"Қазақстан Республикасының темір жол көлігімен жолаушыларды, багажды және жүк багажын тасымалдау ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникациялар министрінің N 2810 болып тіркелген 2004 жылғы 18 наурыздағы N 122-І бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникациялар министрлігінің 2005 жылғы 29 сәуірдегі N 162-І Бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2005 жылғы 3 маусымда тіркелді. Тіркеу N 3664. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрінің міндетін атқарушының 2011 жылғы 6 тамыздағы № 496 бұйрығымен
Күші жойылды - ҚР Көлік және коммуникация министрінің міндетін атқарушының 2011.08.06 № 496 (қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Жолаушылар, багаж және жүк багажы тасымалдарын ұйымдастыруды жетілдіру мақсатында  БҰЙЫРАМЫН :
1. "Қазақстан Республикасының темір жол көлігімен жолаушыларды, багажды және жүк багажын тасымалдау ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникациялар министрінің 2004 жылғы 18 наурыздағы N 122-І  бұйрығына (2004 жылғы 16 сәуірінде N 2810 нөмірімен тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Қазақстан Республикасының темір жол көлігімен жолаушыларды, багажды және жүк багажын тасымалдау ережесінде:
4-тармақта:
1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"1) жолаушылар тасымалын автоматтандырылған басқару жүйесі (бұдан әрі - АБЖ) - жолаушылар тасымалын орталықтандырылған басқару және орындарды электронды сақтау жүйесі";
6) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"6) темір жол көлігіндегі тасымалдаушы (бұдан әрі - тасымалдаушы) - жылжымалы құраммен тасымалдауды жүзеге асыратын және тасымалдау құжаттарында көрсетілген тасымалдаушы";
7) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"7) уәкілетті орган - Қазақстан Республикасының Үкіметі белгілейтін, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес өз құзыреті шегінде көлік саласындағы мемлекеттік саясатты, Қазақстан Республикасындағы көлік кешенінің қызметін үйлестіруді, реттеуді және бақылауды жүзеге асыратын орталық атқарушы орган";
7-тармақтың үшінші абзацындағы "өзі" деген сөз алынып тасталсын;
10-тармақта:
үшінші абзацта:
"жеке тұлғаның" деген сөздерден кейін "топ басшысының" деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы сөйлеммен толықтырылсын:
"Заңды тұлғалардың өтінішіне ұйым басшысы, жеке тұлғалардың өтінішіне - топ басшысы қол қоюы тиіс";
төртінші абзац:
"тізімі" деген сөзден кейін "(екі данада)" деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы сөйлеммен толықтырылсын:
"Жол жүру құжаттары ресімделгеннен кейін тізімнің екі данасына да жүк құжаттары ресімделгені туралы белгі қойылады, тізімнің біреуі кейіннен вагон жолсерігіне тапсыру үшін топ басшысына беріледі";
11-тармақтың екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"Жолаушылардың өтінім бойынша жол жүруін ресімдеу жол жүру құжатының бір бланкісінде жүргізіледі. Жол жүру құжатының бір бланкісінде топ басшысының деректемелерін көрсете отырып, 36 артық емес орынды ресімдеуге жол беріледі, айрықша жағдайларда (іссапар кезінде) - жол жүру құжатын әрбір орын үшін бөлек бланкіде ресімдеуге рұқсат етіледі";

О внесении изменений и дополнений в приказ Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 18 марта 2004 года № 122-I "Об утверждении Правил перевозок пассажиров, багажа и грузобагажа железнодорожным транспортом Республики Казахстан", зарегистрированный за № 2810
Приказ Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 29 апреля 2005 года № 162-I. Зарегистрирован Министерством юстиции Республики Казахстан 3 июня 2005 года № 3664. Утратил силу приказом и.о. Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 6 августа 2011 года № 496
Сноска. Утратил силу приказом и.о. Министра транспорта и коммуникаций РК от 06.08.2011 № 496.
В целях совершенствования организации перевозок пассажиров, багажа и грузобагажа,  ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 18 марта 2004 года N 122-I "Об утверждении Правил перевозок пассажиров, багажа и грузобагажа железнодорожным транспортом Республики Казахстан", (зарегистрированный 16 апреля 2004 года за N 2810), следующие изменения и дополнения:
в Правилах перевозок пассажиров, багажа и грузобагажа железнодорожным транспортом Республики Казахстан, утвержденных указанным приказом:
в пункте 4:
подпункт 1) изложить в следующей редакции:
"1) автоматизированная система управления пассажирскими перевозками (далее - АСУ) - система централизованного управления пассажирскими перевозками и электронного резервирования мест;";
подпункт 6) изложить в следующей редакции:
"6) перевозчик на железнодорожном транспорте (далее - перевозчик) - перевозчик, осуществляющий перевозки подвижным составом и указанный в перевозочных документах;";
подпункт 7) изложить в следующей редакции:
"7) уполномоченный орган - центральный исполнительный орган, определяемый Правительством Республики Казахстан, осуществляющий в пределах своей компетенции реализацию государственной политики в области транспорта, координацию, регулирование и контроль деятельности транспортного комплекса в Республике Казахстан в соответствии с законодательством Республики Казахстан";
в абзаце третьем пункта 7 слово "самостоятельно" исключить;
в пункте 10:
в абзаце третьем:
после слова "физического лица" дополнить словами "руководителя группы";
дополнить предложением следующего содержания:
"Заявка юридических лиц должна быть подписана руководителем организации, физических лиц - руководителем группы";
абзац четвертый:
после слова "пассажиров" дополнить словами "(в 2-х экземплярах)";
дополнить предложением следующего содержания:
"После оформления проездных документов, на обоих экземплярах списка, проставляется отметка об оформлении проездных документов, один из которых отдается руководителю группы для дальнейшей передачи проводнику вагона";
абзац второй пункта 11 изложить в следующей редакции:
"Оформление проезда пассажиров по заявке производится на одном бланке проездного документа. На одном бланке проездного документа допускается оформление не более 36 мест с указанием реквизитов руководителя группы, в исключительных случаях (командировочные) - допускается оформление проездного документа на каждое место на отдельном бланке";

14 және 15-тармақтар алынып тасталсын;
17-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"17. Жолаушы поезд жөнелтілген сәттен бастап, поезға 3 сағат ішінде, не тиісті құжатпен (медицина ұйымының бұрыштық мөртаңбасы және анықтаманы берген дәрігердің мөртаңбасы бар осы медицина ұйымының анықтамасы) расталған ауру немесе қайғылы оқиға жағдайында 3 тәулікке кешіккен кезде, плацкарттың құнын төлеу шартымен жол жүру құжатының (билетінің) күшін басқа поезға жаңғыртуы мүмкін.
Жол жүруден бас тартқан жағдайда жолаушы жол жүру құнын плацкарттың құнын алып тастап, қайтарып ала алады";
20-тармақтың бірінші абзацындағы "Қала маңындағы" деген сөздер "Ауданаралық және ішкі" деген сөздермен ауыстырылсын;
22-тармақтағы "Қала маңындағы" деген сөздер "Ауданаралық және ішкі" деген сөздермен ауыстырылсын;
30-тармақтың 3) тармақшасы алынып тасталсын;
32-тармақтағы "республикалық және мемлекетаралық" деген сөздер "облысаралық және халықаралық" деген сөздермен ауыстырылсын;
33-тармақтағы "қала маңындағы қатынаста" деген сөздер "ауданаралық және ішкі қатынастарда" деген сөздермен ауыстырылсын;
35-тармақтың бірінші сөйлеміндегі "мемлекетішілік" деген сөз "облысаралық" деген сөзбен ауыстырылсын;
36-тармақтың бірінші сөйлеміндегі "мемлекетішілік" деген сөз "облысаралық" деген сөзбен ауыстырылсын;
37-тармақтың екінші және үшінші сөйлемдерінде "мемлекетішілік" деген сөздер "облысаралық" деген сөздермен ауыстырылсын;
39-тармақта:
"Қала маңындағы" деген сөздер "Ауданаралық және ішкі" деген сөздермен ауыстырылсын;
"қала маңындағы" деген сөздер "ауданаралық және ішкі" деген сөздермен ауыстырылсын;
"қала маңындағы қатынас" деген сөздер "ауданаралық және ішкі қатынаста жол жүруге арналған" деген сөздермен ауыстырылсын;
40-тармақтағы "қала маңындағы" деген сөздер "ауданаралық және ішкі" деген сөздермен ауыстырылсын;
41-тармақта:
"жергілікті" деген сөз алынып тасталсын;
"ресімдеу үшін" деген сөздерден кейін "ауданаралық қатынастағы" деген сөздермен толықтырылсын;
"поезд" деген сөз "поезға" деген сөзбен ауыстырылсын;
44-тармақта:
"айыппұл мен" деген сөздер алынып тасталсын;
мынадай мазмұндағы абзацпен толықтырылсын:
"ГУ-57 түбіртегінің нысаны N 2491 нөмірмен тіркелген, "Тұрғындарға қызмет көрсету кезінде фискалдық жадысы бар бақылау-кассалық машиналарды қолданбай берілетін түбіртектердің және чектерге теңестірілген басқа да қатаң есеп беру құжаттарынының нысандарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Салық комитеті төрағасының 2003 жылғы 26 тамыздағы N 344  бұйрығымен бекітілген".;
мынадай мазмұндағы 44-1-тармақпен толықтырылсын:

пункты 14 и 15 исключить;
пункт 17 изложить в следующей редакции:
"17. Пассажир может возобновить действие проездного документа (билета) на другой поезд, при условии доплаты стоимости плацкарты, при опоздании на поезд в течение 3-х часов, либо в течение 3-х суток с момента отправления поезда при болезни или несчастном случае, подтвержденных соответствующим документом (справка медицинской организации с угловым штампом данного учреждения и штампом врача, выдавшего справку).
В случае отказа от поездки пассажир может получить обратно стоимость проезда за вычетом стоимости плацкарты";
в абзаце первом пункта 20 слово "пригородном" заменить словами "межрайонном и внутреннем";
в пункте 22 слово "пригородного" заменить словами "межрайонного и внутреннего";
подпункт 3) пункта 30 исключить;
в пункте 32 слова "республиканском и межгосударственном" заменить словами "межобластном и международном";
в пункте 33 слова "в пригородном сообщении" заменить словами "в межрайонном и внутреннем сообщении";
в пункте 35 в предложении первом слова "во внутригосударственном" заменить словами "в межобластном";
в пункте 36 в предложении первом слова "во внутригосударственном" заменить словами "в межобластном";
в пункте 37 в предложениях втором и третьем слова "во внутригосударственном" заменить словами "в межобластном";
в пункте 39:
слово "пригородного" заменить словами "межрайонного и внутреннего";
слова "в пригородном" заменить словами "в межрайонном и внутреннем";
в предложении первом слова "пригородного сообщения" заменить словами "для проезда в межрайонном и внутреннем сообщении";
в пункте 40 слово "пригородном" заменить словами "межрайонном и внутреннем";
в пункте 41:
слово "местных" исключить;
после слов "применяются непосредственно в вагонах пригородных поездов" дополнить словами "межрайонного сообщения";
перед словом "поезд" дополнить предлогом "в";
в пункте 44:
слово "штрафов" исключить;
дополнить абзацем следующего содержания:
"Форма квитанции ГУ-57 утверждена  приказом Председателя Налогового комитета Министерства финансов Республики Казахстан от 26 августа 2003 года N 344 "Об утверждении форм квитанций и других приравненных к чекам документов строгой отчетности, выдаваемых населению при оказании услуг без применения контрольно-кассовых машин с фискальной памятью", зарегистрированным за N 2491.";
дополнить пунктом 44-1 следующего содержания:

"44-1. Әкімшілік айыппұлдарды төлеу туралы  түбіртек - поездарда айыппұлдарды өндіріп алу үшін қолданылады. Түбіртектің нысаны N 2748 нөмірмен тіркелген, "Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникациялар министрлігінің Көліктік бақылау комитеті және оның аумақтық органдарының әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы іс жүргізу жөніндегі нұсқаулығын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникациялар министрлігінің Көліктік бақылау комитеті төрағасының 2004 жылғы 23 ақпандағы N 13-2-П бұйрығымен бекітілген Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникациялар министрлігінің Көліктік бақылау комитеті және оның аумақтық органдарының әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы іс жүргізу жөніндегі  нұсқаулығында көзделген.
Әкімшілік айыппұлдар төлеу туралы түбіртек түбіртектен және түбіртектің түбіршегінен тұрады. Ресімдеу кезінде түбіртек төлеушіге беріледі, түбіртектің түбіршегі ішкі ережелерге сәйкес қолданылады";
45-тармақтың бірінші абзацы "ақысын" деген сөзден кейін ", комиссиялық алымдарды" деген сөздермен толықтырылсын;
49-тармақта:
"қызметтік" деген сөзден кейін "және бір жолғы" деген сөздермен толықтырылсын;
"нөмірі" деген сөзден кейін ", тұлғалар саны" деген сөздермен толықтырылсын;
59-тармақта:
"қала маңындағы" деген сөздер "ауданаралық және ішкі" деген сөздермен ауыстырылсын;
"көп қабатты жол жүру құжаттарынан (слип)," деген сөздер алынып тасталсын;
"талондық билеттерден басқа" деген сөздерден кейін ", сондай-ақ "слиптің" бақылау купоны" деген сөздермен толықтырылсын;
60-тармақта "(көп қабатты жол жүру құжаттарынан "слиптерінен" басқа)" деген сөздер алынып тасталсын;
62-тармақта "республикалық" деген сөз "облысаралық" деген сөзбен ауыстырылсын;
63-тармақтың екінші абзацы мынадай мазмұндағы сөйлеммен толықтырылсын:
"Касса дұрыс ресімдемеген жол жүру құжаттары (билеттер) актілерге қоса береді және поезды құрастыратын ұйым басшысына тексеру және шаралар қабылдау үшін тапсырады".;
64-тармақтың екінші абзацы алынып тасталсын;
69-тармақтағы "Қала маңындағы" деген сөздер "Ауданаралық және ішкі" деген сөздермен ауыстырылсын;
71-тармақта "станцияның" деген сөзден кейін "(вокзалдың)" деген сөзбен толықтырылсын;
73-тармақ мынадай мазмұндағы абзацпен толықтырылсын:
"Вагонның осы үлгісіне "Турист" класының вагондары жатқызылған, олар жатуға арналған ұйықтайтын орындары бар, 4 орынды купелерден тұратын 20 орынды вагондар, төменгі орындар отыруға арналған төрт орындық болып өзгертіледі, әрбір купеде қол жуғыш болады";
79-тармақтың бірінші абзацында:
"поездарда" деген сөз "жолаушылар поездарында" деген сөздермен ауыстырылсын;
"алыс және жергілікті қатынас" деген сөздер алынып тасталсын;
81-тармақта "немесе тікелей поезд бастығында (механик бригадирінде)" деген сөздер алынып тасталсын;
88-тармақта "Алыс қатынастағы" деген сөздер "Халықаралық қатынастағы" деген сөздермен ауыстырылсын;
89-тармақта "Жергілікті және алыс қатынастағы" деген сөздер алынып тасталсын;
90-тармақта "Жергілікті және алыс қатынастағы" деген сөздер "Халықаралық және облысаралық қатынастағы" деген сөздермен ауыстырылсын;
91-тармақтың бірінші абзацында "өзі" деген сөз алынып тасталсын;

"44-1. Квитанция об уплате административных штрафов применяется для взыскания штрафов в поездах. Форма квитанции предусмотрена Инструкцией по производству дел об административных правонарушениях Комитетом транспортного контроля Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан и его территориальными органами, утвержденной  приказом Председателя Комитета транспортного контроля Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 23 февраля 2004 года N 13-2-П, зарегистрированным за N 2748.
Квитанция об уплате административных штрафов состоит из квитанции и корешка квитанции. При оформлении квитанция выдается плательщику, корешок квитанции используется согласно внутренним правилам";
абзац первый пункта 45 после слова "платы" дополнить словами ", комиссионного сбора";
в пункте 49:
после слова "служебным" дополнить словами "и разовым";
после слов "(служебного или разового)" дополнить словами ", количество лиц";
в пункте 59:
слово "пригородного" заменить словами "межрайонного и внутреннего";
слова "кроме многослойных проездных документов (слипов)" исключить;
после слов "талонных билетов" дополнить словами "а также контрольный купон "слипа";
в пункте 60 слова "(кроме многослойных проездных документов "слипов")" исключить;
в пункте 62 слово "республиканского" заменить словом "межобластного";
абзац второй пункта 63 дополнить предложением следующего содержания:
"Неправильно оформленные кассой проездные документы (билеты) прикладывает к актам и передает для расследования и принятия мер руководителю организации формирования поезда";
абзац второй пункта 64 исключить;
в пункте 69 слово "пригородном" заменить словами "межрайонном и внутреннем";
пункт 71 после слов "начальнику станции" дополнить словом "(вокзала)";
пункт 73 дополнить абзацем следующего содержания:
"К данному типу вагона отнесены вагоны класса "Турист" - 20-ти местные вагоны с 4-местными купе со спальными местами для лежания, нижние места трансформируются в четыре кресла для сидения, в каждом купе имеется умывальник";
в абзаце первом пункта 79:
перед словом "поездах" дополнить словом "пассажирских";
слова "дальнего и местного следования" исключить;
в пункте 81 слова ", или непосредственно у начальника поезда (механика-бригадира)" исключить;
в пункте 88 слова "дальнего следования" заменить словами "международного сообщения";
в пункте 89 слова "местного и дальнего следования" исключить;
в пункте 90 слова "местного и дальнего следования" заменить словами "международного и межобластного сообщения";
в абзаце первом пункта 91 слово "самостоятельно" исключить;

92-тармақтың екінші абзацы ", құжаттарды ресімдеу және төлемдерді қайтару 94-тармақтың 4) тармақшасына сәйкес жүргізіледі." деген сөздермен толықтырылсын;
94-тармақтың 2) тармақшасында:
төртінші абзац "поезд жөнелгенге дейін кемінде 6 сағатта" деген сөздерден кейін "және жөнелгеннен кейін 3 сағаттан аспағанда" деген сөздермен толықтырылсын;
алтыншы абзацта "(топтықтан басқа)" деген сөздер алынып тасталсын;
97-тармақта: абзац "Қаламаңындық" деген сөз "ауданаралық және ішкі" деген сөздермен ауыстырылсын;
бесінші абзацта "мынадай тәртіппен жүргізіледі:" деген сөздер "поезд жөнелтілгенге дейін кемінде 7 тәулік бұрын, бірақ 3 тәуліктен кешіктірмей жүргізіледі, плацкарт құнының 50 % ұсталады; поезд жөнелтілгенге дейін кемінде 3 тәулік бұрын плацкарт құнының 100 % ұсталады. Ақшалай төлемдер жол жүру құжаттарын (билеттерді) сатып алған заңды тұлғаның есеп айырысу шотына немесе почта арқылы қайтарылады" деген сөздермен ауыстырылсын;
алтыншы абзацта "бір ай ішінде" деген сөздер "алты ай ішінде" деген сөздермен ауыстырылсын;
жетінші абзацта "1" деген сан "6" деген санмен ауыстырылсын;
сегізінші абзацта "Қала маңындағы" деген сөздер "Ауданаралық және ішкі" деген сөздермен ауыстырылсын;
101-тармақта "жолаушыға қайтарылады" деген сөздер "жолаушыдан алынады" деген сөздермен ауыстырылсын;
103-тармақтың алтыншы абзацында "Қала маңындағы" деген сөздер "Ауданаралық және ішкі" деген сөздермен ауыстырылсын;
105-тармақта:
бірінші абзацта "қала маңындағы" деген сөздер "ауданаралық және ішкі" деген сөздермен ауыстырылсын;
екінші абзацта "қала маңындағы" деген сөздер "ауданаралық және ішкі" деген сөздермен ауыстырылсын;
120-тармақтың екінші абзацы мынадай мазмұндағы сөйлеммен толықтырылсын:
"Толық емес 5 кг толыққа есептеледі.";
129-тармақ мынадай мазмұндағы абзацпен толықтырылсын:
"Жолаушы вагондарында, сондай-ақ ауданаралық, облысаралық және халықаралық қатынастағы багаж вагондарында иттерді, ұсақ жануарларды және құстарды тасымалдағаны үшін багаж данасына немесе 20 кг ретіндегі орынға төлейді.";
130-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"130. Жолаушы поездарында ірі тұқымды, соның ішінде қызметтік иттерді тасымалдау:
1) шынжырмен немесе белбеумен байланып, осы вагонда жол жүріп келе жатқан иелерінің немесе ілесіп жүретін тұлғалардың қадағалауымен жүргізіледі. Тасымалдау оң бетінде "Жолаушы қолындағы багаж" деген жазуы бар багаж түбіртегі бойынша жүргізіледі;
2) иттерді тобымен тасымалдау поезд жөнелтілгенге дейін кемінде 5 тәуліктен кешіктірмей тасымалдаушыға берілетін алдын ала өтінімдер бойынша ғана, багаж вагондарында жалға алу шартында рұқсат етіледі;

абзац второй пункта 92 дополнить словами ", оформление документов и возврат платежей производится в соответствии с подпунктом 4) пункта 94";
в подпункте 2) пункта 94:
абзац четвертый после слов "менее чем за 6 часов до отправления" дополнить словами "и не более 3 часов после отправления";
в абзаце шестом слова "(кроме групповых)" исключить;
в пункте 97:
слово "пригородного" заменить словами "межрайонного и внутреннего";
в абзаце пятом слова "в следующем порядке" заменить словами "менее чем за 7 суток, но не позднее 3 суток до отправления поезда, удерживается 50% стоимости плацкарты; менее чем за 3 суток до отправления поезда удерживается 100% стоимость плацкарты. Денежные платежи возвращаются на расчетный счет юридического лица, приобретавшего проездные документы (билеты) или почтовым переводом";
в абзаце шестом слова "в течение месяца" заменить словами "в течение шести месяцев";
в абзаце восьмом слова "пригородного сообщения" заменить словами "межрайонного и внутреннего сообщения";
в пункте 101 слова "возвращаются пассажиру" заменить словами "изымаются у пассажира";
в абзаце шестом пункта 103 слово "пригородного" заменить словами "межрайонного и внутреннего";
в пункте 105:
в абзаце первом слово "пригородного" заменить словами "межрайонного и внутреннего";
в абзаце втором слово "пригородном" заменить словами "межрайонном и внутреннем сообщении";
абзац второй пункта 120 дополнить предложением следующего содержания:
"Неполные 5 килограмм считаются за полные.";
пункт 129 дополнить абзацем следующего содержания:
"Перевозка собак, мелких животных и птиц пассажиром в пассажирских вагонах, а также в багажных вагонах межрайонного, межобластного и международного сообщения оплачивается со штуки или места как за 20 кг багажа";
пункт 130 изложить в следующей редакции:
"130. В пассажирских поездах перевозка собак крупных пород, в том числе служебных, производится:
1) в нерабочем тамбуре первого вагона за локомотивом пассажирского поезда (не более двух собак) в намордниках, на цепочках или ременных привязях под наблюдением владельцев или сопровождающих, следующих в этом же вагоне. Перевозка производится по багажной квитанции с надписью на лицевой стороне "Багаж на руках пассажира";
2) групповые (более двух собак) перевозки собак допускаются только по
предварительным заявкам, подаваемым перевозчику не позднее, чем за 5 суток до отправления поезда, в багажных вагонах на условиях аренды;

3) иесінің қадағалауымен ауданаралық немесе ішкі қатынастағы поездың тамбурында (екі иттен артық емес);
4) осы вагонда жол жүруі тиіс иелерінің немесе ілесіп жүретін тұлғалардың қадағалауымен багаж вагондарында арнайы контейнерлерде немесе табандығы бар жәшіктерде. Иелері немесе ілесіп жүретін тұлғалар иттерді тасымалдау үшін арнайы контейнерлерді немесе табандығы бар жәшіктерді қамтамасыз етеді;
5) зағиптар жолсерік-иттерді өзімен барлық санаттағы поездардың барлық қатты вагондарында өз жанында алып жүреді;
6) жабайы жануарларды, кеміргіштерді, ақ тышқандарды тасымалдау рұқсат етілмейді";
171-тармақ мынадай мазмұндағы абзацпен толықтырылсын:
"Жүк багажын жөнелтудің ең аз есептік салмағы 10 кг. 10 кг артық жөнелтімдердегі толық емес 10 кг толық болып есептеледі. Салмағы 1000 кг артық жөнелтімдердегі толық емес 100 кг толық болып есептеледі.";
202-тармақта "қала маңындағыдан" деген сөздер "ауданаралық және ішкіден" деген сөздермен ауыстырылсын;
229-тармақта:
1) тармақшада "республикалық" деген сөз "облысаралық" деген сөзбен ауыстырылсын;
2) тармақшада "қала маңындағы" деген сөздер "ауданаралық және ішкі" деген сөздермен ауыстырылсын;
230-тармақта "қала маңындағы" деген "ауданаралық және ішкі" деген сөздермен ауыстырылсын;
239-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"239. Жолаушы поезында билетсіз жолаушы анықталған жағдайда уәкілетті органның лауазымды тұлғалары билетсіз жол жүруге актісін (3-данада) жасайды және әкімшілік айыппұл төлеу туралы түбіртек бойынша айыппұл өндіріп алынады. Уәкілетті органның лауазымды тұлғалары бір мезгілде ГУ-57 түбіртегі бойынша отырған орыннан бастап ең жақын тарифтік станцияға дейінгі жол жүру құнын өндіріп алады. Жолаушының одан әрі жол жүруі осы Ереженің 54-тармағына сәйкес жүзеге асырылады";
240-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"240. Жол жүру құжатындағы жолаушының тегі жеке басының куәлігіндегі немесе төлқұжатындағы тегімен сәйкес келмеген кезде уәкілетті органның тексеруші лауазымды тұлғалары жол жүру құжатын алып қояды, билетсіз жол жүру актісін (3-данада) жасайды және айыппұл өндіріп алады. Актінің екінші данасы жолаушы әрі қарай жол жүруі үшін поезд бастығына (бригадир-механикке) тапсырылады. Осымен бір мезгілде уәкілетті органның лауазымды тұлғалары ГУ-57 түбіртегі бойынша отырған орнынан бастап жету орнына дейінгі жол жүру құнын өндіріп алады";
241-тармақта:
екінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"Қателесіп, жол жүру құжатында (билетте) көрсетілген бағыттан өзге поезға отырған жолаушы ең жақын тарифтік станцияда түседі. Бұл ретте поезд бастығы (бригадир-механик) ол жол жүру ақысын төлемей негізгі станцияға дейін қайтып бару құқығын беретін акт жасайды. Актіде поезды құрастыратын темір жол көлігі ұйымының мөртабаны болуы тиіс";
мынадай мазмұндағы абзацпен толықтырылсын:
"Тарифтік емес станцияларда жолаушыларды поездан түсіруге рұқсат берілмейді";
243-тармақтың екінші сөйлемі мынадай редакцияда жазылсын:
"Жолаушы оның жол жүру құжатына тиісті вагонға ауысуға міндетті және бос орындар болған кезде осы вагонда қалуы және осы Ереженің 81-тармағына сәйкес одан әрі жол жүруді ресімдеуі мүмкін.";
245-тармақта:
"бақылаушы" деген сөз "уәкілетті органның лауазымды тұлғасы" деген сөздермен ауыстырылсын;
"акт" деген сөзден кейін "(3 данада)" деген сөздермен толықтырылсын;
екінші және үшінші сөйлемдер мынадай мазмұндағы сөйлеммен ауыстырылсын:
"Жол жүру құжаты (билет) ақаулы ретінде алынады және тексеру және шаралар қабылдау үшін актінің екі данасына қоса беріледі, үшінші дана жолаушының әрі қарай жол жүруі үшін поезд бастығына тапсырылады";

3) в тамбуре поезда межрайонного или внутреннего сообщения (не более двух собак) под наблюдением владельца;
4) в багажных вагонах в специальных контейнерах или ящиках с поддоном под наблюдением владельцев или сопровождающих, которые должны проезжать в этом же поезде. Владельцы или сопровождающие обеспечивают специальные контейнера или ящики с поддонами для перевозки собак;
5) слепые провозят собак-проводников при себе бесплатно во всех жестких вагонах всех категорий поездов;
6) не разрешается перевозка диких животных, грызунов, белых мышей";
пункт 171 дополнить абзацем следующего содержания:
"Минимальный расчетный вес отправки грузобагажа 10 кг. В отправках свыше 10 кг неполные 10 кг считаются за полные. В отправках весом более 1000 кг неполные 100 кг считаются за полные.";
в пункте 202 слово "пригородных" заменить словами "поездов межрайонного и внутреннего сообщения";
в пункте 229:
в подпункте 1) слово "республиканском" заменить словом "межобластном";
в подпункте 2) слово "пригородном" заменить словами "межрайонном и внутреннем";
в пункте 230 слово "пригородном" заменить словами "межрайонном и внутреннем";
пункт 239 изложить в следующей редакции:
"239. В случае выявления безбилетных пассажиров и неоплаченного багажа в пассажирских поездах, должностными лицами уполномоченного органа составляется акт (в 3-х экземплярах) на безбилетный проезд и взыскивается штраф по квитанции об уплате административных штрафов. Одновременно должностными лицами уполномоченного органа, по квитанции ГУ-57 взимается стоимость проезда с места посадки до ближайшей тарифной станции. Дальнейший проезд пассажира осуществляется в соответствии с пунктом 54 настоящих Правил";
пункт 240 изложить в следующей редакции:
"240. При несоответствии фамилии в проездном документе с удостоверением личности пассажира или паспортом, проездной документ изымается проверяющими должностными лицами уполномоченного органа, составляется акт (в 3-х экземплярах) на безбилетный проезд и взыскивается штраф. Второй экземпляр акта вручается начальнику поезда (бригадиру-механику) для дальнейшего следования пассажира. Одновременно должностными лицами уполномоченного органа по квитанции ГУ-57 взимается стоимость проезда с места посадки до места назначения";
в пункте 241:
абзац второй изложить в следующей редакции:
"Пассажир, ошибочно севший в поезд не того направления, которое указано в проездном документе (билете) производит высадку на ближайшей тарифной станции. При этом начальником поезда (бригадиром-механиком) составляется акт, который дает право возвратиться до основной станции посадки без оплаты проезда. Акт должен иметь штамп организации железнодорожного транспорта формирования поезда";
дополнить абзацем следующего содержания:
"Высадка пассажиров из поезда на нетарифных станциях не допускается";
в пункте 243 слова "с внесением соответствующей доплаты за расстояние от станции фактического занятия места" заменить словами "и оформить дальнейший проезд в соответствии с пунктом 81 настоящих Правил";
в пункте 245:
слова "контролирующий орган перевозчика" заменить словами "должностное лицо уполномоченного органа";
после слова "акт" дополнить словами "(в 3-х экземплярах)";
предложения второе и третье заменить предложением следующего содержания:
"Проездной документ (билет), как дефектный изымается и прикладывается к двум экземплярам акта для расследования и принятия мер, третий экземпляр акта вручается начальнику поезда для дальнейшего следования пассажира.".

2. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланғаннан он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министрдің
міндетін атқарушы

2. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти дней с момента его официального опубликования.
Министр