Жұмыс уақытының қысқартылған ұзақтығына, жыл сайынғы ақылы қосымша еңбек демалысына және еңбекақының жоғары мөлшеріне құқық беретін өндірістердің, цехтардың, кәсіптер мен лауазымдардың тізімін, ауыр жұмыстардың, еңбек жағдайлары зиянды (ерекше зиянды) және (немесе) қауіпті жұмыстардың тізбесін, сондай-ақ Жұмыс уақытының қысқартылған ұзақтығын, жыл сайынғы ақылы қосымша еңбек демалысын және еңбекақының жоғары мөлшерін беру қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің 2007 жылғы 31 шілдедегі N 182-Ө Бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2007 жылғы 25 тамыздағы Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне N 4888 болып енгізілді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2019 жылғы 23 шілдедегі № 373 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 23.07.2019 № 373 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Ескерту. Тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2012.04.27 N 160-ө-м (ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Қолданушылардың назарына!!!
Қаулының қолданысқа енгізілу тәртібін 5-тармақтан қараңыз.
Қазақстан Республикасының 2006 жылғы 15 мамырдағы Еңбек кодексінің 202, 203, және 204-баптарына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспеге өзгерту енгізілді - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2010.04.13 N 132-ө бұйрығымен.
1. Қоса беріліп отырған:
1) Жұмыс уақытының қысқартылған ұзақтығына, жыл сайынғы ақылы қосымша еңбек демалысына және еңбекақының жоғары мөлшеріне құқық беретін өндірістердің, цехтардың, кәсіптер мен лауазымдардың тізімі, ауыр жұмыстардың, еңбек жағдайлары зиянды (ерекше зиянды) және (немесе) қауіпті жұмыстардың тізбесі осыбұйрықтың 1-қосымшасына сәйкес;
2) Күші жойылды - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2012.04.27 N 160-ө-м (ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3) Жұмыс уақытының қысқартылған ұзақтығын, жыл сайынғы ақылы қосымша еңбек демалысын және еңбекақының жоғары мөлшерін беру қағидалары осы бұйрықтың 2-қосымшасына сәйкес бекітілсін.
Ескерту. 1-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2010.04.13 N 132-ө, 2012.04.27 N 160-ө-м (ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.

Об утверждении Списка производств, цехов, профессий и должностей, перечня тяжелых работ, работ с вредными (особо вредными) и (или) опасными условиями труда, работа в которых дает право на сокращенную продолжительность рабочего времени, дополнительный оплачиваемый ежегодный трудовой отпуск и на повышенный размер оплаты труда, а также Правил предоставления сокращенной продолжительности рабочего времени, дополнительного оплачиваемого ежегодного трудового отпуска и повышенного размера оплаты труда
Приказ и.о. Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 31 июля 2007 года № 182-п. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 25 августа 2007 года № 4888. Утратил силу приказом Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 23 июля 2019 года № 373 ( вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования)
Сноска. Утратил силу приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 23.07.2019 № 373 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Сноска. Заголовок в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 27.04.2012 № 160-ө-м (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии со статьями 202, 203 и 204 Трудового кодекса Республики Казахстан от 15 мая 2007 года, ПРИКАЗЫВАЮ :
Сноска. Преамбула с изменениями, внесенными приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 13.04.2010 № 132-п.
1. Утвердить прилагаемые:
1) Список производств, цехов, профессий и должностей, перечень тяжелых работ, работ с вредными (особо вредными) и (или) опасными условиями труда, работа в которых дает право на сокращенную продолжительность рабочего времени, дополнительный оплачиваемый ежегодный трудовой отпуск и на повышенный размер оплаты труда, согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) утратил силу приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 27.04.2012 № 160-ө-м (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3) Правила предоставления сокращенной продолжительности рабочего времени, дополнительного оплачиваемого ежегодного трудового отпуска и повышенного размера оплаты труда согласно приложению 2 к настоящему приказу.
Сноска. Пункт 1 с изменениями, внесенными приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 27.04.2012 № 160-ө-м (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

2. Мыналардың күші жойылды деп есептелсін.
1) "Жұмыс уақытының қысқартылған ұзақтығына және жыл сайынғы ақылы қосымша еңбек демалысына құқық беретін өндірістердің, цехтардың, кәсіптер мен лауазымдардың тізімін, ауыр жұмыстардың, еңбек жағдайлары зиянды (ерекше зиянды) және (немесе) қауіпті жұмыстардың тізбесін қолдану жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2000 жылғы 19 шілдедегі N 175-б бұйрығы (Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде 2000 жылдың 3 тамызында N 1211 тіркелген);
2) "Жұмыс уақытының қысқартылған ұзақтығына және жыл сайынғы ақылы қосымша еңбек демалысына құқық беретін өндірістердің, цехтардың, кәсіптер мен лауазымдардың тізімін, ауыр жұмыстардың, еңбек жағдайлары зиянды (ерекше зиянды) және (немесе) қауіпті жұмыстардың тізбесін қолдану жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2000 жылғы 19 шілдедегі N 175-б бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2002 жылғы 26 сәуірдегі N 90-б бұйрығы (Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде 2002 жылдың 20 мамырында N 1855 тіркелген, Қазақстан Республикасының орталық атқарушы және басқа да мемлекеттік органдарының нормативтік құқықтық кесімдері бюллетенінде жарияланған, 2002 ж., тамыз, N 29);
3) "Жұмыс уақытының қысқартылған ұзақтығына және жыл сайынғы ақылы қосымша еңбек демалысына құқық беретін өндірістердің, цехтардың, кәсіптер мен лауазымдардың тізімін, ауыр жұмыстардың, еңбек жағдайлары зиянды (ерекше зиянды) және (немесе) қауіпті жұмыстардың тізбесін қолдану жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2000 жылғы 19 шілдедегі N 175-б бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2003 жылғы 11 ақпандағы N 27-б бұйрығы (Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде 2003 жылдың 18 ақпанында N 2176 тіркелген).
3. Еңбек және халықты жұмыспен қамту департаменті (С.С. Әбденов) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігіне мемлекеттік тіркеуге табыс етілуін және заңнамада белгіленген тәртіппен ресми жариялануын қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау вице-министр А.М. Құрмановқа жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғаш рет ресми жарияланған күнінен бастап 10 күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі.
Министрдің
міндетін атқарушы
Келісілді:
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрінің
міндетін атқарушы
2007 жылғы 09 тамыз
Қазақстан Республикасы Еңбек
және халықты әлеуметтік қорғау
министрі міндетін атқарушының
2007 жылғы 31 шілдедегі
N 182-Ө бұйрығымен бекітілген
Жұмыс уақытының қысқартылған ұзақтығына
және жыл сайынғы ақылы қосымша еңбек демалысына
құқық беретін өндірістердің, цехтардың, кәсіптер мен
лауазымдардың тізімін, ауыр жұмыстардың, еңбек жағдайлары зиянды (ерекше зиянды) және (немесе) қауіпті жұмыстардың
тізбесін қолдану жөніндегі нұсқаулық
Ескерту. Нұсқаулық күшін жойды - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2012.04.27 N 160-ө-м (ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау
министрі міндетін атқарушының
2007 жылғы 31 шілдедегі № 182-Ө
бұйрығына 1-қосымша
Ескерту. Оң жақ жоғарғы бұрышы жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2012.04.27 N 160-ө-м (ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Жұмыс уақытының қысқартылған ұзақтығына, жыл
сайынғы ақылы қосымша еңбек демалысына және еңбекақының
жоғары мөлшеріне құқық беретін өндірістердің, цехтардың,
кәсіптер мен лауазымдардың тізімі, ауыр жұмыстардың, еңбек
жағдайлары зиянды (ерекше зиянды) және (немесе) қауіпті
жұмыстардың тізбесі
Ескерту. Тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2012.04.27 N 160-ө-м (ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

2. Признать утратившим силу:
1) Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 19 июля 2000 года N 175-п "Об утверждении Инструкции по применению Списка (Перечня) производств, цехов, профессий и должностей с вредными (особо вредными) и (или) тяжелыми (особо тяжелыми), опасными (особо опасными) условиями труда, работа в которых дает право на ежегодный оплачиваемый дополнительный трудовой отпуск и сокращенную продолжительность рабочего времени" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за N 1211 от 3 августа 2000 года);
2) Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 26 апреля 2002 года N 90-п "О внесении изменений и дополнений в Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 19 июля 2000 года N 175-п "Об утверждении Инструкции по применению Списка (Перечня) производств, цехов, профессий и должностей с вредными (особо вредными) и (или) тяжелыми (особо тяжелыми), опасными (особо опасными) условиями труда, работа в которых дает право на ежегодный оплачиваемый дополнительный трудовой отпуск и сокращенную продолжительность рабочего времени" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за N 1855 от 20 мая 2002 года, опубликованный в Бюллетене нормативных правовых актов центральных исполнительных и иных государственных органов Республики Казахстан, 2002 г., август, N 29);
3) Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 11 февраля 2003 года N 27-п "О внесении изменений в Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 19 июля 2000 года N 175-п "Об утверждении Инструкции по применению Списка (Перечня) производств, цехов, профессий и должностей с вредными (особо вредными) и (или) тяжелыми (особо тяжелыми), опасными (особо опасными) условиями труда, работа в которых дает право на ежегодный оплачиваемый дополнительный трудовой отпуск и сокращенную продолжительность рабочего времени" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за N 2176 от 18 февраля 2003 года).
3. Департаменту труда и занятости населения (Абденов С.С.) обеспечить государственную регистрацию настоящего приказа в Министерство юстиции Республики Казахстан и официальное опубликование в установленном законодательством порядке.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра Курманова А.М.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования.
И.о. Министра
"Согласовано"
И.о. Министра здравоохранения
Республики Казахстан
9 августа 2007 года
Утверждена
приказом и.о. Министра труда
и социальной защиты населения
Республики Казахстан
от 31 июля 2007 г. № 182-п
Инструкция по применению Списка производств, цехов,
профессий и должностей, перечня тяжелых работ, работ с вредными (особо вредными) и (или) опасными условиями труда, работа в которых дает право на сокращенную продолжительность рабочего времени, повышенный размер оплаты труда и
на дополнительный оплачиваемый ежегодный трудовой отпуск
Сноска. Инструкция утратила силу приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 27.04.2012 № 160-ө-м (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 1
к приказу и.о. Министра труда
и социальной защиты населения
Республики Казахстан
от 31 июля 2007 года № 182-п
Сноска. Правый верхний приложения в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 27.04.2012 № 160-ө-м (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Список
производств, цехов, профессий и должностей, перечень
тяжелых работ, работ с вредными (особо вредными) и (или)
опасными условиями труда, работа в которых дает право на
сокращенную продолжительность рабочего времени, дополнительный
оплачиваемый ежегодный трудовой отпуск и на повышенный размер
оплаты труда
Сноска. Заголовок в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 27.04.2012 № 160-ө-м (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

Ескерту. Тізбеге өзгеріс енгізілді - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2008.08.27 N 226-ө (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-тармақтан қараңыз), 2012.04.27 N 160-ө-м (ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі) Бұйрықтарымен.
ЖҰМЫС УАҚЫТЫНЫҢ ҚЫСҚАРТЫЛҒАН ҰЗАҚТЫҒЫНА, ЕҢБЕКАҚЫНЫҢ ЖОҒАРЫ МӨЛШЕРІНЕ ЖӘНЕ ЖЫЛ САЙЫНҒЫ АҚЫЛЫ ҚОСЫМША ЕҢБЕК ДЕМАЛЫСЫНА ҚҰҚЫҚ БЕРЕТІН ӨНДІРІСТЕРДІҢ, ЦЕХТАРДЫҢ, КӘСІПТЕР МЕН ЛАУАЗЫМДАРДЫҢ ТІЗІМІ, АУЫР ЖҰМЫСТАРДЫҢ, ЕҢБЕК ЖАҒДАЙЛАРЫ ЗИЯНДЫ (ЕРЕКШЕ ЗИЯНДЫ) ЖӘНЕ (НЕМЕСЕ) ҚАУІПТІ ЖҰМЫСТАРДЫҢ ТІЗБЕСІ
1. ТАУ-КЕН ЖҰМЫСТАРЫ
N
р/с
Өндірістердің, цехтар мен
лауазымдардың атауы
ҚДҰ*
дейін
ҚЖКҰ**
*) - Қосымша демалыстың ұзақтығы (күнтізбелік күнмен)
**) - Қысқартылған жұмыс күнінің ұзақтығы (аптасына)
Металлургия өндірісі үшін қара және түсті металдардың және басқа пайдалы қазбалардың кен орындарынан кен шығару, слюда, плавик шпатын және алмаздарды өндіру, тізбеленген қазбаларды пайдалану үшін шахталар, кеніштер, приискілер мен карьерлер салу, сондай-ақ геологиялық барлаудағы тау-кен жұмыстары
Жерасты жұмыстары
1. Жерасты жұмысын істейтін барлық мамандық
жұмысшылары:
1) пайдаланылатын және салынып жатқан
шахталардың (кеніштердің) және штольнялар-
дың, сондай-ақ геологиялық барлаудағы 24 36
2) проходкалау және ылғал жағдайдағы
шахталардың тік ұңғырларын тереңдету бойынша 30 36
3) температура +26 С және одан жоғары жерде 24 36
2. Температура +26 С және одан жоғары жерде
үнемі жерасты жұмыстарын атқаратын тау-кен
мастері және мастер 24
3. Пайдаланудағы және салынып жатқан вахталарда
(кенiштерде) және штольняларда үнемi жерасты 18
жұмыстарын атқаратын, сондай-ақ геологиялық
барлаудағы басшылар, мамандар мен қызметшiлер
Жұмысшылар
4. Бункердiң немесе гезенкенiң торында буттарды
майдалайтын бункершi 30 36
5. Шпур бұрғылаушы 30 36
6. Жерасты бетоншысы 24 36
7. Қопарғыш, мастер-қопарғыш 24 36
8. Забойлардағы кен мен жыныстарды жинайтын
автомобиль жүргiзушiсi 30 36
9. Қосымша көлік жүргізушісі 24 36
10. Газды өлшеушi 24 36
11. Жұмыс iстеп тұрған забойларда жұмыс iстейтiн
газбен дәнекерлеушi 24 36
12. Тазалау забойының тау-кен жұмысшысы 30 36
13. Yгiтушi 30 36
14. Өлшемші 24 36
15. Қалаушы болып iстейтiн жерасты тау-кен
жұмысшысы:
1) өңделген кеңiстiктiң қалаушысы 30 36
2) тау-кен массасын тиеу, итеру және түсірушi 30 36
3) тау-кен массасын шығарушы 30 36
4) жұмыс iстеп тұрған забойларда жұмыс iстеушi 30 36
16. Жұмыс iстеп тұрған забойлардағы, маркшейдерлiк
және геологиялық жұмыстардағы тау-кен жұмысшысы 24 36
17. Тау кенi шығарылып жатқан жерлерде бекiтумен

Сноска. Список с изменениями, внесенными приказами Министра труда и социальной защиты населения РК от 27.08.2008 № 226-п (порядок введения в действие см. п. 3); от 27.04.2012 № 160-ө-м (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. ГОРНЫЕ РАБОТЫ
N
п/п
Наименование производств,
цехов и должностей
ПДО *
- до
ПСР **
*) - Продолжительность дополнительного отпуска(в календарных днях)
**) - Продолжительность сокращенного рабочего времени(часов в неделю)
РАЗРАБОТКА МЕСТОРОЖДЕНИЙ ЧЕРНЫХ И ЦВЕТНЫХ МЕТАЛЛОВ И ДРУГИХ
ПОЛЕЗНЫХ ИСКОПАЕМЫХ ДЛЯ МЕТАЛЛУРГИЧЕСКОГО ПРОИЗВОДСТВА, ДОБЫЧА
СЛЮДЫ, ПЛАВИКОВОГО ШПАТА И АЛМАЗОВ, СТРОИТЕЛЬСТВО ШАХТ, РУДНИКОВ,
ПРИИСКОВ И КАРЬЕРОВ ДЛЯ ЭКСПЛУАТАЦИИ ПЕРЕЧИСЛЕННЫХ ИСКОПАЕМЫХ,
А ТАКЖЕ ГОРНЫЕ РАБОТЫ В ГЕОЛОГОРАЗВЕДКЕ
ПОДЗЕМНЫЕ РАБОТЫ
1. Рабочие всех профессий, занятые на подземных
работах:
1) эксплуатационных и строящихся шахт
рудников и штолен, а также в геологоразведке) 24 36
2) по проходке и углубке вертикальных стволов
шахт в мокрых условиях 30 36
3) где температура +26 о С и выше 24 36
2. Горный мастер и мастер, постоянно занятые на
Подземных работах, где температура +26 о С и
выше 24
3. Руководители, специалисты и служащие, постоянно
занятые на работах в подземных условиях,
эксплуатационных и стоящихся шахт (рудников)
и штолен, а также в геологоразведке 18
ПОДЗЕМНЫЕ ГОРНЫЕ РАБОТЫ, ПРИ ПРОИЗВОДСТВЕ КОТОРЫХ
ОБРАЗУЕТСЯ ПЫЛЬ ИЗ РУД И ПОРОД, СОДЕРЖАЩИХ 10% И
БОЛЕЕ СВОБОДНОЙ ДВУОКИСИ КРЕМНИЯ
Рабочие
4. Бункеровщик, занятый на дроблении бутов на
решетке бункера или гезенка 30 36
5. Бурильщик шпуров 30 36
6. Бетонщик подземный 24 36
7. Взрывник, мастер-взрывник, постоянно занятый
на работах в действующем забое 24 36
8. Водитель автомобиля, занятый на уборке руды
и породы в забоях 30 36
9. Водитель вспомогательного транспорта 24 36
10. Газомерщик 24 36
11. Газосварщик, занятый на работах в
действующих забоях 24 36
12. Горнорабочий очистного забоя 30 36
13. Дробильщик 30 36
14. Дозаторщик 24 36
15. Горнорабочий подземный, занятый на закладке:
1) на закладке выработанного
пространства 30 36
2) на погрузке, откатке и разгрузке горной
массы 30 36
3) выпуском горной массы 30 36
4) на работе в действующих забоях 30 36
16. Горнорабочие на маркшейдерских и геологических
работах, занятые в действующих забоях 24 36
17. Крепильщик, занятый на креплении и ремонте

айналысатын бекiтушi 30 36
18. Люкшi 30 36
19. Бұрғылау қондырғысының машинисi 30 36
20. Вагон аударғыштың машинисi 30 36
21. Тау-кен ұңғылау машиналарының машинисi 30 36
22. Конвейер машинисi 30 36
23. Тиеу машинасының машинисi 30 36
24. Тиеу-жеткiзу машинасының машинисi 30 36
25. Скрепер шығырының машинисi 30 36
26. Бульдозер машинисi (бульдозершi), забойларда
кен мен жынысты жинайтын жерасты өздiгiнен
жүретiн машинаның машинисi және экскаватор
машинисi 30 36
27. Вибрациялық тиеу қондырғысының машинисi 30 36
28. Электровоз машинисi 24 36
29. Қуаттандыру моторшысы 24 36
30. Аударушы 30 36
31. Пайдалы қазбаға геофизикалық сынақ жасау
операторы 24 36
32. Проходкашы 30 36
33. Жұмыс iстеп тұрған забойларда жол төсеушi
және жол жөндеушi жолшы жұмысшы 24 36
34. Осы бөлiмде аталған барлық кешендi
бригадалардың жұмысшылары 30 36
35. Кен түсiрушi 30 36
36. Жөндеушi слесарь 24 36
37. Дозатордан скиптерді тиеумен айналысатын
ұңғышы 30 36
38. Жұмыс iстеп тұрған забойлардағы жылжымалы
составтың тiркеушi-кондукторы 24 36
39. Жерасты тау үнгірлерін торкреттеп майлаушы 24 36
40. Жұмыс iстеп тұрған забойлардағы кезекшi
электрослесарь (слесарь) және жабдықтарды
жөндеу жөнiндегi слесарь 24 36
41. Жұмыс iстеп тұрған забойлардағы қолмен
дәнекерлейтiн электрмен дәнекерлеушi 24 36
Басшылар және мамандар
42. Тау-кен мастерi, (тазалау, тау-кен әзiрлеу,
күрделi тау-кен), iшкi шахта көлiгi және
бұрғылау-қопару (бұрғылау, қопару) жұмыстар-
ының учаске бастығы, олардың көмекшiлерi және
орынбасарлары, учаскенiң немесе шахтаның
механигi, энергетигi (учаскенiң құқығымен),
үнемi жерасты жұмыстарын iстейтiн учаскелiк
геолог және маркшейдер 30
Ниобты (лопаритті) кендерді жерасты
тәсілмен қазып алу
43. Аккумуляторлық электровоздардың батареяларын
зарядтайтын аккумуляторшы 24 36
44. Шпурларды бұрғылаушы 30 36
45. Қопарушы, қопарушы мастер 24 36
46. Газ өлшеушi 24 36
47. Газбен дәнекерлеушi 24 36
48. Тазалау забойының тау-кен жұмысшысы 30 36
49. Тау-кен жұмысшысы:
1) тау кенi алынатын жерлерде былғаныш
заттарды жинайтын 30 36
2) тау кенiн және зумпфтарды тазалайтын,
сондай-ақ желдеткiш қосқыштардың есiктерiн
ашатын 24 36
50. Қопарғыш материалдардың жерасты қоймасының
меңгерушiсi, механик, геолог, маркшейдер,
шахта бастығы және бас инженерi,
бұрғылау-қопару жұмыстарының бастығы 24
51. Маркшейдерлiк және геологиялық жұмыстардағы
тау-кен жұмысшысы, забойлардағы пайдалы
қазбаларды геофизикалық сынау жөнiндегi
оператор 24 36
52. Жерасты қоймада үнемi iстейтiн қоймашы 18 36
53. Тау кендерiн бекiтетiн және жөндейтiн бекiтушi 30 36
54. Бұрғылау қондырғысының машинисi 30 36

горных выработок 30 36
18. Люковой 30 36
19. Машинист буровой установки 30 36
20. Машинист вагоноопрокидывателя 30 36
21. Машинист горных выемочных машин 30 36
22. Машинист конвейера 30 36
23. Машинист погрузочной машины 30 36
24. Машинист погрузочно-доставочной машины 30 36
25. Машинист скреперной лебедки 30 36
26. Машинист бульдозера (бульдозерист), машинист
подземной самоходной машины и машинист
экскаватора, занятые на уборке руды и породы в
забоях 30 36
27. Машинист вибропогрузочной установки 30 36
28. Машинист электровоза 24 36
29. Моторист питателя 24 36
30. Опрокидчик 30 36
31. Оператор по геофизическому опробованию
полезного ископаемого 24 36
32. Проходчик 30 36
33. Дорожно-путевой рабочий, занятый на настилке
и ремонте пути в действующих забоях 24 36
34. Рабочие комплексных бригад всех поименованных
в данном разделе профессии 30 36
35. Рудоспусчик 30 36
36. Слесарь-ремонтник 24 36
37. Стволовой, занятый на нагрузке скипов из
дозатора 30 36
38. Сцепщик-кондуктор подвижного состава,
занятый на работе в действующих забоях 24 36
39. Штукатур по торкретированию подземных
горных выработок 24 36
40. Электрослесарь (слесарь) дежурный и по
ремонту оборудования, занятый на работе
в действующих забоях 24 36
41. Электросварщик ручной сварки, занятый на
работах в действующих забоях 24 36
Руководители и специалисты
42. Горный мастер, начальник участка (очистного,
горно-подготовительного, горно-капитального),
внутришахтного транспорта и буровзрывных
(буровых, взрывных) работ, их помощники и
заместители, механик, энергетик участка или
шахты (на правах участка), участковые геолог
и маркшейдер, постоянно занятые на подземных
работах 30
Добыча ниобиевых (лопаритовых)
руд подземным способом
43. Аккумуляторщик, занятый на зарядке
батарей аккумуляторных электровозов 24 36
44. Бурильщик шпуров 30 36
45. Взрывник, мастер-взрывник 24 36
46. Газомерщик 24 36
47. Газосварщик 24 36
48. Горнорабочий очистного забоя 30 36
49. Горнорабочий, занятый:
1) на уборке нечистот с отхожих мест
в выработках 30 36
2) на очистке горных выработок и зумпфов,
а также на открывании дверей
вентиляционных перемычек 24 36
50. Заведующий подземным складом взрывчатых
материалов, механик, геолог, маркшейдер,
начальник и главный инженер шахты,
начальник буровзрывных работ 24
51. Горнорабочий на маркшейдерских и
геологических работах, оператор по
геофизическому опробованию полезного
ископаемого в забоях 24 36
52. Кладовщик, постоянно занятый на работе
в подземной кладовой 18 36
53. Крепильщик, занятый на креплении и
ремонте горных выработок 30 36
54. Машинист буровой установки 30 36

55. Тиеу машинасының машинисi 30 36
56. Скреперлiк шығырдың машинисi 30 36
57. Көтергiш машинаның машинисi 24 36
58. Электровоз машинисi 24 36
59. Желдету қондырғысының моторшысы және жерасты
желдетумен айналысатын басқа да жұмысшылар 24 36
60. Жерасты бункерлерде вагондарды аударумен
айналысатын аударушы 24 36
61. Тазалау забойының тау-кен жұмысшысы,
шығарылған тау кенiнiң төбесiн нығыздаушы 30 36
62. Забойларда кендi ойып алып сынақтан өткiзетiн
сынақ алушы 24 36
63. Проходкашы 30 36
64. Жол төсейтiн және жол жөндейтiн жолшы жұмыскер 24 36
65. Қопарғыш материалдарды таратып берушi 24 36
66. Кезекшi электрослесарь (слесарь) және
жабдықтарды жөндеушi слесарь 24 36
67. Ұңғышы 24 36
68. Электр жабдықтарына қызмет көрсету жөнiндегi
электромонтер 24 36
69. Қолмен дәнекерлейтiн электрмен дәнекерлеушi 24 36
70. Тау-кен мастерi 24 36
71. Учаске бастығы және механигi 24 36
ПАЙДАЛАНУДАҒЫ ЖӘНЕ САЛЫНЫП ЖАТҚАН
КАРЬЕРЛЕРДЕГI АШЫҚ ТАУ-КЕН ЖҰМЫСТАРЫ,
СОНДАЙ-АҚ ТАУ-КЕНДIК ШАХТА БЕТI ЖӘНЕ
ГЕОЛОГИЯЛЫҚ БАРЛАУ
72. Құрамында алтын бар кендердi байыту
аппаратшысы 18
73. Бункершi 12
74. Бұрғылау қондырғысының машинисi:
1) кварц пен кварциттердi өңдейтiн 18
2) басқа тау-кен жыныстарын өңдейтiн 12
75. Шпурларды бұрғылаушы:
1) кварц пен кварциттердi өңдейтiн 18
2) басқа тау-кен жыныстарын өңдейтiн 12
76. Қопарғыш, қопарғыш мастер 12
77. Карьерден тау-кен массасын тасымалдайтын
автомобильдiң жүргiзушiсi 18
78. Тау-кен массасын тиейтiн тиегiштiң жүргiзушiсi 12
79. Аспалы жолдардың вагонеткаларынан түсiрушi
аспалы жолдың вагонетшiсi 12
80. Үйiндiлерде түсiретiн (құлатқыш) түсірушi:
1) ниобты (лопариттi) кендердi қазып алатын 18
2) басқа кендер мен пайдалы қазбаларды қазып
алатын 12
81. Гидромониторшы 18
82. Кенiш вагонеткаларын, автосамосвалдарды және
думпкарларды тазалайтын тау-кен жұмысшысы 12
83. Жеткiзушi 18
84. Қопарғыш материалдарды таратып берушi 12
85. Ұнтақтаушы 12
86. Тазалау забойының тау-кен жұмысшысы:
1) кварц пен кварциттердi бұрғылау-қопару
тәсiлiмен өңдейтiн 18
2) басқа кендер мен пайдалы қазбаларды
қазып алатын 12
87. Бұрғылар мен коронкаларды қайрайтын қайрағыш 18
88. Гидроқондырғыда жұмыс iстейтiн тау-кен
жұмысшысы 18
89. 100 м тереңдiктен астам карьерлерде үнемi
жұмыс iстейтiн басшылар мен мамандар 18
90. Тау-кен жабдықтарын үнемi жөндейтiн басшылар
мен мамандар 12
91. Тау-кен жұмысшысы (думпкарларды құлатушы
кондуктор) 12
92. Бұрғылаушы-май құюшы ұста және допотшы-май
құюшы ұста 18
93. Кенiштегi аккумуляторлық лампаларды
зарядтайтын лампашы:
1) ниобты (лопариттi) кендердi қазып алатын 30 36
2) басқа кендер мен пайдалы қазбаларды
қазып алатын 12

55. Машинист погрузочной машины 30 36
56. Машинист скреперной лебедки 30 36
57. Машинист подъемной машины 24 36
58. Машинист электровоза 24 36
59. Моторист вентиляционной установки и
другие рабочие, занятые на подземной
вентиляции 24 36
60. Опрокидчик, занятый на опрокидке
вагонов на подземных бункерах 24 36
61. Горнорабочий очистного забоя, подсадчик
кровли горных выработок 30 36
62. Пробоотборщик, занятый на отбойке руды
и взятии проб в забоях 18 36
63. Проходчик 30 36
64. Дорожно-путевой рабочий, занятый на
настилке и ремонте пути 24 36
65. Раздатчик взрывчатых материалов 24 36
66. Электрослесарь (слесарь) дежурный и по
ремонту оборудования 24 36
67. Стволовой 24 36
68. Электромонтер по обслуживанию
электрооборудования 24 36
69. Электросварщик ручной сварки 24 36
70. Горный мастер 24 36
71. Начальник и механик участка 24 36
ОТКРЫТЫЕ ГОРНЫЕ РАБОТЫ ЭКСПЛУАТАЦИОННЫХ
И СТРОЯЩИХСЯ КАРЬЕРОВ, А ТАКЖЕ ГОРНАЯ
ШАХТНАЯ ПОВЕРХНОСТЬ И ГЕОЛОГОРАЗВЕДКА
72. Аппаратчик обогащения золотосодержащих
руд 18
73. Бункеровщик 12
74. Машинист буровой установки, занятый:
1) на разработке кварца и кварцитов и
термическом бурении 18
2) на разработке других горных пород 12
75. Бурильщик шпуров, занятый:
1) на разработке кварца и кварцитов 18
2) на разработке других горных пород 12
76. Взрывник, мастер-взрывник 12
77. Водитель автомобиля, занятый на
перевозке горной массы из карьера 18
78. Водитель погрузчика, занятый на
погрузке горной массы 12
79. Вагонетчик воздушно-канатной дороги,
занятый на разгрузке вагонеток
подвесных канатных дорог 12
80. Выгрузчик (свальщик) на отвалах, занятый:
1) на добыче ниобиевых (лопаритовых) руд 18
2) на добыче других руд и полезных
ископаемых 12
81. Гидромониторщик 18
82. Горнорабочий, занятый на очистке
рудничных вагонеток, автосамосвалов и
думпкаров 12
83. Доводчик 18
84. Раздатчик взрывчатых материалов 12
85. Дробильщик 12
86. Горнорабочий очистного забоя, занятый:
1) на разработке кварца и кварцитов
буровзрывным способом 18
2) на разработке других руд и пород 12
87. Заточник, занятый на заточке буров и
коронок 18
88. Горнорабочий, занятый на гидроустановке 18
89. Руководители и специалисты, постоянно
занятые на работах в карьерах глубиной
свыше 100 м 18
90. Руководители и специалисты, постоянно
занятые на ремонте горного оборудования 12
91. Горнорабочий (кондуктор свальщик
думпкаров) 12
92. Кузнец-бурозаправщик и кузнец-
долотозаправщик 18
93. Ламповщик, занятый на зарядке
аккумуляторных рудничных ламп:
1) на добыче ниобиевых (лопаритовых) руд 24 36
2) на добыче других руд и полезных
ископаемых 12

94. Люкшi 12
95. Жұмыстың төбе және үйiндi учаскелерiнде
үнемi қазып алатын жұмыстағы мастер, учаске
бастығы 12
96. Карьердегi бульдозер машинисi (бульдозершi) 12
97. Вагон аударғыштың машинисi:
1) ниобты (лопариттi) кендердi қазып алатын 18
2) басқа кендер мен жыныстарды қазып алатын 12
98. Бу драгасына қызмет көрсететiн драга машинисi 18
99. Тау-кен жұмысындағы конвейер машинисi 12
100. Қазып алумен және ашумен айналысатын бу
экскаваторы қазандығының машинисi (от
жағушысы) 18
101. Тар колеяны салушы жолшылардың машинисi 12
102. Кең колеялы жол салушы механизмдердiң машинисi 12
103. Жер сорушы қондырғылардың механикалық
сорып алушы жабдығының машинисi 12
104. Мотовоз машинисi 12
105. Үйiндi жасаушы машинист 12
106. Үйiндi көпiр машинисi 12
107. Үйiндi соқа машинисi 12
108. Тау-кен массасын тиейтiн тиеу-жеткiзу
машинасының машинисi 12
109. Көтергiш машинаның машинисi 12
110. Жол ысырғыштың машинисi 12
111. Арнайы киiмдi жуатын және жөндейтiн жұмысшы
(машинист):
1) ниобты (лопариттi) кендердi қазып алатын
тау-кен кәсiпорындарындағы 24 36
2) қолмен жуатын басқа тау-кен
кәсiпорындарындағы 18
3) механикаландырылған тәсiлмен 12
4) ниобты (лопариттi) кендердi қазып алатын
тау-кен кәсіпорындарындағы арнайы киiмдердi
жөндейтiн 24 36
112. Скрепер шығырының машинисi 12
113. Шпал қағатын машинаның машинисi 12
114. Электровоздың машинисi 12
115. Қазып алуда және ашуда iстейтiн экскаватор
машинисi 18
116. Карьерлер мен үйiндiлерде жол төсейтiн және
жөндейтiн жол монтерi 12
117. Әктеушi және майлаушы машинисi 12
118. Металл алушы жуу приборының моторшысы 12
119. Шығарылған тау кенiнiң обборшысы, тау-кен
жұмысшысы 12
120. Пайдалы қазбаны геофизикалық сынақтан өткiзу
жөнiндегi оператор (забойларда кендi ойып алып,
сынаққа өткiзетiн және сынақтарды әзiрлейтiн) 12
121. Үстiрт жұмыстардағы проходкалаушы:
1) 5 м тереңiрек шурфтардағы 18 36
2) 5 м және одан азырақ тереңдiктегi шурфтар
және барлау канавалары мен траншеялардағы 12
122. Ниобты (лопариттi) кендердi қазып алатын
тау-кен кәсіпорындарындағы дозиметрлiк қызмет
қызметкерлерi 24 36
123. 100 м терең карьерлерде үнемi жұмыс iстейтiн
барлық мамандық жұмысшылары 18
124. Ластанған арнаулы киiмдердi беретiн,
қабылдап алатын және кептiретiн, сондай-ақ
гардероб бөлмесiн жинайтын гардероб жұмысшылары:
1) ниобты (лопариттi) кендердi қазып алатын
шахталарда радиоактивтi заттармен ластанған
арнаулы киiмдердi қабылдап алатын және
гардероб бөлмесiн жинайтын 30 36
2) силикоз ауруына шалдығу қаупi бар
шахталарда 24
3) карьерлерде және басқа шахталарда 12
125. Теңiз деңгейiнен биiктiкте жұмыс iстейтiн
жұмысшылар, мамандар және қызметшiлер:

94. Люковой 12
95. Мастер, начальник участка, постоянно
занятые на добычных, вскрышных и
отвальных участках работы 12
96. Машинист бульдозера (бульдозерист),
занятый в карьере 12
97. Машинист вагоноопрокидывателя, занятый:
1) на добыче ниобиевых (лопаритовых) руд 18
2) на добыче других руд и пород 12
98. Машинист драги, занятый обслуживанием
паровой драги 18
99. Машинист конвейера, занятый на горных
работах 12
100. Машинист (кочегар) котельной, занятый на
паровом экскаваторе на добыче и вскрыше 18
101. Машинист путеукладчиков узкой колеи 12
102. Машинист механизмов путеукладчика
широкой колеи 12
103. Машинист механического оборудования
перекачивающих землесосных установок 12
104. Машинист мотовоза 12
105. Машинист отвалообразователя 12
106. Машинист отвального моста 12
107. Машинист отвального плуга 12
108. Машинист погрузочно-доставочной машины,
занятый погрузкой горной массы 12
109. Машинист подъемной машины 12
110. Машинист путепередвигателя 12
111. Рабочий (машинист) по стирке и ремонту
спецодежды, занятый:
1) на горных предприятиях по добыче
ниобиевых (лопаритовых) руд 24 36
2) на других горных предприятиях при
стирке вручную 18
3) механизированным способом 12
4) починкой спецодежды на предприятиях
по добыче ниобиевых (лопаритовых) руд 24 36
112. Машинист скреперной лебедки 12
113. Машинист шпалоподбивочной машины 12
114. Машинист электровоза 12
115. Машинист экскаватора, занятый на добыче
и вскрыше 18
116. Монтер пути, занятый на настилке и
ремонте пути в карьерах и на отвалах 12
117. Моторист известкователя и омасливателя 12
118. Моторист промывочного прибора по
извлечению металла 12
119. Горнорабочий, обборщик горных выработок 12
120. Оператор по геофизическому опробованию
полезного ископаемого (пробоотборщик,
занятый на отбойке руды и взятии проб
в забоях и на разделке проб) 12
121. Проходчик на поверхностных работах,
занятый на проходке:
1) шурфов глубиной более 5 м 18 36
2) шурфов глубиной 5 м и менее и
разведочных канав и траншей 12
122. Работники дозиметрической службы на
горных предприятиях на добыче ниобиевых
(лопаритовых) руд 24 36
123. Рабочие всех профессий, постоянно
занятые на работах в карьерах глубиной
свыше 100 м 18
124. Рабочие гардеробной, занятые на выдаче,
приемке и сушке загрязненной
спецодежды, а также уборке помещения
гардеробной:
1) на шахтах по добыче ниобиевых
(лопаритовых) руд по приемке загрязненной
радиоактивными веществами спецодежды и
уборке гардеробной 30 36
2) на шахтах, опасных по заболеваемости
силикозом 24
3) на карьерах и других шахтах 12
125. Рабочие, руководители, специалисты и
служащие, выполняющие работы на высоте
над уровнем моря:

1) 2000-нан 2300 метрге дейiн 18
2) 2301-ден 3000 метрге дейiн 24 36
3) 3001-ден 4000 метрге дейiн 30 36
4) 4001-ден жоғары 36 36
126. Қопарғыш материалдарды таратып берушi 12
127. Ниобты кендердi қазып алатын тау-кен
кәсiпорындарында респираторлар мен
противогаздарды жөндеушi 30 36
128. Ұңғышы 12
129. Жөндеушi слесарь 12
130. Қолмен сұрыптайтын сұрыптаушы 12
131. Үнемi ашық сынаппен жұмыс iстейтiн сполосчик 18 36
132. Жылжымалы составтың тiркеушi-кондукторы,
поездарды құраушы 12
133. Тракторлы скреперде және трактор қопсытушыда
жұмыс iстейтiн тракторшы 12
134. Гидромедқондырғының цементаторшысы 12
135. Электрберудiң әуе линияларын жөндеушi
электромонтер, электр жабдықтарын жөндеу
жөнiндегi электромонтер және электр
жабдықтарына қызмет көрсететiн электромонтер 12
136. Кезекшi электрослесарь (слесарь) және
жабдықтарды жөндеушi слесарь 12
2. КӨМІР ЖӘНЕ СЛАНЕЦ ӨНЕРКӘСІБІНІҢ КӘСІПОРЫНДАРЫ
МЕН ҰЙЫМДАРЫ, КӨМІР ЖӘНЕ СЛАНЕЦ ШАХТАЛАРЫ МЕН
РАЗРЕЗДЕРІН САЛУ ЖӘНЕ ҚАЙТА ҚҰРУ
ЖҰМЫС ІСТЕП ТҰРҒАН ЖӘНЕ САЛЫНЫП ЖАТҚАН КӨМІР ЖӘНЕ
СЛАНЕЦ ШАХТАЛАРЫНДАҒЫ (ШАХТА БАСҚАРМАЛАРЫНДАҒЫ) ЖӘНЕ
РАЗРЕЗДЕРДЕГІ ДРЕНАЖДЫ ШАХТАЛАРДАҒЫ ЖЕРАСТЫ ЖҰМЫСТАРЫ
Жұмысшылар
1. Жерасты жұмысындағы барлық мамандықтағы
жұмысшылар:
1) проходкада және шахталар ұңғырларының
тiк ойықтарында 30 36
2) температура +26 С және одан жоғары жерде 30 36
3) тiк құламалы жер қыртыстарындағы
шой балға ұрушы 30 36
4) қалқан жерасты жұмыстарында (ұңғы
жұмысшыларын қоса есептегенде) 24 36
Басшылар, мамандар
2. Жерасты жұмыстарында үнемi iстейтiн басшылар,
мамандар және қызметшiлер 28
3. Температура +26 С және одан жоғары жерде
жерасты жағдайында үнемi iстейтiн тау-кен
мастерi, мастер 30
4. Шахталардың тiк ұңғырларын оюға және
проходкада үнемi iстейтiн тау-кен мастерi,
мастер, ауысым инженерi, техник, механик,
электр механигi 30
ҚҰРАМЫНДА КРЕМНИЙДIҢ ЕРКIН ҚОС
ТОТЫҒЫНЫҢ 10% БАР ЖЫНЫСТАРДАН ӨНДIРУ
БАРЫСЫНДА ШАҢ ПАЙДА БОЛАТЫН ЖЕРАСТЫ
ТАУ-КЕН ЖҰМЫСТАРЫ
Жұмысшылар
5. Өңделген кеңiстiктi жайғастырумен үнемi
айналысатын тазалау забойының жұмысшылары 36 36
6. Жерасты тау-кен монтажшысы 36 36
7. Ұнтақтаушы, шығарылған тау-кенiн жөндейтiн
тау-кен жұмысшысы 36 36
8. Қопарғыш мастер 36 36
9. Бұрғылау станогының машинисi 36 36
10. Тау-кенi шығарылатын проходкада жұмыс
iстейтiн тау-кен ойығын жасау машинасының
машинисi 36 36
11. Жерасты қондырғыларының машинисi мынадай
жұмыстарда:
1) конвейерде 36 36
2) аударғышта 36 36
3) питательде 36 36
4) скреперлi шығырда 36 36
5) итергiште 36 36
12. Тиеу-жеткiзу машинасының машинисі 36 36
13. Электровоз машинисi 36 36
14. Проходкашы 36 36
15. Жұмыс iстеп тұрған забойларда шығарылған

1) от 2000 до 2300 м 18
2) от 2301 до 3000 м 24 36
3) от 3001 до 4000 м 30 36
4) от 4001 м и выше 36 36
126. Раздатчик взрывчатых материалов 12
127. Ремонтировщик респираторов и противогазов,
занятый на горных предприятиях по добыче
ниобиевых руд 30 36
128. Стволовой 12
129. Слесарь-ремонтник 12
130. Сортировщик, занятый сортировкой вручную 12
131. Сполосчик, постоянно занятый работой с
открытой ртутью 18 36
132. Сцепщик-кондуктор подвижного состава,
составитель поездов 12
133. Тракторист, занятый на тракторном
скрепере и тракторном рыхлителе 12
134. Цементаторщик гидромедьустановки 12
135. Электромонтер по ремонту воздушных
линий электропередач, электромонтер по
ремонту электрооборудования и
электромонтер по обслуживанию
электрооборудования 12
136. Электрослесарь (слесарь) дежурный и по
ремонту оборудования 12
2. ПРЕДПРИЯТИЯ И ОРГАНИЗАЦИИ УГОЛЬНОЙ И СЛАНЦЕВОЙ
ПРОМЫШЛЕННОСТИ, СТРОИТЕЛЬСТВО И РЕКОНСТРУКЦИЯ
УГОЛЬНЫХ И СЛАНЦЕВЫХ ШАХТ И РАЗРЕЗОВ
Подземные работы в действующих и строящихся
угольных и сланцевых шахтах (шахтауправлениях)
и дренажных шахтах на разрезах
Рабочие
1. Рабочие всех профессий, занятые на
подземных работах:
1) на проходке и углубке вертикальных
стволов шахт 30 36
2) где температура +26 о С и выше 30 36
3) забойщик на отбойных молотках на
пластах крутого падения 30 36
4) на остальных подземных работах
(включая рабочих по стволу) 24 36
Руководители, специалисты
2. Руководители, специалисты и служащие,
постоянно занятые на подземных работах 28 36
3. Горный мастер, мастер, постоянно занятые
на подземных работах в условиях, где
температура +26 о С и выше 30 36
4. Горный мастер, мастер, сменный инженер,
техник, механик, электромеханик,
постоянно занятые на проходке и углубке
вертикальных стволов шахт 30 36
Подземные горные работы, при производстве
которых образуется пыль из пород, содержащих 10%
и более свободной двуокиси кремния
Рабочие
5. Горнорабочие очистного забоя, постоянно
занятые закладкой выработанного
пространства 36 36
6. Горномонтажник подземный 36 36
7. Дробильщик, горнорабочий по ремонту
горных выработок 36 36
8. Мастер-взрывник 36 36
9. Машинист бурового станка 36 36
10. Машинист горных выемочных машин,
при работе на проходке горных выработок 36 36
11. Машинист подземных установок при работе:
1) на конвейере 36 36
2) на опрокидывателе 36 36
3) на питателе 36 36
4) на скреперной лебедке 36 36
5) на толкателе 36 36
12. Машинист погрузочно-доставочной машины 36 36
13. Машинист электровоза 36 36
14. Проходчик 36 36
15. Электрослесарь подземный, занятый в
действующих забоях на проходке горных

тау кенiн проходкалайтын жерасты электрослесары 36 36
Басшылар және мамандар
16. Құрамында 10 %-дан астам кремнийдiң еркiн
қос тотықы бар жыныстарды өндiруде шаң пайда
болатын жерасты жұмыстарында үнемi iстейтiн
басшылар мен мамандар 24
ЖҰМЫС ІСТЕП ТҰРҒАН ЖӘНЕ САЛЫНЫП ЖАТҚАН КӨМІР ЖӘНЕ СЛАНЕЦ
ШАХТАЛАРЫНЫҢ ҮСТІНДЕГІ ЖҰМЫС; ЖЕРАСТЫ ӨРТТЕРІН БОЛДЫРМАУ
ЖӘНЕ СӨНДІРУ ЖӨНІНДЕГІ, КӨМІР ҚЫРТЫСТАРЫН ГАЗСЫЗДАНДЫРУ,
ЖҰМЫС ІСТЕП ТҰРҒАН ЖӘНЕ САЛЫНЫП ЖАТҚАН ШАХТА АЛАҢДАРЫНДА
БАРЛАУ ЖӘНЕ ТЕХНИКАЛЫҚ СКВАЖИНАЛАРДЫ БҰРҒЫЛАУ ЖӘНЕ ШАХТА
АЛАҢДАРЫН ҚҰРҒАТУ ЖӨНІНДЕГІ ЖЕР ҮСТІНДЕГІ ЖҰМЫСТАР
Жұмысшылар
17. Бункершi 12
18. Аспалы арқан жолының вагонетшiсi 12
19. Жыныстарды терушi, мына жерлерде:
1) үй iшiнде 18
2) үйден тыс жерлерде 12
20. Гидромониторшы 18
21. Көлiк құралдарын өңдеу қондырғысының машинисi 12
22. Шахталарды толығымен қиятын ұңқыларды
бұрғылау қондырғысының машинисi 12
23. Өрттердi болдырмау және сөндiрушi тау-кен
жұмысшысы, мына жерлерде:
1) жанып жатқан террикондарда (жалпақ
үйiндiлер) 18
2) қалған жұмыстарда 12
24. Дезинфектор 12
25. Шахтаға бекiту материалдарын жеткiзушi 12
26. Лампашы 12
27. Жынысты терриконикке тасымалдайтын шығыршы 12
28. Бұрғылау қондырғысының машинисi 12
29. Үй iшiнде iстейтiн конвейердiң машинисi 12
30. Үй iшiнде iстейтiн насос қондырғыларының
машинисi 12
31. Көтергiш машинаның машинисi 12
Ескерту: Жұмыс iстеп тұрған және салынып
жатқан көмiр және сланец шахталарының
машинистерiне алты сағаттық жұмыс күнi
белгiленедi, егер олар мына көтергiш
машиналарда iстесе:
1) шахталардың тiк ұңғырларының проходкаларында;
2) автоматтандырылмаған көтергiш қондырғыларда,
оларда жетi сағаттық жұмыс күнiнде пауза
ұзақтығы (өндiрiс жоспарына негiзделген есеп
бойынша) бiр көтерудiң соңы мен келесi
көтерудiң басы арасында 2,5 минуттан кем болса;
3) автоматтандырылмаған көтергiш қондырғыларда,
оларда жетi сағаттық жұмыс күнiнде пауза
ұзақтығы (өндiрiс жоспарына негiзделген есеп
бойынша) бiр көтерудiң соңы мен келесi
көтерудiң басы арасында 2,5 минуттан астам
болса; бiрақ машинистiң адамдарды (график
бойынша) түсiру-көтеру бойынша үздiксiз
жұмысы 45 минут және одан көп болса;
4) навивканың бицилиндроконикалық
органдарымен
32. Арнайы киiмдi жуу және жөндеу жөнiндегi
жұмысшы (машинист) 12
33. Жанып жатқан террикондақы (жалпақ
үйiндiлерде) бульдозер машинисi 18
34. Скрепер шығырының машинисi 12
35. Сортировкалау машинисi 12
36. Шахталарды толығымен қиятын ұңқыларды
бұрғылау қондырғысының машинисi 12
37. Үй iшiндегi желдеткiш қондырғысының моторшысы 12
38. Аударушы 12
39. Итерушi, жерүстi жұмыстардың тау-кен жұмысшысы 12
40. Саз ерітіндісін әзiрлеушi 12

выработок 36 36
Руководители и специалисты
16. Руководители и специалисты постоянно занятые
на подземных работах, при производстве которых
образуется пыль из пород, содержащих 10% и более
свободной двуокиси кремния 24
Работы на поверхности действующих и строящихся
угольных и сланцевых шахт; поверхностные работы по
предупреждению и тушению подземных пожаров, по
дегазации угольных пластов, по бурению разведочных
и технических скважин на шахтных полях действующих и
строящихся шахт и по осушению шахтных полей
Рабочие
17. Бункеровщик 12
18. Вагонетчик воздушно-канатной дороги 12
19. Выборщик породы, работающий:
1) в помещениях 18
2) вне помещений 12
20. Гидромониторщик 18
21. Машинист установки по обработке
транспортных средств 12
22. Машинист установки по бурению стволов
шахт полным сечением 12
23. Горнорабочий по предупреждению и
тушению пожаров, занятый:
1) на горящих терриконах (плоских отвалах) 18
2) на остальных работах 12
24. Дезинфектор 12
25. Доставщик крепежных материалов в шахту 12
26. Ламповщик 12
27. Лебедчик, занятый на транспортировке
породы на терриконик 12
28. Машинист буровой установки 12
29. Машинист конвейера, работающий в
помещении 12
30. Машинист насосных установок,
работающий в помещении 12
31. Машинист подъемной машины 12
Примечание. Машинистам подъемных машин
действующих и строящихся угольных и
сланцевых шахт устанавливается шестичасовой
рабочий день при условии их работы на
подъемных машинах:
1) на проходках вертикальных стволов шахт;
2) неавтоматизированных подъемных установок,
где длительность паузы в среднем за
семичасовой рабочий день (по расчету
исходя из плана производства) между
окончанием одного и началом следующего
подъема менее 2,5 мин.;
3) неавтоматизированных подъемных установок,
где длительность паузы в среднем за
семичасовой рабочий день (по расчету
исходя из плана производства) между
окончанием одного и началом следующего
подъема превышает 2,5 мин., но
непрерывная работа машиниста по спуску-
подъему людей (по графику) длится 45
мин. и более;
4) с бицилиндроконическими органами навивки
32. Рабочий (машинист) по стирке и ремонту
спецодежды 12
33. Машинист бульдозера, занятый на горящих
терриконах (плоских отвалах) 18
34. Машинист скреперной лебедки 12
35. Машинист сортировки 12
36. Машинист установки по бурению стволов
шахт полным сечением 12
37. Моторист вентиляционной установки,
работающий в помещении 12
38. Опрокидчик 12
39. Откатчик, горнорабочий на поверхностных
работах 12
40. Приготовитель глинистого раствора 12

41. Сынаққа терiп алушы 12
42. Өндiрiстiк моншалардың жұмысшысы:
1) өзiне-өзi қызмет көрсетуге көшкендердiң 12
2) өзiне-өзi қызмет көрсетуге көшпегендердiң 18
3) арнайы киiмдердi механикалық жолмен
жуғанда 12
4) арнайы киiмдердi қолмен жуқанда 18
43. Түтiн жолдары мен желдеткiштердiң шаң
каналдарын тазалайтын жұмысшы 12
44. Қопарғыш материалдарды таратып берушi 12
45. Ұңғышы 12
46. Такелажшы 12
47 Тереконшы 12
48. Кезекшi электрослесарь (слесарь) және
жабдықтарды жөндеушi слесарь 12
ЖҰМЫС IСТЕП ТҰРҒАН ЖӘНЕ САЛЫНЫП ЖАТҚАН КӨМIР
ЖӘНЕ СЛАНЕЦ РАЗРЕЗДЕРI; IРГЕЛIК МАТЕРИАЛДЫ ҚАЗЫП АЛУ, ӨҢДЕУ
ЖӘНЕ ТАСЫМАЛДАУ; ИНЕРТТI ШАҢ ӨНДIРУ ЖӨНIНДЕГI ФАБРИКАЛАРДЫҢ
(ЦЕХТАРДЫҢ) КАРЬЕРЛЕРI
Жұмысшылар
49. Бункершi 12
50. Қопарғыш, қопарғыш мастер 12
51. Тиегiштiң жүргiзушiсi (тиеу машинасының
машинисi) 12
52. Жүк автомобильдерiнiң жүргiзушiсi, көтеру
салмағы:
1) 1,5-тен 3,0 тоннаға дейiн 12
2) 3 тонна және одан жоғары 18
53. Жынысты таңдаушы, жұмыс орны:
1) үй iшiнде 18
2) үйден тыс жерлерде 12
54. Үйiндiлердегi түсiрушi (құлатушы) 12
55. Гидромониторшы 18
56. Тау-кен жұмысшысы 12
57. Гидроүйiндiнiң тау-кен жұмысшысы 12
58. Разрездiң тау-кен жұмысшысы (конвейерлердi
жылжытушы) 12
59. Өрттердi болдырмау және сөндiрушi тау-кен
жұмысшысы 12
60. Экскаваторлардың, үйiндi көпiрлердiң және
үйiндi жасаушылардың қасындағы тау-кен
жұмысшысы 12
61. Дезинфектор 12
62. Қопарғыш материалдарды таратып берушi,
тау-кен жұмысшысы 12
63. Бөлшектеушi 12
64. Маркшейдерлiк және геологиялық жұмыстардағы
тау-кен жұмысшысы 12
65. Үнемi разрезде iстейтiн шығыршы 12
66. Автогрейдердiң машинисi 12
67. Бульдозердiң машинисi (бульдозершi) 12
68. Бұрғылау қондырғысының машинисi 18
69. Прицептi грейдердiң машинисi 12
70. Ұнтақтау-тиеу агрегатының машинисi 12
71. Үнемi разрезде жұмыс iстейтiн жер сору
қондырғысының машинисi 12
72. Yнемi разрезде жұмыс iстейтiн компрессор
қондырғыларының машинисi 12
73. Конвейер машинисi 12
74. Қазандық машинисi:
1) қолмен от салушы 18
2) механикаландырылған 12
75. Моторлы катоктардың машинисi 12
76. Үнемi разрезде жұмыс iстейтiн насос
қондырғыларының машинисi 12
77. Үйiндi жасағыштың машинисi 12
78. Үйiндi көпiрiнiң машинисi 12
79. Yйiндi соқасының машинисi 12
80. Арнайы киiмдi жуу машинисi 12
81. Жол ысырғыштың машинисi 12
82. Скрепердiң машинисi 12
83. Үнемi разрезде жұмыс iстейтiн жер сору
қондырғыларының (көмiрсорғыштың) машинисi 12
84. Көлiк құралдарын өңдеу қондырғысының машинисi 12
85. Разрездерде (карьерлерде) және разрездердiң
(карьерлердiң) үйiндiлерiнде қазып алу
экскаваторында iстейтiн машинист 18
86. Разрезде (карьерде) iстейтiн балташы 12
87. Сынаққа терiп алушы 12

41. Пробоотборщик 12
42. Рабочий производственных бань:
1) переведенных на самообслуживание 12
2) не переведенных на самообслуживание 18
3) при механизированной стирке спецодежды 12
4) при ручной стирке спецодежды 18
43. Рабочий, занятый на очистке дымоходов и
пылевых каналов вентиляторов 12
44. Раздатчик взрывчатых материалов 12
45. Стволовой 12
46. Такелажник 12
47. Терриконщик 12
48. Электрослесарь (слесарь) дежурный и по
ремонту оборудования 12
Действующие и строящиеся угольные и сланцевые
разрезы; добыча, переработка и транспортировка
закладочного материала; карьеры фабрик (цехов)
по производству инертной пыли
Рабочие
49. Бункеровщик 12
50. Взрывник, мастер-взрывник 12
51. Водитель погрузчика (машинист
погрузочной машины) 12
52. Водитель, работающий на грузовых
автомобилях грузоподъемностью:
1) от 1,5 до 3,0 m 12
2) от 3 m и выше 18
53. Выборщик породы, работающий:
1) в помещениях 18
2) вне помещений 12
54. Выгрузчик (свальщик) на отвалах 12
55. Гидромониторщик 18
56. Горнорабочий 12
57. Горнорабочий гидроотвала 12
58 Горнорабочий разреза (по передвижке
конвейеров) 12
59. Горнорабочий по предупреждению и
тушению пожаров 12
60. Горнорабочий у экскаваторов, отвальных
мостов и отвалообразователей 12
61. Дезинфектор 12
62. Раздатчик взрывчатых материалов,
горнорабочий 12
63. Дробильщик 12
64. Горнорабочие на маркшейдерских и
геологических работах 12
65. Лебедчик, постоянно работающий в разрезе 12
66. Машинист автогрейдера 12
67. Машинист бульдозера (бульдозерист) 12
68. Машинист (помощник) буровой установки 18
69. Машинист грейдеров прицепных 12
70. Машинист дробильно-погрузочного агрегата 12
71. Машинист землесосной установки, постоянно
работающей в разрезе 12
72. Машинист компрессорных установок,
постоянно работающий в разрезе 12
73. Машинист конвейера 12
74. Машинист-кочегар котельной
При ручной загрузке 18
При механизированной 12
75. Машинист моторных катков 12
76. Машинист насосных установок, постоянно
работающий в разрезе 12
77. Машинист отвалообразователя 12
78. Машинист отвального моста 12
79. Машинист отвального плуга 12
80. Машинист по стирке спецодежды 12
81. Машинист путепередвигателя 12
82. Машинист скрепера 12
83. Машинист землесосных установок
(углесосов), постоянно работающий в разрезе 12
84. Машинист установки по обработке
транспортных средств 12
85. Машинист экскаватора (помощник),
занятый на добыче, вскрыше на разрезах
(карьерах) и на отвалах разрезов (карьеров) 18
86. Плотник, занятый в разрезе (карьере) 12
87. Пробоотборщик 12

88. Жер үстi жұмыстарындағы проходкашы 12
89. Өндiрiстiк моншалардың жұмысшысы:
1) өзiне-өзi қызмет көрсетуге ауыстырылған; 12
2) өзiне-өзi қызмет көрсетуге ауыстырылмаған; 18
3) арнаулы киiмдердi механикаландырылған
жуатын 12
4) арнайы киiмдi қолмен жуатын 18
90. 100 м астам тереңдiктегi разрездерде,
сондай-ақ барлық разрездердегi өртенген
учаскелерде iстейтiн жұмысшылар 18
91. Қопарғыш материалдарды таратып берушi 12
92. Тау-кен жұмысшысы (расштыбовщик) 12
93. Yнемi разрезде iстейтiн такелажник 12
94. Тракторшы 12
95. Разрездегі электрогаз пісірушісі 12
96. Кезекшi электрослесарь (слесарь) және үнемi
разрезде жұмыс iстейтiн жабдықтарды жөндеушi
слесарь 12
Басшылар және мамандар
97. Қазып алу, аралас, үйiндi, ашу жұмыстарында
және қайта экскавация учаскелерiнде үнемi
жұмыс iстейтiн басшылар мен мамандар 12
98. 100 м аса тереңдiктегi разрезде, сондай-ақ
барлық разрездерде өртенген учаскелерде
жұмыс iстейтiн басшылар мен мамандар 18
БАЙЫТУ ЖӘНЕ БРИКЕТТЕУ ФАБРИКАЛАРЫ
(ТYЙIРШІКТЕЛГЕН КӨМIР ҰНТАҒЫ ӨНДIРIСIН ҚОСҚАНДА);
БАЙЫТУ ЖӘНЕ БРИКЕТТЕУ ҚОНДЫРҒЫЛАРЫ;
ОРТАЛЫҚ ЖӘНЕ ТОПТЫҚ СОРТТАУ;
ШАХТАЛАР МЕН РАЗРЕЗДЕРДI СҰРЫПТАУ
Жұмысшылар
99. Байыту фабрикаларындағы (қондырғыларда)
қойылту аппаратшысы және көмiр байыту
аппаратшысы 18
100. Брикеттеу фабрикаларының (қондырғылардың)
барлық аппаратшылары 18
101. Жыныстарды таңдаушы, жұмыс iстейтiн жерi:
1) үй iшiнде 18
2) үйден тыс жерлерде 12
102. Мұз ерiту қондырғысының газовщигi 12
103. Брикеттеу фабрикаларында және қондырғыларда
детальдарды қатты қортпалармен қорытатын
газбен дәнекерлеушi 18
104. Негiзгi өндiрiсте үй iштерiнде көмiрдi,
сланецтi және шаңды жинайтын тау-кен жұмысшысы 18
105. Елекшi 18
106. Дезинфектор 12
107. Дозашы 18
108. Реагенттер дозашысы 18
109. Бөлшектеушi 18
110. Температура өлшеушi 12
111. Байыту өнiмiнiң тексерушiсi 12
112. Жынысты терриконникке тасымалдайтын шығыршы 12
113. Брикеттеу пресiнiң машинисi 18
114. Вагон аударғыштың машинисi 12
115. Жер сору қондырғысының машинисi 18
116. Негiзгi өндiрiстегi конвейердiң машинисi 18
117. Күкiрттi натрийдi қолданумен күмiстi
регенерациялайтын электролизершi 18
118. Көпiрлiк қайта тиеушiнiң (кранның) машинисi 18
119. Негiзгi өндiрiстегi насос қондырғының машинисi 18
120. Брикеттеу фабрикаларында арнаулы
үй-жайлардағы насос қондырғыларының машинисi 12
121. Силостар мен көмiр мұнарасында қызмет
iстейтiн машинист 18
122. Арнайы киiмдi жуатын машинист 12
123. Кептiру қондырғысының машинисi 18
124. Брикеттеу фабрикасының арнаулы
үй-жайларындағы желдеткiш қондырғысының
моторшысы 12

88. Проходчик на поверхностных работах 12
89. Рабочий производственных бань:
1) переведенных на самообслуживание; 12
2) не переведенных на самообслуживание; 18
3) при механизированной стирке спецодежды; 12
4) при ручной стирке спецодежды 18
90. Рабочие, занятые на работах в разрезах
глубиной более 100 м, а также при работе в
запожаренных участках во всех разрезах 18
91. Раздатчик взрывчатых материалов 12
92. Горнорабочий (расштыбовщик) 12
93. Такелажник, постоянно работающий в разрезе 12
94. Тракторист 12
95. Электрогазосварщик в разрезе 12
96. Электрослесарь (слесарь) дежурный и по
ремонту оборудования, постоянно
работающий в разрезе 12
Руководители и специалисты
97. Руководители и специалисты, постоянно
работающие и непосредственно занятые на
добычных, смешанных, отвальных,
вскрышных работах и участках переэкскавации 12
98. Руководители и специалисты, занятые на
работах в разрезе глубиной более 100 м, а
также при работе в запожаренных участках
во всех разрезах 18
ОБОГАТИТЕЛЬНЫЕ И БРИКЕТНЫЕ ФАБРИКИ (ВКЛЮЧАЯ
ПРОИЗВОДСТВО ГРАНУЛИРОВАННОГО УГОЛЬНОГО ПОРОШКА);
ОБОГАТИТЕЛЬНЫЕ И БРИКЕТНЫЕ УСТАНОВКИ;
ЦЕНТРАЛЬНЫЕ И ГРУППОВЫЕ СОРТИРОВКИ;
СОРТИРОВКА ШАХТ И РАЗРЕЗОВ
Рабочие
99. Аппаратчик сгустителей и аппаратчик
углеобогащения, занятые на
обогатительных фабриках (установках) 18
100. Аппаратчики всех наименований
брикетных фабрик (установок) 18
101. Выборщик породы, работающий:
1) в помещениях 18
2) вне помещения 12
102. Газовщик размораживающей установки 12
103. Газосварщик, занятый наплавкой деталей
твердыми сплавами на брикетных фабриках
и установках 18
104. Горнорабочий, постоянно занятый в
основном производстве на уборке в
помещениях угля, сланца и пыли 18
105. Грохотовщик 18
106. Дезинфектор 12
107. Дозировщик 18
108. Дозировщик реагентов 18
109. Дробильщик 18
110. Замерщик температуры 12
111. Контролер продукции обогащения (углеприема) 12
112. Лебедчик, занятый транспортировкой
породы на терриконик 12
113. Машинист брикетного пресса 18
114. Машинист вагоноопрокидывателя 12
115. Машинист землесосной установки 18
116. Машинист конвейера, занятый в основном
производстве 18
117. Электролизерщик, занятый регенерацией
серебра с применением сернистого натрия 18
118. Машинист мостового перегружателя (крана) 18
119. Машинист насосных установок, занятый в
основном производстве 18
120. Машинист насосных установок, занятый в
специальных помещениях на брикетных
фабриках 12
121. Машинист по обслуживанию силосов и
угольной башни 18
122. Машинист по стирке спецодежды 12
123. Машинист сушильной установки 18
124. Моторист вентиляционной установки,
занятый в специальных помещениях
брикетных фабрик 12

125. Көлiк құралдарын өңдеу қондырғысының машинисi 18
126. Негiзгi өндiрiстегi питательдiң моторшысы 18
127. Басқару пультiнiң операторы 12
128. Шаң-газ ұстайтын қондырғыларға қызмет
көрсететiн операторы, негiзгi өндiрiсте
iстейтiн (шаң мен газ ұстайтын қондырғылардың
операторы) 18
129. Сынақ таңдаушы 12
130. Лотоктар мен желобтарға қызмет көрсететiн
жұмысшылар 18
131. Көлiк учаскелерiнде iстейтiн жұмысшылар 12
132. Ортақ пайдаланатын жерлер мен шұңқырларды
тазалайтын жұмысшылар 18
133. Өндiрiстiк моншалардың жұмысшысы:
1) өзiне-өзi қызмет көрсетуге ауыстырылған 12
2) өзiне-өзi қызмет көрсетуге ауыстырылмаған 12
3) механикаландырылған тәсiлмен кiр жуатын 6
4) қолмен кiр жуатын 18
134. Вагон аударғыштың машинисi (орнатушы) 12
135. Сүзгiлеушi 18
136. Центрофугашы 18
137. Тазалаушы 18
138. Шламшы 12
139. Негiзгi өндiрiсте көмiр (сланец) байытумен
шұғылданатын жұмысшылар 12
140. Кезекшi электрослесарь (слесарь) жабдықтарды
жөндеу слесары:
1) негiзгi өндiрiстiк жұмысшылардың
көпшiлiгi зияндылыққа байланысты 12
календарлық күндiк демалыс алатын учаскелерде
жабдықтарды үнемi жөндеу жұмысы бар 18
2) негiзгi өндiрiстiк жұмысшылардың көпшiлiгi
зияндылыққа байланысты 6 күнтізбелік күндiк
демалыс алатын учаскелерде жабдықтарды үнемi
жөндеу жұмысы бар 12
3) брикеттеу фабрикаларындағы электрофильтр
подстанцияларында 12
Басшылар және мамандар
141. Негiзгi өндiрiсте үнемi iстейтiн басшылар
мен мамандар 18
142. Бақылаушы мастер, диспетчер 12
КӨМIР ЖӘНЕ СЛАНЕЦ ӨНЕРКӘСIБI МЕН ЖҰМЫС IСТЕП ТҰРҒАН ЖӘНЕ
САЛЫНЫП ЖАТҚАН КӘСIПОРЫНДАРЫ МЕН ҰЙЫМДАРЫНДАҒЫ ТИЕУ-ТYСIРУ
ЖҰМЫСТАРЫ
143. Көмiр (сланец), брикеттер тиеп, түсiретiн,
сондай-ақ темiржол вагондарынан орман
материалдарын түсiрушi, сусымалы
материалдарды тиеп-түсiретiн жүк тиеушi 12
ЖҰМЫС IСТЕП ТҰРҒАН ЖӘНЕ САЛЫНЫП ЖАТҚАН КӨМIР
ЖӘНЕ СЛАНЕЦ ӨНЕРКӘСIБI КӘСIПОРЫНДАРЫНДАҒЫ ТЕМIР
ЖОЛ КӨЛIГI; ТИЕУ-КӨЛIК БАСҚАРМАЛАРЫ (БӨЛIМДЕР)
144. Разрездер мен карьерлердегi кондуктор және
поезд құраушы 12
145. Разрездерде, карьерлерде және шахта үстiнде
темiржол кранында жұмыс iстейтiн кран
машинисi (краншы) 12
146. Мотовоз машинисi, электровоз машинисi 12
147. Разрездерде және разрездер үйiндiлерiнде
iстейтiн жол машиналарының машинисi 12
148. Нұсқаушы машинист 12
149. Шаруашылық және маневрлық жұмыстардағы
локомотив машинистерi 12
150. Тепловоз машинисi 12
151. Механикалық құрастыру жұмыстарының слесары 12
152. Техникалық қызмет көрсету пункттерiндегi
локомотив жөндейтiн слесарь 12

125. Машинист установки по обработке
транспортных средств 18
126. Моторист питателя, занятый в основном
производстве 18
127. Оператор пульта управления 12
128. Оператор по обслуживанию
пылегазоулавливающих установок
машинист пылеулавливающих установок),
занятый в основном производстве 18
129. Пробоотборщик 12
130. Рабочие, занятые обслуживанием лотков и
желобов 18
131. Рабочие, занятые на транспортных участках 12
132. Рабочие, занятые на очистке мест общего
пользования и выгребных ям 18
133. Рабочий производственных бань:
1) переведенных на самообслуживание 12
2) не переведенных на самообслуживание 18
3) при механизированной стирке 12
4) при ручной стирке 18
134. Машинист (установщик) вагоноопрокидывателя 12
135. Фильтровальщик (фильтровщик) 18
136. Центрифуговщик 18
137. Чистильщик 18
138. Шламовщик 12
139. Остальные рабочие, занятые в основном
производстве на обогащении угля (сланца) 12
140. Электрослесарь (слесарь) дежурный и по
ремонту оборудования:
1) при постоянной работе по ремонту
оборудования на участках, где
большинство основных производственных
рабочих получают дополнительный отпуск
по вредности 18 календарных дней 18
2) при постоянной работе по ремонту
оборудования на участках, где
большинство основных производственных
рабочих получает дополнительный отпуск
по вредности 12 календарных дней 12
3) на подстанциях электрофильтров на
брикетных фабриках 12
Руководители и специалисты
141. Руководители и специалисты, постоянно
занятые в основном производстве 18
142. Контрольный мастер, диспетчер 12
ПОГРУЗОЧНО-РАЗГРУЗОЧНЫЕ РАБОТЫ НА ДЕЙСТВУЮЩИХ И
СТРОЯЩИХСЯ ПРЕДПРИЯТИЯХ И В ОРГАНИЗАЦИЯХ УГОЛЬНОЙ
И СЛАНЦЕВОЙ ПРОМЫШЛЕННОСТИ
143. Грузчик, занятый на погрузке, разгрузке
угля (сланца), брикетов, а также разгрузке
(погрузке) лесных материалов из
железнодорожных вагонов, на погрузке и
разгрузке вручную сыпучих материалов 12
ЖЕЛЕЗНОДОРОЖНЫЙ ТРАНСПОРТ
НА ДЕЙСТВУЮЩИХ И СТРОЯЩИХСЯ ПРЕДПРИЯТИЯХ
УГОЛЬНОЙ И СЛАНЦЕВОЙ ПРОМЫШЛЕННОСТИ;
ПОГРУЗОЧНО-ТРАНСПОРТНЫЕ УПРАВЛЕНИЯ (ОТДЕЛЫ)
144. Кондуктор и составитель поездов, занятый
на разрезах и в карьерах 12
145. Машинист крана (крановщик), работающий
на железнодорожном кране на разрезах, в
карьерах и на шахтной поверхности 12
146. Машинист мотовоза, машинист электровоза 12
147. Машинисты путевых машин, занятые на
работе в разрезах и на отвалах разрезов 12
148. Машинист инструктор 12
149. Машинист локомотивов на хозяйственных
и маневровых работах 12
150. Машинист (помощник) тепловоза 12
151. Слесарь механосборочных работ 12
152. Слесарь по ремонту локомотивов в пунктах
технического обслуживания 12

153. Разрезде iстейтiн вагондарды қараушы-жөндеушi 12
154. Разрезде iстейтiн жол монтерi 12
155. Экипершi 12
ИНЕРТТІ ШАҢ ӨНДІРУ ЖӨНІНДЕГІ ФАБРИКАЛАР (ЦЕХТАР)
Жұмысшылар
156. Жұмысшылар, кезекші электрослесарь (слесарь)
және жабдықтарды жөндеуші слесарь, тікелей
инертті шаң өндірісіндегі электр жабдықтарына
қызмет көрсететін электромонтер 18
157. Шикізат пен шаңды вагондар мен автомашинаға
тиейтін және түсіретін жүк тиеуші;
инертті шаңды орайтын жұмысшылар 18
Басшылар және мамандар
158. Инертті шаң өндірісінде тікелей істейтін
басшылар және мамандар 18
3. ГЕОЛОГИЯЛЫҚ БАРЛАУ ЖӘНЕ ТОПОГРАФТЫҚ-ГЕОДЕЗИЯЛЫҚ
ЖҰМЫСТАР ҚАТТЫ ЖӘНЕ СҰЙЫҚ (МҰНАЙ МЕН ГАЗДАН БАСҚА)
ПАЙДАЛЫ ҚАЗБАЛАРДЫ БАРЛАП БҰРҒЫЛАУ
1. Скважиналарды механикалық айналдырма
бұрғылайтын бұрғылаушы, скважиналарды
механикалық соққылап бұрғылайтын бұрғылаушы,
скважиналарды қолмен бұрғылайтын бұрғылаушы,
скважиналарды механикалық айналдырма
бұрғылайтын бұрғылаушының көмекшiсi
(бiрiншi), скважиналарды механикалық
соққылап бұрғылайтын бұрғылаушының көмекшiсi
(бiрiншi), скважиналарды механикалық
айналдырма бұрғылайтын бұрғылаушының
көмекшiсi (екiншi), скважиналарды механикалық
соққылап бұрғылайтын бұрғылаушының көмекшiсi
(екiншi), скважиналарды қолмен бұрғылайтын
бұрғылаушының көмекшiсi, бұрғылау
қондырғысының машинисi 6
ПЬЕЗООПТИКАЛЫҚ ШИКIЗАТТЫ БАЙЫТУ
2. Пьезооптикалық шикiзатты байытуда толық
жұмыс күнiн iстейтiн барлық мамандықтағы
жұмысшылар 12 36
3. Пьезооптикалық шикiзатты байыту
өндiрiсiнде толық жұмыс күнiн iстейтiн
аға инженер, инженер, аға техник және техник 12 36
ТОПОГРАФТЫҚ-ГЕОДЕЗИЯЛЫҚ ЖҰМЫСТАР
Топографиялық, графикалық, геологиялық,
теңiздiң және арнаулы жоспарлар мен
карталарды жасау, пластиктерде сызу
және граверлеу
4. Аға картограф 6
5. Инженер 6
6. Географиялық, топографиялық және арнаулы
карталардың түпнұсқаларын пластиктерде
граверлейтiн жұмысшылар 12
7. Карталардың редакторы, карталардың
аға редакторы 6
8. Техник, аға техник 6
9. Топограф, аға топограф 6
10. Сызушы 6
Аэрофототүсiрiм материалдарын
камералдық өңдеу
11. Аға аэрофотогеодезист 6
12. Инженер-аэрофотогеодезист 6
13. Техник-аэрофотограмметрші, аға
техник-аэрофотограмметрші 6
14. Топограф, аға топограф 6
15. Фотолаборант 6
16. Фототехник 6
Есептеу машиналарында астрономиялық
және геодезиялық есептеулер
17. Аға геодезист 6
18. Инженер, аға инженер 6
19. Техник, аға техник 6
4. МЕТАЛЛУРГИЯ ӨНДІРІСІ ҚАРА МЕТАЛЛУРГИЯ
БАЙЫТУ, ҰНТАҚТАУ-СҰРЫПТАУ, БРИКЕТТЕУ ЖӘНЕ АГЛОМЕРАЦИЯЛЫҚ
ФАБРИКАЛАР (ЦЕХТАР), КЕНДЕР МЕН ҚАРА МЕТАЛЛУРГИЯДАҒЫ
КЕН ЕМЕС МАТЕРИАЛДАРДЫ КҮЙДІРУ
Жұмысшылар

153. Монтер пути, работающий на разрезе 12
154. Осмотрщик-ремонтник вагонов,
работающий в разрезах 12
155. Экипировщик 12
ФАБРИКИ (ЦЕХИ) ПО ПРОИЗВОДСТВУ ИНЕРТНОЙ ПЫЛИ
Рабочие
156. Рабочие, электрослесарь (слесарь)
дежурный и по ремонту оборудования,
электромонтер по обслуживанию
электрооборудования, непосредственно
занятые в производстве инертной пыли 18
157. Грузчик, занятый погрузкой и разгрузкой
сырья и пыли в вагоны и автомашины;
рабочие, занятые на упаковке инертной пыли 18
Руководители и специалисты
158. Руководители и специалисты,
непосредственно занятые в производстве
инертной пыли 18
3. ГЕОЛОГОРАЗВЕДОЧНЫЕ И ТОПОГРАФО-ГЕОДЕЗИЧЕСКИЕ
РАБОТЫ РАЗВЕДОЧНОЕ БУРЕНИЕ НА ТВЕРДЫЕ И ЖИДКИЕ
ПОЛЕЗНЫЕ ИСКОПАЕМЫЕ (КРОМЕ НЕФТИ И ГАЗА)
1. Бурильщик механического вращательного
бурения скважин, бурильщик
механического ударного бурения скважин,
бурильщик ручного бурения скважин,
помощник бурильщика механического
вращательного бурения скважин (первый),
помощник бурильщика механического
ударного бурения скважин (первый),
помощник бурильщика механического
вращательного бурения скважин (второй),
помощник бурильщика механического
ударного бурения скважин (второй),
помощник бурильщика ручного бурения
скважин, машинист буровой установки 6
ОБОГАЩЕНИЕ ПЬЕЗООПТИЧЕСКОГО СЫРЬЯ
2. Рабочие всех профессий, непосредственно
занятые полный рабочий день на
обогащении пьезооптического сырья 12 36
3. Старший инженер, инженер, старший
техник и техник, непосредственно занятые
полный рабочий день в производстве
обогащения пьезооптического сырья 12 36
ТОПОГРАФО-ГЕОДЕЗИЧЕСКИЕ РАБОТЫ
Составление, вычерчивание и гравирование на пластиках
топографических, графических, геологических,
морских и специальных планов и карт
4. Старший картограф 6
5. Инженер 6
6. Работники, занятые гравированием
оригиналов географических, топографических
и специальных карт на пластиках 12
7. Редактор карт, старший редактор карт 6
8. Техник, старший техник 6
9. Топограф, старший топограф 6
10. Чертежник 6
Камеральная обработка аэрофотосъемочных материалов
11. Старший аэрофотогеодезист 6
12. Инженер-аэрофотогеодезист 6
13. Техник-аэрофотограмметрист, старший
техник-аэрофотограмметрист 6
14. Топограф, старший топограф 6
15. Фотолаборант 6
16. Фототехник 6
Астрономические и геодезические вычисления
на вычислительных машинах
17. Старший геодезист 6
18. Инженер, старший инженер 6
19. Техник, старший техник 6
4. МЕТАЛЛУРГИЧЕСКОЕ ПРОИЗВОДСТВО
ЧЕРНАЯ МЕТАЛЛУРГИЯ
ОБОГАТИТЕЛЬНЫЕ, ДРОБИЛЬНО-СОРТИРОВОЧНЫЕ,
БРИКЕТНЫЕ И АГЛОМЕРАЦИОННЫЕ ФАБРИКИ(ЦЕХИ), ОБЖИГ
РУД И НЕРУДНЫХ ИСКОПАЕМЫХ В ЧЕРНОЙ МЕТАЛЛУРГИИ
Рабочие

1. Агломератшы 12
2. Күкiрт аулайтын қондырғылардағы конверсия
аппаратшысы 12
3. Қыртыстарға қызмет ететiн қойылту аппаратшысы 12
4. Бункерлеушi 12
5. Шаң түсiрушi 12
6. Тасымалдау ленталарына ауа толтыратын
вулканизаторшы 6
7. Газгенераторшы 12
8. Жуу фабрикасында iстейтiн гидромониторшы 12
9. Агломерация және күйдiру жасайтын көрiкшi 12
10. Елекшi-шуровшы 12
11. Елекшi 12
12. Шикiзат пен отын тиеп, түсiретiн жүк тиеушi 6
13. Шикiзат пен отын тиеп, түсiретiн жүк тиеушi 12
14. Дозалаушы 12
15. Ыстық қайтарымның дозашысы 12
16. Реагенттер дозашысы 12
17. Бөлшектеушi 12
18. Науашы 12
19. Вагранкалар мен пештердi тиеп-босатушы 12
20. Маздаған заттарды тиеушi 12
21. Ыстық агломератты құюшы 12
22. Агломерация ожауларына құюшы 12
23. Жұмыстың ыстық учаскелерiндегi бақылаушы 12
24. Шламды түзетушi 12
25. Жүк түсiретiн платформаларды көтеретiн шығыр 12
26. Эксгаустар машинисi 12
27. Түтiн сорушылар машинисi 12
28. Пневматикалық және гидравликалық қайта
тиегiштің машинисi 12
29. Араластырғыштың машинисi 6
30. Сусыздандыру машинисi:
1) сусыздандыру процесiн жүргiзушi 12
2) сусыздандыру жәшiгiнiң приводтарына
қызмет көрсетушi 6
31. Ауыспалы науаның машинисi 12
32. Араластырғыш барабанның машинисi 12
33. Мотовоз машинисi 6
34. Көтергiштiң машинисi:
1) кокс көтергiштерде және скипте iстейтiн 12
2) басқа жұмыстар мен көтергiштерде iстейтiн 6
35. Түйiндегiштiң машинисi 12
36. Металлургия өндiрiсi кранының машинисi:
1) ыстық агломерат тиеушi 12
2) фабрика iшiнде кранға қызмет көрсететiн 12
3) кен қоймасында кранға қызмет көрсететiн 12
37. Өндiрiстiк үй-жайлардағы компрессор
қондырғыларының машинисi 6
38. Конвейер машинисi 12
39. Аударып тартатын жер сорғыш қондырғылардың
механикалық жабдығының машинисi және жер
сорқыш машинаның электр жабдығының машинисi 12
40. Брикеттеу пресiнiң машинисi 12
41. Сульфит қоймаларындағы экскаватор машинисi 12
42. Диiрмендер машинисi 12
43. Шайқайтын машинаға қызмет көрсететiн жуушы 12
44. Әктегiш пен майлағыштың моторшысы 12
45. Питатель машинисi (моторшысы) 12
46. Көлiктiк тележканың моторшысы 12
47. Күйдiрушi 12
48. Отқа берiкшi 12
49. Шаң-газ ұстайтын қондырғыларға қызмет
көрсететiн оператор 12
50. Фабриканың тiкелей техникалық бөлiмiнде
тұрған басқару пультiнiң операторы 12
51. Вагонеткаларды қолмен итеретiн итерушi 6
52. Шөгiндiлеушi (концентратшы) 12
53. Ыстық агломераттың сынақтарын таңдайтын
сынақ таңдаушы 12
54. Фабрика iшiнде үнемi iстейтiн балташы 6

1. Агломератчик 12
2. Аппаратчик конверсии, занятый на
сероулавливающих установках 12
3. Аппаратчик сгустителей, занятый
обслуживанием отстойников 12
4. Бункеровщик 12
5. Выгрузчик пыли 12
6. Вулканизаторщик, занятый
вулканизацией транспортерных лент 6
7. Газогенераторщик 12
8. Гидромониторщик, занятый на
промывочной фабрике 12
9. Горновой на агломерации и обжиге 12
10. Грохотчик-шуровщик 12
11. Грохотовщик 12
12. Грузчик, занятый на погрузке и
выгрузке сырья и топлива 6
13. Грузчик, занятый на погрузке и
выгрузке сырья и топлива 12
14. Дозировщик 12
15. Дозировщик горячего возврата 12
16. Дозировщик реагентов 12
17. Дробильщик 12
18. Желобщик 12
19. Загрузчик-выгрузчик вагранок и печей 12
20. Загрузчик мелющих тел 12
21. Заливщик горячего агломерата 12
22. Заправщик агломерационных чаш 12
23. Контролер, занятый на горячих участках
работы 12
24. Корректировщик шлама 12
25. Лебедчик, занятый на подъеме
разгрузочных платформ 12
26. Машинист эксгаустера 12
27. Машинист дымососов 12
28. Машинист пневматического и
гидравлического перегружателя 12
29. Машинист мешалок 6
30. Машинист обезвоживателя, занятый:
1) ведением процесса обезвоживания 12
2) обслуживанием приводов
обезвоживающих ящиков 6
31. Машинист перекидного желоба 12
32. Машинист смесительных барабанов 12
33. Машинист мотовоза 6
34. Машинист подъемника, занятый:
1) на коксоподъемнике и скипах 12
2) на других работах и подъемниках 6
35. Машинист окомкователя 12
36. Машинист крана металлургического
производства, занятый:
1) на погрузке горячего агломерата 12
2) обслуживанием крана в помещении
фабрики 12
3) обслуживанием крана на рудном складе 12
37. Машинист компрессорных установок,
работающий в производственных помещениях 6
38. Машинист конвейера 12
39. Машинист механического
оборудования перекачивающих
землесосных установок и машинист
электрического оборудования
перекачивающих землесосных установок 12
40. Машинист брикетного пресса 12
41. Машинист экскаватора, занятый на
сульфитных складах 12
42. Машинист мельниц 12
43. Мойщик, занятый обслуживанием
промывочной машины 12
44. Моторист известкователя и омасливателя 12
45. Машинист (моторист) питателя 12
46. Моторист транспортной (заправочной) тележки 12
47. Обжигальщик 12
48. Огнеупорщик 12
49. Оператор по обслуживанию
пылегазоулавливающих установок 12
50. Оператор пульта управления,
находящийся непосредственно в
техническом отделении фабрики 12
51. Откатчик, занятый откаткой вагонеток вручную 6
52. Отсадчик (концентраторщик) 12
53. Пробоотборщик, занятый на отборе
проб горячего агломерата 12
54. Плотник, постоянно занятый в
помещении фабрики 6

55. Байыту және ұнтақтау-сұрыптау фабрикаларында,
кенiштерде, шахталар мен металлургия
заводтарында құрамында 10%-тен астам
кремнийдiң еркiн қос тотықы бар қара металл
кендерi мен балқымалы шпатты ұнтақтаумен,
майдалаумен, үгiтумен және шихталаумен
айналысатын жұмысшылар (барлық мамандықтағы)
мен мастерлер:
1) құрғақ тәсiлмен 24 36
2) ылғал тәсiлмен 12
56. Аталған учаскелерде үнемi жөндеу жүргiзетiн
жұмысшылар, жұмыстардың жүргiзiлуi:
1) құрғақ тәсiлмен 18
2) ылғал тәсiлмен 12
57. Темiр жол вагондарына ылғалдығы 3%-тен аз
мөлшерде кептiрiлген кендi тиейтiн жұмысшылар 18 36
58. Байытуда iстейтiн сеператоршы 12
59. Кен және кен емес қазбаларды сорттап,
саралайтын сорттаушы 12
60. Кептiрушi 12
61. Брикеттердi түсiрушi 12
62. Реагенттердi тасымалдайтын және бөлiп құятын
тасымалдаушы 6
63. Фабриканың өндiрiстiк үй-жайларын жинайтын
өндiрiстiк үй-жай жинаушы 12
64. Сүзгiлеушi 12
65. Флотатор 12
66. Шламшы-бассейншi 6
Басшылар және мамандар
67. Негiзгi өндiрiс жұмысшылары зиянды еңбек
жағдайына байланысты қосымша демалыс алатын
жұмыс учаскелерiнде iстейтiн мастер,
аға мастер, ауысым бастығы:
1) ұзақтықы 12 күнтізбелік күн; 12
2) ұзақтықы 6 күнтізбелік күн; 6
68. Ылғалдылығы 3%-тен төмен кептiрiлген кендi
темiр жол вагондарына тиеумен үнемi
айналысатын мастер, аға мастер, ауысым бастығы 18
ДИНАСТЫҚ ӨНДIРIС
Кварц пен кварциттердi қазып алу,
байыту және өңдеу
Жұмысшылар
69. Кварц пен кварциттi қазып алу, тасымалдау,
байыту, ұнтақтау, сорттау, үгiту және
шихталаумен үнемi айналысатын жұмысшылар 36
70. Династық масса мен мертельдердi дайындаумен,
династық отқа төзгiштердi престеу мен
қалыпқа салумен үнемi айналысатын жұмысшылар 36
71. (Шикiзат пен газ өнiмiн) кептiру
мен сұрыптаумен, династық бұйымдарды,
мертельдер мен кварциттердi және жартылай
фабрикаттар мен дайын өнiмдердi дәнекерлеу,
күйдiру, түсiру, орау және операциялар
бойынша бақылаумен үнемi айналысатын
жұмысшылар 36
72. Жылу технологиялық агрегаттардың отқа
төзiмдi негiздерiн жөндеумен, оларды
тазалаумен және жұмысқа дайындаумен және
олардың астына пештi вагондарды салумен
үнемi айналысатын жұмысшылар 36
73. Технологиялық жабдықтарды, өндiрiстiк
желдеткiштi ұстаумен және өндiрiстiк
үй-жайларды ұстаумен үнемi айналысатын
жұмысшылар 36
Басшылар және мамандар
74. Өндiрiс учаскелерiнде толық жұмыс күнi
болатын өндiрiстiк учаскенiң мастерi,
өндiрiстiк учаскенiң аға мастерi, цех
механигi, цех энергетигi, ауысым бастығы 36
Ескерту: Кварц пен кварциттi қазып алумен,
байытумен және өңдеумен айналысатын
жұмысшылар мен инженер-техник жұмысшыларға
зияндылығы бойынша қосымша демалыс "Қара
металлургия" бөлiмiнiң тиiстi бөлiмшелерiндегi
мамандықтар мен қызметшілердiң тiзбесi
бойынша берiледi
ДОМНА ӨНДIРIСI
Жұмысшылар

55. Рабочие (всех профессий) и мастера
обогатительных и дробильно-сортировочных
фабрик, рудников, шахт
и металлургических заводов, занятые на
дроблении, измельчении, помоле и
шихтовке руд черных металлов и
плавикового шпата, содержащих 10% и
более свободной двуокиси кремния:
1) сухим способом 24 36
2) мокрым способом 12
56. Рабочие, постоянно занятые ремонтом
оборудования на указанных участках,
где производятся работы:
1) сухим способом 18
2) мокрым способом 12
57. Рабочие, постоянно занятые погрузкой в
железнодорожные вагоны руды,
подсушенной до влажности менее 3% 18 36
58. Сепараторщик, занятый на обогащении 12
59. Сортировщик, занятый на сортировке и
разборке рудных и нерудных ископаемых 12
60. Сушильщик 12
61. Съемщик брикетов 12
62. Транспортировщик, занятый перевозкой
и разливкой реагентов 6
63. Уборщик производственных
помещений, занятый уборкой
производственных помещений фабрики 12
64. Фильтровальщик (фильтровщик) 12
65. Флотатор 12
66. Шламовщик-бассейнщик 6
Руководители и специалисты
67. Мастер, старший мастер, начальник
смены, непосредственно занятые на
участках работы, где большинство
основных производственных рабочих
получает в связи с вредными условиями
труда дополнительный отпуск:
1) продолжительностью 12 календарных дней; 12
2) продолжительностью 6 календарных дней 6
68. Мастер и начальник смены, постоянно
занятые на работах по погрузке в
железнодорожные вагоны руды,
подсушенной до влажности менее 3% 18
ДИНАСОВОЕ ПРОИЗВОДСТВО
Добыча, обогащение и переработка
кварца и кварцитов
Рабочие
69. Рабочие, постоянно занятые на добыче,
транспортировке, обогащении, дроблении,
сортировке, помоле и шихтовке кварца и
кварцита 36
70. Рабочие, постоянно занятые на
приготовлении динасовой массы и
мертелей, на прессовании и формовке
динасовых огнеупоров 36
71. Рабочие, постоянно занятые на сушке,
сортировке (сырца и газовой
продукции), сварке, обжиге, выгрузке,
упаковке, и пооперационном контроле
полуфабрикатов и готовой продукции
динасовых изделий, мертелей и кварцитов 36
72. Рабочие, постоянно занятые на ремонте
огнеупорной кладки тепловых
технологических агрегатов, чистке и
подготовке их к работе и кладке подин
печных вагонов 36
73. Рабочие, постоянно занятые на ремонте
и содержании технологического
оборудования, производственной
вентиляции и уборке производственных помещений 36
Руководители и специалисты
74. Мастер производственного участка,
старший мастер производственного
участка, механик цеха, энергетик цеха,
начальник смены, непосредственно
занятые полный рабочий день на
производственных участках 36
Примечание. Рабочим и инженерно-техническим
работникам, занятым на добыче, обогащении и
переработке кварца и кварцита, дополнительный
отпуск по вредности предоставляется по перечню
профессий и должностей, предусмотренных в
соответствующих подразделах раздела "Черная
металлургия"
ДОМЕННОЕ ПРОИЗВОДСТВО
Рабочие

75. Кен ауласының бригадирi 6
76. Бункерлер бригадирi:
1) ыстық агломератпен және сидиритпен
жұмыс iстейтiндердiң 12
2) жұмыстың қалған учаскелерiнде
iстейтiндердiң 6
77. Шлак үйiндiсiн жасау бригадирi 12
78. Бөлiп құю машинасының бригадирi 12
79. Мульд, шлак тасушы ожаулар мен ыдыстардың
бүркушi 12
80. Домна цехының бункершiсi:
1) бункер астындағы үйде немесе ыстық
агломератпен және сидеритпен жұмыс iстейтiн 12
2) бункерлерде жұмыс iстейтiн 6
81. Домна пешiнiң үстiнде жұмыс iстейтiн:
1) домна пештерiнiң колошниктерiнде шихта
материалдарын қолмен тиеумен айналысатын 12 36
2) басқа жұмыстардағы 12
82. Бункер астындағы үйлерде шихтаны өлшеумен
айналысатын таразышы 12
83. Домна пешiнiң су құбыршысы 12
84. Үйiндiлерде шлак түсiрушi 12
85. Домна пешiнiң газовщигi 12
86. Домна пешiнiң көрiкшiсi 12
87. Домна шлагын түйiршектеушi 12
88. Бөлiп құю машинасының науашысы 12
89. Машинист-жиектеушi, орналастырушы-жиектеушi 12
90. Каталь:
1) толығымен механикаландырылмаған домна
пештерiн қолмен толтырғанда 12 36
2) толығымен механикаландырылған пештердi 12
91. Ожаушы 12
92. Люкшi 12
93. Вагон-таразының машинисi 12
94. Домна пешi көтергiшiнiң машинисi 12
95. Домна цехы трансферкарының машинисi 6
96. Шихта берушiнiң машинисi 12
97. Металлургия өндiрiсi кранының машинисi:
1) құю цехындағы 12
2) шикiзат пен отынды қабылдау және тиеу
кранына қызмет көрсететiн 6
3) түйiршiк бассейнге немесе қондырғыға
қызмет көрсететiн 12
4) саз езушiге қызмет көрсететiн 12
5) бөлiп құю машинасына қызмет көрсететiн 12
98. Шикiзат пен отынды қабылдайтын және тиейтiн
вагон аударғыштың және вагон итергiштiң
машинисi 6
99. Электровоз машинисi:
1) тоннельдер мен жабық галереяларда жұмыс
iстейтiн 12
2) басқа учаскелерде 6
100. Шихта бергiштiң машинисi (моторшысы):
1) кокс көлiгiнiң қасындағы 12
2) скрепер шығырының қасындағы 6
101. Автоматтандырылған вагон-таразыларды жөндеушi 12
102. Саз езгiште ленталық массаны жеткiзумен
айналысатын отқа төзiмдi материалдар мен
термикалық қоспаларды дайындаушы 6
103. Скипшi 12
104. Колошник шаңын жинаушы 12
105. Шойыншы 12
Домна шлактарынан бұйымдар өндіру
106. Домна шлактарынан бұйымдар жасаумен
айналысатын жұмысшылар (шлаккесектер,
тюбингтер) 12
Басшылар және мамандар
107. Негiзгi өндiрiстi жұмысшылар зиянды еңбек
жағдайына байланысты қосымша демалыс
алатын жұмыс учаскелерiнде iстейтiн мастер,
аға мастер, ауысым бастығы:
1) ұзақтығы 12 күнтізбелік күн 12
2) ұзақтығы 6 күнтізбелік күн 6
БОЛАТ БАЛҚЫТУ ӨНДIРIСI
Жұмысшылар
108. Болат балқыту өндiрiсiнде iстейтiн болат
балқыту және ферросплав өндiрiсi шихта
ауласының бригадирi 6

75. Бригадир рудного двора 6
76. Бригадир бункеров, занятый:
1) при работе с горячим агломератом и
сидеритом 12
2) на остальных участках работы 6
77. Бригадир разработки шлакового отвала 12
78. Бригадир разливочных машин 12
79. Брызгальщик мульд, шлаковозных ковшей и чаш 12
80. Бункеровщик доменного цеха, занятый:
1) в подбункерном помещении или при
работе с горячим агломератом и сидеритом 12
2) при работе на бункерах 6
81. Верховой доменной печи, занятый:
1) загрузкой шихтовых материалов
вручную на колошниках доменных печей 12 36
2) на других работах 12
82. Весовщик, занятый взвешиванием
шихты в подбункерных помещениях и скиповых ямах 12
83. Водопроводчик доменной печи 12
84. Выгрузчик шлака на отвалах 12
85. Газовщик доменной печи 12
86. Горновой доменной печи 12
87. Грануляторщик доменного шлака 12
88. Желобщик разливочных машин 12
89. Кантовщик-машинист, кантовщик-укладчик 12
90. Каталь:
1) при ручной загрузке не полностью
механизированных доменных печей 12 36
2) полностью механизированных доменных печей 12
91. Ковшевой 12
92. Люковой 12
93. Машинист вагон-весов 12
94. Машинист подъемника доменной печи 12
95. Машинист трансферкара доменного цеха 6
96. Машинист шихтоподачи 12
97. Машинист крана металлургического
производства, занятый:
1) в литейном дворе 12
2) обслуживанием крана на приемке и
загрузке сырья и топлива 6
3) обслуживанием грануляционного
бассейна или установки 12
4) обслуживанием глиномялки 12
5) обслуживанием разливочной машины 12
98. Машинист вагоноопрокидывателя и
машинист вагонотолкателя, занятые
приемкой и загрузкой сырья и топлива 6
99. Машинист электровоза, занятый:
1) на работах в туннелях и закрытых галереях 12
2) на других участках 6
100. Машинист (моторист) шихтоподачи, занятый:
1) у коксового транспорта 12
2) у скреперной лебедки 6
101. Наладчик автоматизированных вагонов-весов 12
102. Приготовитель заправочных,
огнеупорных материалов и термических
смесей, занятый в глиномялке на
доставке ленточной массы 6
103. Скиповой 12
104. Уборщик колошниковой пыли 12
105. Чугунщик 12
Производство изделий из доменных шлаков
106. Рабочие, занятые в производстве
изделий из доменных шлаков
(шлакобрусчатка, тюбинги) 12
Руководители и специалисты
107. Мастер, старший мастер, начальник
смены, непосредственно занятые на
участках работы, где большинство
основных производственных рабочих
получают в связи с вредными
условиями труда дополнительный отпуск:
1) продолжительностью 12 календарных дней 12
2) продолжительностью 6 календарных дней 6
СТАЛЕПЛАВИЛЬНОЕ ПРОИЗВОДСТВО
Рабочие
108. Бригадир шихтового двора в сталеплавильном и
ферросплавном производствах, занятый в
сталеплавильном производстве 6

109. Изложницалар ауласының бригадирi 12
110. Өндiрiс процесiнде шикiзатты, жартылай
фабрикаттарды және дайын өнiмдi жылжыту
жөнiндегi бригадир 12
111. Сыдыру-тазалау бөлiмiнiң бригадирi 6
112. Металл кемiстiктерiн кесушi 12
113. Шихта ауласындағы таразышы 6
114. Ожаушы 12
115. Сынықтарды қауiпсiздендiрумен айналысатын
сынықтардың, қара және түстi металдардың
бақылаушысы 6
116. Гидротазалау және изложницаларды майлау
машинисi 12
117. Дистрибутор машинисi (конвертор операторы) 12
118. Құлату машинасының машинисi 12
119. Май құю машинасының машинисi 12
120. Бөлiп құю электротележкасында iстейтiн
ыстық металды тасымалдаушы-машинист 12
121. Металлургия өндiрiсi кранының машинисi:
1) құю кранының, тиеу кранының, миксер бөлiмi
кранының, бөлiп құю кранының, жинау кранының,
бөлiп құю пролетiнiң қазандық кранының,
изложницалар ауласы кранының, құймаларды
аршу кранының, пеш пролетiнде шихта беру
кранының, ыстық құйма қоймасындағы кранның,
құймаларды ашу бөлiмiндегi және
изложницалар ауласындағы тельфердiң машинисi 12
2) жұмыстың қалқан учаскелерiндегi шихта
ауласы кранының және суық құймалар
қоймасындағы кранның 6
122. Металлургия цехындағы миксер бөлiмiнде
электровоз машинисi 12
123. Таңбалаумен айналысатын таңбалаушы
1) ыстық металды 12
2) суық металды 6
124. Миксершi 12
125. Блоктарды толтырушы 12
126. Стопор терушi 12
127. Сифондар мен поддондар терушi 12
128. Болат балқыту цехтарының немесе тазалау
бөлiмдерiнiң өндiрiстiк пролеттарында iстейтiн
сыдыру станоктарының операторы 6
129. Болатты үздiксiз құю қондырғыларында
газбен кесу операторы 12
130. Логоскоп операторы 12
131. Болатты үздiксiз құю қондырғысының операторы 12
132. Синтетикалық шлактарды балқытушы 12
133. Қышқылдатқышты балқытушы 12
134. Балқытпаларды бөлiп құюға қоспаларды
дайындаушы 12
135. Болат балқытушы конвертордың көмекшiсi 12
136. Мартен пешi болат құюшысының көмекшiсi 12
137. Электр пешi болат құюшысының көмекшiсi 12
138. Темiрдi тiкелей қалпына келтiру пешi
болат құюшысының көмекшiсi 12
139. Электрошлакты қайта құю қондырғысы болат
құюшысының көмекшiсi 12
140. Вакуум пешi болат құюшысының көмекшiсi 12
141. Люнкериттi қондырғыда жұмыс iстейтiн май
құю, отқа төзiмдi материалдарды және
термикалық қоспаларды дайындаушы 12
142. Электрлi балқыту пешiнiң пультшiсi:
1) электрлi болат балқыту пешiнiң 12
2) электрлi шлак жасау және вакуумды пештiң 6
143. Мартен пешiнiң қондырғыларын үрлеумен
айналысатын жұмысшылар 12
144. Болатты бөлiп құюшы 12
145. Металды сорттаушы-тапсырушы:
1) ыстық құймалармен iстейтiн 12
2) суық құймалармен iстейтiн 6
146. Вакуум пешiнiң болат құюшысы 12

109. Бригадир двора изложниц 12
110. Бригадир по перемещению сырья,
полуфабрикатов и готовой продукции в
процессе производства 12
111. Бригадир обдирочно-зачистного отделения 6
112. Вырубщик пороков металла 12
113. Весовщик, занятый на шихтовом дворе 6
114. Ковшевой 12
115. Контролер лома и отходов черных и
цветных металлов, занятый по обезвреживанию лома 6
116. Машинист гидроочистки и смазки изложниц 12
117. Машинист дистрибутора (оператор конвертора) 12
118. Машинист завалочной машины 12
119. Машинист заправочной машины 12
120. Машинист-транспортировщик
горячего металла, занятый
обслуживанием разливочной электротележки 12
121. Машинист крана металлургического
производства, занятый обслуживанием
1) заливочного крана, загрузочного крана, крана
миксерного отделения, разливочного крана, уборочного
крана, котельного крана разливочного пролета;
крана двора изложниц, крана раздевания слитков,
крана на подаче шихты в печном пролете, крана на
складе горячих слитков; тельфера в
отделении раздевания слитков и двора изложниц 12
2) крана шихтового двора на остальных
участках работы и крана на складе
холодных слитков 6
122. Машинист электровоза
металлургического цеха, занятый в
миксерных отделениях 12
123. Маркировщик, занятый маркировкой:
1) горячего металла 12
2) холодного металла 6
124. Миксеровой 12
125. Набивщик блоков 12
126. Наборщик стопоров 12
127. Наборщик сифонов и поддонов 12
128. Оператор обдирочных станков,
непосредственно занятый на
производственных пролетах
сталеплавильных цехов или в зачистных отделениях 6
129. Оператор газовой резки на установках
непрерывной разливки стали 12
130. Оператор логоскопа 12
131. Оператор установки непрерывной разливки стали 12
132. Плавильщик синтетических шлаков 12
133. Плавильщик раскислителей 12
134. Подготовитель составов к разливке плавок 12
135. Подручный сталевара конвертера 12
136. Подручный сталевара мартеновской печи 12
137. Подручный сталевара электропечи 12
138. Подручный сталевара печи прямого
восстановления железа 12
139. Подручный сталевара установки
электрошлакового переплава 12
140. Подручный сталевара вакуумной печи 12
141. Приготовитель заправочных,
огнеупорных материалов и термических
смесей, занятый на обслуживании
люнкеритной установки 12
142. Пультовщик электроплавильной печи,
занятый обслуживанием:
1) электросталеплавильной печи 12
2) электрошлаковой печи и вакуумной печи 6
143. Рабочие, занятые продувкой насадок
мартеновской печи 12
144. Разливщик стали 12
145. Сортировщик-сдатчик металла, занятый на работах:
1) с горячими слитками 12
2) с холодными слитками 6
146. Сталевар вакуумной печи 12

147. Электрошлакты қайта құю қондырғысының
болат құюшысы 12
148. Темiрдi тiкелей қайта қалпына келтiру
пешiнiң болат құюшысы 12
149. Конвертордың болат құюшысы 12
150. Мартен пешiнiң болат құюшысы 12
151. Электрлi пештiң болат құюшысы 12
152. Изложницаларды тазалаушы-майлаушы 12
153. Шихташы:
1) пеш пролетiнде шихта беретiн 12
2) жұмыстың басқа учаскелерiндегi 6
154. Шлакшы 12
Газ шаруашылығы және шайыр қондырғысы
155. Газшы 12
156. Газгенераторшы 12
157. Ағаш жарушы 6
158. Күлші 12
159. Шайыр қондырғысының машинисi 12
160. Отын әкелiп тұратын тасымалдаушы 6
Шлак бөлшектеу бөлiмi
161. Тиегiштiң жүргiзушiсi 12
162. Үйiндiлерде шлак түсiрушi 12
163. Шлак бөлшектеу бөлiмiнде iстейтiн жүк тиеушi 12
164. Диiрмен машинисi 12
165. Магниттi грейфер кранында iстейтiн
металлургия өндiрiсi кранының машинисi 12
166. Шлак бөлшектеу бөлiмiнiң операторы 12
167. Шаң-газ аулау қондырқыларына
қызмет көрсетушi оператор 12
168. Шлак бөлшектеу бөлiмiнде iстейтiн шлак,
металл сынықтары мен қалдықтарының
сеператоршысы 12
169. Шлак бөлшектеу бөлiмiнде iстейтiн
орналастырушы-ораушы 12
Доломиттi-әк-күйдiру бөлiмi
170. Бөлшектеушi 12
171. Скип көтергiшiнiң машинисi 12
172. Грейфер кранында iстейтiн металлургия
өндiрiсi кранының машинисi 12
173. Күйдіруші 12
174. Сұрыптаушы 12
175. Тасымалдаушы 12
Сынықтарды бөлу және дайындау
176. Қопарғыш (қопарғыш мастер) 6
177. Металл сынықтары мен қалдықтарды газбен кесушi 6
178. Металл сынықтары мен қалдықтарды бөлу
копровщигi 6
179. Металл қалдықтарын престеушi 6
180. Металл сынықтары мен қалдықтарды сұрыптаушы 6
Шлакты бөлу
181. Шлак үйiндiсiн жасау бригадирi 12
182. Мульдтар, шлак ожаулары мен ыдыстарын бүркушi 12
183. Шпур бұрқышысы 12
184. Шлак үйiндiсiнде iстейтiн бульдозер машинисi
(бульдозершi) 12
185. Шлак бөлiмдерiнде iстейтiн скрепер
машинисi (скрепершi) 12
186. Шлак бөлiмдерiнде көпiрлiк электромагниттi
және магниттi-грейферлi крандарда iстейтiн
кранның машинисi 12
187. Металл қалдықтарын күйдiрушi 6
188. Металл қалдықтарын престеушi 6
189. Шлактың, металл сынықтары мен қалдықтарын
сеператоршы 12
190. Металл сынықтары мен қалдықтарын сорттаушы-
жинаушы 12
191. Шлакшы 12
192. Шихталаушы:
1) шлактар мен шлак үйiндiлерiн жасаушы 12
2) қалған жұмыстардағы 6
Басшылар және мамандар
193. Өндiрiс жұмысшыларының көпшiлiгi зиянды еңбек
жағдайына байланысты қосымша демалыс алатын
жұмыс учаскелерiнде iстейтiн мастер, аға
мастер, ауысым бастығы:
1) ұзақтығы 12 күнтізбелік күн 12

147. Сталевар установки электрошлакового переплава 12
148. Сталевар печи прямого восстановления железа 12
149. Сталевар конвертера 12
150. Сталевар мартеновской печи 12
151. Сталевар электропечи 12
152. Чистильщик-смазчик изложниц 12
153. Шихтовщик, занятый:
1) на подаче шихты в печном пролете 12
2) на остальных участках работы 6
154. Шлаковщик 12
Газовое хозяйство и смоляная установка
155. Газовщик 12
156. Газогенераторщик 12
157. Дровокол 6
158. Зольщик 12
159. Машинист смоляной установки 12
160. Транспортировщик, занятый подвозкой топлива 6
Шлакомольное отделение
161. Водитель погрузчика 12
162. Выгрузчик шлака на отвалах 12
163. Грузчик, занятый в шлакопомольном отделении 12
164. Машинист мельницы 12
165. Машинист крана металлургического
производства, занятый обслуживанием
магнитогрейферного крана 12
166. Оператор шлакопомольного отделения 12
167. Оператор по обслуживанию
пылегазоулавливающих установок 12
168. Сепараторщик шлака, лома и отходов
металла, непосредственно занятый в
шлакопомольном отделении 12
169. Укладчик-упаковщик, непосредственно занятый в
шлакопомольном отделении 12
Доломитно-известково-обжигательное отделение
170. Дробильщик 12
171. Машинист скипового подъемника 12
172. Машинист крана металлургического
производства, занятый обслуживанием
грейферного крана 12
173. Обжигальщик 12
174. Сортировщик 12
175. Транспортерщик 12
Разделка и подготовка лома
176. Взрывник (мастер-взрывник) 6
177. Газорезчик металлолома и отходов 6
178. Копровщик по разделке
металлического лома и отходов 6
179. Прессовщик металлоотходов 6
180. Сортировщик-сборщик
металлического лома и отходов 6
Разделка шлака
181. Бригадир разработки шлакового отвала 12
182. Брызгальщик мульд, шлаковых ковшей и чаш 12
183. Бурильщик шпуров 12
184. Машинист бульдозера (бульдозерист),
занятый на шлаковых отвалах 12
185. Машинист скрепера (скреперист),
занятый в шлаковых отделениях 12
186. Машинист крана металлургического
производства, занятый обслуживанием
мостового электромагнитного и
магнитно-грейферного кранов в
шлаковых отделениях 12
187. Обжигальщик металлоотходов 6
188. Прессовщик металлоотходов 6
189. Сепараторщик шлака, лома и отходов металла 12
190. Сортировщик-сборщик металлического лома и отходов 12
191. Шлаковщик 12
192. Шихтовщик, занятый:
1) на разработке шлаков и шлаковых отвалов 12
2) на остальных работах 6
Руководители и специалисты
193. Мастер, старший мастер, начальник
смены, непосредственно занятые на
участках работы, где большинство
основных производственных рабочих
получают в связи с вредными условиями
труда дополнительный отпуск:
1) продолжительностью 12 календарных дней 12

2) ұзақтығы 6 күнтізбелік күн 6
ПРОКАТ ӨНДIРIСI
Жұмысшылар
194. Купорос қондырғысында iстейтiн
кристалдау аппаратшысы 12
195. Купорос қондырғысында iстейтiн
центрифугалау аппаратшысы 12
196. Газдан қорғау қондырғысында және бейтарап газ
қондырғысында iстейтiн бейтарап газ
қондырғысының аппаратшысы 12
197. Купорос қондырғысында iстейтiн бейтараптау
аппаратшысы 12
198. Электролиттi майсыздандыру аппаратшысы 6
199. Газды тазалау аппаратшысы 12
200. Листопрокат өндiрiсiнде лист өңдеуде
iстейтiн ерiту аппаратшысы 12
201. Листопрокат өндiрiсiнде лист прокаттау
қондырғысында iстейтiн бейтарап газ
қондырғысының аппаратшысы 12
202. Баяу суыту құдықтарының бригадирi 12
203. Лист прокаттау өндiрiсi және дөңгелек
прокаттау өндiрiсiнде тiкелей пролет
цехтарында iстейтiн металды және дайын
өнiмдi бөлу, сорттау, қабылдау, тапсыру,
пакеттеу және орау бригадирi 6
204. Дөңгелек прокаттау өндiрiсiнде iстейтiн
дайындау бөлiмiнiң бригадирi 6
205. Дөңгелек прокаттау өндiрiсiнде iстейтiн
дөңгелектердi қарау және механикалық
өңдеу бригадирi 6
206. Ыстық прокат станының вальцовщигi 12
207. Клеттердi құрастыру және аудару вальцовщигi:
1) стендтер стандардың жаю алаңдарында
тұрған кезде 12
2) жұмыстың басқа учаскелерiнде 6
208. Суық прокат станының вальцовщигі:
1) үнемi валкаларды жылытып істейтiн жұмыста 12
2) валкаларды жылытпай iстейтiн жұмыста 6
209. Термикалық пештерге тиеушi:
1) лист прокаттау өндiрiсiнiң листердi бөлуде 12
2) күйдiру пештерiн тиеуде және түсiруде
және термоқұдықтарда жұмыс iстеуде 12
210. Металл сынаушы 6
211. Прокатты қыздырушы 12
212. Аударып-домалатушы:
1) ыстық металмен жұмыс iстейтiн 12
2) суық металмен жұмыс iстейтiн 6
213. Гуммирлау жұмыстарындағы қышқылтқа төзiмдегiш
(қышқылтқа төзiмдегiш-гуммирлаушы) 12
214. Ыстық металға таңба салушы ыстық
бандаждарға белгi салушы 12
215. Листiлердi бөлу цехтарындағы
(учаскелерiндегi) ванналарды түзетушi 12
216. Технологиялық пештер от жағушысы 12
217. Бандаж және вилопрокат өндiрiстерiнде
iстейтiн балға мен пресс ұстасы 12
218. Вилопрокат өндiрiсiнде iстейтiн
штампылаушы ұста:
1) ыстық жұмыстардағы 12
2) суық жұмыстардағы 6
219. Вилопрокат өндiрiсiнде iстейтiн қолмен
соғатын ұста 12
220. Лист бөлуде iстейтiн қаңылтыр мен
тұрбаларды лактаушы 12
221. Лист соғушы 12
222. Электролит әдiсiмен листiлердi бөлетiн
қалайышы 12
223. Қаңылтырды қалайыландырумен және
листiлердi бөлумен айналысатын ыстық әдiспен
қалайыландырушы 12
224. Прокат станының жетекшi моторының машинисi 12
225. Пресс машинисi 12
226. Прокат станының реверсивтi бу
машинасының машинисi 12

2) продолжительностью 6 календарных дней 6
ПРОКАТНОЕ ПРОИЗВОДСТВО
Рабочие
194. Аппаратчик кристаллизации, занятый
на купоросной установке 12
195. Аппаратчик центрифугирования,
занятый на купоросной установке 12
196. Аппаратчик установки нейтрального
газа, занятый на газозащитной
установке и установке нейтрального газа 12
197. Аппаратчик нейтрализации, занятый на
купоросной установке 12
198. Аппаратчик электролитического обезжиривания 6
199. Аппаратчик очистки газа 12
200. Аппаратчик растворения, занятый на
отделке листов листопрокатного производства 12
201. Аппаратчик установки нейтрального
газа, занятый на газозащитной
установке в листопрокатном производстве 12
202. Бригадир колодцев замедленного охлаждения 12
203. Бригадир на отделке, сортировке,
приемке, сдаче, пакетировке и упаковке
металла и готовой продукции, занятый
непосредственно в пролетах цехов
листопрокатного производства и
колесопрокатного производства 6
204. Бригадир заготовительного отделения,
занятый в колесопрокатном производстве 6
205. Бригадир осмотра и механообработки
колес, занятый в колесопрокатном производстве 6
206. Вальцовщик стана горячей прокатки 12
207. Вальцовщик по сборке и перевалке клетей:
1) при расположении стендов у
раскатных полей станов 12
2) на остальных участках работы 6
208. Вальцовщик стана холодной прокатки, занятый:
1) при постоянной работе с подогревом валков 12
2) при работе без подогрева валков 6
209. Загрузчик термических печей, занятый:
1) на отделке листов листопрокатного производства 12
2) загрузкой и выгрузкой
отжигательных печей и при работе на термоколодцах 12
210. Испытатель металла 6
211. Калильщик проката 12
212. Кантовщик укладчик, занятый на работах:
1) с горячим металлом 12
2) с холодным металлом 6
213. Кислотоупорщик на гуммировочных
работах (кислотоупорщик-гуммировщик) 12
214. Клеймовщик горячего металла, занятый
на клеймовке горячих бандажей 12
215. Корректировщик ванн, занятый в цехах
(на участках) отделки листов 12
216. Кочегар технологических печей 12
217. Кузнец на молотах и прессах, занятый в
бандажном и вилопрокатном производствах 12
218. Кузнец-штамповщик, занятый в
вилопрокатном производстве:
1) на горячих работах 12
2) на холодных работах 6
219. Кузнец ручной ковки, занятый в
вилопрокатном производстве 12
220. Лакировщик жести и труб, занятый на
отделке листов 12
221. Листобойщик 12
222. Лудильщик электролитическим
методом, занятый на отделке листов 12
223. Лудильщик горячим способом, занятый
на лужении жести и отделке листов 12
224. Машинист ведущего мотора прокатного стана 12
225. Машинист пресса 12
226. Машинист реверсивной паровой
машины прокатного стана 12

227. Ыстық металдың тасымалдаушы машинисi 12
228. Отпен тазалау машинасының машинисi 12
229. Фрезерлiк тазалау машинасының машинисi 12
230. Құйма бұзғыш машинаның машинисi 6
231. Болат ағыны машинасының машинисi 12
232. Лист прокаттау өндiрiсiнде iстейтiн
қазандықтың машинисi (от жағушы) 12
233. Жерде машинаға, гидроитергiшке,
шаржир-машинаға қызмет көрсететiн
тиеу механизмдерiнiң машинисi 12
234. Бандаж өндiрiсiнде iстейтiн балға,
пресс және манипулятор машинисi 12
235. Рельс бекiту өндiрiсiнде iстейтiн
насос қондырғыларының машинисi 6
236. Жылыту қондырғыларының жанындағы
қысқашты кранға және бандаж өндiрiсiнде
бұрылғыш кранға қызмет көрсететiн
металлургия өндiрiсi кранының машинисi 12
237. Бұрылғыш кран (дайындауларды беретiн)
және велокранға қызмет көрсететiн
металлургия өндiрiсi кранының машинисi:
1) ыстық жұмыстарда 12
2) суық жұмыстарда 6
238. Қаңылтырдың ыстық прокатында, жабын мен
листiлердiң түстi қабаттарында
жуу-құрғату машинасына қызмет көрсететiн
металды жуушы-кептiрушi. 12
239. Металды жуушы-кептiрушi:
1) қаңылтырдың суық прокатында листілердi
бөлетiн 6
2) листiлердi прокаттау өндiрiсiнде
лактау бөлiмiндегi 12
240. Қаңылтырдың ыстық прокатында, жабында және
листiлердiң түстi қабатында листiлердi
бөлетiн листiлер мен құбырларды терушi 12
241. Металды қыздырушы 12
242. Вилопрокаттау өндiрiсiнде шпицтеу
учаскесiнде iстейтiн металды ысытушы
(дәнекерлеушi) 12
243. Вилопрокат өндiрiсiнде iстейтiн
ысқылау дөңгелектерiн айналдырушы 6
244. Вилопрокат өндiрiсiнде құю балғаларын
реттеушi ұста-пресс жабдығының жөндеушiсi 12
245. Суппорттарды жөндейтiн суық штампылау
жабдықының жөндеушiсi:
1) ыстық жымдастыруда 12
2) суық жымдастыруда 6
246. Листiлердi және орамалардағы ленталарды
суық прокаттау цехында iстейтiн листiлер
мен құбырларды майлаушы 6
247. Вилопрокат өндiрiсiнде қабыршақтарды
кесетiн кесушi 6
248. Үдiксiз улау майсыздандыру, қалайыландыру,
мырыштандыру, лактау және күйдiру агрегаттарын
басқару постының операторы:
1) листпрокаттау өндiрiсiнің листiлердi
бөлуiндегi 6
2) басқа учаскелердегi 12
249. Пост операторы:
1) жұмыстың ыстық учаскелерiндегi 12
2) жұмыстың суық учаскелерiндегi 6
250. Рельстердi өңдеу линиясының операторы 6
251. Ыстық прокат станын басқару постының
операторы 12
252. Суық прокат постының операторы 6
253. Сұрып прокаттау өндiрiсiнде және бандаж
өндiрiсiнде iстейтiн бұрғылау агрегаты
мен пресс операторы 6
254. Листiлердi мырыштайтын мырыштаушы 12
255. Листiлердi мырыштаумен және листiлердi
өңдеумен айналысатын ыстық тәсiлмен
мырыштаушы 12

227. Машинист-транспортировщик горячего металла 12
228. Машинист машины огневой зачистки 12
229. Машинист фрезерно-зачистной машины 12
230. Машинист слитколомателя 6
231. Машинист сталеструйной машины 12
232. Машинист (кочегар) котельной,
занятый в листопрокатном производстве 12
233. Машинист загрузочных механизмов,
занятый обслуживанием напольной
машины, гидротолкателя, шаржир-машины 12
234. Машинист на молотах, прессах и
манипуляторах, занятый в бандажном производстве 12
235. Машинист насосных установок,
занятый в производстве рельсовых скреплений 6
236. Машинист крана металлургического
производства, занятый обслуживанием
клещевого крана у нагревательных
устройств и поворотного крана в бандажном
производстве 12
237. Машинист крана металлургического
производства, занятый обслуживанием
поворотного крана (на подаче заготовок) и велокрана:
1) на горячих работах 12
2) на холодных работах 6
238. Мойщик-сушильщик металла, занятый
обслуживанием моечно-сушильной
машины на горячей прокатке жести,
кровли и цветном покрытии листов 12
239. Мойщик-сушильщик металла, занятый:
1) на отделке листов в холодном прокате жести 6
2) в лакировочном отделении
листопрокатного производства 12
240. Наборщик пакетов листов и труб,
занятый на листоотделке в горячей
прокатке жести, кровли и цветного покрытия листов 12
241. Нагревальщик металла 12
242. Нагревальщик (сварщик) металла,
занятый на участке шпицевания в
вилопрокатном производстве 12
243. Накатчик полировальных кругов,
занятый в вилопрокатном производстве 6
244. Наладчик кузнечно-прессового
оборудования, занятый настройкой
расковочных молотов в вилопрокатном производстве 12
245. Наладчик холодноштамповочного
оборудования, занятый настройкой суппортов:
1) на горячей прошивке 12
2) на холодной прошивке 6
246. Обмазчик листов и труб, занятый в цехе
холодной прокатки листов и ленты в рулонах 6
247. Обрубщик, занятый обрубкой заусенцев
в вилопрокатном производстве 6
248. Оператор поста управления агрегатами
непрерывного травления,
обезжирования, лужения, оцинкования,
лакировки и отжига, занятый:
1) на отделке листов листопрокатного производства 6
2) на других участках 12
249. Оператор поста, занятый:
1) на горячих участках работы 12
2) на холодных участках работы 6
250. Оператор линии отделки рельсов 6
251. Оператор поста управления стана горячей прокатки 12
252. Оператор поста холодной прокатки 6
253. Оператор сверлильного агрегата и
пресса, занятый в сортопрокатном
производстве и бандажном производстве 6
254. Оцинковщик, занятый освинцеванием листов 12
255. Оцинковщик горячим способом,
занятый на оцинковании листов и на отделке листов 12

256. Қаңылтырдың суық прокатында iстейтiн
лента ораушы 6
257. Екiншi алынған қалайыны балқытушы 12
258. Ыстық прокат станы вальцовщигiнiң көмекшiсi 12
259. Суық прокат станы вальцовщигiнiң көмекшiсi 6
260. Металды iлушi 12
261. Прокат пен құбырларды балқытушы:
1) ыстық металды 12
2) суық металды 6
262. Вилопрокат өндiрiсiнде айырларды түзейтiн
қолмен түзеушi 6
263. Листi прокат өндiрiсiнде лист өңдеушi
металл қалдықтарын престеушi 12
264. Дөңгелектер мен бандаждарды престеушi 12
265. Рельс бекiткiштерiн тiгушi-престеушi:
1) ыстық тiгудегi 12
2) суық тiгудегi 6
266. Купорос қондырқысында iстейтiн
шикiзатты, жартылай фабрикаттарды және дайын
өнiмдi қабылдаушы 12
267. Листiлердi қалайыландыру және мырыштау
үшiн қоспалар дайындайтын электролит пен
флюс дайындаушы 12
268. Шатырлық темiр прокатында қоқыстандырып
тiкелей iстейтiн жұмысшылар 12 36
269. Жұқа листiлi электротехникалық
(трансформаторлық және динамолық) болатты
қолдан тiкелей ыстық прокаттайтын
жұмысшылар 12 36
270. Листiлердi және ораудағы ленталарды
суық прокаттайтын цехта термикалық өңдеу
және бөлу учаскелерiнде майлайтын
машиналарға қызмет көрсететiн жұмысшылар 12
271. Пакеттердi сыдырушылар:
1) ыстық жұмыстарда, машинаны бөлуде 12
2) суық жұмыстарда және сыдыру
машинасына қызмет көрсетуде 6
272. Прокатқа белгi салушы:
1) ыстық жұмыстарда 12
2) суық жұмыстарда 6
273. Жерасты май суыту қондырғысына қызмет
көрсететiн пайдаланылған майдың
регенераторшысы 12
274. Металды қайшымен және преспен кесушi:
1) ыстық кескiште және абгард-машинада 12
2) суық кескiште және абгард-машинада 6
275. Суық металды кесуші:
1) құрғақ әдiспен абразивтiк шеңберлi
жұмыстарда және ыстық металды вилопрокат
өндiрiсiнде кесуде 12
2) суық кесу араларында,
механикаландырылған қайшыларда, гильотина
қайшыларында, дискiлi қайшыларда, орауларды
тарату агрегаттарында 6
276. Ыстық металды кесушi 12
277. Лист прокат өндiрiсiнде листiлердi
өңдейтiн сепараторшы 6
278. Сұрыпты прокат өндiрiсiндегi сым слесары 12
279. Шайыр қайнатушы (пек қайнатушы) 12
280. Металл сорттаушы-тапсырушы 6
281. Листiлер мен ленталарға тальк жағушы 12
282. Прокаттар мен құбырлар термисi 12
283. Рельс бекiткiштерiн өндiретiн
пештердегi термист 12
284. Дөңгелек прокат өндiрiсiнiң өндiрiстiк
үйiнде дөңгелек жөндеушi 6
285. Дөңгелек прокат өндiрiсiнде дөңгелектердi
механикалық өңдеу учаскесiнде iстейтiн токарь 6

256. Перемотчик ленты, занятый в холодном прокате жести 6
257. Плавильщик вторичного олова 12
258. Подручный вальцовщика стана горячей прокатки 12
259. Подручный вальцовщика стана холодной прокатки 6
260. Подсадчик металла 12
261. Правильщик проката и труб, занятый на правке:
1) горячего металла 12
2) холодного металла 6
262. Правильщик вручную, занятый на
правке вил в вилопрокатном производстве 6
263. Прессовщик металлотходов, занятый на
отделке листов листопрокатного производства 12
264. Прессовщик колес и бандажей 12
265. Пресовщик-прошивщик рельсовых
скреплений, занятый:
1) на горячей прошивке 12
2) на холодной прошивке 6
266. Приемщик сырья, полуфабрикатов и
готовой продукции, занятый на
купоросной установке 12
267. Приготовитель электролита и флюс,
занятый на приготовлении растворов
для лужения и оцинкования, отделки листов 12
268. Рабочие, непосредственно занятые в
прокатке кровельного железа с подмусориванием 12 36
269. Рабочие, непосредственно занятые на
горячей прокатке вручную
тонколистовой электротехнической
трансформаторной и динамной) стали 12 36
270. Рабочие, обслуживающие
промасливающую машину на участках
термической обработки и отделки в
цехе холодной прокатки листов и ленты в рулонах 12
271. Раздирщик пакетов, занятый:
1) на горячих работах, на разбивке машины 12
2) на холодных работах и
обслуживанием раздирочной машины 6
272. Разметчик проката, занятый:
1) на горячих работах 12
2) на холодных работах 6
273. Регенераторщик отработанного масла,
занятый обслуживанием подземной
маслоохладительной установки 12
274. Резчик металла на ножницах и прессах, занятый:
1) на горячей резке и на абград-машине 12
2) на холодной резке и на абград-машине 6
275. Резчик холодного металла, занятый:
1) на работах с абразивными кругами
сухим способом и при резке горячего
металла в вилопрокатном производстве 12
2) на пилах холодной резки, на
механизированных ножницах,
гильотинных ножницах, дисковых
ножницах, на агрегатах роспуска рулонов 6
276. Резчик горячего металла 12
277. Сепараторщик, занятый на отделке
листов в листопрокатном производстве 6
278. Слесарь проводчик, занятый в
сортопрокатном производстве 12
279. Смоловар (варщик пека), занятый на варке пека 12
280. Сортировщик сдатчик металла 6
281. Талькировщик листов и лент 12
282. Термист проката и труб 12
283. Термист на печах, занятый в
производстве рельсовых скреплений 12
284. Токарь, занятый ремонтом колес в
производственном помещении
колесопрокатного производства 6
285. Токарь карусельщик, занятый на
участке механической обработки колес
в колесопрокатном производстве 6

286. Дөңгелек прокат өндiрiсiнде құймаларды
кесетiн токарь 6
287. Бандаж өндiрiсiнде құйма кесетiн станоктарда
iстейтiн токарь 6
288. Өңдеушi 12
289. Сұрыпты прокат өндiрiсiнде iстейтiн ыстық
металды жинаушы 12
290. Ораушы-орналастырушы:
1) суық металл мен лентаны 6
2) ыстық металл мен лентаны 12
291. Прокатты орналастырушы:
1) ыстық жұмыстарда 12
2) суық жұмыстарда 6
292. Бандаж өндiрiсiнің күйдiру пештерiне отын
түсуiн реттейтiн форсуншы 12
293. Рельс бекiткiштерiн өндiруде тазалау
машинасында iстейтiн фрезершi 6
294. Ысыту құдықтары мен ысыту қондырғыларында
iстейтiн шлакшы 12
295. Вилопрокат өндiрiсiнде айырларды ысқылайтын
ысқылаушы 12
296. Штампышы:
1) тарақшаларды штампылайтын (айырлардың
иiнiнде) және абград-машинаны жөндеуде) 6
2) вилопрокат өндiрiсiнде құбырларды
престеу-заклепкалау 12
297. Металды штабельдеушi 6
298. Қаңылтырдан қалайы алушы электролизшi 12
299. Лист прокаттау өндiрiсiнде листiлердi
өңдеушi қалайыны тазалайтын электролизшi 12
300. Дөңгелек прокаттау өндiрiсiнде iстейтiн
эмульсия қайнатушы 6
Басшылар және мамандар
301. Негiзгi өндiрiстiк жұмысшылар зиянды еңбек
жағдайына байланысты қосымша демалыс
алатын жұмыс учаскелерiнде iстейтiн мастер,
аға мастер, ауысым бастығы:
1) ұзақтығы 12 күнтізбелік күн 12
2) ұзақтығы 6 күнтізбелік күн 6
ҚҰБЫР ӨНДIРIСI
Жұмысшылар
302. Құбырларды асфальттаушы 12
303. Металл мен дайын өнiмдi өңдейтiн, қабылдайтын,
тапсыратын, пакеттейтiн және орайтын бригадир:
1) құбырларды ыстық өңдеу учаскесiндегi,
құбырларды тазалаудағы труба өңдеу
бөлiмшесiндегi 12
2) құбырларды суық өңдеу учаскесiндегi 6
304. Бұрғылау бөлiмiнiң бригадирi 12
305. Құйылған муфталарды дайындау учаскесiндегi
муфта дәнекерлеу бөлiмiнiң бригадирi 12
306. Құбыр электрмен дәнекерлеу стандарының
жөндеушi-бригадирi 12
307. Кеңейту пресi учаскесiнiң бригадирi 6
308. Құбырларды қарсыласу әдiсiмен дәнекерлеу
учаскесiнде iстейтiн дайындық бөлiмiнiң
бригадирi 6
309. Құбырларды суық сүйретумен айналысатын
балғалау бөлiмiнiң бригадирi 6
310. Құбыр құю өндiрiсiнде iстейтiн центробеждiк
машиналар бөлiмiнiң бригадирi 12
311. Құбырларды суық сүйретумен айналысатын
құбыр сүйрету бөлiмiнiң бригадирi 6
312. Құбыр құю өндiрiсiнiң жер дайындау
бөлiмiнде iстейтiн қалыптық қоспа дайындау
учаскесiнiң бригадирi 6
313. Құбырды суықтай созудың өңдеу бөлiмiнде
iстейтiн дайындық бөлiмiнiң бригадирi 12

286. Токарь, занятый на резке слитков в
колесопрокатном производстве 6
287. Токарь, занятый на слиткоразрезных
станках в бандажном производстве 6
288. Травильщик 12
289. Уборщик горячего металла, занятый в
сортопрокатном производстве 12
290. Укладчик упаковщик, непосредственно
занятый на упаковке:
1) холодного листа и ленты 6
2) горячего листа и ленты 12
291. Укладчик проката, занятый:
1) на горячих работах 12
2) на холодных работах 6
292. Форсунщик, занятый регулированием
поступления топлива в отжигательные
печи бандажного производства 12
293. Фрезеровщик, занятый на зачистной
машине в производстве рельсовых скреплений 6
294. Шлаковщик, занятый на нагревательных колодцах и
нагревательных устройствах 12
295. Шлифовщик, занятый шлифовкой вил в
вилопрокатном производстве 12
296. Штамповщик, занятый:
1) на штамповке гребенки (плечиков
вил) и на настройке абград-машины 6
2) на прессовке - заклепке трубок в
вилопрокатном производстве 12
297. Штабелировщик металла 6
298. Электролизник по снятию олова с жести 12
299. Электролизник по рафинированию
олова, занятый на отделке листов
листопрокатного производства 12
300. Эмульсовар, занятый в
колесопрокатном производстве 6
Руководители и специалисты
301. Мастер, старший мастер, начальник
смены, непосредственно занятые на
участках работы, где большинство
основных производственных рабочих
получают в связи с вредными
условиями труда дополнительный отпуск:
1) продолжительностью 12 календарных дней 12
2) продолжительностью 6 календарных дней 6
ТРУБНОЕ ПРОИЗВОДСТВО
Рабочие
302. Асфальтировщик труб 12
303. Бригадир на отделке, сортировке,
приемке, сдаче, пакетировке и упаковке
металла и готовой продукции, занятый:
1) на участке горячей отделки труб, в
трубоотделочном отделении на очистке труб 12
2) на участке холодной отделки труб 6
304. Бригадир бурильного отделения 12
305. Бригадир муфтосварочного отделения,
занятый на участке изготовления кованых муфт 12
306. Бригадир-настройщик трубоэлектросварочных станов 12
307. Бригадир участка прессов-расширителей 6
308. Бригадир подготовительного отделения,
занятый на участке сварки труб
методом сопротивления 6
309. Бригадир молотового отделения,
занятый на холодном волочении труб 6
310. Бригадир отделения центробежных
машин, занятый в труболитейном производстве 12
311. Бригадир трубоволочильного
отделения, занятый на холодном волочении труб 6
312. Бригадир участка приготовления
формовочной смеси, занятый в
землеприготовительном отделении
труболитейного производства 6
313. Бригадир подготовительного отделения,
занятый в травильном отделении на
холодном волочении 12

314. Құбыр құю өндiрiсiнде iстейтiн ваграншы 12
315. Калибровалық станда iстейтiн вальцовщик:
1) құбырларды пеште дәнекерлейтiн 12
2) дәнекерленген құбырларды өндiруде 6
316. Құбырларды ыстық прокаттау станының
вальцовщигi 12
317. Құбырларды пеште дәнекерлеу станының
вальцовщигi 12
318. Құбырларды суық прокаттау станының
вальцовщигi:
1) Құбырларды ысытып прокаттайтын 12
2) Құбырларды ысытпай прокаттайтын 6
319. Құбыр қалыптау станының вальцовщигi 12
320. Құбырларды центробеждiк құю учаскесiнде
металл құюмен айналысатын электро.
автотележканың жүргiзушiсi 12
321. Құбырларды созушы 6
322. Құбыр құю өндiрiсiне iстейтiн құбырларды
тартып алушы 12
323. Құбырларды кесумен айналысатын газбен кесушi 6
324. Құбыр өндiрiсiнде ысыту қондырғыларына
қызмет көрсетумен айналысатын газовщик 12
325. Мыстандыру қондырғысында iстейтiн гальваник 12
326. Бұрғылау құбырларын өңдейтiн гратосъемщик 6
327. Флюс балқыту бөлiмiнде iстейтiн бөлшектеушi 12
328. Құбырларды центробеждiк құю учаскесiнде
құю машинасында iстейтiн науашы 12
329. Құбыр құю өндiрiсiнде құбыр өңдеу бөлiмiнде
iстейтiн құбырлар мен баллондарды қайнатушы 12
330. Құбыр құю өндiрiсiнде iстейтiн вагранкалар
мен пештерге шихталарды құлатушы 12
331. Құбыр құюшы 12
332. Құбыр құю өндiрiсiнде iстейтiн металл құюшы 12
333. Құбыр құю өндiрiсiнде iстейтiн жер өңдеушi:
1) тiкелей құю бөлiмiнде қалыптық қоспаны
дайындаушы 12
2) жер дайындайтын бөлiмде iстейтiн 6
334. Ыстық металмен жұмыс iстейтiн
жиектеушi-орналастырушы 12
335. Электрмен балқытып дәнекерленген және
дәнекерленген құбырлар өндiрiсiнде престе
құбырларды калибрлеушi 6
336. Құбыр құю өндiрiсiнде құбырларлы бөлумен
айналысатын металл сынықтары мен қалдықтарын
бөлетiн копровшы 12
337. Мыстандыру қондырғысында iстейтiн
ванналарды түзетушi 12
338. Құбырларды пеште дәнекерлеу учаскесiнде
дәнекерлеу пештерiне қызмет көрсетумен
айналысатын технологиялық пештердiң от
жағушысы 12
339. Құбыр құю өндiрiсiнде жер дайындау
бөлiмшесiнде шарлы диiрмендерде iстейтiн
бояуды ысқылаушы 6
340. Құйма муфталарды дайындайтын балғалар мен
престердегi ұста 12
341. Электрмен балқытып дәнекерленген және
дәнекерленген құбырлардың өндiрiсiнде құбыр
шеттерiн ұрғылайтын құбырлардың ұстасы
(заспицовщик) 12
342. Құбырларды бояйтын сыршы 12
343. Құбырларға трафарет салатын таңбашы 12
344. Тиегiш машиналарға, отырғызу машиналарына,
шаржир-машиналарға, құймаларды (дайын
өнiмдердi) итерiп шығарушыларға қызмет
көрсететiн тиегiш механизмдердiң машинисi 12
345. Құйма муфталарды дайындайтын балғалардың,
престердiң және манипуляторлардың машинисi 6
346. Құбырларды флюс қабатының астында
дәнекерлейтiн қалыптау машинасының машинисi 6

314. Вагранщик, занятый в труболитейном производстве 12
315. Вальцовщик калибровочного стана, занятый:
1) на печной сварке труб 12
2) в производстве паяных труб 6
316. Вальцовщик стана горячего проката труб 12
317. Вальцовщик стана печной сварки труб 12
318. Вальцовщик стана холодного проката
труб, занятый:
1) на прокате труб с подогревом 12
2) на прокате труб без подогрева 6
319. Вальцовщик трубоформовочного стана 12
320. Водитель электро-автотележки,
занятый на разливке металла на участке
центробежного литья труб 12
321. Волочильщик труб 6
322. Выемщик труб, занятый в
труболитейном производстве 12
323. Газорезчик, занятый резкой труб 6
324. Газовщик, занятый обслуживанием
нагревательных устройств в трубном производстве 12
325. Гальваник, занятый на омеднительной установке 12
326. Гратосъемщик, занятый на отделке бурильных труб 6
327. Дробильщик, занятый во флюсоплавильном отделении 12
328. Желобщик разливочной машины,
занятый на участке центробежного литья труб 12
329. Заварщик труб и баллонов, занятый в
трубоотделочном отделении
труболитейного производства 12
330. Завальщик шихты в вагранки и печи,
занятый в труболитейном производстве 12
331. Заливщик-труболитейщик 12
332. Заливщик металла, занятый в
труболитейном производстве 12
333. Земледел, занятый в труболитейном производстве:
1) на приготовлении формовочной
смеси непосредственно в литейном отделении 12
2) в землеприготовительном отделении 6
334. Кантовщик-укладчик, занятый на
работах с горячим металлом 12
335. Калибровщик труб на прессе, занятый в
производстве электросварных и паяных труб 6
336. Копровщик по разделке металлического
лома и отходов, занятый на разбивке
труб в труболитейном производстве 12
337. Корректировщик ванн, занятый на
омеднительной установке 12
338. Кочегар технологических печей,
занятый обслуживанием сварочных
печей на участке печной сварки труб 12
339. Краскотер, занятый на шаровых
мельницах в землеприготовительном
отделении труболитейного производства 6
340. Кузнец на молотах и прессах, занятый
на изготовлении кованых муфт 12
341. Кузнец (заспицовщик) труб, занятый на
забивке концов труб в производстве
электросварных и паяных труб 12
342. Маляр, занятый на покраске труб 12
343. Маркировщик, занятый нанесением
трафарета на трубы 12
344. Машинист загрузочных механизмов,
занятый обслуживанием загрузочных
машин, посадочных машин, шаржир-
машин, выталкивателя слитков (заготовок) 12
345. Машинист на молотах, прессах и
манипуляторах, занятый на
изготовлении кованых муфт 6
346. Машинист формовочной машины,
занятый сваркой труб под слоем флюса 6

347. Металлургия өндiрiсi кранының бөлiп құю
машинасының (велокранның), шишель
кранының (өзек бөлiмiнде), көпiрлi және
бұрылмалы крандардың, құбыр құю
өндiрiсiндегi карусельдiң машинисi 12
348. Жиектеу машинаның машинисi 12
349. Құбырларды суық сүйрету өндiрiсiнде
iстейтiн листiлер мен құбырлардың пакеттерiн
терушi 6
350. Металды ысытушы 12
351. Құбырларды суық өңдеу учаскесiнде
станоктарға жөндеу жасайтын агрегаттық және
арнайы станоктардың жөндеушiсi 6
352. Электрмен балқытып дәнекерленген және
дәнекерленген құбырлар учаскесiнде
электродты сымды орайтын сым мен тростарды
ораушы 6
353. Циандi қоспаларды бейтараптаушы 12
354. Ыстық пролеттер мен тазалау бөлiмшелерiнде
iстейтiн сыдыру станоктарының операторы 6
355. Құймалар, дайын өнiмдер және штрипстер
қоймасында iстейтiн штрипстердi
кесушi-дайындаушы 6
356. Құбыр құю өндiрiсiнде iстейтiн кесушi 12
357. Флюс балқыту бөлiмшесiнде iстейтiн отқа
төзiмдегiш 12
358. Басқару постының операторы:
1) жұмыстың ыстық учаскелерiнде 12
2) жұмыстың суық учаскелерiнде 6
359. Құбырларды ыстық прокаттау станын басқару
постының операторы 12
360. Ыстық әдiспен мырыштаушы-хромдаушы 12
361. Диффузиялық әдiспен мырыштаушы-хромдаушы 12
362. Құбырларды дәнекерлеушi 12
363. Ыстық прокаттау станына қызмет көрсетуге
байланысты жұмыстарды атқаратын прокаттау
құралын дайындаушы 6
364. Құбырларды ыстық прокаттау станының
көмекшi вальцовщигi 12
365. Құбырларды суық прокаттау станының
көмекшi вальцовщигi:
1) құбырларды ысытып прокаттауда 12
2) Құбырларды ысытпай прокаттауда 6
366. Тiгушi (құбырлау үлгiлерi) 12
367. Металды отырғызушы 12
368. Прокатты және құбырларды жөндеушi:
1) ыстық металды жөндейтiн 12
2) суық металды жөндейтiн 6
369. Престеушi-кесушi 6
370. Ыстық құбырларды кесушi 12
371. Құбырлар мен баллондарды сынақтан
өткiзудегi престеушi:
1) құбыр құю цехтарында және улау қолданғанда 12
2) басқа цехтарда 6
372. Электрмен пiсiрiлген және дәнекерленген
құбырлар өндiрiсiнiң флюспен балқыту
бөлiмiнде iстейтiн электрмен балқыту
пештерiнiң пультшiсi 12
373. Құбыр өндiрiсiнде электролит дайындайтын
жұмысшылар 12
374. Құбырларды ысқыштармен жөндейтiн жұмысшылар 12
375. Құбырларды центробеждiк құю учаскесiнiң
iшiнде құмды шаятын жұмысшылар 6
376. Құбырларды центробеждiк құю учаскесiнiң
iшiнде ферросплавтарды қайнататын жұмысшылар 12
377. Құбырларды аргонды-доқалық және
атом-сутегiлiк балқыту әдiсiмен дәнекерлеу
учаскесiнде қайшымен және преспен металл
кесушi 6
378. Құбырларды пеште балқытып пiсiру
өндiрiсiнде муфталарға өнiм дайындайтын
майыстырушы-кесушi 6
379. Суық құбырларды, баллондарды кесушi:

347. Машинист крана металлургического
производства, занятый обслуживанием
разливочной машины (велокрана),
шишельного крана (в стержневом
отделении), мостового и поворотного
кранов, карусели в труболитейном производстве 12
348. Машинист кантовальной машины 12
349. Наборщик пакетов листов и труб,
занятый в производстве холодного волочения труб 6
350. Нагревальщик металла 12
351. Наладчик агрегатных и специальных
станков, занятый накладкой станков на
участке холодной отделки труб 6
352. Намотчик проволки и тросов, занятый
намоткой электродной проволоки на
участке электросварных и паяных труб 6
353. Нейтрализаторщик цианистых растворов 12
354. Оператор обдирочных станков, занятый
в горячих пролетах или зачистных отделениях 6
355. Обрезчик-подготовщик штрипсов,
занятый на складе слитков, заготовок и штрипсов 6
356. Обрубщик, занятый в труболитейном производстве 12
357. Огнеупорщик, занятый во флюсоплавильном отделении 12
358. Оператор поста управления, занятый:
1) на горячих участках работы 12
2) на холодных участках работы 6
359. Оператор поста управления стана
горячего проката труб 12
360. Оцинковщик - хромировщик горячим способом 12
361. Оцинковщик - хромировщик диффузионным способом 12
362. Паяльщик труб 12
363. Подготовитель прокатного
инструмента, занятый выполнением
работ, связанных с обслуживанием
станов горячей прокатки 6
364. Подручный вальцовщик стана горячего проката труб 12
365. Подручный вальцовщик стана
холодного проката труб, занятый:
1) на прокатке труб с подогревом 12
2) на прокатке труб без подогрева 6
366. Подшивщик (модели раструба) 12
367. Подсадчик металла 12
368. Правильщик проката и труб, занятый:
1) на правке горячего металла 12
2) на правке холодного металла 6
369. Прессовщик-резчик 6
370. Прессовщик горячих труб 12
371. Прессовщик на испытании труб и баллонов, занятый:
1) в труболитейных цехах и при
применении травления 12
2) в остальных цехах 6
372. Пультовщик электроплавильных печей,
занятый во флюсоплавильном
отделении производства
электросварных и паяных труб 12
373. Рабочие, занятые на приготовлении
электролита в трубном производстве 12
374. Рабочие, занятые ремонтом труб наждаками 12
375. Рабочие, занятые промывкой песка
непосредственно на участке
центробежного литья труб 6
376. Рабочие, непосредственно занятые на
прокалке ферросплавов на участке
центробежного литья труб 12
377. Резчик металла на ножницах и прессах,
занятый на участке сварки труб
методом аргонодуговой и атомно-
водородной сварки 6
378. Резчик-гибщик заготовок для муфт,
занятый в производстве печной сварки труб 6
379. Резчик холодных труб, баллонов, занятый:

1) абразивтi дөңгелектермен және үйкеу
араларымен құрғақ әдiспен кескiштерде 12
2) басқа әдiстермен кескiштерде 6
380. Ыстық металды кесушi 12
381. Құбырларды пеште балқытып пiсiрушi 12
382. Құбыр-муфта кескiш және қайрағыштарды
жөндейтiн жөндеушi слесарь 6
383. Механикалық жинақтау жұмыстарының слесары:
1) құрғақ әдiспен құбырлар мен муфталардың
шеттерiн абразивтi шеңбермен аралаушы 12
2) құбырлар мен муфталардың шеттерiн
қолмен аралаушы 6
384. Дайын өнiмдер мен штрипстер қоймасында
құбырларды, муфталарды, сақиналарды,
ниппельдердi әкелiп, сорттайтын және
құбырларды өлшейтiн сорттаушы-тапсырушы 6
385. Құбыр құю өндiрiсiнде iстейтiн өзекшi 12
386. Жиек сүргiлеу агрегатында және жиек
майыстыру станогында iстейтiн строгальшик 6
387. Құбыр құю өндiрiсiнiң тiкелей құю бөлiмiнде
кептiру пештерiнде iстейтiн өзектердi,
қалыптарды, жер мен құмды кептiрушi 12
388. Флюс балқыту бөлiмiнде iстейтiн майлау
компоненттерi мен флюстердi кептiрушi 12
389. Құбырларды суық сүйрету үшiн улау бөлiмiнiң
кептiру пештерiнде құбырларды кептiрушi 12
390. Флюс балқыту бөлiмiнде iстейтiн кептiрушi 12
391. Прокаттың және құбырлардың термисi 12
392. Құбырларды өңдейтiн токарь:
1) құбыр құю цехтарының өндiрiстiк
пролеттерiнде 12
2) басқа құбыр цехтарының өндiрiстiк
пролеттерiнде 6
393. Өңдеушi 12
394. Құбыр құюшы-машинист 12
395. Құбыр құюшы-қалыптаушы 12
396. Тоңазыту сөрелерiнде (тоңазытқышта)
iстейтiн ыстық металл жинаушы 12
397. Флюс балқыту бөлiмiнде iстейтiн флюс
балқытушы 12
398. Құбырларды пеште балқытып дәнекерлейтiн
форсуншы 12
399. Құйма муфталарды дайындайтын фрезершi 6
400. Тiгiс гратын өңдейтiн фрезершi 6
401. Құбыр құю өндiрiсiнде iстейтiн чекшi 12
402. Құбырларды тазалаушы-үрлеушi:
1) құбыр құю өндiрiсiнде 12
2) құбырларды суық өңдеуде 6
403. Бытыра оқтайтын және бытыра ағызатын
қондырғыларда iстейтiн металды, құймаларды,
бұйымдар мен деталдарды тазалаушы 12
404. Құбыр құю өндiрiсiнiң балқыту бөлiмiнде
iстейтiн шихташы 6
405. Құбырларды пеште балқытып пiсiру
өндiрiсiнде iстейтiн шлакшы 12
406. Валиктердi, калибрлердi және жиектердi
ысқылаушы:
1) құрғақ тәсiлмен 12
2) эмульсияны қолданып 6
407. Ысқылаушы:
1) абразивтi шеңбермен құрғақ әдiспен
құралды ысқылаушы 12
2) орталықсыз ысқылайтын станоктарда
құбырларды ысқылаушы 6
408. Құбыр өндiрiсiнде құбырлауға белгi соғушы
штамповщик 6
409. Листiлер мен ленталарды электрмен дәнекерлеушi:
1) құбырларды пеште балқытып пiсiру
өндiрiсiнде және құбырларды флюс қабаты
астында дәнекерлеуде 12
2) басқа учаскелер мен жабдықтарда 6

1) на резке абразивными кругами и
пилами трения сухим способом 12
2) на резке другими способами 6
380. Резчик горячего металла 12
381. Сварщик печной сварки труб 12
382. Слесарь-ремонтник, занятый
ремонтом и настройкой трубо-,
муфтонарезных и расточных головок 6
383. Слесарь механосборочных работ, занятый:
1) запиловкой концов труб и муфт
абразивными кругами сухим способом 12
2) запиловкой концов труб и муфт вручную 6
384. Сортировщик - сдатчик металла,
занятый подноской, сортировкой труб,
муфт, колец, ниппелей и на замерке
труб на складе заготовок и штрипсов 6
385. Стерженщик, занятый в труболитейном производстве 12
386. Строгальщик, занятый обслуживанием
кромкострогального агрегата и
кромкоскашивающего станка 6
387. Сушильщик стержней, форм, земли и
песка, занятый обслуживанием
сушильных печей непосредственно в
литейном отделении труболитейного производства 12
388. Сушильщик компонентов обмазки и
флюсов, занятый во флюсоплавильном отделении 12
389. Сушильщик, занятый сушкой труб в
сушильных печах в травильном
отделении на холодном волочении труб 12
390. Сушильщик, занятый во флюсоплавильном отделении 12
391. Термист проката и труб 12
392. Токарь, занятый обработкой труб:
1) в производственных пролетах труболитейных цехов 12
2) в производственных пролетах других
трубных цехов 6
393. Травильщик 12
394. Труболитейщик-машинист 12
395. Труболитейщик-формовщик 12
396. Уборщик горячего металла, занятый на
охладительных стеллажах (холодильника) 12
397. Флюсовар, занятый во флюсоплавильном отделении 12
398. Форсунщик, занятый на печной сварке труб 12
399. Фрезеровщик, занятый изготовлением кованых муфт 6
400. Фрезеровщик, занятый на обработке грата шва 6
401. Чековщик, занятый в труболитейном производстве 12
402. Чистильщик - продувщик труб, занятый:
1) в труболитейном производстве 12
2) на холодной отделке труб 6
403. Чистильщик металла, отливок, изделий
и деталей, занятый на дробеметной и
дробеструйной установках 12
404. Шихтовщик, занятый в плавильном
отделении труболитейного производства 6
405. Шлаковщик, занятый в производстве
печной сварки труб 12
406. Шлифовщик, занятый шлифовкой
валков, калибров и оправок:
1) сухим способом 12
2) с применением эмульсии 6
407. Шлифовщик, занятый:
1) шлифовкой нарезного инструмента
абразивными кругами сухим способом 12
2) шлифовкой труб на
бесцентровошлифовальных станках 6
408. Штамповщик, занятый на штамповке
труб в трубном производстве 6
409. Электросварщик листов и лент, занятый:
1) в производстве печной сварки труб и
в сварке труб под слоем флюса 12
2) на других участках и оборудовании 6

410. Бұрғылау құбырларының шеттерiн дәнекерлейтiн
дәнекерлеушi 12
411. Стандағы құбырларды дәнекерлеушi:
1) аргонды-доқа және атом-сутегi дәнекерлеу
әдiсiмен, сондай-ақ флюс қабатының астында 12
2) қарсыласу әдiсiмен 6
412. Құбырларды электрмен жылтырататын
электропжылтыратушы 12
413. Құбыр прокаттау валкаларын қолмен
дәнекерлейтiн электросварщик 12
414. Құбырларды жөндейтiн қолмен дәнекерлеушi
электросварщик 12
415. Құбырларды центробеждiк құю учаскесiндегi
электр жабдықтарына қызмет көрсететiн
электромонтер 12
416. Құбыр құю өндiрiсiнде жер дайындау бөлiмiнде
iстейтiн эмульсия қайнатушы 6
Басшылар және мамандар
417. Өндiрiстiк жұмысшылардың көпшiлiгi зиянды
еңбек жағдайына байланысты қосымша
демалыс алатын жұмыс учаскелерiнде iстейтiн
мастер, аға мастер, ауысым бастығы:
1) ұзақтығы 12 күнтізбелік күн 12
2) ұзақтығы 6 күнтізбелік күн 6
БАЛЛОН ӨНДIРIСI
Жұмысшылар
418. Дайындау бөлiмiнде iстейтiн, өндiрiс
процесiнде шикiзатты, жартылай
фабрикаттарды және дайын өнiмдi жылжыту
жөнiндегi бригадир 6
419. Құбырларды дайындау бөлiмiнде, баллондарды
өңдеу және тапсыруда iстейтiн, металл мен
дайын өнiмдi өңдеу, сорттау, қабылдап алу,
тапсыру, пакеттеу және ораудағы бригадир 6
420. Спининг-машинаның (обкаткалайтын) вальцовщигi 12
421. Құбырлар мен баллондарды толтырушы 12
422. Балғалаушы және престеушi ұста 12
423. Ыстық штампылаудағы ұста-штамп қоюшы 12
424. Ыстық әдiспен қалайылаушы 12
425. Баллондарды сырлайтын сыршы 12
426. Балғалар, обкатка машиналарын және
престердi жөндейтiн ұста-пресс жабдығының
жөндеушiсi 6
427. Баллондарды өңдейтiн, құбырлар мен
баллондарды сынайтын престеушi:
1) уды қолданып 12
2) басқа жұмыстарда 6
428. Дискiлi аралармен кесетiн суық құбыр,
баллондарды кесушi 6
429. (Баллондар мен фитингтер үшiн) дайын
өнiмдердi кесушi 6
430. Баллондарды жинаушы 6
431. Баллондарды құю үшiн штампыларды калибрлейтiн
сайманшы слесарь 12
432. Баллондарды өңдеуде кептiру пештерiне
қызмет көрсететiн кептiрушi 6
433. Прокаттың және құбырлардың термисi 12
434. Баллондарды, фитингтердi және арматураларды
қайрайтын, тiлетiн, сондай-ақ арнайы
баллондарды өңдейтiн токарь 6
435. Өңдеушi 12
436. Дайын өнiмдер мен баллондарды тасымалдайтын
тасымалдаушы 6
437. Дайын өнiмдердi ысқылаушы (металл
кемшiлiктерiн жоятын жұмысшы):
1) құрғақ әдiспен ысқылаушы 12
2) эмульсияны пайдаланып, абразивтi
дөңгелекпен ысқылаушы 6
438. Жартылай автоматты машиналардағы және
автоматты машиналардағы баллондарды
(жоғары қысыммен) пiсiретiн электрмен
дәнекерлеушi
Басшылар және мамандар

410. Электросварщик по приварке концов бурильных труб 12
411. Электросварщик труб на стане, занятый сваркой:
1) методом аргонодуговой и атомно-
водородной сварки, а также под слоем флюса 12
2) методом сопротивления 6
412. Электрополировщик, занятый электрополировкой труб 12
413. Электросварщик ручной сварки,
занятый электронаплавкой трубопрокатных валков 12
414. Электросварщик ручной сварки,
занятый на ремонте труб 12
415. Электромонтер по обслуживанию
электрооборудования, занятый на
участке центробежного литья труб 12
416. Эмульсовар, занятый в
землеприготовительном отделении
труболитейного производства 6
Руководители и специалисты
417. Мастер, старший мастер, начальник
смены, непосредственно занятые на
участках работы, где большинство
основных производственных рабочих
получает в связи с вредными условиями
труда дополнительный отпуск:
1) продолжительностью 12 календарных дней 12
2) продолжительностью 6 календарных дней 6
БАЛЛОННОЕ ПРОИЗВОДСТВО
Рабочие
418. Бригадир по перемещению сырья,
полуфабрикатов и готовой продукции в
процессе производства, занятый на
складе заготовительного отделения 6
419. Бригадир на отделке, сортировке,
приемке, сдаче, пакетировке и упаковке
металла и готовой продукции, занятый в
отделении подготовки труб, на отделке
и сдаче баллонов 6
420. Вальцовщик спининг-машины (обкатной) 12
421. Заливщик труб и баллонов 12
422. Кузнец на молотах и прессах 12
423. Кузнец-штамповщик, занятый на горячей штамповке 12
424. Лудильщик горячим способом 12
425. Маляр, занятый на покраске баллонов 12
426. Наладчик кузнечно-прессового
оборудования, занятый настройкой
молотов, обкатных машин и прессов 6
427. Прессовщик на испытании труб и
баллонов, занятый на отделке баллонов:
1) с применением травли 12
2) на других работах 6
428. Резчик холодных труб, баллонов,
занятый резкой на дисковых пилах 6
429. Резчик заготовок (для баллонов и фитингов) 6
430. Сборщик баллонов 6
431. Слесарь-инструментальщик, занятый
на калибровке штампов для ковки баллонов 12
432. Сушильщик, занятый обслуживанием
сушильных печей на отделке баллонов 6
433. Термист проката и труб 12
434. Токарь, занятый на расточке, нарезке
баллонов, фитингов и арматуры к
баллонам, а также на обработке
специальных баллонов 6
435. Травильщик 12
436. Транспортировщик, занятый
транспортировкой заготовок и баллонов 6
437. Шлифовщик заготовок (рабочий по
удалению пороков металла), занятый:
1) на шлифовке сухим способом 12
2) на шлифовке абразивными кругами с
применением эмульсии 6
438. Электросварщик на
полуавтоматических машинах и
электросварщик на автоматических
машинах, занятые на заварке баллонов
(под высоким давлением)
Руководители и специалисты

439. Негiзгi өндiрiстiк жұмысшылардың көпшiлiгi
зиянды еңбек жағдайына байланысты қосымша
демалыс алатын жұмыс учаскелерде iстейтiн
мастер, аға мастер, ауысым мастерi:
1) ұзақтығы 12 күнтізбелік күн 12
2) ұзақтығы 6 күнтізбелік күн 6
КОКСХИМИЯ ӨНДIРIСI
Жұмысшылар
440. Кокстеудiң химиялық өнiмдерiн ұстау
цехында iстейтiн бензол бөлiмiнiң
аппаратшысы 12
441. Креоль-лизоль бөлiмiнiң аппаратшысы 12
442. Фенол-крезоль өнiмдерiнiң өндiрiсiнде
iстейтiн майларды фенолсыздандыру және
пиридинсiздендiру бөлiмiнiң аппаратшысы 12
443. Бета-пекалин және таза пиридин бөлiмiнiң
аппаратшысы 12
444. Пиридин өнiмдерi өндiрiсiнде iстейтiн
индол бөлiмiнiң аппаратшысы 12
445. Кумарон шайыры бөлiмiнiң аппаратшысы 12
446. Кокстеудiң химиялық өнiмдерiн ұстайтын
цехта iстейтiн роданистi алюминий бөлiмiнiң
аппаратшысы 12
447. Пиридин өнiмдерi өндiрiсiнде iстейтiн ауыр
пиридин бөлiмiнiң аппаратшысы 12
448. Кокс газын күкiртсутегiнен тазалау цехында
iстейтiн күкiртсутегiн жағу бөлiмiнiң
аппаратшысы 12
449. Көмiр дайындау бөлiмiнде iстейтiн
қоюлатқыштың аппаратшысы 6
450. Кокстеудiң химиялық өнiмдерiн ұстайтын
цехта iстейтiн конденсациялау аппаратшысы 12
451. Кристалды нафталин өндiрiсiнде iстейтiн
возгонканың аппаратшысы 12
452. Пиридин өнiмдерi өндiрiсiнде iстейтiн
негiздендiру аппаратшысы 12
453. Пиридин өнiмдерi өндiрiсiнде iстейтiн
буландыру аппаратшысы 12
454. Пиридин өнiмдерi өндiрiсiнде iстейтiн
әк күйдiретiн күйдiру аппаратшысы 12
455. Фенол-крезол өнiмдерi өндiрiсiнде iстейтiн
карбонизациялау аппаратшысы 12
456. Шикi бензолдi ректификациялау цехында,
шайыр айдау цехында, кристалды, кумаронды
шайыр және фенол-крезольды өнiмдер
өндiрiсiнде iстейтiн жуу аппаратшысы 12
457. Шайыр айдау цехында iстейтiн кристалдау
аппаратшысы 12
458. Шайыр айдау цехында және кокстеудiң
химиялық өнiмдерiн ұстайтын цехта iстейтiн
центрифугалау аппаратшысы 12
459. Кокс газын күкiртсутектен тазалау
цехында iстейтiн фильтрлеу аппаратшысы 12
460. Кокс газын күкiртсутектен тазалау цехында
күкiрттi балқытатын балқыту аппаратшысы 12
461. Кокс газын күкiртсутектен тазалау цехында
iстейтiн абсорбциялау аппаратшысы 12
462. Кокс газын күкiртсутектен тазалау цехында
iстейтiн күкiрт қышқылы өндiрiсiнiң (аға)
аппаратшысы 12
463. Қайта айдау аппаратшысы:
1) фенол-крезоль өнiмдерi өндiрiсiнде шикi
бензолды ректификациялау цехында, кристалды
нафталин өндiрiсiнде 12

439. Мастер, старший мастер, начальник
смены, непосредственно занятые на
участках работы, где большинство
основных производственных рабочих
получают в связи с вредными
условиями труда дополнительный отпуск:
1) продолжительностью 12 календарных дней 12
2) продолжительностью 6 календарных дней 6
КОКСОХИМИЧЕСКОЕ ПРОИЗВОДСТВО
Рабочие
440. Аппаратчик бензольного отделения,
занятый в цехе улавливания химических
продуктов коксования 12
441. Аппаратчик креольно-лизольного отделения 12
442. Аппаратчик обесфеноливания и
обеспиридинивания масел, занятый в
производстве фенольно-крезольных продуктов 12
443. Аппаратчик отделения бета-пикалина
и чистого пиридина 12
444. Аппаратчик отделения индола, занятый
в производстве пиридиновых продуктов 12
445. Аппаратчик отделения кумароновой смолы 12
446. Аппаратчик отделения роданистого
алюминия, занятый в цехе улавливания
химических продуктов коксования 12
447. Аппаратчик отделения тяжелого
пиридина, занятый в производстве
пиридиновых продуктов 12
448. Аппаратчик отделения сжигания
сероводорода, занятый в цехе очистки
коксового газа от сероводорода 12
449. Аппаратчик сгустителей, занятый в
углеподготовительном отделении 6
450. Аппаратчик конденсации, занятый в
цехе улавливания химических
продуктов коксования 12
451. Аппаратчик возгонки, занятый в
производстве кристаллического нафталина 12
452. Аппаратчик выщелачивания, занятый в
производстве пиридиновых продуктов 12
453. Аппаратчик выпаривания, занятый в
производстве пиридиновых продуктов 12
454. Аппаратчик обжига, занятый обжигом
извести в производстве пиридиновых продуктов 12
455. Аппаратчик карбонизации, занятый в
производстве феноло-крезольных продуктов 12
456. Аппаратчик промывки, занятый в цехе
ректификации сырого бензола, в
смолоперегонном цехе, в производствах
кристаллического, кумароновой смолы
и фенольно-крезольных продуктов 12
457. Аппаратчик кристаллизации, занятый в
смолоперегонном цехе 12
458. Аппаратчик центрифугирования,
занятый в смолоперегонном цехе и в
цехе улавливания химических продуктов коксования 12
459. Аппаратчик фильтрации, занятый в цехе
очистки коксового газа от сероводорода 12
460. Аппаратчик плавления, занятый на
плавлении серы в цехах очистки
коксового газа от сероводорода 12
461. Аппаратчик абсорбции, занятый в цехе
очистки коксового газа от сероводорода 12
462. Аппаратчик производства контактной
серной кислоты (старший), занятый в
цехе очистки коксового газа от сероводорода 12
463. Аппаратчик перегонки, занятый:
1) в производстве фенольно-
крезольных продуктов, в цехе
ректификации сырого бензола, в
производстве кристаллического нафталина 12

2) шайыр айдау цехында пекпен жұмыс iстегенде 12 36
464. Кокстеудiң химиялық өнiмдерiн ұстау цехында
фенолсыздандыру қондырғыларына қызмет
көрсететiн және ағын суларды тазалау және
биологиялық тазалау аппаратшысы 12
465. Кокстеудiң химиялық өнiмдерiн ұстау цехында
iстейтiн әк сөндiру аппаратшысы 12
466. Кокстiк газды күкiртсутектен тазалау цехында
және кокс газын алу және пайдалану цехында
iстейтiн газды тазалау аппаратшысы 12
467. Кокстiк газды күкiртсутектен тазалау цехында
iстейтiн химиялық қоспаларды дайындау
аппаратшысы 12
468. Кокстiк газды күкiртсутектен тазалау цехында
iстейтiн бейтараптау аппаратшысы 12
469. Кокстеудiң химиялық өнiмдерiн ұстау цехында
iстейтiн пиридин бөлiмiнiң аппаратшысы 12
470. Шайырды қайта айдау цехында пекпен жұмыс
iстейтiн құбырлы пештiң аппаратшысы 12 36
471. Кокстеудiң химиялық өнiмдерiн ұстау цехында
iстейтiн сульфат бөлiмiнiң аппаратшысы 12
472. Тас көмiр және пектiк кокс өндiрiсiнде
iстейтiн пек тиеу, пек пештерiнiң камераларын
толтырушы, жоғары температуралы пек
қондырғысының аппаратшысы 12 36
473. Шикi бензолды ректификациялау цехында аз
тоннажды өнiмдердi өндiру аппаратшысы 12
474. Фенол-крезоль өнiмдерi өндiрiсiнде
феноляттарды үрлеу аппаратшысы 12
475. Тас көмiр лагi қондырғысының аппаратшысы:
1) тас көмiр және пектiк кокс өндiрiсiнде
пек пештерiнде жұмыс iстейтiн 12 36
2) тас көмiр және пектiк кокс өндiрiсiнде
газ жинағышқа және смола айдау цехындағы
қондырғыға қызмет iстейтiн 12
476. Тас көмiр және пектiк кокс өндiрiсiнде кокстi
механикаландырған тиеумен айналысатын бункершi 12
477. Көмiр дайындау цехында iстейтiн әуедегi
аспалы арқан жолдың вагонетшiсi 6
478. Көмiр дайындау цехында iстейтiн тиегiштiң
жүргiзушiсi 6
479. Көмiр дайындау цехында iстейтiн ерiткiш
қондырғысының газовщигi 6
480. Кокс пештерiнiң газовщигi:
1) тас көмiр және пектiк кокс өндiрiсiндегi
пек пештерiнде iстейтiн 12 36
2) тас көмiр және пектiк кокс өндiрiсiнде
кокс пештерiн жағуды реттейтiн, сондай-ақ
кокс газын алу және пайдалану цехында
пештерге қызмет көрсететiн 12
481. Кокс газын алу және пайдалану цехында
iстейтiн газогенераторшы 12
482. Шайыр айдау цехындағы қоймада нафталин
мен антрацендi тиеп, түсiретiн жүк тиеушi 12
483. Пекке навал тиеп, түсiретiн жүк тиеушi 12 36
484. Тас көмiр және пектiк кокс өндiрiсiнде
iстейтiн дверевой 12
485. Көмiр дайындау цехтарында көмiр мен
шихтаны дозалайтын дозашы 6

2) в смолоперегонном цехе при работе с пеком 12 36
464. Аппаратчик очистки сточных вод,
занятый обслуживанием
обесфеноливающих установок и
биологической очисткой сточных вод в
цехе улавливания химических
продуктов коксования 12
465. Аппаратчик гашения извести, занятый в
цехе улавливания химических
продуктов коксования 12
466. Аппаратчик очистки газа, занятый в
цехе очистки коксового газа от
сероводорода и в цехе извлечения и
использования коксового газа 12
467. Аппаратчик приготовления химических
растворов, занятый в цехе очистки
коксового газа от сероводорода 12
468. Аппаратчик нейтрализации, занятый в
цехе очистки коксового газа от сероводорода 12
469. Аппаратчик пиридинового отделения,
занятый в цехе улавливания химических
продуктов коксования 12
470. Аппаратчик трубчатой печи, занятый
при работе с пеком в цехе
смолоперегонки 12 36
471. Аппаратчик сульфатного отделения,
занятый в цехе улавливания химических
продуктов коксования 12
472. Аппаратчик по загрузке пека,
аппаратчик по загрузке камер пековых
печей, аппаратчик установки
высокотемпературного пека, занятые в
производстве каменноугольного и
пекового кокса 12 36
473. Аппаратчик производства
малотоннажных продуктов, занятый в
цехе ректификации сырого бензола 12
474. Аппаратчик продувки фенолятов,
занятый в производстве фенольно-
крезольных продуктов 12
475. Аппаратчик установки
каменноугольного лака, занятый:
1) при работе на пековых печах в
производстве каменноугольного и
пекового кокса 12 36
2) обслуживанием газосборника в
производстве каменноугольного и
пекового кокса и установки в цехе смолоперегонки 12
476. Бункеровщик, занятый
механизированной погрузкой кокса в
производстве каменноугольного и пекового кокса 12
477. Вагонетчик воздушно-канатной дороги, занятый в
углеподготовительном цехе 6
478. Водитель погрузчика, занятый в
углеподготовительном цехе 6
479. Газовщик размораживающей установки,
занятый в углеподготовительном цехе 6
480. Газовщик коксовых печей, занятый:
1) на пековых печах в производстве
каменноугольного и пекового кокса 12 36
2) регулированием отопления коксовых
печей в производстве каменноугольного
и пекового кокса, а также
обслуживанием печей в цехе
извлечения и использования коксового газа 12
481. Газогенераторщик, занятый в цехе
извлечения и использования коксового газа 12
482. Грузчик, занятый погрузкой и
разгрузкой нафталина и антрацена на
складе в смолоперегонном цехе 12
483. Грузчик, занятый погрузкой и
разгрузкой пека навалом 12 36
484. Дверевой, занятый в производстве
каменноугольного и пекового кокса 12
485. Дозировщик, занятый дозировкой угля
и шихты в углеподготовительных цехах 6

486. Көмiр дайындау цехында көмiрдi
механикаландырылған және қолмен бөлшектеумен
айналысатын бөлшектеушi 6
487. Нафталин ұнтақтайтын ұнтақтаушы 12
488. Көмiр дайындайтын цехтың қоймасында көмiрдiң
температурасын өлшейтiн температура өлшеушi 6
489. Термоантрацит өндiрiсiнде iстейтiн пештi
толтырушы 12
490. Тас көмiр және пектiк кокс өндiрiсiнде
iстейтiн құюшы:
1) пектiк пештердегi 12 36
2) кокс құюдағы 12
491. Тас көмiр және пектiк кокс өндiрiсiнде
iстейтiн замазка жағушы:
1) пектiк пештердегi 12 36
2) есiк тiгiстерi мен кокстеу камераларының
тiгiстерiн замазкалайтын 12
492. Тас көмiр және пектiк кокс өндiрiсiнде
iстейтiн кабинашы-канттаушы және концевой 12
493. Көмiр дайындау цехында iстейтiн кептiру
бөлiмiнiң от жағушысы 12
494. Тас көмiр және пектiк кокс өндiрiсiнде
iстейтiн iлмекшi:
1) пектiк пештерде 12 36
2) басқа жабдықтарда 12
495. Темiр жолдарда кокс жинаумен шұғылданатын
шығыршы және жұмысшылар 6
496. Тас көмiр және пектiк кокс өндiрiсiнде
iстейтiн шығыршы:
1) пектiк пештерде 12 36
2) жұмыстардың басқа учаскелерiнде 12
497. Көмiр дайындау цехында iстейтiн лентаны
жинаушы 6
498. Кокс газын алу және пайдалану цехында
газ құбырын қарайтын линиялық қараушы 12
499. Тас көмiр және пектiк кокс өндiрiсiнде
iстейтiн люкшi 12
500. Шламдық отстойниктi тазалауда грейфер
кранына қызмет көрсететiн металлургия
өндiрiсi кранының машинисi 12
501. Кокстеудiң химиялық өнiмдерiн ұстау
цехында iстейтiн газбен үрлейтiн
машиналардың машинисi 12
502. Көмiр дайындау цехында вагондарды тартатын
скрепердiң машинисi (скрепершi) және
шығыршы 6
503. Көмiр дайындау цехында көмiр қоймасында
iстейтiн бульдозердiң машинисi (бульдозершi) 6
504. Насос қондырғылардың машинисi:
1) көмiр дайындау цехында және көмiржуғышта 6
2) кокстеудiң химиялық өнiмдерiн ұстау
цехындағы смола қоймасында және бензол
бөлiмiнде, сондай-ақ кокстеудiң химиялық
өнiмдерiн ұстайтын конденсация насостарына
қызмет көрсететiн 12
3) фенол-крезоль өнiмдерi өндiрiсiнде,
шикi бензолды ректификациялау цехында, смола
айдау цехында және смола мен майлардың
қоймасында, кристалды нафталин өндiрiсiнде 12
505. Пиридин өнiмдерi өндiрiсiнде iстейтiн
суық қондырғылардың машинисi 12
506. Компрессор қондырғыларының машинисi:
1) кокс газын күкiртсутектен тазалау цехындағы 6
2) кокс газын алу және пайдалану цехындағы
және күкiрттен тазалау цехындағы 12
507. Көмiр дайындау цехтарында iстейтiн вагон
аударғыштың машинисi, вагон итергiштiң
машинисi және вагон итергiштi орналастырушы 6

486. Дробильщик, занятый на
механизированном и ручном дроблении
угля в углеподготовительном цехе 6
487. Дробильщик, занятый в дроблении нафталина 12
488. Замерщик температур, занятый замером
температур угля на складе в
углеподготовительном цехе 6
489. Загрузчик печей, занятый в
производстве термоантрацита 12
490. Заливщик, занятый в производстве
каменноугольного и пекового кокса:
1) на пековых печах 12 36
2) на заливке кокса 12
491. Замазчик, занятый в производстве
каменноугольного и пекового кокса:
1) на пековых печах 12 36
2) промазкой швов дверей и камер коксования 12
492. Кабинщик - кантовщик и концевой,
занятые в производстве
каменноугольного и пекового кокса 12
493. Кочегар сушильного отделения,
занятый в углеподготовительном цехе 12
494. Крючечник, занятый в производстве
каменноугольного и пекового кокса:
1) на пековых печах 12 36
2) на другом оборудовании 12
495. Лебедчик и рабочие, занятые подбором
кокса на железнодорожных путях 6
496. Лебедчик, занятый в производстве
каменноугольного и пекового кокса:
1) на пековых печах 12 36
2) на других участках работ 12
497. Лентовой уборщик, занятый в
углеподготовительном цехе 6
498. Линейный обходчик, занятый осмотром
газопровода в цехе извлечения и
использования коксового газа 12
499. Люковой, занятый в производстве
каменноугольного и пекового кокса 12
500. Машинист крана металлургического
производства, занятый обслуживанием
грейферного крана на очистке
шламового отстойника 12
501. Машинист газодувных машин, занятый
в цехе улавливания химических
продуктов коксования 12
502. Машинист скрепера (скреперист) и
лебедчик, занятые подтягиванием
вагонов в углеподготовительном цехе 6
503. Машинист бульдозера (бульдозерист),
занятый на складе угля в
углеподготовительном цехе 6
504. Машинист насосных установок, занятый:
1) в углеподготовительном цехе и углемойке 6
2) в бензольном отделении и на складе
смолы в цехе улавливания химических
продуктов коксования, а также
обслуживанием насосов конденсации по
улавливанию химических продуктов коксования 12
3) в производстве фенольно-
крезольных продуктов, в цехе
ректификации сырого бензола, в
смолоперегонном цехе и на складе
смолы и масел, в производстве
кристаллического нафталина 12
505. Машинист холодных установок,
занятый в производстве пиридиновых продуктов 12
506. Машинист компрессорных установок, занятый:
1) в цехе очистки коксового газа от сероводорода 6
2) в цехе извлечения и использования
коксового газа и цехе сероочистки 12
507. Машинист вагоноопрокидывателя,
машинист вагонотолкателя и
установщик вагоноопрокидывателя,
занятые в углеподготовительных цехах 6

508. Пекпен жұмыс iстейтiн кранның машинисi
(краншы), бульдозердiң машинисi (бульдозершi)
және автомобиль тиегiштiң машинисi 6 36
509. Кумарон шайыры өндiрiсiнде iстейтiн
барабанды суытқыштың машинисi 12
510. Тас көмiр және пектiк кокс өндiрiсiнде
iстейтiн есiкалғыш машинаның және тиегiш
вагонның машинисi 12
511. Тас көмiр және пектiк кокс өндiрiсiнде
iстейтiн кокс итергiштiң машинисi:
1) пектiк пештердегi 12 36
2) басқа пештердегi 12
512. Кокстеудің химиялық өнiмдерiн ұстау
цехтарында iстейтiн сульфат қоймасы
кранының машинисi 12
513. Термоантрацит өндiрiсiнде iстейтiн
механикалық түсiргiштiң машинисi 12
514. Көмiр дайындау цехтарында iстейтiн
көпiрлiк қайта тиегiштiң (кранның) машинисi 6
515. Кокстi құрғақ сөндiру қондырғысының машинисi 12
516. Шайыр айдау цехында iстейтiн престiң машинисi 12
517. Тас көмiр және пектiк кокс өндiрiсiнде
iстейтiн сөндiру вагонының машинисi 12
518. Тас көмiр және пектiк кокс өндiрiсiнде
iстейтiн кокс тиеу машинасының машинисi 12
519. Көмiр жуу цехында iстейтiн жуушы 6
520. Көмiр дайындау цехының тiкелей өндiрiстiк
үйiнде iстейтiн басқару пультiнiң операторы 6
521. Кокс газын алу және пайдалану цехында
iстейтiн газгольдердiң операторы 6
522. Тас көмiр және пектiк кокс өндiрiсiнде
iстейтiн коксты сұрыптау операторы 6
523. Көмiр дайындау цехтарында iстейтiн
питательдiң моторшысы, транспортершi,
силостар мен көмiр мұнараларына қызмет
көрсететiн машинист, грохотовшы, ұнтақтаушы,
желдеткiш және аспирационды қондырғылардың
машинисi 6
524. Кристалды нафталин өндiрiсiнде iстейтiн
нафталиндi балқытушы 12
525. Тас көмiр және пектiк кокс өндiрiсiнде
iстейтiн саз массаларын дайындаушы 6
526. Шламды тұндырғышты тазартатын жұмысшылар 12
527. Вагон аударғыштардың және көмiрдi қайта
тиегiштердiң жолдарын тазартатын, сондай-ақ
көмiр дайындау цехында көмiр жинаушы
жұмысшылар 6
528. Химия өнiмiн бөлiп құюшы:
1) шайыр айдау цехында пектi бөлiп құятын 12 36
2) кокс газын күкiртсутектен тазалау цехында
күкiрттi бөлiп құятын және кристалды
нафталин өндiрiсiнде нафталиндi бөлiп құятын 12
529. Тас көмiр және пектiк кокс өндiрiсiнде
стейтiн рамповщик 12
530. Көмiр дайындау цехында iстейтiн сепараторшы 6
531. Кокстеудiң химиялық өнiмдерiн ұстау цехында
iстейтiн скруббершi-насосшы 12
532. Тас көмiр және пектiк кокс өндiрiсiнде
iстейтiн шайыр айдаушы:
1) пектiк пештерде 12 36
2) басқа жабдықта 12
533. Коксты сұрыптаушы 12
534. Көмiр дайындау цехында iстейтiн терриконшы 6

508. Машинист крана (крановщик),
машинист бульдозера (бульдозерист) и
машинист погрузчика автомобильного,
занятые на работах с пеком 6 36
509. Машинист барабанного охладителя,
занятый в производстве кумароновой смолы 12
510. Машинист двересъемной машины и
машинист загрузочного вагона, занятые
в производстве каменноугольного и пекового кокса 12
511. Машинист коксовыталкивателя, занятый в производстве
каменноугольного и пекового кокса:
1) на пековых печах 12 36
2) на других печах 12
512. Машинист крана склада сульфата,
занятый в цехах улавливания
химических продуктов коксования 12
513. Машинист механического выгружателя,
занятый в производстве термоантрацита 12
514. Машинист мостового перегружателя
(крана), занятый в углеподготовительных цехах 6
515. Машинист установки сухого тушения кокса 12
516. Машинист пресса, занятый в цехе смолоперегонки 12
517. Машинист тушильного вагона, занятый
в производстве каменноугольного и пекового кокса 12
518. Машинист коксопогрузочной машины,
занятый в производстве
каменноугольного и пекового кокса 12
519. Мойщик, занятый в цехе углемойки 6
520. Оператор пульта управления, занятый
непосредственно в производственном
помещении углеподготовительного цеха 6
521. Оператор газгольдера, занятый в цехе
извлечения и использования коксового газа 6
522. Оператор коксосортировки, занятый в
производстве каменноугольного и пекового кокса 6
523. Моторист питателя, транспортерщик,
машинист по обслуживанию силосов и
угольной башни, грохотовщик,
дробильщик, машинист
вентиляционной и аспирационной
установок, занятые в углеподготовительных цехах 6
524. Плавильщик нафталина, занятый в
производстве кристаллического нафталина 12
525. Приготовитель глиняных масс, занятый
в производстве каменноугольного и пекового кокса 6
526. Рабочие, занятые очисткой шламового отстойника 12
527. Рабочие, занятые очисткой путей
вагоноопрокидывателей и
углеперегружателей, а также на
подборке угля в углеподготовительном цехе 6
528. Разливщик химической продукции, занятый:
1) на разливке пека в цехе смолоперегонки 12 36
2) на разливке серы в цехе очистки
коксового газа от сероводорода и на
разливке нафталина в производстве
кристаллического нафталина 12
529. Рамповщик, занятый в производстве
каменноугольного и пекового кокса 12
530. Сепараторщик, занятый в углеподготовительном цехе 6
531. Скрубберщик-насосчик, занятый в
цехе улавливания химических продуктов коксования 12
532. Смологон, занятый в производстве
каменноугольного и пекового кокса:
1) на пековых печах 12 36
2) на другом оборудовании 12
533. Сортировщик кокса 12
534. Терриконщик, занятый в углеподготовительном цехе 6

535. Тас көмiр және пектiк кокс өндiрiсiнде
iстейтiн тоннельшi:
1) пектiк пештерде 12 36
2) басқа жабдықта 12
536. Скип көтергiшiнiң тоннельшi-моторшысы 12
537. Кокс сұрыптаудың өндiрiстiк үй-жайларын
және кокс транспортерлерiн жинаушы 12
538. Нафталиндi ораушы 12
539. Көмiр дайындау цехында iстейтiн
фильтрлеушi (фильтровщик) 6
540. Шайыр айдау цехтарында iстейтiн антрацендi
фильтрлеушi 12
541. Көмiр дайындау цехында iстейтiн флотатор 6
542. Көмiр дайындау цехында iстейтiн центрифугашы 6
543. Кокстеудiң химиялық өнiмдерiн ұстау цехында
аппаратураны тазалайтын тазалаушы 12
544. Көмiр дайындау цехында iстейтiн
бункерлердi тазалаушы 12
Басшылар және мамандар
545. Негiзгi өндiрiстiк жұмысшылардың көпшiлiгi
зиянды еңбек жағдайына байланысты қосымша
демалыс алатын жұмыс учаскелерiнде
тiкелей iстейтiн мастер, аға мастер,
ауысым бастығы:
1) ұзақтығы 12 күнтізбелік күн 12
2) ұзақтығы 6 күнтізбелік күн 6
ФЕРРЕОСПЛАВ ӨНДIРIСI
Жұмысшылар
546. Автоклавшы 12
547. Вакуумтермикалық пештiң аппаратшысы 12
548. Электролиттi хром өндiрiсiнде хром
күйдiретiн аппаратшы 12
549. Электролиттi хром өндiрiсiндегi электролиз
аппаратшысы 12
550. Электролиттi хром өндiрiсiндегi
шөгiндi аппаратшысы 12
551. Өндiрiс процесiндегi шикiзатты, жартылай
фабрикатты жылжыту жөнiндегi бригадир 6
552. Ферросплавты бөлiп құю және бөлуде iстейтiн
металл мен дайын өнiмдi өңдеу, сорттау,
қабылдау, тапсыру, пакеттеу және орау
бригадирi:
1) ыстық пролетте 12
2) суыған пролетте 6
553. Үйiндiлерде шлакты түсiрушi 12
554. Пештерден әктi түсiрушi 12
555. Кожухтар өсiрумен айналысатын газбен
дәнекерлеушi:
1) кремний балқытпаларын балқытатын ашық
доғалы пештердегi 12 36
2) басқа балқытпаларды балқыту пештерiнде 12
556. Әктi күйдiру цехында iстейтiн
газогенераторщик 12
557. Әктi күйдiру цехында iстейтiн газдан
құтқарушы 12
558. Ферросплав пештерiнiң көрiкшiсi 12
559. Шихтаны дозалаушы:
1) кремний балқытпалары үшiн 12 36
2) басқа балқытпаларды балқыту үшін 12
560. Электродты массаны ұнтақтайтын ұнтақтаушы 12
561. Ферросплав пен шихтаны ұнтақтайтын ұнтақтаушы 12
562. Әк күйдiретiн цехта iстейтiн пеш толтырушы 12
563. Электродты массаны өндiруге және қолдануға
жүзеге асыратын кальцинаторшы 12
564. Электролит өндiрiсiнде iстейтiн катодшы 12
565. Гуммирлеу жұмыстарындағы қышқылдан қорғаушы
(қышқылдан қорғаушы-гуммирлеушi) 12
566. Әк күйдiру цехында iстейтiн технологиялық
пештердiң от жағушысы 12

535. Тоннельщик, занятый в производстве
каменноугольного и пекового кокса:
1) на пековых печах 12 36
2) на другом оборудовании 12
536. Тоннельщик-моторист скипового подъемника 12
537. Уборщик производственных
помещений коксосортировки и
коксовых транспортеров 12
538. Упаковщик нафталина 12
539. Фильтровальщик (фильтровщик),
занятый в углеподготовительном цехе 6
540. Фильтровщик антрацена, занятый в
цехах смолоперегонки 12
541. Флотатор, занятый в углеподготовительном цехе 6
542. Центрифуговщик, занятый в
углеподготовительном цехе 6
543. Чистильщик, занятый очисткой
аппаратуры в цехе улавливания
химических продуктов коксования 12
544. Чистильщик бункеров, занятый в
углеподготовительном цехе 12
Руководители и специалисты
545. Мастер, старший мастер, начальник
смены, непосредственно занятые на
участках работы, где большинство
основных производственных рабочих
получает в связи с вредными условиями
труда дополнительный отпуск:
1) продолжительностью 12 календарных дней 12
2) продолжительностью 6 календарных дней 6
ФЕРРОСПЛАВНОЕ ПРОИЗВОДСТВО
Рабочие
546. Автоклавщик 12
547. Аппаратчик вакуумтермической печи 12
548. Аппаратчик отжига хрома, занятый в
производстве электролитического хрома 12
549. Аппаратчик электролиза, занятый в
производстве электролитического хрома 12
550. Аппаратчик осаждения, занятый в
производстве электролитического хрома 12
551. Бригадир по перемещению сырья,
полуфабрикатов и готовой продукции в
процессе производства 6
552. Бригадир по отделке, сортировке,
приемке, сдаче, пакетировке и упаковке
металла и готовой продукции, занятый
на разливке и разделке ферросплавов:
1) на горячем пролете 12
2) в остывочном пролете 6
553. Выгрузчик шлака на отвалах 12
554. Выгрузчик извести из печей 12
555. Газосварщик, занятый по наращиванию кожухов:
1) непосредственно на открытых
дуговых печах по выплавке кремнистых сплавов 12 36
2) на печах по выплавке других сплавов 12
556. Газогенераторщик, занятый в цехе обжига извести 12
557. Газоспасатель, занятый в цехе обжига извести 12
558. Горновой ферросплавных печей 12
559. Дозировщик, занятый дозировкой шихты:
1) для выплавки кремнистых сплавов 12 36
2) для выплавки других сплавов 12
560. Дробильщик, занятый на дроблении
электродной массы 12
561. Дробильщик, занятый на дроблении
ферросплавов и шихты 12
562. Загрузчик печей, занятый в цехе обжига извести 12
563. Кальцинаторщик, занятый в
производстве и применении электродной массы 12
564. Катодчик, занятый в электролитическом
производстве 12
565. Кислотоупорщик на гуммировочных
работах (кислотоупорщик-гуммировщик) 12
566. Кочегар технологических печей,
занятый в цехе обжига извести 12

567. Ферросплавты ыстық күйiнде таңбалаушы 12
568. Суыту бөлiмдерiнде жұмыс iстейтiн таңбалаушы 6
569. Скип көтергiшiнiң машинисi 12
570. Бөлiп құю машинасының машинисi 12
571. Жоғары вакуумды насостарға қызмет
көрсететiн эксгаустер машинисi 12
572. Өндiрiсте антрациттi майдалайтын және
электрод массасын қолданумен айналысатын
машинист 12
573. Шихта дайындау бөлімінің вагонаудару машинисті 12
574. Газбен күйдiретiн әк күйдiрушi 12
575. Күйдіруші:
1) қос тотықты марганецтi мазуттың
көмiрсутектерiмен қалпына келтiрушi 12 36
2) басқа жұмыстардағы 12
576 Шаң-газ ұстайтын қондырғылардың операторы 12
577. Электролиттi хром өндiрiсiнде ванналарды
жөндейтiн винипласты дәнекерлеушi 12
578. Қорғасынды дәнекерлеушi (қорғасындәнекерлегiш) 12
579. Өндiрiстегi және электрод массасын
қолданатын пек балқытушы 12
580. Ферросплав өндiрiсiнде металл-термикалық
өндiрiсте алюминий балқытатын балқытушы 12
581. Ванадийдiң бестотығын балқытушы 12 36
582. Ферросплав балқытушы 12
583. Ферросплав пештерiне қызмет көрсететiн
электрмен балқыту пешiнiң пультшiсi 6
584. Құрамында молибден бар тозаңды жинайтын
жұмысшылар 12
585. Ашық доғалы пештерде кремний балқытпаларын
балқытатын жұмысшылар 12 36
586. Феррованадий өндiрiсiнде үнемi және
тiкелей iстейтiн жұмысшылар 12 36
587. Алюминий-термикалық әдiспен металды хром
және құрамында хром бар балқытпаларды алумен
үнемi және тiкелей айналысатын жұмысшылар 12 36
588. Ферросплавтарды бөлушi 12
589. Ферросплав өндiрiсiнде электродты массамен
жұмыс iстейтiн араластырушы 12
590. Кептiрушi 12
591. Әк күйдiру цехында iстейтiн тасымалдаушы 12
592. Ферросплавтарды орайтын орналастырушы-ораушы 12
593. Электродты массаны өндiруде және қолдануда
iстейтiн электродты және анодты массаның
қалыптаушысы 12
594. Ферросплавтарды тазалаушы 12
595. Шихта дайындаумен айналысатын шихтасы:
1) кремнийлi балқытпаларды балқыту үшiн 12 36
2) басқа балқытпаларды балқыту үшін 12
596. Сулы ерiтiндiлердiң электролизшiсi 12
597. Электрод массасын өндiруде және
қолдануда iстейтiн электродшы 12
598. Сынапты вентильдердi теретiн жылу
техникалық бақылау және жылу процестерi
автоматикасын жөндейтiн электрослесарь 12
Басшылар және мамандар
599. Негiзгi өндiрiстiк жұмысшылардың көпшiлiгi
зиянды еңбек жағдайына байланысты қосымша
демалыс алатын, тiкелей ферросплав
өндiрiсiндегi жұмыс учаскелерiнде iстейтiн
мастер, аға мастер, ауысым бастығы:

567. Маркировщик, занятый маркировкой
ферросплава в горячем состоянии 12
568. Маркировщик, занятый на работах в
остывочных отделениях 6
569. Машинист скипового подъемника 12
570. Машинист разливочной машины 12
571. Машинист эксгаустера, занятый
обслуживанием насосов высокого вакуума 12
572. Машинист мельницы, занятый на
измельчении антрацита в производстве
и применении электродной массы 12
573. Машинист вагоноопрокидывателя цеха
подготовки шихты 12
574. Обжигальщик извести, занятый при газовом обжиге 12
575. Обжигальщик, занятый:
1) восстановлением двуокиси марганца
углеводородами мазута 12 36
2) на других работах 12
576. Оператор по обслуживанию
пылегазоулавливающих установок 12
577. Паяльщик по винипласту, занятый на
ремонте ванн в производстве
электролитического хрома 12
578. Паяльщик по свинцу (свинцовопаяльщик) 12
579. Пекоплавщик, занятый в производстве и
применении электродной массы 12
580. Плавильщик, занятый в ферросплавном
производстве при плавлении алюминия
в металлотермическом производстве 12
581. Плавильщик пятиокиси ванадия 12 36
582. Плавильщик ферросплавов 12
583. Пультовщик электроплавильной печи,
занятый обслуживанием ферросплавных печей 6
584. Рабочие, занятые уборкой молибденсодержащей
пыли 12
585. Рабочие, занятые непосредственно на выплавке
кремнистых сплавов в открытых дуговых печах 12 36
586. Рабочие, постоянно и непосредственно
занятые в производстве феррованадия 12 36
587. Рабочие, постоянно и непосредственно занятые
получением металлического хрома и хромосодержащих
сплавов алюминотермическим методом 12 36
588. Разбивщик ферросплавов 12
589. Смесильщик, занятый в ферросплавном
производстве при работе с электродной массой 12
590. Сушильщик 12
591. Транспортировщик, занятый в цехе обжига извести 12
592. Укладчик - упаковщик, занятый на упаковке
ферросплавов 12
593. Формовщик электродной и анодной массы, занятый
в производстве и применении электродной массы 12
594. Чистильщик ферросплавов 12
595. Шихтовщик, занятый подготовкой шихты:
1) для выплавки кремнистых сплавов 12 36
2) для выплавки других сплавов 12
596. Электролизник водных растворов 12
597. Электродчик, занятый в производстве и
применении электродной массы 12
598. Электрослесарь по ремонту приборов
теплотехнического контроля и автоматики тепловых
процессов, занятый на переборке ртутных вентилей 12
Руководители и специалисты
599. Мастер, старший мастер, начальник смены,
непосредственно занятые в ферросплавном
производстве на участках работы, где большинство
основных производственных рабочих получает в
связи с вредными условиями труда дополнительный
отпуск:

1) ұзақтығы 12 күнтізбелік күн 12
2) ұзақтығы 6 күнтізбелік күн 6
600. Ашық доғалы пештерде кремний балқытпаларын
тiкелей және тұрақты балқытатын ауысым
басшылары және мамандар 12 36
601. Феррованадий өндiрiсiнде тұрақты және
тiкелей iстейтiн ауысым басшылары және
мамандар 12 36
602. Алюминий-термикалық әдiспен металды хром
және құрамында хром бар балқытпаларды тұрақты
және тiкелей алумен айналысатын ауысым
басшылары және мамандар 12 36
ОТҚА БЕРIК ӨНДIРIС
Жұмысшылар
603. Қосқыш жүгiртпенiң жүгiрткiшi 12
604. Отқа берiк сынықтарды терушi-сорттаушы 6
605. Отқа берiк материалдар мен бұйымдарды
пештерден түсiрушi 12
606. Әк сөндiрушi 12
607. Ұнтақтаушы 12
608. Шикiзат пен жартылай фабрикаттарды
транспортер лентасы мен вагонеткаға тиейтiн
тиеушi:
1) үй iшiнде жұмыс iстегенде 12
2) сыртқы жұмыстарда 6
609. Шикiзат пен жартылай фабрикатты тиеушi:
1) туннельдiк сушилдi тиейтiн және түсiретiн 12
2) массаны престерге, престердiң бункерлерiне
немесе қалыптаушының бункерлерiне тиейтiн,
сондай-ақ вагондарды туннель пештерiне итеретiн 6
610. Пештер мен вагранкаларды шикiзатпен және
отынмен толтыратын шикiзат пен жартылай
фабрикатты тиеушi 12
611. Ходоктарды салушы 6
612. Шламды түзетушi 12
613. Физика-механикалық сынақтардың лаборанты:
1) кварц материалдарын үгiтiп, елейтiн 12
2) басқа жұмыстардағы 6
614. Шығыршы 6
615. Пневмотранспортер машинисi 12
616. Ұнтақтау-үгiту, әк және күйдiру бөлiмдерiнде
iстейтiн скиптi көтергiштiң машинисi 12
617. Түтiнсорғыштардың машинисi 12
618. Шикiзат пен отын қоймасында iстейтiн
скрепер машинисi (скрепершi) 6
619. Диiрмен машинисi 12
620. Араластырғыштың машинисi 12
621. Тоңазыту барабандарына қызмет көрсететiн
тоңазытқыш машинисi 12
622. Электролафет машинисi 6
623. Өзектердi металдандырушы 12
624. Механикалық күрек моторшысы 6
625. Манжеттердi iлушi 12
626. Пештердегi күйдiрушi 12
627. Өзектердi майлаушы 12
628. Жиектеушi 6
629. Пресс астындағы шұңқырларды тазартатын
қосалқы (көлiктiк) жұмысшы 6
630. Престеушi:
1) пештiң, кептiргiштiң үстiнде және
кептiргiш үйлерде жұмыс iстейтiн 12
2) басқа жақдайларда жұмыс iстейтiн 6
631. Механикалық елеуiште ұнтақтарды елеушi 12
632. Көбiк массасын бөлiп құюшы-тегiстеушi 12
633. Брикеттi және дайын өнiмдi кесушi:
1) пештiң, кептiргiштiң үстiнде және
кептiргiш үйлерде жұмыс iстейтiн 12
2) басқа жағдайларда жұмыс iстейтiн 6
634. Пештер мен туннель вагондарына салушы:
1) күйдiру пештерiнде және кептiргiштiң
туннель вагондарындағы 12
2) престер мен капсельдердiң туннель
вагондарындағы 6
635. Айналмалы пештердi майлайтын, сондай-ақ
ұнтақтау, үгiту және пеш бөлiмдерiндегi
майлаушы 12

1) продолжительностью 12 календарных дней 12
2) продолжительностью 6 календарных дней 6
600. Сменные руководители и специалисты,
непосредственно и постоянно занятые на выплавке
кремнистых сплавов в открытых дуговых печах 12 36
601. Сменные руководители и специалисты,
постоянно и непосредственно занятые
на производстве феррованадия 12 36
602. Сменные руководители и специалисты, постоянно
и непосредственно занятые получением
металлического хрома и хромсодержащих сплавов
алюминотермическим методом 12 36
ОГНЕУПОРНОЕ ПРОИЗВОДСТВО
Рабочие
603. Бегунщик смесительных бегунов 12
604. Выборщик - сортировщик огнеупорного лома 6
605. Выгрузчик огнеупорных материалов и изделий
из печей 12
606. Гасильщик извести 12
607. Дробильщик 12
608. Загрузчик сырья и полуфабрикатов, занятый
загрузкой сырья на транспортерную ленту и в
вагонетки:
1) при работе в помещении 12
2) на наружных работах 6
609. Загрузчик сырья и полуфабриката, занятый:
1) загрузкой и выгрузкой туннельных сушил 12
2) загрузкой массы в прессы, в бункера прессов
или в бункера формовки, а также закаткой вагонов
в туннельные печи 6
610. Загрузчик сырья и полуфабриката, занятый
загрузкой печей и вагранок сырьем и топливом 12
611. Закладчик ходков 6
612. Корректировщик шлама 12
613. Лаборант по физико-механическим испытаниям,
занятый:
1) на размоле и просеве кварцевых материалов 12
2) на других работах 6
614. Лебедчик 6
615. Машинист пневмотранспорта 12
616. Машинист скипового подъемника, занятый в
дробильно-помольных, известковых и обжиговых
отделениях 12
617. Машинист дымососов 12
618. Машинист скрепера (скреперист), занятый на
складе сырья и топлива 6
619. Машинист мельницы 12
620. Машинист мешалок 12
621. Машинист холодильника, занятый обслуживанием
холодильных барабанов 12
622. Машинист электролафета 6
623. Металлизаторщик стержней 12
624. Моторист механической лопаты 6
625. Насадчик манжет 12
626. Обжигальщик на печах 12
627. Обмазчик стержней 12
628. Оправщик 6
629. Подсобный (транспортный) рабочий, занятый
очисткой ям под прессами 6
630. Прессовщик занятый:
1) при работе над печами, сушилами и в
помещениях сушил 12
2) при работе в других условиях 6
631. Просевщик порошков на механических ситах 12
632. Разливальщик - загладчик пеномассы 12
633. Резчик брикета и заготовок, занятый:
1) при работе над печами, сушилами и
в помещениях сушил 12
2) при работе в других условиях 6
634. Садчик в печи и на туннельные вагоны, занятый:
1) на обжигательных печах и на туннельных
вагонах от сушил 12
2) на туннельных вагонах от прессов и капсели 6
635. Смазчик, занятый смазкой вращающих печей,
а также в дробильных, помольных и печных
отделениях 12

636. Тиеумен және сорттаумен айналысатын
жартылай фабрикатты және бұйымдарды
сорттаушы 6
637. Араластырғышта массаны жасаушы 12
638. Дайын өнiмдi, массаны және дайын бұйымдарды
түсiрушi-орналастырушы:
1) пештердiң, кептiргiштердiң үстiнде және
кептiру үйлерiнде жұмыс iстейтiн 12
2) басқа жағдайларда жұмыс iстейтiн 6
639. Кептiргiш 12
640. Тасымалдаушы:
1) шикiзатты, әктi, пирит шоқтарын,
ұнтақтарды, массаны, шикiзатты, кесек сазды,
отқа берiк бұйымдарды, отынды, шлакты
тасымалдайтын 12
2) рамкалар мен пластиналарды әкелiп,
жеткiзушi 6
641. Ұнтақталған және майдаланған отқа берiк
материалдарды, әктi, көмiрдi және коксты
өңдеу барысында көлiк құралдарына
қызмет iстейтiн тасымалдаушы:
1) үй iшiнде жұмыс iстегенде 12
2) сыртқы жұмыстарда 6
642. Қалыптаушы:
1) пештiң, кептiргiштiң үстiнде, кептiргiш
үйлерде, сондай-ақ пневмо-электробалғалармен
жұмыс iстейтiн 12
2) басқа жағдайдағы жұмыстарда 6
643. Түтiн жолдарын, пештiң көмейi мен оттығын
тазалаушы 12
644. Шихташы-дозалаушы 12
645. Отқа берiк бұйымдарды ысқылаушы 12
Басшылар және мамандар
646. Негiзгi өндiрiстiк жұмысшылар зиянды еңбек
жағдайына байланысты қосымша демалыс
алатын жұмыс учаскелерiнде iстейтiн мастер,
аға мастер, ауысым бастығы:
1) ұзақтығы 12 күнтізбелік күн 12
2) ұзақтығы 6 күнтізбелік күн 6
ТЕМIР ҰНТАҒЫ ӨНДIРIСI
Жұмысшылар
647. Газды қалпына келтiру бөлiмiнде iстейтiн
қалпына келтiру аппаратшысы 12
648. Ұнтақтарды механикалық елеуiште елеушi 12
649. Муфель пешiне қызмет көрсететiн жұмысшылар 12
650. Металл ұнтағын майдалаушы 12
Басшылар және мамандар
651. Негiзгi өндiрiстiк жұмысшылар зиянды еңбек
жағдайына байланысты қосымша демалыс
алатын жұмыс учаскелерiнде тiкелей iстейтiн
мастер, аға мастер, ауысым бастығы:
1) ұзақтығы 12 күнтізбелік күн 12
2) ұзақтығы 6 күнтізбелік күн 6
КYМIСТЕУ, КАЛИБРЛЕУ ЖӘНЕ ТЕРМИКАЛЫҚ ЦЕХТАР
Жұмысшылар
652. Металды калибрлеу, сүйрету және ысқылау
бөлiмiнiң бригадирi 6
653. Сүйретушi 6
654. Сымды сүйретушi 6
655. Термикалық пештерге салушы:
1) суық металды пешке салмай және одан
түсiрмей пакеттеушi 6
2) басқа жұмыстардағы 12
656. Металды сынаушы 6
657. Прокатты қыздырушы 12
658. Штангаларды ыстық күйiнде өткiрлейтiн ротация
машиналарының штампышы ұстасы 12
659. Өңделген металды кептiретiн металл
жуушы-кептiрушi 12
660. Ысқылаушы станоктарды реттеушi 6
661. Жылтыратушы 6
662. Суық металды түзететiн прокат пен
құбырларды түзетушi 6
663. Суық металды кесушi 6

636. Сортировщик полуфабриката и изделий, занятый
выгрузкой и сортировкой 6
637. Составитель массы на мешалках 12
638. Съемщик-укладчик заготовок, массы и готовых
изделий, занятый:
1) при работе над печами, сушилами и в
помещениях сушил 12
2) при работе в других условиях 6
639. Сушильщик 12
640. Транспортировщик, занятый:
1) транспортировкой сырья, извести, пиритных
огарков, порошков, массы, сырца, кусковой
глины, огнеупорных изделий, топлива и шлака 12
2) подвозкой - подноской рамок и пластин 6
641. Транспортерщик, занятый на обслуживании
транспортных средств при переработке дробленных
и молотых огнеупорных материалов, извести, угля
и кокса:
1) при работе в помещениях 12
2) на наружных работах 6
642. Формовщик, занятый:
1) на работе над печами, сушилами и в помещениях
сушил, а также при работе с пневмо- и
электромолотками 12
2) на работах при других условиях 6
643. Чистильщик дымоходов, боровов и топок 12
644. Шихтовщик-дозировщик 12
645. Шлифовщик огнеупорных изделий 12
Руководители и специалисты
646. Мастер, старший мастер, начальник смены,
непосредственно занятые на участках работы,
где большинство основных производственных рабочих
получает в связи с вредными условиями труда
дополнительный отпуск:
1) продолжительностью 12 календарных дней 12
2) продолжительностью 6 календарных дней 6
ПРОИЗВОДСТВО ЖЕЛЕЗНОГО ПОРОШКА
Рабочие
647. Аппаратчик восстановления, занятый обслуживанием
газовосстановительного отделения 12
648. Просевщик порошков на механических ситах 12
649. Рабочие, занятые обслуживанием муфельной печи 12
650. Размольщик металлического порошка 12
Руководители и специалисты
651. Мастер, старший мастер, начальник смены,
непосредственно занятые на участках работы,
где большинство основных производственных рабочих
получает в связи с вредными условиями труда
дополнительный отпуск:
1) продолжительностью 12 календарных дней 12
2) продолжительностью 6 календарных дней 6
Цехи серебрянки, калибровочные и термические
Рабочие
652. Бригадир, отделения калибровки,
волочения и шлифовки металла 6
653. Волочильщик 6
654. Волочильщик проволоки 6
655. Загрузчик термических печей, занятый:
1) пакетированием холодного металла
без загрузки и выгрузки его в печь 6
2) на других работах 12
656. Испытатель металла 6
657. Калильщик проката 12
658. Кузнец-штамповщик на ротационных машинах,
занятый острением штанг в горячем состоянии 12
659. Мойщик-сушильщик металла, занятый
на сушке травленого металла 12
660. Наладчик шлифовальных станков 6
661. Полировщик 6
662. Правильщик проката и труб, занятый на
правке холодного металла 6
663. Резчик холодного металла 6

664. Прокат пен құбырлардың термисi 12
665. Штангаларды суық күйiнде үшкiрлейтiн
токарь жартылай автоматшы 6
666. Өңдеушi 12
667. Ысқылаушы 6
Басшылар және мамандар
668. Негiзгi өндiрiстiк жұмысшылар зиянды еңбек
жағдайына байланысты қосымша демалыс
алатын жұмыс учаскелерiнде тiкелей iстейтiн
мастер, аға мастер, ауысым бастығы:
1) ұзақтығы 12 күнтізбелік күн 12
2) ұзақтығы 6 күнтізбелік күн 6
ПРЕЦИЗИЯЛЫ БАЛҚЫТПАЛАРДЫ СУЫҚ
ПРОКАТТАУ ЖӘНЕ СОЗУ
Жұмысшылар
669. Металл мен дайын өнiмдi өңдеу, сорттау,
қабылдап алу және орау жұмысындағы бригадир 6
670. Суық прокат станының жаныштаушысы 6
671. Сым созушы 6
672. Суық прокат станы басқару постының операторы 6
673. Қалпақты, шахталы және созылыңқы пештерде
iстейтiн прецизионды болатты және
балқытпаларды (катанка, лента, сым) суарушы 12
674. Сымды және калибрленген металды суарушы 6
675. Лента ораушы 6
676. Суық прокат станы жаныштаушысының көмекшiсi 6
677. Листiлер мен ленталарды жылтыратушы 6
678. Алмас волкаларды жылтыратушы 6
679. Дискiлi қайшылармен кесетiн суық металл кесушi 6
680. Алмас волкаларды бұрғылаушы 6
681. Листiлер мен ленталарға тальк себушi 12
682. Алмастарды ысқылаушы 6
683. Листiлер мен ленталарды электрмен
дәнекерлеушi 6
684. Электрмен жылтыратушы 6
Басшылар және мамандар
685. Негiзгi өндiрiстiк жұмысшылар зиянды еңбек
жағдайына байланысты қосымша демалыс
алатын жұмыс учаскелерiнде тiкелей iстейтiн
мастер, аға мастер, ауысым бастығы:
1) ұзақтығы 12 күнтізбелік күн 12
2) ұзақтығы 6 күнтізбелік күн 6
ҰСТА-ПРЕСС ӨНДIРIСI
Жұмысшылар
686. Металды баяу суыту құдықтарының бригадирi 6
687. Дайындау бөлiмiнiң бригадирi 6
688. Канттаушы-орналастырушы 6
689. Ыстық металға белгi соқушы 12
690. Штампылаушы ұста 12
691. Балға мен пресс ұстасы 12
692. Балға мен пресс машинисi:
1) ыстық металды өңдеуде, құйма
манипуляторға қызмет iстейтiн, сондай-ақ
бу-гидравликалық престегi 12
2) суық металды өңдеудегi 6
693. Металды ысытушы (балқытушы) 12
694. Жұмыстың ыстық учаскелерiнде штамп салатын
ұста-пресс жабдығының жөндеушiсi 12
695. Ұста пролетiнде iстейтiн сыдыру станогының
операторы 6
696. Металды iлушi 12
697. Суық сындыру пресiнде iстейтiн
престеушi-кесушi 6
698. Ыстық металды кесушi 12
699. Металды абразивтi шеңбермен кесетiн
арамен, егеумен және станокпен кесушi 6
700. Прокаттың және құбырлардың термисi 12
701. Ыстық металды жинаушы 12
702. Анодты механикалық кескiште iстейтiн
электро-химиялық өңдеушi 12
Басшылар және мамандар

664. Термист проката и труб 12
665. Токарь полуавтоматчик, занятый
острением штанг в холодном состоянии 6
666. Травильщик 12
667. Шлифовщик 6
Руководители и специалисты
668. Мастер, старший мастер, начальник
смены, непосредственно занятые на
участках работы, где большинство
основных производственных рабочих
получает в связи с вредными условиями
труда дополнительный отпуск:
1) продолжительностью 12 календарных дней 12
2) продолжительностью 6 календарных дней 6
Холодная прокатка и
волочение прецизионных сплавов
Рабочие
669. Бригадир на отделке, сортировке,
приемке и упаковке металла и готовой продукции 6
670. Вальцовщик стана холодной прокатки 6
671. Волочильщик проволоки 6
672. Оператор поста управления стана
холодной прокатки 6
673. Отжигальщик прецизионной стали и
сплавов (катанки, ленты, проволоки),
занятый на колпаковых, шахтных и
протяжных печах 12
674. Отжигальщик проволоки и
калиброванного металла 6
675. Перемотчик ленты 6
676. Подручный вальцовщика стана
холодной прокатки 6
677. Полировщик листов и лент 6
678. Полировщик алмазных волок 6
679. Резчик холодного металла, занятый
резкой на дисковых ножницах 6
680. Сверловщик алмазных волок 6
681. Талькировщик листов и лент 12
682. Шлифовщик алмазов 6
683. Электросварщик листов и лент 6
684. Электрополировщик 6
Руководители и специалисты
685. Мастер, старший мастер, начальник
смены, непосредственно занятые на
участках работы, где большинство
основных производственных рабочих
получает в связи с вредными условиями
труда дополнительный отпуск:
1) продолжительностью 12 календарных
дней 12
2) продолжительностью 6 календарных
дней 6
Кузнечно-прессовое производство
Рабочие
686. Бригадир колодцев замедленного
охлаждения металла 6
687. Бригадир заготовительного отделения 6
688. Кантовщик - укладчик 6
689. Клеймовщик горячего металла 12
690. Кузнец штамповщик 12
691. Кузнец на молотах и прессах 12
692. Машинист на молотах, прессах и
манипуляторах, занятый:
1) на обработке горячего металла, на
обслуживании ковочного манипулятора,
а также парогидравлического пресса 12
2) на обработке холодного металла 6
693. Нагревальщик (сварщик) металла 12
694. Наладчик кузнечно - прессового
оборудования, занятый наладкой
штампов на горячих участках работы 12
695. Оператор обдирочных станков, занятый
в кузнечном пролете 6
696. Посадчик металла 12
697. Прессовщик - резчик, занятый на
прессе холодной ломки 6
698. Резчик горячего металла 12
699. Резчик на пилах, ножовках и станках,
занятый резкой металла абразивными
кругами 6
700. Термист проката и труб 12
701. Уборщик горячего металла 12
702. Электрохимобработчик, занятый на
анодномеханической резке 12
Руководители и специалисты

703. Негiзгi өндiрiстiк жұмысшылар зиянды еңбек
жағдайына байланысты қосымша демалыс
алатын жұмыс учаскелерiнде тiкелей iстейтiн
мастер, аға мастер, ауысым бастығы:
1) ұзақтығы 12 күнтізбелік күн 12
2) ұзақтығы 6 күнтізбелік күн 6
ҚАРА МЕТАЛЛУРГИЯНЫҢ ЖАЛПЫ МАМАНДЫҚТАРЫ
704. Арматуршы, бетоншы, күбiшi, тас қалаушы,
қазаншы, шегешi, нақысшы және опалубка
жасайтын балташы:
1) негiзгi өндiрiстiк жұмысшылардың көпшiлiгi
зияндылық бойынша 12 күнтізбелік күн қосымша
демалыс алатын учаскелердегi тұрақты
жұмыстарда 12
2) негiзгi өндiрiстiк жұмысшылардың көпшiлiгi
зияндылық бойынша 6 күнтізбелік күн қосымша
демалыс алатын учаскелердегi тұрақты
жұмыстарда 6
705. Металды және дайын өнiмдi өңдеу, сорттау,
қабылдау, тапсыру, пакеттеу және орау
жұмысындағы бригадир:
1) ыстық металды тiкелей түзету, кесу және
сұрыптауды атқаратын 12
2) қалған жұмыстардағы 6
706. Тиегiштiң жүргiзушiсi:
1) негiзгi өндiрiстiк жұмысшылар зияндылығы
бойынша қосымша 12 күнтізбелік күн демалыс
алатын учаскелерге тұрақты қызмет көрсеткенде 12
2) негiзгi өндiрiстiк жұмысшылар зияндылығы
бойынша қосымша 6 күнтізбелік күн демалыс
алатын учаскелерге тұрақты қызмет көрсеткенде 6
707. Металл кемшiлiктерiн шабушы 12
708. Валкаларды ерiтетiн газбен дәнекерлеушi 12
709. Yй iшiндегi жұмыстардағы газбен кесушi 12
710. Өндiрiстiк киiм iлгiштерде iстейтiн киiм
iлушi 6
711. Жүк көтерушi:
1) отқа берiк бұйымдарды тиейтiн және
түсiретiн 6
2) бөлшектелген ферросплавтарды тиейтiн және
түсiретiн 12
712. Отқа берiк заттарды қалайтын тас қалаушы 12
713. Мұнай, май және химия өнiмдерi қоймасында
iстейтiн қоймашы 12
714. Ыстық металға белгi соғушы 12
715. Қара металдар өндiрiсiндегi бақылаушы:
1) негiзгi өндiрiстiк жұмысшылар зияндылық
бойынша 12 күнтізбелік күн қосымша
демалыс алатын тiкелей ыстық учаскелерде
және зиянды еңбек жағдайы бар учаскелерде
тұрақты бақылау барысында 12
2) негiзгi өндiрiстiк жұмысшылар зияндылық
бойынша 6 күнтізбелік күн қосымша
демалыс алатын жұмыс учаскелерiнде тұрақты
бақылау барысында 6
716. Таңбалаушы:
1) металды ыстық күйiнде таңбалаушы 12
2) суық металды таңбалаушы 6
717. Гидропневматикалық қондырғының машинисi 6
718. Электровоз машинисi:
1) негiзгi өндiрiстiк жұмысшылар зияндылығы
бойынша 12 күнтізбелік күн қосымша
демалыс алатын учаскелерге қызмет жасайтын 12
2) негiзгi өндiрiстiк жұмысшылар зияндылығы
бойынша 6 күнтізбелік күн қосымша
демалыс алатын учаскелерге қызмет жасайтын 6

703. Мастер, старший мастер, начальник
смены, непосредственно занятые на
участках работы, где большинство
основных производственных рабочих
получает в связи с вредными условиями
труда дополнительный отпуск:
1) продолжительностью 12 календарных
дней 12
2) продолжительностью 6 календарных
дней 6
Общие профессии черной металлургии
704. Арматурщик, бетонщик, бондарь,
каменщик, котельщик, клепальщик,
чеканщик и плотник, изготавливающий
опалубки, занятые:
1) при постоянной работе на участках,
где большинство основных
производственных рабочих получает
дополнительный отпуск по вредности
12 календарных дней 12
2) при постоянной работе на участках,
где большинство основных
производственных рабочих получает
дополнительный отпуск по вредности 6
календарных дней 6
705. Бригадир на отделке, сортировке,
приемке, сдаче, пакетировке и упаковке
металла и готовой продукции, занятый:
1) непосредственно правкой, резкой и
сортировкой горячего металла 12
2) на остальных работах 6
706. Водитель погрузчика, занятый:
1) при постоянном обслуживании
участков, где большинство основных
производственных рабочих получает
дополнительный отпуск по вредности
12 календарных дней 12
2) при постоянном обслуживании
участков, где большинство основных
производственных рабочих получает
дополнительный отпуск по вредности 6
календарных дней 6
707. Вырубщик пороков металла 12
708. Газосварщик, занятый наплавкой валков 12
709. Газорезчик, занятый на работах в
помещениях 12
710. Гардеробщик, занятый в производственных
гардеробных 6
711. Грузчик, занятый:
1) погрузкой и разгрузкой огнеупорных
изделий 6
2) погрузкой и разгрузкой дробленых
ферросплавов 12
712. Каменщик, занятый на огнеупорной кладке 12
713. Кладовщик, занятый на складе нефти,
масел и химических продуктов 12
714. Клеймовщик горячего металла 12
715. Контролер в производстве черных металлов,
занятый:
1) при постоянном контроле
непосредственно на горячих участках и
участках с вредными условиями труда,
где основные производственные рабочие
получают дополнительный отпуск по
вредности 12 календарных дней 12
2) при постоянном контроле
непосредственно на участках работы,
где основные производственные
рабочие получают дополнительный
отпуск по вредности 6 календарных дней 6
716. Маркировщик, занятый:
1) маркировкой металла в горячем состоянии 12
2) маркировкой холодного металла 6
717. Машинист гидропневматической установки 6
718. Машинист электровоза, постоянно
занятый:
1) обслуживанием участков, где
большинство основных производственных
рабочих получает дополнительный отпуск
по вредности 12 календарных дней 12
2) обслуживанием участков, где
большинство основных производственных
рабочих получает дополнительный отпуск
по вредности 6 календарных дней 6

719. Прокат станының жетекшi моторының машинисi 12
720. Өндiрiстiк үй-жайларда орналасқан
қондырғыларға, желдеткiш және аспирационды
қондырғыларға қызмет жасайтын машинист 12
721. Насос қондырғыларының машинисi:
1) май, мұнай өнiмдерiн және хлорланған
суды сорғызатын 12
2) күндiзгi жарық жоқта подвалдардағы
насостарға қызмет жасайтын 6
722. Кран машинисi:
1) негiзгi өндiрiстiк жұмысшылар зияндылығы
үшiн 12 күнтізбелік күн қосымша
демалыс алатын учаскелерге қызмет көрсететiн 12
2) негiзгi өндiрiстiк жұмысшылар зияндылығы
үшiн 6 күнтізбелік күн қосымша демалыс алатын
учаскелерге қызмет көрсететiн 6
723. Жылжымалы раствор араластырғыштың машинисi 12
724. Арнайы киiмдi жөндейтiн, жуатын машинист 6
725. Кран машинисi:
1) негiзгi өндiрiстiк жұмысшылар зияндылығы
үшiн 12 күнтізбелік күн қосымша
демалыс алатын учаскелерге қызмет көрсететiн 12
2) негiзгi өндiрiстiк жұмысшылар зияндылығы
үшiн 6 күнтізбелік күн қосымша демалыс алатын
учаскелерге қызмет көрсететiн 6
726. Темiр жол кранында iстейтiн кран машинисi
(краншы):
1) бу двигателi және iштен жану двигателi бар 12
2) электрлi двигателi бар 6
727. Темiр жол кранында iстейтiн кран машинисi
(краншы):
1) бу двигателi және iштен жану двигателi бар 12
2) электрлi двигателi бар 6
728. Фурмалар жасайтын мысшы 12
729. Тозаң-газ ұстайтын қондырғылардың операторы 6
730. Жұмыстың ыстық учаскелерiнде iстейтiн
басқару постының операторы 12
731. Температура өлшеу жұмысында тұрақты
iстейтiн пирометрист 6
732. Сынаққа терiп алушы:
1)домна газының сынағын, сондай-ақ ыстық
учаскелерде сынақ терiп алатын және негiзгi
өндiрiстiк жұмысшылар зияндылығы бойынша 12
календарлық күн қосымша демалыс алатын жұмыс
учаскелерiнде сынақ алатын 12
2) өндiрiстiк жұмысшылар зияндылығы бойынша
календарлық күн қосымша демалыс алатын жұмыс
учаскелерiнде сынақ алатын 6
733. Домналық және мартен пештерiнiң газ құбырын
тазалайтын жұмысшылар 12 36
734. Ыстық учаскелерде қызмет көрсететiн
жұмыстарда немесе зиянды еңбек жағдайында
iстейтiн жұмысшылар 6
735. Трос бұйымдарының слесары 6
736. Агрегаттар мен жабдықтарды жөндейтiн және
қызмет көрсететiн барлық слесарьлар мен
электромонтерлар:

719. Машинист ведущего мотора прокатного стана 12
720. Машинист вентиляционных и аспирационных
установок, занятый обслуживанием установок,
расположенных в производственных помещениях 12
721. Машинист насосных установок, занятый:
1) перекачкой масляных, нефтяных
продуктов и хлорированной воды 12
2) обслуживанием насосов в подвальных
помещениях при отсутствии дневного света 6
722. Машинист крана (крановщик), постоянно занятый:
1) обслуживанием участков, где
большинство основных производственных
рабочих получает дополнительный
отпуск по вредности 12 календарных дней 12
2) обслуживанием участков, где
большинство основных производственных
рабочих получает дополнительный
отпуск по вредности 6 календарных дней 6
723. Машинист растворомешалок передвижных 12
724. Машинист по стирке спецодежды,
занятый ремонтом спецодежды 6
725. Машинист бульдозера (бульдозерист),
стропольщик, такелажник, тракторист,
транспортерщик, постоянно занятые:
1) обслуживанием участков, где
большинство основных производственных
рабочих получает дополнительный
отпуск по вредности 12 календарных дней 12
2) обслуживанием участков, где
большинство основных производственных
рабочих получает дополнительный отпуск
по вредности 6 календарных дней 6
726. Машинист крана (крановщик), занятый
обслуживанием железнодорожного крана:
1) с паровым двигателем и двигателем
внутреннего сгорания 12
2) с электрическим двигателем 6
727. Машинист экскаватора, занятый
обслуживанием экскаватора:
1) с паровым двигателем и двигателем
внутреннего сгорания 12
2) с электрическим двигателем 6
728. Медник, занятый на изготовлении фурм 12
729. Оператор по обслуживанию
пылегазоулавливающих установок 6
730. Оператор поста управления, занятый на
горячих участках работы 12
731. Пирометрист, постоянно занятый на
работах по замеру температуры 6
732. Пробоотборщик, занятый:
1) отбором проб доменного газа, а также
отбором проб на горячих участках и на
участках с вредными условиями труда,
где большинство основных
производственных рабочих получает
дополнительный отпуск по вредности
12 календарных дней 12
2) отбором проб на участках работы,
где большинство основных производственных
рабочих получает дополнительный
отпуск по вредности 6 календарных дней 6
733. Рабочие, занятые очисткой газопровода
доменных и мартеновских печей 12 36
734. Рабочие, занятые на работах при
обслуживании горячих участков или на
работах с вредными условиями труда 6
735. Слесарь тросовых изделий 6
736. Слесари, электрослесари, слесари по
контрольно-измирительным приборам и
автоматике и электромонтеры всех
наименований, занятые на ремонте и
обслуживании агрегатов и оборудования:

1) негiзгi өндiрiстiк жұмысшылар зияндылығы
бойынша 12 күнтізбелік күн қосымша
демалыс алатын учаскелерге тұрақты қызмет
көрсеткенде 12
2) негiзгi өндiрiстiк жұмысшылар зияндылығы
бойынша 6 күнтізбелік күн қосымша
демалыс алатын учаскелерде сынақтарды терiп
алғанда тұрақты қызмет көрсеткенде 6
737. Мұнайы бар цистерналардан төгiп, булайтын,
сондай-ақ мазутты құйып, төгетiн төгушi-
бөлiп құюшы 12
738. Майлаушы:
1) жұмыстың ыстық учаскелерiндегi 12
2) механизмдердi суық күйiнде майлаушы 6
739. Дайын өнiмдi суық өңдеу учаскесiнде
iстейтiн металды сұрыптаушы-тапсырушы,
сондай-ақ металды сұрыптаушы-тапсырушы 6
740. Сұрыптаушы:
1) ыстық ыдысты түсіріп, сұрыптаушы 6
2) ыстық металды сұрыптаушы 12
741. Қалайыланқғн ыдысты кептiрушi 6
742. Токарь:
1) отқа берiк материалдарды қайраушы 12
2) жаншығышты өңдеушi 6
743. Металлургия, кокстi химия және отқа берiк
цехтардағы ыстық учаскелерде iстейтiн
өндiрiстiк үй-жайларды жинаушы 12
744. Ыстық металды жинаушы 12
745. Қабыршақ пен шлакты жинаушы 12
746. Қызметтiк үй-жайларды, санитарлық-тұрмыстық
үй-жайларды жинаушы 12
747. Тазалаушы:
1) қалайыланған ыдысты тазалайтын 6
2) желдеткiш қондырғылардың тозаң
камераларын тазалайтын 12
748. Құймалар мен өнiмдер қоймасында iстейтiн,
сондай-ақ өндiрiстiк цехтардың пролеттерiнде
орналасқан қоймада металды қатарластырып үюші 6
5. ТYСТI МЕТАЛЛУРГИЯ
МАТЕРИАЛДАРДЫ БАЙЫТУДА ЖӘНЕ МЕТАЛЛУРГИЯЛЫҚ
ӨНДIРIСТЕ БӨЛШЕКТЕУ, ҰНТАҚТАУ ЖӘНЕ ШИХТАЛАУ
Түстi және сирек кезедесетiн материалдардың
кендерiн, плавик шпатын және құрамында 10%-тен
аз кремнийдiң еркiн қос тотықы бар материалдарды
қайта өңдеу
1. Бункершi 12
2. Шихта өлшейтiн таразышы 6
3. Елекшi 12
4. Дозалаушы 12
5. Бөлшектеушi:
1) сазбалшық өндiрiсiнде ыстық спектi
бөлшектейтiн 12 36
2) басқа кендердi, сондай-ақ плавик
шпаты мен материалдарды бөлшектейтiн 12
6. Ылғал тартылған пульпуды классификация
жасайтын классификаторшы
7. Вагон аударғыштың машинисi 6
8. Кендi майдалайтын диiрмендердiң және
майдаланған материалды классификация
жасайтын машинисі 12
9. Елейтiн қондырғылардың машинисi 12
10. Жөндеушi слесарь және шихта цехтарында
(бөлiмдерiнде) iстейтiн жұмысшылар:
1) жабдықты жөндеуде 6
2) қызмет көрсетуде 12
11. Араластырушы 12
12. Кендi сорттайтын сорттаушы 12
13. Тасымалдаушы және питательдiң моторшысы:
1) глинозем өндiрiсiнде ыстық спектi
тасымалдайтын 12 36
2) кендер мен материалдарды тасымалдайтын 12
14. Шихташы 12
15. Элеваторшы 12
16. Шихта цехтарындағы электр жабдықтарына
қызмет көрсететiн электромонтер 12

1) при постоянном обслуживании
участков, где большинство основных
производственных рабочих получает
дополнительный отпуск по вредности
12 календарных дней 12
2) отбором проб на участках работы,
где большинство основных
производственных рабочих получает
дополнительный отпуск по вредности
6 календарных дней 6
737. Сливщик-разливщик, занятый на
сливе и пропаривании цистерн с нефтью,
а также сливом и наливом мазута 12
738. Смазчик, занятый:
1) на горячих участках работы 12
2) смазкой механизмов в холодном состоянии 6
739. Сортировщик - сдатчик металла,
занятый на участках холодной отделки
готовой продукции, а также на
сортировке и сдаче металла 6
740. Сортировщик, занятый
1) съемом и сортировкой горячей посуды 6
2) сортировкой горячего металла 12
741. Сушильщик, занятый сушкой луженой посуды 6
742. Токарь, занятый:
1) на обточке огнеупорных материалов 12
2) на обработке вальцев 6
743. Уборщик производственных помещений,
занятый на горячих участках работы
в металлургических, коксохимических и
огнеупорных цехах 12
744. Уборщик горячего металла 12
745. Уборщик окалины и шлака 12
746. Уборщик служебных помещений,
занятый уборкой санитарно-бытовых помещений 12
747. Чистильщик, занятый:
1) чисткой луженой посуды 6
2) на очистке пылевых камер
вентиляционных установок 12
748. Штабелировщик металла, занятый на складе
слитков и заготовок, а также на складе
готовой продукции, расположенных в пролетах
производственных цехов 6
5. Цветная металлургия
Дробление, размол и шихтовка материалов
в обогащении и металлургическом производстве
Переработка руд цветных и редких металлов
плавикового шпата и материалов с содержанием
менее 10% свободной двуокиси кремния
1. Бункеровщик 12
2. Весовщик, занятый на взвешивании шихты 6
3. Грохотовщик 12
4. Дозировщик 12
5. Дробильщик, занятый:
1) на дроблении горячего спека в
производстве глинозема 12 36
2) на дроблении других руд, а также
плавикового шпата и материалов 12
6. Классификаторщик, занятый на
классификации пульп мокрого помола 12
7. Машинист вагоноопрокидывателя 6
8. Машинист мельниц, занятый на измельчении
руды и классификации измельченного материала 12
9. Машинист просеивающих установок 12
10. Слесарь ремонтник и рабочие, занятые в
шихтовых цехах (отделениях):
1) на ремонте оборудования 6
2) на обслуживании 12
11. Смесильщик 12
12. Сортировщик, занятый на сортировке руды 12
13. Транспортировщик и моторист питателя, занятые:
1) на транспортировке горячего спека в
производстве глинозема 12 36
2) на транспортировке руд и материалов 12
14. Шихтовщик 12
15. Элеваторщик 12
16. Электромонтер по обслуживанию
электрооборудования, занятый в
шихтовых цехах (отделениях) 12

17. Шихта цехтары мен бөлiмдерiндегi
ауысым мастерi 12
Қорғасын өндiрiсiндегі бөлшектеу
және шихталау цехтары (бөлiмдерi)
18. Бункерлеушi 12 36
19. Дозалаушы және бөлшектеушi 12 36
20. Кран машинисi (краншы) 12 36
21. Скиптi көтергiштiң машинисi 12 36
22. Диiрмендердiң машинисi, питательдiң моторшысы 12 36
23. Металлургия жабдықтарын жөндейтiн
жөндеушi-слесарь және жұмысшылар 12 36
24. Майлаушы және араластырушы 12 36
25. Арқаншы (стропалшы) 12 36
26. Тасымалдаушы 12 36
27. Шихталаушы 12 36
28. Элеваторшы 12 36
29. Электр жабдықтарына қызмет көрсететiн
электромонтер 12 36
30. Мастер 12 36
Түстi және сирек кездесетiн материалдардың
кендерiн, плавик шпатын және құрамында
10%-тен аз кремнийдiң еркiн қос тотықы бар
материалдарды қайта өңдеу
31. Байыту фабрикаларының, металлургия
заводтарының, шахталар мен кенiштердiң
бөлшектеу және бөлшектеу-шихталау цехтарында
(бөлiмдерiнде) iстейтiн жұмысшылар,
сондай-ақ аталған цехтарда (бөлiмдерде)
жұмыс күнi бойы жабдықтарды жөндеумен
айналысатын жұмысшылар 24 36
Аспалы арқанды-әуе жолының
тиеу-түсiру станциясы
32. Бункерлеушi 24 36
33. Жүк тиелген және босатылған вагондарды
жолға қосылатын жерлерге итерiп апаратын
аспалы арқанды-әуе жолының вагонетшiсi 24 36
34. Аспалы арқан жолының станциясында
iстейтiн жөндеушi слесарь, кезекшi және
жабдықтарды жөндейтiн электрослесарь
(слесарь) 24 36
35. Электрлi жабдықтарды жөндейтiн электромонтер 24 36
ПАЙДАЛЫ ҚАЗБАЛАРДЫ БАЙЫТУ
Түстi және сирек кездесетiн металдарды,
сондай-ақ алмас шикiзатын және плавик шпатын,
ниобты (лопариттi) кендерден басқасын байыту
Жұмысшылар
36. Үгіттеуші:
1) алтын алу фабрикаларының цианистi
процестерiнде iстейтiн 12 36
2) қалайыны күйiне жеткiзу фабрикаларында
iстейтiн 6
3) байытудың басқа процестерiнде iстейтiн 12
37. Амальгаматоршы 12 36
38. Вакуум-шөгiндiргiштiң аппаратшысы және
қоюлатқыштың аппаратшысы:
1) алтын алу фабрикаларының цианистi
процестерiнде iстейтiн 12 36
2) байытудың басқа процестерiнде
iстейтiн 12
39. Әк сүтiн жасау аппаратшысы 12
40. Сiлтi алу аппаратшысы 12
41. Бетоншы:
1) бөлшектеу цехтары мен бөлiмдерiндегi 12
2) байыту фабрикаларының басқа өндiрiстiк
цехтарындағы (бөлiмдерiндегi) 6
42. Сұйық шыныны пiсiрушi 12
43. Алтын алу фабрикаларының реагенттер
цехтарында және амальгамациялау және
цианийлау учаскелерiнде iстейтiн газбен
дәнекерлеушi 12 36
44. Бункерлерде құм жуатын гидромониторшы 12
45. Улы химикаттарды тиейтiн және
түсiретін жүк тиеушi 12
46. Реагенттердi дозалаушы:
1) алтын алу фабрикаларының
цианийлау процестерiндегi 12 36
2) байытудың басқа процестерiндегi 12
47. Шоғы өшпеген заттарды тиеушi 6

17. Мастер смены, занятый в шихтовых
цехах и отделениях 12
Дробленные и шихтовые цехи
(отделения) в производстве свинца
18. Бункеровщик 12 36
19. Дозировщик и дробильщик 12 36
20. Машинист крана (крановщик) 12 36
21. Машинист скипового подъемника 12 36
22. Машинист мельниц, моторист питателя 12 36
23. Слесарь - ремонтник и рабочие,
занятые на ремонте металлургического
оборудования 12 36
24. Смазчик и смесильщик 12 36
25. Стропальщик 12 36
26. Транспортировщик 12 36
27. Шихтовщик 12 36
28. Элеваторщик 12 36
29. Электромонтер по обслуживанию
электрооборудования 12 36
30. Мастер 12 36
Переработка руд цветных и редких
металлов, плавикового шпата и материалов
с содержанием 10% и более свободной
двуокиси кремния
31. Рабочие и мастера, занятые в
дробильных и дробильно-шихтарных
цехах (отделениях) и переделах
обогатительных фабрик,
металлургических заводов, шахт и
рудников, а также рабочие, занятые в
течение всего рабочего дня ремонтом
оборудования в перечисленных цехах
(отделениях) 24 36
Погрузочно-разгрузочная станция
воздушно-канатной дороги
32. Бункеровщик 24 36
33. Вагонетчик воздушно-канатной дороги,
занятый на откатке груженных
и пороженных вагонов к местам
включения их на линию дороги 24 36
34. Слесарь-ремонтник, электрослесарь
(слесарь) дежурный и по ремонту
оборудования, занятые на станции
подвесной канатной дороги 24 36
35. Электромонтер по обслуживанию
электрооборудования 24 36
Обогащение полезных ископаемых
Обогащение руд цветных и редких металлов,
а также алмазного сырья и плавикового шпата,
кроме ниобиевых (лопаритовых) руд
Рабочие
36. Агитаторщик, занятый:
1) на цианистых процессах
золотоизвлекательных фабрик 12 36
2) на оловянных доводочных фабриках 6
3) на остальных процессах обогащения 12
37. Амальгаматорщик 12 36
38. Аппаратчик вакуум - осадителей и
аппаратчик сгустителей, занятые:
1) на цианистых процессах
золотоизвлекательных фабрик 12 36
2) на остальных процессах обогащения 12
39. Аппаратчик приготовления
известкового молока 12
40. Аппаратчик выщелачивания 12
41. Бетонщик, занятый:
1) в дробильных цехах и отделениях 12
2) в остальных производственных цехах
(отделениях) обогатительных фабрик 6
42. Варщик жидкого стекла 12
43. Газосварщик, занятый в цехах реагентов
и на участках амальгамации и цианирования
золотоизвлекательных фабрик 12 36
44. Гидромониторщик, занятый на размывке
песков в бункерах 12
45. Грузчик, занятый на погрузке и
разгрузке ядовитых химикатов 12
46. Дозировщик реагентов, занятый:
1) на цианистых процессах
золотоизвлекательных фабрик 12 36
2) на остальных процессах обогащения 12
47. Загрузчик мелющих тел 6

48. Асыл өнiм жөнiндегi бақылаушы 6
49. Рентген аппаратында iстейтiн
лаборант-реконструкторшы 18 36
50. Кен мен концентраттарды тасымалдайтын
бульдозер машинисi (бульдозершi) 12
51. Компрессорларға қызмет көрсететiн компрессор
қондырғыларының машинисi 6
52. Вакуум-насостарға қызмет көрсететiн машинист
және газбен үрлеу машиналарының машинисi 12
53. Кран машинисi (краншы):
1) алтын алу фабрикаларында амальгамациялау
және цианийлау учаскелерiнде iстейтiн 12 36
2) бөлшектеу цехтары мен бөлiмдерiндегi 12
3) байыту фабрикаларының басқа өндiрiстiк
цехтарында (бөлiмшелерiнде) iстейтiн 6
54. Экскаватор машинисi:
1) iштен жану двигателi бар экскаваторда
iстейтiн 12
2) электр двигателi бар экскаваторда
iстейтiн 6
55. Байыту фабрикаларындағы насос қондырғыларда
iстейтiн және соңғы шаруашылықта iстейтiн
машинист 6
56. Спиральды және рейкалы классификаторда және
гидроциклонда iстейтiн диiрменнiң машинисi 6
57. Корыталы жууда, бутараға, скрубберге қызмет
көрсететiн жуушы 6
58. Шламдарды өңдеушi 12 36
59. Эфельдердi өңдеушi:
1) эфельдердi өңдейтiн және қолмен түсiретiн 12
2) эфельдердi гидравликалық әдiспен түсiретiн 6
60. Кендердi байыту цехтарында iстейтiн басқару
пультiнiң операторы 6
61. Байыту фабрикаларында iстейтiн итерушi 6
62. Шөгiндi алушы (концентратшы) 6
63. Балташы:
1) бөлшектеу цехтары мен бөлiмшелерiндегi 12
2) байыту фабрикаларының басқа өндiрiстiк
цехтарындағы (бөлiмдерiндегi) 6
64. Көмекшi (тасымалдаушы) жұмысшы 6
65. Сынаққа терiп алушы:
1) жеткiзу фабрикаларындағы 12
2) басқа учаскелердегi 6
66. Қорғасынды байыту цехтарында жабдықтарды
жөндейтiн жұмысшылар 12
67. Реагенттердi ерiтушi 12 36
68. Цианийлi балқытпаны ерiтушi-регенераторшы 12 36
69. Дамбаларды өсiру және хвостардың учаскелерге
бөлiнiп құйылуын бақылайтын, хвостарды
бөлiп құю мен тұндыруды реттеушi 6
70. Сепараторшы:
1) сепарацияның құрғақ процесiнде 12
2) сепарацияның ылғал процесiнде 6
71. Металлургия жабдықтарын жөндейтiн
слесарь-жөндеушi:
1) алтын алу фабрикаларының амальгамациялау
және цианийлау учаскелерiндегi реагенттер
цехтарында iстейтiн 12 36
2) бөлшектеу цехтары мен бөлiмдерiнде
iстейтiн 12
3) байыту фабрикаларының басқа
өндiрiстiк цехтарында (бөлiмдерiнде) iстейтiн 6
72. Кен мен концентраттарды тасымалдайтын
тракторшы 12
73. Өндiрiстiк үй-жайларды жинаушы:
1) амальгамациялау үй-жайларды 12
2) басқа өндiрiстiк үй-жайларды 6
74. Концентраттарды араластырып, орайтын
орналастырушы-ораушы 12
75. Фильтрлеушi (фильтровщик) 12
76. Флотатор:

48. Контролер по драгоценной продукции 6
49. Лаборант-рентгеноструктурщик,
занятый на обслуживании рентгеноаппарата 18 36
50. Машинист бульдозера (бульдозерист),
занятый на транспортировке руды и концентратов 12
51. Машинист компрессорных установок,
занятый на обслуживании компрессоров 6
52. Машинист насосных установок,
занятый на обслуживании вакуум-насосов
и машинист газодувных машин 12
53. Машинист крана (крановщик), занятый:
1) на участках амальгамации и цианирования
золотоизвлекательных фабрик 12 36
2) в дробильных цехах и отделениях 12
3) в остальных производственных цехах
(отделениях) обогатительных фабрик 6
54. Машинист экскаватора, занятый на
обслуживании экскаватора:
1) с двигателем внутреннего сгорания 12
2) с электрическим двигателем 6
55. Машинист насосных установок,
занятый на обогатительных фабриках и
хвостовом хозяйстве 6
56. Машинист мельниц, занятый на спиральных
и реечных классификаторах и гидроциклонах 6
57. Мойщик, занятый на обслуживании корытной
мойки, бутары, скруббера 6
58. Обработчик шламов 12 36
59. Обработчик эфелей, занятый:
1) на обработке и выгрузке эфелей вручную 12
2) на выгрузке эфелей гидравлическим способом 6
60. Оператор пульта управления, занятый в
цехах обогащения руд 6
61. Откатчик, занятый на обогатительных фабриках 6
62. Отсадчик (концентраторщик) 6
63. Плотник, занятый:
1) в дробленных цехах и отделениях 12
2) в остальных производственных цехах
(отделениях) обогатительных фабрик 6
64. Подсобный (транспортный) рабочий 6
65. Пробоотборщик, занятый:
1) на доводочных фабриках 12
2) на других участках 6
66. Рабочие, занятые на ремонте оборудования
в цехах обогащения свинца 12
67. Растворщик реагентов 12 36
68. Растворщик регенераторщик цианплава 12 36
69. Регулировщик разлива и отстоя хвостов,
занятый на наращивании дамбы и наблюдением
за разливом хвостов по участку 6
70. Сепараторщик, занятый:
1) на сухом процессе сепарации 12
2) на мокром процессе сепарации 6
71. Слесарь - ремонтник и рабочие по ремонту
металлургического оборудования,
занятые обслуживанием и ремонтом оборудования:
1) в цехах реагентов и на участках
амальгамации и цианирования
золотоизвлекательных фабрик 12 36
2) в дробильных цехах и отделениях 12
3) в остальных производственных цехах
(отделениях) обогатительных фабрик 6
72. Тракторист, занятый на транспортировке руды
и концентратов 12
73. Уборщик производственных помещений, занятый:
1) в амальгамационном помещении 12
2) в других производственных помещениях 6
74. Укладчик - упаковщик, занятый на смешивании
и упаковке концентратов 12
75. Фильтровальщик (фильтровщик) 12
76. Флотатор, занятый:

1) коллективтi және селективтi флотация
процесiн жүргiзушi 12
2) жеткiзу фабрикаларының концентрациялық
столдарында флотогравитация процесiн
жүргiзушi 6
77. Құрамында алтын бар кендер мен құмдарды
байытумен айналысатын шихташы 12 36
78. Жеткiзу фабрикаларында iстейтiн
тау-кен жыныстарын ысқылаушы 12
79. Шлюздердегi құрамында алтын бар кендердi
байытумен айналысатын шлюзшi 12
80. Экскаваторшы:
1) алтын алу фабрикаларының цианистi
процестерiндегi 12 36
2) байытудың басқа процестерiндегi 12
81. Электр жабдықтарына қызмет көрсететiн
электромонтер:
1) алтын алу фабрикаларының амальгамациялау
және цианийлау учаскелерiнде iстейтiн 12 36
2) қорғасын байыту цехтарында жабдықтарды
жөндейтiн және бөлшектеу цехтары мен
бөлiмдерiнде iстейтiн 12
3) байыту фабрикаларының басқа өндiрiстiк
цехтарында (бөлiмдерiнде) iстейтiн 6
82. Алтын алу фабрикаларының реагент цехтарында
амальгамациялау және цианийлау учаскелерiнде
iстейтiн қолмен дәнекерлеушi, электрмен
дәнекерлеушi 12 36
Басшылар және мамандар
83. Мастер:
1) бөлшектеу және амальгамациялау
учаскелерiнде (бөлiмiнде) цианийлау
процестерiнде iстейтiн 12
2) байыту фабрикаларының қалған өндiрiстiк
цехтарында (бөлiмдерiнде) iстейтiн 6
84. Рентген аппаратурасын жөндейтiн техник 12 36
Ниобты (лопариттi) кендердi байыту
Жұмысшылар
85. Негiздендiру аппаратшысы 24 36
86. Газбен дәнекерлеушi 18 36
87. Елекшi (елеушi) 24 36
88. Концентрат тиетiн жүк тиеушi 18 36
89. Бөлшектеушi 24 36
90. Кран машинисi (краншы) 24 36
91. Диiрмен машинисi 24 36
92. Конвейер машинисi 24 36
93. Шөгiндi жасаушы (концентраторшы) 24 36
94. Сынаққа терiп алушы 18 36
95. Металлургиялық жабдықты жөндеушi жұмысшы,
балғашы 18 36
96. Хвост шаруашылығында iстейтiн
хвостыларды бөлiп құюды және
тұндыруды реттеушi 12
97. Сепараторшы 24 36
98. Слесарь-жөндеушi:
1) жабдық жөндейтiн 18 36
2) жабдыққа қызмет көрсететiн 24 36
99. Концентраттарды кептiретiн кептiрушi 24 36
100. Өндiрiстiк үй-жайларды жинаушы 18 36
101. Концентраттарды орайтын орналастырушы-ораушы 24 36
102. Флотатор 24 36
103. Электр жабдығына қызмет көрсететiн
электромонтер 24 36
104. Қолмен дәнекерлейтiн электрдәнекерлеушi 18 36
Басшылар және мамандар
105. Фабриканың бастығы және бас инженерi,
механик, аға технолог 12
106. Техникалық бақылау учаскесiнiң бастығы
және мастерi 12
107. Химия зертханасында iстейтiн инженер,
техник, химиялық анализ жасайтын лаборант 18 36
108. Брикеттейтiн қоспаны байытатын мастер 24 36
КЕНДЕРДI, КОНЦЕНТРАТТАРДЫ ЖӘНЕ
БАСҚА МАТЕРИАЛДАРДЫ (қорғасыннан басқа)
БРИКЕТТЕУ, ПIСIРУ, ҚЫЗДЫРУ, КYЙДIРУ ЖӘНЕ КЕПТIРУ
Брикеттеу
109. Автоклавшы (брикеттердi булаушы) 12

1) ведением процесса коллективной и
селективной флотации 12
2) ведением процесса флотогравитации
на концентрационных столах доводочных фабрик 6
77. Шлихтовщик, занятый на обогащении
золотосодержащих руд и песков 12 36
78. Шлифовщик горных пород, занятый на
доводочных фабриках 12
79. Шлюзовщик, занятый на обогащении
золотосодержащих руд на шлюзах 12
80. Экстракторщик, занятый:
1) на цианистых процессах
золотоизвлекательных фабрик 12 36
2) на остальных процессах обогащения 12
81. Электромонтер по обслуживанию
электрооборудования, занятый:
1) в цехах реагентов, на участках
амальгамации и цианирования
золотоизвлекательных фабрик 12 36
2) на ремонте оборудования в цехах
обогащения свинца и в дробильных
цехах и отделениях 12
3) в остальных производственных цехах
(отделениях) обогатительных фабрик 6
82. Электросварщик ручной сварки, занятый
в цехах реагентов и на участках
амальгамации и цианирования
золотоизвлекательных фабрик 12 36
Руководители и специалисты
83. Мастер, занятый:
1) в дробильном и амальгамационном
цехах (отделениях) на цианистых
процессах 12
2) в остальных производственных цехах
(отделениях) обогатительных фабрик 6
84. Техник, занятый на наладке
рентгеноаппаратуры 12 36
Обогащение ниобиевых (лопаритовых) руд
Рабочие
85. Аппаратчик выщелачивания 24 36
86. Газосварщик 18 36
87. Грохотовщик 24 36
88. Грузчик, занятый на погрузке
концентрата 18 36
89. Дробильщик 24 36
90. Машинист крана (крановщик) 24 36
91. Машинист мельниц 24 36
92. Машинист конвейера 24 36
93. Отсадчик (концентраторщик) 24 36
94. Пробоотборщик 18 36
95. Рабочий по ремонту металлургического
оборудования, плотник 18 36
96. Регулировщик разлива и отстоя хвостов,
занятый на хвостовом хозяйстве 12
97. Сепараторщик 24 36
98. Слесарь - ремонтник, занятый:
1) ремонтом оборудования 18 36
2) обслуживанием оборудования 24 36
99. Сушильщик, занятый на сушке
концентратов 24 36
100. Уборщик производственных помещений 18 36
101. Укладчик - упаковщик, занятый на
упаковке концентратов 24 36
102. Флотатор 24 36
103. Электромонтер по обслуживанию
электрооборудования 24 36
104. Электросварщик ручной сварки 18 36
Руководители и специалисты
105. Начальник и главный инженер фабрики,
механик, старший технолог 12
106. Начальник и мастер участка
технического контроля 12
107. Инженер, техник, лаборант химического
анализа, занятые в химической лаборатории 18 36
108. Мастер, занятый на обогащении смесей
для брикетирования 24 36
Брикетирование, спекание прокаливание, обжиг
и сушка руд, концентратов и других материалов
(кроме свинца)
Брикетирование
109. Автоклавщик (запарщик брикетов) 12

110. Брикеттеу үшiн қоспаларды дайындайтын
аппаратшы 12
111. Брикеттеу пресiнiң машинисi:
1) кадмий және кобальт өндiрiсiндегi 12 36
2) қалқан түстi металдар өндiрiсiндегi 12
112. Металлургиялық жабдықтарды жөндейтiн
слесарь-жөндеушi және жұмысшылар 12
113. Брикеттердi түсiрушi 12
114. Электр жабдығына қызмет көрсететiн
электромонтер 12
115. Мастер 12
Пiсiру және қыздыру
116. Агломератшы 12 36
117. Глинозем өндiрiсiндегi дозалаушы:
1) пiсiру пештерiнде iстейтiн 12 36
2) қосалқы жабдықтарда iстейтiн
(араластырғыш, коллектор, элеватор
және басқа жабдықтар) 12
118. Кран машинисi (краншы) 12 36
119. Қыздырушы 12 36
120. Агломерациялық цехтарда жөндеу
жұмысын iстейтiн жөндеушi слесарь
және металлургия жабдығын жөндейтiн
жұмысшылар 12 36
121. Пiсiру және қыздыру цехында
iстейтiн өндiрiстiк үй-жайларды жинаушы 12
122. Шихташы 12 36
123. Агломерациялық цехтарда iстейтiн
электр жабдығын жөндейтiн электромонтер 12 36
Шихта бөлiмдерi
124. Дозалаушы 12 36
125. Бөлшектеушi 12 36
126. Бөлшектеу-ұнтақтау-сорттау
механизмдерiнiң машинисi 12 36
127. Елегiш қондырғылардың машинисi 12 36
128. Күйдiрiлген агломератты жинайтын көмекшi
(тасымалдаушы) жұмысшы 12 36
129. Араластырушы 12 36
130. Тасымалдаушы 12 36
Пiсiру цехтары және бөлiмдерi
131. Агломератты итерiп тұратын тасымалдаушы 12 36
132. Металлургиялық жабдықты жөндеу жөнiндегi
слесарь-жөндеушi және жұмысшылар 12 36
133. Ленталы машиналарға қызмет көрсететiн
майлаушы 12 36
134. Электр жабдығына қызмет көрсететiн
электромонтер 12 36
135. Пiсiру және қыздыру цехының мастерi 12 36
Күйдіру
136. Бөлшектеушi 12 36
137. Күйдiру пештерiне тиеп-түсiрушi 12 36
138. Шихта тиеушi 12 36
139. Күлші 12 36
140. Өндiрiстiк пештердiң, қазандықтар мен
агрегаттардың тас қалаушы-пешшiсi 12 36
141. Классификаторшы 12 36
142. Технологиялық пештердiң от жағушысы 12 36
143. Кран машинисi (краншы) 12 36
144. Файнштейндi майдалайтын диiрменнiң машинисi 12 36
145. Тұқылдарды елейтiн елеуiш қондырғының
машинисi 12 36
146. Күйдіруші 12 36
147. Металлургия жабдығын жөндейтiн
слесарь-жөндеушi және жұмысшылар 12 36
148. Майлаушы 12 36
149. Тасымалдаушы 12 36
150. Күйдiру пештерiне жұмыс iстейтiн тасымалдаушы 12 36
151. Күйдiру цехтарында жұмыс iстейтiн
өндiрiстiк үй-жайларды жинаушы 12 36
152. Форсуншы 12 36
153. Күйдiру цехтарында жұмыс iстейтiн пештер
мен газ қалдықтарын тазалаушы 12 36
154. Элеваторшы 12 36
155. Электр жабдығына қызмет көрсететiн
электромонтер 12 36
156. Күйдiру цехтарының ауысым мастерi 12 36
Кептiру
157. Кептiру пештерiне, барабандарға қызмет
көрсететiн күлшi, технологиялық пештердiң

110. Аппаратчик на приготовлении смесей
для брикетирования 12
111. Машинист брикетного пресса, занятый:
1) в производстве кадмия и кобальта 12 36
2) в производстве остальных цветных
металлов 12
112. Слесарь - ремонтник и рабочие по
ремонту металлургического
оборудования 12
113. Съемщик брикетов 12
114. Электромонтер по обслуживанию
электрооборудования 12
115. Мастер 12
Спекание и прокаливание
116. Агломератчик 12 36
117. Дозировщик, занятый в производстве
глинозема на обслуживании:
1) печей спекания 12 36
2) вспомогательного оборудования
(мешалок, коллекторов, элеваторов и
другого оборудования) 12
118. Машинист крана (крановщик) 12 36
119. Прокальщик 12 36
120. Слесарь - ремонтник и рабочие по
ремонту металлургического оборудования,
занятые на ремонте в агломерационных цехах 12 36
121. Уборщик производственных помещений,
занятый в цехе спекания и прокаливания 12
122. Шихтовщик 12 36
123. Электромонтер по ремонту
электрооборудования, занятый в
агломерационных цехах 12 36
Шихтовые отделения
124. Дозировщик 12 36
125. Дробильщик 12 36
126. Машинист дробильно-помольно-
сортировочных механизмов 12 36
127. Машинист просеивающих установок 12 36
128. Подсобный (транспортный) рабочий,
занятый на уборке обожженного агломерата 12 36
129. Смесильщик 12 36
130. Транспортерщик 12 36
Цехи и отделения спекания
131. Транспортировщик, занятый на откатке
агломерата 12 36
132. Слесарь - ремонтник и рабочие по
ремонту металлургического оборудования 12 36
133. Смазчик, обслуживающий ленточные машины 12 36
134. Электромонтер по обслуживанию
электрооборудования 12 36
135. Мастер цеха спекания и прокаливания 12 36
Обжиг
136. Дробильщик 12 36
137. Загрузчик - выгрузчик обжигательных печей 12 36
138. Загрузчик шихты 12 36
139. Зольщик 12 36
140. Каменщик-печник промышленных печей,
котлов и агрегатов 12 36
141. Классификаторщик 12 36
142. Кочегар технологических печей 12 36
143. Машинист крана (крановщик) 12 36
144. Машинист мельниц, занятый на измельчении
файнштейна 12 36
145. Машинист просеивающих установок,
занятый на просеивании огарка 12 36
146. Обжигальщик 12 36
147. Слесарь-ремонтник и рабочие по
ремонту металлургического оборудования 12 36
148. Смазчик 12 36
149. Транспортировщик 12 36
150. Транспортерщик, занятый над обжиговыми печами 12 36
151. Уборщик производственных помещений,
занятый в цехах обжига 12 36
152. Форсунщик 12 36
153. Чистильщик печей и газотходов,
занятый в обжиговых цехах 12 36
154. Элеваторщик 12 36
155. Электромонтер по обслуживанию
электрооборудования 12 36
156. Мастер смены обжиговых цехов 12 36
Сушка
157. Зольщик, кочегар технологических
печей, занятые обслуживанием сушильных

от жағушысы 12 36
158. Тозаң-газ ұстайтын қондырғылардың операторы 12 36
159. Кептiрушi 12 36
160. Тасымалдаушы:
1) кептiру цехтарында, бөлiмдерде iстейтiн 12 36
2) құрғақ концентраттар мен кен қоймалары
мен бункерлерiнде iстейтiн 12
Кептiру бөлiмдерi
161. Кран машинисi (краншы) 12 36
162. Көмекшi (тасымалдаушы) жұмысшы 12 36
163. Металлургия жабдығын жөндейтiн
слесарь-жөндеушi және жұмысшылар 12 36
164. Кептiру пештерi мен барабандарды толтыратын
питательдiң моторшысы 12 36
165. Майлаушы 12 36
166. Стропальшы (арқаншы) 12 36
167. Өндiрiстiк үй-жайларды жинаушы 12 36
168. Электр жабдығына қызмет көрсететiн
электромонтер 12 36
Пирит концентраттарын және қорғасын-қалайы кектердi
кептiру-шихталау цехтары (бөлiмдерi)
Осы цехтардың (бөлiмдердiң) үй-жайларында
iстейтiн жұмысшылар
169. Өнiм сапасын бақылайтын бақылаушы 12 36
170. Эксгаустер машинисi 12 36
171. Сынаққа терiп алушы 12 36
172. Кептiру цехтары мен бөлiмдерiнде
iстейтiн ауысым мастерi 12 36
МЕТАЛДАР МЕН ҚОРЫТПАЛАРДЫ БАЛҚЫТУ
(қорғасыннан басқасы)
Жұмысшылар
Балқыту цехтары
173. Тиегіштің жүргізушісі 12 36
174. Электр және автотележканың жүргізушісі 12 36
175. Газбен кесуші 12 36
176. Шихта тиеуші 12 36
177. Анодты изложницаларды құйып алатын металл
құюшы 12 36
178. Конвертерші 12 36
179. Бақылаушы 12 36
180. Металдар мен қорытпаларды бөліп құюшы литейші 12 36
181. Мырыш тозаңын елейтін елеуiш қондырғының
машинисі 12 36
182. Кран машинисі (краншы) 12 36
183. Электровоз машинисi 12 36
184. Қыздырылған клинкер шығаратын күйдіруші 12 36
185. Қайтарма шламдарды өңдеуші 12 36
186. Басқару пультінің операторы 12 36
187. Мырыш тозаңы өндірісіндегі пешші 12 36
188. Балқытушы 12 36
189. Сынаққа теріп алушы 12 36
190. Түсті металдар мен балқытпаларды бөліп құюшы 12 36
191. Дистилляциялық пештердің раймалаушысы 12 36
192. Металлургия жабдығын жөндеуші-слесарь және
жұмысшылар 12 36
193. Тасымалдаушы 12 36
194. Металлургия агрегаттарына қызмет көрсететін
сантехник-слесарь 12 36
195. Тасымалдаушы 12 36
196. Шлак пен айналмалы материалдарды жинаушы 12 36
197. Өндірістік үй-жайларды жинаушы 12 36
198. Металды тазалау бойынша пештер мен
қазандықтарда істейтін форсуншы 12 36
199. Қос хлорлы қалайы дайындайтын хлораторшы 12 36
200. Сүрменi тазалайтын өнiм тазалаушы 12 36
201. Жабдықты тазалайтын және тозаң жинайтын
тазалаушы 12 36
202. Қолмен дәнекерлейтiн электрлi дәнекерлеушi 12 36
203. Электр жабдығына қызмет көрсететiн
электромонтер 12 36
Хлорлау цехтары
204. Электр жабдығын жөндейтiн жөндеушi-слесарь
және жұмысшылар 12 36
205. Электр жабдығына қызмет көрсететiн

печей, барабанов 12 36
158. Оператор, по обслуживанию
пылегазоулавливающих установок 12 36
159. Сушильщик 12 36
160. Транспортерщик, занятый:
1) в сушильных цехах, отделениях 12 36
2) на складах и в бункерах сухих
концентратов и руды 12
Сушильные отделения
161. Машинист крана (крановщик) 12 36
162. Подсобный (транспортный) рабочий 12 36
163. Слесарь-ремонтник и рабочие по ремонту
металлургического оборудования 12 36
164. Моторист питателя, занятый загрузкой
сушильных печей и барабанов 12 36
165. Смазчик 12 36
166. Стропальщик 12 36
167. Уборщик производственных помещений 12 36
168. Электромонтер по обслуживанию
электрооборудования 12 36
Цехи (отделения) сушки-шихтовки
пиритных концентратов и свинцово-
оловянных кеков
Работники, занятые в помещении этих
цехов (отделений):
169. Контролер, занятый на контроле
качества продукции 12 36
170. Машинист эксгаустера 12 36
171. Пробоотборщик 12 36
172. Мастер смены, занятый в сушильных
цехах и отделениях 12 36
Выплавка металлов и сплавов (кроме свинца)
Рабочие
Плавильные цехи
173. Водитель погрузчика 12 36
174. Водитель электро- и автотележки 12 36
175. Газорезчик 12 36
176. Загрузчик шихты 12 36
177. Заливщик металла, занятый на отливке
анодных изложниц 12 36
178. Конвертерщик 12 36
179. Контролер 12 36
180. Литейщик, занятый на разливе металлов
и сплавов 12 36
181. Машинист просеивающих установок,
занятый на просеивании цинковой пыли 12 36
182. Машинист крана (крановщик) 12 36
183. Машинист электровоза 12 36
184. Обжигальщик, занятый на выпуске 12 36
раскаленного клинкера
185. Обработчик вторичных шламов 12 36
186. Оператор пульта управления 12 36
187. Печевой в производстве цинковой пыли 12 36
188. Плавильщик 12 36
189. Пробоотборщик 12 36
190. Разливщик цветных металлов и сплавов 12 36
191. Раймовщик дистилляционных печей 12 36
192. Слесарь - ремонтник и рабочие по
ремонту металлургического оборудования 12 36
193. Транспортерщик 12 36
194. Слесарь - сантехник, занятый на
обслуживании металлургических агрегатов 12 36
195. Транспортировщик 12 36
196. Уборщик шлака и оборотных материалов 12 36
197. Уборщик производственных помещений 12 36
198. Форсунщик, занятый на печах и котлах
по рафинированию металла 12 36
199. Хлораторщик по приготовлению
двухлористого олова 12 36
200. Чистильщик продукции, занятый на
очистке сурьмы 12 36
201. Чистильщик, занятый на очистке
оборудования и уборке пыли 12 36
202. Электросварщик ручной сварки 12 36
203. Электромонтер по обслуживанию
электрооборудования 12 36
Цехи хлорирования
204. Слесарь - ремонтник и рабочие по
ремонту металлургического
оборудования 12 36
205. Электромонтер по обслуживанию

электромонтер 12 36
Фьюминг-қондырғыда возгон әдiсiмен шлакты қайта
өңдеу бөлiмi (қалайы өндiрiсiнде)
206. Кезекшi және жөндеушi қызметкерлер 12 36
207. Шихта тиеушi 12 36
208. Кран машинисi (краншы):
1) көпiрлi кранға қызмет көрсететiн 12 36
2) фьюминг-қондырғының грейфер кранын
басқаратын 6 36
209. Балқытушы 12 36
210. Стропальшы (арқаншы) 12 36
211. Форсуншы 12 36
212. Шихташы 12 36
Металлургиялық пештер
213. Металлургия цехтарында тұрақты
iстейтiн сыршы 12
214. Металлургия цехтарында тұрақты
iстейтiн балғашы 12
215. Металлургия цехтарында тұрақты
iстейтiн стропальшы (арқаншы) 12 36
216. Металлургия цехтарында тұрақты
iстейтiн штукатур 12
Түрлi жұмыстар
217. Санитарлық-тұрмыстық үй-жайларда
iстейтiн киiм iлушi 6
218. Флюстер мен айналым материалдарын
бөлшектейтiн бөлшектеушi 12 36
219. Балқыту пештерiн ыстықтай жөндейтiн
өндiрiстiк пештердiң, қазандықтар мен
агрегаттардың тас қалаушы-пешшiсi 12 36
220. Тельфер немесе электротальды басқаратын
кран машинисi (краншы) 12 36
221. Арнайы киiмдi қолмен жуатын арнайы
киiм жуу машинисi 12
222. Отқа төзiмдеушi:
1) балқыту пештерiнiң ыстық жөндеуiндегi 12 36
2)пештердi үрлейтiн құбырларды майлайтын 12
223. Концентраттан босаған қапшық-ыдыстарды
қағатын және жамайтын көмекшi
(тасымалдаушы) жұмысшы 12
224. Заправкалық, отқа берiк материалдар мен
термикалық қоспаларды дайындаушы 12
225. Тозаңды қайта өңдеу цехының пиробөлiмiнде
iстейтiн жұмысшылар 12 36
226. Металл тотықтары мен мырыш тозаңын алып
берушi тасымалдаушы 12 36
227. Флюстар мен айналым материалдарын
тасымалдау мен түсiретiн тасымалдаушы 12 36
228. Металл тотықтары мен мырыш тозаңын
орналастырушы-ораушы 12 36
229. Анодтарды, вайербарстарды, металл
плиталары мен чушкаларын және балқытпаларды
өңдейтiн өнiм тазалаушы 12
230. Анодтар мен пештердi дростардан тазалаушы 12 36
231. Балқыту пештерiнiң подстанциясында электр
жабдығына қызмет көрсететiн электромонтер 6 36
Басшылар және мамандар
232. Металлургия (балқыту) цехының мастерi 12 36
233. Тозаңды қайта өңдеу цехының пиробөлiмiнде
тiкелей iстейтiн басшылар мен мамандар 12 36
ҚОРҒАСЫН ӨНДIРIСI
Жұмысшылар
234. Агломератшы 24 36
235. Негiздердi регенерациялайтын булау
аппаратшысы 12 36
236. Өндiрiс қалдықтарынан алынған
өнiмдердi негiздендiру аппаратшысы 12 36
237. Агломерация цехының шихталау бөлiмiнде
iстейтiн бункершi 24 36
238. Санитарлық-тұрмыстық үй-жайларда
iстейтiн киім iлушi 12 36
239. Кек пен штейндi бөлшектейтiн (бөлетiн)
бөлшектеушi 12 36
240. Шихта тиеушi 24 36

электрооборудования 12 36
Отделение переработки шлаков
методом возгона на фьюминг-установке
(в производстве олова)
206. Дежурный и ремонтный персонал 12 36
207. Загрузчик шихты 12 36
208. Машинист крана (крановщик), занятый:
1) обслуживанием мостового крана 12 36
2) управлением грейферным краном
фьюминг-установки 6 36
209. Плавильщик 12 36
210. Стропальщик 12 36
211. Форсунщик 12 36
212. Шихтовщик 12 36
Металлургические цехи
213. Маляр, постоянно занятый в
металлургических цехах 12
214. Плотник, постоянно занятый в
металлургических цехах 12
215. Стропальщик, постоянно занятый в
металлургических цехах 12 36
216. Штукатур, постоянно занятый в
металлургических цехах 12
Разные работы
217. Гардеробщик, занятый в санитарно-
бытовых помещениях 6
218. Дробильщик, занятый на дроблении
флюсов и оборотных материалов 12 36
219. Каменщик - печник промышленных печей,
котлов и агрегатов, занятый на горячем
ремонте плавильных печей 12 36
220. Машинист крана (крановщик), занятый
управлением тельфера или электротали 12 36
221. Машинист по стирке спецодежды,
занятый стиркой спецодежды вручную 12
222. Огнеупорщик, занятый:
1) на горячем ремонте плавильных печей 12 36
2) на обмазке труб для продувки печей 12
223. Подсобный (транспортный) рабочий,
занятый выбивкой и починкой мешкотары
из-под концентратов 12
224. Приготовитель заправочных, огнеупорных
материалов и термических смесей 12
225. Рабочие, занятые в пироотделении цеха
переработки пыли 12 36
226. Транспортерщик, занятый на подаче
окислов металлов и цинковой пыли 12 36
227. Транспортировщик, занятый на транспортировке
и выгрузке флюсов и оборотных материалов 12 36
228. Укладчик - упаковщик, занятый на
упаковке окислов металла и цинковой пыли 12 36
229. Чистильщик продукции, занятый на
обработке анодов, вайербарсов, плит и
чушек металла и сплавов 12
230. Чистильщик, занятый на очистке анодов
и печей от дроссов 12 36
231. Электромонтер по обслуживанию
электрооборудования, занятый на подстанции
плавильных печей 6 36
Руководители и специалисты
232. Мастер металлургического (плавильного) цеха 12 36
233. Руководители и специалисты, непосредственно
занятые в пироотделении цеха переработки пыли 12 36
Производство свинца
Рабочие
234. Агломератчик 24 36
235. Аппаратчик выпаривания, занятый на
регенерации щелочей 12 36
236. Аппаратчик выщелачивания продуктов
из отходов производств 12 36
237. Бункеровщик, занятый в шихтовочном
отделении агломерационного цеха 24 36
238. Гардеробщик, занятый в санитарно-
бытовых помещениях 12 36
239. Дробильщик, занятый на дроблении
(разбивке) кеков и штейна 12 36
240. Загрузчик шихты 24 36

241. Технологиялық пештердiң от жағушысы:
1) рафинирленген пештерде iстейтiн 24 36
2) перкинс қазандықтар мен
қазандықтарында iстейтiн 12 36
242. Конверторшы 24 36
243. Колошник алаңқайында iстейтiн шығыршы 12 36
244. Скиптi көтергiштiң машинисi 12 36
245. Түтiн сорғыштардың машинисi 12 36
246. Кран машинисi (краншы):
1) қорғасын өндiрiсiндегi 24 36
2) шлак жинаудағы 12 36
247. Утилизатор қазандыққа қызмет
көрсететiн қазандықтың машинисi
(от жағушысы) 12 36
248. Эксгаустер машинисi 12 36
249. Электровоз машинисi:
1) шахтадағы балқыту пештерiн толтыратын 24 36
2) балқыту пештерiне қызмет көрсететiн 12 36
250. Материалдарды пеште пiсiретiн немесе
күйдiретiн күйдiруші 24 36
251. Вельцпештердiң пешшiсi 24 36
252. Балқытушы:
1) қорғасын агломератын және құрамында
қорғасын бар материалдарды қалпына келтiру
балқытпасындағы пештердегi 24 36
2) кендi немесе агломератты балқытатын
қорғасынды оттық және оттегiлiк рафинирлеудегi 24 36
3) қорғасын-кальцийлi немесе басқа
лигатураны дайындауда және оны тиеудегi 24 36
4) қорғасынды купеляциялауда 24 36
5)сондай-ақ:
фурмдарды қарау және тазалауда 24 36
Ыстық шлак шығаруда 24 36
Шлакты түйiршіктеуде 12 36
253. Балқыту цехтарында iстейтiн қосалқы жұмысшы 12 36
254. Құрамында қорғасын бар материалдарды
(концентраттарды, тозаңды және айналым
материалдарын) тиейтiн қыздырушы 12 36
255. Газ шығарғыштар мен желдеткiш жүйелердi
профилактикалық жөндеуден өткiзетiн
жұмысшылар 24 36
256. Балқыту пештерiнде шихта салатын жұмысшылар 24 36
257. Iстеп тұрған қорғасын өндiретiн цехтарда
(балқыту, агломерация, рафинирлеу,
дистиляциялау, купеляциялау және фьюмингiлеу)
құрылыс және монтаждау жұмыстарында iстейтiн
жұмысшылар 12 36
258. Жабық үй-жайларда кокстi механикалық
сұрыптау жасайтын жұмысшылар 12 36
259. Арнайы киiм мен арнайы аяқ киiмдi
тозаңсыздандыру, жуу, жамаумен айналысатын
жұмысшылар 12 36
260. Түстi металдар мен балқытпаларды бөлiп құюшы 24 36
261. Араластырушы 24 36
262. Стропалшы (арқаншы) 24 36
263. Кендердi, концентраттар мен шихтаны,
сондай-ақ веркблейдi пештерге жеткiзетiн
және тиейтiн тасымалдаушы 12 36
264. Транспортершi 24 36
265. Шлак пен айналым материалдарын жинаушы 12 36
266. Роторлар мен желдеткiш жүйелердiң құбыр
жолдарын тазалаушы және пештер мен газ
жолдарын қорғасын тозаңынан тазалаушы 24 36
267. Шихталаушы 24 36
268. Элеваторшы 12 36
Металлургия цехы
269. Бақылаушы 12 36
270. Спектралды талдау лаборанты 12 36
271. Сынақтық талдау лаборанты 12 36
272. Басқару пультiнiң операторы 12 36
273. Сынаққа терiп алушы 12 36
274. Өндiрiстiк үй-жайларды жинаушы 12 36
Жұмыстың ыстық учаскелерi

241. Кочегар технологических печей,
занятый обслуживанием:
1) рафинировочных котлов 24 36
2) печей и котлов Перкинса 12 36
242. Конвертерщик 24 36
243. Лебедчик, занятый на колошниковой площадке 12 36
244. Машинист скипового подъемника 12 36
245. Машинист дымососов 12 36
246. Машинист крана (крановщик), занятый:
1) в производстве свинца 24 36
2) на уборке шлака 12 36
247. Машинист (кочегар) котельной, занятый
обслуживанием котлов утилизаторов 12 36
248. Машинист эксгаустера 12 36
249. Машинист электровоза, занятый:
1) на загрузке шахтных плавильных печей 24 36
2) на обслуживании плавильных печей 12 36
250. Обжигальщик, занятый на обжиге или
спекании материалов в печах 24 36
251. Печевой на вельцпечах 24 36
252. Плавильщик, занятый на процессах:
1) восстановительной плавки свинцового
агломерата и свинецсодержащих материалов
в печах 24 36
2) плавки руды или агломерата;
огневого и кислородного рафинирования свинца 24 36
3) приготовления свинцово-кальциевой
или другой лигатуры и ее загрузки 24 36
4) купеляции свинца 24 36
2) а также:
на осмотре и чистке фурм 24 36
на выпуске горячего шлака 24 36
на грануляции шлака 12 36
253. Подсобный рабочий, занятый в плавильных цехах 12 36
254. Прокальщик, занятый на загрузке
свинецсодержащих материалов
(концентратов, пыли и оборотных материалов) 12 36
255. Рабочие, занятые на профилактическом
ремонте газоходов и вентиляционных систем 24 36
256. Рабочие, занятые на шихтоподаче
плавильных печей 24 36
257. Рабочие, занятые на строительных и
монтажных работах в действующих цехах по
производству свинца (плавильных,
агломерационных, рафинировочных,
дистиляционных, купеляционных и фьюминговых) 12 36
258. Рабочие, занятые на механической
сортировке кокса в закрытых помещениях 12 36
259. Рабочие, занятые на обеспыливании, стирке,
починке спецодежды и спецобуви 12 36
260. Разливщик цветных металлов и сплавов 24 36
261. Смесильщик 24 36
262. Стропальщик 24 36
263. Транспортировщик, занятый на доставке и
выгрузке руд, концентратов и шихты к печам,
а также веркблея 12 36
264. Транспортерщик 24 36
265. Уборщик шлака и оборотных материалов 12 36
266. Чистильщик, занятый на очистке роторов
и трубопроводов вентиляционных систем и
очистке печей и газоходов от свинцовой пыли 24 36
267. Шихтовщик 24 36
268. Элеваторщик 12 36
Металлургический цех
269. Контролер 12 36
270. Лаборант спектрального анализа 12 36
271. Лаборант пробирного анализа 12 36
272. Оператор пульта управления 12 36
273. Пробоотборщик 12 36
274. Уборщик производственных помещений 12 36
Горячие участки работы

275. Жабдықты жөндейтiн жұмысшылар 24 36
276. Жабдықты жөндейтiн жөндеушi-слесарь 24 36
277. Электр жабдықты жөндейтiн электромонтер 24 36
278. Электр жабдыққа қызмет көрсететiн
электромонтер 24 36
Басшылар және мамандар
279. Агломерация, балқыту, рафинирлеу,
купеляциялау және фьюмингiлеу цехтарының
басшылары мен мамандары:
1) мастер 24 36
2) механик және электрик 18 36
3) цех бастығы және цех бастығының
орынбасары, аға механик және электрик 12 36
280. Гидрометаллургия және тозаң аулау
цехтарының цех бастығы және цех бастығының
орынбасары, механигi мен электригi 12 36
АЛЮМИНИЙ, СИЛУМИН ЖӘНЕ КРЕМНИЙ ӨНДIРIСI
Жұмысшылар
281. Алюминий өндiрiсiндегi анодшы 12 36
282. Металды төгушi-құюшы 12 36
283. Глиноземдi, анодты және қалың массаны,
фторлы тұздарды, сода өнiмдерiн,
нефелиндi тиеп, түсiретiн жүк көтерушi 12
284. Пектi, анодты және қалың массаны
бөлшектейтiн (бөлетiн) бөлшектеушi 12 36
285. Катодтар мен анодтардың қалың секцияларын
құятын анодтарды құюшы 12
286. Түйiсулер мен температураны өлшеушi 12 36
287. Құю ожауларын футерлейтiн өндiрiстiк
пештердiң, қазандықтар мен агрегаттардың
тас қалаушы-пешшiсi 6
288. Глиноземдi жылжытатын пневматикалық және
гидравликалық қайта тиегiштердiң машинисi 6
289. Ванна жөндеушi монтаждаушы:
1) катод өзегiнiң астына шұңқыр бұрғылайтын 12
2) электролиз ванналарын монтаждайтын,
бұзатын және арнайы жөндейтiн 12 36
290. Жартылай өткiзгiштi алюминий алумен
шұғылданатын поли және монокристалл
алушы балқытушы 12 36
291. Криолиттi балқытатын және флотациялайтын
жұмысшылар 12 36
292. Силумин мен кремнийдi электролиттi алюминийдi
кристалдық кремниймен балқыту әдiсiмен
силумин мен кремний өндiретiн электротермикалық
өндiрiстiң бөлшектеу-шихталау және пеш
цехтарында (бөлiмдерiнде) айналысатын
жұмысшылар мен мастерлер 24 36
293. Алюминий мен силуминдi бөлiп құятын түстi
металдарды және балқытпаларды бөлiп құюшы 12 36
294. Ванна жөндейтiн футершi-шамотшы:
1) iстеп тұрған корпустарда электролиз
ванналарын жөндеушi 12 36
2) қалың массаны жасаушы 12
295. Хлорлаушы 12 36
296. Наждак станогында ниппельдердi ысқылайтын
ысқылаушы 12 36
297. Балқытылған тұздардың электролизшiсi 12 36
298. Электрослесарь-түйiстiрушi 12 36
Электролиз цехтары
299. Қоймашы 6
300. Бақылаушы 12
301. Таңбалаушы 12
302. Өндiрiстiк үй-жайларды жинаушы 12
303. Экспедитор 6
Электролиз корпустары
304. Істеп тұрған электролиз корпустарында
iстейтiн асфальтты бетондаушы 12
305. Электролиз корпустарында iстейтiн тиегiштiң,
электро және автотележканың жүргiзушiсi 12 36
306. Кран машинисi (краншы) 12 36

275. Рабочие, занятые на ремонте оборудования 24 36
276. Слесарь-ремонтник, занятый на ремонте
оборудования 24 36
277. Электромонтер по ремонту электрооборудования 24 36
278. Электромонтер по обслуживанию
электрооборудования 24 36
Руководители и специалисты
279. Руководители и специалисты
агломерационных, плавильных, рафинировочных,
фьюминговых и купеляционных цехов:
1) мастер 24 36
2) механик и электрик 18 36
3) начальник цеха и заместитель
начальника цеха, старший механик и электрик 12 36
280. Начальник цеха и заместитель начальника
цеха, механик и электрик
гидрометаллургического и
пылеулавливающего цехов 12 36
Производство алюминия, силумина и кремния
Рабочие
281. Анодчик в производстве алюминия 12 36
282. Выливщик-заливщик металла 12 36
283. Грузчик, занятый на погрузке и
выгрузке глинозема, анодной и подовой
массы, фтористых солей, содопродуктов,
нефелина 12
284. Дробильщик, занятый на дроблении
(разбивке) пека, анодной и подовой массы 12 36
285. Заливщик анодов, занятый на заливке
подовых секций катодов и анодов 12
286. Замерщик контактов и температуры 12 36
287. Каменщик - печник промышленных печей,
котлов и агрегатов, занятый на футеровке
литейных чаш 6
288. Машинист пневматического и гидравлического
перегружателей, занятый на перемещении
глинозема 6
289. Монтажник на ремонте ванн, занятый:
1) на пробуривании углубления под
катодный стержень 12
2) на монтаже, демонтаже и спецремонте
электролизных ванн 12 36
290. Плавильщик по получению поли- и
монокристаллов, занятый получением
полупроводникового алюминия 12 36
291. Рабочие, занятые на плавке и флотации криолита 12 36
292. Рабочие и мастера, занятые в дробильно-шихтарных
и печных цехах (отделениях) в электротермическом
производстве силумина и кремния
способом сплавления электролитического
алюминия с кристаллическим кремнием 24 36
293. Разливщик цветных металлов и сплавов,
занятый на разливке алюминия и силумина 12 36
294. Футеровщик-шамотчик на ремонте ванн, занятый:
1) ремонтом электролизных ванн в
действующих корпусах 12 36
2) составлением подовой массы 12
295. Хлораторщик 12 36
296. Шлифовальщик, занятый шлифовкой
плоскостей ниппелей на наждачном станке 12 36
297. Электролизник расплавленных солей 12 36
298. Электрослесарь-контактчик 12 36
Электролизные цехи
299. Кладовщик 6
300. Контролер 12
301. Маркировщик 12
302. Уборщик производственных помещений 12
303. Экспедитор 6
Электролизные корпуса
304. Асфальтобетонщик, занятый в действующих
электролизных корпусах 12
305. Водитель погрузчика, водитель электро-
и автотележки, занятые в электролизных
корпусах 12 36
306. Машинист крана (крановщик) 12 36

307. Iстеп тұрған электролиз корпустарында
жабдықтарды жөндейтiн балташы 6
308. Көпiрлi крандарды жөндейтiн, сондай-ақ
электролиз ванналарының өндiрiстiк
учаскелерiнде тiкелей қызмет көрсететiн
және жабдықтарды жөндейтiн жұмысшылар 12 36
309. Шикiзатты электролиз корпустары бойынша
тасымалдайтын тасымалдаушы 12
310. Газ жолдары мен шина арналарын тазалайтын
тазалаушы 12 36
311. Iстеп тұрған корпустарда электролиз
ванналарын монтаждау және бұзу кезiнде
шиналарды дәнекерлеушi электрмен дәнекерлеушi 12 36
312. Электролиз ванналары учаскелерiнде тiкелей
iстейтiн электр жабдығына қызмет көрсететiн
және корпустарында көпiрлi крандарды жөндеушi
электромонтер 12 36
Электролиттiк алюминийдi кристалды кремниймен
балқыту әдiсiмен силумин және кремний өндiру
жөнiндегі электротермикалық цехтар (бөлiмдер)
313. Газбен дәнекерлеушi 18 36
314. Электродтарды реттеушi 18 36
315. Металлургия жабдығын жөндейтiн
слесарь-жөндеушi және жұмысшылар 18 36
316. Майлаушы 18 36
317. Электр жабдығына қызмет көрсететiн
электромонтер 18 36
Басшылар және мамандар
318. Электролиз цехтарының мастерi 12 36
МАГНИЙ ӨНДIРIСI
Жұмысшылар
319. Магний өндiрiсiндегi анод дайындаушы анодшы 12 36
320. Магний электролизiнде iстейтiн металды
төгушi-құюшы 12 36
321. Шихта тиеушi 12 36
322. Түйiстiргiштер мен температураны өлшеушi 12 36
323. Құюшы 12 36
324. Брикеттеу пресiнiң машинисi 12
325. Диiрмен машинисi 12
326. Цехтарға хлор берiп тұратын компрессор
қондырғысының машинисi 12 36
327. Шихталау бөлiмдерiнде iстейтiн кран машинисi 6
328. Ванналар мен пештердi монтаждаумен және
бұзумен айналысатын ванна жөндеу монтажшысы
және пеш жөндеу монтажшысы 12 36
329. Магний мен магний балқытпаларын балқыту,
рафинирлеу және бөлiп құю процесiн
жүргiзушi балқытушы 12 36
330. Қыздырушы 12 36
331. Хлор сынағын жасайтын сынаққа терiп алушы 12 36
332. Электролиттi бөлшектейтiн, тиейтiн және
түсiретiн жұмысшылар 6
333. Жөндеушi-слесарь:
1) хлор компрессорында және ванна мен
пештердi монтаждауда және бұзуда iстейтiн 12 36
2) шихта цехтары мен бөлiмдерiнде iстейтiн 12
334. Магниймен жұмыс iстейтiн улаушы 12 36
335. Шикiзат пен өнiмдi тасымалдайтын тасымалдаушы 12 36
336. Шихталаушы, бөлшектеушi 12
337. Хлорлаушы 12 36
338. Хлор өткiзушi 12 36
339. Электрослесарь-түйiстiрушi, металлургиялық
жабдықтарды жөндейтiн жұмысшы 12 36
340. Электр жабдығына қызмет көрсететiн
электромонтер:
1) қыздыру, балқыту, электролиз цехтары
мен бөлiмдерiнде, ванналар мен пештердi
монтаждау және бұзуда 12 36
2) шихта цехтары мен бөлiмдерiнде 12

307. Плотник, занятый ремонтом оборудования
в действующих электролизных корпусах 6
308. Рабочие, занятые на ремонте мостовых кранов,
а также непосредственно занятые обслуживанием
и ремонтом оборудования на производственных
участках электролизных ванн 12 36
309. Транспортировщик, занятый транспортировкой
сырья по электролизным корпусам 12
310. Чистильщик, занятый очисткой газоходов и
шинных каналов 12 36
311. Электросварщик ручной сварки,занятый
на сварке шин при монтаже и демонтаже
электролизных ванн в действующих корпусах 12 36
312. Электромонтер по обслуживанию электро-
оборудования, непосредственно занятый
на производственных участках электролизных
ванн и на ремонте мостовых кранов в
электролизных корпусах 12 36
Электротермические цехи (отделения)
по производству силумина и кремния
способом сплавления электролитического
алюминия с кристаллическим кремнием
313. Газосварщик 18 36
314. Регулировщик электродов 18 36
315. Слесарь-ремонтник и рабочие по
ремонту металлургического оборудования 18 36
316. Смазчик 18 36
317. Электромонтер по обслуживанию
электрооборудования 18 36
Руководители и специалисты
318. Мастер электролизных цехов 12 36
Производство магния
Рабочие
319. Анодчик в производстве магния,
занятый на изготовлении анодов 12 36
320. Выливщик-заливщик металла, занятый
на электролизе магния 12 36
321. Загрузчик шихты 12 36
322. Замерщик контактов и температуры 12 36
323. Литейщик 12 36
324. Машинист брикетного пресса 12
325. Машинист мельниц 12
326. Машинист компрессорных установок,
занятый на подаче хлора в цехи 12 36
327. Машинист крана, занятый в шихтовых
отделениях 6
328. Монтажник на ремонте ванн и монтажник
на ремонте печей, занятые на монтаже
и демонтаже ванн и печей 12 36
329. Плавильщик, занятый на ведении
процесса плавки, рафинирования и разлива
магния и магниевых сплавов 12 36
330. Прокальщик 12 36
331. Пробоотборщик, занятый на отборе
проб хлора 12 36
332. Рабочие, занятые на дроблении, погрузке и
разгрузке электролита 6
333. Слесарь-ремонтник, занятый:
1) в компрессорной хлора и на монтаже
и демонтаже ванн и печей 12 36
2) в шихтовых цехах и отделениях 12
334. Травильщик, занятый на работах с магнием 12 36
335. Транспортировщик, занятый
транспортировкой сырья и продукции 12 36
336. Шихтовщик, дробильщик 12
337. Хлораторщик 12 36
338. Хлоропроводчик 12 36
339. Электрослесарь-контактчик, рабочий
по ремонту металлургического оборудования 12 36
340. Электромонтер по обслуживанию
электрооборудования, занятый:
1) в прокалочных, плавильных, электролизных
цехах и отделениях; на монтаже и демонтаже
ванн и печей 12 36
2) в шихтовых цехах и отделениях 12

341. Магний өндiрiсiнде iстейтiн балқытылған
тұздардың электролизшiсi 12 36
Балқыту және электролиз бөлiмдерi
342. Тиегiштiң жүргiзушiсi 12 36
343. Электро және автотележканың жүргiзушiсi 12 36
344. Өндiрiстiк пештердiң, қазандықтар мен
агрегаттардың тас қалаушы-пешшiсi 12 36
345. Сырлаушы 12 36
346. Кран машинисi (краншы) 12 36
347. Балташы 12 36
348. Металлургия жабдығын жөндеушi-слесарь
және жұмысшы 12 36
349. Шиналарды дәнекерлейтiн қолмен
дәнекерлейтiн электрлi дәнекерлеушi 12 36
Химиялық және электролиз
цехтары мен бөлiмдерi
350. Бақылаушы 12
351. Таңбалаушы 12
352. Сынаққа терiп алушы 12
353. Майлаушы 12
354. Өндiрiстiк үй-жайларды жинаушы 12
355. Сайманшы 12
Қыздыру цехтары мен бөлiмдерi
356. Кран машинисi (краншы) 12 36
357. Металлургия жабдығын жөндеушi-слесарь және
жұмысшылар 12 36
Басшылар және мамандар
358. Химиялық және электролиз цехтарының мастерi 12 36
ТИТАН ӨНДIРIСI
Жұмысшылар
359. Титан және сирек металдар өндiрiсiндегi
аппаратшы 12 36
360. Жартылай өткiзгiш материалдарды қоспалау,
химиялық өңдеу және күйiне жеткiзу
аппаратшысы 12 36
361. Титан губкасын соғушы 12 36
362. Дозалаушы 12
363. Бөлшектеушi 12
364. Титан өндiрiсiнде iстейтiн өндiрiстiк
пештердiң, қазандықтардың және
агрегаттардың тас қалаушы-пешшiсi 12 36
365. Кран машинисi:
1) титан өндiрiсiнде iстейтiн 12 36
2) титан губкасын өңдеу учаскесiнде iстейтiн 12
366. Брикеттеу пресiнiң машинисi 12
367. Материалдарды майдалау, классификациялау,
сепарациялау және елеудi жүзеге асыратын
диiрменнiң машинисi 12
368. Реакция аппараттарының монтажшысы:
1) қалпына келтiру және сепарация
учаскелерiнде iстейтiн 12 36
2) технологиялық жабдықты дайындайтын 12
369. Титанды және сирек металдарды қалпына
келтiретiн және дистилляциялайтын пешшi 12 36
370. Құрамында титан және жердегi сирек
заттар бар материалдарды өңдеушi пешшi 12 36
371. Реакциялық аппараттарды жөндейтiн және
қалпына келтiретiн пешшi 12 36
372. Балқытушы:
1) шлакты балқыту пештерiнде 12 36
2) металды балқытуда немесе электродоғалы
пештiң балқытпасында 12
373. Поли және монокристалдарды алу жөнiндегi
балқытушы 12 36
374. Титан губкасын престейтiн қатты
балқытпалардың престеушiсi 12
375. Шлактарды балқыту цехтарында,
бөлiмдерiнде (учаскелерiнде) және шикi
кокстелген брикеттеу өндiрiсiнде iстейтiн
жұмысшылар 12
376. Металдық титан өндiрiсiнде тетрахлоридтi
қалпына келтiру және металды сепарациялау
цехтарында, бөлiмдерiнде (учаскелерiнде)
iстейтiн жұмысшылар 12 36
377. Титан шикiзатын (шлактарды) хлорлау және
ректификациялау бөлiмдерi мен учаскелерiнде
тiкелей iстейтiн жұмысшылар 18 36
378. Кен-термикалық пештерде iстейтiн

341. Электролизник расплавленных солей,
занятый в производстве магния 12 36
Плавильные и электролизные цехи
и отделения
342. Водитель погрузчика 12 36
343. Водитель электро- и автотележки 12 36
344. Каменщик-печник промышленных печей,
котлов и агрегатов 12 36
345. Маляр 12 36
346. Машинист крана (крановщик) 12 36
347. Плотник 12 36
348. Слесарь-ремонтник и рабочие по ремонту
металлургического оборудования 12 36
349. Электросварщик ручной сварки,
занятый сваркой шин 12 36
Химические и электролизные цехи и
отделения
350. Контролер 12
351. Маркировщик 12
352. Пробоотборщик 12
353. Смазчик 12
354. Уборщик производственных помещений 12
355. Шорник 12
Прокалочные цехи и отделения
356. Машинист крана (крановщик) 12 36
357. Слесарь-ремонтник и рабочие по
ремонту металлургического оборудования 12 36
Руководители и специалисты
358. Мастер химических и электролизных цехов 12 36
Производство титана
Рабочие
359. Аппаратчик в производстве титана и
редких металлов 12 36
360. Аппаратчик по легированию,
химической обработке и доводке
полупроводниковых материалов 12 36
361. Выбивщик титановой губки 12 36
362. Дозировщик 12
363. Дробильщик 12
364. Каменщик печник промышленных печей,
котлов и агрегатов, занятый в производстве
титана 12 36
365. Машинист крана, занятый:
1) в производстве титана 12 36
2) на участке обработки титановой губки 12
366. Машинист брикетного пресса 12
367. Машинист мельниц, занятый на измельчении,
классификации, сепарации и просеве материалов 12
368. Монтажник реакционных аппаратов, занятый:
1) на участках восстановления и сепарации 12 36
2) на подготовке технологического оборудования 12
369. Печевой на восстановлении и дистилляции
титана и редких металлов 12 36
370. Печевой по переработке титаносодержащих
и редкоземельных материалов 12 36
371. Печевой на ремонте и восстановлении
реакционных аппаратов 12 36
372. Плавильщик, занятый:
1) на печах плавки шлаков 12 36
2) на плавке металла или сплавов в
электродуговой печи 12
373. Плавильщик по получению поли- и монокристаллов 12 36
374. Прессовщик твердых сплавов, занятый
на прессовке титановой губки 12
375. Рабочие, занятые в цехах, отделениях
(участках) плавки шлаков и в производстве
сырых коксованных брикетов 12
376. Рабочие, занятые в цехах, отделениях
(участках) восстановления тетрахлорида
и сепарации металла в производстве
металлического титана 12 36
377. Рабочие, непосредственно занятые в
отделениях и на участках хлорирования
и ректификации титанового сырья (шлаков) 18 36
378. Регулировщик электродов, занятый на

электродтарды реттеушi 12 36
379. Араластырушы 12
380. Титан губкасын сорттайтын сорттаушы 12
381. Титан құймаларын сыдырушы токарь 6
382. Магний чушкаларын улайтын улаушы 12
383. Магнийдiң ыстық құймаларын тасымалдайтын
тасымалдаушы 6 36
384. Титан губкасын орайтын орналастырушы-ораушы 12
385. Шихталаушы 12
Төрт хлорлы титан (тетрахлорид) өндiрiсiнiң
цехтары, бөлiмдерi (учаскелерi)
386. Өндiрiстiк ағынды суларды залалсыздандыру
және бейтараптандырумен айналысатын
аппаратшы 12 36
387. Газдан құтқарушы 12 36
388. Өндiрiстiк пештер мен агрегаттардың тас
қалаушы-пешшiсi 12 36
389. Бақылаушы 12 36
390. Сырлаушы 12 36
391. Кран машинисi (краншы) 12 36
392. Аммиак қондырғыларына қызмет көрсететiн
компрессор қондырғыларының машинисi 12 36
393. Тоңазыту қондырғыларының машинисi 12 36
394. Шаруашылық жұмыстарда және сұйық хлор
қоймасында iстейтiн қосалқы жұмысшы 12 36
395. Сынаққа терiп алушы 12 36
396. Төрт хлорлы титан (тетрахлорид)
өндiрiсiнiң цехтарында, бөлiмдерiнде
(учаскелерiнде) iстейтiн жұмысшылар 12 36
397. Металлургия жабдығын жөндейтiн
слесарь-жөндеушi және жұмысшылар 12 36
398. Жабдықты тазалайтын тазалаушы 12 36
399. Электр жабдығына қызмет көрсететiн
электромонтер 12 36
Пектi қолданып жартылай өнiм
дайындайтын учаске
400. Дозалаушы 12 36
401. Бөлшектеушi 12 36
402. Үнемi пекпен жұмыс iстейтiн брикеттеу
пресiнiң машинисi 12 36
403. Диiрмендер машинисi 12 36
405. Үнемi осы учаскеде iстейтiн жөндеушi-слесарь 12 36
406. Араластырушы 12 36
407. Шихталаушы 12 36
408. Электр жабдығына қызмет көрсететiн,
үнемi осы учаскеде iстейтiн электромонтер 12 36
Басшылар және мамандар
409. Төрт хлорлы титан (тетрохлорид)
өндірісінің сұйық хлор қоймасында
iстейтiн мастер 12 36
410. Мастер, механик, электрик және энергетик:
1) тетрахлоридтi қалпына келтiру және төрт
хлорлы титанды тазалау учаскесiнде iстейтiн 12 36
2) титан шлактарын, брикеттер мен металды
титан өндiру учаскелерiнде iстейтiн 12
411. Титан шикiзатын (шлактарды) хлорлау және
ректификациялау бөлiмдерi мен учаскелерiнде
тiкелей iстейтiн басшылар және мамандар 18 36
Төрт хлорлы титан өндiрiсi
(лопариттi концентраттардан)
Жұмысшылар
412. Тетрахлоридтi ректификациялау және
дистилляциялауда, сондай-ақ ерекше таза
тотықтар хлоридтар алатын титан өндiрiсiнде
iстейтiн аппаратшы 18 36
413. Брикет қоспасын дайындаушы аппаратшы 18 36
414. Ағынды суды тазалаушы аппаратшы 18 36
415. Бейтараптаушы аппаратшы 18 36
416. Дозалаушы 18 36
417. Материалдарды брикеттейтiн брикеттеу

руд-нотермических печах 12 36
379. Смесильщик 12
380. Сортировщик, занятый на сортировке
титановой губки 12
381. Токарь, занятый на обдирке титановых слитков 6
382. Травильщик, занятый на травлении чушек магния 12 36
383. Транспортировщик, занятый на транспортировке
горячих слитков магния 6 36
384. Укладчик-упаковщик, занятый на упаковке
титановой губки 12
385. Шихтовщик 12
Цехи, отделения (участки) производства
Четыреххлористого титана (тетрахлорида)
386. Аппаратчик очистки сточных вод,
занятый на обезвреживании и
нейтрализации промышленных сточных вод 12 36
387. Газоспасатель 12 36
388. Каменщик печник промышленных печей и агрегатов 12 36
389. Контролер 12 36
390. Маляр 12 36
391. Машинист крана (крановщик) 12 36
392. Машинист компрессорных установок,
занятый на обслуживании аммиачных установок 12 36
393. Машинист холодильных установок 12 36
394. Подсобный рабочий, занятый на хозяйственных
работах и на складе жидкого хлора 12 36
395. Пробоотборщик 12 36
396. Рабочие, занятые в цехах, отделениях
(участках) производства четыреххлористого
титана (тетрахлорида) 12 36
397. Слесарь-ремонтник и рабочие по ремонту
металлургического оборудования 12 36
398. Чистильщик, занятый на чистке оборудования 12 36
399. Электромонтер по обслуживанию
электрооборудования 12 36
Участок приготовления полупродуктов
с применением пека
400. Дозировщик 12 36
401. Дробильщик 12 36
402. Машинист брикетного пресса, постоянно
занятый на работе с пеком 12 36
403. Машинист мельниц 12 36
405. Слесарь-ремонтник, постоянно занятый
на этом участке 12 36
406. Смесильщик 12 36
407. Шихтовщик 12 36
408. Электромонтер по обслуживанию
электрооборудования, постоянно занятый
на этом участке 12 36
Руководители и специалисты
409. Мастер, занятый на складе жидкого
хлора производства четыреххлористого
титана (тетрахлорида) 12 36
410. Мастер, механик, электрик и энергетик,
занятые:
1) на участках восстановления тетрахлорида
и очистке четыреххлористого титана 12 36
2) на участках производства титановых
шлаков, брикетов и металлического титана 12
411. Руководители и специалисты,
непосредственно занятые в отделениях
и на участках хлорирования и ректификации
титанового сырья (шлаков) 18 36
Производство четыреххлористого титана
(из лопаритовых концентратов)
Рабочие
412. Аппаратчик в производстве титана и
редких металлов, занятый на ректификации
и дистилляции тетрахлорида, а также
получением особо чистых окислов и хлоридов 18 36
413. Аппаратчик приготовления брикетной смеси 18 36
414. Аппаратчик очистки сточных вод 18 36
415. Аппаратчик нейтрализации 18 36
416. Дозировщик 18 36
417. Машинист брикетного пресса, занятый

пресiнiң машинисi 18 36
418. Газ тәрiздi хлорды концентрациялайтын
компрессор қондырғыларының машинисi 12 36
419. Диiрмендер машинисi 18 36
420. Тозаңды электростатты шөктiруде және
құрғақ және ылғал газбен тазалауда
iстейтiн тозаң-газ ұстайтын қондырғыларға
қызмет көрсететiн оператор, тозаң-газ
аулайтын қондырғылардың машинисi 18 36
421. Құрамында титан және жердегi сирек заттар
бар материалдарды өңдейтiн, брикеттердi
кокстейтiн және кокстелген брикеттердi
хлорлайтын пешшi 24 36
422. Қалдықтарды жоятын және пеш шоғын және
хлоридтердi өңдейтiн жұмысшылар 18 36
423. Хлор өткiзушi 12 36
424. Шихталаушы 18 36
425. Титан мен сирек металдарды қалпына
келтiру мен дистилляциялайтын,
тетрахлоридтi ректификациялау мен
дистилляциялайтын пешшi 18 36
Басшылар және мамандар
426. Кокстеу және хлорлау учаскелерiнiң
учаске бастығы (аға мастер) және ауысым
мастерi 24 36
427. Цех бастығы және цех бастығының
орынбасары, қатты хлоридтердi ұнтақтау,
брикеттеу және өңдеу, тетрохлоридтi
ректификациялау және дистилляциялау
учаскелерiнiң мастерi және учаске бастығы;
желдеткiш қондырғыларға, бақылау-өлшеу
приборларына қызмет көрсету және лопариттi
концентратты өңдеу цехтарында өндiрiстi
дайындау мастерi 18 36
428. Кокстеу және хлорлау учаскесiнiң
механигi және энергетигi 18 36
429. Лопариттi концентратты өңдеуге байланысты
зерттеу жұмыстарында iстейтiн басшылар
және мамандар 18 36
430. Оңашаланған үй-жайда хлор беру учаскесiнiң
ауысым мастерi 12 36
Лопариттi концентраттан титан
өндiрудiң жалпы мамандықтары
431. Электро және автотележканың жүргiзушiсi 12 36
432. Газдан құтқарушы 18 36
433. Киiм iлушi:
1) ластанқан арнайы киiмдi қабылдайтын
және беретiн 18 36
2) таза арнайы киiмдi қабылдайтын
және беретiн 6 36
434. Лопариттi концентраттарды тиейтiн жүк тиеушi 12 36
435. Металл бұйымдарының гуммерлеушiсi 12 36
436. Саймандарды таратып беретiн және
қабылдайтын қоймашы 12 36
437. Химиялық талдау лаборанты 12 36
438. Кран машинисi:
1) кокстеу және хлорлау учаскелерiнде
iстейтiн 24 36
2) қалған учаскелерде iстейтiн 18 36
439. Арнайы киiмдi қағатын және жуатын,
арнайы киiм жуушы машинист 18 36
440. Ластанған арнайы киiмдi жөндейтiн,
арнайы киiм жуушы машинист 18 36
441. Бақылау-өлшеу приборларының және
автоматиканың слесары 12 36
442. Технологиялық жабдыққа қызмет көрсететiн
сантехник-слесарь 12 36
443. Лопариттi концентраттарды тасымалдайтын
және өндiрiс қалдықтарын шығарып тастайтын
тасымалдаушы 12 36
444. Тұрмыстық үй-жайларды жинайтын қызметтiк
үй-жайларды жинаушы 12 36
445. Өндiрiстiк үй-жайларды жинаушы 18 36

на брикетировании материалов 18 36
418. Машинист компрессорных установок,
занятый на концентрации газообразного хлора 12 36
419. Машинист мельниц 18 36
420. Оператор по обслуживанию пылегазоулавливающих
установок, занятый на сухой и мокрой
газоочистке и электростатическом осаждении пыли;
машинист пылеулавливающих установок 18 36
421. Печевой по переработке титаносодержащих
и редкоземельных материалов, занятый
на коксовании брикетов и хлорировании
коксованных брикетов 24 36
422. Рабочие, занятые удалением отходов и
переработкой печного огарка и хлоридов 18 36
423. Хлоропроводчик 12 36
424. Шихтовщик 18 36
425. Печевой на восстановлении и дистилляции
титана и редких металлов, занятый на
ректификации и дистилляции тетрахлорида 18 36
Руководители и специалисты
426. Начальник участка (старший мастер) и
сменный мастер участков коксования и
хлорирования 24 36
427. Начальник цеха и заместители
начальника цеха, мастер и начальник
участков: размола, брикетирования и
переработки твердых хлоридов,
ректификации и дистилляции
тетрахлорида; мастер на обслуживании
вентиляционных установок,
контрольно-измерительных приборов и
подготовки производства в цехах
переработки лопаритового концентрата 18 36
428. Механик и энергетик участка
коксования и хлорирования 18 36
429. Руководители и специалисты, занятые
на исследовательских работах,
связанных с переработкой лопаритовых
концентратов 18 36
430. Сменный мастер участка подачи хлора в
изолированном помещении 12 36
Общие профессии производства
титана из лопаритового концентрата
431. Водитель электро- и автотележки 12 36
432. Газоспасатель 18 36
433. Гардеробщик, занятый:
1) на приемке и выдаче грязной
спецодежды 18 36
2) на приемке и выдаче чистой
спецодежды 6 36
434. Грузчик, занятый на погрузке
лопаритовых концентратов 12 36
435. Гуммировщик металлоизделий 12 36
436. Кладовщик, занятый на раздаче и
приемке инструмента 12 36
437. Лаборант химического анализа 12 36
438. Машинист крана (крановщик), занятый:
1) на участках коксования и хлорирования 24 36
2) на остальных участках 18 36
439. Машинист по стирке спецодежды,
занятый выбивкой и стиркой спецодежды 18 36
440. Машинист по стирке спецодежды,
занятый на ремонте грязной спецодежды 18 36
441. Слесарь по контрольно-измерительным
приборам и автоматике 12 36
442. Слесарь-сантехник, занятый
обслуживанием технологического
оборудования 12 36
443. Транспортировщик, занятый на вывозке
отходов производства и транспортировке
лопаритовых концентратов 12 36
444. Уборщик служебных помещений, занятый
уборкой бытовых помещений 12 36
445. Уборщик производственных помещений 18 36

446. Лопариттi концентраттармен жұмыс
iстейтiн орналастырушы-ораушы 12 36
Лопариттi концентраттарды
қайта өңдеу цехтары
447. Газбен дәнекерлеушi 18 36
448. Дозалаушы 18 36
449. Бақылаушы 18 36
450. Газдар мен тозаңға талдау жасайтын лаборант 18 36
451. Майлаушы 12 36
452. Реакциялық аппараттарды монтаждаушы 18 36
453. Балташы 12 36
454. Сынаққа терiп алумен айналысатын сынаққа
терiп алушы 18 36
455. Металлургиялық жабдықты жөндейтiн
жөндеушi-слесарь және жұмысшылар 18 36
456. Токарь 12 36
457. Жабдықты тазалаумен айналысатын тазалаушы 18 36
458. Электр жабдықты жөндейтiн және электр
жабдыққа қызмет көрсететiн электромонтер 18 36
459. Қолмен дәнекерлейтiн электродәнекерлеушi 18 36
СИРЕК МЕТАЛДАР ӨНДIРIСI
Жұмысшылар
460. Ерiтiндiлердi залалсыздандыру және
бейтараптайтын, сульфаттайтын
аппаратшы-гидрометаллург 12 36
461. Титан және сирек металдар өндiрiсiндегi
аппаратшы 12 36
462. Таза сирек металдарды өңдеумен айналысатын,
жартылай өткiзгiш материалдарды химиялық
өңдеу аппаратшысы 12 36
463. Суды химиялық тазалау аппаратшысы 12 36
464. Жабдықты жөндейтiн, монтаждайтын және
қызмет көрсететiн газбен дәнекерлеушi 12 36
465. Өндiрiстiк пештердiң, қазандықтар мен
агрегаттардың тас қалаушы-пешшiсi 12 36
466. Түстi металлургия өнiмiнiң бақылаушысы 12
467. Химиялық талдау лаборанты 12
468. Кран машинисi (краншы) 12 36
469. Компрессор қондырғыларының машинисi 12
470. Диiрмендер машинисi 12 36
471. Елеуiш қондырғылардың машинисi 12 36
472. Тоңазыту қондырғыларының машинисi 12
473. Реакциялық аппараттарды монтаждаушы 12 36
474. Тотықтарды қалпына келтiрумен айналысатын
титан мен сирек металдарды қалпына
келтiру және дистилляциялаушы пешшi 12 36
475. Поли-моно кристалдар алушы балқытушы 12 36
476. Қосалқы жұмысшы 12
477. Престеушi 12 36
478. Сынаққа терiп алушы 12
479. Қыздырушы 12 36
480. Қоюлатушы (дорршы) 12 36
481. Бақылау-өлшеу приборларының слесары 12 36
482. Iшкi санитарлық-техникалық жүйелердi
және жабдықтарды монтаждаушы,
жөндеушi-слесары, жабдықты жөндейтiн,
монтаждайтын және қызмет көрсететiн
жұмысшылар 12 36
483. Технологиялық құбырларды монтаждаушы 12
484. Агломератшы 12 36
485. Материалдарды вакуум-кептiргiш қондырғыда
кептiретiн кептiрушi 12 36
486. Өндiрiстiк үй-жайларды жинаушы 12 36
487. Буып-түюшi 12 36
488. Өнiмдi тазалаушы 12 36
489. Шихталаушы 12 36
490. Қолмен дәнекерлейтiн электрлi дәнекерлеушi 12 36
491. Электрлi жабдықтарға қызмет көрсететiн
электромонтер 12 36
Басшылар және мамандар
492. Учаске (цех) мастерi, механигi, электригi 12 36
ЖЕРДЕГI СИРЕК РАДИОАКТИВТI ШИКIЗАТТЫ ӨҢДЕУ
Жұмысшылар
Гидрохимиялық және электрометаллургиялық
цехтар

446. Укладчик-упаковщик, занятый на
работах с лопаритовыми концентратами 12 36
Цехи переработки лопаритового
концентрата
447. Газосварщик 18 36
448. Дозиметрист 18 36
449. Контролер 18 36
450. Лаборант по анализу газов и пыли 18 36
451. Маляр 12 36
452. Монтажник реакционных аппаратов 18 36
453. Плотник 12 36
454. Пробоотборщик, занятый отбором проб 18 36
455. Слесарь-ремонтник и рабочие по
ремонту металлургического оборудования 18 36
456. Токарь 12 36
457. Чистильщик, занятый очисткой оборудования 18 36
458. Электромонтер по обслуживанию
электрооборудования, электромонтер по ремонту
электрооборудования 18 36
459. Электросварщик ручной сварки 18 36
Производство редких металлов
Рабочие
460. Аппаратчик-гидрометаллург, занятый
на обезвреживании и нейтрализации
растворов, сульфатизации 12 36
461. Аппаратчик в производстве титана и
редких металлов 12 36
462. Аппаратчик по химической обработке
полупроводниковых материалов,
занятый обработкой чистых редких
металлов 12 36
463. Аппаратчик химводоочистки 12 36
464. Газосварщик, занятый на ремонте,
монтаже и обслуживании оборудования 12 36
465. Каменщик - печник промышленных печей,
котлов и агрегатов 12 36
466. Контролер продукции цветной металлургии 12
467. Лаборант химического анализа 12
468. Машинист крана (крановщик) 12 36
469. Машинист компрессорных установок 12
470. Машинист мельниц 12 36
471. Машинист просеивающих установок 12 36
472. Машинист холодильных установок 12
473. Монтажник реакционных аппаратов 12 36
474. Печевой на восстановлении и дистилляции
титана и редких металлов, занятый на
восстановлении окислов 12 36
475. Плавильщик по получению поли-монокристаллов 12 36
476. Подсобный рабочий 12
477. Прессовщик 12 36
478. Пробоотборщик 12
479. Прокальщик 12 36
480. Сгустильщик (доррщик) 12 36
481. Слесарь по контрольно-измерительным
приборам и автоматике 12 36
482. Слесарь-ремонтник, монтажник внутренних
санитарно-технических систем и оборудования,
рабочие, занятые на ремонте, монтаже и
обслуживании оборудования 12 36
483. Монтажник технологических трубопроводов 12
484. Агломератчик 12 36
485. Сушильщик, занятый на сушке материалов
в вакуум-сушильной установке 12 36
486. Уборщик производственных помещений 12 36
487. Фасовщик 12 36
488. Чистильщик продукции 12 36
489. Шихтовщик 12 36
490. Электросварщик ручной сварки 12 36
491. Электромонтер по обслуживанию
электрооборудования 12 36
Руководители и специалисты
492. Мастер, механик, электрик участка (цеха) 12 36
Переработка радиоактивного редкоземельного сырья
Рабочие
Гидрохимические и электрометаллургические цехи

493. Дозалаушы 18 36
494. Концентарттарды өңдеу кезiнде тәжiрибе
қондырғысында зерттеушiлер 24 36
495. Кран машинисi (краншы) 18 36
496. Жөндеушi-слесарь және басқа да кезекшi
және жөндеушi жұмысшылар 18 36
497. Шикiзат қоймасының сынаққа терiп алатын
және сынаққа талдау жасайтын ТББ және
химиялық зертханалардың жұмысшылары 18 36
498. Цехтарды жинайтын, қалдықтар мен бұзылған
жабдықтарды шығаратын, саймандарды таратып
беретiн және қабылдап алатын жұмысшылар 12 36
499. Қосалқы цехтардың және сыртқы ұйымдардың
осы цехтарда жұмыс уақытының 50%-тен кем
емесiн өткiзетiн жөндеушi, құрылыс және
монтаждаушы жұмысшылары 12 36
Радиоактивтi жердегі сирек
шикiзатты өңдейтiн басқа да жұмысшылар
500. Киiм iлушi 12 36
501. Радиоактивтi заттардың шикiзат және
қалдықтар қоймасының жұмысшылары 18 36
502. Бөлшектеушi, реакторға салушы, хлоридтер
балқытпасын ерiтушi және шөктiрушi жұмысшылар 24 36
503. Торий шөгiндiсiн түсiретiн жұмысшылар 24 36
504. Шикiзатты хлорлайтын, радиактивтi концентратты
кристалдайтын, иондық айырбас жасайтын және
ашатын жұмысшылар 18 36
505. Газдан тазалау қондырғылары мен ағынды
суларды тазалайтын жұмысшылар 18 36
506. Вагондарды түсiретiн және радиоактивтi
шикiзатты жеткiзетiн жұмысшылар 12 36
507. Арнайы киiмдi қағып-сiлкетiн, жуатын және
жөндейтiн және санпропускниктердi жинайтын
жұмысшылар 12 36
Басшылар және мамандар
508. Концентратты өңдеуге қатысты гидрохимиялық,
электрометаллургиялық және қосалқы цехтардың
басшылар және мамандары, мастерлерi 24 36
ШАЛА ӨТКIЗГIШ МАТЕРИАЛДАР ӨНДIРIСI
(германий мен кремнийдi)
Жұмысшылар
509. Ерiтiндiлердi залалсыздандыратын және
бейтараптайтын, шала өткiзгiш материалдарды
өндiру және химиялық тазалау аппаратшысы 12 36
510. Шала өткiзгiш өндiрiсi үшiн аса таза
материалдар алатын аппаратшы 12 36
511. Шала өткiзгiш материалдарды қоспалау,
химиялық өңдеу және күйiне жеткiзу
аппаратшысы 12 36
512. Бақылаушы 12 36
513. Рентген құрылымының лаборанты 12 36
514. Шала өткiзгiш материалдарға сынақ жасайтын
цехтарда тұрақты iстейтiн электрлi
параметрлердi өлшеушi 12 36
515. Компрессор қондырғыларының машинисi 12 36
516. Кран машинисi (краншы) 12 36
517. Тоңазыту қондырғыларының машинисi 12 36
518. Басқару пультiнiң операторы 6
519. Хлоридтердi қалпына келтiрумен айналысатын
шала өткiзгiш материалдарды қалпына келтiру
аппаратшысы 12 36
520. Поли- және монокристалдар балқытып алушы 12 36
521. Сынаққа терiп алушы 12 36
522. Металды кремнийдi кесумен айналысатын
металды қайшымен және преспен кесушi 12 36
523. Өңдеушi 12 36
524. Өндiрiстiк үй-жайларды жинаушы 12
525. Дайын өнiмдi ораушы-орналастырушы 6

493. Дозиметрист 18 36
494. Исследователи на опытных установках
при переработке концентратов 24 36
495. Машинист крана (крановщик) 18 36
496. Слесарь-ремонтник и другие дежурные
и ремонтные рабочие 18 36
497. Работники ОТК и химических лабораторий,
занятые на отборе и анализе проб склада
сырья 18 36
498. Рабочие на уборке цехов, на вывозке
отходов и демонтированного оборудования,
раздаче и приемке инструмента 12 36
499. Ремонтные, строительные и монтажные
рабочие вспомогательных цехов и сторонних
организаций при работе в этих цехах не
менее 50% рабочего времени 12 36
Прочие работы при переработке
радиоактивного редкоземельного сырья
500. Гардеробщик 12 36
501. Работники на складе сырья и отходов
радиоактивных веществ 18 36
502. Рабочие на дроблении, загрузке в
реактор, растворении и осаждении плава
хлоридов 24 36
503. Рабочие на выгрузке ториевого осадка 24 36
504. Рабочие на хлорировании сырья,
кристаллизации, ионном обмене и вскрытии
радиоактивного концентрата 18 36
505. Рабочие газоочистных установок и очистки
сточных вод 18 36
506. Рабочие на разгрузке вагонов и доставке
радиоактивного сырья 12 36
507. Рабочие на выбивке, стирке и ремонте
спецодежды и уборке санпропускников 12 36
Руководители и специалисты
508. Руководители и специалисты и мастера
в гидрохимических, электрометаллургических
и вспомогательных цехах, связанных с
переработкой концентратов 24 36
Производство полупроводниковых
материалов (германия и кремния)
Рабочие
509. Аппаратчик по производству и
химической очистке полупроводниковых
материалов, занятый на обезвреживании
и нейтрализации растворов 12 36
510. Аппаратчик по получению высокочистых
материалов для полупроводникового
производства 12 36
511. Аппаратчик по легированию, химической
обработке и доводке полупроводниковых
материалов 12 36
512. Контролер 12 36
513. Лаборант-рентгеноструктурщик 12 36
514. Измеритель электрических параметров,
постоянно занятый в производственных
цехах испытанием полупроводниковых
материалов 12 36
515. Машинист компрессорных установок 12 36
516. Машинист крана (крановщик) 12 36
517. Машинист холодильных установок 12 36
518. Оператор пульта управления 6
519. Аппаратчик восстановления полупроводниковых
материалов, занятый на восстановлении
хлоридов 12 36
520. Плавильщик по получению поли- и монокристаллов 12 36
521. Пробоотборщик 12 36
522. Резчик металла на ножницах и прессах,
занятый на резке металлического кремния 12 36
523. Травильщик 12 36
524. Уборщик производственных помещений 12
525. Укладчик-упаковщик, занятый на упаковке
готовой продукции 6

526. Өнiмдi тазалаушы 12 36
527. Шихталаушы 12 36
Цехтағы жабдықты жөндеу, түзету, монтаждау
және оларға қызмет көрсету
528. Газбен дәнекерлеушi 12 36
529. Бояушы 12 36
530. Жөндеушi-слесарь және жабдықтарды жөндейтiн
жұмысшылар 12 36
531. Технологиялық жабдыққа қызмет көрсететiн
слесарь-сантехник 12 36
532. Қолмен дәнекерлейтiн электрлi дәнекерлеушi 12 36
533. Электрлi жабдыққа қызмет көрсететiн
электромонтер, электрлi жабдықты жөндейтiн
электромонтер 12 36
Басшылар және мамандар
534. Учаскелердiң мастерi, механигi және электригi 12 6
ҚОРҒАСЫННЫҢ, МЫРЫШТЫҢ, КОБАЛЬТТЫҢ
ЖӘНЕ КАДМИЙДIҢ ЭЛЕКТРОЛИЗI
535. Электролиз цехтарында iстейтiн жұмысшылар
мен мастерлер 12 36
МЫСТЫҢ, НИКЕЛЬДIҢ ЖӘНЕ БАСҚА ТYСТI
МЕТАЛДАРДЫҢ ЭЛЕКТРОЛИЗI
Жұмысшылар
536. Электролит дайындау аппаратшысы 12
537. Тiкелей цехта iстейтiн электро- және
автотележканың жүргiзушiсi 12
538. Матрицаларды, негiздер мен металды
тиейтiн және түсiретiн жүк тиеушi 6
539. Гидроизоляциядағы айырушы 12
540. Катодшы:
1) матрицаларды немесе катодтарды
дайындайтын, оларды ванналарға салатын
және олардан металды сыдыратын 12 36
2) катод тазалайтын машинада катод
табақшаларының бетiн тазалайтын және ысқылайтын 12
541. Қоймашы 6
542. Өнiм сапасын бақылайтын бақылаушы 6
543. Кран машинисi (краншы) 12
544. Цехта iстейтiн мотовоздың машинисi 12
545. Цехта iстейтiн электровоздың машинисi 12
546. Листiлердi кесетiн, желiмдейтiн және
түзететiн матрица листiлерiн өңдеушi 12
547. Арнайы аяқ киiмдi жөндейтiн аяқ киiм шеберi 6
548. Винипласты дәнекерлеушi 12
549. Қорғасын дәнекерлеушi 12
550. Анодтарды балқытатын балқытушы 12 36
551. Қосалқы жұмысшы:
1) электролит цехындағы құрамында бағалы
және сирек элементтер (алтын, күмiс, селен,
теллур) бар ағаш қалдықтарын өртейтiн 12
2) электролиз цехындағы 6
552. Тiкелей технологиялық жабдыққа қызмет
көрсетумен айналысатын слесарь-жөндеушi 6
553. Слесарь-жөндеушi:
1) тiкелей технологиялық жабдыққа
қызмет көрсететiн 12
2) жабдықты жөндейтiн 6
554. Дростарды сұрыптайтын сұрыптаушы 6
555. Жылжымалы составтың iлушi-бақылаушысы,
цех iшiндегi көлiкке қызмет көрсететiн
поездарды құрастырушы 12
556. Электролиз цехтарында iстейтiн тасымалдаушы 6
557. Электролиз цехтарында iстейтiн өндiрiстiк
үй-жайларды жинаушы 12
558. Электролит ванналарын шламдаушы 12
559. Сулы ертiндiлердi электролиздеушi 12
560. Балқытылған тұздарды электролиздеушi 12 36
561. Тiкелей технологиялық жабдықтарға қызмет
көрсететiн, электрожабдыққа қызмет
көрсетушi электромонтер 12
562. Электрлi жабдықты жөндейтiн электромонтер 6
Никельдi электролиздеу цехтары

526. Чистильщик продукции 12 36
527. Шихтовщик 12 36
Ремонт, наладка, монтаж и
обслуживание оборудования в цехе
528. Газосварщик 12 36
529. Маляр 12 36
530. Слесарь-ремонтник и рабочие, занятые
на ремонте оборудования 12 36
531. Слесарь-сантехник, занятый обслуживанием
технологического оборудования 12 36
532. Электросварщик ручной сварки 12 36
533. Электромонтер по обслуживанию
электрооборудования, электромонтер
по ремонту электрооборудования 12 36
Руководители и специалисты
534. Мастер, механик, электрик участков 12 36
Электролиз свинца, цинка, кобальта и кадмия
535. Рабочие и мастера, занятые в
электролизных цехах 12 36
Электролиз меди, никеля и других цветных металлов
Рабочие
536. Аппаратчик приготовления электролита 12
537. Водитель электро- и автотележки,
занятый непосредственно в цехе 12
538. Грузчик, занятый на погрузке и
разгрузке матриц, основ и металла 6
539. Изолировщик на гидроизоляции 12
540. Катодчик, занятый:
1)на подготовке матриц или катодов,
посадке их в ванны и сдирке с них металла 12 36
2) на чистке и шлифовке поверхности
катодных листов на катодоочистительной машине 12
541. Кладовщик 6
542. Контролер, занятый на контроле качества
продукции 6
543. Машинист крана (крановщик) 12
544. Машинист мотовоза, занятый в цехе 12
545. Машинист электровоза, занятый в цехе 12
546. Обработчик матричных листов, занятый на резке,
приклейке и правке листов 12
547. Обувщик по ремонту обуви, занятый на
ремонте спецобуви 6
548. Паяльщик по винипласту 12
549. Паяльщик по свинцу (свинцовопаяльщик) 12
550. Плавильщик, занятый на плавке анодов 12 36
551. Подсобный рабочий, занятый:
1) сжигании древесных отходов
электролитного цеха, содержащих
драгоценные и редкие элементы
(золото, серебро, селен, теллур) 12
2) в цехах электролиза 6
552. Слесарь-ремонтник, занятый непосредственно
обслуживанием технологического оборудования 6
553. Слесарь-ремонтник, занятый:
1) непосредственно обслуживанием
технологического оборудования 12
2) ремонтом оборудования 6
554. Сортировщик, занятый на сортировке дросов 6
555. Сцепщик-кондуктор подвижного состава,
составитель поездов, занятые обслуживанием
внутрицехового транспорта 12
556. Транспортировщик, занятый в электролизных
цехах 6
557. Уборщик производственных помещений,
занятый в цехах электролиза 12
558. Шламовщик электролитных ванн 12
559. Электролизник водных растворов 12
560. Электролизник расплавленных солей 12 36
561. Электромонтер по обслуживанию
электрооборудования, занятый непосредственно
обслуживанием технологического оборудования 12
562. Электромонтер по ремонту электрооборудования 6
Цехи электролиза никеля

563. Газбен дәнекерлеушi 12 36
564. Өндiрiстiк пештердiң, қазандықтар мен
агрегаттардың тас қалаушы пешшiсi 12 36
565. Кран машинисi (краншы) 12 36
566. Жабдықты жөндеумен айналысатын
жөндеушi-слесарь және жұмысшылар 12 36
567. Электролит ванналарын шламдаушы 12 36
568. Сулы ерiтiндiлердi электролиздеушi 12 36
569. Қолмен дәнекерлейтiн электрмен дәнекерлеушi 12 36
570. Электр жабдығына қызмет көрсететiн
электромонтер, электр жабдығын жөндейтiн
электромонтер 12 36
Басшылар және мамандар
571. Никельдi электролиздеу цехында iстейтiн
мастер 12 36
573. Электролит (электролиздеу) цехында
iстейтiн мастер 12
ТҮСТI МЕТАЛДАРДЫ ЭЛЕКТРОЛИЗДЕУДЕ ҚАЙТА
ЖАСАУ ЖӘНЕ СЫНАП-ҚАЙТА ЖАСАУ ПОДСТАНЦИЯЛАРЫ
574. Iстеп тұрған сынап түзету агрегаттарында
қызмет көрсететiн сынап-қайта жасау
подстанцияларының жұмыскерлерi 12 36
575. Механикалық қайта жасаушылар үй-жайында
тұрақты iстейтiн жұмыскерлер 6
576. Сынап түзеткiштерiн терiп алу және жөндеуде
iстейтiн жұмысшылар 12 36
ҚҰРАМЫНДА АСЫЛ МЕТАЛДАР МЕН СИРЕК
ЭЛЕМЕНТТЕР БАР ЭЛЕКТРОЛИТТІ ЖӘНЕ
ЦИАНДЫ ШЛАМДАРДЫ ӨҢДЕУ
(алтын-күмiс балқытпасы, платиноидтар,
селен және теллур)
Жұмысшылар
577. Шламдардан мысты бөлушi
гидрометаллург-аппаратшы 12 36
578. Селен немесе теллур алу процесiнде
iстейтiн титан және сирек металдар
өндiрiсiнiң аппаратшысы 12 36
579. Шлактарды бөлшектейтiн (электролиттi
және цианды шламдардан) бөлшектеушi 12 36
580. Өндiрiстiк пештердiң, қазандықтар
мен агрегаттардың тас қалаушы-пешшiсi 12 36
581. Алтын-күмiстi балқытпа, селен және теллур,
цианды шламдар қабылдап алатын қоймашы 12 36
582. Шламдарды классификация жасайтын
классификаторшы 12 36
583. Өнiм сапасын бақылайтын бақылаушы 12 36
584. Арнайы киiмдi жуушы машинист:
1) қолмен жуатын 12 36
2) машинамен жуатын 6
585. Тозаң-газ ұстайтын қондырғыларға
қызмет көрсететiн оператор, тозаң-газ ұстайтын
қондырғылардың машинисi 12 36
586. Қорғасынды дәнекерлеушi (қорғасындәнекерлегiш) 12 36
587. Винипласты дәнекерлеушi 12 36
588. Шламдарды балқытуда және рафинирлеуде
және селендi балқытуда iстейтiн балқытушы 12 36
589. Қоймаға қызмет көрсететiн қосалқы жұмысшы 6
590. Электролиттi және цианды шламдарға,
алтын-күмiстi балқытпаға, селен мен теллурге
сынақ жасайтын сынаққа терiп алушы 12 36
591. Жабдықты жөндейтiн жөндеушi-слесарь және
жұмысшылар 12 36
592. Шламдарды күйдiрумен (пiсiрумен) айналысатын
күйдіруші 12 36
593. Алтын-күмiстi балқытпаны өңдеумен
айналысатын өнiмдi тазалаушы 12 36
594. Жабдықтарды тазалайтын және тозаң мен
шлактарды жинайтын тазалаушы 12 36
595. Шихталаушы 12 36
596. Электр жабдығына қызмет көрсететiн
электромонтер, электр жабдығын жөндейтiн

563. Газосварщик 12 36
564. Каменщик печник промышленных печей,
котлов и агрегатов 12 36
565. Машинист крана (крановщик) 12 36
566. Слесарь-ремонтник и рабочие, занятые
на ремонте оборудования 12 36
567. Шламовщик электролитных ванн 12 36
568. Электролизник водных растворов 12 36
569. Электросварщик ручной сварки 12 36
570. Электромонтер по обслуживанию
электрооборудования, электромонтер по
ремонту электрооборудования 12 36
Руководители и специалисты
571. Мастер, занятый в цехе электролиза
никеля 12 36
573. Мастер, занятый в электролитном
(электролизном) цехе 12
Преобразовательные и ртутно-
преобразовательные подстанции при
электролизе цветных металлов
574. Работники ртутно-преобразовательных
подстанций, постоянно занятые на
обслуживании действующих ртутно-выпрямительных
агрегатов 12 36
575. Работники, постоянно занятые в
помещениях механических
преобразователей 6
576. Рабочие, занятые на переборке и
ремонте ртутных выпрямителей 12 36
Переработка электролитных и цианистых шламов,
содержащих драгоценные металлы и редкие элементы
(золото-серебряный сплав, платиноиды, селен и теллур)
Рабочие
577. Аппаратчик-гидрометаллург, занятый
на удалении меди из шламов 12 36
578. Аппаратчик в производстве титана и
редких металлов, занятый на процессе
получения селена или теллура 12 36
579. Дробильщик, занятый на дроблении
шлаков (от плавки электролитных и
цианистых шламов) 12 36
580. Каменщик печник промышленных печей,
котлов и агрегатов 12 36
581. Кладовщик, занятый на приеме
цианистых шламов, золото-серебряного
сплава, селена и теллура 12 36
582. Классификаторщик, занятый на классификации
шламов 12 36
583. Контролер, занятый на контроле качества
продукции 12 36
584. Машинист по стирке спецодежды:
1) вручную 12 36
2) на машине 6
585. Оператор по обслуживанию пылегазоулавливающих
установок, машинист пылеулавливающих
установок 12 36
586. Паяльщик по свинцу (свинцовопаяльщик) 12 36
587. Паяльщик по винипласту 12 36
588. Плавильщик, занятый на плавке и рафинировании
шламов и плавке селена 12 36
589. Подсобный рабочий, занятый обслуживанием склада 6
590. Пробоотборщик, занятый опробованием
электролитных и цианистых шламов, золото-
серебряного сплава, селена и теллура 12 36
591. Слесарь-ремонтник и рабочие по ремонту
оборудования 12 36
592. Обжигальщик, занятый на обжиге
(спекании) шламов 12 36
593. Чистильщик продукции, занятый на
обработке золото-серебряного сплава 12 36
594. Чистильщик, занятый на очистке оборудования
и уборке пыли, шлаков 12 36
595. Шихтовщик 12 36
596. Электромонтер по обслуживанию
электрооборудования, электромонтер по

электромонтер 12 36
Басшылар және мамандар
597. Мастер және бақылау мастерi 12 36
АФФИНАЖ, ТҰЗДАР МЕН МЕТАЛЛ-КЕРАМИКА
ТYЙIСПЕЛЕРI ӨНДIРIСI ЖӘНЕ БАҒАЛЫ
МЕТАЛДАРДЫ ӨҢДЕУ
Жұмысшылар
598. Таза бағалы металдар және олардың
тұздарының өндiрiсiндегi аппаратшы 18 36
599. Ағынды сулардан металл алумен шұқылданатын
гидрометаллург-аппаратшы 12
600. Ұнтақ өндiрiсiндегi аппаратшы 18 36
601. Ағынды суларды бейтараптаумен
шұғылданатын бейтараптау аппаратшысы 12
602. Катализатор дайындау аппаратшысы 12
603. Өндiрiс қалдықтарын негiздеумен
шұғылданатын негiздеушi аппаратшы 12
604. Бағалы металдардан ыстық күйiнде
бұйымдар созумен айналысатын созушы 12
605. Басушы 6
606. Шикiзатты, жартылай фабрикатты және
дайын өнiмдi қабылдап алатын бағалы
металдар мен шикiзатты қабылдап алушы 18 36
607. Бағалы металдар ұстасы 12
608. Аффинажды және химия-металлургия
өндiрiсiнде тұрақты жұмыс iстейтiн
сынаққа приборлық талдаудың лаборанты 18 36
609. Аффинажды және химия-металлургия
өндiрiсiнде тұрақты жұмыс iстейтiн
химиялық талдаудың лаборанты 18 36
610. Шихта елеумен айналысатын елегiш
қондырғылардың машинисi 12
611. Қышқылды тарттырып алумен айналысатын
насос қондырғылардың машинисi 12 36
612. Бағалы металдардан және олардың
балқытпаларынан алынған бұйымдардың
құрастырушысы 6
613. Арнайы аяқ киiмдi жөндеумен айналысатын
аяқ киiм жөндеушi 6
614. Бағалы металдардан алынған бұйымдарды
күйдiрумен шұғылданатын түстi металдар
мен балқытпалардан алынған бұйымдарды
күйдiрушi 6
615. Балқытушы:
1) бағалы металдар мен балқытпаларды
балқытатын; аффинажды және
химия-металлургиялық өндiрiсте
тұрақты жұмыс iстейтiн муфель пешiнде
немесе көрiкте сынақтарды балқытатын 18 36
2) күмiс ұнтақтарды балқытатын 12
616. Бағалы металдардан және олардың
балқытпаларынан ыстық күйiнде алынған
бұйымдарды прокаттаумен айналысатын
ыстық металл прокатшысы 12
617. Түйiспелерге сiңiрушi 12
618. Фольга мен сусальды металдарды кесушi 6
619. Ұнтақ қоспаларын араластырумен айналысатын
араластырушы 12
620. Пiсiрушi 12
621. Бағалы бұйымдардан алынған бұйымдарды
улайтын улаушы 12
622. Күмiс тұздары мен бағалы металдардың
ұнтақтарын ораумен айналысатын
орналастырушы-ораушы 12 36
623. Күмiс тұздары мен бағалы металдардың
ұнтақтарын таразылайтын және өлшейтiн
буып-түюшi 12 36
624. Қалыптаушы-сусальшы 12
625. Цементаторшы 18 36
626. Газ жолдарын, қазандықтар мен өндiрiстiк
пештердi тазалау мен жөндеумен айналысатын
тазалаушы 12 36
627. Металдардың ұнтақтарын және ұнтақ
қоспаларын қолмен дозалайтын шихташы 12
628. Штампылаушы және престеушi:
1) бағалы металдардан және олардың
балқытпаларынан ыстық күйiнде алынған
түйiстiргiштердi штампылайтын 12

ремонту электрооборудования 12 36
Руководители и специалисты
597. Мастер и контрольный мастер 12 36
Аффинаж, производство солей и металлокерамических
контактов и обработка драгоценных металлов
Рабочие
598. Аппаратчик в производстве чистых
драгоценных металлов и их солей 18 36
599. Аппаратчик-гидрометаллург, занятый
на извлечении металла из сточных вод 12
600. Аппаратчик в производстве порошков 18 36
601. Аппаратчик нейтрализации, занятый на
нейтрализации сточных вод 12
602. Аппаратчик приготовления катализатора 12
603. Аппаратчик выщелачивания, занятый на
выщелачивании отходов производства 12
604. Волочильщик, занятый на волочении
изделий из благородных металлов в
горячем состоянии 12
605. Давильщик 6
606. Приемщик драгоценных металлов и сырья,
занятый на приемке сырья, полуфабрикатов
и готовой продукции 18 36
607. Кузнец драгоценных металлов 12
608. Лаборант пробирного анализа, постоянно
работающий в цехах аффинажного и химико-
металлургического производства 18 36
609. Лаборант химического анализа, постоянно
работающий в цехах аффинажного и химико-
металлургического производства 18 36
610. Машинист просеивающих установок, занятый
на просеивании шихты 12
611. Машинист насосных установок, занятый на
перекачке кислот 12 36
612. Монтировщик изделий из благородных
металлов и их сплавов 6
613. Обувщик по ремонту обуви, занятый на
ремонте спецобуви 6
614. Отжигальщик заготовок и изделий из
цветных металлов и сплавов, занятый на
отжиге изделий из благородных металлов 6
615. Плавильщик, занятый:
1) на плавке благородных металлов и сплавов;
на плавке проб в муфельной печи или горне,
постоянно работающий в цехах аффинажного и
химико-металлургического производства 18 36
2) на плавке серебряных порошков 12
616. Прокатчик горячего металла, занятый на
прокатке изделий из драгоценных металлов и
их сплавов в горячем состоянии 12
617. Пропитчик, занятый на пропитке контактов 12
618. Резчик фольги и сусальных металлов 6
619. Смесильщик, занятый смешиванием порошковых
смесей 12
620. Спекальщик 12
621. Травильщик, занятый на травлении изделий
из драгоценных металлов 12
622. Укладчик-упаковщик, занятый на упаковке солей
серебра и порошков драгоценных металлов 12 36
623. Фасовщик, занятый на развешивании и расфасовке
солей серебра и порошков драгоценных металлов 12 36
624. Формовщик-сусальщик 12
625. Цементатарщик 18 36
626. Чистильщик, занятый на очистке и ремонте
газоходов, котлов и производственных печей 12 36
627. Шихтовщик, занятый на дозировке металлических
порошков и порошковых смесей вручную 12
628. Штамповщик и прессовщик, занятые:
1) на штамповке контактов из благородных
металлов и их сплавов в горячем состоянии 12

2) пресс-автоматтарда және металл-керамика
түйiстiргiштердi престегiштiң астында 6
629. Металдарды, ауыр балқытпаларды және шала
өнiмдердi ерiтумен айналысатын сулы
ерiтпелердiң электролизшiсi 18 36
Аффинажды, электролиздi және
химия-металлургиялық цехтар
630. Кезекшi және жөндеушi қызметкерлер 18 36
631. Арнайы киiмдi қолмен жуатын арнайы киiмдi
жуатын және жөндейтiн машинист 18 36
632. Қышқылдарды, электролиттi және басқа
электролиттi сұйықтарды төгумен, құюмен
және тасымалдаумен айналысатын қосалқы
жұмысшы 18 36
633. Сынақтарды бұрғылаумен айналысатын
бұрғылаушы 12
634. Қышқылдық коммунацияларды, қышқыл
қоймалары мен құбырларды жөндейтiн және
оларға қызмет көрсететiн жөндеушi-слесарь,
сантехник-слесарь 12 36
635. Бағалы және сирек металдардың болванкасы
мен құймаларын өңдейтiн токарь 12
636. Өндiрiстiк үй-жайларды жинаушы 12
Аффинажды заводтардың негізгi цехтары
637. Бағалы және сирек металдарды қабылдап
алу және сақтауда iстейтiн қоймашы 12 36
638. Өнiм сапасын бақылайтын бақылаушы 12 36
639. Жылу жүйесiндегi бойлерлiк қондырғыларға
қызмет көрсететiн қазандық машинисi
(от жағушы) 12 36
640. Аффинажды заводтардың негiзгi цехтарында
материалдарды көтерiп, түсiрумен тұрақты
айналысатын лифтiшi 12 36
641. Арнайы киiмдi жөндеумен шұғылданатын
арнайы киiмдi жуушы машинист 12 36
642. Қосалқы жұмысшы 12 36
643. Сынаққа терiп алушы 12 36
Аффинажды заводтардың орталық лабораториялары
644. Қыш және керамика бұйымдарын қалыптаумен
айналысатын қышшы 12 36
645. Химимялық талдау лаборанты, пробирлiк
талдау лаборанты, сректральды талдау
лаборанты 12 36
646. Қосалқы жұмысшы 12 36
647. Жөндеушi слесарь 12 36
648. Электр жабдығын жөндейтiн электромонтер 12 36
Тұз өндiру және асыл металдарды өңдеу цехтары
(бөлiмдерi)
649. Өнiм сапасын бақылайтын бақылаушы:
1) тұз өндiрiсiндегi 12
2) асыл металдарды өңдеуде 6
650. Жөндеушi және қосалқы жұмысшылар,
жөндеушi слесарь, өндiрiстiк үй-жайларды
жинаушы және электр жабдығына қызмет
көрсететiн электромонтер:
1) тұз өндiрiсiнде iстейтiн 12
2) асыл металдарды өңдейтiн 6
Басшылар және мамандар
651. Химия-металлургия өндiрiсiндегi асыл
металдарды балқытуда, аффинаждауда
iстейтiн ауысым мастерi 12 36
652. Аффинажды заводтардың цехтары мен орталық
лабораторияларында iстейтiн инженер, техник 12 36
ТYСТI, СИРЕК ЖӘНЕ АСЫЛ МЕТАЛДАР МЕН ЭЛЕКТРОДТАР
ӨНДIРIСI КЕЗIНДЕГI ТОЗАҢ-ГАЗ ҰСТАУ
653. Қазандық машинисi (от жағушы),
утилизатор-қазандықтарға қызмет
көрсететiн:
1) балқыту цехтарында тiкелей орналасқан 12 36
2) балқыту цехтарынан оңашаланған үй-жайларда
орналасқан 12

2) на прессах-автоматах и на подпрессовке
металлокерамических контактов 6
629. Электролизник водных растворов, занятый на
растворении металлов, тяжелых сплавов и
полупродуктов 18 36
Аффинажные, электролизные и
химико-металлургические цехи
630. Дежурный и ремонтный персонал 18 36
631. Машинист по стирке и ремонту спецодежды,
занятый на стирке спецодежды вручную 18 36
632. Подсобный рабочий, занятый на сливе,
наливе и транспортировке кислот,
электролита и других агрессивных жидкостей 18 36
633. Сверловщик, занятый сверлением проб 12
634. Слесарь-ремонтник, слесарь-сантехник,
занятые на обслуживании и ремонте кислотных
коммунаций, кислотохранилищ и трубопроводов 12 36
635. Токарь, занятый на обработке болванок
и слитков благородных и редких металлов 12
636. Уборщик производственных помещений 12
Основные цехи аффинажных заводов
637. Кладовщик, занятый на приеме и хранении
драгоценных и редких металлов 12 36
638. Контролер, занятый на контроле качеств
продукции 12 36
639. Машинист (кочегар) котельной, занятый
обслуживанием теплосетевых бойлерных установок 12 36
640. Лифтер, постоянно занятый подъемом и
спуском материалов в основных цехах аффинажных
заводов 12 36
641. Машинист по стирке спецодежды, занятый на
ремонте спецодежды 12 36
642. Подсобный рабочий 12 36
643. Пробоотборщик 12 36
Центральные лаборатории аффинажных заводов
644. Гончар, занятый формовкой гончарных
и керамических изделий 12 36
645. Лаборант химического анализа, лаборант
пробирного анализа, лаборант спектрального
анализа 12 36
646. Подсобный рабочий 12 36
647. Слесарь-ремонтник 12 36
648. Электромонтер по обслуживанию
электрооборудования 12 36
Цехи (отделения) производства солей
и обработки благородных металлов
649. Контролер, занятый на контроле
качества продукции:
1) в производстве солей 12
2) на обработке благородных металлов 6
650. Ремонтные и подсобные рабочие,
слесарь-ремонтник, уборщик производственных
помещений и электромонтер по обслуживанию
электрооборудования - все, занятые:
1) в производстве солей 12
2) на обработке благородных металлов 6
Руководители и специалисты
651. Сменный мастер, занятый на плавке,
аффинаже благородных металлов в
химико-металлургическом производстве 12 36
652. Инженер, техник, работающие в цехах и
центральных лабораториях аффинажных заводов 12 36
Пылегазоулавливание при производстве
цветных, редких и благородных металлов и электродов
653. Машинист (кочегар) котельной,
занятый на обслуживании котлов-утилизаторов:
1) непосредственно расположенных в
плавильных цехах 12 36
2) находящихся изолированных от плавильных
цехов помещениях 12

654. Тозаң газ ұстайтын қондырғылардың операторы,
тозаң газ ұстайтын қондырғының машинисi 12 36
655. Жөндеушi қызметкерлер 12 36
656. Жөндеушi слесарь 12 36
657. Өндiрiстiк үй-жайларды жинаушы 12 36
658. Пеш оттығын, газ жолдарын, түтiн жолдарын
тазалайтын тазалаушы 12 36
659. Электр жабдығына қызмет көрсететiн
электромонтер 12 36
ГИДРОМЕТАЛЛУРГИЯ
Ерiтiндiлер мен пульпаны iрiту, негiздеу, шөктiру, булау,
сүзу, кристалдау, жуу және тазалау, кен мен концентраттарды
қышқылдар және негiздермен өңдеу бойынша өндiрiстiк процестер
Жұмысшылар
660. Автоклавшы 12
661. Үгітші 12
662. Негiздеу аппаратшысы 12
663. Әк сүтiн дайындау аппаратшысы 12
664. Гидрометаллург-аппаратшы 12
665. Глинозем өндiрiсiнде iстейтiн
және бикарбонатты карбонизациялау және
кристалдау процесiн жүргiзушi карбонизация
аппаратшысы 12
666. Глинозем өндiрiсiнде iстейтiн каустификация
аппаратшысы 12
667. Кристализациялау аппаратшысы 12
668. Химиялық ерiтiндiлер жасау аппаратшысы 12
669. Целлюлоза пульпасын дайындау аппаратшысы 12
670. Алюминат ерiтiндiсiн iрiту аппаратшысы 12
671. Электро- және автотележканың жүргiзушiсi 6
672. Тотықтырумен айналысатын гальваник 12
673. Металл бұйымдарының гуммиршiсi 12
674. Диффузоршы 12
675. Негiз тиеушi 12
676. Гидроизоляция iстейтiн изоляторшы 12
677. Қоймашы 6
678. Өндiрiстiк пештердiң, қазандықтардың және
агрегаттардың тас қалаушы-пешшiсi 12
679. Классификаторшы 12
680. Цехтарда iстейтiн бақылаушы 6
681. Кран машинисi 12
682. Мотовоз машинисi 6
683. Қолмен жуатын арнайы киiм жуу машинисi 12
684. Сүзгiш матаны өңдеушi 12
685. Арнайы аяқ киiмдi жөндейтiн аяқ киiм жөндеушi 6
686. Перколяторшы 12
687 Құрамында ванадий бар өнімдермен айналысушы 12 36
688. Сұйық хлорлы баллондарды разрядтайтын
баллондарды қабылдап алушы 12
689. Балташы 12
690. Қосалқы жұмысшы 6
691. Цехтарда iстейтiн сынаққа терiп алушы 6
692. Кобальт, никель сульфаты және кадмий
өндiрiсiндегi гидрометаллургия цехтарының
және учаскелерiнiң жұмысшылары 12 36
693. Қоюлатушы (дорршы) 12
694. Гидросепараторда iстейтiн сепараторшы 12
695. Жабдықты жөндейтiн жұмысшылар және
жөндеушi-слесарь 12
696. Стропалшы (арқаншы) 6
697. Поездарды құраушы 6
698. Транспортершi 6
699. Тасымалдаушы 6
700. Гидрометаллургия цехтарын жинайтын
өндiрiстiк үй-жайларды жинаушы 12
701. Сүзгiлеушi 12
702. Хлор құбыршысы 12
703. Хлораторшы 12 36
704. Центрифугашы 12
705. Өнiм өңдеумен айналысатын өнiмдi тазалаушы 12
706. Глинозем өндiрiсiндегi резервуарлардың,
бактердiң, цистерналардың және химиялық
заттардан босаған заттардың iшiнде үнемi

654. Оператор по обслуживанию
пылегазоулавливающих установок,
машинист пылеулавливающих установок 12 36
655. Ремонтный персонал 12 36
656. Слесарь-ремонтник 12 36
657. Уборщик производственных помещений 12 36
658. Чистильщик, занятый чисткой топок,
газоходов, дымоходов 12 36
659. Электромонтер по обслуживанию
электрооборудования 12 36
Гидрометаллургия
Производственные процессы по разложению, выщелачиванию,
осаждению, выпариванию, фильтрации, кристаллизации,
промывке и очистке растворов и пульпы, обработке руды и
концентратов кислотами и щелочами
Рабочие
660. Автоклавщик 12 36
661. Агитаторщик 12
662. Аппаратчик выщелачивания 12
663. Аппаратчик приготовления
известкового молока 12
664. Аппаратчик гидрометаллург 12
665. Аппаратчик карбонизации, занятый в
производстве глинозема и на ведении
процессов карбонизации и кристаллизации
бикарбоната 12
666. Аппаратчик каустификации, занятый в
производстве глинозема 12
667. Аппаратчик кристаллизации 12
668. Аппаратчик приготовления химических
растворов 12
669. Аппаратчик приготовления целлюлозной пульпы 12
670. Аппаратчик разложения алюминатного раствора 12
671. Водитель электро- и автотележки 6
672. Гальваник, занятый на окисидировании 12
673. Гуммировщик металлоизделий 12
674. Диффузорщик 12
675. Загрузчик щелочи 12
676. Изолировщик на гидроизоляции 12
677. Кладовщик 6
678. Каменщик-печник промышленных печей,
котлов и агрегатов 12
679. Классификаторщик 12
680. Контролер, занятый в цехах 6
681. Машинист крана 12
682. Машинист мотовоза 6
683. Машинист по стирке спецодежды,
занятый на стирке вручную 12
684. Обработчик фильтроткани 12
685. Обувщик по ремонту обуви, занятый
ремонтом спецобуви 6
686. Перколяторщик 12
687. Персонал, занятый в производстве
ванадий-содержащей продукции 21 36
688. Приемщик баллонов, занятый на разрядке
баллонов с жидким хлором 12
689. Плотник 12
690. Подсобный рабочий 6
691. Пробоотборщик, занятый в цехах 6
692. Рабочие гидрометаллургических цехов
и участков по производству кобальта,
сульфата никеля и кадмия 12 36
693. Сгустильщик (доррщик) 12
694. Сепараторщик, занятый на гидросепараторах 12
695. Слесарь-ремонтник и рабочие по ремонту
оборудования 12
696. Стропальщик 6
697. Составитель поездов 6
698. Транспортерщик 6
699. Транспортировщик 6
700. Уборщик производственных помещений,
занятый на уборке гидрометаллургических цехов 12
701. Фильтровальщик 12
702. Хлоропроводчик 12
703. Хлораторщик 12 36
704. Центрифуговщик 12
705. Чистильщик продукции, занятый на обработке
продукции 12
706. Чистильщик, постоянно занятый на очистке
и ремонте внутри резервуаров, баков, цистерн
и емкостей из-под химических веществ в

жөндеу жүргiзетiн және тазалайтын тазалаушы 12 36
707. Электролит ванналарын шламдаушы 12
708. Сулы ерiтiндiлердi электролиздеу 12
709. Электр жабдығына қызмет көрсететiн
электромонтер, электр жабдығын жөндейтiн
электромонтер 12
Никель электролизi цехының
гидрометаллургия (тазалау) бөлiмi
710. Үгітші 12 36
711. Гидрометаллург-аппаратшы 12 36
712. Кран машинисi (краншы) 12 36
713. Сүзгiш матаны өңдеушi 12 36
714. Перколяторшы 12 36
715. Балташы 12 36
716. Сүзгiлеушi 12 36
Басшылар және мамандар
717. Гидрометаллургия цехтарының ауысым мастерi 12
718. Никель электролизi цехының гидрометаллургия
(тазалау) бөлiмiнiң ауысым мастерi 12 36
719. Кобальт, сульфат, никель және кадмий
өндiрiсi гидрометаллургия цехтарының
және учаскелерiнiң мастерi 12 36
ҚАТТЫ БАЛҚЫТПАЛАР ӨНДIРIСI
Жұмысшылар
720. Хлорлы және көмiрқышқыл кобальттi,
титан тотығын, кобальт тотығын,
хлорлы кальцийдi дайындайтын қатты
және қиын балқитын металдар өндiрiсiндегi
аппаратшы 12
721. Ерiтiндiлер мен қоспаларды дайындайтын
аппаратшы:
1) қоспаларды каучукпен араластыралытын 12
2) синтетикалық каучук ерiтiндiлерiн
дайындайтын 6
722. Спирт қалдықтарын қайта айдайтын айдау
аппаратшысы 6
723. Вольфрам, никель, кобальт және молибдендi
қайта қалпына келтiру пешiнiң аппаратшысы 12 36
724. Сутегiні электролиттiк алу процесiнде
iстейтiн электролиз аппаратшысы 6
725. Өндiрiс цехтарында iстейтiн асфальт
бетондаушы 12
726. Қиын созылатын металдарды ыстық күйiнде
созатын сым созушы 12
727. Қоспаны брикетке престейтiн және қоспаны
түйiршiктейтiн түйiршiктеушi 12
728. Негiзгi цехтарда тұрақты iстейтiн кезекшi
және жөндеушi жұмысшылар 6
729. Вольфрам мен титанды карбонизаторлаушы 12 36
730. Қоймашы 6
731. Өнiм сапасын бақылайтын бақылаушы 6
732. Қиын балқитын металдар ұстасы 12
733. Оттегi қондырғыларында iстейтiн ауа
бөлетiн қондырғының машинисi 6
734. Диiрмендер машинисi:
1) металл ұнтақтары мен қоспаларды
тартуда iстейтiн 12 36
2) шихта компоненттерiн тартатын 12
735. Елегiш қондырғылар машинисi:
1) металл ұнтақтарын құрғақ операцияларда
елегiштен өткiзетiн 12 36
2) материалдарды фракциялар бойынша
елегiштен өткiзетiн 12
736. Престердi түзету мен жөндеуде iстейтiн
суық штампылау қондырғысының түзетушiсi 6
737. Баллондарды толтырушы 6
738. Керамика бұйымдарын күйдiрумен айналысатын
электрокерамикалық бұйымдарды күйдіруші 12
739. Сормайт шыбықтарын өңдеушi 12
740. Қатты балқытпа бұйымдарын өңдеушi:
1) құрғақ тәсiлмен абразивтi шеңбермен
өңдейтiн 12
2) арнайы қайрау станогында немесе
наждакты қайрақта 6

производстве глинозема 12 36
707. Шламовщик электролитных ванн 12
708. Электролизник водных растворов 12
709. Электромонтер по обслуживанию
электрооборудования, электромонтер по
ремонту электрооборудования 12
Гидрометаллургическое (очистное)
отделение цеха электролиза никеля
710. Агитаторщик 12 36
711. Аппаратчик-гидрометаллург 12 36
712. Машинист крана (крановщик) 12 36
713. Обработчик фильтроткани 12 36
714. Перколяторщик 12 36
715. Плотник 12 36
716. Фильтровальщик 12 36
Руководители и специалисты
717. Мастер смены гидрометаллургических цехов 12
718. Мастер смены в гидрометаллургическом
(очистном) отделении цеха электролиза никеля 12 36
719. Мастер гидрометаллургических цехов и
участков по производству кобальта, сульфата,
никеля и кадмия 12 36
Производство твердых сплавов
Рабочие
720. Аппаратчик в производстве твердых и
тугоплавких металлов, занятый на
приготовлении хлористого и углекислого
кобальта, окиси титана, окиси кобальта,
хлористого кальция 12
721. Аппаратчик на приготовлении смесей и
растворов, занятый:
1) на замешивании смесей с каучуком 12
2) на приготовлении растворов
синтетического каучука 6
722. Аппаратчик перегонки, занятый на
перегонке отходов спирта 6
723. Аппаратчик печей восстановления, занятый
на восстановлении вольфрама, никеля,
кобальта и молибдена 12 36
724. Аппаратчик электролиза, занятый на
процессе электролитического получения
водорода 6
725 Асфальтобетонщик, занятый в
производственных цехах 12
726. Волочильщик проволоки, занятый на
волочении тугоплавких металлов в горячем
состоянии 12
727. Грануляторщик, занятый на прессовании смеси
в брикеты и гранулировании смеси 12
728. Дежурные и ремонтные рабочие, постоянно
занятые в основных цехах 6
729. Карбонизаторщик вольфрама и титана 12 36
730. Кладовщик 6
731. Контролер, занятый контролем качества
продукции 6
732. Кузнец тугоплавких металлов 12
733. Машинист воздухоразделительных установок,
занятый на кислородных установках 6
734. Машинист мельниц, занятый:
1) на размоле металлических порошков и смесей 12 36
2) на размоле компонентов шихты 12
735. Машинист просеивающих установок, занятый:
1) на просеивании металлических порошков
на сухих операциях 12 36
2) на просеивании материалов по фракциям 12
736. Наладчик холодноштамповочного оборудования,
занятый на наладке и ремонте прессов 6
737. Наполнитель баллонов 6
738. Обжигальщик электрокерамических изделий,
занятый обжигом керамических изделий 12
739. Обработчик прутков сормайта 12
740. Обработчик твердосплавных изделий, занятый:
1) обработкой абразивными кругами сухим
способом 12
2) на специальном заточном станке или
на наждачном точиле 6

741. Негiзгi цехтарда тұрақты iстейтiн пирометршi 6
742. Балқытушы:
1) брикеттердi балқытуда және құйма
вольфрам карбидiн шығаруда 12 36
2) металды хромды, күкiрттi натрийдi,
қатты балқытпалардың қалдығын, металды
немесе балқытпаларды электродоғалы
(вакуумды) пеште балқытуда 12
743. Негiзгi цехтарда iстейтiн қосалқы жұмысшы 6
744. Қатты балқытпаларды престеушi:
1) ыстық престеуде, штабиктердi престеуде
және қоспаларды престеу мен түйiршiктеуде 12
2) гидропрестерде, жаншушы және жартылай
автоматты престерде 6
745. Баллондарды қабылдап алушы 6
746. Барлық қайта жасау iстерiнде iстейтiн
сынаққа терiп алушы 6
747. Қыздырушы 12
748. Қиын балқитын металдардан ыстық күйiнде
листiлер мен ленталар прокаттайтын ыстық
металл прокаттаушы 12
749. Химиялық қосылыстар:
вольфрам, кобальт, молибден, титан және
никель өндiрiсiнде iстейтiн жұмысшылар 12
750. Металлургиялық жабдықты жөндеу жұмысшысы 12
751. Алмасты-металл қарындаштары мен
сыртқаптарын ыдыратып, тазартуда iстейтiн
алмаздарды регенераторлаушы 12
752. Графит бұйымдарын дайындайтын арамен,
қоларамен және станоктармен кесушi 6
753. Алмасты-металл қарындаштары мен сыртқаптарын
престеумен айналысатын алмас саймандарын
жинастырушы 6
754. Штабиктердi дәнекерлеушi 12
755. Алмас волкаларын бұрғылаушы 6
756. Графит бұйымдарын дайындайтын бұрғылаушы 6
757. Бақылау-өлшеуiш приборлар мен автоматика
жөнiндегi слесарь, сынапты приборларды
жөндейтiн 12
758. Слесарь-жөндеушi:
1) электрлiпештердi ыстық күйiнде жөндейтiн 12
2) алмасты-металды бұйымдар өндiрiсiнде 6
759. Пiсiрушi және күйдiрушi, алмас саймандарды
пiсiрушi 12
760. Кептiрушi 6
761. Болат пресс-қалыптарды термикалық
өңдейтiн пештегi термист 6
762. Графит бұйымдарын дайындайтын және
алмас-металл бұйымдары өндiрiсiндегi токарь 6
763. Тасымалдаушы 6
764. Негiзгi цехтарды жинайтын өндiрiстiк
үй-жайларды жинаушы 6
765. Буып-түюшi 6
766. Алмастарды буып-түюшi-таразылаушы 6
767. Элекрокерамикалық бұйымдарды қалыптаушы 12
768. Жабдықтарды тазалаушы және тозаңды
жинаушы тазалаушы 6
769. Қатты және қиын балқитын балқытпалардан
жасалқан бұйымдарды құрғақ ысқылайтын
қатты және қиын балқитын балқытпалардан
жасалған бұйымдарды ысқылаушы 12
770. Алмастарды ысқылаушы 6
771. Қиын балқитын металдан ыстық күйiнде
түйiстiргiштер шабатын штамп қоюшы 12
772. Электр пештерiне және сынақ түзеткiштер
үй-жайында ыстық күйiнде жөндеу жасайтын
электр жабдығына қызмет көрсететiн
электромонтер 12
Сормайт, сталинит және вокар өндiрiсi
773. Бөлшектеушi 12
774. Елегіш қондырғылардың машинисi 12
775. Балқытушы 12

741. Пирометрист, постоянно занятый в основных цехах 6
742. Плавильщик, занятый:
1) на плавке брикетов и выпуске литых
карбидов вольфрама 12 36
2) на плавке металлического хрома, сернистого
натрия, отходов твердых сплавов, металла или
сплавов в электродуговой (вакуумной) печи 12
743. Подсобный рабочий, занятый в основных цехах 6
744. Прессовщик твердых сплавов, занятый:
1) на горячем прессовании, прессовании
и спекании штабиков, прессовании и гранулировании
смесей 12
2) на гидропрессах, обжимных и
полуавтоматических прессах 6
745. Приемщик баллонов 6
746. Пробоотборщик, занятый на всех переделах 6
747. Прокальщик 12
748. Прокатчик горячего металла, занятый
на прокатке листов и лент из тугоплавких
металлов в горячем состоянии 12
749. Рабочие, занятые в производстве химических
соединений: вольфрама, кобальта, молибдена,
титана и никеля 12
750. Рабочий по ремонту металлургического
оборудования 12
751. Регенераторщик алмазов, занятый на
разложении и очистке алмазно-металлических
карандашей и коронок 12
752. Резчик на пилах, ножовках и станках,
занятый на изготовлении графитовых изделий 6
753. Сборщик алмазных инструментов, занятый на
прессовании алмазно-металлических коронок
и карандашей 6
754. Сварщик штабиков 12
755. Сверловщик алмазных волок 6
756. Сверловщик, занятый на изготовлении
графитных изделий 6
757. Слесарь по контрольно-измерительным
приборам и автоматике, занятый по ремонту
приборов с ртутью 12
758. Слесарь-ремонтник, занятый:
1) на горячем ремонте электропечей 12
2) в производстве алмазно-металлических изделий 6
759. Спекальщик и обжигальщик, спекальщик алмазных
инструментов 12
760. Сушильщик 6
761. Термист на печах, занятый на термической
обработке стальных пресс-форм 6
762. Токарь, занятый на изготовлении графитовых
изделий и в производстве алмазно-металлических
изделий 6
763. Транспортировщик 6
764. Уборщик производственных помещений,
занятый на уборке основных цехов 6
765. Фасовщик 6
766. Фасовщик-развесчик алмазов 6
767. Формовщик электрокерамических изделий 12
768. Чистильщик, занятый на очистке оборудования
и уборки пыли 6
769. Шлифовщик изделий из твердых и тугоплавких
сплавов, занятый на сухой шлифовке изделий
из твердых и тугоплавких сплавов 12
770. Шлифовщик алмазов 6
771. Штамповщик, занятый на вырубке контактов из
тугоплавких металлов в горячем состоянии 12
772. Электромонтер по обслуживанию электрооборудования,
занятый на горячем ремонте электропечей и в
помещении ртутных выпрямителей 12
Производство сплавов сормайта, сталинита и вокара
773. Дробильщик 12
774. Машинист просеивающих установок 12
775. Плавильщик 12

776. Шихталаушы 12
Басшылар және мамандар
777. Қатты балқытпалар өндiрiсiнiң негiзгi
цехтарында iстейтiн мастер және учаске
бастығы 12
778. Оттегi қондырғысының және сутегi
станциясының мастерi 6
779. Вольфрамның, кобальттың, титанның,
никельдiң және молибденнiң химиялық
қосылыстары өндiрiсiнде ауысыммен
iстейтiн басшылар мен мамандар 12
ЭЛЕКТРОД ӨНДIРIСI
Жұмысшылар
780. Газшы 6
781. Бөлшектеушi:
1) ыстық сусымалы материалдарды
бөлшектейтiн, пек және мұнай коксын
бөлшектейтiн 12 36
2) басқа материалдарды бөлшектеуде 12
782. Күйдiру және графит пештерiнiң
тиеушi-түсiрушi 12 36
783. Электродтар өндiрiсiндегi пештердi
ыстық жөндеумен айналысатын өндiрiстiк
пештердiң, қазандықтардың және
агрегаттардың тас қалаушы-пешшiсi 12 36
784. Көмiр мен коксты майдалайтын
диiрмен машинисi 12 36
785. Насос-аккумулятор станциясының жабдығын
басқаратын насос қондырғыларының машинисi 6
786. Қолмен жуатын, арнайы киiмдi жуатын
және жөндейтiн машинист 12
787. Күйдіруші 12 36
788. Пек балқытушы 12 36
789. Ара қайраушы 12
790. Электрод өнiмiн престеушi:
1) ыстық престеуде iстейтiн 12 36
2) суық престеуде iстейтiн 6
791. Қыздыратын пешке материалдарды тиейтiн және
қыздырылған материалдарды пештен немесе
тоңазытқыштан шығаратын, сондай-ақ қыздыру
процесiн жүргiзетiн қыздырушы 12 36
792. Электрод бұйымдарына сiңiрумен
айналысатын сiңiрушi 12 36
793. Электрод өнiмiн арамен, қоларамен және
станоктармен кесетiн кесушi 12
794. Араластырушы 12 36
795. Шайыр айдаушы 12
796. Электрод өнiмiн механикалық өңдейтiн
станокшы 12
797. Стендшi:
1) гамма-дефектоскопия қондырғыларында 18 36
2) жұмыстың басқа учаскелерiндегi 6
798. Стропалшы (арқаншы) 6
799. Бөлшектеу-үгiту цехтары мен бөлiмдерiнде
iстейтiн транспортершi 6
800. Цехтарды жинайтын, өндiрiстiк
үй-жайларды жинаушы 12
801. Орналастырушы-ораушы:
1) арнайы өнiмдi ораушы 12 36
2) басқа дайын өнiмдi ораушы 6
802. Электрод массасын қалыптаушы:
1) ыстық қалыптаудағы 12 36
2) суық қалыптаудағы 6
803. Электрод өнiмiн хлорлаушы 12 36
804. Электрод өнiмiн тазалаушы 12 36
805. Шихталаушы 12 36
806. Электродтарды қатарлап жинаушы 12
Негiзгi өндiрiстiк цехтар
807. Пирометршi 6
808. Қосалқы жұмысшы 6
809. Негiзгi технологиялық жабдықты жөндейтiн
және монтаждайтын жұмысшылар 6
810. Термографиттi өңдейтiн жұмысшылар 6
811. Қозғалтқыш қайысты жөндейтiн және
үрлейтiн сайманшы 6
Электрод өнiмiн механикалық өңдеу цехтары,
бөлiмдерi, учаскелерi
812. Кран машинисi (краншы) 6
813. Технологиялық жабдықты жөндейтiн және
қызмет көрсететiн жөндеушi-слесарь
және жұмысшылар 6

776. Шихтовщик 12
Руководители и специалисты
777. Мастер и начальник участка, занятые в
основных цехах производства твердых сплавов 12
778. Мастер кислородной установки и
водородной станции 6
779. Руководители и специалисты, работающие в
смену в производстве химических соединений
вольфрама, кобальта, титана, никеля и молибдена 12
ЭЛЕКТРОДНОЕ ПРОИЗВОДСТВО
Рабочие
780. Газовщик 6
781. Дробильщик, занятый:
1) на дроблении горячих пересыпочных материалов,
пекового и нефтяного кокса 12 36
2) на дроблении других материалов 12
782. Загрузчик-выгрузчик обжиговых и графитировочных
печей 12 36
783. Каменщик-печник промышленных печей, котлов и
агрегатов, занятый на горячем ремонте печей в
производстве электродов 12 36
784. Машинист мельниц, занятый на измельчении угля
и кокса 12 36
785. Машинист насосных установок, занятый на
управлении оборудования насосно-аккумуляторной
станции 6
786. Машинист по стирке и ремонту спецодежды, занятый
на стирке вручную 12
787. Обжигальщик 12 36
788. Пекоплавщик 12 36
789. Пилоточ 12
790. Прессовщик электродной продукции, занятый:
1) на горячем прессовании 12 36
2) на холодном прессовании 6
791. Прокальщик, занятый на загрузке материалов в
прокалочную печь и выпуске прокаленных материалов
из печи или холодильника, а также ведением
процесса прокалки 12 36
792. Пропитчик, занятый на пропитке электродных
изделий 12 36
793. Резчик на пилах, ножовках и станках, занятый на
резке электродной продукции 12
794. Смесильщик 12 36
795. Смологон 12
796. Станочник на механической обработке электродной
продукции 12
797. Стендовщик, занятый:
1) на установках по гамма-дефектоскопии 18 36
2) на других участках работы 6
798. Стропальщик 6
799. Транспортерщик, занятый в дробильно-размольных
цехах и отделениях 6
800. Уборщик производственных помещений, занятый
уборкой цехов 12
801. Укладчик-упаковщик, занятый:
1) на упаковке спецпродукции 12 36
2) на упаковке другой готовой продукции 6
802. Формовщик электродной массы, занятый:
1) на горячей формовке 12 36
2) на холодной формовке 6
803. Хлораторщик электродной продукции 12 36
804. Чистильщик электродной продукции 12 36
805. Шихтовщик 12 36
806. Штабелевщик электродов 12
Основные производственные цехи
807. Пирометрист 6
808. Подсобный рабочий 6
809. Рабочие, занятые на ремонте и монтаже
основного технологического оборудования 6
810. Рабочие, занятые на переработке термографита 6
811. Шорник, занятый на ремонте и вулканизации
приводных ремней 6
Цехи, отделения, участки
механической обработки электродной продукции
812. Машинист крана (крановщик) 6
813. Слесарь-ремонтник и рабочие, занятые на ремонте
и обслуживании технологического оборудования 6

814. Графиттен жасалған детальдарды
өңдейтiн электрод өнiмiнiң слесары 6
815. Технологиялық жабдықты жөндейтiн
және қызмет көрсететiн электр жабдығын
жөндеу электромонтерi, электр жабдығына
қызмет көрсететiн электромонтер 6
Құйылған графиттi күйдiру,
графиттеу және араластыру-престеу
цехтары, бөлiмдерi, учаскелерi
816. Кран машинисi (краншы) 12 36
817. Жөндеушi слесарь 12 36
818. Электр жабдығына қызмет көрсететiн
электромонтер 12 36
Yгіту және сiңiру цехтары,
бөлiмдерi және учаскелерi
819. Жөндеушi слесарь 12 36
820. Электр жабдығына қызмет көрсететiн
электромонтер 12 36
Графиттеу цехтары
821. Түйiстiрушi электрослесарь 12 36
Шикiзат қоймасы
822. Кран машинисi (краншы) 12 36
Өнiм сапасын бақылау
823. Бақылаушы:
1) құйма графиттi күйдiру, графиттеу,
қыздыру, сiңiрудiң технологиялық
процестерiнде және механикалық өңдеуде 6
2) гамма-дефектоскопия қондырғыларында 18 36
Басшылар және мамандар
824. Негiзгi өндiрiстiк цехтарда iстейтiн
ауысым мастерi 12
ТҮСТI МЕТАЛДАРДЫ ӨҢДЕУ
ЖӘНЕ ЕКIНШI ҚАЙТАЛАП ӨҢДЕУ
Шихтаны дайындау
Жұмысшылар
825. Елеушi 6
826. Бөлшектеушi 6
827. Қара және түстi металдардың сынықтары
мен қалдықтарының бақылаушысы түстi
металдардың қайталама шикiзатын қабылдап
алатын бақылаушы және шикiзаттың
пиротехникалық ескертпе бақылауындағы 6
828. Диiрмен машинисi 6
829. Себу қондырғыларының машинисi 6
830. Сымдар мен кабельдi күйдiрумен айналысатын
металл қалдықтарын күйдiрушi 12
831. Металл қалдықтарын престеушi 6
832. Отпен кесетiн қара және түстi металдардың
қалдықтарын және сынықтарын бөлушi 6
833. Сынықтар мен қалдықтарды қайшымен кесушi 6
834. Шлактың, металл қалдықтары мен сынықтарының
сепараторшысы 6
835. Шлак пен металды таңдау-сұрыптаумен
айналысатын сұрыптаушы 6
836. Сынықтар мен қалдықтарды сұрыптаушы
таңдау-сұрыптаумен айналысатын металл
қалдықтары мен сынықтарының сұрыптаушысы 6
837. Жоңқа мен шихтаны кептiретiн кептiрушi 12
838. Түстi металдар мен балқытпаларды
дайындайтын шихташы 6
Қорғасын қалдықтарын дайындау
839. Дозалаушы 12
840. Себу қондырғыларының машинисi 12 36
841. Металл қалдықтарын престеушi 12
842. Қара және түстi металдардың сынықтары
мен қалдықтарын бөлушi 12 36
843. Сынықтар мен қалдықтарды қайшымен кесушi 12 36
844. Қорғасын қалдықтарын сұрыптайтын металл
сынықтары мен қалдықтарын сұрыптаушы-жинаушы 12 36
845. Шихталаушы 12 36
Түстi металдарды балқыту және құю
Жұмысшылар
846. Құйманы ұрып шығарушы 12
847. Бегундер мен шарлы диiрмендерде отқа
берiк заттарды бөлшектейтiн бөлшектеушi 12 36
848. Түстi металдар құю үшiн қалыптық және
өзектiк қоспалар дайындайтын жер өңдеушi 6
849. Шабатын және ұрып шығаратын учаскелерде
құйманы таңбалаумен және белгiлеумен
айналысатын таңбалаушы 6

814. Слесарь электродной продукции, непосредственно
занятый обработкой деталей из графита 6
815. Электромонтер по ремонту электрооборудования,
электромонтер по обслуживанию электрооборудования,
занятые на ремонте и обслуживании
технологичекского оборудования 6
Цехи, отделения, участки обжига,
графитации, литого графита и
смесительно-прессовые
816. Машинист крана (крановщик) 12 36
817. Слесарь-ремонтник 12 36
818. Электромонтер по обслуживанию электро-
оборудования 12 36
Цехи, отделения и участки размола и пропитки
819. Слесарь-ремонтник 12 36
820. Электромонтер по обслуживанию
электрооборудования 12 36
Цехи графитации
821. Электрослесарь-контактчик 12 36
Склад сырья
822. Машинист крана (крановщик) 12 36
Контроль качества продукции
823. Контролер, занятый:
1) на технологических процессах обжига,
графитации, прокалки, пропитки, литого
графита и механической обработки 6
2) на установках по гамма-дефектоскопии 18 36
Руководители и специалисты
824. Мастер смены, занятый в основных
производственных цехах 12
ОБРАБОТКА И ВТОРИЧНАЯ ПЕРЕРАБОТКА
ЦВЕТНЫХ МЕТАЛЛОВ
Подготовка шихты
Рабочие
825. Грохотовщик 6
826. Дробильщик 6
827. Контролер лома и отходов черных и цветных
металлов, занятый на приеме вторичного сырья
цветных металлов и предупредительном
пиротехническом контроле сырья 6
828. Машинист мельницы 6
829. Машинист просеивающих установок 6
830. Обжигальшик отходов металла, занятый на обжиге
проводов и кабеля 12
831. Прессовщик металлотходов 6
832. Раздельщик лома и отходов черных и
цветных металлов, занятый на огневой резке 6
833. Резчик лома и отходов на ножницах 6
834. Сепараторщик шлака, лома и отходов металла 6
835. Сортировщик, занятый на выборке-сортировке
шлаков и металла 6
836. Сортировщик-сборщик металлического
лома и отходов, занятый на выборке и сортировке
лома и отходов 6
837. Сушильщик, занятый на сушке стружки и шихты 12
838. Шихтовщик, занятый на подготовке отходов
цветных металлов и сплавов 6
Подготовка свинцовых отходов
839. Дозировщик 12
840. Машинист просеивающих установок 12 36
841. Прессовщик металлоотходов 12
842. Раздельщик лома и отходов черных и цветных
металлов 12 36
843. Резчик лома и отходов на ножницах 12 36
844. Сортировщик-сборщик металлического лома и
отходов, занятый на сортировке свинцовых
отходов 12 36
845. Шихтовщик 12 36
Плавка и литье цветных металлов
Рабочие
846. Выбивальщик литья 12
847. Дробильщик, занятый дроблением огнеупоров и
шлаков на бегунах и шаровых мельницах 12 36
848. Земледел, занятый на приготовлении формовочных
и стержневых смесей для литья цветных металлов 6
849. Маркировщик, занятый на маркировке и клеймении
литья в обрубном и выбивном участках 6

850. Отқа төзгiштермен және шлактармен жұмыс
iстейтiн елегiш қондырғылардың машинисi 12 36
851. Құйманы кесiп-шабушы 12
852. Балқыту және ысыту пештерiнде iстейтiн
пирометршi 6
853. Қосалқы жұмысшы 6
854. Сынаққа терiп алушы 6
855. Құйманы құю және ұрып шығару бөлiмдерiнде
(учаскелерде) тiкелей iстейтiн жұмысшылар 12
856. Мырыш изгарын өңдеу цехтарында (бөлiмдерiнде)
iстейтiн жұмысшылар 12
857. Шабу бөлiмiнде құймаға белгi салатын
белгiлеушi 6
858. Жөндеушi-слесарь:
1) құю учаскесiнде кокилдердi ыстық
күйiнде жөндейтiн және түзейтiн 12
2) қысыммен және центробеждiк тәсiлмен
құю үшiн құю машиналарын ыстық күйiнде
жөндейтiн және түзететiн 12
859. Балқытпа қалдықтарын және пайдаланылған
шлактар мен металдарды таңдап-сұрыптайтын
сұрыптаушы 12
860. Флюс пiсiрушi:
1) "ДАУ" типiндегi присадкамен флюс құраушы,
магний құймасы үшiн флюс құраушы және
алюминий балқымасын құю үшiн құрамы
осындай флюстар құраушы 12 36
2) басқа құрамды флюстар құраушы 12
861. Өзектердi, қалыптарды, жердi және
құмды кептiрушi 12
862. Шлакты және айналым материалдарын жинаушы 12
863. Құю цехтарының туннельдерiнде күйген
жердi жинайтын конвейерлерге қызмет
көрсететiн құю цехтарының жинаушысы 12 36
864. Өндiрiстiк үй-жайлардың жинаушысы 6
865. Пештер мен газ жолдарын тазалаушы 12
Балқыту цехтары және учаскелер
866. Шихта мен вагранканы төгушi:
1) түстi металдарды балқытуда және
олардың балқымасында (алюминийден басқа) 12 36
2) алюминийдi және оның балқымаларын
балқытуда 12
867. Шихта тиеушi:
1) түстi металдарды балқытуда және
олардың балқымасында (алюминийден басқа) 12 36
2) алюминийдi және оның балқымаларын
балқытуда 12
868. Металл құюшы:
1) түстi металдарды балқытуда және
олардың балқымасында (алюминийден басқа) 12 36
2) алюминийдi және оның балқымаларын
балқытуда 12
869. Балқытушы:
1) түстi металдарды балқытуда
және олардың балқымасында (алюминийден басқа) 12 36
2) алюминийдi және оның
балқымаларын балқытуда 12
3) мысты-баббиттi жоңқаны балқытуда,
ыстық шлакты шығаруда және "Аякс"
пештерiнде балқытуда 12 36
870. Қосалқы жұмысшы, балқыту және құю
учаскелерiнде iстейтiн 12
871. Балқыған түстi металдар мен олардың
балқымаларын хлорлаумен тiкелей айналысатын
жұмысшы 12 36
872. Түстi металдар мен олардың балқымасын құюшы:
1) түстi металдар мен олардың балқымаларын
(алюминийден басқа) құюда 12 36
2) алюминий мен оның балқымаларын құюда 12
873. Балқыту цехтарында шихтаны
тасымалдайтын тасымалдаушы 6
874. Құю және балқыту учаскелерiн жинаумен
айналысатын өндiрiстiк үй-жайларды жинаушы 12
875. Тiкелей балқыту цехтарында iстейтiн
шихталаушы 12
Қорғасын және қорғасын
балқымаларын балқыту цехтары

850. Машинист просеивающих установок, занятый на
работах с огнеупорами и шлаками 12 36
851. Обрубщик, занятый на обрубке литья 12
852. Пирометрист, занятый на плавильных и
нагревательных печах 6
853. Подсобный рабочий 6
854. Пробоотборщик 6
855. Рабочие,непосредственно занятые в
отделениях (на участках) заливки и выбивки литья 12
856. Рабочие, занятые в цехах (отделениях) по
переработке цинковой изгари 12
857. Разметчик, занятый разметкой литья в
обрубном отделении 6
858. Слесарь-ремонтник, занятый:
1) постоянно на ремонте и наладке кокилей в
горячем состоянии на заливочном участке 12 36
2) на ремонте и наладке в горячем состоянии
литейных машин для литья под давлением и
центробежным способом 12
859. Сортировщик, занятый на сортировке отходов
плавки и на выборке-сортировке отработанных
шлаков и металлов 12
860. Флюсовар, занятый:
1) составлением флюсов с присадкой типа "ДАУ",
флюсов для магниевого литья и таких же по
составу флюсов для литья из алюминиевых
сплавов 12 36
2) составлением других составов флюсов 12
861. Сушильщик стержней, форм, земли и песка 12
862. Уборщик шлака и оборотных материалов 12
863. Уборщик в литейных цехах, занятый обслуживанием
конвейеров по уборке горелой земли в туннелях
литейных цехов 12 36
864. Уборщик производственных помещений 6
865. Чистильщик печей и газоходов 12
Плавильные цехи и участки
866. Завальщик шихты в вагранки и печи, занятый:
1) на плавке цветных металлов и их сплавов
(кроме алюминия) 12 36
2) на плавке алюминия и его сплавов 12
867. Загрузчик шихты, занятый:
1) на плавке цветных меаллов и их сплавов
(кроме алюминия) 12 36
2) на плавке алюминия и его сплавов 12
868. Заливщик металла, занятый:
1) на заливке цветных металлов и их сплавов
(кроме алюминия) 12 36
2) на заливке алюминия и его сплавов 12
869. Плавильщик, занятый:
1) на плавке цветных металлов и их сплавов
(кроме алюминия) 12 36
2) на плавке алюминия и его сплавов 12
3) на плавке меднобаббитовой стружки, на
выпуске горячего шлака и на плавке в печах
"Аякс" 12 36
870. Подсобный рабочий, занятый на плавильных и
заливочных участках 12
871. Рабочий, непосредственно занятый на
хлорировании расплавленных цветных металлов и
их сплавов 12 36
872. Разливщик цветных металлов и их сплавов,
занятый:
1) на разливке цветных металлов и их сплавов
(кроме алюминия) 12 36
2) на разливке алюминия и его сплавов 12
873. Транспортировщик, занятый транспортировкой
шихты в плавильных цехах 6
874. Уборщик производственных помещений, занятый
на уборке плавильных и заливочных участков 12
875. Шихтовщик, занятый непосредственно на
плавильных участках 12
Цехи плавки свинца и свинцовых сплавов

876. Таразышы 12 36
877. Өндiрiстiк пештердiң, қазандықтар мен
агрегаттардың тас қалаушы-пешшiсi 12 36
878. Қорғасын және қорғасын балқымаларын
балқыту цехтарында iстейтiн түстi
металлургия өнiмiнiң бақылаушысы,
металл сынықтары мен қалдықтарының
бақылаушысы 12 36
879. Кран машинисi (краншы) 12 36
880. Балқытушы:
1) қорғасын балқытудағы 24 36
2) баббиттер мен қорғасын
балқымаларын балқытудағы 12 36
881. Қосалқы жұмысшы 12 36
882. Сынаққа терiп алушы 12 36
883. Түстi металдар мен балқымаларды бөлiп құюшы:
1) қорғасынды бөлiп құятын 24 36
2) баббиттер мен қорғасын
балқымаларын бөлiп құятын 12 36
884. Жөндеушi-слесарь 12 36
885. Стропальшы (арқаншы) 12 36
886. Шихта жеткiзетiн тасымалдаушы 12 36
887. Өндiрiстiк үй-жайларды жинаушы 12 36
888. Электр жабдығына қызмет көрсететiн
электромонтер 12 36
Құю цехтары және залдары
889. Қысыммен құю автоклавшысы 12
890. Балқыту және құю цехтарында iстейтiн
таразышы 6
891. Құю залында тiкелей өзектi учаскеде
iстейтiн каркасшы 12
892. Ожаушы 12
893. Металл, балқымаларды құюшы:
1) түстi металдарды (алюминийден басқа)
құюдағы 12 36
2) алюминий құюдағы 12
894. Қысыммен құятын машиналарда құюшы 12
895. Центробеждi құю машиналарында детальдар
құятын вакуумды, центробеждi-вакуумды
құюдың және центробеждi құюдың құюшысы 12
896. Балқыту және ысыту пештерiнде iстейтiн
пеш жөндейтiн монтажшы 12
897. Құю цехтарында жұмыс iстейтiн
қалыптау және өзектi машиналарды реттеушi 6
898. Құю цехында пневмосайманмен жұмыс
барысында құюды түзейтiн қолмен түзетушi 6
899. Құю цехында (залында) жұмыс iстейтiн
металды қайшымен және преспен кесушi:
1) фасонды құюды кесетiн 12
2) магний балқымаларын және дайындамаларды
кесетiн 12
900. Құю залдарында iстейтiн қолмен
қалыптау өзекшiсi және машинамен қалыптау
өзекшiсi 12
901. Құю залында құйманы және дайындаманы
сыдыратын токарь:
1) магний балқымаларынан 12
2) басқа түстi металдардан 6
902. Құю өндiрiсiндегi конвейер лентасында
жердi бөлумен айналысатын тасымалдаушы 6
903. Құю залында iстейтiн қолмен қалыптайтын
және машинамен қалыптайтын қалыптаушы 12
904. Құю залында дайындама мен құйманы
сыдыратын фрезершi 6
Магний құю
905. Құйманы ұрып түсiрушi 12 36
906. Қалыптық және өзектiк қоспалар
дайындайтын жер өңдеушi 12
907. Балқыту учаскелерiнде iстейтiн пирометршi 12 36
908. Магний құймасы цехтарында iстейтiн
көмекшi жұмысшы 12
909. Флюстердi құраушы 12 36
910. Құю залдарында iстейтiн қолмен
қалыптайтын өзекшi және машинамен
қалыптайтын өзекшi 12 36

876. Весовщик 12 36
877. Каменщик-печник промышленных печей, котлов
и агрегатов, занятый на горячем ремонте печей 12 36
878. Контролер продукции цветной металлургии,
контролер лома и отходов металла, занятые в
цехе плавки свинца и свинцовых сплавов 12 36
879. Машинист крана (крановщик) 12 36
880. Плавильщик, занятый:
1) на плавке свинца 24 36
2) на плавке баббитов и свинцовых сплавов 12 36
881. Подсобный рабочий 12 36
882. Пробоотборщик 12 36
883. Разливщик цветных металлов и сплавов, занятый:
1) на разливке свинца 24 36
2) на разливке баббитов и свинцовых сплавов 12 36
884. Слесарь-ремонтник 12 36
885. Стропальщик 12 36
886. Транспортировщик, занятый на подвозке шихты 12 36
887. Уборщик производственных помещений 12 36
888. Электромонтер по обслуживанию
электрооборудования 12 36
Литейные цехи и залы
889. Автоклавщик литья под давлением 12
890. Весовщик, занятый в плавильном и литейном
цехах 6
891. Каркасник, занятый в литейном зале
непосредственно на стержневом участке 12
892. Ковшевой 12
893. Литейщик металла сплавов, занятый:
1) на плавке цветных металлов (кроме
алюминия) 12 36
2) на плавке алюминия 12
894. Литейщик на машинах для литья под давлением 12
895. Литейщик вакуумного, центробежного литья
и центробежного литья, занятый отливкой
деталей на машинах центробежного литья 12
896. Монтажник на ремонте печей, занятый
на плавильных и нагревательных печах 12
897. Наладчик формовочных и стержневых машин,
занятый на работе в литейных цехах 6
898. Правильщик вручную, занятый на правке литья
при работе пневмоинструментом в литейном цехе 6
899. Резчик металла на ножницах и прессах, занятый
на работе в литейном цехе (зале):
1) на обрезке фасонного литья 12
2) на резке заготовок и литья магниевых сплавов 12
900. Стерженщик ручной формовки и стерженщик машинной
формовки, занятые в литейных залах 12
901. Токарь, занятый на обдирке литья и заготовок в
литейном зале:
1) из магниевых сплавов 12
2) из других цветных металлов 6
902. Транспортировщик, занятый на распределении
земли на конвейерной ленте в литейном
производстве 6
903. Формовщик ручной формовки и формовщик машинной
формовки, занятые в литейных залах 12
904. Фрезеровщик, занятый на обдирке заготовок и
литья в литейном зале 6
Магниевое литье
905. Выбивщик литья 12 36
906. Земледел, занятый приготовлением
формовочных и стержневых смесей 12
907. Пирометрист, занятый на плавильных участках 12 36
908. Подсобный рабочий, занятый в цехах магниевого
литья 12
909. Составитель флюсов 12 36
910. Стерженщик ручной формовки и стерженщик
машинной формовки, занятые в литейных залах 12 36

911. Өзектердi, қалыптарды және қалыптық
материалдарды кептiрушi 12 36
912. Транспортершi 12 36
913. Магний құятын цехтарда iстейтiн
өндiрiстiк үй-жайларды жинаушы 12
914. Құю залдарында iстейтiн қолмен
қалыптайтын қалыптаушы және машинамен
қалыптайтын қалыптаушы 12 36
915. Магний құятын цехтарда iстейтiн шихталаушы 12 36
Түстi металдарды екіншi қайта
өңдеу заводтары
916. Вагранкалар мен пештерге шихта төгушi,
балқытушы, металл құюшы, шихта тиеушi,
түстi металдар мен балқымаларды бөлiп
құюшы, алюминий сынықтары мен қалдықтарын
және оның балқымаларын сәулелi және
жалынды пештерде хлорлы натрий, фторлы
калий тұздарын, криолиттi қолдана отырып
балқытатын 12 36
Басшылар және мамандар
917. Қорғасынды балқыту, рафинирлеу және
бөлiп құю учаскелерiнде iстейтiн мастер 24 36
918. Балқыту, рафинирлеу, құю, кокильдi-құю және
кесу-тазарту цехтары мен бөлiмдерiнде <*>
iстейтiн мастер және технолог 12
919. Қорғасынды балқымасы өндiрiсi цехтарында
iстейтiн электр жабдығы механигi және
инженерi 12
920. Мырыш тозаңын (күйiгiн) өңдеу цехында
(бөлiмiнде) iстейтiн мастер 12
921. Балқытылған түстi металдар мен олардың
балқымаларын хлорлаумен тiкелей айналысатын
мастер 12 36
Күйдiру, улау, прокаттау, штампылау, престеу,
созу, фольга және ыдыс өндiрiсi
Жұмысшылар
Күйдiру және балқыту
922. Түстi металдарды ысытушы 12
923. Металды, балқымаларды және дайындамаларды
күйдiретiн күйдiрушi 12
924. Түстi металдарды күйдiрушi 12
925. Бериллийдi және оның балқымаларын балқытатын
балқытушы 18 36
926. Магний құюдағы пеш термисi 12
Ыстық металды өңдеу
927. Ыстық металмен жұмыс iстейтiн канттаушы 12
928. Балғалар мен престердегi ұста 12
929. Металдың сыртқы кемшiлiктерiн шабумен
айналысатын шабушы 12
930. Ұстағыштарды құюшы, ыстық металмен
жұмыс iстейтiн 12
931. Түстi металдар мен балқымалардан түрлi
бұйымдарды ыстықтай престейтiн гидропресте
престеушi 12
932. Ыстық металмен жұмыс iстейтiн металл
сынықтары мен қалдықтарын престеушi 12
933. Ыстық металды прокаттаушы 12
934. Ыстық престеуден кейiн сымды ораумен
айналысатын жұмысшылар 6
935. Ыстық металмен жұмыс iстейтiн металды
қайшымен және преспен кесушi 12
936. Ыстық металмен жұмыс iстейтiн металл
сынықтары мен қалдықтарын сорттаушы-жинаушы 12
937. Ыстық металмен жұмыс iстейтiн тасымалдаушы 12
938. Ыстық металмен жұмыс iстейтiн
орналастырушы-ораушы 12
939. Құймаларды қақтан тазартатын өнiмдi тазалаушы 12
Суық металды өңдеу
940. Вальцовшы 6
941. Созушы 6
942. Бұйымдарды қорғасын сырмен бояйтын бояушы 12 36

911. Сушильщик стержней, форм, формовочных
материалов 12 36
912. Транспортерщик 12 36
913. Уборщик производственных помещений, занятый
в цехах магниевого литья 12
914. Формовщик ручной формовки и формовщик
машинной формовки, занятые в литейных залах 12 36
915. Шихтовщик, занятый в цехах магниевого литья 12 36
Заводы вторичной переработки
цветных металлов
916. Завальщик шихты в вагранки и печи, плавильщик,
заливщик металла, загрузчик шихты, разливщик
цветных металлов и сплавов, занятые на
плавке ломов и отходов алюминия и его
сплавов в отражательных и пламенных
печах с применением солей хлористого
натрия, фтористого калия и криолита 12 36
Руководители и специалисты
917. Мастер, занятый на участках: плавки,
рафинирования и разлива свинца 24 36
918. Мастер и технолог, занятые в плавильном,
рафинировочном, литейном, кокильно-заливочном
и обрубно-очистном цехах и отделениях 12
919. Механик и инженер по электрооборудованию,
занятые в цехах производства свинцовых сплавов 12
920. Мастер, занятый в цехе (отделении) по
переработке цинковой пыли (изгари) 12
921. Мастер, непосредственно занятый на
хлорировании расплавленных цветных металлов
и их сплавов 12 36
Отжиг, травление, прокатка, штамповка, прессовка,
волочение, производство фольги и посуды
Рабочие
Отжиг и плавка
922. Нагревальщик цветных металлов 12
923. Обжигальщик, занятый обжигом металлов,
сплавов и заготовок 12
924. Отжигальщик цветных металлов 12
925. Плавильщик, занятый на плавке бериллия и
его сплавов 18 36
926. Термист на печах, занятый на магниевом литье 12
Обработка горячего металла
927. Кантовщик, занятый на работе с горячим
металлом 12
928. Кузнец на молотах и прессах 12
929. Обрубщик, занятый на вырубке поверхностных
пороков металла 12
930. Отковщик захваток, занятый на работах
с горячим металлом 12
931. Прессовщик на гидропрессах, занятый на
горячем прессовании различных изделий из
цветных металлов и сплавов 12
932. Прессовщик лома, отходов металла, занятый на
работе с горячим металлом 12
933. Прокатчик горячего металла 12
934. Рабочие, занятые на сматывании проволки
после горячего прессования 6
935. Резчик металла на ножницах и прессах,
занятый на работе с горячим металлом 12
936. Сортировщик-сборщик лома и отходов металла,
занятый на работе с горячим металлом 12
937. Транспортировщик, занятый на работе с
горячим металлом 12
938. Укладчик-упаковщик, занятый на работе с
горячим металлом 12
939. Чистильщик продукции, занятый на очистке
слитков от окалины 12
Обработка холодного металла
940. Вальцовщик 6
941. Волочильщик 6
942. Маляр, занятый на окраске изделий свинцовыми
красками 12 36

943. Құбырлар мен шыбықтарды байластыратын қосалқы
жұмысшы 6
944. Түстi металдар мен балқымалардан жасалған
бұйымдарды түзетушi 6
945. Түстi металдардан жасалған листiлермен
жолақтарды кескiндейтiн кескiндеушi 6
946. Қорғасынды, бериллий мен оның балқымаларын
өңдейтiн жұмысшылар 12 36
947. Металдарды завальдайтын ұстағыштарды құюшы 6
948. Арамен, қоларамен және станоктармен
құймаларды, құбырларды, шыбықтарды,
листiлердi, жолақтарды, ленталарды кесетiн
металды қайшымен және преспен кесушi 6
949. Дайындамаларды суық күйiнде сыдыратын токарь 6
950. Суық металды жеткiзу және түсiрумен
айналысатын тасымалдаушы 6
951. Суық прокаттау стандарында iстейтiн құбыр
прокаттаушы 6
952. Қоймалауда iстейтiн орналастырушы-ораушы 6
953. Бұйымдарды айналмалы металл щеткаларымен
тазалайтын өнiм тазалаушы 12
954. Шабровшы 6
Бұйымдар мен дайындамаларды өңдеу
955. Өңдеушi 12
956. Өнiм тазалаушы:
1) жолақтарды және өңделген металл мен
бұйымдарды тазалайтын 2
2) бензинмен өңделгеннен кейiн немесе
хромды паста пайдаланып листiлердi
сүртетiн және жуатын 6
Қаңылтыр өндiрiсi
957. Қаңылтыр рулондарын вальцовкалаушы-жуушы 6
958. Қаңылтырды кашировалдаушы-бояушы:
1) күрделi нитробояулар қолданып 12
2) қаңылтырды кашировалдаушы-бояушы 6
959. Желiм қайнатушы 6
960. Шимстердi өңдеушi 6
961. Рулондарды ораушы 6
962. Қаңылтырды және ротапринт листiлерiн
перфораторлаушы 6
963. Қаңылтырды басушы 6
964. Қаңылтырды сүртумен айналысатын өнiмдi
тазалаушы 6
Ыдыс өндiрiсi
965. Гравер 6
966. Бояйтын конвейерге фляга iлетiн қосалқы
жұмысшы 6
967. Ыдысқа детальдар аралайтын механикалық
жинақтау жұмысының слесары 6
968. Ыдыс кептiрумен айналысатын кептiрушi 6
969. Ыдысты өңдейтiн токарь 6
970. Ыдыс тазалайтын өнiм тазалаушы 6
Басшылар және мамандар
971. Ыстық прокаттау, ыстық престеу, өңдеу
және ұста-пресс цехтары мен бөлiмдерiнiң
ауысымдарында iстейтiн мастер,
басшылар және мамандар 12
Ксантогенаттар өндiрiсi
972. Ксантогенат өндiрiсiнде iстейтiн
жұмысшылар мен мастерлер 12 36
973. Реагенттердi сақтайтын қоймашы 6
Түтiнқоспа өндірісi
974. Түтiнқоспа өндiрiсiнде iстейтiн жұмысшылар,
мастерлер және басшылар мен мамандар 12 36
Нефелиндi (белиттi) шламды кешендi өңдеу
барысындағы цемент өндiрiсi
(шикiзат және кептiру-сүзу бөлiмдерi)
975. Шикiзат және кептiру-сүзу бөлiмдерiнде
нефелиндi (белиттi) шламды өңдеумен тұрақты
айналысатын жұмысшылар мен мастерлер 12
Мырыш өндiрiсiнде муфельдер дайындау
976. Бөлшектеу және престеу бөлiмдерiнде
құрамында 10%-тен астам кремнийдiң еркiн
қос тотықы бар материалдарды өңдеу
кезiнде iстейтiн жұмысшылар мен мастерлер,
сондай-ақ осы бөлiмдерде толық календарлық
жұмыс күн бойы жабдықты жөндеумен

943. Подсобный рабочий, занятый на связывании
труб и прутков 6
944. Правильщик изделий из цветных металлов и
сплавов 6
945. Профилировщик, занятый на профилировке листов
и полос цветных металлов 6
946. Работники, занятые на обработке свинца,
бериллия и их сплавов 12 36
947. Отковщик захваток, занятый на завальцовке
металла 6
948. Резчик металла на ножницах и прессах, резчик
на пилах, ножовках и станках, занятые на резке
слитков, труб, прутков, листов, полос, лент 6
949. Токарь, занятый обдиркой заготовок в холодном
состоянии 6
950. Транспортировщик, занятый на подвозке и
выгрузке холодного металла 6
951. Трубопрокатчик, занятый на станах холодной
прокатки 6
952. Укладчик-упаковщик, занятый на складировании 6
953. Чистильщик продукции, занятый на очистке
изделий металлическими вращающимися щетками 12
954. Шабровщик 6
Травление изделий и заготовок
955. Травильщик 12
956. Чистильщик продукции, занятый:
1) на очистке полос и травленного металла и
изделий 12
2) на протирке и промывке листов после
травления бензином или с применением
хромовой пасты 6
Производство фольги
957. Вальцовщик-промывальщик рулонов фольги 6
958. Кашировальщик-красильщик фольги, занятый:
1) на работах с применением сложных нитрокрасок 12
2) на кашировании и крашении фольги 6
959. Клеевар 6
960. Обработчик шимсов 6
961. Перемотчик рулонов 6
962. Перфораторщик фольги и листов ротапринта 6
963. Тиснильщик фольги 6
964. Чистильщик продукции, занятый на протирке
фольги 6
Производство посуды
965. Гравер 6
966. Подсобный рабочий, занятый навешиванием фляг
на конвейер для окраски 6
967. Слесарь механосборочных работ, занятый на
опиловке деталей к посуде 6
968. Сушильщик, занятый на сушке посуды 6
969. Токарь, занятый на обработке посуды 6
970. Чистильщик продукции, занятый на чистке посуды 6
Руководители и специалисты
971. Мастер, руководители и специалисты, занятые в
сменах горячепрокатных, горячепрессовых,
травильных и кузнечно-прессовых цехов и
отделений 12
Производство ксантогенатов
972. Рабочие и мастера, занятые в производстве
ксантогенатов 12 36
973. Кладовщик, занятый хранением реагентов 6
Производство дымсмеси
974. Рабочие, мастера и руководители и специалисты
участков производства дымсмеси 12 36
Производство цемента при комплексной переработке
нефелинового (белитового) шлама
(сырьевое и сушильно-фильтровальное отделения)
975. Рабочие и мастера, постоянно занятые на
переработке нефелинового (белитового) шлама в
сырьевом и сушильно-фильтровальном отделениях 12
Изготовление муфелей в производстве цинка
976. Рабочие и мастера, занятые в дробильном и
прессовом отделениях при переработке материалов,
содержащих 10% и более свободной двуокиси кремния,
а также рабочие, занятые в течение полного
рабочего дня ремонтом оборудования в этих

айналысатын жұмысшылар 24 36
Элементтi күкiрт өндiрiсi
977. Элементтi күкiрт өндiрiсi ауысымдарында
iстейтiн жұмысшылар мен басшылар,
мамандар 12 36
ТYСТI МЕТАЛДАР ӨНДIРIСIНДЕГI
ЖАЛПЫ МАМАНДЫҚТАР
978. Бакелитшi (сiңiрушi) 12
979. Құю майларын пiсiрушi 12
980. Тиегiштiң жүргiзушiсi:
1) құю, балқыту, ыстық прокаттау,
ыстық престеу және өңдеу цехтары мен
бөлiмдерiнiң iшiнде тұрақты iстейтiн 12
2) құю цехтарының кесу-өңдеу
учаскелерiнде iстейтiн 6
981. Газ құбырлары мен арматураны жөндеу
мен тазалауда iстейтiн газшы 12
982. Магний құю цехтарында iстейтiн
газбен дәнекерлеушi 12 36
983. Арнайы киiмдi қабылдап алатын,
кептiретiн және беретiн киiм ілуші 6
984. Қорғасын және мырыш концентраттарын,
каустикалық және кальцийленген содаларды
тиейтiн және түсiретiн жүк тиеушi 12
985. Металл бұйымдарын гуммирлеушi 12
986. Отқа берiк сынған заттарды жабық үй
iшiнде бөлшектеумен тiкелей айналысатын
бөлшектеушi 12
987. Қайраушы:
1) бұйымдарды абразивтi дөңгелекпен
өңдейтiн (құрғақ тәсiлмен немесе хром пастасын
пайдаланып) 12
2) автоматты станоктерде дискiлi және
ленталы араларды қайрайтын 6
988. Ыстық жұмыстарда iстейтiн термоизоляцияның
изолировшысы 12
989. Ыстық жұмыстарда iстейтiн өндiрiстiк
пештердiң, қазандықтар мен агрегаттардың
тас-қалаушы пешшiсi 12
990. Ыстыққа берiк шыныдан химиялық ыдыс
жасайтын кварц үрлеушi:
1) тұрақты жұмыс iстегенде 12 36
2) толық емес, бiрақ 50%-дан кем емес
жұмыс күнiнде 12
991. Түстi металлургия өнiмiнiң бақылаушысы:
1) магний балқымаларының сұйық металын
бақылайтын 12 36
2) негiзгi өндiрiстiк жұмысшылар зияндылығы
бойынша 12 күнтізбелік күн қосымша демалыс
алатын учаскелерде тұрақты iстейтiн 12
3) негiзгi өндiрiстiк жұмысшылар
зияндылығы бойынша 6 күнтізбелік күн қосымша
демалыс алатын учаскелерде тұрақты
iстейтiн (Тiзiм бойынша түстi металлургияның
жекелеген өндiрiстерiнде 12 күнтізбелік
күннен артық қосымша демалыс белгiленген
жағдайлардан басқа жағдайларда) 6
992. Балқыту және ысыту пештерiне қызмет
көрсететiн технологиялық пештердiң от
жағушысы 12
993. Газдан құтқару станцияларында iстейтiн
газ бен тозаңға талдау жасайтын лаборант 6
994. Балқыту цехтарының өндiрiстiк учаскелерiнде
iстейтiн лифтiшi 6
995. Бөлшектеу, құю, шихталау, жер дайындау,
өңдеу, ыстық престеу, ұста-пресс, ыстық
прокаттау және балқыту цехтары мен
бөлiмдерiнде iстейтiн электродвигатель
моторшысы 6
996. Ыстық тәсiлмен қалайылаушы 12
997. Ыстық металды таңбалау мен белгi салуда
iстейтiн таңбалаушы 12
998. Бөлшектеу-тарту-сорттау механизмдерi
машинисi мен жұмыстарды бөлушi:

отделениях 24 36
Производство элементарной серы
977. Рабочие и руководители, специалисты, занятые
в сменах участков производства элементарной
серы 12 36
ОБЩИЕ ПРОФЕССИИ В ПРОИЗВОДСТВЕ ЦВЕТНЫХ МЕТАЛЛОВ
978. Бакелитчик (пропитчик) 12
979. Варщик литейных смазок 12
980. Водитель погрузчика, занятый:
1) постоянно на работе внутри литейных,
плавильных, горячепрокатных,
горячепрессованных и травильных цехов
и отделений 12
2) на обрубно-отделочных участках литейных
цехов 6
981. Газовщик, занятый на ремонте и чистке
газопроводов и арматуры 12
982. Газосварщик, занятый в цехах магниевого литья 12 36
983. Гардеробщик, занятый на приеме, сушке и выдаче
спецодежды 6
984. Грузчик, занятый на погрузке и выгрузке
свинцовых и цинковых концентратов, каустической
и кальцинированной соды 12
985. Гуммировщик металлоизделий 12
986. Дробильщик, непосредственно занятый на
дроблении огнеупорного боя при работе в
закрытых помещениях 12
987. Заточник, занятый:
1) обработкой изделий абразивными кругами
(сухим способом или с применением хромовой
пасты) 12
2) точкой дисковых и ленточных пил на
автоматических станках 6
988. Изолировщик на термоизоляции, занятый на
горячих работах 12
989. Каменщик-печник промышленных печей, котлов и
агрегатов, занятый на горячих работах 12
990. Кварцедув, занятый на изготовлении химпосуды
из жароупорного стекла:
1) при постоянной работе 12 36
2) при работе неполный рабочий день, но не
менее 50% рабочего дня 12
991. Контролер продукции цветной металлургии, занятый:
1) на контроле жидкого металла магниевых сплавов 12 36
2) постоянно на участках, где большинство
основных производственных рабочих получает
дополнительный отпуск по вредности 12
календарных дней 12
3) постоянно на участках, где большинство
основных производственных рабочих получает
дополнительный отпуск по вредности в размере
6 календарных дней (кроме случаев, когда по
Списку в отдельных производствах цветной
металлургии контролерам установлен
дополнительный отпуск более 12 календарных
дней) 6
992. Кочегар технологических печей, занятый на
обслуживании плавильных и нагревательных печей 12
993. Лаборант по анализу газов и пыли, занятый в
газоспасательной станции 6
994. Лифтер, занятый на производственных участках
плавильных цехов 6
995. Моторист электродвигателя, занятый в
дробильных, литейных, шихтовых,
землеприготовительных, травильных,
горячепрессовых, кузнечно-прессовых,
горячепрокатных и плавильных цехах и
отделениях 6
996. Лудильщик горячим способом 12
997. Маркировщик, занятый на клеймении и
маркировке горячего металла 12
998. Машинист дробильно-помольно-сортировочных
механизмов и рапределитель работ, занятые:

1) магний құюдың балқыту және құю
цехтарының ыстық учаскелерiнде iстейтiн 12 36
2) металлургия және құю цехтарында,
сондай-ақ металды балқыту мен бөлiп құю
жүргiзiлетiн жалпы үй-жайдың қалыптау
және өзектеу бөлiмдерiнде iстейтiн 12
3) бөлшектеу және шихталау цехтарында
(бөлiмдерiнде) iстейтiн 6
999. Бөлшектеу, құю, шихталау, жер дайындау,
өңдеу, ыстық престеу, ұста-пресс, ыстық
прокаттау және балқыту цехтары мен
бөлiмдерiнде iстейтiн компрессор
қондырғылардың машинисi 6
1000. Кран машинисi (краншы):
1) түстi металдарды қайталама өңдеу
заводтарын қоса алғанда, алюминий мен оның
балқымаларының сынықтары мен қалдықтарын
хлорлы натрий және фторлы калий тұздарын
және криолиттi қолдана отырып iстейтiн ыстық
прокаттау және балқыту цехтары мен
бөлiмдерiнде 12 36
2) құю, балқыту, өңдеу, ыстық прокаттау
цехтары мен бөлiмдерiнде алюминий мен
оның балқымаларын балқытуда және өңдеуде
iстейтiн 12
3) шихталау, жер дайындау, прокаттау,
престеу, штампылау, созу цехтары мен
бөлiмдерiндегi 6
1001. Кран машинисi (краншы):
1) булы двигатель және iштен жану
двигателi бар кранда iстейтiн 12
2) электрлi двигателi бар кранда
iстейтiн 6
1002. Мотовоз машинисi:
1) құю, балқыту, ыстық прокаттау, ыстық
престеу және өңдеу цехтары мен бөлiмдерiнiң
iшiнде тұрақты iстейтiн 12
2) құю цехтарының кесу-өңдеу учаскелерiнде
iстейтiн 6
1003. Насос қондырғылардың машинисi: бөлшектеу,
құю, шихталау, жер дайындау, өңдеу,
ыстық престеу, ұста-пресс, ыстық прокаттау
және балқыту цехтары мен бөлiмдерiнде
iстейтiн, сондай-ақ подвалдағы май
қондырғыларына қызмет көрсететiн 6
1004. Арнайы киiмдi жуатын, шаңсыздандыратын және
жөндейтiн арнайы киiмдi жуу машинисi 6
1005. Жабық үй жайларда отқа берiк сынықтарды
елейтiн қондырқыларда тiкелей iстейтiн
машинист 12
1006. Электровоз машинисi:
1) құю, балқыту, ыстық покаттау, ыстық
престеу және өңдеу бөлiмдерi мен цехтарының
iшiнде тұрақты iстейтiн 12
2) құю цехтарының кесу-өңдеу цехтарында
iстейтiн 6
1007. Суық штампылау жабдығын түзетушi:
1) өңдеу цехтарында iстейтiн 12
2) ыстық цехтарда iстейтiн 6
1008. Арнайы аяқ киiмдi жөндейтiн
аяқкиiм жөндеушi шебер 6
1009. Магний құю цехында iстейтiн, сұйық металл
қалыптарын күкiрт ұнтағымен бүркушi 12 36
1010. Дәнекерлеушi 12
1011. Винипласты дәнекерлеушi 12
1012. Бензин қолданып металды плакирлеушi 6
1013. Бұйымдарды жылтырататын жылтыратушы:
1) абразивтi құрғақ дөңгелекпен немесе
хром пастасын қолданып 12

1) на горячих участках плавильных и
литейных цехов магниевого литья 12 36
2) в металлургических и литейных цехах,
также в формовочных и стержневых отделениях,
расположенных в общем помещении, где
производится плавка и разлив металла 12
3) в дробильно-шихтовых цехах (отделениях) 6
999. Машинист компрессорных установок, занятый в
дробильных, литейных, шихтовых,
землеприготовительных, травильных,
горячепрессовых, кузнечно-прессовых,
горячепрокатных и плавильных цехах и
отделениях 6
1000. Машинист крана (крановщик), занятый:
1) в литейных, плавильных, травильных,
горячепрокатных цехах и отделениях,
включая плавильные цехи заводов вторичной
переработки цветных металлов, на переплавке
ломов и отходов алюминия и его сплавов, с
применением солей хлористого натрия,
фтористого калия и криолита 12 36
2) в литейных, плавильных, травильных,
горячепрокатных цехах и отделениях на
плавке, прокатке и травлении алюминия и
его сплавов 12
3) в шихтовых, земплеприготовительных,
прокатных, прессовых, штамповочных,
волочильных цехах и отделениях 6
1001. Машинист крана (крановщик), занятый
обслуживанием крана:
1) с паровым двигателем и двигателем
внутреннего сгорания 12
2) с электрическим двигателем 6
1002. Машинист мотовоза, занятый:
1) постоянно на работе внутри литейных,
плавильных, горячепрокатных, горячепрессовых
и травильных цехов и отделений 12
2) на обрубно-отделочных участках литейных
цехов 6
1003. Машинист насосных установок, занятый на
управлении оборудованием насосно-аккумуляторной
станции в дробильных, литейных, шихтовых,
землеприготовительных, травильных,
горячепрессовых, кузнечно-прессовых,
горячепрокатных и плавильных цехах и
отделениях, а также обслуживанием
подвальных масляных установок 6
1004. Машинист по стирке спецодежды, занятый
стиркой, обеспыливанием и ремонтом спецодежды 6
1005. Машинист просеивающих установок,
непосредственно занятый на просеве огнеупорного
боя при работе в закрытых помещениях 12
1006. Машинист электровоза, занятый:
1) постоянно работой внутри литейных,
плавильных, горячепрокатных, горячепрессовых
и травильных цехов и отделений 12
2) на обрубно-отделочных участках литейных
цехов 6
1007. Наладчик холодноштамповочного оборудования,
занятый:
1) в травильных цехах 12
2) в горячих цехах 6
1008. Обувщик по ремонту обуви, занятый на ремонте
спецобуви 6
1009. Опылитель форм жидкого металла серным
порошком, занятый в цехах магниевого литья 12 36
1010. Паяльщик 12
1011. Паяльщик по винипласту 12
1012. Плакировщик металла, занятый плакировкой с
применением бензина 6
1013. Полировщик, занятый на полировке изделий:
1) абразивными кругами сухим способом или с
применением хромовой пасты 12

2) керосин, бензин, карборунд пастасын,
наждак қағазын, май және веналық әктi
қолданып 6
1014. Хром пастасы мен крокус пiсiретiн жұмысшылар 12
1015. Ыстық пролеттерде, жұмыстың ыстық
учаскелерiнде тiкелей механизмдердi
басқаратын және металды, құбырларды, шлакты
және басқа материалдарды және балқыту
өнiмдерiн ыстық күйiнде тасымалдайтын
жұмысшылар 12
1016. Өндiрiстiк учаскелерде тұрақты жұмыс
iстейтiн сынаққа терiп алушы:
1) негiзгi өндiрiстiк жұмысшылар зияндылық
бойынша 12 күнтізбелік күн қосымша
демалыс алатын 12
2) негiзгi өндiрiстiк жұмысшылар зияндылық
бойынша 6 күнтізбелік күн қосымша демалыс
алатын (түстi металлургияның жекелеген
өндiрiстерiнде Тiзiм бойынша бұл жұмысшыларға
12 күнтізбелік күннен артық қосымша демалыс
белгiленген жағдайдан басқа) 6
1017. Полиграфиялық мырышты ысқылайтын,
жылтырататын және жалтыратын жұмысшылар 6
1018. Пайдаланылған майды қалпына түсiрушi
(регенераторлаушы) 6
1019. Газ-генератор станцияларында iстейтiн
жөндеушi слесарь 12
1020. Жөндеушi слесарь:
1) түстi металл өндiрiсiнiң құю, балқыту,
рафинирлеу, бөлiп құю, ыстық прокаттау,
ұста-пресс және өңдеу цехтары мен
бөлiмдерiндегi 12
2) "1" тармақта көрсетiлген жұмыстардың
суық учаскелерiнде, сондай-ақ түстi
металдарды өңдеу және қайта өңдеу
цехтарында (жұмыстың барлық учаскелерiнде)
iстейтiндер 6
1021. Слесарь-сантехник:
1) түстi металл өндiрiсiнiң құю, балқыту,
бөлiп құю, ыстық прокаттау, ұста-пресс
және өңдеу цехтарында және бөлiмдерiнде
iстейтiн 12
2) көрсетiлген тармақтардағы цехтар мен
бөлiмдердiң жұмыстардың суық
учаскелерiнде, сондай-ақ түстi металдарды
өңдеу және қайта өңдеу цехтарында (жұмыстың
барлық учаскелерiнде) iстейтiндер 6
1022. Майлаушы:
1) жұмыстың ыстық учаскелерiндегi 12
2) жұмыстың суық учаскелерiндегi 6
1023. Арқаншы (стропальшы):
1) магний құю цехтарында ыстық металды,
шлакты және басқа да балқытылған материалдарды
бөлiп құю, құю және төгуге қызмет ететiн 12
2) ыстық прокаттау, ыстық престеу, құю және
балқыту цехтарындағы 6
1024. Графит өңдейтiн токарь 12
1025. Тасымалдаушы:
1) құю, балқыту, ыстық прокат, ыстық престеу
және өңдеу цехтары мен бөлiмдерiнiң iшiнде
тұрақты iстейтiн 12
2) құю цехтарының кесу-өңдеу учаскелерiнде
iстейтiн 6
1026. Душ пен санузелдердi жинайтын қызметтiк
үй-жайларды жинаушы 6
1027. Ыстық майлауды қолданып консервациялайтын
ораушы-орналастырушы 6
1028. Тазалау және галтовкалау барабандарында
тазаланатын металды, құймаларды, бұйымдар
мен детальдарды тазалаушы 6
1029. Құбырларды, каналдарды, тозаңұстағыш
жүйелердi тазалайтын пештер мен газ

2) с применением керосина, бензина,
карборундовой пасты, наждачной бумаги,
масла и венской извести 6
1014. Рабочие, занятые на приготовлении хромовой
пасты и варке крокуса 12
1015. Рабочие, непосредственно управляющие
механизмами в горячих пролетах, на горячих
участках работы и на транспортировке металла,
труб, шлака и других материалов и продуктов
плавки в горячем состоянии 12
1016. Пробоотборщик, постоянно занятый на
производственных участках:
1) где большинство основных производственных
рабочих получает дополнительный отпуск по
вредности 12 календарных дней 12
2) где большинство основных производственных
рабочих получает дополнительный отпуск по
вредности в размере 6 календарных дней
(кроме случаев, когда по Списку в отдельных
производствах цветной металлургии этим
рабочим установлен дополнительный отпуск
более 12 календарных дней) 6
1017. Рабочие, занятые на шлифовке, полировке и
глянцовке полиграфического цинка 6
1018. Регенераторщик отработанного масла 6
1019. Слесарь-ремонтник, занятый на газогенераторных
станциях 12
1020. Слесарь-ремонтник, занятый:
1) в литейных, плавильных, рафинировочных,
разливочных, горячепрокатных, кузнечно-
прессовых и травильных цехах и отделениях
производства цветных металлов 12
2) на холодных участках работы в указанных в
пункте "1" цехах и отделениях, а также в
цехах обработки и переработки цветных
металлов (на всех участках работы) 6
1021. Слесарь-сантехник, занятый:
1) в литейных, плавильных, разливочных,
горячепрокатных, кузнечно-прессовых и
травильных цехах и отделениях производства
цветных металлов 12
2) на холодных участках работы в указанных
пунктах цехах и отделениях, а также в цехах
обработки и переработки цветных металлов
(на всех участках работы) 6
1022. Смазчик, занятый:
1) на горячих участках работы 12
2) на холодных участках работы 6
1023. Стропальщик, занятый:
1) на обслуживании разлива, заливки и
выливки горячего металла, шлака и
других расплавленных материалов в
цехах магниевого литья 12
2) в горячепрокатных, горячепрессовых,
литейных и плавильных цехах 6
1024. Токарь, занятый на обработке графита 12
1025. Транспортировщик, занятый:
1) постоянно на работе внутри литейных,
плавильных, горячепрокатных,
горячепрессовых и травильных цехов и
отделений 12
2) на обрубно-отделочных участках литейных
цехов 6
1026. Уборщик служебных помещений, занятый уборкой
душевых и санузлов 6
1027. Укладчик-упаковщик, занятый на консервации с
применением горячей смазки 6
1028. Чистильщик металла, отливок, изделий
и деталей, занятый очисткой в очистных и
галтовочных барабанах 6
1029. Чистильщик печей и газоходов, занятый
на очистке трубопроводов, каналов, пыле-

жолдарын тазалаушы 12 36
1030. Бұйымдарды абразивтi дөңгелектермен
құрғақ тәсiлмен немесе хром пастасын
қолданып тазалайтын өнiм тазалаушы 12
1031. Бұйымдарды ысқылаушы:
1) абразивтi дөңгелектермен құрғақ
тәсiлмен немесе хром пастасын қолданып 12
2) керосин, бензин, карборунд пастасын,
наждак қағазын, майды және веналық әктi
қолданып 6
1032. Құю цехының тоннельдерiнде транспортерлерге
қызмет көрсететiн қайысшы 6
1033. Негiзгi өндiрiстiк цехтарда және ыстық
еңбек жағдайы бар цехтарда электр жабдығына
қызмет көрсететiн электромонтер 6
1034. Электр жабдығына қызмет көрсететiн
электромонтер:
1) түстi металл өндiрiсi құю, балқыту,
рафинирлеу, бөлiп құю, ыстық прокат,
ұста-пресс және өңдеу цехтары мен
бөлiмдерiнде iстейтiн 12
2) "1" тармақта көрсетiлген цехтар
мен бөлiмдердегi жұмыстардың суық
учаскелерiнде, сондай-ақ түстi металдарды
өңдеу және қайта өңдеу цехтарында
(жұмыстың барлық учаскелерiнде) 6
1035. Магний құю цехтарында қолмен дәнекерлеушi
электр дәнекерлеуші 12 36
1036. Эмульсия пiсiрушi 6
ГОЗНАКТЫҢ МОНЕТА-ОРДЕН ӨНДIРIСI
Жұмысшылар
1037. Қышқылдандыратын гальваншы 12
1038. Өңдеу, қышқылдандыру, гальвандау
учаскелерiнде және эмаль ұнтағын дайындау
учаскелерiнде iстейтiн монета-орден
өндiрiсiнiң бақылаушысы 6
1039. Эмаль салынған бұйымдарды муфельдi
электропештерде күйдiретiн күйдiрушi 12
1040. Алтын, күмiс және мыс-мырыш припойлармен
дәнекерлейтiн дәнекерлеушi 12
1041. Өңдеу, қышқылдандыру және гальвандау
цехтары мен учаскелерiнде жұмыс iстейтiн
қосалқы жұмысшы 6
1042. Жылтыратушы 12
1043. Өңдеу учаскесiне қызмет iстейтiн жұмыс бөлушi 6
1044. Шайған сулар мен өңдейтiн ерiтiндiлердi
сүзетiн асыл металдарды регенераторлаушы 12
1045. Технологиялық жабдыққа қызмет көрсететiн
жөндеушi слесарь және сантехник слесарь 6
1046. Бұйымдарды қышқыл ерiтiндiлерде
өңдейтiн өңдеушi 12
1047. Бұйымдарды және материалдарды жез және
болат шөткелермен тазалайтын тазалаушы 6
1048. Органикалық эмальдармен жұмыс iстейтiн
эмальдер 12
1049. Балқыту-прокаттау учаскелерiнде жұмыс
iстейтiн электр жабдығына қызмет көрсететiн
электромонтер 6
Басшылар және мамандар
1050. Балқыту-прокаттау және гальвандау
учаскелерiнде iстейтiн инженер-технолог
және мастер 12
1051. Өңдеу және термикалық учаскелерде
iстейтiн инженер және мастер 6
6. ҚАРА ЖӘНЕ ТYСТI МЕТАЛЛУРГИЯНЫҢ КӨМЕКШI ЦЕХТАРЫ
Жұмысшылар
Темiр жол көлiгі
1. Жол жөндеу қызметiнде iстейтiн, темiр жол
көлiгi мен метрополитендердiң бригадирi
(босатылған) және ыстық агломератты төгетiн
бункерлi эстакадаларда, шлак үйiндiлерiнде,
домна цехтарының шойын және шлак жақтарында,
мартен цехтарының түрлi пролеттерiнде
тұрақты iстейтiн жол монтерлерi 6

улавливающих систем 12 36
1030. Чистильщик продукции, занятый на чистке
изделий абразивными кругами сухим способом
или с применением хромовой пасты 12
1031. Шлифовщик, занятый на шлифовке изделий:
1) абразивными кругами сухим способом или
с применением хромовой пасты 12
2) с применением керосина, бензина,
карборундовой пасты, наждачной бумаги,
масла и венской извести 6
1032. Шорник, занятый на обслуживании
транспортеров в тоннелях литейного цеха 6
1033. Электромонтер по обслуживанию
электрооборудования, занятый в основных
производственных цехах и в цехах с горячими
условиями труда 6
1034. Электромонтер по обслуживанию
электрооборудования, занятый:
1) в литейных, плавильных, рафинировочных,
разливочных, горячепрокатных, кузнечно-
прессовых и травильных цехов и отделениях
производства цветных металлов 12
2) на холодных участках работы в указаннных
в пункте "1" цехах и отделениях, а также
в цехах обработки и переработки цветных
металлов (на всех участках работы) 6
1035. Электросварщик ручной сварки, занятый в
цехах магниевого литья 12 36
1036. Эмульсовар 6
МОНЕТНО-ОРДЕНСКОЕ ПРОИЗВОДСТВО ГОЗНАКА
Рабочие
1037. Гальваник, занятый оксидированием 12
1038. Контролер монетно-орденского производства,
занятый на травильных, оксидировочных,
гальванических участках и участках
заготовки эмаль-порошка 6
1039. Обжигальщик, занятый обжигом изделий с
наложенной эмалью в муфельных электропечах 12
1040. Паяльщик, занятый пайкой золотыми,
серебряными и медно-цинковыми припоями 12
1041. Подсобный рабочий, занятый на работах в
травильных, оксидировочных и гальванических
цехах и на участках 6
1042. Полировщик 12
1043. Распределитель работ, занятый обслуживанием
травильного участка 6
1044. Регенераторщик драгоценных металлов,
занятый фильтрованием промывных вод и травящих
растворов 12
1045. Слесарь-ремонтник и слесарь-сантехник, занятый
обслуживанием технологического оборудования 6
1046. Травильщик, занятый травлением изделий в
кислотных растворах 12
1047. Чистильщик продукции, занятый чисткой изделий
и материалов латунными и стальными щетками 6
1048. Эмальер, работающий с органическими эмалями 12
1049. Электромонтер по обслуживанию электро-
оборудования, занятый на плавильно-прокатных
участках 6
Руководители и специалисты
1050. Инженер-технолог и мастер, занятые на
гальванических и плавильно-прокатных участках 12
1051. Инженер и мастер, занятые на травильных и
термических участках 6
6. ВСПОМОГАТЕЛЬНЫЕ ЦЕХИ И УЧАСТКИ
ЧЕРНОЙ И ЦВЕТНОЙ МЕТАЛЛУРГИИ
Рабочие
Железнодорожный транспорт
1. Бригадир (освобожденный) предприятий
железнодорожного транспорта и метрополитенов,
работающий в службе по ремонту пути,
и монтеры пути, постоянно занятые на
ремонте пути на бункерных эстакадах
выгрузке горячего агломерата, на
шлаковых отвалах, на чугунной и
шлаковой стороне доменных цехов, в
различных пролетах мартеновских цехов 6

2. Кендi мұздан жiбiтумен айналысатын мұз
жiбiту қондырғысының газшысы 6
3. Жүк тиеушi:
1) тұрақты түрде ыстық күйiнде:
металды, агломератты, шлак пен глиноземдi
тиейтiн және түсiретiн; қалыңдатушы және
анодты массаны тиейтiн және түсiретiн,
кокс-химия өндiрiсiнiң химия өнiмдерiн
тиейтiн және түсiретiн 12
2) жүктердi: қара және түстi металдарды,
агломератты, шлакты суық күйiнде тиейтiн
және түсiретiн; кендердi, кен концентраттарын,
руда емес материалдарды, отқа берiк заттарды,
флюстердi, коксты, глиноземдi, кварциттердi,
магнезиттi, металлоломды, колошник тозаңын,
шламды және кектердi тиейтiн және түсiретiн 6
4. Мотовоз машинисi: металлургия, агломерат,
химия-металлургия, электрод, отқа берiк
және кокс-химия цехтарында тұрақты iстейтiн 6
5. Шлак үйiндiлерiнде тұрақты iстейтiн жол
ысырғыштың машинисi 6
6. Ыстық агломератты, коксты, сұйық және
ыстық металл, сондай-ақ ыстық және тез
ыдырайтын шлак бар темiр жол составына
тұрақты қызмет көрсететiн машинист 12
7. Ыстық агломерат, кен, колошник тозаңын,
шлакты, кектер мен концентраттарды
тасымалдауға арналған вагондарды тұрақты
қарайтын вагон қараушы 6
8. Поездарды құраушы:
1) ыстық агломерат, сұйық және ыстық металл,
сондай-ақ ыстық және тез ыдырайтын шлак бар
составтарды құраушы 12
2) шаңы шығатын жүктерi:
күйдiрiлген доломит, көмiр, кокс, кен,
ұнтақталған материалдар, колошник тозаңы,
цемент, флюстер, концентраттар, қалыңдатушы
және анодты масса, пектер, фторлы тұздар,
нефелиндер, глинозем, известняк бар
составтарды құраушы 6
Газ шаруашылығы
9. Газ тазалау аппаратшысы, газ тазалаумен
және қоспа-көтеру станциясына қызмет
көрсететiн 12
10. Газ генераторшы 12
11. Газшы:
1) домна және мартен пештерiнiң газ
құбырын тазалайтын 12 36
2) газгольдерге, орталық және
тарамдалатын магистральдарға және қосқыш
станцияға қызмет көрсететiн 12
12. Газдан құтқарушы 12
13. Газ генераторында iстейтiн күлшi 12
14. Газ үрлейтiн машиналардың машинисi 12
15. Газ компрессорына қызмет iстейтiн компрессор
қондырғылардың машинисi 12
16. Скрубберлер мен насосты газдан тазалаушыға
қызмет көрсететiн насос қондырғысының
машинисi 12
17. Баллондарды толтырушы 12
18. Қайталанба шламдарды өңдеушi 12
19. Шлакшы 12
Сумен қамтамасыз ету және канализация
20. Хлорлау қондырғыларында iстейтiн
химиялық сумен тазалау аппаратшысы 12
21. Факельдi канализацияға қызмет көрсететiн,
радикалды отстойниктердегi (домна
пештерiндегi "Дорро" бассейнi) насос
қондырғыларының машинисi 12
Бумен күштеу шаруашылығы
22. Реактивтердi тиеу жұмысын iстейтiн
химиялық сумен тазалау аппаратшысы 6
23. Утилизатор-қазандықтарда iстейтiн
қазандық машинисi (от жағушы) 6

2. Газовщик размораживающей установки, занятый
рудоразмораживанием 6
3. Грузчик:
1) постоянно занятый на погрузке и разгрузке
в горячем состоянии: металла, агломерата, шлака
и глинозема; при погрузке и разгрузке подовой и
анодной массы, химических продуктов
коксохимического производства 12
2) занятый на погрузке и разгрузке грузов в
холодном состоянии: черных и цветных металлов,
агломерата, шлака; при погрузке и выгрузке руд,
рудных концентратов, нерудных материалов,
огнеупоров, флюсов, кокса, глинозема, кварцитов,
магнезита, металлолома, колошниковой пыли, шлама
и кеков 6
4. Машинист мотовоза, постоянно занятый
обслуживанием металлургических, агломерационных,
химико-металлургических, электродных, огнеупорных
и коксохимических цехов 6
5. Машинист путепередвигателя, постоянно занятый на
работе на шлаковых отвалах 6
6. Машинист электровоза, постоянно занятый на
обслуживании железнодорожного состава с горячим
агломератом, коксом, жидким и горячим металлом,
а также с горячим и быстроразлагающимся шлаком 12
7. Осмотрщик вагонов, постоянно занятый на работе с
вагонами, предназначенными для перевозки горячего
агломерата, руды, колошниковой пыли, шлака, кеков
и концентратов 6
8. Составитель поездов:
1) составов с горячим агломератом, жидким и
горячим металлом, а также с горячим и
быстроразлагающимся шлаком 12
2) составов с пылящими грузами:
доломит обожженный, уголь, кокс, руды,
молотые материалы, колошниковая пыль,
цемент, флюсы, концентраты, подовая и
анодная масса, пеки, фтористые соли,
нефилины, глинозем, известняк 6
Газовое хозяйство
9. Аппаратчик очистки газа, занятый на газоочистке
и обслуживании смесительно-повысительной станции 12
10. Газогенераторщик 12
11. Газовщик, занятый:
1) на очистке газопровода доменных и
мартеновских печей 12 36
2) на обслуживании газгольдера, центральных и
отводящих магистралей и на смесительной
станции 12
12. Газоспасатель 12
13. Зольщик, занятый на газогенераторах 12
14. Машинист газодувных машин 12
15. Машинист компрессорных установок, занятый
обслуживанием газового компрессора 12
16. Машинист насосных установок, занятый
обслуживанием скрубберов и насосной газоочистки 12
17. Наполнитель баллонов 12
18. Обработчик вторичных шламов 12
19. Шлаковщик 12
Водоснабжение и канализация
20. Аппаратчик химоводоочистки, занятый на
хлораторных установках 12
21. Машинист насосных установок, занятый на
обслуживании фекальной канализации, на радиальных
отстойниках (бассейн "Дорро" в доменных цехах) 12
Паросиловое хозяйство
22. Аппаратчик химоводоочистки, занятый на работе по
загрузке реактивов 6
23. Машинист (кочегар) котельной, занятый на котлах-
утилизаторах 6

24. Жылу жүйесiндегi бойлер қондырғыларына
қызмет iстейтiн қазандықтың машинисi
(от жағушы) 6
Оттегi шаруашылығы
25. Бөлу блогына қызмет көрсететiн
ауамен бөлу аппаратшысы 12
26. Оттегi станциясына қызмет көрсететiн
компрессор қондырғыларының машинисi 12
Металлургиялық пештердi жөндеу
27. Қопарушы 12
28. Өндiрiстiк пештердiң, қазандықтар
мен агрегаттардың тас қалаушы-пешшiсi 12
29. Ұста-бұрғы қайраушы 12
30. Бульдозер машинисi (бульдозершi)
шлаковиктердi тазалаушы 12
31. Жылжымалы ерітінді араластырғыштың отқа
берiк массадан ерітінді дайындайтын
машинисi 12
32. Ерітінді тасығыштың машинисi 6
33. Скрепер шығырының шлаковиктердi тазалаушы
машинисi 12
34. Опалубка жұмысындағы балташы 12
35. Жабық үй-жай iстейтiн тасымалдаушы 6
36. Шлакшы 12
Қара және түстi металлургияның
қосымша цехтары мен учаскелерiнiң
басшылары мен мамандары
37. Негiзгi өндiрiстiк жұмысшылар зиянды
еңбек жағдайларына байланысты қосымша
демалыс алатын учаскелерде iстейтiн
мастер, аға мастер, ауысым бастығы:
1) ұзақтығы 12 күнтізбелік күн 12
2) ұзақтығы 6 күнтізбелік күн 6
7. ҚАРА ЖӘНЕ ТҮСТI МЕТАЛЛАРДЫ ӨҢДЕУ ЖӨНIНДЕГI
КӘСIПОРЫНДАР, ЦЕХТАР, ӨНДIРIСТIК БАЗАЛАР ЖӘНЕ АЛАҢДАР
Жұмысшылар
1. Қара және түстi металдарды бөлетiн
шпурларды бұрғылаушы 6
2. Қара және түстi металдарды бөлетiн қопарушы 6
3. Металл сынықтары мен қалдықтарын газбен
кесушi:
1) жабық үй-жайларда iстейтiн 12
2) қорғасын жосасымен боялған сынықтарды
кесетiн 12 36
3) ашық алаңдар мен учаскелерде iстейтiн 6
4. Пиротехникалық бақылау жасайтын, қара
және түстi металдың сынықтар мен
қалдықтарын бақылаушы 6
5. Металл сынықтары мен қалдықтарын
бөлетiн копровшы 6
6. Күйдiру пештерiне қызмет көрсететiн
технологиялық пештердiң от жағушысы 6
7. Шлак үйiндiлерiн ысыратын бульдозер машинисi
(бульдозершi) 12
8. Скрепер шығырының машинисi 6
9. Шлак үйiндiлерiн және қоқыстарды
ысыратын машинисi 12
10. Металл қалдықтарын күйдiрушi:
1) сынықтар мен қалдықтарды кептiретiн
және күйдiретiн 12
2) сымдар мен кабельдi қорғасын балқытып
күйдiретiн 12
3) металл жоңқасын күйдiретiн 6
11. Қара және түстi металдардың сынықтары
мен қалдықтарын пакеттеу мен брикеттеумен
және жоңқаны бөлшектеумен айналысатын металл
қалдықтарын престеушi 6
12. Металл сынықтарын өңдейтiн кешендi
бригаданың жұмысшысы 6
13. Қара және түстi металдардың сынықтары
мен қалдықтарын бөлушi:
1) қорғасынды бөлуде, қорғасын жосасымен
боялған кеме қалдығын қайта өңдеуде 12 36

24. Машинист (кочегар) котельной, занятый
обслуживанием теплосетевых бойлерных установок 6
Кислородное хозяйство
25. Аппаратчик воздухоразделения, занятый
обслуживанием блоков разделения 12
26. Машинист компрессорных установок, занятый
обслуживанием кислородной станции 12
Ремонт металлургических печей
27. Взрывник 12
28. Каменщик-печник промышленных печей, котлов
и агрегатов 12
29. Кузнец-бурозаправщик 12
30. Машинист бульдозера (бульдозерист), занятый на
очистке шлаковиков 12
31. Машинист растворомешалки передвижной, занятый
на приготовлении раствора из огнеупорной массы 12
32. Машинист растворонасосов 6
33. Машинист скреперной лебедки, занятый на очистке
шлаковиков 12
34. Плотник, занятый на опалубочных работах 12
35. Транспортерщик, занятый на работах в закрытых
помещениях 6
36. Шлаковщик 12
Руководители и специалисты
вспомогательных цехов и участков
черной и цветной металлургии
37. Мастер, старший мастер, начальник смены,
непосредственно занятые на участках работ, где
большинство основных производственных рабочих
получает в связи с вредными условиями труда
дополнительный отпуск:
1) продолжительностью 12 календарных дней 12
2) продолжительностью 6 календарных дней 6
7. ПРЕДПРИЯТИЯ, ЦЕХИ, ПРОИЗВОДСТВЕННЫЕ
БАЗЫ И ПЛОЩАДКИ ПО ПЕРЕРАБОТКЕ ЛОМА
ЧЕРНЫХ И ЦВЕТНЫХ МЕТАЛЛОВ
Рабочие
1. Бурильщик шпуров, занятый на разделке лома
черных и цветных металлов 6
2. Взрывник, занятый на разделке лома черных и
цветных металлов 6
3. Газорезчик металлолома и отходов, занятый:
1) при работе в закрытых помещениях 12
2) на резке лома, окрашенного свинцовым суриком 12 6
3) при работе на открытых участках и площадках 6
4. Контролер лома и отходов черных и цветных
металлов, занятый на пиротехническом контроле 6
5. Копровщик по разделке металлического лома и
отходов 6
6. Кочегар технологических печей, занятый
обслуживанием отжигательных печей 6
7. Машинист бульдозера (бульдозерист), занятый на
разработке шлаковых отвалов 12
8. Машинист скреперной лебедки 6
9. Машинист экскаватора, занятый на разработке
шлаковых отвалов и свалок 12
10. Обжигальщик металлоотходов, занятый:
1) на сушке и обжиге лома и отходов цветных
металлов 12
2) на обжиге проводов и кабеля с выплавкой
свинца 12
3) на обжиге металлической стружки 6
11. Прессовщик металлоотходов, занятый на
пакетировании и брикетировании лома, отходов
черных и цветных металлов и на дроблении стружки 6
12. Рабочий комплексной бригады по переработке
металлического лома 6
13. Раздельщик лома и отходов черных и цветных
металлов, занятый:
1) на разделке свинца, переработке судового лома,
окрашенного свинцовым суриком 12 36

2) түстi металдардың қалған қалдықтарын
бөлуде 6
3) кеме қалдықтарын өңдейтiн 6
14. Қара және түстi металдардың сынықтары
мен қалдықтарын кесетiн сынықтар мен
қалдықтарды қайшымен кесушi 6
15. Металл сынықтары мен қалдықтарын
сұрыптаушы-жинаушы:
1) қорғасын қалдықтарын сұрыптауда 12 36
2) шлак үйiндiлерiн қолмен өңдеуде 12
3) қара және түстi металдардың сынықтары
мен қалдықтарын (қорғасын қалдықтарынан
басқасын) сұрыптайтын 6
4) коммуналдық үйiндiлердi қолмен өңдейтiн 6
16. Шлакты, металл қалдықтары мен сынықтарын
сепараторлаушы:
1) шлак үйiндiлерiн өңдейтiн 12
2) коммуналдық үйiндiлердi өңдейтiн 6
3) қола-жез жоңқасын сепарациялауда 6
17. Шлак үйiндiлерiн өңдеуде тракторлы
тиегiште iстейтiн тиегiштiң жүргiзушiсi 12
18. Өңдеу алаңдарына оттегi баллондарын
жеткiзетiн және шатыр мен жоңқаны өңдеу
орнына жеткiзетiн тасымалдаушы 6
Басшылар және мамандар
19. Негiзгi өндiрiстiк жұмысшылар зиянды
еңбек жағдайына байланысты қосымша демалыс
алатын жұмыс учаскелерiнiң мастерi,
аға мастерi, ауысым бастығы:
1) ұзақтығы 12 күнтізбелік күн 12
2) ұзақтығы 6 күнтізбелік күн 6
8. МЕТИЗ ӨНДIРIСI
Жұмысшылар
Сымды созу
1. Сым созушы:
1) ысытып созушы 12
2) ысытпай созушы 6
2. Ысқылаушы:
1) құрғақ тәсiлмен 12
2) эмульсиямен 6
Металл өңдеу және темiр купоросын алу
3. Әк сөндiрушi аппаратшы 12
4. Темiр купоросын алушы кристалдау аппаратшысы 12
5. Бейтараптау аппаратшысы 12
6. Центрифугалау аппаратшысы 12
7. Өңделген металды кептiретiн металл
жуушы-кептiрушi 12
8. Өңдеушi 12
Термикалық өңдеу
9. Бекiту бұйымдарын қалайтын қыздырушы 12
10. Прокатты шынықтыратын қыздырушы 12
11. Металдан сызым тартушы 12
12. Температураны тұрақты өлшеп тұратын пирометршi 6
13. Пештегi термист 12
14. Электр пештерiн жөндейтiн электр жабдықтарын
жөндеушi электромонтер 6
Волоктарды дайындау
15. Ысқылау инелерiн құрғақ тәсiлмен
қайрайтын қайраушы 6
16. Волоктарды престейтiн ыстық штампылаудағы
престеушi 6
17. Волоктарды дайындау бөлiмiнде iстейтiн
жұмыс бөлушi 6
18. Волоктарды ысқылаумен айналысатын
алмастарды ысқылаушы 6
Сымның қорғаушы қабаттары
19. Сымның қорғау қабатын iстейтiн жабдықтар
мен металл бұйымдарын консервiлеушi 12
20. Сымды қалайыландырушы 12
21. Ыстық тәсiлмен мырыштаушы 12
Болат және аралас арқандарды есу
22. Жiп иiретiн және арқан есетiн машиналарда
iстейтiн арқаншы 6

2) на разделке остального лома цветных металлов 6
3) на переработке судового лома 6
14. Резчик лома и отходов на ножницах, занятый на
резке лома и отходов черных и цветных металлов 6
15. Сортировщик-сборщик металлического лома и
отходов, занятый:
1) на сортировке свинцовых отходов 12 36
2) на ручной разработке шлаковых отвалов 12
3) на сортировке лома и отходов черных и цветных
металлов (кроме свинцовых отходов) 6
4) на разработке вручную коммунальных свалок 6
16. Сепараторщик шлака, лома и отходов металла,
занятый:
1) на разработке шлаковых отвалов 12
2) на разработке коммунальных свалок 6
3) на сепарации бронзолатунной стружки 6
17. Водитель погрузчика, занятый на тракторном
погрузчике на разработке шлаковых отвалов 12
18. Транспортировщик, занятый на доставке кислородных
баллонов на разделочные площадки и на перемещении
кровли и стружки к месту переработки 6
Руководители и специалисты
19. Мастер, старший мастер, начальник смены,
непосредственно занятые на участках работ, где
большинство основных производственных рабочих
получает в связи с вредными условиями труда
дополнительный отпуск:
1) продолжительностью 12 календарных дней 12
2) продолжительностью 6 календарных дней 6
8. МЕТИЗНОЕ ПРОИЗВОДСТВО
Рабочие
Волочение проволоки
1. Волочильщик проволоки, занятый:
1) на волочении с подогревом 12
2) на волочении без подогрева 6
2. Шлифовщик, занятый на работах:
1) сухим способом 12
2) с эмульсией 6
Травление металла и извлечение железного
купороса
3. Аппаратчик гашения извести 12
4. Аппаратчик кристаллизации, занятый на извлечении
железного купороса 12
5. Аппаратчик нейтрализации 12
6. Аппаратчик центрифугирования 12
7. Мойщик-сушильщик металла, занятый на сушке
травленого металла 12
8. Травильщик 12
Термическая обработка
9. Калильщик, занятый на закладке крепежных изделий 12
10. Калильщик, занятый на закалке проката 12
11. Отжигальщик проволоки из металла 12
12. Пирометрист, занятый постоянно на замере
температуры 6
13. Термист на печах 12
14. Электромонтер по ремонту электрооборудования,
занятый на ремонте электропечей 6
Изготовление волок
15. Заточник, занятый на точке шлифовальных игл сухим
способом 6
16. Прессовщик на горячей штамповке, занятый на
запрессовке волок 6
17. Распределитель работ, занятый в отделении
по изготовлению волок 6
18. Шлифовщик алмазов, занятый на шлифовке
волок 6
Защитные покрытия проволоки
19. Консервировщик оборудования и металлоизделий,
занятый на защитном покрытии проволоки 12
20. Лудильщик проволоки 12
21. Оцинковщик горячим способом 12
Свивка стальных и комбинированных
канатов
22. Канатчик, занятый на прядевьющих машинах и на
канатавьющих машинах 6

23. Сымдар мен тростарды ораушы 6
Шыбықтар өндiрiсi
24. Ысқылау станоктарын түзетушi 6
25. Шыбықтарды ысқылайтын ысқылаушы 6
26. Шыбықтарды шабумен айналысатын металды
қайшымен кесушi 6
27. Шыбықтарды ысқылайтын ысқылаушы 6
Мамандандырылған кәсiпорындар мен
цехтарда глухарларды, винттердi,
шуруптарды және шплинттердi өндiру
28. Тоңазытып түсiру автоматтарының автоматшысы 6
29. Сайманды абразивтi дөңгелекпен құрғақ
тәсiлмен қайрайтын және ысқылайтын қайраушы 12
30. Шуруп өндiрiсiнде жартылай фабрикаттар
мен бұйымдарды шаятын жуушы 6
31. Суықтай штампылау жабдығының түзетушiсi 6
32. Шуруп өндiрiсiнде жартылай фабрикаттар
мен бұйымдарды ысқылайтын ысқылаушы 6
Шынжыр мен сым серiппелердi өндiру
33. Түйiспелi (престi) дәнекерлеу
машиналарындағы шынжыр дәнекерлеушi 6
Металды калибрлеу
34. Металды калибрлейтiн созушы:
1) ысытып 12
2) ысытпай 6
35. Ұштайтын станоктар мен түзету машиналарын
түзететiн суықтай штампылау жабдығын
түзетушi 6
36. Металды түзететiн және кесетiн машиналарды
түзетушi 6
37. Шыбықтар мен белтемiрлердiң ұштарын
шығаратын токарь-жартылай автоматшы 6
Мамандандырылған кәсiпорындар мен
цехтарда бекiту бұйымдары мен шегелердi өндiру
38. Гайка оятын престерде, станоктарда
және автоматтарда iстейтiн суықтай түсiру
автоматының автоматшысы 6
39. Шеге жасайтын, iстейтiн суықтай түсiру
автоматының автоматшысы 12
40. Престеу бөлiмiндегi материалдардың,
металдардың, жартылай фабрикаттардың
және бұйымдардың бақылаушысы 6
41. Металды ысыту пешiне салумен және металды
пiсiрумен айналысатын металды ысытушы
(пiсiрушi) 12
42. Жұмыстың ыстық учаскелерiнде саймандарды
орналастырумен айналысатын ұста-престеу
жабдығын түзетушi 12
43. Суықтай түсiретiн жабдықты, гайка
оятын престердi, станоктарды және
автоматтарды түзетумен айналысатын суықтай
штампылау жабдығын түзетушi 6
44. Ыстық штампылауда және резьбасын ыстықтай
басуда iстейтiн ыстықтай штампылаудың
престеушiсi 12
45. Механикаландырылған буып-түю агрегаттарында
шегелердi буып-түюмен айналысатын
ораушы-орналастырушы 6
Қалың қабатты металл электродтарын өндiру
46. Брикеттеушi 6
47. Iрi тасты пiсiрушi (шыны пiсiрушi),
силикатты iрi тас өндiрiсiнде iстейтiн 12
48. Майлау компоненттерiн бөлшектеушi қабаттау
компоненттерiн себуде және компоненттердi
тартуда iстейтiн 12
49. Электродтарға май жағушы 6
50. Жағу пресiнiң престеушiсi 12
51. Пештерде қыздырушы 12
52. Электродтарды сорттаушы-ораушы 6
53. Шихталарды дозалаумен араластырумен
айналысатын жағу майын жасаушы 12
54. Электродтарды кептiрушi 6
55. Жағу майы менфлюстар
компоненттерiн кептiрушi 12
Биметалл өндiрiсi

23. Намотчик проволоки и троссов 6
Производство прутков
24. Наладчик шлифовальных станков 6
25. Полировщик, занятый на полировании прутков 6
26. Резчик металла на ножницах и прессах, занятый
рубкой прутков 6
27. Шлифовальщик, занятый на шлифовке прутков 6
Производство глухарей, винтов, шурупов
и шплинтов в специализированных
предприятиях и цехах
28. Автоматчик холодновысадочных автоматов 6
29. Заточник, занятый на заточке и шлифовке
инструмента абразивными кругами сухим
способом 12
30. Мойщик, занятый промывкой полуфабрикатов и
изделий в производстве шурупов 6
31. Наладчик холодноштамповочного оборудования 6
32. Полировщик, занятый на полировке полуфабрикатов
и изделий в производстве шурупов 6
Производство цепей и проволочных пружин
33. Сварщик на машинах контактной (прессовой) сварки,
занятый на сварке цепей 6
Калибровка металла
34. Волочильщик, занятый на калибровке металла:
1) с подогревом 12
2) без подогрева 6
35. Наладчик холодноштамповочного оборудования,
занятый наладкой острильных станков и правильных
машин 6
36. Правильщик на машинах, занятый правкой и резкой
металла 6
37. Токарь-полуавтоматчик, занятый на работе по
острению концов прутков и штанг 6
Производство крепежных изделий и гвоздей в
специализированных предприятиях и цехах
38. Автоматчик холодновысадочных автоматов, занятый
на вырубных гаечных прессах, станках и автоматах 6
39. Автоматчик холодновысадочных автоматов, занятый
на изготовлении гвоздей 12
40. Контролер материалов, металлов, полуфабрикатов и
изделий в прессовом отделении 6
41. Нагревальщик (сварщик) металла, занятый
загрузкой металла в нагревательную печь и сваркой
металла 12
42. Наладчик кузнечно-прессового оборудования,
занятый установкой инструмента на горячих участках
работ 12
43. Наладчик холодноштамповочного оборудования,
занятый наладкой холодновысадочных и вырубных
гаечных прессов, станков и автоматов 6
44. Прессовщик на горячей штамповке, занятый на
горячей штамповке и горячей накатке резьбы 12
45. Укладчик-упаковщик, занятый упаковкой гвоздей
на механизированных упаковочных агрегатах 6
Производство толстопокрытых
металлических электродов
46. Брикетировщик 6
47. Варщик (стекловар) глыбы, занятый в производстве
силикатной глыбы 12
48. Дробильщик компонентов обмазки, занятый на
просеве компонентов покрытия и помоле компонентов 12
49. Обмазчик электродов 6
50. Прессовщик обмазочного пресса 12
51. Прокальщик на печах 12
52. Сортировщик-упаковщик электродов 6
53. Составитель обмазки, занятый на дозировке
и смешивании шихт 12
54. Сушильщик электродов 6
55. Сушильщик компонентов обмазки и флюсов 12
Производство биметалла

56. Биметалды вальцовкалайтын вальцовкашы 12
57. Сым созушы 12
58. Металды ысытушы (пiсiрушi) 12
59. Металды және балқымаларды балқытушы 12
60. Изложницаларды жинау жұмыстарының слесары 12
Ұнтақты сым өндiрiсi
61. Сым созушы 12
62. Компоненттердi шихталаумен айналысатын жағу
майы компоненттерiн бөлшектеушi 12
Арматуралық пiсiрiлген торды өндiру
63. Түйiспелi (престi) дәнекерлеу
машиналарының дәнекерлеушiсi 6
Басшылар және мамандар
64. Негiзгi өндiрiстiк жұмысшылардың көпшiлiгi
зиянды еңбек жағдайына байланысты қосымша
демалыс алатын мастер, аға мастер, ауысым
бастығы:
1) ұзақтығы 12 күнтізбелік күн 12
2) ұзақтығы 6 күнтізбелік күн 6
9. ТАСЗЫҒЫР ӨНДIРIСI
Жұмысшылар
1. Ысқылау қайрағын жасайтын аппаратшы 12
2. Абразив бұйымдарына қорғасын құюмен
айналысатын абразив дөңгелектерiн
теңдеуші-құюшы 12
3. Вулканит байланысындағы ыстық жұмыстармен
айналысатын массаны вальцовкалаушы
(прокаттаушы) 12
4. Синтетикалық шайыр негiзiнде аппрет
дайындайтын аппреттi пiсiрушi 6
5. Ыстық жұмыстарда iстейтiн вулканит
топтамасындағы дөңгелектер вулканшысы 12
6. Қолмен глазурлайтын глазуршы 6
7. Шлиф түйiрлерiн, шлиф ұнтақтарды және шихталық
материалдарды бөлшектеушi 12
8. Абразив массасын дайындаушы:
1) керамика байланыстырғыш массаны араластыруда 12
2) керамиканы байланыстырғыш массаны дайындауда,
абразив бұйымдары цехының силикатты желiм
дайындауда (байланыстырғышты дайындау
учаскесiнде) 6
9. Бакелиттi және вулканиттi массаны дайындаушы 12
10. Абразивтiк бұйымдарды тиеумен-түсiрумен
айналысатын, абразивтiк бұйымдарды кезеңдiк
күйдiру пештерiне тиеушi-түсiрушi 12
11. Кедергi пештерiн тиеушi 12
12. Ысқылау дискiлерiн қиып алатын
абразивтi дискiлердi дайындаушы 12
13. Ысқылау ұнтақтарын классификаторлаушы 6
14. Электрокорунд, кремний карбидi, бор карбидi
және абразивтi бұйымдарды өндiру цехтарында
iстейтiн абразивтi материалдар мен бұйымдардың
бақылаушысы 6
15. Күйдiрушi-от жағушы:
1) кезеңдi пештерде iстейтiн 12
2) тоннельдi пештерде iстейтiн 6
16. Абразив өндiрiсiндегi материалдар мен шикiзат
қоймасында iстейтiн бульдозер машинисi
(бульдозершi) 6
17. Кедергi пештерiн ыстықтай бұзуда iстейтiн
бульдозер машинисi (бульдозершi) 12
18. Кран машинисi:
1) электробалқыту цехтарындағы 12 36
2) электрокорунд өндiрiсi цехындағы (эстакада
және дайындау бөлiмiнiң учаскесi) 12
3) қалыпты абразивтi бұйымдар учаскесiнде және
дайын өнiм қоймасында ысқылау бұйымдарын
тасымалдауда 6
19. Арнайы киiмдi жуатын, кептiретiн және
жөндейтiн, арнайы киiмдi жуу машинисi 6

56. Вальцовщик, занятый на вальцовке биметалла 12
57. Волочильщик проволоки 12
58. Нагревальщик (сварщик) металла 12
59. Плавильщик металла и сплавов 12
60 Слесарь по сбору изложниция 12
Производство порошковой проволоки
61. Волочильщик проволоки 12
62. Дробильщик компонентов обмазки, занятый на
шихтовке компонентов 12
Производство арматурной сварной сетки
63. Сварщик на машинах контактной (прессовой) сварки 6
Руководители и специалисты
64. Мастер, старший мастер, начальник смены,
непосредственно занятые на участках
работы, где большинство основных
производственных рабочих получает в
связи с вредными условиями труда
дополнительный отпуск:
1) продолжительностью 12 календарных дней 12
2) продолжительностью 6 календарных дней 6
9. АБРАЗИВНОЕ ПРОИЗВОДСТВО
Рабочие
1. Аппаратчик по изготовлению шлифовальной шкурки 12
2. Балансировщик-заливщик абразивных кругов,
занятый заливкой свинцом абразивных изделий 12
3. Вальцовщик (прокатчик) массы на вулканитовой
связке, занятый на горячих работах 12
4. Варщик аппрета, занятый приготовлением аппреты
на основе синтетических смол 6
5. Вулканизаторщик кругов на вулканитовой связке,
занятый на горячих работах 12
6. Глазурщик, занятый на ручной глазуровке 6
7. Дробильщик шлифзерна, шлифпорошков и шихтовых
материалов 12
8. Заготовщик абразивной массы, занятый:
1) на смешивании массы на керамической связке 12
2) на заготовке массы на керамической связке, на
заготовке силикатного клея цеха абразивных
изделий (участка приготовления связки) 6
9. Заготовитель бакелитовой и вулканитовой массы 12
10. Загрузчик-выгрузчик абразивных изделий в
периодические обжигательные печи, занятый на
загрузке и выгрузке абразивных изделий 12
11. Загрузчик печей сопротивления 12
12. Изготовитель абразивных дисков, занятый на
вырезании шлифдисков 12
13. Классификаторщик шлифпорошков 6
14. Контролер абразивных материалов и изделий,
занятый в цехах по производству электрокорунда,
карбида кремния, карбида бора и абразивных
изделий 6
15. Кочегар-обжигальщик, занятый на работах:
1) в периодических печах 12
2) в тоннельных печах 6
16. Машинист бульдозера (бульдозерист), занятый на
складе материалов и сырья в производстве
абразивов 6
17. Машинист бульдозера (бульдозерист), занятый на
горячей разборке печей сопротивления 12
18. Машинист крана (крановщик), занятый:
1) в электроплавильных цехах 12 36
2) в цехе производства электрокорунда
(участок эстакады и подготовительного отделения) 12
3) на участках формовках абразивных изделий и на
перевозке шлифизделий в складе готовой
продукции 6
19. Машинист по стирке спецодежды, занятый стиркой,
сушкой и ремонтом спецодежды 6

20. Абразив өндiрiсiнде абразив дөңгелектерiмен
құрғақ тәсiлмен iстейтiн ысқылау және қайрау
станоктарын түзетумен айналысатын ысқылау
станоктарын түзетушi 6
21. Ысқылау түйiрлерi мен микроұнтақтар учаскесiнде
iстейтiн торлар тартушы 6
22. Жабық камерада iстейтiн абразив бұйымдарын
үрлеушi 12
23. Ысқылау түйiрлерi мен ысқылау
ұнтақтарын сусыздандырушы 6
24. Кезеңмен жұмыс iстейтiн электр пештерiнде
құрамында графит бар және тигельдi бұйымдарды
күйдiрушi 6
25. Ысқылау түйiрлерi мен ысқылау ұнтақтарын
байытушы 12
26. Абразив өндiрiсiнде арнайы аяқ киiмдi жөндеумен
айналысатын аяқ киiм жөндеушi шебер 6
27. Ыстық жұмыстарда iстейтiн отқа төзгiш 12
28. Пештердi қайта айдаушы 12
29. Абразив материалдарын балқытушы 12
30. Кремний карбидiн балқытушы 12
31. Электрокорунд, кремний карбидiн және бор
карбидiн өндiрудiң бөлшектеу-себу цехтарында
жабдықты жөндейтiн балташы 6
32. Корунд өндiрiсi цехында iстейтiн подиншi 12
33. Қосалқы (тасымалдаушы) тұрақты iстейтiн жұмысшы:
1) балқыту бөлiмiнiң шикiзат және қайталама
материалдарын және шихталарды тасымалдайтын;
абразив өндiрiсiнiң эстакадасында кезеңдi
пештердiң каналдарын тазалайтын 12
2) Абразивтi бұйымдарды механикалық өңдеу
учаскесiнде күйдiрiлген абразивтi бұйымдарды
тасымалдайтын 6
34. Абразивтi бұйымдарды қоюшы-түсіруші 12
35. Құрамында графитi бар массаны дайындаумен
айналысатын пластикалық массадан
электрокерамикалық бұйымдарды қоюшы 6
36. Түйiрлердi және ысқылау ұнтақтарын қыздырушы 6
37. Арнайы киiмдi шаңсыздандыратын жұмысшылар 6
38. Кремний карбидi өндiрiсi цехында iстейтiн
қарсыласы пештерiн бұзушы 12
39. Күйдiрiлмеген дөңгелектер мен кеспелтектердi
аралап бөлушi 12
40. Электрокорунд, кремний карбидi және бор карбидi
өндiрiсi цехтарында iстейтiн ысқылау түйiрлерi
мен ысқылау ұнтағын себушi 12
41. Электродтарды реттеушi 12
42. Ысқылау түйiрлерiн сеператорлаушы 6
43. Цехта iстейтiн жөндеушi-слесарь:
1) Негiзгi өндiрiстiк жұмысшылардың көпшiлiгi
зияндылық бойынша 12 күнтізбелік күн қосымша
демалыс алатын цехтарға тұрақты қызмет
көрсеткенде 12
2) абразивтi бұйымдарды механикалық өңдеу және
қалыптау учаскелерiнде престер мен токарь
станоктарын түзетуде, сондай-ақ негiзгi
өндiрiстiк жұмысшылардың көпшiлiгi зияндылық
бойынша 6 күнтізбелік күн қосымша демалыс алатын
цехтарға тұрақты қызмет көрсеткенде 6
44. Жабдықты майлайтын майлаушы:
1) ыстық учаскелердегi 12
2) суық учаскелердегi 6
45. Электрокорундты сорттайтын абразив
материалдарын сорттаушы 12
46. Кремний карбидiн және бор карбидiн сорттаумен
айналысатын қарсыласу пештерiндегi кусоктарды
сорттаушы 12

20. Наладчик шлифовальных станков, занятый наладкой
шлифовальных и заточных станков, работающих
абразивными кругами сухим способом в абразивном
производстве 6
21. Натяжчик сеток, занятый на участке шлифзерна и
микропорошков 6
22. Обдувщик абразивных изделий, занятый работой в
закрытой камере 12
23. Обезвоживатель шлифзерна и шлифпорошков 6
24. Обжигальщик, занятый на обжиге графитосодержащих
и тигельных изделий в электропечах периодического
действия 6
25. Обогатитель шлифзерна и шлифпорошков 12
26. Обувщик по ремонту обуви, занятый на ремонте
спецобуви в абразивном производстве 6
27. Огнеупорщик, занятый на горячих работах 12
28. Перегонщик печей 12
29. Плавильщик абразивных материалов 12
30. Плавильщик карбида кремния 12
31. Плотник, занятый на ремонте оборудования в
дробильно-рассевных отделениях цехов по
производству электрокорунда, карбида кремния и
карбида бора 6
32. Подинщик, занятый в цехе производства корунда 12
33. Подсобный (транспортный) рабочий, постоянно
занятый:
1) транспортировкой сырьевых и возвратных
материалов и шихты плавильного отделения;
по очистке каналов периодических печей на
эстакаде абразивного производства 12
2) на транспортировке оббожженных абразивных
изделий на участке механической обработки
абразивных изделий 6
34. Постановщик-выгрузчик абразивных изделий 12
35. Постановщик-электрокерамических изделий из
пластических масс, занятый заготовкой
графитосодержащей массы 6
36. Прокальщик зерна и шлифпорошков 6
37. Рабочие, занятые на обеспыливании спецодежды 6
38. Разборщик печей сопротивления, занятый в цехе
производства карбида кремния 12
39. Распиловщик необожженных кругов и брусков 12
40. Рассевальщик шлифзерна и шлифпорошков, занятый в
цехах по производству электрокорунда, карбида
кремния и карбида бора 12
41. Регулировщик электродов 12
42. Сепараторщик шлифзерна 6
43. Слесарь-ремонтник, занятый в цехе:
1) при постоянном обслуживании участков,
где большинство основных производственных
рабочих получает дополнительный отпуск по
вредности 12 календарных дней 12
2) на наладке прессов и токарных станков на
участках формовки и механической обработки
абразивных изделий, а также при постоянном
обслуживании участков, где большинство основных
производственных рабочих получает дополнительный
отпуск по вредности 6 календарных дней 6
44. Смазчик, занятый на смазке оборудования:
1) на горячих участках 12
2) на холодных участках 6
45. Сортировщик абразивных материалов, занятый на
сортировке электрокорунда 12
46. Сортировщик куска на печах сопротивления, занятый
на сортировке карбида кремния и карбида бора 12

47. Абразивтi бұйымдарды өңдеушi токарь 12
48. Абразивтер өндiрiсiнде материалдар мен шикiзат
қоймасында iстейтiн тракторшы 6
49. Абразивтi материалдарды орайтын
орналастырушы-ораушы 6
50. Керамикалық байланыстырғыштағы бұйымдарды
қалыптаумен айналысатын абразивтi бұйымдарды
қалыптаушы 12
51. Бакелиттi және вулканиттi байланыстырғыштағы
абразивтi бұйымдарды қалыптаушы 12
52. Абразивтi материалды балқыту үшiн шихта
құрайтын, абразив өндiрiсiнiң шихталаушысы 6
53. Абразив бұйымдарын құрғақ тәсiлмен
ысқылайтын ысқылаушы 12
54. Электрод шаруашылығына қызмет көрсететiн
электродшы 12
55. Электр жабдықына қызмет көрсететiн
электромонтер және цехтарда iстейтiн электр
жабдығын жөндейтiн электромонтер:
1)негiзгi өндiрiстiк жұмысшылар зияндылық
бойынша 12 күнтізбелік күн қосымша демалыс
алатын учаскелерге тұрақты қызмет көрсеткенде 12
2) негiзгi өндiрiстiк жұмысшылар зияндылық
бойынша 12 күнтізбелік күн қосымша демалыс
алатын учаскелерге тұрақты қызмет көрсеткенде,
сондай-ақ кремний карбидi өндiрiсiнiң пеш
бөлiмiне қызмет көрсеткенде 6
56. Балқыту цехтарында тұрақты жұмыс iстейтiн
электр жабдығына қызмет көрсететiн
электромонтер 12
Басшылар және мамандар
57. Балқыту цехының мастерi және инженерi 12
10. Электроэнергетикалық өнеркәсіп
1. Химиялық-су тазалауда iстейтiн химреагенттердi
дайындау және тиеу жөнiндегi аппаратшы 6
2. Химиялық-су тазалаудың аппаратшысы (кезекшi):
1) хлорлау процесiн жүргiзуде iстейтiн 12
2) басқа жұмыстарда iстейтiн 6
3. Қазандық алдындағы бункерлерге, шнектерге және
автостелаларға қызмет көрсететiн бункершi 12
4. Қатты отын, өндiрiс қалдықтарын және колчеданды
тиеумен және түсiрумен айналысатын жүк тиеушi 6
5. Жылу электр станцияларының жабық үй-жайларында
Екiбастұз көмiрiн тұрақты тиеп-түсiретiн
жүк тиеушi 12
6. Жылу электр станцияларында және жылу
жүйелерiнде қазандықтар мен жылу өткiзгiштердi
қаптайтын қаңылтыршы 6
7. Күл мен шлакты қолмен шығаратын күлші 12
8. Күл мен шлакты локомобильден шығаратын күлшi 6
9. Жылу электр станцияларында және жылу
жүйелерiнде iстейтiн термоизоляциядағы
изоляторшы (термоизоляторшы) 12
10. Қазандықтарды тазалаумен айналысатын қазан
тазалаушы 12 36
11. Отын түсiргiштiң машинисi 6
12. Гидрокүл шығарумен айналысатын күл шығаруды
қараушы-машинисi 6
13. Бу машинасы мен локомобиль машинисi 6
14. Қазандық-турбина және қазандық цехтарында,
турбина бөлiмiнде (цехында, жылу электр
станциясының жабық қоймасында) iстейтiн кран
машинисi (краншы) 6
15. Жылу электр станцияларының тозаң дайындау
цехында iстейтiн отынды тартатын диiрмендердiң
машинисi 6

47. Токарь по обработке абразивных изделий 12
48. Тракторист, занятый на складе материалов и сырья
в производстве абразивов 6
49. Укладчик-упаковщик, занятый на упаковке
абразивных материалов 6
50. Формовщик абразивных изделий, занятый на формовке
изделий на керамической связке 12
51. Формовщик абразивных изделий на бакелитовой и
вулканитовой связках 12
52. Шихтовщик в производстве абразивов, занятый
составлением шихты для плавки абразивного
материала 6
53. Шлифовщик, занятый шлифовкой абразивных изделий
сухим способом 12
54. Электродчик, занятый обслуживанием электродного
хозяйства 12
55. Электромонтер по обслуживанию электрооборудования
и электромонтер по ремонту электрооборудования,
занятые в цехах:
1) при постоянном обслуживании участков, где
большинство основных производственных рабочих
получает дополнительный отпуск по вредности
12 календарных дней 12
2) при постоянном обслуживании участков, где
большинство основных производственных рабочих
получает дополнительный отпуск по вредности 6
календарных дней, а также на обслуживании
печного отделения производства карбида
кремния 6
56. Электромонтер по обслуживанию электрооборудования,
занятый на постоянной работе в плавильных цехах 12
Руководители и специалисты
57. Мастер и инженер плавильного цеха 12
10. ЭЛЕКТРОЭНЕРГЕТИЧЕСКАЯ ПРОМЫШЛЕННОСТЬ
1. Аппаратчик по приготовлению и загрузке
химреагентов, занятый на химоводоочистке 6
2. Аппаратчик химоводоочистки (дежурный),
занятый:
1) ведением процесса хлорирования 12
2) на других работах 6
3. Бункеровщик, занятый на обслуживании бункеров
перед котлами, шнеков и автостел 12
4. Грузчик, занятый погрузкой и разгрузкой твердого
топлива, промышленных отходов и колчедана 6
5. Грузчик, постоянно занятый на погрузке и
разгрузки экибастузского угля в закрытых
помещениях тепловых электростанций 12
6. Жестянщик, занятый на обшивке термоизоляции
котлов и теплопроводов на тепловых электростанциях
и в тепловых сетях 6
7. Зольщик, занятый удалением золы и шлака вручную 12
8. Зольщик, занятый удалением золы и шлака из
локомобиля 6
9. Изолировщик на термоизоляции (термоизолировщик),
занятый на термоизоляции оборудования тепловых
электростанций и тепловых сетей 12
10. Котлочист, занятый на очистке котлов 12 36
11. Машинист топливоразгрузчика 6
12. Машинист-обходчик по золоудалению, занятый на
гидрозолоудалении 6
13. Машинист паровой машины и локомибиля 6
14. Машинист крана (крановщик), занятый в
котлотурбинном и котельном цехах
(котельной), турбинном отделении (цехе, в
закрытом складе топлива тепловой электростанции) 6
15. Машинист мельниц по размолу топлива, занятый в
пылеприготовительном цехе тепловой электростанции 6

16. Агрегаттарды (қазандық-турбина) басқарудың
блоктық жүйесiнiң машинисi 6
17. Газ-турбина қондырғыларының машинисi 6
18. Қазандық жабдық жөнiндегi қараушы-машинисi 6
19. Турбина жабдығы бойынша қараушы-машинисi 6
20. Қосымша турбина жабдығы бойынша қараушы-машинисi 6
21. Тiкелей турбина цехтарында орналасқан питатель
насостарының машинисi және деаэратор машинисi,
жылу жүйелiк бойлер қондырғыларының машинисi 6
22. Үй-жайларда орналасқан түтiн сорғыштар мен
желдеткiштерге қызмет көрсететiн машинист 6
23. Тозаң дайындау (отынды тарту) цехтарындағы
кептiргiштердiң машинисi 12
24. Тозаң дайындау (отынды тарту) цехтарындағы
тозаң насостарының машинисi 12
25. Мазут пен басқа да мұнай өнiмдерiн сорғызатын
насос қондырғыларының машинисi 12
26. Турбина бөлiмiнiң (цехының) үй-жайында
орналасқан жабдықтар мен қондырғыларға қызмет
көрсететiн жағалаудағы насостың, су
қабылдағыштың машинисi 6
27. Қазандық жабдық бойынша машинист, қазандықтың
аға машинисi, отынды қолмен тиейтiн
қазандықтардың машинисi 12
28. Қазандықтар машинисi, қазан-турбина цехының аға
машинисi және қазандықтар газбен, сұйық отынмен
және қатты отынды механикалық жолмен бергенде
жұмыс iстейтiн қазандық машинисi 6
29. Бу турбиналарының машинисi, турбина бөлiмiнiң
(цехының) аға машинисi 6
30. Энергоблок машинисi, энергоблокты 150 мың квт
және одан жоғары қуатты энергоблокқа қызмет
көрсететiн энергоблоктың аға машинисi 6
31. Күл алу қараушы-машинисi, қазандықтар машинисi,
кран машинисi (краншы), қазандық турбина,
турбина және қазандық цехтарында iстейтiндер 12
32. Қазандық жабдықтар жөнiндегi қараушы-машинисi,
турбина жабдығы бойынша қараушы-машинисi,
қосымша турбина жабдығы бойынша қараушы-машинисi,
қазандық-турбина (қазандық) цехтарда iстейтiн
және қазандықтардың бетiнен тозаң мен күлдi
жинайтын жұмысшылар 12
33. Iштен жану двигательдерiнiң машинисi, дизель
электростанцияларының жабдықтарына қызмет
көрсететiн 6
34. Электростанция жабдықтарының сыртқы үстiңгi
қабатын механикалық жинау моторшысы, қазандық
турбина және қазандық цехтарында (қазандықта)
және отын беруде iстейтiн 6
38. Багерлi (шламды) насостың моторшысы 6
39. Отын берiп тұрушы моторшысы:
1) Екiбастұз көмiрiн жағатын жылу электр
станцияларындағы 12
2) басқа электр станцияларындағы 6

16. Машинист блочной системы управления агрегатами
(котел-турбина) 6
17. Машинист газотурбинных установок 6
18. Машинист-обходчик по котельному оборудованию 6
19. Машинист-обходчик по турбинному оборудованию 6
20. Машинист-обходчик по вспомогательному турбинному
оборудованию 6
21. Машинист питательных насосов и машинист
деаэраторов; машинист теплосетевых бойлерных
установок, расположенных непосредственно в
турбинных цехах 6
22. Машинист дымососов, занятый обслуживанием
дымососов и вентиляторов, установленных в
помещениях 6
23. Машинист сушилок в цехах пылеприготовления
(в цехах по размолу топлива) 12
24. Машинист пылевых насосов в цехах
пылеприготовления (в цехах по размолу
топлива) 12
25. Машинист насосных установок, занятый на
перекачке мазута и других нефтепродуктов 12
26. Машинист береговой насосной, водоприемника,
занятый обслуживанием оборудования и установок,
расположенных непосредственно в помещении
турбинного отделения (цеха) 6
27. Машинист-обходчик по котельному оборудованию,
старший машинист котельной и машинист котлов,
занятые ручной загрузкой топлива 12
28. Машинист котлов, старший машинист котлотурбинного
цеха и старший машинист котельной при работе
котлов на газе, жидком топливе и при механической
подаче твердого топлива 6
29. Машинист паровых турбин, старший машинист
турбинного отделения (цеха) 6
30. Машинист энергоблока и старший машинист
энергоблока, занятые обслуживанием энергоблока
единичной мощностью 150 тыс. кВт и выше 6
31. Машинист-обходчик по золоудалению, машинист
котлов, машинист крана (крановщик), занятый в
котлотурбинном, турбинном и котельном цехе
(котельных) 12
32. Машинист-обходчик по котельному оборудованию,
машинист-обходчик по турбинному оборудованию,
машинист-обходчик по вспомогательному
турбинному оборудованию, занятые в котлотурбинном
(котельном) и турбинном цехах, и рабочие, занятые
на уборке пыли и золы с поверхности котлов 12
33. Машинист двигателей внутреннего сгорания, занятый
на обслуживании оборудования дизельных
электростанций 6
34. Машинист центрального теплового щита управления
паровыми турбинами 6
35. Машинист центрального теплового щита управления
котлами 6
36. Машинист бульдозера, работающего на угольном
складе по его укатке 6
37. Моторист механизированной уборки наружных
поверхностей оборудования электростанций, занятый
в котлотурбинном и котельном цехах (котельной) и
топливоподаче 6
38. Моторист багерной (шламовой) насосной 6
39. Моторист на топливоподаче, занятый:
1) на тепловых электростанциях, сжигающих
экибастузские угли 12
2) на других тепловых электростанциях 6

40. Қазандықтарды үрлеушi-шлаксыздандырушы 12
41. Қазандықтар мен электр станцияларының жылу
құбырларын және жылу жүйелерiн айналдыра
қалаушы 12
42. Жылу электр станциясының қазандықтарын жөндеу
үшiн ағаш дайындайтын балташы 6
43. Жерасты жылу электр станциясы жабдығына қызмет
көрсететiн және жөндейтiн жұмысшылар 12
44. Жылу изоляциялайтын жұмыстардағы көмекшi
(тасымалдаушы) жұмысшы 6
45. Ағашты антисептика жасайтын және электр тарату
желiлерi тұғырларын таскөмiр және битум лагымен
бояйтын жұмысшылар 6
46. Электр станциясында күлдi iрiктеп, бөлiп салып,
тиейтiн жұмысшылар 12
47. Электр станцияларының және электр
подстанцияларының ашық бөлушi қондырғыларында
изоляторларды тазалайтын жұмысшылар 6
48. Патерналар мен гидротехникалық ғимараттардың
басқа да үй-жайларында бетон ғимараттарын
цементтейтiн жұмысшылар 6
49. Қалқымал газ-турбиналы электр станцияларда
жабдықтарды жөндейтiн және қызмет көрсететiн
жұмысшылар 6
50. Жерасты гидроэлектростанцияларындағы жабдықтар
мен плотиналар iшiне орнатылған жабдықтарды
жөндейтiн және қызмет көрсететiн жұмысшылар 6
51. Гидроэлектр станциясы үйiнiң су астындағы
бөлiгiндегі бөлшектелетiн сынап түзеткiштерi
бар үй-жайдағы жабдыққа қызмет көрсететiн және
жөндейтiн жұмысшылар 12 36
52. Жер бетiнен 47 м тереңдiкте орналасқан жерасты
кешенiндегi жабдықты тұрақты және тiкелей
жөндейтiн және қызмет көрсететiн қызметкерлер 12 36
53. Жылу электр станцияларының отын қоймаларында
және мұнай шаруашылықтарында жөндеу жүргiзетiн
жөндеушi-слесарь, сондай-ақ жылу электр
станциялары мен жылу жүйелерiндегi тоннельдерде
және жылу камераларындағы жабдықты жөндейтiн
слесарь-жөндеушi 12
54. Қазандық цехтары мен тозаң дайындауда жабдықты
жөндейтiн, қазандық пен тозаң дайындау
цехтарындағы жабдық жөндейтiн слесарь 12
55. Отын берушi жабдықты жөндейтiн слесарь:
1) Екiбастұз көмiрiн жағатын жылу
электростанцияларындағы 12
2) басқа жылу электр станцияларындағы 6
56. Жылу электр станцияларының машина цехтарының
жабдығын жөндейтiн слесарь 6
57. Бу-газ-турбина жабдығын жөндейтін слесарь 6
58. Жылу электр станцияларының бу қазандарын
жөндейтiн, қазандықтар мен тозаң дайындау
цехтарының жабдығын жөндейтiн слесарь 12
59. Қазандық-турбина және қазандық цехтарының
(қазандықтың) жабдығын жөндейтiн (кезекшi) 12
60. Турбина цехының (бөлiмiнiң), жабық отын
қоймасының, мұнай шаруашылығының, тозаң
дайындаудың жабдығына тiкелей қызмет көрсететiн
(кезекшi) слесарь 12
61. Отын алып беру жабдығына тiкелей қызмет
көрсететiн (кезекшi) слесарь:

40. Обдувщик-расшлаковщик котлов 12
41. Огнеупорщик, занятый обмуровкой котлов
и теплопроводов электростанции и тепловых сетей 12
42. Плотник, занятый изготовлением лесов для
ремонта котлов тепловой электростанции 6
43. Рабочие, занятые на обслуживании и ремонте
оборудования подземных тепловых электростанций 12 36
44. Подсобный (транспортный) рабочий, занятый на
теплоизолировочных работах 6
45. Рабочие, занятые на антисептировании древесины и
покраске опор линий электропередачи каменноугольным
и битумным лаками 6
46. Рабочие, занятые на электростанции отбором,
расфасовкой и отгрузкой золы 12
47. Рабочие, занятые очисткой изоляторов в открытых
распределительных устройствах электростанций и
электроподстанций 6
48. Рабочие, занятые цементацией бетонных сооружений в
патернах и других помещениях гидротехнических
сооружений 6
49. Рабочие, занятые на обслуживании и ремонте
оборудования плавучих газотурбинных электростанций 6
50. Рабочие, занятые на ремонте и обслуживании
оборудования подземных гидроэлектростанций и
оборудования, установленного в теле плотин 6
51. Рабочие, постоянно и непосредственно занятые
обслуживанием и ремонтом оборудования,
расположенного в помещении с разборными ртутными
выпрямителями в подводной части здания
гидроэлектростанции 12 36
52. Работники гидроэлектростанции, постоянно
и непосредственно занятые обслуживанием
и ремонтом оборудования подземного комплекса,
заглубленного на 47 м от поверхности земли 12 36
53. Слесарь-ремонтник, занятый ремонтом
оборудования в закрытых складах топлива
и нефтехозяйств на тепловых электростанциях,
а также ремонтом оборудования в тоннелях и
теплофикационных камерах на тепловых электро-
станциях и тепловых сетях 12
54. Слесарь по ремонту оборудования котельных и
пылеприготовительных цехов, занятый ремонтом
оборудования в котельных цехах и на
пылеприготовлении 12
55 Слесарь по ремонту оборудования топливоподач,
занятый:
1) на тепловых электростанциях, сжигающих
экибастузские угли 12
2) на других тепловых электростанциях 6
56. Слесарь по ремонту оборудования машинных цехов
тепловых электростанций 6
57. Слесарь по ремонту парогазтурбинного
оборудования 6
58. Слесарь по ремонту оборудования котельных и
пылеприготовительных цехов, занятый ремонтом
паровых котлов тепловых электростанций 12
59. Слесарь (дежурный), занятый на обслуживании
оборудования котлотурбинного и котельного цехов
(котельной) 12
60. Слесарь (дежурный), непосредственно занятый
обслуживанием оборудования турбинного цеха
(отделения), закрытого склада топлива,
нефтехозяйства, на пылеприготовлении 12
61. Слесарь (дежурный), непосредственно занятый
обслуживанием оборудования топливоподачи:

1) Екiбастұз көмiрiн жағатын жылу электр
станциясында iстейтiн 12
2) басқа жылу электростанцияларында iстейтiн 6
62. Жылу құбырлары мен жылу тораптары ғимараттарын
жөндейтiн жөндеушi-слесарь 6
63. Жерасты жылу құбырлары мен жылу тораптары
ғимараттарына қызмет көрсететiн слесарь 6
64. Жылу торабында iстейтiн жылу енгiзушiлердiң
слесарi 6
65. Жұмыс iстеп тұрған қазан-турбина және қазандық
цехтарында (қазандықтарда), турбина
бөлiмдерiнде (цехтарында) тозаң дайындау
цехтарында (отынды уату цехтарында) және электр
станцияларының отын алып берушiсiнде жұмыс
iстейтiн такелажшы 12
66. Жылу электр станцияларының қазан-турбина және
қазан цехтарында және тозаң дайындауда iстейтiн
өндiрiстiк үй-жайларды жинаушы 6
67. Жылу-тасымал цехында және отын бергiште
iстейтiн сайманшы 12
68. Қазандардың торларында және қазан алдындағы
бункерлерде iстейтiн, отынды қазан торларында
ысырушы 12
69. Кабель енгiзгiштердi жөндеумен айналысатын
кабельшi-электромонтер, қорғасын муфталарды
және электр желiлерiндегi қабықтарын
дәнекерлейтiн 18
70. Кабель торабы зертханасында қорғасын қабықты
кабельдi бөлушi электромонтер-кабельшi 12
71. Электротехникалық жабдыққа, релелiк қорғау
жарақтарына, қазан-турбина, қазандықтар,
турбина цехтарында (бөлiмдерiнде) жүргiзудi
реттейтiн аппаратураны бақылау және автоматтау,
отын алып бергiш пен тозаң дайындауда,
отын-тасымал цехтарының жабық үй-жайларында
және жылу электр станцияларының мұнай
шаруашылықтарында қызмет көрсететiн (кезекшi)
электрослесарь 6
72. Электр берудiң әуе желiлерiн жөндейтiн, жылу
берудiң жоғары вольтты желiлерiн жөндеушi
жоғарыдағы жұмыстарда iстейтiн электромонтер 6
73. Жылу электр станциясының турбина цехының
(бөлiмiнiң) үйiнде орналасқан қалқанның жанында
кезекшiлiктегi электростанцияны басқарудың
бас қалқанының электромонтерi
74. Отын алып бергiште және тозаң дайындауда, жылу
электр станцияларының жабық жылу-тасымал цехында
және мұнай шаруашылықтарында iстейтiн электр
машиналарын жөндейтiн және релелiк қорғау
аппаратурасын жөндейтiн релелiк қорғау және
автоматика электро-слесарi, қазан-турбина,
қазандық және турбина цехтарындағы электро-
техникалық жабдықты, релелiк қорғау құралдарын,
жiберудi реттейтiн аппаратураны, бақылау және
автоматика құралдарын жөндейтiн 6
75. Кернеуi 500 мың вольттан жоғары электр
тораптарында iстейтiн, электр тораптарындағы
сынақтар мен өлшеулер бойынша электромонтер 12
76. Подстанцияға қызмет көрсететiн электромонтер,
кернеуi 500 мың вольттан жоғары электр
подстанцияларындағы жабдықты жөндейтiн және
қызмет көрсететiн электромонтер 12
11. МҰНАЙ ЖӘНЕ ГАЗ ӨНЕРКӘСІБІ
МҰНАЙ МЕН ГАЗДЫ БҰРҒЫЛАУ ЖӘНЕ ҚАЗЫП АЛУ
Жұмысшылар

1) на тепловых электростанциях, сжигающих
экибастузские угли 12
2) на других тепловых электростанциях 6
62. Слесарь-ремонтник, занятый ремонтом
теплопроводов и сооружений тепловых сетей 6
63. Слесарь по обслуживанию подземных теплопроводов
и сооружений тепловых сетей 6
64. Слесарь теплофикационных вводов, занятый в
тепловой сети 6
65. Такелажник, занятый на работах в действующих
котлотурбинных и котельных цехах (котельных),
турбинных отделениях (цехах), цехах
пылеприготовления (цехах по размолу топлива) и
на топливоподаче тепловых электростанций 12
66. Уборщик производственных помещений, занятый в
котлотурбинном и котельном цехах и на
пылеприготовлении тепловой электростанции 6
67. Шорник, занятый в топливно-транспортном цехе
и на топливоподаче 12
68. Шуровщик топлива на решетках котлов, занятый на
решетках котлов и в бункерах перед котлами 12
69. Электромонтер кабельщик, занятый на ремонте
кабельных вводов, на пайке свинцовых муфт и
оболочек в электрических сетях 18
70. Электромонтер-кабельщик, занятый на разделке
кабеля со свинцовой оболочкой в лаборатории
кабельной сети 12
71. Электрослесарь (дежурный) и электромонтер
(дежурный), занятый на обслуживании
электротехнического оборудования,
средств релейной защиты, контроля и
автоматики и пускорегулирующей
аппаратуры в котлотурбинных, котельных, турбинных
цехах (отделениях), на топливоподаче и
пылеприготовлении, в закрытых помещениях топливно-
транспортных цехах и нефтехозяйствах тепловых
электростанций 6
72. Электромонтер по ремонту воздушных линий
электропередач, занятый на верховых работах
ремонтом высоковольтных линий электропередач 12
73. Электромонтер главного щита управления
электростанций, занятый дежурством у щита,
расположенного в помещении турбинного цеха
(отделения) тепловой электростанции 6
74. Электрослесарь по ремонту электрических
машин и электромонтер по ремонту аппаратуры
релейной защиты и автоматики, занятые ремонтом
электротехнического оборудования, средств
релейной защиты, пускорегулирующей аппаратуры,
приборов контроля и автоматики в котлотурбинных,
котельных и турбинных цехах, на топливоподаче и
пылеприготовлении, в закрытых помещениях топливно-
транспортного цеха и нефтехозяйствах тепловых
электростанций 6
75. Электромонтер по испытаниям и измерениям в
электрических сетях, занятый на работах в
электрических сетях напряжением 500 тыс.В и выше 6
76. Электромонтер по обслуживанию подстанции и
электромонтер по ремонту электрооборудования,
занятые обслуживанием и ремонтом оборудования
электроподстанций напряжением 500 тыс.В и выше 12
11. НЕФТЯНАЯ И ГАЗОВАЯ ПРОМЫШЛЕННОСТЬ
БУРЕНИЕ И ДОБЫЧА НЕФТИ И ГАЗА
Рабочие

1. Мұнай мен газ скважиналарын пайдалану және
барлау бұрғылауының бұрғылаушысы, мұнай мен газ
скважиналарын пайдалану және барлау бұрғылауы
бұрғылаушысының көмекшiсi, скважиналарды
механикалық айналдырып бұрғылаудың бұрғылаушысы,
скважиналарды механикалық айналдырып
бұрғылау бұрғылаушысының көмекшiсi 6
2. Теңiздегi қалқыма бұрғылау агрегатының
бұрғылаушысы, теңiздегi қалқыма бұрғылау
агрегатының дизельшiсi, теңiздегi қалқыма
бұрғылау агрегатының бұрғылаушысының көмекшiсi 6
3. Мұнара монтаждаушы, мұнара монтаждаушы-балташы,
мұнара монтаждаушы-слесарь, мұнара монтаждаушы-
электромонтер, мұнара монтаждаушы-дәнекерлеушi 6
4. Скважина дебиттерiн өлшеушi және сынаққа терiп
алушы:
1) еркiн күкiрт сутегiн бөлетiн скважиналарда 12
2) қалған скважиналарда 6
5. Бұрғылау құлыптарын белгiлеушi және бұрғылау
құлыптарын ыстықтай құратын тасымалдаушы
жұмысшы 6
6. Бұрғылау қондырғыларының машинисi (дизельшiсi),
бұрғылау қондырғысының дизельшiсi (моторшысы) 6
7. Көтергiштiң машинисi, скважиналарды сынау
жөнiндегi көтергiштiң машинисi:
1) еркiн күкiрттi сутегi бөлетiн скважиналарда 12
2) қалған скважиналарда 6
8. Газ компрессорларына қызмет көрсетушi,
компрессор қондырғылардың машинисi, жылжымалы
компрессордың машинисi, жылжымалы компрессордың
дизельшiсi 12
9. Тереңдегi насостарда жұмыс кезiнде жұмыстық
агентті жер қыртысына сорғызып алатын насос
станциясының машинисi 6
10. Скважиналарды цементтеу машинисi, цементтеудi
бақылау станциясының оператор-моторшысы:
1) еркiн күкiрт сутегiн бөлетiн скважиналарда 12
2) қалған скважиналарда 6
11. Скважиналарды сынайтын оператор:
1) еркiн күкiрт сутегiн бөлетiн скважиналарда
iстейтiн 12
2) қалған скважиналарда iстейтiн 6
12. Скважиналарды күрделi және жерасты жөндеуге
дайындау операторы:
1) еркiн күкiрт сутегiн бөлетiн скважиналарда
iстейтiн 12
2) қалған скважиналарда iстейтiн 6
13. Скважиналарды зерттейтiн оператор:
1) еркiн күкiрт сутегiн бөлетiн скважиналарда
iстейтiн 12
2) қалған скважиналарда iстейтiн 6
14. Мұнай мен газ қазып алатын оператор, газ
жинайтын оператор, тауар операторы:
1) еркiн күкiрт сутегiн бөлетiн мұнай мен газды
қазып алатын және тасымалдайтын мұнайды
сорғызып тартумен айналысатын тауар
операторлары 12 36
2) мұнай мен газдың басқа түрлерiн (қазып алу
және тасымалдауда) 6
15. Жер қыртысы қысымын қолдау жөнiндегi оператор 6
16. Жер қыртысын гидравликалық айыру жөнiндегi
оператор 6
17. Скважиналарды химиялық өңдеу жөнiндегi оператор 6
18. Сусыздандыру және тұзсыздандыру қондырғысының
операторы:
1) еркiн күкiрт сутегiсiн бөлетiн мұнайды
дайындау кезiнде 12
2) мұнайдың басқа түрлерiн дайындау кезiнде 6

1. Бурильщик эксплуатационного и разведочного
бурения скважин на нефть и газ, помощник
бурильщика эксплуатационного и разведочного
бурения скважин на нефть и газ, бурильщик
механического вращательного бурения скважин,
помощник бурильщика механического
вращательного бурения скважин 6
2. Бурильщик плавучего бурильного агрегата
в море, дизелист плавучего бурильного
агрегата в море, помощник бурильщика
плавучего бурильного агрегата в море 6
3. Вышкомонтажник, вышкомонтажник-плотник,
вышкомонтажник-слесарь, вышкомонтажник-
электромонтер, вышкомонтажник-сварщик 6
4. Замерщик дебитов скважин и пробоотборщик,
занятые:
1) на скважинах, выделяющих свободный
сереводород 12
2) на остальных скважинах 6
5. Установщик бурильных замков и подсобный
(транспортный) рабочий, занятые горячей
наверткой бурильных замков 6
6. Машинист (дизелист) буровых установок,
дизелист (моторист) буровой установки 6
7. Машинист подъемника, машинист подъемника
по опробованию скважин, занятые:
1) на скважинах, выделяющих свободный сероводород 12
2) на остальных скважинах 6
8. Машинист компрессорных установок, обслуживающий
газовые компрессоры;
машинист передвижного компрессора;
дизелист передвижного компрессора 12
9. Машинист насосной станции по закачке рабочего
агента в пласт при работе в заглубленных
насосных 6
10. Машинист по цементажу скважин, оператор по
цементажу скважин, оператор-моторист станции
контроля цементажа, занятые:
1) на скважинах, выделяющих свободный
сероводород 12
2) на остальных скважинах 6
11. Оператор по опробованию (испытанию) скважин,
занятый:
1) на скважинах, выделяющих свободный
сероводород 12
2) на остальных скважинах 6
12. Оператор по подготовке скважин к капитальному
и подземному ремонту, занятый:
1) на скважинах, выделяющих свободный сероводород 12
2) на остальных скважинах 6
13. Оператор по исследованию скважин, занятый:
1) на скважинах, выделяющих свободный
сероводород 12
2) на остальных скважинах 6
14. Оператор по добыче нефти и газа, оператор
по сбору газа, оператор товарный, занятые:
1) на добыче и транспортировке нефти и газа,
выделяющих свободный сероводород 12 36
только товарным операторам, занятым на
перекачке нефти
2) на добыче и транспортировке прочих видов
нефти и газа 6
15. Оператор по поддержанию пластового давления 6
16. Оператор по гидравлическому разрыву пластов 6
17. Оператор по химической обработке скважин 6
18. Оператор обезвоживающей и обессоливающей установки:
1) при подготовке нефти, выделяющей свободный
сероводород 12
2) при подготовке прочих видов нефти 6

19. Арнайы агрегаттар - бұрғылау, цементтеу,
цемент-құм араластыру, парафининсiздендiру
қондырғысында және басқаларда iстейтiн
жұмысшылар:
1) 3 т дейiн жүк көтеретiн автомобильдердiң
шассиiне орнатылған машиналарда жұмыс iстейтiн 12
2) 3 т дейiн және одан көп жүк көтеретiн
автомобильдердiң шассиiне орнатылған
машиналарда жұмыс iстейтiн 6
20. Скважиналарды күрделi және жерасты жөндейтiн
жұмысшылар:
1) еркiн күкiрт сутегiн шығаратын скважиналарда 12
2) қалған скважиналарда 6
21. Бұрғылау қондырғыларына қызмет көрсететiн
жөндеушi-слесарь, бұрғылау қондырғыларын
жөндейтiн және қызмет көрсететiн 6
22. Компрессорлар мен газомоторларды жөндейтiн
жөндеушi-слесарь 12
23. Теңiз бұрғылау қондырғыларының негiздерiн
және эстакадаларды монтаждау және жөндеу
жөнiндегi слесарь 6
24. Бұрғылау қондырғыларына қызмет көрсететiн
электромонтер, электрмен бұрғылау кезiндегi
пайдалану және барлау бұрғылау бұрғылаушысының
көмекшiсi 6
25. Электр жабдығына қызмет көрсететiн
электромонтер, жөндеушi-слесарь және механикалық
жинақтау жұмыстарының слесары технологиялық
жабдыққа және еркiн күкiрт сутегiн бөлетiн мұнай
мен газ өндiру промыселдерiнде электр беру
желiлерiне қызмет көрсету және жөндеумен
айналысатын электр жабдығын жөндейтiн
электромонтер 6
Басшылар және мамандар
26. Скважиналарды күрделi жөндеудегi күрделi жұмыстар
жөнiндегi мастер (инженер), скважиналарды сынау
жөнiндегi мастер, скважиналарды сынау жөнiндегi
аға мастер, скважиналарды күрделi және жерасты
жөндеу жөнiндегi аға мастер, скважиналарды
күрделi және жерасты жөндеу жөнiндегi мастер,
мұнай, газ және конденсат өндiру жөнiндегi мастер,
қысу скважиналарын игеру және жөндеу жөнiндегi
мастер:
1) еркiн күкiрт сутегiсiн бөлiп шығаратын мұнай
мен газ өндiргенде 12
2) мұнай мен газдың басқа түрлерiн өндiргенде 6
27. Бұрғылау мастерi, күрделi жұмыстар жөнiндегi
мастер (инженер), скважиналарды сынау жөнiндегi
мастер, скважиналарды сынау жөнiндегi аға мастер,
бұрғылау мастерiнiң көмекшiсi 6
МҰНАЙДЫ, ОЗОКЕРИТТІ ЖӘНЕ АСФАЛЬТИТТI
ШАХТАЛЫҚ ӨНДIРУДЕГI ЖЕРАСТЫ ЖҰМЫСТАРЫ
28. Жерасты жұмыстарында iстейтiн барлық
мамандықтағы жұмысшылар 12
29. Жерасты жұмыстарында тұрақты iстейтiн басшылар,
мамандар және қызметшiлер 12
МҰНАЙДЫ, ОЗОКЕРИТТІ ЖӘНЕ АСФАЛЬТИТТI
ӨНДIРУДЕ ШАХТА YСТIНДЕГI АШЫҚ ЖҰМЫСТАР
30. Скважиналарды бұрғылаушы, шпурларды бұрғылаушы 6
31. Көтеру машинасының машинисi 6
32. Экскаватор машинисi:
1) iштен жану двигателi бар және бу двигателi
бар экскаваторлардағы 12
2) электрлi двигательдi экскаваторлардағы 6
33. Тауар операторы 6
34. Ысырушы 6
35. Рукояткашы-сигналшы 6
36. Кептiрушi 6
КЕННЕН ОЗОКЕРИТ ПЕН АСФАЛЬТИТТI АЛУ

19. Рабочие, занятые на спецагрегатах - буровом,
цементировочном, цементопескосмесительном,
депарафинизационной установке и других:
1) при работе на машинах, смонтированных на шасси
автомобилей грузоподъемностью от 3 т 12
2) при работе на машинах, смонтированных на шасси
автомобилей грузоподъемностью до 3 т и более 6
20. Рабочие, занятые на капитальном и подземном ремонте
скважин:
1) на скважинах, выделяющих свободный сероводород 12
2) на остальных скважинах 6
21. Слесарь по обслуживанию буровых и слесарь-
ремонтник, занятые на обслуживании и ремонте
буровых установок 6
22. Слесарь-ремонтник, занятый на ремонте
компрессоров и газомоторов 12
23. Слесарь по монтажу и ремонту оснований морских
буровых и эстакад 6
24. Электромонтер по обслуживанию буровых, помощник
бурильщика эксплуатационного и разведочного
бурения скважин при электробурении 6
25. Электромонтер по обслуживанию электрооборудования,
электромонтер по ремонту электрооборудования,
слесарь-ремонтник и слесарь механосборочных
работ, занятые обслуживанием и ремонтом
технологического оборудования и линий
электропередач на промыслах по добыче нефти
и газа, выделяющих свободный сероводород 6
Руководители и специалисты
26. Мастер (инженер) по сложным работам в капитальном
ремонте скважин, мастер по опробованию скважин,
старший мастер по опробованию скважин, старший
мастер по капитальному и подземному ремонту
скважин, мастер по капитальному и подземному
ремонту скважин, мастер по добыче нефти, газа
и конденсата, мастер по освоению и ремонту
нагнетательных скважин:
1) при добыче нефти и газа, выделяющих свободный
сероводород 12
2) при добыче прочих видов нефти и газа 6
27. Буровой мастер, мастер (инженер) по сложным
работам, мастер по опробованию скважин, старший
мастер по опробованию скважин, помощник бурового
мастера 6
ПОДЗЕМНЫЕ РАБОТЫ НА ШАХТНОЙ ДОБЫЧЕ НЕФТИ,
ОЗОКЕРИТА И АСФАЛЬТИТА
28. Рабочие всех профессий, занятые на подземных
работах 12 36
29. Руководители, специалисты и служащие, постоянно
занятые на подземных работах 12
ОТКРЫТЫЕ РАБОТЫ НА ШАХТНОЙ ПОВЕРХНОСТИ ПО
ДОБЫЧЕ НЕФТИ, ОЗОКЕРИТА И АСФАЛЬТИТА
30. Бурильщик скважин, бурильщик шпуров 6
31. Машинист подъемной машины 6
32. Машинист экскаватора, занятый:
1) на экскаваторах с двигателем внутреннего
сгорания и паровыми двигателями 12
2) на экскаваторах с электрическим двигателем 6
33. Оператор товарный 6
34. Откатчик 6
35. Рукоятчик-сигналист 6
36. Сушильщик 6
ИЗВЛЕЧЕНИЕ ИЗ РУДЫ ОЗОКЕРИТА И АСФАЛЬТИТА

37. Қайта айдау аппаратшысы, экстрагирлеу
аппаратшысы, тауар операторы, тиеушi-түсiрушi,
ысырушы 12 36
38. Бөлшектеушi 6
39. Тау балауызын (озокериттi) бөлiп құюшы 12
40. Флотаторшы 6
МҰНАЙ МЕН ГАЗДЫ, СЛАНЕЦТI ҚАЙТА ӨНДЕУ,
ГАЗ, МҰНАЙ МАЙЛАРЫН, МАЙЛАҒЫШТАРДЫ, ЖАСАНДЫ
СҰЙЫҚ ОТЫНДЫ ЖӘНЕ СИНТЕТИКАЛЫҚ ӨНIМДЕРДI ЖАСАУ,
МҰНАЙДЫ, МҰНАЙ ӨНIМДЕРIН, ШАЙЫРЛАР МЕН ГАЗДЫ
ТАСЫМАЛДАУ
Мұнайды деэмульсациялау және тұзсыздандыру
41. Технологиялық қондырғылардың операторы,
технологиялық насостардың машинисi, приборшы,
технологиялық қондырғыларды жөндеу және қызмет
көрсету слесары:
1) еркiн күкiрт сутегiсiн бөлетiн күкiрттi
мұнайларды өңдегенде 12
2) мұнайдың басқа түрлерiн өңдегенде 6
Мұнайды қайта айдау, газды, газ
конденсатын өңдеу және термикалық крекирлеу
42. Технологиялық қондырғылардың (аға) операторы,
технологиялық қондырғылардың операторы,
технологиялық насостардың машинисi, приборшы,
технологиялық қондырғыларды жөндеу және қызмет
көрсету слесары:
1) еркiн күкiрт сутегiн бөлетiн күкiрттi
мұнайлар мен күкiрттi мұнайлардан, газдан
және күкiрттi газ конденсатынан алынған
мазуттарды өңдеуде 12 36
2) Мұнайлар мен мазуттардың басқа түрлерiн
өңдегенде 6
42А. күкiрттi мұнайлар өңдейтін ЛК-6У және КТ-1
жоғары технологиялы кешеннің технологиялық
қондырғылардың операторы, технологиялық
насостардың машинисi, компрессор
қондырғылардың машинисi, приборшы,
технологиялық қондырғыларды жөндеу және қызмет
көрсету слесары 12 36
Дистилляттарды қайталама айдау, мазут айдау,
бензин мен газ конденсатын тұрақтандыру, газ
конденсатын және тiкелей айдалған бензиндi өңдеу
43. Технологиялық қондырғылардың операторы,
технологиялық насостардың машинисi, приборшы,
технологиялық қондырғыларды жөндеу және қызмет
көрсету слесары 6
Каталикалық крекирлеу және түйiспелi кокстау
44. Технологиялық қондырғылардың (аға) операторы,
технологиялық қондырғылардың операторы,
технологиялық насостардың машинисi, компрессор
қондырғылардың машинисi, приборшы, технологиялық
қондырғыларды жөндеу және қызмет көрсету слесары:
1) бос күкiрт сутегiн бөлетiн күкiрттi
мұнайларды және күкiрттi мұнайлардан алынатын
дистилляттарды өңдегенде 12
2) шикiзаттың басқа түрлерiн өңдегенде 6
Пиролиз және каталикалық риформинг
45. Пиролиз қондырғыларында iстейтiн технологиялық
қондырғылардың (аға) операторы, технологиялық
қондырғылардың операторы, технологиялық
насостардың машинисi, компрессор қондырғылардың
машинисi, приборшы, технологиялық қондырғыларды
жөндеу және қызмет көрсету слесары және ауысым
инженерi 12
46. Шайыр, ректификация және хош иiстi
көмiрсутектерiн азеотропты айдауда iстейтiн
технологиялық қондырғылардың операторы,
технологиялық насостардың машинисi,
компрессор қондырғылардың машинисi, приборшы,
технологиялық қондырғыларды жөндеу және қызмет
көрсету слесары, газ және ректификация
цехтарының ауысым инженерi 12
Көмiрсутектi газдарды, сулы газды,
сутегiн және газ конденсатын фракционирлеу
(бөлу), компрессия, тасымалдау және тазалау

37. Аппаратчик перегонки, аппаратчик экстрагирования,
оператор товарный, загрузчик-выгрузчик, откатчик 12 36
38. Дробильщик 6
39. Разливщик горного воска (озокерита) 12
40. Флотатор 6
ПЕРЕРАБОТКА НЕФТИ И ГАЗА, СЛАНЦЕВ, ВЫРАБОТКА
ГАЗА, НЕФТЯНЫХ МАСЕЛ, СМАЗОК, ИСКУССТВЕННОГО
ЖИДКОГО ТОПЛИВА И СИНТЕТИЧЕСКИХ ПРОДУКТОВ,
ТРАНСПОРТИРОВКА И ХРАНЕНИЕ НЕФТИ,
НЕФТЕПРОДУКТОВ, СМОЛ И ГАЗА
Деэмульсация и обессоливание нефти
41. Оператор технологических установок, машинист
технологических насосов, приборист, слесарь
по ремонту и обслуживанию технологических
установок:
1) при переработке сернистых нефтей, выделяющих
свободный сероводород 12
2) при переработке прочих видов нефтей 6
Перегонка нефти, переработка газа,
газоконденсата и термическое крекирование
42. Оператор (старший) технологических установок,
оператор технологических установок, машинист
технологических насосов, приборист, слесарь
по ремонту и обслуживанию технологических
установок:
1) при переработке сернистых нефтей и мазутов
из сернистых нефтей, газа и сернистого
газоконденсата, выделяющих свободный сероводород 12 36
2) при переработке прочих видов нефтей и мазутов 6
42А. Оператор технологических установок,
машинист технологических насосов, машинист
компресорных установок, приборист, слесарь
по ремонту и обслуживанию технологических
установок, занятые на высокотехнологических
комплексах типа ЛК-6У и КТ-1 по переработке
сернистых нефтей и получения из них нефтепродуктов 12 36
Вторичная перегонка дистиллятов,
перегонка мазута, стабилизация бензина
и газоконденсата, переработка
газоконденсата и прямогонного бензина
43. Оператор технологических установок, машинист
технологических насосов, приборист, слесарь
по ремонту и обслуживанию технологических
установок 6
Каталитическое крекирование и
контактное коксование
44. Оператор (старший) технологических установок,
оператор технологических установок, машинист
технологических насосов, машинист компрессорных
установок, приборист, слесарь по ремонту и
обслуживанию технологических установок:
1) при переработке сернистых нефтей или
дистиллятов, полученных из сернистых
нефтей, выделяющих свободный сероводород 12
2) при переработке прочих видов сырья 6
Пиролиз и каталитический риформинг
45. Оператор (старший) технологических установок,
оператор технологических установок, машинист
технологических насосов, машинист компрессорных
установок, приборист, слесарь по ремонту и
обслуживанию технологических установок и
сменный инженер, занятые на пиролизных
установках 12
46. Оператор технологических установок, машинист
технологических насосов, машинист компрессорных
установок, приборист, слесарь по ремонту и
обслуживанию технологических установок,
занятые на установках по перегонке смолы,
ректификации и азеотропной перегонке
ароматических углеводородов;
сменный инженер газовых и ректификационных цехов 12
Фракционировка (разделение),
компрессия, транспортировка и очистка
углеводородных газов, водяного газа,
водорода и газового конденсата

47. Технологиялық қондырғылардың (аға) операторы,
технологиялық қондырғылардың операторы,
технологиялық насостардың машинисi, компрессор
қондырғылардың машинисi, приборшы,
газды генерацияның аппаратшысы, тасымалдаушы,
технологиялық қондырғыларды жөндеу және қызмет
көрсету слесары, ауысым инженерi
(ауысым бастығы):
1) құрамында күкiрт бар мұнайлы газды
фракционирлеуде, сондай-ақ мышьяк-содалы,
фенолятты және фосфатты тазалауда 12 36
2) қалған газдарды күкiрттi сутегiден
немесе көмiртек тотығынан тазалауда (жууда);
фракционирлеуде, сондай-ақ құрамында күкiрт
бар мұнайлы газды мышьяк-содалы, фенолятты
және фосфатты тазалауда және сланецтердi
өңдеуде 12
48. Сол мамандықтар: көмiрсутектi газдарды,
сулы газды және сутегiнi фракционирлеуде
(бөлуде) және компрессиялауда, сондай-ақ
газдарды көмiрқышқылдан тазалауда 6
49. Мышьяк өнiмдерi қоймаларында iстейтiн
қосалқы (тасымалдаушы) жұмысшы 6
50. Күкiрттi балқытудағы және гипосульфатты
буландырудағы жұмысшылар 6
51. Газды құрғақ тазалау кезiнде күкiрт тазалау
мұнараларының адсорбентiн тиейтiн және
түсiретiн жұмысшылар 12
Мұнай өнiмдерiн тазалау және сульфирлеу
52. Қышқыл-негiздi, түйiспелi тазалауда және
түйiсудi жасаудағы технологиялық қондырғылардың
(аға) операторы, технологиялық қондырғылардың
операторы, технологиялық насостардың машинисi,
приборшы, технологиялық қондырғыларды жөндеу
және қызмет көрсету слесары, ауысым инженерi 12
53. Технологиялық қондырғылардың операторы,
технологиялық насостардың машинисi,
технологиялық қондырғыларды жөндеу және қызмет
көрсету слесары:
1) бейтараптанған қара түйiстiргiштi жасау
қондырғыларында 12 36
2) хош иiстi көмiрсутектерiн күкiрт қышқылымен,
ал басқа мұнай өнiмдерiн - олеуммен тазалауда
және күкiрттi ангидридпен сульфирлегенде 12
54. Гидротазалау қондырғысында жұмыс iстейтiн
технологиялық қондырғылардың (аға) операторы,
технологиялық қондырғылардың операторы,
технологиялық насостардың машинисi,
компрессорлық қондырғылардың машинисi,
приборшы, технологиялық қондырғыларды жөндеу
және қызмет көрсету слесары:
1) құрамында салмағының 2,5 пайызға дейiн
күкiрт бар шикiзатты өңдегенде 12
2) құрамында салмағының 2,5 пайызға астам
күкiрт бар шикiзатты өңдегенде 12 36
55. Күкiрттi мұнайдан алынған дистилляттарды
негiздейтiн және плюмбиттi тазалау
қондырғыларында iстейтiн технологиялық
қондырғылардың операторы, технологиялық
қондырғыларды жөндеу және қызмет көрсету
слесары, технологиялық насостардың машинисi 12
56. Дистилляттар өндiрiсiндегi сол мамандықтар 6
57. Перколяциялық тазалау және алюмосиликатты 6
катализатормен тазалау қондырғыларында iстейтiн
технологиялық қондырғылардың операторы,
технологиялық насостардың машинисi,
компрессор қондырғылардың машинисi,
технологиялық қондырғыларды жөндеу және қызмет
көрсету слесары, технологиялық насостардың
машинисi 6

47. Оператор (старший) технологических установок,
оператор технологических установок, машинист
технологических насосов, машинист
компрессорных установок, приборист, аппаратчик
газогенерации, транспортировщик, слесарь
по ремонту и обслуживанию технологических
установок, сменный инженер (начальник смены):
1) при фракционировке, а также мышьякосодовой,
фенолятной и фосфатной очистке
серосодержащего нефтяного газа 12 36
2) при очистке от сероводорода или окиси
углерода (отмывке) остальных газов;
при фракционировке, а также мышьяко-
содовой, фенолятной и фосфатной очистке
серосодержащего нефтяного газа и переработке
сланцев 12
48. Те же профессии на фракционировке (разделении)
и компрессии углеводородных газов, водяного
газа и водорода, а также при очистке газов от
углекислоты 6
49. Подсобный (транспортный) рабочий, занятый на
складах мышьяковых продуктов 6
50. Рабочие, занятые на плавке серы и выпарке
гипосульфита 6
51. Рабочие, занятые на загрузке и выгрузке адсорбента
сероочистных башен при сухой сероочистке газа 12
Очистка и сульфирование нефтепродуктов
52. Оператор (старший) технологических установок,
оператор технологических установок, машинист
технологических насосов, приборист, слесарь
по ремонту и обслуживанию технологических
установок, сменный инженер, занятые на
установках кислотно-щелочной, контактной
очистки и по выработке контакта 12
53. Оператор технологических установок,
машинист технологических насосов,
слесарь по ремонту и обслуживанию
технологических установок:
1) на установках по выработке
нейтрализованного черного контакта 12 36
2) на очистке ароматических углеводородов серной
кислотой, а других нефтепродуктов - олеумом,
и на сульфировании серным ангидридом 12
54. Оператор (старший) технологических установок,
оператор технологических установок, машинист
технологических насосов, машинист компрессорных
установок, приборист, слесарь по ремонту и
обслуживанию технологических установок, занятые
на установке гидроочистки:
1) при переработке сырья с содержанием серы до
2,5 весовых процентов 12
2) при переработке сырья с содержанием серы свыше
2,5 весовых процентов 12 36
55. Оператор технологических установок, слесарь по
ремонту и обслуживанию технологических установок,
машинист технологических насосов, занятые на
установках по защелачиванию и плюмбитной очистке
дистиллятов, полученных из сернистой нефти 12
56. Те же профессии производства дистиллятов 6
57. Оператор технологических установок, машинист
технологических насосов, машинист компрессорных
установок, слесарь по ремонту и обслуживанию
технологических установок, занятые на
установках, перколяционной очистки и очистки
алюмосиликатным катализатором 6

58. Ашық түстi мұнай өнiмдерiн карбамидтi
парафинсiздендiру қондырғысында iстейтiн
технологиялық қондырғылардың (аға) операторы,
технологиялық қондырғылардың операторы,
технологиялық насостардың машинисi, компрессор
қондырғылардың машинисi, приборшы, технологиялық
қондырғыларды жөндеу және қызмет көрсету
слесары, технологиялық насостардың машинисi 12
59. Қышқыл гудрон мен қышқыл коксиктi тиейтiн және
түсiретiн жұмысшылар 12
60. Майларды селективтi ерiткiштермен тазалайтын,
асфальтсыздандыратын және парафинсiздендiретiн
жұмысшылар мен ауысым инженерлерi 12 36
Парафин, майлағыш және озокерит-церезин
өнiмiн өндiру
61. Парафиндi майсыздандыратын қондырғыда iстейтiн
технологиялық қондырғылардың (аға) операторы,
технологиялық қондырғылардың операторы,
технологиялық насостардың машинисi, компрессор
қондырғылардың машинисi, технологиялық
қондырғыларды жөндеу және қызмет көрсету
слесары және приборшы:
1) селективтi ерiткiштi қолданып 12 36
2) селективтi ерiткiштi қолданбай 12
62. Озокерит-церезин өндiрiсiндегi кристалдау және
бөлiп құюшы, бөлiмдерiндегi парафин,
озокерит-церезин өнiмiн өндiру қондырғыларының
және тоңазыту қондырғыларының сол мамандары,
парафин мен церезиндi төгушi-бөлiп құюшы,
тау балауызын (озокериттi)бөлiп құю 6
63. Терлеу камераларына қызмет көрсететiн
технологиялық қондырғылардың операторы және
технологиялық қондырғыларды жөндейтiн және
қызмет көрсететiн слесарь 12
64. Құрамында мыстың нафтенаты және қорғасын
сабындары бар майлағыштардың балқымаларын
пiсiретiн, сондай-ақ мыс нафтенатын, алюминий
нафтенатын дайындайтын технологиялық
қондырғылардың операторы 12
65. Майлағыштарды пiсiру мен толтыруда iстейтiн
технологиялық қондырғылардың (аға) операторы,
технологиялық қондырғылардың операторы,
технологиялық қондырғыларды жөндейтiн және
қызмет көрсететiн слесарь 12
Битум және мұнай коксын өндiру
66. Битум өндiрiсiндегi жұмысшылар 12
67. Кокс өндiрiсiндегi жұмысшылар 12 36
68. Битум мен коксты темiр жол вагондарына тиейтiн
және қоймалардағы жұмысшылар 6
69. Ыстық битумды бөлiп құятын төгушi-бөлiп құюшы 12
Диизобутилендi алкилирлеу, полимерлеу,
гидрогендеу және осы негіздерде алынған өнiмдердi
ректификациялау, октол өндiру
70. Технологиялық қондырғылардың (аға) операторы,
технологиялық қондырғылардың операторы,
технологиялық насостың машинисi, компрессор
қондырғылардың машинисi, приборшы,
технологиялық қондырғыларды жөндейтiн және
қызмет көрсететiн слесарь:
1) хош иiстi көмiрсутектерiн барлық
катализаторлармен алкилирлегенде және басқа
мұнай өнiмдерiн күкiрт қышқылмен және хлорлы
алюминиймен алкилирлегенде 12 36

58. Оператор (старший) технологических установок,
оператор технологических установок, машинист
технологических насосов, машинист компрессорных
установок, приборист, слесарь по ремонту и
обслуживанию технологических установок, занятые
на установке карбамидной депарафинизации светлых
нефтепродуктов 12
59. Рабочие, занятые на погрузке и выгрузке кислого
гудрона и кислого коксика 6
60. Рабочие и сменные инженеры, непосредственно
занятые на очистке, деасфальтизации и
депарафинизации масел селективными растворителями 12 36
Производство парафина, смазок и
озокерито-церезиновой продукции
61. Оператор (старший) технологических установок,
оператор технологических установок, машинист
технологических насосов, машинист компрессорных
установок, слесарь по ремонту и обслуживанию
технологических установок и приборист, занятые
на установке обезмасливания парафина:
1) с применением селективного растворителя 12 36
2) без применения селективного растворителя 12
62. Те же профессии в производстве
озокерито-церезиновой продукции, в
кристаллизационных и разливочных отделениях
установок по производству парафина, озокерито-
церезиновой продукции и холодильных установок;
сливщик-разливщик, занятый разливом парафина
и церезина; разливщик горного воска (озокерита) 6
63. Оператор технологических установок и слесарь
по ремонту и обслуживанию технологических
установок, занятые обслуживанием и ремонтом
камер потения 12
64. Оператор технологических установок, занятый
на варке и затаривании сплавов смазок,
содержащих нафтенат меди и свинцовые мыла,
а также на приготовлении нафтената меди,
нафтената алюминия 12
65. Оператор (старший) технологических установок,
оператор технологических установок, занятые
на варке и затаривании смазок, слесарь по
ремонту и обслуживанию технологических
установок 12
Производство битума и нефтяного кокса
66. Рабочие в производстве битума 12
67. Рабочие в производстве кокса 12 36
68. Рабочие, занятые на погрузке кокса и
битума в железнодорожные вагоны и на складах 6
69. Сливщик-разливщик, занятый на разливе
горячего битума 12
Алкилирование, полимеризация,
гидрогенизация диизобутилена и
ректификация продуктов, полученных
на этих основах, производство октола
70. Оператор (старший) технологических установок,
оператор технологических установок, машинист
технологических насосов, машинист компрессорных
установок, приборист и слесарь по ремонту
и обслуживанию технологических установок:
1) при алкилировании ароматических
углеводородов всеми катализаторами и при
алкилировании других нефтепродуктов серной
кислотой и хлористым алюминием 12 36

2) фосфорлы катализатормен алкилирлегенде,
полимерлегенде және гидрогенизациялағанда 6
Алкил-фенолды присадкаларды өндiру
71. Технологиялық қондырғылардың (аға) операторы,
технологиялық қондырғылардың операторы,
технологиялық насостың машинисi, приборшы,
технологиялық қондырғыларды жөндейтiн және
қызмет көрсететiн слесарь, ауысым инженерi,
реагенттер қоймасында iстейтiн көмекшi жұмысшы 12 36
Синтетикалық майлы қышқылдар,
жуғыш заттар және литейлiк күшейткiш өндiрiсi
72. Технологиялық қондырғылардың (аға) операторы,
технологиялық қондырғылардың операторы,
технологиялық насостың машинисi, компрессор
қондырғылардың машинисi, приборшы,
технологиялық қондырғыларды жөндейтiн және
қызмет көрсететiн слесарь 12
Сульфанол өндiрiсi
73. Өндiрiсте тiкелей iстейтiн жұмысшылар және
ауысым басшылары және мамандар 12 36
Асидол, мылонафт, эмульсойл, сульфофрезол,
лаколиф және коломазь өндiрiсi
74. Технологиялық қондырғылардың операторы және
технологиялық қондырғыларды жөндейтiн және
қызмет көрсететiн слесарь:
1) сульфофрезол және лаколиф өндiрiсiнде
iстейтiн 12
2) асидол, мылонафт эмульсойл және коломазь
өндiрiсiнде iстейтiн 6
Нафталин өндiрiсi
75. Технологиялық қондырғылардың операторы және
технологиялық қондырғыларды жөндейтiн және
қызмет көрсететiн слесарь 6
76. Центрифугаларда iстейтiн технологиялық
қондырғылардың операторы және технологиялық
насостардың машинисi 12
Бензиндi этильдеу
77. Бензиндi этильдеуде iстейтiн жұмысшылар,
басшылар және мамандар; этил сұйығы қоймасының
жұмысшысы, этильденген бензиндi сынаумен
айналысатын отынды мотормен сынау жөнiндегi
машинист 12 36
Катализаторлар өндiрiсi
78. Технологиялық қондырғылардың (аға) операторы,
технологиялық қондырғылардың операторы,
технологиялық насостың машинисi, компрессор
қондырғылардың машинисi, приборшы,
технологиялық қондырғыларды жөндейтiн және
қызмет көрсететiн слесарь және N 20, 481-10,
481-Zn, 481-Сu катализаторлар, күкiрттелген
катализаторлар, фосфорқышқыл катализатор
өндiрiсiндегi және натрий гидросульфитiнен
күкiрт сутегiсiн алудағы ауысым басшылары
мен мамандар 12 36
79. Алюмосиликатты, алюмомолибден және кобальт
катализаторлары өндiрiсiндегi:
1) технологиялық насостар машинисi,
технологиялық қондырғыларды жөндейтiн және
қызмет көрсететiн слесарь, шикiзатты және
дайын катализаторды елейтiн жүк тиеушi,
бөлшектеушi, шикiзат қоймасында iстейтiн
көмекшi жұмысшы 12
2) технологиялық қондырғылардың (аға)
операторы, бөлiмдердегi технологиялық
қондырғылардың операторы: раствор дайындау,
пропитка дайындау, шариктi катализаторды
қыздыру және кептiру, қалыптау, таблеткаланған
катализаторды кептiру және қыздыру, аэробильдi
диiрмендердiң бегундерiнде, катализаторды
елеуде 12

2) при алкилировании фосфорным катализатором,
полимеризации и гидрогенизации 6
Производство алкил-фенольных присадок
71. Оператор (старший) технологических установок,
оператор технологических установок, машинист
технологических насосов, приборист и слесарь
по ремонту и обслуживанию технологических
установок, сменный инженер, подсобный рабочий,
занятый на складе реагентов 12 36
Производство синтетических жирных
кислот, моющих средств и литейного крепителя
72. Оператор (старший) технологических установок,
оператор технологических установок, машинист
технологических насосов, машинист компрессорных
установок, приборист, слесарь по ремонту и
обслуживанию технологических установок 12
Производство сульфанола
73. Рабочие и сменные руководители и специалисты,
непосредственно занятые в производстве 12 36
Производство асидола, мылонафта,
эмульсойля, сульфофрезола, лаколифы и
коломази
74. Оператор технологических установок и слесарь
по ремонту и обслуживанию технологических
установок, занятые:
1) в производстве сульфофрезола и лаколифы 12
2) в производстве асидола, мылонафта,
эмульсойля и коломази 6
Производство нафталина
75. Оператор технологических установок и слесарь
по ремонту и обслуживанию технологических
установок 6
76. Оператор технологических установок, занятый
на центрифугах, и машинист технологических
насосов 12
Этилирование бензина
77. Рабочие, руководители и специалисты, занятые
на этилировании бензина; рабочий склада
этиловой жидкости, машинист по моторным
испытаниям топлива, занятый испытанием
этилированного бензина 12 36
Производство катализаторов
78. Оператор (старший) технологических установок,
оператор технологических установок, машинист
технологических насосов, машинист компрессорных
установок, приборист, слесарь по ремонту и
обслуживанию технологических установок и
сменные руководители и специалисты в
производстве катализаторов N 20, 481-10,
481-Zn, 481-Сu, осерненных катализаторов,
фосфорнокислого катализатора и на
получении сероводорода из гидросульфита
натрия 12 36
79. В производстве алюмосиликатного,
алюмомолибденового и кобальтового
катализаторов:
1) машинист технологических насосов,
слесарь по ремонту и обслуживанию
технологических установок, грузчик,
занятый на выгрузке сырья и просеве
готового катализатора, дробильщик,
подсобный рабочий, занятый на складе сырья 12
2) оператор (старший) технологических
установок, оператор технологических
установок в отделениях: приготовления
растворов, пропитки, сушки и прокалки
шарикового катализатора, формовки, сушки
и прокалки таблетированного катализатора,
у бегунов аэробильных мельниц, по просеву
катализатора 12

3) бөлiмдердегi сол мамандықтар:
ерітіндіні сұйылту, тұндыру және активтендiру,
шариктi катализаторды қалыптау және шаю,
пульпаны тұндыру, оны шаю, таблеткаланған
катализаторды фильтрлеу және активтендiру
өндiрiсiнде, тiк пеш оттықтарында 6
4) приборшы, бақылау-өлшеу приборлары мен
автоматикасының cлесары, электр жабдығына
қызмет көрсететiн электромонтер, электр
жабдығын жөндейтiн электромонтер 6
80. Никель катализаторы өндiрiсiнде кұмыс iстейтiн
технологиялық қондырғылардың (аға) операторы,
технологиялық қондырғылардың операторы,
технологиялық насостардың машинисi, компрессор
қондырғылардың машинисi, технологиялық
қондырғыларды жөндейтiн және қызмет көрсететiн
слесарь 12 36
81. 5058, 8376, 6434, 10927, 485, ГИАП-3, 7360,
5436, 6448, 5780, алюмоплатин катализаторлары
өндiрiсiнде iстейтiн жұмысшылар, басшылар және
мамандар 12
82. Кобальт-тори және басқа радиоактивтi
катализаторлармен тiкелей түйiсiп iстейтiн,
соның iшiнде осы катализаторлардың
регенерациясында iстейтiн жұмысшылар 12 36
Қатты отынды дайындау және беру
83. Қатты отынды дайындауда және беруде iстейтiн
жұмысшылар, басшылар және мамандар 6
Көмiрдi жартылай кокстеу және
сланецтi пеште газдандыру
84. Жұмысшылар, ауысым басшылары және мамандар 12
Газгенератор цехтары (сулы,
тұрмыстық және жағатын газды өндiру)
85. Технологиялық қондырғылардың (аға) операторы,
технологиялық қондырғылардың операторы,
технологиялық насостың машинисi, компрессор
қондырғылардың машинисi, транспортершы, күлшi,
технологиялық қондырғыларды жөндейтiн, қызмет
көрсететiн слесарь, электр жабдығына қызмет
көрсететiн электромонтер, электр жабдығын
жөндейтiн электромонтер, приборшы, отқа
төзгiшшi, кезекшi және ауысым басшылары және
мамандар, жөндеу жұмысшылары 12
Деструктивтi гидрогенизация
86. Гидрогенизаттарды өңдеу және күкiрттi мұнайдың
қалдықтарын деструктивтi гидрогенизациялау
жөнiндегi жұмысшылар мен басшылар 12 36
Шайырды және сланец өңдеу және газ
заводтарының басқа өнiмдерiн, сондай-ақ
жартылай кокстеу, гидролау, дегидролау және
синтездеу өнiмдерiн өңдеу
87. Технологиялық қондырғылардың (аға) операторы,
технологиялық қондырғылардың операторы,
технологиялық насостың машинисi, компрессор
қондырғылардың машинисi, технологиялық
қондырғыларды жөндейтiн, қызмет көрсететiн
слесарь, приборшы, электр жабдығына қызмет
көрсететiн электромонтер, электр жабдығын
жөндейтiн электромонтер, ауысым инженерi
(ауысым басшысы) 12
Қатты отын өңдейтiн заводтардың
ағынды суларын тазалау және фенолсыздандыру
88. Технологиялық қондырғылардың (аға) операторы,
технологиялық қондырғылардың операторы,
технологиялық насостың машинисi, технологиялық
қондырғыларды жөндейтiн, қызмет көрсететiн
слесарь, приборшы, электр жабдығына қызмет
көрсететiн электромонтер, электр жабдығын
жөндейтiн электромонтер, ауысым инженерi
(ауысым басшысы) 12
Сланец және көмiр күлiн тасымалдау

3) те же профессии в отделениях:
разбавления, осаждения и активации
растворов, по формовке и промывке шарикового
катализатора, по осаждению пульпы, ее промывке,
фильтрации и активации в производстве
таблетированного катализатора, у вертикальных
топок 6
4) приборист, слесарь по контрольно-измерительным
прибором и автоматике, электромонтер по
обслуживанию электрооборудования, электромонтер
по ремонту электрооборудования 6
80. Оператор (старший) технологических установок,
оператор технологических установок, машинист
технологических насосов, машинист компрессорных
установок, слесарь по ремонту и обслуживанию
технологических установок, занятые в производстве
никелевого катализатора 12 36
81. Рабочие, руководители и специалисты, занятые в
производстве катализаторов 5058, 8376, 6434,
10927, 485, ГИАП-3, 7360, 5436, 6448, 5780,
алюмоплатинового 12
82. Рабочие, имеющие непосредственный контакт с
кобальтоториевым и другими радиоктивными
катализаторами, в том числе на регенерации этих
катализаторов 12 36
Подготовка и подача твердого топлива
83. Рабочие, руководители и специалисты, занятые
на топливоподготовке и подаче твердого топлива 6
Полукоксование угля и газофикация
сланца в печах
84. Рабочие и сменные руководители и специалисты 12
Газогенераторные цехи (производство
водяного, бытового и отопительного газа)
85. Оператор (старший) технологических установок,
оператор технологических установок, машинист
технологических насосов, машинист компрессорных
установок, транспортерщик, зольщик, слесарь по
ремонту и обслуживанию технологических установок,
электромонтер по обслуживанию электрооборудования,
электромонтер по ремонту электрооборудования,
приборист, огнеупорщик, дежурные и сменные
руководители и специалисты, ремонтные рабочие 12
Деструктивная гидрогенизация
86. Рабочие, руководители и специалисты по
переработке гидрогенизатов и по деструктивной
гидрогенизации остатков сернистой нефти 12 36
Переработка смолы и других продуктов
сланцеперерабатывающих и газовых заводов, а
также продуктов полукоксования, гидрирования,
дегидрирования и синтеза
87. Оператор (старший) технологических установок,
оператор технологических установок, машинист
технологических насосов, машинист компрессорных
установок, слесарь по ремонту и обслуживанию
технологических установок, приборист,
электромонтер по обслуживанию электро-
оборудования, электромонтер по ремонту
электрооборудования, сменный инженер
(начальник смены) 12
Очистка и обесфеноливание сточных вод
заводов, перерабатывающих твердое топливо
88. Оператор (старший) технологических установок,
оператор технологических установок, машинист
технологических насосов, слесарь по ремонту и
обслуживанию технологических установок,
приборист, электромонтер по обслуживанию
электрооборудования, электромонтер по ремонту
электрооборудования, сменный инженер
(начальник смены) 12
Транспортировка сланцевой и угольной золы

89. Аспалы арқан жолының машинисi, аспалы-арқан
жолының вагоншысы, транспортершi, терриконшы,
ысырушы, жүк тиеушi 12
90. Күл ысыратын мотовоздың машинисi, көмекшi
жұмысшы, торап станциясының кезекшi жұмысшысы 6
Сутегi алу үшiн көмiрсутектерiн ыдырату
(конверсия), көмiртегi тотығын конверсиялау,
сұйық және булы фазада гирогенизациялау, бензиндi,
газ синтезiн хош иiстендiру
91. Технологиялық қондырғылардың (аға) операторы,
технологиялық қондырғылардың операторы,
технологиялық насостың машинисi, технологиялық
қондырғыларды жөндейтiн, қызмет көрсететiн
слесарь, приборшы, ауысым инженерi
(ауысым басшысы) 12
92. Күкiрт сутегiн алу және өртеу қондырғыларының
жұмысшылары, басшылары және мамандары 12 36
МҰНАЙДЫ ЖӘНЕ МҰНАЙ ӨНIМДЕРIН ТАСЫМАЛДАУ, ТӨГУ,
ҚҰЮ ЖӘНЕ САҚТАУ
93. Сұйытылған және қысылған газбен толтырған
баллондарды толтыратын баллон толтырушы 12
94. Тауар операторы, технологиялық насостардың
машинисi, технологиялық қондырғыларды
жөндейтiн және қызмет көрсететiн слесарь,
төгушi, бөлiп құюшы, электр жабдығын жөндейтiн
электромонтер, сынаққа терiп алушы:
1) арнайы бөлiнген резервуар парктерiне,
эстакадаларға, күкiрт шұңқырларына, күкiрттi
бөлiп құю алаңдарына, насосты, құятын және
сорғызып алатын станцияларға қызмет көрсеткенде,
тек қана этильденген бензиндi, күкiрттi
мұнайды, еркiн күкiрттi сутегiн бөлетiн күкiрттi
газ конденсатын және дистилляттарды сақтауда,
этильденген бензиндi жабық үйлерде ыдыстарға
құйып берiп тұратын төгушi-бөлiп құюшы 12 36
2) мұнайдың және мұнай өнiмдерiнiң басқа
түрлерiнiң резервуар парктерiнде, сондай-ақ
оларды төгушi және құюшы эстакадаларға,
насостық, құюшы және сорғызып тартып алатын
станцияларға қызмет көрсететiн (сынаққа терiп
алушыдан басқа) сол мамандықтар; бензин жiберiп
тұратын төгушi-бөлiп құюшы; бензин құю
станциясында iстейтiн жанар және майлағыш
материалдарды құюшы 6
95. Тауар операторы, технологиялық насостардың
машинисi және тауар цехтарында және заводтардың
реагент шаруашылықтарында iстейтiн
технологиялық қондырғыларды жөндейтiн және
қызмет көрсететiн слесарь:
1) еркiн күкiрт сутегiсiн бөлетiн күкiрттi
мұнай мен күкiрттi газ конденсатын өңдейтiн
заводтарда iстейтiн 12
2) мұнайдың басқа түрлерiндегi 6
96. Темiр жол цистерналарын, мұнай кемелерiн
қараушы, мұнай мен мұнай өнiмдерi сапасының
бақылаушысы 6
97. Мұнай базаларының аммиак суын тiкелей түсiретiн
және тиейтiн жұмысшылары 6
КӨМIРДI ЖЕРАСТЫ ГАЗДАНДЫРУ
98. Жерасты газ генераторларының операторы, газ
генераторларындағы параметрлердi өлшеушi 12
ЗЕРТХАНАЛАР
99. Химиялық талдау инженерi, технигi, лаборанты,
лабораториялардың және тәжiрибе қондырғыларының
газ, мұнай, көмiр мен сланец айдау өнiмдерiнің,
мұнай айдау өнiмдерiнiң талдауында тұрақты
iстейтiн мастерi мен жұмысшысы, химиялық
өнiмдерден босаған ыдысты жуатын жуушы 12 <*>

89. Машинист воздушно-канатной дороги,
вагонетчик воздушно-канатной дороги,
транспортерщик, терриконщик, откатчик,
грузчик 12
90. Машинист мотовоза, занятый на золооткатке,
подсобный рабочий, дежурный рабочий узловой
станции 6
Расщепление (конверсия) углеводородов
для получения водорода, конверсия
окиси углерода, гидрогенизация в
жидкой и паровой фазе, ароматизация
бензина, синтеза из газов
91. Оператор (старший) технологических
установок, оператор технологических
установок, машинист технологических
насосов, слесарь по ремонту и обслуживанию
технологических установок, приборист,
сменный инженер (начальник смены) 12
92. Рабочие, руководители и специалисты
установок получения и сжигания сероводорода 12 36
ТРАНСПОРТИРОВКА, СЛИВ, НАЛИВ
И ХРАНЕНИЕ НЕФТИ И НЕФТЕПРОДУКТОВ
93. Наполнитель баллонов, занятый наполнением
баллонов сжиженным и сжатым газом 12
94. Оператор товарный, машинист технологических
насосов, слесарь по ремонту и обслуживанию
технологических установок, сливщик-разливщик,
электромонтер по ремонту электрооборудования,
пробоотборщик:
1) при обслуживании специально выделенных
резервуарных парков, эстакад, серных ям,
площадок для разлива серы, насосных, наливных
и перекаченных станций, при хранении, перекачке,
сливе и наливе только этилированного бензина,
сернистой нефти, сернистого газоконденсата и
дистиллятов, выделяющих свободный сероводород;
сливщик-разливщик, занятый на отпуске
этилированного бензина в тару в закрытых
помещениях 12 36
2) те же профессии (кроме пробоотборщиков) при
обслуживании резервуарных парков с остальными
видами нефти и нефтепродуктов, а также эстакад
по сливу и наливу их, насосных, наливных и
перекачечных станций; сливщик-разливщик,
занятый на отпуске бензина; заправщик горючими
и смазочными материалами, занятый на бензо-
заправочной станции 6
95. Оператор товарный, машинист технологических
насосов и слесарь по ремонту и обслуживанию
технологичексих установок, занятые в товарных
цехах и реагентном хозяйстве заводов,
перерабатывающих:
1) сернистые нефти и сернистый газоконденсат,
выделяющие свободный сероводород 12
2) прочие виды нефти 6
96. Осмотрщик железнодорожных цистерн, емкостей и
нефтесудов, контролер по качеству нефти и
нефтепродуктов 6
97. Рабочие нефтебаз, непосредственно занятые
разгрузкой и отгрузкой аммиачной воды 6
ПОДЗЕМНАЯ ГАЗИФИКАЦИЯ УГЛЯ
98. Оператор подземных газогенераторов, замерщик
параметров на газогенераторах 12
ЛАБОРАТОРИИ
99. Инженер, техник, лаборант химического анализа,
мастер и рабочий лаборатории и опытных установок,
постоянно работающие на анализе газа, нефти,
продуктов перегонки угля и сланцев, продуктов
переработки нефти; мойщик, занятый мойкой посуды
из-под химпродуктов 12

100. Хош иiстi, непредельдi, циклопентанды,
циклогександы көмiрсутектерiмен, анилинмен,
нитроқосындылармен, жеңiл қышқылдармен,
көмiртек тотығымен және құрамында күкiрт бар
газдармен жұмыс iстеген кезде сол мамандықтар 12 36
101. Майларды селективтi ерiткiштермен тiкелей
тазалайтын және парафинсiздендiретiн химиялық
талдау лаборанты; этил сұйығын талдайтын
химиялық талдау лаборанты 12
102. Сынаққа терiп алушы 12
103. N 20, 481-10, 481-Zn, 481-Сu катализаторларын
тұрақты талдайтын химиялық талдау лаборанты
және химик 12
104. Қалған катализаторларды тұрақты талдайтын
химиялық талдау лаборанты және химик 6
105. Күкiрттi мұнаймен, күкiрттi газ конденсатымен
және құрамында күкiрт бар мұнай газымен еркiн
күкiрт сутегiсiн бөлген кезде тұрақты
талдайтын химиялық талдау лаборанты, техник
және химик 12
МАГИCТРАЛЬДЫ МҰНАЙ-ГАЗ ҚҰБЫРЛАРЫ ЖӘНЕ
КӘСIПОРЫНДАРДЫҢ ГАЗ ШАРУАШЫЛЫҒЫ
106. Жерасты мұнай-газ құбырларына қызмет iстейтiн
линиялық қараушы 6
107. Жерасты және магистральды мұнай-газ құбырларын
пайдаланатын, жөндейтiн линиялық құбыр
жүргiзушi және слесарь 6
108. Технологиялық компрессорлардың машинисi,
компрессор қондырғылардың машинисi, iштен
жану двигателiнiң машинисi, газ жабдығын
пайдалану және жөндеу слесары, технологиялық
қондырғыларды жөндеу слесары - газ
қондырғыларында iстейтiн, газ бөлу станциясының
операторы, технологиялық насостардың машинисi,
магистарльды газ құбырларының операторы:
1) еркiн күкiрт сутегiсiн бөлетiн газ бен
мұнайды және одоризделген газды тасымалдайтын 12
2) газ бен мұнайдың басқа түрлерiн
тасымалдайтын 6
109. Газды тазалайтын, кептiретiн және
доризациялайтын технологиялық қондырғылардың
операторы 12
110. Тауар операторы және сұйытылқан газы бар
ыдыстарға, газгольдерлерге, факел
шаруашылықтарына, завод iшiндегi және
поселкелiк газ құбырларына, газгольдерлi
және газ бөлу станцияларына қызмет көрсететiн
жөндеу жұмысшылары; баллондарды толтырушы және
сұйық газды цистерналар мен баллондарға
құюмен айналысатын төгушi-құюшы 12
111. Газ бөлу және толтыру станциялары жабдықтары
мен баллондарды жөндеумен айналысатын газ
жабдығын пайдалану және жөндеу жөнiндегi
слесарь 6
ГЕОФИЗИКАЛЫҚ ЖӘНЕ БАРЛАУ ЖҰМЫСТАРЫ
112. Скважинадағы ату және қопару жұмыстары үшiн
оқ-дәрілік, гексагендiк және басқа жоғары қуатты
зарядтарды дайындаумен және буып-түюмен тұрақты
айналысатын жұмысшылар, басшылар және мамандар 12 36
113. Қопару жұмыстарын дайындауға, өңдеуге,
зарядтауға тұрақты айналысатын, қопарғыш
скважина аппараттарын разрядтауға, тазалауға
және жууға қатысатын жұмысшылар 12

100. Те же профессии на синтезе и исследовании при
работе с ароматическими, непредельными,
циклопентановыми, циклогексановыми углеводородами,
анилином, нитросоединениями, летучими кислотами,
окисью углерода и серосодержащими газами 12 36
101. Лаборант химического анализа, непосредственно
занятый на очистке и депарафинизации масел
селективными растворителями; лаборант химического
анализа, занятый на анализе этиловой жидкости 12
102. Пробоотборщик 12
103. Химик и лаборант химического анализа, постоянно
занятые на анализе катализаторв N 20, 481-10,
481-Zn,481-Сu 12
104. Химик и лаборант химического анализа, постоянно
занятые на анализе остальных катализаторв 6
105. Химик, техник, лаборант химического анализа и
пробоотборщик при работе с сернистой нефтью,
сернистым газоконденсатом и серосодержащим
нефтяным газом при выделении свободного
сероводорода 12
МАГИСТРАЛЬНЫЕ НЕФТЕГАЗОПРОВОДЫ И ГАЗОВОЕ
ХОЗЯЙСТВО ПРЕДПРИЯТИЙ
106. Линейный обходчик, занятый обслуживанием
подземных нефтегазопроводов 6
107. Линейный трубопроводчик и слесарь по
эксплуатации и ремонту подземных
газопроводов, занятые эксплуатацией,
ремонтом и монтажом подземных и
магистральных нефтегазопроводов 6
108. Машинист технологических компрессоров,
машинист компрессорных установок, машинист
двигателя внутреннего сгорания; слесарь по
эксплуатации и ремонту газового оборудования,
слесарь по ремонту и обслуживанию технологических
установок, занятые на ремонте газовых установок,
оператор газораспределительной станции, машинист
технологических насосов, оператор магистральных
газопроводов:
1) на транспортировке газа и нефти, выделяющих
свободный сероводород, и одоризованного газа 12
2) на транспортировке прочих видов газа и нефти 6
109. Оператор технологических установок, занятый на
очистке, осушке и одоризации газа 12
110. Оператор товарный и ремонтные рабочие, занятые
обслуживанием емкостей с сжиженными газами,
газгольдеров, факельных хозяйств, внутризоводских
и поселковых газопроводов, газгольдерных и
газораспределительных станций;
наполнитель баллонов и сливщик-
разливщик, занятые наливом жидкого газа в
цистерны и баллоны 12
111. Слесарь по эксплуатации и ремонту газового
оборудования, занятые ремонтом баллонов и
оборудования газораздаточных и наполнительных
станций 6
ГЕОФИЗИЧЕСКИЕ И РАЗВЕДОЧНЫЕ РАБОТЫ
112. Рабочие, руководители и специалисты, постоянно
занятые расфасовкой и изготовлением пороховых,
гексогеновых и других ВВ зарядов для
прострелочных и взрывных работ в скважинах 12 36
113. Рабочие, мастера и техники, постоянно занятые
на подготовке, отделке, зарядке и взрывных
работах, разрядке, очистке и мойке прострельных
и взрывных скважинных аппаратов 12

114. Зарядты үй-жайларды жинаумен айналысатын
өндiрiстiк үй-жайларды жинаушы 6
АУЫРЛАТҚЫШТАР ӨНДIРIСI
115. Аглокенi мен бариттi тиеуде, байытуда,
бөлшектеуде, тасымалдауда және кептiруде,
сондай-ақ ауырлатқыштар өндiрiсiнде дайын
өнiмдi буып-түюде және қабылдауда
iстейтiн жұмысшылар 6
ЖАБЫҚ YЙ-ЖАЙЛАРДА ҚҰРҒАҚ
ӘДIСПЕН АҒАРТАТЫН САЗ, САЗ ҰНТАҚТАРЫН
(бентонит ұнтақтарын) ӨНДIРУ
116. Аспираторшы 6
117. Бөлшектеушi 6
118. Дозалаушы 6
119. Кептiру барабандарының от жағушысы 6
120. Шикiзат (ылғал және құрғақ тартатын)
диiрмендерiнiң машинисi, құрғақ тартумен
айналысатын 6
121. Винттi насостардың машинисi(фуллершi) 6
122. Кран машинисi (краншы) 6
123. Технологиялық қондырғылардың операторы 6
124. Технологиялық қондырғыларды жөндеу және қызмет
көрсету слесары 6
125. Слесарь-жөндеушi, электр жабдығына қызмет
көрсететiн электромонтер және құрғақ тарту
цехтарында iстейтiн жабдықтарды жөндеушi
электромонтер 6
126. Тасымалдаушы көмекшi жұмысшы 6
127. Буып-түюшi, ораушы-орналастырушы 6
ТАУ БАЛАУЫЗЫН ЖӘНЕ КӨМIР-НЕГIЗДI
РЕАГЕНТТЕРДI ӨНДIРЕТIН ЗАВОДТАР МЕН
ЦЕХТАР (қондырғылар)
128. Реагенттер өндiрiсiнiң аппаратшысы 12
129. Дозалаушы 12
130. Реагенттердi дозалаушы, буып-түю машинасының
машинисi, насос қондырғылардың машинисi,
қоректендiру моторшысы, желдеткiш және
аспирациялау қондырғыларының машинисi:
1) өндiрiс цехтарында тұрақты iстейтiн 12
2) арнайы үй-жайларда насос және желдеткiш
қондырғыларына қызмет iстейтiн 6
131. Басқару пультiнiң операторы 6
132. Жұмысшы:
1) арналар мен науаларға қызмет көрсететiн 12
2) лас арнайы киiмдi беретiн және қабылдап
алатын, арнайы киiмдi қолмен жуған кезде
өндiрiстiк моншаларға қызмет көрсететiн,
көпшiлiк қолданатын жерлердi және қазылған
шұңқырларды тазартатын 12
3) арнайы киiмдi механикалық жуу және
дезинфекция жасауда 6
4) негiз реагенттерiн дайындауда 12
5) балауыз бен ерiткiштердің сынақтарын алуда 6
6) сынақтарды терiп алу мен бөлуде 6
7) негiзгi цехтарда тозаңды тұрақты жинайтын
және үй-жайдың iшiнде жыныстарды таңдап алуда 12
8) тау балауызы өндiрiсi цехтарында тұрақты
iстейтiн 12
133. Кептiрушi 12
134. Жөндеушi-слесарь, электр жабдығын жөндейтiн
слесарь-электрик, электр жабдығына қызмет
iстейтiн электромонтер:
1) негiзгi өндiрiстiк жұмысшылар зияндылығы
бойынша 12 күнтізбелік күн қосымша демалыс
алатын учаскелерде жабдықтарды тұрақты
жөндейтiн 12
2) негiзгi өндiрiстiк жұмысшылар зияндылығы
бойынша 6 күнтізбелік күн қосымша демалыс
алатын учаскелерде жабдықтарды тұрақты
жөндейтiн 6
3) электросүзгiлер подстанцияларында iстейтiн 6
135. Өндiрiстiк цехтарда тұрақты iстейтiн басшылар
мен мамандар, мастерлер 12

114. Уборщик производственных помещений, занятый на
уборке зарядных помещений 6
ПРОИЗВОДСТВО УТЯЖЕЛИТЕЛЕЙ
115. Рабочие, занятые на погрузке, обогащении,
дроблении, транспортировке и сушке аглоруды
и барита, а также на упаковке и приемке готовой
продукции в производстве утяжелителей 6
ПРОИЗВОДСТВО ОТБЕЛИВАЮЩИХ ГЛИН,
ГЛИНОПОРОШКОВ (бентонитовых порошков) СУХИМ
СПОСОБОМ В ЗАКРЫТЫХ ПОМЕЩЕНИЯХ
116. Аспираторщик 6
117. Дробильщик 6
118. Дозировщик 6
119. Кочегар сушильных барабанов 6
120. Машинист сырьевых мельниц (мокрого или сухого
помола), занятый на сухом помоле 6
121. Машинист винтовых насосов (фуллеровщик) 6
122. Машинист крана (крановщик) 6
123. Оператор технологических установок 6
124. Слесарь по ремонту и обслуживанию технологических
установок 6
125. Слесарь-ремонтник, электромонтер по
обслуживанию электрооборудования и электромонтер
по ремонту оборудования, занятые в цехах сухого
помола 6
126. Транспортировщик, подсобный (транспортный)
рабочий 6
127. Фасовщик, укладчик-упаковщик 6
ЗАВОДЫ И ЦЕХИ (установки) ПО ПРОИЗВОДСТВУ
ГОРНОГО ВОСКА И УГЛЕЩЕЛОЧНЫХ РЕАГЕНТОВ
128. Аппаратчик производства реагентов 12
129. Дозировщик 12
130. Дозировщик реагентов, машинист упаковочной
машины, машинист насосных установок, моторист
питателя, машинист вентиляционной и аспирационной
установок:
1) постоянно работающий в производственных цехах 12
2) по обслуживанию насосных и вентиляционных
установок в специальных помещениях 6
131. Оператор пульта управления 6
132. Рабочий:
1) по обслуживанию лотков и желобов 12
2) по выдаче и приему грязной спецодежды, по
обслуживанию сушилок производственных бань
при ручной стирке спецодежды, по чистке мест
общего пользования и выгребных ям 12
3) при механической стирке спецодежды и
дезинфекции 6
4) по подготовке щелочных реагентов 12
5) по отбору проб воска и растворителей 6
6) по отбору и разделке проб 6
7) постоянно занятый на уборке пыли в основных
цехах и на выборке породы в помещениях 12
8) постоянно работающий в цехах по производству
горного воска 12
133. Сушильщик 12
134. Слесарь-ремонтник, слесарь-электрик по
ремонту электрооборудования, электромонтер по
обслуживанию электрооборудования:
1) при постоянной работе по ремонту оборудования
на участках, где большинство основных рабочих
получают дополнительный отпуск по вредности
12 календарных дней 12
2) при постоянной работе по ремонту оборудования
на участках, где большинство основных
производственных рабочих получают
дополнительный отпуск по вредности 6
календарных дней 6
3) занятый на подстанциях электрофильтров 6
135. Руководители и специалисты, мастера, постоянно
занятые в производственных цехах 12

136. Техникалық бақылау бөлiмiнiң мастерi, диспетчер 6
МҰНАЙ ЖӘНЕ ГАЗ ӨНЕРКӘСIБIНIҢ ЖАЛПЫ
МАМАНДЫҚТАРЫ
137. Технологиялық қондырғылардың операторы,
компрессор қондырғылардың машинисi, майлаушы,
технологиялық қондырғыларды жөндейтiн және
қызмет көрсететiн слесарь, сұйытылған газ
өндiрiсiндегi механик 12
138. Өндiрiстiк канализацияны, ұстағыштарды, тазалау
ғимараттарын, мұнай бөлушiлер мен мұнай өндеу
заводтарының, станцияларының, мұнай базаларының
және промыселдердiң тоннельдерiн жөндейтiн
және қызмет көрсететiн жұмысшы:
1) еркiн күкiрт сутегiсiн бөлетiн 12 36
2) еркiн күкiрт сутегiсiн бөлмейтiн 6
139. Жабдық пен құбырларды шынымен, эпоксидтi
шайырмен, силикатты эмальмен және лакпен
химиялық реагенттi қолдана отырып көмкеретiн
жұмысшылар 12
140. Мұнай өнiмдерiн және химиялық өнiмдермен
ластанған конденсат жинау және тазалау
станциясының жұмысшылары 6
141. Насос және компрессор станцияларында промыселде
iстейтiн майлаушы, промыселде iстейтiн линиялық
қарап өтушi 6
142. Аппаратураны, кокстеу және асфальттау кубтарын,
| амбарларды, резервуарларды, цистерналарды,
мерниктердi, баржаларды, кемелердi және басқа
мұнайдан, мұнай өнiмдерiнен және химиялық
өнiмдерден босағандардың iшiн тазалайтын
тазалаушы 12
143. Электр жабдығын жөндейтiн электромонтер, электр
жабдығына қызмет көрсететiн электромонтер,
приборшы, технологиялық қондырғыларды жөндейтiн
және қызмет көрсететiн слесарь, iстеп тұрған
технологиялық қондырғыларда iстейтiн, мұнай,
газ, сланец және көмiр өңдеудiң тиiстi
өндiрiстерiнде көзделмеген көмекшi жұмысшы 6
12. ХИМИЯ ӨНЕРКӘСІПТЕРІ
ОРГАНИКАЛЫҚ ЕМЕС ӨНIМДЕР
1. Барлық әдiстермен күкiрт қышқылын өндiру,
күкiрт қышқылын концентрациялау, күкiрт
қышқылын денитрациялау-концентрациялау
Жұмысшылар, басшылар және мамандар 12
2. Әлсiз азот қышқылын өндiру
1) жұмысшылар, басшылар және мамандар,
2-тармақта саналанғаннан басқалары 12
2) азоттың сұйық тотығын дайындаудағы
жұмысшылар 12 36
3. Күштi азот қышқылын өндiру (барлық
әдiстермен)
1) жұмысшылар, басшылар және мамандар,
2-тармақта саналғаннан басқалары 12 36
2) аммиак-тоңазыту қондырғыларының жұмысшылары 12
4. Хлорлы және хлосульфонды қышқылды өндiру
Жұмысшылар, басшылар және мамандар 12
5. Тұз қышқылын өндiру
Жұмысшылар, басшылар және мамандар 12
6. Фосфор қышқылын өндiру
1) жұмысшылар, басшылар және мамандар,
2-тармақта саналғаннан басқалары 12
2) фосфор қышқылы өндiрiсiндегi
камера-абсорбция бөлiмiндегi жұмысшылар,
басшылар және мамандар 12 36
7. Бор қышқылын өндiру
Жұмысшылар, басшылар және мамандар 12
8. Фтористы сутегi мен плавик қышқылын өндiру

136. Мастер отдела технического контроля, диспетчер 6
ОБЩИЕ ПРОФЕССИИ НЕФТЯНОЙ И
ГАЗОВОЙ ПРОМЫШЛЕННОСТИ
137. Оператор технологических установок, машинист
компрессорных установок, смазчик, слесарь по
ремонту и обслуживанию технологических
установок и механик, занятые в производстве
сжиженного газа 12
138. Рабочий по ремонту и обслуживанию промышленной
канализации, ловушек, очистных сооружений,
нефтеотделителей и тоннелей
нефтегазоперерабатывающих заводов, станций,
нефтебаз и промыслов:
1) при выделении свободного сероводорода 12 36
2) без выделения свободного сероводорода 6
139. Рабочие, постоянно занятые на работах по
покрытию оборудования и труб стеклом,
эпоксидными смолами, силикатными
эмалями и лаками с применением
химических реагентов 12
140. Рабочие станции по сбору и очистке конденсата,
загрязненного нефтепродуктами и химическими
продуктами 6
141. Смазчик, занятый в насосных и компрессорных
станциях на промыслах; линейный обходчик,
занятый на промыслах 6
142. Чистильщик, занятый на внутренней очистке
аппаратуры, коксовых и асфальтовых кубов,
амбаров, резервуаров, цистерн, мерников,
барж, судов и т.п. из-под нефти,
нефтепродуктов и химпродуктов 12
143. Электромонтер по ремонту электрооборудования,
электромонтер по обслуживанию
электрооборудования, приборист, слесарь по
ремонту и обслуживанию технологических
установок, подсобный рабочий, занятые на
действующих технологических установках,
непредусмотренные в соответствующих
производств по переработке нефти, газа,
сланца и угля 6
12. ХИМИЧЕСКИЕ ПРОИЗВОДСТВА
НЕОРГАНИЧЕСКИЕ ПРОДУКТЫ
1. Производство серной кислоты всех видов
всеми способами, концентрация серной
кислоты, денитрация-концентрация
серной кислоты
Рабочие, руководители и специалисты 12
2. Производство слабой азотной кислоты
1) рабочие, руководители и специалисты, за
исключением перечисленных в подпункте 2 12
2) рабочие на приготовлении жидких окислов
азота 12 36
3. Производство крепкой азотной кислоты
(всеми методами)
1) рабочие, руководители и специалисты, за
исключением перечисленных в подпункте 2 12 36
2) рабочие аммиачно-холодильных установок 12
4. Производство хлорной и хлорсульфоновой кислоты
Рабочие, руководители и специалисты 12
5. Производство соляной кислоты
Рабочие, руководители и специалисты 12
6. Производство фосфорной кислоты
1) рабочие, руководители и специалисты, за
исключением указанных в подпункте 2 12
2) рабочие, руководители и специалисты
камерно-абсорбционного отделения в
производстве фосфорной кислоты термической 12 36
7. Производство борной кислоты
Рабочие, руководители и специалисты 12
8. Производство фтористого водорода и плавиковой кислоты

Жұмысшылар, басшылар және мамандар 12 36
9. Синил қышқылын өндiру
Жұмысшылар, басшылар және мамандар 18 36
10. Кремний-фтористы-сутегi қышқылын,
кремний-фтористы-натрий, аммоний,
калий өндiру
Жұмысшылар, басшылар және мамандар 12
11. Сұйық күкiрттi ангидрид өндiру
Жұмысшылар, басшылар және мамандар 12 36
12. Тионилхлорид және хлорлы сульфурил өндiру
Жұмысшылар, басшылар және мамандар 12 36
13. Хлор өндiру
Бөлiмдер: тұздықты дайындау және тазалау,
диафрагма әдiсiмен электролиздеу (қуатты
электролиздi қоса алғанда), булау және
каустиктi балқыту
Жұмысшылар, басшылар және мамандар 12
Сынап әдісiмен электролиздеу бөлiмi
1) электролиз аппаратшылары, керамиканы
нығайту, электролиздегi ванналарды жинау
және бұзу жөнiндегi жұмысшылар 18 36
2) қалқан жұмысшылар, басшылар және мамандар 12
14. Сұйық хлор өндiру
1) конденсация аппаратшысы, буландыру
аппаратшысы; сұйық хлорды баллондар мен
цистерналарға құюшы; компрессор қондырғылардың
машинисi, аппаратура жабдығын жөндейтiн слесарь,
хлорды сұйылту және сұйық хлор бөлiмдердегi
(учаскелердегi) ауысым бастығы және мастер 18 36
2) қалған жұмысшылар, басшылар және мамандар 12
15. Хлор әгін және кальций гипохлоридiн өндiру
1) хлор әгiн өлшейтiн тиеушi-түсiрушi,
таразышы, Бакман камерасын тазалаушы және
жөндеушi 18 36
2) әк пештерi бөлiмiндегi жұмысшылар, басшылар
және мамандары 12
3) қалған жұмысшылар, басшылар және мамандар 12 36
16. Фосген өндiру
1) фосгендi баллондар мен контейнерге құюшы 24 36
2) конденсаттау аппаратшысы, кептiру
аппаратшысы, тотықтыру аппаратшысы,
абсарбциялау аппаратшысы, аппаратура жабдығын
жөндейтiн слесарь, жөндеушi-слесарь 18 36
3) қалған жұмысшылар, басшылар және мамандар 12 36
17. Хлорлы алюминий өндiру
1) хлорлау, сублимациялау, конденсациялау және
тара жуу бөлiмдерiнiң жұмысшылары, басшылары
және мамандары; аппаратура жабдығын жөндейтiн
слесарь, бақылау-өлшеу приборлары мен
автоматика слесары; өндiрiстiк желдеткiштi
жөндейтiн және қызмет көрсететiн және от жағу
(ылғалдау) слесары, жөндеушi-слесарь 18 36
2) қағқан жұмысшылар, басшылар және мамандар 12
18. Хлорлы кристалды темiр өндiру
1) жоғары температуралы хлорлаумен
Жұмысшылар, басшылар және мамандар 12 36
2) басқа тәсiлдермен
Жұмысшылар, басшылар және мамандар 12
19. Хлорлы күкiрт және бесхлорлы сурьма
өндiру
Жұмысшылар, басшылар және мамандар 12 36
20. Мыстың хлорлы тотығын, хлорлы мырыш,
хлорлы сусыз қалайы, хлоркальций өндiру
Жұмысшылар, басшылар және мамандар 12

Рабочие, руководители и специалисты 12 36
9. Производство синильной кислоты
Рабочие, руководители и специалисты 18 36
10. Производства кремнефтористоводородной кислоты,
кремнефтористого натрия, аммония, калия
Рабочие, руководители и специалисты 12
11. Производство жидкого сернистого ангидрида
Рабочие, руководители и специалисты 12 36
12. Производство тионилхлорида и хлористого сульфурила
Рабочие, руководители и специалисты 12 36
13. Производство хлора
Отделения: приготовления и очистки
рассола, электролиза по диафрагменному
способу (включая испытание мощных
электролизов), выпарки и плавки каустика
Рабочие, руководители и специалисты 12
Отделение электролиза по ртутному способу
1) аппаратчики электролиза, рабочие по
уплотнению керамики, сборке и разборке
ванн в электролизе 18 36
2) остальные рабочие, руководители и
специалисты 12
14. Производство жидкого хлора
1) аппаратчик конденсации, аппаратчик
испарения; сливщик-разливщик, занятый
разливом жидкого хлора в баллоны и
цистерны; машинист компрессорных
установок, слесарь на ремонте
аппаратурного оборудования, начальник
смены и мастер в отделениях (участках)
сжижения и разлива жидкого хлора 18 36
2) остальные рабочие, руководители и
специалисты 12
15. Производство хлорной извести и гипохлорита кальция
1) загрузчик-выгрузчик; весовщик,
занятый на взвешивании хлорной извести;
чистильщик и рабочий по ремонту камер
Бакмана 18 36
2) рабочие, руководители и специалисты
отделения известковых печей 12
3) остальные рабочие, руководители и
специалисты 12 36
16. Производство фосгена
1) сливщик-разливщик, занятый разливом фосгена
в баллоны и контейнеры 24 36
2) аппаратчик конденсации, аппаратчик сушки,
аппаратчик окисления, аппаратчик абсарбации,
слесарь по ремонту аппаратурного оборудования,
слесарь-ремонтник 18 36
3) остальные рабочие, руководители и специалисты 12 36
17. Производство хлористого алюминия
1) рабочие, руководители и специалисты отделений:
хлорирования, сублимации, конденсации и мойки
тары; слесарь по ремонту аппаратурного
оборудования; слесарь по контрольно-
измерительным приборам и автоматике;
слесарь по ремонту и обслуживанию промышленной
вентиляции и отопления (увлажнения);
слесарь-ремонтник 18 36
2) остальные рабочие, руководители и специалисты 12
18. Производство хлорного железа кристаллического
1) высокотемпературным хлорированием
Рабочие, руководители и специалисты 12 36
2) другими способами
Рабочие, руководители и специалисты 12
19. Производство хлористой серы и пятихлористой сурьмы
Рабочие, руководители и специалисты 12 36
20. Производства хлорокиси меди, хлористого цинка,
олова хлорного безводного, хлоркальция
Рабочие, руководители и специалисты 12

21. Вертолет тұзын, натрий гипохлоритiн,
кальций гипохлоритiн өндiру
Жұмысшылар, басшылар және мамандар 12
22. Күкiрттi натрий өндiру
1) жұмысшылар, басшылар және мамандар,
2-тармақта тiзбеленгеннен басқа 12
2) хромды қосылыстар зауыттарындағы шихта
дайындау және пеш бөлiмдерiнде тiкелей
iстейтiн жұмысшылар, басшылар және мамандар;
балқыманы қолмен бөлшектейтiн бөлшектеушiлер 12 36
23. Натрий сульфигидратын өндiру
Жұмысшылар, басшылар және мамандар 12
24. Күкiрттi темiр өндiру
Жұмысшылар, басшылар және мамандар 12
25. Күкiрттi көмiртегі өндiру
Жұмысшылар, басшылар және мамандар 12 36
26. Натрий сульфатын, табиғи натрий сульфатын,
натрий бисульфатын, аммоний сульфатын, натрий
аммоний сульфатын, аммоний имидбисульфатын,
тенардиттi және глаубер тұзын, калий сульфатын
өндiру
Жұмысшылар, басшылар және мамандар 12
27. Газдарды мышьяк-содалы тазалау
қалдықтарынан гипосульфат өндiру
Жұмысшылар, басшылар және мамандар 12
28. Натрийдiң, аммонийдiң, калийдiң және
басқа жеңiл металдардың сульфит тұздарын өндiру
Жұмысшылар, басшылар және мамандар 12
29. Күкiрт өндiру
Жұмысшылар, басшылар және мамандар 12
30. Темiр, никель және мыс купоростарын,
күкiртқышқыл глиноземiн және мырыш купоросын
өндiру
Жұмысшылар, басшылар және мамандар 12
31. Сары фосфор өндiру
1) жұмысшылар, басшылар және мамандар,
2-тармақта тiзiлгеннен басқа 24 36
2) бөлшектеу-кептiру бөлiмiндегi жұмысшылар,
басшылар және мамандар 12
32. Қызыл фосфор өндiру
1) жұмысшылар, басшылар және мамандар, 2, 3,
4-тармақта тiзiлгеннен басқалары 24 36
2) таңбалаушы, лактаушы 18 36
3) электр жабдығын жөндейтiн электромонтер,
қоймашы 12 36
4) бөлшектеу-кептiру бөлiмiндегi жұмысшылар,
басшылар және мамандар 12
33. Үш хлорлы фосфорды, бес күкiрттi фосфорды,
фосфор хлорлы тотығын және тиоүшхлорлы фосфорды
өндiру
Жұмысшылар, басшылар және мамандар 18 36
34. Калий, кальций, барий, натрий және
басқалардың гипофосфитiн өндiру
Жұмысшылар, басшылар және мамандар 12
35. Тыңайтқыш өндiру (фосфат, бормагний
және фосфорит ұны)
Жұмысшылар, басшылар және мамандар 12
36. Түк қоспаларын өндiру
1) Шихталаудағы және буып-түюдегi жұмысшылар,
басшылар және мамандар 12
2) қалған жұмысшылар, басшылар және мамандар 6
37. Моноаммоний фосфаты, моноцинкфосфаты, натрий
гексаметафосфатын, фосфорлы кальцийдi,
натрий пирофосфатын, натрий полифосфатын,
диаммонийфосфатты, динатрийфосфатты,
үш кальцийфосфатты және фосфорды
өндiру
Жұмысшылар, басшылар және мамандар 12

21. Производства бертолетовой соли, гипохлорита
натрия, гипохлорита кальция
Рабочие, руководители и специалисты 12
22. Производство сернистого натрия
1) рабочие, руководители и специалисты,
кроме перечисленных в пункте 2) 12
2) на заводах хромовых соединений рабочие,
руководители и специалисты, непосредственно
занятые в отделениях шихтоприготовления и
печном; дробильщики, занятые дроблением плава
вручную 12 36
23. Производство сульфигидрата натрия
Рабочие, руководители и специалисты 12
24. Производство сернистого железа
Рабочие, руководители и специалисты 12
25. Производство сероуглерода
Рабочие, руководители и специалисты 12 36
26. Производства сульфата натрия, сульфата
натрия природного, бисульфата натрия,
сульфата аммония, сульфата аммония
натрия, имидбисульфата аммония,
тенардита и глауберовой соли, сульфата калия
Рабочие, руководители и специалисты 12
27. Производство гипосульфата из отходов
мышьяковисто-содовой очистки газов
Рабочие, руководители и специалисты 12
28. Производства сульфитных солей натрия,
аммония, калия и других легких металлов
Рабочие, руководители и специалисты 12
29. Производство серы
Рабочие, руководители и специалисты 12
30. Производства железного, никелевого и
медного купоросов, сернокислого
глинозема и цинкового купороса
Рабочие, руководители и специалисты 12
31. Производство желтого фосфора
1) рабочие, руководители и специалисты, за
исключением перечисленных в пункте 2 24 36
2) рабочие, руководители и специалисты
дробильно-сушильного отделения 12
3) рабочие, руководители, специалисты в
цехах термической подготовки сырья
(агломерации), за исключением
перечисленных в п.2. 12 36
32. Производство красного фосфора
1) рабочие, руководители и специалисты, за
исключением перечисленных в подпункте
2), 3), 4) 24 36
2) маркировщик, лакировщик 18 36
3) укладчик-упаковщик, электромонтер по
ремонту электрооборудования, кладовщик 12 36
4) рабочие, руководители и специалисты
дробильно-сушильного отделения 12
33. Производства треххлористого фосфора,
пятисернистого фосфора, хлорокиси
фосфора и тиотреххлористого фосфора
Рабочие, руководители и специалисты 18 36
34. Производства гипофосфитов калия,
натрия, кальция, бария и других
Рабочие, руководители и специалисты 12
35. Производство удобрения (фосфатных,
бормагниевых и фосфоритной муки)
Рабочие, руководители и специалисты 12
36. Производство туковых смесей
1) рабочие, руководители и специалисты на
шихтовке и расфасовке 12
2) остальные рабочие, руководители и
специалисты 6
37. Производства моноаммонийфосфата,
моноцинкфосфата, гекасасметафосфата
натрия, фосфористого кальция,
пирофосфата натрия, полифосфата
натрия, диаммонийфосфата,
динатрийфосфата, трикальцийфосфата,
тринатрийфосфата и фосфора
Рабочие, руководители и специалисты 12

38. Криолиттi және фторлы алюминийдi
өндiру
1) пеш, мұнара, насос, реакция және кептiру
бөлiмдерiнiң жұмысшылары, ауысым басшылары
және мамандар 12 36
2) қалған жұмысшылар, басшылар және мамандар 12
39. Уралит өндiру
Жұмысшылар, басшылар және мамандар 12 36
40. Фторлы натрий, калий, бор және магний өндiру
Жұмысшылар, басшылар және мамандар 12
41. Калий тетрафторборатын және элегаз өндiру
Жұмысшылар, басшылар және мамандар 12 36
42. Аммиак өндiру
Жұмысшылар, басшылар және мамандар 12
43. Азотқышқыл тұздарын өндiру
Жұмысшылар, басшылар және мамандар 12
44. Көмiр қышқыл аммоний және қос көмiрқышқыл
аммонийiн өндiру
1) қолмен iстейтiн тиеушы-түсiрушi 12 36
2) қалған жұмысшылар, басшылар және мамандар 12
45. Күкiрттi аммоний, нашатырь (хлорлы аммоний)
және аммоний сульфаматын, аммоний
фторид-бифторидiн өндiру
Жұмысшылар, басшылар және мамандар 12
46. 0-2 және 0-3 өнiмiн өндiру
Жұмысшылар, басшылар және мамандар 12
47. Кальцийленген сода, поташ, ащы натр,
ащы калий, натрий бикарбонатын, сода
балқымасын, табиғи содасын, сырец
содасын өндiру
1) шаңды камералар мен ыстық аппаратураны
тазалайтын жұмысшылар 12 36
2) қалған жұмысшылар, басшылар және мамандар 12
48. Кальций карбидiн өндiру
1) әк пештерi бөлiмi
жұмысшылар, басшылар және мамандар 12
2) шикiзат материалдарын бөлшектеу және
электрод массасын дайындау бөлiмi
жұмысшылар, басшылар және мамандар 12 36
3) пеш бөлiмi жұмысшылар, басшылар және
мамандар, 2-тармақта тiзiлгендерден басқа 12 36
4) балқыту аппаратшысы, шихталаушы, электродшы,
карбидтi төгушi, бригадирлер және
механикаланбаған пештердегi ауысым басшылары
және мамандар 12 36
5) қалған барлық бөлiмдер мен учаскелер
Жұмысшылар, басшылар және мамандар 12 36
49. Цианды тұздар өндiру
Жұмысшылар, басшылар және мамандар 12 36
50. Цианды балқымадан темiрсинеродты калий
(синькалий) және натрий (синьнатрий) өндiру
1) Реактор бөлiмiндегi жұмысшылар, басшылар
және мамандар 12 36
2) қалған жұмысшылар, басшылар және мамандар 12
51. Қызыл қанды тұз өндiру
Жұмысшылар, басшылар және мамандар 12
52. Қорғасын-негiз балқымасын өндiру
1) 2-тармақта көрсетiлгеннен басқа жұмысшылар,
басшылар және мамандар 12 36
2) шикiзатты дайындау және шала фабрикаттар
мен өнiмдi беретiн аппаратшы, қоймашы, көмекшi
(тасымалдаушы) жұмысшы 12
53. Күкiрт қышқылды қорғасын және қорғасын
тотығын олардың қалдықтарын өндiру
Жұмысшылар, басшылар және мамандар 12 36
54. Қорғасын силикатын өндiру
Жұмысшылар, басшылар және мамандар 12 36

38. Производство криолита и фтористого
алюминия
1) рабочие и сменные руководители и специалисты
отделений: печного, башенного, насосного,
реакционного и сушильного 12 36
2) остальные рабочие, руководители и специалисты 12
39. Производство уралита
Рабочие, руководители и специалисты 12 36
40. Производства фтористых натрий, калия,
бора и магния
Рабочие, руководители и специалисты 12
41. Производства тетрафторбората калия и
элегаза
Рабочие, руководители и специалисты 12 36
42. Производство аммиака
Рабочие, руководители и специалисты 12
43. Производство азотнокислых солей
Рабочие, руководители и специалисты 12
44. Производства углекислого аммония и
двууглекислого аммония
1) загрузчик-выгрузчик при работе вручную 12 36
2) остальные рабочие, руководители и
специалисты 12
45. Производства сернистого аммония,
нашатыря (хлористого аммония) и
сульфамата аммония, фторид-
бифторида аммония
Рабочие, руководители и специалисты 12
46. Производство продукта 0-2 и 0-3
Рабочие, руководители и специалисты 12
47. Производства кальцинированной соды,
поташа, едкого натрия, едкого калия,
бикарабоната натрия, содового плава,
соды природной, соды сырца
1) рабочие на чистке пыльных камер и
горячей аппаратуры 12 36
2) остальные рабочие, руководители и
специалисты 12
48. Производство карбида кальция
1) отделение известковых печей
рабочие, руководители и специалисты 12
2) отделение дробления сырьевых материалов и
подготовки электродной массы
рабочие, руководители и специалисты 12 36
3) печное отделение
рабочие, руководители и специалисты, за
исключением перечисленных в подпункте 4 12 36
4) аппаратчик сплавления, шихтовщик,
электродчик, сливщик карбида, бригадиры и
сменные руководители и специалисты на
немеханизированных печах 12 36
5) все другие отделения и участки
рабочие, руководители и специалисты 12 36
49 . Производство цианистых солей
Рабочие, руководители и специалисты 12 36
50. Производства железистосинеродистых
калия (синькали) и натрия (синьнатрия)
из цианплава
1) рабочие, руководители и специалисты
реакторного отделения 12 36
2) остальные рабочие, руководители и
специалисты 12
51. Производство красной кровяной соли
Рабочие, руководители и специалисты 12
52. Производство свинцово-щелочного
сплава
1) рабочие, руководители и специалисты,
кроме указанных в пункте 12 36
2) аппаратчик подготовки сырья и отпуска
полуфабрикатов и продукции, кладовщик,
подсобный (транспортный) рабочий 12
53. Производства сернокислого свинца и перекиси
свинца из отходов
Рабочие, руководители и специалисты 12 36
54. Производство силиката свинца
Рабочие, руководители и специалисты 12 36

55. Кальций арсенитін, натрий арсенитiн,
кальций арсенитiн, париж көгiн, протарс,
мырыш фосфидiн және басқа да бейорганикалық
улы химикаттарды өндiру
Жұмысшылар, басшылар және мамандар 18 36
56. Төрт хлорлы кремний өндiру
1) цех қоймасының жұмысшылары 6 36
2) қалған жұмысшылар, басшылар және мамандар 24 36
57. Генератор газын және генератор
газынан сутегiнi өндiру
Жұмысшылар, басшылар және мамандар 12
58. Сутегi тотығын өндiру
(жанама-органикалық әдiспен)
1) өнiм өндiруге тiкелей қатысты өндiрiстiк,
кезекшi және жөндеу жұмысшылар, ауысым
басшылары және мамандар 18 36
2) қалған жұмысшылар, басшылар және мамандар 12 36
59. Пергидроль мен сутегi тотығын басқа
әдiстермен өндiру
1) электролиз бөлiмiнiң жұмысшылары (1-бөлiм) 12 36
2) қалған жұмысшылар, басшылар және мамандар 12
60. Тотық қосылыстарын өндiру
Жұмысшылар, басшылар және мамандар 12
61. Металды калий, натрий, кальций және
литий өндiру
1) жұмысшылар, басшылар және мамандар,
2-тармақта тiзiлгеннен басқалары 12 36
2) бөлшектеушi, жуушы 12
62. Металды селен және селендi шлам өндiру
Жұмысшылар, басшылар және мамандар 12 36
63. Никель карбонилiн өндiру
1) жұмысшылар, басшылар және мамандар 18 36
2) қалған жұмысшылар, басшылар және мамандар 18 36
3) генератор бөлiмiндегi жұмысшылар және
ауысым басшылары және мамандар 12
64. Темiр карбонилiн өндiру
1) жұмысшылар, басшылар және мамандар 18 36
2) генератор бөлiмiндегi жұмысшылар, басшылар
және мамандар 12
65. Роданды аммоний, радонды алюминий, роданды
калий және басқа да роданды қосындылар өндiру
Жұмысшылар, басшылар және мамандар 12
66. Мырыш тозаңын өндiру
Жұмысшылар, басшылар және мамандар 12 36
67. Бром, бромды темiр және басқа бромды қосындылар
өндiру
Жұмысшылар, басшылар және мамандар 12
68. Йод өндiру
1) сублимирлi йод
Жұмысшылар, басшылар және мамандар 12 36
2) йод және йодты калий
Жұмысшылар, басшылар және мамандар 12
69. Хром, никель, марганец, ванадий негіздi
қатты катализаторлар және аммиак пен спирт
өндiрiсi үшiн катализаторлар өндiру
Жұмысшылар, басшылар және мамандар 12 36
70. Никель-алюминийлi катализаторлар, каучук
өндiрiсi үшiн катализаторлар өндiру
Жұмысшылар, басшылар және мамандар 12
71. Барий қосылыстарын өндiру
1) 2-тармақта көрсетiлгендi қоспағандағы
жұмысшылар, басшылар және мамандар 12
2) хлорбарий балқымасын қолдан бөлшектейтiн
және хлорбарийдi қалың пештерде қол әдiсiмен
алатын жұмысшылар 12 36

55. Производства арсената кальция,
арсенита натрия, арсенита кальция,
парижской зелени, протарса, фосфида
цинка и других неорганических
ядохимикатов
Рабочие, руководители и специалисты 18 36
56. Производство четыреххлористого
кремния
1) рабочие цехового склада 6 36
2) остальные рабочие, руководители и
специалисты 24 36
57. Производства генераторного газа и
водорода из генераторного газа
Рабочие, руководители и специалисты 12
58. Производство перекиси водорода
(косвенно-органическим методом)
1) производственные, дежурные и
ремонтные рабочие, сменные руководители
и специалисты, непосредственно занятые в
производстве продукта 18 36
2) остальные рабочие, руководители и
специалисты 12 36
59. Производства пергидроля и перекиси
водорода другими методами
1) рабочие отделения электролиза
(1 отделение) 12 36
2) остальные рабочие, руководители и
специалисты 12
60. Производство перекисных соединений
Рабочие, руководители и специалисты 12
61. Производство металлических калия,
натрия, кальция и лития
1) рабочие, руководители и специалисты, за
исключением перечисленных в пункте 12 36
2) дробильщик, мойщик 12
62. Производства селена металлического и
селенистого шлама
Рабочие, руководители и специалисты 12 36
63. Производство карбонила никеля
1) рабочие, руководители и специалисты 18 36
2) остальные рабочие, руководители и
специалисты 18 36
3) рабочие и сменные руководители и
специалисты генераторного отделения 12
64. Производство карбонила железа
1) рабочие, руководители и специалисты 18 36
2) рабочие и сменные руководители и
специалисты генераторного отделения 12
65. Производства роданистого аммония,
роданистого алюминия, роданистого
калия и других роданистых соединений
Рабочие, руководители и специалисты 12
66. Производства цинковой пыли
Рабочие, руководители и специалисты 12 36
67. Производства брома, бромистого железа и
других бромистых соединений
Рабочие, руководители и специалисты 12
68. Производство йода
1) йод сублимированный
рабочие, руководители и специалисты 12 36
2) йод и йодистый калий
рабочие, руководители и специалисты 12
69. Производства твердых катализаторов на
основе хрома, никеля, марганца, ванадия
и катализаторов для производства
аммиака и спиртов
Рабочие, руководители и специалисты 12 36
70. Производства никель-алюминиевых
катализаторов, катализаторов для
производства каучука
Рабочие, руководители и специалисты 12
71. Производство соединений бария
1) рабочие, руководители и специалисты, за
исключением указанных в подпункте 2) 12
2) рабочие по дроблению плава хлорбария
вручную и на получение хлорбария на
подовых печах ручным способом 12 36

72. Алюминий тотығын, алюминийдiң активтi
тотығын, алюмо-калий квасецтерiн, алюминий
тотығы гидратынан алюмо-амииактық квацтарды
немесе алюминий шлактарын өндiру
Жұмысшылар, басшылар және мамандар 12
73. Корунд өндiру
1) кристалдау, қайта кристалдау және пеш
бөлiмiндегi жұмысшылар, басшылар және мамандар 12 36
2) қалған жұмысшылар, басшылар және мамандар 12
74. Альб, уст және ньювель магнезиясын,
күкiрт қышқыл магнийдiң және хлорлы
магнийдiң эпсомитiн өндiру
Жұмысшылар, басшылар және мамандар 12
75. Марганец тотығын, марганец қос тотығын,
пиролюзит (ГАП) және мажеф өндiру
Жұмысшылар, басшылар және мамандар 12
76. Әк, сұйық көмiр қышқылын, көмiрқышқыл
газы мен әк сүтiн өндiру
Жұмысшылар, басшылар және мамандар 12
77. Десульфоратор өндiру
Жұмысшылар, басшылар және мамандар, құрамында
қорғасынның екi тотығы, висмуттың үш тотығы бар
жарық шағылыстыратын ерiтiндi құрамды жағатын
жұмысшылар 18 36
78. Светтi құрамдар өндiрiсi
Жұмысшылар, басшылар және мамандар 12
79. Жаңа оксид өндiру
Жұмысшылар, басшылар және мамандар 12 36
80. Бура өндiру
Жұмысшылар, басшылар және мамандар 12
81. Нефелиндi коагулиянт өндiру
Жұмысшылар, басшылар және мамандар 12
82. Хром тұздарын және басқа құрамында хром бар
қосылыстарды өндiру
Жұмысшылар, басшылар және мамандар 12 36
83. Электролит өндiру
Жұмысшылар, басшылар және мамандар 6
84. Аспаздық тұз өндiру
1) тұзды сындырушы, көлде iстейтiн 12
2) қалған жұмысшылар, басшылар және мамандар 6
85. Графиттi коллоид препараттарын өндiру
Жұмысшылар, басшылар және мамандар 12
86. Сұйық шыны өндiру
Жұмысшылар, басшылар және мамандар 6
87. Ферромагнит ұнтағын өндiру
Жұмысшылар, басшылар және мамандар 12
88. Күмiс электромеханикалық активтi ұнтақ өндiру
Жұмысшылар, басшылар және мамандар 6
89. Қалдықтардан цинк тотығын өндiру
Жұмысшылар, басшылар және мамандар 12
90. Сульфо-көмiр өндiру
Жұмысшылар, басшылар және мамандар 12
91. Трифолин өндiру
1) ылғал бөлiмдегi жұмысшылар, ауысым басшылары
және мамандар 6
2) қалған жұмысшылар, басшылар және мамандар 12
92. Сульфатталған тұқылдар өндiру
Жұмысшылар, басшылар және мамандар 12
93. Түйiстiргіш ванадий массасын өндiру
Жұмысшылар, басшылар және мамандар 12
94. Силикагель, кремнегель және аэрогель өндiру
Жұмысшылар, басшылар және мамандар 12
95. Сорбенттер өндiру
1) малоксерлi, престеу, бөлшектеу, елеу, пеш
және кептiру бөлiмдерiндегi жұмысшылар,
басшылар және мамандар 12
2) қалған жұмысшылар, басшылар және мамандар 12

72. Производства окиси алюминия, активной
окиси алюминия, алюмо-калиевых
квасцов, алюмо-аммиачных квасцов из
гидрата окиси алюминия или алюминиевых шлаков
Рабочие, руководители и специалисты 12
73. Производство корунда
1) рабочие, руководители и специалисты
отделении: кристаллизации,
перекристаллизации и печного 12 36
2) остальные рабочие, руководители и
специалисты 12
74. Производства магнезии альба, уста и
ньювель, эпсомита-сернокислого
магния и хлористого магния
Рабочие, руководители и специалисты 12
75. Производства перекиси марганца,
двуокиси марганца, пиролюзита (ГАП) и
мажефа
Рабочие, руководители и специалисты 12
76. Производства извести, углекислоты
жидкой, углекислого газа и известкового
молока
Рабочие, руководители и специалисты 12
77. Производство десульфуратора
Рабочие, руководители и специалисты 18 36
78. Производство светосоставов
Рабочие, руководители и специалисты,
рабочие по нанесению светоотражающих
составов, содержащих окись свинца,
триокись висмута, двуокись германия 12
79. Производство новооксида
Рабочие, руководители и специалисты 12 36
80. Производство буры
Рабочие, руководители и специалисты 12
81. Производство нефелинового коагулянта
Рабочие, руководители и специалисты 12
82. Производства хромовых солей и других
хромосодержащих соединений
Рабочие, руководители и специалисты 12 36
83. Производство электролита
Рабочие, руководители и специалисты 6
84. Производство поваренной соли
1) ломщик соли, занятый на озере 12
2) остальные рабочие, руководители и
специалисты 6
85. Производство графитных коллоидных
препаратов
Рабочие, руководители и специалисты 12
86. Производство жидкого стекла
Рабочие, руководители и специалисты 6
87. Производство ферромагнитного порошка
Рабочие, руководители и специалисты 12
88. Производство серебряного
электрохимического активного порошка
Рабочие, руководители и специалисты 6
89. Производство окиси цинка из отходов
Рабочие, руководители и специалисты 12
90. Производство сульфоугля
Рабочие, руководители и специалисты 12
91. Производство трифолина
1) рабочие и сменные руководители и
специалисты мокрого отделения 6
2) остальные рабочие, руководители и
специалисты 12
92. Производство огарка сульфатизированного
Рабочие, руководители и специалисты 12
93. Производство контактной ванадиевой
массы
Рабочие, руководители и специалисты 12
94. Производства силикагеля, кремнегеля и
аэрогеля
Рабочие, руководители и специалисты 12
95. Производство сорбентов
1) рабочие, руководители и специалисты в
малоксерном, прессовом, дробильном,
рассевном, печном и сушильном отделениях 12
2) остальные рабочие, руководители и
специалисты 12

96. Карбюризатор өндiру
Жұмысшылар, басшылар және мамандар 12
97. Көбiктi генератор ұнтағын өндiру
1) малоксерлi, престеу, бөлшектеу, елеу, пеш
және кептiру бөлiмдерiндегi жұмысшылар,
басшылар және мамандар 12 36
2) қалған жұмысшылар, басшылар және мамандар 12
98. Сынапты химиялық сiңiргіш өндiру
Жұмысшылар, басшылар және мамандар 12 36
99. Гератол өндiру
Жұмысшылар, басшылар және мамандар 12
100. Нитроқоспалар өндiру
Жұмысшылар, басшылар және мамандар 12
101. Гидразин гидратын және сульфатгидразинiн өндiру
Жұмысшылар, басшылар және мамандар 12 36
102. Персоль өндiру
Жұмысшылар, басшылар және мамандар 12
103. Ақ күйе өндiру (кремний қостотығы)
Жұмысшылар, басшылар және мамандар 12
104. Аэросилдар өндiру
1) тарту, елеу және буып-түю учаскелерiнде
аэросил алатын жұмысшылар, мастер, ауысым
басшысы 12 36
2) хлорлы сутегiн абсорбациялау және газдарды
хлорсыздандыру учаскелерiнде iстейтiн
жұмысшылар, мастер, ауысым басшысы 12
ОРГАНИКАЛЫҚ ӨНIМДЕР
105. Бензолды, толуолды және хлорлы
бензолды хлорлау өнiмдерiн өндiру
Жұмысшылар, басшылар және мамандар 12
106. 4-хлор-2-аминофенол, 2-хлор-5-
аминотолуол-4 сульфақышқылын өндiру
Жұмысшылар, басшылар және мамандар 12 36
107. Хлорды ауыстыратын бензол туындылары мен оның
гомоголдарын: ортохлорбензальдегид,
парахлорбензальдегид, 4-хлоранилин-
3-сульфақышқылын, 2,5-дихлоранилин-
4-сульфақышқылын, 3,4,6-трхлор-2-аминофенол
(хлорамоль), 4-хлор-2-аминофено-6-сульфақышқылын,
4-хлор-3-аминотолуол, парахлоранизидин
және осы сияқты басқа да ұқсас химиялық
заттарды өндiру
Жұмысшылар, басшылар және мамандар 12
108. Индофенол, азин, индамин, нитрозофенолят,
нитрозофенол өндiру
Жұмысшылар, басшылар және мамандар 12
109. ХБ монохлораминiн және гексахлормеламин
(ДТ-6) өндiру 12
Жұмысшылар, басшылар және мамандар 12 36
110. Хлораминдер өндiру
Жұмысшылар, басшылар және мамандар 12
111. Бензатрон және оның туындыларын
және ашық-күлгін кубтiк "К" өндiру
Жұмысшылар, басшылар және мамандар 12 36
112. Ацетосiрке қышқылының арилидтерiн және
ациламиндер: 2,4-динитроацетанилид, 5-амин-2-
ацетил-аминоанизол, оксалил-парафенилен-диамин,
4-хлор-3-амин-6-оксалиламиноанизол, 4-аметамин-
1-нафтиламин-6-сульфа қышқыл, ацетосiрке қышқылы
хлоранилидiн, паранитроацетанилид, ацетосiрке
қышқылы аналидiн, ацетосiрке қышқылы метаксилидiн,
ацетосiрке қышқылы ортотолуидидiн, ацетанилид,
ацетпарааминофенол және осы қатардың басқа да
ұқсас химиялық заттарын өндiру
Жұмысшылар, басшылар және мамандар 12 36

96. Производство карбюризатора
Рабочие, руководители и специалисты 12
97. Производство пеногенераторного порошка
1) рабочие, руководители и специалисты
малоксерного, прессового, дробильного,
рассевного, печного и сушильного отделений 12 36
2) остальные рабочие, руководители и
специалисты 12
98. Производство химпоглотителя ртутного
Рабочие, руководители и специалисты 12 36
99. Производство гератола
Рабочие, руководители и специалисты 12
100. Производство нитросмесей
Рабочие, руководители и специалисты 12
101. Производства гидразин-гидрата и
гидразин-сульфата
Рабочие, руководители и специалисты 12 36
102. Производство персоли
Рабочие, руководители и специалисты 12
103. Производство белой сажи (двуокись
кремния)
Рабочие, руководители и специалисты 12
104. Производство аэросил
1) рабочие, мастер, начальник смены,
занятые на получении аэросил, на участках
размола, просева и упаковки 12 36
2) рабочие, мастер, начальник смены,
занятые на участках абсорбации хлористого
водорода и обесхлорирования газов 12
ОРГАНИЧЕСКИЕ ПРОДУКТЫ
105. Производства продуктов хлорирования
бензола, толуола и хлористого бензила
Рабочие, руководители и специалисты 12
106. Производство 4-хлор-2-аминофенола, 2-
хлор-5-аминотолуол-4сульфокислоты
Рабочие, руководители и специалисты 12 36
107. Производство хлорзамещенных
производных бензола и его гомоголов:
ортохлорбензальдегида,
парахлорбензальдегида, 4-хлоранилин-
3сульфокислоты, 2,5-дихлоранилин-4-
сульфокислоты, 3,4,6-трихлор-2-
амиофенола (хлорамоль), 4-хлор-2-
аминофено-6-сульфокислоты, 4-хлор-
3аминотолуола, парахлоранизидина и
других аналогичных химических веществ
этого ряда
Рабочие, руководители и специалисты 12
108. Производство индофенола, азина,
индамина, нитрозофенолята, нитрозофенола
Рабочие, руководители и специалисты 12
109. Производство монохлорамина ХБ и
гексахлормеламина (ДТ-6)
Рабочие, руководители и специалисты 12 36
110. Производство хлораминов
Рабочие, руководители и специалисты 12
111. Производства бензатрона и его
производных и кубового ярко-
фиолетового "К"
Рабочие, руководители и специалисты 12 36
112. Производства арилидов ацетоуксусной
кислоты и ациламинов: 2,4-
динитроацетанилида, 5-амино-2-ацетил-
аминоанизола, оксалил-парафенилен-
диамина, 4-хлор-3-амино-6-
оксалиламиноанизола, 4-ацетамино-1-
нафтиламииа-6-сульфокислоты,
хлоранилида ацетоуксусной кислоты,
паранитроацетанилида, анилида
ацетоуксусной кислоты, метаксилид
ацетоуксусной кислоты, ортотолуидид-
ацетоуксусной кослоты, ацетанилида,
ацетпарааминофенола и других аналогичных
химических веществ этого ряда
Рабочие, руководители и специалисты 12 36

113. Анизиндер, аминофенолдар, нитроанизалдар,
нитрофенотолдар, фенетидиндер, крезидин,
нитроаминанизолдар және нитроаминофенолдар
өндiру
Жұмысшылар, басшылар және мамандар 12 36
114. Көмiрсутектерiнiң сульфохлоридтерiн:
(паратолуолсульфахлорид, бензолсульфохлорид,
ортонитрохлорбензолпарасульфохлорид,
салицилсульфохлорид,
парафенилуретилансульфохлорид,
хлорбензолсульфохлорид) және осы қатардағы
басқа да ұқсас заттарды өндiру
Жұмысшылар, басшылар және мамандар 12
115. Анилин және оның нитрохлортуынды, нитротуынды
толуидиндердi, ксилидиндер мен хлоранил өндiру
Жұмысшылар, басшылар және мамандар 12 36
116. 2-нитроанизол-4-сульфодиэтиламид,
2-нитрохлорбензол-4-сульфодиэтиламидмид,
2-аминофенол-4-сульфомид, 1-хлор-2-нитробензол-
4-сульфомид және осы тармақта тізілген (анизиндер,
фенетиндер және аминофенолдер анизолдар) өндіру
Жұмысшылар, басшылар және мамандар 12
117. Диацилгидразин өндіру
Жұмысшылар, басшылар және мамандар 12 36
118. Азурин қышқылын, 1,5 нафтил-аминсульфоқышқылын,
1,5-дисульфонафталин, Периқышқылын, амин-тобиас
қышқылын, 2,5 және 2,8-нафтиламинсульфоқышқылын,
нафтиламин-2-сульфоқышқылын,
аминонафтолсульфоқышқылын, 1,3-нафтолсульфоқышқылын,
2,4-нафтолсульфоқышқылын,
2-нафтол-7-сульфоқышқылын, 2,7-нафтоалинди
сульфоқышқылын, нафталин-бетасульфоқышқылын-
натрий тұзын, 2,8-диоксинафталин-
6-сульфоқышқылын, 2,6-нафталин-дисульфоқышқылын,
диоксинафталин, аминоэпсилон қышқылын, Клеве
қышқылын -1,6 және 1,7, Невиль-Винтер-қышқылын,
Чикаго С қышқылын, эхтқышқылын, анилин-
омегасульфоқышқылын, бензолсульфоқышқылын,
3-аминотолуол-6-сульфоқышқылын,
4-аминоанизол-2-сульфоқышқылын, 2-аминоанизол-
4-сульфоқышқылын, 4-аминотолуол-2,5-
дисульфоқышқылын, 4-аминотолуол-3-
сульфоқышқылын, паратолуол-сульфоқышқылын,
нитро-Клеве-қышқылын, нитроацет-Клеве-қышқылын,
паранитротолуол-ортосульфоқышқылын,
метанитробензол сульфоқышқылын, 3-интроанилин-
4-сульфоқышқылын, ортонитрохлор бензолпара
сульфоқышқылын, 5-интро-2-аминоанизол-4-
сульфоқышқылын, 4-интроанилин-2-сульфоқышқылын,
динитростильбенди сульфоқышқылын, 6-
нитро-2-аминофенол-4-сульфоқышқылын,
параанизил-И-қышқылын, динафтил-И-қышқылын,
тиоанилиндисульфоқышқылын, 1,4-толуол-
сульфоамидо-8-нафтол сульфоқышқылын, натрий
динитродифенилсульфид-сульфоқышқылын,
этокси-Клеве-қышқылын, этокси-Шеффер тұзын,
ссупрамин-пурпурин-қышқылын, 2-этиламинотолуол-
4-сульфоқышқылын, 2-этокси-1-нафтиламин-6-
сульфоқышқылын, хлорбензол сульфоқышқылын,
паранитрохлорбензол-орто-сульфоқышқылын-аммоний
тұзы, Бренер-Клеве-қышқылын, этилбензиланилин-
сульфоқышқылын,окситобиас қышқылын, амин-Ц-
қышқылын, Г-тұзын, кроцеин тұзын, Р-тұзын,
хромотроп қышқылын, Шеффер-тұзын,
диаминостильбендисульфоқышқылын, амин-С-
қышқылын, Чикаго СС қышқылын, Аш-қышқылын,
Гамма-қышқылын, И-қышқылын, нафталды сары,
метанил қышқылын және осы тармақта тiзiлген
басқа да ұқсас өнiмдердi (бензол
нитроаминоксисульфо қышқылын, толуол, фенол,
нафталин)өндiру
Жұмысшылар, басшылар және мамандар 12

113. Производства анизидинов, аминофенолов,
нитроанизолов, нитрофенотолов, фенетидинов,
крезидина, нитроаминоанизолов и
нитроаминофенолов
Рабочие, руководители и специалисты 12 36
114. Производства сульфохлоридов
углеводородов:
(паратолуолсульфохлорида, бензолсульфо-
хлорида, ортонитрохлорбензолпарасульфо-
хлорида, салицилсульфохлорида,
парафенилуретилансульфохлорида,
хлорбензолсульфохлорида) и других
аналогичных веществ этого ряда
Рабочие, руководители и специалисты 12
115. Производства анилина и его нитро-
хлорпроизводных, нитропроизводных
толуидинов, ксилидинов и хлоранила
Рабочие, руководители и специалисты 12 36
116. Производства 2-нитроанизол-4-
сульфодиэтиламида, 2-нитрохлорбензол-
4-сульфодиэтиламида, 2-аминофенол-4-
сульфоамида, 1-хлор-2-нитробензол-4-
сульфоамида и других химических
веществ аналогичных перечисленным в
данном пункте (производных анизидинов,
фенетидинов, аминофенолов и анизолов)
Рабочие, руководители и специалисты 12
117. Производство диацилгидразина
Рабочие, руководители и специалисты 12 36
118. Производства азуриновой кислоты, 1,5-
нафтил-аминсульфокислоты, 1,5-
дисульфонафталина, перикислоты,
амино-тобиас-кислоты, 2,5 и 2,8-
нафтиламинсульфокислоты,
нафтиламин-2-сульфокислоты,
аминонафтолсульфокислоты, 1,3-
нафтолсульфокислоты, 2,4-
нафтолсульфокислоты, 2-нафтол-7-
сульфокислоты, 2,7-нафталиндисульфо-
кислоты, нафталинбетасульфокислоты-
натриевой соли, 2,8-диоксинафталин-6-
сульфокислоты, 2,6-нафталин-дисульфо-
кислоты, диоксинафталина, аминоэпсилон
кислоты, Клеве кислоты-1,6 и 1,7,
Невиль-Винтер-кислоты, Чикаго С кислоты,
эхткислоты, анилин-омегасульфокислоты,
бензолсульфокислоты, 3-аминотолуол-6-
сульфокислоты, 4-аминоанизол-2-
сульфокислоты, 2-аминоанизол-4-сульфо-
кислоты, 4-аминотолуол-2,5-дисульфокислоты,
минотолуол-3-сульфокислоты, паратолуол-
сульфокислоты, нитро-Клеве-кислоты,
нитроацет-Клеве-кислоты, паранитротолуол-
ортосульфокислоты, метанитробензолсульфо-
кислоты, 3-нитроанилин-4-сульфокислоты,
ортонитрохлор-бензолпарасульфокислоты,
5-нитро-2аминоанизол-4-сульфокислоты,
4-нитро-анилин-2-сульфокислоты,
динитростильбендисульфокислоты, 6-нитро-
2-аминофенол-4-сульфокислоты, параанизил-
И-кислоты, динафтил-И-кислоты,
тиоанилиндисульфокислоты, ,4-тоуол-
сульфоамидо-8-нафтолсульфокислоты,
динитродифенилсульфид-сульфокислоты натрия,
этокси-Клеве кислоты, этокси-Шеффера соли,
супрамин-пурпуриновой кислоты, 2-
этиламинотолуол-4-сульфокислоты, 2-этокси-
1-нафтиламин-6-сульфокислоты, хлорбензол-
сульфокислоты, паранитро-хлорбензол-
ортосульфокислоты-аммонийной соли, Бренера-
кислоты, Клеве-кислоты, этилбензиланилин-
сульфокислоты, окситобиас кислоты, амино-
Ц-кислоты, Г-соли, кроцеиновой соли, Р-соли,
хромотроповой кислоты, Шеффера-соли,
диаминостильбендисульфокислоты, амино-С-
кислоты, Чикаго СС кислоты, Аш-кислоты,
Гамма-кислоты, И-кислоты, нафтолового желтого,
метаниловой кислоты и других аналогичных
продуктов, перечисленных в данном пункте
(нитроаминооксисульфокислот бензола,
толуола, фенола и нафталина)
Рабочие, руководители и специалисты 12

119. Паранитрохлорбензол-ортосульфоқышқылын
өндiру
1) балқымадағы және ПНХБ сульфатаудағы
жұмысшылар және ауысым мастерлерi 12 36
2) жұмысшылардың, басшылар мен мамандардың
қалған мамандықтары 12
120. Сульфанилат өндiру
Жұмысшылар, басшылар және мамандар 12 36
121. Нафтионит өндiру
Жұмысшылар, басшылар және мамандар 18 36
122. Терефталь қышқылын, парааминсалицилдықышқыл
натрий (паснатрий) өндiру
Жұмысшылар, басшылар және мамандар 12
123. Бензолдың және нафталиннiң
аминоксисульфатуынды карбон қышқылдарын
(оксинафтойдты, крезотиндi қышқылдар мен олардың
туындылары; салицил, антранил, бензой
қышқылдарын және олардың туындыларын;
сульфасалицил-Аш-қышқылын, карбоксифенил-гамма
-қышқылын, қызыл хроман, хроман-қышқылын және
осы қатардың басқа ұқсас өнiмдерiн өндiру
Жұмысшылар, басшылар және мамандар 12
124. Бензолхлорид өндіру
Жұмысшылар, басшылар және мамандар 12 36
125. Бензолхлорид және бензилденген өнiмдер:
(паронитробензоилхлорид,
метанитробензоилхлорид, 1,5-дибензоилнафталин,
параметоксибензоилхлорид, параметоксибензоил
сiркелi эфир, паранитробензоил сiркелi эфир,
парааминобензоилциан сiркелi эфир,
парааминобензоил-И-қышқылын, парааминобензоил)
2-И-қышқылын, бензоил-Аш-қышқылын, бензоил-И-
қышқылын, парааминобензоил-3-амино-
5-сульфасалицил-қышқылын, (метааминобензоил)
2-И-қышқылын, парахлорбензоилхлорид және осы
тармақта тiзiлген ұқсас химиялық заттарды өндiру
Жұмысшылар, басшылар және мамандар 12
126. Параоксидифениламин өндiру, экстралин өндiру
Жұмысшылар, басшылар және мамандар 12 36
127. Дифениламин, 4,4-диамнодифенилциклогексан,
диаминодитолил циклогексан,
диаминодианизидинциклогексан өндiру
Жұмысшылар, басшылар және мамандар 12
128. Этилденген және метилденген хош иiстi
аминдер мен олардың туындыларын:
диметиланилин, этилбензиланилин,
моноэтиланилин, диэтиланилин,
этилхлортотолуидин, паранитродиэтиланилин,
моноэтилальфанафтиламинбромгидрат,
2-этиламино-4-окситолуол, күкiрт
қышқыл паранитрозодиметиланилин,
диоксиэтил-метатолуидин, оксиэтилэтиланилин,
диоксиэтиланилин, диоксиэтиланилин,
диэтилметааминофенол, нитрозодиэтиланилин,
парааминодиэтиланилин, диэтилметанил
қышқылын, монометиланилин және осы қатардың
ұқсас өнiмдерiн өндiру
Жұмысшылар, басшылар және мамандар 12 36
129. Монометиламин, моноэтиламин, триметиламин,
триэтал, диметиламин сульфатын және басқа
ұқсас өнiмдердi (майлы қатардың этилденген
және метилденген аминдерiн өндiру)
Жұмысшылар, басшылар және мамандар 12
130. Изопропилоктадециламин және С7-С9
бутилдiң жоғары молекулалы аминдерiн
өндiру
Жұмысшылар, басшылар және мамандар 12

119. Производство паранитрохлорбензол-
ортосульфокислоты
1) рабочие и сменные мастера на плавке и
сульфировании ПНХБ 12 36
2) остальные профессии и рабочих,
руководителей и специалистов 12
120. Производство сульфанилата
Рабочие, руководители и специалисты 12 36
121. Производство нафтионита
Рабочие, руководители и специалисты 18 36
122. Производство терефталевой кислоты,
парааминосалициловокислого натрия
(паснатрий)
Рабочие, руководители и специалисты 12
123. Производство аминокси- и
сульфопроизводных карбоновых кислот
бензола и нафталина (оксинафтойных,
крезотиновых кислот и их производных;
салициловой, антраниловой, бензойной
кислот и их производных;
сульфосалицил-Аш-кислоты,
карбоксифенил-гамма-кислоты, хромана
красного, хроманкислоты и других
аналогичных продуктов этого ряда)
Рабочие, руководители и специалисты 12
124. Производство бензоилхлорида
Рабочие, руководители и специалисты 12 36
125. Производство бензоилхлоридов и
бензоилированных продуктов
(паронитробензоилхлорида,
метанитробензоилхлорида, 1,5-
дибензоилнафталина,
параметоксибензоилхлорида,
параметоксибензоилуксусного эфира,
паранитробензоилуксусного эфира,
парааминобензоилциануксусного эфира,
парааминобензоил-И-кислоты,
(парааминобензоил)2-И-кислоты,
бензоил-Аш-кислоты, бензоил-И-
кислоты, парааминобензоил-3-амино-5-
сульфосалициловой кислоты,
(метааминобензоил)2-И-кислоты,
парахлорбензоилхлорида и других
химических веществ, аналогичных
перечисленным в данном пункте
Рабочие, руководители и специалисты 12
126. Производство параоксидифениламина,
производство экстралина
Рабочие, руководители и специалисты 12 36
127. Производства производных
дифениламина, 4,4-диамнодифенилциклогексана,
диаминодитолилциклогексана,
диаминодианизидинциклогексана
Рабочие, руководители и специалисты 12
128. Производства этилированных и
метилированных ароматических аминов
и их производных: диметиланилина,
этилбензиланилина, моноэтиланилина,
диэтиланилина, этилортотолуидина,
паранитродиэтиланилина,
моноэтилальфанафтиламинбромгидрата,
2-этиламино-4-окситолуола,
паранитрозодиметиланилина
сернокислого, диоксиэтил-
метатолуидина, оксиэтилэтиланилина,
диоксиэтиланилина, диэтилметааминофенола,
нитрозодиэтиланилина, парааминодиэтиланилина,
диэтилметаниловой кислоты, монометиланилина
и других аналогичных продуктов этого ряда
Рабочие, руководители и специалисты 12 36
129. Производства моноэтиламина,
монометиламина, триметиламина,
триэтала, сульфата диметиламина и
других аналогичных продуктов
(этилированных и метилированных
аминов жирного ряда)
Рабочие, руководители и специалисты 12
130. Производства изопропилоктадециламина
и высокомолекулярных аминов бутила
С7-С9
Рабочие, руководители и специалисты 12

131. Фенил-периш қышқылын, толил-пери-
қышқылын, магний тұзын, фенил-И-
қышқылын, фенил-гамма-қышқылын,
дифенилэпсилон қышқылын өндiру
1) фенилдеу және толуидтау кезеңдерiндегi
жұмысшылар, басшылар және мамандар 12 36
2) қал5ан жұмысшылар, басшылар және мамандар 12
132. Бетанафтол, фенол, резорцин,
оксидифенил, оксидифенил-натрий тұзын өндiру
Жұмысшылар, басшылар және мамандар 12
133. Альфанафтол өндiру
1) автоклавтау кезеңiнiң жұмысшылары,
басшылар және мамандар 18 36
2) қал5ан жұмысшылар, басшылар және мамандар 12
134. Гидрохинон өндiру
Жұмысшылар, басшылар және мамандар 12 36
135. Бензидиндисульфат қышқылын өндiру
Жұмысшылар, басшылар және мамандар 18 36
136. Бензидин, дианизидин, толидин,
бензидиндикарбон қышқылын, толунидин өндiру
Жұмысшылар, басшылар және мамандар 36 36
137. Михлер кетонын, централит, лейконат желiмiн,
алқызыл қышқылды, карбанилид өндiру
Жұмысшылар, басшылар және мамандар 12
138. Аминобензол (қоңыр азоамин О), аминоазоттолуол
(гранат азаомин Ж), диазоаминобензол,
диазодинитробензол, диазодиметиланилин өндiру
Жұмысшылар, басшылар және мамандар 12 36
139. "О" көк диазолiн, "2Ж" алқызыл диазолiн,
"К" көк диазолiн, "О" қызғылт диазолiн,
"О" қызғылт-сары диазолiн, "К" қара-күлгiн
диазолiн, "К" алқызыл диазолiн,
нитродиазоксидiн, қызғылт-сары диазаминол
және басқа осы тармақта тiзiлген химиялық
заттарды өндiру
Жұмысшылар, басшылар және мамандар 12
140. Бензолдың моно-полинитроқосылыстарын, толуол,
ксилол, фенол және олардың хлортуындыларын
(нитробензол, мононитротолуол, нитрооксилол,
мононитрохлорбензол, динитрохлорбензол,
трихлорнитробензол, динитрохлорбензол,
трихлорнитробензол, динитрофенол,
пикрин қышқылын, динитротолуол, ортонитрофенол,
паранитрофенол, 2,5-дихлорнитробензол,
4-нитро-6-хлор-2-амино-фенол, динитробензол
және басқа осы тармақта тiзiлген химиялық
заттарды өндiру
Жұмысшылар, басшылар және мамандар 12 36
141. Пара сульфофенилметилпиразолон,
фенилметилпиразолон,
метасульфофенилметилпиразолон,
паратолилфенилметилпиразолон өндiрiстерi
Жұмысшылар, басшылар және мамандар 12
142. Метатолуилендиамин ("Т" қоңыр мехтi),
нитрофенилендиамин ("Н" сары мехтi),
парафенилендиамин ("Д" қара мехтi),
метафенилендиамин, ацетпарафенилендиамин,
хлорметафенилендиамин, дифенилпарафенилендиамин,
ортофенилендиамин, 1, 2, 4-
нитродиацетметафенилендиамин, моноформил-1,3-
фенилендиамин, моноформил -3,4-
толуилендиаминөндiрiстерi
Жұмысшылар, басшылар және мамандар 12 36
143. Метафенилендиаминсульфоқышқылын,
метатолуилендиаминсульфоқышқылын,
"А" сұр мехтi өндiрiстерi
Жұмысшылар, басшылар және мамандар 12

131. Производства фенил-пери-кислоты,
толил-пери-кислоты, толил-пери-
кислоты-магниевой соли, фенил- И-
кислоты, фенил-гамма-кислоты,
дифенилэпсилон кислоты
1) рабочие, руководители и специалисты на
стадиях фенилирования и толуидирования 12 36
2) остальные рабочие, руководители и
специалисты 12
132. Производства бетанафтола, фенола,
резорцина, оксидифенилов,
оксидифенилов-натриевой соли
Рабочие, руководители и специалисты 12
133. Производство альфанафтола
1) рабочие на стадии автоклавирования 18 36
2) остальные рабочие, руководители и
специалисты 12
134. Производство гидрохинона
Рабочие, руководители и специалисты 12 36
135. Производство бензидиндисульфокислоты
Рабочие, руководители и специалисты 18 36
136. Производства бензидина, дианизидина,
толидина, бензидиндикарбоновой
кислоты, толуидинов
Рабочие, руководители и специалисты 36 36
137. Производства кетона Михлера,
централита, клея лейконата, алой
кислоты, карбанилида
Рабочие, руководители и специалисты 12
138. Производства аминоазобензола (азоамин
коричневый О), аминоазотолуола
(азоамин гранат Ж), диазоаминобензола,
диазодинитробензола, диазодиметиланилина
Рабочие, руководители и специалисты 12 36
139. Производства стойких диазосоединений
диазоля синего "О", диозоля алого "2Ж",
диазоля синего "К", диазоля розового
"О", диазоля оранжевого "О", диазоля
темно-фиолетового "К", диазоля алого
"К", нитродиазооксида, диазоаминола
оранжевого и других химических
веществ, перечисленных в этом пункте
Рабочие, руководители и специалисты 12
140. Производства монополинитросоединений бензола,
толуола, ксилола, фенола и их хлорпроизводных
(нитробензола, мононитротолуолов, нитроксилолов,
мононитрохлорбензолов, динитрохлорбензола,
трихлорнитробензола, динитрофенола,
пикриновой кислоты, динитротолуола,
ортонитрофенола, паранитрофенола, 2,5-
дихлорнитробензола, 4-нитро-6-хлор-2-
амино-фенола, динитробензола и других
химических веществ, аналогичных
перечисленным)
Рабочие, руководители и специалисты 12 36
141. Производства парасульфофенилметилпиразолона,
фенилметилпиразолона,
метасульфофенилметилпиразолона,
паратолилфенилпиразолона
Рабочие, руководители и специалисты 12
142. Производства метатолуилендиамина
(меховой коричневый "Т"),
нитрофенилендиамина (меховой желтый
"Н"), парафенилендиамина (меховой
черный "Д"), метафенилендиамина,
ацетпарафенилендиамина,
хлорметафенилендиамина,
дифенилпарафенилендиамина,
ортофенилендиамина, 1,2,4-
нитродиацетметафенилендиамина,
моноформил-1,3-фенилендиамина, моноформил-
3,4-толуилендиамина
Рабочие, руководители и специалисты 12 36
143. Производства метафенилендиаминсульфокислоты,
метатолуилендиаминсульфокислоты, мехового
серого "А"
Рабочие, руководители и специалисты 12

144. 2,4 ДУ (2,4-дихлорфеноксисiрке қышқылын),
2,4 ДУ бутил эфир өндiрiстерi
Жұмысшылар, басшылар және мамандар 12 36
145. Трихлорфенокси сiрке қышқыл натрий
тұзы өндiрiстерi
Жұмысшылар, басшылар және мамандар 12
146. Каптакс, А және Д неозондарын,
альтакс, тиурамдар өндiрiсi
Жұмысшылар, басшылар және мамандар 12 36
147. Альнафт өндiрiсi
Жұмысшылар, басшылар және мамандар 18 36
148. Дифенилгуанидин өндiру
Жұмысшылар, басшылар және мамандар 12
149. БТ сульфенамидiн, трихлортиофенл
(ренацит), 808 тездеткiшiн, К-45, К-1
тездеткiшiн, цимат, тиокарбонилид,
диэтилдитиокарбамат, диметилдитиокарбамат натрий,
ацетонанил, каптакстың диметиламин тұзын,
натрий тұзын, монометилдитиокарбамин қышқылын,
мырыш тұзын, диметил қышқылын, және осы
тармақта тiзiлген басқа химиялық заттарды
(резина үшiн химикаттар) өндiру
Жұмысшылар, басшылар және мамандар 12
150. Малеин ангидридiн өндiру
Жұмысшылар, басшылар және мамандар 12
151. Фтал ангидридiн өндiру
Жұмысшылар, басшылар және мамандар 12 36
152. Альфанафтиламин өндiру
Жұмысшылар, басшылар және мамандар 36 36
153. Этилксантогенат және биэтилксантоген өндiру
Жұмысшылар, басшылар және мамандар 12
154. Дифениламин, тиодифениламин өндiру
Жұмысшылар, басшылар және мамандар 12 36
155. Селинон (динок) өндiру
Жұмысшылар, басшылар және мамандар 12 36
156. Натрий трихлорфенолятiн, альфанафтилсiрке
қышқылы метил эфирiн өндiру
Жұмысшылар, басшылар және мамандар 12
157. Мыс трихлорфенолятiн өндiру
Жұмысшылар, басшылар және мамандар 12 36
158. Нитронафталин және динитронафталин өндiру
Жұмысшылар, басшылар және мамандар 12
159. 1-бутил-4-окси-2-хинолон өндiру
Жұмысшылар, басшылар және мамандар 12
160. Пикрамин қышқылын өндiру
Жұмысшылар, басшылар және мамандар 12
161. Қалдықтардан нафталин өндiру
Жұмысшылар, басшылар және мамандар 12
162. Азот бояуларын өндiру (тура, қышқылды,
негiзгi, улаушы, лактар, пигменттер және
ацетатты жiбек үшiн)
Жұмысшылар, басшылар және мамандар 12
163. Бензидин, дианизидин, дихлобензидин,
толидин және альфанафтиламиннен азот
бояуларын өндiру
1) синтез бен фильтрлеудегi жұмысшылар,
басшылар және мамандар 18 36
2) кептiру, тарту, араластыру және
буып-түюдегi жұмысшылар, басшылар және мамандар 12 36
164. Күкiрттi бояуларды (қара және түстi) өндiру
Жұмысшылар, басшылар және мамандар 12
165. Фосгенделген бояулар: тура ақ, тура қызғылт,
жарыққа берiк "С", тура сары жарыққа берiк
"ЗХ", тура күлгiн жарыққа берiк "2К",
тура қоңыр жарыққа берiк "2Ж" және басқаларды
өндiру
Жұмысшылар, басшылар және мамандар 12

144. Производства 2,4 ДУ (2,4-
дихлорфеноксиуксусная кислота), бутилового
эфира 2,4 ДУ
Рабочие, руководители и специалисты 12 36
145. Производства натриевой соли
трихлорфеноксиуксусной кислоты
Рабочие, руководители и специалисты 12
146. Производства каптакса, неозонов А и Д,
альтакса, тиурамов
Рабочие, руководители и специалисты 12 36
147. Производства альнафта
Рабочие, руководители и специалисты 18 36
148. Производство дифенилгуанидина
Рабочие, руководители и специалисты 12
149. Производства сульфенамида БТ,
трихлортиофенола (ренацит), ускорителя
808, ускорителя-К-1, К-45, цимата,
тиокарбонилида, диэтилдитиокарбамата,
диметилдитиокарбамата натрия,
ацетонанила, диметиламиновой соли
каптакса, натривой соли,
монометилдитиокарбаминовой кислоты,
цинковой соли
диметилдитиокарбоминовой кислоты и
других химических веществ,
аналогичных перечисленным в данном
пункте (химикатов для резины)
Рабочие, руководители и специалисты 12
150. Производство малеинового ангидрида
Рабочие, руководители и специалисты 12
151. Производство фталевого ангидрида
Рабочие, руководители и специалисты 12 36
152. Производство альфанафтиламина
Рабочие, руководители и специалисты 36 36
153. Производства этилксантогената и
бисэтилксантогена
Рабочие, руководители и специалисты 12
154. Производства дифениламина,
лтиодифениламина
Рабочие, руководители и специалисты 12 36
155. Производство селинона (динок)
Рабочие, руководители и специалисты 12 36
156. Производства трихлорфенолята натрия,
метилового эфира альфанафтилуксусной
кислоты
Рабочие, руководители и специалисты 12
157. Производство трихлорфенолята меди
Рабочие, руководители и специалисты 12 36
158. Производства нитронафталина и
динитронафталина
Рабочие, руководители и специалисты 12
159. Производство 1-бутил-4-окси-2-хинолона
Рабочие, руководители и специалисты 12
160. Производство пикраминовой кислоты
Рабочие, руководители и специалисты 12
161. Производство нафталина из отходов
Рабочие, руководители и специалисты 12
162. Производство азокрасителей (прямые,
кислотные, основные, протравные, лаки,
пигменты и для ацетатного шелка)
Рабочие, руководители и специалисты 12
163. Производство азокрасителей из
бензидина, дианизидина,
дихлорбензидина, толидина и
альфанафтиламина
1) рабочие, руководители и специалисты на
синтезе и фильтровании 18 36
2) рабочие, руководители и специалисты на
сушке, размоле, смешении и фасовке 12 36
164. Производство сернистых красителей
(черные и цветные)
Рабочие, руководители и специалисты 12
165. Производство фосгенированных
красителей: прямого белого, прямого
розового, светопрочного "С", прямого
желтого светопрочного "ЗХ", прямого
фиолетового светопрочного "2К",
прямого коричневого светопрочного
"2Ж" и др.
Рабочие, руководители и специалисты 12

166. Арилметан бояулар мен шала өнiмдердi:
негiзгi күлгін "К", негiзгi ашық-жасыл,
қышқыл ашық көгілдiр "3", метилендi көгiлдiр "Ц",
хлоргидраттың метилен көгілдiр, "Ж", "С"
родаминдерiн, сафраниндi, негiзгi көк "2К",
негiзгi көгiлдiр "3", қышқыл күлгiн "С",
қышқыл жасыл, қышқыл көгілдiр "0", қышқыл
қара-көгiлдiр "3", көк трифенилметан пигментiн,
қышқыл хром-күлгiн "2С", қышқыл хром-ашық-
күлгiн "С", күлгiн "К", май ерiтетiн аурамин,
флуорасцеин, зозин, тура ашық көгiлдiр жарыққа
берiк 4,4-диэтиламинодифенилметан,
тетраметилдиаминодифенилметан, бензальдегит-2-
сульфоқышқыл, фуксин, парарозанилин, уранин
және тiзiлгенге ұқсас басқа химиялық заттар
өндiру
Жұмысшылар, басшылар және мамандар 12
167. Фталоцианиндi бояулар, пигменттер және лактар,
мыс фталцианинiн өндiру
Жұмысшылар, басшылар және мамандар 12
168. "0" қызыл ализарин, көк ализарин, ализариндi
қышқыл көк, антрахинонды алқызыл пигмент,
антрахинонды сары пигмент, антрахинонды
қышқыл көк, қышқыл таза көгiлдiр, антрахинонды
"К", көк пигмент, пурпурин, күмiс тұз,
ацетатты жiбек үшiн көк "К", "Б"
ализаринсафироли, ацетатты жiбек үшiн көк "К",
хинизарин және басқа да солардың шала
өнiмдерiн өндiру
Жұмысшылар, басшылар және мамандар 12
169. Индулин және нигрозин өндiрiстерi
Жұмысшылар, басшылар және мамандар 12 36
170. Азатолдар өндiру
Жұмысшылар, басшылар және мамандар 12 36
171. Бутилиндантрендин қышқылын, метил эфирiн,
бензосульфоқышқылын, кубтық алтын-сары
"ЖХ" өндiру
Жұмысшылар, басшылар және мамандар 12 36
172. Бояулар өндiру: қышқыл қара-көк антрахинон,
қышқыл күлгін антрахинон, қышқыл жасыл
антрахинон "2Ж", таза көгiлдiр антрахинон
о/м, қышқыл жасыл антрахинон өндiру
1) фенилдеу және толуидтеу кезеңiндегi
жұмысшылар, басшылар және мамандар 12 36
2) қалған жұмысшылар, басшылар және мамандар 12
173. Кубтық бояулар: көгiлдiр "К", көгiлдiр "0",
сары "3Х", көк "0", ашық көгiлдiр "3",
ашық жасыл "С", қоңыр қызыл "С", көк "2К",
таза көк "0" және басқаларын өндiру
Жұмысшылар, басшылар және мамандар 12 36
174. Кубтық антрахинпан бояулары үшiн шала өнiмдер
өндiру: толуилбензой қышқылын, бензоилбензой
қышқылын, хлорбензоилбензой қышқылын,
бетахлорантрахинон, индиго,

166. Производства арилметановых
красителей и полупродуктов: основного
фиолетового "К", основного ярко-
зеленого, кислотного ярко-голубого "З",
метиленового голубого "Ц",
метиленового голубого хлоргидрата,
родаминов "Ж", "С", сафранина,
основного синего "К", основного
бирюзового, основного желтого "Ж",
корволина, основного синего "2К",
основного голубого "З", кислотного
фиолетового "С", кислотного зеленого,
кислотного голубого "О", кислотного
темно-голубого "З", кислотного голубого,
кислотного ярко-синего, кислотного
темно-голубого, кислотного зеленого
"Ж", кислотного темно-голубого "К",
пигмента синего трифенилметанового,
кислотного хром-фиолетового "2С",
кислотного хром-ярко-фиолетового "С",
фиолетового "К", жирорастворимого,
аурамина, флуорасцеина, эозина, прямого
ярко-голубого светопрочного 4,4-
диэтиламинодифенилметана,
тетраметилдиаминодифенилметана,
бензальдегит-2-сульфокислоты,
фуксинов, парарозанилина, уранина и
других химических веществ, аналогичных
перечисленным
Рабочие, руководители и специалисты 12
167. Производства фталоцианиновых красителей,
пигментов и лаков, фталоцианина меди
Рабочие, руководители и специалисты 12
168. Производство ализарина красного "О",
ализарина синего, кислотного красного
ализаринового, пигмента розового
антрахинонового, пигмента желтого
антрахинонового, кислотного синего
антрахинонового, кислотного чисто-
голубого антрахинонового "К", пигмента
синего, пурпурина, серебристой соли,
синего "К" для ацетатного шелка,
ализаринсафироли "Б", основания синего
"К" для ацетатного шелка, хинизарина и
других ализариновых красителей и
полупродуктов для них
Рабочие, руководители и специалисты 12
169. Производства индулина и нигрозинов
Рабочие, руководители и специалисты 12 36
170. Производство азотолов
Рабочие, руководители и специалисты 12 36
171. Производства бутилиндантрена, кислоты
дина, метилового эфира, бензосульфокислоты,
кубового золотисто-желтого "ЖХ"
Рабочие, руководители и специалисты 12 36
172. Производство красителей: кислотного
сине-черного антрохинонового, кислотного
фиолетового антрахинонового, кислотного
зеленого антрахинонового "2Ж", кислотного
чисто-голубого антрахинонового б/м, кислотного
зеленого антрахинонового
1) рабочие, руководители и специалисты на
стадиях фенилирования и толуидирования 12 36
2) остальные рабочие, руководители и
специалисты 12
173. Производства кубовых красителей:
голубого "К", голубого "О", желтого
"ЗХ", синего "О", ярко-голубого "З",
ярко-зеленого "С", бордо "С", синего
"2К", чисто-синего "О" и др.
Рабочие, руководители и специалисты 12 36
174. Производство полупродуктов для
кубовых антрахиноновых красителей:
толуилбензойной кислоты, бензоилбензойной
кислоты, хлорбеноилбензойной кислоты,
бетахлорантрахинона, индиго,

бетааминоантрахинон, -1-нафтиламин-8-карбон
қышқылын, 1,5-диоксиантрахинон, 1,4-ди-4-
метилфениламин-5,8-диоксиантрахинон,
Қ2-диокси-3-аминоантрахинон, 1,5-
дисульфоқышқылын, бензофенон-2-карбон қышқылын,
антрахинон, 1,2-нитрокарбонқышқылын,
1-амин-2-хлор антрахинон, 2-амин-3-хлор
антрахинон, 3-хлор-2-ацетиламин антрахинон,
дихлорнафтахинон, антрахинон 2,6-2,7-
дисульфоқышқылын, калий тұзын антрахинон
альфасульфоқышқылын, 2,6-2,7-диоксиантрахинон,
нафтультам нафтультамфеназин, нафтахинон,
триолоксидвиолантрон (изовиолантрон),
диоксивиолантрон, дихлорантрахинон,
2-этилантрахинон, хлорантрахинон, антрахинон,
антрахинон сублимациясы, альфааминантрахинон
және осы тармақта тiзiлген ұқсас химиялық
заттар
Жұмысшылар, басшылар және мамандар 12
175. Тиоиндиго бояуларын өндiру: қара тиоиндиго,
қызыл тиоиндиго "С", алқызыл тиоиндиго "Ж",
қызылқоңыр тиоиндиго "Ж", қызыл күлгін
тиоиндиго "С" және басқалары
Жұмысшылар, басшылар және мамандар 12
176. Фенилтиогликольортокарбон қышқылын,
күкiрт қышқыл, тұзқышқыл ортотолуидин
тұзқышқыл, парафенетидин тұзқышқыл,
қышқылды хромсары өндiру
Жұмысшылар, басшылар және мамандар 12
177. Аценафтенхинон және изатин өндiру
Жұмысшылар, басшылар және мамандар 12 36
178. Дихлоризатин, окситионафтенкарбон қышқылын,
нафтал-2-тиогликол қышқылын, б-этокси-3-
окситионафтен, ортотолилтиогликол қышқылын,
аминонафтал қышқылын, альфанафтилуксус қышқылын,
ортотиогликол қышқылын, калий тұзын
альфанафтилуксус қышқылын, окситионафтен
өндiру
Жұмысшылар, басшылар және мамандар 12
179. Цианды тұздар қолданып бояулар мен шала өнiмдер
өндiру: "КХ" қызғылтсары тиоиндиго, "Ж" ашық
қызғылт тиоиндиго, "2С" қызғылт тиоиндиго,
1,8-хлорнафталинсульфоқышқыл натрий,
Қ8-циансульфонат нафталин және басқалар
Жұмысшылар, басшылар және мамандар 12 36
180. Индигозольдер өндiру: "Ж" ашық қызғылт
тиоиндиго, қызылқоңыр "Ж", ашық қызғылтсары "К",
сұр "С"
Жұмысшылар, басшылар және мамандар 12 36
181. Кубозольдер өндiру: алтын-сары "ЖХ",
ашық-жасыл "С", ашық-жасыл "Ж", көгiлдiр "К",
ашық-күлгiн "К"
Жұмысшылар, басшылар және мамандар 12 36
182. Броминдиго, бромизатин, диброминдиго,
тетраброминдиго, 4-бромметиламиноантрахинон,
броминдигозол, бромтолилтиогликол қышқылын,
бромамин қышқылын, тетрабромэтан, бромнафталин,
бромформалин, бромбензол, бромметилен,
бромметил, бромформ өндiру
Жұмысшылар, басшылар және мамандар 12 36

бетааминоантрахинона, 1-нафтиламин-8-
карбоновой кислоты, 1,5-диоксиантрахинона,
1,4-ди-4-метилфениламино-5,8-диоксиантрахинона,
1,2-диокси-3-аминоантрахинона, антрахинон-1,5-
дисульфокислоты, бензофенон-2-карбоновой кислоты,
1,2-нитрокарбоновой кислоты антрахинона, 1-амино-
2-хлорантрахинона, 2-амино-3-хлорантрахинонона,
3-хлор-2-ацетиламиноантрахинона, дихлорнафтахинона,
2,6-2,7-дисульфокислоты антрахинона, калиевой
соли альфасульфокислоты антрахинона, 2,6-2,7-
диоксиантрахинона, нафтсультама,
нафтсультамфеназина, нафтохинона, триолоксида
виолантрона (изовиолантрон), диоксивиолантрона,
дихлорантрахинона, 2-этилантрахинона,
хлорантрахинона, антрахинона, сублимация
антрахинона, альфааминоантрахинона и других
химических веществ, аналогичных перечисленным
в данном пункте
Рабочие, руководители и специалисты 12
175. Производства тиоиндигоидных красителей:
тиоиндиго черного, тиоиндиго красного "С",
тиоиндиго алого "Ж", тиоиндиго красно-
коричневого "Ж", тиоиндиго красно-фиолетового
"С" и др.
Рабочие, руководители и специалисты 12
176. Производства фенилтиогликольортокарбоновой
кислоты, ортотолуидина солянокислого,
парафенетидина солянокислого, кислотного
хромжелтого
Рабочие, руководители и специалисты 12
177. Производства аценафтенхинона и изатина
Рабочие, руководители и специалисты 12 36
178. Производства дихлоризатина,
окситионафтенкарбоновой кислоты, нафтил-2-
тиогликолевой кислоты, 6-этокси-3-
окситионафтена, ортотолилтиогликолевой
кислоты, аминонафталевой кислоты,
альфанафтилуксусной кислоты, ортотиогликолевой
кислоты, калиевой соли альфанафтилуксусной
кислоты, окситионафтена
Рабочие, руководители и специалисты 12
179. Производства красителей и полупродуктов с
применением цианистых солей: тиоиндиго
оранжевого "КХ", тиоиндиго ярко-розового "Ж",
тиоиндиго розового "2С", 1,8-хлорнафталин-
сульфокислого натрия, 1,8-циансульфоната
нафталина и др.
Рабочие, руководители и специалисты 12 36
180. Производство индигозолей: ярко-розового "Ж",
красно-коричнего "Ж", серого "С", ярко-
оранжевого "К", ярко-фиолетового "С"
Рабочие, руководители и специалисты 12 36
181. Производство кубозолей: золотисто-
желтого "ЖХ", ярко-зеленого "С", ярко-
зеленого "Ж", голубого "К", ярко-
фиолетового "К"
Рабочие, руководители и специалисты 12 36
182. Производства броминдиго, бромизатина,
диброминдиго, тетраброминдиго, 4-
бромметиламиноантрахинона, броминдигозоля,
бромтолилтиогликолевой кислоты, бромаминовой
кислоты, тетрабромэтана, бромнафталина,
бромформалина, бромбензола, бромметилена,
бромметила, бромформа
Рабочие, руководители и специалисты 12 36

183. Бромдалған бояулар өндiру: кубтық алтын-сары
"КХ", кубтық ашық-жасыл "Ж", кубтық ашық
қызғылт сары "КХ", және басқалар
Жұмысшылар, басшылар және мамандар 12 36
184. Бромэтил өндiру
1) реактор, конденсация, бромтемiрдi қалпына
келтiру және дайын өнiмдi төгу бөлiмдерiндегi
жұмысшылар, басшылар және мамандар 18 36
2) қалған жұмысшылар, басшылар және мамандар 12 36
185. Дибромпропан өндiру
Жұмысшылар, басшылар және мамандар 12 36
186. Парафенолсульфоқышқыл, парафенолеульфонат және
диоксидифенилсульфон өндiрiсi
Жұмысшылар, басшылар және мамандар 12
187. Күйеге қарсы препарат өндiру
Жұмысшылар, басшылар және мамандар 12
188. ОП және ДБ улағыштарын, АМД препараты және
флотореагент өндiру (аминопарафин хлоргидраты)
Жұмысшылар, басшылар және мамандар 12
189. НФ диспергаторын, солюция тұзын, "НБ" (Некаль)
сулағышын, "В" және "О" лейкотроптарды,
"А" түзiлеткiшiн, "8" сульфиролiн,
диметилсульфонқышқыл натридi, "ФМ" эмульфордi,
"ДЦМ" және "ДЦУ" бекiткiштердi, N 2 берiк;
препараттарды 105, стеарокс-6, стабитол НО
және Р-1 және ОС-20 және тоқыма өнеркәсiбi
үшiн қосымша химиялық заттарды өндiру
Жұмысшылар, басшылар және мамандар 12
190. Алкамондар өндіру
Жұмысшылар, басшылар және мамандар 12
191. Дикетен өндіру
Жұмысшылар, басшылар және мамандар 12 36
192. Түстi кинофотоматериалдар үшiн және солар үшiн
аралық (шала өнiмдер) үшiн химикаттар өндiру
Компоненттер: қызыл, сары, көгiлдiр және
басқалар. Түстi шығарғыштар; сулағыштар, сүзгілi
бояулар (тетразин Ф, қызыл күлгiн Ф-1,
көк сүзгілi Ф-1 және басқалар) Қосымша заттар:
бензол, сульфон-қышқыл натрий, синтетикалық
балауыз, Ф-1 жұмсартқыш, Ф-1, Ф-2
стаблизаторлары, тиогликоль қышқылы, триацетат
диэтилсульфат, бензотриазол, 2-метилтиазолин,
6-метоксихинолин, дифенилформамидин,
ортопропиновоэтилдi эфир, пропионитрил, 2-метил-
5-фенилбензоксазол, лепидин, N-этип-6-
метокситиохинолон, 2,5-диаминобензой қышқылы;
ореолға қарсы бояулар: (ореолға қарсы сары Ф-1,
қара лакты Ф, ореолға қарсы жасыл Ф-2 және
Ф-3 және басқалар);
Гидротиптi баспа үшiн бояулар (көгiлдiр
гидротиптi-2, жасыл гидротиптi-1,
бензокүлгiн Р, тура алқызыл, тура қызғылт
жарыққа берiк С және басқалар); аралық
(шала өнiмдер) өнiмдер: оксидециляр қышқылы
ангидридi, аразол, стеариннен жасалған
майлы қышқыл, кашалот майынан жасалған майлы
қышқыл, гидразин-169, 4-4-диметокси-
2,2-динитродифенилдисульфид, аминоизофтал
қышқылының диметил эфирi,
4,4-диметилкситрифенилметан,

183. Производства бромированных красителей:
кубового золотисто-желтого "ЖКХ", кубового
ярко-зеленого "Ж", кубового ярко-оранжевого
"КХ" и др.
Рабочие, руководители и специалисты 12 36
184. Производство бромэтила
1) рабочие, руководители и специалисты
отделений реакторов, конденсации,
восстановления бромжелеза и слива
готового продукта 18 36
2) остальные рабочие, руководители и
специалисты 12 36
185. Производство дибромпропана
Рабочие, руководители и специалисты 12 36
186. Производства парафенолсульфокислоты,
парафенолсульфоната и диоксидифенилсульфона
Рабочие, руководители и специалисты 12
187. Производство противомольного препарата
Рабочие, руководители и специалисты 12
188. Производства смачивателей ОП и ДБ,
препарата АМД и флотореагентов
(хлоргидрат аминопарафина)
Рабочие, руководители и специалисты 12
189. Производства диспергатора НФ,
солюционной соли, смачивателя "НБ"
(Некаль), лейкотропов "В" и "О",
выравнивателя "А", сульфироля "8",
диметилсульфоновокислого натрия,
эмульфора "ФМ", закрепителей "ДЦМ" и
"ДЦУ", устойчивого N 2; препаратов:
105, стеарокс-6, стабитолов НО и Р-1 и
ОС-20 и других химических вспомогательных
веществ для текстильной промышленности
Рабочие, руководители и специалисты 12
190. Производства алкамонов
Рабочие, руководители и специалисты 12
191. Производство дикетена
Рабочие, руководители и специалисты 12 36
192. Производство химикатов для цветных
кинофотоматериалов и промежуточных
(полупродуктов) продуктов для них
Компоненты пурпурные, желтые, голубые и
др. Проявители цветные; смачиватели;
фильтровые красители (тетразин Ф,
красный фильтровый Ф-1, синий
фильтровый Ф-1 и др.). Вспомогательные
вещества: бензол, сульфоново-кислый
натрий, воск синтетический Ф, смягчитель
Ф-1, стабилизаторы Ф-1, Ф-2, тиогликолевая
кислота, триацетат, диэтилсульфат, бензотриазол,
2-метилтиазолин, 6-метоксихинолин,
дифенилформамидин, ортопропиновоэтиловый эфир,
пропионитрил, 2-метил-5-фенилбензоксазол, лепидин,
N-этил-6-метокситиохинолон, 2,5-диаминобензойная
кислота;
противоореольные красители (желтый
противоореольный Ф-1, черный лаковый Ф,
зеленый противоореольный Ф-2 и Ф-3 и
др.); красители для гидротипной печати
(голубой гидротипный-2, зеленый гидротипный-1,
бензофиолетовый Р, прямой алый, прямой розовый
светопрочный С и др.);
промежуточные (полупродукты) продукты: ангидрид
оксидециляторной кислоты, аразол, жирная кислота
из стеарина, жирная кислота из кашалотового жира,
гидразин-169, 4-4-диметокси-2,2-
динитродифенилдисульфид, диметиловый эфир
аминоизофталиевой кислоты, 4,4-
диметилкситрифенилметан, диацетилмоноэтиланилин,

диацетилмоноэтиланилин, лейко-1,4-
диаминоантрахинон, метилстеариламин,
натрай метилаты, метилвинилкетон,
нитроизофтал қышқылы, нафтосалол,
4-нитродифенил эфирi-2-сульфоқышқылы,
октадецилхлорид, октадецил спиртi,
октадециламин, октадецилен, Т-32 негiзi,
N 650, 535, 654, 546, 103 өндiрiс өнiмдерi
және басқалар; парахлорбензой қышқылы,
парааминоомегациан, ацетофенон,
стеароилхлорид, стеароилуксус эфирi,
стеароилнитрит, трифенифосфит, 4-хлор-
3-нитробензой қышқылы, 2-хлор-5-аминобензой
қышқылы, 2-хлор-5-нитробензой қышқылы,
2-хлорбензой қышқылы, ацетоуксус эфирi
және басқалар
Жұмысшылар, басшылар және мамандар 12
193. Органикалық шала өнiмдер мен бояуларды
кептiру, тарту және араластыру
Жұмысшылар, басшылар және мамандар 12
194. Моноэтилальфанафтиламинбромгидрат,
дифенил-эпсилон қышқылын, негізгі көк "К"
бояуын, қышқыл хромкүлгін "2С" бояуын,
супраминпурпурин қышқылын, натрий
метанитробензолсульфоқышқылын өндiру
Аталған өндiрiстерде осы өндiрiстер бiр цехта
орналасқан жағдайда тiкелей iстейтiн жұмысшылар 12 36
195. Хлорэтил, төртхлорлы көмiрсутек және
көмiртек тотығын өндiру
Жұмысшылар, басшылар және мамандар 12 36
196. Хлорметил, хлороформ, диххлорэтан, трихлорэтан,
гексахлорэтан, тетрахлорэтан, винилиденхлорид,
трихлорпропан,хлорнафталин, депрессатор,
хлорланған скипидар, хлорвинил, метиленхлорид,
трихлорэтилен, 1,2-дихлорбутен, 1,4-дихлорбутен
және осы тармақта тiзiлгендерге ұқсас басқа
химиялық заттар (хлортуынды көмiрсутектер)
өндiру
Жұмысшылар, басшылар және мамандар 12
197. Головакс, рематол, совол және
басқаларды өндiру
Жұмысшылар, басшылар және мамандар 12 36
198. Холинхлорид өндiру
Жұмысшылар, басшылар және мамандар 12 36
199. Хлорпикрин өндiру
Жұмысшылар, басшылар және мамандар 12 36
200. Фенилметилуретан өндiру
Жұмысшылар, басшылар және мамандар 12 36
201. Мочевина, тиомочевина, дихлоральмочевина
өндiру; меламин өндiру
Жұмысшылар, басшылар және мамандар 12
202. Дициандиамид өндiру
Жұмысшылар, басшылар және мамандар 12
203. Гексаметилендиизоцианат, толуилен
изоцианат, нафтиленизоцианат өндiру
Жұмысшылар, басшылар және мамандар 12 36
204. Окиси этилен, окиси пропилен, этилцеллозолдар,
фенил-этил спиртiн, этаноламиндер,
диэтаноланилин және хлорэкс өндiру
Жұмысшылар, басшылар және мамандар 12
205. Фторорганикалық қышқылдар өндiру
Жұмысшылар, басшылар және мамандар 12 36
206. Бензотрифторид және фторланған
этиламиндер өндiру
Жұмысшылар, басшылар және мамандар 12 36

лейко-1,4-диаминоантрахинон, метилстеариламин,
метилат натрия, метилвинилкетон, нитроизофталевая
кислота, нафтосалол, 4-нитродифениловый эфир-2-
сульфокислота, октадецилхлорид, октадециловый
спирт, октадециламин, октадецилен, основание
Т-32, промпродукты N 650, 535, 654, 546, 103
и др.; парахлорбензойная кислота,
парааминоомегациан, ацетофенон, стеароилхлорид,
стеароилуксусный эфир, стеароилнитрит,
трифенифосфит, 4-хлор-3-нитробензойная кислота,
2-хлор-5-аминобензойная кислота, 2-хлор-5-
нитробензойная кислота, 2-хлорбензойная
кислота, эфир ацетоуксусный и др.
Рабочие, руководители и специалисты 12
193. Сушка, размол и смешение органических
полупродуктов и красителей
Рабочие, руководители и специалисты 12
194. Производство моноэтилальфанафтиламин-
бромгидрата, дифенил-эпсилон кислоты,
красители основного синего "К", красителя
кислотного хромфиолетового "2С",
супраминпурпуриновой кислоты, метанитро-
бензолсульфокислого натрия
Работники, непосредственно занятые в указанных
производствах при условии расположения этих
производств в одном цехе 12 36
195. Производства хлорэтила, четыреххлористого
углерода и окиси углерода
Рабочие, руководители и специалисты 12 36
196. Производства хлорметила, хлороформа,
диххлорэтана, трихлорэтана, гексахлорэтана,
тетрахлорэтана, винилиденхлорида,
трихлорпропана, хлорнафталина, депрессатора,
хлорированного скипидара, хлорвинила,
метиленхлорида, трихлорэтилена, 1,2-
дихлорбутена, 1,4-дихлорбутена и др.
химических веществ, аналогичных
перечисленным в данном пункте
(хлорпроизводных углеводородов)
Рабочие, руководители и специалисты 12
197. Производства головакса, рематола, совола и др.
Рабочие, руководители и специалисты 12 36
198. Производство холинхлорида
Рабочие, руководители и специалисты 12 36
199. Производство хлорпикрина
Рабочие, руководители и специалисты 12 36
200. Производство фенилметилуретана
Рабочие, руководители и специалисты 12 36
201. Производства мочевины, тиомочевины,
дихлоральмочевины; производство меламина
Рабочие, руководители и специалисты 12
202. Производство дициандиамида
Рабочие, руководители и специалисты 12
203. Производства гексаметилендиизоцианата,
толуилен изоцианата, нафтиленизоцианата
Рабочие, руководители и специалисты 12 36
204. Производства окиси этилена, окиси пропилена,
этилцеллозольв, фенил-этилового спирта,
этаноламинов, диэтаноланилина и хлорэкса
Рабочие, руководители и специалисты 12
205. Производство фторорганических кислот
Рабочие, руководители и специалисты 12 36
206. Производства бензотрифторида и фторированных
этиламинов
Рабочие, руководители и специалисты 12 36

207. Құмырсқа натрий тұзын, құмырсқа қышқылын,
қымыздық қышқылын, май қышқылын, аминоэнантты,
аминопеларгон қышқылын, қымыздық қышқылды
никель, сiрке қышқылды кальций, уксус қышқылын,
сiрке қышқылды натрий, себацин қышқылын,
натрий тұзын, монохлоруксус қышқылын, сiрке
және май қышқылын регенрациялау, қышқылдарды
және тiзiлгендерге ұқсас қышқылдарды
(май қатарының қышқылдарын және олардың тұздарын)
өндiру
Жұмысшылар, басшылар және мамандар 12
208. Май ангидридiн, сiрке ангидридiн кетен
арқылы өндiру
Жұмысшылар, басшылар және мамандар 12
209. Монохлорсiрке қышқылын, сiрке ангидридiн
фосген арқылы және сiрке қышқылын сынап
әдiсiмен өндiру
Жұмысшылар, басшылар және мамандар 12 36
210. Пентаэритрит, 1,2-бутиндиол, 1,4-бутандиол,
бутиролактон, бутил спиртiн, хлорланған этил
спиртiн, фурил спиртiн өндiру
Жұмысшылар, басшылар және мамандар 12
211. Бутил спирттерiн оксосинтез әдісімен
кобальт карбонилдерiн қолданып өндiру
1) кобальттаудағы, оксирлеудегi (синтез),
кобальтсыздандырудағы, гидролаудағы,
ректификациядағы жұмысшылар, басшылар
және мамандар 12 36
2) басқа технологиялық операциляардағы
жұмысшылар, басшылар және мамандар 12
212. Эпихлоргидрин, дихлоргидрин, глицерин
өндiру
Жұмысшылар, басшылар және мамандар 12 36
213. Антифриз (тежегiш сұйығын) өндiру
Жұмысшылар, басшылар және мамандар 6
214. Синтетикалық этил спиртiн өндiру
1) күкiрт тазалайтын жұмысшылар 12 36
2) қалған жұмысшылар, басшылар және мамандар 12
215. Май қатарының спирттерiн және олардың хлор
туындыларын өндiру: метанол, изобутил спиртiн,
изопропил спиртiн, этиленгликоль,
диэтиленгликоль, триэтиленгликоль,
этиленхлоргидрин, глицерин синтетич, аллил
спиртiн, С7-С9 майлы спирттердi,
метилвинилацетилвинилкарбинол,
диметилфенилкарбинол, диэтилехлоргидрин және
осы тармақта тiзiлгендерге ұқсас химиялық
заттар
Жұмысшылар, басшылар және мамандар 12
216. Этилен, полиэтилен, изопрен, гексадиен,
псевдобутилен, пиперилен, изобутилен,
бутилен, полипропилен, пропилен және
басқа шеткi емес көмiрсутектерiн өндiру
Жұмысшылар, басшылар және мамандар 12
217. Полиэтиленполиамдер өндiру
1)(аммиак бөлiмiнде iстейтiндерден басқа)
жұмысшылар, басшылар және мамандар 12 36
2) қалған жұмысшылар, басшылар және мамандар 12
218. Ацителен өндiру
1) техникалық көмiрсутектi (күйе) буып-түю
бөлiмiндегi және сақтау бөлiмiндегi жұмысшылар,
басшылар және мамандар 12 36
2) қалған жұмысшылар, басшылар және мамандар 12
219. Стирол, этилбензол, альфаметилстирол,
акролеин өндiру

207. Производства муравьинонатривой соли,
муравьиной кислоты, щавелевой кислоты, масляной
кислоты, аминоэнантовой, аминопеларгоновой
кислоты, щавелевокислого никеля, уксуснокислого
натрия, уксусной кислоты, уксуснокислого кальция,
себациновой кислоты, натриевой соли,
монохлоруксусной кислоты, регенерация уксусной
и масляной кислот и других химических веществ,
аналогичных перечисленным (кислот жирного ряда
и их солей)
Рабочие, руководители и специалисты 12
208. Производства масляного ангидрида, уксусного
ангидрида через кетен
Рабочие, руководители и специалисты 12
209. Производства монохлоруксусной кислоты,
уксусного ангидрида через фосген и уксусной
кислоты ртутным способом
Рабочие, руководители и специалисты 12 36
210. Производства пентаэритрита, 1,2-бутиндиола,
1,4-бутандиола, бутиролактона, бутилового
спирта, хлорированного этилового спирта,
фурилового спирта
Рабочие, руководители и специалисты 12
211. Производство бутиловых спиртов методом
оксосинтеза с применением карбонилов кобальта
1) рабочие, руководители и специалисты на
кобальтизации, оксировании (синтезе),
декобальтизации, гидрировании, ректификации 12 36
2) рабочие, руководители и специалисты на
других технологичекских операциях 12
212. Производства эпихлоргидрина, дихлоргидрина,
глицерина
Рабочие, руководители и специалисты 12 36
213. Производство антифриза (тормозная жидкость)
Рабочие, руководители и специалисты 6
214. Производство этилового спирта синтетического
1) рабочие на сероочистке 12 36
2) остальные рабочие, руководители и
специалисты 12
215. Производства спиртов жирного ряда и их
хлорпроизводных: метанола, изобутилового
спирта, изопропилового спирта, этиленгликоля,
диэтиленгликоля, триэтиленгликоля,
этиленхлоргидрина, глицерина синтетического,
аллилового спирта, жирных спиртов С7 - С9,
метилвинилацетилвинилкарбинола,
диметилфенилкарбинола, диэтилехлоргидрина и
других химических веществ, аналогичных
перечисленным в данном пункте
Рабочие, руководители и специалисты 12
216. Производства этилена, полиэтилена, изопрена,
гексадиена, псевдобутилена, пиперилена,
изобутилена, бутилена, полипропилена, пропилена
и других непредельных углеводородов
Рабочие, руководители и специалисты 12
217. Производство полиэтиленполиаминов
1) рабочие, сменные руководители и
специалисты (кроме занятых в аммиачном
отделении) 12 36
2) остальные рабочие, руководители и
специалисты 12
218. Производство ацителена
1) рабочие, руководители и специалисты
отделений упаковки и хранения технического
углерода (сажа) 12 36
2) остальные рабочие, руководители и
специалисты 12
219. Производства стирола, этилбензола,
альфаметилстирола, акролеина

Жұмысшылар, басшылар және мамандар 12 36
220. Дивинилбензол, синтетикалық толуол,
изопропил бензол өндiру
Жұмысшылар, басшылар және мамандар 12
221. Сынап әдiсiмен ацетальдегид өндiру
1) сынап регенерациялау аппаратшылары 24 36
2) қалған жұмысшылар, басшылар және мамандар 18 36
222. Ацетальдегидтi этилендi тотықтыру
әдiсiмен өндiру
Жұмысшылар, басшылар және мамандар 12 36
223. Ацетальдегидтi басқа әдiстермен, бензальдегид,
май альдегид, формалин, параформ,
полиформальдегид өндiру
Жұмысшылар, басшылар және мамандар 12
224. Ацетон, ацетофенон, параметилацетофенон,
метилэтилкетон өндiру
Жұмысшылар, басшылар және мамандар 12
225. Лактам, капролон өндiру
Жұмысшылар, басшылар және мамандар 12
226. АГ және СГ тұздарын, динитрил-адипин
қышқылын және гексаметилендиамин өндiру
Жұмысшылар, басшылар және мамандар 12
227. Фреондар өндiру
Жұмысшылар, басшылар және мамандар 12 36
ӨСIМДIКТЕРДI ХИМИЯЛЫҚ ҚОРҒАУ ҚҰРАЛДАРЫН ӨНДIРУ
ИНСЕКТИЦИДТЕР
1. Хлорорганикалық
228. ДДТ (4,4-дихлордифенил-трихлорметилметан),
дуст, гексахлоран және солардың негiзiндегi
препараттарды өндiру
Жұмысшылар, басшылар және мамандар 12
2. Фосфорорганикалық
1) Хлорофос, карбофос, меркаптофос,
метилмеркаптофос, трихлорметафос, трихлороль-5
және басқаларын өндiру
Жұмысшылар, басшылар және мамандар 12 36
2) тиофос, метафос, солардың негізiндегi
эмульсиялар
Процестiң екiншi және үшiншi кезеңiндегi
жұмысшылар 18 36
Қалған жұмысшылар, басшылар және мамандар 12 36
ФУНГИЦИДТЕР
230. Цирам, цинеб, купрозан және басқаларды өндiру
Жұмысшылар, басшылар және мамандар 12 36
ГЕРБИЦИДТЕР
231. Диносеб, меркаптан, 2М-4Х (метаксон) және
басқаларды, сондай-ақ олардың туындыларын
өндiру
Жұмысшылар, басшылар және мамандар 12 36
232. Симазин өндiру
Жұмысшылар, басшылар және мамандар 18 36
ПРОТРАВИТЕЛЬДЕР
233. Бiрiктiрілген протравителдер өндiру: фентиурам,
гаммагексан, гептатиурам, гексатиурам,
тетраметилтиурамдисульфид (ТМТД)
Жұмысшылар, басшылар және мамандар 12 36
234. Гранозан, меркуран, меркурбензол өндiру
1) мына бөлiмдерде тiкелей iстейтiн жұмысшылар,
ауысым басшылары және мамандар: сынап қабылдау,
амальгама дайындау, дизтилсынап синтезi,
этилмеркурхлорид, этилмеркурфосфат, араластыру,
буып-түю және жинақтау ағынды суларды тазалау
және көмiрдi регенерациялау 24 36
2) дегазатор, санпропускникке қызмет iстейтiн
сантехник-слесарь 12 36
3) арнайы киiмдi жуатын машинист,
респираторлар мен противогаздарды жөндеушiлер
және жалпы цехтық басшылар мен мамандар 12 36
4) аяқ киiм жөндеушi, көмекшi (тасымалдаушы)
жұмысшы 12
ДЕФОЛИАНТТАР

Рабочие, руководители и специалисты 12 36
220. Производства дивинилбензола, толуола
синтетического, изопропилбензола
Рабочие, руководители и специалисты 12
221. Производство ацетальдегида ртутным способом
1) аппаратчики регенерации ртути 24 36
2) остальные рабочие, руководители и
специалисты 18 36
222. Производство ацетальдегида методом окисления
этилена
Рабочие, руководители и специалисты 12 36
223. Производство ацетальдегида другими методами,
бензальдегида, масляного альдегида, формалина,
параформа, полиформальдегида
Рабочие, руководители и специалисты 12
224. Производства ацетона, ацетофенона,
параметилацетофенона, метилэтилкетона
Рабочие, руководители и специалисты 12
225. Производство лактама, капролона
Рабочие, руководители и специалисты 12
226. Производства АГ и СГ солей, динитрил-
адипиновой кислоты и гексаметилендиамина
Рабочие, руководители и специалисты 12
227. Производство фреонов
Рабочие, руководители и специалисты 12 36
ПРОИЗВОДСТВО СРЕДСТВ ХИМИЧЕСКОЙ ЗАЩИТЫ РАСТЕНИЙ
ИНСЕКТИЦИДЫ
1) Хлорорганические
228. Производства ДДТ (4,4-дихлордифенил-
трихлорметилметана), дустов,
гексахлорана и препаратов на их основе
Рабочие, руководители и специалисты 12
2) Фосфорорганические
229. 1) производство хлорофоса, карбофоса,
меркаптофоса, метилмеркаптофоса,
трихлорметафоса, трихлороль-5 и др.
Рабочие, руководители и специалисты 12 36
2) тиофос, метафос и эмульсии на их
основе
Рабочие на второй и третьей стадиях
процесса 18 36
Остальные рабочие, руководители и
специалисты 12 36
ФУНГИЦИДЫ
230. Производства цирама, цинеба, купрозана и др.
Рабочие, руководители и специалисты 12 36
ГЕРБИЦИДЫ
231. Производства диносеба, меркаптана, 2М-
4Х (метаксон) и других, а также их
производных
Рабочие, руководители и специалисты 12 36
232. Производство симазина
Рабочие, руководители и специалисты 18 36
ПРОТРАВИТЕЛИ
233. Производство комбинированных протравителей:
фентиурам, гаммагексан, гептатиурам,
гексатиурам, тетраметилтиурамдисульфид (ТМТД)
Рабочие, руководители и специалисты 12 36
234. Производства гранозана, меркурана,
меркурбензола
1) рабочие, сменные руководители и
специалисты, непосредственно занятые в
отделениях: приемки ртути, приготовления
амальгамы, синтеза диэтилртути,
этилмеркурхлорида, этилмеркурфосфата,
смешения, фасовки и комплектации,
очистки сточных вод и регенерации угля 24 36
2) дегазаторщик, слесарь-сантехник,
обслуживающие санпропускник 12 36
3) машинист по стирке спецодежды,
ремонтировщик респираторов и
противогазов и общецеховые руководители
и специалисты 12 36
4) обувщик по ремонту обуви, подсобный
(транспортный) рабочий 12
ДЕФОЛИАНТЫ

235. Бутифос, БЭКТ (дефолиант бисэтилксантоген-три),
тетра-сульфид өндiру
Жұмысшылар, басшылар және мамандар 12 36
236. Циклопентадиентрикарбонил-марганц (ЦТМ)
антидетонаторын өндiру
Жұмысшылар, басшылар және мамандар 12 36
237. Диэтил-хлорвинилфосфат (Р-2), О-О-диэтил-В-
этилмеркаптоэтилдитиофосфат (М-74),
0-0-диметил-В-этилмеркаптодитиофосфат (М-81)
өндiру
Жұмысшылар, басшылар және мамандар 12 36
238. Этил сұйығын өндiру
1. Негiзгi өндiрiс
1) жұмысшылар, басшылары және мамандар 24 36
2) қайтарылған ыдысты тазарту бөлiмiндегi
жұмысшылар, ауысым басшылары және мамандар 24 36
3) цехтық өндiрiстiк ағынды сулар мен
газдарды тазалау және пайдаланудағы
жұмысшылар, ауысым басшылары және мамандар 24 36
4) цех лабораториясының жұмысшылары,
басшылары және мамандары 24 36
5) қалған жұмысшылар, басшылар және мамандар 24 36
2. Арнайы киiмдi газсыздандыру және
этил сұйығы өндiрiсi кiр жуатын жерi
және санпропускнигi
1) 2-тармақта тiзiлгеннен басқа жұмысшылар,
ауысым басшылары және мамандар 24 36
2) арнайы киiмдi газсыздандыру және өңдеу
жұмысшылары, арнайы киiмдi. Таза киiмiлгiштiң
жұмысшылары және арнайы киiмдi жөндейтiн
жұмысшылар 12
3. Желдеткiш бөлiмi
Этил сұйығы өндiрiсiне қызмет көрсететiн
жұмысшылар, ауысым басшылары және мамандар 24 36
4. Этил сұйығының цехтық қоймасы
Жұмысшылар, басшылар және мамандар 12 36
5. Бақылау-өлшеу құралдары және автоматика
слесары, шикiзатты жеткiзу жұмысшылары,
өндiрiстiк үй-жайларды жинаушы, балташы,
қалайышы, әйнекшi және сырлаушы, этил сұйығы
өндiрiсiне қызмет iстейтiндер 18 36
6. Этил сұйығы өндiрiсiне қызмет iстейтiн
су айналдыру станциясы
Жұмысшылар, басшылар және мамандар 12
7. 1) 2-тармақта көрсетiлгендердi қоспағанда,
этил сұйығы өндiрiсiне қызмет көрсететiн
ОТК қызметкерлерi 24 36
2) ОТК лаборанттары - этил сұйығынсыз шала
өнiмдер мен шикiзатты жалпы бақылаушылар 12 36
8. Ғылыми-зерттеу және завод
зертханаларының этил сұйығымен жұмыс
жүргiзетiн қызметкерлерi 24 36
9. Этил сұйығын зерттеу жөнiндегi моторлы-сынақ
станциясы
Жұмысшылар, басшылары және мамандар 24 36
239. Кремнийорганикалық мономерлердi,
полимерлердi, алюмоорганикалық қосындыларды
және олардың тарамдарын өндiру
1) кремнийорганикалық мономерлердi өндiру
Жұмысшылар, басшылары және мамандар 24 36
2) кремнийорганикалық полимерлерді,
алюмоорганикалық қосындыларды және олардың
хлорлы өндірістік тарамдарын өндiру
Жұмысшылар, басшылары және мамандар 24 36
240. Этиленциангидрин өндiру
Жұмысшылар, басшылары және мамандар 12 36
241. Ацетонциангидрин өндiру
Жұмысшылар, басшылары және мамандар 18 36

235. Производства бутифоса, БЭКТ (дефолиант
бисэтилксантоген-три) и тетра-сульфиды
Рабочие, руководители и специалисты 12 36
236. Производство антидетонатора
циклопентадиентрикарбонил - марганца (ЦТМ)
Рабочие, руководители и специалисты 12 36
237. Производства диэтил-хлорвинилфосфата
(Р-2), О-О-диэтил-В-этилмеркапто-этил-
дитиофосфата (М-74), О-О-диметил-В-
этилмеркаптодитиофосфата (М-81)
Рабочие, руководители и специалисты 12 36
238. Производство этиловой жидкости
1. Основное производство
1) рабочие и сменные руководители и
специалисты 24 36
2) рабочие, сменные руководители и
специалисты отделения обработки
возвратной тары 24 36
3) рабочие, сменные руководители и
специалисты очистки и использования
цеховых производственных сточных вод и
газов 24 36
4) рабочие, сменные руководители и
специалисты цеховой лаборатории 24 36
5) остальные рабочие, руководители и специалисты 24 36
2. Дегазация спецодежды, прачечная и
санпропусник производства этиловой жидкости
1) рабочие, руководители и специалисты, за
исключением перечисленных в пункте 2) 24 36
2) рабочие по обработке и дегазации
спецодежды, рабочие чистой раздевалки и
рабочие по ремонту спецодежды 12
3. Отделение вентиляции
Рабочие, руководители и специалисты,
обслуживающие производство этиловой жидкости 24 36
4. Цеховой склад этиловой жидкости
Рабочие, руководители и специалисты 12 36
5. Слесарь по контрольно-измерительным
приборам и автоматике, рабочие по доставке
сырья, уборщик производственных помещений,
плотник, жестянщик, стекольщик и маляр,
обслуживающие производство этиловой
жидкости 18 36
6. Водооборотная станция, обслуживающая
производство этиловой жидкости
Рабочие, руководители и специалисты 12
7. 1) Работники ОТК по обслуживанию
производства этиловой жидкости, за
исключением указанных в пункте 2) 24 36
2) Лаборанты ОТК - общего контроля
сырья и полупродуктов без этиловой
жидкости 12 36
8. Работники научно-исследовательских и
заводских лабораторий, проводящие работы с
этиловой жидкостью 24 36
9. Моторно-испытательная станция по
исследованию этиловой жидкости
Рабочие, руководители и специалисты 24 36
239. Производства кремнийорганических мономеров,
полимеров, алюмоорганических соединений и
их хлоропроизводных
1) производство кремнийорганических мономеров
Рабочие, руководители и специалисты 24 36
2) производства кремнийорганических полимеров,
алюмоорганических соединений и их
хлоропроизводных
Рабочие, руководители и специалисты 12 36
240. Производство этиленциангидрина
Рабочие, руководители и специалисты 12 36
241. Производство ацетонциангидрина
Рабочие, руководители и специалисты 18 36

242. Фенолацетон, гидроперекис изопропилбензол,
гидроперекис диизопропиленбензол өндiру
Жұмысшылар, басшылары және мамандар 12
Эфирлер және полиэфирлер
243. Метакрил және акрил қышқылдары, олардың
полимерлерi және сополимерлерiн; акрил
қышқылының нитрилiн өндiру
1) эфир алу кезеңiндегi жұмысшылар, басшылары
және мамандар 12 36
2) басқа бөлiмдердегi жұмысшылар, ауысым
басшылары және мамандар 12
244. БФ өндiру
Жұмысшылар, басшылары және мамандар 12
245. Уротропин өндiру
Жұмысшылар, басшылары және мамандар 12
246. Дифеинлолпропан өндiру
Жұмысшылар, басшылары және мамандар 12 36
247. Формальгликоль өндiру
Жұмысшылар, басшылары және мамандар 12
248. Паратретичиналық бутилфенол, дифенилолэтан,
дитретичиналық бутилфенилсульфид (БУПС),
диметилфенилпаракрезол өндiру
Жұмысшылар, басшылары және мамандар 12
249. Порофорлар өндiру
Жұмысшылар, басшылары және мамандар 12 36
250. Фурфурил спиртiн және тетрагидрофурфурол
спиртiн өндiру
Жұмысшылар, басшылары және мамандар 12
251. Камфора өндiру
Жұмысшылар, басшылары және мамандар 12
252. Бензоил перекисi мен басқа перекис
бастамашыларын өндiру
Жұмысшылар, басшылары және мамандар 12
253. Сульфонол өндiру
Жұмысшылар, басшылары және мамандар 12 36
254. Сульфонат өндiру
Жұмысшылар, басшылары және мамандар 12
255. Эфирсульфонат өндiру
Жұмысшылар, басшылары және мамандар 12
256. Керосин пиролизi
Жұмысшылар, басшылары және мамандар 12
257. Пирогазды ажырату
Жұмысшылар, басшылары және мамандар 12
258. Мұнай коксын өндiру
Жұмысшылар, басшылары және мамандар 12 36
259. Этилмеркаптан (одорант) және 2-
оксидиэтилсульфид өндiру
Жұмысшылар, басшылар және мамандар 12
260. Аэрофлоттар өндiру
1) бесхлорлы фосфордф тарту және елеудегi
реактор бөлiмiндегi жұмысшылар, ауысым
басшылары және мамандар 12 36
2) қалған жұмысшылар, басшылар және мамандар 12
261. Майлы қоспалар мен жұмсартқыштар өндiру
Жұмысшылар, басшылар және мамандар 12
262. Органикалық және галломдты-сiлтi
қосындылар монокристалдарын өндiру
Жұмысшылар, басшылар және мамандар 12 36
263. Оссеин өндiру
Жұмысшылар, басшылар және мамандар 12
264. Совиден өндiру
Жұмысшылар, басшылар және мамандар 12
265. Этил күкiрт қышқылын өндiру
Жұмысшылар, басшылар және мамандар 12
266. Диметилсульфат өндiру
Жұмысшылар, басшылары және мамандар 12 36
267. Изоакрил спиртiн өндiру
Жұмысшылар, басшылар және мамандар 12
268. Моносеператорлар өндiру
Жұмысшылар, басшылар және мамандар 12
269. Хлортен өндiру
Жұмысшылар, басшылар және мамандар 12

242. Производства фенолацетона, гидроперекиси
изопропилбензола, гидроперекиси
диизопропиленбензола
Рабочие, руководители и специалисты 12
243. Производства эфиров и полиэфиров
метакриловой и акриловой кислот, их полимеров
и сополимеров; нитрила акриловой кислоты
1) рабочие, руководители и специалисты на
стадии получения эфиров 12 36
2) рабочие, руководители и специалисты
других отделений 12
244. Производство БФ
Рабочие, руководители и специалисты 12
245. Производство уротропина
Рабочие, руководители и специалисты 12
246. Производство дифенилолпропана
Рабочие, руководители и специалисты 12 36
247. Производство формальгликоля
Рабочие, руководители и специалисты 12
248. Производства паратретичного бутилфенола,
дифенилолэтана, дитретичного бутилфенилсульфида
(БУПС), диметилфенилпаракрезола
Рабочие, руководители и специалисты 12
249. Производство порофоров
Рабочие, руководители и специалисты 12 36
250. Производства фурфурилового спирта и
тетрагидрофурфуролового спирта
Рабочие, руководители и специалисты 12
251. Производство камфоры
Рабочие, руководители и специалисты 12
252. Производства перекиси бензоила и
других перекисных инициаторов
Рабочие, руководители и специалисты 12
253. Производство сульфонола
Рабочие, руководители и специалисты 12 36
254. Производство сульфоната
Рабочие, руководители и специалисты 12
255. Производство эфирсульфоната
Рабочие, руководители и специалисты 12
256. Пиролиз керосина
Рабочие, руководители и специалисты 12
257. Разделение пирогаза
Рабочие, руководители и специалисты 12
258. Производство нефтекокса
Рабочие, руководители и специалисты 12 36
259. Производства этилмеркаптана (одорант)
и 2-оксидиэтилсульфида
Рабочие, руководители и специалисты 12
260. Производство аэрофлотов
1) рабочие и сменные руководители и специалисты
реакторного отделения, размола и просева
пятихлористого фосфора 12 36
2) остальные рабочие, руководители и
специалисты 12
261. Производства жировых смесей и умягчителей
Рабочие, руководители и специалисты 12
262. Производства монокристаллов органических и
галлоидно-щелочных соединений
Рабочие, руководители и специалисты 12 36
263. Производство оссеина
Рабочие, руководители и специалисты 12
264. Производство совидена
Рабочие, руководители и специалисты 12
265. Производство этилсерной кислоты
Рабочие, руководители и специалисты 12
266. Производство диметилсульфата
Рабочие, руководители и специалисты 12 36
267. Производство изоакрилового спирта
Рабочие, руководители и специалисты 12
268. Производство мипорсепараторов
Рабочие, руководители и специалисты 12
269. Производство хлортена
Рабочие, руководители и специалисты 12

270. Ингибитарлар өндiру
Жұмысшылар, басшылар және мамандар 12
271. Парахинондиоксим өндiру
Жұмысшылар, басшылар және мамандар 12
272. Нитрометан, нитропропан, нитроэтан,
гексанитроэтан өндiру
Жұмысшылар, басшылар және мамандар 12
273. 2-нитро-2-метилпропандиол-1,3; 2-нитро-
2-этилпронандиол-1,3; және
триоксиметилнитрометан өндiру
Жұмысшылар, басшылары және мамандар 12
274. Нитроаминсiрке қышқылын өндiру
Жұмысшылар, басшылары және мамандар 12
275. АНП-1 және АНП-2 коллекторларын өндiру
Жұмысшылар, басшылары және мамандар 12
276. Жоғары молекулалы нитропарафиндер өндiру
Жұмысшылар, басшылары және мамандар 12
277. Этилсинтинамин өндiру
Жұмысшылар, басшылары және мамандар 12
278. Поликарбанаттар өндiру
Жұмысшылар, басшылар және мамандар 12
279. 1,2-және 1,4-дицнанбутендер өндiру
Жұмысшылар, басшылар және мамандар 12 36
280. Аминазин өндіру
Жұмысшылар, басшылар және мамандар 12 36
281. Гидроксиламин және амингуанидин өндiру
Жұмысшылар, басшылар және мамандар 12
282. Хромолан өндiру
Жұмысшылар, басшылар және мамандар 12 36
283. Ронгалит өндiру
Жұмысшылар, басшылар және мамандар 12
284. Дивинил, жанама өнiмдердi қоса
алғанда өндiру
Жұмысшылар, басшылары жән мамандар 12
285. Эмульсиялық сополимерлiк каучуктер мен
латекстерiн өндiру
Жұмысшылар, басшылар және мамандар:
1) эмульсиялық полимерлеу, латекстi
когуляциялау және каучук бөлудегi 12 36
2) қалған жұмысшылар, басшылар және мамандар 12
286. Полиизобутилен өндiру
1) спирттi дегидратациялау цехтары
Жұмысшылар, басшылар және мамандар 18 36
2) ректификациялау және полимерлеу цехтары
Жұмысшылар, басшылар және мамандар 12
287. Тиоколдар өндiру
Жұмысшылар, басшылар және мамандар 12 36
288. Хлоропрендi каучуктер өндiру
1) севанит
Жұмысшылар, басшылар және мамандар 24 36
2) наирит және хлорнаирит
Жұмысшылар, басшылар және мамандар 12
289. Хлорпрен және хлорпрендi латекстер өндiру
Жұмысшылар, басшылар және мамандар 24 36
290. Полиизопрендi (СКИ-3) каучук өндiру
1) диметилдиоксанды синтездеу кезеңiндегi
жұмысшылар, ауысым басшылары және мамандар 12 36
2) басқа кезеңдердегi жұмысшылар,
басшылар және мамандар 12
291. Полибутадиендi (СКД) каучук өндiру
1) каучуктi полимерлеу және бөлу кезеңдерiндегi
жұмысшылар, ауысым басшылары және мамандар 12 36
2) басқа кезеңдердегi жұмысшылар, басшылар
және мамандар 12
292. Басқа каучуктер өндiру
Жұмысшылар, басшылар және мамандар 12
293. Актинап өндiру
Жұмысшылар, басшылар және мамандар 12 36

270. Производство ингибиторов
Рабочие, руководители и специалисты 12
271. Производство парахинондиоксима
Рабочие, руководители и специалисты 12
272. Производства нитрометана, нитропропана,
нитроэтана, гексанитроэтана
Рабочие, руководители и специалисты 12
273. Производства 2-нитро-2-метилпропандиола-
1,3; 2-нитро-2-этилпропандиола-1,3 и
триоксиметилнитрометана
Рабочие, руководители и специалисты 12
274. Производство нитроаминоуксусной кислоты
Рабочие, руководители и специалисты 12
275. Производство коллекторов АНП-1 и АНП-2
Рабочие, руководители и специалисты 12
276. Производство высокомолекулярных
нитропарафинов
Рабочие, руководители и специалисты 12
277. Производство этилсинтинамина
Рабочие, руководители и специалисты 12
278. Производство поликарбанатов
Рабочие, руководители и специалисты 12
279. Производство 1,2- и 1,4- дицианбутенов
Рабочие, руководители и специалисты 12 36
280. Производство аминазина
Рабочие, руководители и специалисты 12 36
281. Производство гидроксиламина и аминогуанидина
Рабочие, руководители и специалисты 12
282. Производство хромолана
Рабочие, руководители и специалисты 12 36
283. Производство ронгалита
Рабочие, руководители и специалисты 12
284. Производство дивинила, включая переработку
побочных продуктов
Рабочие, руководители и специалисты 12
285. Производства эмульсионных сополимерных
каучуков и латексов
Рабочие, руководители и специалисты:
1) эмульсионной полимеризации, коагуляции
латекса и выделения каучука 12 36
2) остальные рабочие, руководители и
специалисты 12
286. Производство полиизобутилена
1) цехи дегидратации спирта рабочие,
руководители и специалисты 18 36
2) цехи ректификации и полимеризации
рабочие, руководители и специалисты 12
287. Производство тиоколов
Рабочие, руководители и специалисты 12 36
288. Производство хлоропреновых каучуков
1) севанита
рабочие, руководители и специалисты 24 36
2) наирита и хлорнаирита
рабочие, руководители и специалисты 12
289. Производства хлорпрена и хлорпреновых латексов
Рабочие, руководители и специалисты 24 36
290. Производство полиизопренового (СКИ-3) каучука
1) рабочие и сменные руководители и специалисты
на стадии синтеза диметилдиоксана 12 36
2) рабочие, руководители и специалисты на
других стадиях 12
291. Производство полибутадиенового (СКД) каучука
1) рабочие и сменные руководители и специалисты
на стадиях полимеризации и выделения каучука 12 36
2) рабочие, руководители и специалисты на
других стадиях 12
292. Производство других каучуков
Рабочие, руководители и специалисты 12
293. Производство актинапа
Рабочие, руководители и специалисты 12 36

294. Дипроксид өндiру
Жұмысшылар, басшылар және мамандар 12
295. 1,1-дифенилэтан өндiру
Жұмысшылар, басшылар және мамандар 12 36
296. Перхлорвинил және полихлорвинил шайырларын
және солардың негiзiндегi латекстердi өндiру
Жұмысшылар, басшылар және мамандар 12
297. Фенолформальдегид, полиамид, карбамид,
полиуретан, полиэфир, фурфурол, фурил,
ионообмен және эпоксид шайырларын және
копалдарын; және осы шайырлар негiзiндегi
лактар мен желiмдердi өндiру
Жұмысшылар, басшылар және мамандар 12
298. Стирол негiзiндегi инообмен, полиэфир және
эпоксид шайырларын; паратретичтi бутилфенол
негiзiнде лакты фенол шайырларын өндiру
Жұмысшылар, басшылар және мамандар 12 36
299. Нитроклетчатка өндiру
Жұмысшылар, басшылар және мамандар 12 36
300. Целлюлозаның қарапайым және күрделi
эфирлерiн (нитроклетчаткадан басқасын) өндiру
Жұмысшылар, басшылар және мамандар 12
301. Целлулоид өндiру және оның қалдықтарын өңдеу
Жұмысшылар, басшылар және мамандар 12
302. Этролдар: нитроцеллюлозды, этилцеллюлозды,
ацетобутиратцеллюлозды және ацетилцеллюлозды,
ЭЗО массасын және целлон өндіру
Жұмысшылар, басшылар және мамандар 12
303. Полихлорвинил шайыры және хлорвинил
сополимерлерi негiзiнде пластмасса, минпласт
сепараторларын және олардың полихлорвинил
пластигiнiң изоляция лентасын өндiру
Жұмысшылар, басшылар және мамандар 12
304. Шыныпластиктер, шынышпон және шынытестолит
өндiру
Жұмысшылар, басшылар және мамандар 12
305. Қабатты пластиктер: текстолит, асботекстолит,
бакелит пленкасын, декоративтi қабатты
пластиктердi, орау бұйымдарын, сiңiрiлген
тканьдердi, қабатты пластиктен бұйымдар өндiру
1) Сiңiру бөлiмiнiң жұмысшылары, лактаушы,
листi материалдарды престеушi, бұйымдарды
орау әдiсiмен дайындаушы, шабушы, сiңген тканьдi
және құбырларды арамен, қоларамен, станкотармен
кесушi жөндеушi слесарь, аппаратура жабдығын
жөндеушi слесарь, басшылар және мамандар 12
2) қалған жұмысшылар 6
306. Фторорганикалық мономерлер, полимерлер,
мополимерлер өндiру
Жұмысшылар, басшылар және мамандар 12 36
307. Фотопластиктер мен олардың
сополимерлерiнен бұйымдар өндiру
Жұмысшылар, басшылар және мамандар 12 36
308. Поропластар мен олардан алынған
бұйымдарды өндiру
Жұмысшылар, басшылар және мамандар 12
309. Фенопластар, аминопластар, пульвербакелит,
фаолит, волокнит, асбест массасын, асбовинил,
арзамит, АТМ, ФКФ, мипора, ВДУ өндiру
Жұмысшылар, басшылар және мамандар 12
310. Винил эфирлерi мен олардың полимерлерiн өндiру
Жұмысшылар, басшылар және мамандар 12
311. Полистирол, полистирол пленкасы мен
жiбiн және стиролдың сополимерлерiн өндiру

294. Производство дипроксида
Рабочие, руководители и специалисты 12
295. Производство 1,1- дифенилэтана
Рабочие, руководители и специалисты 12 36
296. Производства перхлорвиниловых и
полихлорвиниловых смол и латексов на их
основе
Рабочие, руководители и специалисты 12
297. Производства фенолформальдегидных,
полиамидных, карбамидных, полиуретановых,
полиэфирных, фурфурольных, фуриловых,
ионообменных и эпоксидных смол и
копалов; лаков и клеев на основе этих смол
Рабочие, руководители и специалисты 12
298. Производства ионообменных, полиэфирных и
эпоксидных смол на основе стирола; лаковых
фенольных смол на основе паратретичного
бутилфенола
Рабочие, руководители и специалисты 12 36
299. Производство нитроклечатки
Рабочие, руководители и специалисты 12 36
300. Производства простых и сложных эфиров
целлюлозы (кроме нитроклетчатки)
Рабочие, руководители и специалисты 12
301. Производство целлулоида и переработка
его отходов
Рабочие, руководители и специалисты 12
302. Производство этролов:
нитроцеллюлозного, этилцеллюлозного,
ацетобутиратцеллюлозного и
ацетилцеллюлозного, массы ЭЗО и целлона
Рабочие, руководители и специалисты 12
303. Производства пластмасс на основе
полихлорвиниловой смолы и сополимеров
хлорвинила, мипластовых сепараторов и
изоляционной ленты их полихлорвиниловых
пластикатов
Рабочие, руководители и специалисты 12
304. Производство стеклопластиков, стеклошпона
и стеклотекстолита
Рабочие, руководители и специалисты 12
305. Производства слоистых пластиков:
текстолита, асботекстолита, бакелитовых
пленок, декоративных слоистых пластиков,
намоточных изделий, пропитанных тканей, изделий
из слоистых пластиков
1) рабочие отделений пропитки;
лакировщик, прессовщик листовых материалов,
изготовитель изделий методом намотки, рубщик;
резчик на пилах, ножовках и станках, занятый
резкой пропитанной ткани и труб; слесарь-
ремонтник, слесарь по ремонту аппаратурного
оборудования, руководители и специалисты 12
2) остальные рабочие 6
306. Производства фтороорганических мономеров,
полимеров и мополимеров
Рабочие, руководители и специалисты 12 36
307. Производство изделий из фторопластиков и их
сополимеров
Рабочие, руководители и специалисты 12 36
308. Производство поропластов и изделий из них
Рабочие, руководители и специалисты 12
309. Производства фенопластов, аминопластов,
пульвербакелита, фаолита, волокнита, асбестовых
масс, асбовинила, арзамита, АТМ, ФКФ, мипоры,
ВДУ
Рабочие, руководители и специалисты 12
310. Производство виниловых эфиров и их полимеров
Рабочие, руководители и специалисты 12
311. Производства полистирола, пленки и нити из
полистирола и сополимеров стирола

Жұмысшылар, басшылар және мамандар 12 36
312. Стиролдың галлоид туындыларын, олардың
полимерлерiн және бетавинилнафталиндi
сополимерлерiн өндiру
Жұмысшылар, басшылар және мамандар 12 36
313. Асфальт-пектi массаларын өндiру
Жұмысшылар, басшылар және мамандар 12 36
314. Асфальт-битумды массаларын өндiру
Жұмысшылар, басшылар және мамандар 12
315. Аккумулятор бактары мен тығындарын өндiру
Жұмысшылар, басшылар және мамандар 12
316. Трикрезилфосфат және трифенилфосфат өндiру
Жұмысшылар, басшылар және мамандар 12 36
317. Дибутилфталат, диоктилфталат, диэтилоксалат,
диметилфталат, дибутилсебацинат,
дибутиладипинат, жоғары қышқылдар негiзiндегi
пластификаторлар, диоктилсебацинат,
термостабилин, фталат НС-7-9,
полиэтилентерефталат, метилтерефталат,
трибутилфосфат, диметилтерефталат және осы
тармақта тiзiлгендерге ұқсас басқа химиялық
заттарды (пластификаторлар мен олардың
қоспаларын өндiру
Жұмысшылар, басшылар және мамандар 12
318. Креолин өндiру
Жұмысшылар, басшылар және мамандар 12
319. Фенол және оның тас көмiр, қоңыр көмiр,
торф, сланец және басқа смолалары мен
майларын өндiру
Жұмысшылар, басшылар және мамандар 12
320. Винилацетат, поливинилацетат, поливинил
спиртин және оның ацеталдарын өндiру
Жұмысшылар, басшылар және мамандар 12
321. Поливинилпирролидон өндiру
Жұмысшылар, басшылар және мамандар 12
322. Кизельгурды кептiру және тарту
Жұмысшылар, басшылар және мамандар 12 36
323. Ағаш ұнын өндiру
Жұмысшылар, басшылар және мамандар 12
324. Мақта тазалау өндiрiсi
Жұмысшылар, басшылар және мамандар 12
325. Кальций стеаратын өндiру
Жұмысшылар, басшылар және мамандар 12
326. Пластмасса бұйымдарын өндiру
Ыстық престеу, қысыммен қалыптау және құю
әдiсiмен (бұйымдарды гидравликалық престе
штранг-престерде, құйма, шприцвакуумде
қалыптау, дайындау, және басқа машиналарда)
1) полимерлеу аппаратшысы, пластмассадан
жасалған бұйымдарды престеушi; поропластардан
жасалған бұйымдарды қалыптаушы; бақылау-
өлшеу приборлары және автоматика жөнiндегi
слесарь, жөндеушi-слесарь, электр жабдығына
қызмет көрсететiн электромонтер, түзетушi,
арматура күйдiретiн жұмысшылар, таблеткалау
бөлiмдерiнiң жұмысшылары, бөлшектеушi,
органикалық ерiткiштермен жұмыс iстейтiн
жинақтаушы, лактаушы, қоймашы, қосалқы
тасымалдаушы жұмысшы, мастер және басшылар 12
2) престеу және құю бөлiмдерiндегi қалған
жұмысшылар 6
Органикалық шыныдан және винипластан жасалқан;
түйiсу әдiсiмен жасалқан бұйымдар; құю әдiсiмен
жасалқан пленка
Жұмысшылар, басшылар және мамандар 12
Целлулоидтан жасалқан бұйымдар

Рабочие, руководители и специалисты 12 36
312. Производства галоидопроизводных стирола,
их полимеров и сополимеров с бетавинилнафталином
Рабочие, руководители и специалисты 12 36
313. Производство асфальто-пековых масс
Рабочие, руководители и специалисты 12 36
314. Производство асфальто-битумных масс
Рабочие, руководители и специалисты 12
315. Производство аккумуляторных баков и пробок
Рабочие, руководители и специалисты 12
316. Производство трикрезилфосфата и трифенилфосфата
Рабочие, руководители и специалисты 12 36
317. Производства дибутилфталата, диоктилфталата,
диэтилоксалата, диметилфталата,
дибутилсебацината, дибутиладипината,
пластификаторов на основе высших кислот,
диоктилсебацината, термостабилина, фталата
НС-7-9, полиэтилентерефталата, метилтерефталата,
трибутилфосфата, диметилтерефталата и других
химических веществ, аналогичных перечисленным
в данном пункте (пластификаторов и их смесей)
Рабочие, руководители и специалисты 12
318. Производство креолина
Рабочие, руководители и специалисты 12
319. Производства фенола и его гомологов из
каменноугольных, буроугольных, торфяных,
сланцевых и других смол и масел
Рабочие, руководители и специалисты 12
320. Производства винилацетата, поливинилацетата,
поливинилового спирта и его ацеталей
Рабочие, руководители и специалисты 12
321. Производство поливинилпирролидона
Рабочие, руководители и специалисты 12
322. Сушка и размол кизельгура
Рабочие, руководители и специалисты 12 36
323. Производство древесной муки
Рабочие, руководители и специалисты 12
324. Производство хлопкоочистки
Рабочие, руководители и специалисты 12
325. Производство стеарата кальция
Рабочие, руководители и специалисты 12
326. Производство изделий из пластмасс
Методом горячего прессования, формования и
литья под давлением (изготовление изделий на
гидравлических прессах, штранг-прессах,
литьевых, шприцвакуумформовочных и других
машинах)
1) аппаратчик полимеризации, прессовщик
изделий из пластмасс; формовщик изделий
из поропластов, литейщик пластмасс,
слесарь по контрольно-измерительным
приборам и автоматике, слесарь-ремонтник,
электромонтер по обслуживанию электро-
оборудования, электромонтер по ремонту
электрооборудования, наладчик литьевых
машин, рабочие на выжиге арматуры, рабочие
таблеточных отделений, дробильщик,
комплектовщик при работе с органическими
растворителями, лакировщик, кладовщик,
подсобный (транспортный) рабочий, мастер
и руководители 12
2) остальные рабочие прессовых и литьевых
отделений 6
Изделия из органического стекла и
винипласта; изделия контактным методом;
пленка поливочным методом
Рабочие, руководители и специалисты 12
Изделия из целлулоида

1) ацетондаушы, бояу дайындайтын жұмысшылар,
баспашы, терiмшi, целлулоид бұйымдарын
престеушi-үрлеушi, гравер, пластмассадан
жасалқан бұйымдарды престеушi, штампышы,
целлулоид пластиналарын сөгушi, бұйымдарды
ацетон қолданып ыстық әдiспен өңдейтiн
жұмысшылар, бұйымдарды пневматикалық бояумен
айналысатын жұмысшылар; басшылар және
мамандар 12
2) қалған жұмысшылар 6
Экструзион әдiсiмен алынған пленка және жiптер
1) экструдер машинисi, дайындамалар мен
пластикалық массадан жасалған бұйымдарды
кесушi, басшылар және мамандар 12
2) қалған жұмысшылар 6
Диизоцианттарды қолданып пластмассадан
алынған бұйымдар
Жұмысшылар, басшылар және мамандар 12
Пластмассадан алынған бұйымдарды
механикалық өңдеу
Құйма және престелген бұйымдарды өңдеушi,
агрегатты және арнаулы станоктарды жөндеушi,
басшылар және мамандар 6
Пластмассалық пленкадан алынған бұйымдарды:
қаптар, салфеткалар, жабулар және т.б.
1) Бұйымдарды желiмдейтiн, пiсiретiн және
құрамында органикалық ерiткiштер бар бояулармен
бояйтын жұмысшылар, басшылар және мамандар 12
2) қалған жұмысшылар 6
327. Акрил эмульсиясын өндiру
Жұмысшылар, басшылар және мамандар 12
328. Пенополиуретан өндiру
Жұмысшылар, басшылар және мамандар 12 36
ЛАКТАР МЕН БОЯУЛАР ӨНДIРУ
329. Қорғасын глетiн және сурик өндiру
Жұмысшылар, басшылар және мамандар 12 36
330. Қорғасын және мырыш пигменттерiн өндiру
Жұмысшылар, басшылар және мамандар 12 36
331. Мырыш белилаларын өндiру
1) Құрамында мырыш бар шикiзаттан мырыш
белилаларын дайындайтын жұмысшылар, басшылар
және мамандар 12 36
2) металды мырыштан мырыш белилаларын
дайындайтын жұмысшылар, басшылар және мамандар 12
3) Муфелдер дайындайтын жұмысшылар, басшылар
және мамандар 6
332. Қорғасын белилалар мен ярьмедянка өндiру
Жұмысшылар, басшылар және мамандар 12 36
333. Берлин лазурiн (милори) өндiру
Жұмысшылар, басшылар және мамандар 12
334. Литопин, титан қос тотығын, пигменттердiң
темiр тотығын, охра және құрғақ бояулар өндiру
Жұмысшылар, басшылар және мамандар 12
335. Ультрамарин өндiру
1) пеш бөлiмiнiң жұмысшылары 12 36
2) қалған жұмысшылар, басшылар және мамандар 12
3) механикаланған пештермен жұмыс iстейтiн
жұмысшылар, басшылар және мамандар 12
336. Қалайы кектер өндiру
1) кетiру аппаратшысы, шөктiру аппаратшысы 12 36
2) қалған жұмысшылар, басшылар және мамандар 12
337. Эфирцеллюлозалы және шайырлы лактар
мен эмальдарды, ерiткiштермен көмекшi
материалдарды өндiру: нитроцеллюлозды,
перхлорвинилді, полихлорвинилдi, винифлекстi
және басқа лактар, эмальдар және шпатлевкалар;
спирттi лактар және политуралар, ерiткiштер,
жуғыштар және көмекшi материалдар: жуу
құрамдары, полирлеу суы, гидротежегіш сұйығы,
субекiту пасталары, шу сiңiретiн пластиктер
Жұмысшылар, басшылар және мамандар 12

1) ацетонировщик, рабочие по приготовлению
красок, печатник, наборщик, прессовщик-выдувщик
целлулоидных изделий, гравер, прессовщик изделий
из пластмасс, штамповщик, распарщик целлулоидных
пластин; рабочие, занятые обработкой изделий
горячим способом с применением ацетона; рабочие,
занятые на пневматической раскраске изделий;
руководители и специалисты 12
2) остальные рабочие 6
Пленки и нити экструзионным методом
1) машинист экструдера, резчик заготовок и
изделий из пластических масс,
руководители и специалисты 12
2) остальные рабочие 6
Изделий из пластмасс с применением
диизоцианатов
Рабочие, руководители и специалисты 12
Механическая обработка изделий из
пластмасс
Обработчик литьевых и прессованных изделий,
наладчики агрегатных и специальных станков
и руководители и специалисты 6
Изделия из пластмассовых пленок: мешки,
салфетки, накидки и т.п.
1) рабочие на склеевании, сварке и раскраске
изделий красками, содержащими органические
растворители, руководители и специалисты 12
2) остальные рабочие 6
327. Производство акриловой эмульсии
Рабочие, руководители и специалисты 12
328. Производство пенополиуретана
Рабочие, руководители и специалисты 12 36
ПРОИЗВОДСТВО ЛАКОВ И КРАСОК
329. Производство свинцового глета и сурика
Рабочие, руководители и специалисты 12 36
330. Производство свинцовых и цинковых пигментов
Рабочие, руководители и специалисты 12 36
331. Производство цинковых белил
1) рабочие, руководители и специалисты
производства цинковых белил из цинкосодержащего
сырья 12 36
2) рабочие, руководители и специалисты
производства цинковых белил из металлического
цинка 12
3) рабочие, занятые на изготовлении муфелей 6
332. Производство свинцовых белил и ярьмедянки
Рабочие, руководители и специалисты 12 36
333. Производство берлинской лазури (милори)
Рабочие, руководители и специалисты 12
334. Производство литопона, двуокиси титана,
железоокиси пигментов, охры и сухих красок
Рабочие, руководители и специалисты 12
335. Производство ультрамарина
1) работники печного отделения 12 36
2) остальные рабочие, руководители и
специалисты 12
3) рабочие, руководители и специалисты при
работе на механизированных печах 12
336. Производство оловянных кеков
1) аппаратчик сушки, аппаратчик осаждения 12 36
2) остальные рабочие, руководители и
специалисты 12
337. Производства эфироцеллюлозных и смоляных
лаков и эмалей, растворителей и
вспомогательных материалов: нитроцеллюлозные,
перхлорвиниловые, полихлорвиниловые,
винифлексовые и другие лаки, эмали и шпатлевки;
спиртовые лаки и политуры, растворители, смывки
и вспомогательные материалы: моечные составы,
полировочная вода, гидротормозная жидкость,
водозапорные пасты, шумопоглотительные мастики
Рабочие, руководители и специалитсы 12

338. N 67 және 68 лактарын өндiру
Жұмысшылар, басшылар және мамандар 12 36
339. Май, алкидтiстиролды, битум-майлы лактарды
өндіру
Жұмысшылар, басшылар және мамандар 12
Олифаны, бекiткiштердi, сиккативтер мен
гексаметилендиамин негiзiндегі қатайтқыштарды
өндiру
Жұмысшылар, басшылар және мамандар 12
340. Эмаль, қою үгiлген және суэмульсиялы бояуларды
өндiру
Жұмысшылар, басшылар және мамандар 12
341. Өспейтiн құрамдарды өндiру
Жұмысшылар, басшылар және мамандар 12 36
342. Көркемсурет бояуларын өндiру
Жұмысшылар, басшылар және мамандар 12
343. Түстi полиграфия бояуларын өндiру
Жұмысшылар, басшылар және мамандар 12
344. Техникалық көмiртектен (күйе) құрғақ
вальцаланған паста өндiру:
1) негiзгi цехтар мен учаскелердегi жұмысшылар,
ауысым басшылар және мамандар 12 36
2) барлық басқа жұмысшылар 6
3) барлық қалған жұмысшылар, басшылар және
мамандар 12
345. Тушь өндiру
Жұмысшылар, басшылар және мамандар 6
346. Қорғасын тубаларын өндiру
Жұмысшылар, басшылар және мамандар 12 36
347. Пигменттер мен толтырғыштарды
кептiру және тарту
Жұмысшылар, басшылар және мамандар 12
348. Полиграфиялық бояуларды өндiру
1) қара бояуларды өндiру
илеулердi дайындау аппаратшысы 12 36
қалған жұмысшылар, басшылар және мамандар 12
2) терең баспа үшiн баяуларды өндiру
Жұмысшылар, басшылар және мамандар 12 36
349. Полиграфиялық құрғақ обой бояуларын өндiру
Жұмысшылар, басшылар және мамандар 12
350. Фольга өндiру
Жұмысшылар, басшылар және мамандар 12
ТАУ-КЕН ЖҰМЫСТАРЫ
КЕН ҚАЗЫП АЛУ
351. Апатит-нефелин кендерi
Жерасты тау-кен жұмыстары
1) 2-тармақта тiзiлгендердi қоспағанда
кенiштердiң барлық жерасты жұмысшылары 12 36
2) жерасты жұмысшылар: проходкашы, бекiтушi,
қопарушы, кен түсiрушi, люкшi, керi ысырушы,
обборшы, скепер шығырының машинисi, тиеу
машинасының машинисi, люктердiң астында
iстейтiн жылжымалы составтың тiркеушi
кондукторы, скважиналарды бұрғылаушы 24 36
3) жерасты жұмысындағы жұмысшылар, басшылар
және мамандар 12
4) шахталар мен кенiштердiң үстiндегi
жұмысшылар, басшылар және мамандар 6
Ашық кен жұмыстары
1) ашық тау-кен жұмысындағы 2-тармақта
тiзiлгендердi қоспағандағы барлық жұмысшылар,
басшылар және мамандар 12
2) жылжымалы составтың тiркеушi кондукторы,
жол жұмыскерi, кендi сұрыптайтын транспортердегi
жұмысшылар 6
352. Күкiрт кендерi
Жерасты тау-кен жұмыстары
1) жұмысшылар 12 36
2) жерасты жұмысындағы жұмысшылар, басшылар
және мамандар 12
3) шахталар мен кенiштердiң үстiндегi
жұмысшылар, басшылар және мамандар 6
Ашық тау-кен жұмыстары
1) жұмысшылар, басшылар және мамандар,
2-тармақта тiзiлгендердi қоспағанда 12
2) жылжымалы составтың тiркеушi кондукторы,
жол жұмыскерi, кендi сұрыптайтын транспортердегi
жұмысшылар 6

338. Производство лаков N 67 и 68
Рабочие, руководители и специалисты 12 36
339. Производство масляных, алкидных,
алкидностирольных, битумно-масляных лаков,
олифы, крепителей, сиккативов и отвердителей
на основе гексаметилендиаминов
Рабочие, руководители и специалисты 12
340. Производство эмалевых, густотертых и
водоэмульсионных красок
Рабочие, руководители и специалисты 12
341. Производство необрастающих составов
Рабочие, руководители и специалисты 12 36
342. Производство художественных красок
Рабочие, руководители и специалисты 12
343. Производство цветных полиграфических
красок
Рабочие, руководители и специалисты 12
344. Производство суховальцованной пасты
из технического углерода (сажа)
1) рабочие и сменные руководители и специалисты
основных цехов и участков 12 36
2) все другие рабочие 6
3) все остальные руководители и специалисты 12
345. Производство туши
Рабочие, руководители и специалисты 6
346. Производство свинцовых туб
Рабочие, руководители и специалисты 12 36
347. Сушка и размол пигментов и наполнителей
Рабочие, руководители и специалисты 12
348. Производство полиграфических красок
1) производство черных красок
аппаратчик приготовления замесов 12 36
остальные рабочие, руководители и специалисты 12
2) производство красок для глубокой печати
рабочие, руководители и специалисты 12 36
349. Производство полиграфических обойных сухих
красок
Рабочие, руководители и специалисты 12
350. Производство фольги
Рабочие, руководители и специалисты 12
ГОРНЫЕ РАБОТЫ
ДОБЫЧА РУД
351. Апатито-нефилиновые руды
Подземные горные работы
1) все подземные рабочие рудников, за
исключением перечисленных в пункте 2 12 36
2) подземные рабочие: проходчик, крепильщик,
взрывник, рудоспусчик, люковой, откатчик,
обборщик, машинист скреперной лебедки,
машинист погрузочной машины, сцепщик-
кондуктор подвижного состава, работающий
под люками; бурильщик скважин 24 36
3) руководители и специалисты на подземных
работах 12
4) на поверхности шахт и рудников рабочие,
руководители и специалисты 6
Открытые горные работы
1) все рабочие, руководители и специалисты
открытых горных работ, за исключением
перечисленных в пункте 2 12
2) сцепщик-кондуктор подвижного состава,
путевой рабочий, рабочие на транспортерах
по сортировке руды 6
352. Серные руды
Подземные горные работы
1) рабочие 12 36
2) руководители и специалисты на подземных
работах 12
3) рабочие, руководители и специалисты на
поверхности шахт и рудников 6
Открытые горные работы
1) рабочие, руководители и специалисты, за
исключением перечисленных в пункте 2 12
2) сцепщик-кондуктор подвижного состава,
путевой рабочий, рабочие на транспортерах
по сортировке руд 6

353. Калий, фосфорит, борат, барит кендерi
және диатомит шикiзаты
Жерасты тау-кен жұмыстары
1) жұмысшылар 12 36
2) жерасты жұмысындағы басшылар, және мамандар 12
Шахталар мен кенiштердiң үстiндегi
Жұмысшылар, басшылар және мамандар 6
Ашық тау-кен жұмыстары
1) жұмысшылар, басшылар және мамандар,
2-тармақта тiзiлгендердi қоспақанда 12
2) жылжымалы составтың тiркеушi кондукторы,
жол жұмыскерi, кендi сұрыптайтын транспортердегi
жұмысшылар 6
354. Құрамында мышьяк бар кендер
Жерасты тау-кен жұмыстары
1) кен мен жыныстың құрамында кремнийдiң бос
қос тотықы 10 пайыздан жоғары жерлерде
шпурларды бұрғылаушы, забойшы, проходкашы,
бекiтушi, жынысты жинаушы, люкшi, итерушi,
тиеушi, түсiрушi 24 36
2) қалған жұмысшылар, басшылар және мамандар 12 36
3) Жерасты жұмыстардағы басшылар және мамандар 12
Шахталар мен кенiштердiң үстiндегi
Жұмысшылар, басшылар және мамандар 6
355. Әк тасы және бор
1) карьерлерде қол жұмыстарын iстейтiн забойшы,
итерушi 12
2) қалған жұмысшылар 6
356. Тұз ерiтiндiлерi
Рассолпромыселдерi мен өндiрiс қалдықтарындағы
жұмысшылар 6
КЕНДЕРДI БАЙЫТУ ЖӘНЕ ӨҢДЕУ
357. Апатит-нефелин кенiштерi
1) кептiру бөлiмдерi жұмысшылар, басшылар және
мамандар 12 36
2) апатит және нефелин концентратын тиеу
цехтары, жұмысшылар, басшылар және мамандар
және негiзгi өндiрiс учаскелерiндегi бригадир 12 36
3) апатит және нефелин концентратын тиеу
цехтарында және кептiру, бөлшектеу бөлiмдерiнде
тозаң ұстағыш аппараттарды тазалайтын және
қызмет көрсететiн жұмысшылар 12 36
4) қалған барлық жұмысшылар, басшылар және
мамандар, 5-тармақта тiзiлгендердi қоспағанда
барлық жұмысшылар басшылар және мамандар 12
5) фильтрлеу және реагенттердi дайындау
бөлiмдерiнде, сынақтарды терiп алуда және
хфостарды тиеуде, кендердi жууда және қолмен
терiп алуда iстейтiн жұмысшылар, басшылар
және мамандар 6
358. Диатомит шикiзаты
1) кептiру бөлiмiнде iстейтiн тиеушi-түсiрушi,
газгенераторшы, күйдiрушi, жөндеушi-слесарь 12 36
2)-3) тармақта тiзiлгендердi қоспақанда қалқан
барлық жұмысшылар, басшылар және мамандар 12
3) Фильтрлеу және реагенттердi дайындау
бөлiмдерiнде, сынақтарды терiп алуда және
хфостарды тиеуде, кендердi жууда және қолмен
терiп алуда iстейтiн жұмысшылар 6
359. Құрамында тотияйн бар кендер
1) Күйдiру цехындағы жұмысшылар, басшылар
және мамандар 12 36
2) 3-тармақтақы тiзiлгендердi қоспақанда
жұмысшылар, басшылар және мамандар 12
3) фильтрлеу және реагенттердi дайындау
бөлiмдерiнде, сынақтарды таңдап алуда және
қалдықтарды тиеуде, кендердi жууда және қолмен
таңдап алуда iстейтiн жұмысшылар 6
360 . Күкiрт кендерi
1) автоклавшы, тиеушi-түсiрушi, диiрмендер
машинисi, жөндеушi-слесарь және 2)-тармақтағы
тiзiлгендердi қоспағанда басқа жұмысшылар,
басшылар және мамандар 12

353. Калийные, фосфоритные, боратовые, баритовые
руды и диатомитовое сырье
Подземные горные работы
1) рабочие 12 36
2) руководители и специалисты на подземных
работах 12
На поверхности шахт и рудников
Рабочие, руководители и специалисты 6
Открытые горные работы
1) рабочие, руководители и специалисты, за
исключением перечисленных в пункте 2 12
2) сцепщик-кондуктор подвижного состава,
путевой рабочий, рабочие на транспортерах
по сортировке руд 6
354. Мышьякосодержащие руды
Подземные горные работы
1) бурильщик шпуров, забойщик, проходчик,
крепильщик, уборщик породы, люковой, откатчик,
загрузчик-выгрузчик, где руда и порода содержат
свободной двуокиси кремния свыше 10% 24 36
2) остальные подземные рабочие 12 36
3) руководители и специалисты на подземных
работах 12
На поверхности шахт и рудников
Рабочие, руководители и специалисты 6
355. Известковый камень и мел
1) забойщик, откатчик, занятые в карьерах
на ручных работах 12
2) остальные рабочие 6
356. Соляные растворы
Рабочие рассолопромыслов и на отбросах
производства 6
ОБОГАЩЕНИЕ И ПЕРЕРАБОТКА РУД
357. Апатито-нефелиновые руды
1) сушильные отделения:
рабочие, руководители и специалисты 12 36
2) цехи погрузки апатитового и
нефелинового концентрата рабочие,
руководители, специалисты и бригадир на
участках основного производства 12 36
3) рабочие, занятые обслуживанием и
очисткой пылеулавливающих аппаратов в
сушильных, дробильных отделениях и в
цехах погрузки апатитового и нефелинового
концентратов 12 36
4) все другие рабочие, руководители и
специалисты, за исключением перечисленных
в пункте 5 12
5) рабочие, руководители и специалисты,
занятые в отделениях фильтрации и приготовления
реагентов, отборке проб и на выгрузке хвостов,
на мойке и ручной отборке руд 6
358. Диатомитовое сырье
1) загрузчик-выгрузчик, газогенераторщик,
обжигальщик; слесарь-ремонтник, занятый
в сушильном отделении 12 36
2) остальные рабочие, руководители и
специалисты, за исключением перечисленных
в пункте 3 12
3) рабочие, занятые в отделениях
фильтрации и приготовления реагентов, на
отборке проб и выгрузке хвостов, на мойке
и ручной отборке руд 6
359. Мышьякосодержащие руды
1) рабочие и сменные руководители и
специалисты обжигового цеха 12 36
2) рабочие, руководители и специалисты, за
исключением перечисленных в пункте 3 12
3) рабочие, занятые в отделениях
фильтрации и приготовления реагентов, на
отборке проб и выгрузке хвостов, на мойке
и ручной отборке руд 6
360. Серные руды
1) автоклавщик, загрузчик-выгрузчик, машинист
мельниц, слесарь-ремонтник и другие рабочие,
руководители и специалисты, за исключением
перечисленных в пункте 2 12

2) фильтрлеу және реагенттердi дайындау
бөлiмдерiнде, сынақтарды таңдап алуда және
қалдықтарды тиеуде, кендердi жууда және қолмен
терiп алуда iстейтiн жұмысшылар 6
361. Калий, фосфорит, борат, барит кендерi
1) жұмысшылар, басшылар және мамандар
2-тармақтақы тiзiлгендердi қоспақанда 12
2) фильтрлеу және реагенттердi дайындау
бөлiмдерiнде, сынақтарды таңдап алуда және
қалдықтарды тиеуде, кендердi жууда және қолмен
таңдап алуда iстейтiн жұмысшылар 6
362 . Озокерит қазып алу
Озокерит карьерлерiнде және тереңдiгi 100 м
разрездерде iстейтiн жұмысшылар 12
ХИМИЯЛЫҚ ТАЛШЫҚ ӨНДIРIСI
ВИСКОЗА ӨНДIРIСI
363. Вискоздық ерiтiндiлер дайындау
1) жұмысшылар, басшылар және мамандар:
целлюлоза дайындау, мерсеризациялау, майдалау,
алдын ала пiсу камералары, сода станциясы 6
Қатты каустиктi барабандарды қолмен
бөлетiн жұмысшылар 12
2) ВА аппараттары, ерiту, вискоза погребi,
бояу қондырғысындағы жұмысшылар, басшылар және
мамандар 12 36
3) ксантат бөлiмi, күкiрткөмiртегiн төгу және
берудегi жұмысшылар, басшылар және мамандар 12 36
364. Вискозды филаменттi жiптердi қалыптау
иiру цехы, булағыш, бабина өндiрiсiнiң жуу
бөлiмi, жiптердi, жәшiктерде жуу, қышқыл
жiбектi кептiру және тасымалдаудағы жұмысшылар,
басшылар және мамандар 12 36
365. Қышқыл станциясы (шөктiру ваннасын дайындау
және оның регенерациясы)
Жұмысшылар, басшылар және мамандар 12 36
366. Қышқыл жiбектi тарқату
1) 2-тармақта көрсетiлгендерден басқа
жұмысшылар, басшылар және мамандар 12 36
2) ылғалдау және бұрауды бекiту жұмысшы
камералары 6
367. Қышқыл жiбектi өңдеу цехы
1) 2-тармақта көрсетiлгендерден басқа
жұмысшылар, басшылар және мамандар 12 36
2) өңдеу ерiтiндiлерiн дайындау, өңделген
жiбектi сығу және кептiру бөлiмдерiндегi
жұмысшылар, басшылар және мамандар 12
Ескерту: жұмысшылар, басшылар және мамандар:
өңдеу ерiтiндiлерiн дайындау өңделген жiбектi
сығу және кептiру бөлiмдерiн қышқыл жiбек
өңдеу бөлмелерiнде орналастырқан жағдайда
бұл бөлiмдердiң басшылары мен мамандарына
қышқыл жiбек өңдеу бөлiмдерiнiң жұмысшылар,
басшылар және мамандары сияқты жұмыс күн
ұзақтықы қойылады.
368. Yздiксiз процесс машиналарында
визкоза талшықтарын өндiру
Жұмысшылар, басшылар және мамандар 12 36
369. Штапель талшығын өндiру және
қалдықтарды штапель талшықтарына айналдыру
1) 2-тармақта көрсетiлгендерден басқа
жұмысшылар, басшылар және мамандар 12 36
2) жеке үйде штапель талшығын орап-түйетiн
орналастырушы-ораушы 6
370. Целлофан және пленка өндiру
1) целлофан машиналары және целлофанды лактау
үйлерiнде тiкелей iстейтiн жұмысшылар,
басшылар және мамандар 12 36
2) жеке үйлерде целлофанды орап-түйетiн
орналастырушы-ораушы 6

2) рабочие, занятые в отделениях
фильтрации и приготовления реагентов, на
отборке проб и выгрузке хвостов, на мойке
и ручной отборке руд 6
361. Калийные, фосфоритные, баритовые и
боратовые руды
1) рабочие, руководители и специалисты, за
исключением перечисленных в пункте 2 12
2) рабочие, занятые в отделениях
фильтрации и приготовления реагентов, на
отборке проб и выгрузке хвостов, на мойке
и ручной отборке руд 6
362. Добыча озокерита
Рабочие, занятые на озокеритовых карьерах
и разрезах глубиной свыше 100 м 12
ПРОИЗВОДСТВО ХИМИЧЕСКОГО ВОЛОКНА
ВИСКОЗНОЕ ПРОИЗВОДСТВО
363. Приготовление вискозных растворов
1) подготовка целлюлозы, мерсеризация,
измельчение, камера предварительного
созревания, содовая станция
рабочие, руководители и специалисты 6
Рабочие, занятые на ручной разбивке
барабанов с твердым каустиком 12
2) аппараты ВА, растворение, вискозный
погреб, красильная установка
рабочие, руководители и специалисты 12 36
3) ксантатный отдел, слив и подача
сероуглерода
рабочие, руководители и специалисты 12 36
364. Формование вискозных филаментных нитей
прядильный цех, парилка, моечный отдел
бабинного производства, мойка нитей в
ящиках, сушка и транспортировка кислого шелка
рабочие, руководители и специалисты 12 36
365. Кислотная станция (приготовление
осадительной ванны и ее регенерация)
Рабочие, руководители и специалисты 12 36
366. Размотка кислого шелка
1) рабочие, руководители и специалисты,
кроме указанных в пункте 2 12 36
2) рабочие камеры увлажнения и фиксации
крутки 6
367. Цех отделки кислого шелка
1) рабочие, руководители и специалисты,
кроме перечисленных в пункте 2 12 36
2) рабочие, руководители и специалисты
отделов приготовления отделочных
растворов, по отжиму и сушке отделанного шелка 12
Примечание. В случае размещения отделов
приготовления растворов, отжима и сушки
шелка в помещении отделки кислого шелка
рабочим, руководителям и специалистам
этих отделов устанавливается
продолжительность рабочего дня
аналогично рабочим, руководителям и
специалистам отделочного цеха
368. Производство вискозного волокна на
машинах непрерывного процесса
Рабочие, руководители и специалисты 12 36
369. Производство штапельного волокна и
переработка отходов в штапельное волокно
1) рабочие, руководители и специалисты,
кроме перечисленных в пункте 2 12 36
2) укладчик-упаковщик, занятый упаковкой
штапельного волокна в отдельном помещении 6
370. Производство целлофана и пленки
1) рабочие, руководители и специалисты,
занятые непосредственно в помещениях
целлофановых машин и лакировки целлофана 12 36
2) укладчик-упаковщик и другие рабочие,
занятые на упаковке целлофана в отдельном
помещении 6

371. Мыс-аммиакты штапель талшығы мен жiбек өндiру
1) химиялық, иiру-өңдеу цехтары мен
бөлiмдерiнiң, мыс пен аммиакты
регенерациялаудағы жұмысшылар, басшылар
және мамандар 12
2) буып-түю, сұрыптау цехтарындағы жұмысшылар,
басшылар және мамандар 6
3) сүзгi-престер мен диализаторларды қайта
зарядтаушы және торларды жуатын және
дәнекерлейтiн жұмысшылар 12 36
372. Ацетатты талшық өндiру
Химиялық, иiру-өңдеу цехтары мен бөлiмдерiнiң,
ұшпалы ерiтiнділердi регенерациялаудағы
жұмысшылар, басшылар және мамандар 12
373. Хлорин талшығын өндiру
Химиялық, иiру-өңдеу цехтары мен бөлiмдерiнiң,
ұшпалы ерiтiндiлердi регенерациялаудағы
жұмысшылар, басшылар және мамандар 12
374. Техникалық ацетатты (триацетатты)
талшық өндiру
Жұмысшылар, басшылар және мамандар 12 36
375. Синтетикалық талшықтар өндiру
Химия цехы
1) нитрон талшықтары өндiрiсiндегi жұмысшылар,
басшылар және мамандар 12 36
2) қалған өндiрiстердегi жұмысшылар, басшылар
және мамандар 12
Иiру цехы
1) 2 және 3-тармақтарда тiзiлгендерден басқа
жұмысшылар, басшылар және мамандар 12 36
2) химиялық талшықты ораушы 6
3) фильерлердi азот қышқылымен жуатын фильершi;
иiру жабдықтарын күйдіруші 12 36
376. Капрон жiбiн ыстықтай созу бөлiмiнiң
цехтары (учаскелерi), динильдi қондырғы (ВОТ)
Жұмысшылар, басшылар және мамандар 12
377. Қылдар мен қармақ баулар өндiру
Қылдар мен бауларды сулау, тарту, жуу және
кептiру, эксиракциялау бөлiмiндегi жұмысшылар,
басшылар және мамандар 12
Ескерту: Қылдар мен баулар өндiрiсi химиялық
және иiру бөлiктерiнiң жұмысшылары синтетикалық
талшықтар өндiрiсi химиялық және иiру
цехтарындағыдай жұмыс күн ұзақтықын және
қосымша демалысын алады.
378. Өңдеу цехы
Жұмысшылар, басшылар және мамандар 12
379. Лавсан талшығын өндiру
Лавсан өндiрiсiндегi штапель агрегаттарына
қызмет көрсететiн жұмысшылар 12
380. Майландырғыштар өндiру
1) әк ерiтумен айналысатын химиялық
ерiтiндiлер жасау аппаратшысы 12 36
Қалдық суларды бейтараптандырумен айналысатын
бейтараптау аппаратшысы 12 36
әк тасымалдайтын қосалқы (тасымалдаушы) жұмысшы 12
2) химиялық ерiтiндiлер дайындайтын аппаратшы,
шикiзат дайындау және шала өнiмдер мен
өнiмдердi жiберу аппаратшысы, мастер,
өндiрiстiк үйлердi жинаушы, жөндеушi-слесарь 6
3) Күкiрт көмiртегiн регенарациялайтын
жұмысшылар, басшылар және мамандар, иiру
машиналарын тазалайтын тазалаушы 12 36
Химиялық талшықтары өндiрiсiнiң
жалпы мамандықтары
381. Айналдыра тоқу, қайта орау цехтары мен
сұрыптаулардағы жұмысшылар, басшылар және
мамандар 6
382. Фильер шеберханасының жұмысшылары 12

371. Производство медноаммиачного
штапельного волокна и шелка
1) рабочие, руководители и специалисты
химических, прядильно-отделочных цехов и
отделов, регенерации меди и аммиака 12
2) рабочие, руководители и специалисты
упаковочно-сортировочных цехов 6
3) перезарядчик фильтропрессов и
диализаторов, рабочие на мойке и пайке сеток 12 36
372. Производство ацетатного волокна
Рабочие, руководители и специалисты
химических, прядильно-отделочных цехов и
отделов, регенерации летучих растворителей 12
373. Производство волокна хлорин
Рабочие, руководители и специалисты
химических, прядильно-отделочных цехов и
отделов регенерации летучих растворителей 12
374. Производство технического ацетатного
волокна (триацетатного)
Рабочие, руководители и специалисты 12 36
375. Производство синтетических волокон
Химический цех
1) рабочие, руководители и специалисты
производства волокна нитрон 12 36
2) рабочие, руководители и специалисты
остальных производств 12
Прядильный цех
1) рабочие, руководители и специалисты,
кроме перечисленных в пунктах 2 и 3 12 36
2) намотчик химического волокна 6
3) фильерщик, занятый на мойке фильер
азотной кислотой; обжигальщик
прядильных деталей 12 36
376. Цехи (участки), отделения горячей
вытяжки капроновой нити; динильная
установка (ВОТ)
Рабочие, руководители и специалисты 12
377. Производство щетины и лески
Рабочие, руководители и специалисты
отделений: замочки, вытяжки, мойки и
сушки щетины-лески, экстракции 12
Примечание. Рабочие химической и
прядильной части производства щетины и
лески имеют продолжительность рабочего
дня и дополнительного отпуска такую же,
как в химическом и прядильном цехах
производства синтетических волокон
378. Отделочный цех
Рабочие, руководители и специалисты 12
379. Производство волокна лавсан
Рабочие, занятые на обслуживании
штапельных агрегатов в производстве
волокна лавсан 12
380. Производство замасливателей
1) аппаратчик приготовления химических
растворов, занятый на растворении извести 12 36
аппаратчик нейтрализации, занятый
нейтрализацией сточных вод 12 36
подсобный (транспортный) рабочий,
занятый транспортировкой извести 12
2) аппаратчик приготовления химических
растворов, аппаратчик подготовки сырья и
отпуска полуфабрикатов и продукции,
мастер, уборщик производственных
помещений, слесарь-ремонтник 6
3) рабочие, руководители и специалисты,
занятые на регенерации сероуглерода;
чистильщик, занятый чисткой прядильных машин 12 36
Общие профессии производства
химических волокон
381. Рабочие, руководители и специалисты
крутильных, ткацких, перемоточных цехов
и сортировки 6
382. Рабочие фильерной мастерской 12

383. Гарнитура шеберханасының жұмысшылары
(жинау бөлiмi) 12
384. Электр ұршық шеберханасының жұмысшылары
(бұл шеберхана иiру цехында орналасса жұмыс күн
ұзақтығы 6-сағат болады) 12
385. Иiру насосиктерінің жұмысшылары 12
386. Өндiрiстiк сулар канализациясын тазалайтын
және жөндеушi слесарь-сантехник 12 36
387. Канализацияшы-трапшы, қышқыл жiбектi
тасымалдаушы 12 36
388. Бакелитшi (сiңiрушi) 12 36
КИНОФОТОПЛЕНКА
(кинофотопленка, өндiрiстiк-техникалық мақсаттағы
пленка, фотоқағаз, ядролық зерттеулерге <*> арналған
фотопластинкалар мен фотоматериалдар өндiру)
389. Кинофотонегiздi, өндiрiстiк-техникалық
мақсаттағы пленкаларды, магнитофон таспаларын
дайындау және қосымша өңдеу
Жұмысшылар, басшылар және мамандар 12 36
390. Ерiтiндiлердi рекуперациялау және
ректификациялау
Жұмысшылар, басшылар және мамандар 12 36
391. Кинофотопленкалар мен фотопластинкалардың,
фотоқағаздар қалдықтары мен күмiстi
регенерациялау
Жұмысшылар, басшылар және мамандар 12 36
392. Фотография эмульсиялары мен ядролық
сынақтарға арналған эмульсияларды синтездеу
Жұмысшылар, басшылар және мамандар 12 36
393. Фотография эмульсиялары мен ядролық
сынақтарға арналған эмульсияларды суаруға
дайындау және суару
Жұмысшылар, басшылар және мамандар 12 36
394. Кинофотопленкаларды, фотопластинкаларды,
өндiрiстiк-техникалық мақсаттағы пленкаларды
және ядролық сынақтарға арналған
фотоматериалдарды өңдеу
1) толық қараңғылықта және актиникалық емес
жарық жағдайында iстейтiн жұмысшылар,
басшылар және мамандар 12 36
2) басқа учаскелердегi жұмысшылар,
басшылар және мамандар 6
395. Фотоқағазды өңдеу
1) түстi және аса сезгiш тiркелетiн
және айналымдағы фотоқағазды өңдейтiн
жұмысшылар, басшылар және мамандар 12 36
2) актиникалық емес жарық жағдайында
фотоқағаздардың қалған сорттарын өңдейтiн
жұмысшылар, басшылар және мамандар 12
3) қалған учаскелердегi жұмысшылар,
басшылар және мамандар 6
396. Магнитофон таспаларын өңдеу
Жұмысшылар, ауысым басшылары және мамандар 6
397. Бұқаралық баспа және кинофильмдердi
тәжiрибелi көбейту
1) түстi пленкамен жұмыс iстейтiн жұмысшылар,
басшылар және мамандар 12
2) қалған жұмысшылар, ауысым басшылары және
мамандар 6
398. Магнитофон таспаларын өндiру үшiн
ферромагний ұнтақтарын және кобальт
пигменттерiн дайындау цехы
Жұмысшылар, басшылар және мамандар 12
399. Пленкаларды климат жағдайларында сынау цехы
Жұмысшылар, басшылар және мамандар 12
400. Органикалық ерiткiштердi төгу және
сақтау станциялары
Төгушi, бөлiп құюшы, қоймашы, тазалаушы 12
401. Синтетикалық бояуларды (кинофото өнеркәсiбiнде
қолданылатын түстi және ақ-қара
кинофотопленкаларды, фотоқағазды және
фотопластинкаларды) өндiру
Цианин, монометилцианин, карбоцианин,
мероцианин, родацианин, гемицианин
бояулар және басқа органикалық өнiмдер
Жұмысшылар, басшылар және мамандар 12

383. Рабочие гарнитурной мастерской (наборное
отделение) 12
384. Рабочие электроверетенной мастерской (при
расположении этой мастерской в прядильном цехе
продолжительность рабочего дня 6 час.) 12
385. Работники мастерской прядильных насосиков 12
386. Слесарь-сантехник, занятый на ремонте и
чистке канализации производных вод 12 36
387. Канализаторщик-траповщик;
транспортировщик, занятый на транспортировке
кислого шелка 12 36
388. Бакелитчик (пропитчик) 12 36
КИНОФОТОПЛЕНКА
(Производство кинофотопленок, пленок
промышленно-технического назначения,
фотобумаги, фотопластинок и
фотоматериалов для ядерных
исследований)
389. Изготовление и дополнительная обработка
кинофотоосновы, пленок промышленно-
технического назначения, магнитофонных лент
Рабочие, руководители и специалисты 12 36
390. Рекуперация и ректификация растворителей
Рабочие, руководители и специалисты 12 36
391. Регенерация отходов кинофотопленок,
фотопластинок, фотобумаги и серебра
Рабочие, руководители и специалисты 12 36
392. Синтез фотографических эмульсий и
эмульсий для ядерных исследований
Рабочие, руководители и специалисты 12 36
393. Подготовка к поливу и полив
фотографических эмульсий и эмульсий
для ядерных исследований
Рабочие, руководители и специалисты 12 36
394. Отделка кинофотопленок, фотопластинок,
пленок промышленно-технического назначения
и фотоматериалов для ядерных исследований
1) рабочие, руководители и специалисты,
постоянно занятые в условиях полной
темноты и неактиничного освещения 12 36
2) рабочие, руководители и специалисты на
других участках 6
395. Отделка фотобумаги
1) рабочие, руководители и специалисты,
занятые на отделке цветных и
высокочувствительных регистрирующих и
обращаемых фотобумаг 12 36
2) рабочие, руководители и специалисты,
занятые на отделке остальных сортов
фотобумаги в условиях неактиничного освещения 12
3) рабочие, руководители и специалисты на
других участках 6
396. Отделка магнитофонных лент
Рабочие и сменные руководители и специалисты 6
397. Массовая печать и опытное копирование кинофильмов
1) рабочие, руководители и специалисты
при работе с цветной пленкой 12
2) остальные рабочие и сменные
руководители и специалисты 6
398. Цех изготовления ферромагниевых
порошков и кобальтовых пигментов для
производства магнитофонных лент
Рабочие, руководители и специалисты 12
399. Станции испытания пленок в климатических условиях
Рабочие, руководители и специалисты 12
400. Станции слива и хранения органических
растворителей
Сливщик, разливщик, кладовщик, чистильщик 12
401. Производство синтетических красителей
(применяемых для цветной и черно-белой
кинофотопленки, фотобумаги и фотопластинок
в кинофотопромышленности)
Цианиновые, монометилцианиновые,
карбоцианиновые, мероцианиновые,
родацианиновые, гемицианиновые
красители и другие органические продукты
Рабочие, руководители и специалисты 12

402. Фотошыныны қосымша өңдеу
1) фотошыныны қалайтын жұмысшылар 12
2) қабатталған шыныны түсiретiн және өңдейтiн
жұмысшылар, басшылар және мамандар 6
3) фотошыныны және фотопластинкаларды кесушi 6
403. Бланфиекс, барит массасын және жарық
сүзгiлерiн дайындау
Жұмысшылар, басшылар және мамандар 12
404. Фотоподложкасын баритаждау
Жұмысшылар, басшылар және мамандар 6
405. "Момент" фотокомплектiлерiн дайындау
1) фотоматериалдарды жылтыратушы-лактаушы,
кинофотопленкаларды, фотоқағаздар мен
техпленкаларды кесушi, "Момент" фотокешенін
монтаждаушы, жарыққа сезiмтал бұйымдарды
брактаушы-визитажшы 12 36
2) қалған жұмысшылар, басшылар және мамандар 12
Фотожелатин өндiру
406. Негізгі шикiзаттан дихлорэтанмен май
экстракциялау, дихлорэтанды регенарациялау
1) Экстракционды-дистилляциял және калибр
бөлiмдерiндегi жұмысшылар, басшылар және
мамандар 12
2) Бөлшектеу-сұрыптау бөлiмiндегi жұмысшылар,
басшылар және мамандар 6
407. Шротты минералсыздандыру және оссеиндi тұз
қышқылымен бейтараптау
1) Қышқыл және мацерция бөлiмдерiндегi
жұмысшылар, басшылар және мамандар 12
2) гидрокөлiк жұмысшылары 6
408. Оссеиндi күлдеу және бейтараптау
1) Күлдеу-бейтараптау бөлiмiндегi жұмысшылар,
басшылар және мамандар 6
2) әк және әк ерiтiндiлерi бөлiмiнiң
жұмысшылары 12
409. Күкiрт қышқылын дайындау, фракциялық пiсiру,
сүзгiлеу, вакуум-булау және фотожелатин
ерiтiндiлерiн консервiлеу
Жұмысшылар, басшылар және мамандар 6
410. Фотографиялық фотожелатиндi кептiру
және фотосенсибилизациялау
1) кептiру бөлiмiнiң жұмысшылары, басшылар
және мамандар 6
2) түсiру бөлiмiнiң жұмысшылары 6
3) фотожелатиндi фотосенсибилизациялау
бөлiмiндегi жұмысшылар 12
ХИМИЯЛЫҚ РЕАКТИВТЕР
411. Органикалық емес сынап тұздарын, фтор тұздарын,
қорғасын тұздарын, цианды қосылыстар бар
тұздарды, селен мен мышьякты өндiру
1) 2-тармақта тiзiлгендердi қоспағанда
жұмысшылар, басшылар және мамандар 12 36
2) қоймашы, қосалқы (көлiкшi) жұмысшы,
өндiрiстiк үй-жайларды жинаушы 6 36
412. Құрамында кремний, берилий, кадмий, марганец,
фосфор, хром, кобальт, барий және басқа металдар;
органикалық емес тұздар органикалық емес
қышқылдар және басқа неорганикалық реактивтер
өндiру
1) 2-тармақта тiзiлгендердi қоспағанда
жұмысшылар, басшылар және мамандар 12
2) қоймашы, қосалқы (көлiкшi) жұмысшы,
өндiрiстiк үй-жайларды жинаушы 6
413. Органикалық реактивтердi күштi әсер ететiн
реактивтердi қолданып: цианды сутегiн және
цианды тұздарды, мышьякты ангидрид, сулема және
күкiрт көмiртегiн өндiру
1) 2-тармақта тiзiлгендердi қоспағанда
жұмысшылар, басшылар және мамандар 12 36

402. Дополнительная обработка фотостекла
1) рабочие, занятые на кладке фотостекла 12
2) рабочие, руководители и специалисты, занятые
на съемке и обработке подслоированного стекла 6
3) резчик фотостекла и фотопластинок 6
403. Изготовление бланфикса, баритовой
массы и светофильтров
Рабочие, руководители и специалисты 12
404. Баритаж фотоподложки
Рабочие, руководители и специалисты 6
405. Изготовление фотокомплектов "Момент"
1) поливщик-лакировщик фотоматериалов,
резчик кинофотопленок, фотобумаги и
техпленок, монтажник фотокомплекта
"Момент", браковщик-визитажник
светочувствительных изделий 12 36
2) остальные рабочие, руководители и специалисты 12
Производство фотожелатины
406. Экстракция жира из основного сырья
дихлорэтаном, дистилляция и
регенерация дихлорэтана
1) рабочие, руководители и специалисты
экстракционно-дистилляционного и
калибровочного отделения 12
2) рабочие, руководители и специалисты
дробильно-сортировочного отделения 6
407. Деминерализация шрота и
нейтрализация оссеина соляной кислотой
1) рабочие, руководители и специалисты
кислотного и мацерационного отделений 12
2) рабочие гидротранспорта 6
408. Золка и нейтрализация оссеина
1) рабочие, руководители и специалисты
зольно-нейтрализационного отделения 6
2) рабочие отделения извести и известковых
растворов 12
409. Фракционная варка, фильтрация,
вакуум-выпарка, приготовление
сернистой кислоты и консервирование
фотожелатиновых растворов
Рабочие, руководители и специалисты 6
410. Сушка и фотосенсибилизация
фотографической желатины
1) рабочие сушильного отделения,
руководители и специалисты 6
2) рабочие съемочного отделения 6
3) рабочие фотосенсибилизации фотожелатины 12
ХИМИЧЕСКИЕ РЕАКТИВЫ
411. Производства неорганических ртутных
солей, фтористых солей, свинцовых
солей, солей, содержащих цианистые
соединения, селен и мышьяк
1) рабочие, руководители и специалисты, за
исключением перечисленных в пункте 2 12 36
2) кладовщик, подсобный (транспортный)
рабочий, уборщик производственных помещений 6 36
412. Производства неорганических солей,
содержащих кремний, бериллий, кадмий,
марганец, фосфор, хром, кобальт, барий и
другие металлы; неорганических кислот
и всех других неорганических реактивов
1) рабочие, руководители и специалисты, за
исключением перечисленных в пункте 2 12
2) кладовщик, подсобный (транспортный)
рабочий, уборщик производственных помещений 6
413. Производство органических реактивов с
применением сильнодействующих ядов:
цианистого водорода и цианистых солей,
мышьяковистого ангидрида, сулемы и сероуглерода
1) рабочие, руководители и специалисты, за
исключением перечисленных в пункте 2 12 36

2) қоймашы, көмекшi (көлiк) жұмысшы, өндiрiс
үй-жайларды жинаушы 6 36
414. Итакон қышқылын өндiру
Жұмысшылар, басшылар және мамандар 12
415. Басқа барлық органикалық реактивтер
1) жұмысшылар, басшылар және мамандар,
2-тармақта тiзiлгендерден басқалары 12 36
Ескерту: Реактивтер өндiрiсiнде қысқартылған
жұмыс күнi техникалық өнiмнiң осындай өндiрiсiнде
кездескен жағдайда
2) қоймашы, қосалқы (көлiкшi) жұмысшы,
өндiрiстiк үй-жайларды жинаушы
ХИМИЯЛЫҚ ӨНIМДЕРДI, БОЯУЛАР МЕН РЕАКТИВТЕРДI
БӨЛIП ҚАПТАУ ЖӘНЕ БУЫП-ТҮЮ
416. Хлорлы әк
Жұмысшылар, басшылар және мамандар 12 36
417. Тринатрийфосфат және трикальцийфосфат
1) қағазды, картонды және солардан жасалған
бұйымдарды мұнай битум қолданып желiмдеушi 6
2) қалған жұмысшылар, басшылар және мамандар 12
418. Дустар
Жұмысшылар, басшылар және мамандар 12
419. Органикалық химиялық өнiмдер және бояулар
Жұмысшылар, басшылар және мамандар 12
420. Химиялық реактивтер
1) Ыдысты ерiткiштермен жуатын жуушы, ораушы,
басшылар және мамандар 12
2) жинақтаушы, жуушы және қалған барлық
мамандықтар 6
421. Лак-бояу өнiмдерi
Жұмысшылар, басшылар және мамандар 12
422. Сусыз фотоның натрий гипосульфаты
Жұмысшылар, басшылар және мамандар 12
423. Кристалды және кальцийленген сода бикарбонат
Жұмысшылар, басшылар және мамандар 12
424. Фосфор (кiр жуу ұнтақы)
Жұмысшылар, басшылар және мамандар 12
425. Кiрге арналған көк нiл
1) қолмен қапшықтайтын ораушы 12
2) қалған жұмысшылар, басшылар және мамандар 6
426. Суперфосфат, тук қоспасы, гексаметафосфат
1) ораушы 12
2) қалған жұмысшылар, басшылар және мамандар 6
427. Ұнтақталған бор және бура
Жұмысшылар, басшылар және мамандар 6
428. Тұз қышқылы, аккумулятор қышқылы,
күкірт қышқылы
Жұмысшылар, басшылар және мамандар 12
429. Диспер күкiртi
Жұмысшылар, басшылар және мамандар 12
430. Метол-гидрохинон шығарғышы
Жұмысшылар, басшылар және мамандар 12
431. М-1 өнiмi
Жұмысшылар, басшылар және мамандар 12
432. ДДТ-қа КММ эмульсиясы, дезинсекталь,
детойль, жасыл май концентраты
Жұмысшылар, басшылар және мамандар 12
433. ОП-7 концентраты, ОП-10 және универсал
Жұмысшылар, басшылар және мамандар 6
ТӘЖIРИБЕ ЖӘНЕ ТӘЖIРИБЕ-ӨНДIРIСТIК ҚОНДЫРҒЫЛАР
434. Жұмысшылар, басшылар және мамандар 12 36
Ескерту: осындай жұмыс күнi ұқсас өнiмдер
өндiрiсiнде көзделсе қысқыртылған жұмыс
күнi қолданылады.
ЗЕРТХАНАЛАР
435. Цехтық зертханалардың жұмысшылары 12-24 36
Ескерту: Цехтық зертханалардың
қызметкерлерi жұмыс күнiнiң және қосымша
демалысының ұзақтығы осы өндiрiстiң
жұмысшыларына көзделгенге сәйкес болуы,
бiрақ 6 сағаттан аспауы керек.

2) кладовщик, подсобный (транспортный)
рабочий, уборщик производственных помещений 6 36
414. Производство итаконовой кислоты
Рабочие, руководители и специалисты 12
415. Все другие органические реактивы
1) рабочие, руководители и специалисты, за
исключением перечисленных в пункте 2 12 36
Примечание. Сокращенный рабочий день в
производствах реактивов устанавливается в
случаях, когда таковой предусмотрен в
одноименном производстве технического продукта
2) кладовщик, подсобный (транспортный) рабочий,
уборщик производственных помещений 6
ФАСОВКА И УПАКОВКА ХИМИЧЕСКИХ ПРОДУКТОВ,
КРАСИТЕЛЕЙ И РЕАКТИВОВ
416. Хлорная известь
Рабочий, руководители и специалисты 12 36
417. Тринатрийфосфат и трикальцийфосфат
1) клейщик бумаги, картона и изделий из них,
занятый на работах с применением нефтебитума 6
2) остальные рабочие, руководители и
специалисты 12
418. Дусты
Рабочие, руководители и специалисты 12
419. Органические химпродукты и красители
Рабочие, руководители и специалисты 12
420. Химреактивы
1) фасовщик, мойщик, занятый мойкой тары
растворителями, руководители и специалисты 12
2) комплектовщик, мойщик и все другие профессии 6
421. Лакокрасочные продукты
Рабочие, руководители и специалисты 12
422. Гипосульфит натрия безводного фото
Рабочие, руководители и специалисты 12
423. Сода кристаллическая и
кальцинированная, бикарбонат
Рабочие, руководители и специалисты 12
424. Фоспор (стиральный порошок)
Рабочие, руководители и специалисты 12
425. Синька для белья
1) фасовщик, занятый на фасовке вручную 12
2) остальные рабочие, руководители и специалисты 6
426. Суперфосфат, туковая смесь, гексаметафосфат
1) фасовщик 12
2) остальные рабочие, руководители и специалисты 6
427. Мел молотый и бура
Рабочий, руководители и специалисты 6
428. Соляная кислота, аккумуляторная
кислота, серная кислота
Рабочий, руководители и специалисты 12
429. Сера дисперсная
Рабочий, руководители и специалисты 12
430. Проявитель метол-гидрохиноновый
Рабочий, руководители и специалисты 12
431. Продукт М-1
Рабочий, руководители и специалисты 12
432. КММ эмульсии на ДДТ, дезинсекталь,
детойль, концентрат зеленого масла
Рабочий, руководители и специалисты 12
433. Концентраты ОП-7, ОП-10 и универсол
Рабочий, руководители и специалисты 6
ОПЫТНЫЕ И ОПЫТНО-
ПРОИЗВОДСТВЕННЫЕ УСТАНОВКИ
434. Рабочий, руководители и специалисты 12 36
Примечание. Сокращенный рабочий день
применяется в случаях, когда таковой
предусмотрен в производстве аналогичных
продуктов
ЛАБОРАТОРИИ
435. Работники цеховых лабораторий 12-24 36
Примечание. Продолжительность рабочего
дня и дополнительного отпуска работникам
цеховых лабораторий должна соответствовать
установленной для работников данного
производства, но не менее 6 час

436. Орталық (заводтық) зертханалардың
қызметкерлерi 12 36
Ескерту: Орталық (заводтық) зертханалардың
қызметкерлерi үшін жұмыс күнiнiң ұзақтығын
зертхана қызметкерлерi қызмет ететiн
белгiленген (осы кәсiпорын, ұйымда) белгіленген
ұзақтыққа сәйкес келуi, бiрақ 6 сағаттан кем
болмауы керек.
ХИМИЯЛЫҚ ШИКIЗАТТЫ ҚАБЫЛДАУ ЖӘНЕ ДАЙЫНДАУ
437. Ащы заттарды құйып алу станциясы
Жұмысшылар, басшылар және мамандар 12
438. Цехтарға амин нитроөнiмдердi,органикалық
ерiткiштердi, фенолды, пластификаторларды және
басқа ұқсас өнiмдердi беру және құйып алу
станциясы
Жұмысшылар, басшылар және мамандар 12
439. Аш-қышқылының өнiмдерiн және басқа
органикалық өнiмдердi, соданы, аспаздық тұзды,
натрий нитритiн және басқа органикалық емес
химиялық өнiмдердi ерiту станциясы
Жұмысшылар, басшылар және мамандар 12
Ескерту: Бензедин, дианезидин және басқа ұқсас
өнiмдер ерiтетiн жұмысшыларға ұзақтығы қосымша
36 күнтізбелік күн демалыс берiледi және
6 сағаттық жұмыс күнi белгiленедi.
ҚАЛДЫҚ ЖӘНЕ ШАЙЫРЛАНҒАН СУЛАРДЫ ТАЗАЛАУ
ЖӘНЕ УТИЛЬДЕУ
440. Жұмысшылар, басшылар және мамандар 12
МЕДИКАМЕНТТЕР, ВИТАМИНДЕР, МЕДИЦИНАЛЫҚ
ЖӘНЕ БИОЛОГИЯЛЫҚ ПРЕПАРАТТАР МЕН МАТЕРИАЛДАР
441. Антибиотиктердi өндiру
Антибиотиктердi алу, олардың дайын дәрi
нысандарын дайындау және бөлiп салу
Жұмысшылар, басшылар және мамандар 12 36
442. Алколоидтер мен олардың тұздарын өндiру
Жұмысшылар, басшылар және мамандар 12 36
443. Биохинол висмуты препараттарын, бисмоверол,
дерматол, ксероформ, висмут тұзын, пентамбисмол
өндiру
Жұмысшылар, басшылар және мамандар 12 36
444. Барбитураттар және олардың шала
өнiмдерiн өндiру
Жұмысшылар, басшылар және мамандар 12 36
445. Ванил гваякол препараттарын, гваякол өндiру
Жұмысшылар, басшылар және мамандар 12 36
446. Гликозидтер және өсiмдiктерден таза
препараттарын өндiру
Жұмысшылар, басшылар және мамандар 12 36
447. Гормондар және олардың шала өнiмдерiн өндiру
Жұмысшылар, басшылар және мамандар 12 36
448. Пурин қатары препараттарын өндiру
Жұмысшылар, басшылар және мамандар 12 36
449. Мышьяк препараттарын өндiру
Жұмысшылар, басшылар және мамандар 12 36
450. Сынап препараттарын өндiру
Жұмысшылар, басшылар және мамандар 12 36
451. Салицил препараттарын өндiру
Жұмысшылар, басшылар және мамандар 12 36
452. Күмiс препараттарын, коллагор, протаргол өндiру
Жұмысшылар, басшылар және мамандар 12 36
453. Сульфаниламид препараттарын және сульфон өндiру
Жұмысшылар, басшылар және мамандар 12 36
454. Амидопирин-фенацитин препараттарын өндiру
Антипирин, аналгин, амидацетосiрке қышқылын,
амидапирин (пирамидон), фенацетин

436. Работники центральных (заводских) лабораторий 12 36
Примечание. Продолжительность рабочего
дня для работников центральной
(заводской) лабораторий должна
соответствовать установленной в
производстве (данного предприятия,
организации), которое работники
лаборатории обслуживают, но не менее 6 час
ПРИЕМ И ПОДГОТОВКА ХИМИЧЕСКОГО СЫРЬЯ
437. Станции слива едких веществ
Рабочие, руководители и специалисты 12
438. Станция слива и подачи в цехи
аминонитропродуктов, органических
растворителей, фенола, пластификаторов
и других аналогичных продуктов
Рабочие, руководители и специалисты 12
439. Станция по растворению химических
продуктов аш-кислоты и других
органических продуктов, соды,
поваренной соли, нитрита натрия и
других неорганических продуктов
Рабочие, руководители и специалисты 12
Примечание. Рабочим на растворении
бензидина, дианизидина и других
аналогичных продуктов предоставляется
дополнительный отпуск
продолжительностью 36 календарных дней
и устанавливается рабочий день 6 час
ОЧИСТКА И УТИЛИЗАЦИЯ
СТОЧНЫХ И НАДСМОЛЬНЫХ ВОД
440. Рабочие, руководители и специалисты 12
МЕДИКАМЕНТЫ, ВИТАМИНЫ, МЕДИЦИНСКИЕ И
БИОЛОГИЧЕСКИЕ ПРЕПАРАТЫ И МАТЕРИАЛЫ
441. Производства антибиотиков
Получение антибиотиков, изготовление и
фасовка их готовых лекарственных форм
Рабочие, руководители и специалисты 12 36
442. Производства алкалоидов и их солей
Рабочие, руководители и специалисты 12 36
443. Производства препаратов висмута
Биохинол, бисмоверол, дерматол,
ксероформ, соли висмута, пентамбисмол
Рабочие, руководители и специалисты 12 36
444. Производства барбитуратов и их полупродуктов
Рабочие, руководители и специалисты 12 36
445. Производства гваяколовых препаратов
Ванил, гваякол
Рабочие, руководители и специалисты 12 36
446. Производства гликозидов и чистых
препаратов из растений
Рабочие, руководители и специалисты 12 36
447. Производства гормонов и их полупродуктов
Рабочие, руководители и специалисты 12 36
448. Производства препаратов пуринового ряда
Рабочие, руководители и специалисты 12 36
449. Производство препаратов мышьяка
Рабочие, руководители и специалисты 12 36
450. Производство ртутных препаратов
Рабочие, руководители и специалисты 12 36
451. Производство салициловых препаратов
Рабочие, руководители и специалисты 12 36
452. Производство препаратов серебра
Коллагор, протаргол
Рабочие, руководители и специалисты 12 36
453. Производства сульфаниламидных
препаратов и сульфонов
Рабочие, руководители и специалисты 12 36
454. Производства препаратов амидопирина-
фенацетина
Антипирин, аналгин, амид ацетоуксусной
кислоты, амидопирин (пирамидон), фенацетин

Жұмысшылар, басшылар және мамандар 12 36
455. 1) Бром, йод, хлор аллий бромды, хлорлы
аллил, аллил формиат, билитраст, билигност,
бромэтил, бромизовал (бромурал), бромкамфара
(бiр бромды камфара), гексахлоран, гексахлорэтан,
гексахлорлы қарындаштар, диэталамин тұзы,
дийодипиридон-N-сiрке қышқылы,
диэтилкарбаминхлорид, йодоформ, йодолипол,
карбромал (адалин), нитрохлоракридин,
кальцийодин (сайодин), пропилйодон, сергозин,
холинхлорид, хлорэтил,хлорлы ацетил,
хлорбутанолгират (хлорэтон) препараттарын
өндiру
Жұмысшылар, басшылар және мамандар 12 36
2) йод тұздары
Жұмысшылар, басшылар және мамандар 12 36
456. Фосфор препараттарын өндіру
1) аденазинтрифосфор қышқылы, динатрий
тұзы, армин, фосфакол, пирофос (фосербин),
фитин, "МАП" ("бұлшықет-аденил" препараты)
Жұмысшылар, басшылар және мамандар 12 36
2) кальций глицерофосфаты, екі орны ауысқан
фосфорқышқыл кальций, бір орны ауысқан
фосфор қышқыл калий, екі орны ауысқан
фосфор қышқыл калий, бір орны ауысқан
фосфор қышқыл натрий, екі орны ауысқан
фосфор қышқыл натрий
Жұмысшылар, басшылар және мамандар 12
457. Спирттер өндіру
Диэтиламиноэтанол, 3-диметиламинопропанол-1,
екінші амил (пентанол-2) спирті
Жұмысшылар, басшылар және мамандар 12 36
458. Эфирлер өндіру
Ацетсірке эфирі, дохлорсірке қышқылының
метил эфирі, салицил қышқылының метил эфирі,
этилпропионат, этилацетат, циансірке эфирі
Жұмысшылар, басшылар және мамандар 12 36
459. Органикалық қышқылдар өндіру
1) изоникотин, фенилсірке, никотин,
пропион, үшхлорсірке қышқылдары
Жұмысшылар, басшылар және мамандар 12
2) бор (формакопей), глютамин, галдық,
нуклеин қышқылдары
Жұмысшылар, басшылар және мамандар 12 36
460. Изоникотин қышқылы препараттарын өндіру
Жұмысшылар, басшылар және мамандар 12 36
461. Акридин қатарының препараттарын өндіру
Акрихин, аминоакрихин, профлавин,
флавакридин гидрохлорид (трипафлавин),
этакридин (риванол)
Жұмысшылар, басшылар және мамандар 12 36
462. Фенотиазин тобының препараттарын өндіру
Жұмысшылар, басшылар және мамандар 12 36
Бояғыштар өндіру
463. Инъекциялар үшін индигокармин, көк метилен,
көгілдір метилен, көк трипан, көгілдір
трипан, фенолфталеин өндіру
Жұмысшылар, басшылар және мамандар 12 36
464. Органикалық қышқылдардың тұздарын өндіру
1) бензоат литийі, лактат темірі, бензоат
натрийі
Жұмысшылар, басшылар және мамандар 12 36
2) калий тартрат, сеньет тұзы,
глютамин қышқылы тұздары
Жұмысшылар, басшылар және мамандар 12
3) кальций глюконаты, кальций лактаты,
натрий нуклеинаты
Жұмысшылар, басшылар және мамандар 6

Рабочие, руководители и специалисты 12 36
455. Производства препаратов брома, йода, хлора
1)аллил бромистый, аллил
хлористый, аллил формиат, билитраст,
билигност, бромэтил, бромизовал
(бромурал), бромкамфара (камфара
однобромистая), гексахлоран,
гексахлорэтан, гексахлорановые
карандаши, диэтаноламиновая соль
дийодипиридон-N-уксусная кислоты,
диэтилкарбаминоилхлорид, йодоформ,
йодолипол, карбромал (адалин),
нитрохлоракридин, кальцийодин
(сайодин), пропилйодон, сергозин,
холинхлорид, хлорэтил, хлористый
ацетил, хлоробутанолгидрат (хлорэтон)
Рабочие, руководители и специалисты 12 36
2) соли йода
Рабочие, руководители и специалисты 12 36
456. Производства препаратов фосфора
1) аденазинтрифосфорной кислоты
динатриевая соль, армин, фосфакол,
пирофос (фосербин), фитин, "МАП"
(мышечно-адениловый препарат)
Рабочие, руководители и специалисты 12 36
2) глицерофосфат кальция, кальций
фосфорнокислый двухзамещенный,
калий фосфорнокислый однозамещенный, калий
фосфорнокислый двухзамещенный, натрий
фосфорнокислый однозамещенный, натрий
фосфорнокислый двухзамещенный
рабочие, руководители и специалисты 12
457. Производство спиртов
Диэтиламиноэтанол, 3-
диметиламинопропанол-1, спирт
вторичный амиловый (пентанол-2)
Рабочие, руководители и специалисты 12 36
458. Производства эфиров
Ацетоуксусный эфир, метиловый эфир
дихлоруксусной кислоты, метиловый
эфир салициловой кислоты, этилпропионат,
этилацетат, циануксусный эфир
Рабочие, руководители и специалисты 12 36
459. Производства органических кислот
1) изоникотиновая, фенилуксусная,
феноксиуксусная, никотиновая,
пропионовая, трихлоруксусная
Рабочие, руководители и специалисты 12 36
2) борная (формакопейная),
глютаминовая, галловая, нуклеиновая
рабочие, руководители и специалисты 12 36
460. Производства препаратов
изоникотиновой кислоты
Рабочие, руководители и специалисты 12 36
461. Производства препаратов акридинового ряда
Акрихин, аминоакрихин, профлавин,
флавакридин гидрохлорид
(трипафлавин), этакридин (риванол)
Рабочие, руководители и специалисты 12 36
462. Производства препаратов группы фенотиазина
Рабочие, руководители и специалисты 12 36
Производство красителей
463. Индигокармин для инъекций, метиленовый синий,
метиленовый голубой, трипановый синий,
трипановый голубой, фенолфталеин
Рабочие, руководители и специалисты 12 36
464. Производства солей органических кислот
1) лития бензоат, железа лактат, натрия бензоат
рабочие, руководители и специалисты 12 36
2) калий тартрат, сеньетова соль, соли
глютаминовой кислоты
рабочие, руководители и специалисты 12
3) кальция глюконат, кальция лактат,
натрия нуклеинат
рабочие, руководители и специалисты 6
Производство препаратов для лечения
новообразований

Жұмысшылар, басшылар және мамандар 12 36
2) Буров сұйығы, кальцекс, полиглюкин,
резорцин, тиха-аскане, теальбин
Жұмысшылар, басшылар және мамандар 12
3) ланолин
Жұмысшылар, басшылар және мамандар 6
475. Басқа органикалық емес препараттарды өндіру
1) азот қышқылтымы, магний тотығы,
маргенцевқышқыл калийі
Жұмысшылар, басшылар және мамандар 12 36
2) барий гидрототығы, хлорлы және көмірқышқыл
кальций, күйдірілген квасецтер, натрий нитриті,
тиосульфат натрийі
Жұмысшылар, басшылар және мамандар 12
3) хлорлы аммоний, медициналық ақ-саз,
қалпына келтірілген темір, магний
карбонаты, магний перекисі, хлорлы натрий
Жұмысшылар, басшылар және мамандар 6
476. Сұйық, қою, құрқақ экстракттар және
концентраттар өндіру
Ит жидек, долана, валерьяна, горицвет,
інжугүл, левзея, ақ бас қурай, итшомырт,
жүгері шашы, еркек қырыққұлық, оймақша,
апиын, пассифлора, сасықшөп, термопсис,
жебіршөп, филиксан, чилибуха, тасшөп және
құрамына осылар кіретін дәрілік қоспалар
Жұмысшылар, басшылар және мамандар 12 36
477. Тұнбалар мен тамшылар өндіру
1) аралиядан, ит жидектен, доланадан,
валерьянадан, маралотынан, "Дента"
(тіс тамшылары), апиын қосылған асқазан
тамшылары, заманихадан, лагохилустан,
інжугүлден, нашатыр-анис, обвойниктен,
апиыннан, апиынды-бензойлы, сасықшөптен,
жусаннан, строфанттан, жапон соворынан,
софориннен, қабықты бұрыштан, қуандәріден,
өгізтілден, чилибухадан, цимицифугадан,
жоғарыда аталған тұнбалар бар қоспалар
Жұмысшылар, басшылар және мамандар 12 36
2) жөтел эликсирі
Жұмысшылар, басшылар және мамандар 12
478. Новогален препараттарын өндіру
Жұмысшылар, басшылар және мамандар 12 36
479. Қан, қан ауыстыру препараттарын,
гидролизаттар, түрлі сывороткалар өндіру
Жұмысшылар, басшылар және мамандар 12 36
480. Гормондық, ферментті және биогендік
препараттар өндіру
Жұмысшылар, басшылар және мамандар 12 36
481. Гематоген өндіру
Жұмысшылар 6
482. Кетгут өндіру
Аса таза блоктар мен бокстарда істейтін
жұмысшылар 12 36
Қалған жұмысшылар 12
483. Басқа препараттар өндіру
1) аллилчеп, аллилсат, антиформин,
валидол, қара май, Митрошин сұйығын,
клеол, сұйық карбол қышқылын және оның
препараттарын, су қосылған тұз қышқылын,
лизоформ, иманин, сутегі перекисі ерітіндісін,
глициринді Люголь ерітіндісін, нитроглицерин
ерітіндісін, йод ерітіндісін, құмырсқа спиртін,
нашатыр спиртін, тальк, формалин спиртін,
борлы-мырышты-нафталинді май, Теймур пастасы,
скипидар, күкірт-мырышты-нафталинді, ундецин,
фторлы, мырышты, камфорофенолды, диахильді
Жұмысшылар, басшылар және мамандар 12 36
484. Пластырьлер және лейкопластырьлер өндіру

рабочие, руководители и специалисты 12 36
2) жидкость Бурова, кальцекс, полиглюкин,
резорцин, тиха-аскане, теальбин
рабочие, руководители и специалисты 12
3) ланолин
рабочие, руководители и специалисты 6
475. Производства прочих неорганических препаратов
1) азота закись, магния окись, калий
маргенцевокислый
рабочие, руководители и специалисты 12 36
2) бария гидроокись, кальций хлористый
и углекислый, квасцы жженные, натрия
нитрит, натрия тиосульфат
рабочие, руководители и специалисты 12
3) аммоний хлористый, глина белая
медицинская, железо восстановленное, магния
карбонат, магния перекись, натрий хлористый
рабочие, руководители и специалисты 6
476. Производства экстрактов жидких,
густых, сухих и концентратов
Белладонна, боярышник, валерьяна,
горицвет, ландыш, левзея, желтушник,
крушина, кукурузные рыльца, мужской
папоротник, наперстянка, опий,
пассифлора, пустырник, термопсис,
тимьян, филиксан, чилибуха, чабрец и
лекарственные смеси, в состав которых они входят
Рабочие, руководители и специалисты 12 36
477. Производства настоек и капель
1) аралии, белладонны, боярышника,
валерьяны, василистника, "Дента"
(зубные капли) желудочных капель с
опием, заманихи, лагохилуса, ландыша,
нашатырно-анисовых, обвойника, опия,
опийно-бензойной, пустырника, полыни,
строфанта, соворы японской, софорина,
стручкового перца, стальника, чемерицы,
чилибухи, цимицифуги, лекарственных
смесей, содержащих вышеуказанные настойки
рабочие, руководители и специалисты 12 36
2) грудной элексир
рабочие, руководители и специалисты 12
478. Производства новогаленовых препаратов
Рабочие, руководители и специалисты 12 36
479. Производства препаратов крови,
кровезаменителей, гидролизатов,
различных сывороток
Рабочие, руководители и специалисты 12 36
480. Производства гормональных,
ферментных и биогенных препаратов
Рабочие, руководители и специалисты 12 36
481. Производство гематогена
Рабочие 6
482. Производство кетгута
Рабочие, занятые на работах в стерильных
блоках и боксах 12 36
Остальные рабочие 12
483. Производства прочих препаратов
аллилчеп, аллилсат, антиформин,
валидол, деготь, жидкость Митрошина,
клеол, кислота карболовая жидкая и ее
препараты, кислота соляная разведенная,
лизоформ, иманин, раствор перекиси
водорода, раствор Люголя с глицирином,
раствор нитроглицерина, растовор йода,
спирт муравьиный, спирт нашатырный,
тальк, растовор формалина, мазь борно-
цинково-нафталанная, паста Теймурова,
скипидарная, серно-цинковонафталанная,
ундециновая, фтористая, цинковая,
камфорофенольная, диахильная
Рабочие, руководители и специалисты 12 36
484. Производства пластырей и лейкопластырей

1) қорғасынды және таллийлі
Жұмысшылар, басшылар және мамандар 12 36
2) гуммозды
Жұмысшылар, басшылар және мамандар 12
3) бактерицидті
Жұмысшылар, басшылар және мамандар 6
4) лейкопластырь
Медициналық массалар мен мазьдарды
дайындау аппаратшысы: 12
шпредингисші, ауысым мастері, 12
қағқан жұмысшылар 6
басшылар және мамандар 6-12
Ескерту : Басшылар және мамандардың
қосымша демалысы ұзақтығы қызмет көрсетілетін
учаскенің көпшілік жұмысшыларына белгіленген
демалысына ұқсас болуы керек.
485. Құрамында медикаменттер, витаминдер және
гален препараттары бар (таблеткалар, драже,
балауыз, шариктер, эмульсиялар, мазьдар,
суспензиялар, аэрозольдар, линименттер,
қарындаштар, пасталар, пластырьлар,
ерітінділер, капсулалар және басқалар бар
дайын дәрі-дәрмектік нысандарды өндіру)
1) жұмысшылар, басшылар және мамандар 6-12 36
Ескерту: Жұмыс күні мен қосымша
демалыстың ұзақтығы осы өнім өндірістерінде
немесе бастапқы дәрілік препараттың
өндірістеріндегі белгіленгендерге ұқсас
болу керек.
2) картон, фибра және басқа материалдарды
кесуші, ойып алушы, қағаз бен картон
кесуші, желім пісіруші, картонды бөлімде
(цехта) істейтін өндірістік үйлерді жинаушы 6
486. Меңдуана, дермене, бас айналдыратын
медицина майларын өндіру
Жұмысшылар, басшылар және мамандар 12 36
487. Дентин және дентин-паста өндіру
Жұмысшылар, басшылар және мамандар 12 36
488. Дәрілік өсімдік шикізатын өңдеу
(жинақтау, ұсақтау, кептіру, иін қандыру,
қарау, таблеткалау, брикеттеу және
жинау өндірісі)
1) тіс аммиі, анабазис, астматол, аралия,
аконит, астматин, меңдуана жапырақтары,
меңдуана шөбі, бодяга, барбарис тамыры
және жапырақтары, ит жидек, бриония,
валерьяна, василистник, горицвет, дермене,
жұт, далмат түймедағы, дурман, диоскорея,
ақбас қурай, тірісүйек, заманиха, истод,
крестовник, кендір, тұңғиық, інжугүл,
айтұқымы тамыры, левзея, лобелия, ішек
құртын түсіретін мазь, ірі гүлді магнолия,
аязшөп, теңіз жуасы, оймақша, обвойник,
апиын-шикізаты, олеандр, осока паровская,
сасықшөп, апиын ұнтағы, еркек қырыққұлақ,
құс жидегі, қабықты қызыл бұршақ,
костянокты псоралея, ащы жусан, жылан
раувольфиясфы, қастауыш, көкшіл көк, жуан
жемісті софора, әйбатмия, секуринега, Рихтер
тұздығы, скопилия, строфант, мия, Здренко
жинағы, термопсис, өгізтіл, чилибуха,
чага, цитвор жусаны, тау эфедрасы, хин қабығы
Жұмысшылар, басшылар және мамандар 12 36
2) балшық қазанағы, лапыз, салаубас, қармала,
толғақшөп, лақса, сабын тамыр, алғашқы гүл,
Воронов бәйшешегі, майысқақ таушымылдық,
Виктор унгерниясы, сүйелшөп.
Жұмысшылар, басшылар және мамандар 12

1) свинцовые и таллиевые
Рабочие, руководители и специалисты 12 36
2) гуммозный
Рабочие, руководители и специалисты 12
3) бактерицидные
Рабочие, руководители и специалисты 6
4) лейкопластырь
Аппаратчик приготовления медицинских
масс и мазей 12
Шпредингист, мастер смены 12
Остальные рабочие 6
Руководители и специалисты 6-12
Примечание. Продолжительность дополнительного
отпуска руководителей и специалистов должна
быть аналогична продолжительности отпуска,
установленного большинству рабочих
обслуживаемого участка
485. Производство и фасовка готовых лекарственных
форм, содержащих медикаменты, витамины и
галеновые препараты (таблетки, драже, свечи,
шарики, эмульсии, мази, суспензии,
аэрозоли, линименты, карандаши, пасты,
пластыри, растворы, капсули и др.)
1) рабочие, руководители и специалисты 6-12 36
Примечание. Продолжительность рабочего
дня и дополнительного отпуска должна
быть аналогична установленной в
производствах данного продукта или
исходного лекарственного сырья
2) закройщик картона, фибры и других
материалов; высекальщик; резчик бумаги и
картона; клеевар; уборщик производственных
помещений, занятый в картонажном
отделении (цехе) 6
486. Производства медицинских масел
Беленное, дарменное, дурманное
Рабочие, руководители и специалисты 12 36
487. Производство дентина и дентина-пасты
Рабочие, руководители и специалисты 12 36
488. Переработка лекарственного
растительного сырья (комплектование,
измельчение, сушка, подработка,
просмотр, таблетирование,
брикетирование и производство сборов)
1) амми зубная, анабазис, астматол,
аралия, аконит, астматин, белладонны
листья, белена трава, бодяга, барбариса
корень и листья, боярышник, бриония,
валерьяна, василистник, горицвет, дармина,
джут, далматская ромашка, дурман,
диоскорея, желтушник, живокость,
заманиха, истод, крестовник, кендырь,
кубышка, ландыш, левзея, луносемяника
корневище с корнем, лобелия, марь
глистогонная, магнолия крупноцветная,
морозник, морской лук, наперстянка,
обвойник, опий-сырец, олеандр, осока
паровская, пустырник, порошок опия,
папоротник мужской, паслен птичий, перец
стручковый красный, псоралея
костянковая, полынь горькая, раувольфия
змеиная, спорынья, синюха лазурная,
софора толстоплодная, сферофиза,
секуринега, солянка Рихтера, скопилия,
строфант, солодка, сборы по прописи
Здренко, термопсис, чемерица, чилибуха,
чага, цитворная полынь, эфедра горная,
хинная кора
рабочие, руководители и специалисты 12 36
2) багульник болотный, безвременник,
бессмертник, гледичия, золототысячник,
мордовник, мыльный корень, первоцвет,
подснежник Воронова, пион уклоняющийся,
унгерния Виктора, чистотел
рабочие, руководители и специалисты 12

3) басқа дәрі-дәрмектік шикізат
Жұмысшылар, басшылар және мамандар 6
489. Горчичник өндіру
Горчица массасын және горчичниктер
дайындайтын жұмысшылар және мастерлер 6
490. Бактерицид қағазын өндіру
Сіңіру аппаратшысы, кептіру аппаратшысы,
жөндеуші-слесарь, аппаратура жабдығын жөндеу
аппаратшысы, ауысым басшылары және мамандар 6
491. Қан консерванттарын өндіру
Ыдыс пен ампулаларды жуушы, материалдарды
және препараттарды стерилизаторшы, дайын
өнімді қараушы 6
492. Рентген экрандары өндірісі
Қанықтыру аппаратшысы, рентген экрандары
үшін құрамдар алушы.
Рентген экрандарын дайындау аппаратшысы,
көмекші (көлікші) жұмысшысы, өндірістік
үйлерді жинаушы, жөндеуші-слесарь,
аппаратура жабдығын жөндеуші слесарь,
қоймашы, мастер, учаске және цех бастығы 12 36
493. Тұзсызданған суды өндіру
Суды тұзсыздандыру аппаратшысы,
жөндеуші-слесарь, мастер 6
494. Аса таза препараттар мен медициналық бұйымдар
дайындауға қатысты бокстардағы жұмыс
Жұмысшылар, басшылар және мамандар 12 36
495. Ампуладағы ерітінділер
1) шыны ампулалар өндірісі
Шыны қалыптайтын машиналардың операторы
(машинисі), шыны автоматтарын және жартылай
автоматтарын түзетуші; ампулалар мен
трубкаларды кесуші, дротты кесумен айналысатын 12
Дротты өңдеуші, шыны бұйымдарын калибрлеуші
(түсіруші), кассеталарға салушы, ампулалар
мен трубкаларды кесуші, ыдыстар мен ампулаларды
жуушы, көмекші (көлік) жұмысшы 6
2) ампулалау
Жұмысшылар, басшылар және мамандар 6-12 36
Ескерту: Жұмыс күні мен қосымша еңбек
демалысының ұзақтығы осы өнім өндірісінде
белгіленгенге ұқсас болуы керек.
3) ампулаларды дәнекерлеуші, материалдар мен
препараттарды стерилизациялаушы, осы Тізімде
көзделмеген инъекция ерітінділері бар
ампулаларды қараушы 6
496. Полистирол қорапшаларын өндіру
Пластмасса учаскесі
Пластмасса құюшы, құю машиналарының
түзетушісі, жөндеуші-слесарь, электр
жабдығына қызмет көрсететін электрмонтер,
мастер 12 36
Құйылған және престелген бұйымдарды
өңдеуші, қоймашы;
Пластмасса учаскелеріне қызмет істейтін
өндірістік үйлерді жинаушы, пластмассадан
жасалған бұйымдарға бақылау жасайтын ТББ
басшылары, мамандары және жұмысшылар 6
497. Жеке пакеттерді өндіру
Пластмасса пісіруші, шикізат, шала өнімдер
дайын өнімдерді, ТВЧ бөліміндегі қабылдаушы,
басшылары, мамандары 12
498. Таңу материалдарын өндіру
Кептіру аппаратшысы, материалдар мен
препараттарды стерилизация жасаушы 6
499. Тіс дәрігерлік материалдары
Болат тістер
Балқытушы, медицина бұйымдарын ысқылаушы,
жасанды тістерді қалыптаушы; металды,
құймаларды, бұйымдарды және детальдарды
тазалаушы 12
Дәл құйманың балқытылатын модельдерінің
құрамын дайындайтын, майлайтын және себетін
жұмысшылар 6

3) прочее лекарственное растительное сырье
рабочие, руководители и специалисты 6
489. Производство горчичников
Рабочие и мастера на приготовлении
горчичной массы и на изготовлении горчичников 6
490. Производство бактерицидной бумаги
Аппаратчик насыщения, аппаратчик сушки,
слесарь-ремонтник, слесарь по ремонту
аппаратурного оборудования, сменные
руководители и специалисты 6
491. Производство консервантов крови
Мойщик посуды и ампул, стерилизаторщик
материалов и препаратов, просмотрщик
готовой продукции 6
492. Производство рентгеновских экранов
Аппаратчик насыщения, аппаратчик
получения составов для рентгеновских
экранов, аппаратчик изготовления
рентгеновских экранов, подсобный
(транспортный) рабочий, уборщик
производственных помещений, слесарь-
ремонтник, слесарь по ремонту
аппаратурного оборудования, кладовщик,
мастер, начальник участка и цеха 12 36
493. Производство обессоленной воды
Аппаратчик обессоливания воды, слесарь-
ремонтник, мастер 6
494. Работа в боксах, связанная с
изготовлением стерильных препаратов и
медицинских изделий
Рабочие, руководители и специалисты 12 36
495. Растворы в ампулах
1) производство стеклянных ампул
оператор (машинист) стеклоформирующих
машин, наладчик стекольных автоматов и
полуавтоматов; резчик ампул и трубок,
занятый резкой дрота на концы 12
обработчик дрота, калибровщик (съемщик)
стеклоизделий, укладчик в кассеты, резчик
ампул и трубок, мойщик посуды и ампул,
подсобный (транспортный) рабочий 6
2) ампулирование
рабочие, руководители и специалисты 6-12 36
Примечание. Продолжительность рабочего
дня и дополнительного отпуска должна
быть аналогично установленной в
производстве данного продукта
3) запайщик ампул, стерилизаторщик
материалов и препаратов, просмотрщик
ампул с инъекционными растворами, не
предусмотренными настоящим Списком 6
496. Производство полистироловых коробочек
Участок пластмасс
Литейщик пластмасс, наладчик литьевых
машин, слесарь-ремонтник, электромонтер
по обслуживаниею электрооборудования, мастер 12 36
Обработчик литьевых и прессованных
изделий; кладовщик; уборщик
производственных помещений,
обслуживающий участки пластмасс;
руководители, специалисты и рабочие ОТК,
производящие контроль изделий из пластмасс 6
497. Производство индивидуальных пакетов
Сварщик пластмасс, приемщик сырья,
полуфабрикатов и готовой продукции;
руководители и специалисты, занятые в
отделении ТВЧ 12
498. Производство перевязочных материалов
Аппаратчик сушки, стерилизаторщик
материалов и препаратов 6
499. Зубоврачебные материалы
Зубы стальные
Плавильщик, шлифовщик медицинских
изделий; формовщик искусственных зубов;
чистильщик металла, отливок, изделий и деталей 12
Рабочие по приготовлению состава, обмазке
и обсыпке выплавляемых моделей точного литья 6

500. Күміс амальгамасы
Тікелей өндірісте істейтін жұмысшылар 12 36
501. Пластмасса тістер
Жасанды тістерді қалыптаушы 12
Медициналық бұйымдарды ысқылаушы, жасанды
тістерді модельдеуші 6
502. Фарфор тістер
Қоспалар мен медициналық мақсатқа арналған
массаларды дайындаушы, фарфор және фаянс
бұйымдарын күйдіруші 6
503. Полиметилакрилаттар, полистирол және
эпоксидті туындылар
Осы өндірістің барлық жұмысшылары 12 36
504. Тіс цементі
Қоспалар мен медициналық мақсатқа арналған
массаларды дайындаушы, химиялық ерітінділерді
дайындау аппаратшысы, ыдыс пен ампулаларды
жуушы 6
505. Вулканитпен жабыстырылған және металл
негізді карборундты, сепарациалық дискілер
Қоспалар мен медициналық мақсатқа арналған
массаларды дайындаушы, вальцовшы,
бакелизаторшы, жылтырату дөңгелектерін
домалатушы, өңдеуші, медицина бұйымдарын
ысқылаушы, хром пасталарын дайындаушы
жұмысшы 12
Шлиф дәні мен ысқылау ұнтағын себуші 6
506. Дәрумендер және олардың туындылары мен
шала өнімдерін өндіру
А, В1, В2, В3, В6, В12, РР, Д3, К3,
Е, дәрумендері, биотин, фолий қышқылы
және басқалар.
Дәрумендер туындылары: эфир және
коферменттер.
Дәрумендер шала өнімдері: псевдоионон,
диметилбензимидазол
Жұмысшылар, басшылар және мамандар 12 36
507. С синтетикалық дәруменін өндіру
Өндірістің барлық кезеңіндегі
Жұмысшылар, басшылар және мамандар 12
508. Парааминобензой қышқылын өндіру
Жұмысшылар, басшылар және мамандар 12
509. Ашытқыдан Д2 дәруменін өндіру
Сәулелендіру және қайта кристалдау
кезеңдеріндегі жұмысшылар, басшылар
және мамандар 12 36
Қалған жұмысшылар, басшылар және
мамандар 6
510. Өсімдік шикізатынан Р дәруменін өндіру
Хлороформды пайдаланып экстракциялауға
тікелей айналысатын жұмысшылар,
басшылар және мамандар 12
қалған жұмысшылар, басшылар және мамандар 6
511. Өсімдік шикізатынан каротин өндіру
Кептіру аппаратшысы 6
512. Өсімдік шикізатынан витамин
концентраттарын өндіру
Елеуші, диірменші 12
Булау аппаратшысы, пісіру
аппаратшысы, кептіру аппаратшысы 6
513. Балық шикізатынан витаминдер өндіру
Фотохимия синтезі аппаратшысы 12 36
Гидролиз аппаратшысы 12
514. Тағамдық бояуды өндіру
Жұмысшылар, ауысым басшылары және мамандар 6
515. Ферроцерон, метилпирролидон, сантохин,
микробиологиялық каротин өндіру
Жұмысшылар, басшылары және мамандар 12 36
Медицина өнеркәсібінің жалпы
мамандықтары
516. Стерилизациялау аппаратшысы, средовар 6
517. Виваршы 6
518. Күдікті немесе оба, бруцеллез, маңқа,
туляремия, сібір ойық жарасы, құтыру
және басқа жұқпалы ауруларға қатысты анық
жұқпалы материалдармен жұмыс істейтін
жұмысшылар, басшылар және мамандар 12 36
ШИНА ӨНДІРІСІ

500. Амальгама серебра
Рабочие, непосредственно занятые в производстве 12 36
501. Зубы из пластмасс
Формовщик искусственных зубов 12
Шлифовщик медицинских изделий,
моделировщик искусственных зубов 6
502. Зубы фарфоровые
Приготовитель смесей и масс
медицинского назначения, обжигальщик
фарфоровых и фаянсовых изделий 6
503. Полиметилакрилаты, полистирол и
эпоксидные производные
Все рабочие этого производства 12 36
504. Зубные цементы
Аппаратчик приготовления химических
растворов, приготовитель смесей и масс
медицинского назначения, мойщик посуды и ампул 6
505. Карборундовые сепарационные диски на
вулканитовой связке и металлической основе
Приготовитель смесей и масс медицинского
назначения, вальцовщик, бакелизаторщик,
накатчик полировальных кругов,
травильщик, шлифовщик медицинских
изделий, рабочий по изготовлению хромовых паст 12
Рассевальщик шлифзерна и шлифпорошков 6
506. Производства витаминов, их производных и
полупродуктов
Витамины: А, В1, В2, В3, В6, В12, РР, Д3, К3,
Е, биотин, фолиевая кислота и др.
Производные витаминов: эфир и коферменты
Полупродукты витаминов: псевдоионон,
диметилбензимидазол
Рабочие, руководители и специалисты 12 36
507. Производство синтетического витамина С
Рабочие, руководители и специалисты на
всех стадиях производства 12
508. Производства парааминобензойной кислоты
Рабочие, руководители и специалисты 12
509. Производство витаминов Д2 из дрожжей
Рабочие, руководители и специалисты на
стадиях облучения и перекристаллизации 12 36
Остальные рабочие и сменные
руководители и специалисты 6
510. Производство витамина Р из
растительного сырья
Рабочие, руководители и специалисты,
непосредственно занятые на экстракции с
применением хлороформа 12
Остальные рабочие, сменные руководители
и специалисты 6
511. Производство каротина из растительного сырья
Аппаратчик сушки 6
512. Производства концентратов витаминов
из растительного сырья
Просевальщик, мельник 12
Аппаратчик выпаривания, аппаратчик
варки, аппаратчик сушки 6
513. Производство витаминов из рыбного сырья
Аппаратчик фотохимического синтеза 12 36
Аппаратчик гидролиза 12
514. Производство пищевого красителя
Рабочие, сменные руководители и специалисты 6
515. Производства ферроцерона, метилпирролидона,
сантохина, микробиологического каротина
Рабочие, руководители и специалисты 12 36
Общие профессии медицинской промышленности
516. Аппаратчик стерилизации, средовар 6
517. Виварщик 6
518. Рабочие, руководители и специалисты при
работе с подозрительным или заведомо
заразным материалом по чуме, бруцеллезу,
сапу, туляремии, сибирской язве, бешенству
и другим заразным заболеваниям 12 36
ШИННОЕ ПРОИЗВОДСТВО

519. Дайындау цехтары (учаскелері) және
шикізатты дайындау цехтары (учаскелері)
1) техникалық көміртекті (күйені)
өңдеу, өлшеу және паста дайындау
учаскелеріндегі жұмысшылар, басшылар
және мамандар 12 36
2) учаскелер жұмысшылары: ингредиентерді
дайындау, жұмсарту, майлар, смолалар;
фактис, лак, латекс, жылдамдату пасталарын,
майлау және қанықтыру құрамдары; каучукті
булау және кесу, жылдамдатқыштарды елеу;
протекторлы агрегаттар, сүзгіпрестер;
каучуктерді термопластиктеу, тасымалдау,
ингредиенттер мен каучукті ілу, резина және
шүберек қоспаларын дайындау; резина желімдерін
дайындау; техникалық көміртектен (күйеден)
босатып қайтарылған ыдысты және қабатты
холстарды тазалау; өндірістік үйлерді
жинаушы 12
3) қалған жұмысшылар 6
4) басшылар және мамандар 12
520. Каландрлар цехтары (учаскелері)
1) резина қоспаларын вальцовкалаушы 12
Каландрға қызмет істейтін жұмысшылар 12
Кордты қанықтырушы 12
Қанықтыру және қабаттау агрегаттарына
қызмет істейтін жұмысшылар 12
Өндірістік үйлерді жинаушы 12
2) қалған жұмысшылар 6
3) басшылар және мамандар 12
521. Жинау цехтары (дайындау учаскелерін
қоса алғанда)
Қайталаушы 12
Резина бұйымдары мен детальдарын
пішуші 12
Жинақтаушы 12
Таңдаушы - жолақтарды түйістіруші 12
Резина бұйымдарын бояушы-лактаушы,
шикі покрышкаларды бояйтын 12
Кордты және чеферді бұраушы 12
Жинақтаушы станоктарды қанықтырушы 12
Ткань мен қабаттарды домалатушы 12
Қанықтырғышты қайта зарядтаушы 12
Покрышкаларды жинаушы 12
Резина бұйымдарын түйістіруші 12
Браслеттер мен брекерлерді жинаушы 12
Доңғалақ дискілерін нитролакпен бояйтын
жұмысшылар 12
Ірі шина жасайтын жұмысшылар 12
Кедір-бұдырдан тазартушы 12
Өндірістік үйлерді жинаушы 12
Қалған жұмысшылар 6
Басшылар және мамандар 12
522. Вулканизация цехтары (учаскелері)
1) басқару қалқанының аппаратшысы 12
Құм төгуші 12 36
2) жұмысшылар учаскелері: покрышкаларды,
басқа бұйымдарды қалыптау және вулканизациялау,
пісіру камераларын ою және сығу, балауыздау,
бояу, покрышкаларды теңестіру мен формаларын
тазалау, покрышкалар мен камераларды кедір-
бұдырдан тазарту 12
Престеліп шығарылғандарды кесуші 12
Шина детальдарын майлаушы 12
өндірістік үйлерді жинаушы 12
3) Қалған жұмысшылар 6
4) Басшылар және мамандар 12
523. Автокамера цехтары (учаскелері)
Вулканизаторшы 12
Резина бұйымдарын және детальдарды пішуші 12
Шинопневматикалық муфталарды монтировкалаушы 12
Престеуші-вулканизаторшы 12
Шинопневматикалық муфталарды жинаушы 12
Автокамера жеңдері, автокамераларды және
айналдыру таспасын вулканизациялау, вентелдерді
протравкалау мен вулканизациялау және
қалыптарды тазалау бөлімдерінің жұмысшылары 12
Камераларды түйістіретін, түрлі камераларды
желімдейтін, вентельдерді монтировкалайтын
және өңдейтін бөлімдердің жұмысшылары 12
Өндірістік үйлерді жинаушы 12
Қалған жұмысшылар 6
Басшылар және мамандар 12

519. Подготовительные цехи (участки) и цехи
(участки) подготовки сырья
1) рабочие, руководители и специалисты
участков обработки, развески технического
углерода (сажи) и приготовления паст 12 36
2) рабочие участков: подготовки
ингредиентов, мягчителей, масел, смол;
приготовления фактиса, лаков, латекса,
ускорительных паст, смазочных и
пропиточных составов; распарки и резки
каучуков, просева ускорителей;
протекторных агрегатов, фильтрпрессов;
термопластикации каучуков,
транспортировки, развески ингредиентов и
каучука; изготовление резиновых и
тряпичных смесей; изготовление резиновых
клеев, чистки возвратной тары из-под
технического углерода (сажи) и
прокладочных холстов; уборщик
производственных помещений 12
3) остальные рабочие 6
4) руководители и специалисты 12
520. Цехи (участки) каландров
1) вальцовщик резиновых смесей 12
Рабочие, обслуживающие каландры 12
Пропитчик корда 12
Рабочие, обслуживающие пропиточные и
прокладочные агрегаты 12
Уборщик производственных помещений 12
2) остальные рабочие 6
3) руководители и специалисты 12
521. Сборочные цехи
(включая заготовительные участки)
Дублировщик 12
Закройшик резиновых изделий и деталей 12
Комплектовщик 12
Отборщик - стыковщик полос 12
Окрасчик-лакировщик резиновых изделий,
занятый окраской сырых покрышек 12
Подвертчик корда и чефера 12
Питальщик сборочных станков 12
Перекатчик ткани и прокладки 12
Перезарядчик питателей 12
Сборщик покрышек 12
Стыковщик резиновых изделий 12
Сборщик браслетов и брекеров 12
Рабочие на окраске колесных дисков нитролаком 12
Рабочие по изготовлению массивных шин 12
Шерховщих 12
Уборщик производственных помещений 12
Остальные рабочие 6
Руководители и специалисты 12
522. Цехи (участки) вулканизации
1) аппаратчик щита управления 12
Пескоструйщик 12 36
2) рабочие участков: формирования и
вулканизации покрышек и других изделий,
выемки и отжимки варочных камер,
воскирования, окраски, балансировки
покрышек и чистки форм, шерохования
покрышек и камер 12
обрезчик выпрессовок 12
промазчик деталей шин 12
уборщик производственных помещений 12
3) остальные рабочие 6
4) руководители и специалисты 12
523. Автокамерные цехи (участки)
Вулканизаторщик 12
Закройщик резиновых изделий и деталей 12
Монтировщик шинопневматических муфт 12
Прессовщик-вулканизаторщик 12
Сборщик шинопневматических муфт 12
Рабочие участков: изготовления
автокамерных рукавов, вулканизации
автокамер и ободных лент, протравки и
вулканизации вентелей и чистки форм 12
Рабочие на стыковке камер, клейке
различных камер, монтировке вентелей и отделке 12
Уборщик производственных помещений 12
Остальные рабочие 6
Руководители и специалисты 12

524. Велобұйымдар цехтары
1) велотрубки және велопротектор,
велопокрышкаларды, велокамераларды және орама
таспаларды үрлеу, велосақиналарды дәнекерлеу
және қалыптарды тазалау бөлімдерінің жұмысшы
лары 12
Кедір-бұдырды кетіруші 12
2) Қалған жұмысшылар 6
3) Басшылар және мамандар 12
525. Сұрыптау, буып-түю, жинақтау және
промтехника цехтары (учаскелері)
1) промтехникалық бұйымдарды үрлейтін және
желімді ыдысқа салатын жұмысшылар 12
2) қалған жұмысшылар, басшылар және мамандар 6
526. Көмекші-қолбала жұмысшылар және кезекші
және жөндеу бригадаларының жұмысшылары 6
1) рекуперация аппаратшысы 12
2) детальдар мен бұйымдарды желімдеуші 12
Желімді бөліп құятын қоймашы 100 децибелден
артық шу шығаратын немесе зиянды заттар
бөлетін өндірістік цехтардағы (учаскелердегі),
соның ішінде станоктарды сынайтын жұмысшылар 12
Техникалық көміртекті (күйені) қоймалаудағы
және қайта ыдыстарға салатын жұмысшылар 12
3) тұрақты түрде толық жұмыс күні ішінде
өндірісті бақылайтын ТББ жұмысшылары, осы
жұмыс орны (учаскесі) үшін белгіленгенге ұқсас
жұмыс күні мен қосымша демалыс алады 6-12 36
4) кезекші және жөндеу бригадаларының
жұмысшылары 6-12
Ескерту: Қосымша демалыстың ұзақтығы
олар қызмет көрсететін цехтар мен
учаскелердің демалыстарына ұқсас
РЕЗИНА ТЕХНИКАЛЫҚ БҰЙЫМДАР ЖӘНЕ АЯҚКИІМ
Дайындау өндірісі
527. Резина желімдері мен үстіне жағатындарды
дайындау аппаратшысы, фактис пісіретін
жұмсартқыштарды ысытатын және пісіретін 12 36
528. Негізгі өндіріс учаскелеріндегі бригадир 12
529. Резина қоспаларын вальцовкалаушы;
химикаттарды бөлшектейтін бөлшектеуші 12
530. Стрейнер машинисі, термопластикаторшы 12
531. Резина илегіштің машинисі 12
532. Түзетуші-нұсқаушы 12
533. Каучукті булайтын булаушы;
химикаттарды елейтін елеуші 12
534. Техникалық көміртекті (күйені) елейтін елеуші 12 36
535. Көмекші (тасымалдаушы) жұмысшы 12
536. Эластомерді кесуші 12
537. Борлауда және вальцовкада істейтін сорттаушы 12
538. Каучукті және ингредиенттерді құраушы-ілуші 12
539. Кептіруші, резина бұйымдарын тоңазытушы 12
540. Цехта тұрақты істейтін тасымалдаушы 12
541. Қалған жұмысшылар 6
542. Басшылар және мамандар 12
Каландрлар цехтары (учаскелері)
543. Каландрмен бірлесіп істейтін дайындамалар мен
бұйымдарды шабушы 12
544. (Барлық цехтар мен өндірістерде) резина
бұйымдарын вальцовкалаушы, резина қоспаларын
жылытумен айналысатындар 12
545. Резина бұйымдарын және детальдарын пішуші 12
546. Каландр машинисі және резина қоспаларының
каландршы 12
547. Тканьдер мен қабаттарды домалатушы 12
548. Резина бұйымдарын кесуші 12
549. Изолентаны орауын сұрыптаушы 12
550. Изолентаны орауын орналастырушы-ораушы 12

524. Цехи велоизделий
1) рабочие участков: изготовления
велотрубки и велопротекторов,
вулканизации велопокрышек, велокамер и
ободных лент, пайки велоколец и чистки форм 12
Шероховщик 12
2) остальные рабочие 6
3) руководители и специалисты 12
525. Цехи (участки) сортировки, упаковки,
комплектовки и промтехники
1) рабочие на вулканизации изделий
промтехники и фасовке клея 12
2) остальные рабочие, руководители и специалисты 6
526. Подсобно-вспомогательные рабочие и
рабочие дежурных и ремонтных бригад
1) аппаратчик рекуперации 6
2) клейщик деталей и изделий 12
кладовщик, занятый разливкой клея 12
рабочие в производственных цехах
(участках), в том числе на станочных
испытаниях при шуме свыше 100 децибел
или при выделении вредных веществ 12
Рабочие на складировании и перетаривании
технического углерода (сажи) 12
3) рабочие ОТК, постоянно в течение
полного рабочего дня, работающие по
контролю производства, имеют рабочий
день и дополнительный отпуск,
аналогичные установленным для данного
рабочего места (участка) 6-12 36
4) рабочие дежурных и ремонтных бригад 6-12
Примечание. Продолжительность
дополнительного отпуска аналогична
отпуску, установленному для рабочих
обслуживаемых ими цехов и участков
РЕЗИНОВЫЕ ТЕХНИЧЕСКИЕ ИЗДЕЛИЯ И РЕЗИНОВАЯ ОБУВЬ
Подготовительное производство
527. Аппаратчик приготовления резиновых клеев
и покрытий, занятый варкой фактиса,
разогревом и варкой мягчителей 12 36
528. Бригадир на участках основного производства 12
529. Вальцовщик резиновых смесей;
дробильщик, занятый дроблением химикатов 12
530. Машинист стрейнера, термопластикаторщик 12
531. Машинист резиносмесителя 12
532. Наладчик-инструктор 12
533. Пропарщик, занятый распаркой каучука;
просевальщик, занятый просевом химикатов 12
534. Просевальщик, занятый просевом
технического углерода (сажи) 12 36
535. Подсобный (транспортный) рабочий 12
536. Резчик эластомеров 12
537. Сортировщик, занятый в меловой и на вальцовке 12
538. Составитель-навесчик каучуков и ингредиентов 12
539. Сушильщик, холодильщик резиновых смесей 12
540. Транспортировщик, постоянно работающий в цехе 12
541. Остальные рабочие 6
542. Руководители и специалисты 12
Цехи (участки) каландров
543. Вырубщик заготовок и изделий,
работающий в потоке с каландром 12
544. Вальцовщик резиновых смесей, занятый
разогревом резиновых смесей (во всех цехах
и производствах) 12
545. Закройщик резиновых изделий и деталей 12
546. Машинист каландра и каландровщик
резиновых смесей 12
547. Перекатчик ткани и прокладки 12
548. Резчик резиновых изделий 12
549. Сортировщик, занятый упаковкой изоленты 12
550. Укладчик-упаковщик, занятый упаковкой изоленты 12

551. Қалған жұмысшылар 6
552. Басшылар және мамандар 12
Резина жеңдері, шлангілер мен
трубкалар өндірісі
553. Ширату жеңдерін жуатын жуу аппаратшысы 6
554. Технологиялық ағында істейтін түйін
тоқитын автоматтар мен станоктар автоматшысы 6
555. Негізгі өндіріс учаскелеріндегі бригадир 6-12
Ескерту: Қосымша демалыстың ұзақтығы олар
қызмет көрсететін цехтар мен учаскелердің
демалыстарына ұқсас
556. Yрлеуші 12
557. Бинт дайындаушы 12
558. Резина бұйымдары мен детальдарды пішуші 12
559. Резина бұйымдары мен детальдарын дайындаушы-
тігушi 6
560. Резина бұйымдарын сынаушы:
Гидравликамен 6
Керосинмен және талькпен 12
561. Техникалық резина бұйымдарын желімдеуші 12
562. Станокта iстейтiн таңбалаушы 12
563. Тоқу машинасының машинисі 12
564. Шприц машинаның машинисі 12
565. Шприц машинаны түзейтін түзетуші-нұсқаушы 12
566. Камералар мен шлангыларды майлайтын
детальдарды майлаушы 12
567. Сым мен тростарды ораушы 12
568. Материалдар мен шала фабрикаттарды ораушы 6
569. Резина камераларын дорналарға кигізуші 12
570. Түзетуші-нұсқаушы 6
571. Жеңдердi кесуші-ораушы 12
572. Бензин, желім, этилацетат және басқа
химикалийлерді сақтау қоймаларында істейтін
қосалқы (тасымалдаушы) жұмысшы 12
573. Қосалқы (тасымалдаушы) жұмысшы 6
574. Жеңдердi престеуші-қорғасындаушы және жеңдерден
қорғасын қабатын алушы 12 36
575. Завод ішілік көліктің тұрақты түрде дайын
өнімді шығарумен, дорнды әкелу мен детальдарды
ауыстырып жылжытатын жұмысшылары 6
576. Завод ішілік көліктің дайындау цехтарынан
шала фабрикаттар тасымалдайтын жұмысшылары 12
577. Резина бұйымдарын кесуші 12
578. Жеңдерді жинаушы 12
579. Резина бұйымдарын түсіруші 12
580. Сұрыптаушы 6
581. Транспортершi 6
582. Тростилшi 6
583. Саймандар мен құралдарды тазалаушы-түзетуші 6
584. Басшылар және мамандар 12
Қалыптық және қалыптық емес әдістермен
техникалық резина бұйымдары және санитария,
гигиена және кең қолданыстағы тауарлар өндірiсi
585. Резина желімдері мен үстінен жауып жағатындар
аппаратшысы 12
586. Жуу аппаратшысы 12
587. Воскирлеуші 12
588. Дайындамалармен бұйымдарды шабушы 12
589. Резина бұйымдары мен детальдарын пішуші 12
590. Техникалық резина бұйымдарын желімдеуші 12
591. Престен шығарылғандарды кесуші 12
592. Резина бұйымдарын бояушы-лактаушы 12
593. Зондтар мен кетерлерді күйдіріп тесуші 12
594. Престеушi-үрлеуші 12
595. Резина бұйымдарын жөндеуші 12
596. Жездеу, мырыштау және никельдеу учаскелерінің
жұмысшылары 12
597. Резина бұйымдарын бұрғылаушы 12
598. Резина бұйымдарын жинаушы 12
599. Резина бұйымдарын өңдеуші токарь 12

551. Остальные рабочие 6
552. Руководители и специалисты 12
Производство резиновых рукавов,
шлангов и трубок
553. Аппаратчик промывки, занятый промывкой
сучильных рукавов 6
554. Автоматчик на узловязальных и навивочных
автоматах и станках, занятый на
технологическом потоке 6
555. Бригадир на участках основного производства 6-12
Примечание. Продолжительность
дополнительного отпуска аналогична
отпуску, установленному для рабочих
обслуживаемых ими цехов и участков
556. Вулканизаторщик 12
557. Заготовщик бинта 12
558. Закройщик резиновых изделий и деталей 12
559. Заготовщик-пошивальщик резиновых
изделий и деталей 6
560. Испытатель резиновых изделий:
гидравликой 6
керосином и тальком 12
561. Клейщик резиновых технических изделий 12
562. Маркировщик, занятый на станке 12
563. Машинист оплеточной машины 12
564. Машинист шприц-машины 12
565. Наладчик-инструктор, занятый наладкой
шприц-машин 12
566. Намазчик деталей, занятый намазкой камер
и шлангов 12
567. Намотчик проволоки и тросов 12
568. Намотчик материалов и полуфабрикатов 6
569. Надевальщик резиновых камер на дорны 12
570. Наладчик-инструктор 6
571. Обрезчик-свертщик рукавов 12
572. Подсобный (транспортный) рабочий,
занятый на складах хранения бензина, клея,
этилацетата и других химикалий 12
573. Подсобный (транспортный) рабочий 6
574. Прессовщик-освинцовщик рукавов и
съемщик свинцовой оболочки с рукавов 12 36
575. Рабочие внутризаводского транспорта,
постоянно работающие в цехах на вывозке
готовой продукции, подноске дорн и
переноске деталей 6
576. Рабочие внутризаводского транспорта,
постоянно работающие в цехах на подвозке
полуфабрикатов из подготовительных цехов 12
577. Резчик резиновых изделий 12
578. Сборщик рукавов 12
579. Съемщик резиновых изделий 12
580. Сортировщик 6
581. Транспортерщик 6
582. Тростильщица 6
583. Чистильщик-правщик оснастки и приспособлений 6
584. Руководители и специалисты 12
Производство резиновых технических
изделий формовым и неформовым способами и изделий
санитарии, гигиены и ширпотреба
585. Аппаратчик приготовления резиновых клеев
и покрытий 12
586. Аппаратчик промывки 12
587. Воскировщик 12
588. Вырубщик заготовок и изделий 12
589. Закройщик резиновых изделий и деталей 12
590. Клейщик резиновых технических изделий 12
591. Обрезчик выпрессовок 12
592. Окрасчик-лакировщик резиновых изделий 12
593. Прожигальщик зондов и катетеров 12
594. Прессовщик-вулканизаторщик 12
595. Ремонтировщик резиновых изделий 12
596. Рабочие участка латунировки, оцинковки и
никелировки 12
597. Сверловщик резиновых изделий 12
598. Сборщик резиновых изделий 12
599. Токарь по обработке резиновых изделий 12

600. Кедір-бұдырды кетіруші-ысқылаушы 12
601. Металды, құймаларды, бұйымдар мен детальдарды
тазалаушы 12
602. Саймандар мен құралдарды тазалаушы-түзетуші 12
603. Қағқан жұмысшылар 6
604. Басшылар және мамандар 12
Ременьдер мен тасымалдау таспалары өндірісі
605. Резина қоспаларын каландрлаушы 12
606. Резина бұйымдарын кесуші 12
607. Тасымалдау таспаларын домалататын сұрыптаушы 12
608. Метро ұстағыштары мен ременьдерді жинаумен
айналысатын ременьдер мен көлік таспаларын
жинаушы 12
609. Қалған жұмысшылар 6
610. Басшылар және мамандар 12
Резиналанған тканьдер мен резиналық
желім өндiрiсi
611. Қоспа дайындау аппаратшысы 12
612. Yрлеуші 12
613. Қайталаушы 12
614. Шпрединг машинаның машинисі 12
615. Детальдарды майлаушы 12
616. Желімнен босаған ыдысты тазалаушы 12
617. Қалған жұмысшылар 6
618. Басшылар және мамандар 12
Валдарды, химаппаратуралар мен басқа
бұйымдарды гуммирлеу
619. Металл бұйымдарды гуммирлеу 12
620. Гуммирленген валдарды өңдеумен айналысатын
резина бұйымдарын өңдейтiн токарь 12
621. Металды, құймаларды, бұйымдар мен детальдарды
тазалаушы 12
622. Қалған жұмысшылар 6
623. Басшылар және мамандар 12
Жұқа қабырғалы резина бұйымдары
өндірісі
624. Жұқа қабырғалы резина бұйымдары
(латекстен жасалған қабықтар), сұйық тиокол
және марганец пен қорғасынның тотықты
қосылыстары негізінде герметиктер өндірісі
Жұмысшылар, басшылар және мамандар 12
625. Резина желімдері мен үстінен жабатындарды
дайындау аппаратшысы 12
626. Жуу аппаратшысы 12
627. Жел үрлеуші 12
628. Резина бұйымдарын сынаушы 12
629. Қабықтарды брактайтын бақылаушы 12
630. Латекстер мен желімдерден макалық
бұйымдарды дайындаушы 12
631. Резина бұйымдарын жөндеуші 12
632. Резина бұйымдарын түсіруші 12
633. Орналастырушы-ораушы 12
634. Басшылар және мамандар 12
Тiгiссiз (макалық) бұйымдар өндірісі
635. Желімдер мен үстіне жабатындарды дайындау
аппаратшысы, тігiссіз бұйымдар венчигін
домалатушы 12
636. Резина бұйымдарын тиеуші-түсіруші, бояушы-
лактаушы; Латекстер мен желімдерден
макалық бұйымдарды дайындаушы 12
637. Ионды жинақтау әдісімен бұйым өндіретін
жұмысшылар 12
638. Резина бұйымдарын түсіруші 12
639. Қалған жұмысшылар 6
640. Басшылар және мамандар 12
Құрамында (0,2-0,6%о арасында) еркін
хлорпен бар латекстер негізiнде
тігіссіз (макалық) бұйымдар өндіру
641. Латекс қоспасын дайындау аппаратшысы;
кептіру аппаратшысы; шаю аппаратшысы; 12 36
642. Жел үрлеуші; тігіссіз бұйымдарды
ораушы; резина бұйымдарын жөндеушi;
латекстер мен желімдерден макалық бұйымдарды
дайындаушы 12 36
Инженерлiк-әуеде қалқу мүлкін және
химиялық қорғаныс құралдарын өндіру
643. Инженерлік мүлікті желімдеушi 12

600. Шероховщик-шлифовщик 12
601. Чистильщик металла, отливок, изделий и деталей 12
602. Чистильщик-правщик оснастки и приспособлений 12
603. Остальные рабочие 6
604. Руководители и специалисты 12
Производство ремней и транспортных лент
605. Каландровщик резиновых смесей 12
606. Резчик резиновых изделий 12
607. Сортировщик, занятый перекаткой
транспортных лент 12
608. Сборщик ремней и транспортных лент,
занятый сборкой поручней метро и ремней 12
609. Остальные рабочие 6
610. Руководители и специалисты 12
Производство прорезиненных тканей и
резинового клея
611. Аппаратчик приготовления смесей 12
612. Вулканизаторщик 12
613. Дублировщик 12
614. Машинист шпрединг-машины 12
615. Намазчик деталей 12
616. Чистильщик, занятый чисткой тары из-под клея 12
617. Остальные рабочие 6
618. Руководители и специалисты 12
Гуммирование валов, химаппаратуры и
других изделий
619. Гуммировальщик металлозделий 12
620. Токарь по обработке резиновых изделий,
занятый обработкой гумминированных валов 12
621. Чистильщик металла, отливок, изделий и деталей 12
622. Остальные рабочие 6
623. Руководители и специалисты 12
Производство резиновых тонкостенных изделий
624. Рабочие, руководители и специалисты 12
Производство тонкостенных изделий
(оболочек из латекса), герметиков на
основе жидкого тиокола и окисных
соединений марганца и свинца
625. Аппаратчик приготовления резиновых клеев
и покрытий 12
626. Аппаратчик промывки 12
627. Вулканизаторщик 12
628. Испытатель резиновых изделий 12
629. Контролер, занятый на разбраковке оболочек 12
630. Изготовитель маканых изделий из латексов и клеев 12
631. Ремонтировщик резиновых изделий 12
632. Съемщик резиновых изделий 12
633. Укладчик-упаковщик 12
634. Руководители и специалисты 12
Производство бесшовных (маканых) изделий
635. Аппаратчик приготовления клеев и
покрытий, закатчик венчика бесшовных изделий 12
636. Загрузчик-выгрузчик; окрасчик-лакировщик
резиновых изделий; изготовитель маканых
изделий из латексов и клеев 12
637. Рабочие производства изделий методом
ионного отложения 12
638. Съемщик резиновых изделий 12
639. Остальные рабочие 6
640. Руководители и специалисты 12
Производство бесшовных (маканых)
изделий на основе латексов, содержащих
свободный хлоропрен (от 0,2 до 0,6%)
641. Аппаратчик приготовления латексной
смеси; аппаратчик сушки, аппаратчик промывки 12 36
642. Вулканизаторщик; закатчик венчика
бесшовных изделий; ремонтировщик
резиновых изделий; изготовитель маканых
изделий из латексов и клеев 12 36
Производство инженерно-воздухоплавательного
имущества и средств химзащиты
643. Клейщик инженерного имущества 12

644. Химиялық қорғаныс бұйымдарын желімдеуші 12
645. Макалық бұйымдарды латекстен және
желімнен дайындаушы 12
646. Резина бұйымдарын жинаушы, желім және
тальк қолданып жұмыс істейтін 12
647. Қалған жұмысшылар 6
648. Басшылар және мамандар 12
Резина аяқ киімі өндірісі
1) Пішу-майлау цехтары (учаскелері)
649. Шабу престерінде істейтін дайындамалар
мен бұйымдарды шабушы 12
650. Қайталаушы 12
651. Желім, мазь және тальк қолданып iстейтін
жұмыстардағы ағынға жiберушi 12
652. Резина бұйымдарын пішуші 12
653. Детальдарды майлаушы 12
654. Қалған жұмысшылар 6
655. Басшылар және мамандар 12
2) Резина аяқ киімін жинау цехтары
(учаскелері)
656. Резина аяқкиімін желімдеуші және жинау
конвейерінде, комбинаттар мен столдарда
ырғақпен істейтін басқа жұмысшылар 12
657. Каландр машинисi
658. Резина бұйымдарын бояушы-лактаушы 12
659. Ағызушы-бөлiп қоюшы 12
660. Транспортерші 12
661. Жинау конвейерiнен, комбинаттардан,
столдардан тыс iстейтiн бiрақ мазьдар,
желiм, ерiткiштер қолданатын жұмысшылар 12
662. Қалған жұмысшылар 6
663. Басшылар және мамандар 12
3) Галош штампылау цехтары
(учаскелерi)
664. Жел үрлеушi 6
665. Резина аяқкиiмiн штампылаушы 12
666. Басшылар және мамандар 6
4) Қалыпты резина аяқ киiмi цехтары
(учаскелерi)
667. Жел үрлеушi 12
668. Кемшiлiктердi түзетушi 12
669. Жел үрлеушi-престеушi 12
670. Кедiр-бұдырды кетiрушi 12
671. Құю агрегаттарында аяқкиiм
дайындайтын жұмысшылар 12
672. Қалған жұмысшылар 6
673. Басшылар және мамандар 12
5) Резина аяқ киiмiн лактау учаскелерi
674. Лак, шайыр, май және фактис
қолданып, желiм мен жабатын жағу
дайындау аппаратшысы 12 36
675. Колодкаларды жинақтаушы,
сұрыптаушы 6
676. Резина бұйымдарын бояушы-лактаушы 12
677. Ағызушы-бөлiп қоюшы 12
678. Резина бұйымдарын түсiрушi 6
679. Транспортершi 6
680. Құралдар мен саймандарды
тазалаушы-түзетушi 6
681. Басшылар және мамандар 12
Тасымалдаушы-колодка цехтары
(учаскелерi)
682. Басшылар және мамандар, жұмысшылар 6
Барлық өндiрiстердегі жел үрлеу
цехтары (учаскелерi)
683. Жел үрлеушi 12
684. Жел үрлеушi-престеушi 12
685. Бақылау-өлшеу приборлары мен
автоматика жөнiндегi слесарь 12
686. Қалған жұмысшылар 6
687. Басшылар және мамандар 12
Өңдеу-сұрыптау цехтары (учаскелерi)
688. Этикеткаларды штампылаушы 6
Латекстен жасалған губка бұйымдары өндiрiсi
689. Жұмысшылар, басшылар және мамандар 12
Эбонит бұйымдары өндiрiсi
690. Кептiру аппаратшысы 12
691. Эбонит бұйымдарын желiмдеушi 12
692. Резина бұйымдарын бояушы-лактаушы 12
693. Резина бұйымдарын өңдеуші, эбонит
бактарын күйдiретiн 12
694. Балқытушы 12
695. Учаскелер жұмысшылары:

644. Клейщик изделий химзащиты 12
645. Изготовитель маканых изделий, занятый из
латексов и клеев 12
646. Сборщик резиновых изделий, занятый на
работах с применением клея и талька 12
647. Остальные рабочие 6
648. Руководители и специалисты 12
Производство резиновой обуви
1) Закройно-намазочные цехи (участки)
649. Вырубщик заготовок и изделий, занятый на
вырубных прессах 12
650. Дублировщик 12
651. Запускальщик на поток, занятый на работах
с применением клея, мази и талька 12
652. Закройщик резиновых изделий и деталей 12
653. Намазчик деталей 12
654. Остальные рабочие 6
655. Руководители и специалисты 12
2) Цехи (участки) сборки резиновой обуви
656. Клейщик резиновой обуви и другие рабочие,
работающие в ритме непосредственно на
сборочных конвейерах, комбинатах и столах 12
657. Машинист каландра 12
658. Окрасчик-лакировщик резиновых изделий 12
659. Сливщик-разливщик 12
660. Транспортировщик 12
661. Рабочие, занятые вне сборочных конвейеров,
комбинатов, столов, но применяющие мази,
клей, растворители 12
662. Остальные рабочие 6
663. Руководители и специалисты 12
3) Цехи (участки) штамповки галош
664. Вулканизаторщик 6
665. Штамповщик резиновой обуви 12
666. Руководители и специалисты 6
4) Цехи (участки) формовой резиновой обуви
667. Вулканизаторщик 12
668. Исправитель дефектов 12
669. Прессовщик-вулканизаторщик 12
670. Шерховщик-шлифовщик 12
671. Рабочие, занятые изготовлением обуви на
литьевых агрегатах 12
672. Остальные рабочие 6
673. Руководители и специалисты 12
5) Участки лакировки резиновой обуви
674. Аппаратчик приготовления клеев и покрытий
с применением лака, смолы, масла и фактиса 12 36
675. Комплектовщик колодок, сортировщик 6
676. Окрасчик лакировщик резиновых изделий 12
677. Сливщик-разливщик 12
678. Съемщик резиновых изделий 6
679. Транспортерщик 6
680. Чистильщик-правщик оснастки и приспособлений 6
681. Руководители и специалисты 12
Транспортно-колодочные цехи (участки)
682. Рабочие, руководители и специалисты 6
Цехи и участки вулканизации на всех
производствах
683. Вулканизаторщик 12
684. Прессовщик-вулканизаторщик 12
685. Слесарь по контрольно-измерительным
приборам и автоматике 12
686. Остальные рабочие 6
687. Руководители и специалисты 12
Отделочно-сортировочные цехи (участки)
688. Штампелевщик этикеток 6
Производство губчатых изделий из латекса
689. Рабочие, руководители и специалисты 12
Производство эбонитовых изделий
690. Аппаратчик сушки 12
691. Клейщик эбонитовых изделий 12
692. Окрасчик-лакировщик резиновых изделий 12
693. Отделочник резиновых изделий, занятый
обжигом эбонитовых баков 12
694. Плавильщик 12
695. Рабочие участков:

1) эбонит тозаңын дайындайтын 12 36
2) сынайтын эбонит бұйымдарын
қышқылдармен өңдейтiн және
тазалайтын 12
696. Ыстық эбонит бұйымдарын түзететiн
және кесетiн жұмысшылар 12
697. Резина бұйымдарын өңдейтiн токарь 12
698. Кедiр-бұдырды кетiрушi-ысқылаушы 12
699. Эбониттi фрезерлеушi 12
700. Қалған жұмысшылар 6
701. Басшылар және мамандар 12
Регенерат өндiрiсi
Ескi резина қоймасы (дайындау,
бөлшектеу), девулканизациялау,
сусыздандыру, ерiту және қуу,
жұмсартқыштарды дайындау және
шихталау және девулканизаторды
өңдеу цехтары (учаскелерi)
702. Резина қоспаларын вальцовкалаушы 12
703. Регенератты талькiлейтiн таразышы 12
704. Девулканизаторшы 12
705. Бөлшектеушi 12
706. Елеушi 12
707. Шикiзатты, шала фабрикаттарды және
дайын өнiмдi қабылдаушы 12
708. Рафинирлеушi 12
709. Ескi резинаны кесушi 12
710. Сұрыптаушы 12
711. Девулканизаторды кептіруші 12
712. Ағызушы-бөлiп қоюшы 12
713. Транспортершi 12
714. Қалған жұмысшылар 6
715. Басшылар және мамандар 12
Резина қосындыларынан жасалған губка
бұйымдары өндірісі
716. Жел үрлеуші 12
717. Көпшiлiк қолды бұйымдар мен сангигиена
бұйымдарын желімдеуші 12
718. Жел үрлеуші-престеуші 12
719. Қалған жұмысшылар 6
720. Басшылар және мамандар 12
Бризол өндiрiсi
Компоненттерді араластырғышта
бұдан әрі вулканизациялау, вальцовкалау,
каландрлай отырып қосу учаскелері
721. Резина қоспаларын вальцовкалаушы 12
722. Резина қоспаларын каландрлаушы 12
723. Резина илеуші машинисі 12
724. Қалған жұмысшылар 6
725. Басшылар және мамандар 12
Экспериментті және үлгiлі цехтар мен
шеберханалар
726. Резина бұйымдары мен детальдарды
пішушi 12
727. Резина аяқ киім желімдеуші 12
728. Бақылаушы 12
729. Конфекционист-модельер 12
730. Резина қоспаларын дайындайтын,
каландрлайтын және тәжірибе
бұйымдарын вулканизация жасайтын жұмысшылар 12
731. Қалған жұмысшылар 6
732. Басшылар және мамандар 6
Көмекші-қолбала жұмысшылар және
резина-техникалық өндірістердің және резина
аяқ киімінің кезекші және жөндеу
бригадаларының жұмысшылары
ТББ бақылаушылары
733. Өндірістер бақылаушысы: дайындау,
қалыптау және бұйымдарды қалыпсыз
талькілеу, эбовиттiк желімдер және
резиналанған тканьдер; жең өндірісінің
операция аралық бақылауы және вулканизациялау 12
734. Каучук пен химиялық ингредиенттерді
бақылайтын бақылаушы 12
735. Дайын өнімді және басқа материалдарды
(ткань-суровьядан басқасын) брактайтын
қалған өндiрістер (учаскелер) бақылаушысы 6
Зертханалар, қызмет көрсететін өндірістер
736. Физика-механикалық сынақтар
бойынша лаборант 12
737. Дайындау цехтарының өндірісінде,
химия зертханаларында химиялық
заттармен істейтін химиялық талдау
лаборанты 12

1) приготовления эбонитовой пыли 12 36
2) обработки и протравки кислотами и по
испытанию эбонитовых изделий 12
696. Рабочие на выправке и обрезке горячих
эбонитовых изделий 12
697. Токарь по обработке резиновых изделий 12
698. Шерховщик-шлифовщик 12
699. Фрезеровщик по эбониту 12
700. Остальные рабочие 6
701. Руководители и специалисты 12
Производство регенерата
Цехи (участки): склад старой резины
(подготовительный, дробления), девулканизации,
обезвоживания, растворения и отгонки, подготовки
и шихтования мягчителей и обработки девулканизата
702. Вальцовщик резиновых смесей 12
703. Весовщик, занятый на талькировании
регенерата 12
704. Девулканизаторщик 12
705. Дробильщик 12
706. Просеивальщик 12
707. Приемщик сырья, полуфабрикатов и готовой
продукции 12
708. Рафинировщик 12
709. Резчик утильной резины 12
710. Сортировщик 12
711. Сушильщик девулканизатора 12
712. Сливщик-разливщик 12
713. Транспортерщик 12
714. Остальные рабочие 6
715. Руководители и специалисты 12
Производство губчатых изделий из
резиновых смесей
716. Вулканизаторщик 12
717. Клейщик изделий ширпотреба и сангигиены 12
718. Прессовщик-вулканизаторщик 12
719. Остальные рабочие 6
720. Руководители и специалисты 12
Производство бризола
Участки смешения компонентов в
смесителях с последующей вулканизацией,
вальцеванием, каландрированием
721. Вальцовщик резиновых смесей 12
722. Каландровщик резиновых смесей 12
723. Машинист резиносмесителя 12
724. Остальные рабочие 6
725. Руководители и специалисты 12
Экспериментальные и модельные цехи и
мастерские
726. Закройщик резиновых изделий и деталей 12
727. Клейщик резиновой обуви 12
728. Контролер 12
729. Модельер-конфекционист 12
730. Рабочие на изготовлении резиновых смесей,
каландривании и вулканизации опытных изделий 12
731. Остальные рабочие 6
732. Руководители и специалисты 6
Подсобно-вспомогательные рабочие и рабочие
дежурных и ремонтных бригад резиновых технических
производств и резиновой обуви
Контролеры ОТК
733. Контролер производств: подготовительного,
формовых и неформовых талькированных
изделий, эбонитовых клеев и
прорезиненных тканей; межоперационный
контроль рукавного производства и
вулканизации 12
734. Контролер, занятый на контроле каучука и
химических ингредиентов 12
735. Контролер остальных производств
(участков) по отбраковке готовой
продукции и прочих материалов (кроме
тканей-суровья) 6
Лаборатории, обслуживающие производства
736. Лаборант по физико-механическим испытаниям 12
737. Лаборант химического анализа, занятый в
производстве подготовительных цехов,
химических лабораториях, работающий с
химическими веществами 12

738. Резиналық қоспалар дайындау мен
вулканизацияда істейтін зертхана
жұмысшылары 12
739. Қалған жұмысшылар мен лаборанттар 6
740. Химиялық заттармен тұрақты істейтін
басшылар және мамандар 12
Резина-техникалық бұйымдардың
және резина аяқ киімі өндірісінің
басқа жұмыстары
741. Рекуперация аппаратшысы 6
742. Желімдер мен лактарды бөлiп құятын
қоймашы 12
743. Эластомерді кесуші 12
744. Өндiрiстік цехтар мен станок және
стенді сынақтарында істейтін және
зиянды заттар бөлетін 100 децибелден
жоғары шу бар учаскелерде iстейтiн
жұмысшылар; негізгі өндірістік
цехтарда iстейтін шикізат, техникалық
көміртек (күйе) және басқа химиялық
ингредиенттер, вальцовкаланған
қоспалар, шала фабрикаттарды жұмыс орнына
тасымалдайтын заводішілік көліктің,
каучуктерді, техникалық көміртек (күйе)
және басқа химиялық ингредиенттерді қоймаға
жинап, ыдыстарын ауыстыратын жұмысшылар 12
745. Дайын өнімді тасымалдайтын
жұмысшылар, сондай-ақ химиялық
шикізат пен бензин қоймаларының жұмысшылары 6
746. Өндiріс цехтарының технологиялық жабдықты
жөндейтін және қызмет істейтін кезекші
және жөндеу бригадаларындағы жұмысшылар 6-12
Ескерту: Қосымша демалыстың ұзақтығы тиісті
цехтар мен учаскелердің жұмысшыларына
белгіленген демалысқа ұқсас
747. Өндірістік үйлерді жинаушы 12
ТЕХНИКАЛЫҚ КӨМIРТЕК (КYЙЕ)ӨӨНДІРІСІ
748. Негізгі цехтар мен дайын өнім
қоймаларындағы ауысым басшылары,
жұмысшылар мен мамандар 12 36
749. Мышьяк қолданып, ылғалды күкірт
тазалау бөлiміндегi жұмысшылар 12
750. Қалған жұмысшылар 6
751. Қалған басшылар және мамандар 12
Тәжірибе-эксперименттi өндіріс
752. Жұмысшылар, басшылар және мамандар 12
ЗЫҒЫРТАСТЫ ТЕХНИКАЛЫҚ
БҰЙЫМДАР ӨНДIРIСI
Тігін өндірісі
753. Бөлімдердегі жұмысшылар, ауысым
басшылары және мамандар: дайындау,
түту, иіру, тоқу, толтыру, матадан
жасалған тежегіш таспасы және басқа
асбест бұйымдарының; көтеру-көлік
саймандарына қызмет көрсететін жұмысшылар 12 36
754. Сым-созу бөлімдеріндегі
жұмысшылар, басшылар және мамандар 6
755. Қалған басшылар және мамандар 12
Асбестілер: картон, қағаз,
сүзгіпластиналар, сүзгі талшықтар және
олардан жасалған бұйымдардың өндірісі
756. Дайындау-бөлшектеу, рольдеу,
желімдер мен пасталарды химикаттардан
дайындау (роль бөлімінде орналастырмай),
штампылау учаскесінің жұмысшылары, ауысым
басшылары және мамандар 12 36
757. Қалған жұмысшылар 6
758. Қалған басшылары және мамандар 12
Парониттер: электронит, ферронит,
фрианит және басқа парониттер мен
олардан алынған бұйымдар өндірісі
759. Асбесті және оның ингредиенттерін дайындау,
асбест массаларын дайындау және парақтау
учаскелерінің жұмысшылары, ауысым басшылары

738. Рабочие лаборатории, занятые на
изготовлении резиновых смесей и
вулканизации 12
739. Остальные рабочие и лаборанты 6
740. Руководители и специалисты, постоянно
работающие с химическими веществами 12
Прочие работы производств резиновых
технических изделий и резиновой обуви
741. Аппаратчик рекуперации 6
742. Кладовщик, занятый разливом клеев и лаков 12
743. Резчик эластомеров 12
744. Рабочие производственных цехов и на
участках станочных и стендовых испытаний
при шуме 100 децибел при выделении
вредных веществ; внутризаводского
транспорта, работающие в основных
производственных цехах, занятые на
повозке сырья, технического углерода
(сажи) и других химических ингредиентов,
вальцованных смесей, полуфабрикатов к
рабочим местам; на складировании и
перетаривании каучуков, технического
углерода (сажи) и других химических ингредиентов 12
745. Рабочие на транспортировке готовой
продукции, а также рабочие складов
химического сырья и бензохранилищ 6
746. Рабочие дежурных и ремонтных бригад при
обслуживании и ремонте технологического
оборудования производственных цехов 6-12
Примечание. Продолжительность
дополнительного отпуска аналогична
отпуску, установленному для рабочих
соответствующих участков (цехов)
747. Уборщик производственных помещений 12
ПРОИЗВОДСТВО ТЕХНИЧЕСКОГО УГЛЕРОДА (САЖИ)
748. Рабочие, сменные руководители и
специалисты основных цехов и складов
готовой продукции 12 36
749. Рабочие отделения мокрой сероочистки с
применением мышьяка 12
750. Остальные рабочие 6
751. Остальные руководители и специалисты 12
Опытно-экспериментальное производство
752. Рабочие, руководители и специалисты 12
ПРОИЗВОДСТВО АСБЕСТОВЫХ
ТЕХНИЧЕСКИХ ИЗДЕЛИЙ
Текстильное производство
753. Рабочие, сменные руководители и
специалисты отделений:
приготовительного, чесального,
прядильного, ткацкого, набивочного,
тканых тормозных лент и других
асбестовых изделий; рабочие по
обслуживанию подъемно-транспортных
приспособлений 12 36
754. Рабочие, руководители и специалисты
проволоко-тянульных отделений 6
755. Остальные руководители и специалисты 12
Производство асбестовых: картона, бумаги,
фильтрпластин, фильтрволокна и изделий из них
756. Рабочие, сменные руководители и
специалисты отделений: подготовительно-
дробильного, рольного, приготовления
клеев и паст из химикатов (при размещении
в рольном отделении), участка штамповки 12 36
757. Остальные рабочие 6
758. Другие руководители и специалисты 12
Производство паронитов: электронита,
ферронита, фриванита и других
паронитов и изделий из них
759. Рабочие, сменные руководители и
специалисты участков: подготовки асбеста и
ингредиентов, изготовления и листования

және мамандар 12 36
760. Асбометалл полотносын дайындайтын
жұмысшылар, басшылар және мамандар 12
761. Қалған жұмысшылар, басшылар және мамандар 12
Фрикционды және тежегіш бұйымдары өндірісі
762. Асбесті және оның ингредиенттерін дайындау,
асбест массаларын дайындау, асбест
массаларын кептіру, бакелит пропиткаларын
әзірлеу учаскелеріндегі жұмысшылар, ауысым
басшылары және мамандар 12 36
763. Құм құюшы 12 36
764. Тозаң-газ ұстайтын қондырғылардың операторы 12 36
765. Желдеткіш қондырғыларын тазалаушы және
асбест негізіндегі бұйымдарды механикалық
өңдеу жұмысшылары 12 36
766. Қалған жұмысшылар, басшылар және мамандар 12
Техникалық асбест бұйымдарының
тәжірибе-эксперименттік өндірісі
767. Жұмысшылар, басшылар және мамандар 6-12 36
Ескерту: Қосымша демалыстың ұзақтығы
өндірістік цехтардың тиісті мамандықтары
мен лауазымдары үшін белгіленген
демалысқа ұқсас болады
Химиялық өндіріске қызмет атқаратын
қосымша цехтар мен қызметтер
Тас құю өндірісі
768. Келесі тармақта тізілгендерді қоспағанда
жұмысшылар, басшылар және мамандар 12
769. Жүк тиеуші, компрессор қондырғылардың
машинисі, балқытылатын модельдердің
модельшісі, балташы, тасымалдаушы,
өндірістік үй-жайларды жинаушы 6
Коррозияға қарсы (қорғау) жапқыштар мен
бұйымдар цехтары мен шеберханалары
770. Құм құюшы, металлизатор, мыспен, мырышпен,
қорғасынмен, кадмиймен және басқа
металдармен байланысты жұмыс істейтін
металлизатор, гуммир жұмыстарындағы
футерші және қышқылға қарсылаушы
(қышқылға қарсылаушы-гуммирлеуші) 12 36
771. Қалған барлық жұмысшылар, басшылар
және мамандар 12
Газдан құтқару станциялары
772. Газдан құтқарушы 12 36
773. Газдар мен тозаңды талдау лаборанты 12 36
774. Қалған жұмысшылар 6 36
Ескерту: Жұмыс күнiнiң ұзақтығы
бұлар қызмет атқаратын өндiрiсте
белгіленген жұмыс күнiне сәйкес болу
керек.
775. Басшылар және мамандар 12
Ат-арба көлiгi
776. Шлакты, басқа химиялық қалдықтарды,
қоқысты тасып шығаратын тасушы 6
777. Химиялық өнiмдер мен техникалық
көмiртектiң (күйенiң) қалдықтарын
тасымалдайтын тасушы арбакеш 12
Химиялық шикiзат, өнiм мен
қалдықтарды тиеу және түсiру
778. Улы, ащы және тiтiркендiргiш
қасиеттерi бар химиялық шикiзатты,
өнiмдi және қалдықтарды тиейтiн
және түсiретiн жұмысшылар 12
Кiр жуатын жерлер
779. Улы, ащы және тiтiркендiргiш
заттармен ластанған арнайы киiмдердi
қабылдайтын және жуатын жұмысшылар 12
780. Арнайы киiмдердi жөндейтiн және
аяқкиiмдi жөндейтiн жұмысшылар 6
Тұрмыстық үй-жайлар және санитарлық
тораптар
781. Цехтық, тұрмыстық үй-жайлардағы,
санитарлық өткiзгiштердегi (монша)
және санитарлық тораптардағы
жұмысшылар 6-12
Ескерту: Қосымша демалыстың ұзақтығы
бұлар қызмет көрсететiн өндiрiс
жұмысшыларына белгiленген демалысқа
ұқсас, бiрақ 12 күннен жоғары емес болады

асбестовых масс 12 36
760. Рабочие, руководители и специалисты,
занятые на изготовлении
асбометаллического полотна 12
761. Остальные рабочие, руководители и специалисты 12
Производство фрикционных и тормозных изделий
762. Рабочие, сменные руководители и
специалисты участков: подготовки асбеста и
ингредиентов, изготовления асбестовых
масс, просушки асбестовых масс,
приготовления бакелитовых пропиток 12 36
763. Пескоструйщик 12 36
764. Оператор по обслуживанию
пылегазоулавливающих установок 12 36
765. Чистильщик вентиляционных установок и
рабочие механической обработки изделий
на основе асбеста 12 36
766. Остальные рабочие, руководители и специалисты 12
Опытно-экспериментальное производство
асбестовых технических изделий
767. Рабочие, руководители и специалисты 6-12 36
Примечание. Продолжительность
дополнительного отпуска аналогична
отпуску, установленному для
соответствующих профессий и должностей
производственных цехов
ВСПОМОГАТЕЛЬНЫЕ ЦЕХИ И СЛУЖБЫ, ОБСЛУЖИВАЮЩИЕ
ХИМИЧЕСКИЕ ПРОИЗВОДСТВА
Камнелитейное производство
768. Рабочие, руководители и специалисты, за
исключением перечисленных в следующем пункте 12
769. Грузчик, машинист компрессорных
установок, модельщик выплавляемых
моделей, плотник, транспортировщик,
уборщик производственных помещений 6
Цехи и мастерские антикоррозийных
(защитных) покрытий и изделий
770. Пескоструйщик; металлизатор, занятый на
работе с медью, цинком, свинцом, кадмием
и другими металлами, футеровщик
(кислотоупорщик) и кислотоупорщик на
гуммировочных работах (кислотоупорщик-
гуммировщик) 12 36
771. Все другие рабочие, руководители и специалисты 12
Газоспасательные станции
772. Газоспасательные станции 12 36
773. Лаборант по анализу газов и пыли 12 36
774. Остальные рабочие 6 36
Примечание. Продолжительность рабочего
дня должна соответствовать рабочему дню,
установленному в производстве, которое
ими обслуживается
775. Руководители и специалисты 12
Гужевой транспорт
776. Возчик, занятый на отвозке шлака и других
химических отходов, мусора 6
777. Возчик, занятый перевозкой химпродуктов
и отходов технического углерода (сажи) 12
Погрузка и разгрузка химического
сырья, продукции и отходов
778. Рабочие, занятые на погрузке и разгрузке
химического сырья, продукции и отходов,
обладающих токсичными, едкими и
раздражающими свойствами 12
Прачечные
779. Рабочие по приему и стирке спецодежды,
загрязненной токсическими, едкими и
раздражающими химическими веществами 12
780. Рабочие по ремонту спецодежды, обувщик
по ремонту обуви 6
Бытовые помещения и санузлы
781. Рабочие цеховых, бытовых помещений,
санпропускников (бань) и санузлов 6-12
Примечание. Продолжительность
дополнительного отпуска аналогична
отпуску, установленному рабочим
производства, которое ими обслуживается,
но не свыше 12 дней

782. Электрлi және автотележканы жүргiзушi 12
783. Экскаватор машинисі және кран машинисі
(краншы), іштен жану двигателімен,
электрлі двигательмен және бу
двигателімен жұмыс істеу барысында 12
784. Пластмасса пісіруші 12
785. Өндірістік үй-жайларды жинаушы,
аумақты (көшелерді) жинаушы 6
13. МИКРОБИОЛОГИЯЛЫҚ ӨНДІРІСТЕР
Өсiмдiк материалдарын гидролиздеу
тәсiлiмен қант өндiру
1. Сүзгiлеу аппаратшысы 12
2. Пiсiру бөлiмiнiң бункерiне қызмет
көрсететiн бункерлеушi 6
3. Пiсiрушi 12
4. Тиеушi-түсiрушi 12
5. Қышқылшы 12
6. Насос қондырғыларының машинисi 12
7. Бейтараптаушы 12
8. Слесарь-жөндеушi 12
9. Аппаратура жабдығын жөндейтiн слесарь 12
10. Шөктiру және жылу алмастыру операторы 6
11. Тозаң-шаң ұстайтын қондырғылар операторы 6
Гидролиздi этил спиртiнiң өндiрiсi
12. Қайта айдау аппаратшысы 12
13. Пiсiрушi 12
14. Қышқылшы 12
15. Ашытқы өсiру операторы 12
16. Биомасса сеператоры 12
17. Слесарь-жөндеушi 12
18. Аппаратура жабдығын жөндейтiн слесарь 12
Фурфорол өндiрiсi
19. Жұмысшылар, ауысым басшылары және мамандар 12
Ксилоза, ксилит және ксилитан
өндiрiсi
20. Дегидратация аппаратшысы 12
21. Сүзгілеу аппаратшысы 12
22. Булау қондырғысының операторы 6
23. Кристалдаушы-центрифугашы 12
24. Компрессор қондырғысының машинисi 12
25. Реакторшы 12
26. Ион алмастыру операторы 12
27. Бақылау-өлшеу приборлары мен
автоматика жөнiндегi слесарь 12
28. Аппаратура жабдығын жөндейтiн слесарь 12
29. Слесарь-жөндеушi 12
Өсiмдiк шикiзатынан глюкоза өндiру
30. Абсорбциялау аппаратшысы 12 36
31. Тұзды реактификациялау аппаратшысы 12 36
32. Кетiру аппаратшысы 12 36
33. Сүзгiлеу аппаратшысы 12 36
34. Булау қондырғысының операторы 12 36
35. Диффузияшы 12 36
36. Инверторшы 12 36
37. Кристалдаушы-центрифугашы 12 36
38. Бейтараптаушы 12 36
39. Ион алмастыру операторы 12 36
40. Қосалқы (тасымалдаушы) жұмысшы 12
41. Слесарь-жөндеушi 12 36
42. Аппаратура жабдығын жөндейтiн слесарь 12 36
43. Глюкоза цехында iстейтiн ауысым мастерi 12 36
44. Тасымалдаушы 12
45. Электр жабдығына қызмет көрсететiн
электромонтер 12 36
Медициналық емес мақсаттағы антибиотиктер,
тыңайтқыштар және биологиялық синтезбен алынатын
инсектицидтi препараттар өндiрiсi
46. Аталған өндiрiстерде тiкелей iстейтiн
жұмысшылар, басшылар және мамандар 12 36
Премикстер өндiрiсi
47. Жұмысшылар, басшылар және мамандар 12
Биологиялық синтезбен алынатын ферменттi
препараттар өндiрiсi
48. 1) тiрi микроағзалармен және дайын
ферменттi препараттармен тiкелей
және тұрақты iстейтiн жұмысшылар,

782. Водитель электро- и автотележки 12
783. Машинист экскаватора и машинист крана
(крановщик) при работе с двигателями
внутреннего сгорания, электродвигателями
и паровыми двигателями 12
784. Сварщик пластмасс 12
785. Уборщик производственных помещений,
уборщик территории (улиц) 6
13. МИКРОБИОЛОГИЧЕСКИЕ ПРОИЗВОДСТВА
Производство сахаров методом
гидролиза растительных материалов
1. Аппаратчик фильтрации 12
2. Бункеровщик, обслуживающий бункера
варочного отделения 6
3. Варщик 12
4. Загрузчик-выгрузчик 12
5. Кислотчик 12
6. Машинист насосных установок 12
7. Нейтрализаторщик 12
8. Слесарь-ремонтник 12
9. Слесарь по ремонту аппаратурного оборудования 12
10. Оператор отстаивания и теплообмена 6
11. Оператор по обслуживанию пылегазоулавливающих
установок 6
Производство спирта этилового гидролизного
12. Аппаратчик перегонки 12
13. Варщик 12
14. Кислотчик 12
15. Оператор выращивания дрожжей 12
16. Сепараторщик биомассы 12
17. Слесарь-ремонтник 12
18. Слесарь по ремонту аппаратурного оборудования 12
Производство фурфурола
19. Рабочие, сменные руководители и специалисты 12
Производство ксилозы, ксилита и ксилитана
20. Аппаратчик дегидратации 12
21. Аппаратчик фильтрации 12
22. Оператор выпарной установки 6
23. Кристализаторщик-центрифуговщик 12
24. Машинист компрессорных установок 12
25. Реакторщик 12
26. Оператор ионообмена 12
27. Слесарь по контрольно-измерительным приборам
и автоматике 12
28. Слесарь по ремонту аппаратурного оборудования 12
29. Слесарь-ремонтник 12
Производство глюкозы из растительного сырья
30. Аппаратчик абсорбции 12 36
31. Аппаратчик солевой реактификации 12 36
32. Аппаратчик сушки 12 36
33. Аппаратчик фильтрации 12 36
34. Оператор выпарной установки 12 36
35. Диффузорщик 12 36
36. Инверторщик 12 36
37. Кристаллизаторщик-центрифуговщик 12 36
38. Нейтрализаторщик 12 36
39. Оператор ионообмена 12 36
40. Подсобный (транспортный) рабочий 12
41. Слесарь-ремонтник 12 36
42. Слесарь по ремонту аппаратурного
оборудования 12 36
43. Сменный мастер, занятый в цехе глюкозы 12 36
44. Транспортировщик 12
45. Электромонтер по обслуживанию
электрооборудования 12 36
Производства антибиотиков немедицинского
назначения, удобрений и инсектицидных препаратов,
получаемых биологическим синтезом
46. Рабочие, руководители и специалисты,
непосредственно занятые в указанных
производствах 12 36
Производство премиксов
47. Рабочие, руководители и специалисты 12
Производство ферментных препаратов,
получаемых биологическим синтезом
48. 1) рабочие, сменные руководители и
специалисты, непосредственно и постоянно
занятые на работах с живыми микроорганизмами

басшылар және мамандар 12 36
2) қалған жұмысшылар, басшылар
және мамандар 12
Микробиологиялық синтез тәсiлiмен лизин
өндіру
49. Өндiрiсте тiкелей iстейтiн
жұмысшылар, басшылар және мамандар 12 36
Азықтық ашытқылар мен ақуыз-дәруменді
концентраттары өндiрiсi
50. Өндiрiсте тiкелей iстейтiн
жұмысшылар, басшылар және мамандар 12
Поликарбон қышқылдары мен лигмостимул
тыңайтқыштарын өндiру
51. Жұмысшылар, ауысым басшылары
және мамандар 12
Нитролигнин және оның туындыларын өндiру
(сунил, игетан және басқалар)
52. Жұмысшылар, ауысым басшылары
және мамандар 12
Карбонданған лигнин және лигниннен
белсендi көмiрлер өндiру
53. Тiкелей өндiрiсте iстейтiн
жұмысшылар, басшылар және мамандар 12 36
Лигниндi кептiру және брикеттеу
54. Тiкелей өндiрiсте iстейтiн
жұмысшылар, ауысым басшылары
және мамандар 12
Юглон өндiрiсi
55. Аталған өндiрiсте тiкелей iстейтiн
жұмысшылар, басшылар және мамандар 12 36
Биологиялық синтез жолымен ацетон,
бетанол, этанол өндiру
56. Затор ферментациясы аппаратшысы 6
57. Декантаторшы 6
58. 3аторшы 12
59. Инокуляторшы 6
60. Yн берiп тұратын жұмысшылар 6
61. Ректификация бөліміндегі жұмысшылар 12
62. Слесарь-жөндеуші 6
63. Ағызушы-бөліп қоюшы 12
64. Қоректендіру ортасын стерилизациялаушы 6
65. Өндірістік үй-жайларды жинаушы 6
66. Электр жабдығын жөндейтін электромонтер 6
67. Ацетон-бутил өндірісінде істейтін
ауысым басшылары және мамандар 12
Микробиология өндірісінің
басқа мамандықтары
68. Ыстық жұмыстарда істейтін футерші
(қышқылға қарсылаушы) 12 36
69. Бокстердегі жұмыстарды істейтін жұмысшылар 12 36
14. Металл өңдеу құю өндірісі
Жұмысшылар
1. Ваграншы 12
2. Жұқа қабатты болатты прокаттаумен айналысатын
ыстық прокат станының вальцовшысы 12 36
3. Құю майларын пісіруші 6
4. Құю цехының балқыту, құю, қалыптау, өзектеу,
кептіру және шабу бөлімдерінде тұрақты
істейтін электро және автотележка жүргізушісі 6
5. Құймаларды ұрып түсіруші:
1) басқару пульті алып тасталған немесе ұру
торынан бөлектелген кезде автоматтандырылған
ұрғышта істейтін 6
2) қалған жұмыстарда істейтін 12
6. Гидроқұм қоюшы, гидро тазалаушы
7. Құймаларды сұйық шойынмен пісіруші 12
8. Шихтаны вагранкалар мен пештерге құлатушы:
1) қолмен 12
2) механикаланған тәсілмен 6
9. Металл құюшы 12
10. Жер өңдеуші 6
11. Каркас дайындаушы, металл каркастарын
дайындайтын және жөндеумен айналысатындар 6
12. Ожаушы 6
13. Кокилдеуші-жинаушы 6
14. Қысыммен құятын машиналарда құюшы 12

и готовыми ферментными препаратами 12 36
2) остальные рабочие, руководители и
специалисты 12
Производство лизина путем
микробиологического синтеза
49. Рабочие, сменные руководители и
специалисты, непосредственно занятые в
производстве 12 36
Производство кормовых дрожжей и
белково-витаминных концентратов
50. Рабочие, сменные руководители и
специалисты, непосредственно занятые в
производстве 12
Производство поликарбоновых кислот и
лигностимулирующих удобрений
51. Рабочие, сменные руководители и специалисты 12
Производство нитролигнина и его
производных (сунил, игетан и др.)
52. Рабочие, сменные руководители и специалисты 12
Производство карбонизированного
лигнина и активных углей из лигнина
53 . Рабочие, сменные руководители и
специалисты, непосредственно занятые в
производстве 12 36
Сушка и брикетирование лигнина
54. Рабочие, сменные руководители и
специалисты, непосредственно занятые в
производстве 12
Производство юглона
55. Рабочие, сменные руководители и
специалисты, непосредственно занятые в
данном производстве 12 36
Производство ацетона, бетанола, этанола
путем биологического синтеза
56. Аппаратчик ферментации затора 6
57. Декантаторщик 6
58. Заторщик 12
59. Инокуляторщик 6
60. Рабочие на подаче муки 6
61. Рабочие ректификационного отделения 12
62. Слесарь-ремонтник 6
63. Сливщик-разливщик 12
64. Стерилизаторщик питательных сред 6
65. Уборщик производственных помещений 6
66. Электромонтер по ремонту электрооборудования 6
67. Сменные руководители и специалисты,
занятые в ацетоно-бутиловом производстве 12
Прочие профессии микробиологических производств
68. Футеровщик (кислотоупорщик), занятый на
горячих работах 12 36
69. Работники, занятые на работах в боксах 12 36
14. МЕТАЛЛООБРАБОТКА ЛИТЕЙНОЕ ПРОИЗВОДСТВО
Рабочие
1. Вагранщик 12
2. Вальцовщик стана горячей прокатки, занятый на
прокатке тонколистовой стали с подмусориванием 12 36
3. Варщик литейных смазок 6
4. Водитель электро- и автотележки,
постоянно занятый в плавильном,
заливном, формовочном, стержневом,
сушильном и обрубном отделениях литейного цеха 6
5. Выбивальщик отливок, занятый:
1) на автоматизированной выбивке, когда пульт
управления удален или изолирован от выбивной
решетки 6
2) на остальных работах 12
6. Гидропескоструйщик; гидрочистильщик 6
7. Заварщик отливок жидким чугуном 12
8. Завальщик шихты в вагранки и печи:
1) в ручную 12
2) механизированным способом 6
9. Заливщик металла 12
10. Земледел 6
11. Изготовитель каркасов, занятый
изготовлением и ремонтом металических каркасов 6
12. Ковшевой 6
13. Кокильщик-сборщик 6
14. Литейщик на машинах для литья под давлением 12

15. Сыртқа тебу машиналарында істейтін вакуумды,
сыртқа тебу-вакуумды және сыртқа тебе
құюдың құюшысы 12
16. Шабу және ұру учаскелерінде құйманы
таңбалайтын таңбалаушы 6
17. Мотовоз машинисі, сұйық металды
тасымалдайтын электрлі және автотележканың
жүргізушісі 6
18. Балқыту модельдерінде жұмыс істейтін
модельшісі:
1) маршалит, құм және жабатын ерітінді
дайындайтын 6
2) модельді масса дайындайтын 6
3) модельдер дайындайтын 6
4) модельдерді бояйтын және себетін 6
5) шыршалардан модельдік массаны жаныштап
шығаратын 6
6) балқытылатын модельдер бойынша дәл
құйма модельдерін жинақтауда 6
19. Қалыптау және құю учаскелерінде модельдер
мен шаблондарды үнемі жөндейтін ағаш және
металл модельдер бойынша модельші 6
20. Қалыптау және өзектеу машиналарының түзетушісі 6
21. Құю машиналарының түзетушісі 12
22. Кесуші 12
23. Металл мен балқымаларды түзетуші 6
24. Пресспен құрамаларды түзетуде істейтін
машина түзетуші 6
25. Электр балқыту пештерінің пультшісі 6
26. Жұмысшылар:
1) конвейерде ыстық құйманы ілетін 12
2) құю цехтарының жер дайындау цехтарындағы 6
3) құю цехтарының тоннельдерінде жабдықтарды
жөндейтін және қызмет көрсететін 12
27. Құйманы толтыру және ұру бөлімдерінде
(учаскелерінде) тікелей істейтін жұмысшылар
(осы бөлімшеде тізбеленген жұмысшылардан
басқасы) 6
28. Қабықты қалып учаскелеріндегі жұмысшылар:
1) қабықты қалыптарды қалыптауда 12
2) құрамаларды дайындауда 12
3) қабықты қалыптарды бакелит желімімен
желімдеуде 12
4) қабықты қалыптарды пульвербакелиттен
дайындауда 12
29. Кесу бөлімінде құйманы белгілеумен
айналысатын белгілеуші 6
30. Құю цехтарының балқыту, толтыру, өзектеу
және кесу учаскелерінде тұрақты істейтін
жұмыстарды бөлуші 6
31. Қалыптарды жинаушы:
1) толтыру кезінде жүктерді опоктарда
қайта орналастырушы 12
2) жұмыстың басқа түрлерінде, соның ішінде
конвейердегі опоктарды қыстыру және
босатудағы 6
32. Кокилдерді ыстық күйінде жөндейтін және
түзететін жөндеуші-слесарь 12
33. Конвертордың болат балқытушысы 12
34. Машинамен қалыптау өзекшісі қолмен
қалыптау өзекшісі 6
35. Құю цехының кесу учаскелерінде тікелей
істейтін арқаншы 6
36. Қалыптарды, өзектерді, қалыптау
материалдарын кептіруші 6
37. Құймаларды күйдіретін термист 6
38. Құю өндірісінде істейтін тасымалдаушы 6
39. Құю цехтарының туннельдерінде күйген
жерді жинайтын конвейерлерге қызмет
көрсететін құю цехтарын жинаушы 12 36
40. Жұмыстың ыстық учаскелерінде істейтін
өндірістік үй-жайларды жинаушы 6
41. Машинамен қалыптау қалыптаушысы қолмен
қалыптау қалыптаушысы 6
42. Металл, құйма, бұйымдар мен деталдарды
тазалаушы:

15. Литейщик вакуумного, центробежно-
вакуумного и центробежного литья,
занятый на машинах центробежного литья 12
16. Маркировщик, занятый на клеймовке литья
на обрубном и выбивном участках 6
17. Машинист мотовоза, водитель электро- и
автотележки, занятые транспортировкой
жидкого металла 6
18. Модельщик выплавляемых моделей, занятый:
1) на приготовлении маршалита, песка и
раствора для покрытия 6
2) на приготовлении модельной массы 6
3) на приготовлении моделей 6
4) на покраске и обсыпке моделей 6
5) на вытопке модельной массы из елок 6
6) на комплектовке моделей точного литья
по выплавляемым моделям 6
19. Модельщик по деревянным моделям и
модельщик по металлическим моделям,
постоянно занятые ремонтом моделей и
шаблонов на формовочном и заливочном участках 6
20. Наладчик формовочных и стержневых машин 6
21. Наладчик литейных машин 12
22. Обрубщик 12
23. Плавильщик 12
24. Правильщик металла и сплавов на машинах,
занятый правкой литья на прессах 6
25. Пультовщик электроплавильной печи 6
26. Рабочие, занятые:
1) подвеской горячего литья на конвейере 12
2) на землеприготовительных участках
литейных цехов 6
3) обслуживанием и ремонтом
оборудования в тоннелях литейных цехов 12
27. Рабочие, непосредственно занятые в
отделениях (на участках) заливки и
выбивки литья (кроме рабочих,
перечисленных в этом подразделе) 6
28. Рабочие на участках оболочковых форм, занятые:
1) на формовке оболочковых форм 12
2) на приготовлении составов 12
3) на клейке оболочковых форм бакелитовым клеем 12
4) на изготовлении оболочковых форм из
пульвербакелита 12
29. Разметчик, занятый разметкой литья в
обрубном отделении 6
30. Распределитель работ, постоянно занятый
на плавильном, заливочном, стержневом и
обрубном участках литейных цехов 6
31. Сборщик форм, занятый:
1) перекладкой грузов на опоках при заливке 12
2) на остальных видах работ, в том числе на
скрепке и раскрепке опок на конвейере 6
32. Слесарь-ремонтник, занятый наладкой и
ремонтом кокилей в горячем состоянии 12
33. Сталевар конвертера 12
34. Стерженщик машинной формовки;
стерженщик ручной формовки 6
35. Стропальщик, непосредственно занятый на
обрубных участках литейных цехов 6
36. Сушильщик стержней, форм, формовочных
материалов 6
37. Термист, занятый на отжиге отливок 6
38. Транспортировщик, занятый в литейном
производстве 6
39. Уборщик в литейных цехах, занятый
обслуживанием конвейеров по уборке
горелой земли в туннелях литейных цехов 12 36
40. Уборщик производственных помещений,
занятый уборкой на горячих участках работы 6
41. Формовщик машинной формовки;
формовщик ручной формовки 6
42. Чистильщик металла, отливок, изделий и
деталей, занятый очисткой:

1) құрғақ құммен және металл жоңқаларымен
тазалайтын 12 36
2) бөлшекті-ағынды машиналарда
(құрғақ тәсілмен) тазалайтын 12
3) галттау барабандарында тазалайтын 6
43. Ыстық жұмыс учаскелеріне қатысты жабық
үйлерде тұрақты істейтін шихталаушы 6
Басшылар мен мамандар
44. Балқыту, толтыру және кесу учаскелеріндегі
мастер және ауысым инженері 12
45. Құю цехының басқа (модель бөлімдерін қоса
алғанда) учаскелеріндегі мастер және
ауысым инженері 6
Фторлы присадкаларды қолданып
магний балқымаларын өндіру
Жұмысшылар
46. Балқыған металды тікелей бақылайтын пирометрші 12 36
47. Магний балқымалары цехтарындағы балқыту,
толтыру және ұру бөлімдеріндегі жұмыстарда
тұрақты істейтін жұмысшылар 12 36
48. Металл құйылатын ортақ залда істейтін
өзектерді, тоңазытқыштарды, каркастарды
өңдейтін және дайындайтын жұмысшылар 12 36
49. Магний балқымалары балқыту үшін құрамында
хлорлы және фторлы тұздар бар флюс
дайындайтын, фторлы присадкаларды құраушы
және тікелей метал толтырылатын залда
істейтін жұмысшы 12 36
50. Металл құйылатын ортақ залда істейтін
машинамен қалыптау өзекшісі 12 36
51. Металл құйылатын ортақ залда істейтін
қолмен қалыптау өзекшісі 12 36
52. Металл құйылатын ортақ залда істейтін
машинамен қалыптау қалыптаушысы 12 36
53. Металл құйылатын ортақ залда істейтін
қолмен қалыптау қалыптаушысы 12 36
Басшылар және мамандар
54. Балқыту, толтыру және ұрып түсіру
бөлімдеріндегі ауысым мастері 12 36
Ұста-престеу жұмыстары
Жұмысшылар
55. Ыстық прокаттау станының вальцовшысы 12
56. Жамаушы 12
57. Балға мен пресс ұстасы 12
58. Штампышы-ұста 12
59. Қолмен соғатын ұста 12
60. Балға, пресс, манипуляторда ыстық металды
өңдейтін машинист 12
61. Металды қолмен және механикалық алып
берумен айналысатын металды ысытушы (пісіруші) 12
62. Ыстық жұмыс учаскелерінде тұрақты
істейтін ұста-пресс жабдығын түзетуші 12
63. Ұста цехында және ыстық штампылау
учаскелерінде тұрақты істейтін қосалқы жұмысшы 6
64. Ыстық металды түзетумен айналысатын
машинамен түзетуші және қолмен түзетуші 6
65. Ыстық жұмыстарда істейтін серіппеші 12
66. Ыстық жұмыстарда тұрақты істейтін жұмыс бөлуші 6
67. Ыстық металды кесуші 6
68. Ыстық жұмыс учаскелерінде істейтін
жөндеуші-слесарь 6
69. Ыстық жұмыс учаскелерінде жинайтын өндірісті
үй-жайларды жинаушы 6
70. Ыстық жұмыс учаскелерінде істейтін электр
жабдығын жөндейтін электромонтер 6
Басшылар және мамандар

1) сухим песком и металлическими опилками 12 36
2) дробеструйными машинами в
дробеструйных камерах (сухим способом) 12
3) на галтовочных барабанах 6
43. Шихтовщик, постоянно работающий в
закрытых помещениях, связанных с
горячими участками работ 6
Руководители и специалисты
44. Мастер и сменный инженер плавильного,
заливочного и обрубного участков 12
45. Мастер и сменный инженер в литейном
цехе на других участках (исключая
модельные отделения) 6
ПРОИЗВОДСТВО МАГНИЕВЫХ СПЛАВОВ
С ПРИМЕНЕНИЕМ ФТОРИСТЫХ ПРИСАДОК
Рабочие
46. Пирометрист, непосредственно занятый
контролем расплавленного металла 12 36
47. Рабочие, постоянно занятые на работах в
плавильном, заливочном и выбивном отделениях,
в цехах литья магниевых сплавов 12 36
48. Рабочие, занятые отделкой и подготовкой
стержней, холодильников, каркасов,
работающие в общем зале, где
производится заливка металла 12 36
49. Составитель фтористых присадок, занятый
приготовлением флюсов, с содержанием
хлористых и фтористых солей для плавки
магниевых сплавов и работающий
непосредственно в зале, где производится
заливка металла 12 36
50. Стерженщик машинной формовки,
работающий в общем зале, где
производится заливка металла 12 36
51. Стерженщик ручной формовки, работающий в
общем зале, где производится заливка металла 12 36
52. Формовщик машинной формовки, работающий в
общем зале, где производится заливка металла 12 36
53. Формовщик ручной формовки, работающий в общем
зале, где производится заливка металла 12 36
Руководители и специалисты
54. Сменный мастер плавильного, заливочного
выбивального отделений 12 36
КУЗНЕЧНО-ПРЕССОВЫЕ РАБОТЫ
Рабочие
55. Вальцовщик стана горячей прокатки 12
56. Клепальщик 12
57. Кузнец на молотах и прессах 12
58. Кузнец-штамповщик 12
59. Кузнец ручной ковки 12
60. Машинист на молотах, прессах и манипуляторах,
занятый на обработке горячего металла 12
61. Нагревальщик (сварщик) металла, занятый
на ручной и механической подаче 12
62. Наладчик кузнечно-прессового оборудования,
постоянно занятый на горячих участках работ 12
63. Подсобный рабочий, постоянно занятый в
кузнечном цехе и на участках горячей штамповки 6
64. Правильщик на машинах и правильщик вручную,
занятые правкой горячего металла 6
65. Пружинщик, занятый на горячих работах 12
66. Распределитель работ, постоянно занятый
на горячих участках работы 6
67. Резчик горячего металла 6
68. Слесарь-ремонтник, занятый на горячих
участках работы 6
69. Уборщик производственных помещений,
занятый уборкой на горячих участках работы 6
70. Электромонтер по ремонту электрооборудования,
занятый на горячих участках работы 6
Руководители и специалисты

71. Ыстық жұмыс учаскелерінде істейтін ұста
цехының мастері және ауысым инженері 6
Термикалық өңдеу
Жұмысшылар
72. Құрамында цианды қосылыстар бар өндіріс
қалдықтарын тұрақты бейтараптайтын цианды
ерітінділерді бейтараптаушы 12 36
73. Термикалық цехтарда тұрақты істейтін
қосалқы (тасымалдаушы) жұмысшы 6
74. Ыстық бұйымдарды түзететін машинамен
түзетуші және қолмен түзетуші 6
75. Циан мен цианды тұздарды қаптау жөніндегі
жұмыстарды орындайтын қызметкерлер 12
76. Термикалық өңдеу учаскелерінде тұрақты
істейтін жұмыстарды бөлуші 6
77. Термист:
1) қорғасын және мырышты ванналарда істейтін 12 36
2) хлорлы-барий және селитра ванналарында
істейтін 12
3) термикалық өңдеудің барлық қалқан
түрлерінде істейтін 6
78. ТВЧ қондырғысындағы термист 6
79. Ыстық жұмыс учаскелерінде істейтін
өндірістік үй-жайларды жинаушы 6
Басшылар және мамандар
80. Термикалық цехтың мастері 6
Металдарды жабу және эмальдау цехтары
Жұмысшылар
81. Воронилші 12
82. Гальваншы:
1) цианды ванналар мен оксидтеуде 12
2) қалқан ванналарды 6
83. Болат таспаны қорғасын балқымасымен жабу
процесін тікелей бақылайтын металл жабу
жұмысының бақылаушысы 12
84. Ванналарды түзетуші:
1) цианды ванналар мен ворондауда 12
2) қалқан ванналарды 6
85. Ыстық тәсілмен қалайылаушы 12
86. Шихтадан эмаль массасын дайындаумен
тікелей айналысатын эмаль өндірісінің
диірменшісі 12
87. Металлизатор:
1) мыспен және оның балқымаларымен,
қорғасынмен, мырышпен және кадмиймен
жұмыс істейтін 12 36
2) қалған жұмыстардағы 12
88. Эмальданған бұйымдарды күйдіретін эмаль
күйдіруші 12
89. Ыстық тәсілмен (гальванды емес)
қорғасындаумен тұрақты айналысатын қорғасыншы 12
90. Ыстық тәсілмен (гальванды емес) мырыштаумен
тұрақты айналысатын мырышшы 12
91. Шихталау үшін материалдар дайындайтын
эмаль ұнтағын дайындаушы 12
92. Болат таспаға балқыған қорғасын балқымасын
жағатын машиналарға тікелей қызмет
көрсететін жұмысшылар 12 36
93. Ыстық тәсілмен (гальванды емес) алтындауда
тікелей істейтін жұмысшылар 12
94. Бұйымдарға суық эмаль массасын жағумен
тікелей айналысатын эмальдаушы 6
Басшылар және мамандар
95. Эмальдау массасын дайындайтын және эмальды
детальдарды (бұйымдарды) күйдірумен тікелей
айналысатын цехтың және учаскенің мастері 12
96. Металдарды жабу учаскенің мастері 6
ҚАЗАНДЫҚ ЖӘНЕ КЕМЕ ҚҰРЫЛЫСЫ
ӨНДІРІСТЕРІ
Металл кемелер және қазандық өндірісі
97. Вибростолдарда, виброалаңдарда, қолдан
вибрациялау станоктары бар кассеталық
қондырғыларда жұмыс істейтін темір-бетон
кемелердің арматуршысы 6

71. Мастер и сменный инженер кузнечного
цеха, занятые на горячих участках работы 6
ТЕРМИЧЕСКАЯ ОБРАБОТКА
Рабочие
72. Нейтрализаторщик цианистых растворов,
постоянно занятый нейтрализацией отходов
производства, содержащих цианистые соединения 12 36
73. Подсобный (транспортный) рабочий,
постоянно занятый в термических цехах 6
74. Правильщик на машинах и правильщик
вручную, занятые правкой горячих изделий 6
75. Работники, выполняющие работы по
расфасофке циана и цианистых солей 12
76. Распределитель работ, постоянно занятый
на участках термической обработки 6
77. Термист, занятый:
1) на свинцовых и цианистых ваннах 12 36
2) на хлористо-бариевых и селитровых ваннах 12
3) на всех остальных видах термической обработки 6
78. Термист на установках ТВЧ, термист,
занятый на печах 6
79. Уборщик производственных помещений,
занятый уборкой на горячих участках работ 6
Руководители и специалисты
80. Мастер термического цеха 6
ЦЕХИ ПОКРЫТИЯ МЕТАЛЛОВ И ЭМАЛИРОВАНИЯ
Рабочие
81. Воронильщик 12
82. Гальваник, занятый:
1) на цианистых ваннах и оксидировании 12
2) на остальных ваннах 6
83. Контролер работ по металлопокрытиям,
непосредственно занятый контролем
процесса покрытия стальной ленты
свинцовым сплавом 12
84. Корректировщик ванн, занятый:
1) на цианистых ваннах оксидировании и
воронении 12
2) на остальных ваннах 6
85. Лудильщик горячим способом 12
86. Мельник эмальпроизводства, непосредственно,
занятый приготовлением эмалировочной
массы из шихты 12
87. Металлизатор, занятый:
1) при работе с медью и ее сплавами,
свинцом, цинком и кадмием 12 36
2) на остальных работах 12
88. Обжигальщик эмали, занятый обжигом
изделий, покрытых эмалями 12
89. Освинцевальщик, постоянно занятый
освинцеванием горячим способом (не
гальваническим) 12
90. Оцинковщик горячим способом, постоянно
занятый на оцинковании горячим способом
(не гальваническим) 12
91. Приготовитель эмалевых порошков, занятый
заготовкой исходных материалов для шихты 12
92. Рабочие, непосредственно занятые
обслуживанием машин по нанесению
расплавленного свинцового сплава на
стальную ленту 12 36
93. Рабочие, постоянно занятые на золочении
горячим способом (не гальваническим) 12
94. Эмалировщик, непосредственно занятый нанесением
холодной эмалировочной массы на изделия 6
Руководители и специалисты
95. Мастер эмалировочного цеха и участка,
непосредственно занятый заготовкой
эмалировочной массы и на обжиге
эмалированных деталей (изделий) 12
96. Мастер на участке покрытия металлов 6
КОТЕЛЬНОЕ И СУДОСТРОИТЕЛЬНОЕ ПРОИЗВОДСТВА
Металические суда и котельное производство
97. Арматурщик железобетонных судов,
занятый работой на вибростолах,
виброплощадках, кассетных установках и с
ручными вибраторами 6

98. Есу валдары мен резина қоспаларын қайта
өңдеумен айналысатын вулканизаторшы 6
99. Ыстықтай майыстыруда істейтін кеме
майыстырушысы 12
100. Кеме конструкцияларын гуммирлеуде істейтін
металл бұйымдарын гуммирлеуші 12 36
101. Кемедегі изоляция жасаушы 12
102. Жамаушы: 12
1) кеме бұйымдары мен металл конструкцияларын
пневматикалық балғамен қолмен жамайтын 12
2) жамауларды ысытатын 12
103. Кеме құрылысындағы сауытшы 12
104. Кеме қазаншысы және қазаншы:
1) қазандар, резервуарлар, цистерналар,
ыдыстар және басқа металл ыдыстарын дайындаумен
және қазан темірінен жасалған бұйымдарды
(детальдарды) майыстырумен тікелей айналысатын 6
2) металл конструкциялары мен жабдықтарды
жөндеуде 12
3) пневматикалық құралдармен жұмыс істейтін 12
4) ыстық қазандарды жөндеумен тұрақты
айналысатын 12 36
105. Дайындау, корпус жинау цехтарында және
эллинте істейтін кран машинисі (краншы) 6
106. Кеме бұйымдарын дайындайтын, ыстық
жұмыстардағы мысшы 12
107. Периклаз балқытатын балқытушы 12
108. Кеменің жабық отсектерінде істейтін
кеме балташысы 6
109. Переборкалар мен басқа да кеме
конструкцияларын жергілікті ысытумен
айналысатын қолмен түзетуші 6
110. Су бетіндегі кемелерді секциялық, блоктық
және стапельдік жинаумен айналысатын
кеме провершісі 6
111. Қалқымалы крандардың машина
командаларының қызметкерлері 12
112. Заводтық, швартовтық және мемлекеттік
сынақтардағы тапсыру командаларының
қызметкерлері 12
113. Смола мен формалиннен жасалған пластиканы
дайындаумен айналысатын жұмысшылар 12
114. Кеме радиомонтажшысы:
1) кемелерде жұмыс істейтін (ашық палубасыз
кемелерді қоспағанда) 6
2) жөнделетін кемелерде жұмыс істейтін
(ашық палубасыз кемелерді қоспағанда) 12
3) СВЧ станциясын құру, реттеу және
сынайтын сәулелену қарқыны 0,5-тен
10 мквт/см 2 болғанда 12
4) СВЧ станциясын құру, реттеу және
сынайтын сәулелену қарқыны
10 мквт/см 2 артық болғанда 12
115. Пневматикалық қол құралымен істейтін
кеме шабушысы 12 36
116. Кеме жинаушы-салушысы, салынып жатқан
және жөнделіп жатқан кемелердің ішінде
(палубасыз кемелерді қоспағанда) істейтін 6
117. Металл кемелердің корпустарын жинаушы,
кемелерді жөндеудегі 12
118. Металл кемелердің корпустарын жинаушы,
су үстіндегі кемелердің секциялық, блоктық
және стапельдік жинауын жүзеге асыратын:
1) өз жұмысын электрлі ұстаумен, газбен
кесумен және металды пневматикалық құралмен
қол тәсілімен өңдеумен тұрақты біріктіретін 12
2) басқа жұмыстардағы 6
119. Пластикат пісірумен айналысатын пластмасса
пісіруші 6
120. Кемелердегі пневматикалық құралмен жұмыс
істейтін бұрғылаушы-пневматик 12
121. Жабық үй-жайлар мен кемелердің ішінде кеме
дизельдерін реттеумен және сынаумен тұрақты
айналысатын қондырғылар мен аппаратураны
сынау жөніндегі слесарь-механик 12

98. Вулканизаторщик, занятый вулканизацией
гребных валов и переработкой резиновых смесей 6
99. Гибщик судовой, занятый на горячей гибке 12
100. Гуммировщик металлоизделий, работающий на
гуммировании судовых конструкций 12 36
101. Изолировщик судовой 12
102. Клепальщик, занятый: 12
1) клепкой пневматическим молотком
вручную судовых изделий и металлоконструкций 12
2) нагреванием заклепок 12
103. Кольчужник в судостроении 12
104. Котельщик судовой и котельщик, занятые:
1) непосредственно изготовлением котлов,
резервуаров, цистерн, сосудов и других
металлических емкостей и на гибке изделий
(деталей) из котельного железа 6
2) на ремонте металлоконструкций и оборудования 12
3) на работах пневматическим инструментом 12
4) постоянно занятый ремонтом горячих котлов 12 36
105. Машинист крана (крановщик), занятый в
заготовительном, корпусосборочном цехах
и в эллинге 6
106. Медник по изготовлению судовых изделий,
на горячих работах 12
107. Плавильщик, занятый плавкой периклаза 12
108. Плотник судовой, работающий в закрытых
отсеках судов 6
109. Правильщик вручную, занятый правкой
переборок и других судовых конструкций с
местным нагревом 6
110. Проверщик судовой, занятый на секционной,
блочной и на стапельной сборке надводных судов 6
111. Работники машинной команды плавучих кранов 12
112. Работники сдаточной команды на
швартовых, заводских и государственных
испытаниях 12
113. Рабочие, занятые приготовлением смолы и
пластики из формалина 12
114. Радиомонтажник судовой, занятый:
1) работой на судах (за исключением
открытых беспалубных судов) 6
2) работой на ремонтируемых судах (за
исключением открытых беспалубных судов) 12
3) настройкой, регулировкой и испытанием
станции СВЧ при интенсивности облучения
от 0,5 до 10 мквт/см2 включительно 12
4) настройкой, регулировкой и испытанием
станции СВЧ при интенсивности облучения
свыше 10 мквт/см2 12 36
115. Рубщик судовой, работающий ручным
пневматическим инструментом 12
116. Сборщик-достройщик судовой, занятый на
работе внутри строящихся и ремонтирующихся
судов (за исключением беспалубных судов) 6
117. Сборщик корпусов металических судов,
занятый на ремонте судов 12
118. Сборщик корпусов металических судов,
занятый на секционной, блочной и
стапельной сборке надводных судов:
1) постоянным совмещением своей работы
с электроприхваткой, газорезкой и обработкой
металла ручным пневматическим инструментом 12
2) на других работах 6
119. Сварщик пластмасс, занятый сваркой пластиката 6
120. Сверловщик-пневматик, работающий
пневмоинструментом на судах 12
121. Слесарь-механик по испытанию установок
и аппаратуры, постоянно занятый регулировкой
и испытанием судовых дизелей в закрытых
помещениях и внутри судов 12

122. Кеме слесарь-монтажшысы:
1) кеме ішіндегі монтажда (ашық палубасыз
кемелерді қоспағанда) 6
2) жөндеу барысында кеме ішінде монтаждауда
(ашық палубасыз кемелерді қоспағанда) 12
3) газ турбиналарын, кеме дизельдерін және
жабық үй-жайлар мен кеме іштерінде тоңазытқыш
қондырғыларды реттеу мен сынауда 12
123. Кеме ішінде жұмыс істейтін слесарь-кеме
жөндеуші (ашық палубасыз кемелерді
қоспағанда) 12
124. Абразивті материалдарды құрғақ тәсіл,
припой мен дәнекерлеумен қолданып,
толқындатқыштар дайындайтын механикалық
жинау жұмыстарының слесары 6
125. Кеменің жабық отсектерінде істейтін
кеме ағаш ұстасы 6
126. Кеме корпусшысы-жөндеуші 12
127. Кемелердегі жабдықтарды монтаждайтын
және кеме жөндейтін кеме такелажшысы
(ашық палубасыз кемелерді қоспағанда) 6
128. Кеме құбыр майыстырушысы, кеме құбырларын
ысытып дайындайтын 12
129. Кеме құбыршысы, кемелердегі құбырларды
монтаждайтын және жөндейтін
(ашық палубасыз кемелерді қоспағанда) 12
130. Қол пневматикалық құралымен істейтін чеканшы 12
131. Кеме электромонтажшысы:
1) кемелерде жұмыс істейтін (ашық палубасыз
кемелерді қоспағанда) және жағалаудағы жерасты
ғимараттарда істейтін 6
2) жөнделетін кемелердегі жұмыстардағы (ашық
палубасыз кемелерді қоспағанда) 12
3) қорғасын кабелін дайындайтын, орайтын,
кабель ұштарын өңдейтін және ұштайтын,
кабель пробкаларын және кемелердегі
сальниктерді толтыратын 6
132. Анодты-механикалық кесумен айналысатын
электрлі химиялық өңдеуші 12
Пластмассадан жасалған кеме
конструкциялары өндірісі
Жұмысшылар
133. Полиэфир және эпоксид смолаларын қолданатын
жұмыстардағы байланыстырғыштардағы дайындау
аппаратшысы 12 36
134. Корпус құрауда және шыныпластик
конструкциялары мен бұйымдарын жинайтын
пластмасса кемелерін жинау аппаратшысы 12 36
135. Пластмассадан жасалған бұйымдарды өңдеуші:
1) стеклопластик деталдар мен материалдарды
өңдейтін 12 36
2) пластмассадан жасалған бұйымдарды және басқа
да құрамында енол бар материалдарды абразивті
материалдар қолданып өңдейтін 6
136. Поропластан жасалған бұйымдарды
өңдейтін пластмасса бұйымдарын өңдеуші 12
137. Поропластан және олардан жасалған бұйымдар
өндірісінің цехтары мен учаскелерінде тұрақты
істейтін қосалқы жұмысшы 12
138. Пластмассадан жасалған кеме конструкциялары
өндірісі учаскелерінде істейтін қосалқы жұмысшы 12 36
139. Поропластан және олардың жасалған бұйымдар
өндірісінің цехтары мен учаскелерінде
тұрақты істейтін жөндеуші-слесарь және электр
жабдығына қызмет көрсететін электромонтер 12
140. Шыныпластика конструкциялары мен олардан
жасалған бұйымдарды желімдеу және өңдеуде
істейтін ағаш ұстасы 12 36

122. Слесарь-монтажник судовой, занятый:
1) на монтаже внутри судов (за исключением
открытых беспалубных судов) 6
2) на монтаже внутри судов при ремонте
(за исключением открытых беспалубных судов) 12
3) на регулировке и испытании газовых
турбин, судовых дизелей и холодильных
установок в закрытых помещениях и внутри судов 12
123. Слесарь-судоремонтник, занятый на работе
внутри судов (за исключением открытых
беспалубных судов) 12
124. Слесарь механосборочных работ, занятый
изготовлением волноводов с применением
абразивных материалов сухим способом,
припоев и сварки 6
125. Столяр судовой, работающий в закрытых
отсеках судов 6
126. Судокорпусник-ремонтник 12
127. Такелажник судовой, работающий на
монтаже оборудования на судах и на
ремонте судов (за исключением открытых
беспалубных судов) 6
128. Трубогибщик судовой, занятый изготовлением
судовых трубопроводов с нагреванием 12
129. Трубопроводчик судовой, занятый на
монтаже и ремонте трубопроводов на судах
(за исключением открытых беспалубных судов) 12
130. Чеканщик, занятый на работах ручным
пневматическим инструментом 12
131. Электромонтажник судовой, занятый:
1) работой на судах (за исключением
открытых беспалубных судов) и на
береговых подземных сооружениях 6
2) работой на ремонтируемых судах (за
исключением открытых беспалубных судов) 12
3) заготовкой, перемоткой свинцового
кабеля, разделкой и оконцеванием концов
кабеля, набивкой кабельных пробок и
сальников на судах 6
132. Электрохимобработчик, занятый на анодно-
механической резке 12
Производство судовых конструкций из пластмасс
Рабочие
133. Аппаратчик приготовления связующих,
занятый на работах с применением
полиэфирных и эпоксидных смол 12 36
134. Аппаратчик обработки и сборщик
пластмассовых судов, занятый на
формировании корпуса и сборке
(обработке) стеклопластиковых
конструкций и изделий 12 36
135. Обработчик изделий из пластмасс, занятый:
1) на обработке стеклопластиковых деталей
и материалов 12 36
2) на зачистке изделий из пластмасс и
других фенолсодержащих материалов с
применением абразивных материалов 6
136. Обработчик изделий из пластмасс, занятый
обработкой изделий из поропластов 12
137. Подсобный рабочий, постоянно занятый в
цехах и на участках производства
поропластов и изделий из них 12
138. Подсобный рабочий, занятый на участках
производства судовых конструкций из пластмасс 12 36
139. Слесарь-ремонтник и электромонтер по
обслуживанию электрооборудования,
занятые в цехах и на участках производства
поропластов и изделий из них 12
140. Столяр, занятый на выклейке и обработке
стеклопластиковых конструкций и изделий из них 12 36

141. Полиэфир және эпоксидті смолалармен жұмыс
істейтін шыныпластика бұйымдарын қалыптаушы
және шыныпластикалық есу винттерін дайындаушы 12 36
142. Поропластан жасалған бұйымдарды қалыптаушы 12
Басшылар мен мамандар
143. Пластмассадан жасалған кеме конструкциялары
қалыптайтын және өңдейтін мастер, ауысым
басшылары мен мамандар 12 36
144. Поропластан және олардан жасалған бұйымдар
өндірісінде тікелей істейтін мастер, ауысым
басшылары мен мамандар 12
ПОДШИПНИКТЕР ӨНДІРІСІ
Жұмысшылар
145. Шариктер цехында тұрақты істейтін жұмысшылар 12 36
146. Ұста цехының сұрыптау бөлімінде тұрақты
істейтін жұмысшылар 6
147. Подшипник өнеркәсібі ВНИПП-те ырғалу
подшипниктерін сынау цехында тұрақты және
тікелей істейтін жұмысшылар 12 36
148. Подшипник өнеркәсібінде роликтерді штампылау
цехында (учаскесінде) тұрақты істейтін
жұмысшылар 6
149. Сақиналарды ыстық күйінде жаятын жаюшы 12
Басшылар мен мамандар
150. Шариктер цехында тұрақты істейтін жұмысшылар
ауысым басшылары және мамандар 12 36
151. Ұста цехының сұрыптау бөлімдерінде тұрақты
істейтін ауысым басшылары және мамандар 6
152. Подшипник өнеркәсібі ВНИПП-те ырғалу
подшипниктерін сынауда тікелей және тұрақты
істейтін ауысым басшылары және мамандар 12 36
15. ДӘНЕКЕРЛЕУ ЖҰМЫСТАРЫ
1. Газбен кесуші:
1) тұйық ыдыстарда (қазандар, резервуарлар,
бактар, отсектер, трюмдер) жұмыс істейтін 12 36
2) үй ішіндегі жұмыстарда 12
3) сыртқы жұмыстарда 6
4) жоғары марганецті болаттармен және титанмен
жұмыстарда 12 36
5) қысылған ауамен қолмен істелетін жұмыстарда 12
6) машинамен кесуде 6
2. Газбен дәнекерлеуші:
1) тұйық ыдыстарда (қазандар, резервуарлар,
бактар, отсектер, трюмдер) жұмыс істейтін 12 36
2) үй ішіндегі жұмыстарда 12
3) сыртқы жұмыстарда 6
4) жоғары марганецті болаттармен және титанмен
жұмыстарда 12 36
5) қысылған ауамен қолмен істелетін жұмыстарда 12
6) тұрақты тек қорғасындалған детальдарды
дәнекерлеуде 12 36
3. Ацетилен қондырғысының генераторшысы 12
4. Электрмен дәнекерлеу, қазандық-дәнекерлеу және
дәнекерлеу-жинау цехтарында істейтін кран
машинисі (краншы) 6
5. Ацетилен қондырғыларын, құбырлар мен аппарату.
раны жөндеумен тұрақты айналысатын жөндеуші-
слесарь 12
6. Механикалық жинау жұмыстарының слесары:
1) дәнекерлеу тігістерін егеумен және пневно
зубиломен тазалайтын 6
2) жұмысын үнемі электрлі газбен кесумен және
детальдарды ұстаумен қосып істейтін 6
3) тұйық ыдыстарда (қазандар, резервуарлар,
бактар, отсектер, трюмдер) газбен дәнекерлеушімен
тұрақты және тікелей жұмыс істейтін 12
7 Үнемі электрлі газбен кесумен немесе ұстаумен
қосып істейтін металл конструкцияларын жинайтын
слесарь 12

141. Формовщик стеклопластиковых изделий и
изготовитель стеклопластиковых гребных
винтов, работающие с полиэфирными и
эпоксидными смолами 12 36
142. Формовщик изделий из поропластов 12
Руководители и специалисты
143. Мастер, сменные руководители и
специалисты, непосредственно занятые по
формированию и обработке пластмассовых
судовых конструкций 12 36
144. Мастер, сменные руководители и
специалисты, непосредственно занятые в
производстве поропластов и изделий из них 12
ПРОИЗВОДСТВО ПОДШИПНИКОВ
Рабочие
145. Рабочие, постоянно работающие в цехе
шариков 12 36
146. Рабочие, постоянно работающие в
сортировочных отделениях кузнечного цеха 6
147. Рабочие, постоянно и непосредственно
занятые на испытании подшипников
качения во ВНИПП подшипниковой промышленности 12 36
148. Рабочие, постоянно работающие в цехе (участке)
штамповки роликов в производстве подшипников 6
149. Раскатчик, занятый раскаткой колец в
горячем состоянии 12
Руководители и специалисты
150. Руководители и специалисты, постоянно
работающие в цехе шариков 12 36
151. Сменные руководители и специалисты,
постоянно работающие в сортировочных
отделениях кузнечного цеха 6
152. Руководители и специалисты, постоянно и
непосредственно занятые на испытании
подшипников качения во ВНИПП
подшипниковой промышленности 12 36
15. СВАРОЧНЫЕ РАБОТЫ
1. Газорезчик, занятый:
1) на работе в замкнутых сосудах (котлах,
резервуарах, баках, отсеках, трюмах) 12 36
2) на работе, в помещениях 12
3) на наружных работах 6
4) на работах с высокомарганцовистыми
сталями и титаном 12 36
5) на работе сжатым воздухом вручную 12
6) на машинной резке 6
2. Газосварщик, занятый:
1) на работе в замкнутых сосудах (котлах,
резервуарах, баках, отсеках, трюмах) 12 36
2) на работе в помещениях 12
3) на наружных работах 6
4) на работе с высокомарганцовистыми
сталями и титаном 12 36
5) на работе сжатым воздухом вручную 12
6) постоянно только сваркой
освинцованных деталей 12 36
3. Генераторщик ацетиленовой установки 12
4. Машинист крана (крановщик), занятый в
электросварочных, котельно-сварочных и
сварочно-сборочных цехах 6
5. Слесарь ремонтник, постоянно занятый
ремонтом ацетиленовых установок,
трубопроводов и аппаратуры 12
6. Слесарь механосборочных работ:
1) постоянно занятый на зачистке сварных
швов напильником и пневмозубилом 6
2) постоянно совмещающий работу с
электрогазорезкой и прихватом деталей 6
3) постоянно и непосредственно
работающий с газосварщиком и
электросварщиком в замкнутых сосудах
(котлах, резервуарах, баках, цистернах,
отсеках судов) 12
7. Слесарь по сборке металлоконструкций
постоянно совмещающий работу с
электрогазорезкой или прихваткой 12

8. Дәнекерлеу, қазандық, қазандық-дәнекерлеу және
дәнекерлеу-жинау цехтарында тікелей істейтін
стропольщик 6
9. Электронды және флюсты цехтар мен учаскелерде
істейтін өндірістік үйлерді жинаушы 6
10. Флюсовшы 6
11. Электродшы 6
12. Автоматты машиналардағы электрмен дәнекерлеуші:
1) тұйық ыдыстарда (қазандар, резервуарлар,
бактар, отсектер, трюмдер) жұмыс істейтін 12 36
2) жоғары марганецті болаттармен және титанмен
жұмыстарда 12 36
3) тұрақты қорғасындалған детальдарды
дәнекерлеуде 12 36
4) үй ішіндегі жұмыста 12
5) тыстағы жұмыстар 6
13. Жартылай автоматты машиналардағы электрмен
дәнекерлеуші:
1) тұйық ыдыстарда (қазандар, резервуарлар,
бактар, отсектер, трюмдер) жұмыс істейтін 12 36
2) жоғары марганецті болаттармен және титанмен
жұмыстарда 12 36
3) тұрақты қорғасындалған детальдарды
дәнекерлеуде 12 36
4) үй ішіндегі жұмыстар 12
5) тыстағы жұмыстар 6
14. Электрлі газбен дәнекерлеуші, қолмен дәнекер.
лейтін электрмен дәнекерлеуші:
1) тұйық ыдыстарда (қазандар, резервуарлар,
бактар, отсектер, трюмдер) жұмыс істейтін 12 36
2) жоғары марганецті болаттармен және титанмен
жұмыстарда 12 36
3) тұрақты қорғасындалған детальдарды
дәнекерлеуде 12 36
4) үй ішіндегі жұмыстар 12
5) тыстағы жұмыстар 6
16. СЫРЛАУ ЖҰМЫСТАРЫ
Жұмысшылар
1. ВИАМ Б-3 желімін дайындайтын желім қайнатушы 12
2. Бояуды ысқылаушы және сырлаушы:
1) құрамында қорғасын 2% жоғары бояуларды; эфир,
целлюлоза және эпоксидті шайырлар, полиуретан
қосылыстары негізінде жасалған бояулар, лактар
және шпаклевкалар; "сурьман" бояуларын, құрамында
бензол, метанол және олардың дериваттары -
ксилол, толуол мен күрделі спирттер бар
бояуларды жасайтын 12 36
2) бояулардың қалған барлық түрлерін жасайтын 6
3. Сырлаушы:
1) камералар, машиналар, агрегаттар, кеме отсектері,
вагондар, цистерналар және резервуарлар
ішінде құрамында бензол, метанол және олардың
дериваттары - ксилол, толуол мен күрделі спирттер
бар бояуларды қолданып 12 36
2) өз құрамында 2% жоғары қорғасын қосылыстары
немесе бензол және басқа хош иісті көміртек
қолданылған (полиолксилол және т.б.) диизоцианаттар
бар, сондай-ақ күрделі спирттер (этилацетет, эмилацетат
және басқалар) бар бояулар мен лактармен 12 4. Бензол, метанол және олардың дериваттары тоулол,
ксилол және күрделі спирттер бар бояулармен,
шпаклевкалармен және лактармен жұмыс істейтін
сағат детальдарын сырлаушы және лактаушы:
1) үй ішінде пульверизатормен камерасыз бояу
және лактауда 2
2) пульверизатормен сыртқы жұмыстарда 6
3) қаламмен және батырып алу тәсілімен 6
5. Нитро сырлармен үнемі қаламмен және батырып
алу тәсілімен жұмыс істейтін сырлаушы 6
6. Нитро сырлармен үнемі үй ішінде пульверизатормен
камерасыз сырлаушы 12

8. Стропольщик, непосредственно занятый в
сварочных, котельных, котельно-сварочных
и сварочно-сборочных цехах 6
9. Уборщик производственных помещений, занятый
в электродных и флюсовых цехах и участках 6
10. Флюсовщик 6
11. Электродчик 6
12. Электросварщик на автоматических машинах:
1) при работах в замкнутых сосудах
(котлах, резервуарах, баках, отсеках, трюмах) 12 36
2) на работах с высокомарганцовистыми
сталями и титанами 12 36
3) постоянно занятый сваркой
освинцованных деталей 12 36
4) при работе в помещении 12
5) при наружных работах 6
13. Электросварщик на полуавтоматических машинах:
1) при работе в замкнутых сосудах (котлах,
резервуарах, баках, отсеках, трюмах) 12 36
2) на работе с высокомарганцовистыми
сталями и титаном 12 36
3) постоянно занятый сваркой
освинцованных деталей 12 36
4) при работе в помещениях 12
5) при наружных работах 6
14. Электрогазосварщик, электросварщик ручной сварки:
1) при работе в замкнутых сосудах (котлах,
резервуарах, баках, отсеках, трюмах) 12 36
2) на работе с высокомарганцовистыми
сталями и титаном 12 36
3) постоянно занятый сваркой
освинцованных деталей 12 36
4) при работе в помещениях 12
5) при наружных работах 6
16. МАЛЯРНЫЕ РАБОТЫ
Рабочие
1. Клеевар, занятый приготовлением клея ВИАМ Б-3 12
2. Краскотер и маляр, занятые:
1) составлением красок, содержащих
свинец свыше 2%; красок, лаков и
шпаклевок на основе эфиров, целлюлоза,
эпоксидных смол, полиуретановых
соединений; красок "сурьман", красок и
лаков, содержащих бензол, метанол и их
дериваты - ксилол, толуол и сложные спирты 12 36
2) составлением всех других видов красок 6
3. Маляр, работающий:
1) внутри камер, машин, агрегатов, отсеков
судов, вагонов, цистерн и резервуаров с
применением красок, содержащих бензол,
метанол и их дериваты - ксилол, толуол и
сложные спирты 12 36
2) с красками и лаками, содержащими в
своем составе свинцовые соединения
свыше 2%, или диизоцианаты с
применением бензола и других
ароматических углеводородов
(полиолксилол и т.п.), а также сложных
спиртов (этилацетат, эмилацетат и др.) 12
4. Маляр и лакировщик деталей часов,
работающий с красками, шпаклевками и
лаками, содержащими бензол, метанол и их
дериваты - толуол, ксилол и сложные спирты:
1) пульверизатором при бескамерной
окраске и лакировке в помещениях 12
2) пульверизатором при наружных работах 6
3) кистью и методом окунания 6
5. Маляр, постоянно занятый на работах с
нитрокрасками кистью и методом окунания 6
6. Маляр, постоянно занятый на работах с
нитрокрасками пульверизатором при
бескамерной окраске в помещениях 12

7. Сырлаушы:
1) жылтылдақ сырлармен 12 36
2) электростатикалық алаңда сырлайтын 6
3) құрамында хлорланған хош иісті көмірсутектер
бар еріткіштерді қолдана отырып заттардың
сыртын сырлауға дайындайтын 12
8. Сырлаушы, заттардың сыртын бензин, уайтспирт
қолдана отырып сырлауға дайындайтын:
1) цистерналар, камералар, машиналар,
агрегаттар және кеме отсектерi iшiнде 12
2) үй iшiнде және сыртқы жұмыстарда
жұмыс iстеген кезде 6
9. Металл конструкцияларын қабаттауда,
қырнауда және тазалауда iстейтiн:
1) қорғасын сырлардан 12 36
2) басқа сырлардан 12
10. Қосалқы жұмысшы:
1) детальдарды камераларға әкелетiн,
сырланған детальдарды және сырлайтын
агрегаттарды конвейерден түсiрiп, iлетiн 6
2) ванналарды, сыр араластыратын бактарды,
сырлайтын камераларды, пульверизаторларды
және басқа технологиялық (сырлайтын)
жабдықты тазалайтын 6
11. Құрамында қорғасын қосылыстары бар
құрамдармен, сондай-ақ пектер,
фенолальдегидтiк және эпоксидтi
смолалармен, полиуретан қосылыстарымен
шпаклевка жасалған немесе сырланған
жерлердi абразивтi терiмен тазалайтын
жұмысшылар 6
12. Жылтылдақ сырлармен сурет салушы 12 36
13. Құрамында 2% жоғары қорғасын қосылыстары,
хош иiстi көмiрсутектер және күрделi
спирттер бар нитролактар, нитроэмальдар,
сырлар мен лактар қолданылатын сырлау
цехтарының технологиялық жабдығын
жөндейтiн және түзететiн жөндеушi-слесарь 6
14. Сырлау цехтары мен учаскелерін жинайтын
өндірістік үйлерді жинаушы 6
Басшылар және мамандар
15. Құрамында 2% жоғары қорғасын қосылыстары,
диизоцианаттар, хош иісті көмірсутектер
және күрделі спирттер бар сырлар мен
лактар қолданылатын цехтар мен
учаскелердің мастері, ауысым басшылары
және мамандары:
1) үй ішінде жұмыс істегенде 12
2) сыртқы жұмыстардағы 6
17. БУ КҮШТЕРІ ШАРУАШЫЛЫҒЫ
1. Химиялық сумен тазалау аппаратшысы 6
2. Қазандық машинисi (от жағушысы):
1) механикаландырылған күл шығарудағы
және су-күл шығарудағы 6
2) қолмен жұмыс iстеген кезде 12
3. Термоизоляциядағы изоляторшы 12
4. Қазан тазалаушы 12 36
5. Қатты отынмен жұмыс iстейтiн қазандарға
қызмет көрсететiн қазандық машинисi
(от жағушы):
1) қолмен толтырылған кезде 12
2) механикалық толтыруда 6
6. Мұнаймен, мазутпен және газбен
жұмыс iстейтiн қазандарға қызмет
көрсететiн қазандық машинисi (от жағушы) 6
7. Бойлер қондырғыларына қызмет
көрсететiн қазандық машинисi (от жағушы) 6
8. Бу турбиналарының машинисi 6
9. Бу машинасы мен локомобиль машинисi 6
10. Ыстық жұмыс учаскелерiнде
қазандық жабдықты жөндейтiн балташы 6
11. Қосалқы жұмысшы:
1) жабық үй-жайларда көмiр, сланец,
торф тиейтiн 6
2) изоляция және қаптама жасайтын
жұмыстардағы 6

7. Маляр, работающий:
1) со светящимися красками 12 36
2) на окраске в электростатическом поле 6
3) на подготовке поверхностей под окраску
с применением растворителей, содержащих
хлорированные ароматические углеводороды 12
8. Маляр, занятый на подготовке
поверхностей под окраску с применением
бензина, уайтспирита и ацетона:
1) при работе внутри цистерн, камер,
машин, агрегатов и отсеков судов 12
2) при работе в помещениях и на наружных работах 6
9. Маляр, занятый на обивке, ошкрябке и
очистке металлоконструкций:
1) от свинцовых красок 12 36
2) от других красок 12
10. Подсобный рабочий, занятый:
1) на подноске деталей в камеры, подвеске
и съемке окрашенных деталей с конвейера
и окрасочных агрегатов 6
2) на очистке ванн, краскосмесительных
баков, окрасочных камер, пульверизаторов
и другого технологического (окрасочного)
оборудования 6
11. Рабочие, занятые зачисткой абразивной
шкуркой поверхностей, зашпаклеванных
или окрашенных составами, содержащими
свинцовые соединения, а также составами
на основе пеков, фенолальдегидных и
эпоксидных смол, полиуретановых соединений 6
12. Рисовальщик светящимися красками 12 36
13. Слесарь-ремонтник, занятый ремонтом и
наладкой технологического оборудования
малярных цехов, где применяются
нитролаки, нитроэмали, краски и лаки,
содержащие свинцовые соединения и
свыше 2%, ароматические углеводороды и
сложные спирты 6
14. Уборщик производственных помещений,
занятый уборкой малярных цехов и участков 6
Руководители и специалисты
15. Мастер, сменные руководители и
специалисты цеха и участка, где
применяются краски и лаки, содержащие
свинцовые соединения свыше 2%,
диизоцианаты, ароматические
углеводороды и сложные спирты:
1) при работе в помещениях 12
2) при наружных работах 6
17. ПАРОСИЛОВОЕ ХОЗЯЙСТВО
1. Аппаратчик химводоочистки 6
2. Машинист (кочегар) котельной, занятый:
1) на механизированном золоудалении и
гидрозолоудалении 6
2) при работе вручную 12
3. Изолировщик на термоизоляции 12
4. Котлочист 12 36
5. Машинист (кочегар) котельной, занятый
обслуживанием котлов, работающих на
твердом топливе:
1) при загрузке вручную 12
2) при механической загрузке 6
6. Машинист (кочегар) котельной, занятый
обслуживанием котлов, работающих на
нефти, мазуте и газе 6
7. Машинист (кочегар) котельной, занятый
обслуживанием бойлерных установок 6
8. Машинист паровых турбин 6
9. Машинист паровой машины и локомобиля 6
10. Плотник, занятый ремонтом котельного
оборудования на горячих участках работы 6
11. Подсобный рабочий, занятый:
1) погрузкой угля, сланцев и торфа в
закрытых помещениях 6
2) на изолировочных и обмуровочных работах 6

3) мұнай шаруашылығына қызмет көрсететiн 6
4) қазандық цехтарының үй-жайларында 6
12. Өндiрiстiк қазандықтарды тозаң-көмiр
бөлшектеушiлерге, шарлы диiрмендерге,
көмiр бункерлерiне, сiлiккiштерге,
транспортерлерге, элеваторларға,
шнектерге және жылу берудiң және тозаң
дайындаудың басқа механизмдерiне қызмет
көрсететiн жұмысшылар 6
13. Жөндеушi-слесарь:
1) ыстық қазандықтарды жөндейтiн 12
2) бу күштерi шаруашылығының басқа
жұмыстарындағы 6
14. Отын-көлiк цехтарының сайман-ер-тұрман
бұйымдарын тiгушi 6
15. Бу шаруашылығы электр жабдығын жөндейтін
электр жабдықты жөндеу электромонтері 6
18. Авиациялық және қорғаныс өнеркәсібі
Ескерту. 18-бөлімге өзгерту енгізілді - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2008.08.27 N 226-ө Бұйрығымен.
Авиация двигательдері өндірісі және жөндеу
Авиация двигательдерін сынау бойынша
сынау станциясы, қондырғылары және
стенділері өндірісі
Жұмысшылар
1. Реактивті, турбовинтті авиация
двигательдерi мен арнайы
бұйымдарды, сондай-ақ олардың
агрегаттары мен детальдарын тiкелей
сынау, кемелiне жеткiзу және
жасақтауды жүзеге асыратын
сынақшы-механик және басқа
жұмысшылар
1) бокстарда 12 36
2) ортақ үй-жайлар мен ашық
алаңқайларда 12
2. Сынаққа дайындау жөнiндегi сынақ
станцияларының банажирлерi мен
стендiлерi жанындағы тiкелей
iстейтiн, сынақтарда, этилденген
бензинмен жұмыс iстеген двигательдi
жетiлдiрiп, кемшiлiктерiн жоятын
двигательдiң сынақшы-механигi және
басқа жұмысшылар
1) бокстарда 12 36
2) ашық үлгiдегi станцияларда 6
3) таза бензин қолданған кезде
бокстарда 6
3. Двигательдер этильденген бензинмен
жұмыс iстеген кезде блокты
қондырғыларды, карбюраторларды,
жиклерлердi, майлы помпаларды,
жеткiзгiштердi тiкелей сынауда,
бақылауда және жетiлдiруде тiкелей
iстейтiн двигательдiң сынақшы-
механигi және басқа жұмысшылар:
1) жабық үй-жайларда 12 36
2) ашық үлгідегi стационарлық
қондырғыларда 6
4. Этильденген бензинде жұмыс
iстегеннен кейiн двигательдер мен
карбюраторларды бөлшектеу, терiп
алу және жууда iстейтiн слесарь-
жинаушы және басқа жұмысшылар:
1) үй-жайларда жұмыс iстегенде 12 36
2) ашық ауада жұмыс iстегенде 6
5. Этильденген бензинде жұмыс
iстегеннен кейiн двигательдер мен
карбюраторларды жөндейтiн және
бақылайтын двигательдiң жинаушы-
слесары және жинақтау-монтаждау
және жөндеу жұмыстарының бақылаушысы
1) жабық үй-жайларда жұмыс iстегенде 12
2) ашық ауада жұмыс iстегенде 6
Басшылар және мамандар
6. Реактивтi, турбовинттi двигательдер
мен арнайы бұйымдарды, сондай-ақ
агрегаттарды, олардың түйiндерi мен
детальдарын сынауда, жетiлдiруде
және жасақтауда тiкелей iстейтiн
мастер, аға мастер, учаске (ауысым)
бастығы және басқа басшылар мен мамандар:

3) обслуживанием нефтехозяйства 6
4) в помещениях котельных цехов 6
12. Рабочие, занятые обслуживанием
пылеугольных дробилок, шаровых
мельниц, угольных бункеров, трясунов,
транспортеров, элеваторов, шнеков и
других механизмов топливоподачи и
пылеприготовления в производственных котельных 6
13. Слесарь-ремонтник, занятый:
1) на ремонте горячих котлов 12
2) на остальных работах паросилового хозяйства 6
14. Пошивщик шорно-седельных изделий, занятый
обслуживанием топливно-транспортных цехов 6
15. Электромонтер по ремонту
электрооборудования, занятый ремонтом
электрооборудования паросилового хозяйства 6
18. АВИАЦИОННОЕ И ОБОРОННОЕ ПРОИЗВОДСТВА
ПРОИЗВОДСТВО И РЕМОНТ АВИАЦИОННЫХ ДВИГАТЕЛЕЙ
Сноска. Раздел 18 с изменениями, внесенными приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 27.08.2008 № 226-п (порядок введения в действие см. п. 3 ).
Испытательные станции, установки и стенды по
испытанию авиационных двигателей
Рабочие
1. Испытатель-механик двигателя и другие
рабочие, непосредственно занятые на
работах по испытанию, доводке и
снаряжению реактивных, турбовинтовых
авиационных двигателей и специзделий, а
также агрегатов, узлов и деталей к ним:
1) в боксах 12 36
2) в общих помещениях и на открытых площадках 12
2. Испытатель-механик двигателя и другие
рабочие, непосредственно занятые на
испытательных станциях у банажиров и
стендов по подготовке к испытаниям, на
испытаниях, доводке и устранении
дефектов двигателей, работавших на
этилированном бензине:
1) в боксах 12 36
2) на станциях открытого типа 6
3) в боксах при применении чистого бензина 6
3. Испытатель-механик двигателя и другие
рабочие, непосредственно занятые на
испытании, контроле и доводке блочных
установок, карбюраторов, жиклеров,
масляных помп, нагнетателей и на доводке
винтов при работе двигателей на
этилированном бензине:
1) в закрытых помещениях 12 36
2) на станционарных установках открытого типа 6
4. Слесарь-сборщик двигателя и другие
рабочие, занятые на разборке, переборке и
промывке двигателей и карбюраторов
после работы на этилированном бензине:
1) при работе в помещениях 12 36
2) при работе на открытом воздухе 6
5. Слесарь-сборщик двигателя и контролер
сборочно-монтажных и ремонтных работ,
занятые ремонтом и контролем двигателей
и карбюраторов после работы на
этилированном бензине:
1) при работе в закрытых помещениях 12
2) при работе на открытом воздухе 6
Руководители и специалисты
6. Мастер, старший мастер, начальник участка
(смены) и другие руководители и
специалисты, непосредственно занятые на
испытании, доводке и снаряжении реактивных,
турбовинтовых двигателей и специзделий, а
также агрегатов, узлов и деталей к ним:

1) бокстарда 12 36
2) ортақ үй-жайлар мен ашық
алаңдарда 12
7. Сынаққа дайындау жөнiндегi сынақ
станцияларының банажирлерi мен
стендiлерi жанындағы тiкелей
iстейтiн, сынақтарда, этилденген
бензинмен жұмыс iстеген двигательдi
жетiлдiрiп, кемшiлiктерiн жоятын мастер
1) бокстарда 12 36
2) ашық үлгiдегi станцияларда 6
3) таза бензин қолданған кезде
бокстарда 6
8. Двигательдер этильденген бензинмен
жұмыс iстеген кезде блокты
қондырғыларды, карбюраторларды,
жиклерлердi, майлы помпаларды,
винттердi, жеткiзгiштердi сынауда,
бақылауда және жетiлдiруде iстейтiн мастер:
1) жабық үй-жайларда 12 36
2) ашық үлгідегi стационарлық
қондырғыларда 6
Самолеттер өндірісі және жөндеу
Самолет жинау жұмыстары
9. Герметизаторшы:
1) құрамында диизоцианат, эпоксидтi
шайырлар және хош иiстi
көмiрсутектер бар герметизация
жасайтын паста (ВТУРа) дайындайтын
және осы пасталармен авиация
техникасы түйiндерi мен бұйымдарын
жасайтын 12
2) басқа герметизация жасайтын
пасталар жасауда, шпаклевка жасауда
және осы пастамен авиация
техникасы түйiндерi мен бұйымдарын
жасайтын 6
10. Пневмосаймандар қолданып авиация
техникасы түйiндерi мен бұйымдарын
жинайтын слесарь-жамаушы 12
11. Авиация техникасы түйiндерi мен
бұйымдарын герметизацияға
сынайтын слесарь-сынақшы 6
Тұсқағаз жұмыстары
12. Тұсқағазшы:
1) Бұйымдарды пiшетiн және желiм
қолданып, стекломата мен шыны
талшықтарынан жасалған
материалдармен қаптайтын 12
2) бұйымдарды обой материалдарымен
бензин, ацетон және басқа ерiткiштер
қолданып желiмдеуге және обой
материалдарын N 88 желiмiн және
басқа арнайы желiмдердi қолданып
желiмдеуге дайындайтын 6
13. Пiшу және обой бөлiмдерiнiң жұмыс
орындарын шыны мата қалдықтарынан
тазалайтын көмекшi (тасымалдаушы)
жұмысшы және өндiрiстiк үйлердi
жинаушы 6
Қорғасын-мырыш штамптары өндiрiсi
Жұмысшылар
14. Металл және балқымаларды
балқытушы, қорғасын-мырыш
балқымаларын балқытатын, бөлiп
құятын және рафинирлейтiн 12 36
15. Қорғасын-мырыш штамптарын
тұрақты өңдейтiн слесарь-сайманшы 12 36
Басшылар және мамандар
16. Қорғасын-мырыш балқымаларын
балқытатын, бөлiп құятын және
рафинирлейтiн мастер және учаске
(ауысым) бастығы 12
Авиация техникасын
аэрогидродинамикалық сынау
Жұмысшылар
17. Металдан жасалған аэрогидродинамикалық
модельдердiң модельшiсi, металл еместен
жасалған аэрогидродинамикалық
модельдердiң модельшiсi, модельдердi
авиация техникасын сынайтын
аэродинамикалық құбырларда тiкелей
жетілдiретiн:
1) жоғары жиiлiктегi шудың деңгейi
100 децибел және одан жоғары
болғанда 12 36
2) жоғары жиiлiктегi шудың деңгейi
90-нан 100-ге дейiн децибел болғанда 12
18. Бұйымдарды табиғи түрiнде,
модельдер мен детальдарды
аэродинамикалық құбырда сынауға
дайындайтын және жүргiзетiн
сынақшы-слесарь және басқа жұмысшылар

1) в боксах 12 36
2) в общих помещениях и на открытых площадках 12
7. Мастер, непосредственно занятый на
испытательных станциях у банажиров и
стендов по подготовке к испытаниям,
доводке и устранении дефектов двигателей,
работающих на этилированном бензине:
1) в боксах 12 36
2) на станциях открытого типа 6
3) в боксах при применении чистого бензина 6
8. Мастер на испытании и доводке блочных
установок, карбюраторов, жиклеров, масляных
помп, нагнетателей и на доводке винтов при
работе двигателей на этилированном бензине:
1) в закрытых помещениях 12 36
2) на стационарных установках открытого типа 6
ПРОИЗВОДСТВО И РЕМОНТ САМОЛЕТОВ
Самолетосборочные работы
9. Герметизаторщик, постоянно занятый:
1) на приготовлении герметизирующей
пасты (ВТУРа) с содержанием диизоцианатов,
эпоксидных смол и ароматических углеводородов
и покрытий этими пастами узлов и изделий
авиационной техники 12
2) на приготовлении других
герметизирующих паст, на шпаклевке и
покрытии этими пастами узлов и изделий
авиационной техники 6
10. Сборщик-клепальщик, занятый на сборке
узлов и изделий авиационной техники с
применением пневмоинструментов 12
11. Слесарь-испытатель, занятый испытанием
узлов и агрегатов изделий авиационной
техники на герметичность 6
Обойные работы
12. Обойщик, занятый:
1) на раскрое и обивке изделий
материалами из стеклоткани и
стекловолокна с применением клеев 12
2) на подготовке изделий к наклейке
обойных материалов с применением
смывок, бензина, ацетона и других
растворителей и наклейке обойных
материалов с применением клея N 88 и
других специальных клеев 6
13. Уборщик производственных помещений и
подсобный (транспортный) рабочий,
занятые уборкой рабочих мест раскройного
и обойного отделения от отходов стеклоткани 6
Производство свинцово-цинковых штампов
Рабочие
14. Плавильщик металла и сплавов и заливщик
металла, занятые на плавке, разливке и
рафинировании свинцово-цинковых сплавов 12 36
15. Слесарь-инструментальщик, постоянно
занятый на обработке свинцово-цинковых штампов 12 36
Руководители и специалисты
16. Мастер и начальник участка (смены),
занятые на плавке, разливке и
рафинировании свинцово-цинковых сплавов 12
Аэрогидродинамические испытания
авиационной техники
Рабочие
17. Модельщик аэрогидродинамических
моделей из металла, модельщик
аэрогидродинамических моделей из
неметалла, непосредственно занятые
доводкой моделей в аэродинамических
трубах по испытанию авиационной техники:
1) при уровне высокочастотного шума 100
децибел и выше 12 36
2) при уровне высокочастотного шума от
90 до 100 децибел 12
18. Слесарь-испытатель и другие рабочие,
занятые подготовкой и проведением
испытаний изделий в натуре, моделей и
деталей в аэродинамических трубах:

1) жоғары жиiлiктегi шудың деңгейi
100 децибел және одан жоғары
болғанда 12 36
2) жоғары жиiлiктегi шудың деңгейi
90-нан 100-ге дейiн децибел болғанда 12
19. Авиация техникасын
аэродинамикалық құбырда сынауда
тiкелей қызмет ететiн кран машинисi
(краншы):
1) жоғары жиiлiктегi шудың деңгейi
100 децибел және одан жоғары
болғанда 12 36
2) жоғары жиiлiктегi шудың деңгейi
90-нан 100-ге дейiн децибел болғанда 12
Басшылар және мамандар
20. Бұйымдарды табиғи түрiнде,
модельдер мен детальдарды
аэродинамикалық құбырда сынауға
дайындайтын және жүргiзетiн
басшылар және мамандар
1) жоғары жиiлiктегi шудың деңгейi
100 децибел және одан жоғары
болғанда 12 36
2) жоғары жиiлiктегi шудың деңгейi
90-нан 100-ге дейiн децибел болғанда 12
21. Арнайы бұйымдарды ҒЗИ
гидроканалдарында сынаумен
айналысатын қызметкерлер 12
Ұшақтарды пайдалану, жөндеу және
аэродромда қызмет көрсету
22. Авиация механигi (моторшы), авиация
моторшысы, авиация технигi,
приборлар бойынша авиация
механигi, приборлар бойынша
авиация технигi (механигi), приборлар
бойынша авиация технигi, ЛИС
авиация механигi, РЭСО бойынша
авиация механигi (радио және электр
жабдығы), РЭСО бойынша авиация
технигi (механигi), РЭСО бойынша
авиация технигi, қару-жарақ бойынша
слесарь, ЛИС радисi-
радиолокаторшысы, ұшу
аппараттарының жинаушы-слесары,
прибор жабдығының монтажшы-
слесары, аэродром жұмысшысы;
авиация техникасын қабылдап алатын
монтаждау-жинау және жөндеу
жұмыстарының бақылаушысы,
мастер, техник, инженер, жетекшi
инженер - бәрi де авиация
техникасын әуедегi сынақтарға
дайындайтын, двигательдердiң,
приборлар мен аппараттардың әуеге
көтерiлер алдында жерде
жетiлдiруiмен тiкелей айналысатындар 12
23. Ұшу аппараттарының жинаушы-
слесары, двигательдiң жинаушы-
слесары, авиация приборларының
жинаушы-слесары, радио және
арнайы ұшу аппараттарының
монтажшысы, ұшу аппараттарын
жабдықтау жөнiндегi
электромонтажшы, мастер, техник
және зауыттың пайдалану-жөндеу
бөлiмдерiнiң инженерi, авиация
техникасын және аэродромдағы
жабдықтарды түзейтiн, жетiлдiретiн
және жөндейтiндер 12
Оптика-механикалық өндіріс
Отқа берiк және керамикалық
бұйымдарды өндiру
24. Қышшы-қалыптаушы:
1) қолмен iстейтiн 6
2) пневматикалық сайманмен үнемi
iстейтiн 12
25. Бөлшектеушi (ұнтақтаушы):
1) керамикалық материалдарды
бөлшектейтiн 12 36
2) құрамында 10% артық кремнийдiң
еркiн қос тотығы бар шамотты
бөлшектеу бойынша үнемi iстегенде 12
26. Керамикалық материалдарды
қабылдау жөнiндегi ұнтақтау және
бөлшектеу учаскесiнде жұмыс iстейтiн
керамикалық бұйымдарды
қабылдаушы-бақылаушы 6
27. Электрокерамикалық бұйымдарды
күйдіруші 12
28. Құрғақ тәсiлмен жұмыс iстейтiн
мөлдiр емес кварц шынысынан
бұйымдар дайындамасын кесушi 6

1) при уровне высокочастотного шума 100
децибел и выше 12 36
2) при уровне высокочастотного шума от
90 до 100 децибел 12
19. Машинист крана (крановщик),
непосредственно занятый на обслуживании
испытаний авиационной техники
аэродинамических трубах:
1) при уровне высокочастотного шума 100
децибел и выше 12 36
2) при уровне высокочастотного шума от
90 до 100 децибел 12
Руководители и специалисты
20. Руководители и специалисты,
непосредственно занятые подготовкой и
проведением испытаний изделий в натуре,
моделей и деталей в аэродинамических трубах:
1) при уровне высокочастотного шума 100
децибел и выше 12 36
2) при уровне высокочастотного шума от 90
до 100 децибел 12
21. Работники, непосредственно занятые испытанием
специзделий на буксировочных тележках
гидроканалов НИИ 12
ЭКСПЛУАТАЦИЯ, РЕМОНТ И ОБСЛУЖИВАНИЕ
САМОЛЕТОВ НА АЭРОДРОМЕ
22. Авиационный механик (моторист),
авиационный моторист, авиационный
техник, авиационный механик по приборам,
авиационный техник (механик) по
приборам, авиационный техник по
приборам, авиационный механик ЛИС,
авиационный механик по РЭСО (радио и
электрооборудованию), авиационный
техник (механик) по РЭСО, авиационный
техник по РЭСО, слесарь по вооружению,
радист-радиолокаторщик ЛИС, слесарь-
сборщик летательных аппаратов, слесарь-
монтажник приборного оборудования,
аэродромный рабочий; контролер
сборочно-монтажных и ремонтных работ,
занятый контролем и приемкой
авиационной техники; мастер, техник,
инженер, ведущий инженер - все
непосредственно занятые подготовкой
авиационной техники к испытаниям в
воздухе, на наземной отработке двигателей,
приборов и аппаратов перед подъемом в воздух 12
23. Слесарь-сборщик летательных аппаратов,
слесарь сборщик двигателя, слесарь-
сборщик авиационных приборов,
монтажник радио- и специального
оборудования летательных аппаратов,
электромонтажник по оборудованию
летательных аппаратов, мастер, техник и
инженер эксплуатационно-ремонтных
отделов заводов, занятые наладкой,
доводкой и ремонтом авиационной техники
и оборудования на аэродромах 12
ОПТИКО-МЕХАНИЧЕСКОЕ ПРОИЗВОДСТВО
Производство огнеупорных и керамических изделий
24. Гончар-формовщик, занятый:
1) при работе вручную 6
2) при постоянной работе с
пневматическим инструментом 12
25. Дробильщик (размольщик), занятый:
1) на дроблении керамических материалов 12 36
2) на постоянной работе по дроблению
шамота с содержанием свыше 10%
свободной двуокиси кремния 12
26. Контролер-приемщик керамических
изделий, занятый на участке размола и
дробления по приемке керамических материалов 6
27. Обжигальщик электрокерамических изделий 12
28. Обрезчик заготовок изделий из кварцевого
непрозрачного стекла, занятый на работах
сухим способом 6

29. Мөлдiр емес кварц шынысынан
жасалған бұйымдарды балқытушы 12
30. Шыныдан пiсiрiлген құмыраларды
ысқылаушы 6
31. Кептiру пештерiне қызмет iстейтiн
кептiрушi 6
32. Керамикалық шихта құраумен
айналысатын шихталаушы 12
Шыны мен шыны бұйымдарын өндiру
33. Бортшы 12
34. Қолмен үрлейтiн үрлеушi 12
35. Тау хрусталiн бөлшектеушi-байытушы:
1) шихтаны 12
2) тау хрусталiн бөлшектеуде үнемі iстеген кезде 12 36
36. Шихта мен сынықтарды пештерге
толтыратын шихта толтырушы 12
37. Ыстық пештерге ағымдағы жөндеу
жүргiзетiн және қызмет көрсететiн тас
қалаушы (пешшi) 12
38. Кварц балқытушы 12 36
39. Ыстық шыны қабылдайтын шыны
өндiрiсiнiң бақылаушысы 6
40. Шыны созу машинасының машинисi 12
41. Жалынды және электр пештерiнде
iстейтiн шыны моллирлеушi 12
42. Шыны массасын терушi 12
43. Шыны бұйымдарын күйдiрушi 6
44. Шыныны машинадан үзiп алушы 12
45. Кварц шынысын қайта балқытумен
айналысатын сусызданған кварц
шынысын балқытушы 6
46. Оптикалық шыныдан бұйымдар
престеушi 12
47. Шыныны бөлшектеушi-сындырушы 6
48. Құмыраларды құлатушы 6
49. Холяваларды таратушы (босатушы) 12
50. Оптикалық шыныны кесушi 6
51. Шыныны альфамонобромнафталин
ерiтiндiсiне салып тексергеннен кейiн
шыныны кесетiн оптикалық шыныны
кесушi 12
52. Сеператоршы 6
53. Шихта құраушы 12
54. Ванна пештерiндегi шыны пiсiрушi 12
55. Құмыраны пештердегi шыны пiсiрушi 12
Шыны өңдеу
56. Ток өткiзгiш пленкаларды жағатын
аэрозольшi 12
57. Бальзамшы:
1) бальзам мен бальзамин
дайындайтын 6
2) ОК-50 желiмдер, акрилдi, 31-
компаундтар дайындайтын 12
58. Тас көмiр және ағаш смоласын
қолданып, оптикалық детальдарды
тұрақты жабыстыратын блоктаушы 6
59. Бу-сынапты насостары бар
қондырғыларда жұмыс iстейтiн
оптика-механикалық өндiрiстiң
вакуумшiсi 12 36
60. Гипс пiсiрушi 12
61. Смола пiсiрушi 12
62. Плавик қышқылымен жұмыс iстейтiн
шыныны бөлушi-өңдеуші 12
63. Шыныны суарушы 6
64. Поляроидтi және желатиндi пленкалар
дайындаушы 6
65. Материалда қолмен қанықтыратын
смолаланған прокладкалар
дайындаушы 6
66. Азот және күкiрт қышқылдарын
қолданып тұрақты жұмыс iстейтiн
шкалалар мен сеткаларды
фототәсiлмен дайындаушы 6
67. Ысқылау-жылтырату ұнтақтарын
дайындайтын крокус пен наждакты
классификаторлаушы 12
68. Оптикалық детальдарды бақылаушы:
1) сульфамонобромнафталинмен,
плавик қышқылымен және сынап-
кварц лампаларымен тұрақты жұмыс
iстейтiн 6
2) қараңғы жерде тұрақты жұмыс
iстейтiн 6
69. Құрамында бензол, толуол, ксилол
және басқа улы заттар бар лактармен
тұрақты істейтiн оптикалық
детальдарды лактаушы 12

29. Плавильщик изделий из кварцевого
непрозрачного стекла 12
30. Полировщик стекловаренных горшков 6
31. Сушильщик, занятый обслуживанием
сушильных печей 6
32. Шихтовщик, занятый составлением
керамической шихты 12
Производство стекла и стеклоизделий
33. Бортовой 12
34. Выдувальщик, занятый выдуванием вручную 12
35. Дробильщик-обогатитель горного хрусталя:
1) шихты 12
2) при постоянной работе на дроблении
горного хрусталя 12 36
36. Засыпщик шихты, занятый засыпкой
шихты и боя в печи 12
37. Каменщик (печник) дежурный у печей,
занятый обслуживанием и текущим
ремонтом горячих печей 12
38. Кварцеплавильщик 12 36
39. Контролер стекольного производства,
занятый приемкой горячего стекла 6
40. Машинист машин вытягивания стекла 12
41. Моллировщик стекла, занятый на работах в
пламенных и электрических печах 12
42. Наборщик стекломассы 12
43. Отжигальщик стеклоизделий 6
44. Отломщик стекла от машины 12
45. Плавильщик обезвоженного кварцевого
стекла, занятый на переплавке кварцевого стекла 6
46. Прессовщик изделий из оптического стекла 12
47. Разборщик-кольщик стекла 6
48. Развальщик горшков 6
49. Разводчик (распусчик) холяв 12
50. Резчик оптического стекла 6
51. Резчик оптического стекла, занятый резкой
стекла после проверки его в растворе
альфамонобромнафталина 12
52. Сепараторщик 6
53. Составщик шихты 12
54. Стекловар на ванных печах 12
55. Стекловар на горшковых печах 12
Обработка стекла
56. Аэрозольщик, занятый на нанесении
токопроводящих пленок 12
57. Бальзаминщик, занятый:
1) изготовлением бальзама и бальзамина 6
2) изготовлением клеев ОК-50, акрилового,
компаундов - 31 12
58. Блокировщик, занятый на постоянной
работе по наклейке оптических деталей с
применением каменноугольной и древесной смол 6
59. Вакуумщик оптико-механического
производства, занятый при работе на
установках с парортутными насосами 12 36
60. Варщик гипса 12
61. Варщик смолки 12
62. Делильщик-травильщик по стеклу, занятый
на работах с плавиковой кислотой 12
63. Закальщик стекла 6
64. Изготовитель поляроидных и желатиновых пленок 6
65. Изготовитель просмоленных прокладок,
занятый на пропитке материала вручную 6
66. Изготовитель шкал и сеток фотоспособом,
постоянно работающий с применением
азотной и серной кислот 6
67. Классификаторщик крокуса и наждака,
занятый на изготовлении шлифовально-
полировальных порошков 12
68. Контролер оптических деталей:
1) постоянно работающий с
сульфамонобромнафталином, плавиковой
кислотой и ртутно-кварцевыми лампами 6
2) при постоянной работе в темном помещении 6
69. Лакировщик оптических деталей,
постоянно занятый на работе с лаками,
содержащими бензол, толуол, ксилол и
другие токсические вещества 12

70. Бу-сынапты насостарды түзетуде
тұрақты iстейтiн деталь жабдығын
түзетушi 12
71. Органикалық ерiткiштермен iстейтiн
пленканы нормаға келтiрушi 12
72. Кристалдар және фторидтер
тұздарының өндiрiсiнде тiкелей
iстейтiн кристалл өсiрушi оператор 12 36
73. Детальдарды хром пастасымен
ысқылайтын және жылтыратуда
iстейтiн оптик 6
74. Қорғасын припойларын қолданып
шыныдағы торлар мен шинкаларды
дәнекерлеушi 12
75. Эфирлi спирттi қоспаларды, титан
және кремний эфирлерiн қолданатын
жұмыстарда iстейтiн оптикалық
детальдарды жарықтандырушы 6
76. Оптиканы ағарту учаскелерiнде бу-
сынапты насостармен тұрақты
iстейтiн қосалқы (тасымалдаушы)
жұмысшы және өндiрiстiк үйлердi
жинаушы 6
77. Оптикалық детальдарды полярит
қолданып жылтыратуда және
ысқылауда iстейтiн оптикалық
детальдар мен оптикаларды
ысқылаушы, оптикалық детальдарды
жылтыратушы, оптика өндiрiсi
жабдығын түзетушi 6
78. Булы-сынапты аппаратураны
жөндейтiн жұмысшылар 12 36
79. Оптикалық детальдармен жұмыс
iстейтiн күмiстеушi 6
80. Оптикалық детальдарды желiмдеушi:
1) бальзаммен және бальзаминмен,
сондай-ақ эпоксидтi смола қолданып
iстейтiн 6
2) ОК-50, П-2, N 88 желiмдерiмен
және басқа арнайы желiмдермен
iстейтiн 12
81. Кюветтердi желiмдеушi-жабыстырушы 6
82. Шыны және шыныдан жасалған
бұйымдарды желiмдеушi:
1) органикалық ерiткiштермен
тұрақты iстейтiн 12
2) органикалық шыныдан жасалған
бұйымдарды желiмдейтiн 6
83. Шыны үрлеушi:
1) керосин және газ жанатын
шiлтерлердi жұмыс iстегенде 6
2) ыстыққа берiк кварц шынысынан
бұйымдар дайындағанда 12 36
84. Шыныны плавик қышқылымен
өңдеуші 12
85. Қолмен жұмыс iстейтiн фацетшi 6
86. Қолмен жұмыс iстейтiн оптикалық
детальдарды ажарлаушы (тұрпайы
ажарлау) 6
Оптика-механикалық жұмыстар
87. Дайын оптикалық приборларды
термобарокамераларда тiкелей
сынайтын оптик-механик:
1) - 60' С және одан төмен
температурада 12 36
2) + 0' С және одан жоғары
температурада 6
88. Күкiрт эфирiн пайдаланып, оптиканы
тазалаушы 6
Оптика-механикалық өндiрiстегi жалпы
мамандықтар
89. Шамотпен, доломитпен, магнезитпен
жұмыс iстейтiн шыны өндiрiсiнiң
бақылаушысы 6
90. Жарық сүзгiлерiн қараңғы жерде
тұрақты жинайтын оптик-механик 6
91. Оптикалық детальдарды шаюшы:
1) ацетонмен, бензолмен, толуолмен 12
2) бензинмен 6
92. Ажарлау-жылтырату ұнтақтарын
жасау учаскелерiнде тұрақты iстейтiн
қосалқы (тасымалдаушы) жұмысшы
және өндiрiстiк үйлердi жинаушы 6
93. Керосинмен және соляр майымен
суытатын алмас араларымен iстейтiн
аралаушы 6
94. Май, керосин және наждак
ұнтақтарын қолданып, оптикалық 6
тетiктерге центровка жасаушы

70. Наладчик оборудования деталей, постоянно
занятый наладкой парортутных насосов 12
71. Нормализатор пленки, работающий с
органическими растворителями 12
72. Оператор по выращиванию кристаллов,
непосредственно занятый в производстве
кристаллов и солей фторидов 12 36
73. Оптик, занятый на шлифовке и полировке
деталей хромовой пастой 6
74. Паяльщик сеток и шинок на стекле,
занятый на работах с применением
свинцовых припоев 12
75. Просветильщик оптических деталей,
занятый на работах с применением
эфироспиртовых смесей, титановых и
кремневых эфиров 6
76. Подсобный (транспортный) рабочий и
уборщик производственных помещений,
постоянно работающие на участках
просветления оптики на станках с
парортутными насосами 6
77. Полировщик оптических деталей, наладчик
оборудования оптического производства,
шлифовщик оптических деталей и оптик,
занятые на полировании и шлифовке
оптических деталей с применением полярита 6
78. Рабочие, занятые на ремонте парортутной
аппаратуры 12 36
79. Серебрильщик, занятый на работах с
оптическими деталями 6
80. Склейщик оптических деталей, постоянно
работающий:
1) с бальзамом и бальзамином, а также с
применением эпоксидной смолы 6
2) с клеями ОК-50, ПУ-2, N 88 и другими
спецклеями 12
81. Склейщик-спекальщик кювет 6
82. Склейщик стекла и стеклоизделий, занятый:
1) постоянно с органическими растворителями 12
2) на склейке изделий из органического стекла 6
83. Стеклодув, занятый:
1) при работе на керосиновых и газовых
горелках 6
2) изготовлением изделий из жаропрочного
кварцевого стекла 12 36
84. Травильщик стекла плавиковой кислотой 12
85. Фацетчик, занятый на работе вручную 6
86. Шлифовщик оптических деталей (грубая
шлифовка), занятый на работе вручную 6
Оптико-механические работы
87. Оптик-механик, непосредственно занятый
на испытании готовых оптических
приборов в термобарокамерах:
1) при температуре -60 о С и ниже 12 36
2) при температуре +40 о С и выше 6
88. Чистильщик оптики, занятый на работах с
применением серного эфира 6
Общие профессии оптико-механического
производства
89. Контролер стекольного производства,
занятый на работе с шамотом, доломитом,
магнезитом и стеклом 6
90. Оптик-механик, постоянно занятый на
сборке светофильтров в темноте 6
91. Промывщик оптических деталей, занятый на работах:
1) с ацетоном, бензолом, толуолом 12
2) с бензином 6
92. Подсобный (транспортный) рабочий и
уборщик производственных помещений,
постоянно работающие на участках
изготовления шлифовально-полировочных порошков 6
93. Распиловщик стекла, занятый на алмазных
пилах с охлаждением керосином или
соляровым маслом 6
94. Центрировщик оптических деталей,
работающий с применением масла,
керосина и наждачных порошков 6

95. Шыныны абразивтермен ажарлайтын
(майда ажарлау) және синтетикалық
кристалдарды ысқылайтын оптикалық
детальдарды ысқылаушы 6
Қарулы күштердің мемлекеттік мекемелері
және Қазақстан Республикасы Қорғаныс
министрлігінің ведомстволық бағынысты
кәсіпорындары
Жұмысшылар
96. Жауынгерлiк және арнайы
машиналарды жол жағдайларында
сынайтын жүргiзушi-сынақшы 12
97. Мүлiктi химиялық өңдейтiн
дегазаторшы және дезактиваторшы 6
98. Iштен жану двигательдерi мен
двигательдегi агрегаттарды сынайтын
двигательдердi сынаушы 6
99. Двигательдердi, күш қондырғыларын,
дизель моторларын және
генераторларды жабық бокстарда
жоғары жиiлiктегi шудың 100 децибел
және одан жоғары деңгейінде
сынайтын двигательдердi сынаушы
және басқа жұмысшылар 12 36
100. Жауынгерлiк және арнайы
машиналарды жол жағдайларында
сынайтын бақылаушы-сынақшы 12
101. Сынақтарға қызмет көрсететiн
лаборант 12
102. Электр полясы қондырғыларында
металдарды сырлайтын сырлаушы 6
103. Агрегаттарды, машиналар мен деталь-
дарды сынақтардан кейiн бензинмен
және газойлмен жуатын жуушы 6
104. Оптикалық приборлардың
тетiктерiн жуғышта бензинмен және
уайтспиртпен жуатын жуушы 6
105. Техникалық мүлiктi және ремфондты
өңдеуші және жабдық пен металл
бұйымдарын консервация жасаушы,
двигательдер мен двигатель
детальдарын, сондай-ақ қару-жарақ
пен басқа да әскери техниканы
арнайы майлар мен ерiткiштер
қолданып консервация және
расконсервация жасаумен
айналысатын 6
106. Артиллерия қаруларының атушысы 12 36
107. Ыстық тәсiлмен капроннан бұйымдар
престейтiн капроннан жасалған
бұйымдардың престеушiсi 6
108. Химиялық өңдеумен айналысатын
жұмысшылар 6
109. Хром пастасын дайындайтын
жұмысшылар 12
110. Мипора мен пенопластан пакеттер
дайындайтын жылу изоляциялайтын
бұйымдарды кесушi 6
111. Графит-марля сальниктерiн
дайындайтын жауынгерлiк жүйелер
мен қондырғыларды жөндейтiн
слесарь 6
112. Танк корпустарын жөндейтiн әскери
және арнайы машиналарды жөндеушi
слесарь 6
113. Қаруды жабық үйлерде (тирлерде)
сынайтын атқыш-сынақшы 12 36
114. Әскери техникадан, машиналардан
ескi сырды құрғақтай қыратын және
жуғыш заттар мен ерiткiштердi
қолданып тазалаушы және жуушы 12
115. Сүйек ұнтағымен металды,
құймаларды, бұйымдар мен
детальдарды тазалаушы 12
116. Оптиканы тазалаушы 6
Басшылар және мамандар
117. Двигательдердi, күш қондырғыларын,
дизель моторларын және
генераторларды жабық бокстарда
жоғары жиiлiктегi шудың 100 децибел
және одан жоғары деңгейінде тiкелей

95. Шлифовальщик оптических деталей
(мелкая шлифовка), занятый на шлифовке
стекла абразивами и на шлифовке
синтетических кристаллов 6
Государственные учреждения вооруженных сил и предприятия,
подведомственные Министерству обороны Республики Казахстан
Сноска. Название главы в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 27.08.2008 № 226-п (порядок введения в действие см. п. 3 ).
Рабочие
96. Водитель-испытатель, занятый испытанием
боевых и специальных машин в дорожных условиях 12
97. Дегазаторщик и дезактиваторщик, занятые
химической обработкой имущества 6
98. Испытатель двигателей, занятый на
испытании двигателей внутреннего
сгорания и агрегатов на двигателях 6
99. Испытатель двигателей и другие рабочие,
непосредственно занятые на испытании
двигателей, силовых установок, дизельных
моторов и генераторов в закрытых боксах
при уровне высокочастотного шума 100
децибел и выше 12 36
100. Контролер испытатель, занятый испытанием
боевых и специальных машин в дорожных условиях 12
101. Лаборант по обслуживанию испытаний 12
102. Маляр, занятый на окраске деталей на
установках электрического поля 6
103. Мойщик, занятый на мойке машин,
агрегатов и деталей бензином и газойлем
после испытаний 6
104. Мойщик, занятый на мойке деталей
оптических приборов бензином и уайтспиритом 6
105. Обработчик технического имущества и
ремфонда и консервировщик оборудования
и металлоизделий, занятые на консервации
и расконсервации двигателей и деталей
двигателей, а также вооружения и другой
военной техники с применением
спецсмазок и растворителей 6
106. Отстрельщик артиллерийских орудий 12 36
107. Прессовщик изделий из пластмасс, занятый
прессованием изделий из капрона горячим способом 6
108. Рабочие, занятые химической обработкой 6
109. Рабочие, занятые на приготовлении
хромовой пасты 12
110. Резчик теплоизоляционных изделий, занятый
изготовлением пакетов из мипоры и пенопласта 6
111. Слесарь по ремонту боевых систем и
установок, занятый на изготовлении
графито-марлиевых сальников 6
112. Слесарь по ремонту боевых и специальных
машин, занятый на ремонте танковых корпусов 6
113. Стрелок-испытатель, занятый испытанием
оружия в закрытых помещениях (тирах) 12 36
114. Чистильщик и мойщик, занятые на снятии
старой краски с боевой техники, машин
вооружения всухую и с применением
моющих растворов и растворителей 12
115. Чистильщик металла, отливок, изделий и
деталей, занятый на очистке косточковой крошкой 12
116. Чистильщик оптики 6
Руководители и специалисты
117. Руководители и специалисты,
непосредственно занятые на испытании
двигателей, силовых установок, дизельных
моторов и генераторов в закрытых боксах
при уровне высокочастотного шума 100

сынайтын басшылар және мамандар 12 36
Авиациялық қорғаныс өндірісінің
(соның ішінде ұшақтар мен авиадвигательдерді
жөндеу) жалпы мамандықтары
118. Арнайы оттегi қондырғыларында
оттегi алумен айналысатын ауа бөлу
аппаратшысы 6
119. Судан сутегi мен оттегi жасайтын
электролиз аппаратшысы 6
120. Газ горелкаларымен немесе көрiкте
ысытып болаттан және арнайы
бұйымдар және арнайы
балқымаларды қолмен басатын
басушы 6
121. Құрамында фенол-формальдегид
және басқа смолалар бар
компаундтармен приборлар мен
бұйымдар түйiндерiн толтыратын
компаунд толтырушы 12
122. Ұшу аппараттарына құю үшiн
авиациялық отын қоспаларын
жасайтын және двигательдердi
сынайтын жағар май және майлау
материалдарын толтырушы:
1) қол тәсiлiмен 12
2) механикалық тәсiлмен 6
123. Желiм қолданып дәнекерлеу тәсiлiмен
тензодатчиктер дайындаумен айналысатын
тензодатчик дайындаушы 6
124. Агрегаттарды, приборларды және
бұйымдарды вибростендтерде
сынайтын, сондай-ақ арнайы
стендтерде вибромықтылыққа
механикалық сынайтын приборлар
мен сезгiш элементтер сынаушы,
слесарь сынаушы 12
125. Жұмсақ және резина бактерiн
дайындау және монтаждау кезiнде
iшiнде қалыптарды жинап, бұзумен
айналысатын жұмсақ бактарды
желiмдеушi, механикалық жинау
жұмыстарының слесары 6
126. ВИАМ Б-3 желiмiмен желiмделген
бұйымдарды қабылдауда операциялық
бақылау жасайтын жинау-монтаждау
және жөндеу жұмыстарының
бақылаушысы 6
127. Авиация техникасын сынау кезiнде
биiк-компрессорлық станцияларда
тiкелей жұмыс iстейтiн биiк-
компрессорлық қондырғының
машинисi 12 36
128. Аммиакты және фреонды
компрессорларда iстейтiн
компрессорлық қондырғының
машинисi 6
129. Крандар мен тельферлерге қызмет
көрсететiн кран машинисi (краншы):
1) өңдеу бөлiмiнде ыстық учаскелерде
және құйманы толтыру және ұрып
шығару учаскелерiнде iстейтiн 12
2) отын ретiнде жоғары күкiрттi мазут
қолданылатын цехтарда iстейтiн 12 36
130. Кран машинисi (краншы), шыны
пiсiру цехтарында шаржирлi және
көпiрлi крандарға қызмет көрсететiн 12
131. Плазмалық тозаңдау металлизаторы 12
132. Бензин қоюшылармен мен
бензоцистерналарды шаятын жуушы 6
133. Жабық үйлерде "РДВ" жуғыштары
мен креолин қолданып детальдарды
тұрақты шаятын жуушы 6
134. Жабыстыратын датчиктер үшiн
нәрсенің үстін дайындайтын және
детальдарға, түйiндер мен агрегаттарға
тензодатчиктердi жабыстыратын
тензодатчиктер монтажшысы 6
135. Керамикалық бұйымдарды
күйдiрумен шұғылданатын
материалдарды күйдiрушi 6
136. Жұмыста алтын, күмiс, мыс-мырыш
және мыс-фосфор дәнекерлерімен
байланысты дәнекерлеуші 12

децибел и выше 12 36
ОБЩИЕ ПРОФЕССИИ АВИАЦИОННОГО ОБОРОННОГО
ПРОИЗВОДСТВ (В ТОМ ЧИСЛЕ РЕМОНТ САМОЛЕТОВ
И АВИАДВИГАТЕЛЕЙ)
118. Аппаратчик воздухоразделения, занятый
получением кислорода на специальных
кислородных установках 6
119. Аппаратчик электролиза, занятый на
выработке водорода и кислорода из воды 6
120. Давильщик, занятый выдавливанием
ручным способом специальных изделий из
стали и специальных сплавов с подогревом
газовыми горелками или на горне 6
121. Заливщик компаундами, занятый заливкой
приборов и узлов изделий компаундами,
содержащими фенольно-формальдегидные
и другие смолы 12
122. Заправщик горючими и смазочными
материалами, занятый составлением смесей
авиационного топлива для заправки
летательных аппаратов и на испытании
двигателей:
1) ручным способом 12
2) механическим способом 6
123. Изготовитель тензодатчиков, занятый
изготовлением тензодатчиков с
применением клеев способом сварки и пайки 6
124. Испытатель приборов и чувствительных
элементов, слесарь испытатель, постоянно
занятые на испытании агрегатов, приборов
и изделий на вибростендах, а также на
механическом испытании на специальных
стендах на вибропрочность 12
125. Клейщик мягких баков, слесарь
механосборочных работ, постоянно занятые
на сборке и разборке форм внутри мягких
и резиновых баков при их изготовлении и монтаже 6
126. Контролер сборочно-монтажных и ремонтных работ,
занятый на пооперационном контроле на приемке
изделий, склеенных клеем ВИАМ Б-3 6
127. Машинист высотно-компрессорной установки и
другие рабочие, непосредственно занятые на
работах в высотно-компрессорных станциях на
испытании авиационной техники 12 36
128. Машинист компрессорных установок, занятый
на аммиачных и фреоновых компрессорах 6
129. Машинист крана (крановщик), занятый
обслуживанием кранов и тельферов:
1) на участках горячих работ, в травильном
отделении и на участках заливки и выбивки литья 12
2) в цехах, где в качестве технологического
топлива применяется высокосернистый мазут 12 36
130. Машинист крана (крановщик), занятый
обслуживанием шаржирных и мостовых
кранов в стекловаренных цехах 12
131. Металлизатор плазменного напыления 12 36
132. Мойщик, занятый промывкой
бензозаправщиков и бензоцистерн 6
133. Мойщик, постоянно занятый на промывке
деталей с применением смывок "РДВ" и
креолина в закрытых помещениях 6
134. Монтажник тензодатчиков, занятый на
подготовке поверхности для наклейки
датчиков нанесения подслоя и на наклейке
тензодатчиков на деталях, узлах и агрегатах 6
135. Обжигальщик материалов, занятый на
обжиге керамических изделий 6
136. Паяльщик, занятый на работе с золотыми,
серебряными, медно-цинковыми и медно-
фосфорными припоями 12

137. Керамикалық қосымшаларды (сопло
аппаратының бағыттаушы
қосымшаларын) жылтырататын
жылтыратушы 12
138. Құрғақ тәсiлмен абразивтi және құрғақ
шарықтастармен жылтырататын күрекшелердi
жылтыратушы 12
139. Ұнтақ массаларынан электрлi қыш
бұйымдарды престеушi 12
140. Селен фотоэлементтерiн дайындайтын
жұмысшылар 12
141. Шыны мен коварды пiсiрумен
шұғылданатын жұмысшылар 12
142. Тетiктердi электрогидравликалық
өңдеумен толық жұмыс күнi бойы
тiкелей айналысатын жұмысшылар 6
143. Компоненттердi тiкелей
дайындайтын, металға ыстыққа берiк
қабатты тiкелей жағатын, сондай-ақ
графит бұйымдарын силициялайтын
жұмысшылар 12
144. Кессонбактардың iшiнде қымтау
жасаумен шұғылданатын
жұмысшылар 12 36
145. Сынақшы-слесарь:
1) калий бихроматы ерiтiндiсiн,
бензин қолданып, бұйымдарды үнемi
гидросынайтын 6
2) бұйымдарды 700' С және одан
жоғары қызуда сынайтын 6
3) гидрожетектердi және олардың
элементтерiн АГМ, МГЕ-10А және АМГ-
10 майларын қолданып сынайтын 12
4) термобарокамераның iшiнде тiкелей
бұйымдарды, агрегаттарды және
аспаптарды сынайтын:
- 60'С температурада және төмен 12 36
+ 40' С температурада және жоғары 6
146. Этильденген бензинмен жұмыс
iстейтiн араластырғыш қондырғылар
мен заправка колонкаларын жөндеуде
iстейтiн жөндеушi-слесарь 6
147. Жұмыс уақытының 50% кем емесiн
қорғасын-қалайы балқымаларын
дәнекерлеумен айналысатын авиация
аспаптарының жинаушы-слесарі және
радио және арнайы ұшу аппаратының
монтажшысы 6
148. Двигательдер мен олардың агрегаттарын
бөлшектеумен айналысатын двигательдердiң
жинаушы-слесарi:
1) ашық ауада iстейтiн 6
2) үй iшiнде iстейтiн 12
149. Арнайы майлар мен ерiткiштердi қолдана отырып,
консервация және реконсервация жасайтын
двигательдердiң жинаушы-слесарi 6
150. Оргшыныны органикалық ерiткiштермен
жабыстыратын органикалық шыныдан жасалған
бұйымдардың жинаушы-слесарi 6
151. Авиадвигательдердің металл қыш тетiктерiн
абразивтi шарықтастармен құрғақ тәсiлмен
өңдейтiн механикалық жинау слесарi 6
152. Құбырларды қолмен газ шiлтерiмен қыздыра
отырып майыстыратын құбырларды дайындау
және жөндеу слесарi 6
153. Қосымша қыш элементтерi бар бұйымдарды
абразивтi шарықтастармен құрғақ тәсiлмен
егейтiн токарь 6
154. Аса сезiмтал пленка дайындайтын және металға
жағатын, фотошығаратын және плазды қисықтар
шығаратын фотоплазкөшiрмешi 6
155. Құрамында аса улы заттар бар арнайы
желiмдермен желiмделген арнайы бұйымдарды,
авиация техникасы детальдарын өңдейтiн
фрезершi, токарь және басқа жұмысшылар 6

137. Полировщик, занятый на полировке
керамических вставок (направляющих
вставок соплового аппарата) 12
138. Полировщик лопаток, занятый полировкой
абразивными и мягкими кругами сухим способом 12
139. Прессовщик электрокерамичексих изделий
из порошковых масс 12
140. Рабочие, занятые на изготовлении
селеновых фотоэлементов 12
141. Рабочие, занятые на спекании коваро со стеклом 12
142. Рабочие, занятые полный рабочий день
непосредственно на электрогидравлической
обработке деталей 6
143. Рабочие, непосредственно занятые
приготовлением компонентов и нанесением
жаропрочных покрытий на металл, а также
на силицировании графитовых изделий 12
144. Рабочие, занятые на герматизации внутри
кессонбаков 12 36
145. Слесарь-испытатель, занятый:
1) постоянно на гидроиспытании изделий с
применением раствора бихромата калия, бензина 6
2) испытанием изделий на машинах с
нагревом образцов от 700 о С и выше 6
3) непосредственно на испытании
гидроприводов и их элементов с
применением масла АГМ, МГЕ-10А и АМГ-10 12
4) на испытании изделий, агрегатов и
приборов, непосредственно находясь в
термобарокамерах:
при температуре -60 о С и ниже 12 36
при температуре +40 о С и выше 6
146. Слесарь-ремонтник, занятый на ремонте
смесительных установок и заправочных
колонок, работавших на этилированном бензине 6
147. Слесарь сборщик авиационных приборов и
монтажник радио- и специального
оборудования летательных аппаратов,
занятые не менее 50% рабочего времени на
пайке свинцово-оловянистыми сплавами 6
148. Слесарь сборщик двигателей, занятый
разборкой двигателей и их агрегатов:
летательных аппаратов:
1) на открытом воздухе 6
2) при работе в помещении 12
149. Слесарь-сборщик двигателя,
непосредственно занятый на консервации и
расконсервации с применением спецсмазок
и растворителей 6
150. Слесарь-сборщик изделий из органического
стекла, занятый склейкой оргстекла
органическими растворителями 6
151. Слесарь-механосборочных работ, занятый
на обработке металлокерамических деталей
авиадвигателей абразивными кругами
сухим способом 6
152. Слесарь по изготовлению и ремонту
трубопроводов, занятый на гибке труб
вручную с подогревом газовой горелкой 6
153. Токарь, занятый на обточке изделий со
вставными элементами из керамики
абразивными кругами сухим способом 6
154. Фотоплазокопировщик, занятый
изготовлением и нанесением
светочувствительной пленки на металл,
фотопечатанием и проявлением плазовых кривых 6
155. Фрезеровщик, токарь и другие рабочие,
занятые обработкой на станках деталей
авиационной техники и специзделий,
склеенных специальными клеями,
содержащими высокотоксические вещества 6

156. Қыш бұйымдар үшiн шихтаны бөлшектейтiн
және жасайтын шихталаушы 12
157. Металл бұйымдарын анодты механикалық
және электроұшқынды тәсiлмен керосин,
май, сұйық шыны және басқа сұйықтар
қолданып, тұрақты өңдейтiн электроэрозионист
және электрохимөңдеушi 6
158. Үнемi қараңғы жерде жұмыс iстейтiн
оптикалық приборларды юстирлеушi 6
19. Электротехникалық өндіріс
Кабель өндірісі
Жұмысшылар
1. Шыны оқшаулағыштағы аса жiңiшке мыс және
манганин сымдарының электротермикалық
өндiрiсiнде шыны оқшаулаушы микросымдар
дайындау аппаратшысы 12
2. Кабель броньдаушысы 6
3. Оқшаулау қоспаларын араластырумен
айналысатын резина қоспаларын
вальцовкалаушы 12
4. Металды суық прокаттаумен айналысатын суық
металл вальцовкалаушы 6
5. Кабель массасын пiсiрушi 6
6. Эмаль-лактар пiсiрумен айналысатын
электроқшаулағыш лактар, смолалар
және мастикалар пiсiрушi 12
7. Түстi металдардан сымдар созатын сым созушы 6
8. Кабель бұйымдарының вулканизаторшысы:
1) престерде фторқабаты мен
фторкаучуктi престейтiн 12 36
2) басқа жұмыстардағы
9. Қатты балқыма мен алмастардан волкаларды
өңдейтiн фильер дайындаушы 6
10. Кабель талшықтарын оқшаулаушы:
1) стирофлекспен, дельтаасбестпен, капронмен,
резина және фтороқабатты лентамен изоляция
жасайтын 6
2) шыныталшықпен, шыны матамен, шыны таспамен,
сондай-ақ кремний органикалық лактарды
қолданып 12
11. Оқшаулағыш жасайтын оқшаулаушы:
1) стирофлекспен, дельтаасбестпен,
капронмен, резина және
фтороқабатты лентамен оқшаулағыш жасайтын 6
2) шыныталшықпен, шыны матамен, шыны таспамен,
сондай-ақ кремний органикалық лактарды қолданып 12
12. Оқшаулағыш талшықтарды құрғақ сынау
аппараттарында сынайтын сымдар мен кабельдердi
сынаушы 6
13. Резина қоспаларын каландрлаушы 12
14. Кабель бұйымдарын бақылаушы:
1) қорғасын престерi, қатты балқымалар мен
алмастардан жасалған волкаларды өңдеу
бөлiмдерiнде 6
2) электрооқшаулау лактарымен эмальдау цехтары
мен бөлiмдерiнде операция аралық бақылауда 12 36
3) эмальдау, ыстық прокаттау және
шыны оқшаулағыш салу цехтары мен
бөлiмдерiнде, сондай-ақ сымды
қалайылау цехтары мен бөлiмдерiнде 6
15. Сымдар мен кабельдердi лактаушы:
1) құрамында бензол, метанол және
олардың дериваттары - толуол,
ксилол және күрделi спирттер бар
лактармен лактайтын 12
2) бронтаспаны битум лактарымен
лактайтын 6
3) фторопасталы изоляциясы бар
сымдарды кремнийорганикалық
лактармен бiр мезгiлде
термотренировка жасай отырып
лактайтын 12 36
16. Лак араластырушы:
1) электроизоляциялық лактарды
араластыратын 12 36

156. Шихтовщик, занятый на дроблении и
составлении шихты для керамических изделий 12
157. Электроэрозионист и электрохимобработчик,
постоянно занятые обработкой металлоизделий
анодномеханическим и электроискровым
способом с применением керосина, масла,
жидкого стекла и других жидкостей 6
158. Юстировщик оптических приборов,
занятый постоянной работой в темном помещении 6
19. ЭЛЕКТРОТЕХНИЧЕСКОЕ ПРОИЗВОДСТВО
КАБЕЛЬНОЕ ПРОИЗВОДСТВО
Рабочие
1. Аппаратчик на изготовлении
микропроводов в стеклянной изоляции,
занятый на электротермическом
производстве тончайших медных и
манганиновых проводов в стеклянной изоляции 12
2. Бронировщик кабеля 6
3. Вальцовщик резиновых смесей, занятый
смешиванием изоляционных смесей 12
4. Вальцовщик холодного металла, занятый на
холодной прокатке металла 6
5. Варщик кабельной массы 6
6. Варщик электроизоляционных лаков, смол
и мастик, занятый варкой эмаль-лаков 12
7. Волочильщик проволоки, занятый на
волочении проволоки из цветных металлов 6
8. Вулканизаторщик кабельных изделий, занятый:
1) прессованием фторопласта и
фторокаучука на прессах в горячем состоянии 12 36
2) на других работах
9. Изготовитель фильер, занятый на обработке
волок из твердого сплава и алмазов 6
10. Изолировщик жил кабеля, занятый:
1) на изолировке стирофлексом,
дельтаасбестом, капроном, резиновой и
фторопластовой лентой 6
2) на изолировке стекловолокном,
стеклотканью, стеклолентой, а также на
изолировке с применением
кремнийорганических лаков 12
11. Изолировщик проводов, занятый на изолировке:
1) стирофлексом, дельтаасбестом,
капроном, резиновой и фторопластовой лентой 6
2) стекловолокном, стеклотканью,
стеклолентой, а также на изолировке с
применением кремнийорганических лаков 12
12. Испытатель проводов и кабелей, занятый
только на испытании изолированных жил
на аппаратах сухого испытания 6
13. Каландровщик резиновых смесей 12
14. Контролер кабельных изделий, занятый:
1) в отделении свинцовых прессов,
обработки волок из твердых сплавов и алмазов 6
2) на межоперационном контроле в цехах и
отделениях эмалирования
электроизоляционными лаками 12 36
3) в цехах и отделениях эмалирования,
горячего проката и наложения стеклянной
изоляции, а также в цехах и отделениях
лужения проволоки 6
15. Лакировщик проводов и кабелей, занятый:
1) лакировкой лаками, содержащими
бензол, метанол и их дериваты - толуол,
ксилол и сложные спирты 12
2) лакировкой бронеленты битумными лаками 6
3) лакировкой проводов с фторопластовой
изоляцией кремнийорганическими лаками
с одновременной термотренировкой 12 36
16. Лакоразводчик, занятый:
1) разводкой электроизоляционных лаков 12 36

2) басқа лактарды араластыратын 12
17. Электротехникалық бұйымдарды
қанықтырушы 6
18. Кабель бұйымдары мен арматураны
ыстық тәсiлмен қалайылайтын
қалайышы 12
19. Стрейнер машинисi:
1) фторлы паста массасын ыстық
күйiнде өңдейтiн 12 36
2) басқа материалдарды өңдейтiн 6
20. Кран машинисi (краншы):
1) ыстық прокаттау цехтары мен
бөлiмдерiндегi 12
2) созу және суық прокаттау цехтары
мен бөлiмдерiндегi 6
3) қорғасын престерi қасындағы
ыстық жұмыс учаскелерiндегi 6
4) өңдеу бөлiмiндегi 12
21. Тек қана қорғасынмен және оның
балқымаларымен дәнекерлейтiн
кабель өндiрiсi монтерi 12
22. Қорғасын-қалайы балқымаларымен
қалайыланған шыны талшығын және
сымдармен жұмыс iстейтiн сым мен
тростарды ораушы 12
23. Мыс және алюминий құймаларын
ысытатын металл ысытушы (пiсiрушi) 12
24. Сымды прокаттау станының
операторы:
1) ыстық металмен iстейтiн 12
2) суық металмен iстейтiн 6
25. Қорғасын-қалайы балқымаларымен
қалайыланған шыны талшықты және
сымды проводтар мен кабельдердi
(өретiн) оплетка жасайтын өрушi 12
26. Кабельдер мен проводтарды пластикаттар мен
резинамен престейтiн престеушi:
1) ыстық тәсiлмен резинамен шприцпрестерде
және үздiксiз вулканизациялау агрегаттарында,
сондай-ақ резина таспасымен суық күйiнде 6
2) пластмассамен ыстық тәсiлмен 12
3) фторлықабатпен және оның
полимерлерiмен ыстық тәсiлмен 12 36
27. Кабельдер мен проводтарды пластикаттармен
және резинамен фтороқабатпен және оның
полимерлерiмен ыстық күйiнде оқшаулайтын
кабельдер мен проводтарды престеушi 12 36
28. Кабельдер қорғасынмен және алюминиймен
престеушi:
1) қорғасынмен ыстық күйiнде престеушi 12 36
2) алюминиймен ыстық күйiнде престеушi 6
29. Кабель бұйымдарын жағушы
30. Ораушы:
1) қорғасындалған кабельдi;
оқшаулағыш және
кремнийорганикалық лактармен
эмальданған сымдарды;
шыныталшықпен оқшаулағыш кабель
бұйымдарын орағанда және
жөндегенде 6
2) полихлорвинильмен жаланған
кабель бұйымдарын орағанда және
ыстықтай жөндегенде 6
3) қанықтырылған жұтты орағанда 6
4) кремнийорганикалық лактармен
шикi күйiнде қанықтырылған кабель
бұйымдарын орағанда 12
31. Қосалқы жұмысшы:
1) кремний органикалық лактарды
қолданып сымдарды оқшаулау
цехтары мен бөлiмдерiнде 12
2) эмальдау цехтары мен бөлiмдерiнде
электроизоляция лактарымен 12 36
3) техникалық көмiртектi (күйенi)
тиеуде және түсiруде 12
32. Электротехникалық бұйымдарды
престеушi 12
33. Ыстық металды прокаттаушы:
1) сым прокаттау станына қызмет
көрсету және басқарудағы 12
2) металды ыстық прокаттаудағы 12

2) разводкой других лаков 12
17. Пропитчик электротехнических изделий 6
18. Лудильщик горячим способом, занятый на
лужении кабельных изделий и арматуры 12
19. Машинист стрейнера, занятый:
1) обработкой фторопластовой массы в
горячем состоянии 12 36
2) на обработке других материалов 6
20. Машинист крана (крановщик), занятый:
1) в горячепрокатных цехах и отделениях 12
2) в волочильных и холоднопрокатных
цехах и отделениях 6
3) на горячих участках работы у свинцовых
прессов 6
4) в травильном отделении 12
21. Монтер кабельного производства, занятый
только на работах по пайке свинцом и его
сплавами 12
22. Намотчик проволоки и тросов, занятый на
работах со стекловолокном и проволокой,
луженой свинцово-оловянистыми сплавами 12
23. Нагревальщик (сварщик) металла, занятый
на нагреве медных и алюминиевых слитков 12
24. Оператор проволочного прокатного стана,
занятый на работах:
1) с горячим металлом 12
2) с холодным металлом 6
25. Оплетчик проводов и кабелей, занятый на
оплетке проволоки, проводов и кабелей
стекловолокном и проволокой, луженой
свинцово-оловянистыми сплавами 12
26. Опрессовщик кабелей и проводов
пластикатами и резиной, занятый опрессовкой:
1) резиной горячим способом на
шприц-прессах и агрегатах непрерывной
вулканизации, а также резиновой лентой в
холодном состоянии 6
2) пластмассами горячим способом 12
3) фторопластом и его сополимерами
горячим способом 12 36
27. Опрессовщик кабелей и проводов пластикатами
и резиной, занятый изолированием фторопластом
и его сополимерами проводов и кабелей
в горячем состоянии 12 36
28. Опрессовщик кабелей свинцом или
алюминием, занятый:
1) опрессовкой свинцом горячим способом 12 36
2) опрессовкой алюминием горячим способом 6
29. Отжигальщик кабельных изделий
30. Перемотчик, занятый:
1) при перемотке и ремонте освинцованного
кабеля; проводов, эмалированных лаками
электроизоляционными и кремнийорганическими;
кабельных изделий, изолированных стекловолокном 6
2) при перемотке и горячей починке кабельных
изделий с полихлорвиниловыми покрытиями 6
3) при перемотке пропитанного джута 6
4) при перемотке кабельных изделий, пропитанных
кремнийорганическими лаками в сыром виде 12
31. Подсобный рабочий, занятый:
1) в цехах и отделениях изолирования проводов с
применением кремнийорганических лаков 12
2) в цехах и отделениях эмалирования
лаками электроизоляционными 12 36
3) на погрузке и разгрузке технического
углерода (сажи) 12
32. Прессовщик электротехнических изделий 12
33. Прокатчик горячего металла, занятый:
1) обслуживанием и управлением
проволочного прокатного стана 12
2) на горячей прокатке металла 12

34. Кабельдер мен сымдарды сiңiрушi:
1) кремний органикалық лактарды 12 36
2) құрамында битум, озокерит, парафин
бар құрамдарды 6
3) кабельдер, жұт және қағазды
қанықтыру және кептiретiн 6
4) май толтырылған кабельдердi
қорғасын-қалайылы припойларды бiр
мезгілде қолданып, қанықтыратын
және кептiретiн 12
35. Кабель өндiрiсiнде iстейтiн сусымалы
материалдарды елеушi 12
36. Каучуктi жырту-сөгумен айналысатын
булаушы 12
37. Полихлорвинилдi пластикпен
оқшауланған полихлорвинилдi
пластиктi, сымдар мен кабельдi
кептiретiн кабельдер мен проводтарды
қанықтырушы 6
38. Прокат цехындағы ыстық металды
таситын жұмысшылар 12
39. Резинаның сусымалы
ингредиенттерiнен босаған ыдыстар
мен елеуiштi тазалайтын және
жөндейтiн жұмысшылар 6
40. Резинаны, шыны матаны,
резиналанған матаны кесетiн кабель
өндiрiсi материалдарын кесушi 6
41. Үш-төрт фонарлы бұрау
машиналарында iстейтiн кабель
өндiрiсi бұйымдарының бұраушысы 6
42. Цехтар мен бөлiмдерде жабдықтарды
түзететiн жөндеушi-слесарь:
1) ыстық прокаттау, өңдеу, эмальдау,
кремнийорганикалық лактар
қолданып оқшаулау және
қорғасындаудағы 12
2) созу, брондаудағы 6
43. Тұрақты iстейтiн жөндеушi-слесарь:
1) электроизоляциялық лактармен
эмальдау цехтары мен бөлiмдерiнде 12 36
2) ыстық прокаттау, өңдеу, қорғасын
престерi цехтары мен бөлiмдерiнде 12
3) қалайылау және күйдiру цехтары
мен бөлiмдерiнде 6
4) резина дайындау және резина жасау
цехтары мен бөлiмдерiнде 6
44. Технологиялық құбырлар монтаждаушысы:
1) ыстық прокаттау стандары қасындағы 12
2) ыстық битумы және кабель массасы
бар битум қоймасы мен құбырларға
қызмет көрсететiн 6
45. Майлаушы, тұрақты iстейтiн:
1) прокаттау цехында ыстық
учаскелерде 12
2) резина дайындау және резина жасау
учаскелерiнде 6
46. Резина массасын жасаумен
айналысатын ингредиенттердi
құраушы-iлушi 12
47. Тек қорғасын қабықтарды алумен
шұғылданатын кабель бұйымдарынан
қабықтарын алушы 12
48. Кабельдер мен сымдарды термоөңдеушi:
1) пластикатты және пластмассалы
оқшаулауда iстейтiн 12
2) фторпасталы оқшаулауда iстейтiн 12 36
49. Каучукты термоөңдеуде iстейтiн
термопластикаторшы 12
50. Прокаттау волкаларын өңдейтiн
токарь 6
51. Мыс катанкасы мен подкатты
өңдейтiн өңдеушi 12
52. Прокаттау волкаларын өңдейтін
ажарлаушы және жылтыратушы 6
53. Сымды электромеханикалық тәсiлмен
жылтырататын электрожылтыратушы 6
54. Электр жабдығына қызмет көрсететiн
электромонтер және электр жабдығын
жөндейтiн электромонтер:

34. Пропитчик кабелей и проводов, занятый:
1) пропиткой кремнийорганическими лаками 12 36
2) пропиткой составами с применением
битума, озокерита, парафина 6
3) пропиткой и сушкой кабелей, джута и бумаги 6
4) пропиткой и сушкой маслонаполненных
кабелей с одновременным применением
пайки свинцово-оловянистыми припоями 12
35. Просевальщик сыпучих материалов,
занятый в кабельном производстве 12
36. Пропарщик, занятый на раздирке -
распарке каучука 12
37. Пропитчик кабелей и проводов, занятый
сушкой полихлорвинилового пластика,
проводов и кабелей, изолированных
полихлорвиниловым пластикатом 6
38. Рабочие, занятые на отвозке горячего
металла в прокатном цехе 12
39. Рабочие, занятые на очистке и починке
тары и сит из-под сыпучих ингредиентов резины 6
40. Резчик материалов кабельного производства,
занятый резкой резины, стеклоткани,
прорезиненной ткани 6
41. Скрутчик изделий кабельного производства,
работающий на трех-четырех фонарных
крутильных машинах 6
42. Слесарь-ремонтник, занятый наладкой
оборудования в цехах и отделениях:
1) горячепрокатных, травильных,
эмалировочных, изолирования с
применением кремнийорганических лаков,
освинцевания 12
2) волочильных, бронировочных 6
43. Слесарь ремонтник, непосредственно занятый:
1) в цехах и отделениях эмалирования
лаками электроизоляционными 12 36
2) в цехах и отделениях горячепрокатных,
травильных, свинцовых прессов 12
3) в цехах и отделениях лужения и отжига 6
4) в резинозаготовительных и
резиноделательных цехах и отделениях 6
44. Монтажник технологических трубопроводов,
занятый:
1) у горячепрокатных станов 12
2) обслуживанием битумохранилища и
трубопроводов с горячей битумной и
кабельной массой 6
45. Смазчик, постоянно работающий:
1) на горячих участках работ в прокатном цехе 12
2) на участках резиноделательном и резино-
приготовительном 6
46. Составитель-навесчик ингредиентов,
занятый составлением резиновой массы 12
47. Съемщик оболочек с кабельных изделий,
занятый только при съемке свинцовых оболочек 12
48. Термообработчик проводов и кабелей,
занятый на работах:
1) с пластикатовой и пластмасссовой изоляцией 12
2) с фторопластовой изоляцией 12 36
49. Термопластикаторщик, занятый на
термообработке каучука 12
50. Токарь, занятый обработкой прокатных валков 6
51. Травильщик, занятый на травлении медной
катанки и подката 12
52. Шлифовщик и полировщик, занятые на
обработке прокатных валков 6
53. Электрополировщик, занятый полировкой
проволоки электрохимическим способом 6
54. Электромонтер по обслуживанию
электрооборудования и электромонтер по
ремонту электрооборудования,
непосредственно занятые:

1) электрооқшаулағыш лактармен
эмальдайтын цехтар мен бөлiмдерде 12 36
2) резина дайындау және резина жасау
цехтары мен бөлiмдерiнде 6
3) ыстық прокаттау, өңдеу және
қорғасын пресi цехтары мен
бөлiмдерiнде 12
4) қалайылау және күйдiру цехтары
мен бөлiмдерiнде 6
55. Сымды эмальдаушы:
1) ыстық тәсiлмен сымды
электроизоляциялы лактармен және
кремний органикалық лактармен
эмальдайтын цехтар мен бөлiмдерде 12 36
2) ыстық тәсiлмен басқа лактармен
эмальдайтын цехтар мен бөлiмдерде 6
Басшылар және мамандар
56. Мастер:
1) электроизоляциялы лактармен
эмальдайтын цехтар мен бөлiмдерде 12 36
2) құрамында бензол, метанол және
олардың дериваттары - толуол,
ксилол және күрделi спирттер бар
лактармен лактайтын, эмальдайтын;
резина дайындау және резина жасау;
қорғасын престер; пластмассаны
ыстық күйiнде престеу цехтар,
учаскелер мен бөлiмдерде 12
3) цехтар, учаскелер мен бөлiмдерде:
ыстық прокаттау, қалайылау, өңдеу,
күйдiру 12
4) созу 6
57. Электрооқшаулағыш лактармен
эмальдайтын цехтар мен бөлiмдерде
тiкелей iстейтiн инженер-технолог, аға
техник және техник 6 36
Электр-көмір өндірісі
58. Электр-көмiр және электр щетка
бұйымдары өндiрiсiнде таскөмiр пегi
мен смола, сондай-ақ қорғасынның,
мыстың және қалайының металл
ұнтақтары байланыстыратын негiзде
тiкелей iстейтiн жұмысшылар, цех
басшылары және мамандар 12 36
Электроқыш бұйымдары өндірісі
Жұмысшылар
59. Электроқыш бұйымдарының армавиршiсi:
1) қорғасын балқымаларын қолданып iстейтiн 12
2) цемент ерітіндісін қолданып iстейтiн 6
60. Электроқыш бұйымдарды ұрғылап түсiрумен
айналысатын бұйымдарды гипс қалыптардан
түсiрушi 6
61. Қыш бұйымдарын күйдiргеннен кейiн
капсельдерден терiп алатын фарфор, фаянс және
керамика бұйымдарының терушiсi 6
62. Электроқыш бұйымдарға глазур жасаушы 6
63. Бөлшектеушi (ұнтақтаушы):
1) бөлшектеушiлер мен бегундарда
қыш материалдарын бөлшектеушi
(ұнтақтаушы) 12
2) қыш материалдарын диiрмендерде
ұнтақтаушы 6
64. Электроқыш бұйымдарды алушы
фарфор, фаянс және керамика
бұйымдарының алушысы 6
65. Гипс қалыптарын құюшы 6
66. Тетiктердi үнемi бензинмен шаятын
модельшi 6
67. Тетiктердi үнемi бензинмен шаятын
жуу машинасының машинисi 6
68. Электрокерамикалық бұйымдарды күйдіруші:
1) дөңгелек көрiктерде күйдiретiн 12
2) тоннельдi пештерде күйдiретiн 6
69. Электроқыш бұйымдардың құрғақ
тәсiлмен жұмыс iстейтiн жиекшiсi 12
70. Керамикалық бұйымдарды құрғақ
тәсiлмен тазалайтын тазалаушы-жиекшiсi 12
71. Электроқыш бұйымдарды резина қалыптарда
престеушi 6

1) в цехах и отделениях эмалирования
лаками электроизоляционными 12 36
2) в резинозаготовительном и
резиноделательном цехе и отделении 6
3) в цехах и отделениях горячепрокатных,
травильных и свинцовых прессов 12
4) в цехах и отделениях лужения и отжига 6
55. Эмалировщик проволоки, занятый:
1) эмалированием проволоки лаками
электроизоляционными и
кремнийорганическими лаками горячим способом 12 36
2) эмалированием другими лаками горячим
способом 6
Руководители и специалисты
56. Мастер, занятый:
1) в цехах и отделениях эмалирования
лаками электроизоляционными 12 36
2) в цехах, отделениях, участках:
эмалирования, лакирования лаками,
содержащими бензол, метанол и их
дериваты - толуол, ксилол и сложные
спирты; резинозаготовительном и
резиноделательном; свинцовых прессов;
опрессования пластмассами в горячем состоянии 12
3) в цехах, отделениях и участках:
горячепрокатном, лудильном, травильном,
отжигательном 12
4) волочильном 6
57. Инженер-технолог, старший техник и
техник, непосредственно занятые в цехах и
отделениях эмалировании
электроизоляционными лаками 6 36
ЭЛЕКТРОУГОЛЬНОЕ ПРОИЗВОДСТВО
58. Рабочие, цеховые руководители и
специалисты, непосредственно занятые в
производстве электроугольных и
электрощеточных изделий на основе
связующего с применением
каменноугольного пека и смолы, а также
металлических пороков свинца, меди и олова 12 36
ПРОИЗВОДСТВО ЭЛЕКТРОКЕРАМИЧЕСКИХ ИЗДЕЛИЙ
Рабочие
59. Армировщик электрокерамических
изделий, занятый на работах:
1) с применением свинцовых сплавов 12
2) с применением цементного раствора 6
60. Выбивщик изделий из гипсовых форм,
занятый на выбивке электрокерамических изделий 6
61. Выборщик фарфоровых, фаянсовых и
керамических изделий, занятый выборкой
керамических изделий из капселей после обжига 6
62. Глазурщик электрокерамических изделий 6
63. Дробильщик (размольщик), занятый:
1) на дроблении (размоле) керамических
материалов на дробилках и бегунах 12
2) на размоле керамических материалов в
мельницах 6
64. Заборщик фарфоровых, фаянсовых и
керамических изделий, занятый на заборке
электрокерамических изделий 6
65. Литейщик гипсовых форм 6
66. Модельщик, постоянно занятый на
промывке деталей бензином 6
67. Машинист моечных машин, постоянно
занятый на промывке деталей бензином 6
68. Обжигальщик электрокерамических изделий, занятый:
1) при обжиге в круглых горнах 12
2) в тоннельных печах 6
69. Оправщик электрокерамических изделий,
занятый на работе сухим способом 12
70. Оправщик-чистильщик, занятый чисткой
керамических изделий сухим способом 12
71. Прессовщик электрокерамических изделий
в резиновых формах 6

72. Капсель массасын дайындайтын және
қыш массасын құрайтын масса дайындаушы 12
73. Фарфор изоляторларын электрлi және
термикалық сынайтын жұмысшылар 6
74. Дианды және эпоксидтi шайырлармен жұмыс
iстейтiн электроқыш бұйымдарды желiмдеушi 6
75. Керамикалық және капсель массасын
дайындау учаскелерiнде және дөңгелек көрiктер
учаскелерiнде жабдықтарға қызмет көрсететiн
слесарь-жөндеушi 6
77. Бұйымдарды пештерге қоюшы-терiп алушы:
1) дөңгелек көрiктерде жұмыс iстейтiн 12
2) тоннель пештерде жұмыс iстейтiн 6
78. Қыш бұйымдарды кептiрумен айналысатын
фарфор, фаянс, қыш бұйымдар мен шикiзатты
кептiрушi 6
79. Керамикалық массаны сүзгiлеп престейтiн
сүзгiлеушi-престеушi 6
80. Электроқыш бұйымдарды қалыптаушы 6
81. Электроқыш бұйымдарды құрғақ тәсiлмен
ысқылаушы 12
Басшылар және мамандар
82. Ыстық және глазурлеу пештерiнде iстейтiн
мастер 12
Оқшаулағыш материалдары өндірісі
Жұмысшылар
83. Мына заттармен қанықтырылған электроқшаулағыш
материалдарды кептiретiн аппаратшы-кептiрушi:
1) кремнийорганикалық лактармен және құрамында
40 және одан да көп процент бензол, толуол,
ксилол бар лактармен 12 36
2) улы ерiткiштер және улы компоненттер бар
лактармен 12
3) басқа лактармен 6
84. Электрооқшаулақыш лактарды, шайырлар мен
мастикаларды пiсiрушi, фенол, крезол, анилин,
формалин негiзiндегi, сондай-ақ ерiткiш
ретiнде ацетон, бутанол, метанол және хош
иiстi көмiрсутектер қолданып
шайырлар мен лактар пiсiретiн пiсiрушi 12 36
85. Шайырды бөлшектеушi 12
86. Кабестаншы 12
87. Жабық қоймаларда химиялық шикiзаттар
мен химиялық өнiмдер жiберетiн қоймашы 6
88. Миканиттер желiмдеушi:
микаслюдинит, микафоли, миканита және
микатаспаларды, мынаны қолданып:
1) кремний органикалық лактармен
және құрамында 40 және одан да көп
процент бензол, толуол, ксилол бар
лактармен 12 36
2) улы ерiткiштер бар басқа лактармен 12
89. Пленкаэлектрокартон желiмдеушi 12
90. Электрооқшаулағыш материалдары өндiрiсiндегi
бақылаушы:
1) қанықтыру, лак пiсiру және орау, смола
пiсiру (жасанды смолалар) цехтары мен
бөлiмдерiнде 12
2) кремний органикалық лактар және құрамында
40 және одан да көп пайыз бензол, толуол,
ксилол бар лактар дайындау цехтары мен
бөлiмдерiнде 12 36
3) фольгаланған материалдарды сынайтын 6
91. Пластмасса өндiрiсi және қабатты
пластиктер өндiрiсi цехтары мен
бөлiмдерiнде тiкелей iстейтiн
бақылаушы 6
92. Лак дайындаумен үнемi
шұғылданатын лак араластырушы:

72. Приготовитель масс, занятый заготовкой
капсельной массы и составлением
керамической массы 12
73. Рабочие, занятые на электрических и
термических испытаниях фарфоровых изоляторов 6
74. Рабочие, занятые на механической
обработке керамических изделий сухим способом 12
75. Склейщик электрокерамических изделий,
занятый на работе с диановой и эпоксидной
смолами 6
76. Слесарь-ремонтник, занятый
обслуживанием оборудования на участках
приготовления керамической и капсельной
массы и на участках круглых горнов 6
77. Ставильщик-выборщик изделий из печей, занятый:
1) при работе в круглых горнах 12
2) при работе в тоннельных печах 6
78. Сушильщик фарфоровых, фаянсовых,
керамических изделий и сырья, занятый на
сушке керамических изделий 6
79. Фильтропрессовщик, занятый на
фильтропрессовании керамической массы 6
80. Формовщик электрокерамических изделий 6
81. Шлифовщик электрокерамических изделий,
занятый шлифовкой сухим способом 12
Руководители и специалисты
82. Мастер, непосредственно занятый в
горячих и глазуровочных цехах 12
ПРОИЗВОДСТВО ИЗОЛЯЦИОННЫХ МАТЕРИАЛОВ
Рабочие
83. Аппаратчик-сушильщик, занятый сушкой
электроизоляционных материалов и
изделий, пропитанных:
1) кремнийорганическими лаками и лаками,
содержащими 40 и более процентов
бензола, толуола, ксилола 12 36
2) лаками, содержащими токсические
растворители и токсические компоненты 12
3) другими лаками 6
84. Варщик электроизоляционных лаков, смол
и мастик, занятый на варке синтетических
смол на основе фенола, крезола, анилина,
формалина, а также на варке смол и лаков с
применением в качестве растворителей ацетона,
бутанола, метанола и ароматических углеводородов 12 36
85. Дробильщик, занятый на размоле смолы 12
86. Кабестанщик 12
87. Кладовщик, занятый отпуском химсырья и
химпродуктов в закрытых складах 6
88. Клейщик миканитов, занятый на клейке
микаслюдинита, микафолия, миканита и
микалент с применением:
1) кремнийорганических лаков и лаков
содержащих 40 и более процентов бензола,
толуола, ксилола 12 36
2) других лаков, содержащих токсические
растворители 12
89. Клейщик пленкоэлектрокартона 12
90. Контролер в производстве электроизоляционных
материалов, непосредственно занятый:
1) в цехах и отделениях: пропиточном,
лаковарочном и намоточном,
смоловарочном (искусственные смолы) 12
2) в цехах и отделениях приготовления
кремнийорганических лаков и лаков,
содержащих 40 и более процентов бензола,
толуола, ксилола 12 36
3) испытанием фольгированных материалов 6
91. Контролер, непосредственно занятый в
прессовых цехах и отделениях производства
пластмасс и слоистых пластиков 6
92. Лакоразводчик, постоянно занятый на
приготовлении:

1) кремний органикалық лактар және
құрамында 40 және одан да көп
процент бензол, толуол, ксилол бар
лактар 12 36
2) электроизоляциялық лактарды және
құрамында улы ерiткiштер және улы
компоненттер бар лактарды 12
93. Электрооқшаулағыш бұйымдар мен
материалдарды лактаушы:
1) кремнийорганикалық лактармен және
құрамында 40 және одан да көп пайыз бензол,
толуол, ксилол бар лактармен
2) улы заттар бар басқа лактармен 12
94. Бастырушы-жүргiзушi 12
95. Электрооқшаулағыш бұйымдарды ораушы 12
96. Слюда күйдiрушi 6
97. Қосалқы жұмысшы:
1) жасанды шайырлар, лактар, эмальдар
өндiрiсi цехтары мен бөлiмдерiнде
және қанықтыру цехтарында 12
2) пластмасса және қабатты пластиктер
өндiрiсiнiң престеушi цехтары мен
бөлiмдерiнде 6
98. Изоляциялық материалдарды престеушi 12
99. Қағаз бен қағаз бұйымдарын қанықтырушы 12
100. Қағаз бен маталарды қанықтырушы:
1) тiк (шахта) қанықтыру машиналарының жоғары
алаңқайларындағы 12 36
2) басқа жұмыс учаскелерiнде 12
101. Эпоксидтi шайырлар және кремний-
органикалық лактармен қаныққан
бұйымдар мен шыныматаларды
тазалаушы жұмысшылар 12
102. Шынытекстолиттен жасалған бұйымдарды
(детальдарды) механикалық және қолдан
өңдеумен айналысатын жұмысшылар 12
103. Қанықтыру және престеу цехтары мен
бөлiмдерiнде тiкелей iстейтiн
жұмыстарды бөлушi 6
104. Слюданы регенерациялаушы 12
105. Жабдықты түзететiн слесарь-жөндеушi:
1) кремнийорганикалық лактар және
құрамында 40 және одан да көп
процент бензол, толуол, ксилол бар
лактар дайындайтын және
қолданатын цехтар мен бөлiмдерде 12 36
2) құрамында улы ерiткiштер және улы
компоненттер бар лактар дайындайтын және
қолданатын цехтар мен бөлiмдерде 12
106. Жасанды шайырлар, лактар, эмальдар,
қабатты пластиктер өндiрiсi цехтары
мен бөлiмдерiнде, қанықтыру және
престеу цехтарында тiкелей iстейтiн
слесарь-жөндеушi және технология-
лық құбырлар монтаждаушысы 12
107. Электрооқшаулағыш материалдарды сұрыптаушы 6
108. Өндiрiстiк үйлердi жинаушы:
1) жасанды шайырлар, лактар, эмальдар
цехтары мен бөлiмдерiнде және
қанықтыру цехында өндiрiстiк үйлердi
жинаушы 12
2) пластмасса және қабатты пластиктер
өндiрiсiнiң престеу цехтары мен
бөлiмдерiнде 6
109. Қанықтыру және престеу цехтары мен
бөлiмдерiнде тiкелей iстейтiн ораушы
орналастырушы 6
110. Гекстолит, меканит, гетинакс және басқа
қабатты пластиктердi механикалық
өңдеумен айналысатын фрезершi,
токарь, ысқылаушы, бұрғылаушы 6
111. Жасанды шайырлар, лактар, эмальдар,
қабатты пластиктер өндiрiсi цехтары
мен бөлiмдерiнде, қанықтыру және
престеу цехтарында тiкелей iстейтiн
электр жабдығына қызмет көрсететiн
электромонтер және электр жабдығын
жөндейтiн электромонтер 12
Басшылар және мамандар

1) кремнийорганических лаков и лаков,
содержащих 40 и более процентов бензола,
толуола, ксилола 12 36
2) электроизоляционных лаков,
содержащих токсические растворители и
токсические компоненты 12
93. Лакировщик электроизоляционных изделий
и материалов, занятый:
1) кремнийорганических лаков и лаков,
содержащих 40 и более процентов бензола,
толуола, ксилола 12 36
2) с другими лаками, содержащими
токсические вещества 12
94. Накатчик-обкатчик 12
95. Намотчик электроизоляционных изделий 12
96. Обжигальщик слюды 6
97. Подсобный рабочий, непосредственно занятый:
1) в цехах и отделениях производства
искусственных смол, лаков, эмалей и в
пропиточных цехах 12
2) в прессовых цехах и отделениях
производства пластмасс и слоистых пластиков 6
98. Прессовщик изоляционных материалов 12
99. Пропитчик бумаги и бумажных изделий 12
100. Пропитчик бумаги и тканей, занятый:
1) на верхних площадках вертикальных
(шахтных) пропиточных машин 12 36
2) на других участках работ 12
101. Рабочие, постоянно занятые зачисткой
изделий и стеклоткани, пропитанной
эпоксидными смолами или
кремнийорганическими лаками 12
102. Рабочие, занятые на механической и
ручной обработке деталей (изделий) из
стеклотекстолита 12
103. Распределитель работ, занятый
непосредственно в цехах и отделениях
пропиточном и прессовом 6
104. Регенераторщик слюды 12
105. Слесарь-ремонтник, занятый наладкой
оборудования:
1) в цехах и отделениях приготовления и
применения кремнийорганических лаков и
лаков, содержащих 40 и более процентов
бензола, толуола, ксилола 12 36
2) в цехах и отделениях приготовления и
применения лаков, содержащих токсические
растворители и токсические компоненты 12
106. Слесарь-ремонтник и монтажник
технологических трубопроводов,
непосредственно занятые в цехах и
отделениях производства искусственных
смол, лаков, эмалей, слоистых пластиков, в
пропиточных и прессовых цехах 12
107. Сортировщик электроизоляционных материалов 6
108. Уборщик производственных помещений, занятый:
1) уборкой производственных помещений в
цехах и отделениях производства
искусственных смол, лаков, эмалей и в
пропиточном цехе 12
2) в прессовых цехах и отделениях
производства пластмасс и слоистых пластиков 6
109. Укладчик-упаковщик, работающий
непосредственно в цехах и отделениях
пропиточном и прессовом 6
110. Фрезировщик, токарь, шлифовщик,
сверловщик, занятые на механической
обработке текстолита, меканита, гетинакса
и других слоистых пластиков 6
111. Электромонтер по обслуживанию
электрооборудования и электромонтер по
ремонту электрооборудования,
непосредственно занятые в цехах и
отделениях производства искусственных
смол, лаков, эмалей, слоистых пластиков, в
пропиточных и прессовых цехах 12
Руководители и специалисты

112. Жасанды шайырлар, лактар, эмальдар,
қабатты пластиктер өндiрiсi цехтары
мен бөлiмдерiнде, қанықтыру және
престеу цехтарында тiкелей iстейтiн
басшылар мен мамандар 12
ДАЙЫНДАУ-ОҚШАУЛАУ ӨНДIРIСI ЖӘНЕ ОРАУ-БYРКЕУ
ЖҰМЫСТАРЫ
Жұмысшылар
113. Бандаждарды қорғасын-қалайы припоймен үнемi
дәнекерлейтiн бандаждаушы 6
114. Оқшаулағыш материалдарды дайындау бойынша
үнемi жұмыс істейтiн изоляциялық детальдарды
дайындаушы:
1) кремний органикалық лактармен
және құрамында 40 және одан да көп
процент бензол, толуол, ксилол бар
лактармен қанықтырылған 12 36
2) құрамында 20-дан 40-қа дейiн және
одан да көп процент бензол, толуол,
ксилол бар лактармен қанықтырылған 12
3) құрамында 20-дан кем емес
пайыз бензол, толуол, ксилол бар
лактармен қанықтырылған сондай-ақ
шыны талшық, шыны мата, шыны
аспадан жасалған материалдардан 6
115. Секциялар мен катушкаларды
изоляция жасауда iстейтiн
оқшаулағыш жасаушы:
1) құрамында 40 және одан да көп
пайыз бензол, толуол, ксилол бар
лактардан жасалған шикi
микалентамен немесе 12 36
кремнийорганикалық лактар
жағылған шикi микалентамен
2) құрамында 20-дан 40-қа дейiн
пайыз бензол, толуол, ксилол бар
лактардан жасалған шикi
микалентамен 12
3) құрамында 20-дан кем пайыз
бензол, толуол, ксилол немесе басқа
улы ерiткiштер бар лактардан
жасалған шикi микалентамен 6
4) шыны оқшаулағыш және басқа да
материалдар (шыны мата, шыны
талшық, шыны таспа) ыстық күйiнде
полихлорвинил таспамен және листiлi
асбеспен 6
5) шыны оқшаулағышпен (шыны
мата, шыны талшық, шыны таспа)
кремний органикалық лактар
қолданып 12
116. Трансформатор орамдарын эпоксидтi
және полиэфир шайырларымен
оқшаулау жасайтын; таспалы
жүрекшелер жасаушы және
күйдiрушi-вакуумшы, төрт хлорлы
көмiртек қолданып жұмыс iстейтiн 12
117. Тiкелей оқшаулау, орау цехтарында
(учаскелерiнде) шыныоқшаулаумен
(шыны мата, шыны талшық, шыны
таспа) оқшаулау жасалған секциялар
мен оқшауларды бақылайтын
электроизооқшаулау материалдары
өндiрiсiнiң бақылаушысы 6
118. Секцияларды, катушкаларды және
оқшаулау материалдарын қабылдап
алумен және бақылаумен тiкелей
айналысатын электрооқшаулау
материалдары өндiрiсiнiң
бақылаушысы, сондай-ақ шикi
микалента қолданылатын цехтарда
iстейтiн көмекшi (тасымалдаушы)
жұмысшы:
1) кремнийорганикалық лактармен
және құрамында 40 және одан да көп
пайыз бензол, толуол, ксилол бар
лактармен 12 36
2) құрамында 20-дан 40-қа дейiн
пайыз бензол, толуол, ксилол бар
лактармен 12
3) құрамында 20-дан кем пайыз
бензол, толуол, ксилол бар лактармен 6
119. Электрооқшаулау бұйымдармен
материалдарды лактаушы 12

112. Руководители и специалисты,
непосредственно занятые в цехах и
отделениях производства искусственных
смол, лаков, эмалей, слоистых пластиков,
пропиточных и прессовых цехах 12
ЗАГОТОВИТЕЛЬНО-ИЗОЛЯЦИОННЫЕ
И НАМОТОЧНО-ОБМОТОЧНЫЕ РАБОТЫ
Рабочие
113. Бандажировщик, постоянно занятый на
пайке бандажей свинцово-оловянистым припоем 6
114. Заготовщик изоляционных деталей,
постоянно занятый на работе по заготовке
изоляционных материалов:
1) пропитанных кремнийорганическими
лаками и лаками, содержащими 40 и более
процентов бензола, толуола, ксилола 12 36
2) пропитанных лаками, содержащими от
20 до 40 и более процентов бензола,
толуола, ксилола 12
3) из стекловолокна, стеклоткани,
стеклоленты, а также материалов,
пропитанных лаками, содержащими менее
20 процентов бензола, толуола, ксилола и
другими токсическими растворителями 6
115. Изолировщик, занятый на изолировке
секций и катушек:
1) сырой микалентой, изготовленной на
лаках, содержащих 40 и более процентов
бензола, толуола, ксилола, или
стекломикалентой, промазанной
кремнийорганическими лаками 12 36
2) сырой микалентой, изготовленной на
лаках, содержащих от 20 до 40 процентов
бензола, толуола, ксилола 12
3) сырой микалентой, изготовленной на
лаках, содержащих менее 20 процентов
бензола, толуола, ксилола или другие
токсические растворители 6
4) стеклянной изоляцией (стеклоткань,
стекловолокно, стеклолента),
полихлоровиниловой лентой в горячем
состоянии и листовым асбестом 6
5) стеклянной изоляцией (стеклоткань,
стекловолокно, стеклолента), с
применением кремнийорганических лаков 12
116. Изолировщик, занятый на изолировке
обмоток трансформаторов эпоксидными и
полиэфирными смолами; изготовитель
ленточных сердечников и отжигальщик-
вакуумщик, занятые на работах с
применением четыреххлористого углерода 12
117. Контролер в производстве
электроизоляционных материалов,
непосредственно занятый в изоляционных,
обмоточных цехах (участках) контролем
обмоток секций и катушек, изолированных
стеклоизоляцией (стеклоткань,
стекловолокно, стеклолента) 6
118. Контролер в производстве
электроизоляционных материалов,
непосредственно занятый на приемке и
контроле секций, катушек и изоляционных
материалов, а также подсобный
(транспортный) рабочий и мастер,
непосредственно занятые в цехах, где
применяется сырая микалента, изготовленная:
1) на кремнийорганических лаках и лаках,
содержащих 40 и более процентов бензола,
толуола, ксилола 12 36
2) на лаках, содержащих от 20 до 40
процентов бензола, толуола, ксилола 12
3) на лаках, содержащих менее 20
процентов бензола, толуола, ксилола 6
119. Лакировщик электроизоляционных изделий
и материалов 12

120. Электроаспаптар және аппараттар
үшiн катушканың ораушысы, мына
жұмыстарда iстейтiн:
1) құрамында 40 және одан да көп
пайыз бензол, толуол, ксилол бар
кремнийорганикалық лактардан
жасалған шикi микалентамен немесе
шыны микалентамен 12 36
2) құрамында 20-дан 40-қа дейiн
пайыз бензол, толуол, ксилол бар
лактардан жасалған шикi
микалентамен 12
3) шыны оқшаулағышпен (шыны
мата, шыны талшық, шыны таспа),
құрамында 20-дан кем пайыз
бензол, толуол, ксилол немесе басқа
улы ерiткiштер бар шикi
микалентамен 6
121. Электрмашиналардың катушкалары
мен секцияларын тiкелей мына
заттарды қолданып орайтын ораушы:
1) құрамында 40 және одан да көп
пайыз бензол, толуол, ксилол бар
кремнийорганикалық лактардан
жасалған шикi микалентамен 12 36
2) құрамында 20-дан 40-қа дейiн
пайыз бензол, толуол, ксилол бар
лактардан жасалған шикi
микалентамен 12
3) шыны оқшаулағышпен (шыны
мата, шыны талшық, шыны таспа),
құрамында 20-дан кем пайыз
бензол, толуол, ксилол немесе басқа
улы ерiткiштер бар шикi
микалентамен 6
122. Трансформатор катушкаларына мына
заттарды қолданып орайтын ораушы:
1) құрамында 40 және одан да көп
пайыз бензол, толуол, ксилол бар
кремнийорганикалық лактардан
жасалған шикi микалентамен 12 36
2) құрамында 20-дан 40-қа дейiн
пайыз бензол, толуол, ксилол бар
лактардан жасалған шикi
микалентамен 12
3) шыны оқшаулаумен (шыны мата,
шыны талшық, шыны таспа),
құрамында 20-дан кем пайыз
бензол, толуол, ксилол немесе басқа
улы ерiткiштер бар шикi
микалентамен 6
123. Электр машиналарының элементтерiн
мына заттарды қолданып схемалары
мен қосылыстарын оқшаулаумен
айналысатын ораушы:
1) құрамында 40 және одан да көп
пайыз бензол, толуол, ксилол бар
кремнийорганикалық лактардан
жасалған шикi микалентамен 12
2) құрамында 20-дан кем пайыз
бензол, толуол, ксилол немесе басқа
улы ерiткiштер бар шикi
микалентамен; шыны изоляциямен
(шыны мата, шыны талшық, шыны
таспа), сондай-ақ электр дәнекерлеу
қолданып 6
124. Электр машиналарының элементтерiн
кремнийорганикалық лактарды
қолданып ораушы 12
125. Статорлар мен роторларды
ораумен айналысатын электр
машиналарының элементтерiн ораушы:
1) шыны изоляциямен (шыны мата,
шыны талшық, шыны таспа)
изоляцияланған проводтармен
секциялармен 6
2) шыны оқшаулағышпен құрамында
улы химиялық заттар бар
материалдарды бiр мезгiлде
пайдаланып 12
126. Электр машиналарының орауларын
қалайылау мен дәнекерлеумен
айналысатын дәнекерлеушi 12
127. Орау, бүркеу және оқшаулау
цехтарында (учаскелерiнде) шыны
изоляция қолданылатын жерлерде
тiкелей iстейтiн қосалқы жұмысшы 6

120. Намотчик катушек для электроприборов и
аппаратов, непосредственно занятый на
работах с применением:
1) сырой микаленты, изготовленной на
кремнийорганических лаках, содержащих
40 и более процентов бензола, толуола,
ксилола, или стекломикалентой 12 36
2) сырой микаленты, изготовленной на
лаках, содержащих от 20 до 40 процентов
бензола, толуола, ксилола 12
3) стеклянной изоляции (стеклоткань,
стекловолокно, стеклолента), сырой
микаленты, содержащей менее 20
процентов бензола, толуола, ксилола или
другие токсические растворители 6
121. Намотчик катушек и секций электромашин,
непосредственно занятый намоткой с
применением:
1) сырой микаленты, изготовленной на
кремнийорганических лаках, содержащих
40 и более процентов бензола, толуола, ксилола 12 36
2) сырой микаленты, изготовленной на
лаках, содержащих от 20 до 40 процентов
бензола, толуола, ксилола 12
3) стеклянной изоляции (стеклоткань,
стекловолокно, стеклолента), сырой
микаленты, содержащей менее 20
процентов бензола, толуола, ксилола или
другие токсические растворители 6
122. Намотчик катушек трансформаторов,
непосредственно занятый намоткой с применением:
1) сырой микаленты, изготовленной на
кремнийорганических лаках и лаках,
содержащих 40 и более процентов бензола,
толуола, ксилола 12 36
2) сырой микаленты, изготовленной на
лаках, содержащих от 20 до 40 процентов
бензола, толуола, ксилола 12
3) стеклянной изоляции (стеклоткань,
стекловолокно, стеклолента), сырой
микаленты, содержащей менее 20
процентов бензола, толуола, ксилола или
другие токсические растворители 6
123. Обмотчик элементов электрических машин,
занятый изолировкой схем и соединений с
применением:
1) сырой микаленты, изготовленной на
лаках, содержащих 20 и более процентов
бензола, толуола, ксилола, или
стекломикаленты, изготовленной на
кремнийорганических лаках 12
2) сырой микаленты, изготовленной на
лаках, содержащих менее 20 процентов
бензола, толуола, ксилола или другие
токсические растворители; стеклянной
изоляцией (стеклоткань, стекловолокно,
стеклолента), а также с применением
электросварки 6
124. Обмотчик элементов электрических машин,
занятый на обмотке с применением
кремнийорганических лаков 12
125. Обмотчик элементов электрических машин,
занятый на обмотке статоров и роторов:
1) проводом и секциями, изолированными
стеклянной изоляцией (стеклоткань,
стекловолокно, стеклолента) 6
2) стеклянной изоляцией с одновременным
применением материалов, содержащих
токсические химические вещества 12
126. Паяльщик, занятый на лужении и пайке
обмоток электрических машин 12
127. Подсобный рабочий, непосредственно
занятый в намоточном, обмоточном и
изоляционном цехах (участках), где
применяется стеклянная изоляция 6

128. Шикi микалента қолданылатын
цехтарда (учаскелерде) тiкелей
iстейтiн қосалқы жұмысшы:
1) құрамында 40 және одан да көп
пайыз бензол, толуол, ксилол бар
кремнийорганикалық лактардан
жасалған 12 36
2) құрамында 20-дан 40-қа дейiн
пайыз бензол, толуол, ксилол бар
лактардан жасалған 12
3) құрамында 20-дан кем пайыз
бензол, толуол, ксилол бар лактардан
жасалған 6
129. Оқшаулау материалдарын престейтiн электр
машиналары мен агрегаттарының секцияларын,
катушкалары мен изоляциялау детальдарын
престеушi:
1) кремний органикалық, бакелиттi және басқа
құрамында улы ерiткiштер бар лактардан
ыстық престеумен жасалған 12
2) басқа лактарды қолданып ыстық
престеумен жасалған 6
130. Оқшаулау материалдарын ыстық күйiнде
престейтiн изоляциялау материалдарын престеушi 12
131. Электротехникалық бұйымдарды қанықтырушы:
1) кремнийорганикалық лактармен және
құрамында 20-дан кем пайыз бензол, толуол,
ксилол бар лактармен қанықтырушы 12 36
2) басқа құрамында улы ерiткiштер
бар лактармен және битуммен қанықтырушы 12
132. Үнемi өлшеумен айналысатын жұмысшы:
1) құрамында 40 және одан да көп пайыз
бензол, толуол, ксилол бар кремнийорганикалық
лактардан жасалған шикi микалентамен 12 36
2) құрамында 20-дан 40-қа дейiн
пайыз бензол, толуол, ксилол бар
лактардан жасалған шикi микалентамен 12
3) құрамында 20-дан кем пайыз бензол,
толуол, ксилол лактардан жасалған шикi
микалентамен 6
133. Мыс шиналар мен сымдарды шыны оқшаулағыштан
тазартатын жұмысшылар 12
134. Коллекторлы миканиттi продорожкалайтын
жұмысшылар 6
135. Турбогенераторлар мен гидрогенераторлар
жасайтын кәсiпорындардың оқшаулағыш қоспа
жасайтын, турбогенераторлардың
және гидрогенераторлардың өзектерiн
эпоксидтi смола, стирол, малеин
ангидридiн және полиэфирлер
қолданып престейтiн жұмысшылары 12 36
136. Электрлi машиналардың секциялары
мен катушкаларының шыны изоляциямен
оқшауланған секцияларын созу және рихталауда
iстейтiн созушы 6
137. Оқшаулау, орау, бүркеу цехтарында
(учаскелерiнде) шыны оқшаулағышпен және
кремнийорганикалық лактармен оқшауланған
бұйымдарды (бөлшектердi) жинақтауда iстейтiн
жұмыстарды бөлушi 6
138. Трансформаторларға май мен совтол
құюмен айналысатын трансформатор
жинаушы 6
139. Трансформаторлар катушкаларын жинаушы-өңдеушi
лактармен қанықтырылған ыстық орамаларды
созу, өңдеу және престеумен шұғылданатын 6
140. Трансформаторлар орамаларын жинаушы 6
141. Асбоцементтi өңдейтін бұрғылаушы 6
142. Электр машиналарының выводтары
мен орамаларының слесарi 6

128. Подсобный рабочий, непосредственно
занятый в цехах (участках), где
применяется сырая микалента, изготовленная:
1) на кремнийорганических лаках и лаках,
содержащих 40 и более процентов бензола,
толуола, ксилола 12 36
2) на лаках, содержащих от 20 до 40
процентов бензола, толуола, ксилола 12
3) на лаках, содержащих менее 20
процентов бензола, толуола, ксилола 6
129. Прессовщик секций, катушек и
изоляционных деталей электрических
машин и аппаратов, занятый прессовкой
изоляционных материалов:
1) изготовленных с применением
кремнийорганических, бакелитовых и
других лаков, содержащих токсические
растворители, при горячей прессовке 12
2) изготовленных с применением других
лаков при горячей прессовке 6
130. Прессовщик изоляционных материалов,
занятый на прессовании изоляционных
материалов в горячем состоянии 12
131. Пропитчик электротехнических изделий, занятый:
1) пропиткой кремнийорганическими
лаками и лаками, содержащими 20 и более
процентов бензола, толуола, ксилола 12 36
2) пропиткой другими лаками,
содержащими токсические вещества, и битумом 12
132. Рабочий, постоянно занятый на взвешивании:
1) сырой микаленты, изготовленной на
кремнийорганических лаках и лаках,
содержащих 40 и более процентов бензола,
толуола, ксилола 12 36
2) сырой микаленты, изготовленной на
лаках, содержащих от 20 до 40 процентов
бензола, толуола, ксилола 12
3) сырой микаленты, изготовленной на
лаках, содержащих менее 20 процентов
бензола, толуола, ксилола 6
133. Рабочие, занятые на зачистке медных шин
и проводов от стеклянной изоляции 12
134. Рабочие, занятые на продорожке
коллекторного миканита 6
135. Рабочие предприятий, производящих
турбогенераторы и гидрогенераторы,
занятые на приготовлении изоляционной
смеси, изоляции и прессовании стержней
турбогенераторов и гидрогенераторов с
применением эпоксидной смолы, стирола,
малеинового ангидрида и полиэфиров 12 36
136. Растяжчик секций и катушек электрических
машин, занятый на растяжке и рихтовке
секций, изолированных стеклянной изоляцией 6
137. Распределитель работ, непосредственно
занятый в изоляционном, намоточном,
обмоточном цехах (участках) на
комплектовке изделий (деталей),
изолированных стеклянной изоляцией и
кремнийорганическими лаками 6
138. Сборщик трансформаторов, занятый на
заливке трансформаторов маслом и совтолом 6
139. Сборщик-отдельщик катушек
трансформаторов, занятый на работах по
стяжке, отделке и прессовке горячих
обмоток, пропитанных лаками 6
140. Сборщик обмоток трансформаторов 6
141. Сверловщик, занятый на обработке асбоцемента 6
142. Слесарь по выводам и обмоткам электрических
машин 6

143. Токарь:
1) миканиттен якорь коллекторларын
қайраушы 6
2) асбоцементтi өңдейтін 6
144. Шыны оқшаулағышын қолданатын орау,
оқшаулау, бүркеу цехтарындағы
(учаскелерiндегi) өндiрiстiк үйлердi жинаумен
айналысатын өндiрiстiк үйлердi жинаушы 6
145. Өңдеу және гальванмен жабу жұмыстарында
iстейтiн трафареттер, шкалалар мен платтар
дайындаушы 6
146. Асбоцемент өңдейтін фрезершi 6
147. Электротехникалық өнеркәсiпте жұмыс уақытының
50 пайыздан астамында қорғасын-қалайы
балқымаларды дәнекерлейтiн
электромонтаждаушы-схемашы 6
Басшылар және мамандар
148. Шикi микалента қолданылатын цехтарда
(учаскелерде) тiкелей iстейтiн мастер:
1) құрамында 40 және одан да көп пайыз
бензол, толуол, ксилол бар кремнийорганикалық
лактардан жасалған 12 36
2) құрамында 20-дан 40-қа дейiн
пайыз бензол, толуол, ксилол бар
лактардан жасалған 12
3) құрамында 20-дан кем пайыз бензол,
толуол, ксилол бар лактардан жасалған 6
Гальванды элементтер мен батареялар өндірісі
Жұмысшылар
149. Элемент өндiрiсiнiң автоматшысы 6
150. Электрооқшаулағыш лактарды,
смолалар мен мастикаларды пiсiрушi 12
151. Паста пiсiрушi 6
152. Смолка құюшы:
1) пектiк смолкамен iстейтiн 12
2) битумдiк смолкамен iстейтiн 6
153. Элемент өндiрiсiнiң оқшаулаушысы:
1) құрамында полихлорвинил бар
лактар немесе смолкалар немесе басқа
композициялармен iстейтiн 6
2) ағында парафин-канифолды
композициямен парафиндейтiн 6
154. Аккумулятор және элемент
өндiрiсiндегi бақылаушы:
1) диiрмен-қоспа, престеу және электролит
цехтары мен бөлiмдерiндегi 12
2) галеттi элементтер мен батареяларды жинау,
паста жағу учаскелерiндегi 6
155. Диiрмен машинисi 12
156. Элемент өндiрiсi автоматтарын
түзетушi, жинау бөлiмiнде iстейтiн 6
157. Паста жағушы 6
158. Электропровод қабатын жағушы 6
159. Агломераттарды байлаушы 6
160. Үнемi конвейерде iстейтiн
батареяларды желiмдеушi 6
161. Қосалқы жұмысшы:
1) галеттi элементтер мен
батареяларды жинау, паста жағу
учаскелерiндегi 6
2) диiрмен-қоспа, престеу және
электролит цехтары мен
бөлiмдерiндегi 12
162. Агломераттарды престеушi 12
163. Активтi массаларды дайындаушы 12
164. Электролит дайындаумен
айналысатын ерiтiндiлер мен
электролиттер дайындаушы 12
165. Сусымалы материалдарды себушi 12
166. Электротехникалық бұйымдарды
қанықтырушы 12
167. Көмекшi жұмысшы:
1) галеттi элементтер мен
батареяларды жинау, паста жағу
учаскелерiндегi 6
2) диiрмен-қоспа, престеу және
электролит цехтары мен
бөлiмдерiндегi 12
168. Гальванды элементтер мен батареяларды жинаушы:

143. Токарь, занятый:
1) на проточке коллекторов якорей из миканита 6
2) на обработке асбоцемента 6
144. Уборщик производственных помещений,
непосредственно занятый уборкой
производственных помещений в
намоточном, обмоточном и изоляционном
цехах (участках), где применяется
стеклянная изоляция 6
145. Изготовитель трафаретов, шкал и плат,
занятый на работах по травлению и
гальванопокрытиям 6
146. Фрезировщик, занятый на обработке асбоцемента 6
147. Электромонтажник-схемщик, занятый
более 50 процентов рабочего времени на
пайке свинцово-оловянистыми сплавами в
электротехнической промышленности 6
Руководители и специалисты
148. Мастер, непосредственно занятый в цехах
(участках), где применяется сырая
микалента, изготовленная:
1) на кремнийорганических лаках и лаках,
содержащих 40 и более процентов бензола,
толуола, ксилола 12 36
2) на лаках содержащих от 20 до 40
процентов бензола, толуола, ксилола 12
3) на лаках содержащих менее 20
процентов бензола, толуола, ксилола 6
ПРОИЗВОДСТВО ГАЛЬВАНИЧЕСКИХ ЭЛЕМЕНТОВ И БАТАРЕЙ
Рабочие
149. Автоматчик элементного производства 6
150. Варщик электроизоляционных лаков, смол и мастик 12
151. Заварщик пасты 6
152. Заливщик смолкой, занятый на работах:
1) с пековой смолкой 12
2) с битумной смолкой 6
153. Изолировщик элементного производства,
занятый на работах:
1) с применением лаков или эпоксидных
смолок или других композиций,
содержащих полихлорвинил 6
2) при парафинировании парафино-
канифольной композицией на потоке 6
154. Контролер в аккумуляторном и элементном
производстве, занятый:
1) в мельнично-смесовом, прессовом и
электролитном цехах и отделениях 12
2) на участках: сборки галетных элементов
и батарей, пастонамазочном 6
155. Машинист мельницы 12
156. Наладчик автоматов элементного
производства, постоянно занятый в
сборочном отделении 6
157. Намазчик пасты 6
158. Намазчик электропроводного слоя 6
159. Обвязчик агломератов 6
160. Оклейщик батарей, постоянно занятый на конвейере 6
161. Подсобный рабочий, занятый:
1) на участках сборки галетных элементов,
батарей и пастонамазочном 6
2) в мельнично-смесовом, прессовом и
электролитном цехах и отделениях 12
162. Прессовщик агломератов 12
163. Приготовитель активных масс 12
164. Приготовитель растворов и электролитов,
занятый проготовлением электролита 12
165. Просевальщик сыпучих материалов 12
166. Пропитчик электротехнических изделий 12
167. Распределитель работ, непосредственно занятый:
1) на участках сборки галетных элементов,
батарей и пастонамазочном 6
2) в мельнично-смесовом, прессовом и
электролитных цехах и отделениях 12
168. Сборщик гальванических элементов и
батарей, занятый:

1) галеттi элементтер жинайтын 6
2) секцияларды жинайтын 6
3) өндiрiстiк ағында батареяларды жинайтын 6
169. Престеу бөлiмiнiң, диiрмен-қоспа
бөлiмiнiң жабдығын үнемi түзетумен
айналысатын жөндеушi-слесарь 12
170. Элемент өндiрiсiнiң кептiрушiсi 12
171. Өндiрiстiк үйлердi жинаушы:
1) галеттi элементтер мен батареяларды жинау,
паста жағу учаскелерiндегi өндiрiстiк үйлердi
жинайтын 6
2) диiрмен-қоспа, престеу және электролит
цехтары мен бөлiмдерiндегi өндiрiстiк үйлердi
жинайтын 12
172. Шприцовшы 12
Басшылар және мамандар
173. Диiрмен-қоспа және престеу цехтары мен
бөлiмдерiндегi ауысым басшылары мен мамандар 12
Сынап пен оның қосылыстары
негізіндегі элементтер мен батареялар
өндірісі
174. Сынап пен оның қосылыстары негізіндегі ток
көздері (батарея элементтері) өндірісіндегі
жұмысшылар мен мастерлер 12 36
Қорғасын мен оның қосылыстары
негізіндегі элементтер мен батареялар
өндірісі
175. Қорғасын мен оның қосылыстары
негiзiндегi ток көздерi (батарея
элементтерi) өндiрiсiндегi
жұмысшылар мен мастерлер 12 36
АСФАЛЬТПЕК МАССАСЫН ӨНДIРУ
Жұмысшылар
176. Пектi балқыту және жақсартуда
iстейтiн балқыту аппаратшысы 12 36
177. Кизельгурды кептiрумен айналысатын
кептiру аппаратшысы 12 36
178. Араластырғыштарға қызмет көрсететiн
араластыру аппаратшысы 12 36
179. Өндiрiс жұмыскерлерiне тiкелей
қызмет көрсететiн гардеробшы 12 36
180. Пек тасымалдайтын жүк тиеушi 12 36
181. Термооқшаулаудағы оқшаулағыш
жасаушы 12 36
182. Химиялық шикiзатты сақтайтын және
беретiн қоймашы 12
183. Технологиялық пештердiң от
жағушысы 12 36
184. Шприц-машинаның машинисi 12 36
185. Кизельгурды бөлшектейтiн диiрменнiң
машинисi 12 36
186. Асфальтпек массасы өндiрiсiнде
тiкелей iстейтiн сынаққа терiп алу
және бақылау жасайтын сынаққа
терiп алушы 12 36
187. Талшықты материалдарды
қопсытатын жұмысшылар 12 36
188. Негiзгi өндiрiстiк цехтарда
жабдықтарды жөндейтiн және қызмет
көрсететiн жөндеушi-слесарь 12 36
189. Негiзгi өндiрiстiк цехтарда iстейтiн
өндiрiстiк үйлердi жинаушы 12 36
190. Негiзгi өндiрiстiк цехтарда тiкелей
iстейтiн электр жабдығын жөндейтiн
электромонтер, электр жабдығына
қызмет көрсететiн электромонтер 12 36
Басшылар және мамандар
191. Асфальтпек массасы өндiрiсiнде
тiкелей iстейтiн басшылар және
мамандар 12 36
АСФАЛЬТПЕК МАССАСЫНАН ЖӘНЕ
ПРЕСС-МАТЕРИАЛДАРДАН ЖАСАЛҒАН БҰЙЫМДАР
ӨНДIРIСI
Жұмысшылар
192. Композиция дайындаумен айналысатын араластыру
аппаратшысы 12
193. Өндiрiстiк цехтарда тiкелей iстейтiн
гардеробшы 6

1) на сборке галетных элементов 6
2) на сборке секций 6
3) на сборке батарей на производственном потоке 6
169. Слесарь-ремонтник, постоянно занятый
наладкой оборудования прессового
отделения, мельнично-смесового отделения 12
170. Сушильщик элементного производства 12
171. Уборщик производственных помещений,
непосредственно занятый:
1) на уборке производственных помещений
на участках сборки галетных элементов,
батарей и пастонамазачном 6
2) уборкой производственных помещений
в мельнично-смесовом, прессовом и
электролитном цехах и отделениях 12
172. Шприцовщик 12
Руководители и специалисты
173. Сменные руководители и специалисты,
непосредственно занятые в мельнично-
смесовом и прессовых цехах и отделениях 12
ПРОИЗВОДСТВО ЭЛЕМЕНТОВ И
БАТАРЕЙ НА ОСНОВЕ РТУТИ И ЕЕ СОЕДИНЕНИЙ
174. Рабочие и мастера, непосредственно
занятые в производстве источников тока
(элементов батарей) на основе ртути и ее
соединений 12 36
ПРОИЗВОДСТВО ЭЛЕМЕНТОВ И БАТАРЕЙ НА ОСНОВЕ
СВИНЦА И ЕГО СОЕДИНЕНИЙ
175. Рабочие и мастера, занятые
непосредственно в производстве
источников тока (элементов батарей) на
основе свинца и его соединений 12 36
ПРОИЗВОДСТВО АСФАЛЬТОПЕКОВОЙ МАССЫ
Рабочие
176. Аппаратчик плавления, занятый на плавке и
облагораживании пека 12 36
177. Аппаратчик сушки, занятый сушкой кизельгура 12 36
178. Аппаратчик смешивания, занятый
обслуживанием смесителей 12 36
179. Гардеробщик, непосредственно занятый
обслуживанием работников производства 12
180. Грузчик, занятый на подвозке пека 12 36
181. Изолировщик на термоизоляции 12 36
182. Кладовщик, занятый хранением и выдачей химсырья 12
183. Кочегар технологических печей 12 36
184. Машинист шприц-машины 12 36
185. Машинист мельниц, занятый на размоле кизельгура 12 36
186. Пробоотборщик, занятый отбором проб и
контролем непосредственно в производстве
асфальтопековой массы 12 36
187. Рабочие, занятые на распушке волокнистых
материалов 12 36
188. Слесарь-ремонтник, занятый на ремонте и
обслуживании оборудования основных
производственных цехах 12 36
189. Уборщик производственных помещений,
непосредственно занятый в основных
производственных цехах 12 36
190. Электромонтер по ремонту
электрооборудования, электромонтер по
обслуживанию электрооборудования,
непосредственно занятые в основных
производственных цехах 12 36
Руководители и специалисты
191. Руководители и специалисты,
непосредственно занятые в производстве
асфальтопековой массы 12 36
ПРОИЗВОДСТВО ИЗДЕЛИЙ ИЗ АСФАЛЬТОПЕКОВОЙ
МАССЫ И ПРЕСС-МАТЕРИАЛОВ
Рабочие
192. Аппаратчик смешивания, занятый на
изготовлении композиции 12
193. Гардеробщик, непосредственно занятый в
производственных цехах 6

194. Пластмассадан құбырлардың детальдары мен
түйiндерiн дайындаушы, царгаларды
майыстыруда iстейтiн 12
195. Шикiзатты тасып әкелу мен бактарды
тасып әкететiн жүк тиеушi 12
196. Престеу қалдықтарын бөлшектейтiн
бөлшектеушi 12
197. Қоймашы:
1) бактар қоймасындағы 12
2) фенолит, игелит, қорғасын
втулкалар қоймасындағы 12
198. Асфальтпек бактарын қабылдап
алатын және пластмассадан жасалған
бұйымдарды қабылдап алатын бақылаушы 12
199. Пластмассадан жасалған бұйымдар
өндiрiсiнде тiкелей iстейтiн химиялық
талдау лаборанты 12
200. Тiкелей престеу цехында орналасқан
қондырғыларға қызмет көрсететiн
насос қондырғылардың машинисi 12
201. Пластмассадан жасалған бұйымдарды өңдеушi:
1) бактарды тазалайтын, сондай-ақ
қақпақтарға престелген қорғасын
втулкаларды өңдейтін 12
2) қақпақтар тазалайтын 6
202. Престеу цехында тiкелей iстейтiн
көмекшi жұмысшы 12
203. Пластмассадан жасалған бұйымдарды
престеушi 12
204. Асфальтпек массасынан және пресс-
материалдардан жасалған бұйымдарды
желiмдеу үшiн желiм дайындайтын
жұмысшылар 12
205. Асфальтпек массасынан жасалған
дайындамаларды кесетiн пластикалық
массалардан жасалған дайындамалар
пен бұйымдарды кесушi 12
206. Вставкаларды жоғары жиiлiктегi
токпен дәнекерлейтiн пластмассаны
дәнекерлеуші 12
207. Вставкаларды желiмдеумен
айналысатын желiмдеушi 12
208. Негiзгi өндiрiстiк цехтардағы
жабдықтарды жөндейтiн, түзететiн
және қызмет көрсететiн жөндеушi-
слесарь 12
209. Душтар мен санузелдердi жинайтын
өндiрiстiк үйлердiң жинаушысы 12
210. Тiкелей престеу цехында аккумулятор
бактарын орайтын ораушы-орналастырушы 12
211. Таблеттеушi 12
212. Тiкелей престеу цехында iстейтiн
электр жабдығына қызмет көрсететiн
электромонтер 12
Басшылар және мамандар
213. Өндiрiстiк учаскелерде тiкелей
iстейтiн басшылар мен мамандар 12
ҚЫШҚЫЛДЫ (ҚОРҒАСЫНДЫ) АККУМУЛЯТОРЛАР ӨНДIРIСI
Жұмысшылар
214. Қорғасын аккумуляторлары
өндiрiсiндегi аккумулятор
пластиналарын кептiрушi-автоклавшы 12 36
215. Гумин қышқылының аппаратшысы 12 36
216. Электролизбен сутегi алумен
айналысатын электролиз аппаратшысы 6
217. Суспензия пiсiрушi 12 36
218. Қорғасын аккумуляторлары үшiн
мастикалар пiсiрумен айналысатын
электроизоляциялау лактарын,
смолалар мен мастикалар пiсiрушi 12 36
219. Электро-автотележканың жүргiзушiсi,
мына цехтарда iстейтiн: диiрмен,
жағу, қалыптау, құю, трубка қағу
және жинау 12 36
220. Диiрмен, жағу, қалыптау, құю, трубка
қағу, глетоараластыру және жинақтау
цехтарында тiкелей iстейтiн гардеробшы 6
221. Қорғасын, қорғасын тотықтарын
және олардан жасалған бұйымдарды
диiрмен, жағу, қалыптау, құю, трубка
қағу, глетоараластыру және жинақтау
цехтарында тиейтiн және түсiретiн

194. Изготовитель деталей и узлов
трубопроводов из пластмасс, занятый на
гибке царг 12
195. Грузчик, занятый на подвозке сырья и
отвозке баков 12
196. Дробильщик, занятый на дроблении
отходов прессования 12
197. Кладовщик, занятый:
1) на складе баков 12
2) на складе фенолита, игелита, свинцовых
втулок 12
198. Контролер, занятый на приемке
асфальтопековых баков и на приемке
изделий из пластмасс 12
199. Лаборант химического анализа,
непосредственно занятый в производстве
изделий из пластмасс 12
200. Машинист насосных установок, занятый
обслуживанием установок, расположенных
непосредственно в прессовом цехе 12
201. Обработчик изделий из пластмасс, занятый:
1) на зачистке баков, а также на обработке
свинцовых втулок, запрессованных в крышках 12
2) на зачистке крышек 6
202. Подсобный рабочий, непосредственно
занятый в прессовом цехе 12
203. Прессовщик изделий из пластмасс 12
204. Рабочие, занятые на приготовлении клея
для склейки изделий из асфальтопековой
массы и пресс-материалов 12
205. Резчик заготовок и изделий из
пластических масс, занятый на рубке
заготовок из асфальтопековой массы 12
206. Сварщик пластмасс, занятый на сварке
вставок токами высокой частоты 12
207. Склейщик, занятый на склейке вставок 12
208. Слесарь-ремонтник, занятый на ремонте,
наладке и обслуживании оборудования в
основных производственных цехах 12
209. Уборщик производственных помещений и
уборщик служебных помещений, занятый
уборкой душевых и санузлов 12
210. Укладчик-упаковщик, занятый упаковкой
аккумуляторных баков непосредственно в
прессовом цехе 12
211. Таблетировщик 12
212. Электромонтер по обслуживанию
электрооборудования, непосредственно
занятый в прессовом цехе 12
Руководители и специалисты
213. Руководители и специалисты,
непосредственно занятые на
производственных участках 12
ПРОИЗВОДСТВО КИСЛОТНЫХ (СВИНЦОВЫХ) АККУМУЛЯТОРОВ
Рабочие
214. Автоклавщик-сушильщик аккумуляторных
пластин в производстве свинцовых аккумуляторов 12 36
215. Аппаратчик гуминовой кислоты 12 36
216. Аппаратчик электролиза, занятый на
получении водорода электролизом 6
217. Варщик суспензий 12 36
218. Варщик электроизоляционных лаков, смол
и мастик, занятый на варке мастик для
свинцовых аккумуляторов 12 36
219. Водитель электро-автотележки, занятый в
цехах: мельничном, намазочном,
формировочном, литейном,
трубконабивочном и сборочном 12 36
220. Гардеробщик, непосредственно занятый в
мельничном, намазочном, формировочном,
литейном, трубконабивочном,
глетомешальном и сборочном цехах 6
221. Грузчик, занятый на погрузке и разгрузке
свинца, свинцовых окислов и изделий из
них в цехах: мельничном, намазочном,
формировочном, литейном, трубконабивочном,

жүк тиеушi 12 36
222. Қышқыл (қорғасын) аккумуляторлары
өндiрiсiндегi сепараторларды дайындаушы 12 36
223. Аккумуляторларды сынау-қалыптауда
iстейтiн сынаушы-қалыптаушы 12 36
224. Тiкелей мына цехтарда iстейтiн
қоймашы: диiрмен, жағу, қалыптау,
құю, трубка қағу, глетоараластыру
және жинақтау 12 36
225. Қорғасынмен ластанған арнайы
киiмдердi сақтайтын қоймашы 6
226. Қышқылды (қорғасынды)
аккумуляторлар өндiрiсiнде iстейтiн
аккумуляторлы және элементтi
өндiрiстiң бақылаушысы: диiрмен,
жағу, қалыптау, құю, трубка қағу,
глетоараластыру және жинақтау
цехтарында дайын өнiмдi
қабылдайтын және әр операциялық
бақылау жасайтын 12 36
227. Химиялық талдау лаборанты: диiрмен,
жағу, қалыптау, құю, трубка қағу,
глетоараластыру және жинақтау
цехтарында сынақтарды терiп алатын
және талдау жасайтын 12 36
228. Қорғасын балқымаларынан жасалған
бұйымдарды құюшы 12 36
229. Қорғасын ұнтағын тартатын
машинаның машинисi 12 36
230. Қорғасынмен ластаған арнайы киiмдi
жуатын және жөндейтiн машинисi 12
231. Құрғақ массаны араластырушы
(қорғасынды аккумуляторлар үшiн) 12 36
232. Панцир пластиналарын толтырушы 12 36
233. Аккумулятор пластиналарына жағушы 12 36
234. Қорғасынмен ластаған арнайы
аяқкиiмдi жөндейтiн аяқкиiм
жөндеушi 6
235. Қорғасынмен дәнекерлеушi
(қорғасындәнекерлеушi) 12 36
236. Қорғасын балқымаларын балқытушы 12 36
237. Активтi массаларды дайындаушы 12 36
238. Электролит дайындайтын ерiтiндiлер
мен электролиттердi дайындаушы 12 36
239. Мына цехтарда iстейтiн көмекшi
жұмысшы: диiрмен, жағу, қалыптау,
құю, трубка қағу, глетоараластыру
және жинақтау 12 36
240. Завод аумағында аккумулятор
өндiрiсiнiң қалдықтарын және глет
пен суриктен босаған ыдысты
жинайтын көмекшi жұмысшы 6
241. Қорғасын бөлшектерiн қолмен
тазалайтын жұмысшылар 12 36
242. Қалыпталған пластиналарды
штампылау-бөлуде iстейтiн
аккумулятор пластиналарын кесушi 12 36
243. (Қорғасынды) қышқылды аккумуляторларды
жинайтын қорғасын аккумуляторының
жинаушысы 12 36
244. Мына цехтарда тiкелей iстейтiн
жөндеушi-слесарь: диiрмен, жағу,
қалыптау, құю, трубка қағу,
глетоараластыру және жинақтау 12 36
245. Мына цехтарда: диiрмен, жағу, қалыптау, құю,
трубка қағу, глетоараластыру және жинақтау
жинайтын өндiрiстiк үйлердi жинаушы 12 36
246. Ораушы-орналастырушы:
1) қорғасын пластиналарды қолмен
орайтын 12 36
2) қорғасын аккумуляторларын

глетомешальном, сборочном 12 36
222. Изготовитель сепараторов, занятый в
производстве кислотных (свинцовых) аккумуляторов 12 36
223. Испытатель-формировщик, занятый на
испытании-формовке аккумуляторов 12 36
224. Кладовщик, занятый непосредственно в
цехах: мельничном, намазочном,
формировочном, литейном,
трубконабивочном, глетомешальном, сборочном 12 36
225. Кладовщик, занятый на хранении
спецодежды, загрязненной свинцом 6
226. Контролер в аккумуляторном и элементном
производстве, занятый в производстве
кислотных (свинцовых) аккумуляторов на
приемке и пооперационном контроле в
цехах: мельничном, намазочном,
формировочном, литейном,
трубконабивочном, глетомешальном,
сборочном и на приемке готовой продукции 12 36
227. Лаборант химического анализа, занятый
отбором и анализом проб в цехах:
мельничном, намазочном, формировочном,
литейном, трубконабивочном,
глетомешальном, сборочном 12 36
228. Литейщик изделий из свинцовых сплавов 12 36
229. Машинист мельницы, занятый на размоле
свинцового порошка 12 36
230. Машинист по стирке и ремонту
спецодежды, занятый стиркой спецодежды,
загрязненной свинцом 12
231. Мешальщик сухой массы (для свинцовых
аккумуляторов) 12 36
232. Набивщик панцирных пластин 12 36
233. Намазчик аккумуляторных пластин 12 36
234. Обувщик по ремонту обуви, занятый
ремонтом спецобуви, загрязненный свинцом 6
235. Паяльщик по свинцу (свинцовопаяльщик) 12 36
236. Плавильщик свинцовых сплавов 12 36
237. Приготовитель активных масс 12 36
238. Приготовитель растворов и электролитов,
занятый приготовлением электролита 12 36
239. Подсобный рабочий, непосредственно
занятый в цехах: мельничном, намазочном,
формировочном, литейном,
трубконабивочном, глетомешальном, сборочном 12 36
240. Подсобный рабочий, занятый на уборке
тары из-под глета и сурика и отходов
аккумуляторного производства на
территории завода 6
241. Рабочие, занятые на зачистке свинцовых
деталей вручную 12 36
242. Разрубщик аккумуляторных пластин,
занятый на штамповке-разделении
отформированных пластин 12 36
243. Сборщик свинцовых аккумуляторов и
батарей, занятый на сборке кислотных
(свинцовых) аккумуляторов 12 36
244. Слесарь-ремонтник, занятый
непосредственно в цехах: мельничном,
намазочном, формировочном, литейном,
трубконабивочном, глетомешальном, сборочном 12 36
245. Уборщик производственных помещений,
занятый на уборке производственных
помещений в цехах: мельничном,
намазочном, формировочном, литейном,
трубконабивочном, глетомешальном, сборочном 12 36
246. Укладчик-упаковщик, занятый:
1) на упаковке свинцовых пластин вручную 12 36
2) на упаковке свинцовых аккумуляторов в

жинақтау цехында орайтын 12 36
247. Сайман-ер-тұрман бұйымдарын
тiгушi, аккумулятор өндiрiсiнiң жағу
машиналарында таспаларды жөндеуде
және жағуда тiкелей iстейтiн 12 36
248. Электр жабдығына қызмет көрсететiн
электромонтер, электр жабдығын
жөндейтiн электромонтер, мына
цехтарда тiкелей iстейтiн: диiрмен,
жағу, қалыптау құю, трубка қағу,
глетоараластыру және жинақтау 12 36
249. Қышқылды (қорғасынды) аккумуляторлар
өндiрiсiнiң негiзгi цехтарындағы
электродвигательдердiң орамдарын осы
цехтардан тыс жерлерде жөндейтiн электр
жабдығын жөндейтiн электромонтер 6
Басшылар және мамандар
250. Аккумулятор өндiрiсiнiң диiрмен,
жағу, қалыптау, құю, трубка қағу,
глетоараластыру және жинақтау
цехтарындағы өндiрiстiк учаскелерде
тiкелей iстейтiн басшылар мен
мамандар 12 36
Сілтілік аккумуляторлар өндірісі
Жұмысшылар
251. Активтi массаларды дайындау
учаскелерiнде iстейтiн химсутазалау
аппаратшысы 6
252. Негiздi аккумуляторлар өндiрiсiнде
iстейтiн кадмийдi тотықтыру
аппаратшысы 12
253. Активтi массаларды және ламель
электродтарын дайындау
учаскелерiнде тiкелей iстейтiн электро
және автотележканың жүргiзушiсi 6
254. Сiлтi аккумуляторлар өндiрiсiнде
iстейтiн сепараторлар дайындаушы 6
255. Сынақшы-қалыптаушы:
1) электродты пластиналарды
амальгама жасауда 12
2) пластиналардың басқа түрлерiнде 6
256. Қышқылдар мен сiлтiнi қабылдау,
сақтау және жiберуде iстейтiн
қоймашы 6
257. Активтi массаларды және ламель
электродтарын дайындау
учаскелерiнде қана iстейтiн қоймашы 6
258. Аккумулятор және элементтi өндiрiсте
активтi массаларды, электродтарды
дайындау, аккумуляторлар мен
батареяларды жинау және дәнекерлеу,
бояу, қалыптау және гальвандау
учаскелерiнде iстейтiн бақылаушы 6
259. Активтi массаларды, электродтарды
дайындау және аккумуляторларды
жинау учаскелерiнде iстейтiн
жұмысшылардың арнайы киiмдерiн
жуатын және жөндейтiн машинист 12
260. Кендi механикалық және флотация-
лық байытатын, сiлтi аккумуляторлар
өндiрiсiнде iстейтiн машинист
1) кендi механикалық байыту
бойынша 12
2) кендi химиялық байыту бойынша,
кен концентратын және темiр
тотығын дайындау бойынша 12
261. Активтi массаларды және ламель
электродтарын дайындау
учаскелерiнде iстейтiн суықтай
штампылау жабдығының түзетушiсi 6
262. Активтi массаларды және ламель
электродтарын және ламельсiз
электродтарды дайындау
учаскелерiнде iстейтiн автоматты
линиялар мен агрегат станоктарын
түзетушi 6
263. Аккумулятор пластиналарына
жағушы:
1) кадмий немесе мырыш тотығын
немесе сынап, немесе қорғасын бар
активтi массалармен жұмыс iстегенде 12

помещении сборочного цеха 12 36
247. Пошивщик-шорник седельных изделий,
постоянно занятый на ремонте и сшивке
лент на намазочных машинах в
аккумуляторном производстве 12 36
248. Электромонтер по обслуживанию
электрооборудования, электромонтер по
ремонту электрооборудования, занятые
непосредственно в цехах: мельничном,
намазочном, формировочном, литейном,
трубконабивочном, глетомешальном, сборочном 12 36
249. Электромонтер по ремонту
электрооборудования, занятый на ремонте
обмоток электродвигателей из основных
цехов производства кислотных (свинцовых)
аккумуляторов вне помещений этих цехов 6
Руководители и специалисты
250. Руководители и специалисты,
непосредственно занятые на
производственных участках в цехах
аккумуляторного производства:
мельничном, намазочном, формировочном,
литейном, трубконабивочном,
глетомешальном, сборочном 12 36
ПРОИЗВОДСТВО ЩЕЛОЧНЫХ АККУМУЛЯТОРОВ
Рабочие
251. Аппаратчик химводоочистки, занятый на
участках изготовления активных масс 6
252. Аппаратчик по окислению кадмия, занятый
в производстве щелочных аккумуляторов 12
253. Водитель электро-автотележки,
непосредственно занятый на участках
изготовления активных масс и ламельных
электродов 6
254. Изготовитель сепараторов, занятый в
производстве щелочных аккумуляторов 6
255. Испытатель-формовщик, занятый:
1) на амальгамировании электродных
пластин 12
2) на других видах пластин 6
256. Кладовщик, занятый на приемке, хранении
и отпуске кислот и щелочей 6
257. Кладовщик, непосредственно занятый
только на участках изготовления активных
масс и ламельных электродов 6
258. Контролер в аккумуляторном и элементном
производстве на участках: приготовления
активных масс, изготовления электродов,
сборки и сварки аккумуляторов и батарей,
окраски, формирования и гальваническом 6
259. Машинист по стирке и ремонту
спецодежды, непосредственно занятый на
стирке спецодежды рабочих, работающих
на участках изготовления активных масс,
электродов и сборки аккумуляторов 12
260. Машинист механического или
флотационного обогащения руды, занятый
в производстве щелочных аккумуляторов:
1) по механическому обогащению руды 12
2) по химическому обогащению руды,
приготовлению рудного концентрата и окиси железа 12
261. Наладчик холодноштамповочного
оборудования, непосредственно занятый на
участках изготовления активных масс и
ламельных электродов 6
262. Наладчик автоматических линий и
агрегатных станков, непосредственно
занятый на участках изготовления
активных масс и ламельных электродов и
безламельных электродов 6
263. Намазчик аккумуляторных пластин, занятый:
1) при работе с активными массами,
содержащими окись кадмия или цинка, или
ртути, или свинца 12

282. Активтi массаларды және ламель
электродтарын дайындау
учаскелерiнде тiкелей iстейтiн мастер,
аға мастер, учаске бастығы, ауысым
инженерi 6
ӨӨте дәл конденсаторлар өндірісі
283. Тiкелей қанықтыру цехында iстейтiн
электр машиналарын, аппараттарын
және приборларды жинау бақылаушысы 6
284. Қанықтыру цехында тiкелей iстейтiн
көмекшi жұмысшы 6
285. Электротехникалық бұйымдарды қанықтырушы:
1) конденсаторларды трихлордифенилмен және
оның туындыларымен қанықтыру үшiн
вакуум шкафына тиейтiн және түсiретiн 12 36
2) конденсаторлық маймен қанықтыратын,
бiр мезгiлде конденсаторды вакуум-
қондырғыдан тиеп-түсiретiн және құю
тесiктерiн қорғасын припойлармен дәнекерлейтiн 12
3) қанықтырудың технологиялық процесiн
жүргiзетiн және бақылайтын 6
286. Трихлордифенилдi тұрақты регенерациялайтын
жұмысшылар 12 36
287. Қанықтыру цехында тiкелей iстейтiн
жұмыстарды бөлушi 6
288. Қорғасын припойларымен дәнекерлейтiн,
сондай-ақ қанықтырылған конденсаторларды
жөндейтiн аса дәл конденсаторларды жинаушы 12
289. Қанықтыру цехында жабдықты жөндейтiн және
қызмет көрсететiн жөндеушi-слесарь 6
290. Қанықтыру цехында тiкелей iстейтiн
өндiрiстiк үйлердi жинаушы 6
20. Радиотехникалық және электронды өндірістер
Электровакуум және шала өткізгіштер өндірісі
1. Аквадирлеушi:
1) плавик қышқылымен жұмыс iстейтiн 12
2) суспензияны пульверизатормен
шашатын 6
2. Алундирлеушi 12
3. Түстi кинескоптар маскалары өндiрiсiнде
iстейтiн газгенерация аппаратшысы 12
4. Түстi кинескоптар маскалары өндiрiсiнде
iстейтiн хлорлау аппаратшысы 12 36
5. Қиын балқытылатын металдардың металл
ұнтақтарын қалпына келтiретiн қалпына
келтiру пештерiнiң аппаратшысы 12
6. Қиын балқытылатын металдарды
вальцовкалайтын суық металл вальцовшысы 12
7. Қиын балқытылатын металдардан газ
пештерде жұмыс iстегенде сым созатын сым созушы 12
8. Электровакуум приборлары өндiрiсiндегi сынап
дозалаушы:
1) ашық сынапты қолмен ашық дозалағанда 24 36
2) сынапты механикалық дозалағанда 12 36
9. Сынапқа дистилляция жасаушы 24 36
10. Жоғары жиiлiктегi индукторда қайнатушы 6
11. Электрвакуумды приборларды қайнатушы, шала
өткiзгiш приборларды қайнатушы 12
12. Газжұтқышты дайындаушы 6
13. Химиялық шала фабрикаттарды дайындаушы:
1) барий, қорғасын, ванадий, сурьма,
күмiс тұздарын, ерiткiштердi, күштi
қышқылдарды, сiлтiнi және кремнийорганикалық
қосылыстарды қолданғанда 12
2) цоколевка үшiн мастика дайындауда 6
14. Электрвакуумды приборлардың бөлшектерiн
дайындаушы:
1) ашық сынапты қолданатын учаскелерде
жұмыс iстегенде 12

282. Мастер, старший мастер, начальник
участка, сменный инженер,
непосредственно занятые на участках
приготовления активных масс и ламельных
электродов 6
ПРОИЗВОДСТВО СИЛЬНОТОЧНЫХ КОНДЕНСАТОРОВ
283. Контролер сборки электрических машин,
аппаратов и приборов, непосредственно
занятый в пропиточном цехе 6
284. Подсобный рабочий, непосредственно
занятый в пропиточном цехе 6
285. Пропитчик электротехнических изделий:
1) загрузкой и выгрузкой конденсаторов в
вакуумные шкафы для пропитки
трихлордифенилом и его производными 12 36
2) пропиткой конденсаторным маслом,
одновременно производящий работы по
загрузке и выгрузке конденсаторов из
вакуум-установки и запайке заливочных
отверстий свинцовыми припоями 12
3) ведением и контролем технологического
процесса пропитки 6
286. Рабочие, постоянно занятые на регенерации
трихлордифенила 12 36
287. Распределитель работ, непосредственно
занятый в пропиточном цехе 6
288. Сборщик сильноточных конденсаторов,
занятый на монтаже с пайкой свинцовыми
припоями, а также на ремонте пропитанных
конденсаторов 12
289. Слесарь-ремонтник, непосредственно
занятый обслуживанием и ремонтом
оборудования в пропиточном цехе 6
290. Уборщик производственных помещений,
непосредственно занятый в пропиточном цехе 6
20. РАДИОТЕХНИЧЕСКОЕ И ЭЛЕКТРОННОЕ ПРОИЗВОДСТВА
ЭЛЕКТРОВАКУУМНОЕ И ПОЛУПРОВОДНИКОВОЕ
ПРОИЗВОДСТВО
1. Аквадировщик, занятый:
1) на работах с плавиковой кислотой 12
2) нанесением суспензий пульверизатором 6
2. Алундировщик 12
3. Аппаратчик газгенерации, занятый в
производстве масок цветных кинескопов 12
4. Аппаратчик хлорирования, занятый в
производстве масок цветных кинескопов 12 36
5. Аппаратчик печей восстановления,
занятый на восстановлении металлических
порошков тугоплавких металлов 12
6. Вальцовщик холодного металла, занятый на
вальцовке тугоплавких металлов 12
7. Волочильщик проволоки, занятый на
волочении проволоки из тугоплавких
металлов при работе на газовых печах 12
8. Дозировщик ртути, занятый в
производстве электровакуумных приборов:
1) при дозировке открытой ртути вручную 24 36
2) при механизированной дозировке ртути 12 36
9. Дистиллировщик ртути 24 36
10. Заварщик на высокочастотном индукторе 6
11. Заварщик электровакуумных приборов,
заварщик полупроводниковых приборов 12
12. Заготовщик газопоглотителя 6
13. Заготовщик химических полуфабрикатов:
1) при применении солей бария, свинца, ванадия,
сурьмы, серебра, растворителей, крепких кислот,
щелочей и кремнийорганических соединений 12
2) при приготовлении мастики для цоколевки 6
14. Заготовщик деталей электровакуумных приборов:
1) при работе на участках с применением
открытой ртути 12

2) бракталған радиолампалардан тетiктердi
шығарып алатын 6
3) газ шiлтерi бар автоматтар орналастырылған
учаскелерде тұрақты iстейтiн және алундпен
жабылған ысытқыштар даярлау операцияларында 6
4) газ шiлтерi бар автоматтар орналастырылған
учаскелерде жинау желiсiнде тұрақты iстейтiн 12
15. Қиын балқитын металдардың химиялық
шалафабрикаттарын дайындаушы 12
16. Цоколлдердi толтырушы:
1) балқыған шынымен 12
2) мастикамен және басқа
материалдармен 6
17. Компаундтармен толтырушы,
өткелдермен түтiктердi бензол,
метанол, толуол, ксилол және күрделi
спирттер бар лактармен лактаушы 12
18. Электрвакуум приборларын сынайтын
электронды техниканың түтiктерi мен
приборларын сынаушы:
1) приборларды УКВ қондырғыларында және сынап
қолданылатын учаскелерде сынауда 12
2) жарық шығаратын электролампалар
мен электровакуум приборларын сынағанда 6
19. Карбидтеушi 6
20. Карбонизатор 6
21. Электровакуум приборларын бақылайтын
электронды техника түтiктерi мен приборларын
бақылаушы:
1) электролампалардың жинақтау желiсiнде жұмыс
iстегенде, сондай-ақ оксидтi катод дайындау
учаскесiнде 12
2) газ шiлтерi бар автоматтар учаскесiнде,
шыныны ыстықтай өңдеу, металды термоөңдеу,
люминофор жағу, технохимиялық операциялар,
шыны пiсiру, спиральдар дайындау учаскелерiнде 6
22. Қиын балқитын металдар ұстасы 12
23. Шала өткiзгiш өндiрiсi үшiн прецизионды
балқымалар мен шала фабрикаттар улы заттар:
фосфор, сурьма, кадмий, қорғасынмен
жұмыс iстейтiн қоюшы 12
24. Радиоқыш пен ферриттер қоюшы 6
25. Люминофоршы-экрандаушы 12
26. Магнезиялаушы-вакуумшы 12
27. Электронды приборлар мен радиоаппаратураны
таңбалаушы:
1) газ шiлтерiмен жұмыс iстегенде
электровакуумды приборларды таңбалағанда 6
2) газ шiлтерлi автоматтармен жұмыс
iстегенде таңбалайтын 12
Жұмыс күнiне 200 мкВт*ч/см2
жоғары энергетикалық салмақ
түскенде 12 36
Айналмалы және сканирленушi
антенналардан сәулеленген
жағдайларда айналу жиiлiгi 1 Гц
жоғары емес және скваждығы 50-ден
2000-дейiн 200 мкВт*ч/см2 болғанда 12 36
2000 мкВт*ч/см2 жоғары болғанда 12 36
28. Матирлеушi-вакуумшi 12
29. Плавик қышқылымен қол тәсiлiмен
матирлейтiн матирлеушi-вакуумшi 12 36
30. Себетiн қондырғылардың машинисi,
қиын балқитын металдардың металл
ұнтақтарын елейтiн 12
31. Монтаждаушы-вакуумшi:
1) газды горелкасы бар автоматтар
қойылған жинақтау линейкасында 12
2) қорғасын ұнтағын пайдаланып
рентген трубкаларын дайындауда 12
32. Плавик қышқылымен жұмыс iстейтiн
колбаларды қышқыл ерiтiндiлермен
жуушы 12

2) занятый извлечением деталей из
забракованных радиоламп 6
3) постоянно занятый на участках, где
установлены автоматы с газовыми
горелками, и на операциях изготовления
подогревателей, покрытых алундом 6
4) постоянно занятый на сборочных линейках,
где установлены автоматы с газовыми горелками 12
15. Заготовщик химических полуфабрикатов
тугоплавких металлов 12
16. Заливщик цоколей:
1) расплавленный стеклом 12
2) мастикой и другими материалами 6
17. Заливщик компаундами, занятый на
лакировании переходов и деталей лаками,
содержащими бензол, метанол, толуол,
ксилол и сложные спирты 12
18. Испытатель деталей и приборов
электронной техники, занятый на
испытании электровакуумных приборов:
1) при испытании приборов на установках
УКВ и на участках с применением ртути 12
2) при испытании осветительных
электроламп и электровакуумных приборов 6
19. Карбидировщик 6
20. Карбонизатор 6
21. Контролер деталей и приборов электронной
техники, занятый на контроле
электровакуумных приборов:
1) при работе на сборочных линейках электроламп,
а также на участке изготовления оксидных катодов 12
2) непосредственно на участках автоматов
с газовыми горелками, горячей обработки
стекла, термообработке металла, нанесения
люминофора, на участках технохимических
операций, стекловарочных, на участках
изготовления спиралей 6
22. Кузнец тугоплавких металлов 12
23. Литейщик прецизионных сплавов и
полуфабрикатов для полупроводникового
производства при постоянной работе с
токсическими веществами: фосфором,
сурьмой, кадмием, свинцом 12
24. Литейщик радиокерамики и ферритов 6
25. Люминофорщик-экранировщик 12
26. Магнезировщик-вакуумщик 12
27. Маркировщик электронных приборов и
радиоаппаратуры, занятый:
1) маркировкой электровакуумных
приборов при работе с газовыми горелками 6
2) маркировкой при постоянной работе на
автоматах с газовыми горелками 12
при энергетической нагрузке за рабочий
день свыше 200 мкВт*ч/см2 12 36
для случаев облучения от вращающихся и
сканирующих антенн с частотой вращения
или сканирования не более 1 Гц и
скважностью от 50 до 2000 мкВт*ч/см2 12 36
свыше 2000 мкВт*ч/см2 12 36
28. Матировщик-вакуумщик 12
29. Матировщик-вакуумщик, занятый
матированием ручным способом методом
травления плавиковой кислотой 12 36
30. Машинист просеивающих установок,
занятый на просеивании порошков
тугоплавких металлов 12
31. Монтажник-вакуумщик, постоянно занятый:
1) на сборочных линейках, установлены
автоматы с газовыми горелками 12
2) на изготовлении рентгеновских трубок с
применением свинцового порошка 12
32. Мойщик колб с применением кислотных
растворов, занятый на работах с
плавиковой кислотой 12

33. Газбен пiсiруде iстейтiн выводтар
дәнекерлеу автоматтарының
түзетушiсi 6
34. Электровакуум өндiрiсi жабдығының
түзетушiсi:
1) газ шiлтерi бар жабдықты түзететiн
және реттейтiн 12
2) рентген трубкаларын сынау және
сорғызу учаскелерiнде 6
35. Технологиялық жабдықты түзетушi,
шала өткiзгiштi өндiрiсте газды
горелкасы бар жабдықты түзететiн
және реттейтiн 12
36. Қиын балқитын металдардан
жасалған сымдар мен спиральдi
орайтын сым мен тростарды ораушы 6
37. Лампыларды күйдiрушi 12
38. Радиоқышты және ферриттердi
күйдіруші, қолмен тиеп күйдiретiн:
1) электр пештерiнде 6
2) газ пештерiнде 12
39. Пульверизатормен және электрофарезбен
жұмыс iстейтiн тотықтырушы-вакуумшi 12
40. Құрамында бензол, метанол және
олардың дериваттары - толуол,
ксилол және күрделi спирттер бар лактар мен
бояулармен тұрақты iстейтiн приборлар мен
түтiктердi бояушы 12
41. Шала өткiзгiш материалдарды кесетiн
диффуздық процестер операторы, кристалдарды
прицизионды кесу операторы 6
42. Түстi кинескоптар маскалары өндiрiсiндегi
қорғаушы жапқыштар бойынша операторы 12
43. Газжұтқыш жағу және прецизионды
фотолитография операторы 12
44. Термоқосылыстар операторы,
қорғасын-қалайы припоймен жұмыс
iстеген кезде шала өткiзгiштердi
дәнекерлейтiн оператор 6
45. Күйдiрушi-вакуумшi:
1) электр пештерiндегi 6
2) сынап түйiстiргiштерi бар
қондырғылармен және газ пештерде
жұмыс iстейтiн 12
46. Ысырушы-вакуумшы:
1) көп позициялы бусынапты насосты
жабдықтармен немесе сынаптың бетi
ашық аппаратуралармен жұмыс
iстегенде 12 36
2) көп позициялы газ шiлтерлi
жабдықтармен жұмыс iстегенде 12
3) газ шiлтерлi постыларда жұмыс
iстегенде 6
47. Шала өткiзгiштер өндiрiсiнде және
электровакуум приборлары өндiрiсiнде
iстейтiн металдар мен балқымаларды балқытушы:
1) припойларды балқытуда 12
2) қорғасын припойын дайындауда 12 36
3) тантал балқытқанда 12
48. Алмас волкаларын жылтыратушы 6
49. Қиын балқитын металдарды
престейтiн престеушi 12
50. Қиын балқитын металдарды
прокаттайтын ыстық металл
прокаттаушы 12
51. Қышқыл ерiтiндiлерiн және органикалық
ерiткiштер қолданып, электровакуум детальдары
мен түйiндерiн жуушы:
1) трихлорэтиленмен, дихлорэтанмен
және плавик қышқылымен 12
2) түрлi қышқылдармен 6
52. Электровакуум приборларын сүртушi:
1) улы ерiткiштер қолданып 6
2) газ шiлтерi бар автоматтар
орналастырылған жинау желiсiнде
үнемi iстейтiн 12
53. Штабиктер пiсiрушi 12
54. Электровакуум приборларын пiсiрушi 6
55. Алмас волкаларын бұрғылаушы 6

33. Наладчик автоматов сварки выводов,
занятый на газовой сварке 6
34. Наладчик оборудования электровакуумного
производства, занятый:
1) наладкой и регулировкой оборудования с
газовыми горелками 12
2) на участках испытания и откачки
рентгеновских трубок 6
35. Наладчик технологического оборудования,
занятый наладкой и регулировкой
оборудования с газовыми горелками в
полупроводниковом производстве 12
36. Намотчик проволоки и тросов, занятый
перемоткой проволоки и спиралей из
тугоплавких металлов 6
37. Обжигальщик ламп 12
38. Обжигальщик радиокерамики и ферритов,
занятый на обжиге при загрузке вручную:
1) на электропечах 6
2) на газовых печах 12
39. Оксидировщик-вакуумщик, занятый на
работах с пульверизатором и электрофорезом 12
40. Окрасчик приборов и деталей, занятый на
постоянной работе с красками и лаками,
содержащими бензол, метанол и их
дериваты - толуол, ксилол и сложные спирты 12
41. Оператор диффузионных процессов,
оператор прецизионной резки кристаллов,
занятый на резке полупроводниковых материалов 6
42. Оператор по защитным покрытиям в
производстве масок цветных кинескопов 12
43. Оператор по нанесению газопоглотителя и
оператор прецизионной фотолитографии 12
44. Оператор термосоединений, занятый на
пайке полупроводников при работе со
свинцово-оловянистым припоем 6
45. Отжигальщик-вакуумщик:
1) на электрических печах 6
2) при работе на установке с ртутными
контактами и на газовых печах 12
46. Откатчик-вакуумщик:
1) при работе на постах и
многопозиционном оборудовании с
парортутными насосами или с аппаратурой,
имеющей открытые поверхности ртути 12 36
2) при работе на многопозиционном
оборудовании с газовыми горелками 12
3) при работе на постах с газовыми горелками 6
47. Плавильщик металла и сплавов, занятый в
производстве полупроводниковых
приборов и в производстве
электровакуумных приборов:
1) на плавлении припоев 12
2) на приготовлении свинцового припоя 12 36
3) на выплавке тантала 12
48. Полировщик алмазных волок 6
49. Прессовщик, занятый на прессовке
тугоплавких металлов 12
50. Прокатчик горячего металла, занятый на
прокатке тугоплавких металлов 12
51. Промывщик электровакуумных деталей и
узлов с применением кислотных растворов
и органических растворителей, занятый на работе:
1) с трихлорэтиленом, дихлорэтаном и
плавиковой кислотой 12
2) с разными кислотами 6
52. Протирщик электровакуумных приборов:
1) с применением токсических растворителей 6
2) постоянно занятый на сборочных
линейках, где установлены автоматы с
газовыми горелками 12
53. Сварщик штабиков 12
54. Сварщик электровакуумных приборов 6
55. Сверловщик алмазных волок 6

56. Графиттi механикалық өңдеу
жұмыстарында iстейтiн шала өткiзгiш
приборларын жинаушы 6
57. Борлауда iстейтiн пештердегi термист 6
58. Кристалдар мен өткелдердi өңдейтін
прецизионды өңдеудiң өңдеушiсi:
1) үнемi плавик қышқылымен жұмыс
iстегенде 12 36
2) үнемi басқа қышқылдармен, сутегi
тотығымен және сiлтiмен жұмыс iстегенде 12
59. Электровакуум приборларының (катодтарының)
түтiктерiн тотықты катодтар дайындау
учаскелерiнде орналастыратын түтiктердi
орналастырушы 12
60. Газ шiлтерлi автоматтар орналастырылған жинау
желiсiнде тұрақты жұмыс iстейтiн ораушы-
орналастырушы 12
61. Цоколшы
1) үнемi выводтарды қорғасын-қалайы
припойлармен дәнекерлеу операциясында iстейтiн 6
2) газ шiлтерiмен жұмыс iстегенде 12
62. Алмастарды ысқылаушы 6
63. Газ шiлтерi бар аппаратурамен жұмыс
iстегенде аяқтарын штампылаушы 12
Шыны өндірісі
Жұмысшылар
64. Банкашы 12
65. Бортшы 12
66. Үрлеушi 12
67. Қалыптаушы-қышшы 6
68. Бөлшектеушi-ұнтақтаушы 12
69. Шихта төгушi 12
70. Шыныны ыстықтай калибрлейтiн шыны бұйымдарын
калибрлеушi (түсірушi) 12
71. Кварц үрлеушi 12 36
72. Кварц балқытушы 12 36
73. Улы ерiткiштермен жұмыс iстейтiн
қалыптарды лактаушы 12
74. Мүсiндеушi 12
75. Шыны массасын терушi 12
76. Шыны қалыптаушы машинаның операторы (машинисi) 12
77. Шыныны балқытушы 12
78. Қағып түсiрушi 6
79. Ыстық шыныны престеушi 12
80. Шыныны қолдан және шыныны газбен ысытатын
қарапайым машиналарда развольцовка жасайтын
шыныны развальцовкалаушы 12
81. Құрғақ шарықтаспен кесетiн шыныны кесушi 12
82. Саз бен шамотты сұрыптайтын сұрыптаушы 6
83. Шихтаны құраушы 12
84. Құмыралы пештерде шыны пiсiрушi 12
85. Ванналы пештерде шыны пiсiрушi 12
86. Шыны үрлеушi:
1) шыны үрлеу-арматуралық және шыны
үрлеу-операциялық жұмыстардағы 6
2) шыны үрлеу-универсалды жұмыстарда
және дроттан үрлеп түсiруде 12
87. Ыстық түтiкшелердi (дротты) сұрыптайтын
шыны мен шыны бұйымдарын алушы 6
88. Оператор-тартушы 12
89. Кварц шыныдан трубкаларды
тартушы 12 36
90. Шыныны пiсiру және ыстықтай өңдеу
учаскелерiндегi өндiрiстiк үйлердi
жинаушы 6
91. Қалып ұстаушы 12
92. Хальмдаушы 12
93. Шыныны құрғақ тәсiлмен ысқылайтын шыны
бұйымдарын ысқылаушы 12
94. Штенгелеушi:
1) газ шiлтерi бар көп позициялы
жабдықта 12
2) қолдан 6
Басшылар және мамандар
95. Шихта құрайтын және шыны
пiсiретiн жерлерде тiкелей iстейтiн
мастер, аға мастер 12
РАДИОАППАРАТУРА ЖӘНЕ СЫМ БАЙЛАНЫСЫ
АППАРАТУРАСЫ ӨНДIРIСI
96. Схемалық жгуттарды тоқушы, радиотакелаж
дайындаушы, кабельшi-шнурлаушы,
қорғасынды-қалайылы припойларды қолданып,
сондай-ақ шынымен оқшаулау жұмыстарда
iстейтiн 6

56. Сборщик полупроводниковых приборов,
занятый на работах с механической
обработкой графита 6
57. Термист на печах, занятый на борировании 6
58. Травильщик прецизионного травления,
занятый на травлении кристаллов и переходов:
1) при постоянной работе с плавиковой кислотой 12 36
2) при постоянной работе с другими
кислотами, перекисью водорода и щелочами 12
59. Укладчик деталей, занятый на укладке
деталей электровакуумных приборов
(катодов) на участке изготовления
оксидных катодов 12
60. Укладчик-упаковщик, занятый на упаковке
приборов при постоянной работе на
сборочных линейках, где установлены
автоматы с газовыми горелками 12
61. Цоколевщик:
1) постоянно занятый на операции пайки
выводов свинцово-оловянистыми припоями 6
2) при работе с газовыми горелками 12
62. Шлифовщик алмазов 6
63. Штамповщик ножек, занятый работой на
аппаратуре с газовыми горелками 12
СТЕКОЛЬНОЕ ПРОИЗВОДСТВО
Рабочие
64. Баночник 12
65. Бортовой 12
66. Выдувальщик 12
67. Гончар-формовщик 6
68. Дробильщик-размольщик 12
69. Засыпщик шихты 12
70. Калибровщик (съемщик) стеклоизделий,
занятый на горячей калибровке стекла 12
71. Кварцедув 12 36
72. Кварцеплавщик 12 36
73. Лакировщик форм, занятый на работе с
токсическими растворителями 12
74. Лепщик 12
75. Наборщик стекломассы 12
76. Оператор (машинист) стеклоформирующих машин 12
77. Оплавщик стекла 12
78. Отшибальщик 6
79. Прессовщик горячего стекла 12
80. Развальцовщик стекла, занятый на
развальцовке стекла вручную и на простых
машинах с газовым подогревом стекла 12
81. Резчик стекла, занятый на резке сухим колесом 12
82. Сортировщик, занятый сортировкой глины и шамота 6
83. Составщик шихты 12
84. Стекловар на горшковых печах 12
85. Стекловар на ванных печах 12
86. Стеклодув, занятый:
1) на стеклодувно-арматурных и
стеклодувно-операционных работах 6
2) на стеклодувно-универсальных работах и
на выдувании из дрота 12
87. Съемщик стекла и стеклоизделий, занятый
сортировкой горячих трубок (дрота) 6
88. Тянульщик-оператор 12
89. Тянульщик трубок из кварцевого стекла 12 36
90. Уборщик производственных помещений,
занятый уборкой на участках варки и
горячей обработки стекла 6
91. Формодержатель 12
92. Хальмовщик 12
93. Шлифовщик стеклоизделий, занятый на
шлифовке стекла сухим способом 12
94. Штенгелевщик, постояно занятый:
1) на многопозиционном оборудовании с
газовыми горелками 12
2) вручную 6
Руководители и специалисты
95. Мастер, старший мастер, непосредственно
занятые на участках составления шихты и
варки стекла 12
ПРОИЗВОДСТВО РАДИОАППАРАТУРЫ И
АППАРАТУРЫ ПРОВОДНОЙ СВЯЗИ
96. Вязальщик схемных жгутов, заготовщик
радиотакелажа, кабельщик-шнуровщик,
занятые на работах с применением
свинцово-оловянистого припоя, а также на
работах со стеклоизоляцией 6

97. Радиоаппаратураны градуирлеушi:
1) плавик қышқылымен жұмыс
iстейтiн 12
2) басқа жұмыстардағы 6
98. Жұмыс уақытының 50 % кем емесiн
қорғасынды-қалайылы балқымаларды
дәнекерлеуде iстейтiн сым байланысты
аппаратураны монтаждаушы, радиоаппаратура мен
приборларды монтаждаушы, электромеханикалық
және радиотехникалық приборлар мен
жүйелердi монтаждаушы 6
99. Құрамында бензол, метанол және олардың
дериваттары - толуол, ксилол және күрделi
спирттер бар бояуларды пайдаланатын
жұмыстардағы приборлар мен детальдарды бояушы 6
100. Радио-телефон аппаратурасы өндiрiсiнде
iстейтiн радиодетальдарды қанықтырушы 12
101. Жылтылдақ бояулармен сурет салушы 12 36
Электровакуум, шала өткізгіш, шыны өндірісі
және радиоаппаратура және сым байланысы
аппаратурасы өндірісінің жалпы мамандықтары
102. Ашық типтегi электролизерлерде iстейтiн
электролиз аппаратшысы 6
103. Цехтағы жұмыс кезiнде шихта және шыны
сынықтарын әкелетiн электро-автотележканың
жүргiзушiсi, көмекшi (көлiктегi) жұмысшы,
тасымалдаушы және жүк тасушы 6
104. Гравер:
1) плавик қышқылымен жұмыс iстейтiн 12
2) басқа жұмыстардағы 6
105. Абразивтi сайманды станоктарда құрғақ тәсiлмен
iстейтiн кемелдендiрушi-уқалаушы 12
106. Қалайылау, өңдеу және гальванмен жабу
жұмыстарында iстейтiн торлы трафареттердi,
баспалы схемалар мен шкалаларды дайындаушы 6
107. Газ шiлтерлi, шыны пiсiру, шыныны ыстықтай
өңдеу, металды термикалық өңдеу,
бұйымдарды кептiру, люминофорлар жағу,
қиын балқитын металдар өндiрiсiнде шихта
дайындау, рентген трубкаларын сынау және
сорғызып тарту учаскелерiнде iстейтiн
электронды техника детальдары мен
приборларын бақылаушы, шыныны созу бақылаушысы,
шыны өндiрiсiнiң бақылаушысы, жөндеушi-слесарь,
электр жабдығына қызмет көрсететiн
электромонтер 6
108. Рентген түтiкшелерiн сынау және сорғызып тарту
учаскелерiнде тiкелей iстейтiн бұйымдарды және
саймандарды топтастырушы, жұмыстарды бөлушi,
көмекшi (көлiктiк) жұмысшы, өндiрiстiк
үйлердi жинаушы 6
109. Металлизатор-вакуумшы:
1) пульверизатормен металдауда 12
2) химиялық тәсiлмен металдауда 6
3) түтiктердi вакуумда металдауда 6
110. Шихтаға қорғасын, қорғасынды сурик
және мышьяк салынатын құрамды цехтарда
(учаскелерде) iстейтiн жұмысшылар 12
111. Сынап қолданып, электровакуум приборларын
дайындау және регенерациялау цехтары мен
учаскелерiнде тiкелей iстейтiн
жұмысшылар, басшылар және мамандар 12 36
112. Құрамында 80% торий бар "Цето" пастасын
тұрақты дайындайтын және тiкелей қолданатын
қызметкерлер 18 36
113. 20 және одан да көп киловольтты
анодты қуаты бар электровакуум приборларын
сынайтын қызметкерлер 12 36

97. Градуировщик радиоаппаратуры, занятый:
1) на работах с плавиковой кислотой 12
2) на других работах 6
98. Монтажник аппаратуры проводной связи,
монтажник радиоаппаратуры и приборов,
монтажник электромеханических и
радиотехнических приборов и систем,
занятые на пайке свинцово-оловянистыми
сплавами не менее 50% рабочего времени 6
99. Окрасчик приборов и деталей, занятый на
работах с применением красок,
содержащих бензол, метанол и их
дериваты - толуол, ксилол и сложные спирты 6
100. Пропитчик радиодеталей, занятый в
производстве радиотелефонной аппаратуры 12
101. Рисовальщик светящимися красками 12 36
ОБЩИЕ ПРОФЕССИИ ЭЛЕКТРОВАКУУМНОГО,
ПОЛУПРОВОДНИКОВОГО, СТЕКОЛЬНОГО ПРОИЗВОДСТВА И
ПРОИЗВОДСТВА РАДИОАППАРАТУРЫ И
АППАРАТУРЫ ПРОВОДНОЙ СВЯЗИ
102. Аппаратчик электролиза, занятый на
электролизерах открытого типа 6
103. Водитель электро- и автотележки, подсобный
(транспортный) рабочий,
транспортировщик и грузчик, занятые на
подвозке шихты и стекольного боя при
работе в цехах 6
104. Гравер:
1) на работах с плавиковой кислотой 12
2) на других работах 6
105. Доводчик-притирщик, занятый на работе
сухим способом на станках с абразивным
инструментом 12
106. Изготовитель сетчатых трафаретов,
печатных схем и шкал, занятый на работах
по лужению, травлению и гальванопокрытиям 6
107. Контролер деталей и приборов электронной
техники, контролер на вытягивании стекла,
контролер стекольного производства,
слесарь-ремонтник, электромонтер по
обслуживанию электрооборудования,
непосредственно занятые на участках: с
газовыми горелками, варки стекла, горячей
обработки стекла, термообработки металла,
сушки изделий, нанесения люминофоров, в
производстве тугоплавких металлов на
участках приготовления шихты, испытания
и откачках рентгеновских трубок 6
108. Комплектовщик изделий и инструмента,
распредилитель работ, подсобный
(транспортный) рабочий, уборщик
производственных помещений,
непосредственно занятые на участках
испытания и откачки рентгеновских трубок 6
109. Металлизатор-вакуумщик, занятый:
1) на металлизации пульверизатором 12
2) на металлизации химическим способом 6
3) на металлизации деталей в вакууме 6
110. Рабочие, занятые в составных цехах
(участках), где в шихту вводится свинец,
свинцовый сурик и мышьяк 12
111. Рабочие, руководители и специалисты,
непосредственно занятые в цехах и на
участках изготовления и регенерации
электровакуумных приборов с применением ртути 12 36
112. Работники, постоянно и непосредственно
занятые изготовлением и применением
пасты "Цето" с содержанием 80% тория 18 36
113. Работники, занятые на испытании
электровакуумных приборов с анодным
напряжением 20 и более киловольт 12 36

114. Түстi кинескоптардың маскаларын дайындау
желiсiнде тұрақты iстейтiн жөндеушi-слесарь,
электр жабдығын жөндейтiн электромонтер 6
115. Сынап приборларын орайтын
орналастырушы-ораушы 12
РАДИОБӨЛШЕКТЕР ӨНДIРIСI
116. Графиттеушi 6
117. Газды шiлтермен iстелетiн жұмыстарда және
муфель пештерiнде iстейтiн оқшаулағыштарды
пiсiрушi 12
118. Абразивтi шарықтаста және құм сусытатын
аппаратта iстейтiн тазалаушы 12
119. Таспалы жүрекшелердi дайындаушы 6
120. Герметикаға сынаушы, конденсаторларды
ыстық майда, этиленгликольде және басқа улы
заттарда сынайтын 6
121. Магнит сымдарды мөлшерлеушi 6
122. Құрамында бензол, метанол және олардың
дериваттары - толуол, ксилол және күрделi
спирттер бар нитролкалармен жұмыс iстейтiн
радио бөлшектердi лактаушы
1) ашық ванналарда лактағанда 12
2) жабық ванналарда және жартылай
автоматтарда лактағанда 6
123. Радио бөлшектердi металдайтын металлизатор:
1) мыспен, қорғасынмен, мырышпен
және кадмиймен 12 36
2) басқа металдармен 12
124. Магнит сымдарын толтырушы 6
125. Шикi микатаспа және шыны оқшаулағышты
қолданып жұмыс iстейтiн катушкаларды ораушы 6
126. Қышты құрғақ тәсiлмен кесетiн кесушi 6
127. Жағушы-оператор:
1) суспензияны қол тәсiлiмен жағушы 6
2) магнит сымдары өндiрiсiнде 6
128. Резисторларды шынылаушы 12
129. Қорғасынмен, қалайымен және олардың
балқымаларымен жұмыс iстейтiн радиобөлшектердi
дәнекерлеушi:
1) конденсаторлар мен корпусты бөлшектердi
дәнекерлейтiн 12
2) басқа радиобөлшектердi дәнекерлейтiн 6
130. Ерiтiндiлер мен қоспаларды дайындаушы:
1) электрооқшаулағыш массаны олардың бар
жасанды смолаларын улы ерiткiштердi
пайдаланып ысытып дайындаудағы 12 36
2) жасанды смолалардан жасалған массаны
улы ерiткiштердi пайдаланып дайындаудағы 12
131. Ток өткiзетiн массаны дайындаушы,
техникалық көмiртектен (күйеден) күмiс
пастаны дайындаушы 6
132. Радибөлшектердi қанықтырушы:
1) вакуум қондырғыларында ерiтiндi 100 о С
және одан жоғары болғанда, сондай-ақ ашық
ванналарда қанықтырғанда 12
2) вакуум қондырғыларында ерiтiндi 100 о С
және одан төмен болғанда қанықтырғанда 6
133. Рамкалар учаскесiнде және вакуум
қондырғыларын күмiстен тазартатын жұмысшылар 12
134. Магнит сымдарын кесушi 6
135. Қолдан және пульверизатормен күмiстейтiн
радиодетальдарды күмiстеушi 6
136. Таспалы жүрекшелердi пiсiрушi 6
137. Плавик қышқылымен өңдейтін
радиокерамиканы өңдеушi 12 36
138. Фольганы өңдеушi 6
139. Фольганы қалыптаушы 6
140. Абразивтi шарықтастарды құрғақ тәсiлмен
ажарлатушы радиобөлшектердi
ажарлаушы-кемелдендiрушi 12
РАДИОҚЫШ, ПЬЕЗОҚЫШ ЖӘНЕ ФЕРРИТТЕР ӨНДIРIСI

114. Слесарь-ремонтник, электромонтер по
ремонту электрооборудования, постоянно
занятые ремонтом линии изготовления
масок цветных кинескопов 6
115. Укладчик-упаковщик, занятый на
упаковке ртутных приборов 12
ПРОИЗВОДСТВО РАДИОДЕТАЛЕЙ
116. Графитировщик 6
117. Заварщик изоляторов, занятый на работах с
газовыми горелками и на муфельных печах 12
118. Зачищик, занятый на работах на
абразивном круге и пескоструйном аппарате 12
119. Изготовитель ленточных сердечников 6
120. Испытатель на герметичность, постоянно
занятый проверкой конденсаторов на
герметичность в горячем масле,
этиленгликоле и других токсических веществах 6
121. Калибровщик магнитопроводов 6
122. Лакировщик радиодеталей, занятый на
работах с нитролками, содержащими
бензол, метанол и их дериваты - толуол,
ксилол и сложные спирты:
1) при лакировке в открытых ваннах 12
2) при лакировке в закрытых ваннах и
полуавтоматах 6
123. Металлизатор, занятый на металлизации
радиодеталей:
1) медью, свинцом, цинком и кадмием 12 36
2) другими металлами 12
124. Набивщик магнитопроводов 6
125. Намотчик катушек, занятый на работах с
применением сырой микаленты и стеклоизоляции 6
126. Нарезчик, занятый на нарезке керамики
сухим способом 6
127. Оператор-намазчик, занятый:
1) нанесением суспензий ручным способом 6
2) в производстве магнитопроводов 6
128. Остекловщик резисторов 12
129. Паяльщик радиодеталей, постоянно
занятый на работах со свинцом, оловом и
их сплавами:
1) на пайке конденсаторов и корпусных деталей 12
2) на пайке других радиодеталей 6
130. Приготовитель растворов и смесей,
постоянно занятый:
1) на приготовлении с нагреванием
электроизоляционной массы из
искусственных смол с применением
токсических растворителей 12 36
2) на приготовлении массы из
искусственных смол с применением
токсических растворителей 12
131. Приготовитель токопроводящих масс,
занятый на приготовлении серебряной
пасты из технического углерода (сажи) 6
132. Пропитчик радиодеталей, занятый:
1) на пропитке в вакуумных установках при
температуре растворов от 100 С и выше, а
также при пропитке в открытых ваннах 12
2) на пропитке в вакуумных установках
при температуре растворов ниже 100 С 6
133. Рабочие, занятые на участке рамок и
чисткой вакуумных установок от серебра 12
134. Резчик магнитопроводов 6
135. Серебрильщик радиодеталей, занятый
серебрением вручную и пульверизатором 6
136. Спекальщик ленточных сердечников 6
137. Травильщик радиокерамики, занятый на
травлении плавиковой кислотой 12 36
138. Травильщик фольги 6
139. Формовщик фольги 6
140. Шлифовщик-доводчик радиодеталей,
занятый на шлифовке абразивными
кругами сухим способом 12
ПРОИЗВОДСТВО РАДИОКЕРАМИКИ, ПЬЕЗОКЕРАМИКИ И ФЕРРИТОВ

141. Электроқыш бұйымдарын глазурлеушi,
қорғасын глазурмен жұмыс iстейтiн 12
142. Бөлшектеушi (ұнтақтаушы) 12
143. Феррит ұнтақтар және бұйымдар өндiретiн
үйлерде тiкелей iстейтiн электронды
техника бөлшектерi мен приборларын
бақылаушы, жөндеушi-слесарь, электр
жабдығына қызмет көрсететiн электромонтер,
өндiрiстiк үйлердi жинаушы 12
144. Радиоқыш пен ферриттердi қоюшы:
1) қорғасыны бар қышты құятын 12
2) қыш бұйымдарды құятын 6
145. Ферриттен жасалған бұйымдарды престегенде
престер мен штампыларды салатын суықтай
штампылау жабдығын түзетушi 12
146. Радиоқыш пен ферриттердi күйдiрушi 12
147. Парафиндеушi 6
148. Радиоқышты, пьезоқышты, ферриттер
мен конденсатор секцияларын престеушi:
1) феррит бұйымдарын престеуде 12
2) қорғасыны бар қышты престеуде 12
3) қыш бұйымдарды (бөлшектердi) престеуде 6
149. Радиоқыш пен ферриттердi кесушi 6
150. Радиобөлшектер мен қыш дайындамаларды
қанықтырғаннан, бояғаннан және лактағаннан
кейiн кептiретiн радиобөлшектердi кептiрушi 6
151. Радиоқышты қалыптаушы 6
152. Радиоқышты, пьезоқышты, ферриттердi
ажарлатушы, құрғақ тәсiлмен абразивтi
шарықтастармен iстейтiн 12
Басшылар және мамандар
153. Феррит ұнтақтар мен бұйымдарды өндiруде
тiкелей iстейтiн басшылар және мамандар 12
СЕЛЕНДI ЖӘНЕ КУПРОКСТЫ ЭЛЕМЕНТТЕР
МЕН ТYЗЕТКІШТЕР ӨНДIРIСI
Жұмысшылар
154. Селен дайындамаларын жалату процесiн
жүргiзушi аппаратшы 12
155. Селендi регенерациялау жөнiндегi аппаратшы 12
156. Күкiрттеушi-аппаратшы 6
157. Селен пiсiрушi 12
158. Селен түзеткiштерi мен элементтерiмен
жұмыс iстейтiн түзеткiштер мен элементтердi
өлшеушi 6
159. Желiмдеушi-престеушi:
1) триацетатты пленкамен және хлороформмен
жұмыс iстейтiн 12
2) басқа желiмдермен iстейтiн 6
160. Селен қолданылатын учаскелерде тiкелей
iстейтiн электронды техниканың түтiктерi мен
приборларын, жинақтаушы бұйымдар мен
бөлшектердiң бақылаушысы, қоймашы, қосалқы
(көлiк) жұмысшы және өндiрiстiк үйлердi
жинаушы 6
161. Қалайы-кадмий балқымаларын балқытатын
металдар мен балқымалар балқытушы 12
162. Селен жағылған алюминий табақтарын
кесетiн металды қайшымен және преспен кесушi 6
163. Селен түзеткiштерiн жинаушы 6
164. Селен түзеткiштерi өндiрiсiнде iстейтiн
жөндеушi-слесарь, электр жабдығын жөндейтiн
электромонтер 6
165. Селен және шоопирлеу аппараттарын ыстықтай
жөндейтiн электр жабдығын жөндейтiн
электромонтер, жөндеушi-слесарь 12
166. Купрокс және селен түзеткiштерiнiң термистi 6
167. Купрокс түзеткiш элементтерiн өңдеушi 6

141. Глазуровщик электрокерамических изделий,
занятый на работах со свинцовой глазурью 12
142. Дробильщик (размольщик) 12
143. Контролер деталей и приборов электронной
техники, слесарь-ремонтник,
электромонтер по обслуживанию
электрооборудования и уборщик
производственных помещений,
непосредственно занятые в помещениях по
производству порошков и изделий из ферритов 12
144. Литейщик радиокерамики и ферритов, занятый:
1) на литье керамики, содержащей свинец 12
2) на литье керамических изделий 6
145. Наладчик холодноштамповочного
оборудования, занятый наладкой прессов и
штампов на прессовке изделий из ферритов 12
146. Обжигальщик радиокерамики и ферритов 12
147. Парафинировщик 6
148. Прессовщик радиокерамики,
пьезокерамики, ферритов и секций
конденсаторов, занятый:
1) на прессовке ферритовых изделий 12
2) на прессовке керамики, содержащей свинец 12
3) на прессовке керамических изделий (деталей) 6
149. Резчик радиокерамики и ферритов 6
150. Сушильщик радиодеталей, занятый на
сушке керамических заготовок и
радиодеталей после пропитки, окраски и лакировки 6
151. Формировщик радикерамики 6
152. Шлифовщик радиокерамики,
пьезокерамики и ферритов, занятый на
работах абразивными кругами сухим способом 12
Руководители и специалисты
153. Руководители и специалисты,
непосредственно занятые в производстве
порошков и изделий из ферритов 12
ПРОИЗВОДСТВО СЕЛЕНОВЫХ И
КУПРОКСНЫХ ЭЛЕМЕНТОВ И ВЫПРЯМИТЕЛЕЙ
Рабочие
154. Аппаратчик, занятый ведением процессов
покрытия заготовок селена 12
155. Аппаратчик по регенерации селена 12
156. Аппаратчик-сернильщик 6
157. Варщик селена 12
158. Измеритель выпрямителей и элементов,
занятый на работах с селеновыми
выпрямителями и элементами 6
159. Клейщик-опрессовщик, занятый на работах:
1) с триацетатной пленкой и хлороформом 12
2) с другими клеями 6
160. Контролер деталей и приборов электронной
техники, комплектовщик изделий и
инструмента, кладовщик, подсобный
(транспортный) рабочий и уборщик
производственных помещений,
непосредственно занятые на участках, где
применяется селен 6
161. Плавильщик металла и сплавов, занятый на
плавке оловокадмиевого сплава 12
162. Резчик металла на ножницах и прессах,
занятый на резке алюминиевых листов с
нанесением селеном 6
163. Сборщик селеновых выпрямителей 6
164. Слесарь-ремонтник, электромонтер по
ремонту электрооборудования, занятые в
производстве селеновых выпрямителей 6
165. Слесарь-ремонтник, электромонтер по
ремонту электрооборудования на горячем
ремонте селеновых и шоопировочных
аппаратов (оборудования) 12
166. Термист купроксных и селеновых выпрямителей 6
167. Травильщик купроксных выпрямительных элементов 6

168. Селен элементтерiн қалыптаушы:
1) элементтердi қалыптауда 12
2) түзеткiштердi қалыптауда 6
169. Селен элементтерiн жасайтын штампылаушы 6
170. Селен элементтерiн металдайтын
элементтердi шоопирлеушi 12 36
Басшылар және мамандар
171. Селен түзеткiштерi өндiрiсiнде тiкелей
iстейтiн мастер, инженер-технолог,
техник-технолог 6
ПЬЕЗОТЕХНИКАЛЫҚ ӨНДIРIС
Пьезокварцты жасанды өсiру және өңдеу
172. Автоклавтарды зарядтаушы 12
173. Пьезокварц кристалдарын өсiретiн оператор 6
174. Кристалдарды прецизионды кесу операторы 12
175. Автоклавтарды кварцтан тазалау және
олардың асбест жылу оқшаулағышты жөндеу
жұмыстарындағы слесарь-престеушi 12
176. Пьезокварцты плавик қышқылымен үнемi iстеп
өңдейтін прецизионды өңдеудiң өңдеушiсi 12 36
177. Радиоқышты, пьезоқышты және ферриттердi
ажарлатушы:
1) ылғалды ажарлатуда 6
2) плавик қышқылын қолданып ажарлатуда 12
Суда еритiн кристалдарды және
пьезоқышты өңдеу
178. Кристалдау аппаратшысы 6
179. Графиттеушi 6
180. Құрамында бензол, метанол және олардың
дериваттары - толуол, ксилол және күрделi
спирттер бар лактармен жұмыс iстейтiн
радиобөлшектердi лактаушы 12
181. Құрамында қорғасыны бар қыш пластиналармен
жұмыс iстейтiн поляризатор 6
182. Фольганы кесушi-қалайылаушы 12
183. Бензол лактарымен жұмыс iстейтiн
пьезоэлементтердi желiмдеушi 6
Пьезорезонаторларды жинау
184. Қорғасын-қалайы припойларды қолданатын
жұмыстардағы компаунд толтырушы 6
185. +40 С және жоғары - 60 С және төмен
температуралы барокамераларының iшiнде
пьезорезонаторларды сынайтын электронды
техника детальдары мен приборларын сынаушы 12
186. Газ шiлтерiмен жұмыс iстейтiн сорып
алушы-вакуумшы 6
187. Кварц ұстағыштарды жинаушы, шыны ұнтақпен
ыстық тәсiлмен ұстағыштарды престейтiн 6
Пьезотехника өндiрiсiнiң жалпы
мамандықтары
188. Пьезотехникалық өндiрiсте керамикалық,
өңдеу және ажарлату учаскелерiнде жұмыс
iстейтiн электронды техника бөлшектерi мен
приборларын бақылаушы 6
189. Детальдарды гальвандық тәсілмен металдайтын
метализатор-вакуумшы 6
190. Рентгенгониометрист 12 36
191. Қорғасыны бар шихта қолданылатын
керамикалық учаскелерде iстейтiн
жөндеушi-слесарь, электр жабдығын жөндейтiн
электромонтер, көмекшi (көліктік) жұмысшы 6
192. Керамикалық бұйымдарды құрғақ тәсiлмен
өңдейтін токарь 6
21. ТЕРМОМЕТРЛЕР МЕН АРЕОМЕТРЛЕР ӨНДІРІСІ
Термометрлер өндiрiсi
1. Сынапты емес термометрлердi толтыратын вакуумшы 6

168. Формовщик селеновых элементов, занятый:
1) на формовке элементов 12
2) на формовке выпрямителей 6
169. Штамповщик, занятый на выработке
селеновых элементов 6
170. Шоопировщик элементов, занятый на
металлизации селеновых элементов 12 36
Руководители и специалисты
171. Мастер, инженер-технолог, техник-технолог,
занятые непосредственно в производстве селеновых
выпрямителей 6
ПЬЕЗОТЕХНИЧЕСКОЕ ПРОИЗВОДСТВО
Искусственное выращивание и
обработка пьезокварца
172. Зарядчик автоклавов 12
173. Оператор по выращиванию кристаллов пьезокварца 6
174. Оператор прецизионной резки кристаллов 12
175. Слесарь-опрессовщик, занятый на работах
по очистке автоклавов от кварца и ремонте
их асбестовой теплоизоляции 12
176. Травильщик прецизионного травления,
занятый на травлении пьезокварца при
постоянной работе с плавиковой кислотой 12 36
177. Шлифовщик радиокерамики,
пьезокерамики и ферритов, занятый:
1) на мокрой шлифовке 6
2) на шлифовке с применением плавиковой кислоты 12
Обработка водорастворимых кристаллов
и пьезокерамики
178. Аппаратчик по кристаллизации 6
179. Графитировщик 6
180. Лакировщик радиодеталей, занятый на
работах с лаками, содержащими бензол,
метанол и их дериваты - толуол, ксилол и
сложные спирты 12
181. Поляризатор, занятый на работах с
керамическими пластинами, содержащими свинец 6
182. Резчик-лудильщик фольги 12
183. Склейщик пьезоэлементов, занятый на
работах с бензольными лаками 6
Сборка пьезорезонаторов
184. Заливщик компаундами, занятый на
работах с применением свинцово-оловянистого
припоя 6
185. Испытатель деталей и приборов
электронной техники, занятый на
испытании пьезорезонаторов с
непосредственным нахождением в
баракамерах при температуре +40 С и выше
и -60 С и ниже 12
186. Откачник-вакуумщик, занятый на работах
с газовой горелкой 6
187. Сборщик кварцевых держателей, занятый
на прессовке держателя стеклопорошком
горячим способом 6
Общие профессии пьезотехнического производства
188. Контролер деталей и приборов
электронной техники, занятый в
пьезотехническом производстве при работе
на участках: керамическом, травильном и
шлифовочном 6
189. Металлизатор-вакуумщик, занятый на
металлизации деталей гальваническим способом 6
190. Рентгенгониометрист 12 36
191. Слесарь-ремонтник, электромонтер по
ремонту электрооборудования, подсобный
(транспортный) рабочий, непосредственно
занятые на керамических участках, где
применяется шихта, содержащая свинец 6
192. Токарь, занятый обработкой керамических
изделий сухим способом 6
21. ПРОИЗВОДСТВО ТЕРМОМЕТРОВ И АРЕОМЕТРОВ
Производство термометров
1. Вакуумщик, занятый наполнением
нертутных термометров 6

2. Термоампулаларды жинау конвейерiнде газ шiлтерi
учаскелерде iстейтiн өлшеушi және шыныдан
жасалған приборларды жинаушы 6
3. Арнайы киiмдердi сынап цехтарында сақтайтын
гардеробшы 6
4. ВВС машиналарының жоғары алаңдарында iстейтiн
шыны өндiрiсiнiң бақылаушысы 12
5. Капиллярлар дайындамасын қараңғы үйде
тексеретiн шыны өндiрiсiнiң бақылаушысы 6
6. Мына бөлiмдердегi лифтiшi:
1) ашық сынапты 12
2) жабық сынапты 6
7. Термометрлердi плавик қышқылымен желiмдейтiн
таңбалаушы 12
8. Сынаппен ластанған арнайы киiмдi жуатын арнайы
киiм жуу машинисi 12 36
9. Капиллярларды калибрлеу және бақылаушы
микроскопшы, үнемi қараңғы жерде iстейтiн 6
10. Бұйымдарды қышқыл қолданып және термометрдi
толуолмен сүртiп жуатын жуушы 6
11. Сынап цехтарында iстейтiн аяқкиiмдi жөндейтiн
аяқкиiмшi 12
12. Толуолды бөлiп құятын бөлiп құюшы 6
13. Толуол толтырылған термометрлердi алдын-ала
белгiлейтiн ареометрлер мен термометрлерге
белгi салушы 6
14. Сынап қолданып өлшеу аппараттарын
түзейтiн жұмысшылар 6
15. Приборларға сынап толтырумен тiкелей
айналысатын жұмысшылар (сынапты тазалау,
приборларға сынап толтыру, термометр
капиллярларын сынаппен калибровкалау,
приборлардан сынапты алу, термометрдi өңдеу
бөлiмiндегi жұмыс) 24 36
16. Жабық сынапты учаскелерде сынапты
термометрлердi дайындауда тiкелей iстейтiн
қызметкерлер 12 36
17. Көлiк электроспиралiндегi тартуды ыстық
тәсілмен алу жұмыстарында тiкелей iстейтiн
жұмысшылар 6
18. Толуол толтырылған термометр капиллярларын
күйдiрумен айналысатын шыны үрлеушi 6
19. Сынап цехтарында тұрақты iстейтiн жөндеушi-
слесарь, құбыршы-слесарь, электр жабдығына
қызмет көрсететiн электромонтер, қосалқы
(көлiктiк) жұмысшы және өндiрiстiк үйлердi
жинаушы 12 36
20. Шыныны плавик қышқылымен өңдеушi 12 36
21. Сынап бөлiмiнде лифтiлердi жөндейтiн
лифт жөнiндегi электромеханик 6
Ареометрлер өндiрiсi
22. Ареометрлер үшiн смолка дайындайтын смолка
пiсiрушi 6
23. Бензолмен, эфирмен және қышқылдармен жұмыс
iстейтiн термодайындамаларды тиеп-түсiрушi,
ареометрлер мен термометрлердi белгiлеушi
және шыны өндiрiсi бақылаушысы 6
24. Қорғасын тотығы бар флюстi қолданып, шыны
бұйымдарын таңбалайтын таңбалаушы 6
22. АЛМАСТАРДЫ ҚЫРЛАУ ӨНДIРIСI
1. Алмастарды сыдырушы 6
2. Алмастарды бриллиант етiп қырлаушы
3. Бриллианттар мен алмастарды жуушы
4. Бриллианттарды бақылайтын жұмысшылар 6
5. Алмастарды белгiлеушi 6
6. Алмастарды жарушы 6

2. Вымеряльщик и сборщик приборов из
стекла, непосредственно занятые на
конвейере сборки термоампул на участках
работы с газовыми горелками 6
3. Гардеробщик, занятый хранением
спецодежды в ртутных цехах 6
4. Контролер стекольного производства,
занятый на работе на верхних площадках машин ВВС 12
5. Контролер стекольного производства,
занятый на проверке заготовок капилляров
в темном помещении 6
6. Лифтер, занятый в отделении:
1) с открытой ртутью 12 36
2) с закрытой ртутью 6
7. Маркировщик, занятый клеймением
термометров плавиковой кислотой 12
8. Машинист по стирке спецодежды, занятый
стиркой и ремонтом спецодежды,
загрязненной ртутью 12 36
9. Микроскопист, занятый на калибровке и
контроле капилляров при постоянной
работе в темном помещении 6
10. Мойщик, занятый мойкой изделий с
применением кислот и протиркой
термометров толуолом 6
11. Обувщик по ремонту обуви, занятый на
работе в ртутных цехах 12 36
12. Отливщик, занятый отливкой толуола 6
13. Отметчик ареометров и термометров,
занятый предварительной отметкой
термометров, наполненных толуолом 6
14. Рабочие, занятые наладкой аппаратов
вымерения с применением ртути 6
15. Работники, непосредственно занятые на
заполнении приборов ртутью (очистка
ртути, наполнение приборов ртутью,
калибровка ртутью капилляров
термометров, извлечение ртути из
приборов, работа в отделе старения термометров) 24 36
16. Работники, непосредственно занятые на
изготовлении ртутных термометров на
участках с закрытой ртутью 12 36
17. Рабочие, непосредственно занятые на
работах по снятию натяжения на
транспортной электроспирали горячим способом 6
18. Стеклодув, занятый выжиганием
капилляров термометров, наполненных толуолом 6
19. Слесарь-ремонтник, слесарь-
трубопроводчик, электромонтер по
обслуживанию электрооборудования,
подсобный (транспортный) рабочий и
уборщик производственных помещений,
постоянно работающие в ртутных цехах 12 36
20. Травильщик стекла плавиковой кислотой 12 36
21. Электромеханик по лифтам, занятый по
ремонту лифтов ртутного отделения 6
Производство ареометров
22. Варщик смолки, занятый приготовлением
смолки для ареометров 6
23. Загрузчик-выгрузчик термозаготовок,
отметчик ареометров и термометров и
контролер стекольного производства,
занятые при работе с бензолом, эфирами
и кислотами 6
24. Маркировщик, занятый на маркировке
стеклоизделий с применением флюса,
содержащего окись свинца 6
22. ГРАНИЛЬНОЕ ПРОИЗВОДСТВО АЛМАЗОВ
1. Обдирщик алмазов 6
2. Огранщик алмазов в бриллианты 6
3. Промывщик бриллиантов и алмазов 6
4. Рабочие, занятые на контроле бриллиантов 6
5. Разметчик алмазов 6
6. Раскольщик алмазов 6

7. Алмастарды арамен бөлушi 6
8. Алмастарды сұрыптаушы-кристаллограф 6
9. Алмастарды орнықтырушы 6
23. ЗЕРГЕРЛIК ӨНДIРIСI
1. Штамптар дайындайтын гравершi 6
2. Янтарьды қырлаушы-жылтыратушы, құрғақ тәсілмен
жұмыс iстейтiн 6
3. Бағдар дайындаушы 12
4. Күйдiрушi 12
5. Қырлаушы, құрғақ тәсілмен қыр салатын 12
6. Эмальдi бөлшектеу мен үгiтумен айналысатын
эмаль-ұнтақты дайындаушы 6
7. Тастарды қалыптайтын шыныдан детальдарды
қалыптаушы 6
8. Күмiске бағдар қондырушы 12
9. Ыстық тәсілмен эмальдайтын эмальер 12
10. Зергер-монтировшы 6
24. ҚҰРЫЛЫС МАТЕРИАЛДАРӨӨНДІРІСІ
ЦЕМЕНТ ӨНДIРIСI
Шикiзатты қазып алу және дайындау
1. Шикiзатты бөлу және түсiрушi бункерлеушi 6
2. Бөлшектеушi 6
3. Шихтаның таразылау дозаторларына қызмет
көрсететiн дозалаушы 6
4. Шнектердегi дозалаушы-араластырушы 6
5. Шикiзат диiрмендерiнiң машинисi:
1) ылғалды тартуда iстейтiн 6
2) құрғақ тартуда iстейтiн 12
6. Скрепер шығырының машинисi, клинкер және жабық
көмiр қоймаларында iстейтiн 12
7. Триер моторшысы 6
8. Шикiзат диiрмендерi машинисiнiң көмекшiсi:
1) ылғалды тартуда iстейтiн 6
2) құрғақ тартуда iстейтiн 12
9. Қоспа құрайтын жұмысшылар 6
10. Қоспаны өндiрiстiң құрғақ тәсiлi кезiнде
престер мен вальцыларға беретiн жұмысшылар 6
11. Силостарда ұн араластырушы 12
Клинкердi күйдiру және цементтi тарту
12. Аспираторшы 6
13. Шахта пештерiнiң iшiн босатушы 12
14. Цемент салынған қаптарды апаратын жүк тиеушi 12
15. Бассейн жанында және барабандарда iстейтiн
домна күлiн түйiрлеушi 12
16. Клинкердi бөлшектейтiн бөлшектеушi 12
17. үнемi кептiру барабандары мен бункерлерге
қызмет көрсететiн кептiру барабандарын
толтырушы 6
18. Диiрмендi шоқтармен толтырушы, үнемi камера
аралық бөгесiндердi тазалап диiрмендi толтырушы 6
19. Шикiзатты толтырушы-түсiрушi, шахта пештерiн
толтырумен айналысатын 6
20. Кептiру барабандарының от жағушысы:
1) механикалық толтырылатын қатты отынмен 6
2) сұйық отынмен және газбен 6
3) қолмен толтырылатын қатты отынмен 12
21. Цементтi қаптаушылармен бiр үйде iстейтiн
таңбалаушы 6
22. Шахта пештерiнiң машинисi (күйдіруші) 12
23. Цемент диiрмендердiң машинисi 12
24. Көмiр диiрмендердiң машинисi 6
25. Айналмалы пештердiң күйдiрушi-машинисi 12
26. Айналмалы пештерге қызмет көрсететiн түйiрлеушi
машинаның машинисi 12
27. Цемент беруде iстейтiн механикаландырылған және
автоматтандырылған қоймалардың операторы 12
28. Цемент беруде iстейтiн винттi насостар
машинисi (фуллершi) 12
29. Клинкер және шаңды қосымшалар қоймаларында
iстейтiн грейфер кранының машинисi (краншы) 12

7. Распильщик алмазов 6
8. Сортировщик кристаллограф алмазов 6
9. Установщик алмазов 6
23. ЮВЕЛИРНОЕ ПРОИЗВОДСТВО
1. Гравер, занятый изготовлением штампов 6
2. Гранильщик-полировщик по янтарю,
занятый на работах сухим способом 6
3. Заготовщик черни 12
4. Обжигальщик 12
5. Огранщик, занятый гранением сухим способом 12
6. Приготовитель эмаль-порошка, занятый на
дроблении и растирке эмали 6
7. Формовщик деталей из стекла, занятый
формовкой камней 6
8. Чернильщик по серебру 12
9. Эмальер, занятый эмалированием горячим способом 12
10. Ювелир-монтировщик 6
24. ПРОИЗВОДСТВО СТРОИТЕЛЬНЫХ МАТЕРИАЛОВ
ПРОИЗВОДСТВО ЦЕМЕНТА
Добыча и подготовка сырья
1. Бункеровщик, занятый разбивкой и свалкой сырья 6
2. Дробильщик 6
3. Дозировщик, занятый обслуживанием
весовых дозаторов шихты 6
4. Дозировщик-смесительщик на шнеках 6
5. Машинист сырьевых мельниц, занятый:
1) на мокром помоле 6
2) на сухом помоле 12
6. Машинист скреперной лебедки, занятый на
работе в клинкерных и закрытых угольных складах 12
7. Моторист триера 6
8. Помощник машиниста сырьевых мельниц, занятый:
1) на мокром помоле 6
2) на сухом помоле 12
9. Рабочие, занятые составлением смеси 6
10. Рабочие, занятые подачей смеси в прессы и
вальцы при сухом способе производства 6
11. Смесительщик муки на силосах 12
Обжиг клинкера и помол цемента
12. Аспираторщик 6
13. Выгрузчик шахтных печей 12
14. Грузчик, занятый на отвозке мешков с цементом 12
15. Грануляторщик доменного шлака, занятый
работой при бассейне и на барабанах 12
16. Дробильщик, занятый на дроблении клинкера 12
17. Загрузчик сушильных барабанов,
постоянно занятый обслуживанием
сушильных барабанов и бункеров 6
18. Загрузчик мелющих тел, постоянно
занятый загрузкой мельниц с
одновременной очисткой межкамерных перегородок 6
19. Загрузчик-выгрузчик сырья, топлива стеновых
изделий, занятый загрузкой шахтных печей 6
20. Кочегар сушильных барабанов, работающий:
1) на твердом топливе с механической загрузкой 6
2) на жидком топливе и газе 6
3) на твердом топливе с загрузкой вручную 12
21. Маркировщик, занятый на работе в одном
помещении с упаковщиками цемента 6
22. Машинист (обжигальщик) шахтных печей 12
23. Машинист цементных мельниц 12
24. Машинист угольных мельниц 6
25. Машинист (обжигальщик) вращающихся печей 12
26. Машинист гранулятора, занятый
обслуживанием вращающихся печей 12
27. Оператор механизированных и
автоматизированных складов, занятый на
подаче цемента 12
28. Машинист винтовых насосов
(фуллеровщик), занятый на подаче цемента 12
29. Машинист крана (крановщик),
обслуживающий грейферный кран на
складах клинкера и пылящих добавок 12

30. Айналмалы пештер мен конвейерлi
кальцинаторларда iстейтiн кальцинатор машинисi 12
31. Айналмалы пештердiң астында iстейтiн
гидравликалық шлюздi затворлардың моторшысы 12
32. Цементтi шашып төгушi 12
33. Шахта пештерi машинисiнiң (күйдiрушiнiң)
көмекшiсi 12
34. Цемент диiрмендерi машинисінің көмекшiсi 12
35. Көмiр диiрмендердiң машинисінің көмекшiсi 6
36. Айналмалы пештердiң машинисінің көмекшiсi
(күйдiрушi) 12
37. Цемент сынақтарын және титрлау үшiн сынақтар
терiп алатын сынаққа терiп алушы 6
38. Пiсiру торларында қызмет iстейтiн жұмысшылар 12
39. Клинкердi, цементтi, ыстық шикiзатты және
шаңдайтын қосымшаларды тасымалдауда жабық
үйлерде iстейтiн ыстық клинкердi тасымалдаушы 12
40. Шаңды камераларды тазалайтын тазалаушы 12
41. Цементтi қаптаушы 12
42. Футерлеушi-тас қалаушы:
1) цемент пештерiн футерлейтiн 12
2) цемент пештерiнiң футерлеуiн сындыратын 6
43. Клинкердi күйдiру пештерiнде iстейтiн шламдаушы:
1) табиғи газ бен сұйық отында 6
2) қатты отында 12
Өндiрiске қызмет көрсету
Жұмысшылар
44. Цемент бункерлерiне қызмет көрсететiн
бункерлеушi 12
45. Моторшы-майлаушы:
1) күйдiру цехтарында 12
2) құрғақ тарту, қосымшаларды кептiру, көмiр
дайындау, цементтi қаптау цехтарында 6
46. Құрғақ тарту, қосымшаларды кептiру, күйдiру,
цементтi қаптау цехтарында iстейтiн көмекшi
жұмысшы 6
47. Шлам бассейндерi мен болтушкаларды тазалайтын
тазалаушы 6
48. Құрғақ тарту, қосымшаларды кептiру, күйдiру,
қаптау, цемент силосы цехтарындағы технологиялық
жабдықты және өндiрiстiк коммуникацияларды
орташа және күрделi жөндеумен айналысатын
жөндеушi-слесарь және жұмысшылар 12
49. Құрғақ тарту, қосымшаларды кептiру, күйдiру,
цемент қаптау цехтарындағы жабдықты жөндейтiн
және қызмет көрсететiн жөндеушi-слесарь 12
50. Құрғақ тарту, қосымшаларды кептiру, күйдiру,
цемент қаптау цехтарындағы өндiрiстiк үйлердi
жинаушы 6
51. Электр жабдығына қызмет көрсететiн
электромонтер:
1) құрғақ тарту, қосымшаларды кептiру, күйдiру,
цемент қаптау цехтарында 6
2) электросүзгiлерде қызмет көрсететiн
подстанцияларда 6
Басшылар және мамандар
52. Құрғақ тарту, қосымшаларды кептiру, күйдiру,
цемент қаптау цехтарындағы ауысым басшылары
және мамандар 12
ТҰТҚЫР МАТЕРИАЛДАР ӨНДIРIСI
53. Гипс пiсiрушi 12
54. Пештен әктi түсiрушi 12
55. Жабық үйлерде iстейтiн әктi бөлшектеушi 12
56. Тасты бөлшектеуде iстейтiн бөлшектеушi 6
57. Шахта пештерiн толтыратын шикiзатты, отынды
және қабырғалық бұйымдарды тиеп-түсiрушi 6
58. Шлак пен күлдi шығаратын қазандық машинисi
(от жағушы) 12
59. Қатты отынмен, отынды қолмен тиеп жұмыс
iстейтiн кептiру барабандарының, кептiрудiң,
гипс пiсiру қазандарының оттығына қызмет
көрсететiн от жағушы 12

30. Машинист кальцинаторов, занятый на
вращающихся печах и конвейерных кальцинаторах 12
31. Моторист гидравлических шлюзовых затворов,
занятый работой под вращающимися печами 12
32. Насыпщик цемента 12
33. Помощник машиниста (обжигальщика) шахтных печей 12
34. Помощник машиниста цементных мельниц 12
35. Помощник машиниста угольных мельниц 6
36. Помощник машиниста (обжигальщик)
вращающихся печей 12
37. Пробоотборщик, занятый отбором проб
цемента и проб для титрования 6
38. Рабочие, занятые обслуживанием
спекательных решеток 12
39. Транспортерщик горячего клинкера,
работающий в закрытых помещениях по
транспортировке клинкера, цемента,
горячего сырья и пылящих добавок 12
40. Чистильщик по очистке пылевых камер 12
41. Упаковщик цемента 12
42. Футеровщик-каменщик, занятый:
1) на футеровке цементных печей 12
2) на выламывании футеровки цементных печей 6
43. Шламовщик, занятый обслуживанием
печей обжига клинкера, работающих:
1) на природном газе и жидком топливе 6
2) на твердом топливе 12
Обслуживание производства
Рабочие
44. Бункеровщик, занятый обслуживанием
цементных бункеров 12
45. Моторист-смазчик, занятый:
1) в цехах обжига 12
2) в цехах сухого помола, сушки добавок,
углеприготовления, упаковки цемента 6
46. Подсобный рабочий, занятый в цехах сухого
помола, сушки добавок, обжига и упаковки цемента 6
47. Чистильщик на очистке шламовых
бассейнов и болтушек 6
48. Слесарь-ремонтник и рабочие, непосредственно
занятые на среднем и капитальном ремонте
технологического оборудования и производственных
коммуникаций в цехах: сухого помола,
сушки добавок, обжига, упаковки,
цементных силосов 12
49. Слесарь-ремонтник, занятый
обслуживанием и ремонтом оборудования в
цехах сухого помола, обжига, сушки
добавок и упаковки цемента 12
50. Уборщик производственных помещений,
занятый в цехах сухого помола, сушки
добавок, обжига и упаковки цемента 6
51. Электромонтер по обслуживанию
электрооборудования, занятый:
1) в цехах сухого помола, сушки добавок,
обжига и упаковки цемента 6
2) на подстанциях обслуживанием электрофильтров 6
Руководители и специалисты
52. Сменные руководители и специалисты,
занятые непосредственно в цехах обжига,
сухого помола, сушки добавок и упаковки 12
ПРОИЗВОДСТВО ВЯЖУЩИХ МАТЕРИАЛОВ
53. Варщик гипса 12
54. Выгрузчик извести из печей 12
55. Дробильщик извести, работающий в
закрытых помещениях 12
56. Дробильщик, занятый на дроблении камня 6
57. Загрузчик-выгрузчик сырья, топлива и стеновых
изделий, занятый загрузкой шахтных печей 6
58. Машинист (кочегар) котельной, занятый на
удалении шлака и золы 12
59. Кочегар технологических печей, занятый
обслуживанием топок сушильных
барабанов, сушилок, гипсоварочных
котлов, работающих на твердом топливе, с
загрузкой топлива вручную 12

60. Минералды шикізаттың диiрменшiсi 12
61. Әк диiрменшiсi 12
62. Гидробұзғышты және бассейндi толтырумен
айналысатын ұнтақтаушы 12
63. Жабық үйлерде iстейтiн суық барабан моторшысы 12
64. Қабырғалы және тартушы материалдарды күйдiрушi:
1) қатты отынмен 12
2) сұйық отынмен және газбен <*> 6
65. Әк заводтарында әктi тиейтiн және түсiретiн
көмекшi жұмысшы және жүк тиеушi 12
66. Құрғақ штукатурка өндiрiсiнде сiлтi эмульсиясын
дайындайтын желiм қайнатушы 6
67. Гипс массасы өндiрiсiнде ерiтiндiлер мен
массаларды дайындаушы 6
68. Әктi қаптайтын жұмысшылар 12
69. Күйдiру пештерiне әктi салумен тұрақты
айналысатын тас салушы 12
70. Әктi құрғақтай кептiру цехтарында технологиялық
жабдыққа қызмет көрсететiн жөндеушi-слесарь 12
71. Әктi сұрыптаушы 6
72. Жабық үйлерде әктi және силикат массасын
тасымалдауда транспортерлерге, элеваторларға,
қоректендiрушiлерге қызмет көрсететiн
транспортершi 12
73. Жабық үйлерде әктi және силикат массасын
тасымалдауда iстейтiн тасымалдаушы 12
74. Гипс пен мелдi орналастыруда iстейтiн
орналастырушы-ораушы 6
75. Бункерлердi сусымалы материалдардан тазалайтын
тазалаушы 6
76. Сусымалы материалдарды дозалайтын шихталаушы 6
77. Әктi құрғақ тарту цехтарында технологиялық
жабдыққа қызмет көрсететiн электр жабдығына
қызмет көрсету электромонтерi 12
АСФАЛЬТБИТУМ ӨНДIРIСI
78. Битумды тотықтыру аппаратшысы 6
79. Бункерлеушi:
1) бункердi пекпен толтыратын 12
2) бункердi битуммен толтыратын 6
3) битум жайылмасымен 6
80. Асфальт массасын пiсiрушi:
1) жабық үйде пекпен 12 36
2) жабық үйде битуммен 12
3) сыртқы жұмыстарда 6
81. Бөлшектенген тас пен битумды дозалаушы, пiсiру
пешiнде тұрақты iстейтiн 6
82. Бөлшектеушi 12
83. Пештерге қызмет көрсететiн технологиялық
пештердің от жағушысы:
1) қатты отынмен 12
2) сұйық және газ отынмен 6
84. Пiсiру материалдарын тазалайтын қазан тазалаушы:
1) толы қазандар мен ванналарды 6
2) битум қазандарын 12
85. Ыстық плиткаларды престейтiн асфальт
плиткаларын престеушi 6
86. Битум жаюмен айналысатын төгушi-жаюшы 6
87. Битум пiсiру цехтарының технологиялық жабдығын
жөндейтiн жөндеушi-слесарь 6
88. Асфальт плиткаларын қалыптаушы 6
КIРПIШ ПЕН ЧЕРЕПИЦА ӨНДIРIСI
89. Автоклавтарға қызмет көрсететiн және толтыратын,
сондай-ақ автоклавтарда процестi жүргiзетiн
қабырғалық материалдарды булаушы 6
90. Силикат кiрпiш өндiрiсiнде масса дайындау және
әк цехтарында (учаскелерде) әктi өлшеумен
айналысатын таразышы 12

60. Мельник минерального сырья 12
61. Мельник извести 12
62. Размольщик, занятый обслуживанием
гидроразбивателя и заполнением бассейнов пульпой 12
63. Моторист холодильного барабана,
работающий в закрытом помещении 12
64. Обжигальщик стеновых и вяжущих
материалов, обслуживающие печи, работающие:
1) на твердом топливе 12
2) на жидком топливе и газе 6
65. Подсобный рабочий и грузчик, занятый погрузкой
и выгрузкой извести на известковых заводах 12
66. Клеевар, занятый приготовлением щелочной
эмульсии в производстве сухой штукатурки 6
67. Приготовитель растворов и масс, занятый в
производстве гипсовой массы 6
68. Рабочие, занятые на упаковке извести 12
69. Садчик камня в обжигательные печи,
постоянно занятый садкой известняка в
обжигательные печи 12
70. Слесарь-ремонтник, занятый обслуживанием
технологического оборудования в цехах сухого
помола извести 12
71. Сортировщик извести 6
72. Транспортерщик, работающий на
известковых заводах и обслуживающий
транспортеры, элеваторы, питатели при
транспортировке извести и силикатной
массы в закрытых помещениях 12
73. Транспортировщик, занятый
транспортировкой извести и силикатной
массы в закрытых помещениях 12
74. Укладчик-упаковщик, занятый на укладке
гипса, мела 6
75. Чистильщик, занятый чисткой бункеров
из-под сыпучих материалов 6
76. Шихтовщик, занятый дозировкой сыпучих материалов 6
77. Электромонтер по обслуживанию электрооборудования,
занятый обслуживанием технологического
оборудования в цехах сухого помола извести 12
АСФАЛЬТОБИТУМНОЕ ПРОИЗВОДСТВО
78. Аппаратчик окисления битума 6
79. Бункеровщик, занятый:
1) заполнением бункера пеком 12
2) заполнением бункера битумом 6
3) разливом битума 6
80. Варщик асфальтовой массы, занятый:
1) с пеком в закрытом помещении 12 36
2) с битумом в закрытом помещении 12
3) на наружных работах 6
81. Дозировщик дробленого камня и битума,
постоянно занятый при варочной печи 6
82. Дробильщик 12
83. Кочегар технологических печей, занятый
обслуживанием печей, работающих:
1) на твердом топливе 12
2) на жидком и газовом топливе 6
84. Котлочист, занятый на очистке варочных котлов:
1) толевых котлов и ванн 6
2) битумных котлов 12
85. Прессовщик асфальтовых плиток, занятый
на прессовке горячих плиток 6
86. Сливщик-разливщик, занятый разливом битума 6
87. Слесарь-ремонтник, занятый ремонтом
технологического оборудования битумо-
варочных цехов 6
88. Формовщик асфальтовых плиток 6
ПРОИЗВОДСТВО КИРПИЧА И ЧЕРЕПИЦЫ
89. Пропарщик стеновых материалов, занятый
загрузкой и обслуживанием автоклавов, а
также ведением процесса пропарки в автоклавах 6
90. Весовщик, занятый взвешиванием извести в
цехах (участках) массозаготовительных и
известковых в производстве силикатного кирпича 12

91. Кiрпiштi айналмалы пешке тасымалдайтын
тиегiштiң жүргiзушiсi, сондай-ақ пакеттi
отырғызатын 12
92. Шығраушы 12
93. Әк сөндiрушi 12
94. Ұсақтаушы 12
95. Автоклавты толтырумен айналысатын автоклавтар
мен булау камераларын тиеп-түсiрушi 6
96. Шикiзатты, отынды тиеп-түсiрушi, тиеумен
айналысатын:
1) шахта пештерiне шикiзат пен отынды толтыратын 6
2) шикiзат пен отынды толтыратын, сондай-ақ
қалған пештерде вагонеткалардың орнын
ауыстыратын 12
3) бұйымдар бар вагонеткаларды жасанды
кептiргiштерге қарай тасымалдайтын 6
4) отынды отын трубкаларына немесе
шураппараттарға толтыратын
97. Жасанды кептiргiштерде iстейтiн кептiру
агрегаттарының тиеп-түсірушісі 6
98. Пеш жолдарын салып, бұзатын және пеш
камераларын сылайтын отқа берiкшi 6
99. Отынды отын трубкаларына немесе шураппараттарға
толтыратын 12
100. Қазандық машинисi (от жағушы):
1) күйдiру пештерiн, жасанды кептiргiштерге,
түтiн жолдары мен газ жолдарына қызмет
көрсететiн 12
2) кептiргiштер мен кептiру барабандарының
оттығындағы 6
101. Минерал шикiзаты диiрменшiсi 6
102. Кiрпiштi ыстық автоклавтарға тасымалдайтын
беру тележкасының моторшысы 6
103. Мына отындармен iстейтiн пештерге қызмет
көрсететiн тұтқыр материалдарын күйдiрушi:
1) қатты отынмен 12
2) газды және сұйық отынмен 6
104. Эмульсия мен желiм дайындайтын желiм пiсiрушi 6
105. Силикат кiрпiшi өндiрiсiндегi масса дайындау
және әк цехтарында (учаскелерiнде) ерiтiндiлер
мен массалар дайындаушы 12
106. Силикат кiрпiшi өндiрiсiндегi стендiлi
бұйымдарды престеушi 6
107. Материалдарды елеушi:
1) отощительдердi (үгiндiлердi қоспағанда)
елеумен айналысатын 6
2) үнемi елеуiштермен iстейтiн 12
108. Камералы және тоннельдi кептiргiштердi тұрақты
жинайтын көмекшi жұмысшы 6
109. Автоклавтарда булау процесiн жүргiзетiн
бұйымдарды булаушы 6
110. Силикат массасын бөлушi 12
111. Силикат кiрпiшiнiң масса дайындау және әк
цехтарындағы (учаскелерiндегi) бу құбырларына
тұрақты қызмет көрсететiн жұмысшылар 6
112. Кiрпiштi, әктi, черепицаны және басқа
бұйымдарды пештерге отырғызатын отырғызушы 12
113. Күйдiрiлген бұйымдарды түсiретiн және көлiк
құралдарына орналастыратын шығарып қоюшы 12
114. Жасанды кептiргiштерде кептiру процесiн
жүргiзетiн бұйымдарды кептiрушi 6
115. Тарту және стендi материалдар өндiрiсiндегi
түсiрушi-орналастырушы:
1) күйдiрiлген бұйымдарды пеш камераларында
орналастыратын және сорттайтын 12
2) силикат кiрпiшiн түсiретiн 6
116. Масса дайындау және әк цехтарында (силикат
кiрпiшi учаскелерiнде) тұрақты iстейтiн
жөндеушi-слесарь 6
117. Силикат кiрпiшi масса дайындау және әк
цехтарында (учаскелерiнде) тұрақты түрде
электр жабдығына қызмет көрсететiн
электромонтер 6
ЦЕМЕНТ-ҚҰМ ПЛИТКАСЫН ӨНДIРУ

91. Водитель погрузчика, занятый
транспортировкой кирпича в кольцевую
печь, а также при пакетной садке 12
92. Выставщик 12
93. Гасильщик извести 12
94. Дробильщик 12
95. Загрузчик-выгрузчик автоклавов и камер
пропаривания, занятый загрузкой автоклавов 6
96. Загрузчик-выгрузчик сырья, топлива и
стеновых изделий, занятый загрузкой:
1) загрузкой сырья и топлива в шахтные печи 6
2) загрузкой сырья и топлива, а также
перемещением вагонеток в остальных печах 12
3) транспортировкой вагонеток с изделиями
к искусственным сушилам 6
4) засыпкой топлива в топливные трубочки
или шураппараты
97. Загрузчик-выгрузчик сушильных агрегатов,
занятый работой на искусственных сушилках 6
98. Огнеупорщик, занятый закладкой и
разборкой печных ходков и обмазкой камер печей 6
99. Засыпкой топлива в топливные трубочки
или шураппараты 12
100. Машинист (кочегар) котельной, занятый:
1) обслуживанием обжигательных печей,
искусственных сушил, дымоходов и газоходов 12
2) на подтопке сушил и сушильных барабанов 6
101. Мельник минерального сырья 12
102. Моторист передаточной тележки, занятый
транспортировкой кирпича к горячим автоклавам 6
103. Обжигальщик стеновых и вяжущих материалов,
обслуживающий печи, работающие:
1) на твердом топливе 12
2) на газовом и жидком топливе 6
104. Клеевар, занятый приготовлением эмульсии и клея 6
105. Приготовитель растворов и масс, занятый в
массозаготовительных и известковых цехах
(участках) в производстве силикатного кирпича 12
106. Прессовщик стеновых изделий, занятый в
производстве силикатного кирпича 6
107. Просевальщик материалов:
1) занятый просевкой отощителей (кроме опилок) 6
2) постоянно занятый работой на ситах 12
108. Подсобный рабочий, постоянно занятый
на уборке камерных и туннельных сушил 6
109. Пропарщик изделий, занятый ведением
процесса пропарки в автоклавах 6
110. Распределитель силикатной массы 12
111. Рабочие, постоянно занятые обслуживанием
паропроводов в массозаготовительных и
известковых цехах (участках) силикатного кирпича 6
112. Садчик, занятый на садке кирпича, извести,
черепицы и других изделий в печь 12
113. Выставщик, занятый съемом обожженных
изделий и укладкой на транспортные средства 12
114. Сушильщик изделий, занятый ведением
процесса сушки в искусственных сушилках 6
115. Съемщик-укладчик в производстве
стеновых и вяжущих материалов, занятый:
1) укладкой и сортировкой обожженных
изделий в камерах печей 12
2) съемкой силикатного кирпича 6
116. Слесарь-ремонтник, постоянно занятый в
массозаготовительных и известковых цехах
(участках силикатного кирпича) 6
117. Электромонтер по обслуживанию
электрооборудования, постоянно занятый в
массозаготовительных и известковых цехах
(участках) силикатного кирпича 6
ПРОИЗВОДСТВО ЦЕМЕНТНО-ПЕСОЧНОЙ ПЛИТКИ

118. Бетон қоспалары компоненттерiн дозалаушы 6
119. Плитканы камераға салумен және оны камерадан
шығарумен айналысатын шикiзатты, отынды,
қабырғалық бұйымдарды тиеп-түсiрушi 6
120. Цемент-құм плиткасын престейтiн жұмысшылар 6
121. Шихталаушы 6
ТЕМIР-БЕТОН ЖӘНЕ БЕТОН БҰЙЫМДАРЫ ЖӘНЕ
КОНСТРУКЦИЯЛАРЫ ӨНДIРIСI
122. Цемент дозалаумен айналысатын бетон қоспаларын
дозалаушы 6
123. Тас бөлшектегiшке қызмет көрсететiн бөлшектеушi 6
124. Сантехникалық кабиналарды битуммен оқшаулайтын
гидрооқшаулағыштағы изоляциялаушы 6
125. Үй iшiнде iстейтiн мостылы кранға қызмет
көрсететiн кран машинисi 6
126. Бетондайтын комбайнға, қалыптау машинасына,
центрифугаға қызмет көрсететiн қалыптау
агрегатының машинисi 6
127. Бетон төсегiштiң жұмысын басқаратын конвейерлi
және ағымды желiлер жабдығының машинисi 6
128. Жуу қондырғысында шаюмен айналысатын панельдер
мен қалыптарды жуушы 6
129. Қышқылдарды қолданып қолмен iстейтiн қышты
беттеу жұмысындағы панельдер мен қалыптарды
жуушы 6
130. Жабық үйлерде iстейтiн бетон араластырғыш
қондырғылардың моторшысы 6
131. Цемент қоймаларында жұмыс iстейтiн темiр-бетон
өндiрiсi басқару пультiнiң операторы 12
132. Құбыр өндiрiсiнде iстейтiн темiр-бетон және
бетон бұйымдарын өңдеушi 6
133. Автоклавтар мен камераларда iстейтiн
бетонды жылумен өңдеу қондырғыларының операторы 6
134. Цемент пен құмды тартатын агрегаттарға қызмет
көрсететiн бөлшектеушi-ұнтақтаушы 12
135. Минерал бұйымдарды кесумен және орнықтырумен
айналысатын жылуды оқшаулау және акустикалық
бұйымдарды кесушi 12
136. Бұйымдарды құрғақ тәсiлмен үнемi кесетiн
темiр-бетон және бетон бұйымдарды кесушi 12
137. Булау камералары технологиялық жабдығына,
қосқыш түйiндерге және тұтқыр жабдығын
тасымалдауға және түсiруге қызмет көрсететiн
жөндеушi-слесарь 12
138. Транспортершi:
1) цемент, гипс, шлакты беруде және түсiруде
iстейтiн 12
2) жерасты галереяларда iстегенде инерттi шаңды
материалдарды беруде және ысыту бункерлерiне
шаңды материалдарды беруде iстейтiн 6
139. Темiр-бетон бұйымдары мен конструкцияларын
қалыптаушы:
1) бетон жұмыстары өндiрiсiндегi вибростолдарда,
виброалаңдарда, виброштамптарда, кассета
қондырғыларында, қол вибраторлармен жұмыс
iстегенде 6
2) толық жиналатын үй салуда кассеталарды
тазалауда 6
140. Арматура торлары мен каркастарын дәнекерлеушi 6
141. Сабынды эмульсиядан, күкiрт қышқылынан және
майлардан майлағыш дайындайтын эмульсия
қайнатушы 6
142. Булау камераларындағы, қосқыш түйiндердегi
электр жабдығын жөндейтiн электромонтер және
электр жабдығына қызмет көрсететiн электромонтер
және тұтқыр материалдарды түсiру және
тасымалдау жабдығына қызмет көрсететiн
электромонтер 12
ТАСЗЫҒЫР ЦЕМЕНТ БҰЙЫМДАРЫ ӨНДIРIСI
Жұмысшылар

118. Дозировщик компонентов бетонных смесей 6
119. Загрузчик-выгрузчик сырья, топлива и
стеновых изделий, занятый на относке
плитки в камеру и выгрузке из камеры 6
120. Рабочие, занятые прессованием цементно-
песчаной плитки 6
121. Шихтовщик 6
ПРОИЗВОДСТВО ЖЕЛЕЗОБЕТОННЫХ И БЕТОННЫХ
ИЗДЕЛИЙ И КОНСТРУКЦИЙ
122. Дозировщик компонентов бетонных
смесей, занятый дозировкой цемента 6
123. Дробильщик, занятый обслуживанием
камнедробилки 6
124. Изолировщик на гидроизоляции, занятый
на изоляции сантехнических кабин битумом 6
125. Машинист крана, занятый обслуживанием
мостового крана, работающего в помещении 6
126. Машинист формовочного агрегата, занятый
обслуживанием бетонирующего комбайна,
формовочной машины, центрифуги 6
127. Машинист оборудования конвейерных и
поточных линий, занятый управлением
работой механизмов бетоноукладчика 6
128. Мойщик панелей и форм, занятый
промывкой на моечной установке 6
129. Мойщик панелей и форм, занятый на
работах с керамической облицовкой при
работе вручную с применением кислот 6
130. Моторист бетоносмесительных установок,
занятый на работах в закрытых помещениях 6
131. Оператор пульта управления
оборудованием железобетонного
производства, занятый на складах цемента 12
132. Отделочник железобетонных и бетонных
изделий, занятый в трубном производстве 6
133. Оператор установок по тепловой обработке
бетона, занятый работой в автоклавах и камерах 6
134. Дробильщик-размольщик, занятый обслуживанием
агрегатов на помоле цемента и песка 12
135. Резчик теплоизоляционных и акустических
изделий, занятый разрезкой и укладкой
минеральных изделий 12
136. Резчик бетонных и железобетонных
изделий, постоянно занятый на распиловке
изделий сухим способом 12
137. Слесарь-ремонтник, занятый обслуживанием
технологического оборудования камер пропаривания,
смесительных узлов и оборудования по
разгрузке и транспортировке вяжущих 12
138. Транспортерщик, занятый:
1) на подаче и разгрузке цемента, гипса, шлака 12
2) на подаче инертных пылящих материалов при
работе в подземных галереях и при подаче пылящих
материалов в бункера подогрева 6
139. Формовщик железобетонных изделий и
конструкций (бетонщик), занятый:
1) на вибростолах, виброплощадках,
виброштампах, кассетных установках, с ручными
вибраторами при производстве бетонных работ 6
2) на очистке кассет в полносборном домостроении 6
140. Сварщик арматурных сеток и каркасов 6
141. Эмульсовар, занятый на приготовлении смазки
из мыльной эмульсии, серной кислоты и масел 6
142. Электромонтер по обслуживанию
электрооборудования, электромонтер по
ремонту электрооборудования, занятые
обслуживанием электрооборудования
камер пропаривания, смесительных узлов и
оборудования по разгрузке и
транспортировке вяжущих 12
ПРОИЗВОДСТВО АСБЕСТОЦЕМЕНТНЫХ ИЗДЕЛИЙ
Рабочие

143. Өрме белдеушi:
1) құрғақ өңдеу тәсiлiмен iстейтiн 12
2) өңделетiн асбестi дымқылдағанда 6
144. Цементпен жұмыс iстейтiн бункерлеушi 12
145. Голлендоршы 6
146. Iшi қуыс асбестцемент бұйымдарын жинауда
iстейтiн асбестцемент және асбестсилит
бұйымдарын топырақтаушы 6
147. Автоматты емес дозалау кезiнде iстейтiн
асбестi дозалаушы 6
148. Табақ қалыптау машинасының машинисi 6
149. Құбыр машинасының машинисi 6
150. Дозатор мен араластырғышқа қызмет көрсететiн
смеситель мен дозатор моторшысы 6
151. Тұрақты осы жұмыста iстейтiн цилиндрлердi
қаптаушы 6
152. Тасзығырцемент және тасзығырсилит
бұйымдарын булаушы 6
153. Тасзығырцемент бұйымдарын құрғақ тәсiлмен
кесетiн тасзығырцемент кесушi 6
154. Асбестцемент бұйымдарын құрғақ тәсiлмен
өңдейтiн асбестцемент құбырлары мен муфталарын
өңдейтiн токарь 6
Пектi өңдеу
Жұмысшылар
155. Пектi жалпы тиеумен айналысатын жүк тиеушi 12 36
156. Пек суспензиясын дозалаушы 6 36
157. Пектi бөлшектеушi 12 36
158. Құрамында метанол, бензол және олардың
дериваттары-толуол және ксилол бар лактармен
және перхлор-винил, нитроцеллюлоза және басқа
эмальдармен асбестцемент беттеу плиткаларын
тұрақты бояйтын сырлаушы 12
159. Иектi ұнтақтаушы 12 36
160. Тасзығырцемент беттеу плиткаларын бояуды
дайындау бөлiмiндегi жабдыққа тұрақты қызмет
көрсететiн слесарь-жөндеушi 6
161. Жабық үйде iстейтiн тасымалдаушы:
1) цементтi тасымалдағанда 12
2) асбестi тасымалдағанда 6
162. Пекпен жұмыс iстейтiн тасзығырцемент
плиталарын фрезерлеушi 12
163. Асбестцемент және асбестсилит плиталарын
құрғақ тәсiлмен өңдейтiн ысқылаушы 12
Басшылар және мамандар
164. Пек қолданылатын асбестцемент плиталары
өндiрiсiнде iстейтiн мастер 12
165. Құрамында метанол, бензол және олардың
дериваттары - толуол және ксилол бар лактармен
және перхлор-винил, нитроцеллюлоза және басқа
эмальдармен асбестцемент плиталарын бояйтын
учаскедегi мастер және жабық үйлерде жұмыс
iстейтiндер 12
РУЛОНДЫ ТӨБЕ ЖАБУ ЖӘНЕ ИЗОЛЯЦИЯЛАУ
МАТЕРИАЛДАРЫ ӨНДIРIСI
166. Қанықтыру агрегаттарындағы аппаратшы 6
167. Битумды тотықтыру аппаратшысы 6
168. Битумды сусыздандыру аппаратшысы 12
169. Талшықты шикiзат пiсiрушi, шүберектермен
жұмыс iстейтiн 6
170. Гидрооқшаулау материалдарының иiлендiрушiсi 6
171. Тiкелей битум мен пектi пiсiруге қатысатын
битум пiсiрушi 12
172. Пiсiру қазандарына қызмет көрсететiн битум
пiсiрушi:
1) қатты отынмен iстейтiн 12
2) сұйық және газды отынмен iстейтiн 6
173. Пектi бөлшектеушi 12 36

143. Бегунщик, занятый на работе:
1) при сухом способе обработки 12
2) при увлажнении обрабатываемого асбеста 6
144. Бункеровщик, занятый на работах с цементом 12
145. Голлендорщик 6
146. Грунтовщик асбестоцементных и
асбестосилитовых изделий, занятый на работах
по сборке полых асбестоцементных изделий 6
147. Дозировщик асбеста, занятый на работах
при неавтоматической дозировке 6
148. Машинист листоформовочной машины 6
149. Машинист трубной машины 6
150. Моторист смесителя и мешалки, занятый
обслуживанием дозатора и смесителя 6
151. Обшивщик цилиндров, постоянно занятый
на этой работе 6
152. Пропарщик асбестоцементных и
асбестосилитовых изделий 6
153. Резчик асбестоцементных изделий, занятый
на обрезке асбестоцементных изделий
сухим способом 6
154. Токарь по обработке асбестоцементных
труб и муфт, занятый на обработке
асбестоцементных изделий сухим способом 6
Обработка пека
Рабочие
155. Грузчик, занятый погрузкой пека навалом 12 36
156. Дозировщик пековой суспензии 6 36
157. Дробильщик пека 12 36
158. Маляр, постоянно занятый на окраске
асбестоцементных облицовочных плит
перхлорвиниловыми, нитроцеллюлозными
и другими эмалями и лаками, содержащими метанол,
бензол и их дериваты - толуол и ксилол 12
159. Размольщик пека 12 36
160. Слесарь-ремонтник, постоянно занятый
обслуживанием оборудования в
заготовительном отделении краски
асбестоцементных облицовочных плит 6
161. Транспортерщик, занятый на работе в
закрытом помещении:
1) при транспортировке цемента 12
2) при транспортировке асбеста 6
162. Фрезеровщик асбестоцементных плит,
занятый на работе с пеком 12
163. Шлифовщик асбестоцементных и
асбестосилитовых плит на обработке
асбестоцементных изделий сухим способом 12
Руководители и специалисты
164. Мастер, занятый в производств
асбестоцементных плит с применением пека 12
165. Мастер, занятый непосредственно на
участке окраски асбестоцементных
облицовочных плит перхлорвиниловыми,
нитроцеллюлозными и другими эмалями и
лаками, содержащими бензол, метанол и их
дериваты - толуол и ксилол, и работающие в
закрытых помещениях 12
ПРОИЗВОДСТВО РУЛОННЫХ
КРОВЕЛЬНЫХ И ИЗОЛЯЦИОННЫХ МАТЕРИАЛОВ
166. Аппаратчик на пропиточных агрегатах 6
167. Аппаратчик окисления битума 6
168. Аппаратчик обезвоживания битума 12
169. Варщик волокнистого сырья, занятый на
работах с тряпьем 6
170. Вальцовщик гидроизоляционных материалов 6
171. Варщик битума, непосредственно
участвующий на варке битума и пека 12
172. Варщик битума, занятый обслуживанием
варочных котлов:
1) работающих на твердом топливе 12
2) работающих на жидком и газовом топливе 6
173. Дробильщик пека 12 36

174. Слюданы бөлшектеушi 12 36
175. Битуммен және асбестпен жұмыс iстейтiн битум
дайындаушы 6
176. Пiсiру қазандарын толтырушы:
1) пекпен жұмыс iстейтiн 12
2) битуммен және тасзығырмен iстейтiн 6
177. Картонмен жұмыс iстейтiн орау-желiмдеу
станогының операторы 6
178. Изол өндiрiсiнде iстейтiн резина қоспаларын
каландрлаушы 6
179. Талшықты шикiзатты қабылдаудағы целлюлоза-қағаз
өндiрiсiнiң бақылаушысы 6
180. Қазандар мен ванналарды битум мен пектен
тазалайтын қазан тазалаушы 12
181. Рулон ораушы 6
182. Құбырлы пеш операторы 12
183. Турбина қозғаушының операторы 6
184. Тазалау жабдығының операторы 6
185. Себу және суыту түйiнiнiң операторы 6
186. Роллдарды тиеуде, шүберектi шабу мен жаныштауда
iстейтiн жылу оқшаулайтын шикiзатты бөлшектеушi 6
187. Оқшаулау материалдары - изолды кесумен
айналысатын арамен, қол арамен және
станоктармен кесушi 6
188. Қанықтыру цехындағы жабдыққа тұрақты қызмет
көрсететiн жөндеушi-слесарь 6
189. Бөлiп құятын төгушi-бөлiп құюшы
1) пектi 12
2) битумды 6
190. Шүберек пен макулатураны сұрыптайтын қағаз
өндiрiсiнiң сұрыптаушысы 6
ҚЫШТАН ЖАСАЛҒАН ҚҰРЫЛЫС ЖӘНЕ ҚЫШҚЫЛҒА БЕРIК
БҰЙЫМДАР ӨНДIРIСI
191. Санитарлық-құрылыс бұйымдарын ангобирлеушi 12
192. Сұйық шыныны пiсiрушi 6
193. Қорғасыны бар глазурьмен жұмыс iстейтiн құрылыс
қыш бұйымдарын глазурьлеушi 12
194. Шихта құраған кезде дозалайтын қыш
материалдарын дозалаушы 6
195. Шикiзатты, шамотты, сазды бөлшектейтiн
бөлшектеушi (ұнтақтаушы) 12
196. Кезеңмен жұмыс iстейтiн пештен шамотты алатын
күйдiру пештерiне тиеп-түсiрушi 12
197. Құрғақтай тарту кезiнде бегундердi толтыратын
бөлшектеу-тарту жабдығының және кюбелдерге
ұнтақтарды тиеушi 12
198. Механикаландырылмаған кептiргiштерге қызмет
көрсететiн кептiргiштерге тиеп-түсiрушi 6
199. Бұйымдарды құрғақ тәсiлмен тазалайтын фарфор,
фаянс және қыш бұйымдарын бақылаушы-қабылдап
алушы 6
200. Кептiру барабандарына, астыңғы қабаттағы және
туннельдегi кептiргiштерге қызмет көрсететiн
технологиялық пештердiң от жағушысы 6
201. Гипс қалыптарын құюшы 6
202. Араластырғыштарды сiлтiлермен қышқылдар
қолданып жуатын жуу машиналарының машинисi 6
203. Сүзгi-престеу полотноларын жуатын-илеумен
айналысатын жуу машиналарының машинисi 6
204. Бұйымдарды үрлеушi 6
205. Үздiксiз және кезеңмен iстейтiн пештерге
қызмет көрсететiн материалдарды күйдiрушi
1) қатты отынмен жұмыс iстегенде 12
2) газды, сұйық отынмен және электрлi
пештерде iстейтiн 6
206. Үздiксiз және кезеңмен iстейтiн пештерде
iстейтiн құрылыс қыш бұйымдарын күйдiрушi:
1) қатты отынмен жұмыс iстегенде 12

174. Дробильщик слюды 12 36
175. Заготовщик битума, занятый на работах с
битумом и асбестом 6
176. Загрузчик варочных котлов, занятый на работах:
1) с пеком 12
2) с битумом и асбестом 6
177. Оператор размоточно-склеивающего
станка, занятый на работах с картоном 6
178. Каландровщик резиновых смесей, занятый
на производстве изола 6
179. Контролер целлюлозно-бумажного производства,
занятый на приемке волокнистого сырья 6
180. Котлочист, занятый на очистке котлов и
ванн от битума и пека 12
181. Намотчик рулонов 6
182. Оператор трубчатой печи 12
183. Оператор турбосмесителя 6
184. Оператор очистного оборудования 6
185. Оператор узла посыпки и охлаждения 6
186. Дробильщик теплоизоляционного сырья, занятый
на загрузке роллов, рубке и размоле тряпья 6
187. Резчик на пилах, ножовках и станках, занятый
на резке изоляционных материалов - изола 6
188. Слесарь-ремонтник, постоянно занятый
обслуживанием оборудования в пропиточном цехе 6
189. Сливщик-разливщик, занятый разливкой:
1) пека 12
2) битума 6
190. Сортировщик бумажного производства,
занятый сортировкой тряпья и макулатуры 6
ПРОИЗВОДСТВО КЕРАМИЧЕСКИХ
СТРОИТЕЛЬНЫХ И КИСЛОТОУПОРНЫХ ИЗДЕЛИЙ
191. Ангобировщик санитарно-строительных изделий 12
192. Варщик жидкого стекла 6
193. Глазурщик изделий строительной керамики,
занятый на работах с глазурью, содержащей свинец 12
194. Дозировщик керамических материалов, занятый
на дозировке при составлении шихты 6
195. Дробильщик (размольщик), занятый на
дроблении сырья, шамота, глины 12
196. Загрузчик-выгрузчик обжигательных печей,
занятый выборкой шамота из печей
периодического действия 12
197. Загрузчик дробильно-помольного оборудования,
занятый загрузкой бегунов при сухом помоле
и кюбелей порошками 12
198. Загрузчик-выгрузчик сушил, занятый обслуживанием
оборудования немеханизированных сушил 6
199. Контролер-приемщик фарфоровых,
фаянсовых и керамических изделий,
занятый зачисткой изделий сухим способом 6
200. Кочегар технологических печей, занятый
обслуживанием сушильных барабанов,
подовых и туннельных сушил 6
201. Литейщик гипсовых форм 6
202. Машинист моечных машин, занятый:
мойкой мешалок с применением щелочей и кислот 6
203. Машинист моечных машин, занятый:
мойкой-дублением фильтропрессных полотен 6
204. Обдувщик изделий 6
205. Обжигальщик материалов, обслуживающий
печи непрерывного и периодического действия:
1) при работе на твердом топливе 12
2) при работе на газовом, жидком топливе и
электропечах 6
206. Обжигальщик изделий строительной керамики,
занятый на печах непрерывного и периодического
действия:
1) при работе на твердом топливе 12

2) газды, сұйық отынмен және электрлi
пештерде iстейтiн 6
207. Құрғақ тәсiлмен тазалайтын тазалаушы-жиекшi:
1) файертон бұйымдарын 12
2) фаянс бұйымдарын 6
208. Престелген бұйымдарды тазалайтын
тазалаушы-жиекшi 12
209. Қыш бұйымдарын престейтiн құрылыс керамикасы
бұйымдарын престеушi 6
210. Қыш бұйымдарын престейтiн құрылыс керамикасы
бұйымдарын қалыптаушы 6
211. Капсель массасын анық тәсiлмен дайындайтын
масса дайындаушы 12
212. Қорғасыны бар ангоб пен глазурь дайындайтын
ангоб пен глазурь дайындаушы 12
213. Ұнтақтарды елеушi:
1) механикаланған тәсiлмен 6
2) сiлiккiштерде және қолдан 12
214. Қыш және фарфор бұйымдарын кесушi, блоктарды,
порлы плиткаларды және фильтрлi плиткаларды
кесумен айналысатын 6
215. Бұйымдарды пештерден алатын және қоятын:
1) бұйымдарды пештерден таңдап алатын және
түсiретiн 12
2) шала фабрикаттар мен бұйымдарды пештерге
қондыратын 12
3) пеште жұмыс кезiнде орнықтырып-таңдайтын 12
216. Бұйымдарды тунельдi және камералы
кептiргiштерде кептiретiн фарфор, фаянс,
керамикалық бұйымдар мен қыш шикiзатты
кептiрушi 6
217. Шлак апарып тастайтын тасымалдаушы 12
218. Қорғасын фриттасын пiсiретiн фриттеушi 12
219. Пештердiң, оттықтардың көмейiн және кептiру
барабандарының кiру ұңғысын тазалайтын
тазалаушы 12
220. Шихталаушы:
1) шихта дозалайтын 6
2) шихтаны араластыратын (дайындайтын) 12
221. Құрылыс қыш бұйымдарын ысқылаушы:
1) ажарлаушы абразивтi ұнтақ қолданып 6
2) құрылыс қышының күйдiрген бұйымдарын
дөңгелектерде құрғақ тәсiлмен ысқылайтын 12
ЖЫЛУ ОҚШАУЛАҒЫШ МАТЕРИАЛДАР МЕН БҰЙЫМДАР
ӨНДIРIСI
Минералды мақта және одан алынатын бұйымдар
өндiрiсi
Жұмысшылар
222. Битумшы 12
223. Бункершi 12
224. Ваграншы 12
225. Битум пiсiрушi 12
226. Минералды мақтаны өлшейтiн таразышы 12
227. Минералды мақтаны және одан жасалған
бұйымдарды тасымалдайтын тиегiштiң жүргiзушiсi 12
228. Шикiзатты щектi, валкалы, балғалы және
комбинациялы бөлшектеушiлерде iстейтiн жылу
оқшаулағыш шикiзатты бөлшектеушi 12
229. Вагранкаларды тиеудегi скиптi көтергiштiң
машинисi 12
230. Минералды мақтаны және одан жасалған
бұйымдарды орнынан ауыстыратын кранның машинисi 12
231. Жеткiзiп беру тележкасының моторшысы 12
232. Минералды мақтадан жасалған бұйымдар
өндiрiсiнде iстейтiн жабдықтың конвейер
линиясының операторы 12
233. Талшық жасау қондырғысының операторы 12
234. Көмекшi жұмысшы:
1) минералды мақта және минералды мақтадан
жасалған бұйымдар цехтарында 12
2) минералды мақта және минералды мақтадан
жасалған бұйымдар қоймасында 12

2) при работе на газовом, жидком топливе и
электропечах 6
207. Оправщик-чистильщик, занятый чисткой
сухим способом:
1) файертоновых изделий 12
2) фаянсовых изделий 6
208. Оправщик-чистильщик, занятый чисткой
опрессованных изделий 12
209. Прессовщик изделий строительной керамики,
занятый прессовкой керамических изделий 6
210. Формовщик изделий строительной керамики,
занятый прессовкой керамических изделий 6
211. Приготовитель масс, занятый заготовкой
капсельной массы ямным способом 12
212. Приготовитель ангоба и глазури, занятый
приготовлением ангоба и глазури,
содержащей свинец 12
213. Просевальщик порошков, занятый на работе:
1) механизированным способом 6
2) на трясунах и вручную 12
214. Резчик керамических и форфоровых
изделий, занятый резкой блока, плиток
пористых и фильтростных плит 6
215. Ставильщик-выборщик изделий из печей, занятый:
1) выборкой-выгрузкой изделий из печей 12
2) садкой полуфабриката и изделий в печах 12
3) ставкой-выборкой при работе в печах 12
216. Сушильщик фарфоровых, фаянсовых,
керамических изделий и сырья, занятый на
сушке изделий в туннельных и камерных сушилках 6
217. Транспортировщик, занятый отвозкой шлака 12
218. Фриттовщик, занятый варкой свинцовой фритты 12
219. Чистильщик, занятый чисткой боровов печей,
топок и входных воронок сушильных барабанов 12
220. Шихтовщик, занятый:
1) дозировкой шихты 6
2) смешиванием (приготовлением) шихты 12
221. Шлифовщик изделий строительной керамики, занятый:
1) притиркой изделий с применением
шлифовальных абразивных порошков 6
2) шлифовкой обожженных изделий
строительной керамики на кругах сухим способом 12
ПРОИЗВОДСТВО ТЕПЛОИЗОЛЯЦИОННЫХ МАТЕРИАЛОВ И ИЗДЕЛИЙ
Производство минеральной ваты и изделий из нее
Рабочие
222. Битумщик 12
223. Бункеровщик 12
224. Вагранщик 12
225. Варщик битума 12
226. Весовщик, занятый на взвешивании
минеральной ваты 12
227. Водитель погрузчика, занятый на перевозке
минеральной ваты и изделий из минеральной ваты 12
228. Дробильщик теплоизоляционного сырья,
занятый дроблением сырья на щековых,
валковых, молотковых и комбинированных дробилках 12
229. Машинист скипового подъемника, занятый
на погрузке вагранок 12
230. Машинист крана, занятый на работе по
перемещению минеральной ваты и изделий
из минеральной ваты 12
231. Моторист передаточной тележки 12
232. Оператор конвейерной линии
оборудования, занятый в производстве
изделий из минеральной ваты 12
233. Оператор установки волокнообразования 12
234. Подсобный рабочий, занятый работой:
1) в цехах минеральной ваты и изделий из
минеральной ваты 12
2) в складе готовой продукции минеральной
ваты и изделий из минеральной ваты 12

235. Карусельдi, гидравликалы және вакуумды
престерде жұмыс iстейтiн жылу оқшаулағыш
бұйымдарды престеушi 12
236. Шлак, габбро және басқалардың үйiндiлерiнде
iстейтiн жұмысшы 12
237. Минералды мақта және минералды мақтадан
жасалған бұйымдар цехтарындағы жабдыққа қызмет
көрсететiн жөндеушi-слесарь 12
238. Минералды мақта және минералды мақтадан
жасалған бұйымдармен жұмыс iстейтiн жылу
изоляциялық бұйымдарды сорттаушы 12
239. Жылу оқшаулағыш бұйымдарды кептiрушi 12
240. Минералды мақта және минералды мақтадан
жасалған бұйымдармен жұмыс iстейтiн жылу
изоляциялық бұйымдарды түсіруші 12
241. Орналастырушы-ораушы:
1) кептiру вагонеткаларын тиеп-түсіретін 12
2) бұйымдарды қабылдайтын 12
242. Байланыстырғышты дайындайтын фенолшы 12
243. Шихталаушы 12
244. Шихта пiсiрушi 12
245. Минералды мақта және минералды мақтадан
жасалған бұйымдар цехтарындағы технологиялық
жабдыққа қызмет көрсететiн электр жабдығына
қызмет iстейтiн электромонтер 12
Басшылар және мамандар
246. Минералды мақта және минералды мақтадан
жасалған бұйымдар өндiрiсiнде iстейтiн мастер,
ауысым бастығы 12
Совелит өндiру
247. Асбестi қопсыту жұмысындағы жүгірткі 12
248. Күйдiрiлген доломиттi сөндiретiн үздiксiз
және кезеңдi жұмыс iстеу аппараттарына қызмет
iстейтiн әк сөндiрушi 12
249. Доломит күйдiру кезiнде пештерге қызмет
көрсететiн туннель пештерiн толтырушы 12
250. Карбонизаторшы 6
251. Доломит күйдiруде iстейтiн жылу изооқшаулағыш
материалдар өндiрiсiндегi күйдiрушi 12
252. Қайта кристалдаушы 6
253. Совелиттен жасалған бұйымдарды престейтiн жылу
оқшаулағыш бұйымдарды престеушi 6
254. Голлендорға қызмет көрсететiн араластырушы 6
255. Совелит ұнтағын қолдан қапшықтайтын жылу
оқшаулағыш бұйымдарды сорттаушы 6
256. Жасанды кептiргiштерге қызмет көрсететiн
жылу оқшаулағыш бұйымдарды кептiрушi 6
Вулканит өндiру
257. Автоклавшы 6
258. Жылу оқшаулағыш шикiзатты бөлшектеушi 12
259. Жылу изоляциялық шикiзатты ұнтақтаушы 12
260. Вулканит бұйымдарын ыстық күйiнде распалубка
жасайтын жылу оқшаулағыш акустикалық
бұйымдарды распалубка жасаушы 6
261. Қалыптарды майлайтын майлаушы 6
262. Асбест, әк және диатомиттi араластыратын
араластырушы 6
263. Жасанды кептiргiштерге қызмет көрсететiн жылу
оқшаулағыш бұйымдарды кептiрушi 6
264. Вулканиттi қалыптайтын жылу оқшаулағыш
бұйымдарды қалыптаушы 6
Торф плиталарын өндiру
265. Битум пiсiрушi 12
266. Торф плиталарын престейтiн жылу оқшаулағыш
бұйымдарды престеушi 12
267. Торф плиталарын жабыстыратын желiмдеушi 12
268. Торф плиталары өндiрiсiндегi кептiру
камераларын, пiсiру чандарын және басқа
технологиялық жабдықты жөндейтiн және қызмет
көрсететiн жөндеушi-слесарь 6

235. Прессовщик теплоизоляционных изделий,
занятый работой на карусельных и
гидравлических и вакуумных прессах 12
236. Рабочий, занятый разработкой отвалов
шлака, габбро и др. 12
237. Слесарь-ремонтник, занятый обслуживанием
оборудования в цехах минеральной ваты
и изделий из минеральной ваты 12
238. Сортировщик (упаковщик)
теплоизоляционных изделий, занятый на
работах с минеральной ватой и изделий из
минеральной ваты 12
239. Сушильщик теплоизоляционных изделий 12
240. Съемщик теплоизоляционных изделий,
занятый на работах с минеральной ватой и
изделий из минеральной ваты 12
241. Укладчик-упаковщик, занятый:
1) на загрузке и разгрузке сушильных вагонеток 12
2) на приемке изделий 12
242. Фенольщик, занятый на приготовлении связки 12
243. Шихтовщик 12
244. Шихтовар 12
245. Электромонтер по обслуживанию
электрооборудования, занятый
обслуживанием технологического
оборудования в цехах минеральной ваты и
изделий из минеральной ваты 12
Руководители и специалисты
246. Мастер, начальник смены, занятые в
производстве минеральной ваты и изделий
из минеральной ваты 12
Производство совелита
247. Бегунщик, занятый на работах по распушке асбеста 12
248. Гасильщик извести, занятый обслуживанием
аппаратов непрерывного и периодического
действия по гашению обожженного доломита 12
249. Загрузчик туннельных печей, занятый на
обслуживании печей при обжиге доломита 12
250. Карбонизаторщик 6
251. Обжигальщик в производстве теплоизоляционных
материалов, занятый на обжиге доломита 12
252. Перекристаллизаторщик 6
253. Прессовщик теплоизоляционных изделий,
занятый на прессовке изделий из совелита 6
254. Смесительщик, занятый обслуживанием голлендора 6
255. Сортировщик теплоизоляционных изделий,
занятый на упаковке совелитового порошка вручную 6
256. Сущильщик теплоизоляционных изделий,
занятый обслуживанием искусственных сушилок 6
Производство вулканита
257. Автоклавщик 6
258. Дробильщик теплоизоляционного сырья 12
259. Размольщик теплоизоляционного сырья 12
260. Распалубщик теплоизоляционных и
акустических изделий, занятый
распалубкой вулканитовых изделий в
горячем состоянии 6
261. Смазчик, занятый смазкой форм 6
262. Смесительщик, занятый на смешивании
асбеста, извести и диатомита 6
263. Сушильщик теплоизоляционных изделий,
занятый на обслуживании искусственных сушилок 6
264. Формировщик теплоизоляционных
изделий, занятый на формовке вулканита 6
Производство торфоплит
265. Варщик битума 12
266. Прессовщик теплоизоляционных изделий,
занятый прессовкой торфоплит 12
267. Склейщик, занятый склейкой торфоплит 12
268. Слесарь-ремонтник, занятый на ремонте и
обслуживании сушильных камер, варочных
чанов и другого технологического
оборудования в цехах производства торфоплит 6

269. Торф плиталары өндiрiсiндегi гидромассаны
дайындайтын араластырушы 12
270. Торф плиталарын сорттаумен айналысатын жылу
оқшаулағыш бұйымдарды сорттаушы 6
271. Торф плиталарын кептiрумен айналысатын жылу
оқшаулағыш бұйымдарды кептiрушi 6
272. Шикiзатты дозалайтын шихталаушы 12
273. Торф плиталары өндiрiсiндегi кептiру
камераларын, пiсiру чандарын және басқа
технологиялық жабдықты жөндейтiн электр
жабдығына қызмет көрсететiн электромонтер
және электр жабдығын жөндейтiн электромонтер 6
Вермикулит өндiру
274. Голлендорға қызмет көрсететiн жүгiрткi 6
275. Бункерлеушi 12
276. Тiкелей вермулит өндiрiсiнде iстейтiн
тиегiштiң жүргiзушiсi 6
277. Шикiзатты щектi, валкалы, балғалы және
комбинация жасалған бөлшектегiштерде
бөлшектейтiн жылу оқшаулағыш шикiзатты
бөлшектеушi 12
278. Жеткiзiп беру тележкасының моторшысы 6
279. Цехтағы технологиялық жабдыққа қызмет
көрсететiн жылу изоляциялық материалдар
өндiрiсiндегi жабдықты түзетушi 6
280. Шахталық, барабанды және басқа пештерде және
пештiк агрегаттарда шикiзатты
қопсытып-көтеретiн жылу оқшаулағыш материалдар
өндiрiсiндегi күйдiрушi 12
281. Тиеу-түсiру қондырғысының операторы 6
282. Жылу оқшаулағыш бұйымдарды престеушi 6
283. Цехта вермикулит бұйымдарын тиеумен тұрақты
айналысатын көмекшi жұмысшы 6
284. Араластырушы 6
285. Цехта тiкелей iстейтiн жылу оқшаулағыш
бұйымдарды сорттаушы 6
286. Жылу оқшаулағыш бұйымдарды кептiрушi 6
287. Жылу оқшаулағыш бұйымдарды қалыптаушы 6
Перлит өндiру
288. Шикiзатты шектi, валкалы, балғалы және
комбинация жасалған бөлшектегiштерде
бөлшектейтiн жылу оқшаулағыш шикiзатты
бөлшектеушi 12
289. Перлит ұнтағын және күйдіру пештерiнен
және кептiргiштерден алатын туннель пештерiн
тиеушi 12
290. Шикi ұнтақты пештерге салатын шикiзатты,
отынды және стендiк бұйымдарды тиеп-түсiрушi 6
291. Перлиттi күйдiрумен айналысатын жылу
оқшаулағыш материалдарды күйдіруші 12
292. Перлиттен жасалған бұйымдарды күйдiретiн жылу
изоляциялық бұйымдарды күйдiрушi 12
293. Перлиттен жасалған бұйымдарды престейтiн жылу
оқшаулағыш бұйымдарды престеушi 6
294. Гидромасса дайындайтын араластырушы 6
295. Перлиттен жасалған бұйымдарды сұрыптап-орайтын
жылу оқшаулағыш бұйымдарды сорттаушы 6
296. Перлиттен жасалған бұйымдарды кептiретiн жылу
оқшаулағыш бұйымдарды кептiрушi 6
Керамзит өндiру
297. Шикiзат пен отынды айналмалы және шахта
пештерiне толтыратын шикiзат, отын және
қабырғалық бұйымдарды тиеп-түсiрушi 6
298. Керамзиттi гравий өндiрiсiнде iстейтiн
жылу оқшаулағыш материалдар өндiрiсiндегi
жабдықты түзетушi 12

269. Смесительщик, занятый на приготовлении
гидромассы в производстве торфоплит 12
270. Сортировщик теплоизоляционных изделий,
занятый сортировкой торфоплит 6
271. Сушильщик теплоизоляционных изделий,
занятый сушкой торфоплит 6
272. Шихтовщик, занятый на дозировке сырья 12
273. Электромонтер по обслуживанию
электрооборудования, электромонтер по
ремонту электрооборудования, занятые на
ремонте сушильных камер, варочных
чанов и другого технологического
оборудования в цехах производства торфоплит 6
Производство вермикулита
274. Бегунщик, занятый обслуживанием голлендора 6
275. Бункеровщик 12
276. Водитель погрузчика, работающий
непосредственно в цехе производства вермикулита 6
277. Дробильщик теплоизоляционного сырья,
занятый дроблением сырья на щековых,
валковых, молотковых и комбинированных дробилках 12
278. Моторист передаточной тележки 6
279. Наладчик оборудования в производстве
теплоизоляционных материалов, занятый
обслуживанием технологического
оборудования в цехе 6
280. Обжигальщик в производстве
теплоизоляционных материалов, занятый
на вспучивании сырья в шахтных,
барабанных и других печах и печных агрегатах 12
281. Оператор загрузочной разгрузочной установки 6
282. Прессовщик теплоизоляционных изделий 6
283. Подсобный рабочий, постоянно занятый
погрузкой вермикулитовых изделий в цехе 6
284. Смесительщик 6
285. Сортировщик теплоизоляционных изделий,
занятый непосредственно в цехе 6
286. Сушильщик теплоизоляционных изделий 6
287. Формовщик теплоизоляционных изделий 6
Производство перлита
288. Дробильщик, теплоизоляционного сырья,
занятый дроблением сырья на щековых,
валковых, молотковых и комбинированных дробилках 12
289. Загрузчик туннельных печей, занятый
выгрузкой перлитового порошка и изделий
из обжиговых печей и сушил 12
290. Загрузчик-выгрузчик сырья, топлива и
стеновых изделий, занятый загрузкой
сырого порошка в печи 6
291. Обжигальщик в производстве
теплоизоляционных материалов, занятый
обжигом перлита 12
292. Обжигальщик теплоизоляционных
изделий, занятый обжигом изделий из перлита 12
293. Прессовщик теплоизоляционных изделий,
занятый прессовкой изделий из перлита 6
294. Смесительщик, занятый приготовлением гидромассы 6
295. Сортировщик теплоизоляционных изделий,
занятый сортировкой-упаковкой изделий из перлита 6
296. Сушильщик теплоизоляционных изделий,
занятый сушкой изделий из перлита 6
Производство керамзита
297. Загрузчик-выгрузчик сырья, топлива и
стеновых изделий, занятый загрузкой сырья
и топлива во вращающиеся и шахтные печи 6
298. Наладчик оборудования в производстве
теплоизоляционных материалов, занятый в
производстве керамзитового гравия 12

299. Керамзиттi гравийдi айналмалы пештерде
күйдiретiн стендiк және тартқыш материалдарды
күйдiрушi 12
300. Керамзит сорттаушы 6
Күйдiрiлетiн диамиттi және ұнтақ
тәрiздес материалдарды өндiру
301. Шикiзатты щектi, валкалы, балғалы және
комбинация жасалған бөлшектегiштерде
бөлшектейтiн жылу оқшаулағыш шикiзатты
бөлшектеушi 12
302. Туннель пештерiн толтырушы:
1) күйдiру пештерiнен және кептiргiштерден
түсiретiн 12
2) шикiзатты қондыратын 12
303. Үзiлiстi және үзiлiссiз iстейтiн пештерге
қызмет көрсететiн (еден үстiндегi пештердi
қоспағанда) жылу оқшаулағыш материалдар
өндiрiсiндегi күйдіруші 12
304. Диатомит бұйымдарын престейтiн жылу оқшаулағыш
бұйымдарды престеушi 6
305. Шикiзат пен материалдарды үздiксiз немесе
кезеңмен iстейтiн дезинтеграторларда,
валецтерде, шар және вибродиiрмендерде
iстейтiн жылу оқшаулағыш шикiзатты ұнтақтаушы 12
306. Диатомит бұйымдарымен жұмыс iстейтiн жылу
оқшаулағыш және акустикалық бұйымдарды кесушi 6
307. Шикiзатты орнықтыратын жылу оқшаулағыш
бұйымдарды орнықтырушы 12
308. Диамит бұйымдары мен диамиттi кептiрумен
айналысатын жылу оқшаулағыш бұйымдарды
кептiрушi 6
309. Жылу оқшаулағыш бұйымдарды түсiрушi 6
310. Жылу оқшаулағыш бұйымдарды қалыптаушы 6
311. Шихталаушы 12
ПОЛИХЛОРВИНИЛДI ЛИНОЛЕУМ ЖӘНЕ СИНТЕТИКАЛЫҚ
МАТЕРИАЛДАРДАН ЖАСАЛҒАН ҚҰРЫЛЫС ДЕТАЛЬДАРЫН ӨНДIРУ
312. Автоклавта iстейтiн термоылғал өңдеу
аппаратшысы 12
313. Пенополистиролды көбiктендiруде iстейтiн
көпiрту аппаратшысы 12
314. Реакторға қызмет көрсететiн синтез аппаратшысы 12
315. Кептiру аппаратшысы 12
316. Вальцовшы 12
317. Каландрлаушы 12
318. Линолеум пiшуде және полихлорвинил
дайындамаларын кесуде iстейтiн полимерлi құрылыс
материалдарын бақылаушы 6
319. Пластмасса құюшы, пластмассадан жасалған
бұйымдарды престеушi 12
320. Шпрединг-машинаның машинисi, ағымды машинада
жұмыс iстейтiн 12
321. Пенапластирол беруде iстейтiн насос
қондырғылардың машинисi 6
322. Экструдер машинисi 6
323. Жабық араластырғышта iстейтiн араластыру
аппаратшысы 12
324. Пластмассадан жасалған бұйымдарды өңдеушi,
құйылған және престелген бұйымдарды өңдейтiн:
1) бұйымдарды наждакпен және қол сайманмен
тазалайтын 6
2) синтетикалық материалдардан жасалған
бұйымдарды жылтырататын 6
325. Мата дайындаумен айналысатын мата мен астарды
аунатушы 6
326. Пластмассадан жасалған бұйымдарды ыстық
штампылайтын жұмысшылар 6
327. Бұйымдарды бояушы 12
328. Пластмассадан жасалған бұйымдарды жинаушы,
бұйымдарды электрлi ысытумен жинайтын және
желiмдейтiн 6
329. Пластмассадан жасалған бұйымдарды электрлi
ысытумен желiмдейтiн желiмдеушi 6
330. Ластанған қалдықтарды бұзатын, шаятын және
кептiретiн сорттаушы 6

299. Обжигальщик стеновых и вяжущих
материалов, занятый обжигом
керамзитового гравия во вращающихся печах 12
300. Сортировщик керамзита 6
Производство обжиговых диамитовых и
порошкообразных материалов
301. Дробильщик теплоизоляционного сырья,
занятый дроблением сырья на щековых,
валковых, молотковых и комбинированных дробилках 12
302. Загрузчик туннельных печей, занятый:
1) выгрузкой из обжиговых печей и сушил 12
2) на садке сырца 12
303. Обжигальщик в производстве
теплоизоляционных материалов, занятый
обслуживанием печей прерывного и
непрерывного действия (за исключением
напольных печей) 12
304. Прессовщик теплоизоляционных изделий,
занятый прессованием диатомитовых изделий 6
305. Размольщик теплоизоляционного сырья,
занятый на помоле сырья и материалов в
дезинтеграторах, вальцах, шаровых и
вибромельницах непрерывного или
периодического действия 12
306. Резчик теплоизоляционных и акустических
изделий, занятый на работах с
диатомитовыми изделиями 6
307. Садчик теплоизоляционных изделий,
занятый на садке сырца 12
308. Сушильщик теплоизоляционных изделий,
занятый на сушке диамитовых изделий и диамита 6
309. Съемщик теплоизоляционных изделий 6
310. Формовщик теплоизоляционных изделий 6
311. Шихтовщик 12
ПРОИЗВОДСТВО ПОЛИХЛОРВИНИЛОВОГО ЛИНОЛЕУМА И
СТРОИТЕЛЬНЫХ ДЕТАЛЕЙ ИЗ СИНТЕТИЧЕСКИХ МАТЕРИАЛОВ
312. Аппаратчик термовлажностной обработки,
занятый работой на автоклаве 12
313. Аппаратчик вспучивания
полистирольного бисера, занятый на
вспенивании пенополистирола 12
314. Аппаратчик синтеза, занятый
обслуживанием реактора 12
315. Аппаратчик сушки 12
316. Вальцовщик 12
317. Каландровщик 12
318. Контролер полимерных строительных
материалов, занятый на раскрое линолеума
и резке полихлорвиниловых заготовок 6
319. Литейщик пластмасс; прессовщик изделий
из пластмасс 12
320. Машинист шпрединг-машины, занятый
работой на поточной машине 12
321. Машинист насосных установок, занятый на
подаче пенополистирола 6
322. Машинист экструдера 6
323. Аппаратчик смешивания, занятый работой
на закрытом смесителе 12
324. Обработчик изделий из пластмасс, занятый
по обработке литьевых и прессованных
изделий:
1) на зачистке изделий наждаком и ручным
инструментом 6
2) на полировке изделий из синтетических
материалов 6
325. Перекатчик ткани и прокладки, занятый
заготовкой ткани 6
326. Рабочие, занятые на горячей штамповке
изделий из пластмасс 6
327. Раскрасчик изделий 12
328. Сборщик изделий из пластмасс, занятый
сборкой и склейкой изделий с электроподогревом 6
329. Склейщик, занятый склейкой изделий из
пластмасс с электроподогревом 6
330. Сортировщик, занятый на разборке,
промывке и сушке загрязненных отходов 6

331. Ингредиенттердi құраушы 6
332. Пенополистиролмен жұмыс iстейтiн көбiктенген
полистиролды қалыптаушы 12
КЕН ЕМЕС ҚҰРЫЛЫС МАТЕРИАЛДАРЫН ҚАЗЫП АЛУ ЖӘНЕ ӨҢДЕУ
Жерасты жұмыстар
Жұмысшылар
333. Шпурларды бұрғылаушы 12 36
334. Қопарушы, қопарушы-мастер 12 36
335. Тас таңдаушы-орнықтырушы 12 36
336. Қосымша-көмекшi жұмыстарды орындайтын жерасты
кен жұмысшысы 12 36
337. Шахтаға (кенiшке) және забойға бекiткiштердiң
барлық түрлерiн, қажеттi материалдарды
жеткiзумен және түсiрумен айналысатын жерасты
кен жұмысшысы 12 36
338. Бөлшектеушi 12 36
339. Забойшы 12 36
340. Жүктердi гуж көлiгiмен тасымалдайтын жерасты
кен жұмысшысы 12 36
341. Бекiтушi 12 36
342. Экскаватор машинисi 12 36
343. Тас кесу машинасының машинисi 12 36
344. Шабу және үю кезiнде шабу машинасын басқаратын
тау-кен ою машинасының машинисi 12 36
345. Электровоз машинисi 12 36
346. Мотовоз машинисi 12 36
347. Тiк және көлбеу кенiштерде проходкалауда
iстейтiн насос қондырғылардың машинисi 12 36
348. Тиелген және жол вагонеткаларын забой зонасының
сыртына қолмен немесе механизмдермен тартатын
және ысыратын жерасты кен жұмысшылары 12 36
349. Ұңғы және бекiткiш бойынша iстейтiн балташы 12 36
350. Проходкашы 12 36
351. Жол-жолшы жұмысшы 12 36
352. Тасты арамен кесушi 12 36
353. Учаскедегi технологиялық жабдыққа тұрақты
қызмет ететiн жөндеушi-слесарь 12 36
354. Бадилерге және ұңғы жанындағы басқа
механизмдерге қызмет көрсететiн ұңғышы 12 36
355. Учаскедегi технологиялық жабдыққа тұрақты
қызмет ететiн қызмет көрсету жөнiндегi
электромонтер 12 36
Басшылар және мамандар
356. Кен емес құрылыс материалдарын (тасты,
ракушечниктi, гипстi, графиттi, тальктi және
басқа кен емес қазбалар мен минералдарды) қазып
алу және өңдеуде тұрақты iстейтiн
басшылар мен мамандар 12
Ашық тау-кен жұмыстары және шахта үстi
Жұмысшылар
357. Бұрғылау қондырғысының машинисi:
1) ұру-арқан жолды, айналмалы және шарошечтi
бұрғылау станоктарында iстейтiн 6
2) пневматикалық сайманмен және бұрғылаудың
құрғақ тәсiлiмен жұмыс iстейтiн 6
3) кварц пен кварциттердi өңдейтiн 12
358. Шпурларды бұрғылаушы:
1) кварцтар мен кварциттердi өңдейтiн 12
2) пневматикалық сайманмен және бұрғылаудың
құрғақ тәсiлiмен жұмыс iстейтiн 6
359. Қопарушы, қопарушы мастер 6
360. Тау массасын тиейтiн трактор және
автомобиль тиегiшке қызмет көрсететiн тиегiштiң
жүргiзушiсi 6
361. Тасты таңдаушы-орнықтырушы 6
362. Үйiндiлердегi түсiрушi 6
363. Гидромониторшы 12
364. Тау-кен жұмысшысы: қопарғыш материалдарды
жеткiзетiн және патрондайтын 6

331. Составитель навесок ингредиентов 6
332. Формировщик вспененного полистирола,
занятый на работах с пенополистиролом 12
ДОБЫЧА И ПЕРЕРАБОТКА
НЕРУДНЫХ СТРОИТЕЛЬНЫХ МАТЕРИАЛОВ
Подземные работы
Рабочие
333. Бурильщик шпуров 12 36
334. Взрывник, мастер взрывник 12 36
335. Выборщик-укладчик камня 12 36
336. Горнорабочий подземный, занятый
выполнением подсобно-вспомогательных работ 12 36
337. Горнорабочий подземный, занятый на
доставке и спуске в шахту (рудник) и забой
всех видов крепи, сопутствующих материалов 12 36
338. Дробильщик 12 36
339. Забойщик 12 36
340. Горнорабочий подземный, занятый
транспортировкой грузов гужевым транспортом 12 36
341. Крепильщик 12 36
342. Машинист экскаватора 12 36
343. Машинист камнерезной машины 12 36
344. Машинист горных выемочных машин,
занятый управлением врубовой машины и
ее системой орошения при зарубке и навалке 12 36
345. Машинист электровоза 12 36
346. Машинист мотовоза 12 36
347. Машинист насосных установок, занятый на
работах при проходке вертикальных и
наклонных выработок 12 36
348. Горнорабочий подземный, занятый
подкаткой и откаткой груженных и
дорожных вагонеток вне зоны забоя
вручную и механизмами 12 36
349. Плотник, занятый на работах по стволу и крепи 12 36
350. Проходчик 12 36
351. Дорожно-путевой рабочий 12 36
352. Распиловщик камня 12 36
353. Слесарь-ремонтник, постоянно занятый
обслуживанием технологического
оборудования на участке 12 36
354. Стволовой, занятый обслуживанием бадей
и других механизмов при стволах 12 36
355. Электромонтер по обслуживанию,
постоянно занятый обслуживанием
технологического оборудования на участке 12 36
Руководители и специалисты
356. Руководители и специалисты, непосредственно
занятые на подземных работах по добыче и
переработке нерудных строительных материалов
(камня, ракушечника, гипса, графита, талька и
других нерудных ископаемых и минералов) 12
Открытые горные работы и шахтная поверхность
Рабочие
357. Машинист буровой установки, занятый:
1) работой на станках ударно-канатного,
вращательного и шарошечного бурения 6
2) работой с пневматическим инструментом
и сухим способом бурения 6
3) разработкой кварца и кварцитов 12
358. Бурильщик шпуров, занятый:
1) на работах по разработке кварца и кварцитов 12
2) на работах с пневматическим
инструментом и сухим способом бурения 6
359. Взрывник, мастер взрывник 6
360. Водитель погрузчика, занятый
обслуживанием тракторного и
автомобильного погрузчика на погрузке
горной массы 6
361. Выборщик-укладчик камня 6
362. Выгрузчик на отвалах 6
363. Гидромониторщик 12
364. Горнорабочий занятый доставкой,
патронированием взрывчатых материалов 6

365. Забойшы:
1) тас қирататын жерде 6
2) бұрғылап қопару тәсiлiмен кварц пен
кварциттi өңдейтiн 12
366. Бурлар мен коронкаларды қайрайтын қайраушы 12
367. Гидроқондырғыға қызмет көрсететiн тау-кен
жұмысшысы 12
368. Плиталар мен блоктарды жарушы 6
369. Аккумулятор лампаларын зарядтайтын лампышы 6
370. Люкшi 6
371. Жер сору қондырғысының машинисi 6
372. Карьерлерде iстейтiн бульдозер машинисi 6
373. Электровоз машинисi 6
374. Мотовоз машинисi 6
375. Қалқымалы өзi жүрмейтiн жер сору снарядтардың
механикалық жабдығының және топырақ насостау
қондырғысының машинисi 6
376. Мынадай экскаваторларға қызмет көрсететiн
экскаватор машинисi
1) iштен жану және бу двигателдi 12
2) электродвигательдi 6
377. Тау-кен массасын тиеумен айналысатын тиеу
машинасының машинисi 6
378. Жолды қозғағыштың машинисi 6
379. Тас кесу машинасының машинисi 6
380. Тiк және көлбеу ұңғыларда жұмыс iстейтiн
көтергiш машинаның машинисi 6
381. Скрепер шығырларында және трактор скреперiнде
iстейтiн скрепер шығырының машинисi 6
382. Тау-кен қазбаларын обборлаушы 6
383. Шахта ұңғыларының жанында жынысты ысыратын және
вагонеткаларды тартатын-түсiретiн тау-кен
жұмысшысы 6
384. Проходкашы 6
385. Карьерлер мен үйiндiлерде жол төсеу және жөндеу
жұмыстарында iстейтiн жол жұмысшысы 6
386. Құммен жұмыс iстейтiн жуу картасының жұмысшысы 12
387. Шлак үйiндiлерiн өңдейтiн жұмысшы 12
388. Тереңдiгi 100 м терең карьерлерде тұрақты
iстейтiн барлық мамандықтағы жұмысшылар,
басшылар мен мамандар 12
389. Қопарғыш материалдарды бөлiп берушi 6
390. Тасты арамен кесушi 6
391. Шахталардың шахта ұңғысы жанында iстейтiн
рукоятшы-сигналшы 6
392. Гидротехникалық құрылымдардың механикалық
жабдығын монтаждаушы, технологиялық жабдықты
гидромеханизация тәсiлiмен монтаждауда iстейтiн 6
393. Карьерлерде тау-кен жабдығына тұрақты қызмет
көрсететiн жөндеушi-слесарь 6
394. Оқпаншы 6
395. Поездарды құраумен айналысатын (жер үстiндегi
жұмыстарда) тау-кен жұмысшысы 6
396. Технологиялық жабдықты гидромеханизация
тәсiлiмен монтаждауда iстейтiн монтаждаудағы
такелажник 6
397. Карьерлерде тау-кен жабдығына тұрақты қызмет
көрсететiн электр жабдығына қызмет iстейтiн
электромонтер 6
Тасты қайта өндiру және өңдеу
398. Құрғақ тәсiлмен байыту жұмыстарындағы елекшi 6
399. Құрылыс материалдарын құрғақ тәсiлмен
бөлшектейтiн және жабық үйлерде жұмыс
iстейтiн бөлшектеушi 12
400. Тас қашаушы 12
401. Тасты аралап кесушi 6
402. Үй iшiнде iстейтiн плиталар мен блоктарды
жарушы 6
403. Абразивтi сайманды күйдiретiн от
жағушы-күйдiрушi 12

365. Забойщик, занятый на работах:
1) в каменоломне 6
2) по разработке кварца и кварцита
буровзрывным способом 12
366. Заточник, занятый на заточке буров и коронок 12
367. Горнорабочий, занятый обслуживанием
гидроустановки 12
368. Кольщик плит и блоков 6
369. Ламповщик, занятый зарядкой аккумуляторных ламп 6
370. Люковой 6
371. Машинист землесосной установки 6
372. Машинист бульдозера, занятый на работе в карьерах 6
373. Машинист электровоза 6
374. Машинист мотовоза 6
375. Машинист механического оборудования
землесосных плавучих несамоходных
снарядов и грунтонасосных установок 6
376. Машинист экскаватора, обслуживающий экскаваторы:
1) с двигателем внутреннего сгорания и паровым 12
2) с электродвигателем 6
377. Машинист погрузочной машины, занятый
погрузкой горной массы 6
378. Машинист путепередвигателя 6
379. Машинист камнерезной машины 6
380. Машинист подъемной машины, занятый
работой на вертикальных и наклонных стволах 6
381. Машинист скреперной лебедки, занятый на
скреперных лебедках и тракторных скреперах 6
382. Обборщик горных выработок 6
383. Горнорабочий, занятый откаткой породы у
стволов шахт и накаткой-съемкой вагонеток 6
384. Проходчик 6
385. Дорожно-путевой рабочий, занятый на
работах по настилке и ремонту путей в
карьерах и на отвалах 6
386. Рабочий карты намыва, занятый на работах
с песком 12
387. Рабочий, занятый на работах по
разработке шлаковых отвалов 12
388. Рабочие всех профессий, руководители и
специалисты, постоянно занятые на
работах в карьерах глубиной более 100 м 12
389. Раздатчик взрывчатых материалов 6
390. Распиловщик камня 6
391. Рукоятчик-сигналист, занятый работой
при шахтном стволе шахт 6
392. Монтажник механического оборудования
гидротехнических сооружений, занятый
работами на монтаже технологического
оборудования способом гидромеханизации 6
393. Слесарь-ремонтник, постоянно занятый
обслуживанием горного оборудования в карьерах 6
394. Стволовой 6
395. Горнорабочий (на поверхностных работах),
занятый составлением поездов 6
396. Такелажник на монтаже, занятый на
монтаже технологического оборудования
способом гидромеханизации 6
397. Электромонтер по обслуживанию
электрооборудования, постоянно занятый
обслуживанием горного оборудования в карьерах 6
Переработка и обработка камня
398. Грохотовщик, занятый на работах по
обогащению сухим способом 6
399. Дробильщик, занятый дроблением
каменных стройматериалов сухим
способом и при работе в закрытых помещениях 12
400. Камнетес 12
401. Распиловщик камня 6
402. Кольщик плит и блоков, занятый на работе
в помещении 6
403. Кочегар обжигальщик, занятый отжигом
абразивного инструмента 12

404. Шлам тұнбалықтарында және туннельдерде iстейтiн
скрепер шығырының машинисi 6
405. Тас құрылыс материалдарын жабық үйде жұмыс
iстегенде құрғақ тәсiлмен бөлшектейтiн
питательдiң машинисi 12
406. Плиталарды желiмдеушi, растворлар дайындайтын
және плиталарды орнықтыратын 6
407. Тас өңдеу бойынша жабдықты түзетушi 6
408. Тасты фрезерлеушi:
1) белгi және плиталарда тесiктер салып 6
2) жай профильдегi бұйымдар фрезершiсi 6
409. Тасты өңдеу және қайта ұқсату цехтарында
тiкелей iстейтiн жөндеушi-слесарь 6
410. Қайта өңдеу цехтары мен галереяларда шаңды
материалдарды беретiн транспортершi 6
411. Қарапайым профильдi бұйымдардың фрезершiсi 6
412. Қышпен байланыстағы абразивтi бұйымдардың
қалыптаушысы 12
413. Тастан жасалған бұйымдарды ысқылаушы-
жылтыратушы:
1) жабық үйлерде құрғақ тәсiлмен жұмыс
iстегенде 12
2) абразивтi шарықтастарды қолданып 6
3) растворлар дайындауда және плиталарды
орнықтыруда 6
414. Тасты өңдеу және ұқсату цехтарында тiкелей
iстейтiн электр жабдығына қызмет көрсететiн
электромонтер 6
Тас құю бұйымдарын өндiру
Жұмысшылар
415. Тас құю өндiрiсiнде iстейтiн тас құю бұйымдарын
құюшы 12
416. Тас пiсiрушi 12
417. Тас құю өндiрiсiнiң қалыптаушысы 12
418. Шихталаушы 6
Басшылар және мамандар
419. Мастер, сондай-ақ ауысым басшысы мен мамандар 12
Тальк байыту
420. Жабық үйлерде тальк елейтiн елекшi 6
421. Тальктi қолмен тиейтiн жүк тиеушi 6
422. Реагенттердi дозалаушы 6
423. Жабық үйлерде тальктi құрғақ тәсiлмен
бөлшектейтiн диiрмендер машинисi 6
424. Сепараторшы 6
425. Тальктi байыту цехтарындағы технологиялық
жабдыққа тiкелей қызмет көрсететiн
жөндеушi-слесарь 6
426. Кептiрушi 6
427. Тасымалдаушы 6
428. Тальктi қолмен қаптайтын орналастырушы-ораушы 6
429. Флотатор 6
430. Центрифугашы 6
431. Шламшы-бассейншi 6
432. Тальктi байыту цехтарындағы технологиялық
жабдыққа тiкелей қызмет көрсететiн электр
жабдығына қызмет көрсетушi 6
Графит кенiн байытушы
433. Жабық үйлерде графиттi тарту және себу
агрегаттарында жұмысты тiкелей iстейтiн
жұмысшылар мен мастерлер 6
Каолиндi байыту
434. Сұйық шыны пісіру 6
435. Әк сөндiрушi 12
436. Каолин тиейтiн жүк тиеушi 6
437. Бөлшектеушi 6
438. Насос қондырғыларының машинисi 6
439. Электролафет машинисi 6
440. Сүзгi полотнолары мен торларды жуатын жуу
машинасының машинисi 12
441. Қоректендiру машинисi 6
442. Каолин байыту цехтарында тұрақты iстейтiн
қосалқы жұмысшы 12

404. Машинист скреперной лебедки, занятый на
работах в шламовых отстойниках и туннелях 6
405. Машинист питателя, занятый дроблением
каменных стройматериалов сухим
способом при работе в закрытых помещениях 12
406. Наклейщик плит, на приготовлении
растворов и укладке плит 6
407. Наладчик оборудования по обработке камня 6
408. Фрезеровщик камня, занятый:
1) разметкой и сверлением отверстий в плитах 6
2) фрезеровщик изделий простого профиля 6
409. Слесарь-ремонтник, занятый
непосредственно в цехах обработки и переработки
камня 6
410. Транспортерщик, занятый на подаче
пылящих материалов в цехах переработки и галереях 6
411. Фрезеровщик изделий простого профиля 6
412. Формовщик абразивных изделий на
керамической связке 12
413. Шлифовщик-полировщик изделий из
камня, занятый работой:
1) на кругах сухим способом при работе в
закрытых помещениях 12
2) с применением абразивных кругов 6
3) на приготовлении растворов и укладке плит 6
414. Электромонтер по обслуживанию
электрооборудования, занятый
непосредственно в цехах обработки и
переработки камня 6
Производство камнелитейных изделий
Рабочие
415. Заливщик камнелитейных изделий, занятый
в производстве камнелитейных изделий 12
416. Камневар 12
417. Формовщик камнелитейного производства 12
418. Шихтовщик 6
Руководители и специалисты
419. Мастер, а также сменные руководители и
специалисты 12
Обогащение талька
420. Грохотовщик, занятый просевом талька в
закрытых помещениях 6
421. Грузчик, занятый на погрузке талька вручную 6
422. Дозировщик реагентов 6
423. Машинист мельниц, занятый дроблением
талька сухим способом в закрытых помещениях 6
424. Сепараторщик 6
425. Слесарь-ремонтник, занятый
непосредственно обслуживанием
технологического оборудования в цехах
обогащения талька 6
426. Сушильщик 6
427. Транспортировщик 6
428. Укладчик-упаковщик, занятый упаковкой
талька вручную 6
429. Флотатор 6
430. Центрифуговщик 6
431. Шламовщик-бассейнщик 6
432. Электромонтер по обслуживанию
электрооборудования, занятый
непосредственно обслуживанием
технологического оборудования в цехах
обогащения талька 6
Обогащение графитной руды
433. Рабочие и мастера, непосредственно
занятые на размольных и рассевных
агрегатах графита при работе в закрытом помещении 6
Обогащение каолина
434. Варщик жидкого стекла 6
435. Гасильщик извести 12
436. Грузчик, занятый погрузкой каолина 6
437. Дробильщик 6
438. Машинист насосных установок 6
439. Машинист электролафета 6
440. Машинист моечных машин, занятый на
мойке фильтрополотен и сеток 12
441. Машинист питателя 6
442. Подсобный рабочий, постоянно занятый в
цехах обогащения каолина 12

443. Реактивтi суды дайындаушы 6
444. Каолин байыту цехтарында тiкелей iстейтiн
жөндеушi-слесарь 6
445. Барабандарға қызмет көрсететiн кептiрушi:
1) қатты отынды қолмен тиейтiн 12
2) қатты отынды механикамен тиейтiн, сұйық
отынмен және газбен 6
446. Тасымалдаушы, транспортершi 6
447. Сүзгiпрестеу бөлiмiн жинайтын өндiрiстiк
үйлердi жинаушы 6
448. Каолиндi тұрақты орайтын орналастырушы-ораушы 6
449. Сүзгiпрестеушi:
1) сүзгiпрестерде престейтiн 12
2) сүзгiпрестердi зарядтайтын 6
3) сүзгiпрестердi тазалайтын 6
450. Каолиндi байыту цехтарындағы технологиялық
жабдыққа тiкелей қызмет көрсететiн электр
жабдығына қызмет көрсетушi 6
ЗЫҒЫРТАС ӨНДIРУ ЖӘНЕ БАЙЫТУ
Тау-кен жұмыстары
Жерасты жұмыстары
Жұмысшылар
451. Шпурларды бұрғылаушы 18 36
452. Вороттаушы (бадяшы) 12 36
453. Қопарушы, қопарушы мастер 18 36
454. Жерасты тау-кен жұмысшысы:
1) қосымша-көмекшi жұмыстарды орындайтын 6 36
2) шахтаға бекiту материалдарын жеткiзетiн 12 36
455. Шахтаға бекiту материалдарын жеткiзушi 12 36
456. Бекiтушi 18 36
457 Люкшi 12 36
458. Насос қондырғылардың машинисi 6 36
459. Шахтадағы электровозға қызмет көрсететiн
электровоз машинисi 12 36
460. Қазып өтушi 18 36
461. Жолшы жұмыскер 12 36
462. Оқпаншы 12 36
463. Шахтадағы технологиялық жабдыққа қызмет
көрсететiн слесарь-жөндеушi 12 36
464. Шахтадағы технологиялық жабдыққа қызмет
көрсететiн электрлi жабдыққа қызмет көрсетушi
электромонтер 12 36
465. Тiкелей жерасты жұмыстарда iстейтiн басқа
жұмысшылар мен қызметшiлер 6 36
Басшылар және мамандар
466. Тiкелей жерасты жұмыстарда iстейтiн басшылар
және мамандар 12 36
Ашық тау-кен жұмыстары
Жұмысшылар
467. Шпурларды бұрғылаушы 18 36
468. Бұрғылау қондырғысының машинисi 12
469. Қопарушы, мастер-қопарушы 18
470. Тау-кен массасын шығаратын автомобиль
жүргiзушiсi 12
471. Жыныстың iрi кесектерiн қолмен шой балғамен
бөлшектейтiн бөлшектеушi 18
472. Забойшы 18 36
473. Скиптi көтергiштiң машинисi 12
474. Экскаватор машинисi 12
475. Электровоз машинисi 12
476. Жол жылжытқыштың машинисi 12
477. Бульдозер машинисi (бульдозершi) 12
478. Мотовоз машинисi 12
479. Кенiштерде жұмыс iстейтiн жолшы жұмысшы 12
480. Карьерлерде жұмыс iстейтiн өнеркәсiптiк-
темiржол көлiгi қозғалысы қызметiнiң
жұмысшылары 12
481. Бос жынысты шабатын, кендердi сорттайтын
тау-кен жұмысшысы 18
482. Кен мен тасзығырды қабылдаушы 6
483. Тау-кен көлiк жабдығын жөндейтiн және тау-кен
технологиялық жабдығына қызмет көрсететiн
жөндеушi-слесарь 12
484. Сынап түзеткiштерiне қызмет жасайтын
тягалық подстанцияның электромонтерi 18

443. Приготовитель реактивной воды 6
444. Слесарь-ремонтник, занятый
непосредственно в цехах обогащения каолина 6
445. Сушильщик, обслуживающий барабаны:
1) с ручной загрузкой твердого топлива 12
2) с механической загрузкой твердого
топлива на жидком топливе и газе 6
446. Транспортировщик; транспортерщик 6
447. Уборщик производственных помещений,
занятый уборкой фильтропрессового отделения 6
448. Укладчик-упаковщик, постоянно занятый
упаковкой каолина 6
449. Фильтропрессовщик, занятый:
1) прессовкой на фильтпрессах 12
2) зарядкой фильтпрессов 6
3) очисткой фильтпрессов 6
450. Электромонтер по обслуживанию
электрооборудования, занятый постоянно
и непосредственно в цехах обогащения каолина 6
ДОБЫЧА И ОБОГАЩЕНИЕ АСБЕСТА
Горные работы
Подземные работы
Рабочие
451. Бурильщик шпуров 18 36
452. Воротовщик (бадейщик) 12 36
453. Взрывник, мастер взрывник 18 36
454. Горнорабочий подземный, занятый:
1) выполнением подсобно-вспомогательных работ 6 36
2) доставкой крепежных материалов в шахту 12 36
455. Доставщик крепежных материалов в шахту 12 36
456. Крепильщик 18 36
457. Люковой 12 36
458. Машинист насосных установок 6 36
459. Машинист электровоза, занятый
обслуживанием электровоза в шахте 12 36
460. Проходчик 18 36
461. Дорожно-путевой рабочий 12 36
462. Стволовой 12 36
463. Слесарь-ремонтник, занятый
обслуживанием технологического
оборудования в шахте 12 36
464. Электромонтер по обслуживанию
электрооборудования, занятый
обслуживанием технологического
оборудования в шахте 12 36
465. Остальные рабочие и служащие, занятые
непосредственно на подземных работах 6 36
Руководители и специалисты
466. Руководители и специалисты, занятые
непосредственно на подземных работах 12 36
Открытые горные работы
Рабочие
467. Бурильщик шпуров 18 36
468. Машинист буровой установки 12
469. Взрывник, мастер-взрывник 18
470. Водитель автомобиля, занятый на вывозке
горной массы 12
471. Дробильщик, занятый дроблением крупных
кусков породы вручную кувалдой 18
472. Забойщик 18 36
473. Машинист скипового подъемника 12
474. Машинист экскаватора 12
475. Машинист электровоза 12
476. Машинист путепередвигателя 12
477. Машинист бульдозера (бульдозерист) 12
478. Машинист мотовоза 12
479. Дорожно-путевой рабочий, занятый
работой в рудниках 12
480. Рабочие службы движения
промышленно-железнодорожного
транспорта, занятые работой в карьерах 12
481. Горнорабочий, занятый на вырубке пустой
породы, сортировке руд 18
482. Приемщик руды и асбеста 6
483. Слесарь-ремонтник, занятый
обслуживанием технологического и
горного оборудования и ремонтом горного
транспортного оборудования 12
484. Электромонтер тяговой подстанции,
занятый обслуживанием ртутных выпрямителей 18

485. Тау-кен технологиялық жабдығына қызмет
көрсететiн электр жабдығына қызмет көрсететiн
электромонтер 12
486. Түйiстiру торабының электромонтерi;
байланыс электромонтерi; сигнал беру
қондырғыларының, орталықтандыру және
блокировкалаудың электромонтерi 12
Басшылар және мамандар
487. Тасзығырды қолмен қазып алу, перфораторлық
бұрғылау және қопару жұмыстарының мастерi 18
Тасзығырды байыту
Жұмысшылар
488. Байыту фабрикасында жұмыс iстейтiн тиегiштiң
жүргiзушiсi 12
489. Тозаң камераларынан тозаңды түсiретiн тозаң
түсiрушi 24 36
490. Байыту фабрикасында жұмыс iстейтiн
үйiндiлердегi түсiрушi 24 36
491. Майда бөлшектеу және орау цехтарындағы
газбен дәнекерлеушi 24 36
492. Елекшi 24 36
493. Тасзығырмен тұрақты iстейтiн жүк тиеушi 24 36
494. Бөлшектеушi:
1) қолмен iстейтiн жұмыстағы
2) бөлшектегiште, бөлшектеу агрегаттарында және
бөлшектеу-сұрыптау қондырғыларында iстейтiн 24 36
495. Тасзығыр тиеушi 24 36
496. Байыту өнiмiн бақылаушы 24 36
497. Химиялық талдау лаборанты 24 36
498. Люкшi 24 36
499. Таңбалаушы 24 36
500. Желдету және аспирациялық қондырғылардың
машинисi 24 36
501. Байыту фабрикасында iстейтiн бульдозер машинисi 12
502. Бөлшектеу-ұнтақтау-сорттау механизмдердiң
машинисi 24 36
503. Байыту фабрикасында iстейтiн экскаватордың
машинисi 24 36
504. Түрлi типтегi орау машинасында дайын өнiмдi
орау процесiн жүргiзетiн қаптау-орау
машинасының машинисi 24 36
505. Байыту фабрикасында iстейтiн электровоз
машинисi 12 36
506. Кран машинисi 24 36
507. Байыту фабрикасында iстейтiн механикалық
күректiң моторшысы 12
508. Қоректендiру машинисi 24 36
509. Тасзығыр байытушы 24 36
510. Тасзығыр тазалауға және сорттауға қатысты
жұмыстардағы сорттаушы 24 36
511. Iрi және майда бөлшектеу және қаптау
цехтарындағы көмекшi жұмысшы 12 36
512. Сынаққа терiп алушы 24 36
513. Iрi және майда бөлшектеу және қаптау цехтарында
тiкелей iстейтiн электромеханикалық және жөндеу-
құрылыс цехтарының жұмысшысы 18 36
514. Тасзығыр байыту жабдығын реттеушi 24 36
515. Респираторлар мен противогаздарды жөндеушi 24
516. Бос жынысты таңдайтын және кендi сұрыптайтын
тау-кен жұмысшысы 24 36
517. Торларды жөндейтiн жөндеушi-слесарь 24 36
518. Iрi және майда бөлшектеу және қаптау цехтарында
тiкелей байыту жабдығына қызмет iстейтiн
жөндеушi-слесарь 24 36
519. Майлаушы 24 36
520. Iрi және майда бөлшектеу цехтарында тұрақты
iстейтiн ағаш ұстасы 24 36

485. Электромонтер по обслуживанию
электрооборудования, занятый
обслуживанием технологического горного
оборудования 12
486. Электромонтер контактной сети,
электромонтер связи; электромонтер
устройств сигнализации, централизации и
блокировки (СЦБ) 12
Руководители и специалисты
487. Мастер по ручной добыче асбеста,
перфораторного бурения и взрывных работ 18
Обогащение асбеста
Рабочие
488. Водитель погрузчика, занятый работой на
обогатительной фабрике 12
489. Выгрузчик пыли, занятый выгрузкой пыли
из пылевых камер 24 36
490. Выгрузчик на отвалах, занятый работой на
обогатительной фабрике 24 36
491. Газосварщик, занятый в цехах и мелкого
дробления и упаковки 24 36
492. Грохотовщик 24 36
493. Грузчик, занятый постоянно на работах с асбестом 24 36
494. Дробильщик, занятый:
1) на работе вручную 24 36
2) обслуживанием дробилок, дробильных
агрегатов и дробильно-сортировочных установок 24 36
495. Загрузчик асбеста 24 36
496. Контролер продукции обогащения 24 36
497. Лаборант химического анализа 24 36
498. Люковой 24 36
499. Маркировщик 24 36
500. Машинист вентиляционной и
аспирационной установок 24 36
501. Машинист бульдозера, занятый работой на
обогатительных фабриках 12
502. Машинист дробильно-помольно-
сортировочных механизмов 24 36
503. Машинист экскаватора, занятый работой на
обогатительных фабриках 24 36
504. Машинист расфасовочно-упаковочных
машин, занятый ведением процесса
упаковки готовой продукции и изделий на
упаковочных машинах различных типов 24 36
505. Машинист электровоза, занятый работой на
обогатительных фабриках 12 36
506. Машинист крана 24 36
507. Моторист механической лопаты, занятый
работой на обогатительной фабрике 12
508. Машинист питателя 24 36
509. Обогатитель асбеста 24 36
510. Сортовщик, занятый на работах, связанных
с перечисткой и подсортовкой асбеста 24 36
511. Подсобный рабочий, занятый в цехах
крупного и мелкого дробления и упаковки 12 36
512. Пробоотборщик 24 36
513. Рабочий электромеханических и
ремонтно-строительных цехов
обогатительных фабрик, непосредственно
занятый на работах в цехах крупного и
мелкого дробления и упаковки 18 36
514. Регулировщик асбестообогатительного
оборудования 24 36
515. Ремонтировщик респираторов и противогазов 24
516. Горнорабочий, занятый на выборке пустой
породы и сортировке руды 24 36
517. Слесарь-ремонтник, занятый сменой и
ремонтом сеток 24 36
518. Слесарь-ремонтник, занятый
обслуживанием обогатительного
оборудования непосредственно в цехах
крупного и мелкого дробления и упаковки 24 36
519. Смазчик 24 36
520. Столяр, постоянно занятый в цехах
крупного и мелкого дробления 24 36

521. Кептiрушi 24 36
522. Гидравликалық пресс-орау машинасына қызмет
iстейтiн қаптау-орау машинасының машинисi 24 36
523. Iрi және майда бөлшектеу цехтарында
iстейтiн сайман-ер тұрман бұйымдарын тiгушi 24 36
524. Iрi және майда бөлшектеу және орау цехтарында
iстейтiн қолмен дәнекерлейтiн электрмен
дәнекерлеушi 24 36
525. Электр жабдығына қызмет көрсететiн
электромонтер:
1) байыту фабрикаларының подстанцияларына
қызмет көрсететiн 6
2) iрi және майда бөлшектеу және орау
цехтарында iстейтiн байыту жабдығына қызмет
көрсететiн 24 36
526. Жабдықты жөндейтiн кезекшi электромонтер
(слесарь) 24
Басшылар және мамандар
527. Байыту фабрикасының директоры 12
528. Байыту фабрикасының бас инженерi 12
529. Байыту фабрикасының бас механигi 12
530. Байыту фабрикасының бас энергетигi 12
531. Байыту фабрикасының бас технологы 12
532. Байыту фабрикасының өндiрiстiк-техникалық
бөлiмiнiң бастығы 12
533. Байыту фабрикасының ТББ бастығының бастығы 12
534. Байыту фабрикасының лаборатория бастығы 12
535. Байыту фабрикасының жөндеу-құрылыс цехтарының
бастығы және оның орынбасары 6
536. Байыту фабрикасының мына цехтарының:
электрлiк, механикалық және
электроподстанцияның бастығы және оның
орынбасары, механигi, электригi және мастерi 6
537. Байыту фабрикасының iрi және майда бөлшектеу
және орау цехтарының бастығы және
оның орынбасары 18
538. Майда бөлшектеу цехының диспетчерi 12
539. Байыту фабрикасының iрi және майда бөлшектеу
және орау цехтарының ауысым бастығы, ауысым
мастерi, технологi, механигi және энергетигi 24
СЛЮДАНЫ ӨҢДЕУ
Жұмысшылар
540. Слюда өлшейтiн таразышы 6
541. Құрғақ тәсiлмен бөлшектейтiн слюданы
бөлшектеушi 12
542. Микалекс массасын дайындаушы 12
543. Миканит дайындаушы 6
544. Лактармен және шеллактармен жұмыс iстейтiн
миканиттен жасалған бұйымдарды тазалаушы 6
545. Слюданы күрт калибрлеумен айналысатын
калибрлеушi-пiшушi 6
546. Слюданы калибрлеумен айналысатын калибрлеушi 6
547. Классификаторшы 6
548. Миканиттердi желiмдейтiн желiмдеушi:
1) слюдопластардан жасалған миканит
пен пакеттердi 6
2) термоберiк миканиттi 12
549. Слюданы жарушы, өнеркәсiптiк сырецтi жарумен
айналысатын 6
550. Слюдадан жасалатын бұйымдарды бақылаушы:
1) операция аралық бақылауда слюда
бұйымдарын қабылдап алатын 6
2) қанықтырылған және престелген слюдопластарды
бақылайтын 6
3) слюданы қабылдайтын 6
551. Амофосты және эдитолды лакпен жұмыс iстейтiн
лак пiсiрушi 12
552. Слюданы ыдырататын қондырғының машинисi 6
553. Слюдопласт жасау машинасының машинисi 6
554. Пульпа дайындау қондырғысының машинисi 6
555. Слюдопласт трубкаларын орайтын
электризоқшаулағыш бұйымдарды ораушы 12

521. Сушильщик 24 36
522. Машинист расфасовочно-упаковочных
машин, занятый обслуживанием
гидравлической прессоупаковочной машины 24 36
523. Пошивщик шорно-седельных изделий,
занятый работой в цехах крупного и
мелкого дробления и упаковки 24 36
524. Электросварщик ручной сварки, занятый в
цехах крупного и мелкого дробления и упаковки 24 36
525. Электромонтер по обслуживанию
электрооборудования, занятый:
1) обслуживанием подстанции обогатительных фабрик 6
2) обслуживанием обогатительного
оборудования, непосредственно в цехах
крупного и мелкого дробления и упаковки 24 36
526. Электрослесарь (слесарь) дежурный и по
ремонту оборудования 24 36
Руководители и специалисты
527. Директор обогатительной фабрики 12
528. Главный инженер обогатительной фабрики 12
529. Главный механик обогатительной фабрики 12
530. Главный энергетик обогатительной фабрики 12
531. Главный технолог обогатительной фабрики 12
532. Начальник производственно-технического
отдела обогатительной фабрики 12
533. Начальник ОТК обогатительной фабрики 12
534. Начальник лаборатории обогатительной фабрики 12
535. Начальник и его заместитель ремонтно-
строительных цехов обогатительной фабрики 6
536. Начальник и его заместитель, механик,
электрик и мастер цехов: электрического,
механического и электроподстанций
обогатительной фабрики 6
537. Начальник и его заместитель цехов
крупного и мелкого дробления и упаковки
обогатительных фабрик 18
538. Диспетчер цеха мелкого дробления 12
539. Начальник смены, сменный мастер,
технолог, механик и энергетик цехов
крупного и мелкого дробления и упаковки
обогатительных фабрик 24
ОБРАБОТКА СЛЮДЫ
Рабочие
540. Весовщик, занятый взвешиванием слюды 6
541. Дробильщик слюды, занятый дроблением
сухим способом 12
542. Заготовщик микалексовой массы 12
543. Заготовщик миканита 6
544. Зачисщик изделий из миканита, занятый на
работе с шеллаком и лаками 6
545. Калибровщик-раскройщик, занятый резкой и
калибровкой слюды 6
546. Калибровщик, занятый калибровкой слюды 6
547. Классификаторщик 6
548. Клейщик миканитов, занятый на клейке:
1) миканита и пакетов слюдопластов 6
2) термоупорного миканита 12
549. Кольщик слюды, занятый на колке
(подколке) промсырца 6
550. Контролер изделий из слюды, занятый:
1) приемкой слюдяных изделий на
межоперационном контроле 6
2) контролем пропитанных и прессованных
слюдопластов 6
3) приемкой слюды 6
551. Лаковар, занятый на работах с амофосом и
эдитоловым лаком 12
552. Машинист установки по расщеплению слюды 6
553. Машинист слюдопластоделательной машины 6
554. Машинист установки по приготовлению пульпы 6
555. Намотчик электроизоляционных изделий,
занятый намоткой слюдопластовых трубок 12

556. Слюданы себушi 6
557. Миканит пен микалекстi престеушi 12
558. Слюдопластарды және олардан жасалған бұйымдарды
престейтiн слюдопластарды престеушi 6
559. Слюдопласт дайындамаларын құрамында бензол
және толуол бар кремнийорганикалық лактармен
қанықтыратын слюдопласат материалдарды
қанықтырушы, жабық үйлерде жұмыс iстегенде 12
560. Слюданы прокаттаушы 6
561. Слюданы және микалестi кесумен айналысатын
слюданы кесушi 6
562. Слюдопластарды кесумен айналысатын
электрооқшаулағыш материалдарды кесушi 6
563. Слюданы және микалестi бұрғылаумен айналысатын
бұрғылаушы 6
564. Негiзгi өндiрiстiк цехтарда технологиялық
жабдыққа қызмет көрсететiн жөндеушi-слесарь 6
565. Слюданы сұрыптаумен айналысатын шикiзат пен
слюдадан жасалған бұйымдарды сорттаушы 6
566. Манжеттер мен трубкаларды лактаумен және
кептiрумен айналысатын кептiру агрегаттарының
машинисi 12
567. Слюданы өңдейтiн термист 6
568. Слюдопластар өндiрiсiнде өндiрiстiк үйлердi
жинаушы 6
569. Слюданы орайтын орналастырушы-ораушы 6
570. Слюда мен микалекстi ажарлайтын микалекстi
ысқылаушы 6
571. Слюдадан жасалған бұйымдарды штампылаушы 6
572. Слюданы iскекпен терушi 6
573. Негiзгi өндiрiстiк цехтарда технологиялық
жабдыққа қызмет көрсететiн электр жабдығына
қызмет көрсетушi 6
Басшылар және мамандар
574. Миканит және миканит бұйымдар өндiрiсiнде
тiкелей iстейтiн мастер 6
25. ШЫНЫ ӨНДIРIСІ
Шихта дайындау
1. Бөлшектеушi-ұнтақтаушы 12
2. Кептiру пештерi мен барабандардың от жағушысы 6
3. Елеушi 12
4. Сеператоршы 6
5. Шихтаның шикiзат материалдарын дозалаумен,
шихта компоненттерiн таразылаумен және оларды
тиеумен тiкелей айналысатын шихтаны құраушы 12
6. Шикiзат материалдарын тиейтiн және кептiргеннен
кейiн түсiретiн шикiзат пен материалдарды
кептiрушi 6
7. Шикiзатты орталаушы 6
Шыныны пiсiру
8. Шикi сұйықты пiсiрушi 6
9. Жасау каналының жылыту камераларына газ берудi
реттейтiн газшы 12
10. Түйiршiктеушi 12
11. Шихта мен шыны сынығын шыны пiсiру пештерiне
жеткiзiп, салушы шихта салушы 12
12. Жапқыштарды майлаушы 12
13. Шыны массасын төгушi 12
14. Ванна пештерiндегi шыны пiсiрушi 12
15. Құмыра пештерiндегi шыны пiсiрушi 12
16. Шыны пiсiру пештерiнiң форсуншысы 12
17. Хальмдаушы 12
Шыныдан жасалған бұйымдарды өңдеу
18. Бортшы 12
19. Қалыңдықпен жылдамдықты өлшеушi 6
20. Ыстық калибрлеуде тiкелей iстейтiн шыны
бұйымдарын калибрлеушi (калибрлеушi) 12
21. Шыны тартудағы бақылаушы 6
22. Шыны тарту машиналарының машинисi 12
23. Шыныны машинадан ажыратып алушы:
1) шыны табақтары мен құбырларды машинадан
ажыратып алушы 12
2) борттарды ажыратып алушы 6
24. Шыны таспасын кесушi 12
Шыныны прокаттау

556. Посыпщик слюдой 6
557. Прессовщик миканита и микалекса 12
558. Прессовщик слюдопластов, занятый
прессовкой слюдопластов и изделий из него 6
559. Пропитчик слюдопластовых материалов,
занятый пропиткой заготовок слюдопласта
кремнийорганическими лаками,
содержащими бензол и толуол, при работе
в закрытом помещении 12
560. Прокатчик слюды 6
561. Резчик слюды, занятый резкой слюды и микалекса 6
562. Резчик электроизоляционных материалов,
занятый на резке слюдопластов 6
563. Сверловщик, занятый сверловкой слюды и микалекса 6
564. Слесарь-ремонтник, занятый
обслуживанием технологического
оборудования в основных
производственных цехах 6
565. Сортировщик сырья и изделий из слюды,
занятый сортировкой слюды 6
566. Машинист сушильных агрегатов, занятый
лакировкой и сушкой манжет и трубок 12
567. Термист по обработке слюды 6
568. Уборщик производственных помещений,
занятый в производстве слюдопластов 6
569. Укладчик-упаковщик, занятый упаковкой слюды 6
570. Шлифовщик микалекса, занятый
шлифовкой слюды и микалекса 6
571. Штамповщик изделий из слюды 6
572. Щипальщик слюды 6
573. Электромонтер по обслуживанию
электрооборудования, занятый
обслуживанием технологического
оборудования в основных
производственных цехах 6
Руководители и специалисты
574. Мастер, занятый непосредственно в
производстве миканита и миканитовых изделий 6
25. СТЕКОЛЬНОЕ ПРОИЗВОДСТВО
Приготовление шихты
1. Дробильщик-размольщик 12
2. Кочегар сушильных печей и барабанов 6
3. Просевщик 12
4. Сепараторщик 6
5. Составщик шихты, занятый
непосредственно дозировкой сырьевых
материалов шихты, взвешиванием
компонентов шихты и загрузкой их 12
6. Сушильщик сырья и материалов,
непосредственно занятый загрузкой
сырьевых материалов и выгрузкой их после сушки 6
7. Усреднильщик сырья 6
Варка стекла
8. Варщик жидкого стекла 6
9. Газовщик, занятый регулированием подачи
газа в подогревательные камеры
выработочного канала 12
10. Гранулировщик 12
11. Засыпщик шихты, занятый доставкой и
засыпкой шихты и стеклобоя в стекловаренную печь 12
12. Обмазчик заслонов 12
13. Сливщик стекломассы 12
14. Стекловар на ванных печах 12
15. Стекловар на горшковых печах 12
16. Форсунщик стекловаренных печей 12
17. Хальмовщик 12
Выработка изделий из стекла
18. Бортовой 12
19. Замерщик толщин и скоростей 6
20. Калибровщик (съемщик) стеклоизделий,
занятый непосредственно на горячей калибровке 12
21. Контролер на вытягивании стекла 6
22. Машинист машин вытягивания стекла 12
23. Отломщик стекла от машин, занятый:
1) отломкой листов стекла и труб от машин 12
2) отломкой бортов 6
24. Отрезчик ленты стекла 12
Прокат стекла

25. Шыны құюшы 12
26. Прокаттау машинасының машинисі 12
Yрлеу және престеу
27. Банкiшi 12
28. Бұйымдарды холявтау тәсiлiмен және қызуға берiк
шыныдан жасайтын банкiшi 12 36
29. Үрлеушi 12
30. Бұйымдарды холявтау тәсiлiмен және қызуға берiк
шыныдан жасайтын үрлеушi 12 36
31. Жылытушы 12
32. Бұйымдарды холявтау тәсiлiмен және қызуға берiк
шыныдан жасайтын жылытушы 12 36
33. Жартылай аппаратта iстейтiн шыны бұйымдарын
калибрлеушi (түсiрушi) 6
34. Шыны қалыптайтын машиналардың машинисi 12
35. Шыны шариктау автоматының машинисi 12
36. Шыны қалыптайтын машиналардың (ортадан теуiп
құю тәсiлiмен) 12
37. Шыны массасын терiп алушы 12
38. Бұйымдарды холявтау тәсiлiмен және қызуға берiк
шыныдан жасайтын шыны массасын терiп алушы 12 36
39. Шыны блоктарды майлайтын шыны бұйымдарын
майлаушы 6
40. Үрлеушi жартылай аппараттың операторы 12
41. Жартылай автоматтарда дроттан жасалған
бұйымдарды iстейтiн шыны қалыптайтын
машиналардың машинисi 6
42. Үрленген және престелген бұйымдарды ыстық
тәсiлмен өңдейтiн үрленген бұйымдарды өңдеушi 12
43. Ыстық бұйымдарды күйдiруге апарушы 6
44. Карусель машиналарындағы жаныштаушы 6
45. Ұрып түсіруші 6
46. Айналдырушы 6
47. Бұйымдарды холявтау тәсiлiмен және қызуға берiк
шыныдан жасайтын айналдырушы 6 36
48. Шыны қалыптайтын және жаныштайтын машиналарда
түзетушi және қайта орналастырушы 12
49. Ыстық шыныны престеушi 12
50. Холяваларды таратушы (босатушы) 12
51. Шыны бұйымдарын пiсiрушi 12
52. Шыны үрлеушi:
1) газды, газ-оттегiлi және керосин шiлтердi
пайдаланып жұмыс iстейтiн 6
2) қызуға берiк кварц шынысымен жұмыс iстейтiн 12 36
53. Фидершi 12
54. Қалыпұстаушы 12
55. Ыстық тәсiлмен iстейтiн жұмыстардағы шыныдан
жасалған детальдарды қалыптаушы 12
56. Пеношыны дайындау үшiн пештердi толтырушы 12
57. Пiсiру және күйдiру пештерiнiң операторы 6
58. Көбiкшыны дайындау үшiн қолданылатын
желiмдейтiн құрамды дайындаушы 12
59. Шыныблоктарын кесушi 12
60. Шыныблоктарды желiмдеуде тұрақты iстейтiн шыны
мен шыны бұйымдарын желiмдеушi 12
Бұйымдарды өңдеушi
Шыныны кесу
61. Қатты балқымалардан жасалған шыны кесу
роликтерiн қайрайтын және толтыратын қайраушы 12
62. Шыны табақтарын белгiлейтiн шыны белгiлеушi 6
63. Қуыс шыны бұйымдарын отта кесетiн отта кесушi 6
64. Шыны бұйымдарын кесушi, құрғақ тәсiлмен кесетiн 12
65. Ыстық шыныны кесумен айналысатын шыны кесушi 6
Шыныны ажарлаушы және жылтыратушы
66. Шыны бұйымдарының шеттерiн абразивтi
шарықтастарды (шайбаларды) қолданып
дұрыстайтын дұрыстаушы 6
67. Канавашы 6
68. Жылтыратқыштарды желiмдеушi 6
69. Жеке және ротациялық станоктарда жұмыс iстейтiн
листiлi шыныны жылтыратушы; Жеке және ротациялық
аппараттарда шыныны ысқылайтын шыны ажарлаушы 6

25. Литейщик стекла 12
26. Машинист прокатной машины 12
Выдувание и прессование
27. Баночник 12
28. Баночник, занятый выработкой изделий
холявным способом и из жароупорного стекла 12 36
29. Выдувальщик 12
30. Выдувальщик, занятый выработкой
изделий холявным способом и из
жароупорного стекла 12 36
31. Грельщик 12
32. Грельщик, занятый выработкой изделий
холявным способом и из жароупорного стекла 12 36
33. Калибровщик (съемщик) стеклоизделий,
работающий на полуавтоматах 6
34. Машинист стеклоформующих машин 12
35. Машинист стеклошарикового автомата 12
36. Машинист стеклоформующих машин
(методом центробежного литья) 12
37. Наборщик стекломассы 12
38. Наборщик стекломассы, занятый на
выработке изделий холявным способом и
из жароупорного стекла 12 36
39. Обмазчик стеклоизделий, занятый
обмазкой стеклянных блоков 6
40. Оператор выдувного полуавтомата 12
41. Оператор (машинист) стеклоформующих
машин, занятый выработкой изделий из
дрота на полуавтоматах 6
42. Отдельщик выдувных изделий, занятый
отделкой горячим способом выдувных и
прессованных изделий 12
43. Относчик горячих изделий на отжиг 6
44. Отопщик на карусельной машине 6
45. Отшибальщик 6
46. Повертальщик 6
47. Повертальщик, занятый выработкой
изделий холявным способом и из
жароупорного стекла 6 36
48. Правильщик и перестановщик при
стеклоформующей и отопочной машине 12
49. Прессовщик горячего стекла 12
50. Разводчик (распусчик) холяв 12
51. Сварщик стекляных изделий 12
52. Стеклодув:
1) занятый на работах с использованием газовой,
газокислородной и керосиновых горелок 6
2) работающий постоянно с жароупорным
кварцевым стеклом 12 36
53. Фидерщик 12
54. Формодержатель 12
55. Формовщик деталей из стекла, занятый на
работах горячим способом 12
56. Загрузчик печей, занятый работой по
подготовке форм для спекания пеностекла 12
57. Оператор печи спекания и отжига 6
58. Приготовитель склеивающего состава,
применяемого для пеностекла 12
59. Резчик пеноблоков 12
60. Склейщик стекла и стеклоизделий,
постоянно занятый на работах по склейке
пеноблоков 12
Обработка изделий
Резка стекла
61. Заточник, занятый заточкой и заправкой
стеклорезных роликов из твердых сплавов 12
62. Разметчик стекла, занятый разметкой
листов стекла 6
63. Резчик на огне, занятый резкой полых
стеклоизделий на огне 6
64. Резчик стеклоизделий, занятый на резке
сухим способом 12
65. Резчик стекла, занятый резкой горячего стекла 6
Шлифовка и полировка стекла
66. Заправщик стеклоизделий, занятый
заправкой края стеклоизделий с
применением абразивных кругов (шайб) 6
67. Канавщик 6
68. Наклейщик полировальников 6
69. Полировщик листового стекла,
работающий на индивидуальных и
ротационных станках; шлифовщик стекла,
занятый шлифовкой листового стекла на
индивидуальных и ротационных аппаратах 6

70. Қолмен жұмыс iстейтiн фацетшi 6
71. Шыны бұйымдарын ажарлаушы:
1) хрустальдан жасалған бұйымдарға, сондай-ақ
жай шыныдан жасалған iрi көлемдi бұйымдарға
(жемiстермен печеньеге арналған вазалар,
құмыралар, жбандар, графиндер, гүл құмыралары,
подностар және т.б.) арнайы ажарлау жолымен
алмасты қырлау тәсiлiмен арнайы әшекейлер салу 12
2) басқа сорттағы бұйымдарға арнайы ажарлау
жолымен алмасты қырлау тәсiлiмен салу 6
Әрлеу
72. Қорғасын араласқан бояумен жұмыс iстейтiн
аэрографшы 12
73. Шыны бұйымдардың градуировкасы, қорғасын,
азотқышқылды күмiс және күкiртқышқылды мыс
араласқан қызыл шкалмен сүртетiн жұмыспен,
сондай-ақ аталған бояуларды бұйымдардан қолмен
алатын жұмыспен айналысатындар 6
74. Ирризаторшы 6
75. Жабық әдiспен және жабық үй-жайда жұмыс
iстейтiн, шыны бетiндегi құмды реттеушi 12
76. Қышқылды пайдаланып iстейтiн жұмыспен
айналысатын, шыны бұйымдарын тегiстеушi 12
77. Шыныны плавиктi қышқылмен ерiтiндiлеп өңдеушi,
шыны бұйымдарын плавиктi қышқылмен ерiтiндiлеп
өңдеу жұмысымен және оларды ерiтiндiлеп
өңдегеннен кейiн жуу жұмысымен айналысатындар 12 36
78. Шыныға фототүсiрiммен басып шығарушы 6
Шыныны термикалық өңдеу
79. Iрiктеушi:
1) күйдiру пешiнен күйдiрiлген бұйымдарды
iрiктеумен айналысатындар 6
2) күйдiрiлген бұйымдарды пiсiруден iрiктеумен
айналысатындар 12
80. Шыныны суарушы 12
81. Шыны бұйымдарын ыстық күйiнде тегiстеуде жұмыс
iстейтiн шыны тегiстеушi 12
82. Муфельшi 6
83. Шыны iлушi 6
84. Шыныны тегiстеу үшiн қалыпқа салумен айналысатын
жайпақ шыны салушы 6
85. Үрлеу қондырғысының операторы 6
86. Шыны балқытушы, бисерде араластырумен және
араласпаны пеште балқытумен айналысатындар 6
87. Шыны бұйымдарды құюшы 6
88. Бұйымдарды пiсiруге құюшы 12
89. Тартушы 6
90. Шыны бұйымдарын ыстық күйiнде төсеумен
айналысатын, бұйымдарды төсеушi 6
Шыны бұйымдарын желiмдеу
91. Престеу процесiн жүргiзумен айналысатын:
1) парафинмен толтыру 12
2) басқа компоненттермен толтыру 6
3) термостаттың көмегiмен және ваннада шыны
бұйымдарын желiмдеу жұмыстарындағы автоклавшы 6
92. Аэрозольшi 6
93. Винипластшы 6
94. Қолмен жұмыс iстеу кезiнде паздарды күйдіруші 6
95. Шыныға жабыстырушы, парафинмен қорғаныш пленка
жабыстырумен айналысатындар 6
96. Целлулоид сыбап жағушы 12 36
97. Пленка сыдырушы, желiмденетiн пленканы құрғақ
әдiспен карадты щетканы пайдаланып сыдырумен
айналысатындар 6
98. Шыны блоктарды бояушы, мұнайбитум мастикаларын,
кiреуке мен лактарды қолданып жұмыс iстеумен
айналысатындар 6
99. Шыны бұйымдарын төсеуге, ысытуға, престеуге;
құмыраларды орнатуға, түсiруге және шыны
массасын құю столына құюға қатысушы, ТВЧ
қондырғысының операторы 12

70. Фацетчик, занятый на работе вручную 6
71. Шлифовщик стеклоизделий, занятый:
1) нанесением на изделия из хрустального
стекла, а также на изделия с нацветами
простого стекла крупных размеров (вазы
для фруктов и печенья, кувшины, жбаны,
графины, вазы для цветов, подносы и т.п.)
украшений путем специальной шлифовки
алмазным гранением 12
2) нанесением на другие изделия сортовой
посуды украшений путем специальной
шлифовки алмазным гранением 6
Декорирование
72. Аэрографист, работающий с красками,
содержащими свинец 12
73. Градуировка стеклоизделий, занятый
натиркой шкал красными, содержащими
свинец, азотнокислое серебро и
сернокислую медь, а также съемкой с
изделий указанных красок вручную 6
74. Ирризаторщик 6
75. Пескоструйщик по стеклу, работающий
сухим способом и в закрытом помещении 12
76. Полировщик стеклоизделий, занятый на
работах с применением кислот 12
77. Травильщик стекла плавиковой кислотой,
занятый травлением (обработкой)
стеклоизделий плавиковой кислотой и
отмывкой их после травления 12 36
78. Фотопечатник на стекле 6
Термическая обработка стекла
79. Выборщик, занятый:
1) выборкой отожженных изделий из
отжигательных печей 6
2) выборкой отожженных изделий из опечков 12
80. Закальщик стекла 12
81. Моллировщик стекла, работающий на
горячем моллировании стеклоизделий 12
82. Муфельщик 6
83. Навесчик стекла 6
84. Накладчик листов, занятый накладкой
листов стекла на формы для моллирования 6
85. Оператор обдувочной установки 6
86. Оплавщик стекла, занятый смешиванием
бисера и оплавкой смеси в печах 6 36
87. Отигальщик стеклоизделий 6
88. Отладчик изделий в опечки 12
89. Тянульщик 6
90. Укладчик изделий, занятый укладкой
горячих стеклоизделий 6
Склейка стеклоизделий
91. Автоклавщик, занятый ведением процесса
прессования на работах:
1) с парафиновым заполнением 12
2) с другими компонентами заполнения 6
3) на расклейке стеклоизделий при помощи
термостатов и в ваннах 6
92. Аэрозольщик 6
93. Винипластчик 6
94. Выжигальщик пазов при работе вручную 6
95. Наклейщик на стекло, занятый наклейкой
защитной пленки парафином 6
96. Намазчик целлулоида 12 36
97. Обдирщик пленки, занятый обдиркой
склеивающей пленки карадными щетками
сухим способом 6
98. Окрасчик стеклоблоков, занятый на работах
с применением нефтебитумной мастики, эмали и лаков 6
99. Оператор установки ТВЧ, участвующий в
укладке, нагреве,
прессовке стеклоизделий; в установке,
выгрузке горшка и отливе стекломассы на
литейный стол 12

100. Шыныда тор және шин дәнекерлеушi, үнемi
қорғасын дәнекерлегiштi қолданатын жұмыспен
айналысатындар 12
101. Шыныны плавиктi қышқылмен ерiтiндiлеп өңдеушi,
шыны торларды ерiтiндiлеп өңдеумен
айналысатындар 12
102. Пульфоншы 6
Шыны бұйымдарын күмiстеу
103. Шыны бояушы, айна шағылысқыштарды пеште
кептiрумен және пiсiрумен айналысатындар 6
104. Мыспен көмкерушi 6
105. Реактившi 6
106. Айнаны қалпына келтiрушi 6
107. Күмiстеушi 6
108. Айнаны кептiрушi 6
109. Күмiстi кәдеге жаратушы 6
Күмiс бұйымдарды жинау және буып-түю
110. Термос колбаларының ваккумшысы 12
111. Колбалар мен сауыттарды дәнекерлеушi 12
Шыны талшықтар мен шыны талшықты
материалдар өндiрiсi
112. Шыны талшықтар мен шыны талшықты материалдар
өндiрiсiнде тiкелей жұмыс iстейтiн жұмысшылар 12 36
Жабдықтарға қызмет көрсету
113. Түрпiлi орамдарды теңдестiрушi-құюшы, түрпiлi
орамдарды сыдырумен, қайраумен және құюмен
айналысатындар 12
114. Тас қалаушы (пеш қалаушы), пеште iстейтiн
кезекшi, ыстық пеште қызмет көрсетумен
айналысатындар және ыстық жерде жөндеу жүргiзуге
қатысушылар 12
115. Шихтаны дайындау, дәнекерлеу және шыны жасау
цехтарында (учаскелерiнде) жұмыс iстейтiн шыны
шығаратын автоматтар мен жартылай автоматтарды
жөндеушiлер 12
116. Отынды газбен жағу, шихтаны, дәнекерлеудi
дайындау және шыны өндiрiсiнде шыны жасау
цехтарында (учаскелерiнде) жұмыс iстейтiн
слесарь-жөндеушi 6
117. Тазалаушы:
1) шыныны тегiстеу және әспеттеу учаскесiнде
конвейердi тазалаумен, майлаумен, жуумен 6
2) түрпiлi материалдар мен пресс үшiн
қалыптарды құрғақ әдiспен тазалаумен 6
3) скрубберлердi, гидравликалық ысырмаларды
газ құбырларын, коллекторларды, флюстi
арналарды, циклдi орларды, градирендi флюстерден,
смоладан және техникалық көмiртегiнен
(қарақұрымнан) тазалаумен айналысатындар 12
118. Отынды газбен жағу, шихтаны, дәнекерлеудi
дайындау және шыны өндірiсiнде шыны жасау
цехтарында (учаскелерiнде) жұмыс iстейтiн,
электр жабдықтарына қызмет көрсететiн
электр монтерi 6
Көмекшi материалдарды дайындау
119. Гипс пiсiрушi 12
120. Крокусты және зiмпараны классификаторлаушы 12
121. Крокусты күйдіруші 12
122. Крокус пен зiмпараны ұнтақтаушы 12
123. Плавикалық қышқылды құюмен айналысатын
төгушi-құюшы 12 36
Отынды газбен жағу
124. Фенолсыздандыратын қондырғыда iстейтiн, айдау
қондырғысының аппаратшысы 12
125. Газ генераторларға отын тиеумен айналысатын
бункершi 12
126. Жоғары калориялы газ шығарумен, реторттан
шкварларды кетiрумен және шыны өндiрiсiнде
газ құбырын конденсаттан тазартумен айналысатын
газ жағушы 12
127. Газ генераторшы 12
128. Газдан құтқарушы 6
129. Күл шығарушы 12
130. Газ генератор станциясының машинисi 6

100. Паяльщик сеток и шинок на стекле,
постоянно занятый на работах с
применением свинцовых припоев 12
101. Травильщик стекла плавиковой кислотой,
занятый травлением стеклосеток 12
102. Пульфончик 6
Серебрение стеклоизделий
103. Красильщик зеркал, занятый сушкой и
запеканием зеркальных отражателей в печи 6
104. Омеднильщик 6
105. Реактивщик 6
106. Реставратор зеркал 6
107. Серебрильщик 6
108. Сушильщик зеркал 6
109. Утилизаторщик серебра 6
Сборка и упаковка стеклоизделий
110. Вакуумщик термосных колб 12
111. Запайщик колб и сосудов 12
Производство стекловолокна
и стекловолокнистых материалов
112. Рабочие, занятые непосредственно в
производстве стекловолокна и
стекловолокнистых материалов 12 36
Обслуживание оборудования
113. Балансировщик-заливщик абразивных
кругов, занятый обдиркой, обточкой и
заправкой абразивных кругов 12
114. Каменщик (печник) дежурный у печей,
занятый обслуживанием горячих печей и
участвующий в проведении горячих ремонтов 12
115. Наладчик стекольных автоматов и
полуавтоматов, работающий в цехах (на
участках) приготовления шихты, варки и
выработки стекла 12
116. Слесарь-ремонтник, занятый в цехах (на
участках) газификации топлива,
приготовления шихты, варки и выработки
стекла в стекольном производстве 6
117. Чистильщик, занятый:
1) чисткой, смазкой, промывкой конвейера
на участках шлифовки и полировки стекла 6
2) чисткой форм для прессов абразивными
материалами сухим способом 6
3) чисткой скрубберов, гидравлических
затворов, газопроводов, коллекторов,
флюсовых канав, цикловых ям и градирен
от флюсов, смолы и технического углерода (сажи) 12
118. Электромонтер по обслуживанию
электрооборудования, занятый в цехах
(участках) газификации топлива,
приготовления шихты, варки и выработки
стекла в стекольном производстве 6
Изготовление вспомогательных материалов
119. Варщик гипса 12
120. Классификаторщик крокуса и наждака 12
121. Обжигальщик крокуса 12
122. Помольщик крокуса и наждака 12
123. Сливщик-разливщик, занятый разливкой
плавиковой кислоты 12 36
Газификация топлива
124. Аппаратчик перегонки, занятый на
обесфеноливающих установках 12
125. Бункеровщик, занятый загрузкой топлива в
газогенераторы 12
126. Газовщик, занятый на выработке
высококалорийного газа, удалении шквары
из реторт и очистке газопровода от
конденсата в стекольном производстве 12
127. Газогенераторщик 12
128. Газоспасатель 6
129. Зольщик 12
130. Машинист газогенераторной станции 6

131. Шыны пiсiру пешiнiң форсункашысы 12
Шыны өндiрiсiндегi өзге де кәсiптер
Жұмысшылар
132. Түрпiлi орамдармен шыныға сурет салумен
айналысатын, шыны граверi 6
133. Негiзгi өндiрiстiк цехтардың ыстық
учаскелерiнде операциялар бойынша бақылаумен
айналысатын шыны өндiрiсiнiң бақылаушысы 6
134. Минералды, торфты қатты отынмен жұмыс iстейтiн
кептiру пештерi мен барабандарының
от жағушылары:
1) қолмен тиеу кезiнде 12
2) қатты отынды механикаландырылған
тиеу кезiнде 6
3) Сұйық отынмен және газбен жұмыс iстеген
кезiнде iстейтiндер 6
135. Түрпiлi қол шыны кескiшпен айна шыны кесумен
айналысатын шыны кесушi 6
136. Алып барумен айналысатын:
1) пештiң астындағы эрклеза 12
2) шыны тартатын машинадан жалпақ шыныларды 6
3) жалпақ шыны өндiретiн машина-ванна цехындағы
сынықтарды тасымалдаушылар 6
4) ыстық шыныны дәнекерлеу мен өңдеу
учаскелерiнде iстейтiн, өндiрiстiк үй-жайларды
жинаушылар 6
137. Басшылар мен мамандар
138. Отынды газбен жағу шихтаны, дәнекерлеудi
дайындау және шыны жасау, шыны талшықты
материалдар әзiрлеу цехтарында (учаскелерiнде)
iстейтiн басшылар, мамандар 12
26. Фарфор-фаянс өндірісі
Жұмысшылар
1. Аэрогафшы:
1) қорғасын тотығы 25 % және одан
да жоғары бояумен жұмыс iстейтiндер 12 36
2) қорғасын тотығы 25 %-тен аз және
кобальт аралас бояумен жұмыс
істейтiндер 12
2. Гипс пiсiрушi 12
3. Сұйық шыны пiсiрушi 6
4. Глазуршi:
1) қорғасынды глазурмен 12
2) басқа да глазурлермен жұмыс
істейтiндер 6
5. Ұнтақтақыш (ұсақтағыш):
1) диiрмен айналмасында, ұнтақта-
ғышта, дезинтеграторда 12 36
2) араластырғыш пен барабандарда
жұмыс істейтіндер 6 36
6. Қорғасыны бар бояумен шикiзат және
кәдеге жарайтын бұйымдармен жұмыс
iстейтiн және бұйымды құрғақ
тазалаумен айналысатын суретшi 6
7. Тигельдегi тау хрусталiмен шихтаны
көмумен айналысатын көмушi 12
8. Қалып ұстағышты әзiрлеушi 6
9. Түйiндеушi 6
10. Кварц үрлеушi 12 36
11. Кварц шыныны балқытумен
айналысатын кварц балқытушы 12 36
12. 25%-тен астам қорғасын тотығы бар
бояу жасаумен айналысатын бояу
үккiш 12 36
13. Гипс қалып құюшы 6
14. Кешендi әдiспен детальдарды қою,
бұйымдарды құрсаулау және құрғақ
әдiспен қалыптарды тазалау, құю про-
цесiн жүргiзетiн, фарфор және фаянс
бұйымдарын құюшы 6
15. Қышқылды қолдану арқылы қолмен
жұмыс iстейтiн, сүзгiполотен және
тор жуушы 6
16. Бұйымдарды үрлеушi 6 36
17. Фарфор және фаянс бұйымдарын
күйдiрушi, көрiкпен:
1) қатты отынмен жұмыс iстеген кезде 12
2) сұйық отынмен және газбен жұмыс
iстеген кезде күйдiру процесiн
жүргiзушi 6
18. Фарфор және фаянс бұйымдарын
күйдiрушi, бұйымдарды:

131. Форсунщик стекловаренных печей 12
Прочие профессии в стекольном производстве
Рабочие
132. Гравер стекла, занятый нанесением рисунка
на стекло абразивными кругами 6
133. Контролер стекольного производства,
занятый пооперационным контролем на
горячих участках основных
производственных цехов 6
134. Кочегар сушильных печей и барабанов,
работающих на твердом минеральном
торфяном топливе, занятый:
1) при загрузке вручную 12
2) при механизированной загрузке твердого
топлива 6
3) при работе с жидким топливом и газом 6
135. Резчик стекла, занятый резкой зеркального
стекла абразивным ручным стеклорезом 6
136. Транспортировщик, занятый отвозкой:
1) эрклеза из-под печей 12
2) листов стекла от машин вытягивания стекла 6
3) боя в машинно-ванных цехах по
производству листового стекла 6
4) дротов от машин вытягивания стекла 6
137. Уборщик производственных помещений,
занятый на участках варки и обработки
горячего стекла 6
Руководители и специалисты
138. Руководители и специалисты, работающие в
сменах, занятые в цехах (на участках)
газификации топлива, приготовления
шихты, варки и выработки стекла,
изготовления стекловолокнистых материалов 12
26. ФАРФОРОВО-ФАЯНСОВОЕ ПРОИЗВОДСТВО
Рабочие
1. Аэрографщик, занятый:
1) на работах с красками, содержащими
окись свинца 25% и выше 12 36
2) на работах с красками, содержащими
окись свинца менее 25% и кобальт 12
2. Варщик гипса 12
3. Варщик жидкого стекла 6
4. Глазурщик, занятый на работах:
1) со свинцовой глазурью 12
2) с другими глазурями 6
5. Дробильщик (размольщик), работающий:
1) на бегунах, дробилках, дезинтеграторах 12 36
2) на смесителях и барабанах 6 36
6. Живописец, занятый на работах по сырым и
утильнообожженным изделиям с
применением красок, содержащих свинец,
и производящий сухую прочистку изделий 6
7. Засыпщик шихты, занятый засыпкой
шихты из горного хрусталя в тигли 12
8. Изготовитель формодержателей 6
9. Каповщик 6
10. Кварцедув 12 36
11. Кварцеплавильщик, занятый плавкой
кварцевого стекла 12 36
12. Краскотер, занятый составлением красок,
содержащих окись свинца свыше 25 процентов 12 36
13. Литейщик гипсовых форм 6
14. Литейщик фарфоровых и фаянсовых
изделий, ведущий процесс литья
комплексным методом с приставкой
деталей, оправкой изделий и чисткой форм
сухим способом 6
15. Мойщик фильтрополотен и сеток,
работающий вручную с применением кислот 6
16. Обдувщик изделий 6 36
17. Обжигальщик фарфоровых и фаянсовых
изделий, ведущий процесс обжига в горне:
1) при работе на твердом топливе 12 36
2) при работе на жидком топливе и газе 6
18. Обжигальщик фарфоровых и фаянсовых
изделий, занятый обжигом изделий:

1) туннельдi пештерде 6
2) электр пештерде 6
3) үздiксiз жанып тұратын пештерде
боялған бұйымдарды күйдiрумен
айналысатындар 6
19. Криптолды пештерге қызмет
көрсетумен айналысатын, фарфор
және фаянс бұйымдарын күйдiрушi 12
20. Кезең-кезеңмен жанып тұратын пеш-
терде жұмыс iстейтiн, материалдар
күйдіруші 12
21. Құрсаулаушы-тазалаушы:
1) гипс қалыптарды түрпiлi құралды
пайдаланып құрғақ әдiспен 6
2) фарфор және фаянс бұйымдарды
құрғақ әдiспен құрсаулау және
тазалау кезiнде 12 36
3) бұйымдарды қорғасыны бар глазур-
мен глазурлеуден кейiн тазалаумен
айналысатындар 6
22. Қорғасыны бар бояуларды қолдану-
мен шикi және кәдеге жаратып күйдi-
рілген бұйымдарды және бұйымдарды
құрғақ тазалауды жүргiзетiн жұмыс-
пен айналысатын бұрып жiберушi 6
23. Массаны әзiрлеушi 12
24. Жоғары жиiлiктегi қондырғыларда
(пештерге және кептiргiштер) қызмет
көрсетумен тұрақты айналысатын
жұмысшылар 12
25. Криптолды елеумен және криптол
пештердi зарядтаумен айналысатын
жұмысшылар 6
26. Карбо-руда массасын дайындаумен
айналысатын, бұлқауышта массаны
құрастырушы 12
27. Қоюшы-пештерден бұйымдарды алу-
шы, бұйымдарды күйдiру үшiн көрiк-
ке салумен және күйдiргеннен кейiн
оларды көрiктен шығарумен-алумен
айналысатындар 12
28. Материалдар мен бұйымдарды кептiр-
гiште кептiрумен айналысатын
кептiрушiлер 6
29. Ерiткiш бояумен жұмыс iстейтiн, фар-
фор және фаянс бұйымдарын
өрнектеушi 12 36
30. Карбо-кен оқ-дәрiсiн нығыздаушы 12
31. Қорғасын фольгамен тұрақты жұмыс
iстейтiн траферетшi 12 36
32. Фарфор және фаянс бұйымдарын
қалыптаушы 6
33. 25%-тен астам қорғасын тотығы бар
керамикалық бояулармен жұмыс
iстейтiн фотокерамикашы 12 36
34. Станоктағы капселдер қалыптаушысы 6
35. Фриттовщик 12 36
36. Боялған бұйымдарды плавиктi қыш-
қылмен жылтырату жұмысымен айна-
лысатын, фарфор және фаянс
бұйымдарының тегiстеушiсi 12 36
37. Қорғасынмен және оның балқымала-
рымен жұмыс iстейтiн бедерлеушi 12
38. Шихташы 6
Басшылар мен мамандар
39. Құрама, ыстық және глазурлi
цехтарда жұмыс iстейтiн шебер 12
Керамика бояғыштар мен эмальдар өндiрiсi
Жұмысшы
40. Центрифугада жұмыс iстейтiн,
сүзгiлеу аппаратшысы 12 36
41. Бояуыштар әзiрлеумен айналысатын
диiрменшi 12 36
42. Керамика пигменттерiн күйдiрушi 12 36
43. Эмаль балқытушы 12 36
44. Елегiш 12 36
45. Бояуыштар мен эмаль өндiрiсiнде
тұрақты жұмыс iстейтiн слесарь-
жөндеушi 12 36
46. Фритташы 12 36
47. Едендi жуып, жинаумен айналысатын,
өндiрiстiк үй-жайларды сыпырушы 12 36
48. Су араласпаларының электролизшiсi 12 36
Басшылар, мамандар мен қызметшiлер
49. Ауысым шеберлерi мен аға шеберлерi,
жылу техниктерi, бақылау шеберлерi,
қойма меңгерушiлерi 12 36
Бағалы металдар мен люстралар
препараттарын өндiру
Жұмысшылар

1) в туннельных печах 6
2) в электропечах 6
3) раскрашенных изделий в печах
непрерывного действия 6
19. Обжигальщик фарфоровых и фаянсовых
изделий, занятый обслуживанием криптоловых печей 12
20. Обжигальщик материалов, работающий на
печах периодического действия 12
21. Оправщик-чистильщик, занятый чисткой:
1) гипсовых форм абразивной шкуркой
сухим способом 6
2) фарфоровых и фаянсовых изделий при
сухом способе оправки и чистки их 12 36
3) изделий после глазуровки глазурью,
содержащий свинец 6
22. Отводчик, занятый на работах по сырым и
утильнообожженным изделиям с
применением красок, содержащих свинец,
и производящий сухую прочистку изделий 6
23. Приготовитель масс 12
24. Рабочие, постоянно занятые
обслуживанием высокочастотных
установок (печей и сушилок) 12
25. Рабочие, занятые просевом криптола и
зарядкой криптоловых печей 6
26. Составитель массы на мешалках, занятый
заготовкой карборундовой массы 12
27. Ставильщик-выборщик изделий из печей,
занятый загрузкой изделий в горн для
обжига и разгрузкой-выборкой их из
горна после обжига 12
28. Сушильщик, занятый сушкой материалов и
изделий в сушилках 6
29. Травильщик фарфоровых и фаянсовых
изделий, занятый работой с плавиковой кислотой 12 36
30. Трамбовщик огнеприпасов из карборунда 12
31. Трафаретчик, постоянно занятый на работе
со свинцовой фольгой 12 36
32. Формовщик фарфоровых и фаянсовых изделий 6
33. Фотокерамик, занятый на работах с
керамическими красками, содержащими
окись свинца свыше 25% 12 36
34. Формовщик капселей на станках 6
35. Фриттовщик 12 36
36. Шлифовщик фарфоровых и фаянсовых
изделий, занятый полировкой
раскрашенных изделий плавиковой кислотой 12 36
37. Чеканщик, занятый на работах со свинцом
и его сплавами 12
38. Шихтовщик 6
Руководители и специалисты
39. Мастер, занятый в составных, горячих и
глазуровочных цехах 12
Производство керамических красителей и эмалей
Рабочие
40. Аппаратчик фильтрации, работающий на
центрифугах 12 36
41. Мельник, занятый приготовлением красителей 12 36
42. Обжигальщик керамических пигментов 12 36
43. Плавильщик эмали 12 36
44. Просеивальщик 12 36
45. Слесарь-ремонтник, постоянно
работающий в производстве красителей и эмали 12 36
46. Фриттовщик 12 36
47. Уборщик производственных помещений,
производящий уборку с мытьем полов 12 36
48. Электролизник водных растворов 12 36
Руководители, специалисты и служащие
49. Сменные и старшие мастера, теплотехники,
контрольные мастера, заведующие складами 12 36
Производство препаратов драгоценных
металлов и люстров
Рабочие

50. Бағалы металдар мен люстралар
препараттарын әзiрлеушi 12 36
51. Бағалы металдар мен люстралар
препараттары өндiрiсiнде тұрақты
жұмыс iстейтiн слесарь-жөндеушi 12 36
52. Бағалы металдар препараттары
өндiрiсiнде iстейтiн, өндiрiстiк үй-
жайларды сыпырушы 12 36
Басшылар мен мамандар
53. Аға және ауысым шеберлерi, бақылау
мастерлерi 12 36
Керамика пироскоптары мен
кистiлерiн өндiру
54. Кистiлер мен түп тоқушы 6
55. Құрғақ құрсаулау кезiнде пироскоп-
тар қалыптаумен айналысатын, электр
керамикалық бұйымдар қалыптаушы 12
56. Пироскоптар үшiн қалыптарды қол-
мен тазалаумен айналысатын
тазалаушы 6
Деколдар өндiру (хромолитография
учаскесi)
Жұмысшылар
57. Климатқа бейiмдеушi 12 36
58. Қорғасынды сиккативтердi қолданып
жұмыс iстейтiн аппаратшы-олиф
қайнатушы 12 36
59. Қоламен әрлеушi 12 36
60. Реңктеушi 12 36
61. Деколдердi сорттаумен айналысатын,
жартылай өнiм мен дайын өнiмдi
бақылаушы 12 36
62. Бояу сүртушi 12 36
63. Жазық басылым машинасында жұмыс
iстейтiн, басу машиналарын жөндеушi 12 36
64. Жазық басылым басымшысы 12 36
65. Деколь бедерiн тазалаумен
айналысатын препаратор 12 36
66. Жазық басылым машиналарына
қызмет көрсететiн машиналар мен
агрегаттарда қабылдаушы 12 36
67. Сынау-аударушы 12 36
68. Деколь өндiрiсiнде тұрақты жұмыс
iстейтiн слесарь-жөндеушi 12 36
69. Деколь өндiрiсiнде тұрақты жұмыс
iстейтiн, өндiрiстiк үй-жайларды
сыпырушы 12 36
70. Хромолитограф 12 36
71. Тастарды және мырыш пластинкаларды тегiстеумен
айналысатын, литооф сеттi қалыптарды тегiстеушi 12 36
72. Қорғасыны бар бояумен боялатын ауғыштарды
тiгумен айналысатын өрмектегiш 12 36
Басшылар мен мамандар
73. Аға және ауысым шеберлерi, бақылаушы
шеберлер, қойма меңгерушiлерi 12 36
Фарфор және шыны бұйымдарды
металл пленкамен әрлеу
74. Вакуум-аппаратшы 6
Бояулы, кiреукелi, майоликтi полив пен глазурлер
лабораториялары және хромолитографиялары
75. Талдамалық, қыш бояулар мен кiреукелер,
майоликтi және хромолитография
лабораторияларының меңгерушiлерi,
лаборанттары, инженерлерi және
техник-лаборанттары 12
27. Құрылыс-монтаж және жөндеу-құрылыс жұмыстары
Жұмысшылар
1. Асфальт және битум дайындаумен
айналысатын асфальтбетоншы-қайнатушы:
1) жабық үй-жайда жұмыс iстеген кезде 12
2) сырттағы жұмыс кезiнде 6
2. Асфальт жабумен айналысатын және
асфальт массасын тасымалдауда
iстейтiн асфальтбетоншы 6
3. Шпур бұрғылаушы:
1) кварц және кварциттер өңдеуде
пневматикалық құрғақ бұрғылау кезiнде 12
2) басқа жыныстарда пневматикалық
құрғақ бұрғылау кезiнде 6
4. Жарылыс жасаушы 6
5. Гидромонтажшы, гидромеханикалық
жұмыста iстейтiн су шаю картасының
жұмысшысы, жер қазушы және
плотник және ылғал топырақты
забойлардағы жұмысшы 12

50. Изготовитель препаратов драгоценных
металлов и люстров 12 36
51. Слесарь-ремонтник, постоянно
работающий в производстве препаратов
драгоценных металлов и люстров 12 36
52. Уборщик производственных помещений,
занятый в производстве препаратов
драгоценных металлов 12 36
Руководители и специалисты
53. Старшие и сменные мастера, контрольные
мастера 12 36
Производство керамических пироскопов и кистей
54. Вязальщик кистей и кустов 6
55. Формовщик электрокерамических изделий,
занятый формовкой пироскопов при сухом
способе оправки 12
56. Чистильщик, занятый чисткой форм для
пироскопов вручную 6
Производство деколи (участок хромолитографии)
Рабочие
57. Акклиматизатор 12 36
58. Аппаратчик-олифовар, занятый на
работах с применением сиккативов,
содержащих свинец 12 36
59. Бронзировщик 12 36
60. Колорист 12 36
61. Контролер полуфабрикатов и готовой
продукции, занятый на сортировке деколи 12 36
62. Краскотер 12 36
63. Наладчик на печатных машинах, занятый
на плоскопечатных машинах 12 36
64. Печатник плоской печати 12 36
65. Препаратор, занятый чисткой оттисков деколи 12 36
66. Приемщик на машинах и агрегатах,
обслуживающий плоскопечатные машины 12 36
67. Пробист-переводчик 12 36
68. Слесарь-ремонтник, постоянно
работающий в производстве деколи 12 36
69. Уборщик производственных помещений,
постоянно работающий в производстве деколи 12 36
70. Хромолитограф 12 36
71. Шлифовщик литоофсетных форм, занятый
шлифовкой камней и цинковых пластин 12 36
72. Шорник, занятый обшивкой валков,
покрываемых свинцовосодержащей краской 12 36
Руководители и специалисты
73. Старшие и сменные мастера, контрольные
мастера, заведующие складами 12 36
Декорирование фарфоровых и
стеклянных изделий пленкой металла
74. Вакуум-аппаратчик 6
Лаборатории хромолитографии, красочной, эмалевой,
майоликовых полив и глазурей
75. Заведующие лабораториями, лаборанты,
инженеры и техники-лаборанты
лабораторий: аналитической, керамических
красителей и эмалей, майоликовых полив и
хромолитографии 12
27. СТРОИТЕЛЬНО-МОНТАЖНЫЕ И РЕМОНТНО-
СТРОИТЕЛЬНЫЕ РАБОТЫ
Рабочие
1. Асфальтобетонщик-варильщик, занятый
на приготовлении асфальта и битума:
1) при работе в закрытых помещениях 12
2) при наружных работах 6
2. Асфальтобетонщик, занятый на укладке
асфальтовых покрытий и на
транспортировке асфальтовой массы 6
3. Бурильщик шпуров:
1) при пневматическом сухом бурении на
разработке кварца и кварцитов 12
2) при пневматическом сухом бурении в
остальных породах 6
4. Взрывник 6
5. Гидромониторщик, рабочий карты намыва,
землекоп и плотник, занятые на
гидромеханизированных работах, и
рабочий в забоях на мокрых грунтах 12

6. Бетон араласпасы компоненттерiнiң
дозалаушысы 6
7. Жабық үй-жайда жұмыс iстеген кезде
әктi өшiрумен тұрақты айналысатын
известь өшiрушi 12
8. Ораушы-пленкашы 6
9. Термооқшаулаудағы оқшаулаушы,
гидрооқшаулаудағы оқшаулаушы
және рулонды жапқышпен жабушы
және бөлек материалдармен жабушы:
1) шыныкиiздi, шынымақтаны, шыныталшықты
және шлакмақтаны пайдаланып 12
2) үй-жайларда ыстық құрылғыларды
(қазандық, құбырлар) оқшаулауда 12
3) хлорвинилдi, бакелиттi және битумды
материалдардан мастиктердiң ыстық
құрамын әзiрлеу мен қолдану кезiнде суық
құрылғыларды орауда тiкелей жұмыс iстейтiндер 6
10. Кессоншы-аппаратшы, кессоншы-жол
қазушы, кессоншы-слесарь, кессоншы-электр
монтажшы 12 36
11. Қышқыл тосқауылдаушы, винипластикшi 6
12. Фаолиттi жұмыстарда қышқыл тосқауылдаушы
(қышқыл тосқауылдаушы-фаолитшi) 6
13. Гуммиршiге жұмыстарындағы қышқыл тосқауылдаушы 12 <*>
14. Автогудронатор машинисi, битум балқытатын
жылжымалы қондырғы машинисi, жылжымалы
асфальтбетон араластырғыш машинисi және
асфальтбетон төсегiш машинисi 6
15. Құбыр тазалау машинасының машинисi, газмұнай
өнiмдерi құбырларын орайтын машинаның машинисi 6
16. Автомобиль шассилерiне монтаждалған
автокомпрессорлар машинисi және сонымен
бiр мезгiлде автомашина жүргiзушiсi мiндетiн
атқарушы:
1) 1,5 тоннадан астам жүк көтеретiн
машиналарда жұмыс iстеу кезiнде 6
2) 3 тонна, одан да көп жүк көтеретiн
машиналарда жұмыс iстеген кезде 12
17. Бiр мезгілде автомашина жүргiзушiсiнiң
мiндетiн атқарушы автомобиль крандарының
машинисi:
1) 1,5 тоннадан астам жүк көтеретiн
машиналарда жұмыс iстеу кезiнде 6
2) 3 тонна, одан да көп жүк көтеретiн
машиналарда жұмыс iстеген кезде 12
18. Өздiгiнен жүретiн мұнаралы кранды,
мұнаралы стационарлық, кабельдi және
портальды мойынды крандарды, iштен жанатын
двигательдi (темiржолмен өздiгiнен жүретiн,
шынжыртабанды, пневмодөңгелектi және қалқып
жүретiн) крандарды жүргiзетiн кран машинисi
(краншы) 6
19. Жылжымалы бетон араластырғыш машинисi,
жылжымалы ерiтпе араластырғыш машинисi,
бетон араластырғыш қондырғының моторисi,
ұнтақтаушы-тартушы - бәрi де үй-жайда
жұмыс iстеген кезде 6
20. Өздiгінен жүретiн кранды-бұрғылау
машинасының машинисi; экскаватор
негiзiнде бескопрлi балға-машинисi
және бескопрлi дiрiлдеткiш машинисi,
автокран және трактор машинисi; тегiс
дөңгелек белдiктi өздiгiнен жүретiн
тегiстегiш машинисi, автогрейдер
машинисi, скрепер машинисi
21. Бұрғылау-кран, өздiгiнен жүретiн
машина машинисi сияқты скрепер машинисi 6
22. Жер асты жағдайында жұмыс iстеген кезде
топырақты нығыздау және тiгiнен бұрғылау
қондырғысының машинисi 6
23. Экскаватор машинисi:

6. Дозировщик компонентов бетонных смесей 6
7. Известегасильщик, постоянно занятый на
гашении извести при работе в закрытых помещениях 12
8. Изолировщик-пленочник 6
9. Изолировщик на термоизоляции,
изолировщик на гидроизоляции и
кровельщик по рулонным кровлям и по
кровлям из штучных материалов,
непосредственно занятые на работах:
1) с применением стекловойлока,
стекловаты, стекловолокна и шлаковаты 12
2) по изолировке горячих поверхностей
(котлов, трубопроводов) в помещениях 12
3) по изолировке холодных поверхностей
при приготовлении и применении горячих
составов мастик из хлорвиниловых,
бакелитовых и битумных материалов 6
10. Кессонщик-аппаратчик, кессонщик-
проходчик, кессонщик-слесарь,
кессонщик-электромонтажник 12 36
11. Кислотоупорщик винипластчик 6
12. Кислотоупорщик на фаолитовых работах (кислотоупорщик-фаолитчик) 6
13. Кислотоупорщик на гуммировочных работах
(кислотоупорщик-гуммировщик) 12
14. Машинист автогудронатора, машинист
битумоплавильной передвижной установки,
машинист смесителя асфальтобетона
передвижного и машинист укладчика асфальтобетона 6
15. Машинист трубоочистительной машины,
машинист машины для изоляции
газонефтепродуктопроводов 6
16. Машинист автокомпрессоров,
смонтированных на шасси автомобилей,
выполняющий одновременно обязанности
водителя автомашины:
1) при работе на автомашинах
грузоподъемностью от 1,5 т 6
2) при работе на автомашинах
грузоподъемностью от 3 т и выше 12
17. Машинист кранов автомобильных,
выполняющий одновременно обязанности
водителя автомашины:
1) при работе на автомашинах
грузоподъемностью от 1,5 т 6
2) при работе на автомашинах
грузоподъемностью от 3 т и выше 12
18. Машинист крана (крановщик), занятый
управлением кранами башенными
самоходными, кранами башенными
стационарными, кабельными и портально
стреловыми, кранами с двигателями
внутреннего сгорания (самоходные
железнодорожные, гусеничные,
пневмоколесные и плавучие) 6
19. Машинист бетоносмесителя передвижного,
машинист растворосмесителя
передвижного, моторист
бетоносмесительных установок,
дробильщик-размольщик - все при работе
в помещениях 6
20. Машинист бурильно-крановой
самоходной машины; машинист дизель-
молота бескопрового и машинист
вибропогружателя бескопрового на базе
экскаватора, автокрана и трактора;
машинист катка самоходного с гладкими
вальцами, машинист автогрейдера,
машинист скрепера 6
21. Машинист скрепера, как машинист
бурильно-крановых самоходных машин 6
22. Машинист установок по продавливанию и
горизонтальному бурению грунта при
работе в подземных условиях 6
23. Машинист экскаватора, обслуживающий
экскаватор:

1) iштен жанатын двигательдi 12
2) электрлi двигательдi экскаваторға
қызмет көрсететiндер 6
24. Жерге арналған немесе топырақ соратын
жабдықтарда жұмыс iстейтiн өздiгiнен жүрмей
қалқитын топырақ сорғыш жабдық машинисi,
сорап қондырғы машинисi, сондай-ақ құрылыс
машиналары мен механизмдерiнiң монтаждаушысы
және құрылыс машиналары мен механизмдерiнiң
такелаждаушысы және гидромеханикаландырылған
жұмыстарды жүргiзу жағдайында монтаждаушы
такелаждаушы 6
25. Құбыр төсеу машинисi 6
26. Гидромеханикаландырылған жұмыстарда
өздiгiнен жүрмей қалқитын қондырғының
машина командасы 12
28. Бетон конструкцияларын қоса, биiкте жұмыс
iстеген кезде (жоғарыда жұмыс iстеушi)
болат және темiр бетон конструкцияларын
монтаждайтын монтаждаушы 6
29. Байланыс монтажшысы-кабельшi, байланыс
монтажшысы-дәнекершi, кабельдердi полиэтилен
және полихлорвинилдi талшықтарға дәнекерлеу
жұмысымен айналысатындар 12 36
30. Қаптаушы-граниттi, мраморды, ұлутасты және
басқа тас құрылыс материалдарын өңдеу
кезiндегi және тасты қолмен тегiстеу кезiндегi
жұмыспен айналысатын тегiстеушi және тас
қашаушы 12
31. Қаптаушы-монолиттi едендердi
салумен айналысатын ксилолитшi 6
32. Паркетшi, қаптаушы-синтетикалық материалдармен
жұмыс iстейтiн плиташы, қаптаушы-ыстық мастик
пен битумге паркет, плиталы және линолеумдi
едендер төсеп, сондай-ақ резина желiммен,
ацетонмен, этил спиртiмен, бензинмен және басқа
уытты заттармен жұмыс iстейтiндер 6
33. Құм сусылдатушы:
1) үй-жайда немесе ыдыста, құрғақ әдiспен 12 36
2) ашық жұмыстарда iстейтiндер 12
34. Футеровкада iстейтiн және жұмыстың ыстық
учаскесiндегi жаққыштарды, өндiрiстiк пештер
мен қазандықтарды жөндейтiн пешшi және тас
қалаушы 12
35. Үй-жайдың iшiнде құрылыс-монтаждау
пистолетiмен тұрақты жұмыс iстейтiн
жұмысшылар 6
36. Пневматикалық және электрлi соққыш құралмен
тұрақты жұмыс iстейтiн жұмысшылар 6
37. Гидротехникалық тораптардың ылғал
тоннелдерiнде және су көп ағатын арналарда
жұмыс iстейтiн жұмысшылар 12 36
38. Кокс пештерiн салумен және жөндеумен тiкелей
айналысатын арнайы мамандандырылған құрылыс
және құрылыс-монтаждау ұйымдарының жұмысшылары:
1) От үрлеушi 12 36
2) От үрлеушiмен бiрге жұмыс
iстейтiн қосалқы жұмысшы 12 36
3) Отқа төзiмдi заттар мен мертелдер
қоймасында iстейтiн қосалқы жұмысшы 12 36
4) құрылыстағы кезекшi слесарь, электр
жабдықтарына қызмет көрсететiн электр монтерi,
жылы-жайларда және араласпа тораптарында
iстейтiн ағаш ұстасы және қосалқы жұмысшы 12 36
39. Өнеркәсiп пештерiн және фабрика-зауыт
құбырларын қалаумен, фуретовкалаумен және
жөндеумен айналысатын жұмысшылар:
1) От үрлеушi 12
2) От үрлеушiмен бiрге жұмыс iстейтiн
қосалқы жұмысшы 12

1) с двигателем внутреннего сгорания 12
2) с электрическим двигателем 6
24. Машинист землесосного плавучего
несамоходного снаряда, занятый на
земснарядах или землесосных установках,
машинист насосных установок, а также
монтажник строительных машин и
механизмов и такелажник строительных
машин и механизмов и такелажник на
монтаже в условиях производства
гидромеханизированных работ 6
25. Машинист трубоукладчика 6
26. Машинист крана-трубоукладчика 6
27. Машинная команда землесосных плавучих
несамоходных снарядов на
гидромеханизированных работах 12
28. Монтажник по монтажу стальных и
железобетонных конструкций при работе
на высоте (верхолаз), включая
монтаж бетонных конструкций 6
29. Монтажник связи - кабельщик, монтажник
связи - спайщик, занятые на работах по
спайке кабелей в полиэтиленовых и
полихлорвиниловых оболочках 12 36
30. Облицовщик-полировщик и камнетес,
занятые на обработке гранита, мрамора,
ракушечника и других каменных
строительных материалов сухим способом
и при полировке камня вручную 12
31. Облицовщик-ксилолитчик, занятый
устройством монолитных полов 6
32. Паркетчик, облицовщик-плиточник,
облицовщик синтетическими материалами,
занятые на укладке паркетных, плиточных
и линолеумных полов на горячих мастиках
и битуме, а также мастиках на резиновых
клеях, ацетоне, этиловом спирте, бензине и
других токсических веществах 6
33. Пескоструйщик, занятый на работах:
1) в помещении или емкостях сухим способом 12 36
2) на открытых работах 12
34. Печник и каменщик, занятые на футеровке
и по ремонту топок, производственных
печей и котлов на горячих участках работ 12
35. Рабочие, постоянно занятые на работе со
строительно-монтажным пистолетом в помещении 6
36. Рабочие, постоянно работающие с
пневматическим и электрическим ударным
инструментом 6
37. Рабочие, работающие в сырых туннелях
гидротехнических узлов и
патернах с большим притоком воды 12 36
38. Рабочие строительных и строительно-
монтажных специализированных
организаций, занятые непосредственно на
строительстве и ремонте коксовых печей:
1) огнеупорщик 12 36
2) подсобный рабочий, работающий с
огнеупорщиком 12 36
3) подсобный рабочий, занятый на складе
огнеупоров и мертелей 12 36
4) слесарь строительный - дежурный,
электромонтер по обслуживанию
электрооборудования и электромонтер по
ремонту электрооборудования, плотник и
подсобный рабочий, работающие в
тепляках и растворных узлах 12 36
39. Рабочие, занятые на кладке, футеровке и
ремонте промышленных печей и фабрично-
заводских труб:
1) огнеупорщик 12
2) подсобный рабочий, работающий с огнеупорщиком 12

3) Отқа төзiмдi заттар мен мертелдер
қоймасында iстейтiн қосалқы жұмысшы 12
4) Араласпа тораптарында iстейтiн
қосалқы жұмысшы 12
5) Өнеркәсiптiк кiрпiш құбырларды
қалаушы 12
40. Кокс пештерiн жөндеумен айналысатын от
үрлеушiлермен жұмыс iстейтiн жұмысшы 12
41. Антисептиктер, оттан қорғайтын материалдар
дайындау және оларды сүректерге сiңiрумен
айналысатын материалдар 12
42. Футершi (қышқыл үрлеушi) 6
43. Битум эмулсияларын және силикаттарды
пайдаланып жұмыс iстейтiн цементатор 6
44. Жабық ыдыстарда және жер асты жұмыстарында
торк реттеумен айналысатын сылақшы 12
45. Жоғары кернеулi әуе желiлерiнде
және темiр жолдардың контакт
желiлерiн монтаждау жөнiндегi биiкте
жұмыс iстейтiн жоғары кернеулi әуе
линияларын және контакт монтаждау
жөнiндегi электр монтерi-линияшы 6
Басшылар мен мамандар
46. Кессондағы жұмыс жанындағы шебер және
ауысым инженерлік-техникалық қызметкерлер <*> 12 36
47. Кокс пештерiн салумен және жөндеумен тiкелей
айналысатын арнайы мамандандырылған құрылыс
және құрылыс-монтаж ұйымдарының жұмыс
жүргiзушiсi және шеберi 12 36
48. Өнеркәсiп пештерiн салу мен жөндеуге, өнеркәсiп
пештерiн қалауға және фабрика-зауыт құбырларын
футеровкалауға тiкелей басшылықты жүзеге
асыратын жұмыс жүргiзушi және шебер 12
28. Метрополитен, туннелдер және басқа
жер асты құрылыстарын салу
Жер асты жұмыстары
1. Жер асты құрылыстарын салуға тiкелей және
тұрақты қатысатын басшылар, мамандар және
қызметшiлер 12
2. Жер асты құрылыстарын салуға тiкелей және
тұрақты қатысатын жұмысшылар 12 36
3. Су көп ағатын тiк оқпанды шахталарда жол
қазумен және терең қазумен тұрақты айналысатын
жұмысшылар 24 36
Кремнийдiң 10 процент және одан да көп
еркiн қос тотығы бар жыныстардан
тозаң көтерiлетiн өндiрiс кезiндегi жер
асты жұмыстары
4. Жол қазу кешенiнiң машинисi, Бетон сорап
қондырғысының машинисi, туннелдер бекiтпелерiн
тұрғызумен айналысатын оқшаулаушы;
маркшейдерлiк жұмыстағы тау-кен жұмысшысы және
осы тiзiмнiң "Тау-кен жұмыстары" I бөлiмiнде,
"Кремнийдiң 10 процент және одан да көп
еркiн қос тотығы бар жыныстардан
тозаң көтерiлетiн өндiрiстегi жер асты
тау-кен жұмыстары" бөлiмшесiнде көзделген
кәсiптер тiзбесi бойынша тау-кен жол қазу
жұмыстарында тұрақты iстейтiндер 24 36
5. Ауысым бастығы, ауысым инженерi, учаскенiң
немесе шахтаның (учаске құқығында) ауысым
механигi, ауысым маркшейдерi 24
Ашық әдiспен немесе шахтаның үстiңгi
қабатында туннел салу жөнiндегi жұмыс
6. Хлорвинилдi, бакелиттi, битумды материалдардан
және құмнан мастиктiң ыстық құрамын дайындау
және қолдану кезiнде суықта ашық жұмыс
iстейтiн оқшаулаушы 6

3) подсобный рабочий, занятый на складе
огнеупоров и мертелей 12
4) рабочий, обслуживающий растворный узел 12
5) трубоклад промышленных кирпичных труб 12
40. Рабочие, работающие с огнеупорщиками,
занятыми ремонтом коксовых печей 12
41. Рабочие, занятые на приготовлении и на
пропитке древесины антисептиками,
огнезащитными материалами 12
42. Футеровщик (кислотоупорщик) 6
43. Цементатор, занятый на работах с
применением битумных эмульсий и силикатов 6
44. Штукатур, занятый торкретированием в
закрытых емкостях и на подземной работе 12
45. Электромонтер-линейщик по монтажу
воздушных линий
высокого напряжения и контактной сети,
занятый на верхолазных работах по
монтажу воздушных линий высокого
напряжения и контактной сети железных дорог 6
Руководители и специалисты
46. Мастер и сменные инженерно-технические
работники при работе в кессонах 12 36
47. Производитель работ и мастер
строительных и строительно-монтажных
специализированных организаций, занятые
непосредственно на строительстве и
ремонте коксовых печей 12 36
48. Прораб и мастер, осуществляющие
непосредственное руководство
строительством и ремонтом
промышленных печей, на кладке
промышленных печей и
футеровке фабрично-заводских труб 12
28. СТРОИТЕЛЬСТВО МЕТРОПОЛИТЕНА, ТУННЕЛЕЙ
И ДРУГИХ ПОДЗЕМНЫХ СООРУЖЕНИЙ
Подземные работы
1. Руководители, специалисты и служащие,
непосредственно и постоянно занятые на
строительстве подземных сооружений 12
2. Рабочие, непосредственно и постоянно
занятые на строительстве подземных сооружений 12 36
3. Рабочие, постоянно занятые на подземных
работах по проходке и углубке
вертикальных стволов шахт с большим
потоком падающей воды 24 36
Подземные работы, при производстве которых
образуется пыль из пород, содержащих 10 процентов
и более свободной двуокиси кремния
4. Машинист проходческого комплекса,
машинист бетононасосной установки,
изолировщик, занятые возведением
крепления туннелей; горнорабочий на
маркшейдерских работах и другие,
постоянно занятые на горнопроходческих
работах по перечню профессий,
предусмотренному в разделе I "Горные
работы", подраздел "Подземные горные
работы, при производстве которых
образуется пыль из руд и пород,
содержащих 10 процентов и более
свободной двуокиси кремния" настоящего Списка 24 36
5. Начальник смены, сменный инженер,
сменный механик участка или шахты (на
правах участка), сменный маркшейдер 24
Работа по сооружению туннелей
открытым способом и на шахтной поверхности
6. Изолировщик, занятый на работах на
холодных поверхностях при приготовлении
и применении горячих составов мастик из
хлорвиниловых, бакелитовых, битумных
материалов и пека 6

7. Сыртқы жұмыспен айналысатын жол қазу кешенiнiң
машинисi 12
8. Жыныстарды тиейтiн тиеу машиналарының машинисi 12
9. Экскаватор машинисi:
1) iштен жанатын двигательдi 12
2) электр двигательдi экскаваторда істейтiндер 6
10. Блоктарды текшелеп қоятын текшелегiш машинисi 6
11. Туннельдi жабдықтап монтаждауда, сондай-ақ
тельферде iстейтiн кран машинисi (краншы) 6
12. Бульдезер машинисi 6
13. Сорап қондырғысының машинисi 6
14. Бiр барабанды және көп барабанды
шығырға қызмет көрсетумен айналысатын электр
лебедка машинисi 6
15. Жыныстарды шығарып тастауда жүретiн
электровоз машинисi 6
16. Тiк және көлбеу дiңгектерде iстейтiн көтергiш
машиналардың машинисi және домалатқыш 6
17. Вагон аударғыш машинисi 6
18. Туннелдердi ашық әдiспен салу жөнiндегi
тау-кен жол қазу жұмыстарымен тұрақты
айналысатын, сыртқы жұмыстардағы проходкашы 6
19. Ластанған арнаулы киiмдер бөлiмiне
қызмет көрсету жөнiндегi сусебер
комбинатында iстейтiн жұмысшы 6
20. Тұтқашы-сигналшы жұмысын орындаумен
айналысатын асхана жұмысшысы 6
29. Целлюлоза-қағаз, гидролиз, орман-химия өнеркәсібі
Целлюлоза-қағаз өнеркәсібі
Жұмысшылар
1. Скипидар қондырғысы аппаратшысы 12
2. Талл қондырғысы аппаратшысы 12
3. Ескi-құсқыларды қайнатушы 6
4. Мақта қайнатушы 6
5. Химиялық сүрек массасын қайнатушы 12
6. Целлюлоза қайнатушы:
1) целлюлоза қайнатумен 12
2) сульфиттi целлюлоза қайнатумен
айналысатындар 12 36
7. Жiбектi түзетушi 6
8. Декантаторшы 6
9. Целлюлоза диффузоршысы 12
10. Сүрек булаушы 6
11. Колчедан ұнтақтағыш 12
12. Құрғақ әдiспен ұнтақтаумен
айналысатын целлюлоза ұнтақтағыш 12
13. Колчедан, күкiрт пештерiн және турм тиеушi 12 36
14. Сульфат тиеушi 12
15. Қышқылмен жұмыс iстеушi 12 36
16. Технологиялық пештiң от жағушысы 12
17. Миксовшы 6
18. Қышқыл резервуарларын айналдыра
қалаушы 12 36
19. Ақтаушы 12
20. Өрттің қалдығын шығарып тастаумен
айналысатын колчедан, күкiрт
пештерiн және турм тиеушi 12
21. Сульфиттi-қайнату және ақтау
цехында (учаскесiнде) целлюлоза
тазалаумен айналысатын, тазалау
жабдығының операторы 12
22. Химикаттар араласпаларын әзiрлеумен
айналысатын химиялық араласпаны
әзiрлеу аппаратшысы 12
23. Күкiрт қышқылы регенераторшысы 12 36
24. Слесарь-жөндеушi:
1) қайнататын, хлорлы, ақтайтын,
регенерациялық, химиялық, сульфиттi-спирттi 12
2) қышқылды және сульфиттi-қайнату
цехтарында және учаскелерiнде iстейтiн 12 36
25. Майлаушы:
1) қайнататын, хлорлы, ақтайтын,
регенерациялық, химиялық, сульфиттi-спирттi 12
2) химиялық цехтарда және учаскелерде iстейтiн 6
26. Содашы 12
27. Целлюлоза жуушы 12 36
28. Қышқылды, регенерациялық, қайнату, хлорлы
цехтарда және учаскелерде iстейтiн, өндiрiстiк
үй-жайларды сыпырушы 12

7. Машинист проходческого комплекса,
занятый на поверхностных работах 12
8. Машинист погрузочной машины, занятый
погрузкой породы 12
9. Машинист экскаватора, обслуживающий
экскаватор:
1) с двигателем внутреннего сгорания 12
2) с электрическим двигателем 6
10. Машинист укладчика, занятый на укладке блоков 6
11. Машинист крана (крановщик), занятый на
монтаже туннельных обделок, а также на тельфере 6
12. Машинист бульдозера 6
13. Машинист насосных установок 6
14. Машинист электролебедки, занятый
обслуживанием однобарабанных и
многобарабанных лебедок 6
15. Машинист электровоза, занятый на отвозке породы 6
16. Машинист подъемной машины, занятый на
вертикальном и наклонном стволах, и откатчик 6
17. Машинист вагоноопрокидывателя 6
18. Проходчик на поверхностных работах,
постоянно занятый горнопроходческими
работами по сооружению туннелей открытым способом 6
19. Рабочие, занятые в душевом комбинате по
обслуживанию отделения загрязненной спецодежды 6
20. Стволовой, занятый выполнением работ
рукоятчика-сигналиста 6
29. ЦЕЛЛЮЛОЗНО-БУМАЖНОЕ, ГИДРОЛИЗНОЕ,
ЛЕСОХИМИЧЕСКОЕ ПРОИЗВОДСТВА
ЦЕЛЛЮЛОЗНО-БУМАЖНОЕ ПРОИЗВОДСТВО
Рабочие
1. Аппаратчик скипидарной установки 12
2. Аппаратчик талловой установки 12
3. Варщик тряпья 6
4. Варщик хлопка 6
5. Варщик химической древесной массы 12
6. Варщик целлюлозы, занятый:
1) на варке целлюлозы 12
2) на варке сульфитной целлюлозы 12 36
7. Выпарщик щелоков 6
8. Декантаторщик 6
9. Диффузорщик целлюлозы 12
10. Древопар 6
11. Дробильщик колчедана 12
12. Дробильщик целлюлозы, занятый
дроблением сухим способом 12
13. Загрузчик колчеданных, серных печей и турм 12 36
14. Загрузчик сульфата 12
15. Кислотчик 12 36
16. Кочегар технологических печей 12
17. Миксовщик 6
18. Обмуровщик кислотных резервуаров 12 36
19. Отбельщик 12
20. Загрузчик колчеданных, серных печей и
турм, занятый отвозкой огарков 12
21. Оператор очистного оборудования, занятый
очисткой целлюлозы в сульфитно-варочных
и отбельных цехах (участках) 12
22. Аппаратчик приготовлении химических
растворов, занятый приготовлением
растворов химикатов 12
23. Регенераторщик сернистой кислоты 12 36
24. Слесарь-ремонтник, занятый в цехах и на
участках:
1) варочных, хлорных, отбельных,
регенерационных, химических, сульфитно-спиртовых 12
2) кислотных и сульфитно-варочных 12 36
25. Смазчик, занятый в цехах и на участках:
1) варочных, кислотных, хлорных,
отбельных, регенерационных, сульфитно-спиртовых 12
2) химических 6
26. Содовщик 12
27. Промывщик целлюлозы 12 36
28. Уборщик производственных помещений,
занятый в цехах и на участках: кислотных,
регенерационных, варочных, хлорных 12

29. Хлоршы 12
30. Қайнататын, қышқылды, хлорлы, ақтайтын,
регенерациялық, химиялық, сульфиттi-спирттi
цехтар мен учаскелерде iстейтiн электр
жабдықтарын жөндейтiн электр монтерi, электр
жабдықтарына қызмет көрсететiн электр монтерi 12
Басшылар мен мамандар
31. Цехтар мен учаскелердiң ауысым шеберлерi:
1) қайнататын, хлорлы, ақтайтын, регенераторлық,
химиялық, сульфиттi-спирттi 12
2) қышқылды, сульфиттi-қайнататын 12 36
Қос тотықты хлор өндiрiсi
Жұмысшылар
32. Қос тотықты хлор өндiрiсi аппаратшысы 18 36
33. Қышқылмен жұмыс iстеушi 12 36
34. Бақылау-өлшеу аспаптары мен автоматика слесары 12
35. Слесарь-жөндеушi 12 36
36. Электр жабдықтарын жөндейтiн слесарь-электрик 12
37. Хлоршы 18 36
38. Электр жабдықтарын жөндейтiн электр монтерi 12
Басшылар мен мамандар
39. Ауысым бастығы 12 36
40. Цех (учаске) механигi 12
41. Техник лаборант 12
Қағаз, картон және пергамент өндірісі
42. Жасанды барқыт агрегаты машинисi 6
43. Пергамент агрегатының машинисi,
жарғақ машинасының нығыздаушысы 6
44. Қағаз жасау (картон жасау) машинасының
машинисi (торшы), қағаз жасау (картон жасау)
машинасының құрғатушысы, қағаз жасау (картон
жасау) машинасының нығыздаушысы, қағаз
жасау (картон жасау) машинасының домалатушысы,
жұмыс iстеу тездiгi:
1) минутына 400-ден 600 м дейiн 6
2) 600, одан да тез м дейiн машиналар 12
45. Қағазды полиэтилен пленкасымен жабатын
машинаның машинисi; қағазда полиэтилен
пленкасымен жабатын домалатушы 12
46. Пергамент машинасының домалатушысы 6
47. Тартатын ашық аппаратта жарамсыз қағаздарды,
целлюлозаны, сүрек массасын, ескі-құсқыны,
ұсақ-түйектi және макулатураны тиеумен
айналысатын тартушы 6
48. Тездiгi минутына 1800 және одан да тез
м жұмыс iстейтiн, бойлай-кесетiн станокта
iстейтiн, картон мен целлюлоза кескiш 6
49. Ескi-құсқы мен макулатураны сорттаумен
және кесумен айналысатын, қағаз өндiрiсiнiң
сорттаушысы мен кесу машинасының машинисі 6
50. Пергамент машинасының құрғатушысы 6
51. Пергаменттi ылғалдаумен айналысатын, қақаз
және картон ылғалдаушы 6
52. Мембелгi өндiрiсiнде жұмыс iстейтiн
қалып жасаушы 12
Фибра өндiрiсi
Жұмысшылар
53. Хлорлы мырышты булау процесiн жүргiзетiн,
булау аппаратшысы 12
54. Фибр құбыршалары вальцовшысы 6
55. Фибраны аршитын аппаратшы 12
56. Фибраны бакелиттi смоламен желiмдейтiн,
фибраны және құйма қағаз бұйымдарын желiмдеушi 12
57. "Этанол" лагiн қолданып жұмыс iстейтiн,
фибр бұйымдарын лактеушi 12
58. Фибра жуушы 12
59. Фибраны анилиндi бояумен бояйтын,
картон және фибра бояушысы 12
60. Фибраны арамен кесушi 6

29. Хлорщик 12
30. Электромонтер по ремонту
электрооборудования, электромонтер по
обслуживанию электрооборудования,
занятые в цехах и на участках: варочных,
кислотных, хлорных, отбельных,
регенерационных, химических, сульфитно-спиртовых 12
Руководители и специалисты
31. Сменный мастер цехов и участков:
1) варочных, хлорных, отбельных,
регенерационных, химических, сульфитно-
спиртовых, гидролизных 12
2) кислотных, сульфитно-варочных 12 36
Производство двуокиси хлора
Рабочие
32. Аппаратчик производства двуокиси хлора 18 36
33. Кислотчик 12 36
34. Слесарь по контрольно-измерительным
приборам и автоматике 12
35. Слесарь-ремонтник 12 36
36. Слесарь-электрик по ремонту
электрооборудования 12
37. Хлорщик 18 36
38. Электромонтер по ремонту электрооборудования 12
Руководители и специалисты
39. Начальник смены 12 36
40. Механик цеха (участка) 12
41. Техник лаборант 12
Производство бумаги, картона и пергамента
42. Машинист агрегата искусственного бархата 6
43. Машинист пергаментной машины,
прессовщик пергаментной машины 6
44. Машинист бумагоделательной
(картоноделательной) машины (сеточник),
сушильщик бумагоделательной
(картоноделательной) машины, прессовщик
бумагоделательной (картоноделательной)
машины, накатчик бумагоделательной
(картоноделательной) машины, работающих
со скоростью:
1) от 400 до 600 м в минуту 6
2) от 600 и более м в минуту 12
45. Машинист машины для покрытия бумаги
полиэтиленовой пленкой; накатчик машины
для покрытия бумаги полиэтиленовой пленкой 12
46. Накатчик пергаментной машины 6
47. Размольщик, занятый на загрузке бумажного
брака, целлюлозы, древесной массы, тряпья,
сучков и макулатуры в размалывающие
открытые аппараты 6
48. Резчик бумаги картона и целлюлозы,
занятый резкой бумаги и картона на
продольно-разрезном станке, работающем
со скоростью 1800 и более м в минуту 6
49. Сортировщик бумажного производства и
машинист рубительной машины, занятые на
сортировке и рубке тряпья и макулатуры 6
50. Сушильщик пергаментной машины 6
51. Увлажнительщик бумаги и картона, занятый
на увлажнении пергамента 6
52. Изготовитель форм, работающий в
производстве Гознак 12
Производство фибры
Рабочие
53. Аппаратчик выпаривания, занятый ведением
процесса выпаривания хлористого цинка 12
54. Вальцовщик фибровых трубок 6
55. Аппаратчик по выщелачиванию фибры 12
56. Клейщик фибры и литых бумажных
изделий, занятый на склейке фибры
бакелитовыми смолами 12
57. Лакировщик фибровых изделий,
работающий с применением лаков "этанол" 12
58. Мойщик фибры 12
59. Окрасчик картона и фибры, занятый на
окраске фибры анилиновыми красителями 12
60. Опиловщик фибры 6

61. Фибраны нығыздаумен айналысатын,
картон және фибра нығыздаушы 6
62. Фибраны ылғалдаумен айналысатын, қағазда
және қағаз бұйымдарын ылғалдаушы 12
63. Диффузорларды түсiрушi 12
64. Фибра-шикiзаты бөлiмшесiнде жұмыс
iстейтiн слесарь-жөндеушi 12
65. Фибра құрғатуда жұмыс iстейтiн, қағаз,
картон, фибра және солардан жасалатын
бұйымдарды құрғатушы 6
66. Фибра-шикiзатын маркалаумен айналысатын
жинаушы - буып-түюшi 12
67. Жайпақ және түтiкше фибра жасаумен
айналысатын фибрашы 12
Басшылар мен мамандар
68. Фибра-шикiзаты бөлiмшесiнiң ауысым шеберi 12
Техникалық қағаздар, түсқағаздар және
ротапленка өндiрiсi
69. Домалатып нығыздағыш машинаның машинисi 12
70. Түсқағаздарды комплектiлеумен айналысатын,
қағаз детальдар мен бұйымдарды комплектiлеушi 12
71. Бояйтын учаскеде көшiрмелiк, техникалық
қағаздарды және ротапленкiлердi қабылдаумен
айналысатын, целлюлоза-қағаз өндiрiсiнiң
бақылаушысы 6
72. Бояу жасаушы 12
73. Қағаз бояу машинасының машинисi (бояушы) 12
74. Гофрирлеу агрегатының машинисi 12
75. Ұзын талшықты қағаздар машинасының машинисi 6
76. Түсқағаз басатын машинаның машинисi 12
77. Машинаның анилиндi бояуын жуумен тұрақты
айналысатын, жуу машинасының машинисi 6
78. Түсқағазда суретпен бедерлеушi 12
79. Жоғары басылым басушысы 12
80. Техникалық қағаздар, тұсқағаздар және
ротапленка өндiрiсiнде iстейтiн, қосалқы
жұмысшы 6
81. Жарық сезгiш қағаздар мен ротапленка
өндiрiсiнде iстейтiн, эмульсия жасаушы 12
82. Жарық сезгiш қағаздарды және көшiрмелiк
қағаздарды, ленталар мен ротапленканы
ылғалдаумен айналысатын, қағаз бен қағаз
бұйымдарды ылғалдаушы 6
83. Химиялық қорғаныш бұйымдарын жасаумен
айналысатын жұмысшылар 12
84. Лента ораушы 6
85. Тұсқағаздарға сурет салушы 6
86. Көшiрмелiк қағаздар мен ротапленка өндiрiсiнде
iстейтiн, қағаз домалатушы-сорттаушы 6
87. Көшiрмелiк қағаздар және ротапленка кесумен
айналысатын, қағаз, картон және целлюлоза
кесушi 6
88. Техникалық, көшiрмелiк қағаздар, лента және
ротапленка өндiрiсiнде iстейтiн
слесарь-жөндеушi 6
89. Басу, алғашқы бояу және бояу цехтары
мен учаскелерiнде iстейтiн слесарь-жөндеушi 12
90. Көшiрмелiк қағаздар мен ротапленкаларды
сорттаумен айналысатын, қағаз өндiрiсiнiң
сорттаушысы 6
91. Жарық сезгiш қағаздар, тұсқағаздар және
ротапленка өндiрiсiнде iстейтiн, өндiрiстiк
үй-жайларды сыпырушы 6
92. Фольгаға, техникалық қағаздарға және
ротапленкаға лентаны буып-түюмен
айналысатын буып-түюшi 6
Қағаз қапшықтар мен қағаз ыдыстар
өндiрiсi
93. Жабық үй-жайларда жұмыс iстейтiн, битум
қайнатушы 12
94. Уытты тозаң шығаратын материалдармен жұмыс
iстейтiн, қағаз қапшықтарды сынаушы 6
95. Битумдау машинасының машинисi 6
Құйма қағаз өнiмдерiнiң өндiрiсi

61. Прессовщик картона и фибры, занятый
прессованием фибры 6
62. Пропитчик бумаги и бумажных изделий,
занятый на пропитке фибры 12
63. Разгрузчик диффузоров 12
64. Слесарь-ремонтник, работающий в
отделении фибры-сырца 12
65. Сушильщик бумаги, картона, фибры и
изделий из них, занятый на сушке фибры 6
66. Укладчик-упаковщик, занятый на
маркировке фибры-сырца 12
67. Фибровщик, занятый на изготовлении
листовой и трубочной фибры 12
Руководители и специалисты
68. Сменный мастер отделения фибры-сырца 12
Производство технических бумаг,
обоев и ротапленки
69. Машинист катальной машины 12
70. Комплектовщик деталей и изделий из
бумаги, занятый комплектовкой обоев 12
71. Контролер целлюлозно-бумажного
производства, занятый на приемке
копировальных, технических бумаг и
ротапленки на участках крашения 6
72. Краскосоставитель 12
73. Машинист бумагокрасительной машины (красильщик) 12
74. Машинист гофрировального агрегата 12
75. Машинист машины длинноволокнистых бумаг 6
76. Машинист обойно-печатной машины 12
77. Машинист моечных машин, постоянно
занятый на промывке машин от анилиновых
красителей 6
78. Набойщик рисунков на обои 12
79. Печатник высокой печати 12
80. Подсобный рабочий, работающий в
производстве технических бумаг, обоев и
ротапленки 6
81. Приготовитель эмульсии, работающий в
производстве светочувствительной бумаги и
ротапленки 12
82. Пропитчик бумаги и бумажных изделий,
занятый пропиткой светочувствительной и
копировальной бумаги, лент и ротапленки 6
83. Рабочие, занятые на изготовлении изделий
химической защиты 12
84. Размотчик лент 6
85. Разрисовщик обоев 6
86. Раскатчик-сортировщик бумаги, занятый в
производстве копировальной бумаги и
ротапленки 6
87. Резчик бумаги, картона и целлюлозы,
занятый на резке копировальной бумаги и
ротапленки 6
88. Слесарь-ремонтник, занятый в
производстве технических, копировальных
бумаг, лент и ротапленки 6
89. Слесарь-ремонтник, занятый в печатном,
грунтовальном и красильном цехах и участках 12
90. Сортировщик бумажного производства,
занятый на сортировке копировальной
бумаги и ротапленки 6
91. Уборщик производственных помещений,
работающий в производстве
светочувствительной бумаги, обоев и ротапленки 6
92. Укладчик-упаковщик, занятый на упаковке
лент в фольгу, технических бумаг и ротапленки 6
Производство бумажных мешков и бумажной тары
93. Варщик битума, занятый работой в
закрытых помещениях 12
94. Испытатель бумажных мешков, работающий
с пылящими токсическими материалами 6
95. Машинист битумировочной машины 6
Производство литых бумажных изделий

96. Құйма қағаз бұйымдарын өңдеушi 12
97. Фибра мен құйма қағаз бұйымдарын желiмдеушi 6
98. Құйма қағаз бұйымдарын нығыздаушы 12
99. Құйма қағаз бұйымдарын ылғалдаумен
айналысатын, қағаз және қағаз
бұйымдарын ылғалдаушы 12
100. ВИАМ БЗ желiмiн қолданумен байланысты жұмыста,
құйма қағаз өндiрiсiнде iстейтiн жұмысшылар 12
101. Құйма қағаз бұйымдарын кесумен айналысатын,
қағаз, картон және целлюлоза кесушi 6
102. Құйма қағаз бұйымдарын жинаумен айналысатын,
қағаз бұйымдарын жинаушы 12
103. Құйма қағаз бұйымдарын кептiрумен айналысатын,
қағаз, картон, фибра және солардан жасалатын
бұйымдарды құрғатушы 6
104. Бояуды орап-буумен айналысатын жинаушы
-буып-түюшi 12
ГИДРОЛИЗ ЖӘНЕ СУЛЬФАТТЫ-СПИРТ ӨНДIРIСI
Спирт өндiрiсi
105. Айыру аппаратшысы 12
106. Химиялық араласпалар әзiрлейтiн аппаратшы 12
107. Қайнатушы 12
108. Тиеушi-түсiрушi 12
109. Қышқылмен жұмыс iстеушi 12
110. Спирт өндiретiн цехта тiкелей жұмыс iстейтiн
слесарь-жөндеушi 12
Ванилин өндiрiсi
111. Ауысымдарда жұмыс iстейтiн жұмысшылар,
басшылар және мамандар 12 36
АҒАШ-ХИМИЯ ӨНДIРIСI
Сүрек пиролизi
Құрғақ айыру және сүректi газбен өңдеу
Жұмысшылар
112. Пиролиз аппаратшысы 12
113. Газ тазалау аппаратшысы 12
114. Технологиялық сүректi кептiрумен айналысатын,
кептiргiш аппаратшысы 12
115. Технологиялық сүректi тиеумен және түсiрумен
айналысатын тиеушi-түсiрушi 12
116. Тікелей цехта жұмыс iстейтiн бақылаушы 12
117. Технологиялық пештiң от жағушысы 12
118. Сүрек көмiрiн өшiрумен айналысатын, сүрек
көмiрiн күйдiрушi 6
Басшылар мен мамандар
119. Тiкелей цехта жұмыс iстейтiн ауысым шеберi 6
Померанцев жүйесiнiң ЦКТИ
генераторларын жағуда сүрек отынын
энергохимиялық пайдалану
120. Буландыру аппаратшысы 6
121. Газ тазалау аппаратшысы 6
122. Жуу аппаратшысы 6
123. Химиялық жолмен-сумен тазалау аппаратшысы 6
124. Энергохимиялық қазандықтарға қызмет көрсетумен
айналысатын, қазандық машинисi (от жағушы) 6
Сүрек-сiрке су ұнтағы өндiрiсi
Жұмысшылар
125. Буландыру аппаратшысы 12
126. Бейтараптандыру аппаратшысы 12
127. Кептiру аппаратшысы 12
128. Тiкелей цехта жұмыс iстейтiн бақылаушы 12
129. Тiкелей цехта жұмыс iстейтiн слесарь-жөндеушi 12
Басшылар мен мамандар
130. Тiкелей цехта жұмыс iстейтiн ауысым шеберi 12
Сiрке су қышқылы мен оның
гомологтарының күрделi эфирлерi өндiрiсi
Жұмысшылар
131. Бейтараптандыру аппаратшысы 12
132. Айыру аппаратшысы 12
133. Этерификация аппаратшысы 12
134. Тiкелей цехта жұмыс iстейтiн слесарь-жөндеушi 12
Басшылар мен мамандар
135. Тiкелей цехта жұмыс iстейтiн ауысым шеберi 12
Антиқышқылдатқыш, антиполимеризатор және
сүрексмолалы флотациялық май өндiрiсi
Жұмысшылар

96. Отделочник литых бумажных изделий 12
97. Клейщик фибры и литых бумажных изделий 6
98. Прессовщик литых бумажных изделий 12
99. Пропитчик бумаги и бумажных изделий,
занятый пропиткой литых бумажных изделий 12
100. Рабочие, занятые в проиводстве литых
бумажных изделий на работах, связанных с
применением клея ВИАМ БЗ 12
101. Резчик бумаги, картона и целлюлозы,
занятый на обрезке литых бумажных изделий 6
102. Сборщик бумажных изделий, занятый на
сборке литых бумажных изделий 12
103. Сушильщик бумаги, картона, фибры и
изделий из них, занятый на сушке литых
бумажных изделий 6
104. Укладчик-упаковщик, занятый на фасовке красок 12
ГИДРОЛИЗНОЕ И СУЛЬФИТНО-СПИРТОВОЕ ПРОИЗВОДСТВО
Производство спирта
105. Аппаратчик перегонки 12
106. Аппаратчик приготовления химических растворов 12
107. Варщик 12
108. Загрузчик-выгрузчик 12
109. Кислотчик 12
110. Слесарь-ремонтник, занятый
непосредственно в цехе по производству спирта 12
Производство ванилина
111. Рабочие, руководители и специалисты,
работающие в сменах 12 36
ЛЕСОХИМИЧЕСКОЕ ПРОИЗВОДСТВО
Пиролиз древесины
Сухая перегонка и газификация древесины
Рабочие
112. Аппаратчик пиролиза 12
113. Аппаратчик очистки газа 12
114. Аппаратчик сушки, занятый на сушке
технологической древесины 12
115. Загрузчик-выгрузчик, занятый на загрузке
и выгрузке технологической древесины 12
116. Контролер, непосредственно занятый в цехе 12
117. Кочегар технологических печей 12
118. Выжжигальщик древесного угля, занятый
тушением древесного угля 6
Руководители и специалисты
119. Сменный мастер, непосредственно занятый в цехе 6
Энергохимическое использование древесного
топлива в топках-генераторах ЦКТИ
системы Померанцева
120. Аппаратчик выпаривания 6
121. Аппаратчик очистки газа 6
122. Аппаратчик промывки 6
123. Аппаратчик химводоочистки 6
124. Машинист (кочегар) котельной, занятый
обслуживанием энергохимических котлов 6
Производство древесно-уксусного порошка
Рабочие
125. Аппаратчик выпаривания 12
126. Аппаратчик нейтрализации 12
127. Аппаратчик сушки 12
128. Контролер, непосредственно занятый в цехе 12
129. Слесарь-ремонтник, непосредственно занятый в цехе 12
Руководители и специалисты
130. Сменный мастер, непосредственно занятый в цехе 12
Производство сложных эфиров уксусной
кислоты и ее гомологов
Рабочие
131. Аппаратчик нейтрализации 12
132. Аппаратчик перегонки 12
133. Аппаратчик этерификации 12
134. Слесарь-ремонтник, непосредственно
занятый в цехе 12
Руководители и специалисты
135. Сменный мастер, непосредственно занятый в цехе 12
Производство антиокислителя,
антиполимеризатора и древесносмоляных
флотационных масел
Рабочие

136. Қайнату аппаратшысы 12
137. Смола айыру аппаратына қызмет
көрсететiн, айыру аппаратшысы 12
138. Тиеушi-түсiрушi 12
139. Смоланы және құмды құюмен және
төгумен айналысатын құюшы-төгушi 12
Басшылар мен мамандар
140. Тiкелей цехта жұмыс iстейтiн ауысым шеберi 12
Пирокатехин, "КВ" линиялық бекiткiш
және "ДП" пiсiрiлген сүрек өндiрiсi
Жұмысшылар
141. Буландыру аппаратшысы 12
142. Әктi өшiру аппаратшысы 12
143. Бейтараптандыру аппаратшысы 12
144. Айыру аппаратшысы 12
145. Жұлу аппаратшысы 12
Басшылар мен мамандар
146. Тiкелей цехта жұмыс iстейтiн ауысым шеберi 12
Сағыз канифол және скипидар (терпетин майы)
өндiрiсi
Жұмысшылар
147. Салқындатқыш аппаратшысы 12
148. Айыру аппаратшысы 12
149. Балқыту аппаратшысы 12
150. Химиялық араласпалар жасау
аппаратшысы 12
151. Сүзгіден өткiзу аппаратшысы 12
152. Үй-жайдың iшiнде канифол мен скипидар құюда
жұмыс iстеу кезiнде канифол-скипидарды
пайдаланып бiтеумен айналысатын күбiшi-буушы 6
153. Канифол цехының үй-жайында жұмыс iстейтiн
таразышы 6
154. Тиеушi-түсiрушi 6
155. Тiкелей цехта жұмыс iстейтiн бақылаушы 6
156. Тiкелей өндiрiсте iстейтiн слесарь-жөндеушi 6
157. Бөшкенi сағыздан тазалаумен айналысатын
тазалаушы 6
158. Өндiрiстiк үй-жайларды сыпырушы 6
Басшылар мен мамандар
159. Тiкелей цехта жұмыс iстейтiн ауысым шеберi 6
Экстракционды канифол, скипидар,
қарағай флотомайы және абиетин смоласы өндiрiсi
Жұмысшылар
160. Булау аппаратшысы 12
161. Айыру аппаратшысы 12
162. Скипидарды сyзгiден өткiзумен айналысатын,
сүзгiден өткiзу аппаратшысы 6
163. Айырып алу аппаратшысы 12
164. Химиялық цехтың үй-жайында жұмыс iстейтiн
таразышы 6
165. Тiкелей цехта iстейтiн бақылаушы 6
166. Слесарь-жөндеушi 6
167. Канифолдi салқындатумен және құюмен
айналысатын төгушi-құюшы 12
168. Цех үй-жайында канифол-скипидар өнiмдерiн
буып-түюмен айналысатын жинаушы-буушы,
маркалаушы, бөшкешi-бiтеушi 6
Басшылар мен мамандар
169. Тiкелей цехта жұмыс iстейтiн ауысым шеберi 6
Шырша шырышынан абиетиндi смола өндiру
170. Жұлып алу аппаратшысы 6
Қылқан жапырақ экстраты, каротинхлорофилдi
препарат және тұзды қылқан жапырақ брикетi өндiрiсi
171. Жұлып алу аппаратшысы 6
172. Айыру аппаратшысы 6
Окситерпендi ерiткiш және
терпеноколлоксилиндi лактер өндiрiсi
Жұмысшылар
173. Тотықтану аппаратшысы 12
174. Полимеризациялық смоладан лактер
мен эмалдар алу аппаратшысы 12
175. Тiкелей цехта iстейтiн бақылаушы 12
176. Тiкелей цехта iстейтiн слесарь-жөндеушi 12
177. Өндiрiстiк үй-жайларды сыпырушы 6
Басшылар мен мамандар

136. Аппаратчик варки 12
137. Аппаратчик перегонки, занятый
обслуживанием смолоперегонных аппаратов 12
138. Загрузчик-выгрузчик 12
139. Сливщик-разливщик, занятый на сливе и
разливе смолы и пека 12
Руководители и специалисты
140. Сменный мастер, непосредственно занятый в цехе 12
Производство пирокатехина, линейного
крепителя "КВ" и древеснопекового "ДП"
Рабочие
141. Аппаратчик выпаривания 12
142. Аппарачик гашения извести 12
143. Аппаратчик нейтрализации 12
144. Аппаратчик перегонки 12
145. Аппаратчик экстрагирования 12
Руководители и специалисты
146. Сменный мастер, непосредственно занятый в цехе 12
Производство живичной канифоли и скипидара
(терпентинного масла)
Рабочие
147. Аппаратчик охлаждения 12
148. Аппаратчик перегонки 12
149. Аппаратчик плавления 12
150. Аппаратчик приготовления химических растворов 12
151. Аппаратчик фильтрации 12
152. Бондарь-упаковщик, занятый на укупорке
канифольно-скипидарных продуктов при
работе в помещении разлива канифоли и скипидара 6
153. Весовщик, работающий в помещении
канифольного цеха 6
154. Загрузчик-выгрузчик 6
155. Контролер, непосредственно занятый в цехе 6
156. Слесарь-ремонтник, непосредственно
занятый в производстве 6
157. Чистильщик, занятый очисткой бочек из-под живицы 6
158. Уборщик производственных помещений 6
Руководители и специалисты
159. Сменный мастер, непосредственно занятый в цехе 6
Производство экстракционной канифоли, скипидара,
соснового флотомасла и абиетиновой смолы
Рабочие
160. Аппаратчик выпаривания 12
161. Аппаратчик перегонки 12
162. Аппаратчик фильтрации, занятый на
фильтрации скипидара 6
163. Аппаратчик экстрагирования 12
164. Весовщик, работающий в помещении химического цеха 6
165. Контролер, непосредственно занятый в цехе 6
166. Слесарь-ремонтник 6
167. Сливщик-разливщик, занятый на
охлаждении и разливе канифоли 12
168. Укладчик-упаковщик, маркировщик,
бондарь-укупорщик, занятые в помещении
цеха на укупорке канифольно-
скипидарных продуктов 6
Руководители и специалисты
169. Сменный мастер, непосредственно занятый в цехе 6
Производство абиетиновой смолы из еловой серки
170. Аппаратчик экстрагирования 6
Производство хвойного экстракта, каротинохлоро-
филловых препаратов и солянохвойных брикетов
171. Аппаратчик экстрагирования 6
172. Аппаратчик перегонки 6
Производство окситерпенового растворителя и
мебельных терпеноколлоксилиновых лаков
Рабочие
173. Аппаратчик окисления 12
174. Аппаратчик получения лаков и эмалей на
полимеризационных смолах 12
175. Контролер, непосредственно занятый в цехе 12
176. Слесарь-ремонтник, непосредственно
занятый в цехе 12
177. Уборщик производственных помещений 6
Руководители и специалисты

178. Тiкелей цехта iстейтiн ауысым шеберi 12
Канифол эфирлерi өндiрiсi
Жұмысшылар
179. Этирификация аппаратшысы 12
180. Тiкелей цехта iстейтiн бақылаушы 12
181. Өндiрiстiк үй-жайларды сыпырушы 12
182. Тiкелей цехта iстейтiн слесарь-жөндеушi 12
Басшылар мен мамандар
183. Тiкелей цехта iстейтiн ауысым шеберi 12
Камфара өндiрiсi
184. Жұмысшылар, басшылар мен мамандар 12
Целлюлоза-қағаз, гидролиз, сульфиттi-спирттiк
және ағаш-химия өндiрiсi жұмысшыларының өзге де кәсiптерi
185. Булау аппаратшысы 6
186. Газ тазалау аппаратшысы 6
187. Әктi өшiру аппаратшысы 12
188. Тотықтану аппаратшысы 6
189. Сүзгiден өткiзу аппаратшысы 6
190. Пiсiру цехының бункерiне қызмет
көрсететiн бункершi 6
191. Технологиялық жабдықтарды футеровкалау кезiнде
ыстық жұмыста iстейтiн тас қалаушы, пешшi,
футеровкалаушы (Қышқыл үрлеушi) 12
192. Гидролиздi және сульфатты-спирт өндiрiсiнде
сiлтi берiп тұрумен айналысатын, сорап
қондырғысының машинисi 12
193. Бейтараптандырушы 12
194. Булау қондырғысының операторы 6
195. Ашытқы өсiрушi оператор 12
196. Тындыру және жылу алмасу операторы 6
197. Сым кесушi 6
198. Биомасса сепараторшысы, ашытқы кептiрушi 12
199. Химиялық аппаратураны тазалаумен
айналысатын тазалаушы 12
30. Орман шаруашылығы
АҒАШ ДАЙЫНДАУ
1. Ағаш құлатушы 24
2. Жарылыс жасаушы 24
3. Ағаш тасушы 24
4. Жүк автомобильдерiнiң, автобустардың, жүк
тиегiштердiң, электр және авто тележкалардың
жүргiзушiлерi 24
5. Сүрек көмiрiн жағушы 24
6. Жүк тиеушiлер және стропилашылар 24
7. Кезекшiлер: сiлтеме қосынның өткелдерi бойынша 24
8. Отын жарушы 24
9. Дайындаушылар 24
10. Машиналарға, механизмдерге, жабдықтарға,
сондай-ақ ақаш таситын жолдағы жылжымалы
құрамға профилактикалық қызмет көрсететiн
және оларды жөндейтiн бiлiктi жұмысшылар,
қолмен iстейтiн темiршiлер 24
11. Шаруашылық әдiспен жүргiзiлетiн құрылыста,
күрделi және ағымдағы жөндеуде жұмыс iстейтiн
бiлiктi жұмысшылар 24
12. Ағаш таситын жолдарда, тармақтар мен
соқпақтарда iстейтiн бiлiктi жұмысшылар 24
13. Жүк поездарының кондукторлары 24
14. Ат бағушылар, ер-тоқым бұйымдарын тiгушiлер 24
15. Ағаш дайындау өндiрiсi мен ағаш ағызу iсiн
бақылаушылар 24
16. Төменгi қоймалардың (сүректердi жону және
өңдеу цехтары), ағаш пункттерiнiң (ағаш
дайындау цехтары) және орман шаруашылығының
құрамына кiретiн ағаш кесу, ыдыс және басқа
ағаш өңдеу учаскелерiнде iстейтiн, ағаш өңдеу
бақылаушылары 24
17. Бу машиналары мен бу крандарының от жағушысы 24
18. Барлық түрдегi шығырлар 24
19. Ағаш кесушiлер 24
20. Барлық саладағы машинистер және олардың
көмекшiлерi 24
21. Бүктеме және жүк тиейтiн жабдықтың
монтажшылары 24

178. Сменный мастер, непосредственно занятый в цехе 12
Производство эфиров канифоли
Рабочие
179. Аппаратчик этерификации 12
180. Контролер, непосредственно занятый в цехе 12
181. Уборщик производственных помещений 12
182. Слесарь-ремонтник, непосредственно занятый в цехе 12
Руководители и специалисты
183. Сменный мастер, непосредственно занятый в цехе 12
Производство камфары
184. Рабочие, руководители и специалисты 12
Прочие профессии рабочих целлюлозно-
бумажного, гидролизного, сульфитно-
спиртового и лесохимического производств
185. Аппаратчик выпаривания 6
186. Аппаратчик очистки газа 6
187. Аппаратчик гашения извести 12
188. Аппаратчик окисления 6
189. Аппаратчик фильтрации 6
190. Бункеровщик, обслуживающий бункера
варочного цеха 6
191. Каменщик, печник, футеровщик
(кислотоупорщик), занятые на горячих
работах при футеровке технологического
оборудования 12
192. Машинист насосных установок, занятый на
подаче щелоков гидролизном и сульфитно-
спиртовом производствах 12
193. Нейтрализаторщик 12
194. Оператор выпарной установки 6
195. Оператор выращивания дрожжей 12
196. Оператор отстаивания и теплообмена 6
197. Рубщик проволоки 6
198. Сепараторщик биомассы, сушильщик дрожжей 12
199. Чистильщик, занятый на чистке химической
аппаратуры 12
30. ЛЕСНОЕ ХОЗЯЙСТВО
ЛЕСОЗАГОТОВКИ
1. Вальщик леса 24
2. Взрывники 24
3. Возчики леса 24
4. Водители грузовых автомобилей,
автобусов, погрузчиков, электро- и автотележек 24
5. Выжигальщики древесного угля 24
6. Грузчики и стропильщики 24
7. Дежурные: по переезду стрелочного поста 24
8. Дровоколы 24
9. Заготовщики 24
10. Квалифицированные рабочие, занятые на
профилактическом обслуживании и
ремонте машин, механизмов,
оборудования, а также подвижного
состава лесовозных дорог, кузнецы ручной ковки 24
11. Квалифицированные рабочие, занятые на
строительстве, капитальном и текущем
ремонтах, проводимых хозяйственным способом 24
12. Квалифицированные рабочие, занятые на
ремонте и содержании лесовозных дорог,
веток и усов 24
13. Кондукторы грузовых поездов 24
14. Конюхи, пошивщики шорно-седельных изделий 12
15. Контролеры лесозаготовительного
производства и лесосплава 24
16. Контролеры деревообрабатывающего
производства, занятые в лесопильных,
тарных и других деревообрабатывающих
участках, входящих в состав нижних
складов (цехов по раскряжевке и
переработке древесины), лесопунктов
(лесозаготовительных цехов) и лесничеств 24
17. Кочегары паровозов, паровых кранов 24
18. Лебедчики всех наименований 24
19. Лесорубы 24
20. Машинисты всех наименований и их помощники 24
21. Монтажники трелевочного и
погрузочного оборудования 24

22. Барлық саладағы мотористер 24
23. Ағаш материалдарды жинаушы-жығушы 24
24. Бұтақ шабушылар 24
25. Қабық аршушылар 24
26. Ағаш дайындау мен смола дайындаудағы
барлық түрдегi машиналар мен механизмдер
операторлары 24
27. Вагондарды тексерiп қараушы-жөндеушi,
вагондарды тексерiп қараушы 24
28. Ара түзетушi, ағаш өңдеу құралдарын егеушi 24
29. Шыбықтарды белгiлеушiлер 24
30. Рамашылар 24
31. Жонушылар 24
32. Шпалдарды және технологиялық жоңқаларды
сорттаумен айналысатын, сүректен жасалған
материалдар мен бұйымдарды сорттаушылар 24
33. Поездарды тiркеушiлер 24
34. Шпал кесетiн және ағаш өңдейтiн станоктардың
станокшылары 24
35. Арнаулы сортимендердi тоқушылар 24
36. Барлық түрдегi тракторшылар және олардың
көмекшiлерi 24
37. Бүктеме жасаушылар 24
38. Чокеровшы 24
39. Ағаш штабелдеушiлер 24
АҒАШ ҚҰЛАТУ
40. Боновшылар 24
41. Ағаштарды судан шығарушылар 24
42. Запаншы 24
43. Ағаш ағызу мен ағашты үйiп жинаудағы кемелердi,
машиналарды, механизмдердi және жабдықтарды
жөндеумен айналысатын бiлiктi жұмысшылар 24
44. Өзен флоты кемелерiнiң және ағаш ағызатын
агрегаттардың жүзетiн құрамы 24
45. Шоғырландыратын (сорттайтын) машиналардың
машинисi 24
46. Ағаш ақызатын және ағашты үйiп жинайтын
машиналар мен механизмдердiң барлық түрлерiнiң
операторлары 24
47. Ағаштарды суда сорттаушы 24
48. Ағаш ағызушылар 24
49. Салшылар 24
50. Текшелеп жинаушылар 24
51. Сал жасаушылар 24
АҒАШ ШЫРЫШЫ
52. Көтерушiлер 6
53. Шырыш жинаушы 6
ОРМАН ШАРУАШЫЛЫҒЫ
54. Трактор бригадасының бригадирi және олардың
көмекшiлерi 24
55. Орман шаруашылығын жүргiзу экспедицияларына
қызмет көрсетумен айналысатын, жеңiл автомобиль
жүргiзушiлерi 12
56. Орман шаруашылығының, орман дақылдарын
өсiрудiң және орман мелиорациясының бiлiктi
мамандары 24
57. Тұқым дайындайтын және өңдейтiн бiлiктi
жұмысшылар 24
58. Орман шаруашылығы жолдарын салумен, жөндеумен
және ұстаумен айналысатын бiлiктi жұмысшылар 24
59. Тракторшы-машинистер мен олардың көмекшiлерi 24
Басшылар, мамандар мен қызметшiлер
60. Өндiрiстiк бiрлестiктердiң бас директорлары
мен олардың орынбасарлары; кәсiпорындар
(өндiрiстiк бiрлiктер мен орман машина-
мелиорация станциялары) директорлары мен
олардың орынбасарлары; орман шаруашылығын
жүргiзу экспедицияларының бастықтары 12
61. Өндiрiстiк бiрлестiктердiң
(кәсiпорындар, өндiрiстер, өндiрiстiк
орындар, орман машина-мелиоративтiк станциялары,
орман шаруашылығын жүргiзу экспедициялары)
бас инженерлерi және олардың орынбасарлары 12
62. Бас орманшылар, орман машина-мелиоративтiк
станцияларының бас мелиораторлары 12
63. Бас бухгалтерлер және олардың орынбасарлары 24
64. Бас мамандар (бас механиктер, бас энергетиктер,
бас экономистер, бас технологтар және басқалар) 24

22. Мотористы всех наименований 24
23. Навальщики-свальщики лесоматериалов 24
24. Обрубщики сучьев 24
25. Окорщики 24
26. Операторы машин и механизмов всех
наименований на лесозаготовках и
осмолозаготовках 24
27. Осмотрщик-ремонтник вагонов,
осмотрщики вагонов 24
28. Пилоправы, заточники
деревообрабатывающего инструмента 24
29. Разметчики хлыстов 24
30. Рамщики 24
31. Раскряжевщики 24
32. Сортировщики материалов и изделий из
древесины, занятые на сортировке шпал и
технологической щепы 24
33. Составители поездов 24
34. Станочники шпалорезных и
деревообрабатывающих станков 24
35. Тесчики спецсортиментов 24
36. Трактористы всех наименований и их помощники 24
37. Трелевщики 24
38. Чокеровщики 24
39. Штабелевщики древесины 24
ЛЕСОПОВАЛ
40. Боновщики 24
41. Выгрузчики древесины из воды 24
42. Запанщики 24
43. Квалифицированные рабочие, занятые на
ремонте судов, машин, механизмов и
оборудования на лесоплаве и лесоперевалке 24
44. Плавающий состав судов речного флота и
сплавных агрегатов 24
45. Машинисты сплоточных (сортировочных) машин 24
46. Операторы машин и механизмов всех
наименований на лесоплаве и лесоперевалке 24
47. Сортировщик древесины на воде 24
48. Сплавщики 24
49. Сплотчики 24
50. Такелажники 24
51. Формировщики плотов 24
ПОДСОЧКА ЛЕСА
52. Вздымщики 6
53. Сборщики живицы 6
ЛЕСНОЕ ХОЗЯЙСТВО
54. Бригады тракторных бригад и их помощники 24
55. Водители легковых автомобилей,
постоянно занятые обслуживанием
лесоустроительных экспедиций 12
56. Квалифицированные лесохозяйственные,
лесокультурные и лесомелиоративные работы 24
57. Квалифицированные работы по заготовке
и переработке семян 24
58. Квалифицированные рабочие, занятые на
строительстве, ремонте и содержании
лесохозяйственных дорог 24
59. Трактористы-машинисты и их помощники 24
Руководители, специалисты и служащие
60. Генеральные директора
производственных объединений и их
заместители; директора предприятий
(производств единиц и лесных машинно-
мелиоративных станций) и их
заместители; начальники
лесоустроительных экспедиций 12
61. Главные инженера производственных
объединений (предприятий, производств,
производственных единиц, лесных
машинно-мелиоративных станций,
лесоустроительных экспедиций) и их заместители 12
62. Главные лесничие, главные мелиораторы
лесных машинно-мелиоративных станций 12
63. Главные бухгалтера и их заместители 24
64. Главные специалисты (главные механики,
главные энергетики, главные экономисты,
главные технологи и др.) 24

65. Бөлiмдердiң, станциялардың, лабораториялардың,
бюролардың, топтардың бастықтары мен олардың
орынбасарлары 12
66. Ағаш пункттерiнiң (ағаш дайындау цехтардың),
ағызу учаскелерiнiң, ағаш шырышын жинау
учаскелерiнiң, ағаш тасу жолдарының (көлiк
цехтарының), төменгi қоймалардың (бөренелердi
бөлшектеп кесу және өңдеу цехтарының) сал ағызу
рейдтерiнiң, запаньдардың, ағаш биржаларының
және басқа да өндiрiстiк цехтар мен
учаскелердiң) бастықтары мен техникалық
жетекшiлерi 12
67. Орман питомниктерiнiң, орман машина-
мелиоративтiк станциялары (орман мелиорациялық
станциялар) өрт-химиялық, өндiрiстiк учаскелер-
iнiң бастықтары 12
68. Орманшылар, орманшылардың көмекшiлерi
(өндiрiстiк орман мелиорация учаскелерi
бастықтарының көмекшiлерi) 12
69. Жолдардың, станциялардың, деполардың,
қызметтердiң (бөлiмдердің) (пайдалану,
жылжымалы құрамның, жолдардың, жүк жұмыстарының,
көтеру-көлiк жабдығының, сигнализация мен
байланыстың, электрмен жабдықтаудың) бастықтары 24
70. Орман шаруашылығын жүргiзу партияларының
бастықтары 24
71. Шаруашылық әдiспен жүргiзiлетiн құрылыста,
күрделi және ағымдағы жөндеу жұмыстарында;
орман машина-мелиорация станцияларында аға
жұмыс жүргiзушi және жұмыс жүргiзушi 24
72. Барлық мамандықтардың жетекшi инженерлерi,
технологтар, экономистер, бухгалтерлер,
тексерушi-бухгалтерлер 24
73. Аға диспетчерлер мен диспетчерлер 24
74. Барлық мамандықтағы және санаттағы инженерлер,
механиктер, экономистер, заңгерлер, I және
II санаттағы бухгалтерлер мен тексерушi
бухгалтерлер, шеберлер, орман (орман
шаруашылығы) шеберлерi, шеберлер көмекшiлерi,
барлық мамандықтар мен санаттардағы техниктер 24
31. АҒАШ ӨҢДЕУ ӨНЕРКӘСІБІ ЖИhАЗ ӨНДIРIСI
1. Желiмдiк жiп жасайтын аппаратшы 12
2. Көбiктенетiн материалдардан бұйым
жасаушы 12
3. Құрамында фенол, формальдегид,
формалин және мочевина бар синтетикалық желiмдi
қолданып жұмыс iстейтiн, жиhаз үшiн қаптама
материалдар жинаушы 6
4. Талшықты тығындайтын материалдарды (мақта,
қылшық, жөке) төсеумен айналысатын, жиhазға
тұсқағаз жабыстырушы 6
5. Тығындайтын материалдарды кептiрумен
айналысатын, кептiру қондырғысының операторы 12
6. Тығындайтын материалдарды дайындаумен
айналысатын, тығындайтын және төсейтiн
материалдар дайындаушы 12
7. Полихлориндi пленкадан жасалған бұйымдарды
дәнекерлеушi, желiмдеушi, кепсерлеушi 6
СYРЕК ПЛИТАЛАР ӨНДIРIСI
8. Ағаш жоңқасы плиталары өндiрiсiнде құрғақ
жоңқа бункерлерiне қызмет көрсететiн бункершi 6
9. Сүрек тартушы 6
10. Минерализатор дозалаушысы 6
11. Цемент-жоңқа плиталары өндiрiсiнде iстейтiн,
араластырғыш агрегаттың тиеушiсi 6
12. Араластырғыш агрегаттың:

65. Начальники и их заместители: отделов,
станций, лабораторий, бюро, групп 12
66. Начальники и техноруки: лесопунктов
(лесозаготовительных цехов), сплавных
участков, участков по подсочке леса,
лесовозных дорог (транспортных цехов),
нижных складов (цехов по раскряжке и
переработке древесины), сплавных
рейдов, запаней, лесобирж и других
производственных цехов и участков 12
67. Начальники: лесопитомников, пожарно-
химических, производственных участков
лесных машинно-мелиоративных станций
(лесомелиоративных станций) 12
68. Лесничие, помощники лесничих
(помощники начальников
производственных лесомелиоративных участков) 12
69. Начальники дорог, станций, депо, служб
(отделов) (эксплуатации, подвижного
состава, пути, грузовой работы,
подъемно-транспортного оборудования,
сигнализации и связи, электроснабжения) 24
70. Начальники лесоустроительных партий 24
71. Старшие производители работ и
производители работ: на строительстве,
капитальном и текущем ремонтах,
проводимых хозяйственным способом;
лесных машинно-мелиоративных станций 24
72. Ведущие инженеры всех специальностей,
технологи, экономисты, бухгалтеры,
бухгалтеры-ревизоры 24
73. Старшие диспетчеры и диспетчеры 24
74. Инженеры всех специальностей и
категорий, механики, экономисты,
юристы, бухгалтеры и бухгалтеры-
ревизоры I и II категории, мастера,
мастера леса (лесного хозяйства),
помощники мастеров, техники всех
специальностей и категорий 24
31. ДЕРЕВООБРАБАТЫВАЮЩИЕ ПРОИЗВОДСТВА
ПРОИЗВОДСТВО МЕБЕЛИ
1. Аппаратчик по изготовлению клеевой нити 12
2. Изготовитель изделий из вспенивающихся
материалов 12
3. Наборщик облицовочных материалов для
мебели, занятый на работах с применением
синтетических клеев, содержащих фенол,
формальдегид, формалин и мочевину 6
4. Обойщик мебели, занятый на раскладке
волокнистых набивочных материалов
(ваты, волоса, мочала) 6
5. Оператор сушильных установок, занятый
сушкой набивочных материалов 12
6. Подготовщик набивочных и настилочных
материалов, занятый подготовкой
набивочных материалов 12
7. Рабочие, занятые на спайке, склейке, сварке
изделий из полихлорвиниловой пленки 6
ПРОИЗВОДСТВО ДРЕВЕСНЫХ ПЛИТ
8. Бункеровщик, обслуживающий бункеры
сухой стружки в производстве
древесностружечных плит 6
9. Размольщик древесины 6
10. Дозировщик минерализатора 6
11. Загрузчик смесительного агрегата, занятый
в производстве цементно-стружечных плит 6
12. Машинист смесительного агрегата, занятый
в производстве:

1) цемент-жоңқа плиталары 6
2) сүрек-жоңқа плиталары өндiрiсiнде
iстейтiн машинисi 12
13. Құрамында фенол, формалин, формальдегид және
мочевина бар сүрек талшықты плиталар
өндiрiсiнде iстейтiн, төгу машинасының машинисi 12
14. Плита қалыптау машиналарының:
1) цемент-жоңқа плиталары 6
2) сүрек-жоңқа плиталары өндiрiсiнде
iстейтiн оператор 12
15. Сүрек және талшықты плиталар өндiрiсiндегi
цемент-жоңқа плиталары өндiрiсiнде iстейтiн,
орталық басқару пультiнiң операторы 6
16. Сүрек жоңқа плиталары өндiрiсiнде iстейтiн,
инерциялық сеператорлар операторы 12
17. Сүрек және талшық плиталарының:
1) цемент-жоңқа плиталары 6
2) сүрек жоңқа плиталары өндiрiсiнде
iстейтiн нығыздаушысы 12
18. Синтетикалық смола сiңiрiлген жоңқаны ысыту
процесiн жүргізетiн, жоғары жиiлiктi
қондырғы операторы 12
19. Цемент қоймасының жұмысшылары 6
20. Цемент-жоңқа өндiрiсiнде жұмысты
қолмен атқаратын қалып бұзушы 6
21. Синтетикалық смоламен желiмденген
ыстық плиталарды кесумен
айналысатын, станокшы-кесушi 12
22. Камералық қондырғыда сүрек талшықты плиталарды
суарумен айналысатын, сүрек талшықты плиталарды
термоөңдеушi 6
Фанер өндірісі
23. Бакелиттi пленка өндiрiсiнiң
аппаратшысы 12
24. Гидравликалық престiң вентилшiсi 12
25. Синтетикалық смоламен желiмденген
фанер қалдықтарын кесумен айналысатын, кесу
машинасының машинисi 12
26. Құрамында фенол, формалин, формальдегид және
мочевина бар синтетикалық желiммен желiмденген
құбыр буындарын жөндеумен айналысатын,
шпон және фанер жөндеушi 12
27. Фанердi ылғалдаумен айналысатын, ағаштан
жасалған бұйымдарды престеушi 6
28. Фанер құбырға қысыммен лак сiңiру мен
айналысатын, ағаш материалдар мен ағаштан
iстелген бұйымдарға сiңiрушi 12
29. Шпонға сiңiрушi 12
30. Бакелиттi және мочевина-меламиндi пленканы
пiшумен айналысатын, пленка пiшушi 12
31. Төсенiштердi смолалы желiмнен тазалаумен
айналысатын құрастырушы 6
32. Құрамында фенол, формалин, формальдегид және
мочевина бар желiмдi қолданып жұмыс iстейтiн,
фанер құбырларын құрастырушы 12
33. Құрамында фенол, формальдегид, формалин және
мочевина бар синтетикалық желiмдi қолданып,
автоклавтарда құбыр буындарын желiмдеумен
айналысатын, фанер құбырларының желiмдеушiсi 12
34. Құрамында фенол, формалин, формальдегид және
мочевина бар синтетикалық желiммен желiмденген
фанерлердi сорттаумен айналысатын, шпон және
фанер сорттаушысы 12
35. Құрамында фенол, формальдегид, формалин және
мочевина бар синтетикалық желiммен желiмденген
құбыр буындарын тығыздаумен айналысатын
тығыздау станогының станокшысы 12
36. Құрамында фенол, формальдегид, формалин және
мочевина бар синтетикалық желiммен желiмденген
фанер құбырларын токарь станоктарында өңдеумен
айналысатын ағаш өңдеушi станоктардың
станокшысы 12

1) цементно-стружечных плит 6
2) древесно-стружечных плит 12
13. Машинист отливной машины, занятый в
производстве древесноволокнистых плит с
применением синтетических клеев,
содержащих фенол, формалин,
формальдегид и мочевину 12
14. Оператор плитоформовочной машины,
занятый в производстве:
1) цементно-стружечных плит 6
2) древесно-стружечных плит 12
15. Оператор центрального пульта управления
в производстве древесных и костровых
плит, занятый в производстве цементно-
стружечных плит 6
16. Оператор инерционных сепараторов,
занятый в производстве древесностружечных плит 12
17. Прессовщик древесных и костровых плит,
занятый в производстве:
1) цементно-стружечных плит 6
2) древесностружечных плит 12
18. Оператор высокочастотной установки,
ведущий процесс прогрева стружки,
пропитанной синтетическими смолами 12
19. Рабочие склада цемента 6
20. Расформовщик, выполняющий работу
вручную в производстве цементно-стружечных плит 6
21. Станочник-распиловщик, занятый обрезкой
горячих плит, склеенных синтетическими смолами 12
22. Термообработчик древесноволокнистых
плит, занятый на закалке
древесноволокнистых плит в камерных установках 6
ПРОИЗВОДСТВО ФАНЕРЫ
23. Аппаратчик производства бакелитовой пленки 12
24. Вентилевой гидравлического пресса 12
25. Машинист рубительной машины, занятый
рубкой отходов фанеры, склеенной
синтетическими смолами 12
26. Починщик шпона и фанеры, занятый
починкой звеньев труб, склеенных
синтетическими клеями, содержащими
фенол, формалин, формальдегид и мочевину 12
27. Прессовщик изделий из древесины,
занятый увлажнением фанеры 6
28. Пропитчик пиломатериалов и изделий из
древесины, занятый пропиткой фанерных
труб лаком под давлением 12
29. Пропитчик шпона 12
30. Раскройщик пленки, занятый раскроем
бакелитовой и мочевино-меламиновой пленки 12
31. Сборщик, занятый очисткой прокладок от
смоляных клеев 6
32. Сборщик фанерных труб, занятый на
работах с применением синтетических
клеев, содержащих фенол, формалин,
формальдегид и мочевину 12
33. Склейщик фанерных труб, занятый на
склейке звеньев труб в автоклавах с
применением синтетических клеев,
содержащих фенол, формальдегид,
формалин и мочевину 12
34. Сортировщик шпона и фанеры, занятый
сортировкой фанеры, склеенной
синтетическими клеями, содержащими
фенол, формалин, формальдегид и мочевину 12
35. Станочник навивочного станка, занятый
навивкой звеньев труб, склеенных
синтетическими клеями, содержащими
фенол, формальдегид, формалин и мочевину 12
36. Станочник деревообрабатывающих
станков, занятый обработкой на токарных
станках фанерных труб, склеенных
синтетическими клеями, содержащими
фенол, формальдегид, формалин и мочевину 12

37. Құрамында фенол, формальдегид, формалин және
мочевина бар синтетикалық желiммен желiмденген
фанердi жинаумен және буып-түюмен
айналысатын жинаушы - буып-түюшi 12
38. Құрамында фенол, формальдегид, формалин және
мочевина бар синтетикалық желiммен желiмденген
фанердi орын-орнына қоюмен айналысатын,
пиломатериалдарды, ағаш детальдарды және
бұйымдарды жинаушы 12
39. Тасымалдаушы:
1) синтетикалық смолалы фанер қалдықтарын
тасымалдаумен 12
2) Құрамында фенол, формальдегид, формалин
және мочевина бар синтетикалық желiмдi
қолданатын цехтарда детальдар мен бұйымдарды
тасымалдаумен айналысатындар 6
СIРIҢКЕ ӨНДIРIСI
40. Күйдiрумен және фосфор массасы үшiн желiм
араласпасын әзiрлеумен айналысатын желiм
қайнатушы 12
41. Макаль; сiрiңке массасын әзiрлеушi 12
42. Сiрiңке қораптарына сүртiп жағушы 6
43. Смола сiңiрумен айналысатын пиломатериалдар
мен ағаш бұйымдарға сiңiрушi 6
44. Химикаттарды, күйдiрумен және фосфор массасын
тасымалдаумен айналысатын тасымалдаушы 12
ҚАРЫНДАШ ӨНДIРIСI
45. Резина шайбаларды қағып сiңiрумен айналысатын
әзiрлеме және бұйым шабушы 6
46. Өзектердi бақылаумен және қабылдаумен
айналысатын ағаш өңдеу өндiрiсiнiң бақылаушысы 6
47. Қарындаштарды бояушы 12
48. Қарындаштарға түрлi-түстi басылған
суреттердi түсiретiн басу машинасының машинисi 12
49. Топырақ өңдеу цехтарында араластырғыштарды
қолданып, қайтарылған ыдысты жуумен айналысатын,
жуу машинасының машинасы 12
50. Қарындашқа сурет түсiрумен айналысатын, басу
машинасының машинисi 6
51. Өзек, графит жасайтын және топырақ өңдеу
цехтарындағы жабдықтарды жөндеумен айналысатын,
ағаш өңдеу жабдықтарының жөндеушiсi 6
52. Графиттiк өзектердi күйдiрушi 6
53. Қарындаштарды автоматта өңдеушi 12
54. Морилдеу бөлiмшесiнде және графиттiк цехта
iстейтiн қосалқы жұмысшы 6
55. Өзектердi престеушi:
1) көшiрме жасау өзектерiн 12
2) түрлi-түстi және қара графиттi
өзектердi престеумен айналысатындар 6
56. Өзекке сiңiрушiлер 6
57. Графиттi өзектердi құрғақтай ұнтақтау жұмысын
атқаратын жұмысшылар 12
58. Қарындаш массасын ұнтақтаушылар 6
59. Өзектердi жайып-жазушылар:
1) көшiрме жасау өзектерiн 12
2) түрлi-түстi және қара графиттi өзектердi
жайып-жазумен айналысатындар 6
60. Көшiрме өзектердi кесумен айналысатын,
өзек жiптерiн кесушiлер 12
61. Өзек жасау және графиттiк цехтарда
араластырғыш пен жаныштағышта тiкелей қызмет
көрсететiн слесарь-жөндеушiлер 6
62. Аппаратты дайындаумен айналысатын,
араластырғыш жүргiзушi 6
63. Араластырғыш жүргiзушi:
1) көшiрме жасау өзегiн 12
2) түрлi-түстi және қара графиттi өзектердi
әзiрлеу үшiн массаны дайындаумен және
ұнтаумен айналысатындар 6
64. Қарындаш өндiрiсiндегi сорттаушылар

37. Укладчик-упаковщик, занятый укладкой и
упаковкой фанеры, склеенной
синтетическими клеями, содержащими
фенол, формальдегид, формалин и мочевину 12
38. Укладчик пиломатериалов, деталей и
изделий из древесины, занятый
расстановкой фанеры, склеенной
синтетическими клеями, содержащими
фенол, формальдегид, формалин и мочевину 12
39. Транспортировщик, занятый:
1) транспортировкой отходов фанеры на
синтетических смолах 12
2) транспортировкой деталей и изделий в
цехах, применяющих синтетические клеи,
содержащие фенол, формальдегид,
формалин и мочевину 6
ПРОИЗВОДСТВО СПИЧЕК
40. Клеевар, занятый приготовлением клеевых
растворов для зажигательных и фосфорных масс 12
41. Макаль; приготовитель спичечных масс 12
42. Намазчик спичечных коробок 6
43. Пропитчик пиломатериалов и изделий из
древесины, занятый пропиткой соломки 6
44. Транспортировщик, занятый
транспортировкой химикатов,
зажигательной и фосфорной массы 12
ПРОИЗВОДСТВО КАРАНДАШЕЙ
45. Вырубщик заготовок и изделий, занятый
пробивкой резиновых шайб 6
46. Контролер деревообрабатывающего
производства, занятый контролем и
приемкой стержней 6
47. Красильщик карандашей 12
48. Машинист печатной машины, занятый
нанесением цветных печатных рисунков на карандаши 12
49. Машинист моечных машин, занятый
мойкой возвратной тары с применением
растворителей в грунтоотделочных цехах 12
50. Машинист печатной машины, занятый
нанесением рисунка на карандаши 6
51. Наладчик деревообрабатывающего
оборудования, занятый наладкой
оборудования в стержневых, графитных и
грунтоотделочных цехах 6
52. Обжигальщик графитовых стержней 6
53. Отделочник карандашей на автомате 12
54. Подсобный рабочий, занятый на работах в
помещении морильного отделения и графитных цехах 6
55. Прессовщик стержней, занятый прессованием:
1) копировальных стержней 12
2) цветных и чернографитовых стержней 6
56. Пропитчик стержней 6
57. Рабочие, выполняющие работы по
дроблению графитовых стержней в сухом состоянии 12
58. Размольщик карандашной массы 6
59. Раскатчик стержней, занятый на раскатке:
1) копировальных стержней 12
2) цветных и чернографитовых стержней 6
60. Резчик нитей стержней, занятый резкой
копировальных стержней 12
61. Слесарь-ремонтник, непосредственно
обслуживающий мешалки и вальцовки в
стержневых и графитных цехах 6
62. Смесительщик, занятый приготовлением аппаратина 6
63. Смесительщик, занятый приготовлением и
вальцеванием массы для изготовления:
1) копировальных стержней 12
2) цветных и чернографитовых стержней 6
64. Сортировщик в производстве карандашей,
занятый сортировкой:

1) көшiрме жасау өзектерiн 12
2) түрлi-түстi және қара графиттi
өзектердi сорттаумен айналысатындар 6
65. Өзектердi кептiрушiлер 6
66. Графиттiк және өзек жасайтын цехтарда
iстейтiн, өндiрiстiк үй-жайларды сыпырушы 6
67. Шихташы 12
МУЗЫКАЛЫҚ АСПАПТАР ӨНДIРIСI
68. Шойын рамаларға ыстық әдiспен қола
жалатумен айналысатын, клавиштi
аспаптар рамаларына қола жалатушы 12
69. Дауыс планкасына ыстықтай толтырғыш
құюмен айналысатын, дауыс
планкаларын құюшы 6
70. Түрпiнi қолданып, кабинетте дауыс
планкасын күйге келтiрумен айналысатын,
тiлдi аспапты күйге келтiрушi 6
71. Хром пастасын қолданып целлулоид
жылтыратумен айналысатын, ағашты,
целлулоидты және пластмассаны жылтыратушы 12
72. Ағаш тегiстеушi, пластмасса бұйымдарды
өңдеушi және түрпiлi дөңгелектi қолданып,
құрғақ әдiспен тегiстейтiн жылтыратушы 12
73. Нитротопырақта детальдарды тегiстеумен
айналысатын, ағаш бұйымдарды әрлеушi 12
74. Шойын раманы түрпiлi дөңгелектi қолданып,
құрғақ әдiспен тегiстейтiн тегiстеушi 12
АҒАШӨӨҢДЕУ ӨНДIРIСIНІҢ ЖАЛПЫ КӘСIПТЕРI
Жұмысшылар
75. Желiмдейтiн синтетикалық смола
өндiретiн аппаратшы 12
76. Мочевина-меламин пленкасын әзiрлейтiн
аппаратшы 12
77. Әрлейтiн материалдарды құюшы-бөлушi 6
78. Құрамында фенол, формалин, формальдегид
және мочевина бар синтетикалық желiм
әзiрлеумен айналысатын желiм қайнатушы 12
79. Құрамында стирол, бензол, метанол
және осылардан шығатындар (толуол, ксилол
және күрделi спирттер) бар лактармен және
бояулармен боялған тетiктер мен бұйымдарды
операциялық бақылаумен, сондай-ақ фанерлеу-
желiмдеу цехында детальдарды бақылаумен және
қабылдаумен айналысатын, ағаш өндеу өндiрiсiнiң
бақылаушысы 6
80. Ағаш отынмен және ағаш қалдықтарымен жұмыс
iстейтiн, технологиялық пештердiң от
жағушылары 12
81. Құрамында бензол, метанол және осылардан
шығатындар (толуол, ксилол және күрделi
спирттер), стирол және формальдегид бар лактар
мен бояуларды қолданып, сондай-ақ құрамында
фенол, формальдегид, формалин және мочевина бар
синтетикалық желiмдердi қолданып, детальдар
мен бұйымдарды лактеу, жылтырату, фанерлеу және
тегiстеу линияларында жұмыс iстейтiн, автоматты
және жартылай автоматты ағаш өңдеу линияларының
операторлары 12
82. Құрамында бензол, метанол және осылардан
шығатындар (толуол, ксилол және күрделi
спирттер), стирол және формальдегид бар
лактер мен бояуларды қолданып жұмыс iстейтiн,
ағаш бұйымдарды әрлеушi 12
83. Нитрошпаклевканы қолданып жұмыс iстейтiн,
ағаш бұйымдарды әрлеушi 6
84. Бояйтын кабиналарды тазалаумен айналысатын
ағаш бұйымдарын әрлеушi 6
85. Құрамында фенол, формалин, формальдегид және
мочевина бар синтетикалық желiмдi, сондай-ақ
құрамында бензол, метанол және осылардан
шығатындар (толуол, ксилол және күрделi
спирттер), стирол бар лактер мен бояуларды
қолданатын учаскелерде iстейтiн, өндiрiстiк
үй-жайлардың қосалқы жұмысшылары және оларды
сыпырушылар 6

1) копировальных стержней 12
2) цветных и чернографитовых стержней 6
65. Сушильщик стержней 6
66. Уборщик производственных помещений,
занятый в графитных и стержневых цехах 6
67. Шихтовщик 12
ПРОИЗВОДСТВО МУЗЫКАЛЬНЫХ ИНСТРУМЕНТОВ
68. Бронзировщик рам клавишных
инструментов, занятый на бронзировании
чугунных рам горячим способом 12
69. Заливщик голосовых планок, занятый на
заливке голосовых планок пековым наполнителем 6
70. Настройщик язычковых инструментов,
занятый настройкой голосовых планок в
кабинах с применением наждака 6
71. Полировщик по дереву, целлулоиду и
пластмассам, занятый полировкой по
целлулоиду с применением хромовой пасты 12
72. Шлифовщик по дереву, обработчик
изделий из пластмасс и полировщик,
занятые на шлифовке абразивными кругами
сухим способом 12
73. Отделочник изделий из древесины,
занятый шлифованием деталей по нитрогрунту 12
74. Шлифовщик, занятый шлифовкой
чугунных рам абразивными кругами сухим способом 12
ОБЩИЕ ПРОФЕССИИ ДЕРЕВООБРАБАТЫВАЮЩИХ ПРОИЗВОДСТВ
Рабочие
75. Аппаратчик по производству
синтетических клеящих смол 12
76. Аппаратчик по изготовлению мочевино-
меламиновой пленки 12
77. Заправщик-раздатчик отделочных материалов 6
78. Клеевар, занятый на приготовлении
синтетических клеев, содержащих фенол,
формалин, формальдегид и мочевину 12
79. Контролер деревообрабатывающего
производства, занятый на пооперационном
контроле деталей и изделий, покрытых
лаками и красками, содержащими стирол,
бензол, метанол и их дериваты (толуол,
ксилол и сложные спирты), а также на
контроле и приемке деталей в
фанеровально-клеильных цехах 6
80. Кочегар технологических печей,
работающих на древесном топливе и
отходах древесины 12
81. Оператор на автоматических и
полуавтоматических линиях в
деревообработке, работающий на линиях
лакирования, полирования, фанерования и
шлифования деталей и изделий с
применением лаков и красок, содержащих
бензол, метанол и их дериваты (толуол,
ксилол и сложные спирты), стирол и
формальдегид, а также с применением
синтетических клеев, содержащих фенол,
формальдегид, формалин и мочевину 12
82. Отделочник изделий из древесины, занятый
на работах с применением лаков и красок,
содержащих бензол, метанол и их дериваты
(толуол, ксилол и сложные спирты), стирол
и формальдегид 12
83. Отделочник изделий из древесины, занятый
на работах с применением нитрошпаклевки 6
84. Отделочник изделий из древесины, занятый
очисткой окрасочных кабин 6
85. Подсобный рабочий и уборщик
производственных помещений, занятые на
участках, где применяются синтетические
клеи, содержащие фенол, формалин,
формальдегид и мочевину, а также лаки и
краски, содержащие бензол, метанол и их
дериваты (толуол, ксилол и сложные
спирты), стирол 6

86. Құрамында фенол, формалин, формальдегид және
мочевина бар синтетикалық желiмдi қолданып,
ыстық және салқын желiмдеумен айналысатын,
ағаш бұйымдарын престеушi 12
87. Булаушы-сүрек қайнатушы 6
88. Антисептиктердi қолданып жұмыс iстейтiн,
пиломатериалдар мен ағаш бұйымдарына сiңiрушi 12
89. Құрамында фенол, формалин, формальдегид және
мочевина бар синтетикалық желiмдi қолданып
жұмыс iстейтiн құрастырушы 12
90. Құрамында фенол, формалин, формальдегид және
мочевина бар синтетикалық желiмдi қолданып,
детальдарға сылап жағумен, оларды жабыстырумен,
желiмдеумен айналысатын, фанерден чемодан
құрастырушы 12
91. Құрамында фенол, формалин, формальдегид және
мочевина бар синтетикалық смолалар мен
желiмдердi қолданып жұмыс iстейтiн, блоктарды,
әзiрлемелер мен құрылыс конструкцияларын
желiмдеушi 12
92. Құрамында фенол, формалин, формальдегид және
мочевина бар синтетикалық смолалар мен желiмдердi
қолданып жұмыс iстейтiн, блоктарды,
әзiрлемелер мен құрылыс конструкцияларын
желiмдеушi 12
93. Әрлеу (құрастыру-әрлеу) цехтарында,
сондай-ақ құрамында фенол, формалин,
формальдегид және мочевина бар синтетикалық
желiм қолданылатын цехтарда жабдықтарды
жөндеумен және оларға қызмет көрсетумен
айналысатын слесарь-жөндеушi 6
94. Құрамында бензол, метанол және
осылардан шығатындар (толуол, ксилол және
күрделi спирттер), стирол және формальдегид
бар лактердi, бояуларды, мастикаларды,
политурларды, кiреукенi, пасталарды,
шпаклевкаларды және грунтовкаларды
әзiрлеумен айналысатын, лактердi,
бояуларды және левкастарды әзiрлеуші 12 36
95. Құрамында фенол, формальдегид,
формалин, мочевина бар синтетикалық
желiмдi жағумен және сонымен желiмдеумен
қана айналысатын, желiм жағатын станоктың
станокшысы 12
96. Құрамында формалин, фенол, формальдегид
және мочевина бар синтетикалық желiммен
желiмденген, фанерленген және сiңiрiлген
детальдар мен бұйымдарды кесу, фрезерлеу,
егеу және тегiстеу жұмыстарымен айналысатын
станокшы-кесушi, ағаш өңдеу станоктарының
станокшысы, фрезерлеу-көшiрмелеу станоктарының
станокшысы, токарь станоктарының
станокшысы және тегiстеушi 12
97. Түрпiлi тазартқышты қолданып, құрғақ әдiспен
детальдар мен бұйымдарды тегiстеумен үнемi
айналысатын, сондай-ақ детальдар мен
бұйымдарды фанерлеу-желiмдеу және әрлеу
(құрастыру-әрлеу) цехтарында технологиялық
жөндеумен айналысатын ағаш ұстасы 6
98. Құрамында фенол, формалин, формальдегид
және мочевина бар синтетикалық желiмдi
қолданып, ваймада және жоғары жиiлiктегi
токпен қыздыратын аппараттарда детальдарды
желiмдеумен және құрастырумен
айналысатын ағаш ұста 12
100. Құрамында фенол, формалин, формальдегид
және мочевина бар синтетикалық желiмдi
қолданып, шпонға сылап жағумен және оны
кептiрумен айналысатын кептiрушi 12

86. Прессовщик изделий из древесины,
занятый на горячей и холодной клейке с
применением синтетических клеев,
содержащих фенол, формалин,
формальдегид и мочевину 12
87. Пропарщик-проварщик древесины 6
88. Пропитчик, пиломатериалов и изделий из
древесины, работающий с применением антисептиков 12
89. Сборщик, занятый на работах с
применением синтетических клеев,
содержащих фенол, формалин,
формальдегид и мочевину 12
90. Сборщик чемоданов из фанеры, занятый на
намазке, склейке и оклейке деталей с
применением синтетических клеев,
содержащих фенол, формалин,
формальдегид и мочевину 12
91. Склейщик блоков, заготовок и
строительных конструкций, занятый на
работах с применением синтетических смол
и клеев, содержащих фенол, формалин,
формальдегид и мочевину 12
92. Склейщик блоков, заготовок и
строительных инструкций, занятый на
работах с применением синтетических смол
и клеев, содержащих фенол, формальдегид,
формалин и мочевину 12
93. Слесарь-ремонтник, занятый ремонтом,
накладкой и обслуживанием оборудования
в отделочных (сборочно-отделочных)
цехах, а также в цехах, где применяются
синтетические клеи, содержащие фенол,
формалин, формальдегид и мочевину 6
94. Приготовитель лаков, красок и левкаса,
занятый приготовлением лаков, красок,
мастики, политур, эмалей, паст, шпаклевки
и грунтовки, содержащих бензол, метанол и
их дериваты (толуол, ксилол и сложные
спирты), стирол и формальдегид 12 36
95. Станочник клеенаносящего станка,
постоянно занятый только на намазке и
клейке синтетическими клеями,
содержащими фенол, формальдегид,
формалин и мочевину 12
96. Станочник-распиловщик, станочник
деревообрабатывающих станков, станочник
фрезерно-копировальных станков,
станочник токарных станков и шлифовщик
по дереву, занятые на работах по
распиловке, фрезерованию, обточке и
шлифовке деталей и изделий, склеенных,
фанерованных и пропитанных
синтетическими клеями, содержащими
формалин, фенол, формальдегид и мочевину 12
97. Столяр, постоянно занятый на шлифовке
деталей и изделий при помощи абразивной
шкурки сухим способом, а также занятый
на технологическом ремонте деталей и
изделий в фанеровально-клеильных и
отделочных (сборочно-отделочных) цехах 6
98. Столяр строительный 6
99. Столяр, занятый склейкой и сборкой
деталей, с применением синтетических
клеев, содержащих фенол, формалин,
формальдегид и мочевину, в ваймах и
аппаратах с обогревом токами высокой частоты 12
100. Сушильщик, занятый намазкой и сушкой
шпона с применением синтетических клеев,
содержащих фенол, формалин,
формальдегид и мочевину 12

101. Детальдар мен бұйымдарды әрлеу (құрастыру-
әрлеу) және фанерлеу-желiмдеу цехтарында
тасымалдаумен және жинаумен тiкелей
айналасатын тасымалдаушы және қосалқы
жұмысшылар 6
102. Құрамында фенол, формалин, формалдегид және
мочевина бар синтетикалық желiмдi қолданып,
жұмыс iстейтiн, жиhаз детальдарын қаптаушы 12
103. Түрпiлi тазартқышты пайдаланып, үнемi құрғақ
әдiспен тегiстеумен айналысатын ағаш тегiстеушi 6
104. Әрлеу (құрастыру-әрлеу) цехтарындағы,
сондай-ақ құрамында фенол, формалин,
формальдегид және мочевина бар синтетикалық
желiмдердi әзiрлейтiн және қолданатын
учаскедегi жабдықтарға қызмет көрсетумен
айналысатын, электр жабдықтарына қызмет
көрсететiн электр монтерi 6
Басшылар мен мамандар
105. Құрамында фенол, формалин, формальдегид және
мочевина бар синтетикалық желiм қолданылатын
цехтың басшылары мен мамандары 6
106. Құрамында бензол, метанол және осылардан
шығатындар (толуол, ксилол және күрделi
спирттер), стирол бар лактер мен бояуларды
қолданатын әрлеу цехтары мен учаскелерiнде
тiкелей iстейтiн мастер 12
107. Қарындаш өндiрiсiнiң графиттiк, өзек
жасайтын және топырақ өңдеу цехтарында
тiкелей iстейтiн мастер 12
32. Тоқыма және жеңіл өнеркәсіп
МАҚТАНЫ АЛҒАШҚЫӨӨҢДЕУ
1. Уланған мақта тұқымын тиеумен және
түсiрумен тұрақты айналысатын жүкшi 6
2. Негiзiнен мақта тазалау зауыттарында
және кептiру-тазалау цехтарында
тiкелей iстейтiн, мақта тазалайтын жұмысшы 12
3. Мақта тұқымын цехта улаумен тiкелей
айналысатын жұмысшы 12 36
Ескерту. Фосфорорганикалық қоспаларды, сынап,
мыс, мышьяк, никотин, анабазин қолдану кезiнде
бұл заттармен жұмыс ұзақтығы төрт сағат және улы
химикаттармен байланыссыз басқа жұмыстарда екi
сағат қосылады
ЖIБЕК ЖӘНЕ ЖIБЕК ОРАУ ӨНДIРIСI
4. Жiбек булаушы 6
5. Жiбек ораушы 6
6. Шөмелелеп жинаушы 6
7. Оралған жiбек қалдығын өңдеумен
айналысатын, орап тарайтын
машиналардың операторы 6
8. Кенеп сығушы 12
9. Жiбек қалдықтарын қайнатушы 12
10. Жiбек ораумен айналысатын
байлаушы 6
11. Шикiзатты жуушы 6
12. Шикiзатты өңдеушi 6
13. Жiбек кесушi
14. Табиғи жiбектен жасалатын сүзгi
өндiрiсiнде негiздi тоқушы, жыртушы,
кептiрушi 6
15. Жiбек ораумен, қалдықтарды
өңдеумен айналысатын, өндiрiс үй-
жайларын сыпырушы 6
16. Жiбек орамы қалдығын иiрумен айналысатын
талшық штапельдеушi, қоюшы,
шығарып алушы және жiп тазалаушы 6
ЖYН ӨНДIРIСI ЖӘНЕ ЖYНДI АЛҒАШҚЫ ӨҢДЕУ
17. Қайнатушы 6
18. Жүн жуушы 6
19. Жуылмаған жүндi буып-түюмен
айналысатын, жүн престеушi 6
20. Ағынды судан майды бөлумен
айналысатын сеператшы 6

101. Транспортировщик и подсобный рабочий,
непосредственно занятые
транспортировкой и укладкой деталей и
изделий в отделочных (сборочно-
отделочных) и фанеровально-клеильных цехах 6
102. Облицовщик деталей мебели, занятый на
работах с применением синтетических
клеев, содержащих фенол, формалин,
формальдегид и мочевину 12
103. Шлифовщик по дереву, постоянно занятый
на шлифовке при помощи абразивной
шкурки сухим способом 6
104. Электромонтер по обслуживанию
электрооборудования, занятый
обслуживанием оборудования в
отделочных (сборочно-отделочных)
цехах, а также на участках приготовления и
применения синтетических клеев,
содержащих фенол, формалин,
формальдегид и мочевину 6
Руководители и специалисты
105. Руководители и специалисты цеха, где
применяются синтетические клеи,
содержащие фенол, формалин,
формальдегид и мочевину 6
106. Мастер, непосредственно занятый в
отделочных цехах и участках с
применением лаков и красок, содержащих
бензол, метанол и их дериваты (толуол,
ксилол и сложные спирты), стирол 12
107. Мастер, непосредственно занятый в
графитных, стержневых и
грунтоотделочных цехах карандашного
производства 12
32. ТЕКСТИЛЬНАЯ И ЛЕГКАЯ ПРОМЫШЛЕННОСТЬ
ПЕРВИЧНАЯ ОБРАБОТКА ХЛОПКА
1. Грузчик, постоянно занятый на погрузке и
разгрузке протравленных хлопковых семян 6
2. Рабочий хлопкоочистки, занятый
непосредственно в основном производстве
хлопкоочистительных заводов и в
сушильно-очитительных цехах 12
3. Рабочий, занятый непосредственно
протравливанием хлопковых семян в цехе 12 36
Примечание. При применении
фосфороорганических соединений,
препаратов ртути, меди, мышьяка,
никотина, анабазина - продолжительность
работы с этими веществами четыре часа с
доработкой двух часов на других работах,
не связанных с ядохимикатами
ШЕЛКОВОЕ И ШЕЛКОМОТАЛЬНОЕ ПРОИЗВОДСТВА
4. Запарщик коконов 6
5. Кокономотальщик 6
6. Набивщик одонков 6
7. Оператор круглочесальных машин, занятый
переработкой отходов кокономотания 6
8. Отжимщик холстов 12
9. Отварщик коконных отходов 12
10. Привязальщица, занятая в кокономотании 6
11. Промывальщик сырья 6
12. Разрабатывальщик сырья 6
13. Резчик коконов 6
14. Ткач, отрывщица, присучальщица основ в
производстве сит из натурального шелка 6
15. Уборщик производственных помещений,
занятый в цехах кокономотания, переработки отходов 6
16. Штапелировщица, раскладочница, съемщик
волокна и чистильщик пряжи, занятые в
прядении из отходов кокономотания 6
ШЕРСТЯНОЕ ПРОИЗВОДСТВО И
ПЕРВИЧНАЯ ОБРАБОТКА ШЕРСТИ
17. Заварщик 6
18. Мойщик шерсти 6
19. Прессовщик шерсти, занятый на упаковке
немытой шерсти 6
20. Сепараторщик, занятый на отделении жира
из сточных вод 6

21. Сымдарды күйдiрумен және
дәнекерлеумен айналысатын слесарь-жөндеушi 6
22. Жуылмаған жүндi сорттаушы 6
23. Флотаторшы 6
24. Жуылмаған жүннен босаған жұмсақ
ыдысты тазалаумен, айналдырумен
және жамап-жасқаумен айналысатын
тiгiншi-моторшы 6
ЗЫҒЫР ЖӘНЕ КЕНДIР ЖIП ӨНДIРIСI
25. Қалдықтарды күреушi 6
26. Тарақпен тараушы 6
27. Машинадағы иненi түзетумен
айналысатын тараушы 6
28. Талшықтарды бөлушi 6
29. Смола құюшы 6
30. Негiздерге май құюшы 6
31. Жаккард машиналарына май құюшы 6
32. Зарядтаушы 6
33. Ленташы 6
34. Зығыр тарағыш машиналар операторы 6
35. Смола жiптердi ораумен айналысатын
ораушы 6
36. Кендiр жiп өндiрiсiндегi "Паркер" және
"Укварт" жүйесiндегi машиналарда iстейтiн
ораушы 6
37. Жұмсартушы 6
38. Талшық өңдеушi 12
39. Тарағыш машинаның операторы 6
40. Жыртушы 6
41. Кендiр жiп тараушы 6
42. Қорап жинаушы 6
43. Қолмен тиеу кезiнде жүн қалдықтарын
буып-түюмен айналысатын талшық престеушi 6
44. Қолмен жұмыс iстейтiн, қалдықтарды
престеушi 12
45. Жiп иiрушi 6
46. Смола арқандарды әзiрлеумен айналысатын
рамашы 6
47. Жайғастырып қоюшы 6
48. Тоқыманы түтушi 6
49. Талшық кесушi 6
50. Теңестiрушi 6
51. Ылғал қалдықтарды жинаушы-шығарып тастаушы 12
52. Смола арқан жасаумен айналысатын
арқан жинаушы, арқан құндақтаушы
және арқаншы 6
53. Талшық пачкасын байланыстырушы 6
54. Жiп смолалаушы 6
55. Талшық сорттаушы 6
56. Иiрiлген жiптi алушы 6
57. Таспашы 6
58. Тоқымашы 6
59. Қағып-сiлкушi 6
60. Зығыр тарау және жiп иiру өндiрiсiнде
iстейтiн, өндiрiстiк үй-жайларды
сыпырушы 6
61. Талшықты төсеп жинаушы 6
62. Зығыр тарау және жiп иiру өндiрiсiнде
iстейтiн, жабдықтарды тазалаушы 6
ЗЫҒЫРДЫ, КЕНДIРДI ЖӘНЕ БАСҚА ҚАБЫҚТЫ ДАҚЫЛДАРДЫ
АЛҒАШҚЫ ӨҢДЕУ
63. Сiлкiлеуге әзiрлеу аппаратшысы 6
64. Шикiзат салушы 6
65. Шикiзат өңдеу цехында iстейтiн, машиналар
мен жабдықтарды жөндеушi 6
66. Толассыз жүрiп тұратын линияның операторы 6
67. Талшық өңдеушi 12
68. Қабықты шикiзатты салып тұрушы 6
69. Қолмен тиеу және түсiру кезiнде қалдықтар
мен қоқыстарды престеумен айналысатын
престеушi
70. Қолмен тиеу және түсiру кезiнде қыл-қыбырларды
престеумен айналысатын престеушi 6
71. Қағып-сiлкудi әзiрлеушi 6
72. Шикiзат салып тұрушы 6
73. Агрегаттар мен машиналардың
астынан қалдықтарды жинаумен
айналысатын, қалдық жинаушы 12
74. Талшық пачкасын тоқушы 6
75. Қалдық талшықтарды жағушы 6
76. Талшықтарды сорттаушы, шикiзат сорттаушы 6
77. Қалдықтарды ағызушы 12
78. Атызда шикiзатты кептiрумен
айналысатын кептiрушi 6
79. Талшықты алушы 6
80. Орамдарды алушы 6
81. Сiлкiлеушi 6
82. Цехтарды сыпырумен айналысатын,
өндiрiстiк үй-жайларды сыпырушы 6
83. Қабық қалдықтарын төсеушi 6
МАҚТА ӨНДIРIСI

21. Слесарь-ремонтник, занятый на
обжигании и сварке прутков 6
22. Сортировщик немытой шерсти 6
23. Флотаторщик 6
24. Швея-мотористка, занятая на работе по
очистке, выворотке и починке мягкой тары
из-под немытой шерсти 6
ЛЬНЯНОЕ И ПЕНЬКО-ДЖУТОВОЕ ПРОИЗВОДСТВА
25. Выгребальщик очеса 6
26. Гребнечесальщица 6
27. Гребенщик, занятый правкой игл на машине 6
28. Делильщица волокна 6
29. Заливщик смолы 6
30. Заправщик основ 6
31. Заправщик жаккардовых машин 6
32. Заряжальщица 6
33. Ленточница 6
34. Оператор льночесальных машин 6
35. Мотальщица, занятая на перемотке
смольной пряжи 6
36. Мотальщица занятая на машинах системы
"Паркер" и "Укварт" в пенько-джутовом
производстве 6
37. Мяльщица 6
38. Отделочник волокна 12
39. Оператор чесальных машин 6
40. Отрывщица 6
41. Пенькочесальщица 6
42. Подборщик ставок 6
43. Прессовщик волокна, занятый на упаковке
очесов при ручной загрузке 6
44. Прессовщик угаров, занятый работой вручную 12
45. Прядильщица 6
46. Рамщица, занятая на изготовлении
смольных канатов 6
47. Раскладочница 6
48. Расщипывальщица вязок 6
49. Резчик волокна 6
50. Ровничница 6
51. Сборщик-отвозчик мокрых отходов 12
52. Сборщик канатов, свивальщик канатов и
канатчик, занятые на выработке смольных канатов 6
53. Связывальщица пачек волокна 6
54. Смольщик пряжи 6
55. Сортировщик волокна 6
56. Съемщик пряжи 6
57. Тесемщик 6
58. Ткач 6
59. Трясильщица 6
60. Уборщик производственных помещений,
занятый в льночесальном и прядильном
производствах 6
61. Укладчик волокна 6
62. Чистильщик оборудования, занятый в
льночесальном и прядильном производствах 6
ПЕРВИЧНАЯ ОБРАБОТКА ЛЬНА,
КОНОПЛИ И ДРУГИХ ЛУБЯНЫХ КУЛЬТУР
63. Аппаратчик приготовления тресты 6
64. Закладчик сырья 6
65. Наладчик машин и оборудования, занятый
в цехах обработки сырья 6
66. Оператор поточной линии 6
67. Отделочник волокна 12
68. Подавальщик лубяного сырья 6
69. Прессовщик, занятый на прессовании
угаров и отходов при ручной загрузке и выгрузке 12
70. Прессовщик, занятый на прессовании
очесов при ручной загрузке и выгрузке 6
71. Приготовитель тресты 6
72. Раскладчик сырья 6
73. Сборщик отходов, занятый сбором отходов
из под агрегатов и машин 12
74. Вязальщик пачек волокна 6
75. Смольщик пакли 6
76. Сортировщик волокна, сортировщик сырья 6
77. Сплавщик отходов 12
78. Сушильщик, занятый сушкой сырья на полях 6
79. Съемщик волокна 6
80. Съемщик намотов 6
81. Трясильщик 6
82. Уборщик производственных помещений,
занятый уборкой в цехах 6
83. Укладчик лубяных отходов 6
ВАТНОЕ ПРОИЗВОДСТВО

84. Мақта кептiрушi 6
ТОҚЫМА ГАЛАНТЕРЕЯСЫ ӨНДIРIСI
85. Орап-басушы 6
86. Уланған матаны қағушы 6
87. Булаушы 6
88. Булаушы-престеушi 6
89. Бензинмен жуып, булағаннан кейiн
көркем суреттi бұйымдарды комплектiлеумен
айналысатын комплектiлеушi 6
90. "Пантограф" кестелеп тiгу
машинасының машинисi 6
91. Шнурға (ацетонмен жұмыс iстеу кезiнде)
ұштық қағушы 6
92. Маталарға у себушi 6
93. Перде, тюль және шiлтер тоқитын машиналарға
графиттi май қолданып тiкелей қызмет
көрсететiн жұмысшылар 6
94. Матаға сурет салушылар:
1) қара анилинмен тұрақты жұмыс iстеу кезiнде 12
2) басқа да анилиндi және хромды
бояулармен тұрақты жұмыс iстеген
кезде тiкелей өндiрiсте iстейтiндер 6
ТРИКОТАЖ ӨНДIРIСI
95. Орап-басушы 6
96. Булаушы 6
97. Қышқылдаушы 6
98. "Россо" үлгiсiндегi жабдықтарда iстейтiн
жұмысшылардан басқа, табиғи жiбек, жасанды
және синтетикалық талшық бұйымдармен жұмыс
iстейтiн кеттельщица 6
99. Жасанды терiге сiңiрумен айналысатын,
түк сiңiрушi 6
100. Қалыптау цехында тiкелей жұмыс iстейтiн
жұмысшылар 6
БАЙПАҚ-КИIЗ БАСУ ӨНДIРIСI
101. Орап-басушы 12
102. Түрпiлi станокта құрғақ әдiспен
жұмыс iстейтiн түк суырушы 6
103. Қырқылмағандарды iрiктеумен
айналысатын iрiктеушi 6
104. Бас киiм өндiрiсiнде iстейтiн сәндеушi 6
105. Киiз детальдар мен пластиналарды
резина желiммен желiмдейтiн
әзiрлеушi 6
106. Орналастырушы:
1) қайысқа және құрылысқа
пайдаланылатын киiздердi қолмен түту 12
2) киiз орамдар үшiн араласпалар 6
107. У себiлген терiнi бақылаумен
айналысатын, сапа бақылаушысы 12
108. Бас киiмдердi нитробояумен және
байпақтарды қара анилинмен бояумен
айналысатын бояушы 12
109. Қышқылдаушы 12
110. Жүн жуушы, терi жуушы 6
111. Қондырушы 12
112. Жағалата қондырушы 6
113. Байпақтың негiзiн жасаушы 6
114. Бас киiмнiң негiзiн жасаушы 6
115. Тон құрағын қайнатушы 6
116. Сығушы 6
117. Гидропресте бас киiмдердi престеумен
айналысатын, киiз бұйымдарын
престеушi 6
118. Киiздер жуумен айналысатын жуушы 6
119. Терiлерге у себушi 12
120. Қопсытушы 6
121. Жуылмаған жүн мен құрақты
iрiктейтiн iрiктегiш 6
122. Жiктеушi 12
123. Киiз ораушы 6
124. Жуылмаған жүндi сорттаумен
айналысатын жүн сорттаушы 6
125. Терiнi алғашқы өңдеу кезiнде сорттаумен
айналысатын терi сорттаушы 6
126. Түбiт бас киiмдер негiздерiн алумен
айналысатын түбiт қырқушы, алушы 6
127. Камералы, отты және тоннелдi
кептiргiште iстейтiн, кептiрушi 12
128. Кептiрушi:
1) азот қышқылымен 12
2) басқа да улармен айналысатын
терiлерге у себетiндер
129. Әзiрлейтiн, жүн басатын және у себетiн
цехтарда iстейтiн, өндiрiстiк үй-жайларды
сыпырушы 6

84. Сушильщик ватилина 6
ПРОИЗВОДСТВО ТЕКСТИЛЬНОЙ ГАЛАНТЕРЕИ
85. Валяльщик 6
86. Выбивальщик протравленных тканей 6
87. Запарщик 6
88. Запарщик-прессовщик 6
89. Комплектовщик, занятый на
комплектовании изделий художественной
росписи после бензопромывки и запарки 6
90. Машинист вышивальной машины "Пантограф" 6
91. Набивальщик наконечников на шнур (при
работе с ацетоном) 6
92. Протравщик тканей 6
93. Рабочие, непосредственно обслуживающие
гардинные, тюлевые и кружевные машины
с применением графитной смазки 6
94. Разрисовщик ткани, непосредственно
занятый в производстве:
1) при постоянной работе с черным анилином 12
2) при постоянной работе с другими
анилиновыми и хромовыми красителями 6
ТРИКОТАЖНОЕ ПРОИЗВОДСТВО
95. Валяльщик 6
96. Запарщик 6
97. Кисловщик 6
98. Кеттельщица, занятая на работах с
изделиями из натурального шелкового,
искусственного и синтетического волокна,
кроме рабочих, работающих на
оборудовании типа "Россо" 6
99. Пропитывальщик ворса, занятый
пропиткой искусственного меха 6
100. Рабочие, непосредственно занятые в
формировочных цехах 6
ВАЛЯЛЬНО-ВОЙЛОЧНОЕ ПРОИЗВОДСТВО
101. Валяльщик 12
102. Ворсосъемщик, занятый работой на
абразивных станках сухим способом 6
103. Выборщик, занятый на выборке непрострижек 6
104. Декатировщик, занятый в производстве
головных уборов 6
105. Заготовщик, занятый склеиванием
войлочных деталей и пластин резиновым клеем 6
106. Закладчик:
1) шорных и строительных войлоков
с ручной вспушкой 12
2) смеси для войлочных кругов 6
107. Контролер качества, занятый на контроле
протравленных шкурок 12
108. Красильщик, занятый на крашении
головных уборов нитрокрасками и валяной
обуви черным анилином 12
109. Кисловщик 12
110. Мойщик шерсти, мойщик шкурок 6
111. Насадчик 12
112. Обсадчик 6
113. Основальщик валяной обуви 6
114. Основальщик головных уборов 6
115. Отварщик шубного лоскута 6
116. Отжимщик 6
117. Прессовщик войлочных изделий, занятый
на прессовке головных уборов на гидропрессах 6
118. Промывальщик, занятый на промывке войлоков 6
119. Протравщик шкурок 12
120. Пушильщик 6
121. Разборщик, занятый разборкой немытой
шерсти и лоскута 6
122. Расколодочник 12
123. Свойлачивальщик 6
124. Сортировщик шерсти, занятый на
сортировке немытой шерсти 6
125. Сортировщик шкурок, занятый
сортировкой при первичной их обработке 6
126. Стригальщик пуха, съемщик, занятый на
съеме основы пуховых головных уборов 6
127. Сушильщик, занятый на камерных, огневых
и тоннельных сушилках 12
128. Сушильщик, занятый на сушке шкурок,
протравленных:
1) азотной кислотой 12
2) другими протравами
129. Уборщик производственных помещений,
занятый в приготовительном, валяльном и
протравном цехах 6

130. Білтелеушi 6
131. Бас киiмдердi қалыптаушылар
(қолмен жұмыс iстеу кезiнде):
1) ерлердiң фетр қалпағын бiрiншi
және екiншi қалыптауда 12
2) қалыптаудың басқа да түрлерiнде істейтiндер 6
132. Байпақ және терi тазалаумен айналысатын,
бұйымдар тазалаушы 6
ЖЕЛIМДЕЛГЕН МАТА ЕМЕС МАТЕРИАЛДАР ӨНДIРIСI
133. Төменгi сортты шикiзат пен өндiрiс
қалдықтарын өңдеумен айналысатын
тоқушы-тараушы 6
134. Химиялық араласпалар мен бояулар әзiрлеушi 12
135. Сапаны бақылаушы 12
136. Газдар мен шаңқа анализ жасау жөнiндегi
лаборант 12
137. Физикалық-механикалық сынақ жасайтын
лаборант 12
138. Бақылау-өлшеу аспаптары мен автоматика бастығы 12
139. Түк салатын жабдықтың операторы 12
140. Желiмдеу жабдығының операторы 12
141. Мастердiң көмекшiсi 12
142. Сынаманы iрiктеп алушы 12
143. Желiмдеушi 6
144. Уытты заттары бар препараттарды
қолданып, желiмдеу агрегаттарына
қызмет көрсететiн жұмысшылар 6
145. Термоорналастырғыш 6
146. Слесарь-жөндеушi 12
147. Желдеткiш және кондиционер жүйелерiн
жөндейтiн және оларға қызмет көрсететiн слесарь 12
148. Шама және бұйымдар есептегiштерi 12
149. Тасымалдаушы 12
150. Өндiрiстiк үй-жайларды сыпырушы 12
151. Электр жабдықтарына қызмет көрсететiн
электр монтерi 12
152. Электр жабдықтарын жөндейтiн және оларға
қызмет көрсететiн электр монтерi 12
Басшылар мен мамандар
153. Инженер-технолог 6
154. Мастер, бақылау мастерi 12
155. Механик 12
156. Өндiрiс бастығы және оның
орынбасарлары 6
157. Цех бастығы 12
158. Аға шебер 6
ЕКIНШI ҚАЙТАЛАМА ШИКIЗАТТЫҢ БАРЛЫҚ ТYРЛЕРIН АЛҒАШҚЫ ӨҢДЕУ
(ескi-құсқы, макулатура, сүйек, ескi резина
бұйымдары және басқалар)
159. Ескi-құсқыны қолмен тиеу кезiнде
өңдеумен айналысатын автолавкашы 6
160. Жұмсақ жамылғы өндiрiсiнде iстейтiн
резина араласпаларын домалатушы 12
161. Каландр ағынында каландр резинадан
жасалған әзiрлемелер мен бұйымдарды шабумен
айналысатын, дайындамалар мен бұйымдарды шабушы 12
162. Өңделмеген (дезинфекцияланбаған) екiншi
қайталама шикiзаттың барлық түрлерiн тиеу-түсiру
жұмыстарында тұрақты iстейтiн жүк тиеушi 6
163. Екiншi қайталама шикiзатты алғашқы өңдеу
цехтарында iстейтiн ұсақтаушы 6
164. Қолмен түтетiн құрылыс киiздерi өндiрiсiнде
iстейтiн төсеушi 12
165. Резина тақылеттес маталармен жұмыс iстейтiн
резина бұйымдар мен детальдарды пiшушi 6
166. Жұмсақ жамылғы өндiрiсiнде iстейтiн
резина араласпалары каландршысы 12
167. Резинадан жасалған техникалық бұйымдарды
желiмдеушi 12
168. Алғашқы өңдеу цехында талшықты шикiзатты
қабылдаумен айналысатын сапа бақылаушы 6
169. Алғашқы өңдеу цехында iстейтiн,
ескi-құсқыларды жуушы 6
170. Тон құрағын қайнатушы 6
171. Престеушi-вулканизаторшы 12

130. Фитильщик 6
131. Формовщик головных уборов (при работе вручную):
1) на первичной и вторичной формовке
мужских фетровых шляп 12
2) на других видах формовки 6
132. Чистильщик изделий, занятый чисткой
валяной обуви и шкурок 6
ПРОИЗВОДСТВО КЛЕЕНЫХ НЕТКАНЫХ МАТЕРИАЛОВ
133. Вязальшица-чесальщица, занятая
переработкой низкосортного сырья и
отходов производства 6
134. Заготовщик химических растворов и красок 12
135. Контролер качества 12
136. Лаборант по анализу газов и пыли 12
137. Лаборант по физико-механическим испытаниям 12
138. Начальник контрольно-измерительных
приборов и автоматики 12
139. Оператор ворсовального оборудования 12
140. Оператор клеевого оборудования 12
141. Помощник мастера 12
142. Пробоотборщик 12
143. Проклеивальщик 6
144. Рабочие, обслуживающие клеевые агрегаты
с применением препаратов, содержащих
токсические вещества 6
145. Термоусадчик 6
146. Слесарь-ремонтник 12
147. Слесарь по ремонту и обслуживанию
систем вентиляции и кондиционирования 12
148. Счетчик меры и изделий 12
149. Транспортировщик 12
150. Уборщик производственных помещений 12
151. Электромонтер по обслуживанию электрооборудования 12
152. Электромонтер по ремонту и
обслуживанию электрооборудования 12
Руководители и специалисты
153. Инженер-технолог 6
154. Мастер, контрольный мастер 12
155. Механик 12
156. Начальник производства и его заместители 6
157. Начальник цеха 12
158. Старший мастер 6
ПЕРВИЧНАЯ ОБРАБОТКА ВСЕХ ВИДОВ ВТОРИЧНОГО СЫРЬЯ
(тряпья, макулатуры, кости, старых резиновых
изделий и других)
159. Автолавщик, занятый на обработке тряпья
при загрузке его вручную 6
160. Вальцовщик резиновых смесей, занятый в
производстве мягкой кровли 12
161. Вырубщик заготовок и изделий, занятый на
вырубке заготовок и изделий из
каландровой резины в потоке с каландром 12
162. Грузчик, постоянно занятый на погрузочно-
разгрузочных работах необработанного
(недезинфицированнного) вторичного
сырья всех видов 6
163. Дробильщик, занятый в цехах первичной
обработки вторичного сырья 6
164. Закладчик, занятый в производстве
строительных войлоков с ручной вспушкой 12
165. Закройщик резиновых изделий и деталей,
занятый на работах из прорезиненных тканей 6
166. Каландровщик резиновых смесей, занятый
в производстве мягкой кровли 12
167. Клейщик резиновых технических изделий 12
168. Контролер качества, занятый на приемке
волокнистого сырья в цехах первичной обработки 6
169. Мойщик тряпья, занятый в цехах
первичной обработки 6
170. Отварщик шубного лоскута 6
171. Прессовщик-вулканизаторщик 12

172. Қолмен түсiру және тиеумен айналысатын,
екiншi қайталама шикiзатты престеушi 6
173. Түткiш, жұлғыш, тарағыш, шаң кетiргiш,
ине суарғыш, қалдық тазалағыш машиналарда
iстейтiн жұмысшылар 6
174. Алғашқы өңдеу цехында iстейтiн, екiншi
қайталама шикiзатты әзiрлеушi 6
175. Талшық кескiш 6
176. Құрылыс киiздерiн қабаттаушы 12
177. Екiншi қайталама шикiзатты
сорттаушы 6
178. Термопластикаторшы 12
179. Алғашқы өңдеу цехында екiншi
қайталама шикiзатты тасымалдаумен
айналысатын тасымалдаушы 6
180. Қағып-сiлкушi 6
181. Екiншi қайталама шикiзатты жуу
және өңдеу цехында жұмыс iстейтiн,
өндiрiстiк үй-жайларды сыпырушы 6
182. Ескi-құсқылардың және дезинфек-
цияланбаған екiншi қайталама шикiзаттың
барлық түрлерiн жинаумен айналысатын жинаушы
- буып-түюшi 6
183. Эмульсиялаушы 6
ТОҚЫМА ӨНДIРIСIНДЕГI ЖАЛПЫ КӘСIПТЕР
184. Формалин, пиридин, диатиндиамид және басқа
уытты заттар шығаратын препараттармен жұмыс
iстейтiн аппретуршы, мата аппретуршысы, кiлем
аппретуршысы, мата (полотна) тегiстеушi, сапа
бақылаушы 6
185. Аппрет қайнатушы, химиялық араласпаларды
әзiрлеушi, бояу жасаушы 6
186. Қорғасынмен және оның балқытпасымен
дәнекерлейтiн тараушы 12
187. Құрамында хлор, дихлорэтан, формалин, пиридин,
диатиндиамид, оксодифинил және басқа уытты
заттар бар химиялық араласпаны әзiрлеушi 12
188. Қара анилин әзiрлеумен айналысатын, химиялық
араласпа әзiрлеушi 12 36
189. Қорғасын балқытпасын құюмен айналысатын,
ине-платина бұйымдарын құюшы 12 36
190. Матаны термоөңдеу аппаратшысы, кептiрушi,
сапа бақылаушы және мата (полотно) тегiстеушi:
1) қара анилинмен жұмыс iстейтiн 12
2) басқа бояулармен жұмыс iстейтiн 6
191. Қалыпқа парафин құюшы, матаны парафиндеушi 6
192. Карбонизаторшы 6
193. Қара анилинмен жұмыс iстейтiн
бояушы 12 36
194. Натрий нитритiмен жұмыс iстейтiн бояушы 12
195. Шаблондарды, химиялық материалдар мен бояулар
құйылған ванналар мен ыдыстарды жуумен
айналысатын:
1) қолмен жуу әдiсiмен 12
2) механикалық әдiспен жуушы 6
196. Тығындалған резина жiптермен
жұмыс iстейтiн, резина талшық-жiптi
ораушы, арқаулаушы және орап-тоқушы 6
197. Антисептик қолданатын жұмыста тұрақты
iстейтiн ораушы 12
198. Қолмен және жартылай механикаландырылған
әдiспен сурет бедерiн түсiрушi, нақыштап
сурет түсiрушi 6
199. Суреттi басып түсiрушi 6
200. Құбырларды, шаң тартқыш камераларды және
желдеткiш жүйенi тазалаумен айналысатын,
өндiрiстiк үй-жайларды сыпырушы 12
201. Иiрiлген жiп пен матаны үйтумен
айналысатын үйтушi 6
202. Кемiнде 10 пайыз 5-б-сорты бар қалдықтарды,
жуылмаған жүн мен мақтаны өңдеумен айналысатын,
қопсытқыш - ескi-құсқы өңдейтiн машинаның
операторы, талшық өңдеушi, тарағыш аппараттың
(араласпаларды бункерге тиейтiн аппараттағы
оператордан басқа) операторы 6

172. Прессовщик вторичного сырья, занятый на
ручной загрузке и выгрузке 6
173. Рабочие, занятые на трепальных,
щипальных, чесальных, обеспыливающих,
иглонакалывающих, угароочищающих машинах 6
174. Разрабатывальщик вторичного сырья,
занятый в цехах первичной обработки 6
175. Резщик волокна 6
176. Слойлачивальщик строительных войлоков 12
177. Сортировщица вторичного сырья 6
178. Термопластикаторщик 12
179. Транспортировщик, занятый на
транспортировке вторичного сырья в цехах
первичной обработки 6
180. Трясильшица 6
181. Уборщик производственных помещений,
занятый в цехах мойки и обработки
вторичного сырья 6
182. Укладчик-упаковщик, занятый на укладке
всех видов тряпья и недезинфицированного
вторичного сырья 6
183. Эмульсировщик 6
ОБЩИЕ ПРОФЕССИИ ТЕКСТИЛЬНОГО ПРОИЗВОДСТВА
184. Аппретурщик, аппретурщик ткани,
аппретурщик ковров, расправщик ткани
(полотна), контролер качества, занятые на
работе с препаратами, выделяющими
формалин, пиридин, диатиндиамид и
другие токсические вещества 6
185. Варщик аппрета, заготовщик химических
растворов, составитель красок 6
186. Гребенщик, занятый на пайке свинцом и
его сплавами 12
187. Заготовщик химических растворов,
содержащих хлор, дихлорэтан, формалин,
пиридин, диатиндиамид, оксодифинил и
другие токсические вещества 12
188. Заготовщик химических растворов, занятый
заготовкой черного анилина 12 36
189. Заливщик игольно-платинных изделий,
занятый заливкой свинцовым сплавом 12 36
190. Аппаратчик термообработки ткани,
сушильщик, контролер качества и
расправщик ткани (полотна), занятые:
1) на работе с черным анилином 12
2) на работе с другими красителями 6
191. аливщик форм парафином, парафинировщик ткани 6
192. арбонизаторщик 6
193. расильщик, занятый на работе с черным анилином 12 36
194. Красильщик, занятый на работе с нитритом натрия 12
195. Мойщик, занятый мойкой шаблонов, ванн и
тары из-под химматериалов и красителей:
1) ручным способом 12
2) механическим способом 6
196. Мотальшица, сновальшица и оплетчица
резиновой жилки, занятые на работах с
проталькированными резиновыми нитями 6
197. Мотальшица, постоянно занятая на работах
с применением антисептиков 12
198. Набойщик рисунков вручную и
полумеханизированным способом,
набойщик рисунков манерами 6
199. Накатчик рисунков 6
200. Обметальщик производственных
помещений, занятый на работе по очистке
трубопроводов, пыльных камер и
вентиляционных систем 12
201. Опальщик, занятый на опаливании пряжи и ткани 6
202. Оператор разрыхлительно-трепальных
машин, отделочник волокна, оператор
чесальных машин, оператор чесальных
аппаратов (кроме оператора на аппарате
при загрузке смеси в бункер), занятые на
переработке угаров, немытой шерсти и
хлопка, содержащего не менее 10
процентов 5-6 сортов 6

203. Карбонатталған жүндi өңдеумен айналысатын,
қопсытқыш - ескi-құсқы түтетiн машинаның
операторы; ескi-құсқы түтетiн және тарайтын
машинаны тазалаумен айналысатын, жабдық
тазалаушы 6
204. Барабанды сүзгiлеушi 6
205. Негiзгi өндiрiстiк жұмысшылардың
50 %-дан астамы зияндылығына байланысты
қосымша демалыстар алатын негiзгi өндiрiс
цехтарында тiкелей iстейтiн шебер көмекшiсi,
ажыратқыштар өлшеушiсi, технологиялық
жабдықтарға қызмет көрсету кезiндегi
слесарь-жөндеушi, май жағушы, қайысшы және
тасымалдаушы 6
206. Қолмен тиеу кезiнде қиынды-сынықтарды
престеушi, қоқыстар мен қалдықтарды престеушi 6
207. Жүн маталарды ылғалдай өңдейтiн бояу және
ағарту цехының жұмысшысы 6
208. Шыны талшықтар мен шыны мақтадан бұйымдар
мен детальдар әзiрлеумен тiкелей айналысатын
жұмысшылар 12
209. Дихлорэтанды қолданып, матаға сiңiрумен
тұрақты айналысатын жұмысшылар 12
210. Жұмысшылар:
1) зығыр тарайтын, көбiк сүзгiш, тарағыш,
ескi-құсқы түтетiн, қоқыс тазалағыш, ошақаннан
тазалау және соларға ұқсас машиналардан
қалдықтарды сыпырып алумен 12
2) өндiрiс қалдықтарын жинаумен айналысатындар 6
211. Тарау аппараттарын тазалаумен және қайраумен,
қалпақтарды және кардалы гарнитура қайраумен
тiкелей айналысатын жұмысшылар 6
212. Ағынды су қорларын, тұндыратын резервуарларды
және үйту камераларын тазалаумен айналысатын
жұмысшылар 6
213. Матаны қосарлау мен металдау және органикалық
араласпалары бар желiмдермен оларға сiңiргiштер
енгiзумен айналысатын жұмысшылар 12
214. Қалдықтарды өңдеушi, қоқыстарды өңдеушi,
жiбек қалдықтарын өңдеушi 12
215. Қара анилиндi қолданып жұмыс iстейтiн
раклист және қаптамашы 12
216. Талшық араластырушы, лабазшы 6
217. Әлсiн-әлсiн қара анилинмен жұмыс iстейтiн,
бояу жасаушы 12
218. Камералы кептiргiште қызмет көрсететiн
кептiрушi, кептiру қондырғылары немесе
аппараттарында қызмет көрсететiн кептiрушi,
кептiрушi(құюшы) 6
219. Шаблоншы 6
ИIЛIМДI ЖАМЫЛҒЫЛАР МЕН РЕЗИНКЕЛЕНГЕН РЕМЕНДЕР
ӨНДIРIСI
220. Сiңiру аппаратшысы 12
221. Кептiру аппаратшысы 6
222. Резеңке араласпасын домалатушы 12
223. Вулканизаторшы 12
224. Бақылаушы 6
225. Шприц-машина машинисi 12
226. Престеушi-вулканизаторшы 6
227. Сынама iрiктеп алушы 6
228. Сiңiрме массаны әзiрлеумен
айналысатын жұмысшылар 12
229. Ременьдер мен транспортер лентасын
жинаушы 6
230. Жинаушы-буып-түюшi 6
231. Бұдырлағыш-тегiстегiш 12
ШПУЛЬКА-КАТУШКА ӨНДIРIСI
232. Сiңiрме араласпаларды қайнатушы 6
233. Желiм қайнатушы 6
234. Жылтыратқыш дөңгелектi жүргiзушi 6
235. Қағаз тозаңын престеумен айналысатын,
қалдық престеушi 12
236. Лактердi қолданып жұмыс iстейтiн, қағазға
және қағаз бұйымдарына сіңіруші 6

203. Оператор разрыхлительно-трепальных
машин, занятый на обработке
карбонизированной шерсти; чистильщик
оборудования, занятый на чистке
трепальных и чесальных машин 6
204. Очесывальщик барабанов 6
205. Помощник мастера, поверяльщик разводок,
слесарь-ремонтник при обслуживании
технологического оборудования, смазчик,
шорник и транспортировщик,
непосредственно занятые в цехах (на
участках) основного производства, где
более 50 % основных производственных
рабочих получают дополнительные отпуска
по вредности 6
206. Прессовщик молетов, прессовщик угаров и
отходов при ручной загрузке 6
207. Рабочие красильных и отбельных цехов,
мокрой отделки шерстяных тканей 6
208. Рабочие, занятые непосредственно
изготовлением изделий и деталей из
стекловолокна и стекловаты 12
209. Рабочие, постоянно занятые на пропитке
тканей с применением дихлорэтана 12
210. Рабочие, занятые:
1) на выгребании отходов из-под
льночесальных, пенькочесальных,
чесальных, трепальных, угароочищающих,
обезрепеивающих и других аналогичных машин 12
2) сбором отходов производства 6
211. Рабочие, непосредственно занятые на
чистке и точке чесальных аппаратов, точке
шляпок и кардной гарнитуры 6
212. Рабочие, занятые на очистке сточных канав,
отстойных резервуаров и опальных камер 6
213. Рабочие, занятые на процессах
дублирования, металлизации тканей и
нанесении на них пропиток с клеями на
органических растворителях 12
214. Разрабатывальщик отходов,
разрабатывальщик угаров,
разрабатывальщик коконных отходов 12
215. Раклист и чехольщик, занятые на работах с
применением черного анилина 12
216. Смешивальщик волокна, лабазник 6
217. Составитель красок, занятый
периодической работой с черным анилином 12
218. Сушильщик, обслуживающий камерные
сушилки, сушильщик, занятый на
обслуживании сушильных установок или
аппаратов, сушильщик (заправщик) 6
219. Шаблонщик 6
ПРОИЗВОДСТВО ЭЛАСТИЧНЫХ
ПОКРЫТИЙ И ПРОРЕЗИНЕННЫХ РЕМНЕЙ
220. Аппаратчик пропитки 12
221. Аппаратчик сушки 6
222. Вальцовщик резиновых смесей 12
223. Вулканизаторщик 12
224. Контролер 6
225. Машинист шприц-машины 12
226. Прессовщик-вулканизаторщик 6
227. Пробоотборщик 6
228. Рабочие, занятые заготовкой пропиточной массы 12
229. Сборщик ремней и транспортерных лент 6
230. Укладчик-упаковщик 6
231. Шероховщик-шлифовщик 12
ШПУЛЬНО-КАТУШЕЧНОЕ ПРОИЗВОДСТВО
232. Варщик пропиточной смеси 6
233. Клеевар 6
234. Накатчик полировальных кругов 6
235. Прессовщик отходов, занятый на прессовке
бумажной пыли 12
236. Пропитчик бумаги и бумажных изделий,
занятый на работах с применением лаков 6

237. "Бета" үлгiсiндегi сүзгiштердi тазалаумен
айналысатын жұмысшылар 12
238. Қолмен тиеп, түсiретiн камералы кептiргiште
қызмет көрсететiн қағаз, картон, фибра және
солардан жасалатын бұйымдарды кептiрушi 6
РЕМИЗ ТАР КӨЗДI АУ ӨНДIРIСI
239. Смолаланған тар көздi аулармен жұмыс
iстейтiн, тар көздi ау әзiрлеушiлер 6
240. Ремиз әзiрлеп, оларды лактеумен айналысатындар 6
241. Жуушы 6
242. Тар көздi аудың тiсiн өңдеушi 6
243. Берд смолалаушы 6
244. Тар көздi ауды кептiрумен айналысатын,
бұйым кептiрушi 6
ТЕРI ЖӘНЕ ТЕРI ШИКIЗАТЫ ӨНДIРIСI
245. Жағып жылыту аппаратшысы 12
246. Органикалық ерiткiштердi рекуперациялаумен
айналысатын, рекуперация аппаратшысы 6
247. Терi илейтiн экстракттар әзiрлейтiн
аппаратшы 12
248. Аппретуршы:
1) шектеулi ерiткiштермен 12
2) су араласпаларын және жабын бояуларды
қолданып жұмыс iстейтiндер 6
249. Топалаңға қатысты зерттелмеген терi
шикiзатын дезинфекциялаумен айналысатын
дезинфекциялаушы 12 36
250. Диффузорларды тиеумен және түсiрумен
айналысатын экстрагирлеу аппаратшысы 6
251. Тебiнгi және техникалық терi қорытқыш 12
252. Келiм қайнатушы-шелдi желiм қайнатушы 12
253. Колорист 12
254. Шел консервiлеумен айналысатын,
терi шикiзатын консервiлеушi 12
255. Лактеушi, лак қайнатушы 12
256. Центрифуга мен престе терi сығушы 12
257. Нитрожамылғымен теріде мереи престеумен
және кесумен айналысатын, мереи престеушi,
кесушi 6
258. Асколи бойынша бактериологиялық
талдау үшiн зерттелмеген терi шикiзатынан
сынама алумен айналысатын сынама iрiктеп
алушы 12 36
259. Жүндi, қылшықты және шелдi жуу бөлiмдерiнде
тiкелей iстейтiн жұмысшылар 12
260. Терi шикiзатын алғашқы өңдеумен
айналысатын жұмысшылар: терi-мех
шикiзатын және тықыр терiнi төсеуші,
терi-мех шикiзатын өлшеушi, компiлектiлеушi,
консервiлеушi, терi шикiзаты көлемiн
маркалаушы, түзетушi, шикiзат пен жартылай
фабрикаттарды бақылаушы, терiнi үлкен
көлеммен кесушi (ұлтарақ кесушi), шикiзатты
шелдеушi (бөлушi), жағалатып қоюшы,
терi-мех шикiзатын және жартылай
фабрикаттарды қабылдаушы-тапсырушы,
сорттаушы, қырнаушы, тасымалдаушы,
жинаушы - буып-түюші 6
261. Сулау, күлдi, терi илеу, бояу, майды
қырнау цехтарында және терiнiң
майын алу бөлiмшелерiнде тiкелей
жұмыс iстейтiн жұмысшылар 12
262. Шыныға терi желiмдеумен айналысатын жұмысшылар 6
263. Терi ажыратушы 12
264. Терi мен қой терiсiн рамаға керушi 6
265. Терi-мех шикiзатын, жүндi, шошқа
жалы мен жал-құйрық қылшығын
сорттаумен айналысатын сорттаушы 6
266. Химиялық араласпаларды жасаушы, аппретур,
эмулсия мен лак жасаушы 12
267. Терi, жүн, шошқа жалы мен жал-құйрық
қылшығын кептiрумен айналысатын кептiрушi 12
268. Зерттелмеген, тұздалған ылғалды импорттық
ешкi және қой терiлерiнен сынамаларды ыдыстан
шығарумен және кесуге әзiрлеумен тiкелей

237. Рабочие, занятые на очистке фильтров типа "Бета" 12
238. Сушильщик бумаги, картона, фибры и
изделий из них занятый обслуживанием
камерных сушилок с загрузкой и выгрузкой вручную 6
РЕМИЗОБЕРДОЧНОЕ ПРОИЗВОДСТВО
239. Изготовитель берд, занятый на работе с
просмоленными бердами 6
240. Изготовитель ремиз, занятый лакированием их 6
241. Мойщик 6
242. Обработчик зуба берда 6
243. Смольщик берд 6
244. Сушильщик изделий, занятый на сушке берд 6
КОЖЕВЕННОЕ И КОЖСЫРЬЕВОЕ ПРОИЗВОДСТВА
245. Аппаратчик вытопки 12
246. Аппаратчик рекуперации, занятый
рекуперацией органических растворителей 6
247. Аппаратчик приготовления дубильных экстрактов 12
248. Аппретурщик, занятый на работах:
1) с органическими растворителями 12
2) с применением водных растворов и
покрывных красок 6
249. Дезинфектор, занятый на дезинфекции
кожсырья, не исследованного на сибирскую язву 12 36
250. Аппаратчик экстрагирования, занятый
загрузкой и выгрузкой диффузоров 6
251. Калильщик чепрака и технической кожи 12
252. Клеевар-варщик мездрового клея 12
253. Колорист 12
254. Консервировщик кожевенно-мехового
сырья, занятый на консервировании мездры 12
255. Лакировщик, лаковар 12
256. Отжимщик кож на центрифугах и прессах 12
257. Прессовщик, нарезчик мереи, занятые на
прессовании и нарезке мереи на кожах с
нитропокрытиями 6
258. Пробоотборщик, занятый отбором проб
неисследованного кожсырья для
бактериологического анализа по Асколи 12 36
259. Рабочие, непосредственно занятые в
отделениях мойки шерсти, щетины и мездры 12
260. Рабочие по первичной обработке кожсырья:
выстилальщик кожевенно-мехового сырья
и голья, измеряльщик, комплектовщик,
консервировщик кожевенно-мехового
сырья, маркировщик, корректировщик веса
кожевенного сырья, контролер сырья и
полуфабрикатов, крупнорез кож (хазорез),
мездрильщик (разбивщик), обрядчик сырья,
приемщик-сдатчик, сортировщик, строгаль
кожевенно-мехового сырья и
полуфабрикатов, транспортировщик,
укладчик-упаковщик 6
261. Рабочие, занятые непосредственно в
отмочных, зольных, дубильных,
красильных, жировальных цехах и
отделениях обезжиривания кож 12
262. Рабочие, занятые наклейкой кож на стекло 6
263. Разводчик кож 12
264. Растяжчик кож и овчин на рамы 6
265. Сортировщик, занятый на сортировке
кожевенно-мехового сырья, шерсти,
щетины и волоса 6
266. Составитель химических растворов;
составитель аппретур, эмульсий и лаков 12
267. Сушильщик, занятый сушкой кож, шерсти,
щетины и волоса 12
268. Транспортировщик, непосредственно
занятый растариванием и подготовкой к
срезке проб с неисследованной

айналысатын тасымалдаушы 12 36
269. Терi ызғарлаумен айналысатын ылғалдаушы 6
270. Түзеткiш аппараттарды тазалаушы;
тұндырмаларды және канализацияны
тазалаумен айналысатын жұмысшылар 12
271. Терiнi тегiстеушi 6
ТЕРI ИЛЕУ-ЭКСТРАКТЫ ӨНДIРIСI
272. Синтетикалық илеу өндiрiсiнде iстейтiн
аппаратшы-конденсаторшы, аппаратшы-
бейтараптандырушы, аппаратшы-пептизаторшы және
аппаратшы-сульфиттеушi 12
273. Түгiн жұлу аппаратшысы, буландыру
аппаратының аппаратшысы 6
274. Диффузорларды түсiрумен айналысатын түгiн
жұлу аппаратшысы 12
275. Диффузорларды тиеумен айналысатын түгiн жұлу
аппаратшысы 6
276. Шикiзатты ұнтақтаушы 12
277. Антрацен, нафталин, фенол балқытушы 12
278. Қасандарды престеушi 12
279. Сұйық экстракты құюшы 12
280. Булау аппаратының тазалаушысы, шырын
шығарушыны тазалаушы 12
ТЕРI ЖӘНЕ ҚОЙ ТЕРIСIНЕН ТОН ТIГУ ӨНДIРIСI
281. Түк қырушы 6
282. Қой терiсiн қолмен және ашық үлгiдегi
машиналарда қағып-соғумен айналысатын аң
терiлерiн қағып-соғушы 6
283. Терi шелдеп консервiлеумен айналысатын,
терi шикiзатын консервiлеушi 12
284. Анилинмен бояйтын, терiнi және тондық
қой терiсiн бояушы; анилинмен боялған
терiнi кептiрумен айналысатын кептiрушi;
шикiзат және бояу өндiрiсiнде анилинмен
боялғаннан кейiн терiнi тiкелей әкелумен
айналысатын жұмысшылар 12 36
285. Асколи бойынша бактериологиялық
талдама үшiн зерттелмеген терi шикiзатынан
сынама алумен айналысатын сынама алушы 12 36
286. Алғашқы өңдеу базаларында, қоймалары мен
цехтарында аң-мал терiлерi мен тондық қой
терiсi шикiзатын алғашқы өңдеумен айналысатын
жұмысшылар 6
287. Шикiзат, терi илеу, бояу-май қырнау, формалин
цехтарында, қой терiсiн және аң-мал
терiлерiнiң майын қырнау бөлiмшелерiнде
тiкелей iстейтiн жұмысшылар 12
288. Өңдеу цехтарында (бөлiмшелерiнде)
тiкелей iстейтiн:
1) шикiзат өндiрiсiнiң 6
2) бояу өндiрiсiнiң жұмысшылары 12
289. Жүн жууда, желiм қайнату бөлiмшелерiнде,
салатопкаларда тiкелей iстейтiн жұмысшылар 12
290. Анилинмен және урзолмен боялған терi
бұйымдар жасау жөнiндегi скоряж-тiгу және
малақай өндiрiсiнде және бензин мен басқа да
араластырғыштарды қолданып, резина
араластырылған және тоқыма матаға терi пiшiп
жабыстырумен айналысатын жұмысшылар 6
291. Терi мен қой терiсiн рамаға керушi 6
292. Анилин немесе урзол бояулармен боялған
аң-мал терiлерi мен тондық өнiмдi тiкелей
сорттаумен айналысатын сорттаушы 6
293. Жамылғы бояуларды (органикалық
араластырғыштармен) және формалиндi
араластырғыштарды әзiрлеумен айналысатын
химиялық араласпа жасаушылар 12
294. Анилин және урзол араласпаларын әзiрлеумен
айналысатын, химиялық араласпа жасаушы 12 36
295. Терi илеу, құрым экстраттарын әзiрлеумен
айналысатын химиялық араласпалар жасаушы 12

мокросоленой импортной козлины и овчины 12 36
269. Увлажняльщик, занятый увлажнением кож 6
270. Чистильщик выпарных аппаратов; рабочие,
занятый чисткой отстойников и канализации 12
271. Шлифовщик кож 6
ДУБИЛЬНО-ЭКСТРАКТОВОЕ ПРОИЗВОДСТВО
272. Аппаратчик-конденсаторщик, аппаратчик-
нейтрализаторщик, аппаратчик-
пептизаторщик и аппаратчик-
сульфировщик, занятые в производстве
синтетических дубителей 12
273. Аппаратчик экстрагирования, аппаратчик
выпарных аппаратов 6
274. Аппаратчик экстрагирования, занятый
выгрузкой диффузоров 12
275. Аппаратчик экстрагирования, занятый
загрузкой диффузоров 6
276. Дробильщик сырья 12
277. Плавильщик антрацена, нафталина, фенолов 12
278. Прессовщик одубины 12
279. Разливщик жидкого экстракта 12
280. Чистильщик выпарных аппаратов,
чистильщик сокосборников 12
МЕХОВОЕ И ОВЧИННО-ШУБНОЕ ПРОИЗВОДСТВА
281. Брильщик 6
282. Выколачивальщик меховых шкурок,
занятый выколоткой овчин вручную и на
машинах открытого типа 6
283. Консервировщик мехового сырья, занятый
на консервировании мездры 12
284. Красильщик меха и шубной овчины,
занятый на крашении анилином;
сушильщик, занятый сушкой меха,
окрашенного анилином; рабочие, занятые
подвозкой мехов непосредственно после
крашения анилином в сырейном и
красильном производствах 12 36
285. Пробообработчик, занятый отбором проб
неисследованного мехового сырья для
бактериологического анализа по Асколи 12 36
286. Рабочие, занятые первичной обработкой
пушно-мехового и овчинно-шубного сырья
на базах, складах и цехах первичной обработки 6
287. Рабочие, занятые непосредственно в
сырейных, дубильных, красильно-
жировальных, формалиновых цехах,
отделениях обезжиривания овчин и пушно-
мехового сырья 12
288. Рабочие, занятые непосредственно в
отделочных цехах (отделениях):
1) сырейного производства 6
2) красильного производства 12
289. Рабочие, занятые непосредственно в
шерстомойках, отделениях варки клея,
салотопках 12
290. Рабочие, занятые в скоряжно-пошивочном
и шапочном производствах по
изготовлению изделий из меха,
окрашенного анилином или урзолом, и
наклеиванием мехового кроя на
прорезиненную и текстильную ткань с
применением бензина и других растворителей 6
291. Растяжчик кож и овчин на рамы 6
292. Сортировщик, занятый непосредственно
сортировкой пушно-меховой и шубной
продукции, окрашенной анилиновыми или
урзольными красителями 6
293. Составитель химических растворов,
занятый приготовлением покрывных
красителей (на органических
растворителях) и формалиновых растворов 12
294. Составитель химических растворов,
занятый приготовлением растворов
анилина и урзола 12 36
295. Составитель химических растворов,
занятый на изготовлении дубильных,
хромовых экстрактов 12

296. Киiмдiк және тондық қой терiсiн және жүнiн
қолмен тиеп, түсiретiн, терiнi кептiрумен
айналысатын кептiрушi 6
297. Анилинмен немесе урзолмен боялған киiмдiк
және тондық қой терiсiн қолмен тиеп,
түсiретiн, киiмдiк және тондық қой терiсiн
кептiруге қызмет көрсететiн кептiрушi 12
Анилинмен немесе урзолмен боялған
мехтар мен қой терiлерiн кептiретiн
бөлiмшелерде тiкелей iстейтiн басқа
да жұмысшылар 6
298. Түрпiлi дөңгелекпен жұмыс iстейтiн тегiстеушi 6
ТЕРI АЯҚ КИIМДЕР ӨНДIРIСI
299. Резина араласпаларын домалатушы 12
300. Резина араластырғыш машинисi 12
301. "Анклепф" машинасымен жиектеп
және қапталдап қағу жұмыстарында
iстейтiн аяқ киiм қағушы 12
302. Аяқ киiмнiң төменгi жағын
престеушi-вулканизаторшы 12
303. Күкiрт қышқылын қолданып жұмыс
iстейтiн, ұлтанды улаушы 12
304. Бензиндi қолданып жұмыс iстейтiн,
аяқ киiм детальдарын жуушы 6
305. Уытты заттары бар органикалық араласпаларды,
каучуктi, латекстi және басқа желiмдердi
қолданып жұмыс iстейтiн жұмысшылар 6
306. Ыстық вулканизация цехтарында престердi
жөндеумен айналысатын слесарь-жөндеушi 6
307. Органикалық араласпаларда желiм
және бояу жасаумен айналысатын аппретур,
эмулсиялар мен лактер жасаушы 12
308. Қолмен тиеу және түсiру кезiнде камералы
кептiргiштерге қызмет көрсететiн кептiрушi 6
ЖАСАНДЫ ТЕРI ӨНДIРIСI
309. Қайнату аппаратшысы 12
310. Ілгiштердi жинаумен айналысатын
кептiру аппаратшысы 12
311. Полихлориндi жамылғысы бар сырт киiм терiсiн
ауыстырғыш пен техникалық маталар өндiрiсiнде
күдерi мен текстовинит жуумен айналысатын жуу
аппаратшысы 6
312. Плащ маталарды вулканизациялаумен
айналысатын вулканизаторшы 12
313. Терi илеушi 12
314. Каучуктi, нитролактi, майлы және өзге де
жамылғылары бар сырт киiм терiсi мен
техникалық маталарды ауыстырғыш өндiрiсiнде
iстейтiн, технологиялық процесс бақылаушысы 6
315. Бояушы-вулканизаторшы 12
316. "ИК" пленкасын бояумен айналысатын бояушы 12
317. Лактеушi:
1) органикалық араласпаларды
қолданып жұмыс iстейтiндер 12
2) органикалық араласпаларды
қолданбай жұмыс iстейтiндер 6
318. Резина араластырғыш машинисi 12
319. Шпрединг-машинаның машинисi 12
320. Декоративтi ранта әзiрлеумен айналысатын,
шприц-машинаның машинисi 12
321. Суреттi қолмен басушы 12
322. Суреттi латунмен өңдейтiн, сурет басушы 6
323. Пемзовалшы 12
324. "ИК" пластинiн престеумен
айналысатын престеушi 12
325. Резинкеленген маталар учаскесiнiң
өзге де жұмысшылары 6
326. Капрон тор әзiрлеумен айналысатын
жұмысшылар 12
327. Раклист 12
328. Бояу жасаушы 6
329. Резина қаптаманы тегiстеумен
айналысатын бұдырлаушы-тегiстеушi 12
ПЛАСТ ТЕРI ӨНДIРIСI
330. Пласт терi пластинiн домалатумен
айналысатын домалатушы 12

296. Сушильщик, занятый сушкой мехов,
меховой и шубной овчины и шерсти с
загрузкой и выгрузкой вручную 6
297. Сушильшик, обслуживающий сушилки
мехов, меховой и шубной овчины,
окрашенных анилином или урзолом, с
загрузкой и выгрузкой вручную 12
Остальные рабочие, занятые
непосредственно в отделениях сушки мехов
и овчины, окрашенных анилином или урзолом 6
298. Шлифовщик при работе на наждачных кругах 6
ПРОИЗВОДСТВО КОЖАНОЙ ОБУВИ
299. Вальцовщик резиновых смесей 12
300. Машинист резиносмесителя 12
301. Околотчик обуви, занятый на работах по
околачиванию затяжной кромки и боковой
грани на машине "Анклепф" 12
302. Прессовщик-вулканизаторщик низа обуви 12
303. Протравщик подошв, занятый на работах с
применением серной кислоты 12
304. Промывальщик деталей обуви, занятый на
работе с применением бензина 6
305. Рабочие, занятые на работах с применением
органических растворителей, каучуковых,
латексных и других клеев и растворителей,
содержащих токсические вещества 6
306. Слесарь-ремонтник, занятый на ремонте
прессов в цехах горячей вулканизации 6
307. Составитель аппретур, эмульсий и лаков,
занятый на составлении клеев и красок на
органических растворителях 12
308. Сушильщик, обслуживающий камерные
сушилки при загрузке и выгрузке вручную 6
ПРОИЗВОДСТВО ИСКУССТВЕННОЙ КОЖИ
309. Аппаратчик варки 12
310. Аппаратчик сушки, занятый на укладке вешал 12
311. Аппаратчик промывки, занятый на
промывке замши и текстовинита в
производстве заменителей верхних кож и
технических тканей с
полихлорвиниловыми покрытиями 6
312. Вулканизаторщик, занятый на
вулканизации плащевых тканей 12
313. Дублировщик 12
314. Контролер технологического процесса,
занятый в производстве заменителей
верхних кож и технических тканей с
каучуковыми, нитролаковыми, масляными
и прочими покрытиями 6
315. Красильщик-вулканизаторщик 12
316. Красильщик, занятый на крашении пленки "ИК" 12
317. Лакировщик, занятый:
1) на работах с применением органических
растворителей 12
2) без применения органических растворителей 6
318. Машинист резиносмесителя 12
319. Машинист шпрединг-машины 12
320. Машинист шприц-машины, занятый на
изготовлении декоративного ранта 12
321. Набойщик рисунка вручную 12
322. Набойщик рисунка, занятый обработкой
рисунка латунью 6
323. Пемзовальщик 12
324. Прессовщик, занятый на прессовании пластин "ИК" 12
325. Прочие рабочие участка прорезиненных тканей 6
326. Рабочие, занятые на изготовлении капроновой сетки 12
327. Раклист 12
328. Составитель красок 6
329. Шероховщик-шлифовщик, занятый на
шлифовке резиновых чехлов 12
ПРОИЗВОДСТВО ПЛАСТКОЖИ
330. Вальцовщик, занятый на вольцевании
пластин пласткожи 12

331. Талшық тиеумен және түсiрумен
айналысатын тиеушi-түсiрушi 6
332. Престеушi-вулканизаторшы 12
333. Пластин мен пласт терi сорттаумен
айналысатын сорттаушы 6
334. Пластин жинаумен айналысатын,
жинаушы - буып-түюшi 6
335. Брикет қалыптаумен айналысатын,
брикет қалыптаушы 12
336. Брикет қабылдаумен айналысатын,
брикет қалыптаушы 6
АЯҚ КИIМ ЖӘНЕ ТЕХНИКАЛЫҚ КАРТОНДАР МЕН ОЛАРДАН
ЖАСАЛАТЫН БӨЛШЕКТЕР ӨНДIРIСI
337. Химиялық араласпалар әзiрлеу аппаратшысы 12
338. Салфетка жуумен айналысатын жуушы 6
339. Нитробояуды қолмен жағушы, картон
және фибра бояушы 12
340. Қоқыстарды өңдеушi 6
ЖАСАНДЫ ҚАРАКӨЛ ӨНДIРIСI
341. Жасанды жiбек талшықтар сiңiрушi,
сiңiру аппаратшысы 12
342. Шашақ жiп бұйралаушы 12
343. Шашақ жiп есушi 12
344. Шпрединг-машинасының машинисi 12
345. Дезодоратор камерасында булаумен
айналысатын булаушы 12
346. Шашақ жасаушы 12
347. Шашақ жинаушы 12
348. Жасанды қаракөл өндiрiсiнiң өзге де жұмысшылары 6
ЖАМЫЛҒЫ БОЯУ ЖӘНЕ КОНЦЕНТРАТТАР, АЯҚ КИIМ ЖӘНЕ ХИМИЯЛЫҚ ФУРНИТУРАЛАР МЕН КРЕМДЕР, МИНЕРАЛДЫҚ-БОЯУ ПИГМЕНТТЕРI,
МОЧЕВИНА-ФОРМАЛЬДЕГИД ҚАРА МАЙЫ, ШЕЛЛАК АҒАРТУ ӨНДIРIСI
349. Күйдiру аппаратшысы 12
350. Пигменттердi кептiрумен айналысатын,
кептiру аппаратшысы 12
351. Марстар мен монтанвоск учаскесiнде
iстейтiн слесарь-жөндеушi 6
352. Химфурнитура өндiрiсiнде төгу мен
құюмен айналысатын төгушi-құюшы 6
353. Өндiрiстiк үй-жайларды сыпырушы 6
354. Аяқ киiм кремдерiн, өңдеу воскiлерiн,
химиялық фурнитуралар мен жамылғы
бояуларды жинаушы - буып-түюшi 6
355. Марстар және монтанвоск цехтары ауысымында
iстейтiн басшылар мен мамандар 6
ЖАСАНДЫ ТЕРI ӨНДIРIСIНIҢ ЖӘРДЕМШI ЖӘНЕ ҚОСАЛҚЫ
ЦЕХТАРЫ МЕН ҚЫЗМЕТТЕРI
356. Құбырлар, шаң соратын циклондар, сүзгiштер
мен желдеткiш жүйелер камераларын тазалаумен
және жөндеумен айналысатын жұмысшылар 12
357. Резина детальдарын желiмдеушi; каучук,
найтрит, тиокол мен севанит кесумен
айналысатын материалдар кесушi 12
ЖАСАНДЫ ТЕРI, ЖАСАНДЫ ҚАРАКӨЛ, КАРТОН ЖӘНЕ
ЖАМЫЛҒЫ БОЯУЛАР ӨНДIРIСI ЖҰМЫСШЫЛАРЫНЫҢ ЖАЛПЫ
КӘСIПТЕРI
358. Қайнату қазанында қысым арқылы шикiзатты
қайнатумен айналысатын автоклавшы 12
359. Лак негiздерi синтезi аппаратшысы;
аппаратшы-олиф қайнатушы 12
360. Желiмдер мен массаны араластырумен
айналысатын, араластырғыш аппаратшысы 12
361. Пигменттердi диспергирлеу аппаратшысы 12
362. Техникалық көмiртегiн (қарақұрым)
қолданып массаны араластырумен айналысатын,
араластырғыш аппаратшысы 12 36
363. Каучуктi және жұмсартқыштарды ерiткiшпен
iстейтiн, резина желiмдерi мен жамылғыларды
әзiрлейтiн аппаратшы 12
364. Жасанды қаракөл өндiрiсiнде iстейтiн,
конденсациялау аппаратшысы 12
365. Жамылғы бояу, аяқ киiм концентраттары,
химиялық фурнитуралар өндiрiсiнде пигменттердi
диспергирлеу аппаратшысы 12

331. Загрузчик-выгрузчик, занятый загрузкой и
выгрузкой волокна 6
332. Прессовщик-вулканизаторщик 12
333. Сортировщик, занятый на сортировке
пластин пласткожи 6
334. Укладчик-упаковщик, занятый укладкой пластин 6
335. Формовщик брикетов, занятый на формовке брикетов 12
336. Формовщик брикетов, занятый на приемке брикетов 6
ПРОИЗВОДСТВО ОБУВНЫХ И
ТЕХНИЧЕСКИХ КАРТОНОВ И ДЕТАЛЕЙ ИЗ НИХ
337. Аппаратчик приготовления химических растворов 12
338. Мойщик, занятый мойкой салфеток 6
339. Окрасчик картона и фибры, занятый
окраской нитрокраской вручную 12
340. Обработчик отходов 6
ПРОИЗВОДСТВО ИСКУССТВЕННОГО КАРАКУЛЯ
341. Аппаратчик пропитки, занятый пропиткой
вискозного волокна 12
342. Завивщик синели 12
343. Крутильщик синели 12
344. Машинист шпрединг-машины 12
345. Пропарщик, занятый пропаркой в
дезодораторных камерах 12
346. Синельщик 12
347. Укладчик синели 12
348. Прочие рабочие производства
искусственного каракуля 6
ПРОИЗВОДСТВО ПОКРЫВНЫХ КРАСОК И КОНЦЕНТРАТОВ,
ОБУВНОЙ И ХИМИЧЕСКОЙ ФУРНИТУРЫ И КРЕМОВ,
МИНЕРАЛЬНО-КРАСЯЩЕГО ПИГМЕНТА, МОЧЕВИНО-
ФОРМАЛЬДЕГИДНОЙ СМОЛЫ, СТЕАРАТА КАЛЬЦИЯ,
ОТБЕЛКИ ШЕЛЛАКА
349. Аппаратчик обжига 12
350. Аппаратчик сушки, занятый сушкой пигментов 12
351. Слесарь-ремонтник, занятый на участках
марсов и монтанвоска 6
352. Сливщик-разливщик, занятый сливом и
разливом в производстве химфурнитуры 6
353. Уборщик производственных помещений 6
354. Укладчик-упаковщик, занятый упаковкой
обувных кремов, отделочных восков,
химической фурнитуры и покрывных красок 6
355. Руководители и специалисты, работающие
в сменах цехов марсов и монтанвоска 6
ВСПОМОГАТЕЛЬНЫЕ И ПОДСОБНЫЕ ЦЕХИ И СЛУЖБЫ
ПРОИЗВОДСТВА ИСКУССТВЕННОЙ КОЖИ
356. Рабочие, занятые на очистке и ремонте
трубопроводов, пылеулавливающих
циклонов, фильтров и камер
вентиляционных систем 12
357. Склейщик резиновых деталей; резчик
материалов, занятый на резке каучука,
найрита, тиокола и севанита 12
ОБЩИЕ ПРОФЕССИИ РАБОЧИХ ПРОИЗВОДСТВА
ИСКУССТВЕННОЙ КОЖИ, ИСКУССТВЕННОГО КАРАКУЛЯ,
КАРТОНОВ И ПОКРЫВНЫХ КРАСОК
358. Автоклавщик, занятый на варке сырья в
варочных котлах под давлением 12
359. Аппаратчик синтеза лаковых основ;
аппаратчик-олифовар 12
360. Аппаратчик смешивания, занятый
смешиванием клеев и масс 12
361. Аппаратчик диспергирования пигментов 12
362. Аппаратчик смешивания, занятый
смешиванием масс с применением
технического углерода (сажи) 12 36
363. Аппаратчик приготовления резиновых
клеев и покрытий, занятый на растворении
каучука и мягчителей 12
364. Аппаратчик конденсации, занятый в
производстве искусственного каракуля 12
365. Аппаратчик диспергирования пигментов в
производстве покрывных красок,
концентратов обувных кремов, химической
фурнитуры 12

366. Шеллак ағарту және мочевина-формальдегид
смоласы мен стеарат, кальций, минералдық
бояғыш пигменттер өндiрiсiнде iстейтiн,
қайнату аппаратшысы 12
367. Органикалық ерiткiштердi рекуперациялаумен
айналысатын, рекуперация аппаратшысы 6
368. Кептiру аппаратшысы:
1) камералы және каналды кептiруде 12
2) механикаландырылған және барабан
кептiргiшiнде iстейтiндер 6
369. Дөңгелетушi 12
370. Алғашқы бояушы 12
371. Ұнтақтаушы 12
372. Резина араласпаларын каландрлаушы 12
373. Тегiс каландрда (дайындау цехында
маталар каландрлаушылардан басқа)
iстейтiн каландрлаушы 12
374. Колорист 12
375. Нитро- және резина жамылғылары
бар рулондарды комплектiлеумен
айналысатын комплектiлеушi 6
376. Каучуктi, нитролактi, майлы және
полихлорвинилдi жамылғылармен маталарды,
пласттерiлер мен қаракөлдi жарамсызға
шығарумен айналысатын бақылаушы 6
377. Мата бояушы 6
378. Каландр машинисi 12
379. Химия өнiмдерiнен босатылған ыдыстарды
жуумен айналысатын жуушы 12
380. Маталарды (полотнаны) немесе нитро
жамылғысы бар дайын өнiмдi тақталаумен
айналысатын мата (полотна) тақталаушы 6
381. Өндiрiстiк цехқа тапсырумен айналысатын,
шикiзат, жартылай фабрикаттар және дайын
өнiмдер қабылдаушы 6
382. Сүзгiден өткiзушi 12
383. Сынама алушы 6
384. Найритпен, севанитпен, толуолмен, бензолмен,
дихлорэтанмен тұрақты жұмыс iстейтiн
жұмысшылар 12
385. Коммуникацияға қызмет көрсетумен
айналысатын жұмысшылар 6
386. Химия өнiмдерiн таситын зауыт iшiндегi
көлiктiң жұмысшысы және химия өнiмдерiн,
жартылай фабрикаттарды және дайын өнiмдердi
таситын цех iшiндегi көлiктiң жұмысшысы 6-12
Ескерту. Учаскелерде қызмет көрсететiн
негiзгi жұмысшыларға зияндылығы бойынша
қосымша демалыс берiлген жағдайда және сол
көлемде қосымша демалыс берiледi
387. Роллдарды тұрақты iстейтiн ұнтақтаушы 6
388. Әзiрлеу өндiрiсiнде металдар кесумен
айналысатын, материалдар кесушi 6
389. Төгушi-құюшы 12
390. Технологиялық жабдықтарды жөндеумен
айналысатын слесарь-жөндеушi;
Электр жабдықтарына қызмет көрсететiн
электр монтерi; майлаушы және қайысшы 6-12
Ескерту. Қосымша демалыс учаскелерде
(цехтарда) қызмет көрсететiн негiзгi
жұмысшылар үшiн белгiленген ұзақтығындай
болып белгiленедi
391. Битумдi-канифольдi эмулсияларды әзiрлеумен
айналысатын, аппретур, эмульсия және лак
жасаушылар 6
392. Каучуктер және ингредиенттер жасаушы-өлшеушi:
1) техникалық көмiртегiн (қарақұрым) пайдаланып 12 36
2) басқа да жұмыстарда iстейтiндер 12
393. Торлы машиналарда кептiрушi 6
394. Термопластикаторшы 12
395. Сурет таңбалап салушы 12
396. Өндiрiстiк үй-жайларды сыпырушы 6-12
Ескерту. Қосымша демалыс учаскелерде (цехтарда)
қызмет көрсететiн негiзгi жұмысшылар үшiн
белгіленген ұзақтығындай болып белгiленедi

366. Аппаратчик варки, занятый на отбелке
шеллака и в производствах мочевино-
формальдегидной смолы и стеарата,
кальция, минеральных красящих пигментов 12
367. Аппаратчик рекуперации, занятый
рекуперацией органических растворителей 6
368. Аппаратчик сушки, занятый:
1) в камерных и канальных сушилках 12
2) в механизированных и барабанных
сушилках 6
369. Вальцовщик 12
370. Грунтовальщик 12
371. Дробильщик 12
372. Каландровщик резиновых смесей 12
373. Каландровщик, занятый на гладких
каландрах (кроме каландровщиков тканей в
приготовительных цехах) 12
374. Колорист 12
375. Комплектовщик, занятый на комплектовке
рулонов с нитро- и резиновыми покрытиями 6
376. Контролер, занятый на разбраковке тканей
с каучуковыми, нитролаковыми,
масляными и полихлорвиниловыми
покрытиями, пласткожи и каракуля 6
377. Красильщик ткани 6
378. Машинист каландра 12
379. Мойщик, занятый мойкой тары из-под
химпродуктов 12
380. Накатчик ткани (полотна), занятый
накаткой ткани (полотна) или готовой
продукции с нитропокрытиями 6
381. Приемщик сырья, полуфабрикатов и
готовой продукции, занятый на сдаче
в производственном цехе 6
382. Просеивальщик 12
383. Пробоотборщик 6
384. Рабочие, занятые на постоянной работе с
найритом, севанитом, толуолом, бензолом,
дихлорэтаном 12
385. Рабочие, занятые обслуживанием
коммуникаций 6
386. Рабочий внутризаводского транспорта по
перевозке химпродуктов и рабочий
внутрицехового транспорта по перевозке
химпродуктов, полуфабрикатов и готовой
продукции 6-12
Примечание. Дополнительный отпуск
предоставляется в тех случаях и в тех
размерах, когда основным рабочим
обслуживаемых участков предоставляется
дополнительный отпуск по вредности
387. Размольщик, постоянно занятый на роллах 6
388. Резчик материалов, занятый резкой
материалов в подготовительном производстве 6
389. Сливщик-разливщик 12
390. Слесарь-ремонтник, занятый ремонтом
технологического оборудования;
электромонтер по обслуживанию
электрооборудования; смазчик и шорник 6-12
Примечание. Дополнительный отпуск
устанавливается той же
продолжительности, что и для основных
рабочих обслуживаемых участков (цехов)
391. Составитель аппретур, эмульсий и лаков,
занятый на приготовлении битумно-канифольной
эмульсии 6
392. Составитель-навесчик каучуков и
ингредиентов, занятый:
1) с применением технического углерода (сажи) 12 36
2) на остальных работах 12
393. Сушильщик на сеточных машинах 6
394. Термопластикаторщик 12
395. Тиснильщик рисунка 12
396. Уборщик производственных помещений 6-12
Примечание. Дополнительный отпуск
устанавливается той же
продолжительности, что и для основных
рабочих обслуживающих участков (цехов)

397. Пласттерi, жасанды қаракөл және
нитрокаучуктi және полихлорвинилдi
жамылғылары бар маталар өндiрiсiнде
iстейтiн жинаушы - буып-түюшi 6
398. Жабдық және икемдегiштердi тазалаушы-түзетушi 12
ТЕРI ГАЛАНТЕРЕЯ ЖӘНЕ ӘБЗЕЛ ӨНДIРIСI
399. Детальдар мен бұйымдарға жағушы,
органикалық араластырғышы бар
желiммен жұмыс iстейтiн желiмдеушi 6
400. Шприц-камералардағы органикалық
араластырғышы бар нитробояуларды
және нитролактарды, бояулар мен
лактарды қолданып бояумен айналысатын
бояушы (аппретуршы) 12
401. Камерадан тыс органикалық араластырғышы бар
нитробояуларды және нитролактердi қолданып
бояумен айналысатын бояушы (аппретуршы) 6
402. Органикалық араластырғышта желiмдер мен
бояуларды жасаумен айналысатын, аппретур,
эмулсия және лактер жасаушы 12
403. Қолмен тиелетiн және түсiрiлетiн камералы
кептiргiштерде қызмет көрсететiн кептiрушi 6
ҚЫЛ - ЩЕТКЕ ӨНДIРIСI
404. Қыл мен қылшықты қайнатушы 6
405. Тартушы 6
406. Қыл мен қылшық тоқушы, бояу
жаққыш және шоғырлап тоқушы 6
407. Щетке бұйымдарын алғашқы бояушы 6
408. Қыл мен қылшықты дезинфекциялаумен
айналысатын, дезинфекциялаушы 6
409. Қылшық пен құйрық-жал қорытқыш 6
410. Қылшық пен қылды бояушы 6
411. Ерш пен қылшық есушi 6
412. Құйрық-жал мен қылшық араластырғыш 6
413. Қыл мен қылшық жуушы 6
414. Бояғышты күйдiрумен айналысатын күйдіруші 6
415. Қыл мен қылшықты майдан айырумен айналысатын,
майдан айыру аппаратшысы 6
416. Щетке мен бояғышты қырқушы 6
417. Тарағыш машинаның операторы, қыл мен қылшықты
материалдарды өңдеушi 6
418. Ағартушы 6
419. Бұйымдарды өңдеушi 6
420. Сығушы 6
421. Тегiстеушi 6
422. Қыл-қылшық және орнықтыру бөлiмшесiнде
материалдарды жеткiзiп берумен айналысатын
қосалқы жұмысшы 6
423. Бояғыштар мен щетке тiгушi 6
424. Қоқыстарды бөлушi 6
425. Қыл жаюшы (төсеушi) 6
426. Қылшық кесушi 6
427. Сорттаушы 6
428. Органикалық араластырғышы бар желiмдер,
лактер, бояулар және аппретурлар жасаумен
айналысатын, аппретур, эмулсиялар мен лак
жасаушылар 6
429. Камералы кептiргiштерде қызмет көрсететiн
кептiрушi 6
430. Қылшық алушы 6
ТIГIН ӨНДIРIСI
431. Резеңкеленген және пудраланған маталардан
жасалатын химиялық қорғану бұйымдары
өндiрiсiнде тiкелей жұмыс iстейтiн
қызметкерлер:
1) желiмдеушi, аппаратура монтаждаушы 12
2) басқа да жұмысшылар 6
3) инженер-техник қызметкерлер 12
432. Қоқыстарды өңдеушi 6
433. Тасзығыр матадан детальдар кесумен айналысатын
пiшушi, шабушы 12
434. Анилинмен және урзолды бояулармен боялған
мехтармен жұмыс iстейтiн терi илеушi 6
435. Фетр қалпақ, малақай, күнқағарды
ылғалдап-жылытып қолмен өңдеумен айналысатын,
бұйым қалыптаушы 6
ТЕРIДЕН ЖАСАЛАТЫН ТЕХНИКАЛЫҚ БҰЙЫМДАР ӨНДIРIСI

397. Укладчик-упаковщик, занятый в
производствах пласткожи, искусственного
каракуля и с тканей нитрокаучуковыми и
полихлорвиниловыми покрытиями 6
398. Чистильщик-правщик оснастки и
приспособлений 12
КОЖГАЛАНТЕРЕЙНОЕ И ШОРНО-СЕДЕЛЬНОЕ ПРОИЗВОДСТВА
399. Намазчик деталей и изделий, клейщик,
занятые на работе с клеями на
органических растворителях 6
400. Окрасчик (аппретурщик), занятый на
крашении с применением нитрокрасок и
нитролаков, красок и лаков на
органических растворителях в шприц-камерах 12
401. Окрасчик (аппретурщик), занятый на
крашении с применением нитрокрасок и
нитролаков, красок и лаков на
органических растворителях не в камерах 6
402. Составитель аппретур, эмульсий и лаков,
занятый на составлении клеев и красок на
органических растворителях 12
403. Сушильщик, обслуживающий камерные
сушилки с загрузкой и выгрузкой вручную 6
ЩЕТИННО-ЩЕТОЧНОЕ ПРОИЗВОДСТВО
404. Варщик щетины и волоса 6
405. Вытягивальщик 6
406. Вязальщик щетины и волоса, вязальщик
кистей и кустов 6
407. Грунтовщик щеточных изделий 6
408. Дезинфектор, занятый дезинфекцией
щетины и волоса 6
409. Калильщик волоса и щетины 6
410. Красильщик щетины и волоса 6
411. Крутильщик ершей и волоса 6
412. Мешальщик щетины и волоса 6
413. Мойщик щетины и волоса 6
414. Обжигальщик, занятый на обжиге кистей 6
415. Аппаратчик обезжиривания, занятый на
обезжиривании щетины и волоса 6
416. Обрезчик щеток и кистей 6
417. Оператор чесальных машин, отделочник
щетино-волосяных материалов 6
418. Отбельщик 6
419. Отделочник изделий 6
420. Отжимщик 6
421. Подравнивальщик 6
422. Подсобный рабочий, занятый подноской
материалов в щетинном и посадочном отделениях 6
423. Посадчик кистей и посадчик щеток 6
424. Разбивщик отходов 6
425. Раздвигальщик (расстилальщик) щетины 6
426. Резчик волоса 6
427. Сортировщик 6
428. Составитель аппретур, эмульсий и лаков,
занятый на составлении клеев, лаков,
красок и аппретур на органических
растворителях 6
429. Сушильщик, обслуживающий камерные сушилки 6
430. Съемщик волоса 6
ШВЕЙНОЕ ПРОИЗВОДСТВО
431. Работники, непосредственно занятые в
производстве изделий химзащиты из
обрезиненных и пропудренных тканей:
1) клейщик, монтажник аппаратуры 12
2) остальные рабочие 6
3) инженерно-технические работники 12
432. Разрабатывальщик отходов 6
433. Раскройщик, вырубщик, занятые на
вырезке деталей из асбестовой ткани 12
434. Скорняк, занятый на работе с мехами,
окрашенными анилином и урзольными красками 6
435. Формовщик изделий, занятый на
влажно-тепловой обработке вручную
фетровых шляп, шапок, фуражек 6
ПРОИЗВОДСТВО ТЕХНИЧЕСКИХ ИЗДЕЛИЙ ИЗ КОЖИ

436. Латекс және перосмол араласпалары
бар мақта-мата ленталары мен мақта
сүзінділерiне сiңіру және оларды
кептiрумен айналысатын сiңiру
аппаратшысы 12
437. Терi мен гонктердi майлаумен айналысатын,
детальдар мен бұйымдарды майлаушы 12
438. Полихлорвинилдi желiммен терi бұйымдарын
желiмдеумен айналысатын желiмдеушi 6
439. "Свит" үлгiсiндегi ыстық престе сiңiрiндiсi
бар лентадан ремендер жасаумен айналысатын
престеушi-вулканизаторшы 12
440. Майлайтын араласпалар жасаумен айналысатын,
химиялық араласпа жасаушы 12
441. Техникалық бұйымдарды қалыптаушы 6
ПОЛИХЛОРВИНИЛДI СМОЛАДАН ИIЛIМДI ЖАМЫЛҒЫ ЖАСАУ ӨНДIРIСI
442. Сiңiрме аппаратшысы 12
443. Резина араласпаларын домалатушы 12
444. Вулканизаторшы 12
445. Тиеушi-түсiрушi 12
446. Резина араласпалары каландршысы 12
447. Резина араластырғыш машинисi;
шприц-машина машинисi 12
448. Жөндеушi-нұсқаушы 12
449. Орамаға май жағумен айналысатын,
детальдарға май жағушы 12
450. Полихлорвинил қоқысын регенерациялаумен
айналысатын жұмысшылар 12
451. Сiңiрме массасын дайындаумен айналысатын
жұмысшылар 12
452. Резина бұйымдарын шығарып алушы 12
453. өрнекшi 12
454. Бұдырлаушы-тегiстеушi 12
455. Иiлiмдi жамылғыларды әзiрлеу цехында тiкелей
жұмыс iстейтiн өзге де жұмысшылар 6
КӨРКЕМ ӨНЕР КӘСIПШІЛIГI ӨНДIРIСI
Нәзiк суреттерi бар папе-машеден
жасалған көркем өнер бұйымдары өндiрiсi
456. Бұйымдарға ысытылған май және сиккатив
сiңiрумен айналысатын, картон нығыздаушы 6
457. Нәзiк суреттер салатын суретшi 6
ӘШЕКЕЙ-ӨРНЕКТI МЕТАЛЛ ПОДНОСТАР ӨНДIРIСI
458. Бензолы, метанолы, олардың дериваттары
және күрделi сприттерi бар лактермен жабық
үй-жайда жұмыс iстейтiн, поднос лактеушi 12
459. Жостов сәндiк суреттер салатын суретшi 6
460. Лактелген және алғашқы боялған бұйымдарды
құрғақ әдiспен тегiстеумен айналысатын,
поднос тегiстеушi 12
461. Нитротығын қолданып подностарды сылап
тығындаумен айналысатын сылап тығындағыш 6
33. ТАМАҚ ӨНЕРКӘСІБІ
ЕТ ӨНДIРIСI
1. Гидролиздi және буландырғыш
қондырғысының аппаратшысы 6
2. Қан өңдейтiн аппаратшы 6
3. Тағамдық май өндiрiсiнiң аппаратшысы 6
4. Қазандыққа қызмет көрсетумен айналысатын,
жем дайындайтын аппаратшы 6
5. Консервiлердi стерилдеумен айналысатын,
стерилдеу аппаратшысы 6
6. Каныж престерi мен сораптарына қызмет
көрсетумен тiкелей айналысатын,
вакуум-гидравликалық және пневматикалық
қондырғының аппаратшысы 6
7. Ықшам өнiмдердi термикалық өңдеу аппаратшысы 6
8. Мал жығушы 6
9. Бруцеллез немесе бруцеллезге бейiмдiлiгi
байқалған малдарды өңдеумен айналысатын мал
жығушы; ветсанбрак өңдеушi 12
10. Булаушы-қуырушы 6
11. Шұжық тағамдарын қайнатушы 6
12. Малды алғашқы өңдеу цехтарында, санитарлық
қасапханада мал дәрiгерлiк санитарлық
сараптама жүргiзетiн мал дәрiгерi және мал
фельдшерi (мал дәрiгер-технигi), трихенолозға
сынама алумен айналысатын химико-

436. Аппаратчик пропитки, занятый пропиткой
и сушкой хлопчатобумажной ленты и
хлопкового прочеса смесью латексов и
перосмолами 12
437. Жировальщик деталей и изделий из кожи,
занятый на жировании кож и гонков 12
438. Клейщик, занятый склеиванием
кожизделий полихлорвиниловым клеем 6
439. Прессовщик-вулканизаторщик, занятый
изготовлением ремней из пропитанной
ленты в горячих прессах типа "Свит" 12
440. Составитель химических растворов,
занятый составлением жировальных
растворов 12
441. Формовщик технических изделий 6
ПРОИЗВОДСТВО ЭЛАСТИЧНЫХ
ПОКРЫТИЙ ИЗ ПОЛИХЛОРВИНИЛОВОЙ СМОЛЫ
442. Аппаратчик пропитки 12
443. Вальцовщик резиновых смесей 12
444. Вулканизаторщик 12
445. Загрузчик-выгрузчик 12
446. Каландровщик резиновых смесей 12
447. Машинист резиносмесителя; машинист
шприц-машины 12
448. Наладчик-инструктор 12
449. Намазчик деталей, занятый на смазке
оплетки 12
450. Рабочие, занятые на регенерации отходов
из полихлорвинила 12
451. Рабочие, занятые заготовкой пропиточной
массы 12
452. Съемщик резиновых изделий 12
453. Травильщик 12
454. Шероховщик-шлифовщик 12
455. Прочие рабочие, занятые непосредственно
в цехе изготовления эластичных покрытий 6
ПРОИЗВОДСТВО ХУДОЖЕСТВЕННЫХ ПРОМЫСЛОВ
Производство художественных изделий
из папье-маше с миниатюрной живописью
456. Навивщик картона, занятый на пропитке
изделий разогретыми маслами и сиккативами 6
457. Художник миниатюрной живописи 6
ПРОИЗВОДСТВО МЕТАЛЛИЧЕСКИХ
ХУДОЖЕСТВЕННЫХ ПОДНОСОВ
458. Лакировщик подносов, занятый на работе с
лаками, содержащими бензол, метанол, их
дериваты и сложные спирты в помещениях 12
459. Художник жостовской декоративной росписи 6
460. Шлифовщик подносов, занятый на
шлифовке лакированных и грунтованных
изделий сухим способом 12
461. Шпаклевщик, занятый на шпаклевке
подносов с применением нитрошпаклевки 6
33. ПИЩЕВАЯ ПРОМЫШЛЕННОСТЬ
МЯСНАЯ ПРОМЫШЛЕННОСТЬ
Мясное производство
1. Аппаратчик гидролизных и выпарных
установок* 6
2. Аппаратчик по обработке крови 6
3. Аппаратчик производства пищевых жиров* 6
_________________
* При обслуживании горячих котлов
4. Аппаратчик по приготовлению кормов,
занятый обслуживанием котлов 6
5. Аппаратчик стерилизации, занятый на
стерилизации консервов 6
6. Аппаратчик вакуум-гидравлических и
пневматических установок, непосредственно
занятый обслуживанием каныжных прессов и
насосов 6
7. Аппаратчик термической обработки
субпродуктов 6
8. Боец скота 6
9. Боец скота, занятый на переработке
бруцеллезного скота или положительно
реагирующего на бруцеллез; обработчик
ветсанбрака 12
10. Бланшировщик-обжарщик 6
11. Варщик колбасных изделий 6
12. Ветеринарный врач и ветфельдшер
(веттехник), проводящие ветеринарно-
санитарную экспертизу в цехах первичной
переработки скота, на санбойнях, лаборант
химико-бактериологического анализа,

бактериологиялық талдау лаборанты 12 36
13. Iндеттi ауру (бруцеллез, маңқа, топалаң,
құтырған, туляремия және ауыл шаруашылығының
жұқпалы аурулармен ауыратын) малдар
амбулаторияларының, емханаларының мал
дәрiгерлерi, орта және кiшi мал дәрiгер
қызметкерлерi iндеттi аурулармен ауыратын
малдарға қызмет көрсететiн, мал базаларында
iстейтiн мал санитарлары мен мал жемдеушi 12 36
14. Тәжiрибеге арналған малды күтумен
айналысатын виваршы 6
15. Шұжық тағамдарын пiсiрушi 6
16. Ет және ет өнiмдерiн тұздаушы 6
17. Шикiзат өңдеумен айналысатын, табиғи
шұжық үлбiрiн әзiрлеушi 6
18. Ішек шикiзатынан аспаптық iшек және техникалық
тiгiс жiбi өндiрiсiнде iстейтiн, iшек әзiрлеушi 6
19. Шұжық тағамдарын ыстаушы және шұжық
тағамдарын қуырушы 12
20. Қан және ет сынамасын алумен айналысатын
лаборант 6
21. Iрi қара малдан донор қанын алумен
айналысатын лаборант 6
22. Төгетiн машинаның машинисi 6
23. Терi илеушi 12
24. Жұқпалы ауру деп күдiктенетiн және жұқтырған
мал мен өнiмдi сараптаумен немесе оған
қатысты болатын микробиолог, биолог,
санитариялық дәрiгер 12 36
25. Ішек шикiзатынан аспаптық iшек және
техникалық тiгiс жiбi өндiрiсiнде iстейтiн,
музыкалық iшектердi нығыздаушы, iшек
тегiстеушi және техникалық тiгiс жiбiн
тегiстеушi 6
26. Ет ажыратушы 6
27. Ықшам өнiмдердi күйдiрушi 6
28. Терi жуушы және терi тұздаушы 6
29. Ұн елеумен айналысатын елеушi 6
30. Залды және камералы үлгiдегi термостат
бөлiмшесiнде iстейтiн жұмысшы 12
31. Жұқпалы ауру деп күмән туғызған
(бруцеллез, топалаң, сап, туберкулез)
малдарды өңдейтiн санитариялық
қасапханада тұрақты iстейтiн жұмысшылар 12
32. Ыбыр-сыбырды, қанды, iшек және олардың
қалдықтарын шығарып тастап, цехты жинайтын
жұмысшылар 6
33. Техникалық өнiмдер, қайнатылған жем
және альбумин өндiрiсiнде iстейтiн,
техникалық жартылай фабрикаттар
өндiретiн жұмысшылар 12
34. Сүйектен, мүйiзден, қауырсыннан
қолмен және механикалық әдiспен жасалған,
көпшiлiк тұтынатын бұйымдар өндiрiсiнде
тiкелей iстейтiн жұмысшылар 6
35. Қан айырбастағыш, гидролизаттар, әртүрлi
сыворотка, шыны түстес дене, эхинококк
аллергенiн, лидаза өндiретiн жұмысшылар 12 36
36. Гормонды, ферменттi және топалаң
препараттарын жасайтын жұмысшылар 12 36
37. Гематоген жасайтын жұмысшылар 6
38. Улы химиялық заттармен жұмыс iстеу
кезiнде дезинфекциямен және
дератизациямен айналысатын
жұмысшылар 12 36
39. Ауыл шаруашылығы дақылдарының,
егiстiктердiң, көшеттердiң зиянкестерiмен,
ұра-қойма және ауыл шаруашылығы зиянкестерiмен
және кемiрушiлермен күрес жүргiзетiн
жұмысшылар 12 36

занятый анализом проб на трихенолоз 12 36
13. Ветеринарный врач, средний и младший
ветеринарный персонал ветеринарных
амбулаторий, лечебниц и изоляторов с
неблагополучными животными по зоонозным
заболеваниям (бруцеллезу, сапу, сибирской
язве, бешенству, туляремии и другим
инфекционным заболеваниям
сельскохозяйственных животных),
ветеринарный санитар и кормач, работающие
на скотобазах, обслуживающие скот,
неблагополучный по зоонозным заболеваниям 12 36
14. Виварщик, занятый уходом за подопытными
животными 6
15. Запекальщик колбасных изделий 6
16. Засольщик мяса и мясопродуктов 6
17. Изготовитель натуральной колбасной
оболочки, занятый на обработке сырья 6
18. Изготовитель струн, занятый в производстве
струн и технической сшивки из кишечного
сырья 6
19. Коптильщик колбасных изделий и обжарщик
колбасных изделий 12
20. Лаборант, занятый отбором проб крови и
мяса 6
21. Лаборант, занятый изъятием донорской крови
от крупного рогатого скота 6
22. Машинист отливочной машины 6
23. Мездрильщик шкур 12
24. Микробиолог, биолог и бактериолог,
санитарный врач, занятые экспертизой или
соприкасающиеся с подозрительными и
зараженными инфекционными
заболеваниями скотом и продуктами 12 36
25. Навивальщик музыкальных струн,
шлифовщик струн и шлифовщик технических
сшивок, занятые в производстве струн и
технических сшивок из кишечного сырья 6
26. Обвальщик мяса 6
27. Опальщик субпродуктов 6
28. Промывщик шкур и засольщик шкур 6
29. Просевальщик, занятый на просеивании муки 6
30. Рабочие, занятые в термостатных отделениях
зального и камерного типа 12
31. Рабочие, постоянно занятые на санитарных
бойнях по переработке скота,
подозрительного на заразные болезни
(бруцеллез, сибирская язва, сап, туберкулез) 12
32. Рабочие по уборке и вывозке утиля, крови,
кишок и их отходов из цехов 6
33. Рабочие по производству технических
фабрикатов, занятые производством
технической продукции, вареных кормов и
альбумина 12
34. Рабочие, непосредственно занятые в
производстве изделий широкого потребления
из кости, рога и пера ручным и механическим
способами 6
35. Работники по производству
кровезаменителей, гидролизатов, различных
сывороток, стекловидного тела,
эхинококкового аллергена, лидазы 12 36
36. Работники по выработке гормональных,
ферментных и желчных препаратов 12 36
37. Рабочие по выработке гематогена 6
38. Работники, занятые дезинфекцией
Дезинсекцией и дератизацией при работе с
ядовитыми химическими веществами 12 36
39. Рабочие по борьбе с вредителями
сельскохозяйственных культур, посевов,
насаждений, амбарно-складскими и
сельскохозяйственными вредителями и
грызунами 12 36

40. Iндеттi аурулар (оба, маңқа, бруцеллез,
туляремия, отжара, құтыру және басқалар)
жөнiндегi күмәндi немесе көрiнеу жұқпалы
материалдармен жұмыс iстейтiн лаборатория
жұмысшылары 12 36
41. Ішек пен қарынның iшiндегiсiн төгумен
айналысатын ықшам өнiмдердi реттеушiлер 6
42. Электр арамен еттi және сүйектi кесумен
айналысатын, ет өнiмдерiн кесушi 6
43. Терiнi қырнап тазалаушы 12
44. Без-ферменттi шикiзатты жинаушы 6
45. Терi консервiлеу өндiрiсiнде iстейтiн,
терi сорттаушы 6
46. Қыл-қыбыр, қылшық және жүн сорттаушы-
өңдеушi; тарағыш машинаның операторы,
қыл-қыбыр қылшықты өңдеушi, қылшық пен
қыл-қыбырды ағартушы, қадаушы 6
47. Қайнатушы 6
48. Медициналық препараттар өндiрiсiнде
ыдыстарды стирилдеумен айналысатын,
материалдар мен препараттарды
стерилдеушi 6
49. Күбірлердi (малмаларды) тұздықтаумен
және тиеу-түсiрумен айналысатын терi
тұздаушы 6
50. Тұздалған ылғал шикiзатпен жұмыс
iстейтiн терi буушы 6
51. Өндiрiстiң ыстық учаскелерiн (камералар,
қазандықтар) жинаумен айналысатын,
өндiрiстiк үй-жайларды сыпырушы 6
ҚҰС ӨНIМДЕРIН ӨҢДЕУ ӨНДIРIСI
52. Құс етiн балауыздаушы 6
53. Құсты туберкулезге сараптаумен айналысатын
мал дәрiгерi және мал фельдшерi 12
54. Гидротаторшы 12
55. Қауырсын жұлу машинасының
машинисi 6
56. Құс етiн өңдеушi 6
57. Құс етiн үйiтушi 6
58. Құсты конвейерге iлумен айналысатын
құс және қоян iлдiрушi 6
59. Сою цехынан техникалық қалдықтарды
шығарумен айналысатын қосалқы
жұмысшы 6
60. Тiрi құсты қабылдаумен айналысатын,
тiрi құс пен қоянды конвейерге
қабылдаушы 6
61. Құсты қуырумен айналысатын, құс
және қоян етiнен аспаздық тағам
дайындаушы 6
62. Жемдi қайнатумен айналысатын, жем
дайындаушы 6
63. Тiрi құсты қабылдап, сорттаумен
айналысатын, тапсырушылардан тiрi құс
пен қоянды қабылдаушы-сорттаушы 6
64. Балауыз массасы регенераторшысы
(әзiрлеушi) 6
65. Құсты тураушы 6
66. Қауырсын-мамық жұлушы 6
67. Қауырсынды центрифугалаумен
айналысатын центрифугашы 6
68. Клеткаларды дезинфекциялаумен айналысатын,
клетка тазалаушы және дезинфектор 6
Қауырсын-мамық өндiрiсi
69. Мамық пен қауырсынды тиеумен және
түсiрумен тұрақты айналысатын жүк
тиеушi 12
70. Қауырсынды дозалаумен айналысатын
дозалаушы 12
71. Қауырсын өңдеу машинасының машинисi
(әмбебап), қауырсын-мамық айыратын
машинаның машинисi, жұмсақ ыдысты қағушы 12
72. Жастық тысты қауырсын-мамық
араласпасымен толтырушы-тiгушi 12
73. Қауырсын-мамық шикiзатын өңдеу
жөнiндегi машиналарды жөндеумен
айналысатын, машиналар мен жабдықтарды
жөндеушi электр жабдықтарына қызмет
көрсететiн слесарь-жөндеушi
және электр монтерi 12
74. Қауырсын-мамық шикiзаты мен
жартылай фабрикаттарды
тасымалдаумен, тиеумен және
түсiрумен айналысатын қосалқы
(көлiкте iстейтiн) жұмысшы 12

40. Работники лабораторий при работе с
подозрительным или заведомо заразным
материалом по зоонозным заболеваниям
(чуме, сапу, бруцеллезу, туляремии,
сибирской язве, бешенству и др.) 12 36
41. Разборщик субпродуктов, занятый
освобождением кишок и желудков от
содержимого 6
42. Распиловщик мясопродуктов, занятый
распиловкой мяса и костей электропилой 6
43. Сгонщик навала со шкур 12
44. Сборщик эндокринно-ферментного сырья 6
45. Сортировщик шкур, занятый в
шкуроконсервировочном производстве 6
46. Сортировщик-обработчик щетины, волоса и
шерсти; оператор чесальных машин,
отделочник щетинно-волосяных материалов,
отбельщик, калильщик волоса и щетины 6
47. Средовар 6
48. Стерилизаторщик материалов и препаратов,
занятый на стерилизации посуды в
производстве медпрепаратов 6
49. Тузлуковщик шкур, занятый на тузлуковании
и загрузке-выгрузке чанов (гашпилей) 6
50. Тюковщик шкур, занятый на работе с
мокросоленым сырьем 6
51. Уборщик производственных помещений,
занятый уборкой горячих участков
производства (камер, котлов) 6
ПТИЦЕПЕРЕРАБАТЫВАЮЩЕЕ ПРОИЗВОДСТВО
52. Восковщик тушек птицы 6
53. Ветеринарный врач и ветеринарный
фельдшер, занятые экспертизой птицы
на туберкулез 12
54. Гидротаторщик 12
55. Машинист перощипальной машины 6
56. Обработчик тушек птицы 6
57. Опальщик тушек птицы 6
58. Подвесчик птицы и кроликов, занятый на
подвеске птицы на конвейер 6
59. Подсобный рабочий, занятый на вывозке из
убойного цеха технических отходов 6
60. Приемщик живой птицы и кроликов на
конвейер, занятый на приеме живой птицы 6
61. Приготовитель кулинарных изделий из мяса
птицы и кроликов, занятый на жарке птицы 6
62. Приготовитель кормов, занятый на варке кормов 6
63. Приемщик-сортировщик живой птицы и
кроликов от сдатчиков, занятый на приеме и
сортировке живой птицы 6
64. Регенераторщик (приготовитель) восковой
массы 6
65. Резак птицы 6
66. Съемщик пера 6
67. Центрифуговщик, занятый на
центрифугировании пера 6
68. Чистильщик клеток и дезинфектор, занятый
на дезинфекции клеток 6
Перо-пуховое производство
69. Грузчик, постоянно занятый на погрузке и
разгрузке пуха и пера 12
70. Дозировщик, занятый на дозировании пера 12
71. Машинист (универсал) перообрабатывающих
машин, машинист перо-пухоотделительной
машины, выбивальщик мягкой тары 12
72. Набивщик-зашивщик наволочек перо-пуховой смесью 12
73. Наладчик машин и оборудования, занятый на
наладке машин по переработке перо-пухового
сырья; слесарь-ремонтник и электромонтер
по обслуживанию электрооборудования
(дежурные) 12
74. Подсобный (транспортный) рабочий, занятый
транспортировкой, загрузкой и выгрузкой
перо-пухового сырья и полуфабрикатов 12

75. Мамық көрпелердi сырып тiгушi 6
76. Мамық бұйымдарды тазалаушы 6
Желiм және желатин өндiрiсi
77. Сүйектi бензинмен майдан айыру
процесiн жүргiзумен айналысатын
айырушы аппаратшы 6
78. Силикат желiм (сұйық шыны) өндiру
жөнiндегi аппаратшы 12
79. Әктi сөндiру аппаратшысы 12
80. Желатин, сүйек және илеу желiмi
өндiрiсiнде iстейтiн вакуум-аппарат
аппаратшысы 6
81. Экстракция аппаратшысы 6
82. Желатин қайнататын аппаратшы 6
83. Газбен консервiлеу аппаратшысы 6
84. Айыру аппаратшысы 6
85. Сүйек желiм аппаратшысы,
диффузорларды тиеушi (түсiрушi),
экстракторлар тиеушi (түсiрушi) 6
86. Күл аппаратшысы және
бейтараптандыру аппаратшысы 6
87. Сүйек булағыштың кептiру
қондырғысының аппаратшысы 6
88. Кептiру қондырғысының аппаратшысы,
желатин кептiрушi 6
89. Сүйек ұнын ыдысқа салып буып-түюмен
айналысатын, сүйек ұнының дозалаушысы 12
90. Құрғақ желiм мен желатиндi ұнтақтаумен
айналысатын ұнтақтаушы; желiмдi
алушы - буып-түюшi; желатиндi буып-түюмен
айналысатын ораушы 6
91. Желатин өндiрiсiнде iстейтiн
бақылаушы 6
92. Сүйектi ұнтақтау-калибрлеумен
айналысатын, ұнтақтау агрегатының
машинисi 6
93. Сүйектi тұз қышқылымен мацерациялайтын,
оссеин мацераторшысы 6
94. Жылтыратушы 6
95. Желiм үшiн шикiзат қабылдаушы және
желiм және желатин үшiн шикiзатпен
жұмыс iстейтiн жүк тиеушi 12
96. Елеушi (шашыратушы) 6
97. Фторлы натрий және кесек әк елеушi 12
98. Буланған сүйектi езушi (тартушы) 12
99. Жұмсақ желатин шикiзатын кесушi 6
100. Галлерттердi төгумен және құюмен айналысатын
төгушi-құюшы; желiм мен желатиндi желатиндеу
процесiнде iстейтiн аппаратшы; галлерт кесушi 6
101. Желатин өндiрiсi технологиялық жабдықтарын
жөндеумен тұрақты айналысатын электр
жабдықтарын жөндеу жөнiндегi слесарь-жөндеушi
және электр монтерi 6
102. Сүйек сорттаушы 6
103. Казеин желiмiн жасаушы 12
104. Кептiру-тарту цехында, бөлiмшесiнде
iстейтiн тасымалдаушы 6
105. Желатин өндiрiсi цехтары мен учаскелерiн
жинаумен айналысатын, өндiрiстiк үй-жайларды
сыпырушы 6
106. Шнекшi 6
СYТ ӨНЕРКӘСIБI
107. Құрғақ сүт өндiрiсi аппаратшысы 6
108. Сүттi және басқа сүт шикiзатын
қоюлату жөнiндегi аппаратшы 6
109. Стерилдеу аппаратшысы 6
110. Вафельшi 6
111. От жағылмайтын үй-жайда (температурасы 0' С
және одан да төмен) жұмыс iстейтiн, сүт
өнiмдерiнiң дефростатшысы 6
112. От жағылмайтын үй-жайда (температурасы 0' С
және одан да төмен) балмұздақты қолмен
былғайтын, тағам былғағыш 6
113. Мұзфромнан мұз ойып алумен
айналысатын, мұз дайындаушы 6
114. Камерада жұмыс iстеген кезде
балмұздақты өңдеушi 6
115. Балмұздақ дайындаушы 6
116. Шикiзатты жуумен және тазалаумен
айналысатын, балқытылған сыр
дайындаушы 6

75. Стегальщик пуховых одеял 6
76. Чистильщик перовых изделий 6
Производство клея и желатина
77. Аппаратчик экстрагирования, занятый
ведением процесса обезжиривания кости бензином 6
78. Аппаратчик по производству силикатного
клея (жидкое стекло) 12
79. Аппаратчик гашения извести 12
80. Аппаратчик вакуум-аппаратов, занятый в
производстве желатина, костного и
мездрового клеев 6
81. Аппаратчик экстракции 6
82. Аппаратчик варки желатины 6
83. Аппаратчик газового консервирования 6
84. Аппаратчик перегонки 6
85. Аппаратчик костного клея, загрузчик
(выгрузчик) диффузоров, загрузчик
(выгрузчик) экстракторов 6
86. Аппаратчик золки и аппаратчик нейтрализации 6
87. Аппаратчик сушильной установки кости-паренки 6
88. Аппаратчик сушильной установки,
сушильщик желатина 6
89. Дозировщик костяной муки, занятый на
упаковке костяной муки в тару 12
90. Дробильщик, занятый на дроблении сухого
клея и желатина; съемщик-упаковщик клея;
фасовщик, занятый на упаковке желатина 6
91. Контролер, занятый в желатиновом производстве 6
92. Машинист дробильного агрегата, занятый на
дроблении-калибровке кости 6
93. Мацераторщик оссеина, на мацерации кости
соляной кислотой 6
94. Полировщик 6
95. Приемщик сырья для клея и грузчик, занятые
на работах с сырьем для клея и желатина 12
96. Просевальщик (рассевальщик) 6
97. Просевальщик фтористого натрия и извести-
пушонки 12
98. Размольщик (мельник) кости-паренки 12
99. Резчик мягкого желатинного сырья 6
100. Сливщик-разливщик, занятый на сливе и
разливе галлерты; аппаратчик
желатинизации, занятый на процессе
желатинизации клея и желатина; резчик галлерты 6
101. Слесарь-ремонтник и электромонтер по
ремонту электрооборудования, постоянно
занятые ремонтом технологического
оборудования желатинового производства 6
102. Сортировщик кости 6
103. Составитель казеинового клея 12
104. Транспортировщик, занятый в сушильно-
мельничном цехе, отделении 6
105. Уборщик производственных помещений,
занятый уборкой цехов и участков
желатинового производства 6
106. Шнековщик 6
МОЛОЧНАЯ ПРОМЫШЛЕННОСТЬ
107. Аппаратчик производства сухого молока 6
108. Аппаратчик по сгущению молока и другого
молочного сырья 6
109. Аппаратчик стерилизации 6
110. Вафельщик 6
111. Дефростатчик молочных продуктов, занятый
на работе в неотапливаемых помещениях
(температура от 0о С и ниже) 6
112. Завертчик изделий, занятый на завертывании
мороженого вручную в неотапливаемых
помещениях (температура от 0 о С и ниже) 6
113. Заготовщик льда, занятый на выемке льда из
льдофром 6
114. Закальщик мороженого при работе в камере 6
115. Изготовитель мороженого 6
116. Изготовитель плавленого сыра, занятый на
мойке и зачистке сырья 6

117. Шұжықша сырды ыстаушы 12
118. Сүт қантын кептiрушi 6
119. Сыр тұздау 6
120. Термостатшы 6
121. Термостатшы-салқындатушы 6
122. От жағылмайтын үй-жайда (температурасы 0' С
және одан да төмен) балмұздақты қолмен
тақталап салып жинаушы 6
123. Балмұздақты қалыптан алумен
айналысатын, балмұздақ қалыпшысы 6
МАЙ ӨНЕРКӘСIБI
Өсiмдiк майлары өндiрiсi
124. Күнжара және шрот ұнтақтаумен
айналысатын ұнтақтаушы 12
125. Қуырушы 6
126. Магнитшi 6
127. Престеушi-сығушы 6
128. Престеушi-қалыптаушы 6
129. Кептiрушi 6
Мамық айырушы цехтар мен бөлiмшелер
130. Ауысымда жұмыс iстейтiн жұмысшылар,
басшылар және мамандар 12
Лецитин өндiрiсi
131. Гидрататоршы 6
132. Кристалдаушы 6
133. Регенераторшы 12
134. Фосфадшы 12
Жаңғақ-сүйектi дәнек өндiрiсi
135. Ащы миндальды эфир майын алумен
айналысатын май алушы, престеушi-сығушы 12 36
136. Ауысымдарда жұмыс iстейтiн басқа да
жұмысшылар, басшылар және мамандар 12
Қыша ұнтағы және соя ұны өндiрiсi
137. Ауысымдарда жұмыс iстейтiн жұмысшылар,
басшылар және мамандар 12
Шайыр өндiрiсi
138. Ауысымдарда жұмыс iстейтiн жұмысшылар,
басшылар және мамандар 12
Майларды тазарту, дезодорациялау,
майларды сүзгіден өткiзу және соапсток өңдеу
139. Күкiрт қышқылы саломасын қайнатумен
айналысатын, салома қайнатушы 12
140. Ыстықтай сүзгiде iстейтiн сүзгіден
өткiзуші (сүзгiшi) 12
141. Ауысымдарда iстейтiн басқа да
жұмысшылар, басшылар мен мамандар 6
Айырғыш-глицерин өндiрiсi
142. Глицерин суын буландырумен
айналысатын, буландыру аппаратшысы 6
143. Глицериндi ион алмастырғышпен
тазалау аппаратшысы 6
144. Май мен глицериндi
дистиляциялаумен айналысатын, айыру
аппаратшысы 6
145. Май айырғыш аппаратшысы 6
146. Глицериндi дистилляциялау және
майлы кислоталар учаскесiнде iстейтiн
қазандық машинисi (от жағушы) 6
147. Бейтараптандырушы 6
Жуу құралдарының өндiрiсi
148. Вакуум-кептiру учаскесiнiң аппаратшысы 6
149. Шикiзат және жартылай фабрикаттар
домалатушы 12
150. Жағып жылытушы 6
151. Дозалаушы 12
152. Жуу құралдары үшiн негiз дайындаушы 12
153. Сорап қондырғысының машинисi 6
154. Сабын қайнатушы 6
155. Бояу әзiрлеушi 12
156. Сабын жоңқаларын кептiрумен
айналысатын кептiрушi 6
Синтетикалық жуу құралдары өндiрiсi
157. Тiкелей өндiрiстегi ауысымдарда жұмыс
iстейтiн жұмысшылар, басшылар және
мамандар 12
Жуатын және сабын ұнтақтары өндiрiсi
158. Жуу құралдары араласпаларын тиеушi-
түсiрушi, бақылаушы, жасаушы,
кептiрушi, ыдысқа салушы 12
Ланолин өндiрiсi
159. Ланолиншi 12
Стеарин-олеин өндiрiсi
160. Ауысымдарда жұмыс iстейтiн жұмысшылар,
басшылар және мамандар 12
Тунг майы өндiрiсi

117. Коптильщик колбасного сыра 12
118. Сушильщик молочного сахара 6
119. Сыросол 6
120. Термостатчик 6
121. Термостатчик-хладостатчик 6
122. Укладчик-упаковщик, занятый на укладке
мороженого вручную в неотапливаемых
помещениях (температура от 0 о С и ниже) 6
123. Формовщик мороженого, занятый на выемке
мороженого из форм 6
МАСЛОЖИРОВАЯ ПРОМЫШЛЕННОСТЬ
Производство растительных масел
124. Дробильщик, занятый на дроблении жмыха и шрота 12
125. Жаровщик 6
126. Магнитчик 6
127. Прессовщик-отжимщик 6
128. Прессовщик-формовщик 6
129. Сушильщик 6
Пухоотделительные цехи и отделения
130. Рабочие, руководители и специалисты,
работающие в сменах 12
Производство лецитина
131. Гидрататорщик 6
132. Кристаллизаторщик 6
133. Регенераторщик 12
134. Фосфатидчик 12
Орехово-косточковое производство
135. Жировщик, прессовщик-отжимщик, занятые
на получении горькоминдальных эфирных масел 12 36
136. Остальные рабочие, руководители и
специалисты, работающие в сменах 12
Производство горчичного порошка и соевой муки
137. Рабочие, руководители и специалисты,
работающие в сменах 12
Производство фурфурола
138. Рабочие, руководители и специалисты,
работающие в сменах 12
Рафинация, дезодорация жиров,
фильтрация масел и обработка соапстока
139. Разварщик саломаса, занятый разваркой
саломаса серной кислотой 12
140. Фильтровальщик (фильтровщик), занятый на
горячей фильтрации 12
141. Остальные рабочие, руководители и
специалисты, работающие в сменах 6
Расщепительно-глицериновое производство
142. Аппаратчик выпаривания, занятый
выпариванием глицериновых вод 6
143. Аппаратчик ионнообменной очистки
глицерина 6
144. Аппаратчик перегонки, занятый на
дистиляции жиров и глицерина 6
145. Аппаратчик расщепления жиров 6
146. Машинист (кочегар) котельной, занятый на
участке дестилляции глицерина и жирных кислот 6
147. Нейтрализаторщик 6
Производство моющих средств
148. Аппаратчик вакуум-сушильной установки 6
149. Вальцовщик сырья и полуфабрикатов 12
150. Вытопщик 6
151. Дозировщик 12
152. Заготовщик основы для моющих средств 12
153. Машинист насосных установок 6
154. Мыловар 6
155. Приготовитель красок 12
156. Сушильщик, занятый на сушке мыльной стружки 6
Производство синтетических моющих средств
157. Рабочие, руководители и специалисты
работающие в сменах, непосредственно
занятые в производстве 12
Производство стиральных и мыльных порошков
158. Загрузчик-выгрузчик, контролер, составитель
смесей моющих средств, сушильщик, фасовщик 12
Производство ланолина
159. Ланолинщик 12
Стеарино-олеиновое производство
160. Рабочие, руководители и специалисты,
работающие в сменах 12
Производство тунгового масла

161. Ауысымдарда жұмыс iстейтiн жұмысшылар,
басшылар және мамандар 12
Синтетикалық майлы қышқыл мен
спирттер өндiрiсi
162. Тiкелей өндiрiстегi ауысымдарда жұмыс
iстейтiн жұмысшылар, басшылар және мамандар 12
ҚАНТ ӨНЕРКӘСIБI
Құм қант өндiрiсi
Жұмысшылар
163. Әлсiн-әлсiн қимылдайтын диффузорларда
жұмыс iстейтiн диффузия аппаратшысы 6
164. Сепарация цехының жұмысшылары 12
165. Иониттi қондырғылар жанындағы регенерациялық
бөлiмшелер жұмысшылары 6
166. Сатураторшы 6
167. Гидротранспортерге қызмет көрсетумен
айналысатын транспортершi 6
Басшылар мен мамандар
168. Сепарациялық цехтар ауысымдарында
iстейтiн басшылар мен мамандар 12
Шақпақ қант өндiрiсi
Шақпақ-қант өндiрiсiнiң басты әдiсi
169. Пассбургтегi және жылытқыштардағы
жұмысшылар 12
170. Шақпақ голдарды жарықпен кептiру
және жоғарғы көтеру жұмысшылары 12
Шақпақ қантты престеп-кептiру
өндiрiсi
171. Престеушi-қалыптаушы 6
172. Сүзгіден өткiзушi (сүзгiшi) 6
Құм қант және шақпақ қант өндiрiсi үшiн
жалпы кәсiптер
173. Утфел аппаратшысы-қайнатушысы 6
174. Буландыру аппаратшысы 6
175. Қант тұндырушы, сорап станциясының
машинисi, ағарту учаскесiнде iстейтiн
шақпақ голдарды ағартушы және
тасымалдаушы 6
176. Кристалдаушы 6
177. Утфел құюшы 6
178. Кептiрушi 6
179. Центрифугашы 6
Сүйек көмiрi өндiрiсi
Жұмысшылар
180. Жүкшi 6
181. Ұнтақтаушы 12
182. Тiгушi 12
183. Қоймашы 6
184. Скиптi көтергiш машинисi 12
185. Шикiзат күйдiрушi 12
186. Қосалқы (тасымалдаушы) жұмысшы 6
187. Слесарь-жөндеушi 6
188. Сүйек сорттаушы 12
189. Тасымалдаушы 6
190. Өндiрiстiк үй-жайларды сыпырушы 6
191. Электр жабдықтарына қызмет
көрсететiн электр монтерi 6
Басшылар мен мамандар
192. Сүйек көмiрi өндiрiсiнде iстейтiн
басшылар мен мамандар 12
КОНСЕРВIЛЕР МЕН КОНЦЕНТРАТТАР ӨНДIРIСI
Жемiс-жидек консервiлерi мен шырындары өндiрiсi
193. Стерилдеу аппаратшысы, пастерлеу
аппаратшысы, жартылай фабрикаттарды
булаумен айналысатын булаушы 6
194. Сульфаттау аппаратшысы; отты
форсункалар мен пештерде жұмыс
iстейтiн ыстаушы және қуырушы 6
195. Сульфатталған шикiзатты (пюре,
шырын, жемiс, жидек) өңдеумен
айналысатын жұмысшылар 6
196. Көкөнiс кептiрумен айналысатын
кептiрушi 6
197. Жемiстi сiлтiмен тазалаушы 6
Тағам араласпалары өндiрiсi
198. Дән жарушы 6
199. Дезодораторшы 6
200. Ұрық бөлгiш машинаның машинисi 6
201. Балалар ұны үшiн нан пiсiрумен
айналысатын наубайшы 12
Кофе және кофе сусындары өндiрiсi
202. Шикiзат және жартылай фабрикаттар
домалатушы 6
203. Жентектеушi 6
204. Ұнтақтаушы 6
205. Ерiгiш кофе өндiрiсiнде iстейтiн,
экстракциялы батарея операторы 6

161. Рабочие, руководители и специалисты,
работающие в сменах 12
Производство синтетических жирных
кислот и спиртов
162. Рабочие, руководители и специалисты,
работающие в сменах, непосредственно
занятые в производстве 12
САХАРНАЯ ПРОМЫШЛЕННОСТЬ
Сахаропесочное производство
Рабочие
163. Аппаратчик диффузии, занятый на
диффузорах периодического действия 6
164. Рабочие сепарационных цехов 12
165. Рабочие регенерационных отделений при
ионитных установках 6
166. Сатураторщик 6
167. Транспортерщик, занятый обслуживанием
гидротранспортера 6
Руководители и специалисты
168. Руководители и специалисты, работающие в
сменах сепарационных цехов 12
Сахарорафинадное производство
Головной способ производства сахара-рафинада
169. Рабочие на пассбургах и подогревателях 12
170. Рабочие светлых сушек и верхней подъемки
рафинадных голов 12
Прессово-сушковое производство сахара рафинада
171. Прессовщик-формовщик 6
172. Фильтровальщик (фильтровщик) 6
Общие профессии для сахаропесочного и
сахарорафинадного производства
173. Аппаратчик-варщик утфеля 6
174. Аппаратчик выпаривания 6
175. Клеровщик сахара, машинист насосных
установок, отбельщик рафинадных голов и
транспортировщик, занятые на участке пробелки 6
176. Кристаллизаторщик 6
177. Разливщик утфеля 6
178. Сушильщик 6
179. Центрифуговщик 6
Производство костяного угля
Рабочие
180. Возчик 6
181. Дробильщик 12
182. Зашивальщик 12
183. Кладовщик 6
184. Машинист скипового подъемника 12
185. Обжигальщик сырья 12
186. Подсобный (транспортный) рабочий 6
187. Слесарь-ремонтник 6
188. Сортировщик кости 12
189. Транспортировщик 6
190. Уборщик производственных помещений 6
191. Электромонтер по обслуживанию
электрооборудования 6
Руководители и специалисты
192. Руководители и специалисты, работающие в
сменах, занятые в производстве костяного угля 12
ПРОИЗВОДСТВО КОНСЕРВОВ И КОНЦЕНТРАТОВ
Производство плодоовощных консервов и соков
193. Аппаратчик стерилизации, аппаратчик
пастеризации; бланшировщик, занятый
бланшированием полуфабрикатов 6
194. Аппаратчик сульфитирования; окурщик и
обжарщик, занятые на работе на огневых
форсунках и печах 6
195. Рабочие, занятые на обработке
сульфитированного сырья (пюре, соков,
фруктов, ягод) 6
196. Сушильщик, занятый на сушке овощей 6
197. Чистильщик плодов щелочью 6
Производство пищевых концентратов
198. Взрывальщик зерен 6
199. Дезодораторщик 6
200. Оператор зародышеотделительной машины 6
201. Пекарь, занятый выпечкой хлебцев для
детской муки 12
Производство кофе и кофейных напитков
202. Вальцовщик сырья и полуфабрикатов 6
203. Грануляторщик 6
204. Дробильщик 6
205. Оператор экстракционной батареи, занятый в
производстве растворимого кофе 6

206. Ерiгiш кофе желiсiндегi кептiргiш
операторы 6
207. Араластырушы, ораушы 6
ТАҒАМ ҚЫШҚЫЛЫ, ЭССЕНЦИЯ, ТҰЗДЫҚЫШҚЫЛ
БЕТАИН (АЦИДИН) ӨНДIРIСI
Жұмысшылар
208. Автоклавшы 12
209. Буландыру аппаратшысы 12
210. Сiлтiден айыру аппаратшысы 12
211. Әк өшiру аппаратшысы 12
212. Кристалдау аппаратшысы 12
213. Бейтараптандыру аппаратшысы 12
214. Орталап қайнату аппаратшысы 12
215. Сульфаттау аппаратшысы 12
216. Биосинтез препараттарын ферменттеу
аппаратшысы 12
217. Сүзгіден өткiзу аппаратшысы 12
218. Ашыту камерасын стирилдеумен айналысатын,
технологиялық ыдыстарды өңдеушi
219. Қышқыл құюмен айналысатын құюшы-төгушi 12
220. Кептiрушi 12
221. Өндiрiстiк үй-жайларды сыпырушы 12
222. Жинаушы-буып-түюшi 12
223. Центрифугашы 12
Басшылар мен мамандар
224. Тiкелей өндiрiсте iстейтiн басшылар
мен мамандар 12
Галютаминдi қышқыл өндiрiсi
225. Тiкелей өндiрiсте iстейтiн жұмысшылар
басшылар мен мамандар 12 36
Уксус өндiрiсi
Жұмысшылар
226. Айыру аппаратшысы 12
227. Уксус айыру аппаратшысы 12
228. Уксус өңдеу аппаратшысы 12
Басшылар мен мамандар
229. Уксус өндiрiсiнде iстейтiн ауысым
шеберi 12
ТҰЗ ӨНДIРУ ЖӘНЕ ӨҢДЕУ
Тас тұзды өндiру және өңдеу
ЖЕР АСТЫ ЖҰМЫСТАРЫ
230. Жұмысшылар 12 36
231. Басшылар мен мамандар 12
ШАХТАНЫҢ YСТIҢГI ЖАҒЫНДАҒЫ ЖҰМЫС
232. Бункершi 6
233. Көтеру машинасының машинисi 6
234. Қолмен домалату кезiндегi жұмысты
орындайтын аударушы 12
235. Механикалық домалату кезiндегi
жұмысты орындайтын аударушы 6
236. Тұтқашы-сигналшы 12
237. Скиптеушi 6
Көлдер мен бассейндердегі тұнба және
шөкпе тұздарды өндiру
238. Кагатшы (бурттаушы) 12
239. Тұз сындырушы 12
240. Тұз комбайны жанындағы тракторда
жұмыс iстейтiн, көлден тұз өндiретiн
агрегаттар машинисi 12
241. Механикалық таптау машинисi 12
242. Тұз комбайнының машинисi 12
243. Тұз жинау комбайнының машинисi 12
244. Бассейндегi тұзды үюшi 12
245. Көлдегi жол көрсетушi 12
246. Тұз комбайнындағы құбыршы 12
247. Электр жабдығына қызмет көрсету
жөнiндегi электр монтерi 12
248. 238-247-тармақтарда көрсетiлгендерiнен
басқа жұмысшылар, басшылар мен
мамандар 6
Қайнатпа тұз өндiрiсi
249. Буландыру аппаратшысы 12
250. Тұз булаушы:
1) күреу 6
2) тұз қайнату жұмысында iстейтiндер 12
251. Тұз кәсiпшiлiгiнiң жұмысшылары 6
252. Тұздықты химиялық тазарту
реакторшысы 6
253. Тұз күреуші 6
254. Кептiрушi; центрифугашы 6
Тұзды тарту және тиеу
255. Жұмысшылар, басшылар мен мамандар 6
Тұзды бөлшектеп салу
256. Жұмысшылар, басшылар мен мамандар 6
Тұзфенотиазиндi, тұзтиодифениламиндi
және басқа химикаттар брикеттерi өндiрiсi

206. Оператор сушилки на линии растворимого кофе 6
207. Смесильщик, фасовщик 6
ПРОИЗВОДСТВО ПИЩЕВЫХ КИСЛОТ, ЭССЕНЦИИ,
СОЛЯНОКИСЛОГО БЕТАИНА (АЦИДИНА)
Рабочие
208. Автоклавщик 12
209. Аппаратчик выпаривания 12
210. Аппаратчик выщелачивания 12
211. Аппаратчик гашения извести 12
212. Аппаратчик кристаллизации 12
213. Аппаратчик нейтрализации 12
214. Аппаратчик средоварения 12
215. Аппаратчик сульфирования 12
216. Аппаратчик ферментации препаратов биосинтеза 12
217. Аппаратчик фильтрации 12
218. Обработчик технологических емкостей и
тары, занятый на стерилизации бродильных камер 12
219. Сливщик-разливщик, занятый разливом кислот 12
220. Сушильщик 12
221. Уборщик производственных помещений 12
222. Укладчик-упаковщик 12
223. Центрифуговщик 12
Руководители и специалисты
224. Руководители и специалисты,
непосредственно занятые в производстве 12
Производство глютаминовой кислоты
225. Рабочие, руководители и специалисты,
непосредственно занятые в производстве 12 36
Производство уксуса
Рабочие
226. Аппаратчик перегонки 12
227. Аппаратчик по перегонке уксуса 12
228. Аппаратчик выработки уксуса 12
Руководители и специалисты
229. Сменные мастера, занятые в производстве уксуса 12
ДОБЫЧА И ПЕРЕРАБОТКА СОЛИ
Добыча и переработка каменной соли
ПОДЗЕМНЫЕ РАБОТЫ
230. Рабочие 12 36
231. Руководители и специалисты 12
РАБОТЫ НА ШАХТНОЙ ПОВЕРХНОСТИ
232. Бункеровщик 6
233. Машинист подъемной машины 6
234. Опрокидчик, выполняющий работу при
ручной откатке 12
235. Опрокидчик, выполняющий работу при
механической откатке 6
236. Рукоятчик-сигналист 12
237. Скиповщик 6
Добыча самосадочной и садочной соли
в озерах и бассейнах
238. Кагатчик (буртовщик) 12
239. Ломщик соли 12
240. Машинист агрегатов по добыче соли в озере,
работающий на тракторе при солекомбайне 12
241. Машинист механического катка 12
242. Машинист солекомбайна 12
243. Машинист солеуборочного комбайна 12
244. Навальщик соли в бассейнах 12
245. Путевой в озере 12
246. Трубник на солекомбайне 12
247. Электромонтер по обслуживанию электрооборудования 12
248. Рабочие, руководители и специалисты, за
исключением перечисленных в пунктах 238-247 6
Производство выварочной соли
249. Аппаратчик выпаривания 12
250. Выпарщик соли, занятый на работах:
1) по выгребу 6
2) по солеварению 12
251. Рабочие рассолопромыслов 6
252. Реакторщик химочистки рассола 6
253. Соленагребальщик 6
254. Сушильщик; центрифуговщик 6
Помол и погрузка соли
255. Рабочие, руководители и специалисты 6
Фасовка соли
256. Рабочие, и руководители и специалисты 6
Производство брикетов солефенотиазиновых,
солетиодифениламиновых и других химикатов

257. Ауысымдарда жұмыс iстейтiн жұмысшылар,
басшылар және мамандар 12 36
ШАРАП, СЫРА, АЛКОГОЛЬСIЗ СУСЫНДАР, СПИРТ ЖӘНЕ АРАҚ-ШАРАП
ӨНIМДЕРI ӨНДIРIСI
258. Спирт айыру және ректификаттау
аппаратшысы 12 36
259. Булау аппаратшысы 6
260. Ашыту процесiнiң аппаратшысы 6
261. Шампан өндiрiсi аппаратшысы 6
262. Ашытқы өндiру аппаратшысы 6
263. Қайнатушы 6
264. Дегоржер 6
265. Спирттi iшуге жарамсыздандырушы 6
266. Сусындар үшiн құрғақ араласпаларды
дозалаумен және бөлшектеп салумен
айналысатын дозалаушы және
бөлшектеп салушы 6
267. Солод, солодсыз материалдар және
барда ұнтақтаумен айналысатын
ұнтақтаушы 6
268. Солод кептiргiшке қызмет көрсетумен
айналысатын тиеушi-түсiрушi 6
269. Сүзгiлердi зарядтаушы 6
270. Күбiшi 6
271. Солод қуырумен айналысатын
қуырушы 6
272. Шарап (шарап материалдарын)
өңдеумен айналысатын, шарап
материалдары мен шарап өңдеушi 6
273. Коньяк өңдеумен айналысатын, коньяк
спиртiн және коньяк өңдеушi 6
274. Ашытқының таза дақылын шығарумен
және көбейту жұмыстарында, ашыту
процесiнде жұмыс iстейтiн, сыра
ашытқысын және шырын өңдеушi 6
275. Шарап жасаудағы қалдықтарды
өңдеушi 6
276. Ашытқының таза дақылын өсiру
операторы 6
277. Шампан құйылған шишаны салқындату және
қатыру операциясында iстейтiн, шампан
дайындаушы 6
278. Престеушi-сығушы 6
279. Суперфосфат сорғышты әзiрлеушi 6
280. Үнемi подвалда жұмыс iстейтiн
жұмысшылар 6
281. Ремюер 6
282. Шарап сақтауға бейiмделген тау
тоннелдерiнде, штольняларда, тау
кенiнен босап қалған орындарда
тұрақты iстейтiн жұмысшылар 12
283. Шарап тасты кислота өндiрiсiнде
тiкелей iстейтiн жұмысшылар 6
284. Дәндi қабылдаумен, тазалаумен,
сорттаумен және тасымалдаумен
айналысатын жұмысшылар 6
285. Солодшы 6
286. Солод кептiрумен айналысатын
кептiрушi 6
287. Гидротасымалдағышқа қызмет көрсетумен
айналысатын тасымалдаушы 6
288. Тоңазытушы 6
289. Сүзгiден өткiзушi (сүзгiшi) 6
АШЫТҚЫ ӨНДIРIСI
Жұмысшылар
290. Ашытқы өсiру аппаратын, сүзiндi және
ағынды күбiнi жуумен айналысатын
жуушы 6
291. Сүзгiполотен және тор жуушы 6
292. Таза ашытқы дақылын өсiру операторы 6
293. Ашытқы өсiру операторы 6
294. Жұғымды орта мен тұз араласпаларын
әзiрлейтiн оператор 6
295. Престеушi-сығушы 6
296. Биомасса сепараторшысы 6
297. Ашытқы кептiрушi 6
Басшылар мен мамандар
298. Сүзiндi және ашыту бөлiмшелерiнде
тұрақты iстейтiн ауысым шеберi,
техник, инженер 6
КОНДИТЕР ӨНДIРIСI
299. Бисквит пешiнде тұрақты жұмыс
iстейтiн бисквитшi
300. Дражелейтiн қазандықта жұмыс iстейтiн
дражешi, кондитер бұйымдарын себушi,
карамел мен драженi глянцтеушi 6
301. Қолмен сығатын, крахмал елейтiн, ұяларды
штамповкалайтын және корпусты крахмалдан
тазалайтын конфетшi 6

257. Рабочие, руководители и специалисты,
работающие в сменах 12 36
ПРОИЗВОДСТВО ВИНА, ПИВА, БЕЗАЛКОГОЛЬНЫХ
НАПИТКОВ, СПИРТА И ЛИКЕРО-ВОДОЧНЫХ ИЗДЕЛИЙ
258. Аппаратчик перегонки и ректификации спирта 12 36
259. Аппаратчик выпаривания 6
260. Аппаратчик процесса брожения 6
261. Аппаратчик производства шампанского 6
262. Аппаратчик выращивания дрожжей 6
263. Варщик 6
264. Дегоржер 6
265. Денатураторщик спирта 6
266. Дозировщик и фасовщик, занятые
дозированием и фасовкой сухих
концентратов для напитков 6
267. Дробильщик, занятый на дроблении солода,
несоложенных материалов и барды 6
268. Загрузчик-выгрузчик, занятый
обслуживанием солодосушилок 6
269. Зарядчик фильтров 6
270. Купажист 6
271. Обжарщик, занятый на обжарке солода 6
272. Обработчик виноматериалов и вина, занятый
на обработке вин (виноматериалов) 6
273. Обработчик коньячных спиртов и коньяков,
занятый на обработке коньяков 6
274. Обработчик сусла и соков, занятый на
процессах брожения и на работах по
выведению и размножению чистой культуры дрожжей 6
275. Обработчик отходов виноделия 6
276. Оператор выращивания чистой культуры дрожжей 6
277. Приготовитель шампанского, занятый на
операции охлаждения и замораживания
бутылок с шампанским 6
278. Прессовщик-отжимщик 6
279. Приготовитель суперфосфатной вытяжки 6
280. Рабочие, постоянно работающие в подвалах 6
281. Ремюер 6
282. Рабочие, постоянно занятые на работах в
горных тоннелях, штольнях, горных
выработках, приспособленных под винохранилища 12
283. Рабочие, непосредственно занятые в
производстве виннокаменной кислоты 6
284. Рабочие, занятые на приемке, чистке,
сортировке и транспортировке зерна 6
285. Солодовщик 6
286. Сушильщик, занятый на сушке солода 6
287. Транспортерщик, занятый обслуживанием
гидротранспортера 6
288. Холодильщик 6
289. Фильтровальщик (фильтровщик) 6
ДРОЖЖЕВОЕ ПРОИЗВОДСТВО
Рабочие
290. Мойщик, занятый мойкой
дрожжерастительных аппаратов, заторных и
приточных чанов 6
291. Мойщик фильтрополотен и сеток 6
292. Оператор выращивания чистой культуры дрожжей 6
293 Оператор выращивания дрожжей 6
294 Оператор приготовления растворов
питательной среды и солей 6
295 Прессовщик-отжимщик 6
296 Сепараторщик биомассы 6
297 Сушильщик дрожжей 6
Руководители и специалисты
298 Сменный мастер, техник, инженер,
постоянно работающие в заторном и
бродильном отделениях 6
КОНДИТЕРСКОЕ ПРОИЗВОДСТВО
299. Бисквитчик, постоянно работающий у
бисквитных печей 6
300. Дражировщик, обсыпщик кондитерских
изделий, глянцовщик карамели и драже,
занятые работой на дражировочных котлах 6
301. Конфетчик, занятый на ручной отливке,
просеивании крахмала, штамповании ячеек и
очистке корпусов от крахмала 6

302. Сүрту машинасының машинисi және
сулфиттелген шикiзатпен тұрақты
жұмыс iстеген кезде күйдiрумен және
ашумен айналысатын жұмысшылар 6
303. Қуырушы 6
304. Қолмен тиеу және түсiру кезiнде,
температураны тұрақты реттеген кезде
жұмыс iстейтiн наубайшы 12
305. Какао массасын престеумен
айналысатын престеушi-сығушы 6
306. Қуырумен, аршумен және соломкалаумен
айналысатын, белок массасын әзiрлеушi 6
307. Қант тартумен айналысатын тартушы 6
308. Рушаль 6
309. Араластырғыш машинаға қант пудрасын,
какао-ұнтағты қолмен тиеуде тұрақты жұмыс
iстеген кезде шоколад массасын араластырумен
айналысатын араластырушы 6
310. Кептiрушi 6
311. Қолмен тиеу және түсiру кезiнде жұмыс
iстейтiн қамыр илеушi 6
312. Какао-ұнтақ пен тартылған кофенi
қолмен буып-түюмен айналысатын
буып-түюшi 6
ПЕКТИН ӨНДIРIСI
313. Күнбағыс себетiн тартумен
айналысатын дезинфектор 12
314. Ауысымдарда iстейтiн басқа да
жұмысшылар, басшылар мен мамандар 6
НАУБАЙШЫЛЫҚ ЖӘНЕ МАКАРОН ӨНДIРIСI
315. Улы заттарды қолданып жұмыс iстейтiн
дезинфектор 12
316. Шикiзатты дозалаумен айналысатын
(тұз ерiткiште қызмет көрсету кезiнде)
дозалаушы 6
317. Ашытқытанушы 6
318. Ұн қоймасы үй-жайында жұмыс
iстейтiн қоймашы 6
319. Өнiм пiсiрумен, сироп, помада
қайнатумен айналысатын кондитер 6
320. Машинист-сеуiп-төгушi 6
321. Бұрап жабатын машинаның машинисi 6
322. Сүрту машинасының машинисi 6
323. Қайнату (сумен күйдiру) машинасының
машинисi 6
324. Аударып тастайтын машинаның
машинисi 6
325. Пруфер машинисi 6
326. Қамыр бөлетiн машинаның машинисi 6
327. Наубайшы-шебер, наубайшы 12
328. Наубай пешiнде сухари кептiрумен
айналысатын наубайшы 12
329. Қалып пен жайпақ табақтарды майлаумен
айналысатын қосалқы жұмысшы 6
330. Ұн елеу жабдығын, ұн тасымалдайтын
жабдықты, қамыр илейтiн жабдық пен
наубайхана пешiн тазалаумен, жөндеумен
және iске әзiрлеумен айналысатын
жұмысшылар 6
331. Жаныштайтын станокта макарон қалдықтарын
тартумен айналысатын тартушы 6
332. Силосшы 6
333. Кептiрушi, ұзын түтiктi макарон
кептiрушi 6
334. Қамыр жасаушы, пряник жасаушы 6
335. ұн қоймаларын сыпырумен
айналысатын, өндiрiстiк үй-жайларды
сыпырушы 6
336. Тiкелей наубайхана өндiрiсiнде ыстық
нанды қалаумен айналысатын
жинаушы-тасушы 6
337. Қамырды қолмен илеп кесумен
айналысатын қамыр қалыпшысы 6
КРАХМАЛ-СIРНЕ ӨНДIРIСI
338. Күкiрттi пештердiң мұнаралы қондырғысында
және күкiрттi су өндiрiсiнде iстейтiн
жұмысшылар, басшылар мен мамандар 12
339. Шикi жүгерi крахмалы өндiрiсiнде (күкiрт
газын қолдану кезiнде), ауысымда жұмыс
iстейтiн жұмысшылар, басшылар, мамандар 12
Жүгерi жемi мен майы өндiрiсi

302. Машинист протирочных машин и рабочие,
занятые на шпарке и откупорке тары при
постоянной работе с сульфитированным сырьем 6
303. Обжарщик 6
304. Пекарь, занятый на работе при ручной
загрузке и выгрузке и при постоянной
регулировке температуры 12
305. Прессовщик-отжимщик, занятый на
прессовании массы какао 6
306. Приготовитель белковых масс, занятый на
обжарке, рушке и соломурировании 6
307. Размольщик, занятый на размоле сахара 6
308. Рушаль 6
309. Смесильщик, занятый на смешивании
шоколадных масс при постоянной работе на
ручной загрузке сахарной пудры, какао-
порошка в смесительные машины 6
310. Сушильщик 6
311. Тестомес, занятый на работе при ручной
загрузке и выгрузке 6
312. Фасовщик, занятый на фасовке вручную
какао-порошка и молотого кофе 6
ПРОИЗВОДСТВО ПЕКТИНА
313. Дезинфектор, занятый на размоле
подсолнечных корзинок 12
314. Остальные рабочие, руководители и
специалисты, работающие в сменах 6
ХЛЕБОПЕКАРНОЕ И МАКАРОННОЕ ПРОИЗВОДСТВА
315. Дезинфектор, занятый на работе с
применением ядовитых веществ 12
316. Дозировщик, занятый дозировкой сырья (при
обслуживании солерастворителя) 6
317. Дрожжевод 6
318. Кладовщик, работающий в помещениях
мучного склада 6
319. Кондитер, занятый выпечкой изделий, варкой
сиропа, помады 6
320. Машинист-засыпщик 6
321. Машинист закаточных машин 6
322. Машинист натирочных машин 6
323. Машинист обварочных (ошпарочных) машин 6
324. Машинист опрокидывательных машин 6
325. Машинист пруфера 6
326. Машинист тесторазделочных машин 6
327. Пекарь-мастер, пекарь 12
328. Пекарь, занятый сушкой сухарей на
хлебопекарных печах 12
329. Подсобный рабочий, занятый на смазке форм
и листов 6
330. Рабочие, занятые на очистке, ремонте и
наладке мукопросеивательного
оборудования, оборудования по
транспортировке муки, тестомесильного
оборудования и хлебопекарных печей 6
331. Размольщик, занятый размолом макаронных
отходов на вальцевом станке 6
332. Силосник 6
333 Сушильщик, сушильщик длиннотрубчатых макарон 6
334 Тестовод, тиражчик пряников 6
335 Уборщик производственных помещений,
занятый на уборке мучных складов 6
336 Укладчик-перевозчик, занятый укладкой
горячего хлеба непосредственно в
производстве хлебопечения 6
337. Формовщик теста, занятый на ручном замесе
и разделке теста 6
КРАХМАЛО-ПАТОЧНОЕ ПРОИЗВОДСТВО
Крахмало-паточное производство
338. Рабочие, руководители и специалисты,
работающие в сменах башенных установок
сернистых печей и на производстве сернистой воды 12
339. Рабочие, руководители и специалисты,
работающие в сменах, занятые в
производстве сырого кукурузного крахмала
(при применении сернистого газа) 12
Производство кукурузных кормов и масла

340. Құрғақ жем алу аппаратшысы 6
341. Жүгерi майын алу аппаратшысы 6
342. Тұндыру аппаратшысы 6
343. Сүзгiден өткiзушi (сүзгiшi) 6
Құрғақ крахмал өндiрiсi
344. Құрғақ крахмал алу өндiрiсi 12
345. Тотықтау аппаратшысы 12
346. Хлорлау аппаратшысы 12
347. Кептiрушi 12
348. Центрифугашы 12
Декстрин өндiрiсi
Жұмысшылар
349. Крахмалды ыдырату аппаратшысы 12
350. Крахмалды қышқылдатқыш 12
351. Елеушi 6
352. Слесарь-жөндеушi 6
353. Тасымалдаушы 6
354. Электр жабдығына қызмет көрсету
жөнiндегi электр монтерi 6
Басшылар мен мамандар
355. Ауысым шеберi, технигi, инженерi 6
Сiрне және глюкоза өндiрiсi
356. Сiрне алу аппаратшысы 6
357. Глюкоза алу аппаратшысы 6
358. Жұмсақ ыдыстарды қағушы, глюкозадан
босаған қаптарды тазалаушы 6
359. Крахмал сүт пен кислотаны дозалаумен
айналысатын дозалаушы 6
360. Салфеткаларды жуумен айналысатын
жуушы 6
361. Бейтараптандырушы 6
362. Қант себу операторы 6
363. Сұйықтықтың түсiн ағартушы 6
364. Сүзгi-престе және сүйек көмiрi сүзгiсiнде
iстейтiн сүзгiден өткiзушi (сүзгiшi) 6
365. Центрифугашы 6
Мальтоз өндiрiсi
366. Қант себу операторы 6
367. Сепараторшы 6
368. Солодашы 6
369. Сүзгi-престе жұмыс iстейтiн сүзгiден 6
өткізуші (сүзгiшi) 6
ШАЙ ӨНДIРIСI
Көк шай жапырағын алғашқы өңдеу, кiрпiш
көк шай өндiрiсi және шай өлшеп-бөлшектеу өндiрiсi
370. Тексерiп қарау столында жұмыс
iстейтiн өлшеушi 12
371. Суырушы-iрiктеушi 6
372. Плиткаларды ұнтақтаумен айналысатын
ұнтақтаушы 12
373. Купажшы 12
374. Бөлшектеп буып-түю машинасының машинисi 6
375. Қуырып-шиыршықтайтын машинаның машинисi 12
376. Шай шиыршықтайтын машинаның машинисi 12
377. Фиксациялық машинаның машинисi 12
378. Прес-қалып нығыздаушы 12
379. Машиналар мен жабдықтар жөндеушiсi 6
380. Кiрпiш шайды престеу желiсiнiң операторы 6
381. Прес-қалыпты дайындаушы 12
382. Жарамсыздарын iрiктеуде және механикалық
өлшеу конвейерiнде iстейтiн қосалқы жұмысшы 6
383. Кiрпiш шай престеушi 12
384. Плиталы шай престеушi 12
385. Кофеин материалдарын престеумен
айналысатын престеушi-қалыпшы 12
386. Лаоч буландырумен айналысатын булаушы 12
387. Шай кесумен айналысатын кесушi 12
388. Сепараторшы 12
389. Шай шикiзатын, жартылай фабрикатын
сорттаумен және лаоч өңдеумен
айналысатын сорттаушы-iрiктеушi 12
390. Шайдан бөгде араласпаларды алып
тастаумен айналысатын сорттаушы-iрiктеушi 6
391. Шай сорттаушы-iрiктеушi 12
392. Шай кептiрушi 12
393. Өндiрiстiк үй-жайларды сыпырушы 6
394. Шай шиыршықтау және буып-түю
автоматтарында iстейтiн жинаушы-буып-түюшi 6
395. Шайды бөлшектеп салушы 12

340. Аппаратчик получения сухих кормов 6
341. Аппаратчик получения кукурузного масла 6
342. Аппаратчик осаждения 6
343. Фильтровальщик (фильтровщик) 6
Производство сухого крахмала
344. Аппаратчик получения сухого крахмала 12
345. Аппаратчик окисления 12
346. Аппаратчик хлорирования 12
347. Сушильщик 12
348. Центрифуговщик 12
Декстриновое производство
Рабочие
349. Аппаратчик расщепления крахмала 12
350. Подкислительщик крахмал 12
351. Просевальщик 6
352. Слесарь-ремонтник 6
353. Транспортировщик 6
354. Электромонтер по обслуживанию электрооборудования 6
Руководители и специалисты
355. Сменный мастер, техник, инженер 6
Паточное и глюкозное производства
356. Аппаратчик получения патоки 6
357. Аппаратчик получения глюкозы 6
358. Выбивальщик мягкой тары, зачисткой
мешков из-под глюкозы 6
359. Дозировщик, занятый дозированием
крахмального молока и кислоты 6
360. Мойщик, занятый на мойке салфеток 6
361. Нейтрализаторщик 6
362. Оператор осахаривателя 6
363. Осветлительщик жидкостей 6
364. Фильтровальщик (фильтровщик), занятый на
работе на фильтрах-прессах и костеугольных
фильтрах 6
365. Центрифуговщик 6
Производство мальтозы
366. Оператор осахаривателя 6
367. Сепараторщик 6
368. Солодовщик 6
369. Фильтровальщик (фильтровщик), занятый на
работе на фильтр-прессах 6
ЧАЙНАЯ ПРОМЫШЛЕННОСТЬ
Первичная переработка зеленого чайного
листа, производство зеленого кирпичного
чая и чаеразвесочное производство
370. Весовщик, занятый на работе у смотрового стола 12
371. Веяльщик-выборщик 6
372. Дробильщик, занятый на дроблении плиток 12
373. Купажист 12
374. Машинист расфасовочно-упаковочных машин 6
375. Машинист обжарочно-скручивающего агрегата 12
376. Машинист чаескручивающих машин 12
377. Машинист фиксационных машин 12
378. Набивщик пресс-форм 12
379. Наладчик машин и оборудования 6
380. Оператор линии прессования кирпичного чая 6
381. Подготовщик пресс-форм 12
382. Подсобный рабочий, занятый на разборке
брака и у конвейера механической развески 6
383. Прессовщик кирпичного чая 12
384. Прессовщик плиточного чая 12
385. Прессовщик-формовщик, занятый на
прессовании кофеинового материала 12
386. Пропарщик. Занятый пропариванием лао-ча 12
387. Резчик, занятый на резке чая 12
388. Сепараторщик 12
389. Сортировщик-разборщик, занятый на
сортировке, разборке чайного сырья,
полуфабриката и на переборке лао-ча 12
390. Сортировщик-разборщик, занятый на
выборке из чая посторонних примесей 6
391. Сортировщик-разборщик чая 12
392. Сушильщик чая 12
393. Уборщик производственных помещений 6
394. Укладчик-упаковщик, занятый у
чаеоберточных и упаковочных автоматов 6
395. Фасовщик, занятый на фасовке чая 12

396. Ферменттеушi 12
ТЕМЕКI, МАХОРКА, СИГАР, ТЕМЕКI ЖӘНЕ МАХОРКА
ӨНIМДЕРI ӨНДIРIСI МЕН ТЕМЕКIНI ФЕРМЕНТТЕУ
Темекi-ферменттеу өндiрiсi
Жұмысшылар
397. Өлшеушi 6
398. Фермкамераларды тиеушi-түсiрушi 12
399. Қоймашы 6
400. Ферменттеу камераларына қызмет
көрсететiн химико-бактериологиялық
талдау лаборанты 12
401. Темекi дайындау және ферменттеу
желiсiнiң машинисi 12
402. Темекi көрсетушi 12
403. Тендердi престеумен айналысатын
престеушi-қалыптаушы 6
404. Фарматураны тазалаумен айналысатын,
фарматура мен қалдықтарды елеушi 12
405. Ферменттеу өндiрiсiнде темекi сорттаушы 12
406. Темекiнiң вагон партияларын тiркеушi 6
407. Тасымалдаушы 6
408. Ферментация бөлiмшелерiн сыпырумен
айналысатын, өндiрiстiк үй-жайларды сыпырушы 6
409. Тендердi буып-түюмен айналысатын
жинаушы - буып-түюшi 6
Басшылар мен мамандар
410. Ферментациялық зауыттардың ферментациялық
камераларында темекi ферменттеумен
айналысатын техник 12 36
Темекi және махорка өндiрiсi
411. Пневматикалық қондырғы машинисi 12
412. Шикiзат қоймасының жұмысшысы 6
413. Жапырақ темекiнi араластырушы 12
414. Жапырақ темекiнi сорттаумен
айналысатын, темекi сорттаушы 12
415. Темекi және махорка қоймасында
iстейтiн тасымалдаушы 6
416. Темекi ылғалдаушы 12
417. Махорка шикiзатын ылғалдаушы 12
Темекi, сигарет, папирос нығыздайтын, гилза
нығыздайтын, сигар, махорка өндiрiсi, тақтап
жинау цехтары, бөлiмшелерi мен учаскелерi
418. Ауысымдарда iстейтiн жұмысшылар,
басшылар мен мамандар 12
419. Сигарет фабрикаларындағы камераларда сигар
кептiрумен айналысатын кептiрушi 12 36
Иiскейтiн заттар фабрикасы өндiрiсi
420. Ауысымдарда iстейтiн жұмысшылар,
басшылар мен мамандар 12 36
Вискоз қалпақша өндiрiсi
421. Ауысымдарда iстейтiн жұмысшылар,
басшылар мен мамандар 12 36
Ацетат талшығынан жасалатын сигарет сүзгісi өндiрiсi
422. Сүзгi жасау машинасының машинисi,
қосалқы жұмысшы, реттеушi машинист 6
Жалпы кәсiптер
423. Темекi, махорка ұсақтарын жинайтын,
өңдейтiн, тасымалдайтын жұмысшы 12
424. Электр жабдықтарына қызмет көрсететiн
слесарь-жөндеушi электр монтерi:
1) темекi және махорка өндiрiсiнде 12
2) ферменттеу өндiрiсiнде тұрақты
жұмыс iстейтiндер 6
АШЫТҚЫДАН ЖАСАЛАТЫН D2 ВИТАМИНI ӨНДIРIСI
425. Тiкелей сәуле алу және артық кристалдану
сатысында iстейтiн жұмысшылар, басшылар
мен мамандар 12 36
426. 425-тармақта көрсетiлгенiнен басқа,
ауысымдарда iстейтiн жұмысшылар, басшылар
мен мамандар 6
ТАҒАМ БОЯУЫ ӨНДIРIСI
427. Ауысымдарда iстейтiн жұмысшылар, басшылар
мен мамандар 6
СИНТЕТИКАЛЫҚ ХОШ ИIСТI ЗАТТАР ӨНДIРIСI
Альдегидтер өндiрiсi

396. Ферментировщик 12
ПРОИЗВОДСТВО ТАБАКА, МАХОРКИ, СИГАР,
ТАБАЧНЫХ И МАХОРОЧНЫХ ИЗДЕЛИЙ И ФЕРМЕНТАЦИЯ ТАБАКОВ
Табачно-ферментационное производство
Рабочие
397. Весовщик 6
398. Загрузчик-выгрузчик фермкамер 12
399. Кладовщик 6
400. Лаборант химико-бактериологического
анализа, обслуживающий ферментационные камеры 12
401. Машинист линии подготовки табака и ферментации 12
402. Показчик табака 12
403. Прессовщик-формовщик, занятый на
прессовании тюков 6
404. Просевальщик фарматуры и отходов, занятый
на очистке фарматуры 12
405. Сортировщик табака в ферментационном производстве 12
406. Составитель вагонных партий табака 6
407. Транспортировщик 6
408. Уборщик производственных помещений,
занятый на уборке ферментационных отделений 6
409. Укладчик-упаковщик, занятый на упаковке тюков 6
Руководители и специалисты
410. Техник, занятый на ферментации табака,
работающий в ферментационных камерах
ферментационных заводов 12 36
Табачное и махорочное производства
411. Машинист пневматической установки 12
412. Рабочие сырьевого склада 6
413. Смешивальщик листового табака 12
414. Сортировщик табака, занятый на сортировке
листового табака 12
415. Транспортировщик, работающий в складе
табака и махорки 6
416. Увлажняльщик табака 12
417. Увлажняльщик махорочного сырья 12
Табачное, сигаретное, папиросонабивное,
гильзонабивное, сигарное, махорочное
производства, укладочные цехи, отделения
и участки
418. Рабочие, руководители и специалисты,
работающие в сменах 12
419. Сушильщик, занятый на сушке сигар в
камере на сигарных фабриках 12 36
Производство нюхательной фабрики
420. Рабочие, руководители и специалисты,
работающие в сменах 12 36
Производство вискозных колпачков
421. Рабочие, руководители и специалисты,
работающие в сменах 12 36
Производство сигаретных фильтров из
ацетатного волокна
422. Машинист фильтроделательных машин,
подсобный рабочий, машинист регулировщик 6
Общие профессии
423. Рабочие по сбору, переработке и перевозке
табачной, махорочной мелочи 12
424. Слесарь-ремонтник и электромонтер по
обслуживанию электрооборудования,
постоянно занятые:
1) в табачном и махорочном производствах 12
2) в ферментационном производстве 6
ПРОИЗВОДСТВО ВИТАМИНА D2 ИЗ ДРОЖЖЕЙ
425. Рабочие, руководители и специалисты,
работающие в сменах, непосредственно
занятые на стадиях облучения и
перекристаллизации 12 36
426. Рабочие, руководители и специалисты,
работающие в сменах, за исключением
перечисленных в п. 425 6
ПРОИЗВОДСТВО ПИЩЕВОГО КРАСИТЕЛЯ
427. Рабочие, руководители и специалисты,
работающие в сменах 6
ПРОИЗВОДСТВО СИНТЕТИЧЕСКИХ ДУШИСТЫХ ВЕЩЕСТВ
Производство альдегидов

437. Ауысымдарда iстейтiн жұмысшылар,
басшылар мен мамандар 12
Пластификатор өндiрiсi
себационды қышқылдың диэтилдi эфирi, себационды қышқылдар моноэфирi, адипиндi қышқылдың диэтилдi эфирi,
диэтилфталат, дибутиладипинат және осы тақылеттес басқа да пластификаторлар
438. Ауысымдарда iстейтiн жұмысшылар,
басшылар мен мамандар 12
Мырыш және кальций стеараттары өндiрiсi
439. Ауысымдарда iстейтiн жұмысшылар, басшылар
мен мамандар 12
N 1 ерiткiш өндiрiсi
440. Ауысымдарда iстейтiн жұмысшылар,
басшылар мен мамандар 12
Энантты, коричтi және сол тақылеттес
басқа да қышқылдар өндiрiсi
441. Ауысымдарда iстейтiн жұмысшылар,
басшылар мен мамандар 12
N 2 өнiм өндiрiсi
442. Ауысымдарда iстейтiн жұмысшылар, басшылар
мен мамандар 12
Иммерсионды май өндiрiсi
443. Ауысымдарда iстейтiн жұмысшылар,
басшылар мен мамандар 12
Табиғи май, мустен, анетол айыру өнiмдерi
444. Ауысымдарда iстейтiн жұмысшылар,
басшылар мен мамандар 12
Фторлы бор өндiрiсi және фторлы борды
қолданатын операцияларды жүргiзу
445. Ауысымдарда iстейтiн жұмысшылар,
басшылар мен мамандар 12
Хлорланған және бромданған өнiмдер мен
жартылай өнiмдер өндiрiсi
Куминилхлорид, триизопропилбензилхлорид,
форцикламенальдегид, ундецилендi қышқыл,
бромудеканды қышқыл және басқа да сол
тақылеттестер
446. Ауысымдарда iстейтiн жұмысшылар,
басшылар мен мамандар 12
Фенилдиоксан өндiрiсi
447. Ауысымдарда iстейтiн жұмысшылар,
басшылар мен мамандар 12
Күкiрт қышқылы және метилсульфат
эфирлерi өндiрiсi
448. Ауысымдарда iстейтiн жұмысшылар,
басшылар мен мамандар 12
Тетралин өндiрiсi
449. Ауысымдарда iстейтiн жұмысшылар,
басшылар мен мамандар 12
Тағамдық синтетикалық бояғыштар өндiрiсi
Индиго-кармин және басқа бояғыштар
450. Ауысымдарда iстейтiн жұмысшылар,
басшылар мен мамандар 12
Тырнаққа арналған лактер мен лактi
кетiретiн сұйықтықтар өндiрiсi
451. Химиялық араласпаларды әзiрлеу аппаратшысы 12
452. Төгушi-құюшы 12
453. Ауысымдарда iстейтiн басқа да
жұмысшылар, басшылар мен мамандар 6
Ароматты эссенция өндiрiсi
454. Химиялық араласпаларды әзiрлейтiн аппаратшы 12
455. Композиция әзiрлеушi аппаратшы 12
456. Тұнбалар әзiрлейтiн аппаратшы 12
457. Эмулсиялар әзiрлейтiн аппаратшы 12
458. Құрғақ эссенциялар әзiрлеушi аппаратшы 12
459. Тиеушi-түсiрушi 12
460. Төгушi-құюшы 12
461. Ауысымдарда iстейтiн басқа да жұмысшылар,
басшылар мен мамандар 6
Косметикалық бояулар өндiрiсi
462. Тұндырылған бояуларды алу аппаратшысы 12
463. "Локон", "Гамма" үлгiсiндегi шашты
бұйралауға және бояуға арналған заттар
өндiрiсiнде iстейтiн құятын-бекiтетiн
машинаның машинисі және буып-түюші 12

437. Рабочие, руководители и специалисты,
работающие в сменах 12
Производство пластификаторов
диэтиловый эфир себациновой кислоты,
моноэфир себациновой кислоты, диэтиловый
эфир адипиновой кислоты, диэтилфталат,
дибутиладипинат и другие пластификаторы
этого ряда
438. Рабочие, руководители и специалисты,
работающие в сменах 12
Производство стеаратов цинка и кальция
439. Рабочие, руководители и специалисты,
работающие в сменах 12
Производство растворителя N 1
440. Рабочие, руководители и специалисты,
работающие в сменах 12
Производство кислот: энантовой,
коричной и других кислот этого ряда
441. Рабочие, руководители и специалисты,
работающие в сменах 12
Производство продукта N 2
442. Рабочие, руководители и специалисты,
работающие в сменах 12
Производство иммерсионного масла
443. Рабочие, руководители и специалисты,
работающие в сменах 12
Продукты разгонки натуральных масел,
мустен, анетол
444. Рабочие, руководители и специалисты,
работающие в сменах 12
Производство фтористого бора и
проведение операций с применением фтористого бора
445. Рабочие, руководители и специалисты,
работающие в сменах 12
Производство хлорированных и
бромированных продуктов и полупродуктов
Куминилхлорида, триизопропилбензилхлорида,
форцикламенальдегида, ундециленовой кислоты,
бромундекановой кислоты и другие этого ряда
446. Рабочие, руководители и специалисты,
работающие в сменах 12
Производство фенилдиоксана
447. Рабочие, руководители и специалисты,
работающие в сменах 12
Производство эфиров серной кислоты и
метилсульфата
448. Рабочие, руководители и специалисты,
работающие в сменах 12
Производство тетралина
449. Рабочие, руководители и специалисты,
работающие в сменах 12
Производство синтетических красителей пищевых
индиго-кармин и другие красители
450. Рабочие, руководители и специалисты,
работающие в сменах 12
Производство лаков для ногтей и
жидкостей для снятия лака
451. Аппаратчик приготовления химических растворов 12
452. Сливщик-разливщик 12
453. Остальные рабочие, руководители и
специалисты, работающие в сменах 6
Производство ароматических эссенций
454. Аппаратчик приготовления химических растворов 12
455. Аппаратчик приготовления композиции 12
456. Аппаратчик приготовления настоев 12
457. Аппаратчик приготовления эмульсий 12
458. Аппаратчик приготовления сухих эссенций 12
459. Загрузчик-выгрузчик 12
460. Сливщик-разливщик 12
461. Остальные рабочие, руководители и
специалисты, работающие в сменах 6
Производство косметических красок
462. Аппаратчик получения осажденных красителей 12
463. Машинист разливочно-укупорочных машин и
фасовщик, занятые в производстве средств
для завивки и окраски волос типа "Локон", "Гамма" 12

464. Ауысымдарда iстейтiн басқа да
жұмысшылар, басшылар мен мамандар 6
Эфир майы өндiрiсi
465. Ауысымдарда iстейтiн жұмысшылар,
басшылар мен мамандар 12
ПАРФЮМЕРИЯ-КОСМЕТИКА ӨНДIРIСI
Парфюмерия өндiрiсi
466. Парфюмерия композициялары мен
сұйығын әзiрлеушi, парфюмерия
сұйығын сүзгiден өткiзумен
айналысатын сүзгіден өткiзушi (сүзгiшi) 12
467. Парфюмерия сұйықтықтарын құю цехының жұмысшысы 6
Сусыма косметика өндiрiсi
Опа өндiрiсi
468. Тiкелей цехта, ауысымда iстейтiн
жұмысшылар, басшылар мен мамандар 12
Тiс тазалайтын ұнтақ өндiрiсi
469. Ауысымдарда iстейтiн жұмысшылар,
басшылар мен мамандар 6
Қою косметика өндiрiсi
470. Косметикалық массаны жаныштаушы 6
471. Косметикалық массаны қайнатушы 6
Сынап преципитаты бар крем мен май өндiрiсi
472. Қайнату бөлiмшесiнiң жұмысшылары,
басшылары мен мамандары 12 36
473. Басқа да жұмысшылар 12
Қына және басма өндiрiсi
474. Ауысымдарда iстейтiн жұмысшылар,
басшылар мен мамандар 12
Туб өндiрiсi (қорғасын өңдеуші)
475. Туб лактеушi 12
476. Пештердегi термист 6
БАЛЫҚ ӨНЕРКӘСIБI
Балық өнеркәсiбiнiң флоты
477. Суға сүңгушi, құтқару қызметiнiң жеңiл
жабдықты суға сүңгушiсiн қоспағанда 12 36
478. Балық, краб, теңiз аңын, киттер және
теңiз өнiмдерiн аулап, өндiрумен және
өңдеумен айналысатын гарпунер,
гарпунер көмекшiсi, аға шебер, матрос 6
479. Ашық теңiзде жұмыс iстейтiн, жүзiп
жүретiн шеберханалар командасы, сондай-ақ
жүзiп жүретiн доктар командасы, соның iшiнде
жөндейтiн қызметкерлер 6
480. Қатты отынмен жүретiн кеменiң от жағушысы 12
481. Сұйық отынмен жүретiн кеменiң от жағушысы 12
482. Ашық катерлердi қоспағанда, барлық
кемелердiң машина командасы; жүзiп
жүретiн доктар шеберханалардың
машина командасы 12
483. Кемеде жұмыс iстейтiн және кемедегiлердiң
киiм-кешектерi мен арнаулы киiмдерiн жуатын
машинист, тұрмыстық қызмет көрсету командасы 6
484. Ұн және май өндiрумен айналысатын машинист 12
485. Мұнай өнiмдерiн таситын қотармалы кемелердiң
палуба командасы 6
486. Алысқа жүзетiн кемелердегi аспаз,
наубайшы және камбузшi 12
487. Флоттың техникалық, қызметтiк-көмекшi
кемелерiндегi және басқа да түрлерiндегi
аспаз, наубайшы және камбузшы 6
488. Сән-салтанат машинисi (донкерман):
1) ашық катерлердi қоспағанда, машина
командасының құрамына кiретiн барлық кемелер 12
2) машина командасының құрамына
кiрмейтiн кемелер, сондай-ақ жағадағы
сән-салтанат қондырғысында iстейтiндер 6
Жағалауда балық аулау
489. Жағалаудан балық аулаушы, теңiз толқыны
шарпыны белдеуiнде iстейтiн, жүзу құралдарын
қабылдаушы 6
Балықты, крабтарды, киттер мен теңiз аңдарын өңдеу
490. Балық, краб қайнатумен айналысатын, қайнатушы 6
491. Майды шыжғырумен (қайнатумен) айналысатын,
шыжғырушы 6

464. Остальные рабочие, руководители и
специалисты, работающие в сменах 6
Эфиромасличное производство
465. Рабочие, руководители и специалисты,
работающие в сменах 12
ПАРФЮМЕРНО-КОСМЕТИЧЕСКОЕ ПРОИЗВОДСТВО
Парфюмерное производство
466. Изготовитель парфюмерных композиций и
жидкостей, фильтровальщик (фильтровщик),
занятый на фильтрации парфюмерных жидкостей 12
467. Рабочие цеха розлива парфюмерных жидкостей 6
Производство сыпучей косметики
производство пудры
468. Рабочие, руководители и специалисты,
работающие в сменах, непосредственно
занятые в цехе 12
Производство зубного порошка
469. Рабочие, руководители и специалисты,
работающие в сменах 6
Производство густой косметики
470. Вальцовщик косметической массы 6
471. Варщик косметической массы 6
Производство кремов и мазей с ртутным
преципитатом
472. Рабочие, руководители и специалисты
варочного отделения 12 36
473. Остальные рабочие 12
Производство хны и басмы
474. Рабочие, руководители и специалисты,
работающие в сменах 12
Тубное производство (обработка свинца)
475. Лакировщик туб 12
476. Термист на печах 6
РЫБНАЯ ПРОМЫШЛЕННОСТЬ
Флот рыбной промышленности
477. Водолаз, за исключением водолаза легкого
снаряжения спасательной службы 12 36
478. Гарпунер, помощник гарпунера, старший
мастер, матрос, занятые на добыче и
обработке рыбы, краба, морского зверя, китов
и морепродуктов; боцман 6
479. Команда плавмастерских, работающих в
открытом море, а также команда плавучих
доков, в том числе ремонтный персонал 6
480. Кочегар судна на твердом топливе 12 36
481. Кочегар судна на жидком топливе 12
482. Машинная команда всех судов, за
исключением открытых катеров; машинная
команда плавучих доков и плавмастерских 12
483. Машинист по стирке спецодежды,
работающих на судах и занятый на стирке
судового белья и спецодежды команды
бытового обслуживания 6
484. Машинист, занятый на выработке муки и жира 12
485. Палубная команда наливных судов,
перевозящих нефтепродукты 6
486. Повар, пекарь и камбузник на судах дальнего
плавания 12
487. Повар, пекарь и камбузник на судах
технического, служебно-вспомогательного и
других видов флота 6
488. Помповый машинист (донкерман):
1) входящий в состав машинной команды
всех судов, за исключением открытых катеров 12
2) не входящий в состав машинной команды
судов, а также занятый на береговой
помповой установке 6
Прибрежный лов рыбы
489. Ловец прибрежнего лова, приемщик
плавсредств, занятый в морской прибойной полосе 6
Обработка рыбы, крабов, китов и морского зверя
490. Варщик, занятый на варке рыбы, крабов 6
491. Вытопщик, занятый на вытопке (варке) жира 6

492. Ыстау камерасын тиеумен-түсiрумен
айналысатын, тиеушi-түсiрушi 12
493. Теңiз аңы терiсiн тұздаушы 6
494. Пат әзiрлеушi 6
495. Ыстаушы 12
496. Теңiз аңы терiсiн илеушi 12
497. Дистанциялық басқарылатын жуу агрегаттарында
жуу процесiн қоспағанда, тағамдық шикiзатты
жуушы 6
498. Қуыру пештерiне қызмет көрсетумен айналысатын,
машиналар мен жабдықтарды жөндеушi 6
499. Қуырушы 6
500. Крабтарды қолмен ағытуда және бөлшектеуде
iстейтiн, краб өңдеушi 6
501. Теңiз аңын кемелерден және тұздайтын күбіден
қолмен түсiруде, қолмен бөлшектеу-кесуде және
тұздауда iстейтiн, теңiз аңын өңдеушi 6
502. Балықтарды кемелерден және тұздайтын күбiден
қолмен төгiп тастаумен (лақтырып тастаумен),
әртүрлi сыйымдылықтағы ыдыстарға тұздық
әзiрлеумен және құюмен, тұздалған балықты
жуумен, балықты тiзумен және түйреумен;
балықты қолмен тұздаумен, бөлшектеп-кесумен,
камералы кептiргiште кептiрумен, балықты
қолмен жiбiтумен айналысатын, балық өңдеушi 6
503. Кит майын және теңiз аңы етiн қайнатумен
айналысатын жұмысшылар 6
504. Ыстау камерасына қызмет көрсететiн жұмысшылар 12
505. Киттердi қолмен бөлшектейтiн және крабтарды
қолмен түсiретiн жұмысшылар 6
506. Балықты камералық кептiргiште кептiрумен
айналысатын кептiрушi 6
Агар, агароид, маннит, натрий альгинаты, сутектiк ұнтағын және басқа теңiз өнiмдерi өндiрiсi
507. Анфельцилер, филофорлар, теңiз өнiмдерiн
қайнатумен айналысатын қайнатушы 6
508. Агар (агароид), сутектерiн ұнтақтаумен
(ұсақтаумен) айналысатын ұнтақтаушы 6
509. Натрий альгинатын әзiрлеушi 6
510. Сутектi ұнтағын әзiрлеушi 6
511. Маннит әзiрлеушi 6
512. Дистанциялық басқарылатын жуу агрегатында
жуу процесiн қоспағанда, теңiз өнiмдерiн
жуумен айналысатын, тағам шикiзатын жуушы 6
513. Теңiз өнiмдерiн өңдеушi 6
514. Агар сiлiкпенi ағартушы 6
515. Теңiз өнiмдерiн сорттаумен айналысатын
сорттаушы-iрiктеушi 6
516. Агар, агароид ерiтпесiн, агар сiлiкпесiн
және теңiз өнiмдерiн кептiрумен айналысатын
кептiрушi 6
517. Агар, альгинат және сутектi жармасын
(ұнтағын) буып-түюмен айналысатын,
жинаушы-буып-түюшi 6
518. Агароид ерiтiндiсiн сүзгiден өткiзумен
айналысатын, сүзгiден өткiзушi (сүзгiшi) 6
Ау-құрал фабрикасы, аулау құрал-жабдықтары
фабрикасы және ау-құрал жасау шеберханалары
519. Iрiктегiш әзiрлеумен айналысатын,
iрiктегiш және құлақ бау жасаушы 6
520. Жинағыш текшенi жинаушы 6
521. Пенопластан қалытқы жасаумен
айналысатын (үй-жайдың iшiнде жұмыс
iстеген кезде), аулау құрал-жабдығын жасаушы 6
522. Аулаудың тор құралын жасаушы 6
523. Тор материалдарға консервiленетiн
құрамдарды сiңiрумен айналысатын
бояушы-сiңiрушi 6
524. Тарағыш машиналардың, тотық қалдықтарын
тазалайтын және басқа да сол сияқты
машиналардың астынан қалдықтарды сыпырып
алумен айналысатын жұмысшылар 12

492. Загрузчик-выгрузчик, занятый на загрузке-
выгрузке коптильных камер 12
493. Засольщик шкур морского зверя 6
494. Изготовитель пата 6
495. Коптильщик 12
496. Мездрильщик шкур морского зверя 12
497. Мойщик пищевого сырья, занятый на мойке
соленой рыбы, за исключением процесса
мойки в моечных агрегатах с дистанционным
управлением 6
498. Наладчик машин и оборудования, занятый на
обслуживании обжарочных печей 6
499. Обжарщик 6
500. Обработчик крабов, занятый на отцепке и на
разделке крабов вручную 6
501. Обработчик морского зверя, занятый на
выгрузке из судов и посольных чанов
вручную, на разделке-резке морского зверя
вручную и посоле 6
502. Обработчик рыбы, занятый на выливке
(выкидке) рыбы из судов и посольных чанов
вручную, приготовлении и заливке тузлука в
различные емкости, мойке соленой рыбы,
нанизывании и наколке рыбы; посоле рыбы,
разделке-резке рыбы вручную, сушке рыбы в
камерных сушилках, разморозке рыбы вручную 6
503. Рабочие, занятые на варке китового мяса и
мяса морского зверя 6
504. Рабочие, занятые на обслуживании коптильных камер 12
505. Рабочие, занятые на разделке китов вручную
и выгрузке крабов вручную 6
506. Сушильщик, занятый на сушке рыбы в
камерных сушилках 6
Производство агара, агароида, маннита,
альгината натрия, водорослевого порошка
и других морепродуктов
507. Варщик, занятый на варке анфельции,
филофоры, морепродуктов 6
508. Дробильщик, занятый на дроблении
(измельчении) агара (агароида), водорослей 6
509. Изготовитель альгината натрия 6
510. Изготовитель водорослевого порошка 6
511. Изготовитель маннита 6
512. Мойщик пищевого сырья, занятый на мойке
морепродуктов, за исключением процесса
мойки в моечных агрегатах с дистанционным
управлением 6
513. Обработчик морепродуктов 6
514. Отбельщик агрового студня 6
515. Сортировщик-разборщик, занятый на
сортировке морепродуктов 6
516. Сушильщик, занятый на сушке агара,
агароидного раствора, агарового студня и
морепродуктов 6
517. Укладчик-упаковщик, занятый на упаковке
агаровой, альгинатной и водорослевой
крупки (порошка) 6
518. Фильтровальщик (фильтровщик), занятый на
фильтрации агароидного раствора 6
Сетеснастные фабрики, фабрики орудий
лова и сетепосадочные мастерские
519. Заготовщик подбор и гужиков, занятый на
изготовлении подбор 6
520. Заготовщик такелажа 6
521. Изготовитель оснастки орудий лова, занятый
на изготовлении поплавков из пенопласта
при работе в помещении) 6
522. Изготовитель сетных орудий лова 6
523. Красильщик-пропитывальщик, занятый на
пропитке сетематериалов консервирующими
составами 6
524. Рабочие, занятые на выгребании отходов из-
под чесальных машин, угароочищающих и
других аналогичных машин 12

525. Тотық қалдықтарын өңдеушi 12
526. Аулау құралдарын жөндеушi 6
527. Қолмен жұмыс iстеп, тотық
қалдықтары мен қоқыс престеушi 12
528. Тарау машинасын тазалаумен
айналысатын, жабдық тазалаушы 6
Пенопласт өндiрiсi
529. Пенопласты көпiрту аппаратшысы 12
530. Химиялық шикiзатты тартумен,
престеумен және дозалаумен
айналысатын жұмысшылар 12
531. Пенопласты пiшумен, бұрғылаумен,
галтовкалаумен айналысатын
жұмысшылар 6
532. Электр жабдықтарына қызмет көрсететiн
слесарь-жөндеушi, техник-лаборант, электр
монтерi 6
533. Өндiрiстiк үй-жайларды сыпырушы 6
Балық өнеркәсiбi бойынша жалпы кәсiптер
534. Теңiз және өзен порттарында көмiр және басқа
сусыма жүктердi тиеумен және тусiрумен
айналысатын жүкшi, сондай-ақ судан кемеге
бөрене тиейтiн жүкшi 6
535. Шыны мақтамен жұмыс iстейтiн, термоизоляцияда
изоляциялаушы (термоизоляциялаушы) және
битумдауда iстейтiн жұмысшы 12
536. Кеме конопатшысы, смола қайнататын, ширататын
және смола қалдық талшықтарын күйдiретiн
жұмысшы 6
537. Кеме қазандықшысы, кеме слесарь-монтаждаушысы,
кеме жөндеушi слесарь, кеме құбыр жөндеушiсi,
ашық палубасыз кемелердi қоспағанда, кеме
iшiнде жөндеумен және монтаждаумен тұрақты
айналысатын, электр жабдығын жөндейтiн электр
монтерi 12
538. Сусыма және шаң борайтын жүктердi өңдеу
кезiндегi моторист, тасымалдаушы және басқа
жұмысшылар мен жүкшiлер, сондай-ақ кеменi және
шаң борайтын жүктер қоймасында iстейтiн
жұмысшылар 6
539. Жабық үй-жайда жұмыс iстеген кезде белгi
беретiн оттардың, маяктар мен буйлардың
ацетилиндi аппаратурасын жөндеумен және
реттеумен айналысатын қызметкер 6
540. Кит аулайтын флотилиялардың кемелерiнiң
май жағатын қазандықтардың, май айырғыштардың,
май тұндырғыштардың, гракс жинағыштардың, май
танкiлерiнiң, май зауыты гроссбункерлерiнiң
iшiнде және отынды солярлы және майлы
танкiлердiң iшiнде толық жұмыс күнiнде
iстейтiн қызметкер 12 36
541. Электр станциясы отынымен жұмыс iстейтiн
машина цехының қызметкерi:
слесарь (кезекшi), деаэраторлар машинисi,
редукциялық-ылғалдағыш қондырғыға қызмет
көрсетумен айналысатын жұмысшы және
қоректендiргiш сорап машинисi, iштен жанатын
двигательдер машинисi, май жағушы 6
542. Жабық үй-жайлар мен кеме iшiндегi кеме
дизелдерiн реттеумен және сынаумен тұрақты
айналысатын қызметкер 12
543. Электр станциясының машина залында орналасқан
басқару щитiнде кезекшiлiктi жүзеге асыратын
қызметкер 6
544. Гидроқұрылыстарда металл конструкцияларын
қаптаумен, жамап-жасқаумен және бояумен
айналысатын жұмысшы 12
545. Кеменiң металл корпусын қаптаумен,
жамап-жасқаумен, тазалаумен және бояумен
айналысатын жұмысшылар 12 36
546. Гракстар мен майлы танктерден қазандықтарды
тазалаумен айналысатын жұмысшылар 12

525. Разрабатывальщик угаров 12
526. Ремонтник орудий лова 6
527. Прессовщик угаров и отходов, занятый на
работах вручную 12
528. Чистильщик оборудования, занятый на
чистке чесальных машин 6
Производство пенопласта
529. Аппаратчик вспенивания пенопластов 12
530. Рабочие, занятые на помоле, прессовании и
дозировке химического сырья 12
531. Рабочие, занятые на раскрое, сверлении и
галтовке пенопласта 6
532. Слесарь-ремонтник, техник-лаборант,
электромонтер по обслуживанию
электрооборудования 6
533. Уборщик производственных помещений 6
Общие профессии по рыбной промышленности
534. Грузчик, занятый в морских и речных портах
на погрузке, выгрузке угля и других сыпучих
грузов, а также грузчик на погрузке круглого
леса из воды на судно 6
535. Изолировщик на термоизоляции
(термоизолировщик), работающий со
стекловатой, и рабочий на битумировании 12
536. Конопатчик судовой; рабочий, занятый на
варке смолы, сучении и щипке смоляной пакли 6
537. Котельщик судовой, слесарь-монтажник
судовой, слесарь-судоремонтник,
трубопроводчик судовой, электромонтер по
ремонту электрооборудования, постоянно
занятые на ремонте и монтаже внутри судов,
за исключением открытых беспалубных судов 12
538. Моторист, транспортировщик и другие
рабочие, обслуживающие машины и
механизмы, и грузчики при переработке
сыпучих и наволочных пылящих грузов, а
также рабочие, занятые на зачистке и мойке
судна и склада из-под пылящих грузов 6
539. Работник, занятый на ремонте и регулировке
ацетиленовой аппаратуры сигнальных огней,
маяков и буев при работе в закрытом помещении 6
540. Работник, занятый полный рабочий день на
ремонтных работах внутри жиротопенных
котлов, жироотделителей, жироотстойников,
сборников граксы, жировых танков,
гроссбункеров жирзавода и внутри
топливных солярных и масляных танков на
судах китобойных флотилий 12 36
541. Работник машинного цеха действующей
тепловой электростанции: слесарь
(дежурный), машинист деаэраторов, рабочий,
занятый на обслуживании редукционно-
увлажнительной установки, и машинист
питательных насосов, машинист двигателей
внутреннего сгорания, смазчик 6
542. Работник, постоянно занятый на регулировке
и испытании судовых дизелей в закрытых
помещениях и внутри судов 12
543. Работник, осуществляющий дежурство у
щита управления, расположенного в
машинном зале электростанций 6
544. Рабочие, занятые на обивке, ошкрябке и
окраске металлических конструкций на
гидросооружениях 12
545. Рабочие, занятые на обивке, ошкрябке,
очистке и окраске металлического корпуса судна 12 36
546 Рабочие, занятые на очистке котлов от граксы
и жировых танков 12

547. Ыстық және бу қазандықтарда iстейтiн
слесарь-жөндеушi және қазандықшы 12
Байланыс (жағадағы кәсiпорындар және флот)
Радиоберiлiстi және радиолокациялық құрылғы
548. Ұзын толқынды, орта толқынды, қысқа
толқынды, УҚТ- және УТЖ-берiлiстi
радиостанция және радиолакациялық
қондырғыларға пайдалану-техникалық
қызмет көрсетумен айналысатын қызметкерлер,
сондай-ақ радио байланысы және техникалық
бақылау, гидроакустик қосындарында тыңдап
бақылаумен айналысатын қызметкерлер 12
549. Радиоберiлiстi және радиолокациялық
қондырғылар орнатылған, тiкелей үй-жайларда
қосалқы жұмыстарды атқаратын жұмысшылар 6
ТАМАҚ ӨНЕРКӘСIБIНIҢ ЖАЛПЫ ӨНДIРIСI
Майлардың және хош иiстi заттардың экстракциясы хлороформды,
дихлорэтанды және бензолды қолданған кезде
550. Жұмысшылар, басшылар мен мамандар 12 36
бензиндi және басқа да органикалық
ерiткiштердi қолданған кезде
551. Ауысымдарда iстейтiн жұмысшылар,
басшылар мен мамандар 12
Катализаторлар мен олардың регенерациясы
өндiрiсi аммиактар мен спирт өндiрiсiне
арналған катализаторлар
552. Ауысымдарда iстейтiн жұмысшылар,
басшылар мен мамандар 12 36
фторлы бор катализаторлары
553. Ауысымдарда iстейтiн жұмысшылар,
басшылар мен мамандар 12 36
никель-алюминилi және басқа да барлық катализаторлар
554. Ауысымдарда iстейтiн жұмысшылар,
басшылар мен мамандар 12
Хром, никель, мыс, маргенец, ванадий
негiзiндегi қатты катализаторлар
555. Ауысымдарда iстейтiн жұмысшылар, басшылар мен
мамандар 12 36
Газ өндiрiсi және оларды тазарту
Су газы
556. Ауысымдарда iстейтiн жұмысшылар,
басшылар мен мамандар 12
Сутегi (булы темiр әдiсiмен)
557. Ауысымдарда iстейтiн жұмысшылар,
басшылармен мамандар 12
Электролиттiк әдiспен сутегi
(судың ыдырауы кезiнде)
558. Ауысымдарда iстейтiн жұмысшылар,
басшылар мен мамандар 6
Генератор газы
559. Ауысымдарда iстейтiн жұмысшылар,
басшылар мен мамандар 12
Газдарды этаноламиндi және құрғақ тазарту
560. Ауысымдарда iстейтiн жұмысшылар,
басшылар мен мамандар 12
Майларды, синтетикалық хош иiстi және
басқа да заттарды гидрогенизациялау
561. Ауысымдарда iстейтiн жұмысшылар,
басшылар мен мамандар 12
Дән тұқымын және басқа шаңдататын шикiзат пен
өнiмдердi тазалау, кептiру, құлату, тарту,
елеу және сақтау өндiрiсi
562. Элеваторлар корпусының, кептiру-тазалау
мұнарасының, цехтарының, бөлiмшелерiнiң,
ұраларының, механикаландырылған қоймаларының,
дән кептiргiштiң, тартып-желпiгiш және
жаныштау цехтары мен бөлiмшелерiнiң
жұмысшылары 6
қағу және бөлшектеп салу бөлiмшесi
563. Өнiмдi қағушы 12
564. Қап тiгумен айналысатын тiгушi 6
565. Маркалаушы 6
566. Өнiм салынған қаптарды орнынан
ауыстырып қоятын қосалқы жұмысшы 12

547. Слесарь-ремонтник и котельщик, занятые на
ремонте горячих и паровых котлов 12
Связь (береговые предприятия и флот)
радиопередающие и радиолокационные
устройства
548. Работники, занятые эксплуатационно-
техническим обслуживанием
длинноволновых, средневолновых,
коротковолновых, УКВ- и УВЧ-передающих
радиостанций и радиолокационных
устройств, а также работники, занятые
слуховым контролем в пунктах радиосвязи и
технического контроля, гидроакустик 12
549. Рабочие, выполняющие подсобные работы
непосредственно в помещениях, где
установлены радиопередающие и
радиолокационные установки 6
ОБЩИЕ ПРОИЗВОДСТВА ПИЩЕВОЙ ПРОМЫШЛЕННОСТИ
Экстракция жиров, масел и ароматических веществ
при применении хлороформа, дихлорэтана и бензола
550. Рабочие, руководители и специалисты 12 36
при применении бензина и других
органических растворителей
551. Рабочие, руководители и специалисты,
работающие в сменах 12
Производство катализаторов и их регенерация
катализаторы для производства аммиака и спиртов
552. Рабочие, руководители и специалисты,
работающие в сменах 12 36
катализаторы фтористого бора
553. Рабочие, руководители и специалисты,
работающие в сменах 12 36
никель-алюминиевые и все другие катализаторы
554. Рабочие, руководители и специалисты,
работающие в сменах 12
твердые катализаторы на основе хрома,
никеля, меди, марганца, ванадия
555. Рабочие, руководители и специалисты,
работающие в сменах 12 36
Производство и очистка газов
водяной газ
556. Рабочие, руководители и специалисты,
работающие в сменах 12
водород (парожелезным способом)
557. Рабочие, руководители и специалисты,
работающие в сменах 12
водород электролитическим способом (при
разложении воды)
558. Рабочие, руководители и специалисты,
работающие в сменах 6
генераторный газ
559. Рабочие, руководители и специалисты,
работающие в сменах 12
этаноламиновая и сухая очистка газов
560. Рабочие, руководители и специалисты,
работающие в сменах 12
Гидрогенизация жиров, масел,
синтетических ароматических и других веществ
561. Рабочие, руководители и специалисты,
работающие в сменах 12
Производство по очистке, сушке, обрушиванию,
размолу, просеиванию и хранению семян зерна и
другого пылящего сырья и продуктов
562. Рабочие корпусов элеваторов, сушильно-
очистительных башен, цехов, отделений,
норийных башен, механизированных
складов, зерносушилок, рушально-веечных и
вальцовых цехов и отделений 6
выбойные и расфасовочные отделения
563. Выбойщик продукции 12
564. Зашивальщик, занятый на зашивке мешков 6
565. Маркировщик 6
566. Подсобный рабочий, занятый на
перемещении мешков с продукцией 12

567. Балғалы ұнтақтағыш пен диiрменде
қызмет көрсететiн жұмысшы 12
568. Брикеттердi қапқа және пакеттердi
жәшiктерге салумен айналысатын
салушы - буып-түюшi 12
569. Бөлшектеп салушы 6
Дәмдеуiштер мен татымдауыштар әзiрлеу
570. Құрғақ дәмдеуiштер мен татымдауыштарды
ұнтақтаумен, ұсақтаумен, елеумен,
бөлшектеп салумен тұрақты айналысатын
жұмысшылар 12
571. Асхана хренiн, пиязын, сарымсағын,
қышасын және құрғақ ингредиенттерiн
тазалаумен, ұнтақтаумен, ұсақтаумен,
әзiрлеумен айналысатын жұмысшылар 6
Ыдыстарды жасау және дайындау жөнiндегi цехтар
мен бөлiмшелер ағаш ыдыстар өндiрiсi
572. Бөшкенiң ағашын күйдiрумен, булаумен,
бөшкенi смолалаумен, кiреукелеумен
және бөшкенi селикаттаумен, дайын өнiмдi,
ыдыстар мен қағазды парафиндеумен айналысатын
жұмысшылар 6
573. Ағаш ыдыстарды кептiрумен айналысатын және
петролатунды кептiру кезiндегi жұмысшылар 6
құйма және қағаз ыдыстарды жасау
574. Пеш қалыбының граверi 12
575. Қораптарды желiмдеумен және қақпақтарға
желiмдеумен айналысатын, қағаз, картон және
солардан жасалған бұйымдарды желiмдеушi 6
576. Құйма қағаз бұйымдарды құюшы 6
577. Флескографиялық басылым басушысы 12
578. Құйылған қағаз бұйымды престеушi 6
579. Қалдықтарды престеушi 6
580. Силикат үйiндiсiн берiп тұратын жұмысшы,
гофрирлеу агрегатының машинисi және пiшу
бөлiмшесiнiң гофрирлеу агрегатына қызмет
көрсететiн, нығыздап кесетiн машинаның
машинисi; жеңiлдетiлген қораптарды тiгумен
айналысатын тiгу машинасының машинисi 6
581. Құйма офсеттi қалыпты жылтыратушы 12
Ыдыстарды өңдеу
582. Сiлтi, қышқыл, "ДСРАС" жуу спиртiн және басқа
химиялық заттарды қолданып, шыны, қаңылтыр және
басқа ыдыстарды жуумен айналысатын жұмысшылар 6
583. Смола тазалауда iстейтiн жұмысшы 6
584. Ұннан, химиялық өнiмдерден, темекiден,
қышадан босаған қаптардың шаңын қағумен,
тазалаумен, қабылдаумен, сыртына айналдырумен,
алып келумен және буып-түюмен айналысатын
жұмысшылар 12
Шыны банкiлердiң қақпағына нығыздайтын
резинка орам өндiрiсi (викельдi өндiрiс)
585. Резина араласпаларын жаныштаушы 12
586. Вулканизаторшы 12
587. Шприц-машина машинисi 12
588. Материалдарды елеумен айналысатын елеушi 12
589. Викельдi өндiрiстiң басқа да жұмысшылары 6
Әк тасты күйдiру әк, бор, әк сүтiнiң сұйық
көмiр қышқылы өндiрiсi, компрессияны бөлу
590. Ауысымдарда iстейтiн жұмысшылар,
басшылар мен мамандар 12
Химия шикiзатын қабылдау және дайындау аминонитро
өнiмдердi, органикалық ерiткiштердi (фенолды,
пластификаторларды және басқа да сол сияқты өнiмдердi)
төгу станциялары (бөлiмшелерi) мен оларды цехтарға беру
591. Ауысымдарда iстейтiн жұмысшылар,
басшылар мен мамандар 12
Химиялық өнiм - Аш-қышқылын және басқа да
органикалық өнiмдердi, соданы, ас тұзын, натрий
нитратын және басқа да органикалық емес өнiмдердi
ерiту жөнiндегi станция (бөлiмше)

567. Рабочие, обслуживающие молотковые
дробилки, мельницы 12
568. Укладчик-упаковщик, занятый на укладке
брикетов в мешки и пакетов в ящики 12
569. Фасовщик 6
Приготовление специй и пряностей
570. Рабочие, постоянно занятые на дроблении,
размолке, просеивании, фасовке сухих
специй и пряностей 12
571. Рабочие, занятые на очистке, дроблении,
измельчении, приготовлении столового
хрена, лука, чеснока, горчицы и сухих
ингредиентов 6
Цехи и отделения по производству и
подготовке тары
производство деревянной тары
572. Рабочие, занятые на обжиге, пропарке остова
бочек, осмолке, эмалировке и
селикатировании бочек, парафинировании
готовой продукции, тары и бумаги 6
573. Рабочие, занятые на сушке деревянной тары в
сушилках и при петролатунной сушке 6
изготовление литой и бумажной тары
574. Гравер печатных форм 12
575. Клейщик бумаги, картона и изделий из них,
занятый на склейке коробок и наклейке крышек 6
576. Отливщик литых бумажных изделий 6
577. Печатник флексографической печати 12
578. Прессовщик литых бумажных изделий 6
579. Прессовщик отходов 6
580. Рабочий по подаче силикатной глыбы,
машинист гофрировального агрегата и
рабочий по обслуживанию гофрировального
агрегата, закройного отделения,
давильнорезальных машин; машинист
сшивальной машины, занятый сшивкой
облегченных коробок 6
581. Шлифовщик литоофсетных форм 12
Обработка тары
582. Мойщик, занятый на мойке стеклянной,
жестяной и другой тары с применением
щелочи, кислоты, моющего спирта "ДСРАС"
и других химических веществ 6
583. Рабочие, работающие на смолкоочистке 6
584. Рабочие, занятые на обеспыливании, очистке,
приемке, вывороте, подноске и упаковке
мешкотары из-под муки,
химических продуктов, табака, перца, горчицы 12
Производство резиновых уплотнительных
колец к крышкам стеклянных банок
(викельное производство)
585. Вальцовщик резиновых смесей 12
586. Вулканизаторщик 12
587. Машинист шприц-машины 12
588. Просеивальщик, занятый на просеивании
материалов 12
589. Остальные рабочие викельного производства 6
Обжиг известкового камня
производство извести, мела, жидкой
углекислоты известкового молока, отделения компрессии
590. Рабочие, руководители и специалисты,
работающие в сменах 12
Прием и подготовка химсырья
станция (отделение) слива и подачи в цехи
аминонитропродуктов, органических
растворителей (фенола, пластификаторов и других
аналогичных продуктов
591. Рабочие, руководители и специалисты,
работающие в сменах 12
станция (отделение) по растворению
химических продуктов - Аш-кислоты и
других органических продуктов, соды,
поваренной соли, нитрита натрия
и других неорганических продуктов

592. Ауысымдарда iстейтiн жұмысшылар,
басшылар мен мамандар 12
Престеу материалдары және пластмассадан жасалатын
бұйымдар өндiрiсi
Полимеризациялық және басқа толтыратыны бар фенолды
карбамидтi, карбинолды, фурилдi, орналастырылған
фенолды смола негiзiнде престелетiн материалдар өндiрiсi
(фенопласттар, аминопластар, пульвербакелит, волокнит,
асбестi масса, асбовинилдi масса, асбовинил, арзамит,
АМТ, ФКФ, ВДУ және басқалар)
593. Ауысымдарда iстейтiн жұмысшылар,
басшылар мен мамандар 12
Бұйымдар жасау және пластмасса өндiрiсi фено- және
аминоппастардан, этролдардан, полихлорвинилдi смоладан,
асбовинилден, АТМ массасынан, фаолиттен, пластикаттан,
полиэтиленнен және басқалардан ыстықтай престеу,
қысыммен қалыптау және құю әдiсiмен жасалатын өнiмдер
(гидравликалық пресстерде, штанг-пресстерде, құятын,
шприц- және басқа машиналарда бұйымдар жасау
594. Пластмасса өнiмдерiн престеушi, пластмасса
құюшы, электр жабдықтарына қызмет көрсету
жөнiндегi слесарь-жөндеушi, электр монтерi,
құю машинасының жөндеушiсi, экструзиондық
машинаның машинисi, арматура күйдiретiн
жұмысшы, таблетка бөлiмшесiнiң және
қалдықтарды ұнтақтаудағы, престеу мен құюдағы
жұмысшы; органикалық ерiткiштермен жұмыс
iстейтiн комплектiлеушi, лактеушi, полимерлеу
аппаратшысы және инженер-техник қызметкерлер 12
595. Престеу және құю бөлiмшесiнiң басқа
жұмысшылары 6
Пластмассадан жасалатын бұйымдарды
механикалық өңдеу
596. Станоктарда, қолмен өңдеуде жұмыс
iстейтiн жұмысшылар, басшылар да, мамандар да 6
597. Органикалық ерiткiштерi бар ерiткiштермен
немесе желiмдермен жұмыс iстейтiн желiмдеушi 12
Қаңылтыр банкi өндiрiсi
598. Лактеу машинасының машинисi 6
599. Басу машинасының жөндеушiсi 6
600. Корпус жасайтын автоматты және паста
салатын агрегатты жөндеумен айналысатын,
қаңылтырдан банкi жасау жабдығын жөндеушi 6
601. Қаңылтырдың үстiне басушы 12
602. Су-аммиакты паста дайындаумен айналысатын
нығыздау ерiтiндiсiн (пастасын) әзiрлеушi 12
603. Машиналар мен агрегаттарда қабылдаушы 6
604. Корпус жасайтын автоматтың станокшiсi 6
605. Паста салу агрегатының станокшысы 6
606. Банкiлер мен шетiн автоматтар мен
жартылай автоматтарда штамптаумен
айналысатын штамптаушы және қосалқы жұмысшы 6
Тағамдық мақсатта өңдеуге жатпайтын
балықты, теңiз аңын, еттi өңдеу жөнiндегi
кәдеге жарату цехтары және бөлiмшелерi
607. Ауысымдарда iстейтiн жұмысшылар, басшылар мен
мамандар:
1) кәдеге жарату цехтары мен бөлiмшелерiнде 12
2) мәйiттер мен конфискаттарды зарарсыздандыру,
өңдеу кезiнде iстейтiндер 12 36
ТАМАҚ ӨНЕРКӘСIБIНIҢ БАРЛЫҚ САЛАЛАРЫ ҮШIН
ЖАЛПЫ КӘСIПТЕР
608. Сульфиттелген өнiмi бар ыдыстарды
ашумен айналысатын бөшкешi-тығындаушы 6

592. Рабочие, руководители и специалисты,
работающие в сменах 12
Производство прессовочных материалов и
изделий из пластмасс
производство прессовочных материалов на
основе фенольных, карбамидных,
карбинольных, фуриловых, совмещенных
фенольных смол с полимеризационными и
другими наполнителями
(фенопласты аминопласты пульвербакелит,
фаолит, волокнит, асбестовые массы,
асбовинил, арзамит, АТМ, ФКФ, ВДУ и др.)
593. Рабочие, руководители и специалисты,
работающие в сменах 12
Производство изделий из пластмасс
изделия методом горячего прессования,
формования и литья под давлением
(изготовление изделий на гидравлических
прессах, штанг-прессах, литьевых, шприц- и
других машинах) из фено- и
аминопластов, этролов, полихлорвиниловой
смолы, асбовинила, массы АТМ, фаолита,
пластиката, полиэтилена и др.
594. Прессовщик изделий из пластмасс, литейщик
пластмасс, слесарь-ремонтник,
электромонтер по обслуживанию
электрооборудования, наладчик литьевых
машин, наладчик экструзионных машин,
рабочий на выжиге арматуры, рабочий
таблеточных отделений и на дроблении
отходов прессования и литья;
комплектовщик, занятый на работе с
органическими растворителями, лакировщик,
аппаратчик полимеризации и инженерно-
технические работники 12
595. Остальные рабочие прессовых и литьевых
отделений 6
Механическая обработка изделий из пластмасс
596. Рабочие на станках, на ручной обработке, и
руководители, и специалисты 6
597. Склейщик, занятый на склейке пластмасс
растворителями или клеями на органических
растворителях 12
Жестянобаночное производство
598. Машинист лакировочной машины 6
599. Накладчик на печатных машинах 6
600. Наладчик оборудования жестянобаночного
прозводства, занятый наладкой
корпусообразующего автомата и
пастонакладывающего агрегата 6
601. Печатник по жести 12
602. Приготовитель уплотняющих растворов
(паст), занятый на приготовлении водно-
аммиачных паст 12
603. Приемщик на машинах и агрегатах 6
604. Станочник корпусообразующего автомата 6
605. Станочник пастонакладывающего агрегата 6
606. Штамповщик и подсобный рабочий, занятые
на штамповке банок и концов на автоматах и
полуавтоматах 6
Утилизационные цехи и отделения по
переработке рыбы, морского зверя, мяса,
не подлежащих переработке для пищевых целей
607. Рабочие, руководители и специалисты,
работающие в сменах:
1) утилизационных цехов и отделений 12
2) при обеззараживании, переработке трупов
и конфискатов 12 36
ОБЩИЕ ПРОФЕССИИ ДЛЯ ВСЕХ ОТРАСЛЕЙ ПИЩЕВОЙ
ПРОМЫШЛЕННОСТИ
608. Бондарь-укупорщик, занятый на откупорке
тары с сульфитированной продукцией 6

609. Трактор күрегiмен жұмыс iстейтiн тиегiштiң
жүргiзушiсi; шикiзат пен материалдарды түсiру
және тиеу жөнiндегi буртожинағыш, буртожапқыш
және шарфрезерлi машинасына қызмет
көрсететiн жұмысшылар 12
610. Ыстық технологиялық өндiрiстiк жабдықтар
мен құбырларды ораумен айналысатын
термоорағышпен ораушы (термоорағыш) 12
611. Цистерналардың iшкi қабырғаларын,
ашытатын және заторлы күбiлердi
жуумен айналысатын жуушы 6
612. Оттықта, өндiрiстiк пештерде, темiр
пештерде, кептiргiштер мен қазандықтарда
iстейтiн пешшi, от үрлеушi, слесарь-жөндеушi 12
613. Көмiр қышқылы өндiрiсiнде iстейтiн жұмысшылар 12
614. Сүйек қыздыру бөлiмшелерiнiң жұмысшылары 12
615. Ұн тарту, жарма, құрама жем өндiрiсi
мен цехтарының, элеваторларының,
кептiру-тазалау мұнаралы ұраларының,
механикаландырылған қоймаларының, астық
кептiргiштердiң, ыдыс жөндеу шеберханаларының
желдеткiш, технологиялық және тасымалдау
жабдықтарын тазалайтын, жөндейтiн, жөнге
келтiретiн жұмысшылар және осы үй-жайларды
сыпырумен айналысатын жұмысшылар 12
616. Дизелгенераторлы У-12, У-14 (1-Д-12 және с.с)
қондырғыларға, сондай-ақ жабық үй-жайларда
локомобильдерге қызмет көрсететiн жұмысшылар 12
617. Қатыратын тоңазытқыш камераларда және
тоңазытқыш лифтiлерiнде тiкелей iстейтiн
қызметкерлер 6
618. Қантты, астықты, жарманы, бұршақты және
басқа тозаңды өнiмдердi салумен, ыдысқа
салумен, жабумен және бөлшектеп салумен
тұрақты айналысатын жұмысшылар 6
619. Жабық үй-жайларда смоланы қайнатумен және
жағумен айналысатын жұмысшылар 12
620. Майларды жағумен, жағып жiберумен және
ағартумен айналысатын жұмысшылар 6
621. Тағамдық эссенцияларды, қышқылдарды,
бояғыштарды бөлшектеп салумен, құюмен,
өлшеумен айналысатын жұмысшылар 6
622. Термостаттық бөлiмшелердiң жұмысшылары;
ыстық банкiлердi жарамсыздыққа шығарумен
айналысатын жұмысшылар 6
623. Подвалды және туннелдi үй-жайларда
тұрақты жұмыс iстейтiн жұмысшылар 6
624. Вагондарға, баржаларға, кемелерге және
қоймаларға астықты, ұнды, жарманы,
кебектi, құрама жемдi, қалдықтар мен
басқа да тозаң шығаратын материалдарды
тиеумен және түсiрумен тұрақты айналысатын
жұмысшылар, сондай-ақ механикалық күрекке,
жылжымалы қамбаларға және транспортерлерге,
өздiгiнен берiп тұратындарға тiкелей қызмет
көрсететiн жұмысшылар 12
625. Смолалау операциясында iстейтiн жауып
бекiтушi 6
626. Жаныштайтын жаныштағышты түрпiлi орамды
қолданып құрғақ әдiспен жылтырататын және
кесетiн жылтыратушы 12
34. ҰН-ЖАРМА ТАРТАТЫН ЖӘНЕ ҚҰРАМА ЖЕМ ӨНЕРКӘСІБІ, ЭЛЕВАТОРЛАР, АСТЫҚ ӨНIМДЕРI, БАЗАЛАР ЖӘНЕ БАСҚА АСТЫҚ ӨНIМДЕРI КӘСIПОРЫНДАРЫ
Ұра және бөлшектеп салатын бөлiмшелер
1. Өнiмдердi және қалдықтарды
ұралаумен айналысатын ұрашы 12

609. Водитель погрузчика, занятый на работе с
тракторными лопатами; рабочие,
обслуживающие буртоукладочные,
буртоукрывочные и шарофрезерные машины
по разгрузке и по погрузке сырья и материалов 12
610. Изолировщик на термоизоляции
(термоизолировщик), занятый на изоляции
горячего технологического
производственного оборудования и трубопроводов 12
611. Мойщик, занятый на мойке внутренних стен
цистерн, бродильных и заторных чанов 6
612. Печник, огнеупорщик, слесарь-ремонтник,
занятые на горячих работах по ремонту
топок, производственных печей, жаровен,
сушилок и котлов 12
613. Рабочие, занятые в производстве углекислоты 12
614. Рабочие костекалильных отделений 12
615. Рабочие по очистке, ремонту и наладке
вентиляционного, технологического и
транспортного оборудования мукомольных,
крупяных, комбикормовых производств и
цехов, элеваторов, сушильно-очистительных
норийных башен, механизированных
складов, зерносушилок, тароремонтных
мастерских и рабочие, занятые уборкой этих
помещений 12
616. Рабочие, обслуживающие
дизельгенераторные установки У-12, У-14
(1-Д-6, 1-Д-12 и т.п.), а также локомобили в
закрытых помещениях 12
617. Работники, непосредственно занятые в
морозильных холодильных камерах и лифтах
холодильников 6
618. Рабочие, постоянно занятые на засыпке,
затаривании, укупорке и фасовке сахара,
зерна, крупы, бобов и другой пылящей продукции 6
619. Рабочие, занятые варкой и растопкой смол в
закрытых помещениях 12
620. Рабочие, занятые на растопке, вытопке и
отбелке жиров и масел 6
621. Рабочие, занятые на фасовке, розливе,
развеске, укупорке пищевых эссенций,
кислот, красителей 6
622. Рабочие термостатных отделений;
контролер, занятый на отбраковке горячих банок 6
623. Рабочие при постоянной работе в подвальных
и туннельных помещениях 6
624. Рабочие, постоянно занятые на погрузке и
выгрузке зерна, муки, крупы, отрубей,
комбикормов, отходов и других пылящих
материалов в вагонах, баржах, судах и
складах, а также рабочий, непосредственно
обслуживающий механические лопаты,
передвижные нории и транспортеры, самоподаватели 12
625. Укупорщик, занятый на операции
Осмолки 6
626. Шлифовщик, занятый шлифовкой и нарезкой
вальцевых валков абразивными кругами
сухим способом 12
32. МУКОМОЛЬНО-КРУПЯНАЯ И КОМБИКОРМОВАЯ
ПРОМЫШЛЕННОСТЬ, ЭЛЕВАТОРЫ, ХЛЕБОПРИЕМНЫЕ ПУНКТЫ,
БАЗЫ И ДРУГИЕ ПРЕДПРИЯТИЯ ХЛЕБОПРОДУКТОВ
Выбойные и расфасовочные отделения
1. Выбойщик продукции, занятый выбоем
продукции и отходов 12

2. Қапты тiгумен айналысатын тiгушi 6
3. Маркалаушы 6
4. Қаптарды домалатумен айналысатын қосалқы
жұмысшы (тасымал жұмысшысы);
брикеттер мен пакеттердi жәшiктерге
салумен айналысатын салушы-буып-түюшi 12
5. Бұрын пайдаланылған қаптардың шаңын
кетiрумен, тазалаумен, сорттаумен,
қабылдаумен, жамап-жасқаумен, сыртына
айналдырумен, алып келумен және буып-түюмен
айналысатын жұмысшылар 12
6. Салушы 6
7. Микроқоспаларды дозалаумен айналысатын
дозалаушы 12
8. Қауыздар мен жүгерi собықтарын кептiрумен
айналысатын, технологиялық пештердiң от
жағушысы 6
9. У-12, У-14 (1-Д-6, 1-Д-12 және с.с.)
дизель-генераторлы қондырғыларға
қызмет көрсететiн, iштен жанатын
двигательдер машинисi 12
10. Компрессор қондырғылардың механигi,
машинисi және пневматикалық ауыстырып
жүктегiш машинисi; сопел мен шлангiлерге
қызмет көрсететiн қосалқы жұмысшы (тасымал
жұмысшысы) 6
11. Ұсақталатын тастарды кертiктеушi
және жаныштағыш станоктар мен қабық
аршығыш және тұсқағаз машиналарының
наждакты барабандары үшiн жаныштағыш
құятын және кертiктейтiн жұмысшы 12
12. Қыздыратын араласпаларды әзiрлеушi 12
13. Жүгерi тұқымын уыттаушы 12 36
14. Элеватор корпустарының, кептiру-тазалау
мұнараларының, мұнаралы ұралардың,
механикаландырған қоймалардың, астық
кептiргiштердiң, астық тазалау
бөлiмшелерiнiң және жүгерi дәнiн өңдеу
жөнiндегi өндiрiстiк корпустардың жұмысшылары 6
15. Ұн және жарма тарту зауыттарының тарту
бөлiмшелерiнiң жұмысшылары 6
16. Балғалы ұнтақтағышқа - диiрменге қызмет
көрсететiн жұмысшылар 12
17. Ұсақ және брикеттелген құрама жем цехтары
мен қоймаларының жұмысшылары 6
18. Құрама жем зауыты мен цехы шөп ұнтақтау
бөлiмшесiнiң жұмысшылары 12
19. Ұн, жарма және құрама жем зауыттары
мен цехтарының, элеваторлардың,
кептiру-тазалау мұнараларының,
механикаландырылған қоймалардың, астық
кептiргiштердiң, ыдыс жөндеу шеберханаларының
және жүгерi тұқымын өңдеу жөнiндегi
зауыттардың желдеткiш, технологиялық
және тасымал көлiгi жабдықтарын тазалайтын,
жөндейтiн және жөнге келтiретiн жұмысшылар 12
20. Астықты, ұнды, жарманы, кебектi, құрама
жемдер мен қалдықтарды вагондарға,
баржаларға, кемелерге және қоймаларға
тиеумен және түсiрумен тұрақты айналысатын,
сондай-ақ механикалық күректерге, жылжымалы
ұраларға, транспортерлерге, өздiгiнен
берiп тұрушыларға қызмет көрсететiн жұмысшылар 12
21. Улы заттарды қолданып, қамба зиянкестерiмен
күрес жөнiндегi дезинфекциялық және
дератизациялық жұмыстармен, сондай-ақ
улы химикаттарды бөлшектеп салумен және
түсiрумен тiкелей айналысатын қызметкер 12 36
22. Дезинфекциялау мен дератизациялауда
қолданылатын улы химикаттармен жұмыста
лабораторияларда iстейтiн қызметкерлер 12

2. Зашивальщик, занятый на зашивке мешков 6
3. Маркировщик 6
4. Подсобный (транспортный) рабочий,
занятый на откатке мешков; укладчик-
упаковщик, занятый на укладке брикетов и
пакетов в ящики 12
5. Рабочие, занятые на обеспыливании,
очистке, сортировке, приемке, починке,
выворотке, подноске и упаковке
мешкотары, бывшей в употреблении 12
6. Фасовщик 6
7. Дозаторщик, занятый дозированием микродобавок 12
8. Кочегар технологических печей, занятый на
сушке лузги и кукурузных початков 6
9. Машинист двигателей внутреннего
сгорания, обслуживающий дизель-
генераторные установки У-12, У-14 (1-Д-6,
1-Д-12 и т.п.), а также локомобили в
закрытых помещениях 12
10. Механик, машинист компрессорных
установок и машинист пневматического
перегружателя; подсобный (транспортный)
рабочий, занятый обслуживанием сопел и шлангов 6
11. Насекальщик мелющих камней и рабочий
на заливке и насечке валков для
в альцедековых станков и наждачных
барабанов шелушильных и обоечных машин 12
12. Приготовитель обогатительных смесей 12
13. Протравщик семян кукурузы 12 36
14. Рабочий корпусов элеваторов, сушильно-
очистительных башен, норийных башен,
механизированных складов, зерносушилок,
зерноочистительных отделений и
производственных корпусов по обработке
семян кукурузы 6
15. Рабочий размольного отделения
мукомольного и крупяного заводов 6
16. Рабочий обслуживающий молотковые
дробилки-мельницы 12
17. Рабочий цеха и склада рассыпных и
брикетированных комбикормов 6
18. Рабочий сенодробильного отделения
комбикормового завода и цеха 12
19. Рабочий по очистке, ремонту и наладке
вентиляционного, технологического и
транспортного оборудования мукомольных,
крупяных и комбикормовых заводов и
цехов, элеваторов, сушильно-
очистительных башен, норийных башен,
механизированных складов, зерносушилок,
тароремонтных мастерских и заводов по
обработке семян кукурузы 12
20. Рабочие, постоянно занятые на погрузке и
выгрузке зерна, муки, крупы, отрубей,
комбикормов и отходов в вагонах, баржах,
судах и складах, а также непосредственно
обслуживающие механические лопаты,
передвижные нории, транспортеры,
самоподаватели 12
21. Работник, непосредственно занятый на
дезинсекционных и дератизационных
работах по борьбе с амбарными
вредителями с применением ядовитых
веществ, а также на расфасовке и разгрузке
ядохимикатов 12 36
22. Работники, занятые в лаборатории на
работах с ядохимикатами, применяемыми
при дезинсекции и дератизации 12

23. Тұқым тазалау станциялары мен зауыттарының
трифонилдi машиналарындағы жұмыста iстейтiн
сепараторшы 6
24. Диiрмен жаныштағыштарын түрпiлi ораммен
құрғақ әдiспен жылтырататын және
кесетiн жылтыратушы 12
35 . ПОЛИГРАФИЯ ӨНДІРІСІ
Жұмысшылар
Қалып процесi
1. Басу қалыбының вулканизаторшысы 6
2. Галвонотипист:
1) Биметалдық қалыптарды және терең басылым
қалыптарын оксидорлауда және әзiрлеуде
iстейтiндер 12
2) галваникалық әдiспен басқа да қалыптарды
әзiрлеуде iстейтiндер 6
3. Қорғасыны бар типографиялық балқымалардан
жасалған әрiппен және қалыппен жұмыс
iстейтiн қоймашы 12
4. Басылым қалыбының көшiрмешiсi 6
5. Корректор 6
6. Офсеттi және терең басылым үшiн қалып
әзiрлеумен айналысатын монтажшы 6
7. Қолмен теретiн терiмшi, әрiп терiп
жол құятын машинаның терiмшiсi, брайл
терiмiмен айналысатын машинаның терiмшiсi 12
8. Терiм-перфорациялау және фототерiм
машинасында iстейтiн терiмшi 6
9. Нотографшы 6
10. Клишенi айырушы 6
11. Қорғасыны бар типографиялық балқымадан
әрiп және терiм материалын құюмен
айналысатын құюшы 12 36
12. Терең басылым қалыбын ауыстырушы 6
13. Металлография оттискiлерiн басушы 12
14. Хром пастасын қолданып жылтыратумен
айналысатын, терең басылымның қалып
цилиндрлерiн жылтыратушы 12
15. Жоғары басылым сынамасын алушы:
1) қорғасыны бар қалыптармен 12
2) басқа да қалыптармен жұмыс iстейтiндер 6
16. Сынама алушы-аударушы 6
17. Жоғары, жазық және терең басылым үшiн
негативтер мен диапозитивтердi ретуштеумен
айналысатын ретушер 12
18. Стереотиптердi төгумен және матрицаларды
алумен айналысатын стереотиптер 6
19. Қорғасын балқымаларынан стереотиптер
төгумен айналысатын стереотиптер 12 36
20. Терең басылым өрнектеушiсi, клише
өрнектеушiсi, мелорельефтi түзетiлiмдi
өрнектеумен айналысатын өрнектеушi 12
21. Фотоцинкограф 6
22. Жоғары, жазық және терең басылым үшiн
негативтер (позитивтер) әзiрлеумен
айналысатын фотограф 6
23. Хромолитограф 12
24. Литоофсеттiк қалыптарды тегiстеушi 6
Басылым процестерi
25. Қоламен аптайтын машиналарда және
агрегаттарда қоламен аптаушы, қабылдаушы 12
26. Басу машиналарына салушы және анилиндi,
брайл, жоғары, терең, жазық, трафереттi
басуда iстейтiн машиналар мен агрегаттарда
және басып-оюлайтын автоматтарда қабылдаушы 12
27. Флексография басылымын басушы 12
28. Брайл басылымын басушы 12
29. Жоғары басылымды басушы 12
30. Терең басылымды басушы 12
31. Жазық басылымды басушы 12
32. Басып-оюлау автоматының басушысы 12
33. Трафереттi басылым басушысы 12
34. Басушы-төсеушi 12
Брошюра жасау-түптеу және өңдеу процесi
35. Дивинилстиролы немесе хромпигi бар желiмдi
қолданып полотноға географиялық картаны
желiмдеумен және кептiрумен айналысатын
брошюра жасаушы 6

23. Сепараторщик, занятый на работе на
трифолиновых машинах семеочистиельных
станций и заводов 6
24. Шлифовщик, занятый шлифовкой и
нарезкой мельничных вальцев абразивными
кругами сухим способом 12
35. ПОЛИГРАФИЧЕСКОЕ ПРОИЗВОДСТВО
Рабочие
Формные процессы
1. Вулканизаторщик печатных форм 6
2. Гальвонотипист, занятый:
1) на оксидоровании и изготовлении
биметаллических форм и форм глубокой печати 12
2) на изготовлении других форм
гальваническим способом 6
3. Кладовщик, занятый на работах со
шрифтом и формами из типографского
сплава, содержащего свинец 12
4. Копировщик печатных форм 6
5. Корректор 6
6. Монтажист, занятый на изготовлении форм
для офсетной и глубокой печати 6
7. Наборщик вручную, наборщик
на наборных строкоотливных машинах,
наборщик на машинах, занятый на
брайлевском наборе 12
8. Наборщик на машинах, занятый на
наборно-перфорирующих и фотонаборных машинах 6
9. Нотографик 6
10. Отделывальщик клише 6
11. Отливщик, занятый на отливке шрифта и
наборного материала из типографского
сплава, содержащего свинец 12 36
12. Переводчик форм глубокой печати 6
13. Печатник металлографских оттисков 12
14. Полировщик формных цилиндров глубокой
печати, занятый полировкой с
применением хромовой пасты 12
15. Пробист высокой печати, занятый на работе:
1) с формами, содержащими свинец 12
2) с другими формами 6
16. Пробист-переводчик 6
17. Ретушер, занятый на ретуши негативов и
диапозитивов для высокой, плоской и
глубокой печати 12
18. Стереотипер, занятый на отливке
стереотипов и съемки матриц 12
19. Стереотипер, занятый на отливке
стереотипов из свинцовых сплавов 12 6
20. Травильщик форм глубокой печати,
травильщик клише, травильщик, занятый
на травлении мелорельефной приправки 12
21. Фотоцинкограф 6
22. Фотограф, занятый изготовлением
негативов (позитивов) для высокой,
плоской и глубокой печати 6
23. Хромолитограф 12
24. Шлифовщик литоофсетных форм 6
Печатные процессы
25. Бронзировщик, приемщик на машинах и
агрегатах, занятые на бронзировальных машинах 12
26. Накладчик на печатных машинах и
приемщик на машинах и агрегатах, занятые
в анилиновой, брайлевской, высокой,
глубокой, плоской, трафаретной печати и
на печатно-высекальных автоматах 12
27. Печатник флексографической печати 12
28. Печатник брайлевской печати 12
29. Печатник высокой печати 12
30. Печатник глубокой печати 12
31. Печатник плоской печати 12
32. Печатник печатно - высекального автомата 12
33. Печатник трафаретной печати 12
34. Печатник-обкладчик 12
Брошюровочно-переплетные и отделочные процессы
35. Брошюровщик, занятый на наклейке и
сушке географических карт на полотно при
применении клея, содержащего
дивинилстирол или хромпик 6

36. Тiкелей жоғары басылым цехтарында баспа
табақтарды бүктеумен айналысатын брошюра жасаушы 6
37. Лактеу-гуммирлеу машинасының машинисi 6
38. Сызғыш машинаның машинисi 6
39. Дәптер агрегаттарының машинисi 6
40. Басу цехында жұмыс iстеген кезде бүктейтiн
машиналар мен агрегаттардағы машинист-бүктеушi
және қабылдаушы 6
41. Жайпақ қағаз және картон машиналардағы,
басу цехтарындағы жұмыста бiр пышақты
машинада iстейтiн кесу машинасының машинисi 6
42. Лактеу-гуммирлеу, сызу машиналарында және
дәптер агрегаттарында iстейтiн басу машиналарда
жөндеушi және машиналар мен агрегаттарда
қабылдаушы 6
43. Басушы-батырып өрнек салушы 6
Шрифт өндiрiсi
44. Қорғасыны бар балқымалардан алынған
өнiмдермен жұмыс iстеген кезде шрифт
өнiмдерiн комплектiлеушi 12
45. Қорғасыны бар балқымалардан алынған
өнiмдермен жұмыс iстеген кезде жартылай
фабрикаттар мен дайын өнiмдердi бақылаушы 12
46. Қорғасыны бар балқымалардан алынған
өнiмдермен жұмыс iстеген кезде шрифт
өнiмдерiн өңдеушi 12
47. Қорғасыны бар балқымалардан шрифт өнiмдерiн
әзiрлеген кезде машиналар мен агрегаттарда
қабылдаушы 12
48. Қорғасыны бар балқымалардан алынған шрифт
өнiмдерiмен iстейтiн жинаушы-буып-түюшi 12
49. Қорғасыны бар балқымалардан алынған шрифт
өнiмдерiмен iстеген кезде юстирлеушi 12
Өзге де кәсiптер
50. Тiкелей жоғары және терең басылым цехтарында
қағазды бейiмдеумен айналысатын бейiмдеушi 6
51. Басу қалыбының граверi, шрифт граверi,
нотогравер:
1) қорғасыны бар балқымалармен жұмыста;
терең басылым машиналарына қызмет етуде;
топографиялық, географиялық, геологиялық,
теңiз және арнаулы жоспарларының
диапозитивтерiнде және қалыптық пластиналары
және карталары жұмысында; пуансондар әзiрлеуде 12
2) басқа да барлық жұмыстарда iстейтiндер 6
52. Терең басылым цехтарында қалыптық
цилиндрларды сақтаумен айналысатын қоймашы 6
53. Латекс негiзiндегi немесе хромпик қосылған
желiмдердi әзiрлеумен айналысатын
желiм қайнатушы 6
54. Колорист және бояу сүртушi:
1) қорғасынды, анилиндi, бензолды және
толуолды бояулармен 12
2) басқа да бояулармен iстейтiндер 6
55. Жартылай фабрикаттар мен дайын өнiмдердi
бақылаушы, басылым өнiмдерiн бақылаумен,
қабылдаумен, жарамсызға шығарумен, сорттаумен,
есептеумен және байлаумен айналысатын
сорттаушы-бақылаушы, бақылаушы-есепшi,
қабылдаушы-жөнелтушi:
1) терең басылым цехтарында 12
2) қалып цехтарында, жазық және жоғары
басылым цехтарында iстейтiн 6
56. Адрестеу машинасының машинисi 6
57. Пленканы престейтiн машинист 6
58. Полиграфиялық жабдықтарды жөндеушi:
1) жоғары, терең және анилиндi басылым
цехтарында, терiм, стереотиптiк, шрифт
құю және нотобасылым өндiрiсiнде iстейтiн 12

36. Брошюровщик, занятый на фальцовке
печатных листов непосредственно в цехах
высокой печати 6
37. Машинист лакировально-гуммировальной машины 6
38. Машинист линовальной машины 6
39. Машинист тетрадных агрегатов 6
40. Машинист-фальцовщик и приемщик на
машинах и агрегатах, занятые на фальцовке
при работе в печатных цехах 6
41. Машинист резальных машин, занятый на
одноножевых машинах при работе в
печатных цехах, на листорезальных и
картонорезальных машинах 6
42. Накладчик на печатных машинах и
приемщик на машинах и агрегатах,
занятые на лакировально-гуммировальных,
линовальных машинах и тетрадных
агрегатах 6
43. Печатник-тиснильщик 6
Шрифтовое производство
44. Комплектовщик шрифтовой продукции,
занятый на работе с продукцией из сплавов,
содержащего свинец 12
45. Контролер полуфабрикатов и готовой
продукции, занятый на работе с
продукцией из сплава, содержащего свинец 12
46. Отделывальщик шрифтовой продукции,
занятый на работе с продукцией из сплавов,
содержащего свинец 12
47. Приемщик на машинах и агрегатах,
занятый на изготовлении шрифтовой
продукции из сплава, содержащего свинец 12
48. Укладчик-упаковщик, занятый на
шрифтовой продукции из сплава,
содержащего свинец 12
49. Юстировщик, занятый на шрифтовой
продукции из сплава, содержащего свинец 12
Прочие профессии
50. Акклиматизатор, занятый акклиматизацией
бумаги непосредственно в цехах высокой и
глубокой печати 6
51. Гравер печатных форм, гравер шрифта,
нотогравер, занятые:
1) на работах со сплавами, содержащими
свинец; на обслуживании машин глубокой
печати; на диапозитивах и формных
пластинах топографических,
географических, геологических, морских и
специальных планов и карт; на
изготовлении пуансонов 12
2) на всех других работах 6
52. Кладовщик, занятый хранением формных
цилиндров в цехах глубокой печати 6
53. Клеевар, занятый на приготовлении клеев
на основе латексов или с добавлением хромпика 6
54. Колорист и краскотер, занятые на работах:
1) со свинцовыми, анилиновыми,
бензольными и толуольными красками 12
2) с другими красками 6
55. Контролер полуфабрикатов и готовой
продукции, сортировщик-контролер,
контролер-счетчик, приемщик-отправитель,
занятые на контроле, приемке, отбраковке,
сортировке, счете и вязке печатной
продукции:
1) в цехах глубокой печати 12
2) в формных цехах и цехах плоской и
высокой печати 6
56. Машинист адресовальной машины 6
57. Машинист на припрессовке пленки 6
58. Наладчик полиграфического оборудования,
занятый на обслуживании:
1) цехов высокой, глубокой и анилиновой
печати, наборного, стереотипного,
шрифтолитейного и нотопечатного производства 12

2) жазық басылым цехтарында, фототиптiк,
цинкографиялық, штемпельдi-граверлiк және
металлографиялық өндiрiсте, травилдiк,
бояу сүртетiн, гальван бөлiмшелерiнде,
траферет басылымында iстейтiн 6
59. Домалатқыштарды құюшы 6
60. Қорғасыны бар типографиялық балқымаларды
балқытумен айналысатын, металл және балқыма
балқытушы 12 36
61. Қосалқы (көлiкпен тасымалдау) жұмысшысы:
1) тiкелей жоғары басылым цехтарында
металл фольгамен iстейтiн, жартылай
фабрикаттар мен қағаздарды әкелу жұмыстарында 6
2) өңдеуге стереотиптердi құю кезiнде, қорғасыны
бар типографиялық балқымаларды балқытуды;
терiмдi тасымалдауда, қорғасын тозаңынан теру
кассасын тазалауда; матрицаны алуда; матрицалар
мен терiм машиналарын тазалауда; басу қалыптары
мен домалатқыштарын жууда; жоғары және терең
басылым цехтарында төсенiш қағаздарды төсеу мен
iрiктеуде, терең басылым цехтарында қағаздар
мен жартылай фабрикаттарды жеткiзуде, сөз құю
және шрифт құю өндiрiсiнде iстейтiндер 12
62. Қалып және басу цехтарында араласпаларды
әзiрлеумен айналысатын препаратор 6
63. Электр жабдықтарына қызмет көрсететiн
слесарь жөндеушi және электр монтерi:
1) терең басылым цехына 12
2) терiм, стереотиптiк, жоғары және анилиндi
басылым цехтарына, сөз құю және шрифт құю
өндiрiсiне қызмет көрсететiндер 6
64. Плавиктi қышқылмен шыныны өрнектеушi 12
65. Тiкелей сыпырумен айналысатын, өндiрiстiк
үй-жайларды сыпырушы:
1) терең басылым цехтарында 12
2) жоғары және жазық басылым цехтарында,
терiм, стереотиптiк, цинкографиялық цехтарда,
қалыптар мен домалатқыштарды жуу учаскелерiнде,
өрнектеу және гальвандық бөлiмшелерде,
қалып және бояу сүрту цехтарында, шрифт
құю өндiрiсiнде iстейтiндер 6
Басшылар мен мамандар
66. Цехтардың шеберi және аға шеберi:
1) терiм, стереотиптiк, жоғары және
терең басылымда, шрифт құю және
нота басу өндiрiсiнде, бояу сүртуде 12
2) жазық басылымда, қалыптауда,
штемпельдiк-граверлiкте және
металлографияда iстейтiндер 6
ГОЗНАК
67. Буландырғыш вулканизаторлық қазандықта
резина домалатқыштарды әзiрлеумен
айналысатын вулканизаторшы 12
68. Басу машинасында тұратын iрiктеушi және
бақылаушы-есептеушi 6
69. Гильошир 12
70. Қалып және басу цехтарында iстейтiн,
жартылай фабрикаттар мен дайын өнiмдер
бақылаушысы 12
71. Бiр мезгiлде өңдеумен айналысатын,
басу қалыбын көшiрме жасаушы 12
72. Реальдық машиналардың машинисi; қағаз, картон,
фибра және солардан жасалатын бұйымдарды
кептiрушi; бейiмдеу камерасында жұмыс iстейтiн
қоймашы және қосалқы (көлiкпен тасымалдаушы)
жұмысшылар 6
73. Бояу әзiрлеу цехтарында ыдыстарды
жуумен айналысатын жуушы 6
74. Нөмiрлеушi 12
75. Металлографиялық басылымның басушысы, орловск
басылымының басушысы, басу машинасының
жөндеушiсi, қорғасын негiздi қалыптарда iстеген
кезде металлографиялық басылым машиналарында
және орловск басылымы машиналарында жұмыспен
айналысатын, машиналар мен агрегаттарда
қабылдаушы 12

2) цехов плоской печати, фототипного,
цинкографского, штемпельно-граверного и
металлографского производства,
травильного, краскотерного,
гальваноотделений, трафаретной печати 6
59. Отливщик валиков 6
60. Плавильщик металла и сплавов, занятый на
плавке типографского сплава, содержащего свинец 12 36
61. подсобный (транспортный) рабочий:
1) при работе с металлической фольгой, на
доставке полуфабрикатов и бумаги
непосредственно в цехах высокой печати 6
2) при отливке отделке стереотипов; на
плавке типографского сплава, содержащего
свинец; на транспортировке набора и
очистке наборных касс от свинцовой пыли;
на съемке матриц; на очистке матриц и
наборных машин; на смывке печатных
форм и валиков; на прокладке и выборке
прокладной бумаги в цехах высокой и
глубокой печати, на доставке бумаги и
полуфабрикатов в цехах глубокой печати,
в словолитном и шрифтолитном производствах 12
62. Препаратор, занятый на приготовлении
растворов в формных и печатных цехах 6
63. Слесарь ремонтник и электромонтер по
обслуживанию электрооборудования,
постоянно обслуживающие цехи:
1) глубокой печати 12
2) наборный, стереотипный, высокой и
анилиновой печати, словолитное и
шрифтолитейное производства 6
64. Травильщик стекла плавиковой кислотой 12
65. Уборщик производственных помещений,
непосредственно занятый на уборке:
1) в цехах глубокой печати 12
2) в цехах высокой и плоской печати,
наборном, стереотипном, цинкографском
цехах, на участках смывки форм и валиков,
травильном и гальваническом отделениях,
формном и краскотерном цехах,
шрифтолитейном производстве 6
Руководители и специалисты
66. Мастер и старший мастер цехов:
1) наборного, стереотипного, высоко и
глубокой печати, шрифтолитейного и
нотопечатного производства, краскотерного 12
2) плоской печати, формного, штемпельно-
граверного и металлографского 6
ГОЗНАК
67. Вулканизаторщик, занятый изготовлением
резиновых валиков в паровых
вулканизационных котлах 12
68. Выборщик и контролер-счетчик, занятые у
печатной машины 6
69. Гильошир 12
70. Контролер полуфабрикатов и готовой
продукции, занятый в формном и печатном цехах 12
71. Копировщик печатных форм, постоянно
занятый одновременно на травлении 12
72. Машинист реальных машин; контролер
счетчик; сушильщик бумаги, картона,
фибры и изделий из них; кладовщик и
подсобный (транспортный) рабочий,
занятые на работе в камере акклиматизации 6
73. Мойщик, занятый на мойке тары в цехе
изготовления красок 6
74. Нумеровщик 12
75. Печатник металлографической печати,
печатник орловской печати, накладчик на
печатных машинах, приемщик на машинах
и агрегатах, занятые на металлографских
печатных машинах и машинах орловской
печати при работе на формах со
свинцовыми основаниями 12

76. Басу цехтарында жинап-сыпырумен және ауыр
заттарды тасумен айналысатын қосалқы (көлiкпен
тасымалдайтын) жұмысшылар 6
77. Вишер матасын (оны металлографиялық басылымда
қолданғаннан кейiн) жуатын кiр жуушы 12
78. Қорғасыны бар балқымалар анализiнде бояулармен,
араласпалармен жұмыс iстейтiн препаратор 12
79. Жасанды смолалардан алынатын синтетикалық
олифтердi әзiрлеумен айналысатын препаратор 12
80. Сынама алушы-аударушы, қорғасынды және
анилиндi бояулармен жұмыс iстейтiн,
жоғары басылым сынама алушысы 12
81. Ақша және Гознактың арнаулы қағаздары
өндiрiсiндегi желiмдеу-кептiру машинасына
қызмет көрсететiн жұмысшылар 12
82. Қорғасын мен анилинi бар шикiзатпен жұмыс
iстейтiн, химиялық шикiзат өлшеушi 12
83. Басу машинасында iстейтiн, механикалық
жинау жұмыстары слесары 6
84. Басу цехында жұмыс iстеу кезiнде
домалатқыштарды тiгумен айналысатын қайысшы 6
85. Басу, қалып және бояу сүрту цехында iстейтiн,
электр жабдықтарына қызмет көрсететiн электр
монтерi 6
36. БАЙЛАНЫС
1. Байланыстың канализациялық құрылыстарының
кабельшi-дәнекерлеушiсi, электр монтерi
және қорғасынды кабельдердi дәнекерлеумен,
олардан қорғасынды сыдырып алумен, қорғасыннан
бұйымдар (муфт, қолғап және с.с.) әзiрлеумен,
сондай-ақ полиэтилендi және полихлорвинилдi
қабықтарға кабельдердi дәнекерлеумен тiкелей
айналысатын телефон байланысының желiлiк
құрылыстары мен радиофикация электр монтерi 12 36
2. Экспедициялық машиналарда тiкелей жұмыс
iстейтiн, байланыс операторы 6
3. Аударуды бақылау бюросындағы есептеу-жазу
машинасында тiкелей жұмыс iстейтiн, байланыс
операторы 6
4. Радио берiлiстi және радиолокациялық
қондырғылар (қуаттылығы 1кВт-қа дейiнгi
радиостанциялардан басқа) орнатылған
үй-жайларда тiкелей жұмыс iстейтiн қосалқы
жұмысшы 6
5. Радиоорталықтарда, радиостанцияларда,
радиобюроларда, сондай-ақ бақылау станцияларында
және пеленгаторлық қосындарда радиохабарларды
тыңдап бақылаумен, байқаумен және тыңдап
қабылдаумен тiкелей айналысатын қызметкерлер 12
6. Байланыстың жер асты объектiлерiнде
тұрақты жұмыс iстейтiн қызметкерлер 12 36
7. Радиоактивтi заттарды және иондаушы
сәулелену көздерiн тасымалдаумен және
сақтаумен тiкелей айналысатын қызметкерлер 12
8. Станциялық байланыс кәсiпорындарында,
пошта вагондарында және типографиялар
жанындағы газет-журнал экспедицияларында
пошта және телеграф жөнелтілімдерiн және
баспасөз шығармаларын сорттаумен айналысатын,
пошта жөнелтiлiмдерi мен баспасөз шығармаларын
сорттаушы 6
9. Теледидар орталықтарының аппараттық-студиялық
кешенiне, жылжымалы теледидар станцияларына
пайдалану-техникалық қызмет көрсетумен
тiкелей айналысатын стационарлық теледидар
жабдықтарының инженерi, электр механигi,
байланыс электр механигi, технигi, электр
монтерi, сондай-ақ экранды көзбен шолып
бақылаумен тiкелей айналысатын радиолокациялық
станциялар мен техникалық бақылау топтарының
қызметкерлерi 12

76. Подсобный (транспортный) рабочий,
занятый в печатных цехах уборкой и
перевозкой тяжестей 6
77. Прачка на стирке вишерной ткани (после
употребления ее в металлографской печати) 12
78. Препаратор, занятый на работе с красками,
растворами, на анализе сплавов, содержащих свинец 12
79. Препаратор, занятый на изготовлении
синтетической олифы из искусственных смол 12
80. Пробист-переводчик, пробист высокой
печати, занятые на работе со свинцовыми и
анилиновыми красками 12
81. Рабочие, обслуживающие клейно-
сушильные машины в производстве
денежных и специальных бумаг Гознака 12
82. Развесчик химического сырья, занятый на
работе с сырьем, содержащим свинец и анилин 12
83. Слесарь механосборочных работ, занятый
на работе у печатных машин 6
84. Шорник, занятый на обшивке валиков при
работе в печатных цехах 6
85. Электромонтер по обслуживанию
электрооборудования, занятый в печатных,
формных и краскотерных цехах 6
36. СВЯЗЬ
1. Кабельщик-спайщик, электромонтер
канализационных сооружений связи,
электромонтер подземных сооружений и
коммуникации связи, электромонтер
линейных сооружений электросвязи и
проводного вещания и электромонтер
линейных сооружений телефонной связи и
радиофикации, непосредственно занятые
спайкой освинцованных кабелей, сдиркой с
них свинца, изготовлением изделий из
свинца (муфт, перчаток и т.п.), а также
сваркой кабелей в полиэтиленовых и
полихлорвиниловых оболочках 12 36
2. Оператор связи, непосредственно
работающий на экспедиционных машинах 6
3. Оператор связи, непосредственно
работающий на счетно-записывающих
машинах в бюро контроля переводов 6
4. Подсобный рабочий непосредственно
работающий в помещениях, где
установлены радиопередающие и
радиолокационные установки (кроме
радиостанции мощностью до 1 кВт) 6
5. Работники, непосредственно занятые
слуховым контролем, наблюдением и
слуховым приемом радиопередач на
радиоцентрах, радиостанциях, радиобюро,
а также на контрольных станциях и
пеленгаторных пунктах 12
6. Работники, постоянно работающие на
подземных объектах связи 12 36
7. Работники, непосредственно занятые
транспортировкой и хранением
радиоактивных веществ и источников
ионизирующих излучений 12
8. Сортировщик почтовых отправлений и
произведений печати, занятый сортировкой
почтовых и телеграфных отправлений и
произведений печати в стационарных
предприятиях связи, почтовых вагонов и в
газетно-журнальных экспедициях при
типографиях 6
9. Инженеры, электромеханик,
электромеханик связи, техник,
электромонтер станционного
телевизионного оборудования,
непосредственно занятые эксплуатационно-
техническим обслуживанием аппаратно-
студийного комплекса телевизионных
центров, передвижных телевизионных
станций, а также работники
радиолокационных станций и групп
технического контроля, непосредственно
занятые визуальным наблюдением за экраном 12

10. Жоғары жиiлiктi қондырғыларға (қуаттылығы
1 кВт-қа <*> дейiнгi радиостанциялардан
басқа) тiкелей қызмет көрсететiн хабар
беретiн радиостанцияларда iстейтiн станциялық
радиожабдықтардың инженерлерi, аға электр
механигi, байланыс электр механигi,
техниктерi, электр монтерi, сондай-ақ
хабар беретiн және қабылдайтын
радиостанциялардың, ретрансляциялық
станциялардың, теледидар орталықтарының
антенна-мачталық құрылыстарына тiкелей қызмет
көрсететiн қызметкерлер 12
11. Канализациялық байланыс құрылыстарының аға
электр механигi, электр механигi, телефон
байланысы мен радиофикацияның желiлiк
құрылыстарының электр монтерi және құдықтар
мен коллекторларда жұмыс iстеу кезiнде
канализациялық байланыс құрылыстарына
тiкелей қызмет көрсетумен айналысатын
қосалқы жұмысшы 6
12. Байланыс аға электр механигi, электр механигi,
сынап түзеткiштi бөлшектеумен және жөндеумен
тiкелей айналысатын станциялық радиожабдықтар
электр монтерi 12 36
13. "Телетайп" үлгiсiндегi телеграф аппараттарында
iстейтiн телеграфшы:
1) тәулiк бойы ауысым графигi және бiр
телеграфистке сағатына 800 сөзден орташа
сағаттық көлем бойынша 12 36
2) күндiзгi және кешкi ауысым графигi
және бiр телеграфистке сағатына 1100
сөзден орташа сағаттық көлем бойынша 12 36
14. Телеграфист:
1) сағатына кемiнде 300 сөз көлемiнде
телефонмен телеграмма алу мен берудi жүргiзушi 12
2) барлық жүйедегi аппараттарда iстейтiн
басқа да телеграфистер 12
15. Барлық жүйедегi аппараттарда тiкелей
жұмыс iстейтiн фотооператор 12
16. Қалааралық телефонмен сөйлесулердi
байланыстыруды жүзеге асыру жөнiндегi,
сондай-ақ осы станциялардың анықтамалық,
бақылау столдарында, тапсырыс столдарында
тiкелей жұмыспен айналысатын, қалааралық
телефон станцияларында, сөйлесу қосындарында
iстейтiн қалааралық телефон байланысының
телефонисi 6 36
17. Кемiнде 100 абонентi, хабар беру столдары,
кемiнде 20 байланыстыру желiсi бар комутаторға
қызмет көрсететiн, жергiлiктi (өндiрiстiк)
телефон байланысының телефонисi, сондай-ақ,
егер коммутаторға кемiнде 100 абонент қосылған
жағдайда, қалааралық байланыс арналарына
қосылған коммутаторларға қызмет көрсететiн
телефонист 6 36
18. Кемiнде 250 абонентi бар телефон
станцияларының тексеретiн және
анықтамалық столдарына қызмет
көрсететiн жергiлiктi (өндiрiстiк)
телефон байланысының телефонисi 6 36
19. Автоматты телефон станцияларында
(АТС) iстейтiн, қалалық телефон
желiсi анықтама қызметiнiң телефонисi 6 36
20. Канализациялық байланыс құрылыстарының
электр монтерi, қалалық (жергiлiктi)
телефон байланысының желiлiк құрылыстары
мен абоненттiк қондырғыларының электр монтерi,
радиофикация мен селолық телефон байланысы
(СТБ) желiлiк құрылысы мен абоненттiк
қондырғысының электр монтерi, халықаралық
байланыс желiсiнiң электр монтерi және
желiлiк байланыс шаруашылықтары үшiн
бөренелерге траверстерге және жапсарластарға
антисептик сіңірумен тiкелей айналысатын
қосалқы жұмысшы 12

10. Инженеры, старший электромеханик,
электромеханик связи, техники,
электромонтер станционного
радиотелевизионного
оборудования, электромонтер станционного
радиооборудования и радиооператор,
занятые на передающих радиостанциях
непосредственным обслуживанием
высокочастотных установок (кроме
радиостанций мощностью до 1 кВт),
а также работники, непосредственно
обслуживающие антенно-мачтовые
сооружения передающих и приемных
радиостанций, ретрансляционных станций,
телевизионных центров 12
11. Старший электромеханик, электромеханик
связи, техники, электромонтер подземных
сооружений и коммуникаций связи,
электромонтер линейных сооружений
электросвязи и проводного вещания,
электромонтер канализационных
сооружений связи, электромонтер
линейных сооружений телефонной связи
и радиофикации и подсобный рабочий,
непосредственно занятые обслуживанием
канализационных сооружений связи при
работе в колодцах и коллекторах 6
12. Старший электромеханик, электромеханик
связи, техник и электромонтер
станционного радиооборудования,
непосредственно занятые переборкой и
ремонтом ртутных выпрямителей 12 36
13. Телеграфист работающий на телеграфных
аппаратах типа "Телетайп":
1) по графику круглосуточных смен и
среднечасовой нагрузке на одного
телеграфиста 800 слов в час 12 36
2) по графику дневных и вечерних смен и
среднечасовой нагрузке на одного
телеграфиста 1100 слов в час 12 36
14. Телеграфист:
1) производящий прием и передачу
телеграмм по телефону при нагрузке не
менее 300 слов в час 12
2) остальные телеграфисты, работающие на
аппаратах всех систем 12
15. Фотооператор, непосредственно
работающий на аппаратах всех систем 12
16. Телефонист междугородной телефонной
связи, работающий на междугородных
телефонных станциях, переговорных
пунктах, непосредственно занятый на
работах по осуществлению соединений
междугородных телефонных переговоров, а
также справочных, контрольных столов и
столов заказов этих станций 6 36
17. Телефонист местной (производственной)
телефонной связи, обслуживающий
коммутатор, имеющие не менее 100
абонентов, передаточные столы, имеющие
не менее 20 соединительных линий, а также
обслуживающие коммутаторы, в которые
включены междугородные каналы связи,
при условии, если в коммутатор включены
не менее 100 абонентов 6 36
18. Телефонист местной (производственной)
телефонной связи, обслуживающий
контрольные, проверочные и справочные
столы телефонных станций, имеющих не
менее 250 абонентов 6 36
19. Телефонист справочной службы городской
телефонной сети, работающий на
автоматических телефонных станциях (АТС) 6 36
20. Электромонтер канализационных
сооружений связи, электромонтер
линейных сооружений и абонентских
устройств городской (местной) телефонной
связи, электромонтер линейных
сооружений и абонентских устройств
радиофикации и сельской телефонной связи
(СТС), электромонтер международных
линий связи и подсобный (транспортный)
рабочий, непосредственно занятые на
пропитке антисептиками столбов, траверс
и приставок для линейного хозяйства связи 12

21. Канализациялық байланыс құрылыстарының
электр монтерi, желiлiк құрылыстар мен
радиофикация электр монтерi және құдықтар
мен коллекторларда қорғасынды кабель
тартумен тiкелей айналысатын қосалқы жұмысшы 6
37. КӨЛІК
1. ТЕМIР ЖОЛ КӨЛIГI
Жұмысшылар
1. Химиялық араласпаларды әзiрлейтiн
аппаратшы және химиялық от өшiргiш
көбiк пен консистенттiк май өндiрiсiнде
iстейтiн технологиялық қондырғылардың
операторы 6
2. Қазандық бөлшектерiн ыстық әдiспен
тиюмен, шабумен, шегелеумен және
қазандықтарды, цистерналар мен резервуарларды
қолмен және пневматикалық әдiстi қолданып
шекумен тұрақты айналысатын қазандықшы 12
3. Деподағы паровоздың от жағушысы;
паровоздардың от жағушысы 12
4. Суды хлорлау жұмысын атқаратын, темiр
жолдың сумен жабдықтау машинисi 6
5. Темiр жолда (вагондарда) жүретiн жылжымалы
дизельдi және бу турбиналы электр станцияларына
қызмет көрсететiн машинист, механик, электр
монтерi, слесарь 6
6. Паровоз машинисi, тепловоз машинисi және
дизельпоезд машинисi 12
7. Магистральдық темiр жолдарда iстейтiн
электровоздың және моторлы вагон электр
поезының машинисi 12
8. Асыранды құстардан, жануарлар шикiзатынан,
тозаңды жүктерден, улы химикаттар мен
минералдық тыңайтқыштардан босаған жүк
вагондарын тазалаумен және жуумен айналысатын
жылжымалы құрамның жуушы-жинаушысы 6
9. Қолмен iстейтiн пневматикалық және соғатын
электрлi құралдармен тұрақты жұмыс iстейтiн
жол монтерi 6
10. Ұзындығы 0,5 км-ден астам тоннелдерде тұрақты
жұмыс iстейтiн жолдар мен жасанды құрылыстарды
аралап қараушы:
1) поездарды паровоз және тепловоз тартып
жүрген кезде 6 36
2) поездарды электр күшiмен тартып жүрген
кезде iстейтiндер 6
12. Жүктер мен теңдеме-жүктердi қабылдаушы-тапсырушы
және мұнайлы газы мен оның өңделген салмақтық
процентi 0,5 және одан да көп күкiртi бар
күкiрт эстакадасында құю және төгу жұмыстарын
iстейтiн вагондар мен контейнерлердi
пломбалаушы 12 36
13. Құбырларды пломбалаушы-үрлеушi 12
14. Паровоз қазандықтарын жуушы 6
15. Мұнай өнiмдерi мен химиялық өнiмдерден
босаған цистерналарды өңдеумен айналысатын,
цистерналарды жуушы-булаушы 12 36
16. Антинакипин өндiру жөнiндегi фосфатты,
қайнату және тоңазыту бөлiмшелерiнде
тiкелей iстейтiн жұмысшылар 6
17. Темiр жол көлiгiнiң вагондары мен
қоймаларында астық, ұн, жарма,
кебек, құрама жем және қалдықтар
тиеумен және түсiрумен тұрақты
айналысатын жұмысшылар 12
18. Тоннелдiң iшiнде жөндеумен және
ұзындығы 0,5 км-ден астам тоннелдiң
iшiнде жөндеу жұмыстарымен тұрақты
айналысатын жұмысшылар 6

21. Электромонтер канализационных
сооружений связи, электромонтер
подземных сооружений и коммуникаций
связи, электромонтер линейных
сооружений электросвязи (городской,
сельской) и проводного вещания,
электромонтер линейных сооружений и
радиофикации и подсобный рабочий,
непосредственно занятые протяжкой
освинцованного кабеля в колодцах и
коллекторах 6
37. ТРАНСПОРТ
1. ЖЕЛЕЗНОДОРОЖНЫЙ ТРАНСПОРТ
Рабочие
1. Аппаратчик приготовления химических
растворов и оператор технологических
установок, занятые в производстве
химического пеногасителя и консистентных смазок 6
2. Котельщик, постоянно занятый гибкой
частей котлов горячим способом, рубкой,
клепкой и чеканкой котлов, цистерн и
резервуаров ручным и пневматическим способом 12
3. Кочегар паровоза в депо; кочегар паровозов 12
4. Машинист железнодорожного
водоснабжения, занятый выполнением
работ по хлорированию воды 6
5. Машинист, механик, электромонтер,
слесарь, занятые обслуживанием
передвижных дизельных и паротурбинных
электростанций на железнодорожном ходу
(в вагонах) 6
6. Машинист паровоза, машинист тепловоза и
машинист дизельпоезда 12
7. Машинист электровоза и моторовагонного
электропоезда, работающие на
магистральных железных дорогах 12
8. Мойщик-уборщик подвижного состава,
занятый на работах по очистке и промывке
грузовых вагонов из-под живности, сырья
животного происхождения, пылящих
грузов, ядохимикатов и минеральных удобрений 6
9. Монтер пути, постоянно занятый на
путевых работах с ручным пневматическим
и электрическим ударным инструментом 6
10. Обходчик пути и искусственных
сооружений, постоянно работающий в
тоннелях длиной более 0,5 км:
1) при движении поездов с паровозной и
тепловозной тягой 6 36
2) при движении поездов с электрической тягой 6
11. Осмотрщик вагонов и осмотрщик-
ремонтник вагонов, работающих на
магистральных железных дорогах 6
12. Приемосдатчик груза и багажа и
пломбировщик вагонов и контейнеров,
занятые на работах по наливу и сливу на
эстакадах сернистой нефти с содержанием
нефтяного газа и продуктов ее переработки
с содержанием от 0,5 и выше весовых
процентов серы 12 36
13. Пробивальщик-продувальщик труб 12
14. Промывальщик котлов паровозов 6
15. Промывальщик-пропарщик цистерн,
занятый обработкой цистерн из-под
нефтепродуктов и химических продуктов 12 36
16. Рабочие, непосредственно занятые в
фосфатном, варочном и холодильном
отделениях по производству антинакипина 6
17. Рабочие, постоянно занятые на погрузке и
выгрузке зерна, муки, крупы, отрубей,
комбикормов и отходов в вагонах и складах
железнодорожного транспорта 12
18. Рабочие, постоянно занятые на ремонте
внутри тоннеля и ремонтных работах
внутри тоннеля длиной более 0,5 км 6

19. Жылжымалы құрамды бояудан тазалау
мен коррозиясын алуды құрғақ әдiспен
тұрақты жүргізетiн жұмысшылар 6
20. Станцияларда вагондар қозғалысының
тездiгiн реттеушi 6
22. Паровоздарды жылылай жуу кезiнде ондағы
гарнитураларды жөндеу жөнiндегi жұмыстарды
орындаушы және отты, түтiндi қорапта жұмыс
iстеумен айналысатын, жылжымалы құрамды
жөндейтiн слесарь 12
23. Электрмен жылжитын құрамның және электр
берiлiстi тепловоздардың асты мен науасын
үрлеумен айналысатын, жылжымалы құрамды
жөндейтiн слесарь 6
24. Цистерналардың төгетiн аспаптарын,
жiберетiн және алдын ала қорғайтын
клапандарын бөлшектеумен, жөндеумен,
жинаумен, мұнай өнiмдерi мен химия
өнiмдерiнен босаған цистерналардың
төгетiн клапандарын қараумен және
заправкалаумен айналысатын слесарь 12 36
25. Тұтас металл вагондардың сүзгiлерiн
регенерациялаумен айналысатын,
жылжымалы құрамды жөндейтiн слесарь 6
29. Жылжымалы құрамды техникалық қызмет
көрсету қосындарында жөндейтiн және
вагондарды тасымалдауға әзiрлейтiн слесарь 6
30. Оттықтарды және паровоздардың үрлегiштерiн
тазалаумен айналысатын шлакшы 12
31. Шлакты орларды шлактар мен күлден және
темiр жолдарда паровоз оттықтары мен
үрлегiштердi тазалау орындарында
тазалаумен айналысатын шлакшы 6
32. Қатты отынды қолмен тиеу кезiнде кептiру
пештерiне қатты отын жағумен, сондай-ақ
құмды елеумен және оны локомотивтерге берумен
айналысатын, құм беру қондырғысының
жабдықтаушысы және машинисi 6
Басшылар мен мамандар
33. Магистральды темiр жолдарда кластан
тыс және бiрiншi класты станцияларда
iстейтiн, қосын және маршруттық-релелiк
орталықтандырудың кезекшiсi 6 36
34. Антинакипин өндiрiсi жөнiндегi фосфатты,
қайнату және тоңазыту бөлiмшелерiнде
тiкелей iстейтiн басшылар мен мамандар 6
35. Дизелдi және тоңазытқышты қондырғының
механигi, рефрижератор поездарының
(секциялары мен вагондарының) механигi 6
36. Поезд диспетчерi:
1) магистральды темiр жолдардың 1 топты 6 36
учаскелерiнде iстейтiн
2) басқа да учаскелерде жұмыс iстейтiн 6
2. МЕТРОПОЛИТЕНДI ПАЙДАЛАНУ
Тоннелдерде тек түнгi уақыттардағы тұрақты жұмыс
Жұмысшылар
37. Темiр жол көлiгi кәсiпорындары мен
метрополитендердiң бригадирлерi
(басқа жұмыстан босатылған) 12 36
38. Эскалаторлардың тұтқаларын жөндеумен
айналысатын, резина бұйымдардың
вулканизаторшысы және жөндеушiсi 12 36
39. Кәрiзшi 12 36
40. Тоннел құрылыстары жабдықтарына қызмет
көрсету жөнiндегi бояушы, сылақшы,

19. Рабочие, постоянно занятые очисткой от
краски и снятием коррозии с подвижного
состава сухим способом 6
20. Регулировщик скорости движения вагонов
на станциях 6
21. Регулировщик скорости движения на
магистральных железных дорогах 6
22. Слесарь по ремонту подвижного состава,
выполняющий работы по ремонту
гарнитуры на паровозах при теплой
промывке их и занятый на работе в огневой
и дымовой коробках 12
23. Слесарь по ремонту подвижного состава,
занятый на продувке низа и желобов
электроподвижного состава и тепловозов с
электрической передачей 6
24. Слесарь по ремонту подвижного состава,
постоянно занятый на разборке, ремонте,
сборке сливных приборов, спускных и
предохранительных клапанов цистерн, на
осмотре и заправке клапанов сливных
приборов цистерн из-под нефтепродуктов и
химпродуктов 12 36
25. Слесарь по ремонту подвижного состава,
постоянно занятый регенерацией фильтров
цельнометаллических вагонов 6
26. Составитель поездов и помощник
составителя поездов, работающие на
магистральных железных дорогах 6
27. Составитель поездов и помощник
составителя поездов, работающих на
магистральных железных дорогах 6
28. Слесарь по ремонту подвижного состава на
пунктах технического обслуживания
вагонов и подготовки вагонов к перевозкам 6
29. Слесарь по осмотру и ремонту локомотивов
на пунктах технического осмотра 6
30. Шлаковщик, занятый на очистке топок и
поддувал паровозов 12
31. Шлаковщик, занятый на очистке шлаковых
канав от шлака и золы и на
железнодорожных путях в местах чистки
паровозных топок и поддувал 6
32. Экипировщик и машинист пескоподающей
установки, занятые отоплением сушильных
печей на твердом топливе при загрузке его
вручную, а также просеиванием песка и
подачей его на локомотивы 6
Руководители и специалисты
33. Дежурный поста и маршрутно-релейной
централизации, работающий на станциях
внеклассных и первого класса
магистральных железных дорог 6 36
34. Руководители и специалисты,
непосредственно занятые в фосфатном,
варочном и холодильном отделениях по
производству антинакипина 6
35. Механик дизельной и холодильной
установок, механик рефрижераторных
поездов (секции и вагоновов) 6
36. Поездной диспетчер:
1) работающий на участках 1 группы
магистральных железных дорог 6 36
2) работающий на остальных участках 6
2. ЭКСПЛУАТАЦИЯ МЕТРОПОЛИТЕНА
Постоянная работа только в ночное время в тоннелях
Рабочие
37. Бригадир (освобожденный) предприятий
железнодорожного транспорта и
метрополитенов 12 36
38. Вулканизаторщик и ремонтировщик
резиновых изделий, занятые на ремонте
поручней эскалаторов 12 36
39. Дренажник 12 36
40. Маляр, штукатур, столяр, слесарь-
ремонтник по обслуживанию оборудования

ағаш ұстасы, слесарь-жөндеушi 12 36
41. Зумпф агрегатының машинисi 12 36
42. Жуу қондырғысының машинисi, компрессор
қондырғысының машинисi, компрессор
қондырғысы машинисiнiң көмекшiсi 12 36
43. Мотовоз машинисi, дрезина жүргiзушiсi
және шаруашылық пойыздарында жұмыс
iстейтiн олардың көмекшiлерi 12 36
44. Жол монтерi, жолайыру бекетiнiң кезекшiсi 12 36
45. Мраморшы-әспеттеушi, плита салушы-әспеттеушi,
тегiстеушi-әспеттеушi 12 36
46. Жол және жасанды ғимараттар қарауылшысы,
түйiспе рельстiң қарауылшысы 12 36
47. Дефтоскоп тiркемесiнiң операторы, жол
өлшемдерi бойынша оператор және оның
көмекшiлерi 12 36
48. Қоймашы 12 36
49. Зумпфов агрегатының слесары 12 36
50. Тоннель жұмысшысы 12 36
51. Кабель торабы бойынша электр-монтажшы,
қайталамалы тiзбек бойынша электр-монтажшы,
жарық беру және жарық беру торабы
бойынша электрмонтажшы, кернеулi тораптар
және электр жабдықтар бойынша электр монтажшы 12 36
52. Диспетчерлiк жабдықтар мен телеавтоматиканың
электр монтерi, электр жабдықтарды жөндеу
бойынша электр монтерi, электр жабдықтар
қызмет көрсету бойынша электр монтерi 12 36
53. Байланыс электр монтерi, белгi беру,
орталықтандыру, бекiтiп тастау қондырғыларының
электр монтерi 12 36
Басшылар мен мамандар
54. Аға шебер, шебер, шебердiң көмекшiсi 12 36
55. Аға электрмеханик, электрмеханик
56. Аға техник, геодезиялық-маркшейдерлiк 12 36
жұмыстармен айналысатын техник 12 36
Күндiзгi уақыттағы және ауысымдардағы,
соның iшiнде түнгi жұмыс
Жұмысшылар
57. Тоннелде тұрақты жұмыс iстеген кезде сорап
қондырғыларына қызмет көрсетумен айналысатын
камероншы 6
58. Майлаушы, сылақшы, тонелде жұмыс iстейтiн
метрополитеннiң станциялық және тоннелдiк
жабдығын жөндеушi электршi-слесарь 6
59. Іштен жанатын двигатель машинисi
(соның iшiнде машинист көмекшiсi
ретiнде жұмыс iстейтiн адам),
электрлiк жабдыққа қызмет көрсететiн
электрмонтер, электрлiк жабдықты жөндейтiн
электрмонтер, электрлiк жабдықты жөндейтiн
слесарь-электршi, жер астында орналасқан
дизелдi электр станцияға қызмет көрсетумен
айналысатын слесарь-жөндеушi 6
60. Электрпойыздың машинисi және электрпойыз
машинисiнiң мынадай жұмыстармен айналысатын
көмекшiсi:
1) жол бойымен жолаушыларды тасымалдау 12 36
2) деполық және тұрақ жолдарында маневрлiк
жұмыстар мен жүктердi тасымалдау 12
61. Эскалатор машинисi және эскалатор
машинисiнiң көмекшiсi 6
62. Жол монтерi және тоннелде жұмыс iстейтiн
жол айыру бекетiнiң кезекшiсi 6
63. Тоннелде жұмыс iстеумен тұрақты айналысатын,
ағаш сүрегiнен жасалатын бұйымдарды әрлеушi 6
64. Сынаптық түзеткiш үй-жайларындағы жұмыспен
тұрақты айналысатын, қуаттық қосымша станцияның
жұмысшысы 12

тоннельных сооружений 12 36
41. Машинист зумпфового агрегата 12 36
42. Машинист моечной установки, машинист
компрессорных установок, помощник
машиниста компрессорных установок 12 36
43. Машинист мотовоза, водитель дрезины и их
помощник, занятые на хозяйственных поездах 12 36
44. Монтер пути, дежурный стрелочного поста 12 36
45. Облицовщик-мраморщик, облицовщик-
плиточник, облицовщик-полировщик 12 36
46. Обходчик пути и искусственных
сооружений, обходчик контактного рельса 12 36
47. Оператор дефтоскопной тележки, оператор
по путевым измерениям и их помощники 12 36
48. Кладовщик 12 36
49. Слесарь зумпфового агрегата 12 36
50. Тоннельный рабочий 12 36
51. Электромонтажник по кабельным сетям,
электромонтажник по вторичным цепям,
электромонтажник по освещению и
осветительным сетям, электромонтажник по
силовым сетям и электрооборудованию 12 36
52. Электромонтер диспетчерского
оборудования и телеавтоматики,
электромонтер по ремонту
электрооборудования, электромонтер по
обслуживанию электрооборудования 12 36
53. Электромонтер связи, электромонтер
устройств сигнализации, централизации,
блокировки (СЦБ) 12 36
Руководители и специалисты
54. Старший мастер, мастер, помощник мастера 12 36
55. Старший электромеханик, электромеханик 12 36
56. Старший техник, техник, занятые на
геодезическо-маркшейдерских работах 12 36
Работа в дневное время и в сменах в том
числе и ночью
Рабочие
57. Камеронщик, занятый на обслуживании
насосных установок при постоянной работе
в тоннеле 6
58. Маляр, штукатур, слесарь-электрик по
обслуживанию и ремонту станционного и
тоннельного оборудования метрополитена,
занятые в тоннеле 6
59. Машинист двигателей внутреннего сгорания
(в том числе работающий в качестве
помощника машиниста), электромонтер по
обслуживанию электрооборудования,
электромонтер по ремонту
электрооборудования, слесарь-электрик по
ремонту электрооборудования, слесарь-
ремонтник, занятые на обслуживании
дизельной электростанции, расположенной
под землей 6
60. Машинист электропоезда и помощник
машиниста электропоезда, занятые:
1) на перевозке пассажиров, на линии 12 36
2) на маневровой работе на деповских и
парковых путях и на перевозке грузов 12
61. Машинист экскалатора и помощник
машиниста экскалатора 6
62. Монтер пути и дежурный стрелочного
поста, занятый на работе в тоннеле 6
63. Отделочник изделий из древесины,
постоянно занятый на работе в тоннеле 6
64. Рабочий тяговой подстанции, постоянно
занятый в помещениях ртутных выпрямителей 12

65. Тоннелдер мен коллекторлардағы жұмыспен тұрақты
айналысатын қоймашы 6
66. Жылжымалы составтарды жөндеу бойынша слесарь,
вагондардың қараушысы, тоннелдерде жол бойы
бекеттерiндегi жұмыспен айналысатын жылжымалы
составтың жуушы-жинаушысы, тоннелдердегi
тұрақты жұмыс кезiнде жол бойы бекеттерiндегi
жұмыспен айналысатын киiм iлушi 6
67. Тоннель ғимараттары жабдықтарын жөндеумен
айналысатын слесарь-жөндеушi 6
68. Метрополитеннiң станциялық тоннелдiк
жабдықтарына қызмет көрсету және оларды
жөндеу бойынша слесарь-жөндеушi 6
69. Тоннелдегi жұмыспен айналысатын,
метрополитендердiң темiр конструкцияларына
қызмет көрсету және оларды жөндеу бойынша
слесарь-электршi 6
70. Тоннелдiк ғимараттардың жабдықтарын жөндеу
бойынша слесарь-электршi 6
71. Метрополитеннiң станциялық және тоннелдiк
жабдықтарына қызмет көрсету және жөндеу бойынша
слесарь-электршi 6
72. Тоннелдегi жұмыспен тұрақты айналысатын,
эскалаторларға қызмет көрсету және жөндеу
бойынша слесарь-электршi 6
73. Тоннелдегi тұрақты жұмыс кезiнде еңiске қарай
жүру жолдарындағы эскалаторларға қызмет
көрсету және жөндеу бойынша слесарь-электршi,
құралдарды таратушы, ағаш шеберi, газбен
дәнекерлеушi, қолмен дәнекерлеудiң электрлi
дәнекерлеушiсi 12 36
74. Тоннелде эскалаторларды жөндеумен тұрақты
айналысатын ағаш шеберi 6
75. Тоннелде БТО қондырғыларының ағымдағы
жөндеуiмен және оларға қызмет көрсетумен
айналысатын ағаш шеберi 6
76. Жедел техникалық жәрдемде жұмыс iстейтiн
ағаш шеберi 6
77. Тоннелдер мен коллекторлардағы жұмыспен
айналысатын, өндiрiстiк үй-жайларды жинаушы 6
78. Байланыс электр монтерi, кабель дәнекерiмен
айналысатын белгi беру, тосқауылдамалық
орталықтандырудың (БТО) электр монтерi 6
79. Тоннелдегi жұмыс iстеп тұрған байланыс
құрылғыларына және БТО-ға үнемi қызмет
көрсетумен және оларды жөндеумен айналысатын
байланыс электр монтерi, белгi беру,
тосқауылдамалық орталықтандырудың
(БТО) электр монтерi 6
80. Тоннелдегi жұмыстармен айналысатын, қуаттық
қосымша станцияның, электр жабдықтарға қызмет
көрсету бойынша электр монтер, электр
жабдықтарды жөндеу жөнiндегi электр монтер,
электрмонтер релешi 6
81. Тоннелде тұрақты жұмыс iстеумен айналысатын,
кабелдiк желiлер бойынша электрмонтаждаушы,
жарық беру және жарық беру желiлерi бойынша
электрмонтаждаушы, қуат желiлерi мен
электржабдықтары жөнiндегi электрмонтаждаушы 6
Басшылар мен мамандар
83. Станциялық орталықтандыру бекетiнiң
кезекшiсi, метрополитен станциясы бойынша
кезекшi, метрополитен пойыздарын қабылдау
және аттандыру бойынша кезекшi, тоннелдегi
тұрақты жұмыс кезiндегi орталықтандыру станциялық
бекетiнiң кезекшiсi жанындағы оператор,
тоннель жол бойы бекеттерiндегi тұрақты жұмыс
кезiндегi метрополитен электрдепосы бойынша
кезекшiнiң жанындағы оператор 6

65. Кладовщик, постоянно занятый на работе в
тоннелях и коллекторах 6
66. Слесарь по ремонту подвижного состава,
осмотрщик вагонов, мойщик-уборщик
подвижного состава, занятые на линейных
пунктах в тоннелях, гардеробщик, занятый
на линейных пунктах при постоянной
работе в тоннеле 6
67. Слесарь-ремонтник, занятый на ремонте
оборудования тоннельных сооружений 6
68. Слесарь-электрик по обслуживанию и
ремонту станционного и тоннельного
оборудования метрополитена 6
69. Слесарь-электрик по обслуживанию и
ремонту металлоконструкций
метрополитенов, занятый на работе в тоннеле 6
70. Слесарь-электрик по ремонту
электрооборудования тоннельных сооружений 6
71. Слесарь-электрик по обслуживанию и
ремонту станционного и тоннельного
оборудования метрополитена 6
72. Слесарь-электрик по обслуживанию и
ремонту эскалаторов, постоянно занятый на
работе в тоннеле 6
73. Слесарь-электрик по обслуживанию и
ремонту эскалаторов, раздатчик
инструмента, столяр, газосварщик,
электросварщик ручной сварки, занятые на
капитальном ремонте эскалаторов в
наклонных ходах при постоянной работе в тоннеле 12 36
74. Столяр, постоянно занятый ремонтом
эскалаторов в тоннеле 6
75. Столяр, занятый в тоннелях на текущем
ремонте и содержании устройств СЦБ и связи 6
76. Столяр, работающий в скорой технической помощи 6
77. Уборщик производственных помещений,
занятый на работах в тоннелях и коллекторах 6
78. Электромонтер связи, электромонтер
сигнализации, централизации блокировки
(СЦБ), занятые на пайке кабеля 6
79. Электромонтер связи, электромонтер
сигнализации, централизации блокировки
(СЦБ), постоянно занятые на обслуживании
и ремонте действующих устройств связи и
СЦБ в тоннеле 6
80. Электромонтер тяговой подстанции,
электромонтер по обслуживанию
электрооборудования, электромонтер по
ремонту электрооборудования,
электромонто-релейщик, занятые на работах
в тоннеле 6
81. Электромонтажник по кабельным сетям,
электромонтажник по освещению и
осветительным сетям, электромонтажник по
силовым сетям и электрооборудования,
постоянно занятые выполнением работ в тоннеле 6
Руководители и специалисты
83. Дежурный станционного поста
централизации, дежурный по станции
метрополитена, дежурный по приему и
отправлению поездов метрополитена,
оператор при дежурном станционного поста
централизации при постоянной работе в
тоннеле, оператор при дежурном по
электродепо метрополитена при постоянной
работе на линейных пунктах в тоннеле 6

84. Жер асты дизелдi электр станциясында жұмыс
iстейтiн шебер 6
85. Сынаптық түзеткiштер үй-жайларындағы
қуаттық қосымша станцияларда тұрақты
жұмыс iстейтiн электр механик 6
86. Тоннелдердегi кабелдiк, байланыстыру
және жарық беру желiлерiнде монтаждаумен,
пайдаланумен айналысатын электр механик 6
87. БТО мен байланыстың тоннелдегi жұмыс iстеп
тұрған құрылғыларында тұрақты жұмыс
iстейтiн электр механик 6
88. Тоннелде тұрақты жұмыс iстеу кезде
эскалаторларды жөндеумен айналысатын
электр механик 6
89. Тоннелдегi темiрконструкцияларға қызмет
көрсетумен және оларды жөндеумен айналысатын
электр механик;
санитарлық-техникалық жабдықтарға қызмет
көрсетумен айналысатын электр механик 6
90. Қуаттық қосымша станцияларда тұрақты жұмыс
iстейтiн сынаптық түзеткiш үй-жайларында жұмыс
iстейтiн электр механик 12
Метрополитен желiлерiн жер үстi пайдалану
бойынша түнгi мезгiлдегi тұрақты жұмыс
91. Электрлi жылжымалы составтарды
қарау, жөндеу және олардың iшiн
жинау бойынша жұмысшылар 6
92. Жолдарға, БТО-мен байланыс ғимараттарына
қызмет көрсету және оларды жөндеу бойынша
жұмысшылар 6
93. Депода электрлi жылжымалы составтың
төменгi бөлiктерiн үрлеумен айналысатын
жылжымалы составты жөндеу бойынша слесарь 6
3. ТЕҢIЗ КӨЛIГI
Флот
94. Барлық түрдегi флот кемелерiнiң машиналық
командасы, сондай-ақ, ашық катерлердi
қоспағанда, арнаулы мақсаттағы (жүзбелi
шеберханалар, крандар, мәдени базалар, қайта
тиегiштер, доктар, мұнай айдаушы және
тазалағыш станциялар мен т.б.), кемелердегi:
1) барлық атаудағы механиктер, барлық
атаудағы электр механиктер, барлық атаудағы
машинистер, барлық атаудағы моторшылар мен
электршiлер, помполық машинистер (донкерман),
құбыршы слесарь, токарь, қоймашы,
слесарь-қоймашы, токарь-қоймашы 12
2) барлық атаудағы кочегарлар:
қатты отынмен жұмыс iстеу кезiндегi сұйық
отынмен жұмыс iстеу кезiндегi 12 36
95. Палуба командасы:
1) мұнай өнiмдерiн тасымалдаушы құйып алушы
кемелердiң, мұнай айдаушы жүзбелi және мұнай
айдаушы жүзбелi және тазалаушы станциялардың,
мұнай жинаушылардың құрамы: капитан, станция
бастығы, шкипер мен олардың көмекшiлерi,
барлық атаудағы штурмандар, аға боцман,
подшкипер, барлық атаудағы матростар,
күндiзгi кезекшi, жинаушы, плотник,
ағаш шеберi, буфетшi 6
Ескерту. Этилденген мұнай өнiмдерiн,
күкiрттi мұнай өнiмдерiн және құрамында 0,5
және одан да жоғары проценттегi күкiртi бар
оның қайта өңделген өнiмдерiн тасымалдаушы
құйып алушы кемелердiң палубалық
командасына, сондай-ақ жүзбелi мұнай айдаушы
және тазалаушы станциялардың палубалық
командасына аталған мұнай өнiмдерiмен жұмыс
iстеген кезде ұзақтығы 12 күнтiзбелiк күн
қосымша демалыс берiледi

84. Мастер, работающий на подземной
дизельной электростанции 6
85. Электромеханик, постоянно работающий на
тяговых подстанциях в помещениях
ртутных выпрямителей 6
86. Электромеханик, занятый на монтаже,
эксплуатации кабельной, контактной и
осветительной сети в тоннелях 6
87. Электромеханик, постоянно работающий в
тоннеле в действующих устройствах СЦБ и
связи 6
88. Электромеханик, занятый на ремонте
эскалаторов при постоянной работе в тоннеле 6
89. Электромеханик, занятый обслуживанием и
ремонтом металлоконструкций в тоннеле;
электромеханик, занятый обслуживанием
санитарно-технического оборудования 6
90. Электромеханик тяговых подстанций,
постоянно работающий в помещениях
ртутных выпрямителей 12
Постоянная работа в ночное время по
наземной эксплуатации линии метрополитена
91. Рабочие по осмотру, ремонту и уборке
электроподвижного состава 6
92. Рабочие по обслуживанию и ремонту пути,
сооружений СЦБ и связи 6
93. Слесарь по ремонту подвижного состава,
занятый на продувке низа
электроподвижного состава в депо 6
3. МОРСКОЙ ТРАНСПОРТ
Флот
94. Машинная команда судов всех видов флота,
а также судов специального назначения
(плавучих мастерских, кранов, культбаз,
перегружателей, доков, нефтеперекачечных
и зачистных станций и др.), за исключением
открытых катеров:
1) механики всех наименований,
электромеханики всех наименований,
машинисты всех наименований, мотористы
и электрики всех наименований, помповый
машинист (донкерман), слесарь-
трубопроводчик, токарь, кладовщик,
слесарь-кладовщик, токарь-кладовщик 12
3) кочегары всех наименований:
при работе на твердом топливе 12 36
при работе на жидком топливе 12
95. Палубная команда:
1) наливных судов, перевозящих
нефтепродукты, плавучих
нефтеперекачечных, плавучих
нефтеперекачечных и зачистных станций,
нефтесборщиков: капитан, начальник
станций, шкипер и их помощники,
штурманы всех наименований, старший
боцман, боцман, подшкипер, матросы всех
наименований, дневальный, уборщик,
плотник, столяр, буфетчик 6
Примечание. Палубной команде наливных
судов, перевозящих этилированные
нефтепродукты, сернистую нефть и
продукты ее переработки с содержанием от
0,5 и выше весовых процентов серы, а также
палубной команде плавучих
нефтеперекачечных и зачистных станций
при работе с указанными нефтепродуктами
представляется дополнительный отпуск
продолжительностью 12 календарных дней

2) жүзбелi доктардың құрамы; бастықтың
ауысымдық көмекшiсi (ауысымдық докмейстр),
аға боцман, подшкипер, барлық атаудағы
матростар, док жұмысшысы 6
3) астықты, цементтi, көмiрдi және басқа да
үймелi жүктердi жүзбелi қайта тиегiштердiң
құрамы:
кранмейстр-капитан, кранмейстр мен олардың
ауысымдық көмекшiлерi, барлық атаудағы
матростар, аға матростар, аға краншы мен краншы 6
4) ыстық агломераттарды тасымалдаумен
айналысатын кемелердiң құрамы: капитан,
шкипер мен олардың көмекшiлерi, боцман
подшкипер, барлық атаудағы матростар,
плотник, буфетшi, күндiзгi кезекшi, жинаушы 12
5) газ тасымалдаушы кемелер экипажының
мүшелерiне 24
96. Капитан-механик, капитан-механиктiң көмекшiсi,
шкипер-механик, шкипер-механиктiң көмекшiсi,
багермейстр-механик, багермейстр-механиктiң
көмекшiсi, штурман-механик, кранмейстр-механик,
кранмейстр-механиктiң көмекшiсi 6
97. Электрші-матрос, моторшы (машинашы)-шығыршы,
маторшы (машинашы)-матрос (ашық катерлердегiлердi
қоспағанда) 6
98. Құтқару қызметiнiң жеңiл жарақты сүңгуiрiн
қоспағанда, сүңгуiр 12 36
99. Пайдалану кезiнде тез жүретiн катердiң
капитаны, старшинасы 6
100. Суға сүңгiп жұмыс атқаратын кездегi
матрос-сүңгуiр 6 36
101. Кiр жуғыш машиналарында кiр жууымен
айналысатын арнаулы киiмдердi жуу жөнiндегi
машинист 6
102. Кемеде радиовахтаны тiкелей жүргiзушi
радиостанция бастығы 12
103. Барлық атаудағы аспаз, наубайханашы мен
кеменiң ас үйшiсi:
1) жолаушылар кемесiндегi, мұзжарғыштар
мен өздiгiнен жүретiн және сүйреп жүргiзiлетiн
алысқа жүзетiн көлiк кемелерiндегi 12
2) жақынға жүзетiн, қызметтiк-көмекшi,
техникалық және флоттың басқа да түрдегi
кемелерiндегi 6
104. Кемеде радиовахтаны жүргiзушi барлық атаудағы
радиотелеграфшылар мен радиооператорлар 12
105. Кеменiң iшiн, мұнай өнiмдерi мен химиялық
өнiмдер құйылған цистерналарды және басқа да
ыдыстарды тазалаумен айналысатын кеме
экипажының мүшелерi 12 36
Жол және кеме көтергiш қызметi
106. Жабық үй-жайлардың iшiндегi жұмыс кезiнде
ацетилен аппаратурасын, белгі беру жарықтарын,
маяктар мен бояғтарды жөндеу және реттеумен
тiкелей айналысатын қызметшi 6
107. Гидроғимараттардағы темiр конструкцияларын
қаптайтын, қырнайтын және бояйтын жұмысшы 12 36
Теңiз айлақтары
108. Сұйық отынмен жұмыс iстейтiн жүк көтергiш
бу кранының кочегары 6
109. Iштен жанатын двигателi бар жүбелi кранның
краншысы 6
110. Теңiз айлағында құймалы мұнай жүктерiн
қабылдаушы (қабылдаушы-тапсырушы):
1) күкiрттi мұнай мен оның дистилляттарын 12
2) басқа да мұнай өнiмдерiн 6
111. Пека ақтармалы жүк тиеу бригадасының кешендi
тиеушi және түсiрушi жұмысшысы - айлақ
iшiндегi кез келген өлшемдегi көлiк
машинасының жүргiзушiсi:

2) плавучих доков; сменный помощник
начальника дока (сменный докмейстер),
старший боцман, боцман, подшкипер,
матросы всех наименований, рабочий дока 6
3) плавучих перегружателей зерна, цемента,
угля и других сыпучих грузов: кранмейстер-
капитан, кранмейстер и их сменные
помощники, боцман, матросы всех
наименований, старший крановщик и крановщик 6
4) судов, занятых перевозкой горячего
агломерата: капитан, шкипер и их
помощники, штурманы всех наименований,
боцман, подшкипер, матросы всех
наименований, плотник, буфетчик,
дневальный, уборщик 12
5) членам экипажей судов газовозов 24
96. Капитан-механик, помощник капитана-
механика, шкипер-механик, помощник
шкипера-механика, багермейстер-механик,
помощник багермейстера-механика,
штурман-механик, кранмейстер-механик,
помощник кранмейстера-механик 6
97. Электрик-матрос, моторист (машинист)-
лебедчик, моторист (машинист)-матрос (за
исключением открытых катеров) 6
98. Водолаз, за исключением водолаза легкого
снаряжения спасательной службы 12 36
99. Капитан, старшина быстроходного катера в
период эксплуатации 6
100. Матрос-водолаз при выполнении
водолазных работ 6 36
101. Машинист по стирке спецодежды, занятый
на стирке в стиральных машинах 6
102. Начальник радиостанции, непосредственно
несущий радиовахту на судне 12
103. Повар всех наименований, пекарь и
камбузник:
1) на пассажирских судах, ледоколах и
транспортных самоходных и буксирных
судах дальнего плавания 12
2) на судах малого плавания, служебно-
вспомогательного, технического и других
видов флота 6
104. Радиотелеграфисты и радиооператоры всех
наименований, несущие радиовахту на судах 12
105. Члены экипажей судов, непосредственно
занятые на зачистке внутри судов, цистерн и
других емкостей из-под нефтепродуктов и
химических продуктов 12 36
Служба пути и судоподъема
106. Работники, непосредственно занятые на
ремонте и регулировке ацетиленовой
аппаратуры, сигнальных огней, маяков и
буев при работе в закрытом помещении 6
107. Рабочий на обивке, ошкрябке и окраске
металлических конструкций на гидросооружениях 12 36
Морские порты
108. Кочегар грузоподъемного парового крана на
жидком топливе 6
109. Крановщик плавучего крана с двигателем
внутреннего сгорания 6
110. Приемщик (приемосдатчик) нефтеналивных
грузов в морском порту:
1) сернистой нефти и ее дистиллятов 12
2) других нефтепродуктов 6
111. Рабочий комплексной грузке и разгрузке
пека навалом бригады - водитель машин
внутрипортового транспорта с любым
видом привода:

1) Пека ақтармалы жүгiн тиеуiмен және
түсiрумен айналысатын 6 36
2) кеме трюмдерiнде ақтармалы және
төгiлмелi шаңытты жүктердi тиеу,
түсiру мен штивкасында жұмыс iстейтiн 12
3) төгiлмелi және ақтармалы шаңытты
жүктердi тиеу, түсiруде жұмыс iстейтiн 6
4) автомобиль шассилерiнде орнатылған
мынадай көлемде жүк көтеретiн тиеу
машиналарында жұмыс iстейтiндер:
1) 1,5 тоннадан 3 тоннаға дейiн 6
2) 3 тонна және одан жоғары 12
112. Кешендi бригада жұмысшысы:
1) пека ақтармалы жүгiн тиеу мен
түсiруде iстейтiн 12 36
2) цемент тиеу және түсiруде iстейтiн 12
3) төгiлмелi және ақтармалы шаңытты жүктердi
тиеу, түсiру штивксiнде, сондай-ақ жұмыр
ағаштарды судан алып кемеге тиеуде және
чугундi чушкамен қолдап тиеуде жұмыс iстейтiн 6
113. Кешендi бригаданың жұмысшысы - пеканы тиеп,
түсiретiн барлық түрдегi айлақ крандарының
машинисi (краншы) 6 36
114. Кешендi бригаданың жұмысшысы - портальды және
жартылай портальды крандарының машинисi(краншы) 6
115. Кешендi бригаданың жұмысшысы - "МАН" көпiрi
дизелдi порталды крандарда жұмыс iстейтiн
машинист (краншы) 12 36
116. Теңiз айлақтарында бүкiл жұмыс уақыты бойы
пеканы тиеу және түсiрумен тiкелей айналысатын
жұмысшылар (106 және 110-тармақтарда аталған
кешендi бригадалардың жұмысшыларынан басқа) 6 36
117. Шаңыт жүктерден босаған кемелер мен қоймаларды
тазалаумен және жууымен айналысатын жұмысшы 6
118. Теңiз айлақтарында бүкiл жұмыс уақыты бойы
апатит концентраттарын тиеу және түсiрумен
тiкелей айналысатын жұмысшылар 12 36
119. Кеме қазаншысы мен оның көмекшiсi,
кеме корпусшысы-жөндеушi:
1) кемелер (оның iшiнде доктарда)
жұмысы мен монтажындағы жұмыстарда 12
2) пневматикалық сайманмен жамап,
нақыштау жұмыстарында 12
3) ыстықтай ию жүмыстарында 12
120. Қолмен ұстайтын пневматикалық
және ұрмалы электрлiк саймандармен
тұрақты жұмыс iстейтiн жұмысшылар 12
Слесарлық-монтаждық жұмыстар
121. Слесарь-кеме жөндеушi:
1) кеме iшiндегi жөндеу мен монтаждауда
iстейтiн 12
2) доктарда жұмыс iстеу кезiнде 6
3) жабық үй-жайлар мен кеме iштерiнде
кеме дизелдерiн реттеу және сынауда iстейтiн 12
122. Кеме құбыршысы:
1) кеме iшi жөндеу мен монтаждауда iстейтiн 12
2) доктарда жұмыс iстеу кезiндегi 6
123. Машина мен тетiктердi жөндеу және монтаждаумен
айналысатын кеме такелажшысы:
1) кеме iшiнде iстейтiн 12
2) доктарда жұмыс iстеу кезiндегi 6
124. Кеме электр монтажшысы:
1) кеме iштерiнде кеме дизелдерiн реттеу
және сынауда iстейтiн 12
2) доктарда жұмыс iстеу кезiндегi 6
Электрлiк дәнекерлеу жұмыстары
125. Кеме iшi жұмысымен айналысатын газбен
дәнекерлеушi 12 36
Майлау жұмыстары
126. Кеменiң темiр корпустарын майлау, шегендеу,
қырнау, тазалау жұмыстарымен айналысатын

1) на погрузке и разгрузке пека навалом 6 36
2) на погрузке, разгрузке и штивке
навалочных и сыпучих пылящих грузов в
трюмах судов 12
3) на погрузке и разгрузке сыпучих и
навалочных пылящих грузов 6
4) на перегрузочных машинах,
смонтированных на шасси автомобилей
грузоподъемностью:
1) от 1,5 до 3 т 6
2) от 3 и выше 12
112. Рабочий комплексной бригады:
1) на погрузке и разгрузке пека навалом 12 36
2) на погрузке и разгрузке цемента 12
3) на штивке сыпучих и навалочных
пылящих грузов, а также на погрузке
круглого леса с воды на суда и на погрузке
чугуна в чушках вручную 6
113. Рабочий комплексной бригады - машинист
(крановщик) портовых кранов всех типов на
погрузке и разгрузке пека 6 36
114. Рабочий комплексной бригады - машинист
(крановщик) портального и
полупортального кранов 6
115. Рабочий комплексной бригады - машинист
(крановщик), работающий на мостовых
дизельных портальных кранах типа "МАН" 12 36
116. Рабочие, непосредственно занятые в течение
всего рабочего времени на погрузке и
разгрузке пека в морских портах (кроме
рабочих комплексных бригад, указанных в
пунктах 106 и 110) 6 36
117. Рабочий на зачистке и мойке судов и
складов из-под пылящих грузов 6
118. Работники, непосредственно занятые в
течение всего рабочего времени на погрузке
и разгрузке апатитовых концентратов в
морских портах 12 36
119. Котельщик судовой и его подручный,
судокорпусник-ремонтник:
1) на работах и монтаже судов (в том числе
в доках) 12
2) на клепке и чеканке пневматическим
инструментом 12
3) на горячей гибке 12
120. Рабочие, постоянно занятые на работах
ручным пневматическим и электрическим
ударным инструментом 12
Слесарно-монтажные работы
121. Слесарь-судоремонтник:
1) на ремонте и монтаже внутри судов 12
2) при работе в доках 6
3) на регулировке и испытании судовых
дизелей в закрытых помещениях и внутри судов 12
122. Трубопроводчик судовой:
1) на ремонте и монтаже внутри судов 12
2) при работе в доках 6
123. Такелажник судовой, занятый на ремонте и
монтаже машин и механизмов:
1) внутри судов 12
2) при работе в доках 6
124. Электромонтажник судовой:
1) на ремонте, монтаже и испытании внутри судов 12
2) при работе в доках 6
Электрогазосварочные работы
125. Газосварщик, занятый на работе внутри судов 12 36
Малярные работы
126. Рабочие, занятые на окраске, обивке,
ошкрябке, очистке металлических корпусов

жұмысшылар 12 36
Аэрофотоға түсiру материалдарын камералдық өңдеу мен
типографиялық, геологиялық, географиялық және
навигациялық теңiз картасын, жоспарлар мен теңiз өлшеу
планшеттерiн құрастыру мен сызу бойынша жұмыстар
127. Аэрофотоға түсiру материалдарын камералдық
өңдеу мен типографиялық, геологиялық,
географиялық және навигациялық теңiз
картасын, жоспарлар мен теңiз өлшеу
планшеттерiн құрастыру және сызумен
айналысатын аға инженер, инженер, аға
техник, техник, аға топограф, топограф,
гидрограф, картограф, картограф-құрастырушы,
сызбашы, аға зертханашы мен зертханашы 6
128. Аэрофотоға түсiру материалдарын камералдық
өңдеумен тiкелей айналысатын аға инженер,
инженер, аға техник, техник, аға топограф,
топограф, аға фотозертханашы мен
фотозертханашы, аға зертханашы, зертханашы 6
129. Бүкiл жұмыс күнi iшiнде астрономиялық және
геодезиялық есептеу машиналарындағы жұмыспен
айналысатын аға инженер, инженер, аға техник,
техник 6
Байланыс
130. Хабар беретiн радиостанциялар мен
радиолокациялық қондырғылардың ұзын толқынды,
орташа толқынды, қысқа толқынды, УҚТ және
УҚБ-ға пайдалану-техникалық қызмет
көрсетумен айналысатын қызметшiлер, сондай-ақ
радиомаяктар мен ионосфералар станцияларының
қызметшiлерi 12
131. Радиохабар таратушы және радиолокациялық
қондырғылар орнатылған үй-жайларда тiкелей
қосалқы жұмыстар атқаратын жұмысшылар 6
4. ӨЗЕН КӨЛIГI
Флот
132. Ашық катерлердi қоспағанда, барлық түрдегi
флот кемелерiнiң, сондай-ақ арнаулы
мақсаттағы кемелердiң (жүзбелi
шеберханалардың, крандар, мәдени базалардың,
гидромониторлардың, мұнай айдау және
бункерлеу станцияларының, тиеп-түсiрушiлердiң,
доктардың және т.б.) машина командасы:
1) механиктер (электр механиктер) және
олардың көмекшiлерi, барлық атаудағы
машинистер мен моторшылар, барлық атаудағы
электршiлер 12
2) барлық атаудағы кочегарлар:
қатты отынмен жұмыс iстеу кезiндегi 12 36
сұйық отынмен жұмыс iстеу кезiндегi 12
133. Палуба командасы:
1) мұнай өнiмдерiн тасымалдаушы құймалы
кемелер, жүзбелi мұнай айдаушы, жүзбелi
мұнай айдаушы және тазалаушы, түтiнмен қысым
жасаушы станциялар: капитан мен оның
көмекшiлерi, руль ұстаушылар мен барлық
атаудағы матростар, боцман 6
Ескерту. Этилденген мұнай өнiмдерiн,
күкiрттi мұнайды және құрамында күкiрттiң
0,5 және одан да жоғары салмақтағы процент
бар оның өңделген өнiмiн тасымалдаушы
құймалы кемелер палубалық командасына,
сондай-ақ аталған мұнай өнiмдерiмен жұмыс
iстеу кезiндегi жүзбелi мұнай айдаушы
және тазалаушы, түтiнмен қысым жасаушы
станциялардың палубалық командасына ұзақтығы
12 күнтiзбелiк қосымша демалыс берiледi
2) жүзбелi доктар: док бастығының ауысымдық
көмекшiсi, боцман, шығыршы, барлық атаудағы
матростар, док жұмысшысы 6

судов 12 36
Камеральная обработка аэрофотосъемочных
материалов и работы по составлению и вычерчиванию
типографических, геологических,
географических и навигационных морских
карт, планов и морских промерных планшетов
127. Старший инженер, инженер, старший
техник, техник, старший топограф,
топограф, гидрограф, картограф, картограф-
составитель, чертежник, старший лаборант
и лаборант, непосредственно занятые
составлением и вычерчиванием
топографических, геологических,
географических и навигационных морских
карт, планов и морских промерных
планшетов 6
128. Старший инженер, инженер, старший
техник, техник, старший топограф,
топограф, старший фотолаборант,
фотолаборант, старший лаборант и
лаборант, непосредственно занятые на
камеральной обработке аэрофотосъемочных
материалов 6
129. Старший инженер, инженер, старший
техник, техник, непосредственно занятые в
течение всего рабочего дня на
астрономических и геодезических
вычислительных машинах 6
Связь
130. Работники, занятые эксплуатационно-
техническим обслуживанием
длинноволновых, средневолновых,
коротковолновых, УКВ и УВЧ передающих
радиостанций и радиолокационных
устройств, а также работники радиомаяков и
ионосферных станций 12
131. Рабочие, выполняющие подсобные работы
непосредственно в помещениях, где
установлены радиопередающие и
радиолокационные установки 6
4. РЕЧНОЙ ТРАНСПОРТ
Флот
132. Машинная команда судов всех видов флота,
а также судов специального назначения
(плавучих мастерских, кранов, культбаз,
гидромониторов, нефтеперекачечных и
бункеровочных станций, перегружателей,
доков и др.), за исключением открытых
катеров:
1) механики (электромеханики) и их
помощники, машинисты и мотористы всех
наименований, электрики всех
наименований 12
5) кочегары всех наименований:
при работе на твердом топливе 12 36
при работе на жидком топливе 12
133. Палубная команда:
1) наливных судов, перевозящих
нефтепродукты, плавучих
нефтеперекачечных, плавучих
нефтеперекачечных и зачистных и
дымонагнетательных станций: капитан и его
помощники, капитан дублер, штурман,
шкипер и его помощник, рулевые и
матросы всех наименований, боцман 6
Примечание. Палубной команде наливных
судов, перевозящих этилированные
нефтепродукты, сернистую нефть и
продукты ее переработки с содержанием от
0,5 и выше весовых процентов серы, а также
палубной команде плавучих
нефтеперекачечных и зачистных и
дымонагнетательных станций при работе с
указанными нефтепродуктами
представляется дополнительный отпуск
продолжительностью 12 календарных дней
2) плавучих доков; сменный помощник
начальника дока, боцман, лебедчик,
матросы всех наименований, рабочий дока 6

3) жүзбелi астық, цемент, көмiр және
басқа да үймелi жүктердi тиеп-түсiрушiлер:
шкипер және оның көмекшiсi, боцман, руль
ұстаушы, шығыршы мен матрос 6
134. Капитан-механик, капитан-механик көмекшiсi,
механик командирi, командир-механик көмекшiсi,
штурман-механик көмекшiсi, командир
көмекшiсi-механик көмекшiсi, механик-штурман,
механик көмекшiсi-штурман, капитан-дублер-
механик дублер, механик-капитан дублер,
капитан дублер-механик көмекшiсi,
механик-капитан дублер, механик-капитан
көмекшiсi, электр механик-капитан,
ауысымдық электр механик-капитанның
көмекшiсi, механик-шпикер, механик-шпикердiң
ауысымдық көмекшiсi 6
135. Моторшы-руль ұстаушы, шығыршы-моторшы,
маторшы-матрос, матрос-боцман, машинист-руль
ұстаушы, машинист-матрос, матрос-кочегар
(ашық катерлердi қоспағанда)
136. Кемеде жұмыс iстеу кезiндегi аспазшы 6
137. Кемеде радиовахта жүргiзушi
радиотехник пен радиооператор 12
138. Кеме iшiн, мұнай өнiмдерi мен химиялық
өнiмдерден босатылған цистерналарды
және басқа да ыдыстарды тазалаумен
тiкелей айналысатын кеме экипажы 12 36
Ескерту. Тазалау жұмысымен айналысатын
кеме экипаждарына қысқартылған жұмыс
күнi тек тазалау жұмысы жүргiзiлген
күнi қана берiледi
Жол шаруашылығы
139. Сүңгуiр, құтқару қызметiнiң жеңiл
жарақталған сүңгуiрін қоспағанда 12 36
140. Гидротехникалық ғимараттардағы
темiр конструкцияларды сырлау,
шегендеу, қырнаумен айналысатын
жұмысшы 12 36
141. Ылғал тоннелдер мен су ағыны қатты
гидротехникалық ғимараттар гидрожүйелерiнiң
камераларында жұмыспен тұрақты айналысатын
жұмысшылар 6 36
142. Жабық үй-жайларда ацетилин аппаратуралары,
белгi беру жарықтарымен, маяктар мен
бояғтарды жөндеу және реттеу жұмысымен
тiкелей айналысатын қызметшiлер 6
Айлақ пен кемежай
143. Жүк көтеретiн бу кранына қызмет көрсетушi
кочегар:
1) қолдан тиеген кезде қатты отынмен iстейтiн 12
2) сұйық отынмен iстейтiн 6
144. Шаңытты төгiлмелi және ақтармалы жүктердi
тиеп-түсiру кезiнде машиналар мен
тетiктерге қызмет көрсетушi шығыршы-маторшы,
тасымалдаушы-маторшы 6
145. Iштен жанатын двигателдi жүзбелi крандарға
қызмет көрсетумен айналысатын кран 6
146. Жүктердi қабылдап алушы (қабылдап алушы,
тапсырушы):
1) күкiрттi мұнай мен оның дистилляттарын 12
2) басқа да мұнай өнiмдерiн 6
147. Кешендi бригаданың жұмысшысы - кез-келген
түрдегi көтермесi бар порт iшiндегi
машинаның жүргiзушiсi:
1) пеканы ақтарып тиеу мен түсiруде iстейтiн 6 36
2) кеме трюмдерiнде шаңытты төгiлмелi және
ақтармалы жүктердi тиеу, түсiруде және
штивкiде iстейтiн 12
3) шаңытты төгiлмелi және ақтармалы
жүктердi тиеу мен түсiруде iстейтiн 6
4) автомобиль шассилерiне орнатылған
мынадай көлемде жүк көтеретiн
тиеп-түсiру машиналарында iстейтiн:

3) плавучих перегружателей зерна, цемента,
угля и других сыпучих грузов: шкипер и
его помощник, боцман, рулевой, лебедчик и матрос 6
134. Капитан-механик, капитан-помощник
механика, командир-механик, командир-
помощник механика, штурман-помощник
механика, помощник командира - помощник
механика, механик-штурман, помощник
механика-штурман, капитан дублер-механик
дублер, капитан дублер-помощник
механика, механик-капитан дублер,
механик-помощник командира,
электромеханик-капитан, сменный
электромеханик-помощник капитана,
механик-шкипер, сменный помощник
механика-шкипера 6
135. Моторист-рулевой, лебедчик-моторист,
лебедчик-машинист, моторист-матрос,
матрос-боцман, машинист-рулевой,
машинист-матрос, матрос-кочегар (за
исключением открытых катеров) 6
136. Повар при работе на судне 6
137. Радиотехник и радиооператор, несущие
радиовахту на судне 12
138. Члены экипажей судов, непосредственно
занятые на зачистке внутри судов, цистерн и
других емкостей из-под нефтепродуктов и
химических продуктов 12 36
Примечание. Членам экипажей судов,
занятым на зачистке, сокращенный рабочий
день предоставляется только в дни работы на зачистке
Путевое хозяйство
139. Водолаз, за исключением водолаза легкого
снаряжения спасательной службы 12 36
140. Рабочий на окраске, обивке, ошкрябке
металлических конструкций на
гидротехнических сооружениях 12 36
141. Рабочие, постоянно занятые на работах в
сырых тоннелях и камерах гидроузлов
гидротехнических сооружений с большим
притоком воды 6 36
142. Работники, непосредственно занятые
ремонтом и регулировкой ацетилиновой
аппаратуры, сигнальных огней, маяков и
буев при работе в закрытом помещении 6
Порты и пристани
143. Кочегар, обслуживающий грузоподъемный
паровой кран:
1) на твердом топливе при загрузке вручную 12
2) на жидком топливе 6
144. Лебедчик-моторист, моторист-
транспортерщик, обслуживающие машины
и механизмы при перегрузке сыпучих и
навалочных пылящих грузов 6
145. Машинист крана (крановщик), занятый
обслуживанием плавучих кранов с
двигателем внутреннего сгорания 6
146. Приемщик (приемосдатчик) грузов:
1) сернистой нефти и ее дистиллятов 12
2) других нефтепродуктов 6
147. Рабочий комплексной бригады - водитель
машин внутрипортового транспорта с
любым видом привода:
1) на погрузке и разгрузке пека навалом 6 36
2) на погрузке, разгрузке и штивке
навалочных и сыпучих пылящих грузов в
трюмах судов 12
3) на погрузке и разгрузке сыпучих и
навалочных пылящих грузов 6
6) на перегрузочных машинах,
смонтированных на шасси автомобилей
грузоподъемностью:

1,5 тоннадан 3 тоннаға дейiнгi 6
3 тонна және одан да жоғары 12
148. Кешендi бригаданың жұмысшысы:
1) пеканы ақтарып тиеуде және
түсiруде iстейтiн 12 36
2) цементтi тиеу мен түсiруде iстейтiн 12
3) кеме трюмдерiнде шаңытты төгiлмелi
және ақтармалы жүктердiң қолдап
атқарылатын штивкасында жұмыс iстейтiн 12
4) шаңытты төгілмелi және ақтармалы
жүктердi тиеу мен түсiруде, сондай-ақ
кемеге судан жұмыр ағаштарды тиеу
мен шойынды чушкаларды қолдап тиеуде iстейтiн 6
5) көмiрдi, кендердi және терi шикiзаттарын
тиеп, түсiруде iстейтiн 6
6) трюмдiк сыпырушы және штивтегiш машиналарда
жұмыс iстеу кезiндегi 12
149. Кешендi бригада жұмысшысы-пеканы тиеп,
түсiруде iстейтiн барлық түрдегi айлақ
крандарының машинисi (краншы) 6 36
150. Кешендi бригада жұмысшысы, порталды және
жартылай порталды крандардың машинисi (краншы) 6
151. Бүкiл жұмыс уақыты iшiнде өзен айлақтары
мен кемежайларында (141-144-тармақтарда
көрсетiлген кешендi бригаданың жұмысшыларынан
басқа) пеканы тиеп, түсiрумен айналысатын
жұмысшы 6 36
152. Шаңыт жүктерден босаған кемелер мен
қоймаларды тазалайтын және жуатын жұмысшы 6
153. Бүкiл жұмыс уақыты iшiнде өзен айлақтары мен
кеме жайларында апатит концентраттарын тиеп-
түсiрумен тiкелей айналысатын қызметшiлер 12 36
Кеме жөндеу жұмыстары
қазандық және кеме корпустары жұмыстары
154. Кеме қазаншысы, кеме корпусын жөндеушi:
1) палубасы жоқ кемелердi қоспағанда,
кемелердегi (оның iшiнде доктарда)
жұмыста және оның мондаждауында iстейтiн 12
2) қазандарды, цистерналарды, резервуарларды,
сондай-ақ кемелердiң түбi мен iрiктеме
бөлiктерiн жамау, кесу, нақыштауда iстейтiн 12
3) ыстықтай ию жұмысында iстейтiн 12
155. Қолмен жұмыспен iстелетiн пневматикалық
және электрлiк ұрмалы құралдар жұмысымен
тұрақты айналысатын жұмысшылар 12
Слесарлық-монтаждау жұмыстар
156. Тұрақты жұмыспен айналысатын слесарь-кеме
жөндеушi:
1) Палубасы жоқ ашық кемелердi қоспағанда,
кеме iшiндегi жөндеу және монтаждауда iстейтiн 12
2) доктардағы жұмыс кезiнде 6
3) жабық үй-жайларда және кеме iшiнде
кеме дизелдерiн реттеу мен сынақтан
өткiзуде iстейтiн 12
157. Кеме құбыршысы:
1) кеме iшiндегi жөндеу мен монтаждауда
iстейтiн 12
2) доктардағы жұмыс кезiнде 6
158. Тұрақты жұмыс iстейтiн кеме электрмонтаждаушысы:
1) кеме iшiндегi жөндеуде, монтаждау мен
сынақта iстейтiн 12
2) доктарда жұмыс iстеу кезiндегi 6
Электрлi газбен дәнекерлеу жұмыстары
159. Кеме iшiндегi жұмыспен айналысатын
газбен дәнекерлеушi 12 36
Майлау жұмыстары
160. Кемелердiң темiр корпустарын сырлау,
шегендеу, қырнаумен айналысатын жұмысшылар 6
Шыншыр дәнекерлеушi өндiрiс
161. Ыстық қалыпта дәнкерлеуден кейiн шыншыр
тiзбелерiнiң түйiндерiн шабумен айналысатын
шабушы 6

от 1,5 до 3 т 6
от 3 т и выше 12
148. Рабочий комплексной бригады:
1) на погрузке и разгрузке пека навалом 12 36
2) на погрузке и разгрузке цемента 12
3) на штивке сыпучих и навалочных
пылящих грузов в трюмах судов вручную 12
4) на погрузке и разгрузке сыпучих и
навалочных пылящих грузов, а также на
погрузке и круглого леса с воды на суда и на
погрузке чугуна в чушках вручную 6
5) на погрузке и разгрузке угля, руд и кожсырья 6
6) при работе на трюмных подгребающих и
штивующих машинах 12
149. Рабочий комплексной бригады - машинист
(крановщик) портовых кранов всех типов на
погрузке и разгрузке пека 6 36
150. Рабочий комплексной бригады - машинист
(крановщик) портального и
полупортального кранов 6
151. Рабочий, непосредственно занятый в
течение всего рабочего времени на погрузке
и разгрузке пека в речных портах и
пристанях (кроме рабочих комплексных
бригад, указанных в пунктах 141-144) 6 36
152. Рабочий на зачистке и мойке судов и
складов из-под пылящих грузов 6
153. Работники, непосредственно занятые в
течение всего рабочего времени на погрузке
и разгрузке апатитовых концентратов в
речных портах и пристанях 12 36
Судоремонтные работы
Котельные и судокорпусные работы
154. Котельщик судовой, судокорпусник-ремонтник:
1) на работах и монтаже судов (в том числе
в доках), за исключением беспалубных судов 12
2) на клепке, рубке, чеканке котлов,
цистерн, резервуаров, а также внутреннего
дна и переборок судов 12
3) на горячей гибке 12
155. Рабочие, постоянно занятые на работах
ручным пневматическим и электрическим
ударным инструментом 12
Слесарно-монтажные работы
156. Слесарь-судоремонтник, постоянно занятый:
1) на ремонте и монтаже внутри судов, за
исключением открытых беспалубных судов 12
2) при работе в доках 6
3) на регулировке и испытании судовых
дизелей в закрытых помещениях и внутри судов 12
157. Трубопроводчик судовой:
1) на ремонте и монтаже внутри судов 12
2) при работе в доках 6
158. Электромонтажник судовой, постоянно
занятый:
1) на ремонте, монтаже и испытании внутри судов 12
2) при работе в доках 6
Электрогазосварочные работы
159. Газосварщик, занятый на работе внутри судов 12 36
Малярные работы
160. Рабочие, занятые на окраске, обивке,
ошкрябке, очистке металлических корпусов судов 12 36
Цепосварочное производство
161. Обрубщик, занятый обрубкой грата звеньев
цепей после сварки в горячем состоянии 6

162. Барабандардағы шыбықтарды тазалаумен
айналысатын металды, құймаларды,
бұйымдар мен бөлшектердi тазалаушы 6
Басқа да мамандықтар
163. Әйнектi ұлпамен тұрақты жұмыс iстейтiн айырушы 12
164. Кеме корпустары мен гидроғимараттарды
битумдаумен тұрақты айналысатын жұмысшылар 12
165. Кемелердiң iшiн, цистерналарды, резервуарларды
және мұнай өнiмдерi мен химиялық өнiмдерден
босаған бактарды тазалаумен тұрақты айналысатын
жұмысшылар 12 36
166. Тығындық ағаштарды ұнтақтаумен және құтқару
керек-жарақтарын тығындық ұнтақтармен
толтырумен тұрақты айналысатын жұмысшылар 6
Байланыс
167. Хабар беретiн радиостанциялар мен
радиолокациялық қондырғылардың ұзын толқынды,
орташа толқынды, қысқа толқынды, УҚТ және УҚБ-ға
пайдалану-техникалық қызметiн көрсетумен
айналысатын қызметшiлер, сондай-ақ радиомаяктар
мен ионосфералар станцияларының қызметшiлерi 12
168. Радиохабар берушi және радиолокациялық
қондырғылар орнатылған үй-жайларда тiкелей
қосалқы жұмыстар атқаратын жұмысшылар 6
5. АЗАМАТТЫҚ АВИАЦИЯ, ДОСААФ ЖӘНЕ ГИДРОМЕТЕОРОЛОГИЯ ҚЫЗМЕТI
Азаматтық авиация және ДОСААФ
169. Инженер, авиация технигi (механик),
авиация механигi (моторшы), улы
химикаттарды қолданып, ауылшаруашылығы
мен орман шаруашылығы қызметтерiн атқарушы
ұшақтар мен тiк ұшақтарға қызмет
көрсететiн алаңдағы жөндеу жұмыстары
бойынша авиация технигi және авиация маторшысы 12
170. Арнаулы майларды қолдану арқылы
авиадвигательдердi консервациялаумен және ашу
жұмысымен тұрақты айналысатын жабдықтар мен
темiр бұйымдарын консервілеушi 6
171. Улы химикаттармен жұмыс iстеу кезiнде
жуғыштарға, су шашқыштарға, аэрозолды
генераторлар мен ұшақтарға тiк (ұшақтарға)
қызмет көрсетушi және оларды тазалаумен тiкелей
айналысатын ұшу аппараттарын жуушы 12
172. Ұшақтардың санитарлық жүйелерiн жинаумен
тiкелей айналысатын ұшу аппараттарын жуушы 6
173. Бөлшектердi бензинмен, креолинмен жуумен
тiкелей айналысатын жуушы 6
174. Этилденген бензинмен матор жууымен айналысатын
жуушы 6 36
175. Әйнектi ұлпамен, әйнектi маталармен,
әйнектi киiзбен қаптау және айыру жұмыстарымен
айналысатын қаптаушы мен айырушы 12
176. Барлық жүйедегi газ трубалы двигательдердi,
сондай-ақ оларға қажеттi агрегаттар, тораптар
мен бөлшектердi сынау мен жетiлдiру
жұмыстарымен тiкелей айналысатын
жұмысшылар, басшылар және мамандар:
1) жалпы үй-жайлар мен ашық алаңдарда 12
2) бокстарда 12 36
177. Профилактикалық, ағымдағы, соңғы және
камералық дезинфикциялаумен және
кемiргiштерге, масаларға, кенелерге,
гнустарға қарсы күрес жүргiзу жұмысымен тiкелей
айналысатын санитарлық-эпидемологиялық,
емдеу-профилактикалық мекемелерде iстейтiн
қызметшiлер 12

162. Чистильщик металла, отливок, изделий и
деталей, занятый чисткой пруткового
металла в барабанах 6
Прочие профессии
163. Изолировщик, постоянно работающий со
стекловатой 12
164. Рабочие, постоянно занятые на
битумировании корпусов судов и гидросооружений 12
165. Рабочие, постоянно занятые на зачистке
внутри судов, цистерн, резервуаров и баков
из-под нефтепродуктов и химических продуктов 12 36
166. Рабочие, постоянно занятые на дроблении
пробкового дерева и наполнении пробковой
крошкой спасательных принадлежностей 6
Связь
167. Работники, занятые эксплуатационно-
техническим обслуживанием
длинноволновых, средневолновых,
коротковолновых, УКВ и УВЧ передающих
радиостанций и радиолокационных
устройств, а также работники радиомаяков и
ионосферных станций 12
168. Рабочие, выполняющие подсобные работы
непосредственно в помещениях, где
установлены радиопередающие и
радиолокационные установки 6
5. ГРАЖДАНСКАЯ АВИАЦИЯ И ГИДРОМЕТЕОСЛУЖБА
Гражданская авиация
169. Инженер, авиационный техник,
авиационный техник (механик),
авиационный механик (моторист),
авиационный техник по полевому ремонту и
авиационный моторист, обслуживающие
самолеты и вертолеты на работах в сельском
и лесном хозяйстве с применением ядохимикатов 12
170. Консервировщик оборудования и
металлоизделий, постоянно занятый на
консервации и расконсервации
авиадвигателей с применением спецсмазок 6
171. Мойщик летательных аппаратов,
непосредственно занятый обслуживанием и
очисткой опыливателей, опрыскивателей,
аэрозольных генераторов и самолетов
(вертолетов) при работе с ядохимикатами 12
172. Мойщик летательных аппаратов,
непосредственно занятый уборкой
санитарных узлов самолетов 6
173. Мойщик, непосредственно занятый
промывкой деталей бензином, креолином 6
174. Мойщик, занятый промывкой моторов,
работающих на этилированном бензине 6 36
175. Обойщик и изолировщик, занятые на
работах по обивке и изолировке
стекловатой, стеклотканями и стеклянным
войлоком 12
176. Рабочие, руководители и специалисты,
непосредственно занятые на работах по
испытанию, доводке и снаряжению
газотурбинных двигателей всех систем, а
также агрегатов, узлов и деталей к ним:
1) в общих помещениях и на открытых площадках 12
2) в боксах 12 36
177. Работники санитарно-эпидемиологических
и лечебно-профилактических учреждений,
непосредственно работающие на
профилактической, текущей,
заключительной и камерной дезинфекции, а
также по борьбе с грызунами, комарами,
клещами и гнусом 12

178. Тұрақты әсер ететiн радиоактивтi жарық
құрамдаспен боялған шкаласы бар авиациялық
приборларды жөндеумен айналысатын
қызметкерлер 12
179. Газтрубалық ұшақтардың iшкi ағынды
бактарын тазалаумен және жөндеумен
тiкелей айналысатын жұмысшылар 12 36
180. Авиациялық жердегi байланыстың ҚТ
радиоарналарда тәулiк бойы, күндiз
және кешкi ауысымдардағы график
бойынша телеграф арналарында бiр
операторға бiр сағатта орташа алғанда
300 және одан да көп сөзден келетiн
жүктемемен жұмыс iстейтiн радиооператорлар 12 36
181. Радио алмасу жұмысының көлемiне байланыссыз
тәулiк бойғы, күндiзгi және кешкi ауысымдар
графигi бойынша ҚТ авиациялық әуе байланысының
радиоарналарында және радиобақылау жасайтын
радиостанцияларда жұмыс iстейтiн
радиооператорлар 12 36
182. Өңделген майлардың регенераторшигi 6
183. Жабық үй-жайда бояуды ерiткiштер (ацетон,
бензол, толуол, амил спиртi, АФТ-1, РДВ)
арқылы жууымен айналысатын бояу мен
лактарды жуып-тазалаушы 12
184. Органикалық әйнектi дихлорэтан арқылы
желiмдеумен тұрақты айналысатын органикалық
әйнектен жасалған бұйымдарды жинаушы-слесарь 12
185. Үй-жайларда моторлар мен агрегаттарды
жөндеумен айналысатын, этилдендiрiлген
бензинмен жұмыс iстейтiн авиадвигательдердi
жөндеу бойынша слесарь мен агрегаттарды
жөндеу бойынша слесарь 12
186. Әрдайым сынаппен толтырулы тұратын
аппаратураны жөндеумен тұрақты айналысатын
авиациялық аппаратураларды жөндеу бойынша
слесарь-механик 12
187. Бүкiл жұмыс күнi бойы моторды бөлшектеумен
айналысатын, этилдендiрiлген бензинмен жұмыс
iстейтiн авиадвигательдердi жөндеу
бойынша слесарь 6 36
188. Этилдендiрiлген бензинмен жұмыс
iстеу кезiнде ұшақ жылытқыштарын,
түтiн шығарғыштарын, бензин жүйесiн және
басқа да агрегаттарды жөндеумен айналысатын
агрегаттар бойынша слесарь мен авиация механигi
(моторшы), сондай-ақ бензин бактерiн жуу және
буландырумен айналысатын жуушы 12
189. Ұшақтарды (тiкұшақтарды) отындық
және винттi моторлы топтарын
бөлшектеумен айналысатын агрегаттарды
жөндеу бойынша слесарь:
1) далада, ашық кеңiстiкте жұмыс iстейтiн 6
2) үй-жайда жұмыс iстеу кезiнде 12
190. Ұшақтардың санитарлық жүйелерiн бөлшектеумен
айналысатын, агрегаттарды жөндеу бойынша
слесарь 6
191. Двигательдерi этилдендiрiлген бензинмен
жұмыс iстейтiн ұшақтардың винттерiн тұрақты
сынаумен айналысатын слесарь-сынақшы слесарь 6
192. Улы химикаттармен жұмыс iстегеннен кейiнгi
ұшақтар мен тiкұшақтарды бөлшектеумен тiкелей
айналысатын, ұшу аппараттарын жөндеу бойынша
слесарь, сондай-ақ ұшақтар мен тiкұшақтарға
улы химикаттар тиеушiлер:
1) уыты жоғары улы химикаттармен жұмыс iстейтiн 12
2) уыты аз улы химикаттармен жұмыс iстейтiн 6

178. Работники, непосредственно занятые
ремонтом авиационных приборов со
шкалами, покрытыми радиоактивным
светосоставом постоянного действия 12
179. Рабочие, непосредственно занятые очисткой
и ремонтом внутритопливных баков
газотурбинных самолетов 12 36
180. Радиооператоры, работающие на КВ
радиоканалах авиационной наземной связи
по графику круглосуточных, дневных и
вечерних смен на телеграфных каналах при
среднечасовой нагрузке на одного
радиооператора 300 и более слов в час 12 36
181. Радиооператоры, работающие на КВ
радиоканалах авиационной воздушной
связи и на радиоконтрольных
радиостанциях по графику круглосуточных,
дневных и вечерних смен, независимо от
нагрузки радиообмена 12 36
182. Регенераторщик отработанного масла 6
183. Сгонщик-смывщик краски и лаков, занятый
смывкой окраски растворителями (ацетон,
бензол, толуол, амиловый спирт, АФТ-1,
РДВ) в закрытом помещении 12
184. Слесарь-сборщик изделий из
органического стекла, постоянно занятый
склейкой оргстекла дихлорэтаном 12
185. Слесарь по ремонту авиадвигателей и
слесарь по ремонту агрегатов, постоянно
занятые в помещениях на ремонте моторов
и агрегатов, работающих на этилированном бензине 12
186. Слесарь-механик по ремонту авиационных
приборов, постоянно занятые ремонтом
аппаратуры всегда наполненной ртутью 12
187. Слесарь по ремонту авиадвигателей,
постоянно занятый в течение рабочего дня
разборкой моторов, работающих на
этилированном бензине 6 36
188. Слесарь по ремонту агрегатов и
авиационный механик (моторист), занятые
ремонтом самолетных обогревателей,
глушителей, бензосистем и других агрегатов
при работе на этилированном бензине, а
также мойщик, занятый на промывке и
пропарке бензобаков 12
189. Слесарь по ремонту агрегатов, занятый
разборкой топливных и винтомоторных
групп самолетов (вертолетов):
1) на открытом воздухе 6
2) при работе в помещении 12
190. Слесарь по ремонту агрегатов, занятый на
разборке санузлов самолета 6
191. Слесарь-испытатель, постоянно занятый
на испытании винтов самолетов при работе
двигателей на этилированном бензине 6
192. Слесарь по ремонту летательных аппаратов,
непосредственно занятый на разборке
самолетов и вертолетов и их специального
оборудования после работы с
ядохимикатами, а также погрузчиков
самолетов и вертолетов ядохимикатами:
1) высокотоксичными 12
2) малотоксичными 6

193. Бензин құю ыдыстары мен бензин
цистерналарын жөндеумен және жуумен тұрақты
айналысатын слесарь-жөндеушi мен тазалаушы 6
194. Жанар-жағармайлардың авиация қоймаларында
iстейтiн құюшы-төгiп тастаушы 6
195. Авиа бөлшектер мен ұшақтарды талькировтеумен
тұрақты айналысатын талькировшы-графитшi 6
196. Ұшақтар мен моторлардың бөлшектерiн сүйектi
ұнтақтармен (жаңғақпен себездеушi) тазалаумен
тұрақты айналысатын тазалаушы 12
197. Қазақстан Республикасы азаматтық
авиациясы әуе кемелерiнiң экипаж мүшелерi 36
198. Аэрофотоға түсiру материалдарын
камералдық өңдеу кезiнде фотозертханалық
фотограмметрикалық, стерео фотограмметрикалық
және фотогеодезиялық жұмыстармен тұрақты
айналысатын қызметшiлер 6
199. Әуежай, әуе тораптары аймақтарында,
аэроалаң-диспетчерлік, аудандық,
қосалқы орталықтары мен олардың
секторларында, қозғалысы аса
қарқынды және күрделі жергілікті
диспетчерлік пункттерде әуедегі
қозғалысты тікелей басқаратын қызметкерлер
(нұсқаушы-диспетчерлер, 33 36
аға диспетчерлер, ұшу жетекшілері
Гидрометео қызмет көрсету
200. Радиотүтiктер мен шарұшқыштар
үшiн реакторларында сутегi жасап
шығару жұмысымен айналысатын газ
генераторшысы 12
201. Картаға ауа райын бақылау материалдарын
түсiрумен айналысатын радиооператор 12
202. Картаға ауа райын бақылау материалдарын
түсiрумен айналысатын аға техник пен техник 6
6. АВТОМОБИЛЬ КӨЛIГI МЕН ТАС ЖОЛДАР
203. Битум қайнататын қазандарды
тазалаумен айналысатын асфальт
бетондаушы-қайнатушы 12
204. Дөңгелек қаптарын жөндеу мен
техникалық резеңке бұйымдарын
жасау кезiнде резеңкенi жаныштаумен
айналысатын резиналық қоспаларды
жаныштаушы 6
205. Тұрақты жол бағытында, соның ішiнде
тапсырыс бойынша жүретiн автобустарда
жұмыс iстейтiн автомобиль жүргiзушiсi 12
206. Медициналық жәрдем автомобилi
санитарлық автокөлiгiнiң және
медициналық жәрдемнiң басқа да
арнаулы көлiгi түрлерiнiң жүргiзушiсi 12
207. Автомобиль жүргiзушiсi, соның
iшiнде мынадай салмақта жүк
көтеретiн арнаулы автомобиль (өрт
сөндiрушiден басқа) жүргiзушiсi:
1) 1,5 тоннадан 3 тоннаға дейiн 6
2) 3 тонна және одан да жоғары 12
208. 205 тармақтарға автомобиль
жүргiзушiсiне қолданғандай, мынадай
салмақта жүк көтеретiн
автотиегiштердiң жүргiзушiсi:
1) 1,5 тоннадан 3 тоннаға дейiн
2) 3 тонна және одан да жоғары
209. Автомобиль жүргiзушi, соның iшiнде
мынадай салмақта жүк көтеретiн өрт
сөндiру автомобилiнiң жүргiзушiсi:
1) 5 тоннаға дейiн 6
2) 5 тоннадан жоғары 12
210. Республикалық, өлкелiк, облыстық
бағыныстағы қалалар мен
халықаралық трассаларда жұмыс
iстейтiн такси жеңiл автомобилiн
жүргiзушi 6
211. Автомобильдiң резеңке дөңгелектерiн,
автокамералар мен резеңке бұйымдарын ыстық
вулканизациялау престерiнде (аппараттарында)
жөндеумен тұрақты айналысатын вулканизациялаушы 6

193. Слесарь-ремонтник и чистильщик,
постоянно занятые ремонтом и промывкой
бензозаправщиков и бензоцистерн 6
194. Сливщик-разливщик и кладовщик, занятые
на авиационных складах горюче-смазочных
материалов 6
195. Талькировщик-графитовщик, постоянно
занятый талькированием деталей
авиадвигателей и самолетов 6
196. Чистильщик, постоянно занятый на
пневматической очистке косточковой
крошкой деталей самолетов и моторов
(орехоструйщик) 12
197. Члены экипажей воздушных судов
гражданской авиации Республики Казахстан 36
198. Работники, постоянно занятые на
фотограмметрических,
стереофотограмметрических
фотолабораторных и фотогеодезических
работах при камеральной обработке
аэрофотосъемочных материалов 6
199. Работники (диспетчера-инструкторы,
старшие диспетчеры, руководители
полетов), осуществляющие
непосредственное управление
воздушным движением в зонах
аэропортов, аэроузлов, в
аэродромно-диспетчерских, районных,
вспомогательных центрах и их
секторах, местных диспетчерских
пунктах с наибольшей интенсивностью
или сложностью движения 33 36
Гидрометеослужба
200. Газогенераторщик, занятый на работах по
выработке в реакторах водорода для
радиозондов и шаропилотов 12
201. Радиоператор, занятый наноской синоптических
материалов на карту 12
202. Старший техник и техник, занятые нанесением
синоптических материалов на карту 6
6. Автомобильный транспорт и шоссейные дороги
203. Асфальтобетоньщик-варильщик, занятый на чистке
битумоварочных котлов 12
204. Вальцовщик резиновых смесей, занятый
вальцеванием резины при ремонте покрышек и
изготовлении резинотехнических изделий 6
205. Водитель автомобиля, работающий на автобусе
регулярных линий, в том числе заказных 12
206. Водитель автомобиля медицинской помощи
санитарного автотранспорта и других специальных
видов транспорта медицинской помощи 12
207. Водитель автомобиля, в том числе и специального
(кроме пожарного) грузоподъемностью:
1) от 1,5 до 3 т 6
2) от 3 т и выше 12
208. Водитель автопогрузчиков, как водитель
автомобилей, применительно к пункту 205,
грузоподъемностью
1) от 1,5 до 3 т 6
2) от 3 т и выше 12
209. Водитель автомобиля, занятый вождением и
обслуживанием пожарных машин грузоподъмностью
1) до 5 т 6
2) свыше 5 т 12
210. Водитель легкового автомобиля такси при
работе в городах республиканского, краевого,
областного подчинения и на междугородных
трассах 6
211. Вулканизаторщик, постоянно работающий на
горячих вулканизационных прессах (аппаратах)
на ремонте автошин, автокамер и резиновых
изделий 6

212. Этилдендiрiлген бензинмен ластанған
арнаулы киiмдердi сақтаумен айналысатын киiм
iлушi мен этилдендiрiлген бензинмен ластанған
үй-жайларды жинаумен айналысатын өндiрiстiк
үй-жайлардың жинаушысы 6
213. Жұмыс iстеп тұрған тас уатқыш қондырғыларға
тiкелей қызмет көрсететiн уатушы мен қосалқы
(көлiктiк) жұмысшы 6
214. Автомашиналарға май құюмен тұрақты айналысатын
май құю станцияларының операторлары, жанар және
жағар материалдарымен тұрақты жұмыс iстейтiн
қоймашы 6
215. Автобус кондукторы 6
216. Тегiс бiлiктi, сондай-ақ пневматикалық
резеңке дөңгелектi өзi жүретiн тегiстегiштiң
машинисi, ыстықтай жабу материалдарын
пайдаланып жол жұмысын iстеумен айналысатын
асфальт салушының машинисi 6
217. Битум ерiткiш жылжымалы қондырғылардың
машинисi мен битумдарды қолмен шабу, тасу және
оларды қайнатқыш қазандарға салу жұмысымен
айналысатын қосалқы (көлiктiк) жұмысшы 6
218. Гравитациялық тiркеме цементiн бөлушiнiң
машинисi (жол жұмыстарын атқару кезiнде) 6
219. Этилдендiрiлген бензинмен ластанған
автомобиль бөлшектерiн, тораптарын
жуатын жуу машиналарының машинисi 6
220. Қорғасынмен және оның қоспаларымен
дәнекерлеуді тұрақты жасайтын дәнекерлеушi
мен қалайышы 12
221. Астықты, ұнды, сөктi, кебектi тиеп, түсiрумен
тұрақты айналысатын жұмысшылыр 12
222. Автомобильдердi айдап әкелумен тұрақты
айналысатын автомобиль жүргiзушiсi, автомобиль
жөндеу слесары және басқа да мамандықтың
жұмысшылары - бұлардың барлығы да автомобиль
құралдарына техникалық қызмет көрсетумен,
оларды жөндеумен, қараумен түнгi ауысымдарда
тұрақты iстейтiндер 6
223. Автошаруашылықтарда автомобиль двигательдерiн
жөндеумен айналысатын автомобиль жөндеу слесары:
1) газбен жұмыс iстейтiндер 6
2) этилдендiрiлген бензинмен жұмыс iстейтiндер 12
224. Этилдендiрiлген бензинмен жұмыс iстеу кезiнде
ашық кеңiстiкте бензин құю колонкаларын
жөндеумен тұрақты айналысатын электр слесарь 6
225. Этилдендiрiлген бензинмен жұмыс iстеу кезiнде
үй-жайларда бензин құю колонкаларын жөндеумен
айналысатын электр слесарь 12
38. АУЫЛ ШАРУАШЫЛЫҒЫ
АУЫЛ ШАРУАШЫЛЫҒЫ ЖҰМЫСТАРЫ
1. Май құю станциясының операторы,
этилдендiрiлген бензиндi ағызумен,
құюмен, берумен және бөлiп-бөлiп
құюмен айналысатын қоймашы 6
2. Бұғы мүйзiн консервiлеушi 6
3. Жем дайындайтын асханаларда жемдi
ыстықтай қайнатып, булау
жағдайында жұмыс iстейтiн жем
дайындаушы 6
4. Бруцуллез және туберкулез малды
жайлайтын жұмысшылар 12
АЭРОФОТОҒА ТYСIРУ МАТЕРИАЛДАРЫН КАМЕРАЛДЫҚ
ӨҢДЕУ БОЙЫНША ЖӘНЕ ЖОСПАРЛАР МЕН КАРТАЛАРДЫ
ҚҰРАСТЫРУ МЕН СЫЗУ ЖӨНIНДЕГI ЖҰМЫСТАР
5. Аэрофотоға түсiру материалдарын
камералдық өңдеу, жоспарлар мен
карталарды есептеу, құрастыру және
сызу жөнiндегi жұмыстармен, сондай-ақ
астрономиялық және геодезиялық
есептеу машиналарында есептеу
жұмыстарымен айналысатын
ауылшаруашылығы, орман шаруашылығы, су
шаруашылығы кәсiпорындары мен ұйымдарының
барлық қызметшiлерi 6
ӨСIМДIКТЕРДI ЗИЯНКЕСТЕР МЕН АУРУЛАРДАН ХИМИЯЛЫҚ ҚОРҒАУ

212. Гардеробщик, занятый хранением спецодежды,
загрязненной этилированным бензином, и уборщик
производственных помещений, занятый уборкой
помещений, загрязненных этилированным бензином 6
213. Дробильщик и подсобный (транспортный) рабочий,
непосредственно обслуживающие действующие
камнедробильные установки 6
214. Оператор заправочных станций, постоянно
занятый заправкой автомашин; кладовщик,
постоянно занятый на работах с горючими и
смазочными материалами 6
215. Кондуктор автобуса 6
216. Машинист катка самоходного с гладкими вальцами,
а также и на пневматических шинах, машинист
укладчика асфальтобетона, занятые на дорожных
работах с горячим покрытием 6
217. Машинист битумоплавильных передвижных
установок и подсобный (транспортный) рабочий,
занятый при работе вручную на вырубке, подноске
и загрузке битума в варочные котлы 6
218. Машинист распределителя цемента гравитационного
прицепного (при выполнении дорожных работ) 6
219. Машинист моечных машин, занятый мойкой
автомобильных деталей, узлов, загрязненных
этилированным бензином 6
220. Паяльщик и лудильщик горячим способом,
постоянно занятые на пайке свинцом и его
сплавами 12
221. Рабочие, постоянно занятые на погрузке и
разгрузке зерна, муки, крупы, отрубей,
комбикормов и их отходов 12
222. Водитель автомобиля, занятый перегоном
автомобилей, слесарь по ремонту автомобилей и
рабочие других профессий - все постоянно
работающие в ночных сменах на техническом
обслуживании, ремонте и осмотре автотранспортных
средств 6
223. Слесарь по ремонту автомобилей, занятый в
автохозяйствах ремонтом двигателей автомобилей,
работающих:
1) на газе 6
2) на этилированном бензине 12
224. Электрослесарь, постоянно занятый на открытом
воздухе ремонтом бензоколонок при работе с
этилированным бензином 6
225. Электрослесарь, занятый в помещениях ремонтом
бензоколонок при работе с этилированным
бензином 12
38. Сельское хозяйство
Сельскохозяйственные работы
1. Оператор заправочной станции и кладовщик,
занятый сливом, наливом, отпуском и разливом
этилированного бензина 6
2. Консервировщик пантов 6
3. Приготовитель кормов, работающий на кормокухне
при горячей варке и запаривании кормов 6
4. Рабочие, занятые обслуживанием бруцеллезного
и туберкулезного скота 12
Работы по камеральной обработке
аэрофотосъемочных материалов и по составлению
и вычерчиванию планов и карт
5. Все работники предприятий и организаций
сельского, лесного и водного хозяйства, занятые
на камеральной обработке аэрофотосъемочных
материалов, на работах по вычислению,
составлению и вычерчиванию планов и карт, а
также на астрономических и геодезических
вычислениях на вычислительных машинах 6
Химическая защита растений от
вредителей и болезней

6. Орындауы кезiнде улы химикаттармен
жанасатын жұмыстармен тiкелей
айналысатын қызметшiлер:
1) Ауыл шаруашылығының зиянкестерi мен
ауруларына қарсы күрес жүргiзу үшiн
қолданылатын улы химикаттарды, сондай-ақ
дәрiленген астық дәнiн тиеу, түсiру,
тасымалдауда iстейтiндер 12 36
2) улы химикаттарды қабылдап алу
оларды шаруашылықтағы базадан,
сақтау қоймасынан беру 12 36
3) ауыл шаруашылығы дақылдарының
тұқымдарын дәрiлеу 12 36*
4) өсiмдiктердi тозаңдандыру мен
оларға дәрi себу, улы химикаттарды
(фумиганттарды) топыраққа сiңiру,
өсiмдiктер мен ауыл шаруашылығы
өнiмдерiн күрке iшiнде фумигациялау,
ваккум-камералар мен кеме
трюмдерiнде өсiмдiк өнiмдерiн
зарарсыздандыру, уландырылған
тұзақжем дайындау, қамба-қойма
жайларын газдандыру мен ылғалды
тазалау, жылыжайларды улы
химикаттармен тазалау 12 36*
5) арам шөптердi химиялық отау 12 36
6) өсiмдiктердi авиациямен дәрiлеу
және тозаңдандыру (белгiберушi мен құюшы) 12 36
7) ауыл шаруашылығының улы
химикаттармен өңделген импорттық
өнiмдерiне карантин бекеттерi мен
зертханаларда тексеру жүргiзу және
сараптама жасау 12 36
БИО ДӘРI-ДӘРМЕКТЕР ӨНДIРIСI
7. Бактериялық дәрi-дәрмектер
өндiрiсiнiң аппаратшысы:
1) бактериялық дақылдарды өсiрумен
айналысатын 12
2) аммиакпен жұмыс iстейтiн 6
8. Мал жығушы 6
9. Осы бөлiмнiң 18-тармағында
көрсетiлген био дәрi-дәрмектер өндiру
үшiн пайдаланылатын титражды
жануарларды жайлайтын күтушi
(ветеринар санитар) 18
10. Осы бөлiмнiң 18-тармағында көрсетiлген
био дәрi-дәрмектер өндiру үшiн
пайдаланылатын продуценттер мен
титражды жануарларды жайлайтын
күтушi (ветеринар санитар) мен басқа
да қызметшiлер 18 36
11. Осы бөлiмнiң 18-тармағында көрсетiлген
био дәрi-дәрмектер өндiру үшiн
пайдаланылатын титражды жануарлар
продуценттерi мен вирус
таратушыларды (осы бөлiмнiң 18-тармағында
көрсетiлген био дәрi-дәрмектер өндiру
үшiн пайдаланылатын жануарлардан басқа)
жайлаумен тұрақты және тiкелей айналысатын
күтушi (ветеринар санитар) 6
12. Ампулаларды дәнекерлеушi 6
13. Осы бөлiмнiң 18-тармағында
көзделген аса қауiптi жұқпалы
ауруларға қарсы қолданылатын био
дәрi-дәрмектер өндiрiсiнде өндiрiстiк
санитарлық киiмдердi жуумен тұрақты айналысатын,
арнайы киiмдердi жуу және оларды жөндеу
жөнiндегi машинисi 12 36
14. Био дәрi-дәрмектер өндiрiсiндегi жуу
бөлiмдерiнде (учаскелерiнде) тiкелей
жұмыс iстеумен айналысатын ыдыс
пен ампулаларды жуушы мен
дротты дәрiлеп, тазалаушы:
1) Осы бөлiмнiң 18-тармағында
көрсетiлген ерекше қауiптi жұқпалы
жұқтырғыштармен жұмыстар жүзеге
асырылатын орын 12 36
2) басқа да био дәрi-дәрмектермен
жұмыстар жүзеге асырылатын орындарда 12
15. Ауру жұқтырылады деген күмәндi
заттарды немесе жұқпалы
материалдарды, сондай-ақ химиялық
заттарды қолданып жұмыс iстейтiн
биосинтетикалық емдеу құралдары
өндiрiсiнiң препараторы мен бактериалық
дәрi-дәрмектер өндiрiсiнiң зертханашысы 12

6. Работники, непосредственно занятые на работах,
при выполнении которых имеется контакт с
ядохимикатами:
1) погрузка, разгрузка, транспортировка
ядохимикатов, применяемых для борьбы с
вредителями и болезнями сельхозрастений, а
также протравленного зерна 12 36
2) приемка, хранение, отпуск ядохимикатов
с базы, склада хранения в хозяйстве 12 36
3) протравление семян
сельскохозяйственных культур 12 36*
4) опыливание и опрыскивание растений,
внесение ядохимикатов (фумигантов) в почву,
палаточная фумигация растений и
сельскохозяйственной продукции, обеззараживание
растительной продукции в вакуум-камерах и в
трюмах пароходов, приготовление отравленных
приманок, газация и влажная обработка амбарно-
складских помещений, обработка ядохимикатами
теплиц 12 36*
5) проведение химической прополки сорняков 12 36
6) авиаопрыскивание и опыление растений
(сигнальщик, заправщик) 12 36
7) досмотр и экспертиза карантинными пунктами
и лабораториями импортной сельскохозяйственной
продукции, обработанной ядохимикатами 12 36
Производство биопрепаратов
7. Аппаратчик производства бактерийных препаратов:
1) занятый по выращиванию бактериальных
культур 12
2) работающий с аммиаком 6
8. Боец скота 6
9. Виварщик (ветеринарный санитар), занятый
обслуживанием титражных животных,
используемых для производства биопрепаратов,
указанных в п. 18 настоящего раздела 18
10. Виварщик и другие работники, постоянно и
непосредственно занятые уходом за продуцентами
и титражными животными, используемые для
получения биопрепаратов, указанных в п. 18
настоящего раздела 18 36
11. Виварщик, постоянно и непосредственно занятый
уходом за животными продуцентами и вирусниками
(кроме животных, используемых для получения
биопрепаратов, указанных в п. 18 настоящего
раздела) 6
12. Запайщик ампул 6
13. Машинист по стирке и ремонту спецодежды,
постоянно занятый стиркой производственной
санитарной одежды вручную в производстве
биопрепаратов против особо опасных инфекций,
предусмотренных п. 18 настоящего раздела 12 36
14. Мойщик посуды и ампул и обработчик дрота,
непосредственно занятые в моечных отделениях
(участках) в производстве биопрепаратов:
1) в местах, где осуществляется работа с особо
опасными инфекциями, указанными в п. 18
настоящего раздела 12 36
2) в местах, где осуществляется работа с
другими биопрепаратами 12
15. Препаратор производства биосинтетических
лечебных средств и лаборант производства
бактерийных препаратов, занятые на работе с
подозрительными по заражению или заразными
материалами, а также химическими веществами 12

16. Жануарлардың терiсiн қабылдау және
тапсырумен айналысатын материалдарды,
жартылай шикiзаттар мен дайын өнiмдердi
қабылдаушы 6
17. Гидроксалды жуушы 6
18. Ерекше қауiптi жұқпалы жұқтырғыштарға,
оның iшiнде адам денсаулығына қатер төндiретiн
бруцеллезге, маңқаға, сiбiр топалаңына,
сiреспе, газ қағынбасына (эмфизематоздты
шиқанға, брадзотаэнтеротоксемияға,
қозылардың анаэробтық дизентериясына және т.б.),
лептоспирозаға, туберкулезге, шошқа тiлмесiне
(эризепилойдқа), аусылға, қылауға, листерелезге,
ботулизмге, құрғақ теміреткіге, құстардың,
шошқаның, iрi қара малдың чумасына, қойдың,
ешкiнiң және құстардың шешегiне қарсы био
дәрi-дәрмектер, сондай-ақ антирабикалық вакцина
өндiрiсiмен тiкелей айналысатын
биокәсiпорындардың қызметшiлерi 18 36
19. Себу және термостаттық үй-жайларда,
стерилдiк бөлмелерде туберкулиндi
булаумен айналысатын қызметшiлер;
ерекше қауiптi жұқтырғыштарды қолданып жұмыс
iстеушi материалдар мен дәрi-дәрмектердi
стерилизаторлаушы 18 36
20. Жануарлардың өлексесiн зарарсыздандырумен
және пайдаға асырумен тұрақты және тiкелей
айналысатын қызметшiлер 12 36
21. Осы бөлiмнiң 18 тармағында тiзбелеп көрсетiлген
өндiрiстерде тiкелей жұмыспен айналысатын
биотазалағыш құрылғыжайларының қызметшiлерi 12 36
22. Бактериалдық дақылдарды өсiру үшiн
азықтық ортаны қайнатумен айналысатын орта
қайнатушысы 6
23. Осы бөлiмнiң 18-тармағында көрсетiлген
биодәрi-дәрмектермен жұмыс iстейтiн
жайғастырушы, буып-түюшi 12
АСД ДӘРI-ДӘРМЕКТЕР ӨНДIРIСI
24. АСД дәрi-дәрмегiн жасап, шығарумен
айналысатын жұмысшылар 12
25. АСД реакторы жағу ошақтарын
жөндеумен айналысатын жұмысшылар 12
26. АСД дәрi-дәрмегiн сүзгіден өткiзу,
бөлiп құюмен, ыдысқа салып,
буып-түюмен тiкелей айналысатын
жұмысшылар 12
27. АСД дәрi-дәрмегiн жасап, шығару
цехының шеберi 12
ВЕТЕРИНАРИЯ
28. Жануарлар мен жануар шикiзатын
адам денсаулығы үшiн жұқпалы,
қауiптi ауруы бар деген күмән
бойынша оларды қараумен және
тексерумен байланысты жұмыстармен
айналысатын ветеринар дәрiгер,
ветеринар фельдшер, ветеринар
техник, ветеринар санитар 12
29. Жұқтыру немесе жұқпалы аурулармен
сырқаттану қаупi бар жағдайларда,
сондай-ақ ауру хайуанаттарды емдеу
және оларды қарап күту бойынша тiкелей
жұмыс атқарушы ветеринар дәрiгер,
ветеринар дәрiгер-клиникалар
ординаторы, ветеринар фельдшер,
ветеринар техник, зертханашы,
ветеринар препараторшы, ветеринар
санитар мен қызметшi 12 36
30. Үнемi зооноз жұқпалы материалдарымен,
сондай-ақ зоонозбен ауыратын
хайуанаттарды қарап, күту және оларды
емдеу жұмысымен айналысатын ветеринар
дәрiгер, ветеринар фельдшер, ветеринар
техник, зертханашы, ветеринар санитар

16. Приемщик материалов, полуфабрикатов и готовых
изделий, занятый приемкой и сдачей шкур
животных 6
17. Промывщик гидроксала 6
18. Работники биопредприятий, непосредственно
занятые в производстве биопрепаратов против
особо опасных инфекций, в том числе угрожающих
здоровью человека: бруцеллеза, сапа, сибирской
язвы, столбняка, газовой гангрены
(эмфизематозный карбункул,
брадзотаэнтеротоксемия, анаэробная дизентерия
ягнят и др.), лептоспироза, туберкулеза, рожи
свиней (эризепилойд), ящура, паратифа,
листереллеза, ботулизма, стригущего лишая,
чумы птиц, свиней, крупного рогатого скота;
оспы овец, коз и птиц, а также антирабической
вакцины 18 36
19. Работники, занятые на работах в посевных и
термостатных помещениях, в стерильных комнатах,
по выпариванию туберкулина; стерилизаторщик
материалов и препаратов, занятый работой с
особо опасными инфекциями 18 36
20. Работники, постоянно и непосредственно занятые
работой на утилизационных установках по
обеззараживанию и утилизации трупов животных 12 36
21. Работники биоочистительных сооружений,
непосредственно занятые в производствах,
перечисленных в п. 18 настоящего раздела 12 36
22. Средовар, занятый на варке питательных сред
для выращивания бактериальных культур 6
23. Укладчик-упаковщик, занятый работой с
биопрепаратами, указанными в п. 18 настоящего
раздела 12
Производство препарата АСД
24. Рабочие, занятые выработкой препарата АСД 12
25. Рабочие, занятые ремонтом топок реакторов АСД 12
26. Рабочие, непосредственно занятые на
фильтровании, разливе, фасовке и упаковке
препарата АСД 12
27. Мастер цеха по выработке препарата АСД 12
Ветеринария
28. Ветеринарный врач, ветеринарный фельдшер,
ветеринарный техник, ветеринарный санитар,
занятые на работах, связанных с осмотром и
обследованием животных и сырья животного
происхождения с подозрением на заразные,
опасные для здоровья человека болезни 12
29. Ветеринарный врач, ветеринарный врач -
ординатор клиник, ветеринарный фельдшер,
ветеринарный техник, лаборант, препаратор
ветеринарный, ветеринарный санитар и
служитель, непосредственно выполняющие
работы в условиях опасности заражения или
заболевания заразными болезнями, а также по
лечению больных животных и уходу за ними 12 36
30. Ветеринарный врач, ветеринарный фельдшер,
ветеринарный техник, лаборант, ветеринарный
санитар и служитель, работающие постоянно с
заразным материалом по зоонозам, а также по
уходу за животными, больными зоонозами и их

мен қызметшi 12 36
31. Iрi қара малдың iндеттi аурулары шыққан жерде
тiкелей улы химикаттармен жұмыс iстейтiн
ветеринар дәрiгер, ветеринар фельдшер,
ветеринар техник, химик, токсиколог, ветеринар
препараторшы, зертханашы, дезинфекторшы,
дератизаторшы, дезинсектор ветеринар санитар 12 36
32. Улы саңырауқұлақтар дақылдарымен, микоз және
микотоксикоз диагностикасы бойынша тiкелей
жұмыс iстейтiн ветеринар дәрiгер, ветеринар
фельдшер, ветеринар техник, миколог, зертханашы,
ветеринар препараторшы, ветеринар санитар 12 36
33. Мал шаруашылығы үшiн антибиотиктер және
басқа да емдеу-алдын алу биологиялық
дәрi-дәрмектер шығарумен тiкелей айналысатын
ветеринар дәрiгер, ветеринар фельдшер,
ветеринар техник, зертханашы, ветеринар
препараторшы, ветеринар санитар және
басқа да қызметшiлер 12 36
34. Ұжымшар базарларында ет, ет және сүт
тағамдарына сараптама жүргiзу жұмыстарын
iстейтiн ветеринар дәрiгер, ветеринар
фельдшер, ветеринар техник, зертханашы,
ветеринар санитар 6
35. Құтырмамен ауырады деп сезiк туғызатын
адамдармен, хайуанаттармен тiкелей жұғысқан
құтырмаға қарсы күрес жүргiзу жөнiндегi
қызметшілер 12 36
36. Прожекторлардың, мәйтханалардың
және соятын жерлердiң қызметшiлерi,
сондай-ақ өлiктермен және хайуанаттардың
өлекселiк материалдарымен жұмыс iстеу кезiнде
мүрделердi тасымалдайтын автомобильдердiң
жүргiзушiлерi 12 36
37. Хайуанаттар өлiктерiн зарарсыздандырумен
және кәдеге жарату кәсiпорындарында
конфискаттарды кәдеге жаратумен
тұрақты түрде және тiкелей
айналысатын қызметшiлер 12 36
КРЕОЛИН ХИМИЯ ЗАУЫТТАРЫ
38. Хайуанаттар арқылы креолиннiң
уыттылығын тексерумен айналысатын
виварщик 6
39. Креолин цехында жұмыс iстейтiн
шебер мен аппаратшы 12
40. Канифолдан және басқа да химикаттардан
босаған бөшке ыдыстарын жөндеумен айналысатын
жұмысшылар 12
41. Құюшы-құйып берушi:
1) креолиндi құйып берумен, ыдысқа салумен
және қаттап-бууымен айналысатын 12
2) скипидар мен қара ыдысқа салумен
және майды құйып берумен айналысатын 6
ТҰЗДЫФЕНОТИАЗИНДIК БРИКЕТТЕР ӨНДIРIСI
42. Тұздыфенотиазиндiк брикеттер шығарумен
тiкелей айналысатын шебер, негiзгi және
қосымша жұмысшылар 12 36
ЗЕРТХАНАЛАР
43. Трихограммалар мен теленомусты көбейтумен
тұрақты айналысу кезiндегi биологиялық
зертханалардың қызметшiлерi 12
44. Дәрiлер жасаумен және оларға бақылау
жасаумен айналысатын ветеринарлық
дәрiханалардың фармацевтерi 6
ЖIБЕК ҚҰРТЫНЫҢ ҰРЫҒЫН ШЫҒАРУ ӨНДIРIСI
45. Жiбек құртын шығарумен тiкелей
айналысатын жiбек құрты ұрығын
шығару зауыттары мен асыл
тұқымды жiбек өндiру
станцияларының қызметкерлерi 6
ЗООКОМБИНАТТАР
46. Жыланнан у алумен тiкелей және
тұрақты айналысатын жылан өсiретiн
питомниктердiң герпетологиялық
зертханаларының жұмысшылары,

лечению 12 36
31. Ветеринарный врач, ветеринарный фельдшер,
ветеринарный техник, химик, токсиколог,
препаратор ветеринарный, лаборант,
дезинфектор, дератизатор, дезинсектор,
ветеринарный санитар, непосредственно
работающие с ядовитыми химическими веществами
в очагах инфекционных заболеваний скота 12 36
32. Ветеринарный врач, ветеринарный фельдшер,
ветеринарный техник, миколог, лаборант,
препаратор ветеринарный, ветеринарный санитар,
непосредственно работающие с культурами
ядовитых грибов, по диагностике микозов и
микотоксикозов 12 36
33. Ветеринарный врач, ветеринарный фельдшер,
ветеринарный техник, лаборант, препаратор
ветеринарный, ветеринарный санитар, и другой
персонал, постоянно и непосредственно занятые
производством антибиотиков и других лечебно-
профилактических биологических препаратов для
животноводства 12 36
34. Ветеринарный врач, ветеринарный фельдшер,
ветеринарный техник, лаборант, ветеринарный
санитар, работающие по ветеринарно-санитарной
экспертизе мяса, мясных и молочных продуктов на
колхозных рынках 6
35. Работники по борьбе с бешенством, имеющие
непосредственный контакт с больными,
подозреваемыми в бешенстве, животными 12 36
36. Работники прозекторских, моргов и вскрывочных,
а также водителя автомобиля по перевозке
трупов при работе с трупами и трупным
материалом животных 12 36
37. Работники, постоянно и непосредственно занятые
обеззараживанием и утилизацией трупов животных
и конфискатов на утилизационных предприятиях 12 36
Креолиновые химические заводы
38. Виварщик, занятый проверкой токсичности
креолина на животных 6
39. Мастер и аппаратчик варки, работающие в
креолиновом цехе 12
40. Рабочие, занятые ремонтом бочкотары из-под
канифоли и других химикатов 12
41. Сливщик-разливщик:
1) занятый разливкой, фасовкой и упаковкой
креолина 12
2) фасовкой по разливу скипидара и дегтя 6
Производство солефинотиазиновых брикетов
42. Мастер, основные и вспомогательные рабочие,
непосредственно занятые в производстве
солефенотиазиновых брикетов 12 36
Лаборатории
43. Работники биологических лабораторий при
постоянной работе по разведению трихограммы
и теленомуса 12
44. Фармацевты ветеринарных аптек, занятые
изготовлением и контролем лекарств 6
Производство грены
45. Работники гренажных заводов и племенных
шелководческих станций, непосредственно
занятые в производстве грены 6
Зоокомбинаты
46. Рабочие, лаборанты герпетологических
лабораторий змеепитомников, непосредственно и

зертханашылары 18 36
47. Жыландарды бағып-күтумен және
оларды жемдеумен тiкелей және
тұрақты айналысатын
герпетологиялық зертханалардың,
жылан өсiру питомниктерiнiң
қызметшiлерi 12 36
ҚҰЛМАҚ ӨҢДЕУ ӨНДIРIСI
48. Ыстау камерасында (күкiрт газын
қолдану арқылы) жұмыс iстейтiн
тағам өнiмдерiн тиеушi-түсiрушi 12
49. Құлмақты күкiрттi газбен өңдеушi
айналысатын тағам өнiмдерi мен
ыдыстарды тазалаушы 12
50. Күкiрттi газбен ыстағаннан кейiн
құлмақты пресстеумен айналысатын
тағам өнiмдерiн пресстеушi-қалыпшы 12
51. Құлмақты ыстап, пресстеу
цехында, учаскелерiнде ғана сорттап,
iрiктеумен айналысатын тағам
өнiмдерi өндiрiсiндегi сорттаушы 6
52. Құлмақты ыстап, пресстеу цехында
ғана жұмыс iстейтiн тасымалдаушы 6
53. Құлмақты ыстап, пресстеу цехында
ғана жұмыспен айналысатын
өндiрiстiк үй-жайды жинаушы 6
МИЯ ТАМЫРЫН ӨҢДЕУ
54. Мия тамырын тiкелей өңдеумен
айналысатын жұмысшы 12
39. МӘДЕНИЕТ КӘСІПОРЫНДАРЫ, ҰЙЫМДАРЫ ЖӘНЕ МЕКЕМЕЛЕРІ
КИНОСТУДИЯЛАР, КИНОКӨШІРМЕ ӨНДIРIСI, КИНОФИКАЦИЯ,
КИНОПРОКАТ, ТЕЛЕВИДЕНИЕ, РАДИО ХАБАРЛАРЫН ТАРАТУ ЖӘНЕ
ОЙЫН-САУЫҚ КӘСIПОРЫНДАРЫ
Жұмысшылар
1. Химиялық ерiтiндiлердi, бейне шығарушы
және бекiтушi ерiтiндiлердi әзiрлеумен
айналысатын аппаратшы 12
2. Аэрографист 6
3. Нитро бояуларды, жарқырауық бояуларды
және осыған ұқсас бояуларды қолдану арқылы
iстелiнетiн жұмыспен айналысатын бутафоршы 12
4. Кабельдiк үшкiл салу мен дәнекерлеудi
ыстықтай вулканизаторлаушы кабель бұйымдарын
вулканизаторлаушы 6
5. Гидроүлгiдегi өндiрiстiң машинисi 12
6. Iш киiмдер мен актер киiмдерiн химиялық
тазалаудан және дезинфекциялық камерадан
кейiн тек қана булап қыртысын жаза отырып
үтiктеумен айналысатын тiгiн бұйымдарын
жылумен өңдеушi 6
7. Гримдi әзiрлеумен айналысатын
гримдеушi-пастижер 6
8. Ыстық вулканизацияны пайдаланып пластикалық
грим жасаумен айналысатын гримдеушi-пастижер 12
9. Дезинфектор 6
10. Жарыққа сезiмтал пленкаларды зарядтаумен
айналысатын бастапқы материалды дайындаушы 6
11. Стационарлық қондырғыларда жұмыс iстейтiн
киномеханик 6
12. Химиялық қоймаларда, пленкаларды сақтайтын
аралық қоймаларда, ойын костюмдерiн
сақтайтын қоймаларда тұрақты жұмыс iстейтiн
қоймашы 6
13. Қорғасынды глет пен кронды қолдану арқылы
мультипликация үшiн бояу дайындаумен қана
айналысатын нәрлеушi, бояу қырушы және
басқа да жұмысшылар 12
14. Фильм көшiрмелерiн жинақтаушы 6
15. Пленканың, ерiтiндiлердiң және
фильм материалдарын:
1) кинопленканы бақылаумен 6
2) көпшiлiк позитивiн бақылаумен
айналысатын бақылаушы 6
16. Көпшiлiк позитивiн бақылаушы 6
17. Пленканың, ерiтiндiлердiң:
1) түрлi-түстi пленкалармен және
түрлi-түстi бейне шығарғышпен iстейтiн
жұмыспен айналысатын бақылаушы 12

постоянно занятые отбором яда у змей 18 36
47. Работники герпетологических лабораторий
змеепитомников, непосредственно и постоянно
занятые уходом за змеями и их кормлением 12 36
Хмелеперерабатывающее производство
48. Загрузчик-выгрузчик пищевой продукции,
занятый в камере окуривания (при применении
сернистого газа) 12
49. Обработчик пищевых продуктов и тары, занятый
обработкой хмеля сернистым газом 12
50. Прессовщик-формовщик пищевой продукции,
занятый прессованием хмеля после окуривания
сернистым газом 12
51. Сортировщик в производстве пищевой продукции,
занятый сортировкой - разборкой хмеля только в
цехах, участках по окуриванию и прессовке хмеля 6
52. Транспортировщик, работающий только в цехе по
окуриванию и прессовке хмеля 6
53. Уборщик производственного помещения, занятый
только в цехах по окуриванию и прессовке хмеля 6
Переработка солодкового корня
54. Рабочий, непосредственно занятый на
переработке солодкового корня 12
39. Предприятия, организации и учреждения культуры
Киностудии, кинокопировальное производство, кинофикация,
кинопрокат, телевидение, радиовещание и театрально-
зрелищные предприятия
Рабочие
1. Аппаратчик приготовления химических растворов,
занятый приготовлением проявляющих и
фиксирующих растворов 12
2. Аэрографист 6
3. Бутафор, занятый на работе только с
применением нитрокрасок, светящихся красок и
других аналогичных красок 12
4. Вулканизаторщик кабельных изделий, занятый на
горячей вулканизации кабельных наконечников и
пайке 6
5. Машинист гидротипного производства 12
6. Термоотделочник швейных изделий, занятый на
глажении белья и актерских костюмов только с
отпаркой после химической чистки и
дезинфекционной камеры 6
7. Гример-пастижер, занятый на изготовлении грима 6
8. Гример-пастижер, занятый на изготовлении
пластичного грима с применением горячей
вулканизации 12
9. Дезинфектор 6
10. Подготовщик исходного материала, занятый на
зарядке светочувствительных пленок 6
11. Киномеханик, занятый на стационарных установках 6
12. Кладовщик, постоянно занятый на складе
химикатов, в промежуточных кладовых пленки, на
складе хранения игровых костюмов 6
13. Колорист, краскотер и другие рабочие, занятые
только на изготовлении красок для
мультипликации с применением свинцового глета
и крона 12
14. Комплектовщик фильмокопий 6
15. Контролер пленки, растворов и фильмовых
материалов, занятый:
1) на контроле кинопленки 6
2) на контроле массового позитива 6
16. Контролер массового позитива 6
17. Контролер пленки и растворов, занятый:
1) на работе с цветной пленкой и цветным
проявителем 12

2) басқа да жұмыстағы бақылаушылар 6
18. Фильм материалдарын көшiрушi 6
19. Ойын костюмдерiн сақтайтын қоймада тұрақты
жұмыс iстейтiн костюмшi 6
20. Театрландырылған ойын-сауық пен үй-жайдың
iшiнде нитробояуларды, жарқырауық бояулар
мен басқа да бояғыш заттарды қолданып киноға
түсiру үшiн макеттер жасаумен айналысатын
театрлық қойылымдар макетiн жасайтын макетшi 12
21. Декорацияны өңдейтiн майлаушы, үй-жайдың
iшiнде нитробояулар, жарқырауық бояулар мен
басқа да бояғыш заттар ғана қолданылатын
жұмыстармен айналысатын құрылыс майлаушысы 12
22. Аммиакты компрессорларда жұмыс iстейтiн
компрессор қондырғыларының машинисi 6
23. Кинотелевизиялық жабдықтарға қызмет
көрсететiн механик 6
24. Негатив монтаждаушысы, позитив
монтаждаушысы және фильм көшiрмелерiнiң
монтаждаушысы:
1) киностудиялар мен телевидениеде жұмыс
iстейтiн 12
2) кино көшiру фабрикаларында,
субтитрлiк шеберханаларда, кинофильмдер
прокаты жөнiндегi кеңселерде, бөлiмшелерде
iстейтiн 6
25. Целлулоидты тегiстеумен айналысатын
пластмасса бұйымдарын өңдеушi 6
26. Көрермен залындағы басқару пультiнде күн
сайын кем дегенде 6 сағат жұмыс iстейтiн
киноқондырғыны басқару операторы 6
27. Телехабарлар мен кино түсiрумен
айналысатын жарық берушi 6
28. Баспаның барлық түрлерi үшiн жарық
берушiлердiң жазбасы бойынша
түрлi-түстi-жарық беру паспортын әзiрлеумен
айналысатын бояу мен жарық орнатушы 6
29. Кинопленканы перфорациялаумен айналысатын
кинофото материалдарды өңдеушi 6
30. Субтитрларды жазу жұмысын орындаумен
айналысатын субтитрлеушi баспашы 12
31. Пиротехникалық бұйымдарды әзiрлеумен және
пиротехникалық жұмыстарды атқарумен
айналысатын пиротехник 12
32. Бастапқы материалдарды:
1) киностудиялар мен телевидениеде 12
2) көшiрме фабрикаларында, субтитрлiк
фабрикаларда, кинофильмдердi прокаттау
жөнiндегi кеңселерде (кинобазаларда),
бөлiмшелерде әзiрлеушi 6
3) кинопленканы желімдеумен, қайта ораумен
және оны басып шығаруға дайындаумен
33. Түрлi-түстi пленкаларды өңдеу және
түрлi-түстi пленкаларды өңдеуге арналған
құрамалық ерiтiндi цехында жұмыс iстейтiн
қосалқы жұмысшы 12
34. Ақ-қара пленкаларды өңдеу және құрамалық
ерiтiндi цехтарында, химикаттар мен
пленкалар қоймасында, зертханаларда,
субтитрлiк шеберханаларда жұмыс iстейтiн
қосалқы (көлiктiк) жұмысшы 6
35. Магниттi жолдарды сумен жуушы 12
36. Ақ-қара түстi пленкалардың позитивi мен
негативiн өңдеумен айналысатын кинопленканың
кескiнiн айқындаушы 6
37. Түрлi-түстi фильмдердi өңдеумен айналысатын
кинопленканың кескiнiн айқындаушы 12
38. Субтитрлiк шеберханаларда жұмыс
iстейтiн жұмысшылар 12
39. Павильондарда биiк жерлердегi жұмыс
жағдайында ғана жарық берушiлерге арнап
асып қоятын ағаш сатыларды құрастырумен
айналысатын жұмысшылар 6

2) на других работах 6
18. Копировальщик фильмовых материалов 6
19. Костюмер, постоянно занятый на складе
хранения игровых костюмов 6
20. Макетчик театрально-постановочных макетов,
занятый на изготовлении макетов для театрально-
зрелищных предприятий и съемок при работе в
помещении только с применением нитрокрасок,
светящихся красок и других аналогичных
красителей 12
21. Маляр по отделке декораций, маляр строительный,
занятые на работе в помещении только с
применением нитрокрасок, светящихся красок и
других аналогичных красителей 12
22. Машинист компрессорных установок, занятый на
аммиачных компрессорах 6
23. Механик по обслуживанию кинотелевизионного
оборудования 6
24. Монтажник негатива, монтажник позитива и
монтажник фильмокопий, занятые:
1) на киностудиях и в телевидении 12
2) на кинокопировальных фабриках, субтитровых
мастерских, в конторах (кинобазах), отделениях
(пунктах) по прокату кинофильмов 6
25. Обработчик изделий из пластмасс, занятый на
шлифовке целлулоида 6
26. Оператор пульта управления киноустановки,
занятый ежедневной работой в зрительном зале
за пультом управления не менее 6 часов 6
27. Осветитель, занятый на телепередачах и
киносъемках 6
28. Установщик цвета и света, занятый
изготовлением цвето-светового паспорта по
записям цветоустановщиков для всех видов
печати 6
29. Отделочник кинофотоматериалов, занятый на
перфорации кинопленки 6
30. Печатник субтитрования, занятый на выполнении
работ по впечатанию субтитров 12
31. Пиротехник, занятый на изготовлении
пиротехнических изделий и выполнении
пиротехнических работ 12
32. Подготовщик исходного материала, занятый:
1) на киностудиях и в телевидении 12
2) на копировальных фабриках, субтитровых
мастерских, в конторах (кинобазах), отделениях 6
по прокату кинофильмов
3) оклейкой кинопленки, перемоткой и
подготовки ее для печати
33. Подсобный рабочий, занятый: на работе в цехах
обработки цветной пленки и составительской
растворов для цветной обработки пленки 12
34. Подсобный (транспортный) рабочий, занятый на
работе в цехах обработки черно-белой пленки,
составительской растворов, склада химикатов и
пленки, лаборатории, субтитровой мастерской 6
35. Поливщик магнитных дорожек 12
36. Проявщик кинопленки, занятый обработкой
позитива и негатива черно-белых фильмов 6
37. Проявщик кинопленки, занятый обработкой цветных
фильмов 12
38. Рабочие, занятые в субтитровой мастерской 12
39. Рабочие, занятые сборкой подвесных лесов для
осветителей только при условии работы на высоте
в павильонах 6

40. Қағаз қалдықтарынан папье-маше
жасаумен айналысатын жұмысшылар 6
41. Сызылған суреттердi бояушы, фильм
көшiрмелерiн қалпына келтiрушi, нобайшы 12
42. Кинопленкаларды кесумен айналысатын
кинофото материалдарды өңдеушi 6
43. Цинк клишесiн кесумен және сонымен бiрге
тегiстеумен айналысатын субтитрларды
дайындаушы 6
44. Ретушер:
1) түрлi-түстi негатив пен позитивтi
өңдейтiн 12
2) ақ-қара түстi негатив пен
позитивтi өңдейтiн 6
45. Кескiн айқындауышы машиналарға,
технологиялық жабдықтарға және өңдеу
цехтарындағы коммуникацияларға қызмет
көрсетумен айналысатын слесарь-жөндеушi:
1) түрлi-түстi пленкалардың кескiнiн
айқындаушы 12
2) ақ-қара түстi пленкалардың кескiнiн
айқындаушы 6
46. Кескiн айқындауышы машиналарға,
технологиялық жабдықтарға және өңдеу
цехтарындағы коммуникацияларға қызмет
көрсетумен айналысатын слесарь-жөндеушi:
1) түрлi-түстi пленкалардың
кескiнiн айқындаушы 12
2) ақ-қара түстi пленкалардың
кескiнiн айқындаушы 6
47. Мультипликациялық байқау нұсқаларды
түсiрушi; диапозитивтi фильмдердi түсiрушi 6
48. Фильм көшiрмелерiн салып-қаттаушы 6
49. Павильондардың биiк жерлерiнде жұмыс
iстейтiн, декорацияларды орнатушы 6
50. Кинопленканы өңдеумен айналысатын бояу мен
жарықты орнатушы 12
51. Телехабарлардың жарығын орнатушы жарық
берушi 6
52. Фильм тексерушi:
1) киностудиялар мен телевидениеде жұмыс
iстейтiн 12
2) кино көшiру фабрикасында, субтитрлiк
шеберханалар мен кинофильмдер прокаттау
кеңселерiмен, бөлiмдерiнде жұмыс iстейтiн 6
53. Фотозертханашы:
1) түрлi-түстi материалды өңдейтiн 12
2) ақ-қара түстi негатив пен позитивтi
өңдейтiн 6
54. Электр көшiрмешiсi 6
55. Күкiрттi натрийдi қолданып күмiстi қалпына
келтiрумен айналысатын электролизершi 12
56. Павильондар мен пленкаларды өңдеу
цехтарының желтартқыштарында орнатылған
электр жабдығына қызмет көрсетумен
айналысатын электр монтер 6
57. Аппараттық-студиялық кешенiнде, радио
орталықтардың (теле орталықтардың) жылжымалы
телевизиялық станцияларына пайдалану-техникалық
қызметiмен тiкелей айналысатын инженерлер,
байланыс аға электромеханигi, техниктер,
телевизиялық жабдықтарға қызмет көрсететiн
механик, кино-телевизиялық жабдықтарға қызмет
көрсететiн механик, магниттi бейнежазбаның
операторы, сондай-ақ экранды көре отырып
байқаумен тiкелей айналысатын техникалық
бақылау тобының қызметшiлерi 12
58. Радиотеле орталықтар (телеорталықтарда)
мен телерадио комитеттерде дыбысты
бақылаумен және дыбысты қабылдаумен
тiкелей айналысатын қызметшiлер 12
Басшылар мен мамандар
59. Химикаттар қоймасының меңгерушiсi 6
60. Ойын костюмдерiн сақтау қоймасының
меңгерушiсi 6
61. Оптик инженер 6
62. Бояу дайындау цехының және осы цехтың
бақылау зертханасының инженерi, аға технигi,
технигi, аға зертханашысы, зертханашысы 12

40. Рабочие, занятые на изготовлении папье-маше из
бумажных отходов 6
41. Раскрасчик закотурованных рисунков,
реставратор фильмокопий, контуровщик 12
42. Отделочник кинофотоматериалов, занятый на резке
кинопленки 6
43. Изготовитель субтитров, занятый на резке
цинкового клише и одновременно шлифовкой 6
44. Ретушер, занятый на обработке:
1) цветного негатива и позитива 12
2) черно-белого негатива и позитива 6
45. Слесарь-ремонтник, занятый обслуживанием
проявочных машин, технологического оборудования
и коммуникаций в цехах обработки:
1) цветной пленки 12
2) черно-белой пленки 6
46. Слесарь-ремонтник, занятый обслуживанием
проявочных машин, технологического
оборудования и коммуникаций в цехах обработки:
1) цветной пленки 12
2) черно-белой пленки 6
47. Съемщик мультипликационных проб; съемщик
диапозитивных фильмов 6
48. Укладчик-упаковщик, занятый фильмокопий 6
49. Установщик декораций, занятый работой в
павильонах на высоте 6
50. Установщик цвета и света, занятый на обработке
кинопленки 12
51. Осветитель, занятый установкой света
телепередач 6
52. Фильмопроверщик, занятый:
1) на киностудиях и в телевидении 12
2) на кинокопировальных фабриках, субтитровых
мастерских и в конторах, отделениях по прокату
кинофильмов 6
53. Фотолаборант, занятый:
1) на обработке цветного материала 12
2) на обработке черно-белого негатива и
позитива 6
54. Электрокопировщик 6
55. Электролизерщик, занятый на регенерации
серебра с применением сернистого натрия 12
56. Электромонтер по обслуживанию
электрооборудования, занятый обслуживанием
электрооборудования, смонтированного на
колосниках в павильонах и цехах обработки
пленки 6
57. Инженеры, старший электромеханик,
электромеханик связи, техники, механик по
обслуживанию телевизионного оборудования,
механик по обслуживанию кино-телевизионного
оборудования, оператор видеомагнитной записи,
непосредственно занятые эксплутационно-
техническим обслуживанием аппаратно-студийного
комплекса, передвижных телевизионных станций
радиоцентров (телецентров), а также работники
групп технического контроля, непосредственно
занятые визуальным наблюдением за экраном 12
58. Работники, непосредственно занятые слуховым
контролем, наблюдением и слуховым приемом
радиопередач на радиотелецентрах (телецентрах)
и в телерадиокомитетах 12
Руководители и специалисты
59. Заведующий складом химикатов 6
60. Заведующий складом по хранению игровых костюмов 6
61. Инженер оптик 6
62. Инженер, старший техник, техник, старший
лаборант, лаборант цеха по изготовлению красок
и контрольной лаборатории этого цеха 12

63. Экрандағы фильмдi бақылаушы 6
64. Түсi және тығыздығы жағынан фильм
көшiрмелерiн жинақтау бойынша бақылау-жинау
цехының бастығы, бастығының орынбасары,
ауысым шеберi, аға бақылау шеберi, бақылау
шеберi, учаске бастығы 12
65. Қару пиротехникалық цехтың бастығы 12
66. Фильм көшiрмелерiн қалпына келтiру
учаскесiнiң бастығы 12
67. Ерiтiндiлер жасау учаскесiнiң бастығы 12
68. Күкiрттi натрийдi қолданып күмiстi
қалпына келтiру учаскесiнiң бастығы 12
69. Пленканы өңдеу цехының инженерi,
технологтары, ауысым бастығы, аға шебер,
шебер, цех бастығы мен оның орынбасары 12
70. Операторлардың түсiруi мен пленканы өңдеу
цехының бақылау-сынақ зертханасы үшiн жарық
фильтрлерiн әзiрлеу кезiндегi ғана операторлық
цехтың бақылау-сынақ зертханасының,
синтетикалық материалдар зертханасының
инженерлерi, инженер-технологы, техниктерi
зертханашылары 12
71. Трюкмашиналар мен дезанаморфирлеу
қондырғыларындағы түсiру техникасына қызмет
көрсететiн техник 6
Көркемдiк-өндiрiстiк қызметшiлерi
72. Қазақстан Республикасының орталық
телевидениесi мен орталық радиохабар тарату
орталығының телевидение дикторы және
радиохабар тарату дикторы 24 36
73. Телевидение және радиохабар тарату
жөнiндегi облыстық комитеттердiң, радиохабар
тарату және телевидение студияларының
телевидение дикторы мен радиохабар тарату
дикторы 12 36
74. Телевидение мен радио хабар таратудың
дыбыс режиссерi 12 36
75. Қазақстан Республикасының Мәдениет, ақпарат
және қоғамдық келiсiм министрлiгiнiң дыбыс
жазба студияларында жұмыс iстейтiн дыбыс
режиссерi 12 36
76. Негатив пен позитивтi монтаждаумен
айналысатын монтаждаушы, ассистент,
кинорежиссер 12
77. Мультипликацияны тyсiрумен байланысты,
трюкмашиналар мен кең экранды фильмдер
және микротүсiрулердi дезанаморфиролауға
арналған машиналарда жұмыс iстеумен ғана
айналысатын оператор мен оператордың
ассистентi 12
78. Мультипликациялық жұмыстармен ғана
айналысатын суретшi 12
79. Харiп жазу жөнiндегi суретшi (харiпшi),
құрама көрiнiстердi түсiру суретшiсi 12
МӘДЕНИ-IСКЕРЛIК МЕКЕМЕЛЕРI
Жұмысшылар
80. Фумигациялық камераларға қызмет
көрсетумен айналысатын дезинфектор 12
81. Улы химикаттар сақтау қоймасында
жұмыс iстейтiн қоймашы 12
82. Экспонаттар сақтау қоймасында
жұмыс iстейтiн қоймашы 6
83. Аммиак компрессорларында жұмыс iстейтiн
компрессорлық қондырғылардың машинисi 6
84. Жер асты насос станциялары мен фонтандарға
қызмет көрсететiн насос қондырғыларының
машинисi 6
85. Улы химикаттармен жұмыс iстеу кезiнде
аэрозол генераторлары мен автомашиналарға су
шашқыштарға, тозаңдатқыштарға қызмет
көрсетумен айналысатын жұмысшылар 12
86. Шампиньондарды өсiрумен тұрақты
айналысатын жұмысшылар 12

63. Контролер фильмов на экране 6
64. Начальник, заместитель начальника, технолог,
начальник смены, старший контрольный мастер,
контрольный мастер, начальник участка
контрольно-сборочного цеха по комплектовке
фильмокопий по цвету и плотности 12
65. Начальник оружейного пиротехнического цеха 12
66. Начальник участка реставрации фильмокопий 12
67. Начальник участка составления растворов 12
68. Начальник участка регенерации серебра с
применением сернистого натрия 12
69. Инженеры, технологи, начальник смены, старший
мастер, мастер, начальник цеха и заместитель
начальника цеха обработки пленки 12
70. Инженеры, инженер-технолог, техники, лаборанты
лаборатории синтетических материалов,
контрольно-испытательной лаборатории
операторского цеха только при изготовлении
светофильтров для операторских съемок и
контрольно-испытательной лаборатории цеха
обработки пленки 12
71. Техник по обслуживанию съемочной техники на
трюкмашине и установке для дезанаморфирования 6
Художественно-производственный персонал
72. Диктор телевидения и диктор радиовещания
центрального телевидения и центрального
радиовещания Республики Казахстан 12 36
73. Диктор телевидения и диктор радиовещания
областных комитетов по телевидению и
радиовещания, редакций радиовещания и студий
телевидения 12 36
74. Звукорежиссер на телевидении и радиовещании 12 36
75. Звукорежиссер, работающий в студиях грамзаписи
Министерства информации и общественного
согласия Республики Казахстана 12 36
76. Монтажер, ассистент, кинорежиссер, занятые на
монтаже негатива и позитива 12
77. Оператор и ассистент оператора, занятые только
на работе, связанной со съемкой мультипликации,
на трюкмашинах и машинах для дезанаморфирования
широкоэкранных фильмов и микросъемок 12
78. Художник, занятый только на мультипликационных
работах 12
79. Художник по написанию шрифта (шрифтовик),
художник комбинированных съемок 12
Культурно-деловые учреждения
Рабочие
80. Дезинфектор, занятый обслуживанием
фумигационных камер 12
81. Кладовщик, занятый на складе хранения
ядохимикатов 12
82. Кладовщик, занятый на складе хранения
экспонатов 6
83. Машинист компрессорных установок, занятый на
аммиачных компрессорах 6
84. Машинист насосных установок, обслуживающий
подземные насосные станции и фонтаны 6
85. Рабочие, занятые обслуживанием опрыскивателя,
опылителей, аэрозольных генераторов и
автомашин при работе с ядохимикатами 12
86. Рабочие, постоянно занятые выращиванием
шампиньонов 6

87. Тоңазытқыш камерасында жұмыс iстейтiн,
тағам өнiмiн тоңазытушы 6
КIТАПХАНАЛАР
Басшылар мен мамандар
88. Кiтап гигиенасы мен оларды қалпына келтiру
ғылыми-зерттеу зертханасының химигi және
энтомологы 12
КYЙТАБАҚ ӨНДIРIСI
Диiрмен-ұнтағыш цехы
Жұмысшылар
89. Қайнату аппаратшысы 12
90. Шикiзат дайындау мен жартылай шикiзат пен
өнiмдi жiберу аппаратшысы 12
91. Ұнтаушы 12
92. Тiкелей цехта жұмыс iстейтiн таразышы 6
93. Тiкелей цехта жұмыс iстейтiн
электрлi-автотiркеменiң жүргiзушiсi 6
94. Таблетка тиеумен айналысатын жүк тиеушi 6
95. Ұнтақтаушылар 12
96. Негiзгi шикiзат қоймасында жұмыс
iстейтiн қоймашы 12
97. Қосалқы материалдар қоймасында жұмыс
iстейтiн қоймашы 6
98. Таблетка қоймасында жұмыс iстейтiн қоймашы 6
99. Цехта шикiзатты, жартылай шикiзатты және
дайын өнiмдi әкелумен және жеткiзiп берумен
айналысатын қосалқы жұмысшы 12
100. Цехта тiкелей жұмыс iстейтiн
слесарь-жөндеушi 12
101. Цехта тiкелей жұмыс iстейтiн,
өндiрiстiк үй-жайларды жинаушы 12
102. Цехта тiкелей жұмыс iстейтiн
салушы-қаттаушы 12
103. Құймаларды тазалаумен айналысатын, металл,
бұйымдар құймасы мен деталдарды тазалаушы 12
104. Шихта құраумен айналысатын шихташы 12
105. Цехта тiкелей жұмыс iстейтiн электр
жабдықтарға қызмет көрсетушi электр монтер 12
Пресстеу цехы
Жұмысшылар
106. Таблеткалар қоймасында жұмыс
iстейтiн қоймашы 6
107. Цехтық құрал-саймандар қоймасында
құрал-саймандар үлестiрумен айналысатын
қоймашы 6
108. Цехта дайын өнiмдердi жинақтаумен
айналысатын жинақтаушы 6
109. Жапсырмаларды желiмдеушi престерге қызмет
көрсетушi таңбашы 6
110. Пластмассадан жасалған бұйымдарды өңдеумен
айналысатын өңдеушi 12
111. Цех iшiндегi көлiкте, таблетка қоймасында
жұмыс iстейтiн қосалқы жұмысшы 6
112. Пластмассадан жасалған бұйымдарды престеушi 12
113. Цех жабдығын жөндеумен және оған қызмет
көрсетумен айналысатын слесарь-жөндеушi 12
114. Тiкелей цехта жұмыс iстейтiн слесарь-жөндеушi
өндiрiстiк үй-жайларды жинаушы 6
115. Тiкелей цехта жұмыс iстейтiн электр
жабдықтарға қызмет көрсетушi электр монтер 6
Басшылар мен мамандар
116. Престеу және диiрмен-ұнтау цехтарында жұмыс
iстейтiн басшылар мен мамандар 6-12
40. ОҚУ-КӨРНЕКІ ҚҰРАЛДАРЫН ШЫҒАРУ
ГЛОБУСТАР ШЫҒАРУ
1. Жабық үй-жайдың iшiнде нитролакты
пайдаланып қолмен iстейтiн жұмыспен
айналысатын, глобусты лактаушы 12
2. Ылғал жартылай шарларды кептiру
камераларына салумен және олардан түсiрумен
айналысатын глобустарға арналған бөлшектердi
кептiрушi 6
3. Қолмен қалыптау жұмысымен айналысатын,
глобус үшiн жартылай шарларды қалыптаушы 6
4. Шыны тершiкпен тегiстеу жұмысымен
айналысатын глобустарды тегiстеушi 6
5. Шарларды нитросылағышпен қолмен тығындау
жұмысымен айналысатын глобусты тығындаушы 6
МУЛЯЖДЫҚ ЖҰМЫСТАР

87. Холодильщик пищевой продукции, занятый в
холодильной камере 6
Библиотеки
Руководители и специалисты
88. Химик и энтомолог научно-исследовательской
лаборатории отдела гигиены и реставрации
книги 12
Производство грампластинок
Мельнично-вальцевый цех
Рабочие
89. Аппаратчик варки 12
90. Аппаратчик подготовки сырья и отпуска
полуфабрикатов и продукции 12
91. Вальцовщик 12
92. Весовщик, работающий непосредственно в цехе 6
93. Водитель электро-автотележки, работающий
непосредственно в цехе 6
94. Грузчик, занятый погрузкой таблетки 6
95. Дробильщики 12
96. Кладовщик, занятый на складе основного сырья 12
97. Кладовщик, занятый на складе вспомогательных
материалов 6
98. Кладовщик, занятый на складе таблетки 6
99. Подсобный рабочий, занятый подвозкой и
подноской сырья, полуфабрикатов и готовой
продукции в цехе 12
100. Слесарь-ремонтник, работающий непосредственно
в цехе 12
101. Уборщик производственных помещений, занятый
непосредственно в цехе 12
102. Укладчик-упаковщик, занятый непосредственно
в цехе 12
103. Чистильщик металла, отливок изделий и деталей,
занятый чисткой литков 12
104. Шихтовщик, занятый составлением шихты 12
105. Электромонтер по обслуживанию
электрооборудования, работающий
непосредственно в цехе 12
Прессовый цех
Рабочие
106. Кладовщик, занятый на складе таблетки 6
107. Кладовщик, занятый раздачей инструмента в
цеховой инструментальной кладовой 6
108. Комплектовщик, занятый комплектованием
готовой продукции в цехе 6
109. Маркировщик, занятый обслуживанием прессов по
наклейке этикеток 6
110. Обработчик изделий из пластмасс, занятый
шлифовкой изделий из пластмассы 12
111. Подсобный рабочий, занятый на внутрицеховом
транспорте, на складе таблетки 6
112. Прессовщик изделий из пластмассы 12
113. Слесарь-ремонтник, занятый ремонтом и
обслуживанием цехового оборудования 12
114. Уборщик производственных помещений, занятый
непосредственно в цехе 6
115. Электромонтер по обслуживанию
электрооборудования, работающий непосредственно
в цехе 6
Руководители и специалисты
116. Руководители и специалисты, занятые в прессовых
и мельнично-вальцевых цехах 6-12
40. Производство учебно-наглядных пособий и приборов
Изготовление глобусов
1. Лакировщик глобусов, занятый на работе с
нитролаками вручную в закрытом помещении 12
2. Сушильщик заготовок для глобусов, занятый
загрузкой вручную мокрых полушарий в сушильную
камеру и выгрузкой их 6
3. Формовщик полушарий для глобусов, занятый на
ручной формовке 6
4. Шлифовщик глобусов, занятый шлифовкой
стеклянной шкуркой 6
5. Шпаклевщик глобусов, занятый на шпаклевке
шаров вручную нитрошпаклевкой 6
Муляжные работы

6. Металл пластиналарды дәнекерлеумен
айналысатын, муляж құрастырушы 6
7. Парафин қолданылатын жұмыстармен айналысатын
муляжшы-тазалаушы 6
8. Құюшы-муляжшы 6
9. Майлы бояуларды, сиккативтердi, ерiтiндiлердi
ерітiндiлер мен мырыш ақ сырын қолданып iстейтiн
жұмыстармен айналысатын муляжшы-сурет салушы 6
10. Майлы бояуларды, сиккативтердi, ерiтiндiлердi
ерітiндiлер мен мырыш ақ сырын қолданып iстейтiн
жұмыстармен айналысатын әмбебап-муляжшы 6
11. Гипстi, пластмассаны және формпластаны
қолданып iстейтiн жұмыстармен айналысатын
жұмсақ және қатаң қалыптарды қалыптаушы 6
ЫЛҒАЛДЫ ПРЕПАРАТТАР ДАЙЫНДАУ
12. Мүрделердiң аяқ-қолын созып, жазумен
айналысатын, цилиндрде дәрi-дәрмектердi
формалинмен, спиртпен монтаждау жұмысын
iстейтiн сулы дәрi-дәрмектердi құрастырушы 12 36
13. Мүрделердi қос хлорлы сынаппен, сулемамен,
формалинмен және хлороформмен тазалау
жүргiзілетiн цехта тұрақты жұмыс
iстейтiн қосалқы (көлiктiк) жұмысшы 12
14. Хайуанаттар өлекселерiнiң iшiн жарып,
қатырып қоюмен, қос хлорлы сынаппен,
сулемамен, формалинмен және хлороформмен
тазалаумен айналысатын биологиялық
объектiлердiң препараторы 12 36
15. Iшi жарылған хайуанаттарды қабылдаумен,
сақтау процесiнде оларға қатырғыш сұйық
құюмен айналысатын, биологиялық
материалдарды қабылдап, сақтаушы 12 36
16. Хайуанаттардың iшiн жарып, қатырып қою
жұмысына тiкелей қатысушы цех бастығы 12 36
ТАКСИДЕРМИКАЛЫҚ УЧАСКЕ
17. Мүрделердi формалинмен және мышьякты
эмульсиялармен тазалау жүргізілетiн
цехтарда тұрақты жұмыс iстейтiн қосалқы
(көлiктiк) жұмысшы 12
18. Құрамында толуол бар лактердi және
бояуларды пайдаланып тұрақты жұмыс
iстейтiн жұмысшылар 12
19. Терiнi сыпырып түсiрiп және оларды
уытты заттармен өңдеумен айналысатын
таксидермист 12 36
ГЕОЛОГИЯЛЫҚ КОЛЛЕКЦИЯЛАРДЫ ЖАСАУ
20. Минералдарды қолмен ұнтақтаумен,
минералдар және тау жыныстарын тегiстеумен
және жылтыратумен айналысатын геологиялық
үлгiлердi дайындаушы 12
21. Жыныстарды ұнтақтаумен және оны химикаттармен
булаумен айналысатын палеонтологиялық
объектiлердiң препараторы 6
МЕДИЦИНАЛЫҚ ОҚУ-КӨРНЕКI ҚҰРАЛДАРЫН ЖАСАУ
22. Мүрделердi және мүрде органдарын
тасымалдаумен айналысатын
автомобиль жүргiзушi 12 36
23. Микро дәрi-дәрмектердi дайындаумен
айналысатын гистология, цитология,
эмбриология және патология блоктарын
дайындаушы 12 36
24. Гистология, цитология, эмбриология,
патология және зоология микро
дәрi-дәрмектерiн дайындаумен
айналысатын микроколлекциялар
мен микро дәрi-дәрмектер бақылаушысы 12 36
25. Адам және хайуанаттар анатомиясы бойынша
табиғи дәрi-дәрмектер дайындаумен, адам
және хайуанаттар қаңқасын, сүйек
дәрi-дәрмектерi мен остеологиялық
коллекцияларды дайындаумен, гистология,
цитология, эмбриология, патология және
зоология микро дәрi-дәрмектерiн дайындаумен

6. Монтировщик муляжей, занятый впайкой
металлических пластин 6
7. Муляжист-зачистщик, занятый на работах с
применением парафина 6
8. Муляжист отливщик 6
9. Муляжист разрисовщик, занятый на работах с
применением масляных красок, сиккативов,
растворителей и цинковых белил 6
10. Муляжист универсал, занятый на работах с
применением масляных красок, сиккативов,
растворителей и цинковых белил 6
11. Форматор мягких и жестких форм, занятый на
работах с применением гипса, пластмасс и
формпласта 6
Изготовление влажных препаратов
12. Монтировщик влажных препаратов, занятый на
расправлении трупов, монтаже препаратов в
цилиндре с формалином, спиртом 12 36
13. Подсобный (транспортный) рабочий, постоянно
работающий в цехе, где производится обработка
трупов, двухлористой ртутью, сулемой,
формалином и хлороформом 12
14. Препаратор биологических объектов, занятый на
вскрытии и фиксации трупов животных, обработке
их сулемой, двухлористой ртутью, хлоргидратом,
формалином, хлороформом 12 36
15. Приемщик хранитель биологических материалов,
занятый приемом вскрытых животных, заливкой их
фиксирующей жидкостью в процессе хранения 12 36
16. Начальник цеха, непосредственно участвующий в
работе вскрытия и фиксации трупов животных 12 36
Таксидермический участок
17. Подсобный (транспортный) рабочий, постоянно
работающий в цехе, где производится обработка
трупов формалином и мышьяковистыми эмульсиями 12
18. Рабочие, постоянно работающие с лаками и
красками, содержащими толуол 12
19. Таксидермист, занятый съемом шкур и обработкой
их токсическими веществами 12 36
Изготовление геологических коллекций
20. Заготовитель геологических образцов, занятый
дроблением вручную минералов, шлифовкой и
полировкой минералов и горных пород 12
21. Препаратор палеонтологических объектов,
занятый дроблением породы вручную и
препарированием химикатами 6
Изготовление медицинских учебно-наглядных пособий
22. Водитель автомобиля, занятый на перевозке
трупов и трупных органов 12 36
23. Заготовитель блоков по гистологии, цитологии,
эмбриологии и патологии, занятые
изготовлением микропрепаратов 12 36
24. Контролер микроколлекций и микропрепаратов,
занятый изготовлением микропрепаратов по
гистологии, эмбриологии, патологии и зоологии 12 36
25. Мастер производственного участка, занятый
изготовлением натуральных препаратов по
анатомии человека и животных, в изготовлении
скелетов человека и животных, костных
препаратов и остеологических коллекций, на
изготовлении микропрепаратов по гистологии,

айналысатын өндiрiстiк учаскенiң шеберi 12 36
26. Анатомдық-дайындау және биодайындау
цехтарында жұмыс iстейтiн шебер 12 36
27. Адамның және хайуанаттардың табиғи
қаңқасын, сүйек дәрi-дәрмектерi мен
остеологиялық коллекцияларды дайындаумен
айналысатын мацератор 12 36
28. Зоологиялық сулы дәрi-дәрмектердi
дайындаумен айналысатын биологиялық сулы
объектiлердi құрастырып, жасаушы 12 36
29. Адам және хайуанаттар анатомиясы бойынша
табиғи дәрi-дәрмектер дайындаумен
айналысатын, сулы дәрi-дәрмектердi
құрастырып, жасаушы 12 36
30. Қалыпты анатомия бойынша дәрi-дәрмектердi
құрастырып, жасаушы 12 36
31. Адамның және хайуанаттардың табиғи қаңқасын,
сүйек дәрi-дәрмектерiн жасаумен айналысатын
анатомиялық материалдарды кесушi 12 36
32. Гистология, цитология, эмбриология,
патология және зоология микро
дәрi-дәрмектерiн бояумен айналысатын
микрокесiндiлердi сырлаушы 12 36
33. Мүрделер мен мүрделердiң органдарын алумен,
тасымалдаумен және сақтаумен айналысатын
мүрденi және мүрде органдарын сұрыптаушы 12 36
34. Мүрде материалын әкелумен, жинаумен және
мацерациялаумен айналысатын қосалқы
(көлiктiк) жұмысшы 12 36
35. Мүрделер мен мүрделердiң органдарын қайта
булаумен, сондай-ақ адамның және хайуанаттардың
табиғи қаңқасын, сүйек дәрi-дәрмектерi мен
остеологиялық коллекцияларды дайындаумен
айналысатын анатомия препаратор 12 36
36. Сулы зоологиялық дәрi-дәрмектердi
дайындаумен айналысатын биологиялық
объектiлердiң препараторлары 12 36
37. Гистология, цитология, эмбриология,
патология және зоология микро
дәрi-дәрмектерiн дайындаумен айналысатын
микрозоология бойынша препаратор 12 36
38. Улы хайуанаттар мен паразиттердi
қабылдаумен, сұрыптаумен, күтумен және
азықтандырумен айналысатын қабылдаушы-сақтаушы
39. Адамның және хайуанаттардың табиғи қаңқасын,
сүйек дәрi-дәрмектерi мен остеологиялық
коллекцияларды дайындаумен айналысатын
сүйектердi жуушы 12 36
40. Гистология, эмбриология, патология және
зоология микродәрi-дәрмектерiн дайындаумен
тiкелей айналысатын жұмысшылар 12 36
41. Гистология, эмбриология, патология және
зоология микродәрi-дәрмектерiн дайындаумен
айналысатын микротом кесушiсi 12 36
41. ТҰРҒЫН YЙ-КОММУНАЛДЫҚ ШАРУАШЫЛЫҒЫ ЖӘНЕ ХАЛЫҚҚА
ТҰРМЫСТЫҚ ҚЫЗМЕТ КӨРСЕТУ
ТҰРҒЫН ҮЙ ШАРУАШЫЛЫҒЫ
1. Көмiр және басқа да қатты отынмен жұмыс
iстеу кезiнде орталықтан жылытатын тұрғын
және әкiмшiлiк үйлер мен үй-жайларында жұмыс
iстейтiн қазандық машинисi (кочегар) және
от жағушы 6
2. Тұрғын үйлерде тұрақты жұмыспен
айналысатын сыпырынды тастайтын
жерлердiң жинаушысы 6
3. Үй ішiлiк құбырларды, су құбырларын және
көпшiлiк әжетханаларды жөндеу, қадағалау
және тазалау жұмыстарымен айналысатын iшкi
санитарлық-техникалық жүйелер мен
жабдықтардың монтаждаушысы 6

эмбриологии, патологии и зоологии 12 36
26. Мастер производства участка, занятый в
анатомо-заготовительных и биозаготовительных
цехах 12 36
27. Мацератор, занятый изготовлением натуральных
скелетов человека и животных, костных
препаратов и остеологических коллекций 12 36
28. Монтировщик влажных биологических объектов,
занятый изготовлением влажных зоологических
препаратов 12 36
29. Монтировщик влажных препаратов, занятый
изготовлением натуральных препаратов по
анатомии человека и животных 12 36
30. Монтировщик препаратов по нормальной анатомии 12 36
31. Обрезчик анатомического материала, занятый
изготовлением натуральных скелетов человека и
животных и костных препаратов 12 36
32. Раскрасчик микросрезов, занятый окрашиванием
микропрепаратов по гистологии, эмбриологии,
патологии и зоологии 12 36
33. Отборщик трупов и трупных органов, занятый
получением, перевозкой и хранением трупов и
трупных органов 12 36
34. Подсобный (транспортный) рабочий, занятый
подноской, уборкой и мацерацией трупного
материала 12 36
35. Препаратор по анатомии, занятый на
препарировании трупов и трупных органов,
а также изготовлением натуральных скелетов
человека и животных, костных препаратов и
остеологических коллекций 12 36
36. Препаратор биологических объектов, занятый
изготовлением влажных зоологических препаратов 12 36
37. Препаратор по микрозоологии, занятый
изготовлением микропрепараторов по гистологии,
эмбриологии, патологии и зоологии 12 36
38. Приемщик-хранитель биологических материалов,
занятый приемом, отбором, уходом и кормлением
ядовитых животных и паразитов 12 36
39. Промывщик костей, занятый изготовлением
натуральных скелетов человека и животных,
костных препаратов и остеологических коллекций 12 36
40. Рабочие, непосредственно занятые изготовлением
микропрепаратов по гистологии, эмбриологии,
патологии и зоологии 12 36
41. Резчик на микротоме, занятый изготовлением
микропрепаратов по гистологии, эмбриологии,
патологии и зоологии 12 36
41. Жилищно-коммунальное хозяйство и
бытовое обслуживание населения
Жилищное хозяйство
1. Машинист (кочегар) котельной и истопник,
занятые на работах в жилых и административных
домах и зданиях с центральным отоплением при
работе на угле и других видах твердого топлива 6
2. Уборщик мусоропроводов, занятый на постоянной
работе в жилых домах 6
3. Монтажник внутренних санитарно-технических
систем и оборудования, занятый ремонтом,
надзором и обслуживанием внутридомовой
канализации, водопровода и общественных
уборных 6

4. Тұрбаларды тазалаумен айналысатын тазалаушы 6
СУ ҚҰБЫРЫ-КАНАЛИЗАЦИЯ ШАРУАШЫЛЫҒЫ
Жұмысшылар
5. Құбырдан ағатын ағындылармен жанасатын
құбыр құрылғыларын жөндеумен айналысатын
тас қалаушы 12
6. Хлорлы әктердiң қоймасында тұрақты жұмыс
iстейтiн қоймашы 6
7. Су құбырларының тазалау құрылғыларына
қызмет көрсетумен айналысатын коагуляншы 12
8. Насос құрылғыларының машинисi:
1) 3 метрден артық тереңдiктегi су
құбыры және құбыр станцияларында жұмыс
iстейтiн 6
2) насос станцияларындағы суды хлорлау
жөнiндегi жұмыстарда iстейтiн 6
3) құбырдан ағатын ағындылармен жанасу
кезiндегi жұмыстарда iстейтін 12
9. Құбыр жұмыстары кезiнде ластанып қалған
арнаулы киiмдердi жууымен және жөндеумен,
арнаулы киiмдер мен керек-жарақтарды жуу
және кептiрумен айналысатын машинист 12
10. Баллондарды сұйық хлормен толтыру жұмысымен
айналысатын баллон толтырушы 6
11. Озонаторшы 12
12. Сүзгiлердi, тұндырғыштарды және су құбырының
тазалау құрылғыларының араластыру
камераларын тазалаумен, жуумен, жөндеумен
және оларға қызмет көрсетумен айналысатын
сүзгi операторы 6
13. Насос станцияларының су құбырлары мен құбыр
тораптарына қызмет көрсетумен айналысатын
хлоратор қондырғысының операторы 12
14. Тазалау құрылғыларының операторы,
аэротанктардың операторы, биосүзгiлер
операторы, тұнба алаңдарындағы оператор,
метантанктар операторы, тұндырғыштар
операторы, май тұтқыштар мен құмұстағыштар
операторы, елек операторы, эмшер операторы,
суландыру және сүзгiлеу алқаптарының
операторы, құрғаққа ылғал жабу операторы,
ылғалды сусыздандыру операторы, хлораторлық
құрылғылар операторы - бұлардың барлығы да
құбыр ағындыларымен жанасу кезiндегi
жұмыстармен айналысады 12
15. Авариялық-қалпына келтiру жұмыстарының
слесары:
1) құбыр тораптарын тазалау мен жөндеу
жұмыстарында iстейтiн 12
2) су құбыры құдықтары мен жер асты
суағарларын қарау және жөндеу
жұмыстарында iстейтiн 6
16. Слесарь-жөндеуші:
1) хлораторлық жабдықтарды жөндеумен
айналысатын 6
2) насос-ағызу станцияларында және басқа да
тазалау құрылғыларындағы жұмыстармен
айналысатын 6
17. Құбыр ағындыларымен жанасу кезiнде құбыр
станцияларындағы жұмыстармен айналысатын
электр жабдықтарына қызмет көрсетушi
электр монтер 12
Басшылар мен мамандар
18. Хлорды, хлорлы әктi, коагулянтты, бруцин
мен мышьякты қоспаларды қолданып құбыр
суларын сараптамадан тұрақты өткiзумен
айналысатын зертханашы, дәрiгер-бактериолог 6
ҚАЛАЛЫҚ ГАЗ ШАРУАШЫЛЫҒЫ
19. Буландыру қондырғысының аппаратшысы 12
20. Ацетилен қондырғысының генераторшысы 12
21. Құбырлардың ыстық сыртқы бетiн айырумен
айналысатын термоайыру айыршысы 12
22. Газ жабдықтарын нитробояулармен бояу
жұмысымен айналысатын майлаушы 6

4. Чистильщик, занятый чисткой труб 6
Водопроводно-канализационное хозяйство
Рабочие
5. Каменщик, занятый ремонтом канализационных
сооружений, при соприкосновении с
канализационной жидкостью 12
6. Кладовщик, постоянно занятый в складах
хлорной извести 6
7. Коагулянщик, занятый обслуживанием очистных
сооружений водопровода 12
8. Машинист насосных установок, занятый:
1) на водопроводных и канализационных
станциях, заглубленных свыше 3 м 6
2) на насосных станциях на работах по
хлорированию воды 6
3) на работах при соприкосновении с
канализационной жидкостью 12
9. Машинист по стирке и ремонту спецодежды,
занятый мойкой и сушкой спецодежды и
инвентаря, загрязненных на канализационных
работах 12
10. Наполнитель баллонов, занятый наполнением
баллонов жидким хлором 6
11. Озонаторщик 12
12. Оператор на фильтрах, занятый очисткой,
промывкой, ремонтом и обслуживанием фильтров,
отстойников и камер смешения очистных
сооружений водопровода 6
13. Оператор хлораторной установки, занятый
обслуживанием водопроводных и канализационных
сетей насосных станций 12
14. Оператор очистных сооружений, оператор на
аэротенках, оператор на биофильтрах, оператор
на иловых площадках, оператор на метантенках,
оператор на отстойниках, оператор на
песколовках и жироловках, оператор на решетке,
оператор на эмшерах, оператор полей орошения и
фильтрации, оператор установки по сушке осадка,
оператор установок по обезвоживанию осадка,
оператор установки по сушке осадка, оператор
хлораторной установки - все занятые на работах
при соприкосновении с канализационной жидкостью 12
15. Слесарь аварийно-восстановительных работ,
занятый:
1) на работах по прочистке и ремонту
канализационной сети 12
2) на работах по осмотру и ремонту
водопроводных колодцев и подземных водостоков 6
16. Слесарь-ремонтник, занятый:
1) ремонтом хлораторного оборудования 6
2) на работах оборудования насосно-сливных
станций и других очистных установок 6
17. Электромонтер по обслуживанию
электрооборудования, занятый на
канализационных станциях при соприкосновении
с канализационной жидкостью 12
Руководители и специалисты
18. Лаборант, врач-бактериолог и химик, постоянно
занятые анализом канализационных вод с
применением хлора, хлорной извести, коагулянта,
бруцина и мышьяковистых соединений 6
Городское газовое хозяйство
19. Аппаратчик испарительной установки 12
20. Генераторщик ацетиленовой установки 12
21. Изолировщик на термоизоляции, занятый
изоляцией горячих поверхностей трубопроводов 12
22. Маляр, занятый окраской газового оборудования
нитрокрасками 6

23. Газ тарату және газ толтыру
станцияларының насостық-компрессорлық
цехтарында жұмыс iстейтiн газ тарату
станцияларының машинисi:
1) одоризоланған газбен жұмыс iстеу
кезiндегi 12
2) газдың басқа да түрлерiмен жұмыс iстеу
кезiндегi 6
24. Бұрма токтарды өлшеумен айналысатын жерасты
тұрбақұбырларын коррозиядан сақтау жөнiндегi
монтер 6
25. Баллондарды сұйытылған және тығыздалған
газбен толтыру жұмысымен айналысатын баллон
толтырушы 12
26. Жерасты газ құбырларын пайдалану мен жөндеу
бойынша слесарь:
1) жерасты газ құбырларын пайдалану мен
жөндеу жұмыстарымен айналысатын 12 36
2) трассаларды аралап қараумен айналысатын 6
3) газ есептегiштерiн тарирлау, жөндеу және
реттеумен айналысатын 12
4) конденсатжинақтағыштарға қызмет
көрсетумен және оларды жөндеумен айналысатын 6
27. Газ жабдықтарын пайдалану және жөндеу слесары:
1) газгольдерлiк және газ реттеу
станцияларының жабдықтарына қызмет көрсету,
оларды жөндеу, реттеу жұмыстарында iстейтiн 12
2) газ жабдықтарын жөндеумен айналысатын 12
3) үй-жайларда жұмыс iстейтiн 12
4) газ аппаратураларын жөндеумен айналысатын 12
5) сұйытылған газ қондырғыларын
пайдалану және жөндеумен айналысатын 12
6) қолданылып жүрген газ құбырларын бұрандау
және ою жұмыстарын орындаумен айналысатын 12
7) газ тарату және газ толтыру станцияларының
баллондары мен жабдықтарын жөндеумен
айналысатын 12
8) баллон орнатумен айналысатын 6
9) газ аппаратуралары мен газ тораптарының
жабдықтарын бақылаумен және қабылдаумен
айналысатын 6
28. Сұйытылған газды ағызумен айналысатын
ағызушы-құюшы 12
29. Бұрандаушы-электргаз дәнекерлеушiсi 12 36
ҚАЛАЛЫҚ ЭЛЕКТР КӨЛIГIНIҢ ПАЙДАЛАНУ КӘСIПОРЫНДАРЫ
30. Трамвай мен троллейбус жүргiзушiсi 12
31. Сынап пен сынап аппаратурасын сақтаумен
тұрақты айналысатын қоймашы 6
32. Трамвай мен троллейбус вагондарын қолмен
iстейтiн пневматикалық құралмен қаптау
жұмысымен айналысатын шегендеушi 12
33. Жолаушылар тасымалындағы трамвай мен
троллейбус кондукторы 6
34. Нитроглифталдiк және пентафталдiк бояуларды
қолданып қозғалыстағы тiркемеге қызмет
көрсететiн жұмыспен тұрақты айналысатын
бояу кетiрушi мен майлаушы 6
35. Сынаппен ластанған арнаулы киiмдердi қолмен
жуумен айналысатын арнаулы киiмдердi жуушы
және жөндеушi машинист 12
36. Жол мен табиғи құрылғыларды қараушы және
трамвай жолдарын түнгi уақытта ғана
жөндеумен тiкелей айналысатын жол монтерi 6
37. Трамвайлардың, троллейбустардың және
фуникулердiң қозғалмалы тiркемелерiн жөндеудi
және жинауды түнгi мезгiлдер де ғана iстейтiн
қозғалмалы тiркемелердiң тексерушi-жөндеушiсi,
жуушы, жинаушысы 6
38. Көмiр ұнтағын престеумен тұрақты айналысатын
электр көмiр бұйымдарының престеушiсi 6

23. Машинист газораздаточной станции, занятый в
насосно-компрессорных цехах газораздаточной и
газонаполнительной станций:
1) при работе на одоризованном газе 12
2) при работе на прочих видах газа 6
24. Монтер по защите подземных трубопроводов от
коррозии, занятый измерением блуждающих токов 6
25. Наполнитель баллонов, занятый наполнением
баллонов сжижженным и сжатым газом 12
26. Слесарь по эксплуатации и ремонту подземных
газопроводов:
1) занятый на работах по ремонту и
эксплуатации подземных газопроводов 12 36
2) занятый обходом трасс 6
3) занятый тарировкой, ремонтом и
регулировкой газовых счетчиков 12
4) занятый обслуживанием и ремонтом
конденсатосборников 6
27. Слесарь по эксплуатации и ремонту газового
оборудования, занятый:
1) на работах по обслуживанию, ремонту,
регулировке оборудования газгольдерной и
газорегуляторной станций 12
2) ремонтом газового оборудования зданий 12
3) ремонтом газовой аппаратуры 12
4) на ремонтах по эксплуатации и ремонту
установок сжиженного газа 12
5) выполнением работ по врезке и вырезке
действующих газопроводов 12
6) ремонтом баллонов и оборудования
газораздаточной и газонаполнительной станций 12
7) установкой баллонов 6
8) контролем и приемкой газовой аппаратуры и
оборудования газовых сетей 6
28. Сливщик-разливщик, занятый сливом сжиженного
газа 12
29. Электрогазосварщик-врезчик 12 36
Эксплуатационные предприятия городского
электрического транспорта
30. Водитель трамвая и водитель троллейбуса 12
31. Кладовщик, постоянно занятый хранением ртути
и ртутной аппаратуры 6
32. Клепальщик, занятый на работе ручным
пневматическим инструментом по обшивке
вагонов трамвая и троллейбуса 12
33. Кондуктор трамвая и кондуктор троллейбуса
на пассажирском движении 6
34. Краскотер и маляр, постоянно занятые на
работах по обслуживанию подвижного состава с
применением нитроглифталевых и пентафталевых
красок 6
35. Машинист по стирке и ремонту спецодежды,
постоянно занятый стиркой вручную спецодежды,
загрязненной ртутью 12
36. Обходчик пути и искусственных сооружений и
монтер пути, непосредственно занятые ремонтом
трамвайных путей только в ночное время 6
37. Осмотрщик-ремонтник вагонов, мойщик, уборщики
подвижного состава, постоянно работающие
только в ночное время на ремонте и уборке
подвижного состава трамваев, троллейбусов и
фуникулеров 6
38. Прессовщик электроугольных изделий, постоянно
занятый на горячем прессовании угольного
порошка 6

39. Термиттi дайындаумен айналысатын термиттiк
дәнекерлеудiң дәнекершiсi 12
40. Түнгi уақытта ғана трамвай жолдарының айырығы
мен жол конструкцияларын дайындаумен,
дәнекерлеу арқылы монтаждаумен және жөндеумен
айналысатын слесарь-жөндеушi 6
41. Түнгi уақытта ғана тұрақты жұмыс iстейтiн
байланыстыру торабының электр монтерi 6
42. Жылу өлшеу құралдарын және автоматиканы
жөндеумен, ретке келтiрумен және тексерумен
тұрақты айналысатын электрмонтер-релешi 6
ҚАЛАЛАР МЕН ЖҰМЫСШЫ ПОСЕЛКЕЛЕРIН САНИТАРЛЫҚ ТАЗАЛАУ
43. Лас нәрселердi, шiрiп жатқан қоқыстарды,
хайуанаттардың өлекселерiн тасымалдаумен,
сондай-ақ сыпырып-жинаушы және мынадай тонна:
1) 1,5 тоннадан 3 т. дейiн 6
2) 3 т. жоғары жүк көтеретiн ассенизациялық
машиналардың жүргiзушiсi 12
44. Лас нәрселердi, шiрiп жатқан қоқыстарды,
хайуанаттардың өлекселерiн тасымалдаумен
айналысатын тасушы 6
45. Лас нәрселердi, шiрiп жатқан қоқыстарды,
хайуанаттардың өлекселерiн тасымалдаумен
айналысатын жүкшi мен қосалқы жұмысшы 6
46. Қоқыстарды, лас нәрселердi, хайуанаттардың
өлекселерiн қабылдаумен, өңдеп iске
жаратумен және залалсыздандырумен
айналысатын (үйiндiлерде, ассенизациялау
алаңдарында, қоқыс өңдейтiн зауыттарда және
басқа да қоқыс өңдеушi кәсiпорындарда)
жұмысшылар 6
47. Сүйек, ескi-құсқы шүберек, қағаздарды және
үй-жайлардың тiкелей қоқыс құбырларынан
алынған басқа да қалдықтарды жинаумен,
сорттаумен және буып-түюмен айналысатын
жұмысшылар 6
48. Күресiн тастайтын және жуынды шұңқырларын
тазалаумен айналысатын (лас нәрселердi алып
тастау жұмыстарымен) абаттандыру жұмысшысы 12
49. Қоқыс тасушы машиналарды, ассенизациялық
машиналарды және басқа да жинау машиналары
мен керек-жарақтарды жабдықтаумен және
жөндеумен айналысатын жұмысшылар 6
50. Көпшiлiк әжетханаларындағы жұмыспен
айналысатын iшкi санитарлық-техникалық
жүйелердi монтаждаушы 6
51. Үйiндiлерде, ассенизациялық алаңдар мен
қорда алаңдарында жұмыс iстейтiн тракторшы,
машинист және бульдозердiң машинисi 6
52. Көпшiлiк әжетханаларын тазалаумен
айналысатын қызметтiк бөлмелердi жинаушы 6
ҚАЛАНЫ АБАТТАНДЫРУ
53. Улы химикаттармен жұмыс iстеу кезiнде
сепкiштерге, тозаңдатқыштарға, аэрозол
генераторлары мен автомашиналарға қызмет
көрсетумен айналысатын көгалдандырушы 12
54. Қотару станцияларында қалдықтарды өңдеумен
және шығарып тастаумен (лас нәрселердi жою
жұмыстарында) айналысатын абаттандыру
жұмысшысы 6
55. Улы химикаттармен жұмыс iстеу кезiнде
сепкiштердi, тозаңдатқыштарды, аэрозол
генераторлары мен автомашиналарды жөндеумен
тұрақты айналысатын слесарь-жөндеушi 6
56. Асфальт зауыттарындағы жұмыс кезiнде битум
қазандарына қызмет көрсететiн ұнтақталған
тастар мен битумды бүркеушi, мөлшерлеушi,
технологиялық пештердiң кочегары
- бәрi де асфальт зауыттарында iстеген кезде 6
ҚОҚЫС СОРТТАЙТЫН СТАНЦИЯ (ТҰРМЫСТЫҚ ҚОҚЫСТАН
ҚАЙТАЛАМА ШИКIЗАТ ЖАСАП ШЫҒАРУ ЦЕХЫ)

39. Сварщик термитной сварки, занятый
изготовлением термита 12
40. Слесарь-ремонтник, занятый изготовлением,
сваркой монтажом и ремонтом стрелок и путевых
конструкций трамвайных путей только в ночное
время 6
41. Электромонтер контактной сети, постоянно
занятый на работе в ночное время 6
42. Электромонтер-релейщик, постоянно занятый
ремонтом, наладкой и проверкой
теплоизмерительных приборов и автоматики 6
Санитарная очистка городов и рабочих поселков
43. Водитель автомобиля, занятый перевозкой
нечистот, гниющего мусора, трупов животных,
а также на подметально-уборочных и
ассенизационных машинах при тоннаже:
1) от 1,5 до 3 т 6
2) свыше 3 т 12
44. Возчик, занятый перевозкой нечистот, гниющего
мусора и трупов животных 6
45. Грузчик и подсобный рабочий, занятые на
погрузке и перевозке трупов животных и гниющего
мусора 6
46. Рабочие, занятые на приеме, утилизации и
обезвреживании мусора, нечистот и трупов
животных (на свалках, полях ассенизации,
утильзаводах и других утилизационных
предприятиях) 6
47. Рабочие, занятые сбором, сортировкой и
упаковкой костей, тряпья, бумаги и других
отходов непосредственно из мусоропроводов
жилых помещений 6
48. Рабочий по благоустройству (на работах по
удалению нечистот вручную), занятый очисткой
выгребных и помойных ям 12
49. Рабочие, занятые ремонтом и оборудованием
мусоровозов, ассенизационных машин и других
уборочных машин и инвентаря 6
50. Монтажник внутренних санитарно-технических
систем и оборудования, занятый на работах в
общественных туалетах 6
51. Тракторист, машинист экскаватора и машинист
бульдозера, работающие на свалках, полях
ассенизации и компостирования 6
52. Уборщик служебных помещений, занятый уборкой
общественных туалетов 6
Благоустройство города
53. Озеленитель, непосредственно занятый
обслуживанием опрыскивателей, опыливателей,
аэрозольных генераторов и автомашин при работе
с ядохимикатами 12
54. Рабочий по благоустройству (на работах по
удалению нечистот вручную), занятый обработкой
и вывозкой или и отбросов на станциях перекачки 6
55. Слесарь-ремонтник, постоянно занятый ремонтом
опрыскивателей, опыливателей аэрозольных
генераторов и автомашин при работе с
ядохимикатами 6
56. Форсунщик, дозировщик дробленого камня и
битума, кочегар технологических печей, занятый
обслуживанием битумных котлов - все при работе
на асфальтовых заводах 6
Мусоросортировочная станция (цех выборки
вторсырья из бытового мусора)

57. Қайталама шикiзаттарды алумен,
ескi-құсқыларды жуумен және сұрыптаумен
айналысатын жұмысшылар 6
ҚАЛДЫҚ ЗАТТАР ЦЕХЫ
58. Ит аулаумен, иттердi бағып-күтумен,
хайуанаттардың терiсiн сыпырумен және
хайуанаттар өлекселерiн көмумен айналысатын
жұмысшылар 12
59. Өлекселердi зарарсыздандырумен және кәдеге
жаратумен айналысатын жұмысшылар 12
КИIМДI ХИМИЯЛЫҚ ТАЗАЛАУ ЖӘНЕ БОЯУ
60. Химиялық тазалау аппаратшысы 12
61. Қағаз тегiстеу машиналарында жұмыс
iстейтiн үтiктеушi 12
62. Фабрика цехтарының өзiнде iстейтiн
химиялық тазалау диспетчерi 6
63. Бұйымдарды тазалау сапасының бақылаушысы 6
64. Бояушы 12
65. Қалпақтарды тазалаумен және қалпына
келтiрумен ғана айналысатын бас кмiмдердi
жөндеушi 6
66. Сулап үтiктеуші-пресшi 12
67. Бұйымдардан дақтарды кетiру цехында
(учаскесiнде) жұмыс iстейтiн дақ кетiрушi 6
68. Лас киiмдердiң өндiрiстiк партияларына белгi
салумен және оларды жинақтаумен айналысатын
жұмысшылар 6
69. Май кетiретiн жабдықтарды жөндеумен және
оларға қызмет көрсетумен айналысатын
слесарь-жөндеушi 6
70. Химикаттар мен бояулар сiңген киiмдердi
кептiрумен айналысатын (қолмен iлiп
кептiретiн камералық кептiргiштерде)
бұйымдарды кептiрушi 12
71. Бұйымдардың май тиген және ластанған
жерлерiн ерiтiндiлер қоспасымен қолмен
тазалайтын дақтарды тазалаушы
(ерітінділермен тазалаушы) <*> 6
КIР ЖУАТЫН YЙ
72. Үтiктеушi 6
73. Лас кiрлердiң өндiрiстiк партияларын
жинақтаумен айналысатын кiр iш киiмдердi
жинақтаушы 6
74. Лас кiрлердi таңбалаумен айналысатын
таңбалаушы 6
75. Центрифугаларда кiрдi сығушы 6
76. Кiр жуу цехындағы жұмыспен айналысатын
қосалқы (көлiктiк) жұмысшы 6
77. Кiр iш киiмдердi қабылдау пункттерiнде, кiр
жуатын үйлерде және үйге барып қабылдаушы 6
78. Кiр жуатын ерiтiндiлердi дайындаушы 6
79. Кiр iш киiмдердi үтiктеуге дайындаушы 6
80. Кiр жуатын жабдықты жөндеумен тұрақты
айналысатын слесарь-жөндеушi 6
81. Кiр iш киiмдердi сорттаумен айналысатын кiр
iш киiмдердi жинақтаушы 6
82. Кiр жуатын машиналардың операторы:
1) арнаулы киiмдердi қолмен жууымен
және жууымен айналысатын 12
2) басқа да жұмыстармен айналысатын
83. Iш киiмдердi кептiргiш аппаратшы 6
84. Кiр жуу цехын жинаумен айналысатын
өндiрiстiк үй-жайлардың жинаушысы 6
85. Кiр жуу жабдығын жөндеумен тұрақты
айналысатын электр жабдығына қызмет
көрсететiн электр монтер 6
АРНАУЛЫ КIР ЖУАТЫН ҮЙ
86. Қолмен iстелетiн жұмысты атқаратын үтiктеушi 18 36 87. Жүк тиеушi 18 36 88. Дозаметршi 18 36 89. Қоймашы 18 36 90. Арнаулы киiмдердi жөндеумен айналысатын
арнаулы киiм жуу және жөндеу машинисi 18 36 91 Слесарь-жөндеушi 18 36 92. Су құбырын жөндеумен айналысатын iшкi
санитарлық-техникалық жүйенiң монтаждаушысы 12 36 93. Кiр киiмдердi сорттаумен айналысатын iш
киiмдердi жинақтаушы 18 36 94. Кiр жуу машинасының операторы 18 36 95. Жуылған кiрлердi кептiретiн қондырғылардың
аппаратшысы 18 36
МОНШАЛАР

57. Рабочие, занятые извлечением вторсырья, мойкой
и сортировкой утиля 6
Утильцех
58. Рабочие, занятый ловлей собак, уходом за
собаками, съемок кож с животных и захоронение
трупов животных 12
59. Рабочие, занятые обеззараживанием кож и
утилизацией трупов 12
Предприятия химической чистки и крашения одежды
60. Аппаратчик химической чистки 12
61. Гладильщик, занятый глажением на каландрах 12
62. Диспетчер химической чистки, работающий
непосредственно в цехах фабрики 6
63. Контролер качества обработки изделий 6
64. Красильщик 12
65. Отделочник головных уборов, занятая только на
чистке и реставрации шляп 6
66. Отпарщик-прессовщик 12
67. Пятновыводчик, занятый в цехе (на участке)
выведением пятен с изделий 6
68. Рабочие, занятые ремонтом, пришивкой меток и
комплектовкой производственных партий грязной
одежды 6
69. Слесарь-ремонтник, занятый на ремонте и
обслуживании обезжиривающего оборудования 6
70. Сушильщик изделий, занятый на сушке одежды,
пропитанной химикатами и красителями (в
камерных сушилках с ручной завеской) 12
71. Пятновыводчик, занятый зачисткой
зажиренных и загрязненных мест изделий
вручную смесью растворителей
(чистильщик растворителями) 6
Прачечные
72. Гладильщик 6
73. Комлектовщик белья, занятый комплектованием
производственных партий грязного белья 6
74. Маркировщик, занятый маркировкой грязного
белья 6
75. Отжимщик белья на центрифугах 6
76. Подсобный (транспортный) рабочий, занятый на
работах в стиральном цехе 6
77. Приемщик заказов, занятый приемкой грязного
белья в приемных пунктах, прачечных и на дому 6
78. Приготовитель стиральных растворов 6
79. Подготовитель белья для глажения 6
80. Слесарь-ремонтник, постоянно занятый на
ремонте прачечного оборудования 6
81. Комплектовщик белья, занятый сортировкой
грязного белья 6
82. Оператор стиральных машин, занятый:
1) ручной стиркой и стиркой спецодежды 12
2) на других работах
83. Аппаратчик бельевых сушильных установок 6
84. Уборщик производственных помещений, занятый
уборкой стирального цеха 6
85. Электромонтер по обслуживанию
электрооборудования, постоянно занятый
ремонтом прачечного оборудования 6
Спецпрачечные
86. Гладильщик, занятый на работах вручную 18 36
87. Грузчик 18 36
88. Дозиметрист 18 36
89. Кладовщик 18 36
90. Машинист по стирке и ремонту спецодежды,
занятый ремонтом спецодежды 18 36
91. Слесарь-ремонтник 18 36
92. Монтажник внутренних санитарно-технических
систем оборудования, занятый ремонтом
водопровода 12 36
93. Комплектовщик белья, занятый сортировкой
грязного белья 18 36
94. Оператор стиральных машин 18 36
95. Аппаратчик бельевых сушильных установок 18 36
Бани

96. Моншашы 6
97. Моншалар мен санитарлық өткiзу орындарын
дезинфекциялау және дезинсекциялау
жұмыстарымен айналысатын дезинфекторшы 6
98. Сабындау үй-жайларын жинаумен айналысатын
өндiрiстiк үй-жайлардың жинаушысы 6
ЛОМБАРДТАР
99. Ломбардта жұмыс iстейтiн қоймашы 6
ЖЕРЛЕУ ҚЫЗМЕТI
100. Қатты минералдық отынмен оны ошақтың iшiне
қолмен салып iстейтiн жұмыспен айналысатын
кремациялық пештiң машинисi 12
101. Крематорий пештерiне қызмет көрсетушi
қызметшiлер 6
102. Мүрделердi тоңазытумен (консервациялаумен)
айналысатын жұмысшылар 12
103. Жасанды түстердi парафиндеумен айналысатын
жұмысшылар 6
42. МЕМЛЕКЕТТІК ЖӘНЕ КООПЕРАТИВТІК САУДА
ТОҢАЗЫТҚЫШТАР
1. Пирожкилер мен басқа да тағамдарды қуырумен
айналысатын колбаса тағамдарын пiсiрушi және
қуырушы - барлығы да плиталар мен булы майлы
пештер мен басқа да қуыру агрегаттарындағы
жұмыс кезiнде 6
2. Вафель және вафель тағамдарын пiсiрумен
тiкелей айналысатын вафель пiсiрушi 6
3. Колбаса тағамдарын ыстаушы, ал қолмен
iстелетiн жұмыспен айналысатын балық ыстаушы 12
4. Жартылай шикiзаттарды ыстау сұйықтарын
қолданып салқындай және ыстықтай ыстаумен
тiкелей айналысатын жұмысшылар 6
ҚОҒАМДЫҚ ТАМАҚТАНУ КӘСIПОРЫНЫ
5. Кондитерлiк пештер мен электрлiк қуыру
шкафтарында жұмыспен тiкелей айналысатын
кондитер мен жұмысшылар 6
6. Плитаның жанында тұрып жұмыс iстейтiн аспаз 6
ЖАЛПЫ КӘСIПТЕР
7. Қаптарды қағып-сiлкумен тiкелей және тұрақты
айналысатын жұмсақ ыдыстарды қағып-сiлкушi:
1) ұннан, қышадан, бұрыштан босаған қаптарды 12
2) тұздан, бұршақтан, астықтан, қанттан
және жармадан босаған қаптарды
43. ДЕНСАУЛЫҚ САҚТАУ ЖҰҚПАЛЫ ТАЗ ЖӘНЕ ТУБЕРКУЛЕЗ
(ТУБЕРКУЛЕЗГЕ ҚАРСЫ) ЕМДЕУ-АЛДЫН АЛУ МЕКЕМЕЛЕРІ,
БӨЛIМШЕЛЕРI, ПАЛАТАЛАР, КАБИНЕТТЕР; САНИТАРЛЫҚ-ОРМАН
МЕКТЕПТЕРI МЕН МЕКТЕП-ИНТЕРНАТТАРЫ, БАЛАЛАР YЙЛЕРI,
БАЛАБАҚШАЛАР (ТОПТАРЫ), БАЛАЛАР ЯСЛИЛЕРІ (ТОПТАРЫ) ЖӘНЕ
ТУБЕРКУЛЕЗБЕН, СОЗЫЛМАЛЫ ЖҰҚПАЛЫ ІШ АУРУМЕН АУЫРАТЫН
БАЛАЛАРҒА АРНАЛҒАН СӘБИЛЕР YЙЛЕРI (ТОПТАР), ТУБЕРКУЛЕЗБЕН
АУЫРАТЫНДАРҒА АРНАЛҒАН МYГЕДЕКТЕР ҮЙI (БӨЛIМШЕЛЕР)
Ескерту. 43-бөлімге өзгертулер енгізілді - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2008.08.27 N 226-ө Бұйрығымен.
1. Кiтапханашы 12 36
2. Дәрiгер (оның iшiнде бөлiмшенiң,
кабинеттiң, зертхананың дәрiгер-басшысы) 12 36
3. Дәрiгер-диетолог 12 36
4. Ұдайы рентгендiк диагностикалық
зерттеулердi жасайтын фтизиатор-дәрiгер 18 36
5. Ауруларға арналған киiм iлгiштерде жұмыс
iстейтiн киiм iлушi 12 36
6. Тiс технигi 12 36
7. Педагогика немесе оқу бөлiмiнiң меңгерушiсi 36
8. Еңбек жөнiндегi нұсқаушы 36
9. Жұмысшыларды көпшiлiк мамандыққа өндiрiстiк
оқыту нұсқаушысы 12 36
10. Мәдени-көпшiлiк жұмыс нұсқаушысы және мәдени

96. Банщик 6
97. Дезинфектор, занятый на работах по
дезинфекции и дезинсекции бань и
санпропускников 6
98. Уборщик производственных помещений, занятый
уборкой мыльного помещения 6
Ломбарды
99. Кладовщик, занятый на работе в ломбарде 6
Похоронное обслуживание
100. Машинист кремационной печи, занятый на работе
на твердом минеральном топливе при загрузке
его вручную 12
101. Работники, обслуживающие печи крематория 6
102. Рабочие, занятые замораживанием трупов
(консервацией) 12
103. Рабочие, занятые парафинированием
искусственных цветов 6
42. Государственная и кооперативная торговля
Холодильники
1. Варщик, обжарщик колбасных изделий и обжарщик,
занятый обжаркой пирожков и других изделий -
все при работе на плитах, паромасляных печах
и других обжарочных агрегатах 6
2. Вафельщик, непосредственно занятый на выпечке
вафель и вафельной продукции 6
3. Коптильщик колбасных изделий, коптильщик рыб,
занятые на работах вручную 12
4. Рабочие, непосредственно занятые на холодном и
горячем копчении полуфабрикатов с применением
коптильной жидкости 6
Предприятия общественного питания
5. Кондитер и рабочие, непосредственно занятые у
кондитерских печей и электрожарочных шкафов 6
6. Повар, работающий у плиты 6
Общие профессии
7. Выбивальщик мягкой тары, непосредственно и
постоянно занятый на выбивке мешкотары:
1) из-под муки, горчицы, перца 12
2) из-под соли, бобов, зерна, сахара и крупы 6
43. Здравоохранение
Инфекционные, грибковые и туберкулезные
(противотуберкулезные) лечебно-профилактические
учреждения, отделения, палаты, кабинеты;
санитарно-лесные школы и школы-интернаты, детские
дома, детские сады (группы), детские группы (ясли)
и дома ребенка (группы) для детей, больных
туберкулезом, хронической дизентерией; дома
инвалидов (отделений) для больных туберкулезом
Сноска. Раздел 43 с изменениями, внесенными приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 27.08.2008 № 226-п (порядок введения в действие см. п. 3 ).
1. Библиотекарь 12 36
2. Врач (в том числе врач - руководитель,
отделения, кабинета, лаборатории) 12 36
3. Врач-диетолог 12 36
4. Врач-фтизиатр, систематически выполняющий
рентгенодиагностические исследования 18 36
5. Гардеробщик, занятый в гардеробной для больных 12 36
6. Зубной техник 12 36
7. Заведующий педагогической или учебной частью 36
8. Инструктор по труду 36
9. Инструктор производственного обучения рабочих
массовых профессий 12 36
10. Инструктор по культмассовой работе,

шаралар ұйымдастырушысы 12 36
11. Туберкулез және жұқпалы аурулармен ауыратын
бөлiмшелер мен олар ұйықтайтын бөлмелердегi
пештердi жағумен тiкелей айналысатын от жағушы 6
12. Кастелянша 12 36
13. Емдеу-өндiрiстiк (еңбек) шеберханалары мен
ауылшаруашылық қосалқы шаруашылықтардың
шеберлерi 12 36
14. Медициналық статистикашы 12
15. Кiшi медициналық және қызмет көрсетушi
қызметшiлер (ауруларды күтушi кiшi медициналық
бибi(санитарлар), буфетшi, официант, ыдыс
жуушы, моншашы, шаруашылық бибiсi күтушi,
өндiрiстiк үй-жайларды жинаушы) 12 36
16. Әлеуметтiк қамсыздандыру мекемесiнiң
музыкалық жетекшiсi 12
17. Аурулармен тiкелей және толық жұмыс күнi
бойына жұмыс iстейтiн ғылыми қызметкер 12 36
18. Шаштараз 12 36
19. Тәрбиешi 30 25
20. Туберкулез, жұқпалы және таз аурулары
мекемесiнде тұрақты жұмыс iстейтiн
слесарь-сантехник 12
21. Орта медициналық қызметшi 12 36
22. Палаталарда тұрақты жұмыс iстеу кезiнде
тыныс алу аппараттарына қызмет көрсететiн
техник пен механик 6
23. Жұқпалы аурулар және туберкулез бөлiмшелерi
мен кабинеттерiнде физиотерапевтiк және
басқа да аппараттарға қызмет көрсетумен және
оларды жөндеу жұмысымен тұрақты айналысатын
медициналық жабдықтарды жөндеу және оларға
қызмет көрсету жөнiндегi техник, электромеханик,
электрондық медициналық аппаратураларды
жөндеу және оларға қызмет көрсету жөнiндегi
электр механик 6
АЛАПЕСКЕ ҚАРСЫ ЕМДЕУ МЕКЕМЕЛЕРІ ЖӘНЕ АЛАПЕСКЕ
ҚАРСЫ ЕМДЕУ БӨЛIМШЕЛЕРI, КАБИНЕТТЕР МЕН ПУНКТТЕР
24. Алапес аурулары клиникалық ауласының және
алепеске қарсы емдейтiн бөлiмшелерiнiң,
бөлiмдердiң, кабинеттiң, пункттiң қызметшiлерi 24 36
25. Алапес аурулары шаруашылық ауласының
қызметшiлерi 12 36
ПСИХИАТРИЯЛЫҚ (ПСИХИАТРИЯЛЫҚ ЖYЙКЕ АУРУЛАРЫ),
НЕЙРОХИРУРГИЯЛЫҚ ЕМДЕУ-АЛДЫН АЛУ МЕКЕМЕЛЕРІ, БӨЛIМДЕРI,
ПАЛАТАЛАРЫ МЕН КАБИНЕТТЕРI (ОНЫҢ IШIНДЕ НАШАҚОРЛЫҚ ЖӘНЕ
СОЗЫЛМАЛЫ АЛКОГОЛИЗММЕН ЗАРДАП ШЕГЕТIН АУРУЛАРДЫ ЕМДЕЙТIН),
ЖYЙКЕ АУРУЫМЕН АУЫРАТЫН МҮГЕДЕКТЕРДІҢ YЙI (БӨЛIМШЕЛЕРI),
МЕДИЦИНАЛЫҚ-ӘЛЕУМЕТТІК ОҢАЛТУ ОРТАЛЫҚТАРЫ <*>
26. Басшы-дәрiгер, оның орынбасары-
дәрiгер, бас медициналық бибi <*> 24
27. Дәрiгер (оның iшiнде дәрiгер-бөлiмше,
кабинет басшысы), дәрiгер-зертханашыдан
басқа 30 36
28. Дәрiгер-диетолог, медициналық бибi
(диеталық) 12 36
29. Ауруларға арналған киiм iлгiштерде
жұмыс iстейтiн киiм iлушi 12
30. Өндiрiстiк тәжiрибенiң меңгерушiсi 12 36
31. Еңбек нұсқаушысы 36
32. Жұмысшыларды көпшiлiк мамандыққа
өндiрiстiк оқыту нұсқаушысы 30 36
33. Мәдени-көпшiлiк жұмыс нұсқаушысы және
мәдени шаралар ұйымдастырушысы, баянист 30 36
34. Зертханашы (оның iшiнде дәрiгер-зертханашы
мен зертхана меңгерушiсi) 18 36
35. Жүйке ауруымен ауыратындарға арналған
емдеу-өндiрiстiк (еңбек) шеберханаларының
ауылшаруашылығы қосалқы шаруашылықтарының

культорганизатор 12 36
11. Истопник, занятый топкой печей непосредственно
в отделениях и в спальных комнатах для
туберкулезных и инфекционных больных 6
12. Кастелянша 12 36
13. Мастер лечебно-производственных (трудовых)
мастерских и подсобных сельских хозяйств 12 36
14. Медицинский статистик 12
15. Младший медицинский и обслуживающий персонал
(младшая медицинская сестра по уходу за
больными (санитарка), буфетчик, официант,
мойщик посуды, банщик, сестра-хозяйка, няня,
уборщик производственных помещений) 12 36
16. Музыкальный руководитель организаций
социального обеспечения 12
17. Научный сотрудник, непосредственно и полный
рабочий день, работающий с больными 12 36
18. Парикмахер 12 36
19. Воспитатель 30 25
20. Слесарь-сантехник, постоянно занятый в
туберкулезных, инфекционных и грибковых
учреждениях 12
21. Средний медицинский персонал 12 36
22. Техник и механик по обслуживанию дыхательных
аппаратов при постоянной работе в палатах 6
23. Техник, электромеханик по ремонту и
обслуживанию медицинского оборудования,
электромеханик по ремонту и обслуживанию
электронной медицинской аппаратуры, постоянно
занятые на работе по обслуживанию и ремонту
физиотерапевтических и других аппаратов в
инфекционных и туберкулезных отделениях и
кабинетах 6
Противолепрозные учреждения и противолепрезные
отделения, отделы, кабинеты и пункты
24. Работники клинического двора лепрозория и
противолепрозного отделения, отдела, кабинета,
пункта 24 36
25. Работники хозяйственного двора лепрозория 12 36
Психиатрические (психоневрологические),
нейрохирургические лечебно-профилактические
учреждения, отделения, палаты и кабинеты (в том
числе предназначенные для лечения больных,
страдающих наркоманией и хроническим алкоголизмом);
дома инвалидов (отделения) для психических больных,
центры медико-социальной реабилитации
26. Врач-руководитель, его заместитель - врач,
главная медицинская сестра 24
27. Врач (в том числе врач - руководитель
отделения, кабинета), кроме врача-лаборанта 30 36
28. Врач-диетолог, медицинская сестра (диетическая) 12 36
29. Гардеробщик, занятый в гардеробной для больных 12
30. Заведующий производственной практикой 12 36
31. Инструктор по труду 36
32. Инструктор производственного обучения рабочих
массовых профессий 30 36
33. Инструктор по культмассовой работе,
культорганизатор, баянист 30 36
34. Лаборант (в том числе врач-лаборант и
руководитель лаборатории) 18 36
35. Мастер лечебно-производственных (трудовых)
мастерских и подсобных сельских хозяйств для

шеберi 30 36
36. Мұрағаттың медициналық тiркеушiсi 12
37. Медициналық статистикашы 12
38. Кiшi медициналық және қызмет көрсетушi
қызметшiлер (ауруларды күтушi кiшi
медициналық бибi(санитарлар), буфетшi,
официант, ыдыс жуушы, моншашы, шаруашылық
бибiсi, күтушi, өндiрiстiк үй-жайларды
жинаушы) 30 36
39. Музыкалық жетекшi, әлеуметтiк қамсыздандыру
мекемесiнiң үйiрме жетекшiсi 30
40. Аурулармен тiкелей және толық жұмыс күнi
бойына жұмыс iстейтiн ғылыми қызметкер 30 36
41. Шаштараз 18 36
42. Аурулармен тiкелей және толық жұмыс күнi
бойына жұмыс iстейтiн психолог 18 36
43. Шаруашылық бибiсi, кастелянша 12 36
44. Орта медициналық қызметшi
(зертханашыдан басқа) 30 36
БАЛАЛАР ПСИХИАТРИЯЛЫҚ (ПСИХИАТРИЯЛЫҚ ЖҮЙКЕ АУРУЛАРЫ),
ЕМДЕУ-АЛДЫН АЛУ МЕКЕМЕЛЕРІ, БӨЛIМДЕРI ПАЛАТАЛАРЫ ЖӘНЕ
КАБИНЕТТЕРI (ПСИХИКАСЫ БҰЗЫЛМАЙ ОРТАЛЫҚ ЖYЙКЕ ЖҮЙЕСIНЕ
НҰҚСАН КЕЛГЕН БАЛАЛАРДЫ ЕМДЕУГЕ АРНАЛҒАНДАРДАН БАСҚА);
ӘЛЕУМЕТТIК ҚАМСЫЗДАНДЫРУ МЕКЕМЕЛЕРІ, ОРТАЛЫҚ ЖҮЙКЕ
ЖYЙЕСIНЕ НҰҚСАН КЕЛIП, ПСИХИКАСЫ ЗАҚЫМДАНҒАН АҚЫЛ-ЕСI КЕМIС
БАЛАЛАРҒА АРНАЛҒАН МЕКТЕПТЕР, (КЛАСТАР), БАЛАЛАР ҮЙЛЕРI
(ТОПТАР), БАЛА БАҚШАЛАР (ТОПТАР) МЕН СӘБИЛЕР ҮЙI
Ауруларға тiкелей ұйымдар мен бөлiмшелерде (соның iшiнде емдеу-еңбек шеберханалары мен ауылшаруашылығының қосалқы
шаруашылықтарында) қызмет көрсететiн қызметшiлер
45. Басшы-дәрiгер, оның орынбасары-дәрiгер, 24
46. Кәрі адамдар мен мүгедектердің
жалпы типтегі үйлерінің, белгілі
тұрағы жоқ адамдарға арналған
әлеуметтік бейімдеу орталықтарының
басшылары мен олардың орынбасарлары 12
47. Ақыл-ойы кеміс және дене кемістігі бар
балаларға арналған интернат-үйлерінің
басшылары (директор), басшыларының
орынбасарлары (директор орынбасарлары)
және әлеуметтік қызметкерлері 36 -
48. Дәрiгер (оның iшiнде дәрiгер-бөлiмше,
кабинет басшысы), дәрiгер-зертханашыдан
басқа 30 36
49. Дәрiгер-диетолог, медициналық бибi
(диеталық) 12 36
49А. Ауруларға арналған киiм iлгiштерде жұмыс
iстейтiн киiм iлушi 12 36 50. Мәдени-бұқаралық жұмыс жөнiндегi нұсқаушы,
мәдени жұмыстарды ұйымдастырушы баянист,
ойын терапевті, музыка терапевті, еңбек
терапевті 30 36
51. Еңбек нұсқаушысы 36
52. Жұмысшыларды көпшiлiк мамандыққа өндiрiстiк
оқыту нұсқаушысы 30 36
53. Кастелянша 12 36
54. Зертханашы (оның iшiнде дәрiгер-зертханашы
мен зертхана меңгерушiсi) 18 36
55. Емдеу-өндiрiстiк (еңбек) шеберханаларының
шеберi 30 36
56. Мұрағаттың медициналық тiркеушiсi,
медициналық статистигi 12
57. Кiшi медициналық және қызмет көрсетушi
қызметшiлер (ауруларды күтушi кiшi медициналық
бибi(санитарлар), буфетшi, официант, ыдыс жуушы,
моншашы, шаруашылық бибiсi, күтушi, өндiрiстiк
үй-жайларды жинаушы) 30 36

психических больных 30 36
36. Медицинский регистратор архива 12
37. Медицинский статистик 12
38. Младший медицинский и обслуживающий персонал
(младшая медицинская сестра по уходу за
больными (санитарка), буфетчик, официант,
банщик) 30 36
39. Музыкальный руководитель (работник),
руководитель кружка организаций социального
обеспечения 30
40. Научный сотрудник, непосредственно и полный
рабочий день, работающий с больными 30 36
41. Парикмахер 18 36
42. Психолог и физиолог, непосредственно и полный
рабочий день работающий с больными 18 36
43. Сестра хозяйка, кастелянша 12 36
44. Средний медицинский персонал (кроме лаборанта) 30 36
Детские психиатрические (психоневрологические
лечебно-профилактические
учреждения, отделения, палаты и кабинеты (кроме
предназначенных для лечения детей с поражением
центральной нервной системы без нарушения психики);
учреждения (отделения) социального обеспечения,
школы (классы), школы-интернаты (классы), детские
дома (группы), детские сады (группы) и дома ребенка
(группы) для умственно отсталых детей и детей с
поражением центральной нервной системы
с нарушением психики
Работники, непосредственно обслуживающие
больных в учреждениях и подразделениях
(в том числе в лечебно-трудовых мастерских и
подсобных сельских хозяйствах)
45. Врач-руководитель, его заместитель - врач 24
46. Руководитель и заместитель
руководителя домов для престарелых
и инвалидов общего типа, центров
социальной адаптации для лиц, не
имеющих определенного места жительства 12 -
47. Руководитель (директор), заместитель
руководителя (заместитель директора)
и социальные работники домов-интернатов
для детей умственно отсталых и с
дефектами физического развития 36 -
48. Врач (в том числе врач - руководитель
отделения, кабинета), кроме врача-лаборанта 30 36
49. Врач-диетолог, медицинская сестра (диетическая) 12 36
49А Гардеробщик, занятый в гардеробной для больных 12 36
50. Инструктор по культмассовой работе,
культорганизатор, баянист, игротерапевт,
музыкатерапевт, трудотерапевт 30 36
51. Инструктор по труду 36
52. Инструктор производственного обучения рабочих
массовых профессий 30 36
53. Кастелянша 12 36
54. Лаборант (в том числе врач-лаборант,
руководитель лаборатории) 18 36
55. Мастер лечебно-производственных (трудовых)
мастерских 30 36
56. Медицинский регистратор архива, медицинский
статистик 12
57. Младший медицинский и обслуживающий персонал
(младшая медицинская сестра по уходу за
больными, санитарка, буфетчик, официант,
банщик, няня, уборщик производственных
помещений) 30 36

58. Аурулармен тiкелей және толық жұмыс күнi
бойына жұмыс iстейтiн ғылыми қызметкер 30 36
59. Шаштараз 18 36
60. Психиатриялық және психоневрологиялық
мекемелерiнде тiкелей және толық жұмыс күнi
бойына жұмыс iстейтiн психолог, дефектолог 18 36
61. Тәрбиешi 30 25 62. Шаруашылық медбибiсi 30 36
63. Орта медициналық қызметшi (зертханашыдан
басқа) 30 36
63-1. Психиатриялық және психоневрологиялық
ұйымдарда науқастармен тікелей және толық
жұмыс күні бойына жұмыс істейтін логопед 18 18
63-2. Денсаулық сақтау, білім беру, әлеуметтік
қамсыздандыру ұйымдарының және демалыс
үйлерінің (санаторийлердің логопеді, сурдологы) 12 18
ФИЗИОТЕРАПЕВТIК КАБИНЕТТЕР (БӨЛIМДЕР)
64. Дәрiгер-физиотерапевт 12
65. Қуаты 200 ваттқа дейiн және одан да жоғары
ультра жоғары жиiлiктi (УЖЖ) медициналық
генераторларда тiкелей жұмыс iстейтiн
дәрiгер, орта және кiшi медициналық
қызметшiлер 18
66. Қуаты 200 ваттқа дейiнгi ультра жоғары
жиiлiктi (УЖЖ) және УҚЖ медициналық
генераторларда тiкелей жұмыс iстейтiн
медициналық қызметшiлер 12
67. Электрмен емдеу кабинеттерiнде жұмыс
iстейтiн кiшi медициналық қызметшiлер 12
68. Жарықпен емдеу, ультра жоғары жиiлiктi
және аса жоғары жиiлiктi аппараттармен
тұрақты жұмыс iстейтiн медициналық
электрондық аппараттарға қызмет көрсететiн
электр механик 6
69. Күкiрттiк сутегi және күкiрттi ванналар
орналасқан жайларда толық жұмыс күнi бойы
iстейтiн дәрiгер, орта және кiшi
медициналық қызметшiлер, өндiрiстiк
үй-жайларды жинаушы 12 36
70. Күкiрттiк сутегi және күкiрттi ванналар
орналасқан жайларда жұмыс кастелянша,
швейцар және вахтер 6
71. Күкiрттiк сутегi және күкiрттi суларда,
емдiк балшықтарда жұмыс iстейтiн насостық
құрылғылар машинисi 12 36
72. Тек қана жасанды күкiрттi сутегi суды
дайындаумен, сондай-ақ күкiрттi сутегi және
күкiрттi ванналарда, жылжытпаларда,
резервуарларда, насос станциялары мен
бұрғылау ұңғыларының жақтауларында күкiрттi
сутегi мен күкiрттi газдың құрамын талдаумен
айналысатын орта және кiшi медициналық
қызметшiлер 12 36
73. Үй-жайлардың iшiнде жылжытпаларда,
резервуарларда, насос құбырлары мен
күкiрттi сутегi және күкiрттi су бұрғылау
ұңғыларының жақтауларына қызмет көрсететiн
өндiрiстiк үй-жайлардың жұмысшылары мен
жинаушылары 12 36
74. Күкiрттi сутегi және күкiрттi ванналар
орналасқан үй-жайларға тұрақты қызмет
көрсетумен айналысатын қызмет көрсетушi
электр монтер және слесарь-жөндеушi,
сондай-ақ подвалдар мен ваннасы бар осы
үйлердегi қыздырғыш аспаптарға қызмет
көрсететiн электр жабдығының
слесарь-жөндеушiсi және электр монтер,
механигi мен камероншы 12 36
75. Көмiрқышқылды су ванналарының арнаулы
жайларында толық жұмыс күнiнде тiкелей
жұмыс iстейтiн дәрiгер, орта және кiшi
медициналық қызметшiлер мен өндiрiстiк
үй-жайлардың жинаушысы 12

58. Научный сотрудник, непосредственно и полный
рабочий день, работающий с больными 30 36
59. Парикмахер 18 36
60. Психолог, дефектолог, занятые непосредственно
и полный рабочий день с больными в
психиатрических и психоневрологических
учреждениях 18 36
61. Воспитатель 30 25
62. Сестра хозяйка 30 36
63. Средний медицинский персонал (кроме лаборанта) 30 36
63-1. Логопед, занятый непосредственно и полный
рабочий день с больными в психиатрических и
психоневрологических организациях 18 18
63-2. Логопед, сурдолог организации здравоохранения,
образования, социального обеспечения и дома
отдыха (санатория) 12 18
Физиотерапевтические кабинеты (отделения)
64. Врач-физиотерапевт 12
65. Врач, средний и младший медицинский персонал,
непосредственно занятые работой на
медицинских генераторах ультравысокой частоты
(УВЧ) мощностью 200 Вт и выше 18
66. Медицинский персонал, непосредственно занятый
работой на медицинских генераторах
ультравысокой частоты (УВЧ) мощностью до 200 Вт
и УКВ 12
67. Младший медицинский персонал, работающий в
электролечебных кабинетах 12
68. Электромеханик по ремонту и обслуживанию
электронной медицинской аппаратуры и техник,
постоянно работающие со светолечебными,
ультравысокочастотными и сверхвысокочастотными
аппаратами 6
69. Врач, средний и медицинский младший персонал,
уборщик производственных помещений, работающие
полный рабочий день в помещениях сероводородных
и сернистых ванн 12 36
70. Кастелянша, швейцар и вахтер, работающие в
помещениях сероводородных и сернистых ванн 6
71. Машинист насосных установок, занятый на
сероводородных и сернистых водах, лечебных
грязях 12 36
72. Средний и младший медицинский персонал,
занятые исключительно приготовлением
искусственной сероводородной воды, а также
анализом содержания сероводорода и сернистого
газа в сероводородных и сернистых ваннах,
смесителях, резервуарах, насосных станциях и
в оголовках буровых скважин 12 36
73. Рабочие и уборщик производственных помещений,
занятые в помещениях по обслуживанию
смесителей, резервуаров, насосных,
трубопроводов и оголовок буровых скважин
сероводородных и сернистых вод 12 36
74. Электромонтер по обслуживанию
электрооборудования и слесарь-ремонтник,
постоянно занятые обслуживанием помещений
сероводородных и сернистых, а также слесарь-
ремонтник, электромонтер по обслуживанию
электрооборудования, механик и камеронщик,
обслуживающие подвалы и нагревательные
приборы в этих ванных зданиях 12 36
75. Врач, средний и младший медицинский персонал и
уборщик производственных, непосредственно
занятые полный рабочий день в специальных
помещениях углекислых ванн 12

76. Көмiрқышқыл ванналарының үй-жайларында
жұмыс iстейтiн кастелянша, швейцар және
вахтер 6
77. Көмiрқышқыл ванналарында, бұрғылау
ұңғылары мен жылжытпалардағы көмiрқышқыл
газының құрамын талдаумен ғана айналысатын
зертханашы мен кiшi қызметкерлер 12
78. Көмiрқышқыл ванналарына қызмет көрсетумен
айналысатын насос құрылғыларының машинисi 12
79. Жылжытпалар, резервуарлар, насос
станциялары мен көмiрқышқылды суларды
бұрғылау ұңғыларының жақтаулары орналасқан
өндiрiстiк үй-жайлардың жұмысшысы, жинаушысы 12
80. Көмiрқышқылды су ванналары орналасқан
үй-жайларға тұрақты қызмет көрсетумен
айналысатын қызмет көрсетушi электр монтер
және слесарь-жөндеушi, сондай-ақ подвалдар
мен ваннасы бар осы үйлердегi қыздырғыш
приборларға қызмет көрсететiн электр
жабдығының слесарь-жөндеушiсi және электр
монтер, механик пен камероншы 12
81. Балшықты торфпен емдеу орындары мен
озокеритпен емдеу орындары орналасқан
жайларда толық жұмыс күнi iстейтiн дәрiгер,
орта және кiшi медициналық қызметшiлер мен
өндiрiстiк үй-жайлардың жинаушысы 12 36
82. Балшықты әкелумен және қыздырумен айналысатын
және брезенттердi емдiк балшық пен
озокериттен тазартатын кiшi медициналық
қызметшiлер мен жұмысшылар 12 36
83. Балшықпен емдейтiн жайларда электр
жабдықтарға тұрақты қызмет көрсетумен
айналысатын слесарь жөндеушi мен электр
жабдығына қызмет көрсетушi электр монтер 12 36
84. Массаж жасайтын медициналық бибi 12
85. Тiкелей сумен емдеу жүргiзетiн кiшi
медициналық қызметшiлер 12
ТІС ЕМДЕУ ЕМХАНАЛАРЫ, БӨЛIМШЕЛЕРI ЖӘНЕ КАБИНЕТТЕРI
86. Тiс емдеушi дәрiгер, тiс емдеушi
дәрiгер-протезшi, тiс емдеушi дәрiгер
ортодонтшы, тiс дәрiгерi, тiс технигi 12
87. Тiс емдеушi дәрiгер-аурухана хирургi 12 36
88. Құюшы мен тегiстеушi <*> 6
ПАТОЛОГОАНАТОМИЯЛЫҚ БӨЛIМШЕЛЕР МЕН ЗЕРТХАНАЛАР
(СОЮ БӨЛМЕЛЕРІ МЕН МӘЙІТХАНАЛАР)
Мәйiттермен және мәйiт материалдарымен
жұмыс iстейтiн қызметшілер
89. Дәрiгер, (оның iшiнде дәрiгер-бөлiмше,
зертхана басшысы), орта және кiшi
медициналық қызметкерлер (санитарлар), өндiрiстiк
үй-жайлардың жинаушысы 12 30
90. Сою бөлмелерi мен мәйiтханаларда жұмыс
iстейтiн ғылыми зерттеу институттарының
қызметшiлерi, сондай-ақ мәйiттермен және
мүрде материалдарымен тұрақты жұмыс iстейтiн
қалыпты патологиялық және топографиялық
анатомия, сот медицинасы мен жедел хирургия
кафедрасының қызметшiлерi 12 30
ШҰҒЫЛ ЖӘНЕ ЖЕДЕЛ ЖӘРДЕМ СТАНЦИЯЛАРЫ (БӨЛIМДЕРI)
МЕН БАРЫП ТӨТЕНШЕ ЖӘНЕ КЕҢЕС БЕРУ АРҚЫЛЫ МЕДИЦИНАЛЫҚ
ЖӘРДЕМ КӨРСЕТЕТIН ОБЛЫСТЫҚ, ӨЛКЕЛIК ЖӘНЕ РЕСПУБЛИКАЛЫҚ
АУРУХАНАЛАРДЫҢ БӨЛIМДЕРI
91. Автомобиль жүргiзушiсi 6
92. Дәрiгер, аға дәрiгер 12
93. Шақыруды қабылдап алу және оны көшпелi
бригадаға (диспетчерге) берушi фельдшер мен
медициналық бибi) 12

76. Кастелянша, швейцар и вахтер, работающие в
помещениях углекислых ванн 6
77. Лаборант и младший персонал, занятые
исключительно анализом содержания углекислого
газа в углекислых ваннах, буровых скважинах и
смесителях 12
78. Машинист насосных установок, занятый
обслуживанием углекислых ванн 12
79. Рабочие, уборщик производственных помещений,
где расположены смесители, резервуары,
насосные трубопроводы, оголовки буровых
скважин углекислых вод 12
80. Электромонтер по обслуживанию
электрооборудования и слесарь-ремонтник,
занятые постоянно в помещениях углекислых ванн,
а также слесарь-ремонтник и электромонтер по
обслуживанию электрооборудования, механик и
камеронщик, обслуживающие подвалы и
нагревательные приборы этих ванных зданий 12
81. Врач, средний и младший медицинский персонал
и уборщик производственных помещений, занятые
полный рабочий день в помещениях
грязеторфолечебниц и озокеритолечебниц 12 36
82. Младший медицинский персонал и рабочие,
занятые на подвозке и подогреве грязи и на
очистке брезентов от лечебной грязи и
озокерита 12 36
83. Слесарь-ремонтник и электромонтер по
обслуживанию электрооборудования, обслуживающие
постоянно помещения грязевых процедур 12 36
84. Медицинская сестра по массажу 12
85. Младший медицинский персонал, непосредственно
занятый проведением водных процедур 12
Стомотологические поликлиники,
отделения и кабинеты
86. Врач-стоматолог, врач - стоматолог-протезист,
врач-стоматолог-ортодонт, зубной врач, зубной
техник 12
87. Врач-стоматолог-хирург стационара 12 36
88. Литейщик и полировщик 6
Паталогоанатомические отделения и лаборатории
(прозекторские и морги)
Работники, занятые на работе с трупами
и трупным материалом
89. Врач (в том числе врач - руководитель
отделения, лаборатории), средний и младший
медицинский персонал (санитары), уборщик
производственных помещений 12 30
90. Работники научно-исследовательских
институтов, работающие в прозекторских и
моргах, а также работники кафедр нормальной
патологической и топографической анатомии,
судебной медицины и оперативной хирургии при
постоянной работе с трупами и с трупным
материалом 12 30
Станции (отделения) скорой и неотложной помощи
и отделения выездной экстренной и консультативной
медицинской помощи областных, краевых и
республиканских больниц
91. Водитель автомобиля 6
92. Врач, старший врач 12
93. Фельдшер или медицинская сестра по приему
вызовов и передаче их выездной бригаде
(диспетчер) 12

94. Астана мен Алматы қалаларының жедел және
шұғыл жәрдем станциялары мен бөлiмшелерiнiң
диспетчерi <*> 12 36
95. Медициналық жедел және шұғыл жәрдем көрсету
жөніндегі жол жүріп бару бригадаларының орта
және кіші медициналық персоналы <*> 12
96. Медициналық жедел жәрдем станциялары мен
бөлiмшелерiнде жұмыс iстейтiн радиооператор:
1) Астана мен Алматының 12 36
2) және басқа да қалалардың 6
97. Медициналық жәрдем көрсетумен және жүйке
ауруымен ауыратын сырқаттарды эвакуациялаумен
айналысатын дәрiгер-психиатор, орта және кiшi
медициналық қызметшiлер, жүйке ауруымен
ауыратын сырқаттарды эвакуациялау кезiнде
санитар мiндетiн қатар атқарушы автомобиль
жүргiзушiсi 30 36
98. Жұқпалы ауруымен ауыратын сырқаттарды
эвакуациялаумен тiкелей айналысатын, орта
және кiшi медициналық қызметшiлер, жұқпалы
ауруымен ауыратын сырқаттарды эвакуациялау
кезiнде санитар мiндетiн қатар атқарушы
автомобиль жүргiзушiсi 12 36
99. Астана мен Алматының медициналық жедел
жәрдем станциялары мен бөлiмшелерiнiң аға
дәрiгерi 12 36
100. Астана мен Алматының медициналық жедел
жәрдем станциялары мен бөлiмшелерiнiң
эвакуаторшысы 6 36
СОТ-МЕДИЦИНАЛЫҚ САРАПТАМА
101. Дәрiгер-сот-медициналық сарапшы (соның
iшiнде бөлiмнің, бөлiмшенiң басшысы):
1) мәйiттермен және мәйiт
материалдарымен жұмыс iстеу кезiндегi 12 30
2) аурулар мен зардап шеккендердi
амбулаторлық қабылдау кезiнде ғана,
сондай-ақ басқа да жұмыстар кезiндегi 12
102. Мәйiттермен және мәйiт материалдарымен
жұмыс iстеу кезiндегi орта және кiшi
медициналық қызметшiлер 12 30
103. Амбулаторияларда жұмыс iстейтiн медициналық
бибi, фельдшер, медициналық тiркеушi және
санитар 12
САНИТАРЛЫҚ-ЭПИДЕМОЛОГИЯЛЫҚ ҚЫЗМЕТТІ ҰЙЫМДАСТЫРУ
Емдеу-алдын-алу ұйымдарында медициналық-алдын алу
(санитарлық-гигиеналық) саласының мамандары
104. Дәрігерлік және орта медициналық қызметшілер,
паразитолог, энтомолог, биолог, зоолог,
бөлімнің (бөлімшелердің) инженерлік-техникалық
қызметкерлері 6
105. Бактериологиялық, паразитологиялық және
вирусологиялық зертханалардың дәрiгерлік,
орта және кiшi медициналық қызметшiлерi 6 36
106. Санитарлық-химиялық және токсикологиялық
зертханалардың дәрiгерлік, орта және кіші
медициналық қызметшілері 6 36
107. Радиологиялық зертханалардың, электромагниттік
сәулелену және де басқа физикалық факторлар
зертханаларының дәрігерлік, орта және кіші
медициналық қызметшілері, инженерлік-техникалық
қызметкерлері 6 36
108. Ошақтық, камералық және алдын-алу
дезинфекциясымен, дезинсекциясымен,
дератизациямен айналысатын дәрігерлік, орта
және кіші медициналық қызметшілер.
Дезинфекциялық қондырғыларға қызмет көрсететін
және тікелей дезинфекциялау бойынша жұмыс

94. Диспетчер станций и отделений скорой
неотложной медицинской помощи
городов Астаны и Алматы 12 36
95. Средний и младший медицинский персонал
выездных бригад по оказанию скорой и неотложной
медицинской помощи 12
96. Радиооператор, работающий на станциях и
отделениях скорой медицинской помощи:
1) Астаны и Алматы 12 36
2) других городов 6
97. Врач-психиатр, средний и младший медицинский
персонал, занятый оказанием медицинской помощи
и эвакуацией психически больных, водитель
автомобиля при одновременном выполнении
обязанностей санитара при эвакуации психически
больных 30 36
98. Средний и младший медицинский персонал,
непосредственно занятый эвакуацией инфекционных
больных, водитель автомобиля при одновременном
выполнении обязанностей санитара при эвакуации
инфекционных больных 12 36
99. Старший врач станций и отделений скорой
медицинской помощи Астаны и Алматы 12 36
100. Эвакуатор станций и отделений скорой
медицинской помощи Астаны и Алматы 6 36
Судебно-медицинская экспертиза
101. Врач - судебно-медицинский эксперт (в том
числе руководитель отдела, отделения):
1) при работе с трупами и трупным материалом 12 30
2) при исключительно амбулаторном приеме
больных и потерпевших; а также на других
работах 12
102. Средний и младший медицинский персонал при
работе с трупом и трупным материалом 12 30
103. Медицинская сестра, фельдшер, медицинский
регистратор и санитар, работающие в
амбулатории 12
ОРГАНИЗАЦИИ САНИТАРНО-ЭПИДЕМИОЛОГИЧЕСКОЙ СЛУЖБЫ
Специалисты медико-профилактического (санитарно-
гигиенического) профиля лечебно-профилактических
организаций
104. Врачебный и средний медицинский персонал,
паразитолог, энтомолог, биолог, зоолог,
инженерно-технические работники отделов
(отделений) 6
105. Врачебный, средний и младший медицинский персонал
бактериологической, паразитологической и
вирусологической лаборатории 6 36
106. Врачебный, средний и младший медицинский
персонал санитарно-химической и токсикологической
лаборатории 6 36
107. Врачебный, средний и младший медицинский
персонал, инженерно-технические работники
радиологических лабораторий, лабораторий
электромагнитных излучений и других физических
факторов 6 36
108. Врачебный, средний и младший медицинский
персонал, занятый на очаговой, камерной и
профилактической дезинфекции, дезинсекции,
дератизации. Водитель автомобиля, обслуживающий
дезинфекционную установку и непосредственно

атқаратын автомобиль жүргізушісі 6 36
109. Аса қатерлі індет бөлімінің дәрігерлік, орта
және кіші медициналық қызметшілері, биолог,
зоолог, энтомолог, виварщик.
Дәрігер-эпидемиолог, дәрігер-вирусолог,
дәрігер-бактериолог (оның ішінде құрылымдық
бөлімшенің басшысы), энтомолог, орта және кіші
медициналық қызметшілер, бруцеллез, жұқпалы
гепатит, қызылша, қызамық, күл, тымау,
полиомиелит, геморрагиялық безгек, сары безгек,
Ку безгегі және басқа риккетсиоздар, мелиоидоз,
менингит, орнитоз, маңқа, күйдіргі, сүзек, туляремия,
құтыру, мидың қабынуы сияқты тірі дақылдармен
(жұқтырған жануарлармен), сондай-ақ осы аурулар
бойынша ошақтар мен аудандарда тікелей жұмыспен
айналысатын виварияның қызметкерлері 18 36
110. Кене энцефалиті және трансмиссиялық аурумен
күресу жөніндегі энтомологиялық отрядтың
бастығы, лаборант, инструктор-дезинфектор,
дезинфектор, эпидемиолог, энтомолог және
энтомологтың көмекшісі 18 36
111. Жұқпалы аурумен ауыратын сырқаттарды
эвакуациялаумен тiкелей айналысатын, орта
және кiшi медициналық қызметшiлер, жұқпалы
аурумен ауыратын сырқаттарды эвакуациялау
кезiнде санитар мiндетiн қатар атқарушы
автомобиль жүргiзушiсi 6 36
111-1. Желдеткіш қондырғылар және зарарсыздандыру
жабдықтары бойынша инженерлік-техникалық
қызметкерлер 6 36
Обаға қарсы күрес жүргізу ұйымдары (станциялар),
"М.Айқымбаев атындағы қазақ карантинді және зоонозды
індеттер жөніндегі ғылыми орталығы" РМҚК
Жұқпалы деп күдiк тудыратын материалдарға жанасып немесе
көрiнеу жұқпалы материалдармен және айрықша қауiптi жұқпалы
аурулар бойынша жұқпалы заттар бөлмелерiнде (бокстарда),
сондай-ақ бактериялық дәрi-дәрмектер өндiрiсiнде тiкелей
жұмыс жүргізетiн қызметшiлер
112. Зертхана және бөлім (бөлімше) меңгерушісі
(бастығы), зоолог, паразитолог, ғылыми
қызметкер бас, жетекші, аға, кіші) 30 36
113. Ғылым, эпидемиологиялық жұмыс және өндіріс
жөніндегі ұйымның директоры (бастығы) және
орынбасарлары 30 36
114. Өндірістегі инженерлік-техникалық қызметкерлер,
зертханашы, инструктор-дезинфектор, препаратор 18 36
115. Кіші медициналық қызметші 6 36
116. Обаға қарсы күрес жүргізетін ұйымның басқа да
қызметкерлері 6
ШЕТЕЛДЕН ӘКЕЛIНЕТIН МАЙМЫЛДАРҒА АРНАЛҒАН
КАРАНТИНДIК ПИТОМНИКТЕР
117. Маймылдарға қызмет көрсетумен тiкелей
айналысатын ветеринар дәрiгер, ветеринар
фельдшер, зоотехник, виварщик 12 36
МЕДИЦИНАЛЫҚ СYЛIКТЕР ӨСIРЕТIН ЖӘНЕ ӨҢДЕЙТIН КӘСIПОРЫНДАР
118. Медициналық сүлiктердi өсiрушi, жуушы,
салып-хаттаушы, өндiрiстiк үй-жайлардың
жинаушысы 6
ҚАН ОРТАЛЫҚТАРЫ
119. Қанды, оның препараттары мен қанды
алмастыратын заттарды дайындаумен, өңдеумен
және кептiрумен айналысатын бокстық орын
бөлiнген операциялық бөлмелердiң және

выполняющий работу по дезинфекции 6 36
109. Врачебный, средний и младший медицинский
персонал, биолог, зоолог, энтомолог, виварщик
отдела особо опасных инфекций.
Врач-эпидемиолог, врач-вирусолог, врач-бактериолог
(в том числе руководитель структурного
Подразделения), энтомолог, средний и младший
медицинский персонал, работники вивария, занятые
непосредственно работой с живыми культурами
(зараженными животными): бруцеллеза, вирусного
гепатита, кори, краснухи, дифтерии, гриппа,
полиомиелита, геморрагической лихорадки,
желтой лихорадки, лихорадки Ку и других
риккетсиозов, мелиоидоза, менингита, орнитоза,
сапа, сибирской язвы, сыпного тифа, туляремии,
бешенства, клещевого энцефалита, а также очагах
и энзоотичных районах по этим заболеваниям 18 36
110. Начальник, лаборант, инструктор-дезинфектор,
дезинфектор, эпидемиолог, энтомолог и помощник
энтомолога энтомологического отряда по борьбе
с клещевым энцефалитом и трансмиссивными
заболеваниями 18 36
111. Средний и младший медицинский персонал, занятый
эвакуацией инфекционных больных.
Водитель автомобиля, одновременно выполняющий
обязанности санитара по эвакуации инфекционных
больных 6 36
111-1. Инженерно-технические работники по
вентиляционным установкам и дезинфекционному
оборудованию 6 36
Противочумные организации (станции), РГКП
"Казахский научный центр карантинных и зоонозных
инфекций им. М.Айкимбаева".
Работники, непосредственно проводящие работы
или соприкасающиеся с подозрительным или заведомо
заразным материалом в полевых условиях и в
заразных комнатах (боксах) по особо опасным
инфекциям, а также в производстве бактерийных
препаратов
112. Заведующий (начальник) лабораторией и отделом
(отделением), врач, зоолог, паразитолог, научный
сотрудник (главный, ведущий, старший, младший) 30 36
113. Директор (начальник) организации и его
заместители по науке, эпидемиологической работе
и производству 30 36
114. Инженерно-технические работники в производстве,
лаборант, инструктор-дезинфектор, дезинфектор,
препоратор 18 36
115. Младший медицинский персонал 6 36
116. Остальные работники противочумных организаций 6
Карантинные питомники для обезьян,
поступающих из-за границы
117. Ветеринарный врач, ветеринарный фельдшер,
зоотехник, виварщик, непосредственно занятые
обслуживанием обезьян 12 36
Предприятия по выращиванию и обработке
медицинских пиявок
118. Лаборант, выращиватель медицинских пиявок,
мойщик, укладчик-упаковщик, уборщик
производственных помещений 6
Центры крови
119. Работники боксированных операционных и боксов,
занятые на работах по заготовке, переработке и

бокстардың қызметшiлерi 12 36
Фармацевтикалық қызмет объектілері
Дәрiхана қызметшiлерi (оның iшiнде денсаулық сақтау және
әлеуметтiк қамсыздандыру мекемелерiнiң штатындағылар)
120. Дәріханада дәрі-дәрмектерді дайындаумен, және
сапасын бақылаумен тікелей байланысты
фармацевтикалық қызметті жүзеге асыратын
дәріхана басшысы және оның орынбасары,
провизор-технолог, фармацевт-технолог,
провизор-сарапшы 12 36
121. Дәрі-дәрмектердің сапасын бақылауды жүзеге
асыратын дәріхана, оның ішінде өндірістік,
бөлімдерінің басшылары, сондай-ақ олардың
орынбасарлары 12 36
122. Дәрі-дәрмектерді сатумен айналысатын
объектінің меңгерушісі 12 36
123. Фармацевтикалық қызметті жүзеге асыратын
провизор, фармацевт, дәрілік заттарды тасуды,
дәріханалық ыдысты жууды жүзеге асыратын
фармацевтикалық қызмет объектісінің
қызметкерлері 12 36
Дәрілік заттарды көтеріп сатумен айналысатын
объектінің, дәрілік заттарды уақытша сақтайтын
қойманың қызметкерлері
124. Дәрілік заттардың сапасын, дәрілік заттарды
қабылдап алу, сақтау, жіберіп отыру, тасумен
қамтамасыз етуге байланысты фармацевтикалық
қызметті жүзеге асыратын провизор, фармацевт 12 36
125. Дәрілік заттардың сапасын, дәрілік заттарды
қабылдап алу, сақтау, жіберіп отыру, тасумен
қамтамасыз етуге байланысты фармацевтикалық
қызметті жүзеге асыратын бөлім меңгерушісі
және оның орынбасары, оның ішінде наркотикалық
заттармен, психотроптық заттармен және
прекурсорлармен жұмыс істеуге құқығы бар 12 36
126. Дәрілік заттарды тасуды, дәріханалық ыдысты
жууды жүзеге асыратын фармацевтикалық қызмет
объектінің қызметкерлері 12
Дәрілік заттарды сертификаттау және сынау
жөніндегі зертханалардың қызметкерлері
127. Дәрілік заттарды сертификаттау және сынау
жөніндегі, тікелей дәрілік заттардың сапасын
бақылаумен байланысты қызметті жүзеге
асыратын зертханалардың меңгерушісі және оның
орынбасары, провизор-сарапшы 12 36
128. Дәрілік заттарды тасуды, дәріханалық ыдысты
жууды жүзеге асыратын фармацевтикалық қызмет
объектісінің провизоры, фармацевті,
қызметкерлері 12 36
БАКТЕРИЯЛЫҚ ЖӘНЕ ВИРУСТЫҚ ДӘРI-ДӘРМЕК, ҚАН, ҚАН
АЛМАСТЫРҒЫШТАР МЕН ҚОРЕКТIК ОРТА ДӘРI-ДӘРМЕКТЕРIНIҢ ӨНДIРIСI
129. Жұқпалы ауруларды қоздырушылардың тiрi
дақылдарымен (144-тармақта тiзiмделiп
көрсетiлгеннен басқа), жануарлардан және
бактериялардан алынатын (уытты заттар) улы
заттармен, құрғақ диагностикалық ортамен
және құнарлы ортамен, сондай-ақ жұқпалы
аурулар жұқтырылған хайуанаттармен және
материалдармен тұрақты және тiкелей жұмыс
iстейтiн өндiрiс қызметшiлерi 12 36
130. Энцефалит, мененгит, көше құтырмасы, сары
безгек, пситтакоза, орнитоза, полимиелит,
табиғи шешек, геморрагиялық безгек,
жұқпалы гепатит, бөрiтпе сүзек, Ку безгегi
және басқа да риккетсиоздардың тiрi
дақылдарымен, сондай-ақ тырысқақ,
топалаң, маңқа, мелиоидоза, бруцеллез,
туляремия немесе осы iндеттер жұқтырылған
хайуанаттармен тұрақты және тiкелей жұмыс

сушке крови, ее препаратов и кровезаменителей 12 36
Объекты фармацевтической деятельности
Работники аптек (в том числе состоящие в штате
организаций здравоохранения и социального обеспечения)
120. Руководитель аптеки и его заместитель,
провизор-технолог, фармацевт-технолог,
провизор-аналитик, фармацевт-аналитик,
осуществляющие фармацевтическую деятельность,
непосредственно связанную с изготовлением, и
контролем качества лекарственных средств в
аптеке 12 36
121. Руководители отделов аптек, в том числе
производственных, а также их заместители,
осуществляющие контроль качества лекарственных
средств 12 36
122. Заведующий объектом розничной реализации
лекарственных средств 12 36
123. Провизор, фармацевт, осуществляющие
фармацевтическую деятельность, работники
объекта фармацевтической деятельности,
осуществляющие перемещение лекарственных средств,
мойку аптечной посуды 12 36
Работники объектов оптовой реализации
лекарственных средств, склада временного хранения
лекарственных средств
124. Фармацевт, провизор, осуществляющие
фармацевтическую деятельность, связанную с
обеспечением качества лекарственных средств, с
приемкой, хранением, отпуском, перемещением
лекарственных средств 12 36
125. Заведующий и заместитель заведующего отделом, в
том числе с правом работы с наркотическими
средствами, психотропными веществами и
прекурсорами, осуществляющие фармацевтическую
деятельность, связанную с обеспечением качества
лекарственных средств, с приемкой, хранением,
отпуском, перемещением лекарственных средств 12 36
126. Работники объекта фармацевтической деятельности,
осуществляющие перемещение лекарственных средств,
мойку аптечной посуды 12
Работники лабораторий по сертификации и
испытанию лекарственных средств
127. Заведующий и заместитель заведующего лаборатории
по сертификации и испытанию лекарственных
средств, непосредственно осуществляющие
деятельность, связанную с контролем качества
лекарственных средств, провизор аналитик 12 36
128. Провизор, фармацевт, работники объекта
фармацевтической деятельности,
осуществляющие перемещение лекарственных
средств, мойку аптечной посуды 12 36
Призводство бактерийных и вирусных
препаратов, препаратов крови, кровезаменителей
и питательных средств
129. Работники производства, постоянно и
непосредственно работающие с живыми культурами
возбудителей инфекционных заболеваний (кроме
перечисленных в пункте 144) с ядовитыми
продуктами животного и бактерийного
происхождения (токсины), с сухими
диагностическими средами и питательными
средами, а также с инфицированными животными и
материалами 12 36
130. Работники производства, постоянно и
непосредственно работающие с живыми культурами
энцефалитов, менингита, уличного бешенства,
желтой лихорадки, пситтакоза, орнитоза,
полиомиелита, натуральной оспы, геморрагической
лихорадки, вирусного гепатита, сыпного тифа,
лихорадки Ку и других риккетсиозов, а также
холеры, сибирской язвы, сапа, мелиоидоза,
бруцеллеза, туляремии, или животными,

iстейтiн өндiрiс қызметшiлерi 24 36
131. Өңдеумен, тазалаумен және сарысу қоюымен
тұрақты және тiкелей жұмыс iстейтiн қызметшi 12 36
132. Бокстарда жұмыс iстеумен айналысатын
қызметшiлер 12 36
133. Тоңазытқыш камераларындағы жұмыстармен
тұрақты және тiкелей айналысатын қызметшiлер 12 36
134. Қараңғыланған үй-жайларда жұмыс iстеген
кезде егу ерiтiндiлерi құйылған ампулалардың
бақылаушысы мен оларды тексерушi 6
135. Өндiрiстiк цехтардағы технологиялық
жабдықтарға тұрақты қызмет көрсетумен
айналысатын электр жабдықтарға қызмет
көрсетушi слесарь-жөндеушi мен электр монтер 6
КӘМЕЛЕТКЕ ТОЛМАҒАНДАРҒА АРНАЛҒАН БАЛАЛАРДЫ
ҚАБЫЛДАУ-БӨЛУ ОРЫНДАРЫ МЕН ЕҢБЕКПЕН ТӘРБИЕЛЕУ КОЛОНИЯЛАРЫ
136. Дәрiгер, орта және кiшi медициналық
қызметшiлер 12
Қабылдау-бөлу бөлмелерi, арнаулы қабылдау бөлмелерi
мен алдын ала қамау камералары
137. Дәрiгер, орта медициналық қызметшiлер 12
Алкоголизммен, нашақорлықпен және токсикоманиямен
ауыратын адамдарды мәжбүрлеп емдеуге арналған
мамандандырылған емдеу-алдын алу мекемелері (МЕАМ),
бөлімшелер (палаталар) <*>
138. Дәрiгер, (оның iшiнде бөлiмше, кабинет
басшысы-дәрiгер), зертханашы-дәрiгерден
басқа 30 36
139. Зертханашы (оның iшiнде зертханашы-дәрiгер) 18 36
140. Медициналық статистикашы 12
141. Орта медициналық қызметшiлер (зертханашы
мен медициналық статистиктен басқа) мен кiшi
медициналық қызметшiлер 30 36
142. Шаруашылық бибiсi 12 36
МЕДИЦИНАЛЫҚ АЙЫҚТЫРҒЫШТАР
143. Дәрiгер 12
144. Орта және кiшi медициналық қызметшiлер 12
ДЕНСАУЛЫҚ САҚТАУ, ӘЛЕУМЕТТIК ҚАМСЫЗДАНДЫРУ
ЖӘНЕ БІЛІМ БЕРУ ҰЙЫМДАР МЕДИЦИНА ҚЫЗМЕТКЕРЛЕРIНIҢ
ЖАЛПЫ МАМАНДЫҚТАРЫ
145. Барокамералар мен кессондардың дәрiгерi,
орта медициналық қызметшiлерi 18 36
146. Емдеу барокамераларында тiкелей жұмыс
iстейтiн инженерлiк-техникалық қызметшiлер 18 36
147. Жабық үлгідегi соз аурулары ауруханаларының
дәрiгерi, орта және кiшi медициналық
қызметшiлерi 18
148. Терi-соз аурулары мекемелерiнiң,
бөлiмшелерiнiң, палаталарының және
кабинеттерiнiң кiшi медициналық қызметшiлерi 12
149. Ауруханалардағы барлық саладағы хирургиялық
бөлiмшелер мен палаталардың дәрiгерi, орта
және кiшi медициналық қызметшiлерi 12
150. Пластикалық микрохирургияда, микротамырлар
хирургиясында саусақтарды, қолдың басын,
аяқ-қол сегменттерiн микроскоп арқылы
микрохирургиялық тiгу операцияларын тiкелей
орындайтын орталық пен бөлiмшелердiң
қызметшiлерi 18 36
151. Жер асты денсаулық сақтау пункттерiнiң
дәрiгерi, орта және кiші медициналық
қызметшiлерi 12
152. "Жасанды жүрек", "Жасанды бүйрек", "Жасанды
өкпе" аппараттары мен тыныс орталық
қондырғыларын қолданып жасалатын
операцияларға тiкелей қатысатын дәрiгер,
орта және кiшi медициналық қызметшiлер мен
мамандар, сондай-ақ анестезиология-
реанимацияның және интенсивтi терапия
бөлiмшелерiнiң (топтарының) кiшi
медициналық қызметшiлерi 12

инфицированными этими инфекциями 24 36
131. Работник, постоянно и непосредственно занятые
на обработке, очистке и концентрации сывороток 12 36
132. Работники, занятые на работах в боксах 12 36
133. Работники, постоянно и непосредственно занятые
на работах в холодильных камерах 12 36
134. Контролер и просмотрщик ампул с инъекционными
растворами при работе в затемненных помещениях 6
135. Слесарь-ремонтник и электромонтер по
обслуживанию электрооборудования, постоянно
занятые обслуживанием технологического
оборудования в производственных цехах 6
Детские приемники распределители для
несовершеннолетних и воспитательно-трудовые колонии
136. Врач, средний и младший медицинский персонал 12
Приемники-распределители, специальные
приемники и камеры предварительного заключения
137. Врач и средний медицинский персонал 12
Специализированные лечебно-профилактические
учреждения (СЛПУ), отделения (палаты) для принудительного
лечения больных алкоголизмом, наркоманией и токсикоманией
138. Врач (в том числе врач - руководитель отделения,
кабинета), кроме врача-лаборанта 30 36
139. Лаборант (в том числе врач-лаборант) 18 36
140. Медицинский статистик 12
141. Средний медицинский персонал (кроме лаборанта
и медицинского статистика) и младший
медицинский персонал 30 36
142. Сестра-хозяйка 12 36
Медицинские вытрезвители
143. Врач 12
144. Средний и младший медицинский персонал 12
Общие профессии медицинских работников
организаций здравоохранения, социального
обеспечения и образования
145. Врач, средний медицинский персонал,
работающие в барокамерах и кессонах 18 36
146. Инженерно-технические работники,
непосредственно работающие в лечебных
барокамерах 18 36
147. Врач, средний и младший медицинский персонал
венерологических стационаров закрытого типа 18
148. Младший медицинский персонал кожно-
венерологических организаций, отделений, палат
и кабинетов 12
149. Врач, средний и младший медицинский персонал
хирургических отделений и палат всех профилей
в стационарах 12
150. Работники центров и отделений микрохирургии,
непосредственно выполняющие под микроскопом
микрохирургические операции по реплантации
пальцев, кисти, сегментов конечностей, в
пластической микрохирургии, микрососудистой
хирургии 18 36
151. Врач, средний и младший медицинский персонал
подземных здравпунктов 12
152. Врач, средний и младший медицинский персонал и
специалисты, непосредственно участвующие в
операциях с применением аппаратов
"Искусственное сердце", "Искусственная почка",
"Искусственные легкие" и дыхательных центров,
а также младший медицинский персонал отделений
(групп) анестезиологии - реанимации и палат для
реанимации и интенсивной терапии 12

153. Дәрiгер анестезиолог-реаниматолог,
медициналық бибi-анестезиолог, сондай-ақ
анестезиология-реанимацияның және интенсивтi
терапия бөлiмшелерiнiң (топтарының) кiшi
медициналық қызметшiлерi (анестезиология-
реанимация бөлiмшелерiнiң (топтарының) мен
реанимация және интенсивтi терапияға арналған
палаталардың дәрiгер-зертханашысы аға
медбибiсi мен зертханашысынан басқа) 18
154. Кардиохирургия, комбустиология,
практология дәрiгерлерi 18
155. Экстракорпоральдық литотрипсия бойынша
органдар мен талшықтарды транплактологиялау
мен сақтау дәрiгерi мен орта медициналық
қызметшi 18
156. Анестезиология-реанимация бөлiмшелерiнiң
(топтарының) және реанимация және интенсивтi
терапияға арналған палаталардың
дәрiгер-зертханашысы, аға медициналық бибi
мен зертханашысы 12
157. Учаскелiк және аудандық (селолық)
аурухананың, селолық жердегi
амбулаториялардың дәрiгер-учаскелiк
терапевтi, жалпы аурулар бойынша дәрiгерi
(отбасылық дәрiгер), педиатр-дәрiгерi,
онколог-дәрiгерi, аурухана акушер-гинеколог-
дәрiгерi, жүйке аурулары дәрiгерi,
денсаулық сақтау пунктiнiң және медициналық
пунктiнiң дәрiгерi (стоматолог дәрiгер мен
тiс дәрiгерiнен басқа), цехтық дәрiгерлiк
учаскенiң учаскелiк терапевт-дәрiгерi,
жасөспiрiм терапевт-дәрiгерi; антирабикалық
екпе жасау кабинетiнiң дәрiгерi; дәрiгер-
бөлiмше, бөлiм, зертхана, кабинет,
қабылдау бөлмелерiнiң меңгерушiсi;
сондай-ақ аудан орталықтары мен селолық
жерлерге жататын елдi мекендерде орналасқан
госпиталдың, лазареттiң, медсанбаттың,
медсанротаның дәрiгерi 12
158. Денсаулық сақтау, бiлiм беру, әлеуметтiк
қамсыздандыру ұйымдарының және демалыс
үйлерінің дәрiгерi 12
159. Аурухананың әйелдер босанатын, әйелдер
босану бөлiмшесiнiң (палатасының), босану
алдындағы бөлімшесінің (палатасының) және
жүкті әйелдердің патологиясы бөлімшесінің
(палатасының) акушеркасы, медициналық пункттiң,
лазареттiң, фельдшерлiк-акушерлiк пункттiң
акушеркасы; жеке учаскеде жұмыс iстеп,
фельдшерлiк пункттiң фельдшерi мiндетiн
атқарушы әскери бөлiмнiң фельдшерi 12
160. Мұнай iздеу жұмыстарын жүргiзетiн
жасанды аралдардағы амбулаториялар мен
денсаулық сақтау пункттерiнiң дәрiгерi, орта
және кiшi медициналық қызметшiлер 12
161. Денсаулық сақтау және әлеуметтiк
қамсыздандыру мекемелерi (бөлiмшелерiнiң,
палаталарының және тоқтарының) орта және
кiшi медициналық қызметшiлерi балалар
ауруханаларының (және сәбилер яслилерi мен
ясли-бақшалардағы топтық медициналық
қызметшiлерi, сәбилер яслилерi мен
ясли-бақшалардағы ясли тобының нянясы
(санитарка-няня) 12
162. Денсаулық сақтау, бiлiм беру және
әлеуметтiк қамсыздандыру мекемелерiнiң кiшi
медициналық қызметшiлерi 12

153. Врач анестезиолог-реаниматолог, медицинская
сестра-анестезист, а также врач и средний
медицинский персонал (кроме врача-лаборанта,
старшей медицинской сестры и лаборанта отделений
(групп) анестезиологии-реанимации и палат для
реанимации и интенсивной терапии) 18
154. Врачи кардиохирурги, комбустиологи, проктологи 18
155. Врачи и средний медперсонал по
транплактологии, хранении органов и тканей по
экстракорпоральной литотрипсии 18
156. Врач-лаборант, старшая медицинская сестра и
лаборант отделений (групп) анестезиологии-
реанимации и палат для реанимации и интенсивной
терапии 12
157. Врач-участковый терапевт, врач общей практики
(семейный врач), врач-педиатр, врач-онколог;
врач - акушер-гинеколог стационара, врач-
невропатолог; врач здравпункта и медпункта
(кроме врачей стоматологов и зубных врачей),
врач участковый терапевт цехового врачебного
участка; врач-терапевт подростковый; врач
кабинета антирабических прививок; врач-
заведующий отделением, отделом, лабораторией,
кабинетом, покоями; врач-терапевт участковой и
районной (сельского района) больницы,
амбулатории в сельской местности, а также врач
госпиталя, лазарета, медсанбата и медсанроты,
расположенных в районных центрах и населенных
пунктах, относящихся к сельской местности 12
158. Врач организации здравоохранения, образования,
социального обеспечения и дома отдыха 12
159. Акушерка, работающая в стационаре родильного
дома, родильного отделения (палаты),
дородового отделения (палаты) и отделения
(палаты) патологии беременных, акушерка
медпункта, лазарета, фельдшерско-акушерского
пункта; фельдшер воинской части, работающий на
самостоятельном участке и выполняющий функции
фельдшера фельдшерского пункта 12
160. Врач, средний и младший медицинский персонал
амбулатории и здравпунктов на искусственных
островах нефтеразработок 12
161. Средний и младший медицинский персонал детских
стационаров (отделений, палат и групп)
учреждении здравоохранения и социального
обеспечения и групповой медицинский персонал
детских яслей и яслей-садов, няня (санитарка-
няня) в детских яслях и ясельных группах
яслей-садов 12
162. Младший медицинский персонал организаций
здравоохранения, образования и социального
обеспечения 12

163. Денсаулық сақтау, бiлiм беру және
әлеуметтiк қамсыздандыру мекемелерiнiң
орта медициналық қызметшiлерi 12
164. Протез жасау жөнiндегi медициналық
бөлiмдер мен ауруханалардың кiшi
медициналық қызметшiлерi 12
165. Ми қан айналымы бұзылған ауруларға арналған
неврологиялық бөлімшелерде жұмыс істейтін
дәрігер:
1) жұмыс күнінің жартысынан
кемінде жартысынан ауырып
жатқан адамдарға тікелей
қызмет көрсету кезінде; 18 <*>
2) аталған жұмыстарда жұмыс ауырып жатқан -
күнінің кемінде жартысынан адамдарға
тікелей аталған жұмыстарды қызмет көрсету
өткізген кезінде уақытына тепе-тең
166. Ми қан айналымы бұзылған
ауруларға арналған
неврологиялық бөлімшелерде
жұмыс істейтін кіші және
орта медициналық персонал 18
167. Жұмыс жылына:
50-ден 200 сағатқа дейiн 12
201-ден 300 сағатқа дейiн 18
300-ден 400 сағатқа дейiн 24
401-ден 500 сағатқа дейiн 30
500-ден көп сағат ұшатын дәрiгер,
фельдшер және медициналық бибi 36
168. Темiржол көлiгiмен жүретiн фельдшер 12
169. Дене-бiтiмi кемiс балалардың немесе
психикасы бұзылмай жүру-қозғалу
аппараты бұзылған, орталық нерв жүйкесiне
зақым келген балаларға арналған емдеу-алдын
алу мекемелерiнiң (бөлiмшелердiң, топтардың),
әлеуметтiк қамсыздандыру мекемелерiнiң
дәрiгерi, орта және кiшi медициналық
қызметшiлерi 12
170. Емдеу-алдын алу мекемелерi мен мүгедектер
үйiндегі жұлыны мен сегiзкөзi (жататын
аурулар) зақымданған ауруларға арналған
бөлiмшелердiң және палаталардың дәрiгерi,
орта және кiшi медициналық қызметшiлерi,
сондай-ақ осы ауруларға қызмет көрсетумен
айналысатын көпшiлiк-мәдени шаралар
жөнiндегi нұсқаушы 12 36
171. Емдеу-алдын алу мекемелерiндегi
дератизациялаудың ошақтық, камералық және
алдын алу дезинфекциясымен,
дезинфекциялаумен, дератизациялаумен
айналысатын дезинфекциялаушы 12 36
172. Күйiк бөлiмшелерiнiң (палаталарының) орта
және кiшi медициналық қызметшiлерi 12
173. Плиталар мен автоклавтардың жанында тұрып
жұмыс iстейтiн медициналық бибi (диет
бибiсi) мен сүт асүйiнiң санитаркасы 12
174. Бокстарда жұмыс iстейтiн қанды жинау және
оны өңдеу жөнiндегi дәрiгер, орта және
кiшi медициналық қызметшiлер 12 36
175. Мәйiт қаны мен мәйiт талшығын әзiрлеумен
және консервациялаумен айналысатын
зертханалар, бөлiмшелер және бөлiмдер
қызметшiлерi 12 36
176. Кәрі адамдар мен мүгедектердің жалпы типтегі
үйлерінің, гериатриялық ауруханалардың
(бөлімшелердің, кабинеттердің), бикелік күтім
үйлерінің, паллиативтік көмек орталығының
белгілі тұрағы жоқ адамдарға арналған
әлеуметтік бейімдеу орталықтарының
дәрігері мен орта медициналық персоналы,
кіші медициналық персоналы, санитарка <*> 12 36
177. Әлеуметтiк жүйесiнiң жалпы кәсiптегi
жұмысшыларын өндiрiстiк оқытып-үйрету
нұсқаушысы:

163. Средний медицинский персонал организаций
здравоохранения, образования и социального
обеспечения 12
164. Младший медицинский персонал медицинских
отделов и стационаров по протезированию 12
165. Врач, занятый в неврологическом
отделении для больных с нарушением мозгового
кровообращения:
1) при непосредственной занятости не менее
половины рабочего дня обслуживанием больных 18 -
2) при непосредственной занятости пропорцио-
на указанных работах менее нально времени
половины рабочего дня занятости
обслуживанием
больных
166. Младший и средний медицинский
персонал, занятые в неврологических
отделениях для больных с нарушением
мозгового кровообращения 18
167. Врач, фельдшер и медицинская сестра при числе
часов налета за рабочий год:
От 50 до 200 часов 12
От 201 до 300 часов 18
От 301 до 400 часов 24
От 401 до 500 часов 30
Свыше 500 часов 36
168. Фельдшер разъездной на железнодорожном
транспорте 12
169. Врач, средний и младший медицинский персонал
лечебно-профилактических организаций (отделений,
групп), организаций социального обеспечения,
организаций (групп) образования для детей с
физическими дефектами или с поражением
центральной нервной системы с нарушением
опорно-двигательного аппарата без нарушения
психики 12
170. Врач, средний и младший медицинский персонал
отделений и палат для больных с поражением
спинного мозга и позвоночника (спинальных
больных) в лечебно-профилактических
учреждениях и домах инвалидов, а также
инструктор по культмассовой работе, занятый
обслуживанием этих больных 12 36
171. Дезинфектор, занятый на очаговой, камерной и
профилактической дезинфекции, дезинфекции,
дератизации в лечебно-профилактических
учреждениях 12 36
172. Средний и младший медицинский персонал
ожоговых отделений (палат) 12
173. Медицинская сестра (диетическая) и санитарка
молочной кухни, работающие у плиты и автоклавов 12
174. Врач, средний и младший медицинский персонал и
препаратор по сбору и обработке крови,
работающие в боксах 12 36
175. Работники лаборатории, отделений и отделов,
занятые заготовкой и консервацией трупной
крови и трупных тканей 12 36
176. Врач и средний медицинский персонал, младший
медицинский персонал, санитарка домов для
престарелых и инвалидов общего типа,
гериатрических больниц (отделения, кабинет),
хосписов, домов сестринского ухода, центров
паллиативной помощи, центров социальной
адаптации для лиц, не имеющих определенного
места жительства 12 36
177. Инструктор производственного обучения рабочих
массовых профессий системы социального
обеспечения:

1) туберкулезбен ауыратындарды 12 36
2) жүйкесi ауыратындарды 30 36
178. Жұмыс күнiнiң 50 пайыздан кем емес уақытын
барлық негiзгi қызметшiлерiне қосымша
демалыс беру көзделген цехтарда,
бөлiмшелерде, бөлiмдерде және зертханаларда
жабдықтарды, аппаратураларды және жарық
беру көздерiн жөндеумен айналысатын
медициналық жабдықтарды жөндеушi және оларға
қызмет көрсетушi слесарь-сантехник, электр
механик, электр монтер, электр жабдығын
жөндеушi электр монтер 6
44. РАДИОАКТИВТI ЗАТТАРМЕН ЖӘНЕ ИОНДАУШЫ СӘУЛЕ
КӨЗДЕРIМЕН ЖҰМЫС ІСТЕУ
РАДИОАКТИВТI ЗАТТАРДЫҢ ГАММА-СӘУЛЕЛЕНУ КӨЗДЕРI
РЕТIНДЕ ҚОЛДАНЫЛУЫ
1. Гамма-дефектоскопия жөнiндегi
қондырғыларда тiкелей жұмыс iстейтiн
қызметшiлер:
1) алып жүретiн қондырғыларда
iстейтiндер 18 36
2) тұрақты қондырғыларда
iстейтiндер 12 36
2. Өндiрiстiк және медициналық
гамма-қондырғылары мен аппараттарында
тiкелей жұмыс iстейтiн қызметшiлер 18 36
3. 100 миллиграмм-эквивалент радийден көп
мөлшердегi гамма-активтi заттарды жинаумен,
тасымалдаумен, қоймаға салумен, сақтаумен
және көмумен тiкелей айналысатын
қызметшiлер 18 36
4. Гамма-терапиямен және эксперименттiк
гамма-сәулелерiмен тiкелей жұмыс iстейтiн
қызметшiлер:
1) радиоактивтi дәрiлер салынған ауру
адамдарға палатада қызмет көрсетумен
айналысатын 18 36
2) гамма-қондырғыларымен жұмыс
iстейтiн 18 36
3) радиоманипуляциялық кабинеттер мен
зертханаларда гамма-дәрi-дәрмектерiмен
жұмыс iстейтiн 24 36
РЕНТГЕНДIК СӘУЛЕЛЕНУ
5. Рентген-дефектографиялық өндiрiстiк
қондырғыларда жұмыспен тiкелей айналысатын
қызметшiлер 12 36
6. Рентген, дефектоскофты радиозотопты
қондырғыларында жұмыспен тiкелей
айналысатын қызметшiлер 18 30
7. Бета-аппликаторларын қолданып, рентген
терапиямен, эксперименттiк рентгенмен
сәулелендiрумен және сәулелiк терапиямен
тiкелей айналысатын қызметшiлер 12 36
8. Рентген диагностикада, флюорографияда,
ратоциялық рентген терапевтiк
қондырғыларында көзбен бақылау жасап
тiкелей жұмыс iстейтiн қызметшiлер 18 30
9. Рентгендiк, флюорографиялық кабинеттер
мен қондырғылардың санитаркасы 12 36
10. Рентген түтiктерi және түтiктi рентген
аппараттарын зерттеумен, сынаумен және
жөндеумен (жұмыс орнында ұсақ жөндеу
жұмыстарын орындаумен) тiкелей айналысатын
қызметшiлер 12 36
11. Қуаты 30 киловольттан астам
электронографтық және электрондық
микроскоптарда тiкелей жұмыс iстейтiн
қызметшiлер 12 36
12. Рентген, флюрография кабинеттері
мен қондырғылардың санитары:
1) дәрігер рентгенмен диагностикалау,
флюрография, рентгенотерапевтикалық
қондырғыда бақылап тұру жұмыстарын
орындау кезінде жұмыс күнінің кемінде
жартысында дәрігерге тікелей көмек

1) туберкулезных 12 36
2) психохроников 30 36
178. Слесарь-сантехник, электромеханик,
электромонтер по ремонту и обслуживанию
медицинского оборудования, механик,
электромонтер по ремонту электрооборудования,
занятые не менее 50 % рабочего времени
ремонтом оборудования, аппаратуры и освещения в
цехах, отделениях, отделах и лабораториях, где
всем основным работникам предусмотрен
дополнительный отпуск 6
44. Работа с радиоактивными веществами и
источниками ионизирующих излучений
Сноска. Раздел 44 с изменениями, внесенными приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 27.08.2008 № 226-п (порядок введения в действие см. п. 3 ).
Применение радиактивных веществ в качестве
источников гамма-излучения
1. Работники, непосредственно занятые на
установках по гамма-дефектоскопии:
1) на переносных установках 18 36
2) на стационарных установках 12 36
2. Работники, непосредственно занятые на
зарядке и испытании промышленных и
медицинских гамма-установок и аппаратов 18 36
3. Работники, непосредственно занятые на сборе,
транспортировке, складировании, хранении и
захоронении гамма-активных веществ в
количестве свыше 100 миллиграмм-эквивалентов
радия 18 36
4. Работники, непосредственно занятые на гамма-
терапии и экспериментальном гамма-облучении:
1) в палатах по обслуживанию больных с
наложенными радиоактивными препаратами 18 36
2) с гамма - установками 18 36
3) с гамма - препаратами в
радиоманипуляционных кабинетах и
лабораториях 24 36
Рентгеновское излучение
5. Работники, непосредственно занятые на
промышленных установках по рентгено-
дефектографии 12 36
6. Работники, непосредственно занятые на
переносных дефектоскопических радиозотопных
и рентгеновских аппаратах 18 30
7. Работники, непосредственно занятые на
рентгенотерапии, экспериментальном
рентгенооблучении и на лучевой терапии
с применением бета-аппликаторов 12 36
8. Работники, непосредственно занятые на
рентгенодиагностике, флюорографии, на
ротационной рентгенотерапевтической установке
с визуальным контролем 18 30
9. Санитарка рентгеновских, флюорографических
кабинетов и установок 12 36
10. Работники, непосредственно занятые
исследованием, испытанием и наладкой (с
выполнением мелких ремонтных работ
непосредственно на месте) рентгеновских
трубок и рентгеноаппаратов с трубками 12 36
11. Работники, непосредственно занятые на
электронографах и электронных микроскопах
напряжением свыше 30 киловольт 12 36
12. Санитарка рентгеновских, флюоро-
графических кабинетов и установок:
1) при непосредственной занятости
не менее половины рабочего дня
оказанием помощи врачу при
выполнении им работ по
рентгенодиагностике, флюорографии,
на рентгенотерапевтической

көрсеткенде 18 36
2) жұмыс уақытының кемінде дәрігерге
жартысын аталған жұмыстарда көмек көрсету
тікелей жұмыс істеу кезінде уақытына
тепе-тең
13. Ультрадыбыс диагностикасымен көзбен көрiп,
тiкелей айналысатын қызметшiлер 16 30
14. Жоғары интенсивтi лазерлiк сәуленi қолданып
тiкелей лазерлiк терапиямен айналысатын
қызметшiлер 16 30
16. Магниттi-резонансты томография жұмысымен
тiкелей айналысатын қызметшiлер 12 36
РЕНТГЕН ЖӘНЕ ГАММА-СӘУЛЕЛЕРДIҢ ФИЗИКАСЫ
МЕН ДОЗИМЕТРИЯСЫ
17. Эксперименттiк зерттеулермен және
дозиметриялық өлшеумен тiкелей
айналысатын қызметшiлер 18 36
18. Дозиметриялық және радиометриялық
аппаратуралармен айналысатын қызметкерлер 18 36
19. Циклотрон У-150, электрондарды күшейтетін ЭЛВ-4
және ауыр иондарды күшейтетін УКП-2-1
айналысатын қызметкерлер,
мамандар мен басшылар 18 36
24. Сип ауданында зерттеу жұмыстарымен айналысатын
проба алатын оны тасымалдайтын қызметкерлер 18 36
25. Радиоактивтi заттармен және дозиметриялық
өлшемдермен тiкелей жұмыс iстейтiн
дәрiгерлер (оның iшiнде басшылар), орта және
кiшi медициналық қызметшiлер,
инженерлiк-техникалық қызметшiлер 16 36
26. Электр магниттi өрiстерге дозиметриялық
бақылау жасаумен тiкелей айналысатын
дәрiгерлер (оның iшiнде басшылар), орта
медициналық қызметшiлер, электр магниттi
өрiстер мен басқа да физикалық құбылыстар
зертханасының инженерлерi, техниктері 12 36
27. Табиғи және жасанды радон ванналарын
тiкелей жасаумен және оларға қызмет
көрсетумен айналысатын қызметшілер 12 36
ЯДРОЛЫҚ ЭНЕРГЕТИКАЛЫҚ ҚОНДЫРҒЫЛАРДЫҢ ҒЫЛЫМИ-ЗЕРТТЕУ,
КӨЛIКТIК, ЭНЕРГЕТИКАЛЫҚ, ТӘЖIРИБЕЛIК-ӨНЕРКӘСIПТIК АТОМ
РЕАКТОРЛАРЫ МЕН ПРОТОТИПТЕРI, ЖЕДЕЛДЕТКIШ ҚОНДЫРҒЫЛАР
МЕН НЕЙТРОНДАРДЫҢ КӨЗДЕРI
28. Атом реакторларында пайдалану, жөндеу
және эксперименттiк жұмыстармен тұрақты
айналысатын қызметшiлер:
1) ионданушы сәулелер аймағында тұрақты
жұмыс кезiнде қуаты 2000 квт-тан жоғары
реакторларда 24 36
2) қуаты 2000 квт-тан кем реакторларда 18 36
29. Нейтронды көздермен (радий-бериллилiк,
полоний-бериллилiк және басқалары) тiкелей
жұмыс iстейтiн қызметшiлер 18 36
30. Циклотронда, бетатронда, тікелей
күшейткіштерде және басқа да күшейткіш
қондырғыларда істейтін қызметкерлер 18 36
АШЫҚ РАДИОАКТИВТI КӨЗДЕР ҚОЛДАНЫЛЫП IСТЕЛIНЕТIН ЖҰМЫС
31. Ашық радиоактивтi заттармен тiкелей жұмыс
iстейтiн (жасаумен, өңдеумен, сақтаумен,
ыдыстарға салумен, зерттеумен, қолданумен
және жұмыстың басқа да түрлерiмен)
қызметшiлер
1) жұмыс орнында 3 сыныпты жұмысқа сәйкес
келетiн белсендiлiкпен 12 36
2) жұмыс орнында 2 сыныпты жұмысқа сәйкес
келетiн белсендiлiкпен 18 36
3) жұмыс орнында 1 сыныпты жұмысқа сәйкес
келетiн белсендiлiкпен 24 36
32. Табиғи және жасанды радон ванналарын
жасаумен және оларға қызмет көрсетумен
тiкелей айналысатын қызметшiлер 12 36
45. ЗЕРТХАНАЛАР, ҒЫЛЫМИ-ЗЕРТТЕУ ЗЕРТХАНАЛАРЫ, ИНСТИТУТТАРЫ, МЕКЕМЕЛЕРІ МЕН ҰЙЫМДАРЫ, ОҚУ ОРЫНДАРЫНЫҢ ЗЕРТХАНАЛАРЫ
1. Зертханашы мен препаратор, инженер,
техник, химик, шебер, аға зертханашы,
аға инженер, аға техник, аға шебер,
аппаратшы, аға және кiшi ғылыми
қызметкерлер, зертхана меңгерушiсi және
оның орынбасары, биолог, биофизик,
биохимик, медицина дәрiгерi, ветеринар
дәрiгерi, зоолог, зоотехник, кiшi және орта
медициналық қызметшiлер, дәрiшi,
фармаколог, энтомолог, миколог, микробиолог,
сот медициналық сараптамашы: көпшiлiк
үй-жайлар мен бокстарда ауыртқыш
микробтармен, вирустармен,
актинимицетаттармен, хайуанаттармен,
буынаяқтылармен, жұқпалы ауыртқыш
микробтармен, вирустармен,
токсоплазмалармен, сондай-ақ жұқпалы
аурулармен ауыратын сырқаттардан түсетiн
бөлiнiп шығатын заттар мен қандарға зерттеу
жұмыстарын жүргiзетiндер (ауыртқыш және
жұқпалы микробтар мен вирустарға:

установке с визуальным контролем 18 36
2) при непосредственной занятости пропорцио-
на указанных работах менее половины нально времени
рабочего дня занятости
оказанием
помощи врачу -
13. Работники, непосредственно занятые на
ультразвуковой диагностике с визуальным
контролем 16 30
14. Работники, непосредственно занятые на
лазерной терапии с применением высоко-
интенсивного лазерного излучения 16 30
16. Работники, непосредственно занятые на
магнитно-резонансной томографии 12 36
Физика и дозиметрия рентгеновых и гамма-лучей
17. Работники, непосредственно занятые
экспериментальным исследованием и
дозиметрическим измерением 18 36
18. Работники, непосредственно занятые с
источниками на градуировке дозиметрической
и радиометрической аппаратуры 18 36
19. Рабочие, специалисты и руководители, постоянно
занятые на работах на циклотроне У-150,
ускорителя электронов ЭЛВ-4 и ускорителя
тяжелых ионов УКП-2-1 в условиях радиационной
опасности 18 36
20. Рабочие, специалисты и руководители, постоянно
занятые на работах с радиоактивными веществами
активностью на рабочем месте от МЗА до 10
милликюри радия 226 или эквивалентный по
радиотоксичности количества радиоактивных
веществ и на ремонте оборудования в этих
условиях 12 36
21. Рабочие, специалисты и руководители, постоянно
занятые на работах с радиактивными веществами
активностью на рабочем месте свыше 10 милликюри
радия 226 или эквивалентный по радиотоксичности
количества радиоактивных веществ и на ремонте
оборудования в этих условиях 18 36
22. Работники, занятые радиационным и
спектрометрическим измерением органических
веществ (сероводородсодержащая углеводородная
продукция) 18 36
23. Рабочие, специалисты и руководители, постоянно
занятые изготовлением изделий из бериллия и его
соединений, на ремонте технологического
оборудования в условиях берилловой вредности 18 36
24. Работники, занятые проведением
исследовательских работ территории Сип,
отбором проб, транспортировкой проб 18 36
25. Врачи (в том числе руководители), средний и
младший медперсонал, инженерно-технические
работники, занятые непосредственно работой с
радиоактивными веществами и дозиметрическими
измерениями 16 36
26. Врачи (в том числе руководители), средний
медперсонал, инженеры, техники лаборатории
электромагнитных полей и других физических
фактов, непосредственно занятые дозиметрическим
контролем электромагнитных полей 12 36
27. Работники, непосредственно занятые
приготовлением и обслуживанием естественных
и искусственных радоновых ванн 12 36
Исследовательские, транспортные, энергетические,
опытно-промышленные атомные реакторы и прототипы
ядерных энергетических установок, ускорительные
установки и источники нейтронов
28. Работники, постоянно занятые эксплуатационными,
ремонтными и экспериментальными работами на
атомных реакторах:
1) мощностью свыше 2000 кВт при постоянной
работе в зоне ионизирующих излучений 24 36
2) мощностью менее 2000 кВт 18 36
29. Работники, непосредственно занятые с
нейтронными источниками (радий - бериллиевые,
полоний - бериллиевые и другие) 18 36
30. Работники, непосредственно занятые на
циклотронах, бетатронах, линейных ускорителях
и других ускорительных установках 18 36
Работа с применением открытых
радиактивных источников
31. Работники, непосредственно занятые на работах
с открытыми радиоактивными веществами
(изготовлением, переработка, хранение,
расфасовка, исследование, применение и др.
виды работ)
1) с активностью на рабочем месте,
соответствующей 3 классу работ 12 36
2) с активностью на рабочем месте,
соответствующей 2 классу работ 18 36
3) с активностью на рабочем месте,
соответствующей 1 классу работ 24 36
32. Работники, непосредственно занятые
приготовлением и обслуживанием естественных
и искусственных радоновых ванн 12 36
45. Лаборатории, научно-исследовательские лаборатории,
институты, учреждения и организации, лаборатории
учебных заведений
1. Лаборант и препаратор, инженер, техник, химик,
мастер, старший лаборант, старший инженер,
старший техник, старший мастер, аппаратчик,
старший и младший научные сотрудники,
заведующий лабораторией и его заместитель,
биолог, биофизик, биохимик, врач медицинский,
врач ветеринарный, зоолог, зоотехник, младший
и средний медицинский персонал, провизор,
фармаколог, энтомолог, миколог, микробиолог,
судебномедицинский эксперт:

1) iш сүзегiн, А және Б паратифтер мен басқа
да салмонеллоздердi, дизентериялардың, таз
ауруының, мерездi, листереллозды,
эризипелоидты, туберкулезді, дифтерияны,
ботулизмдi, газ гангренасын, тырыспаны,
жалған туберкулезді, аусылды, қайталама
iш сүзектi, паппатчи безгегiн, паротиттi,
iсiк тудыратын вирустарды қоздырғыштар,
сондай-ақ жануарлардан және бактериядан
алынатын уытты заттар жатады) 12 36
2) мәйiт материалымен жұмыс iстейтiндер 12 36
3) газ сипатты және тез ұшып кететiн уытты
заттарды: галоидтар мен туынды галоидтарды,
ангидридтар мен органикалық және
органикалық емес қышқылдарды, галоидпен
алмастырылатын кетондар мен эфирлердi;
фосфор мен оның қосындыларын, мышьяк пен
оның қосындыларын, қорғасынды, күкiрттi
көмiртектi, күкiрттi сутегiн, меркаптанды,
қышқылдарды (бор қышқылы мен ас қышқылдарын
қоспағанда), азот тотықтарын;
нитрохлоридтарды; хлороформдарды,
дихлороэтан және басқа да хлорланған көмiр
сутегiлерiн; бензол, толуолдарды,
ксилолдарды, фенолды және басқа да туынды
хош истiлер қатарын; уайтспирттi,
күкiрттi эфирдi, метил спиртi мен басқа да
ерiтiндiлердi; пиридин мен оның негiзiн;
аммиак, бiрiншi, екiншi қайталама және
үшiншi қайталама аминдердi; нитробензолды,
нитрометанды және басқа да нитро
қосындыларды; циандық және тиоциандық
қосындыларды, метал сынабын, сынап
туындылары мен оның тұздарын; фторлы
органикалық қосындыларды; формалин,
формальдегидтi, акролеиндi, сiрке қышқылды
ангидридтi, ацетонигидридтi, этилацетатты,
метилацетатты және басқа да ұшпалы
альдегидтердi; жәй және күрделi эфирлердi;
нитридтар мен изонитридтарды, гидразин мен
алмастырылған гидразиндердi; анилдi
бояғыштар мен олардың жартылай өнiмдерiн,
өңделген көмiр өнiмдерiн; өңделген мұнай
өнiмдерiн; аминопластарды, хош иiстi және
көмiртек сутегiн, хлоропрендi, совпрендi,
резиниттi, синтетикалық латекстi,
алкалоидтарды, көзден жас ағызатын,
iрiңдететiн, тұншықтырғыш және жалпылай
улы әсерi бар қоспаларды қолданып талдау
жасау жұмысын iстейтiндер; осы химиялық
өнiмдерден босаған ыдыстарды жуушы,
сондай-ақ толық жұмыс күнi бойы тiкелей
химиялық және сантехникалық жабдықтарға
қызмет көрсетумен және оларды жөндеумен
айналысатын зертхана жұмысшылары 12
4) энцефалит, алапес, мененгит, көше
құтырмасы, сары безгек, пситтакоза,
орнитоза, полимиелит, табиғи шешек,
геморрагиялық безгек, жұқпалы гепатит,
бөрiтпе сүзек, Ку безгегi және аса
жұқпалы басқа да риккетсиоздардың тiрi
дақылдарымен, сондай-ақ тырысқақ,
топалаң, маңқа, мелиоидоза, оба,
бруцеллез, туляремия немесе осы iндеттер
жұқтырылған хайуанаттармен тұрақты және

1) производящие работы в общих помещениях и
боксах с болезнетворными микробами, вирусами,
актиномицетами, с животными и членистоногими,
инфицированными болезнетворными микробами,
вирусами, токсоплазмами, а также по
исследованию выделений и крови, поступающих от
больных и инфекционными заболеваниями 12 36
(К болезнетворным микробам и вирусам относятся:
возбудители брюшного тифа, паратифа А и Б и
других салмонеллозов, дизентерии, грибков,
сифилиса, листереллоза, эризипелоида,
туберкулеза, дифтерии, ботулизма, газовой
гангрены, столбняка, псевдотуберкулеза, ящура,
возвратного тифа, лихорадки паппатачи, паротита,
опухолеродные вирусы, а также ядовитые продукты
животного и бактерийного происхождения -
токсины);
2) работающие с трупным материалом 12 36
3) работающие по анализу с применением
газообразных и легколетучих токсических веществ:
галоиды и галоидные производные, ангидриды
органических и неорганических кислот,
галоидозамещенные кетоны и эфиры;
фосфор и его соединения; мышьяк и его
соединения; свинец, сероуглерод, сероводород,
меркаптаны; кислоты (за исключением борной и
пищевых кислот); окислы азота; нитрохлориды;
хлороформ, дихлорэтан и другие хлорированные
углеводороды; бензол, толуол, ксилол, фенол
и другие производные ароматического ряда;
уайт-спирт; серный эфир, метиловый спирт и
другие растворители; пиридин и его основания;
аммиак, первичные, вторичные и третичные
амины; нитробензол, нитрометан и другие
нитросоединения; цианистые и тиоцианистые
соединения; металлическая ртуть, производные
ртути и ее соли; фторорганические соединения;
формалин, формальдегид, акролеин, уксусный
ангидрид, ацетонигидрид, этилацетат,
метилацетат и другие летучие альдегиды;
эфиры простые и сложные; нитриды и изонитриды;
гидразин и замещенные гидразины;
анилокрасители и их полупродукты, аминопласты,
продукты переработки угля, продукты
переработки нефти, ароматические и
хлорированные углеводороды, хлоропрен,
совпрен, резинит, синтетический латекс,
алкалоиды; соединения, обладающие слезоточивым,
нарывным, чихательным, удушливым и обЩеядовитыми
действиями; мойщик посуды из под этих
химпродуктов, а также рабочие лабораторий,
непосредственно занятые в течение полного
рабочего дня обслуживанием и ремонтом
химического и сантехнического оборудования 12
4) непосредственно и постоянно работающие с
живыми культурами особо опасных инфекций -
энцефалитов, лепры, менингита, уличного
бешенства, желтой лихорадки, пситакоза,
орнитоза, полиомиелита, натуральной оспы,
геморрагической лихорадки, вирусного гепатита,
сыпного тифа, лихорадки Ку и другие
риккетсиозов, а также холеры, сибирской язвы,
сапа, мелиоидоза, чумы, бруцеллеза, туляремии,
а также с животными, зараженными указанными

тiкелей жұмыс iстейтiн өндiрiс қызметшiлерi 24 36
5) лептоспироздың тiрi дақылдарымен
тұрақты жұмыс iстейтiндер 18 36
6) күштi қышқылдарды, хлорлы әктi,
хлорды, бромды, циандық қоспаларды,
фенолды, формальдегидтi, құрамында күкiрт
бар органикалық қоспаларды;
қорғасын, марганец, мышьякты, сурьмянды,
хромды, фторлы және сынапты қоспаларды,
метиль спиртi мен метилацетатты, хлорланған
және хош иiстi көмiр сутегiлер мен олардың
нитро және амин қоспаларын; ыстық және
балқытылған металдар мен олардың
балқымаларын, рудалардың күйдiрмесi мен
балқымасының өнiмдерi мен жартылай өнiмдерiн
iрiктеудiң өндiрiстiк үй-жайларында жұмыс
iстеушiлер 12
7) аэрофото түсiру материалдарын
камеральдық өңдеу жұмысын iстейтiндер және
топографиялық геодезиялық және географиялық
жоспарлары мен карталарын жасау жұмысын
iстейтiндер 6
8) спектралдық талдау жұмысын жүргiзушiлер 6
9) сынап приборлары мен аппараттарында
тiкелей және тұрақты жұмыс iстейтiндер 12 36
10) спектрографтарда, стилометрлерде
және стилоскоптарда спектралдық талдау
бойынша жұмыс iстейтiндер 6
11) көмiр сынамасын талдау бойынша жұмыс
жүргiзетiндер 6
12) пластометрикалық көрсеткiштердi анықтау
бойынша жұмыс iстейтiндер 6
13) ЖҚТБ вирустарымен тікелей және тұрақты
жұмыс істейтіндер, сондай-ақ ВИЧ-диагностика
зертханаларында жұмыс iстейтiндер 24 36
2. 1) 1.1 тармақтың 1-тармақшасында
көрсетiлген 12 36
2) 1.4 тармақтың 4-тармақшасында
көрсетiлген 24 36
3) 1.5 тармақтың 5-тармақшасында
көрсетiлген ауру жұқтырылған хайуанаттарды
күтiп, жайлайтын виваридiң жұмысшысы 18 36
3. Бүркегiштермен, аэрозол генераторларының
тозаңдатқыштармен де және автомашиналармен
де өсiмдiктерге улы химикаттар шашумен және
тозаңдатумен, сондай-ақ уларды дайындаумен,
ыдыстарға салумен және кемiрушiлерге қарсы
учаскелердi өңдеумен тiкелей және тұрақты
айналысатын зертхана қызметшілерi
Өсімдіктерге улы химикаттар
себумен және бүркумен айналысатын
және автомашиналарда себумен
және бүркумен айналысатын,
сондай-ақ улы заттарды дайындаумен
және кемірушілерге қарсы
учаскелерді өңдеумен тікелей
және тұрақты айналысатын
зертхана қызметкерлері 12 36
4. 1) резина қоспаларына арналған химиялық
материалдарды тiкелей талдаумен айналысатын 12
2) резина қоспаларының өзiн дайындаумен
және вулканизациямен тiкелей айналысатын
зертхана қызметшiлерi 6
5. Асбестпен және асбестiк техникалық
бұйымдармен тiкелей және тұрақты жұмыс
iстейтiн зертхана қызметшiлерi 12 36
6. Техникалық көмiрсутек (күйе) өндiрiсiне
тiкелей қызмет көрсетумен айналысатын
зертхана қызметшiлерi 12
7. Колористикалық зертханалардың
қызметшiлерi 12
8. Пластмассаларға әртүрлi физикалық
тексеру жұмысын тiкелей жүргiзетiн
зертхана қызметшiлерi 6

выше инфекциями 24 36
5) постоянно работающие с живыми культурами
лептоспироза 18 36
6) работающие в производственных помещениях
по отбору проб крепких кислот, хлорной извести,
хлора, брома, цианистых соединений, фенола,
формальдегида, серосодержащих органических
соединений; свинцовых, марганцевых,
мышьяковистых, сурьмянистых, хромовых,
фтористых и ртутных соединений, метилового
спирта и метилацетата, хлорированных и
ароматических углеводородов и их нитро- и
аминосоединений; горячих и расплавленных
металлов и их сплавов, продуктов и
полупродуктов обжига и плавки руд 12
7) работающие на камеральной обработке
аэрофотосъемочных материалов и на работах по
составлению топографических, геодезических и
географических планов и карт 6
8) производящие работы по спектральному
анализу 6
9) непосредственно и постоянно работающие на
ремонте ртутных приборов и аппаратов 12 36
10) работающие по спектральному анализу на
спектрографах, стилометрах и стилоскопах 6
11) производящие работы по анализу проб угля 6
12) работающие по определению пластометрических
показателей 6
13) непосредственно и постоянно работающие с
вирусами СПИД, а также в лаборатории ВИЧ-
диагностика 24 36
2. Рабочий вивария, обслуживающий зараженных
животных:
1) указанных в пункте 1, подпункта 1 12 36
2) указанных в пункте 1, подпункта 4 24 36
3) указанных в пункте 1, подпункта 5 18 36
3. Работники лаборатории, непосредст-
венно и постоянно занятые опрыски-
ванием и опыливанием растений
ядохимикатами, и на опрыскивателях,
опыливателях аэрозольных
генераторах и автомашинах, а также
приготовлением ядов и обработкой
участков против грызунов 12 36
4. Работники лабораторий:
1) непосредственно занятые анализом химических
материалов, идущих для резиновых смесей 12
2) непосредственно занятые на изготовлении
самих резиновых смесей и вулканизации 6
5. Работники лабораторий, непосредственно и
постоянно работающие с асбестом и
асбестотехническими изделиями 12 36
6. Работники лабораторий, непосредственно
обслуживающие производство технического
углерода (сажи) 12
7. Работники колористических лабораторий 12
8. Работники лабораторий, непосредственно
производящие различные физические исследования
пластмасс 6

9. Ванадий, селен, теллур, германий, кремний,
титан, ниобий, тантал, цирконий, гафний,
талий қосындыларына талдау жасаумен
тiкелей айналысатын зертхана қызметшiлерi 12
10. Липаритпен және оны өңдеу кезiнде алынған
жартылай өнiмдерiмен тiкелей және тұрақты
жұмыс жүргiзетiн зертхана қызметшiлерi 18 36
11. Сiлтiлiк және сiлтiлiк топырақ
металдарының балқытылған хлоридтерiмен,
ниобийдiң, хлордың, темiрдiң, титанның
ұшпалы хлоридтерiмен талдау жұмысын
жүргiзетiн зертхана қызметшiлерi 12
12. Зертханалар қызметшiлерi:
1) қос хлорлы балқытылған қалайының, қос
хлорлы сурьманың, сулеманың, фенол, крезол,
бихроматтың, калийдiң, күкiрт қышқылды
қалайының, лактардың, ксилолдың, толуолдың,
этилацеттiң, бутилацеттiң талдауымен
тiкелей айналысатын 12
2) чугуннiң, болаттың, руданың, шлактың,
флюстардың, ферросплавтардың, силикаттардың,
түстi металдың, газдардың, реактивтердiң
талдауымен және қышқылдарды, сiлтiлердi,
бензолды және басқа да күштi әсер ететiн
заттарды қолданып құбырларды сырлаумен
тiкелей айналысатын 12
3) сынамаларды құрғақтай тегiстеу мен өңдеу
тәсiлмен тiкелей айналысатын 12
4) созу және механикалық сынақ тәсiлмен
сынамалардың ыстықтай дайындалған үлгiлерiн
ғана термоөңдеумен, прокаттаумен, құюмен
және өңдеумен тiкелей айналысатын 6
5) ыстық газдарды, ыстық және балқытылған
металдар мен олардың құймаларын, флюстар
мен ферросплавтардың ыстық сынамаларын
iрiктеумен тiкелей және тұрақты айналысатын 12
6) электронды микроскоппен және қуаты
30 кВт-дан асатын электронографта жұмыс
iстеу кезiнде зерттеудiң физикалық
тәсiлдерiн жүргiзумен тiкелей айналысатын 12 36
7) электр пештерге қызмет көрсетумен,
металдар мен ферросплавтарды құюмен, темiр
ұнтағын пiсiрумен тiкелей айналысатын 6
8) рудаларды, көмiрдi, ферросплавтарды
және концентраттарды ұнтақтаумен және
кептiрумен тiкелей және тұрақты айналысатын 12
9) зертхана жағдайында электролиздеумен
тiкелей және тұрақты айналысатын 12
13. Жартылай өткiзгiш металдар мен олардың
физикалық қасиеттерiн талдаумен тiкелей
айналысатын зертхана қызметшiлерi
(зертханашы, инженер, техник, химик және
препаратор) 12
14. Сирек кездесетiн және бытыраңқы металдарды,
құймаларды және олардың қосындыларын
(бериллийдiң, стронцийдiң, цирконийдiң,
висмуттың, сурьманың, мышьяктың және
басқаларының) талдаумен тiкелей
айналысатын зертхана қызметшiлерi
(зертханашы, инженер, техник, химик және
препаратор) 12
15. Қалыптағыш материалдардың барлық түрлерiне
сынақ жүргiзумен айналысатын зертханашы 6
16. Металл қыш бұйымдарға сынақ
жүргiзетiн зертханашы 6
17. Зертхана, пьезокерамикалық зертхана
қызметшiлерi (инженер, аға инженер,
техникаға техник, зертханашы және аға
зертханашы) 12

9. Работники лабораторий, непосредственно занятые
анализом соединений ванадия, селена, теллура,
германия, кремния, титана, ниобия, тантала,
циркония, гафния, таллия 12
10. Работники лабораторий, производящие
непосредственно и постоянно работу с липаритом
и полупродуктами, полученными при его обработке 18 36
11. Работники лабораторий, производящие анализы с
расплавленными хлоридами щелочных и
щелочноземельных металлов, с летучими хлоридами
ниобия, хрома, железа, титана 12
12. Работники лабораторий:
1) непосредственно занятые на анализе
расплавленного двухлористого олова,
двухлористой сурьмы, сулемы, соединений фенола,
крезола, бихромата калия, сернокислого олова,
лаков, ксилола, толуола, этилацета, бутилацета 12
2) непосредственно занятые на анализе чугуна,
стали, руды, шлака, флюсов, ферросплавов,
силикатов, цветных металлов, газов, реактивов
и покрытий труб с применением кислот, щелочей,
ртути, бензола и других сильнодействующих
веществ 12
3) непосредственно занятые обработкой проб
методами сухого шлифования и травления 12
4) непосредственно занятые термообработкой,
прокаткой, ковкой и обработкой проб методом
волочения и механических испытаний только на
горячих образцах 6
5) непосредственно и постоянно занятые отбором
проб горячих газов, горячих и расплавленных
металлов и их сплавов, флюсов и ферросплавов 12
6) непосредственно занятые на физических
методах исследования при работе с электронным
микроскопом и электронографом с напряжением
свыше 30 кВт 12 36
7) непосредственно занятые на обслуживании
электропечей, выплавке металлов и ферросплавов,
на спекании железного порошка 6
8) непосредственно и постоянно занятые на
дроблении и сушке руд, угля, ферросплавов и
концентратов для лабораторных испытаний 12
9) непосредственно и постоянно занятые
электролизом в лабораторных условиях 12
13. Работники лаборатории (лаборант, инженер,
техник, химик и препаратор), непосредственно
занятые анализом полупроводниковых металлов и
на исследовании их физических свойств 12
14. Работники лаборатории (лаборант, инженер,
техник, химик и препаратор), непосредственно
занятые анализом редких и рассеянных металлов,
сплавов и их соединений (бериллия, стронция,
циркония, висмута, сурьмы, мышьяка и других) 12
15. Лаборант, занятый на всех видах испытания
формовочных материалов 6
16. Лаборант по испытаниям металлокерамических
изделий 6
17. Работники лабораторий (инженер, старший
инженер, техник, старший техник, лаборант и
старший лаборант) пьезокерамической лаборатории 12

18. Құю цехтарында және басқа да ыстық
учаскелерде жұмыс iстейтiн газдар мен
шаңдарға талдау жасаушы зертханашы 6
19. Қиыршықталған йодтар мен газ сипатты
хлорды қолдана отырып сирек кездесетiн
және жерде сирек кездесетiн металдарды
йодтаумен және хлорлаумен айналысатын
зертханалар қызметшiлерi 12 36
20. Құрамында жүзден бiр проценттен
бiрлiкке дейiн уран мен торий бар сирек
металдар рудаларын байытумен және
зерделеумен тiкелей айналысатын
зертханалар қызметшiлерi 12
21. Жартылай өткiзгiш материалдарға арналған
тетрахлоридтi кремнийдiң тазалаумен,
жiктеумен, силан мен хлорлы қосындыларды
жiктеумен және алумен тiкелей айналысатын
зертханалар қызметшiлерi 12
22. Шаңдыгазды ұстау әдiстерi мен аппаратын
әзiрлеумен, сондай-ақ сирек кездесетiн
металдар мен жерде сирек кездесетiн
элементтер шығаратын кәсiпорындарда
ағынды суларды тазалаумен тiкелей
айналысатын зертханалар қызметшiлерi 12
23. Арнаулы құймаларды, ерiмейтiн ұнтақтарды,
карбидтердi, силицидтердi, боридтердi,
фосфидтердi және басқа да бұйымдарды сирек
кездесетiн металдар негiзiнде әзiрлеумен,
оларды қайнату және химиялық өңдеумен,
металдарды жоғары температуралы пештердi
және тығыз газды токтарда сынаумен тiкелей
айналысатын зертханалар қызметшiлерi 12
24. Ультра күлгiн сәуле көздерi бар
микроскоптармен жұмыс iстеу кезiнде;
иммерсиялық объективтердi қолдану кезiнде
(90-120 есе үлкейткiш) уытты иммерсиялық
сұйықтарды қолдану арқылы микроскоптарда,
полярископтарда және конометрлерде жұмыс
iстеумен, сондай-ақ қалың қабатты ядролық
фотоэмульсияларды қараумен тiкелей
айналысатын зертханалар қызметшiлерi 12 36
25. Сынап рудаларымен немесе концентраттарымен
және металл сынабымен iстелетiн жұмыспен
(полярографиялаумен амперометрлiк
титрлеумен, сынаптық катодтарда
препаративтiкпен, порметриялаумен) тiкелей
айналысатын зертханалар қызметшiлерi 12 36
26. Әртүрлi қанығатын барлық түрдегi майларды,
консистенттiк майлағыштарды, тежегiш
материалдарды, сұйық және газ тектес
отындарды зерттеумен тiкелей айналысатын
зертханалар қызметшiлерi 12
27. Уытты компонентер қолданылған лакты бояу
қабаттары зертханаларында тұрақты жұмыс
iстейтiн қызметшiлер 12
28. Тiкелей және тұрақты жұмыспен айналысатын
зертханалар қызметшiлерi:
1) Ферриттi жартылай өткiзгiштер мен
кристалдарды дайындауға жұмсалатын уытты
заттардың ұсақ дисперсiлiк ұнтақтарын,
олардың тұздарын және тотықтарды
(марганецтiң, магнийдiң, берилийдiң,
фосфордың, селеннiң, теллурдың, индийдiң,
сынаптың, кремнийдiң, мырыштың, барийдiң)
дайындаумен, бөлшектеумен, ұнтақтаумен 12 36
2) 1-тармақта көрсетiлген заттарды
жоғары температураларды (3000 С-қа
дейiнгi) қолданып өңдеу мен зерттеу
жұмысында iстейтiн 12

18. Лаборант по анализу газов и пыли, занятый в
литейных цехах и на других горячих участках 6
19. Работники лабораторий непосредственно занятые
на йодировании и хлорировании редких и
редкоземельных металлов с применением
кристаллического йода и газообразного хлора 12 36
20. Работники лабораторий непосредственно занятые
обогащением и изучением вещественного состава
руд редких металлов с содержанием урана и
тория от сотых долей процента до единиц 12
21. Работники лабораторий непосредственно занятые
на очистке, разложении, тетрахлорида кремния,
разложении и получении силана и хлористых
соединений для полупроводниковых материалов 12
22. Работники лабораторий непосредственно занятые
разработкой методов и аппаратов
пылегазоулавливания, а также очистки сточных
вод на предприятиях по выпуску редких металлов
и редкоземельных элементов 12
23. Работники лабораторий непосредственно занятые
на изготовлении спецсплавов, тугоплавких
порошков, карбидов, силицидов, боридов,
фосфидов и других изделий на основе редких
металлов, термической и химической обработкой
их, испытанием металлов в высокотемпературных
печах и токе сжатых газов 12
24. Работники лабораторий непосредственно занятые
на микроскопах, полярископах и конометрах с
применением токсических иммерсионных жидкостей;
при работе с микроскопами, имеющими
ультрафиолетовые источники света; при
применении иммерсионных объективов (кратностью
90-120), а также на просмотре толстослойных
ядерных фотоэмульсий 12 36
25. Работники лабораторий непосредственно занятые
с ртутной рудой или концентратом и с
металлической ртутью (полярография,
амперометрическое титрование, препаративный
электролиз на ртутных катодах, порометрия) 12 36
26. Работники лабораторий непосредственно занятые
исследованием всех видов масел с различными
присадками, консистентных смазок, тормозных
материалов, жидких и газообразных топлив 12
27. Работники, постоянно занятые в лабораториях
лакокрасочных покрытий с применением
токсических компонентов 12
28. Работники лабораторий непосредственно и
постоянно занятые:
1) на изготовлении, дроблении, измельчении
(просеивании) мелкодисперсных порошков
токсических веществ, их солей и окислов
(марганца, магния, бериллия, фосфора,
селена, теллура, индия, ртути, кремния, цинка,
бария), идущих на приготовления ферритовых
полупроводниковых материалов и кристаллов 12 36
2) на обработке и исследовании указанных
в п. 1 веществ с применением высоких температур
(до 3000 о С) 12

3) кремнийлi органикалық лактардан
жасалған пленкаларды сiңiру мен салу
жұмысында бiр мезгілде фторлы айырғышты
сымдарды жылумен сынау арқылы iстейтiн 12 36
4) электрлi көмiр бұйымдарына балқытылған
металдарды, тас көмiрлi пекалар мен
смолаларды, бакелиттi лактарды, фторлы
кадмийдi, кремнийлi органикалық және басқа
да жасанды смолаларды оларды бензолда,
төртхлорлы көмiртек пен дихлорэтонда жуу
арқылы сiңiру жұмысында, сондай-ақ
электрградитациялау мен электрлi көмiр
бұйымдарын газбен тазалауда iстейтiндер 12 36
29. Жоғары температуралы балқыту
қондырғыларында органикалық ерiтiндiлердi
қолдану арқылы шыны пластиктер, эпоксидтi
смолалар бар шыны талшықтарын дайындаумен
және сонымен бiр мезгiлде шыны пластиктердi
өңдеумен және сынаумен тiкелей және тұрақты
айналысатын зертханалар қызметшiлерi 12 36
30. Фено-аминопластарды, этролдарды,
полихлорвинилдiк смолаларды, асбовинилдердi,
АТМ массаларын, фаолиттердi, полиэтилендердi,
текстолиттi, органикалық шыныны, гетинаксты,
тефлонды, полистиролды ыстықтай престеумен,
қалыптаумен, құюмен, желiмдеумен және
дәнекерлеумен тiкелей және тұрақты
айналысатын зертханалар қызметшiлерi 12
31. Электр айырғыштар зертханасының
қызметшiлерi (инженерлер, аға инженерлер,
техниктер, аға техниктер, зертханашылар,
аға зертханашылар және жұмысшылар) 12
32. Көмiрдi, сланецтердi және мұнайдың
қалдықтарын байыту, флотациялау және
брикеттеу зертханаларында талдаумен,
зерттеумен тiкелей айналысатын зертханалар
қызметшiлерi 12
33. Карбидтерден, баридтерден, силицидтерден,
нитридтерден, фосфидтерден, анилиндiк уыттық
қоспалардан жасалған металқыш бұйымдарды
өңдеумен тiкелей және тұрақты айналысатын
зертханалар қызметшiлерi 12
34. Қорғасын мен қорғасын құймаларын құюмен
және оларды механикалық өңдеумен тiкелей
және тұрақты айналысатын зертханалар
қызметшiлерi 12 36
35. 1) Ұнтақ металлургия тәсiлiмен, уытты
қасиетi бар заттар мен олардың қоспаларын
(кобальт, молибден, никель, вольфрам,
кремний, берилий, литий және т.б.)
қолдану арқылы арнаулы құймалар мен
бұйымдарды жасаумен (ұнтақтаумен әбден
үгiтiлгенше ұсақтаумен, елеумен, престеумен,
жылытып өңдеумен) тiкелей және тұрақты
айналысатын зертханалар қызметшiлерi 12 36
2) Жоғары температура кезiнде
(2000-3000 С) пештерде, әртүрлi газдардың
тогымен (көмiртек тотығы, фосфорсутегi және
т.б.) материалдарды, қиын балқитын ұнтақ
қоспаларды (карбид, барид, силицидтер,
фосфидтер және басқа да қоспалар мен олардың
бұйымдарын) зерттеумен және сынақтан
өткiзумен тiкелей және тұрақты айналысатын
зертханалар қызметшiлерi 12 36
36. Титан, гафний, литий және басқа да сирек
элементтер негiзiнде қоспаларды прокаттаумен
тiкелей және тұрақты айналысатын
зертханалар қызметшiлерi 12

3) на пропитке и наложении пленки из
кремнийорганических лаков с одновременной
термотренировкой проводов с фторопластовой
изоляцией 12 36
4) на пропитке электроугольных изделий
расплавленными металлами, каменноугольными
пеками и смолами, бакелитовым лаком,
фтористым кадмием, кремнийорганическими и
другими искусственными смолами с промывкой
их в бензоле, четыреххлористом углероде и
дихлорэтоне, а также на электроградитации и
газовой очистке электроугольных изделий 12 36
29. Работники лабораторий непосредственно и
постоянно занятые по изготовлению
стекловолокна на установках с высокими
температурами плавления, со стеклопластиками,
эпоксидными смолами, с применением
органических растворителей и одновременно
занятые на обработке и испытании
стеклопластиков 12 36
30. Работники лабораторий непосредственно и
постоянно занятые горячим прессованием,
формованием, литьем, склеиванием и сваркой
фено- и аминопластов, этролов,
полихлорвиниловых смол, асбовинилов, массы
АТМ., фаолита, полиэтиленов, текстолита,
оргстекла, гетинакса, тефлона, полистирола 12
31 Работники (инженеры, старшие инженеры,
техники, лаборанты, старшие лаборанты)
электромеханических испытаний измерений,
рабочие электроизоляционной,
электротехнической лаборатории 12
32. Работники лабораторий, непосредственно
занятые на анализе, исследовании, испытании
в лабораториях обогащения, флотации и
брикетирования угля, сланцев и отходов нефти 12
33. Работники лабораторий, непосредственно и
постоянно занятые на обработке
металлокерамических изделий из карбидов,
баридов, силицидов, нитридов, фосфидов,
анилиновых токсических соединений 12
34. Работники лабораторий, непосредственно и
постоянно занятые на плавке и механической
обработке свинца и свинцовых сплавов 12 36
35. Работники лабораторий, непосредственно и
постоянно занятые:
1) на изготовлении спецсплавов (дробление,
измельчение до состояния тонкого помола,
просев, прессование, термическая обработка),
изделий методом порошковой металлургии с
применением веществ и их соединений,
обладающих токсическими свойствами (кобальт,
молибден, никель, вольфрам, кремний, бериллий,
литий и др.) 12 36
2) на исследовании и испытании материалов в
печах при высоких температурах (2000-3000 о С)
в токе различных газов (окиси углерода,
фосфорводорода и др.), новых тугоплавких
порошковых сплавов (карбидов, баридов,
силицидов, фосфидов и других соединений и
изделий из них) 12 36
36. Работники лабораторий непосредственно и
постоянно занятые прокаткой сплавов на
основе титана, гафния, лития и других редких
элементов 12

37. Үй-жайлардың стендтерiнде реактивтi
двигателдердi, сұйық реактивтi двигателдердi
(СРД) және газ тектес отындармен және
этилдендiрiлген бензинмен жұмыс iстейтiн
двигателдердi пайдаланумен жөндеумен және
сынаумен тiкелей және тұрақты айналысатын
зертханалар қызметшiлерi 12 36
38. Реактивтi двигателдердi, агрегаттарды,
тораптарды және олардың деталдарын
аэродинамикалық құбырларда тiкелей және
тұрақты айналысатын зертханалар
қызметшiлерi:
1) 100 децибел және одан да жоғары
жоғары жиiлiктi шу деңгейi кезiнде 12 36
2) 90-нан 100 децибелге дейiнгi жоғары
жиiлiктi шу деңгейi кезiнде 12
39. Органикалық заттарды (күкіртсутегі бар
көмірсутегі өнімдері) зерттеуге проба
дайындайтын және көмірсутегі өнімдері
сараптап жүргізетін қызметкерлер 18 36
40. Органикалық заттарды, қышқылдарды мен
қалдықтарды сараптап жүргізетін қызметкерлер 18 36
41. Радиациондық спектрометриялық өлшемдермен
айналысатын қызметкерлер 18 36
44. Көмiртегi тотығын конверсиялау, ағынды
суларды дефеноляциялау, көмiртсутегi
газдарын ыдырату, сұйық және бу түрiнде
гидрогенизациялау, газдан синтездеу,
гидрирлендiру өнiмдерiн өңдеу синтездеу
мен дегидрирлендiру, бензиндi хош иiстендiру,
газды күкiрттi сутегi мен көмiртектен тазалау,
сулы газ бен сутегiн компрестеу, жартылай
кокстендiру өндiрiсiнiң зертханашысы 12
45. Электрваккумдық зертхананың инженерi, аға
инженерi, технигi, аға технигi, зертханашысы,
аға зертханашысы және жұмысшысы:
1) Тиiстi бөлiмнiң "радиотехникалық
өндiрiс" тiзiмiндегi қысқартылған жұмыс
күнi белгiленген электрваккумдық жұмыстарда
тiкелей және тұрақты жұмыс iстейтiн 12 36
2) басқа да электрваккумдық жұмыстармен
тiкелей айналысатын 12
46. Өлшеу микроскобы бар арнаулы компараторда
Гельмгольц эталондық катушкаларының
геометриялық нысандарын компарирлеу
жұмыстарымен тiкелей айналысатын
зертханалар қызметшiлерi 6
47. Есептеу машиналары мен табуляторларда
(астрономиялық, геодезиялық және басқа да)
есептеулер жүргiзумен айналысатын
зертханалар қызметшiлерi 6
48. Мұздатқыш зертханасы:
1) зертханашы, препаратор, инженер
мен техник 12
2) тiкелей зертханада жұмыс iстейтiн
механик, жұмысшы және өндiрiстiк
үй-жайларды жинаушы 6
49. Жер асты жағдайында гравиметрикалық
еңiстiк өлшемдер жүргiзумен және шахталар
мен кенiштерде эксперименттiк жұмыстарды

37. Работники лабораторий, непосредственно и
постоянно занятые на стендах в помещениях:
эксплуатацией, ремонтом и испытанием
реактивных двигателей, жидкостных реактивных
двигателей (ЖРД) и двигателей, работающих на
газообразном топливе и этилированном бензине 12 36
38. Работники лабораторий, непосредственно и
постоянно занятые в аэродинамических трубах
по испытанию реактивных двигателей, агрегатов,
узлов и деталей к ним:
1) при уровне высокочастотного шума 100
децибелл и выше 12 36
2) при уровне высокочастотного шума от 90
до 100 дцб 12
39. Работники, занятые подготовкой проб и
проведением аналитических работ по
исследованию органических веществ
(сероводородсодержащая углеводородная
продукция) 18 36
40. Работники, занятые производством
аналитических работ с органическими
веществами, кислотами, проведением анализов
сероводородсодержащего углеводородного сырья
и отходов производства 18 36
41. Работники, занятые радиационным
спектрометрическим измерением проб 18 36
42. Работники, занятые производством работ в
условиях лабораторного корпуса, где
производятся исследования углеводородного
сырья по химическим и радиационным признакам.
Полевые работы на газоконденсатном
месторождении с содержанием сероводорода в
углеводородном сырье 12
43. Работники, занятые техническим обслуживанием
инженерных сетей обвязки подземных емкостей с
добывающим комплексом (наземного скважинного
оборудования и трубопроводов). Работники,
занятые проведением исследовательских работ в
скважинах и на территории месторождения,
отбором проб углеводородного сырья и
промышленных отходов, транспортировкой проб 18 36
44. Лаборант в производствах: конверсии окиси
углерода, дефеноляции сточных вод, расщепления
углеводородных газов, гидрогенизации в жидкой
и паровой фазе, синтезе из газов, переработки
продуктов гидрирования, синтезе и дегидрирования,
ароматизации бензина, очистки газов от
сероводорода и окиси углерода, компрессии
водяного газа и водорода, полукоксовании 12
45. Инженер, старший инженер, техник, старший
техник, лаборант, старший лаборант и рабочий
электровакуумной лаборатории:
1) непосредственно и постоянно занятые на тех
электровакуумных работах, на которых
установлен сокращенный 6 часовой рабочий день
в соответствующем разделе Списка
"радиотехническое производство" 12 36
2) непосредственно занятые на других
электровакуумных работах 12
46. Работники лабораторий, непосредственно занятые
на работах по компарированию геометрических
форм эталонных катушек Гельмгольца на
специальном компараторе с измерительным
микроскопом 6
47. Работники лабораторий, занятые вычислениями
(астрономическими, геодезическими и другими)
на вычислительных машинах и табуляторах 6
48. Мерзлотная лаборатория:
1) лаборант, препаратор, инженер и техник 12
2) механик, рабочий и уборщик производственных
помещений, непосредственно работающие в
лаборатории 6
49. Работники лабораторий, работающие постоянно в
подземных условиях на проведении
гравиметрических наклонномерных измерений и на

тұрақты iстейтiн зертханалар қызметшiлерi 12 36
50. Тропикалық оранжереяларда тұрақты жұмыс
жүргiзетiн зертханалар қызметшiлерi мен
басқа да қызметшiлер 12 36
51. Карантин және коллекциялық өсiмдiктердi
зарарсыздандыру бойынша тұрақты және
тiкелей жұмыс iстейтiн зертханалар
қызметшiлерi 12 36
52. Бүркегiштермен және автомашиналармен
өсiмдiктерге улы химикаттар бүркумен
және тозаңдатумен, сондай-ақ уларды
дайындаумен, ыдыстарға салумен және
учаскелердi кемiргiштер қарсы өңдеумен
тұрақты және тiкелей айналысатын
зертханалар қызметшiлерi 12 36
53. Уытты, химиялық заттарды синтездеумен,
зерттеумен және сынаумен; уытты заттардың
жаңа химиялық өндiрiсiнiң тәсiлiн
жетiлдiру жөнiндегi жұмыстармен;
күштi-уытты ортада материалдар мен
бұйымдарды сынақтан өткiзумен, сондай-ақ
жоғарыда аталған жұмыстар атқарылатын
химиялық, сантехникалық жабдықтарға толық
жұмыс күнi iшiнде қызмет көрсетумен
тұрақты және тiкелей айналысатын
зертханалар қызметшiлерi 12 36
54. Бордың, фосфордың, кремнийдiң, фтор мен
сынаптың уытты, органикалық қоспаларын
синтездеу, зерттеу және сынау жұмыстарымен
тiкелей айналысатын зертханалар қызметшiлерi 18 36
55. Металдардың уытты, органикалық қоспаларын
синтездеу, зерттеу және сынау жұмыстарымен
тiкелей айналысатын зертханалар қызметшiлерi 12 36
56. Ванадийдiң, селеннiң, теллурдың,
германийдiң, кремнийдiң, титанның,
ниобийдiң, танталдың, цирконийдiң,
гафнийдiң, таллийдiң уытты, органикалық
қоспаларын қайта өңдеу және зерттеу-сынау
жұмыстарымен тiкелей айналысатын
зертханалар қызметшiлерi 12 36
57. Сiлтiлiк және сiлтiлiк жер металдарының
балқытылған хлоридтерiн, ниобийдiң, хромның,
титанның және темiрдiң ұшпалы хлоридтерiн
зерттеу жұмыстарымен тiкелей айналысатын
зертханалар қызметшiлерi 12 36
58. Сирек кездесетiн және бытыраңқы
металдарды, құймалар мен олардың
қоспаларын (бериллийдiң, стронцийдiң,
цирконийдiң, висмуттың, сурьманың,
мышьяктың және басқаларының) зерттеу
жұмыстарымен тiкелей айналысатын
зертханалар қызметшiлерi 12 36
59. Зертханаларда электрлi газ дәнекерлеу
аппараттарында тiкелей және тұрақты
жұмыспен айналысатын қызметшiлер 12
60. Кремнийдiң, германийдiң,
мышьяктың, сурьманың, фосфордың және
олардың уытты қоспаларының өткiзгiш
материалдарын зерттеумен және алумен;
силан мен хлорлы қосындыларды ыдыратумен
және алумен тiкелей айналысатын
зертханалар қызметшiлерi 12 36
61. Мынадай жұмыстармен тiкелей айналысатын
зертхана қызметшiлерi:
1) дәрi түрлерiн синтездеумен, химиялық
талдаумен, шығарумен, сынаумен (биологиялық,
уыттылықпен, фармакологиялық,
микробиологиялық, химиялық терапевтiк
жолмен), дәрi түрлерiмен жасаумен, уытты
және әсерi күштi синтетикалық
дәрi-дәрмектердi, антибиотиктердi,
В витаминiн, алкалоидтарды, глюкозидтердi,
сапониндердi, бактериалдық дәрi-дәрмектердi,
гармондарды, инсектицидтердi, дезинфекциялық
құралдарды, канцерогендiк заттарды

экспериментальных работах в шахтах и рудниках 12 36
50. Работники лабораторий и другие работники,
постоянно проводящие работу в тропических
оранжереях 12 36
51. Работники лабораторий, постоянно и
непосредственно работающие по карантину и
обеззараживанию коллекционных растений
ядохимикатами 12 36
52. Работники лабораторий, непосредственно и
постоянно занятые опрыскиванием и опыливанием
растений ядохимикатами и на опрыскивателях и
автомашинах, а также приготовлением,
расфасовкой ядов и обработкой участков против
грызунов 12 36
53. Работники лабораторий, непосредственно занятые
на работах по синтезу, исследованию и испытанию
токсических, химических веществ; по
усовершенствованию методов разработки новых
химических производств с токсическими веществами,
испытанию материалов и изделий в агрессивно-
токсической среде, а также рабочие, в течение
полного рабочего дня занятые обслуживанием и
ремонтом химического, сантехнического
оборудования, на котором производятся
вышеуказанные работы 12 36
54. Работники лабораторий, непосредственно занятые
на работах по синтезу, исследованию и
испытанию токсических, органических соединений
бора, фосфора, кремния, фтора и ртути 18 36
55. Работники лабораторий, непосредственно занятые
на работах по синтезу и исследованию
токсических органических соединений металлов 12 36
56. Работники лабораторий, непосредственно занятые
химической переработкой и исследованием
токсических органических соединений: ванадия,
селена, теллура, германия, кремния, титана,
ниобия, тантала, циркония, гафния, таллия 12 36
57. Работники лабораторий, непосредственно занятые
на исследовательской работе с расплавленными
хлоридами щелочных и щелочноземельных металлов,
с летучими хлоридами ниобия, хрома, титана и
железа 12 36
58. Работники лабораторий, непосредственно занятые
на исследовании редких и рассеянных металлов,
сплавов и их соединений (бериллия, стронция,
циркония, висмута, сурьмы, мышьяка и других) 12 36
59. Работники, непосредственно и постоянно занятые
на электро- и газосварочных аппаратах в
лабораториях 12
60. Работники лабораторий, непосредственно занятые
исследованием и получением проводниковых
материалов: кремния, германия, мышьяка, сурьмы,
фосфора и их токсических соединений; на
разложении и получении силана и хлористых
соединений 12 36
61. Работники лабораторий, непосредственно занятые:
1) синтезом, химическим анализом, выделением
испытанием (биологическим, токсикологическим,
фармакологическим, микробиологическим,
химикотерапевтическим), изготовлением
лекарственных форм, аппаратурно-
технологическими исследованиями: токсичных и
сильно действующих синтетических лекарственных
препаратов, антибиотиков, витамина В,
алкалоидов, глюкозидов, сапонинов, бактериальных
препаратов, гормонов, инсектицидов,

аппараттық-технологиялық зерттеумен 12 36
2) уытты және әсерi күштi дәрiлiк
өсiмдiктердi, атап айтқанда, анабазистi,
тiс аммиiн, акониттi, астматолды, итжидектi,
бодяганы, меңдуананы, валериананы,
жалынгүлдi, сасық меңдуананы, дермененi,
далмат түймедағын, желтушниктi, живкостiнi,
истодты, шаршы гүлді, кендiрдi, iнжугүл,
мари iшекқұртын айдаушыны, оймақгүлдi
олеандрды, обвойниктi, бұршаққынды қызыл
бұрышты, еркек қырыққұлағын, құс пасленiн,
ұрықшаны, софораны, жуанұрықты,
сферофизаны, скоплидi, секуренганы,
скоплийдi, секуренгенiң көгiлдiр көкгүл,
Рихтер солянкасын. Термопсистi, деремеге
жусанды, чилибуханы, томар дәрiнi, тау
қылшасын, сондай-ақ өңделмеген апиын мен
апиын ұнтағын 12 36
3) мынадай дәрiлiк өсiмдiк шикiзатын:
батпақ багульнигiн безвременниктi, гледичтi,
золототысячниктi, Здренко жазбасы бойынша
өсiмдiктер құрамын, мордовниктi, теңiз
жуасын, морозниктi, Воронов бәйшешегiн,
Виктор унгерниiн, чистотелдi ұсақтаумен,
кептiрумен және ыдыстарға салумен 12
4) басқа да өсiмдiк дәрi шөптерi
шикiзаттарын ұсақтаумен, кептiрумен және
ыдыстарға салумен 6
62. Ғылыми-зерттеу және басқа да ұйымдардың
қызметкерлерi, тәжiрибелi-экспериментальды
және басқа жұмыстар кезеңiнде
қызметкерлердiң көбi зиянды еңбек жағдайына
байланысты, бiрақ негiзгi жұмысында алатын
қосымша демалысынан аз болмайтын
қосымша демалыс алатын өндiрiс
учаскелерiнде толық жұмыс күн iстейтiн.
50 сағаттан 100 сағатқа дейiн 6
101 сағаттан 200 сағатқа дейiн 12
201 сағаттан 300 сағатқа дейiн 18
301 сағаттан 400 сағатқа дейiн 30
401 сағаттан 500 сағатқа дейiн 36
500 сағаттан жоғары
63. Тәжірибе жасау кезінде зиянды жұмыста толық
жұмыс күн істеген ғылыми зертеу және басқа
да мекемелердің қызметкерлері, негізгі
қызметкерлердей соншама қосымша демалыс алады
64. Сот-сарапшылар жұмыс істейтін:
1) химиялық реактивпен, есірткі және қатты
әсер ететін заттармен 12 36
2) дыбыс жазу аппаратураларымен 12
3) оптикалық аспаптармен 12
46. ЭКОНОМИКАНЫҢ БАРЛЫҚ САЛАСЫНЫҢ ЖАЛПЫ МАМАНДЫҚТАРЫ
1. Шеге жасайтын автоматтар мен жартылай
автоматтарда жұмыс iстейтiн салқындатқыш
автоматтардың автоматшысы 12
2. Аккумуляторларды жөндеумен және
зарядтаумен айналысатын аккумуляторшы:
1) қышқылдық (қорғасындық) 12
2) сiлтiлiк 6
3. Оттегiлiк, сiлтiлiк және криптондық
қондырғыларға қызмет көрсетумен
айналысатын ауа айырғыш аппаратшысы 6
4. Көмiрқышылын алушы аппаратшы 6
5. Синтетикалық смолаларды, қышқылдарды
және антисептиктердi дайындаумен
айналысатын пiсiру аппаратшысы 12
6. Өнеркәсiптiк ағынды суларды
бейтараптандырумен айналысатын
тазалау аппаратшысы 12
7. 1) хлорлау процесiн енгiзумен 12
2) суды басқа да химиялық тазалау
жұмыстарымен айналысатын химиялық сумен
тазалау аппаратшысы 6

дезинфекционных средств, канцерогенных веществ 12 36
2) измельчением, сушкой и фасовкой ядовитых и
сильнодействующих лекарственных растений, а
именно: анабазиса, амми зубной, аконита,
астматола, белладонны, бодяги, белены,
валерианы, горицвета, дурмана, дармина,
далматской ромашки, желтушника, живокости,
истода, крестовника, кендыря, ландыша, мари
глистогонной, наперстянки, олеандра,
обвойника, перца стручкового красного,
папоротника мужского, паслена птичьего,
спорыньи, софоры толстоплодной, сферофизы,
скополии, секуринеги, синюхи лазурной, солянки
Рихтера, термопсиса, цитварной полыни,
чилибухи, чемерицы, эфедры горной, а также
опия-сырца и порошка-опия 12 36
3) измельчением, сушкой и фасовкой
лекарственного растительного сырья: багульника
болотного, безвременника, гледичии,
золототысячника, сборов по прописи Здренко,
мордовника, морского лука, морозника,
подснежника Воронова, унгернии Виктора,
чистотела 12
4) измельчением, сушкой и фасовкой прочего
лекарственного растительного сырья 6
62. Работники лабораторий научно-исследовательских
институтов, непосредственно проводящие работу
на борту самолетов. При числе часов налета
за рабочий год:
От 50 до 100 часов 6
От 101 до 200 часов 12
От 201 до 300 часов 18
От 301 до 400 часов 24
От 401 до 500 часов 30
Свыше 500 часов 36
63. Работники научно-исследовательских и других
организаций, занятые на период опытно
экспериментальных и других работ полный
рабочий день на производственных участках, где
большинство основных рабочих получают в связи
с вредными условиями труда дополнительный
отпуск, но не меньше дополнительного отпуска,
полученного на основной работе
64. Судебные эксперты, работающие:
1) с химическими реактивами, наркотическими
и сильнодействующими веществами 12 36
2) со звукозаписывающей аппаратурой 12
3) с оптическими приборами 12
46. Общие профессии всех отраслей экономики
1. Автоматчик холодновысадочных автоматов,
работающие на гвоздильных автоматах и
полуавтоматах 12
2. Аккумуляторщик, занятый на ремонте и зарядке
аккумуляторов:
1) кислотных (свинцовых) 12
2) щелочных 6
3. Аппаратчик воздухоразделения, занятый
обслуживанием кислородных, щелочных и
криптоновых установок 6
4. Аппаратчик получения углекислоты 6
5. Аппаратчик варки, занятый приготовлением
синтетических смол, кислот и антисептиков 12
6. Аппаратчик очистки сточных вод, занятый
нейтрализацией промышленных сточных вод 12
7. Аппаратчик химоводоочистки, занятый:
1) ведением процесса хлорирования 12
2) выполнением других работ по химической
очистке воды 6

8. Құрамында ментол, бензол және олардың
дервиттерi бар (толуол, ксилол және
күрделi қоспалы спирттер) бояулармен
iстелетiн жұмыстармен айналысатын
аэрографист:
1) үй-жайлардағы жұмыс кезiнде 12
2) тыста iстелiнетiн жұмыс кезiнде 6
9. Түтiктерге бакелиттi лактарды қолмен
сiңiрумен айналысатын (сiңiрушi) бакелитшi 12
10. Бандажды салумен, шешумен айналысатын бандажшы:
1) ыстықтай тәсiлмен (электрмен
қыздырудан басқа) 12
2) электрмен қыздыру кезiнде 6
11. Ыдыс жөндеумен айналысушы күбiшi:
1) химиялық шикiзаттан, уытты химиялық,
мұнай өнiмдерiнен және техникалық
көмiртектен (күйеден) босаған ыдыстарды 12
2) көмiрден, рудадан және жағар
майлардан босаған ыдыстарды 6
12. Резина қоспаларын ыстықтай үгiтумен
айналысатын резина қоспаларын үгiтушi 12
13. Антисептикалық пасталарды дайындаумен,
гидрооқшаулағышпен, консистендiк майлаумен
айналысатын аралау материалдары мен ағаш
бұйымдарына оларды сiңдiрушi 12
14. 1) гипстi, шихталарды, цементтi,
зығыртасты және жабық үй-жайларда шаң
болып жатқан материалдарды 12
2) химиялық шикiзаттарды, мұнай өнiмдерiн
және техникалық көмiрдi (күйенi) 12
3) көмiрдi, руданы және жағар майларды 6
4) химиялық шикiзаттарды, мұнай
өнiмдерiн және техникалық көмiрдi (күйенi)
вагон мен автомобиль таразыларында өлшеумен
айналысатын таразышы 6
15. Қалдықтарды кәдеге жарату зауыттары мен
қалдықтарды кәдеге жарату қондырғыларында
жұмыс iстейтiн мал дәрiгерi, мал фельдшерi
мен санитар 12
16. Құтқару қызметiнiң жеңiл жарақталған
сүңгуiрiн қоспағанда, сүңгуiр 12
17. Жол үстi жағдайында танклердi сынаумен
айналысатын қоқыс және арнаулы машиналарын
сынаушы жүргiзушi 12
18. Сынаумен айналысатын сынаушы жүргiзушi:
1) өндiрiстiк үй-жайлардың сынақ
стендтерiнде мотоциклдарды сынаушы 6
2) автодромдарда автомобилдердi сынаушы 12
19. Резина қоспаларын ыстықтай
вулканизациялаумен айналысатын
вулканизаторлаушы 12
20. Тұрақты жұмыс iстеп тұрған
газгенераторларға қызмет көрсетушi
газгенераторшы 12
21. Газ учаскелерiнде жұмыс iстейтiн,
сондай-ақ цехтарда кезекшiлiк жұмысын
атқаратын газ құтқарушысы 12
22. 1) газ бөлу пунктерiнде 6
2) тұрақты жұмыс iстеп тұрған
газгенераторларында қызмет көрсетумен
айналысатын газшы 12
23. Бiлiктердi хромдаумен тұрақты айналысатын
гальваншы 6
24. Радонмен емдеу орнында жұмыс iстейтiн киiм
iлушi 6
25. Жабық үй-жайларда әктердiң уытын
қайтарумен тұрақты айналысатын әк
уытын қайтарушы 6
26. Ацетилен газ генераторларына қызмет
көрсетумен және оларды жөндеумен
айналысатын ацетилен газ генераторшысы 12
27. Гидромониторшы 12
28. Гидроқұмсусылдатушы, гидротазалаушы 6
29. Ойма-нақыш жұмыстарын орындаушы оймашы:

8. Аэрографист, занятый на работах с красками,
содержащими метанол, бензол и их дериваты
(толуол, ксилол и сложные спирты):
1) при работе в помещениях 12
2) при наружных работах 6
9. Бакелитчик (пропитчик), занятый пропиткой
деталей бакелитовым лаком ручным способом 12
10. Бандажник, занятый насадкой, съемкой бандажей:
1) горячим способом (кроме электрического
нагрева) 12
2) при электрическом нагреве 6
11. Бондарь, занятый ремонтом тары:
1) из-под химсырья, токсических химических,
нефтяных продуктов и технического углерода
(сажи) 12
2) из под угля, руды и смазочных масел 6
12. Вальцовщик резиновых смесей, занятый на
горячем вальцевании резиновых смесей 12
13. Пропитчик пиломатериалов и изделий из
древесины, занятый приготовлением
антисептических паст, гидроизоляции и
консистентных смазок 12
14. Весовщик, занятый взвешиванием:
1) гипса, шихты, цемента, асбеста и других
пылящих материалов в закрытых помещениях 12
2) химсырья, химпродуктов, нефтепродуктов и
технического углерода (сажи) 12
3) угля, руды и смазочных масел 6
4) химсырья, химпродуктов, нефтепродуктов и
технического углерода (сажи) на вагонных и
автомобильных весах 6
5) товарной продукции на обогатительных
фабриках 12
15. Врач ветеринарный, фельдшер ветеринарный и
санитар, работающие на утилизационных заводах
и утилизационных установках 12
16. Водолаз, за исключением водолаза легкого
снаряжения спасательной службы 12
17. Водитель испытатель боевых и специальных машин,
занятый испытанием танков в дорожных условиях 12
18. Водитель испытатель, занятый испытанием:
1) мотоциклов на испытательных стендах в
производственных помещениях 6
2) автомобилей на автодромах 12
19. Вулканизаторщик, занятый на горячей
вулканизации резиновых смесей 12
20. Газогенераторщик, обслуживающий стационарный
газогенератор 12
21. Газоспасатель, работающий на газовых участках,
а также занятый дежурством в цехах 12
22. Газовщик, занятый обслуживанием:
1) газораспределительных пунктах 6
2) стационарных газогенераторов 12
23. Гальваник, постоянно занятый хромированием
валов 6
24. Гардеробщик, работающий в радонолечебнице 6
25. Гасильщик извести, постоянно занятый гашением
извести в закрытых помещениях 6
26. Генераторщик ацетиленовой установки, занятый
обслуживанием и ремонтом ацетиленовых
газогенераторов 12
27. Гидромониторщик 12
28. Гидропескоструйщик; гидрочистильщик 6
29. Гравер, выполняющий граверные работы:

1) металдан жасалған бөлшектер мен
бұйымдарға ойма-нақыш жасайтын 6
2) құрамында қорғасын бар құймалардан
жасалған бөлшектер мен бұйымдарға ойма-нақыш
жасайтын 12
30. Фторлы аммонийдi қолданып шыныдан жасалған
бұйымдарды өлшемдеумен тұрақты айналысатын
өлшемдеушi 12
31. 1) хайуанаттар өлексесiн тиеумен 12 36
2) пеканы үймелеп тиеумен 12 36
3) шаңытты және басқа да уытты мынадай
заттарды: агломератты, зығыртасты,
алебастрды, шлактарды, күлдi, сөндiрiлмеген
әктi, хлорлы әктi, кокс, коксиктi, кокс
ұсақтарын, цементтi, техникалық көмiртектi
(күйенi), көмiрдi, жанғыш сланцтарды,
инерттi колош шаңын, нiлдi; минералды, шыны,
шлакты мақталарды және одан жасалған
бұйымдарды; ұсатылған, кесек, ұсақ, үйме
графиттi; ыдысқа салынбаған көмiр электорды;
ыдысқа салынбаған отқа төзгiштер мен түрпi
материалдар; шикi сүйек пен оның ұнтақталған
үймесiн; сусымалы тотияйынды; үйме борды;
үйiлген және тюктелген талшықты;
жуылмаған жүндi; сусымалы тальктi, ыдысқа
салынбаған темекiнi; сусымалы және қаптарға
салынған темекi тозаңын; рудалар мен
олардың концентратын; фрезерлiк торфты;
тауықтың қиын; ағызылатын және құйылатын
креозит пен крезолдарды; сусымалы
минералдық тыңайтқыштарды; брикеттер мен
қаптарға салынған нафталиндi; күйдiргiш
және кальцилендiрiлген соданы; қорғасын
күйдiрмесiн; паста мен глеттi; фекалиилердi,
ағызылатын және құйылатын фенолды; бу мен
газ шығаратын шламдарды; ағызылатын және
құйылатын сiлтiлердi тиеу-түсiру
жұмыстарымен тұрақты айналысатын жүк тиеушi 6
32. Бұйымдар мен аппаратураларды гуммирлеумен
тiкелей айналысатын металл бұйымдарының
гуммирлеушi 12
33. 1) токарлық-жаншу станоктарында 6
2) газ горелкасымен және ошақ көмейiнде
жылытып түстi металдардан арнаулы бұйымдар
дайындаумен айналысатын шаныштаушы 6
34. Қойма үйлерiн газсыздандыратын
дезактиватор 6
35. Дезинфекциялаушы
36. Үнемi алып жүретiн дефектоскоппен жұмыс
iстейтiн ультрадыбыс бақылауы бойынша
дефоктоскопист 6
37. Зағип машинисткаға жазба машинкаға мәтiндi
тұрақты айтып тұратын айтушы 12 36
38. Брайль терудiң дикторы, брайль терушiге
мәтiндi айтып тұратын (зағип) 12 36
39. Жабық үйлерде гипсты, шихтаны, зығыртасты
және басқа шаңдайтын материалдарды
дозалаумен айналысатын дозалаушы 12
40. Пластмасса қалдықтарын бөлшектеумен
айналысатын бөлшектеушi 12
41. Қаңылтыршы:
1) селен және купроксты түзулеткiштер
өндiрiсiндегi желдеткiш қондырғыларды
жөндейтiн 6
2) жұмыстың ыстық учаскелерде 6
42. Май құю станцияларының операторы:
1) самолеттерге этильденген бензиндi
қолмен құятын 12
43. Қорғасын-қалайы балқымаларын құюшы:
1) қорғасын мен қорғасын балқымаларын
балқытатын, құятын, бөлiп құятын 12 36

1) на деталях и изделиях из металла 6
2) на деталях и изделиях из сплавов,
содержащих свинец 12
30. Градуировщик, постоянно занятый градуировкой
стеклоизделий с применением фтористого аммония 12
31. Грузчик, постоянно занятый:
1) погрузкой трупов животных 12 36
2) погрузкой пека навалом 12 36
3) на погрузочно-разгрузочных работах с
пылящими и другими токсическими грузами:
агломерат, асбест, алебастр, шлаки, зола,
известь негашеная, известь хлорная, кокс,
коксик, коксовая мелочь, цемент, технический
углерод (сажа), уголь, горючие сланцы, инертная
и колошниковая пыль, синька; вата: минеральная,
стеклянная, шлаковая и изделия из нее; графит:
молотый, в кусках и в крошке, навалом;
электроды угольные без упаковки; огнеупоры и
аброзивы без упаковки; кость сырая и молотая
навалом; купоросы насыпью; мел навалом; пакля
навалом и в тюках; шерсть немытая; тальк
насыпью; табак без упаковки; табачная пыль
насыпью или в мешках; руды и их концентраты;
фрезерный торф; куриный помет; креозит и
креозолы на слив и налив; минеральное удобрение
насыпью; нафталин в брикетах и мешках; сода
каустическая и кальцинированная; свинцовые
изгарь, паста и глет; фекалий; фенол на слив
и налив; шламы, выделяющие пары и газы;
щелочи на слив и налив 6
32. Гуммировщик металлоизделий, непосредственно
занятый гуммированием изделий и аппаратуры 12
33. Давильщик, занятый изготовлением:
1) деталей на токарно-давильных станках 6
2) специзделий из специальной стали и из
цветных металлов с подогревом газовой горелкой
и на горне ручным способом 6
34. Дезактиваторщик, занятый дегазацией складских
помещений 6
35. Дезинфектор 6
36. Дефектоскопист по ультрозвуковому контролю
постоянно работающий с переносными
дефектоскопами 6
37. Диктовщик, постоянно занятый диктовкой текста
слепой машинистке на пишущей машинке 12 36
38. Диктор брайлевского набора, постоянно занятый
на диктовке текста наборщику брайлевского
набора (слепому) 12 36
39. Дозировщик, занятый дозированием гипса, шихты,
цемента, асбеста и других пылящих материалов в
закрытых помещениях 12
40. Дробильщик, занятый дроблением отходов
пластмасс 12
41. Жестянщик, постоянно работающий:
1) на ремонте вентиляционных устройств в
производстве селеновых и купроксных
выпрямителей 6
2) на горячих участках работ 6
42. Оператор заправочных станций:
1) занятый заправкой самолетов этилированным
бензином вручную 12
43. Заливщик свинцово-оловянистых сплавов, занятый:
1) плавкой, заливкой, разливкой свинца и
свинцовых сплавов 12 36

2) қорғасын қалыптарын құятын және қорғасын
валиктерiн құятын 12 36
3) 50 % кем қорғасыны бар басқа
балқымалар мен баббиттердi балқытатын және
құятын 12
44. От сөндiргiштердi тұрақты түрде
бромэтанмен және көмiрқышқылмен шаятын,
жөндейтiн және зарядтайтын және шайған
кезде дихлорэтан қолданатын от
сөндiргiштердi зарядтаушы 6
45. Оттықтар мен бункерлерден, күл камералары
мен кептiру пештерiнен, өндiрiстiк және
коммунальдық қазандықтардың бу және су ысыту
қазандарынан және газогенераторлардың
үрлегiштерiнен, сондай-ақ колосник
торкөздерiнен, оттықтардан, паровоздардың
қазандары мен үрлегiштерiнен қатты
минералды және торф отынымен жұмыс iстеген
кезде шлак пен күл шығаратын қазандықтың
машинисi (от жағушысы):
1) қолмен жұмыс iстегенде 12
2) механикалық тәсiлмен жұмыс iстегенде 6
46. Термооқшаулаудағы тiкелей мына
жұмыстарда iстейтiн изоляциялаушы
(термооқшаулаушыны)
1) шынымақтаны, шыныталшықты,
шыныкиiздермен шлакмақтаны қолданып 12
2) жабық үйлердегi ыстық заттарды
(қазандарды, құбырларды) изоляциялайтын 12
47. Пештердi ағаш отынмен жағатын от жағушы 6
48. Мотор сынайтын станцияда этильденген
бензинмен жұмыс iстейтiн моторларды тiкелей
сынайтын двигательдердi сынаушы:
1) бокстарда жұмыс iстегенде 12 36
2) жабық үйлерде жұмыс iстегенде 12
3) ашық типтегi сынау станцияда жұмыс
iстегенде және моторлар үй iшiнде және
бокстарда таза бензинмен жұмыс iстегенде 6
49. Этильденген бензинмен жұмыс iстейтiн блок
қондырғыларын, карбюраторларды,
жиклерлердi, май помпаларын,
нагнетательдердi және винттердi
кемелдендiруде үй iшiнде iстейтiн
сынақшы-двигатель механигi 6
50. Дизельдер мен дизель-генераторларды
сынауда тiкелей iстейтiн двигательдердi
сынаушы:
1) қоршаған үйлерден дыбыс оқшаулағышы
жасалған арнайы жабдықталған бокстарда,
бокстың iшiнде, тiкелей дизельдiң қасында
iстейтiн 12 36
2) үйдiң сынау стендiлерiнде 12
3) тепловоздардың реостатты және жүргiзу
сынақтарында 6
51. Этильдендiрiлген бензинмен жұмыс iстейтiн
мотор сынау станцияларында тiкелей iстейтiн
басшылар мен мамандар:
1) бокстарда жұмыс iстегенде 12 36
2) үй iшiнде жұмыс iстегенде 12
3) мотор таза бензинмен iстейтiн ашық
типтегi сынақ станцияларында жұмыс
iстегенде 6
52. Жұмысын теңiз деңгейiнен мынадай биiктiкте
iстейтiн басшылар және мамандар:
1) 2000 м-ден 2300 м-ге дейiн 12
2) 2301 м-ден 3000 м-ге дейiн 12 36
3) 3001 м-ден 4000 м-ге дейiн 24 36
4) 4001 м және одан жоғары 36 36
53. Антидепон өндiрiсiндегi фосфат, пiсiру,
тоңазыту және оксалат бөлiмдерiнде тiкелей
iстейтiн басшылар және мамандар 6
54. Топографиялық, геологиялық және
географиялық пландар мен карталар құрау
және сызумен айналысатын инженер-картограф,
техник-картограф, топограф және сызу сызушы 6

2) заливкой свинцовых форм и отливкой
свинцовых валиков 12 36
3) непосредственно занятый на плавке и заливке
баббита и других сплавов, содержащих менее
50 % свинца 12
44. Зарядчик огнетушителей, постоянно занятый
промывкой, ремонтом и зарядкой огнетушителей
бромэтаном и углекислотой и применяющий при
промывке дихлорэтан 6
45. Машинист (кочегар) котельной, занятый удалением
шлака и золы из топок и бункеров, зольных
камер и сушильных печей, из паровых и
водогрейных котлов производственных и
коммунальных котельных и поддувал
газогенераторов, а также с колосниковых
решеток, топок, котлов и поддувал паровозов
при работе на твердом минеральном и торфяном
топливе:
1) при работе вручную 12
2) при работе механическим способом 6
46. Изолировщик на термоизоляции
(термоизолировщик), непосредственно занятый
на работах:
1) с применением стекловаты, стекловолокна,
стекловойлоков и шлаковаты 12
2) по изолировке горячих поверхностей (котлов,
трубопроводов) в закрытых помещениях 12
47. Истопник, занятый на топке печей дровяным
топливом 6
48. Испытатель двигателей, непосредственно занятый
на мотороиспытательной станции испытанием
моторов, работающих на этилированном бензине:
1) при работе в боксах 12 36
2) при работе в помещениях 12
3) при работе на испытательных станциях
открытого типа и при работе моторов на чистом
бензине в помещениях и в боксах 6
49. Испытатель-механик двигателя, занятый на
испытании блочных установок, карбюраторов,
жиклеров, маслянных помп, нагнетателей и на
доводке винтов при работе на этилированном
бензине в помещениях 6
50. Испытатель двигателей, непосредственно занятый
испытанием дизелей и дизель-генераторов:
1) в специально оборудованных боксах,
звукоизолированных от окружающих помещений,
работающий внутри бокса непосредственно у
дизеля 12 36
2) на испытательных стендах в помещениях 12
3) на реостатных и ходовых испытаниях
тепловозов 6
51. Руководители и специалисты, непосредственно
занятые на мотороиспытательных станциях,
работающих на этилированном бензине:
1) при работе в боксах 12 36
2) при работе в помещениях 12
3) при работе на испытательных станциях
открытого типа и при работе мотора на чистом
бензине в помещениях 6
52. Руководители, специалисты и служащие,
выполняющие работы на высоте над уровнем моря:
1) от 2000 м до 2300 м 12
2) от 2301 м до 3000 м 12 36
3) от 3001 м до 4000 м 24 36
4) от 4001 м и выше 36 36
53. Руководители и специалисты, непосредственно
занятые в фосфатных, варочных, холодильных и
оксалатных отделениях производства антидепона 6
54. Инженер-картограф, техник-картограф, топограф
и чертежник, непосредственно занятые на
работах по составлению и вычерчиванию
топографических, геологических и географических
планов и карт 6

55. Этильденген бензинмен жұмыс iстейтiн блок
қондырғыларын, карбюраторларды, жиклерлердi,
май помпаларын, нагнетательдердi және
винттердi кемелдендiруде үй iшiнде
iстейтiн басшылар және мамандар 6
56. Сырды ысқылайтын валдарды өңдейтiн тас
қашаушы 12
57. Өндiрiстiк пештер мен қазандардың
оттықтарын жөндеуде ыстық жұмыстарда
iстейтiн отқа берiкшi 12
58. Радондық емханада iстейтiн кастелянша 6
59. Мамандандырылған материалдық қоймаларда
iстейтiн қоймашы:
1) химикаттар, ерiткiштер, мұнай
өнiмдерi, майлағыш майлар, пластмасса
бұйымдары үшiн престеу ұнтақтары, көмiр,
химиялық заттардан босаған ыдыстар
қоймасындағы 6
2) сынап және сынаппен ластанған
арнайы киiм қоймасындағы 12
3) техникалық көмiртектiң (күйенiң)
қоймасындағы 12
60. Желiм пiсiрушi:
1) хромпик және антисептик қосып, желiм
дайындайтын 6
2) ВИАМ Б-3, бакелит және карбамид
желiмдерiн жасауда тұрақты iстейтiн 12
61. Пневматикалық қол құралымен
iстейтiн жамаушы 12
62. Кессон жұмыстарында iстейтiн
аппаратшы-кессоншы 12 36
63. Кессон жұмыстарында iстейтiн жол
салушы-кессоншы 12 36
64. Кессон жұмыстарында iстейтiн
слесарь-кессоншы 12 36
65. Кессон жұмыстарында iстейтiн
электромонтаждаушы-кессоншы 12 36
66. Сырлау цехтарындағы өндiрiстiк учаскелерде
және жұмыс орындарында операциялар бойынша
бақылау жасайтын сырлау жұмыстарының
бақылаушысы 6
67. Металмен жабу жұмыстарының бақылаушысы,
операциялар бойынша бақылау жасайтын:
1) гальвандау цехтарындағы өндiрiстiк
учаскелерде және жұмыс орындарында 6
2) қорғасын балқымаларымен дәнекерленген
радиаторларды және қорғасындалған
бензобактарды 6
68. Ұста-престеу цехтарындағы ыстық жұмыс
учаскелерiн операциялар бойынша бақылау
жасайтын ұста-престеу жұмыстарының
бақылаушысы 6
69. Термикалық цехтарындағы ыстық жұмыс
учаскелерiн операциялар бойынша бақылау
жасайтын термикалық өңдеу жұмыстарының
бақылаушысы 6
70. Операциялар бойынша тiкелей бақылау
жасайтын құю өндiрiсiнiң бақылаушысы:
1) құю цехтарындағы ыстық, жұмыс
учаскелерiндегi 6
2) шабу, қалыптау, өзектеу және жер
дайындау бөлiмдерiнiң өндiрiстiк
учаскелерi мен жұмыс орындарындағы 6
71. Эмальдау цехындағы өндiрiстiк учаскелер
мен жұмыс орындарында операциялар бойынша
тiкелей бақылау жасайтын эмальмен жабу
бақылаушысы 6
72. Жабық үйлерде қаруды ату және атып
босатуды бақылаушы 12
73. Қорғасын балқымаларын қолданып,
автомобиль кузовтарын тазалау, балқыту
және рихтовкалау учаскелерiнде операциялар
бойынша тiкелей бақылау жасайтын
станоктық және слесарьлық жұмыстар
бақылаушысы 12 36
74. Арнайы майлағыштар қолданып, бұйымдарды
консервация жасайтын жабдықты және металл
бұйымдарын консервiлеушi 6

55. Руководители и специалисты, занятые на
испытании блочных установок, карбюраторов,
жиклеров, масляных помп, нагнетателей и на
доводке винтов при работе на этилированном
бензине в закрытых помещениях 6
56. Камнетес, занятый обработкой краскотерочных
валов 12
57. Огнеупорщик, занятый на горячих работах по
ремонту топок производственных печей и котлов 12
58. Кастелянша, работающая в радонолечебнице 6
59. Кладовщик, занятый работой в
специализированных материальных складах
(кладовых):
1) химикатов, растворителей, нефтепродуктов,
смазочных масел, пресспорошков для
пластмассовых изделий, угля, возвратной тары
из под химических веществ 6
2) ртути и загрязненной ртутью спецодежды 12
3) технического углерода (сажи) 12
60. Клеевар, занятый:
1) приготовлением клея с добавлением хромпика
и антисептиков 6
2) постоянно занятый приготовлением клея
ВИАМ Б-3, бакелитового и карбамидного 12
61. Клепальщик, занятый на работах ручным
пневматическим инструментом 12
62. Кессонщик-аппаратчик, занятый на кессонных
работах 12 36
63. Кессонщик-проходчик, занятый на кессонных
работах 12 36
64. Кессонщик-слесарь, занятый на кессонных работах 12 36
65. Кессонщик-электромонтажник, занятый на
кессонных работах 12 36
66. Контролер малярных работ, непосредственно
занятый на пооперационном контроле на
производственных участках и на рабочих местах
в малярных цехах 6
67. Контролер работ по металлопокрытиям,
непосредственно занятый на пооперационном
контроле:
1) на производственных участках и на рабочих
местах в гальванических цехах 6
2) опаянных радиаторов свинцовыми сплавами и
освинцованных бензобаков 6
68. Контролер кузнечно-прессовых работ,
непосредственно занятый на пооперационном
контроле на горячих участках работ в кузнечно-
прессовых цехах
69. Контролер по термообработке, непосредственно
занятый на пооперационном контроле на горячих
участках работ в термических цехах 6
70. Контролер в литейном производстве,
непосредственно занятый на пооперационном
контроле:
1) на горячих участках работ в литейных цехах 6
2) на производственных участках и рабочих
местах в обрубном, формовочном, стержневом и
землеприготовительном отделениях 6
71. Контролер эмалевого покрытия, непосредственно
занятый на пооперационном контроле на
производственных участках и рабочих местах в
эмалировочном цехе 6
72. Контролер, занятый на пристрелке и отстрелке
оружия в закрытых помещениях 12
73. Контролер станочных и слесарных работ,
непосредственно занятый на пооперационном
контроле на участках очистки, оплавки и
рихтовки кузовов автомобилей с применением
свинцовых сплавов 12 36
74. Консервировщик оборудования и металлоизделий,
занятый на консервации изделий с применением
специальных смазок 6

75. Пластмассадан жасалған бұйымдар цехтары
мен учаскелерiнде тiкелей iстейтiн
бақылаушы 6
76. Полиграфия кәсiпорындарында iстейтiн
корректор 6
77. Yнемi ыстық котелдердi жөндейтiн қазаншы 12 36
78. Қазан тазалаушы 12 36
79. Өндiрiстiк пештерге қызмет көрсететiн
технологиялық пештердiң от жағушысы 6
80. Термопласавтоматтарда iстейтiн пластмасса
құюшы 12
81. Қорғасынмен, қалайымен және олардың
балқымаларымен жұмыс iстейтiн ыстық
тәсiлмен қалайылаушы 12
82. Сырлаушы:
1) металл конструкцияларын сырлайтын 6
2) кеме корпустарының металл негiздерiн
және қалқымалы құралдардың теңiз негiздерiн
қаптайтын, қырнайтын және сырлайтын,
сондай-ақ цистерналардың, резервуарлардың,
бактардың, понтондар мен қалқымалы
доктардың iштерiн сырлайтын 12 36
83. Үнемi фторлы аммониймен жұмыс
iстейтiн таңбалаушы 12
84. Пластмассадан жасалған бұйымдарды
(детальдарды) престеу және құю
учаскелерiнде iстейтiн мастер және учаске
(ауысым) бастығы 12
85. Қорғасын балқымаларын қолданып
автомобиль кузовтарын тазалау, балқыту
және рихтовкалау учаскелерiнде iстейтiн
мастер 12 36
86. Үнемi жазу машинкасымен iстейтiн
машинистка 6
87. Автокомпрессорлар машинисi:
1) жүк көтергiштiгi 3 т-дан асатын
автомобиль шассиiне орнатылған
машиналарда iстегенде 12
2) жүк көтергiштiгi 3 т-ға дейiн
автомобиль шассиiне орнатылған машиналарда
iстегенде 6
88. Топырақты тоңазытатын тоңазыту
қондырғысының машинисi 6
89. Бутурбаауаүрлегiшке қызмет жасайтын газ
үрлейтiн машиналардың машинисi 6
90. Iштен жану двигателiнiң машинисi:
1) газ двигательдерiне қызмет iстейтiн 6
2) дизельдi және лакомобильдi
электростанцияларға қызмет iстейтiн 6
3) үй iшiнде iстегенде дизельдерге қызмет
көрсететiн 6
91. Үй iшiндегi жұмыстарда бу машинасы мен
локомобильге қызмет көрсететiн бу машинасы
мен локомобильдiң машинисi 6
92. Компрессор қондырғылардың машинисi:
1) аммиакты, ауа қысатын, оттегi, криптон,
фреон компрессорларына,
турбокомпрессорларға, дизель двигателi
бар компрессорларға қызмет көрсететiн 6
2) хлорлы компрессорларға қызмет
көрсететiн 12
93. Қатты минерал және торф отынымен жұмыс
iстейтiн бу және су ысыту қазандарына
қызмет көрсететiн қазандықтың
машинисi (от жағушысы):
1) қолмен тиегенде 12
2) механикалық амалмен тиегенде 6
94. Сұйық отынмен және газбен жұмыс iстейтiн
бу және су ысыту қазандарына қызмет
көрсететiн қазандықтың машинисi (от
жағушысы) машинисi 6
95. Автомобиль крандарының машинисi:
1) жүк көтергiштiгi 3 т және одан асатын
автомобиль шассиiне орнатылған машиналарда
iстегенде 12
2) жүк көтергiштiгi 3 т-ға дейiн
автомобиль шассиiне орнатылған машиналарда
iстегенде 6
96. Кран машинисi (краншы):

75. Контролер, непосредственно занятый в цехах и
на участках производства изделий (деталей) из
пластмасс 6
76. Корректор, работающий в полиграфических
предприятиях 6
77. Котельщик, постоянно занятый ремонтом горячих
котлов 12 36
78. Котлочист 12 36
79. Кочегар технологических печей, занятый
обслуживанием производственных печей 6
80. Литейщик пластмас, работающий на
термопластавтоматах 12
81. Лудильщик горячим способом, занятый на работах
со свинцом, оловом и их сплавами 12
82. Маляр постоянно занятый:
1) на покраске металлоконструкции в горячих
цехах 6
2) на обивке, ошкрябке, очистке и окраске
металлических оснований корпусов судов и
морских оснований корпусов плавучих средств,
внутри цистерн, резервуаров, баков, понтонов и
плавучих доков 12 36
83. Маркировщик, постоянно занятый на работах с
фтористым аммонием 12
84. Мастер и начальник участка (смены), занятые на
участках прессования и литья пластмассовых
изделий (деталей) 12
85. Мастер, занятый на участках очистки, оплавки и
рихтовки кузовов автомобилей с применением
свинцовых сплавов 12 36
86. Машинистка, постоянно работающая на пишущей
машинке и на персональном компьютере 6
87. Машинист автокомпрессоров:
1) при работе на машинах, смонтированных на
шасси автомобилей грузоподъемностью от 3 т и
более 12
2) при работе на машинах, смонтированных на
шасси автомобилей грузоподъемностью до 3 т 6
88. Машинист холодильной установки по
замораживанию грунтов 6
89. Машинист газодувных машин, обслуживающий
паротурбовоздуходувки 6
90. Машинист двигателя вутреннего сгорания,
занятый обслуживанием:
1) газовых двигателей 6
2) дизельных и лакомобильных электростанций 6
3) дизелей при работе в помещениях 6
91. Машинист паровой машины и локомобиля, занятый
обслуживанием паровой машины и локомобиля на
работах в помещениях 6
92. Машинист компрессорных установок, занятый
обслуживанием:
1) аммиачных, воздушных, дожимающих,
кислородных, криптоновых, фреоновых
компрессоров, турбокомпрессоров, компрессоров
с дизельными двигателями 6
2) хлорных компрессоров 12
93. Машинист (кочегар) котельной, занятый
обслуживанием паровых и водогрейных котлов,
работающих на твердом минеральном и торфяном
топливе:
1) при загрузке вручную 12
2) при механизированной загрузке 6
94. Машинист (кочегар) котельной, занятый
обслуживанием паровых и водогрейных котлов,
работающих на жидком топливе и газе 6
95. Машинист кранов автомобильных:
1) при работе на машинах, смонтированных на
шасси автомобилей грузоподъемностью от 3 т и
более 12
2) при работе на машинах, смонтированных на
шасси автомобилей грузоподъемностью до 3 т 6
96. Машинист крана (крановщик), занятый:

1) ыстық жұмыс учаскелерiндегi; өңдеу
бөлiмiндегi; құйманы құю, ұрып түсiру және
шабу учаскелерiндегi 12
2) технологиялық отын ретiнде мазут
қолданылатын цехтарда 12 36
3) қалыптау, өзектеу және жер дайындау
цехтарында (учаскелерiнде) 6
4) гальвандау және бұйымдарды (детальдарды)
пульверизатормен сырлайтын сырлау
цехтарында 6
5) бу крандарына қызмет көрсететiн 6
6) iштен жану двигателi, дизельдерi және
электр двигательдерi бар крандарды темiр
жол, шынжыртабан және пневмодоңғалақты
жүрiсiнде қызмет ететiн 6
97. 6 м тереңде орналасқан су құбыры және
канализациялық насос станцияларына қызмет
көрсететiн машинист 6
98. Жол машина станцияларының жол салу
машинисi, кран машинистерi ретiнде
95-тармаққа қатысты
99. Мұнай мен мұнай өнiмдерiн тасымалдайтын
технологиялық насостардың машинисi 6
100. Тоңазыту қондырғыларының машинисi 6
101. Экскаваторларға қызмет көрсететiн
экскаватор машинисi:
1) электр двигателiмен iстейтiн 6
2) iштен жану двигателiмен және бу
двигателiмен iстейтiн 12
102. Жылжымалы электростанциялардың машинисi 6
103. Бұйымдарды шоопирлау тәсiлiмен түстi және
қара металдармен жабатын металлизатор 12
104. Жуу машинасының машинисi және тазалаушы:
1) лак-сыр өнiмдерiнен босаған
ыдысты жағатын 12
2) улы химиялық өнiмдерден босаған
ыдысты жуатын 12
3) ыдыстарды ерiткiштермен жуатын 12
4) детальдарды (бұйымдарды) негiз және
қышқыл ерiтiндiлерiнде үнемi жуатын 6
5) детальдарды дихлорэтанмен және
трихлорэтанмен шаятын, майсыздандыратын
және сүртетiн 6
6) бөлшектердi жабық үйлерде бензинмен
үнемi шаюмен айналысатын 6
7) кемелердi, резервуарларды,
цистерналарды, бактарды және мұнай өнiмдерi
мен химиялық заттардан босаған басқа
ыдыстарды шаюда, булауда және
газсыздандыруда iстейтiн 12
105. Тиеу машинасының машинисi 6
106. Бульдозерлер машинисi (бульдозершi) 6
107 Жылжымалы құрамды бензин, сiлтi және
қышқыл ерiтiндiлерiн қолданып жуып
тазалаумен үнемi айналысатын жуып-тазалаушы,
жуушы ретiнде 102-тармаққа қатысты
108. Фрезер-шарлы күрекке қызмет iстейтiн
механикалық күректiң моторшысы 6
109. Мысшы 6
110. Жұмсақ дөңгелектердi абразивтi ұнтақтармен
үнемi басқылайтын және техникалық жылтырату
пастасын жағатын (хромды қоспағанда)
жылтырату дөңгелектерiн басқылаушы 6
111. Пластмассадан бұйымдар жасау жөнiндегi
автоматикалық желiлердi және машиналарды
түзетушi:
1) термопластавтоматтарды түзететiн 12
2) пластмасса бұйымдары (детальдары)
өндiрiсiндегi престердi түзететiн 12
112. Абразив шарықтастарымен құрғақ тәсiлмен
жұмыс жасалатын сыдыру, қайрау және
ысқылау станоктарын түзетумен айналысатын
түзетушi 6

1) на участках горячих работ; в травильном
отделении; на участках заливки, выбивки и
обрубки литья 12
2) в цехах, где применяется в качестве
технологического топлива мазут 12 36
3) в цехах (на участках): формовочном,
стержневом и землеприготовительном 6
4) в гальванических и малярных цехах
(участках), где производится покраска изделий
(деталей) пульверизатором 6
5) обслуживанием паровых кранов 6
6) обслуживанием кранов на железнодорожном,
гусеничном и пневмоколесном ходу с двигателями
внутреннего сгорания, дизелями и с
электрическими двигателями 6
97. Машинист насосных установок, занятый
обслуживанием водопроводных и канализационных
насосных станций, заглубленных более трех
метров 6
98. Машинист путеукладчика путевых машинных
станций как машинистам кранов применительно к
пункту 95 6
99. Машинист технологических насосов, занятый
транспортировкой нефти и нефтепродуктов 6
100. Машинист холодильных установок 6
101. Машинист экскаватора, занятый обслуживанием
экскаваторов, работающих:
1) от электродвигателя 6
2) от двигателя внутреннего сгорания и
парового двигателя 12
102. Машинист электростанций передвижных 6
103. Металлизатор, занятый на покрытии изделий
цветными и черными металлами способом
шоопирования 12
104. Машинист моечных машин и чистильщик, занятый:
1) выжиганием тары из-под лакокрасочной
продукции 12
2) мойкой посуды из-под токсических химических
продуктов 12
3) мойкой тары растворителями 12
4) постоянно занятый на промывке деталей
(изделий) в щелочных и кислотных растворах 6
5) промывкой, обезжириванием и протиркой
деталей дихлорэтаном и трихлорэтиленом 6
6) постоянно занятый промывкой деталей в
бензине в закрытых помещениях 6
7) на промывке, пропарке и дегазации судов,
резервуаров, цистерн, баков и других емкостей
из-под нефтепродуктов и химических веществ 12
105. Машинист погрузочно-доставочной машины 6
106. Машинист бульдозера (бульдозерист) 6
107. Мойщик-уборщик подвижного состава, постоянно
занятый на очистке и обмывке подвижного
состава с применением бензина, щелочных и
кислотных растворов, как мойщик, применительно
к пункту 102 6
108. Моторист механической лопаты, занятый
обслуживанием фрезерно-шаровой лопаты 6
109. Медник 6
110. Накатчик полировальных кругов, постоянно
занятый на накатке мягких кругов абразивными
порошками; варке и намазке технической
полировочной пасты (за исключением хромовой) 6
111. Наладчик машин и автоматических линий по
производству изделий из пластмасс, занятый:
1) наладкой термопластавтоматов 12
2) наладкой прессов в производстве
пластмассовых изделий (деталей) 12
112. Наладчик шлифовальных станков, занятый
наладкой обдирочных, заточных и шлифовальных
станков, на которых производится работа
абразивными кругами сухим способом 6

113. Напильниктер, рашпилдер мен
араларды ұштаушы 6
114. Авиаполотно, авиатол және арнайы
маталар-эмалетпен желiмдеп
жапсырушы-обойшы 6
115. ЭРА-1, ЭРА-Ф және "КСЕРОКС" типтегi
электрографиялық репродукциялық
аппараттарда тiкелей iстейтiн көшiру және
көбейту машиналарының операторы 6
116. ЭВМ АСУ-дағы операторы 12
117. Тозаң-газ ұстайтын қондырғылардың үнемi
құбырларды, тозаң-газұстайтын циклондарды,
желдету жүйелерiнiң сүзгiлерi мен
камераларын тазалайтын операторы 12
118. Линзаларды кесумен, сындырумен және
калибрлеумен айналысатын медициналық оптик 6
119. Мұнай өнiмдерiн құятын вагон-цистерналарды
iшiнен қарайтын, қабылдап алатын және
тапсыратын мұнай құятын ыдыстарды қараушы 6
120. Дәнекерлеушi:
1) мыс-фосфориттi припоймен дәнекерлегенде
үнемi қорғасынмен, қалайымен және олардың
балқымаларымен iстейтiн 12
2) жезбен жұмыс iстейтiн 6
3) сынап припойын дайындайтын
және осы припоймен дәнекерлейтiн 12 36
4) тұзды ванналарда дәнекерлейтiн 6
5) қатты балқымалардан жасалған
пластиналарды кескiштерге дәнекерлеумен
тiкелей айналысатын 6
121. Пенополиуретан мен хром тотығынан жасалған
қоспаны жағатын пластмассаны балқытушы 6
122. Қорғасынды дәнекерлеушi
(қорғасын дәнекерлеушi) 12
123. Тасымалдайтын термопарлар, оптикалық және
радиотүсiргiш пирометрлер бар ыстық
жұмыс учаскелерiнде тұрақты iстейтiн
пирометршi 6
124. Металл мен балқымаларды балқытушы:
1) қорғасын мен оның балқымаларын
балқытатын 12 36
2) баббиттi және құрамында 50% аз
қорғасын бар басқа балқымаларды
балқытатын 12
125. Плитаның жанында үнемi iстейтiн аспаз 6
126. Көмекшi жұмысшы:
1) стационарлы газ генераторына қызмет
көрсететiн 12
2) өңдеу, тотықтыру және гальванды
цехтарда тiкелей және тұрақты iстейтiн 6
3) көмiр, кен және майлағыш майларды
тұрақты тиеп-түсiретiн 6
4) химшикiзатпен, химиялық өнiмдермен,
мұнай өнiмдерiмен және техникалық
көмiртекпен (күйемен) iстейтiн жұмыстардағы 12
5) антисептиктер сiңiрiлген шпалдарды
тиеуде және түсiруде, оларды қатарластырып
орналастырып, звеноларын жинауда 12
6) пластмассадан жасалған бұйымдарды
(бөлшектердi) өндiру цехтары мен
учаскелерiнде 6
127. Бұйымдарды (бөлшектердi) жылтырататын
жылтыратушы:
1) хром пастасын қолданып 12
2) бензин, керосин, карборунд және
колчедан пасталарын, вена әгiн және
ГОИ пастасын қолданып 6
128. Шыныматадан жасалған бөлшектердi
престеуде тұрақты iстейтiн престеушi 12
129. Пластмассадан жасалған бұйымдар
(детальдар) өндiрiсiнде престердi
түзететiн, ыстық тәсiлмен жұмыс iстейтiн 12
130. Резина бұйымдарын ыстықтай штампылауда,
престеуде және вулканизация жасауда
iстейтiн престеушi-вулканизаторшы 12

113. Насекальщик напильников, рашпилей и пил 6
114. Обойщик, занятый на оклейке авиаполотном,
авиатолем и специальными тканями эмалитом 6
115. Оператор копировальных и множительных машин,
непосредственно занятый на электрографических
репродукционных аппаратах типа ЭРА-1, ЭРА-Ф и
"КСЕРОКС" 6
116. Оператор ЭВМ в АСУ 12
117. Оператор по обслуживанию пылегазоулавливающих
установок, постоянно занятый на очистке
трубопроводов, пылеулавливающих циклонов,
фильтров и камер вентиляционных систем 12
118. Оптик медицинский, занятый обрезкой, обломкой
и калибровкой линз 6
119. Осмотрщик нефтеналивных емкостей, занятый
внутренним осмотром, приемкой и сдачей
вагонов-цистерн из-под нефтепродуктов 6
120. Паяльщик:
1) постоянно занятый на работах со свинцом,
оловом и их сплавами и на пойке медно-
фосфористым припоем 12
2) занятый на работах с латунью 6
3) занятый на изготовлении ртутного припоя и
пайке этим припоем 12 36
4) занятый на пайке в соляных ваннах 6
5) непосредственно занятый на пайке пластин
из твердых сплавов на резцы 6
121. Наплавщик пластмассы, занятый нанесением
порошковой смеси из пенополиуретана и окиси
хрома 6
122. Паяльщик по свинцу (свинцовопаяльщик) 12
123. Пирометрист, постоянно занятый на горячих
участках работ с переносными термопарами,
оптическими и радиосъемными пирометрами 6
124. Плавильщик металла и сплавов, занятый:
1) плавкой свинца и его сплавов 12 36
2) непосредственно занятый плавкой баббита
и других сплавов, содержащих менее 50% свинца 12
125. Повар, постоянно работающий у плиты 6
126. Подсобный рабочий, занятый:
1) обслуживанием стационарного газогенератора 12
2) непосредственно и постоянно занятый в
травильных, оксидировочных и гальванических
цехах 6
3) постоянно занятый на погрузке и разгрузке
угля, руды и смазочных масел 6
4) на работах с химсырьем, химпродуктами,
нефтепродуктами и техническим углеводородом
(сажей) 12
5) на погрузке и выгрузке пропитанных
антисептиками шпал, укладке их в штабеля и
сборке звеньев 12
6) непосредственно в цехах и на участках
производства изделий (деталей) из пластмасс 6
127. Полировщик, занятый полировкой деталей
(изделий):
1) с применением хромовой пасты 12
2) с применением бензина, керосина,
карборундовой и колчедановой паст, венской
извести и пасты ГОИ 6
128. Прессовщик, постоянно занятый на прессовке
деталей из стеклоткани 12
129. Прессовщик изделий из пластмасс, занятый на
работах с горячим способом и на наладке
прессов в производстве пластмассовых изделий
(деталей) 12
130. Прессовщик-вулканизаторщик, занятый на
горячей штамповке, прессовании и вулканизации
резиновых изделий 12

131. Бронзографиттен жасалған бұйымдарды
престейтiн престеушi 6
132. Пиломатериалдар мен ағаштан жасалған
бұйымдарды қанықтырушы:
1) ағаш қанықтыратын қондырғыға қызмет
көрсететiн 6
2) ағашты антисептиктермен қанықтыруда,
жағу және изоляция жасауда 12
3) ағашты антисептикпен қолдан жағуда 12
133. Статор, ротор, катушкалар, секциялар,
электр машиналары мен приборларының
автопроводтары және орауларын арнайы улы
лактармен қанықтыратын электротехникалық
бұйымдарды қанықтырушы 12
134. Көлденең прокат тәсiлiмен бұрғы
дайындайтын станға қызмет көрсететiн
шарларды прокаттаушы 6
135. Антисептикалық пасталар жасауда
химикаттарды елейтін елеушi 12
136. Бензин, керосин ГОИ қолданып ауа
таратушы бөлшектердi сүртумен тiкелей
айналысатын вагон депосының автобақылау
пункттерiнiң қызметкерi, жылтыратушы және
ажарлаушы ретiнде 119-тармағына қатысты 6
137. Тазалық орнату жөнiндегi жұмысшы (лас
қоқыстарды қолдан жоятын жұмыстардағы) 12
138. Қатты абразивтi жарықтастармен, жұмсақ
шарықтастармен және шүберектермен оларға
абразивтi ұнтақтар (дәндер) жағып, құрғақ
тәсiлмен өңдейтiн, сыдыратын, жалтырататын,
қайрайтын және ажарлайтын жұмысшылар 12
139. Майлы қатардың қышқылдарымен вакуумның
астында қанықтыратын жұмысты тiкелей
атқаратын жұмысшылар 6
140. Хайуандардың өлекселерiн залалсыздандыру
және пайдаға асыру бойынша және пайдаға
асыру кәсiпорындарында (цехтарда,
бөлiмшелерде) тiкелей iстейтiн
қызметкерлер 12
141. Электр тоңазытқыштарды күкiрттi
ангидридпен толтыратын жұмысшылар 12
142. Киiз бен картонды фенол-формальдегид
желiмдерiмен жабыстыратын жұмысшылар 12
143. Металды натрий толтыратын жұмысшылар 6
144. Прокат станынан кейiн бұрғыларды
иiретiн жұмысшылар 6
145. Хлорвинил, бакелит және битум
материалдарынан жасалған ыстық
мастикаларды дайындау және қолдану
кезiнде суық үстiңгi қабаттарды оқшаулауда
үй iшiнде жұмыс iстейтiн жұмысшылар 6
146. Приборларға сынап толтырумен, сынапты
тазалаумен, термометрлердi, капиллярларды
сынаппен калибрлеумен және приборлардан
сынапты алумен тiкелей шұғылданатын
жұмысшылар 24 36
147. Сынап толтырылған приборларды өңдеумен,
градустаумен, клишелеумен, бақылаумен,
тексерумен және жинаумен айналысатын
жұмысшылар 12 36
148. Қорғасын мен қорғасын балқымаларын
механикалық және қолмен өңдейтiн
жұмысшылар 12 36
149. Майыстыратын немесе газды шiлтерде немесе
көрiкте металды қыздырып майыстыруды,
дәнекерлеудi және қалайылауды
бiрiктiре iстейтiн жұмысшылар 6
150. Абразивтi шарықтастарда тұрақты
толтыратын жұмысшылар 12
151. Графит бұйымдарын (детальдарды)
өңдеумен айналысатын жұмысшылар 12

131. Прессовщик, занятый прессовкой деталей из
бронзографита 6
132. Пропитчик пиломатериалов и изделий из
древесины, занятый:
1) обслуживанием деревопропиточной установки 6
2) на работах по обмазке, изолировке и
пропитке древесины антисептиками 12
3) на обмазке антисептической пастой
древесины вручную 12
133. Пропитчик электротехнических изделий, занятый
на работах по пропитке специальными
токсическими лаками статоров, роторов,
катушек, секций, автопроводов и обмоток
электрических машин и приборов 12
134. Прокатчик шаров, занятый обслуживанием стана,
изготовляющего сверла методом поперечного
проката 6
135. Просеивальщик, занятый просеиванием химикатов
при приготовлении антисептических паст 12
136. Работник автоконтрольных пунктов вагонных
депо, непосредственно занятый на притирке
деталей воздухораспределителей с применением
бензина, керосина, пасты ГОИ, как полировщик
и шлифовщик, применительно к пункту 119 6
137. Рабочий по благоустройству (на работах по
удалению нечистот вручную) 12
138. Рабочие, постоянно занятые на обработке,
обдирке, полировке, точке и шлифовке твердыми
абразивными кругами, мягкими кругами и
полотнами с нанесением на них абразивными
порошками (зернами) сухим способом 12
139. Рабочие, непосредственно занятые на работах
по пропитке кислотами жирного ряда под
вакуумом 6
140. Работники, непосредственно работающие по
обеззараживанию и утилизации трупов животных
и конфискатов на утилизационных предприятиях
(цехах, отделениях) 12
141. Рабочие, занятые загрузкой
электрохолодильников сернистыми ангидридом 12
142. Рабочие, занятые наклейкой войлока и картона
фенольно-формальдегидными клеями 12
143. Рабочие, занятые набивкой металлического
натрия 6
144. Рабочие, занятые завивкой сверл после
прокатного стана 6
145. Рабочие, непосредственно занятые на работах
по изолировке холодных поверхностей, при
приготовлении и применении горячих составов
мастик из хлорвиниловых, бакелитовых и
битумных материалов при работе в помещениях 6
146. Рабочие, непосредственно и постоянно занятые
только на заполнении приборов ртутью, очистке
ртути, калибровке ртутью термометров,
капилляров и извлечении ртути из приборов 24 36
147. Рабочие, занятые отделкой, градуировкой, по
клишеванию, контролю, проверке и сборке
приборов, наполенных ртутью 12 36
148. Рабочие, занятые механической и ручной
обработке свинца и свинцовых сплавов 12 36
149. Рабочие, занятые гибкой или совмещающие
гибку, пайку и лужение при подогреве металла
газовой горелкой или на горне 6
150. Рабочие, постоянно занятые заправкой
абразивных кругов 12
151. Рабочие, занятые обработкой графитовых
изделий (деталей) 12

152. Антинакипин (қаққа қарсы)
дайындайтын жұмысшылар 6
153. Текстолиттен, миканиттен, гетинакстан және
басқа пластикалық массалардан жасалған
бөлшектердi кесетiн және өңдейтiн және
көрсетiлген материалдар өңделетiн
жабдықтарды түзететiн жұмысшылар 6
154. Пластмассадан бұйымдар (детальдар) жасау
цехтарында (учаскелерiнде) шикiзатты
дайындаумен және арматураны күйдiрумен
айналысатын жұмысшылар 12
155. Капроннан жасалатын бұйымдарды құюшы
тұрақты айналысатын жұмысшылар 6
156. Нитрокамераларға қызмет көрсетумен
айналысатын жұмысшылар 6
157. Жабық үй-жайларда қаруларды атып
сынаумен және атып көрумен айналысатын
жұмысшылар 12
158. Хром пастасын дайындаумен және оны
бұйымдарға жағумен тұрақты айналысатын
жұмысшылар 12
159. Таблетка түрiндегi припойларды (мыс пен
мырыштың қоспасы) дайындаумен айналысатын
жұмысшылар 6
160. ВИАМ Б-3, бакелиттi және карбамидтi
желiмдердi қолданып iстелетiн жұмыстармен
тұрақты айналысатын жұмысшылар 12
161. N 67 лакты қолданып iстелiнетiн
жұмыстармен тұрақты айналысатын жұмысшылар 12 36
162. Антидепон өндiрiсiнiң фосфаттық, пiсiру
және оксалаттық бөлiмшелерiнде жұмыспен
тұрақты айналысатын жұмысшылар 6
163. Мипораны кесiп-пiшумен, одан
ажыратқыштар үшiн қораптар дайындаумен,
сондай-ақ жөндеу кезiнде ескi қораптарды
жаңасына ауыстырумен тұрақты айналысатын
жұмысшылар 6
164. Теңiз деңгейiнен:
1) 2000 метрден 2300 м. дейiн 12
2) 2300 метрден 3000 м. дейiн 12 36
3) 3001 метрден 4000 м. дейiн 24 36
4) 4000 м. және одан да жоғары
биiктiктерде жұмыс атқаратын жұмысшылар 36 36
165. Дизелдер мен дизел-генераторларының:
1) дыбыс-шу естiлуiнен айналадағы
үй-жайлардан оқшауланған арнайы жасалған
бокстарда, бокстардың iшiнде тiкелей
дизелдiң жанында 12 36
2) үй-жайлар мен сынақ стендтерiнде 12
3) тепловоздардың реостаттық және жүру
сынағын өткiзумен тiкелей айналысатын
жұмысшылар мен ауысым басшылары және
мамандар 6
166. Газ генераторы станцияларының астаулары
мен су тұндыратын ыдыстарын жөндеумен
тұрақты айналысатын жұмысшылар 6
167. Қорғасын құймаларының тозаңымен ластанған
арнаулы киiмдердi тазалаумен және шаңын
қағумен тұрақты айналысатын жұмысшылар 12 36
168. Арнаулы киiмдердiң шаңын қағумен және
кептiрумен айналысатын жұмысшылар 6
169. Пекамен iстелiнетiн жұмыстарда тұрақты
айналысатын жұмысшылар (жүк тиеушiлерден
басқа) 6 36
170. Тотияйындағы күкiрт қышқылын өңдеумен
тұрақты айналысатын жұмысшылар 12
171. Қышқылдарды регенирациялаумен
айналысатын жұмысшылар 6
172. Бензин мен этил сұйығының қоспасын
жасаумен тұрақты айналысатын жұмысшылар 12 36
173. Рентген аппараттары үшiн блендтердi
құрастырумен тұрақты айналысатын
жұмысшылар 12

152. Рабочие, занятые приготовлением антинакипина 6
153. Рабочие, занятые резкой и обработкой деталей
(изделий) из текстолита, миканита, гетинакса
и других пластических масс и наладкой
оборудования, на котором производится
обработка указанных материалов 6
154. Рабочие, занятые подготовкой сырья и выжигом
арматуры в цехах (на участках) производства
изделий (деталей) из пластмасс 12
155. Рабочие, постоянно занятые на литье изделий
из капрона 6
156. Рабочие, занятые обслуживанием нитрокамер 6
157. Рабочие, занятые на пристрелке и отстрелке
оружия в закрытых помещениях 12
158. Рабочие, постоянно занятые приготовлением
хромовой пасты и намазкой ее на изделия 12
159. Рабочие, занятые изготовлением припоя в
таблетках (смесь меди с цинком) 6
160. Рабочие, постоянно занятые на работах
с применением клеев ВИАМ Б-3, бакелитового и
карбамидного 12
161. Рабочие, постоянно занятые на работах с
применением лака N 67 12 36
162. Рабочие, постоянно занятые в фосфатных,
варочных, холодильных и оксалатных отделениях
производства антидепона 6
163. Рабочие, постоянно занятые на раскрое мипоры,
изготовлении из нее пакетов для изоляции, а
также на замене старых пакетов новыми при
ремонте 6
164. Рабочие, выполняющие работы на высоте над
уровнем моря:
1) от 2000 до 2300 м 12
2) от 2301 до 3000 м 12 36
3) от 3001 до 4000 м 24 36
4) от 4001 м и выше 36 36
165. Рабочие и сменные руководители и специалисты,
непосредственно занятые на испытании дизелей
и дизель-генераторов:
1) в специально оборудованных боксах,
звукоизолированных от окружающих помещений,
работающие внутри бокса непосредственно у
дизеля 12 36
2) на испытательных стендах в помещениях 12
3) на реостатных и ходовых испытаниях
тепловозов 6
166. Рабочие, постоянно занятые на ремонте лотков
и отстойников градирни газогенераторной станции 6
167. Рабочие, постоянно занятые чисткой и
обеспыливанием спецодежды, загрязненной пылью
свинцовых сплавов 12 36
168. Рабочие, занятые на участках обеспыливания и
сушки спецодежды 6
169. Рабочие, постоянно занятые на работе с пеком
(кроме грузчиков) 6 36
170. Рабочие, постоянно занятые на переработке
отходов серной кислоты в купорос 12
171. Рабочие, занятые регенирацией кислот 6
172. Рабочие, постоянно занятые составлением смеси
бензина с этиловой жидкостью 12 36
173. Рабочие, постоянно занятые сборкой бленд для
рентгеновских аппаратов 12

174. Бакелиттi және карбамидтi желiмдермен
желiмделген бөлшектердi әртүрлi станоктарда
өңдеумен тұрақты айналысатын жұмысшылар 6
175. Жабық үй-жайларда балқытылған күкiртпен
iстелiнетiн жұмыстармен тұрақты
айналысатын жұмысшылар 6
176. Қорғасындалған қабықтарды сорттаумен
айналысатын жұмысшылар 12
177. Қышқылдар мен антисептиктердi
дайындаумен айналысатын жұмысшылар 12
178. Қоқыстар мен лас заттарды жинаумен және
шығарып тастау жұмысындағы көлiк-арба
көлiгiнде жұмыс iстейтiн жұмысшылар 6
179. Кiр жуу үйлерiндегi:
1) лас кiрлердi қабылдау және сорттау
бөлiмiндегi (лас кiрлер мен арнаулы
киiмдердi қабылдаумен айналысатын тапсырыс
қабылдаушысы; лас кiрлердi сорттаумен,
сондай-ақ лас кiрлердiң өндiрiстiк
партияларын жасаумен және лас кiрлермен
және iш киiмдердiң есебiн жүргiзумен
айналысатын iш киiмдердiң жинақтаушысы;
таңбалаушы; қосалқы жұмысшы) 6
2) жұқпалы аурулар, туберкулез,
алапеске қарсы емдеу, чумаға қарсы емдеу
мекемелерiнен, бөлiмшелерiнен,
бөлiмдерiнен, өндiрiсiнен және
зертханалардан әкелiнген лас iш киiмдер
мен арнаулы киiмдердi қабылдауда 12 36
3) кiр жуу цехы немесе бөлiмшелерiндегi
(кептiру қондырғыларының аппаратшысы,
арнаулы киiмдердi жуу мен жөндеу
машинисi; жуу машиналарының iш киiмдердi
жуумен, жуылған iш киiмдердi
центрифугаларда сығумен айналысатын
қосалқы жұмысшысы, операторы, үй-жайды
жинаушы) 6
4) ауру жұққан iш киiмдер мен арнаулы
киiмдердi жуу мен суға салып қоюда
iстейтiн 12 36
5) iш киiмдер мен арнаулы киiмдердi
қолмен жуумен айналысатын 12
6) балшықпен емдеу орнында iш киiмдер
мен арнаулы киiмдердi қолмен жуумен
айналысатын 12
7) кептiрiп-үтiктеу цехтарындағы
(бөлiмшелерiндегi): iш киiмдер мен
арнаулы киiмдердi булы үтiкпен
үтiктеумен айналысатын киiм үтiктеушi 12
- iш киiмдер мен арнаулы киiмдердi
каландрларда, катоктар мен престерде
электрүтiкпен үтiктеумен айналысатын
киiм үтiктеушi 6
- iш киiмдер мен арнаулы киiмдердi
кептiрумен айналысатын iш киiмдердi
кептiру қондырғысының аппаратшысы 6
- iш киiмдердi үтiктеуге дайындаушы 6
8) кiр жуу ерiтiндiлерiн дайындаушы 6
180. Өндiрiстiк құбыр тораптары мен оқпандарға
қызмет көрсетумен, оларды тазалаумен және
жөндеумен тұрақты айналысатын жұмысшылар 12
181. Шыны текстолиттен жасалатын деталдар мен
бұйымдарды механикалық және қолмен
өңдеумен айналысатын жұмысшылар 12
182. Пенополиуретаннан жасалатын бұйымдар
(деталдар) өндiрiсiнде қалыптау тәсiлiмен
тiкелей айналысатын жұмысшылар 12
183. Учаскелерде тежегiш ленталарын фрикциялық
бастырма салып жасаумен, қорғасын, жез,
никель, темiр, хром, мыс және басқа да
метал ұнтағынан, пульвербакелиттен,
зығыртас пен және графиттен тұратын
тежегiш пластинкаларын жасаумен;
фрикциялық бастырма мен тежегiш
пластинкаларының құрамына кiретiн
компоненттiң бәрiн електен өткiзумен;
қоспаны жасаумен, шамалаумен, пакеттердi,
тежегiш пластиналарын, жинаумен,
фрикциялық бастырма мен тежегiш
пластинкаларының сыртқы бетiн престеумен,
пiсiрумен, жете қалпына келтiрумен,
тазалаумен, iшкi-сыртқы қабаттар мен
бөлшектердiң майын кетiрумен
(трихлорэтиленмен және ацетонмен),
оларға желiм жағумен (Вс-10Т типтегi)
және желiмдеумен, желiмдi кептiрумен,
фрикциялық бастырма мен тежегiш
пластинкаларының iшкi бетiн түрпiлi
қағаздармен құрғақтай және қырнап
тазалаумен тiкелей айналысатын
жұмысшылар мен шебер 12

174. Рабочие, постоянно занятые обработкой на
различных станках деталей, склеенных
бакелитовым и карбамидным клеями 6
175. Рабочие, постоянно занятые на работах с
расплавленной серой в закрытых помещениях 6
176. Рабочие, занятые сортировкой освинцованного
листа 12
177. Рабочие, занятые приготовлением кислот и
антисептиков 12
178. Рабочие, занятые гужтранспорта, работающего
на уборке и вывозе мусора и нечистот 6
179. Рабочие прачечных, занятые:
1) в отделении приемки и сортировки грязного
белья (приемщик заказов, занятый приемкой
грязного белья и спецодежды; комплектовщик
белья, занятый сортировкой грязного белья, а
также составлением производственных партий
грязного белья и учетом грязного белья и
спецодежды; маркировщик; подсобный рабочий 6
2) на приемке грязного белья и спецодежды из
инфекционных, туберкулезных, противолепрозных,
противочумных учреждений, отделений, отделов,
производств и лабораторий 12 36
3) в стиральном цехе или отделении
(аппаратчик сушильных установок, машинист по
стирке и ремонту спецодежды, занятый стиркой
спецодежды; подсобный рабочий, оператор
стиральных машин, занятый стиркой белья,
отжимщик белья на центрифугах, уборщик
производственных помещений) 6
4) на стирке и замочке заразного белья и
спецодежды 12 36
5) на стирке белья и спецодежды вручную 12
6) в грязелечебнице при ручной стирке белья
и спецодежды 12
7) в сушильно-гладильных цехах (отделениях):
гладильщик, занятый глажением белья и
спецодежды духовым утюгом 12
- гладильщик, занятый глажением белья и
спецодежды электроутюгом, на каландрах,
катках и прессах 6
- аппаратчик бельевых сушильных установок,
занятый сушкой белья и спецодежды 6
- подготовитель белья для глажения 6
8) приготовитель стиральных растворов 6
180. Рабочие, постоянно занятые обслуживанием,
очисткой и ремонтом промышленной
канализационной сети и ловушек 12
181. Рабочие, занятые на механической и ручной
обработке деталей и изделий из
стеклотекстолита 12
182. Рабочие, непосредственно занятые в
производстве изделий (деталей) из
пенополиуретана методом формирования 12
183. Рабочие и мастер, непосредственно занятые
на изготовлении ленты тормоза с фрикционной
накладкой, тормозных пластин, состоящих из
свинцового, оловянного, никелевого,
железного, хромового, медного и других
металлических порошков, пульвербакелита,
асбеста, и графита на участках: просеивания
всех компонентов, входящих в состав
фрикционной накладки и тормозных пластин;
составления смеси, дозирования, сборки
пакетов, тормозных пластин, прессования,
спекания, довосстановления, зачистки
поверхностей фрикционной накладки и тормозных
пластин, обезжиривания (трихлорэтиленом и
ацетоном), нанесения клея (типа ВС-10Т) и
склеивания поверхностей и деталей, сушки клея,
зачистки на наждаках всухую и расточки
внутренней поверхности фрикционной накладки и
тормозных пластин всухую 12

184. Өлшеу генераторларында ашық сәулелену
жүйелерiнде толқындардың сол
диапазондарында (1 см-ден 100 см-ге
дейiнгiнi қоса) сантиметрлiк және
дециметрлiк диапазондардағы генераторларды
реттеумен, түзеумен, сынаумен және оларға
қызмет көрсетумен тiкелей айналысатын
жұмысшылар:
1) жұмыс күнi iшiндегi сағатына
2000 мкВт см2 энергетикалық жүктеменiң
нормативтiк шамасына тең, айналмалы және
сканер жасайтын антеннадан сәулеленудi
қоспағанда, барлық жағдайларға орай
сәулелену алу аймағындағы жұмыс ауысымы
iшiндегi уақыттың сағатына бөлiнген (8
сағаттық жұмыс уақыты және 25 мкВт/см2
тұрақты сәулелену кезiнде)
электромагниттiк энергия ағынының жол
берiлетiн шектi тығыздығының артуы
кезiнде айналысатын 12
2) жұмыс күнi iшiндегi сағатына
2000 мкВт см2 энергетикалық жүктеменің
нормативтiк шамасына тең, айналмалы және
сканер жасайтын антеннадан сәулелену
жағдайларына орай сәулелену алу
аймағындағы жұмыс ауысымы iшiндегi
уақыттың сағатына бөлiнген (8 сағаттық
жұмыс уақыты және 250 мкВт/см2 тұрақты
сәулелену кезiнде) электромагниттiк энергия
ағынының жол берiлетiн шектi тығыздығының
артуы кезiнде айналысатын 12 36
185 800 МГц бастап жоғары жиілік
ауқымындағы қуаты 100 ватт және
одан да жоғары сәулелендіру
антенналы жүйесі бар желісі
емес локациялы УЖЖ
аппаратураларды реттеумен,
баптаумен, сынаумен және қызмет
көрсетумен тікелей айналысатын
қызметкерлер 12
186. Сынап түзеткiш үй-жайларында тұрақты
жұмыс iстейтiн сынап түзегiш станциялары
(қосалқы станцияларда) мен қуаттық
станциялардың (қосалқы станцияларда)
қызметшiлерi 12
187. Сынап приборлары өндiрiсiнде ашық сынапты
қолдану цехында жұмыс iстейтiн жұмысшылар 12
188. Сынап толтырғыш сынаптық түзеткiштер мен
приборларды сұрыптау мен жөндеумен тiкелей
айналысатын жұмысшылар 12 36
189. Туберкулезбен ауыратын жұмысшыларға
арналып арнайы ұйымдастырылған цехтар мен
учаскелерде осы ауруларға басшылық жасау
және оларға қызмет көрсету жұмыстарымен
тұрақты айналысатын кәсiпорын қызметшiлерi 12
190. Кернеуi 30 мкВ-дан жоғары электрондық
микроскоптарда жұмыс iстейтiн қызметшiлер 12 36
191. Мұздатқыш және тоңазытқыш камераларындағы
және лифтiлер тоңазытқыштарында жұмыстармен
тiкелей айналысатын қызметшiлер 6
192. Қуаты 100 ватт және одан да жоғары
30 мегагерцтен 300 мГц-ке дейiнгiнi
қоса жиілiк ауқымындағы УЖЖ (УҚЖ)
генераторлары мен аппаратураларын
сынаумен, сондай-ақ жұмыс iстеп тұрған
кезiнде осы генераторлар мен
аппаратураларды түзеумен және оларды
бақылаумен тiкелей айналысатын қызметшiлер 12
193. Самолет бортында тiкелей жұмыспен
айналысатын кәсiпорындар мен ұйымдардың
қызметшiлерi. Жұмыс жылына мынадай ұшу
уақыты санын өткiзетiн:

184. Рабочие, непосредственно занятые на
регулировке, настройке, испытании и
обслуживании генераторов сантиметрового и
дециметрового диапазона волн, на измерительных
генераторах при работе с открытыми излучающими
системами тех же диапазонов волн (от 1 см до
100 см включительно):
1) при превышении предельно допустимого
значения плотности потока энергии
электромагнитного поля, равной нормативной
величине энергетической нагрузки за рабочий
день 200 мкВт. Ч/см2 для всех случаев, исключая
облучения от вращающихся и сканирующих антенн,
поделенной на время пребывания в зоне
облучения в течение рабочей смены в часах
(при 8-часовом рабочем дне и постоянном
облучении равной 25 мкВт/см2) 12
2) при превышении предельно допустимого
значения плотности потока энергии
электромагнитного поля, равной нормативной
величине энергетической нагрузки за рабочий
день 2000 мкВт. Ч/см2 для случаев облучения
от вращающихся и сканирующих антенн,
поделенной на время пребывания в зоне
облучения в течение рабочей смены в часах
(при 8 часовом рабочем дне и постоянном
облучении равной 250 мкВт/см2) 12 36
185. Работники, непосредственно занятые
на регулировке, настройке,
испытании и обслуживании СВЧ
аппаратуры нелинейной локации с
излучающей антенной системой
мощностью 100 ватт и более,
в диапазоне частот от 800 МГц 12 -
186. Работники ртутнопреобразовательных станций
(подстанций) и тяговых станций (подстанция),
постоянно работающие в помещениях ртутных
выпрямителей 12
187. Рабочие, занятые в цехах с применением
открытой ртути в производстве ртутных приборов 12
188. Рабочие, непосредственно занятые на переборке
и ремонте ртутных выпрямителей и приборов,
заполненных ртутью 12 36
189. Работники предприятий, постоянно занятые в
специально организованных цехах и на участках
для рабочих больных туберкулезом на работах
по руководству и обслуживанию этих больных 12
190. Работники, работающие на электронных
микроскопах напряжением свыше 30 мкВ 12 36
191. Работники, непосредственно занятые на
работах в морозильных и холодильных камерах
и лифтах холодильников 6
192. Работники, непосредственно занятые
испытанием УВЧ (УКВ) генераторов и аппаратуры
мощностью 100 ватт и более в диапазоне частот
от 30 мегагерц до 300 мГц включительно, а
также на настройке и контроле этих генераторов
и аппаратуры во время их работы 12
193. Работники предприятий и организаций,
непосредственно занятые работой на борту
самолета. При числе налета за рабочий год:

1) 50 сағаттан 100 сағатқа дейiн 6
2) 101 сағаттан 200 сағатқа дейiн 12
3) 201 сағаттан 300 сағатқа дейiн 18
4) 301 сағаттан 400 сағатқа дейiн 24
5) 401 сағаттан 500 сағатқа дейiн 30
6) 500 сағаттан жоғары 36
194. Есептеу машиналарында тұрақты жұмыс
iстейтiн қызметшiлер, машинамен есептеу
станцияларында жұмыс iстейтiн есептеу
машиналарының операторы 6
195. Электровоздарды зауыттық жүру жолдары
сынағынан өткiзумен тiкелей айналысатын
қызметшiлер 6
196. Жұмысқа пайдаланылған майды және
майланған шүберектердi регенерациялаумен
тұрақты айналысатын регенерациялаушы 6
197. Материалдарды және шыны дәке мен шыны
талшықтарды пiшумен айналысатын шыны
талшықты және шыны пластикалық
материалдарды кесушi 6
198. Органикалық ерiтiндiлердi (дихлорэтанды)
қолдана отырып пластмассадан және
органикалық шыныдан жасалған бұйымдарды
желiмдеумен айналысатын пластмасса
бұйымдарын құрастырушы 12
199. Аммиакты қолдана отырып жұмыс
iстейтiн жарықпен көшiрме жасаушы 6
200. Жабық үй-жайларда ерiтiндiлермен (ацетон,
бензол, толуол, амил спиртi) iстелiнетiн
жұмыстармен айналысушы бояуларды және
лактарды қырнаушы-жуушы 12
201. Радонмен емдеу орнында жұмыс iстейтiн
шаруашылық бикесi 6
202. Эпиксидтi смолаларды қолданып тарту
двигательдерiнiң шыны плассикалық
қаптаманы жөндеумен айналысатын
слесарь, жұмысшы ретiнде 144-тармақшаға
қатысты қолданылады 6
203. Эпоктдтi смолаларды қолданып
автомобиль жөндеу слесары:
1) этилдендiрiлген бензинмен жұмыс
iстейтiн двигателдердi, моторларды, оттық
аппаратураны және карбюраторларды:
үй-жайларда 12
тыстағы жұмыс үстiнде жөндеумен
айналысатын 6
2) этилдендiрiлген бензинмен жұмыс
iстейтiн моторларды жуумен және
тазалаумен айналысатын 6
3) ассенизациялық машиналарды, қоқыс
тасығыштарды, жинаушы машиналарды
жөндеумен айналысатын 6
4) қорғасын құймаларын қолдана отырып
автомобиль кузовтарын тазалаумен, құюмен,
рихтовка жасаумен айналысатын 12 36
204. Дизелдi двигателдердiң отын
аппаратураларын жөндеумен айналысатын
отын аппаратурасының слесары 6
205. Ассенизациялық машиналарды, қоқыс
тасығыштарды, жинау машиналарын және
мәйiттi тасымалдауға арналған
автомобильдердi жөндеумен айналысатын
автомобильдер жөндеушi слесарь 6
206. Механикалық жинау жұмыстарының слесары:
1) пневматикалық қол және электр
сайманымен iстелетiн жұмыспен тұрақты
айналысатын үздiксiз-жаппай өндiрiстегi
конвейерлiк жинауда iстейтiн 6
2) термобаракамераларда тiкелей болып
бұйымдарды, агрегаттарды және приборларды
сынаумен айналысатын
- 60 және одан да төмен температурада 12 36
+ 40 және одан да жоғары температурада 6
207. Газойлда (күкiрттi) жұмыс iстейтiн отын
аппаратурасын дәлдеумен, реттеумен және
бақылаумен айналысатын отын
аппаратурасының слесары 6

1) от 50 до 100 часов 6
2) от 101 до 200 часов 12
3) от 201 до 300 часов 18
4) от 301 до 400 часов 24
5) от 401 до 500 часов 30
6) свыше 500 часов 36
194. Работники, постоянно работающие на
вычислительных, персональных электронно-
вычислительных машинах, а также компьютерщик,
оператор, оператор ПЭВМ, верфикаторщик,
сортировщик и табуляторщик, инженеры-
программисты, инженеры-математики 6
195. Работники, непосредственно занятые на
заводских ходовых испытаниях электровозов 6
196. Регенераторщик отработанного масла, постоянно
занятый регенерацией отработанного масла и
промасленного тряпья 6
197. Резчик стекловолокнистых и стеклопластиковых
материалов, занятый на раскрое материалов и
изделий из стеклоткани и стекловолокна 6
198. Сборщик изделий из пластмасс, занятый
склейкой изделий из пластмасс и оргстекла
с применением органических растворителей
(дихлорэтан) 12
199. Светокопировщик, работающий с применением
аммиака 6
200. Сгонщик-смывщик краски и лаков, занятый на
работах с растворителями (ацетон, бензол,
толуол, амиловый спирт) в закрытом помещении 12
201. Сестра-хозяйка, работающая в родонолечебнице 6
202. Слесарь, занятый ремонтом стеклопластиковых
кожухов зубчатой передачи тяговых
электродвигателей с применением этоксидных
смол, как рабочий, применительно к пункту 144 6
203. Слесарь по ремонту автомобилей, занятый:
1) ремонтом двигателей, моторов, топливной
аппаратуры и карбюраторов, работающих на
этилированном бензине при работе:
в помещениях 12
на наружных работах 6
2) промывкой и очисткой моторов, работавших
на этилированном бензине 6
3) ремонтом ассенизационных машин,
мусоровозов, уборочных машин 6
4) очисткой, оплавкой, рихтовкой кузовов
автомобилей с применением свинцовых сплавов 12 36
204. Слесарь по топливной аппаратуре, занятый
ремонтом топливной аппаратуры дизельных
двигателей 6
205. Слесарь по ремонту автомобилей, занятый
ремонтом ассенизационных машин, мусоровозов,
уборочных машин и автомобилей, используемых
для перевозки трупов 6
206. Слесарь механосборочных работ:
1) на ковейерной сборке в поточно-массовом
производстве, постоянно занятый работой ручным
пневматическим и электрическим инструментом 6
2) занятый на испытании изделий, агрегатов и
приборов, непосредственно находясь в
термобарокамерах:
при температуре -60 и ниже 12 36
при температуре +40 и выше 6
207. Слесарь по топливной аппаратуре, занятый
доводкой, регулировкой и контролем топливной
аппаратуры, работающей на газойле (сернистом) 6

208. Мипоралы вагондарды жөндеумен
айналысатын жылжымалы составты жөндеушi
слесарь 6
209. Слесар жөндеушi:
1) этилдендiрiлген бензинмен жұмыс
iстейтiн мотор сынағы станцияларында
технологиялық жабдықтарды жөндеумен
тiкелей айналысатын:
бокстарда жұмыс iстеу кезiнде 12 36
үй-жайларда жұмыс iстеу кезiнде 12
ашық үлгiдегi сынақ станцияларында жұмыс
iстеу кезiнде және үй-жайлар мен бокстарда
таза бензинмен моторда жұмыс iстеу кезiнде 6
2) кiр жуу цехтарында жабдықтарды
жөндеумен айналысатын 6
3) қазандықтардың қатты минералды,
сұйық отынмен және газбен жұмыс iстеуi
кезiнде бу қазандарын жөндеумен және
қазандықтарда кезекшiлiкпен айналысатын 6
4) жұмыстың қызу жүргiзiлетiн
учаскелерiнде, кесу, жер дайындау, қағу,
қалыпқа құю, өзек жасау, гальваникалық,
майлау және өңдеу учаскелерiнде
жабдықтарға қызмет көрсетумен және оны
жөндеумен тiкелей және тұрақты айналысатын 6
5) фреондық және аммиактық компрессорлар
мен тоңазытқыш қондырғыларын сынау және
жөндеу жұмыстарымен айналысатын 6
6) азотты, сутегi және сутегi-гелийлi
сұйылтқыш станцияларын жөндеу және сынау
жұмыстарымен айналысатын 6
7) автомобиль кузовтарын қорғасын
қоспасымен құю және рихтовка жасау
учаскелерiнде жабдықтарға қызмет көрсету
және жөндеумен тұрақты айналысатын 6
8) шлак сiңiргiш қондырғыларды жөндеумен
айналысатын 6
9) бакелиттi карбамидтi желiмдермен
жұмыс жүргiзiлетiн учаскелерде
жабдықтарды жөндеумен айналысатын 6
10) ыстық қазандарды жөндеумен айналысатын 12
11) платмасса бұйымдарын (бөлшектерiн)
шығару цехтары мен учаскелерiнде
жабдықтарға қызмет көрсетумен тiкелей
айналысатын 12
12) тұрақты газгенераторларына қызмет
көрсетумен тұрақты айналысатын 12
210. Фреонды тоңазытқыш қондырғыларын қараумен,
жөндеумен айналысатын жылжымалы құраманың
слесары, слесарь жөндеушi ретiнде
194-тармағына қатысты қолданылады 6
211. 1) химиялық шикiзат, химиялық өнiмдер,
мұнай өнiмдерi және техникалық көмiртегi
(күйе) қоймаларындағы 12
2) көмір, руда және майлау материалдары
қоймаларындағы технологиялық жабдықтарға
қызмет көрсетумен және оларды жөндеумен
айналысатын слесарь жөндеушi 6
212. Селендiк және купрокостық түзеткiштер
өндiрiсiндегi желдеткiш қондырғыларын
жөндеумен тұрақты айналысатын желдеткiш
және кондиционерлеу жүйесiн жөндеушi
және оған қызмет көрсетушi слесарь 6
213. Сынап насостары мен сынап толтырылған
басқа да жабдықтарды жөндеумен
айналысатын слесарь-жөндеушi 12
214. Жерасты жылу өткiзгiштер мен ағынды сулар
жабдығына қызмет көрсетумен тұрақты
айналысатын iшкi санитарлық-техникалық
жүйелер мен жабдықтардың монтаждаушысы
(қадағалау мен жөндеу) 6
215. Жерасты және зауыт газ торабын жөндеумен
айналысатын жерасты газ құбырларын
пайдалану мен жөндеу бойынша слесарь 12

208. Слесарь по ремонту подвижного состава,
занятый ремонтом вагонов с мипорой 6
209. Слесарь ремонтник:
1) непосредственно занятый ремонтом
технологического оборудования на
мотороиспытательных станциях, работающих на
этилированном бензине:
при работе в боксах 12 36
при работе в помещениях 12
при работе на испытательных станциях открытого
типа и при работе мотора на чистом бензине в
помещениях и боксах 6
2) занятые ремонтом оборудования в прачечных
цехах 6
3) занятый ремонтом паровых котлов и
дежурством в котельных, при работе котельных
на твердом минеральном, жидком топливе и газе 6
4) непосредственно и постоянно занятый
обслуживанием и ремонтом оборудования на
горячих участках работ, в обрубном,
землеприготовительном, выбивном, формовочном,
стержневом, гальваническом, малярном и
травильном участках 6
5) занятый на испытании и ремонте фреоновых
и аммиачных компрессоров и холодильных
установок 6
6) занятый ремонтом и испытанием азотных,
водородных и водородно-гелиевых сжижительных
станций 6
7) постоянно занятый обслуживанием и ремонтом
оборудования на участках оплавки и рихтовки
кузовов автомобилей свинцовыми сплавами 6
8) занятый ремонтом шпалопропиточных установок 6
9) занятый ремонтом оборудования на участках,
где производится работа с бакелитовыми
карбамидными клеями 6
10) занятый ремонтом горячих котлов 12
11) непосредственно занятый обслуживанием
оборудования в цехах и на участках производства
изделий (деталей) из пластмасс 12
12) постоянно занятый обслуживанием
стационарного газогенератора 12
210. Слесарь по ремонту подвижного состава,
работающим на осмотре и ремонте фреоновых
холодильных установок, как слесарь-ремонтник,
применительно к пункту 197 6
211. Слесарь ремонтник, занятый обслуживанием и
ремонтом технологического оборудования на
складах:
1) химсырья, химпродуктов, нефтепродуктов и
технического углерода (сажи) 12
2) угля, руды и смазочных материалов 6
212. Слесарь по ремонту и обслуживанию систем
вентиляции и кондиционирования, постоянно
работающий по ремонту вентиляционных устройств
в производстве селеновых и купроксных
выпрямителей 6
213. Слесарь-ремонтник, занятый ремонтом ртутных
насосов и другого оборудования, заполненного
ртутью 12
214. Монтажник внутренних санитарно-технических
систем и оборудования, постоянно занятый
обслуживанием оборудования подземных
теплопроводов и водостоков (надзор и ремонт) 6
215. Слесарь по эксплуатации и ремонту подземных
газопроводов, занятый ремонтом подземной и
заводской газовой сети 12

216. 1) қышқылдармен, антисептиктермен,
химиялық шикiзаттармен, мұнай өнiмдерiмен 12
2) майлау материалдарымен iстелiнетiн
жұмыстармен айналысатын ағызушы-құюшы 6
217. Майлаушы:
1) дизелдi және локомобилдi
электрстанцияларға қызмет көрсетумен
айналысатын 6
2) жұмыс қызу жүрiп жатқан учаскелерде
шабу, жер дайындау, қағу, қалыптау, өзек
жасау, гальваникалық, сылау және өңдеу
жұмыстары учаскелерiнде тiкелей және
тұрақты жұмыспен айналысатын 6
218. Бакелиттi және карбамидтi желiмдер
қолданылатын учаскенiң ауысым шеберi 6
219. Синтетикалық смолалармен желiмделген
ыстық плиталарды кесумен айналысатын
станокшы-аралаушы 12
220. Шыныграфист (роторшы) 6
221. Толық жұмыс күнi бойына стенограмма
жасаумен айналысатын стенограммашы 12
222. Жұмыс қызу жүрiп жатқан учаскелерде,
құю цехының шабу жұмыстары учаскесiнде,
дәнекерлеу цехтарында және антисептиктер
сiңдiрiлген ағаштарды тиеуде тiкелей жұмыс
iстейтiн жүктердi бiр орыннан екiншi
орынға ауыстырушы 6
223. Бакелиттi және карбамидтi желiмдермен
майланған және олар сiңдiрiлген деталдар
мен бұйымдарды майлаумен және кептiрумен
айналысатын кептiрушi 12
224. Битумдық эмульсияларды және силикаттарды
қолданып цементтеумен айналысатын термист 6
225. Жөндеу мен дәлдеу жұмысымен және осыған
байланысты рентген аппараттары мен
құрылғыларын реттеу жұмысымен тұрақты
айналысатын техник (рентгентехник) пен
механик 12
226. Қышқылдармен iстелiнетiн жұмыстармен
айналысатын өңдеушi 12
227. Тракторшы 6
228. Сырттағы көпшiлiк әжетханалар мен
санитарлық тораптарды жинаумен
айналысатын қызметтiк үй-жайларды жинаушы 6
229. Тұрақты жұмыс iстейтiн өндiрiстiк
үй-жайларды жинаушы:
1) мұнай мен мұнай өнiмдерiнен босаған
мұнай қоймаларын тазалаумен айналысатын 12
2) ыстық цехтарда төбедегi әйнектер мен
фонарларды жуумен және сүртумен
айналысатын 12
3) сынап қуатымен жұмыс iстейтiн қосымша
станцияларын жинаумен айналысатын 6
4) қайрау, тегiстеу және гальваникалық
цехтардың (бөлiмшелердiң) өндiрiстiк
алаңдарын, сондай-ақ қорғасын құймасы
бұйымдарын құю және рихтовка жасау
учаскелерiн жинаумен айналысатын 6
230. Ашық сынапты қолдану арқылы сынап
приборларын өңдеу жұмысы кезiнде сынап
приборларын футлярларға салумен
айналысатын салушы-қаттаушы 12
231. Тұрақты газгенераторына қызмет көрсету
жөнiндегi технологиялық процеске қатысушы
фенолшы 12
232. Пневматикалық қол сайманын қолданып
iстелiнетiн жұмыстармен айналысатын
безендiрушi 12
233. Кемелердiң iшiн, мұнай өнiмдерi мен
химиялық заттардан босаған цистерналарды,
резервуарларды және бактерды тазалаумен
тұрақты айналысатын тазалаушы 12 36
234. Түтiн мұржаларын, пештердiң түтiн
шығарғыштары мен көмейлерiн тазалаумен
айналысатын тазалаушы 6

216. Сливщик-разливщик, занятый на работах:
1) с кислотами, антисептиками, химсырьем,
химпродкутами, нефтепродуктами 12
2) со смазочными материалами 6
217. Смазчик:
1) занятый обслуживанием дизельных и
локомобильных электростанций 6
2) непосредственно и постоянно занятый смазкой
оборудования на горячих участках работ, в
обрубном, землеприготовительном, выбивном,
формовочном, стержневом, гальваническом,
малярном и травильном участках 6
218. Сменный мастер участка, где применяются
бакелитовые и карбамидные клеи 6
219. Станочник-распиловщик, занятый обрезкой
горячих плит, склеенных синтетическими смолами 12
220. Стеклографист (ротаторщик) 6
221. Стенографистка, занятая полный рабочий день
на стенографировании 12
222. Стропальщик, непосредственно занятый на
горячих участках работ, на обрубных участках
литейных цехов, в сварочных цехах и на
погрузке древесины, пропитанной антисептиками 6
223. Сушильщик, занятый намазкой и сушкой
намазанных или пропитанных бакелитовыми и
карбамидными клеями деталей и изделий 12
224. Термист, занятый на цементации с применением
битумных эмульсий и силикатов 6
225. Техник (рентгенотехник) и механик, постоянно
занятый работой на ремонте и настройке и в
связи с этим на регулировке рентгеновских
аппаратов и установок 12
226. Травильщик, занятый на работах с кислотой 12
227. Тракторист 6
228. Уборщик служебных помещений, занятый уборкой
наружных (общественных) уборных и санузлов 6
229. Уборщик производственных помещений, постоянно
занятый:
1) на очистке нефтяных складов из-под нефти и
нефтепродуктов 12
2) промывкой и протиркой стекол и фонарей
верхних зон в горячих цехах 12
3) уборкой тяговых ртутных подстанций 6
4) уборкой производственных площадей
заточного, полированного и гальванического
цехов (отделений), а также участков оплавки
и рихтовки изделий свинцовыми сплавами 6
230. Укладчик-упаковщик, занятый упаковкой
ртутных приборов в футляры при работе в
производстве ртутных приборов в цехах с
применением открытой ртути 12
231. Фенольщик, участвующий в технологическом
процессе по обслуживанию стационарного
газогенератора 12
232. Чеканщик, занятый на работах с применением
ручного пневматического инструмента 12
233. Чистильщик, постоянно занятый на очистке
внутри судов, цистерн, резервуаров и баков
из-под нефтепродуктов и химических веществ 12 36
234. Чистильщик, занятый чисткой от сажи и золы
дымовых труб, дымоходов и боровов
отопительных печей 6

235. Металдардың, құймалардың, бұйымдар мен
бөлшектердi мынандай жұмыстармен
айналысатын тазалаушысы:
1) жабық үй-жайларда құрғақ құммен және
метал үгiндiлерiмен жұмыс iстейтiн Бак 12 36
2) ашық ауада құрғақ құммен және метал
үгiндiлерiмен жұмыс iстейтiн 12
3) құрғақ тәсiлмен ұнтақтап жинап және
ұнтақ ағынмен тазалауда сүйектi үгiткiшпен
iстелiнетiн және мырышталған бұйымдарды
(деталдарды) құрғақтай тазалау жұмысында
iстейтiн 12
4) галтовтық барабандарындағы бұйымдарды
(деталдарды) тазалау жұмысында iстейтiн 6
5) металды құрғақ тәсiлмен жез және болат
щеткалармен тазалау мен тегiстеу жұмысында
iстейтiн 6
236. Шыны мамықпен, шыны талшықпен және
базальттi талшықпен жұмыс iстеу кезiнде
тiгiн машинасында iстейтiн тiгiншi 6
237. Радонмен емдеу орнында жұмыс iстейтiн
швейцар 6
238. Анодты механикалық және электр ұшқынды
тәсiлмен қайрау жұмысымен айналысатын
электрмен қайраушы 6
239. Электр жабдықтарына қызмет көрсетушi
электр монтер және электр жабдықтарын
жөндеушi монтер:
1) жұмыстың қызу жүргiзілетiн
учаскелерiнде, кесу, жер дайындау, қағу,
қалыпқа құю, өзек жасау, гальваникалық,
майлау және өңдеу учаскелерiнде
(бөлiмшелерiнде) жабдықтарды, бақылау-өлшеу
приборларға және автоматикаға қызмет
көрсетумен және оны жөндеумен тiкелей және
тұрақты айналысатын 6
2) бакелиттiк және карбамидтiк желiмдер
дайындау және оларды қолдану учаскелерiнде
кезекшiлiкпен 6
3) пластмассадан жасалатын бұйымдар
(деталдар) цехтары мен учаскелерiндегi
жұмыспен тiкелей айналысатын 12
4) тұрақты газгенераторларға қызмет
көрсетумен тұрақты айналысатын 12
5) құю және автомобиль кузовтарына
қорғасын құймасымен рихтовка жасайтын
учаскелерде жабдықтарға қызмет көрсетумен
және жөндеумен тұрақты айналысатын 6
240. Электр жабдықтарын жөндеушi электр монтер:
1) мипоролы вагондардың электр жабдықтарын
жөндеумен айналысатын 6
2) кiр жуу цехтарындағы жабдықтарды
жөндеумен тұрақты айналысатын 6
241. Уытты ерiтiндiлер мен арнаулы лактарды
қолданып бұйымдарға оларды сiңiру
жұмыстарымен тұрақты айналысатын
трансформаторлардың орамын және
оқшаулағыштарын жөндеушi электр монтер 12
242. Уытты ерiтiндiлер мен арнаулы лактарды
қолданып бұйымдарға оларды сiңiру
жұмыстарымен тұрақты айналысатын
трансформаторлардың орамын және
оқшаулағыштарын жөндеушi электр монтер 12
243. Қорғасынды кабельдiк муфталарды
(шүмектердi) және сынаптық түзеткiштер
бойынша монтаждаумен айналысатын кабельдiк
желiлердi жөндеу және монтаждау электр
монтерi 12
244. Жоғары кернеулi әуе желiлерi мен темiр
жолдардың түйiсу тораптарын монтаждау мен
жөндеудiң биiкте iстелетiн жұмыстарымен
электр тораптарының әуе желiлерiн
жөндеумен айналысатын электр монтер 6

235. Чистильщик металла, отливок, изделий и
деталей, занятый:
1) на работах сухим песком и металлическими
опилками в закрытых помещениях 12 36
2) на работах сухим песком и металлическими
опилками на открытом воздухе 12
3) на работах с косточковой крошкой, на
дробометной и дробеструйной очистке сухим
способом и на очистке оцинкованных изделий
(деталей) всухую 12
4) на очистке изделий (деталей) в галтовочных
барабанах 6
5) на очистке и шлифовке металла латунными и
стальными щетками сухим способом 6
236. Швея, занятая на швейных машинках при работе
со стекловатой, стекловолокном и базальтовым
волокном 6
237. Швейцар, работающий в радонолечебнице 6
238. Электрозаточник, занятый на заточке
анодномеханическими и электроискровым способом 6
239. Электромонтер по обслуживанию
электрооборудования и электромонтер по ремонту
электрооборудования:
1) непосредственно и постоянно занятый
обслуживанием и ремонтом оборудования,
контрольно-измерительных приборов и автоматики
на горячих участках работ, в обрубном,
землеприготовительном, выбивном, формовочном,
стержневом, гальваническом, малярном и
травильном участках (отделениях) 6
2) занятый дежурством на участках
приготовления и применения бакелитового и
карбамидного клеев 6
3) непосредственно занятый в цехах и на
участках производства изделий (деталей) из
пластмасс 12
4) постоянно занятый обслуживанием
стационарного газогенератора 12
5) постоянно занятый обслуживанием и ремонтом
оборудования на участках оплавки и рихтовки
кузовов автомобилей свинцовыми сплавами 6
240. Электромонтер по ремонту электрооборудования:
1) занятый ремонтом электрооборудования
вагонов с мипорой 6
2) постоянно занятый ремонтом оборудования в
прачечных цехах 6
241. Электромонтер по ремонту обмоток и изоляции
электрооборудования, постоянно занятый на
работах по пропитке изделий с применением
токсических растворителей и специальных лаков 12
242. Электромонтер по ремонту обмоток и изоляции
трансформаторов, постоянно занятый на работах
по пропитке изделий с применением токсических
растворителей и специальных лаков 12
243. Электромонтер по ремонту и монтажу кабельных
линий, занятый на монтаже свинцовых кабельных
муфт (воронок) и по ртутным выпрямителям 12
244. Электромонтер по ремонту воздушных линий
электропередач, занятый на верховых работах
по монтажу и ремонту воздушных линий высокого
напряжения и контактных сетей железных дорог 6

245. Электродшы 6
246. Рентген аппараттары мен қондырғыларын
жөндеумен және қалыпқа келтiрумен және
осыған байланысты рентген аппараттары
мен қондырғыларын қалыпқа келтiрумен
тұрақты айналысатын медициналық рентген
жабдықтарын жөндеумен және оларға қызмет
көрсету жөнiндегi электрмеханик 12
247. Эмульсия қайнатушы 6
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты әлеуметтiк
қорғау министрi міндетін
атқарушының
2007 жылғы 31 шілдедегі
№ 182-ө бұйрығының
2-қосымшасы
Ескерту. Бұйрық 2-қосымшамен толықтырылды - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2012.04.27 N 160-ө-м (ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Жұмыс уақытының қысқартылған ұзақтығын, жыл сайынғы ақылы
қосымша еңбек демалысын және еңбекақының жоғары мөлшерін беру
қағидалары
1. Жалпы бөлiм
1. Жұмыс уақытының қысқартылған ұзақтығы және жыл сайынғы ақылы қосымша еңбек демалысы (бұдан әрi - қосымша демалыс), еңбекақының жоғары мөлшерi жұмысшыларға, мамандарға және қызметшiлерге (бұдан әрi - қызметкерлер) Жұмыс уақытының қысқартылған ұзақтығына, еңбекақының жоғары мөлшеріне және жыл сайынғы ақылы қосымша еңбек демалысына құқық беретін өндірістердің, цехтардың, кәсіптер мен лауазымдардың тізіміне, ауыр жұмыстардың, еңбек жағдайлары зиянды (ерекше зиянды) және (немесе) қауіпті жұмыстардың тізбесіне (бұдан әрi - Тiзiм) сәйкес берiледi.
2. Тiзiмде белгiленетiн қысқартылған жұмыс уақытының және қосымша демалыстың ұзақтығы, еңбекақының жоғары мөлшерi ұйымдардың өндiрiстiк объектiлерiне Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 5 желтоқсандағы № 1457 қаулысымен бекітілген Өндірістік объектілерді еңбек жағдайлары бойынша міндетті мерзімдік аттестациялау қағидаларына сәйкес жүргiзiлетiн аттестаттау нәтижелерi негiзiнде және жұмыс орындарындағы еңбек жағдайларының iс жүзiндегi күйiн ескере отырып өзгертiлуi мүмкiн. Қысқартылған жұмыс уақыты мен қосымша демалыстың нақты ұзақтығы, еңбекақының жоғары мөлшерi ұжымдық шарт пен еңбек шартында норматив ретiнде белгiленедi.
3. Жұмыс берушi ұйымның өндiрiстiк объектiлерiне еңбек жағдайлары бойынша аттестаттау жүргiзбеген жағдайында, жұмыс уақытының қысқартылған ұзақтығы мен қосымша демалыстар, еңбекақының жоғары мөлшерi Тiзiмде көзделген толық көлемде берiледi.
4. Ұйымдардың өндiрiстiк объектiлерiне аттестаттау жүргізудің сапасын және Тiзiмнiң дұрыс қолданылуын бақылауды мемлекеттiк еңбек инспекторлары жүзеге асырады.
5. Егер бұл кәсiптер мен лауазымдар Тiзiмнiң тиiстi бөлiмдерiнде немесе шағын бөлiмдерiнде арнайы көзделмесе, кәсiптерi мен лауазымдары "Экономиканың барлық салаларының жалпы кәсiптерi" бөлiмiнде көзделген қызметкерлерге жұмыс уақытының қысқартылған ұзақтығы және қосымша демалыс, олардың қандай өндiрiстер мен цехтарда жұмыс iстейтiнiне қарамастан берiледi.

245. Электродчик 6
246. Электромеханик по ремонту и обслуживанию
медицинского рентгеновского оборудования,
постоянно занятый работой на ремонте и
настройке и в связи с этим на регулировке
рентгеновских аппаратов и установок 12
247. Эмульсовар 6
Приложение 2
к приказу и.о. Министра труда
и социальной защиты населения
Республики Казахстан
от 31 июля 2007 года № 182-п
Правила предоставления сокращенной продолжительности
рабочего времени, дополнительного оплачиваемого ежегодного
трудового отпуска и повышенного размера оплаты труда
Сноска. Приказ дополнен приложением 2 в соответствии с приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 27.04.2012 № 160-ө-м (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Общая часть
1. Сокращенная продолжительность рабочего времени и ежегодный оплачиваемый дополнительный трудовой отпуск (далее - дополнительный отпуск), повышенный размер оплаты труда предоставляются рабочим, специалистам и служащим (далее - работники) согласно Списку производств, цехов, профессий и должностей, перечня тяжелых работ, работ с вредными (особо вредными) и (или) опасными условиями труда, работа в которых дает право на сокращенную продолжительность рабочего времени, дополнительный оплачиваемый ежегодный трудовой отпуск и на повышенный размер оплаты труда (далее - Список).
2. Продолжительность сокращенного рабочего времени и дополнительного отпуска, повышенный размер оплаты труда устанавливаемая Списком, может быть изменена на основе результатов аттестации производственных объектов организаций, проводимой в соответствии с Правилами обязательной периодической аттестации производственных объектов по условиям труда, утвержденными постановлением Правительства Республики Казахстан от 5 декабря 2011 года № 1457, и с учетом фактического состояния условий труда на рабочих местах. Конкретная продолжительность сокращенного рабочего времени и дополнительного отпуска, повышенный размер оплаты труда устанавливается как норматив в коллективном договоре и трудовом договоре.
3. В случае не проведения работодателем аттестации по условиям труда производственных объектов организации, сокращенная продолжительность рабочего времени и дополнительные отпуска, повышенные размеры оплаты труда предоставляются в полном объеме, предусмотренном в Списке.
4. Контроль за качеством проведения аттестации производственных объектов организаций и правильностью применения Списка осуществляется государственными инспекторами труда.
5. Работникам, профессии и должности которых предусмотрены в разделе "Общие профессии всех отраслей экономики", сокращенная продолжительность рабочего времени и дополнительный отпуск предоставляются независимо от того, в каких производствах или цехах они работают, если эти профессии и должности специально не предусмотрены в соответствующих разделах или подразделах Списка.

6. Лауазымдары Тiзiмде көзделген бригадирлерге, олардың көмекшiлерiне жұмыс уақытының қысқартылған ұзақтығы және қосымша демалыс тиiстi кәсiптердiң жұмысшыларына берiлетiн ұзақтықпен бірдей берiледi.
2. Жұмыс уақытының қысқартылған ұзақтығы
7. Тiзiмде көрсетiлген жұмыс уақытының қысқартылған ұзақтығы қызметкерлерге осы өндiрiстiң, цехтың, кәсiптiң немесе лауазымның жұмысы үшiн белгiленген жұмыс күннiң жартысынан артық уақыт зиянды еңбек жағдайларында жұмыс істеген күндерiне ғана белгiленедi.
8. Бөлек ұйымдардың қызметкерлерiне және ұйымдардың қосалқы цехтарының қызметкерлерiне, осы өндiрiстер мен цехтардың негiзгi қызметкерлеріне де, сондай-ақ жөндеу және қызмет көрсетуші персоналына да жұмыс уақытының қысқартылған ұзақтығы белгiленетiн жұмыс істеп тұрған еңбек жағдайлары зиянды өндiрiстер мен цехтардағы жұмыс істеген күндерi үшiн осы Қағидалардың 7-тармағында көзделген тәртiпте жұмыс уақытының қысқартылған ұзақтығы белгiленедi.
3. Қосымша демалыс
9. Тiзiмде көзделген еңбек жағдайлары зиянды өндiрiстерде, цехтарда, кәсiптер мен лауазымдарда жұмыс жылы бойы жұмыс істеген қызметкерге қосымша демалыс іс жүзінде жұмыс істеген күніне қарай берiледi.
10. Қызметкерлер жұмыс жылы iшiнде олардағы жұмыс үшiн ұзақтығы әртүрлi қосымша демалыс берiлетiн әртүрлi өндiрiстерде, цехтарда, кәсiптерде және лауазымдарда жұмыс істеген жағдайда, зиянды еңбек жағдайларында жұмыс iстелген уақыт, Тiзiмде тиiстi өндiрiстердiң, цехтардың, кәсiптердiң және лауазымдардың қызметкерлерi үшiн белгiленген қосымша демалыстың ұзақтығына қарай, әрбiр жұмыс бойынша жеке есептеледi.
11. Еңбек шарты бұзылған жағдайда оның негiздемесiне қарамастан, қосымша демалыс алу құқығын пайдаланбаған не толығымен пайдаланбаған қызметкерге өтемақы төленедi.
12. Еңбек жағдайлары зиянды өндiрiстер мен цехтарда үнемi жұмыс iстейтiн қызметкерлерге, қосымша демалыс толығымен немесе қызметкердiң қалауы бойынша бөлiніп берiледi.
13. Кәсiптерi мен лауазымдары Тiзiмге кiрмеген, бiрақ жекелеген кезеңдерде еңбек жағдайлары зиянды өндiрiстерде, цехтарда, кәсiптерде және лауазымдарда жұмыс істейтін қызметкерлерге қосымша демалыс кәсiптерi мен лауазымдары Тiзiмде көзделген қызметкерлерге қолданылатын негiздемелермен берiледi.
14. Бөлек ұйымдардың (құрылыс, жөндеу, iске қосу-баптау) қызметкерлерiне және ұйымдардың (механикалық, жөндеу, энергетикалық, автоматика) қосалқы цехтарының қызметкерлерiне еңбек жағдайлары зиянды өндiрiстер мен цехтарда жұмыс істеген уақыты үшiн негізгі қызметкерлермен бірдей негізде Қағидалардың осы тарауында көзделген тәртiпте қосымша демалыс берiледi.

6. Бригадирам, его помощникам, должности которых предусмотрены в Списке, сокращенная продолжительность рабочего времени и дополнительный отпуск предоставляются той же продолжительности, что и рабочим соответствующих профессий.
2. Сокращенная продолжительность рабочего времени
7. Сокращенная продолжительность рабочего времени указанная в Списке устанавливается работникам, лишь в те дни, когда они заняты во вредных условиях труда более половины рабочего дня, установленный для работы данного производства, цеха, профессии или должности.
8. Работникам сторонних организаций и работникам вспомогательных цехов организаций в дни их работы в действующих производствах и цехах с вредными условиями труда, где как для основных работников, так и для ремонтного и обслуживающего персонала этих производств и цехов установлена сокращенная продолжительность рабочего времени, также устанавливается сокращенная продолжительность рабочего времени в порядке, предусмотренном пунктом 7 настоящих Правил.
3. Дополнительный отпуск
9. Работнику, проработавшему в рабочем году в производствах, цехах, профессиях и должностях с вредными условиями труда предусмотренных в Списке предоставляется дополнительный отпуск пропорционально фактический проработанным дням.
10. В тех случаях, когда работники в рабочем году работали в разных производствах, цехах, профессиях и должностях, за работу в которых предоставляется дополнительный отпуск разной продолжительности, подсчет времени, проработанного во вредных условиях труда, производится отдельно по каждой работе, исходя из установленной Списком продолжительности дополнительного отпуска для работников соответствующих производств, цехов, профессий и должностей.
11. При расторжении трудового договора, независимо от его основания, работнику, который не использовал или использовал не полностью свое право на дополнительный отпуск, выплачивается компенсация.
12. Работникам, постоянно занятым в производствах и цехах с вредными условиями труда, дополнительный отпуск представляется полностью или по желанию работника по частям.
13. Работникам, профессии и должности которых не включены в Список, но выполняющим в отдельные периоды времени работу в производствах, цехах, профессиях и должностях с вредными условиями труда, дополнительный отпуск предоставляется на тех же основаниях, что и работникам, профессии и должности которых предусмотрены в Списке.
14. Работникам сторонних организаций (строительных, ремонтных, пусконаладочных) и работникам вспомогательных цехов организаций (механического, ремонтного, энергетического, автоматики) за время их работы в производствах и цехах с вредными условиями труда дополнительный отпуск предоставляется на тех же основаниях, что и для основных работников в порядке, предусмотренной настоящей главой Правил.

15. Негiзгi және қосымша демалыстардың ұзақтығы негiзгi және қосымша демалыстардың күндерiн күнтiзбелiк күндермен қосу арқылы есептеледi.
4. Еңбекақының жоғары мөлшерi
16. Ауыр жұмыстарда, еңбек жағдайлары зиянды (ерекше зиянды) және қауiптi жұмыстарда iстейтiн қызметкерлерге еңбекақының жоғары мөлшерi Қазақстан Республикасының республикалық бюджет туралы заңында, салалық келiсiмдер немесе ұжымдық шарттарда еңбекақының ең төмен стандарттарына негiзделiп белгiленген мөлшерден төмен болмауға тиiс. Еңбекақының ең төменгі стандарты Қазақстан Республикасы Еңбек кодексiнiң 122-бабы 2-тармағына сәйкес айқындалады.
17. Ауыр жұмыстарда, еңбек жағдайлары зиянды (ерекше зиянды) және қауiптi жұмыстарда iстейтiн азаматтық қызметшiлерге, мемлекеттiк бюджет қаражаты есебiнен ұсталатын ұйымдардың қызметкерлерiне, қазыналық кәсiпорындардың қызметкерлерiне еңбекақының жоғары мөлшерi "Азаматтық қызметшiлерге, мемлекеттiк бюджет қаражаты есебiнен ұсталатын ұйымдардың қызметкерлерiне, қазыналық кәсiпорындардың қызметкерлерiне еңбекақы төлеу туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2007 жылғы 29 желтоқсандағы № 1400 қаулысына сәйкес белгiленедi.

15. Исчисление продолжительности основного и дополнительного отпусков, производится суммированием дней основного и дополнительного отпусков в календарных днях.
4. Повышенный размер оплаты труда
16. Повышенный размер оплаты труда работников, занятых на тяжелых работах, работах с вредными (особо вредными), опасными условиями труда не может быть ниже установленных законом Республики Казахстан о республиканском бюджете, отраслевыми соглашениями или коллективными договорами, основанных на минимальных стандартах оплаты труда. Минимальный стандарт оплаты труда определяется в соответствии с пунктом 2 статьи 122 Трудового кодекса Республики Казахстан.
17. Повышенный размер оплаты труда гражданских служащих, работников организаций, содержащихся за счет средств государственного бюджета, работников казенных предприятий, занятых на тяжелых работах, работах с вредными (особо вредными), опасными условиями труда устанавливается в соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан от 29 декабря 2007 года № 1400 "О системе оплаты труда гражданских служащих, работников организаций, содержащихся за счет средств государственного бюджета, работников казенных предприятий".