"2004 жылдың 1-ші қыркүйектегі Қазақстан Республикасы Үкіметінің "Қазақстан Республикасында тұрғын үй құрылысын дамытудың 2005-2007 жылдарға арналған Мемлекеттік бағдарламасы бойынша облыстардың, Астана және Алматы қалалары жергілікті атқарушы органдарының Қазақстан Республикасы азаматтарын тұрғын үймен қамтамасыз ету ережесін бекіту жөніндегі" N 923 қаулысын жүзеге асыру шаралары туралы"
Алматы қаласы Әкімшілігінің 2004 жылғы 12 қарашадағы N 4/928 қаулысы. Алматы қалалық Әділет Департаментінде 2004 жылғы 07 желтоқсанда N 627 тіркелді. Күші жойылды - Алматы қаласы әкімдігінің 2007 жылғы 16 қаңтардағы N 1/79 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - Алматы қаласы әкімдігінің 2007 жылғы 16 қаңтардағы N 1/79  қаулысымен
Қазақстан Республикасы Президентінің 2004 жылдың 11-ші шілдеде бекіткен N 1388  Жарлығы  бойынша 2005-2007 жылдарда тұрғын үй құрылысын дамытуға арналған Мемлекеттік бағдарламасы мен Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2004 жылдың 1-ші қыркүйектегі "Қазақстан Республикасында тұрғын үй құрылысын дамытудың 2005-2007 жылдарға арналған Мемлекеттік бағдарламасы бойынша облыстардың, Алматы және Астана қалалары жергілікті атқарушы органдарының Қазақстан Республикасы азаматтарын тұрғын үймен қамтамасыз ету ережелерін бекіту жөніндегі" N 923  қаулысын  іске асыру үшін Алматы қаласының Әкімшілігі  қаулы етеді:
1. Алматы қаласында тұратын азаматтарды ипотекалық несие мен тұрғын үй құрылысының жинақтау қоры жүйесі арқылы баспанамен қамтамасыз етуді іске асыруға "Алматы қаласының тұрғын үй Басқармасы" Мемлекеттік мекемесі өкілетті орган ретінде белгіленсін.
Ескерту. 1-тармақ өзгерді - Алматы қаласы Әкімшілігінің 2005 жылғы 10 мамырдағы N 2/258   қаулысымен
2. Алматы қаласының Тұрғын үй Басқармасына (Бекбатыров Ш.) тұрғын үй құрылысының жинақтау қоры жүйесі мен ипотекалық несие арқылы баспана беру жөніндегі бөлімін құру тапсырылсын.
Ескерту. 2-тармақ өзгерді - Алматы қаласы Әкімшілігінің 2005 жылғы 10 мамырдағы N 2/258   қаулысымен .
3. Тұрғын үй құрылысының жинақтау қоры жүйесі мен ипотекалық несие арқылы баспананы рәсімдеуді реттеу туралы Тәртіп бекітілсін (қосымша).
4. Экономика жөніндегі комитетке (Л.Васильева) 2004 жылдың желтоқсан айының 1-не дейін екінші деңгейлі банктермен қосылып, несие алушы және өкілетті органмен несиелік келісімді әзірлеу тапсырылсын.
5. Осы қаулының орындалуын қадағалау қала Әкімінің бірінші орынбасары Я.Заяцқа жүктелсін.
Алматы қаласының Әкімі
Әкімшілік хатшысы
Алматы қаласы Әкімшілігінің
2004 жылдың "12" қарашадағы
"2004 жылдың 1-ші қыркүйектегі
Қазақстан Республикасы Үкіметінің
"Қазақстан Республикасында тұрғын үй

О мерах по реализации постановления Правительства Республики Казахстан от 1 сентября 2004 года N 923 "Об утверждении Правил реализации местными исполнительными органами областей, городов Астаны и Алматы гражданам Республики Казахстан жилья, построенного в рамках реализации Государственной программы развития жилищного строительства в Республике Казахстан на 2005-2007 годы"
Постановление Акимата города Алматы от 12 ноября 2004 года N 4/928. Зарегистрировано Департаментом юстиции города Алматы 7 декабря 2004 года за N 627. Утратило силу постановлением акимата города Алматы от 16 января 2007 года N 1/79
Сноска. Утратило силу   постановлением   акимата города Алматы от 16 января 2007 года N 1/79
Во исполнение Государственной программы развития жилищного строительства в Республике Казахстан на 2005-2007 годы, утвержденной  Указом  Президента Республики Казахстан от 11 июля 2004 года N 1388, и  постановления  Правительства Республики Казахстан от 1 сентября 2004 года N 923 "Об утверждении Правил реализации местными исполнительными органами областей, городов Астаны и Алматы гражданам Республики Казахстан жилья, построенного в рамках реализации Государственной программы развития жилищного строительства в Республике Казахстан на 2005-2007 годы", Акимат города Алматы  постановляет:
1. Определить уполномоченным органом по реализации гражданам, проживающим в городе Алматы, жилья путем использования систем ипотечного кредитования и жилищных строительных сбережений Государственное учреждение "Управление жилья по городу Алматы".
Сноска. Пункт 1 с изменениями, внесенными  постановлением  Акимата города Алматы от 10 мая 2005 года N 2/258.
2. Поручить Управлению жилья города Алматы (Ш.Бекбатыров) создать отдел по предоставлению жилья с использованием систем ипотечного кредитования и жилищных строительных сбережений.
Сноска. Пункт 2 с изменениями, внесенными  постановлением  Акимата города Алматы от 10 мая 2005 года N 2/258.
3. Утвердить Механизм оформления жилищ, реализуемых путем использования систем ипотечного кредитования и жилищных строительных сбережений (приложение).
4. Комитету по экономике (Л.Васильева) в срок до 1 декабря 2004 года разработать совместно с банками второго уровня типовое кредитное соглашение между банками, заемщиком и уполномоченным органом.
5. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на первого заместителя Акима города Я.Заяц.
Аким города Алматы
Секретарь Акимата
Приложение
к постановлению Акимата г.Алматы
"О мерах по реализации постановления
Правительства Республики Казахстан
от 1 сентября 2004 года N 923
"Об утверждении Правил реализации
местными исполнительными органами
областей, городов Астаны и Алматы
гражданам Республики Казахстан жилья,
построенного в рамках реализации
Государственной программы развития
жилищного строительства в Республике

құрылысын дамытудың 2005-2007 жылдарға
арналған Мемлекеттік бағдарламасы
бойынша облыстардың, Астана және
Алматы қалалары жергілікті атқарушы
органдарының Қазақстан Республикасы
азаматтарын тұрғын үймен қамтамасыз ету
ережесін бекіту жөніндегі" N 923 қаулысын
жүзеге асыру шаралары туралы"
N 4/928 қаулысына қосымша
Ипотекалық несие мен тұрғын үй құрылысы
жинақтау қоры жүйесін пайдалану арқылы
баспананы рәсімдеу
ТӘРТІБІ
1. Бұл Тәртіпте 2004 жылдың 1-ші қыркүйектегі Қазақстан Республикасы Үкіметінің "Қазақстан Республикасында тұрғын үй құрылысын дамытудың 2005-2007 жылдарға арналған Мемлекеттік бағдарламасы бойынша облыстардың, Астана және Алматы қалалары жергілікті атқарушы органдарының Қазақстан Республикасы азаматтарын тұрғын үймен қамтамасыз ету ережесін бекіту жөніндегі" N 923  қаулысына  сәйкес ипотекалық несие мен тұрғын үй құрылыс жинақтау қоры жүйесін пайдалана отырып Алматы қаласынан тұрғын үй беру шарттары қарастырылады.
2. Баспана беруде Алматы қаласының Тұрғын үй Басқармасы өкілетті орган болып табылады.
Ескерту. 2-тармақ өзгерді - Алматы қаласы Әкімшілігінің 2005 жылғы 10 мамырдағы N 2/258   қаулысымен .
3. Алдыға қойылған міндеттерді орындау үшін, өкілетті орган төмендегідей шаралар қолданады:
1) тұрғын үйдің пайдалануға берілуіне 4 ай қалғанда бұқаралық ақпараттар құралдарында, қаланың аудандық әкімшіліктерінде, мемлекеттік мекемелерде, кәсіпорындар мен ұйымдарда тұрғын үйлерді тарату тәртібі мен шарттары туралы хабарландырулар жасалынады;
2) ипотекалық несие мен тұрғын үй құрылыс жинақтау қоры жүйесі арқылы баспана алғысы келетіндерді қабылдап, тұрғын үй рәсімдеу тәртібі мен шарттары жөнінде түсініктеме береді;
3) ипотекалық несие және тұрғын үй құрылыс жинақтау қоры жүйесі арқылы тұрғын үй алушы азаматтардың қажетті құжаттарын жинақтайды;
4) заңда белгіленген тәртіп бойынша азаматтардың тұрғын үйге мұқтаждығын анықтап, шешім қабылдайды;
5) қарыз алушының төлемқабілеттігін анықтау үшін, қарыз берушіге материалдар жібереді;
6) сатып алу-сату шарттарын жасайды;
7) осы шарттарды Алматы қаласы бойынша жылжымайтын мүлік орталығында тіркейді;
8) жалдау шарты бойынша тұрғын үйдің коммуналдық төлемдері мен пайдалануға жұмсалатын шығындары бойынша жұмыстарды ұйымдастырады;
9) жоғарғы органдарға ұсыныс енгізумен қоса сот инстанцияларына қуыным беру және басқа да өкілетті орган қызметтерін іске асырады.
Ескерту. 3-тармақ өзгерді - Алматы қаласы Әкімшілігінің 2005 жылғы 19 қыркүйектегі N 4/613   қаулысымен .
4. Арызданушы Тұрғын үй Басқармасына белгілі жобаға сәйкес толтырылған арыз бен қажетті құжаттарды қосып өткізеді:

Казахстан на 2005-2007 годы"
N 4/928 от 12 ноября 2004 года
МЕХАНИЗМ
оформления жилищ, реализуемых путем
использования систем ипотечного кредитования
и жилищных строительных сбережений
1. Настоящий Механизм регулирует условия предоставления жилищ в городе Алматы посредством применения систем ипотечного кредитования и жилищных строительных сбережений, предусмотренные "Правилами реализации местными исполнительными органами областей, городов Астаны и Алматы гражданам Республики Казахстан жилья, построенного в рамках реализации Государственной программы развития жилищного строительства в Республике Казахстан на 2005-2007 годы", утвержденными  постановлением  Правительства Республики Казахстан 1 сентября 2004 года, N 923.
2. Уполномоченным органом по реализации жилья является Управление жилья по городу Алматы.
Сноска. Пункт 2 с изменениями, внесенными  постановлением  Акимата города Алматы от 10 мая 2005 года N 2/258.
3. Во исполнение поставленных задач уполномоченный орган осуществляет следующие функции:
1) за четыре месяца до ввода жилья в эксплуатацию распространяет информацию об условиях и порядке реализации жилья в средствах массовой информации;
2) осуществляет прием и разъясняет условия и порядок предоставления жилищ лицам, изъявившим желание получения жилья через системы ипотечного кредитования и жилищных строительных сбережений;
3) осуществляет комплектование пакета необходимых документов для возможного получения гражданами жилищ путем использования систем ипотечного кредитования и жилищных строительных сбережений;
4) определяет нуждаемость граждан в улучшении жилищных условий в установленном законом порядке с принятием соответствующих решений;
5) направляет материалы заимодателю для определения платежеспособности заемщика;
6) заключает договора купли-продажи;
7) регистрирует указанные договоры в Центре по недвижимости по городу Алматы;
8) организует работу по эксплуатации указанных жилищ на основании договора о предоставлении коммунальных услуг и расходов на содержание жилища;
9) осуществляет иные функции, связанные с исполнением обязанностей уполномоченного органа, включая внесение соответствующих предложений в вышестоящие органы и подачи исков в судебные инстанции.
Сноска. Пункт 3 с изменениями, внесенными  постановлением  Акимата города Алматы от 19 сентября 2005 года N 4/613.
4. Заявитель обращается в Управление жилья с заявлением установленного образца и приложением необходимых документов:

1) тұрғылықты тұратын жері және отбасы құрамы туралы N 3 анықтама;
2) тұрғылықты тұратын жерінен тіркелген тұрғын үйдің заңды құжаттары;
3) Алматы қаласы бойынша жылжымайтын мүлік орталығынан меншік құқығындағы үй-құрылысы (үлесі) туралы отбасының барлық кәмелеттік жасқа толған мүшелеріне анықтама;
4)  алынып тасталды ;
5)  алынып тасталды ;
6)  алынып тасталды ;
7) берілген үйге тұруға құқығы бар және бірге тұратын балаларының туу туралы куәліктері мен көшірмелері.
Ескерту. 4-тармақ өзгерді - Алматы қаласы Әкімшілігінің 2005 жылғы 10 мамырдағы  N 2/258   және   2005 жылғы 19 қыркүйектегі  N 4/613  қаулыларымен.
5. Тұрғын үй Басқармасы жеке категориялар бойынша тұрғын үйге мұқтаж азаматтарды жеке тіркеуге алады:
1)  алынып тасталды ;
2) балалары бар жас жанұялар;
3) мемлекеттік органдар мен бюджет қаражатына өмір сүретін, мемлекеттік мекеме қызметкерлері;
4) әлеуметтік ортадағы мемлекеттік кәсіпорын қызметкерлері.
Ескерту. 5-тармақ өзгерді - Алматы қаласы Әкімшілігінің 2005 жылғы 10 мамырдағы  N 2/258 , 2005 жылғы 26 тамыздағы  N 4/546  және 2005 жылғы 19 қыркүйектегі  N 4/613   қаулыларымен.
6. Тұрғын үй Басқармасы жоғарыда аталған категориядағылардың пәтерге мұқтаждығын анықтайды.
Ескерту. 6-тармақ өзгерді - Алматы қаласы Әкімшілігінің 2005 жылғы 10 мамырдағы N 2/258   қаулысымен .
7. Тұрғын үй Басқармасы тұрғын үйді пайдалануға берілуден 2 ай бұрын екінші деңгейге сәйкес банкке немесе кейбір банк операцияларын (қарыз беруші) жасайтын мекемеге арыз беруші азаматтың аты-жөнін және сол азаматтың алуға ұсынған тұрғын үйі туралы мәліметін анықтап көрсетеді.
Ескерту. 7-тармақ өзгерді - Алматы қаласы Әкімшілігінің 2005 жылғы 10 мамырдағы  N 2/258  және 2005 жылғы 19 қыркүйектегі  N 4/613   қаулыларымен.
8.  8-тармақтың күші жойылды - Алматы қаласы Әкімшілігінің 2005 жылғы 26 тамыздағы N 4/546  қаулысымен .
9. Қарыз беруші тұрғын үйді пайдалануға берілуден екі ай бұрын азаматтардың төлем қабілеттігін анықтап, Тұрғын үй басқармасына қарыз алатын азаматтардың аты-жөндерін береді.
Ескерту. 9-тармақ жаңа редакцияда - Алматы қаласы Әкімшілігінің 2005 жылғы 19 қыркүйектегі N 4/613   қаулысымен .
10. Тұрғын үй басқармасы қарыз берушілерден азаматтардың төлем қабілеттіктері туралы хабарлама алғаннан кейін, 2004 жылдың 1-ші қыркүйегіндегі Қазақстан Республикасы Үкіметінің тұрғын үй құрылысын дамытудың 2005-2007 жылдарға арналған Мемлекеттік бағдарламасы бойынша облыстардың, Астана және Алматы қалалары жергілікті атқарушы органдарының Қазақстан Республикасы азаматтарын тұрғын үймен қамтамасыз ету ережесін бекіту жөніндегі N 923 қаулының 3 тарауында көрсетілген құжаттар бойынша деректерді көрсетіп тізім құрайды.
Тұрғын үйге жекеменшік құқығын мемлекеттік тіркеуден өткізгеннен кейін Тұрғын үй басқармасы он жұмыс күннің ішінде заңда белгіленген тәртіп бойынша Қазақстан Республикасының азаматымен тұрғын үйді сатып алу-сату келісім шартын жасайтын мезгілдегі Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі белгілеген Америка құрама Штаттары долларының құнын теңгеге шаққандағы курсы бойынша тұрғын үйдің құнын анықтап келісім шартқа отырады.
Қазақстан Республикасы азаматының мемлекеттік тіркеуден өтіп, бюджеттік алымдардың төленгенін растайтын және жылжымайтын мүлікке құқық белгілейтін құжатты өткізгеннен кейін Тұрғын үй басқармасы заңда белгіленген тәртіп бойынша азаматтың атына осы тұрғын үйге құқын мемлекеттік тіркеуден өткізеді, ал азамат Тұрғын үй басқармасы көрсеткен реквизиттер бойынша алғашқы жарна сомасын төлейді.
Тұрғын үйге жекеменшік құқығын мемлекеттік тіркеуден өткізгеннен кейін Тұрғын үй басқармасы құқықтық құжаттардың түпнұсқасын қарыз берушіге береді.

1) справка с места жительства и о составе семьи по форме N 3;
2) копии правоустанавливающих документов на занимаемое жилище по регистрации места жительства;
3) справка из Центра по недвижимости по г.Алматы о наличии или отсутствии на праве собственности домостроения (части) на всех совершеннолетних членов семьи;
4)  исключен ;
5)  исключен ;
6)  исключен ;
7) удостоверения личности и свидетельств о рождении детей, совместно проживающих и имеющих право на проживание в предоставляемом жилище, и копии.
Сноска. Пункт 4 с изменениями, внесенными постановлениями Акимата города Алматы от 10 мая 2005 года  N 2/258   и от 19 сентября 2005 года  N 4/613 .
5. Управление жилья ведет отдельный учет нуждающихся в жилье граждан по отдельным категориям:
1)  исключен ;
2) молодые семьи, имеющие детей;
3) работники государственных органов и учреждений, содержащихся за счет средств государственного бюджета;
4) работники государственных предприятий социальной сферы.
Сноска. Пункт 5 с изменениями, внесенными постановлениями Акимата города Алматы от 10 мая 2005 года  N 2/258 , от 26 августа 2005 года  N 4/546  и от 19 сентября 2005 года  N 4/613 .
6. Управление жилья определяет потребность выделения квартир на вышеуказанные категории.
Сноска. Пункт 6 с изменениями, внесенными  постановлением  Акимата города Алматы от 10 мая 2005 года N 2/258.
7. Управление жилья за два месяца до ввода жилья в эксплуатацию предоставляет соответствующему банку второго уровня, либо организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций (заимодатель) фамилии граждан, подавших заявления и информацию о жилье, на которое претендуют данные граждане.
Сноска. Пункт 7 с изменениями, внесенными постановлениями Акимата города Алматы от 10 мая 2005 года  N 2/258   и от 19 сентября 2005 года  N 4/613 .
8.  Пункт 8 исключен  постановлением  Акимата города Алматы от 26 августа 2005 года N 4/546.
9. Заимодатель за два месяца до сдачи жилья в эксплуатацию определяет платежеспособность граждан и представляет в Управление жилья фамилии граждан, которым заимодателем планируется предоставить заем.
Сноска. Пункт 9 - в редакции  постановления  Акимата города Алматы от 19 сентября 2005 года N 4/613.
10. Управление жилья после получения от заимодателей информации о гражданах, платежеспособность которых подтверждена, формирует единый список граждан с отражением данных, указанных в документах, предусмотренных пунктом 3 Правил реализации местными исполнительными органами областей, городов Астаны и Алматы гражданам Республики Казахстан жилья построенного в рамках Государственной программы развития жилищного строительства в Республике Казахстан на 2005-2007 годы утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 1 сентября 2004 года N 923.
Управление жилья в течении десяти рабочих дней после государственной регистрации право собственности на жилье в установленном законодательством порядке заключает с гражданами Республики Казахстан договор купли-продажи жилья, цена которого определяется по официальному курсу тенге к доллару Соединенных Штатов Америки, установленному Национальным Банком Республики Казахстан на момент заключения договора.
После представления гражданином Республики Казахстан документа, подтверждающего уплату в бюджет суммы сбора за государственную регистрацию права на недвижимое имущество и сделок с ним, Управление жилья осуществляет государственную регистрацию права собственности на жилье за гражданином в установленном законодательством порядке, а гражданин вносит сумму первоначального взноса по реквизитам, указанным Управлением жилья.
После регистрации права собственности на жилье Управление жилья передает оригиналы правоустанавливающих документов заимодателю.

Ескерту. 10-тармақ өзгерді - Алматы қаласы Әкімшілігінің 2005 жылғы 10 мамырдағы N 2/258   қаулысымен , жаңа редакцияда - Алматы қаласы Әкімшілігінің 2005 жылғы 19 қыркүйектегі N 4/613   қаулысымен .
11. Сатып алу-сату шартының барлық тармақтарын орындау мақсатында арыз иесі шартқа отыру кезінде өкілетті органға салық деректемелерін хабарлайды.
Ескерту. 11-тармақ өзгерді - Алматы қаласы Әкімшілігінің 2005 жылғы 10 мамырдағы N 2/258   қаулысымен , жаңа редакцияда - Алматы қаласы Әкімшілігінің 2005 жылғы 19 қыркүйектегі N 4/613   қаулысымен .
12. Алматы қаласының тұрғын үй Басқармасымен ипотекалық несие мен тұрғын үй құрылыс қоры жинақтау жүйесі арқылы өткізілген тұрғын үйлерден түскен қаржыларды шоғырландыру үшін арнайы есепшот ашылады.
Ескерту. 12-тармақ өзгерді - Алматы қаласы Әкімшілігінің 2005 жылғы 10 мамырдағы N 2/258   қаулысымен .
13. Алматы қаласы Әкімшілігінің тапсырмасы бойынша түскен қаржылар Қазақстан Республикасы Үкіметінің өкілетті органына қайтарылады.
14. Қазақстан Республикасының "2004 жылдың 9-шы шілдедегі Қазақстан Республикасы тұрғын үй қатынастары туралы сұрақтары бойынша кейбір заңдылық актілеріне қосымша енгізу туралы" N 587-ІІ ЗҚР  Заңының  талабына сәйкес егер Тұрғын үй Басқармасына ипотекалық тұрғын үй несие қарызын талап ету құқығын беріп қойған жағдайда, Алматы қаласы Әкімшілігінің рұқсатымен, қайта келісім шартына сәйкес үй алуға құқылы.
Ескерту. 14-тармақ өзгерді - Алматы қаласы Әкімшілігінің 2005 жылғы 10 мамырдағы N 2/258   қаулысымен .
15. Бұл Тәртіпке тұрғын үй қатынастарының қолданыстағы заңына сәйкес қажетті толықтырулар мен өзгерістер енгізілуі мүмкін.
Әкімшілік хатшысы

Сноска. Пункт 10 с изменениями, внесенными  постановлением  Акимата города Алматы от 10 мая 2005 года N 2/258, в редакции  постановления  Акимата города Алматы от 19 сентября 2005 года N 4/613.
11. В целях исполнения всех пунктов договора купли-продажи, заявитель при заключении договора информирует уполномоченный орган о налоговых реквизитах.
Сноска. Пункт 11 с изменениями, внесенными  постановлением  Акимата города Алматы от 10 мая 2005 года N 2/258, в редакции  постановления  Акимата города Алматы от 19 сентября 2005 года N 4/613.
12. Управлением жилья по городу Алматы открывается специальный счет для аккумулирования денежных средств за реализацию жилищ с применением систем ипотечного кредитования и жилищных строительных сбережений.
Сноска. Пункт 12 с изменениями, внесенными  постановлением  Акимата города Алматы от 10 мая 2005 года N 2/258.
13. По поручению Акимата города Алматы вышеуказанные денежные средства подлежат возврату в уполномоченный орган Правительства Республики Казахстан.
14. В соответствии с требованиями  Закона  Республики Казахстан "О внесении дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам жилищных отношений" за N 587-II ЗРК от 9 июля 2004 года,  Управление жилья в случае уступки ему права требования по ипотечному жилищному займу вправе, по разрешению Акимата города Алматы, приобретать жилище в соответствии с условиями соглашения об отступном.
Сноска. Пункт 14 с изменениями, внесенными  постановлением  Акимата города Алматы от 10 мая 2005 года N 2/258.
15. Данный Механизм в зависимости от действующего законодательства и необходимости регулирования возникаемых жилищных отношений может дополняться и изменяться.
Секретарь Акимата              К.Тажиева