Тіркеу құжаттарында жіберілген қателерді түзету мақсатында жазба енгізу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің 2007 жылғы 24 тамыздағы N 243 Бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2007 жылғы 14 қыркүйекте Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне N 4930 болып енгізілді.
Ескерту. Бұйрықтың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Әділет министрінің м.а. 31.07.2018 № 1189 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Жылжымайтын мүлікке құқықтарды мемлекеттік тіркеу туралы" Қазақстан Республикасының Заңын іске асыру мақсатында және "Әділет органдары туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 7-бабын басшылыққа ала отырып, БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту: Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Әділет министрінің 2011.06.21 № 230 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткеннен бастап қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
1. Қоса беріліп отырған Тіркеу құжаттарында жіберілген қателерді түзету мақсатында жазба енгізу қағидаларын бекітілсін.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Әділет министрінің м.а. 31.07.2018 № 1189 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Осы бұйрық ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Министрдің м.а.
Қазақстан Республикасы
Әділет министрінің м.а.
2007 жылғы 24 тамыздағы
N 243 бұйрығымен бекітілген
Тіркеу құжаттарында жіберілген қателерді түзету мақсатында жазба енгізу қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
Ескерту. Қағиданың және 1-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Әділет министрінің м.а. 31.07.2018 № 1189 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Осы Қағидаларда тіркеу құжаттарында жіберілген қателерді түзету мақсатында жазба енгізудің тәртібін белгілейді.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Әділет министрінің м.а. 31.07.2018 № 1189 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-1. Тіркеуші орган болып жылжымайтын мүліктің орналасқан жері бойынша мемлекеттік тіркеуді жүзеге асыратын "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы табылады.
Ескерту. 1-тарау 1-1-тармақпен толықтырылды – ҚР Әділет министрінің м.а. 31.07.2018 № 1189 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

Об утверждении Правил внесения записей в целях исправления ошибок, допущенных в регистрационных документах
Приказ и.о. Министра юстиции Республики Казахстан от 24 августа 2007 года № 243. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 14 сентября 2007 года № 4930.
Сноска. В заголовок внесено изменение на казахском языке, текст на русском не меняется в соответствии с приказом и.о. Министра юстиции РК от 31.07.2018 № 1189 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В целях реализации Закона Республики Казахстан "О государственной регистрации прав на недвижимое имущество" и руководствуясь статьей 7 Закона Республики Казахстан "Об органах юстиции", ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула в редакции приказа Министра юстиции РК от 21.06.2011 № 230 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемые Правила внесения записей в целях исправления ошибок, допущенных в регистрационных документах.
Сноска. В пункт 1 внесено изменение на казахском языке, текст на русском не меняется в соответствии с приказом и.о. Министра юстиции РК от 31.07.2018 № 1189 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Настоящий приказ вводится в действие со дня официального опубликования.
И.о. Министра
Утверждены
приказом и.о. Министра юстиции
Республики Казахстан
от 24 августа 2007 года N 243
Правила
внесения записей в целях исправления ошибок,
допущенных в регистрационных документах
Сноска. В заголовок внесено изменение на казахском языке, текст на русском не меняется в соответствии с приказом и.о. Министра юстиции РК от 31.07.2018 № 1189 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
Сноска. Заголовок главы 1 в редакции приказа и.о. Министра юстиции РК от 31.07.2018 № 1189 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Настоящие Правила устанавливают порядок внесения записей в целях исправления ошибок, допущенных в регистрационных документах.
Сноска. В пункт 1 внесено изменение на казахском языке, текст на русском не меняется в соответствии с приказом и.о. Министра юстиции РК от 31.07.2018 № 1189 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1-1 Регистрирующим органом является Государственная корпорация "Правительство для граждан", осуществляющая государственную регистрацию по месту нахождения недвижимого имущества.
Сноска. Правила дополнены пунктом 1-1 в соответствии с приказом и.о. Министра юстиции РК от 31.07.2018 № 1189 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

2. Тіркеу кезінде жіберілген қателер "Жылжымайтын мүлікке құқықтарды мемлекеттік тіркеу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 32-бабында белгіленген ережелерді ескере отырып, осы Қағидаларда белгіленген тәртіппен тіркеуші органның бастамасымен немесе мүдделі тұлғалардың өтініші бойынша түзетіледі.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Әділет министрінің м.а. 31.07.2018 № 1189 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2-тарау. Тіркеу кезінде жіберілген, тіркелген құқықтың мәнін, сипатын немесе мазмұнын өзгертпейтін қателерді түзету
Ескерту. 2-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Әділет министрінің м.а. 31.07.2018 № 1189 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3. Тіркеу кезінде жіберілген, тіркелген құқықтың (құқықтық ауыртпалықтың) мәнін, сипатын немесе мазмұнын өзгертпейтін қателерді тіркеуші орган барлық мүдделі тараптарды жазбаша хабардар ете отырып, өзінің бастамасы бойынша түзетуі мүмкін.
4. Хабарлама туралы белгі тіркеу парағына қойылады.
5. Хабарламалардың көшірмелері тіркеу парағында сақталуы тиіс.
3-тарау. Тіркелген құқықтардың сипатына, мәніне немесе мазмұнына ықпал ететін қателерді түзету
Ескерту. 3-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Әділет министрінің м.а. 31.07.2018 № 1189 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
6. Қателерді түзету тіркелген құқықтардың (құқықтық ауыртпалықтардың және мемлекеттік тіркеудің өзге де объектілерінің) мәніне, сипатына немесе мазмұнына ықпалын тигізетін жағдайларда тіркеуші орган мүдделі органдарды осындай түзетудің қажеттігі туралы хабардар етеді. Көрсетілген жағдайларда түзетулерді енгізу мүдделі органдардың нотариаттық куәландырылған немесе тіркеуші органға жеке өздері берген жазбаша келісімі болған жағдайларда ғана жол беріледі.
7. Тіркеуші орган, хабарламаны жіберген күні құқықтық кадастрдың тіркеу парағының 3.1-бөлімшесіне түзету енгізу болжанып отырған жазбаның нөміріне сілтеме жасай отырып, қатені түзету рәсімінің басталғаны туралы жазба жасайды.
8. Көрсетілген жазба мынадай тәртіппен енгізіледі:
"Ауыртпалық түрі" деген бағанда "____ қате" деген жазба жасалады, онда түзету енгізу болжанып отырған жазбаның нөмірі көрсетіледі;
"Мазмұны" деген бағанда "____ қатені түзету үдерісі" деген жазба енгізіледі, онда деректерге қате жіберілген баған көрсетіледі;
"Құқық иесі" деген бағанға қатені түзетуге өтініш берген адамның деректері енгізіледі;
"Көпше түрлері,/Ортақ құқық нысандар", "Үлесі", "Сомасы" деген бағандар толтырылмайды;
"Мерзімі" деген бағанда "бір ай" деген жазба енгізіледі;

2. Ошибки, допущенные при регистрации, исправляются по инициативе регистрирующего органа или по заявлению заинтересованного лица в порядке, установленном настоящими Правилами с учетом правил, установленных статьей 32 Закона Республики Казахстан "О государственной регистрации прав на недвижимое имущество".
Сноска. Пункт 2 в редакции приказа Министра юстиции РК от 21.06.2011 № 230 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); внесено изменение на казахском языке, текст на русском не меняется в соответствии с приказом и.о. Министра юстиции РК от 31.07.2018 № 1189 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 2. Исправление ошибок, допущенных при регистрации, не изменяющие принадлежность, характер или содержание зарегистрированного права
Сноска. Заголовок главы 2 в редакции приказа и.о. Министра юстиции РК от 31.07.2018 № 1189 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. Ошибки, допущенные при регистрации, не изменяющие принадлежность, характер или содержание зарегистрированного права (обременения прав), могут быть исправлены регистрирующим органом по собственной инициативе с письменным уведомлением всех заинтересованных сторон.
4. Отметка об уведомлении ставится в регистрационном листе.
5. Копии уведомлений подлежат хранению в регистрационном деле.
Глава 3. Исправление ошибок, влияющих на характер, принадлежность или содержание зарегистрированного права
Сноска. Заголовок главы 3 в редакции приказа и.о. Министра юстиции РК от 31.07.2018 № 1189 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
6. В тех случаях, если исправление ошибок влияет на принадлежность, характер или содержание зарегистрированного права (обременения права и иных объектов государственной регистрации), регистрирующий орган уведомляет заинтересованных лиц о необходимости внесения таких исправлений. Внесение исправлений в указанных случаях допускается только при наличии письменного согласия всех заинтересованных лиц, удостоверенных нотариально, или поданных в регистрирующий орган лично.
7. Регистратор, в день отправки уведомления в подразделе 3.1. регистрационного листа правового кадастра делает запись о начале процедуры исправления ошибки со ссылкой на номер записи, в которую предполагается внести исправления.
8. Указанная запись вносится в следующем порядке:
В графе "Вид обременения" делается запись "Ошибка в___", где указывается номер записи, в которую предполагается внести исправления";
В графе "Содержание" делается запись "Процесс исправления ошибки___", где указывается графа, в данных которой допущена ошибка;
В графу "Правообладатель" вносятся данные лица, подавшего заявление на исправление ошибки;
В графы "Вид множеств./Форма общ. Прав", "Доля", "Сумма" не заполняются;
В графе "Срок" делается запись "один месяц";

"Ауыртпалықтың туындауы" деген бағанда 10 "Құжаттың атауы мен нөмірі" деген бағанына "өтініш ___" деген жазба жасалады, онда қатені түзету туралы өтініштің нөмірі көрсетіледі және жақшада өтініш берген күн көрсетіледі. Сосын "хабарлама ____" деген жазба енгізіледі, онда хабарламаның шығыс деректері көрсетіледі және 11 "Тірк. Күні және уақыты; тірк. Т.А.Ә. және қолы" деген бағанда хабарламаны жіберген күні қойылады.
9. Мүдделі адамдар түзету енгізуге келісім беруден бас тартқан немесе хабарламаны алған күннен бастап бір айдың ішінде жауап бермеген жағдайларда тіркеуші түзету енгізу туралы рұқсат беру үшін сотқа өтініш береді.
10. Тіркеуші орган сотқа түзету енгізуге рұқсат шығару туралы жүгінген кезде тіркеуші осы Қағидалардың 8-тармағында көзделген тәртіппен осы туралы құқықтық кадастрдың тіркеу парағының 3.1-бөлімшесіне жазба жасайды.
Ескерту. 10-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Әділет министрінің м.а. 31.07.2018 № 1189 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
11. Тіркеу парағына түзету енгізу туралы сот шешім шығарған соң тіркеуші жалпы тәртіппен қателерді түзету рәсім туралы жазбаны жабады (тоқтатады) және осы Қағидалардын 4 немесе 5 тарауында көзделген тәртіппен тиісті түзету енгізеді.
Ескерту. 11-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Әділет министрінің м.а. 31.07.2018 № 1189 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4-тарау. Тіркеу парағының 1 бөлімінде жіберілген қателерді түзету тәртібі
Ескерту. 4-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Әділет министрінің м.а. 31.07.2018 № 1189 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
12. Тіркеу парағының 1 бөлімінде жіберілген қателерді түзету тіркелген құқықтың сипатына, мәніне немесе мазмұнынан ықпалын тигізген жағдайларда қате осы Қағидаларың 3 тарауында көзделген талаптар сақталған кезде түзетілуі мүмкін.
Ескерту. 12-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Әділет министрінің м.а. 31.07.2018 № 1189 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

В графе "Возникновение обременения", в столбце 10 "Наименование и номер документа", делается запись "заявление____", где указывается номер заявления об исправлении ошибки и в скобках указывается дата подачи заявления. Затем вносится запись "уведомление____", где указываются исходные данные уведомления и в столбце 11 "Дата и время рег.; Ф.И.О. и подпись рег." проставляется дата отправки уведомления.
9. В тех случаях, когда заинтересованные лица отказали в даче согласия на внесение исправлений или не дали ответ в течение одного месяца с момента получения уведомления, регистратор направляет в суд заявление для вынесения решения о внесении исправлений.
10. При обращении регистрирующего органа в суд для вынесения решения о внесении исправлений регистратор, в порядке, предусмотренном пунктом 8 настоящих Правил, делает также об этом запись в подразделе 3.1. регистрационного листа правового кадастра.
Сноска. В пункт 10 внесено изменение на казахском языке, текст на русском не меняется в соответствии с приказом и.о. Министра юстиции РК от 31.07.2018 № 1189 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
11. После вынесения судом решения о внесении исправлений в регистрационный лист, регистратор в общем порядке закрывает (прекращает) записи о процедуре исправления ошибок и вносит соответствующие исправления в порядке, предусмотренном главами 4 или 5 настоящих Правил.
Сноска. В пункт 11 внесено изменение на казахском языке, текст на русском не меняется в соответствии с приказом и.о. Министра юстиции РК от 31.07.2018 № 1189 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 4. Порядок исправления ошибок, допущенных в разделе 1 регистрационного листа
Сноска. Заголовок главы 4 в редакции приказа и.о. Министра юстиции РК от 31.07.2018 № 1189 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
12. В тех случаях, когда исправление ошибки, допущенной в разделе 1 регистрационного листа, влияет на характер, принадлежность или содержание зарегистрированного права, ошибка может быть исправлена при соблюдении требований, предусмотренных главой 3 настоящих Правил.
Сноска. В пункт 12 внесено изменение на казахском языке, текст на русском не меняется в соответствии с приказом и.о. Министра юстиции РК от 31.07.2018 № 1189 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

13. Тіркеу парағының 1 бөлімінде жіберілген қателерді түзету тіркелген құқықтың сипатына, мәніне немесе мазмұнына ықпалын тигізбеген жағдайларда қате осы Қағидалардың 2 тарауында көзделген талаптар сақталған жағдайларда түзетілуі мүмкін.
Ескерту. 13-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Әділет министрінің м.а. 31.07.2018 № 1189 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
14. 1 "Жылжымайтын мүліктің сәйкестендіру сипаттамасы" деген бөлімде көрсетілген жылжымайтын мүліктің бір немесе бірнеше объектілерінің сәйкестендіру сипаттамаларының жазбасын түзеткен кезде осы жылжымайтын мүлік объектісіне жататын барлық жазбалар сызып тасталады.
15. Осы объектіге қатысты жаңа жолдан сәйкестендіру сипаттамаларының түзетулерді ескере отырып, жаңа жазба енгізіледі және "Тіркеушінің ерекше белгілері" деген бағанға негіздемелері және түзетілген күні туралы жазба енгізіледі.
5-тарау. Тіркеу парағының 2 және 3 бөлімдерінде жіберілген қателерді түзету тәртібі
Ескерту. 5-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Әділет министрінің м.а. 31.07.2018 № 1189 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
16. Тіркеу парағының 2 және 3 бөлімдерінде жіберілген қателерді түзету тіркелген құқықтың сипатына, мәніне немесе мазмұнына ықпал еткен жағдайларда қате осы Қағидалардың 3 тарауында көзделген талаптар сақталған кезде түзетіледі.
Ескерту. 16-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Әділет министрінің м.а. 31.07.2018 № 1189 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
17. Тіркеу парағының 2 және 3 бөлімдерінде жіберілген қателерді түзету тіркелген құқықтың сипатына, мәніне немесе мазмұнына ықпал етпеген жағдайларда қате осы Қағидалардың 2 тарауында көзделген талаптар сақталған кезде түзетіледі.
Ескерту. 17-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Әділет министрінің м.а. 31.07.2018 № 1189 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
18. Тіркеуші қызыл түсті сиямен (пастамен), жіңішке сызықпен дұрыс емес ақпаратты сызады, және "Тіркеушінің ерекше белгілері" деген бағанда "____ бағандағы қате" деген жазба жасайды, онда қате жіберілген жазбаның нөмірі мен бағанның нөмірі көрсетіледі "Түзетуді қараңыз ____", онда түзету енгізілетін келесі жазбаның нөмірі көрсетіледі.
Сосын, келесі жазба нөмірінің астынан:
"Құқықтың түрі" деген бағанда қате жіберілген бағанның нөмірі көрсетіледі, "_____ қате түзетілді" деген жазба жазылады.
"Мазмұны" деген бағанда қандай нақты деректер түзетілуі тиістігі туралы жазба жасалынады. Егер құқық иесінің тегінде қате жіберілген болса, онда "Мазмұны" деген бағанда "Құқық иесінің тегінде қате" деген жазба енгізіледі.
"Мазмұны" деген бағанда қамтылған мәліметтерде қате жіберілген болса, мысалы, ЖУ және БО дегеннің орнына КО деп жазылса, онда "Мазмұны" деген бағанда дұрыс деректер енгізіледі, яғни: "ЖУ және БО деген КО болып түзетілді";
"Құқық иесі"; "Ортақ меншік нысаны."; "Үлес"; "Мерзімі"; "Құқықтардың туындауы" және "Құқықтардың тоқтатылуы" деген бағандар қажеттігіне қарай бір (бірнеше) көрсетілген бағандарға дұрыс деректер енгізілген кезде толтырылады. Егер бұрынғы жазбадағы "Құқықтардың туындауы" деген бағанда қамтылған мәліметтерде қате жіберілген болса, онда "Құқықтардың туындауы" деген бұрынғы жазбасына түзету енгізілетін бағанда дұрыс деректер енгізіледі. Тиісінше, қате жіберілмеген басқа бағандар толтырылмайды.

13. В тех случаях, когда исправление ошибки, допущенной в разделе 1 регистрационного листа, не влияет на характер, принадлежность или содержание зарегистрированного права, ошибка может быть исправлена при соблюдении требований, предусмотренных главой 2 настоящих Правил.
Сноска. В пункт 13 внесено изменение на казахском языке, текст на русском не меняется в соответствии с приказом и.о. Министра юстиции РК от 31.07.2018 № 1189 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
14. При исправлении ошибок в записи одного или нескольких идентификационных характеристик объекта недвижимости, указанных в разделе 1 "Идентификационная характеристика недвижимости" все записи, относящиеся к данному объекту недвижимости зачеркиваются.
15. В отношении данного объекта в новой строке вносятся новые записи с учетом исправлений идентификационных характеристик и в графе "Особые отметки регистратора" вносится запись об основаниях и дате исправлений.
Глава 5. Порядок исправления ошибок, допущенных в разделах 2 и 3 регистрационного листа
Сноска. Заголовок главы 5 в редакции приказа и.о. Министра юстиции РК от 31.07.2018 № 1189 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
16. В тех случаях, когда исправление ошибки, допущенной в разделах 2 и 3 регистрационного листа, влияет на характер, принадлежность или содержание зарегистрированного права, ошибка может быть исправлена при соблюдении требований, предусмотренных главой 3 настоящих Правил.
Сноска. В пункт 16 внесено изменение на казахском языке, текст на русском не меняется в соответствии с приказом и.о. Министра юстиции РК от 31.07.2018 № 1189 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
17. В тех случаях, когда исправление ошибки, допущенной в разделах 2 и 3 регистрационного листа, не влияет на характер, принадлежность или содержание зарегистрированного права, ошибка может быть исправлена при соблюдении требований, предусмотренных главой 2 настоящих Правил.
Сноска. В пункт 17 внесено изменение на казахском языке, текст на русском не меняется в соответствии с приказом и.о. Министра юстиции РК от 31.07.2018 № 1189 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
18. Регистратор, чернилами (пастой) красного цвета, тонкой линией, вычеркивает неправильную информацию, и в графе "Особые отметки регистратора" делает запись "Ошибка в графе___ ", где указывается номер записи и номер графы, где допущена ошибка, "Исправление смотрите в____", где указывается номер следующей записи, под которой будут внесены исправления.
Затем, под следующим номером записи:
В графе "Вид права" делается запись "Исправление ошибки в____" указывается номер графы, в которой допущена ошибка.
В графе "Содержание" делается запись о том, какие конкретно данные подлежат исправлению. Если ошибка допущена в фамилии правообладателя, то в графу "Содержание" вносится следующая запись: "Ошибка в фамилии правообладателя".
В тех случаях, когда ошибка была допущена в сведениях, содержащихся в графе "Содержание", например, вместо ЗУ и ПО написано ВО, то в графе "Содержание" записи, вносящей исправления в предыдущую запись, вносятся правильные данные, то есть: "ЗУ и ПО исправлено на ВО";
Графы "Правообладатель"; "Форма общей собств."; "Доля"; "Срок"; "Возникновение прав" и "Прекращение прав" заполняются по мере необходимости при внесении в одну (несколько) из указанных граф правильных данных. Если была допущена ошибка в сведениях, содержащихся в графе "Возникновение права" предыдущей записи, то в графу "Возникновение права" записи, под которой вносятся исправления в предыдущую запись, вносятся правильные данные. Соответственно, другие графы, в которых не была допущена ошибка, не заполняются.

6-тарау. Тіркеу парағының 4 бөлімінде жіберілген қателерді түзету тәртібі
Ескерту. 6-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Әділет министрінің м.а. 31.07.2018 № 1189 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
19. Тіркеу парағының 4 бөлімінде жіберілген қателерді түзету тіркелген құқықтардың сипатына, мәні мен мазмұнына ықпал етпеген жағдайларда, осы Қағидалардың 2 тарауында көзделген талаптар түзетілуі мүмкін.
Ескерту. 19-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Әділет министрінің м.а. 31.07.2018 № 1189 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
20. Тіркеуші қызыл түсті сиямен (пастамен), жіңішке сызықпен қате ақпаратты сызып тастайды, "Тіркеушінің ерекше белгілері" деген бағанда "______ бағандағы қате" деген жазба, онда жазбаның нөмірі мен қате жіберілген бағанның нөмірі көрсетіледі, "____ түзетуді қараңыз" деген жазба жасалады, онда түзету енгізілетін келесі жазбаның нөмірі көрсетіледі.
Сосын, келесі нөмірге жазба жасалады:
"Заңды талаптар мен мәмілелер" деген бағанда "_____ қатені түзету" деген жазба жасалады, қате жіберілген бағанның нөмірі көрсетіледі.
"Мазмұны" деген бағанда қандай нақты деректер түзетуге жататыны туралы жазба жасалады. Егер қате өтініш берушінің (мүдделі тұлғаның) тегінде жіберілген болса, онда "Мазмұны" деген бағанға мынадай жазба енгізіледі: "Өтініш берушінің (мүдделі тұлғаның) тегінде қате" деген жазба енгізіледі.
"Мазмұны" деген бағанда қамтылған мәліметтерде қате жіберілген болса, мысалы, ЖУ және БО дегеннің орнына КО деп жазылса, онда "Мазмұны" деген бағанда дұрыс деректер енгізіледі, яғни: "ЖУ және БО деген КО болып түзетілді";
Қалған бағандар қажеттігіне қарай олардың біреуіне (бірнешеуіне) дұрыс деректер енгізілген кезде толтырылады. Тиісінше, басқа қате жіберілмеген бағандар толтырылмайды.
7-тарау. Мүдделі тұлғалар тапқан қателерді түзету тәртібі
Ескерту. 7-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Әділет министрінің м.а. 31.07.2018 № 1189 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
21. Мүдделі адамдар құқықтық кадастрдан ақпараттық сипаттағы құжаттарды немесе құқық белгілеуші құжаттарды алған кезде тіркеу парағын толтырғанда жіберілген қателерді тапқан жағдайлар ондай қателер тіркеу парағы мен құқық белгілеуші құжаттардың деректерінің арасындағы қайшылықтарды алып тастау туралы өтінген өтініштің негізінде түзетіледі.

Глава 6. Порядок исправления ошибок, допущенных в разделе 4 регистрационного листа
Сноска. Заголовок главы 6 в редакции приказа и.о. Министра юстиции РК от 31.07.2018 № 1189 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
19. В тех случаях, когда исправление ошибки, допущенной в разделе 4 регистрационного листа, не влияет на характер, принадлежность или содержание зарегистрированного права, ошибка может быть исправлена при соблюдении требований, предусмотренных главой 2 настоящих Правил.
Сноска. В пункт 19 внесено изменение на казахском языке, текст на русском не меняется в соответствии с приказом и.о. Министра юстиции РК от 31.07.2018 № 1189 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
20. Регистратор, чернилами (пастой) красного цвета, тонкой линией, вычеркивает неправильную информацию, и в графе "Особые отметки регистратора" делает запись "Ошибка в графе_____", где указывается номер записи и номер графы, где допущена ошибка, "Исправление смотрите в ________", где указывается номер следующей записи, под которой будут внесены исправления.
Затем, под следующим номером записи:
В графе "юридические притязание и сделка" делается запись "Исправление ошибки в____" указывается номер графы, в которой допущена ошибка.
В графе "Содержание" делается запись о том, какие конкретно данные подлежат исправлению. Если ошибка допущена в фамилии заявителя (заинтересованного лица), то в графу "Содержание" вносится следующая запись: "Ошибка в фамилии заявителя (заинтересованного лица)".
В тех случаях, когда ошибка была допущена в сведениях, содержащихся в графе "Содержание", например, вместо ЗУ и ПО написано ВО, то в графе "Содержание" записи, вносящей исправления в предыдущую запись, вносятся правильные данные, то есть: "ЗУ и ПО исправлено на ВО".
Остальные графы заполняются по мере необходимости при внесении в одну (несколько) из них правильных данных. Соответственно, другие графы, в которых не была допущена ошибка, не заполняются.
Глава 7. Порядок исправления ошибок, обнаруженных заинтересованными лицами
Сноска. Заголовок главы 7 в редакции приказа и.о. Министра юстиции РК от 31.07.2018 № 1189 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
21. В тех случаях, когда ошибка, допущенная при заполнении регистрационного листа, была обнаружена заинтересованными лицами, при получении ими из правового кадастра документов информационного характера или из правоустанавливающего документа, то такая ошибка исправляется на основании заявления с просьбой устранить существующее противоречие между данными регистрационного листа и правоустанавливающего документа.

22. Қателерді түзету туралы өтініш тіркеу ісіне тігіледі.
23. Өтініштің негізінде тіркеуші өтініш беруші сілтеме жасаған тіркеу парағы мен құқық белгілеуші құжаттар қамтыған мәліметтерді салыстырады. Сәйкессіздік табылған кезде тіркеуші осы Қағидалардың 18-тармағында көзделген тәртіпте қатені түзетеді, және "Тіркеушінің ерекше белгілері" деген бағандағы түзету енгізілетін жазбада негізінде түзету енгізілген өтініштің нөмірі көрсетеді.
Ескерту. 23-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Әділет министрінің м.а. 31.07.2018 № 1189 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
24. Егер қателерді түзету тіркелген құқықтың сипатына, мәніне немесе мазмұнына ықпал етпеген жағдайларда көрсетілген әрекеттер жасалған соң тіркеуші түзетілген күнін көрсете отырып құқықтық кадастрдың деректерінде қате жіберілгені туралы құқық иесі мен барлық мүдделі тұлғаларға хабарлама жібереді.
25. Хабарлама туралы белгі тіркеу парағына қойылады, хабарламаның көшірмесі тіркеу парағында сақталады.
26. Қатені түзету тіркелген құқықтың сипатына, мәніне немесе мазмұнына ықпал еткен жағдайларда қате осы Қағидалардың 3 тарауында көзделген талаптар сақталған кезде түзетілуі мүмкін.
Ескерту. 26-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Әділет министрінің м.а. 31.07.2018 № 1189 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
27. Егер түзету енгізілгенге дейін құқықтық кадастрдан жылжымайтын мүлікке және оның техникалық сипаттамасына қандай да бір ақпарат берілген болса, құқықтық кадастрдан қатемен берілген мәліметтер жаңа мәліметтерге ауыстырылуы тиіс.
8-тарау. Мемлекеттік органдар берген құжатта көрсетілген мәліметтерге қатысты қателерді түзету тәртібі
Ескерту. 8-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Әділет министрінің м.а. 31.07.2018 № 1189 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
28. Егер тіркеу мемлекеттік орган берген құжаттың негізінде жасалғанда, және түзету осы құжатта көрсетілген мәліметтерге қатысты болса, осы орган осы құжатқа тиісті өзгерістер енгізген жағдайда қателерді түзетуге болады.

22. Заявление об исправлении ошибок подшивается в регистрационное дело.
23. На основании заявления регистратор сверяет сведения, содержащиеся в регистрационном листе и в правоустанавливающем документе, на который ссылается заявитель. При обнаружении несоответствия, регистратор, в порядке, предусмотренным пунктом 18 настоящих Правил, исправляет ошибку, и в графе "Особые отметки регистратора" записи, в которую вносятся исправления, указывает номер заявления, на основании которого исправлена ошибка.
Сноска. В пункт 23 внесено изменение на казахском языке, текст на русском не меняется в соответствии с приказом и.о. Министра юстиции РК от 31.07.2018 № 1189 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
24. В тех случаях, если исправление ошибок не влияет на принадлежность, характер или содержание зарегистрированного права, после совершения указанных действий регистратор направляет правообладателю и всем заинтересованным лицам уведомление о том, что в данных, содержащихся в правовом кадастре, была допущена ошибка, с указанием даты исправления.
25. Отметка об уведомлении ставится в регистрационном листе, а копии уведомлений сохраняются в регистрационном деле.
26. В тех случаях, когда исправление ошибки, влияет на характер, принадлежность или содержание зарегистрированного права, ошибка может быть исправлена при соблюдении требований, предусмотренных главой 3 настоящих Правил.
Сноска. В пункт 26 внесено изменение на казахском языке, текст на русском не меняется в соответствии с приказом и.о. Министра юстиции РК от 31.07.2018 № 1189 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
27. Если до внесения исправлений из правового кадастра была выдана какая-либо информация на недвижимое имущество и его технических характеристиках, сведения из правового кадастра, выданные с ошибками, должны быть заменены на новые.
Глава 8. Порядок исправления ошибок, касающихся сведений указанных в документе, выданного государственным органом
Сноска. Заголовок главы 8 в редакции приказа и.о. Министра юстиции РК от 31.07.2018 № 1189 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
28. Если регистрация была произведена на основании документа, выданного государственным органом, и исправления касаются сведений, указанных в этом документе, исправление ошибок допускается при условии внесения этим органом соответствующих изменений в такой документ.

29. Көрсетілген жағдайларда өзгерістерді енгізуді тіркеуші орган осы Қағидаларда көзделген талаптарды сақтай отырып жүзеге асырады.
Ескерту. 29-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Әділет министрінің м.а. 31.07.2018 № 1189 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

29. Внесение изменений в указанном случае осуществляется регистрирующим органом с соблюдением требований, предусмотренных настоящими Правилами.
Сноска. В пункт 29 внесено изменение на казахском языке, текст на русском не меняется в соответствии с приказом и.о. Министра юстиции РК от 31.07.2018 № 1189 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).