Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттік Басқармасының "Ипотекалық ұйымдардың есеп беру ережесін бекіту туралы" 2006 жылғы 25 ақпандағы N 43 қаулысына толықтырулар мен өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2006 жылғы 27 қазандағы N 231 Қаулысы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігі 2006 жылғы 24 қарашадағы Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне N 4465 болып енгізілді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2014 жылғы 24 қыркүйектегі № 178 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 24.09.2014 № 178 (01.07.2015 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Ипотекалық ұйымдардың қызметтерін реттейтін нормативтік құқықтық кесімдерді жетілдіру мақсатында Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын  реттеу мен қадағалау агенттігінің  Басқармасы (бұдан әрі - Агенттік)  ҚАУЛЫ ЕТЕДІ :
1. Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттік Басқармасының "Ипотекалық ұйымдардың есеп беру ережесін бекіту туралы" 2006 жылғы 25 ақпандағы N 43  қаулысына (Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 4157 тіркелген) мынадай толықтырулар мен өзгерістер енгізілсін:
аталған қаулымен бекітілген Ипотекалық ұйымдардың есеп беру ережесінде:
1-қосымшада:
"Активтердің, міндеттемелердің және меншікті капиталдың баланстық шоттарындағы қалдықтар туралы есеп" 1-кестеде:
1003 жолдан кейін мынадай мазмұндағы 1004 жолмен толықтырылсын:
"
1004
Кешкі қассадағы қолма-қол ақша
";
1054, 1204, 1259, 1319, 1329, 1428, 1876, 1877, 1878 және 2875 жолдағы "арнайы резервтер" деген сөздер "резервтер" деген сөзбен ауыстырылсын;
1660 жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
1660
Жасалған (әзірленген) материалдық емес активтер
";
2113 жолдан кейін мынадай мазмұндағы 2126 жолмен толықтырылсын:
"
2126
Басқа банктердің тазартылған қымбат металдардағы мерзімді салымдары
";
2153 жолдан кейін мынадай мазмұндағы 2216 жолмен толықтырылсын:
"
2216
Клиенттердің тазартылған қымбат металдардағы мерзімді салымдары
";
2406 жолдан кейін мынадай мазмұндағы 2451 жолмен толықтырылсын:
"
2451
Мерзімсіз қаржы құралдары
";
2755 жолдан кейін мынадай мазмұндағы 2756 және 2757 жолмен толықтырылсын:
"
2756
Реттелген облигациялар бойынша есептелген шығыстар
2757
Мерзімсіз қаржы құралдары бойынша есептелген шығыстар
";
2874 алып  тасталсын;
3200 жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
3200
Жалпы банктік тәуекелдерге арналған резервтер (провизиялар)
";
"Баланс шоттарындағы кірістер мен шығыстардың қалдықтары туралы есеп" 2-кестеде:
4709 жолдағы "Сату үшін қолда бар" деген сөздер алып тасталсын;

О внесении дополнений и изменений в постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 25 февраля 2006 года N 43 "Об утверждении Правил представления отчетности ипотечными организациями"
Постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 27 октября 2006 года N 231. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 24 ноября 2006 года N 4465. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 24 сентября 2014 года № 178
Сноска. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка РК от 24.09.2014 № 178 (вводится в действие с 01.07.2015).
В целях совершенствования нормативных правовых актов, регулирующих деятельность ипотечных организаций, Правление Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций (далее - Агентство)  ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в  постановление Правления Агентства от 25 февраля 2006 года N 43 "Об утверждении Правил представления отчетности ипотечными организациями" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под N 4157) следующие дополнения и изменения:
в  Правилах представления отчетности ипотечными организациями, утвержденных указанным постановлением:
в приложении 1:
в таблице 1 "Отчет об остатках на балансовых счетах активов, обязательств и собственного капитала":
после строки 1003 дополнить строкой 1004 следующего содержания:
"
1004
Наличность в вечерней кассе
";
в строках 1054, 1204, 1259, 1319, 1329, 1428, 1876, 1877,
1878 и 2875 слова "Специальные резервы" заменить словом "Резервы";
строку 1660 изложить в следующей редакции:
"
1660
Создаваемые (разрабатываемые)
нематериальные активы
";
после строки 2113 дополнить строкой 2126 следующего содержания:
"
2126
Срочные вклады других банков в
аффинированных драгоценных
металлах
";
после строки 2153 дополнить строкой 2216 следующего содержания:
"
2216
Срочные вклады клиентов в
аффинированных драгоценных
металлах
";
после строки 2406 дополнить строкой 2451 следующего содержания:
"
2451
Бессрочные финансовые
инструменты
";
после строки 2755 дополнить строками 2756 и 2757 следующего
содержания:
"
2756
Начисленные расходы по
субординированным облигациям
2757
Начисленные расходы по бессрочным
финансовым инструментам
";
строку 2874 исключить;
строки 3200 изложить в следующей редакции:
"
3200
Резервы (провизии) на
общебанковские риски
";
в таблице 2 "Отчет об остатках на балансовых счетах доходов и
расходов":
в строке 4709 слова "и имеющихся в наличии для продажи" исключить;

5153 жолдан кейін мынадай мазмұндағы 5216 жолмен толықтырылсын:
"
5216
Клиенттердің тазартылған қымбат металдардағы мерзімді салымдары бойынша сыйақы төлеуге байланысты шығыстар
";
5406 жолдан кейін мынадай мазмұндағы 5407 жолмен толықтырылсын:
"
5407
Мерзімсіз қаржы құралдары бойынша сыйақы төлеуге байланысты шығыстар
";
5451, 5452, 5453, 5455, 5457, 5459, 5464, 5465 және 5466 жолдардағы "арнайы" деген сөз алып тасталсын;
5709 жолдағы "және сатуға арналған қолда бар" деген сөздер алып тасталсын;
5721 жолдан кейін мынадай мазмұндағы 5722 жолмен толықтырылсын:
"
5722
Әлеуметтік аударымдар
";
5853 жолдан кейін мынадай мазмұндағы 5854 жолмен толықтырылсын:
"
5854
Тауар-материалдық қорларды сатудан шығыстар
";
"Баланстан тыс шоттардағы шартты және мүмкін талаптар мен міндеттемелердің қалдықтары туралы есеп" 3-кестеде:
6125 жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
6125
Болашақта берілетін қайтарып алынбайтын заемдар бойынша шартты талаптар
";
6125 жолдан кейін мынадай мазмұндағы 6126 жолмен толықтырылсын:
"
6126
Болашақта берілетін қайтарып алынатын заемдар бойынша шартты талаптар
";
6175 жолдан кейін мынадай мазмұндағы 6177 жолмен толықтырылсын:
"
6177
Берілетін заемдар бойынша шартты талаптар
";
6625 жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
6625
Болашақта берілетін қайтарып алынбайтын заемдар бойынша шартты міндеттемелер
";
6625 жолдан кейін мынадай мазмұндағы 6626 жолмен толықтырылсын:
"
6626
Болашақта берілетін қайтарып алынатын заемдар бойынша шартты міндеттемелер
";
6675 жолдан кейін мынадай мазмұндағы 6677 жолмен толықтырылсын:
"

после строки 5153 дополнить строкой 5216 следующего содержания:
"
5216
Расходы, связанные с выплатой
вознаграждения по срочным
вкладам клиентов в
аффинированных драгоценных
металлах
";
после строки 5406 дополнить строкой 5407 следующего содержания:
"
5407
Расходы, связанные с выплатой
вознаграждения по бессрочным
финансовым инструментам
";
в строках 5451, 5452, 5453, 5455, 5457, 5459, 5464, 5465 и 5466
слово "специальные" исключить;
в строке 5709 слова "и имеющихся в наличии для продажи" исключить;
после строки 5721 дополнить строкой 5722 следующего содержания:
"
5722
Социальные отчисления
";
после строки 5853 дополнить строкой 5854 следующего содержания:
"
5854
Расходы от реализации
товарно-материальных запасов
";
в таблице 3 "Отчет об остатках на внебалансовых счетах
условных и возможных требований и обязательств":
строку 6125 изложить в следующей редакции:
"
6125
Условные требования по
безотзывным займам,
предоставляемым в будущем
";
после строки 6125 дополнить строкой 6126 следующего содержания:
"
6126
Условные требования
по отзывным займам,
предоставляемым в будущем
";
после строки 6175 дополнить строкой 6177 следующего содержания:
"
6177
Условные требования по
предоставленным займам
";
строку 6625 изложить в следующей редакции:
"
6625
Условные обязательства
по безотзывным займам,
предоставляемым в будущем
";
после строки 6625 дополнить строкой 6626 следующего содержания:
"
6626
Условные обязательства
по отзывным займам,
предоставляемым в будущем
";
после строки 6675 дополнить строкой 6677 следующего содержания:
"

7684
Активтерді әділ құны бойынша қайта бағалаудан іске асырылған шығыстар
7685
Бағамдық айырма бойынша іске асырылған шығыстар
7686
Активтерді әділ құны бойынша қайта бағалаудан іске асырылмаған шығыстар
7687
Бағамдық айырма бойынша іске асырылмаған шығыстар
7688
Басқа да шығыстар
".
2. Осы қаулы Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткен күннен бастап он төрт күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі және оның қолданысы 2006 жылғы 1-қазаннан басталған қатынастарға таратылады.

7684
Реализованные расходы от
переоценки активов по
справедливой стоимости
7685
Реализованные расходы по
курсовой разнице
7686
Нереализованные расходы от
переоценки активов по
справедливой стоимости
7687
Нереализованные расходы по
курсовой разнице
7688
Прочие расходы
".
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении четырнадцати дней со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан, и его действие распространяется на отношения, возникшие с 1 октября 2006 года.

3. Стратегия және талдау департаменті (Е.С.Еденбаев):
1) Заң департаментімен (М.Б.Байсынов) бірлесіп осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткізу шараларын қолға алсын;
2) осы қаулы Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелген күннен бастап он күндік мерзімде оны Агенттіктің мүдделі бөлімшелерге, Қазақстан Республикасының Ұлттық банкіне, екінші деңгейдегі банктерге және "Қазақстан қаржыгерлер қауымдастығы" Заңды тұлғалар бірлестігіне жіберсін.
4. Халықаралық қатынастар және жұртшылықпен байланыс бөлімі (Пернебаев Т.Ш.) осы қаулыны Қазақстан Республикасының бұқаралық ақпарат құралдарында жариялау шараларын қолға алсын.
5. Осы қаулының орындалуын бақылау Агенттік Төрағасының орынбасары Ғ.Н.Өзбековке жүктелсін.
Төраға

3. Департаменту стратегии и анализа (Еденбаев Е.С.):
1) совместно с Юридическим департаментом (Байсынов М.Б.) принять меры к государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан настоящего постановления;
2) в десятидневный срок со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан довести настоящее постановление до сведения заинтересованных подразделений Агентства, Национального Банка Республики Казахстан, банков второго уровня и Объединения юридических лиц "Ассоциация финансистов Казахстана".
4. Отделу международных отношений и связей с общественностью (Пернебаев Т.Ш.) принять меры к публикации настоящего постановления в средствах массовой информации Республики Казахстан.
5. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя Председателя Агентства Узбекова Г.Н.
Председатель