Теңіз қондырғылары радиооператорының, жер үсті радиооператорының және теңіз қондырғыларына тікұшақты қондыру жөніндегі технигінің лауазымдарына біліктілік талаптарын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігі Азаматтық авиация комитеті Төрағасының 2006 жылғы 4 қыркүйектегі N 190 Бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2006 жылғы 8 қыркүйекте тіркелді. Тіркеу N 4381. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрінің міндетін атқарушының 2011 жылғы 6 тамыздағы № 496 бұйрығымен
Күші жойылды - ҚР Көлік және коммуникация министрінің міндетін атқарушының 2011.08.06 № 496 (қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Азаматтық авиацияны мемлекеттiк реттеу туралы"»Қазақстан Республикасы  Заңы 5-бабының 26)-тармақшасына сәйкес  БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған:
1) теңіз қондырғылары радиооператорының лауазымына   біліктілік талаптары;
2) жер үсті радиооператорының лауазымына біліктілік талаптары;
3) теңіз қондырғыларына тікұшақты қондыру жөніндегі технигінің лауазымына біліктілік талаптары бекітілсін.
2. Әуежайлардың қызметiн реттеу, әкiмшілiк-құқықтық жұмыс және халықаралық қатынастар басқармасының әкімшілік және құқықтық қамтамасыз ету бөлімі (Қ.Малдыбаев) Қазақстан Республикасының заңнамасымен белгіленген тәртіп бойынша Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде осы бұйрықтың мемлекеттік тіркеуін және ресми түрде жариялауды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Көлiк және коммуникация министрлiгiнiң Азаматтық авиация комитетi Төрағасының орынбасары Р.О.Әдімолдаға жүктелсін.
4. Осы бұйрық ресми жарияланған күннен бастап қолданысқа енгізіледі.
Төраға
Қазақстан Республикасы Көлiк және
коммуникация министрлiгiнiң
Азаматтық авиация комитетi
Төрағасының 2006 жылғы 4 қырүйектегі
N 190 бұйрығымен бекітілген
Теңіз қондырғыларына тікұшақты қондыру жөніндегі
технигінің лауазымына біліктілік талаптары
1. Техникалық білім.
2. Теңіз кемеде немесе теңіз қондырғында жұмыс тәжірибесі.
3. Әуе кемеге қызмет көрсету бойынша жұмыс тәжірибесі.
4. Әуе кемелерге қызмет көрсетуге байланысты оқу апаттан құтқару шараларды жүргізу бойынша жұмыс тәжірибесі.
5. Персонал басқару бойынша жұмыс тәжірибесі.
6. Авиациялық фразеологияны және радиоалмасудың ережелерін білу.
7. Теңіз қондырғында тікұшаққа қызмет көрсетуді реттейтін Қазақстан Республикасының заңнамасын және нормативтік актілерін білу.
8. Қауіпті жүктерін әуе тасымалдауды реттейтін Қазақстан Республикасының заңнамасын және халықаралық актілерін білу.

Об утверждении квалификационных требований к должностям радиооператора морских установок, наземного радиооператора и техника по посадке вертолета на морских установках
Приказ Председателя Комитета гражданской авиации Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 4 сентября 2006 года № 190. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 8 сентября 2006 года № 4381. Утратил силу приказом и.о. Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 6 августа 2011 года № 496
Сноска. Утратил силу приказом и.о. Министра транспорта и коммуникаций РК от 06.08.2011 № 496.
В соответствии с подпунктом 26)  статьи 5 Закона Республики Казахстан "О государственном регулировании гражданской авиации"  ПРИКАЗЫВАЮ: см.Z100339
1. Утвердить прилагаемые:
1) квалификационные требования к должности радиооператора морских установок;
2) квалификационные требования к должности наземного радиооператора;
3) квалификационные требования к должности техника по посадке вертолета на морских установках.
2. Отделу административного и правового обеспечения Управления регулирования деятельности аэропортов, административно-правовой работы и международных отношений (К.Малдыбаев) обеспечить в установленном законодательством Республики Казахстан порядке государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан и официальное опубликование приказа.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на Заместителя председателя Комитета гражданской авиации Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан Адимолда Р.О.
4. Настоящий приказ вводится в действие со дня его официального опубликования.
Председатель
Утверждены приказом
председателя Комитета
гражданской авиации
Министерства транспорта
и коммуникации
Республики Казахстан
от 4 сентября 2006 года
N 190
Квалификационные требования
к должности радиооператора морских установок
1. Техническое образование.
2. Знание авиационной фразеологии и правил радиообмена.
3. Знание законодательства Республики Казахстан и нормативных актов, регулирующих выполнение работ на морской установке.
4. Знание законодательства Республики Казахстан о гражданской авиации, регулирующего осуществление радиосвязи на морских установках.
5. Знание основ авиационной метеорологии.
6. Знание основ и принципов работы радиооборудования.
7. Знание основных данных и тактико-технических характеристик обслуживаемых воздушных судов.
8. Умение контролировать полеты воздушных судов, других летательных аппаратов и иное перемещение материальных объектов в воздушном пространстве в районе морской установки.

9. Теңіз қондырғында жұмыстарын орындалуын реттейтін Қазақстан Республикасының заңнамасы мен нормативтік актілерін білу.
10. Авиациялық метеорологияның негіздерін білу.
11. Қызмет көрсетілген тікұшақтардың негізгі деректерін және тактикалық-техникалық сипаттамаларын білу.
12. Метеорологиялық және орнитологиялық жағдайын байқау және талдау іскерлігі.
13. Ұшуды қауіпсіз жоспарлау мен орындау, сонымен қатар теңіз қондырғына тікұшақты қондыру мен ұшып көтерілу үшін тікұшақтың экипажын қажетті ақпаратымен қамтамасыз ету іскерлігі.
14. Жолаушыларды, жол жүктерін тікұшақпен тасымалдауға құжаттарын ресімдеу іскерлігі.
15. Аэродромында (вертодромында) орналасқан байланыс, ұшуларды радиотехникалық қамтамасыз ету құралдарын және жарық сигналы жабдықтарын бабына келтіруін, тексеруді және басқаруды жүзеге асыру іскерлігі.
16. Апаттан құтқару және өрт сөндіру жұмыстарына басшылық ету іскерлігі.
17. Тіқұшақты қондыру мен ұшып көтерілгенде жолаушыларды отырғызу және түсіру, жол жүктерін тиеу және түсіру жөнінде жұмыстарын үйлестіру бойынша дағдылары.
18. Сыртқы аспалы жүктерді қабылдау және жіберу бойынша дағдылары.
19. Тікұшақ алаңына және тіқұшақты қондыру мен ұшып көтерілу қамтамасыз ету үшін жабдықтарына техникалық қызмет көрсету, ағымдағы жөндеу бойынша дағдылары.
20. Апаттан құтқару және өрт сөндіру жабдықтарымен жұмыс істеудің дағдылары.
21. Әуе кемеге жанармайды құйып алу жабдықтарымен жұмыс істеудің дағдылары.
22. Мемлекеттік, орыс және ағылшын тілдерін еркін меңгеруі.

9. Умение наблюдать и анализировать состояние метеорологической и орнитологической обстановки.
10. Умение обеспечивать экипаж воздушного судна информацией, необходимой для безопасного планирования и выполнения полета, а также для посадки и взлета воздушного судна с морской установки.
11. Умение обеспечивать связь и взаимодействие с аварийно- спасательными службами при проведении аварийно-спасательных работ. Умение определять местоположение аварии, района бедствия по картам и схемам.
12. Умение осуществлять настройку, проверку и управление средствами связи, радиотехнического обеспечения полетов и светосигнальным оборудованием, расположенными на морской установке.
13. Умение оформлять документы на перевозку пассажиров, багажа и грузов воздушным судном.
14. Умение принимать и отправлять телеграммы и сообщения посредством радио, телефона, факса, электронной почты, сети Интернет.
15. Навыки по проверке состояния газопожарного оборудования.
16. Навыки работы с компьютером.
17. Навыки работы с оборудованием по мониторингу движения морской установки.
18. Навыки работы с оборудованием по мониторингу погодных условий.
19. Свободное владение государственным, русским и английским языками.