Кеме құжаттарын беру және жүргізу ережесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникациялар министрлігінің 2005 жылғы 10 ақпандағы N 72-І Бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2005 жылғы 9 наурызда тіркелді. Тіркеу N 3479. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрінің міндетін атқарушының 2011 жылғы 6 тамыздағы № 496 бұйрығымен
Күші жойылды - ҚР Көлік және коммуникация министрінің міндетін атқарушының 2011.08.06 № 496 (қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Ішкі су көлігі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 23-бабына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған:
1) Кеме журналын беру және жүргізу ережесі;
2) Машина журналын беру және жүргізу ережесі;
3) Кемені тексерудің бірыңғай кітабын беру және жүргізу ережесі бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігінің Көліктік бақылау комитеті (Қ.С.Мұстафин) заңнамада  белгіленген тәртіппен Қазақстан Республикасы Әділет министрлігіне осы бұйрықты мемлекеттік тіркеу үшін ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация вице-министрі Е.Ж.Қошановқа жүктелсін.
4. Осы бұйрық ресми жарияланған күнінен бастап күшіне енеді.
Министр
Қазақстан Республикасы
Көлік және коммуникация министрінің
2005 жылғы 10 ақпандағы
N 72-І бұйрығымен
бекітілген
Кеме журналын беру және жүргізу
ережесі 1. Жалпы ережелер
1. Кеме журналын жүргізу ережесі (бұдан әрі - Ереже) "Ішкі су көлігі туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес әзірленді.
2. Ереже кеме журналын беру және жүргізу тәртібін белгілейді.
3. Кеме журналы осы Ережеге қосымшаға сәйкес нысан (КЖ-1 нысаны) бойынша кеме жүргізушісі мен механик қызметін қоса атқаратын және ішкі су жолдарында, сондай-ақ жағалау жүзуіне шыға отырып жұмыс істейтін экипажы бар әрбір өздігінен жүретін ішкі жүзу кемесінде жүргізіледі.
2. Кеме журналын жүргізу тәртібі
4. Кеме журналы, кеменің Қазақстан Республикасының Мемлекеттік туын көтеріп жүзуге құқық алған сәтінен бастап, құқығы сақталған бүкіл уақыт кезеңі бойы жүргізіледі.
5. Кемені тұраққа жауапты сақталуға немесе жөндеуге тапсырған кезде, кеме журналы кемеде қалады, бірақ оны толтыру экипаждың кемеде болмауы уақытына тоқтатылады.
6. Кеме журналындағы барлық беттер нөмірленуі, тігілуі және кеме иесінің мөрімен бекітілуі тиіс.
7. Кеме журналын кезек бастығы (капитанның кезектегі көмекшісі) жүргізеді.
8. Мәтінді енгізген кезек бастығы оны өзгертеді және толықтырады, ал капитан тек толықтырады.

Об утверждении Правил выдачи и ведения судовых документов
Приказ Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 10 февраля 2005 года № 72-I. Зарегистрирован в Министерстве юстиции от 9 марта 2005 года № 3479. Утратил силу приказом и.о. Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 6 августа 2011 года № 496
Сноска. Утратил силу приказом и.о. Министра транспорта и коммуникаций РК от 06.08.2011 № 496.
В соответствии со статьей 23 Закона Республики Казахстан "О внутреннем водном транспорте"  ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые:
1) Правила выдачи и ведения Судового журнала;
2) Правила выдачи и ведения Машинного журнала;
3) Правила выдачи и ведения Единой книги осмотра судна.
2. Комитету транспортного контроля Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан (Мустафин К.С.) в установленном  законодательством порядке обеспечить представление настоящего приказа в Министерство юстиции Республики Казахстан для государственной регистрации.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан Кошанова Е.Ж.
4. Настоящий приказ вводится в действие со дня его официального опубликования.
Министр
Утверждены
приказом Министра
транспорта и коммуникаций
Республики Казахстан
от 10 февраля 2005 года N 72-I
Правила выдачи и ведения Судового журнала 1. Общие положения
1. Настоящие Правила ведения Судового журнала (далее - Правила), разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан "О внутреннем водном транспорте".
2. Правила определяют порядок выдачи и ведения Судового журнала.
3. Судовой журнал по форме согласно приложению к настоящим Правилам (форма СЖ-1) ведется на каждом самоходном судне внутреннего плавания с экипажем, совмещающим профессии судоводителя и механика, и работающим, как на внутренних водных путях, так и с выходом в прибрежное плавание.
2. Порядок ведения Судового журнала
4. Судовой журнал ведется с момента получения права плавания судна под Государственным флагом Республики Казахстан в течение всего периода, пока сохраняется право плавания под ним.
5. При сдаче судна на отстой или ремонт с ответственным хранением судовой журнал остается на судне, но его заполнение на время отсутствия на судне экипажа прерывается.
6. Все листы в Судовом журнале должны быть пронумерованы, прошнурованы и скреплены печатью судовладельца.
7. Судовой журнал ведется вахтенным начальником (вахтенным помощником капитана).
8. Вахтенный начальник, внесший текст, изменяет и дополняет его, а капитан - только дополняет.

9. Кеме журналындағы жазбалар мемлекеттік немесе орыс тілінде анық және ұқыпты түрде көк немесе қара түсті пастамен (немесе сиямен) жазылады.
10. Кеме журналы оқиға болған сәтте немесе одан кейін кезек процесінде толтырылады. Жүрдек кемелердің ішкі су жолдарында жүзуі кезінде Кеме журналы аялдамада толтырылады.
11. Кеме журналының уақыты кеме сағаты бойынша 0 ден 24 сағатқа дейін 1 минут аралықпен жазылады. Сағаттар минуттардан нүктемен бөлінеді.
12. Әр тәуліктің жазбасы Кеме журналының жаңа бетіне жазылады. Тәулік соңына дейін толтырылмаған кестелер, бағандар және жолдар "Z" белгісімен сызылады.
13. Навигациялық сипаттағы жазбалардың көлемін, навигациялық картадағы төсеммен және тіркеудің техникалық құралдары ақпаратымен бірге кеме бағытын қалпына келтіруге болатынын ескере отырып капитан белгілейді. Осы орайда, картадағы төсем, картаны қайталап пайдаланғанға дейін сақталады, ал өздігінен жазу таспалары - курсограмма, реверсограмма, эхограмма және басқалар - екі жыл бойы сақталады.
14. Кеме орны жүру кезегі соңында, сондай-ақ, капитанның немесе кезек бастығының пікірі бойынша қажетті барлық жағдайларда Кеме журналында тіркеледі.
15. Жүзудің ерекше шарттары бар ауданға жақындаған кезде қалыпты іс-шаралардың орындалуын тіркеу қажет емес.
16. Кезек бастығы өз жазбаларына лауазымын көрсете отырып қол қояды. Қол қойғаннан кейін кезек бастығы өзінің тегін көрсетеді.
17. Капитан кеме журналындағы жазбаларды бақылайды және әр беттің соңына қолын қойып куәландырады. Кемеге қатер төнген жағдайда кеме капитаны Кеме журналын сақтап қалуға барлық шараны қолданады.
18. Толтырылған Кеме журналдары жалпы негізде қызметтік құжаттармен бірге екі жыл сақталады да, одан кейін кеме иесінің мұрағатына өткізіледі.
19. Кеме журналын жүргізу ережесі Капитан мен кезек бастығының Кеме журналына, кемеге қатысты және олардың пікірінше кеменің, кеме иесінің, жолаушылардың және жүктің мүдделерін қорғау үшін маңызы бар қандай да болмасын жазбаны енгізу құқығын шектемейді.
Басқа тұлғалардың кеме журналындағы осы жайлы қандай да болмасын жазбалары мен талаптары жоққа шығарылады.
20. Күні (күні, айы, жылы) Кеме журналы айналымының әрбір сол жақ бетінде жазылады. Күнінен оңға қарай апта күні көрсетілуі мүмкін, сонымен қатар кеме уақытын санау жүйесі (журналға ең алғаш жазба және өзгерту жазылғанда).
21. Екінші жолда кеме тұрағының орны, рейд, порт, жағалау атауы көрсетіледі, ал жүрістегі кеменің - жүзу аймағы (өзен, канал, су қоймасы, көл, теңіз, олардың шығанағы немесе бөлігінің атаулары). Оңға қарай сол бойынша жүзу жүргізілетін немесе кеме тұрағының орны көрсетілген карта нөмірі қойылады.

9. Записи в Судовом журнале пишутся четко и аккуратно синей или черной пастой (или чернилами) на государственном или русском языке.
10. Судовой журнал заполняется в процессе вахты в момент совершения события или после него. На скоростных судах при их плавании по внутренним водным путям Судовой журнал заполняется на стоянке.
11. Время в Судовом журнале записывается по судовым часам с 0 до 24 часов четырехзначным числом с разрядностью 1 минута. Часы отделяются от минут точкой.
12. Записи каждых суток начинаются с нового разворота Судового журнала. Незаполненные в течение завершившихся суток таблицы, графы и строки прочеркиваются знаком "Z".
13. Объем записей навигационного характера определяется - капитаном с учетом того, чтобы вместе с прокладкой на навигационной карте и информацией технических средств регистрации можно было восстановить маршрут судна. При этом прокладка на карте сохраняется до повторного использования карты, а ленты самописцев - курсограмма, реверсограмма, эхограмма и другие - сохраняются в течение двух лет.
14. Место судна фиксируется в Судовом журнале на конец ходовой вахты, а также во всех случаях, когда, по мнению капитана или вахтенного начальника, это необходимо.
15. При подходе к району с особыми условиями плавания не следует регистрировать выполнение стандартных мероприятий.
16. Вахтенный начальник скрепляет свои записи подписью с указанием должности. После подписи вахтенный начальник указывает свою фамилию.
17. Капитан контролирует записи в Судовом журнале и удостоверяет их подписью в конце каждой страницы. В случае угрозы гибели судна капитан принимает все возможные меры к сохранению Судового журнала.
18. Заполненные Судовые журналы хранятся на общих основаниях со служебной документацией два года, после чего сдаются в архив судовладельца.
19. Правила ведения Судового журнала не ограничивают в правах капитана и вахтенных начальников вносить в Судовой журнал любые записи, касающиеся судна, которые, по их мнению, могут иметь значение для защиты интересов судна, судовладельца, пассажиров и груза.
Любые записи или требования о совершении таковых в Судовом журнале со стороны иных лиц исключаются.
20. Дата (число, месяц, год) записывается на каждой левой странице разворота Судового журнала. Правее даты указывается день недели, а также система счета судового времени (при первой записи в журнале и при изменении).
21. Во второй строке указывается место стоянки судна название рейда, порта, пристани), а на ходу - район плавания (название реки, канала, водохранилища, озера, моря, их залива или части). Правее может быть указан номер карты, по которой совершается плавание или на которой изображено место стоянки судна.

22. "Тәулік бойғы кеме жұмысы" деген 1-кестеде жолаушыларды отырғызу және түсіру, жүкті қабылдау және өткізу, жетекке алу, технологиялық және басқа жұмыстарды орындау үшін кеменің аялдамалары белгіленеді.
23. 1.1-бағанға - рейс нөмірі өзгерген кезде жазылады.
24. 1.2-бағанда - кеме аялдамаларының пункттері олардың іс жүзіндегі дәйектілігімен көрсетіледі, 1.3-бағанда - аялдаманың осы пунктіне кеменің келу уақыты, 1.4-бағанда - осы пункттен шығу уақыты көрсетіледі.
25. 1.5-бағанда жолаушылар саны (экипажды есепке алу немесе жағалау мәліметтері бойынша) және осы аялдау пунктінен жөнелтілген сәттегі кемедегі жүктің саны мен атауы көрсетіледі.
Ескерту: 25-тармақ жаңа редакцияда жазылды - ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2006 жылғы 27 сәуірдегі N 103 бұйрығымен.
26. 1.6-бағанда осы пункттен жіберілген сәттегі кеменің (құрамның) ең үлкен шөгуі көрсетілуі мүмкін.
27. "Гидрометеорологиялық деректер" деген 2-кестеде ауа-райы және теңіз жағдайы жайлы деректер 2.1-бағанда көрсетілген мерзімде жазылады.
28. 2.2-бағанда желдің шынайы бағыты (10 градус аралықпен) және оның жылдамдығы метр секундпен жазылады.
29. 2.3-бағанда толқынның бағыты (толқындану келетін бағыт) 10 градус аралықпен және баллмен көрсетілген теңіз бетінің жағдайы (көл, су қоймасы) жазылады. Өзенде және порт суларында тиісінше "өзен", "порт" деп жазылады.
Егер су бетінде мұз болса, онда "М" белгісі жазылады және мұздың тығыздығы баллмен көрсетіледі.
30. 2.4-бағанда шартты белгімен ауа райының жағдайы (А-ашық, Б-бұлтты, Тү-түтін, Қғ-қараңғы, Т-тұман, Ж-жаңбыр, Қ-қар, Бұ-бұршақ, Н-найзағай) және көріну ұзақтығы километрмен жазылады.
31. 2.5-бағанда мм-гі атмосфералық қысым, ал 2.6-бағанда - сыртқы ауаның температурасы жазылады.
32. "Өткен қашықтық" деген 3-кестеде арақашықтық 3.1-(километр) бағанда, кеменің әрбір 4 сағатта нақты өткен (немесе уақыттың басқа аралықтарында) және тұтастай тәулік ішінде өткен қашықтығы 3.2-бағанда көрсетіледі.
33. "Навигациялық мәліметтер, оқиғалар, әрекеттер" деген 4-кестеде 4.1-бағанда көрсетілген мерзімдегі навигациялық ахуалдың жай-күйі туралы деректер жазылады.
Ескерту: 33-тармақпен толықтырылды - ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2006 жылғы 27 сәуірдегі N 103 бұйрығымен.
34. 4.2-бағанда жүріп өткен қашықтық жазылады.
Ескерту: 34-тармақпен толықтырылды - ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2006 жылғы 27 сәуірдегі N 103 бұйрығымен.
.        35. 4.3-бағанда навигациялық ахуалдың жай-күйі туралы мәліметтер жазылады.
Мұздарда жүзуі кезінде мұзға кіруі және одан шығуы, мұздың сипаты мен тығыздығы, алынған өкімдер мен метеожағдайы жазылады.
Кемеде көлік оқиғасы болған жағдайда: көлік оқиғасының орны, мән-жайы және сипаты, оның салдары, кеме мен механизмдердің көлік оқиғасынан кейінгі жағдайы; экипаждың көлік оқиғасын болдырмау және оның салдарын жою жөніндегі іс-әрекеті толық жазылады. Басқа кемемен соқтығысқан кезде, сондай-ақ, жақындасу жағдайы, бұрылып кету үшін алдын ала жасаған маневрлері, соқтығысқан кеменің атауы және тіркелген бекеті, шыққан және баратын бекеті, зақымдану сипаты жазылады. Кеме мұздан зақымданған кезде - мұз жағдайының сипаты қосымша жазылады.
Дабыл (жаттығу) кезінде оның түрі, жариялану уақыты мен аяқталуы жазылады.
Ескерту: 35-тармақпен толықтырылды - ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2006 жылғы 27 сәуірдегі N 103 бұйрығымен.

22. В таблице 1 "Работа судна за сутки" фиксируются остановки судна для посадки и высадки пассажиров, приема и сдачи груза, выполнения буксирных, технологических и других работ.
23. Номер рейса в графе 1.1 записывается при его изменении.
24. В графе 1.2 указываются пункты остановок судна в фактической их последовательности, в графе 1.3 - время прибытия судна в данный пункт остановки, в графе 1.4 - время отправления из данного пункта.
25. В графе 1.5 указывается число пассажиров (по учету экипажа или по данным берега), количество и наименование груза на судне на момент отправления из данного пункта остановки.
Сноска. Пункт 25 в редакции приказа Министра транспорта и коммуникаций РК от 27 апреля 2006 года N  103 (вводится в действие со дня его официального опубликования).
26. В графе 1.6. может быть указана максимальная осадка судна (состава) на момент отправления из данного пункта отхода.
27. В таблице 2 "Гидрометеорологические данные" записываются данные о погоде и состоянии моря (водоема) в сроки, указанные в графе 2.1.
28. В графе 2.2 записываются истинное направление ветра (в градусах с разрядностью 10") и его скорость в метрах в секунду.
29. В графе 2.3 записывается направление волнения (направление, откуда идет волнение) с разрядностью 10" и состояние поверхности моря (озера, водохранилища) в баллах. На реке и портовых водах записываются соответственно "река", "порт".
Если на поверхности воды есть лед, то записывается признак "Л" и сплоченность льда в баллах.
30. В графе 2.4 записываются состояние погоды условным обозначением (Я - ясно, П - пасмурно, Дм - дымка, Мг - мгла, Т - туман, Д - дождь, С - снег, Гр - град, Г - гроза) и дальность видимости в километрах.
31. В графе 2.5 записывается атмосферное давление в миллиметрах, а в графе 2.6 - температура наружного воздуха.
32. В таблице 3 "Пройденное расстояние" указывается расстояние в графе 3.1 (в километрах), фактически пройденное судном за каждые 4 часа (или за другие промежутки времени) и за сутки в целом в графе 3.2.
33. В таблице 4 "Навигационные сведения, события, действия" записываются данные о состоянии навигационной обстановки в сроки, указанные в графе 4.1.
34. В графе 4.2 записывается пройденное расстояние.
35. В графе 4.3 записываются сведения о состоянии навигационной обстановки.
При плавании во льдах записываются вход в лед и выход из него, характер и сплоченность льда, получаемые распоряжения и метеообстановка.
В случае транспортного происшествия с судном, подробно записываются: название места; обстоятельства и характер транспортного происшествия, его последствия; состояние судна и механизмов после транспортного происшествия; действия экипажа по предотвращению транспортного происшествия и ликвидации его последствий. При столкновении с другим судном также записываются обстоятельства сближения и предпринятые маневры уклонения; название столкнувшегося судна и пункт приписки, названия пунктов его отправления и назначения, характер его повреждений. При ледовом повреждении судна - дополнительно характер ледовой обстановки.
При тревоге (учении) записывается ее вид, время объявления и окончания.

36. "Бас қозғалтқыштардың жұмысы" деген 5-кестеде бас қозғалтқышты іске қосудың және тоқтатудың сәттері, сондай-ақ олардың жұмысының ұзақтығы тіркеледі. Қозғалтқыштардың қысқа уақытқа тоқтауы тіркелмейді.
Ескерту: 36-тармақпен толықтырылды - ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2006 жылғы 27 сәуірдегі N 103 бұйрығымен.
37. 5.1 және 5.4-бағандарда қозғалтқыштарды іске қосудың сәттері, 5.2 және 5.5-бағандарда - тоқтатудың сәттері, ал 5.3 және 5.6-бағандарда - жұмыстың ұзақтығы көрсетіледі.
Ескерту: 37-тармақпен толықтырылды - ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2006 жылғы 27 сәуірдегі N 103 бұйрығымен.
38. 5.3 және 5.6-бағандардағы соңғы жолдың алдындағы жолға қозғалтқыштардың осы тәуліктегі, ал соңғы жолға - осы күнтізбелік айдағы (өсу қорытындысымен) жалпы жұмысының уақыты көрсетіледі.
Ескерту: 38-тармақпен толықтырылды - ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2006 жылғы 27 сәуірдегі N 103 бұйрығымен.
39. "Бас қозғалтқыштардың жұмыс тәртібі" деген 6-кестеде кеменің бас қозғалтқыштарының бақылау аспаптарының көрсетулері жазылады. 6.2-бағанға жазылатын бүтін сағатқа еселенген жазба әрбір төрт сағаттан сиретпей орындалады.
6.3-бағанда қозғалтқыштардың айналу жиілігі (айн/мин) жазылады.
Ескерту: 39-тармақпен толықтырылды - ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2006 жылғы 27 сәуірдегі N 103 бұйрығымен.
40. Сүзгіге дейінгі майдың қысымы (аспаптарды бөліктеу бірлігінде) 6.4-бағанда көрсетіледі, ал сүзгіден кейінгісі - 6.5-бағанда көрсетіледі.
Ескерту: 40-тармақпен толықтырылды - ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2006 жылғы 27 сәуірдегі N 103 бұйрығымен.
41. 6.6-бағанда қозғалтқыштан кейінгі майдың, 6.7-бағанда - шығудағы судың, 6.8-бағанда - шығатын газдардың (жалпы) температурасы (С 0 ) жазылады.
Ескерту: 41-тармақпен толықтырылды - ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2006 жылғы 27 сәуірдегі N 103 бұйрығымен.
42. "Көмекші қозғалтқыштардың жұмысы" деген 7-кестеде көмекші қозғалтқыштарды іске қосудың және тоқтатудың жағдайлары, сондай-ақ олардың жұмысының ұзақтығы тіркеледі.
Ескерту: 42-тармақпен толықтырылды - ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2006 жылғы 27 сәуірдегі N 103 бұйрығымен.
43. 7-кестенің бірінші жолында дизель генераторларының нөмірі көрсетіледі (осы жолдың соңғы екі бағанында төртінші және бесінші дизель генераторларының нөмірлері жазылуы немесе осы тәулікте қайтадан іске қосылған дизель генераторларының нөмірлері қайталануы мүмкін).
Ескерту: 43-тармақпен толықтырылды - ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2006 жылғы 27 сәуірдегі N 103 бұйрығымен.
44. 7-кестенің екінші жолда дизель генераторларын іске қосудың сәттері, ал үшінші жолда - оларды тоқтатудың сәттері (дизель генераторларының қысқа уақытқа қосылулары тіркелмейді) белгіленеді.
Ескерту: 44-тармақпен толықтырылды - ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2006 жылғы 27 сәуірдегі N 103 бұйрығымен.
45. 7-кестенің соңғысының алдындағы жолда осы тәуліктегі әрбір дизель генераторының жұмыс уақыты, ал соңғы жолында тапсырма берілген күнтізбелік ай (өсу қорытындысымен) көрсетіледі.
Ескерту: 45-тармақпен толықтырылды - ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2006 жылғы 27 сәуірдегі N 103 бұйрығымен.
Кеме журналын беру және
жүргізу ережесіне қосымша
Ескерту: Қосымшаға өзгерту енгізілді - ҚР Көлік және
коммуникация министрінің 2006 жылғы 27 сәуірдегі N 103 бұйрығымен.
КЖ-1 нысаны
Мұқабасы
Қазақстан Республикасы
Көлік және коммуникация министрлігі
Кеме журналы
_____________________________
(кеме атауы)
20____ жылғы_________________
Бетпарақ
Қазақстан Республикасы
Көлік және коммуникация министрлігі
Кеме журналы
N _____
1. Кеме атауы ______________________________________________________
2. Кеме түрі________________________________________________________
3. Кеме иесі________________________________________________________
4. Кеменің шақыру сигналы___________________________________________
5. Кеменің тізімге алыну пункті_____________________________________
6. Сәйкестендіру нөмірі_____________________________________________
7. Кеме капитаны ___________________________________________________
20___жылғы _________ басталды
20___жылғы _________ аяқталды
20__жылғы "___"__________   __________________________________
Аудан, орны:__________________________________________________
Тәулік бойғы кеме жұмысы (1-кесте)
Гидро-
метео-
роло-
гиялық
дерек-
тер
(2-кес-
те)
Рейс
Аялдау
пункті
Уақыты
Жолаушылар саны, жүктің мөлшері мен атауы
Шөгуі
Сағат
келу
кету
1.1
1.2
1.3
1.4
1.5
1.6
2.1
таблицаның жалғасы
Гидрометеорологиялық деректер (2-кесте)
Жүріп өткен
қашықтық
(3-кесте)
Жел
Су ай-
дыны
(теңіз)
Ауарайы,
көрінім
Атм.
қысым, мм сы.
нап ба.
ғанасы
Темпе-
ратура, С 0
Сағат
Тәулік
2.2
2.3
2.4
2.5
2.6
3.1
3.2
Навигациялық мәліметтер, оқиғалар, әрекеттер (4-кесте)
уақыты
км
Басқа да мәліметтер
4.1
4.2
4.3
Бас қозғалтқыштардың жұмысы (5-кесте)
Сол жақ
Оң жақ
іске
қосу
тоқтату
жұмысы
іске
қосу
тоқтату
жұмысы
5.1
5.2
5.3
5.4
5.5
5.6
Тәулігінде
Тәулігінде
Айында
Айында
Бас қозғалтқыштардың жұмыс тәртібі (6-кесте)
қозғалт-
қыш
сағаты
айналу
жиілігі
(айн/
мин)
Майдың қысымы
Шығу кезіндегі
температура (С 0 )
сүзгіге
дейінгі
сүзгіден
кейінгі
май
су
газдар
(жал-
пы)
6.1
6.2
6.3
6.4
6.5
6.6
6.7
6.8
сол жақ
оң жақ
Көмекші қозғалтқыштардың жұмысы(7-кесте)
Дизель
генераторлары
N 1
N 2
N 3
Іске қосу
Тоқтату
Тәулігінде
Айында
Соңғы парақ
Журналда ___________ парақ тігілген және нөмірленген
____________________________________________________________________
Журналды бекіткен адамның лауазымы, тегі және қолы
М.О.                     20___ жылғы "____"_________
Қазақстан Республикасы
Көлік және коммуникация министрінің
2005 жылғы 10 ақпандағы
N 72-І бұйрығымен
бекітілген
Машина журналын беру және жүргізу ережесі 1. Жалпы ережелер

36. В таблице 5 "Работа главных двигателей" фиксируются моменты пуска и остановки главных двигателей, а также продолжительность их работы. Кратковременные остановки двигателей не фиксируются.
37. Моменты пуска двигателей указываются в графах 5.1 и 5.4, моменты остановок - в графах 5.2 и 5.5, а продолжительность работы - в графах 5.3 и 5.6.
38. В предпоследней строке граф 5.3 и 5.6 указывается общее время работы двигателей за данные сутки, а в последней строке - за данный календарный месяц (нарастающим итогом).
39. В таблице 6 "Режим работы главных двигателей" записываются показания контрольных приборов главных двигателей судна. Записи выполняются не реже, чем через 4 часа, вписываемые кратно целому часу в графу 6.2.
В графе 6.3 записывается частота вращения двигателей (в об/мин).
40. Давление масла (в единицах градуировки приборов) до фильтра указывается в графе 6.4, а после фильтра - в графе 6.5.
41. Температура (в  о С) масла после двигателя записывается в графе 6.6, воды на выходе - в графе 6.7, отходящих газов (общая) - в графе 6.8.
42. В таблице 7 "Работа вспомогательных двигателей" фиксируются случаи пуска и остановки вспомогательных двигателей, а также продолжительность их работы.
43. В первой строке таблицы 7 указываются номера дизель генераторов (в последних двух графах этой строки могут быть записаны номера четвертого и пятого дизель генераторов или же повторены номера тех дизель генераторов, которые запускались в данные сутки повторно).
44. Во второй строке таблицы 7 отмечаются моменты пуска дизель генераторов, а в третьей строке - моменты их остановки (кратковременные запуски дизель генераторов не фиксируются).
45. В предпоследней строке таблицы 7 указывается время работы каждого дизель генераторов за данные сутки, а в последней строке заданный календарный месяц (нарастающим итогом).
Сноска. Правила дополнены пунктами 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45 приказом Министра транспорта и коммуникаций РК от 27 апреля 2006 года N  103 (вводится в действие со дня его официального опубликования).
Приложение
к Правилам выдачи и ведения
Судового журнала
Сноска. В приложение внесены изменения приказом Министра транспорта и коммуникаций РК от 27 апреля 2006 года N  103 (вводится в действие со дня его официального опубликования).
Форма СЖ-1
Обложка
Министерство транспорта и коммуникаций
Республики Казахстан
Судовой журнал
_______________________________
(название судна)
_____ 20____ г.
Титульный лист
Министерство транспорта и коммуникаций
Республики Казахстан
Судовой журнал
N _____
1. Название судна _________________________________________________
2. Тип судна ______________________________________________________
3. Судовладелец____________________________________________________
4. Позывной сигнал судна __________________________________________
5. Пункт приписки судна ___________________________________________
6. Идентификационный номер ________________________________________
7. Капитан судна __________________________________________________
Начат _________ 20___г.
Закончен ______ 20___г.
"___"__________20__г.  ____________________________________________
Район, место: _____________________________________________________
Работа судна за сутки (таблица 1)
Гидрометеорологические
данные (таблица 2)
Рейс
Пункт
оста-
новки
Время
Число
пассажи-
ров, коли-
чество и
наиме-
нование
груза
Осадка
часы
ветер
водоем
(море)
приб.
отпр.
1.1
1.2
1.3
1.4
1.5
1.6
2.1
2.2
2.3
продолжение таблицы
Гидрометеорологические
данные (таблица 2)
Пройденное
расстояние
(таблица 3)
погода,
видимость
атм.
давление,
мм.рт.ст
темпе-
ратура,
о С
часы
сутки
2.4
2.5
2.6
3.1
3.2
Навигационные сведения, события, действия (таблица 4)
время
км
Другие сведения
4.1
4.2
4.3
Работа главных двигателей (таблица 5)
Левый
Правый
Пуск
оста-
новка
работа
пуск
оста-
новка
работа
5.1
5.2
5.3
5.4
5.5
5.6
За сутки
За сутки
За месяц
За месяц
Режим работы главных двигателей (таблица 6)
дви-
гатель
часы
частота
вращения
(в об/мин)
Давление масла
Температура
на выходе (в  о С)
до
фильт-
ра
после
фильт-
ра
масла
воды
газов
(общая)
6.1
6.2
6.3
6.4
6.5
6.6
6.7
6.8
левый
правый
Работа вспомогательных двигателей (таблица 7)
Дизель
генераторы
N 1
N 2
N 3
пуск
остановка
За сутки
За месяц
Последний лист
В журнале прошнуровано и пронумеровано ___________ листов
___________________________________________________________
должность, фамилия и подпись лица, скрепившего журнал
М.П.                     "____"_________20___г.
Утверждены
приказом Министра
транспорта и коммуникаций
Республики Казахстан
от 10 февраля 2005 года N 72-I
Правила выдачи и ведения Машинного журнала 1. Общие положения

1. Осы Машина журналын беру және жүргізу ережесі (бұдан әрі - Ереже) "Ішкі су көлігі туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес әзірленді.
2. Ереже Машина журналын беру және жүргізу тәртібін белгілейді.
3. Қазақстан Республикасының бір немесе екі бас қозғалтқышы бар барлық өздігінен жүретін кемелерінде Машина журналын жүргізу қажет және осы Ережеге қосымшаға сәйкес нысанда (МЖ-1 нысаны) толтырылады.
2. Машина журналын беру және жүргізу тәртібі
4. Кемедегі Машина журналы ресми кеме құжаты болып табылады, онда кемені, оның механизмдерін пайдалану және экипаж қызметі көрсетілген мәліметтер хронологиялық ретпен жазылады.
5. Машина журналының барлық парақтары нөмірленеді, тігіледі және кеме иесінің қолы мен мөрі қойылады. Машина журналын кеме иесі кеме капитанына қолхатпен береді.
6. Механиктің кезектегі көмекшісі барлық кезектің бастығы болып табылады және Машина журналында жазба жүргізеді.
Механиктен және оның көмекшілерінен басқа, кеме экипажының мүшелері мен кемеге отырған адамдарға, олардың лауазымдық дәрежесіне және кемеге келу мақсатына қарамастан, Машина журналына қандай да бір жазбалар немесе түзетулер енгізуге рұқсат етілмейді.
7. Кезек уақытында кезек механигі механизмдерді пайдалану мен жұмысы туралы барлық мәліметтерді жазады, жұмыс арасындағы үзілістерде және кезек аяқталғаннан кейін журналға кезек туралы қажетті мәліметтерді енгізеді және онда лауазымын және тегін көрсете отырып, өз қолын қояды.
8. Машина журналындағы жазбалар мемлекеттік немесе орыс тілінде көк немесе қара пастамен (немесе сиямен) анық және ұқыпты жазылады.
9. Жазғанды өшіруге, жолдардың арасына және одан тыс қыстырып жазуға, сондай-ақ кейіннен жазу үшін орын қалдыруға рұқсат етілмейді.
10. Машина журналындағы мәтінді тек негізгі мәтінді жазған адам және кеменің капитаны-механигі түзете және толықтыра алады. Қате жазылған мәтін жеңіл оқылатындай етіп жіңішке сызықпен сызылады және жақшаға алынады. Соңғы жақшадан кейін сандық түсіндірме белгісі жазылады. Кезектегі барлық жазбадан кейін немесе беттің соңында (бірақ капитан мен механиктің қолынан жоғарыда), сол түсіндірме белгіден кейін дұрыс мәтін жазылады немесе сызылған мәтінді алмастыру қажет болмаса "Қате жазылған" деп жазылады. Қажетті қосымша мәтін сондай-ақ түсіндірмеде жазылады, бұл ретте негізгі мәтіндегі түсіндірме белгісі одан кейін толықтыру оқылатын сөзден соң қыстырылып жазылады. Әрбір түсіндірменің мәтініне түзетуді орындаған адамның қолы қойылады.
11. Машина журналындағы жазбаларды кеме механигі тексереді, әрбір оң беті оның қолымен куәландырылады. Журналды жүргізу бойынша барлық ескертулерді механик өзінің көмекшілеріне ауызша хабарлайды. Кезек механигі жазбаларды парақтың соңында өз қолымен куәландырады.

1. Настоящие Правила ведения Машинного журнала (далее - Правила) разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан "О внутреннем водном транспорте".
2. Правила определяют порядок выдачи и ведения Машинного журнала.
3. Ведение Машинного журнала необходимо на всех самоходных судах Республики Казахстан, имеющих один или два главных двигателя и заполняется по форме согласно приложению к настоящим Правилам (форма МЖ-1).
2. Порядок выдачи и ведения Машинного журнала
4. Машинный журнал на судне является официальным судовым документом, в котором в хронологической последовательности записываются сведения, отражающие эксплуатацию судна, его механизмов и деятельность экипажа.
5. Все листы Машинного журнала нумеруются, прошнуровываются и скрепляются подписью и печатью судовладельца. Машинный журнал выдается судовладельцем под расписку капитану судна.
6. Вахтенный помощник механика является начальником всей вахты и ведет записи в Машинном журнале.
Членам судового экипажа и прибывшим на судно лицам, независимо от их должностного положения и цели посещения судна, кроме механика и его помощников, не допускается вносить в Машинный журнал какие-либо записи или исправления.
7. Во время вахты вахтенный механик записывает все сведения об эксплуатации и работе его механизмов, а в перерывах между работами и после окончания вахты вносит в журнал необходимые сведения о вахте и скрепляет их своей подписью с указанием должности и фамилии.
8. Записи в Машинном журнале пишутся четко и аккуратно синей или черной пастой (или чернилами) на государственном или русском языке.
9. Не допускается счищать написанное, вписывать между строк и вне их, а также оставлять места для последующих записей.
10. Исправлять и дополнять текст в Машинном журнале может только лицо, записывающее основной текст и капитан-механик судна. Неверно записанный текст зачеркивается тонкой линией так, чтобы его можно было бы легко прочесть, и заключается в скобки. За конечной скобкой вписывается цифровой сносочный знак. В конце всей записи на вахту или в конце страницы (но выше подписи капитана механика), вслед за тем же сносочным знаком записывается верный текст или пишется: "Записано ошибочно", если зачеркнутый текст не нужно заменять другим. В случае пропуска необходимый дополнительный текст записывается также в сноске, при этом сносочный знак в основном тексте вписывается после слова, за которым следует читать дополнение. Текст каждой сноски скрепляется подписью лица, выполнившего исправление.
11. Записи в Машинном журнале проверяются механиком судна, что удостоверяется его подписью в каждой правой страницы. Все замечания по ведению журнала механик сообщает своим помощникам устно. Вахтенный механик записи удостоверяет своей подписью в конце страницы.

12. Толтырылған Машина журналы кемеде 2 жыл сақталады, одан кейін кеме иесінің мұрағатына өткізіледі.
13. 1-кестеде уақыт мезетіне ("Уақыт, сағат" бағанына жазылатын әдетте бүтін сағатқа еселік) әрбір төрт сағаттан сиретпей және қалыпты көрсеткіштерден ауытқулар болған кезде айналымдағы винттің айналу жиілігі минутпен, бас қозғалтқыштары және қысым мен температура жүйесінің бақылау аспаптарының көрсеткіштері жазылады.
14. 2-кестеде кеме сағаты бойынша (1 минутқа дейінгі дәлдікпен) бас қозғалтқышты іске қосудың және тоқтатудың уақыт мезеті жазылады. Уақыт мезеттері төрт таңбалы санмен жазылады, сағаттар минуттан нүктемен ажыратылады;
Кестенің соңында бас қозғалтқыштардың бір тәуліктегі жұмысы айдың басынан бастап өсу қорытындысымен (0,1 сағатқа дейінгі дәлдікпен) жазылады.
15. 3-кестеде кемеге жанармай мен майды қабылдау, оның шығысы мен бар болуы туралы мәліметтер жазылады. Жанармай мен майға арналған бағандардың басында олардың маркасы жазылады. "0 сағатта бар болу" жолы алдыңғы тәуліктің 24 сағат қалдық туралы жазбаға сәйкес толтырылады.
16. 4-кестеде 00.00 сағат уақыт мезетіне танкілердегі жанармай мен майдың деңгейін өлшеу нәтижелері сантиметрмен жазылады.
17. 5-кестеде 00.00 сағат уақыт мезетіне танкілердегі жанармай мен майдың және судың деңгейін өлшеу нәтижелері сантиметрмен жазылады.
18. 6-кестеде кемеге жанармайды, майды және суды қабылдау, оның шығысы және бар болуы туралы мәліметтер жазылады. Жанармай мен майға арналған бағандардың тақырыбына олардың маркасы жазылады. "0 сағатта бар болу" жолы алдыңғы тәуліктің 24 сағат қалдық туралы жазбаға сәйкес толтырылады.
19. Мәліметтер қысқа, түсінікті және екіұдай түсінік бермейтін нысанда жазылады.
* Ескерту : Жанармайды, майды және суды қабылдау (өткізу) туралы құжаттардың нөмірі журналдың оң жағына жазылады.
20. Әрбір кезектің жазбасы жаңа жолдан басталады және оларды бекітетін қол қоюды қоса алғанда, қандай да бір жол қалдырусыз жүргізіледі.
21. Кеме уақыты түн ортасынан - 0 сағаттан 24 сағатқа дейін саналады. Уақыт мезеті төрт таңбалы санмен жазылады және сағаттар минуттан нүктемен ажыратылады. Оң жақ бетіндегі кез келген жазба 1 минутқа дейінгі дәлдікпен кеме сағаты бойынша уақыт мезетінен басталады.
22. Беттің тақырыбында бірінші жолға апта күнінің атауы, күні, айы және жылы, екінші жолға - рейдтің, айлақтың немесе жүзу ауданының атауы жазылады.
23. Тәуліктің басында 00.00 мезетке кеменің орны, жай-күйі іс-әрекеті туралы мәліметтер жазылады.
24. Кезектің басында кезекке шыққан және кемеде жұмыс істейтін адамның аты-жөні, ал қажет кезде - кеменің тоқтауы және іс-әрекеті туралы қосымша мәліметтер жазылады.

12. Заполненный Машинный журнал хранится на судне 2 года, затем сдается в архив судовладельца.
13. В таблице 1 на моменты времени (обычно кратные целому часу, вписываемые в графу "Время, час") не реже чем через 4 часа и при отклонениях от нормальных параметров записываются: частота вращения винтов в оборотах в минуту, показатели контрольных приборов главных двигателей, системы давления и температуры.
14. В таблице 2 записываются моменты времени по судовым часам (с точностью до 1 минуты) пуска и остановки главного двигателя. Моменты времени записываются четырехзначным числом, часы отделяются от минут точкой.
В конце таблицы записывается продолжительность работы главных двигателей (с точностью до 0,1 часа) за сутки и с нарастающим итогом с начала месяца.
15. В таблице 3 записываются сведения о приеме, расходе и наличии на судне топлива, масла. В заголовках граф для топлива и масла вписываются их марки. Строка "Наличие на 0 час" заполняется в соответствии с записями остатка на 24 часа предыдущих суток.*
____________________
*Примечание: Номера документов о приеме (сдаче) топлива, масла и воды записываются на правой стороне журнала.
16. В таблице 4 на момент времени 00.00 часов, записываются результаты замеров уровней в сантиметрах в танках топлива, масла.
17. В таблице 5 на момент времени 00.00 часов, записываются результаты замеров уровней в сантиметрах в танках топлива, масла и воды.
18. В таблице 6 записываются сведения о приеме, расходе и наличии на судне топлива, масла и воды. В заголовках граф для топлива и масла вписываются их марки. Строка "Наличие на 0 час" заполняется в соответствии с записями остатка на 24 часа предыдущих суток.
19. Сведения записываются кратко, понятно и по форме, исключающей двойственное толкование.
20. Записи каждой вахты начинаются с новой строки и ведутся без каких-либо пропусков, включая и скрепляющую их подпись.
21. Судовое время считается от полуночи - от 0 до 24 часов. Момент времени записывается четырехзначным числом и подчеркивается, часы отделяются от минут точкой. Любая запись на правой странице начинается с момента времени по судовым часам, определенного с точностью до 1 минуты.
22. В заголовке страницы на первой строке записываются день недели, число, месяц и год, на второй - название рейда, гавани или района плавания.
23. В начале суток на момент 00.00 записываются сведения о месте, состоянии, положении и действиях судна.
24. В начале вахты записываются фамилии лиц, заступивших на вахту и работающих на судне, а при необходимости - дополнительные сведения об остановке и действиях судна.

2. Ереже Кемені тексерудің бірыңғай кітабын (бұдан әрі - Бірыңғай кітап) беру және жүргізу тәртібін белгілейді және ол осы Ережеге қосымшаға сәйкес нысан (БК-1 нысаны) бойынша толтырылады.
2. Бірыңғай кітапты беру және жүргізу тәртібі
3. Бірыңғай кітапты кеме иесі кеме капитанына қолхатпен береді.
4. Бірыңғай кітаптың барлық парақтары нөмірленеді, тігіледі және кеме иесінің қолы мен мөрі басылады.
5. Бірыңғай кітапты жаңасына ауыстыруға тек бақылаушы органдар оны толық пайдаланғаннан соң рұқсат етіледі, бұл ретте кеме иесі пайдаланылған Бірыңғай кітапты алып қояды. Егер бақылаушы органдардың пайдаланылған кітаптағы талаптары орындалмаған болса, онда олар жаңа кітапқа ауыстырылып жазылады.
6. Кемені тексерудің бірыңғай кітабы кезек бастығының рубкасында сақталады және бақылаушы органдар өкілдерінің алғашқы талабы бойынша беріледі.
7. Бақылаушы органдардың өкілдері кемені тексерудің нәтижесін актімен ресімдейді. Акті екі данада ресімделеді, олардың біреуі Бірыңғай кітапта, екіншісі - бақылаушы органның өкілінде қалады.
Актінің екінші данасын ресімдеу үшін астына таза ақ парақ қойылады және жазба көшірме қағаз арқылы жүргізіледі.
Актілер бақылаушы органның өкілі кемеден кемшіліктер таппаған жағдайларда да жасалады.
8. Бірыңғай кітапқа енгізілген ұсыныстар мен ұйғарымдар, егер олар техникалық пайдалану ережесіне және басқа да қолданыстағы ережелерге, нұсқаулықтар мен нормаларға қайшы келмесе, белгіленген мерзімде орындалуға жатады.
9. Кеменің капитаны Бірыңғай кітапты жүйелі түрде тексереді және ескертулерді белгіленген мерзімде жою жөніндегі шараларды қабылдайды, ол жайында әрбір жазбаның қарсысында кемшіліктерді жою күнін көрсете отырып белгілеу жүргізеді.
10. Кеме иесі Бірыңғай кітапты тексереді және ондағы белгіленген кемшіліктерді жоюға шаралар қабылдайды.
Кемені тексерудің бірыңғай
кітабын беру және жүргізу
ережесіне қосымша
БК-1 нысаны
Мұқабасы
Қазақстан Республикасы
Көлік және коммуникация министрлігі
Кемені тексерудің бірыңғай кітабы
________________________________
(кеменің атауы)
20___жылғы _____________________
Қазақстан Республикасы
Көлік және коммуникация министрлігі
Бетпарақ
Кемені тексерудің бірыңғай кітабы
Кеменің атауы  _____________________________________________________
Кеме иесі __________________________________________________________
20___жылғы _________________   басталды.
20___жылғы _________________  аяқталды.
Соңғы парақ
Журналда ______________ парақ тігілген және нөмірленген.
____________________________________________________________________
Журналды бекіткен адамның лауазымы, тегі және қолы
М.О.                   20___жылғы  "____"_________

2. Правила определяют порядок выдачи и ведения Единой книги осмотра судна (далее - Единая книга) и заполняется по форме согласно приложению к настоящим Правилам (форма ЕК-1).
2. Порядок выдачи и ведения Единой книги
3. Единая книга выдается судовладельцем под расписку капитану судна.
4. Все листы Единой книги нумеруются, прошнуровываются и скрепляются подписью и печатью судовладельца.
5. Замену Единой книги на новую разрешается производить только при полном ее использовании контролирующими органами, при этом судовладелец изымает использованную Единую книгу. Если требования контролирующих органов в использованной книге остались невыполненными, то они переносятся в новую книгу.
6. Единая книга осмотра судна хранится в рубке у вахтенного начальника и выдается по первому требованию представителям контролирующих органов.
7. Представители контролирующих органов результаты осмотра судна оформляют актами. Акт оформляется в двух экземплярах, из которых один остается в Единой книге, другой - у представителя контролирующего органа.
Для оформления вторых экземпляров акта подкладывается чистый лист бумаги, и запись производится через копировальную бумагу.
Акты составляются и в тех случаях, если представитель контролирующего органа не обнаружил недостатков на судне.
8. Внесенные в Единую книгу предложения и предписания, если они не противоречат правилам технической эксплуатации и другим действующим правилам, инструкциям и нормам, подлежат выполнению в установленные сроки.
9. Капитан судна систематически проверяет Единую книгу и принимает меры к устранению замечаний в установленные сроки, о чем напротив каждой записи производит отметки с указанием даты устранения недостатков.
10. Судовладелец судна проверяет Единую книгу и принимает меры к устранению отмеченных в ней недостатков.
Приложение
к Правилам выдачи и ведения
Единой книги осмотра судна
Форма ЕК-1
Обложка
Министерство транспорта и коммуникаций
Республики Казахстан
Единая книга осмотра судна
______________________________________
(название судна)
_____ 20____ г.
Титульный лист
Министерство транспорта и коммуникаций
Республики Казахстан
Единая книга осмотра судна
Название судна ____________________________________________________
Судовладелец ______________________________________________________
Начата _________ 20___г.
Закончена ______ 20___г.
Последний лист
В журнале прошнуровано и пронумеровано ___________ листов
___________________________________________________________
должность, фамилия и подпись лица, скрепившего журнал
М.П.                     "____"_________20___г.