Мүгедектігі бар адамдарға немесе егде жастағы адамдарға сырттай немесе стационардан тыс қызмет көрсету нысандары арқылы кітапхана қорларына қол жеткізу қағидасын бекіту туралы
Қазақстан Республикасының Мәдениет және Ақпарат министрлігінің 2007 жылғы 25 мамырдағы N 153 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2007 жылғы 19 мамырдағы Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне N 4749 болып енгізілді.
Ескерту. Тақырып жаңа редакцияда – ҚР Мәдениет және спорт министрінің м.а. 01.12.2022 № 346 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Мәдениет туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 24-бабының 6-тармағына сәйкес, БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда – ҚР Мәдениет және спорт министрінің м.а. 01.12.2022 № 346 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Қоса беріліп отырған Мүгедектігі бар адамдарға немесе егде жастағы адамдарға сырттай немесе стационардан тыс қызмет көрсету нысандары арқылы кітапхана қорларына қол жеткізу қағидасы бекітілсін.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Мәдениет және спорт министрінің м.а. 01.12.2022 № 346 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Тарихи-мәдени мұра департаменті белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігіне мемлекеттік тіркеуге жіберсін;
2) осы бұйрық мемлекеттік тіркеуден өткеннен кейін оны ресми жариялауды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылауды өзіме қалдырамын.
4. Осы бұйрық оның ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Министрдің міндетін атқарушы
Қазақстан Республикасы
Мәдениет және ақпарат
министрінің міндетін
атқарушының
2007 жылғы 25 мамырдағы
№ 153 бұйрығымен
бекітілген
Мүгедектігі бар адамдарға немесе егде жастағы адамдарға сырттай немесе стационардан тыс қызмет көрсету нысандары арқылы кітапхана қорларына қол жеткізу қағидасы
Ескерту. Қағиданың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Мәдениет және спорт министрінің м.а. 01.12.2022 № 346 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
Ескерту. 1-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Мәдениет және спорт министрінің м.а. 01.12.2022 № 346 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Осы Мүгедектігі бар адамдарға немесе егде жастағы адамдарға сырттай немесе стационардан тыс қызмет көрсету нысандары арқылы кітапхана қорларына қол жеткізу қағидалары "Мәдениет туралы" Қазақстан Республикасының Заңының 24-бабының 6-тармағына сәйкес әзірленген және сырттай немесе стационардан тыс қызмет көрсету нысандары арқылы кітапханалар қорларына қолжетімділік тәртібін анықтайды. Сырттай немесе стационардан тыс қызмет көрсету нысандары халыққа қызмет көрсету бойынша кітапханалар қызметінің құрамдас бөлігі болып табылады.

Об утверждении Правил доступа к фондам библиотек через заочные или внестационарные формы обслуживания для лиц с инвалидностью или лиц преклонного возраста
Приказ и.о. Министра культуры и информации Республики Казахстан от 25 мая 2007 года N 153. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 19 июня 2007 года N 4749.
Сноска. Заголовок - в редакции приказа и.о. Министра культуры и спорта РК от 01.12.2022 № 346 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с пунктом 6 статьи 24 Закона Республики Казахстан "О культуре" ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула - в редакции приказа и.о. Министра культуры и спорта РК от 01.12.2022 № 346 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемые Правила доступа к фондам библиотек через заочные или внестационарные формы обслуживания для лиц с инвалидностью или лиц преклонного возраста.
Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа и.о. Министра культуры и спорта РК от 01.12.2022 № 346 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Департаменту историко-культурного наследия в установленном порядке:
1) направить настоящий приказ на государственную регистрацию в Министерство юстиции Республики Казахстан;
2) обеспечить официальное опубликование настоящего приказа после его государственной регистрации.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа оставляю за собой.
4. Настоящий приказ вводится в действие со дня его официального опубликования.
Исполняющий
обязанности Министра
Утверждены
приказом исполняющего
обязанности Министра
культуры и информации
Республики Казахстан
от 25 мая 2007 года N 153
Правила доступа к фондам библиотек через заочные или внестационарные формы обслуживания для лиц с инвалидностью или лиц преклонного возраста
Сноска. Заголовок - в редакции приказа и.о. Министра культуры и спорта РК от 01.12.2022 № 346 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
Сноска. Заголовок главы 1 - в редакции приказа и.о. Министра культуры и спорта РК от 01.12.2022 № 346 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Настоящие Правила доступа к фондам библиотек через заочные или внестационарные формы обслуживания для лиц с инвалидностью или лиц преклонного возраста разработаны в соответствии с пунктом 6 статьи 24 Закона Республики Казахстан "О культуре" и определяют порядок доступа к фондам библиотек через заочные или внестационарные формы обслуживания. Заочные или внестационарные формы обслуживания являются составной частью деятельности библиотек по оказанию услуг населению.

Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Мәдениет және спорт министрінің м.а. 01.12.2022 № 346 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Кітапхана қосыны - штаттық қызметкер немесе келісімшартқа отырған қоғамдық-кітапханашы жұмыс істейтін кітапхананың аумақтық оқшауланған бөлімшесі. Кітапхана қосындары кәсіпорындармен, ұйымдармен, мекемелермен келісімшарт бойынша, сондай-ақ стационарлық кітапханасы жоқ елді мекендерде ұйымдастырылады.
3. Көшпелі оқу залы (дауыстап оқумен) - ұйым мен кітапхана арасындағы жасалған келісімшарт негізінде, айдың белгілі бір күндері мен сағатында тұтынушыларға баспа басылымдары (кітаптар, кітапшалар, газеттер, журналдар) (бұдан әрі - баспа басылымдары) және материалдармен (CD-дискілер, дискеттер, флэш-порттар, микрофильмдер, аудио және видеобасылымдар) (бұдан әрі - материалдар) тұрып жатқан жерлерінде (қарттар мен мүгедектігі бар адамдарға арналған медициналық-әлеуметтік мекемелерге (ұйымдарға) танысуға мүмкіндік беретін стационардан тыс кітапханалық қызмет көрсету нысаны.
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Мәдениет және спорт министрінің м.а. 01.12.2022 № 346 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4. Сырттай немесе стационардан тыс кітапханалық қызмет көрсету - кітапханадан тыс жерлерде тұтынушыларға бірқалыпты қызмет көрсетуге, олардың сұраныстарын қанағаттандыруға арналған қызмет.
5. Сырттай абонемент - баспа басылымдары мен материалдарды тұтынушының тікелей тұрақты жеріне пошта арқылы жөнелту жолымен қызмет көрсететін кітапхана абонементі.
6. Мүгедектігі бар адамдарға - тіршілік-тынысының шектелуіне және оны әлеуметтік қорғау қажеттілігіне әкеп соқтыратын аурулардан, жарақаттардан, олардың салдарынан, кемістіктерден организм функциялары тұрақты бұзылып, денсаулығы бұзылған адам.
Ескерту. 6-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Мәдениет және спорт министрінің м.а. 01.12.2022 № 346 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
7. Ұжымдық абонемент - еңбек ұжымында, сыныптарда, өндірістік учаскеде келісімшарт негізінде қызмет көрсету нысаны.
8. Егде жастағы адамдар - 58-ден жоғары жастағы тұтынушылар.
9. Үй абонементі - тұтынушыға баспа басылымдарын және материалдарды үйінде алуға мүмкіндік беретін кітапхана абонементі.

Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа и.о. Министра культуры и спорта РК от 01.12.2022 № 346 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Библиотечный пункт - это территориально обособленное подразделение библиотеки, работу в котором ведет ее штатный работник или библиотекарь-общественник с заключением договора. Библиотечные пункты организуются библиотекой по договоренности с предприятием, организацией, учреждением, а также в населенных пунктах, не имеющих стационарных библиотек.
3. Выездной читальный зал (с громкими чтениями) - форма внестационарного библиотечного обслуживания пользователей, предусматривающая возможность пользования печатными изданиями (книги, брошюры, газеты, журналы) (далее - печатные издания) и материалами (CD-диски, дискеты, флэш-порты, микрофильмы, аудио и видеоиздания) (далее – материалы) по месту жительства (медико-социальных учреждениях (организациях) для престарелых и лиц с инвалидностью) в определенные дни и часы месяца, с заключением договора между организацией и библиотекой.
Сноска. Пункт 3 - в редакции приказа и.о. Министра культуры и спорта РК от 01.12.2022 № 346 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4. Заочное или внестационарное библиотечное обслуживание - обслуживание пользователей за пределами библиотеки, предназначенное для дифференцированного обслуживания, удовлетворения их запросов.
5. Заочный абонемент - библиотечный абонемент, предоставляющий пользователю возможность получения печатных изданий и иных материалов непосредственно по месту жительства путем пересылки по почте.
6. Лицо с инвалидностью – пользователь, имеющий нарушение здоровья со стойким расстройством функций организма, обусловленное заболеваниями, увечьями (ранениями, травмами, контузиями), их последствиями, дефектами, которое приводит к ограничению жизнедеятельности и необходимости его социальной защиты.
Сноска. Пункт 6 - в редакции приказа и.о. Министра культуры и спорта РК от 01.12.2022 № 346 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
7. Коллективный абонемент - форма организации обслуживания трудового коллектива, класса, производственного участка на основе договора.
8. Лица преклонного возраста - пользователи от 58 лет и старше.
9. Надомный абонемент - библиотечный абонемент, предоставляющий пользователям возможность получения печатных изданий и других материалов на дому.

10. Жылжымалы кітапхана - кітапхана қызметімен алыс аймақтардағы тұтынушыларға қызмет көрсетуге арналған абонемент.
2-тарау. Сырттай немесе стационардан тыс кітапханалық қызмет көрсетуді ұйымдастыру
Ескерту. 2-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Мәдениет және спорт министрінің м.а. 01.12.2022 № 346 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
11. Сырттай немесе стационардан тыс кітапханалық қызмет көрсету нысандарының міндеті мүгедектігі бар адамдарға немесе егде жастағы адамдардың ақпаратқа қолжетімділігі құқығын оның сұраныстары мен мүдделеріне сәйкес қамтамасыз ету болып табылады.
Ескерту. 11-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Мәдениет және спорт министрінің м.а. 01.12.2022 № 346 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
12. Барлық мемлекеттік кітапханалар сырттай немесе стационардан тыс нысандар арқылы мүгедектігі бар адамдарға немесе егде жастағы адамдарға қызмет көрсету бойынша жұмыстарды қамтамасыз етеді.
Ескерту. 12-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Мәдениет және спорт министрінің м.а. 01.12.2022 № 346 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
13. Сырттай және стационардан тыс кітапханалық қызмет көрсету нысандарына кітапхана қосындары, сырттай, үй, ұжымдық абонементтер, көшпелі оқу залдары, жылжымалы кітапханалар енеді.
14. Сырттай немесе стационардан тыс кітапханалық қызмет көрсетуді қаржыландыру ұйымдастыруға, қорды қоса, көлік қызметіне, орын-жайға және басқа шығындарға қаралған жыл сайын бекітілетін бюджет есебінен жүзеге асырылады.
3-тарау. Сырттай немесе стационардан тыс нысандар арқылы көрсетілетін қызметтер
Ескерту. 3-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Мәдениет және спорт министрінің м.а. 01.12.2022 № 346 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
15. Сырттай немесе стационардан тыс кітапханалық қызметімен тұтынушыларға келесі қызметтер ұсынылады:
1) ақпарат көздерін іздеу және таңдауда анықтамалық және консультациялық көмек;
2) кітапхана қорында нақты баспа басылымдары мен материалдардың бар болуы туралы ақпарат ұсыну;
3) оқырманның сұранымы бойынша толық мәтіндегі ғылыми деректер базасынан, онлайн каталогтарынан ақпаратты іздеу және ұсыну;
4) өз қорларындағы және басқа кітапханалардың қорларынан баспа басылымдары мен материалдарды (олардың көшірмелері), сонымен қатар электрондық поштаны қолдану арқылы ұсынады.
16. Көрсетілген қызметтерді ұсынуға тапсырыстар ауызша (телефон арқылы) немесе жазбаша түрде (өтінім бланкі, электрондық пошта арқылы) қабылданады.

10. Передвижная библиотека - абонемент, предназначенный для обслуживания пользователей отдаленной территории.
Глава 2. Организация заочного или внестационарного библиотечного обслуживания
Сноска. Заголовок главы 2 - в редакции приказа и.о. Министра культуры и спорта РК от 01.12.2022 № 346 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
11. Задачей заочного или внестационарного форм библиотечного обслуживания является обеспечение прав лиц с инвалидностью или лиц преклонного возраста на доступ к информации в соответствии с их потребностями и интересами.
Сноска. Пункт 11 - в редакции приказа и.о. Министра культуры и спорта РК от 01.12.2022 № 346 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
12. Все государственные библиотеки обеспечивают работу по обслуживанию лиц с инвалидностью или лиц преклонного возраста через заочное или внестационарное формы обслуживания.
Сноска. Пункт 12 - в редакции приказа и.о. Министра культуры и спорта РК от 01.12.2022 № 346 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
13. К формам заочного или внестационарного библиотечного обслуживания относятся библиотечные пункты, заочные, надомные, коллективные абонементы, выездные читальные залы, передвижные библиотеки.
14. Финансирование заочного или внестационарного библиотечного обслуживания осуществляется за счет ежегодно утверждаемого бюджета, предусмотренного на организацию, включая фонд, транспортные услуги, расходы на содержание помещения и другие расходы.
Глава 3. Услуги, оказываемые через заочные или внестационарные формы обслуживания
Сноска. Заголовок главы 3 - в редакции приказа и.о. Министра культуры и спорта РК от 01.12.2022 № 346 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
15. Пользователям при заочном или внестационарном библиотечном обслуживании могут предоставляться следующие услуги:
1) справочная и консультационная помощь в поиске и выборе источников информации;
2) предоставление информации о наличии в библиотечном фонде конкретных печатных изданий и материалов;
3) поиск и предоставление информации по заказу читателя из полнотекстовых научных баз данных, онлайновых каталогов;
4) предоставление печатных изданий и материалов (их копии) из собственных фондов и из фондов других библиотек, в том числе с использованием электронной почты.
16. Заказы на предоставление указанных услуг принимаются в устной (по телефону) или письменной форме (бланк-заявка, по электронной почте).