Қазақстан Республикасының Президенттігіне кандидаттың мемлекеттік тілді еркін меңгергендігін анықтау рәсімі туралы
Қазақстан Республикасы Орталық сайлау комиссиясы Төрағасының 2005 жылғы 31 тамыздағы N 12/26 қаулысы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2005 жылғы 5 қыркүйекте тіркелді. Тіркеу N 3820
Қазақстан Республикасы Конституциясының 41-бабы 2-тармағына, «Қазақстан Республикасындағы сайлау туралы» Қазақстан Республикасының 1995 жылғы 28 қыркүйектегі Конституциялық заңының 54-бабына, «Қазақстан Республикасы Конституциясы 41-бабының 2-тармағын ресми түсіндіру туралы» Қазақстан Республикасы Конституциялық Кеңесінің 1998 жылғы 9 қазандағы № 9/2 қаулысына сәйкес Қазақстан Республикасы Орталық сайлау комиссиясы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Орталық сайлау комиссиясы Төрағасының 09.12.2014 № 23-251 (алғаш ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
1. Қазақстан Республикасының Президенттігіне кандидаттың мемлекеттік тілді еркін меңгергендігін анықтау Қазақстан Республикасының Президенттігіне кандидаттың мемлекеттік тілді еркін меңгергендігін анықтау жөніндегі лингвистикалық комиссияның (бұдан әрі - лингвистикалық комиссия) қорытындысымен, азамат өзін-өзі ұсыну туралы өтініш берген не республикалық қоғамдық бірлестіктің жоғарғы органы отырысының кандидатты ұсыну туралы хаттамасының үзіндісі кандидаттың дауысқа түсуге келісімі туралы өтінішімен қоса тапсырылған сәттен бастап бес күнтізбелік күн ішінде айқындалады.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Орталық сайлау комиссиясы Төрағасының 09.12.2014 № 23-251 (алғаш ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
2. Қазақстан Республикасының Президенттігіне кандидаттың мемлекеттік тілді еркін меңгергендігін тексеруді лингвистикалық комиссия бір күнтізбелік күн ішінде жүргізеді. Отырысты өткізу күні мен уақытын лингвистикалық комиссия Қазақстан Республикасының Президенттігіне кандидатпен келісім бойынша айқындайды.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Орталық сайлау комиссиясы Төрағасының 09.12.2014 № 23-251 (алғаш ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
3. Мемлекеттік тілді еркін меңгергендігін анықтау үшін:
1) лингвистикалық комиссия ұсынған тақырып бойынша көлемі екі беттен аспайтын жазбаша тапсырма жазу;
2) лингвистикалық комиссия ұсынған көлемі үш баспа беттен аспайтын мәтінді оқу;
3) лингвистикалық комиссия ұсынған тақырып бойынша көпшілік алдында он бес минуттан кем емес сөз сөйлеу талап етіледі.

О процедуре установления свободного владения кандидатом в Президенты Республики Казахстан государственным языком
Постановление Центральной избирательной комиссии Республики Казахстан от 31 августа 2005 года N 12/26. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 5 сентября 2005 года за N 3820.
В соответствии с пунктом 2 статьи 41 Конституции Республики Казахстан, статьей 54 Конституционного закона Республики Казахстан от 28 сентября 1995 года «О выборах в Республике Казахстан», постановлением Конституционного Совета Республики Казахстан от 9 октября 1998 года № 9/2 «Об официальном толковании пункта 2 статьи 41 Конституции Республики Казахстан», Центральная избирательная комиссия Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
Сноска. Преамбула в редакции постановления Центральной избирательной комиссии РК от 09.12.2014 № 23/251 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
1. Установление свободного владения кандидатом в Президенты Республики Казахстан государственным языком определяется заключением лингвистической комиссии по установлению свободного владения кандидатом в Президенты Республики Казахстан государственным языком (далее - лингвистическая комиссия), в течение пяти календарных дней с момента подачи гражданином заявления о самовыдвижении либо представления выписки из протокола заседания высшего органа республиканского общественного объединения о выдвижении кандидата вместе с заявлением кандидата о согласии баллотироваться.
Сноска. Пункт 1 в редакции постановления Центральной избирательной комиссии РК от 09.12.2014 № 23/251 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
2. Проверка кандидата в Президенты Республики Казахстан на свободное владение государственным языком производится лингвистической комиссией в течение одного календарного дня. Дата и время проведения заседания определяются лингвистической комиссией по согласованию с кандидатом в Президенты Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 2 в редакции постановления Центральной избирательной комиссии РК от 09.12.2014 № 23/251 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
3. Для установления свободного владения государственным языком требуется:
1) написание письменного задания на тему, предложенную лингвистической комиссией, объемом не более двух страниц;
2) чтение печатного текста, предложенного лингвистической комиссией, объемом не более трех страниц;
3) публичное выступление на заданную лингвистической комиссией тему не менее пятнадцати минут.

4. Осы қаулының 3-тармағының 1) тармақшасында көрсетілген жазбаша тапсырманы дайындау үшін Қазақстан Республикасының Президенттігіне кандидатқа бір сағаттан кем емес уақыт беріледі.
Қазақстан Республикасының Президенттігіне кандидаттың қалауы бойынша жазбаша тапсырманы дайындау уақыты ұлғайтылуы мүмкін, бірақ ол отыз минуттан аспауға тиіс.
5. Осы қаулының 3-тармағының 3) тармақшасында көрсетілген көпшілік алдында сөз сөйлеуге дайындалу үшін Қазақстан Республикасының Президенттігіне кандидатқа оның қалауы бойынша бір сағаттан кем емес уақыт беріледі.
6. Лингвистикалық комиссияның отырыстары Қазақстан Республикасы Орталық сайлау комиссиясының үй-жайында өткізіледі. Лингвистикалық комиссияның отырысына оның мүшелері мен Қазақстан Республикасының Президенттігіне кандидаттан басқа Қазақстан Республикасы Орталық сайлау комиссиясының мүшелері байқаушылар ретінде қатысуға құқылы.
7. Лингвистикалық комиссияның отырысы оның барлық мүшелері қатысқан болса, құқықты болып саналады.
8. Лингвистикалық комиссияның төрағасы оның отырысында лингвистикалық комиссия мүшелерінің арасынан көпшілік дауыспен ашық дауыс беру арқылы сайланады.
9. Қазақстан Республикасының Президенттігіне кандидат осы қаулының 3-тармағында аталған тапсырмаларды орындағаннан және тапсырғаннан кейін лингвистикалық комиссия мүшелері шешім қабылдау үшін кеңесу бөлмесіне кетеді.
Лингвистикалық комиссияның шешімі комиссия мүшелері санының көпшілік дауысымен ашық дауыс беру арқылы қабылданады және отырыс хаттамасымен ресімделеді. Дауыстар тең болған жағдайда, шешім Қазақстан Республикасының Президенттігіне кандидаттың пайдасына қабылданады. Қабылданған шешіммен келіспеген комиссия мүшесі өзінің ерекше пікірін айтуға құқылы.
10. Лингвистикалық комиссияның шешімі мынадай мәліметтерді қамтуға тиіс:
1) отырыс күні, оның басталуы мен кеңесу бөлмесіне кету уақыты;
2) отырыс өткізілген орын;
3) қатысқан адамдардың тізімі;
4) Қазақстан Республикасының Президенттігіне кандидатқа орындау үшін ұсынылған тапсырмалар, олардың тақырыптары;
5) Қазақстан Республикасының Президенттігіне кандидаттың мемлекеттік тілді меңгергені немесе меңгермегені туралы қорытынды.
Лингвистикалық комиссияның шешіміне тексерілген тапсырмалардың мәтіндері және лингвистикалық комиссия мүшелерінің ерекше пікірі (бар болса) қоса беріледі.
11. Лингвистикалық комиссияның шешімі дереу отырысқа қатысқан Қазақстан Республикасы Орталық сайлау комиссиясының мүшесіне беріледі.
12. Осы қаулы оның алғаш ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Орталық сайлау комиссиясының
Төрағасы

4. Для подготовки письменного задания, указанного в подпункте 1) пункта 3 настоящего постановления, кандидату в Президенты Республики Казахстан предоставляется время не менее одного часа.
По желанию кандидата в Президенты Республики Казахстан время подготовки письменного задания может быть увеличено, но не более, чем на тридцать минут.
5. Для подготовки к публичному выступлению, указанному в подпункте 3) пункта 3 настоящего постановления, кандидату в Президенты Республики Казахстан по его желанию предоставляется время не менее одного часа.
6. Заседания лингвистической комиссии проводятся в помещении Центральной избирательной комиссии Республики Казахстан. На заседании лингвистической комиссии кроме ее членов и кандидата в Президенты Республики Казахстан вправе присутствовать члены Центральной избирательной комиссии Республики Казахстан в качестве наблюдателей.
7. Заседание лингвистической комиссии считается правомочным при участии всех ее членов.
8. Председатель лингвистической комиссии избирается на ее заседании из членов лингвистической комиссии открытым голосованием большинством голосов.
9. После выполнения и представления кандидатом в Президенты Республики Казахстан перечисленных в пункте 3 настоящего постановления заданий, члены лингвистической комиссии удаляются в совещательную комнату для принятия решения.
Решение лингвистической комиссии принимается открытым голосованием большинством голосов от числа членов комиссии и оформляется протоколом заседания. При равенстве голосов решение принимается в пользу кандидата в Президенты Республики Казахстан. Член комиссии, не согласный с принятым решением, вправе выразить особое мнение.
10. Решение лингвистической комиссии должно содержать следующие сведения:
1) дата заседания, время его начала и удаления в совещательную комнату;
2) место проведения заседания;
3) список присутствующих лиц;
4) задания, предложенные для выполнения кандидату в Президенты Республики Казахстан, их тематика;
5) вывод о владении или не владении кандидатом в Президенты Республики Казахстан государственным языком.
К решению лингвистической комиссии прилагаются тексты проверенных заданий и особое мнение членов лингвистической комиссии (при наличии).
11. Решение лингвистической комиссии безотлагательно передается присутствующему на заседании члену Центральной избирательной комиссии Республики Казахстан.
12. Настоящее постановление вводится в действие со дня его первого официального опубликования.
Председатель Центральной
избирательной комиссии
Республики Казахстан