Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының "Валюталық құндылықтарды пайдалануға байланысты операцияларды лицензиялау ережесін бекіту туралы" 2003 жылғы 25 шілдедегі N 257 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2005 жылғы 3 ақпандағы N 19 Қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2005 жылғы 13 сәуірде тіркелді. Тіркеу N 3558. Қаулының күші жойылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2005 жылғы 29 қазандағы N 134 қаулысымен (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-тармақтан қараңыз).
Ескерту: Қаулының күші жойылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2005 жылғы 29 қазандағы N 134   қаулысымен  ( қолданысқа енгізілу тәртібін  3-тармақтан  қараңыз ).
________________________________________
Инвестициялық қорлардың қаражаты есебінен инвестициялық портфельді басқаруға лицензиясы бар заңды тұлғалар жүзеге асыратын шет елге инвестицияларды лицензиялау тәртібін айқындау мақсатында, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы  ҚАУЛЫ ЕТЕДІ :
1. Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының "Валюталық құндылықтарды пайдалануға байланысты операцияларды лицензиялау ережесін бекіту туралы" 2003 жылғы 25 шілдедегі N 257  қаулысына  (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 2469 тіркелген, "Казахстанская правда" газетінде 2003 жылғы 16 қыркүйекте жарияланған) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Валюталық құндылықтарды пайдалануға байланысты операцияларды лицензиялау ережесінде:
6-тармақтағы "49-тармағында" деген сөздер "49, 61-1 тармақтарында" деген сөздермен ауыстырылсын;
7-тармақта:
6) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"6) инвестициялық қорлардың қаражаты есебінен шет елге инвестицияларды жүзеге асырғанда инвестициялық портфельді басқаруға лицензиясы бар заңды тұлғалар (бұдан әрі - басқарушы компаниялар) жүргізетін операцияларды қоспағанда, осы Ереженің 5-тарауында көзделген баламасы жүз мың АҚШ долларынан асатын сомаға операциялар бойынша, сондай-ақ резидент заңды тұлғалардың және жеке кәсіпкерлердің шетелдік банктерде шоттар ашуы бойынша - салық төлеу бойынша салықтық міндеттеменің орындалу мерзімін өзгерту жөнінде шешім шығарылған сомаларды қоспағанда, салықтық берешектері болғанда. Артық төленген салықтар мен бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдердің сомасы салық берешегінің сомасынан аз болған жағдайларда, салықтық борыш бар деп танылады;";
7) және 8) тармақшалардағы "осы Ереженің 5-тарауында көзделген, баламасы жүз мың АҚШ долларынан асатын сомаға операциялар бойынша" деген сөздер "инвестициялық қорлардың қаражаты есебінен шет елге инвестицияларды жүзеге асырған кезде басқарушы компаниялар жүргізетін операцияларды қоспағанда, осы Ереженің 5-тарауында көзделген, баламасы жүз мың АҚШ долларынан асатын сомаға операциялар бойынша" деген сөздермен ауыстырылсын;
33-тармақтың бірінші абзацындағы:
"Шот иелері" деген сөздер "Лицензиаттар" деген сөзбен ауыстырылсын;
"есеп береді" деген сөздерден кейін "не Ұлттық Банкке шоттың ашылмағаны туралы хабарлайды" деген сөздермен толықтырылсын;
50-тармақта:
4) тармақшадағы "." белгісі ";" белгісімен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 5) тармақшамен толықтырылсын:

О внесении изменений и дополнений в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 25 июля 2003 года N 257 "Об утверждении Правил лицензирования операций, связанных с использованием валютных ценностей"
Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 3 февраля 2005 года N 19. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 13 апреля 2005 года N 3558. Утратило силу - постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 29 октября 2005 года N 134 (V053971)
В целях определения порядка лицензирования инвестиций за границу, осуществляемых юридическими лицами, имеющими лицензию на управление инвестиционным портфелем за счет средств инвестиционных фондов, Правление Национального Банка Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. В постановление  Правления Национального Банка Республики Казахстан от 25 июля 2003 года N 257 "Об утверждении Правил лицензирования операций, связанных с использованием валютных ценностей" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под N 2469, опубликованное 16 сентября 2003 года в газете "Казахстанская правда") внести следующие изменения и дополнения:
в Правилах лицензирования операций, связанных с использованием валютных ценностей, утвержденных указанным постановлением:
в пункте 6 слова "случая, предусмотренного пунктом 49" заменить словами "случаев, предусмотренных пунктами 49, 61-1";
в пункте 7:
подпункт 6) изложить в следующей редакции:
"6) по операциям, предусмотренным главой 5 настоящих Правил на сумму свыше эквивалента ста тысяч долларов США, за исключением операций, проводимых юридическими лицами, имеющими лицензию на управление инвестиционным портфелем, (далее - управляющие компании) при осуществлении инвестиций за границу за счет средств инвестиционных фондов, а также по открытию резидентами-юридическими лицами и индивидуальными предпринимателями счетов в иностранных банках - наличия налоговой задолженности, за исключением сумм, по которым вынесено решение по изменению срока исполнения налогового обязательства по уплате налогов;";
в подпунктах 7) и 8) слова "по операциям на сумму свыше эквивалента ста тысяч долларов США, предусмотренным главой 5 настоящих Правил" заменить словами "по операциям, предусмотренным главой 5 настоящих Правил на сумму свыше эквивалента ста тысяч долларов США, за исключением операций, проводимых управляющими компаниями при осуществлении инвестиций за границу за счет средств инвестиционных фондов";
в абзаце первом пункта 33:
слова "владельцы счета" заменить словом "лицензиаты";
после слова "Правилам" дополнить словами "либо уведомляют Национальный Банк о неоткрытии счета";
в пункте 50:
в подпункте 4) знак "." заменить знаком ";";
дополнить подпунктом 5) следующего содержания:

"5) осы мәміле жөніндегі мәміле паспортының көшірмесі.";
52-тармақта:
2) тармақшадағы "резиденттердің" деген сөз алынып тасталсын;
3) және 4) тармақшалардағы:
"резиденттердің" деген сөз алынып тасталсын;
"оларды қазақстандық брокерлік-дилерлік ұйымдар арқылы жүзеге асырған жағдайда" деген сөздер "қазақстандық брокерлік-дилерлік ұйымдар өз қаражаты есебінен де, сол сияқты клиенттердің есебінен де жүзеге асырылатын" деген сөздермен ауыстырылсын;
54-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"54. Басқарушы компанияларға инвестициялық қорлардың қаражаты есебінен осы Ереженің 58-1-тармағының талаптарына сәйкес шет елге инвестицияларды жүзеге асыруға берілетін, операциялық болып табылатын лицензияларды қоспағанда, осы Ереженің 51-тармағында көзделген капитал қозғалысымен байланысты операцияларды жүргізуге берілген лицензиялар біржолғы болып табылады.
Операциялық лицензия басқарушы компанияның бір инвестициялық қордың қаражаты есебінен шет елге инвестицияларды жүзеге асыруына беріледі.
Операциялық лицензияның қолданылуы:
1) басқарушы компаниядағы инвестициялық портфельді басқаруға берілген лицензияның қолданылуы тоқтатылғанда;
2) акционерлік инвестициялық қор таратылғанда, пайлық инвестициялық қор жұмыс істеуін тоқтатқанда, сондай-ақ акционерлік инвестициялық қор қайта ұйымдастырылғанда, пайлық инвестициялық қор біріктірілгенде не нысаны өзгергенде, соның нәтижесінде инвестициялық қордың инвестициялық декларациясында және/немесе оның атауында өзгерістер болғанда тоқтатылады.";
56-тармақта:
бірінші абзацтағы "операцияларды жүргізуге қойылатын" деген сөздер "операциялар жүргізуге біржолғы лицензия алуға арналған" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) тармақшадағы "(банктер, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар, сақтандыру ұйымдары және зейнетақы активтерін инвестициялық басқару жөніндегі қызметті жүзеге асыратын ұйымдар үшін)" деген сөздер "(қаржы ұйымдары үшін)" деген сөздермен ауыстырылсын;
57-тармақтың:
бірінші абзацындағы "жүргізуге" деген сөзден кейін "біржолғы" деген сөзбен толықтырылсын;
2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) жеке тұлғалар үшін - он мың АҚШ доллары баламасынан асатын, заңды тұлғалар үшін (банктерден басқасы) - жүз мың АҚШ доллары баламасындағы, банктер үшін - бір миллион АҚШ доллары баламасындағы сомаға, растау құжаттарының көшірмелерімен қоса, операцияны қаржыландыру көзі туралы ақпарат;";
мынадай мазмұндағы 2-1) тармақшамен толықтырылсын:
"2-1) жеке тұлғалар үшін - он мың АҚШ доллары баламасынан асатын, заңды тұлғалар үшін (банктерден басқасы) - жүз мың АҚШ доллары баламасындағы, банктер үшін - бір миллион АҚШ доллары баламасындағы сомаға операциялар жүргізген кезде, жылжымайтын мүлікті жалға алуды қоспағанда, осы Ереженің 51-тармағының 1) және 2) тармақшаларында көзделген лицензияларды алу үшін салым объектісінің құнын растайтын құжаттар;";

"5) копия паспорта сделки по данной сделке.";
в пункте 52:
в подпункте 2) слово "резидентов" исключить;
в подпунктах 3) и 4):
слово "резидентов" исключить;
слова "при условии их осуществления через казахстанские брокерско-дилерские организации" заменить словами ", осуществляемые казахстанскими брокерско-дилерскими организациями, управляющими инвестиционным портфелем или пенсионными активами, как за счет собственных средств, так и за счет средств клиентов";
пункт 54 изложить в следующей редакции:
"54. Лицензии на проведение операций, связанных с движением капитала, предусмотренных в пункте 51 настоящих Правил, являются разовыми, за исключением лицензий, выдаваемых управляющим компаниям на осуществление инвестиций за границу за счет средств инвестиционных фондов в соответствии с требованиями пункта 58-1 настоящих Правил, которые являются операционными.
Операционная лицензия выдается управляющей компании на осуществление инвестиций за границу за счет средств одного инвестиционного фонда.
Операционная лицензия прекращает свое действие в случае:
1) прекращения действия лицензии на управление инвестиционным портфелем, выданной управляющей компании;
2) ликвидации акционерного инвестиционного фонда, прекращения существования паевого инвестиционного фонда, а также реорганизации акционерного инвестиционного фонда, объединения либо изменения формы паевого инвестиционного фонда, в результате которых произошло изменение инвестиционной декларации инвестиционного фонда и/или его наименования.";
в пункте 56:
в абзаце первом слова "к проведению операций" заменить словами "для получения разовой лицензии на проведение операций";
в подпункте 2) слова "(для банков, организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций, страховых организаций и организаций, осуществляющих деятельность по инвестиционному управлению пенсионными активами)" заменить словами "(для финансовых организаций)";
в пункте 57:
в абзаце первом после слов "Для получения" дополнить словом "разовых";
подпункт 2) изложить в следующей редакции:
"2) информация об источнике финансирования операции на сумму свыше эквивалента десяти тысяч долларов США - для физических лиц, ста тысяч долларов США - для юридических лиц (кроме банков), одного миллиона долларов США - для банков, с приложением копий подтверждающих документов;";
дополнить подпунктом 2-1) следующего содержания:
"2-1) документы, подтверждающие стоимость объекта вложения для получения лицензий, предусмотренных в подпунктах 1) и 2) пункта 51 настоящих Правил, за исключением аренды недвижимости, при проведении операций на сумму свыше эквивалента десяти тысяч долларов США - для физических лиц, ста тысяч долларов США - для юридических лиц (кроме банков), одного миллиона долларов США - для банков;";

мынадай мазмұндағы 57-1-тармақпен толықтырылсын:
"57-1. Басқарушы компания инвестициялық қорлардың қаражаты есебінен осы Ереженің 51-тармағының 1) тармақшасында көзделген операцияларды жүргізуге операциялық лицензия алу үшін Ұлттық Банкке осы Ереженің 2-тармағында көзделген құжаттарға қосымша мынадай құжаттарды ұсынады:
1) инвестициялық қордың толық атауын, сондай-ақ инвестициялық қордың жұмыс істеуін қамтамасыз ететін кастодианның және тіркеушінің толық атауы мен мекен-жайын көрсете отырып, лицензия алуға өтініш;
2) қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау жөніндегі уәкілетті орган берген инвестициялық портфельді басқаруға берілген лицензияның көшірмесі;
3) қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау жөніндегі уәкілетті органмен келісілген инвестициялық қордың инвестициялық декларациясының көшірмесі.";
мынадай мазмұндағы 58-1 және 58-2-тармақтармен толықтырылсын:
"58-1. Басқарушы компаниялар қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау жөніндегі уәкілетті органның нормативтік құқықтық актілерінде белгіленген талаптар шеңберінде Ұлттық Банктің операциялық лицензиясы негізінде капитал қозғалысымен байланысты операциялардың мынадай түрлерін жүргізе алады:
1) Ұлттық Банктің тиісті лицензиясы негізінде резидент бұрын сатып алған, сондай-ақ Қазақстан Республикасының аумағында қызметті жүзеге асыратын қор биржасына айналысқа жіберілген инвестициялық қордың қаражаты есебінен резидент еместердің бағалы қағаздарына инвестициялар;
2) осы Ереженің 51-тармағының 1) тармақшасына сәйкес лицензиялауға жататын инвестициялық қордың қаражаты есебінен шет елге өзге де инвестициялар, соның нәтижесінде резидент еместердің бағалы қағаздарының бағалау құны (резидент еместердің жарғылық капиталдардағы үлестерінің құны) есептік кезеңнің аяғындағы инвестициялық қордың активтері құнының 60 (алпыс) пайызынан аспайтын болады.
58-2. Осы Ереженің 58-1 тармағында белгіленген талаптар бұзылған жағдайда, лицензиат есептік кезең өткеннен кейін 30 (отыз) күнтізбелік күн ішінде активтер құрылымын сәйкес келтіруі не осы Ереженің 51-тармағының 1) тармақшасында айқындалған капитал қозғалысымен байланысты операцияны жүргізуге біржолғы лицензияны алу үшін Ұлттық Банкке өтініш беруі қажет.";
60-тармақта:
екінші абзацтағы "лицензиат" деген сөзден кейін ", инвестициялық қорлардың қаражаты есебінен шет елге инвестицияларды жүзеге асыруға операциялық лицензия алған басқарушы компанияларды қоспағанда," деген сөздермен толықтырылсын;
екінші абзацтан кейін мынадай мазмұндағы абзацпен толықтырылсын:
"Инвестициялық қорлардың қаражаты есебінен шет елге инвестицияларды жүзеге асыруға операциялық лицензия алған басқарушы компания ай сайын есептік кезеңнен кейінгі айдың 15 (он бесіне) дейін Ұлттық Банкке:

дополнить пунктом 57-1 следующего содержания:
"57-1. Для получения управляющей компанией операционной лицензии на проведение за счет средств инвестиционных фондов операций, предусмотренных в подпункте 1) пункта 51 настоящих Правил, в Национальный Банк в дополнение к документам, предусмотренным пунктом 2 настоящих Правил, представляются следующие документы:
1) заявление на получение лицензии с указанием полного наименования инвестиционного фонда, а также полного наименования и местонахождения кастодиана и регистратора, обеспечивающих функционирование инвестиционного фонда;
2) копия лицензии на управление инвестиционным портфелем, выданной уполномоченным органом по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций;
3) копия согласованной с уполномоченным органом по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций инвестиционной декларации инвестиционного фонда.";
дополнить пунктами 58-1 и 58-2 следующего содержания:
"58-1. Управляющие компании в рамках требований, установленных нормативными правовыми актами уполномоченного органа по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций, могут проводить следующие виды операций, связанных с движением капитала, на основании операционной лицензии Национального Банка:
1) инвестиции за счет средств инвестиционного фонда в ценные бумаги нерезидентов, ранее приобретенные резидентом на основании соответствующей лицензии Национального Банка, а также допущенные к обращению на фондовой бирже, осуществляющей деятельность на территории Республики Казахстан;
2) иные инвестиции за границу за счет средств инвестиционного фонда, подлежащие лицензированию в соответствии с подпунктом 1) пункта 51 настоящих Правил, в результате которых оценочная стоимость ценных бумаг нерезидентов (стоимость долей в уставных капиталах нерезидентов) будет составлять не более 60 (шестидесяти) процентов от стоимости активов инвестиционного фонда на конец отчетного периода.
58-2. В случае нарушения установленных пунктом 58-1 настоящих Правил требований, лицензиату необходимо в течение 30 (тридцати) календарных дней по истечении отчетного периода привести структуру активов в соответствие либо обратиться в Национальный Банк за получением разовой лицензии на проведение операции, связанной с движением капитала, определенной подпунктом 1) пункта 51 настоящих Правил.";
в пункте 60:
абзац второй после слова "Правилам" дополнить словами ", за исключением управляющих компаний, получивших операционную лицензию на осуществление инвестиций за границу за счет средств инвестиционных фондов";
после абзаца второго дополнить абзацем следующего содержания:
"Управляющей компании, получившей операционную лицензию на осуществление инвестиций за границу за счет средств инвестиционных фондов, необходимо ежемесячно до 15 (пятнадцатого) числа месяца, следующего за отчетным периодом представлять в Национальный Банк:

1) осы Ереженің 14-қосымшасына сәйкес мәліметтерді;
2) лицензия алуға бұрын ұсынылған құжаттарға енгізілген барлық өзгерістер туралы ақпаратты беруге тиіс.";
үшінші абзацтағы "тоқтатылғанға" деген сөзден кейін ", инвестициялық қорлардың қаражаты есебінен шет елге инвестицияларды жүзеге асыруға басқарушы компания алған операциялық лицензияның қолданылуы тоқтатылғанға" деген сөздермен толықтырылсын;
61-тармақтағы "осы бағалы қағаздарды" деген сөздер "осы бағалы қағаздарға және жарғылық капиталға қатысу үлесін" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 61-1-тармақпен толықтырылсын:
"61-1. Басқарушы компанияға инвестициялық қорлардың қаражаты есебінен шет елге инвестицияларды жүзеге асыруды көздейтін капитал қозғалысымен байланысты операциялар жүргізуге операциялық лицензия беру туралы өтінішін Ұлттық Банк өтініш беруші барлық қажетті құжаттарды берген күннен бастап 15 (он бес) күнтізбелік күн ішінде қарайды.";
9-қосымша мынадай редакцияда жазылсын:
"Валюталық құндылықтарды
пайдалануға байланысты
операцияларды лицензиялау
ережесіне 9-қосымша
Ұлттық Банкке тоқсан сайын,
есептік кезеңнен кейінгі
айдың 20-на дейін ұсынылады
20____ жылғы _______ тоқсанда
Қазақстан Республикасының резиденттері берген
кредиттерді игеру және қызмет көрсету туралы есеп
лицензиаттың атауы ________________________________________________
лицензиаттың КҰЖЖ коды (заңды тұлғалар үшін) ______________________
лицензиаттың СТН-і ________________________________________________
почталық мекен-жайы, телефоны, факсы ______________________________
Ұлттық Банк лицензиясының нөмірі және берілген күні _______________
Келісім-шарттың/Шарттың нөмірі және күні __________________________
Көрсеткіштің атауы
Жолдың
коды
(кредит
валюта-
сының
мың
бірлі-
гімен)
(мың
АҚШ
долла-
рымен)
А
Б
В
Г

1) сведения в соответствии с приложением 14 к настоящим Правилам;
2) информацию обо всех осуществленных изменениях в документы, ранее предоставленные для получения лицензии.";
абзац третий после слова "управления" дополнить словами ", прекращения действия операционной лицензии, полученной управляющей компанией на осуществление инвестиций за границу за счет средств инвестиционных фондов";
в пункте 61 слова "на данные ценные бумаги" заменить словами "на данные ценные бумаги и доли участия в уставном капитале";
дополнить пунктом 61-1 следующего содержания:
"61-1. Заявление о выдаче управляющей компании операционной лицензии на проведение операции, связанной с движением капитала, предусматривающей осуществление инвестиций за границу за счет средств инвестиционных фондов, рассматривается Национальным Банком в течение 15 (пятнадцати) календарных дней со дня представления заявителем всех необходимых документов.";
приложение 9 изложить в следующей редакции:
"Приложение 9
к Правилам лицензирования операций,
связанных с использованием валютных
ценностей
представляется
в Национальный Банк
ежеквартально до 20 числа месяца,
следующего за отчетным периодом
Отчет об освоении и обслуживании кредитов,
предоставленных резидентами Республики Казахстан
за  _______   квартал 20____ года
наименование лицензиата  __________________________
код ОКПО лицензиата
(для юридических лиц)    __________________________
РНН лицензиата           __________________________
почтовый адрес, телефон,
факс                     __________________________
номер и дата выдачи
лицензии Национального
Банка                    __________________________
номер и дата Контракта/
Договора                 __________________________
Наименование показателя
Код строки
(в тысячах единиц валюты кредита)
(в тысячах долларов США)
А
Б
В
Г

270
борышты есептен шығару
280
барлық алынған төлемдер (250 + 260 + 270)
290
3. есептік кезеңнің аяғындағы берешек (310 + 320 + 330)
300
негізгі борыш сомасы (110 + 210 - 250 - 280)
310
оның ішінде:
негізгі борышты өтеу бойынша мерзімі өткен төлемдер (111 + [220 - 250])
311
сыйақы бойынша мерзімі өткен төлемдер (120 + 230 - 260)
320
мерзімі өткен төлемдер үшін төленбеген айыппұлдар (130 + 240 - 270)
330
20____ жылғы "___"___________              басшы _________________
_____________________________            бас бухгалтер ___________
(орындаушы, телефоны)
Толтыру бойынша нұсқаулар:
"В" бағанында кредит валютасымен деректер көрсетіледі.
"Г" бағанындағы деректер операция жүргізілген күнгі Ұлттық Банктің ресми бағамдары ескеріле отырып, АҚШ долларына аударылады. Операциялар Ұлттық Банк ресми бағам белгілемейтін валютамен жүргізілген жағдайда, қайта есептеу лицензиаттың берген мәліметтерінде көрсетілген осы валютаның АҚШ долларына ағымдағы нарықтық бағамы бойынша жүзеге асырылады.";
мынадай мазмұндағы 14-қосымшамен толықтырылсын:
"Валюталық құндылықтарды
пайдалануға байланысты
операцияларды лицензиялау
ережесіне 14-қосымша
Ұлттық Банкке тоқсан сайын,
есептік кезеңнен кейінгі
айдың 15-на дейін ұсынылады
лицензиаттың атауы ________________________________________________
лицензиаттың КҰЖЖ коды ____________________________________________
лицензиаттың СТН-і ________________________________________________
почталық мекен-жайы, телефоны, факсы ______________________________
Ұлттық Банк лицензиясының нөмірі және берілген күні _______________
20_______ жылғы  ______________ айда
Басқарушы компанияның _______ инвестициялық қоры
қаражатының есебінен шет елге инвестицияларды
жүзеге асыруы туралы есебі
1-кесте
мың АҚШ долларымен
Тар-
мақ-
ша-
ның
нө-
мірі
Бағалы
қағаз-
дың/
заңды
тұлға-
ның/
актив-
тің
атауы
Бағалы қағаз-
дың/эмитент-
тің рейтингі
Қор
биржа-
сының/
нарық-
тың
атауы
ҰБН
не-
месе
ISIN
коды
Эмис-
сия/
құрыл-
тай
құжат-
тары
бо-
йынша
жар-
ғылық
капи-
талдың
валю-
тасы
Moo-
dy's
S&P
Fіtch
1
2
3
4
5
6
7
8
1-бөлім. Резидент еместердің бағалы қағаздары (талдама жасау)
2-бөлім. Резидент еместердің капиталына қатысу үлесі
(талдама жасау)
3-бөлім. Резидент еместердің басқа қаржы құралдары
(талдама жасау)
кестенің жалғасы
Эми-
тент-
тің/
инвес-
тиция-
лау
объек-
тісі-
нің
атауы
Эмитенттің/
инвести-
циялау
объекті-
сінің елі
Дауыс беретін
акциялардың
жалпы санындағы
үлес (қатысушы-
лардың дауыс-
тары) (%-бен)
Өтеу
күні
Сатып алу
құны (мың
АҚШ доллары)
9
10
11
12
13
2-кесте
мың АҚШ долларымен
Тармақ-
ша-ның
нөмірі
Бағалы
қағаз-
дың/
заңды
тұлға-
ның/
активтің
атауы
ҰБН
немесе
ISIN
коды
Өткен кезең соңындағы позиция
Саны,
дана
Бағалау құны
Мың АҚШ
доллары
1
2
3
4
5
1-бөлім. Резидент еместердің бағалы қағаздары
(талдама жасау)
2-бөлім. Резидент еместердің капиталына қатысу
үлесі (талдама жасау)
3-бөлім. Резидент еместердің басқа қаржы
құралдары (талдама жасау)
кестенің жалғасы
Ай ішіндегі өзгеріс
Есепті кезең соңындағы
позиция
Инвести-
циялық
қордың
активте-
ріндегі
инвести-
циялардың
үлесі (%)
Операциялар
Сатып алу
Сату немесе өтеу
Құндық
және
басқа
да
өзге-
рістер
Саны,
дана
Бағалау
құны
Саны,
дана
Мың
АҚШ
дол-
лары
Саны,
дана
Мың
АҚШ
дол-
лары
Мың
АҚШ
дол-
лары
Мың АҚШ
доллары
6
7
8
9
10
11
12
13
Жиынтығы инвестициялық қордың таза активтерінің құны (есептік
кезеңнің соңғы күніне) ________________мың теңге
____________ мың АҚШ доллары
20____ жылғы "___"___________              басшы _________________
_____________________________            бас бухгалтер ___________
(орындаушы, телефоны)
инвестициялық қордың активтерін
есепке алуды қамтамасыз ететін
кастодиан бөлімшесінің
басшысы _______________________
Толтыру бойынша нұсқаулар:
Басқарушы компанияның инвестициялық қордың қаражаты есебінен шет елге инвестицияларды жүзеге асыруы туралы есебінде (бұдан әрі - Есеп), операциялық лицензиямен өтелмейтін резидент еместердің бағалы қағаздарын сатып алуды, резидент еместердің капиталына қатысу үлестерін, резидент еместердің қаржылық құралдарына салымдарды қоса алғанда, басқарушы компанияның инвестициялық қордың қаражаты есебінен шет елге жүзеге асырған инвестициялар көрсетіледі.
Есеп үтірден кейін 2 белгіге дейінгі дәлдікпен, айдағы айналымдар көрсетіле отырып, айдың соңғы күніндегі жағдай бойынша мың АҚШ долларымен толтырылады және есептік кезеңнен кейінгі айдың 15 (он бесінші) күніне дейінгі мерзімде ұсынылады. Төлем Есептің валютасынан бөлек валютамен жүзеге асырылған жағдайда, қайта есептеу осы валютаның төлем жасалған күнгі АҚШ долларына нарықтық бағамы бойынша жүзеге асырылады.

270
списание долга
280
всего получено платежей (250 + 260 + 270)
290
3. задолженность на конец отчетного периода (310 + 320 + 330)
300
сумма основного долга (110 + 210 - 250 - 280)
310
в том числе:
просроченные платежи по погашению основного долга (111+[220 - 250])
311
просроченные платежи по вознаграждению (120 + 230 - 260)
320
неоплаченные штрафы за просроченные платежи (130 + 240 - 270)
330
___» ___________ 20 ____ года       руководитель________________
________________________            главный бухгалтер___________
(исполнитель, телефон)
Указания по заполнению:
В столбце "В" указываются данные в валюте кредита.
В столбце "Г" данные переводятся в доллары США с учетом официальных курсов Национального Банка на дату проведения операции. В случае проведения операций в валюте, по которой Национальный Банк не производит установление официального курса, пересчет осуществляется  по текущему рыночному курсу этой валюты к доллару США, указанному лицензиатом в представляемых сведениях.";
дополнить приложением 14 следующего содержания:
"Приложение 14
наименование лицензиата               к Правилам лицензирования
код ОКПО лицензиата                   операций, связанных с
РНН лицензиата                        использованием валютных
почтовый адрес, телефон, факс         ценностей
номер и дата выдачи                   представляется в
лицензии Национального Банка          Национальный Банк
ежемесячно до 15 числа
месяца, следующего за
отчетным периодом
Отчет управляющей компании об осуществлении
инвестиций за границу за счет средств
инвестиционного фонда _______
за ______________ месяц 20_______ года
Таблица 1
в тысячах долларов США
Номер подпункта
Наименование ценной бумаги/юри-
дического лица/ актива
Рейтинги ценной
бумаги/ эмитента
Наименование фондо-
вой биржи/ рынок
НИН или код ISIN
Moody's
S&P
Fitch
1
2
3
4
5
6
7
Часть 1. Ценные бумаги нерезидентов (расшифровать)
Часть 2. Доли участия в капитале нерезидентов (расшифровать)
Часть 3. Другие финансовые инструменты нерезидентов (расшифровать)
Продолжение таблицы
Валюта эмиссии/
уставного капитала по учреди-
тельным документам
Наимено-
вание
эмитента/
объекта инвести-
рования
Страна эмитента/
объекта инвести-
рования
Доля к общему
количеству
голосующих
акций (голосов
участников)
(в %)
Дата
пога-
шения
Стоимость
приобре-
тения
(тысяч
долларов
США)
8
9
10
11
12
13
Таблица 2
в тысячах долларов США
Номер подпункта
Наименование ценной бумаги/юри-
дического лица/ актива
НИН
или
код
ISIN
Позиция на конец предшествующего периода
Коли-
чество,
штук
Оценоч-
ная
стои-
мость
Тысяч долларов США
1
2
3
4
5
Часть 1. Ценные бумаги нерезидентов (расшифровать)
Часть 2. Доли участия в капитале нерезидентов (расшифровать)
Часть 3. Другие финансовые инструменты нерезидентов (расшифровать)
Продолжение таблицы
Изменения в течение месяца
Позиция на конец
отчетного
периода
Доля ин-
вестиций
в активах
инвести-
ционного
фонда (%)
Операции
Покупка
Продажа или
погашение
Стоимост-
ные и
прочие
изменения
Коли-
чество,
штук
Оценоч-
ная
стои-
мость
Коли-
чест-
во, штук
Тысяч долла-
ров
США
Коли-
чест-
во,
штук
Тысяч
дол-
ларов
США
Тысяч
долларов
США
Тысяч
дол-
ларов
США
6
7
8
9
10
11
12
13
Итого стоимость активов инвестиционного фонда
(на последнюю дату отчетного периода) __________тысяч тенге
__________тысяч долларов США
"___" ___________ 20____ года       руководитель________________
________________________            главный бухгалтер___________
(исполнитель, телефон)              руководитель подразделения
кастодиана, обеспечивающего
учет активов инвестиционного
фонда_______________________
Указания по заполнению:
В Отчете управляющей компании об осуществлении инвестиций за границу за счет средств инвестиционного фонда (далее - Отчет) отражаются инвестиции за границу, осуществленные управляющей компанией за счет средств инвестиционного фонда, включая приобретение ценных бумаг нерезидентов, долей участия в капитале нерезидентов, вложения в финансовые инструменты нерезидентов, которые не покрывает операционная лицензия.
Отчет заполняется в тысячах долларов США с точностью до 2 знаков после запятой, в запасах по состоянию на последнюю дату месяца (таблица 1) с указанием оборотов за месяц (таблица 2) и представляется в срок до 15 (пятнадцатого) числа месяца, следующего за отчетным периодом. В случае осуществления платежа в валюте, отличной от валюты Отчета, пересчет осуществляется по рыночному курсу этой валюты к доллару США на дату совершения платежа.

1 және 2-кестенің 2-бағанында:
1) бағалы қағаздың түрі (акция - жай, артықшылықты; облигация; нот және басқасы);
2) сатушы - резидент емес заңды тұлғаның атауы (жарғылық капиталдағы үлесті сатып алу үшін), бірнеше сатушы болған жағдайда 1,2-кестелердегі активті 2-кестедегі барлық жүзеге асырылған операцияларды талдай отырып әрбір сатушы бойынша бөліп көрсету керек;
3) резидент еместің қаржылық құралының атауы көрсетіледі.
1-кестенің 6-бағанында инвестициялар жүзеге асырылған қор биржасының атауы көрсетіледі. Инвестициялар қаржы құралдарына ұйымдаспаған нарықта жүзеге асырылған, резидент еместің жарғылық капиталына қатысу үлестері сатып алынған кезде - заңды тұлғаның- сатушының тіркелген елі  (жеке тұлғаның тұрақты мекен-жайы) көрсетіледі.
1-кестенің 7-бағанында және 2-кестенің 3-бағанында ҰБН - бағалы қағаздың ұлттық бірегейлендіру нөмірі не ISIN - бағалы қағаздың халықаралық бірегейлендіру нөмірі көрсетіледі.
1-кестенің 13-бағанында инвестициялардың сатып алу бағасы бойынша жалпы сомасы көрсетіледі.
2-кестенің 4 және 5-бағандарында есептік кезеңнің алдындағы айдың соңғы күніндегі деректер көрсетіледі, бұл ретте 5-бағанда көрсетілген күнге бағалау құны көрсетіледі.
2-кестенің 7 және 9-бағандарында нақты сатып алу/сату бағасы бойынша операциялардың сомасы көрсетіледі.
2-кестенің 13-бағаны инвестициялық қордың есептік кезеңнің соңында есептелген активтерінің құнымен бағалау құны (12-баған) бойынша активтердің үлесін көрсетеді.".
2. Осы қаулы Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелген күннен бастап он төрт күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі.
3. Төлем балансы және валюталық реттеу департаменті (Дюгай Н.Н.):
1) Заң департаментімен (Шәріпов С.Б.) бірлесіп осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткізу шараларын қабылдасын;
2) осы қаулы Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткен күннен бастап он күндік мерзімде оны Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі орталық аппаратының мүдделі бөлімшелеріне, аумақтық филиалдарына, Қазақстан Республикасының Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу және қадағалау агенттігіне, екінші деңгейдегі банктерге, "Қазақстан қаржыгерлерінің қауымдастығы" заңды тұлғалар бірлестігіне, "Активтерді Басқарушылардың қауымдастығы" заңды тұлғалар бірлестігіне, инвестициялық портфельді басқарушыларға және сауда-саттықты ұйымдастырушыларға жіберсін.
4. Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі басшылығының қызметін қамтамасыз ету басқармасы (Терентьев А.Л.) осы қаулыны алған күннен бастап үш күндік мерзімде оны Қазақстан Республикасының бұқаралық ақпарат құралдарына жариялауды қамтамасыз етсін.

В столбце 2 таблиц 1 и 2 указывается:
1) вид ценной бумаги (акция - простая, привилегированная; облигация; нота и другое);
2) наименование юридического лица - нерезидента - продавца (для приобретения доли в уставном капитале), в случае наличия нескольких продавцов следует указывать актив в таблицах 1, 2 в разбивке по каждому продавцу с расшифровкой всех осуществленных операций за период в таблице 2;
3) наименование финансового инструмента нерезидента.
В столбце 6 таблицы 1 указывается наименование фондовой биржи, на которой осуществлены инвестиции. При осуществлении инвестиций в финансовые инструменты на неорганизованном рынке, приобретении долей участия в уставном капитале нерезидента - указывается страна регистрации юридического лица (постоянного проживания физического лица) - продавца.
В столбце 7 таблицы 1 и в столбце 3 таблицы 2 указывается НИН - национальный идентификационный номер ценной бумаги либо ISIN - международный идентификационный номер ценной бумаги.
В столбце 13 таблицы 1 указывается общая сумма инвестиций по цене приобретения.
В столбцах 4 и 5 таблицы 2 указываются данные на последнюю дату месяца, предшествующего отчетному периоду, при этом в столбце 5 указывается оценочная стоимость на указанную дату.
В столбцах 7 и 9 таблицы 2 указывается сумма операций по фактической цене приобретения/продажи.
Столбец 13 таблицы 2 отражает долю актива по оценочной стоимости (столбец 12) в стоимости активов инвестиционного фонда, рассчитанных на конец отчетного периода.".
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении четырнадцати дней со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
3. Департаменту платежного баланса и валютного регулирования (Дюгай Н.Н.):
1) совместно с Юридическим департаментом (Шарипов С.Б.) принять меры к государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан настоящего постановления;
2) в десятидневный срок со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан довести настоящее постановление до сведения заинтересованных подразделений центрального аппарата, территориальных филиалов Национального Банка Республики Казахстан, Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций, банков второго уровня, Объединения юридических лиц "Ассоциация финансистов Казахстана", Объединения юридических лиц "Ассоциация Управляющих активами", управляющих инвестиционным портфелем и организатора торгов.
4. Управлению по обеспечению деятельности руководства Национального Банка Республики Казахстан (Терентьев А.Л.) в трехдневный срок со дня получения настоящего постановления принять меры к опубликованию его в средствах массовой информации Республики Казахстан.

5. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Төрағасының орынбасары Г.З.Айманбетоваға жүктелсін.
Ұлттық Банк
Төрағасы
Келісілді:
Қазақстан Республикасының
Қаржы нарығы мен қаржы
ұйымдарын реттеу және
қадағалау агенттігі
2005 жылғы "___" _________
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрлігі
2005 жылғы "___" _________
Қазақстан Республикасының
Экономика және бюджеттік
жоспарлау министрлігі
2005 жылғы "___" _________

5. Операционному управлению (Сундетова Д.С.) оплатить расходы, связанные с опубликованием настоящего постановления, за счет бюджета (сметы расходов) Управления по обеспечению деятельности руководства Национального Банка Республики Казахстан.
6. Контроль над исполнением настоящего постановления возложить на заместителя Председателя Национального Банка Республики Казахстан Айманбетову Г.З.
Председатель
Национального Банка
Согласовано
Агентство Республики Казахстан по         Министерство финансов
регулированию и надзору финансового       Республики Казахстан
рынка и финансовых организаций
Министерство экономики и бюджетного
планирования Республики Казахстан