Ақтөбе облысының су нысандарында ортақ суды пайдаланудың Ережелері туралы
Ақтөбе облыстық мәслихатының 2006 жылғы 12 қыркүйектегі N 293 шешімі. Ақтөбе облысының Әділет департаментінде 2006 жылдың 28 қыркүйекте N 3188 тіркелді. Күші жойылды - Ақтөбе облыстық мәслихатының 2010 жылғы 14 шілдедегі № 312 шешімімен
Ескерту. Күші жойылды - Ақтөбе облыстық мәслихатының 2010.07.14 № 312 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3 тармақтан қараңыз) шешімімен.
Қазақстан Республикасының Су кодексінің 38 бабына сәйкес  облыстық мәслихат ШЕШІМ ЕТЕДІ:
1. Ақтөбе облысының су нысандарында ортақ суды пайдаланудың Ережелері қосымшаға сәйкес бекітілсін.
2. Осы шешімнің орындалуын бақылау облыс әкімінің бірінші орынбасары І.Қ. Өмірзақовқа, облыстық мәслихаттың аграрлық мәселелер, экология және табиғатты пайдалану жөніндегі тұрақты комиссиясына (Құрманғазин Е.А.) жүктелсін.
3. Осы шешім ресми жарияланған күнінен бастап он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Сессия төрағасы,
облыстық мәслихаттың хатшысы
Облыстық мәслихаттың
2006 жылғы 12 қыркүйектегі
N 293 шешіміне ҚОСЫМША
Ақтөбе облысының су нысандарында ортақ суды пайдаланудың
ЕРЕЖЕЛЕРІ 1. Жалпы ережелер
1. Ортақ суды пайдаланудың Ережелері Қазақстан Республикасының Су кодексінің 38 бабының 1) тармақшасы негізінде әзірленді.
2. Ортақ суды пайдалануға жататын су нысандары:
1) техникалық құралдарды қолданбай жер үсті су көздерінен су алу кезінде;
2) күшті су тасқыны қаупін туғызатын су нысандарынан басқа, жалпы демалу, туризм және спорттық нысандары қайта қалпына келтіру мақсаттарында;
3) ескекті және желкенді қайықтарда жүзу үшін;
4) малды суару үшін.
3. Ортақ суды пайдалану, ортақ суды пайдаланудың нысандарында жатпайтын су нысандарында жүргізілуі мүмкін және рұқсаттың болуын талап етпейді.
4. Осы Ережелер, қалалық (облыстық маңызы бар және аудандық) жергілікті өкілді органдармен, аумақтық ерекшеліктерді ескере отыра, су нысандары үшін Ортақ суды пайдалану Ережелерін (әрі қарай - Ережелер), бекітудің тәртібін реттейді және барлық заңды және жеке тұлғалармен, олардың меншік және азаматтық нысандарына қарамастан орындалуы міндетті.
5. Азаматтардың өмірі мен денсаулығын қорғау мақсатында жергілікті атқарушы органдар санитарлық-эпидемиологиялық қадағалау органдарымен және ветеринария саласында қызметті іске асырушы органдарымен келісіп шомылуға, ауыз-су және тұрмыстық қажеттіктерге су алу үшін, малды суаруға тыйым салынған орындарды белгілейді, сонымен қатар, сәйкесті, жергілікті өзін-өзі басқару органының аумағында орналасқан су нысандарынан ортақ суды пайдаланудың өзге де шарттарын анықтайды.

О Правилах общего водопользования на водных объектах Актюбинской области
Решение Актюбинского областного маслихата от 12 сентября 2006 года N 293. Зарегистрировано Департаментом юстиции Актюбинской области от 28 сентября 2006 года N 3188. Утратило силу решением Актюбинского областного маслихата от 14 июля 2010 года № 312
Сноска. Утратило силу решением Актюбинского областного маслихата от 14.07.2010 № 312 (порядок введения в действие см. пункт 3).
В соответствии со статьей 38 Водного Кодекса Республики Казахстан областной маслихат РЕШАЕТ:
1. Утвердить Правила общего водопользования на водных объектах Актюбинской области согласно приложению.
2. Контроль за выполнением настоящего решения возложить на первого заместителя акима области Умурзакова И.К., постоянную комиссию областного маслихата по аграрным вопросам, экологии и природопользованию (Курмангазин Е.А.).
3. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня официального опубликования.
Председатель сессии,
секретарь областного
маслихата
Приложение
к решению областного маслихата
от 12 сентября 2006 года N 293
Правила общего водопользования на водных объектах Актюбинской области
1. Общие положения
1. Настоящие Правила общего водопользования разработаны на основании подпункта 1) статьи 38 Водного кодекса Республики Казахстан.
2. К общему водопользованию относится пользование водными объектами:
1) при заборе воды из поверхностных источников без применения технических средств;
2) в рекреационных целях, массового отдыха, туризма и спортивных целей, за исключением водных объектов представляющих потенциальную селевую опасность;
3) для плавания на гребных и парусных судах;
4) для водопоя скота.
3. Общее водопользование может осуществляться как на водных объектах общего водопользования, так и на водных объектах, не состоящих в общем пользовании, и не требующих наличия разрешений.
4. Настоящие Правила определяют порядок установления местными представительными органами городов (областного значения и районов) Правил общего водопользования (далее - Правила) с учетом особенностей региональных условий и обязательны для исполнения всеми юридическими и физическими лицами независимо от формы собственности и гражданства.
5. В целях охраны жизни и здоровья граждан местные исполнительные органы по согласованию с органами санитарно-эпидемиологического надзора и органами, осуществляющими деятельность в области ветеринарии, устанавливают места, где запрещены купание, забор воды для питьевых и бытовых нужд, водопой скота, а также определяют иные условия общего водопользования на водных объектах, расположенных на территории соответствующего местного органа самоуправления.

6. Азаматтардың судағы қауіпсіздігін қамтамасыз ету су нысандары иегерлерінің жауапкершілігі мен міндеттері, суды пайдаланушылар және ұйымдар (меншіктің түріне қарамастан) Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамаларымен анықталады.
2. Ерекше жағдайлардағы ортақ суды пайдалану
7. Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес, елдің қорғанысын және мемлекеттің қауіпсіздігін, тұрғылықты халықтың денсаулығын, қоршаған табиғи ортаны және тарихи-мәдени мұраны, басқа тұлғалардың құқықтары мен заңды мүдделерін қорғауды қамтамасыз ету мақсаттарында жекелеген су нысандарын немесе олардың бөліктерін пайдалануға шектеулер, тоқтата тұрулар немесе тыйым салулар енгізілуі мүмкін.
8. Ортақ суды пайдаланудың шарттарын немесе оған тыйым салынатының жариялау үшін жеке немесе бірлесіп су пайдалануды жүргізетін су пайдаланушы, (облыстық маңызы бар және аудандық) қалалық жергілікті өкілді органдарына өтініш тапсырады, онда оларды қабылдаудың қажеттігі негізделеді.
9. Ортақ суды пайдалануға тыйым салу немесе оны шектеу жөніндегі ақпараттық белгілерді орнату жөніндегі шығындар, осы су нысандары оларға заңды және жеке тұлғалар немесе бірлесіп су пайдалануға берілген су пайдаланушылардың есебінен жүргізіледі.
10. Бекітілмеген су нысандарында Ережені бұзғаны үшін айыппұл мөлшері туралы ескертулер бар тыйым салатын белгілер мен плакаттарды орнату жергілікті атқарушы органдармен қамтамасыз етіледі.
11. Су нысандарын ортақ суды пайдалану тәртібінде, мал суару үшін пайдалану, ауыз сумен жабдықтаудың су көздерін санитарлық қорғау аумақтарынан тыс жерлерде және су нысандарын ластану мен қоқымданудан қорғайтын құрылғылар болса ғана рұқсат етіледі. Басқа жағдайларда жергілікті атқарушы органдар суару алаңдарын жайластыру жөніндегі шараларды жүргізеді.
12. Суда жүзетін жабайы құстар мен жүні бағалы аңдардың, балық ресурстары мен басқа да су жануарларының мекен-жайы болып табылатын су нысандарында, ортақ суды пайдалану, суды кешенді пайдаланудың талаптарын ескере отырып, аң және балық шаруашылығы ұйымдары мен кәсіпорындары келісім берген жағдайда мүмкін болады.
13. Жүзудің қауіпсіздігін сақтау мақсатында ескекті және желкенді кемелердің қозғалыстарын шектеу, Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамаларымен реттеледі.
14. Шомылуды шектеу және тұрғындарды басқа да жағдайларда ортақ суды пайдалануды жүзеге асыруға шек қою туралы хабарландыру бұқаралық ақпарат құралдары және арнайы ақпараттандыру белгілері арқылы жарияланады.

6. Обеспечение безопасности граждан на водах, обязанности и ответственность владельцев водных объектов, водопользователей и организаций (независимо от формы собственности), определяются действующим законодательством Республики Казахстан.
2. Общее водопользование при особых условиях
7. Использование отдельных водных объектов или их частей может быть ограничено, приостановлено или запрещено в целях обеспечения обороны страны и безопасности государства, охраны здоровья населения, окружающей природной среды и историко-культурного наследия, прав и законных интересов других лиц в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
8. Для объявления условий или запрета общего водопользования водопользователь, осуществляющий обособленное или совместное водопользование, представляет в местные представительные органы городов (областного значения и районов) заявление, в котором обосновывается необходимость их принятия.
9. Затраты по установлению информационных знаков по запрещению или ограничению общего водопользования несут физические и юридические лица, водные объекты которым предоставлены для обособленного или совместного пользования.
10. На незакрепленных водных объектах установка запретительных знаков, плакатов с предупреждениями о размерах штрафов за нарушение Правил обеспечиваются местными исполнительными органами.
11. Использование водных объектов в порядке общего водопользования для водопоя скота допускается вне зоны санитарной охраны источников питьевого водоснабжения и при наличии устройств, предотвращающих загрязнение и засорение водных объектов. В противном случае, местные исполнительные органы проводят мероприятия по обустройству водопойных площадок.
12. На водных объектах, признанных местами обитания диких водоплавающих птиц, ценных видов пушных зверей, рыбных ресурсов и других водных животных, общее водопользование возможно при согласовании с предприятиями и организациями охотничьего и рыбного хозяйства с учетом требований комплексного использования вод.
13. Ограничение движения гребных и парусных судов, осуществляемое с целью соблюдения безопасного плавания, регламентируется действующим законодательством Республики Казахстан.
14. О запрещении купания и других условиях осуществления общего водопользования население оповещается через средства массовой информации, специальными информационными знаками или иными способами.