Кедендік ресімдеу кезінде декларанттың сарапшыларды тарту ережесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі Кедендік бақылау комитетінің 2005 жылғы 29 қыркүйектегі N 384 Бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2005 жылғы 14 қазанда тіркелді. Тіркеу N 3891. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2010 жылғы 21 қыркүйектегі № 474 Бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Қаржы министрінің 2010.09.21 № 474 Бұйрығымен.
Қазақстан Республикасы Кеден кодексінің 375-бабына сәйкес  БҰЙЫРАМЫНҚараңыз.K100296
1. Қоса беріліп отырған Кедендік ресімдеу кезінде декларанттың сарапшыларды тарту ережесі бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі Кедендік бақылау комитетінің Кедендік кірістер басқармасы (Н.С.Жанарбаева) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін қамтамасыз етсін.
3. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі Кедендік бақылау комитетінің Ұйымдастырушылық жұмыс және бақылау басқармасы (К.І.Махамбетов) осы бұйрықтың бұқаралық ақпарат құралдарында ресми жариялануын қамтамасыз етсін.
4. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі Кедендік бақылау комитетінің кеден органдары аумақтық бөлімшелерінің бастықтары осы бұйрықтың орындалуын қамтамасыз етсін.
5. Осы бұйрықтың орындалуын бақылауды өзіме қалдырамын.
6. Осы бұйрық бұқаралық ақпарат құралдарында бастапқы ресми жарияланған күнінен бастап он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Төрағаның
міндетін атқарушы
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігінің
Кедендік бақылау комитеті
төрағасының міндетін атқарушының
2005 жылғы 29 қыркүйектегі
N 384 бұйрығымен бекітілген
Кедендік ресімдеу кезінде декларанттың
сарапшыларды тарту ережесі
1. Осы Кедендік ресімдеу кезінде декларанттың сарапшыларды тарту ережесі (бұдан әрі - Ереже) Қазақстан Республикасы Кеден кодексінің 375-бабына сәйкес әзірленді және тауарларды декларациялау және кедендік ресімдеу кезінде өзге кедендік операцияларды жасау кезінде декларанттың сарапшыларды тарту тәртібін айқындайды. Қараңыз.K100296
2. Ережені тауарлар мен көлік құралдарына кедендік бақылауды жүзеге асыру кезінде декларанттар және кеден органдары басшылыққа алады.
3. Осы Ереженің мақсаттары үшін мынадай түсініктер пайдаланылады:
декларант - тауарлар мен көлік құралдарын өткізуші тұлға не тауарлар мен көлік құралдарын өз атынан декларациялайтын, білдіретін және ұсынатын кеден брокері;
сарапшы - арнаулы ғылыми бiлiмi бар, сараптамалық қорытынды беруге құқығы бар заңды немесе жеке тұлға.

Об утверждении Правил привлечения декларантом экспертов при таможенном оформлении
Приказ и.о. Председателя Комитета таможенного контроля Министерства финансов Республики Казахстан от 29 сентября 2005 года N 384. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 14 октября 2005 года N 3891. Утратил силу приказом Министра финансов Республики Казахстан от 21 сентября 2010 года N 474
Сноска. Утратил силу приказом Министра финансов РК от 21.09.2010 N 474.
В соответствии со  статьей 375 Таможенного кодекса Республики Казахстан,  ПРИКАЗЫВАЮ: см.K100296
1. Утвердить прилагаемые Правила привлечения декларантом экспертов при таможенном оформлении.
2. Управлению таможенных доходов Комитета таможенного контроля Министерства финансов Республики Казахстан (Жанарбаева Н.С.) обеспечить государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
3. Управлению организационной работы и контроля Комитета таможенного контроля Министерства финансов Республики Казахстан (Махамбетов К.И.) обеспечить официальное опубликование настоящего приказа в средствах массовой информации.
4. Начальникам территориальных подразделений таможенных органов Комитета таможенного контроля Министерства финансов Республики Казахстан обеспечить исполнение настоящего приказа.
5. Контроль за исполнением настоящего приказа оставляю за собой.
6. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня первого официального опубликования в средствах массовой информации.
И.о. Председателя
Утверждены приказом
и.о. Председателя Комитета
таможенного контроля
Министерства финансов
Республики Казахстан
от 29 сентября 2005 года N 384
Правила
привлечения декларантом экспертов при таможенном оформлении
1. Настоящие Правила привлечения декларантом экспертов при таможенном оформлении (далее - Правила) разработаны в соответствии со  статьей 375 Таможенного кодекса Республики Казахстан и определяют порядок привлечения экспертов декларантом при декларировании товаров и совершении иных таможенных операций при таможенном оформлении. см.K100296
2. Правилами руководствуются декларанты и таможенные органы при осуществлении таможенного контроля товаров и транспортных средств.
3. Для целей настоящих Правил используются следующие понятия:
декларант - лицо, перемещающее товары и транспортные средства, либо таможенный брокер, декларирующий, представляющий и предъявляющий товары и транспортные средства от своего имени;
эксперт - юридическое или физическое лицо, обладающее специальными научными знаниями, правомочное давать экспертное заключение.

4. Декларанттың сарапшыны тартудағы мақсаты мынадай жағдайларда:
кедендік ресімдеу сәтіне дейін немесе барысында тауардың жоғалу, кем шығу, зақымдану (бұзылу) фактісі анықталған кезде;
тауардың шыққан елін анықтау және растау үшін мәліметтерді ұсынған кезде;
тауарлардың кедендік құнын растау үшін дұрыс, сан жағынан айқындалған және құжатпен расталған ақпаратқа негiзделген мәлiметтердi ұсынған кезде;
жүк кедендік декларациясында немесе кеден органдарына декларант ұсынған өзге де құжаттарда көрсетілген мәліметтердің дұрыстығын тексеру мақсатында тауарлардың сынамаларын немесе үлгілерін, егжей-тегжейлі техникалық құжаттаманы зерттеу кезінде;
Қазақстан Республикасының кедендік шекарасы арқылы өткізілетін тауарлардың сапалық құрамын анықтау үшін, олардың Сыртқы экономикалық қызметтің тауар номенклатурасына сәйкес дұрыс жіктелуі үшін зерттеу жүргізу кезінде зерттеулер жүргізу болып табылады.
5. Сараптаманың негізгі қағидаттары:
оны ерікті шартты негізде жүргізу;
тәуелсiздiк пен объективтiлiк, пайдаланылатын және берiлетiн ақпараттың толықтығы мен дұрыстығы;
қоғам үшiн ашықтық және сараптама қатысушылардың құқықтарын қорғау, барлық мүдделi тараптар (мемлекеттiк органдар, шаруашылық жүргiзушi субъектiлер, тұтынушылар) үшiн сараптамалық бағалаудың актiлерi бойынша объективтi деректер алуға тең мүмкiндiктiң болуы.
6. Сараптаманың объектілері:
кедендік шекара арқылы өткізілетін тауарлар мен көлік құралдары;
тауарға ілеспе және коммерциялық құжаттар, сондай-ақ өткізілетін тауарлар мен көлік құралдарына қатысты нормативтік және техникалық құжаттама.
7. Декларант кеден органдары сараптама объектісі бойынша шешім қабылдаған кезде сараптаманың қорытындысын пайдаланады.
8. Сараптама субъектiлерiнiң ұйымдық-құқықтық және қаржылық өзара қарым-қатынастары шарттық негiзде ресiмделедi.
9. Декларанттың сарапшыға жазбаша өтініші мынадай деректерді көрсете отырып ресімделеді:
1) сараптама жүргізу үшін негіздеме;
2) сараптама жүргізілетін сараптама мекемесінің атауы;
3) сарапшының алдына қойылған мәселелер;
4) сарапшының қарауына берілетін материалдар.
10. Сарапшының қорытындысы қойылған мәселелерге нақты жауаптар беруі тиіс, бұл ретте жауаптардың жүйелілігі мәселелердің жүйелілігіне сәйкес келуі қажет. Қойылған мәселелерге жауап беру мүмкін болмаған жағдайда себептері көрсетілуі тиіс.
Сарапшыға қойылмаған, бiрақ ол оны зерттеу процесiнде анықтаған жағдаяттар бойынша тұжырымдар қорытындыда жазылады.
Екiұшты түсiндiрудi болдырмау үшiн тұжырымдар дәл және айқын жазылады.

4. Целью привлечения декларантом эксперта является проведение исследований в следующих случаях:
при выявлении факта утраты, недостачи, повреждения (порчи) товара до момента или в ходе таможенного оформления;
при предоставлении сведений для определения и подтверждения страны происхождения товара;
при предоставлении сведений, основывающиеся на достоверной, количественно определенной и документально подтвержденной информации для подтверждения таможенной стоимости товаров;
при исследовании проб или образцов товаров, подробной технической документации с целью проверки достоверности сведений, указанных в грузовой таможенной декларации или иных документах, представленных декларантом таможенным органам;
при проведении исследований для определения качественного состава товаров, перемещаемых через таможенную границу Республики Казахстан, для их правильной классификации в соответствии с  Товарной номенклатурой внешнеэкономической деятельности.
5. Основные принципы экспертизы:
проведение ее на добровольной договорной основе;
независимость и объективность, полнота и достоверность используемой и предоставляемой информации;
общественная открытость и защита прав участников экспертизы, равные возможности для получения объективных данных по актам экспертных оценок для всех заинтересованных сторон (государственные органы, хозяйствующие субъекты, потребители).
6. Объектами экспертизы являются:
товары и транспортные средства, перемещаемые через таможенную границу;
товаросопроводительные и коммерческие документы, а также нормативная и техническая документация, относящаяся к перемещаемым товарам и транспортным средствам.
7. Декларант использует заключение экспертизы при принятии решения таможенными органами по объекту экспертизы.
8. Организационно-правовые и финансовые взаимоотношения субъектов экспертизы оформляются на договорной основе.
9. Письменное обращение декларанта к эксперту оформляется с указанием следующих данных:
основание для проведения экспертизы;
наименование экспертного учреждения, где проводится экспертиза;
вопросы, поставленные перед экспертом;
материалы, предоставленные на рассмотрение эксперта.
10. Заключение эксперта должно содержать конкретные ответы на поставленные вопросы, при этом, последовательность ответов должна соответствовать последовательности вопросов. В случаях невозможности ответа на поставленные вопросы, должны быть указаны причины.
Выводы об обстоятельствах, по которым эксперту не были поставлены вопросы, но которые были установлены им в процессе исследования, излагаются в заключении.
Выводы излагаются четко и ясно во избежание их двойственного толкования.

11. Сарапшының қорытындысында өткізілген сараптаманың пәні мен нәтижесі, сондай-ақ оны жасау күні көрсетілуі тиіс, және қол қоюмен расталу қажет.
Бұл ретте, заңды тұлға болып табылатын сарапшының қолы мөрмен расталады.
Егер сараптамалық қорытындыға сызбалар, кестелер, графиктер және тағы басқалар түрiндегi қосымшалар қоса берiлетiн жағдайда, сарапшы (егер сарапшы заңды тұлға болып табылған жағдайда) оларға да қол қояды және мөрмен расталады.
12. Сарапшының қорытындысы үш данада жасалады. Сарапшы қол қойған, тіркелген нөмірі бар iлеспе хаты қоса берілетін бiрiншi дана - декларантқа, екiншiсi - ресімдеген аумақтық кеден органына жiберiледi, үшіншісі - сараптаушыда қалады.
13. Сараптама жүргізу кезiнде сарапшы ресми, жарияланған немесе арнайы көздерден (нормативтiк-ақпараттық әдебиеттен және құжаттардан) алынған ғылыми-техникалық ақпаратты, заттарды өзiндiк немесе зертханадан тыс сынақтар мен зерттеулердiң нәтижелерiн, оның iшiнде ғылыми әдiстемелiктердi де, сондай-ақ, нақты тауар бойынша басқа зерттеу зертханалары мен мекемелерi зерттеулерiнiң нәтижелерiн қолдана алады.
14. Сарапшы берген қорытынды ұсынымдық сипатта болады.

11. Заключение эксперта содержит предмет и результат проведенной экспертизы, а также дату его составления, и заверяется его подписью.
При этом, подпись эксперта, являющемуся юридическим лицом, заверяется печатью.
В случае если к экспертному заключению даются приложения в виде схем, таблиц, графиков и так далее, они также подписываются экспертом и заверяются печатью (в случае, если эксперт является юридическим лицом).
12. Заключение эксперта составляется в трех экземплярах. Первый экземпляр - с сопроводительным письмом, подписанным экспертом с регистрационным номером, направляется декларанту, второй - в территориальный таможенный орган оформления, третий - остается у эксперта.
13. При производстве экспертиз, эксперт может использовать научно-техническую информацию из официальных, опубликованных или специальных источников (нормативно-справочная литература и документы и так далее), результаты собственных или внелабораторных испытаний и исследований предметов, в том числе и научных разработок, а также результаты исследований по данному товару других исследовательских лабораторий и учреждений.
14. Заключение, выданное экспертом, носит рекомендательный характер.