Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының "Банктердің арасында, сондай-ақ банктер мен банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарының арасында корреспонденттік қатынастар орнату ережесін бекіту туралы" 2000 жылғы 25 қарашадағы N 428 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының 2005 жылғы 29 желтоқсандағы N 177 Қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрігінде 2006 жылғы 23 қаңтарда тіркелді. Тіркеу N 4026. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2016 жылғы 31 тамыздағы № 210 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 31.08.2016 № 210 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Қазақстан Республикасы банктерінің арасында, сондай-ақ Қазақстан Республикасының банктері мен банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарының арасындағы корреспонденттік қатынастарды реттейтін Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің нормативтік құқықтық актілерін жетілдіру мақсатында, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы  ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының "Банктердің арасында, сондай-ақ банктер мен банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарының арасында корреспонденттік қатынастар орнату ережесін бекіту туралы" 2000 жылғы 25 қарашадағы N 428  қаулысына (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 1351 тіркелген, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің "Қазақстан Ұлттық Банкінің Хабаршысы" және "Вестник Национального Банка Казахстана" ресми басылымдарында 2001 жылғы 1-14 қаңтарда жарияланған; Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының 2003 жылғы 31 қаңтардағы  N 21 , Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 2200 тіркелген; 2004 жылғы 22 маусымдағы  N 99 , Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 3048 тіркелген қаулыларымен енгізілген өзгерістермен және толықтырулармен бірге) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Банктердің арасында, сондай-ақ банктер мен банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарының арасында корреспонденттік қатынастар орнату ережесінде:
10-тармақтың 6) тармақшасында "қаржы-шаруашылық қызмет нәтижелері" деген сөздер "кірістер мен шығыстар" деген сөздермен ауыстырылсын;
3-тарау мынадай мазмұндағы 17-1-тармақпен толықтырылсын:

О внесении изменений и дополнений в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 25 ноября 2000 года N 428 "Об утверждении Правил установления корреспондентских отношений между банками, а также между банками и организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций"
Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 29 декабря 2005 года № 177. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 23 января 2006 года № 4026. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 31 августа 2016 года № 210
Сноска. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка РК от 31.08.2016 № 210 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В целях совершенствования нормативных правовых актов Национального Банка Республики Казахстан, регулирующих корреспондентские отношения между банками Республики Казахстан, а также между банками Республики Казахстан и организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций, Правление Национального Банка Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ :
1. В постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 25 ноября 2000 года N 428 "Об утверждении Правил установления корреспондентских отношений между банками, а также между банками и организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под N 1351, опубликованное 1-14 января 2001 года в официальных изданиях Национального Банка Республики Казахстан "Қазақстан Ұлттық Банкiнiң Хабаршысы" и "Вестник Национального Банка Казахстана"; с изменениями и дополнениями, внесенными постановлениями Правления Национального Банка Республики Казахстан от 31 января 2003 года N 21 , зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под N 2200; от 22 июля 2004 года N 99 , зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под N 3048), внести следующие изменения и дополнения:
в Правилах установления корреспондентских отношений между банками, а также между банками и организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций, утвержденных указанным постановлением:
в подпункте 6) пункта 10 слова "результатах финансово-хозяйственной деятельности" заменить словами "доходах и расходах";
главу 3 дополнить пунктом 17-1 следующего содержания:

"17-1. Банкті консервациялау режимін белгілеу кезінде банкті басқару жөніндегі уақытша әкімшілік (банкті уақытша басқарушы) консервациялау режимі енгізілген күннен бастап келесі операция күнінен кешіктірмей осы банктің басқа банктерде ашылған барлық корреспонденттік шоттарынан осы банктің Ұлттық Банкте ашылған корреспонденттік шотына ақша аудару туралы бұйрық/өкім шығарады. Банктің Ұлттық Банкте ашылған корреспонденттік шотын жүргізу тәртібі консервациялау режимі кезінде Ұлттық Банктің нормативтік құқықтық актілеріне сәйкес жүзеге асырылады.";
21-тармақтың бірінші абзацында "жүзеге асырады" деген сөздердің алдынан "ағымдағы айда" деген сөздермен толықтырылсын;
22-тармақтың екінші абзацында "ағымдағы айда" деген сөздер алынып тасталсын;
23-тармақтың бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"23. Банк және/немесе банктік емес ұйым осы Ереженің 2-қосымшасына сәйкес соның негізінде лимит шығысы есептелетін корреспонденттік шоттар арқылы жүзеге асырылған ақша төлемдері мен аударымдарының саны мен көлемі туралы мәліметтерді есептіден кейінгі аптаның екінші жұмыс күнінде жергілікті уақытпен сағат 10:00-нан кешіктірмей апта сайынғы негізде электронды түрде Ұлттық Банктің төлемдер жүйесі бөлімшесіне ұсынады.";
мынадай мазмұндағы 23-1-тармақпен толықтырылсын:
"23-1. Респонденттер болып табылатын банк және/немесе банктік емес ұйым, осы Ереженің 21-1-тармағында көрсетілген ұйымдарды қоспағанда, осы Ереженің 4-қосымшасына сәйкес Корреспонденттерде ашылған корреспонденттік шоттардағы ақша қалдықтары туралы мәліметтерді есептіден кейінгі аптаның екінші жұмыс күнінде жергілікті уақытпен сағат 10:00-нан кешіктірмей апта сайынғы негізде электронды түрде Ұлттық Банктің төлемдер жүйесі бөлімшесіне ұсынады.";
2-қосымшада:
кестенің атауында "__________ жылдың ___________ айындағы"
деген сөздер "_____ _____ _________ бастап
жыл   күні     айы
_______ _____ ________ аралығындағы" деген сөздермен ауыстырылсын;
жыл    күні   айы
кесте мынадай мазмұндағы 2-1-бағанмен толықтырылсын:
"Күні";
Корреспонденттік шоттар арқылы жүзеге асырылатын ақша төлемдері мен аударымдарының саны және көлемі туралы мәліметтерді толтыру жөніндегі ережелерде:
мынадай мазмұндағы төртінші абзацпен толықтырылсын:
"2-1-баған - күні. "Күні айы жылы" форматында операция күнінің күні қойылады.";
мынадай мазмұндағы 4-қосымшамен толықтырылсын:
"Банктердің арасында,
сондай-ақ банктер мен банк
операцияларының жекелеген
түрлерін жүзеге асыратын
ұйымдарының арасында
корреспонденттік қатынастар
орнату ережесіне 4-қосымша
Банктің немесе банктік емес ұйымның банктік бірегейлендіру коды
(бұдан әрі - ББК) _________________________________________________
Банктің немесе банктік емес ұйымның атауы _________________________
_____ _____ _________ бастап _______ _____ ________ аралығында
жыл   күні     айы             жыл   күні    айы
Корреспонденттерде ашылған корреспонденттік
шоттардағы ақша қалдықтары туралы мәліметтер
Күні
Банктің немесе банктік емес ұйымның (Респонденттің) ББК
Корреспондент-
тің ББК
Корреспонденттік шоттағы ақша қалдығының сомасы (теңгемен)
1
2
3
4
Басшы         _________________ (аты-жөні)
Бас бухгалтер _________________ (аты-жөні)
Орындаушы     __________________ (аты-жөні)
телефоны      _________
Корреспонденттерде ашылған корреспонденттік
шоттардағы ақша қалдықтары бойынша мәліметтерді
толтыру жөніндегі ереже
Корреспонденттерде ашылған корреспонденттік шоттардағы ақша қалдықтары бойынша мәліметтер мынадай ақпарат енгізілетін 4-бағаннан тұрады:
1-баған - күні. "Күні айы жылы" форматында операция күнінің күні қойылады.
2-баған - Банктің немесе банктік емес ұйымның (Респонденттің) ББК. Мәліметтер берген банктің немесе банктік емес ұйымның (респонденттің) бірегейлендіру коды қойылады;
3-баған - Корреспонденттің ББК. Мәліметтер берген корреспондент банктің немесе банктік емес ұйымның бірегейлендіру коды қойылады;
4-баған - корреспонденттік шоттағы ақша қалдығының сомасы (теңгемен). Операция күнінің аяғында Корреспондентте ашылған корреспонденттік шоттағы ақша қалдығының сомасы қойылады.".

"17-1. При установлении режима консервации банка временная администрация по управлению банком (временный управляющий банком) издает приказ/распоряжение о переводе денег со всех корреспондентских счетов данного банка, открытых в других банках, на корреспондентский счет данного банка, открытый в Национальном Банке, не позднее следующего операционного дня со дня введения режима консервации. Порядок ведения корреспондентского счета банка, открытого в Национальном Банке, при режиме консервации осуществляется в соответствии с нормативными правовыми актами Национального Банка.";
в абзаце первом пункта 21 после слова "осуществляют" дополнить словами "в текущем месяце";
в абзаце втором пункта 22 слова "в текущем месяце" исключить;
абзац первый пункта 23 изложить в следующей редакции:
"23. Банк и/или небанковская организация представляют в подразделение платежных систем Национального Банка на еженедельной основе в электронном виде не позднее 10:00 часов местного времени второго рабочего дня недели, следующей за отчетной, сведения о количестве и объемах платежей и переводов денег, осуществленных через корреспондентские счета, согласно приложению 2 к настоящим Правилам, на основании которых рассчитывается расход лимита.";
дополнить пунктом 23-1 следующего содержания:
"23-1. Банк и/или небанковская организация, являющиеся Респондентами, за исключением организаций, указанных в пункте 21-1 настоящих Правил, представляют в подразделение платежных систем Национального Банка на еженедельной основе в электронном виде не позднее 10:00 часов местного времени второго рабочего дня недели, следующей за отчетной, сведения по остаткам денег на корреспондентских счетах, открытых у Корреспондентов, согласно приложению 4 к настоящим Правилам.";
в приложении 2:
в наименовании таблицы слова "за ________ месяц ______ года" заменить словами "с ____ _____ ___  по ___ _____ ___";
дата месяц год    дата месяц год
в таблице дополнить графой 2-1 следующего содержания:
"Дата";
в Правилах по заполнению сведений о количестве и объемах платежей и переводов денег, осуществленных через корреспондентские счета:
дополнить абзацем четвертым следующего содержания:
"графа 2-1 - дата. Проставляется дата операционного дня в формате "дата месяц год";
дополнить приложением 4 следующего содержания:
"Приложение 4
к Правилам установления
корреспондентских отношений
между банками, а также между
банками и организациями,
осуществляющими отдельные
виды банковских операций
Банковский идентификационный код (далее - БИК) банка или небанковской
организации ________________________
Наименование банка или небанковской организации __________________
___________________________________________________________
Сведения по остаткам денег на корреспондентских счетах,
открытых у Корреспондентов
с _____ _____ _____ по _____ _____ _____
дата месяц год       дата месяц год
Дата
БИК
банка или небанковской
организации
(Респондента)
БИК
Корреспондента
Сумма остатка денег на корреспондентском счете
(в тенге)
1
2
3
4
Руководитель __________________ (Фамилия, инициалы)
Главный бухгалтер ___________________ (Фамилия, инициалы)
Исполнитель ___________________ (Фамилия, инициалы)
телефон ____________
Правила по заполнению сведений по остаткам денег на корреспондентских
счетах, открытых у Корреспондентов
Сведения по остаткам денег на корреспондентских счетах, открытых у Корреспондентов, содержат 4 графы, включающие следующую информацию:
графа 1 - дата. Проставляется дата операционного дня в формате "дата месяц год".
графа 2 - БИК банка или небанковской организации (Респондента). Проставляется идентификационный код банка или небанковской организации (Респондента), представляющего(ей) сведения;
графа 3 - БИК Корреспондента. Проставляется идентификационный код Корреспондента банка или небанковской организации, представляющего(ей) сведения;
графа 4 - сумма остатка денег на корреспондентском счете (в тенге). Проставляется сумма остатка денег на корреспондентском счете, открытом у Корреспондента, на конец операционного дня.".

2. Осы қаулы 2006 жылғы 1 ақпаннан бастап қолданысқа енгізіледі.
3. Төлем жүйелері департаменті (Мұсаев Р.Н.):
1) Заң департаментімен (Шәріпов С.Б.) бірлесіп осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркеуден өткiзу шараларын қабылдасын;
2) осы қаулы Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткізілген күннен бастап он күндік мерзімде оны Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі орталық аппаратының мүдделі бөлімшелеріне, аумақтық филиалдарына, екінші деңгейдегі банктерге, "Қазақстан Даму Банкі" акционерлік қоғамына және Қазақстан Республикасының Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу және қадағалау агенттігіне жіберсін.
4. Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің аумақтық филиалдары Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткізілген күннен бастап он төрт күндік мерзімде осы қаулыны банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарға жіберсін.
5. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Төрағасының орынбасары А.Р.Елемесовке жүктелсін.
Ұлттық Банк
Төрағасы

2. Настоящее постановление вводится в действие с 1 февраля 2006 года.
3. Департаменту платежных систем (Мусаев Р.Н.):
1) совместно с Юридическим департаментом (Шарипов С.Б.) принять меры к государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан настоящего постановления;
2) в десятидневный срок со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан довести настоящее постановление до сведения заинтересованных подразделений центрального аппарата, территориальных филиалов Национального Банка Республики Казахстан, банков второго уровня, акционерного общества "Банк Развития Казахстана" и Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций.
4. Территориальным филиалам Национального Банка Республики Казахстан в четырнадцатидневный срок со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан довести настоящее постановление до сведения организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций.
5. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя Председателя Национального Банка Республики Казахстан Елемесова А.Р.
Председатель
Национального Банка