"Стационарлық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымдары қызметінің ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2003 жылғы 24 қыркүйектегі N 704 бұйрығына өзгеріс пен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрінің 2007 жылғы 26 қаңтардағы N 40 Бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2007 жылғы 6 ақпандағы Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне N 4537 болып енгізілді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің м.а. 2009 жылғы 26 қарашадағы N 795 Бұйрығымен.
Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің м.а. 2009.11.26 N 795 бұйрығымен.
"Денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасы  Заңының 7-бабына сәйкес, Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2004 жылғы 13 қазандағы N 1050 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасының денсаулық сақтау ісін реформалау мен дамытудың 2005-2010 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасын іске асыру жөніндегі іс-шаралар  жоспарының 47-тармағын іске асыру мақсатында  БҰЙЫРАМЫН:
1. "Стационарлық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымдары қызметінің ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2003 жылғы 24 қыркүйектегі  N 704 бұйрығына мынадай өзгеріс пен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген стационарлық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымдары қызметінің ережесінде:
3-тармақта:
3) тармақшадан кейінгі " . " деген тыныс белгісі";"   деген тыныс белгісімен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 4), 5) тармақшалармен толықтырылсын:
"4) хоспис - аурудың ақтық (соңғы) сатысында жазылмайтын сырқаттарға білікті стационарлық көмек көрсететін медициналық ұйым;
5) медбикелік күтім жасау ауруханасы - егде және қартайған сырқаттарға, оның ішінде жазылмайтын патологиясы бар сырқаттарға стационарлық көмек көрсететін медициналық ұйым.";
мынадай мазмұндағы 18-22 - тармақшалармен толықтырылсын:
"18. Хосписте медициналық көмекті ұйымдастыру дәрігердің тікелей басшылығымен жүзеге асырылады.
19. Медбикелік күтім жасау ауруханасындағы медициналық көмек орта медицина қызметкерінің басшылығымен жүзеге асырылады және стационар жағдайында емделушіні тұрақты дәрігерлік бақылаудың қажеттілігі болмаған жағдайда ұйымдастырылады.
20. Хосписке, көп бағдарлы және мамандандырылған аурухананың хоспистік бөлімшесіне жазылмайтын сырқаттарды емдеуге жатқызу үшін мыналар айғақтар болып табылады:
1) сырқатқа медициналық құжаттармен расталған онкологиялық, бүйрек, бауыр, жүрек-қан тамыры, неврологиялық немесе ақтық сатыдағы басқа да патологияның болуы;

О внесении изменения и дополнений в приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 24 сентября 2003 года N 704 "Об утверждении Правил деятельности организаций здравоохранения, оказывающих стационарную помощь"
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 26 января 2007 год N 40. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 6 февраля 2007 года N 4537. Утратил силу приказом и.о. Министра здравоохранения Республики Казахстан от 26 ноября 2009 года № 795.
Сноска. Утратил силу приказом Министра здравоохранения РК от 26.11.2009 № 795 (порядок введения в действие см. п.6).
В соответствии со  статьей 7 Закона Республики Казахстан "О системе здравоохранения", в целях реализации пункта 47 Плана мероприятий по реализации Государственной программы реформирования и развития здравоохранения Республики Казахстан на 2005-2010 годы, утвержденного  постановлением Правительства Республики Казахстан от 13 октября 2004 года N 1050,  ПРИКАЗЫВАЮ :
1. Внести в  приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 24 сентября 2003 года N 704 "Об утверждении Правил деятельности организаций здравоохранения, оказывающих стационарную помощь" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за N 2529) (далее - приказ) следующее изменение и дополнения:
в Правилах деятельности организаций здравоохранения, оказывающих стационарную помощь, утвержденных указанным приказом:
в пункте 1:
после подпункта 3) знак препинания "." заменить знаком препинания ";";
дополнить подпунктами 4), 5) следующего содержания:
"4) хоспис - это медицинская организация, оказывающая квалифицированную стационарную помощь неизлечимым больным в терминальной (конечной) стадии заболевания;
5) больница сестринского ухода - это медицинская организация, оказывающая стационарную помощь больным пожилого и старческого возраста, в том числе и больным с неизлечимой патологией.";
дополнить пунктами 18 - 22 следующего содержания:
"18. Организация медицинской помощи в хосписе осуществляется под непосредственным руководством врача.
19. Медицинская помощь в больнице сестринского ухода осуществляется под руководством среднего медицинского работника и в случаях, когда в условиях стационара нет необходимости в постоянном врачебном наблюдении за пациентом.
20. Показаниями для госпитализации неизлечимых больных в хоспис, хосписное отделение многопрофильной или специализированной больницы являются:
1) наличие у больного подтвержденной медицинскими документами онкологической, почечной, печеночной, сердечно-сосудистой, неврологической или другой патологии в терминальной стадии;

2) сырқатқа білікті емдеу жүргізудің қажеттілігі;
3) сырқатты кейін амбулаториялық жағдайда емдеуге ауыстыру үшін қолдаушы ауырсындырмайтын, детоксикациялық немесе басқа да симптоматикалық терапияны таңдаудың қажеттілігі;
4) консультациялық, оның ішінде психотерапиялық көмекті ұйымдастырудың қажеттілігі;
5) паллиативтік хирургиялық араласуларды (лапароцентез, торакоцентез және басқа) жүргізудің қажеттілігі.
21. Медбикелік күтім жасау ауруханасына және көп бағдарлы немесе мамандандырылған аурухананың медбикелік күтім жасау бөлімшесіне сырқаттарды жатқызу үшін мыналар айғақтар болып табылады:
1) сырқаттың стационар жағдайында әрі қарай аяғына дейін емдеуді және оңалтуды талап ететін жағдайы, бірақ дәрігердің тұрақты бақылауынсыз;
2) үй жағдайында сырқатта тоқтатылмаған ауырсыну немесе басқа синдромның болуы;
3) дәрілік заттардың ұзақ және жиі трансфузиясының қажеттілігі;
4) таңуды жиі ауыстыру, жараны жуу және басқа да қол әрекеттерінің қажеттілігі;
5) сырқатқа білікті күтім жасаудың қажеттілігі;
6) мынадай әлеуметтік-психологиялық айғақтардың болуы: жазылмайтын науқастағы депрессиялық жағдай, реактивтік жағдай немесе отбасындағы жанжалды жағдай, сырқатқа күтім жасау үшін тұрмыстық жағдайдың болмауы және басқалар.
22. Стационарлық паллиативтік көмек тәуліктік медициналық бақылау арқылы жазылмайтын сырқаттарды білікті емдеу және оңалтуды қамтамасыз етеді".
2. Ұйымдастыру-құқықтық жұмыс департаменті (Акрачкова Д.В.) осы бұйрықты белгіленген тәртіппен Қазақстан Республикасы Әділет министрлігіне мемлекеттік тіркеуге жіберсін және тіркелгеннен кейін бұйрықтың бұқаралық ақпарат құралдарында ресми жариялануын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау вице-министрі Қ.Т.Омаровқа жүктелсін.
4. Осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде ресми жарияланған күнінен бастап он күннің ішінде қолданысқа енгізіледі.
Министр

2) необходимость проведения больному квалифицированного лечения;
3) необходимость подбора поддерживающей обезболивающей, детоксикационной или другой симптоматической терапии для последующего перевода больного на лечение в амбулаторных условиях;
4) необходимость организации консультативной, в том числе психотерапевтической помощи;
5) необходимость проведения паллиативных хирургических вмешательств (лапароцентез, торакоцентез).
21. Показаниями для госпитализации больных в больницу сестринского ухода или отделение сестринского ухода многопрофильной или специализированной больницы являются:
1) состояние больного, требующее дальнейшего долечивания и реабилитации в условиях стационара, однако без постоянного врачебного наблюдения;
2) наличие у больного некупируемого (трудноизлечимого) в домашних условиях болевого или другого синдрома;
3) необходимость длительных и частых трансфузий лекарственных средств;
4) необходимость частой смены перевязки, промывания ран и других манипуляции;
5) необходимость квалифицированного ухода за больным;
6) наличие социально-психологических показаний: состояния депрессии у неизлечимого больного, реактивного состояния или конфликтной ситуации в семье, отсутствия бытовых условий для ухода за больным.
22. Стационарная паллиативная помощь обеспечивает квалифицированное лечение и реабилитацию неизлечимых больных под круглосуточным медицинским наблюдением.".
2. Департаменту организационно-правовой работы (Акрачкова Д.В.) направить настоящий приказ на государственную регистрацию в Министерство юстиции Республики Казахстан и обеспечить его официальное опубликование в средствах массовой информации после государственной регистрации.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра здравоохранения Республики Казахстан Омарова К.Т.
4. Настоящий приказ вводится в действие в течение десяти дней со дня его официального опубликования.
Министр