Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкің Басқармасының "Қазақстан Республикасының жинақтаушы зейнетақы қорлары зейнетақы активтерімен жүзеге асыратын операциялардың бухгалтерлік есебін жүргізу жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы" 2006 жылғы 27 қазандағы N 107 қаулысына толықтырулар мен өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының 2007 жылғы 27 тамыздағы N 96 Қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет Министрлігінде 2007 жылғы 5 қазанда Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне N 4957 болып енгізілді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2008 жылғы 28 қарашадағы N 99 Қаулысымен.
Күші жойылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2008.11.28 N 99 Қаулысымен.
--------------------- Бұйрықтан үзінді -------------------
Қазақстан Республикасының жинақтаушы зейнетақы қорлары зейнетақы активтерімен жүзеге асыратын операциялардың бухгалтерлік есебін жетілдіру мақсатында Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. ...
2. Осы қаулы Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткен күннен бастап он төрт күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі.
3. Осы қаулы қолданысқа енгізілген күннен бастап:
1) ...;
2) Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының "Қазақстан Республикасының жинақтаушы зейнетақы қорлары зейнетақы активтерімен жүзеге асыратын операциялардың бухгалтерлік есебін жүргізу жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы" 2006 жылғы 27 қазандағы N 107 қаулысына толықтырулар мен өзгерістер енгізу туралы" 2007 жылғы 27 тамыздағы N 96 қаулысының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 4957 тіркелген) күші жойылды деп танылсын.
4. ...
5. ...
Ұлттық Банк
Төрағасы                                     Ә. Сәйденов
Қолданушылардың назарына!!!
Қаулының қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз.
Қазақстан Республикасының жинақтаушы зейнетақы қорлары зейнетақы активтерімен, оның ішінде зейнетақы активтері есебінен сатып алынған активтердің құнсыздануы кезінде жүзеге асыратын операциялардың бухгалтерлік есебін жүргізуді жетілдіру мақсатында Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының "Қазақстан Республикасының жинақтаушы зейнетақы қорлары зейнетақы активтерімен жүзеге асыратын операциялардың бухгалтерлік есебін жүргізу жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы" 2006 жылғы 27 қазандағы N 107 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 4458 тіркелген) мынадай толықтырулар мен өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Қазақстан Республикасының жинақтаушы зейнетақы қорлары зейнетақы активтерімен жүзеге асыратын операциялардың бухгалтерлік есебін жүргізу жөніндегі нұсқаулықта:
10-тармақтың алтыншы абзацы "сыйлықақы сомасына" деген сөздерден кейін ", сондай-ақ мәміле бойынша шығындар сомасына" деген сөздермен толықтырылсын;
19-тармақтың бірінші абзацында:
"Акционерлік қоғамның (акциялары сатып алынатын) дауыс беретін акцияларының 20 пайызынан аспайтын мөлшерде" деген сөздер алынып тасталсын;
"Сату үшін қолда бар бағалы қағаздар" деген сөздердің алдынан "мәміле бойынша шығындарды ескере отырып, акциялар сатып алу сомасына" деген сөздермен толықтырылсын;
24-тармақтың бесінші абзацы "сыйлықақы сомасына" деген сөздерден кейін ", сондай-ақ мәміле бойынша шығындар сомасына" деген сөздермен толықтырылсын;
29-тармақтың бірінші абзацы "Өтеуге дейін ұсталынатын бағалы қағаздарды сату кезінде" деген сөздердің алдынан "Халықаралық қаржылық есептілік стандарттарының талаптарын орындаған жағдайда жүзеге асырылатын" деген сөздермен толықтырылсын;
3-тарау мынадай мазмұндағы 4-параграфпен толықтырылсын:
"4. Сату үшін қолда бар және өтеуге дейін ұсталынатын бағалы қағаздардың құнсыздану кезіндегі бухгалтерлік есеп
31-1. Қор әрбір есепті күнге халықаралық қаржылық есептілік стандарттарының талаптарына және есеп саясатына сәйкес бағалы қағаздардың құнсыздануына арналған тест өткізеді. Бағалы қағаздардың ықтимал құнсыздануын көрсететін белгілер болған кезде Қор құнсызданудан болған зиянды есептейді.
Бағалы қағаздар бойынша құнсызданудан болған зияндарды жабуға арналған провизиялар құру кезінде мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Дт 821 16 "Бағалы қағаздар бойынша резервтерді (провизияларды)
қалыптастыру бойынша шығыстар"
Кт 31123 "Бағалы қағаздар бойынша шығындарды жабуға арналған
резервтер (провизиялар)".
31-2. Сол есепті кезеңде қалыптастырылған бағалы қағаздар бойынша құнсызданудан болған зияндарды жабуға арналған провизияларды қайтару кезінде мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Дт 311 23 "Бағалы қағаздар бойынша шығындарды жабуға арналған
резервтер (провизиялар)"
Кт 821 16 "Бағалы қағаздар бойынша резервтерді (провизияларды) қалыптастыру бойынша шығыстар".
31-3. Өткен есепті кезеңдерде қалыптастырылған бағалы қағаздар бойынша құнсызданудан болған зияндарды жабуға арналған провизияларды қайтару кезінде мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Дт 311 23 "Бағалы қағаздар бойынша шығындарды жабуға арналған резервтер (провизиялар)"

О внесении дополнений и изменений в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 27 октября 2006 года N 107 "Об утверждении Инструкции по ведению бухгалтерского учета операций с пенсионными активами, осуществляемых накопительными пенсионными фондами Республики Казахстан"
Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 27 августа 2007 года N 96. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 5 октября 2007 года N 4957. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 28 ноября 2008 года N 99
Сноска. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка РК от 28.11.2008 N 99 (порядок введения в действие см. п. 2 ).
В целях совершенствования ведения бухгалтерского учета операций с пенсионными активами, осуществляемых накопительными пенсионными фондами Республики Казахстан, в том числе при обесценении активов, приобретенных за счет пенсионных активов, Правление Национального Банка Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ :
1. В постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 27 октября 2006 года N 107 "Об утверждении Инструкции по ведению бухгалтерского учета операций с пенсионными активами, осуществляемых накопительными пенсионными фондами Республики Казахстан" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под N 4458) внести следующие дополнения и изменения:
в Инструкции по ведению бухгалтерского учета операций с пенсионными активами, осуществляемых накопительными пенсионными фондами Республики Казахстан, утвержденной указанным постановлением:
абзац шестой пункта 10 после слова "премии" дополнить словами ", а также на сумму затрат по сделке";
в абзаце первом пункта 19:
слова "в размере, не превышающем 20 процентов от голосующих акций акционерного общества (акции которого приобретаются)" исключить;
после слов "ценные бумаги, имеющиеся в наличии для продажи" дополнить словами "на сумму приобретения акции с учетом затрат по сделке";
абзац пятый пункта 24 после слова "премии" дополнить словами ", а также на сумму затрат по сделке";
абзац первый пункта 29 после слов "При продаже ценных бумаг, удерживаемых до погашения," дополнить словами "осуществляемой при условии выполнения требований международных стандартов финансовой отчетности",";
главу 3 дополнить параграфом 4 следующего содержания:
"4. Бухгалтерский учет при обесценении ценных бумаг, имеющихся в наличии для продажи и удерживаемых до погашения
31-1. На каждую отчетную дату Фонд проводит тест на обесценение ценных бумаг в соответствии с требованиями международных стандартов финансовой отчетности и учетной политикой. При наличии признаков, указывающих на возможное обесценение ценных бумаг, Фондом производится расчет убытка от обесценения.
При создании провизии на покрытие убытков от обесценения по ценным бумагам осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт 821 16 "Расходы по формированию резервов (провизии) по ценным бумагам"
Кт 311 23 "Резервы (провизии) на покрытие убытков по ценным бумагам".
31-2. При сторнировании сформированных в том же отчетном периоде провизии на покрытие убытков от обесценения по ценным бумагам осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт 311 23 "Резервы (провизии) на покрытие убытков по ценным бумагам"
Кт 821 16 "Расходы по формированию резервов (провизии) по ценным бумагам".
31-3. При сторнировании сформированных в прошлых отчетных периодах провизии на покрытие убытков от обесценения по ценным бумагам осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт 311 23 "Резервы (провизии) на покрытие убытков по ценным бумагам"

Кт 727 09 "Басқа да кірістер".
31-4. Қалыптастырылған провизиялар есебінен құнсыздалған бағалы қағаздарды есептен шығарған кезде мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Дт 311 23 "Бағалы қағаздар бойынша шығындарды жабуға арналған резервтер (провизиялар)"
Кт 401 02 "Сату үшін қолда бар бағалы қағаздар"
402 02 "Сату үшін қолда бар бағалы қағаздар"
402 03 "Өтеуге дейін ұсталынатын бағалы қағаздар".
31-5. Эмитент ағымдағы есепті кезеңде құрылған провизиялар есебінен есептен шығарылған, бағалы қағаздардың құнын өтеу кезінде мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Дт 441 61 "Ағымдағы шоттағы (инвестициялық шот) ұлттық
валютадағы ақша (зейнетақы активтері)"
Кт 821 16 "Бағалы қағаздар бойынша резервтерді
(провизияларды) қалыптастыру бойынша шығыстар".
31-6. Эмитент, өткен есепті кезеңдерде құрылған провизиялар есебінен есептен шығарылған бағалы қағаздардың құнын өтеу кезінде мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Дт 441 61 "Ағымдағы шоттағы (инвестициялық шот) ұлттық
валютадағы ақша (зейнетақы активтері)"
Кт 727 09 "Басқа да кірістер".
31-7. Қор құнсызданудан болған зияндарды өтеу туралы шешім қабылдаған жағдайда мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Дт 334 11 "Басқа дебиторлық берешек"
Кт 821 16 "Бағалы қағаздар бойынша резервтерді (провизияларды) қалыптастыру бойынша шығыстар".
31-8. Қор құнсызданудан болған зияндарды өтеген кезде мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Дт 441 61 "Ағымдағы шоттағы (инвестициялық шот) ұлттық
валютадағы ақша (зейнетақы активтері)"
Кт 334 11 "Басқа дебиторлық берешек".
31-9. Қор әрбір есепті күнге халықаралық қаржылық есептілік стандарттарының талаптарына және есеп саясатына сәйкес бағалы қағаздардың құнсыздануынан болған зияндарды өтеу бойынша дебиторлық берешектің құнсыздануына арналған тест өткізеді.";
32-тармақ мынадай мазмұндағы алтыншы абзацпен толықтырылсын:
"Мәміле бойынша шығындар сомасына мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
Дт 403 03 "Қысқа мерзімді салымдар" (төленген комиссияны
есептеуге арналған жекелеген қосалқы шот)
403 04 "Ұзақ мерзімді салымдар" (төленген комиссияны есептеуге
арналған жекелеген қосалқы шот)
403 05 "Шартты салымдар" (төленген комиссияны есептеуге
арналған жекелеген қосалқы шот)
Кт 441 61 "Ағымдағы шоттағы (инвестициялық шот) ұлттық валютадағы ақша (зейнетақы активтері)".";
мынадай мазмұндағы 33-1-тармақпен толықтырылсын:
"33-1. Қор мәміле бойынша шығындарды амортизациялаған кезде
мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
"Дт 724 23 Мерзімді салымдар бойынша сыйақы алуға байланысты
кірістер

Кт 727 09 "Прочие доходы".
31-4. При списании обесцененных ценных бумаг за счет сформированных провизии осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт 311 23 "Резервы (провизии) на покрытие убытков по ценным бумагам"
Кт 401 02 "Ценные бумаги, имеющиеся в наличии для продажи"
402 02 "Ценные бумаги, имеющиеся в наличии для продажи"
402 03 "Ценные бумаги, удерживаемые до погашения".
31-5. При возмещении эмитентом стоимости ценных бумаг, списанных за счет провизии, созданных в текущем отчетном периоде, осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт 441 61 "Деньги (пенсионные активы) на текущем счете (инвестиционный счет) в национальной валюте"
Кт 821 16 "Расходы по формированию резервов (провизии) по ценным бумагам".
31-6. При возмещении эмитентом стоимости ценных бумаг, списанных за счет провизии, созданных в предыдущих отчетных периодах, осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт 441 61 "Деньги (пенсионные активы) на текущем счете (инвестиционный счет) в национальной валюте"
Кт 727 09 "Прочие доходы".
31-7. В случае принятия решения о возмещении Фондом убытков от обесценения осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт 334 11 "Прочая дебиторская задолженность"
Кт 821 16 "Расходы по формированию резервов (провизии) по ценным бумагам".
31-8. При возмещении Фондом убытков от обесценения осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт 441 61 "Деньги (пенсионные активы) на текущем счете (инвестиционный счет) в национальной валюте"
Кт 334 11 "Прочая дебиторская задолженность".
31-9. На каждую отчетную дату Фонд проводит тест на обесценение дебиторской задолженности по возмещению убытков от обесценения ценных бумаг в соответствии с требованиями международных стандартов финансовой отчетности и учетной политикой.";
пункт 32 дополнить абзацем шестым следующего содержания:
"На сумму затрат по сделке осуществляются следующие бухгалтерские записи:
Дт 403 03 "Краткосрочные вклады" (отдельный субсчет для учета выплаченной комиссии)
403 04 "Долгосрочные вклады" (отдельный субсчет для учета выплаченной комиссии)
403 05 "Условные вклады" (отдельный субсчет для учета выплаченной комиссии)
Кт 441 61 "Деньги (пенсионные активы) на текущем счете (инвестиционный счет) в национальной валюте".";
дополнить пунктом 33-1 следующего содержания:
"33-1. При проведении Фондом амортизации затрат по сделке осуществляются следующие бухгалтерские записи:
"Дт 724 23 Доходы, связанные с получением вознаграждения по срочным вкладам

724 24 "Шартты салымдар бойынша сыйақы алуға байланысты
кірістер"
Кт 403 03 "Қысқа мерзімді салымдар" (төленген комиссияны
есептеуге арналған жекелеген қосалқы шот)
403 04 "Ұзақ мерзімді салымдар" (төленген комиссияны есептеуге
арналған жекелеген қосалқы шот)
403 05 "Шартты салымдар" (төленген комиссияны есептеуге
арналған жекелеген қосалқы шот).";
4-тарау мынадай мазмұндағы 37-1 - 37-9-тармақтармен толықтырылсын:
"37-1. Қор әрбір есепті күнге халықаралық қаржылық есептілік стандарттарының талаптарына және есеп саясатына сәйкес орналастырылған салымдардың құнсыздануына арналған тест өткізеді. Орналастырылған салымдардың ықтимал құнсыздануын көрсететін белгілер болған кезде Қор құнсызданудан болған зиянды есептейді.
Орналастырылған салымдар бойынша құнсызданудан болған зияндарды жабуға арналған провизиялар құру кезінде мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Дт 821 17 "Орналастырылған салымдар бойынша резервтерді
(провизияларды) қалыптастыру бойынша шығыстар"
Кт 311 24 "Орналастырылған салымдар бойынша резервтер (провизиялар)"
37-2. Сол есепті кезеңде қалыптастырылған орналастырылған салымдар бойынша құнсызданудан болған зияндарды жабуға арналған провизияларды қайтару кезінде мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Дт 311 24 "Орналастырылған салымдар бойынша резервтер (провизиялар)"
Кт 821 17 "Орналастырылған салымдар бойынша резервтерді
(провизияларды) қалыптастыру бойынша шығыстар".
37-3. Өткен есепті кезеңдерде қалыптастырылған орналастырылған салымдар бойынша құнсызданудан болған зияндарды жабуға арналған провизияларды қайтару кезінде мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Дт 311 24 "Орналастырылған салымдар бойынша резервтер
(провизиялар)"
Кт 727 09 "Басқа да кірістер".
Қалыптастырылған провизиялар есебінен орналастырылған салымдарды есептен шығарған кезде мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Дт 311 24 "Орналастырылған салымдар бойынша резервтер
(провизиялар)"
Кт 403 03 "Қысқа мерзімді салымдар"
403 04 "Ұзақ мерзімді салымдар"
403 05 "Шартты салымдар".
37-5. Ағымдағы есепті кезеңде құрылған провизиялар есебінен есептен шығарылған салымдар құнын өтеу кезінде мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Дт 441 61 "Ағымдағы шоттағы (инвестициялық шот) ұлттық
валютадағы ақша (зейнетақы активтері)"
Кт 821 17 "Орналастырылған салымдар бойынша резервтерді
(провизияларды) қалыптастыру бойынша шығыстар".
37-6. Өткен есепті кезеңдерде құрылған провизиялар есебінен есептен шығарылған салымдар құнын өтеу кезінде мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Дт 441 61 "Ағымдағы шоттағы (инвестициялық шот) ұлттық
валютадағы ақша (зейнетақы активтері)"

724 24 "Доходы, связанные с получением вознаграждения по условным вкладам"
Кт 403 03 "Краткосрочные вклады" (отдельный субсчет для учета выплаченной комиссии)
403 04 "Долгосрочные вклады" (отдельный субсчет для учета выплаченной комиссии)
403 05 "Условные вклады" (отдельный субсчет для учета выплаченной комиссии).";
главу 4 дополнить пунктами с 37-1 по 37-9 следующего содержания:
"37-1. На каждую отчетную дату Фонд проводит тест на обесценение размещенных вкладов в соответствии с требованиями международных стандартов финансовой отчетности и учетной политикой. При наличии признаков, указывающих на возможное обесценение размещенных вкладов, Фондом производится расчет убытка от обесценения.
При создании провизии на покрытие убытков от обесценения по размещенным вкладам осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт 821 17 "Расходы по формированию резервов (провизии) по размещенным вкладам"
Кт 311 24 "Резервы (провизии) по вкладам размещенным".
37-2. При сторнировании сформированных в том же отчетном периоде провизии на покрытие убытков от обесценения по размещенным вкладам осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт 311 24 "Резервы (провизии) по вкладам размещенным"
Кт 821 17 "Расходы по формированию резервов (провизии) по размещенным вкладам".
37-3. При сторнировании сформированных в прошлых отчетных периодах провизии на покрытие убытков от обесценения по размещенным вкладам осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт 311 24 "Резервы (провизии) по вкладам размещенным"
Кт 727 09 "Прочие доходы".
37-4. При списании размещенных вкладов за счет сформированных провизии осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт 311 24 "Резервы (провизии) по вкладам размещенным"
Кт 403 03 "Краткосрочные вклады"
403 04 "Долгосрочные вклады"
403 05 "Условные вклады".
37-5. При возмещении стоимости вкладов, списанных за счет провизии, созданных в текущем отчетном периоде, осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт 441 61 "Деньги (пенсионные активы) на текущем счете (инвестиционный счет) в национальной валюте"
Кт 821 17 "Расходы по формированию резервов (провизии) по размещенным вкладам".
37-6. При возмещении стоимости вкладов, списанных за счет провизии, созданных в предыдущих отчетных периодах, осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт 441 61 "Деньги (пенсионные активы) на текущем счете (инвестиционный счет) в национальной валюте"

Кт 727 09 "Басқа да кірістер".
37-7. Қор құнсызданудан болған зияндарды өтеу туралы шешім қабылдаған жағдайда мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Дт 334 11 "Басқа дебиторлық берешек"
Кт 821 17 "Орналастырылған салымдар бойынша резервтерді (провизияларды) қалыптастыру бойынша шығыстар".
37-8. Қор құнсызданудан болған зияндарды өтеген кезде мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Дт 441 61 "Ағымдағы шоттағы (инвестициялық шот) ұлттық валютадағы ақша (зейнетақы активтері)"
Кт 334 11 "Басқа дебиторлық берешек".
37-9. Қор әрбір есепті күнге халықаралық қаржылық есептілік стандарттарының талаптарына және есеп саясатына сәйкес құнсызданудан болған зияндарды өтеу бойынша дебиторлық берешектің құнсыздануына арналған тест өткізеді.";
42-тармақ мынадай мазмұндағы абзацпен толықтырылсын:
"Мәміле бойынша шығындар сомасына мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Дт 403 06 "Басқа да салымдар" (төленген комиссияны есептеуге
арналған жекелеген қосалқы шот) Кт 441 61
"Ағымдағы шоттағы (инвестициялық шот) ұлттық валютадағы ақша
(зейнетақы активтері)".";
49-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"49. Инвестициялық кірістен Қорға тиесілі комиссиялық сыйақыны есептеу кезінде мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
комиссиялық сыйақының бұрын есептелген теріс мәні шегіндегі сомаға:
Дт 845 09 "Басқа да шығыстар"
Кт 33411 "Басқа дебиторлық берешек"
комиссиялық сыйақының бұрын есептелген теріс мәнінен асатын сомаға:
Дт 845 09 "Басқа да шығыстар"
Кт 684 61 "Инвестициялық кірістен есептелген комиссиялық
сыйақылар".";
мынадай мазмұндағы 49-1-тармақпен толықтырылсын:
"49-1. Кезең үшін Қорға тиесілі комиссиялық сыйақының теріс мәніне әкелген инвестициялық кірістің теріс мәні туындаған жағдайда мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
бұрын есептелген, бірақ төленбеген комиссиялық сыйақы шегіндегі сомаға:
Дт 684 61 "Инвестициялық кірістен есептелген комиссиялық
сыйақылар"
Кт 845 09 "Басқа да шығыстар",
бұрын есептелген, бірақ төленбеген комиссиялық сыйақыдан асатын сомаға:
Дт 334 11 "Басқа дебиторлық берешек"
Кт 845 09 "Басқа да шығыстар".
2. Осы қаулы Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткен күннен бастап он төрт күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі.
3. Бухгалтерлік есеп департаменті (Шалғымбаева Н.Т.):
1) Заң департаментімен (Шәріпов С.Б.) бірлесіп осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткізу шараларын қабылдасын;

Кт 727 09 "Прочие доходы".
37-7. В случае принятия решения о возмещении Фондом убытков от обесценения осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт 334 11 "Прочая дебиторская задолженность"
Кт 821 17 "Расходы по формированию резервов (провизии) по размещенным вкладам".
37-8. При возмещении Фондом убытков от обесценения осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт 441 61 "Деньги (пенсионные активы) на текущем счете (инвестиционный счет) в национальной валюте"
Кт 334 11 "Прочая дебиторская задолженность".
37-9. На каждую отчетную дату Фонд проводит тест на обесценение дебиторской задолженности по возмещению убытков от обесценения в соответствии с требованиями международных стандартов финансовой отчетности и учетной политикой.";
пункт 42 дополнить абзацем следующего содержания:
"На сумму затрат по сделке осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт 403 06 "Прочие вклады" (отдельный субсчет для учета выплаченной комиссии)
Кт 441 61 "Деньги (пенсионные активы) на текущем счете (инвестиционный счет) в национальной валюте".";
пункт 49 изложить в следующей редакции:
"49. При начислении причитающегося Фонду комиссионного вознаграждения от инвестиционного дохода осуществляются следующие бухгалтерские записи:
на сумму в пределах ранее начисленного отрицательного значения комиссионного вознаграждения:
Дт 845 09 "Прочие расходы"
Кт 334 11 "Прочая дебиторская задолженность"
на сумму, превышающую ранее начисленное отрицательное значение комиссионного вознаграждения:
Дт 845 09 "Прочие расходы"
Кт 684 61 "Начисленные комиссионные вознаграждения от инвестиционного дохода".";
дополнить пунктом 49-1 следующего содержания:
"49-1. В случае возникновения отрицательного значения инвестиционного дохода, приведшего к отрицательному значению комиссионного вознаграждения, причитающегося за период Фонду, осуществляются следующие бухгалтерские записи:
на сумму в пределах ранее начисленного, но не оплаченного комиссионного вознаграждения:
Дт 684 61 "Начисленные комиссионные вознаграждения от инвестиционного дохода"
Кт 845 09 "Прочие расходы",
на сумму, превышающую ранее начисленное, но не оплаченное комиссионное вознаграждение:
Дт 334 11 "Прочая дебиторская задолженность"
Кт 845 09 "Прочие расходы".
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении четырнадцати дней со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
3. Департаменту бухгалтерского учета (Шалгимбаева Н.Т.):
1) совместно с Юридическим департаментом (Шарипов С.Б.) принять меры к государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан настоящего постановления;

2) осы қаулы Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткен күннен бастап он күндік мерзімде оны Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің мүдделі бөлімшелеріне, Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігіне, жинақтаушы зейнетақы қорларына және "Қазақстан қаржыгерлерінің қауымдастығы" заңды тұлғалардың бірлестігіне жіберсін.
4. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Төрағасының орынбасары Г.З. Айманбетоваға жүктелсін.
Ұлттық Банк
Төрағасы

2) в десятидневный срок со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан настоящего постановления довести его до сведения заинтересованных подразделений Национального Банка Республики Казахстан, Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций, накопительных пенсионных фондов и Объединения юридических лиц "Ассоциация финансистов Казахстана".
4. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя Председателя Национального Банка Республики Казахстан Айманбетову Г.З.
Председатель
Национального Банка