Жұмыссыздарды кәсіби даярлауды, біліктілігін арттыруды және қайта даярлауды ұйымдастыру мен қаржыландыру тәртібі туралы
Атырау облысы әкімиятының 2004 жылғы 26 қаңтардағы N 25 шешімі. Атырау облыстық әділет Департаментінде 2004 жылғы 27 ақпанда N 1861 тіркелді. Күші жойылды - Атырау облысы әкiмдігінің 2011 жылғы 4 қазандағы N 288 қаулысымен.
Ескерту. Күші жойылды - Атырау облысы әкiмдігінің 2011.10.04 N 288 қаулысымен.
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2001 жылғы 19 маусымдағы N 836 "Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Халықты жұмыспен қамту туралы" Заңын жүзеге асыру шаралары туралы" қаулысын орындау мақсатында облыс әкімияты қаулы етеді:
1. Жұмыссыздарды кәсіби даярлауды, біліктілігін арттыруды және қайта даярлауды ұйымдастыру мен қаржыландыру тәртібі бекітілсін (тіркеледі).
2. Атырау қаласы және аудандар әкімдері жұмыспен қамту бағдарламасын жергілікті бюджетте қаралған қаржы есебінен қаржыландыруды қамтамасыз етсін. <*>
Ескерту. 2-тармаққа өзгерістер енгізілді - Атырау облыстық әкімиятының 2004 жылғы 27 желтоқсандағы N 265 қаулысымен.
3. Облыстық әкімияттың 2003 жылғы 6 қаңтардағы N 6 "Қоғамдық  жұмыстарды, жұмыссыздарды кәсіби даярлауды, біліктілігін арттыруды және қайта даярлауды ұйымдастыру мен қаржыландыру тәртіптері туралы" қаулысының күші жойылды деп танылсын (облыстық әділет басқармасында 2003 жылы 7 ақпанда N№1300 болып тіркелген).
4. Осы қаулының орындалуын бақылау облыс әкімінің орынбасары М. Байғожинге жүктелсін.
Облыс әкімі
Облыс әкімиятының 2004 жылғы
26 қаңтардағы N 25 қаулысына қосымша
Жұмыссыздарды кәсіби даярлауды, біліктілігін арттыруды және
қайта даярлауды ұйымдастыру мен қаржыландыру тәртібі
Осы тәртіп Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2001 жылғы 19 маусымдағы N 836 "Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Халықты жұмыспен қамту туралы" Заңын жүзеге асыру шаралары туралы" қаулысын іске асыру мақсатында жасалды.
1. Жалпы ережелер
1. Жұмыссыздарды кәсіби даярлау, біліктілігін арттыру және қайта даярлау жұмыссыздарды әлеуметтік қорғау шарасы болып табылады және олардың еңбек рыногындағы бәсекеге қабілеттілігін арттыруға бағытталған.
2. Жұмыссыздарды кәсіби даярлау, біліктілігін арттыру және қайта даярлау:
1) мамандығы жоқ, мамандық алғысы және сол мамандық бойынша жұмыс істегісі келетін жұмыссыздарды даярлауды (бастапқы кәсіби білім беру);
2) жұмыссыздардың кәсіби шеберлігін жетілдіру, неғұрлым жоғары разрядтар (сыныптар, санаттар) алу және өндірістік қажеттілікті ескере отырып, үдемелі техника мен технологияны зерттеу және игеру мақсатында біліктілігін арттыруды (қосымша білім);

О порядке организации и финансирования профессиональной подготовки, повышения квалификации и переподготовки безработных
Постановление Акимата Атырауской области от 26 января 2004 года N 25. Зарегистрирован управлением юстиции Атырауской области от 27 февраля 2004 года за N 1861. Утратило силу - постановлением Атырауского областного акимата от 4 октября 2011 года N 288.
Сноска. Утратило силу - постановлением Атырауского областного акимата от 04.10.2011 N 288.
Во исполнение постановления Правительства Республики Казахстан от 19 июня 2001 года N 836 "О мерах по реализации Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О занятости населения" акимат области постановляет:
1. Утвердить порядок организации и финансирования профессиональной подготовки, повышения квалификации и переподготовки безработных (прилагается).
2. Акимам города Атырау и районов обеспечить финансирование программы занятости за счет средств, предусмотренных в местном бюджете.
3. Признать утратившим силу постановление акимата области от 6 января 2003 года 6 "Порядок организации и финансирования общественных работ и профессиональной подготовки, повышения квалификации и переподготовки безработных" (зарегистрировано в областном управлении юстиции 7 февраля 2003 года за 1300).
4. Контроль за исполнением данного постановления возложить на Байгужина М.И. - заместителя акима области.
Сноска: В пункт 2 внесены изменения - постановлением Атырауского областного акимата от 27 декабря 2004 года за 265.
Аким области
Приложение
к постановлению акимата области
от 26 января 2004 года N 25
Порядок
организации и финансирования профессиональной подготовки,
повышения квалификации и переподготовки безработных
Настоящий Порядок разработан во исполнение постановления Правительства Республики Казахстан от 19 июня 2001 года N 836 "О мерах по реализации Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О занятости населения".
1. Общие положения
1. Профессиональная подготовка, повышение квалификации и переподготовка безработных являются мерами социальной защиты безработных и направлены на повышение их конкурентоспособности на рынке труда.
2. Профессиональная подготовка, повышение квалификации и переподготовка безработных включает в себя:
1) подготовку (начальное, профессиональное образование) безработных, не имеющих профессий, желающих приобрести профессию и работать по этой профессии;
2) повышение квалификации безработных (дополнительное образование) в целях совершенствования профессионального мастерства, получения более высоких разрядов (классов,
категории) изучения и освоения прогрессивной техники и технологии с учетом производственной потребности;

3) егер жұмыссыздарға кәсіптері бойынша лайықты жұмыс ұсынылмайтын болса, не олар белгілі бір кәсіптер (мамандықтар) бойынша жұмысты орындау қабілетін жоғалтқан болса, оларды жаңа кәсіптер (мамандықтар) алу мақсатында қайта даярлауды, қайта оқыту қамтиды.
2. Жұмыссыздарды кәсіби даярлауды, біліктілігін арттыруды
және қайта даярлауды ұйымдастыру мен жүзеге асыру
3. Жұмыссыздарды кәсіби даярлау, олардың біліктілігін арттыру және қайта даярлау жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі уәкілетті органның (бұдан әрі - уәкілетті орган) жолдамасы бойынша Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес білім беру ұйымдарында немесе білім беру қызметіне құқығы бар кәсіпорындарда (бұдан әрі - ұйымдар) жүргізіледі.
4. Облыстық еңбек, жұмыспен қамту және халықты әлеуметтік қорғау басқармасы жұмыссыздарды кәсіби даярлауды, олардың біліктілігін арттыруды және қайта даярлауды жүргізу үшін ұйымдарды іріктеуді Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен жүргізеді.
Уәкілетті орган жұмыссыздарды кәсіби даярлауда, біліктілігін арттыруды және қайта даярлауды жүзеге асыру үшін ұйымдарды іріктеу кезінде:
1) ұйымдардың білім беру қызметін мемлекеттік жалпыға бірдей міндетті стандарттардың талаптарына сәйкес жүзеге асыруын;
2) жұмыс берушінің жұмыс күшінің сапасына, сондай-ақ жұмыссыздарды кәсіби даярлауға, олардың біліктілігін арттыру және қайта даярлауға қоятын талаптарына сәйкестігін;
3) өндірістік практиканы ұйымдастыруға қатысуын;
4) білім беру қызметіне лицензиясының болуын ескереді. <*>
Ескерту. 4-тармаққа өзгерістер енгізілді - Атырау облыстық әкімиятының 2004 жылғы 27 желтоқсандағы N 265 қаулысымен.
5. Жұмыссыздарды кәсіби даярлау, олардың біліктілігін арттыру, қайта даярлаудың ұзақтығы, шарт тараптарының құқықтары мен міндеттері шарттарға сәйкес оқу бағдарламасына қарай белгіленіп және:
1) жұмыссыздарды бастапқы даярлау мен қайта даярлау ұзақтығы алты айдан;
2) жұмыссыздардың біліктілігін арттыру - үш айдан аспауы тиіс.
Кәсіби оқуда жүрген жұмыссыздарды оқудан шығаруды оқу орындары белгiленген тәртiппен уәкілетті органды алдын ала хабардар етіп жүргiзедi.
Жұмыссызды оқудан шығарған кезде білім беру ұйымы осы жұмыссыздық оқу мерзiмiне төленген оқу ақысына қайта есептеу жүргізеді, бұл ретте көрсетілген қызметтердің нақты орындалған қызмет көлеміне ғана ақы төленеді.

3) переподготовку, переобучение безработных в целях получения новых профессии (специальностей), если им не может быть предложена подходящая работа по профессии, либо ими утрачена способность к выполнению работы по определенным профессиям (специальностям).
2. Организация и проведение профессиональной подготовки,
повышения квалификации и переподготовки безработных
3. Профессиональная подготовка, повышение квалификации и переподготовка безработных производятся по направлению уполномоченного органа по вопросам занятости (далее - уполномоченный орган) в организациях образования, либо на предприятиях, имеющих право на образовательную деятельность в соответствии с законодательством Республики Казахстан (далее - организации).
4. Отбор организаций для проведения профессиональной подготовки, повышения квалификации и переподготовки безработных производится областным управлением труда, занятости и социальной защиты населения в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
При отборе организаций для осуществления профессиональной подготовки, повышения квалификации и переподготовке безработных областным управлением труда, занятости и социальной защиты населения учитываются:
1) осуществление организациями образовательной деятельности в соответствии с требованиями государственных общеобязательных стандартов;
2) соответствие требованиям, предъявляемым работодателям к качеству рабочей силы, а также к профессиональной подготовке, повышению квалификации и переподготовке безработных;
3) участие в организации производственной практики;
4) наличие лицензии на образовательную деятельность.
Сноска: В пункт 2 внесены изменения - постановлением Атырауского областного акимата от 27 декабря 2004 года за 265.
5. Продолжительность профессиональной подготовки, повышения квалификации и переподготовки безработных, права и обязанности сторон договора устанавливаются в зависимости от учебной программы в соответствии с договорами и не должны превышать:
1) при проведении первоначальной подготовки и переподготовки безработных - шести месяцев;
2) при повышении квалификации безработных - трех месяцев.
Отчисление безработных, проходящих профессиональное обучение, производится организациями образования в установленном порядке, с предварительным уведомлением местных уполномоченных органов. В случае отчисления безработного, организация образования производит перерасчет по оплате за время обучения данного безработного, при этом к оплате подлежит только фактически выполненный объем предоставленных работ и услуг.

3. Жұмыссыздарды кәсіби даярлауды, біліктілігін арттыруды
және қайта даярлауды қаржыландыру
6. Жұмыссыздарды кәсіби оқыту құнын төлеу жергілікті бюджет қаражаты есебінен жүргізіледі.
7. Жұмыссыздарды кәсіби оқыту құны білім беру мекемесінің шотына ақшаны ай сайын аудару арқылы төленеді.
8. Уәкілетті органдар білім беру ұйымдарына немесе кәсіпорындарға жіберген жұмыссыздарды (мемлекеттік білім беру мекемелеріндегі оқуды қоспағанда) кәсіби даярлау, олардың біліктілігін арттыру және қайта даярлау шығыстары жұмыссыздарды кәсіби даярлау, олардың біліктілігін арттыру және қайта даярлау жөнінде қызмет көрсетуге арналған шарттарға сәйкес белгіленген тәртіппен жұмыспен қамтудың жергілікті бюджеттік бағдарламасы
шеңберінде қаржыландырылады.
9. Жұмыссызды кәсіби даярлау олардың біліктілігін арттыру және қайта даярлау құнына оқытумен тікелей байланысты шығындардан басқа, тұруға, тамақтануға, медициналық куәландыруға және аймақ шегіндегі оқу орнына баратын жолға арналған шығындар бес еселенген есептік көрсеткіш мөлшерінде қаралады.
Бұл қаражаттар оқу мерзімі аяқталған соң, сабаққа қатысу табеліне сәйкес жұмыссыздардың жеке есеп шотына аударылады.
Кәсіби даярлығын, біліктілігін арттыруды және қайта даярлығын себепсіз тоқтатқан жұмыссыз азаматтарға бұл қаражаттар төленбейді.
10. Уәкілетті органдар мемлекеттік білім беру мекемелеріне жіберген жұмыссыздарды бастапқы кәсіби даярлаумен байланысты шығындар осы мемлекеттік мекемелерді ұстауға қаралған шығындар сметасында ескеріледі.
4. Бақылау және есептілік
11. Уәкілетті органдар оқу орындарының оқыту мерзімдері мен сапасының сақталуын бақылауды жүзеге асырады. Жергілікті білім беруді басқару органдары ұйымдардың оқу жоспарлары мен бағдарламаларының орындауын бақылауды жүзеге асырады, жұмыссыздарды кәсіби даярлауды, олардың біліктілігін арттыруды және қайта даярлауды ұйымдастыру жөніндегі жұмысқа талдау жасайды және жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі уәкілетті органдарға ақпарат береді.
12. Кәсіби даярлауды, біліктілігін арттыруды және қайта даярлауды ұйымдастыру кезінде уәкілетті орган:
1) кәсіби даярлауға, біліктілігін арттыруға және қайта даярлауға жіберілген жұмыссыздардың есебін жүргізеді;
2) белгіленген нысан бойынша айлық, тоқсандық, жарты жылдық, жылдық статистикалық есептілікті жүргізеді;
3) белгіленген мерзімдерде кәсіби даярлауды, біліктілігін арттыруды және қайта даярлауды ұйымдастыру жөніндегі статистикалық есептілікті жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі орталық атқарушы органға ұсынады.

3. Финансирование профессиональной подготовки, повышения
квалификации и переподготовки безработных
6. Оплата стоимости профессионального обучения безработных осуществляется за счет средств местного бюджета.
7. Стоимость профессионального обучения безработных оплачивается ежемесячно, путем перечисления средств на счета организаций образования.
8. Расходы, связанные с профессиональной подготовкой, повышением квалификации и переподготовкой безработных, направленных уполномоченными органами в организации образования или на предприятия (за исключением обучения в государственных учреждениях образования), финансируются в установленном порядке согласно договорам на оказание услуг по профессиональной подготовке, повышению квалификации и переподготовке безработных в рамках местной бюджетной программы занятости.
9. В стоимость профессиональной подготовки, повышения квалификации и переподготовки безработного, кроме затрат, связанных непосредственно с обучением, включаются затраты на проживание, питание на медицинское освидетельствование и на проезд к месту обучения в пределах региона, в размере пяти расчетных показателей, которые перечисляются на лицевые счета безработных по завершении срока обучения, согласно табеля учета посещения учебного заведения.
При прекращении профессиональной подготовки, повышения квалификации и переподготовки без уважительной причины безработным командировочные расходы не выплачиваются.
10. Расходы, связанные с начальной, профессиональной подготовкой безработных, направленных уполномоченным органом в государственные учреждения образования, учитываются в сметах расходов на содержание данных государственных учреждений.
4. Контроль и отчетность
9. Уполномоченные органы осуществляют контроль за соблюдением организациями сроков и качества обучения. Местные органы управления образования осуществляют контроль за выполнением организациями учебных планов и программ, проводят анализ работы по организации профессиональной подготовки, повышения квалификации и переподготовки безработных и представляют информацию в уполномоченные органы по вопросам занятости.
10. Уполномоченный орган при организации профессиональной подготовки, повышения квалификации и переподготовки:
1) осуществляет учет безработных, направленных на профессиональную подготовку, повышение квалификации и переподготовку;
2) ведет статистическую, месячную, квартальную, полугодовую, годовую отчетности по установленной форме;
3) представляет в установленные сроки статистическую отчетность по организации профессиональной подготовки, повышения квалификации и переподготовки в центральный исполнительный орган по вопросам занятости.