәсiпорын немесе мемлекеттiк мекеме басшысының орынбасары (Комиссияның төрағасы);
2) бас бухгалтер немесе оның орынбасары;
3) мүлiктiң сақталуына жауапкершiлiк жүктелген тұлғалар енгiзiледі.
Мүлiктердiң жекелеген түрлерiн есептен шығаруда Комиссия құрамына тиiстi мамандар (сарапшылар) енгiзiледi.
2. Мүлiктердi есептен шығару тәртiбi
5. Табиғи және сапалы тозудың салдарынан, қызметiнiң белгiленген мерзiмдерi өтелгеннен кейiн, дүлей апаттар мен апаттардың нәтижесiнде өндiрiстiк мәнiн толығымен жоғалтқан, егер оны қалпына келтiру экономикалық жағынан орынсыз немесе мүмкiн емес болғанда, мүлiктер коммуналдық мемлекеттiк кәсiпорындар мен мемлекеттiк мекемелердiң балансынан шығарылады.
6. Коммуналдық мемлекеттiк кәсiпорындардың мүлiктерiн есептен шығару мемлекеттiк басқару органмен келiсу бойынша және коммуналдық мүлiктi басқаруға уәкiлеттi мемлекеттiк органның жазбаша рұқсатынан кейiн жүзеге асырылады.
7. Мемлекеттiк орган болып табылатын Астана қаласының мемлекеттiк мекемелерiнiң және жергiлiктi бюджеттен қаржыландырылатын, мемлекеттiк мекеме болып табылмайтын және Астана қаласының мемлекеттiк мекемелерiнiң мүлiктерiн есептен шығару коммуналдық мүлiктi басқаруға уәкiлеттi мемлекеттiк органмен келiсу бойынша жүзеге асырылады.
8. Комиссия есептен шығаруға жататын мүлiктердi толық тексередi, ол кезде техникалық құжаттаманы, сонымен қатар бухгалтерлiк есептiң деректерiн қолданады, оны қалпына келтiруге және одан әрi пайдалануға жарамсыздығын белгiлейдi, осы нұсқаулықтың 5-тармағында белгiленген, мүлiктердi есептен шығару себептерiн анықтайды, есептен шығарылатын мүлiктердiң жеке тораптарын, бөлшектерiн, материалдарын пайдалану мүмкiндiгiн анықтайды, оларды бағалауды жүргiзедi, оның уақытынан бұрын iстен шыққанына кiнәлi тұлғаларды анықтап акт жасайды. Комиссияның қызметi арнайы бiлiмдердi қажет еткен жағдайда, оның құрамына тиiстi мамандарды (сарапшыларды) енгiзедi.
Есептен шығару актiлерi бекiтiлгенге дейiн мүлiктi ажырату мен бөлшектеуге рұқсат етiлмейдi.
Мүлiктi жоюдан алынған барлық бөлшек, торап, қосалқы бөлшек, материал және өзге материалдық құндылықтар (бұдан әрi - материалдар) үш топқа бөлiнедi:
Бiрiншi топ - тiкелей тағайындалуы бойынша олардың болжамалы пайдалануының бағасы бойынша бухгалтерлiк есептiң тиiстi шоттар кiрiсiне алынуға мiндеттi одан әрi қолдануға жарамды материалдар.
Екiншi топ - қайталама шикiзат ретiнде (қара, түстi және асыл металдар, көнерген материалдар, отын және т.б.) кiрiске алынатын тiкелей қызметi бойынша одан әрi қолдануға жарамсыз материалдар.
Үшiншi топ - одан әрi қолдануға жарамсыз материалдар. Осы топтың материалдары жойылуға жатады, бұл туралы акт жасалады.

2. Инструкция распространяется на имущество коммунальных государственных предприятий и государственных учреждений города Астаны, относящееся к основным средствам (активам).
3. Оформление необходимой документации на списание имущества государственных предприятий и государственных учреждений, осуществляется на основании заключения Комиссии, создаваемой в соответствии с пунктом 4 настоящей Инструкции, с учетом требований, установленных пунктом 8 настоящей Инструкции.
4. Комиссия создается приказом руководителя коммунального государственного предприятия или государственного учреждения города Астаны.
В состав Комиссии в обязательном порядке включаются:
1) заместитель руководителя коммунального государственного предприятия или государственного учреждения (председатель Комиссии);
2) главный бухгалтер или его заместитель;
3) лица, на которых возложена ответственность за сохранность имущества.
При списании отдельных видов имущества в состав Комиссии включают соответствующих специалистов (экспертов).
2. Порядок списания имущества
5. С баланса коммунальных государственных предприятий и государственных учреждений города Астаны списывается имущество, полностью утратившее производственное значение вследствие физического и морального износа, после отработки установленных сроков службы, в результате стихийных бедствий, аварий, если восстанавливать его экономически нецелесообразно или невозможно.
6. Списание имущества коммунальных государственных предприятий осуществляется по согласованию с органом государственного управления и после письменного разрешения государственного органа, уполномоченного управлять коммунальным имуществом.
7. Списание имущества государственных учреждений города Астаны, являющихся государственными органами, и государственных учреждений города Астаны, финансируемых из местного бюджета и не являющихся государственными органами, осуществляется по согласованию с государственным органом, уполномоченным управлять коммунальным имуществом.
8. Комиссия производит непосредственный осмотр имущества, подлежащего списанию, использует при этом техническую документацию, а также данные бухгалтерского учета и устанавливает непригодность его к восстановлению и дальнейшему использованию, выясняет причины списания, определенные пунктом 5 настоящей Инструкции, определяет возможность использования отдельных узлов, деталей, материалов списываемого имущества, производит их оценку, выявляет лиц, по вине которых произошло преждевременное его выбытие из эксплуатации, и составляет акт. В случае, когда деятельность Комиссии требует специальных знаний, в ее состав включаются соответствующие специалисты (эксперты).
Разборка и демонтаж имущества до утверждения актов на списание не допускаются.
Все детали, узлы, запасные части, материалы и другие материальные ценности (далее - материалы), полученные от ликвидации имущества, делят на три группы:
Первая группа - годные материалы для дальнейшего использования по прямому назначению, которые должны быть оприходованы на соответствующих счетах бухгалтерского учета по цене возможного их использования.
Вторая группа - непригодные для дальнейшего использования по прямому назначению материалы, которые приходуются как вторичное сырье (лом черных, цветных и драгоценных металлов, ветошь, дрова и т.д.).
Третья группа - материалы, которые непригодны для дальнейшего использования. Материалы этой группы подлежат уничтожению, о чем составляется акт.

9. Астана қаласының коммуналдық мемлекеттiк кәсiпорындары мен мемлекеттiк мекемелерiнiң мүлiктерiн есептен шығару осы Нұсқаулықтың 5-тармағында көрсетiлген себептерге байланысты (ОС-3, ОС-3 бюджет, ОС-4, 443, 444) нысандарда белгiленген актiлерiмен үш данада ресiмделедi.
10. Комиссия мемлекеттiк коммуналдық кәсiпорындардың және Астана қаласының мемлекеттiк мекемелерiнiң мүлiктерiн есептен шығаруға үш данада жасаған актiлерi осы Нұсқаулықтың 6, 7-тармақтарына сәйкес мынадай құжаттармен қоса мемлекеттiк басқару органына жолданады:
1) Комиссия хаттамасы;
2) апат болған жағдайда - тиiстi лауазымды тұлға жасаған және бекiткен уақиға актiсiнiң көшiрмесi;
Мемлекеттiк басқару органымен келiсiлген есептен шығару құжаттары жазбаша рұқсат алу үшiн коммуналдық мүлiктi басқаруға уәкiлеттi мемлекеттiк органға жолданады.
11. Мемлекеттiк мекеменiң немесе коммуналдық мемлекеттiк кәсiпорындардың мүлiгiн есептен шығару актiлерi келiсiлген жағдайда жоғарғы сол жақ бұрышта: "Келiсiлдi" деген тиiстi мемлекеттiк басқару органның мөрiмен бекiтiлген күнi, басшының қолы қойылады.
Актiнiң бiр данасы, комиссияның хаттамасы (уақиға актiсiнiң көшiрмесi) тиiстi мемлекеттiк басқару органында қалады: бiр данасы - коммуналдық мүлiктi басқаруға уәкiлеттi мемлекеттiк органға және "Келiсiлдi" деген белгiсi бар актiнiң бiр данасы коммуналдық мемлекеттiк кәсiпорын және/немесе мемлекеттiк мекемеге қайтарылады.
12. Келiсiлмеген жағдайда, мүлiктi есептен шығарудан бас тарту дәлелденуiмен құжаттардың пакетi коммуналдық мемлекеттiк кәсiпорын немесе мемлекеттiк мекемеге қайтарылады.
3. Қорытынды ережелер
13. Мүлiктердi есептен шығарудың қолданылып жүрген тәртiбi бұзылған жағдайда бұған айыпты тұлғалар Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген жауапкершiлiкке тартылады.
14. Осы Нұсқаулықпен реттелмеген мәселелер Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес шешiледi.

9. Списание имущества коммунальных государственных предприятий и государственных учреждений города Астаны вследствие причин, указанных в пункте 5 настоящей Инструкции оформляется актами установленных форм (формы ОС-3, ОС-3 бюджет, ОС-4, 443, 444) в трех экземплярах.
10. Составленные Комиссией в трех экземплярах акты на списание имущества коммунальных государственных предприятий и государственных учреждений города Астаны направляются на согласование в орган государственного управления в соответствии с пунктами 6, 7 настоящей Инструкции со следующими документами:
1) протокол Комиссии;
2) в случае аварии - копия акта происшествия, составленного и утвержденного соответствующим должностным лицом.
Согласованные с органом государственного управления документы на списание направляются в государственный орган, уполномоченный управлять коммунальным имуществом, для получения письменного разрешения.
11. В случае согласования актов на списание имущества государственного учреждения или коммунального государственного предприятия, в верхнем левом углу ставятся: "Согласовано", дата, подпись руководителя, скрепленная печатью соответствующего органа государственного управления.
Один экземпляр акта, протокол комиссии (копии акта происшествия) остаются у соответствующего органа государственного управления: один - у государственного органа, уполномоченного управлять коммунальным имуществом, и один экземпляр акта с пометками "Согласовано" возвращается в коммунальное государственное предприятие и/или государственное учреждение.
12. В случае несогласования пакет документов с обоснованием отказа на списание имущества возвращается в коммунальные государственные предприятия или государственные учреждения.
3. Заключительные положения
13. В случае нарушения действующего порядка списания имущества виновные в этом лица несут установленную законодательством Республики Казахстан ответственность.
14. Вопросы, не урегулированные настоящей Инструкцией, разрешаются в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.