Қазақстан Республикасының Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау жөніндегі агенттігі Басқармасының "Қаржы ұйымдарының басшы қызметкерлері қызметіне кандидаттарды келісу ережесін бекіту туралы" 2004 жылғы 12 маусымдағы N 157 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау жөніндегі агенттігі Басқармасының 2005 жылғы 19 ақпандағы N 35 Қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2005 жылғы 23 наурызда тіркелді. Тіркеу N 3509. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2012 жылғы 24 ақпандағы № 95 Қаулысымен.
Ескерту. Қаулының күші жойылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2012.02.24 № 95 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
Қаржы ұйымдарының басшы қызметкерлерін келісу мәселелерін реттейтін нормативтік құқықтық актілерді жетілдіру мақсатында Қазақстан Республикасының Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау жөніндегі агенттігінің (бұдан әрі - Агенттік) Басқармасы  ҚАУЛЫ ЕТЕДI:
1. Қазақстан Республикасының Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау жөніндегі агенттігі Басқармасының "Қаржы ұйымдарының басшы қызметкерлері қызметіне кандидаттарды келісу ережесін бекіту туралы" 2004 жылғы 12 маусымдағы N 157  қаулысына (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 2952 тіркелген, Қазақстан Республикасының Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау жөніндегі агенттігінің - "Финансовый вестник" N 8 басылымында 2004 жылғы тамыз айында жарияланған) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Қаржы ұйымдарының басшы қызметкерлері қызметіне  кандидаттарды келісу ережесінде:
4-тармақта:
1) тармақшада "Қаржы ұйымы Директорлар Кеңесінің Төрағасы" деген сөздерден кейін "не осы құжатқа қол қоюға уәкілетті құрылтайшылардың (қатысушылардың) біреуі (серіктестік ұйымдық-құқықтық нысанында құрылған қаржы ұйымы үшін)" деген сөздермен толықтырылсын;
2) тармақшада "(атқарушы органның бірінші басшысы)" деген сөздердің алдында "және қаржы ұйымының басқару органының басшы қызметкері лауазымына кандидаттың" деген сөздермен толықтырылсын;
6) тармақшада "анықтаманы" деген сөзден кейін "(көрсетілген анықтаманың берілген күні өтініш берілген күннің алдындағы 3 (үш) айдан астам болмауы тиіс)" деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы 4-1-тармақпен толықтырылсын:

О внесении изменений и дополнений в постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 12 июня 2004 года № 157 "Об утверждении Правил согласования кандидатов на должности руководящих работников финансовых организаций"
Постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 19 февраля 2005 года № 35. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 23 марта 2005 года № 3509. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 24 февраля 2012 года № 95
Сноска. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка РК от 24.02.2012 № 95 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого дня его официального опубликования).
В целях совершенствования нормативных правовых актов, регулирующих порядок согласования руководящих работников финансовых организаций, Правление Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций (далее - Агентство) ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 12 июня 2004 года № 157 "Об утверждении Правил согласования кандидатов на должности руководящих работников финансовых организаций" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 2952, опубликованное в августе 2004 года в издании Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций - "Финансовый вестник" № 8) следующие изменения и дополнения:
в Правилах согласования кандидатов на должности руководящих работников финансовых организаций, утвержденных указанным постановлением:
в пункте 4:
подпункт 1) после слов "Совета Директоров финансовой организации" дополнить словами "либо одним из учредителей (участников), уполномоченным на подписание данного документа (для финансовой организации, созданной в организационно-правовой форме товарищества)";
подпункт 2) после слов "(первого руководителя исполнительного органа,)" дополнить словами "кандидата на должность руководящего работника органа управления финансовой организации,";
подпункт 6) после слова "судимости" дополнить словами "(дата выдачи указанной справки, не может быть более 3 (трех) месяцев, предшествующих дате подачи ходатайства)";
дополнить пунктом 4-1 следующего содержания:

"4-1. Уәкілетті органмен бұрын келісілген қаржы ұйымының басшы қызметкері уәкілетті органмен келісуге жататын сол қаржы ұйымында басқа лауазымға тағайындалған жағдайда, қаржы ұйымы өтінішті және осы Ереженің 4-тармағының 2) және 3) тармақшаларында көрсетілген құжаттарды ұсынады.";
5-тармақта:
"4-тармағында" деген сөздер "4 және 4-1 тармақтарында" деген сөздермен ауыстырылсын;
12-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
12. Берілген құжаттардың негізінде шақырмай келісілуге:
1) атқарушы органның бірінші басшысын қоспағанда, қаржы ұйымдарында сәйкес немесе жоғары тұрған лауазымға уәкілетті органмен бұрын келісілген кандидаттар;
2) қаржы рыногының осы секторында сәйкес немесе жоғары тұрған лауазымға уәкілетті органмен бұрын келісілген атқарушы органның бірінші басшысы лауазымына кандидаттар (банкте, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымында немесе сақтандыру брокері қызметін жүзеге асыратын ұйымда, жинақтаушы зейнетақы қорында немесе жинақтаушы зейнетақы қорларының зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асырушы ұйымда, тиісінше бағалы қағаздар рыногында);
3) қаржы ұйымының басқару органының басшы қызметкерлері лауазымына кандидаттар, кредиттік серіктестік Басқармасының мүшелері;
4) банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарды қоспағанда, осы секторда (банкте, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымында немесе сақтандыру брокері қызметін жүзеге асыратын ұйымда, жинақтаушы зейнетақы қорында немесе жинақтаушы зейнетақы қорларының зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асырушы ұйымда, тиісінше бағалы қағаздар рыногында) қызметі қаржылық қызмет көрсетуге не қаржы рыногын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалауды жүзеге асыратын мемлекеттік орган басқармасының мүшесі ретіндегі қызметке байланысты болған қаржы ұйымы бөлімшесінің басшысы болып кемінде үш жыл жұмыс стажы бар қаржы ұйымының атқарушы органының бірінші басшысы;
5) банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарды қоспағанда, қызметі қаржылық қызмет көрсетуге не қаржы рыногын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалауды жүзеге асыратын мемлекеттік орган басқармасының мүшесі ретіндегі қызметке байланысты болған қаржы ұйымы бөлімшесінің басшысы болып кемінде екі жыл жұмыс стажы бар, әкімшілік-шаруашылық функцияларды жүзеге асыратын бөлімшелердегі жұмыс стажын қоспағанда, қаржы ұйымының бас бухгалтері және оның орынбасары, атқарушы органының бірінші басшысының орынбасары, Басқарма мүшелері;

"4-1. В случае назначения ранее согласованного с уполномоченным органом руководящего работника финансовой организации на другую должность в этой же финансовой организации, подлежащую согласованию с уполномоченным органом, финансовая организация представляет ходатайство и документы, указанные в подпунктах 2) и 3) пункта 4 настоящих Правил.";
в пункте 5:
слова "в пункте 4" заменить словами "в пунктах 4 и 4-1";
слова "пунктом 4" заменить словами "пунктами 4 и 4-1";
пункт 12 изложить в следующей редакции:
"12. Согласованию без приглашения на основании представленных документов могут подлежать:
1) кандидаты, которые ранее были согласованы с уполномоченным органом на соответствующие или вышестоящие должности в финансовых организациях, за исключением первого руководителя исполнительного органа;
2) кандидаты на должность первого руководителя исполнительного органа, ранее согласованные с уполномоченным органом на соответствующие или вышестоящие должности в этом же секторе финансового рынка (банке, страховой (перестраховочной) организации или в организации, осуществляющей деятельность страхового брокера, накопительном пенсионном фонде или организации, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами накопительных пенсионных фондов, на рынке ценных бумаг, соответственно);
3) кандидаты на должности руководящих работников органов управления финансовой организации, члены Правления кредитного товарищества;
4) первый руководитель исполнительного органа финансовой организации, за исключением организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций, - при наличии стажа работы в этом же секторе (банке, страховой (перестраховочной) организации или в организации, осуществляющей деятельность страхового брокера, накопительном пенсионном фонде или организации, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами накопительных пенсионных фондов, на рынке ценных бумаг, соответственно) не менее трех лет руководителем подразделения финансовой организации, деятельность которого была связана с оказанием финансовых услуг либо деятельности в качестве члена правления государственного органа, осуществляющего регулирование и надзор финансового рынка и финансовых организаций;
5) главный бухгалтер и его заместитель, заместитель первого руководителя исполнительного органа, члены Правления финансовой организации, за исключением организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций, - при наличии стажа работы не менее двух лет руководителем подразделения финансовой организации, деятельность которого была связана с оказанием финансовых услуг либо в подразделении государственного органа, осуществляющего регулирование и надзор финансового рынка и финансовых организаций, за исключением стажа работы в подразделениях, осуществляющих административно-хозяйственные функции;

6) банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарды қоспағанда, қызметі қаржылық қызмет көрсетуге не қаржы рыногын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалауды жүзеге асыратын мемлекеттік орган басқармасының мүшесі ретіндегі қызметке байланысты болған қаржы ұйымы бөлімшесінің басшысы болып кемінде бір жыл жұмыс стажы бар, әкімшілік-шаруашылық функцияларды жүзеге асыратын бөлімшелердегі жұмыс стажын қоспағанда, қаржы ұйымының өзге де басшы қызметкерлері;
7) осы тармақтың 3) тармақшасында көрсетілген тұлғаларды қоспағанда, бағалы қағаздар рыногында лицензиясы бар немесе лицензияны алуға үміттенген, тиісті санатты біліктілік куәлігі бар, заңды тұлғалардың басшы қызметкерлері;
8) Басқарманың төрағасы (атқарушы органның бірінші басшысы), банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымның, оның ішінде кредиттік серіктестіктің, ломбардтың бас бухгалтері - қаржы ұйымында кандидаттың жұмыс стажы болғанда, егер оның қызметі кемінде бір жыл қаржылық қызмет көрсетумен байланысты болса, қаржы ұйымында әкімшілік-шаруашылық функцияларды жүзеге асыратын бөлімшелердегі жұмыс стажын қоспағанда.";
25-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"25. Басшы қызметкерлері уәкілетті органмен келісілген қаржы ұйымдары он күндік мерзімде уәкілетті органды оларды келісуге ұсынылған құжаттардағы өзгерістер жөнінде хабардар етеді.".
2. Осы қаулы Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелген күннен бастап он төрт күн өткеннен кейін қолданысқа енеді.
3. Агенттіктің Лицензиялау басқармасы (Жұмабаева З.С.):
1) Заң департаментімен (Байсынов М.Б.) бірлесіп осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеу шараларын қолға алсын;
2) осы қаулы Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелген күннен бастап он күндік мерзімде оны Агенттіктің мүдделі бөлімшелеріне жіберсін.
4. Агенттіктің Халықаралық қатынастар және жұртшылықпен байланыс бөлімі (Пернебаев Т.Ш.) осы қаулыны Қазақстан Республикасының бұқаралық ақпарат құралдарында жариялау шараларын қолға алсын.
5. Осы қаулының орындалуын бақылау Агенттік Төрағасының орынбасары  К.М.Досмұқаметовке жүктелсін.
Төраға

6) иные руководящие работники финансовой организации, за исключением организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций, - при наличии стажа работы не менее одного года руководителем подразделения финансовой организации, деятельность которого была связана с оказанием финансовых услуг либо в подразделении государственного органа, осуществляющего регулирование и надзор финансового рынка и финансовых организаций, за исключением стажа работы в подразделениях, осуществляющих административно-хозяйственные функции;
7) руководящие работники юридических лиц, претендующих на получение лицензии или обладающих лицензиями для осуществления деятельности на рынке ценных бумаг, за исключением лиц, указанных в подпункте 3) настоящего пункта, при наличии квалификационного свидетельства соответствующей категории;
8) председатель Правления (первый руководитель исполнительного органа), главный бухгалтер организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций, в том числе кредитного товарищества, ломбарда - при наличии стажа работы кандидата в финансовой организации, если его деятельность была связана с оказанием финансовых услуг не менее одного года, либо в подразделении государственного органа, осуществляющего регулирование и надзор финансового рынка и финансовых организаций, за исключением стажа работы в подразделениях, осуществляющих административно-хозяйственные функции.";
пункт 25 изложить в следующей редакции:
"25. Финансовые организации, руководящие работники которых были согласованы с уполномоченным органом, в десятидневный срок уведомляют уполномоченный орган об изменениях в документах, представленных для их согласования.".
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении четырнадцати дней со дня его государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
3. Управлению лицензирования Агентства (Жумабаева З.С.):
1) совместно с Юридическим департаментом Агентства (Байсынов М.Б.) принять меры к государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан настоящего постановления;
2) в десятидневный срок со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан настоящего постановления довести его до сведения заинтересованных подразделений Агентства.
4. Отделу международных отношений и связей с общественностью Агентства (Пернебаев Т.Ш.) обеспечить публикацию настоящего постановления в средствах массовой информации Республики Казахстан.
5. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя Председателя Агентства Досмукаметова К.М.
Председатель