Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының "Номиналды ұстау қызметін көрсететін бағалы қағаздар рыногы кәсіби қатысушыларының бағалы қағаздармен мәмілелерді тіркеу, бағалы қағаздар ұстаушысының жеке шотынан үзінді көшірмені ресімдеу мен беру және номиналды ұстаушының ақпаратты ашу ережесін бекіту туралы" 2006 жылғы 25 ақпандағы N 61 қаулысына толықтырулар мен өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2006 жылғы 12 тамыздағы N 147 Қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2006 жылғы 4 қыркүйекте тіркелді. Тіркеу N 4364. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2014 жылғы 22 қазандағы № 210 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2014.10.22 № 210 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Нормативтік құқықтық кесімдерді "Қазақстан Республикасындағы  банктер мен банк қызметі туралы", " Сақтандыру қызметі туралы ", "Қазақстан Республикасында  зейнетақымен қамсыздандыру туралы", " Бағалы қағаздар рыногы туралы " Қазақстан Республикасының Заңдарына сәйкес келтіру мақсатында Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігінің (бұдан әрі - Агенттік) Басқармасы  ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Агенттік Басқармасының "Номиналды ұстау қызметін көрсететін бағалы қағаздар рыногы кәсіби қатысушыларының бағалы қағаздармен мәмілелерді тіркеу, бағалы қағаздар ұстаушысының жеке шотынан үзінді көшірмені ресімдеу мен беру және номиналды ұстаушының ақпаратты ашу ережесін бекіту туралы" 2006 жылғы 25 ақпандағы N 61  қаулысына (Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 4138 тіркелген) мынадай толықтырулар мен өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Номиналды ұстау қызметін көрсететін бағалы қағаздар рыногы кәсіби қатысушыларының бағалы қағаздармен мәмілелерді тіркеу, бағалы қағаздар ұстаушысының жеке шотынан үзінді көшірмені ресімдеу мен беру және номиналды ұстаушының ақпаратты ашу ережесінде:
мынадай мазмұндағы 8-1-тармақпен толықтырылсын:
«"8-1. Номиналды ұстаушыны есепке алу жүйесінде пайлық инвестициялық қорда жеке шотты ашу номиналды ұстаушы мынадай құжаттар негізінде жүзеге асырады:
1) инвестициялық портфелді басқарушыға жеке шотты ашуға шығарылған бұйрық;
2) жеке шоттар бойынша және ақпараттық операциялар құжаттарын тіркеуге қол қою құқына ие инвестициялық портфелді басқарушы өкілдерінің ноториалды куәландырылған үлгілерден тұратын құжаттар мен оның:
номиналды ұстаушының атауы;
пайлық инвестициялық қордың атауы;
инвестициялық портфелді басқарушының атауы сияқты деректері бар мөрдің көшірмесі;
лауазымы, тегі, аты-жөні, бар болса - инвестициялық портфелді басқарушы өкілдің әкесінің аты, оның кім екенін куәландыратын құжатының деректері;
номиналды ұстаушының есепке алу жүйесінде ашылған пайлық инвестициялық қордың есепшоты бойынша барлық операцияларды жүзеге асыру кезінде осы құжаттағы қолдардың үлгілерінің болуы міндетті саналуының атап көрсетілуі;

О внесении дополнений и изменений в постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 25 февраля 2006 года N 61 "Об утверждении Правил регистрации профессиональными участниками рынка ценных бумаг, оказывающими услуги номинального держания, сделок с ценными бумагами, оформления и выдачи ими выписки с лицевого счета держателя ценных бумаг и раскрытия информации номинальным держателем"
Постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 12 августа 2006 года N 147. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 4 сентября 2006 года N 4364. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 22 октября 2014 года № 210
Сноска. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка РК от 22.10.2014 № 210 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В целях приведения нормативных правовых актов в соответствие с Законами Республики Казахстан " О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан", " О страховой деятельности ", " О пенсионном обеспечении в Республике Казахстан", " О рынке ценных бумаг " Правление Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций (далее - Агентство)  ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в  постановление Правления Агентства от 25 февраля 2006 года N 61 "Об утверждении Правил регистрации профессиональными участниками рынка ценных бумаг, оказывающими услуги номинального держания, сделок с ценными бумагами, оформления и выдачи ими выписки с лицевого счета держателя ценных бумаг и раскрытия информации номинальным держателем" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под N 4138), следующие дополнения и изменения:
в Правилах регистрации профессиональными участниками рынка ценных бумаг, оказывающими услуги номинального держания, сделок с ценными бумагами, оформления и выдачи ими выписки с лицевого счета держателя ценных бумаг и раскрытия информации номинальным держателем, утвержденных указанным постановлением:
дополнить пунктом 8-1 следующего содержания:
"8-1. Открытие лицевого счета паевого инвестиционного фонда в системе учета номинального держания осуществляется номинальным держателем на основании следующих документов:
1) приказа на открытие лицевого счета управляющего инвестиционным портфелем;
2) документа, содержащего нотариально засвидетельствованные образцы подписей представителей управляющего инвестиционным портфелем, обладающих правом подписывать документы на регистрацию операций по лицевым счетам и информационных операций, и оттиск его печати, включающего сведения о (об):
наименовании номинального держателя;
наименовании паевого инвестиционного фонда;
наименовании управляющего инвестиционным портфелем;
должности, фамилии, имени, при наличии - отчества представителей управляющего инвестиционным портфелем, данных документа, удостоверяющего его личность;
указании на то, что образцы подписей, содержащиеся в данном документе, считаются обязательными при осуществлении всех операций по лицевому счету паевого инвестиционного фонда, открытому в системе учета номинального держания;

3) номиналды ұстаушының ішкі құжаттарында қарастырылған басқа да құжаттар.";
15-тармақтың бірінші абзацы ", номиналды ұстаушының аффилиирленбеген" деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы 15-1-тармақпен толықтырылсын:
«"15-1. Сейфтік операцияларды жүзеге асыратын ұйымдармен жасалатын шартта уәкілетті органға сақтаулы тұрған резервтік көшірмелердің нақты қолда бары мен сақталу жайын тексеруге мүмкіндік беретін шарттарды қарастыру қажет.";
мынадай мазмұндағы 19-1-тармақпен толықтырылсын:
«"19-1. Орталық депозитарийдің есепке алу жүйесінде деректері жоқ болса, онда номиналды ұстаушы клиенттің өтінімі негізінде оған ондай өтінімді алған келесі жұмыс күнінен кешіктірмей аталған клиентке мүмкіндігі басым сатып алу құқын жүзеге асыратын өтінім беру туралы тапсырманы жібереді.";
23-тармақ мынадай мазмұндағы екінші абзацпен толықтырылсын:
«"Егер клиент екінші деңгейдегі банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру), ашық жинақтаушы зейнетақы қорының - акционерлік қоғамның ірі қатысушысы болса, онда ол мәмілені тіркеудің алдында номиналды ұстаушыға уәкілетті органның ірі қатысушы мәртебесін иеленуге келісімін ұсынады.";
36-тармақта:
"екі" деген сөз "бес"деген сөзбен ауыстырылсын;
", осы Ереженің 38-тармағының екінші абзацында белгіленген жағдайларды қоспағанда" деген сөздермен толықтырылсын;
37-тармақтың бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
«"37. Орталық депозитарий Қазақстан Республикасының резиденттері болып табылмайтын номиналды ұстаушыларға бағалы қағаздарды есепке алу үшін бағалы қағаз иелеріне және/немесе уәкілетті органнан, тіркеушіден немесе эмитенттен сұрау салу алғаннан кейінгі күннен кешіктірмей депоненттерге сұрау жолдайды.";
38-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"38. Қазақстан Республикасының резиденті болып табылатын, жеке шотында бағалы қағаздар есепте тұратын, меншік иелігіне жататын, уәкілетТі органнан, орталық депозитарийден, тіркеуші немесе эмитенттен сұрау салу алғаннан кейін жиырма төрт сағат ішінде сұрау салған адамға тиісті мәліметтерді береді.
Қазақстан Республикасының резиденттері болып табылмайтын номиналды ұстаушы оларға бағалы қағаздарды есепке алу үшін жеке шоттарын ашып берген депоненттер акционерлердің жалпы жиналысыН өткізуге қатысушы акционерлердің тізімін жасауға қажетті ақпараттарды орталық депозитарийден сұрау түскен сәттен бастап жиырма үш күнтізбелік күн ішінде береді.
Орталық депозитарий Қазақстан Республикасының резиденті болып табылмайтын оларға бағалы қағаздарды есепке алу үшін номиналды ұстаушы жеке шоттарын ашып берген өз депоненттерінен акционерлердің жалпы жиналысын өткізуге қатысатын акционерлердің тізімін жасауға қажетті ақпаратты алған сәттен бастап жиырма төрт сағат ішінде оны тіркеушіге жібереді.".

3) иных документов, предусмотренных внутренним документом номинального держателя.";
абзац первый пункта 15 дополнить словами ", не аффилиированной с номинальным держателем";
дополнить пунктом 15-1 следующего содержания:
"15-1. В договоре с организацией, осуществляющей сейфовые операции, необходимо предусматривать условия, позволяющие уполномоченному органу проверить фактическое наличие и содержание хранящихся резервных копий.";
дополнить пунктом 19-1 следующего содержания:
"19-1. Номинальный держатель на основании заявки клиента, сведения о котором отсутствуют в системе учета центрального депозитария, направляет ему поручение о подаче заявки на реализацию права преимущественной покупки данного клиента не позднее следующего рабочего дня после получения такой заявки.";
пункт 23 дополнить абзацем вторым следующего содержания:
"В случае если клиент является крупным участником акционерного общества - банка второго уровня, страховой (перестраховочной) организации, открытого накопительного пенсионного фонда, он перед регистрацией сделки представляет номинальному держателю согласие уполномоченного органа на приобретение статуса крупного участника.";
в пункте 36:
слово "двух" заменить словом "пяти";
дополнить словами ", за исключением случая, установленного абзацем вторым пункта 38 настоящих Правил";
абзац первый пункта 37 изложить в следующей редакции:
"37. Центральный депозитарий не позднее дня, следующего за днем получения запроса от уполномоченного органа, регистратора или эмитента направляет запросы депонентам, у которых для учета ценных бумаг открыты лицевые счета собственникам ценных бумаг и/или номинальным держателям, являющимся нерезидентами Республики Казахстан.";
пункт 38 изложить в следующей редакции:
"38. Номинальный держатель, являющийся резидентом Республики Казахстан, на лицевых счетах которого учитываются ценные бумаги, принадлежащие собственникам, в течение двадцати четырех часов с момента получения запроса от уполномоченного органа, центрального депозитария, регистратора или эмитента, представляет запросившему лицу соответствующие сведения.
Депоненты, у которых для учета ценных бумаг открыты лицевые счета номинальным держателям, являющимся нерезидентами Республики Казахстан, представляют информацию, необходимую для составления списка акционеров, участвующих в проведении общего собрания акционеров, в течение двадцати трех календарных дней с даты получения запроса центрального депозитария.
Центральный депозитарий в течение двадцати четырех часов с момента получения информации, необходимой для составления списка акционеров, участвующих в проведении общего собрания акционеров, от своих депонентов, у которых для учета ценных бумаг открыты лицевые счета номинальным держателям, являющимся нерезидентами Республики Казахстан, направляет ее регистратору.".

2. Осы қаулы Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткен күннен бастап он төрт күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
3. Бағалы қағаздар нарығының субъектілерін және жинақтаушы зейнетақы қорларын қадағалау департаменті (Тоқобаев Н.Т.):
1) Заң департаментімен (Байсынов М.Б.) бірлесіп осы қаулыны Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткізу шараларын қолға алсын;
2) осы қаулы Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткен күннен бастап он күндік мерзімде оны Агенттіктің мүдделі бөлімшелеріне, орталық депозитарийге, брокерлік және/немесе дилерлік қызметті жүзеге асыратын ұйымдарға, инвестициялық портфельді басқару жөніндегі қызметті, бағалы қағаздар нарығында кастодиандық қызметті жүзеге асыратын ұйымдарға, "Қазақстан қаржыгерлері қауымдастығы" заңды тұлғалар бірлестігіне жіберсін.
4. Агенттіктің Халықаралық қатынастар және жұртшылықпен байланыс бөлімі (Пернебаев Т.Ш.) осы қаулыны Қазақстан Республикасының бұқаралық ақпарат құралдарында жариялау шараларын қолға алсын.
5. Осы қаулының орындалуын бақылау Агенттік Төрағасының орынбасары Е.Л.Бахмутоваға жүктелсін.
Төраға

2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении четырнадцати дней со дня его государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
3. Департаменту надзора за субъектами рынка ценных бумаг и накопительными пенсионными фондами (Токобаев Н.Т.):
1) совместно с Юридическим департаментом (Байсынов М.Б.) принять меры к государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан настоящего постановления;
2) в десятидневный срок со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан довести настоящее постановление до сведения заинтересованных подразделений Агентства, центрального депозитария, организаций, осуществляющих брокерскую  и/или дилерскую деятельность, организаций, осуществляющих деятельность по управлению инвестиционным портфелем и кастодиальную деятельность на рынке ценных бумаг, Объединения юридических лиц "Ассоциация финансистов Казахстана".
4. Отделу международных отношений и связей с общественностью Агентства (Пернебаев Т.Ш.) принять меры к публикации настоящего постановления в средствах массовой информации Республики Казахстан.
5. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя Председателя Агентства Бахмутову Е.Л.
Председатель