Құрамында есірткі құралдары, психотроптық заттар мен прекурсорлар бар дәрілік заттарды қоспағанда, дәрілік заттарға рецепт жазып беру және дәрігердің рецептісі бойынша беру жөніндегі Ережелерді бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2005 жылғы 3 ақпандағы N 38 Бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2005 жылғы 14 ақпанда тіркелді. Тіркеу N 3440. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің 2008 жылғы 21 мамырдағы N 289 Бұйрығымен
Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің 2008.05.21  N 289  (қолданысқа енгізілу тәртібін  7-тармақтан  қараңыз) Бұйрығымен.
Рецептілерді жазып беруді және рецептімен берілуі тиіс дәрілік заттарды беруді реттеу мақсатында  БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Құрамында есірткі құралдары, психотроптық заттар мен прекурсорлар бар дәрілік заттарды қоспағанда, дәрілік заттарға рецепт жазып беру және дәрігердің рецептісі бойынша беру жөніндегі Ереже бекітілсін.
2. Денсаулық сақтауды мемлекеттік басқарудың жергілікті органдары басшылары (келісім бойынша) мен республикалық денсаулық сақтау ұйымдарының басшылары осы Ережені басшылыққа алсын және орындалуын қамтамасыз етсін.
3. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Фармация комитеті (Пак Л.Ю.) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігіне мемлекеттік тіркеуге жіберсін.
4. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Ұйымдастыру-құқықтық жұмыс департаменті (Акрачкова Д.В.) осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін оны заңнамада белгіленген тәртіппен ресми жариялауды қамтамасыз етсін.
5. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау бірінші вице-министрі А.А.Ақановқа жүктелсін.
6. Осы бұйрық мемлекеттік тіркелген сәтінен бастап күшіне енеді және 2005 жылғы 15 наурыздан қолданысқа енгiзiледi.
Министр
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрінің
2005 жылғы 3 ақпандағы
N 38 бұйрығымен бекітілген
Құрамында есірткі құралдары, психотроптық заттар мен
прекурсорлар бар дәрілік заттарды қоспағанда, дәрілік
заттарға рецепт жазып беру және дәрігердің рецептісі
бойынша беру жөніндегі
Ереже
1. Рецептілерді денсаулық сақтау ұйымдарының медицина қызметкерлері өз құзыреті шегінде осы Ереженің 1 қосымшасына сәйкес нысан бойынша бланкілермен тиісті медициналық айғақтар болған кезде береді.
Рецептілер рецептіні жазып беретін медицина қызметкерінің қолымен және мөрімен бекітеді.
2. Дәрілік заттармен тегін немесе жеңілдікпен қамтамасыз етілуге құқығы бар науқастардың жекелеген санаттары үшін дәрілік заттарды тегін немесе жеңілдікті жағдайларда алуға рецептілер осы Ереженің 2 қосымшасына сәйкес бланкілерге жазып беріледі.
Дәрілік заттарды тегін немесе жеңілдікті жағдайларда алуға арналған рецептілерге денсаулық сақтау ұйымының басшысы қосымша қол қояды және мөрімен бекітеді. Фельдшерлік-акушерлік пункттің меңгерушісі дәрілік заттарды тегін немесе жеңілдікті жағдайларда алуға рецептіге қол қояды және фельдшерлік-акушерлік пункттің мөрімен бекітеді.

Об утверждении Правил выписывания рецептов и отпуска лекарственных средств по рецепту врача, за исключением содержащих наркотические средства, психотропные вещества и прекурсоры
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 3 февраля 2005 года N 38. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 14 февраля 2005 года N 3440. Утратил силу приказом И.о. Министра здравоохранения Республики Казахстан от 21 мая 2008 года N 289
Сноска. Утратил силу  приказом  И.о. Министра здравоохранения РК от 21.05.2008 N 289 (порядок введения в действие см.  п. 7 ).
В целях упорядочения выписывания рецептов и отпуска лекарственных средств, подлежащих рецептурному отпуску,  ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила выписывания рецептов и отпуска лекарственных средств по рецепту врача, за исключением содержащих наркотические средства, психотропные вещества и прекурсоры.
2. Руководителям местных органов государственного управления здравоохранением (по согласованию) и республиканских организаций здравоохранения принять к руководству и обеспечить выполнение настоящих Правил.
3. Комитету фармации Министерства здравоохранения Республики Казахстан (Пак Л.Ю.) направить настоящий приказ на государственную регистрацию в Министерство юстиции Республики Казахстан.
4. Департаменту организационно-правовой работы (Акрачкова Д.В.) после государственной регистрации настоящего приказа обеспечить в установленном законодательством порядке его официальное опубликование.
5. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на Первого вице-министра здравоохранения Республики Казахстан Аканова А.А.
6. Настоящий приказ вступает в силу с момента государственной регистрации и вводится в действие с 15 марта 2005 года.
Министр
Утверждены приказом
Министра здравоохранения
от 3 февраля 2005 года N 38
Правила
выписывания рецептов и отпуска лекарственных средств
по рецепту врача, за исключением содержащих наркотические
средства, психотропные вещества и прекурсоры
1. Рецепты выписываются медицинскими работниками организаций здравоохранения в пределах своей компетенции при наличии соответствующих медицинских показаний на бланках по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
Рецепты заверяются подписью и личной печатью медицинского работника, выписавшего рецепт.
2. Рецепты на получение лекарственных средств бесплатно или на льготных условиях для отдельных категорий больных, имеющих право на бесплатное или льготное обеспечение лекарственными средствами, выписываются на бланках согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
Рецепты на получение лекарственных средств бесплатно или на льготных условиях дополнительно подписываются руководителем и заверяются печатью организации здравоохранения. Заведующий фельдшерско-акушерским пунктом заверяет рецепт на получение лекарственных средств бесплатно или на льготных условиях своей подписью и печатью фельдшерско-акушерского пункта.

3. Қазақстан Республикасында тіркелмеген және қолдануға рұқсат етілмеген дәрілік заттарға рецептілер жазып беруге жол берілмейді.
4. Рецептілер науқастың жасы және дәрілік заттың құрамына кірген ингредиенттер әрекетінің сипаты ескеріле отырып жазып беріледі.
5. Дәрілік заттарды тегін немесе жеңілдікпен алуға арналған рецептінің мазмұны мен нөмірі науқастың амбулаториялық картасында көрсетіледі. Рецептілердің бланкілері осы Ереженің 3 қосымшасына сәйкес нысан бойынша рецепт бланкілерін есепке алатын арнайы кітапта тіркеледі.
6. Рецептілер бланкілердегі көрсетілген барлық бағандар міндетті түрде толтырыла отырып, анық жазумен жазып беріледі.
7. Рецептіде осы Ереженің 4 қосымшасына сәйкес қысқартуларға жол беріледі.
8. Дәрілік затты қолдану тәсілі қабылдау мөлшері, жиілігі мен ұзақтығы көрсетіле отырып, мемлекеттік немесе орыс тілінде жазылады. Жалпы нұсқаулармен ("Белгілі", "Ішке", "Сыртқа") шектеуге болмайды.
9. Бір рецепт бланкісіне бір дәрілік зат жазылып беріледі.
10. Дәрілік затты жоғары бір реттіктен артық мөлшерде жазып берген кезде дәрігер рецептіге дәрілік заттың мөлшерін жазумен және леп белгісімен белгілейді. Дәрігер осы талапты сақтамаған жағдайда фармацевтика қызметкері жазып берілген дәрілік затты белгіленген жоғары бір реттік мөлшердің жартысын береді.
11. Рецептілер стационарлық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымдарында айрықша қолданылатын дәрілік затқа (ингаляциялық және ингаляциялық емес наркозға арналған заттар және басқалары) жазылып берілмейді.
12. Рецептілер жеті күннің ішінде жарамды.
13. Тұрақты (ұзақ) емдеуді қажет ететін науқастарға дәрілік заттарды (дәріханалардан тегін немесе жеңілдікті жағдайларда берілетін дәрілік заттарды қоспағанда) жазып беру кезінде рецептілердің жарамдылық мерзімі 1 айға дейін белгіленеді. Мұндай жағдайда рецептілерде дәрігердің қолымен және денсаулық" сақтау ұйымының мөрімен бекітілген "Арнайы тағайындалған" деген жазу болуы тиіс.
14. Жоғарыда санамаланған талаптарға сай келмейтін және/немесе үйлеспейтін компоненттерден жасалған дәрілік зат жазылған рецепт жарамсыз болып есептеледі.
15. Жарамсыз рецептілер "Рецепт жарамсыз" деген мөртаңбамен күші жойылады, осы Ереженің 5 қосымшасына сәйкес дұрыс жазылып берілмеген рецептілерді есепке алатын арнайы журналға тіркеледі.
Бұл орайда фармацевтика қызметкері науқасқа үйлеспейтін компоненттерден жасалған дәрілік заттарды қоспағанда, жазылып берілген дәрілік затты береді де, дұрыс жазылып берілмеген рецептілер туралы ақпаратты денсаулық сақтау ұйымының басшысына береді.

3. Не допускается выписывать рецепты на лекарственные средства, не зарегистрированные и не разрешенные к применению в Республике Казахстан.
4. Рецепты выписываются с учетом возраста больного и характера действия, входящих в состав лекарственного средства ингредиентов.
5. Содержание и номер рецепта на бесплатное и льготное получение лекарственных средств отражаются в амбулаторной карте больного. Бланки рецептов регистрируется в специальной книге учета бланков рецептов по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам.
6. Рецепты выписываются разборчиво с обязательным заполнением всех предусмотренных в бланке граф. Исправления в рецепте не допускаются.
7. В рецепте допускаются сокращения согласно приложению 4 к настоящим Правилам.
8. Способ применения лекарственного средства обозначается на государственном или русском языке с указанием дозы, частоты и длительности приема. Не допускается ограничиваться общими указаниями ("Известно", "Внутреннее", "Наружное").
9. На одном рецептурном бланке выписывается одно лекарственное средство.
10. При выписывании лекарственного средства в дозе, превышающей высшую разовую, врач в рецепте обозначает дозу лекарственного средства прописью и восклицательным знаком. При несоблюдении врачом данного требования фармацевтический работник отпускает прописанное лекарственное средство в половине установленной высшей разовой дозы.
11. Рецепты не выписываются на лекарственные средства, применяемые исключительно в организациях здравоохранения, оказывающих стационарную помощь (средства для ингаляционного и неингаляционного наркоза и другие).
12. Рецепты действительны в течение семи дней.
13. При выписывании лекарственных средств (за исключением лекарственных средств, отпускаемых из аптек бесплатно и на льготных условиях), больным, нуждающимся в постоянном (длительном) лечении, срок действия рецептов устанавливается до 1 месяца. В данном случае на рецептах должна быть надпись "По специальному назначению", скрепленная подписью врача и печатью организации здравоохранения.
14. Рецепт, не отвечающий вышеперечисленным требованиям и/или содержащий лекарственное средство из несовместимых компонентов, считается недействительным.
15. Недействительные рецепты погашаются штампом "Рецепт недействителен", регистрируются в специальном журнале учета неправильно выписанных рецептов согласно приложению 5 к настоящим Правилам.
При этом фармацевтический работник отпускает больному выписанное лекарственное средство, за исключением лекарственных средств, содержащих несовместимые компоненты, и передает информацию о неправильно выписанном рецепте руководителю организации здравоохранения.

16. Тегін немесе жеңілдікті жағдайлардағы рецептілер бойынша дәрілік заттарды беруді денсаулық сақтауды мемлекеттік басқарудың жергілікті органдарымен келісім-шарты бар дәріхана ұйымдары жүзеге асырады.
17. Дәрілік затты рецептіде көрсетілген санымен беру қажет болған кезде дәріхана орамына дәріхана ұйымының атауын, дәріні, санын, мөлшерін, сериясын және жарамдылық мерзімін міндетті түрде көрсете отырып, түпнұсқа орамды бұзуға болады.
18. Әкімшілік-аумақтық бірлік шегінде (аудан, қала, облыс) жарамды тегін немесе жеңілдікпен босатылатын дәрілік заттарға арналған рецептілерді қоспағанда, Қазақстан Республикасының денсаулық сақтау ұйымдарында дәрілік заттарға жазылып берілген рецептілер республиканың бүкіл аумағында жарамды.
19. Дәрілік заттарға арналған рецептілерді сақтау мерзімі:
1) тегін және жеңілдікті жағдайларда босатылғандар - 3 жыл;
2) басқалары - 3 ай.
20. Сақтау мерзімі асып кетісімен рецептілер жойылуы тиіс.
21. Рецептілерді жою үшін құрамында дәріхана ұйымының басшысы мен материалдық жауапты адамы бар комиссия құрылады.
Комиссия жою туралы акт жасайды, онда жойылған рецептілердің саны жазумен көрсетіледі.
Құрамында есірткі құралдары,
психотроптық заттар мен
прекурсорлар бар дәрілік
заттарды қоспағанда, дәрілік
заттарға рецепт жазып беру
және дәрігердің рецептісі
бойынша беру жөніндегі
Ережеге 1 қосымша
А 8 форматы
Рецепт бланкісінің нысаны
ДЕНСАУЛЫҚ САҚТАУ ҰЙЫМЫНЫҢ АТАУЫ
РЕЦЕПТ
БАЛАҒА АРНАЛҒАН                                ЕРЕСЕККЕ АРНАЛҒАН
(астын сызу керек)
20 __ жылғы "___" ___________
(рецептінің жазылған күні)
Науқастың Т.А.Ә., жасы _____________________________________________
Дәрігердің Т.А.Ә., _________________________________________________
Rp:
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
D.S.
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
Дәрігердің қолы мен жеке мөрі __________________________ м.о.
Жадынама
Денсаулық сақтау ұйымының шифры баспаханалық тәсілмен басылады
немесе мөртабан қойылады.
Рецепт анық, айқын жазылады, түзетуге тыйым салынады.
Бір бланкіге:
заттық-сандық есепке алуға жататын бір дәрілік затты;
тегін немесе жеңілдікті жағдайлармен босатылатын бір дәрілік
затты жазып беруге рұқсат етіледі.
Ережеде қабылданған рецептуралық қысқартуларға ғана рұқсат
етіледі.
Қатты, сусымалы заттар грамдарда, сұйық заттар -
миллилитрлерде, грамдар мен тамшыларда жазылады.
Қолдану тәсілі - мемлекеттік немесе орыс тілдерінде.
"Ішке", "Сыртқа", "Белгілі" деген және басқа да жалпы
нұсқаулармен шектеуге тыйым салынады.
Рецептіні толтырған кезде (ересектерге арналған, балаға
арналған) не тегін немесе жеңілдікті жағдайларда - қажеттісінің
астын сызу керек.
Дәрігердің қолы оның жеке мөрімен расталуы тиіс.
Құрамында есірткі құралдары,
психотроптық заттар мен
прекурсорлар бар дәрілік
заттарды қоспағанда, дәрілік
заттарға рецепт жазып беру
және дәрігердің рецептісі
бойынша беру жөніндегі
Ережеге 2 қосымша
А8 нысаны
Дәрілік заттарды тегін немесе жеңілдікті жағдайларда
босатуға арналған рецепт бланкісінің нысаны
Денсаулық сақтау
ұйымының атауы
Медициналық
құжаттама
Денсаулық сақтау
ұйымының атауы
Медициналық
құжаттама
ТҮБІРТЕК
(денсаулық сақтау ұйымында
қалдырылады, одан кейін
бухгалтерияға өткізіледі)
20 __ жыл N ____
20 __ жылғы "___" ___________
Рецептінің жазып берілген күні
Науқастың Т.А.Ә., жасы
_______________________________
_______________________________
Диагноз _______________________
_______________________________
Науқастың медициналық
құжаттамасының N ______________
Үйінің мекен-жайы _____________
_______________________________
Rp: ___________________________
_______________________________
Д.S. __________________________
_______________________________
Дәрігердің қолы
мен жеке мөрі ____________ м.о.
ТЕГІН НЕМЕСЕ ЖЕҢІЛДІКТІ РЕЦЕПТ
(астын сызу керек)
20 __ жыл N ____
БАЛАҒА               ЕРЕСЕККЕ
АРНАЛҒАН             АРНАЛҒАН
(астын сызу керек)
20___ жылғы "___" ___________
Рецептінің жазып берілген күні
Дәрігердің Т.А.Ә. _____________
_______________________________
Науқастың Т.А.Ә., жасы ________
_______________________________
Науқастың медициналық
құжаттамасының N ______________
Диагноз _______________________
_______________________________
Үйінің мекен-жайы  ____________
_______________________________
Rp: ___________________________
_______________________________
Д.S. __________________________
_______________________________
Дәрігердің қолы
мен жеке мөрі ___________ м.о.
Жадынама
Денсаулық сақтау ұйымының шифры баспаханалық тәсілмен басылады
немесе мөртабан қойылады.
Рецепт анық, айқын жазылады, түзетуге тыйым салынады.
Бір бланкіге:
заттық-сандық есепке алуға жататын бір дәрілік затты;
тегін немесе жеңілдікті жағдайлармен босатылатын бір дәрілік
затты жазып беруге рұқсат етіледі.
Ережеде қабылданған рецептуралық қысқартуларға ғана рұқсат
етіледі.
Қатты, сусымалы заттар грамдарда, сұйық заттар -
миллилитрлерде, грамдар мен тамшыларда жазылады.
Қолдану тәсілі - мемлекеттік немесе орыс тілдерінде.
"Ішке", "Сыртқа", "Белгілі" деген және басқа да жалпы
нұсқаулармен шектеуге жол берілмейді.
Рецептіні толтырған кезде (ересектерге арналған, балаға
арналған) не тегін немесе жеңілдікті жағдайларда - қажеттісінің
астын сызу керек.
Дәрігердің қолы оның жеке мөрімен расталуы тиіс.
Құрамында есірткі құралдары,
психотроптық заттар мен
прекурсорлар бар дәрілік
заттарды қоспағанда, дәрілік
заттарға рецепт жазып беру
және дәрігердің рецептісі
бойынша беру жөніндегі
Ережеге 3 қосымша
Денсаулық сақтау ұйымының атауы
Дәрілік заттарды тегін және жеңілдікпен беруге
арналған рецепт бланкілерін есепке алу кітабы
р/с
N
Күні
Рецептінің
сериясы, N
Рецепт бланкісін алған медицина
қызметкерінің Т.А.Ә., қолы
Құрамында есірткі құралдары,
психотроптық заттар мен
прекурсорлар бар дәрілік
заттарды қоспағанда, дәрілік
заттарға рецепт жазып беру
және дәрігердің рецептісі
бойынша беру жөніндегі
Ережеге 4 қосымша
Негізгі рецептуралық қысқартулар
Қысқартулар
Толық жазылуы
Аудармасы
aa
ana
теңдей
as. Asіd.
Acіdum
қышқыл
amp.
Ampulla
ампула
aq.
Aqua
су
aq. Purіf.
Aqua purfіcata
тазартылған су
aq. destіll.
Aqua destіllata
дистилляцияланған су
but.
Butyrum
май (қатты)
comp., cps.
Composіtus (a, um)
күрделі
D.
Da, Detur, Dentur
Бер. Берілетін болсын.
Осылар берілетін болсын
D.S.
Da, Sіgna;
Detur, Sіgnetur
Бер., белгіле. Берілетін,
белгіленетін болсын.
Берілсін, белгіленсін
D.t.d.
Da (Dentur)
tales doses
Осындай мөлшерлерді
бер (берілетін болсын)
Dec.
Decoctum
қайнатпа
dіl.
dіlіtus
ерітілген
dіv. іn p.
аеq
dіvіde іn
partes аеquales
тең бөліктерге бөл
emuls
rmulsum
эмульсия
extr.
extractum
сығынды, сорып алынған
f.
fіat (fіant)
түзілетін болсын (түзілсін)
gtt.
gutta, guttае
тамшы, тамшылар
іnf.
іnfusum
тұнба
іn. amp.
іn ampullіs
ампулаларда
іn.caps.
gel.
іn capsulіs
gelatіnosіs
желатинді капсулаларда
Іn tabl.
іn tab (u)leettіs
таблеткаларда
lіn.
lіnіmentum
сұйық жақпа май
lіq.
lіquor
сұйықтық
M. pіl.
vassa pіlularum
пилюльдік салмақ
M.
Mіsce; Mіsceatur
Араластыр. Араластырылатын
болсын. Араластырылсын
N.
numero
санмен
ol.
oleum
май (сұйық)
pіl.
pіlula
пилюля
p. аеq.
partes аеquales
тең бөліктер
pulv.
pulvіs
ұнтақ
q.s.
quantum satіs
қанша қажет, қанша керек
r., rad.
radіx
тамыр
Rp.
Resіre
Ал
Rep.
Repete. Repetatur
Қайтала.
Қайталанатын болсын
rhіz.
rhіzoma
сала тамыр
S.
Sіgna. Sіgnetur
Белгіле.
Белгіленетін болсын
sem.
semen
ұрық
sіmpl.
sіmplex
қарапайым
sіr.
sіrupus
шырын
sol.
solutіo
ерітінді
supp.
supposіtorіum
балауыз
tabl.
tab(u)letta
таблетка
t-ra, tіnct,
tst.
tіnctura
тұнба
ung.
unguentum
жақпа май
vіtr.
vіtrum
шыны ыдыс
ppt., praec.
praecіpіtatus
тұнған
past.
pasta
паста
Құрамында есірткі құралдары,
психотроптық заттар мен
прекурсорлар бар дәрілік
заттарды қоспағанда, дәрілік
заттарға рецепт жазып беру
және дәрігердің рецептісі
бойынша беру жөніндегі
Ережеге 5 қосымша
Дұрыс жазылып берілмеген
рецептілерді есепке алу журналы
р/с
N
Күні
Денсаулық
сақтау
ұйымының
атауы
Дәрі-
гердің
Т.А.Ә.
Рецеп-
тінің
маз-
мұны
Қа-
тесі
Қабыл-
данған
шара-
лар
Дәріхана
ұйымы
маманы-
ның
Т.А.Ә.

16. Отпуск лекарственных средств по рецептам бесплатно или на льготных условиях осуществляется аптечными организациями, имеющими соответствующие договоры с местными органами государственного управления здравоохранением.
17. При необходимости отпуска лекарственного средства в количестве, указанном в рецепте, допускается нарушение оригинальной упаковки с обязательным указанием на аптечной упаковке наименования аптечной организации, лекарства, количества, дозировки, серии и срока годности.
18. Рецепты на лекарственные средства, выписанные в организациях здравоохранения Республики Казахстан, действительны на территории всей республики, за исключением рецептов на бесплатный или льготный отпуск лекарственных средств, действительных в пределах административно-территориальной единицы республики (район, город, область).
19. Сроки хранения рецептов на лекарственные средства:
1) отпущенные бесплатно и на льготных условиях - 3 года;
2) прочие - 3 месяца.
20. По истечении срока хранения рецепты подлежат уничтожению.
21. Для уничтожения рецептов создается комиссия в составе руководителя и материально-ответственных лиц аптечной организации.
Комиссия составляет акт об уничтожении, в котором указывается прописью количество уничтоженных рецептов.
__________________________
Приложение 1
к Правилам выписывания рецептов и отпуска
лекарственных средств по рецепту врача, за
исключением содержащих наркотические средства,
психотропные вещества и прекурсоры
Формат А 8
Форма рецептурного бланка
Наименование организации здравоохранения
РЕЦЕПТ
ДЛЯ РЕБЕНКА                            ДЛЯ ВЗРОСЛОГО
(подчеркнуть)
"__" ________ 200__ год
(дата выписки рецепта)
Ф.И.О. больного, возраст _______________________________________
Ф.И.О. врача ___________________________________________________
Rp._____________________________________________________________
________________________________________________________________
________________________________________________________________
________________________________________________________________
________________________________________________________________
Д.S.____________________________________________________________
________________________________________________________________
Подпись и личная печать врача _____________________________ м.п.
Оборот формы рецепта
Памятка
Шифр лечебно-профилактической организации печатается типографским способом или ставится штамп.
Рецепт выписывается разборчиво, четко, исправления запрещаются.
На одном бланке разрешается выписать одно лекарственное средство.
Разрешаются только принятые Правилами рецептурные сокращения.
Твердые сыпучие вещества выписываются в граммах, жидкие - в миллилитрах, граммах и каплях.
Способ применения указывается на государственном или русском языках.
Не допускается ограничиваться общими указаниями: "Внутреннее", "Наружное", "Известно" и другие.
При заполнении подчеркнуть предназначение рецепта (для взрослого, для ребенка, бесплатно или на льготных условиях).
Подпись врача должна быть заверена его личной печатью.
__________________________________________________________________
Приложение 2
к Правилам выписывания рецептов и отпуска
лекарственных средств по рецепту врача, за
исключением содержащих наркотические средства,
психотропные вещества и прекурсоры
Формат А 8
Форма рецептурного бланка для отпуска
лекарственных средств бесплатно или на льготных условиях
Наименование организации здравоохранения
Медицинская документация
Наименование организации здравоохранения
Медицинская документация
КОРЕШОК
(остается в организации здравоохранения, затем передается в бухгалтерию)
№________200___г.
«____»_______200__ год
(дата выписки рецепта)
Ф.И.О. врача
Ф.И.О. больного, возраст
__________________________
__________________________
Медицинская документация
больного №____
__________________________
Диагноз___________________
__________________________
Домашний адрес____________
__________________________
__________________________
Rp:_______________________
__________________________
__________________________
Д.S.______________________
__________________________
Подпись и
личная печать врача ___м.п.
РЕЦЕПТ БЕСПЛАТНЫЙ или ЛЬГОТНЫЙ
(подчеркнуть)
№ _______200__ г.
ДЛЯ РЕБЕНКА      ДЛЯ ВЗРОСЛОГО
(подчеркнуть)
«___»______ 200__ год
(дата выписки рецепта)
Ф.И.О. врача
Ф.И.О. больного, возраст
__________________________
__________________________
Медицинская документация
больного №____
__________________________
Диагноз___________________
__________________________
Домашний адрес ___________
__________________________
__________________________
Rp:_______________________
__________________________
__________________________
Д.S.______________________
__________________________
Подпись и
личная печать врача ___м.п.
Оборот формы рецепта
Памятка
Шифр лечебно-профилактической организации печатается типографским способом или ставится штамп.
Рецепт выписывается разборчиво, четко, исправления запрещаются.
На одном бланке разрешается выписать одно лекарственное средство.
Разрешаются только принятые Правилами рецептурные сокращения.
Твердые сыпучие вещества выписываются в граммах,  жидкие - в миллилитрах, граммах и каплях.
Способ применения указывается на государственном или русском языках.
Не допускается ограничиваться общими указаниями: "Внутреннее", "Наружное", "Известно" и другие.
При заполнении подчеркнуть предназначение рецепта (для взрослого, для ребенка, бесплатно или на льготных условиях).
Подпись врача должна быть заверена его личной печатью
____________________________________________________
Приложение 3
к Правилам выписывания рецептов и отпуска
лекарственных средств по рецепту врача, за
исключением содержащих наркотические средства,
психотропные вещества и прекурсоры
Наименование организации здравоохранения
Книга
учета бланков рецептов на бесплатный и льготный
отпуск лекарственных средств
п/п
Дата
Серия, № рецепта
Ф.И.О. медицинского
работника, получившего
бланк рецепта, подпись
Приложение 4
к Правилам выписывания рецептов и отпуска
лекарственных средств по рецепту врача, за
исключением содержащих наркотические средства,
психотропные вещества и прекурсоры
Список основных рецептурных сокращений
Сокращение
Полное написание
Перевод
aa
ana
по, поровну
ac. acid.
acidum
кислота
amp.
ampulla
ампула
aq.
аqua
вода
aq. purif.
aqua purificata
вода очищенная
but.
вutyrum
масло (твердое)
comp., cps.
сompositus (a, um)
сложный
D.
Da, Detur, Dentur
Выдай. Пусть будет выдано. Пусть будут выданы
D.S.
Da, Signa; Detur, Signetur
Выдай, oбозначь.
Пусть будет выдано, обозначено.
Выдать, обозначить
D.t.d.
Da (Dentur) tales doses
Выдай (Пусть будут выданы) такие дозы
Dec.
Decoctum
отвар
dil.
dilutus
разведенный
div. in p.aeq
divide in partes aequales
раздели на равные части
emuls
emulsum
эмульсия
extr.
extractum
экстракт, вытяжка
f.
fiat (fiant)
пусть образуется (образуются)
gtt.
gutta, guttae
капля, капли
inf.
infusum
настой
in amp.
in ampullis
в ампулах
in caps.gel.
in capsulis gelatinosis
в капсулах желатиновых
in tabl.
in tab(u)lettis
в таблетках
lin.
linimentum
жидкая мазь
liq.
liquor
жидкость
M. pil.
massa pilularum
пилюльная масса
M.
Misce; Misceatur
Смешай. Пусть будет смешано. Смешать
N.
numero
числом
ol.
oleum
масло (жидкое)
pil.
pilula
пилюля
p.aeq.
partes aequales
равные части
pulv.
pulvis
порошок
q.s.
quantum satis
сколько потребуется, сколько надо
r., rad.
radix
корень
Rp.
Recipe
Возьми
Rep.
Repete. Repetatur
Повтори. Пусть будет повторено
rhiz.
rhizoma
корневище
S.
Signa. Signetur
Обозначь. Пусть будет обозначено
sem.
semen
семя
simpl.
simplex
простой
sir.
sirupus
сироп
sol.
solutio
раствор
supp.
suppositorium
свеча
tabl.
tab(u)letta
таблетка
t-ra, tinct., tct.
tinctura
настойка
ung.
unguentum
мазь
vitr.
vitrum
склянка
ppt., praec.
praecipitatus
осажденный
past.
pasta
паста
Приложение 5
к Правилам выписывания рецептов и отпуска
лекарственных средств по рецепту врача, за
исключением содержащих наркотические средства,
психотропные вещества и прекурсоры
Журнал учета
неправильно выписанных рецептов
п/п
Дата
Наименование организации здраво-
охранения
Ф.И.О.
врача
Содер-
жание
рецепта
Нару-
шения
При-
нятые
меры
Ф.И.О.
специалиста
аптечной
организации