"2005 жылға арналған облыстық бюджет туралы" облыстық мәслихатының 2004 жылғы 8 желтоқсандағы N 8/126 шешіміне өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Маңғыстау облыстық мәслихатының 2005 жылғы 8 ақпандағы N 9/141 шешімі. Маңғыстау облыстық Әділет департаментінде 2005 жылғы 11 ақпанда N 1854 тіркелді
"Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару туралы" Қазақстан Республикасының  Заңына , Қазақстан Республикасының Бюджеттік  Кодексіне  және "2005 жылға арналған республикалық бюджет туралы" Қазақстан Республикасының  Заңына  сәйкес облыстық мәслихат ШЕШІМ ЕТТІ:
1. (Әділет департаментінде 2004 жылдың 21 желтоқсанында N 1801 тіркелген, "Маңғыстау" газетінде 2004 жылғы 25 желтоқсандағы N 212 жарияланған және "Огни Мангистау" газетінде 2004 жылғы 25 желтоқсанда N 210 жарияланған) "2005 жылға арналған облыстық бюджет туралы" облыстық мәслихаттың жылғы 8 желтоқсандағы N 8/126  шешіміне  мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
1) 1 тармақ мынадай мазмұнда жазылсын:
"2005 жылға арналған облыстық бюджет 1-қосымшаға сәйкес мынадай көлемде бекітілсін:
1) кірістер - 25 664 742 мың теңге, оның ішінде:
салықтық түсімдер бойынша - 22 082 030 мың теңге;
салықтық емес түсімдер бойынша - 43 072 мың теңге;
ресми трансферттер түсімдері бойынша - 3 539 640 мың теңге;
2) шығындар - 26 776 618 мың теңге;
3) операциялық сальдо - 1 111 876 мың теңге;
4) таза бюджеттік кредит беру - 26 745 мың теңге, соның ішінде:
бюджеттік кредиттер - 50 000 мың теңге;
бюджеттік кредиттерді өтеу - 76 745 мың теңге,
5) бюджет тапшылығы - 1 085 131 мың теңге;
6) бюджет тапшылығын қаржыландыру - 1 085 131 мың теңге;
Облыстық бюджет тапшылығының орны қаржы жылының басында кірістердің көбею есебінен болған еркін қалдық сомасына 1 085 131 мың теңге көлемінде жабылады";
2) 2-тармақтың 4-тармақшасының 4 азат жолындағы:
"2,9" саны "4,4" санымен ауыстырылсын;
3) мынадай мазмұндағы 5-1 - 5-8 тармақтарымен толықтырылсын:
"5-1. 2005 жылға арналған облыстық бюджет шығыстарына республикалық бюджеттен мынадай көлемде ағымдағы нысаналы трансферттер қарастырылғаны белгіленсін:
мемлекеттік білім беру ұйымдарының үлгі штаттарын ұстауды қамтамасыз етуге - 32950 мың теңге;
жаңадан іске қосылатын білім беру объектілерін ұстауды қамтамасыз етуге - 17757 мың теңге;
арнаулы (түзету) білім беру ұйымдарын арнайы техникалық және орнын толтырушы құралдармен қамтамасыз етуге - 7 492 мың теңге;
жаңадан іске қосылатын денсаулық сақтау объектілерін ұстауды қамтамасыз етуге - 4290 мың теңге;
дәрiлiк заттарды, вакциналарды және басқа да медициналық иммундық-биологиялық препараттарды сатып алуға - 74 420 мың теңге;

О внесении изменений и дополнений в решение областного маслихата от 8 декабря 2004 года N 8/126 "Об областном бюджете на 2005 год"
Решение Мангистауского областного Маслихата N 9/141 от 8 февраля 2005 года. Зарегистрировано Мангистауским областным Департаментом юстиции 11 февраля 2005 года N 1854
В соответствии с Законом Республики Казахстан "О местном государственном управлении в Республике Казахстан", Бюджетным Кодексом Республики Казахстан и Законом Республики Казахстан "О республиканском бюджете на 2005 год" областной маслихат РЕШИЛ :
1. Внести в решение областного маслихата от 8 декабря 2004 года N 8/126 "Об областном бюджете на 2005 год" (зарегистрировано в Департаменте юстиции 21 декабря 2004 года N 1801, опубликовано в газетах "Мангистау" от 25 декабря 2004 года N 212 и "Огни Мангистау" от 25 декабря 2004 года N 210) следующие изменения и дополнения:
1) пункт 1 изложить в следующей редакции:
"Утвердить областной бюджет на 2005 год согласно приложению 1 в следующих объемах:
1) доходы - 25 664 742 тысяч тенге, в том числе по:
налоговым поступлениям - 22 082 030 тысяч тенге;
неналоговым поступлениям - 43 072 тысяч тенге;
поступлениям официальных трансфертов - 3 539 640 тысяч тенге;
2) затраты - 26 776 618 тысячи тенге;
3) операционное сальдо - 1 111 876 тысяч тенге;
4) чистое бюджетное кредитование - 26 745 тысяч тенге, в том числе:
бюджетные кредиты - 50 000 тысяч тенге;
погашение бюджетных кредитов - 76 745 тысяч тенге;
5) дефицит бюджета - 1 085 131 тысяч тенге;
6) финансирование дефицита бюджета - 1 085 131 тысяч тенге.
Покрытие дефицита областного бюджета производится за счет увеличения доходов на сумму свободного остатка на начало финансового года в размере 1 085 131 тысяч тенге".
2) В абзаце 4 подпункта 4) пункта 2:
цифру "2,9" заменить цифрой "4,4".
3) Дополнить пунктами 5-1 - 5-8 следующего содержания:
"5-1. Установить, что в расходах областного бюджета на 2005 год предусмотрены целевые текущие трансферты из республиканского бюджета в следующих размерах:
32 950 тысяч тенге - на обеспечение содержания типовых штатов государственных организаций образования;
17 757 тысяч тенге - на содержание вновь вводимых объектов образования;
7 492 тысяч тенге - на обеспечение специальных (коррекционных) организаций образования специальными техническими и компенсаторными средствами;
4 290 тысяч тенге - на содержание вновь вводимых объектов здравоохранения;
74 420 тысяч тенге - на закуп лекарственных средств, вакцин и других иммунобиологических препаратов;

жергілікті деңгейдегі мемлекеттік қан  орталықтарын материалдық-техникалық жарақтандыруға - 8 140 мың теңге;
Ұлы Отан соғысының қатысушылары мен мүгедектеріне бір жолғы материалдық көмек көрсетуге - 12 228 мың теңге;
Ұлы Отан соғысының қатысушылары мен мүгедектеріне  жылына бір рет Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығы елдеріне темір жол көлігімен жол жүруді  қамтамасыз етуге - 1299 мың теңге;
мемлекеттік мекемелер мен қазыналық кәсіпорындарының бірінші және екінші разрядтағы жұмысшыларының лауазымдық жалақыларын (ставкаларын) есептеу үшін коэффициенттердің мөлшерлерін ұлғайтуға - 10023 мың теңге;
қалалық телекоммуникация желілерінің абоненттері болып табылатын әлеуметтік жағынан қорғалатын азаматтардың телефон үшін абоненттік төлемдер тарифінің көтерілуін өтеуге - 1 920 мың теңге.
Көрсетілген сомаларды бөлу облыстық бюджеттің, аудандар мен қалалар бюджеттерінің ауқымында 5-қосымшаға сәйкес іске асырылады.
5-2. 2005 жылға арналған облыстық бюджет шығыстарында республикалық бюджеттен 2005-2010 жылдарға арналған Қазақстан Республикасында білім беруді дамытудың Мемлекеттік бағдарламасын іске асыруға ағымдағы нысаналы трансферттер 110 324 мың теңге сомасында қарастырылғаны белгіленсін, соның ішінде:
жалпы орта білім беретін мемлекеттік мекемелерді интернетке қосуға және олардың трафигін төлеуге - 6 322 мың теңге;
жалпы орта білім беретін мемлекеттік мекемелердің кітапхана қорларын жаңарту үшін оқулықтар мен оқу- әдістемелік жинақтарды сатып алуға және жеткізуге - 5 000 мың теңге;
жалпы орта білім беретін мемлекеттік мекемелерде лингафондық және мультимедиялық кабинеттер жасауға - 74 121 мың теңге;
кәсіптік бастауыш білім беретін мемлекеттік мекемелерінің материалдық-техникалық
базасын нығайтуға - 17 881 мың теңге;
облыстық педагог кадрлардың біліктілігін арттыру институтына педагог қызметкерлерді қайта даярлауға және біліктілігін арттыруға - 3 000 мың теңге;
облыстық педагогикалық кадрлар біліктілігін арттыру институтының материалдық-техникалық базасын нығайтуға - 4 000 мың теңге.
Көрсетілген сомаларды бөлу облыстық бюджеттің, аудандар мен қалалар бюджеттерінің ауқымында 6-қосымшаға сәйкес іске асырылады.
5-3. 2005 жылға арналған облыстық бюджет шығыстарында Қазақстан Республикасының денсаулық сақтау ісін реформалау мен дамытудың 2005-2010 жылдарға арналған Мемлекеттік бағдарламасын іске асыруға республикалық бюджеттен ағымдағы нысаналы трансферттер 202 204 мың теңге сомасында қарастырылғаны белгіленсін, соның ішінде:
мемлекеттік тапсырыс шеңберінде орта кәсіптік білім беру бойынша оқыту құнының ұлғаю шығыстарын өтеуге - 4 373 мың теңге;

8 140 тысяч тенге - на материально-техническое оснащение государственных центров крови на местном уровне;
12 228 тысяч тенге - на оказание единовременной материальной помощи инвалидам и участникам Великой Отечественной войны;
1 299 тысяч тенге - на обеспечение проезда инвалидам и участникам Великой Отечественной войны один раз в год железнодорожным транспортом по странам СНГ;
10 023 тысяч тенге - на увеличение размеров коэффициентов для исчисления должностных окладов (ставок) рабочих первого и второго разрядов государственных учреждений и казенных предприятий;
1 920 тысяч тенге - на компенсацию повышения тарифов абонентской платы за телефон социально защищаемым гражданам, являющимся абонентами городских сетей телекоммуникаций.
Распределение указанных сумм в разрезе областного бюджета, бюджетов районов и городов осуществляется согласно приложению 5.
5-2. Установить, что в расходах областного бюджета на 2005 год предусмотрены целевые текущие трансферты из республиканского бюджета на реализацию Государственной программы развития образования Республики Казахстан на 2005-2010 годы в сумме 110 324 тысячи тенге, в том числе:
6 322 тысяч тенге - на подключение к Интернету и оплату трафика государственных учреждений среднего общего образования;
5 000 тысяч тенге - на приобретение и доставку учебников и учебно-методических комплексов для обновления библиотечных фондов государственных учреждений среднего общего образования;
74 121 тысяч тенге - на создание лингафонных и мультимедийных кабинетов для государственных учреждений среднего общего образования;
17 881 тысяч тенге - на укрепление материально-технической базы государственных учреждений начального профессионального образования;
3 000 тысяч тенге - на переподготовку и повышение квалификации педагогических работников в областном институте повышения квалификации педагогических кадров;
4 000 тысяч тенге - на укрепление материально-технической базы областного института повышения квалификации педагогических кадров.
Распределение указанных сумм в разрезе областного бюджета, бюджетов районов и городов осуществляется согласно приложению 6.
5-3. Установить, что в расходах областного бюджета на 2005 год предусмотрены целевые текущие трансферты из республиканского бюджета на реализацию Государственной программы реформирования и развития здравоохранения Республики Казахстан на 2005-2010 годы в сумме 202 204 тысячи тенге, в том числе:
4 373 тысячи тенге - на возмещение расходов по увеличению стоимости обучения по среднему профессиональному образованию в рамках государственного заказа;

медициналық кадрларын, сондай-ақ, денсаулық саласындағы менеджерлерді қайта даярлау және біліктілігін көтеруге - 9 120 мың теңге;
5 жасқа дейінгі балаларды дәрі-дәрмектермен қамтамасыз етуге - 15 805 мың теңге;
жүкті әйелдерді құрамында темір және йоды бар препараттармен қамтамасыз етуге - 23 953 мың теңге;
азаматтардың жекелеген санаттарын медициналық алдын алу тексерулерін жүзеге асыруға - 19 909 мың теңге;
денсаулық сақтау саласының жергілікті деңгейдегі медициналық ұйымдарын материалдық-техникалық жарақтандыруға - 129 044 мың теңге.
5-4. 7-қосымшаға сәйкес 2005 жылға арналған облыстық бюджет шығыстарында экономикасы күйзеліске ұшыраған шағын қалаларды дамытудың 2004-2006 жылдарға арналған Мемлекеттік бағдарламасын іске асыруға республикалық бюджеттен нысаналы даму трансферттері 30 000 мың теңге сомасында қарастырылғаны белгіленсін.
5-5. 2005 жылға арналған облыстық бюджет шығыстарында Қазақстан Республикасының ауылдық аумақтарын дамытудың 2004-2010 жылдарға арналған Мемлекеттік бағдарламасын іске асыру шеңберінде ауылдың әлеуметтік инфрақұрылымын дамытуға республикалық бюджеттен нысаналы даму трансферттері 719 914 мың теңге сомасында қарастырылғаны белгіленсін, соның ішінде:
ауылдық (селолық) елді мекендерде ауыз сумен қамтамасыз ету объектілерін салуға және қайта жаңартуға - 88 124 мың теңге;
ауылдық (селолық) жерлердегі білім беру объектілерін салуға және қайта жаңартуға - 468 020 мың теңге;
ауылдық (селолық) жерлердегі денсаулық сақтау объектілерін салуға және қайта жаңартуға - 163 770 мың теңге;
Көрсетілген сомаларды бөлу облыстық бюджеттің, аудандар мен қалалар бюджеттерінің ауқымында 8-қосымшаға сәйкес іске асырылады.
5-6. 2005 жылға арналған облыстық бюджет шығыстарында мемлекеттік коммуналдық тұрғын үй қорының тұрғын үй құрылысына 393 750 мың теңге сомасында нысаналы даму трансферттері қарастырылғаны белгіленсін.
Көрсетілген сомаларды бөлу аудандар мен қалалар бюджеттерінің ауқымында 9-қосымшаға сәйкес іске асырылады.
5-7. 10-қосымшаға сәйкес, 2005 жылға арналған облыстық бюджет шығыстарында тұрғын үй саясатын іске асыру шеңберінде мемлекеттік коммуналдық тұрғын үй қорының тұрғын үйлерінің құрылысына сыйақының (мүдденің) нөлдік ставкасы бойынша 500 000 мың теңге сомасында қаражат қарастырылғаны белгіленсін.
5-8. 2005 жылға арналған облыстық бюджет шығыстарында облыстық бюджеттен аудандар мен қалалардың бюджеттерін дамытуға ағымдағы нысаналы трансферттер және нысаналы даму трансферттері 202 546 мың теңге сомасында қарастырылғаны белгіленсін, соның ішінде:
білім беру объектілерін дамытуға - 120 000 мың теңге;

9 120 тысяч тенге - на повышение квалификации и переподготовку медицинских кадров, а также менеджеров в области здравоохранения;
15 805 тысяч тенге - на лекарственное обеспечение детей до 5-ти летнего возраста;
23 953 тысячи тенге - на обеспечение беременных железо- и йодсодержащими препаратами;
19 909 тысяч тенге - на осуществление профилактических медицинских осмотров отдельных категорий граждан;
129 044 тысячи тенге - на материально-техническое оснащение медицинских организаций здравоохранения на местном уровне.
5-4. Установить, что в расходах областного бюджета на 2005 год предусмотрены целевые трансферты из республиканского бюджета на развитие малых городов с депрессивной экономикой для реализации Программы развития малых городов на 2004-2006 годы в сумме 30 000 тысяч тенге согласно приложению 7.
5-5. Установить, что в расходах областного бюджета на 2005 год предусмотрены целевые трансферты на развитие социальной инфраструктуры села в рамках реализации Государственной программы развития сельских территорий Республики Казахстан на 2004-2010 годы в сумме 719 914 тысяч тенге, в том числе:
на строительство и реконструкцию объектов питьевого водоснабжения аульных (сельских) населенных пунктов - 88 124 тысячи тенге;
на строительство и реконструкцию объектов образования аульной (сельской) местности - 468 020 тысяч тенге;
на строительство и реконструкцию объектов здравоохранения аульной (сельской) местности - 163 770 тысяч тенге.
Распределение указанных сумм в разрезе областного бюджета, бюджетов районов и городов осуществляется согласно приложению 8.
5-6. Установить, что в расходах областного бюджета на 2005 год предусмотрены целевые трансферты на развитие на строительство жилья государственного коммунального жилищного фонда в сумме 393 750 тысяч тенге.
Распределение указанных сумм в разрезе бюджетов районов и городов осуществляется согласно приложению 9.
5-7. Установить, что в расходах областного бюджета на 2005 год предусмотрены средства на кредитование строительства жилья по нулевой ставке вознаграждения (интереса) в рамках реализации жилищной политики в сумме 500 000 тысяч тенге  согласно приложению 10.
5-8. Установить, что в расходах областного бюджета на 2005 год предусмотрены целевые текущие трансферты и целевые трансферты на развитие бюджетам районов и городов из областного бюджета в сумме 202 546 тысяч тенге, в том числе:
на развитие объектов образования - 120 000 тысяч тенге;

сумен жабдықтау объектілерін дамытуға - 35 000 мың теңге;
абаттандыруды дамытуға - 15 000 мың теңге;
коммуналдық шаруашылық объектілерін дамытуға - 15 000 мың теңге;
мемлекеттік коммуналдық тұрғын үй қорының тұрғын үйлерін салуға - 3 500 мың теңге;
Ұлы Отан соғысының қатысушылары мен мүгедектеріне және Ауғанстандағы жергілікті соғыстарға қатысушыларға бір жолғы материалдық көмек төлеуге - 14 046 мың теңге;
Аудандар мен қалалар бюджеттерінде көрсетілген сомаларды бөлу 11-қосымшаға сәйкес іске асырылады";
4) 9-тармақтағы:
1 азат жолдағы "174 288" саны "116 194" санымен ауыстырылсын;
3 азат жолдағы "74 288" саны "26 194" санымен ауыстырылсын;
4 азат жолдағы "50 000" саны "40 000" санымен ауыстырылсын;
5) Бюджеттік бағдарламаларға бөлінген, бюджеттік инвестициялық жобаларды (бағдарламалар) іске асыруға бағытталған 2005 жылға арналған облыстық бюджеттің бюджеттік даму бағдарламасының тізбесі 2-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Осы шешім жарияланған күнінен бастап күшіне енеді.
Сессия төрағасы                              Облыстық
мәслихаттың хатшысы
"2005 жылға арналған облыстық бюджет туралы"
облыстық мәслихатының 2004 жылғы 8 желтоқсандағы
N 8/126 шешіміне өзгерістер мен толықтырулар
енгізу туралы" N 9/141 шешіміне 1 қосымша
2005 жылға арналған облыстық бюджет
(мың теңге)
Са
на
т
Сы
ны
п
Ішкі
Сы-
нып
Атауы
Бекітіл
ген
бюджет
Нақтылан
бюджет
Айырма
I. КІРІСТЕР

на развитие системы водоснабжения - 35 000 тысяч тенге;
на развитие благоустройства - 15 000 тысяч тенге;
на развитие объектов коммунального хозяйства - 15 000 тысяч тенге;
на строительство жилья государственного коммунального жилищного фонда - 3 500 тысяч тенге.
для выплаты единовременной помощи участникам и инвалидам Великой Отечественной войны и участникам локальных войн в Афганистане - 14 046 тысяч тенге;
Распределение указанных сумм в разрезе бюджетов районов и городов осуществляется согласно приложению 11."
4) в пункте 9:
абзаце 1 цифру "174 288" заменить цифрой "116 194";
абзаце 3 цифру "74 288" заменить цифрой "26 194";
абзаце 4 цифру "50 000" заменить цифрой "40 000".
5) Перечень бюджетных программ развития областного бюджета на 2005 год с разделением на бюджетные программы, направленные на реализацию бюджетных инвестиционных проектов (программ), изложить в новой редакции согласно приложению 2.
2. Настоящее решение вступает в силу со дня опубликования.
Председатель сессии                    Секретарь
областного маслихата
Приложение 1
к решению областного маслихата
от 8 февраля 2005 года N 9/141
"О внесении изменений и дополнении
в решение областного маслихата
от 8.12.2004г. N 8/126
"Об областном бюджете на 2005 год"
ОБЛАСТНОЙ БЮДЖЕТ НА 2005 ГОД
(тыс тенге)
Кат.
Кл
Пдк
Наименование
Утвержденный бюджет
Уточненный бюджет
Отклонение
I. ДОХОДЫ