Басқа адамның көмегіне мұқтаж 1, 2 топтағы жалғыз басты мүгедектерге күтім үшін мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақыларға қосымша үстемақылар тағайындау туралы
Қарағанды облыстық Мәслихатының XI сессиясының 2005 жылғы 17 наурыздағы N 173 шешімі. Қарағанды облысының әділет Департаментінде 2005 жылғы 31 наурызда N 1753 тіркелді. Күші жойылды - Қарағанды облыстық Мәслихатының II сессиясының 2012 жылғы 2 наурыздағы N 32 шешімімен
Ескерту. Күші жойылды - Қарағанды облыстық Мәслихатының II сессиясының 2012.03.02 N 32 шешімімен.
"Қазақстан Республикасындағы мүгедектердің әлеуметтік қорғалуы туралы" 1991 жылғы 21 маусымдағы Қазақстан Республикасының Заңының 44 бабының орындалуына орай және "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару туралы" Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы N 148  Заңына  сәйкес облыстық Мәслихат ШЕШІМ ЕТТІ:
1. Басқа адамның көмегіне мұқтаж 1, 2 топтағы жалғыз басты мүгедектерге күтім үшін мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақыларға қосымша үстемеақы тағайындау 2005 жылдың 1 қаңтарынан бастап 100% айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде қамтамасыз етілсін.
2. Қосымша үстемеақыны төлеу мен тағайындау мынандай мүгедектік топтарына анықталып жүзеге асырылсын:
қолданыстағы заңнама бойынша оларды ұстауға міндетті туыстары жоқ мүгедектер;
жұмыс істемейтін мүгедек, зейнеткер туысқандарымен бірге тұратын мүгедектерге;
кәмелетке толмаған балаларымен бірге тұратын мүгедектерге.
3. Үстемеақы оны алуға құқық пайда болғаннан кейін мүгедектігі бойынша мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақы тағайындау мерзіміне өтінген айдан бастап тағайындалатыны анықталсын. Үстемеақыны өткен айға төлеу қаржыландырудың түсуіне байланысты жүргізіледі. Үстемеақыны төлеуді тоқтататын жағдай пайда болса (алушының қайтыс болуы, алушыға 3 топ мүгедектігін белгілеу немесе мүгедектік тобын алу, қолданыстағы заңнама бойынша мүгедек адамды ұстауға міндетті туысқандарының пайда болуы және басқалар) үстемеақыны тағайындау тиісті жағдай пайда болған айдан кейінгі айдан бастап тоқтатылады.
Ұсынылған ақпараттардың дұрыстығына өтініш беруші жауапты болады. Ақпараттарды дұрыс бермеу салдарынан үстемеақы заңсыз төленген жағдайда төленген сома алушылардан өз еріктерімен немесе сот тәртібімен қайтарылады.
4. Облыс әкімиятына:
1) қосымша үстемеақыны тағайындау мен төлеу уәкілеттік органның құрылымдық бөлімшелерінде мүгедектердің тұрғылықты жерлері бойынша ұйымдарда (екінші деңгейдегі банктердің филиалдары немесе операциялардың аталмыш түрін жүзеге асыруға құқығы бар басқа ұйымдар) ашылған шоттың нөмірі көрсетілген олардың өтініштерінің негізімен және мынандай құжаттармен қамтамасыз етіледі:
алушының жеке басын куәландыратын құжаттар, оның ішінде оралмандар үшін - ыхтияр хат немесе оралманның куәлігі;

О назначении дополнительных надбавок на уход к государственным социальным пособиям одиноким инвалидам 1, 2 группы, нуждающимся в посторонней помощи
Решение XI сессии Карагандинского областного Маслихата от 17 марта 2005 года N 173. Зарегистрировано Департаментом юстиции Карагандинской области 31 марта 2005 года за N 1753. Утратило силу - решением II сессии Карагандинского областного Маслихата от 2 марта 2012 года N 32
Сноска. Утратило силу - решением II сессии Карагандинского областного Маслихата 02.03.2012 N 32.
Во исполнение статьи 44 Закона Республики Казахстан от 21 июня 1991 года "О социальной защищенности инвалидов в Республике Казахстан" и в соответствии с Законом Республики Казахстан от 23 января 2001 года N 148 "О местном государственном управлении в Республике Казахстан" областной Маслихат РЕШИЛ:
1. Обеспечить с 1 января 2005 года назначение дополнительных надбавок на уход к государственным социальным пособиям одиноким инвалидам 1, 2 группы, нуждающимся в посторонней помощи в размере 100% месячного расчетного показателя.
2. Определить, что назначение и выплата дополнительных надбавок осуществляется следующим группам инвалидов:
инвалидам, не имеющим родственников, по действующему законодательству обязанных их содержать;
инвалидам, проживающим совместно с родственниками, являющимися неработающими инвалидами, пенсионерами;
инвалидам, проживающим с несовершеннолетними детьми.
3. Установить, что надбавка назначается с месяца обращения после возникновения права на ее получение на срок назначения государственного социального пособия по инвалидности. Выплата надбавки производится за истекший месяц по мере поступления финансирования. При наличии обстоятельств, повлекших прекращение выплаты надбавки (смерть получателя, установление получателю 3 группы или снятие группы инвалидности, появление родственников, обязанных по закону содержать инвалида и других), выплата надбавки прекращается с месяца, следующего за тем, в котором наступили соответствующие обстоятельства.
Ответственность за достоверность представленной информации несут заявители. В случае представления недостоверной информации, повлекшей незаконную выплату надбавки, выплаченные суммы взыскиваются с получателей в добровольном либо судебном порядке.
4. Акимату области:
1) обеспечить назначение и выплату дополнительных надбавок структурными подразделениями уполномоченного органа по месту жительства инвалидов на основании их заявления с указанием номера открытого счета в организациях по выплате надбавки (филиалы банков второго уровня или другие организации, имеющие лицензию на осуществление данного вида операций) и следующих документов:
документа, удостоверяющего личность получателя, в том числе для оралманов - вида на жительство или удостоверения оралмана;

медициналық-әлеуметтік экспертті комиссияның (белгіленген үлгідегі) 1 немесе 2 топтағы мүгедектігін белгілегені туралы анықтамалар;
2 топтағы мүгедектер үшін басқа адамның көмегі қажет екендігі туралы медициналық қорытынды;
тұрғындардың есеп кітабы (пәтер кәртішкесі, үй кітабы);
материалдық-тұрмыстық жағдайын зерттеу актісі (жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімінің қызметкерлері немесе селолық (кенттік) әкімият құрады).
Күтім үшін мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақыға үстемеақы тағайындау туралы шешімді уәкілеттік органның құрылымдық бөлімшесінің басшысы бекітеді.
2) күтім үшін мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақыларға басқа адамның көмегіне мұқтаж 1 және 2 топтағы жалғыз басты мүгедектерге қосымша үстемақылар тағайындау туралы конфликті, таласты немесе стандартты емес жағдай болған жағдайда мәселені шешуді қарау аз қамтылған азаматтарға әлеуметтік көмек көрсету жөніндегі комиссияға берілсін
3) күтімге қосымша үстемеақыны қаржыландыру бойынша мәселе облыстық бюджетте қарастырылған қаражаттың шегінде төлемдер мен міндеттемелер бойынша қаржыландырудың жоспарына сәйкес рұқсат етілсін.
5. Осы шешімнің орындалуы әлеуметтік - мәдени дамуы мен тұрғындарды әлеуметтік жағынан қорғау жөніндегі тұрақты комиссияға (Әдекенов С.М.) жүктелсін.
6. Осы шешім 2005 жылдың 1 қаңтарынан бастап қолданысқа енеді.
Сессия төрағасы
Облыстық
Мәслихаттың хатшысы

справки медико-социальной экспертной комиссии (установленного образца) об установлении 1 или 2 группы инвалидности;
медицинского заключения для инвалидов 2 группы о необходимости оказания посторонней помощи;
книги учета жильцов (поквартирной карточки, домовой книги);
акта обследования материально-бытовых условий (составляется работниками отдела занятости и социальных программ или сельского (поселкового) акимата).
Решение о назначении надбавки на уход к государственному социальному пособию утверждается руководителем структурного подразделения уполномоченного органа.
2) выносить на рассмотрение комиссий по оказанию социальной помощи малообеспеченным гражданам решение вопроса о назначении дополнительной надбавки на уход к государственным социальным пособиям одиноким инвалидам 1 и 2 группы, нуждающимся в посторонней помощи, в случае возникновения конфликтных, спорных или нестандартных ситуаций.
3) разрешить вопрос по финансированию дополнительных надбавок на уход в соответствии с планами финансирования по обязательствам и платежам в пределах средств, предусмотренных в областном бюджете.
5. Контроль за исполнением данного решения возложить на постоянную комиссию по социально-культурному развитию и социальной защите населения (Адекенов С.М.).
6. Настоящее решение вводится в действие с 1 января 2005 года.
Председатель сессии
Секретарь областного Маслихата