Өндірістік нысандарды еңбек жағдайлары бойынша міндетті мерзімді аттестациялауды өткізу ережесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2007 жылғы 23 тамыздағы N 203-ө Бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2007 жылғы 11 қыркүйекте Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне N 4922 болып енгізілді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2012 жылғы 14 мамырдағы № 184-ө-м бұйрығымен
Ескерту. Бұйрықтың күші жойылды - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2012.05.14 № 184-ө-м (қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Қолданушылардың назарына!!!
Қаулының қолданысқа енгізілу тәртібін 5-тармақтан қараңыз.
2007 жылғы 15 мамырдағы Қазақстан Республикасы Еңбек кодексінің 317-бабы 1-тармағы 10) тармақшасына сәйкес,  БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Өндірістік нысандарды еңбек жағдайлары бойынша міндетті мерзімді аттестациялауды өткізу ережесі бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2004 жылғы 3 қарашадағы N 251-ө "Өндірістік нысандарды еңбек жағдайлары бойынша міндетті мерзімді аттестациялауды өткізу бекіту туралы" (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 3227 тіркелген, Қазақстан Республикасы орталық және өзге де мемлекеттік органдарының нормативтік құқықтық актілері бюллетенінде жарияланған, 2005 ж., N 20, 185-құжат) бұйрығының күші жойылған деп танылсын.
3. Еңбек және халықты жұмыспен қамту департаменті (С.С. Әбденов) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігіне мемлекеттік тіркеуді және оның кейіннен заңнамада белгіленген тәртіппен жариялануын қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау вице-министр А.М. Құрмановқа жүктелсін.
5. Осы бұйрық 2008 жылғы 3 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі.
Министр
Қазақстан Республикасы Еңбек
және халықты әлеуметтік қорғау
министрінің 2007 жылғы 23 тамыздағы
N 203-ө бұйрығымен бекітілген
Өндірістік нысандарды еңбек жағдайлары бойынша міндетті мерзімді аттестациялауды өткізу ережесі 1. Жалпы ережелер
1. Осы Өндірістік нысандарды еңбек жағдайлары бойынша міндетті мерзімді аттестациялаудан өткізу ережесі (бұдан әрі - Ереже) 2007 жылғы 15 мамырдағы Қазақстан Республикасы Еңбек кодексінің 317-бабы 1-тармағының 10) тармақшасына сәйкес әзірленді және өндірістік нысандарды еңбек жағдайлары бойынша аттестациялауды өткізудің тәртібін белгілейді.
2. Осы Ережеде мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) өндірістік нысандарды еңбек жағдайлары бойынша аттестациялау - оларда орындалатын жұмыстың қауіпсіздігі, зияндылығы, ауырлығы, қауырттығы, еңбек гигиенасы жай-күйін бағалау және өндірістік орта жағдайларының еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау саласындағы нормативтерге сәйкестігін айқындау мақсатында өндірістік нысандарды, цехтарды, учаскелерді, жұмыс орындарын бағалау жөніндегі қызмет;

Об утверждении Правил проведения обязательной периодической аттестации производственных объектов по условиям труда
Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 23 августа 2007 года № 203-п. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 11 сентября 2007 года № 4922. Утратил силу приказом Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 14 мая 2012 года № 184-ө-м
Сноска. Утратил силу приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 14.05.2012 № 184-ө-м.
В соответствии с подпунктом 10) пункта 1 статьи 317 Трудового Кодекса Республики Казахстан от 15 мая 2007 года, ПРИКАЗЫВАЮ :
1. Утвердить прилагаемые Правила проведения обязательной периодической аттестации производственных объектов по условиям труда.
2. Признать утратившим силу приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 3 ноября 2004 года N 251-п "Об утверждении Правил проведения аттестации производственных объектов по условиям труда" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за N 3227, опубликованный в Бюллетене нормативных правовых актов центральных и иных государственных органов Республики Казахстан, 2005 г., N 20, ст. 185).
3. Департаменту труда и занятости населения (Абденов С.С.) обеспечить государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан и его последующее опубликование в установленном законодательством порядке.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра Курманова А.М.
5. Настоящий приказ вводится в действие с 3 января 2008 года.
Министр
Утверждены приказом
Министра труда и
социальной защиты населения
Республики Казахстан
от 23 августа 2007 года N 203-п
Правила
проведения обязательной периодической аттестации
производственных объектов по условиям труда 1. Общие положения
1. Настоящие Правила проведения обязательной периодической аттестации производственных объектов по условиям труда (далее - Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 10) пункта 1 статьи 317 Трудового Кодекса Республики Казахстан от 15 мая 2007 года и устанавливают порядок проведения аттестации производственных объектов по условиям труда.
2. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
1) аттестация производственных объектов по условиям труда - деятельность по оценке производственных объектов, цехов, участков, рабочих мест в целях определения состояния безопасности, вредности, тяжести, напряженности выполняемых на них работ, гигиены труда и определения соответствия условий производственной среды нормативам в области безопасности и охраны труда;

2) зертханалар - өндірістік орта факторларын зертханалық және аспаптық зерттеулермен және өндірістік орта жағдайларының еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау саласындағы нормативтерге сәйкестігін айқындауға байланысты қызметті жүзеге асыратын зертханалар;
3) өндірістік нысандар - өнім шығарумен және жасаумен, пайдалы қазбаларды әзірлеумен, өндірумен және қайта өңдеумен, құрылыспен және өндірістік қызметтің басқа да түрлерімен айналысатын ұйымның цехтары, учаскелері және өзге де жеке тұрған өндірістік бөлімшелері;
4) жұмыс орны - еңбек қызметі процесінде еңбек міндеттерін орындау кезінде қызметкердің тұрақты немесе уақытша болатын орны;
5) мамандандырылған ұйымдар - өндірістік нысандарды еңбек жағдайлары бойынша аттестациялауды жүргізу жөніндегі, білікті кадрлары мен өзінің құрамында өндірістік орта мен еңбек жағдайлары факторларын зертханалық және аспаптық зерттеу жөніндегі зертханалары бар немесе заңнамада белгіленген тәртіппен тексеруден өткізілген тиісті өлшеу құралдары бар, немесе қызметтің осындай түрлерін жүзеге асырушы зертханалармен ұзақ мерзімді шарттары бар дербес (тәуелсіз) ұйымдар;
6) білікті кадрлар - мамандандырылған ұйымдардың өндірістік нысандарды еңбек жағдайлары бойынша аттестациялау жөніндегі жұмыспен айналысатын, тиісті білімі бар немесе дайындық курстарынан өткен және тиісті сертификаты бар қызметкерлері;
7) сертификат - тиісті Білім беру ұйымдары еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау мәселелері бойынша даярлық курсынан өткен тұлғаларға беретін белгіленген үлгідегі құжат;
8) жеке қорғану құралдары - қызметкерді зиянды және (немесе) қауіпті өндірістік факторлардың әсерінен қорғауға арналған құралдар, оның ішінде арнайы киім;
9) ұжымдық қорғану құралдары - екі немесе одан да көп жұмыс істеушілерді зиянды және (немесе) қауіпті өндірістік факторлардың әсерінен бір мезгілде қорғауға арналған техникалық құралдар;
10) жарақат қауіпсіздігі - жұмыс орындарының еңбекті қорғау жөніндегі нормативтік құқықтық актілерде белгіленген жағдайларда жұмыс істеушілердің жарақаттануын болдырмайтындай еңбек қауіпсіздігі талаптарына сәйкестігі;
11) еңбек қауіпсіздігі жағдайлары - еңбек процесі мен өндірістік ортаның қызметкердің еңбек міндеттерін атқару кезінде еңбек қауіпсіздігі мен еңбекті қорғау талаптарына сәйкес болуы;
12) қауіпсіздік нормалары - өндіріс жағдайларын, өндірістік және еңбек процесін ұйымдық, техникалық, санитарлық-гигиеналық, биологиялық және еңбек қызметі процесінде қызметкердің өмірі мен денсаулығын сақтауға бағытталған нормаларды, ережелерді, процедуралар мен критерийлерді қамтамасыз ету тұрғысынан сипаттайтын сапалық және сандық көрсеткіштер.

2) лаборатории - лаборатории, осуществляющие деятельность, связанную с лабораторными и инструментальными исследованиями факторов производственной среды и определением соответствия условий производственной среды нормативам в области безопасности и охраны труда;
3) производственные объекты - цеха, участки и иные, отдельно стоящие производственные подразделения организаций, занимающихся выпуском и изготовлением продукции, разработкой, добычей и переработкой полезных ископаемых, строительством и другими видами производственной деятельности;
4) рабочее место - место постоянного или временного нахождения работника при выполнении им трудовых обязанностей в процессе трудовой деятельности;
5) специализированные организации - самостоятельные (независимые) организации по проведению аттестации производственных объектов по условиям труда, обладающие квалифицированными кадрами и имеющие в своем составе лаборатории по лабораторным и инструментальным исследованиям факторов производственной среды и условий труда, или соответствующие средства измерения, прошедшие поверку в установленном законодательством порядке, или имеющие долгосрочные договора с лабораториями, осуществляющими такие виды услуг;
6) квалифицированные кадры - сотрудники специализированных организаций, занимающиеся работами по аттестации производственных объектов по условиям труда, имеющие соответствующее образование или прошедшие курсы подготовки и имеющие соответствующий сертификат;
7) сертификат - документ установленного образца, выдаваемый соответствующими организациями образования лицам, прошедшим курс подготовки по вопросам безопасности и охраны труда;
8) средства индивидуальной защиты - средства, предназначенные для защиты работника от воздействия вредных и (или) опасных производственных факторов, в том числе специальная одежда;
9) средства коллективной защиты - технические средства, предназначенные для одновременной защиты двух и более работающих от воздействия вредных и (или) опасных производственных факторов;
10) травмобезопасность - соответствие рабочих мест требованиям безопасности труда, исключающим травмирование работающих в условиях, установленных нормативными правовыми актами по охране труда;
11) условия безопасности труда - соответствие трудового процесса и производственной среды требованиям безопасности и охраны труда при выполнении работником трудовых обязанностей;
12) нормы безопасности - качественные и количественные показатели, характеризующие условия производства, производственный и трудовой процесс с точки зрения обеспечения организационных, технических, санитарно-гигиенических, биологических и иных норм, правил, процедур и критериев, направленных на сохранение жизни и здоровья работников в процессе их трудовой деятельности.

3. Өндірістік нысандарды еңбек жағдайлары бойынша міндетті мерзімді аттестациялауды:
1) өзінің ұйымында еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау қызметі мен өндірістік орта факторларын зертханалық және аспаптық зерттеу жөніндегі зертханалары бар жұмыс беруші;
2) мамандандырылған ұйым жүргізеді.
4. Өндірістік нысандарды аттестациялау:
1) ұйымның жұмыс орындарын еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау саласындағы қолданылып жүрген нормативтерге сәйкес аттестациялауды;
2) ұйымның өндірістік нысандарының еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау саласындағы қолданылып жүрген нормативтерге сәйкестігін кешенді бағалауды:
еңбек зияндылығының және қауіптілігінің дәрежесін бағалауды;
жарақат қауіпсіздігінің дәрежесін және ұжымдық қорғану құралдарымен қамтамасыз етілуін бағалауды;
қызметкерлердің жеке қорғану құралдарымен қамсыздандырылуын бағалауды қамтиды.
5. Өндірістік нысандарды аттестациялау нәтижелері:
1) жұмыс орындарын қолданыстағы нормативтік құқықтық актілер талаптарымен сәйкестікке келтіру үшін еңбек жағдайлары мен қауіпсіздігін жақсарту жөніндегі ұйымдық, санитарлық-техникалық, гигиеналық, психофизиологиялық және медициналық алдын-алу іс-шаралары кешенін жүргізу;
2) өндірістік орта мен жұмыс орындарындағы қауіпсіздік жағдайларының нақты жай-күйін бағалау;
3) қызметкерлердің қажетті жеке және ұжымдық қорғану құралдарымен қамтамасыз етілуін, олардың нақты еңбек жағдайларына және оларға қойылатын стандарт талаптарына сәйкестігін айқындау;
4) кәсіптік ауруға күдік туғанда және кәсіптік аурудың диагнозын айқындаған кезде, оның ішінде даулар мен өзге де келіспеушіліктерді сот тәртібімен шешкен кезде аурудың кәсіппен және орындайтын жұмысымен байланысын айқындау үшін зиянды немесе қауіпті еңбек жағдайларындағы жұмыс фактісін растау;
5) өндірістік нысанның немесе жабдықтың пайдаланылуын тоқтату (тоқтата тұру) туралы шешім қабылдау, сондай-ақ технологияны өзгерту;
6) еңбек жағдайларының жай-күйі туралы статистикалық есеп жасау;
7) еңбек (қызмет) міндеттерін атқару кезінде қызметкердің өмірі мен денсаулығына зиян келтіргені үшін жұмыс берушінің жауапкершілігін сақтандырған кезде сақтандырушының (жұмыс берушінің) сақтандыру тарифін белгілеу;
8) еңбек жағдайлары зиянды және қауіпті жұмыстарда істейтін қызметкерлерге еңбекақы төлеуді және Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасында көзделген жеңілдіктер мен кепілдіктер беруді негіздеу;
9) қызметкерлердің еңбек жағдайлары, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғаудың жай-күйі, зиянды өндірістік факторлар және олардың әсерінен қорғану шаралары туралы шынайы ақпарат алу мақсатында пайдаланылады.

3. Аттестация производственных объектов по условиям труда проводится:
1) работодателем, имеющим в своей организации службу безопасности и охраны труда и лабораторию по лабораторным и инструментальным исследованиям факторов производственной среды (далее - лаборатория);
2) специализированной организацией.
4. Аттестация производственных объектов включает в себя:
1) аттестацию рабочих мест организации в соответствии с действующими нормативами в области безопасности и охраны труда;
2) комплексную оценку производственных объектов организации по соответствию их нормативам в области безопасности и охраны труда:
оценку степени вредности и опасности труда;
оценку степени травмобезопасности и обеспеченности средствами коллективной защиты;
оценку обеспеченности работников средствами индивидуальной защиты.
5. Результаты аттестации производственных объектов используются в целях:
1) проведения комплекса организационно-технических мероприятий по улучшению условий и безопасности труда для приведения рабочих мест в соответствие с требованиями действующих нормативных правовых актов;
2) оценки фактического состояния условий производственной среды и безопасности труда на рабочих местах;
3) определения обеспеченности работников необходимыми средствами индивидуальной и коллективной защиты, соответствия их фактическим условиям труда и предъявляемым к ним требованиям стандартов;
4) подтверждения факта работы во вредных или опасных условиях труда, для определения связи заболевания с профессией и выполняемой работой при подозрении на профессиональное заболевание и установления диагноза профессионального заболевания, в том числе при решении споров и иных разногласий в судебном порядке;
5) принятия решения о прекращении (приостановлении) эксплуатации производственного объекта или оборудования, а также изменения технологии;
6) составления статистической отчетности о состоянии условий труда;
7) определения страхового тарифа страхователя (работодателя) при страховании ответственности работодателя за причинение вреда жизни и здоровью работника при исполнении им трудовых (служебных) обязанностей;
8) обоснования оплаты труда и предоставления льгот и компенсаций работникам, занятым на работах с вредными и опасными условиями труда, предусмотренных трудовым законодательством Республики Казахстан;
9) получения работниками достоверной информации о состоянии условий, безопасности и охраны труда, о вредных производственных факторах и мерах по защите от их воздействия.

6. Қазақстан Республикасының аумағында жұмыс істейтін барлық ұйымдардың өндірістік нысандары аттестациялауға жатады.
7. Аттестациялауды өткізу мерзімін ұйым, еңбек жағдайларының өзгеруіне орай, бірақ өндірістік нысандардың соңғы аттестациялаудан өткізілген сәттен бастап 5 жылда кемінде бір рет белгілейді.
8. Өндірістік нысандарды кезектен тыс аттестациялау мынадай жағдайларда:
1) қайта құрылған, жаңғыртылған, жаңа техника немесе технология орналастырылған;
2) еңбек жағдайлары бойынша аттестациялау үшін жұмыс жүргізу әдіснамасын бұзушылықтар анықталған кезде еңбек қауіпсіздігін және еңбекті қорғауды мемлекеттік қадағалау мен бақылау органдарының талаптары бойынша жүргізіледі.
Кезектен тыс аттестациялау нәтижелері өндіріс нысанына еңбек жағдайлары бойынша алдында өткізілген аттестациялау материалдарына қосымша түрінде ресімделеді.
9. Өндірістік нысандарды аттестациялауды өткізудің уақытылығы мен сапасын бақылауды мемлекеттік еңбек инспекторлары жүзеге асырады.
10. Еңбек жөніндегі уәкілетті мемлекеттік орган Өндірістік нысандарды еңбек жағдайлары бойынша аттестациялауды жүргізу жөнінде қызметті жүзеге асыратын мамандандырылған ұйымдардың тізімін жүргізеді.
2. Жұмыс берушінің аттестациялауды өткізуге дайындығы
11. Өндірістік нысанды аттестациялауды ұйымдастыру және өткізу үшін жұмыс беруші теракты жұмыс істейтін, құрамында төраға, мүшелер және өндірістік нысандарды аттестациялау жөніндегі құжаттаманы жасауға, жүргізуге және сақтауға жауапты хатшы бар аттестациялау комиссиясын құру туралы тиісті бұйрық шығарады.
12. Ұйымның аттестациялау комиссиясының құрамына жетекші не оның орынбасары, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау қызметтерінің және өзге де бөлімшелерінің мамандары келісім бойынша, сондай-ақ ұйым қызметкерлерінің өкілдері кіреді.
13. Ұйымның аттестациялау комиссиясы:
1) орындайтын жұмыстары мен еңбек жағдайларының сипаттамасы бойынша ұқсас жұмыс орындарын бөле отырып, аттестациялауға жататын өндірістік нысандардың, цехтардың, учаскелердің және басқа да жұмыс орындарының толық тізбесін жасайды;
2) өндірістік ортаның, еңбек және технологиялық процестердің сипаттамаларына, қолданылатын жабдықтар мен тетіктердің, шикізат пен материалдардың түрлеріне қарай зерттеуге (зертханалық және аспаптық зерттеулер мен бағалауға) жататын қауіпті және зиянды факторлардың толық тізбесін жасайды;
3) ұйымның өндірістік нысандарын аттестациялауды өткізу кестесін жасайды және оны жұмыс берушіге бекітуге ұсынады;
4) жұмыс орындарын еңбек жағдайлары бойынша аттестациялау нәтижелерін автоматты түрде өңдеу үшін өндірістерге, цехтарға, учаскелерге, жұмыс орындарына кодтар береді;

6. Аттестации подлежат все производственные объекты организаций, действующих на территории Республики Казахстан.
7. Сроки проведения аттестации устанавливаются организацией исходя из изменения условий труда, но не реже одного раза в 5 лет с момента проведения последней аттестации производственных объектов.
8. Внеочередная аттестация производственных объектов проводится в случаях:
1) реконструкции, модернизации, установления новой техники или технологии;
2) по требованию органа государственного надзора и контроля за безопасностью и охраной труда при выявлении нарушений методологии проведения работ для аттестации по условиям труда.
Результаты внеочередной аттестации оформляются в виде приложения к материалам предшествующей аттестации производственного объекта по условиям труда.
9. Контроль над своевременностью и качеством проведения аттестации производственных объектов осуществляется государственными инспекторами труда.
10. Уполномоченным государственным органам по труду ведется Список специализированных организаций, осуществляющих деятельность по проведению аттестации производственных объектов по условиям труда.
2. Подготовка к проведению аттестации работодателем
11. Для организации проведения аттестации производственных объектов работодателем издается соответствующий приказ о создании аттестационной комиссии в составе председателя, членов и секретаря, ответственного за составление, ведение и хранение документации по аттестации производственных объектов.
12. В состав аттестационной комиссии организации включаются руководитель либо его заместитель, специалисты служб безопасности и охраны труда и иных подразделений по согласованию, а также представители работников организации.
13. Аттестационная комиссия организации:
1) составляет полный перечень производственных объектов, цехов, участков и других рабочих мест, подлежащих аттестации, с выделением аналогичных по характеру выполняемых работ и условиям труда рабочих мест;
2) составляет полный перечень опасных и вредных факторов производственной среды, подлежащих обследованию (лабораторному и инструментальному исследованию и оценке) исходя из характеристик трудового и технологического процессов, применяемых видов оборудования и механизмов, сырья и материалов;
3) составляет и представляет на утверждение работодателю график проведения аттестации производственных объектов организации;
4) присваивает коды производствам, цехам, участкам, рабочим местам для проведения автоматизированной обработки результатов аттестации рабочих мест по условиям труда;

5) өндірістік нысандарды аттестациялауды өткізу үшін қажетті нормативтік анықтамалық базаны қалыптастырады;
6) өндірістік жарақаттану мен кәсіптік аурулардың себептерін талдайды;
7) өндірістік жарақаттануды талдау негізінде жарақаттану қаупі басым жұмыстарды, жұмыс орындары учаскелерін, технологияларды, машиналарды, тетіктерді, станоктар мен жабдықтарды анықтайды;
8) еңбек жағдайлары бойынша аттестациялауды өткізуге өзінің мүмкіндіктері болмаған жағдайларда мамандандырылған ұйымды белгілейді және онымен тиісті шарт жасасу жөнінде жұмыс берушіге ұсыныс жасайды;
9) аттестациялау жөніндегі жұмыстар көлемін ескере отырып, тартылатын мамандандырылған ұйыммен және жұмыс берушімен өндірістік нысандарды аттестациялауды өткізу мерзімін келіседі;
10) еңбек жағдайлары бойынша аттестациялауды өткізуге көмектесуді қамтамасыз етеді;
11) өндірістік нысандарды аттестациялауды бақылауды жүзеге асырады.
3. Аттестациялауды өткізудің тәртібі
14. Еңбек зияндылығының және қауіптілігінің дәрежесін бағалау:
1) еңбек жағдайлары бойынша бағалауға жұмыс орнындағы барлық қауіпті және зиянды өндірістік (физикалық, химиялық, биологиялық, технологиялық) факторлар;
2) қауіпті және зиянды өндірістік факторлардың деңгейлері зертханалық және аспаптық өлшеулер негізінде анықталады. Физикалық, химиялық, биологиялық факторлардың зертханалық және аспаптық өлшеулері жұмыс және өндірістік процестер жағдайларында, технологиялық регламентке сәйкес дұрыс қолданылатын ұжымдық және жеке қорғану құралдарымен орындалуға тиіс. Жұмысшылардың үнемі ашық ауада және жерасты көмір шахталарында болуына байланысты жұмыс орындарында зертханалық және аспаптық өлшеулер жүргізілмейді.
3) қауіпті және зиянды өндірістік факторлар параметрлерін өлшеу нормативтік құқықтық актілерде, санитарлық ережелер мен нормаларда, мемлекеттік стандарттарда көзделген тәртіпте және көлемде жүзеге асырылады. Зертханалық және аспаптық зерттеулер нәтижелері хаттамалармен рәсімделеді (осы Ережеге 1-қосымша).
4) зиянды және қауіпті өндірістік факторлардың параметрлерін өлшеген кезде белгіленген мерзімге сәйкес мемлекеттік тексеруден өткен өлшеу құралдарын пайдалану қажет;
5) еңбек жағдайларының нақты жай-күйін бағалау қауіпті және зиянды өндірістік факторлардың рұқсат етілген деңгей шегіне сәйкестігіне өлшенген параметрлер сәйкестігі негізінде жүргізіледі.
15. Жарақат қауіпсіздігін бағалаудың негізгі нысандары:
1) өндірістік жабдықтар;

5) формирует необходимую нормативно-справочную базу для проведения аттестации производственных объектов;
6) анализирует причины производственного травматизма и профессиональной заболеваемости;
7) определяет на основе анализа производственного травматизма наиболее травмоопасные работы, участки рабочих мест, технологии, машины, механизмы, станки и оборудование;
8) в случае отсутствия собственных возможностей по проведению аттестации по условиям труда, определяет специализированную организацию и вносит предложение работодателю по заключению с ней соответствующего договора;
9) согласовывает с привлекаемой специализированной организацией и работодателем сроки проведения аттестации производственных объектов с учетом объема работ по аттестации;
10) обеспечивает содействие проведению аттестации по условиям труда;
11) осуществляет контроль за аттестацией производственных объектов.
3. Порядок проведения аттестации
14. Оценка степени вредности и опасности труда:
1) оценке по условиям труда подлежат имеющиеся на рабочем месте опасные и вредные производственные факторы (физические, химические, биологические, технологические);
2) уровни опасных и вредных производственных факторов определяются на основе лабораторных и инструментальных измерений. Лабораторные и инструментальные измерения физических, химических, биологических факторов должны выполняться в условиях работы и производственных процессов в соответствии с технологическим регламентом, при исправных средствах коллективной и индивидуальной защиты. На рабочих местах, связанных с постоянным пребыванием рабочих на открытом воздухе и подземных угольных шахтах лабораторные и инструментальные измерения не проводятся;
3) измерения параметров опасных и вредных производственных факторов осуществляются в порядке и в объемах, предусмотренными нормативными правовыми актами, санитарными правилами и нормами, государственными стандартами. Результаты лабораторных и инструментальных исследований оформляются протоколами ( приложение 1 к настоящим Правилам);
4) при проведении измерений параметров вредных и опасных производственных факторов необходимо использовать средства измерений, прошедшие государственную поверку, в соответствии с установленными сроками;
5) оценка фактического состояния условий труда производится на основании соответствия измеренных параметров опасных и вредных производственных факторов на их соответствие предельно допустимым концентрациям (уровням).
15. Основными объектами оценки травмобезопасности являются:
1) производственное оборудование;

2) құрылғылар мен саймандар;
3) ұжымдық қорғану құралдарымен қамтамасыз етілу;
4) оқу және нұсқау құралдарымен қамтылу болып табылады.
16. Өндірістік жабдықты, құрылғылар мен құрал-саймандарды бағалау еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау туралы қолданыстағы нормативтік құқықтық актілер, мемлекеттік және салалық стандарттар, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау жөніндегі ережелер мен нұсқаулықтар негізінде жүргізіледі және олардың техникалық жағдайына, паспорттық параметрлері мен өндірістік процесс технологиясының талаптарына сәйкестігіне байланысты болады.
Жарақат қауіпсіздігін бағалау өндірістік жабдықтың, құрылғылар мен құрал-саймандардың, сондай-ақ оқу құралдары мен нұсқаудың нормативтік құқықтық актілер талаптарына сәйкестігін өндірістік жабдықтарға белгіленген үлгідегі техникалық паспорттардың немесе қауіпсіздік сертификаттарының болуын ескере отырып, тексеру жолымен жүргізіледі.
Техникалық паспорттар мен сертификаттардың болмауы нақты осы жабдықта қолданылатын конструкциялық қауіпсіздік элементтері жабдық бірліктерінің әр қайсысына жеке көрсетілген, өндірістік жабдықтардың қауіпсіздік нормативтік талаптарына сәйкестігі актілерімен өтелуі мүмкін.
Жабдықтардың жекелеген түрлеріне техникалық паспорттар, сертификаттар немесе актілер болмаған кезде, олардың техникалық жағдайына қарамастан жарақат қауіпсіздігіне теріс баға беріледі және оларды пайдалануды тоқтата тұру қажеттілігі туралы мәселе қаралады.
17. Өндірістік жабдықтың, құрылғылар мен құрал-саймандардың жарақат қауіпсіздігін, ұжымдық қорғану құралдарымен қамтамасыз етілуін және де оқу мен нұсқау құралдарымен қамтылуды бағалау Жарақат қауіпсіздігін бағалау және ұжымдық қорғану құралдарымен қамтамасыз етілуі хаттамасымен ресімделеді (осы Ережеге 2-қосымша).
18. Қызметкерлердің жеке қорғану құралдарымен қамтамасыз етілуін бағалау:
1) әр кәсіп қызметкерлерінің жеке қорғану құралдарымен (бұдан әрі - ЖҚҚ) қамтамасыз етілуі анықталады. Қызметкерлердің ЖҚҚ-мен қамтамасыз етілуін бағалау нақты берілген құралдарды өндірістік ортаның зиянды факторларын ескере отырып, қызметкерлерге арнайы киім, арнайы аяқ киім және басқа жеке қорғану құралдарын тегін берудің нормаларымен салыстыру арқылы анықталады;
2) қызметкерлердің ЖҚҚ-мен қамтамасыз етілуін бағалау кезінде берілген ЖҚҚ-ның нақты еңбек жағдайларына сәйкестігін бағалау жүргізіледі. ЖҚҚ-ның сапасы сәйкестік сертификаттарымен расталуға тиіс;
3) қызметкерлердің ЖҚҚ-мен қамтамасыз етілуін бағалау Қызметкерлердің ЖҚҚ-мен қамтамасыз етілуін бағалау хаттамасымен (осы Ережеге 3-қосымша) ресімделеді. Қызметкерлер, еңбек нормалары мен жағдайларына сәйкес, ЖҚҚ-мен толық қамтамасыз етілгенде ғана "қамтамасыз етілді" деген баға қойылады.

2) приспособления и инструменты;
3) обеспеченность средствами коллективной защиты;
4) обеспеченность средствами обучения и инструктажа.
16. Оценка производственного оборудования, приспособлений и инструментов производится на основе действующих нормативных правовых актов по безопасности и охране труда, государственных и отраслевых стандартов, правил и инструкций по безопасности и охране труда и зависит от их технического состояния, соответствия паспортным параметрам и требованиям технологии производственного процесса.
Оценка травмобезопасности проводится путем проверки соответствия производственного оборудования, приспособлений и инструмента, а также средств обучения и инструктажа требованиям нормативных правовых актов, с учетом наличия технических паспортов или сертификатов безопасности установленного образца на производственное оборудование.
Отсутствие технических паспортов и сертификатов может быть компенсировано актами соответствия производственного оборудования нормативным требованиям безопасности на каждую единицу оборудования отдельно с указанием конкретных конструктивных элементов безопасности применяемых в данном оборудовании.
При отсутствии технических паспортов, сертификатов или актов на отдельные виды оборудования, независимо от их технического состояния дается отрицательная оценка на травмобезопасность и рассматривается вопрос о необходимости приостановления их эксплуатации.
17. Оценка травмобезопасности производственного оборудования, приспособлений и инструментов, обеспеченность средствами коллективной защиты, а также обучения и инструктажа оформляется Протоколом оценки травмобезопасности и обеспеченности средствами коллективной защиты ( приложение 2 к настоящим Правилам).
18. Оценка обеспеченности работников средствами индивидуальной защиты:
1) для каждой профессии определяется обеспеченность работников средствами индивидуальной защиты (далее - СИЗ). Оценка обеспеченности работников СИЗ определяется посредством сопоставления фактически выданных средств с нормами бесплатной выдачи работникам специальной одежды, специальной обуви и других средств индивидуальной защиты и другими нормативными правовыми актами с учетом воздействия вредных факторов производственной среды;
2) при оценке обеспеченности работников СИЗ одновременно производится оценка соответствия выданных СИЗ фактическому состоянию условий труда. Качество СИЗ должно подтверждаться сертификатами соответствия;
3) оценка качества и обеспеченности работников СИЗ оформляется Протоколом оценки качества и обеспеченности работников СИЗ ( приложение 3 к настоящим Правилам). Оценка "обеспечен" ставится только при полном обеспечении работников СИЗ в соответствии с нормами и условиями труда.

4. Жұмыс орнындағы еңбек жағдайларын жиынтық бағалау
19. Жұмыс орнындағы еңбек жағдайларын жиынтық бағалау:
1) өндірістік ортаның зияндылығы мен қауіптілігінің, еңбек процесінің ауырлығы мен қауырттылығының дәрежесін;
2) жарақат қауіпсіздігінің және ұжымдық қорғану құралдарымен қамтамасыз етілу дәрежесін;
3) қорғану құралдарымен қамтамасыз етілу, олардың сапасы және еңбек жағдайларына сәйкестілігінен тұрады.
20. Жұмыс орнында қауіпті және зиянды өндірістік факторлар болмағанда немесе олардың нақты мәндері қауіпсіздік нормаларына сәйкес болғанда, сондай-ақ жарақат қауіпсіздігінің талаптары орындалғанда және қызметкерлер жеке қорғану құралдарымен қамтамасыз етілгенде, жұмыс орнындағы еңбек қауіпсіздігі жағдайлары еңбек қауіпсіздігі талаптарына сәйкес келеді деп есептеледі.
21. Егер жұмыс орнындағы өндірістік орта факторларының нақты мәні қолданыстағы нормалардан жоғары болған, жарақат қауіпсіздігінің талаптары сақталмаған, ал қызметкерлердің жеке қорғану құралдарымен қамтамасыз етілуі нормаларға сәйкес келмеген жағдайларда, мұндай жұмыс орнындағы еңбек жағдайлары зиянды және қауіптіге жатқызылады.
22. Еңбек жағдайлары қауіптіге жатқызылған кезде аттестациялауға комиссиясы жұмыс орнын қайта жарақтандыру немесе тарату жөнінде шаралар қабылдау туралы ұсыныс енгізеді.
23. Өндірістік нысандарды аттестациялауды аттестациялау комиссиясы Ұйымдағы еңбек жағдайларын жақсарту және сауықтыру жөніндегі жоспардың жобасын қоса отырып, Өндірістік нысанды аттестациялау актісімен ресімдейді.
5. Өндірістік нысандарды аттестациялауды
ресімдеудің тәртібі
24. Аттестациялау нәтижелері міндетті бөлімдері, сондай-ақ қосымшасы бар бірыңғай құжат түрінде ресімделеді:
1) жалпы мәліметтер (ұйымның толық заңды атауы, мекен-жайы, ұйымдық-құқықтық нысаны, жұмыс істейтіндердің жалпы санын, оның ішінде зиянды және қауіпті еңбек жағдайларында жұмыс істейтіндерді көрсете отырып және жеке өндірістік бөлімшелер бойынша ұйымның құрылымы, аттестациялау жүргізудің негізі, тартылатын мамандандырылған ұйымдар туралы мәліметтер, аттестациялау комиссиясының құрамы);
2) өндірістің қысқаша сипаттамасы (қызмет сипаты, қолданылған технологиялар, барлық зиянды және қауіпті өндірістік факторлардың, қауіпті өндірістік жабдықтардың және процестердің тізбесі);
3) еңбек жағдайларын аспаптық және зертханалық зерттеу хаттамалары;
4) жарақат қауіпсіздігін бағалау хаттамалары;
5) қызметкерлердің ЖҚҚ-мен қамтамасыз етілуін бағалау хаттамалары.
6. Ұйымдағы еңбек жағдайларын жақсарту және сауықтыру жөніндегі іс-шаралар жоспары
25. Өндірістік нысандарды аттестациялау нәтижелері бойынша Ұйымдағы еңбек қауіпсіздігі жағдайларын жақсарту жөнінде іс-шаралар жоспары әзірленеді (осы Ережеге 4-қосымша).

4. Суммарная оценка условий труда на рабочих местах
19. Суммарная оценка состояния условий труда на рабочем месте состоит из оценок:
1) степени вредности и опасности факторов производственной среды, тяжести и напряженности трудового процесса;
2) степени травмобезопасности и обеспеченности средствами коллективной защиты;
3) обеспеченности средствами индивидуальной защиты, их качества и соответствия условиям труда.
20. При отсутствии на рабочем месте опасных и вредных производственных факторов или соответствии их фактических значений нормам безопасности, а также при выполнении требований по травмобезопасности и обеспеченности работников СИЗ, считается, что условия безопасности труда на рабочем месте соответствует установленным требованиям безопасности труда.
21. В случаях, когда на рабочем месте фактические значения факторов производственной среды превышают существующие нормы, не соблюдены требования по травмобезопасности, а обеспеченность работников СИЗ не соответствует существующим нормам, условия труда на таком рабочем месте относятся к вредным или опасным.
22. При отнесении условий труда к опасным, аттестационная комиссия вносит предложение о принятии мер по переоснащению или ликвидации рабочего места.
23. Аттестацию производственных объектов аттестационная комиссия оформляет актом аттестации производственного объекта с приложением проекта Плана по улучшению и оздоровлению условий труда в организации и результатов аттестации.
5. Порядок оформления аттестации производственных объектов
24. Результаты аттестации оформляются в виде единого документа, включающего в себя обязательные разделы, а также содержащего приложения:
1) общие сведения (полное юридическое название организации, адрес, организационно-правовая форма организации, структура организации с указанием общей численности работающих и по отдельным производственным подразделениям, в том числе работающих во вредных и опасных условиях труда, основания для проведения аттестации, сведения о привлекаемых специализированных организациях, состав аттестационной комиссии);
2) краткая технология производства (характер деятельности, используемые технологии, перечень всех вредных и опасных производственных факторов, опасного производственного оборудования и процессов);
3) протоколы инструментальных и лабораторных исследований условий труда;
4) протоколы оценки травмобезопасности;
5) протоколы оценки обеспеченности работников СИЗ.
6. План мероприятий по улучшению и оздоровлению
условий труда в организации
25. По результатам аттестаций производственных объектов аттестационной комиссией разрабатывается План мероприятий по улучшению условий безопасности труда в организации (приложение 4 к настоящим Правилам).

26. Жоспарда ескірген техника мен жабдықты ауыстыру, өндірістік процесс технологиясын жетілдіру, еңбек жағдайларына сәйкес жеке және ұжымдық қорғану құралдарын қолдану жөнінде іс-шаралар, сауықтыру іс-шараларын және еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғауды ұйымдастыру жөніндегі іс-шаралар көзделуге тиіс.
27. Жоспарда барлық жұмыс орындарын еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау талаптарына сәйкес келтіру көзделуге тиіс.
28. Ұйымдағы еңбек жағдайларын жақсарту және сауықтыру жөніндегі іс-шаралар жоспарына аттестациялау комиссиясының төрағасы мен мүшелері қол қояды.
Өндірістік нысандарды
еңбек жағдайлары бойынша
міндетті мерзімді аттестациялауды
өткізу ережесіне 1-қосымша
____________________________________________________________________
(мамандандырылған ұйымның атауы)
Зиянды өндірістік факторларды өлшеу
N _______ ХАТТАМАСЫ
200___ж. "____"___________________
1. Ұйым: ___________________________________________________________
(ұйымның атауы)
2. Өндіріс, цех, учаске: ___________________________________________
3. Мекен-жайы: _____________________________________________________
4. Үй-жайдың сипаттамасы:
ауданы: ______________________________________________________
ұжымдық қорғану жүйесі:_______________________________________
жабдықтардың түрі және олардың саны___________________________
кәсіптер мен лауазымдардың атауы _____________________________
5. Өлшеу құралдары:
N р/с
Атауы
Зауыттық нөмірі
Тексеру күні
1
2
3
4
6. Сынама және жабдықтарды іріктеу нүктелері көрсетілген үй-жай эскизі:
Ескерту: бір іріктеу нүктесінің ауданы 50 м 2 дейін есебімен
7. Зиянды өндірістік факторларды өлшеу нәтижесі:
Эскиз
бойынша
нүкте N
Жұмыс
орнының коды
Жұмыс
орнының
саны
Өндірістік орта факторла-
рының атауы,
өлшеу бірлігі
Норма, ПДК, ПДУ
Нақты деңгей
Шамадан асып кету
1
2
3
4
5
6
7
Өлшеуді жүргізген: ____________________ _______________________
Ұйымның өкілі: ________________________ _______________________
Өндірістік нысандарды
еңбек жағдайлары бойынша
міндетті мерзімді аттестациялауды
өткізу ережесіне 2-қосымша
____________________________________________________________________
(мамандандырылған ұйымның атауы)
Жарақат қауіпсіздігін бағалау және ұжымдық
қорғану құралдарымен қамтамасыз етілу
N _______ ХАТТАМАСЫ
200___ж. "____"___________________
1. Ұйым: ___________________________________________________________
(ұйымның атауы)
2. Өндіріс, цех, учаске: ___________________________________________
3. Мекен-жайы: _____________________________________________________
4. Жарақат қауіпсіздігін бағалау нәтижесі: _________________________
Жұмыс
орнының
коды
Жабдықтар, құрылғылар мен құрал-
саймандар-
дың атауы
Техникалық құжаттамасы (паспорттар, сертификаттар және т.б.)
Жұмыс
орнының
саны
Жарақат қауіпсіздігін
бағалау және ұжымдық
қорғану құралдарымен
қамтамасыз етілу
Сәйкестігі
Сәйкессіздік себептері
1
2
3
4
5
6
Бағалауды жүргізді: ___________________ _______________________
Ұйымның өкілі: ________________________ _______________________
Өндірістік нысандарды
еңбек жағдайлары бойынша
міндетті мерзімді аттестациялауды
өткізу ережесіне 3-қосымша
____________________________________________________________________
(мамандандырылған ұйымның атауы)
Қызметкерлердің жеке қорғану құралдармен
қамтамасыздандырылуын бағалау
N _______ ХАТТАМАСЫ
200___ж. "____"___________________

26. План должен предусматривать мероприятия по замене устаревшей техники и оборудования, совершенствованию технологии производственного процесса, применению соответствующих условиям труда средств индивидуальной и коллективной защиты, оздоровительные мероприятия и мероприятия по организации безопасности и охраны труда.
27. План должен предусматривать приведение всех рабочих мест в соответствие требованиям безопасности и охраны труда.
28. План мероприятий по улучшению и оздоровлению условий труда в организации подписывается председателем и членами аттестационной комиссии.
Приложение 1
к Правилам проведения
обязательной периодической
аттестации производственных
объектов по условиям труда
______________________________________________________
(наименование специализированной организации)
ПРОТОКОЛ N ______
измерения вредных производственных факторов
от "___" ____________ 200 г.
1. Организация: ____________________________________________________
(наименование организации)
2. Производство, цех, участок: _____________________________________
3. Адрес: __________________________________________________________
4. Характеристика помещения:
площадь: ________________________________________
система коллективной защиты: _________________________________
виды оборудования и их количество ____________________________
наименование профессий, должностей ___________________________
5. Средства измерений:
N
п/п
Наименование
Заводской
номер
Дата
поверки
1
2
3
4
6. Эскиз помещения с указанием точек отбора проб и оборудования:
Примечание: Из расчета до 50 м 2 площади одна точка отбора.
7. Результаты измерений вредных производственных факторов
N
точки
по
эскизу
Код
рабочего
места
Коли-
чество
рабочих
мест
Наиме-
нование
факторов
производ-
ственной
среды,
единица
измерения
Норма,
ПДК,
ПДУ
Факти-
ческий
уровень
Превы-
шение
1
2
3
4
5
6
7
Измерения проводил: ______________  ________________________
Представитель организации: _____________  _____________________
Приложение 2
к Правилам проведения
обязательной периодической
аттестации производственных
объектов по условиям труда
______________________________________________________
(наименование специализированной организации)
ПРОТОКОЛ
оценки травмобезопасности и обеспеченности
средствами коллективной защиты
от "___" ____________ 200 г.
1. Организация: _____________________________________________________
(наименование организации)
2. Производство, цех, участок: ______________________________________
3. Адрес: ___________________________________________________________
4. Результаты оценки травмобезопасности
Код
рабо-
чего
места
Наименование
оборудования,
приспособлений
и инструментов
Наличие
технической
документации
(паспорта,
сертификата
и др.)
Коли-
чество
рабочих
мест
Результаты оценки
травмобезопасности
и обеспеченности
средствами
коллективной защиты
Соответ-
ствие
Причины
несоот-
ветствие
1
2
3
4
5
6
Оценку проводил: _______________  _______________________
Представитель организации: ______________  ____________________
Приложение 3
к Правилам проведения
обязательной периодической
аттестации производственных
объектов по условиям труда
______________________________________________________
(наименование специализированной организации)
ПРОТОКОЛ N______
оценки обеспеченности работника средствами
индивидуальной защиты
от "___" ____________ 200 г.

1. Ұйым: ___________________________________________________________
(ұйымның атауы)
2. Өндіріс, цех, учаске: ___________________________________________
3. Мекен-жайы: _____________________________________________________
4. ЖҚҚ-мен қамтамасыздандырылуын бағалау
Жұмыс
орны-
ның
коды
Кәсіп-
тер
мен
лауа-
зым-
дардың
атауы
Жұмыс
орны-
ның
саны
Қызметкерге
берілуге тиіс жеке
қорғану
құралдарының (ЖҚҚ)
тізілімі (ЖҚҚ
атауы)
ЖҚҚ-мен
қамтамасыз-
дандырылуын
бағалау
(қамтамасыз
етілген/
қамтамасыз
етілмеген)
Ескер
Қолда-
ныста-
ғы
норма-
ға
сәйкес
Нақты
беріл-
гені
ГОСТ,
серти-
фикаты
1
2
3
4
5
6
7
8
Бағалауды жүргізді: ___________________ _______________________
Ұйымның өкілі: ________________________ _______________________
Өндірістік нысандарды
еңбек жағдайлары бойынша
міндетті мерзімді аттестациялауды
өткізу ережесіне 4-қосымша
Бекітемін:
Ұйымның жетекшісі
_______ ___________
(қолы)   (Т.А.Ә.)
200__ж. "____" ________
Ұйымда еңбек қауіпсіздігі жағдайларын жақсарту
бойынша іс-шаралар жоспары
N р/с
Жұмыс орнының коды
Іс-шара атауы
Орындалу мерзімі
Іс-шараларды орындауға жауапты
Орындалуы туралы белгі
1
2
3
4
5
6
Өндіріс, цех, учаске атауы
Аттестациялау комиссиясының төрағасы ____________ _________________
(қолы)         (Т.А.Ә.)
Аттестациялау комиссиясының мүшелері ____________ _________________
(қолы)         (Т.А.Ә.)

1. Организация: _____________________________________________________
(наименование организации)
2. Производство, цех, участок: ______________________________________
3. Адрес: ___________________________________________________________
4. Оценка обеспеченности СИЗ
Код
рабо-
чего
места
Наимено-
вание про-
фессий,
должностей
Кол-во
рабочих
мест
Перечень средств индивидуальной защиты (СИЗ), которые должны быть выданы работнику, (наименование СИЗ)
Оценка
обеспе-
ченности
СИЗ
(обес-
печен/
необес-
печен)
При-
меча-
ние
согласно
дейст-
вующим
нормам
факти-
чески
выдано
ГОСТ,
наличие
серти-
фиката
1
2
3
4
5
6
7
8
Оценку проводил: _____________  _______________________
Представитель организации: ______________  __________________
Приложение 4
к Правилам проведения
обязательной периодической
аттестации производственных
объектов по условиям труда
Утверждаю:
Руководитель организации
_________  ______________
(подпись)     (Ф.И.О.)
"___" _________ 200_г.
План мероприятий
по улучшению условий безопасности труда в организации
N
п/п
Код
рабо-
чего
места
Наименование
мероприятия
Срок
выпол-
нения
Ответственный
за выполнение
мероприятия
Отметка о
выполнении
1
2
3
4
5
6
Наименование производства, цеха и участка
Председатель
аттестационной
комиссии                   _____________   _______________
(подпись)         (Ф.И.О.)
Члены
аттестационной
комиссии                   _____________   _______________
(подпись)         (Ф.И.О.)