Білім беру ұйымдарындағы білім алушылардың үлгерімін ағымдағы бақылаудан, аралық және қорытынды мемлекеттік аттестаттаудан өткізу ережесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2006 жылғы 7 қыркүйектегі N 481 Бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2006 жылғы 13 қыркүйекте тіркелді. Тіркеу N 4394. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2008 жылғы 18 наурыздағы N 125 Бұйрығымен
Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2008.03.18  N 125  (қолданысқа енгізілу тәртібін  5-тармақтан  қараңыз) Бұйрығымен.
БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған:
Жалпы орта білім беру ұйымдарындағы білім алушылардың үлгерімін ағымдағы бақылаудан, аралық және қорытынды мемлекеттік аттестаттаудан өткізу ережесі;
Кәсіптік бастауыш және орта білім беру ұйымдарындағы білім алушылардың үлгерімін ағымдағы бақылаудан, аралық және қорытынды мемлекеттік аттестаттаудан өткізу ережесі;
Жоғары оқу орындарындағы білім алушылардың үлгерімін ағымдағы бақылаудан, аралық және қорытынды мемлекеттік аттестаттаудан өткізу ережесі бекітілсін.
2. "Білім алушылардың үлгерімін ағымдағы бақылаудан, аралық және қорытынды мемлекеттік аттестаттаудан өткізудің ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрі міндетін атқарушының 2004 жылғы 20 қарашадағы N 953  бұйрығының  (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 3298 болып тіркелген) күші жойылды деп танылсын.
3. Мектепке дейінгі және орта білім департаменті (С.Б.Есбосынова) осы бұйрықты белгіленген тәртіппен Қазақстан Республикасы Әділет министрлігіне мемлекеттік тіркеуге ұсынсын.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Білім және ғылым вице-министрі А.Қ.Әбдімомыновқа жүктелсін.
5. Осы бұйрық ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Министр
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2006 жылғы 7 қыркүйектегі
N 481 бұйрығымен бекітілген
Жалпы орта білім беру ұйымдарындағы білім алушылардың
үлгерімін ағымдағы бақылаудан, аралық және қорытынды
мемлекеттік аттестаттаудан өткізу ережесі
1. Негізгі ережелер
1. Осы Білім беру ұйымдарындағы білім алушылардың үлгерімін ағымдағы бақылаудан, аралық және қорытынды мемлекеттік аттестаттаудан өткізудің ережесі (бұдан әрі - Ереже) "Білім туралы" Қазақстан Республикасының  Заңына  сәйкес әзірленді және меншік нысаны мен ведомстволық бағыныстылығына қарамастан жалпы орта білім беру ұйымдарындағы білім алушылардың үлгерімін ағымдағы бақылаудан, аралық және қорытынды мемлекеттік аттестаттаудан өткізудің тәртібін анықтайды.

Об утверждении Правил проведения текущего контроля успеваемости, промежуточной и итоговой государственной аттестации обучающихся в организациях образования
Приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 7 сентября 2006 года N 481. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 13 сентября 2006 года N 4394. Утратил силу приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 21 апреля 2008 года N 5191.
Сноска. Утратил силу приказом Министра образования и науки РК от 21.04.2008 N 5191 (порядок введения в действие см. п.5 ).
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые:
Правила проведения текущего контроля успеваемости, промежуточной и итоговой государственной аттестации обучающихся в организациях среднего общего образования;
Правила проведения текущего контроля успеваемости, промежуточной и итоговой государственной аттестации обучающихся в организациях начального и среднего профессионального образования;
Правила проведения текущего контроля успеваемости, промежуточной и итоговой государственной аттестации обучающихся в высших учебных заведениях.
2. Приказ и.о. Министра образования и науки Республики Казахстан от 20 ноября 2004 года N 953 "Об утверждении Правил проведения текущего контроля успеваемости, промежуточной и итоговой государственной аттестации обучающихся" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за N 3298) признать утратившим силу.
3. Департаменту дошкольного и среднего образования (Испусинова С.Б.) представить в установленном порядке настоящий приказ на государственную регистрацию в Министерство юстиции Республики Казахстан.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра образования и науки Республики Казахстан Абдымомунова А.К.
5. Настоящий приказ вводится в действие со дня официального опубликования.
Министр
Утверждены
приказом Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 7 сентября 2006 года
N 481
Правила проведения текущего контроля успеваемости,
промежуточной и итоговой государственной аттестации
обучающихся в организациях среднего общего образования
1. Основные положения
1. Настоящие Правила проведения текущего контроля успеваемости, промежуточной и итоговой государственной аттестации обучающихся в организациях среднего общего образования (далее - Правила) разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан "Об образовании" и определяют порядок проведения текущего контроля успеваемости, промежуточной и итоговой государственной аттестации обучающихся в организациях среднего общего образования, независимо от форм собственности и ведомственной подчиненности.

2. Осы ережеде мынадай анықтамалар қолданылады:
1) білім алушылардың үлгерімін ағымдағы бақылау - бұл оқытушының пәнді оқыту бағдарламасына сәйкес ағымдағы сабақ барысында өткізген білім алушылардың білімдерін жүйелеп тексеру;
2) білім алушыларды аралық аттестаттау - бір оқу пәнінің оны бітіргеннен кейінгі бір бөлігінің немесе бүкіл көлемінің мазмұнын меңгеру сапасын бағалау мақсатында жүргізілетін рәсім;
3) білім алушыларды қорытынды мемлекеттік аттестаттау - олардың жалпы орта білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандартын меңгеру дәрежесін анықтау мақсатында өткізілетін рәсім.
2.  Жалпы орта білім беру ұйымдарындағы білім
алушылардың үлгерімін ағымдағы бақылауды, аралық
аттестаттауды ұйымдастыру және өткізу
3. Бастауыш мектепте емтихандар өткізілмейді. Білім алушылар аралық аттестаттау бағаларының негізінде аттестатталады.
1-сынып білім алушылары ата-аналарының келісімі және медициналық-педагогикалық комиссияның (және өзге де заңды өкілдердің) ұсынымдары бойынша қалдырылған білім алушылардан басқалары қайта оқу жылына қалдырылмайды.
Бірінші сыныптың бірінші жарты жылдығында оқу материалдарын меңгеру деңгейіне баға қойылмайды.
4. 2-8(9), 10(11)-сыныптардан келесі сыныпқа емтихан бағаларын есепке ала отырып, барлық оқу пәндері бойынша жылдық және қорытынды "3", "4", "5" бағалары бар білім алушылар көшіріледі.
5. Қазақстан Республикасының жалпы орта білім беру ұйымдарындағы бастауыш (4-сынып) және негізгі (9-сынып) сатыларында мемлекеттік аралық бақылау (бұдан әрі - МАБ) жүзеге асырылады.
6. 5-8(9), 10(11)-сыныптардағы ағымдағы бақылауды әрбір тақырып және тарау бойынша бағдарламалық материалдарды меңгергендігін тексеру мақсатында барлық оқу пәндерінің мұғалімдері өткізеді.
7. 5-8(9), 10(11)-сыныптардағы білім алушыларды аралық аттестаттау оқу жылы аяқталғаннан кейін 31 мамырға дейін өткізіледі. Жалпы орта білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарты негізінде әзірленген оқу жоспарлары мен оқу бағдарламаларына сәйкес білім беру ұйымдары оқу пәндерінің тізбесін (2-ден артық емес), қажеттілігін, нысандары мен мерзімдерін белгілейді.
8. 1-2  пәннен  қанағаттанарлықсыз бағалары  бар 5-8(9), 10(11)-cыныптардың білім алушылары аралық аттестаттауға жіберіледі. Үш немесе одан да көп пәндерден қанағаттанарлықсыз бағалары бар білім алушылар білім беру ұйымдарының педагогикалық кеңесінің шешімі бойынша қайта оқу жылына қалдырылады және мектеп бұйрығымен ресімделеді.
9. Кемінде екі пәннен қанағаттанарлықсыз бағалары бар 2-4-сыныптардың білім алушылары үшін педагогикалық кеңестің шешімі бойынша ауызша, жазбаша немесе тест тапсырмалары нысандарындағы бақылау жұмыстары ұйымдастырылады. "3", "4", "5" баға алған білім алушылар келесі сыныпқа көшіріледі.

2. В настоящих Правилах использованы следующие определения:
1) текущий контроль успеваемости обучающихся - это систематическая проверка знаний обучающихся, проводимая учителем на текущих занятиях в соответствии с учебной программой;
2) промежуточная аттестация обучающихся - процедура, проводимая с целью оценки качества усвоения содержания части или всего объема одной учебной дисциплины после завершения ее изучения;
3) итоговая государственная аттестация обучающихся - процедура, проводимая с целью определения степени освоения ими государственного общеобязательного стандарта среднего общего образования.
2. Организация и проведение текущего
контроля успеваемости и промежуточной аттестации
обучающихся в организациях среднего общего образования
3. В начальных классах экзамены не проводятся. Обучающиеся аттестуются на основании оценок промежуточной аттестации.
Учащиеся 1 классов на повторный год обучения не оставляются, за исключением обучающихся, которые могут быть оставлены по рекомендации медико-педагогической комиссии и по согласованию с родителями (или иными законными представителями).
В 1 полугодии 1 класса оценка уровня усвоения учебного материала не выставляется.
4. Из 2-8 (9), 10 (11) классов в следующий класс переводятся обучающиеся, имеющие годовые и итоговые оценки "3", "4", "5" по всем учебным предметам с учетом экзаменационных оценок.
5. В организациях среднего общего образования Республики Казахстан на начальной (4 класс) и основной (9 класс) ступенях осуществляется промежуточный государственный контроль (далее - ПГК).
6. Текущий контроль в 5-8 (9), 10 (11) классах проводится учителями по всем учебным предметам с целью проверки усвоения программного материала по каждой теме и разделу.
7. Промежуточная аттестация обучающихся в 5-8 (9) 10 (11) классах проводится до 31 мая после завершения учебного года . Перечень учебных предметов (не более 2-х), необходимость, формы и сроки устанавливаются организациями образования в соответствии с учебным планом и учебными программами, разработанными на основе государственного общеобязательного стандарта общего среднего образования.
8. Обучающиеся 5-8 (9), 10 (11) классов, имеющие неудовлетворительные оценки по 1-2 предметам, допускаются к промежуточной аттестации. Обучающиеся, имеющие неудовлетворительные оценки по трем и более предметам, на основании решения педагогического совета (далее - педсовет) организации образования оставляются на повторный год обучения и оформляются приказом по организации образования.
9. Для обучающихся 2-4 классов, имеющих неудовлетворительные оценки не более чем по двум предметам, по решению педсовета организуются контрольные работы в форме устных, письменных или тестовых заданий. При получении оценок "3", "4", "5" обучающиеся переводятся в следующий класс.

10. 1-2 пәннен қанағаттанарлықсыз бағалары бар 5-8(9), 10(11)-сыныптардың білім алушылары осы пәндер бойынша қайта аттестаттауға жатады. Жазғы каникул уақытында осы білім алушыларға пәндер бойынша тиісті оқу тапсырмалары беріледі. Қайта аттестаттау оқу жылы аяқталғаннан кейін 3 аптадан соң жүргізіледі.
3. Жалпы орта білім беру ұйымдарында білім
алушыларды қорытынды мемлекеттік аттестаттауды
ұйымдастыру және өткізу
11. Жалпы орта білім беру ұйымдарының жоғарғы сатысында білім алушыларды қорытынды мемлекеттік аттестаттау:
ұлттық бірыңғай тестілеу (бұдан әрі - ҰБТ);
пәндер бойынша қорытынды емтихандар нысанында өткізіледі.
12. Жалпы орта білім беру ұйымдарының жоғарғы сатысында білім алушылар республиканың кәсіптік орта және кәсіптік жоғары білім беру ұйымдарына оқуға түсуге тілек білдіргендер, жалпы орта білімі туралы "Алтын белгі" аттестатын, жалпы орта білімі туралы үздік аттестатын алуға үміткерлер, қорытынды мемлекеттік аттестаттауды міндетті түрде ҰБТ нысанында өтеді.
Жалпы білім беретін пәндер бойынша ағымдағы жылғы халықаралық олимпиадалардың қатысушылары бірыңғай ұлттық тестілеуді тапсырудан босатылады.
Халықаралық пәндік олимпиадаларға (жарыстарға, конкурстарға) 10-нан кем емес елдер командаларының қатысуымен өткізілетін олимпиадалар (жарыстар, конкурстар) жатқызылады. Халықаралық олимпиадалардың (жарыстар, конкурстар) тізбесі білім беру саласындағы орталық атқарушы органмен бекітіледі (бұдан әрі - Министрлік).
ҰБТ-ға қатыспаған жалпы орта білім беретін ұйымдардың халықаралық оқушылар алмасу желісі бойынша шетелдерде білім алған білім алушылары, республикалық музыкалық мектептерде, жалпы білім беретін мектептерде ұйғыр, өзбек және тәжік тілдерінде оқытатын мектептердің білім алушылары, денсаулығына байланысты ҰБТ-ға қатыспаған білім алушылары, республиканың кәсіптік орта және кәсіптік жоғары білім беру ұйымдарына ағымдағы жылы оқуға түсуге ниет білдірмегендер қорытынды мемлекеттік аттестаттаудан білім беру ұйымдарында пәндер бойынша қорытынды емтихан нысанында өтеді.
13. Білім беру ұйымдарындағы білім алушыларды қорытынды мемлекеттік аттестаттауды құрамы білім беру ұйымдарының басшыларымен бекітілетін қорытынды емтихандарды өткізу жөніндегі комиссия (бұдан әрі - Комиссия) өткізеді.
14. Ұйғыр, өзбек және тәжік тілдерінде оқытатын жалпы орта білім беретін ұйымдардың жалпы орта білімі туралы "Алтын белгі" аттестатын, жалпы орта білімі туралы үздік аттестатын алуға үміткер білім алушылары пәндер бойынша қорытынды мемлекеттік аттестаттауды облыстық (қалалық) білім департаменттері (басқармасы) ұйымдастырған тәуелсіз комиссияға тапсырады.

10. Обучающиеся 5-8 (9), 10(11) классов, имеющие неудовлетворительные итоговые оценки по 1-2 предметам, подлежат повторной аттестации по этим предметам. На период летних каникул этим обучающимся даются соответствующие учебные задания по предметам. Повторная аттестация проводится не ранее 3-х недель после завершения учебного года.
3. Организация и проведение итоговой
государственной аттестации обучающихся
в организациях среднего общего образования
11. Итоговая государственная аттестация обучающихся старшей ступени среднего общего образования проводится в форме:
единого национального тестирования (далее - ЕНТ);
итоговых экзаменов по предметам.
12. Обучающиеся старшей ступени среднего общего образования, желающие поступать в организации среднего профессионального и  высшего профессионального образования Республики Казахстан, претенденты на получение аттестата о среднем общем образовании "Алтын белгi", а также аттестата о среднем общем образовании с отличием проходят итоговую государственную аттестацию в обязательном порядке в форме ЕНТ.
Участники международных олимпиад по общеобразовательным предметам текущего года освобождаются от сдачи единого национального тестирования.
К международным предметным олимпиадам (соревнованиям, конкурсам) относятся олимпиады (соревнования, конкурсы) с участием в них команд не менее, чем из 10 стран мира. Перечень международных олимпиад (соревнований, конкурсов) утверждается центральным исполнительным органом в области образования (далее - Министерство).
Учащиеся организаций среднего общего образования, обучавшиеся по линии международного обмена школьников за рубежом и не принявшие участие в ЕНТ, обучающиеся республиканских музыкальных школ, общеобразовательных школ с узбекским, уйгурским и таджикским языками обучения, обучающиеся, по состоянию здоровья не принявшие участие в ЕНТ, обучающиеся, не желающие в текущем году поступать в организации среднего профессионального и высшего профессионального образования республики, итоговую государственную аттестацию проходят в организациях образования в форме итоговых экзаменов по предметам.
13. Итоговая государственная аттестация обучающихся в организациях образования проводится комиссиями по проведению итоговых экзаменов (далее - Комиссия), составы которых утверждаются руководителями организаций образования.
14. Обучающиеся организаций среднего общего образования с уйгурским, узбекским и таджикским языками обучения, претендующие на получение аттестата о среднем общем образовании "Алтын белгi", аттестата о среднем общем образовании с отличием сдают итоговую государственную аттестацию по предметам независимой комиссии, создаваемой департаментом (управлением) образования области (города).

15. 9(10), 11(12)-сыныптарының білім алушылары қорытынды мемлекеттік аттестаттаудан өткізілетін оқу пәндерінің тізбесін және қорытынды емтихандарды өткізу мерзімін Министрлік белгілейді.
16. Қорытынды мемлекеттік аттестаттауға Қазақстан Республикасы жалпы орта білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттары талаптарына сәйкес білім беру бағдарламаларын меңгерген 9(10) және 11(12)-сыныптарының білім алушылары жіберіледі.
17. Жалпы орта білімі туралы "Алтын белгі" аттестатын алуға үміткер ұйғыр, өзбек және тәжік тілдерінде оқытатын мектептердің білім алушыларының, ҰБТ-ға қатыспайтын республикалық музыкалық мектеп-интернаттарының білім алушыларының, жалпы негізгі білімі туралы үздік куәлікті алуға үміткер республикалық мектеп-интернаттарының 9-сынып оқушыларының жазбаша емтихан жұмыстарын қарау үшін, Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің бұйрығымен өз жұмысын 1 маусымда бастайтын Білім алушыларды қорытынды мемлекеттік аттестаттау жөніндегі республикалық комиссия (бұдан әрі - ҚМАРК) құрылады.
18. ҚМАРК-нің құрамында үміткерлердің жазбаша жұмыстарын тексеру жөніндегі және ұйғыр, өзбек және тәжік тілдерінде оқытатын білім беру ұйымдарының, ҰБТ-ға қатыспаған республикалық музыкалық мектеп-интернаттарының емтихан комиссияларының қазақ тілі мен әдебиетінен, орыс тілі мен әдебиетінен, математика пәндерінен үміткерлерге қойған бағаларын растау үшін осы ереженің және Қазақстан Республикасы Үкіметінің 1999 жылғы 23 тамыздағы N 1219  қаулысымен  бекітілген "Алтын белгі" белгісі туралы ереженің талаптарына сәйкес марапаттауға ұсынылған білім алушылардың құжаттарын қарау жөніндегі комиссия құрылады.
19. Жалпы орта білімі туралы "Алтын белгі" аттестатын алуға үміткерлердің құжаттары Министрлікке ағымдағы жылғы 1 маусымнан кешіктірілмей жеткізілуі керек.
20. Жалпы білім беретін мектептердегі 5-11(12)-сыныптарының білім алушыларының пәндер бойынша қорытынды бағасы тоқсандық, жылдық және емтихан бағаларының негізінде қойылады.
5-11(12)-сыныптардағы тоқсандық, жарты жылдық, жылдық және қорытынды бағаларды қайта қарауға рұқсат етілмейді.
21. 1-2 пәннен жылдық қанағаттанарлықсыз баға алған 9(10)-сыныптардың білім алушыларына педагогикалық кеңестің шешімі бойынша қорытынды мемлекеттік аттестаттау өткенге дейін қосымша бақылау жұмыстарын (жазбаша және тест тапсырмалары нысанында) орындауға рұқсат етіледі.
22. Білім алушылардың денсаулық жағдайларына байланысты еңбек және дене тәрбиесі сабақтарынан босату оларды келесі сыныпқа көшіру мен қорытынды мемлекеттік аттестаттауға жіберілуіне әсер етпейді.

15. Перечень учебных предметов, выносимых на итоговую государственную аттестацию, и сроки проведения итоговых экзаменов обучающихся 9 (10), 11 (12) классов определяются Министерством.
16. К итоговой государственной аттестации допускаются обучающиеся 9 (10), 11 (12) классов, освоившие образовательную программу в соответствии с требованиями государственных общеобязательных стандартов среднего общего образования Республики Казахстан.
17. Для рассмотрения письменных экзаменационных работ обучающихся школ с узбекским, уйгурским и таджикским языками обучения, претендующих на получение аттестата о среднем общем образовании "Алтын белгі", обучающихся республиканских музыкальных школ-интернатов, не участвующих в ЕНТ, обучающихся 9 классов республиканских школ-интернатов, претендующих на получение свидетельства об основном общем образовании с отличием, приказом Министра образования и науки Республики Казахстан создается Республиканская комиссия по итоговой государственной аттестации обучающихся (далее - РКИГА), которая начинает свою работу 1 июня текущего года.
18. В составе РКИГА создаются комиссии по проверке письменных работ и подтверждения оценок претендентов, выставленных экзаменационными комиссиями организаций образования с узбекским, уйгурским и таджикским языками обучения, республиканских музыкальных школ-интернатов, не участвующих в ЕНТ, по казахскому языку и литературе, русскому языку и литературе, математике, а также по рассмотрению документов обучающихся, представленных к награждению, на их соответствие требованиям настоящих Правил и Положения о знаке "Алтын белгі", утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 23 августа 1999 года N 1219.
19. Документы претендентов на аттестат о среднем общем образовании "Алтын белгі" должны быть представлены в Министерство не позднее 1 июня текущего года.
20. Итоговая оценка по предметам обучающихся в 5-11 (12) классах общеобразовательных школ выставляется на основании четвертных, годовых и экзаменационных оценок.
Пересмотр четвертных, полугодовых, годовых и итоговых оценок в 5-11(12) классах не допускается.
21. Учащимся 9 (10) класса, имеющим годовые неудовлетворительные оценки по 1-2 предметам, решением педсовета разрешается выполнить дополнительные контрольные работы (в форме тестовых и письменных заданий) до проведения итоговой государственной аттестации.
22. Освобождение обучающихся по состоянию здоровья от уроков труда и физической культуры не влияет на их перевод в следующие классы и допуск к итоговой государственной аттестации.

23. Қорытынды мемлекеттік аттестаттаудың нәтижесі бойынша:
бір немесе екі пәннен қанағаттанарлықсыз баға алған 9(10) және 11(12)-сыныптарының білім алушыларына білім беру ұйымдарында тиісті оқу пәндері бойынша емтихан нысанында қайта қорытынды мемлекеттік аттестаттауға рұқсат етіледі;
үш немесе одан да көп пәндерден қанағаттанарлықсыз бағалары бар 9(10)-сыныптың білім алушылары қайта оқу жылына қалдырылады;
үш немесе одан да көп пәндерден қанағаттанарлықсыз бағалары бар 11(12)-сыныптың білім алушыларына олардың жалпы орта білімнің жоғарғы сатысының толық курсын өткендігі туралы белгіленген үлгідегі анықтама беріледі.
24. 9(10) және 11(12)-сыныптарының білім алушыларын қайта қорытынды мемлекеттік аттестаттаудан өткізу үшін білім беру ұйымдарында тиісті пәндер бойынша емтихан комиссиясы құрылады.
25. Жазғы тапсырмалар мен қайта тапсырылатын емтихандардың материалдары (жазбаша, ауызша, тестілеу нысанында) білім беру ұйымында әзірленеді.
Жазғы тапсырмаларды қанағаттанарлық орындаған және емтихандарды қайта тапсырған білім алушылар білім беру ұйымының педагогикалық кеңесінің шешімі негізінде білім беру ұйымының бұйрығымен келесі сыныпқа көшіріледі.
26. Барлық пәндерден үлгеретін білім алушылар мемлекеттік қорытынды аттестаттаудан облыстық, Астана және Алматы қалаларының білім департаменттерінің (басқармасының) бұйрықтарымен, республикалық білім беру ұйымдарының білім алушылары Министрліктің бұйрығымен мынадай жағдайларда босатылады:
1) денсаулық жағдайына байланысты;
2) егер бала кезінен мүгедек, мүгедек-балалар, I және II топтағы мүгедектер болса;
3) Қазақстан Республикасының командасы атынан халықаралық олимпиадаларға (жарыстарға) қатысатына кандидаттардың жазғы жиынына қатысуына байланысты.
27. Білім алушыларды қорытынды мемлекеттік емтихандардан босату туралы бұйрық мынадай құжаттар негізінде шығарылады:
1) мектеп дәрігерінің (ауылдық жерде - аудандық педиатрдың) ұсынысы бойынша жасалған емхананың медициналық-әлеуметтік сараптамасының (бұдан әрі - МӘС) қорытындысы;
2) педагогикалық кеңес шешімінің көшірмесі және мектептің қолдау хаты;
3) үлгерім табелдері.
2) және 3) тармақшаларда көрсетілген құжаттар білім беру ұйымы басшысының қолымен және білім беру ұйымының мөрімен расталады.
28. Қорытынды мемлекеттік аттестаттау кезеңінде ауырып қалған
9(10)-сыныптың білім алушыларына өтіп кеткен емтихандарын тапсыруға мүмкіндік беріледі. Міндетті емтихан жұмыстарының тақырыптары мен мәтіндерін облыстық, Астана және Алматы қалаларының білім департаменттері (басқармасы) дайындайды.
29. Оқу курсын аяқтаған және Қазақстан Республикасының Қарулы Күштері қатарына шақырылуына байланысты қорытынды емтихандарын тапсырмаған кешкі (кезекті) оқу орындарының білім алушылары әскери қызметін аяқтағаннан кейін бір кезең ішінде жалпы орта білім курсы бойынша емтихандар тапсырады.

23. По результатам итоговой государственной аттестации:
обучающимся 9(10) и 11(12) классов при получении неудовлетворительных оценок по одному или двум предметам разрешается повторная итоговая государственная аттестация по соответствующим учебным предметам в форме экзамена в организации образования;
обучающиеся 9 (10) классов при получении неудовлетворительных оценок по трем и более предметам остаются на повторный год обучения;
обучающимся 11 (12) классов, при получении неудовлетворительных оценок по трем и более предметам, выдается справка установленного образца о прохождении ими полного курса обучения старшей ступени среднего общего образования.
24. Для проведения повторной итоговой государственной аттестации обучающихся 9 (10) и 11 (12) классов в организации образования создается экзаменационная комиссия по соответствующим предметам.
25. Материалы летних заданий и повторных экзаменов (в письменной, устной, в форме тестирования) разрабатываются в организации образования.
Обучающиеся, удовлетворительно выполнившие летние задания и сдавшие повторные экзамены, на основании решения педсовета организации образования приказом организации образования переводятся в следующий класс.
26. Обучающиеся, успевающие по всем предметам, освобождаются от итоговой государственной аттестации приказами областных, городов Астана и Алматы департаментов (управлений) образования, обучающиеся республиканских организации образований - приказом Министерства в случаях:
1) по состоянию здоровья;
2) если является инвалидом с детства, дети-инвалиды, инвалиды I-II группы;
3) в связи с участием в летних сборах кандидатов в команду Республики Казахстан на международные олимпиады (соревнования).
27. Приказ об освобождении обучающихся от итоговой государственной аттестации издается на основании следующих документов:
1) заключения медико-социальной экспертизы (далее - МСЭ) поликлиники, составленного по представлению школьного врача (в сельской местности - районного педиатра);
2) выписки из решения педсовета и ходатайства школы;
3) табеля успеваемости.
Документы, указанные в подпунктах 2) и 3), заверяются подписью руководителя и печатью организации образования.
28. Обучающемуся 9 (10) класса, заболевшему в период итоговой государственной аттестации, предоставляется возможность сдать пропущенные экзамены. Темы и тексты обязательных экзаменационных работ готовятся областными, городов Астана и Алматы департаментами (управлениями) образования.
29. Учащиеся вечерних (сменных) учебных заведений, завершившие курс обучения и не сдавшие итоговые экзамены в связи с призывом в ряды Вооруженных Сил Республики Казахстан, по окончании воинской службы сдают экзамены за курс среднего общего образования в период итоговой аттестации.

30. 9(10)-сыныптың білім алушыларының қорытынды емтихандарының өткізілу мерзімін білім беру ұйымдары белгілейді.
31. Емтихан комиссиясы мүшелерінің арасында білім алушының жазбаша және ауызша жұмыстарының жауаптарының бағасына келіспеушілік болған жағдайда, мәселе хаттамаға комиссия мүшелерінің ерекше пікірлері міндетті түрде жазылып, көпшілік дауыстар арқылы шешіледі.
32. Комиссия мүшелерінің көпшілік дауыстарының шешімімен оның төрағасы келіспеген жағдайда мәселені аудандық (қалалық) білім беру бөлімдері шешеді.
33. Білім алушы жазбаша жұмысына қойылған бағалармен келіспеген жағдайда, емтихан бағасы жарияланғаннан кейін 3 күн ішінде республикалық білім беру ұйымдарының білім алушыларына арналған Министрліктің, аудандық (қалалық) бөлімдері, облыстық (қалалық) білім департаменттері (басқармасы) жанынан құрылған апелляциялық комиссияға шағымдануына құқығы бар.
34. 9(10), 11(12)-сыныптарының білім алушыларын мерзімінен бұрын қорытынды мемлекеттік аттестаттауға білім алушылар шетелге оқуға кеткенде немесе тұрғылықты орнын шетелге ауыстырған жағдайда жіберіледі және пәндер бойынша оқу жылының аяқталуына дейін 2 ай бұрын қорытынды емтихан нысанында өткізіледі.
35. Дамуының мүмкіндігі шектеулі балаларға арналған арнаулы түзеу мекемелерінде қорытынды емтихандарын өткізу қажеттілігі туралы мәселені медициналық диагнозына сәйкес жергілікті білім беру органдары шешеді.
4. Қорытынды емтихандарды өткізу тәртібі
36. Емтихандар мұғалімдер мен білім алушылар емтихандардың басталуынан 10 күн бұрын танысатын білім беру ұйымының басшысы бекіткен кесте бойынша өткізіледі.
Кестеде:
әрбір сыныпта бір күнде бір емтиханнан артық болмауы;
әрбір оқу пәні бойынша емтихандар аралығындағы үзіліс екі күннен кем болмауы;
егер пән бойынша екі емтихан қойылса, бірінші жазбаша емтиханның, одан соң ауызшаның өткізілуі қарастырылады.
37. Білім беру ұйымының негізгі сатысындағы 9(10)-сыныпта диктантқа - 2(2,5) астрономиялық сағат, шығармаға - 4(4,5) астрономиялық сағат, мазмұндамаға - 3(3,5) астрономиялық сағат, математикаға (жазбаша) - 3(3,5) астрономиялық сағат (математика пәні тереңдетіліп оқытылатын сыныптарда - 4 сағат) бөлінеді.
11(12)-сыныпта шығармаға - 6(6,5) астрономиялық сағат, мазмұндамаға - 4(4,5) астрономиялық сағат, диктантқа - 2(2,5) астрономиялық сағат, математикаға (жазбаша) - 4(4,5) астрономиялық сағат (математика пәні тереңдетіліп оқытылатын сыныптарда - 5 сағат) бөлінеді.
38. Жазбаша емтихандарды өткізу үшін неғұрлым үлкен сынып бөлмелерін дайындау қажет: 11(12)-сыныптағы білім алушылар бір-бірден, ал 9(10)-сыныптағы білім алушылар бір-бірден немесе екіден партаға немесе үстелге отырғызылады.
Жазбаша жұмыстарды орындау және ауызша жауапқа дайындалу үшін оқушыларға мектептің мөртабаны басылған қағаз беріледі. Жұмыстарын орындаған білім алушылар оны жоба жазумен (черновикпен) бірге емтихан комиссиясына тапсырады.
Жұмыстарын емтиханға арналып бөлінген уақыт ішінде аяқтай алмаған білім алушылар сол аяқтамаған қалпында тапсырады.

30. Сроки проведения итоговых экзаменов обучающихся 9 (10) классов устанавливаются организацией образования.
31. В случае разногласий между членами экзаменационной комиссии в оценке письменной работы или устного ответа обучающегося вопрос решается большинством голосов с обязательной записью в протоколе особого мнения членов комиссии.
32. В случае несогласия председателя комиссии с решением большинства ее членов вопрос решается районным (городским) отделом образования.
33. В случае несогласия с оценкой, выставленной за письменную работу, обучающийся имеет право обратиться в трехдневный срок после объявления экзаменационной оценки в апелляционную комиссию, созданную при районных (городских) отделах, областных (городских) управлениях (департаментах) образования, при Министерстве - для обучающихся республиканских организации образования.
34. Досрочная итоговая государственная аттестация обучающихся 9 (10), 11 (12) классов допускается в случае выезда обучающихся за границу на учебу либо на постоянное место жительства и проводится в форме итоговых экзаменов по предметам не ранее, чем за 2 месяца до окончания учебного года.
35. Вопрос о необходимости проведения итоговых экзаменов в специальных коррекционных учреждениях для детей с ограниченными возможностями в развитии решается местными органами образования в соответствии с медицинским диагнозом.
4 . Порядок проведения итоговых экзаменов
36. Экзамены проводятся по утвержденному руководителем организации образования расписанию, с которым учителей и обучающихся знакомят не менее, чем за 10 дней до начала экзаменов.
В расписании предусматривается:
не более одного экзамена в один день в каждом классе;
перерыв между экзаменами по каждому учебному предмету должен составлять не менее двух дней;
проведение вначале письменного экзамена, затем устного, если по предмету установлено два экзамена.
37. В 9 (10) классе основной ступени среднего общего образования на диктант отводится 2 (2,5) астрономических часа, на сочинение - 4 (4,5) астрономических часа, на изложение - 3 (3,5) астрономических часа, на математику (письменно) - 3 (3,5) астрономических часа (в классах с углубленным изучением математики - 4 часа).
В 11 (12) классе на сочинение отводится 6 (6,5) астрономических часов, на изложение - 4 (4,5) астрономических часа, на диктант - 2 (2,5) астрономических часа, на математику (письменно) - 4 (4,5) астрономических часа (в классах с углубленным изучением математики - 5 астрономических часов).
38. Для проведения письменных экзаменов необходимо подготовить наиболее просторные классные помещения: обучающиеся 11 (12) класса обязательно садятся по одному, а обучающиеся 9 (10) класса - по одному или по двое за стол или парту.
Для выполнения письменных работ и подготовки к устным ответам обучающимся выдается бумага со штампом школы. Обучающиеся, выполнившие работу, сдают ее экзаменационной комиссии вместе с черновиками.
Обучающиеся, не закончившие работу в отведенное для экзамена время, сдают ее незаконченной.

39. Жазбаша емтихан өтіп жатқан кезеңде (диктанттан басқа) білім алушының 5 минутқа сынып бөлмесінен шығуына рұқсат беріледі. Ондай жағдайда ол жұмысын емтихан комиссиясына тапсырады, емтихандық жұмысына білім алушының шығып келген уақыты жазылады.
40. Жазбаша емтихан аяқталғаннан кейін емтихан жұмыстарын комиссия мүшелері білім беру ұйымының ғимаратында тексереді.
Тексерілмеген жұмыстар білім беру ұйымының басшысына сақталуға тапсырылады. Тексеру кезінде қателердің асты сызылады. Жалпы орта білім курсы бойынша шығармадағы, мазмұндамадағы, диктанттардағы қателер саны жеке көрсетіледі.
Шығармаға, мазмұндамаға және математика пәні бойынша жазба жұмыстарына "2" (қанағаттанарлықсыз) және "5" (үздік) бағалары қойылған жағдайда қысқаша пікір жазылады.
Тіл мен әдебиет бойынша қайта жазбаша аттестаттау нысанын білім беру ұйымының емтихан комиссиясы белгілейді.
9(10) және 11(12)-сыныптарындағы шығарма екі бағамен, негізгі және жалпы орта білім беру сатысындағы математика пәні бойынша жазбаша емтихан жұмысы - бір бағамен бағаланады.
41. Жалпы негізгі білімі туралы үздік куәлікті алуға үміткер 9(10)-сыныптың білім алушыларының, сондай-ақ жалпы орта білімі туралы "Алтын белгі" аттестатын алуға үміткер ұйғыр, өзбек және тәжік тілдерінде оқытатын мектептің білім алушыларының, ҰБТ-ға қатыспайтын республикалық музыкалық мектеп-интернаттары білім алушыларының жазбаша емтихан жұмыстарын, оқу орнының емтихан комиссияcының мүшелері емтихан тапсырғаннан кейінгі бір күн ішінде, үміткерлер көп болған жағдайда екі күн ішінде тексереді.
"Алтын белгі" белгісіне үміткерлердің (республикалық білім беру ұйымдарындағы жалпы орта білімі туралы үздік және "Алтын белгі" аттестаттарынан үміткерлердің) жазбаша жұмыстары белгіленген тәртіппен ҚМАРК-ке ұсынылады.
42. Жалпы білім беретін мектептердің барлық сыныптарындағы жазбаша емтихан жұмыстары жергілікті уақытпен таңертеңгі сағат 9-да басталады. Ерекше жағдайларда (білім беру ұйымында білім алушылардың саны көп болғанда осы ереженің талаптары мен тәртібін сақтау үшін) емтихандарды бірнеше мерзімде немесе келесі күні (ауызша емтиханды өткізу бойынша) екінші нұсқа бойынша өткізуге болады.
Шығармалардың тақырыптары, диктанттар мен мазмұндамалардың мәтіндері салынған пакеттер білім алушылар мен емтихан комиссиясы мүшелерінің қатысуымен емтиханның басталуына 15 минут қалғанда ашылады.
43. Ауызша емтиханды өткізу үшін 25-тен астам оқушысы бар сынып екі топқа бөлінеді және олар емтиханды бірінен соң бірі сол күні тапсырады. Жалпы орта білімі туралы "Алтын белгі" аттестаттарын алуға үміткерлердің барлық ауызша емтихандар хаттамалары ведомостарымен қоса ҚМАРК-ке ұсынылады.

39. В период проведения письменного экзамена (кроме диктанта) обучающемуся разрешается выйти на 5 минут из класса. В этом случае он сдает работу экзаменационной комиссии, на экзаменационной работе отмечается продолжительность отсутствия обучающегося на экзамене.
40. По окончании письменного экзамена работы обучающихся проверяют члены экзаменационной комиссии в здании организации образования.
Непроверенные работы сдаются на хранение руководителю организации образования. При проверке ошибки подчеркиваются. В сочинениях, изложениях, диктантах за курс среднего общего образования количество ошибок указывается отдельно.
На сочинения, изложения и письменные работы по математике, оцененные на "2" (неудовлетворительно) и "5" (отлично), даются рецензии.
Форму повторной письменной аттестации по языку и литературе устанавливает экзаменационная комиссия организации образования.
Сочинение в 9 (10) и 11 (12) классах оценивается двумя оценками, письменная экзаменационная работа по математике за курс основного и среднего общего образования - одной.
41. Письменные экзаменационные работы обучающихся 9 (10) классов, претендующих на получение свидетельства об основном общем образовании с отличием, а также обучающихся в 11 (12) классах школ с узбекским, уйгурским и таджикским языками обучения, республиканских музыкальных школ-интернатов, не участвующих в ЕНТ, претендующих на получение аттестатов о среднем общем образовании с отличием и аттестатов о среднем общем образовании "Алтын белгі", проверяются членами экзаменационной комиссии организации образования в течение одного, а в случае большого числа претендентов - в течение двух дней после сдачи экзаменов.
Письменные экзаменационные работы претендентов на знак "Алтын белгі" (претендентов на аттестаты о среднем общем образовании с отличием и аттестаты о среднем общем образовании "Алтын белгі" республиканских организаций образования) представляются в РКИГА в установленном порядке.
42. Письменные экзаменационные работы во всех классах общеобразовательных школ начинаются в 9 часов утра по местному времени. В исключительных случаях (при наличии в организации образования большого числа обучающихся для соблюдения порядка и требований настоящих Правил) допускается проведение экзаменов в несколько сроков или на следующий день (при проведении устного экзамена), по второму варианту.
Пакеты с темами сочинений, текстами диктантов и изложений вскрываются за 15 минут до начала экзаменов в присутствии обучающихся и членов экзаменационной комиссии.
43. Для проведения устных экзаменов класс, в котором более  25 обучающихся, делится на две группы, сдающие экзамены одна после другой в тот же день. Протоколы вместе с ведомостями всех устных экзаменов претендентов на получение аттестатов о среднем общем образовании "Алтын белгі" представляются в РКИГА.

44. Жауап дайындау үшін білім алушыға 20 минуттан кем емес уақыт беріледі. Егер білім алушы билет бойынша сұрақтарға жауап бермесе, емтихандық комиссия оған екінші билет алуға рұқсат етеді (бұл жағдайда бағасы 1 баллға төмендейді).
45. Әрбір пән бойынша ауызша және жазбаша емтихан өткізілгеннен кейін емтихандық комиссия білім алушыға емтихан бағасы мен қорытынды бағаларын қояды және жалпы орта білімі туралы үздік және "Алтын белгі" аттестатын алуға үміткерлердің жазбаша емтихан бағаларынан басқаларын емтихан хаттамасына енгізеді. Хаттамаға осы пәннің емтихандық комиссиясының мүшелері қол қояды.
46. Емтихан комиссиясы қорытынды бағаларды шығарарда төмендегілерді басшылыққа алуы керек:
1) пән бойынша қорытынды баға жылдық және емтихан бағаларының негізінде ағымдағы оқу жылының тоқсандық (жарты жылдық) бағаларын ескере отырып анықталады;
2) емтихан бағасы қанағаттанарлықсыз болған жағдайда оң қорытынды баға қойылмайды;
3) қорытынды баға емтихан бағасынан жоғары болмайды.
47. Егер бір пәннен ауызша және жазбаша емтихандар өткізілсе, екі емтиханды тапсырғаннан кейін бір ғана қорытынды баға қойылып, жазбаша мен ауызша емтихандардың тиісті хаттамасына жазылады. Жазбаша жұмысы "үздік" бағаланып, ауызша емтиханнан алған баға "4"-тен төмен болмай, тоқсандық және жылдық бағасы "5" болған жағдайда емтихандық және қорытынды бағаға "бес" қойылады.
48. Оқу сабақтары ұйымдастырылған емдеу мекемесінде емделіп жатқан білім алушыларға қорытынды бағаны қою кезінде, осы емдеу мекемесінің жанындағы жалпы білім беретін мектепте (сыныпта немесе топта) алған тоқсандық (жарты жылдық) және жылдық бағалары ескеріліп қойылады.
49. Білім алушылардың ауызша емтиханда алған бағалары осы сыныптағы немесе топтағы емтихан аяқталғаннан кейін хабарланады. Жазбаша емтихан бағалары келесі емтиханға дейін хабарланады. Білім алушыларға өз жазба жұмыстарының тексеру нәтижелерімен танысуға мүмкіндік беріледі. Жұмыстарды көрсетуді ұйымдастыру білім алушының жазбаша өтініші негізінде осы білім беру ұйымының емтихан комиссиясының төрағасына жүктеледі.
50. Кезекті емтиханнан "2" алған 9(10) және 11(12)-сыныптарының білім алушылары келесі емтиханға жіберіледі.
9(10)-сыныптағы қайтадан тапсыратын міндетті қорытынды емтихандарының мерзімін облыстық, Астана және Алматы қалалық білім департаменттерінің (басқармасының) келісімі бойынша осы жылғы 25 маусымнан кешіктірмей аудандық (қалалық) білім бөлімдері белгілейді.

44. Для подготовки ответа обучающемуся предоставляется не менее 20 минут. Если обучающийся не ответил на вопросы по билету, экзаменационная комиссия разрешает ему взять второй билет (оценка в данном случае снижается на 1 балл).
45. После проведения устного или письменного экзамена по каждому предмету экзаменационная комиссия выставляет обучающимся экзаменационные и итоговые оценки, вносит их в протокол экзамена, кроме письменного экзамена претендентов на получение аттестатов о среднем общем образовании с отличием или аттестатов о среднем общем образовании "Алтын белгі". Протокол подписывается членами экзаменационной комиссии по данному предмету.
46. При выведении итоговых оценок экзаменационная комиссия руководствуется следующим:
1) итоговая оценка по предмету определяется на основании годовой и экзаменационной с учетом четвертных (полугодовых) оценок за текущий учебный год;
2) при неудовлетворительной экзаменационной оценке не выставляется положительная итоговая оценка;
3) итоговая оценка не может быть выше экзаменационной.
47. Если по одному предмету проводится письменный и устный экзамены, то выставляется одна итоговая оценка после сдачи обоих экзаменов, которая вносится в соответствующие протоколы устного и письменного экзаменов. В этом случае экзаменационная и итоговая оценка "5" выставляется, если письменная работа оценена на "отлично", оценка за устный экзамен не ниже оценки "4", четвертные и годовая оценки - "пять".
48. При выставлении итоговой оценки обучающимся, находившимся на лечении в лечебном учреждении, где были организованы учебные занятия, учитываются четвертные (полугодовые) и годовые оценки, полученные ими в общеобразовательной школе (классе или группе) при лечебном учреждении.
49. Оценки, полученные обучающимися на устном экзамене, объявляются им после окончания экзамена в данном классе или группе. Оценки по результатам письменного экзамена объявляются до проведения следующего экзамена. Обучающемуся предоставляется возможность ознакомиться с результатами проверки своей письменной работы. Организация показа работ возлагается на председателя экзаменационной комиссии данной организации образования на основании письменного заявления обучающегося.
50. Обучающиеся 9 (10) и 11 (12) классов, получившие оценку "2" на очередном экзамене, допускаются к следующему экзамену.
Сроки повторных обязательных итоговых экзаменов в 9 классах устанавливают районные, городские отделы образования по согласованию с областным и городов Астана и Алматы департаментами (управлениями) образования не позднее 25 июня текущего года.

5. Материалдарды ҚМАРК-ке ұсыну тәртібі
51. Жалпы орта білімнің білім беру бағдарламаларын іске асыратын Қазақстан Республикасының білім беру ұйымдары типіне, түріне, меншік нысанына және ведомстволық бағыныстылығына қарамастан ағымдағы жылдың 1 мамырына дейін Министрлікке жалпы орта білімі туралы "Алтын белгі" аттестатын алуға кандидаттар туралы (тегі, аты, әкесінің аты, оқу орнының аты және нөмірі, облыс, қаласы) бейіні мен оқу тілі көрсетілген мәліметтер береді. Республикалық білім беру ұйымдары жалпы негізгі білімі туралы үздік куәлік және жалпы орта білімі туралы үздік аттестаттан үміткер білім алушылардың қосымша жеке тізімін ұсынады.
52. ҚМАРК-ке жалпы орта білімі туралы "Алтын белгі" аттестатын алуға үміткерлердің жазбаша жұмыстарымен бірге үздік білімін дәлелдейтін құжаттары, 5-сыныптан 11-сыныпқа дейінгі мақтау қағаздары мен табельдері, жалпы негізгі білімі туралы үздік куәлік тапсырылады.
Құжаттарды тапсыру папкадағы жеке файлдарға салынған әрбір құжаттың атаулары көрсетілген тізімдеме бойынша жүзеге асырылады.
53. Құжаттарды Министрлікке сенім қағазы бойынша білім департаменттерінің (басқармасының) жауапты қызметкері тапсырады.
Міндетті құжаттар тізбесіне төмендегілер кіреді: жеке куәлігінің көшірмесі немесе 16 жасқа толмағандардың тууы туралы куәлігі, мектептің қолдау хаты және нысан бойынша тапсырылатын құжаттары бар (облыстың (қаланың) атауы, алфавит тәртібінде жазылған үміткердің тегі, аты және әкесінің аты, (паспорт, жеке куәлігі немесе тууы туралы куәлік бойынша); білім беру ұйымының атауы (заңды тұлғаның мемлекеттік тіркеуден өту (қайта өту) куәлігіне сәйкес келетін), табельдерінің мақтау қағаздарының саны (нөмірі көрсетілген және педагогикалық кеңес хаттамасынан көшірме, басшы қолымен, мөрмен куәландырылған, жалпы негізгі білімі туралы үздік куәлігі (нөмірі мен берілген уақыты).
Мақтау қағаздары мен табельдерде сөздерді өшіру, түзеу, қосып жазу, сызылған сөздер, толтырылмаған жолдар болмау керек.
54. 11-сыныптағы міндетті қорытынды емтихандарының жазбаша жұмыстары (түпнұсқасы мен жоба жазбасы) емтихан комиссиясының қорытындысымен және хаттамасымен ҚМАРК-ге ұсынылады. Жалпы орта білімі туралы "Алтын белгі" аттестатын алуға үміткерлер туралы білім беру ұйымының педагогикалық кеңесінің шешімі 11(12)-сыныптағы ауызша емтихандар мен қорытынды бағаның жиынтық ведомосымен бірге ҚМАРК-ге жіберіледі.
55. Ағымдағы жылдың 1 шілдесінен кешіктірілмей жұмыс қорытындысын шығару және "Алтын белгі" белгісімен марапатталатындар туралы шешім қабылдау жөніндегі ҚМАРК-нің соңғы отырысы өткізіледі.

5. Порядок предоставления материалов в РКИГА
51. Организации образования Республики Казахстан, реализующие образовательные программы среднего общего образования, независимо от типа, вида, форм собственности и ведомственной подчиненности, до 1 мая текущего года предоставляют в Министерство сведения о кандидатах (фамилия, имя, отчество, название и N учебного заведения, область, город) на получение аттестата о среднем общем образовании "Алтын белгі", с указанием профиля и языка обучения. Республиканские организации образования представляют дополнительно отдельный список обучающихся-претендентов на получение свидетельства об основном общем образовании с отличием и аттестатов о среднем общем образовании с отличием.
52. В РКИГА вместе с письменными работами претендентов на получение аттестата о среднем общем образовании "Алтын белгі" представляются документы, подтверждающие отличные знания, похвальные листы и табеля с 5 по 11 классы, свидетельство об основном общем образовании с отличием.
Сдача документов осуществляется по описи, в которой указывается название каждого документа в отдельных файлах в папке.
53. Документы сдаются в Министерство ответственным работником департамента (управления) образования, по доверенности.
Перечень обязательных документов включает: копию удостоверения личности или свидетельства о рождении для лиц, не достигших 16 лет, ходатайство школы и список представляемых документов по форме: наименование области (города), фамилия, имя и отчество претендентов, составленных в алфавитном порядке (по паспорту, удостоверению личности или свидетельству о рождении), название организации образования (полностью в соответствии со свидетельством о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица, количество табелей, похвальных листов (с указанием N и выписки из протокола педсовета, заверенной подписью и печатью руководителя), наличие свидетельства об основном общем образовании с отличием (N и дата выдачи).
Подчистки, исправления, приписки, зачеркнутые слова и незаполненные строки в табелях, похвальных листах не допускаются.
54. Письменные работы обязательных итоговых экзаменов за 11 (12) класс (подлинники с черновиками) представляются в РКИГА с заключением и протоколом экзаменационной комиссии. Решение педсовета организации образования о претендентах на получение аттестата о среднем общем образовании "Алтын белгі" представляется в РКИГА вместе со сводной ведомостью устных экзаменов и итоговых оценок за 11 (12) класс.
55. Заключительное заседание РКИГА по подведению итогов работы и принятию решения об утверждении списка обучающихся, награждаемых знаком "Алтын белгі", проводится не позже 1 июля текущего года.

2) Білім алушыларды аралық аттестаттау бір оқу пәнінің тиісті бір бөлігінің немесе бүкіл көлемінің мазмұнын меңгеру сапасын бағалау мақсатында оны оқып болғаннан кейін өткізіледі.
3) Білім алушыларды қорытынды мемлекеттік аттестаттау - білім деңгейіне сәйкес олардың бастауыш және орта кәсіптік мемлекеттік жалпыға міндетті стандартты меңгеру дәрежесін және жеткен кәсіптік біліктілік деңгейін анықтау мақсатында өткізілетін рәсім.
4) Білім алушыларды қорытынды аттестаттау - олардың кәсіптік бастауыш және орта білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандартын меңгеру дәрежесін анықтау мақсатында білім беру ұйымдары өткізетін рәсім.
2. Кәсіптік бастауыш және орта білім беру
ұйымдарындағы білім алушылардың үлгерімін ағымдағы
бақылауды және аралық аттестаттауды ұйымдастыру
және өткізу
3. Пәндер бойынша практикалық және семинарлық сабақтар жоқ болған жағдайда ол бойынша үлгерімді ағымдағы бақылау оқу бағдарламасында көзделген міндетті бақылау жұмыстарын (жазбаша тапсырмалар, рефераттар және т.б.) тексеру арқылы жүзеге асырылады. Бақылау жұмысы бірнеше нұсқа бойынша (4 нұсқадан кем емес) немесе жеке тапсырмалар бойынша өткізіледі.
4. Оқу жоспарына сәйкес оқыту дәрістік курспен шектелетін пәндер бойынша міндетті бақылау жұмыстары болмаған жағдайда, үлгерімді ағымдағы бақылау жүзеге асырылмайды. Мұндай пәндердің тізбесін білім беру ұйымдарының пәндік-циклдік комиссиясы анықтайды.
5. Білім алушыларды аралық аттестаттаудан өткізудің пәндер тізбесі мен нысанын мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарға сәйкес кәсіптік бастауыш және кәсіптік орта білім беру ұйымдары (бұдан әрі - КБжКОБ) белгілейді және оқу жылының басында оқу процесінің кестесіне енгізіледі.
6. КБжКОБ беру ұйымдарында аралық аттестаттау мемлекеттік жалпыға міндетті білім беру стандарттарының негізінде әзірленген оқу жұмыс жоспарлары мен бағдарламаларына сәйкес жүзеге асырылады, курстық жобаларды (жұмыстарды) қорғау, сынақтар және емтихандар нысанында, сондай-ақ курстық жобаларды (жұмыстарды) қорғау және сынақтар емтихандар басталғанға дейін өткізіледі. Курстық жобалар (жұмыстар) аталған пән бойынша курстық жобаны (жұмысты) орындау үшін жеткілікті білімді меңгеруді қамтамасыз ететін пәннің теориялық бөлімі немесе тарауы аяқталғаннан кейін орындалады.
7. Егер ағымдағы семестрдің оқу жоспарымен аралық аттестаттау аталған пән бойынша емтихан немесе қорытынды сынақ түрінде қарастырылмаса, сынақ келесі семестрге ауысқан пәндер бойынша өткізіледі.
Сараланған бағамен өткізілетін сынақтар ("үздік", "жақсы", "қанағаттанарлық" және "қанағаттанарлықсыз") оқу жұмыс жоспарына сәйкес айқындалатын курстық жобалар (жұмыс), кәсіптік практика бойынша, сондай-ақ арнайы пәндер бойынша жүргізіледі.

2) промежуточная аттестация обучающихся - процедура, проводимая с целью оценки качества усвоения содержания части или всего объема одной учебной дисциплины после завершения ее изучения.
3) итоговая государственная аттестация обучающихся - процедура, проводимая с целью определения степени освоения ими государственного общеобязательного стандарта начального и среднего профессионального образования и достигнутого уровня профессиональной квалификации.
4) итоговая аттестация обучающихся - процедура, проводимая организацией образования с целью определения степени освоения ими государственного общеобязательного стандарта начального и среднего профессионального образования.
2. Организация и проведение текущего контроля
и промежуточной аттестации в организациях
начального и среднего профессионального образования
3. Текущий контроль по дисциплинам при отсутствии по ним практических и семинарских занятий осуществляется путем проверки преподавателем обязательных контрольных работ (письменных заданий, рефератов и т.п.) предусмотренных учебной программой. Контрольная работа проводится по нескольким вариантам (не менее 4 вариантов) или по индивидуальным заданиям.
4. Текущий контроль успеваемости по дисциплинам, изучение которых согласно учебному плану ограничивается лекционным курсом, при отсутствии обязательных контрольных работ, не осуществляется. Перечень таких дисциплин определяется предметными (цикловыми) комиссиями организаций образования.
5. Перечень дисциплин и форма проведения промежуточной аттестации обучающихся устанавливаются организациями начального профессионального и среднего профессионального образования (далее - НиСПО) в соответствии с государственными общеобязательными стандартами и вносятся в график учебного процесса в начале учебного года.
6. Промежуточная аттестация обучающихся в организациях НиСПО осуществляется в соответствии с рабочими учебными планами и программами, разработанными на основе государственных общеобязательных стандартов образования, в форме защиты курсовых проектов (работ), зачетов и экзаменов, при этом зачеты и защита курсовых проектов (работ) проводятся до начала экзаменов. Курсовые проекты (работы) выполняются по окончании теоретической части или раздела дисциплины, обеспечивающего усвоение знаний, достаточных для выполнения курсового проекта (работы) по данному предмету.
7. Зачеты проводятся по дисциплинам, переходящим на следующий семестр, если учебным планом текущего семестра промежуточная аттестация в виде экзамена или итогового зачета по данной дисциплине не предусмотрена.
Зачеты с дифференцированными оценками ("отлично", "хорошо" , "удовлетворительно" и "неудовлетворительно") проводятся по курсовым проектам (работам), профессиональной практике, а также по специальным дисциплинам, перечень которых определяется в соответствии с рабочим учебным планом.

8. Білім алушыларды аралық аттестаттау материалдары әрбір оқу пәнінің жұмыс жоспарлары мен бағдарламаларының негізінде жасалады.
9. Білім алушыларды аралық аттестаттауға дайындау кезеңінде консультацияға бөлінген жалпы бюджет уақыты есебінен емтихан материалдары бойынша консультация өткізіледі.
10. Білім алушыларды емтихан нысанында аралық аттестаттауды өткізу үшін:
- емтихан билеттері (емтихандық бақылау тапсырмалары), тест тапсырмалары;
- емтихан кезінде қолдануға рұқсат берілген көрнекі құралдар, анықтама сипатындағы материалдар, нормативтік құжаттар мен техника үлгілері;
- оқу және технологиялық карталар;
- спорт залдары, жабдықтар, мүкәммалдар;
- емтихан ведомосы дайын болуы қажет.
11. Аралық аттестаттауды (емтихандар мен сынақтарды қабылдау) сол пәннен семестр бойы сабақ берген оқытушы немесе білім беру ұйымы басшысының тапсырмасы бойынша осы пәннің бейініне сәйкес келетін біліктілігі бар оқытушы жүзеге асырады.
12. Аралық аттестаттауға барлық практикалық, зертханалық, есеп айырысу-кестелік және курстық жұмыстарды (жобаларды), сынақтарды толық орындаған және әрбір пән бойынша типтік оқу бағдарламаларына сәйкес ағымдағы білім есебінің қорытындысы бойынша қанағаттанарлықсыз баға алмаған білім алушылар жіберіледі.
Емтиханға 1-2 пәннен қанағаттанарлықсыз бағасы бар білім алушы білім беру ұйымы басшысының рұқсатымен, ал екеуден көп қанағаттанарлықсыз бағасы болса, педагогикалық кеңестің (бұдан әрі - педагогикалық кеңес) шешімімен жіберіледі.
13. Аралық аттестаттауды өткізу кезінде емтихан билеттері бойынша тапсырмаларды орындау үшін:
әрбір білім алушыға ауызша емтиханға 1/2 академиялық сағаттан (20-25 мин.) көп емес;
жазбаша емтиханды өткізуге:
1) әдебиет (шығарма) бойынша 4 академиялық сағат;
2) математика және арнайы пәндер бойынша 3 академиялық сағат;
3) мемлекеттік тіл және орыс тілі (мазмұндама) бойынша 2 академиялық сағат;
4) 1 оқу сағаттан (диктант) көп емес қарастырылады.
Жазбаша емтихан (тест тапсырмалары) жұмыстары білім беру ұйымдарының мөртабаны қойылған қағаздарда орындалады.
14. Тыңдауға, оқу жұмысын қарауға, спорт көріністеріне байланысты арнайы пәндер бойынша емтихандарды тиісті пәндік (циклдық) комиссиялар оқытушылары қабылдайды. Оларды өткізуге бір оқушыға бір академиялық сағаттан аспайтын нақты уақыт қарастырылады.
15. Аралық аттестаттауды (емтихандар мен сынақтарды) өткізу кезінде КБжКОБ беру ұйымы басшысының рұқсатынсыз (оқу ісі, әдістемелік жұмыстар жөніндегі басшының орынбасарынан, бөлім меңгерушісі мен пәндік-циклдік комиссияның төрағасынан (төрайымынан) басқа) бөгде адамдардың қатысуына болмайды.

8. Материалы промежуточной аттестации обучающихся составляются на основе рабочих учебных планов и программ каждой учебной дисциплины.
9. В период подготовки к промежуточной аттестации обучающихся проводятся консультации по экзаменационным материалам за счет общего бюджета времени, отведенного на консультации.
10. Для проведения промежуточной аттестации обучающихся в форме экзаменов должны быть подготовлены:
экзаменационные билеты (экзаменационные контрольные задания), тестовые задания;
наглядные пособия, материалы справочного характера, нормативные документы и образцы техники, разрешенные к использованию на экзамене;
учебные и технологические карты;
спортивный зал, оборудование, инвентарь;
экзаменационная ведомость.
11. Промежуточная аттестация (прием экзаменов и зачетов) осуществляется преподавателем, проводившим учебные занятия по данной дисциплине в течение семестра (полугодия), либо по поручению руководителя организации образования преподавателем, имеющим квалификацию, соответствующую профилю данной дисциплины.
12. К промежуточной аттестации допускаются обучающиеся, полностью выполнившие все практические, лабораторные, расчетно-графические и курсовые работы (проекты), зачеты согласно типовым учебным программам по каждой дисциплине и не имеющие неудовлетворительных оценок по итогам текущего учета знаний.
Обучающиеся, имеющие по 1-2 предметам неудовлетворительные оценки, допускаются к экзаменам с разрешения руководителя организации образования, а имеющим более двух неудовлетворительных оценок - решением педагогического совета (далее - педсовет).
13. При проведении промежуточной аттестации для выполнения задания по экзаменационным билетам:
на устный экзамен выделяется не более 1/2 академического часа (20-25 мин.) на каждого обучающегося;
на проведение письменного экзамена предусматривается не более:
1) 4-х академических часов по литературе (сочинение);
2) 3-х академических часов по математике и специальным дисциплинам;
3) 2-х академических часов по государственному языку и русскому языку (изложение);
4) 1-го учебного часа (диктант).
Письменные (тестовые задания) экзаменационные работы выполняются на бумаге со штампом организации образования.
14. Экзамены по специальным дисциплинам, связанные с прослушиванием, просмотром учебных работ, спортивными выступлениями, принимаются преподавателями соответствующей предметной (цикловой) комиссии. На их проведение предусматривается фактически затраченное время, но не более одного академического часа на каждого обучающегося.
15. Во время проведения промежуточной аттестации (экзаменов и зачетов) присутствие посторонних лиц без разрешения руководителя организации НиСПО не допускается (кроме заместителя руководителя по учебной, методической работам, заведующего отделением и председателя предметно-цикловой комиссии).

16. Білім алушылардың арасында сырқаттануына байланысты немесе басқа да дәлелді себептермен аралық аттестаттауды тапсырмаған жағдайда КБжКОБ оқу орнының басшысы оны тапсыруға жеке мерзім белгілейді.
17. Емтиханда "қанағаттанарлықсыз" (сынақтан өткен жоқ) баға алған жағдайда оны қайта тапсыру үшін бір пәнге 2 реттен артық рұқсат етілмейді.
Емтиханды (сынақты) бірінші рет қайта тапсыруға бөлім меңгерушісі жазбаша түрде рұқсат береді, оны белгіленген мерзімде бұрынғы пәнді жүргізетін оқытушыға тапсырады (немесе ол оқытушы болмаған жағдайда осы пәннің бейініне сәйкес біліктілігі бар басқа оқытушыға тапсыруға болады).
Емтиханды (сынақты) екінші рет қайта тапсыру бөлім меңгерушісінің рұқсатымен және белгіленген уақытта құрамында екі оқытушы мен бөлім меңгерушісі бар комиссия қабылдайды.
18. Аралық аттестаттау қорытындысы бойынша үшеуден артық қанағаттанарлықсыз баға алған білім алушылар педагогикалық кеңестің шешімі бойынша оқу орнынан шығарылады, КБжКОБ беру ұйымы басшысының бұйрығы бойынша оған белгіленген үлгіде анықтама беріледі.
19. Белгіленген курстағы оқу жоспарының талабын толықтай орындаған, аралық аттестаттаудың барлық емтихандары мен сынақтарын табысты тапсырған білім алушылар, келесі курсқа КБжКОБ беру ұйымы басшысының бұйрығымен көшіріледі.
20. Аралық аттестаттауға шығарылмайтын пәндер бойынша қорытынды бағаларды курстың соңында, ағымдық үлгерім бақылау бағаларының негізінде оқытушылар қояды.
21. Ағымдағы семестрдің пәндері бойынша зертханалық, практикалық және курстық жұмыстарды "өте жақсы" деген бағаға тапсырған үздік білім алушыларға ағымдағы оқу сабақтарынан қол үзбей, мерзімінен бұрын аралық аттестаттаудың емтихандарын тапсыруға КБжКОБ беру ұйымы басшысының бұйрығымен рұқсат беріледі.
3. Кәсіптік бастауыш және орта білім беру
ұйымдарында қорытынды мемлекеттік аттестаттауды
ұйымдастыру және өткізу
22. КБжКОБ беру ұйымдарында білім алушыларды қорытынды аттестаттау:
КБжКОБ беру ұйымдарында білім алушыларды қорытынды мемлекеттік аттестаттаудан;
кәсіби даярлықтың деңгейін бағалау және біліктілікті растаудан тұрады.
23. КБжКОБ беру ұйымдарында қорытынды аттестаттауды ұйымдастыру және өткізу үшін білім беру ұйымдары басшысының бұйрығымен арнайы пәндер мен өндірістік оқыту бойынша комиссия (бұдан әрі - комиссия) құрылады.
Комиссия төрағасы (төрайымы) тиісті өндіріс саласының жоғары білікті мамандарының арасынан білім беру саласындағы жергілікті атқарушы органдардың және құрылтайшының келісімімен (3 мәртеден көп емес), ал республикалық бағынысты білім беру ұйымдарында білім беру саласындағы орталық атқарушы органның келісімімен тағайындалады.
Комиссия төрағасының (төрайымының) орынбасары КБжКОБ беру ұйымдарының басшылары, комиссия мүшелері - кәсіпорындардың жоғары білікті мамандары, бөлімшелердің өндірістік шеберлері, арнайы пәндер оқытушылары, өндірістік оқыту шеберлері, еңбекті қорғау мен техника қауіпсіздігін сақтау (электр қауіпсіздігін сақтау) жөніндегі органдарының өкілдері арасынан алынады.

16. Обучающимся, не сдавшим промежуточную аттестацию по болезни или по другим уважительным причинам, руководителем организации НиСПО устанавливаются индивидуальные сроки их сдачи.
17. Пересдача экзамена, при получении оценки "неудовлетворительно" (не зачтено), допускается не более двух раз по одной и той же дисциплине.
Первая пересдача экзамена (зачета) допускается с письменного разрешения заведующего отделением, в установленные им сроки тому же преподавателю, ведущему предмет (или в отсутствии ведущего преподавателя другому преподавателю, имеющему квалификацию, соответствующую профилю данной дисциплины).
Вторая пересдача экзамена (зачета) принимается с разрешения заведующего отделением в установленный им срок, комиссией в составе двух преподавателей и заведующего отделением.
18. Обучающиеся, имеющие по результатам промежуточной аттестации более трех неудовлетворительных оценок, отчисляются из организации образования по решению педсовета приказом руководителя организации НиСПО с выдачей ему (ей) справки установленного образца.
19. Обучающиеся, полностью выполнившие требования учебного плана определенного курса, успешно сдавшие все зачеты и экзамены промежуточной аттестации, переводятся на следующий курс приказом руководителя организаций НиСПО.
20. Итоговые оценки по дисциплинам, не выносимым на промежуточную аттестацию, выставляются преподавателями по завершению курса на основе оценок текущего контроля успеваемости.
21. К досрочной сдаче экзаменов промежуточной аттестации без освобождения от текущих учебных занятий приказом руководителя организации НиСПО допускаются успевающие обучающиеся, выполнившие лабораторные, практические и курсовые работы (проекты) по дисциплинам текущего семестра с оценкой "отлично".
3. Организация и проведение итоговой
государственной аттестации в организациях
начального и среднего профессионального образования
22. Итоговая государственная аттестация обучающихся в организациях НиСПО состоит из:
итоговой аттестации обучающихся в организациях НиСПО;
оценки уровня профессиональной подготовленности и присвоения квалификации.
23. Для организации и проведения итоговой аттестации обучающихся в организации НиСПО, создаются комиссии по специальным дисциплинам и производственному обучению (далее - комиссия) приказом руководителя организации образования.
Председатель комиссии назначается из числа высококвалифицированных специалистов соответствующей отрасли производства, по согласованию с местным исполнительным органом в области образования (не более 3-х раз подряд) и учредителем, а в организациях образования республиканского подчинения, по согласованию с центральным исполнительным органом в области образования.
Заместитель председателя комиссии отбирается из числа руководителей организации НиСПО, члены комиссии - из числа высококвалифицированных специалистов предприятий, мастеров производственных участков, преподавателей специальных дисциплин, мастеров производственного обучения, представителей органов по охране труда и техники безопасности (электробезопасности).

24. КБжКОБ беру ұйымдарындаға білім алушыларды қорытынды аттестаттау комиссиясы қорытынды аттестаттауды өткізуге бір ай қалғанда құрылады.
25. КБжКОБ беру ұйымдарындаға білім алушыларды қорытынды аттестаттаудан өткізу жөніндегі комиссия:
кәсіптік бастауыш және орта білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарында белгіленген білім алушылардың теориялық және практикалық дайындық деңгейінің сәйкестігін;
білім алушылардың кәсіптері (мамандықтары) бойынша оқу бағдарламалары мен біліктілік сипаттамасының талаптарына сәйкестігін, өндірістік оқыту, жалпы техникалық және арнайы пәндерден нақты білім деңгейін, іскерлік және тәжірибелік жұмыс дағдысын анықтайды.
26. КБжКОБ беру ұйымдарында білім алушыларды қорытынды аттестаттау жөніндегі комиссия отырыстарының ұзақтығы күніне 6 сағаттан аспауы қажет.
27. КБжКОБ беру ұйымдарындағы білім алушыларды қорытынды аттестаттау КБжКОБ мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарымен белгіленген нысан бойынша оқу жұмыс жоспарларының нысандары бойынша және оқу процесінің кестесінде көрсетілген мерзімде өткізіледі.
28. КБжКОБ беру ұйымдарында білім алушыларды қорытынды аттестаттаудан өткізу жөніндегі комиссияға мынадай материалдар мен құжаттар ұсынылады:
мамандықтар (кәсіптер) бойынша білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарты;
кәсіптік мектеп (лицей), колледж басшыларының білім алушыларды қорытынды аттестаттауға рұқсат беруі туралы бұйрығы;
білім алушылардың қорытынды бағаларының жиынтық ведомосы;
оқу бағдарламаларына сәйкес емтиханға енгізілген қорытынды емтихан билеттерінің жиынтығы мен мәселелер тізбесінің жиынтығы;
білім алушылардың денсаулық жағдайын растайтын және емтиханнан босатуға құқық беретін құжаттар.
29. КБжКОБ беру ұйымдарындағы білім алушыларды қорытынды аттестаттау арнайы пәндер бойынша қорытынды емтихан тапсыру және/немесе диплом жобасын (жұмысын) қорғау нысанында өткізіледі.
Арнайы пәндер бойынша қорытынды емтихандар: оқу бағдарламаларына сәйкес бірнеше арнайы пәндерден сұрақтар енгізілетін ауызша, жазбаша, кешенді емтихан нысанында өткізіледі.
Диплом жобасын (жұмысын) қорғау қорытынды аттестаттау жүргізу жөніндегі комиссияның ашық отырысында кемінде 1/2 мүшелерінің қатысуымен өткізіледі.
Бір диплом жобасын (жұмысын) қорғау ұзақтығы бір білім алушыға 30 минуттан аспауы керек. Диплом жобасын қорғау үшін білім алушы 10 минуттан аспайтын баяндама жасайды. Диплом жобасын (жұмысын) қорғаудың нәтижесі өткізілген күні жарияланады.
30. Диплом жобасын қорғау немесе қорытынды аттестаттау кезінде "қанағаттанарлықсыз" деген баға алған тұлға, тек оның алдыңғы қорытынды аттестаттауда қанағаттанарлықсыз баға алған нысаны бойынша қорытынды аттестаттаудың келесі кезеңіне қайта тапсыруға рұқсат етіледі.
Комиссия білім алушыға комиссия белгілеген бұрынғы жұмысын қайта қорғауға немесе жаңа тақырып әзірлеуге ұсынады.

24. Комиссия по итоговой аттестации обучающихся в организациях НиСПО создается не позднее, чем за один месяц до проведения итоговой аттестации.
25. Комиссия по итоговой аттестации обучающихся в организациях НиСПО определяет:
соответствие уровня теоретической и практической подготовки обучающихся установленным общеобязательным стандартам начального и среднего профессионального образования;
фактический уровень знаний, умений и практических навыков обучающихся по производственному обучению, общетехническим и специальным предметам, их соответствие требованиям учебных программ и квалификационных характеристик по профессиям (специальностям).
26. Продолжительность заседаний комиссии по итоговой аттестации обучающихся в организациях НиСПО не должна превышать 6 часов в день.
27. Итоговая аттестация обучающихся в организации НиСПО проводится в сроки, предусмотренные графиком учебного процесса и рабочими учебными планами по формам, определенным государственными общеобязательными стандартами НиСПО.
28. В комиссию по проведению итоговой аттестации обучающихся в организациях НиСПО представляются следующие материалы и документы:
государственный общеобязательный стандарт образования по специальности (профессии);
приказ руководителя профессиональной школы (лицея), колледжа о допуске обучающихся к итоговой аттестации;
сводные ведомости итоговых оценок обучающихся;
комплект экзаменационных билетов и перечень вопросов, выносимых на итоговые экзамены, согласно учебной программы;
документы, подтверждающие состояние здоровья обучающихся и дающие право на освобождение от экзаменов.
29. Итоговая аттестация обучающихся в организациях НиСПО проводится в форме сдачи итоговых экзаменов по специальным дисциплинам и/или защиты дипломных проектов (работы).
Итоговые экзамены по специальным дисциплинам проводятся в следующих формах: устно, письменно, в форме комплексных экзаменов, включающих вопросы нескольких специальных дисциплин, в соответствии с учебными программами.
Защита дипломного проекта (работы) проводится на открытом заседании комиссии по проведению итоговой с участием не менее 1/2 ее членов.
Продолжительность защиты одного дипломного проекта (работы) не должна превышать 30 минут на одного обучающегося. Для защиты дипломного проекта, обучающийся выступает с докладом продолжительностью не более 10 минут. Результаты защиты дипломного проекта (работы) объявляются в день их проведения.
30. Лица, получившие оценку "неудовлетворительно" при защите дипломного проекта или итоговой аттестации, допускаются к повторной пересдаче в следующий период итоговой аттестации только по тем ее формам, по которым в предыдущую итоговую аттестацию получена неудовлетворительная оценка.
Комиссия определяет, представить обучающемуся на повторную защиту ту же работу с доработкой, определяемой комиссией, или же разработать новую тему.

31. Диплом жобасын қорғау немесе қорытынды мемлекеттік аттестаттаудан "қанағаттанарлықсыз" баға алған кезінде білім алушыға оқыған курсын толық аяқтағандығы туралы мамандығы (кәсібі) бойынша белгіленген үлгідегі анықтама беріледі.
32. Тиісті құжаттармен дәлелденген, себепті жағдайлармен қорытынды емтиханды тапсырмаған оқушылар белгіленген мерзімде КБжКОБ беру ұйымдары басшысының бұйрығы бойынша қорытынды емтиханды тапсыруға жіберіледі.
33. КБжКОБ беру ұйымдарында білім алушыларды қорытынды аттестаттаудан өткізу жөніндегі комиссияның отырысы төрағаның, комиссия мүшелерінің және хатшының қолы қойылған тиісті хаттамамен ресімделеді. КБжКОБ беру ұйымдарында білім алушыларды қорытынды аттестаттаудан өткізу жөніндегі комиссия отырыстарының хаттамалары "Республикалық біліктілікті растау және беру орталығы" республикалық мемлекеттік қазыналық кәсіпорнының филиалдарына жіберіледі және білім беру ұйымдарының мұрағаттарында 25 жылға дейін сақталады.
34. Білім алушылардың кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілікті беру нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 3438 болып тіркелген, Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрі міндетін атқарушының 2005 жылғы 27 қаңтардағы N 43  бұйрығымен  бекітілген Техникалық және қызмет көрсету еңбегінің кәсібі (мамандық) бойынша кәсіптік дайындық деңгейін растау және біліктілік беру ережесіне сәйкес жүзеге асырылады.
35. КБжКОБ беру ұйымдарында білім алушыларды қорытынды аттестаттаудан өткізу жөніндегі комиссия төрағасы екі апталық мерзім ішінде аттестаттау аяқталысымен аттестаттау қорытындысы туралы есеп дайындайды.
36. Қорытынды аттестаттауды өткізу жөніндегі комиссия төрағасының есебінде: білім алушылардың аталған кәсібі (мамандығы) бойынша даярлық деңгейі; емтиханда анықталған білім алушылардың мінездемесі; пәндердің жекелеген сұрақтары бойынша білім алушылардың дайындығында кездесетін кемшіліктері; кәсіптік бастауыш және орта білім беру кәсіптері (мамандықтары) бойынша білікті кадрлардың дайындығын одан әрі жетілдіру бойынша ұсынымдар көрсетіледі.
37. КБжКОБ беру ұйымдарында білім алушыларды қорытынды аттестаттаудан өткізу жөніндегі комиссия төрағасы немесе оның орынбасары педагогикалық кеңеске комиссия жұмысының қорытындылары туралы баяндайды.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2006 жылғы 7 қыркүйектегі
N 481 бұйрығымен бекітілген
Білім беру ұйымдарындағы білім алушылардың үлгерімін
ағымдағы бақылаудан, аралық және қорытынды мемлекеттік
аттестаттаудан өткізудің
ЕРЕЖЕСІ
1. Негізгі ережелер
1. Осы жоғары оқу орындарында білім алушылардың үлгерімін ағымдағы бақылаудан, аралық және қорытынды мемлекеттік аттестаттаудан өткізудің ережесі (бұдан әрі - Ереже) "Білім туралы" Қазақстан Республикасының  Заңына  сәйкес әзірленген және меншік нысаны мен ведомстволық бағыныстылығына қарамастан жоғары оқу орындарында білім алушылардың үлгерімін ағымдағы бақылау мен аралық және қорытынды мемлекеттік аттестаттаудан өткізу тәртібін анықтайды.

31. Обучающемуся, получившему оценку "неудовлетворительно" при повторной защите дипломного проекта или итоговой аттестации, выдается справка установленного образца об окончании полного курса обучения по специальности (профессии).
32. Обучающиеся, не сдавшие итоговые экзамены по уважительным причинам, подтвержденными соответствующими документами, допускаются в установленные сроки к сдаче итоговых экзаменов по приказу руководителя организации НиСПО.
33. Заседание комиссии по проведению итоговой аттестации обучающихся в организациях НиСПО, оформляется соответствующим протоколом, который подписывается председателем, членами и секретарем комиссии. Протоколы заседания комиссии по проведению итоговой аттестации обучающихся в организации НиСПО передаются в филиалы РГКП "Республиканский центр подтверждения и присвоения квалификации" и хранятся в архиве организаций образования 25 лет.
34. Оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоения квалификации обучающихся осуществляется в соответствии с Правилами подтверждения уровня профессиональной подготовленности и присвоения квалификации по профессиям (специальностям) технического и обслуживающего труда, утвержденными приказом И.о. Министра образования и науки Республики Казахстан от 27 января 2005 года N 43, зарегистрированными в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за N 3438.
35. Председатель комиссии по проведению итоговой аттестации обучающихся в организациях НиСПО, в двухнедельный срок по окончанию аттестации, составляет отчет об итогах аттестации.
36. В отчете председателя комиссии по проведению итоговой государственной аттестации отражаются: уровень подготовки обучающихся по данной специальности (профессии); характеристика знаний обучающихся, выявленных на экзамене; недостатки в подготовке обучающихся по отдельным вопросам дисциплин; рекомендации по дальнейшему совершенствованию подготовки квалифицированных кадров по профессиям (специальностям) начального и среднего профессионального образования.
37. Председатель комиссии по проведению итоговой аттестации обучающихся в организации НиСПО или его заместитель, докладывают педсовету об итогах работы комиссии.
Утверждены
приказом Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 7 сентября 2006 года
N 481
Правила проведения текущего
контроля успеваемости, промежуточной аттестации и
итоговой государственной аттестации обучающихся
в высших учебных заведениях
1. Основные положения
1. Настоящие Правила проведения текущего контроля успеваемости, промежуточной аттестации и итоговой государственной аттестации обучающихся в высших учебных заведениях (далее - Правила) разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан "Об образовании" и определяют порядок проведения текущего контроля успеваемости, промежуточной аттестации и итоговой государственной аттестации обучающихся в высших учебных заведениях, независимо от форм собственности и ведомственной подчиненности.

2. Үлгерімді ағымдағы бақылау, аралық және мемлекеттік қорытынды аттестаттау білім алушылардың мемлекеттік жалпыға міндетті стандартын меңгеру дәрежесін анықтау мақсатында өткізіледі.
3. Осы ережеде мынадай негізгі ұғымдар мен анықтамалар пайдаланылады:
1) білім алушылардың үлгерімін ағымдағы бақылау - бұл оқытушының пәнді оқыту бағдарламасына сәйкес, ағымдағы сабақ барысында өткізген білім алушылардың оқу жетістіктерін жүйелеп тексеру.
2) білім алушыларды аралық аттестаттау - мазмұнын игеру сапасын бағалау мақсатында өткізілетін рәсім: оқытылғаннан кейін бір оқу пәнінің бөлімін немесе жалпы көлемін.
3) білім алушыларды мемлекеттік қорытынды аттестаттау - мемлекеттік жалпыға міндетті кәсіптік жоғары білім беру стандартын игеру дәрежесін анықтау мақсатында өткізілетін рәсім.
4) транскрипт - белгіленген нысандағы тиісті оқыту кезеңінде кредиттері мен бағалары, әріппен, санмен көрсетілген өткен пәндердің тізбесін көрсететін құжат.
2. Жоғары оқу орындарында білім алушылардың
үлгерімін ағымдағы бақылау және аралық
аттестаттауды ұйымдастыру және өткізу
4. Білім алушылардың білім жетістіктерін тексеру үшін жоғары оқу орындары (бұдан әрі - ЖОО) өз бетінше анықтайтын бақылау мен аттестаттаудың әр түрлі нысандары қарастырылған. Халықаралық білім кеңістігіндегі білім алушылардың білім жетістіктерін бақылау нәтижелерін тануды қамтамасыз ету үшін білімді бағалау баллдық - рейтингтік әріп жүйесі бойынша дәстүрлі бағалар шкаласына ауыса отырып жүзеге асады.
5. Білім алушылардың үлгерімін ағымдағы бақылау мемлекеттік жалпыға міндетті білім беру стандартына сәйкес әзірленген оқу жұмыс жоспарының негізінде құрылған оқу сабағының бекітілген кестесіне сәйкес жүзеге асады.
6. ЖОО-дағы білім алушыларды аралық аттестаттау мемлекеттік жалпыға міндетті білім беру стандарты негізінде әзірленген оқу жұмыс жоспарына, академиялық күнтізбеге және курстық оқу бағдарламасына сәйкес емтихандар мен сынақтар тапсыру нысанында жүзеге асырылады.
7. Сынақтар, білім алушылардың зертханалық және есептік-кестелік тапсырмалары мен курстық жобаларды (жұмыстарды) табысты орындауын, практикалық және семинарлық сабақтардың оқу материалдарын меңгеріп тексерудің нысаны, сондай-ақ оқу және кәсіби практикалардан өтуі мен бекітілген бағдарламаларға сәйкес барлық оқу тапсырмаларын орындауын тексерудің нысаны ретінде қызмет етеді.
Кейбір жағдайларда сынақты бүтіндей пән бойынша емтихандар және оның жеке бөлігі бойынша орнатуға болады.

2. Текущий контроль успеваемости, промежуточная аттестация и итоговая государственная аттестация проводятся с целью определения степени освоения обучающимися государственного общеобязательного стандарта высшего профессионального образования.
3. В настоящих Правилах использованы следующие термины и определения:
1) текущий контроль успеваемости обучающихся - это систематическая проверка учебных достижений обучающихся, проводимая преподавателем на текущих занятиях в соответствии с учебной программой дисциплины.
2) промежуточная аттестация обучающихся - процедура, проводимая с целью оценки качества усвоения содержания: части или всего объема одной учебной дисциплины после завершения ее изучения.
3) итоговая государственная аттестация обучающихся - процедура, проводимая с целью определения степени освоения ими государственного общеобязательного стандарта высшего профессионального образования.
4) транскрипт - документ установленной формы, содержащий перечень пройденных дисциплин за соответствующий период обучения с указанием кредитов и оценок в буквенном и цифровом выражении.
2. Организация и проведение текущего
контроля успеваемости и промежуточной аттестации
обучающихся в высших учебных заведениях
4. Для проверки учебных достижений обучающихся предусматриваются различные формы контроля и аттестации, которые определяются самостоятельно высшим учебным заведением (далее - вуз). При этом для обеспечения признания результатов контроля учебных достижений обучающихся в международном образовательном пространстве оценка знаний осуществляется по балльно-рейтинговой буквенной системе с соответствующим переводом на традиционную шкалу оценок.
5. Текущий контроль успеваемости обучающихся осуществляется согласно утвержденному расписанию учебных занятий, составленного на основе рабочего учебного плана, разработанного в соответствии с государственными общеобязательными стандартами образования.
6. Промежуточная аттестация обучающихся в вузе осуществляется в соответствии с рабочим учебным планом, академическим календарем  и учебными программами, разработанными на основе государственных общеобязательных стандартов образования в форме сдачи экзаменов и зачетов (и дифференцированных зачетов).
7. Зачеты служат формой проверки успешного выполнения обучающимися лабораторных и расчетно-графических заданий, курсовых проектов (работ), усвоения учебного материала практических и семинарских занятий, а также формой проверки прохождения учебной и профессиональной практик и выполнения в процессе этого всех учебных поручений в соответствии с утвержденной программой.
В отдельных случаях зачет можно устанавливать как по предмету в целом, так и по отдельным его частям.

8. Емтихандар барлық пәндер бойынша білім алушылардың оқу жетістіктерін тексеру нысаны ретінде қызмет етеді және академиялық күнтізбе (семестр) бойындағы жұмысын, алған теориялық білімдерін және оларды қабылдау беріктілігін, шығармашылық ойлау қабілетінің дамуын, дербес жұмыс істеу дағдыларын игеруін, алған білімін жинақтап және оны практикада қолдана білуін бағалау мақсатын көздейді.
9. Білім алушылардың аралық аттестаттауын ұйымдастыру және өткізу жоғары оқу орнының құрылымдық бөлімше жетекшісіне жүктеледі.
10. ЖОО-да білім алушыларды аралық аттестаттау кезеңі емтихандық сессия болып табылады. Осыған сәйкес сынақтар емтихандар басталғанға дейін тапсырылады.
11. Сынақтық-емтихандық сессияның кезеңі мен ұзақтығы ЖОО-ның ғылыми ғалымдар кеңесі бекіткен мамандықтардың оқу жұмыс жоспарына және академиялық күнтізбеге сәйкес анықталады. Қысқы және жазғы емтихандық сессияларды айқындайды. Осыған сәйкес жазғы сынақтық-емтихандық комиссия көшіру сессиясы болып табылады, соның нәтижесінде білім алушыларды курстан курсқа көшіру туралы жоғары оқу орнының басшысының бұйрығы шығарылады.
12. Семинарлық және практикалық сабақтарға белсенді қатысып, жақсы білімін көрсеткен білім алушының оқу пәні бойынша сұраусыз сынақтан өтуге құқығы бар.
13. Сынақтарды тапсыру нәтижелері "сынақ", "сынықтан өткен жоқ" белгілерімен бағаланады. Дифференциалды түрде бағаланатын ("өте жақсы", "жақсы", "қанағаттанарлық", "қанағаттанарлықсыз") сынақтары курстық жобалар (жұмыстар), кәсіби практика, сондай-ақ тізбесі ЖОО немесе факультеттің кеңесімен белгіленетін бейіндік оқу пәндері бойынша тапсырылады.
14. Білім алушылар оқу жоспарына, сондай-ақ ЖОО-ның (филиалдардағы, факультеттердегі) барлық оқыту нысандарына арналған бекітілген бірыңғай бағдарламаларға сәйкес барлық емтихандар мен сынақтарды тапсыруы керек.
15. Білім алушылар қосымша оқу пәндерінің түрлері бойынша нәтижелері ведомосқа, сынақ кітапшасына (дипломға қосымша) және транскрипке енгізілетін емтихандар мен сынақтарды тапсыруларына болады.
16. Оқу жоспарында қарастырылған барлық сынақтарды тапсырғанда, белгіленген есептік-кестелік тапсырмаларды, курстық және басқа жобаларды (жұмыстарды) орындағанда және тапсырғанда оқытудың күндізгі және кешкі нысанындағы оқитын білім алушылар емтихандық сессияға жіберіледі.
17. Сырттай немесе қашықтықтан оқыту нысанының білім алушылары егер өткен курстар үшін академиялық берешектері жоқ болса, емтихандық сессияға қатысуға жіберіледі.
18. Білім алушыларды емтихандық сессияға жіберу олардың тегі, аты, әкесінің аты және академиялық тобы көрсетілген ЖОО-ның бөлімше басшысының (факультет деканының, институт директорының, тіркеу бөлімі бастығының және басқалардың) өкімімен ресімделеді.
Осыған сәйкес, білім алушылардың сынақ кітапшасына "сессияға жіберілді" деген мөртаңба және ЖОО-ның құрылымдық бөлімше басшысының қолы қойылады.

8. Экзамены служат формой проверки учебных достижений обучающихся по всей программе дисциплины и преследуют цель оценить работу обучающегося за академический период (семестр), полученные теоретические знания, прочность усвояемости их, развитие творческого мышления, навыков самостоятельной работы, умение синтезировать полученные знания и их практического применения.
9. Организация и проведение промежуточной аттестации обучающихся возлагается на руководителя структурного подразделения вуза.
10. Период промежуточной аттестации обучающихся в вузах именуется экзаменационной сессией. При этом зачеты сдаются до начала экзаменов.
11. Периодичность и продолжительность экзаменационных сессий определяется в соответствии с рабочим учебным планом специальности и академическим календарем, утвержденным ученым советом вуза. Различают зимнюю и летнюю экзаменационные сессии. При этом летняя экзаменационная сессия является переводной, по результатам которой издается приказ руководителя вуза о переводе обучающихся с курса на курс.
12. Обучающийся, показавший хорошие знания, активно участвовавший на семинарских и практических занятиях, может претендовать на зачет по учебной дисциплине без опроса.
13. Результаты сдачи зачетов оцениваются отметкой "зачтено", "не зачтено". Зачеты с дифференцированными оценками ("отлично", "хорошо", "удовлетворительно", "неудовлетворительно") сдаются по курсовым проектам (работам), профессиональной практике, а также по профилирующим учебным дисциплинам, перечень которых устанавливается советом вуза или факультета.
14. Обучающиеся должны сдать все экзамены и зачеты в строгом соответствии с учебным планом, а также по утвержденным программам, единым для всех форм обучения в вузе (филиалах, факультетах).
15. Обучающиеся могут сдавать экзамены и зачеты по дисциплинам дополнительных видов обучения, результаты сдачи которых вносятся в ведомость, зачетную книжку (приложение к диплому) и в транскрипт.
16. При условии сдачи всех зачетов, предусмотренных учебным планом, выполнении и сдачи установленных расчетно-графических заданий, курсовых и других проектов (работ) обучающиеся очной и вечерней форм обучения допускаются к экзаменационной сессии.
17. Обучающиеся заочной или дистанционной формы обучения допускаются к экзаменационной сессии, если они не имеют академические задолженности за предыдущий курс.
18. Допуск к экзаменационной сессии оформляется распоряжением руководителя структурного подразделения вуза (декана факультета, директора института, начальника отдела регистрации и др.) с указанием фамилии, имени, отчества и академической группы обучающегося.
При этом в зачетной книжке обучающегося ставится штамп "допущен к сессии" и подпись руководителя структурного подразделения вуза.

19. Барлық оқыту нысандарына арналған емтихандар кестесін оқу ісі жөніндегі проректор бекітеді және емтихандық сессия басталғанға дейін бір ай мерзімнен кешіктірмей білім алушылар мен оқытушылардың назарына жеткізілуге тиіс.
20. Пән бойынша аралық аттестаттауды өткізу кезінде емтиханда (қорытынды бақылауда) алған баллдары және бірінші және екінші рейтингті өткізудің нәтижесі бойынша семестр бойындағы ағымдағы үлгерімнің орташа баллы ескеріледі. Бірінші рейтинг 7-ші немесе 8-ші аптада өткізіледі және ағымдағы үлгерім мен бірінші рубеждік бақылау бағалары қосылады. Екінші рейтинг 14-ші немесе 15-ші аптада өткізіледі және ағымдағы үлгерім мен екінші рубеждік бақылау бағалары қосылады.
Ағымдағы үлгерімнің салмақтық үлесі (ағымдағы және межедегі бақылау) студенттің қорытынды бағасында 60% кем емес бөлігін құрайды, қорытынды бақылау бағасының үлесі пән бойынша қорытынды бағасында 40% аспайтын бөлігін құрайды.
21. Емтихандар оқу жұмыс жоспарында көзделген сынақ-емтихандық сессия кезеңінде тапсырылады. ЖОО-ның құрылымдық бөлімше басшысы (сырқаттылығы, отбасы жағдайы, өзге де объективті себептер бойынша) білім алушыларға емтихан сессиясын жеке тапсыруға рұқсат етіледі.
22. Оқытудың сырттай нысаны бойынша емтихан сессиясы, оқу жылындағы олардың кезеңдері мен саны әрбір курста ЖОО-ның кеңесімен белгіленеді.
23. Білім алушының емтиханға келгенде өзімен бірге емтихандық сессияға жіберілгендігі туралы мөртаңба басылған сынақ кітапшасы болуы керек.
24. Емтихандар, жазбаша, ауызша және тест нысанында жүргізіледі. Тест нысаны кезінде бейінділік және жақындық принципін сақтай отырып екі немесе одан да көп пәндер бойынша кешенді емтихан белгіленуі мүмкін. Әрбір оқу пәні бойынша емтиханды өткізудің нысандары мен тәртібі ЖОО-ның кеңесімен немесе ЖОО-ның құрылымдық бөлімшелерімен академиялық кезеңнің басынан бір ай мерзімде белгіленеді.
Білім алушылар емтихан кезінде пәннің оқу бағдарламаларын және емтихан алушының рұқсатымен анықтама әдебиетті пайдалана алады.
25. Емтиханда білім алушылардың үлгерімі мынадай бағалармен анықталады: "өте жақсы", "жақсы", "қанағаттанарлық" және "қанағаттанарлықсыз". Білім алушылардың білім сапасын бағалаудың рейтінгтік жүйесі кезінде сынақтар мен емтихандар жалпы белгіленген бақылау жүйесі бойынша қойылады. Оң баға ("өте жақсы", "жақсы", "қанағаттанарлық") ведомосқа және білім алушының сынақ кітапшасына қойылады. "Қанағаттанарлықсыз" деген баға тек қана емтихан ведомосіне қойылады.
26. Білім алушы "қанағаттанарлықсыз" деген бағаны оң бағаға түзеу мақсатымен емтиханды қайта тапсыру үшін аталған пән бойынша оқу жоспарында көрсетілген барлық оқу сабақтарына қайта қатысуы және қорытынды бақылауға рұқсат алуы қажет.

19. Расписание экзаменов для всех форм обучения утверждается проректором по учебной работе и доводится до сведения обучающихся и преподавателей не позднее, чем за один месяц до начала экзаменационной сессии.
20. При проведении промежуточной аттестации по дисциплине учитываются баллы, полученные на экзамене (итоговом контроле), и средний балл текущей успеваемости в течение семестра по результатам проведения первого и второго рейтингов. Первый рейтинг проводится на 7-й или 8-й неделе и включает оценки текущей успеваемости и первого рубежного контроля. Второй рейтинг подводится на 14-й или 15-й неделе и включает оценки текущей успеваемости и второго рубежного контроля. Доля текущей успеваемости (текущий и рубежный контроль) в итоговой оценке студента составляет не менее 60 %, доля оценки итогового контроля составляет не более 40 % итоговой оценки знаний по дисциплине.
21. Экзамены сдаются в период экзаменационной сессии, предусмотренной рабочим учебным планом. Руководитель структурного подразделения вуза может в отдельных случаях (по болезни, семейным обстоятельствам, иным объективным причинам) разрешать обучающемуся индивидуальную сдачу экзаменационной сессии.
22. Экзаменационные сессии по заочной форме обучения, их периоды и количество в учебном году на каждом курсе устанавливаются советом вуза.
23. При явке на экзамен обучающийся должен иметь при себе зачетную книжку со штампом о допуске к экзаменационной сессии.
24. Экзамены проводятся в письменной, устной или тестовой формах. При тестовой форме может быть установлен комплексный экзамен по двум и более дисциплинам с соблюдением принципа их профильности и родственности. Форма и порядок проведения экзамена по каждой учебной дисциплине устанавливается в месячный срок с начала академического периода советом вуза или структурного подразделения вуза.
Во время экзамена обучающиеся могут пользоваться учебной программой дисциплины и, с разрешения экзаменатора, - справочной литературой.
25. Успеваемость обучающегося на экзамене определяется следующими оценками: "отлично", "хорошо", "удовлетворительно" и неудовлетворительно". При рейтинговой системе контроля знаний обучающихся зачеты и экзамены следует проставлять в общеустановленной системе оценок. Положительная оценка ("отлично", "хорошо", "удовлетворительно") записывается в экзаменационную ведомость по учебной дисциплине и зачетную книжку обучающегося. Оценка "неудовлетворительно" проставляется только в экзаменационной ведомости.
26. Для пересдачи экзамена с оценки "неудовлетворительно" на положительную, обучающийся должен вновь посетить все виды учебных занятий, предусмотренные рабочим учебным планом по данной дисциплине, и получить допуск к итоговому контролю.

27. Қорытынды бақылауда оң бағаны көтеру мақсатында емтиханды қайта тапсыруға рұқсат етілмейді.
28. Егер білім алушы емтиханға келмесе, емтихан ведомосіне оның тұсына "келген жоқ" деген белгі қойылады, ол академиялық берешекке теңестіріледі.
29. Пән бойынша қорытынды бақылау нысаны (сынақ немесе емтихан) академиялық кезең бойы семестр аталған пән бойынша оқу сабақтарын өткізген оқытушы немесе ЖОО-ның құрылымдық бөлімше басшысының тапсырмасы бойынша аталған пәннен тиісті бейіндік біліктілігі бар оқытушы жүзеге асырады.
30. Емтихандар мен сынақтарға ЖОО-ның құрылымдық бөлімше басшысының рұқсатынсыз бөтен адамдардың қатысуына болмайды.
31. Білім алушының келіспеген қорытынды бақылау нысаны бойынша бағалау қорытындыны аппеляцияға беруге болады.
32. Осы мақсатта емтихандық сессия кезеңінде ЖОО-ның бөлімше басшысының өкімімен біліктілігі аппеляция жасалынатын пәннің бейініне сәйкес келетін оқытушылар арасынан аппеляциялық комиссия құрылады.
33. Сырттай оқу нысанында білім алушыға емтихандық сессияны табысты аяқтаған жағдайда, алдағы емтихандық сессияға қатысу үшін белгіленген үлгідегі анықтама-шақыру қағазы беріледі.
34. Анықтама-шақыру қағаздарын беру және студенттердің емтихандық сессияға келуі ЖОО қабылдаған тәртібі бойынша қатаң түрде есепке алынады.
35. Берілген курстың оқу жоспарының талаптарын толық орындаған, барлық сынақтар мен емтихандарды ойдағыдай тапсырған, белгіленген өту баллын жинаған білім алушылар ЖОО басшысының бұйрығымен келесі курсқа көшіріледі.
36. Курстан курсқа көшіру үшін орташа өту баллдарын ЖОО белгілейді.
37. Белгіленген өту баллын ала алмаған білім алушы сол курсқа қайта қалдырылады.
38. Қайта оқу курсына қалдырылған білім алушының бұрын қабылданған жеке оқу жоспарын аяқтауға немесе белгіленген тәртіппен әзірленген жаңа жеке оқу жоспарын құруға құқығы бар.
39. Келесі курсқа көшірілген академиялық берешегі бар білім алушылар міндетті компоненттің тиісті пәндерін ақылы түрде қайта оқуға тиісті.
40. Қайта оқу курсына қалдырылған мемлекеттік білім беру грантының иегерлері оқуларын одан әрі ақылы негізде жалғастырады.
41. Академиялық берешектерді жою мақсатында курсты қайта оқу немесе оқу сабақтарына қайта қатысу ақылы негізде жалғастырылады.
42. Науқастығына немесе басқа да дәлелді себептерге байланысты байланысты жалпыға ортақ белгіленген мерзімде сынақтар мен емтихандарды тапсыра алмаған білім алушыларға құрылымдық бөлімше басшысы оларды тапсырудың жеке мерзімін белгілейді.

27. Пересдача положительной оценки по итоговому контролю с целью ее повышения не разрешается.
28. Если обучающийся не явился на экзамен, в экзаменационной ведомости напротив его фамилии делается отметка "не явился", которая приравнивается к академической задолженности.
29. Итоговую форму контроля по дисциплине (зачет или экзамен) осуществляет преподаватель, проводивший учебные занятия по данной дисциплине в течение академического периода (семестра), либо по поручению руководителя структурного подразделения вуза преподаватель, имеющий квалификацию, соответствующую профилю данной дисциплины.
30. Присутствие на экзаменах и зачетах посторонних и иных лиц без разрешения руководителя структурного подразделения вуза не допускается.
31. Результаты оценки по итоговой форме контроля, с которыми не согласен обучающийся, могут быть апеллированы.
32. С этой целью на период экзаменационной сессии распоряжением руководителя структурного подразделения вуза создается апелляционная комиссия из числа преподавателей, квалификация которых соответствует профилю апеллируемых дисциплин.
33. Обучающемуся заочной формы обучения при успешном окончании экзаменационной сессии выдается справка-вызов на следующую экзаменационную сессию.
34. Выдача справок-вызовов и явка студентов заочной формы обучения на экзаменационную сессию подлежат строгому учету в порядке установленном вузом.
35. Обучающиеся, полностью выполнившие требования учебного плана данного курса, успешно сдавшие все зачеты и экзамены, и набравшие установленный уровень проходного балла переводятся на следующий курс приказом руководителя вуза.
36. Средний проходной балл для перевода с курса на курс устанавливается вузом.
37. Обучающийся, не набравший установленного проходного балла, остается на повторный курс обучения.
38. Обучающийся, оставленный на повторный курс обучения, может довыполнить ранее принятый индивидуальный учебный план или сформировать новый индивидуальный учебный план, разработанный в установленном порядке.
39. Обучающийся, переведенный на следующий курс обучения, при наличии академической задолженности, должен повторно изучить соответствующие дисциплины обязательного компонента на платной основе.
40. Студенты - обладатели государственных образовательных грантов, оставленные на повторный курс обучения, продолжают свое дальнейшее обучение на платной основе.
41. Повторный курс обучения или повторное посещение учебных занятий с целью ликвидации академической задолженности осуществляется на платной основе.
42. Обучающимся, не сдавшим зачеты и экзамены в общеустановленные сроки по болезни или другим уважительным причинам, руководитель структурного подразделения вуза устанавливает индивидуальные сроки их сдачи.

43. Жазғы емтихандық сессияның қорытындысы бойынша академиялық берешегі бар 2(3) курс студенттері аралық мемлекеттік бақылауға жіберілмейді.
44. Академиялық берешегін жазғы семестр кезеңінде жойған студенттер қыркүйек айында қайта жүргізілетін аралық мемлекеттік бақылауға жіберіледі.
45. ЖОО-дан шығарылған тұлғаға академиялық анықтама беріледі.
3. Жоғары оқу орындарында білім алушыларды қорытынды
мемлекеттік аттестаттауды ұйымдастыру және өткізу
46. Жоғары білім беретін білім беру ұйымдарында білім алушыларды қорытынды мемлекеттік аттестаттау оқу процесінің кестесімен (академиялық күнтізбемен) және ЖОО-ның оқу жұмыс жоспарымен қарастырылған мерзімдерде өткізіледі.
47. Қорытынды мемлекеттік аттестаттау ұзақтығы кем дегенде 4 апта бұрын белгіленеді.
48. Білім алушыларды қорытынды мемлекеттік аттестаттау бакалавриат, магистратура және жоғары арнайы білім беру мамандықтарына арналған мемлекеттік жалпыға міндетті білім беру стандарттарымен белгіленген нысан бойынша өткізіледі.
49. Білім алушылар қатаң түрде оқу жоспары мен барлық оқу нысандарына арналған бірыңғай оқу бағдарламаларына сәйкес барлық мемлекеттік емтихандарды тапсырулары және дипломдық жұмыстарын (магистрлік диссертациясын) қорғаулары қажет.
50. Бакалавриат білім беру бағдарламасы бойынша білім алушы сырқатына орай ұзақ мерзімді стационарлық емделуіне, 2 жасқа дейінгі баласының болуына, науқас немесе қартайған ата-аналарына қарауына орай, ЖОО басшысының келісімімен дипломдық жұмыстың орнына екі мемлекеттік емтихан тапсыруына құқығы бар.
Осыған орай білім алушы ЖОО басшысының атына өтініш жазады және қажетті құжаттар тапсырады. Ал басқа жағдайларда дипломдық жұмыс мемлекеттік емтихан тапсырумен ауыстырылуына рұқсат етілмейді.
Бұл жағдайда мемлекеттік емтихандар тізбесі бітіртуші кафедраның шешімімен бекітіледі.
51. Қорытынды мемлекеттік аттестаттауға оқу жоспары мен оқу бағдарламаларының талаптарына сәйкес білім беру процесін бітірген білім алушылар жіберіледі.
52. Білім беру процесі аяқталуының негізгі өлшемі білім алушының бакалавриат, магистратура және арнайы жоғары білім беру мамандықтарының мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттары талаптарына сәйкес оқудың теориялық курсының қажетті көлемін меңгеруі болып табылады.
53. Білім алушыларды қорытынды мемлекеттік аттестаттауға жіберу білім алушылар тізім бойынша қорытынды мемлекеттік аттестаттау басталғанға дейін 2 аптадан кешіктірілмей ЖОО-ның құрылымдық бөлімше басшысының өкімімен ресімделеді және мемлекеттік аттестаттау комиссиясына ұсынылады.

43. Студенты 2(3) курса, имеющие академическую задолженность по итогам летней экзаменационной сессии, не допускаются к промежуточному государственному контролю.
44. В случае ликвидации академической задолженности в период летнего семестра, они допускаются к промежуточному государственному контролю в сентябре при повторном его проведении.
45. Лицу, отчисленному из вуза, выдается академическая справка.
3. Организация и проведение итоговой государственной
аттестации обучающихся высших учебных заведений
46. Итоговая государственная аттестация обучающихся в организациях образования, дающих высшее образование, проводится в сроки, предусмотренные графиком учебного процесса (академическим календарем) и рабочими учебными планами вузов.
47. Продолжительность итоговой государственной аттестации обучающихся устанавливается сроком не менее чем 4 недели.
48. Итоговая государственная аттестация обучающихся проводится по формам, определенными государственными общеобязательными стандартами образования, для специальностей бакалавриата, магистратуры и высшего специального образования.
49. Обучающиеся должны сдать все государственные экзамены и защитить дипломную работу (магистерскую диссертацию) в строгом соответствии с учебным планом и едиными для всех форм обучения учебными программами.
50. Обучающийся по образовательной программе бакалавриата имеет право с согласия руководителя организации образования вместо дипломной работы сдавать два государственных экзамена по следующим основаниям: длительное лечение в стационаре по состоянию здоровья, воспитание ребенка в возрасте до 2-х лет, уход за больными родителями.
При этом обучающийся пишет заявление на имя руководителя организации образования и представляет соответствующий документ. Другие случаи замены дипломной работы на сдачу дополнительных государственных экзаменов не допускаются.
В данном случае перечень государственных экзаменов утверждается решением выпускающей кафедры.
51. К итоговой государственной аттестации допускаются обучающиеся, завершившие образовательный процесс в соответствии с требованиями учебного плана и учебных программ.
52. Основным критерием завершенности образовательного процесса является освоение обучавшимися необходимого объема теоретического курса обучения в соответствии с требованиями государственных общеобязательных стандартов образования специальностей бакалавриата, магистратуры и высшего специального образования.
53. Допуск к итоговой государственной аттестации обучающихся оформляется распоряжением руководителя структурного подразделения вуза по списку обучающихся не позднее, чем за две недели до начала итоговой государственной аттестации и представляется в государственную аттестационную комиссию.

54. ЖОО-ның құрылымдық бөлімшенің басшыларына мемлекеттік аттестаттау комиссиясы мүшелерінің жұмыс кестесін құру міндеті жүктеледі.
55. Мемлекеттік аттестаттау комиссиясының жұмыс кестесін ректор бекітеді және мемлекеттік аттестаттау комиссиясының жұмысы басталғанға дейін 2 апта қалғанда барлығының назарына жеткізіледі. Мемлекеттік аттестаттау комиссиясы отырысының ұзақтығы күніне 6 академиялық сағаттан аспауы тиіс.
56. Қорытынды мемлекеттік аттестаттауды өткізу басталғанға дейін білім алушылар мемлекеттік аттестаттау комиссиясына мынадай құжаттарды тапсырады:
1) білім алушының оқу жоспарын орындағандығы, барлық пәндер бойынша оның көлеміндегі тапсырған курстық жобалары (жұмыстары) мен практика түрлерінен алынған бағалары туралы ЖОО-ның құрылымдық бөлімше басшысының анықтамасы;
2) қорғауға "Жіберіледі" немесе "жіберілмейді" деген дәлелденген қорытындысы бар дипломдық жұмыс ғылыми жетекшісінің пікірі;
3) тиісті ғылыми ұйымның немесе білім беру ұйымының тиісті практикалық кәсіби қызметі маманының диплом жұмысын, магистрлік диссертациясын қорғауға берілген жан-жақты мінездемесімен ("өте жақсы", "жақсы", "қанағаттанарлық" немесе "қанағаттанарлықсыз") деген бағалар көрсетілген дәлелденген қорытындысы және тиісті мамандығы бойынша біліктілігін және бакалавр немесе магистр академиялық дәрежесін беру туралы рецензиясы.
57. Мемлекеттік аттестаттау комиссиясына сондай-ақ орындалған дипломдық жұмыстың (магистрлік диссертацияның) ғылыми және практикалық құндылықтарын сипаттайтын құжаттар, ресми емес пікірлер, диплом жұмысының (магистрлік диссертацияның) бейіні бойынша практикалық қызметті жүзеге асыратын ұйымның жазбаша қорытындысы, ғылыми зерттеу нәтижелерін енгізу анықтамалары мен актілері, макеттер, минералдар жинағы, гербарии және тағы сол сияқты басқа да материалдар ұсынылуы мүмкін.
58. Дипломдық жұмысты және магистрлік диссертацияны рецензиялау біліктілігі қорғалатын жұмыс немесе диссертацияның бейініне сәйкес келетін басқа ұйымдардың ішіндегі мамандармен жүзеге асырылады.
59. Дипломдық жұмыстардың рецензенттері білім беру ұйымы басшысының бұйрығымен жұмыс орындары және лауазымы көрсетілген бітіртуші кафедра меңгерушісінің ұсынысы бойынша жалпы тізіммен бекітіледі.
60. Магистрлік диссертацияның ресми жақтаушылары жұмыс орны, атқаратын қызметі, ғылыми дәрежесі, ғылыми атағы мен қорғалатын диссертацияның бейіні бойынша негізгі басылымдары көрсетіліп, білім беру ғылыми ұйымдағы ғалымдар кеңесінің шешімі негізінде әрбір магистрлік диссертация бойынша жеке білім беру ұйымы басшысының бұйрығымен бекітіледі.

54. Расписание работы государственной аттестационной комиссии составляет руководитель структурного подразделения вуза.
55. Расписание работы государственной аттестационной комиссии утверждается ректором и доводится до общего сведения не позднее, чем за две недели до начала работы государственной аттестационной комиссии. Продолжительность заседания государственной аттестационной комиссии не должна превышать 6 академических часов в день.
56. До начала проведения итоговой государственной аттестации обучающихся в государственную аттестационную комиссию представляются следующие документы:
1) cправка руководителя структурного подразделения о выполнении обучавшимися учебного плана, полученных ими оценок по всем дисциплинам, их объеме, сданным курсовым проектам (работам) и видам практик;
2) отзыв научного руководителя дипломной работы (магистерской диссертации), где дается аргументированное заключение "допускается к защите" или "не допускается к защите";
3) рецензия специалиста соответствующей практической профессиональной деятельности, научной организации или организации образования (официального оппонента), где дается всесторонняя характеристика представленной к защите дипломной работы (магистерской диссертации) и аргументированное заключение с указанием оценки ("отлично", "хорошо", "удовлетворительно" или "неудовлетворительно") и возможности присвоения квалификации по соответствующей специальности и присуждения академической степени "бакалавра" или "магистра".
57. В государственную аттестационную комиссию могут быть представлены также другие материалы, характеризующие научную и практическую ценность выполненной дипломной работы (магистерской диссертации), неофициальные отзывы, письменные заключения с организаций, осуществляющих практическую деятельность по профилю дипломной работы (магистерской диссертации), справки или акты внедрения результатов научного исследования, макеты, образцы материалов, изделий, сельскохозяйственных продуктов, коллекции минералов, гербарии и тому подобное.
58. Рецензирование дипломной работы и магистерской диссертации осуществляется только внешними специалистами из сторонних организаций, квалификация которых соответствует профилю защищаемой работы или диссертации.
59. Рецензенты дипломных работ утверждаются приказом руководителя организации образования общим списком по представлению заведующего выпускающей кафедры с указанием места работы и занимаемой должности.
60. Официальные оппоненты магистерских диссертаций утверждаются приказом руководителя организации образования индивидуально по каждой магистерской диссертации на основании  решения ученого совета организации образования или науки с указанием места работы, занимаемой должности, ученой степени, ученого звания и основных публикаций по профилю защищаемой диссертации.

61. ЖОО-дағы білім алушыларды қорытынды мемлекеттік аттестаттау мемлекеттік емтихан (іргелі бейімдеуші пәндер немесе мамандықтар бойынша) тапсыру және/немесе дипломдық жұмысты (магистрлік диссертацияны) қорғау нысанында өткізіледі.
62. Мемлекеттік емтихандар (іргелі бейімдеуші пәндер немесе мамандықтар бойынша) мынадай: ауызша, жазбаша, олардың оқу бағдарламаларының көлемі бойынша тестілеу (кешенді тестілеу) нысандарында өткізіледі.
63. Мамандықтар бойынша кешенді тестілеу түріндегі мемлекеттік емтихан аталған кешенді емтиханға енгізілген пәндердің оқу бағдарламалары негізінде ЖОО-ның әзірлеген бағдарламалары бойынша өткізіледі.
64. ЖОО мемлекеттік жалпыға міндетті білім беру стандарттарына сәйкес мемлекеттік емтихан тапсыру көзделген іргелі бейімдеуші пәндер бойынша 1 кешенді емтихан өткізуі мүмкін.
65. ЖОО өздігінен тест тапсырмаларын және олардың (ашық, жабық, біріктірілген тест) түрлерін, тестілеуді өткізу технологиясын әзірлейді және бекітеді.
66. Мемлекеттік емтиханды тапсыру қорытындысы Мемлекеттік аттестаттау комиссиясы отырысының хаттамасымен ресімделеді және оларды өткізу күні жарияланады. Мемлекеттік емтихан тестілеу нысанында өткізілген жағдайда емтихандық ведомость хаттаманы ресімдеу үшін негіздеме болып табылады.
67. Диплом жұмысын (магистрлік диссертацияны) қорғау мемлекеттік аттестаттау комиссиясының ашық отырысында олардың жартысынан кем емес мүшелерінің қатысуымен өткізіледі.
68. Бір дипломдық жұмысты қорғау ұзақтығы ереже бойынша бір студентке 50 минуттан аспауы керек. Дипломдық жұмысты қорғау үшін білім алушылар баяндамасымен мемлекеттік аттестаттау комиссиясының алдында 15 минуттан артық сөйлемеуі керек.
69. Бір магистрлік диссертацияны қорғау ұзақтығы бір магистрантқа 100 минуттан аспауы керек. Магистрлік диссертацияны қорғау үшін магистрант баяндамасымен мемлекеттік аттестаттау комиссиясының алдында 20 минуттан артық сөйлемеуі керек. Магистрлік диссертацияны қорғау бойынша мемлекеттік аттестаттау комиссиясының отырысында ғылыми жетекші мен ресми жақтаушы қатысуларына және сөз сөйлеулеріне міндетті. Магистрлік диссертацияны қорғау барысында талқыланып отырған мәселеге жұмыстың бейіні бойынша практикалық қызметті жүзеге асырған ұйымның мамандары, ресми емес жақтаушылар және басқа да мүдделі тұлғалардың қатысуына болады.
70. Магистрант мемлекеттік аттестаттау комиссиясына 56-тармақтың 1), 2), 3) тармақшаларында және 57-тармақта көрсетілген құжаттармен бірге белгіленген тәртіппен бекітілген жарияланымдар тізімін ұсынуы қажет.

61. Итоговая государственная аттестация обучающихся в вузах проводится в форме сдачи государственных экзаменов (по фундаментальным профилирующим дисциплинам или специальности) и/или защиты дипломной работы (магистерской диссертации).
62. Государственные экзамены (по фундаментальным профилирующим дисциплинам или специальности) проводятся в следующих формах: устно, письменно, тестирование (комплексное тестирование) в объеме их учебных программ.
63. Государственный экзамен по специальности в форме комплексного тестирования проводится по программе, разработанной вузом на основе учебных программ дисциплин, включенных в данный комплексный экзамен.
64. Вуз может провести один комплексный экзамен по фундаментальным профилирующим дисциплинам, по которым предусмотрена сдача государственного экзамена в соответствии с государственными общеобязательными стандартами образования.
65. Вуз самостоятельно разрабатывает и утверждает тестовые задания, их виды (открытые, закрытые, комбинированные тесты), технологию проведения тестирования.
66. Результаты сдачи государственных экзаменов оформляются протоколом заседания Государственной аттестационной комиссии и объявляются день их проведения. В случае проведения государственного экзамена в форме тестирования, основанием для оформления протокола является экзаменационная ведомость.
67. Защита дипломной работы (магистерской диссертации) проводится на открытом заседании государственной аттестационной комиссии с участием не менее половины ее членов.
68. Продолжительность защиты одной дипломной работы не должна превышать 50 минут на одного студента. Для защиты дипломной работы обучающийся выступает с докладом перед государственной аттестационной комиссией не более 15 минут.
69. Продолжительность защиты одной магистерской диссертации, не должна превышать 100 минут на одного магистранта. Для защиты магистерской диссертации магистрант выступает с докладом перед государственной аттестационной комиссией не более 20 минут.
Присутствие и выступление на заседании государственной аттестационной комиссии по защите магистерской диссертации научного руководителя и официального оппонента строго обязательно. На защите магистерской диссертации могут присутствовать и принимать участие в обсуждаемой проблеме специалисты из организаций, осуществляющих практическую деятельность по профилю работы, неофициальные оппоненты и другие заинтересованные лица.
70. В государственную аттестационную комиссию наряду с документами, указанными в подпунктах 1), 2), 3) пункта 56 и пункте 57 настоящих Правил, магистрант должен представить список публикаций, утвержденный в установленном порядке.

71. Диплом жұмысын (магистрлік диссертация) қорғау нәтижесі бойынша "өте жақсы", "жақсы", "қанағаттанарлық", "қанағаттанарлықсыз" деген бағалар қойылады. Бұл жағдайда білім алушының теориялық, ғылыми және практикалық дайындықтары, сондай-ақ ғылыми жетекшісі мен рецензентінің ресми жақтаушысының пікірлері назарға алынады.
72. Диплом жұмысын (магистрлік диссертацияның) қорғау нәтижелері мемлекеттік аттестаттау комиссиясы отырысының хаттамасын толтырғаннан кейін сол өтілген күні жарияланады.
73. Диплом жұмысын (магистрлік диссертацияны) қорғаған және мемлекеттік емтихан тапсырған білім алушыға мемлекеттік аттестаттау комиссиясының шешімімен алған мамандығына сәйкес біліктілік беріледі, сондай-ақ тиісті білім беру бағдарламасын меңгерген академиялық дәреже тағайындалады.
74. Қорытынды мемлекеттік аттестаттаудан өткен және жоғары білімнің тиісті кәсіптік білім беру бағдарламасын меңгергендігін дәлелдеген білім алушыға мемлекеттік үлгідегі диплом қосымшасымен беріледі.
75. Дипломға қосымша білім алушының оқу жоспарын орындағаны туралы ЖОО-ның бөлімше басшысының анықтамасы негізінде, мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттармен қарастырылған көлемде оның барлық пәндер бойынша алған бағалары, тапсырылған курстық жобалар (жұмыстары), практика мен қорытынды мемлекеттік аттестаттау нәтижелерінің түрлері негізінде толтырылады.
76. Бір және сол оқу пәннен бірнеше емтихандық бағасы болса диплом қосымшасына және транскриптке сағат және кредиттердік көрсетіліп әрбір баға және жолмен енгізіледі.
77. Оқу жоспарындағы барлық пәндердің кем дегенде 75 пайызы бойынша емтихандар мен дифференциялдық сынақтарды "өте жақсы" деген бағаға, ал қалған пәндер бойынша "жақсы" деген бағаға және "өте жақсы" деген бағаға мемлекеттік емтиханды тапсырған және бітіру жұмысын қорғаған білім алушыға үздік диплом (әскери даярлығы бойынша бағасын ескермегенде) беріледі.
78. Бағаны жоғарылату мақсатында мемлекеттік емтиханды қайта тапсыруға және дипломдық жұмысты (магистрлік диссертацияны) қорғауға рұқсат берілмейді.
79. "Қанағаттанарлықсыз" деген баға алған тұлғаларға мемлекеттік емтихандарды қайта тапсыруға және/немесе диплом жұмысын (магистрлік диссертацияны) қайта қорғауға қорытынды мемлекеттік аттестаттаудың осы кезеңінде рұқсат берілмейді.
80. Мемлекеттік аттестаттау комиссиясы білім алушыға осы жұмысын комиссия анықтаған пысықтаулармен қайтадан қорғауға ұсынуға болатындығын немесе оның бітіртуші кафедра белгілеген жаңа тақырыпты әзірлей алатындығын белгілейді.

71. По результатам защиты дипломной работы (магистерской диссертации) выставляются оценки "отлично", "хорошо", "удовлетворительно" и "неудовлетворительно". При этом принимается во внимание уровень теоретической, научной и практической подготовки обучающегося, а также отзывы научного руководителя и рецензента (официального оппонента).
72. Результаты защиты дипломной работы (магистерской диссертации) объявляются в день их проведения после оформления протоколов заседания государственной аттестационной комиссии.
73. Обучающемуся, защитившему дипломную работу (магистерскую диссертацию) и сдавшему государственные экзамены, решением государственной аттестационной комиссии присваивается квалификация в соответствии с полученной специальностью, а также присуждается академическая степень (бакалавра или магистра) при освоении соответствующей образовательной программы.
74. Обучающемуся, прошедшему итоговую государственную аттестацию, и, подтвердившему усвоение соответствующей образовательной профессиональной программы высшего образования, выдается диплом государственного образца с приложением.
75. Приложение к диплому заполняется на основании справки руководителя подразделения вуза о выполнении обучающимся учебного плана, на основании полученных им оценок по всем дисциплинам в объеме, предусмотренном государственными общеобязательными стандартами образования, сданным курсовым проектам (работам), видам практик и результатам итоговой государственной аттестации.
76. При наличии нескольких экзаменационных оценок по одной и той же учебной дисциплине в приложение к диплому и в транскрипт вносятся каждая оценка отдельной строкой с указанием объема часов или кредитов.
77. Обучающемуся, сдавшему экзамены и дифференцированные зачеты с оценкой "отлично" не менее чем по 75 процентам всех дисциплин учебного плана, а по остальным дисциплинам - с оценкой "хорошо", и сдавшему государственные экзамены и защитившему выпускную работу с оценкой "отлично", выдается диплом с отличием (без учета оценки по военной подготовке).
78. Повторная сдача государственного экзамена и защита дипломной работы (магистерской диссертации) с целью повышения положительной оценки не допускается.
79. Пересдача государственных экзаменов и/или повторная защита дипломной работы (магистерской диссертации) лицам, получившим оценку "неудовлетворительно", в данный период итоговой государственной аттестации не разрешается.
80. Государственная аттестационная комиссия устанавливает, представить обучающемуся на повторную защиту ту же работу с доработкой, определяемой комиссией, или же разработать новую тему, определяемой выпускающей кафедрой.

81. Білім алушыларды мемлекеттік қорытынды қайта аттестаттау келесі мемлекеттік қорытынды аттестаттау кезеңінде бұрынғы мемлекеттік аттестаттаудан қанағаттанарлықсыз баға алған оның сол нысандары бойынша ғана өткізіледі.
82. Сонымен қатар, осы емтихандарды тапсырмаған тұлғалар үшін мемлекеттік емтихандар қатарына енетін пәндер тізбесі, білім алушы теориялық курсты аяқтаған жылы қолданыста болған оқу жоспарымен анықталады.
83. Мемлекеттік қорытынды аттестаттау кезінде қанағаттанарлықсыз баға алған білім алушыларға белгіленген үлгідегі анықтама беріле отырып білім беру ұйымы басшысының бұйрығымен ЖОО-дан шығарылады.
84. Қанағаттанарлықсыз баға алғаннан кейін мемлекеттік аттестаттау комиссиясына денсаулық жағдайы туралы ұсынған құжаттары қаралмайды.
85. Білім алушыларға мемлекеттік қорытынды аттестаттауды өткізу үшін әрбір мамандық бойынша барлық оқыту нысандарына арналған Мемлекеттік аттестаттау комиссиясы құрылады.
86. Мемлекеттік аттестаттау комиссиясы қызметінің құзыретіне:
мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттармен белгіленген баклавриат, магистратура және жоғары арнайы білім беру мамандықтарының талаптарына бітіруші мамандардың ғылыми-теориялық және практикалық даярлықтарының сәйкестік деңгейін тексеру;
оларға тиісті біліктілік пен диплом беру туралы (үздік емес, үздік) шешім қабылдау;
тиісті мамандықтар бойынша академиялық бакалавр немесе магистр дәрежесін тағайындау;
мамандар даярлау сапасын одан әрі жақсартуға бағытталған ұсыныстар әзірлеу кіреді.
87. Мемлекеттік аттестаттау комиссиясы төраға мен оның мүшелері құрамында жыл сайын ұйымдастырылып, күнтізбелік жыл бойы жұмыс істейді.
88. Мемлекеттік аттестаттау комиссиясының төрағасы білім саласындағы орталық атқарушы орган бітіріп шығушы мамандардың бейініне сәйкес келетін практикалық стажы бар және осы оқу ұйымында жұмыс істемейтін, профессорлардың, доценттердің, ғалымдардың, оқытушылардың, тәжірибелі өндіріс мамандарының және мұғалімдердің арасынан бекітіледі.
89. Магистрлік диссертация қорғау жөніндегі мемлекеттік аттестаттау комиссия төрағасының ғылыми дәрежесі, ғылыми атағы немесе магистрлік диссертацияны қорғайтын бейіні бойынша академиялық "магистр" дәрежесі болуы керек.
90. Мемлекеттік аттестаттау комиссиясының құрамына оның мүшелері құқығымен: ЖОО-ның құрылымдық бөлімше басшысы немесе бітіртуші кафедраның меңгерушісі кіреді. Мемлекеттік аттестаттау комиссиясының басқа мүшелері бітіруші мамандардың тиісті бейініне сәйкес келетін жетекші профессорлардың, доценттердің, жоғары білікті мамандардың арасынан қалыптасады. Бір мемлекеттік аттестаттау комиссиясының сандық құрамы төрт адамнан кем болмауы керек.

81. Повторная итоговая государственная аттестация обучающегося проводится в следующий период итоговой государственной аттестации только по тем ее формам, по которым в предыдущую итоговую государственную аттестацию получена неудовлетворительная оценка.
82. При этом перечень дисциплин, выносимых на государственные экзамены для лиц, которые не сдали эти экзамены, определяется учебным планом, действующим в год окончания обучавшимся теоретического курса.
83. Обучающийся, получивший при итоговой государственной аттестации неудовлетворительную оценку, отчисляется из вуза приказом руководителя организации образования с выдачей академической справки установленного образца.
84. Документы, представленные в государственную аттестационную комиссию о состоянии здоровья после получения неудовлетворительной оценки, не рассматриваются.
85. Для проведения итоговой государственной аттестации обучающихся создается одна Государственная аттестационная комиссия по каждой специальности для всех форм обучения.
86. В компетенцию государственной аттестационной комиссии входит:
проверка уровня соответствия научно-теоретической и практической подготовки выпускаемых специалистов, требованиям установленным государственными общеобязательными стандартами специальностей бакалавриата, магистратуры и высшего специального образования;
принятие решения о присвоении им соответствующей квалификации и выдаче диплома;
присуждение академической степени бакалавра или магистра по соответствующей специальности;
разработка предложений, направленных на дальнейшее улучшение качества подготовки специалистов.
87. Государственная аттестационная комиссия организуется в составе председателя и членов комиссии ежегодно и действует в течение календарного года.
88. Председатель государственной аттестационной комиссии утверждается центральным исполнительным органом в области образования из числа профессоров, доцентов, ученых, преподавателей, опытных специалистов производства и учителей, имеющих практический стаж, соответствующих профилю выпускаемых специалистов, и, не работающих в данном вузе.
89. Председатель государственной аттестационной комиссии по защите магистерской диссертации, должен иметь ученую степень, ученое звание, или академическую степень "магистра" по профилю защищаемой магистерской диссертации.
90. В состав государственной аттестационной комиссии на правах ее членов входят: руководитель структурного подразделения вуза или заведующий выпускающей кафедры. Остальные члены государственной аттестационной комиссии формируются из числа ведущих профессоров, доцентов, высококвалифицированных специалистов, соответствующих профилю выпускаемых специалистов. Количественный состав одной государственной аттестационной комиссии должен составлять не менее четырех человек.

91. Магистрлік диссертацияны қорғау жөніндегі мемлекеттік аттестаттау комиссиясының құрамына тиісті бейін бойынша ғылыми дәрежесі, ғылыми атағы немесе магистрлік диссертация бейіні бойынша академиялық "магистр" дәрежесі бар адамдар кіреді.
92. Мемлекеттік аттестаттау комиссиясының құрамы жоғары оқу орны басшысының бұйрығымен, жыл сайын 31 қаңтардан кешіктірілмей бекітіледі.
93. Диплом жұмысын (магистрлік диссертацияны) қорғау бағалары туралы, сондай-ақ біліктілік беру, академиялық дәреже тағайындау және мемлекеттік үлгідегі (үздік емес үздік) диплом беру туралы шешімді мемлекеттік аттестаттау комиссиясы комиссия мүшелерінің отырысына қатысушылардың көпшілік даусымен жабық отырыста ашық дауыс беру арқылы қабылдайды. Дауыстар саны тең болған жағдайда комиссия төрағасының даусы шешуші болып табылады.
94. Қорытынды мемлекеттік аттестаттауға бекітілген кестеге сәйкес дәлелді себеппен келмеген білім алушылар мемлекеттік аттестаттау комиссия төрағасының атына өтініш жазады, дәлелді себепті растайтын құжатты ұсынады және оның рұқсатымен емтихан тапсыруына немесе дипломдық жұмысты (магистрлік диссертацияны) осы комиссияның басқа отырысы болған күні қорғауына болады.
95. Мемлекеттік аттестаттау комиссиясының барлық отырыстары хаттамамен ресімделеді.
96. Мемлекеттік аттестаттау комиссиясы отырыстарының хаттамалары әрбір білім алушыға белгіленген нысан бойынша жеке жүргізіледі.
97. Хаттама комиссияның құрамына бітіртуші кафедра оқытушыларының арасынан бекітілген мемлекеттік аттестаттау комиссиясының хатшысымен толтырылады.
98. Хаттамаға мемлекеттік емтихандарда және диплом жұмысын (магистрлік диссертацияны) қорғауда анықталған білімдердің бағасы енгізіледі, сондай-ақ берілген сұрақтар мен мемлекеттік аттестаттау комиссиясы мүшелерінің пікірлері жазылады. Егер мемлекеттік аттестаттау комиссиясының бір мүшесінің пікірі комиссияның қалған мүшелерінің пікірлерімен сәйкес келмеген жағдайда, ол өз пікірін хаттамаға жазуға және өзі қол қоюға құқығы бар. Хаттамада біліктілік, академиялық дәреже, сондай-ақ жоғары оқу орнын бітірушіге қандай диплом (үздік немесе үздік емес) берілетіні көрсетіледі.
99. Хаттамаға аттестаттау комиссиясының төрағасы мен отырысқа қатысушы мүшелері қол қояды.
100. Мемлекеттік аттестаттау комиссия отырысының хаттамасы нөмірленуі, жіппен тігілуі және жоғары оқу орны оқу бөлімінің (оқу-әдістемелік басқармасының) мөрімен бекітілуі керек.
101. Мемлекеттік аттестаттау комиссиясының хаттамалары жоғары оқу орнының мұрағатында сақталады.

91. В состав государственной аттестационной комиссии по защите магистерской диссертации включаются, лица, имеющие ученую степень, ученое звание или академическую степень магистра по профилю магистерской диссертации.
92. Состав государственной аттестационной комиссии утверждается приказом руководителя вуза, ежегодно, не позднее 31 января.
93. Решения об оценках защиты дипломной работы (магистерской диссертации), а также о присвоении квалификации, присуждении академической степени и выдаче диплома государственного образца (без отличия, с отличием) принимаются государственной аттестационной комиссией на закрытом заседании открытым голосованием простым большинством голосов членов комиссии, участвовавших в заседании. При равном числе голосов голос председателя комиссии является решающим.
94. Обучающийся, не явившийся на итоговую государственную аттестацию в соответствии с утвержденным расписанием по уважительной причине, пишет заявление на имя председателя государственной аттестационной комиссии, представляет документ, подтверждающий уважительную причину, и по его разрешению может сдать экзамен или защитить дипломную работу (магистерскую диссертацию) в другой день заседания данной комиссии.
95. Все заседания государственной аттестационной комиссии оформляются протоколом.
96. Протоколы заседаний государственной аттестационной комиссии ведутся индивидуально на каждого обучающегося по установленной форме.
97. Протокол заполняется секретарем государственной аттестационной комиссии, утвержденным в составе комиссии из числа преподавателей выпускающей кафедры.
98. В протоколы вносятся оценки знаний, выявленные на государственных экзаменах и защите дипломной работы (магистерской диссертации), а также записываются заданные вопросы и мнения членов государственных аттестационных комиссий. В случаях, если мнение одного члена государственной аттестационной комиссии не совпадает с мнением остальных членов комиссии, он имеет право свое мнение записать в протокол и лично подписаться. В протоколе указывается присвоение квалификации, академическая степень, а также какой диплом (с отличием или без отличия) выдается выпускнику вуза.
99. Протоколы подписываются председателем и членами аттестационной комиссии, участвовавшими в заседании.
100. Протоколы заседания государственной аттестационной комиссии должны быть пронумерованы, прошнурованы и скреплены печатью учебного отдела (учебно-методического управления) вуза.
101. Протоколы заседания государственной аттестационной комиссии хранятся в архиве вуза.