Қазақстан Республикасында жалпы су пайдаланудың типтiк ережелерiн бекiту туралы
Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрлігі Су ресурстары жөніндегі комитетінің 2006 жылғы 9 ақпандағы N 18 Бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2006 жылғы 13 наурызда тіркелді. Тіркеу N 4117. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі Су ресурстары комитеті төрағасының м.а. 2009 жылғы 19 қазандағы № 306 бұйрығымен
Күші жойылды - ҚР Ауыл шаруашылығы министрлігі Су ресурстары комитеті төрағасының м.а. 2009.10.19 № 306 бұйрығымен.
Қазақстан Республикасы Су  кодексiнiң 37 бабының 1 тармағының 5) тармақшасына сәйкес,  БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса берiлген Қазақстан Республикасында жалпы су пайдаланудың типтiк ережелерi бекiтiлсiн.
2. Осы бұйрықтың орындалуына бақылау жасау Комитет төрағасының орынбасары Ә.Кеншiмовке жүктелсiн.
3. Осы бұйрық, бұның бiрінші рет ресми жарияланған күнiнен бастап күнтiзбектiк он күннiң iшiнде күшіне енеді.
Төраға мiндеттерiн атқарушы
Келісілді:
Қазақстан Республикасының
Төтенше жағдайлар министрі
7 ақпан 2006 жыл
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрлігінің
Мемлекеттік санитарлық-
эпидемиологиялық қадағалау
комитетінің төрағасы
7 ақпан 2006 жыл
Қазақстан Республикасы
Көлік және коммуникация
министрлігінің Көлік бақылау
комитетінің төрағасы
6 ақпан 2006 жыл
Қазақстан Республикасы Ауыл
шаруашылығы министрлігінің
Балық шаруашылығы
комитетінің төрағасы
3 ақпан 2006 жыл
Қазақстан Республикасы Ауыл
шаруашылығы министрлігінің Орман
және аңшылық шаруашылығы
Комитетінің төрағасы
3 ақпан 2006 жыл
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрлігінің
Су ресурстары жөніндегі
комитетінің төрағасының
2006 жылғы 9 ақпандағы
N 18 бұйрығымен Бекітілген
Жалпы су пайдаланудың типтік ережелері 1. Жалпы ережелер
1. Осы Жалпы су пайдаланудың типтік ережелері Қазақстан Республикасының Су кодексінің  37-бабы 1 тармағының 5) тармақшасы негізінде әзірленді.
2. Жалпы су пайдалануға жататын су объектілері:
техникалық құралдарды қолданбай жер үсті су көздерінен су алу кезінде;
күшті су тасқыны қаупін туғызатын су объектілерінен басқа, жалпы демалу, туризм және спорттық нысандарды қайта қалпына келтіру мақсаттарында;
кеме қатынасы, оның ішінде кіші судаларда жүзу;
малды суару үшін.
3. Жалпы су пайдалану, жалпы су пайдаланудың объектілерінде, сонымен қатар, жалпы су пайдаланудың объектілеріне жатпайтын су объектілерінде жүргізілуі мүмкін және рұқсаттың болуын талап етпейді.

Об утверждении Типовых правил общего водопользования в Республике Казахстан
Приказ и.о. Председателя Комитета по водным ресурсам Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан от 9 февраля 2006 года № 18. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан от 13 марта 2006 года № 4117. Утратил силу приказом и.о. Председателя Комитета по водным ресурсам Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан от 19 октября 2009 года № 306
Сноска. Утратил силу приказом и.о. Председателя Комитета по водным ресурсам Министерства сельского хозяйства РК от 19.10.2009 № 306.
В соответствии с подпунктом 5) пункта 1 статьи 37 Водного кодекса Республики Казахстан, ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Типовые правила общего водопользования в Республике Казахстан.
2. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на заместителя Председателя Кеншимова А.К.
3. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования.
И.о. Председателя
Министр по чрезвычайным         Председатель Комитета
ситуациям Республики Казахстан  транспортного контроля
7 февраля 2006 г.               Министерства транспорта
и коммуникаций
Республики Казахстан
6 февраля 2006 г.
Председатель Комитета           Председатель Комитета рыбного
государственного санитарно-     хозяйства Министерства сельского
эпидемиологического надзора     хозяйства Республики Казахстан
Министерства здравоохранения    3 февраля 2006 г.
Республики Казахстан
7 февраля 2006 г.
Председатель Комитета лесного и
охотничьего хозяйства Министерства
сельского хозяйства Республики
Казахстан
3 февраля 2006 г.
Утверждены Приказом и.о. председателя
Комитета по водным ресурсам Министерства
сельского хозяйства Республики Казахстан
от 9 февраля 2006 года N 18
Типовые правила общего водопользования
1. Общие положения
1. Настоящие типовые правила общего водопользования разработаны на основании подпункта 5), пункта 1, статьи 37 Водного кодекса Республики Казахстан.
2. К общему водопользованию относится пользование водными объектами:
при заборе воды из поверхностных источников без применения технических средств;
в рекреационных целях, массового отдыха, туризма и спортивных целей, за исключением водных объектов представляющих потенциальную селевую опасность;
для судоходства, в том числе плавания на маломерных судах;
для водопоя скота.
3. Общее водопользование может осуществляться как на водных объектах общего пользования, так и на водных объектах, не состоящих в общем пользовании, и не требует наличия разрешений.

4. Осы типтік ережелер, облыстардың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) жергілікті өкілетті органдармен, аумақтық ерекшеліктерді ескере отыра, су объектілері үшін Жалпы су пайдалану ережелерін (әрі қарай - Ережелер), бекітудің тәртібін реттейді және барлық заңды және жеке тұлғалармен, олардың меншік және азаматтық нысандарына қарамастан орындалуы міндетті.
5. Азаматтардың өмірі мен денсаулығын қорғау мақсатында, ветеринария саласында қызметті іске асырушы және тұрғындардың санитарлық-эпидемиологиялық жағдайын жақсарту саласында жергілікті атқарушы органдар облыстағы (республикалық маңызы бар қаладағы, астанадағы) атқарушы органдардың келісімімен шомылуға, ауыз-су және тұрмыстық қажеттіктерге су алу үшін, малды суаруға тыйым салынған орындарды белгілейді, сонымен қатар, сәйкесті, жергілікті өзін-өзі басқару органының аумағында орналасқан су объектілерінен жалпы су пайдаланудың өзге де шарттарын анықтайды.
6. Кіші судалар мен басқа да жүзу құралдары тыйым салынған орындарды жергілікті өкілді органдар Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігі Көлікті бақылау комитетінің келісімімен анықтайды.
7. Азаматтардың судағы қауіпсіздігін қамтамасыз ету су объектілері иегерлерінің жауапкершілігі мен міндеттері, суды пайдаланушылар және ұйымдар (меншіктің түріне қарамастан) Қазақстан Республикасындағы тиісті заңдармен анықталады.
2. Ерекше жағдайлардағы жалпы су пайдалану
8. Жеке немесе бірлесіп су пайдалануға берілген су объектілерінде, жалпы су пайдалану облыстардың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) жергілікті өкілетті органдармен бекітілген талаптар есепке алынады.
9. Жалпы су пайдаланудың шарттарын немесе оған тыйым салынатынын жариялау үшін жеке немесе бірлесіп су пайдалануды жүргізетін су пайдаланушы, облыстардың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) жергілікті өкілетті органдарына мәлімдеме тапсырады, онда оларды қабылдаудың қажеттігі негізделеді.
10. Жалпы су пайдалануға тыйым салу немесе оны шектеу жөніндегі ақпараттық белгілерді орнату жөніндегі шығындар, осы су объектілері оларға жеке немесе бірлесіп су пайдалануға берілген су пайдаланушылардың есебінен жүргізіледі.
11. Бекітілмеген су объектілерінде Ережені бұзғаны үшін айыппұл мөлшері туралы ескертулер бар тыйым салатын белгілер мен плакаттарды орнату жергілікті атқарушы органдармен қамтамасыз етіледі.

4. Настоящие типовые правила определяют порядок установления местными представительными органами областей (города республиканского значения, столицы) Правил общего водопользования (далее - Правила) с учетом особенностей региональных условий и обязательны для исполнения всеми юридическими и физическими лицами независимо от формы собственности и гражданства.
5. В целях охраны жизни и здоровья граждан, местные исполнительные органы по согласованию с исполнительными органами областей (города республиканского значения, столицы) в области санитарно-эпидемиологического благополучия населения и осуществляющими деятельность в области ветеринарии, устанавливают места, где запрещены купание, забор воды для питьевых и бытовых нужд, водопой скота, а также определяют иные условия общего водопользования на водных объектах, расположенных на территории соответствующего местного органа самоуправления.
6. Места, где запрещены катания на маломерных судах и других плавучих средствах местные представительные органы устанавливают по согласованию с территориальными подразделениями Комитета транспортного контроля Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан.
7. Обеспечение безопасности граждан на водах, обязанности и ответственность владельцев водных объектов, водопользователей и организаций (независимо от формы собственности), определяются действующим законодательством Республики Казахстан.
2. Общее водопользование при особых условиях
8. Использование отдельных водных объектов или их частей может быть ограничено, приостановлено или запрещено в целях обеспечения обороны страны и безопасности государства, охраны здоровья населения, окружающей природной среды и историко-культурного наследия, прав и законных интересов других лиц в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
9. На водоемах предоставленных в обособленное или совместное использование, учитываются требования общего водопользования, установленные местными представительными органами областей (города республиканского значения, столицы).
10. Для объявления условий или запрета общего водопользования, водопользователь, осуществляющий обособленное или совместное водопользование, представляет в местные представительные органы областей (города республиканского значения, столицы) заявление, в котором обосновывается необходимость их принятия.
11. Затраты по установлению информационных знаков по запрещению или ограничению общего водопользования несут физические и юридические лица, водные объекты которым предоставлены для обособленного или совместного пользования.

12. Су объектілерін жалпы су пайдалану тәртібінде, мал суару үшін пайдалану, ауыз сумен жабдықтаудың су көздерін санитарлық қорғау аумақтарынан тыс жерлерде және су объектілерін ластану мен қоқымданудан қорғайтын құрылғылар болса ғана рұқсат етіледі. Басқа жағдайларда жергілікті атқарушы органдар суару алаңшаларын жайластыру жөніндегі шараларды жүргізеді.
13. Суда жүзетін жабайы құстар мен жүні бағалы аңдардың, балық ресурстары мен басқа да су жануарларының мекен-жайы болып табылатын су объектілерінде, жалпы су пайдалану, суды кешенді пайдаланудың талаптарын ескере отырып, аң және балық шаруашылығы ұйымдары мен кәсіпорындары келісім берген жағдайда мүмкін болады.
14. Су кодексінің  105-бабына сәйкес, кеме қатынасы санатына жатқызылған Қазақстан Республикасының жер үсті су объектілері, жалпы пайдаланудағы су жолы болып табылады, егер оларды пайдалануға толығымен немесе жекелеген шектеулер қойылмаған жағдайларда.
15. Жүзудің қауіпсіздігін сақтау мақсатында ескекті және желкенді кемелердің қозғалыстарын шектеу, Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамаларымен реттеледі.
16. Қауіпсіз жүзуді сақтау мақсатында судалар қозғалысын шектеуді жүзеге асыру Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңымен реттеледі.
17. Қазақстан Республикасы заңнамасына сәйкес, елдің қорғанысын және мемлекеттің қауіпсіздігін, тұрғылықты халықтың денсаулығын, қоршаған табиғи ортаны және тарихи-мәдени мұраны, басқа тұлғалардың құқықтары мен заңды мүдделерін қорғауды қамтамасыз ету мақсаттарында жекелеген су объектілерін немесе олардың бөліктерін пайдалануға шектеулер, тоқтата тұрулар немесе тыйым салулар енгізілуі мүмкін.

12. На незакрепленных водных объектах установка запретительных знаков, плакатов с предупреждениями о размерах штрафов за нарушение Правил обеспечиваются местными исполнительными органами.
13. Использование водных объектов в порядке общего водопользования для водопоя скота допускается вне зоны санитарной охраны источников питьевого водоснабжения и при наличии устройств, предотвращающих загрязнение и засорение водных объектов. В противном случае местные исполнительные органы проводят мероприятия по обустройству водопойных площадок.
14. На водных объектах, признанных местами обитания диких водоплавающих птиц, ценных видов пушных зверей, рыбных ресурсов и других водных животных, общее водопользование возможно при согласовании с предприятиями и организациями охотничьего и рыбного хозяйства с учетом требований комплексного использования вод.
15. Поверхностные водные объекты Республики Казахстан, отнесенные к категории судоходных, согласно  статьи 105 Водного кодекса, являются водными путями общего пользования, за исключением случаев, если их использование в этих целях полностью или частично запрещено.
16. Ограничение движения судов осуществляемое с целью соблюдения безопасного плавания регламентируется действующим законодательством Республики Казахстан.
17. О запрещении купания и других условиях осуществления общего водопользования население оповещается через средства массовой информации, специальными информационными знаками или иными способами.