Инвестициялық қызмет нәтижесінде сақтандыру ұйымы алған кірістерге сақтандырылушының (пайда алушының) қатысу ережесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Бақармасының 2006 жылғы 12 тамыздағы N 155 Қаулысы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2006 жылғы 22 қыркүйектегі тіркелді. Тіркеу N 4399. Күші жойылды - Қазақстан Республикасының Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2010 жылғы 3 қыркүйектегі N 134 Қаулысымен.
Күші жойылды - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2010.09.03 N 134 (ресми жарияланған күннен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
"Сақтандыру қызметі туралы" Қазақстан Республикасы  Заңының 7-бабының 2-2-тармағын іске асыру мақсатында Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігінің (бұдан әрі - Агенттік) Басқармасы  ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған   Инвестициялық қызмет нәтижесінде сақтандыру ұйымы алған кірістерге сақтандырылушының (пайда алушының) қатысу ережесі   бекітілсін.
2. Осы қаулы Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткен күннен бастап он төрт күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
3. Сақтандыру нарығының субъектілерін және басқа қаржы ұйымдарын қадағалау департаменті (Қарақұлова Д.Ш.):
1) Заң департаментiмен (Байсынов М.Б.) бiрлесiп осы қаулыны Қазақстан Республикасы Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркеуден өткiзу шараларын қолға алсын;
2) осы қаулы қабылданған күннен бастап он күндік мерзімде оны Агенттіктің мүдделі бөлімшелеріне, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарына, "Қазақстан қаржыгерлерінің қауымдастығы" заңды тұлғалар бірлестігіне, "Қазақстанның Актуарийлер Қоғамы" қоғамдық бірлестігіне жіберсін.
4. Халықаралық қатынастар және жұртшылықпен байланыс бөлімі (Пернебаев Т.Ш.) осы қаулыны Қазақстан Республикасының бұқаралық ақпарат құралдарында жариялау шараларын қолға алсын.
5. Осы қаулының орындалуын бақылау Агенттік Төрағасының орынбасары Ғ.Н.Өзбековке жүктелсін.
Төраға
Қазақстан Республикасы
Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын
реттеу мен қадағалау агенттігі
Басқармасының
2006 жылғы 12 тамыздағы
N 155 қаулысымен бекітілген
Инвестициялық қызмет нәтижесінде сақтандыру
ұйымы алған кірістерге сақтандырылушының
(пайда алушының) қатысу ережесі
Осы Ереже Қазақстан Республикасының "Сақтандыру қызметі туралы" Заңының 7-бабының 2-2-тармағына сәйкес әзірленді және инвестициялық қызмет нәтижесінде сақтандыру ұйымы алатын кірістерге сақтандырылушының (пайда алушының) қатысу тәртібін анықтайды.

Об утверждении Правил участия застрахованного (выгодоприобретателя) в доходах, получаемых страховой организацией в результате инвестиционной деятельности
Постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 12 августа 2006 года № 155. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 22 сентября 2006 года № 4399. Утратило силу постановлением Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 3 сентября 2010 года № 134
Сноска. Утратило силу постановлением АФН РК от 03.09.2010 № 134(вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В целях реализации пункта 2-2  статьи 7 Закона Республики Казахстан "О страховой деятельности" Правление Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций (далее - Агентство)  ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые Правила участия застрахованного (выгодоприобретателя) в доходах, получаемых страховой организацией в результате инвестиционной деятельности.
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении четырнадцати дней со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
3. Департаменту надзора за субъектами страхового рынка и другими финансовыми организациями (Каракулова Д.Ш.):
1) совместно с Юридическим департаментом (Байсынов М.Б.) принять меры к государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан настоящего постановления;
2) в десятидневный срок со дня принятия настоящего постановления довести его до сведения заинтересованных подразделений Агентства, страховых (перестраховочных) организаций, Объединения юридических лиц "Ассоциация финансистов Казахстана", Общественного объединения "Общество Актуариев Казахстана".
4. Отделу международных отношений и связей с общественностью (Пернебаев Т.Ш.) принять меры к публикации настоящего постановления в средствах массовой информации Республики Казахстан.
5. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя Председателя Агентства Узбекова Г.Н.
Председатель
Утверждены
постановлением Правления
Агентства Республики Казахстан по
регулированию и надзору
финансового рынка и
финансовых организаций
от 12 августа 2006 года N 155
Правила
участия застрахованного (выгодоприобретателя)
в доходах, получаемых страховой организацией в результате
инвестиционной деятельности
Настоящие Правила разработаны в соответствии с пунктом 2-2  статьи 7 Закона Республики Казахстан "О страховой деятельности" и определяют порядок участия застрахованного (выгодоприобретателя) в доходах, получаемых страховой организацией в результате инвестиционной деятельности.

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Ережені қолдану мақсатында мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) ағымдық құн факторы - сақтандырылушының (пайда алушының) өмірінің ақырына дейінгі жасының көрсеткіштерін жасау, аннуитет есебі күніне, жыл ішіндегі сақтандыру төлемдерін алу жасына дейінгі және 1 және сақтандыру төлемдерінің мөлшерінің есебі үшін пайдаланылатын кірістіліктің тиімді проценттік мөлшерлемесінің сомасының кері шегіне тең тиісті дәрежедегі дисконттық фактор;
2) инвестициялар портфелі - әр түрлі қаржы құралдарының, сондай-ақ үйлердің, ғимараттардың және жер учаскелерінің жиынтығы;
3) инвестициялық тәуекел - сақтандыру ұйымының инвестициялық қызметті жүзеге асыруға байланысты тәуекелі;
4) қор - қор бірліктерінің төленген саны бойынша қалыптасатын ақша сомасы;
5) қор бірлігі - инвестициялық басқару нәтижесінде ішкі резерв қорының өзгеруін сипаттауда пайдаланылатын шек;
6) полистің кезеңділігі - сақтандыру полисінің шыққан күнімен (күні және айы) сәйкес келетін жыл сайынғы сақтандыру қорғанысының қолданылу кезеңіне тура келетін күн (күні және айы);
7) тәуекелді сақтандыру сыйлықақысы - сақтандырылушының қайтыс болу тәуекелін, сақтандыру ұйымының әкімшілік шығыстарын жабатын сақтандыру полисінде көрсетілген сақтандыру сыйлықақысының бөлігі;
8) ішкі резерв қоры - осы Ережеге сәйкес сақтандыру ұйымы қалыптастырған ақша сомасы;
9) ішкі тәртіп - сақтандырылушының қорларға қатысу талаптары мен тәртібін, сондай-ақ қорлардың қалыптасу тәртібін реттейтін сақтандыру ұйымының құжаты.
2-тарау. Ішкі резервтік қор
2. Сақтанушының тәуекелді сақтандыру сыйлықақыларын шегере отырып, сақтандыру сыйлықақыларын теңдей төлеген ақша сомасы ішкі резервтік қорға аударылады.
3. Сақтандыру ұйымының ішкі резервтік қорды орналастыруы қор бірлігі арқылы жүзеге асырылады. Сақтандыру ұйымы қорларды ішкі тәртіпке сай қалыптастырады және белгілі бір күнге қор бірлігінің құнының есебін шығарады. Қор бірліктерінің саны бүтін немесе бөлшектелген түрінде көрсетілуі мүмкін.
4. Сақтанушы сақтандырушының инвестициялық кірісіне қатысатын қорды сақтандыру ұйымының ішкі тәртібіне сәйкес  таңдайды. Сақтанушы бірмезгілде бірнеше қорларға қатыса алады.
5. Қор қаражаты "Сақтандыру қызметі туралы" 2000 жылғы 18 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Заңының 48-бабына және Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының "Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының пруденциалдық нормативтер есебінің нормативтік мәні мен әдістемесі, пруденциалдық нормативтердің орындалғандығы жөніндегі есепті беру нысандары мен мерзімі туралы Нұсқаулықты бекіту туралы" 2008 жылғы 22 тамыздағы N 131 қаулысына сәйкес (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 5331 тіркелген) инвестицияланады, сақтанушы инвестициялар портфелі құрылымын дербес анықтай алады.

Глава 1. Общие положения
1. Для целей настоящих Правил используются следующие основные понятия:
1) фактор текущей стоимости - сумма произведений показателей дожития застрахованного (выгодоприобретателя) от возраста, на дату расчета аннуитета, до возраста получения страховых выплат за год, и дисконтирующего фактора в соответствующей степени, равного обратной величине от суммы эффективной процентной ставки доходности, используемой для расчета размера страховых выплат и 1;
2) портфель инвестиций - совокупность различных видов финансовых инструментов, а также здания, сооружения и земельные участки;
3) инвестиционный риск - риск, связанный с осуществлением инвестиционной деятельности страховой организации;
4) фонд - сумма денег, формируемая из оплаченного количества единиц фонда;
5) единица фонда - величина, используемая для характеристики изменения внутреннего резервного фонда в результате инвестиционного управления;
6) периодичность полиса - дата (число и месяц) приходящаяся на период действия страховой защиты на каждый год, которая совпадает с датой (числом и месяцем) даты выпуска страхового полиса;
7) рисковая страховая премия - указанная в страховом полисе часть страховой премии, покрывающая риск смерти застрахованного, административные расходы страховой организации;
8) внутренний резервный фонд - сумма денег, формируемая страховой организацией, в соответствии с настоящими Правилами;
9) внутренний порядок - документ страховой организации, который регулирует условия и порядок участия застрахованного в фондах, а также порядок формирования фондов.
Глава 2. Внутренний резервный фонд
2. Сумма денег, равная оплаченным страхователем страховым премиям, за вычетом рисковой страховой премии, отчисляется во внутренний резервный фонд.
3. Размещение страховой организацией внутреннего резервного фонда осуществляется в единицу фонда. Страховая организация формирует фонды согласно внутреннему порядку и производит расчет стоимости единицы фонда на определенную дату. Количество единиц фонда может выражаться в целых и дробных числах.
4. Страхователь согласно внутреннему порядку страховой организации выбирает фонд, в котором он будет участвовать в инвестиционном доходе страховщика. Страхователь может участвовать в нескольких фондах одновременно.
5. Средства фонда инвестируются в соответствии со  статьей 48 Закона Республики Казахстан от 18 декабря 2000 года "О страховой деятельности" и  постановлением Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 22 августа 2008 года № 131 "Об утверждении Инструкции о нормативных значениях и методике расчетов пруденциальных нормативов страховой (перестраховочных) организации, формах и сроках представления отчетов о выполнении пруденциальных нормативов" (зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под N 5331), страхователь может самостоятельно определить структуру портфеля инвестиций.

Ескерту. 5-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2010.03.29 N 49 қаулысымен.
6. Сақтандыру ұйымы ішкі резервтік қорды орналастыруға байланысты инвестициялық тәуекелдерді мойнына алмайды. Сақтандырушы ішкі резервтік қорды орналастырудан алған инвестициялық кірістерін сақтандырылушының ішкі резервтік қорына аударады.
7. Ішкі резервтік қордың белгілі күнгі мөлшерін актуарий қор бірлігі құнының өсуін немесе төмендеуін ескеріп, есепке алады.
8. Сақтандырушы сақтандыру резервін сақтандырылушының қайтыс болу тәуекелін жабатын сақтандыру сыйлықақысынан Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің "Қазақстан Республикасының сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының сақтандыру резервтерін есептеу әдісіне қойылатын талаптар туралы нұсқаулықты бекіту туралы" 2002 жылғы 3 маусымдағы N 211 (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 1921 тіркелген)  қаулысына сәйкес қалыптастырады.
9. Сақтандыру сыйлықақысына бір жолғы төлем жасалған жағдайда жыл сайынғы тәуекелді сақтандыру сыйлықақысын сақтандыру ұйымы полис кезеңділігі үшін ішкі резервтік қорға аударылатын ақша сомасынан ұстайды.
10. Сақтандыру ұйымы полис кезеңділігі үшін сақтандырылушыға (пайда алушыға) ішкі резервтік қордың мөлшері туралы жазбаша хабарлама жібереді.
11. Сақтандыру ұйымы сақтанушының талаптары бойынша сақтанушының ішкі резервтік қорының жай-күйі туралы ақпарат береді.
3-тарау. Сақтандыру төлемінің мөлшері
12. Сақтандыру төлемінің мөлшері былайша анықталады:
1)  қайтыс болу жағдайына байланысты өмірді сақтандыру бойынша сақтандыру төлемі қайтыс болу жағдайына байланысты сақтандыру сомасы мен сақтандыру төлемін жасау күнгі ішкі резервтік қор мөлшерінің сомасын қосу арқылы;
2) өмірдің ақырына дейінгі жағдайды сақтандыру бойынша сақтандыру төлемі сақтандыру төлемін жасау күнгі ішкі резервтік қор мөлшеріне тең;
3) соңынан аннуитеттік сақтандыруға ауысатын өмірдің ақырына дейінгі жағдайды сақтандыру бойынша тұрақты сақтандыру төлемі  сақтанушысының тиісті жасындағы ағымдық құнының кері факторына, шегіне көбейтілген ішкі резервтік қор мөлшеріне тең;
4) сақтандыру шарты мерзімінен бұрын тоқтатылған кездегі сақтандыру төлемі ішкі тәртіпті ескергендегі сақтандыру төлемін жүзеге асыру күнгі ішкі резервтік қор мөлшеріне тең.
4-тарау. Қорытынды ережелер
13. Осы Ережемен реттелмеген мәселелер Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен шешіледі.

Сноска. Пункт 5 с изменениями, внесенными постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору фин.рынка и фин.организаций от 29.03.2010 № 49.
6. Страховая организация не несет инвестиционных рисков, связанных с размещением внутреннего резервного фонда. Инвестиционный доход, полученный страховщиком от размещения внутреннего резервного фонда, отчисляется во внутренний резервный фонд застрахованного.
7. Размер внутреннего резервного фонда на определенную дату рассчитывается актуарием с учетом повышения или понижения стоимости единицы фонда.
8. Страховщик формирует страховой резерв из страховой премии, покрывающей риск смерти застрахованного в соответствии с  постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 3 июня 2002 года N 211 "Об утверждении Инструкции о требованиях к методике расчета страховых резервов страховых (перестраховочных) организаций Республики Казахстан" (зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под N 1921).
9. В случае единовременной оплаты страховой премии рисковая страховая премия за каждый год страхования удерживается страховой организацией в периодичность полиса из суммы денег, отчисляемых во внутренний резервный фонд.
10. В периодичность полиса страховая организация направляет застрахованному (выгодоприобретателю) письменное уведомление о размере внутреннего резервного фонда.
11. Страховая организация по требованию страхователя предоставляет информацию о состоянии внутреннего резервного фонда страхователя.
Глава 3. Размер страховой выплаты
12. Размер страховой выплаты определяется следующим образом:
1) по страхованию жизни на случай смерти страховая выплата определяется путем сложения страховой суммы на случай смерти и суммы размера внутреннего резервного фонда на дату осуществления страховой выплаты;
2) по страхованию жизни на случай дожития страховая выплата равна размеру внутреннего резервного фонда на дату осуществления страховой выплаты;
3) по страхованию жизни на дожитие с последующим аннуитетным страхованием регулярные страховые выплаты равны размеру внутреннего резервного фонда, умноженному на величину, обратную фактору текущей стоимости в соответствующем возрасте страхователя;
4) при досрочном прекращении договора страхования страховая выплата равна размеру внутреннего резервного фонда на дату осуществления страховой выплаты, с учетом внутреннего порядка.
Глава 4. Заключительные положения
13. Вопросы, не урегулированные настоящими Правилами, разрешаются в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.