Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының кейбір қаулыларына ипотекалық ұйымдардың, арнайы қаржы компанияларының және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың қаржылық есептілік нысандары бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының 2007 жылғы 20 шілдедегі N 84 Қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2007 жылы 2 қыркүйекте N 4905 тіркелді. Күші жойылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2010.11.01 № 88 Қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2010.11.01 № 88 (2011.07.01 бастап қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
Қолданушылардың назарына!!!
Қаулының қолданысқа енгізілу тәртібін 4-тармақтан қараңыз.
"Бухгалтерлік есеп және қаржылық есептілік туралы" Қазақстан Республикасы Заңының қабылдануына және ипотекалық ұйымдардың, арнайы қаржы компанияларының және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың қаржылық есептілік нысандарын халықаралық есеп беру стандарттарына сәйкес келтіруге байланысты Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. <*>
Ескерту. 1-тармақтың күші жойылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2009.05.25 N 49 қаулысымен.
2. <*>
Ескерту. 2-тармақтың күші жойылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2009.05.25 N 49 қаулысымен.
3. Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының "Арнайы қаржы компанияларының жылдық қаржылық есебінің тізбесі және нысандары туралы" 2006 жылғы 27 қазандағы N 110 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 4482 тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
1-тармақта:
2) тармақшада "кірістер мен шығыстар туралы" деген сөздер "пайда мен зиян туралы" деген сөздермен ауыстырылсын;
3) тармақшада "ақша" деген сөз "ақша қаражаты" деген сөздермен ауыстырылсын;
4) тармақшада "меншікті" деген сөз алынып тасталсын;
5) тармақшада:
"жылдық қаржылық есепке" деген сөздер алынып тасталсын;
екінші абзацта "бөлінген активтер мен облигациялар туралы есеп" деген сөздер "бөлінген активтер мен облигациялар бойынша бухгалтерлік баланс" деген сөздермен ауыстырылсын;
1-қосымшада:
кестеде:
"ақша" деген жол "және ақшаның баламалары" деген сөздермен толықтырылсын;
"Материалдық емес активтер (амортизацияны және құнсызданудан болған зияндарды шегергенде)" деген жолдан кейін мынадай мазмұндағы жолдармен толықтырылсын:
"Сатуға арналған ұзақ мерзімді активтер, 13-1
Инвестициялық жылжымайтын мүлік, 13-2";
"Кредиторлық берешек" деген жолдан кейін мынадай мазмұндағы жолмен толықтырылсын:

О внесении изменений и дополнений в некоторые постановления Правления Национального Банка Республики Казахстан по формам финансовой отчетности ипотечных организаций, специальных финансовых компаний и организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций
Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 20 июля 2007 года № 84. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 2 сентября 2007 года № 4905. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 1 ноября 2010 № 88
Сноска. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка РК от 01.11.2010 № 88 (вводится в действие с 01.07.2011).
В связи с принятием Закона Республики Казахстан от 28 февраля 2007 года "О бухгалтерском учете и финансовой отчетности" и приведением форм финансовой отчетности ипотечных организаций, специальных финансовых компаний и организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций в соответствие с международными стандартами финансовой отчетности, Правление Национального Банка Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ :
1. Утратил силу постановлением Правления Национального Банка РК от 25.05.2009 N 49 (порядок введения в действие см. п. 2 ).
2. Утратил силу постановлением Правления Национального Банка РК от 25.05.2009 N 49 (порядок введения в действие см. п. 2 ).
3. В постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 27 октября 2006 года N 110 "О перечне и формах годовой финансовой отчетности специальной финансовой компании" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под N 4482) внести следующие изменения и дополнения:
в пункте 1:
в подпункте 2) слова "о доходах и расходах" заменить словами "о прибылях и убытках";
в подпункте 3) слово "денег" заменить словами "денежных средств";
в подпункте 4) слово "собственном" исключить;
в подпункте 5):
слова "к годовой финансовой отчетности" исключить;
в абзаце втором слова "отчет о выделенных активах и облигациях" заменить словами "бухгалтерский баланс по выделенным активам и облигациям"
в приложении 1:
в таблице:
строку "Деньги" дополнить словами "и денежные эквиваленты";
после строки "Нематериальные активы (за вычетом амортизации и убытков от обесценения)" дополнить строками следующего содержания:
"Долгосрочные активы, предназначенные для продажи, 13-1
Инвестиционная недвижимость, 13-2";
после строки "Кредиторская задолженность" дополнить строкой следующего содержания:

"Бағалау міндеттемелері, 20-1";
"Бөлінбеген кіріс (жабылмаған зиян)" деген жолда "Бөлінбеген кіріс" деген сөздер "Бөлінбеген пайда" деген сөздермен ауыстырылсын;
"Меншікті капитал және міндеттемелер жиынтығы:" деген жолда "Меншікті" деген сөз алынып тасталсын;
"қаржылық есепке" деген сөздер алынып тасталсын;
2-қосымшада:
"Кірістер мен шығыстар туралы" деген сөздер "Пайда және зиян туралы" деген сөздермен ауыстырылсын;
кестеде:
"Сауда бағалы қағаздарының және сатуға арналған қолда бар бағалы қағаздардың құны өзгеруден болған кірістер (зияндар)" деген жолда "сатуға арналған қолда бар" деген сөздер алынып тасталсын;
"Құнсыздануға арналған резервтер (резервтерді қалыптастыру)" деген жолдан кейін мынадай мазмұндағы жолдармен толықтырылсын:
"Кезең ішіндегі пайда (зиян), 22-1
Тоқтатылған қызметтен пайда (зиян), 22-2";
"қаржылық есепке" деген сөздер алынып тасталсын;
3-қосымшада:
тақырыбында "ақша" деген сөз "ақша қаражатының" деген сөздермен толықтырылсын;
кестеде:
"Кезең басындағы ақша қалдығы" және "Кезең соңындағы ақша қалдығы" деген жолдарда "ақша" деген сөзден кейін "және ақша баламаларының" деген сөздермен толықтырылсын;
"қаржылық есепке" деген сөздер алынып тасталсын;
4-қосымша мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкі Басқармасының
2006 жылғы 27 қазандағы
N 110 қаулысына
4-қосымша
4-нысан
Капиталдағы өзгерістер туралы есеп
______________________________________________
(арнайы қаржы компаниясының толық атауы)
200___жылғы "___"______________жағдай бойынша
(мың теңгемен)
Бас ұйымның капиталы
Азшы-
лық-
тың
үлесі
Капи-
тал-
дың
жиын-
тығы
Жарғы-
лық
капи-
тал
Резерв-
тік
капитал
Басқа
да
резерв-
тер
Бөлін-
беген
пайда
(зиян)
Бар-
лығы
1
2
3
4
5
6
7
8
Өткен кезеңнің басындағы сальдо
Есеп саясатындағы өзгерістер және қателерді түзету
Өткен кезеңнің басында қайта есептелген сальдо
Негізгі құрал-
жабдықтарды қайта бағалау
Сатуға арналған
қолда бар бағалы қағаздар
құнының өзгеруі
Ақша ағынын хеджирлеу
Басқа операциялардан түскен пайда (зиян)
Капиталдың өзінде тікелей танылған пайда (зиян)
Кезең ішіндегі пайда (зиян)
Кезең ішіндегі барлық пайда (зиян)
Дивидендтер
Акцияларды эмиссиялау
Сатып алынған акциялар
Ішкі аударымдар
оның ішінде:
негізгі құрал-
жабдықтардың жинақталған
қайта бағалауының
өзгеруі
резервтік капиталды қалыптастыру
Басқа да операциялар
Есепті кезеңнің
басындағы
сальдо
Есеп саясатындағы өзгерістер және қателерді түзету
Есепті кезеңнің
басындағы қайта
саналған сальдо
Негізгі құрал-
жабдықтарды
қайта бағалау
Сатуға арналған
қолда бар
бағалы қағаздар
құнының өзгеруі
Ақша ағынын хеджирлеу
Басқа операциялардан түскен пайда (зиян)
Капиталдың тікелей өзінде танылған пайда
(зиян)
Кезең ішіндегі пайда (зиян)
Кезең ішіндегі барлық пайда (зиян)
Дивидендтер
Акцияларды эмиссиялау
Сатып алынған акциялар
Ішкі аударымдар
Оның ішінде:
Негізгі құрал-
жабдықтардың жинақталған қайта
бағалауының
өзгеруі
Резервтік капиталды қалыптастыру
Басқа да операциялар
Есепті кезеңнің
аяғындағы
сальдо
"Бас ұйымның капиталы" және "Азшылықтың үлесі" бағандары шоғырландырылған қаржылық есептілікті жасау кезінде толтырылады.

"Оценочные обязательства, 20-1";
в строке "Нераспределенный доход (непокрытый убыток)" слова "Нераспределенный доход" заменить словами "Нераспределенная прибыль";
в строке "Итого собственный капитал и обязательства:" слово "собственный" исключить;
слова "к финансовой отчетности" исключить;
в приложении 2:
в заголовке слова "о доходах и расходах" заменить словами "о прибылях и убытках";
в таблице:
в строке "Доходы (убытки) от изменения стоимости торговых ценных бумаг и ценных бумаг, имеющихся в наличии для продажи (нетто)" слова "имеющихся в наличии для продажи" исключить;
после строки "Резервы (восстановление резервов) на обесценение" дополнить строками следующего содержания:
"Прибыль (убыток) за период, 22-1
Прибыль (убыток) от прекращенной деятельности, 22-2";
Слова "к финансовой отчетности" исключить;
в приложении 3:
в заголовке слово "денег" заменить словами "денежных средств";
в таблице:
строки "Остаток денег на начало года" и "Остаток денег на конец года" после слова "денег" дополнить словами "и денежных эквивалентов";
слова "к финансовой отчетности" исключить;
приложение 4 изложить в следующей редакции:
"Приложение 4
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 27 октября 2006 года N 110
Форма 4
Отчет об изменениях в капитале
_____________________________________________________
(полное наименование специальной финансовой компании)
по состоянию на   "__" _______ 200_года
(в тысячах тенге)
Капитал родительской организации
Доля
мень-
шин-
ства
Итого
капи-
тал
Устав-
ный
капи-
тал
Резерв-
ный
капи-
тал
Прочие
резер-
вы
Нерас-
преде-
ленная
прибыль
(убыток)
Всего
1
2
3
4
5
6
7
8
Сальдо
на начало
предыдущего
периода
Изменения
в учетной
политике и
корректи-
ровка
ошибок
Пересчитан-
ное сальдо
на начало
предыдущего
периода
Переоценка
основных
средств
Изменение
стоимости
ценных
бумаг,
имеющихся
в наличии
для продажи
Хеджирова-
ние
денежных
потоков
Прибыль
(убыток)
от прочих
операций
Прибыль
(убыток),
признан-
ная-/ый
непосред-
ственно
в самом
капитале
Прибыль
(убыток)
за период
Всего
прибыль
(убыток)
за период
Дивиденды
Эмиссия
акций
(вклады
участников)
Выкупленные
акции
(вклады
участников)
Внутренние
переводы
в том
числе:
Изменение
накопленной
переоценки
основных
средств
Формирова-
ние резерв-
ного
капитала
Прочие
операции
Сальдо
на начало
отчетного
периода
Изменения
в учетной
политике и
корректи-
ровка
ошибок
Пересчитан-
ное сальдо
на начало
отчетного
периода
Переоценка
основных
средств
Изменение
стоимости
ценных
бумаг,
имеющихся
в наличии
для продажи
Хеджиро-
вание
денежных
потоков
Прибыль
(убыток)
от прочих
операций
Прибыль
(убыток),
признан-
ная-/ый
непосред-
ственно
в самом
капитале
Прибыль
(убыток)
за период
Всего
прибыль
(убыток)
за период
Дивиденды
Эмиссия
акций
(вклады
участников)
Выкупленные
акции
(вклады
участников)
Внутренние
переводы
в том
числе:
Изменение
накопленной
переоценки
основных
средств
Формиро-
вание
резервного
капитала
Прочие
операции
Сальдо
на конец
отчетного
периода
Графы "Капитал родительской организации" и "Доля меньшинства" заполняются при составлении консолидированной финансовой отчетности.

Шоғырландырылмаған қаржылық есептілікті жасау кезінде немесе еншілес ұйымдар болмағанда ипотекалық ұйымдар 2-6-бағандарды толтырады.
Бірінші басшы ___________________ Күні ____________________
Бас бухгалтер ___________________ Күні ____________________
Орындаушы _______________________
Телефон _________________________
Мөрдің орны".
5-қосымшада:
тақырыбында "жылдық қаржылық есепке" деген сөздер алынып тасталсын;
1-тармақ "кезде," деген сөзден кейін "халықаралық қаржылық есептілік стандарттарының талаптарына сәйкес" деген сөздермен толықтырылсын;
3-тармақта:
бірінші абзацта "қаржылық есепке" деген сөздер алынып тасталсын;
2) тармақшада "кірістер және шығыстар туралы" деген сөздер "пайда және зиян туралы" деген сөздермен ауыстырылсын;
3) тармақшада "ақша" деген сөз "ақша қаражатының" деген сөздермен ауыстырылсын;
4) тармақшада "меншік капиталына" деген сөздер "капиталдағы" деген сөзбен ауыстырылсын;
5) тармақшада "Бөлінген активтер мен облигациялар туралы есеп" деген сөздер "Бөлінген активтер мен облигациялар бойынша бухгалтерлік есепте" деген сөздермен ауыстырылсын;
6-қосымшаның тақырыбында "Бөлінген активтер мен облигациялар туралы есеп" деген сөздер "Бөлінген активтер мен облигациялар бойынша бухгалтерлік есеп" деген сөздермен ауыстырылсын.
4. Осы қаулы Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелген күннен бастап он төрт күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі.
5. Бухгалтерлік есеп департаменті (Шалғымбаева Н.Т.):
1) Заң департаментімен (Шәріпов С.Б.) бірлесіп осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткізу шараларын қабылдасын;
2) осы қаулы Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткен күннен бастап он күндік мерзімде оны Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің орталық аппаратының мүдделі бөлімшелеріне және аумақтық филиалдарына, Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігіне, "Қазақстан қаржыгерлерінің қауымдастығы" заңды тұлғалар бірлестігіне, ипотекалық ұйымдарға, арнайы қаржы компанияларына және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарға жіберсін.
6. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Төрағасының орынбасары Г.З. Айманбетоваға жүктелсін.
Ұлттық Банк
Төрағасы
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қаржы нарығын және
қаржы ұйымдарын реттеу
мен қадағалау агенттігінің
Төрағасы
2007 жылғы 31 шілде

При составлении неконсолидированной финансовой отчетности или отсутствии дочерних организаций специальные финансовые компании заполняют графы 2-6.
Первый руководитель _________________ дата ________________
Главный бухгалтер ___________________ дата ________________
Исполнитель _________________________
Телефон _____________________________
Место для печати";
в приложении 5:
в заголовке слова "к годовой финансовой отчетности" исключить;
пункт 1 дополнить словами "в соответствии с требованиями международных стандартов финансовой отчетности";
в пункте 3:
в абзаце первом слова "к финансовой отчетности" исключить;
в подпункте 2) слова "о доходах и расходах" заменить словами "о прибылях и убытках";
в подпункте 3) слово "денег" заменить словами "денежных средств";
в подпункте 4) слова "собственном капитале" заменить словом "капитале";
в подпункте 5) слова "отчета о выделенных активах и облигациях" заменить словами "в бухгалтерском балансе по выделенным активам и облигациям";
в приложении 6 в заголовке слова "Отчет о выделенных активах и облигациях" заменить словами "Бухгалтерский баланс по выделенным активам и облигациям".
4. Настоящее постановление вводится в действие по истечении четырнадцати дней со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
5. Департаменту бухгалтерского учета (Шалгимбаева Н.Т.):
1) совместно с Юридическим департаментом (Шарипов С.Б.) принять меры к государственной регистрации настоящего постановления в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в десятидневный срок со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан настоящего постановления довести его до сведения заинтересованных подразделений центрального аппарата и территориальных филиалов Национального Банка Республики Казахстан, Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций, Объединения юридических лиц "Ассоциация финансистов Казахстана", ипотечных организаций, специальных финансовых компаний и организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций.
6. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя Председателя Национального Банка Республики Казахстан Айманбетову Г.З.
Председатель
Национального Банка
"СОГЛАСОВАНО"
Председатель Агентства Республики
Казахстан по регулированию и надзору
финансового рынка и
финансовых организаций
31 июля 2007 года