Астана қаласындағы құқық түсіндіру жұмысы, құқықтық мәдениет қалыптастыру, азаматтарды құқықтық оқыту және тәрбиелеу жөніндегі 2005-2007 жылдарға арналған аймақтық бағдарлама туралы
Астана қаласы мәслихатының 2005 жылғы 29 наурыздағы N 125/17-ІІІ Шешімі. Астана қаласының Әділет департаментінде 2005 жылғы 18 сәуірде N 386 тіркелді. Күші жойылды - Астана қаласы мәслихатының 2008 жылғы 9 шілдедегі N 123/18-IV шешімімен
Астана қаласы әкімдігі ұсынылған Астана қаласындағы құқық түсіндіру жұмысы, құқықтық мәдениет қалыптастыру, азаматтарды құқықтық оқыту мен тәрбиелеу жөніндегі 2005-2007 жылдарға арналған аймақтық бағдарламаны қарап, Қазақстан Республикасы Конституциясының  86-бабын  және Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару туралы" 2001 жылғы 23 қаңтардағы  Заңының  6-бабын басшылыққа ала отырып, Астана қаласының мәслихаты былай деп  ШЕШТІ:
қоса беріліп отырған Астана қаласындағы құқық түсіндіру жұмысы, құқықтық мәдениет қалыптастыру, азаматтарды құқықтық оқыту мен тәрбиелеу жөніндегі 2005-2007 жылдарға арналған аймақтық бағдарлама бекітілсін.
Астана қаласы мәслихаты
сессиясының төрайымы
Астана қаласы
мәслихатының хатшысы
Астана қаласында құқықтық түсіндіру жұмысы,
құқықтық мәдениетті қалыптастыру, азаматтарды
құқықтық оқыту мен тәрбиелеу жөніндегі 2005-2007
жылдарға арналған аймақтық бағдарламасына
КЕЛІСІМ ПАРАҚ
Астана қаласының
Әділет департаментінің
бастығының м.а.
Астана қаласының
"Білім департаменті"
мемлекеттік мекемесінің
бастығы
Астана қаласының
"Мәдениет департаменті"
мемлекеттік мекемесінің
бастығы
Астана қаласының
"Ішкі саясат департаменті"
мемлекеттік мекемесінің
бастығы
Астана қаласының
Ішкі істер бас
басқармасының бастығы
Астана қаласы мәслихатының
2005 жылғы 29 наурыздағы
N 125/17-ІІІ шешімімен
бекітілді
Астана қаласында құқықтық түсіндіру жұмысы, құқықтық
мәдениетті қалыптастыру, азаматтарды құқықтық оқыту мен
тәрбиелеу жөніндегі 2005-2007 жылдарға арналған
АЙМАҚТЫҚ БАҒДАРЛАМА
Астана қаласы, 2005 жыл
Бағдарлама мазмұны
1-бөлім . Бағдарламаның паспорты
2-бөлім . Кіріспе
3-бөлім . Проблеманың қазіргі жай-күйін талдау
4-бөлім . Бағдарламаның мақсаты мен міндеттері
5-бөлім . Бағдарламаның негізгі бағыттары және оны іске асыру тетігі
1-тарау . Құқықтық түсіндіру жұмысы, құқықтық мәдениетті қалыптастыру
2-тарау . Құқықтық оқыту мен тәрбиелеу
6-бөлім . Қажетті ресурстар және оларды қаржыландыру көздері
7-бөлім . Бағдарламаны іске асырудан күтілетін нәтижелер
8-бөлім . Бағдарламаны іске асыру жөніндегі іс-шаралар жоспары

О Региональной программе по праворазъяснительной работе, формированию правовой культуры, правовому обучению и воспитанию граждан в городе Астане на 2005-2007 годы
Решение Маслихата города Астаны от 29 марта 2005 года N 125/17-III. Зарегистрировано Департаментом юстиции города Астаны 18 апреля 2005 года N 386. Утратило силу решением Маслихата города Астаны от 9 июля 2008 года N 123/18-IV
Рассмотрев представленную акиматом города Астаны Региональную программу по праворазъяснительной работе, формированию правовой культуры, правовому обучению и воспитанию граждан в городе Астане на 2005-2007 годы, руководствуясь  статьей 86  Конституции Республики Казахстан и статьей 6 Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года " О местном  государственном управлении в Республике Казахстан", маслихат города Астаны  РЕШИЛ:
Утвердить прилагаемую Региональную программу по праворазъяснительной работе, формированию правовой культуры, правовому обучению и воспитанию граждан в городе Астане
на 2005-2007 годы.
Председатель сессии
маслихата города Астаны                    Б. Сыздыкова
Секретарь маслихата
города Астаны                              В. Редкокашин
ЛИСТ СОГЛАСОВАНИЯ
к Региональной программе по праворазъяснительной работе,
формированию правовой культуры, правовому обучению
и воспитанию граждан в городе Астане
на 2005-2007 годы
И.о. начальника Департамента
юстиции города Астаны№               С.Бекенов
Директор Государственного
учреждения "Департамента
образования города Астаны"»          А.Рахимжанов
Директор Государственного
учреждения«"Департамента
культуры города Астаны"              А.Бурибаев
Директор Государственного
учреждения "Департамента
внутренней политики
города Астаны"                       А.Орсариев
Начальник Главного
управления внутренних дел
города Астаны                        С.Досумов
Утверждена решением
маслихата города Астаны
от 29 марта 2005 года
125/17-III
РЕГИОНАЛЬНАЯ ПРОГРАММА
по праворазъяснительной работе, формированию
правовой культуры, правовому обучению
и воспитанию граждан в городе Астане
на 2005-2007 годы
Город Астана, 2005 год
Содержание Программы
Раздел 1 . Паспорт Программы
Раздел 2 . Введение
Раздел 3 . Анализ современного состояния проблемы
Раздел 4 . Цель и задачи Программы
Раздел 5 . Основные направления и механизм реализации Программы
Глава 1 . Праворазъяснительная работа, формирование правовой культуры
Глава 2 . Правовое обучение и воспитание
Раздел 6 . Необходимые ресурсы и источники их финансирования
Раздел 7 . Ожидаемые результаты от реализации Программы
Раздел 8 . План мероприятий по реализации Программы

1-Бөлім. Бағдарламаның паспорты
Бағдарламаның атауы      Астана қаласында құқықтық түсiндiру
жұмысы, құқықтық мәдениетті қалыптастыру,
азаматтарды құқықтық оқыту мен тәрбиелеу
жөнiндегi 2005-2007 жылдарға арналған
аймақтық бағдарлама
Бағдарламаны әзірлеу     "Құқықтық түсiндiру жұмысы, құқықтық
үшiн негiздеме           мәдениетті қалыптастыру, азаматтарды
құқықтық оқыту мен тәрбиелеу жөнiндегi
2005-2007 жылдарға арналған аймақтық
бағдарлама туралы" Қазақстан Республикасы
Үкіметінің 2004 жылғы 24 желтоқсандағы
N 1382  Қаулысы
Негізгі әзірлеушi        Астана қаласы әкімінің аппараты
Мақсаты                  Астана қаласында азаматтардың құқықтық
санасы мен құқықтық мәдениетiнің деңгейiн
арттыру, Заңға құрмет көрсету қатынасын
қалыптастыру
Мiндеттерi               Қазақстан заңнамасын түсiндiру жөніндегі
мақсатқа сай жұмыстар жүргізу, жаңа
тұрпатты мемлекеттік қызметшiлердiң
құқықтық даярлық деңгейiн, кәсіби
біліктілігін арттыру. Бұқаралық ақпарат
құралдарымен өзара iс-қимыл жасауды
белсендіру, құқықтық түсiндiру жұмысына
дүниежүзiлiк "Интернет" желiсін қоса
алғанда, жаңа ақпараттық технологияларды
кеңінен пайдалану. Барлық оқу орындарында
құқықтық оқытудың жаңа оқу жоспарларын
және бағдарламалар әзірлеу
Iске асыру мерзiмдерi    2005-2007 жылдар
Қажетті ресурстар және   Бағдарлама қосымша қаржы бөлуді талап
оларды қаржыландыру      етпейді және мемлекеттік ұйымдарды ұстауға
көздерi                  қарастырылған қаражаттар есебінен жүзеге
асырылатын болады
Күтiлетiн нәтижелер      Бағдарламада көзделген iс-шаралардың
орындалуы:
қала тұрғындарын құқықтық ақпараттандыру
деңгейін арттыру, яғни жергілікті мерзiмдi
баспасөз басылымдарындағы құқықтық тақырып
бойынша арнайы айдарлардың, жергілікті
радиода және орталық мемлекеттiк
телеарналарда құқықтық тақырып бойынша
телевизиялық бағдарламалар мен
радиохабарлардың санын ұлғайтуға;
Астана қаласы азаматтарының құқықтық
мәдениетi деңгейiн елеулi түрде көтеруге;
құқықтық тәртiп пен заңға бағынушылықтың
нақты жағдайын орнатуға;
құқықтық түсiндiру жұмысын, азаматтарды
құқықтық оқыту мен құқықтық тәрбиелеудi
қамтамасыз етуде мемлекеттiк органдардың,
бұқаралық ақпарат құралдарының, қоғамдық
бiрлестiктер мен үкiметтiк емес ұйымдардың
күш-жiгерiн үйлестiруге мүмкiндiк бередi
2-Бөлім. Кірiспе
Құқықтық түсiндiру жұмысы, құқықтық мәдениетті қалыптастыру, азаматтарды құқықтық оқыту мен тәрбиелеу жөнiндегi 2005-2007 жылдарға арналған аймақтық бағдарлама (бұдан әрі - Бағдарлама) азаматтардың құқықтық сана мен мәдениет деңгейін арттырудың мақсаттары мен міндеттерін, сондай-ақ оларды іске асырудың негізгі бағыттары мен механизмдерін анықтайды, олар қоғамдағы азаматтық келісім мен құқықтық тәртіпті реттеуге, азаматтық қоғамның барлық мүшелерiнiң құқық пен заң құндылықтарын толық қабылдауын қамтамасыз етуге ықпал етеді.
Халықты құқықтық ағарту жөніндегі жүргізіліп жатқан жұмыстарға қарамастан тұрғындар мәдениетінің деңгейі жеткіліксіз деңгейде қалып келеді.
Әділет органдарының, құқық қорғау органдарының және өзге де мемлекеттік органдардың, мемлекеттік және мемлекеттік емес мекемелердің, сондай-ақ бұқаралық ақпарат құралдарының тарапынан мемлекет пен оның халқының алдында тұрған проблемаларына кешенді көзқарас қалыптастыру қажет. Қазақстан Республикасының Президенті тапсырған міндеттерді шешуде күтілетін нәтижелерге хабарлап қана қол жеткізетін боламыз.
Аталған Бағдарлама бұқаралық ақпарат құралдарымен (бұдан әрі - БАҚ) белсенді қарым-қатынас, қылмысқа қарсы күресте құқық қорғау органдарымен ынтымақтастық жасауға, қолданыстағы заңнама туралы ақпаратпен алмасуға және басқа бағыттар бойынша кең мүмкіндіктер мен келешектерге жол береді.
Осы Бағдарламаны іске асыру халықты құқықтық ағарту жөніндегі жұмыстардың жаңа деңгейін арттыруға мүмкіндік береді. Бағдарлама іс-шаралар мен оны іске асыру жоспарына сәйкес қатаң түрде жүзеге асырылады.

Раздел 1. Паспорт Программы
Наименование        Региональная программа по
Программы            праворазъяснительной работе,
формированию правовой культуры,
правовому обучению и воспитанию
граждан в городе Астане на
2005-2007 годы
Основание для       Постановление  Правительства Республики
разработки          Казахстан от 24 декабря 2004 года N
Программы            1382 "О Программе по праворазъяснительной
работе, формированию правовой культуры,
правовому обучению и воспитанию
граждан на 2005-2007 годы"
Основной            Аппарат акима города Астаны
разработчик
Цель                Повышение уровня правового сознания и
правовой культуры граждан города
Астаны, формирование уважительного
отношения к Закону.
Задачи               Проведение целенаправленной работы
по разъяснению законодательства
Казахстана, повышение уровня
правовой подготовленности,
профессиональной квалификации
государственных служащих.
Активизация взаимодействия со
средствами массовой информации,
широкое использование в
праворазъяснительной работе
новых информационных технологий,
включая всемирную сеть "ИНТЕРНЕТ".
Разработка новых учебных планов и
программ правового обучения во
всех типах учебных заведений.
Сроки               2005-2007 годы.
реализации
Необходимые         Программа не требует выделения
ресурсы и           дополнительных ассигнований и
источники их        будет осуществляться за счет
финансирования      средств, предусмотренных на
содержание государственных
организаций.
Ожидаемые           Выполнение предусмотренных
результаты           Программой мероприятий позволит:
повысить уровень правовой
информированности граждан города,
то есть увеличить количество
специальных рубрик по правовой
тематике в местных периодических
печатных изданиях, телевизионных
программах и радиопередачах по
правовой тематике на местных
радио- и телеканалах;
реально повысить уровень
правовой культуры граждан
города Астаны;
создать реальную обстановку
правового порядка и
законопослушания;
скоординировать в
праворазъяснительной работе,
правовом обучении и воспитании
граждан усилия государственных
органов, средств массовой
информации, общественных
объединений и неправительственных
организаций.
Раздел 2. Введение
Региональная программа по праворазъяснительной работе, формированию правовой культуры, правовому обучению и воспитанию на 2005-2007 годы (далее - Программа) определяет цели и задачи повышения уровня правового сознания и культуры граждан, а также основные направления и механизмы их реализации, поскольку они способствуют упрочнению гражданского согласия и правового порядка в обществе, обеспечению полноценного восприятия ценностей права и Закона всеми членами гражданского общества.
Несмотря на проводимую работу по правовому просвещению населения, уровень культуры населения продолжает оставаться на недостаточном уровне.
Необходимо создание комплексного подхода со стороны органов юстиции, правоохранительных органов и иных государственных органов, государственных и негосударственных учреждений, а также средств массовой информации к проблемам, стоящим перед государством и его населением. Только сообща будут достигнуты ожидаемые результаты в решении задач, поставленных Президентом Республики Казахстан.
Данная Программа открывает широкие возможности и перспективы для активного взаимодействия со средствами массовой информации (далее - СМИ), сотрудничества правоохранительных органов в борьбе с преступностью, обмене информацией о действующем законодательстве и по другим направлениям.
Реализация настоящей Программы позволит поднять на новый уровень работу по правовому просвещению населения. Программа будет осуществляться в строгом соответствии с планом мероприятий по ее реализации.

3-Бөлім. Проблеманың қазiргi жай-күйiн талдау
Құқықтық түсiндiру жұмысы, құқықтық мәдениеттi қалыптастыру, құқықтық оқыту мен тәрбие мәселелерi өзара байланысты және өзара келiсiлген болып табылады, қоғамның өмiр-тiршiлiгiнiң барлық жақтарына қатысты болады.
Проблеманың қазiргi жай-күйiн талдау көзқарасты өзгерту, жаңа үрдiстердi, әлеуметтiк-экономикалық жағдайларды ескеру, азаматтарды құқықтық қатынастардың жаңа түрлерiне бейiмдеуге ықпал ету қажеттiгiн көрсетедi.
"Қазақстан Республикасында жалпыға міндетті құқықтық оқуды ұйымдастыру туралы" 1995 жылғы 21 маусымдағы N 2347 Қазақстан Республикасы Президентінің  қаулысын  орындау барысында Астана қаласында ұйымдар мен мекемелер негізінде құқықтық білім мектептері ұйымдастырылды.
Дегенмен, құқықтық жұмыстар қаланың барлық ұйымдарында жүргізілмейді, жүргізілген жағдайда да деңгейі мен көлемі көңіл толтырарлықтай емес.
Бұл жағдайда, осы бағыттағы жұмыстарды Астана қаласының аумағындағы барлық мемлекеттік мекемелерді құқықтық ағарту жөніндегі жұмыстарды жаңа ұйымдастырушылық деңгейге көтеру үшін ынтымақтастық пен қарым-қатынас жасасу жолымен белсендендіру қажет.
Құқықтық түсiндiру жұмысында, әсiресе құқықтық білім беру мектептерiнде тыңдаушылардың құрамын айқындауда олардың бiлiм деңгейiн, айналысатын кәсiбiнiң түрiн, салалық бағыттылығын ескере отырып, саралауға қол жеткiзуiмiз керек. Ақпараттар ағынының ұдайы ұлғаюы, оның жүйесiз сипаты мән-мағынасының бiркелкiленуiне, халықтың қабылдамауына әкеп соқтырады.
Сондықтан неғұрлым маңызды, түйiнді проблемаларды бөлiп алып, бұқаралық ақпарат құралдарының (бұдан әрi - БАҚ) мүмкiндiгiн пайдалана отырып, оларды дәйектi түрде жариялауға, түсiндiруге қол жеткiзген орынды. Алайда мерзiмдi баспасөз басылымдарында жарияланған және эфирге шыққан телевизия және радио бағдарламаларын талдау құқықтық тақырыпты ашудың әлi де жеткiлiксiз жүзеге асырылып отырғанын көрсетедi.
Мемлекеттiк органдардың, әрбiр мемлекеттiк қызметшiнiң, кәсiби заңгердiң, әсiресе құқықтық түсiндiру жұмыстарына қатысатын құқық қорғау жүйесi субъектiлерiнiң, сондай-ақ ғылыми мекемелердiң, ғылыми-педагогикалық кадрлардың рөлiн көтеру қажет. Өз кезегiнде оқу орындары, ғылыми мекемелер мемлекеттiк органдардың қатысуымен осы проблемаларға зерттеулер жүргiзу мен оның теориялық базасын жандандыруды қамтамасыз етуi тиiс. Осы саладағы перспективалы ғылыми әзiрленiмдер жүргiзетiн жас ғалымдарды ынталандыру мақсатында гранттар беру жүйесiн дамыту, азаматтардың құқықтық мәдениетi мен құқықтық тәрбиесiнiң проблемалары бойынша ғылыми зерттеулермен айналысу үшiн жағдай жасау қажет.
Алда құқықтық түсiндiру жұмысы саласындағы мемлекеттiк органдардың iс-әрекеттерiндегi бытыраңқылықты еңсеру мiндетi тұр.
Демек, бiрыңғай талаптар, ортақ әдiснама әзірлеу қажет, жаңа ақпараттық технологиялардың жетiстiктерiн ескере отырып, құқықтық түсiндiру жұмыстарының iс-шараларын өткiзудiң нысандары мен әдiстерiн өзгерту талап етiледi. Құқықтық түсiндiру жұмысының негiзгi нысандарының бiрi ретiндегі дәрiстiк насихаттың рөлi әлсiреген. Осыған еңбегiне лайықты дәрежеде ақы төленуге тиiс бiлiктi дәрiскерлердi, құқық қорғау, сот органдарының барынша тәжiрибелi маман-практиктерiн белсендi түрде тарту қажет. Дәрiстiк насихат, құқықтық жұмыстың басқа да нысандары мен әдiстерi мәселелерiмен айналыса алатын ұйым құру туралы мәселенi шешетiн уақыт жеттi.
Бұқаралық ақпарат құралдарында жарияланатын құқықтық сипаттағы көптеген материалдар дұрыс дайындалмайды, деңгейi төмен, бiржақты берiледi, тар ведомстволық мүдделердi көздейдi. БАҚ-ғы материалдардың көпшiлiгi оларда келтiрiлген фактiлер бойынша тиiстi талдау мен қорытындыларды қамтымайды. Құқықтық түсiндiру, ескерту-алдын алу қызметiнiң тиiмдiлiгiне көрсетiлетiн төменгi сападағы фильмдер мен хабарлардағы фактiлер терiс ықпал етедi.
Құқықтық мәдениеттi қалыптастыруда, құқықтық білімді таратуда барлық оқу орындарында жетiспеушілігi үнемi байқалатын түрлi әдебиеттер шығарудың үлкен мәнi бар.
Құқықтық түсіндіру жұмыстары нақты теориялық базаға негізделуі керек.
Бүгінгі күні қаланың көптеген оқу орындарының тарих бөлмелерінде құқықтық тақырыптар бойынша әдебиеттері бар құқық бұрыштар бар, осыған байланысты тиісті әдебиеттер мен көрнекі әдістемеліктерімен қамтамасыз етілген құқықтық білімнің жеке бөлмелерін ұйымдастыру қажет.

Раздел 3. Анализ современного состояния проблемы
Вопросы праворазъяснительной работы, формирования правовой культуры, правового обучения и воспитания являются взаимосвязанными и взаимообусловленными, касаются всех сторон жизнедеятельности общества.
Анализ современного состояния проблемы показывает, что необходимо менять акценты, учитывать новые тенденции, социально-экономические условия, способствовать адаптации граждан к новым видам правоотношений.
Во исполнение  Постановления  Президента Республики Казахстан "О мерах по организации правового всеобуча в Республике Казахстан" от 21.06.1995 г. N 2347 в городе Астане были организованы школы правовых знаний на базе организаций и учреждений.
Однако, следует отметить, что правовая работа ведется не во всех организациях города, если даже и ведется, то не в достаточной степени и объеме.
В этом случае необходимо активизировать работу в данном направлении путем сотрудничества и взаимодействия для повышения на новый организационный уровень работы по правовому просвещению всех государственных учреждений, находящихся на территории   города Астаны.
В праворазъяснительной работе, особенно в школах правовых знаний, необходимо добиваться дифференцированности в определении состава слушателей с учетом уровня их знаний, рода занятий, отраслевой направленности. Постоянное увеличение потока информации, ее бессистемный характер приводят к тому, что она не воспринимается населением.
Поэтому целесообразно выделить наиболее важные, узловые проблемы, добиваться их последовательного освещения, используя возможности средств массовой информации (далее - СМИ). Однако анализ материалов, публикуемых в периодических печатных изданиях и выходящих в эфир телевизионных и радиопрограмм, показывает, что освещение правовой тематики осуществляется еще недостаточно.
Необходимо повышение роли государственных органов, каждого государственного служащего, профессионального юриста, особенно субъектов правоохранительной системы, принимающих участие в праворазъяснительной работе, а также научных учреждений, научно-педагогических кадров. В свою очередь учебные заведения, научные учреждения с участием государственных органов должны активизировать проведение исследований и обеспечить теоретическую базу этой проблемы. В целях стимулирования молодых ученых, ведущих перспективные научные разработки в этой сфере, необходимо развивать систему предоставления грантов, создавать условия для занятий научными исследованиями по проблемам правовой культуры и правового воспитания граждан.
Предстоит преодолеть разобщенность в действиях государственных органов в области праворазъяснительной работы.
Необходимо выработать единые требования, общую методологию, требуется изменение форм и методов проведения мероприятий по праворазъяснительной работе с учетом достижений новых информационных технологий. Поскольку роль лекционной пропаганды как одной из основных форм праворазъяснительной работы ослаблена, необходимо к этому активно привлекать квалифицированных лекторов, наиболее опытных специалистов-практиков правоохранительных, судебных органов, труд которых должен соответственно оплачиваться.
Многие материалы правового характера, публикующиеся в СМИ, готовятся некомпетентно, на низком уровне, подаются тенденциозно, преследуют узковедомственные интересы. Большинство материалов в СМИ не содержит должного анализа и выводов по фактам, приводимым в них. На эффективность праворазъяснительной, предупредительно-профилактической деятельности негативно воздействуют факты демонстрируемых фильмов и передач низкого качества.
Большое значение в формировании правовой культуры, распространении правовых знаний имеет выпуск различной литературы, нехватка которой ощущается постоянно во всех учебных заведениях.
Ведь праворазъяснительная работа должна опираться на серьезную теоретическую базу.
На сегодняшний день во многих учебных заведениях города имеются уголки права в кабинетах истории с минимальным количеством литературы по правовой тематике в связи с этим необходимо организовать отдельные кабинеты правовых знаний, обеспечив их соответствующей литературой и наглядными пособиями.

Оқу орындарының барлық түрлерiнде құқықтық пәндер бойынша бiлiктi педагогикалық кадрлар даярлауда шешiлмеген мәселе болып табылады. Жалпы бiлiм беретiн мектепте "Мемлекет және құқық негiздерi" пәнi аптасына бір сағаттық жүктемемен тек 9-сыныпта жүргiзiледi. Жекелеген мектептерде аптасына бiр сағаттан "Демократия" пәнi 10 сыныпта, "Құқық мозайкасы", "Заң барлығы үшiн" пәндерi 5 сыныпта факультативтi түрде оқытылады. Тәжiрибе көрсеткендей, көрсетiлген сағаттар көлемi жеткiлiксiз. Жалпы білiм беретiн мектепте құқық негiздерiн оқытуға өзiндiк "эксперименттiк" тәсiл белең алуда.
Азаматтардың мемлекеттiк шешiмдердi қабылдауға және олардың орындалуын бақылауға белсендi қатысуы да маңызды роль атқарады, бұл қабылданатын шешiмдердiң сапасына да, оларды iске асыру тиiмдiлiгiне де оң әсер етедi.
Қабылданатын нормативтік құқықтық актілердің тиiстi сапасын қамтамасыз ету, заңдылық пен құқық тәртiбiн нығайту, халықты құқықтық тәрбиелеу, заңгерлерді, басқа да мемлекеттiк қызметшiлердi кәсiби оқыту мен тәрбиелеу уақытының қажеттiлiктерiне сәйкес келтiру Қазақстанда құқықтық нигилизмнiң алдын алу мен еңсеруге, оң құқықтық мәдениеттi, Заңды жаппай құрметтеу жағдайын қалыптастыруға ықпал ететiн болады. Сонымен, жағдайды талдау құқықтық түсiндiру жұмыстарында, құқықтық оқыту мен тәрбиелеудi ұйымдастыруда барлық нысандар мен әдiстердi, сондай-ақ барлық мемлекеттiк органдардың және жұртшылықтың қоғамда құқықтық мәдениеттi қалыптастыру жөнiндегі қызметiн пәрменді үйлестiрудi ұштастыру қажеттiгiн дәлелдейдi.
4-Бөлім. Бағдарламаның мақсаты мен мiндеттерi
Бағдарламаның мақсаты Астана қаласы азаматтарының құқықтық санасы мен құқықтық мәдениетiнiң деңгейiн көтеру болып табылады.
Аталған мақсаттарға қол жеткiзу мынадай мiндеттердi шешуге ықпал етедi:
Қазақстан Республикасының заңнамасын түсiндiру, онда анықталған кемшiлiктердi жою жөнiнде жұмыстар жүргiзу;
жаңа тұрпаттағы мемлекеттiк қызметшiлердiң құқықтық даярлығы деңгейiн арттыру;
бұқаралық ақпарат құралдарымен өзара iс-қимыл жасау, құқықтық түсiндiру жұмысында жаңа ақпараттық технологияларды пайдалану;
барлық оқу орындарында құқықтық оқытудың жаңа оқу жоспарлары мен бағдарламаларын әзірлеу.
5-Бөлім. Бағдарламаның негізгі бағыттары
және оны iске асыру тетiгi
Алға қойылған мiндеттерге қол жеткiзу үшiн Бағдарламада құқықтық түсiндiру жұмысы, құқықтық мәдениетті қалыптастыру, барлық үлгідегi оқу орындарында құқықтық оқытудың деңгейiн арттыру, мемлекеттiк қызметшiлердiң құқықтық бiлiмдерiн көтеру жолымен халықтың құқықтық санасы мен құқықтық мәдениетiнiң деңгейiн арттыруға бағытталған шаралар кешенi көзделген.

Нерешенным вопросом является и подготовка квалифицированных педагогических кадров по правовым дисциплинам во всех видах учебных заведений. В общеобразовательной школе предмет "Основы государства и права" с нагрузкой один час в неделю ведется только в 9 классе. Факультативно, также по одному часу в неделю, в отдельных школах изучаются предметы "Демократия" в 10 классе, "Мозаика права", "Закон для всех" в 5 классе. Как показывает практика, указанного объема часов недостаточно. В общеобразовательной школе пока преобладает своеобразный "экспериментальный" подход в изучении основ права.
Немаловажную роль играет и активное участие граждан в принятии государственных решений и контроле за их исполнением, что положительно скажется как на качестве принимаемых решений, так и на эффективности их реализации.
Обеспечение должного качества принимаемых нормативных правовых актов, упрочение законности и правопорядка, приведение в соответствие с потребностями времени правового воспитания населения, профессионального обучения и воспитания юристов, других государственных служащих будут способствовать формированию позитивной правовой культуры, обстановки повсеместного уважения к Закону. Таким образом, анализ ситуации доказывает, что в праворазъяснительной работе, организации правового обучения и воспитания необходимы сочетание всех форм и методов, а также действенная координация деятельности всех государственных органов и общественности по формированию правовой культуры в обществе.
Раздел 4. Цель и задачи Программы
Целью Программы является повышение уровня правового сознания и правовой культуры граждан города Астаны.
Достижению поставленной цели способствует решение следующих задач:
проведение работы по разъяснению законодательства Республики Казахстан, устранению выявленных в нем недостатков;
повышение уровня правовой подготовленности государственных служащих новой генерации;
взаимодействие со средствами массовой информации, использование в праворазъяснительной работе новых информационных технологий;
разработка новых учебных планов и программ правового обучения во всех типах учебных заведений.
Раздел 5. Основные направления и механизм реализации Программы
Для достижения поставленных задач Программой предусмотрен комплекс мер, направленных на повышение уровня правового сознания и правовой культуры населения путем праворазъяснительной работы, формирования правовой культуры, повышения уровня правового обучения во всех типах учебных заведений, повышения правовых знаний государственными служащими.

1-Тарау. Құқықтық түсiндiру жұмысы,
құқықтық мәдениеттi қалыптастыру
Осы бағытта "Қазақстан - 2030"  стратегиясының , Қазақстан Республикасы Президентiнiң Қазақстан халқына Жолдауының, Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң 2003-2006 жылдарға арналған бағдарламасының ережелерiн орындау; Қазақстан Республикасының заңнамасын түсiндiру; заңға тәуелдi кесiмдердiң уақытылы түсiндiрiлуiн қамтамасыз ету бойынша түсiндiру жұмысын жүргiзудi қамтамасыз етуге баса назар аударылуы тиiс.
Мемлекетіміздің қылмыстық саясатын ізгілендіру жөніндегі құқықтық түсіндіру жұмыстарын жалғастыру, өлім жазасын кезең-кезеңмен тоқтату мәселелері бойынша мониторинг жүргізу жөніндегі жұмыстарды белсендендіру қажет.
Сонымен қатар, Астана қаласының мемлекеттік органдарын күшейту үшін мына негізгі міндеттерді қарастыру қажет:
1) құқықтық түсіндіру жұмысын жетілдіру, көкейтесті құқықтық ақпараттарды жедел тарату және алу, қала әкімдігінің ұйымдастырылып жатқан ресми сайтында оң тәжірибемен алмасу мақсатында Астана қаласының барлық мемлекеттік органдарының, оның ішінде нормативтік құқықтық актілер мен олардың түсініктемелері бар орталық мемлекеттік органдардың аумақтық бөлімшелерінің (келісім бойынша) электрондық парақтарының жұмыс істеуін қамтамасыз ету;
2) жергілікті бұқаралық ақпарат құралдарында құқықтық тақырып жөніндегі айдарларды ұйымдастыру;
3) неғұрлым өзектi құқықтық мәселелер бойынша мемлекеттік органдар басшыларының және мамандардың БАҚ-та сөз сөйлеулерiн практикаға енгізу;
4) нормативтік құқықтық актілерге өзгерістер енгізілген жағдайда халыққа және заңды тұлғаларға түсіндіру үшін БАҚ жариялануын қамтамасыз ету.
Құқықтық түсiндiру жұмыстарының негізгі принциптері мемлекеттік органдар қызметкерлеріне халыққа ақпараттың жоғары деңгейде қол жеткізу қажет.
2-Тарау. Құқықтық оқыту мен тәрбиелеу
Жалпы бiлiм беретiн мектептерде оқушылар үшiн құқықтық ақпарат алудың орныққан нысандарын өзгерту, балаларды құқықтық тәрбиелеу әдiстемесiн жетiлдiру, қашықтан оқыту, тәжiрибе алмасу сияқты бiлiм берудiң жаңа нысандары мен түрлерiн кеңiнен пайдалану қажет.
Орта және жоғары оқу орындары студенттерінде патриотизм, заңға құлықтылық, адамның ар-намысы сезiну, басқа азаматтардың құқықтары мен мүдделерiн құрметтеу сияқты қасиеттердi қалыптастыру мақсатында оқушыларға қол жетімді негізде құқықтық бiлiм беру жөніндегі іс-шаралар (турнирлер, іскерлік ойындар, сағаттар саны және т.б.) жүргізу қажет.
Құқықтық оқыту және тәрбиелеу мәселелері бойынша оқытушылар аймақтық конференциялар, семинарлар өткізуді ұйымдастырулары тиіс.
Мемлекеттiк қызметшiлердiң заңнама саласындағы бiлiмiн жетiлдiру және оның құқықтық мәдениетi деңгейiн көтеру мақсатында жергілiктi мемлекеттiк басқару органдарының қызметкерлерiн даярлау мен қайта даярлауға назар аудару қажет. Бұл ретте сабақтар өткiзу кезiнде заңгер ғалымдарды, саясаткерлердi, құқық қорғау, сот және өзге де органдардың неғұрлым тәжiрибелі практикалық қызметкерлерiн белсендi түрде тарту талап етiледi.

Глава 1. Праворазъяснительная работа,
формирование правовой культуры
В данном направлении в первую очередь большое внимание должно быть уделено обеспечению проведения разъяснительной работы по выполнению положений  Стратегии  "Казахстан - 2030",  Послания  Президента Республики Казахстан народу Казахстана, Программы Правительства Республики Казахстан на 2003-2006 годы; разъяснению законодательства Республики Казахстан; обеспечению своевременного разъяснения подзаконных актов.
Необходимо продолжить праворазъяснительную работу по гуманизации уголовной политики государства, активизировать работу по проведению мониторинга по вопросам поэтапной отмены смертной казни.
Кроме того, усилия государственных органов города Астаны необходимо сконцентрировать на выполнении следующих основных задач:
1) в целях совершенствования процесса праворазъяснительной работы, оперативного распространения и получения актуальной правовой информации, обмена положительным опытом на организуемом официальном сайте акимата города необходимо обеспечить функционирование электронных страниц всех государственных органов города Астаны, в том числе территориальных подразделений центральных государственных органов (по согласованию);
2) в местных средствах массовой информации организовать рубрики по правовой тематике;
3) практиковать регулярные выступления в СМИ руководителей и специалистов по наиболее актуальным правовым вопросам;
4) в случае изменений в нормативных правовых актах обеспечить публикацию разъяснений для населения и юридических лиц в СМИ.
Основным принципом праворазъяснительной работы для сотрудников государственных органов должна быть максимальная доступность информации для широкого круга населения.
Глава 2. Правовое обучение и воспитание
В общеобразовательных школах необходимо менять устоявшиеся формы получения правовой информации для учащихся, совершенствовать методику правового воспитания детей, шире использовать новые формы и виды образования, такие, как дистанционное, обмен опытом и другие.
В целях формирования у учащихся средних и высших учебных заведений таких качеств, как патриотизм, законопослушность, чувство человеческого достоинства, уважение прав и интересов других граждан, требуется проведение мероприятий по правовому обучению в доступном для учащихся формате (турниры, деловые игры, классные часы и т.п.).
Необходимо организовать проведение региональных конференций, семинаров преподавателей по проблемам правового обучения и воспитания.
В целях совершенствования знаний в области законодательства и повышения уровня правовой культуры государственных служащих необходимо уделить внимание подготовке и переподготовке работников местных органов государственного управления. При этом требуется активное привлечение при проведении занятий ученых-юристов, политологов, наиболее опытных практических работников правоохранительных, судебных и иных органов.

6-Бөлім. Қажеттi ресурстар және оларды
қаржыландыру көздерi
Құқықтық түсiндiру жұмысы, құқықтық мәдениеттi қалыптастыру, құқықтық оқыту мен тәрбие жөнiндегi 2005-2007 жылдарға арналған iс-шаралар қосымша қаржы бөлусіз мемлекеттік ұйымдарды ұстауға қарастырылған қаражаттар есебінен жүргізіледі.
7-Бөлім. Бағдарламаны iске асырудан
күтiлетiн нәтижелер
Бағдарламада көзделген iс-шаралардың орындалуы:
1) Астана қаласының барлық мемлекеттік органдарының, оның ішінде нормативтік құқықтық актілер мен олардың түсініктемелері бар орталық мемлекеттік органдардың аумақтық бөлімшелерінің (келісім бойынша) электрондық парақтарының жұмыс істеуін қамтамасыз етуге;
2) бұқаралық ақпарат құралдарында құқықтық тақырып, оның ішінде "сұрақ-жауап" принципі бойынша айдарларды ұйымдастыру;
3) неғұрлым өзектi құқықтық мәселелер бойынша мемлекеттік органдар басшыларының және мамандардың БАҚ-та сөз сөйлеулерiн қамтамасыз етуге;
4) нормативтік құқықтық актілерге өзгерістер енгізілген жағдайда жергілікті деңгейдегі қажетті түсініктемелердің жариялануын қамтамасыз етуге;
5) қала тұрғындарының құқықтық мәдениетi деңгейiн елеулi түрде көтеруге;
6) құқықтық түсiндiру жұмысын, азаматтарды құқықтық оқыту мен құқықтық тәрбиелеудi қамтамасыз етуде мемлекеттiк органдардың, бұқаралық ақпарат құралдарының, қоғамдық бiрлестiктер мен үкiметтiк емес ұйымдардың күш-жiгерiн үйлестiруге мүмкiндiк бередi.
8-бөлім. Бағдарламаны iске асыру жөнiндегi
iс-шаралар жоспары
Р/с
N
Іс-шаралар
Аяқталу
нысаны
Орын-
далуына
жауап-
тылар
Орын-
далу
мер-
зімі
Бол-
жанған
шығын-
дар
(млн.
теңге)
Қар-
жылан-
дыру көзі
1
2
3
4
5
6
7
1. Құқықтық түсiндiру жұмысы,
құқықтық мәдениеттi қалыптастыру
1.
Астана қаласы
әкімінің ресми
сайтында қала-
ның мемлекеттік
органдарының
электрондық бет-
терінің (норма-
тивтік құқықтық
актілердің маз-
мұны мен заң-
нама нормаларын
түсіндіру)
қызмет етуін
ұйымдастыру.
Мемле-
кеттік
орган-
дардың
элект-
рондық
беттері
Қала
әкімі-
нің
аппа-
раты,
тиісті
бағыт-
тар
бой-
ынша
мемле-
кеттік
орган-
дар
Тұрақты,
2005
жылдың
екінші
тоқса-
нындағы
ресми
сайтын
ұйым-
дастыр-
ғаннан
кейін
Мемле-
кеттік
ұйым-
дарды
ұстауға
арнап
қарас-
тырыл-
ған
қара-
жаттар
есебі-
нен
жүзеге
асыры-
лады
-
2.
"Қазақстан-2030"
Стратегиясының,
Қазақстан Респу-
бликасы Прези-
дентінің Қазақ-
стан халқына
жолдаған жолда-
уының, Қазақ-
стан Республи-
касы Үкіметінің
2003-2006 жыл-
дарға арналған
Бағдарламаларын,
ҚР заңнамала-
рының негізгі
ережелерін орын-
дау жөніндегі
тұрақты түсін-
діру жұмыстарын
жүргізу.
БАҚ-да
сөз
сөйлер
және
дәрістік
сабақтар
Қала
әкі-
мінің
аппа-
ратына
ақпарат
Тұрақты
Мемле-
кеттік
ұйым-
дарды
ұстауға
арнап
қарас-
тырыл-
ған
қара-
жаттар
есебі-
нен
жүзеге
асыры-
лады
-
3.
Мемлекеттік
органдардың
басшылары мен
мамандарының
неғұрлым өзекті
құқықтық мәсе-
лелер бойынша
БАҚ-та сөз сөй-
леу жоспарын
бекіту.
БАҚ-да
сөз
сөйлеу
жоспары
Қала
әкімі-
нің
аппа-
раты
Жыл
сайын
бірінші
тоқсанда
Мемле-
кеттік
ұйым-
дарды
ұстауға
арнап
қарас-
тырыл-
ған
қара-
жаттар
есебі-
нен
жүзеге
асыры-
лады
-
4.
Жергілікті мер-
зімді басылым-
дарда құқықтық
тақырыптар,
оның ішінде сұ-
рақ-жауап»прин-
ципі бойынша
арнайы айдарлар
ұйымдастыру
БАҚ-та
тұрақты
айдарлар
Қала
әкі-
мінің
аппа-
раты,
БАҚ,
тиісті
бағыт-
тар-
дағы
мемле-
кеттік
орган-
дар
2005
жылдың
бірінші
тоқсаны
- әрі
қарай
тұрақты
Мемле-
кеттік
ұйым-
дарды
ұстауға
арнап
қарас-
тырыл-
ған
қара-
жаттар
есебі-
нен
жүзеге
асыры-
лады
-
5.
Мемлекетіміз-
дегі қылмыстық
саясатты ізгі-
лендіру мәселе-
лері бойынша
белсенді түсін-
діру жұмыстарын
жүргізу
БАҚ-да
сөз
сөйлер
және
дәрістік
сабақтар
Әділет
депар-
тамен-
ті,
құқық
қорғау
орган-
дары
(келісу
бойын-
ша)
Тұрақты
Мемле-
кеттік
ұйым-
дарды
ұстауға
арнап
қарас-
тырыл-
ған
қара-
жаттар
есебі-
нен
жүзеге
асыры-
лады
-
6.
Мемлекетіміз-
дегі қылмыстық
саясатты із-
гілендіру, ҚР
өлім жазасын
кезең-кезеңмен
тоқтату мүм-
кіндігі мәселе-
лері жөніндегі
қоғамдық пікір-
лердің монито-
рингін жүзеге
асыруды жалғас-
тыру
Сауал-
нама
қаланың
Әділет,
Білім
депар-
тамент-
тері,
құқық
қорғау
орган-
дары
(келісу
бойын-
ша)
Жыл
сайын
екінші
тоқсанда
Мемле-
кеттік
ұйым-
дарды
ұстауға
арнап
қарас-
тырыл-
ған
қара-
жаттар
есебі-
нен
жүзеге
асыры-
лады.
-
7.
Жаңа норматив-
тік құқықтық
актілерге және
Қазақстан Рес-
публикасындағы
заңнамаларға
енгізілген өз-
герістерге же-
дел түсіндіруді
қамтамасыз ету
БАҚ-та
түсін-
діру
Тиісті
бағыт-
тар
бойынша
мемле-
кеттік
орган-
дар
Тұрақты,
НҚА
қабыл-
дан-
ғаннан
кейін
немесе
оған
өзге-
рістер
енгізіл-
геннен
кейін
бір ай
ішінде
Мемле-
кеттік
ұйым-
дарды
ұстауға
арнап
қарас-
тырыл-
ған
қара-
жаттар
есебі-
нен
жүзеге
асыры-
лады.
-

Раздел 6. Необходимые ресурсы и источники их финансирования
Мероприятия по праворазъяснительной работе, формированию правовой культуры, правовому обучению и воспитанию граждан на 2005-2007 годы могут быть проведены без выделения дополнительных ассигнований за счет средств, предусмотренных на содержание государственных организаций.
Раздел 7. Ожидаемые результаты от реализации Программы
Выполнение предусмотренных Программой мероприятий позволит:
1) обеспечить функционирование электронных страниц всех государственных органов города Астаны, в том числе территориальных подразделений центральных государственных органов (по согласованию), содержащих нормативные правовые акты и разъяснения к ним;
2) организовать в местных средствах массовой информации рубрики по правовой тематике, в том числе по принципу "вопрос - ответ";
3) обеспечить регулярные выступления в СМИ руководителей и специалистов государственных органов по наиболее актуальным правовым вопросам;
4) в случае изменений в нормативных правовых актах обеспечить публикацию необходимых разъяснений на местном уровне;
5) существенно повысить уровень правовой культуры населения города;
6) скоординировать усилия государственных органов, средств массовой информации, общественных объединений и неправительственных организаций в обеспечении праворазъяснительной работы, правового обучения и правового воспитания граждан.
Раздел 8. План мероприятий по реализации Программы
N
п/п
Мероприятия
Форма завершения
Ответс
твенные за исполнение
Срок испол
нения
Предполагаемые расходы
(млн. тенге)
Источ
ник финан
сиро-
вания
1. Праворазъяснительная работа, формирование
правовой культуры
1.
Организовать функциони-
рование электронных
страниц государст-
венных
органов
города (содержащих
нормативные
правовые
акты и
разъяснения
норм законо-
дательства)
на офици-
альном сайте
акимата
города
Астаны
Электрон-
ные
страницы государст-
венных
органов
Аппарат
акима
города,
государст-
венные
органы по
соответст-
вующим
направ-
лениям
Посто-
янно,
после
органи
зации офици-
ального
сайта
во
втором
квар-
тале
2005
года
Будет осущест-
вляться
за счет
средств,
предусмо
тренных
на
содер-
жание
государ-
ственных
органи-
заций
-
2.
Проводить разъясни-
тельную
работу по
выполнению
основных
положений
Стратегии
"Казахстан
- 2030",
Послания
Президента
РК народу
Казахстана,
Программы
Правительст-
ва РК на
2003-2006
годы, зако-
нодательства
РК
Выступ-
ления в
СМИ и
лекционные
занятия
Аппарат
акима
города
Посто-
янно
Будет осущест-
вляться
за счет
средств,
предусмо
тренных
на
содер-
жание
государ-
ственных
органи-
заций
-
3.
Утвердить
План
выступлений
в СМИ руко-
водителей и
специалистов
государст-
венных
органов по
наиболее
актуальным
правовым
вопросам
План выступ-
лений в
СМИ
Аппарат
акима
города
Еже-
годно
в
первом
квар-
тале
Будет осущест-
вляться
за счет
средств,
предусмо
тренных
на
содер-
жание
государ-
ственных
органи-
заций
-
4.
Организовать
в местных
периоди-
ческих
печатных
изданиях
специальные
рубрики по
правовой
тематике, в
том числе
по принципу
"вопрос-
ответ"
Постоянные
рубрики в
СМИ
Аппарат
акима
города,
местные
СМИ,
государст-
венные
органы по
соответст-
вующим
направ-
лениям
Первый
квартал
2005
года,
далее -
посто-
янно
Будет осущест-
вляться
за счет
средств,
предусмо
тренных
на
содер-
жание
государ-
ственных
органи-
заций
-
5.
Проводить
активную
праворазъяс-
нительную
работу по
вопросам
гуманизации
уголовной
политики
государства
Выступ-
ления в
СМИ и
лекционные
занятия
Департа-
мент
юстиции,
право-
охрани-
тельные
органы (по
согласо-
ванию)
Посто-
янно
Будет осущест-
вляться
за счет
средств,
предусмо
тренных
на
содер-
жание
государ-
ственных
органи-
заций
-
6.
Продолжить
осущест-
вление
мониторинга
обществен-
ного мнения
по вопросам
гуманизации
уголовной
политики
государства,
возможности
поэтапной
отмены
смертной
казни в РК
Анкети-
рование
Департа-
менты
юстиции,
образо-
вания и
право-
охрани-
тельные
органы (по
согласо-
ванию)
Еже-
годно
во
втором
квар-
тале
Будет осущест-
вляться
за счет
средств,
предусмо
тренных
на
содер-
жание
государ-
ственных
органи-
заций
-
7.
Обеспечить
оперативное
разъяснение
новых
нормативных
правовых
актов и
изменений в
законо-
дательстве
РК
Разъясне-
ния в СМИ
Государст-
венные
органы по
соответст-
вующим
направ-
лениям
Посто-
янно,
в те-
чении
месяца
после
приня-
тия
НПА
или
изме-
нений
в него
Будет осущест-
вляться
за счет
средств,
предусмо
тренных
на
содер-
жание
государ-
ственных
органи-
заций
-

2. Құқықтық оқыту және тәрбиелеу
8.
Қаланың ұйым-
дары мен меке-
мелерінің база-
сындағы құқық-
тық білім
мектептерінің
жұмыстарын
белсендендіру
Әділет
депар-
тамен-
тіне
ақпарат
Әділет
депар-
таменті
Ай
сайын,
25
дейін
Мемле-
кеттік
ұйым-
дарды
ұстауға
арнап
қарас-
тырыл-
ған
қара-
жаттар
есебі-
нен
жүзеге
асыры-
лады.
-
9.
Құқықтық тәрбие-
леу мәселелері
оқытушылар үшін
аймақтық конфе-
ренциялар мен
семинарлар
өткізу.
Әкім
аппара-
тына
ақпарат
Білім
депар-
таменті
Жыл
сайын,
жыл
қоры-
тындысы
бойынша
Мемле-
кеттік
ұйым-
дарды
ұстауға
арнап
қарас-
тырыл-
ған
қара-
жаттар
есебі-
нен
жүзеге
асыры-
лады.
-
10.
Жоғарғы, орта-
арнайы және жал-
пы білім бере-
тін оқу орында-
рында тиісті
әдебиеттер мен
көрнекі әдісте-
мелермен қамта-
масыз етілген
құқықтық білім
жеке бөлмесін
ұйымдастыру
Әділет
депар-
тамен-
тіне
ақпарат
Білім
депар-
таменті
2005
жылдың
бірінші
тоқса-
нынан
бастап
Мемле-
кеттік
ұйым-
дарды
ұстауға
арнап
қарас-
тырыл-
ған
қара-
жаттар
есебі-
нен
жүзеге
асыры-
лады.
-
11.
Құқықтық білім-
нің қалалық
олимпиадаларын
жыл сайын
өткізуді
ұйымдастыру
Олим-
пиада
Білім,
Ішкі
саясат
депар-
тамен-
ттері
жыл
сайын
екінші
тоқсанда
Мемле-
кеттік
ұйым-
дарды
ұстауға
арнап
қарас-
тырыл-
ған
қара-
жаттар
есебі-
нен
жүзеге
асыры-
лады.
-
12.
Орта мектеп оқу-
шылары арасында
конституциялық
құқық бойынша
пікірталас
турнирлерін
өткізу, орта
кәсіби білімді
ұйымдастыру.
Сынып
сағат-
тары
Білім
және
Мәде-
ниет
депар-
тамен-
ттері
Жыл
сайын
бірінші
тоқсанда
Мемле-
кеттік
ұйым-
дарды
ұстауға
арнап
қарас-
тырыл-
ған
қара-
жаттар
есебі-
нен
жүзеге
асыры-
лады.
-
13.
Конституция
күнін тойлауға
іс-шаралар цик-
лін ұйымдастыру
Дөңгелек
үстел-
дер,
семи-
нарлар,
кітап
көрме-
лері
Мәде-
ниет
және
Білім
депар-
тамен-
ттері
Жыл
сайын
үшінші
тоқсанда
Мемле-
кеттік
ұйым-
дарды
ұстауға
арнап
қарас-
тырыл-
ған
қара-
жаттар
есебі-
нен
жүзеге
асыры-
лады.
-
14.
Жастар арасында
заңнамалардың
құқықтық норма-
ларын түсіндіру
бойынша іс-ша-
ралар циклін
ұйымдастыру
Аймақтық
конфе-
ренция-
лар,
Дөңгелек
үстел-
дер,
семи-
нарлар
Білім
және
Ішкі
саясат
депар-
тамен-
ттері
Жыл
сайын
екінші
тоқсанда
Мемле-
кеттік
ұйым-
дарды
ұстауға
арнап
қарас-
тырыл-
ған
қара-
жаттар
есебі-
нен
жүзеге
асыры-
лады.
-
15.
Орта мектептер,
орта кәсіби
білім беретін
ұйымдардың оқу-
шылары арасында
конституциялық
құқық бойынша
дебатты тур-
нирлар өткізу.
Дебатты
тур-
нирлар
Білім
және
Ішкі
саясат
депар-
тамен-
ттері
Жыл
сайын
үшінші
тоқсанда
Мемле-
кеттік
ұйым-
дарды
ұстауға
арнап
қарас-
тырыл-
ған
қара-
жаттар
есебі-
нен
жүзеге
асыры-
лады.
-
16.
ЖОО студенттері
арасында құқық-
тық тақырыптар
бойынша іскер-
лік ойындар
өткізу.
Іскерлік
ойындар
Білім
және
Ішкі
саясат
депар-
тамен-
ттері
Жыл
сайын
үшінші
тоқсанда
Мемле-
кеттік
ұйым-
дарды
ұстауға
арнап
қарас-
тырыл-
ған
қара-
жаттар
есебі-
нен
жүзеге
асыры-
лады.
-
17.
Астана қаласы-
ның әкімдігі
жанындағы құ-
қықтық білім
беру мектебі
тыңдаушыларының
аттестациядан
өтуін ұйымдас-
тыру.
Тестілеу
Әділет
депар-
тамен-
ті,
қала
әкімі-
нің
аппа-
раты
Жыл
сайын
үшінші
тоқсанда
Мемле-
кеттік
ұйым-
дарды
ұстауға
арнап
қарас-
тырыл-
ған
қара-
жаттар
есебі-
нен
жүзеге
асыры-
лады.
-

2. Правовое обучение и воспитание
8.
Активизи-
ровать
работу школ
правовых
знаний на
базе
организаций,
учреждений
города
Информация
в Департа-
мент
юстиции
Департа-
мент
юстиции
Еже-
месяч-
но до
25
числа
Будет осущест-
вляться
за счет
средств,
предусмо
тренных
на
содер-
жание
государ-
ственных
органи-
заций
-
9.
Проведение
региональных
конференций,
семинаров
для учителей
по проблемам
правового
воспитания
Информация
в Аппарат
акима
Департа-
мент обра-
зования
Еже-
годно,
по
итогам
года
Будет осущест-
вляться
за счет
средств,
предусмо
тренных
на
содер-
жание
государ-
ственных
органи-
заций
-
10.
Организовать
в высших,
средне-
специальных
и общеобра-
зовательных
учебных
заведениях
отдельные
кабинеты
правовых знаний,
обеспечив их
соответст-
вующей лите-
ратурой и
наглядными
пособиями
Информация
в Департа-
мент
юстиции
Департа-
мент обра-
зования
Начиная
с пер-
вого
квар-
тала
2005
года
Будет осущест-
вляться
за счет
средств,
предусмо
тренных
на
содер-
жание
государ-
ственных
органи-
заций
-
11.
Организовать
ежегодное
проведение
городской
олимпиады
правовых
знаний
Олимпиада
Департа-
мент образо-
вания,
внутренней
политики
Еже-
годно
во
втором
квар-
тале
Будет осущест-
вляться
за счет
средств,
предусмо
тренных
на
содер-
жание
государ-
ственных
органи-
заций
-
12.
Организовать
проведение
в школах
города
классных
часов по
правовой
тематике
Классные
часы
Департа-
менты
образо-
вания и
культуры
Еже-
годно в
первом
квар-
тале
Будет осущест-
вляться
за счет
средств,
предусмо
тренных
на
содер-
жание
государ-
ственных
органи-
заций
-
13.
Организовать
цикл меро-
приятий к
празднованию
Дня Консти-
туции
"Круглые
столы",
семинары,
книжные
выставки
Департа-
менты
культуры и
образо-
вания
Еже-
годно  в
третьем
квар-
тале
Будет осущест-
вляться
за счет
средств,
предусмо
тренных
на
содер-
жание
государ-
ственных
органи-
заций
-
14.
Организовать
цикл меро-
приятий по
разъяснению
правовых
норм зако-
нодательства
среди
молодежи
Региональ-
ные конфе-
ренции,
"Круглые
столы",
семинары
Департа-
менты
образо-
вания и
внутренней
политики
Еже-
годно
во
втором
квар-
тале
Будет осущест-
вляться
за счет
средств,
предусмо
тренных
на
содер-
жание
государ-
ственных
органи-
заций
-
15.
Провести
дебатные
турниры по
конститу-
ционному
праву среди
учащихся
средних
школ,
организаций
среднего
профессио-
нального
образования
Дебатные
турниры
Департа-
менты
образо-
вания и
внутренней
политики
Еже-
годно  в
третьем
квар-
тале
Будет осущест-
вляться
за счет
средств,
предусмо
тренных
на
содер-
жание
государ-
ственных
органи-
заций
-
16.
Провести
деловые
игры по
правовой
тематике
среди
студентов
вузов
Деловые
игры
Департа-
менты
образо-
вания и
внутренней
политики
Еже-
годно  в
третьем
квар-
тале
Будет осущест-
вляться
за счет
средств,
предусмо
тренных
на
содер-
жание
государ-
ственных
органи-
заций
17.
Проводить
аттестацию
слушателей
правовых
знаний при
акимате
города
Астаны
Тестиро-
вание
Департа-
мент
юстиции,
Аппарат
акима
города
Еже-
годно  в
третьем
квар-
тале
Будет осущест-
вляться
за счет
средств,
предусмо
тренных
на
содер-
жание
государ-
ственных
органи-
заций

3. Ұйымдастыру сипатындағы  іс-шаралар
18.
Осы Бағдарлама
шеңберінде өт-
кізілген іс-ша-
ралар туралы
ақпарат ұсыну.
Әкім
аппара-
тына
ақпарат
Тиісті
бағыт-
тағы
мемле-
кеттік
орган-
дар
Іс-ша-
ралар
өткеннен
кейін
15
күннің
ішінде
Мемле-
кеттік
ұйым-
дарды
ұстауға
арнап
қарас-
тырыл-
ған
қара-
жаттар
есебі-
нен
жүзеге
асыры-
лады.
-
19.
Осы Бағдарлама-
ны іске асыру
жөніндегі қоры-
тынды ақпаратты
ұсыну.
Қазақ-
стан
Респу-
блика-
сының
Үкіме-
тіне
ақпарат
Қала
әкімі-
нің
аппа-
раты
Келесі
есептік
жарты-
жылдық
пен
жылғы
айдың
10
күніне
дейін
Мемле-
кеттік
ұйым-
дарды
ұстауға
арнап
қарас-
тырыл-
ған
қара-
жаттар
есебі-
нен
жүзеге
асыры-
лады.
-

3. Мероприятия организационного характера
18.
Предоставить
информацию о
проведенных
мероприятиях
в рамках
настоящей
Программы
Информация
в аппарат
акима
Государст-
венные
органы по
соответст-
вующим
направ-
лениям
В те-
чение
15
дней
после
прове-
дения
меро-
прия-
тия
Будет осущест-
вляться
за счет
средств,
предусмо
тренных
на
содер-
жание
государ-
ственных
органи-
заций
19.
Предоставить
обобщенную
информацию
по реали-
зации
настоящей
Программы
Информация
в Прави-
тельство
Республики
Казахстан
Аппарат
акима
города
До 10
числа
месяца,
следу-
ющего
за от-
четным
полу-
годием
и годом
Будет осущест-
вляться
за счет
средств,
предусмо
тренных
на
содер-
жание
государ-
ственных
органи-
заций