Есiл ауданы бойынша үй иттерi мен мысықтарды ұстау ережесi туралы
Солтүстік Қазақстан облысы Есіл аудандық мәслихаттың 2004 жылғы 20 ақпандағы N 46 шешімі. Солтүстік Қазақстан облысының Әділет департаментінде 2004 жылғы 17 наурызда N 1189 тіркелді. Күші жойылды - Солтүстік Қазақстан облысы Есіл аудандық мәслихатының 2009 жылғы 19 мамырдағы N 18/116 Шешімімен
Ескерту. Күші жойылды - Солтүстік Қазақстан облысы Есіл аудандық мәслихатының 2009.05.19 N 18/116 Шешімімен
2001 жылдың 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергiлiктi мемлекеттiк басқару туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 6-бабының 1-тармағының 8) тармақшасына және 2001 жылдың 30 қаңтарындағы "Әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы" Қазақстан Республикасы Кодексiнiң 3-бабының 2-тармағына сәйкес, Есiл ауданында үй иттерi мен мысықтарының санитарлық тазалық жағдайын тәртiпке келтiру мақсатында, аудандық мәслихат ШЕШТI:
1. Есiл ауданы бойынша үй иттерi мен мысықтарды ұстау ережесi бекiтiлсiн.
2. Осы шешiм облыстық әдiлет департаментінде тiркелгеннен кейiн күшке енедi.
Аудандық мәслихаттың
хатшысы, сессия төрағасы
Аудандық мәслихаттың шешiмiне
2004 жылдың 20 ақпандағы
Есiл ауданы бойынша үй
иттерi мен мысықтарды ұстау
ережесiн бекiту туралы
шешіміне қосымша
Есiл ауданы бойынша үй иттерi мен мысықтарды ұстау
ЕРЕЖЕСI
1. Жалпы ереже
1. Осы ереже меншіктің нысанынан байланыссыз кәсіпорындармен ұйымдарды қоса, Есіл ауданында барлық yй мысықтары мен иттердің иелеріне қатысты.
2. Ит пен мысық иелері жануарларын 3 айлығынан бастап жыл сайын жындануға және басқа ауруларға қарсы вакциналар жасатып, үй жануарларын мал дәрігерлік мекемелерінде тіркеуге міндетті. Вакцинадан өткендігі туралы анықтама тіркеуден өткендігін куәландыратын құжат болып табылады.
3. Мысық пен иттерді ұстағанда мал дәрігерлік-санитарлық және санитарлық-гигиеналық ережені міндетті түрде сақтау.
4. Мектептер мен мектепке дейінгі мекемелердің зообұрыштарында жануарлар ұстау тек мал-дәрігерлік қызметінің рұқсатымен ғана мүмкін. Балалар үйлерінде, балабақшаларда, алдын ала емдеу мекемелерінде күзетші иттерді тек байлап қана ұстай алады. Балалардың олармен қарым-қатынас жасау мүмкіндіктерін болдырмау.
5. Итті ақпараттық таңбамен белгіленген, арнайы бөлінген жерлерде қалдыруға рұқсат етіледі.
6. Сатуға және сатып алуға қолда мал-дәрігерлік куәлік немесе анықтама болған жағдайда рұқсат етіледі.
7. Адамдарды ит, мысық және басқа да yй жануарлары тістеп алған жағдайда, иесі медициналық және мал-дәрігерлік мекемелеріне тез хабарлауға міндетті.

О Правилах содержания домашних собак, кошек по Есильскому району.
Решение 5 сессии 3 созыва маслихата Есильского района N 46 от 20 февраля 2004 года. Зарегистрировано Департаментом юстиции Северо-Казахстанской области 17 марта 2004 года N 1189. Утратило силу - решением маслихата Есильского района Северо-Казахстанской области от 19 мая 2009 года N 18/116
Сноска. Утратило силу - решением маслихата Есильского района Северо-Казахстанской области от 19 .05.2009 N 18/116
В целях упорядочения санитарного содержания собак, кошек в Есильском районе, в соответствии с подпунктом 8 статьи 6 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении в Республике Казахстан" от 23 января 2001 года, пунктом 2 статьи 3 Кодекса Республики казахстан "Об административных правонарушениях" от 30 января 2001 года, районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить прилагаемые Правила содержания домашних собак, кошек  по Есильскому району.
2.Настоящее решение вступает в силу после регистрации в Северо-Казахстанском областном Департаменте юстиции.
Председатель сессии
Секретарь районного маслихата
Утверждены
решением сессии районного
маслихата от 20 февраля 2004 года N 46
"О Правилах содержания домашних собак,
кошек по Есильскому району".
ПРАВИЛА
содержания домашних собак, кошек по Есильскому району.
1. Общие положения
1. Настоящие правила распространяются на всех владельцев кошек, собак в Есильском районе, включая предприятия и организации независимо от их форм собственности.
2. Владельцы собак и кошек обязаны зарегистрировать животных в ветеринарных учреждениях с проведением вакцинации против бешенства и других заболеваний ежегодно, начиная с 3-х месячного возраста животного. Документом, удостоверяющим регистрацию, является справка о прохождении вакцинации.
3. При содержании собак, кошек в обязательном порядке соблюдать санитарно-гигиенические и ветеринарно-санитарные правила.
4. Допускается содержать животных в зооуголках дошкольных детских учреждениях и школах только с разрешения ветеринарной службы. В учреждениях и школах только с разрешения ветеринарной службы. В детских домах, детских садах, лечебно-профилактических учреждениях сторожевые собаки могут содержаться лишь на привязи. Исключить возможность общения с ними детей.
5. Проводить выгул собак разрешается на специально отведенных местах, обозначенных информационным знаком.
6. Продажа и покупка разрешается при наличии ветеринарного свидетельства или справки.
7. В случаях укуса собакой, кошкой людей и других домашних животных владелец обязан немедленно сообщить в медицинское и ветеринарное учреждение.

8. Қоғамдық жерлерде иесіз жүрген, сондай-ақ дүкеннің,алдын ала емдеу мекемесінің және ауданның басқа да ұйымдарының алдында байлаулы қалдырған иттер мен мысықтар жатады.
2. Жануарлар иелерінің құқықтары мен міндеттері
9. Жануар иесі оны биологиялық ерекшелігіне сәйкес ұстауға, жануарға қамқорлықпен қарауға, ауырып қалған жағдайда қараусыз қалдырмауға, уақытында мал-дәрігерлік көмек көрсетуге міндетті.
10. Ит пен мысық иелері мемлекеттік мал-дәрігерлік инспекторлардың талабы бойынша жануарларды қарауға, диагностикалық зерттеуге, екпе және алдынала емдеу процедураларына әкелуге міндетті.
11. Ит пен мысық иелері, адамдар мен жануарларды тістеген өз асырандыларын, карантин кезеңі ішінде оларды қарау yшін мал- дәрігерлік мекемесіне тез жеткізуге міндетті.
12. Көп пәтерлі тұрғын үйлерде ит ұстаған жағдайда, тыныштықты сақтау шараларын қабылдау.
13. Итті қыдыртуға иттің аты, иесінің мекен-жайы мен телефоны туралы мәліметі бар тізгінде шығаруы керек. Ит тұмылдырықта болуы тиіс.
14. Пайдалануында жер учаскесі бар ит иелері оларды бос ұстауларына болады, тек жақсы қоршалған аулада немесе байлаулы болса. Учаскіге кіре берісте иттің бар екендігі туралы ескертетін жазуы болуы тиіс.
15. Көше арқылы және магистраль жанынан өткенде ит иесі, жол- көлік апатын және иттің жолда өлуін болдырмау мақсатында, оны тізгінге алуға міндетті.
16. Одан әрі ұстауға мүмкіндігі болмаған жағдайда, жануар басқа иеге берілуі немесе қаңғырған жануарларды аулауды жүзеге асыратын арнайы кәсіпорынға тапсырылуы тиіс.
17. Жануар өлген жағдайда, оның денесі мал-дәрігерлік мекемелерінің маманымен қаралады және иесімен қатты тұрмыстық қалдықтар полигонының мал жерлейтін жерлерінде жерленеді, Өлген жануарды ауыл аумағында лақтырып тастауға тыйым салынады.
18. Жануар иесінің меншігі болып табылады және басқа меншіктер сияқты заңмен қорғалады.
19. Жануарлар иесінен сот шешімі бойынша, сондай-ақ заңмен қарастырылған жағдайда алынуы мүмкін.
20. Иесі итін шектеулі уақытқа дүкеннің немесе басқа мекеменің жанында қысқа тізгінге байлаулы қалдыруға (ірі итті тұмылдырықта) құқылы.

8. Собаки, кошки, находящиеся в общественных местах без сопровождения лиц, кроме отставленных владельцами на привязи у магазинов, лечебно-профилактических учреждений и прочих организаций района, подлежат отлову.
2. Права и обязанности владельца животных.
9. Владелец животного обязан содержать его в соответствии с его биологическими особенностями, гуманно обращаться с животным, не оставлять его без присмотра. В случае заболевания животного, вовремя прибегнуть к ветеринарной помощи.
10. Владельцы собак и кошек обязаны представить их по требованию государственного ветеринарного инспектора для осмотра животных, проведения диагностических исследований, прививок и лечебно-профилактических процедур.
11. Владельцы собак и кошек обязаны немедленно доставить своих питомцев, которые искусали людей и животных в ветеринарное учреждение для осмотра их в течение карантинного периода.
12. При содержании собак в многоквартирных жилых домах владельцам их принять меры по обеспечению тишины.
13. Выводить собаку на прогулку нужно на поводке с наличием сведений о кличке собаки, адресу владельца и телефону. Собаки должны быть в наморднике.
14. Владельцы собак, имеющие в пользовании земельный участок, могут содержать собак в свободном выгуле, только в хорошо огороженной территории или на привязи. О наличии собаки должна быть сделана предупреждающая надпись при входе на участок.
15. При переходе через улицу и вблизи магистралей, владелец собаки обязан взять ее на поводок во избежание дорожно-транспортных происшествий и гибели собаки на проезжей части улиц.
16. При невозможности дальнейшего содержания животное должно быть передано владельцу или сдано в специальное предприятие, осуществляющее отлов бродячих животных.
17. При гибели животного, труп его осматривается специалистом ветеринарного учреждения и захоранивается владельцем на скотомогильнике полигона твердых бытовых отходов. Запрещается выбрасывать павшего животного на территории села.
18. Любое животное является собственностью владельца и как всякая собственность охраняется законом.
19. Животное может быть изъято у владельца по решению суда, а также в случаях, предусмотренных законодательством.
20. Владелец имеет право на ограниченное время оставить собаку привязанной на коротком поводке возле магазина или другого учреждения (крупную собаку в наморднике).