Қазақстан Республикасы ұлттық валютасының айналыстағы банкноталарын ауыстыру туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2006 жылғы 25 шілдедегі N 68 Қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2006 жылғы 16 тамызда тіркелді. Тіркеу N 4344. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2020 жылғы 17 тамыздағы № 96 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 17.08.2020 № 96 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Қазақстан Республикасы ұлттық валютасының айналыстағы ақша белгілерін ретке келтіру мақсатында, Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының "Номиналы 200, 500, 1000, 2000, 5000 және 10000 теңге банкноталардың дизайнын және айналысқа шығару күнін бекіту туралы" 2006 жылғы 15 сәуірдегі N 31 қаулысының қабылдануына байланысты және "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. 2006 жылғы 15 қарашадан бастап Қазақстан Республикасы ұлттық валютасының айналыстағы:
номиналы 200 теңге 1999 жылғы үлгідегі;
номиналы 500 теңге 1999 жылғы үлгідегі;
номиналы 1000 теңге 2000 жылғы үлгідегі;
номиналы 2000 теңге 2000 жылғы үлгідегі;
номиналы 5000 теңге 1998 жылғы үлгідегі және 2001 жылғы үлгідегі, оның ішінде мерейтойлық жазбасы бар;
номиналы 10000 теңге 2003 жылғы үлгідегі (бұдан әрі - ескі үлгідегі банкноталар) банкноталарын Қазақстан Республикасы ұлттық валютасының номиналдары 200, 500, 1000, 2000, 5000 және 10000 теңге 2006 жылғы үлгідегі банкноталарына (бұдан әрі - жаңа үлгідегі банкноталар) ауыстыру басталсын.
2. Ескі үлгідегі банкноталардың жаңа үлгідегі банкноталармен қатар айналыс кезеңі 2006 жылғы 15 қарашадан бастап 2007 жылғы 14 қарашаға дейін (қоса алғанда) белгіленсін.
3. 2007 жылғы 15 қарашадан бастап Қазақстан Республикасының бүкіл аумағында ескі үлгідегі банкноталар айналыстан алынады.
4. Ескі үлгідегі банкноталарды айырбастау, ескі үлгідегі банкноталардың айналысын аяқтау, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің филиалдарындағы ауыстыру кезеңіндегі эмиссиялық-кассалық операцияларды ұйымдастыру Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының 2000 жылғы 20 шілдедегі N 301 қаулысымен бекітілген Айналыстағы ұлттық валютаның ақша белгілерінің дизайны (нысаны) өзгерген кезде оларды ауыстыру ережесіне (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 1232 тіркелген) сәйкес жүзеге асырылсын.
5. Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының 2000 жылғы 20 шілдедегі N 300 (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 1231 тіркелген) және 2001 жылғы 29 қыркүйектегі N 377 (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 1659 (құпия) тіркелген) қаулыларында көзделген Қазақстан Республикасы ұлттық валютасының мынадай банкноталарын айналыстан алу тәртібі мен мерзімдері өзгеріссіз қалсын:

О замене находящихся в обращении банкнот национальной валюты Республики Казахстан
Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 25 июля 2006 года N 68. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 16 августа 2006 года N 4344. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 17 августа 2020 года № 96.
Сноска. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка РК от 17.08.2020 № 96 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В целях упорядочения денежных знаков национальной валюты Республики Казахстан, находящихся в обращении, в связи с принятием постановления Правления Национального Банка Республики Казахстан от 15 апреля 2006 года N 31 "Об утверждении дизайна и даты выпуска в обращение банкнот номиналом 200, 500, 1000, 2000, 5000 и 10000 тенге" и в соответствии с Законом Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан" Правление Национального Банка Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ :
1. С 15 ноября 2006 года начать замену находящихся в обращении банкнот национальной валюты Республики Казахстан:
номиналом 200 тенге образца 1999 года;
номиналом 500 тенге образца 1999 года;
номиналом 1000 тенге образца 2000 года;
номиналом 2000 тенге образца 2000 года;
номиналом 5000 тенге образца 1998 года и образца 2001 года, в том числе с юбилейной надписью;
номиналом 10000 тенге образца 2003 года (далее - банкноты старого образца) на банкноты национальной валюты Республики Казахстан номиналами 200, 500, 1000, 2000, 5000 и 10000 тенге образца 2006 года (далее - банкноты нового образца).
2. Установить период параллельного обращения банкнот старого образца и банкнот нового образца с 15 ноября 2006 года до 14 ноября 2007 года (включительно).
3. С 15 ноября 2007 года изымаются из обращения на всей территории Республики Казахстан банкноты старого образца.
4. Обмен банкнот старого образца, завершение обращения банкнот старого образца, организацию эмиссионно-кассовых операций в филиалах Национального Банка Республики Казахстан в период замены и подведения итогов замены банкнот старого образца осуществить в соответствии с Правилами замены находящихся в обращении денежных знаков национальной валюты при изменении их дизайна (формы), утвержденными постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 20 июля 2000 года N 301 (зарегистрированными в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под N 1232).
5. Оставить без изменений порядок и сроки изъятия из обращения банкнот национальной валюты Республики Казахстан, предусмотренные постановлениями Правления Национального Банка Республики Казахстан "О замене находящихся в обращении денежных знаков национальной валюты Республики Казахстан" от 20 июля 2000 года N 300 (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под N 1231) и "О замене находящихся в обращении денежных знаков национальной валюты Республики Казахстан" от 29 сентября 2001 года N 377 зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под N 1659):

номиналы 200 теңге 1993 жылғы үлгідегі;
номиналы 500 теңге 1994 жылғы үлгідегі;
номиналы 1000 теңге 1994 жылғы үлгідегі;
номиналы 2000 теңге 1996 жылғы үлгідегі.
6. Қолма-қол ақшамен жұмыс департаменті (Мәжитов Д.М.):
1) Заң департаментімен (Шәріпов С.Б.) бірлесіп осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткізу шараларын қабылдасын;
2) осы қаулы Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткен күннен бастап он күндік мерзімде оны Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі орталық аппаратының бөлімшелеріне, филиалдарына, ұйымдарына және өкілдігіне жіберсін;
3) Қазақстан Республикасының бұқаралық ақпарат құралдарында жариялау үшін Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің ақша белгілерін айырбастау мерзімдері мен тәртібі туралы ресми хабарын дайындасын.
7. Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі басшылығының қызметін қамтамасыз ету басқармасы (Терентьев А.Л.) Қолма-қол ақшамен жұмыс департаментінен жариялау үшін өтінім алған күннен бастап үш күндік мерзімде осы қаулыны және Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің ақша белгілерін айырбастау мерзімдері мен тәртібі туралы ресми хабарын Қазақстан Республикасының бұқаралық ақпарат құралдарында жариялауға шаралар қабылдасын.
8. Осы қаулы ресми түрде жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
9. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Төрағасының орынбасары Б.А.Әлжановқа жүктелсін.
Ұлттық Банк
Төрағасы

номиналом 200 тенге образца 1993 года;
номиналом 500 тенге образца 1994 года;
номиналом 1000 тенге образца 1994 года;
номиналом 2000 тенге образца 1996 года.
6. Департаменту по работе с наличными деньгами (Мажитов Д.М.):
1) совместно с Юридическим департаментом (Шарипов С.Б.) принять меры к государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан настоящего постановления;
2) в десятидневный срок со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан настоящего постановления довести его сведения подразделений центрального аппарата, филиалов, организаций и представительства Национального Банка Республики Казахстан.
3) подготовить официальное сообщение Национального Банка Республики Казахстан о сроках и порядке обмена денежных знаков для опубликования в средствах массовой информации Республики Казахстан.
7. Управлению по обеспечению деятельности руководства Национального Банка Республики Казахстан (Терентьев Л.А.) в трехдневный срок со дня получения от Департамента по работе с наличными деньгами заявки на опубликование принять меры к опубликованию настоящего постановления и официального сообщения Национального Банка Республики Казахстан о сроках и порядке обмена денежных знаков в средствах массовой информации Республики Казахстан.
8. Настоящее постановление вводится в действие со дня официального опубликования.
9. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя Председателя Национального Банка Республики Казахстан Альжанова Б.А.
Председатель
Национального Банка