Қылмыстық-атқару жүйесі органдарына (мекемелеріне) алғашқы рет қызметке келген адамдардың сынақ мерзімінен және тағлымдамадан өту ережесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Әділет министрлігі Қылмыстық-атқару жүйесі комитетінің 2005 жылғы 5 мамырдағы N 29 Бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2005 жылғы 11 мамырда тіркелді. Тіркеу N 3634. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Әділет министрлігі Қылмыстық-атқару жүйесі комитетінің 2009 жылғы 2 желтоқсандағы N 160 Бұйрығымен.
Күші жойылды - ҚР Әділет министрлігі Қылмыстық-атқару жүйесі комитетінің 2009.12.02 N 160 бұйрығымен.
"Әділет органдары туралы" Қазақстан Республикасы  Заңы 25-2 бабын іске асыру және қылмыстық-атқару жүйесі органдарына (мекемелеріне) алғашқы рет қызметке келген адамдардың сынақ мерзімінен және тағлымдамадан өту тәртібін реттеу мақсатында, Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2004 жылғы 28 қазандағы N 1120  қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Әділет министрлігі Қылмыстық-атқару жүйесі комитеті туралы 4-ші тармағын басшылыққа алып, (бұдан әрі - Комитет)  БҰЙЫРАМЫН:
1. Қылмыстық-атқару жүйесі органдарына (мекемелеріне) алғашқы рет қызметке келген адамдардың сынақ мерзімінен және тағлымдамадан өту ережесі бекітілсін.
2. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Комитет Төрағасының жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
3. Осы бұйрық алғашқы ресми түрде жарияланғаннан он күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі.
Төраға м.а.
Қазақстан Республикасы
Әділет министрлігінің
Қылмыстық-атқару жүйесі
Комитеті төрағасының м.а.
2005 жылғы 5 мамырдағы
N 29 бұйрығымен бекітілген
Қылмыстық-атқару жүйесі органдарына (мекемелеріне)
алғашқы рет қызметке келген адамдардың сынақ мерзімінен
және тағлымдамадан өту ережесі
1. Жалпы ережелер
1. Осы ереже қылмыстық-атқару жүйесі органдарына (мекемелеріне) алғашқы рет қызметке келген адамдардың алғашқы дайындыққа жіберілмес бұрын сынақ мерзімінен және тағлымдамадан өту тәртібі мен шартын айқындайды.
2. Қылмыстық-атқару жүйесі органдарына (мекемелеріне) алғашқы рет қызметке келген адамдар алғашқы дайындыққа жіберілмес бұрын міндетті түрде тағлымдамадан өтеді, олар үшін сынақ мерзімі белгіленуі мүмкін. Сынақ мерзімінен және тағлымдамадан өту тәртібі мен шарты осы Ережемен белгіленеді.
3. Тағлымдамадан өту ұзақтығы туралы және сынақ мерзімін белгілеу туралы шешім лауазымға тағайындауға құқығы бар адаммен қабылданады.
4. Тағлымдамадан және сынақ мерзімінен өтетін адамның құқығы мен міндеттері Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасымен реттеледі.

Об утверждении Правил прохождения испытательного срока и стажировки лицами, впервые поступающими на службу в органы (учреждения) уголовно-исполнительной системы
Приказ и.о. Председателя Комитета уголовно-исполнительной системы Министерства юстиции Республики Казахстан от 5 мая 2005 года № 29. Зарегистрирован Министерством юстиции Республики Казахстан 11 мая 2005 года № 3634. Утратил силу приказом и.о. Министра юстиции Республики Казахстан от 2 декабря 2009 года № 160
Сноска. Утратил силу приказом и.о. Министра юстиции РК от 02.12.2009 № 160.
В целях реализаций статьи 25-2  Закона Республики Казахстан "Об органах юстиции" и урегулирования порядка прохождения испытательного срока и стажировки лицами, впервые поступающими на службу в органы (учреждения) уголовно-исполнительной системы, руководствуясь пунктом 4 Положения о Комитете уголовно-исполнительной системы Министерства юстиции Республики Казахстан, утвержденного постановлением  Правительства Республики Казахстан от 28 октября 2004 года N 1120 (далее - Комитет),  ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить Правила прохождения испытательного срока и стажировки лицами, впервые поступающими на службу в органы (учреждения) уголовно-исполнительной системы.
2. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего заместителя Председателя Комитета.
3. Настоящий приказ вводится в действие со дня его официального опубликования.
И.о. Председателя
Утверждены
приказом и.о. Председателя
Комитета уголовно-исполнительной
системы Министерства юстиции
Республики Казахстан
от 5 мая 2005 года N 29
Правила
прохождения испытательного срока и стажировки
лицами, впервые поступающими на службу в органы (учреждения)
уголовно-исполнительной системы
1. Общие положения
1. Настоящие правила определяют порядок и условия прохождения испытательного срока и стажировки лицами, впервые поступающими на службу в органы (учреждения) уголовно-исполнительной системы, перед направлением на первоначальное обучение.
2. Лица, впервые поступающие на службу в органы (учреждения) уголовно-исполнительной системы, перед направлением на первоначальную обучение в обязательном порядке проходят стажировку, для них может быть установлен испытательный срок.
3. Решение о продолжительности стажировки и об установлении испытательного срока принимается лицом, имеющим право назначения на должность. Продолжительность стажировки и испытательного срока указывается в приказе о приеме на службу.
4. Права и обязанности лица, проходящего испытательный срок и стажировку, регулируется трудовым  законодательством  Республики Казахстан.

5. Тағлымдамадан өтуші және (немесе) сынақ мерзімі белгіленген адам тағлымдамадан және сынақ мерзімінен өту тәртібі және шартымен, лауазымға тағайындау туралы бұйрықпен және тағлымдамадан өту мерзімі аяқталғаннан кейін оның тағлымдамадан және сынақ мерзімінен өту шешімдері туралы қорытындыларымен танысуы керек.
6. Тағлымдамадан немесе сынақ мерзімінен өтіп жатқан адамды оның денсаулығына немесе өміріне немесе оның күші кәсіби дайын болмағандықтан заңдылықты, құқығына қысым жасауы, бостандығын және өзге де адамдардың заңды мүдделерін бұзуға әкеліп соғатын жеке іс-әрекеттеріне қауіп төндіретін іс-қимылдарда пайдалану жіберілмейді.
2. Тағлымдамадан өту тәртібі
7. Тағлымдама - жұмыс ерекшелігін, одан әрі кәсіптік бағдарлау үшін озық тәжірибені зерделеу, тәжірибелі қызметкер санынан тағайындалған тікелей бастық және тәлімгердің басшылығымен атқаратын лауазымы бойынша міндеттемелер орындау.
8. Тағлымдамадан өтетін адаммен жеке еңбек шарты бекітіледі, онда тағлымдамадан өту шарттары жарияланады. Тағлымдама мерзімі бір айдан үш айға белгіленеді.
9. Тағлымдамадан өту мерзімінде адам лауазымы бойынша негізгі міндеттер мен тапсырмаларды орындаумен бірге қызмет орыны бойынша жеке оқулардан өтеді.
10. Жеке оқулардың жоспарын бекіту және оған тәлімгерді бекіту кадр қызметінің келісімі бойынша тағлымдамадан өтетін адам көрсетілген бөлімше бастығының ұсынымы бойынша қылмыстық-атқару жүйесі органының (мекеменің) басшылығымен жүзеге асырылады.
11. Тағлымдамадан өтуші адамның уақытша еңбекке жарамсыздығы мерзімінде және басқа да себептер бойынша қызметте болмаған уақыты есептелмейді.
3. Сынақ мерзімінен өту тәртібі
12. Сынақ мерзімі - қызметкердің оған тапсырылған жұмысқа (лауазымға) сәйкес келуін тексеру мақсатында сынақпен жүзеге асырылатын мерзім. Сынақ мерзімі үш айдан жоғары болмауы керек.
13. Сынақ мерзімі алғаш рет қызметке келген адамды оны алғашқы дайындыққа жібермес бұрын қылмыстық-атқару жүйесінің кадрына оны есепке алу туралы шешімді қабылдауға қатысты күдік туындайтын болса, адамдар тағлымдамадан өтіп болғаннан кейін белгіленеді.
14. Сынақ мерзімі белгіленген адаммен жеке еңбек шарты жасалады, онда сынақ мерзімінен өту шарттары жарияланады.
15. Лауазымға тағайындау туралы шешім Қазақстан Республикасы заңдылығына сәйкес және кадр қызметінің және қылмыстық-атқару жүйесі органдары (мекемелері) басшылығының келісімі бойынша сынақ мерзімдері аяқталғаннан кейін қабылдануы мүмкін.

5. Лицо, проходящее стажировку, и (либо) которому установлен испытательный срок, должно быть ознакомлено с порядком и условиями стажировки и прохождения испытательного срока, приказом о назначении на должность и по истечении срока стажировки с заключением о результате прохождения им стажировки и испытательного срока.
6. Не допускается использовать лицо, проходящее стажировку или испытательный срок в мероприятиях, при котором может возникнуть угроза его здоровью или жизни либо когда его самостоятельные действия в силу профессиональной неподготовленности могут привести к нарушению законности, ущемлению прав, свобод и законных интересов иных лиц.
2. Порядок прохождения стажировки
7. Стажировка - изучение специфики работы, передового опыта для дальнейшей профессиональной ориентации, выполнение обязанностей по занимаемой должности под руководством непосредственного начальника и наставника, назначаемого из числа опытных сотрудников.
8. С лицом, проходящим стажировку, заключается индивидуальный трудовой договор, в котором оговариваются условия прохождения стажировки. Срок стажировки устанавливается от  одного до трех месяцев.
9. В период прохождения стажировки, лицо наряду с исполнением основных обязанностей и поручений по должности, проходит индивидуальное обучение по месту службы.
10. Утверждение плана индивидуального обучения и закрепления за ним наставника осуществляется руководством органа (учреждения) уголовно-исполнительной системы, по представлению начальника подразделения, в котором лицо будет проходить стажировку по согласованию с кадровой службой.
11. В прохождение стажировки не засчитывается периоды временной нетрудоспособности лица, проходящего стажировку, и другие периоды, когда лицо отсутствовало на службе по уважительным причинам.
3. Порядок прохождения испытательного срока
12. Прохождение испытательного срока - срок, в течение которого осуществляется испытание с целью проверки соответствия работника поручаемой ему работе (должности). Срок испытания не может превышать трех месяцев.
13. Испытательный срок устанавливается после прохождения лицом стажировки, когда имеются сомнения относительно принятия решения о зачислении его в кадры уголовно-исполнительной системы.
14. С лицом, которому установлен испытательный срок, заключается индивидуальный трудовой договор, в котором оговариваются условия прохождения испытательного срока.
15. Решение о назначении на должность может быть принято до окончания испытательного срока по ходатайству начальника подразделения, в котором лицо проходит испытательный срок по согласованию с кадровой службой и руководством органа (учреждения)  уголовно-исполнительной системы и в соответствии с законодательством Республики Казахстан.

16. Адаммен еңбек қарым-қатынасы сынақ мерзімінің аяқталуына дейін еңбек заңнамасында қаралған тәртіп және негіздер бойынша аяқталуы мүмкін.
4. Қорытынды ереже
17. Тағылымдамадан, сондай-ақ сынақ мерзімінің аяқталуына үш  күн қалғанда кадр қызметінің келісімі бойынша тағлымдамадан және сынақ мерзімінен өткен адамдарға бөлімше бастығы қылмыстық-атқару жүйесі органдарына (мекемелеріне) алғашқы қызметке келген адамның сынақ мерзімі мен тағлымдамадан өту шешімі туралы қорытынды дайындайды.
18. Қылмыстық-атқару жүйесі органының (мекеменің) басшылығымен бекітілген қорытынды, тағлымдама немесе сынақ  мерзімі аяқталғаннан бұрын оның кадр есебіне алынуы туралы шешім қабылдау және оны алғашқы дайындыққа жіберу немесе сынақ мерзіміне шыдамағандықтан оның босатылуы үшін негіз бола алады.
Адамды кадрларға есепке алу және арнайы атағын беру туралы кадр қызметінің шешімін дайындау қажетті құжаттарды жинау, арнайы тексеріс өткізуде, адамды алғашқы дайындыққа жіберуде белгіленеді.
19. Сынақ мерзімі мен тағлымдамадан өтіп жатқан адам бес күн аралығында сынақ мерзімінен және тағлымдамадан өту шешімі туралы қорытындыны бекіткеннен кейін онымен қол қою арқылы танысуы керек.
20. Қорытындының шешімі қанағаттанарлықсыз болған кезде, адам сынақ мерзімінен өту шешімі бойынша қызметке жарамсыз ретінде босатылуы мүмкін.
21. Сынақ шешімдерін қанағаттанарлықсыз деп тану негізі адамның оған жүктелген лауазымдық міндеттерін тиісінше орындамағандығы болып табылады.
Адам оған жүктелген лауазымдық міндеттердің тиісінше орындамауын растайтын барлық фактілер жазбаша түрде тікелей бастығымен және тәлімгермен расталуы, адам сынақ мерзімін және тағлымдамадан өткен кадр қызметімен келісілген және бөлімше бастығымен бекітілген болуы керек.

16. Трудовые отношения с лицом могут быть прекращены до истечения испытательного срока в порядке и по основаниям, предусмотренным трудовым  законодательством .
4. Заключительные положения
17. За три дня до окончания стажировки, а также испытательного срока, начальник подразделения, в котором лицо проходило испытательный срок и стажировку по согласованию с кадровой службой подготавливает заключение о результате прохождения лицом, впервые  поступающим на службу в органы (учреждения) уголовно-исполнительной системы, испытательного срока и стажировки.
18. Заключение, утвержденное руководителем органа (учреждения) уголовно-исполнительной системы не позднее окончания срока стажировки или испытания, является основанием для подготовки решения о зачислении его в кадры уголовно-исполнительной системы и направлении его на первоначальную подготовку либо его увольнении, как не выдержавшего испытательный срок.
Подготовка кадровой службой решения о зачислении лица в кадры и присвоении ему специального звания заключается в сборе необходимых документов, проведении специальной проверки, направлении лица на первоначальное обучение.
19. Лицо, проходящее испытательный срок и стажировку в течение пяти дней после утверждения заключения о результате прохождения испытательного срока и стажировки должно быть ознакомлено с ним под роспись.
20. При неудовлетворительном результате прохождения испытательного срока, лицо  может быть уволено (расторжен индивидуальный трудовой договор), как негодное к прохождению службы в органах уголовно-исполнительной системы.
21. Основанием для признания результатов испытания неудовлетворительными является неспособность надлежащего выполнения лицом возложенных на него должностных обязанностей.
Все факты, подтверждающие неспособность выполнения лицом возложенных на него должностных обязанностей, должны быть письменно зафиксированы непосредственным начальником и наставником, согласованы с кадровой службой и утверждены начальником подразделения, в котором лицо проходило испытательный срок и стажировку.