Жоғары оқу орнының Ғылыми Кеңесі қызметінің үлгі ережесін және оны сайлау тәртібін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің 22 қарашадағы N 574 Бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2007 жылғы 13 желтоқсанда Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне N 5038 болып енгізілді.
Қолданушылардың назарына!!!
Қаулының қолданысқа енгізілу тәртібін  3-тармақтан  қараңыз.
"Білім туралы" Қазақстан Республикасының Заңы  44-бабының 9-тармағына сәйкес  БҰЙЫРАМЫН:
1. Жоғары оқу орнының Ғылыми Кеңесі қызметінің үлгі ережесі және оны сайлау тәртібі бекітілсін.
2. Жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім департаменті (С. Өмірбаев) осы бұйрықты белгіленген тәртіппен Қазақстан Республикасы Әділет Министрлігіне мемлекеттік тіркеуге ұсынсын.
3. Осы бұйрық ресми түрде жарияланған күннен бастап он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
4. 0сы бұйрықтың орындалуын бақылау вице-министр К.Н. Шәмшидиноваға жүктелсін.
Министрдің
міндетін атқарушы
"Келісілді"
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрі
2007 жыл
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрі
міндетін атқарушының
2007 жылғы 22 қарашадағы
N 574 бұйрығымен
бекітілген
Жоғары оқу орнының Ғылыми кеңесі қызметінің үлгі ережесі
және оны сайлау тәртібі
1. Жалпы ережелер
1. Жоғары оқу орнының (бұдан әрі - ЖОО) Ғылыми кеңесі (бұдан әрі - Ғылыми кеңес)»"Білім туралы" Қазақстан Республикасының 2007 жылғы 27 шілдедегі Заңының  44-бабының  9-тармағына сәйкес әзірленді.
2. Жоғары оқу орнының Ғылыми кеңесі жоғары оқу орнын алқалық басқарудың бір нысаны болып табылады.
3. Ғылыми кеңес өз қызметінде Қазақстан Республикасының Заңнамаларын, осы Ережені, сондай-ақ жоғары оқу орнының (бұдан әрі - ЖОО) жарғысын басшылыққа алады.
Ғылыми кеңестің қызметі оның құзырына кіретін мәселелерді ұжымдық талқылаудың ашықтығына негізделеді.
2. Ғылыми кеңестің құрамы, құрылымы мен
қызметі және оны сайлау тәртібі
4. Ғылыми кеңес ЖОО басшысының бұйрығымен құрылады.
5. Ғылыми кеңесінің құрамына ЖОО басшылары, басшының орынбасарлары, құрылымдық бөлімшелер басшылары, профессорлық құрам, ЖОО-ның студенттік қоғамдық ұйымдарының өкілдері кіреді.
6. Ғылыми кеңестің құрамы 3 жыл мерзімге сайланады және тақ санды мүшелерден тұрады. Қажетіне қарай жалпы жиналыстың шешімімен оның құрамына жеке өзгерістер енгізілуі мүмкін.
7. Ғылыми кеңес Төрағасы ЖОО-ның басшысы болып табылады.
Төраға төрағаның орынбасарын тағайындайды.
Төраға болмаған жағдайда, оның міндетін орынбасары атқарады.
Төраға Ғылыми кеңестің жұмысын ұйымдастырады және Қазақстан Республикасының заңнамаларына, осы Ережеге сәйкес оның жұмысын қамтамасыз етеді.

Об утверждении Типовых правил деятельности Ученого совета высшего учебного заведения и порядок его избрания
Приказ и.о. Министра образования и науки Республики Казахстан от 22 ноября 2007 года N 574. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 13 декабря 2007 года N 5038
В соответствии с пунктом 9  статьи 44  Закона Республики Казахстан от 27 июля 2007 года "Об образовании"  ПРИКАЗЫВАЮ :
1. Утвердить прилагаемые Типовые правила деятельности Ученого совета высшего учебного заведения и порядок его избрания.
2. Департаменту высшего и послевузовского образования (С. Омирбаев) представить настоящий приказ в уставленном порядке на государственную регистрацию в Министерство юстиции Республики Казахстан.
3. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра Шамшидинову К.М.
И.о. Министра
"СОГЛАСОВАНО"
Министр здравоохранения
Республики Казахстан
29 ноября 2007 года
Утверждены приказом
и.о. Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 22 ноября 2007 года N 574
Типовые правила деятельности Ученого совета
высшего учебного заведения и порядок его избрания
1. Общие положения
1. Типовые правила деятельности Ученого совета высшего учебного заведения (далее - Правила) разработаны в соответствии с пунктом 9  статьи 44  Закона Республики Казахстана от 27 июля 2007 года "Об образовании".
2. Ученый совет высшего учебного заведения (далее - Ученый совет) является одной из форм коллегиального управления высшим учебным заведением.
3. В своей деятельности Ученый совет руководствуется законодательством Республики Казахстана, настоящими Правилами, а также уставом высшего учебного заведения (далее - вуза).
Деятельность Ученого совета основывается на гласности коллективного обсуждения вопросов, входящих в его компетенцию.
2. Состав, структура и функции
Ученого совета и порядок его избрания
4. Ученый совет создается приказом руководителя вуза.
5. В состав Ученого совета могут входить руководитель вуза, заместители руководителя, руководители структурных подразделений, представители профессорско-преподавательского состава, студенческих и общественных организации вуза.
6. Состав Ученого совета избирается сроком на 3 года и состоит из нечетного числа членов. По мере необходимости решением общего собрания в его состав могут вноситься отдельные изменения.
7. Председателем Ученого Совета (далее - председатель) является руководитель вуза.
Председатель назначает заместителя председателя.
В случае отсутствия председателя его обязанности исполняет заместитель.
Председатель организует работу Ученого совета и обеспечивает его деятельность в соответствии с законодательством Республики Казахстана и настоящими Правилами.

8. Ғылыми кеңестің басқа мүшелері ЖОО ұжымының жалпы жиналысында жасырын дауыспен сайланады.
9. Хатшыны Ғылыми кеңес сайлайды және ол Ғылыми кеңестің іс қағазын жүргізуге жауапты болады.
10. Ғылыми Кеңес өз жұмысын оқу жылына бекіткен жұмыс жоспары негізінде ұйымдастырады.
11. Ғылыми кеңестің отырысы оқу жылына жасалған бекітілген жұмыс жоспарына сәйкес айына кемінде бір рет өтеді.
12. Ғылыми кеңестің отырысы егер оған Ғылыми кеңес мүшелерінің кемінде үштен екісі қатысса заңды күші бар болып табылады. Дәлелді себептер бойынша Ғылыми кеңестің мүшесі отырысқа қатыса алмайтын болса ол туралы алдын ала төрағаға хабарлауы керек.
13. Ғылыми кеңестің шешімі егер оған Ғылыми кеңес мүшелерінің көпшілігі дауыс берсе қабылданған болып есептеледі.
14. Ғылыми кеңес қызметінің мақсаты:
1) кәсіби оқу бағдарламаларын табысты іске асыру мақсатында профессорлық-оқытушылық құрам және ЖОО-ның білім алушылары үшін қажетті жағдайларды жасау;
2) ЖОО-ның қаржы саласын реттеу, материалдық-техникалық базасын нығайту;
3) ЖОО-ның одан әрі дамуына ықпал ету болып табылады.
15. Ғылыми кеңестің құзырына мыналар жатады:
1) жоғары оқу орындарының құрылымын бекіту;
2) жоғары оқу орнының Жарғысына толықтырулар мен өзгертулер енгізу;
3) жоғары оқу орнының оқу және ғылыми бөлімшелерін құру, қайта ұйымдастыру және тарату (зертханалар, кафедралар, институттар (факультеттер және тағы басқалар);
4) жоғары оқу орнының даму тұжырымдамасын айқындау;
5) жоғары оқу орнының оқу-тәрбиелік, ғылыми-зерттеу және шаруашылық қызметтерін ұйымдастырудағы барлық негізгі болып келетін мәселелерді шешу;
6) ректордың, проректорлардың, құрылымдық бөлімшелер басшыларының және оқу, ғылыми-зерттеу, тәрбие, қаржы, шаруашылық, ақпарат, халықаралық және басқа да қызмет түрлерін жүргізудегі бағыттары, нысандары және әдістері туралы жыл сайынғы есебін тыңдау;
7) оқу-әдістемелік әзірлемелерді және оқу құралдарын, оқулықтарды шығаруды ұсыну және қарастыру;
8) ақылы негізде оқитын студенттерді білім беру гранттарына және оқытудың экстернат нысанына ауыстыру туралы шешім қабылдау;
9) докторанттардың диссертациялық зерттеулері бойынша және магистранттардың ғылыми жетекші-кеңесшілерін және тақырыптарын бекіту;
10) жоғары оқу орнының қаржы-шаруашылық қызметін бақылауды ұйымдастыру;
11) бюджеттен тыс қаражаттарды пайдалану тәртібін, сондай-ақ ЖОО-да ақылы білім беру және өндірілген өнімдерді тарату жолымен алынған реинвестициялық кірістердің бағыттарын анықтау;
12) атаулы степендиялар мен сыйақыларды, ғылыми және құрметті атақтарды тағайындау және бекіту;

8. Другие члены Ученого совета избираются на общем собрании вуза тайным голосованием.
9. Секретарь избирается Ученым советом и отвечает за ведение делопроизводства Ученого совета.
10. Ученый Совет организует свою работу на основе утвержденного плана работы на учебный год.
11. Заседания Ученого совета проводятся не реже одного раза в месяц в соответствии с утвержденным планом работы на соответствующий учебный год.
12. Заседания Ученого совета являются правомочными, если на них присутствует не менее 2/3 его членов. О невозможности присутствовать на заседании по уважительным причинам член Ученого совета должен заблаговременно информировать председателя.
13. Решения Ученого совета считаются принятыми, если за них проголосовало большинство присутствующих на заседании членов Ученого совета.
14. Целями деятельности Ученого совета является:
1) создание необходимых условий для обучающихся и профессорско-преподавательского состава вуза с целью успешной реализации профессиональных учебных программ;
2) обеспечение финансовой поддержки, укрепление материально-технической базы вуза;
3) содействие дальнейшему развитию вуза.
15. К компетенции Ученого совета относятся:
1) утверждение структуры вуза;
2) внесение изменений и дополнений в Устав вуза;
3) создание, реорганизация и ликвидация учебных и научных подразделений вуза (лабораторий, кафедр, факультетов (институтов) и другие);
4) определение концепции развития вуза;
5) принятие решений по всем основополагающим вопросам организации учебно-воспитательной, научно-исследовательской и хозяйственной деятельности вуза;
6) заслушивание ежегодных отчетов ректора, проректоров, руководителей структурных подразделений и о формах и методах ведения учебной, научно-исследовательской, воспитательной, финансовой, хозяйственной, информационной и международной деятельности;
7) рассмотрение и рекомендация к изданию учебников и учебных пособий и учебно-методических разработок;
8) принятие решения о переводе студентов с платного отделения на образовательный грант и на обучение в форме экстерната;
9) утверждение тем и научных руководителей-консультантов магистрантов и докторантов по диссертационным исследованиям;
10) организация контроля финансово-хозяйственной деятельности вуза;
11) определение порядка использования внебюджетных средств, а также направлений реинвестирования доходов, получаемых вузом путем оказания платных образовательных услуг и реализации производимой продукции;
12) утверждение и присуждение ученых и почетных званий, именных стипендий и премий;

13) ЖОО-ның қызметкерлерін, шығармашылық ұжымды үкіметтік наградаларға және құрметті атақтарға ұсыну туралы мәселелерді қарау;
14) алқалық шешімді талап ететін ЖОО-ның ағымдық қызметінің өзге де мәселелерін қарау.
15. Ғылыми кеңес шешімі Ғылыми кеңес төрағасының және Ғылыми кеңес хатшысының қолдары қойылатын хаттамалармен ресімделеді.

13) рассмотрение вопросов о представлении сотрудников вуза, творческих коллективов к правительственным наградам и почетным званиям;
14) рассмотрение иных вопросов текущей деятельности вуза, требующих коллегиального решения.
16. Решения Ученого совета оформляются протоколом, который подписываются председателем и секретарем Ученого совета.