Халықтың нысаналы топтарына арналған әлеуметтік жұмыс орындарын ұйымдастырудың және қаржыландырудың ережесі туралы
Атырау облыстық әкімиятының 2005 жылғы 26 шілдедегі N 232 қаулысы. Атырау облыстық әділет Департаментінде 2005 жылғы 8 тамызда N 2438 тіркелді. Күші жойылды - Атырау облысы әкімиятының 2009 жылғы 27 наурыздағы N 62 қаулысымен
Ескерту: Күші жойылды - Атырау облысы әкімиятының 2009.03.27 N 62 қаулысымен.
Атырау облысы халқын жұмыспен қамтудың 2005-2007 жылдарға арналған өңірлік бағдарламасын іске асыру мақсатында, Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы N 148-II Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару туралы" Заңының 27-бабына сәйкес, Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы N 149-II "Халықты жұмыспен қамту туралы" Заңының 5-бабы 2 тармағының негізінде халықтың нысаналы топтарын әлеуметтік қорғау жөнінде қосымша шаралар белгілеу үшін облыс әкімияты қаулы етеді:
1. Қоса беріліп отырған Халықтың нысаналы топтарына арналған әлеуметтік жұмыс орындарын ұйымдастырудың және қаржыландырудың ережесі бекітілсін.
2. Атырау қаласы мен аудандар әкімдері:
1) әлеуметтік жұмыс орындарын құру жөніндегі ұйымдастыру жұмысын жүргізсін;
2) әлеуметтік жұмыс орындарын ұйымдастыруға арналған қаражатты қаржыландыруды қарастырсын.
3. Осы қаулының орындалуын бақылау облыс әкімінің орынбасары Б.С. Рысқалиевқа жүктелсін.
Облыс әкімінің міндетін атқарушы
Облыс әкімиятының
2005 жылғы 26 шілде N 232
қаулысымен бекітілген
Халықтың нысаналы топтарына арналған әлеуметтік жұмыс орындарын ұйымдастырудың және қаржыландырудың ережесі
Халықтың нысаналы топтарына арналған әлеуметтік жұмыс орындарын ұйымдастырудың және қаржыландырудың ережесі (бұдан әрі - Ереже) Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы N 149-II "Халықты жұмыспен қамту туралы" Заңының 5-бабы 2 тармағының негізінде, Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы N 148-II "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару туралы" Заңының 27-бабына сәйкес, нысаналы топтарды жұмыспен қамтуға жәрдемдесу жөніндегі шараларды қамтамасыз ету және Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасында мүгедектерді әлеуметтік қорғау туралы" Заңының 31-бабын орындау мақсатында әзірленген.
І. Жалпы ережелер
1. Ереже жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі уәкілетті органдарда тіркелген, нысаналы топтарға жататын жұмыссыздар үшін әлеуметтік жұмыс топтарын ұйымдастырудың және қаржыландырудың тәртібін айқындайды, меншік нысанына қарамастан, нысаналы топтарға арналған әлеуметтік жұмыс орындарын құратын жұмыс берушілермен (мемлекеттік мекемелерді қоспағанда) есеп айырысудың негізгі шарттары мен жүйесін реттейді.

Правила организации и финансирования социальных рабочих мест для целевых групп населения
Постановление Атырауского областного Акимата 26 июля 2005 года N 232. Зарегистрировано Департаментом юстиции Атырауской области 8 августа 2005 года N 2438. Утратило силу постановлением Атырауского областного акимата от 27 марта 2009 года N 62
Сноска. Утратило силу постановлением Атырауского областного акимата от 27.03.2009. N 62.
В целях реализации Региональной программы занятости населения Атырауской области на 2005-2007 годы, в соответствии со статьей 27 Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года N 148-II "О местном государственном управлении в Республике Казахстан", для установления дополнительных мер по социальной защите целевых групп населения на основании пункта 2 статьи 5 Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года N 149-II "О занятости населения" акимат области постановляет:
1. Утвердить прилагаемые Правила организации и финансирования социальных рабочих мест для целевых групп населения.
2. Акимам города Атырау и районов:
1) провести организационную работу по созданию социальных рабочих мест;
2) предусмотреть финансирование средств для организации социальных рабочих мест.
3. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на Рыскалиева Б.С. - заместителя акима области.
Исполняющий обязанности акима области
Утвержден постановлением акимата области от 26 июля 2005 года N 232
Правила организации и финансирования социальных рабочих мест для целевых групп населения
Правила организации и финансирования социальных рабочих мест для целевых групп населения (далее Правила) разработаны на основании пункта 2 статьи 5 Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года N№149-II "О занятости населения", в соответствии с пунктом 2 статьи 27 Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года N 148-II "О местном государственном управлении в Республике Казахстан" с целью обеспечения мер по содействию занятости целевым группам и статьи 31 Закона Республики Казахстан "О социальной защите инвалидов в Республике Казахстан".
I. Общие положения
1. Правила определяют порядок организации и финансирования социальных рабочих мест для трудоустройства безработных, относящихся к целевым группам, зарегистрированных в уполномоченных органах по вопросам занятости, регулируют основные условия и систему расчетов с работодателями независимо от форм собственности (за исключением государственных учреждений), которые создают социальные рабочие места для целевых групп.

2. Осы Ережеде пайдаланылатын негізгі ұғымдар:
1) әлеуметтік жұмыс орны - жұмыс берушілердің халықтың нысаналы топтарындағы жұмыссыздарды жұмысқа орналастыру үшін құратын немесе ұсынатын, жұмыс берушілердің қабылданған жұмыссыздардың еңбегін төлеуге жұмсаған шығындары толықтай немесе жартылай жергілікті бюджет есебінен өтелетін жұмыс орны;
2) нысаналы топтар - жұмысқа орналасуда қиындық көріп жүрген және әлеуметтік қорғауды қажет ететін адамдар ретінде Қазақстан Республикасының "Халықты жұмыспен қамту туралы" Заңымен белгіленген адамдар топтары.
Нысаналы топтарға:
- аз қамтылғандар;
- 21 жасқа дейінгі жастар;
- 23 жасқа дейінгі балалар үйлерінің тәрбиеленушілері, жетім балалар және ата-ананың қамқорлығынсыз қалған балалар;
- кәмелетке толмаған балаларын тәрбиелеп отырған жалғызбасты, көп балалы ата-аналар;
- Қазақстан Республикасының заңнамасымен белгіленген тәртіпте тұрақты күтімді, көмекті немесе қадағалауды қажет етеді деп танылған адамдарды бағып-күтіп отырған азаматтар;
- зейнеткерлік алды жасындағы азаматтар (жасы бойынша зейнеткерлікке шығуына екі жыл қалған);
- мүгедектер;
- Қазақстан Республикасының Қарулы Күштері құрамынан босатылған адамдар;
- репатрианттар (оралмандар).
3) жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі уәкілетті орган - қалалық және аудандық жұмыспен қамтуды үйлестіру және әлеуметтік бағдарламалар бөлімдері.
3. Әлеуметтік жұмыс орындарына жұмысқа орналастырылған жұмыссыздарға Қазақстан Республикасының еңбек, зейнетақымен қамсыздандыру және әлеуметтік сақтандыру туралы заңнамасы таралады.
4. Жұмыссыздарға арналған әлеуметтік жұмыс орындары Атырау қаласы мен аудандар әкімдерінің бастамасы бойынша құрылады.
ІІ. Әлеуметтік жұмыс орындарын ұйымдастырудың және жұмысқа орналастырудың тәртібі
5. Жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі уәкілетті органдар жұмыс берушілермен нысаналы топтарға кіретін адамдарды әлеуметтік жұмыс орындарына жұмысқа орналастыру, олардың шығындарын жергілікті бюджеттер есебінен толықтай немесе жартылай өтеу арқылы олардың еңбегіне ақы төлеу жөнінде шарттар жасасады.
6. Жұмыссыздарды әлеуметтік жұмыс орындарына жұмысқа орналастыру мақсатында қалалық және аудандық әкімияттар халықтың нысаналы топтарындағы жұмыссыздарды жұмысқа орналастыру үшін әлеуметтік жұмыс орындары құрылатын ұйымдардың тізбесін айқындайды.
7. Жұмыссыздарды әлеуметтік жұмыс орындарына жұмысқа орналастыру қалалық және аудандық жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі уәкілетті органдардың жолдамасы бойынша жүзеге асырылады. Тіркелген, әлеуметтік жұмыс орындарына жұмысқа орналастырылған жұмыссыздар жұмыссыздардың есебінен шығарылады.

2. Основные понятия, используемые в настоящих Правилах:
1) социальное рабочее место - рабочее место, создаваемое или предоставляемое работодателями для трудоустройства безработных из целевых групп населения, с частичной или полной компенсацией затрат работодателей на оплату труда принятых безработных за счет средств местного бюджета;
2) целевые группы группы лиц, установленные Законом Республики Казахстан "О занятости населения", испытывающие затруднения в трудоустройстве и требующие социальной защиты.
В целевые группы входят:
- малообеспеченные;
- молодежь в возрасте до 21 года;
- воспитанники детских домов, дети-сироты и дети, оставшиеся без попечения родителей, в возрасте до 23 лет;
- одинокие, многодетные родители, воспитывающие несовершеннолетних детей;
- граждане, имеющие на содержании лиц, которые в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан, признаны нуждающимся в постоянном уходе, помощи или надзоре;
- лица предпенсионного возраста (за два года до выхода на пенсию по возрасту);
- инвалиды;
- лица, уволенные из рядов Вооруженных Сил Республики Казахстан;
- лица, освобождение из мест лишения свободы и (или) принудительного лечения;
- репатрианты (оралманы).
3) уполномоченный орган по вопросам занятости городской и районные отделы координации занятости и социальных программ.
3. На безработных, трудоустроенных на социальные рабочие места, распространяются законодательные акты Республики Казахстан о труде, пенсионном обеспечении и социальном страховании.
4. Социальные рабочие места для безработных создаются по инициативе акимов города Атырау и районов.
II. Порядок организации и трудоустройства на социальные рабочие места
5. Уполномоченные органы по вопросам занятости заключают с работодателями договоры по трудоустройству лиц, входящих в целевые группы, на социальные рабочие места по оплате их труда, с частичной или полной компенсацией их затрат за счет средств местных бюджетов.
6. С целью обеспечения трудоустройства безработных на социальные рабочие места городской и районные акиматы определяют перечень организаций, в которых будут созданы социальные рабочие места для трудоустройства безработных из целевых групп населения.
7. Трудоустройство безработных на социальные рабочие места осуществляется по направлению городского и районных уполномоченных органов по вопросам занятости. Зарегистрированные безработные, трудоустроенные на социальные рабочие места, снимаются с учета безработных.

8. Әлеуметтік жұмыс орындарын ұйымдастыру мерзімі жұмыс беруші мен әлеуметтік жұмыс орнына жұмысқа орналастырылған адамның арасында жасалатын жеке еңбек шартында белгіленеді, алайда ол алты айдан аспауы тиіс.
ІІІ. Әлеуметтік жұмыс орындарын қаржыландырудың көздері мен шарттары
9. Жұмыс берушілердің әлеуметтік жұмыс орындарына жұмысқа орналастырылған адамдардың еңбегіне ақы төлеуге жұмсалған шығыстары жергілікті бюджеттер қаражатынан Қазақстан Республикасының тиісті жылға арналған республикалық бюджеті туралы Заңымен белгіленген жалақының ең төменгі мөлшері мөлшерінде өтеледі.
Жұмыс беруші орындалатын жұмыстың сипаты мен күрделілігіне қарай әлеуметтік жұмыс орнына жұмысқа орналастырылған адамның жалақысына белгіленген ең төменгі жалақыдан артық өз қаражатынан үстемеақы төлеуге құқылы.
10. Жұмыспен қамту жөніндегі уәкілетті органдар жұмыс берушілердің есеп айырысу шоттарына бюджет қаражатын аударуды жүргізеді.
11. Жұмыс беруші ай сайын жеке еңбек шартының талаптарына сәйкес орындалатын жұмыстың санына, сапасы мен күрделілігіне қарай, нақты орындалған жұмыс көлемі үшін әлеуметтік жұмыс орындарына қабылданған жұмыссыздардың еңбегіне ақы төлеуді жүзеге асырады.
12. Жұмыс берушілер әкімшісі Атырау облысы Жұмыспен қамтуды үйлестіру және әлеуметтік бағдарламалар департаменті болып табылатын "Қоғамдық жұмыстар" бағдарламасы бойынша ақшаны аударуды жүргізеді.
ІV. Әлеуметтік жұмыс орындарын ұйымдастыру және қаржыландыру тәртібін бақылау
13. Жергілікті атқарушы органдар заңнамамен белгіленген тәртіпте ұйымдастыру ережесінің сақталуын және әлеуметтік жұмыс орындарын ұйымдастыруға арналған қаражаттың мақсатты пайдаланылуын бақылауды жүзеге асырады.

8. 8. Срок организации социальных рабочих мест устанавливается индивидуальным трудовым договором, заключаемым между работодателем и лицом, трудоустроенным на социальное рабочее место, но не должен превышать шесть месяцев.
II. Источники и условия финансирования социальных рабочих мест
9. Расходы работодателей на оплату труда лиц, трудоустроенных на социальные рабочие места, возмещаются из средств местных бюджетов в размере минимального размера заработной платы, установленной Законом Республики Казахстан о республиканском бюджете на соответствующий год.
Работодатель, в зависимости от характера и сложности выполняемой работы, вправе из своих средств производить доплаты к заработной плате лицу, трудоустроенному на социальное рабочее место, сверх установленной минимальной заработной платы.
10. Перечисление бюджетных средств производится уполномоченными органами по вопросам занятости на расчетные счета работодателей.
11. Оплата труда безработных, принятых на социальные рабочие места, осуществляется работодателем ежемесячно в соответствии с условиями индивидуального трудового договора в зависимости от количества, качества и сложности выполняемой работы, за фактически выполненный объем.
12. Перечисление денег работодателям производится по программе "Общественные работы", администратором которой является Департамент координации занятости и социальных программ Атырауской области.
IV. Контроль за порядком организации и финансирования социальных рабочих мест
13. Контроль за соблюдением Правил организации и за целевым использованием средств, предназначенных на организацию социальных рабочих мест, осуществляется местными исполнительными органами в установленном законодательством порядке.