Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының "Міндетті, ерікті және ерікті кәсіби зейнетақы жарналары есебінен зейнетақымен қамсыздандыру туралы үлгі шарттарын бекіту туралы" 2003 жылғы 21 сәуірдегі N 138 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу және жинақтаушы зейнетақы қорының, зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымның және кастодиан банктің акционерлері туралы ақпараттың көлемін айқындау туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2005 жылғы 26 қарашадағы N 416 Қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2005 жылғы 23 желтоқсанда тіркелді. Тіркеу N 3986. Күші жойылды - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2009 жылғы 27 ақпандағы N 36 Қаулысымен.
Ескерту. Қаулының күші жойылды - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2009 жылғы 27 ақпандағы N 36 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-т. қараңыз) Қаулысымен.
Нормативтік құқықтық актілерді "Қазақстан Республикасында зейнетақымен қамсыздандыру туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес келтіру, жинақтаушы зейнетақы жүйесінің айқындылық дәрежесін, оның қызмет етуінің тиімділігін арттыру және міндетті зейнетақы жарналары салымшыларының және жинақтаушы зейнетақы қорларынан зейнетақы төлемдерін алушылардың құқықтары мен мүдделерін қорғау мақсатында, Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігінің (бұдан әрі - Агенттік) Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ :
1. Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының "Міндетті, ерікті және ерікті кәсіби зейнетақы жарналары есебінен зейнетақымен қамсыздандыру туралы үлгі шарттарын бекіту туралы" 2003 жылғы 21 сәуірдегі N 138 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 2345 тіркелген), Агенттік Басқармасының 2004 жылғы 12 сәуірдегі N 113 (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 2860 тіркелген, "Заң газетінде" 2005ж. 16 қыркүйекте N 170-171 (904-905) жарияланған), 2004 жылғы 25 қазандағы N 306 (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 3229 тіркелген, Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілер Бюллетенінде 2005 жылы N9-13 жарияланған), 2005 жылғы 28 мамырдағы N 166 (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 3721 тіркелген) қаулыларымен енгізілген өзгерістермен және толықтырулармен) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
1-қосымшада:
Міндетті зейнетақы жарналары есебінен зейнетақымен қамсыздандыру туралы үлгі шартта:
"Азамат" деген сөз алынып тасталсын;
2-тармақта:
7) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"7) Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген тәртіппен жинақталған зейнетақы қаражатының жоғалуын өтеуге;";
8) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"8) Салымшыға/Алушыға жылына кемінде бір рет, сондай-ақ кез келген сұратылған күнге ақы алмастан оның сұратуы бойынша жинақталған зейнетақы қаражатының жай-күйі туралы ақпаратты ұсынуға және Салымшымен/Алушымен келісім бойынша оның жинақталған зейнетақы қаражаты туралы ақпаратқа кірудің электрондық және өзге тәсілдерін қамтамасыз етуге;";
9) тармақша алынып тасталсын;

О внесении изменений и дополнений в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 21 апреля 2003 года N 138 "Об утверждении типовых договоров о пенсионном обеспечении за счет обязательных, добровольных и добровольных профессиональных пенсионных взносов" и определении объема информации об акционерах накопительного пенсионного фонда, организации, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами, и банка-кастодиана"
Постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 26 ноября 2005 года N 416. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 23 декабря 2005 года N 3986. Утратило силу постановлением Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 27 февраля 2009 года N 36.
Сноска. Утратило силу постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору фин. рынка и фин. организаций от 27.02.2009 N 36 (порядок введения в действие см. п.2 ).
В целях приведения нормативных правовых актов в соответствие с  Законом  Республики Казахстан "О пенсионном обеспечении в Республике Казахстан", повышения степени прозрачности, эффективности функционирования накопительной пенсионной системы и защиты прав и интересов вкладчиков обязательных пенсионных взносов и получателей пенсионных выплат из накопительных пенсионных фондов, Правление Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций (далее - Агентство)  ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в  постановление  Правления Национального Банка Республики Казахстан от 21 апреля 2003 года N 138 "Об утверждении типовых договоров о пенсионном обеспечении за счет обязательных, добровольных и добровольных профессиональных пенсионных взносов" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под N 2345), с изменениями и дополнениями, внесенными постановлениями Правления Агентства от 12 апреля 2004 года  N 113  (зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под N 2860), от 25 октября 2004 года  N 306  (зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под N 3229), от 28 мая 2005 года  N 166  (зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под N 3721) следующие изменения и дополнения:
в приложении 1:
в Типовом договоре о пенсионном обеспечении за счет обязательных пенсионных взносов:
слово "Гражданин" исключить;
в пункте 2:
подпункт 7) изложить в следующей редакции:
"7) возмещать потерю пенсионных накоплений в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан;";
подпункт 8) изложить в следующей редакции:
"8) предоставлять Вкладчику/Получателю информацию о состоянии его пенсионных накоплений не реже одного раза в год, а также по его запросу на любую запрашиваемую дату без взимания платы и обеспечивать электронный и иные способы доступа к информации о его пенсионных накоплениях по соглашению с Вкладчиком/Получателем;";
подпункт 9) исключить;

мынадай мазмұндағы 16-1) тармақшамен толықтырылсын:
"16-1) Салымшының/Алушының деректемелері өзгерген жағдайда Салымшының/Алушының жазбаша хабарламасы негізінде автоматтандырылған ақпарат жүйесіне тиісті өзгерістер енгізуге;";
4-тармақтың 4) тармақшасы "растайтын құжаттарды ұсына отырып" деген сөздермен толықтырылсын;
5-тармақта:
1) тармақша алынып тасталсын;
3) тармақша "Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген тәртіппен" деген сөздермен толықтырылсын;
4) тармақша "төлемдерді жүзеге асыру сәтіне" деген сөздермен толықтырылсын;
9-тармақ мынадай мазмұндағы 3-1) тармақшамен толықтырылсын;
"3-1) Қордың уәкілетті органы бекіткен комиссиялық сыйақының көлемі;";
12-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"12. Салымшымен/Алушымен зейнетақымен қамсыздандыру туралы қолданыстағы шарт болмаған жағдайда, оның пайдасына түсетін зейнетақы жарналарын Қор Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген мерзімде агентке қайтарады.";
2-қосымшада:
Ерікті зейнетақы жарналарының есебінен зейнетақымен қамсыздандыру туралы үлгі шартта (жеке тұлға болып табылатын Салымшы үшін):
2-тармақта:
7) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"7) Салымшыға/Алушыға жылына кемінде бір рет, сондай-ақ кез келген сұратылған күнге ақы алмастан оның сұратуы бойынша жинақталған зейнетақы қаражатының жай-күйі туралы ақпаратты ұсынуға және Салымшымен/Алушымен келісім бойынша оның жинақталған зейнетақы қаражаты туралы ақпаратқа кірудің электрондық және өзге тәсілдерін қамтамасыз етуге;";
8) тармақша алынып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 15-1) тармақшамен толықтырылсын;
"15-1) Салымшының/Алушының деректемелері өзгерген жағдайда Салымшының/Алушының жазбаша хабарламасы негізінде автоматтандырылған ақпарат жүйесіне тиісті өзгерістер енгізуге;";
4-тармақтың 2) тармақшасында "Қорға" деген сөзден кейін " растайтын құжаттарды ұсына отырып" деген сөздермен толықтырылсын;
5-тармақта:
3) тармақша алынып тасталсын;
5) тармақша "Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген тәртіппен" деген сөздермен толықтырылсын;
6) тармақша "төлемдерді жүзеге асыру сәтіне" деген сөздермен толықтырылсын;
8-тармақ мынадай мазмұндағы 3-1) тармақшамен толықтырылсын:
"3-1) Қордың уәкілетті органы бекіткен комиссиялық сыйақының көлемі;";
11-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"11. Салымшымен/Алушымен зейнетақымен қамсыздандыру туралы қолданыстағы шарт болмаған жағдайда, оның пайдасына түсетін зейнетақы жарналарын Қор Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген мерзімде Салымшыға/Алушыға қайтарады.";
Үшінші тұлғаның пайдасына ерікті зейнетақы жарналарының есебінен зейнетақымен қамсыздандыру туралы үлгі шартында:
2-тармақта:
7) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"7) Алушыға жылына кемінде бір рет, сондай-ақ кез келген сұратылған күнге ақы алмастан оның сұратуы бойынша жинақталған зейнетақы қаражатының жай-күйі туралы ақпаратты ұсынуға және Алушымен келісім бойынша оның жинақталған зейнетақы қаражаты туралы ақпаратқа кірудің электрондық және өзге тәсілдерін қамтамасыз етуге;";
8) тармақша алынып тасталсын;

дополнить подпунктом 16-1) следующего содержания:
"16-1) в случае изменения реквизитов Вкладчика/Получателя, внести соответствующие изменения в автоматизированную информационную систему на основании письменного уведомления Вкладчика/Получателя;";
подпункт 4) пункта 4 дополнить словами ", с представлением подтверждающих документов";
в пункте 5:
подпункт 1) исключить;
подпункт 3) дополнить словами ", в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан";
подпункт 4) дополнить словами "на момент осуществления выплат";
пункт 9 дополнить подпунктом 3-1) следующего содержания:
"3-1) величину комиссионного вознаграждения, утвержденную уполномоченным органом Фонда;";
пункт 12 изложить в следующей редакции:
"12. При отсутствии действующего договора о пенсионном обеспечении с Вкладчиком/Получателем, пенсионные взносы, поступающие в его пользу, возвращаются Фондом агенту в сроки, установленные законодательством Республики Казахстан.";
в приложении 2:
в Типовом договоре о пенсионном обеспечении за счет добровольных пенсионных взносов (для Вкладчика, являющегося физическим лицом):
в пункте 2:
подпункт 7) изложить в следующей редакции:
"7) предоставлять Вкладчику/Получателю информацию о состоянии его пенсионных накоплений не реже одного раза в год, а также по его запросу на любую запрашиваемую дату без взимания платы и обеспечивать электронный и иные способы доступа к информации о его пенсионных накоплениях по соглашению с Вкладчиком/Получателем;";
подпункт 8) исключить;
дополнить подпунктом 15-1) следующего содержания:
"15-1) в случае изменения реквизитов Вкладчика/Получателя, внести соответствующие изменения в автоматизированную информационную систему на основании письменного уведомления Вкладчика/Получателя;";
подпункт 2) пункта 4 после слова "Фондом" дополнить словами ", с представлением подтверждающих документов";
в пункте 5:
подпункт 3) исключить;
подпункт 5) дополнить словами ", в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан";
подпункт 6) дополнить словами "на момент осуществления выплат";
пункт 8 дополнить подпунктом 3-1) следующего содержания:
"3-1) величину комиссионного вознаграждения, утвержденную уполномоченным органом Фонда;";
пункт 11 изложить в следующей редакции:
"11. При отсутствии действующего договора о пенсионном обеспечении с Вкладчиком/Получателем, пенсионные взносы, поступающие в его пользу, возвращаются Фондом Вкладчику/Получателю в сроки, установленные законодательством Республики Казахстан.";
в Типовом договоре о пенсионном обеспечении за счет добровольных пенсионных взносов в пользу третьего лица:
в пункте 2:
подпункт 7) изложить в следующей редакции:
"7) предоставлять Получателю информацию о состоянии его пенсионных накоплений не реже одного раза в год, а также по его запросу на любую запрашиваемую дату без взимания платы и обеспечивать электронный и иные способы доступа к информации о его пенсионных накоплениях по соглашению с Получателем;";
подпункт 8) исключить;

мынадай мазмұндағы 15-1) тармақшамен толықтырылсын:
"15-1) Алушының деректемелері өзгерген жағдайда Салымшының/Алушының жазбаша хабарламасы негізінде автоматтандырылған ақпарат жүйесіне тиісті өзгерістер енгізуге;";
5-тармақтың 2) тармақшасында "Қорға" деген сөзден кейін "растайтын құжаттарды ұсына отырып" деген сөздермен толықтырылсын;
6-тармақта:
1) тармақша алынып тасталсын;
3) тармақша "Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген тәртіппен" деген сөздермен толықтырылсын;
4) тармақша "төлемдерді жүзеге асыру сәтіне" деген сөздермен толықтырылсын;
6-1-тармақтың 1) тармақшасы алынып тасталсын;
9-тармақ мынадай мазмұндағы 3-1) тармақшамен толықтырылсын;
"3-1) Қордың уәкілетті органы бекіткен комиссиялық сыйақының көлемі;";
12-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"12. Алушымен зейнетақымен қамсыздандыру туралы қолданыстағы шарт болмаған жағдайда, оның пайдасына түсетін зейнетақы жарналарын Қор Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген мерзімде Салымшыға қайтарады.";
3-қосымшада:
2-тармақта:
7) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"7) Алушыға жылына кемінде бір рет, сондай-ақ кез келген сұратылған күнге ақы алмастан оның сұратуы бойынша жинақталған зейнетақы қаражатының жай-күйі туралы ақпаратты ұсынуға және Алушымен келісім бойынша оның жинақталған зейнетақы қаражаты туралы ақпаратқа кірудің электрондық және өзге тәсілдерін қамтамасыз етуге;";
8) тармақша алынып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 15-1) тармақшамен толықтырылсын:
"15-1) Алушының деректемелері өзгерген жағдайда Салымшының/Алушының жазбаша хабарламасы негізінде автоматтандырылған ақпарат жүйесіне тиісті өзгерістер енгізуге;";
5-тармақта "Қорға" деген сөзден кейін "растайтын құжаттарды ұсына отырып" деген сөздермен толықтырылсын;
6-тармақта:
1) тармақша алынып тасталсын;
3) тармақша "Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген тәртіппен" деген сөздермен толықтырылсын;
4) тармақша "төлемдерді жүзеге асыру сәтіне" деген сөздермен толықтырылсын;
9-тармақ мынадай мазмұндағы 3-1) тармақшамен толықтырылсын:
"3-1) Қордың уәкілетті органы бекіткен комиссиялық сыйақының көлемі;";
12-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"12. Алушымен зейнетақымен қамсыздандыру туралы қолданыстағы шарт болмаған жағдайда, оның пайдасына түсетін зейнетақы жарналарын Қор Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген мерзімде Салымшыға қайтарады.".
2. Жинақтаушы зейнетақы қоры Салымшыға/Алушыға Қордың, зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымның және кастодиан банктің дауыс беретін акциялардың он және одан астам процентіне иелік ететін акционерлері туралы мынадай ақпаратты береді:
жеке тұлғаға қатысты: фамилиясы, аты, болса әкесінің аты, азаматтығы, қатысу үлесі (процентпен);
заңды тұлғаға қатысты: толық және қысқартылған атауы, орналасқан жері (почталық индексі, қаласы, көшесі, үй нөмірі, телефоны, факсы, электрондық адресі), мемлекеттік тіркеу, бірінші басшы (фамилиясы, аты, болса әкесінің аты) және қатысу үлесі (процентпен) туралы деректер.
Осы ақпаратты Қор Зейнетақы ережелерінде көрсетіп, Салымшының/Алушының жазбаша сұратуы бойынша ұсынылады және мерзімді баспасөз басылымдарында жариялануы, сондай-ақ Қордың Web-сайтында орналастырылуы тиіс.

дополнить подпунктом 15-1) следующего содержания:
"15-1) в случае изменения реквизитов Получателя, внести соответствующие изменения в автоматизированную информационную систему на основании письменного уведомления Вкладчика/Получателя;";
подпункт 2) пункта 5  после слова "Фондом" дополнить словами ", с представлением подтверждающих документов";
в пункте 6:
подпункт 1) исключить;
подпункт 3) дополнить словами ", в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан";
подпункт 4) дополнить словами "на момент осуществления выплат";
подпункт 1) пункта 6-1 исключить;
пункт 9 дополнить подпунктом 3-1) следующего содержания:
"3-1) величину комиссионного вознаграждения, утвержденную уполномоченным органом Фонда;";
пункт 12 изложить в следующей редакции:
"12. При отсутствии действующего договора о пенсионном обеспечении  с Получателем, пенсионные взносы, поступающие в его пользу, возвращаются Фондом Вкладчику в сроки, установленные законодательством Республики Казахстан.";
в приложении 3:
в пункте 2:
подпункт 7) изложить в следующей редакции:
"7) предоставлять Получателю информацию о состоянии его пенсионных накоплений не реже одного раза в год, а также по его запросу на любую запрашиваемую дату без взимания платы и обеспечивать электронный и иные способы доступа к информации о его пенсионных накоплениях по соглашению с Получателем;";
подпункт 8) исключить;
дополнить подпунктом 15-1) следующего содержания:
"15-1) в случае изменения реквизитов Получателя, внести соответствующие изменения в автоматизированную информационную систему на основании письменного уведомления Вкладчика/Получателя;";
пункт 5 после слова "Фондом" дополнить словами ", с представлением подтверждающих документов";
в пункте 6:
подпункт 1) исключить;
подпункт 3) дополнить словами ", в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан";
подпункт 4) дополнить словами "на момент осуществления выплат";
пункт 9 дополнить подпунктом 3-1) следующего содержания:
"3-1) величину комиссионного вознаграждения, утвержденную уполномоченным органом Фонда;";
пункт 12 изложить в следующей редакции:
"12. При отсутствии действующего договора о пенсионном обеспечении  с Получателем, пенсионные взносы, поступающие в его пользу, возвращаются Фондом Вкладчику в сроки, установленные законодательством Республики Казахстан.";
2. Накопительный пенсионный фонд предоставляет Вкладчику/Получателю следующую информацию об акционерах Фонда, организации, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами и банка-кастодиана, владеющих десятью и более процентами голосующих акций:
в отношении физического лица: фамилию, имя, при наличии отчество, гражданство, долю участия (в процентах);
в отношении юридического лица: полное и сокращенное наименование, место нахождения (почтовый индекс, город, улица, номер здания, телефон, факс, электронный адрес), данные о государственной регистрации, о первом руководителе (фамилию, имя, при наличии, отчество) и долю участия (в процентах):
Данная информация указывается Фондом в Пенсионных правилах, предоставляется по письменному запросу Вкладчика/Получателя и может быть опубликована в периодических изданиях, а также размещена на Web - сайте Фонда.

3. Осы қаулы Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелген күннен бастап он төрт күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі.
4. Бағалы қағаздар нарығының субъектілерін және жинақтаушы зейнетақы қорларын қадағалау департаменті (Тоқобаев Н.Т.):
1) Заң департаментімен (Байсынов М.Б.) бірлесіп осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткізу шараларын қолға алсын;
2) осы қаулы Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелген күннен бастап он күндік мерзімде оны Агенттіктің мүдделі бөлімшелеріне, "Қазақстан қаржыгерлерінің қауымдастығы" Заңды тұлғалар бірлестігіне және "Активтерді басқарушылар қауымдастығы" Заңды тұлғалар бірлестігіне жіберсін.
5. Халықаралық қатынастар және жұртшылықпен байланыс бөлімі (Пернебаев Т.Ш.) осы қаулыны Қазақстан Республикасының бұқаралық ақпарат құралдарында жариялауды қамтамасыз етсін.
6. Осы қаулының орындалуын бақылау Агенттік Төрағасының орынбасары Е.Л.Бахмутоваға жүктелсін.
Төраға

3. Настоящее постановление вводится в действие по истечении четырнадцати дней со дня его государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
4. Департаменту надзора за субъектами рынка ценных бумаг и накопительными пенсионными фондами (Токобаев Н.Т.):
1) совместно с Юридическим департаментом (Байсынов М.Б.) принять меры к государственной регистрации настоящего постановления в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в десятидневный срок со дня государственной регистрации  настоящего постановления в Министерстве юстиции Республики Казахстан довести его до сведения заинтересованных подразделений Агентства, Объединения юридических лиц "Ассоциация финансистов Казахстана" и Объединения юридических лиц "Ассоциация управляющих активами".
5. Отделу международных отношений и связей с общественностью Агентства (Пернебаев Т.Ш.) обеспечить публикацию настоящего постановления в средствах массовой информации Республики Казахстан.
6. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя Председателя Агентства Бахмутову Е.Л.
Председатель