Парниктік газдардың жол берілетін шекті шығарындыларының және озонды бұзатын заттарды тұтынудың нормативтерін әзірлеу және бекіту ережесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Қоршаған ортаны қорғау министрінің 2007 жылғы 13 желтоқсандағы N 350-ө Бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2008 жылғы 10 қаңтарда Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне N 5087 болып енгізілді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Қоршаған ортаны қорғау министрінің 2012 жылғы 1 ақпандағы № 25-ө Бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Қоршаған ортаны қорғау министрінің 2012.02.01 № 25-ө Бұйрығымен.
Қолданушылардың назарына!!!
Бұйрықтың қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз.
Қазақстан Республикасының 2007 жылғы 9 қаңтардағы Экологиялық кодексінің 17-бабындағы 25)тармақшасына сәйкес  БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Парниктік газдардың жол берілетін шекті шығарындыларының және озонды бұзатын заттарды тұтынудың нормативтерін әзірлеу және бекіту ережесі бекітілсін.
2. Осы бұйрық ол алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап он күнтізбелік күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі.
Министр
Қазақстан Республикасы
Қоршаған ортаны қорғау министрінің
2007 жылғы»13 желтоқсандағы
N 350-ө бұйрығымен бекітілген
Парниктік газдардың жол берілетін шекті шығарындыларының
және озонды бұзатын заттарды тұтынудың
нормативтерін әзірлеу және бекіту ережесі 1. Жалпы ережелер
1. Парниктік газдардың жол берілетін шекті шығарындыларының және озонды бұзатын заттарды тұтынудың нормативтерін әзірлеу және бекіту ережесі Қазақстан Республикасының Экологиялық кодексіне сәйкес әзірленген және парниктік газдардың жол берілетін шекті шығарындыларының және озонды бұзатын заттарды тұтынудың нормативтерін әзірлеуге және бекітуге талаптарды белгілейді.
Парниктік газдардың шығарындыларын нормалау Қазақстан Республикасының Киото хаттамасын ратификациялағаннан кейін қолданылатын болады.
2. Ереже парниктік газдардың шығарындыларымен және озонды бұзатын заттарды тұтынумен байланысты кәсіпкерлік қызметке қатысатын заңды және жеке тұлғаларға (бұдан әрі - табиғат пайдаланушылар) таратылады.
3. Парниктік газдар шығарындыларының рұқсат етілген жол берілетін шекті деңгейі ретінде атмосфераға уақыт бірлігінде (жыл, секунд) шығарылуға рұқсат етілген парниктік газдар шығарындыларының шекті саны қабылданады.
4. Озонды бұзатын заттарды тұтынудың рұқсат етілген жол берілетін шекті деңгейі ретінде тұтынуға рұқсат етілген озонды бұзатын заттарды тұтынудың шекті саны қабылданады.
2. Парниктік газдар шығарындыларының жол берілетін
шекті нормативтерін есептеу

Об утверждении Правил разработки и утверждения нормативов предельно допустимых выбросов парниковых газов и потребления озоноразрушающих веществ
Приказ Министра охраны окружающей среды Республики Казахстан от 13 декабря 2007 года № 350-п. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 10 января 2008 года № 5087. Утратил силу приказом Министра охраны окружающей среды Республики Казахстан от 1 февраля 2012 года № 170-Ө
Сноска. Утратил силу приказом Министра охраны окружающей среды РК от 01.02.2012 № 170-Ө.
В соответствии с подпунктом 30) статьи 17 Экологического кодекса Республики Казахстан от 9 января 2007 года, ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила разработки и утверждения нормативов предельно допустимых выбросов парниковых газов и потребления озоноразрушающих веществ.
2. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после их первого официального опубликования.
Министр
Утверждены приказом
Министра охраны окружающей
среды Республики Казахстан
от 13 декабря 2007 г. N 350-п
Правила разработки и утверждения нормативов предельно
допустимых выбросов парниковых газов и потребления
озоноразрушающих веществ 1. Общие положения
1. Правила разработки и утверждения нормативов предельно допустимых выбросов парниковых газов и потребления озоноразрушающих веществ (далее - Правила) разработаны в соответствии с Экологическим кодексом Республики Казахстан и определяют порядок разработки и утверждения нормативов предельно допустимых выбросов парниковых газов и потребления озоноразрушающих веществ.
Нормирование выбросов парниковых газов будет применяться после ратификации Республикой Казахстан Киотского протокола.
2. Правила распространяются на юридических и физических лиц, участвующих в предпринимательской деятельности, связанной с выбросами парниковых газов и потреблением озоноразрушающих веществ (далее - природопользователи).
3. За разрешенный предельно допустимый уровень выбросов парниковых газов принимается предельное количество выбросов парниковых газов, разрешенное к выбросу в атмосферу в единицу времени (год, секунда).
4. За разрешенный предельно допустимый уровень потребления озоноразрушающих веществ принимается предельное количество потребления озоноразрушающих веществ, разрешенное к потреблению.
2. Расчет нормативов предельно допустимых выбросов парниковых газов

5. Стационарлық көздерден парниктік газдардың жол берілетін шекті шығарындыларының нормативтері (парниктік газдардың жол берілетін шекті шығарындылары - ПГ ЖБШШ) парниктік газдардың әрбір көзі үшін есептеледі. Тұтастай алғанда кәсіпорын үшін жол берілетін шекті шығарындылардың нормативтері осы кәсіпорынның жеке жұмыс істеп тұрған, жобаланудағы және қайта жаңартылған шығарындылардың көзі үшін шығарындылардың нормативтері мәндерінің жиынтығы бойынша белгіленеді.
6. Парниктік газдардың жол берілетін шекті шығарындыларын есептеу әдістемесі парниктік газдардың жол берілетін шекті шығарындыларының жобасында негізделеді (бұдан әрі - ПГ ЖБШШ жобасы).
7. Парниктік газдардың шығарындыларына рұқсат алу үшін табиғат пайдаланушылар қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті органға ПГ ЖБШШ жобасын ұсынады.
8. ПГ ЖБШШ жобасын табиғат пайдаланушы дербес немесе арнаулы ұйымдарды тарта отырып әзірлейді. ПГ ЖБШШ жобасын әзірлеу үшін қоршаған ортаны қорғау саласындағы жұмыстарды/қызметтерді көрсетуге арналған лицензия болуы қажет.
9. ПГ ЖБШШ жобасы мынадай бөлімдерді қамтуы тиіс:
1) кімнің меншігінде/иелігінде парниктік газдардың көздері бар табиғат пайдаланушы ұйымның атауы;
2) ПГ ЖБШШ жобасын әзірлеуші ұйымның атауы;
3) ПГ ЖБШШ жобасын жасаған және бекіткен тұлғалардың аты-жөні және лауазымдары;
4) парниктік газдар көздерінің орналасуының схемалық картасы, көлемі, географиялық координаттар;
5) экономикалық қызметтің түрі және пайдаланудың жалпы мәліметтері;
6) парниктік газдарды түгендеу;
7) есептеу бөлігі;
8) парниктік газдарды азайту жөніндегі іс-шаралар;
9) объект туралы деректер көздері. Осы жобада ұсынылған деректер алынған құжат(тар)дың атауы, күні, авторлары көрсетілсін.
10. ПГ ЖБШШ жобасын ұйымның бірінші басшысы бекітеді және қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті органға экологиялық сараптамаға жібереді.
11. ПГ ЖБШШ жобасының оң экологиялық сараптамасының негізінде қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті орган базалық жылды (шектеулер белгіленген жыл) және табиғат пайдаланушы үшін парниктік газдарды азайту кестесін анықтайды.
Парниктік газдардың жол берілетін шекті шығарындылары базалық жылдағы парниктік газдар шығарындыларының деңгейінен аспау керек.
12. ПГ ЖБШШ жобасына мемлекеттік экологиялық сараптаманың кері қорытындысын алған жағдайда, табиғат пайдаланушы Қазақстан Республикасы Экологиялық кодексінің  51-бабына сәйкес іс-әрекет жасайды.
3. Озонды бұзатын заттарды жол берілетін шекті
тұтынуын есептеу
13. Озонды бұзатын заттарды (бұдан әрі - ОБЗ) жол берілетін шекті тұтыну нормативтерін түгендеу және ОБЗ қысқарту кестесінің негізінде есептеледі.

5. Норматив предельно допустимых выбросов парниковых газов стационарных источников (далее - ПДВ ПГ) рассчитываются для каждого источника парниковых газов. В целом для предприятия нормативы предельнодопустимых выбросов устанавливаются по совокупности значений нормативов выбросов для отдельных действующих, проектируемых и реконструируемых источников выбросов данного предприятия.
6. Методика расчета предельно допустимых выбросов парниковых газов обосновывается в проекте предельно допустимых выбросов парниковых газов (далее - проект ПДВ ПГ).
7. Для получения разрешения на выбросы парниковых газов природопользователи представляют в уполномоченный орган в области охраны окружающей среды проект ПДВ ПГ.
8. Проект ПДВ ПГ разрабатывается природопользователем самостоятельно или с привлечением специализированных организаций. Для разработки проекта ПДВ ПГ необходимо иметь лицензию на оказание работ/услуг в области охраны окружающей среды.
9. Проект ПДВ ПГ должен содержать следующие разделы:
1) наименование организации-природопользователя в чьей собственности/владении находятся источники парниковых газов;
2) наименование организации разработчика проекта ПДВ ПГ;
3) Ф.И.О. и должности лиц составивших и утвердивших проект ПДВ ПГ;
4) схематическая карта размещения источников парниковых газов, масштаб, географические координаты;
5) вид экономической деятельности и общие сведения эксплуатации;
6) инвентаризацию парниковых газов;
7) расчетную часть;
8) мероприятия по снижению парниковых газов;
9) источники данных об объекте. Указать наименование документа(ов), дату, авторов откуда были взяты данные представленные в данном проекте.
10. Проект ПДВ ПГ утверждается первым руководителем организации и направляется в уполномоченный орган в области охраны окружающей среды на экологическую экспертизу.
11. На основании положительной экологической экспертизы проекта ПДВ ПГ уполномоченный орган в области охраны окружающей среды определяет базовый год (год установления ограничений) и график сокращения парниковых газов для природопользователя.
Предельно допустимые выбросы парниковых газов не должны превышать уровень выбросов парниковых газов в базовом году.
12. В случае получения отрицательного заключении государственной экологической экспертизы на проект ПДВ ПГ, природопользователь действует в соответствии со статьей 51 Экологического кодекса Республики Казахстан.
3. Расчет предельно допустимого потребления озоноразрушающих веществ
13. Нормативы предельно допустимого потребления озоноразрушающих веществ (далее - ОРВ) рассчитываются на основе инвентаризации и графика сокращения ОРВ.

14. ОБЗ жол берілетін шекті тұтыну нормативтерін (бұдан әрі - ОБЗ ЖБШТ жобасы) табиғат пайдаланушы дербес немесе арнаулы ұйымдарды тарта отырып әзірлейді. ОБЗ ЖБШТ жобасын әзірлеу үшін қоршаған ортаны қорғау саласындағы жұмыстарды/қызметтерді көрсетуге арналған лицензия болуы қажет.
15. ОБЗ ЖБШТ жобасы мынадай бөлімдерді қамтуы тиіс:
1) табиғат пайдаланушы ұйымның атауы;
2) ОБЗ ЖБШТ жобасын әзірлеуші ұйымның атауы;
3) ОБЗ ЖБШТ жобасын жасаған және бекіткен тұлғалардың аты-жөні және лауазымдары;
4) экономикалық қызметтің түрі және пайдаланудың жалпы мәліметтері;
5) ОБЗ әкелу/шығару туралы деректер;
6) құрамында ОБЗ бар өнімді әкелу/шығару туралы деректер;
7) қызметтің түрлері бойынша тұтынылған ОБЗ саны;
8) ОБЗ қысқарту жөніндегі іс-шаралар.
16. Қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті орган табиғат пайдаланушының озонды бұзатын заттарды тұтынуын түгендеудің негізінде базалық жылды және оларды тұтынудан толық алып тастағанша озонды бұзатын заттарды қысқарту кестесін анықтайды.

14. Нормативы предельно допустимого потребления ОРВ (далее - проект ПДВ ОРВ) рассчитываются природопользователем самостоятельно или с привлечением специализированных организаций. Для разработки проекта ПДВ ОРВ необходимо иметь лицензию на оказание работ/услуг в области охраны окружающей среды.
15. Проект ПДВ ОРВ должен содержать следующие разделы:
1) наименование организации-природопользователя;
2) наименование организации разработчика проекта ПДВ ОРВ;
3) Ф.И.О. и должности лиц составивших и утвердивших проект ПДВ ОРВ;
4) вид экономической деятельности и общие сведения эксплуатации;
5) данные ввоза/вывоза ОРВ;
6) данные ввоза/вывоза продукции, содержащей ОРВ;
7) количество потребленных ОРВ по видам деятельности;
8) мероприятия по сокращению ОРВ;
16. Уполномоченный орган в области охраны окружающей среды на основе инвентаризации потребления озоноразрушающих веществ природопользователя определяет базовый год и график сокращения озоноразрушающих веществ до полного их исключения из потребления.