Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының дауыс берушi акцияларының жиырма бес және одан астам процентiне иелiк ететiн (дауыс беруге құқығы бар) сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы iрi қатысушысының сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының пруденциалдық нормативтерiн қолдауы бойынша шаралар туралы нұсқаулықты бекiту туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2006 жылғы 25 ақпандағы N 51 Қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2006 жылғы 7 сәуірде тіркелді. Тіркеу N 4179. Күші жойылды - Қазақстан Республикасының Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2010 жылғы 3 қыркүйекте N 135 Қаулысымен.
Күші жойылды - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2010.09.03 N 135 (ресми жарияланған күннен бастап он күнтізбелік күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
"Сақтандыру қызметi туралы" Қазақстан Республикасының  Заңын iске асыру мақсатында Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттiгiнiң (бұдан әрi - Агенттiк) Басқармасы  ҚАУЛЫ ЕТЕДI:
1. Қоса берiлiп отырған Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының дауыс берушi акцияларының жиырма бес және одан астам процентiне иелiк ететiн (дауыс беруге құқығы бар) сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы iрi қатысушысының сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының пруденциалдық нормативтерiн қолдауы бойынша шаралар туралы нұсқаулық бекiтiлсiн.
2. Осы қаулы Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркеуден өткен күннен бастап он төрт күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi.
3. Сақтандыру нарығының субъектiлерiн және басқа қаржы ұйымдарын қадағалау департаментi (Каримуллин А.А.):
1) Заң департаментiмен (Байсынов М.Б.) бiрлесiп осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркеуден өткiзу шараларын қолға алсын;
2) Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркелген күннен бастап он күндiк мерзiмде осы қаулыны Агенттiктiң мүдделi бөлiмшелерiне, "Қазақстан қаржыгерлерiнiң қауымдастығы" заңды тұлғалар бiрлестiгiне, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарына жiберсiн.
4. Халықаралық қатынастар және жұртшылықпен байланыс бөлiмi (Пернебаев Т.Ш.) осы қаулыны Қазақстан Республикасының бұқаралық ақпарат құралдарында жариялауды қамтамасыз етсiн.
5. Осы қаулының орындалуын бақылау Агенттiк Төрағасының орынбасары Қ.М.Досмұқаметовке жүктелсiн.
Төраға
Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын
және қаржы ұйымдарын реттеу мен
қадағалау агенттiгi Басқармасының

Об утверждении Инструкции о мерах по поддержанию крупным участником страховой (перестраховочной) организации, владеющим (имеющим право голосовать) двадцатью пятью и более процентами голосующих акций страховой (перестраховочной) организации, пруденциальных нормативов страховой (перестраховочной) организации
Постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 25 февраля 2006 года № 51. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 7 апреля 2006 года № 4179. Утратило силу постановлением Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 3 сентября 2010 года № 135
Сноска. Утратило силу постановлением АФН РК от 03.09.2010 № 135 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В целях реализации  Закона Республики Казахстан "О страховой деятельности" Правление Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций (далее - Агентство)  ПОСТАНОВЛЯЕТ :
1. Утвердить прилагаемую Инструкцию о мерах по поддержанию крупным участником страховой (перестраховочной) организации, владеющим (имеющим право голосовать) двадцатью пятью и более процентами голосующих акций страховой (перестраховочной) организации пруденциальных нормативов страховой (перестраховочной) организации.
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении четырнадцати дней со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
3. Департаменту надзора за субъектами страхового рынка и другими финансовыми организациями (Каримуллин А.А.):
1) совместно с Юридическим департаментом (Байсынов М.Б.) принять меры к государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан настоящего постановления;
2) в десятидневный срок со дня введения в действие настоящего постановления довести его до сведения заинтересованных подразделений Агентства, Объединения юридических лиц в форме ассоциации "Ассоциация финансистов Казахстана", страховых (перестраховочных) организаций.
4. Отделу международных отношений и связей с общественностью Агентства (Пернебаев Т.Ш.) обеспечить публикацию настоящего постановления в средствах массовой информации Республики Казахстан.
5. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя Председателя Агентства Досмукаметова К.М.
Председатель
Утверждена постановлением
Правления Агентства Республики
Казахстан по регулированию и надзору
финансового рынка и финансовых
организаций

2006 жылғы 25 ақпандағы N 51
қаулысымен бекiтiлген
Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының дауыс берушi
акцияларының жиырма бес және одан астам процентiне иелiк
ететiн (дауыс беруге құқығы бар) сақтандыру (қайта
сақтандыру) ұйымы iрi қатысушысының сақтандыру (қайта
сақтандыру) ұйымының пруденциалдық нормативтерiн қолдауы
бойынша шаралар туралы нұсқаулық
1. Осы Нұсқаулық "Сақтандыру қызметi туралы" Қазақстан Республикасы Заңының  46-1-бабына сәйкес әзiрлендi және сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының дауыс берушi акцияларының жиырма бес және одан астам процентiне иелiк ететiн (дауыс беруге құқығы бар) сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы iрi қатысушысының сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының пруденциалдық нормативтерiн қолдауы бойынша шараларды белгiлейдi.
2. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының дауыс берушi акцияларының жиырма бес және одан астам процентiне иелiк ететiн (дауыс беруге құқығы бар) сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының iрi қатысушысы сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының нормативтiк мәндерi мен пруденциалдық нормативтерiн есептеу әдiстемесiн айқындайтын қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау жөнiндегi уәкiлеттi органның (бұдан әрi - уәкiлеттi орган) нормативтiк құқықтық актiлерi белгiлеген деңгейде сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының төлем қабiлеттiлiгi маржасының мөлшерiн қолдау бойынша осы Нұсқаулық көздейтiн шараларды қабылдайды.
3. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының дауыс берушi акцияларының жиырма бес және одан астам процентiне иелiк ететiн (дауыс беруге құқығы бар) сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының iрi қатысушысы осы Нұсқаулықта айқындалған сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының төлем қабiлеттiлiгi маржасының қажет мөлшерiн қолдау бойынша шараларға мыналар:
1) сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының дауыс берушi акцияларының жиырма бес және одан астам процентiне иелiк ететiн (дауыс беруге құқығы бар) сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы iрi қатысушысының iшкi құжаттарының болуы;
2) сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының төлем қабiлеттiлiгi маржасының қажет мөлшерiн тұрақты қамтамасыз ету;
3) сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының төлем қабiлеттiлiгi маржасының қажет мөлшерiн жедел қамтамасыз ету жатады.
4. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының дауыс берушi акцияларының жиырма бес және одан астам процентiне иелiк ететiн (дауыс беруге құқығы бар) сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы iрi қатысушысының iшкi құжаттарында сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының дауыс берушi акцияларының жиырма бес және одан астам процентiне иелiк ететiн (дауыс беруге құқығы бар) сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы iрi қатысушысының сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының төлем қабiлеттiлiгi маржасының қажет мөлшерiн қолдау бойынша, оның iшiнде осы Нұсқаулыққа сәйкес шараларды қолдану тiзбесi, талаптары мен тәртiбi болады.

от 25 февраля 2006 года N 51
Инструкция
о мерах по поддержанию крупным участником страховой
(перестраховочной) организации, владеющим (имеющим право
голосовать) двадцатью пятью и более процентами голосующих акций
страховой (перестраховочной) организации, пруденциальных
нормативов страховой (перестраховочной) организации
1. Настоящая Инструкция разработана в соответствии со  статьей 46-1 Закона Республики Казахстан "О страховой деятельности" и устанавливает меры по поддержанию крупным участником страховой (перестраховочной) организации, владеющим (имеющим право голосовать) двадцатью пятью и более процентами голосующих акций страховой (перестраховочной) организации, пруденциальных нормативов страховой (перестраховочной) организации.
2. Крупный участник страховой (перестраховочной) организации, владеющий (имеющий право голосовать) двадцатью пятью и более процентами голосующих акций страховой (перестраховочной) организации, принимает меры, предусмотренные настоящей Инструкцией, по поддержанию размера маржи платежеспособности страховой (перестраховочной) организации на уровне, установленном нормативными правовыми актами уполномоченного органа по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций (далее - уполномоченный орган), определяющими нормативные значения и методики расчетов пруденциальных нормативов страховой (перестраховочной) организации.
3. Меры по поддержанию необходимого размера маржи платежеспособности страховой (перестраховочной) организации, определенные настоящей Инструкцией крупными участниками страховой (перестраховочной) организации, владеющими (имеющими право голосовать) двадцатью пятью и более процентами голосующих акций страховой (перестраховочной) организации, включают в себя:
1) наличие внутренних документов крупного участника страховой (перестраховочной) организации, владеющего (имеющего право голосовать) двадцатью пятью и более процентами голосующих акций страховой (перестраховочной) организации;
2) постоянное обеспечение необходимого размера маржи платежеспособности страховой (перестраховочной) организации страховой (перестраховочной) организации;
3) оперативное обеспечение необходимого размера маржи платежеспособности страховой (перестраховочной) организации.
4. Внутренние документы крупного участника страховой (перестраховочной) организации, владеющего (имеющего право голосовать) двадцатью пятью и более процентами голосующих акций страховой (перестраховочной) организации, содержат перечень, условия и порядок применения крупным участником страховой (перестраховочной) организации, владеющим (имеющим право голосовать) двадцатью пятью и более процентами голосующих акций страховой (перестраховочной) организации, мер по поддержанию необходимого размера маржи платежеспособности страховой (перестраховочной) организации, в том числе соответствующих настоящей Инструкции.

5. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының төлем қабiлеттiлiгi маржасының қажет мөлшерiн тұрақты қамтамасыз ету мыналарды:
1) уәкiлеттi органның нормативтiк құқықтық актiлерi белгiлеген пруденциалдық нормативтердi және сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы сақтауға мiндеттi өзге нормалар мен лимиттердi тексеру мақсатында сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының тоқсан сайынғы шоғырландырылған қаржылық есебiн талдау негiзiнде сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының қаржылық жағдайын тоқсан сайын бағалауды;
2) сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының дауыс берушi акцияларының жиырма бес және одан астам процентiне иелiк ететiн (дауыс беруге құқығы бар) сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының iрi қатысушысы бар сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымында тәуекелдердi басқару жүйесiнiң болуына жыл сайын бақылау жасауды;
3) сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының дауыс берушi акцияларының жиырма бес және одан астам процентiне иелiк ететiн (дауыс беруге құқығы бар) сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының iрi қатысушысы бар сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымында осы Нұсқаулықтың 7-тармағында көзделген жедел қамтамасыз ету шараларын айқындайтын рәсiмдердi жыл сайын бақылау жасауды қамтиды.
6. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының дауыс берушi акцияларының жиырма бес және одан астам процентiне иелiк ететiн (дауыс беруге құқығы бар) сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының iрi қатысушысы, қосымша, төлем қабiлеттiлiгi маржасының қажет мөлшерiн тұрақты қамтамасыз ету шараларымен қатар, жедел қамтамасыз ету шараларын қолданады.
7. Жедел қамтамасыз ету шаралары уәкiлеттi орган белгiлеген нормативтiк мәннен төмен сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының төлем қабiлеттiлiгi маржасының қажет мөлшерi азайған кезде сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының төлем қабiлеттiлiгi маржасын ұлғайту мақсатында қолданылады.
Жедел қамтамасыз ету шаралары мыналарды:
сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының төлем қабiлеттiлiгi маржасының қажет мөлшерiн қолдау рәсiмдерiн;
сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы активтерiнiң құрылымын өзгерту жөнiндегi рәсiмдердi;
сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының ұйымдық құрылымын өзгерту жөнiндегi рәсiмдердi;
сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының жай акциялары бойынша оның акционерлерi арасында дивидендтердi төлеудi тоқтата тұру жөнiндегi рәсiмдердi көздейдi.
8. Төлем қабiлеттiлiгi маржасының қажет мөлшерiн қолдау рәсiмдерi мыналарды:
1) уәкiлеттi органның нормативтiк құқықтық актiсiмен айқындалған реттелген қарызды берудi немесе уәкiлеттi орган белгiлеген мәнге төлем қабiлеттiлiгi маржасының қажет мөлшерiн сәйкес келтiру үшiн сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының акцияларын сатып алуды;

5. Меры постоянного обеспечения необходимого размера маржи платежеспособности страховой (перестраховочной) организации включают следующее:
1) ежеквартальную оценку финансового состояния страховой (перестраховочной) организации на основе анализа ежеквартальной консолидированной финансовой отчетности страховой (перестраховочной) организации с целью проверки соблюдения пруденциальных нормативов и иных обязательных к соблюдению норм и лимитов страховой (перестраховочной) организацией, установленных нормативными правовыми актами уполномоченного органа;
2) ежегодный контроль наличия системы управления рисками в страховой (перестраховочной) организации, имеющей крупного участника, владеющего (имеющего право голосовать) двадцатью пятью и более процентами голосующих акций страховой (перестраховочной) организации;
3) ежегодный контроль наличия в страховой (перестраховочной) организации, имеющей крупного участника, владеющего (имеющего право голосовать) двадцатью пятью и более процентами голосующих акций страховой (перестраховочной) организации, процедур, определяющих меры оперативного обеспечения, предусмотренных в пункте 7 настоящей Инструкции.
6. Крупным участником страховой (перестраховочной) организации, владеющим (имеющим право голосовать) двадцатью пятью и более процентами голосующих акций страховой (перестраховочной) организации, дополнительно, помимо мер постоянного обеспечения необходимого размера маржи платежеспособности, применяются меры оперативного обеспечения.
7. Меры оперативного обеспечения применяются с целью увеличения маржи платежеспособности страховой (перестраховочной) организации при снижении необходимого размера маржи платежеспособности страховой (перестраховочной) организации ниже нормативного значения, установленного уполномоченным органом.
Меры оперативного обеспечения предусматривают:
процедуры поддержания необходимого размера маржи платежеспособности страховой (перестраховочной) организации;
процедуры по изменению структуры активов страховой (перестраховочной) организации;
процедуры по изменению организационной структуры страховой (перестраховочной) организации;
процедуры по приостановлению выплаты дивидендов по простым акциям (распределению чистого дохода) страховой (перестраховочной) организации между ее акционерами.
8. Процедуры поддержания необходимого размера маржи платежеспособности включают следующее:
1) выдачу субординированного займа, определенного нормативным правовым актом уполномоченного органа, или покупку акций страховой (перестраховочной) организации для приведения необходимого размера маржи платежеспособности в соответствие с установленным уполномоченным органом значением;

2) сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының барлық көрсетiлген мiндеттемелерiнiң орнын толтыратын үшiншi тұлғалардың алдында сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының мiндеттемелерi бойынша қамтамасыз етудi ұсынуды;
3) сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының дауыс берушi акцияларының жиырма бес және одан астам процентiне иелiк ететiн (дауыс беруге құқығы бар) сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы iрi қатысушысының алдында сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының мiндеттемелерiн орындау мерзiмiн ұзартуды;
4) сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының дауыс берушi акцияларының жиырма бес және одан астам процентiне иелiк ететiн (дауыс беруге құқығы бар) оның iрi қатысушысының алдында сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының мiндеттемелерi бойынша төлемдердiң мерзiмiн кейiнге қалдыруды;
5) сақтандыру ұйымының сақтандыру қызметiне, шартты мiндеттемелерiне байланысты емес мерзiмi өткен активтердi сатып алуды қамтиды.
9. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы активтерiнiң құрылымын өзгерту және сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының дауыс берушi акцияларының жиырма бес және одан астам процентiне иелiк ететiн (дауыс беруге құқығы бар) оның iрi қатысушысын өзгерту жөнiндегi рәсiмдер мынадай:
1) сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымын техникалық және (немесе) инвестициялық тәуекелге қамтитын операцияларды шектеу немесе тоқтата тұру;
2) өтiмдiлiктi жоғалту тәуекелiн азайту, проценттiк тәуекел мен өтiмдiлiктi жоғалту тәуекелiн азайту үшiн қысқа мерзiмдi активтердiң үлесiн ұлғайту мақсатында, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы активтерiнiң құрылымын және сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының дауыс берушi акцияларының жиырма бес және одан астам процентiне иелiк ететiн (дауыс беруге құқығы бар) сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының iрi қатысушысын (заңды тұлғаны) өзгерту;
3) елеулi шығыстармен байланысты немесе сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы мен сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының дауыс берушi акцияларының жиырма бес және одан астам процентiне иелiк ететiн (дауыс беруге құқығы бар) оның iрi қатысушысын (заңды тұлғаны) қосымша тәуекелдерге қамтып жүргiзiлген операциялардың тiзбесiн және көлемiн қысқарту түрiнде жүзеге асырылады.
10. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының ұйымдық құрылымы мен сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы iрi қатысушысын өзгерту жөнiндегi рәсiмдер әкiмшiлiк-шаруашылық шығыстарды қысқарту түрiнде жүзеге асырылады.
11. Уәкiлеттi органның нормативтiк құқықтық актiлерiмен белгiленген ең төменгi нормативтiк мәннен төмен сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы маржасының қажет мөлшерiн азайтқан кезде:
сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының дауыс берушi акцияларының жиырма бестен астам, бiрақ кемiнде елуден кем болмайтын процентiне тiкелей немесе жанама иелiк ететiн (дауыс беруге құқығы бар) iрi қатысушы сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы маржасының мөлшерi қажет мәннен төмен азаю дерегi анықталған күннен бастап отыз жұмыс күнi iшiнде сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы акционерлерiнiң жалпы жиналысының Орындалуы мiндеттi iс-шаралар жоспарын (бұдан әрi - іс-шаралар жоспары), оның iшiнде осы Нұсқаулық белгiлеген сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы маржасының қажет мөлшерiн жедел қамтамасыз ету шараларынан тұратын жоспарды қабылдауына бастама жасайды және Іс-шаралар жоспарын қабылдағаннан кейiн жетi жұмыс күнi iшiнде оны уәкiлеттi органға келiсу үшiн бередi;
сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының дауыс берушi акцияларының елу және одан астам процентiне тiкелей немесе қосымша иелiк ететiн (дауыс беруге құқығы бар) iрi қатысушы сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы маржасының мөлшерi қажет деңгейден төмен азаю дерегi анықталған күннен бастап жетi жұмыс күнi iшiнде іс-шаралар жоспарын, оның iшiнде осы Нұсқаулық белгiлеген сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы маржасының қажет мөлшерiн жедел қамтамасыз ету шараларынан тұратын жоспарды уәкiлеттi органға келiсу үшiн бередi.
Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымында сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының дауыс берушi акцияларының жиырма бес және одан астам процентiне иелiк ететiн (дауыс беруге құқығы бар) бiреуден астам iрi қатысушы болған кезде осы тармақтың үшiншi абзацында көрсетiлген iс-қимылды аталған тұлғалар бiрлесiп жүзеге асырады.

2) предоставление обеспечения по обязательствам страховой (перестраховочной) организации перед третьими лицами, покрывающего все указанные обязательства страховой (перестраховочной) организации;
3) продление срока исполнения обязательств страховой (перестраховочной) организации перед крупным участником страховой (перестраховочной) организации, владеющим (имеющим право голосовать) двадцатью пятью и более процентами голосующих акций страховой (перестраховочной) организации;
4) отсрочку платежей по обязательствам страховой (перестраховочной) организации перед ее крупным участником, владеющим (имеющим право голосовать) двадцатью пятью и более процентами голосующих акций страховой (перестраховочной) организации;
5) приобретение просроченных активов, не связанных со страховой деятельностью, условных обязательств страховой (перестраховочной) организации.
9. Процедуры по изменению структуры активов страховой (перестраховочной) организации и ее крупного участника, владеющего (имеющего право голосовать) двадцатью пятью и более процентами голосующих акций страховой (перестраховочной) организации, осуществляются в виде:
1) ограничения или приостановления операций, подвергающих страховую (перестраховочную) организацию техническому и (или) инвестиционному рискам;
2) изменения структуры активов страховой (перестраховочной) организации и ее крупного участника (юридического лица), владеющего (имеющего право голосовать) двадцатью пятью и более процентами голосующих акций страховой (перестраховочной) организации, с целью снижения риска потери ликвидности, увеличения доли краткосрочных активов для снижения процентного риска и риска потери ликвидности;
3) сокращения перечня и объема проводимых операций, связанных со значительными расходами, или подвергающими страховую (перестраховочную) организацию и ее крупного участника (юридического лица), владеющего (имеющего право голосовать) двадцатью пятью и более процентами голосующих акций страховой (перестраховочной) организации, дополнительным рискам.
10. Процедуры по изменению организационной структуры страховой (перестраховочной) организации и ее крупного участника (юридического лица), владеющего (имеющего право голосовать) двадцатью пятью и более процентами голосующих акций страховой (перестраховочной) организации, осуществляются в виде сокращения административно-хозяйственных расходов.
11. При снижении необходимого размера маржи страховой (перестраховочной) организации ниже минимального нормативного значения, установленного нормативными правовыми актами уполномоченного органа:
крупный участник, владеющий (имеющий право голосовать) прямо или косвенно более двадцатью пятью, но менее чем пятьюдесятью процентами голосующих акций страховой (перестраховочной) организации, в течение тридцати рабочих дней со дня выявления факта снижения размера маржи страховой (перестраховочной) организации ниже необходимого значения инициирует принятие общим собранием акционеров страховой (перестраховочной) организации Плана обязательных для исполнения мероприятий (далее - План мероприятий), в том числе содержащего меры оперативного обеспечения необходимого размера маржи страховой (перестраховочной) организации, установленные настоящей Инструкцией, и в течение семи рабочих дней после принятия Плана мероприятий представляет его в уполномоченный орган для согласования;
крупный участник, владеющий (имеющий право голосовать) прямо или косвенно пятьюдесятью и более процентами голосующих акций страховой (перестраховочной) организации, в течение семи рабочих дней со дня выявления факта снижения размера маржи страховой (перестраховочной) организации ниже необходимого уровня представляет в уполномоченный орган План мероприятий для согласования, в том числе содержащий меры оперативного обеспечения необходимого размера маржи страховой (перестраховочной) организации, установленные настоящей Инструкцией.
При наличии у страховой (перестраховочной) организации более одного крупного участника, владеющего (имеющего право голосовать) двадцатью пятью и более процентами голосующих акций страховой (перестраховочной) организации, данными лицами совместно осуществляются действия, указанные в абзаце третьем настоящего пункта.

12. Уәкiлеттi органмен келiсiлген Іс-шаралар жоспарында сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының дауыс берушi акцияларының жиырма бес және одан астам процентiне иелiк ететiн (дауыс беруге құқығы бар) iрi қатысушының сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының төлем қабiлеттiлiгi маржасының қажет мөлшерi мен олардың орындалғандығы туралы ақпаратты уәкiлеттi органға беру мерзiмi болуы тиiс.
Іс-шаралар жоспары айқындаған iс-шаралардың орындалуы туралы сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының дауыс берушi акцияларының жиырма бес және одан астам процентiне иелiк ететiн (дауыс беруге құқығы бар) iрi қатысушының ақпараты растайтын құжаттардың қосымшасымен бiрге берiледi. Iс-шаралар жоспарының кез-келген талаптарын орындамаған жағдайда сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының дауыс берушi акцияларының жиырма бес және одан астам процентiне иелiк ететiн (дауыс беруге құқығы бар) iрi қатысушы орындалмау себептерi туралы уәкiлеттi органға хабарлайды.
13. Осы Нұсқаулықтың талаптарын бұзған жағдайда, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының дауыс берушi акцияларының жиырма бес және одан астам процентiне иелiк ететiн (дауыс беруге құқығы бар) iрi қатысушыға ықпал ету шаралары мен Қазақстан Республикасының заңнамалық актiлерiне сәйкес мәжбүрлеу шаралары қолданылады.
14. Осы Нұсқаулықпен реттелмеген мәселелер Қазақстан Республикасының заңнамаларына сәйкес шешiледi.

12. Согласованный с уполномоченным органом План мероприятий должен содержать сроки выполнения мер по поддержанию крупным участником, владеющим (имеющим право голосовать) двадцатью пятью и более процентами голосующих акций страховой (перестраховочной) организации, необходимого размера маржи платежеспособности страховой (перестраховочной) организации и сроки представления информации об их исполнении в уполномоченный орган.
Информация крупного участника, владеющего (имеющего право голосовать) двадцатью пятью и более процентами голосующих акций страховой (перестраховочной) организации, о выполнении мероприятий, определенных Планом мероприятий, представляется с приложением подтверждающих документов. В случае невыполнения любого из условий Плана мероприятий крупный участник, владеющий (имеющий право голосовать) двадцатью пятью и более процентами голосующих акций страховой (перестраховочной) организации, уведомляет уполномоченный орган о причинах невыполнения.
13. В случае нарушения требований настоящей Инструкции к крупному участнику, владеющему (имеющему право голосовать) двадцатью пятью и более процентами голосующих акций страховой (перестраховочной) организации, могут быть применены ограниченные меры воздействия и принудительные меры в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан.
14. Вопросы, не урегулированные настоящей Инструкцией, подлежат разрешению в соответствии с законодательством Республики Казахстан.