Алматы қаласындағы жасыл желектерді қорғау мен күту ережелерін бекіту туралы
ІІІ сайланған Алматы қаласы мәслихатының XXVІІ сессиясының 2006 жылғы 21 желтоқсандағы N 314 шешімі. Алматы қаласы Әділет департаментінде 2007 жылғы 26 қаңтарда N 735 тіркелді. Күші жойылды - Алматы қаласы мәслихатының 2008 жылғы 2 шілдедегі N 119 шешімімен
Ескерту. Күші жойылды - Алматы қаласы мәслихатының 2008 жылғы 2 шілдедегі N 119 шешімімен
Қазақстан Республикасының "Әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы" Кодексінің 3 бабының 2 тармағына сәйкес және Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы Жергілікті мемлекеттік басқару туралы" Заңының   6 бабының 1 тармағының 8 тармақшасына сәйкес ІІІ сайланған Алматы қаласы мәслихаты ШЕШІМ ЕТТІ:
1. Алматы қаласындағы жасыл желектерді қорғау мен күту ережесі бекітілсін, қоса беріліп отыр.
2. ІІІ сайланған Алматы қаласы мәслихатының XV сессиясының "Алматы қаласындағы жасыл желектерді қорғау мен күту Ережесін бекіту туралы" 2005 жылғы 27 сәуірдегі N 143 шешімі (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу реестрінде N 660 рет санымен тіркелді, 2005 жылғы 16 маусымда - "Алматы ақшамы" N 67, 2005 жылғы 30 маусымда - "Вечерний Алматы" N 131-133 газеттерінде  жарияланған) күшін жойды деп танылсын.
3. Осы шешім Алматы қаласы әділет департаментінде мемлекеттік тіркеуден өткен күннен бастап күшіне енеді.
4. Осы шешімнің орындалуын бақылау экология және төтенше жағдайлар мәселелері жөніндегі тұрақты комиссиясына (А. Б. Біртанов) және Алматы қаласы әкімінің орынбасары М. Мұқашевқа жүктелсін.
ІІІ сайланған Алматы қаласы
мәслихаты ХХVІІ сессиясының
төрағасы, мәслихатының хатшысы             Т. Мұқашев
III сайланған Алматы қаласы
мәслихатының ХХVІІ сессиясының
2006 жылғы 21 желтоқсандағы
N 314 шешімімен бекітілген
Алматы қаласындағы жасыл желектерді
қорғау және күту ережелері 1.Жалпы ережелер
1. Осы ережелер Қазақстан Республикасының Әкімшілік құқық бұзушылық Кодексіне , "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару туралы", " Қоршаған ортаны қорғау туралы" Қазақстан Республикасының заңдарына, басқа да нормативтік құқықтық кесімдерге сәйкес әзірленді және барлық заңды және жеке тұлғалардың меншік нысандарына қарамастан Алматы қаласында жасыл желектерді қорғау және күту тәртібін белгілейді.
2. Жасыл желектерді қорғау және күту жөніндегі жұмыстарды ұйымдастыру мен табиғатты пайдалануды реттеу жергілікті бюджеттен қаржыландырылатын, заңдарға сәйкес қала аумағының күтілуін бақылау жөніндегі міндеттерді атқаруға уәкілетті атқарушы органға (бұдан әрі уәкілетті орган), ал, күту мен қорғау жұмыстарын ұйымдастыру иеліктерінде жасыл желектері бар табиғат пайдаланушыларға жүктеледі.

Об утверждении Правил содержания и защиты зеленых насаждений города Алматы
Решение XXVII сессии Маслихата города Алматы III созыва от 21 декабря 2006 года N 314. Зарегистрировано Департаментом юстиции города Алматы 26 января 2007 года за N 735. Утратило силу решением маслихата города Алматы от 2 июля 2008 года N 119
Сноска. Утратило силу  решением  маслихата города Алматы от 2 июля 2008 года N 119.
В соответствии с пунктом 2 статьи 3  Кодекса  Республики Казахстан "Об административных правонарушениях" и подпунктом 8 пункта 1 статьи 6  Закона  Республики Казахстан "О местном государственном управлении в Республике Казахстан" маслихат города Алматы III-го созыва  РЕШИЛ :
1. Утвердить Правила содержания и защиты зеленых насаждений города Алматы, прилагается.
2. Признать утратившим силу  решение  ХV-й сессии Маслихата города Алматы III-го созыва "Об утверждений Правил содержания и защиты зеленых насаждений города Алматы" от 27 апреля 2005 года  N 143 (зарегистрировано в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов N 660 от 7 июня 2005 года, опубликовано в газетах от 16 июня 2005 года - "Алматы Акшамы" N 67, от 30 июня 2005 года - "Вечерний Алматы" N 131-133).
3. Настоящее решение вступает в силу со дня государственной регистрации в департаменте юстиции города Алматы.
4. Контроль за выполнением настоящего решения возложить на постоянную комиссию по экологии и вопросам чрезвычайных ситуаций (Биртанов А.Б.) и заместителя акима города Алматы Мукашева М.Ш..
Председатель XXVII-й сессии,
секретарь маслихата
города Алматы III-го созыва                 Т. Мукашев
Утверждено
решением XXVII-й сессии
маслихата города Алматы
III-го созыва
от 21 декабря 2006 года N 314
Правила
содержания и защиты зеленых насаждений города Алматы
1. Общие положения
1. Настоящие правила содержания и защиты зеленых насаждений города Алматы (далее - Правила) разработаны в соответствии с  Кодексом  Республики Казахстан об административных правонарушениях, Законами Республики Казахстан " О местном  государственном управлении в Республике Казахстан",  "Об  охране окружающей среды", иными нормативными правовыми актами и определяют порядок содержания и защиты зеленых насаждений города Алматы всеми физическими и юридическими лицами, независимо от форм собственности.
2. Организация работ и регулирование природопользования по содержанию и защите зеленых насаждений возлагается на исполнительный орган, финансируемый из местного бюджета уполномоченный в соответствии с законодательством на выполнение функций по контролю за содержанием городской территории (далее - уполномоченный орган), а организация работ по содержанию и защите - на природопользователей, в чьем ведении находятся зеленые насаждения.

3. Осы ережелерде мынадай негізгі ұғымдар қолданылады:
1) жасыл желектерді амалсыз кесу - белгіленген тәртіппен түгендеуге, орман ауруларын зерттеуге және шаруашылық мақсаттар үшін пайдаланылуға жататын ағаштарды кесу;
2) дендрологиялық жоспар (дендрожоспар ) - көкжелектердің, алаңқайлардың, жолдардың, су айдындарының және сол сияқтылардың ашық учаскелерімен үйлесімде өсіп тұрған жасыл желектердің және отырғызуға жоспарланған ағаш-бұтақ өсімдіктерінің түрлік және сандық құрамы көрсетілген қала аудандарының шегінде жасыл желектерді отырғызу жоспары;
3) жасыл желектерді қорғау - жасыл желектерді, абаттандырылған аумақтар мен жасыл алқаптарды жасауға, сақтау мен түлетуге (оның ішінде жойылған немесе зақымдалған жасыл желектерді өтемдік қалпына келтіруге) бағытталған құқықтық, әкімшілік, ұйымдық және экономикалық шаралар жүйесі;
4) жасыл алқап - түрлік құрамына қарамастан кемінде 0,125 га кем емес аумақтағы 50 дана ағашы бар абаттандырылған аумақ;
5) жасыл желектер - азаматтық заңнамаға сәйкес жылжымайтын мүлік болып табылатын және қаланың бірыңғай жасыл қорын құрайтын табиғи өскен және жасанды егілген ағаш бұтақты және шөпті өсімдіктер;
6) жалпы пайдаланылатын жерлер - алаңдар, көшелер, жаяу соқпақтар, жолдар, жағалаулар, саябақтар, скверлер, қала ормандары, бульварлар, суаттар, жағажайлар, зираттар және қала мұқтажын қанағаттандыру мақсатындағы өзге де нысандар (су құбырлары, жылыту трубалары, тазалағыш имараттары және басқа да жалпы пайдаланылатын инженерлік жүйелер) үшін алынған және арналған жерлер;
7) нысан (желек) жағдайының (тіршілік қабілетінің) коэффициенті (бұдан әрі - НЖК) - кесуге ұсынылған нысанның тіршілік қабілетін ескеретін, жасыл желектердің сапалық жәй-күйі, оның одан әрі өмір сүруінің әлеуетті қабілеті;
8) жасыл алқаптардағы ландшафтық кесу - құрғақ, шіріген ажары нашар және рекреациялық ықпалға төзімділігі төмен, ең әсем тұрақты тұқымның дамуына кедергі келтіретін және ағаш сапасын жақсарту үшін ағаштар мен бұталарды кесу;
9) жасыл желектердің орман ауруларына бейімділігін зерттеу - зиянкестердің (жәндіктердің) бар-жоғын арнайы зерттеу, ауру белгілері мен ошақтарының бар-жоғын, діңдерде, тамыр жүйесі мен бөрікбасында таз ауруларымен (паразиттермен) зақымдану белгілерінің бар-жоғын анықтау. Егер желектердің 50% астамы ауруларға шалдыққан болса, онда олар міндетті түрде санитарлық кесуге жатады;

3. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1)  вынужденный снос зеленых насаждений  - снос деревьев, подлежащих в установленном порядке инвентаризации, лесопатологическому обследованию и в дальнейшем - хозяйственному назначению;
2)  дендрологический план (дендроплан)  - план размещения зеленых насаждений в разрезе районов города, с указанием количественного и видового состава существующей и проектируемой к посадке древесно-кустарниковой растительности, в сочетании с открытыми участками газонов, площадок, дорожек, водоемов и тому подобными, с учетом зоны застройки;
3)  защита зеленых насаждений  - система правовых, административных, организационных и экономических мер, направленных на создание, сохранение и воспроизводство зеленых насаждений (в том числе компенсационное восстановление зеленых насаждений взамен уничтоженных или поврежденных), озелененных территорий и зеленых массивов;
4)  зеленый массив  - озелененная территория, насчитывающая не менее 50 экземпляров деревьев на территории не менее 0,125 га, независимо от видового состава;
5)  зеленые насаждения  - древесно-кустарниковая и травянистая растительность естественного происхождения и искусственно высаженные, которые в соответствии с гражданским законодательством являются недвижимым имуществом и составляют единый городской зеленый фонд;
6)  земли общего пользования  - земли занятые и предназначенные для занятия площадями, улицами, тротуарами, проездами, дорогами, набережными, парками, скверами, городскими лесами, бульварами, водоемами, пляжами, кладбищами и иными объектами, предназначенными для удовлетворения нужд населения (водопроводы, отопительные трубы, очистные сооружения и другие инженерные системы общего пользования);
7 коэффициент состояния (жизнеспособности) объекта (насаждения)   (далее - КСО)  - качественное состояние зеленых насаждении, учитывающих жизнеспособность предлагаемого к сносу объекта, его потенциальная способность дальнейшего функционирования;
8)  ландшафтная рубка в зеленых массивах  - вырубка сухих, фаутных, низкодекоративных и слабоустойчивых к рекреационному воздействию деревьев и кустарников, мешающих развитию главной высокодекоративной устойчивой породы и для улучшения качества древостоя;
9)  лесопатологическое обследование зеленых насаждений  - специальное обследование на наличие вредителей (насекомых), выявление наличия признаков и очагов болезней, признаков поражения грибковыми заболеваниями (паразитами) стволов, корневой системы и кроны. Если насаждения поражены на более 50% болезнями, то оно подлежит обязательной санитарной рубке;

10) абаттандырылған аумақ - табиғи өсімдіктер орналасатын жер учаскесі, жасанды жасалған саябақ кешендері мен нысандары, бульварлар, скверлер, көкжелектер, гүлзарлар және т.б.;
11) жасарту (сирету) - қаңқалы және жартылай қаңқалы діңдерді қатты қысқарту, ұзарған жерлерін сирету және реттеу, бас жағы мен бұталардың құрғау салдарынан өзінің ажарын жоғалтқан, сау діңді және сүңгекті жасарту үшін жарамды ересек ағаштардың кемінде 3,5 метр биіктіктегі діңдерін кесу;
12) жасыл желектерді күту мен қорғаудың осы ережелерін бұзғандығы үшін жауапкершілік - Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес жеке және заңды тұлғаларға әкімшілік және экономикалық әсер ету шараларын қолдану;
13) жасыл желектерді қайта отырғызу - тігінен немесе көлденеңінен тамыр жүйесіне таралуы бойынша (1,8 метрден бастап одан биігірек) жерде соқтасымен бірге қайта отырғызудың жоғары технологиясын сақтай отырып, жасы І сыныптағы соқтасы бар (10 жылға дейін), сирек - жасы ІІ сыныпта (11 жылдан 20 жылға дейін) жапырақты және қылқан жапырақты өсіп тұрған ағаштар мен бұталарды қайта отырғызу;
14) ө темдік (кепілдік) отырғызу жоспары - рұқсат етілген санитарлық кесуге немесе амалсыз кесуге ұшыраған жасыл желектер көшеттерінің өтемдік көлемін отырғызу жоспары;
15) жасыл желектерді зақымдау - ағаш-бұтақ өсімдіктерінің бөрікбасына, діңіне, тамыр жүйесіне, шөпті өсімдіктердің жер үсті бөлігі мен тамыр жүйесіне өсімін тоқтатуға алып келмейтін залал келтіру. Тамыр жүйесінің механикалық зақымдануы, тамыр қыртысы тұтастығының, топырақ үсті жамылғысы тұтастығының бұзылуы және залалдық өзге де түрін келтіру зақымдану болып табылады;
16) Алматы қаласы жасыл желектерінің тізілімі - Алматы қаласының аумағындағы жасыл желектердің көлемі, түрі, түрлік құрамы туралы мәліметтердің жиыны;
17) санитарлық кесу - ауырған, зақымданған, құрғай бастаған және құрғаған ағаштары кесілетін, қала жасыл желегінің санитарлық жағдайын жақсарту мақсатында жүргізілетін (іріктемелік, жаппай) кесу;
18) санитарлық қырқу -  авариялық жағдай жасайтын (электр беру желілерінде, газ құбырларында жатқан, ғимараттың жамылғысын зақымдайтын, жол қозғалысына кедергі келтіретін) зақымдалған, қураған, құрғақ, ауру бұтақтарды қырқу;
19) іріктемелік санитарлық кесу - құрғаған, өлген, желден құлайтын, қардан құлайтын, қардан сынатын жастағы барлық сыныптағы ағаштар мен бұталарды, сондай-ақ тамыры зақымдалған, сәрпіңке мен өзге де таз ауруларына шалдыққан ағаштарды кесу;

10)  озелененная территория  - участок земли, на котором располагается растительность естественного происхождения, искусственно созданные садово-парковые комплексы и объекты, бульвары, скверы, газоны, цветники и т.д.;
11)  омолаживание (прореживание)  - сильное укорачивание скелетных и полускелетных ветвей, прореживание и регулирование побегов, обрезка ствола на высоте не менее 3,5 м у взрослых деревьев, пригодных для омолаживания со здоровыми штамбами и стволами, потерявшими свои декоративные качества вследствие усыхания вершин и ветвей;
12)  ответственность за нарушение настоящих Правил содержания и защиты зеленых насаждений  - применение административных и экономических мер воздействия к физическим и юридическим лицам, в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
13)  пересадка зеленых насаждений  - пересадка растущих деревьев и кустарников лиственных и хвойных пород с комом I класса возраста (до 10 лет), реже - II класса возраста (от 11 до 20 лет) с соблюдением высоких технологий по пересадке с комом земли (от 1,8 и более метров) в зависимости от распределения корневой системы по вертикали или горизонтали;
14)  план компенсационной (гарантийной) посадки  - план высадки саженцев компенсирующих объем зеленых насаждений, которые подверглись санкционированной санитарной рубке или вынужденному сносу;
15)  повреждение зеленых насаждений  - причинение вреда кроне, стволу, корневой системе древесно-кустарниковых растений, надземной части и корневой системе травянистых растений, не влекущее прекращение роста. Повреждением является механическое повреждение корневой системы, нарушение целостности коры, напочвенного покрова и иное причинение вреда;
16)  реестр зеленых насаждений города Алматы  - свод данных о типах, видовом составе, размере площади зеленых насаждений на территории города Алматы;
17)  санитарная рубка  - рубка (выборочная, сплошная), проводимая с целью улучшения санитарного состояния городского зеленого фонда, при которой вырубаются больные, поврежденные, усыхающие и сухостойные деревья;
18)  санитарная обрезка  - удаление больных, усыхающих, сухих и поврежденных ветвей, создающих аварийные ситуации ( лежащих на линиях электропередач, газовых трубах, разрушающих кровлю зданий, создающих угрозу безопасности дорожного движения);
19)  санитарные рубки выборочные  - рубка деревьев и кустарников всех классов возраста сухостойных, отмерших, ветровальных, снеговальных, снеголомных, а также деревьев, поврежденных корневой губкой, серпянкой и другими грибковыми болезнями;

20) жаппай санитарлық кесу - көп мөлшерде желден, қардан құлаған, құрғаған және ауырған (ағаштардың 40% астамы) жасыл алқаптардың, саябақтардың, скверлердің белгілі бір алаңдарында жүргізілетін ағаштар мен бұталарды кесу;
21) жасыл желектерді жою - өсімінің тоқтауына алып келетін жасыл желектердің зақымдануы;
22) бөрікбастарды қалыптастыру - пішіндеуге келетін, жекелеген ағаштардың, бұталардың және жолдағы өсімдіктердің бұташалары мен ұзарған жерлерін оларға белгілі бір әсемдік беру мақсатында кесу.
4. Алматы қаласының аумағындағы барлық жасыл желектер, жеке үй құрылыстары мен саяжайларда және қала коммуналдық қызметтерінің қарауына жататын зираттар учаскелеріндегі өсіп тұрған жасыл желектерді қоспағанда, қол сұғылмайтын қалалық жасыл қорды құрайды.
5. Жасыл желектерді сақтау мен қорғау жөніндегі шаралар кешенін азаматтар, лауазымды және заңды тұлғалар меншік нысанына қарамастан жүзеге асырады.
6. Жобалық, құрылыс және шаруашылық қызмет Қазақстан Республикасының заңнамасына және осы Ережелерде белгіленген жасыл желектерді қорғау жөніндегі талаптарды сақтай отырып, жүзеге асырылады. Құрылыс, шаруашылық және өзге қызметтерді ұйымдастыруға арналған жоба алдындағы және жобалық құжаттамада топографиялық түсірілімге енгізілген жасыл желектердің күйі туралы толық және шынайы мәліметтер болуға тиіс.
7. Қала аумағындағы жалпы пайдаланылатын аумақтарда орналасқан жасыл желектерде, белгіленген тәртіппен келісілген қала дамуының бас жоспарына кіретін жер учаскелерін қоспағанда құрылыс салуға жатпайды.
8. Жалпы пайдаланылатын жерлердегі абаттандырылған аумақтарды дамыту уәкілетті органдардың келісімімен сәулет және қала құрылысы органдары қорытындысының негізінде қаланы абаттандырудың ұзақ мерзімді кешенді схемасына сәйкес жүргізіледі.
9. Жасыл желектерді амалсыз кесуге тек заңдарда белгіленген тәртіптермен ғана рұқсат етіледі.
ІІ. Қоршаған ортаны қорғау саласындағы қызметті
жүзеге асыратын уәкілетті органның құзыреті
( жасыл желектерді күту және қорғау бөлігінде)
10. Уәкілетті органның құзыретіне мыналар кіреді:
1) Алматы қаласының аумағында жасыл желектерді санитарлық кесуге (іріктемелік, жаппай), амалсыз кесуге, қайта отырғызуға, бөрікбастарын қалыптастыруға, санитарлық қырқуға, ландшафтық кесуге, жасыл желектерді қайта отырғызуға рұқсаттарды ресімдеу және беру;
2) жасыл желектерді қалпына келтіру, күту, ұстау шараларының орындалуына бақылауды ұйымдастыру жөніндегі жұмыстарды үйлестіру;

20)  санитарные рубки сплошные  - рубка деревьев и кустарников, проводимая на определенной площади в зеленых массивах, парках, скверах с большим количеством ветровала, снеговала и усыхающих и больных (более 40%) деревьев);
21)  уничтожение зеленых насаждений  - повреждение зеленых насаждений, повлекшее прекращение роста;
22)  формирование кроны  - обрезка ветвей и побегов отдельных деревьев, кустарников и линейных насаждений, поддающихся формовке, с целью придания им определенной эстетической формы.
4. Все зеленые насаждения, находящиеся на территории города Алматы, образуют неприкосновенный городской зеленый фонд, за исключением зеленых насаждений, произрастающих на территориях частных домостроений, на дачных участках и на участках кладбищ, находящихся в ведении коммунальных служб города.
5. Комплекс мер по сохранению и защите зеленых насаждений осуществляется гражданами, должностными и юридическими лицами, независимо от форм собственности.
6. Проектная, строительная и хозяйственная деятельность осуществляется с соблюдением требований по охране зеленых насаждений, установленных законодательством Республики Казахстан и настоящими Правилами. Предпроектная и проектная документация на организацию строительной, хозяйственной и иной деятельности должна содержать полные и достоверные сведения о состоянии зеленых насаждений, нанесенных на топографическую съемку.
7. Зеленые массивы, расположенные на территориях общего пользования в пределах территории города, застройке не подлежат, за исключением земельных участков, подпадающих под генеральный план развития города, согласованных в установленном порядке.
8. Развитие озелененных территорий на землях общего пользования производится в соответствии с долгосрочной комплексной схемой озеленения города,   на основании заключения органов архитектуры и градостроительства, по согласованию с уполномоченным органом.
9. Вынужденный снос зеленых насаждений допускается только в установленном законодательством порядке.
II. Компетенция уполномоченного органа, осуществляющего
деятельность в области охраны окружающей среды
(в части содержания и защиты зеленых насаждений)
10. В компетенцию уполномоченного органа входит:
1) оформление и выдача разрешений на санитарную рубку (выборочные, сплошные), вынужденный снос, пересадку, формирование кроны, санитарную обрезку, ландшафтные рубки, пересадку зеленых насаждений на территории города Алматы (приложения 2 и 3);
2) координация работ по организации контроля за выполнением мероприятий по восстановлению, обеспечению ухода, содержанию зеленых насаждений;

3) кепілді өтемдік отырғызу және жасыл желектерді күту жұмыстарының жүргізілуіне бақылау жасау.
III. Жасыл желектерді есепке алу, қорғау және күту
11. Жасыл желектердің барлық түрі есепке алуға жатады.
12. Алматы қаласында жасыл желектерді есепке алу тізілімге енгізіліп есепке алынатын нысан шекарасында орналасқан жасыл желектерді техникалық түгендеу арқылы жүргізіледі (4 қосымша).
13. Жасыл желектердің есебінің нәтижесін көрсететін құжат қала жасыл қорын құрайтын (аудандар шегінде) дендрожоспар болып табылады.
14. Жасыл желектерді түгендеуді тендерлік негізде мамандандырылған ұйымдар жүргізеді.
15. 10-нан астам ағашы бар және амалсыз кесуге түсетін есептегі учаскелердің шегінде түрлік құрамын, сандық және сапалық күйін, жасын (диаметрін) ескере отыра жасыл желектерге түгендеу және орман ауруларына бейімділігіне тексеру жүргізу қажет. Оны тапсырысшы осы жұмыс түрлерін жүргізуге құқығы бар мамандандырылған ұйымдармен келісім бойынша жүргізеді.
16. Жасыл желектердің есебі мына мақсаттарда жүргізіледі:
1) Алматы қаласының аумағында жасыл желектердің саны мен сапасы және жәй-күйі туралы шынайы мәліметтерді алу және есебін жүргізу;
2) қаланың көгалдандырылған аумағын қорғау, сақтау және абаттандырылған аумақтарды дамыту саласындағы қала саясатының негізгі бағыттарын анықтау;
3) халықты, билік пен басқару органдарын қаладағы жасыл желектердің саны мен жағдайы туралы шынайы ақпаратпен қамтамасыз ету.
17. Жасыл желектер тізілімін жүргізуді ұйымдастыру жұмыстары табиғат қорғау қаражаты есебінен жүргізіледі.
18. Жалпы пайдаланылатын жерлердегі жасыл желектерді күту мен қорғауды мына жағдайларды қоспағанда уәкілетті орган жүзеге асырады:
1) арнайы саябақтарда меншік иелеріне немесе меншік иесі өкілеттеген адамға;
2) тұрғын ықшам аудандарында, тұрғын үйлердің алдындағы көшелерде құрылыстан жаяусоқпаққа дейін - ішкі аула аумағы шегінде тұрғын үй қорының иелеріне;
3) өнеркәсіп кәсіпорындары аумақтары мен меншіктің өзге нысандарында, сондай-ақ бөлінген және бекітілген аумақтарда және санитарлық-қорғау аймақтарында - иелеріне немесе осы нысандарды пайдаланушыларға;
4) құрылыс үшін бөлінген аумақтарда - тапсырысшыға жүктеледі.
19. Жалпы пайдаланылатын жерлерде жүргізілетін жасыл желектерді күту мен қорғау жұмыстарын арнайы  ұйымдар тендерлік негізде жүргізеді.
20. Уәкілетті органның рұқсатына сәйкес жүргізілген санитарлық кескендігі, амалсыз кескендігі үшін өтемдік қалпына келтіру жер учаскесінің сол аумағында үш есе көлемде биіктігі 2 метрден кем емес жапырақ тұқымдас, ал қылқан жапырақтылар үшін 1,5 метрден кем емес көшеттер отырғызу жолымен (І және ІІ сыныптағы сападағы) жүргізіледі. Санитарлық кесу және жасыл желектерді кесу жүргізілетін аумақта отырғызу үшін бос алаң болмаған жағдайда уәкілетті орган одан әрі өтемдік отырғызу жүргізу үшін белгіленген тәртіппен келісілген арнайы учаскелерді анықтайды.

3) организация контроля за проведением гарантийных компенсационных посадок и уходных работ за зелеными насаждениями.
III. Учет, содержание и защита зеленых насаждений
11. Учету подлежат все виды зеленых насаждений.
12. Учет зеленых насаждений в городе Алматы осуществляется посредством технической инвентаризации зеленых насаждений, расположенных в границах учетного объекта, которые заносятся в реестр (приложение 4).
13. Документом, отображающим результаты учета зеленых насаждений составляющих зеленый фонд города (в разрезе районов), является дендроплан .
14. Проведение инвентаризации зеленых насаждений производится специализированными организациями на тендерной основе.
15. На участках, насчитывающих более 10 деревьев и подпадающих под вынужденный снос, необходимо проведение инвентаризации и лесопатологического обследования зеленых насаждений с учетом видового состава, количественного и качественного состояния, возраста (диаметра) в границах учетного участка, который проводится заказчиком по договору со специализированными организациями, имеющих право осуществлять данные виды работ.
16. Реестр зеленых насаждений города Алматы ведется в целях:
1) учета и получения достоверных данных о количестве, качестве и состоянии зеленых насаждений в городе Алматы;
2) определения основных направлений городской политики в сфере защиты, сохранения зеленых насаждений и развития озелененных территорий города;
3) обеспечения достоверной информацией населения, органов власти и управления  о количестве и состоянии зеленых насаждений в городе.
17. Организация работ по ведению Реестра зеленых насаждений осуществляется за счет природоохранных средств.
18. Содержание и защита зеленых насаждений на землях общего пользования осуществляется уполномоченным органом, за исключением:
1) в специализированных парках возлагается на собственников, либо на уполномоченное собственником лицо;
2) в жилых микрорайонах, на улицах перед жилыми домами от строений до тротуарной линии - на владельцев жилого фонда в пределах внутридворовой территории;
3) на территории промышленных предприятий и других объектах собственности, а также на отведенной и закрепленной территории и санитарно-защитных зонах - на владельцев либо пользователей этих объектов;
4) на территориях, отведенных под строительство - на заказчика.
19. Работы по содержанию и защите зеленых насаждений, проводимые на землях общего пользования, осуществляются специализированными организациями на тендерной основе.
20. Компенсационное восстановление зеленых насаждений за санитарную рубку, вынужденный снос, произведенный согласно разрешения уполномоченного органа производится путем посадки саженцев лиственных пород высотой не менее 2-х метров, а хвойных не менее 1,5 метров (I-го или II-го класса качества) в трехкратном размере на данной территории земельного участка. При отсутствии свободных площадей на территории, где производится санитарная рубка или снос зеленых насаждений,, уполномоченным органом определяются специальные участки, согласованные в установленном порядке, для проведения дальнейших компенсационных посадок.

21. Нысан жағдайының коэффициенті (НЖК) бойынша 4 және 5 сыныптағы авариялық жасыл желектерді кескен жағдайда әрбір зақымдалған жасыл желек үшін заңды және жеке тұлғалар биіктігі 2 метрден кем емес жапырақ тұқымдас 1 көшетті, ал қылқан жапырақтылар үшін биіктігі 1,5 метрден кем емес көшеттер отырғызу жолымен (І және ІІ сыныптағы сападағы) жасыл желектердің кепілді өтемдік отырғызылуын жүзеге асырады.
22. Апаттық ахуалдың пайда болуын - ұзақ тұрған (жасы үлкен) ағаштардың өздігінен құлауын болдырмау үшін (тіршілігі қысқа мерзімде жылдам өсетін: жасы 40-тан
асқан теректердің барлық түрі; жасы 20-дан асқан жемісті ағаштар; жасы 50 - ден асқан аласа шегіршін, вавилон қара шілігі) олардың бөрікбасының жағдайына қарамастан  4 және 5 санаттағы НЖК-ны қолдана отыра кесуге рұқсат етіледі (Алматы қаласы аудандары әкімдері аппараттарының, жасыл желектерге қызмет ету үшін тендерді ұтып алған арнайы ұйымдардың, Алматы қаласы құтқару қызметі, төтенше жағдайлар органдарының, заңды және жеке тұлғалардың алдын ала өтініштері бойынша). Желдің және табиғи сипаттағы өзге оқиғалардың нәтижесінде авариялық құлаған ағаштарды жинау, құлаған жерлерді өз уақытында санитарлық тазалау және ағаш қалдықтарын тасымалдау осы Ережелердің 19-20 баптарында көрсетілген тұлғаларға жүктеледі.
23. Өнеркәсіптік, азаматтық мақсаттағы ғимараттардан және жеке тұрғын үй құрылысынан кемінде 5 метр қашықтықта өсіп тұрған ағаштың бөрікбасы ғимарат үшін қауіп туғызса - жабынды, балконды, лоджияны бүлдіретін және тамырлары ғимарат іргетасын қирататын болса, оларды санитарлық қырқуға, амалсыз кесуге рұқсат 3.01-01-2002 Қазақстан Республикасы құрылыс нормалары мен ережелеріне сәйкес авариялық жасыл желектер ретінде беріледі.
24. Заңсыз кескен жағдайда жасыл желектерді өтемдік қалпына келтіру биіктігі 2 метрден кем емес жапырақ тұқымдас көшеттерін, сондай-ақ биіктігі кемінде 1,5 метрден кем емес қылқан жапырақты тұқым көшеттерін он есе көлемінде (І және ІІ сыныптағы сападағы) отырғызу жолымен жүргізіледі. Заңсыз кесу жүргізілген аумақта отырғызу үшін бос алаң болмаған жағдайда уәкілетті орган одан әрі өтемдік отырғызу жүргізу үшін белгіленген тәртіппен келісілген арнайы учаскелерді анықтайды.
25. Осы Ережелердің 24 тармағында көрсетілген жасыл желектерді кесу кезінде оларды қалпына келтіру осы Ережелердің 19 және 20 тармақтарында көрсетілген тұлғалардың қаражаттары есебінен жүргізіледі.
26. Жасыл желектерді өтемдік қалпына келтіруді жеке немесе заңды тұлғалар дербес немесе оларды одан әрі күтудің міндетті шарттарын сақтай отырып арнайы кәсіпорындармен шарт бойынша жүргізеді.

21. При сносе аварийных зеленых насаждений по коэффициенту состояния объекта (далее - КСО) 4 и 5 категории, физическими и юридическими лицами за каждое поврежденное зеленое насаждение осуществляется гарантийная компенсационная посадка зеленых насаждений в количестве 1 саженца - лиственных пород высотой не менее 2-х метров, а хвойных высотой не менее 1,5 м (1 и 2 класса качества).
22. Для исключения возникновения аварийных ситуаций - самопроизвольного падения перестойных (старовозрастных) деревьев (быстрорастущих с коротким сроком жизнедеятельности: все разновидности тополей, возрастом старше 40 лет; плодовых деревьев, возрастом более 20 лет; вяз приземистый, ива вавилонская - более 50 лет) выдается разрешение на их снос с применением КСО 4 и 5 категорий, вне зависимости от состояния их кроны (по предварительному заявлению районных аппаратов акимов города Алматы, специализированных организаций, выигравших тендер на обслуживание зеленых насаждений, службы спасения города Алматы, органов чрезвычайных ситуаций, физических и юридических лиц). В случае аварийного падения деревьев, в результате ветровала и других случаев природного характера уборка упавшего дерева, своевременная санитарная очистка места падения и вывоз древесных остатков возлагается на лиц указанных в пунктах 19 и 20 настоящих Правил.
23. Для деревьев, растущих от здания промышленного, гражданского назначения и индивидуальных жилых строений на расстоянии менее 5 м, при условии, что крона растущего дерева представляет угрозу для здания - разрушает кровлю, балконы, лоджии, окна и если корни разрушают фундамент здания, разрешение на их санитарную обрезку, вынужденный снос, согласно строительных норм и правил Республики Казахстан 3.01-01-2002, выдается как на аварийные зеленые насаждения (по КСО 4 и 5 категории).
24. Компенсационное восстановление зеленых насаждений при несанкционированном сносе производится путем посадки саженцев лиственных пород высотой не менее 2-х метров, а хвойных не менее 1,5 метров (I-го или II-го класса качества) в десятикратном размере. При отсутствии свободных площадей на территории, где произведена несанкционированная рубка зеленых насаждений, уполномоченным органом определяются специальные участки, согласованные в установленном порядке, для проведения дальнейших компенсационных посадок.
25. При сносе зеленых насаждений указанных в пункте 24 настоящих Правил их восстановление производится за счет средств лиц указанных в пунктах 19 и 20 настоящих Правил.
26. Компенсационное восстановление зеленых насаждений может производится физическими или юридическим лицами самостоятельно или по договору со специализированными предприятиями с соблюдением обязательных условий их дальнейшего содержания.

27. Бюджет қаражаты есебінен құрылыс жұмыстарын жүргізген кезде (күрделі құрылыс, жолдарды, жаяу соқпақтарды, арық желілерін жөндеу және т.б.) олар аяқталысымен құрылыс жұмыстарын жүргізген ұйымдар жасыл желектерді қалпына келтіруге немесе жасауға (егер жобада көзделген болса) міндетті.
28. Қатты өскен немесе зақымдалған жасыл желек өздігінен құлаған кезде, кінәлі тұлғаларды анықтау мүмкін емес жағдайда жасыл желектерді қалпына келтіру белгіленген тәртіппен жергілікті бюджет есебінен жүргізіледі.
29. Жасыл желектер механикалық зақымдалған немесе жол-көлік оқиғалары салдарынан жойылған жағдайда кінәлі тараптар осы Ережелердің 27 тармағына сәйкес үш есе көлемде зақымдалған немесе жойылған желектердің өтемдік қалпына келтірілуін жүргізуге міндетті.
30. Отырғызылған жасыл желектер өспеген жағдайда оның мүддесі үшін кесу жүргізілген тұлға жасыл желектерді қайта отырғызады және олардың әрі қарай күтілуін қамтамасыз етеді.
31. Қажетті күтіп-ұстау, жасыл желекті қалпына келтіру мүмкіндігінің жоқтығына, механикалық зақымдалуға, көшеттердің баяу өсуіне байланысты, отырғызылған жерде көшеттердің жоқтығының (ұрланған) анықталуына байланысты жасыл желектердің өспегендігі анықталған жағдайда (қурағандарын қоспағанда) оларды қалпына келтіру жасыл желектерді күту жауапкершілігі жүктелген тұлғалар есебінен жүргізіледі. Отырғызуды қалпына келтіру, уәкілетті органмен келісілген, мерзімі көрсетілген өтемдік қалпына келтіру жоспарына сәйкес жүргізіледі.
32. Құрылыс және өзге жұмыс түрлерін жүргізген кезде осы учаскедегі сақталуға жататын, кесуге немесе санитарлық қырқуға жатпайтын барлық жасыл желектер тиімді қорғауды қамтамасыз ететін арнайы қорғаныс қоршауларымен (ағаш-бұта өсімдігі діңінің, көшеттің, көкжелектердің, гүлзарлардың айналасына, қажетті жағдайда бөрікбастарды қорғау) механикалық және өзге зақымдалулардан қорғалуға тиіс.
33. Кепілді өтемдік отырғызулардың жүргізілуіне және оларды күту жұмыстарына бақылауды ұйымдастыруды уәкілетті орган жүргізеді.
ІV. Жасыл желектерді санитарлық кесу (іріктемелік, жаппай) амалсыз кесу, қайта отырғызу, бөрікбастарды қалыптастыру, санитарлық қырқу, ландшафтық кесу, сүңгегін тазалау
34. Жасыл желектерді санитарлық кесу (іріктемелік, жаппай) амалсыз кесу, қайта отырғызу, бөрікбастарды қалыптастыру, санитарлық қырқу, ландшафтық кесу, сүңгегін тазалау осы Ережеде белгіленген тәртіппен ресімделеді, және жасыл желектер өсіп тұрған жер учаскесіне жер пайдалану құқығын айғақтайтын құжаттарды міндетті көрсетуі бойынша немесе белгіленген тәртіппен бекітілген табиғат қорғау шаралары жоспарына сәйкес уәкілетті органның ресми рұқсатымен ғана жүргізіледі.

27. При реализации строительных работ (капитальное строительство, ремонт дорог, тротуаров, арычных сетей и т.д.), осуществляемых за счет бюджетных средств, после их завершения организации, проводившие строительные работы обязаны произвести восстановление или создание (если предусмотрено проектом) зеленых насаждений.
28. В случае естественного падения произрастающих или поврежденных зеленых насаждений при невозможности установления виновных лиц, восстановление зеленых насаждений производится за счет средств местного бюджета, в установленном порядке.
29. В случае механического повреждения или уничтожения зеленых насаждений в результате дорожно-транспортного происшествия, виновная сторона обязана произвести компенсационное восстановление, согласно пункта 27 настоящих Правил, поврежденных или уничтоженных насаждений путем высадки в трехкратном размере.
30. В случае гибели высаженных зеленых насаждений, лица, в интересах которых был произведен снос, производят повторную высадку зеленых насаждений и обеспечивают дальнейший уход за ними.
31. В   случаях установления гибели зеленых насаждений (за исключением перестойных), в связи с отсутствием необходимого ухода и содержания, восстановления зеленого фонда, механических повреждений, слабой приживаемостью саженцев, выявления отсутствия саженцев на месте посадки (кражи) их восстановление производится за счет лиц, на которых возложена ответственность по уходу за зелеными насаждениями. Восстановление посадок производится в соответствии с планом компенсационной посадки, с указанием сроков, согласованных с уполномоченным органом.
32. При проведении строительных и других видов работ, все насаждения подлежащие сохранению на данном участке, не подпадающих сносу или санитарной рубке, должны быть защищены от механических и других повреждений специальными защитными ограждениями (вокруг ствола древесно-кустарниковой растительности, саженца, газонов, цветников, при необходимости защита кроны), обеспечивающих эффективность защиты.
33. Организация контроля за проведением гарантийных компенсационных посадок и уходных работ за ними, осуществляется уполномоченным органом.
IV. Санитарная рубка (выборочная, сплошная), вынужденный снос,
пересадка, формирование кроны, санитарная обрезка,
ландшафтная рубка, подчистка штамба,
пересадка зеленых насаждений
34. Санитарная рубка (выборочная, сплошная), вынужденный снос, пересадка, формирование кроны, санитарная обрезка, ландшафтная рубка, подчистка штамба, пересадка зеленых насаждений оформляется в порядке, установленным настоящими Правилами и производится только по официальному разрешению уполномоченного органа, при обязательном предоставлении подтверждающих документов на право землепользования земельным участком, на котором произрастают зеленые насаждения или в соответствии с планом природоохранных мероприятий, утвержденных в установленном порядке.

35. Жасыл желектерді санитарлық кесу, амалсыз кесу, сүңгегін тазалау және санитарлық қырқу жыл бойында жүргізіледі.
Жасыл желектерді қайта отырғызу күз түскеннен бастап ерте көктемге дейін жүргізіледі, уәкілетті орган берген рұқсатта жұмыс жүргізу уақыты көрсетіледі.
Жасарту (сирету) тозаңдану басталғанға дейін немесе күздің аяғына дейін жүргізіледі.
36. Ережелердің күші бұрыннан бар жеке тұрғын үй аумағына, азаматтардың саяжайларына, қаланың коммуналдық қызметтері қарауына жататын зираттар учаскелеріне таратылмайды.
Жасыл желектерді санитарлық кесу, амалсыз кесу, сүңгегін тазалау және қайта отырғызу жалпы табиғат пайдалану тәртібімен, рұқсатты ресімдеусіз олардың өз ұйғарымы бойынша жүргізіледі.
37. Жаңа құрылысты оның ішінде, жаңғыртуға түсетін аумақтардағы құрылысты (бұрыннан бар жеке тұрғын үй құрылысын қоспағанда) олардың нысаналы мақсатына қарамастан (жоспарланған жеке тұрғын үй құрылысы, өнеркәсіптік және азаматтық құрылыс нысандары, әкімшілік ғимараттары, коммуникацияның, қызмет көрсету саласы нысандарының барлық түрлері) және жер учаскесіне құқықты ұйымдастыру кезінде жасыл желектерді кесу уәкілетті ресми органның ресми рұқсаты бойынша жүргізіледі.
38. Осы Ережелердің 19 және 20 тармақтарында көрсетілген тұлғалар, сондай-ақ аумақтарында жасыл желек өсетін ауылшаруашылығы мақсатындағы жер учаскелерін пайдаланушылар жыл сайын көктемгі және жазғы кезеңде зиянкестерден (жәндіктерден, паразиттік өсімдіктерден) және аурулардан желектерге химиялық және фитоәдістермен химиялық өңдеу жүргізуге міндетті.
39. Осы Ережелердің 38 тармағында көрсетілген тұлғалардың химиялық өңдеулер жүргізуін бақылау бойынша жұмыстарды ұйымдастыру алдын ала бекітілген шаралар жоспары бойынша жүргізіледі және Алматы қаласы аудандары әкімдерінің аппараттары мен Алматы қаласы ішкі істер департаментінің органдарына жүктеледі.
40. Жалпы пайдаланатын жерлерде жасыл желектерді кесуді уәкілетті органның міндетті рұқсатты ресімдеуімен тендерлік негізде арнайы ұйымдар жүргізеді.
41. Мемлекеттік бюджеттен қаржыландырылатын сәулеттік, қала құрылысы және құрылыс жұмыстары  жүргізілген кезде, жасыл желекті қалпына келтіру белгіленген тәртіппен тиісті бюджет қаражаты есебінен жүргізіледі.
42. Ағаштың құлауы адамдардың өмірі мен денсаулығына қауіп туғызатын, ғимараттар мен имараттардың, коммуникациялардың зақымдалуына, жол қозғалысы қауіпсіздігінің бұзылуына алып келетін төтенше және авариялық жағдайларда аталған жасыл желектерді кесу рұқсатты ресімдеусіз шұғыл түрде жүргізіледі. Кесу дерегі ауданның экологиялық қызметінің және кесуді жүргізген арнайы кәсіпорынның қатысуымен жұмыс басталған сәттен бастап 24 (жиырма төрт) сағаттың бойында төтенше жағдайлар органдарының құтқарушы қызметінің куәландыру актісімен айғақталады, артынша уәкілетті органға хабарланады.

35. Санитарная рубка, вынужденный снос, подчистка штамба и санитарная обрезка зеленых насаждений осуществляется круглый год.
Пересадка зеленых насаждений осуществляется с наступления осени до ранней весны, с указанием даты проведения работ в разрешений, выданного уполномоченным органом.
Омолаживание (прореживание) проводится до начала вегетации или поздней осенью.
36. Действие правил не распространяется на территории   существующего индивидуального жилья, дачные участки граждан и на участки кладбищ, находящихся в ведении коммунальных служб города.
Санитарная рубка, вынужденный снос, подчистка штаба, формирование кроны и пересадка зеленых насаждений осуществляется ими по своему усмотрению в порядке общего природопользования, без оформления разрешения.
37. При организации нового строительства, в том числе территории подпадающих под реконструкцию (за исключением существующего индивидуального жилья), независимо от их целевого назначения (планируемого индивидуального жилищного строительства, объектов промышленного и гражданского строительства, административных зданий, всех видов коммуникации, объектов сферы обслуживания) и прав на земельный участок, снос зеленых насаждений осуществляется по официальному разрешению уполномоченного органа.
38. Лица, указанные в пунктах 19 и 20 настоящих Правил, а также пользователи земельных участков сельскохозяйственного назначения, на территорий которых произрастают зеленые насаждения обязаны ежегодно в весенний и осенний период производить химическую обработку насаждений от вредителей (насекомых, паразитирующих растений) и болезней химическими и фитоспособами.
39. Организация работ по контролю проведения химических обработок лицами, указанными в пункте 40 указанных Правил, проводится по заранее утвержденному плану мероприятий и возлагается на районные аппараты Акимов города Алматы и органы департамента внутренних дел города Алматы.
40. Снос зеленых насаждений на землях общего пользования производится специализированными организациями на тендерной основе с обязательным оформлением разрешения уполномоченного органа.
41. При проведении архитектурных, градостроительных и строительных работ, финансируемых из государственного бюджета, восстановление зеленых насаждений производится за счет средств соответствующего бюджета, в установленном порядке.
42. В чрезвычайных и аварийных ситуациях, когда падение деревьев представляет угрозу жизни и здоровью людей, повреждению зданий и сооружений, коммуникациям, безопасности дорожного движения снос указанных насаждений производится в экстренном порядке без оформления разрешения. Факт сноса удостоверяется актом освидетельствования службой спасения органов чрезвычайных ситуации, с привлечением экологических служб района и специализированных предприятии проводивших снос, который составляется в течении 24-х (двадцати четырех) часов, с момента начала работ с последующим уведомлением уполномоченного органа .

43. Шеткі өткізгіштер жолының екі жағында да тұрған электр тораптарының күзеттік және санитарлық қорғау аймақтары Қазақстан Республикасы Үкіметінің "1000 В-қа дейінгі және 1000 В-дан артық электр тораптарын және жылу тораптарын қорғау ережелері туралы»1997 жылғы 10 қазандағы N 1436 қаулысына сәйкес 15 метрден бастап 55 метрге дейінгі аралықты құрайды. Бұл аумақтарда тиісті ұйымдар қызмет көрсетеді. Аталған учаскелер бойындағы жасыл желектерді санитарлық кесуді, қажетті амалсыз кесуді және санитарлық қырқуды олар уәкілетті органның рұқсатын міндетті алусыз жүргізеді.
44. Қала автомобиль жолдарында апаттық жағдай туғызатын, жол белгілерінің анық көрінуін тұмшалайтын жасыл желектерді санитарлық қырқу, жол қозғалысы қауіпсіздігін қамтамасыз ету мақсатында уәкілетті органдардың рұқсатын алусыз жүргізіледі.
45. Су ресурстарының (өзендер, су айдындары) жер үсті көздеріндегі су тасқыны кезінде төтенше жағдайларды болдырмау үшін өзен арнасында, су айдындарында өскен жасыл желектерді кесу шұғыл түрде жүргізіледі. Кесу дерегі аудандардың төтенше жағдайлар органдары мен экологиялық қызметінің куәландыру актісімен айғақталады, артынша 72 (жетпіс екі) сағаттың бойында белгіленген тәртіппен уәкілетті органға хабарланады.
46. Кесілген жасыл желек пен ұнталған қалдықтарды (үгінділер, бұталар, жапырақтар, бөрікбастар және т.б.) жұмыс жүргізілген жерде жинау мен сақтауға тыйым салынады. Кесілген қалдықтарды үю, буып-түю және тасымалдау бойынша барлық жұмыстар техника қауіпсіздігі талаптарына толық сәйкестікте жүргізілуге тиіс.
47. Жасыл желектерді қайта отырғызу бойынша жұмыс жүргізілгеннен кейін тапсырысшы олардың одан әрі ұстап, күтілуін қамтамасыз етуге міндетті.
48. Жасыл желекті санитарлық кесуге, амалсыз кесуге, сүңгегін тазалауға, санитарлық қырқуға, қайта отырғызуға рұқсатты ресімдеу үшін мынадай құжаттар тапсырылуға тиіс:
Заңды тұлғалар үшін:
1) уәкілетті орган басшысының атына мекенжайы, басшының тегі, аты, әкесінің аты, сұратылған жасыл желектің мекенжайы және байланыс телефоны көрсетілген өтініш;
2) жергілікті атқарушы орган шешімінің көшірмесі (нысандар құрылысы, оның ішінде жеке тұрғын үй құрылысы үшін (бұдан әрі ЖТҚ) үшін жер учаскесін бөлген кезде);
3) жер учаскесіне құқық беретін құжаттардың көшірмесі;
4) мемлекеттік экологиялық сараптама қорытындысы (салынып жатқан және жаңартылатын нысандар үшін);
5) қайта салынатын нысандар үшін Алматы қаласы сәулет және қала құрылысы департаментінің сәулеттік-жоспарламалық тапсырмасы бойынша қорытынды;

43. Охранные и санитарно-защитные зоны электрических сетей, в соответствии с  Постановлением  Правительства Республики Казахстан от 10.10.1997г. N 1436 "О правилах охраны электрических сетей до 1000 и свыше 1000 В и тепловых сетей", составляют от 15 м до 55 м, от стоящих по обе стороны линии крайних проводов. Данные территории обслуживаются соответствующими организациями. Санитарная рубка, необходимый вынужденный снос и  санитарная обрезка зеленых насаждений, вдоль указанных участков,   производится ими   без обязательного получения разрешения уполномоченного органа.
44. Санитарная обрезка зеленых насаждений, создающих аварийную ситуацию на автомагистралях города перекрывающих визуальный обзор дорожных знаков, в целях обеспечения безопасности дорожного движения проводится без получения разрешения уполномоченного органа, в соответствии с ГОСТом РК.
45. Для предотвращения чрезвычайных ситуации в период половодья от поверхностных источников водных ресурсов (реки, водоемы), снос зеленых насаждений, произрастающих в русле рек, водоемов производиться в экстренном порядке. Факт сноса удостоверяется актом органов чрезвычайных ситуации и экологических служб районов, с последующим уведомлением уполномоченного органа в установленном порядке, в течение 72 (семидесяти двух) часов.
46. Срубленные зеленые насаждения и порубочные остатки (опилки, ветки, листья, кора и т.п.) складировать и хранить на месте производства работ запрещается. Все работы по валке, раскряжевке и транспортировке порубочных остатков должны производиться в полном соответствии с требованиями техники безопасности.
47. После проведения работ по пересадке зеленых насаждений, заказчик обязан обеспечить их дальнейшее содержание и уход.
48. Для оформления разрешения на санитарную рубку, вынужденный снос, подчистку штамба, санитарную обрезку, пересадку зеленых насаждений необходимо представление следующих документов:
Для юридических лиц:
1) заявку на имя руководителя уполномоченного органа с указанием фамилии, имя, отчества руководителя, адреса, места нахождения испрашиваемых насаждений и контактного телефона;
2) копию решения местного исполнительного органа (при отводе земельных участков под строительство (реконструкцию) объектов, в том числе индивидуального жилищного строительства (далее ИЖС);
3) копию правоустанавливающих документов на земельный участок;
4) заключение государственной экологической экспертизы (для строящихся и реконструируемых объектов);
5) заключение по архитектурно-планировочному заданию Департамента архитектуры и градостроительства города Алматы, для вновь строящихся объектов;

6) бұрыннан бар жасыл желектердің тұқымдық және сандық құрамы, олардың жәй-күйі көрсетілген жер учаскесінің топографиялық түсірілімі;
7) өтемдік көгалдандыру жоспары немесе жасыл желектердің орналасуы көрсетілген жобалық көгалдандыру жоспары;
8) өтемдік көгалдандыру бойынша көшеттерді отырғызуды аяқтау, уақыты көрсетілген кепілдік хат.
Жеке тұлғалар үшін:
1) уәкілетті орган басшысының атына өтініш;
2) жер учаскесіне құқық беретін құжаттардың көшірмесі;
3) жасыл желектердің орналасуы көрсетілген өтемдік көгалдандырудың нобай-жоспары;
4) өтемдік көгалдандыру бойынша көшеттерді отырғызуды аяқтау уақыты көрсетілген кепілдік хат.
49. Қайта салынатын нысандар үшін жеке және заңды тұлғалар жасыл желектерді кесуге рұқсат беру туралы өтініш жасаған кезде олар жоғарыда көрсетілген құжаттардың көшірмелерін тапсыруы қажет.
50. Өтініш уәкілетті орган маманының сол жерге барып жер учаскесіне міндетті тексеріс жүргізуімен қаралады, оған тапсырысшының немесе өтініш берушінің өкілі қатысады.
51. Санитарлық кесуге, амалсыз кесуге, санитарлық қырқуға және сүңгектерін қалыптастыруға түсетін (қаралатын учаскедегі) желектің 10 бірліктен артық сандық құрамын алдын ала анықтаған жағдайда тапсырысшы алдын ала өтінішке қоса белгіленген тәртіппен түгендеу және орман ауруларына бейімділік деңгейін зерттеу материалдарын тапсырады.
52. Жасыл желектерді санитарлық кесуге, амалсыз кесуге, санитарлық қырқуға, отырғызуға, сүңгектерін түзетуге рұқсат күшінің мерзімін климаттық жағдайларға және желектердің түрлік құрамына байланысты , алайда ағымдағы күнтізбелік жыл айының соңғы күнінен кешіктірмей уәкілетті орган дербес анықтайды.
53. Абаттандырылған аумақтарға осы ережелермен тыйым салынады:
1) жасыл желектерді зақымдауға немесе құртуға;
2) алау жағуға, түскен жапырақ пен құрғақ шөпті жағуға;
3) тұрмыстық және өнеркәсіптік қалдықтармен, ағынды сумен қоқыстауға және ластауға;
4) ағаштан шырын өндіруге, жазулар, оюлар салуға, ағаштарға жарнама, хабарландыру, нөмірлік белгілер, әртүрлі көрсеткіштерді, сымдарды орналастыруға және ағашқа ілмек пен шеге қағуға;
5) автокөлік құралдарының, құрылыс және өзге техниканың, осы аумақты пайдалануға және жасыл желекті күтуге байланысты техниканы қоспағанда, өтуі мен тұруына;
6) автокөлік құралдарын жууға;
7) көкжелекке көлік құралдарын қоюға;
8) мал жаюға;
9) әртүрлі жүктерді, оның ішінде құрылыс материалдарын үюге;
10) ағаштар мен бұталардың сақталуын қамтамсыз ететін шараларды сақтамай, жасыл желектер алып жатқан учаскелерге төбеден қар түсіруге;

6) топографическую съемку земельного участка с указанием существующих зеленых насаждений, породного и количественного состава, их состояния;
7) план компенсационного озеленения или план проектного озеленения с экспликацией зеленых насаждений;
8) гарантийное письмо по компенсационному озеленению с указанием даты завершения высадки саженцев.
Для физических лиц:
1) заявление на имя руководителя уполномоченного органа;
2) копию правоустанавливающих документов на земельный участок;
3) план-схему компенсационного озеленения, с экспликацией зеленых насаждений;
4) гарантийное письмо по компенсационному озеленению, с указанием даты завершения высадки саженцев.
49. Для вновь строящихся объектов, при обращении физических и юридических лиц с заявкой на получение разрешения на снос зеленых насаждений, необходимо предоставление копии вышеуказанных документов.
50. Заявка рассматривается с обязательным проведением обследования земельного участка специалистом уполномоченного органа с выездом на место, при участии представителя заказчика или заявителя.
51. В случае предварительного определения количественного состава более 10 единиц насаждений, подпадающих под санитарную рубку, вынужденный снос, санитарную обрезку и формирования кроны (на рассматриваемом участке) предварительно заказчиком предоставляется к заявке материалы инвентаризации и лесопатологического обследования данных насаждений, в установленном порядке.
52. Срок действия разрешения на санитарную рубку, вынужденный снос, пересадку, кронировку насаждений определяется уполномоченным органом самостоятельно, в зависимости от климатических условий и видового состава насаждений, но не позднее последнего числа месяца текущего календарного года.
53. На озелененных территориях настоящими правилами запрещается:
1) повреждение или уничтожение зеленых насаждений;
2) разведение костров, сжигание опавшей листвы и сухой травы;
3) засорение и загрязнение бытовыми и промышленными отходами, сточными водами;
4) добыча из деревьев сока, нанесение надрезов, надписей, размещение на деревьях рекламы, объявлений, номерных знаков, всякого рода указателей, проводов и забивания в деревья крючков, гвоздей;
5) проезд и стоянка автотранспортных средств, строительной и другой техники кроме техники, связанной с эксплуатацией данных территорий и для ухода за зелеными насаждениями;
6) мойка автотранспортных средств;
7) парковка транспортных средств на газонах;
8) выпас скота;
9) складирование различных грузов, в том числе строительных материалов;
10) сбрасывание снега с крыш на участки, занятые зелеными насаждениями, без принятия мер, обеспечивающих сохранность деревьев и кустарников;

11) жасыл желекке залал келтіруге қабілетті өзге әрекеттер жасауға және шарасыздық танытуға.
V. Жасыл желектерді қорғау мен күту саласындағы құқық бұзушылық үшін жауапкершілік
54. Жасыл желектерді заңсыз зақымдау немесе жою үшін жауапкершілік Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасы негізінде анықталады.
55. Жеке, лауазымды және заңды тұлғалар осы Ережелердің баптарын бұзған жағдайда Қазақстан Республикасы заңнамасына сәйкес жауапкершілікке тартылады.
"Алматы қаласындағы
жасыл желектерді қорғау
мен күту ережелеріне"
N 1 қосымша
Жасыл желектерді зертеу
АКТІСІ
200___ ж. "____" _________
Көше____________________________________________
________________________________________________
аудан______________________________Алматы қаласы
Бiздер, төменде қол қоюшылар,___________________
уәкiлеттi органның
________________________________________________
лауазымды тұлғасы (лауазымы, А.Ж.Т, органның атауы)
________________________________________________
________________________________________________
________________________________________________
және тапсырыс берушiнiң өкiлi
________________________________________________
түсетiн жасыл желектерге зерттеу жүргiздi
________________________________________________
________________________________________________
________________________________________________
Нәтижесінде анықталды:
Жасыл желектер-
дің тұқымдық құрамы
Кесілетін
Қайта отырғызу
Көлем
дм
Көлем
дм
кестенің жалғасы
Сақталады
Сапалық (нақты) жағдайы)
Көлем
дм
жақсы
Қанағат.
Қанағат емес
Осы акт _____ дана болып жасалды.
Ескертпе: Тексеру акті ағашты кесуге немесе отырғызуға құқық беретiн құжат болып табылмайды.
Тапсырысшының өкiлi алды   ________   А.Ж.Т.
Уәкiлеттi органның
лауазымды тұлғасының      қолы     А.Ж.Т.
"Алматы қаласындағы
жасыл желектерді қорғау
мен күту ережелеріне"
N 2 қосымша
Жасыл желектердi кесу, амалсыз кесу, қайта отырғызу
РҰҚСАТЫ
1. Кәсiпорынның аталуы (СТН) (тапсырысшы, өтініш беруші)
2. Кәсiпорынның басшысы (А.Ж.Т.) (тапсырысшы, өтініш беруші)
3. Сұралған учаскенің мақсаты
4. Орналасқан жерi
5. Шараларды өткiзу үшiн негiздеме

11) производство других действий и бездействий, способных нанести вред зеленым насаждениям.
V. Ответственность за правонарушения в области защиты
и содержания зеленых насаждений
54. Ответственность за противоправное повреждение или уничтожение зеленых насаждений определяется на основании действующего законодательства Республики Казахстан.
55. Физические, должностные и юридические лица при нарушении положений настоящих Правил, привлекаются к ответственности, согласно действующего  законодательства  Республики Казахстан.
Приложение N 1
к "Правилам содержания
и защиты зеленых
насаждений города Алматы"
АКТ
обследования зеленых насаждений
"___" ________ 200__г.
ул.____________________________________________________________
_______________________________________________________________
район ________________________________________________ г.Алматы
Мы, нижеподписавшиеся, ________________________________________
должностное лицо уполномоченного
_______________________________________________________________
органа (должность, Ф.И.О., наименование органа) _______________________________________________________________
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
и представитель заказчика _____________________________________
произвели обследование зеленых насаждений на __________________
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
подпадающих под _______________________________________________
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
В результате установлено:
N
Породный состав зеленых насаждений
Под снос
Пере-
садка
Сохраня-
ются
Качественное
(фактическое)
состояние
кол
дм
кол
дм
кол
дм
хор
удов
неуд
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Настоящий акт составлен в ___экземплярах.
Примечание: Акт обследования не является документом, дающим право на снос или пересадку зеленых насаждений.
Получил представитель заказчика __________ Ф.И.О.
Должностное лицо
уполномоченного органа        подпись                Ф.И.О.
Приложение N 2
к "Правилам содержания
и защиты зеленых
насаждений города Алматы"
РАЗРЕШЕНИЕ
на санитарную рубку, вынужденный снос,
пересадку зеленых насаждений
1. Наименование предприятия (РНН) (заказчик, заявитель)
2. Руководитель предприятия (Ф.И.О.) (заказчик, заявитель)
3. Назначение испрашиваемого участка
4. Место расположения
5. Основание для проведения мероприятий

6. Жер учаскесінiң меншiк түрi (N, күнi)
7. Уәкiлеттi органның жер учаскесін зерттеу актiсi
8. Алматы қаласы жасыл желек қорының өтемдiк қалпына келтiру бойынша мiндеттеме (кепiлдiк хат)
9. Көгалдандырудың (көріктендірудің) жобалық жоспары
ҚОРЫТЫНДЫ
Уәкiлеттi орган (толық атауы) жасыл желектердiң жәй-күйiн ескере отыра, зерттеу актiсiне сәйкес жасыл желектерді санитарлық кесуді, амалсыз кесудi келiседi:
"- ағаш-бұтақ жасыл желектерінің нақты (сандық, сапалық) жағдайын, сондай-ақ қайта отырғызу жұмыстарын жүргізу мерзімі мен жұмыстардың аяқталатын күнін көрсету қажет".
Бұл жағдайда бірінші басшыға мына талаптарды орындау міндеттеледі:
4. Жер асты және жер үстi коммуникацияларын қорғау ережелерi мен нормаларын сақтай отырып, сәнді-бағалы жасыл желектерді отырғызу жолымен өтемдiк қалпына келтiру бойынша шараларды жүргiзу.
5. Жасыл желектердi қорғау, күту мен сақтау бойынша шаралардың толық кешенiн жүргiзу.
6. Рұқсат күшінің мерзімі
Қосымша: ____________
Ескертпе: ___________
Уәкілеттi органның басшысы         А.Ж.Т.
"Алматы қаласындағы
жасыл желектерді қорғау
мен күту ережелеріне"
N 3 қосымша
Жасыл желектердi
Пішіндемелік қырқуға (жасартуға), санитарлық  кесуге, сүңгегін тазалауға
РҰҚСАТ
1. Кәсiпорынның атауы (СТН) (тапсырысшы, өтініш беруші)
2. Кәсiпорынның басшысы (А.Ж.Т.) (тапсырысшы, өтініш беруші)
3. Сұралған учаскенің мақсаты
4. Орналасқан жерi
5. Шараларды өткiзу үшiн негiздеме
6. Жер учаскесінiң меншiк нысаны (N, күнi)
ҚОРЫТЫНДЫ
Уәкiлеттi орган (толық атауы) жасыл желектердiң жәй-күйiн ескере отыра, зерттеу актiсiне сәйкес мыналарды келіседі:
- жұмыс түрлерін (тұқымдық құрамын, желектер санын, диаметрін, өсетін жерін,  сондай-ақ жұмыс жүргізу мерзімін көрсете отыра төмендегі жасыл желектерді түзеуді, пішіндемелік немесе санитарлық кесуді, сүңгегін тазалауды).
Бұл жағдайда бiрiншi басшыға мына талаптарды орындау мiндеттеледi:
1. Жасыл желектердi күту, ұстау мен сақтау бойынша шаралардың толық кешенiн жүргiзу.
2. Рұқсат күшінің мерзімі.
Ескертпе: ____________
Уәкiлеттi органның
басшысы                         А.Ж.Т.
"Алматы қаласындағы
жасыл желектерді қорғау
мен күту ережелеріне"
N 4 қосымша
200___ жылдың 1 қаңтарына дейiнгi
Алматы қаласы жасыл желектерiнiң
тiзілімi
Жасыл желек нысандарының (учаскелерін) алаңын, жер санаты, өсiмдiк түрлерi және функционалдық мақсаты бойынша бөлу
Алматы қаласы
Әкiмшiлiк аудан: (код)_____________________
Жауапты иесі:______________________________
Жасыл желектер тізілімі
Кесте
N р/н,
инвентарлық  N№
Жердің функционалдық мақсаты, тағайындау түрлерінің тобы, жасыл желектер нысандары (учаскелері-
нің) тобы
Классификация-лық код
Нысандардың (учаскелердің)  га, жасыл желектердің га/дана (ағаш-бұта) алаңы
А
Б
В
1
кестенің жалғасы
Саябақ үлгісіндегі жасыл желектер
Ағаш өсімдігі, тек.м. га/дана
Жекеле-
ген ағаштар
Топтар, куртиналар
Тоғайлар,
алқаптар, бақтар га
Аллеялар, қатарлар
Барлығы га/дана
2
3
4
5
6
кестенің жалғасы
Саябақ үлгісіндегі жасыл желектер
Бұта өсімдіктері
Жалғыз
өсімдіктер қоршауы (екпе бұташалар)
Қатарлық көшеттер
Барлығы га/дана
7
8
9
10
кестенің жалғасы
Ашық кеңістік
Гүлзарлар, га
Біржылдық
көпжылдық
Аралас
контейнерлік
Барлығы
11
12
13
14
15
кестенің жалғасы
Ашық кеңістік
Көкжелектер, га
Партерлік
кәдімгі
Топырақ беті жамылғысы
Барлығы
16
17
18
19
кестенің жалғасы
Саябақ үлгісін-
дегі барлық өсімдік
Орман, табиғи тұрпаттағы өсімдіктер
Табиғи және аралас пішіндегі ағаш
Дақылдар
Табиғи алаңдар, сирекшөпті жерлер
20
21
22
23
"Алматы қаласындағы
жасыл желектерді қорғау
мен күту ережелеріне"
N 5 қосымша
Ағаштар мен бұталардың әсемдік және
биологиялық сипаттамасы
Кесте
тұқым
әсемдік қасиеті
биіктігі
Пішіні
Қалыңдығы
1
2
3
4
А. Жапырақ тұқымдары
Ақ қараған
II
Кең. тар.
Қал.
Амур барқытшөбі
II
кең.со
ор.
Даур қайыңы
I
Ж.
//
Жылтыр шегершін
I
Эл.
қал.
Қауырсынжапырақ-ты шегершін
I
Тар.
//
Уссури алмұрты
III
Кең.пир.
ор.
Шыбықты емен
I
Шар.
//
Ақ тал
II
Кең.со.
қал
Гиннал үйеңкісі
III
//
қал.
Татар үйеңкісі
III
//
ор.
Шағанжапырақты үйеңкі
II
Кең.тар.
//
Ұсақжапырақты жөке ағашы
I
Со.
қал.
Манчжур жөке ағашы
II
Дөң
//
Амур көкнәрі
II
Тар.
ор.
Қара зерен
I
Ц.
//
Сұр зерен
III
Ж.
//
Кәдімгі шетен
II
Со.
//
Ақ терек
I
Кең.тар.
//
Қара терек
I
Тар.көл.
қал.
Берлин терегі
I
Кең.пир.
//
Канада терегі
I
Кең.ж.
//
Мәскеу терегі
I
Дөң.
//
Виргин көкмойылы
II
Ж.
ор.
Көкнәр мойылы
II
Дөң.
//
Ақ тұт
III
Шар.
қал.
1
2
3
4
Қытай алмасы
III
Дөң.
Қау.
Сібір алмасы
III
//
Ор.
Жасыл шаған
II
Кең.ц.
Қау.
Мамық шаған
II
Дөң.
Ор.
Б. Бұталар
Сұр қараған
II
Кең.ж.
Қал.
Тунберг бөріқарақаты
III
Кер.ж.
Қал.
Еуропа қабыржығы
I
Со.
//
Қызыл долана
I
Кең.
//
Теңбіл долана
I
Ж.
//
Ақ сәнтал
II
Тар.
Ор.
Кәдімгі ұшқат
I
ж.тар.
//
Көк ұшқат
II
Ов.
//
Кәдімгі ирга
I
Кең.ж.
//
Канада иргасы
I
Ж.
//
Кәдімгі балан
I
Кең.ж.
//
Бетіқышық балан
I
Ж.
Ор.
Жарқырауық ырғай
II
Шар.
Ор.
Кәдімгі аюжаңғақ
I
Тар.ж.
//
Манчжур аюжаңғағы
II
Кең.ж.
//
Жіңішкежапырақты жиде
I
Рск.
//
Жалтырауық жиде
II
Кең.тар.
//
Қатпарлы раушан
II
Шар.
//
Француз раушаны
I
//
//
Амур мамыргүлі
I
Со.ж.
//
Венгр мамыргүлі
I
Я.
//
Гималай мамыргүлі
II
Кең.
//
Кәдімгі мамыргүл
I
Со.ж.
//
Сары қарақат
II
Дөң.
//
Ақ қаражеміс
I
Дөң.
//
Талжапырақты тобылғы
II
Кең.пир.
//
Баланжапырақты тобылғы
II
Тар.ж
//
1
2
3
4
Шетенжапырақты тобылғы
II
Ж.
//
Орташа тобылғы
I
Дөң.
//
Тамарикс жапон тобылғысы
II
Кер.ж.
қау.
Шренка жасмині
II
Дөң.
ор.
В. Қылқанжапырақтылар
Тікенекті шырша
I
Пир.
ор.
Кәдімгі шырша
I
Кең.ше.
қал.
Тяньшань шыршасы
I
Шар.
//
Энгельман шыршасы
I
Пир.
ор.
Сібір самырсыны (қарағай)
I
Шар.со.
т.қ.
Сібір балқарағайы
I
Ж.
қал.
Қазақ аршасы
II
Тар.
қал.
Кәдімгі арша
III
Кон.
ор.
Сібір самырсыны
I
Тар.пир.
қау.
Банкс қарағайы
III
Ж.
ор.
Батыс бозаршасы
II
Тар.со.
қау.
кестенің жалғасы
тұқым
Биологиялық ерекшелігі
Жарық сүйгіш-
тігі
Топырақ-қа талап
Ылғалға
талап
Газғатө-зімділер
1
5
6
7
8
А. Жапырақ тұқымдары
Ақ қараған
Жар.
Шағ.
шағ.
тұр.
Амур барқытшөбі
//
жоғ.
жоғ.
-
Даур қайыңы
//
Ор.
ор.
-
Жылтыр шегершін
Ор.
Жоғ.
ор.
тұр.
Қауырсынжапырақ-ты шегершін
Жар.
Шағ.
шағ.
-
Уссури алмұрты
Ор.
Ор.
ор.
-
Шыбықты емен
Жар.
Жоқ.
//
-
Ақ тал
//
//
//
тұр.
Гиннал үйеңкісі
Ор.
Шағ.
шағ.
-
Татар үйеңкісі
қ.т.
Шағ.
шағ.
тұр.
Шағанжапырақты үйеңкі
Жар.
Ор.
ор.
-
Ұсақжапырақты жөке ағашы
қ.т.
Жоғ.
//
-
Манчжур жөке ағашы
//
//
//
-
Амур көкнәрі
Жар.
Шағ.
ор.
-
Қара зерен
//
Жоғ.
жоғ.
тұр.
Сұр зерен
//
Ор.
ор.
-
Кәдімгі шетен
қ.т.
//
//
-
Ақ терек
Жар.
//
шағ.
тұр.
Қара терек
//
//
//
тұр.
Берлин терегі
//
Шағ.
шағ.
-
Канада терегі
//
Жоғ.
//
-
Мәскеу терегі
//
Шағ.
шағ.
-
Виргин көкмойылы
//
Ор.
ор.
тұр.
Көкнәр мойылы
қ.т.
//
//
-
Ақ тұт
Ор.
//
//
-
1
5
6
7
8
Қытай алмасы
//
Шағ.
//
тұр.
Сібір алмасы
//
//
//
-
Жасыл шаған
//
Жоғ.
//
-
Мамық шаған
//
Ор.
//
тұр.
Б. Бұталар
Сұр қараған
Жар
Шағ.
шағ.
тұр.
Тунберг бөріқарақаты
//
Жоғ.
жоғ.
-
Еуропа қабыржығы
қ.т.
Ор.
//
-
Қызыл долана
//
Шағ.
шағ.
-
Теңбіл долана
//
//
//
-
Ақ сәнтал
қ.т.
Ор.
ор.
-
Кәдімгі ұшқат
Ор.
Шағ.
шағ.
-
Көк ұшқат
//
//
//
-
Кәдімгі ирга
//
//
//
-
Канада иргасы
Жар.
Жоғ.
//
тұр.
Кәдімгі балан
қ.т.
Ор.
ор.
-
Бетіқышық балан
//
Шағ.
//
тұр.
Жарқырауық ырғай
//
Жоғ.
шағ.
-
Кәдімгі аюжаңғақ
//
//
жоғ.
тұр.
Манчжур аюжаңғағы
Жар.
//
//
//
Жіңішкежапырақты жиде
//
Шағ.
шағ.
//
Жалтырауық жиде
//
//
//
//
Қатпарлы раушан
//
//
//
-
Француз раушаны
//
//
//
тұр.
Амур мамыргүлі
//
Ор.
ор.
//
Венгр мамыргүлі
//
Шағ.
шағ.
//
Гималай мамыргүлі
//
//
//
-
Кәдімгі мамыргүл
//
Ор.
ор.
тұр.
Сары қарақат
қ.т.
Шағ.
шағ.
//
Ақ қаражеміс
Ор.
Ор.
ор.
//
Талжапырақты тобылғы
//
//
//
//
Баланжапырақты тобылғы
Ор.
Шағ.
шағ.
//
1
5
6
7
8
Шетенжапырақты тобылғы
Жар.
//
//
//
Орташа тобылғы
Ор.
//
//
//
Тамарикс жапон тобылғысы
Жар.
//
//
//
Шренка жасмині
//
Жоғ.
жоғ.
//
В. Қылқанжапырақтылар
Тікенекті шырша
қ.т.
Жоғ.
жоғ.
-
Кәдімгі шырша
//
//
//
Тяньшань шыршасы
//
Ор.
ор.
-
Энгельман шыршасы
//
//
//
Тұр.
Сібір самырсыны (қарағай)
Жар.
Ор.
ор.
//
Сібір балқарағайы
Жар.
Ор.
ор.
//
Қазақ аршасы
//
Жоғ.
ор.
//
Кәдімгі арша
Ор.
Шағ.
шағ.
-
Сібір самырсыны
қ.т.
Ор.
ор.
-
Банкс қарағайы
Ор.
Шағ.
шағ.
Тұр.
Батыс бозаршасы
Қ.т.
Ор.
ор.
-
кестенің жалғасы
тұқым
өсудің жылдамдығы
қалыптасу-
дың мүмкіндігі
отырғызу-
дағы қолдану
1
9
10
11
А. Жапырақ тұқымдары
Ақ қараған
ж.
қ.
ше.ж.
Амур барқытшөбі
тұр.
-
ше.ж.
Даур қайыңы
тұр.
-
а.ж.
Жылтыр шегершін
-
қ.
а.а.
Қауырсынжапырақ-ты шегершін
ж.
-
а.ж.а.ж.
Уссури алмұрты
тұр.
-
т.ж.а.
Шыбықты емен
-
-
ж.т.а.а.
Ақ тал
ж.
-
ж.т.
Гиннал үйеңкісі
тұр.
қ.
ж.т.ше.ж.
Татар үйеңкісі
//
-
ж.т.ше.ж.
Шағанжапырақты үйеңкі
ж.
-
т.к.
Ұсақжапырақты жөке ағашы
б.
-
ж.т.а.т.
Манчжур жөке ағашы
//
-
ж.т.а.а.
Амур көкнәрі
б.
-
т.ж.ше.
Қара зерен
ж.
-
ж.т.
Сұр зерен
//
-
т.ше.
Кәдімгі шетен
тұр.
-
т.ше.
Ақ терек
ж.
-
ж.а.т.
Қара терек
ж.
-
//
Берлин терегі
ж.
қ.
//
Канада терегі
ж.
-
//
Мәскеу терегі
ж.
қ.
//
Виргин көкмойылы
тұр.
-
а.т.ж.
Көкнәр мойылы
//
-
//
Ақ тұт
//
-
//
1
9
10
11
Қытай алмасы
//
қ.
а.т.ж.
Сібір алмасы
//
-
к.а.ж.т.
Жасыл шаған
ж.
-
т.а.
Мамық шаған
ж.
-
т.а.
Б. Бұталар
Сұр қараған
ж.
қ.
ж.о.г.
Тунберг бөріқарақаты
-
-
т.ж.т.
Еуропа қабыржығы
-
қ.
т.ж.т.
Қызыл долана
-
-
т.ж.т.
Теңбіл долана
-
-
т.т.т.
Ақ сәнтал
-
қ.
т.ж.т.ше.
Кәдімгі ұшқат
-
қ.
ж.т.ше.
Көк ұшқат
-
қ.
т.т.ше.
Кәдімгі ирга
-
қ.
ж.т.ше.
Канада иргасы
б.
-
ж.т.
Кәдімгі балан
-
-
т.ж.
Бетіқышық балан
-
Қ.
ж.т.т.
Жарқырауық ырғай
-
қ.
т.т.ше.
Кәдімгі аюжаңғақ
-
т.ше.
Манчжур аюжаңғағы
-
-
т.ж.ше.
Жіңішкежапырақты жиде
ж.
-
ж.т.ше.т.
Жалтырауық жиде
-
қ.
ж.т.ж.ше.
Қатпарлы раушан
-
қ.
//
Француз раушаны
-
-
//
Амур мамыргүлі
тұр.
-
т.ж.т.шіл.
ше.
Венгр мамыргүлі
ж.
-
//
Гималай мамыргүлі
ж.
қ.
//
Кәдімгі мамыргүл
тұр.
Қ.
//
Сары қарақат
//
қ.
//
Ақ қаражеміс
//
қ.
ж.ж.т.шіл.
Талжапырақты тобылғы
//
қ.
ж.т.
Баланжапырақты тобылғы
ж.
қ.
т.т.ж.шіл.
1
9
10
11
Шетенжапырақты тобылғы
-
қ.
ж.т.т.
Орташа тобылғы
-
қ.
т.т.ж.
Тамарикс жапон тобылғысы
ж.
қ.
ж.шіл.
Шренка жасмині
-
қ.
т.ж.т.шіл.
В. Қылқанжапырақтылар
Тікенекті шырша
б.
-
а.ж.т.
Кәдімгі шырша
тұр.
қ.
т.а.ж.т.
Тяньшань шыршасы
б.
-
ж.т.
Энгельман шыршасы
тұр.
-
ж.т.а.
Сібір самырсыны (қарағай)
ж.
-
ж.т.а.а.
Сібір балқарағайы
ж.
қ.
а.т.ж.
Қазақ аршасы
-
-
т.ж.ше.
Кәдімгі арша
б.
қ.
т.ж.ше.т.
Сібір самырсыны
//
-
а.ж.т.
Банкс қарағайы
//
-
т.ж.
Батыс бозаршасы
//
қ.
т.ж.т.
Кестеде қабылданған қысқартулар:
Ағаш өсімдіктерінің биіктігі бойынша (2 Баған)
I
Биік ағаштар мен бұталар
II
Орташа
III
Аласа
Бөрікбас нысаны бойынша (3 баған)
кең.тар.
кең таралған
ц
Цилиндрлік
Со.
Сопақ
кол.
Колоннатектес
ж.
Жұмыртқа тектес
шар.
Шартектес
эл.
Эллиптикалық
кер.ж.
кері-жұмыртқа тектес
дөң.
дөңгелек
тар.
таралып-жойылатын
пир.
Пирамидалық
Бөрікбасының қалыңдығы бойынша  (4 баған)
қау.
қаулап өсетін
ор.
Орташа
қал.
Қалың
Жарықсүйгіштігі бойынша (5 баған)
жар.
Жарықсүйгіш
ор.
Орташа
кө.
көлеңкеге төзімді

6. Форма собственности земельного участка (N, дата)
7. Акт обследования зеленых насаждений  уполномоченного органа
8. Обязательство (гарантийное письмо) по компенсационному  восстановлению зеленого фонда города Алматы
9. Проектный план озеленения (благоустройства)
ЗАКЛЮЧЕНИЕ
Уполномоченный орган (полное наименование) в соответствии с актом обследования, учитывая состояние зеленых насаждении согласовывает санитарную рубку, вынужденный снос:
" - указать фактическое (качественное, количественное) состояние древесно-кустарниковых насаждений, с указанием срока проведения работ по пересадке и даты завершения работ".
При этом первому руководителю предписывается выполнить следующие требования:
1. Необходимо произвести мероприятия по компенсационному восстановлению зеленых насаждений путем посадки декоративно-ценных насаждений с соблюдением норм и правил охраны подземных и воздушных коммуникаций.
2. Проводить полный комплекс мероприятий по защите, содержанию и сохранению зеленых насаждений.
3. Срок действия разрешения.
Приложение: __________
Примечание:___________
Руководитель
Уполномоченного органа                     Ф.И.О.
Приложение N 3
к "Правилам содержания
и защиты зеленых
насаждений города Алматы"
РАЗРЕШЕНИЕ
на формовочную обрезку (омолаживание), санитарную
обрезку, подчистку штамба зеленых насаждений
1. Наименование предприятия (РНН) (заказчик, заявитель)
2. Руководитель предприятия (Ф.И.О.) (заказчик, заявитель)
3. Назначение испрашиваемого участка
4. Место расположения
5. Основание для проведения мероприятий
6. Форма собственности земельного участка (N, дата)
ЗАКЛЮЧЕНИЕ
Уполномоченный орган (полное наименование) в соответствии с актом обследования, учитывая состояние зеленых насаждении согласовывает:
- виды работ (кронировку, формовочную или санитарную обрезку, подчистку штамба следующих зеленых насаждений, с указанием породного состава, количества насаждений, диаметра, места произрастания, а также срока проведения работ).
При этом первому руководителю предписывается выполнить следующие требования:
1. Проводить полный комплекс мероприятий по уходу, содержанию и сохранению зеленых насаждений.
2. Срок действия разрешения.
Примечание:________________
Руководитель
уполномоченного органа                     Ф.И.О.
Приложение N 4
к "Правилам содержания
и защиты зеленых
насаждений города Алматы"
Реестр зеленых насаждений города Алматы
на 1 января  ____   года
Распределение площади объектов (участков) зеленых
насаждений по категориям земель, типам
растительности и функциональному назначению
г. Алматы
Административный район:(код)______________________
Ответственный владелец:___________________________
Реестр зеленых насаждений
Таблица
N п/п,
инвен-
тарный N,
Функциональное
назначение земель,
группа типов
назначения,
наименование
объектов (участков)
зеленых насаждений
Классифи-
кационный
код
Площадь объектов
(участков) га,
зеленых насаждений
га/шт (дер.,
куст.)
А
Б
В
1
продолжение таблицы
Зеленые насаждения паркового типа
Древесная растительность, кбм. Га/шт
Кустарниковая растительность
Единич-
ные
деревья
Груп-
пы, кур-
тины
Мас-
сивы,
рощи,
сады га
Аллеи,
ряды
Всего
га/шт
Одиноч
ные
живая
изго-
родь
Рядо-
вые
посад-
ки
Всего
га/шт
2
3
4
5
6
7
8
9
10
продолжение таблицы
Открытые пространства
Цветники, га
Газоны, га
лет-
ники
много-
лет-
ники
смешан-
ные
контей-
нерные
Всего
партер-
ные
обыкно-
венные
напоч-
венный
покров
Всего
11
12
13
14
15
16
17
18
19
продолжение таблицы
Всего
растительности
паркового типа
Растительность лесного, природного типа
Древостой
естественного и
смешанного типа
Культуры
Прогалины
редины
естественные
20
21
22
23
Приложение N 5
к "Правилам содержания
и защиты зеленых
насаждений города Алматы"
Декоративная и биологическая
характеристика деревьев и кустарников
Порода
Декоративные качества
Биологические свойства
вы-
со-
та
характер кроны на свободе
свето-
люби-
вость
требо-
вания к
почве
форма
густота
1
2
3
4
5
6
А. Лиственные породы
Акация белая
II
шир.рск
скв.
свл.
мал.
Бархат амурский
II
шир.ов.
ср.
//
выс.
Береза даурская
I
я
//
//
ср.
Вяз гладкий
I
эл.
густ.
ср.
выс.
Вяз перистоветвистый
I
рск.
//
свл.
мал.
Груша уссурийская
III
шир.пир.
ср.
ср.
ср.
Дуб черешчатый
I
шар.
//
свл.
выс.
Ива белая
II
шир.ов.
скв.
//
//
Клен гиннала
III
//
густ.
ср.
мал.
Клен татарский
III
//
ср.
т.в.
мал.
Клен ясенелистный
II
шир.рск.
//
свл.
ср.
Липа мелколистная
I
ов.
густ.
т.в.
выс.
Липа манчжурская
II
окр.
//
//
//
Маакия амурская
II
рск.
ср.
свл.
мал.
Ольха черная
I
ц.
//
//
выс.
Ольха серая
III
я.
//
//
ср.
Рябина обыкновенная
II
ов.
//
т.в.
//
Тополь белый
I
шир.рск.
//
свл.
//
Тополь черный
I
узк.кол.
густ.
//
//
Тополь берлинский
I
шир.пир.
//
//
мал.
Тополь канадский
I
шир.я.
//
//
выс.
Тополь московский
I
окр.
//
//
мал.
Черемуха виргинская
II
я.
ср.
//
ср.
Черемуха Мака
II
окр.
//
т.в.
//
Шелковица белая
III
шар.
густ.
ср.
//
Яблоня китайская
III
окр.
скв.
//
мал.
Яблоня сибирская
III
//
ср.
//
//
Ясень зеленый
II
шир.ц.
скв.
//
выс.
Ясень пушистый
II
окр.
ср.
//
ср.
Б. Кустарники
Акация желтая
II
рск.я.
скв.
свл.
мал.
Барбарис Тунберга
III
обр.я.
густ.
//
выс.
Бересклет европейский
I
ов.
//
т.в.
ср.
Боярышник красный
I
шир.
//
//
мал.
Боярышник пятипестичный
I
я.
//
//
//
Дерен белый
II
рск.
ср.
т.в.
ср.
Жимолость обыкновенная
I
я.рск.
//
ср.
мал.
Жимолость синяя
II
ов.
//
//
//
Ирга обыкновенная
I
рск.я.
//
//
//
Ирга канадская
I
я.
//
свл.
выс.
Калина обыкновенная
I
шир.я.
//
т.в.
ср.
Калина городовина
I
я.
срб.
//
мал.
Кизильник блестящий
II
шар.
ср.
//
выс.
Лещина обыкновенная
I
рск.
//
//
//
Лещина манчжурская
II
шир.я.
//
свл.
//
Лох узколистный
I
рск.
//
//
мал.
Лох серебристый
II
шир.рск.
//
//
//
Роза морщинистая
II
шар.
//
//
//
Роза французская
I
//
//
//
//
Сирень амурская
I
ов.я.
//
//
ср.
Сирень венгерская
I
я.
//
//
мал.
Сирень гималайская
II
шир.
//
//
//
Сирень обыкновенная
I
ов.я.
//
//
ср.
Смородина золотистая
II
окр.
//
т.в.
мал.
Снежноягодник белый
I
окр.
//
ср.
ср.
Спирея иволистая
II
шир.пир.
//
//
//
Спирея калинолистная
II
рск.я.
//
ср.
мал.
Спирея рябинолистная
II
я.
//
свл.
//
Спирея средняя
I
окр.
//
ср.
//
Спирея японская Тамарикс
II
обр.я.
скв.
свл.
//
Чубушник Шренка
II
окр.
ср.
//
выс.
В. Хвойные
Ель колючая
I
пир.
ср.
т.в.
выс.
Ель обыкновенная
I
шир.опр.
густ.
//
//
Ель тяньшанская
I
шар.
//
//
ср.
Ель Энгельмана
I
пир.густ
ср.
//
//
Кедр сибирский (сосна)
I
шар.ов.
т.з.
всл.
ср.
Лиственница сибирская
I
я.
скв.
свл.
ср.
Можжевельник казацкий
II
рспр.
густ.
//
выс.
Можжевельник обыкновен.
III
кон.
ср.
ср.
мал.
Пихта сибирская
I
узк.пир.
скв.
т.в.
ср.
Сосна Банкса
III
я.
ср.
ср.
мал.
Туя западная
II
узк.ов.
скв.
тв.
ср.
продолжение таблицы
Порода
Биологические свойства
быстро-
та
роста
возм.
фор-
ми-
рова-
ния
приме-
нение
в по-
садках
требо-
вания
к влаге
газо-
устой-
чивость
1
7
8
9
10
11
А. Лиственные породы
Акация белая
мал.
уст.
б.
ф.
оп.о.
Бархат амурский
выс.
-
ум.
-
оп.о.
Береза даурская
ср.
-
ум.
-
а.о.
Вяз гладкий
ср.
уст.
-
ф.
а.м.
Вяз перистоветвистый
мал.
-
б.
-
а.о.м.ж.
Груша уссурийская
ср.
-
ум.
-
г.о.а.
Дуб черешчатый
//
-
-
-
о.г.м.а.
Ива белая
//
уст.
б.
-
о.г.
Клен гиннала
мал.
-
ум.
ф.
о.г.оп.ж.
Клен татарский
мал.
уст.
//
-
о.г.ж.оп.
Клен ясенелистный
ср.
-
б.
-
г.ул.
Липа мелколистная
//
-
м.
-
о.г.м.ж.оп.
Липа манчжурская
//
-
//
-
о.г.а.м.
Маакия амурская
ср.
-
м.
-
г.о.оп.
Ольха черная
выс.
уст.
б.
-
о.г.
Ольха серая
ср.
-
//
-
г.оп.
Рябина обыкновенная
//
-
ум.
-
о.оп.
Тополь белый
мал.
уст.
б.
-
о.а.г.
Тополь черный
//
уст.
б.
-
//
Тополь берлинский
мал.
-
б.
ф.
//
Тополь канадский
//
-
б.
-
//
Тополь московский
мал.
-
б.
ф.
//
Черемуха виргинская
ср.
уст.
ум.
-
а.о.г.
Черемуха Мака
//
-
//
-
//
Шелковица белая
//
-
//
-
//
Яблоня китайская
//
уст.
//
ф.
а.г.о.
Яблоня сибирская
//
-
//
-
у.а.о.г.
Ясень зеленый
//
-
б.
-
г.а.
Ясень пушистый
//
уст.
б.
-
г.а.
Б. Кустарники
Акация желтая
мал.
уст.
б.
ф.
ж.о.г.
Барбарис Тунберга
выс.
-
-
-
ж.о.г.
Бересклет европейский
//
-
-
ф.
г.ж.о.
Боярышник красный
мал.
-
-
-
г.о.ж.
Боярышник пятипестичный
//
-
-
-
г.о.ж.
Дерен белый
ср.
-
-
ф.
г.о.ж.оп.
Жимолость обыкновенная
мал.
-
-
ф.
о.г.пд.
Жимолость синяя
//
-
-
ф.
ж.г.пд.оп.
Ирга обыкновенная
//
-
-
ф.
о.г.оп.
Ирга канадская
//
уст.
м.
-
о.г.
Калина обыкновенная
ср.
-
-
-
г.о.
Калина городовина
//
уст.
-
ф.
о.г.ж.
Кизильник блестящий
мал.
-
-
ф.
ж.г.пд.
Лещина обыкновенная
выс.
уст.
-
г.пд.
Лещина манчжурская
//
//
-
-
г.о.оп.
Лох узколистный
мал.
//
б.
-
о.ж.оп.г.
Лох серебристый
//
//
-
ф.
ж.г.о.оп.
Роза морщинистая
//
-
-
ф.
//
Роза французская
//
уст.
-
-
//
Сирень амурская
ср.
//
ум.
-
о.ж.г.оп.
Сирень венгерская
мал.
//
б.
-
//
Сирень гималайская
//
-
б.
ф.
//
Сирень обыкновенная
ср.
уст.
ум.
ф.
//
Смородина золотистая
мал.
//
//
ф.
//
Снежноягодник белый
ср.
//
//
ф.
о.г.ж.пд.
Спирея иволистая
//
//
//
ф.
о.г.
Спирея калинолистная
мал.
//
б.
ф.
г.ж.о.п.
Спирея рябинолистная
//
//
-
ф.
о.г.ж.
Спирея средняя
//
//
-
ф.
ж.г.о.
Спирея японская Тамарикс
//
//
б.
ф.
о.п.
Чубушник Шренка
выс.
//
-
ф.
ж.о.г.п.
В. Хвойные
Ель колючая
выс.
-
м.
-
а.о.г.
Ель обыкновенная
//
ум.
ф.
г.м.о.ж.
Ель тяньшанская
ср.
-
м.
-
о.г.
Ель Энгельмана
//
уст.
ум.
-
о.г.м.
Кедр сибирский (сосна)
ср.
//
м.
-
о.г.м.а.
Лиственница сибирская
ср.
//
б.
ф.
а.г.о.
Можжевельник казацкий
ср.
//
-
-
г.о.оп.
Можжевельник обыкновен.
мал.
-
м.
ф.
г.о.оп.ж.
Пихта сибирская
ср.
-
//
-
м.о.г.
Сосна Банкса
мал.
уст.
//
-
г.о.
Туя западная
ср.
-
//
ф.
г.о.ж.
Сокращения, принятые в таблице:
По высоте древесных растений (графа 2)
I
высокие деревья и кустарники
II
средние
III
низкие
По форме кроны (графа 3)
шир.рск.
широко раскидистая
ц
цилиндрическая
ов.
овальная
кол.
колонновидная
я.
яйцевидная
шар.
шаровидная
эл.
эллиптическая
обр.я.
обратно-яйцевидная
окр.
округлая
распр.
распростертая
пир.
пирамидальная
По густоте кроны (графа 4)
скв.
сквозистая
ср.
средняя
густ.
густая
По светолюбивости (графа 5)
свл.
светолюбивая
ср.
средняя
тв.
теневыносливая