Қоғамдық тыңдауларды өткізу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Қоршаған ортаны қорғау министрінің 2007 жылғы 7 мамырдағы N 135-ө Бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2007 жылғы 30 мамырдағы Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне N 4687 болып енгізілді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің м.а. 2021 жылғы 3 тамыздағы № 286 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің м.а. 03.08.2021 № 286 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Ескерту. Бұйрықтың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Энергетика министрінің 21.06.2016 № 260 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Қазақстан Республикасының 2007 жылғы 9 қаңтардағы Экологиялық кодексі 17-бабының 30) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоғамдық тыңдауларды өткізудің қоса берілген қағидалары бекітілсін.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Энергетика министрінің 21.06.2016 № 260 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Осы бұйрық Қазақстан Республикасы Қоршаған ортаны қорғау министрлігінің құрылымдық және аумақтық бөлімшелердің мәліметіне жеткізілсін.
3. Осы бұйрық оның алғашқы ресми жарияланған күнінен он күнтізбелік күн өткеннен соң қолданысқа енгізілсін.
Министр
Қазақстан Республикасы
Қоршаған ортаны қорғау министрінің
2007 жылғы 7 мамырдағы
№ 135-ө бұйрығымен
бекітілген
Қоғамдық тыңдауларды өткізу қағидалары
Ескерту. Ереже жаңа редакцияда - ҚР Энергетика министрінің 21.06.2016 № 260 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Қоғамдық тыңдауларды өткізу қағидалары (бұдан әрі - Қағидалар) 2007 жылғы 9 қаңтардағы Қазақстан Республикасы Экологиялық кодексінің (бұдан әрі – Кодекс) 17-бабының 30) тармақшасына сәйкес әзірленді және қоғамдық тыңдауларды өткізу тәртібін белгілейді.
2. Осы Қағидаларда мынадай терминдер мен анықтамалар қолданылады:
1) жұртшылық - бір немесе бірден астам жеке немесе заңды тұлға, олардың ассоциациялары, ұйымдары немесе топтары, қоғамдық бірлестіктер;
2) қоғамдық тыңдаулар – мүдделі жұртшылықтың пікірін есепке алу үшін ашық отырыстарды, сауалдарды өткізу арқылы мемлекеттік және басқарушылық шешімдерді қабылдау процессінде қатысуға жұртшылықтың құқықтарын іске асыру нысандардың бірі;

Об утверждении Правил проведения общественных слушаний
Приказ Министра охраны окружающей среды Республики Казахстан от 7 мая 2007 года № 135-п. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 30 мая 2007 года № 4687. Утратил силу приказом и.о. Министра экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан от 3 августа 2021 года № 286.
Сноска. Утратил силу приказом и.о. Министра экологии, геологии и природных ресурсов РК от 03.08.2021 № 286 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Сноска. В заголовок приказа вносится изменение на государственном языке, текст на русском языке не меняется, в соответствии с приказом Министра энергетики РК от 21.06.2016 № 260 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 30) статьи 17 Экологического Кодекса Республики Казахстан от 9 января 2007 года ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила проведения общественных слушаний.
Сноска. В пункт 1 вносится изменение на государственном языке, текст на русском языке не меняется, в соответствии с приказом Министра энергетики РК от 21.06.2016 № 260 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Довести настоящий Приказ до сведения структурных и территориальных подразделений Министерства охраны окружающей среды Республики Казахстан.
3. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня их первого официального опубликования.
Министр
Утверждены
приказом Министра охраны
окружающей среды
Республики Казахстан
от 7 мая 2007 года № 135-п
Правила проведения общественных слушаний
Сноска. Правила в редакции приказа Министра энергетики РК от 21.06.2016 № 260 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила проведения общественных слушаний (далее - Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 30) статьи 17 Экологического Кодекса Республики Казахстан от 9 января 2007 года (далее – Кодекс) и определяют порядок проведения общественных слушаний.
2. В настоящих Правилах используются следующие термины и определения:
1) общественность – одно или более чем одно физическое или юридическое лицо, их ассоциации, организации или группы, общественные объединения;
2) общественные слушания – одна из форм реализации прав общественности на участие в процессе принятия государственных и управленческих решений посредством проведения открытых собраний, опроса для учета мнения заинтересованной общественности;

3) мүдделi жұртшылық – қоршаған ортаға қатысты мәселелер жөніндегі шешімдер қабылдау процесімен қозғалатын немесе қозғалуы мүмкін, немесе осы процесске мүдделігі бар жұртшылық;
4) тапсырыс беруші - жоспарланған басқарушылық, шаруашылық, инвестициялық және өзге қызметтің бастамашысы;
Осы Қағидаларда қолданылатын өзге де терминдер мен анықтамалар Қазақстан Республикасының қоршаған ортаны қорғау саласындағы заңнамасына сәйкес қолданылады.
3. Кодекстің 20-бабының 4) тармақшасына сәйкес облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергiлiктi атқарушы органдары (бұдан әрі – жергілікті атқарушы органдар) мемлекеттiк экологиялық сараптама жүргiзу кезiнде қоғамдық тыңдау ұйымдастырады.
4. Қоғамдық тыңдаулардың қатысушылары:
1) мүдделі жұртшылық;
2) жергілікті атқарушы орган;
3) I санаттағы объектілер үшін қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті орган;
4) талқыланатын шешімдерді қабылдау құзыретіне жататын мемлекеттік органдар;
5) бұқаралық ақпарат құралдары (бұдан әрі - БАҚ), олар мүдделі болған жағдайда;
6) тапсырыс беруші болып табылады.
5. Осы қағидалардың 1-қосымшасының нысанына сәйкес жергілікті атқарушы органның интернет-ресурсында "Қоғамдық тыңдаулар" деген арнайы айдар құрылады.
6. Қоғамдық тыңдау:
1) Мыналар:
Кодекстің 57-2-бабы 1-тармағының 2), 3), 4), 5), 6) тармақшаларында көрсетілген жобалар бойынша;
Кодекстің 57-2-бабы 1-тармағының 1) тармақшасында көрсетілген I, II санаттағы объектілер үшін шаруашылық қызметі бойынша мүдделі жұртшылықпен ашық отырыс нысанында;
2) Кодекстің 57-2-бабы 1-тармағының 1) тармақшасында көрсетілген III, IV санаттағы объектілер үшін мүдделі жұртшылықтың пікірін ескеру үшін сауал нысанында өткізіледі.
Бұл ретте осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша сауал парақтары ресімделеді.
Ескерту. 6-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Энергетика министрінің 08.09.2017 № 307 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен
7. Кодекстің 41-бабы 1-тармағының 14) тармақшасын қоспағанда, Кодекстің 41-бабының 1-тармағына сәйкес Тапсырыс беруші қоғамдық тындауға қоршаған ортаға әсерді бағалау жөніндегі құжаттаманы ұсынады.
Ескерту. 7-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Энергетика министрінің 08.09.2017 № 307 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен
2-тарау. Қоғамдық тыңдауларды өткізу тәртібі
1 параграф. Ашық отырыс нысанындағы қоғамдық тыңдаулар

3) заинтересованная общественность – общественность, которая затрагивается или может затрагиваться процессом принятия решений по вопросам, касающимся окружающей среды, или которая имеет заинтересованность в этом процессе;
4) заказчик – инициатор планируемой управленческой, хозяйственной, инвестиционной и иной деятельности;
Иные термины и определения, используемые в настоящих Правилах, применяются в соответствии с законодательством Республики Казахстан в области охраны окружающей среды.
3. В соответствии с подпунктом 4) статьи 20 Кодекса местные исполнительные органы областей, городов республиканского значения, столицы (далее - местные исполнительные органы) организуют общественные слушания при проведении государственной экологической экспертизы.
4. Участниками общественных слушаний являются:
1) заинтересованная общественность;
2) местный исполнительный орган;
3) уполномоченный орган в области охраны окружающей среды для объектов I категории;
4) государственные органы, к компетенции которых относится принятие обсуждаемых решений;
5) средства массовой информации (далее – СМИ), в случае их заинтересованности;
6) заказчик.
5. На интернет-ресурсе местного исполнительного органа создается специальная рубрика "Общественные слушания" по форме, согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
6. Общественные слушания проводятся:
1) в форме открытых собраний заинтересованной общественности по хозяйственной деятельности:
по проектам, указанным в подпунктах 2), 3), 4), 5), 6) пункта 1 статьи 57-2 Кодекса;
для объектов I, II категории, указанных в подпункте 1) пункта 1 статьи 57-2 Кодекса;
2) в форме опроса для учета мнения заинтересованной общественности для объектов III, IV категорий, указанных в подпункте 1) пункта 1 статьи 57-2 Кодекса.
При этом оформляются опросные листы по форме, согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
Сноска. Пункт 6 в редакции приказа Министра энергетики РК от 08.09.2017 № 307 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
7. На общественные слушания заказчиком представляется документация по оценке воздействия на окружающую среду в соответствии с пунктом 1 статьи 41 Кодекса, за исключением подпункта 14) пункта 1 статьи 41 Кодекса.
Сноска. Пункт 7 в редакции приказа Министра энергетики РК от 08.09.2017 № 307 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 2. Порядок проведения общественных слушаний
Параграф 1. Общественные слушания в форме открытых собраний

8. Тапсырыс беруші алдын ала жергілікті атқарушы органмен қоғамдық тыңдауды өткізудің уақыты мен орнын, мүдделі жұртшылықтың тізімін алдын ала келіседі және оны құлақтандырудың едәуір тиімді тәсілдерін (БАҚ-та хабарландырулар, ақпараттық парақтар, стендтер, жеке хабарламалар, жазбаша мәлімдемелер) негіздейді.
9. Жергілікті атқарушы орган мүдделі жұртшылықтың тізімін, оны құлақтандыру тәсілін, қоғамдық тыңдауларды өткізудің уақыты мен орнын, қоғамдық тыңдауды өткізуге жауапты тұлғаны анықтайды.
10. Ашық жиналыстар нысанында қоғамдық тындау өткізу үшін тапсырыс беруші мынадай мәліметтерді:
қоғамдық тыңдау өткізу күні, уақыты және орнын;
жергілікті атқарушы органның атауы және қоғамдық тыңдауды ұйымдастыруға жауапты тұлғаның байланыс деректерін;
ұсыныстар мен ескертулер қабылданатын жергілікті атқарушы органның электрондық поштасының мекенжайын;.
жоба бойынша құжаттама орналастырылған жергілікті атқарушы органның интернет-ресурсының мекенжайын;
жұртшылық өкілдерінің жоба материалдарымен қағаз түрінде танысуға мүмкін болатын орнының мекенжайын;
мемлекеттік экологиялық сараптама жүргізу жөніндегі мемлекеттік органның атауын;
тапсырыс берушінің атауын және байланыс деректерін;
тапсырыс берушінің ұсыныстар мен ескертулер қабылданатын интернет-ресурсының немесе электрондық поштасының мекенжайын;
құжаттаманы әзірлеушінің атауы және байланыс деректерін көрсете отырып, қоғамдық тыңдау өткізілгенге дейін жиырма жұмыс күнінен кешіктірмей мемлекеттік және орыс тілдерінде ашық жиналыстар нысанында қоғамдық тындау өткізу туралы хабарландыруды БАҚ-да жариялайды.
Ескерту. 10-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Энергетика министрінің 08.09.2017 № 307 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен
11. Тапсырыс беруші қоғамдық тыңдауларды өткізу туралы хабарландыруды, жоба бойынша құжаттаманы жергілікті атқарушы органның интернет-ресурсында жариялау үшін жолдайды.
12. Жергілікті атқарушы органдар қоғамдық тыңдауларды өткізуге дейінгі жиырма күнге дейін белгiленiп отырған шаруашылық және өзге де қызметтің қоршаған ортаға әсерін бағалау жөніндегі рәсіміне және осы қызмет бойынша шешім қабылдау процесіне жататын экологиялық ақпаратқа ашық қолжетімділікті интернет-ресурсы арқылы, сонымен қатар құлақтандырудың өзге де әдістерін қолдана отыра қамтамасыз етеді.
13. Мүдделі жұртшылық тапсырыс берушіге жоба құжаттамасына өз ескертулері мен ұсыныстарын (болған жағдайда) қоғамдық тыңдаулар өтетін күніне дейін 3 жұмыс күнінен кешіктірмей ұсынады.

8. Заказчик предварительно согласовывает с местным исполнительным органом время и место проведения общественных слушаний, предварительный перечень заинтересованной общественности и обосновывает наиболее эффективные способы ее информирования (объявления в СМИ, информационные листки, стенды, письменные обращения).
9. Местный исполнительный орган согласовывает перечень заинтересованной общественности, способ информирования, время и место проведения общественных слушаний, определяет лицо, ответственное за проведение общественных слушаний.
10. Для проведения общественных слушаний в форме открытых собраний заказчик публикует объявление в СМИ о проведении общественных слушаний в форме открытых собраний на государственном и русском языках не позднее чем за двадцать рабочих дней до проведения общественных слушаний, с указанием следующих сведений:
дата, время и место проведения общественных слушаний;
наименование местного исполнительного органа и контактные данные лица, ответственного за организацию общественных слушаний;
адрес электронной почты местного исполнительного органа, где принимаются замечания и предложения;
адрес интернет-ресурса местного исполнительного органа, где размещена документация по проекту;
адрес места, где представители общественности могут ознакомиться с материалами проектов в бумажном виде;
наименование государственного органа по проведению государственной экологической экспертизы;
наименование и контактные данные заказчика;
адрес интернет-ресурса или электронной почты заказчика, где принимаются замечания и предложения;
наименование и контактные данные разработчика документации.
Сноска. Пункт 10 в редакции приказа Министра энергетики РК от 08.09.2017 № 307 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
11. Заказчик направляет объявление о проведении общественных слушаний, документацию по проекту для размещения на интернет-ресурсе местного исполнительного органа.
12. Местные исполнительные органы за двадцать дней до проведения общественных слушаний обеспечивают открытый доступ к экологической информации, относящейся к процедуре оценки воздействия на окружающую среду намечаемой хозяйственной и иной деятельности и процессу принятия решений по этой деятельности через интернет-ресурс, а также используя иные способы информирования.
13. Заинтересованная общественность представляет заказчику замечания и предложения (при их наличии) по документации проектов в срок, не позднее 3 рабочих дней до даты проведения общественных слушаний.

14. Қоғамдық тыңдау өтетін күні белгіленген уақытта және орында қоғамдық тыңдауды өткізуге жауапты тұлға қатысушыларды тіркеуді жүргізеді.
Ескерту. 14-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Энергетика министрінің 08.09.2017 № 307 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен
15. Қоғамдық тыңдауды жергілікті атқарушы органның өкілі ашады. Қатысушылардың көпшілік дауысымен күн тәртібі мен регламент бекітіледі, төраға мен хатшы сайланады.
16. Тапсырыс берушінің жоба туралы баяндамалары тыңдалады. Баяндамаларда Кодекстің 41-бабының 1-тармағында көрсетілген Кодекстің 41-бабы 1-тармағының 1, 2, 14) тармақшаларын қоспағанда ақпарат қамтылады
17. Қоғамдық тыңдауларда белгіленген регламентке сәйкес барлық қалаушылар пікірін білдіреді және баяндамашыларға сұрақ қояды.
18. Жергілікті атқарушы орган қоғамдық тыңдау отырысының электронды жазбасын қамтамасыз етеді.
19. Қоғамдық тыңдаудың нәтижелері осы Қағидаларға 3-қосымшада көрсетілген нысан бойынша хаттамамен ресімделеді. Хаттама қоғамдық тыңдауға қатысқан адамдардың пікірлері және интернет-ресурсы арқылы немесе ақпараттандырудың өзге де тәсілдерін қолдана отырып, қабылданған ескертулер мен ұсыныстар ескеріле отырып жасалады. Хаттамада тапсырыс берушінің жобасына қатысты мүдделі жұртшылықтың ескертулері мен ұсыныстары және әрбір ескерту мен ұсынысты ескеру бойынша тапсырыс берушінің ұстанымы, сондай-ақ шешімге шағымдану мүмкіндігі туралы ақпарат орын табады. Хаттамаға қоғамдық тыңдау төрағасы мен хатшысының қолы қойылады және ол қоғамдық тыңдау өткеннен кейін жеті жұмыс күнінен кешіктірілмей жергілікті атқарушы органның интернет-ресурсында орналастырылады.
Ескерту. 19-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Энергетика министрінің 08.09.2017 № 307 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен
20. Қоғамдық тыңдауды өткізгеннен кейінгі жеті күннен кейін жеті жұмыс күн ішінде Тапсырыс беруші қоғамдық тыңдау хаттамасының бір данасын жариялау үшін жергілікті атқарушы органның интернет-ресурсына жариялауға ұсынады.
21. Қоғамдық тыңдау осы Қағидалардың 4-тармағының 1), 2) тармақшаларында көрсетілген өкілдер міндетті түрде қатысқан кезде өтті деп есептеледі.
Ескерту. 21-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Энергетика министрінің 08.09.2017 № 307 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен
2 параграф. Сауал нысанындағы қоғамдық тыңдаулар
22. Тапсырыс беруші жергілікті атқарушы органды сауал нысанында қоғамдық тыңдауды өткізу жөнінде ескертеді.

14. В день общественных слушаний в назначенное время и месте проводится регистрация участников слушаний лицом, ответственным за проведение общественных слушаний.
Сноска. Пункт 14 в редакции приказа Министра энергетики РК от 08.09.2017 № 307 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
15. Общественные слушания открывает представитель местного исполнительного органа. Большинством голосов участников утверждаются повестка дня, регламент, избираются председатель и секретарь.
16. Заслушиваются доклады заказчика о проекте. В докладах содержится информация, согласно пункта 1 статьи 41 Кодекса, за исключением подпунктов 1), 2), 14) пункта 1 статьи 41 Кодекса.
17. На общественных слушаниях высказываются все желающие согласно установленному регламенту и задают вопросы докладчикам.
18. Местный исполнительный орган обеспечивает электронную запись заседания общественных слушаний.
19. Результаты общественных слушаний оформляются протоколом, по форме, указанной в приложении 3 к настоящим Правилам. Протокол составляется с учетом мнения лиц, принявших участие в общественных слушаниях, а также принятых через интернет-ресурс или используя иные способы информирования, замечаний и предложений. В Протоколе отражаются замечания и предложения от заинтересованной общественности, относящиеся к проекту заказчика, и позиция заказчика по учету каждого замечания и предложения, а также информация о возможности обжалования решения. Протокол подписывается председателем и секретарем общественных слушаний и размещается на интернет–ресурсе местного исполнительного органа не позднее семи рабочих дней после проведения общественных слушаний.
Сноска. Пункт 19 в редакции приказа Министра энергетики РК от 08.09.2017 № 307 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
20. Один экземпляр Протокола общественных слушаний заказчик представляет в местный исполнительный орган для публикации на интернет-ресурсе не позднее семи рабочих дней после проведения общественных слушаний.
21. Общественные слушания считаются состоявшимися при обязательном участии представителей, указанных в подпунктах 1), 2) пункта 4 настоящих Правил.
Сноска. Пункт 21 в редакции приказа Министра энергетики РК от 08.09.2017 № 307 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 2. Общественные слушания в форме опроса
22. Заказчик уведомляет местный исполнительный орган о проведении общественных слушаний в форме опроса.

23. Жергілікті атқарушы орган жұртшылықтың қоғамдық тыңдауларды өткізу туралы ақпаратқа қол жетімділігін қамтамасыз етуге жауапты тұлғаны анықтайды.
24. Тапсырыс беруші мемлекеттік және орыс тілдерінде қоғамдық тыңдауларды сауал нысанында өткізу жөнінде хабарландыруды БАҚ-да мынадай мәліметтерді:
жергілікті атқарушы органның атауы және қоғамдық тыңдауды өткізуге жауапты тұлғаның байланыс деректерін;
мемлекеттік экологиялық сараптама жүргізу жөніндегі мемлекеттік органның атауын;
тапсырыс берушінің атауын және байланыс деректерін;
құжаттаманы әзірлеушінің атауын және байланыс деректерін;
мүдделі жұртшылықтың пікірін ескеру жөніндегі сауалнама парағы және жоба бойынша құжаттама жарияланған мемлекеттік органның интернет-ресурсының мекенжайын;
ұсыныстар мен ескертулер қабылданатын Тапсырыс берушінің электрондық поштасының немесе интернет-ресурстың мекенжайын;
ескертулер мен ұсыныстарды қабылдауды бастау және аяқтау күндерін көрсете отырып, сауал нысанындағы қоғамдық тыңдаудың өтетін кезеңін (кем дегенде жиырма жұмыс күні) көрсете отырып, жариялайды.
Ескерту. 24-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Энергетика министрінің 08.09.2017 № 307 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен
25. Жергілікті атқарушы органның жауапты тұлғасы мүдделі жұртшылықтан ұсыныстар мен (немесе) ескертулер түскен жағдайда, оны тапсырыс берушіге жолдайды.
26. Тапсырыс беруші жұртшылықтан түскен ұсыныстар мен (немесе) ескертулеріне талдау жасайды.
27. Жергілікті атқарушы органның жауапты адамы Тапсырыс берушімен бірлесіп, осы Қағидалардың 4-қосымшасында көрсетілген нысан бойынша сауал нысанында қоғамдық тыңдау өткізу туралы хаттама жасайды. Хаттамада мүдделі жұртшылықтың ұсыныстары мен ескертулері және Тапсырыс берушінің әрбір ұсынысты не (немесе) ескертулерді ескеру бойынша ұстанымы және шешімге шағымдану мүмкіндігі туралы ақпарат орын табады.
Ескерту. 27-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Энергетика министрінің 08.09.2017 № 307 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен
28. Сауал нысандағы қоғамдық тыңдаулар өткеннен кейін жеті жұмыс күнінен кешіктірілмей қоғамдық тыңдаулар хаттамасы жергілікті атқарушы органның интернет-ресурсында орналастырылады.
Ескерту. Қағида 28-тармақпен толықтырылды – ҚР Энергетика министрінің 08.09.2017 № 307 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен
Қоғамдық тыңдауларды
өткізу қағидаларына
1-қосымша
Нысан
Жергілікті атқарушы органның интернет-ресурсындағы
"Қоғамдық тыңдаулар" айдары
Орналастыру күні
Хабарландыру
Қоғамдық тыңдауды өткізу туралы хабарландыру мәтіні, сонымен қатар жергілікті атқарушы органның атауы және қоғамдық тыңдауды ұйымдастыруға, ұсыныстар мен ескертулерді қабылдауға жауапты тұлғаның байланыс деректері;
мемлекеттік экологиялық сараптама жүргізу жөніндегі мемлекеттік органның атауы;
тапсырыс берушінің атауы;
жоба бойынша құжаттама жарияланған жергілікті атқарушы органның интернет-ресурсының мекенжайы;
құжаттаманы әзірлеушінің атауы;
күні, уақыты, орны.
Жоба бойынша құжаттамаға мүдделі жұртшылықтың ескертулері, ұсыныстары
мүдделі жұртшылықтың ескертулеріне, ұсыныстарына тапсырыс берушінің жауаптары
қоғамдық пікір есебі бойынша сауалнама парағы
қоғамдық пікір есебі бойынша толтырылған сауалнама парақтары
қоғамдық тыңдаулар хаттамасы
сауалнама нысанындағы қоғамдық талқылау өткізу туралы хаттама
Қоғамдық тыңдауларды
өткізу қағидаларына
2-қосымша
Нысан
Мүдделі жұртшылықтың пікірін есепке алу жөніндегі
САУАЛ ПАРАҒЫНЫҢ № _____
Күні __________

23. Местный исполнительный орган определяет лицо, ответственное за обеспечение доступа общественности к информации о проведении общественных слушаний.
24. Заказчик публикует объявление в СМИ о проведении общественных слушаний в форме опроса на государственном и русском языках, с указанием следующих сведений:
наименование местного исполнительного органа и контактные данные лица, ответственного за организацию общественных слушаний;
наименование государственного органа по проведению государственной экологической экспертизы;
наименование и контактные данные заказчика;
наименование и контактные данные разработчика документации;
адрес интернет-ресурса местного исполнительного органа, где размещена документация по проекту и опросный лист по учету мнения заинтересованной общественности;
адрес интернет-ресурса или электронной почты заказчика, где принимаются замечания и предложения;
период проведения общественных слушаний в форме опроса (не менее 20 рабочих дней) с указанием даты начала и окончания приема замечаний и предложений.
Сноска. Пункт 24 в редакции приказа Министра энергетики РК от 08.09.2017 № 307 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
25. Ответственное лицо местного исполнительного органа в случае поступления замечаний и (или) предложений от заинтересованной общественности направляет их заказчику.
26. Заказчик проводит анализ поступивших от общественности замечаний и (или) предложений.
27. Ответственное лицо местного исполнительного органа совместно с заказчиком составляют Протокол о проведении общественных слушаний в форме опроса, по форме, указанной в приложении 4 настоящих Правил. В Протоколе отражаются замечания и (или) предложения от заинтересованной общественности и позиция заказчика по учету каждого замечания и (или) предложения, а также информация о возможности обжалования решения.
Сноска. Пункт 27 в редакции приказа Министра энергетики РК от 08.09.2017 № 307 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
28. Протокол общественных слушаний размещается на интернет-ресурсе местного исполнительного органа не позднее семи рабочих дней после проведения общественных слушаний в форме опроса.
Сноска. Правила дополнены пунктом 28 в соответствии с приказом Министра энергетики РК от 08.09.2017 № 307 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 1
к Правилам проведения
общественных слушаний
Форма
Рубрика интернет-ресурса местного исполнительного орган
"Общественные слушания"
Дата размещения
Объявление
Текст объявления о проведении общественных слушаний, а также наименование местного исполнительного органа и контактные данные лица, ответственного за организацию общественных слушаний и прием замечаний и предложений;
наименование государственного органа по проведению государственной экологической экспертизы;
наименование заказчика;
адрес интернет-ресурса местного исполнительного органа, где размещена документация по проекту;
наименование разработчика документации;
дата, время, место.
Замечания и (или) предложения заинтересованной общественности на документацию по проекту
ответы заказчика на замечания и (или), предложения заинтересованной общественности
опросный лист по учету общественного мнения
заполненные опросные листы по учету общественного мнения
протокол общественных слушаний
Протокол о проведении общественных обсуждений в форме опроса
Приложение 2
к Правилам проведения
общественных слушаний
Форма
ОПРОСНЫЙ ЛИСТ № _____
для учета мнения заинтересованной общественности
Дата __________

1. А.Т.Ә, (заңды тұлғаның атауы), ЖСН (БИК)__________________________
_____________________________________________________________________
2. Тұрғылықты жері немесе заңды мекенжайы____________________________
(елді мекеннің атауы)
3. Айналысатын кәсібі _______________________________________________
4. Байланыс деректері _______________________________________________
(Мекенжайы, телефон, өзгесі жауап алу қажет болған жағдайда
толтырылады)
5. Ұйымның атауы, мекенжайы, телефоны _______________________________
(сауал қатысушы ұйым атынан шығып отырған жағдайда толтырылады)
6. Жоспарланатын қызмет туралы ұсынылған ақпарат толықтығының бағасы:
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
7. Түсініктемелер, ұсыныстар:________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Қоғамдық тыңдауларды
өткізу қағидаларына
3-қосымша
Нысан
________ жоба бойынша ашық отырыс нысанындағы қоғамдық тыңдаудың хаттамасы
Ескерту. 3-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Энергетика министрінің 08.09.2017 № 307 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен
1. Өткізу күні ____________________________________________________________________
2. Өткізу орны ___________________________________________________________________
3. Қоғамдық тыңдауды_______________________________________________ұйымдастырды
(жергілікті атқарушы орган)
4. Қоғамдық тыңдау өткізу туралы ақпарат жұртшылыққа ______________________________
_______________________________________________________________ арқылы жеткізілді.
(құлақтандыруға пайдаланылған құралдарды көрсету, мысалы, БАҚ атауы
және жариялау күндері)
5. Қатысқандар:__________________________________________________________________
(толық тізімді хаттамаға қосымша ретінде ұсына отырып, барлық
Қатысушыларды немесе қатысушылардың негізгі санатын көрсету)
6. Қоғамдық тыңдаудың күн тәртібі:_________________________________________________
(күн тәртібіндегі негізгі тармақтар және оларға қарастырылған уақыт шегі)
7. Сөз сөйлегендер:_______________________________________________________________
(сөз сөйлегендердің тізбесі, олардың сөйлеген сөздері мен баяндамаларының
тақырыбы және негізгі мәні, сөйлеген сөзі мен баяндамаларының мәтіні болған
жағдайда, оларды хаттамаға қосымша ретінде қосу).

1. Ф.И.О., (наименование юридического лица), ИИН (БИН)________________
_____________________________________________________________________
2. Место жительства либо юридический адрес ___________________________
(наименование населенного пункта)
3. Род занятий ______________________________________________________
4. Контактные сведения_______________________________________________
(Адрес, телефон, иное, заполняется при необходимости получения ответа)
5. Наименование организации, адрес, телефон _________________________
(Заполняется, если участник опроса представляет организацию)
6. Оценка полноты представленной информации о планируемой деятельности: _______________________________________________________
_____________________________________________________________________
7. Комментарии, предложения: ________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Приложение 3
к Правилам проведения
общественных слушаний
Сноска. Приложение 3 в редакции приказа Министра энергетики РК от 08.09.2017 № 307 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Форма
Протокол общественных слушаний в форме открытых собраний
по проекту_________________________________________________________________
1. Дата проведения: ________________________________________________________
2. Место проведения: _______________________________________________________
3. Общественные слушания организованны ____________________________________
(местный исполнительный орган)
4. Информация о проведении общественных слушаний доведена
до сведения общественности посредством:
________________________________________________________________________________
(указание использованных средств информирования, например, названия
СМИ и даты публикации)
5. Участвовали: ______________________________________________________________
(указание всех участников либо основных категорий участников с
предоставлением полного списка в качестве приложения к протоколу)
6. Повестка дня общественных слушаний: _____________________________________
(основные пункты повестки и предусмотренные для них временные рамки)
7.Выступили: _____________________________________________________
(перечень выступавших, тематики и основной сути их докладов и
выступлений, при наличии текстов докладов и выступлений, включение их
в качестве приложения к протоколу)

8. Жұртшылық өкілдерінің ұсыныстары мен ескертулері,
сұрақтары:______________________________________________________________________
(сұрақты және жауапты, мақсатты топты немесе ұйымды көрсете отырып, ұсыныстар
мен ескертулерді жазу; жазбаша көлемді ұсыныстар мен ескертулер болған кезде –
оларды хаттамаға қосымша ретінде енгізу)
9. Тапсырыс берушінің сұрақтарға, ұсыныстар мен ескертулерге
жауаптары ______________________________________________________________________
10. Талқылау қорытындысы бойынша негізгі тұжырымдар:
________________________________________________________________________________
11. Шешімге заңда белгіленген тәртіппен шағымдану мүмкіндігі.
Қоғамдық тыңдаудың төрағасы:____________________________________________________
(Тегі, аты әкесінің аты (болған жағдайда), қолы)
Қоғамдық тыңдаудың хатшысы: ___________________________________________________
(Тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда), қолы)
Қоғамдық тыңдауларды
өткізу қағидаларына
4-қосымша
Нысан
_______ жоба бойынша сауал нысанындағы қоғамдық тыңдау өткізу туралы хаттама
Ескерту. 4-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Энергетика министрінің 08.09.2017 № 307 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен
Мекенжайы:____________________
Есепті жасау күні ________________
Материалдармен танысу ________ күн ішінде _______ жылдың ____________бастап
_________________________________________________ мекенжайлары бойынша жүргізілді.
Құжаттаманың толық атауы: _______________________________________________________
Шаруашылық қызметті жүзеге асыру орны: __________________________________________
Тапсырыс беруші: ________________________________________________________________
Әзірлеуші_______________________________________________________________________
Сауал нысанында қоғамдық тыңдау өткізу тәртібі:
ақпараттық хабарландыруларды мына бұқаралық ақпарат құралдарында жариялау:
________________________________________________________________________________
Сауал нысанындағы қоғамдық тыңдау нәтижелерін өңдеу:
сауал нысанында қоғамдық тыңдау өткізу кезінде ___________ сауалнама парағы келіп түсті.
Сауал нысанындағы қоғамдық тыңдау өткізгеннен кейін тапсырыс берушіге ұсынылды:
Сауал нысанындағы қоғамдық тыңдау барысында айтылған ескертулер
мен ұсыныстарға талдау:
Шешімге заңда белгіленген тәртіппен шағымдану мүмкіндігі.
Жергілікті атқарушы
органның жауапты адамы _________________________________________________________
Тапсырыс беруші ________________________________________________________________
Қосымша: сауал нысанындағы қоғамдық тыңдауға қатысушылардың толтырған сауал парақтары

8. Вопросы, предложения и замечания представителей общественности:
________________________________________________________________________________
(изложение вопросов и ответов, предложений и замечаний с указанием
лиц и представляемой ими организации или целевой группы; при
предоставлении объемных письменных предложений и замечаний
включение их в качестве приложения к протоколу).
9. Ответ заказчика на вопросы, предложения и замечания:
________________________________________________________________________________
10. Основные выводы по итогам обсуждения: __________________________________
11. Возможно обжалование решения в установленном законом порядке.
Председатель общественных слушаний: _______________________________________
(Фамилия, имя и отчество (при наличии), подпись)
Секретарь общественных слушаний: __________________________________________
(Фамилия, имя и отчество (при наличии), подпись)
Приложение 4
к Правилам проведения
общественных слушаний
Сноска. Приложение 4 в редакции приказа Министра энергетики РК от 08.09.2017 № 307 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Форма
Протокол о проведении общественных слушаний в форме опроса
по проекту:_________________________________________________________
______
Адрес: ________________________________________________________________
Дата составления отчета ________________________________________
Ознакомление с материалами производилось в течении _____ дней с _________
года по адресам:
Полное наименование документации: __________________________________
Место осуществления хозяйственной деятельности: _____________________
Заказчик: _____________________________________
Разработчик: _________________________________________
Порядок проведения общественных слушаний в форме опроса:
публикация информационного объявления в следующих средствах массовой
информации: __________________________________________
Обработка результатов общественных слушаний в форме опроса:
за время проведения общественных слушаний в форме опроса поступило
______ опросных листа.
Заказчику после проведения общественных слушаний в форме опроса
предложено: ___________________________________________________
Анализ замечаний и предложений, высказанных в ходе общественных
слушаний в форме опроса: ________________________________________
Возможно обжалование решения в установленном законом порядке.
Ответственное
лицо местного
исполнительного__________
органа
Заказчик_________
Приложение: заполненные опросные листы участников общественных
слушаний в форме опроса