1. Осы Нұсқаулық "Бала асырап алу, соның ішінде шетел азаматтарының бала асырап алуы туралы мәліметтер" N1-У нысанды статистикалық есепті (бұдан әрі - есеп) құрудың және қалыптастырудың негізгі талаптарын айқындайды, ол "Неке және отбасы туралы" Қазақстан Республикасының  Заңындағы (бұдан әрі - Заң) ата-анасының қамқорлығынан тыс қалған балаларды Қазақстан Республикасы азаматтарының және шетел азаматтарының асырап алу тәртібін сақтау бөлігін статистикалық және ақпараттық қамтамасыз ету мақсатында енгізіледі.
2. Есепте Қазақстан Республикасы азаматтарының, шетел азаматтарының, соның ішінде Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығына (әрі қарай - ТМД) мүше-мемлекеттердің азаматтарының Заңмен белгіленген тәртіпте асырап алған балаларының саны туралы мәліметтер бейнеленеді.
3. Аталған статистиканың субъектілері Қазақстан Республикасының Сыртқы істер министрлігі, қорғаншылық және қамқоршылық органдары (бұдан әрі - субъектілер) болып табылады.
2-тарау. Есепті құру және оның құрылымы
4. Есеп ата-анасының қамқорлығынан тыс қалған балаларды асырап алуды, соның ішінде шетел азаматтарының балаларды асырап алуын есепке алу Журналдары мәліметтерінің негізінде немесе белгіленген ережелер бойынша аталған санаттың өтініштері, материалдары мен істері тіркелетін ақпараттық есепке алу материалдарының негізінде қалыптастырылады.
5. Есеп жарты жыл және жыл қорытындысы бойынша үдемелі қорытындымен құрылады.
6. Есеп қорғаншылық пен қамқоршылық органдарының және Қазақстан Республикасының Сыртқы істер министрлігінің және консулдық мекемелердің балаларды асырап алудың, соның ішінде шетел азаматтарымен асырап алудың Заңмен белгіленген рәсімін қамтамасыз ету бойынша қызметі туралы мәліметтерді бейнелейді.
7. Ауданның (қаланың) жергілікті атқарушы органдарындағы білім органдарының есептері облыстардың, Астана, Алматы қалаларының жергілікті атқарушы органдарындағы тиісті білім органдарына жіберіледі.
Облыстардың, Астана, Алматы қалаларының жергілікті атқарушы органдарындағы білім органдарының басшыларымен қол қойылған есеп Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасы Құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөніндегі комитетінің аумақтық органына (бұдан әрі - аумақтық орган) жіберіледі.
Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрлігі тиісті құрылымының (Консулдық қызмет департаменті) басшысымен қол қойылған есеп Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының Құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөніндегі комитетіне (бұдан әрі - Комитет) жіберіледі.
8. Есептерге енгізілген мәліметтердің толықтығы мен айқындылығы және олардың уақытылы ұсынылуы үшін жауаптылық субъектілердің басшыларына жүктеледі.

1. Настоящая Инструкция определяет основные требования по составлению и формированию статистического отчета формы N 1-У "Сведения об усыновлении и удочерении детей, в том числе иностранными гражданами" (далее - отчет), который вводится с целью статистического и информационного обеспечения  Закона Республики Казахстан "О браке и семье" (далее - Закон), в части соблюдения порядка усыновления и удочерения гражданами Республики Казахстан, а также иностранными гражданами детей, оставшихся без попечения родителей.
2. В отчете отражаются сведения о количестве усыновленных и удочеренных детей гражданами Республики Казахстан, иностранными гражданами, в том числе гражданами государств-членов Содружества Независимых Государств (далее - СНГ) в порядке установленном Законом.
3. Субъектами данной статистики являются Министерство иностранных дел Республики Казахстан, органы опеки и попечительства (далее - субъекты).
Глава 2. Составление отчета и его структура
4. Отчет формируется на основании данных Журналов учета усыновленных (удочеренных) детей, оставшихся без попечения родителей, в том числе иностранными гражданами, либо информационных учетных материалов, в которых регистрируются заявления, материалы и дела данной категории по установленным правилам.
5. Отчет составляется по итогам полугодия и года с нарастающим итогом.
6. Отчет отражает сведения о деятельности органов опеки и попечительства и Министерства иностранных дел Республики Казахстан и консульских учреждении по обеспечению установленных Законом процедур усыновления (удочерения) детей, в том числе иностранными гражданами.
7. Отчеты органа образования местных исполнительных органов районов (городов) направляются соответственно в органы образования местных исполнительных органов областей, городов Астана, Алматы.
Подписанный руководителем органа образования местных исполнительных органов областей, городов Астана, Алматы отчет направляется в территориальный орган Комитета по правовой статистике и специальным учетам Генеральной прокуратуры Республики Казахстан (далее - территориальный орган Комитета).
Подписанный руководителем соответствующего подразделения Министерства иностранных дел Республики Казахстан (Департамент консульской службы) отчет направляется в Комитет по правовой статистике и специальным учетам Генеральной прокуратуры Республики Казахстан (далее - Комитет).
8. Ответственность за полноту и достоверность внесенных в отчеты сведений и своевременность их представления возлагается на руководителей субъектов.

9. Комитеттің аумақтық органдары субъектілердің ұсынған есептерінің негізінде аймақ бойынша жинақталған есепті құрайды.
10. Аймақ бойынша жинақталған есепке есептік мәліметтердің толықтығы мен айқындылығын бақылайтын және есептіліктің бұрмалаушылықтарын жою үшін қажетті шараларды қабылдайтын субъектілер мен аумақтық органдардың басшылары қол қояды.
11. Аймақ бойынша есептер тексеруден кейін және аумақтық органдар басшыларының қолдары қойылғаннан кейін модемдік байланыспен жіберіледі. Аумақтық орган бастығының қолы қойылған есептердің түпнұсқалары Комитетке жолданады.
Модемдік байланыспен және поштамен келіп түскен есептер көрсеткіштерінің сәйкессіздігі анықталған жағдайда, модемдік байланыспен келіп түскен есептің көрсеткіштері негізге алынады.
12. Республика бойынша жинақталған есепке Қазақстан Республикасы Бас Прокурорының орынбасары - Комитет Төрағасы қол қояды.
13. Есеп: Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрлігінің шетелдіктердің бала асырап алуын консулдық есепке қоюы, жергілікті атқарушы органдардағы уәкілетті білім органдарының бала асырап алуға жататын және асырап алынған, ата-анасының қамқорынан тыс қалған балалардың деректер банкін жүргізуі бойынша жұмыстары туралы мәліметтерді қамтитын 2 кестеден тұрады.
Есеп баған бойынша және жол бойынша көрсеткіштерді қамтиды.
А кестесі  төмендегідей ережелер бойынша жергілікті атқарушы органдардың уәкілетті білім органдарымен толтырылады:
1-жолда - ата-анасының қамқорынан тыс қалған, есептік кезеңде анықталып, есепке алынған балалардың саны;
2-жолда - асырап алуға жататын есепке алынған балалардың саны;
3-жолда - соттардың заңды күшіне енген шешімдері бойынша асырап алынған балалардың саны;
3-жолға сәйкес 4, 5, 6, 7, 8-жолдарда ҚР азаматтығы бар туыстарымен, ҚР азаматтығы жоқ туыстарымен, ҚР азаматтарымен, шетелдіктермен, соның ішінде ТМД мүше-мемлекеттерінің азаматтарымен асырап алынған балалар көрсетіледі.
9-жолда баланы асырап алудан бас тартылған жағдайлардың саны бейнеленеді;
жас құрамы, ұлты, денсаулығы (баланың жеке кәртішкесінің негізінде) бойынша бала асырап алудың саны 2-19-бағандарда бейнеленеді.
Көрсетілген бағандардың ішінен 2-бағанда ұл бала асырап алынғандардың саны, ал 11-бағанда қыз бала асырап алынғандардың саны көрсетіледі.
Б кестесі келесі ережелер бойынша Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрлігімен толтырылады:
1-жолда асырап алуға берілген және есептік кезеңде консулдық есепке қойылған балалардың саны көрсетіледі;

9. Территориальные органы Комитета на основе представленных отчетов субъектов составляют сводный отчет по региону.
Сводный отчет по региону подписывают руководители субъектов и территориального органа Комитета, которые контролируют полноту и достоверность отчетных данных и принимают необходимые меры для устранения искажений в отчетности.
11. Отчеты по региону направляются по модемной связи после проверки и подписания его руководителем территориального органа Комитета. Оригиналы отчетов с подписью начальника территориального органа Комитета направляются в Комитет.
При обнаружении несоответствия показателей в отчетах, поступивших по модемной связи и почтой, за основу берутся показатели отчета, поступившие по модемной связи.
12. Сводный отчет по республике подписывается Заместителем Генерального Прокурора Республики Казахстан - Председателем Комитета.
13. Отчет состоит из 2 таблиц, содержащих сведения о работе: Министерства иностранных дел Республики Казахстан и консульских учреждении по постановке усыновленных (удочеренных) детей иностранцами на консульский учет, уполномоченных органов образования местных исполнительных органов по ведению банка данных детей, оставшихся без попечения родителей, подлежащих усыновлению и усыновленных детей.
Отчет содержит пографные и построчные показатели.
Таблица А. заполняется уполномоченными органами образования местных исполнительных органов по следующим правилам:
в строке 1 - количество выявленных и учтенных за отчетный период детей, оставшихся без попечения родителей;
в строке 2 - количество поставленных на учет детей подлежащих усыновлению (удочерению);
в строке 3 - количество усыновленных (удочеренных) детей, по вступившему в законную силу решению суда;
из строки 3 соответственно в строках 4, 5, 6, 7, 8 указывается усыновленные (удочеренные) дети, родственниками, имеющими гражданство РК, родственниками, не являющимися гражданами РК, гражданами РК, иностранцами, в том числе гражданами государств-членов СНГ.
в строке 9 количество случаев отмены усыновления;
количество усыновленных (удочеренных) детей по возрастному составу, национальности, по состоянию здоровья (на основании личной карточки ребенка) отражаются в графах с 2 по 19.
Из указанных граф в графе 2 указывается количество усыновленных, а в графе 11 - удочеренных.
Таблица Б. заполняется Министерством иностранных дел Республики Казахстан по следующим правилам:
в строке 1 - количество детей, переданных на усыновление (удочерение) и поставленных на консульский учет за отчетный период;