Қазақстан Республикасының елордасы - Астана қаласында 2005-2007 жылдарға арналған үлгiлi қоғамдық тәртiп және жоғары құқықтық мәдениеттi қамтамасыз ету жөнiндегi бағдарлама туралы
Астана қаласы мәслихатының 2005 жылғы 30 қыркүйектегі N 184/22-ІІІ шешімі. Астана қаласының Әділет департаментінде 2005 жылғы 11 қарашада N 417 тіркелді. Күші жойылды - Астана қаласы мәслихатының 2008 жылғы 30 қаңтардағы N 47/8-IV шешімімен
Астана қаласының әкiмдiгi ұсынған, Қазақстан Республикасының елордасы - Астана қаласында 2005-2007 жылдарға арналған үлгiлi қоғамдық тәртiп және жоғары құқықтық мәдениеттi қамтамасыз ету жөнiндегi Бағдарламаны қарастырып.
"Қазақстан Республикасындағы жергiлiктi мемлекеттiк басқару туралы" 2001 жылғы 23 қаңтарындағы Қазақстан Республикасы  Заңының 6 тармағын басшылыққа ала отырып, Астана қаласының мәслихаты  ШЕШТI:
Қоса берiлiп отырған Қазақстан Республикасының елордасы - Астана қаласында 2005-2007 жылдарға арналған үлгiлi қоғамдық тәртiп және жоғары құқықтық мәдениеттi қамтамасыз ету жөнiндегi Бағдарлама бекiтiлсiн.
Астана қаласы мәслихаты
сессиясының төрағасы
Астана қаласы
мәслихатының хатшысы
2005-2007 жылдарға арналған Қазақстан Республикасының
елордасы - Астана қаласында үлгiлi қоғамдық тәртiбі
және жоғары құқықтық мәдениетiн қамтамасыз ету
жөнiндегi бағдарламаға
КЕЛІСІМ ПАРАҒЫ
Қазақстан Республикасы Ішкіісмині
Астана қаласының ІІД бастығы
Қазақстан Республикасы Ішкіісмині
Көліктегі Орталық ІІД бастығы
Қазақстан Республикасы ҰҚК
Астана қаласы бойынша
департаментінің бастығы
Астана қаласы бойынша Экономикалық
және сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес
жөніндегі департаментінің бастығы
Астана қаласы бойынша
Әділет департаментінің бастығы
Қазақстан Республикасы
Әділет министрлігінің
Қылмыстық-атқару жүйесі комитеті
Астана қаласы бойынша
басқармасының бастығы
Астана қаласы бойынша кедендік
бақылау департаментінің бастығы
Астана қаласының сот төрағасы
Астана қаласының Пәтерлер меншік
иелері ассоциациясының төрағасы
Астана қаласы мәслихатының
2005 жылғы 30 қыркүйектегі
N 184/22-III шешімімен
бекітілген
Қазақстан Республикасының елордасы - Астана қаласында
2005-2007 жылдарға арналған үлгілі қоғамдық тәртіп және
жоғары құқықтық мәдениетті қамтамасыз ету жөніндегі
БАҒДАРЛАМА
Мазмұны
1. БАҒДАРЛАМАНЫҢ ТӨЛҚҰЖАТЫ
Бағдарлама атауы:     2005-2007 жылдарға арналған Қазақстан
Республикасының елордасы - Астана қаласында
үлгілі қоғамдық тәртібі және жоғары құқықтық
мәдениетін қамтамасыз ету жөніндегі
бағдарлама.
Әзірлеуге арналған    Осы бағдарлама Қазақстан Республикасының 2010
негіздеме:            жылға дейін даму стратегиялық жоспарын,
Қазақстан Республикасы ұлттық қауіпсіздігінің

О Программе по обеспечению образцового общественного порядка и высокой правовой культуры в городе Астане - столице Республики Казахстан на 2005-2007 годы
Решение Маслихата города Астаны от 30 сентября 2005 года N 184/22-III. Зарегистрировано в Департаменте юстиции г. Астаны 11 ноября 2005 года N 417. Утратило силу решением маслихата города Астаны от 30 января 2008 года N 47/8-IV.
Рассмотрев представленную акиматом города Астаны Программу по обеспечению образцового общественного порядка и высокой правовой культуры в городе Астане - столице Республики Казахстан на 2005-2007 годы, руководствуясь  статьей 6  Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении в Республике Казахстан", маслихат города Астаны  РЕШИЛ:
Утвердить прилагаемую Программу по обеспечению образцового общественного порядка и высокой правовой культуры в городе Астане - столице Республики Казахстан на 2005-2007 годы.
Председатель сессии
маслихата города Астаны                      А. Ким
Секретарь маслихата
города Астаны                                В. Редкокашин
ЛИСТ СОГЛАСОВАНИЯ
к Программе по обеспечению образцового общественного
порядка и высокой правовой культуры в городе Астане - столице
Республики Казахстан на 2005-2007 годы
Начальник ДВД города Астаны
МВД Республики Казахстан                             Досумов С.Т.
Начальник Центрального ДВД
на транспорте МВД
Республики Казахстан                                Туксаитов К.Т.
Начальник Департамента
КНБ Республики Казахстан
по городу Астане                                    Тайжанов Е.С.
Начальник Департамента по борьбе
с экономической и коррупционной
преступностью по городу Астане                      Абдиев О.С.
Начальник Департамента
юстиции города Астаны                               Акжанов А.А.
Начальник Управления КУИС
Министерства юстиции
Республики Казахстан
по городу Астане                                    Нуртазин М.К.
Начальник Департамента таможенного
контроля по городу Астане                           Киргизбаев Е.Н.
Председатель суда
города Астаны                                       Айсин Т.С.
Председатель Ассоциации
КСК города Астаны                                   Семикопенко Н.М.
УТВЕРЖДЕНА
решением маслихата
города Астаны
от 30 сентября 2005 года
N 184/22-III
ПРОГРАММА
по обеспечению образцового общественного порядка
и высокой правовой культуры в городе Астане -
столице Республики Казахстан
на 2005-2007 годы
Астана, 2005 год
СОДЕРЖАНИЕ
Раздел 1. Паспорт Программы
Наименование            Программа по обеспечению образцового
Программы               общественного порядка и высокой правовой
культуры в городе Астане - столице
Республики Казахстан на 2005-2007 годы.
Основания для           Данная Программа разработана в рамках
разработки              реализации Стратегического  плана  развития
Республики Казахстан до 2010 года,
Стратегии национальной безопасности

1999-2005 жылдарға арналған стратегиясын,
Қазақстан Республикасының нашақорлық пен
есірткі бизнесіне қарсы күресудің 2001-2005
жылдарға арналған стратегиясын, Қазақстан
Республикасы Үкіметінің 2001 жылғы 2
ақпандағы N 176 қаулысымен бекітілген
Қазақстан Республикасының нашақорлықпен
күресудің басымды шараларының 2001-2005
жылдарға арналған жоспарын, Қазақстан
Республикасы Үкіметінің 2004 жылғы 24
желтоқсандағы N 1355 қаулысымен бекітілген
Қазақстан Республикасында құқық бұзушылықтың
алдын алу мен қылмысқа қарсы күрестің
2005-2007 жылдарға арналған бағдарламасы және
Астана қаласы әкімдігінің 2003 жылғы 22
қыркүйектегі N 3-1-1744 қаулысымен бекітілген
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2003-2006
жылдарға арналған Бағдарламасын іске асыру
жөніндегі Астана қаласы шараларының жоспарын
жүзеге асыру аясында әзірленген.
Әзірлеуші:            Астана қаласының Ішкі істер департаменті
Қазақстан Республикасы Ішкі істер
министрлігінің мүдделі департаменттерімен
бірігіп әзірленген.
Орындаушылар:         Астана қаласы әкімінің аппараты; "Алматы"
және "Сарыарқа" аудандары әкімдерінің
аппараттары; "Алматы" және "Сарыарқа"
аудандық Ішкі істер басқармалары; Астана
қаласының Ішкі істер департаменті; Астана
қаласының "Алматы" аудандық Ішкі істер
басқармасы және "Сарыарқа" аудандық Ішкі
істер басқармасы; Халықты еңбекпен қамту және
әлеуметтік бағдарламалар департаменті;
денсаулық; білім беру; ішкі саясат; сәулет
және қала құрылысы; Әділет; Жолаушылар көлігі
және автомобильдік жолдар департаменттері;
Астана қаласының ПИК ассоциациясы; Астана
қаласы бойынша ҚАЖК басқармасы; Астана қаласы
бойынша ЭКҚКД, ҰҚКД (келісім бойынша);
Қалалық сот (келісім бойынша); Қазақстан
Республикасы Астана қаласы бойынша Кедендік
бақылау департаменті (келісім бойынша);
Көліктегі Орталық Ішкі істер департаменті
(келісім бойынша).
Негізгі мақсаты:      Астана қаласында үлгілі қоғамдық тәртіп және
жоғары құқықтық мәдениетті қамтамасыз ету.
Құқық бұзудың алдын алу жүйесін қалыптастыру,
осы жұмысқа барлық мемлекеттік органдарды,
қоғамдық құрылымдар мен халықты қатыстыру,
құқық бұзудың алдын алу және қылмыспен
күресуді қамтамасыз етуде жергілікті атқарушы
органдардың жауапкершілігі мен ролін арттыру.
Негізгі міндеттері:   Қылмыстарды толығымен есепке алу мен
тіркеуді, қоғамдық қауіпсіздікті қамтамасыз
ету, алдын алу жұмысын жетілдіру;
Қылмыстар мен құқық бұзушылық туралы арыздар
мен хабарларды қарау барысында заңдылықты
сақтау; Қала тұрғындары мен қонақтардың бас
бостандығы мен құқықтарын қамтамасыз ету,
жеке және мүліктік қауіпсіздігін қорғау;
Құқық бұзудың бағыты әлеуметтік-құқықтық
алдын алу жұмысын іске асыру; қылмыспен
күресу жұмысына азаматтардың мүдделілігін және
құқықтық мәдениетін арттыру; ұйымдасқан
қылмысқа, нашақорлыққа, есірткі бизнесіне
заңсыз көші-қонға, діни экстремизм мен
терроризмге қарсы әрекеттің сенімді жүйесін
құру. Азаматтардың құқығын, заңдылықты және
құқық тәртібін қамтамасыз етуде ішкі істер
органдарын халықпен байланыстыратын полиция
учаскелік инспекторлардың ролін арттыру және
олардың жұмысын тиімді ұйымдастыру.

Республики Казахстан на 1999-2005 годы,
Стратегии  борьбы с наркоманией и
наркобизнесом в Республике Казахстан на
2001-2005 годы,  Плана  приоритетных
мероприятий борьбы с наркоманией в
Республике Казахстан на 2001-2005 годы,
утвержденного постановлением
Правительства Республики Казахстан
от 2 февраля 2001 года N 176,  Плана
мероприятий по реализации Программы
профилактики правонарушений и борьбы с
преступностью в Республике Казахстан на
2005-2007 годы, утвержденной
постановлением Правительства Республики
Казахстан от 24 декабря 2004 года N 1355,
и  Плана  мероприятий города Астаны по
реализации Программы Правительства
Республики Казахстан на 2003-2006 годы,
утвержденного постановлением акимата
города Астаны от 22 сентября 2003 года
N 3-1-1744.
Разработчик             Департамент внутренних дел города Астаны
совместно с заинтересованными
департаментами Министерства внутренних
дел Республики Казахстан.
Исполнители             Аппарат акима города Астаны; аппараты
акимов районов "Алматы" и "Сарыарка";
Департамент внутренних дел города Астаны;
Управления внутренних дел районов "Алматы"
и "Сарыарка" города Астаны; Департамент
занятости и социальных программ;
Департамент здравоохранения; Департамент
образования; Департамент внутренней
политики; Департамент архитектуры и
градостроительства; Департамент юстиции;
Департамент культуры; Департамент
пассажирского транспорта и автомобильных
дорог; Управление физической культуры и
спорта; Ассоциация кооперативов
собственников квартир города Астаны;
Управление Комитета уголовно-
исполнительной системы по городу Астане;
Департамент по борьбе с экономической и
коррупционной преступностью по городу
Астане (финансовая полиция); Департамент
Комитета национальной безопасности
Республики Казахстан по городу Астане (по
согласованию); Городской суд (по
согласованию); Департамент таможенного
контроля по городу Астане (по
согласованию); Центральное управление
внутренних дел на транспорте (по
согласованию).
Основные цели           Обеспечение образцового общественного
порядка и высокой правовой культуры в
городе Астане. Формирование системы
профилактики правонарушений, вовлечение в
эту деятельность всех государственных
органов, общественных формирований и
населения, повышение роли и
ответственности местных исполнительных
органов в обеспечении профилактики
правонарушений и борьбы с преступностью.
Основные задачи         Профилактика правонарушений, обеспечение
общественного порядка и борьба с
преступностью;
обеспечение дорожной безопасности,
профилактика нарушений Правил дорожного
движения;
профилактика пьянства, алкоголизма и
наркомании;
борьба с незаконным оборотом наркотиков;
профилактика правонарушений среди
несовершеннолетних и молодежи;
борьба с незаконной миграцией и
упорядочение пребывания иногородних
граждан в городе Астане;
борьба с организованной преступностью,
предупреждение фактов религиозного
экстремизма и угроз террористической
направленности;
укрепление служебно-воинской дисциплины и
законности среди личного состава органов
внутренних дел;
повышение правовой культуры общества и
авторитета полиции среди населения;
совершенствование кадровой политики
органов внутренних дел, повышение
профессионального мастерства и
квалификации сотрудников Департамента
внутренних дел;
укрепление финансового, материально-
технического и социально-бытового
обеспечения органов внутренних дел.

Іске асыру            2005-2007 жыл
мерзімдері мен
кезеңдері:
Жұмсалатын қаржы:     Қаржыландыру көлемінің жобасы:
барлығы 405 млн. 107 мың теңге, оның ішінде:
2005 жыл - 21 млн. 385 мың теңге
2006 жыл - 189 млн. 381 мың теңге
2007 жыл - 194 млн. 341 мың теңге
Қаржыландыру көзі:    Жергілікті бюджет қаражаты
Күтілетін негізгі     2007 жылдың аяғына қарай: Қазақстан
нәтижелер:            Республикасының елордасы - Астана қаласында
құқық бұзудың әлеуметтік алдын алу жүйесі
құрылады; қылмысқа қарсы күрес ұлғаяды; ауыр
және аса ауыр қылмыстардың саны (Астана
қаласы бойынша жыл сайын көрсеткіш деңгейінен
аспайтын тіркелген қылмыстардың саны - 10 мың
халыққа 58 қылмыс), сондай-ақ кәмелетке
толмағандар мен көшеде жасалатын қылмыстар
саны төмендейтіні күтілуде; халықтың құқықтық
сана сезімі, мемлекетке және құқық қорғау
органдарына деген сенімді арттыру қамтамасыз
етіледі.
2-Бөлім. Кіріспе
Құқық бұзуды ескерту, қылмыспен күресу және қоғамдық қауіпсіздікті қамтамасыз ету қоғамның дамуы мен тұрақтылықты өмір сүрудің, мемлекеттің әрі қарай дамуы үшін жағдай жасау және қазақстан азаматтарының өмір сүру деңгейін көтерудің конституциялық жағдайы болып табылады.
Жергілікті атқарушы органдардың, бірлестіктердің қолдаусыз, Астана қаласының құқық қорғау және басқа да мемлекеттік құрылымдарының үйлесімсіз, мемлекеттік емес ұйымдар мен құқық қорғау бағытындағы қоғамдық құрылымдарды және халықты қатысуынсыз осы мәселелерді шешу мүмкін емес.
Осыған байланысты Қазақстан Республикасының елордасы - Астана қаласында үлгілі қоғамдық тәртіп және жоғары құқықтық мәдениетті қамтамасыз ету жөніндегі бағдарламаны әзірлеу қажеттілігі туып отыр.
Осы Бағдарлама Қазақстан Республикасының 2010 жылға дейін даму стратегиялық жоспарын, Қазақстан Республикасы ұлттық қауіпсіздігінің 1999-2005 жылдарға арналған стратегиясын, Қазақстан Республикасының нашақорлық пен есірткі бизнесіне қарсы күресудің 2001-2005 жылдарға арналған стратегиясын, Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2001 жылғы 2 ақпандағы N 176 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасының нашақорлықпен күресудің басымды шараларының 2001-2005 жылдарға арналған жоспарын және Астана қаласы әкімдігінің 2003 жылғы 22 қыркүйектегі N 3-1-1744 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2003-2006 жылдарға арналған Бағдарламасын іске асыру жөніндегі Астана қаласы шараларының жоспарын және қылмыспен күресу саласындағы бұрын іске асырылған бағдарламаларға сүйену принциптерді сақтай отыра, басқа бағдарламалық құжаттарды іске асыру аясында әзірленген.
Бағдарламада ведомствоаралық деңгейде де, ішкі істер органдарының саласы бойынша да шешімдер қабылдауды талап ететін негізгі ережелер бар.

Сроки реализации        2005-2007 годы
Объемы финансирования   Предполагаемые объемы финансирования:
всего - 405 млн. 107 тыс. тенге, в том
числе:
2005 год - 21 млн. 385 тыс. тенге;
2006 год - 189 млн. 381 тыс. тенге;
2007 год - 194 млн. 341 тыс. тенге.
Источники               Средства местного бюджета
финансирования
Основные                К концу 2007 года:
ожидаемые результаты    в городе Астане - столице Республики
Казахстан будет создана целостная система
социальной профилактики правонарушений;
усилится борьба с преступностью,
наметится снижение числа тяжких и особо
тяжких преступлений (зарегистрированное
количество которых не превысит ежегодного
порогового уровня по городу Астане - 58
преступлений на 10 тысяч населения), а
также преступлений, совершенных на улицах
и несовершеннолетними; повысится уровень
правосознания населения и его доверия к
правоохранительным органам столицы и
государству в целом.
Раздел 2. Введение
Предупреждение правонарушений, борьба с преступностью и обеспечение общественной безопасности являются конституционными условиями стабильного существования и поступательного развития общества, создания достойных условий для дальнейшего развития государства и повышения уровня жизни казахстанских граждан.
Решение этого комплекса задач невозможно без постоянной поддержки местных исполнительных органов, объединения и координации усилий других государственных и правоохранительных структур города Астаны, активного привлечения негосударственных организаций, общественных формирований правоохранительной направленности и населения.
Этими причинами и обуславливается необходимость разработки Программы по обеспечению образцового общественного порядка и высокой правовой культуры в городе Астане - столице Республики Казахстан.
Данная Программа разработана в рамках реализации Стратегического  плана  развития Республики Казахстан до 2010 года, Стратегии национальной безопасности Республики Казахстан на 1999-2005 годы,  Стратегии  борьбы с наркоманией и наркобизнесом в Республике Казахстан на 2001-2005 годы,  Плана  приоритетных мероприятий борьбы с наркоманией в Республике Казахстан на 2001-2005 годы, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 2 февраля 2001 года N 176,  Плана  мероприятий города Астаны по реализации Программы Правительства Республики Казахстан на 2003-2006 годы, утвержденного постановлением акимата города Астаны от 22 сентября 2003 года N 3-1-1744, и других программных документов с соблюдением принципа преемственности по отношению к ранее действовавшим программам в сфере борьбы с преступностью.
Программа содержит основные положения, требующие решения как на межведомственном уровне, так и по линии органов внутренних дел.

3-Бөлім. Астана қаласындағы жедел жағдайды талдау
Астана қаласындағы жедел жағдайдың талдауы көрсеткендей, 2004 жылы ұйымдастыру және тәжірибелік шаралары кешенінің іске асырылуының нәтижесінде Қазақстан Республикасының елордасы Астанада криминогендік жағдай тұрақталған.
Барлық қылмыстар саласы бойынша тіркелген жалпы санының 17%-ға жоғарылауы, бұл ең алдымен жасалған барлық қылмыстарды тіркемеу және оларды есептен жасыру деректерін жоюды қамтамасыз ету жөнінде ІІМ-мен прокуратура органдары бірігіп 100% тіркеуін іске асырған шаралардың нәтижесінде құқыққа қарсы кейбір әрекеттер, яғни денсаулыққа ауыр зиян келтіру (-1,2%), әйел зорлау (-45,1%), көлік құралдарын ұрлау (-58,6%), оның ішінде автомобильдерді ұрлау (-40%), өлімге әкеп соққан жол-көлік оқиғасы (-19%) деректері төмендеген.
Астаналық полициясы "Құқық тәртібі", "Надзор", "Тұрмыс", "Подросток", "Кольцо", "Мигрант", "Занятость", "Қару" т.б. жедел-алдын алу шараларын өткізіп тұрады, сыртқы қызмет жасақтардың сандары көбеюде, қала ішінде "Модуль" жүйесінің станционарлық посттары орнатылған, сондай-ақ бірқатар тәжірибелік және тиімді алдын алу шаралардың өткізілуінің нәтижесінде қоғамдық жерлерде жасалатын қылмыстардың (-5%), бұзақылық жасау (-2,9%), көшелерде жасалатын қылмыстар (-13,5%), мас күйде жасалатын қылмыстар мен құқық бұзу  (-14,6%) айтарлықтай төмендегені байқалады.
Астана қаласының Ішкі істер департаменті құқық қорғау жұмыстарына қоғам мен қоғам құрылымдарын тартуға аса көңіл аударады, бұл жұмыс өзінің тиімділігін көрсетеді деген үміттеміз.
Елордада көп пәтерлі тұрғын үйлердің кіреберістерін күзету мақсатында "консьержілер қызметі" (258 адам) құрылғаннан бері соңғы 3 жылдан бері саны көбейген пәтер ұрлығы (-7%) және автомотокөлігін айдап кету қылмыстарының саны азайған (-6%). Кәмелетке толмағандардың істері жөніндегі мектеп инспекторларының лауазымы енгізілгеннен және қаланың кейбір оқу орындарында жастар-жедел жасақтары құрылғаннан бері жасөспірімдермен жасалатын қылмыстар екі есе төмендеуіне әсерін тигізді.
2003 жылмен салыстырғанда ауыр (+5,9%) және аса ауыр қылмыстарды (+0,1%) ашу, оның ішінде денсаулыққа ауыр зиян келтіру (+6,1%), өлімге әкеліп соққан дене жарақатын салу (+5,2%), әйел зорлау (+33,1%) қылмыстарын ашу сапасы жоғарылағанын байқаймыз. Қолданылған шаралардың нәтижесінде қарақшылық тонау, қорқытып алушылық және автокөлік құралдарын ұрлау қылмыстарын ашу деңгейі көтерілген.
Мемлекетімізде жүргізіліп отырған саясатқа сүйенсек, Астана қаласының құқық қорғау органдары қызметінің басымды бағытының бірі нашақорлық пен есірткі бизнесіне қарсы күрес болып табылады.
2004 жылы астаналық Ішкі істер департаментімен есірткімен байланысты 128 қылмыс анықталып, олардың жолы кесілді (2003 жылы - 123). Қазақстан Республикасының Әкімшілік құқық бұзушылық туралы кодексінің 32-бабына сәйкес 59 адам, оның ішінде кәмелетке толмаған 6 жасөспірім әкімшілік жауапкершілікке тартылды. Салынған айыппұлдың жалпы сомасы 176 мың теңгеден астам. Жүргізілген жедел-іздестіру шаралардың нәтижесінде заңсыз айналымнан 160 кг астам есірткі құралдары, 8 кг-ға жуық прекурсорлар және 300 таблеткадан астам психотроптық зат тәркіленді.

Раздел 3. Анализ состояния оперативной обстановки в городе Астане
Анализ оперативной обстановки в городе Астане показывает, что реализация комплекса организационных и практических мер в 2004 году позволила в целом достичь определенной стабилизации криминогенной ситуации в столице Республики Казахстан.
На фоне роста общего количества зарегистрированных по всем линиям преступлений на 17,1 %, который обусловлен, главным образом, проведением Министерством внутренних дел совместно с органами прокуратуры принципиальной политики по обеспечению 100-процентной регистрации всех без исключения преступлений и искоренения практики их укрытия от учета, удалось добиться снижения отдельных видов противоправных деяний, таких, как причинение тяжкого вреда здоровью (-1,2 %), изнасилование (-45,1 %), кражи транспортных средств (-58,6 %), в том числе автомобилей (-40 %), дорожно-транспортные происшествия со смертельным исходом (-19 %).
Систематическое проведение столичной полицией оперативно-профилактических мероприятий "Правопорядок", "Надзор", "Быт", "Подросток", "Кольцо", "Мигрант", "Занятость", "Кару" и т.п., увеличение плотности нарядов наружной службы, установка в городе стационарных постов системы "Модуль" и ряда других эффективных профилактических и практических мер позволили значительно уменьшить количество хулиганств (-29,9 %), преступлений, совершенных в общественных местах (-5 %) и на улицах столицы (-13,5 %), в состоянии алкогольного опьянения (-14,6 %).
Особое внимание Департаментом внутренних дел города Астаны уделяется вовлечению общественности в правоохранительную деятельность, что в значительной степени доказывает свою эффективность.
Так, привлечение граждан в качестве общественных охранников подъездов многоэтажных жилых домов (консьержи) в столице (258 человек) способствовало резкому снижению количества квартирных краж (-7 %) и угонов автомототранспорта (-6 %), которые в последние 3 года имели устойчивую тенденцию роста. Введение должностей "школьных" инспекторов по делам несовершеннолетних и формирование оперативно-молодежных отрядов в некоторых учебных заведениях города повлияли на уменьшение уровня подростковой преступности почти в 2 раза.
В сравнении с 2003 годом улучшилась раскрываемость тяжких (+5,9 %) и особо тяжких преступлений (+0,1 %), в том числе причинения тяжкого вреда здоровью (+6,1 %), в частности, со смертельным исходом (+5,2 %), изнасилований (+33,1 %). В результате принятых мер достигнут положительный баланс и в раскрываемости таких преступлений, как разбои, вымогательства и кражи из автотранспортных средств.
С учетом политики государства борьба с наркоманией и наркобизнесом стала одним из приоритетных направлений деятельности правоохранительных органов города Астаны.
В 2004 году Департаментом внутренних дел выявлено и пресечено 128 преступлений, связанных с наркотиками (в 2003 году соответственно - 123). К административной ответственности по статье 320 Кодекса Республики Казахстан об административных правонарушениях привлечено 59 человек, в том числе 6 несовершеннолетних лиц. Общая сумма наложенных штрафов составила более 176 тысяч тенге. В результате проведенных оперативно-розыскных мероприятий из незаконного оборота изъято более 160 кг наркотических средств, около 8 кг прекурсоров и более 300 таблеток психотропного вещества.

Тергеу жұмыстарында да айтарлықтай оң нәтижелер бар. Атап айтсақ, сотқа 1627 қылмыстық іс жіберілді, яғни 2003 жылға қарағанда 177 іске көп немесе 12,2% жоғары. 168 іске, немесе 8,8%, олардың тоқтатылуы азайған.
Қаладағы жедел ахуалды күрделі ететін - бұл саяси-қоғамдық, спорт және мәдени-ойын сауық шараларының жиі өткізілуі, көші-қон үдерісінің өсуі.
Өткен 2004 жылы Астана қаласының аумағында 300-ге жуық саяси-қоғамдық және 370-ден астам спорттық және мәдени-ойын сауық шаралары өткен. Қазақстан Республикасының елордасына ресми сапармен 25 шетел мемлекеттің Елбасшылары мен 42 үкімет делегациясы келген.
Өткен жылдың 12 айы ішінде Астана қаласында халық саны 510,5 мың адамнан 526,3 мың адамға дейін өскен, астанада тұрақты тұрып жатқан шетел азаматтарының саны 2874, уақытша - 61620, немесе 2003 жылмен салыстырғанда, 31,54%-ға өскен. Шетел азаматтары Қазақстан Республикасында болу ережесін бұзғандары үшін 2207 адам әкімшілік жауапкершілікке тартылған, оның ішінде 301 адам сот тәртібінде елден қуылған.
Астана қаласында тіркелген автокөліктер санының өсуіне қарамастан (соңғы 3 жыл ішінде 41508 бірліктен 95198 бірлікке дейін), 2004 жылы елордада жол апатының саны 3,96%-ға төмендеген. Астана қаласының ІІББ Жол полициясы басқармасының қызметкерлері 125 мыңнан астам Жол қозғалысы ережелерін бұзу дерегін анықтап, оның ішінде көлік құралын мас күйінде жүргізген 3853 адам ұсталған.
Қала аумағында жол және қоғамдық қауіпсіздікті толығымен бақылауға мүмкіндік беретін тәулік бойы жұмыс істейтін 98 бейне бақылау орнатылған. Осы бейне бақылау жүйесінің көмегімен 2004 жылдың ішінде топтасқан төбелестің 11 дерегі, 1 телефон арқылы бұзақылық жасаған 1 дерек, бағыт таксиді ашық түрде тонаудың 2 дерегі анықталып, оларды болдыруға жол берілмеген. Қоғамдық жерлерде мас күйінде болған 400 адам жеткізілген. Алайда, елорданың шеткі аудандарында бейне бақылау жүйесін орнату қомақты қаржыны талап етеді.
Қылмыстық-атқару жүйесі мен соңғы кезде бақылауды қатайтып және қайта қылмыс жасау барысында жауапкершілікті күшейтуді іске асыратын әлеуметтік бейімдеу жөніндегі шаралар қайта жасалатын қылмыстардың айтарлықтай тұрақталуын қамтамасыз етті. Өткен жылы бұрын сотты болғандармен шамасы 138 қылмыс тіркелді (2003 жылы - 132).
Сонда да, қылмыстылық Астана қаласының өмір-салтының барлық саласына өзінің теріс ықпалын тигізетінін байқауға болады.
Сондықтан да қылмыс жасағаны үшін міндетті түрде жазаға тарту принципін қамтамасыз ету жөніндегі жұмыстың деңгейін жоғарылату қажет. Рецидивтік қылмыс санының өсуі       де байқалуда. Ұйымдасқан қылмыспен және бандитизммен күресу жұмысы жүйесіз, өзара әрекеттесе жұмыс істелмейді. Осы мәселе бойынша құқық қорғау органдары мен басқа да мемлекеттік органдары арасында нақты үйлестіру жұмыстары да жоқ.
Есірткінің заңсыз айналымы мен есірткі тарату - қаладағы өзекті мәселенің бірі. Есірткіні көбінесе кәмелетке толмағандар мен жастар қолданатыны жүрекке шаншу болып қадалады. Құқық бұзудың алдын алу жұмысын қамтамасыз етуде мемлекеттік билік, қоғамдық ұйымдардың ролі төмен.
Жастарды жұмыспен қамту мәселесінің шешілуі тиісті деңгейде болмай отыр, қылмыстық жауапкершілікке тартылған кәмелетке толмағандардың көбі еш жерде оқымайды немесе жұмыспен қамтылмаған.
Астаналық жол полициясын нығайту және олардың тәжірибелік пен алдын алу қызметін жетілдіру жөнінде тиімді шаралар қолдану қажет.
Заңсыз көші-қонмен күресуге бағытталған құқық қорғау органдары мен мемлекеттік органдарының өзара әрекеттесуі мен күштері жеткіліксіз болуынан астанаға есірткінің, қылмыстық элементтер мен экстремистердің кіруіне ықпал етеді.
4-Бөлім. Бағдарламаның мақсаттары мен міндеттері
Бағдарламаның мақсаттары:
Астана қаласында үлгілі қоғамдық тәртіп және жоғары құқықтық мәдениетті қамтамасыз ету;
құқық бұзудың алдын алу жүйесін қалыптастыру;
осы жұмысқа барлық мемлекеттік органдарды, қоғамдық құрылымдар мен халықты қатыстыру;
құқық бұзудың алдын алу және қылмыспен күресуді қамтамасыз етуде жергілікті атқарушы органдардың жауапкершілігі мен ролін арттыру.
Бағдарламаның міндеттері:
құқық бұзушылықтың алдын алу, қоғамдық тәртіпті қамтамасыз ету, қылмыспен күресу;
жол қауіпсіздігін қамтамасыз ету, Жол қозғалысы ережесін бұзушылықтың алдын алу;
маскүнемдік, алкоголизм және нашақорлықтың алдын алу, заңсыз есірткі айналымымен күресу;
кәмелетке толмағандар мен жастар арасында құқық бұзушылықтың алдын алу;
заңсыз көші-қонмен күресу, Астана қаласында басқа қаладан келген азаматтардың болуын реттеу;
ұйымдасқан қылмыспен күресу, діни экстремизм мен терроризм бағытындағы деректерді болдырмау;
ішкі істер органдарының жеке құрамы арасында әскери-қызметтік тәртіп пен заңдылықты нығайту;
қоғамның құқық мәдениеті мен халық арасында полиция беделін жоғарылату;
ішкі істер органдарының кадр саясатын жетілдіру, Ішкі істер департаменті қызметкерлерінің кәсіби шеберлігі мен біліктілігін жоғарылату;
ішкі істер органдарының қаржылық, материалдық-техникалық және әлеуметтік-тұрмыстық қамтамасыз етуін нығайту.

Имеются положительные моменты и в работе следственных аппаратов. В суд направлено 1627 уголовных дел, что на 177 дел, или на 12,2 % больше, чем в 2003 году. На 168 дел, или на 8,8 % уменьшилась их прекращаемость.
Сложность оперативной обстановки в городе определяется также насыщенностью общественно-политических, спортивных и культурно-зрелищных мероприятий, ростом миграционных процессов.
В 2004 году на территории города Астаны было проведено около 300 общественно-политических и более 370 спортивных и культурно-зрелищных мероприятий. С официальным визитом столицу Республики Казахстан посетили Главы 25 зарубежных государств и 42 правительственные делегации.
Численность населения в Астане за истекший год выросла с 510,5 тыс. человек до 526,3 тыс. человек, было зарегистрировано 2874 постоянно и 61620 временно проживающих иностранных граждан в столице, что на 31,54 % больше, чем в 2003 году. За различные нарушения Правил пребывания иностранных граждан в Республике Казахстан к административной ответственности привлечено 2207 человек, из которых 301 - выдворен из страны в судебном порядке.
При постоянном росте общего количества зарегистрированного в городе Астане автотранспорта (за последние 3 года с 41508 до 95198 единиц) в 2004 году удалось добиться снижения аварийности на дорогах столицы на 3,96 %. Сотрудниками Управления дорожной полиции Департамента внутренних дел города Астаны выявлено и пресечено более 125 тысяч нарушений Правил дорожного движения, в том числе за управление транспортными средствами в состоянии алкогольного опьянения задержано 3853 человека.
Установлены и функционируют в круглосуточном режиме 98 камер видеонаблюдения, позволяющих в целом контролировать дорожную и общественную безопасность на территории города. С помощью системы видеонаблюдения в 2004 году было выявлено и пресечено 11 фактов групповых драк, один факт телефонного хулиганства и 2 факта открытого хищения в автомашине маршрутного такси. Доставлено в отделения полиции более 400 человек, находившихся в общественных местах в состоянии алкогольного опьянения. Однако установка в отдаленных районах столицы системы видеонаблюдения влечет за собой немалые финансовые затраты на строительство и обслуживание дополнительных коммуникационных сетей, в связи с чем возникает необходимость в приобретении и установке радиомодемов для управления видеокамерами на удаленном расстоянии.
Гуманизация уголовно-исполнительной системы и меры по социальной адаптации, осуществляемые в последнее время в сочетании с ужесточением контроля и усилением ответственности при совершении повторных преступлений, привели к определенной стабилизации рецидивной преступности. В прошлом году зарегистрировано около 138 преступлений, совершенных ранее судимыми (в 2003 году - 132).
Вместе с тем преступность продолжает оказывать негативное влияние практически на все сферы жизнедеятельности столицы, и меры, принимаемые органами внутренних дел и другими заинтересованными государственными структурами по профилактике рецидивной преступности, недостаточны.
В этой связи работа по обеспечению принципа неотвратимости наказаний за совершенные преступления требует качественного улучшения. Увеличивается уровень рецидивной преступности. Работа по борьбе с организованной преступностью и бандитизмом зачастую носит разобщенный и бессистемный характер. Нет четкой координации в данном вопросе между правоохранительными и другими государственными органами.
Важное значение в вопросах обеспечения контроля за состоянием рецидивной преступности должно отводиться организации индивидуально-профилактической работы с ранее судимыми лицами, а также решению вопросов трудового и бытового устройства граждан этой категории.
Происходит дальнейшее обострение проблем, связанных с незаконным оборотом наркотиков и распространением наркомании в городе. Все больше в употребление наркотиков вовлекаются несовершеннолетние и молодежь. Низкой остается роль органов государственной власти, общественных организаций в обеспечении социальной профилактики правонарушений.
Не соответствуют предъявляемым требованиям вопросы обеспечения занятости столичной молодежи; не принимаются меры к подросткам, уклоняющимся от посещения учебных занятий; не проводится работа с "трудновоспитуемыми" несовершеннолетними лицами, состоящими на учете в органах внутренних дел; практически не оказывается содействие в трудовом и бытовом обустройстве несовершеннолетним, вернувшимся из воспитательно-трудовой колонии, а также подросткам, оставшимся без попечения родителей.
Требуются эффективные меры по укреплению столичной дорожной полиции и совершенствованию ее профилактической и практической деятельности.
Остаются недостаточными совместные усилия правоохранительных и государственных органов, направленные на борьбу с незаконной миграцией, которая способствует проникновению в столицу наркотиков, преступных элементов и экстремистов.
Раздел 4. Цели и задачи Программы
Цели Программы:
обеспечение образцового общественного порядка и высокой правовой культуры в городе Астане;
формирование системы профилактики правонарушений;
вовлечение в эту деятельность всех государственных органов, общественных формирований и населения;
повышение роли и ответственности местных исполнительных органов в обеспечении профилактики правонарушений и борьбы с преступностью.
Задачи Программы:
профилактика правонарушений, обеспечение общественного порядка и борьба с преступностью;
обеспечение дорожной безопасности, профилактика нарушений Правил дорожного движения;
профилактика пьянства, алкоголизма и наркомании, борьба с незаконным оборотом наркотиков;
профилактика правонарушений среди несовершеннолетних и молодежи;
борьба с незаконной миграцией и упорядочение пребывания иногородних граждан в городе Астане;
борьба с организованной преступностью, предупреждение фактов религиозного экстремизма и угроз террористической направленности;
укрепление служебно-воинской дисциплины и законности среди личного состава органов внутренних дел;
повышение правовой культуры общества и авторитета полиции среди населения;
совершенствование кадровой политики органов внутренних дел, повышение профессионального мастерства и квалификации сотрудников Департамента внутренних дел;
укрепление финансового, материально-технического и социально-бытового обеспечения органов внутренних дел.

5-Бөлім. Бағдарламаны іске асырудың негізгі
бағыттары мен механизмі
1.  Құқық бұзушылықтың алдын алу, қоғамдық тәртіпті
қамтамасыз ету, қылмыспен күресу
Қазіргі жағдайда қаладағы қылмыспен күресуді ұйымдастырудың негізгі бөлігі бұл криминогендік жағдайды ескерту. Соңғы жылдары қылмыспен күресудегі күш шараларынан ойдағыдай нәтиже шықпады.
Қаладағы криминалдық жағдайды тұрақтандыру құқық бұзушылықтың алдын алудың тиімді жүйесін құрусыз, құқық қорғау және басқа да мүдделі мемлекеттік органдарының халықпен байланыста болмауы мүмкін емес. Алдын алу - ескерту жұмыстары дәстүрлі формалар мен тәсілдерді талап етеді, сондай-ақ елдегі қалыптасқан әлеуметтік-экономикалық жағдайларға сай әрекеттесудің жаңа түрлерін іске асыру мен оларды іздеу жолдары қажет.
Осы жұмысты жүзеге асыру үшін құқық қорғау органдарының қызметіне қоғамды тарту қажет, сонымен қатар, "Қоғамдық тәртіпті қорғауды қамтамасыз етуге азаматтарды қатыстыру туралы" Қазақстан Республикасы заңының және Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2000 жылғы 12 тамыздағы N 1243 қаулысымен бекітілген Қылмыстарды ескерту және жолдарын кесуге ықпал ететін қоғамдық тәртіпті күзетуге қатысатын азаматтарды ынталандыру ережесінің мүмкіндігін пайдалану қажет.
Осы бағыттағы жұмысқа Астана қаласының әкімдігі жыл сайын 3700 мың теңгедей қаражат бөліп тұрады. 2004 жылы полицияға көмектескен 450 азамат ынталандырылды. Осы жылға тұтыну құнының индексін ескере отыра, астанада қоғамдық тәртіпті күзетуді қамтамасыз етуге қатысатын азаматтарды ынталандыру үшін жергілікті бюджеттен 3885 мың теңге бөлінген.
Ішкі істер органдарының жүйесін реформалау аясында 2004 жылдың тамыз айында Астана қаласының аумағында полицияның қоғамдық көмекшілері - "консьерж қызметі" құрылған. Қысқа мерзім ішінде (2004 жылдың 4-тоқсандығы) аталған қызмет мүліктік қылмыстардың түрлерін ескерту мен алдын алуда өздерінің жоғары тиімділігін көрсетті.
258 консьержінің көмегімен өткен жылдың аяғында пәтер ұрлықтарының (-7%), көлік құралдарын айдап кету (-6%) саны азайған. Соңғы үш жылдары осы қылмыстар категориясы жиі жасалатын.
Алдағы 3 жыл уақытында көп қабатты үйлердің кіреберістерін күзететін қоғамдық күзетшілердің санын 700 адамға дейін көбейту жоспарланып отыр. Әрбіреуіне жеке іс жасалып, арнайы есептер бойынша тексеріс шаралары жүргізіледі.
Пәтер ұрлықтары мен меншіктің әр кез объектілеріне құқыққа қарсы қол сұғушылықтың алдын алу және ескерту үшін Мамандандырылған күзет қызметі басқармасы объектілерді күзетуге алу жөнінде келісім-шарттар жасасу жөніндегі жұмысты жалғастыруды жоспарлап отыр.

Раздел 5. Основные направления и механизм реализации Программы
1. Профилактика правонарушений, обеспечение
общественного порядка и борьба с преступностью
В современных условиях важнейшей составной частью организации борьбы с преступностью в городе должно стать предупреждение криминогенных проявлений. Сложившаяся за последнее десятилетие ориентация только на силовые меры борьбы с преступностью уже не дает желаемых результатов.
Стабилизация криминальной ситуации в городе невозможна без создания эффективной системы профилактики правонарушений, без активного развития связей правоохранительных и других заинтересованных государственных органов с населением. Предупредительная работа требует восстановления оправдавших себя традиционных форм и методов, а также поиска и внедрения в практику новых форм взаимодействия в соответствии со сложившимися в стране социально-экономическими условиями.
Для осуществления этой работы необходимо более активно вовлекать в правоохранительную деятельность общественность и при этом использовать возможности, предоставленные  Законом  Республики Казахстан "Об участии граждан в обеспечении общественного порядка" и  Правил  поощрения граждан, участвующих в охране общественного порядка, способствовавших предупреждению и пресечению преступлений, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 12 августа 2000 года N 1243.
На эти цели из бюджета города Астаны ежегодно выделяются средства. В 2004 году сумма затрат составила 3700 тысяч тенге, в результате было поощрено 450 человек, постоянно оказывающих помощь полиции. На текущий год для поощрения граждан, участвующих в обеспечении охраны правопорядка в столице, из местного бюджета выделено 3885 тысяч тенге.
С целью внедрения новых форм участия общественности в поддержании правопорядка в августе 2004 года в Астане была активизирована работа по привлечению граждан к охране подъездов многоэтажных жилых домов. Эта работа за короткий срок (четвертый квартал 2004 года) показала свою высокую эффективность в профилактике и предупреждении имущественных видов преступлений, в частности, квартирных краж и угонов автомототранспорта.
Для дальнейшего повышения эффективности работы по профилактике преступлений указанной категории планируется увеличение численности общественных охранников подъездов многоэтажных жилых домов на предстоящие 3 года до 700 человек. При этом на каждого из них будет заведено личное дело и проведены необходимые проверочные мероприятия по имеющимся специальным учетам.
Для профилактики и предупреждения квартирных краж и других противоправных посягательств на объекты любых форм собственности Управлением специализированной службы охраны планируется продолжить работу по заключению договоров на их охрану.

Қылмыс көп жасалатын деп есептелетін, шағын аудандарда, көшелерде, саябақтарды т.б. жерлерде жағдайды жақсарту мақсатында "01", "02", "03" қызметтерін тегін шақыру мүмкіндігімен және жарық орнатылған таксофондық аппараттарын орнату қажет; "Такси", "Қоғамдық көлік", коммерциялық радио арналарды, "Жедел жәрдем беру" кезекшілік диспетчерлердің қызметтерін пайдалану; түнгі және кешкі мезгілде көшелерге үзбестен жарық беру.
Қала шекарасының кеңеюіне, инфрақұрылым объектілерінің көбеюіне және қала халық санының өсуіне байланысты Есілдің сол жағалауында қосымша алты полиция бөлімшелерінің құрылуы қажет.
Көше мен қоғамдық жерлердегі құқық бұзу, оның ішінде Жол қозғалысы ережелерін бұзуды қысқарту мәселесі қызмет атқару формалары мен әдістерін жетілдіруді, техникалық бақылау мен байланыс жүйесін дамытуды, көлікпен шолу жүргізу кезінде икемділікті жоғарылатуды, сондай-ақ қызметтік иттер мен аттарды тиімді пайдалануды, оның ішінде құқық қорғау бағытында қоғамдық құрылымдарды белсене қатыстыру есебінен моральдық, материалдық ынталандыру жүйесін әзірлеуді, құқық тәртібін қолдауда қатысатын тұлғаларды құқықтық және әлеуметтік қорғауды қамтамасыз етуді көздейді.
Қаланың шеткі аудандарында, саябақ алқаптары мен ағашты саябақтарда жасалатын мүліктік қылмыстардың түрлерін ескерту мен ашу мақсатында салт атты полиция саны жоспарға сай жоғарылауда. Осы мақсатта Ішкі істер департаменті Патрульдік полиция полкінің кавалерийстік взводының базасында штатқа қосымша 78 бірлік енгізіп, кавалерийстік рота құру ұсынылып отыр.
2. Жол қауіпсіздігін қамтамасыз ету, Жол жүру
ережесін бұзудың алдын алу
Қала магистралдарындағы апаттылық жағдайының төмендеуіне қарамастан (-3,96%), жол-көлік оқиғасында зардап шеккендердің (+2,82%), оның ішінде көз жұмғандардың (+15,15%) саны көбеюде. Жол-көлік оқиғасының негізгі себебі - жүргізушілер тәртібінің төмен екені. Жол қозғалысына қатысатын жүргізушілердің кінәсінен болған жол-көлік оқиғасы 86,2% құрады.
Жол-көлік оқиғасының негізгі себептері - бұл қарсы жол қозғалысына шығып кету, көше қиылыстары мен жаяу жүргіншілер өтпесінде, жол жүру ережелерін, ара қашықтықты сақтамау. Жаяу жүргіншілермен де алдын алу жұмыстары тиісті деңгейде жүргізілмейтінін де атап айту керек.
Жол қозғалысының қауіпсіздігіндегі айтарлықтай өзекті мәселелер жол қозғалысын ұйымдастырудағы кемшіліктердің салдарынан, тәулік уақытына байланысты бағдаршамдардың тиісті режимде жұмыс атқармайтындығы және көлік құралдарының саны көбейгенінен туындап отыр.
Көшелердің өтімдік қабілетінің жеткіліксіздігі, қоғамдық және жүк көліктерінің бағыттарын әзірлеу барысында кешенді тәсімдерді қарастыратын барлық көлік түрлері қозғалысының кешенді көлік сызбасының жоқтығы жолдардың көптеген учаскелерінде көліктің өте алмай, тұрып қалуына әкеліп соғады. Көлік құралдарының техникалық ахуалын бақылау жөніндегі жүргізілетін жұмыстар да жеткіліксіз.
Астана қаласында үлгілік жол қауіпсіздігін қамтамасыз ету мақсатында арнайы шаралар кешенін атқару қажет. Жол полициясы басқармасының, саптық және аудандық жол полициясы бөлімшелерінің штаттық құрылымы мен жұмыстың ұйымдастырылуын қайта қарау керек.
Емтихан-тіркеу бөлімшелерінде азаматтарға қызмет көрсету үшін тиісті жағдай жасау, техникалық бақылау пункттерін қазіргі заманға сай құралдармен жабдықтау, жол-көлік оқиғасы болған жерге жету уақытын қысқарту қажет. Ішкі істер департаменті Жедел басқару орталығының мүмкіндіктерін пайдалана отырып, жол қозғалысын реттеуді қамтамасыз ететін жол қозғалысын басқару жүйесін жетілдіру жөнінде шаралар қолдану қажет.

В целях дальнейшего оздоровления криминогенной обстановки в наиболее неблагополучных в криминальном плане микрорайонах, улицах, скверах и т.д. необходимо устанавливать в указанных местах таксофонные аппараты с подсветкой и возможностью бесплатного вызова служб "01", "02" и "03"; использовать возможности диспетчерских дежурных служб "Такси", "Общественного транспорта", коммерческих радиоканалов, "Скорой помощи"; добиться бесперебойного освещения улиц столицы в вечернее и ночное время.
В связи с расширением границ города, увеличением объектов инфраструктуры и ростом населения города на левобережье реки Ишим созрела необходимость создания в этом районе шести дополнительных отделений полиции.
Задача сокращения уровня правонарушений на улицах и в общественных местах, в том числе нарушений Правил дорожного движения, предполагает совершенствование форм и методов несения службы, развитие систем технического наблюдения и связи, широкое использование при патрулировании транспортных средств повышенной маневренности и служебных животных, увеличение численности сотрудников, повседневно осуществляющих охрану общественного порядка в городе, в том числе за счет более активного привлечения общественных формирований правоохранительной направленности, разработки действенной системы моральных и материальных стимулов, обеспечения правовой и социальной защиты лиц, участвующих в поддержании правопорядка.
Так, в целях предупреждения и раскрытия имущественных видов преступлений на территориях удаленных районов города, в лесопарковых и дачных массивах необходимо планомерно увеличивать численность конной полиции. Для этого предлагается на базе кавалерийского взвода Полка патрульной полиции Департамента внутренних дел создать кавалерийскую роту путем введения дополнительной штатной численности в количестве 78 единиц.
2. Обеспечение дорожной безопасности, профилактика
нарушений Правил дорожного движения
При снижении общего состояния аварийности на магистралях города (-3,96 %), продолжает иметь место тенденция роста пострадавших в дорожно-транспортных происшествиях (+2,82 %), в том числе погибших (+15,15 %). Основной причиной совершения дорожно-транспортных происшествий является низкая дисциплина водительского состава. Доля дорожно-транспортных происшествий по вине данной категории участников дорожного движения составила 86,2 %.
Основными причинами совершения дорожно-транспортных происшествий являются выезд на полосу встречного движения, нарушения правил проезда перекрестков и пешеходных переходов, несоблюдение дистанции. Недостаточно эффективно проводится профилактическая работа с пешеходами.
Серьезные проблемы в обеспечении безопасности дорожного движения возникают вследствие ряда недостатков в организации дорожного движения, отсутствия гибких режимов работы светофорных объектов в зависимости от времени суток и интенсивности движения транспортных потоков.
Низкая пропускная способность улиц, отсутствие комплексной транспортной схемы движения всех видов транспорта, предусматривающей комплексные подходы при разработке маршрутов общественного и грузового транспорта приводят к заторам на многих участках дорог. Недостаточно эффективно осуществляется работа по контролю за техническим состоянием транспортных средств.
В целях обеспечения образцовой дорожной безопасности в городе Астане необходимо осуществить комплекс специальных мероприятий. Требуют пересмотра штатная структура и организация работы Управления дорожной полиции, его строевых и районных подразделений.
Необходимы также создание соответствующих условий для обслуживания граждан в регистрационно-экзаменационных подразделениях, оснащение пунктов технического контроля современным оборудованием, сокращение времени прибытия на места дорожно-транспортных происшествий. Следует принять меры по совершенствованию существующей системы управления дорожным движением, позволяющей обеспечивать его гибкое регулирование и управление с использованием оперативно-технических возможностей Центра оперативного управления Департамента внутренних дел.

3. Маскүнемдік, алкоголизм және нашақорлықтың алдын
алу. Есірткінің заңсыз айналымына қарсы күрес
Ішкілікке салынудың, алкоголизмнің және нашақорлықтың қоғамға әкелетін зияны азаяр емес. Тұрмыстағы ішкілікке салыну жанұяға, халықтың денсаулығына және мемлекеттің экономикасына орасан зор шығын әкеледі. Ішкілікке салыну әсіресе, жеткіншек жастар есірткіні шамадан тыс пайдалану көбеюде. Адамның алкогольдік тоқырауы әлеуметпен байланысты, мүлікті және баспананы жоғалтуға әкелетін негізгі себептердің бірі болып табылады.
Жағдайдың бұл құбылыспен қосылуы алкогольдік өнімдерді және ішкілікке салынуды таратуға қарсылықтың әлсіреуіне жол береді. Ішкілікке салыну салдарының зияндылығын түсіндіру жөніндегі жұмыстар бұқаралық ақпарат құралдарында жеткіліксіз жүргізіледі, оқу орындарында алкогольге қарсы тәрбиелеуді жүзеге асыру мардымсыз. Ішімдікке рұқсат, оны қолдануға шақыратын кең таралған жарнама жасөспірімдерге спирттік ішімдіктерді және темекі өнімдерін сатуға тыйым салудың төмендеуіне алып келу өскелең ұрпақтың алкоголизмге және нашақорлыққа беттеуіне оң жағдай жасайды.
Құқық қорғау органдарының қызметі нашақорлықты таратудың алдын-алу болып табылады, бірақ нашақорлық мәселесін қылмыстық қуғындау жолымен шешу мүмкін емес.
Балалар мен жасөспірімдер арасындағы ішкілікке салынудың және нашақорлықтың алдын-алу мәселелеріндегі басты көңіл аударатын мәселе мектептерде және басқа да білім беру мекемелеріндегі оқу және тәрбие үдерісін дұрыс ұйымдастыру.
Оқу орындарындағы медициналық сауықтыру кабинеттерінің болмауынан спирттік ішімдіктерді және есірткіні пайдаланушы балалар мен жасөспірімдерді анықтауды тексеру жүзеге асырылмайды.
Ішкілікке салынумен және нашақорлыққа қарсы тиімді күрес орталық және жергілікті атқарушы органдарының жолға қойылған қызметі мен қоғамның барлық күшін жұмылдырғанда ғана мүмкін болады.
Ішкілікке салынудың, нашақорлықтың және басқа зиянды әрекеттердің алдын-алудың оңтайлы бағыттары бәрінен бұрын өскелең ұрпаққа алкогольге және нашақорлыққа қарсы иммунитет қалыптастыру, салауатты өмір салтын насихаттау болып табылады.
Ішкілікке салынумен, нашақорлықпен және токсикаманиямен айналысатын адамдарды оның ішінде кәмелеттік жасқа толмағандарды емдеуге арналған қалалық Медициналық-әлеуметтік сауықтыру орындары санының көбеюі жөніндегі, жалпы білім беретін мектептерде және басқа оқу орындарында жүйкеге ықпал ететін заттарды пайдаланушы оқушыларды тексеруді тұрақты жүргізу жөніндегі медициналық кабинеттерді ашу жұмыстарын жалғастыру керек.
Жалпы білім беретін және кәсіби мектептерде оқу үдерісін жүзеге асыру, мұғалімдердің рөлі мен деңгейін көтеру, мектептен тыс білім беру жүйесін арттыру, балалар музыкасы, көркем, балалар-жасөспірімдер спорттық мектептерді қалыптастыруды қамтамасыз ету жөнінде шаралар қолданылсын. Сондай-ақ жағдайы төмен жанұядан шыққан балалар мен жеткіншектердің мектептерге барып тұру мүмкіндіктерін құру қажет.

3. Профилактика пьянства, алкоголизма и наркомании.
Борьба с незаконным оборотом наркотиков
Не уменьшается общественная опасность пьянства, алкоголизма и наркомании. Бытовое пьянство наносит непоправимый вред семье, здоровью населения и ущерб экономике государства. Пьянству, особенно в подростковом возрасте, зачастую предшествуют злоупотребление наркотическими средствами. Алкогольная деградация личности является одной из основных причин, приводящих к утрате социальных связей, имущества и жилья.
Ситуацию с обострением этого негативного явления усугубляет недостаточное противодействие алкоголизму и распространению алкогольной продукции. Недостаточно ведется работа по разъяснению вредных последствий пьянства в средствах массовой информации, слабо осуществляется антиалкогольное воспитание в учебных заведениях. Доступность спиртного, широкая реклама, призывающая к его употреблению, наряду с низкой эффективностью ограничений на продажу спиртных напитков и табачных изделий несовершеннолетним, создают благоприятные условия для алкоголизации и наркотизации подрастающего поколения.
Деятельность правоохранительных органов является одним из факторов, сдерживающих распространение наркотиков, однако путем уголовного преследования проблему наркомании решить невозможно.
Важное значение в вопросах профилактики пьянства и наркомании среди детей и подростков имеет правильная организация учебного и воспитательного процесса в школах и других учреждениях образования.
Из-за отсутствия кабинетов медицинской профилактики в учебных заведениях не осуществляется регулярное обследование учащихся на предмет выявления детей и подростков, потребляющих спиртные напитки и наркотические вещества.
Эффективная борьба с пьянством и наркоманией возможна при консолидации всех здоровых сил общества, скоординированной деятельности центральных и местных исполнительных органов.
Приоритетными направлениями в профилактике пьянства, наркомании и других вредных привычек должны стать пропаганда здорового образа жизни, формирование устойчивого антиалкогольного и антинаркотического иммунитета прежде всего у подрастающего поколения.
Следует продолжить работу по увеличению числа мест в городском Центре медико-социальной реабилитации для лечения лиц, в том числе несовершеннолетних, страдающих алкоголизмом, наркоманией и токсикоманией, а также открытию в общеобразовательных школах и других учебных заведениях медицинских кабинетов по регулярному проведению обследования учащихся на предмет употребления психоактивных веществ.
Необходимо принять меры по совершенствованию учебного процесса в общеобразовательных и профессиональных школах, повышению роли и статуса учителя, расширить сеть внешкольных организаций образования, обеспечить функционирование художественных, детских музыкальных и детско-юношеских спортивных школ, также создать возможности для посещения таких школ детьми и подростками из малообеспеченных семей.

Көбінесе, нашақорлықпен және есірткіге қарсы күресті күшейтуге Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2001 жылғы 2 ақпандағы N 176 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасының 2001-2005 жылдарға арналған нашақорлыққа және есірткіге қарсы күрес Стратегиясын және Қазақстан Республикасының 2001-2005 жылдарға арналған нашақорлықпен күрестің оңтайлы іс-шараларының Жоспарын жүзеге асыру аясында кешенді шараларды жүзеге асыру қажет.
Ішкі істер органдары басқа мүдделі мемлекеттік құрылымдармен бірлесе отырып заңсыз есірткі айналымы жүйесіндегі құқық бұзылушылықтарды анықтауға, олардың арналарын жабуға, есірткіні және жүйкеге әсер етуші заттарды қала аумағымен заңсыз тасымалдау және ауыстырудың алдын-алуға бағытталған "Мак", "Допинг" кешенді жедел-алдын-алу операцияларын және басқа да іс-шараларды өткізу тәжірибесі жүргізілуде.
Астана қаласының географиялық жағдайын ескере отырып, есірткі бизнесіне қарсы күрес жөніндегі қолданылатын шаралардың тиімділігін арттыру мақсатында өзара әрекеттесуді жедел үйлестіру және біріккен шараларды әзірлеу үшін Көліктегі Орталық ішкі істер департаменттің басшылығымен кездесулер ұйымдастыру қажет.
4. Кәмелетке толмағандар мен жастар арасында
құқық бұзушылықтың алдын алу
Криминогендік жағдайға әсер етуді есепке ала отырып, басты көңіл аударуды талап ететін мәселе кәмелетке толмағандар арасындағы қылмысты алдын-алу. Соңғы жылдары жеткіншектермен жасалған пайдакүнемдік-зорлық бағытындағы қылмыстың саны көбеюде. Қылмысқа тартылған кәмелетке толмағандардың әрбір екіншісі оқушы немесе студент болып табылады. Құқыққа қарсы жасалған әрекет кезіндегі жекелеген жеткіншектер алкогольдік ішімдік жағдайында болған немесе бұрын қылмысты болғандар.
Әлеуметтік жетімдік және қаңғыбас балалар мәселесі шиеленісуде. Қазіргі уақытта бұзылуға құлықты балаларға арналған жабық түрдегі арнайы оқу-тәрбиелеу мекемелері жоқ.
Мұндай мекемелерді құру үшін бұл дәрежедегі кәмелетке толмағандармен алдын-алу жұмыстарының тиімділігін, өтпелі кезең арасындағы криминогендік жағдайды қалыптастыруды арттыруға себебін тигізер еді.
Кәмелетке толмағандар мен жастар арасында құқық бұзушылықты, нашақорлықты және ішімдікке салынуды ескерту және олардың алдын алу мақсатында оқу және жазғы каникулдары кезінде олардың демалыстарын ұйымдастыру жөніндегі жұмысты жалғастыру қажет. Атап айтқанда, аула клубтарының жүйелерін қайта құру және олардың жұмыс істеуі, спорт секцияларының және түрлі ұйымдардың ашылуы жөнінде шаралар қолдану қажет; көп қабатты үйлер салынар кезде бірінші қабаттарын жасөспірімдер клубтарын ашуды қарастыру; жастардың компьютерлік сауатын ашу, кәсіби мамандықтарға үйрету.
Мынадай жұмыстар ұйымдастыру қажет:
орта және арнайы орта оқу орындары оқытушылар құрамының өкілдері қатарынан "тәртіпке қиын салынатын" жасөспірімдерге тәлімгер-шефтерді бекіту;
еңбекпен тәрбиелеу колониясынан оралған кәмелетке толмағандар мен ата-анасының қарауысыз қалған жасөспірімдерді жұмыспен қамту және тұрмыстық жағдайын жайғастыру;
жастар мен кәмелетке толмағандардың арасында есірткі сату және таратумен шұғылданатын адамдарды анықтау үшін мүдделі ведомстволардың қызметкерлері мен полиция қызметкерлері бірігіп қаланың ойын-сауық орындарын (оқу орындары, түнгі клубтар, бар, казинолар т.б.) және жастар көп жиналатын жерлерде рейдтік шаралар жүргізу қажет.

В части усиления борьбы с наркоманией и наркобизнесом необходимо осуществить комплекс мер в рамках реализации  Стратегии  борьбы с наркоманией и наркобизнесом в Республике Казахстан на 2001-2005 годы, а также  Плана  приоритетных мероприятий борьбы с наркоманией в Республике Казахстан на 2001-2005 годы, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 2 февраля 2001 года N 176.
Органами внутренних дел совместно с другими заинтересованными государственными структурами будет продолжаться практика проведения комплексных оперативно-профилактических операций "Мак", "Допинг" и других мероприятий, направленных на выявление правонарушений в системе легального оборота наркотиков, перекрытие каналов их утечки, пресечение незаконного ввоза и перемещения наркотиков и психотропных веществ через территорию города.
Учитывая географическое расположение города Астаны, и в целях повышения эффективности принимаемых мер по борьбе с наркобизнесом, необходимо организовывать встречи с руководством Центрального управления внутренних дел на транспорте для оперативной координации взаимодействия и разработки совместных мероприятий.
4. Профилактика правонарушений среди
несовершеннолетних и молодежи
На состояние криминогенной ситуации особое влияние оказывает профилактика преступности среди несовершеннолетних. В последние годы увеличилось количество преступлений корыстно-насильственной направленности, совершаемых подростками. Каждый второй несовершеннолетний участник преступных посягательств являлся учащимся либо студентом. Отдельные из них в момент совершения противоправного действия находились в состоянии алкогольного опьянения или имели криминальное прошлое.
Обостряется проблема социального сиротства и детского бродяжничества. В то же время в городе нет специализированного учебно-воспитательного учреждения закрытого типа для подростков с девиантным поведением. Создание такого учреждения способствовало бы повышению эффективности профилактической работы с этой категорией несовершеннолетних и стабилизации криминогенной обстановки в подростковой среде.
В целях профилактики и предупреждения правонарушений, наркомании, пьянства и других вредных привычек среди несовершеннолетних и молодежи необходимо продолжить работу по организации их досуга в период учебы и школьных каникул. В частности, необходимо принять меры по восстановлению и дальнейшему развитию сети дворовых клубов, открытию различных кружков и спортивных секций; предусматривать при проектировании новых жилых многоэтажных домов на первых этажах помещения для подростковых клубов; проводить обучение молодежи компьютерной грамотности, профессиональным навыкам, ремеслам и т.д.
Необходимо также организовать работу по:
закреплению шефов-наставников из числа представителей преподавательского состава средних и среднеспециальных учебных заведений и колледжей за "трудновоспитуемыми" подростками;
трудовому и бытовому устройству несовершеннолетних, вернувшихся из воспитательно-трудовой колонии, а также подростков, оставшихся без попечения родителей.
Для выявления лиц, занимающихся распространением наркотиков среди молодежи и несовершеннолетних, сотрудникам полиции совместно с работниками заинтересованных ведомств следует проводить рейдовые мероприятия в местах массового скопления молодежи и увеселительных заведениях города (учебные заведения, ночные клубы, бары, казино и т.д.).

5. Заңсыз көші-қонмен күресу және Астана қаласына
басқа қаладан келген азаматтардың болуын реттеу
Қазақстан Республикасының ТМД елдеріне кіретін елдердің мемлекеттік шекарасының ашықтығы алыс және жақын шетелдердің заңсыз көшіп-қонуына әкеп соқтыратын көші-қон үдерісінде жүйелі тәртіптің болмауына жағдай туғызып отыр, сонымен қатар, шетелдік экстремистикалық әрекетті эмиссарлар мен діни әрекеттерді ұйымдастыратын шетелдік криминогендік белгілердің келулеріне жол береді.
Қалада көші-қон жағдайын ауырлататын жағдай - бұл республиканың басқа аудандарынан және де ауыл жастарының келуінің реттелмеуі. Осыған ықпалдасатын экономикалық жағдайы. Аса маңызды кеңінен жасалып жатқан құрылысы жұмыс күшін қажет етеді. Оның ішінде мерзімдік жұмысшылар мен вахталық әдіспен жұмыс істейтін азаматтар. Сондай-ақ елордамыздағы өмір сүру деңгейінің жоғары болуы сауда әрекетімен айналысатындарды қызықтырады. Әсіресе, қала базарындағы сауда жасау.
Еліміздің басқа аймақтарынан келген тұрақты мекен-жайы жоқ тұлғалар қала тұрғындарын мазалайды, сондай-ақ қаланың криминогендік жағдайына теріс ықпал етеді.
Көші-қон үдерісіне әсер ету және келеңсіз жағдайларды жою мақсатында жергілікті атқарушы органдармен, қаланың Көші-қон және демография жөніндегі басқармасымен, Ішкі істер департаменті және басқа да құқық қорғау органдарымен өзара әрекеттесуді күшейту қажет. Еліміздің елордасы - Астана қаласында шетел азаматтардың болуын реттеу үшін мейрамхана, қонақүй және жатақханалардың әкімшіліктерімен келісіп, заңсыз тұрып жатқан, сондай-ақ ішкі істер органдары үшін жедел мүдделі тұлғаларды анықтау жөнінде тексерістер ұйымдастыру керек. Осындай жұмыстар ПИК және жалға беретін пәтерлер иелерінің көмегімен жүргізілуі ұсынылып отыр.
Тұрақты мекен-жайы жоқ тұлғаларды анықтау және оларды орналастыру мақсатында ішкі істер органдарының құралдары мен күштерін қатыстыра отырып, "Бродяга" жедел алдын алу шаралары өткізіліп тұрады. Осы шараға қосымша ресурстар, ең алдымен автобустар және жанар-жағар май бөлінуі қажет.
Азаматтарды заңсыз және қайта құжаттандыру дерегін болдырмау мақсатында Қазақстан Республикасының Әділет министрлігіне Астана қаласының Ішкі істер департаментінің Көші-қон полициясы басқармасында қолданыстағы көші-қон үдерісіне бақылау компьютерлік жүйесін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Ақпараттық-өндірістік орталығы" Республикалық мемлекеттік мекемесінің мәлімет базасына қосу туралы ұсыныс жасау қажет.

5. Борьба с незаконной миграцией и упорядочение
пребывания иногородних граждан в городе Астане
"Прозрачность" государственной границы Казахстана со странами, входящими в СНГ, создает благоприятные условия для неупорядоченной незаконной миграции граждан стран ближнего и дальнего зарубежья, а также проникновения из-за рубежа криминальных элементов, в их числе эмиссаров различных зарубежных экстремистских движений и религиозных организаций радикального направления.
Миграционную ситуацию в столице усложняет нерегулируемый приток граждан из других регионов республики, прежде всего сельской молодежи. Этим процессам способствует экономическая ситуация.
Широко развернувшееся строительство столицы требует значительного притока рабочей силы, в том числе сезонных рабочих и граждан, работающих вахтовым методом. Достаточно высокий уровень жизни в столице привлекает желающих осуществлять здесь торговую деятельность, прежде всего на рынках города.
Привлекательной столица является и для лиц без определенного места жительства из других регионов страны, появление которых на улицах города вызывает недовольство горожан, а также определенным образом осложняет криминогенный фон города.
В целях влияния на миграционные процессы и нейтрализации негативных тенденций необходимо усилить взаимодействие местных исполнительных органов, Управления по миграции и демографии города, Департамента внутренних дел и других правоохранительных органов. Для упорядочения пребывания иногородних граждан в столице страны - городе Астане необходимо организовывать по согласованию с администрациями гостиниц, отелей и общежитий проверки на предмет выявления не только лиц, проживающих в них нелегально, но и представляющих оперативный интерес для органов внутренних дел. Аналогичную работу предполагается проводить с помощью кооперативов собственников квартир и с владельцами жилья, предоставляющими его в наем.
В целях выявления и последующего устройства лиц без определенного места жительства регулярно будет проводиться оперативно-профилактическое мероприятие "Бродяга" с привлечением необходимого количества средств и сил органов внутренних дел. Вместе с тем для успешного проведения мероприятий потребуется дополнительное выделение ресурсов, в том числе автобусов и горючесмазочных материалов.
Для исключения случаев повторного, а также незаконного документирования граждан необходимо выйти с предложениями в Министерство юстиции Республики Казахстан о подключении имеющейся компьютерной системы контроля миграционных процессов Управления миграционной полиции Департамента внутренних дел города Астаны к базе данных Республиканского государственного предприятия "Информационно-производственный центр" Министерства юстиции Республики Казахстан.

6. Ұйымдасқан қылмыспен күресу, діни экстремизм мен
террористік бағыттағы қауіпті фактілерін ескерту
Ұйымдасқан қылмыспен күресу құқық қорғау органдарымен, арнайы және қазыналық органдарының деңгейін, қызметкерлерінің кәсіптілігін жоғарылатқан жағдайда оң нәтижеге жетуі мүмкін. Тек, құқық қорғау және басқа да мемлекеттік құрылымдарда үйлестірудің, келісудің және кәсіптік әрекетінің нәтижесінде криминалдық жолмен экономика негізінде ұйымдасқан қылмыстарды, ұйымдасқан қылмыстық топтарды қаржыландыру көздерімен ақшалай қаржы каналдарын заңдастыруды анықтау және жою бойынша кешенді шаралар өткізуге болады. Ұйымдасқан қылмыспен күресудің басты бағыты, сол сияқты құқыққа қайшы қол сұғушылықтан кәсіпкерлерді тиімді қорғау болып табылады. Соңғы жылдарда жасалған қылмыстардың деңгейі және оның сапасының өзгеруінің төмендеуі жедел-тергеу бөлімшелерінің қызметін белсендіру мен өзара әрекеттесуін жоғарылату, құқыққа қайшы әрекеттерге парапар әсер етуді қамтамасыз етуді талап етеді.
Терроризм және экстремизммен негізгі күресті құрайтын бұл құбылыстар түрінің жолын кесу және ескерту бойынша құқық қорғау органдарының және басқа да мемлекеттік құрылымдардың қызметтерін белсендіру, мемлекеттік деңгейдегі әрекетіне, дайындығына және бағытына қарсы тұру жүйесі мен ескерту шараларын міндетті дәрежесімен қамтамасыз ету болып табылады.
7. Ішкі істер органдарының жеке құрамы арасында
заңдылық пен әскери-қызметтік тәртіпті нығайту.
Қоғамның құқықтық мәдениетін және халық алдында
полиция беделін арттыру
Құқық қорғау және әлеуметтік мемлекеттік органдарды, соттар мен жергілікті өзін-өзі басқару органдарының қызметінде азаматтардың бостандығын және құқықтарын қорғау бойынша конституциялық кепілдіктермен қамтамасыз етуге, қалалық ішкі істер органдарының ұжымдары жоғары ұйымдастырушылық және ұнамды-тәрбиелік жұмыстармен бекітілу керек.
Полиция қызметкерлерінің заң нормаларын сақтамауы оңтайлы құқық қорғау беталысын тұрақтандырмай ғана қоймай, қоғамның демократия үдерісін, азаматтардың құқығын, бас бостандығы және мүдделерін қорғау жүйесінің қалыптасуына да теріс ықпал тигізетін фактор болып табылады.
Азаматтық қоғамның және құқықтық мемлекеттің дамуы қоғамның өзінің және құқықтық мәдениетін көтеру бойынша, яғни, жеке тұлғаның заңды сақтаушылық тәртібінің негізін қалыптастыру болып табылатын ұдайы мақсаттағы бағыт беру жұмысын жүргізусіз дамуы мүмкін емес.
Өзінің құқығы мен міндеті туралы тұлғаның қажетті бөлімінің деңгейі болуы адамның дамуына міндетті жағдайы болуы керек, ал оған жетуге ұмтылыс - ол оның ішкі дүниесінің қажеттілігіне байланысты.
Бұл тапсырмаларды жүргізу, ең біріншіден, құқықтық сана сезімнің стереотипінің өзгеруіне, құқық нормаларын білуіне және оны қолдануына бағытталған, әрқайсысы үшін міндетті болып табылатын қоғамдық құқықтық-ақпаратпен толық қамтамасыз ету жүйесін құруды қажет етеді.
Қоғаммен байланыс жүргізуді кеңейту бойынша жұмыстарды жалғастыруды белсендіруде, Астана қаласының тұрғындары мен өз меншігіндегі пәтер иелерімен, педагогикалық ұжымдармен және оқу орындарында оқитын оқушылармен мақсатты бағытталған жұмыстарды ұйымдастыру қызметіне барлық құқық қорғау және басқа да мемлекеттік құрылымдарын қатыстыру қажет.

6. Борьба с организованной преступностью,
предупреждение фактов религиозного экстремизма
и угроз террористической направленности
Борьба с организованной преступностью не может быть успешной без повышения уровня взаимодействия правоохранительных, фискальных и специальных органов, профессионализма их сотрудников.
Только в результате скоординированных, согласованных и профессиональных действий правоохранительных и других государственных структур возможна реализация комплексных мер по выявлению и ликвидации экономического фундамента организованной преступности, источников ее финансирования и каналов легализации денежных средств, добытых криминальным путем. Важным направлением борьбы с организованной преступностью является также эффективная защита предпринимателей от противоправных посягательств.
Не снижающийся уровень преступности и качественная ее трансформация в последние годы требуют совершенствования деятельности оперативно-следственных подразделений, улучшения их взаимодействия, обеспечения адекватного реагирования на противоправные проявления.
Основными составляющими борьбы с проявлениями терроризма и экстремизма являются меры предупредительного характера, совершенствование системы противодействия этим явлениям, обеспечение должной степени готовности и координации на государственном уровне деятельности правоохранительных и других государственных структур, направленной на предупреждение и пресечение указанных видов преступной деятельности.
7. Укрепление служебно-воинской дисциплины и законности
среди личного состава органов внутренних дел. Повышение
правовой культуры общества и авторитета полиции
среди населения
Обеспечение конституционных гарантий по защите прав, свобод и законных интересов граждан в деятельности правоохранительных и специальных государственных органов, судов и органов местного самоуправления должно быть подкреплено высокой организационной и нравственно-воспитательной работой в коллективах подразделений Департамента внутренних дел города.
Отступления от соблюдения норм законодательства в деятельности полиции представляют собой фактор, дестабилизирующий не только позитивные правоохранительные тенденции, но и процессы демократизации общества, становления системы защиты прав, свобод и законных интересов граждан.
Развитие правового государства и гражданского общества невозможно без проведения постоянной и целенаправленной работы по повышению правовой культуры самого общества, что является основой формирования законопослушного поведения человека.
Наличие необходимого уровня знаний о своих правах и обязанностях должно стать обязательным условием развития личности, а стремление обладать ими - ее внутренней потребностью. Следование нормам закона должно определяться не страхом наказания, а естественной гражданско-правовой позицией.
Реализация этих задач предполагает создание целостной системы информационно-правового обеспечения общества, направленной в первую очередь на изменение стереотипа правового мышления, когда знание норм права, умение ими пользоваться должны стать обязательными для каждого, а уважение к правосудию определяет отказ от использования силовых методов при разрешении конфликтных ситуаций.
Необходимо продолжить работу по расширению связей с общественностью, вовлечению в нее всех без исключения правоохранительных и иных государственных структур, жителей города Астаны, кооперативов собственников квартир, педагогических коллективов и учащихся учебных заведений.

8. Ішкі істер органдарының кадр саясатын жетілдіру.
Ішкі істер департаменті қызметкерлерінің кәсіби
шеберлігі мен біліктілігін арттыру
Астана қаласы ішкі істер органдарының қызметін кадрлармен қамтамасыз ету әлі күнге дейін басты мәселе болып отыр. Жеке қызметкерлердің кәсіптік деңгейлері көрсетілген талаптарға толық сәйкес келмейтіні, яғни, заңдылықты бұзушылық және азаматтардың мүддесі мен заң құқығын қасақана тудыру дерегінің болып отырғанынан кадрлардың ағымы әлі орын алып отыр.
Ішкі істер органдары негізі бағыттарының бірі мемлекеттік және қоғамдық азаматтарының мүддесіне жауап бере алатын кадр саясатын жүзеге асыру болып табылады. Оның басты бағыты қызметкерлерді азаматтардың конституциялық құқығына, намысына және қадыр-қасиетіне сыпайылылықпен, оларға қайырымдылықпен қарауға тәрбиелеуге бағытталған болуы керек.
Кадрларды дайындау және қайта дайындауда, орналастыру жүйесінің бағыттарын толық қарастыру қажет, ішкі істер органдарының қызметкерлері үшін әлеуметтік және құқықтық кепілдіктерін қамтамасыз ету, кәсіптік тұрақтылықты кадрлық ядроларын нығайту және қалыптастыру бойынша кешенді шараларды жүзеге асыру.
Арнайы әскери және қызмет дайындығы жүйесінің жеке құрамның біліктілігін көтеру бойынша жұмысын ұйымдастыруын, әрі қарай жандандыруын қажет етеді ішкі істер органдарын реформалау бойынша кешенді шаралардың маңызды басты бөлігінде қызметкерлердің заңдылықты және әскери-қызмет дайындығын нығайтуы, өз қатарында сыбайлас жемқорлыққа қарсы тұру күшін жоғарылатуы бойынша жұмыстары болуы керек.
Қала шекарасының кеңеюіне және қызмет атқару алаңының көбеюіне байланысты Ішкі істер департаментінің ұйымдастыру-штаттық құрылым бөлімшелерінің және де патрульдік полиция мен сыртқы жол қызметінің, полиция бөлімшелерінің қызметкерлерін бекітуді талап етеді.
Магистральді тораптың кеңеюін ескере отырып, қала жолдарында жағдайды тұрақтандыру мақсатында, сондай-ақ елорда апаттық жағдайын өсуіне жол бермеу үшін Астана қаласының Ішкі істер департаменті Жол полициясы басқармасының штаттық құрамын көбейтуге қажет (қосымша 174 бірлік).
Осы мәселенің оңтайлы шешілуге байланысты Есіл өзенінің сол жағалауында қосымша алты полиция бөлімшелерін құрып, тиісті нормаға сәйкес оларды кадрлармен толықтыру жұмысын іске асыру қажет.
9. Ішкі істер органдарының қаржылық, материалдық-техникалық
және әлеуметтік-тұрмыстық қамтамасыз етуін нығайту
Ішкі істер органдарының материалдық-техникалық базасын нығайту және қызметкерлердің әлеуметтік-тұрмыстық мәселелерін шешу жұмыстары олардың жедел-қызмет әрекеттеріндегі көрсеткіштерінің оңтайлы болуына жетелейді. Осы мақсатта жергілікті бюджеттің құрылуына 2006-2007 жылдарға "Сарыарқа" АІІБ әкімшілік мекемесінде, Жол полициясы басқармасының мекемесінде, Полк патрульдік полициясы мекемесінде, Астана қаласының Ішкі істер департаментінің әкімшілік кешенді мекемесінде құрылыс жүргізуге қаражат бөлуді қарастыру ұсынылып отыр.
Астана қаласында үлгілі қоғамдық тәртіпті қамтамасыз ету мақсатында Бағдарламада 2005-2007 жылдарға байланыс құралдарын уақытында иемденуге ақшалай қаржы бөлу қарастырылып отыр.
Әкімшілік мекемелерде және кәмелетке толмағандарды уақытша ұстау және түзету орталығының аймағында, Патрульдік полициясы полкінде, Жол полициясы басқармасында, сонымен қатар төтенше оқиғаларды болдырмау мақсатында қажетті бейне байқау аппараттарын және күзет дабыл құралын уақытында сатып алып, оларды орнату көзделіп отыр. Астана қаласының әкімшілік шекарасының кеңеюіне байланысты полиция бөлімшелерін байланыс құралдармен, жабдықталған автокөліктермен қамтамасыз ету, сонымен қатар, оргтехникаларды сатып алуға ақшалай қаржы бөлуді қарастыру жөнінде қосымша шаралар қолданылады.
Қылмыспен күресуде цифрлық технологияларды, әдістерді, құралдарды қолданудың өсуіне байланысты Астана қаласы Ішкі істер департаментінің жедел-іздестіру іс-шарасын және тергеу әрекетін жүргізу үшін цифрлық камераларды сатып алу қарастырылып отыр. Ішкі істер департаментінің аймақтық бөлімшелеріндегі АДИС "Папилон" кешенінің тиімді жұмыс атқаруы үшін республикалық база мәліметіне қосылған ара қашықтық станциясына қосып және орнатуды қамтамасыз ету жоспарланып отыр. Фота бейнелерін енгізу санын көбейту және полиция бөлімшелеріне жеткізілген тұлғаларды "Образ Плюс" база мәліметіне енгізу үшін сканерлерді және цифрлық фотокамераларды орнату қажет.
Қоғамдық тәртіпті сақтау, қылмыстар мен құқық бұзушылықтар туралы азаматтардың уақытында арыздануы және полиция кешенді күштерінің жасақтары жедел әрекет жасауын қамтамасыз ету мақсатында елорда "Модуль" полиция жүйесінің стационарлық бекеттер торабын кеңейту қажет.
Көлік құралдарын техникалық жағдайына диагностика жасау мақсатында Жол полициясы басқармасын жылжымалы диагностика пункттерімен қамту жөнінде қосымша шаралар қолдану жоспарлануда. Қоғамдық резонанс туғызған аса ауыр қылмыстарды ашуын жақсарту үшін Астана қаласы Ішкі істер департаментінің Жедел басқару орталығында Ұялы телефондар мониторингі жөнінде орталық бақылау пунктін құру туралы мәселе қаралуда.
Сонымен қатар, Астана қаласы аумағының кеңеюін ескере отырып, қалалық әкімдікке Есіл өзенінің сол жағалауында қосымша аудандық Басқарма салу және оны Инвестициялық жобалардың тізбесіне енгізу туралы ұсыныс жасау қажет.
Қалада әрі қарай криминогендік жағдайларды оңтайландыру және Ішкі істер департаменті бөлімшелерінің жинақылығын жоғарылату мақсатында, 2005-2007 жылдарға қызмет автокөлігін сатып алуы үшін қажеттілігінше қаржының бөлінуін қамтамасыз етуі тиіс.

8. Совершенствование кадровой политики органов
внутренних дел. Повышение профессионального мастерства
и квалификации сотрудников Департамента внутренних дел
Актуальными остаются проблемы кадрового обеспечения органов внутренних дел города Астаны. Не в полной мере соответствует современным требованиям профессиональный уровень отдельных сотрудников, не изжита текучесть кадров, что является одним из факторов, порождающих нарушения законности и ущемление конституционных прав и интересов граждан.
Одним из основных направлений деятельности органов внутренних дел является осуществление последовательной кадровой политики, отвечающей интересам гражданина, общества и государства. Ее приоритетным направлением должно стать воспитание у сотрудников уважения к конституционным правам граждан, их чести и достоинству, формирование благожелательного отношения к ним.
Необходимо кардинально пересмотреть систему подбора, подготовки и переподготовки кадров, осуществить комплекс мер по обеспечению социальных и правовых гарантий сотрудников органов внутренних дел, формированию и укреплению стабильного профессионального кадрового ядра.
Нуждаются в дальнейшем совершенствовании система специальной, боевой и физической подготовки, организация работы по повышению квалификации личного состава. Важнейшей составной частью комплекса мер по реформированию органов внутренних дел должна стать работа по укреплению законности и служебно-воинской дисциплины среди сотрудников полиции, наращиванию усилий по противодействию проявлениям коррупции в собственных рядах.
В связи с расширением границ города и увеличением обслуживаемой территории требует укрепления организационно-штатная структура подразделений Департамента внутренних дел, в частности, отделений полиции, наружных служб дорожной и патрульной полиции.
Так, с учетом расширения магистральной сети и в целях стабилизации ситуации, складывающейся на дорогах города, а также недопущения роста аварийности в столице в скором времени потребуется увеличение штатной численности Управления дорожной полиции Департамента внутренних дел города Астаны (дополнительно на 174 единицы).
При положительном решении вопроса по созданию дополнительных шести отделений полиции на левобережье реки Ишим необходимо осуществить работу по их укомплектованию до норм положенности.
9. Укрепление финансового, материально-технического
и социально-бытового обеспечения органов внутренних дел
Укрепление материально-технической базы органов внутренних дел и разрешение социально-бытовых проблем сотрудников будут способствовать улучшению показателей их оперативно-служебной деятельности. В этих целях в 2006-2007 годах предлагается рассмотреть вопрос о строительстве административного комплекса зданий Департамента внутренних дел города Астаны, зданий Полка патрульной полиции, Управления дорожной полиции, административного здания Управления внутренних дел района "Сарыарка".
В целях обеспечения образцового общественного порядка в городе Астане Программой предусмотрено приобретение в 2005-2007 годах современных средств связи.
Для осуществления постоянного контроля за административными зданиями и территорией Центра временной изоляции и реабилитации несовершеннолетних, Медицинского вытрезвителя, Управления дорожной полиции Полка патрульной полиции, а также во избежание чрезвычайных происшествий необходимо приобрести и установить охранную сигнализацию и аппаратуру видеонаблюдения. Расширение административных границ города Астаны требует принять дополнительные меры по оснащению отделений полиции автотранспортом, средствами связи, компьютерной и организационной техникой.
В связи с более широким применением технических средств и новых методов борьбы с преступностью на основе цифровых технологий предполагается приобретение цифровых камер для проведения оперативно-розыскных мероприятий и следственных действий в Департаменте внутренних дел города Астаны. Для эффективной работы комплекса автоматизированной дактилоскопической информационно-поисковой системы "Папилон" в территориальных подразделениях Департамента внутренних дел планируется обеспечить установку и подключение станции удаленного доступа с привязкой к республиканской базе данных. С целью увеличения количества вводимых фотоизображений и непосредственного ввода в базу данных "Образ Плюс" доставляемых лиц в отделениях полиции необходима установка цифровых фотокамер и сканеров.
Для повышения эффективности принимаемых мер по обеспечению охраны общественного порядка, своевременного обращения граждан о преступлениях и правонарушениях, а также оперативного реагирования нарядов комплексных сил полиции необходимо расширять в столице сеть стационарных постов полиции системы "Модуль".
В целях диагностики технического состояния транспортных средств планируется принять дополнительные меры по оснащению Управления дорожной полиции передвижными пунктами диагностики. Для улучшения раскрываемости особо тяжких преступлений, имеющих широкий общественный резонанс, предусматривается рассмотреть вопрос о создании при Центре оперативного управления Департамента внутренних дел города Астаны Центрального контрольного пункта по мониторингу сотовой связи.
Кроме того, учитывая расширение территориальных границ города Астаны, необходимо выйти с предложением в акимат города о необходимости строительства дополнительного районного Управления на левобережье реки Ишим и включения его в Перечень инвестиционных проектов.
Для дальнейшего оздоровления криминогенной обстановки в городе, повышения мобильности подразделений Департамента внутренних дел необходимо в 2005-2007 годах количество служебного автотранспорта довести до норм положенности.

6-Бөлім. Бағдарламаны ресурстық қамтамасыз ету
және мониторингті іске асыру
Ақшалай қаржыны талап ететін осы бағдарламаны жүргізу жөніндегі іс-шаралар жергілікті бюджеттен қарастырылған қаражаттар шегінің есебінен жүзеге асырылады.
Бағдарлама іс-шарасын жүргізуге жоба шығыны жергілікті бюджеттің қаржы есебінен 405107 мың теңге құрайды (2005 жыл - 21385 мың теңге, 2006 жыл - 189381 мың теңге, 2007 жыл - 194341 мың теңге).
2005-2007 жылдарға қаржы шығынының көлеміне сәйкес қаржылық жылға бюджетті қалыптастыру және нақтылауда бюджет комиссиясының өзгертулері енгізілуі мүмкін.
"Орындауға жауаптылар" бірінші тармақтың 8-бөлігінде "2005-2007 жылдарға арналған Қазақстан Республикасының астанасы - Астана қаласында құқық мәдениетін жоғарылату және үлгілі қоғамдық тәртіппен қамтамасыз ету бойынша Бағдарламаны жүргізу жөнінде іс-шараларының Жоспары" атты көрсетілген іс-шараларды орындаушылар, белгіленген мерзімде есеп тапсырумен жұмысты ұйымдастыруға ведомствоаралық топтарды құруы мүмкін.
Басты орындаушылармен бірге қоса орындаушылар Бағдарламаны жүргізуде бөлінген ақшалай қаржыны ұтымды қолдануына, іс-шараның уақытында және сапалы орындалуына жауапты болады.
Қажетті жағдайда Бағдарламаны іске асыруға қатысты бар басқарудың жергілікті атқарушы органдары, сонымен қатар, Астана қаласы мәслихатының тиісті комиссиялары бекітілген заңнамаларының тәртібімен оны жүргізуі бойынша іс-шаралар Жоспарына және Бағдарламаға түзетулер енгізу жөнінде ұсыныстар беруге құқылы.
Астана қаласы әкімінің шешімі бойынша Бағдарламаның іс-шараларын орындау барысын және нәтижесін жоспардан тыс қалалық әкімдік отырыстарында Бағдарлама іс-шарасын орындайтын басқарудың жергілікті атқарушы органдарының басшыларының есебінен қарастыру мүмкін.
7-Бөлім. Бағдарламаны іске асырудан күтілетін нәтижелері
Бағдарламаны жүргізу нәтижесінде:
құқық бұзушылықтың алдын алу әлеуметтік жүйесі құрылады;
қылмысқа қарсы күрес ұлғаяды, ауыр және аса ауыр қылмыстардың саны (Астана қаласы бойынша жыл сайын көрсеткіш деңгейінен аспайтын тіркелген қылмыстардың саны - 10 мың халыққа 58 қылмыс), сондай-ақ кәмелетке толмағандар мен көшеде жасалатын қылмыстар саны төмендейтіні күтілуде;
халықтың құқықтық сана сезімі, мемлекетке және құқық қорғау органдарына деген сенімді арттыру қамтамасыз етіледі.
8-Бөлім
Қазақстан Республикасының елордасы - Астана қаласында

Раздел 6. Ресурсное обеспечение и мониторинг реализации Программы
Мероприятия по реализации данной Программы, требующие финансирования, будут осуществляться за счет и в пределах средств, предусмотренных местным бюджетом.
Предполагаемые расходы на реализацию мероприятий Программы за счет средств местного бюджета составят 405107 тыс. тенге (2005 год - 21385 тыс. тенге, 2006 год - 189381 тыс. тенге, 2007 год - 194341 тыс. тенге).
Объемы финансовых расходов на 2005-2007 годы могут изменяться Бюджетной комиссией при уточнении и формировании бюджета города Астаны на соответствующий финансовый год.
Исполнители мероприятий, указанные первыми в графе "Ответственные за исполнение" раздела 8 "Плана мероприятий по реализации Программы по обеспечению образцового общественного порядка и высокой правовой культуры в городе Астане - столице Республики Казахстан на 2005-2007 годы" могут создавать межведомственные группы, работу которых они организуют с представлением отчетов в установленные сроки.
Основные исполнители совместно с соисполнителями несут ответственность за качественное и своевременное выполнение мероприятий, рациональное использование финансовых средств, выделяемых на реализацию Программы.
При необходимости местные исполнительные органы управления, участвующие в реализации Программы, а также соответствующие комиссии маслихата города Астаны в установленном законодательством порядке могут вносить предложения по корректировке Программы и Плана мероприятий по ее реализации.
Ход и результаты выполнения мероприятий Программы по решению акима города Астаны могут быть рассмотрены на внеплановом заседании акимата города с заслушиванием отчетов руководителей местных исполнительных органов управления - соисполнителей мероприятий Программы.
Раздел 7. Ожидаемые результаты от реализации Программы
В результате реализации Программы к концу 2007 года в городе Астане - столице Республики Казахстан:
будет создана целостная система социальной профилактики правонарушений;
усилится борьба с преступностью, наметится снижение числа тяжких и особо тяжких преступлений (зарегистрированное количество которых не превысит ежегодного порогового уровня по городу Астане - 58 преступлений на 10 тысяч населения), а также преступлений, совершенных на улицах и несовершеннолетними;
повысится уровень правосознания населения и его доверия к правоохранительным органам столицы и государству в целом.
Раздел 8
ПЛАН
мероприятий по реализации Программы по обеспечению
образцового общественного порядка и высокой правовой
культуры в городе Астане - столице Республики Казахстан

2005-2007 жылдарға арналған үлгілі қоғамдық тәртіпті және
жоғары құқықтық мәдениетті қамтамасыз ету жөніндегі
бағдарламаны іске асыру жөніндегі іс-шаралар
ЖОСПАРЫ
Р/с
Іс-шаралар
Аяқта-
лу
нысаны
Орын-
дауға жауап-
тылар
Орын-
дау мер-
зімі
Жылдар бойынша
болжанған
шығындары
Қаржы-
ланды-
ру көзі
2005
жыл
2006
жыл
2007
жыл
1
2
3
4
5
6
7
8
9
1. Қылмысқа қарсы күресу, қоғамдық тәртіпті қамтамасыз ету
және құқық бұзушылықтардың алдын алу жөніндегі іс-шаралар
1.
Қоғамдық
тәртіпті
сақтауда
қатысатын
азаматтар
ынталандыруға
бөлінген ақша-
лай қаражатты
мақсатты
пайдалануды
қамтамасыз
ету.
Астана
қала-
сының
әкімі-
не
ақпа-
рат
Астана
қ.
ІІД
2005-
2007
жыл-
дар
3885
4099
4295
Жергі-
лікті
бюджет
2.
Пәтер иелері
кооперативтері
мен жергілікті
атқарушы
органдармен
бірігіп көп
қабатты үйлер-
дің подъезде-
рінің қоғамдық
күзетшілері
(консьерж)
ретінде
азаматтарды
қатыстыру
жөніндегі
жұмысты
ұйымдастыру.
Астана
қала-
сының
әкімі-
не
ақпа-
рат
Астана
қ.
ІІД,
ПИК
ассо-
циация-
сы
(келі-
сім бойын-
ша)
2005-
2007
жыл-
дар
Қажет етілмейді
3.
Ішкі істер
органдарының
күштерімен
меншік түріне
қарамастан
объектілерді
күзету үшін
шарт жасау
жөніндегі
жұмыстарды
жалғастыру.
Астана
қала-
сының
әкімі-
не
ақпа-
рат
Астана
қ.
ІІД
Тоқ-
сан
сайын
Қажет етілмейді.
4.
Астана қала-
сының әкімін
қылмыстекті
шағын аудандар
мен көшелерде,
саябақтарда
т.б. жерлерде
кешкі және
түнгі мезгілде
жарық беру
өзекті мәселе-
лерінің орын
алуы жөнінде
ұдайы ақпарат
ұсыну.
Аталған
жерлерде
таксофондық
аппараттар мен
"01", "02",
"03" қызмет
терін тегін
шақыру мүмкін-
дігін орнату
жөнінде қала-
лық әкім-
дікке ұсыныс
енгізу.
Астана
қ.
әкімі-
не
ақпа-
рат
пен
ұсыныс
Астана
қ.
ІІД
Тоқ-
сан
сайын
Қажет етілмейді.
5.
Астана қала-
сының әкіміне
Есіл өзенінің
сол жағалауына
қосымша 6
полиция бөлім-
шесінің
құрылуы мен
олардың салы-
нуына инвести-
ция мәселесі
жөнінде ұсыныс
енгізу.
Бекі-
тілген
жергі-
лікті
инвес-
тиция-
лық
жоба-
лардың
тізбе-
сі
Астана
қ.
ІІД
2006-
2007
жыл-
дар
Қажет етілмейді
6.
Барлық
мүдделі қала-
лық ведомство-
лар астанада
құқық
бұзушылықтың
алдын алу
жөніндегі
жұмысты ұйым-
дастыру кезін-
де қолданыста-
ғы мемлекеттік
және аймақтық
бағдарламаны
және ішкі
істер органда-
рында есепте
тұрған тұлға-
лардың заңсыз
әрекет жасауы-
ның алдын
алуға бағыт-
талған
іс-шараларды
басшылыққа
алады.
Астана
қала-
сының
әкімі-
не
ақпа-
рат
Астана
қ.
ІІД,
Денсау-
лық
сақтау
депар-
тамен-
ті,
Білім
депар-
таменті
Жыл
сайын
ақ-
панда
Қажет етілмейді
7.
Қаланың
шекарасы мен
патрульдік
учаске санын
қарастыру.
Астана
қала-
сының
ІІД
бұйры-
ғы
Астана
қ.
ІІД
2005
жыл
Қажет етілмейді
8.
Полиция
учаскелік
инспекторлар
қызмет
аумақтардың
шекарасын
қайта қарап,
әкімшілік
учаскелер
бойынша поли-
ция учаскелік
инспекторларын
тең үйлестіру-
ді қамтамасыз
ету.
Астана
қала-
сының
әкімі-
мен
келіс-
тіріл-
ген
Астана
қала-
сының
ІІД
бұйры-
ғы
Астана
қ.
ІІД,
Астана
қ.
әкімі-
нің
аппара-
ты
Жарты
жылда
1 рет
Қажет етілмейді
9.
Қала көшелері
мен қоғамдық
жерлерде
жасалатын
қылмыстар мен
құқықбұзушы-
лықтардың
алдын алу
үшін«Такси,
қоғамдық
көлік, коммер-
циялық радио
арналары қызметтерінің
мүмкіндіктерін
пайдалану.
Астана
қала-
сының
әкімі-
не
ақпа-
рат
Астана
қ.
ІІД
Тоқ-
сан
сайын
Қажет етілмейді
10.
Жергілікті
атқарушы
органдармен
бірігіп келе-
сідей шаралар
қолдану:
қоғамдық
тәртіпті
бұзуға жағдай
туғызатын
ойын-сауық
орындарының
қызметін
тоқтату;
тәулік ішінде
олардың жұмыс
уақытын
шектеу;
спирттік
ішімдіктерді
сатуға рұқсат
қағазын кері
шақыру.
Астана
қала-
сы
әкімі-
нің
шешімі
Астана
қ.
ІІД,
"Алма-
ты"
және
"Сары-
арқа"
аудан-
дары
әкім-
дерінің
аппара-
ты.
Тоқ-
сан
сайын
Қажет етілмейді
11.
Рецидивтік
қылмыстардың
алдын алу және
оларды ескерту
жөнінде кешен-
ді шараларды
жүзеге асыру
Астана
қала-
сының
әкімі-
не
ақпа-
рат
Астана
қ.
ІІД
Жарты
жылда
1 рет
Қажет етілмейді
12.
Халықты, оның
ішінде жұмыс-
сыз жүрген
адамдарды,
әсіресе жас-
тарды ақша
төленетін
қоғамдық
жұмыстарға
тарту, сондай-
ақ кәсіби
дайындау және
оқытуды қамта-
масыз ету
жөнінде қосым-
ша шаралар
қабылдау
Астана
қала-
сының әкімі-
нің
шешімі
Жұмыс-
пен
қамту
және
әлеу-
меттік
бағдар-
ламалар
депар-
тамен-
ті,
Астана
қ.
ІІД
Ұдайы
Бюджетте
қарастырылған
қаржы шамасында
Жергі-
лікті
бюджет
13.
Қала тұрғын-
дарына есік
жақтауларын
нығайту, кіре-
тін ағаш есік-
терді темір
есіктерге
ауыстыру,
сонымен қатар
кіреберістерге
коды бар
құлыптарды
орнату жөнінде
шаралар қабыл-
даудың қажет-
тілігі туралы
БАҚ арқылы
жариялау.
Астана
қ.
ІІД
БАҚ-на
үндеуі
Астана
қ.
ІІД
2005-
2007
жыл-
дар
Қажет етілмейді
14.
ІІББ патруль-
дік полк
полициясының
атты әскер
жасағы база-
сында штат
санына қосымша
78 бірлікті
енгізу жолымен
атты әскер
ротасын құру
Астана
қаласы
әкімі-
нің
шешімі
Астана
қаласы
әкімі-
нің
аппара-
ты,
Астана
қ.
ІІД
2006-
2007
жыл-
дар
-

на 2005-2007 годы
№N
п/п
Мероприятия
Форма
завер-
шения
Ответ-
ствен-
ные за
испол-
нение
Срок
ис-
пол-
нения
Предполагаемые
расходы по годам
(тыс. тенге)
Источ-
ники
финан-
сиро-
вания
2005 год
2006 год
2007 год
1
2
3
4
5
6
7
8
9
1. Мероприятия по профилактике
правонарушений, обеспечению общественного
порядка и борьбе с преступностью
1.
Обеспечить
целевое ис-
пользование
денежных
средств, вы-
деленных для
поощрения
граждан,
участвующих в
охране обще-
ственного по-
рядка.
Инфор-
мация
акиму
г. Ас-
таны
ДВД
г. Ас-
таны
2005-2007
годы
3885
4099
4295
Местный
бюджет
2.
Совместно с
кооперативами
собственников
квартир и
местными ис-
полнительными
органами ор-
ганизовать
работу по
привлечению
граждан в ка-
честве обще-
ственных ох-
ранников
подъездов
многоэтажных
жилых домов
(консьержей).
Инфор-
мация
акиму
г. Ас-
таны
ДВД
г. Ас-
таны,
Ассо-
циация
коопе-
рати-
вов
собст-
венни-
ков
квар-
тир
г. Ас-
таны
(по
согла-
сова-
нию)
2005-
2007
годы
Не требуется
3.
Продолжить
работу по
заключению
договоров на
охрану объек-
тов, незави-
симо от форм
собственнос-
ти, силами
органов
внутренних
дел.
Инфор-
мация
акиму
г. Ас-
таны
ДВД
г. Ас-
таны
Еже-
квар-
таль-
но
Не требуется
4.
Регулярно ин-
формировать
акима города
Астаны об
имеющихся
проблемах с
освещением в
вечернее и
ночное время
в наиболее
неблагополуч-
ных в крими-
нальном отно-
шении микро-
районах, ули-
цах, скверах
и т.д.
Внести пред-
ложения в
городской
акимат об установке в указанных местах таксофонных аппаратов с подсветкой и возможностью бесплатного вызова служб "01", "02" и "03".
Инфор-
мация
и
пред-
ложе-
ния
акиму
г. Ас-
таны
ДВД
г. Ас-
таны
Еже-
квар-
таль-
но
Не требуется
5.
Внести инвес-
тиционные
предложения
акиму г. Астаны по созданию и строительству шести дополни-
тельных отде-
лений полиции
на левобере-
жье реки
Ишим.
Утвер-
жден-
ный
пере-
чень
мест-
ных
инвес-
тици-
онных
проек-
тов
ДВД
г. Ас-
таны
2006-
2007
годы
Не требуется
6.
Организовать
работу по
профилактике
правонаруше-
ний в столице
всеми заинте-
ресованными
городскими
ведомствами в
соответствии
с действующи-
ми государст-
венными и ре-
гиональными
программами,
направленными
на профилакти-
ку противо-
правных дея-
ний лицами,
состоящими на
учете в орга-
нах внутрен-
них дел.
Инфор-
мация
акиму
г. Ас-
таны
ДВД
г. Ас-
таны,
Депар-
тамент
здра-
воох-
ране-
ния,
Депар-
тамент
обра-
зова-
ния
Еже-
годно
в фев-
рале
Не требуется
7.
Пересмотреть
границы и
численность
патрульных
участков в
городе.
Приказ
ДВД
г. Ас-
таны
ДВД
г. Ас-
таны
2005
год
Не требуется
8.
Пересмотреть
границы тер-
риторий, обс-
луживаемых
участковыми
инспекторами
полиции, и
обеспечить
равномерное
распределение
участковых
инспекторов
полиции по
администра-
тивным участ-
кам.
Приказ
ДВД
г. Ас-
таны
по
согла-
сова-
нию с
акимом
г. Ас-
таны
ДВД
г. Ас-
таны,
аппа-
рат
акима
г. Ас-
таны
1 раз
в по-
луго-
дие
Не требуется
9.
Использовать
возможности
диспетчерских
дежурных
служб
"Такси", об-
щественного
транспорта,
коммерческих
радио-кана-
лов, "Скорой
помощи" для
профилактики
преступлений и правонару-
шений, совер-
шаемых в об-
щественных
местах и на
улицах горо-
да.
Инфор-
мация
акиму
г. Ас-
таны
ДВД
г. Ас-
таны
Еже-
квар-
таль-
но
Не требуется
10.
Совместно с
местными ис-
полнительными
органами при-
нимать меры
по: прекраще-
нию функцио-
нирования за-
ведений, дея-
тельность ко-
торых создает
условия для
злостных на-
рушений об-
щественного
порядка;
ограничению
их режима ра-
боты в тече-
ние суток;
отзыву лицен-
зий на реали-
зацию спирт-
ных напитков.
Реше-
ние
акима
г. Ас-
таны
ДВД
г. Ас-
таны,
аппа-
раты
акимов
райо-
нов
"Алма-
ты" и
"Сары-арка"
Еже-
квар-
таль-
но
Не требуется
11.
Осуществлять
комплекс ме-
роприятий по
предупрежде-
нию и профи-
лактике реци-
дивной прес-
тупности.
Инфор-
мация
акиму
г. Ас-
таны
ДВД
г. Ас-
таны
1 раз
в по-
луго-
дие
Не требуется
12.
Принять до-
полнительные
меры по обес-
печению тру-
довой заня-
тости насе-
ления, прив-
лечению без-
работных,
особенно из
числа молоде-
жи и лиц,
освобожденных
из мест лише-
ния свободы,
к оплачивае-
мым общест-
венным рабо-
там, проведе-
нию их профе-
ссиональной
подготовки и
обучения но-
вым професси-
ям.
Реше-
ние
акима
г. Ас-
таны
Депар-
тамент
заня-
тости и со-
циаль-
ных
прог-
рамм,
ДВД
г. Ас-
таны
Пос-
тоян-
но
В пределах
средств,
предусмотренных
бюджетом
Местный
юджет
13.
Организовать
публикации в
средствах
массовой ин-
формации об-
ращений к жи-
телям города
о необходи-
мости приня-
тия мер по
усилению дверных запо-
ров, замене
входных дере-
вянных дверей
на металли-
ческие, а также уста-
новки кодовых
замков в
подъездах.
Обра-
щения
ДВД
г. Ас-
таны
в СМИ
ДВД
г. Ас-
таны
2005-
2007
годы
Не требуется
14.
На базе кава-
лерийского
взвода Полка
патрульной
полиции ДВД
создать кава-
лерийскую
роту путем
введения
дополнитель-
ной штатной
численности
в количестве
78 единиц.
Реше-
ние
акима
г. Ас-
таны
Аппа-
рат
акима
г. Ас-
таны,
ДВД
г. Ас-
таны
2006-
2007
годы
-

74342
75526
Жергі-
лікті
бюджет
2. Жол қауіпсіздігін қамтамасыз ету және Жол қозғалысы ережесін
бұзушылықтардың алдын алу жөніндегі іс-шаралар
15.
Жол қозғалысы
ережесін бұзу-
шылықтардың
алдын алу
мақсатында құ-
қық бұзушылық-
ты анықтауға,
алдын алуға,
болдырмауға
арналған
арнайы бейне-
құрал орнатыл-
ған автокөлік-
тері бар
Алматы қаласы
ІІББ ЖПБ
жедел-іздесті-
ру бөлімінің
озық тәжірибе-
сін үйрену
және қабылдау.
2004 жылға
қала аумағында
жасалған жол-
көлік оқиғала-
рына, автомо-
токөлік
құралдарын
ұрлау және
айдап кету
қылмыстарына,
қылмыстың
жасалған
орнына,
уақытына толық
талдау жасау,
осының негі-
зінде ЖКО және
аталған
қылмыстар
бойынша көрне-
кі картограмма
жасау.
ЖКО,
авто-
көлік-
терді
ұрлау
және
айдап
кету
қыл-
мыс-
тарына
талдау
Астана
қ.
ІІД
2005
жыл
Қажет етілмейді
16.
Жол-көлік
апаты ең көп
жасалатын
көшелер бойын-
ша тоқтап,
жылпыл шамдар-
ды жағып, ІІД
Жол полиция
басқармасы
жасақтарының
күштерімен
түнгі жұпты
шолудың тиімді
ұйымдастырылуы
туралы мәселе-
сін қарау.
Астана
қ.
ІІД
ЖПБ
күште-
рі мен
құрал-
дарын
орна-
ласты-
ру
Астана
қ.
ІІД
Ұдайы
Қажет етілмейді
17.
Шұғыл ахуал-
дың дамуына
бағдарлауды
жүзеге асыру
және ЖПҚ
жасақтарын
бірыңғай
орналастыруға
өзгерістер
енгізу бойынша
өз уақытында
әрекет жасауды
қамтамасыз ету
мақсатында ЖҚЕ
бұзушылықтар
мен жол-көлік
оқиғаларын,
қылмыстардың
жасалған жерін
электрондық
түрде қала
картасында
белгілеп,
күнделікті
талдау жасауға
болатын
бағдарламаны
дайындау және
ІІББ ЖБО
енгізу.
Астана
қала-
сының
әкімі-
не
ақпа-
рат
Астана
қ.
ІІД
2005-
2006 жыл-
дар
Қажет етілмейді
18.
Сәйкесті
жабдықтау су-
бъектілерімен
бірге жасыл
толқынды»
енгізуге қажет
деп саналатын
негізгі көлік
магистральда-
рының тізімде-
месін жасау,
бағыттарын
белгілеу.
Көліктердің
тоқтаусыз
қозғалыс
жылдамдығын
және тәулік-
тегі уақытын
есепке ала
отырып, магис-
тральды
көшелерде
бағдаршам
объектілерінің
жұмыс тәртібі-
не есеп
жүргізу. Бағ-
даршамдардың
жедел жану,
жұмыс тәртібі-
нің өзгеру,
сары түстің
жану тәртібіне
ауысу және
жасыл толқын
тәртібін
кіргізу
қажеттілігін
қарастыру.
Астана
қала-
сының
әкімі-
не ақпа-
рат
Астана
қ.
ІІД,
Жолау-
шылар
көлігі
және
автомо-
биль-
дік
жолдар
депар-
таменті
2005 жыл
Қажет етілмейді
19.
Көлік және
байланыс
басқармасымен
бірге астана
аумағындағы
жолаушы және
жүк көліктері-
нің қозғалу
бағыттарына
зерттеу жүргі-
зіп, осының
нәтижесінде
көлік түрле-
рінің жол
қозғалысы
қауіпсіздігін
қамтамасыз ету
және бағыттар-
ды автомагис-
тральдарда
тепе-тең
бөлудің нақты
нұсқасы жөнін-
де бірлескен
ұсыныстардың
жинағын әзірлеу.
Астана
қ.
әкімі-
не
ақпа-
рат
пен
ұсыныс
Астана
қ.
ІІД,
Жолау-
шылар
көлігі
және
автомо-
биль-
дік
жолдар
депар-
таменті
2005
жыл
Қажет етілмейді
20.
Қаланың
жекелеген
магистральды
учаскелерінде
көлік қозғалы-
сының жылдам-
дығын шектеу
қажеттілігі
туралы мәселе-
ні қарастыру
Астана
қаласы
әкімі-
нің
шешімі
Астана
қ.
ІІД
2005
жыл
Қажет етілмейді
21.
Астана қала-
сының әкіміне
кешенді көлік
сызбасына
сәйкес қалалық
магистральдік
көшелерінде
жаяу жүргінші
өтетін жерлер-
дің (жер
астыңғы мен
жер үстіндегі)
мақсатқа лайық
салуы туралы
ұсыныс енгізу.
Астана
қ.
әкімі-
не
ұсы-
ныстар
мен
есеп-
тер
Астана
қ.
ІІД,
Сәулет
және
қала
құрылы-
сының
депар-
таменті
2005-
2007
жыл-
дар
Қажет етілмейді
22.
Қаланың
негізгі көлік
магистральда-
рында әкімші-
лік заңға
сәйкес дәлел
айғақтармен
қамтитын Жол
көлік ережеле-
рін бұзуды
бекітіп сурет-
ке түсіретін
автоматты
тіркеушілерді
орнату.
Астана
қ.
әкімі-
не
ұсы-
ныстар
мен
есеп-
тер
Астана
қаласы
әкімі-
нің
аппара-
ты,
Астана
қ.
ІІД
2005-
2006
жыл-
дар
Қажет етілмейді
23.
Жол қозғалы-
сын ұйымдасты-
ру техникалық
құралдары
стандарттарына
сәйкес келмей-
тін, ескірген
құралдарды
(бағдаршамдар
мен жол
белгілерін)
кезең-кезеңмен
ауыстыру және
оған қызмет
көрсету жөнін-
дегі жұмыстар-
ды жүргізу.
Астана
қ.
әкімі-
не
ақпа-
рат
пен
ұсыныс
Жолау-
шылар
көлігі
және
автомо-
биль-
дік
жолдар
депар-
тамен-
ті,
Астана
қ.
ІІД
2005-
2007
жыл-
дар
Қажет етілмейді
24.
Қаланың
мектепке
дейінгі және
жалпы орта
білім беретін
мекемелерінде
балаларға жол
қозғалысы
Ережесін оқыту
жөніндегі
жұмысты
жандандыру.
Бір-
лескен
жоспар
Астана
қ.
ІІД,
Білім
депар-
таменті
2005-
2007
жыл-
дар
Қажет етілмейді
25.
Қала көшеле-
рінде жол
қозғалысы
қауіпсіздігі
мен қоғамдық
тәртіпті
сақтау жөнінде
бірлескен
шараларды іске
асыру мақса-
тында жол
полициясы
басқармасы
жанындағы
қоғамдық
құрылымдардың
жұмысын
жандандыру.
Астана
қала-
сының
әкімі-
не
ақпа-
рат
Астана
қ.
ІІД
2005-
2007
жыл-
дар
Қажет етілмейді
26.
Қала халқы
Жол қозғалысы
ережелерін
сақтауларын
насихаттауға
бағытталған,
бұқаралық
ақпарат
құралдарында
көрсету,
жариялау үшін
бейнекөрініс-
тер мен
мақалаларды
әзірлеу.
БАҚ-на
мақа-
лалар,
бейне-
көрі-
ністер
Астана
қ.
ІІД
2005-
2007
жыл-
дар
Қажет етілмейді
27.
Астанада жол
қозғалысын
ұйымдастыру
деңгейі туралы
қоғамдық пікір
мониторингін
өткізу және
осы бағыттағы
жұмысты жетіл-
діру жөнінде
сәйкесетін
ұсыныстарды
шығару
мақсатында жол
қозғалысына
қатысушылармен
(жүргізушілер
құрамымен)
сауалнама
жүргізу.
Қалада
жол
қоз-
ғалысы
қауіп-
сізді-
гін
ұйым-
дасты-
руды
жетіл-
діру
жөнін-
дегі
шара-
лар
жоспа-
ры
Астана
қ.
ІІД
2005
жыл
Қажет етілмейді

74342
75526
Местный
бюджет
2. Мероприятия по обеспечению дорожной безопасности,
профилактике нарушений Правил дорожного движения
15.
Изучить и пе-
ренять поло-
жительный
опыт опера-
тивно-розыск-
ного отдела
Управления
дорожной по-
лиции ДВД го-
рода Алматы
по профилак-
тике наруше-
ний Правил
дорожного
движения.
Провести де-
тальный ана-
лиз совершен-
ных на тер-
ритории горо-
да дорожно-
транспортных
происшествий
(ДТП), угонов
и краж авто-
мототранспор-
тных средств
по месту их
совершения,
времени су-
ток.
Разработать
наглядную
картограмму
ДТП и выше-
указанных
преступлений.
Анализ
ДТП,
угонов
и краж
авто-
транс-
порта
ДВД
г. Ас-
таны
2005
год
Не требуется
16.
Проработать
вопрос о це-
лесообразнос-
ти организа-
ции ночного
парного пат-
рулирования
силами наря-
дов Управле-
ния дорожной
полиции ДВД
по улицам,
используя
челночный
принцип с
периодически-
ми остановка-
ми на
наиболее
аварийных
участках
маршрута и
включением
проблесковых
маячков.
Расс-
танов-
ка сил
и сред-
ств
Управ-
ления
дорож-
ной
поли-
ции
ДВД
г. Ас-
таны
ДВД
г. Ас-
таны
Пос-
тоян-
но
Не требуется
17.
Разработать и
внедрить в
практику ме-
тодику рабо-
ты, позволяю-
щую проводить
в Центре опе-
ративного
управления
ДВД ежеднев-
ный анализ
преступлений,
ДТП и наруше-
ний Правил
дорожного
движения, с
отметкой мест
их совершения
на карте го-
рода в элект-
ронном вари-
анте.
Инфор-
мация
акиму
г. Ас-
таны
ДВД
г. Ас-
таны
2005-
2006
годы
Не требуется
18.
Определить
перечень ос-
новных транс-
портных ма-
гистралей, на
которых необ-
ходимо введе-
ние режима
"зеленая
волна", а
также приори-
тетность ко-
ординации на
возможных их
пересечениях.
Произвести
расчеты режи-
мов работы
светофорных
объектов на
магистральных
улицах с уче-
том времени
суток и ин-
тенсивности
движения
транспортных
потоков.
Рассмотреть
возможности
оперативного
переключения
светофоров,
изменения ре-
жимов работы,
перевода на
режим желтого
мигания и
введения ре-
жима«"зеле-
ная волна".
Инфор-
мация
акиму
г. Ас-
таны
ДВД
г. Ас-
таны,
Депар-
тамент
пасса-
жирс-
кого
транс-
порта и
авто-
моби-
льных
дорог
2005
год
Не требуется
19.
Провести обс-
ледование
маршрутов
движения пас-
сажирского и
грузового
транспорта,
по результа-
там которого
инициировать
предложения
по обеспече-
нию безопас-
ности дорож-
ного движения
данных видов
транспорта и
оптимальному
варианту рав-
номерного
распределения
маршрутов на
автомагистра-
лях.
Инфор-
мация
и пред-
ложе-
ния
акиму
г. Ас-
таны
ДВД
г. Ас-
таны,
Депар-
тамент
пасса-
жирс-
кого
транс-
порта
и ав-
томо-
биль-
ных
дорог
2005
год
Не требуется
20.
Рассмотреть
вопрос о воз-
можности ог-
раничения
скорости дви-
жения транс-
порта на от-
дельных маги-
стральных
участках го-
рода.
Реше-
ние
акима
г. Ас-
таны
ДВД
г. Ас-
таны
2005
год
Не требуется
21.
Внести пред-
ложения акиму
города Астаны
о целесооб-
разности
строительства
пешеходных
переходов
(подземных и
наземных) на
городских
магистральных
улицах
(дорогах) в
соответствии
с комплексной
транспортной
схемой.
Пред-
ложе-
ния и
рас-
четы
акиму
г. Ас-
таны
ДВД
г. Ас-
таны,
Депар-
тамент
архи-
текту-
ры и
градо-
строи-
тель-
ства
2005-
2007
годы
Не требуется
22.
Внести пред-
ложения акиму
города Астаны
об установле-
нии на основ-
ных транс-
портных маги-
стралях горо-
да автомати-
ческих реги-
страторов
фиксации на-
рушений Пра-
вил дорожного
движения в
виде фотогра-
фий, обеспе-
чивающих до-
казательства
в соответст-
вии с адми-
нистративным
законодатель-
ством.
Пред-
ложе-
ния и
расче-
ты
акиму
г. Ас-
таны
Аппа-
рат
акима
г. Ас-
таны,
ДВД
г. Ас-
таны
2005-
2006
годы
Не требуется
23.
Проводить ра-
боту по обс-
луживанию и
замене уста-
ревших, не
соответствую-
щих стандар-
там техничес-
ких средств
организации
дорожного
движения
(светофоров и
дорожных зна-
ков).
Рассмотреть
вопрос о воз-
можности
внедрения ав-
томатизирова-
нных систем
управления
дорожным дви-
жением
(АСУДД).
Инфор-
мация
и
пред-
ложе-
ния
акиму
г. Ас-
таны
Депар-
тамент
пасса-
жирс-
кого
транс-
порта и
авто-
моби-
льных
дорог,
ДВД
г. Ас-
таны
2005-
2007
годы
Не требуется
24.
Активизирова-
ть работу в
дошкольных и
средних обще-
образователь-
ных учрежде-
ниях города по обучению
детей Прави-
лам дорожного
движения.
Сов-
мест-
ный
план
ДВД
г. Ас-
таны,
Депар-
тамент
обра-
зова-
ния
2005-
2007
годы
Не требуется
25.
Активизирова-
ть работу об-
щественных
формирований
при Управле-
нии дорожной
полиции ДВД
по охране об-
щественного
порядка и
безопасности
дорожного
движения на
улицах горо-
да.
Инфор-
мация
акиму
г. Ас-
таны
ДВД
г. Ас-
таны
2005-
2007
годы
Не требуется
26.
Подготовить
публикации и
видеосюжеты
для показа в
средствах массовой ин-
формации,
направленные
на пропаганду
соблюдения
Правил дорож-
ного движения
населением
города.
Публи-
кации
и
видео-
сюжеты
в СМИ
ДВД
г. Ас-
таны
2005-
2007
годы
Не требуется
27.
Посредством
анкетирования
участников
дорожного
движения
(водительско-
го состава)
провести мо-
ниторинг об-
щественного
мнения об
уровне орга-
низации до-
рожного дви-
жения в сто-
лице, на ос-
нове которого
разработать
комплекс мер
по совершен-
ствованию данной рабо-
ты.
План
меро-
прия-
тий по
совер-
шенст-
вова-
нию
орга-
низа-
ции
дорож-
ного
движе-
ния в
городе
ДВД
г. Ас-
таны
2005
год
Не требуется

3. Маскүнемдік пен  нашақорлықтың алдын алу және заңсыз
айналыстағы есірткіге қарсы күрес жөніндегі іс-шаралар
28.
Нашақорлықтан
азап шеккен
тұлғаларға
лицензиясыз
дәрігерлік
көмек көрсе-
тіп, жеке
тәжірибеленіп
жүрген
дәрігерлерге
бақылауды
күшейту және
ұдайы тексе-
рістер жүргізу.
Бір-
лескен
іс-
шара-
лар
жоспа-
ры
Астана
қ.
ІІД,
Денсау-
лық
сақтау
депар-
таменті
Жарты
жылда
1 рет
Қажет етілмейді
29.
Астана
қаласында мас-
күнемдіктен,
нашақорлықтан
зардап шегетін
тұлғаларды
мәжбүрлеп
емдеу үшін
жеке маман-
дандырылған
емдеу-алдын
алу мекемесін
ашу туралы
мәселені
қарастыруға
ұсыныстар
енгізу.
Астана
қала-
сының
әкімі-
не
ұсыныс
Денсау-
лық
сақтау
депар-
тамен-
ті,
Білім
депар-
тамен-
ті,
Астана
қ.
ІІД
2005-
2007
жыл-
дар
Қажет етілмейді
30.
«Есірткінің
денсаулыққа,
әсіресе жас
өспірімдерге
әсері»тақыры-
бында нарко-
лог-дәрігер-
лердің, құқық
сақтау орган-
дарының қыз-
меткерлерінің,
Ұлы Отан
соғысына және
Ауған оқиғасы-
на қатысқан-
дардың,
құрметті зей-
неткерлердің,
қадірлі
ақсақалдардың,
атақты
спортшылардың
мектеп, лицей
және басқа да
оқу орындары
оқушылары
алдында сөз
сөйлеулерін
ұйымдастыру.
Астана
қала-
сының
әкімі-
не
ақпа-
рат
Денсау-
лық
сақтау
депар-
таменті
Білім
депар-
тамен-
ті,
Ішкі
саясат
депар-
тамен-
ті,
Астана
қ.
ІІД
Жарты
жылда
1 рет
Қажет етілмейді
31.
Денсаулық
сақтау депар-
таментінің
базасында бар-
лық мүдделі
ведомстволар
мен құрылым-
дардың өкілде-
рімен жасөс-
пірімдер
арасында
нашақорлық пен
уытқұмарлық
белгілерін
алдын ала
анықтау мәсе-
лесі жөнінде
емдеу мекеме-
лері дәрігер-
лерінің, ішкі
істер орган-
дары қызмет-
керлерінің,
мұғалімдер мен
оқытушылардың
және кәмелетке
толмағандармен
жұмыс істейтін
басқа да
мамандардың
қатысуымен
семинар
өткізуді
ұйымдастыру.
Астана
қала-
сының
әкімі-
не
ақпа-
рат
Денсау-
лық
сақтау
депар-
тамен-
ті,
Білім
депар-
тамен-
ті,
Астана
қ.
ІІД
Жыл
сайын
қыр-
күй-
екте
Қажет етілмейді
32.
«Нашақорлық -
болашақ
Қазақстанға
төнген қауіп»
атты ұранмен
оқушылар және
студенттердің
жыл сайынғы
жалпы қалалық
қозғалысын
өткізу жөнін-
дегі жұмысты
жалғастыру.
Астана
қала-
сының
әкімі-
не
ақпа-
рат
Ішкі
саясат
депар-
тамен-
ті,
Астана
қ.
әкімі-
нің
және
"Алма-
ты",
"Сары-
арқа"
аудан-
дары
әкім-
дерінің
аппара-
ты
2005-
2007
жыл-
дар
Қажет етілмейді
33.
Алкогольге,
есірткі мен
психотроптық
құралдарға
теріс ықпал
қалыптастыру
жөніндегі
жұмыстар
белсенділету.
Астана
қала-
сының
әкімі-
не
ақпа-
рат
Ішкі
саясат
депар-
тамен-
ті,
Астана
қ.
әкімі-
нің
және
"Алма-
ты",
"Сары-
арқа"
аудан-
дары
әкім-
дерінің
аппара-
ты
2005-
2007
жыл-
дар
Қажет етілмейді
34.
Көліктегі
Орталық ІІД-
мен бірігіп
есірткі
бизнесіне
қарсы күрестің
тиімділігін
арттыруға
бағытталған
кешенді
шараларды
әзірлеу.
Бір-
лескен
іс-
шара-
лар
жос-
пары
Астана
қ.
ІІД
және
Көлік-
тегі
орталық
ІІД
(келі-
сім
бойын-
ша)
Жыл
сайын
сәу-
ірде
Қажет етілмейді
35.
Шаруашылық
субъектілерде-
гі прекурсор-
лардың
айналымында
заңдылықты
сақтауға
бақылауды
күшейту.
Астана
қала-
сының
әкімі-
не
ақпа-
рат
Астана
қ.
ІІД
Жарты
жылда
1 рет
Қажет етілмейді
36
Басқа құқық
қорғау орган-
дарымен бірі-
гіп есірткі
бизнесі аясын-
да ұйымдасқан
қылмыстық
топтардың
іс-әрекеттерін
анықтау және
олардың
жолдарын кесу
үшін арнайы
техникамен
қамтамасыз
етілген жедел-
іздестіру
топтарын құру
жұмысын
ұйымдастыру.
Бір-
лескен
іс-
шара-
лар
жоспа-
ры
Астана
қ.
ІІД,
Көлік-
тегі
орталық
ІІД,
Астана
қ.
бойынша
ДТК
(келі-
сім
бойын-
ша)
2005
жыл
Қажет етілмейді
37.
Қазақстан
Республикасын-
да нашақорлық-
қа және есірт-
кі бизнесіне
қарсы күрестің
2004-2005 жыл-
дарға арналған
бағдарламасын
іске асыру
жөніндегі
аймақтық
бағдарламасын
орындау
жөніндегі
жұмыс ахуалын
қорытындылау.
Астана
қала-
сының
әкімі-
не
ақпа-
рат
Астана
қ.
ІІД,
Астана
қ.
әкімді-
гі
аппа-
раты
Жарты
жылда
1
рет
Қажет етілмейді
38.
Халықаралық
нашақорлыққа
және заңсыз
айналымдағы
есірткіге
қарсы күрес
күніне (26
маусым) арнал-
ған спорттық
іс-шаралар,
концерттік
бағдарламалар
мен би кеште-
рін, деректі,
ғылыми-танымал
және көркем
фильмдерін
көрсетуді
ұйымдастырып,
мектеп,
колледж,
жоғары оқу
орындарының
оқушылары
арасында
өткізу арқылы
акциялар
өткізу.
Астана
қала-
сының
әкімі-
не
ақпа-
рат
Астана
қ. әкімі-
нің
және
"Алма-
ты",
"Сары-
арқа"
аудан-
дары
әкімде-
рінің
аппара-
ты,
Мәде-
ниет
депар-
тамен-
ті,
Білім
депар-
тамен-
ті,
денсау-
лық
сақтау
депар-
тамен-
ті,
Астана
қ.
ІІД
Жыл
сайын
26
мау-
сымда
Бюджетте
қарастырылған
қаржы шамасында
Жергі-
лікті
бюджет
39.
Бас бостанды-
ғынан айыру
орындарынан
босатылған
тұлғаларды
ақтау және
жұмысқа
орналастыру,
тұрақты мекен-
жайы жоқ
тұлғаларды
әлеуметтік
бейімдеу,
сондай-ақ
әлеуметтік
байланыстарын
жоғалтқан
азаматтарды
жұмысқа
орналастыру
мен олардың
тұрмыстық
жағдайын жасау
жөніндегі
жұмысты жалғастыру.
Астана
қала-
сының
әкімі-
не
ақпа-
рат
Жұмыс-
пен
қамту
және
әлеу-
меттік
бағдар-
ламалар
депар-
тамен-
ті,
Астана
қ.
ІІД
Ұдайы
Бюджетте
қарастырылған
қаржы шамасында
Жергі-
лікті
бюджет

3. Мероприятия по профилактике пьянства, алкоголизма
и наркомании. Борьба с незаконным оборотом наркотиков
28.
Проводить
проверки и
усилить конт-
роль за без-
лицензионным
оказанием ме-
дицинских ус-
луг частно-
практикующими
врачами ли-
цам, страдаю-
щим наркома-
нией.
План
сов-
мест-
ных
меро-
прия-
тий
ДВД
г. Ас-
таны,
Депар-
тамент
здра-
воох-
ране-
ния
1 раз
в по-
луго-
дие
Не требуется
29.
Инициировать
предложения
для рассмот-
рения вопроса
о целесооб-
разности соз-
дания в горо-
де Астане от-
дельного пе-
циализирован-
ного лечебно-
профилакти-
ческого уч-
реждения
(ЛПУ) для
принудитель-
ного лечения
лиц, страдаю-
щих алкоголь-
ной и нарко-
тической за-
висимостью.
Пред-
ложе-
ния
акиму
г. Ас-
таны
Депар-
тамент
здра-
воох-
ране-
ния,
Депар-
тамент
обра-
зова-
ния,
ДВД
г. Ас-
таны
2005-
2007
годы
Не требуется
30.
Организовать
выступления
врачей-нарко-
логов, работ-
ников право-
охранительных
органов,
участников
Великой Оте-
чественной
войны и аф-
ганских собы-
тий, почетных
пенсионеров,
известных
спортсменов
перед учащи-
мися школ,
лицеев и дру-
гих учебных
заведений на
тему:
"Пагубное
влияние нар-
котиков на
здоровье лю-
дей, особенно
подрастающего
поколения".
Инфор-
мация
акиму
г. Ас-
таны
Депар-
тамент
здра-
воох-
ране-
ния,
Депар-
тамент
обра-
зова-
ния,
Депар-
тамент
внут-
ренней
поли-
тики,
ДВД
г. Ас-
таны
1 раз
в по-
луго-
дие
Не требуется
31.
Организовать
на базе Де-
партамента
здравоохране-
ния семинары
с представи-
телями всех
заинтересова-
нных ведомств
и структур
по вопросам
раннего выяв-
ления симп-
томов нарко-
мании и ток-
сикомании у
подростков с
участием вра-
чей лечебных
учреждений,
сотрудников
органов внут-
ренних дел,
учителей, пе-
дагогов и
других спе-
циалистов,
работающих с
несовершенно-
летними.
Инфор-
мация
акиму
г. Ас-
таны
Депар-
тамент здра-
воох-
ране-
ния,
Депар-
тамент
обра-
зова-
ния,
ДВД
г. Ас-
таны
Еже-
годно
в
сен-
тябре
Не требуется
32.
Продолжить
работу по
проведению
ежегодного
общегородско-
го движения
школьников и
студентов
под девизом:
"Наркомания -
угроза буду-
щему Казах-
стана".
Инфор-
мация
акиму
г. Ас-
таны
Депар-
тамент
внут-
ренней
поли-
тики,
аппа-
раты
акимов
г. Ас-
таны,
райо-
нов
"Алма-
ты" и
"Сары-
арка"
2005-
2007
годы
Не требуется
33.
Активизирова-
ть работу по
формированию
в обществен-
ном сознании
отрицательно-
го отношения
к злоупотреб-
лению алкого-
лем, употреб-
лению нарко-
тиков и пси-
хотропных
веществ.
Инфор-
мация
акиму
г. Ас-
таны
Депар-
тамент
внут-
ренней
поли-
тики,
аппа-
раты
акимов
г. Ас-
таны,
райо-
нов
"Алма-
ты" и
"Сары-
арка"
2005-2007
годы
Не требуется
34.
Совместно с
Центральным
УВДТ разрабо-
тать комплекс
мероприятий,
направленных
на повышение
эффективности
борьбы с нар-
кобизнесом.
План
сов-
мест-
ных
меро-
прия-
тий
ДВД
г. Ас-
таны и
Цент-
раль-
ное
УВДТ
(по
согла-
сова-
нию)
Еже-
годно
в ап-
реле
Не требуется
35.
Ужесточить
контроль над
законностью
осуществления
оборота пре-
курсоров хо-
зяйствующими
субъектами.
Инфор-
мация
акиму
г. Ас-
таны
ДВД
г. Ас-
таны
1 раз
в по-
луго-
дие
Не требуется
36.
Во взаимодей-
ствии с дру-
гими правоох-
ранительными
органами ор-
ганизовать
работу сов-
местных опе-
ративно-поис-
ковых групп,
оснащенных
специальной
техникой, для
выявления и
пресечения
деятельности
организован-
ных преступ-
ных групп в
сфере нарко-
бизнеса.
План
сов-
мест-
ных
меро-
прия-
тий
ДВД
г. Ас-
таны,
Цент-
раль-
ное
УВДТ,
ДТК по
г. Ас-
тане
(по
согла-
сова-
нию)
2005
год
Не требуется
37.
Обобщать сос-
тояние работы
по выполнению
регионального
Плана меро-
приятий по
реализации
Программы
борьбы с нар-
команией и
наркобизнесом
в Республике
Казахстан на
2004-2005
годы.
Инфор-
мация
акиму
г. Ас-
таны
ДВД
г. Ас-
таны,
аппа-
рат
акима
г. Ас-
таны
1 раз
в по-
луго-
дие
Не требуется
38.
Проводить ак-
ции, посвя-
щенные Между-
народному дню
борьбы с нар-
команией и
незаконным
оборотом нар-
котиков (26
июня) с орга-
низацией
спортивных
мероприятий,
концертных
программ,
дискотек, де-
монстрации
документаль-
ных, научно-
популярных и
художествен-
ных фильмов,
проведением
различных
конкурсов
среди учащих-
ся школ, кол-
леджей и выс-
ших учебных
заведений.
Инфор-
мация
акиму
г. Ас-
таны
Аппа-
раты
акимов
г. Ас-
таны,
райо-
нов
"Алма-
ты" и
"Сары-
арка",
Депар-
тамент
куль-
туры,
Депар-
тамент
обра-
зова-
ния,
Депар-
тамент
здра-
воох-
ране-
ния,
ДВД
г. Ас-
таны
Еже-
годно
26
июня
В пределах
средств,
предусмотренных
бюджетом
Местный
бюджет
39.
Продолжить
работу по
трудоустрой-
ству и реаби-
литации лиц,
освобожденных
из мест лише-
ния свободы,
социальной
адаптации
лиц, не имею-
щих опреде-
ленного места
жительства,
а также тру-
довому и бы-
товому уст-
ройству граж-
дан, утратив-
ших социаль-
ные связи.
Инфор-
мация
акиму
г. Ас-
таны
Депар-
тамент
заня-
тости
и со-
циаль-
ных
прог-
рамм,
ДВД
г. Ас-
таны
Пос-
тоян-
но
В пределах
средств,
предусмотренных
бюджетом
Местный
бюджет

4. Кәмелетке толмағандар мен жастардың арасында қараусыздық
пен құқық бұзушылықтың алдын алу жөніндегі шаралар
40.
Кәмелетке
толмағандарға
қатысты
қылмыстық
істерді қарау
барысына сот
мәжілісіне орта
мектептердің
жоғарғы сынып
оқушыларын
қатыстыруды
ұйымдастыру.
Орындарға
шықпалы сот
мәжілістерін
тәжірибеге
енгізу.
Астана қаласы
бойынша Сыбай-
лас жемқорлық-
қа қарсы
күрес және
құқық бұзушы-
лықтың
әлеуметтік
алдын алу
кеңесінің
отырыстарында
аталған
тұлғалар тара-
пынан құқық
бұзушылықтың
жасаудың
алдын алу, қараусыздықты
ескерту,
тәрбие немесе
әкімшілік
ықпал ету,
немесе бас
бостандығынан
айырумен
байланысты
емес жазаға
тарту шарала-
рын қолдану
жөніндегі
жүргізілетін
жұмыс туралы
кәмелетке
толмағандардың
құқығын қорғау
жөніндегі
қалалық
комиссия
төрағаларының
және мүдделі
ведомстволар
басшыларының
есебін тыңдау.
Астана
қала-
сының
әкімі-
не
ақпа-
рат
Астана
қаласы
бойын-
ша
Сыбай-
лас
жем-
қор-
лыққа
күрес
және
құқық
бұзу-
дың
әлеу-
меттік
алдын
алу
кеңесі
отыры-
сының
шешімі
Астана
қ.
әкімі-
нің
аппара-
ты,
Білім
беру
депар-
таменті
Денсау-
лық
сақтау
депар-
тамен-
ті, Жұмыс-
пен
қамту
және
әлеу-
меттік
бағдар-
ламалар
депар-
тамен-
ті,
Ішкі
саясат
депар-
тамен-
ті,
Астана
қ.
бойынша
ҚАЖК
басқар-
масы,
Астана
қ.
ІІД
Жарты
жылда
1 рет
Қажет етілмейді
41.
Кәмелетке
толмағандардың
арасында
қылмыстық
топтарды
уақытында
анықтап, олар-
дың арасын
айыруға
бағытталған
біріккен
ұйымдастыру
және тәжіри-
белік шаралар
әзірлеу.
Бір-
лескен
іс-
шара-
лар
жоспа-
ры
Білім
беру
депар-
тамен-
ті,
Ішкі
саясат
депар-
тамен-
ті,
Астана
қ.
ІІД,
Кәме-
летке толма-
ғандар-
дың
құқығын
қорғау
бойынша
комис-
сиясы
Жыл
сайын
сәуір
, қыр-
күйек
Қажет етілмейді.
42.
Құқық
бұзушылыққа
бейім балалар-
мен жұмыс
жүргізу үшін
әлеуметтік-
педагогикалық
қызметінің
ауқымын
кеңейту.
Астана
қала-
сының
әкімі-
не
ақпа-
рат
Білім
беру
Депар-
тамен-
ті,
кәме-
летке
толма-
ғандар-
дың
құқығын
қорғау
бойынша
комис-
сиясы
2005-
2007
жыл
Қажет етілмейді.
43.
Жастар мен
кәмелетке
толмағандар
арасында жат
қылықтар
және басқа да
алькогольдік
ішімдік,
нашақорлық,
құқық
бұзушылықты
ескерту және
алдын-алу
бойынша
жоғары оқу
орындарының,
мектеп мұға-
лімдері үшін
қолданыстағы
әдістемелік
нұсқамаларды
енгізу.
Астана
қала-
сының
әкімі-
не
ақпа-
рат
Денсау-
лық
сақтау
депар-
тамен-
ті,
Білім
беру
депар-
тамен-
ті,
Астана
қ.
ІІД
2005-
2007
жыл
Қажет етілмейді.
44.
Оқуға бармай-
тын жасөспі-
рімдер мен
балаларды
анықтап, олар-
дың сабақтан
ауытқуына
себепші болған
салдары мен
жағдайын жою
үшін ұдайы
іс-шаралар
өткізу.
Астана қала-
сының
әкімі-
не
ақпа-
рат
Астана
қ.
ІІД,
Кәме-
летке
толма-
ғандар-
дың
құқығын
қорғау
бойынша
комис-
сиясы,
"Алма-
ты",
"Сары-
арқа"
аудан-
дары
әкім-
дерінің
аппара-
ты,
Білім беру  департаменті, Ішкі саясат депар-
таменті
Ұдайы
Қажет етілмейді
45.
Ішкі істер
органдарында
алдын-ала
тіркеуде тұр-
ған кәмелетке
толмағандарды
жазғы дема-
лыста спортпен
айналысу,
әр-түрлі
үйірме және
дене шынықтыру
секциясына
мәдени-жаппай
іс-шараларын
ұйымдастыру
жөніндегі
жұмыстарды
жалғастыру.
Астана
қала-
сының
әкімі-
не
ақпа-
рат
Білім
беру
депар-
тамен-
ті,
Ішкі
саясат
депар-
тамен-
ті,
"Алма-
ты",
"Сары-
арқа"
аудан-
дарының
әкім-
дерінің
аппара-
ты,
Кәме-
летке
толма-
ған-
дардың
құқы-
ғын
қорғау
бойынша
комис-
сиясы
Жыл
сайын
мамыр
-та-
мыз
Қажет етілмейді.
46.
Астана
қаласының әкі-
міне девиантты
мінез-құлқымен
кәмелетке
толмағандар
үшін мамандан-
дырылған
жабық оқу-
тәрбиелеу
мекемесін
салу жөнінде
инвестициялық
ұсыныстар
енгізу.
Бекі-
тілген
жергі-
лікті
инвес-
тиция-
лық
жоба-
лардың
тізбе-
сі
Білім
беру
депар-
тамен-
ті,
Астана
қ.
әкімі-
ның
аппара-
ты
2005
жыл
Қажет етілмейді
47.
Астана қала-
сының әкіміне
2006-2007
жылы тұрмыс
жағдайы қиын
отбасы, ата-
анасыз қалған
немесе ата-
анасынан
біреуі қалған
отбасынан шық-
қан, немесе
өмірдің әрбір
жағдайына
байланысты
мемлекет
тарапынан
қорғауды
қажет ететін
балаларға
мектеп-интер-
нат ашу туралы
инвестициялық
ұсыныстар
енгізу.
Бекі-
тілген
жергі-
лікті
инвес-
тиция-
лық
жоба-
лардың
тізбе-
сі
Кәме-
летке
толма-
ғандар-
дың
құқығын
қорғау
бойынша
комис-
сиясы,
Білім
беру
депар-
тамен-
ті,
Ішкі
саясат
депар-
тамен-
ті,
Астана
қ. ІІД
2005-
2006
жыл
Қажет етілмейді
48.
Ішкі істер
органдарында
тіркеуде
тұрған қиын
тәрбиеленетін»
жасөспірімдер-
ге, орта және
арнайы орта
оқу орындары
мен колледжде-
рінен оқытушы
өкілдері
арасынан
жетекшілерді
бекітуді
ұйымдастыру.
Астана
қала-
сының
әкімі-
не
ақпа-
рат
Білім
беру
депар-
тамен-
ті,
Астана
қ. ІІД
Жыл
сайын
қыр-
күй-
екте
Қажет етілмейді.
49.
Арнайы
мектеп-интер-
наттардан шық-
қан девиантты
мінез-құлықты
кәмелетке
толмағандарды
ақтау, бейім-
деу үшін
ювенальды
әділет
қызметкерлерін
тартып, білім
беру ақтау
ұйымдарын
құру жөнінде
шара қолдану.
Астана
қала-
сының
әкімі-
не
ақпа-
рат
Білім
беру
депар-
тамен-
ті,
Астана
қ. ІІД
2005-
2007
жыл
Қажет етілмейді.
50.
Жастарға
компьютерлік
сауаттылық
оқуын өткізіп,
кәсіби дағды
және кәсіп,
тәжірибеде
(цехта, лабо-
раторияда,
жабдықталған
кабинеттерде
т.б.) білім-
дерін игеруге
жағдай жасау.
Астана
қала-
сының
әкімі-
не
ақпа-
рат
Білім
беру
депар-
таменті
Ұдайы
Қажет етілмейді.
51.
Кәмелетке
толмағандармен
алдын алу
жұмыстарын
жүргізетін
пәтерлер
иелерінің
кооперативтері
мен аула
клубтарына
жан-жақты көмек көрсету.
Іс-ша-
ралар
жоспа-
ры
"Алма-
ты",
"Сары-
арқа"
аудан-
дары
әкімде-
рінің
аппара-
ты,
Білім
беру
депар-
тамен-
ті,
Дене-
шынық-
тыру
және
спорт
басқар-
масы
Ұдайы
Қажет етілмейді.
52.
Спорттық
секциялар,
әртүрлі
үйірме ашу,
аула клубтары
жүйелерін
қайта құру
және одан әрі
дамыту жөнін-
де шаралар
қолдану.
Астана
қала-
сының
әкімі-
не
ақпа-
рат
әкімі-
нің
және
"Алма-
ты",
"Сары-
арқа"
аудан-
дары
әкімде-
рінің
аппара-
ты
Ұдайы
Қажет етілмейді.
53.
Көп қабатты тұрғын үйлер-
дің жобасын
салған кезде
сол үйлердің
бірінші қабат-
тарында жасөс-
пірімдерге
клубтарды
орналастыруын
қарастыру.
Астана
қала-
сының
әкімі-
нің
шешімі
Астана
қ.
әкімі-
нің
аппара-
ты
Жыл
сайын
Қажет етілмейді.
54.
Еңбек-тәрбие-
леу колониясы-
нан келген,
сонымен қатар,
ата-ана қара-
уынан қалған
жасөспірімдер-
ді еңбекке
және тұрмыста
орналастыруға
көмек көрсету-
ге кешенді
басым шаралар-
ды анықтау.
Астана
қала-
сының
әкімі-
не
ақпа-
рат
Білім
беру
депар-
тамен-
ті,
Жұмыс-
пен
қамту
және
әлеу-
меттік
бағдар-
ламалар
депар-
тамен-
ті,
Астана
қ. ІІД,
Астана
қ.
әкімі-
нің
аппара-
ты
2005-
2007
жыл
Қажет етілмейді
55.
ЖҚТБ-сін
алдын-алу,
салауатты
өмір салтын
насихаттау,
медициналық-
әлеуметтік
сауықтыру
орталықтарымен
қала оқушылары
мен студенттер
арасында
нашақорлық
өзекті мәселе-
сі жөніндегі
жұмысты
жетілдіру.
Астана
қала-
сының
әкімі-
не
ақпа-
рат
Денсау-
лық
сақтау
депар-
тамен-
ті,
Білім
депар-
тамен-
ті,
Астана
қ. ІІД
Жарты
жыл-
дықта
1 рет
Қажет етілмейді
56.
Тұрмыс
жағдайы қиын
отбасынан
шыққан жасөс-
пірімдерге
қылмыс жасауға
себепші болған
салдар мен
жағдайларды
жою жөнінде
алдын алу
жұмысы сияқты
шаралар
қолдану.
Астана
қала-
сының
әкімі-
не
ақпа-
рат
Астана
қ. ІІД
2005-
2007
жыл
Қажет етілмейді
57.
Жастар және
кәмелетке
толмағандар
арасында есір-
ткі таратумен
айналысатын
тұлғаларды
анықтау
мақсатында,
жастардың
жаппай жина-
латын орындар-
ға (оқу
орындарға,
түнгі клубтар-
ға, барларға,
казиноларға
және т.б.)
рейдтік
іс-шаралар
өткізу.
Астана
қала-
сының
әкімі-
не
ақпа-
рат
Астана
қ. ІІД
Ай
сайын
Бюджетпен
қаралатын қаржы
шегінде
Жергі-
лікті
бюджет
58.
Кәмелетке
толмағандар
арасында
қылмыстың
алдын-алу
маңызды
мәселелерін
бұқаралық
ақпарат
құралдарына
үнемі жарыққа
шығару.
БАҚ-на
баян-
дама
және
жария-
лым
Астана
қ. ІІД
Тоқ-
сан
сайын
Қажет етілмейді
59.
Қалалық жалпы
білім беру
мектептерінің
оқушылары үшін
қолданыстағы
заң нормалары
мен оларды
бұзуына жауап-
кершілік дең-
гейін түсін-
діру жөнінде
Құқықтық
білім күнде-
рін ұдайы
өткізу.
Жеке
жоспар
бойын-
ша
Білім
беру
депар-
тамен-
ті,
Әділет
депар-
тамен-
ті,
Астана
қ. ІІД
Ұдайы
Қажет етілмейді
60.
Бос уақытта-
рын өткізетін
жерлерге сағат
22-ден кейін
ата-аналарын-
сыз, не олар-
дың міндетін
атқаратын
тұлғаларсыз
баратын
жасөспірімдер
мен балаларды
анықтау мақса-
тында мерзімді
арнайы рейдт-
тер жүргізу.
Астана
қала-
сының
әкімі-
не
ақпа-
рат
Кәме-
летке
толма-
ғандар-
дың
құқығын
қорғау
бойын-
ша
комис-
сиясы,
"Алма-
ты",
"Сары-
арқа"
аудан-
дары
әкім-
дерінің
аппара-
ты,
Білім
беру
депар-
тамен-
ті,
Астана
қ. ІІД
Жарты
жыл-
дықта1 рет
Қажет етілмейді

4. Мероприятия по профилактике безнадзорности и
правонарушений среди несовершеннолетних и молодежи
40.
Организовать
участие уче-
ников старших
классов сред-
них школ в
судебных за-
седаниях при
рассмотрении
уголовных
дел в отноше-
нии несовер-
шеннолетних.
Практиковать
проведение
выездных за-
седаний судов.
На заседаниях
Совета социа-
льной профи-
лактики пра-
вонарушений и
борьбы с кор-
рупцией по
городу Астане
заслушивать
отчеты пред-
седателя го-
родской коми-
ссии по защи-
те прав несо-
вершеннолет-
них и руково-
дителей заин-
тересованных
ведомств о
работе, про-
водимой по
профилактике
правонаруше-
ний со сторо-
ны лиц ука-
занной кате-
гории, преду-
преждению
безнадзорнос-
ти, контролю
за поведением
несовершенно-
летних, под-
вергнутых ме-
рам воспита-
тельного или
администра-
тивного во-
здействия,
либо осужден-
ных к наказа-
нию, не свя-
занному с ли-
шением свобо-
ды.
Инфор-
мация
акиму
г. Ас-
таны
Реше-
ния
Совета
социа-
льной
профи-
лакти-
ки
право-
нару-
шений
и бо-
рьбы с
корру-
пцией
по
г. Ас-
тане
Аппа-
рат
акима
г. Ас-
таны,
Депар-
тамент
обра-
зова-
ния,
Депар-
тамент
здра-
воох-
ране-
ния,
Депар-
тамент
заня-
тости
и со-
циаль-
ных
прог-
рамм,
Депар-тамент
внут-
ренней
поли-
тики,
Управ-
ление
КУИС
по
г. Ас-
тане,
ДВД
г. Ас-
таны
1 раз
в по-
луго-
дие
Не требуется
41.
Разработать
комплекс сов-
местных орга-
низационных
и практичес-
ких мероприя-
тий, направ-
ленных на
своевременное
выявление и
разобщение
преступных
групп среди
несовершенно-
летних.
План
сов-
мест-
ных
меро-
прия-
тий
Депар-
тамент
обра-
зова-
ния,
Депар-
тамент
внут-
ренней
поли-
тики,
ДВД
г. Ас-
таны,
Комис-
сия по
защите
прав
несо-
вер-
шенно-
летних
Еже-
годно
в ап-
реле и
сен-
тябре
Не требуется
42.
Расширять сеть социально-пе-дагогических служб для работы с детьми, склонными к совершению правонаруше-
ний.
Реше-
ние
акима
г. Астаны
Депар-тамент образования, Комис-сия по
защите прав несо-
вершеннолет-
них
2005- 2007
годы
Не требуется
43.
Внедрять име-
ющиеся мето-
дические ре-
комендации
для препода-
вателей школ
и вузов по
профилактике
и предупреж-
дению право-
нарушений,
наркомании,
пьянства и
других вред-
ных привычек
среди несо-
вершеннолет-
них и
молодежи.
Инфор-
мация
акиму
г. Ас-
таны
Депар-
тамент
здра-
воох-
ране-
ния,
Депар-
тамент
обра-
зова-
ния,
ДВД
г. Ас-
таны
2005- 2007
годы
Не требуется
44.
Постоянно
проводить ме-
роприятия по
выявлению де-
тей и под-
ростков, не
посещающих
учебные заня-
тия, с приня-
тием мер по
устранению
причин и ус-
ловий, спо-
собствующих
уклонению их
от учебы.
Инфор-
мация
акиму
г. Ас-
таны
ДВД
г. Ас-
таны,
Комис-
сия по
защите
прав
несо-
вер-
шенно-
лет-
них,
аппа-
раты
акимов
райо-
нов
"Алма-
ты" и
"Сары-
арка",
Депар-
тамент образования, Департамент
внут-
ренней
поли-
тики
Пос-
тоян-
но
Не требуется
45.
Продолжить
работу по
организации
досуга и за-
нятости несо-
вершеннолет-
них, состоя-
щих на профи-
лактическом
учете в орга-
нах внутрен-
них дел, в
культурно-
массовых ме-
роприятиях,
занятиях
спортом, различных
кружках и
физкультурных
секциях на период школь-
ных каникул.
Инфор-
мация
акиму
г. Ас-
таны
Депар-
тамент
обра-
зова-
ния,
Депар-
тамент
внут-
ренней
поли-
тики,
аппа-
раты
акимов
райо-
нов
"Алма-
ты" и
"Сары-
арка",
Комис-
сия по
защите
прав
несо-
вер-
шенно-
летних
Еже-
годно
в мае-
ав-
густе
Не требуется
46.
Внести инвес-
тиционные
предложения
акиму г.Аста-
ны по строи-
тельству спе-
циализирован-
ного учебно-
воспитатель-
ного учрежде-
ния закрытого
типа для не-
совершенно-
летних с
девиантным
поведением.
Утвер-
жден-
ный
пере-
чень
мест-
ных
инвес-
тици-
онных
проек-
тов
Депар-
тамент
обра-
зова-
ния,
аппа-
рат
акима
г. Ас-
таны
2005
год
Не требуется
47.
Внести инвес-
тиционные
предложения
акиму г.Аста-
ны по строи-
тельству в
2006-2007 го-
дах школы-
интерната
для детей из
малообеспе-
ченных семей,
оставшихся
без родите-
лей, или
имеющих толь-
ко одного из
них, либо в
силу различ-
ных жизненных
обстоятельств нуждающихся
в опеке со
стороны госу-
дарства.
Утвер-
жден-
ный
пере-
чень
мест-
ных
инвес-
тици-
онных
проек-
тов
Комис-
сия по
защите
прав
несо-
вер-
шенно-
лет-
них,
Депар-
тамент
обра-
зова-
ния,
Депар-
тамент
внут-
ренней
поли-
тики,
ДВД
г. Ас-
таны
2005-2006
годы
Не требуется
48.
Организовать
закрепление
за«"трудно-
воспитуемыми"
подростками,
состоящими на
учете в орга-
нах внутрен-
них дел,
шефов-настав-
ников из чис-
ла препода-
вательского
состава сред-
них, средне-
специальных
учебных заве-
дений и кол-
леджей.
Инфор-
мация
акиму
г. Ас-
таны
Депар-
тамент
обра-
зова-
ния,
ДВД
г. Ас-
таны
Еже-
годно
в
сен-
тябре
Не требуется
49.
Принять меры
по созданию
реабилитацио-
нных органи-
заций образо-
вания с прив-
лечением ра-
ботников юве-
нальной юсти-
ции для обес-
печения адап-
тации несо-
вершеннолет-
них с
девиантным
поведением,
вышедших из
специальных
школ-интерна-тов.
Инфор-
мация
акиму
г. Ас-
таны
Депар-
тамент
обра-
зова-
ния,
ДВД
г. Ас-
таны
2005- 2007
годы
Не требуется
50.
Проводить
обучение мо-
лодежи ком-
пьютерной
грамотности,
профессиона-
льным навыкам
и ремеслам,
предоставлять
условия для
освоения зна-
ний на прак-
тике (в це-
хах, лабора-
ториях, обо-
рудованных
кабинетах и
т.п.).
Инфор-
мация
акиму
г. Ас-
таны
Депар-
тамент
обра-
зова-
ния
Пос-
тоян-
но
Не требуется
51.
Оказывать всестороннее
содействие
кооперативам
собственников
квартир и
дворовым клу-
бам в прово-
димой ими
профилакти-
ческой работе
с несовершен-
нолетними.
План
меро-
прия-
тий
Аппа-
раты
акимов
райо-
нов
"Алма-
ты" и
"Сары-
арка",
Депар-
тамент
обра-
зова-
ния,
Управ-
ление
физи-
ческой
куль-
туры и
спорта
Пос-
тоян-
но
Не требуется
52.
Принять меры
по восстанов-
лению и даль-
нейшему раз-
витию сети
дворовых клу-
бов, открытию
различных
кружков,
спортивных
секций.
Инфор-
мация
акиму
г. Ас-
таны
Аппа-
раты
акимов
г. Ас-
таны,
райо-
нов
"Алма-
ты" и
"Сары-
арка"
Пос-
тоян-
но
Не требуется
53.
Предусматри-
вать при
проектирова-
нии новых
жилых много-
этажных домов
на первых этажах поме-
щения для
подростковых
клубов.
Реше-
ние
акима
г. Ас-
таны
Аппа-
рат
акима
г. Ас-
таны
Еже-
годно
Не требуется
54.
Определить
комплекс при-
оритетных мер
содействия
трудовому и
бытовому уст-
ройству несо-
вершеннолет-
них, вернув-
шихся из вос-
питательно-
трудовой ко-
лонии, а
также под-
ростков, ос-
тавшихся без
попечения ро-
дителей.
Инфор-
мация
акиму
г. Ас-
таны
Депар-
тамент
обра-
зова-
ния,
Депар-
тамент
заня-
тости
и со-
циаль-
ных
прог-
рамм,
ДВД
г. Ас-
таны,
аппа-
рат
акима
г.
Астаны
2005- 2007
годы
Не требуется
55.
Центрам профилактики СПИДа, пропа-
ганды здоро-
вого образа
жизни, меди-
ко-социальной
реабилитации
совершенство-
вать работу
по проблеме
наркомании
среди учащих-
ся и студен-
тов города.
Инфор-
мация
акиму
г. Ас-
таны
Депар-
тамент
здра-
воох-
ране-
ния,
Депар-
тамент
обра-
зова-
ния,
ДВД
г.
Астаны
1 раз
в
полу-
годие
Не требуется
56.
Принять меры профилактического характера по устранению причин и условий,  способствую-
щих соверше-
нию преступ-
лений несо-
вершеннолет-
ними из неблагополуч-ных семей.
Инфор-
мация
акиму
г. Ас-
таны
ДВД г.
Астаны
2005-
2007
годы
Не требуется
57.
Проводить
рейдовые
мероприятия в
местах массо-
вого скопле-
ния несовер-
шеннолетних
и молодежи
(учебные за-
ведения, ноч-
ные клубы,
бары, казино
и т.д.) по
выявлению
лиц, занимаю-
щихся распро-
странением
наркотиков.
Инфор-
мация
акиму
г.
Астаны
ДВД г.
Астаны
Еже-
ме-
сячно
Не требуется
58.
Регулярно ос-
вещать в СМИ
актуальные
проблемы профилактики преступлений
среди несо-
вершеннолет-
них.
Высту-
пления
и пуб-
лика-
ции в
СМИ
ДВД г.
Астаны
Еже-
квар-
таль-
но
Не требуется
59.
Постоянно
проводить Дни
правовых зна-
ний для уча-
щихся общеоб-
разовательных
школ города
по разъясне-
нию норм дей-
ствующего за-
конодательст-
ва и степени
ответствен-
ности за их
нарушение.
По от-
дель-
ному
плану
Депар-
тамент
обра-
зова-
ния,
Депар-
тамент
юсти-
ции,
ДВД г.
Астаны
Пос-
тоян-
но
Не требуется
60.
Периодически
осуществлять
специальные
рейды по выя-
влению детей
и подростков,
посещающих
досуговые за-
ведения после
22 часов без
сопровождения
родителей или
лиц, заменяю-
щих их.
Инфор-
мация
акиму
г. Астаны
Комис-
сия по
защите
прав
несо-
вер-
шенно-
лет-
них,
аппа-
раты
акимов
райо-
нов
"Алма-
ты" и
"Сары-
арка",
Депар-
тамент
обра-
зова-
ния,
ДВД г.
Астаны
1 раз
в по-
луго-
дие
Не требуется

5. Басқа қалалардан келген азаматтардың Астана қаласында
болуын реттеу және заңсыз көші-қонмен күрес бойынша іс-шаралар
61.
Астана қаласы
бойынша
Сыбайлас
жемқорлыққа
қарсы күрес
және әлеумет-
тік бұзудың
құқықтық
алдын алу
кеңесінің
мәжілістерінде
қаланың Көші-
қон және
демография
жөніндегі
басқармасының
өткен жылдың
қорытындысы
бойынша көші-
қон үдерісін
реттеу жөнінде
осы ведомство-
ның жұмысын
ұйымдастыру
жағдайы туралы
есебін тыңдау.
Кеңес
шешімі
Астана
қ.
әкімі-
нің
аппара-
ты
Жыл
сайын
ма-
мырда
Қажет етілмейді
62.
Қонақ үй
және жатақха-
налар әкімші-
ліктерінің
келісімі
бойынша елор-
дада басқа
қаладан келген
азаматтардың
болуын реттеу,
заңсыз тұрып
жатқан тұлға-
ларды, сондай-
ақ ішкі істер
органдарына
жедел мүдделі
болып табыла-
тын тұлғалар-
ды анықтау
үшін тексеру
ұйымдастыру.
ПИК қатысуымен
және
пәтерлерді
жалға беретін
пәтер иелері
осындай жұмыс
жүргізу.
Астана
қала-
сының
әкімі-
не
ақпа-
рат
Астана
қ. ІІД,
Астана
қ.
ПИК
Ассо-
циация-
сы
Ұдайы
Қажет етілмейді
63.
«Бродяга шарт-
ты атауымен
жедел алдын-
алу іс-шарала-
рын өткізіп
отыру.
Астана
қала-
сының
әкімі-
не
ақпа-
рат
Астана
қ.
ІІД,
"Алма-
ты",
"Сары-
арқа"
аудан-
дары
әкімде-
рінің
аппара-
ты
Тоқ-
сан
сайын
Қажет етілмейді
64.
Қазақстан
Республикасы
Әділет
министрлігіне
Астана қаласы-
ның ІІД Көші-
қон полиция
басқармасында-
ғы көші-қону
процестерін
бақылау
компьютерлік
жүйесін
Ақпараттық-
өндірістік
орталығы»
Республикалық
мемлекеттік
кәсіпорынның
мәлімет
базасына қосу
туралы ұсыныс-
пен шығу.
Қазақ-
стан
Респу-
бли-
касы-
ның
Әділет
ми-
нистр-
лігіне
ұсыныс
Астана
қ. ІІД
2005
жыл
Қажет етілмейді
6. Лаңкестік бағыттағы және діни экстремизм фактілерін ескерту,
ұйымдасқан қылмыспен күрес бойынша іс-шаралар
65.
Қалалық сот
судьяларының,
ҰҚКД,
Прокуратура,
қаржы полиция
қызметкерлері-
нің,
"Интерпол"
Орталық бюросы
және басқа
мүдделі құқық
қорғау орган-
дары мен
мемлекеттік
құрылымдардың
қатысуымен
"Ұйымдасқан
қылмыс түрле-
рімен күрес
мәселесі
бойынша
мемлекеттік
құқық қорғау
органдарына
бағытталған
өзара әрекетті
жетілдіру"
тақырыбында
семинар
ұйымдастыру.
Астана
қала-
сының
әкімі-
не
ақпа-
рат
Астана
қ. ІІД
Жыл
сайын
нау-
рызда
Қажет етілмейді
66.
Ұйымдасқан
қылмыстық
топтардың
әрекеттерін
анықтау және
олардың жолда-
рын кесу
бойынша жұмыс-
ты белсендету.
Арнайыіс-ша-
ралар
жоспа-
ры
Астана
қ. ІІД
Ұдайы
Қажет етілмейді
67.
Тұрақты
криминалды
ұйымдардың
мүшелерімен
жасалған
қылмыстарды
ашу және тер-
геу бойынша
бірлескен
жедел-тергеу
топтардың
жұмысын
күшейту.
Арнайы
іс-ша-
ралар
жоспа-
ры
Астана
қ. ІІД
Ұдайы
Қажет етілмейді
68.
Есірткіні,
қару-жарақты
және басқа
тыйым салын-
ған заттарды
контробандалық
жеткізумен
байланысты
криминалдық
ұйымдары мен
сыбайластарды,
оларды қаржы-
ландыратын
көздерін,
қылмыстық
жолмен тапқан
ақшалай қара-
жаттарды
заңдандыру
каналдарын
анықтау, олар-
дың арасын ашу
жөнінде жедел-
іздестіру
шараларының
кешенін
әзірлеп, іске
асыру.
Бір-
лескен
іс-ша-
ралар
жоспа-
ры
Астана
қ. ІІД,
Көлік-
тегі
орталық
ІІД,
Астана
қ. бой-
ынша
ҰҚКД,
Астана
қ. бой-
ынша
ЭКҚКД,
Астана
қ. бой-ынша
ККД
(келі-
сім
бойын-
ша)
Жыл
сайын
Қажет етілмейді
69.
Түрлі діни
конфессия
өкілдерінің,
қала әкімдігі-
нің мүдделі
мемлекеттік
құрылымдардың,
қала әкімдігі-
нің, Ұлы Отан
соғысына,
ауған оқиға-
сына қатысқан
тұлғалардың,
қоғамдағы
құрметті және
беделді
азаматтардың
қатысуымен
"Қоғам
консалидациясы
және діни
экстремизм
мен лаңкестік-
ті ескерту"
тақырыбында
"дөңгелек
үстел" отыры-
сын өткізу.
Астана
қала-
сының
әкімі-
не
ақпа-
рат
Ішкі
саясат
депар-
тамен-
ті,
Астана
қ.
әкімі-
нің
аппара-
ты
2005
жыл
Қажет етілмейді
70.
Қазақстан
Республикасы
аумағының
біртұтастығына
және тәуелсіз-
дігіне,
конституциялық
құрылымына
қауіп төнді-
ретін, немесе
құқыққа қарсы
әрекеттерімен
діни
экстремистік
бағыттағы
ұйымдарды
анықтау бойын-
ша іс-шаралар
ұйымдастыру.
Астана
қала-
сының
әкімі-
не
ақпа-
рат
Астана
қ. ІІД,
Астана
қ.
бойынша
ҰҚКД,
Астана
қ.
әкімі-
нің
аппара-
ты
(келі-
сім
бойын-
ша)
Жарты
жыл-
дықта1 рет
Қажет етілмейді
71.
Діни ұйымдар
мен қоғамның
заңсыз әрекет-
терін анықтау
мен жолдарын
кесуге арнал-
ған
тексерістерді
ұдайы жүргі-
зіп тұру. Осы
қозғалыстың
қатысушылары
мен белсенді-
леріне есеп
жүргізу.
Астана
қала-
сының
әкімі-
не
ақпа-
рат
Астана
қ. ІІД
Тоқ-
сан
сайын
Қажет етілмейді

5. Мероприятия по борьбе с незаконной
миграцией и упорядочению пребывания
иногородних граждан в городе Астане
61.
Заслушивать
на заседании
Совета соци-
альной профи-
лактики пра-
вонарушений и
борьбы с кор-
рупцией по г.
Астане отчет
начальника
Управления
по миграции
и демографии
города о сос-
тоянии орга-
низации рабо-
ты данного
ведомства по
итогам истек-
шего года в
части регули-
рования ми-
грационных
процессов.
Реше-
ние
Совета
Ап-
парат
акима
г.
Астаны
Еже-
годно
в мае
Не требуется
62.
Организовы-
вать по сог-
ласованию с
администра-
циями гости-
ниц и общежи-
тий проверки
на предмет
выявления
иногородних
граждан, не-
легально про-
живающих в
них, а также
лиц, предста-
вляющих опе-
ративный ин-
терес для ор-
ганов внут-
ренних дел.
Проводить с
участием КСК
города анало-
гичную работу
и с владель-
цами квартир,
предоставляю-
щими их в
наем.
Инфор-
мация
акиму
г.
Астаны
ДВД г.
Аста-
ны,
Ассо-
циация
коопе-
рати-
вов
собст-
вен-
ников
квар-
тир г.
Астаны
Пос-
тоян-
но
Не требуется
63.
Регулярно
проводить
оперативно-
профилакти-
ческие меро-
приятия с ус-
ловным наи-
менованием "Бродяга".
Инфор-
мация
акиму
г.
Астаны
ДВД г.
Аста-
ны,
аппа-
раты
акимов
районо
в "Ал-
маты"
и "Са-
ры-ар-
ка"
Еже-
квар-
таль-
но
Не требуется
64.
Инициировать
предложения
в Министерст-
во юстиции
Республики
Казахстан о
подключении
имеющейся
компьютерной
системы кон-
троля мигра-
ционных про-
цессов Упра-
вления мигра-
ционной поли-
ции ДВД к
базе данных
Республиканс-
кого государ-
ственного
предприятия
"Информацион-
но-производс-
твенный центр".
Пред-
ложе-
ния в
Минис-
терст-
во юс-
тиции
Респу-
блики
Казах-
стан
ДВД г.
Астаны
2005 год
Не требуется
6. Мероприятия по борьбе с организованной
преступностью и предупреждению фактов религиозного
экстремизма и террористической направленности
65.
Организовы-
вать семинары
с участием
судей город-
ского суда,
работников
ДКНБ, Проку-
ратуры, фи-
нансовой по-
лиции, Наци-
онального
Центрального
бюро "Интер-
пола" и других
заинтересо-
ванных право-
охранительных
и государст-
венных струк-
тур на тему:
"Совершенст-
вование взаи-
модействия
государствен-
ных органов
правоохрани-
тельной нап-
равленности
по вопросам
борьбы с ор-
ганизованными
формами
преступно-
сти".
Инфор-
мация
акиму
г.
Астаны
ДВД г.
Астаны
Еже-
годно
в
марте
Не требуется
66.
Активизиро-
вать борьбу
по выявлению
и пресечению
деятельности
организован-
ных преступ-
ных групп.
По
спе-
циаль-
ному
плану
меро-
прия-
тий
ДВД г.
Астаны
Пос-
тоян-
но
Не требуется
67.
Усилить рабо-
ту совмест-
ных следст-
венно-опера-
тивных групп
по выявлению
и расследова-
нию преступ-
лений, совер-
шенных члена-
ми устойчивых
криминальных
сообществ.
По
спе-
циаль-
ному
плану
меро-
прия-
тий
ДВД г.
Астаны
Пос-
тоян-
но
Не требуется
68.
Разработать
и реализовать
комплекс опе-
ративно-розы-
скных меро-
приятий по
выявлению и
разобщению
устойчивых
криминальных
сообществ,
деятельность
которых свя-
зана с конт-
рабандным
ввозом нарко-
тиков, оружия
и других зап-
рещенных пре-
дметов, исто-
чников их фи-
нансирования
и каналов
легализации
денежных сре-
дств, добытых
преступным
путем.
План
сов-
мест-
ных
меро-
прия-
тий
ДВД г.
Аста-
ны,
Цент-
раль-
ное
УВД на
транс-
порте,
ДКНБ
по г.
Аста-
не,
ДБЭиКП
по г.
Аста-
не,
ДТК по
г.
Астане
(по
согла-
сова-
нию)
Еже-
годно
Не требуется
69.
Провести в
акимате
г. Астаны
заседание за
"круглым сто-
лом"»на тему:
"Консолидация
общества и
предупрежде-
ние проявле-
ний террориз-
ма и религио-
зного экстре-
мизма" с уча-
стием предс-
тавителей
различных
религиозных
конфессий,
заинтересо-
ванных госст-
руктур, аки-
мата города,
участников
Великой Оте-
чественной
войны и аф-
ганских собы-
тий, автори-
тетных и ува-
жаемых в об-
ществе людей.
Инфор-
мация
акиму
г.
Астаны
Депар-
тамент
внут-
ренней
поли-
тики,
аппа-
рат
акима
г.
Астаны
2005 год
Не требуется
70.
Организовы-
вать мероп-
риятия по вы-
явлению рели-
гиозных объе-
динений экс-
тремистской
направленнос-
ти, либо сво-
ей противоп-
равной дея-
тельностью
создающих уг-
розу консти-
туционному
строю, неза-
висимости и
территориаль-
ной цело-
стности
Республики Казахстан.
Инфор-
мация
акиму
г.
Астаны
ДВД г.
Аста-
ны,
ДКНБ
по г.
Аста-
не,
аппа-
рат
акима
г.
Астаны
(по
согла-
сова-
нию)
1 раз
в
полу-
годие
Не требуется
71.
Проводить
проверки дея-
тельности об-
щественных и
религиозных
объединений
на предмет
выявления и
пресечения
фактов проя-
вления рели-
гиозного экс-
тремизма.
Вести учет
лидеров и
участников
соответствую-
щих движений.
Инфор-
мация
акиму
г.
Астаны
ДВД г.
Астаны
Еже-
квар-
таль-
но
Не требуется

7. ІІО жеке құрамы арасында заңдылық пен әскери-қызметтік
тәртіпті күшейту бойынша іс-шаралар.
Қоғамда құқықтық мәдениетін және халық арасында полицияның
беделін көтеру
72.
Қылмыстық
қудалауда
азаматтардың
конституциялық
құқығының
сақталуына,
жеке құрам
арасында
заңдылық пен
әскери-қызмет-
тік тәртіп
жағдайына,
сондай-ақ
есептік-тіркеу
тәртібіне
тиісті бақылау
жүргізу.
Астана
қала-
сының
әкімі-
не
ақпа-
рат
Астана
қ. ІІД
Тоқ-
сан
сайын
Қажет етілмейді
73.
Қалалық
соттың судья-
лары мен Астана қаласы
Прокуратурасы
қызметкерле-
рін шақырумен
"Алдын-ала
тергеу
кезеңінде
азаматтардың
заңды құқық-
тарын және
мүддесін бұзу
фактілерін жою
жөнінде сот
және
прокуратура
органдарымен
қолданатын
шаралар туралы"
тақырыбында
семинар-кеңес
өткізу.
Астана
қала-
сының
әкімі-
не
ақпа-
рат
Астана
қ. ІІД
Жыл
сайын
қыр-
күй-
екте
Қажет етілмейді
74.
Астана
қаласының ІІД
жеке құрамы
мен ІІО қызме-
тіне жаңадан
қабылданған
қызметкерлерге
"Құқық қорғау
органдарының
қызметін
реттейтін заң
актілерін
жедел-қызмет-
тік жұмысында
дұрыс қолдану
туралы"
тақырыбында қалалық
сот судьялары-
ның, ККД,
ҰҚКД, Әділет
Басқармасы, Прокуратура
қызметкерлері-
мен дәрістер
өткізулерін
ұйымдастыру.
Тақы-
рыптық
бір-
лескенжоспар
Астана
қ. ІІД,
Әділет
депар-
тамен-
ті,
Астана
қ.
бойынша
ҰҚКД,
Астана
қ.
бойынша
ККД,
қалалық
сот
(келі-
сім
бойын-
ша)
Жыл
сайын
Қажет етілмейді
75.
Ішкі істер
органдары
қатарын заңды-
лық пен әскери
тәртіпті бұза-
тын тұлғалар-
дан тазарту
жөніндегі
жұмысты
жалғастыру.
Астана
қала-
сының
әкімі-
не
ақпа-
рат
Астана
қ. ІІД
Ұдайы
Қажет етілмейді
76.
Заң күшіне
енген сот
үкімдері
бойынша
есірткелік
құралдар мен
психотропты
заттарды зат-
тай айғақтарды
жою жөніндегі
істерді ішкі
істер орган-
дарының бөлім-
шерлерінде
меңгеру.
Астана
қала-
сының
әкімі-
не
ақпа-
рат
Астана
қ. ІІД
Ұдайы
Қажет етілмейді
77.
Ішкі істер
органдарының
қызметкерлері
арасында
жемқорлық
фактілерін
болдырмау
жөнінде шара-
лар қолдану.
Астана
қала-
сының
әкімі-
не
ақпа-
рат
Астана
қ. ІІД
Ұдайы
Қажет етілмейді
78.
Полиция
қызметкерлері
оңтайлы
имиджінің
қалыптастыруға
және нығайтуға
бағытталған
БАҚ-пен
конструктивті
өзара
әрекеттерді
қамтамасыз ету.
БАҚ-на
баян-
дама
және
жария-
лым
Астана
қ. ІІД
Ұдайы
Қажет етілмейді
8. Ішкі істер органындағы кадр саясатын жетілдіру
бойынша іс-шаралар. ІІД қызметкерлерінің біліктілігі
мен кәсіби шеберлігін жоғарылату
79.
Астана
қаласының
ішкі істер
органдарының
жеке құрамын
үнемі
аттестациялау.
Астана
қала-
сының
әкімі-
не
ақпа-
рат
Астана
қ. ІІД
Жеке
жос-
пар
бой-
ынша
Қажет етілмейді.
80.
Астана
қаласының ІІД
және оның
аумақты бөлім-
шелерінің
қызметкерлерін
кәсіби
шеберлігін
арттыруға
және ведом-
стволық оқу
орындары
жіберіп тұру.
Астана
қала-
сының
әкімі-
не
ақпа-
рат
Астана
қ. ІІД
Бөлу
қаға-
зы
және
жеке
кесте
бой-
ынша
Бюджетпен
қаралатын қаржы
шегінде
Жергі-
лікті
бюджет
81.
Полицейлерді
азаматтардың
ар-абыройын
құрметтеу,
олардың
конституциялық
құқықтары мен
мүдделерін
қорғауға
бағытталған
жеке құрам
арасында
жеке-тәрбие
жұмысын
күшейту.
Астана
қала-
сының
әкімі-
не
ақпа-
рат
Астана
қ. ІІД
Жеке
жос-
пар
бой-
ынша
Қажет етілмейді.
82.
Ішкі істер
департаменті-
нің оқу-мате-
риальдық
базасын одан
әрі нығайту
бойынша
жұмыстарды
жалғастыру.
Астана
қала-
сының
әкімі-
не
ақпа-
рат
Астана
қ. ІІД
Жеке
жос-
пар бой-
ынша
Қажет етілмейді.
83.
Жедел
кезекшілер
жеке құрам
арасында және
Жедел басқару
орталығының
инспекторлары,
ішкі істер
органдарының
аумақтық бөлім
кезекшілері
жеке құрамын
нығайту жөнін-
де шаралар
қолдану.
Астана
қала-
сының
әкімі-
не
ақпа-
рат
Астана
қ. ІІД
Жарты
жыл-
дықта1 рет
Қажет етілмейді.
84.
Полиция
учаскелік
инспекторы
лауазымына
үміткерлерді
қатаң білікті-
лік талаптар-
ға сәйкес
іріктеу және
тағайындау.
Астана
қала-
сының
әкімі-
не
ақпа-
рат
Астана
қ. ІІД
Жыл сайын
Қажет етілмейді.
85.
Қазақстан
Республикасы
ІІМ-мен
өткізілетін,
сонымен қатар,
республикалық,
қалалық
деңгейдегі
жарыстарға
және Спарта-
киадаларға
қатысу.
Астана
қала-
сының
әкімі-
не
ақпа-
рат
Астана
қ. ІІД,
Спорт
және
дене-
шынық-
тыру
мәде-
ниеті
басқар-
масы
Жыл
сайын
Қажет етілмейді.
86.
Жедел
жағдайдың
қиындауына,
тәжірибелік
дағдыны үйре-
ту бойынша,
төтенше және
шұғыл қимылды
талап ететін
жағдайда,
полиция
күштерін
қажет ететін
Астана қала-
сының ІІД
жеке құрамына
оқу өткізу
үшін, мақсатты
арнайы полигон
құрылысы
бойынша қала
әкімшілігіне
инвестициялық
ұсыныспен
шығу.
Бекі-
тілген
жергі-
лікті
инвес-
тиция-
лық
жоба-
лардың
тізбе-
сі
Астана
қ. ІІД
2005
жыл
Қажет етілмейді.
87.
Есіл өзенінің
сол жағалауын-
да қосымша
құрылатын 6
полиция бөлім-
шесін кадрлар-
мен толықтыру
жөнінде жұмыс
жүргізілсін:
полиция бөлі-
мінің бастығы
6 штаттық
бірліктерімен;
учаскелік
полиция инс-
пекторлары 30
штаттық
бірліктерімен;
учаскелік
полиция инс-
пектор көмек-
шілері 6
штаттық бір-
ліктерімен;
кәмелетке
толмағандар
ісі бойынша
учаскелік
инспекторлар
18 штаттық
бірліктерімен.
Астана
қаласы
әкімі-
нің
шешімі
Астана
қ.
әкімі-
нің
аппара-
ты,
Астана
қ. ІІД

7. Мероприятия по укреплению служебно-воинской
дисциплины и законности среди личного состава ОВД.
Повышение правовой культуры общества и
авторитета полиции среди населения
72.
Обеспечить
надлежащий
контроль за
соблюдением
конституцион-
ных прав
граждан при
осуществлении
уголовного
преследова-
ния, состоя-
нием служеб-
но-воинской
дисциплины и
законности
среди личного
состава, а
также учетно-
регистрацион-
ной дисципли-
ной.
Инфор-
мация
акиму
г.
Астаны
ДВД г.
Астаны
Еже-
квар-
таль-
но
Не требуется
73.
Организовы-
вать семина-
ры-совещания
с приглашени-
ем работников
Прокуратуры
г. Астаны и
судей городс-
кого суда на
тему: "О ме-
рах, принима-
емых органами
прокуратуры
и суда по
пресечению
фактов нару-
шений закон-
ных прав и
интересов
граждан на
стадиях пред-
варительного
расследова-
ния".
Инфор-
мация
акиму
г.
Астаны
ДВД г.
Астаны
Еже-
годно
в
сен-
тябре
Не требуется
74.
Организовыва-
ть выступле-
ния-лекции с
участием
работников
Департамента
юстиции,
ДКНБ, ДТК,
судей город-
ского суда с
личным соста-
вом ДВД и
кандидатами
на службу в
ОВД на тему:
"О правильном
применении в
оперативно-
служебной
деятельности
нормативных
правовых ак-
тов, регла-
ментирующих
деятельность
правоохрани-
тельных
органов".
Совме-
стный
тема-
тичес-
кий
план
ДВД г.
Аста-
ны,
Депар-
тамент
юсти-
ции,
ДКНБ
по г.
Аста-
не,
ДТК по
г. Ас-
тане и
город-
ской
суд
(по
согла-
сова-
нию)
Еже-
годно
Не требуется
75.
Продолжить
работу по
очищению ор-
ганов внут-
ренних дел от
лиц, допуска-
ющих наруше-
ния законнос-
ти и служеб-
но-воинской
дисциплины.
Инфор-
мация
акиму
г.
Астаны
ДВД г.
Астаны
Пос-
тоян-
но
Не требуется
76.
Изучить в
структурных
подразделени-
ях ОВД состо-
яние дел по
уничтожению
вещественных
доказательств
(наркотичес-
ких средств
и психотроп-
ных веществ)
по вступившим
в законную
силу пригово-
рам судов.
Инфор-
мация
акиму
г.
Астаны
ДВД г.
Астаны
Пос-
тоян-
но
Не требуется
77.
Принять меры
по пресечению
фактов корру-
пционных про-
явлений среди
сотрудников
органов
внутренних
дел.
Инфор-
мация
акиму
г.
Астаны
ДВД г.
Астаны
Пос-
тоян-
но
Не требуется
78.
Обеспечить
конструктив-
ное взаимо-
действие со
СМИ по форми-
рованию и ук-
реплению по-
ложительного
имиджа
сотрудников
полиции.
Публи-
кации
и вы-
ступ-
ления
в СМИ
ДВД г.
Астаны
Пос-
тоян-
но
Не требуется
8. Мероприятия по совершенствованию кадровой политики
органов внутренних дел. Повышение профессионального
мастерства и квалификации сотрудников ДВД
79.
Регулярно
проводить ат-
тестацию лич-
ного состава
органов внут-
ренних дел города Астаны.
Инфор-
мация
акиму
г.
Астаны
ДВД г.
Астаны
По
от-
дель-
ному
плану
Не требуется
80.
Направлять
сотрудников
ДВД и его
территориаль-
ных подразде-
лений в ве-
домственные
учебные заве-
дения на уче-
бу и повыше-
ние квалифи-
кации.
Инфор-
мация
акиму
г.
Астаны
ДВД г.
Астаны
По
раз-
на-
рядке
и от-
дель-
ному
гра-
фику
В пределах средств, предусмотренных бюджетом
Местный бюджет
81.
Проводить ин-
дивидуально-
воспитатель-
ную работу
среди личного
состава, на-
правленную на
воспитание у
полицейских
уважения к
чести и дос-
тоинству гра-
ждан, стрем-
ления к за-
щите их кон-
ституционных
прав и
интересов.
Инфор-
мация
акиму
г.
Астаны
ДВД г.
Астаны
По
от-
дель-
ному
плану
Не требуется
82.
Продолжить
работу по
дальнейшему
совершенство-
ванию учебно-
материальной
базы ДВД.
Инфор-
мация
акиму
г.
Астаны
ДВД г.
Астаны
По
от-
дель-
ному
плану
Не требуется
83.
Принять меры
по укреплению
личного сос-
тава опера-
тивных дежур-
ных и инспек-
торов Центра
оперативного
управления
ДВД и дежур-
ных частей
территориаль-
ных УВД.
Инфор-
мация
акиму
г.
Астаны
ДВД г.
Астаны
1 раз
в
полу-
годие
Не требуется
84.
Осуществлять
отбор и наз-
начение кан-
дидатов на
должности
участковых
инспекторов
полиции в
строгом соот-
ветствии с
разработанны-
ми квалифика-
ционными
требованиями.
Инфор-
мация
акиму
г.
Астаны
ДВД г.
Астаны
Еже-
годно
Не требуется
85.
Принимать
участие в
спартакиадах
и соревнова-
ниях респуб-
ликанского и
городского
уровня, а
также прово-
димых МВД
Республики
Казахстан.
Инфор-
мация
акиму
г.
Астаны
ДВД г.
Аста-
ны,
Управ-
ление
физи-
ческой
куль-
туры и
спорта
Еже-
годно
Не требуется
86.
Внести инвес-
тиционные
предложения
акиму г.Аста-
ны по строи-
тельству спе-
циального по-
лигона для
проведения
учений с лич-
ным составом
ДВД г. Астаны
по выработке
практических
навыков при
возникновении
осложнений
оперативной
обстановки и
чрезвычайных
ситуаций,
требующих экстренного реагирования комплексных сил полиции.
Утвер-
жден-
ный
пере-
чень
мест-
ных
инвес-
тици-
онных
про-
ектов
ДВД г.
Астаны
2005 год
Не требуется
87.
Провести ра-
боту по уком-
плектованию
дополнительно
создаваемых
6 отделений
полиции на
левобережье
р. Ишим:
6 штатными
единицами на-
чальников от-
делений поли-
ции;
30 штатными
единицами
участковых
инспекторов
полиции;
6 штатными
единицами
помощников
участковых
инспекторов
полиции;
18 штатными
единицами
участковых
инспекторов
по делам
несовершен-
нолетних.
Реше-
ние
акима
г.
Астаны
Аппа-
рат
акима
г. Ас-
таны,
ДВД г.
Астаны

2006-
2007
жыл
-
42748
43055
Жергі-
лікті
бюджет
88.
Астана
қаласының
әкімдігіне
ІІББ жол
полиция
басқармасының
штаттық санын
көбейту туралы
ұсыныс беру:
ІІД Жол
полиция бас-
қармасына 174
бірлік;
Патрульдік
полиция полкі-
не 55 бірлік.
Астана
қ.
әкімі-
не
ұсыныс
Астана
қ. ІІД
2005
жыл
Қажет етілмейді.
9. Ішкі істер органдарында әлеуметтік-тұрмыс,
материалды-техникалық және қаржымен қамтамасыз етуді нығайту
бойынша іс-шаралар
89.
Полиция
бөлімше
бастықтарымен,
учаскелік және
кәмелетке
толмағандар
ісі бойынша
учаскелік
инспекторлар-
мен олардың
қызметтік
мәселелері
шеңберімен
қатар, олардың
қамтамасыз
етілу, яғни:
полиция
бөлімшелеріне
қызметтік
жайлар,
автокөлік
және басқа да
қажетті
қызметтік
техникалық
құралдармен;
осы бөлімше-
лердің
қызметкерлерін
тұрақты үймен
және жеке үй
салуға жер
учаскелерімен
қамтамасыз ету
жөніндегі
мәселелер
бойынша әкім-
мен кездесуді
ұйымдастыру.
Астана
қ.
әкімі-
нің
хата-
малық
шешімі
Астана
қ. ІІД,
Астана
қ.
әкімі-
нің
аппара-
ты
Жыл
сайын
Қажет етілмейді.
90.
Учаскелік
полиция және
кәмелетке
толмағандар
ісі бойынша
инспекторлары
мен патрульдік
полиция инс-
пекторларын
байланыс
құралдарымен,
компьютер және
ұйымдастыру
техникаларымен
қамтамасыз
ету бойынша
қосымша шара-
лар қолдану.
Астана
қала-
сының
әкімі-
нің
шешімі
Астана
қ. ІІД
2005-
2007
жыл
Бюджетпен
қаралатын қаржы
шегінде
Жер-
гі-
лік-
ті
бюд-
жет
91.
Астана
қаласының әкі-
міне құрылыс
жөнінде
инвестициялық
ұсыныс енгізу:
учаскелік
полиция инспекторлары
үшін
112-пәтерлік
тұрғын үйге;
Астана қала-
сының ІІДД
ғимарат
кешені;
ІІД Патруль-
дік полиция
полкінің
бақылау-өткізу
пунктімен
әкімшілік
ғимараты;
Сарыарқа
аудандық ІІБ
әкімшілік
ғимараты;
Есіл өзені-
нің сол
жағалауында
қосымша
аудандық ІІБ.
Бекі-
тілген
жергі-
лікті
инвес-
тиция-
лық
жоба-
лардың
тізбе-
сі
Астана
қ. ІІД
2005-
2007
жыл
Қажет етілмейді.
92.
Астананың
аудандық ІІБ
жылжымалы
полиция
пункттерін
жабдықтау
бойынша
қосымша шара
қолдану.
Астана
қала-
сының
әкімі-
не
ақпа-
рат
Астана
қ. ІІД
2005-
2007
жыл
Бюджетпен
қаралатын қаржы
шегінде
Жергі-
лікті
бюджет
93.
Астана
қаласының
әкіміне жұмыс-
қа жарамыз
ғимаратта
орналасқан
полиция
бөлімшелерін
орналастыруға
ғимарат бөлу
жөнінде
өтініш жасау.
Астана
қ.
әкі-
міне
ұсыныс
Астана
қ. ІІД
2005
жыл
Қажет етілмейді.
94.
Астана қаласының ІІД
Жол полиция
басқармасының
жаға ғимараты-
ның құрылысын
инвестициялық
жоба тізбесі-
не енгізу
мәселесін
қарастыру.
Бекі-
тілген
жергі-
лікті
инвес-
тиция-
лық
жоба-
лардың
тізбе-
сі
Астана
қ. ІІД,
Эконо-
мика
және
бюджет-
тік
жоспар-
лау
депар-
таменті
2006-
2007
жыл
Қажет етілмейді.
95.
Астана қаласының ІІД бөлімшелерін әрі қарай қамту жөнінде шаралар қолдану:
стационарлық
радиостанция-
ламен қамтыл-
ған қызметтік
автокөлікпен;
ІІД ЖПБ
бөлімшелері
үшін арнайы
автомобиль-
эвакуаторлар-
мен;
Қазіргі
заманғы
ұйымдастыру
техникамен;
полиция
бөлімшелеріне
жеткізілетін
тұлғалардың
тікелей сурет-
ке түсіру
және "Образ
плюс" автомат-
тандырылған
база мәліме-
тін толықтыру
үшін цифрлы
фото-камералар
мен сканер-
лермен қамту.
Астана
қ.
әкімі-
не
ұсыныс
Астана
қ. ІІД,
Астана
қ.
әкімі-
нің
аппара-
ты
2005-
2007
жыл
Бюджетпен
қаралатын қаржы
шегінде
Жергі-
лікті
бюджет
96.
Ара қашықта
бейне бақылау
камера
жүйелерімен
басқару үшін
радиомодемдер-
ді алу мәселе-
сін қарастыру.
Астана
қала-
сының
әкімі-
не
ақпа-
рат
Астана
қ. ІІД,
Астана
қ.
әкімі-
нің
аппара-
ты
2006-
2007
жыл
-

2006-
2007
годы
-
42748
43055
Местный бюджет
88.
Направить акиму г.Аста-
ны предложе-
ния об увели-
чении штатной
численности:
Управления
дорожной по-
лиции ДВД -
на 174 едини-
цы;
Полка пат-
рульной поли-
ции - на 55
единиц.
Пред-
ложе-
ния
акиму
г.
Астаны
ДВД г.
Астаны
2005 год
Не требуется
9. Мероприятия по укреплению финансового,
материально-технического и социально-бытового
обеспечения ОВД
89.
Организовы-
вать встречи
акима города
Астаны с
начальниками
отделений
полиции, уча-
стковыми инс-
пекторами и
инспекторами
по делам не-
совершенно-
летних, в
рамках кото-
рых, наряду с
вопросами их
служебной
деятельности,
рассматривать
состояние об-
еспеченности:
отделений
полиции слу-
жебными поме-
щениями, ав-
тотранспортом
и другими
необходимыми
техническими
средствами;
сотрудников
данных под-
разделений
жильем или
земельными
участками для
строительства
индивидуаль-
ных домостро-
ений.
Прото-
коль-
ное
реше-
ние
акима
г.
Астаны
ДВД
Ас-
таны,
аппа-
рат
акима
г.
Астаны
Еже-
годно
Не требуется
90.
Принять до-
полнительные
меры по осна-
щению участ-
ковых инспек-
торов, инс-
пекторов по
делам несо-
вершеннолет-
них и патру-
льной полиции
средствами
связи, компь-
ютерной и ор-
ганизационной
техникой.
Реше-
ние
акима
г.
Астаны
ДВД г.
Астаны
2005-
2007
годы
В пределах средств, предусмотренных бюджетом
Местный бюджет
91.
Внести инвес-
тиционные
предложения
акиму г.
Астаны по ст-
роительству:
112-квартир-
ного жилого
дома для
участковых
инспекторов
полиции;
комплекса
зданий ДВД
г. Астаны;
администра-
тивного зда-
ния Полка
патрульной
полиции ДВД
с контрольно-
пропускным
пунктом;
админис-
тративного
здания УВД
района
"Сарыарка";
дополнитель-
ного районно-
го УВД на
левом берегу
реки Ишим.
Утвер-
жден-
ный
пере-
чень
мест-
ных
инвес-
тици-
онных
про-
ектов
ДВД г.
Астаны
2005-
2007
годы
Не требуется
92.
Принять до-
полнительные
меры по осна-
щению район-
ных УВД сто-
лицы передви-
жными пунк-
тами полиции.
Инфор-
мация
акиму
г.
Астаны
ДВД г.
Астаны
2005-
2007
годы
В пределах сред-
ств, предусмот-
ренных бюджетом
Местный бюджет
93.
Выйти в аки-
мат г. Астаны
с ходатайст-
вом о выделе-
нии помещений
для размеще-
ния отделе-
ний полиции,
располагаю-
щихся в непр-
игодных для
работы
помещениях.
Пред-
ложе-
ния
акиму
г.
Астаны
ДВД г.
Астаны
2005 год
Не требуется
94.
Рассмотреть
вопрос о
включении в
перечень мес-
тных инвести-
ционных про-
ектов строи-
тельства но-
вого здания
Управления
дорожной
полиции ДВД.
Утвер-
жден-
ный
пере-
чень
мест-
ных
инвес-
тици-
онных
про-
ектов
ДВД г.
Аста-
ны,
Депар-
тамент
эконо-
мики и
бюдже-
тного
плани-
рова-
ния
2006-
2007
годы
Не требуется
95.
Принять меры
по дальнейше-
му оснащению
подразделений
ДВД г.Астаны:
служебным
автотранспор-
том, оборудо-
ванным стаци-
онарными ра-
диостанциями;
специальны-
ми автомоби-
лями-эвакуа-
торами для
подразделений
УДП ДВД;
современной
оргтехникой;
цифровыми
фотокамерами
и сканерами
для пополне-
ния автомати-
зированной
базы данных
"Образ Плюс" и
непосредст-
венной фото-
съемки лиц,
доставляемых
в отделения
полиции.
Пред-
ложе-
ния
акиму
г.
Астаны
ДВД г.
Аста-
ны,
аппа-
рат
акима
г.
Астаны
2005-
2007
годы
В пределах сре-
дств, предусмот-
ренных бюджетом
Местный бюджет
96.
Рассмотреть
вопрос о
приобретении
радиомодемов
для управле-
ния камерами
системы виде-
онаблюдения
на удаленном
расстоянии.
Инфор-
мация
акиму
г.
Астаны
ДВД г.
Аста-
ны,
аппа-
рат
акима
г.
Астаны
2006-
2007
годы
-

49729
52116
Жергі-
лікті
бюджет
97.
Астана
қаласының ІІД
әкімшілік
ғимаратына,
оның аудандық
бөлімшелеріне
кәмелетке
толмағандарды
уақытша оқшау-
лау, бейімдеу
және ақтау
орталығы
аумағына,
сонымен қатар,
Патрульдік
полиция
полкіне ұдайы
бақылау
жүргізу үшін
күзет дабылы
мен бейне
бақылау жабдықтарын
орнату.
Астана
қала-
сының
әкімі-
не
ақпа-
рат
Астана
қ. ІІД
2006
жыл
-
Бюд-
жет-
пен
қа-
рала-
тын
қаржы
ше-
гінде
-
Жергі-
лікті
бюджет
98.
«"Папилон"
кешенді авто-
маттандырылған
дактилоскопия-
лық ақпарат-
іздеу жүйесін
республикалық
база мәліме-
тіне байланыс-
тырып, алыстан
енгізу стан-
циясына қосу
және бекіту.
Астана
қала-
сының
әкімі-
не
ақпа-
рат
Астана
қ. ІІД
2006-
2007
жыл
-
Бюджетпен
қаралатын
қаржы
шегінде
Жергі-
лікті
бюджет
99.
«"Модуль"
жүйесі
стационарлық
полиция
посттарының
торабын
кеңейтуге
шаралар
қолдану.
Астана
қала-
сының
әкімі-
не
ақпа-
рат
Астана
қ. ІІД,
Астана
қ.
әкімі-
нің
аппара-
ты
2005-
2007
жыл
10500
11078
11610
Жергі-
лікті
бюджет
100.
Қалада жаңа
аудандар бой
көтеруін еске-
ре отырып,
Астана қала-
сында үлгілі
қоғамдық
тәртіпті
орнату үшін
және материал-
дық-техникалық
қамтамасыз ету
мақсатында
бейне бақылау
жүйесінің
камераларын
қосымша алу
және орнату
жөнінде шара-
лар қолдану.
Астана
қала-
сының
әкімі-
не
ақпа-
рат
Астана
қ. ІІД,
Астана
қ.
әкімі-
нің
аппара-
ты
2006-
2007
жыл
-
Бюджетпен
қаралатын
қаржы
шегінде
Жергі-
лікті
бюджет
101.
Көлік
құралдарының
техникалық
ахуалына
диагностика
өткізу үшін
Жол полиция
басқармасын
жылжымалы
диагностика
пунктерімен
қамту.
Астана
қала-
сының
әкімі-
не
ақпа-
рат
Астана
қ. ІІД,
Астана
қ.
әкімі-
нің
аппара-
ты
2005-
2007
жыл
7000
7385
7739
Жергі-
лікті
бюджет
102.
Астана қала-
сының әкіміне
Астана
қаласының ІІД
Жедел басқару
орталығының
жанында ұялы
байланыс
мониторингі
бойынша орта-
лық бақылау
пунктін құру
жөнінде
ұсыныс енгізу.
Астана
қ.
әкімі-
не
ұсыныс
Астана
қ. ІІД
2005-
2006
жыл
Қажет етілмейді.
Жылдарға шығатын шығындардың жобасы:
2005 жылы - 21 млн. 385 мың теңге
2006 жылы - 189 млн. 381 мың теңге
2007 жылы - 194 млн. 341 мың теңге
Барлығы: - 405 млн. 107 мың теңге
Ескерту:  2005-2007 жылғы қаржы шығындар көлемі тиісті
қаржылық жылға бюджет белгілеу және қалыптастыру
кезінде бюджет комиссиясымен өзгертілуі мүмкін.
ПАЙДАЛАНҒАН АББРЕВИАТУРАЛАРДЫҢ МАҒЫНАСЫН АШУ:
ІІМ   -  Ішкі істер министрлігі
Астана қ. бойынша ҰҚКД   -  Астана қаласы бойынша Ұлттық қауіпсіздік
комитеті департаменті
ІІД -  Ішкі істер департаменті
КОІІД -  Көліктегі Орталық ішкі істер департаменті
Астана қ. бойынша КБД -  Астана қаласы бойынша Кедендік бақылау
департаменті
Астана қ. бойынша ЭКҚКД -  Астана қаласы бойынша Экономикалық
және сыбайлас жемқорлықпен күрес жөніндегі департамент (қаржы
полициясы)
Астана қ. бойынша ҚАЖК басқармасы -  Астана қаласы бойынша
Қылмыстық-атқару жүйесі комитетінің басқармасы

49729
52116
Местный бюджет
97.
Приобрести и
установить
охранную сиг-
нализацию и
систему виде-
онаблюдения в
администра-
тивных здани-
ях ДВД г.
Астаны и его
районных под-
разделений,
на территории
Центра вре-
менной изоля-
ции и реаби-
литации несо-
вершеннолет-
них, Медицин-
ского вытрез-
вителя и Пол-
ка патрульной
полиции.
Инфор-
мация
акиму
г.
Астаны
ДВД г.
Астаны
2006 год
-
В
пре-
делах
сре-
дств,
пре-
ду-
смот-
рен-
ных
бюд-
жетом
-
Местный бюджет
98.
Установить и
подключить
станцию уда-
ленного дос-
тупа с привя-
зкой к респу-
бликанской
базе данных
комплекса ав-
томатизиро-
ванной дакти-
лоскопической
информацион-
но-поисковой
системы
"Папилон".
Инфор-
мация
акиму
г.
Астаны
ДВД г.
Астаны
2006-
2007
годы
-
В пределах
средств,
предусмо-
тренных
бюджетом
Местный бюджет
99.
Принять меры
по расширению
в столице се-
ти стационар-
ных постов
полиции сис-
темы "Модуль".
Инфор-
мация
акиму
г.
Астаны
ДВД г.
Аста-
ны,
аппа-
рат
акима
г.
Астаны
2005-
2007
годы
10500
11078
11610
Местный бюджет
100
С учетом зас-
тройки новых
районов горо-
да принимать
меры по прио-
бретению и
установлению
дополнитель-
ных камер
системы виде-
онаблюдения.
Инфор-
мация
акиму
г.
Астаны
ДВД г.
Аста-
ны,
аппа-
рат
акима
г.
Астаны
2006-
2007
годы
-
В пределах
средств,
предусмо-
тренных
бюджетом
Местный бюджет
101
Для проверки
технического
состояния
транспортных
средств при-
нять дополни-
тельные меры
по оснащению
Управления
дорожной
полиции ДВД
передвижными
пунктами
диагностики.
Инфор-
мация
акиму
г.
Астаны
ДВД г.
Аста-
ны,
ап-
парат
акима
г.
Астаны
2005-
2007
годы
7000
7385
7739
Местный бюджет
102
Внести пред-
ложения акиму
г. Астаны о
создании при
Центре опера-
тивного упра-
вления ДВД г.
Астаны Цент-
рального кон-
трольного
пункта по мо-
ниторингу со-
товой связи.
Пред-
ложе-
ния
акиму
г.
Астаны
ДВД г.
Астаны
2005-
2006
годы
Не требуется
Предполагаемые затраты по годам:
2005 год -  21 млн. 385 тыс. тенге;
2006 год - 189 млн. 381 тыс. тенге;
2007 год - 194 млн. 341 тыс. тенге;
ВСЕГО:   - 405 млн. 107 тыс. тенге.
Примечание.  Объемы финансовых расходов на 2005-2007 годы могут изменяться Бюджетной комиссией при уточнении и формировании бюджета на соответствующий финансовый год.
РАСШИФРОВКА ИСПОЛЬЗОВАННЫХ АББРЕВИАТУР:
МВД  - Министерство внутренних дел
ДКНБ  по г. Астане - Департамент Комитета национальной безопасности по г. Астане
ДВД  - Департамент внутренних дел
Центральное УВДТ  - Центральное управление внутренних дел на транспорте
ДТК  по г. Астане - Департамент таможенного контроля по г. Астане
ДБЭиКП  по г. Астане - Департамент по борьбе с экономической и коррупционной преступностью по г. Астане (финансовая полиция)
Управление КУИС  по г. Астане - Управление Комитета уголовно-исполнительной системы по г. Астане