Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2004 жылғы 25 қазандағы "Кредиттік тарихты қалыптастыру және оларды пайдалану жүйесі қатысушыларының қызметіндегі ақпараттық процесті ұйымдастыру, кредиттік тарихтың деректер базасының қорғалуына және сақталуына, олардың ақпараттық ресурстарына, ақпараттық жүйелеріне, үй-жайларына, электронды жабдықтарына қойылатын ең төменгі талаптар туралы нұсқаулықты бекіту туралы" N 303 қаулысына өзгерістер мен толықтыру енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2007 жылғы 27 тамыздағы N 221 Қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2007 жылғы 12 қазандағы Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне N 4966 болып енгізілді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2008 жылғы 18 шілдедегі N 105 Қаулысымен.
Күші жойылды - ҚР Қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2008.07.18. N 105 Қаулысымен.
---------------------Бұйрықтын үзінді-----------------
Кредиттік бюроның қызметін реттейтін нормативтік құқықтық актілерін жетілдіру мақсатында Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігінің (бұдан әрі - Агенттік) Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. ...
2. Мыналардың күші жойылды деп танылсын:
1) ...;
2) "Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2004 жылғы 25 қазандағы "Кредиттік тарихты қалыптастыру және оларды пайдалану жүйесі қатысушыларының қызметіндегі ақпараттық процесті ұйымдастыру, кредиттік тарихтың деректер базасының қорғалуына және сақталуына, олардың ақпараттық ресурстарына, ақпараттық жүйелеріне, үй-жайларына, электронды жабдықтарына қойылатын ең төменгі талаптар туралы нұсқаулықты бекіту туралы" N 303 қаулысына өзгерістер мен толықтыру енгізу туралы" Агенттік Басқармасының 2007 жылғы 27 тамыздағы N 221 қаулысы (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 4966 тіркелген).
3. Осы қаулы алғаш ресми жарияланған күнінен бастап он
күнтізбелік күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі.
4. ...
5. ...
1) ...
2) ...
6. ...
7. ...
Төрайым                                      Е. Бахмутова
_____________________________________
Қолданушылардың назарына!!!
Қаулының қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз.
Кредиттік бюроның қызметін реттейтін нормативтік құқықтық актілерді жетілдіру мақсатында Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігінің (бұдан әрі - Агенттік) Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Агенттік Басқармасының 2004 жылғы 25 қазандағы»"Кредиттік тарихты қалыптастыру және оларды пайдалану жүйесі қатысушыларының қызметіндегі ақпараттық процесті ұйымдастыру, кредиттік тарихтың деректер базасының қорғалуына және сақталуына, олардың ақпараттық ресурстарына, ақпараттық жүйелеріне, үй-жайларына, электронды жабдықтарына қойылатын ең төменгі талаптар туралы нұсқаулықты бекіту туралы" » N 303 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 3318 тіркелген, Қазақстан Республикасының орталық атқарушы және өзге де мемлекеттік органдардың нормативтік құқықтық актілер бюллетенінде жарияланған, N 3-8, 2005 ж., 18-бап) мынадай өзгерістер мен толықтыру енгізілсін:
атаудағы және 1-тармақтағы»"кредиттік тарихтың деректер базасының қорғалуына және сақталуына, олардың ақпараттық ресурстарына, ақпараттық жүйелеріне, үй-жайларына, электронды жабдықтарына қойылатын ең төменгі талаптар" деген сөздер "қауіпсіздік жүйелерін қалыптастыру, олардың электронды жабдықтарына, кредиттік тарихтың деректер базасының және үй-жайлардың сақталуына қойылатын ең төменгі талаптарды белгілеу"» деген сөздермен ауыстырылсын;
Аталған қаулымен бекітілген Кредиттік тарихты қалыптастыру және оларды пайдалану жүйесі қатысушыларының қызметіндегі ақпараттық процесті ұйымдастыру, кредиттік тарихтың деректер базасының қорғалуына және сақталуына, олардың ақпараттық ресурстарына, ақпараттық жүйелеріне, үй-жайларына, электронды жабдықтарына қойылатын ең төменгі талаптар туралы нұсқаулықта :
оң жақ жоғары бұрыштағы және атаудағы»"кредиттік тарихтың деректер базасының қорғалуына және сақталуына, олардың ақпараттық ресурстарына, ақпараттық жүйелеріне, үй-жайларына, электронды жабдықтарына қойылатын ең төменгі талаптар" деген сөздер "қауіпсіздік жүйесін қалыптастыру, олардың электронды жабдықтарына, кредиттік тарихтың деректер базасының және үй-жайлардың сақталуына қойылатын ең төменгі талаптарды белгілеу" деген сөздермен ауыстырылсын;
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
"Осы Нұсқаулық»"Қазақстан Республикасындағы кредиттік бюролар және кредиттік тарихты қалыптастыру туралы" Қазақстан Республикасының 2004 жылғы 4 шілдедегі Заңына (бұдан әрі - Кредиттік бюро туралы Заң) сәйкес әзірленді және кредиттік тарихты қалыптастыру және пайдалану жөніндегі ақпараттық процесті, ақпараттық жүйе қауіпсіздігі жүйесін қалыптастырудың негізгі шарттарын, электронды жабдықтарға қойылатын ең төменгі талаптарды, кредиттік тарихтың деректер базасының және кредиттік тарихты қалыптастыру жүйесі қатысушыларының үй-жайларының сақталуына қойылатын талаптарды ұйымдастыруды белгілейді.";
1-тармақтағы "Осы Ережеде" деген сөздер "Осы Нұсқаулықта" деген сөздермен ауыстырылсын;
2-тармақтағы "кредиттік бюроның" деген сөздерден кейін "ақпаратты және (немесе) кредиттік есептерді" деген сөздермен толықтырылсын;
7-тармақтың екінші абзацындағы "кәсіпорындармен" деген сөздер "органдармен" деген сөздермен ауыстырылсын;
9-тармақтағы "ақпараттандыру аясындағы мемлекеттік саясатты және мемлекеттік реттеуді іске асыру жөніндегі уәкілетті мемлекеттік орган" деген сөздер "мемлекеттік саясатты іске асыратын және ақпараттандыру және электронды Үкімет аясындағы қызметті мемлекеттік реттеуді жүзеге асыратын орталық атқарушы орган (бұдан әрі - ақпараттандыру аясындағы уәкілетті орган)" деген сөздермен ауыстырылсын";

О внесении изменений и дополнения в постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 25 октября 2004 года N 303 "Об утверждении Инструкции об организации информационного процесса в деятельности участников системы формирования кредитных историй и их использования, защиты и сохранности базы данных кредитных историй, о минимальных требованиях к их информационным ресурсам, информационным системам, помещениям, электронному оборудованию"
Постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 27 августа 2007 года N 221. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан от 12 октября 2007 года N 4966. Утратило силу постановлением Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 18 июля 2008 года N 105.
Сноска. Утратило силу постановлением Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 18 июля 2008 года N 105 (порядок введения в действие см. п.3 ).
В целях совершенствования нормативных правовых актов, регулирующих деятельность кредитных бюро, Правление Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций (далее - Агентство) ПОСТАНОВЛЯЕТ :
1. Внести в постановление Правления Агентства от 25 октября 2004 года N 303 "Об утверждении Инструкции об организации информационного процесса в деятельности участников системы формирования кредитных историй и их использования, защиты и сохранности базы данных кредитных историй, о минимальных требованиях к их информационным ресурсам, информационным системам, помещениям, электронному оборудованию" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под N 3318, опубликованное в Бюллетене нормативных правовых актов центральных исполнительных и иных государственных органов Республики Казахстан N 3-8, 2005 г., ст. 18) следующие изменения и дополнения:
в наименовании и в пункте 1 слова "защиты и сохранности базы данных кредитных историй, о минимальных требованиях к их информационным ресурсам, информационным системам, помещениям, электронному оборудованию" заменить словами "формирования системы безопасности, установления минимальных требований к их электронному оборудованию, сохранности базы данных кредитных историй и помещениям";
в Инструкции об организации информационного процесса в деятельности участников системы формирования кредитных историй и их использования, защиты и сохранности базы данных кредитных историй, о минимальных требованиях к их информационным ресурсам, информационным системам, помещениям, электронному оборудованию, утвержденной указанным постановлением:
в правом верхнем углу и наименовании слова "защиты и сохранности базы данных кредитных историй, о минимальных требованиях к их информационным ресурсам, информационным системам, помещениям, электронному оборудованию" заменить словами "формирования системы безопасности, установления минимальных требований к их электронному оборудованию, сохранности базы данных кредитных историй и помещениям";
преамбулу изложить в следующей редакции:
"Настоящая Инструкция разработана в соответствии с Законом Республики Казахстан от 4 июля 2004 года "О кредитных бюро и формировании кредитных историй в Республике Казахстан" (далее - Закон о кредитных бюро) и определяет требования к организации информационного процесса по формированию и использованию кредитных историй, основные условия формирования системы безопасности информационных систем, минимальные требования к электронному оборудованию, сохранности базы данных кредитных историй и помещениям участников системы формирования кредитных историй.";
в пункте 1 слова "настоящих Правилах" заменить словами "настоящей Инструкции";
пункт 2 после слов "о предоставлении информации" дополнить словами "и (или) получении кредитных отчетов";
в абзаце втором пункта 7 слово "предприятиями" заменить словом "органами";
в пункте 9 слова "уполномоченным государственным органом по реализации государственной политики и государственного регулирования в сфере информатизации" заменить словами "центральным исполнительным органом, осуществляющим реализацию государственной политики и государственное регулирование деятельности в сфере информатизации и "электронного правительства (далее - уполномоченный орган в сфере информатизации)";

10-тармақтағы "RFC 2630" деген сөздер алынып тасталсын;
11-тармақтағы "ақпараттандыру аясындағы мемлекеттік саясатты және мемлекеттік реттеуді іске асыру жөніндегі уәкілетті мемлекеттік органмен" деген сөздер "ақпараттандыру аясындағы уәкілетті органмен" деген сөздермен ауыстырылсын;
53-тармақта«"ақпараттандыру аясындағы мемлекеттік саясатты және мемлекеттік реттеуді іске асыру жөніндегі уәкілетті мемлекеттік орган" деген сөздер "ақпараттандыру аясындағы уәкілетті орган" деген сөздермен ауыстырылсын;
қосымша осы қаулының қосымшасына сәйкес жазылсын.
2. Осы қаулы Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелген күннен бастап он төрт күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі.
3. Сақтандыру рыногы субъектілерін және басқа қаржылық ұйымдарды қадағалау департаменті (Қарақұлова Д.Ш.):
1) Заң департаментімен (Байсынов М.Б.) бірлесіп, осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеу шараларын қолға алсын;
2) осы қаулы Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелген күннен бастап он күндік мерзімде оны кредиттік бюроға, "Қазақстан қаржыгерлерінің қауымдастығы" заңды тұлғалар бірлестігіне мәлімет үшін жіберсін.
4. Агенттіктің Төраға қызметі осы қаулыны Қазақстан Республикасының бұқаралық ақпарат құралдарында жариялау шараларын қолға алсын.
5. Осы қаулының орындалуын бақылау Агенттік Төрағасының орынбасары Е.Л. Бахмутоваға жүктелсін.
Төраға
Келісілді
Қазақстан Республикасының
Ақпараттандыру және байланыс
агенттігі Төраға
2007 жылғы»19 қыркүйек
Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын
және қаржы ұйымдарын реттеу мен
қадағалау агенттігі Басқармасының
2007 жылғы 27 тамыздағы N 221
қаулысына қосымша
"Кредиттік тарихты қалыптастыру
және оларды пайдалану жөніндегі
ақпараттық процесті, ақпараттық жүйе
қауіпсіздігі жүйесін қалыптастырудың
негізгі шарттарын, электронды
жабдықтарға қойылатын ең төменгі
талаптарды, кредиттік тарихтың
деректер базасының және кредиттік
тарихты қалыптастыру жүйесі
қатысушыларының үй-жайларының
сақталуына қойылатын талаптарды
ұйымдастыру туралы нұсқаулыққа
қосымша
Кредиттік тарихты қалыптастыру және оны пайдалану
жүйесі қатысушыларына қойылатын
талаптарға_____________________________________cәйкестілігі туралы
(қатысушының атауы)
АКТ
______________________                         ____________________
жасалған орны                                  жасалған күні
Кредиттік тарихты қалыптастыру жүйесіне қатысушының дайындығын және ақпараттық қызмет көрсету рыногындағы өз қызметінің басталуына оларды пайдалану және кредиттік тарихты қалыптастыру жүйесіне қатысушылардың қызметінде ақпараттық процесті ұйымдастыру жөніндегі талаптарды олардың орындауы, қауіпсіздік жүйесін қалыптастыру, олардың электронды жабдықтарының барынша төмен талаптарын орындау, кредиттік тарихтың деректер базасын және үй-жайларды сақтау жөніндегі осы актіні комиссия мына құрамда жасады:
уәкілетті мемлекеттік органның ақпараттандыру саласындағы өкілдері:
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау жөніндегі мемлекеттік органның өкілдері:
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Комиссияның жұмысына кредиттік тарихты қалыптастыру және оны пайдалану жүйесі қатысушысының өкілдері қатысады:
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Комиссия зерттеген объектілердің және зерделеген құжаттардың  жан-жақты сипаттамасы:
кредиттік тарихты қалыптастыру және пайдалану жүйесі қатысушысының нақты қызметі;
үй-жайды күзету;
жұмыс орнын сипаттау (пайдаланушының бағдарламалық қамтамасыз етуі орналасқан орны, конфигурациясы, сондай-ақ оған қондырылған аппараттық және бағдарламалық құралдар жөніндегі жан-жақты деректері бар паспорты бар арнайы бөлінген компьютерде қойылған);
Нұсқаулықтың 28-тармағына сәйкес физикалық қорғанысты, ақпараттық жүйе өзінің жұмыс қабілетін жоғалтқаннан кейін резервтік көшірме жасау және қайта қалпына келтіру мүмкіндіктерін, Нұсқаулықтың 45-тармағының 1)-5) тармақшаларын қосқандағы ұйымның ішкі актісімен белгіленген қорғаныс жүйесінің жұмыс тәртібін  қамтамасыз ету;
қызметте пайдаланылатын бағдарламалық өнімдердің сипаты.
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Кредиттік тарихты қалыптастыру және оны пайдалану жүйесі қатысушысы өкілдерінің түсіндірулерінің қысқаша мазмұны:
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
комиссияның кредиттік тарихты қалыптастыру және оны пайдалану жүйесі қатысушысының техникалық және өзге де құжаттарын тексеруі, кредиттік тарихты қалыптастыру және оны пайдалану жүйесінде жұмыс істеуге арналған оның техникалық үй-жайларын, электронды-компьютерлік жабдықтарын, байланыс жүйесін және қорғаныс құрылғыларын және өзге де объектілерін зерттеуі кезінде ________________________________________________________________________________________________________________________________________
_____________  анықталды (ұсынылып отырған талаптарға сәйкестігі/сәйкес еместігі және ақпараттық қызмет рыногында қызметті жалғастыруды ұйымдастырудың басы жеткілікті/жеткіліксіздігі). Кредиттік тарихты қалыптастыру және оны пайдалану жүйесі қатысушысы комиссия актісіне қоса берілген мынадай техникалық құжаттаманы және өзге де құжаттарды береді:
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Акт үш данада жасалды және бір-бір данамен мыналарға жіберілді:
Ақпараттандыру саласындағы уәкілетті органға;
қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау жөніндегі мемлекеттік уәкілетті органға;
Кредиттік тарихты қалыптастыру және пайдалану жөніндегі ақпарат жүйесінің қатысушысына.
Комиссия мүшелері:
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Тексеруші ұйым өкілі:
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________

в пункте 10 слова ", RFC 2630" исключить;
в пункте 11 слова "уполномоченным государственным органом по реализации государственной политики и государственного регулирования в сфере информатизации" заменить словами "уполномоченным органом в сфере информатизации";
в пункте 53 слова "уполномоченного государственного органа по реализации государственной политики и государственного регулирования в сфере информатизации" заменить словами "уполномоченного органа в сфере информатизации";
приложение изложить согласно приложению к настоящему постановлению.
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении четырнадцати дней со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
3. Департаменту надзора за субъектами страхового рынка и другими финансовыми организациями (Каракуловой Д.Ш.):
1) совместно с Юридическим департаментом (Байсынов М.Б.) принять меры к государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан настоящего постановления;
2) в десятидневный срок со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан довести настоящее постановление до сведения кредитного бюро, Объединения юридических лиц "Ассоциация финансистов Казахстана".
4. Службе Председателя Агентства принять меры к публикации настоящего постановления в средствах массовой информации Республики Казахстан.
5. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя Председателя Агентства Бахмутову Е.Л.
Председатель
Согласовано
Агентство Республики Казахстан
по информатизации и связи
Председатель
12 сентября 2007 года
Приложение
к постановлению Правления
Агентства Республики Казахстан
по регулированию и надзору
финансового рынка и
финансовых организаций
от 27 августа 2007 года N 221
"Приложение
к Инструкции об организации
информационного процесса в
деятельности участников системы
формирования кредитных историй и
их использования, формирования
системы безопасности, установления
минимальных требований к их
электронному оборудованию,
сохранности базы данных кредитных
историй и помещениям
АКТ
о соответствии _______________________________________
(наименование участника)
требованиям, предъявляемым к участникам системы
формирования кредитных историй и их использования
(за исключением субъекта кредитной истории)
____________________                        __________________
место составления                           дата составления
Настоящий акт о готовности участника системы формирования кредитных
историй и их использования к началу своей деятельности на рынке
информационных услуг и выполнении им требований по организации информа-
ционного процесса в деятельности участников системы формирования кредитных
историй и их использования, формирования системы безопасности, выполнении
минимальных требований к их электронному оборудованию, сохранности базы
данных кредитных историй и помещениям составлен комиссией в следующем
составе:
представители уполномоченного органа в сфере информатизации:
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
представители государственного органа по регулированию и надзору
финансового рынка и финансовых организаций:
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
В работе комиссии участвуют представители участника системы формиро-
вания кредитных историй и их использования:
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
Подробное описание обследованных объектов и изученных комиссией
документов:
конкретная деятельность участника системы формирования и
использования кредитных историй;
охрана помещения;
описание рабочего места (программное обеспечение пользователя
установлено на специально выделенным компьютере, имеющем паспорт с
подробными данными по его месторасположению, конфигурации, а также аппарат-
ным и программным средствам, установленным на нем);
обеспечение физической защиты в соответствии с пунктом 28 Инструкции
об организации информационного процесса в деятельности участников системы
формирования кредитных историй и их использования, формирования системы
безопасности, установления минимальных требований к их электронному
оборудованию, сохранности базы данных кредитных историй и помещениям,
утвержденной постановлением Правления Агентства Республики Казахстан по
регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций
от 25 октября 2004 года N 303 (далее - Инструкция), возможности резервного
копирования и восстановления после потери работоспособности информационной
системы, порядок работы с системой защиты, который определен внутренним
актом организации, включающим подпункты 1)-5) пункта 45 Инструкции;
описание программных продуктов, используемых в деятельности.
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
Краткое содержание пояснений представителей участника системы форми-
рования кредитных историй и их использования:
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
Проверкой комиссией технических и иных документов участника системы
формирования кредитных историй и их использования ________________________,
обследованием его технических помещений, электронно-компьютерного оборудо-
вания, систем связи и защитных устройств и иных объектов, предназначенных
для работы в системе формирования кредитных историй и их использования
установлено
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
(соответствие/несоответствие предъявляемым требованиям и достаточность/
недостаточность для начала/продолжения деятельности организации на рынке
информационных услуг).
Участником системы формирования кредитных историй и их использования
предъявлена следующая техническая документация и иные документы, которые
приложены к акту комиссии:
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
Акт составлен в трех экземплярах и по одному экземпляру передан:
уполномоченному органу в сфере информатизации;
государственному органу по регулированию и надзору финансового
рынка и финансовых организаций;
участнику информационной системы формирования и использования
кредитных историй.
Члены комиссии:
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
Представитель проверяемой организации:
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________".