Ғылыми ұйымның консультативтік-кеңесші органы туралы үлгілік ережені бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2005 жылғы 7 қарашадағы N 707 Бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2005 жылғы 26 қарашада тіркелді. Тіркеу N 3948. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2011 жылғы 19 мамырдағы N 202 Бұйрығымен.
Күші жойылды - ҚР Білім және ғылым министрінің 2011.05.19 N 202 (ресми жарияланған күнінен бастап он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
"Ғылым туралы" Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 9 шілдедегі  Заңын іске асыру мақсатында БҰЙЫРАМЫНқараңыз.Z110407
1. Қоса беріліп отырған Ғылыми ұйымның консультативтік-кеңесші органы туралы үлгілік ережесі бекітілсін.
2. Ғылым департаменті (В.В.Могильный) осы бұйрықты белгіленген тәртіппен Қазақстан Республикасы Әділет министрлігіне мемлекеттік тіркеуге жіберсін.
3. Осы бұйрық мемлекеттік тіркелген күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
4. "Ғылыми ұйымның консультативтік-кеңесші органы туралы үлгілік ережені бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2001 жылғы 29 желтоқсандағы N 999 бұйрығының күші жойылды деп танылсын.
5. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Білім және ғылым вице-министрі А.Қ.Әбдімомыновқа жүктелсін.
Министр
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2005 жылғы 7 қарашадағы
N 707 бұйрығымен бекітілген
Ғылыми ұйымның консультативтік-кеңесші органы туралы
ҮЛГІЛІК ЕРЕЖЕ
1. Жалпы ережелер
1. Ғылыми ұйымның ғылыми және ғылыми-техникалық қызметі жөніндегі консультативтік-кеңесші органы ғылыми (ғылыми, ғылыми-техникалық, техникалық) кеңес (бұдан әрі - Кеңес) болып табылады.
2. Кеңес өзінің қызметінде Қазақстан Республикасының  Конституциясын, "Қазақстан-2030" Стратегиясын, "Ғылым туралы" және "Білім туралы" Қазақстан Республикасының заңдарын, "Қазақстан Республикасының ғылыми және ғылыми-техникалық саясаты тұжырымдамасын" және ғылыми ұйымдардың қызметін реттейтін Қазақстан Республикасының өзге де нормативтік құқықтық актілерін, сондай-ақ ғылыми ұйымның Жарғысын басшылыққа алады.
2. Кеңестің негізгі міндеттері
3. Кеңестің негізгі міндеттері:
1) ғылыми ұйымның шығармашылық ұжымдарының ғылыми қызметін үйлестіру;
2) ұйымның ғылыми қызметінің басым бағыттарын айқындау;
3) ғылымды ұйымдастыру мен басқарудың демократиялық нысандарын дамыту, оның ішінде ғылыми ұйымдардың басқа да мемлекеттік органдарымен, жалпы мемлекеттік ғылыми-техникалық саясатты қалыптастыруға және іске асыруға қатысу бойынша ғылыми жұртшылықпен өзара іс-әрекет жасау бағыттарын іздестіру;

Об утверждении Типового положения о консультативно-совещательном органе научной организации
Приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 7 ноября 2005 года N 707. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан от 26 ноября 2005 года № 3948. Утратил силу приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 19 мая 2011 года № 202
Сноска. Утратил силу приказом Министра образования и науки РК от 19.05.2011 № 202 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования).
В целях реализации Закона Республики Казахстан от 9 июля 2001 года "О науке", ПРИКАЗЫВАЮ: см.Z110407
1. Утвердить прилагаемое Типовое положение о консультативно-совещательном органе научной организации.
2. Департаменту науки (Могильный В.В.) в установленном порядке направить настоящий приказ на государственную регистрацию в Министерство юстиции Республики Казахстан.
3. Настоящий приказ вводится в действие со дня государственной регистрации.
4. Признать утратившим силу приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 29 декабря 2001 года N 999 "Об утверждении Типового положения о консультативно-совещательном органе научной организации".
5. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра образования и науки Республики Казахстан Абдымомунова А.К.
Министр
Утверждено
приказом Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 7 ноября 2005 года N 707
ТИПОВОЕ ПОЛОЖЕНИЕ
о консультативно-совещательном органе научной организации
1. Общие положения
1. Консультативно-совещательным органом по научной и научно-технической деятельности научной организации является ученый (научный, научно-технический, технический) совет (далее - Совет).
2. В своей деятельности Совет руководствуется Конституцией Республики Казахстан,  Стратегией "Казахстан-2030", законами Республики Казахстан "О науке" и "Об образовании ", "Концепцией научной и научно-технической политики Республики Казахстан" и иными нормативными правовыми актами Республики Казахстан, регулирующими деятельность научных организаций, а также Уставом научной организации.
2. Основные задачи Совета
3. Основными задачами Совета являются:
1) координация научной деятельности творческих коллективов научной организации;
2) определение приоритетных направлений научной деятельности организации;
3) развитие демократических форм организации и управления наукой, в том числе поиск направлений взаимодействия научной организации с другими государственными органами, научной общественностью по участию в формировании и реализации общегосударственной научно-технической политики;

4) ғылыми жұмысты ұйымдастыру тәжірибесін жетілдіру жөніндегі ұсыныстарды зерделеу және пысықтау;
5) халықаралық ғылыми және ғылыми-техникалық ынтымақтастықты дамытуға ықпал ету болып табылады.
3. Кеңес қызметі
4. Кеңес өз міндеттерін орындау үшін:
ғылыми ұйым қызметінің негізгі бағыттары бойынша ұсынымдарды талқылайды және пысықтайды;
ғылыми-зерттеу және тәжірибелік-конструкторлық жұмыстар мен тәжірибелік жұмыстарының жоспарларын, өнімдер, тауарлар және т.б. өндіру жоспарларын, ғылыми кадрларды даярлауды, ғылыми еңбектерді, конференциялар мен кеңестер материалдарын басып шығаруды қарайды және оларды бекіту мен іске асыру жөніндегі ұсынымдарды әзірлейді;
ғылыми ұйымның ғылыми, ғылыми-ұйымдастыру және өндірістік қызметінің маңызды нәтижелері туралы есептерді бекіту жөніндегі ұсынымдарды қарайды және әзірлейді;
ғылыми ұйымның құрылымын басқаруды жетілдіру, сондай-ақ ғылыми-зерттеу жұмыстарына бөлінген қаржы қаражаттарын тиімді пайдалану жөніндегі мәселелерді талқылайды және ұсыным шығарады;
маңызды ғылыми проблемалар, ғылыми баяндамаларды талқылайды және олар бойынша шешімдер қабылдайды және анағұрлым ғылыми маңызды жұмыстардың нәтижелеріне баға береді;
басқа да ғылыми ұйымдармен үйлестіру және шығармашылық ынтымақтастық мәселелерін талқылайды;
құрылымдық бөлімшелердің, олардың басшылары мен жекелеген ғылыми қызметкерлердің ғылыми және өндірістік қызметі туралы есептерін тыңдайды;
ғылыми ұйымның халықаралық ынтымақтастық мәселелерін, шетелдік ұйымдармен бірлескен ғылыми зерттеулердің орындалу барысын талқылайды, қызметкерлердің шетелдік ғылыми іссапарлары жөніндегі есептерін тыңдайды;
ғылыми кадрларды даярлау және біліктілігін арттыру мен байланысты мәселелерді талқылайды; ғалымдардың ғылыми кадрларды даярлау жөніндегі олардың жұмыстары туралы хабарламаларын жүйелі түрде тыңдайды, диссертациялардың тақырыптарын бекітеді және қарайды, олар жөнінде ұсынымдар береді;
ғылыми еңбектерді, ғылыми ашылымдар мен өнертабыстарын мемлекеттік наградаларға және сыйлықтарға ұсынады;
ғылымды дамытуға елеулі үлес қосқан ұйымның ғылыми қызметкерлеріне белгіленген тәртіппен ғылыми және құрметті атақтар беруге кандидатураларды ұсынады;
институт директоры, ғылыми бөлімдер, зертхана меңгерушілерінің, бас және жетекші аға және кіші ғылыми қызметкерлердің бос орындарына орналасу мәселелері бойынша ұсынымдарды талқылайды және әзірлейді;
жеке ұжымдар мен қызметкерлердің ғылыми еңбектерін жариялауға ұсынады;
өз құзыретінің шегінде ғылыми ұйымның Жарғысына сәйкес басқа да мәселелерді қарайды.
4. Кеңестің жұмыс тәртібі

4) изучение и выработка предложений по совершенствованию опыта организации научной работы;
5) содействие развитию международного научного и научно-технического сотрудничества.
3. Функции Совета
4. Для выполнения своих задач Совет:
обсуждает и вырабатывает рекомендации по основным направлениям деятельности научной организации;
рассматривает и вырабатывает рекомендации по утверждению и реализации планов научно-исследовательских и опытно-конструкторских работ и опытных работ, планов производства продукции, товаров и т.д., подготовки научных кадров, изданий научных трудов, материалов совещаний и конференций;
рассматривает и вырабатывает рекомендации по утверждению отчетов о важнейших результатах научной, научно-организационной и производственной деятельности научной организации;
обсуждает вопросы и выносит рекомендации по совершенствованию управления структурой научной организации, а также по эффективному использованию финансовых средств на научно-исследовательские работы;
обсуждает и принимает решения по важнейшим научным проблемам, научным докладам и дает оценку результатам наиболее важных научных работ;
обсуждает вопросы координации и творческого сотрудничества с другими научными организациями;
заслушивает отчеты о научной и производственной деятельности структурных подразделений, их руководителей и отдельных научных работников;
обсуждает вопросы международного сотрудничества научной организации, ход выполнения проводимых совместно с зарубежными организациями научных исследований, заслушивает отчеты работников по зарубежным научным командировкам;
обсуждает вопросы, связанные с подготовкой и повышением квалификации научных кадров; систематически заслушивает сообщения ученых об их работе по подготовке научных кадров, рассматривает и утверждает темы диссертаций, дает по ним рекомендации;
выдвигает научные труды, научные открытия и изобретения на государственные награды и премии;
представляет в установленном порядке кандидатуры на присвоение ученых и почетных званий научным сотрудникам организации, внесшим крупный вклад в развитие науки;
обсуждает и вырабатывает рекомендации по вопросам замещения вакантных должностей директора института, заведующих научными отделами, лабораториями, главных и ведущих, старших и младших научных сотрудников;
рекомендует к опубликованию научные труды отдельных коллективов и сотрудников;
рассматривает другие вопросы в пределах своей компетенции в соответствии с Уставом научной организации.
4. Порядок работы Совета

5. Ғылыми ұйым Кеңесінің дербес құрамы екі жыл мерзімге бекітіледі. Кеңес мүшелері көпшілік дауыспен ұйымның ғылыми қызметкерлері ұжымының жалпы жиналысында сайланады.
6. Кеңестің төрағасы ғылыми ұйымның директоры (бас директоры) болып табылады, ол болмаған жағдайда, оның міндетін директордың ғылыми жұмыс жөніндегі орынбасары атқарады.
7. Егер мәжіліске оның құрамының үштен екісі қатысса, онда Кеңестің шешім қабылдауға құқығы бар.
8. Кеңестің шешімдері, егер оларға мәжіліске қатысқан Кеңес мүшелерінің тең жартысынан астамы дауыс берсе, қабылданды деп есептеледі. Егер Кеңес жасырын дауыс беру туралы шешім қабылдамаса, шешімдер ашық дауыспен қабылданады.
9. Кеңес шешімінің ұсынымдық сипаты бар және ғылыми ұйымның басшысы оны бекіткеннен кейін күшіне енеді.
10. Ғылыми атақтар беру мәселелері және бос лауазымдарға орналасу конкурстары жөніндегі Кеңес шешімдері осы мәселелер бойынша қолданыстағы нормативтік құқықтық актілерге сәйкес күшіне енеді.

5. Персональный состав Совета научной организации утверждается сроком на два года. Члены Совета избираются общим собранием коллектива научных сотрудников организации большинством голосов.
6. Председателем Совета является директор (генеральный директор) научной организации, в его отсутствие - заместитель директора по научной работе.
7. Совет имеет право принимать решения, если на заседании присутствует не менее 2/3 его состава.
8. Решения Совета считаются принятыми, если за них проголосовало более половины членов Совета, участвовавших на заседании. Решения принимаются открытым голосованием, если Совет не примет решения о проведении тайного голосования.
9. Решения Совета имеют рекомендательный характер и вступают в силу после утверждения их руководителем научной организации.
10. Решения Совета по вопросам присвоения ученых званий и конкурсов на замещение вакантных должностей вступают в силу в соответствии с действующими нормативными правовыми актами по этим вопросам.
_________________________