Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының "Сақтандыру рыногында актуарийлiк қызметтi жүзеге асыру, актуарийлік қызметті жүзеге асыруға лицензия беру, қолданылуын тоқтату және айыру, актуарийлердің біліктілік емтиханын тапсыру тәртібі туралы" 2001 жылғы 20 сәуірдегі N 120 қаулысына толықтырулар мен өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі басқармасының 2007 жылғы 30 қарашадағы N 254 Қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2007 жылғы 3 қаңтарда Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне N 5076 болып енгізілді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2014 жылғы 16 шілдедегі № 151 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 16.07.2014 № 151 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
Қолданушылардың назарына!!!
Қаулының қолданысқа енгізілу тәртібін  2-тармақтан қараңыз
Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігінің (бұдан әрі - Агенттік) Басқармасы сақтандыру рыногындағы актуарлық қызметті реттейтін нормативтік құқықтық актілерді жетілдіру мақсатында  ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының "Сақтандыру рыногында актуарийлiк қызметтi жүзеге асыру, актуарийлік қызметті жүзеге асыруға лицензия беру, қолданылуын тоқтату және айыру, актуарийлердің біліктілік емтиханын тапсыру тәртібі туралы" 2001 жылғы 20 сәуірдегі  N 120 қаулысына  (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 1532 тіркелген), Агенттік Басқармасының "Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде N 1532 тіркелген Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының "Сақтандыру рыногында актуарийлік қызметті жүзеге асыру, актуарийлерге лицензия беру, қолданылуын тоқтату және қайтарып алу және сақтандыру қызметін реттеу мен қадағалау жөніндегі уәкілетті мемлекеттік органның біліктілік комиссиясының өкілеттіктері туралы ережені бекіту жөнінде" 2001 жылғы 20 сәуірдегі N 120 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2004 жылғы 16 ақпандағы  N 38 қаулысымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 2753 тіркелген, Қазақстан Республикасының орталық атқарушы және өзге де мемлекеттік органдарының нормативтік құқықтық актілерінің бюллетенінде жарияланған, N 15, 2005 жылғы маусым, 104-құжат), Агенттік Басқармасының "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының "Сақтандыру рыногында актуарийлік қызметті жүзеге асыру, актуарийлерге лицензия беру, қолданылуын тоқтату және қайтарып алу және сақтандыру қызметін реттеу мен қадағалау жөніндегі уәкілетті мемлекеттік органның біліктілік комиссиясының өкілеттіктері туралы ережені бекіту жөнінде" 2001 жылғы 20 сәуірдегі N 120 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2004 жылғы 27 қарашадағы  N 320 қаулысымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 3306 тіркелген, Қазақстан Республикасының орталық атқарушы және өзге де мемлекеттік органдарының нормативтік құқықтық актілерінің бюллетенінде жарияланған, N 15, 2005 жылғы маусым, 110-құжат), Агенттік Басқармасының "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының "Сақтандыру рыногында актуарийлік қызметті жүзеге асыру, актуарийлерге лицензия беру, қолданылуын тоқтату және қайтарып алу және сақтандыру қызметін реттеу мен қадағалау жөніндегі уәкілетті мемлекеттік органның біліктілік комиссиясының өкілеттіктері туралы ережені бекіту жөнінде" 2001 жылғы 20 сәуірдегі N 120 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2005 жылғы 28 мамырдағы  N 153 қаулысымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 3725 тіркелген), Агенттік Басқармасының "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының "Сақтандыру рыногында актуарийлық қызметті жүзеге асыру, актуарийлық қызметті жүзеге асыруға лицензия беру, қолданылуын тоқтату және қайтарып алу, актуарийлердің біліктілік емтиханын тапсыру тәртібі туралы ережені бекіту жөнінде" 2001 жылғы 20 сәуірдегі N 120 қаулысына өзгеріс енгізу туралы" 2006 жылғы 12  тамыздағы  N 154 қаулысымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 4384 тіркелген, "Юридическая газета" газетінде 2006 жылғы 29 қыркүйекте N 174 (1154) жарияланған), Агенттік Басқармасының "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының "Сақтандыру рыногында актуарийлік қызметті жүзеге асыру, актуарийлік қызметті жүзеге асыруға лицензия беру, қолданылуын тоқтату және қайтарып алу, актуарийлердің біліктілік емтиханын тапсыру тәртібі туралы" 2001 жылғы 20 сәуірдегі N 120 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2007 жылғы 30 сәуірдегі  N 119 қаулысымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 4733 тіркелген) енгізілген өзгерістермен және толықтырулармен бірге мынадай толықтырулар мен өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Сақтандыру рыногында актуарийлiк қызметтi жүзеге асыру, актуарийлік қызметті жүзеге асыруға лицензия беру, қолданылуын тоқтату және айыру, актуарийлердің біліктілік емтиханын тапсыру тәртібі туралы ережеде:

О внесении дополнений и изменений в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 20 апреля 2001 года N 120 "Об утверждении Правил осуществления актуарной деятельности на страховом рынке, выдачи, приостановления действия и лишения лицензии на осуществление актуарной деятельности, о порядке сдачи квалификационного экзамена актуариями"
Постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 30 ноября 2007 года N 254. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 03 января 2008 года N 5076. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 16 июля 2014 года № 151
Сноска. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка РК от 16.07.2014 № 151 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
В целях совершенствования нормативных правовых актов, регулирующих актуарную деятельность на страховом рынке, Правление Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций (далее - Агентство)  ПОСТАНОВЛЯЕТ :
1. Внести в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 20 апреля 2001 года  N 120 "Об утверждении Правил осуществления актуарной деятельности на страховом рынке, выдачи, приостановления действия и лишения лицензии на осуществление актуарной деятельности, о порядке сдачи квалификационного экзамена актуариями" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под N 1532), с изменениями и дополнениями, внесенными постановлением Правления Агентства от 16 февраля 2004 года  N 38 "О внесении изменений и дополнений в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 20 апреля 2001 года N 120 "Об утверждении Правил осуществления актуарной деятельности на страховом рынке, выдачи, приостановления действия и отзыва лицензии актуариев и о полномочиях квалификационной комиссии уполномоченного государственного органа по регулированию и надзору за страховой деятельностью", зарегистрированное в Министерстве юстиции Республики Казахстан под N 1532" (зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под N 2753, опубликованным в Бюллетене нормативных правовых актов центральных исполнительных и иных государственных органов Республики Казахстан, N 15, июнь 2005 года, ст. 104), постановлением Правления Агентства от 27 ноября 2004 года  N 320 "О внесении изменений и дополнений в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 20 апреля 2001 года N 120 "Об утверждении Правил осуществления актуарной деятельности на страховом рынке, выдачи, приостановления действия и отзыва лицензии актуариев, о порядке сдачи квалификационного экзамена актуариями и о полномочиях квалификационной комиссии уполномоченного государственного органа, осуществляющего регулирование и надзор финансового рынка и финансовых организаций" (зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под N 3306, опубликованным в Бюллетене нормативных правовых актов центральных исполнительных и иных государственных органов Республики Казахстан, N 15, июнь 2005 года, ст. 110), постановлением Правления Агентства от 28 мая 2005 года  N 153 "О внесении изменений и дополнений в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 20 апреля 2001 года N 120 "Об утверждении Правил осуществления актуарной деятельности на страховом рынке, выдачи, приостановления действия и отзыва лицензии актуариев, о порядке сдачи квалификационного экзамена актуариями и о полномочиях квалификационной комиссии уполномоченного государственного органа, осуществляющего регулирование и надзор финансового рынка и финансовых организаций" (зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под N 3725), постановлением Правления Агентства от 12 августа 2006 года  N 154 "О внесении изменения в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 20 апреля 2001 года N 120 "Об утверждении Правил осуществления актуарной деятельности на страховом рынке, выдачи, приостановления действия и отзыва лицензии на осуществление актуарной деятельности, о порядке сдачи квалификационного экзамена актуариями" (зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под N 4384, опубликованным в газете "Юридическая газета" от 29 сентября 2006 года, N 174(1154)), постановлением Правления Агентства от 30 апреля 2007 года  N 119 "О внесении изменений и дополнений в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 20 апреля 2001 года N 120 "Об утверждении Правил осуществления актуарной деятельности на страховом рынке, выдачи, приостановления действия и отзыва лицензии на осуществление актуарной деятельности, о порядке сдачи квалификационного экзамена актуариями" (зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под N 4733), следующие дополнения и изменения:
в  Правилах осуществления актуарной деятельности на страховом рынке, выдачи, приостановления действия и лишения лицензии на осуществление актуарной деятельности, о порядке сдачи квалификационного экзамена актуариями, утвержденных указанным постановлением:

9-тармақтың 1) тармақшасының екінші абзацында:
"жарты жылдықта" деген сөздерден кейін "есепті жылдың 15 тамызына дейінгі мерзімде уәкілетті мемлекеттік органға ұсынылатын," деген сөздермен толықтырылсын;
"есепті жылда" деген сөздерден кейін "1 қаңтардағы жағдай бойынша есептіден кейінгі жылдың 30 сәуіріне дейінгі мерзімде уәкілетті мемлекеттік органға ұсынып," деген сөздермен толықтырылсын;
12-тармақтың үшінші абзацында "қолданылып" деген сөздің алдынан "электрондық жеткізушідегі" деген сөздермен толықтырылсын;
төртінші абзацында "есептi" деген сөздің алдынан "электрондық жеткізушідегі" деген сөздермен толықтырылсын;
18-тармақта:
2) тармақшада "." деген тыныс белгісі ";" деген тыныс белгісімен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 3) тармақшамен толықтырылсын:
"3) осы Ереженің 5-қосымшасына сәйкес Актуарийлерді оқытудың ең төменгі мiндеттi бағдарламасына қатысты курстар бойынша 80%-дан кем емес рейтингі бар "Актуарий" мамандығы бойынша іскерлік басқару магистрінің дипломы бар жеке тұлға.";
19-тармақта:
9) тармақшада "." деген тыныс белгісі ";" деген тыныс белгісімен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 10) тармақшамен толықтырылсын:
"10) "Актуарий" мамандығы бойынша дипломға қосымшаны ұсыну арқылы іскерлік басқару магистрі дипломының көшірмесі (осы Ереженің 18-тармағының 3) тармақшасында көрсетілген тұлғалар үшін).";
Ереженің 5-қосымшасында "2008 жылғы 1 қаңтардан бастап" деген сөздермен және цифрларды "2009 жылғы 1 қаңтардан бастап"" деген сөздермен және цифрлармен ауыстырылсын.
2. Осы қаулы Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткен күннен бастап он төрт күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі.
3. Сақтандыру нарығының субъектiлерiн және басқа қаржы ұйымдарын қадағалау департаменті (Д.Ш. Қарақұлова):
1) Заң департаментімен (Н.В. Сәрсенова) бірлесіп, осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткізу шараларын қолға алсын;
2) осы қаулыны Қазақстан Республикасы Әділет Министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткен күннен бастап он күндік мерзімде оны Агенттіктің мүдделі бөлімшелеріне, "Қазақстан актуарийлер қоғамы" қоғамдық бірлестіктерге, "Қазақстан қаржыгерлер қауымдастығы" заңды тұлғалар бірлестігіне және сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарына жіберсін.
4. Агенттіктің Төраға Қызметі осы қаулыны Қазақстан Республикасының бұқаралық ақпарат құралдарында жариялау шараларын қолға алсын.
5. Осы қаулының орындалуын бақылау Агенттік Төрағасының орынбасары Ғ.Н. Өзбековке жүктелсін.
Төраға

абзац второй подпункта 1) пункта 9:
после слов "по состоянию на 1 июля отчетного года" дополнить словами ", предоставляемые в уполномоченный государственный орган в срок до 15 августа отчетного года";
после слов "по состоянию на 1 января" дополнить словами ", предоставляемые в уполномоченный государственный орган в срок до 30 апреля года, следующего за отчетным,";
абзацы четвертый, пятый пункта 12 дополнить словами "на электронном носителе";
в пункте 18:
в подпункте 2) знак препинания "." заменить знаком препинания ";";
дополнить подпунктом 3) следующего содержания:
"3) физическое лицо, имеющее диплом магистра делового администрирования по специализации "Актуарий" с рейтингом не менее 80% по курсам, относящимся к Минимальной обязательной программе обучения актуариев согласно Приложению 5 к настоящим Правилам.";
в пункте 19:
в подпункте 9) знак препинания "." заменить знаком препинания ";";
дополнить подпунктом 10) следующего содержания:
"10) копию диплома магистра делового администрирования по специализации "Актуарий" с представлением приложения к диплому (для лиц, указанных в подпункте 3) пункта 18 настоящих Правил).";
в Приложении 5 к Правилам слова и цифры "с 1 января 2008 года" заменить словами и цифрами "с 1 января 2009 года".
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении четырнадцати дней со дня его государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
3. Департаменту надзора за субъектами страхового рынка и другими финансовыми организациями (Каракулова Д.Ш.):
1) совместно с Юридическим департаментом (Сарсенова Н.В.) принять меры к государственной регистрации настоящего постановления в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в десятидневный срок со дня государственной регистрации настоящего постановления в Министерстве юстиции Республики Казахстан довести его до сведения заинтересованных подразделений Агентства, Общественного объединения "Общество актуариев Казахстана", Объединения юридических лиц "Ассоциация финансистов Казахстана" и страховых (перестраховочных) организаций.
4. Службе Председателя Агентства принять меры к публикации настоящего постановления в средствах массовой информации Республики Казахстан.
5. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя Председателя Агентства Узбекова Г.Н.
Председатель