"Қазақстан Республикасының жоғары оқу орындарында кадрлар даярлауды мемлекеттік білімдік несиелендіру туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 1999 жылғы 20 шілдедегі N 1018 қаулысын іске асыру жөніндегі кейбір шаралар туралы
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2007 жылғы 25 сәуірдегі N 167, Білім және ғылым министрінің 2007 жылғы 26 сәуірдегі N 213 Бірлескен бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2007 жылғы 31 мамырда Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне N 4691 болып енгізілді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2014 жылғы 24 қазандағы № 730 және Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2014 жылғы 27 қазандағы № 444 бірлескен бұйрығымен
Ескерту. Бұйрықтың күші жойылды - ҚР Ішкі істер министрінің 24.10.2014 № 730 және ҚР Білім және ғылым министрінің 27.10.2014 № 444 бірлескен бұйрығымен.
"Қазақстан Республикасының жоғары оқу орындарында кадрлар даярлауды мемлекеттік білімдік несиелендіру туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 1999 жылғы 20 шілдедегі N 1018 қаулысын іске асыру мақсатында  БҰЙЫРАМЫЗ :
1. Қоса беріліп отырған мемлекеттік білім беру және мемлекеттік студенттік кредиттерді қайтару мәселелері бойынша сенім білдірілген өкілдің (агенттің) ішкі істер органдарымен өзара іс-қимылы жөніндегі нұсқаулық бекітілсін (бұдан әрі - Нұсқаулық).
2. Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің Бюджеттік департаменті (Т.А. Нұрғожаева) бір апта мерзімде облыстардың ішкі істер органдарына (республикалық маңызы бар қалалар және астана) мемлекеттік білім беру және мемлекеттік студенттік кредиттер бойынша берешегі бар азаматтар туралы ақпаратты мемлекеттік білім беру және мемлекеттік студенттік кредиттерді қайтару мәселелері жөніндегі сенім білдірілген өкілдің (агенттің) ұсынуын қамтамасыз етсін.
3. Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің облыстық (республикалық маңызы бар қалалар және астана) ішкі істер органдарының басшылары, Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің Бюджеттік департаменті Нұсқаулықтың бұлжытпай орындалуын қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрық мемлекеттік тіркелуге жатады және алғаш рет ресми жарияланғаннан кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
5. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің аппарат басшысы Қ.О. Айтбайға және Қазақстан Республикасы Ішкі істер вице-министрі А.Ж. Шпекбаевқа жүктелсін.
Қазақстан Республикасы                  Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрі                     Білім және ғылым министрі
КЕЛІСІЛДІ:
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрі
2007 жылғы "__"_________
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
2007 жылғы 25
сәуірдегі N 167 және
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым
министрінің 2007
жылғы 26 сәуірдегі N
213 бірлескен
бұйрығымен бекітілген
Мемлекеттік білім беру және мемлекеттік студенттік кредиттерді қайтару мәселелері бойынша сенім білдірілген өкілдің (агенттің) ішкі істер органдарымен өзара іс-қимылы жөніндегі нұсқаулық

О некоторых мерах по реализации постановления Правительства Республики Казахстан от 20 июля 1999 года N 1018 "О государственном образовательном кредитовании подготовки кадров в высших учебных заведениях Республики Казахстан"
Совместный приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 25 апреля 2007 года N 167 и Министра образования и науки Республики Казахстан от 26 апреля 2007 года N 213. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 31 мая 2007 года N 4691. Утратил силу совместным приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 24 октября 2014 года № 730 и Министра образования и науки Республики Казахстан от 27 октября 2014 года № 444
Сноска. Утратил силу совместным приказом Министра внутренних дел РК от 24.10.2014 № 730 и Министра образования и науки РК от 27.10.2014 № 444 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В целях реализации  постановления Правительства Республики Казахстан от 20 июля 1999 года N 1018 "О государственном образовательном кредитовании подготовки кадров в высших учебных заведениях Республики Казахстан"  ПРИКАЗЫВАЕМ :
1. Утвердить прилагаемую Инструкцию по взаимодействию поверенного (агента) по вопросам возврата государственных образовательных и государственных студенческих кредитов с органами внутренних дел (далее - Инструкция).
2. Бюджетному департаменту (Нургожаева Т.А.) Министерства образования и науки Республики Казахстан обеспечить представление поверенным (агентом) по вопросам возврата государственных образовательных и государственных студенческих кредитов информации о гражданах, имеющих задолженность по государственным образовательным и государственным студенческим кредитам в органы внутренних дел областей (города республиканского значения и столицы) в недельный срок.
3. Руководителям органов внутренних дел областей (города республиканского значения и столицы) Министерства внутренних дел Республики Казахстан, Бюджетному департаменту Министерства образования и науки Республики Казахстан обеспечить неукоснительное выполнение Инструкции.
4. Настоящий приказ подлежит государственной регистрации и вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
5. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на руководителя аппарата министерства образования и науки Республики Казахстан Айтбай К.О. и вице-министра внутренних дел Республики Казахстан Шпекбаева А.Ж.
Министр
внутренних дел
Республики Казахстан
Министр
образования и науки
Республики Казахстан
СОГЛАСОВАНО:
Министр здравоохранения
Республики Казахстан
Утверждена
совместным приказом
Министра внутренних дел
Республики Казахстан
от 25 апреля 2007 года N 167
и Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 26 апреля 2007 года N 213
Инструкция по взаимодействию поверенного (агента) по вопросам
возврата государственных образовательных и государственных
студенческих кредитов с органами внутренних дел

1. Осы нұсқаулық мемлекеттік білім беру және мемлекеттік студенттік несиелерді қайтару мәселелері бойынша сенім білдірілген өкілдің (агенттің) (бұдан әрі - сенім білдірілген өкіл) ішкі істер органдарымен өзара іс-қимыл тетігін жасасуды талдау мақсатында әзірленді.
2. Сенім білдірілген өкіл қосымшаға сәйкес нысан бойынша ай сайын ағымдағы айдың 5-не дейін электрондық түрде ішкі істер органдарына мемлекеттік білім беру және студенттік несие бойынша (бұдан әрі - несие) берешегі бар азаматтар туралы, оның ішінде несие бойынша қарыз сомасын өндіріп алу туралы Қазақстан Республикасы сотының шешімі барларға (бұдан әрі- борышқорлар тізімі) қатысты ақпаратты ұсынады.
3. Ішкі істер органдары азаматтардың Қазақстан Республикасынан тұрақты тұруға тыс жерлерге кету мақсатында өтініш білдірген кезінде, сондай-ақ шетелдердегі Қазақстан Республикасының дипломатиялық өкілдіктері немесе консулдық мекемелері шетелге Қазақстан Республикасынан тыс жерлерге уақытша істерімен кеткен және сонда тұрақты тұруға ниет білдірген азаматтарға рұқсат берген кезінде несие бойынша борышқорлар тізімімен салыстыру арқылы берешегінің барлығын анықтайды.
4. Қазақстан Республикасынан тыс жерлерге кету мақсатымен өтініш білдірген азаматтарды несие бойынша борышқорлар тізімінде анықтаған кезде ішкі істер органдары бір жұмыс күні ішінде азаматтар өтінішінің кез-келген жағдайы туралы Қазақстан Республикасынан тыс жерлерге кету мақсатында, нақты мекен-жайын, жұмыс орнын, кету мерзімін, борышқордың Қазақстан Республикасынан тыс жерде тұратын мекен-жайын көрсетіп жазбаша (тапсырыс хатпен немесе факсимильді байланысты пайдаланып) хабарлайды.
5. Қазақстан Республикасынан тұрақты тұруға тыс жерлерге кету мақсатында өтініш білдірген»"Халықтың көші-қоны туралы" Қазақстан Республикасы Заңының  32-бабына сәйкес осы Нұсқаулықтың 4-тармағында көрсетілген іс-қимылмен қатар Қазақстан Республикасынан тыс жерлерге кетуге тыйым салу үшін негіздеме болып табылатын сотпен несиені өтеу жөніндегі міндеттемелер жүктелген азаматтар борышқорлар тізімінде анықталған жағдайда ішкі істер органдары, егер сенімгер жазбаша келісім бермесе Қазақстан Республикасынан тыс жерлерге кетуге тыйым салу шараларын қолданады.
6. Сенімгер сотпен несиені өтеу жөніндегі міндеттемелер жүктелген борышқорлардың өтініші туралы ақпаратты алған кезде үш жұмыс күні ішінде ішкі істер органдарына жазбаша кетуге келісімін жолдайды немесе Қазақстан Республикасынан тыс жерлерге кетуге келісім беруден бас тартады.
Мемлекеттік білім беру және
мемлекеттік несиелерді
қайтару мәселелері бойынша
сенім білдірілген өкілдің
(агенттің) ішкі істер
органдарымен өзара
іс-қимылы жөніндегі
нұсқаулыққа қосымша
Мемлекеттік білім беру және студенттік
кредит бойынша берешегі бар азаматтар
туралы ақпаратты ұсыну нысаны
Қарыз алушының
Т.А.Ә.
Туған жылы
Соңғы белгілі тұрғылықты жері
Сот шешімінің бар болуы туралы ақпарат
Сот төрешісініңөз өндірісіне азаматтық істі қабылдау немесе заңды күшіне енбеген сот шешімінің бар екендігі туралы ақпарат
Ескерту
1
2
3
4
5
6

1. Настоящая Инструкция разработана в целях детализации механизма взаимодействия поверенного (агента) по вопросам государственных образовательных и государственных студенческих кредитов (далее - поверенный) с органами внутренних дел.
2. Поверенный ежемесячно до 5 числа текущего месяца представляет в органы внутренних дел в электронном виде по форме согласно приложению к настоящей Инструкции информацию о гражданах, имеющих задолженность по государственным образовательным и студенческим кредитам (далее - кредит), в том числе в отношении которых имеется решение суда Республики Казахстан о взыскании суммы долга по кредитам (далее - список должников).
3. Органы внутренних дел при обращении граждан с целью выезда за пределы Республики Казахстан на постоянное жительство, а также при обращении дипломатических представительств или консульских учреждений Республики Казахстан за рубежом за разрешением гражданам Республики Казахстан, выехавшим за пределы Республики Казахстан по временным делам и изъявившим желание остаться там на постоянное жительство, устанавливает наличие задолженности по кредитам путем сверки со списком должников.
4. При обнаружении граждан, обратившихся с целью выезда за пределы Республики Казахстан на постоянное жительство, в списке должников органы внутренних дел информируют поверенного в течение одного рабочего дня письменно (заказным письмом или с использованием факсимильной связи) о каждом случае обращения граждан с целью выезда за пределы Республики Казахстан, с указанием адреса фактического места жительства, места работы, цели, сроков выезда, адреса проживания должника за пределами Республики Казахстан.
5. При обнаружении граждан, обратившихся с целью выезда за пределы Республики Казахстан на постоянное жительство, в списках должников, являющихся ответчиками в гражданском судопроизводстве по делам о взыскании задолженности по кредитам, либо на которых судом возложено обязательство по погашению кредита, являющееся в соответствии со  статьей 32 Закона Республики Казахстан "О миграции населения" основанием для отказа в выезде из Республики Казахстан, наряду с действиями, указанными в пункте 4 настоящей Инструкции, органы внутренних дел также принимают меры к отказу в выезде за пределы Республики Казахстан.
6. Поверенный при получении информации об обращениях должников, в течение трех рабочих дней направляет в органы внутренних дел письменное согласование на выезд либо указывает основания для отказа в выезде за пределы Республики Казахстан.
Приложение
к Инструкции по взаимодействию
поверенного (агента) по вопросам
возврата государственных
образовательных и государственных
студенческих кредитов с органами
внутренних дел
Форма предоставления информации о гражданах, имеющих
задолженность по государственным образовательным и
студенческим кредитам
ФИО
заем-
щика
Дата
рож-
дения
Последнее
известное
место
жительства
Информация
о наличии
решения
суда
Информация
о принятии
гражданского
дела к своему
производству
судьей суда либо
наличии решения
суда, не
вступившего в
законную силу
Приме-
чание
1
2
3
4
5
6